Об утверждении Правил выдачи служебных удостоверений сотрудникам и военнослужащим органов гражданской защиты и его описания
Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 29 сентября 2023 года № 528
В соответствии с пунктами 3 и 4 статьи 100 Закона Республики Казахстан "О гражданской защите", пунктом 1 статьи 20, частью пятой статьи 84 Закона Республики Казахстан "О правоохранительной службе", пунктом 5 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О воинской службе и статусе военнослужащих", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) Правила выдачи служебных удостоверений сотрудникам и военнослужащим органов гражданской защиты, согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) описание служебного удостоверения сотрудников и военнослужащих органов гражданской защиты, согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Департаменту кадровой и воспитательной работы Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) направление копии настоящего приказа в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр генерал-майор С. Шарипханов
Приложение 1
к приказу
Правила выдачи служебных удостоверений сотрудникам и военнослужащим органов гражданской защиты
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила выдачи служебных удостоверений сотрудникам и военнослужащим органов гражданской защиты (далее - Правила) разработаны в соответствии с пунктами 3 и 4 статьи 100 Закона Республики Казахстан "О гражданской защите", пунктом 1 статьи 20, частью пятой статьи 84 Закона Республики Казахстан "О правоохранительной службе" (далее - Закон), пунктом 5 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О воинской службе и статусе военнослужащих" и определяют порядок выдачи служебных удостоверений сотрудникам и военнослужащим органов гражданской защиты.
2. Служебное удостоверение является документом, подтверждающим принадлежность лица к органам гражданской защиты, его должность в органах гражданской защите и специальное и (или) воинское звание.

Азаматтық қорғау органдарының қызметкерлері мен әскери қызметшілеріне қызметтік куәліктер беру қағидаларын және оның сипаттамасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2023 жылғы 29 қыркүйектегі № 528 бұйрығы
"Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 100-бабының 3 және 4-тармағына, "Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 20-бабының 1-тармағына, 84-бабының бесінші бөлігіне, "Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасы Заңы 5-бабының 5-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес азаматтық қорғау органдарының қызметкерлері мен әскери қызметшілеріне қызметтік куәліктер беру қағидалары;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес азаматтық қорғау органдары қызметкерлері мен әскери қызметшілерінің қызметтік куәлігінің сипаттамасы бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Кадр және тәрбие жұмысы департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың көшірмесін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін жолдауды;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр генерал-майор С. Шәріпханов
бұйрығына 1-қосымша
Азаматтық қорғау органдарының қызметкерлері мен әскери қызметшілеріне қызметтік куәліктер беру қағидалары 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы азаматтық қорғау органдарының қызметкерлері мен әскери қызметшілеріне қызметтік куәліктер беру қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 100-бабының 3 және 4-тармағына, "Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі - Заң) 20-бабының 1-тармағына, 84-бабының бесінші бөлігіне, "Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасы Заңы 5-бабының 5-тармағына сәйкес әзірленді және азаматтық қорғау органдарының қызметкерлері мен әскери қызметшілеріне қызметтік куәліктер беру тәртібін айқындайды.
2. Қызметтік куәлік адамның азаматтық қорғау органдарына қатыстылығын, оның азаматтық қорғау органдарындағы лауазымын және арнаулы және (немесе) әскери атағын растайтын құжат болып табылады.

Глава 2. Порядок выдачи служебных удостоверений
3. Служебные удостоверения выдаются за подписью:
1) Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан - руководителю аппарата Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан (далее - МЧС), председателям и заместителям председателей комитетов, руководителям структурных подразделений аппарата МЧС, территориальных органов областей, городов республиканского значения и столицы МЧС, советникам Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, командирам воинских частей гражданской обороны (далее – воинские части) и лицам высшего начальствующего состава (высшего офицерского состава);
2) вице-министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан – лицам среднего, старшего начальствующего состава (офицерского состава) аппарата и комитетов МЧС (за исключением должностей, предусмотренных в подпункте 1) настоящего пункта), заместителям руководителей территориальных органов областей, городов республиканского значения и столицы МЧС;
3) руководителя территориальных органов областей, городов республиканского значения и столицы МЧС - лицам рядового, младшего, среднего и старшего начальствующего состава (офицерского состава) территориальных органов областей, городов республиканского значения и столицы МЧС, а также городских, районных (районов в городах) территориальных органов МЧС, руководителям государственных учреждений, находящихся в ведении МЧС;
4) руководителя государственных учреждений, находящихся в ведении МЧС - лицам рядового, младшего, среднего и старшего начальствующего состава государственных учреждений, находящихся в ведении МЧС;
5) начальника организации образования МЧС - лицам рядового, младшего, среднего и старшего начальствующего состава (офицерского состава), а также курсантам организации образования МЧС;
6) командира воинских частей - лицам рядового, сержантского и офицерского состава воинских частей.
4. Служебное удостоверение выдаются при назначении на должность, перемещение по службе, присвоения звания, изменении фамилии, имени, отчества (при его наличии), истечении срока, утере, а также порче ранее выданного служебного удостоверения.
5. Срок действия служебного удостоверения 5 лет. По истечении срока действия служебное удостоверение подлежит замене.
6. Выдача служебного удостоверения ведется подразделением кадровой службы.
7. За выданное служебное удостоверение сотрудник (военнослужащий) расписывается в Журнале учета служебных удостоверений сотрудников и военнослужащих органов гражданской защиты по форме согласно приложению к настоящим Правилам.

2-тарау. Қызметтік куәліктерді беру тәртібі
3. Қызметтік куәліктер:
1) Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрі - Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің (бұдан әрі - ТЖМ) аппарат басшысына, Комитеттер төрағалары мен төрағаларының орынбасарларына, ТЖМ аппаратының құрылымдық бөлімшелерінің, ТЖМ облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың аумақтық органдарының басшыларына, Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің кеңесшілеріне, азаматтық қорғаныстың әскери бөлімдері командирлеріне (бұдан әрі – әскери бөлімдер) және жоғары басшы құрамдағы (жоғары офицер құрамдағы) адамдарға;
2) Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар вице-министрі – ТЖМ аппаратының және Комитеттерінің орта, аға басшы құрамына (офицерлік құрамына) (осы тармақтың 1) тармақшасында көзделген лауазымдарды қоспағанда), ТЖМ облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың аумақтық органдар басшыларының орынбасарларына;
3) ТЖМ облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың аумақтық органдары басшылары - ТЖМ облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың аумақтық органдарының, сондай-ақ ТЖМ қалалық, аудандық (қалалардағы аудандар) аумақтық органдарының қатардағы, кіші, орта және аға басшы құрамдағы (офицерлік құрамдағы) адамдарға, ТЖМ қарамағындағы мемлекеттік мекемелердің басшыларына;
4) ТЖМ қарамағындағы мемлекеттік мекемелері басшыларының - ТЖМ қарамағындағы мемлекеттік мекемелердің қатардағы, кіші, орта және аға басшы құрамдағы адамдарға;
5) ТЖМ білім беру ұйымы бастығының - ТЖМ білім беру ұйымының қатардағы, кіші, орта және аға басшы құрамдағы (офицерлік құрамдағы) адамдарға, сонымен қоса курсанттарына;
6) әскери бөлімдер командирлерінің – әскери бөлімдердің қатардағы, сержанттық және офицерлік құрамдағы адамдарға қолы қойылып беріледі.
4. Қызметтік куәлік лауазымға тағайындалған, қызметі бойынша ауысқан, атақ берілген, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) өзгерген, бұрын берілген қызметтік куәліктің мерзімі өткен, жоғалған, сондай-ақ бүлінген кезде беріледі.
5. Қызметтік куәліктің қолданылу мерзімі 5 жыл. Қолданылу мерзімі өткеннен кейін қызметтік куәлік ауыстырылуға жатады.
6. Қызметтік куәлікті беруді кадр қызметінің бөлімшесі жүргізеді.
7. Берілген қызметтік куәлік үшін қызметкер (әскери қызметші) осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша азаматтық қорғау органдарының қызметкерлері мен әскери қызметшілерінің қызметтік куәліктерін есепке алу журналына қол қояды.

8. Контроль за порядком выдачи служебных удостоверений осуществляет руководитель кадровой службы.
9. Не выданные служебные удостоверения и Журнал учета служебных удостоверений сотрудников и военнослужащих органов гражданской защиты хранятся в сейфе подразделения кадровой службы.
10. В случае утери или порчи служебного удостоверения, сотрудник (военнослужащий) в устной форме, незамедлительно сообщает об этом факте непосредственному руководителю. После в течение 1 (одного) рабочего дня дополнительно докладывает о произошедшем факте в письменной форме.
11. По каждому факту утери, порчи, передачи служебного удостоверения другим лицам, использования его в личных неслужебных целях кадровой службой проводится служебное расследование в соответствии со статьей 58 Закона и Дисциплинарным уставом Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан, утвержденным Указом Президента Республики Казахстан от 5 июля 2007 года № 364 "Об утверждении общевоинских уставов Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан".
12. Утерянные служебные удостоверения через средства массовой информации объявляются недействительными, подтверждающий документ предоставляется в подразделение кадровой службы. Новое служебное удостоверение взамен утерянного выдается кадровой службой после выхода объявления в средствах массовой информации.
13. При увольнении, а также в случаях, предусмотренных в пункте 4 настоящих Правил сотрудник (военнослужащий) сдает служебное удостоверение в кадровую службу.
14. Сотрудник кадрового подразделения, принявший служебное удостоверение при возврате расписывается в Журнале учета служебных удостоверений сотрудников и военнослужащих органов гражданской защиты.
15. Служебные удостоверения, сданные сотрудниками (военнослужащими) подлежат уничтожению в присутствии комиссии с составлением акта об уничтожении в произвольной форме.
Приложение
к Правилам выдачи служебных
удостоверений сотрудникам
и военнослужащим органов
гражданской защиты
Форма
ЖУРНАЛ
учета служебных удостоверений сотрудников и военнослужащих органов гражданской защиты
№ п/п
№ служебного удостоверения и заводского бланка
Дата выдачи
Срок действия
Кому выдано служебное удостоверение (фамилия, имя, отчество)
Звание
Должность
Подпись сотрудника в получении удостоверения
Отметка о возврате
Отметка об уничтожении
Примечание: Журнал учета служебных удостоверений сотрудников и военнослужащих органов гражданской защиты прошнуровывается, пронумеровывается и заверяется подписью руководителя и печатью кадровой службы.
Приложение 2
к приказу
Описание служебного удостоверения сотрудников и военнослужащих органов гражданской защиты

8. Қызметтік куәліктерді беру тәртібіне бақылауды кадр қызметінің басшысы жүзеге асырады.
9. Берілмеген қызметтік куәліктер және Азаматтық қорғау органдарының қызметкерлері мен әскери қызметшілерінің қызметтік куәліктерін есепке алу журналы кадр қызметі бөлімшесінің сейфінде сақталады.
10. Қызметтік куәлік жоғалған немесе бүлінген жағдайда қызметкер (әскери қызметші) ауызша нысанда бұл факті туралы тікелей басшысына дереу хабарлауы тиіс. Кейін жазбаша нысанда 1 (бір) жұмыс күні ішінде болған факті туралы қосымша баяндайды.
11. Қызметтік куәлікті жоғалтудың, бүлдірудің, басқа адамдарға берудің, оны жеке қызметтік емес мақсаттарда пайдаланудың әрбір фактісі бойынша кадр қызметі Заңның 58-бабына және "Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының жалпыәскери жарғыларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2007 жылғы 5 шілдедегі № 364 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының тәртіптік жарғысына сәйкес қызметтік тергеу жүргізеді.
12. Жоғалған қызметтік куәліктер бұқаралық ақпарат құралдары арқылы жарамсыз деп жарияланады, растайтын құжат кадр қызметінің бөлімшесіне беріледі. Жаңа қызметтік куәлікті жоғалғанның орнына кадр қызметі бұқаралық ақпарат құралдарында хабарландыру шыққаннан кейін береді.
13. Жұмыстан босатылған кезде, сондай-ақ осы Қағидалардың 4-тармағында көзделген жағдайларда қызметкер (әскери қызметші) қызметтік куәлікті кадр қызметіне тапсырады.
14. Қызметтік куәлікті қайтару кезінде қабылдаған кадр бөлімшесінің қызметкері азаматтық қорғау органдарының қызметкерлері мен әскери қызметшілерінің қызметтік куәліктерін есепке алу журналына қол қояды.
15. Қызметкерлер (әскери қызметшілер) тапсырған қызметтік куәліктер еркін нысандағы жою туралы акт жасала отырып, комиссияның қатысуымен жойылуға жатады.
Азаматтық қорғау органдарының
қызметкерлері мен әскери
қызметшілеріне қызметтік
куәліктер беру қағидаларына
қосымша
Нысан
Азаматтық қорғау органдарының қызметкерлері мен әскери қызметшілерінің қызметтік куәліктерін есепке алу журналы
Р / с
Қызметтік куәлік пен зауыт бланкісінің №
Беріл-ген күні
Қолданы-лу мерзімі
Қызметтік куәлік кімге берілді
(тегі, аты, әкесінің аты)
Ата-ғы
Лауа-зымы
Қызметкердің куәлікті алғаны туралы қолы
Қайтару туралы белгі
Жою туралы белгі
Ескертпе: Азаматтық қорғау органдарының қызметкерлері мен әскери қызметшілерінің қызметтік куәліктерін есепке алу журналы тігіледі, нөмірленеді және басшының қолымен және кадр қызметі мөрімен расталады.
бұйрығына 2-қосымша
Азаматтық қорғау органдары қызметкерлері мен әскери қызметшілерінің қызметтік куәлігінің сипаттамасы

1. Обложки служебного удостоверения изготавливаются из кожи, термо-кожи, винилкожи, бумвинила темно-синего цвета, по форме согласно приложению 1 к настоящему Описанию. В развернутом виде служебное удостоверение имеет размер 70 х 210 мм.
На лицевой стороне обложки служебного удостоверения по центру расположено изображение Государственного Герба Республики Казахстан золотистого цвета, ниже типографическим шрифтом золотистого цвета на казахском языке размещается надпись "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ТӨТЕНШЕ ЖАҒДАЙЛАР МИНИСТРЛІГІ".
2. Вкладыши состоят из двух частей, которые вклеиваются в обложку, по форме согласно приложению 2 к настоящему Описанию. Размер вкладышей 95 х 65 мм, плотность бумаги используемой для изготовления составляет не менее 200 гр/м.
3. На основном фоне вкладышей расположен тангир и эмблема Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, состоящий из тонких не повторяющихся узоров в два цвета: основной из которых выполнен металлизированной краской (толщина линий не превышает 0,03 мм), второй цвет изменяется в зависимости от должностной принадлежности:
красного цвета для среднего и старшего начальствующего состава (офицерского состава);
желтого цвета для рядового и младшего начальствующего состава (сержантского состава).
4. На вкладыше, вклеиваемом с левой стороны обложки, в верхней части располагается текст: наименование подразделения на казахском языке, ограниченный полоской из микрошрифта.
Текст микрошрифта: "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ТӨТЕНШЕ ЖАҒДАЙЛАР МИНИСТРЛІГІ".
5. В левой части вкладыша служебного удостоверения находятся дополнительные элементы защиты:
1) конгревное поднятие государственного герба Республики Казахстан текста следующего содержания: "ТЖМ-МЧС", выполненного "бронзой", находящегося под гербом, а также текста "ТЖМ-МЧС", проходящего вдоль прямоугольной рамки на левой части вкладыша служебного удостоверения;
2) линии под Ф.И.О. и должность выполнены микрошрифтом.
Текст микрошрифта: "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ТӨТЕНШЕ ЖАҒДАЙЛАР МИНИСТРЛІГІ";
3) невидимая краска с текстом "ТЖМ-МЧС", проходящего вдоль прямоугольной рамки на левой части вкладыша служебного удостоверения, а также эмблема Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан;
4) шестизначная нумерация и буквенные обозначения предприятия-изготовителя.
6. На вкладыше, вклеиваемом с правой стороны обложки, в левой части расположена графическая рамка, выполненная микролиниями под фотографию, на основном фоне, расположен тангир, состоящий из тонких не повторяющихся узоров и эмблемы Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
В верхней части вкладыша находится текст: наименование подразделения на русском языке, ограниченный полоской из микрошрифта.
Текст микрошрифта: "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ТӨТЕНШЕ ЖАҒДАЙЛАР МИНИСТРЛІГІ".

1. Қызметтік куәліктің осы Сипаттамаға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мұқабалары былғарыдан, термо-былғарыдан, винилді былғарыдан, қара-көк түсті винилді қағаздан жасалады. Ашылған түрінде қызметтік куәліктің көлемі 70 х 210 мм болады.
Қызметтік куәлік мұқабасының сыртқы бетінің ортасында алтын түстес Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасының бейнесі орналасқан, одан төмен қазақ тілде алтын түстес типографиялық қаріппен "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ТӨТЕНШЕ ЖАҒДАЙЛАР МИНИСТРЛІГІ" деген жазу орналастырылады.
2. Осы Сипаттамаға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мұқабаға екі бөліктен тұратын қосымша парақтар жапсырылады. Қосымша парақтардың көлемі 95 х 65 мм, дайындау үшін пайдаланылатын қағаздың тығыздығы кемінде 200 г/м құрайды.
3. Қосымша парақтардың негізгі фонында тангир және Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің эмблемасы орналасқан, ол екі түсті: негізгісі металдандырылған бояумен орындалған (сызықтардың қалыңдығы 0,03 мм-ден аспайды) жұқа қайталанбайтын өрнектерден тұрады, екінші түсі лауазымдық құрамында болуына қарай өзгереді:
орта және аға басшы құрам (офицерлік құрам) үшін қызыл түсті;
қатардағы және кіші басшы құрам (сержанттық құрам) үшін сары түсті.
4. Мұқабаның сол жағына жапсырылатын қосымша парақтың жоғарғы бөлігінде мынадай мәтін орналасады: бөлімшенің микрошрифттен жасалған жолақпен шектелген қазақ тілдегі атауы.
Микрошрифт мәтіні: "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ТӨТЕНШЕ ЖАҒДАЙЛАР МИНИСТРЛІГІ".
5. Қызметтік куәліктің қосымша парағының сол жағында қосымша қорғау элементтері болады:
1) мынадай мазмұнда Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасын конгревті көтеру: Елтаңбаның астындағы "қоламен" орындалған, "ТЖМ-МЧС", сондай-ақ қызметтік куәліктің қосымша парақшасының сол жағындағы тік бұрышты жиек бойымен өтетін "ТЖМ-МЧС" мәтіні;
2) Т.А.Ә. және лауазымы бойынша сызықтар микрошрифтпен орындалған.
Микрошрифт мәтіні: "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ТӨТЕНШЕ ЖАҒДАЙЛАР МИНИСТРЛІГІ";
3) қызметтік куәліктің қосымша парақтарының сол жағындағы тік бұрышты жиектің бойымен өтетін "ТЖМ-МЧС" мәтінімен көрінбейтін бояу, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің эмблемасы;
4) дайындаушы кәсіпорынның алты таңбалы нөмірленуі және әріптік белгіленуі.
6. Мұқабаның оң жағына жапсырылатын қосымша парақтарының сол жақ бөлігінде фотосуреттің астына микросызықтармен орындалған графикалық жиек, негізгі фонында жіңішке қайталанбайтын өрнектерден және Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің эмблемасынан тұратын тангир орналасқан.
Қосымша парақтардың жоғарғы бөлігінде орналасқан мәтін: бөлімшенің орыс тіліндегі атауы, микрошрифтен жасалған жолақпен шектелген.
Микрошрифт мәтіні: "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ТӨТЕНШЕ ЖАҒДАЙЛАР МИНИСТРЛІГІ".

7. Дополнительные элементы защиты, находящиеся в правой части вкладыша служебного удостоверения:
1) невидимая краска с текстом "ТЖМ-МЧС", проходящего вдоль графической рамки под фотографию и эмблемы Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан;
2) линии под Ф.И.О. и должность выполнены микрошрифтом.
Текст микрошрифта: "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ТӨТЕНШЕ ЖАҒДАЙЛАР МИНИСТРЛІГІ";
3) на фото в нижнем правом углу наклеивается голограмма с эмблемой Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан размером 15 мм в диаметре.
8. Кадровой службой, выдающей служебные удостоверения, во вкладыше производится запись следующего содержания:
1) на левой части:
серия и номер служебного удостоверения;
сотрудникам (военнослужащим) указывается специальное (воинское) звание, фамилия, имя, отчество (при его наличии), занимаемая должность (без указания наименования департамента, службы, кроме подразделений инспекции по личному составу, руководства территориальных органов областей, городов республиканского значения и столицы, а также городских, районных (районов в городах) территориальных органов Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан) – все на государственном языке;
у лиц среднего, старшего и высшего начальствующего состава (офицерского и высшего офицерского состава) проставляется их личный номер;
указывается срок действия;
2) на правой части:
серия и номер служебного удостоверения;
сотрудникам (военнослужащим) указывается специальное (воинское) звание, фамилия, имя, отчество (при его наличии), занимаемая должность (без указания наименования департамента, службы, кроме подразделений инспекции по личному составу, руководства территориальных органов областей, городов республиканского значения и столицы, а также городских, районных (районов в городах) территориальных органов Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан) – все на русском языке.
9. Вкладыши удостоверения заполняются путем компьютерного набора, шрифтом – "Times New Roman", размеров № 14 черного цвета, без наклона. На вкладыш наклеивается цветная фотокарточка 3,5 х 4,5 сантиметров.
Сотрудники (военнослужащие), имеющие специальные (воинские) звания, фотографируются в повседневной форме одежды без головного убора, с орденскими планками и знаками об образовании.
10. Вкладыши подписываются должностными лицами, предусмотренными пунктом 3 Правил выдачи служебных удостоверений сотрудникам и военнослужащим органов гражданской защиты Республики Казахстан, согласно приложению 1 к настоящему приказу. После подписи на правом нижнем углу фотографической карточки и бланке удостоверения ставится оттиск печати, которая скрепляется голографической наклейкой (наклейка наклеивается поверх оттиска печати, затем лицевая сторона вкладыша ламинируется). После этого бланк вкладыша разрезается по соответствующим отметкам (уголкам) имеющимся на левой и правой частях вкладышей. Вырезанные вкладыши вклеиваются во внутренние части удостоверения.
Приложение 1
к Описанию служебного
удостоверения сотрудников
и военнослужащим органов
гражданской защиты
Форма
Образец обложки служебного удостоверения
Приложение 2
к Описанию служебного
удостоверения сотрудников
и военнослужащим органов
гражданской защиты
Форма
Образец вкладыша служебного удостоверения

7. Қызметтік куәліктің қосымша парақтарының оң жағындағы қосымша қорғау элементтері:
1) Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің эмблемасы және фотосуреті астында графикалық жиек бойымен өтетін "ТЖМ-МЧС" мәтінімен көрінбейтін бояу;
2) Т.А.Ә. және лауазымы бойынша сызықтар микрошрифтпен орындалған.
Микрошрифт мәтіні: "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ТӨТЕНШЕ ЖАҒДАЙЛАР МИНИСТРЛІГІ";
3) фотосуреттің төменгі оң жақ бұрышына диаметрі 15 мм Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің эмблемасы бар голограмма жапсырылады.
8. Қызметтік куәлікті беретін кадр қызметі қосымша парақта мынадай мазмұнда жазба жазады:
1) сол жағында:
қызметтік куәліктің сериясы мен нөмірі;
қызметкерлерге (әскери қызметшілерге) арнаулы (әскери) атағы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), атқаратын лауазымы (департаменттің, қызметтің атауы көрсетілмей, жеке құрам бойынша инспекция бөлімшелерінен, Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың аумақтық органдары, сондай-ақ қалалық, аудандық (қалалардағы аудандар) аумақтық органдарының басшылығынан басқа) көрсетіледі – барлығы мемлекеттік тілде;
орта, аға және жоғары басшы құрамдағы (офицерлік және жоғары офицерлік құрамдағы) адамдарда олардың жеке нөмірі қойылады;
қолданылу мерзімі көрсетіледі;
2) оң жағында:
қызметтік куәліктің сериясы мен нөмірі;
қызметкерлерге (әскери қызметшілерге) арнаулы (әскери) атағы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), атқаратын лауазымы (жеке құрам бойынша инспекция бөлімшелерінен, Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың аумақтық органдары, сондай-ақ қалалық, аудандық (қалалардағы аудандар) аумақтық органдарының басшылығынан басқа Департаменттің, қызметтің атауын көрсетпей) – барлығы орыс тілінде.
9. Куәліктің қосымша парақтары компьютерлік теру жолымен, "Times New Roman" қарпімен, өлшемі № 14 қара түсті, еңкішсіз, лазерлік принтерді пайдалана отырып толтырылады. Қосымша парақтарға 3,5 х 4,5 сантиметр түсті фотосурет жапсырылады.
Арнаулы (әскери) атақтары бар қызметкерлер (әскери қызметшілер) күнделікті киім нысанында бас киімсіз, орден тағандарымен және білімі туралы белгілерімен суретке түседі.
10. Қосымша парақтарға осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы азаматтық қорғау органдарының қызметкерлері мен әскери қызметшілеріне қызметтік куәліктер беру қағидаларының 3-тармағына сәйкес лауазымды адам қол қояды. Қол қойылғаннан кейін фотографиялық карточканың оң жақ төменгі бұрышына және куәлік бланкісіне мөр бедері қойылады, ол голографиялық жапсырмамен бекітіледі (жапсырма мөр бедерінің үстіне жапсырылады, содан кейін қосымша парақтың сыртқы беті ламинатталады). Бұдан кейін қосымша парақтың бланкісі қосымша парақтардың сол және оң жақтарындағы тиісті белгілер (бұрыштар) бойынша қиылады. Қиылған қосымша парақтар куәліктің ішкі бөліктеріне жапсырылады.
Азаматтық қорғау органдары
қызметкерлері мен әскери
қызметшілерінің қызметтік
куәлігінің сипаттамасына
1-қосымша
Нысан
Қызметтік куәліктің мұқабасының үлгісі
Азаматтық қорғау органдары
қызметкерлері мен әскери
қызметшілерінің қызметтік
куәлігінің сипаттамасына
2-қосымша
Нысан
Қызметтік куәліктің қосымша парағының үлгісі