Об утверждении плана по управлению пастбищами и их использованию на 2024-2025 годы
Решение Жалагашского районного маслихата Кызылординской области от 25 декабря 2023 года № 12-18
В соответствии с подпунктом 1) статьи 8 закона Республики Казахстан "О пастбищах" Жалагашский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить планы по управлению пастбищами и их использованию поселка Жалагаш, сельских округов Аккум, Аккыр, Аксу, Аламесек, Бухарбай батыр, Енбек, Жанаталап, Жанадария, Каракеткен, Макпалкол, Мадениет, Мырзабай ахун, Тан, М.Шаменова на 2024-2025 годы согласно приложениям 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Жалагашского районного маслихата Елеусинов У.
Приложение 1 к решению
Жалагашского районного маслихата
от 25 декабря 2023 года № 12-18
План по управлению пастбищами и их использованию поселка Жалагаш на 2024-2025 годы
1) Схема (карта) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов;
2) приемлемая схема пастбищеоборотов;
3) карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры;
4) схема доступа пастбище пользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды;
5) схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища;
6) схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенных в поселке Жалагаш (далее - поселок);
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающие сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных.
Территория поселка относится к сухому, степному, пустынному поясу.
Из степных растений растут различные виды эфемероиды и полыни.
На территории поселка развита гидрографическая сеть. Обводнение пастбищ обеспечивается из природных озер, каналов, трубчатых и шахтных колодцев. Качество воды слабое соленое, пригодное для полива животных.

2024-2025 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы
Қызылорда облысы Жалағаш аудандық мәслихатының 2023 жылғы 25 желтоқсандағы № 12-18 шешімі
"Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабының 1) тармақшасына сәйкес Жалағаш аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Осы шешімнің 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15-қосымшаларына сәйкес Жалағаш кенті, Аққұм, Аққыр, Ақсу, Аламесек, Бұқарбай батыр, Еңбек, Жаңаталап, Жаңадария, Қаракеткен, Мақпалкөл, Мәдениет, Мырзабай ахун, Таң, М.Шәменов ауылдық округтерінің 2024-2025 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарлары бекітілсін.
2. Осы шешім оның алғашқы жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Жалағаш аудандық мәслихатының төрағасы У.Елеусинов
Жалағаш аудандық мәслихатының
2023 жылғы 25 желтоқсандағы
№ 12-18 шешіміне 1-қосымша
Жалағаш кенті бойынша 2024-2025 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары
1) Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемасы;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық, жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы;
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы;
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6) Жалағаш кентінің (бұдан әрі- кент) маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі.
Ауылдық округтің аумағы құрғақ, далалы, шөлді белдем тармағына жатады.
Дала өсімдіктерінен эфимероидтар мен жусанның әртүрлі түрлері өседі.
Кенттің аумағында гидрографиялық торап дамыған. Жайылымды суландыру табиғи көлдерден, каналдардан, құбырлы және шахталы құдықтарданқамтамасыз етіледі. Судың сапасы әлсіз тұздылау, малдарды суару үшін жарамды.

2024
весенне-летний сезон 1
летний сезон 2
осенний сезон 3
отдыхающий загон 4
2025
отдыхающий загон 4
весенне-летний сезон 1
летний сезон 2
осенний сезон 3
Примечание: 1,2,3,4 – очередность использования загонов в году.
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенных вблизи поселка Жалагаш
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Период перегона животных на пастбища
Период отгона животных с пастбища
Вторая половина марта
Вторая декада октября
Приложение 2 к решению
Жалагашского районного маслихата
от 25 декабря 2023 года № 12-18
План по управлению пастбищами и их использованию сельского округа Аккум на 2024-2025 годы
1) Схема (карта) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов;
2) приемлемая схема пастбищеоборотов;
3) карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры;
4) схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды;
5) схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища;
6) схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенных в сельском округе Аккум (далее - сельский округ);
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающие сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных.
Территория сельского округа относится к сухому, степному, пустынному поясу.
Из степных растений растут различные виды эфемероиды и полыни.
На территории сельского округа развита гидрографическая сеть. Обводнение пастбищ обеспечивается из природных озер, каналов, трубчатых и шахтных колодцев. Качество воды слабое соленое, пригодное для полива животных.
Средняя урожайность пастбищных угодий составляет 10,5 центнер/гектар.

2024
көктем-жазғы маусым 1
жазғы маусым 2
күзгі маусым 3
демалушы алаң
2025
демалушы алаң
көктем-жазғы маусымы 1
жазғы маусым 2
күзгі маусым 3
Ескерту 1, 2, 3, 4 – Қашаны жылына пайдалану тәртібі.
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Жайылымы жоқ және (немесе) заңды тұлғалардың ауылшаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Кент маңында орналасқан жайылымдар мен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауылшаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Жайылымға малдардың айдап шығарылу кезеңі
Жайылымнан малдардың қайтарылу кезеңі
Наурыз айының екінші жартысы
Қазан айының екінші онкүндігі
Жалағаш аудандық мәслихатының
2023 жылғы 25 желтоқсандағы
№ 12-18 шешіміне 2-қосымша
Аққұм ауылдық округінің 2024-2025 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары
1) Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемасы;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық, жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы;
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы;
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6) Аққұм ауылдық округі (бұдан әрі- ауылдық округ) маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі.
Ауылдық округтің аумағы құрғақ, далалы, шөлді белдем тармағына жатады.
Дала өсімдіктерінен эфимероидтар мен жусанның әртүрлі түрлері өседі.
Ауылдық округтің аумағында гидрографиялық торап дамыған. Жайылымды суландыру табиғи көлдерден, каналдардан, құбырлы және шахталы құдықтардан қамтамасыз етіледі. Судың сапасы әлсіз тұздылау, малдарды суару үшін жарамды.
Жайылымдық алқаптардың орташа өнімділігі –центнер/гектарды құрайды.

Фонд кормов пастбищ используется в пастбищный период продолжительностью 170-180 дней.
Сельский округ расположен в южной части Жалагашского района, на западе граничит с сельским округом Бухарбай батыр, с востока с Сырдарьинским районом.
Административно-территориальное деление состоит из села Аккум.
По природным условиям погоды: зима резко континентальная, с неустойчивой погодой, осадки в соответствии с нормами, весна рано выходит, лето жаркое, осень прохладная, продолжительная.
Общая земельная площадь сельского округа составляет -16647 гектаров (далее - га). В том числе пастбищ - 2232 га.
По категориям земли распределяются следующим образом:
земли сельскохозяйственного назначения -11382га.
земли населенных пунктов - 454га.
Количество поголовья сельскохозяйственных животных на территории сельского округа: 2430 голов крупного рогатого скота, 3608 голов мелкого рогатого скота, 2452 голов лошадей, 168 голов верблюдов.
По видам сельскохозяйственных животных распределено следующим образом:
крупный рогатый скот - 30 стад;
мелкий рогатый скот - 5 стад;
верблюды - 8 стад;
лошади - 120 стад.
На территории сельского округа отсутствуют культурные и аридные пастбища.
На территории сельского округа действует 1 ветеринарный пункт, 1 скотомогильник и 1 ванна для купания скота.
В сельском округе не установлены сервитуты для прогона скота.
Схема (карта) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Собственники земельных участков
Со-бс-тв-ен-ни-ки зе-ме-ль-ных уча-ст-ков
Пло-ща-дь па-стб-ищ, (га)
Наличие скота по видам, (голов)
Норма потребности в пастбищах в голова, (га)
Потребность пастбищ,(га)
Из-ли-шки па-стб-ищ, (га)
(+,-)
К Р С
М Р С
Лоша дь
Вербл юд
К Р С
М Р С
Лоша дь
Вербл юд
К Р С
М Р С
Лоша дь
Вербл юд
Итого
1
Алдонгаров Алматбек "Аққұм Жер" товарищество с ограниченной ответственностью

Жайылымдар жемдерінің қоры ұзақтығы 170-180 күн болатын жайылым кезеңінде пайдаланылады.
Ауылдық округ Жалағаш ауданының Бұхарбай батыр,Еңбек ауылдық округімен шектеседі.
Әкімшілік-аумақтық бөлінісі Аққұм ауылынан тұрады.
Табиғи ауа-райының жағдайлары бойынша: қысы күрт континентальды, ауа райы құбылмалы, жауын-шашын нормаға сәйкес, көктем ерте шығады, жазы ыстық, күзі салқын, ұзақ.
Ауылдық округтің жалпы жер көлемі - 16647 гектар (бұдан әрі – га). Соның ішінде жайылымдар- 2232
Санаттары бойынша жерлер келесідей бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер - 11382 га.
елді мекеннің жері - 454 га.
Ауылдық округ аумағындағы ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны: 2430 бас ірі қара мал, 3608 бас уақ мал, 2452 бас жылқы, 168 бас түйе.
Ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері бойынша келесідей бөлінген:
ірі қара мал – 30 табын;
уақ мал - 5 отар;
түйелер - 8 келе;
жылқылар-120 үйір.
Ауылдық округтің аумағында екпе және аридтік жайылымдар жоқ.
Ауылдық округтің аумағында 1 ветеринарлық пункт, 1 мал қорымы және 1 мал тоғыту ваннасы қызмет істейді. Ауылдық округте малды айдап өтуге арналған сервитуттар орнатылмаған.
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Жер учаскелерінің меншік иелері
Жер уча-ске-ле-рі-нің ме-нш-ік ие-ле-рі
Жа-йы-лым ала-ңы, (га)
Түрлері бойынша малдың болуы, (бас)
Жайылымға қажеттілік нормасы 1 бас, (га)
Жайылымдардың қажеттілігі, (га)
Ар тық
жа йы
лы м
да р, (га)
( +, -)
М ІҚ
У М
Ж ылқы
Тү йе
М ІҚ
У М
Ж ылқы
Тү йе
М ІҚ
У М
Ж ылқы
Тү йе
Ж иыны
(га)
1
Алдоңғаров Алматбек "Аққұм Жер" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі

Средняя урожайность пастбищных угодий составляет 10,5 центнер/гектар.
Фонд кормов пастбищ используется в пастбищный период продолжительностью 170-180 дней.
Сельский округ расположен в юго-западной части Жалагашского района, на северо-западе граничит с Кармакшинским районом, на юго-западе с Республикой Узбекистан.
Административно-территориальное деление состоит из села Аккыр.
По природным условиям погоды: зима резко континентальная, с неустойчивой погодой, осадки в соответствии с нормами, весна рано выходит, лето жаркое, осень прохладная, продолжительная.
Общая площадь земельная площадь сельского округа составляет - 677936 гектар (далее - га). В том числе пастбищ - 4485 га.
По категориям земли распределяются следующим образом:
земли сельскохозяйственного назначения - 26080 га.
земли населенных пунктов - 358 га.
Количество поголовья сельскохозяйственных животных на территории сельского округа: 2047 голов крупного рогатого скота, 7218 голов мелкого рогатого скота, 865 голов лошадей, 92 головы верблюдов.
По видам сельскохозяйственных животных распределено следующим образом:
крупный рогатый скот - 29 стад;
мелкий рогатый скот - 10 стад;
верблюды - 5 стад;
лошади - 43 стада.
На территории сельского округа отсутствуют культурные и аридные пастбища.
На территории сельского округа действует 1 ветеринарный пункт, 1 скотомогильник и 1 ванна для купания скота.
В сельском округе не установлены сервитуты для прогона скота.
Схема (карта) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Собственники земельных участков
Со бст вен ни ки зе ме ль ных уча ст ков
Пло ща дь па ст бищ, (га)
Наличие скота по видам, (голов)
Норма потребности в пастбищах 1 голова, (га)
Потребность пастбищ,(га)
Из ли ш ки
па ст би щ, (га)
(+,-)
К Р С
М Р С
Лоша дь
В ербл юд
К Р С
М Р С
Лоша дь
В ербл юд
К Р С
М Р С
Лоша дь
В ербл юд
И того
(га)
1
Есберген Ауезхан "Туган жер" крестьянское хозяйство
939
19

Жайылымдық алқаптардың орташа өнімділігі – 10,5 центнер/гектарды құрайды.
Жайылымдар жемдерінің қоры ұзақтығы 170-180 күн болатын жайылым кезеңінде пайдаланылады.
Ауылдық округ Жалағаш ауданының оңтүстік-батыс бөлігінде, солтүстік-батысында Қармақшы ауданымен, оңтүстік-батысында Өзбекстан Республикасымен шектеседі
Әкімшілік-аумақтық бөлінісі Аққыр ауылынан тұрады.
Табиғи ауа-райының жағдайлары бойынша: қысы күрт континентальды, ауа райы құбылмалы, жауын-шашын нормаға сәйкес, көктем ерте шығады, жазы ыстық, күзі салқын, ұзақ.
Ауылдық округтің жалпы жер көлемі - 677926 гектар (бұдан әрі – га). Соның ішінде жайылымдар - 4485 га.
Санаттары бойынша жерлер келесідей бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер - 26080 га.
елді мекеннің жері - 358 га.
Ауылдық округ аумағындағы ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны:
2047 бас ірі қара мал, 7218 бас уақ мал, 865 бас жылқы, 92 бас түйе.
Ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері бойынша келесідей бөлінген:
ірі қара мал – 29 табын;
уақ мал - 10 отар;
түйелер - 5 келе;
жылқылар - 43 үйір.
Ауылдық округтің аумағында екпе және аридтік жайылымдар жоқ.
Ауылдық округтің аумағында 1 ветеринарлық пункт, 1 мал қорымы және 1 мал тоғыту ваннасы қызмет істейді.
Ауылдық округте малды айдап өтуге арналған сервитуттар -1.
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Жер учаскелерінің меншік иелері
Жер уча ске ле рі нің мен шік иел ері
Жай ыл ым ала ңы, (га)
Түрлері бойынша малдың болуы, (бас)
Жайылымға қажеттілік нормасы 1 бас, (га)
Жайылымдардың қажеттілігі, (га)
Ар тық
жа йы
лы м
д ар, (га)
( +, -)
М ІҚ
У М
Ж ыл қы
Тү йе
М ІҚ
У М
Ж ыл қы
Тү йе
М ІҚ
У М
Ж ыл қы
Тү йе
Ж иы ны (га)
1
Есберген Әуезхан
"Туған жер" шаруа қожалығы
639
19

Средняя урожайность пастбищных угодий составляет 10,5 центнер/гектар.
Фонд кормов пастбищ используется в пастбищный период продолжительностью 170-180 дней.
Сельский округ расположен в южной части Жалагашского района и граничит с юго-запада с сельским округом Жанадария.
Административно-территориальное деление состоит из села Есет Батыр.
По природным условиям погоды: зима резко континентальная, с неустойчивой погодой, осадки в соответствии с нормами, весна рано выходит, лето жаркое, осень прохладная, продолжительная.
Общая земельная площадь сельского округа составляет-12931 гектар (далее - га). В том числе пастбищ - 1630 га.
По категориям земли распределяются следующим образом:
земли сельскохозяйственного назначения - 7343 га.
земли населенных пунктов -473га.
Количество поголовья сельскохозяйственных животных на территории сельского округа: 2157 голов крупного рогатого скота, 2141 голов мелкого рогатого скота, 863 голов лошадей.
По видам сельскохозяйственных животных распределено следующим образом:
крупный рогатый скот - 31 стад;
мелкий рогатый скот - 3 стада;
лошади - 43 стада.
На территории сельского округа отсутствуют культурные и аридные пастбища.
На территории сельского округа действует 1 ветеринарный пункт, 1 скотомогильник и 1 ванна для купания скота.
В сельском округе не установлены сервитуты для прогона скота.
Схема расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Условные обозначения
Границы сельского округа
Земли сельскохозяйственного назначения
Земли населенных пунктов
Собственники земельных участков
Соб-ст-вен-ни-ки зем-ель-ных уча-стк-ов
Пл-ощ-адь па-стб-ищ, (га)
Наличие скота по видам (голов)
Норма потребности в пастбищах 1 голова, (га)
Потребность пастбищ, (га)
Из-лш-ки па-стб-ищ, (га)
(+,-)
К
Р
С
М
Р
С
Лоша дь
Вербл юд
К
Р
С
М
Р
С
Лоша дь
Вербл юд
К Р С
М Р С
Лоша дь
Вербл юд
Итого (га)
1
Тулегенов Бакытбек "Дихан" крестьянское хозяйства
20
7

Жайылымдық алқаптардың орташа өнімділігі – 10,5 центнер/гектарды құрайды.
Жайылымдар жемдерінің қоры ұзақтығы 170-180 күн болатын жайылым кезеңінде пайдаланылады.
Ауылдық округ Жалағаш ауданының елді мекендермен шектеседі.
Әкімшілік-аумақтық бөлінісі Есет батыр ауылынан тұрады.
Табиғи ауа-райының жағдайлары бойынша: қысы күрт континентальды, ауа райы құбылмалы, жауын-шашын нормаға сәйкес, көктем ерте шығады, жазы ыстық, күзі салқын, ұзақ.
Ауылдық округтің жалпы жер көлемі гектар - 12931 (бұдан әрі – га). Соның ішінде жайылымдар- 1630 га.
Санаттары бойынша жерлер келесідей бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер - 7343 га.
елді мекеннің жері - 473 га.
Ауылдық округ аумағындағы ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны:
2157 бас ірі қара мал, 2141 бас уақ мал, 863 бас жылқы.
Ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері бойынша келесідей бөлінген:
ірі қара мал – 31 табын;
уақ мал - 3 отар;
жылқылар- 43 үйір.
Ауылдық округтің аумағында екпе және аридтік жайылымдар жоқ.
Ауылдық округтің аумағында 1 ветеринарлық пункт, 1 мал қорымы және 1 мал тоғыту ваннасы қызмет істейді.
Ауылдық округте малды айдап өтуге арналған сервитуттар орнатылмаған
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Жер учаскелерінің меншік иелері
Жер уча ске лері нің мен шік иел ері
Жай ыл ым ала ңы, (га)
Түрлері бойынша малдың болуы, (бас)
Жайылымға қажеттілік нормасы 1 бас, (га)
Жайылымдардың қажеттілігі, (га)
Ар тық
жа йы
лы м
да р, (га)
( +, -)
М ІҚ
У М
Ж ылқы
Тү йе
М ІҚ
У М
Ж ылқы
Тү йе
М ІҚ
У М
Ж ылқы
Тү йе
Ж иыны
(га)
1
Төлегенов Бақытбек "Дихан" шаруа қожалығы
20
7

Средняя урожайность пастбищных угодий составляет 10,5 центнер/гектар.
Фонд кормов пастбищ используется в пастбищный период продолжительностью 170-180 дней.
Сельский округ расположен в юго-западной части Жалагашского района и на юго – западе граничит с сельским округом Мадениет.
Административно-территориальное деление состоит из села Мырзабай ахун.
По природным условиям погоды: зима резко континентальная, с неустойчивой погодой, осадки в соответствии с нормами, весна рано выходит, лето жаркое, осень прохладная, продолжительная.
Общая земельная площадь сельского округа составляет -8284 гектаров (далее - га). В том числе пастбищ - 1679 га.
По категориям земли распределеяются следующим образом:
земли сельскохозяйственного назначения -4978 га.
земли населенных пунктов - 551 га.
Количество поголовья сельскохозяйственных животных на территории сельского округа:1933 голов крупного рогатого скота, 2358 голов мелкого рогатого скота, 894 голов лошадей, 24 голов верблюд.
По видам сельскохозяйственных животных распределено следующим образом:
крупный рогатый скот - 27 стад;
мелкий рогатый скот - 4 стада;
верблюды – 1 стадо;
лошади - 36 стад.
На территории сельского округа отсутствуют культурные и аридные пастбища.
На территории сельского округа действует 1 ветеринарный пункт, 1 скотомогильник и 1 ванна для купания скота.
В сельском округе не установлены сервитуты для прогона скота.
Схема (карта) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Собственники земельных участков
Собст венники земе льных участков
Пло щадь паст бищ, (га)
Наличие скота по видам, (голов)
Норма потребности в пастбищах в голова, (га)
Потребность пастбищ,(га)
Изли шки паст бищ, (га)
(+,-)
КР С
М Р С
Ло ша дь
вер бл юд
КР С
М Р С
Ло ша дь
вер бл юд
КР С
М Р С
Ло ша дь
вер бл юд
И то го
1
Ильясов Абзал "Абзал" кресть янское хозяйство
15
11,0
2,2
14,0
15,5
15
2
Умирбай Гүлбану Ортайкызы "Бақыт" кресть янское хозяйство
48
21
12
11,0
2,2
14,0
15,5

Жайылымдық алқаптардың орташа өнімділігі 10,5 –центнер/гектарды құрайды.
Жайылымдар жемдерінің қоры ұзақтығы 170-180 күн болатын жайылым кезеңінде пайдаланылады.
Ауылдық округ Жалағаш ауданының оңтүстік-батысында Мәдениет ауылымен, шығысында Еңбек ауылымен шектеседі.
Әкімшілік-аумақтық бөлінісі Мырзабай ахун ауылынан тұрады.
Табиғи ауа-райының жағдайлары бойынша: қысы күрт континентальды, ауа райы құбылмалы, жауын-шашын нормаға сәйкес, көктем ерте шығады, жазы ыстық, күзі салқын, ұзақ.
Ауылдық округтің жалпы жер көлемі - 8284 гектар (бұдан әрі – га). Соның ішінде жайылымдар- 1697 га.
Санаттары бойынша жерлер келесідей бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер - 4978 га.
елді мекеннің жері - 551 га.
Ауылдық округ аумағындағы ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны:
1933 бас ірі қара мал, 2358 бас уақ мал, 894 бас жылқы, 24 бас түйе.
Ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері бойынша келесідей бөлінген:
ірі қара мал – 27 табын;
уақ мал - 4 отар;
түйелер -1 келе;
жылқылар- 36 үйір.
Ауылдық округтің аумағында екпе және аридтік жайылымдар жоқ.
Ауылдық округтің аумағында 1 ветеринарлық пункт, 1 мал қорымы және 1 мал тоғыту ваннасы қызмет істейді.
Ауылдық округте малды айдап өтуге арналған сервитуттар белгіленбеген.
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Жер учаскелерінің меншік иелері
Жер уча ске ле рі нің мен шік ие ле рі
Жай ыл ым ала ңы, (га)
Түрлері бойынша малдың болуы, (бас)
Жайылымға қажеттілік нормасы 1 бас, (га)
Жайылымдардың қажеттілігі, (га)
Ар тық жай ылы мд ар, (га)
М ІҚ
У М
Жы л қы
Тү йе
М ІҚ
У М
Жы лқ ы
Тү йе
М ІҚ
У Қ
Ж ыл қы
Тү йе
Жи ы ны
1
Илья сов Абзал Абзал" шар уа қожа лығы
15
11,0
2,2
14,0
15,5
15
2
Өмір бай Гүлб ану "Бақыт" шаруа қожа лығы
48
21
12
11,0
2,2
14,0
15,5