Об утверждении профессиональных стандартов в сфере культуры
Приказ и.о. Министра культуры и информации Республики Казахстан от 17 апреля 2024 года № 150
В соответствии с пунктом 5 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить следующие профессиональные стандарты в сфере культуры к настоящему приказу:
1) согласно приложению 1 "Дизайнер по направлениям искусства (Арт дизайнер, графический дизайнер, дизайн интерьера, промышленный дизайнер и другие)";
2) согласно приложению 2 "Артист ансамбля танца";
3) согласно приложению 3 "Артист цирка по жанрам и направлениям, преподаватель циркового жанра";
4) согласно приложению 4 "Арт-менеджер";
5) согласно приложению 5 "Архитектор-реставратор";
6) согласно приложению 6 "Балетмейстер";
7) согласно приложению 7 "Балетовед";
8) согласно приложению 8 "Гример-постижер";
9) согласно приложению 9 "Дизайнер по одежде";
10) согласно приложению 10 "Дирижер (по видам)";
11) согласно приложению 11 "Искусствовед";
12) согласно приложению 12 "Киновед";
13) согласно приложению 13 "Композитор";
14) согласно приложению 14 "Мастер-конструктор театральных кукол";
15) согласно приложению 15 "Художник-реставратор монументальной живописи";
16) согласно приложению 16 "Музыкальный звукорежиссер";
17) согласно приложению 17 "Музыковедение";
18) согласно приложению 18 "Оператор (по видам)";
19) согласно приложению 19 "Художник по обработке дерева";
20) согласно приложению 20 "Режиссеры (по жанрам и видам деятельности)";
21) согласно приложению 21 "Режиссер анимационного фильма";
22) согласно приложению 22 "Художник-реставратор станковой живописи";
23) согласно приложению 23 "Театровед-педагог";
24) согласно приложению 24 "Театровед";
25) согласно приложению 25 "Хореограф";
26) согласно приложению 26 "Художник-постановщик театра кукол";
27) согласно приложению 27 "Художник-постановщик театральных декораций";
28) согласно приложению 28 "Художник-аниматор";
29) согласно приложению 29 "Бутафор";
30) согласно приложению 30 "Художник-гример";
31) согласно приложению 31 "Художник по свету";
32) согласно приложению 32 "Художник по текстилю и ткачеству";
33) согласно приложению 33 "Художник-график";
34) согласно приложению 34 "Художник-декоратор";
35) согласно приложению 35 "Художник-постановщик анимационного фильма";
36) согласно приложению 36 "Художник постановщик по костюмам";
37) согласно приложению 37 "Художник-реставратор" (ДПИ);
38) согласно приложению 38 "Художник-ювелир";
39) согласно приложению 39 "Художник по керамике";
40) согласно приложению 40 "Художник-постановщик по гриму";

Мәдениет саласындағы кәсіптік стандарттарды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрінің м.а. 2024 жылғы 17 сәуірдегі № 150 бұйрығы
Қазақстан Республикасының "Кәсіптік біліктілік туралы" Заңының 5-бабының 5-тармағына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрыққа мәдениет саласындағы мынадай кәсіптік стандарттар бекітілсін:
1) 1-қосымшаға сәйкес "Өнер бағыттары бойынша дизайнер (арт-дизайнер, графикалық дизайнер, дизайн интерьері, өндірістік дизайнер, және т.б.)";
2) 2-қосымшаға сәйкес "Би ансамблінің әртісі";
3) 3-қосымшаға сәйкес "Жанрлар мен бағыттар бойынша цирк әртісі, цирк жанрының оқытушысы";
4) 4-қосышаға сәйкес "Арт-менеджер";
5) 5-қосымшаға сәйкес "Сәулетші-реставратор";
6) 6-қосымшаға сәйкес "Балетмейстер";
7) 7-қосымшаға сәйкес "Балеттанушы";
8) 8-қосымшаға сәйкес "Гример-постижер";
9) 9-қосымшаға сәйкес "Киім дизайнері";
10) 10-қосымшаға сәйкес "Дирижер";
11) 11-қосымшаға сәйкес "Өнертанушы";
12) 12-қосымшаға сәйкес "Кинотанушы";
13) 13-қосымшаға сәйкес "Композитор";
14) 14-қосымшаға сәйкес "Қуыршақ театрының қоюшы-суретшісі";
15) 15-қосымшаға сәйкес "Монументалды кескіндемені қалпына келтіруші-суретші";
16) 16-қосымшаға сәйкес "Музыкалық дыбыс режиссері";
17) 17-қосымшаға сәйкес "Музыкатанушы";
18) 18-қосышаға сәйкес "Оператор (түрлері бойынша)";
19) 19-қосымшаға сәйкес "Ағаш өңдеуші-суретші";
20) 20-қосымшаға сәйкес "Режиссер (Жанрлар мен түрлері бойынша)";
21) 21-қосымшаға сәйкес "Анимациялық фильм режиссері";
22) 22-қосымшаға сәйкес "Станокты кескіндемені қалпына келтіруші-суретші";
23) 23-қосымшаға сәйкес "Театртанушы-педагог";
24) 24-қосымшаға сәйкес "Театртанушы";
25) 25-қосымшаға сәйкес "Хореограф";
26) 26-қосымшаға сәйкес "Қуыршақ театрының қоюшы-суретшісі";
27) 27-қосымшаға сәйкес "Театр декорациясының қоюшы-суретшісі"
28) 28-қосымшаға сәйкес "Суретші-аниматор";
29) 29-қосымшаға сәйкес "Суретші-бутафор";
30) 30-қосымшаға сәйкес "Грим суретшісі";
31) 31-қосымшаға сәйкес "Жарық бойынша суретші";
32) 32-қосымшаға сәйкес "Тоқыма суретшісі";
33) 33-қосымшаға сәйкес "Суретші-кескіндемеші";
34) 34-қосымшаға сәйкес "Суретші-декоратор";
35) 35-қосымшаға сәйкес "Анимациялық фильмнің қоюшы-суретшісі";
36) 36-қосымшаға сәйкес "Костюм бойынша қоюшы-суретші";
37) 37-қосымшаға сәйкес "Қалпына келтіруші - суретші (сәндік-қолданбалы өнер туындылары)";
38) 38-қосымшаға сәйкес "Суретші ювелир";
39) 39-қосымшаға сәйкес "Қыш суретшісі";
40) 40-қосымшаға сәйкес "Грим бойынша қоюшы-суретші";

41) согласно приложению 41 "Театральная техника и оформление спектакля (Художник-технолог)";
42) согласно приложению 41 "Педагог-хореограф".
2. Комитету культуры Министерства культуры и информации Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) направление копии настоящего приказа в республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства культуры и информации Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра культуры и информации Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня его подписания.
Исполняющий обязанности
Министра культуры и информации
Республики Казахстан
К. Искаков
СОГЛАСОВАН
Министерство труда и социальной защиты
населения Республики Казахстан
_______________
"____" ________ 2024 года
Приложение 1
к приказу Министра
культуры и информации
Республики Казахстан
от 17 апреля 2024 года № 150
Профессиональный стандарт: "Дизайнер по направлениям искусства (Арт дизайнер, графический дизайнер, дизайн интерьера, промышленный дизайнер и другие)"
Глава 1. Общие положения
1. Область применения профессионального стандарта: профессиональный стандарт "Дизайнер по направлениям искусства (Арт дизайнер, графический дизайнер, дизайн интерьера, промышленный дизайнер и другие)" (далее – профессиональный стандарт) разработан в соответствии с пунктом 5 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях" в целях обучения персонала на предприятиях, признания профессиональной квалификации работников и выпускников организаций образования и решений широкого круга задач в области управления персоналом в организациях и на предприятиях и применяется в сфере культуры.
2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) информальное образование – вид образования, получаемый в ходе повседневной деятельности вне организаций образования и организаций, предоставляющих образовательные услуги, и не сопровождаемый выдачей документа, подтверждающего результаты обучения;
2) знание – изученная и усвоенная информация, необходимая для выполнения действий в рамках профессиональной задачи;
3) навык – способность применять знания и умения, позволяющая выполнять профессиональную задачу целиком;

41) 41-қосымшаға сәйкес "Суретші-технолог";
42) 42-қосымшаға сәйкес "Педагог-хореограф".
2. Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің Мәдениет комитеті:
1) осы бұйрықтың көшірмесін Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және ақпарат министрінің
міндетін атқарушы
Қ. Ысқақов
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрлігі
______________
"_" _________ 2024 жыл
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және ақпарат
министрінің
2024 жылғы 17 сәуірдегі
№ 150 бұйрығына
1-қосымша
Кәсіптік стандарт: "Өнер бағыттары бойынша дизайнер (Арт-дизайнер, графикалық дизайнер, дизайн интерьері, өндірістік дизайнер, және т.б.)"
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Кәсіптік стандарттың қолданылу аясы: "Өнер бағыттары бойынша дизайнер (Арт-дизайнер, графикалық дизайнер, дизайн интерьері, өндірістік дизайнер, және т.б.)" кәсіптік стандарты (бұдан әрі-кәсіптік стандарт) "Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 5-тармағына сәйкес және кәсіпорындарда персоналды оқытуға, білім беру ұйымдары қызметкерлері мен түлектерінің кәсіптік біліктілігін тануға және ұйымдарда және ұйымдарда персоналды басқару саласындағы кең ауқымды міндеттерді шешу мақсатында әзірленді және мәдениет саласында қолданылады.
2. Осы кәсіптік стандартта мынадай терминдер, анықтамалар мен қысқартулар қолданылады:
1) ақпараттық білім беру – білім беру ұйымдарынан және білім беру қызметтерін ұсынатын ұйымдардан тыс күнделікті қызмет барысында алынатын және оқыту нәтижелерін растайтын құжатты берумен сүйемелденбейтін білім беру түрі;
2) білім – кәсіптік міндет шеңберінде іс-әрекеттерді орындау үшін қажетті зерделенген және меңгерілген ақпарат;
3) дағды – кәсіби тапсырманы толығымен орындауға мүмкіндік беретін білім мен дағдыларды қолдану қабілеті;

4) профессия – род занятий, осуществляемый физическим лицом и требующий определенной квалификации для его выполнения.
3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) НРК – национальная рамка квалификаций;
2) ОРК – отраслевая рамка квалификаций;
3) ОКЭД – общий классификатор видов экономической деятельности;
4) ЕТКС – единый тарифно-квалификационный справочник;
5) КС – квалификационный справочник;
6) МСКО – Международная стандартная классификация образования.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Дизайнер по направлениям искусства (Арт дизайнер, графический дизайнер, дизайн интерьера, промышленный дизайнер и другие).
5. Код профессионального стандарта: R90040033.
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
M. Профессиональная, научная и техническая деятельность
74 Прочая профессиональная, научная и техническая деятельность
74.1 Специализированная дизайнерская деятельность
74.10 Специализированная дизайнерская деятельность
74.10.0 Специализированная дизайнерская деятельность.
7. Краткое описание профессионального стандарта: Профессиональная деятельность в области дизайна: - проектно-художественная - организационно-управленческая - предпринимательская - педагогическая - научно-исследовательская.
8. Перечень карточек профессий:
1) Дизайнер по направлениям искусства (арт дизайнер, графический дизайнер, дизайн интерьера, промышленный дизайнер и др.) - 4 уровень ОРК;
Дизайнер по направлениям искусства (арт дизайнер, графический дизайнер, дизайн интерьера, промышленный дизайнер и др.) - 6 уровень ОРК;
2) Дизайнер по направлениям искусства (арт дизайнер, графический дизайнер, дизайн интерьера, промышленный дизайнер и др.) - 7 уровень ОРК;
4) Дизайнер по направлениям искусства (арт дизайнер, графический дизайнер, дизайн интерьера, промышленный дизайнер и др.) - 8 уровень ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "Дизайнер по направлениям искусства (арт дизайнер, графический дизайнер, дизайн интерьера, промышленный дизайнер и др.)":
Код группы:
2166-1
Код наименования занятия:
2166-1-002
Наименование профессии:
Дизайнер по направлениям искусства (арт дизайнер, графический дизайнер, дизайн интерьера, промышленный дизайнер и др.)
Уровень квалификации по ОРК:
4
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др. типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 17 июля 2017 года № 209 "Об утверждении Типовых квалификационных характеристик должностей руководителей, специалистов и других служащих государственных организаций культуры" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15495)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Дизайн (по направлениям)
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:

4) мамандық – жеке тұлға жүзеге асыратын және оны орындау үшін белгілі бір біліктілікті талап ететін кәсіп түрі.
3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады:
1) ҰБШ – ұлттық біліктілік шеңбері;
2) СБШ – салалық біліктілік шеңбері;
3) ЭҚЖЖ – экономикалық қызметтің жалпы жүктеуіші;
4) БТБА – бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы;
5) БА – біліктілік анықтамалығы;
6) ББХСК – білім берудің халықаралық стандартты жіктелуі.
2-тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: Өнер бағыттары бойынша дизайнер (Арт-дизайнер, графикалық дизайнер, дизайн интерьері, өндірістік дизайнер, және т.б.)".
5. Кәсіптік стандарттың коды: R90040033.
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
R Өнер, ойын-сауық және демалыс;
90 Шығармашылық, өнер және ойын-сауық саласындағы қызмет;
90.0 Шығармашылық, өнер және ойын-сауық саласындағы қызмет;
90.04 Концерттік және театр залдарының қызметі;
90.04.0 Концерттік және театр залдарының қызметі.
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: Дизайн саласындағы кәсіби қызмет: - көркемдік-жобалау - ұйымдастырушылық және басқарушылық - кәсіпкерлік - педагогикалық - ғылыми-зерттеу .
8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
1) Өнер бағыттары бойынша дизайнер (Арт-дизайнер, графикалық дизайнер, дизайн интерьері, өндірістік дизайнер, және т.б.) - 4 СБШ-нің деңгейі;
2) Өнер бағыттары бойынша дизайнер (Арт-дизайнер, графикалық дизайнер, дизайн интерьері, өндірістік дизайнер, және т.б.) - 8 СБШ-нің деңгейі;
3) Өнер бағыттары бойынша дизайнер (Арт-дизайнер, графикалық дизайнер, дизайн интерьері, өндірістік дизайнер, және т.б.) - 7 СБШ-нің деңгейі;
4) Өнер бағыттары бойынша дизайнер (Арт-дизайнер, графикалық дизайнер, дизайн интерьері, өндірістік дизайнер, және т.б.) - 6 СБШ-нің деңгейі.
3-тарау. Кәсіптер карточкалары
9. Кәсіптің карточкасы Өнер бағыттары бойынша дизайнер (арт-дизайнер, графикалық дизайнер, интерьер дизайны, өнеркәсіптік дизайнер және т.б.):
Топтың коды:
2166-1
Қызмет атауының коды:
2166-1-002
Кәсіптің атауы:
Графикалық дизайнер
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Мемлекеттік мәдениет ұйымдары басшыларының, мамандарының және басқа да қызметкерлерінің лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2017 жылғы 17 шілдедегі № 209 бұйрығы (Нормативтік-құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеуіндегі тізбесінде № 15495 болып тіркелген)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Дизайн (бағыттары бойынша)
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:

2651-2-004 Художник
2166-9-003 Художник-дизайнер (общий профиль)
3432-1-001 Декоратор интерьера
3432-1-002 Дизайнер интерьера
3432-1-003 Студийный дизайнер
1323-0-005 Главный дизайнер проекта (в строительстве)
2163-1-006 Дизайнер ювелирных украшений и др.
2163-9-009 Дизайнер промышленный
2163-9-010 Дизайнер промышленных изделий
3432-2-001 Ландшафтный дизайнер
3432-3-003 Художник-конструктор (дизайнер) (средней квалификации)
Основная цель деятельности:
Ведение профессиональной деятельности в области дизайна. Создание авторских произведений дизайна, дизайн-проектов, промышленных образцов и серий в соответствии с поставленными задачами и потребностями целевой аудитории.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Создание авторской дизайнерской идеи
2. Разработка дизайн-проектов
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Создание авторской дизайнерской идеи
Навык 1:
Создание художественных и технических эскизов от руки и с использованием графических редакторов
Умения:
1. Воплощать в художественно-изобразительной форме свои замыслы
2. Владеть разнообразными изобразительными и техническими приемами и средствами, графическими компьютерными программами
3. Передавать идеи создания объекта дизайна при помощи знаний по материаловедению, конструктивным и тектоническим характеристикам
4. Передавать в объекте дизайна художественный замысел, креативность идеи
5. Отслеживать и перерабатывать в своих решениях модные тенденции в области дизайна
6. Владеть логическими и интуитивными методами поиска новых идей и решений
Знания:
1. Методик поиска творческих идей
2. Различных изобразительных и технических приемов и средств, графических компьютерных программам
3. Законов устойчивых стилистических решений и законов эклектики
4. Основных приемов и методов художественно-графических работ
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Выполнение макета объекта дизайна
Умения:
1. Находить плоскостное, объемно-пластическое и цветовое решение формы, пропорции
2. Передавать применяемые фактуры и материалы
3. Использовать выразительных художественных средств для выполнения макетов дизайн объектов и его элементов
Знания:
1. Основ художественного конструирования и технического моделирования
2. Конструктивно-пластических законов, выявления формы и методологии формообразования
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Разработка дизайн-проектов
Навык 1:
Подготовка и согласование с заказчиком проектного задания
Умения:
1. Составлять проектное задание на создание объектов дизайна
2. Производить поиск, сбор и анализ информации, необходимой для разработки проектного задания

2651-2-004 Суретші
2166-9-003 Суретші-дизайнер (жалпы бейін)
3432-1-001 Интерьер декораторы
3432-1-002 Интерьер дизайнері
3432-1-003 Студия дизайнері
1323-0-005 Жобаның бас дизайнері (құрылыста)
2163-1-006 Зергерлік бұйымдар дизайнері және т.б.
2163-9-009 Өнеркәсіп дизайнері
2163-9-010 Өнеркәсіптік өнім дизайнері
3432-2-001 Ландшафт дизайнері
3432-3-003 Дизайнер-құрылымдаушы (дизайнер) (орта біліктілік)
Қызметтің негізгі мақсаты:
Дизайн саласында кәсіби қызметті жүргізу. Мақсатты аудиторияның міндеттері мен қажеттіліктеріне сәйкес дизайн, конструкторлық жобалар, өнеркәсіптік үлгілер мен сериялардың авторлық жұмыстарын жасау
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Авторлық дизайн идеясын құру
2. Дизайн жобаларын әзірлеу
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Авторлық дизайн идеясын құру
Дағды 1:
Графикалық редакторларды пайдаланып және қолдан көркемдік және техникалық эскиздер жасау
Машықтар:
1. Өз ойларын көркемдік-графикалық формада жүзеге асыру
2. Әртүрлі көрнекі және техникалық әдістер мен құралдарға, графикалық компьютерлік бағдарламаларға ие болу
3. Материалтану, құрылымдық және тектоникалық сипаттамалар білімін пайдалана отырып, жобалау объектісін құру идеясын жеткізу.
4. Дизайн объектісінде идеяның көркемдік мәнің, креативтілігін жеткізу
5. Өз шешімдерінде дизайндағы сән трендтерін қадағалау және өңдеу
6. Жаңа идеялар мен шешімдерді іздеудің өзіндік логикалық және интуитивті әдістерін меңгеру
Білімдер:
1. Шығармашылық идеяларды табу техникасы
2. Әртүрлі көрнекі және техникалық әдістер мен құралдар, графикалық компьютерлік бағдарламалар
3. Тұрақты стилистикалық шешімдердің заңдылықтары және эклектизм заңдары
4. Көркем-графикалық жұмыстардың негізгі техникасы мен әдістері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Дизайн объектісінің макетін орындау
Машықтар:
1. Пішіннің, пропорцияның жазықтық, көлемді-пластикалық және түстік шешімін табу
2. Қолданылатын фактуралар мен материалдарды беру
3. Дизайн объектілері мен оның элементтерінің макетін орындау үшін мәнерлі көркем құралдарды қолдану
Білімдер:
1. Көркемдік кұрылымдау және техникалық модельдеу негіздері
2. Пішін мен пішіндеу әдістемесін табу, құрылымдық-пластикалық заңдылықтарды білу
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Дизайн жобаларын әзірлеу
Дағды 1:
Жоба тапсырмасын дайындау және тапсырыс берушімен келісу
Машықтар:
1. Дизайн объектілерін жасауға жобалық тапсырманы құру
2. Жоба тапсырмасын әзірлеуге қажетті ақпаратты іздеу, жинау және талдау

3. Определять необходимость запроса на дополнительные данные для проектного задания
4. Формировать этапы и устанавливать сроки создания объектов дизайна
5. Выстраивать взаимоотношения с заказчиком с соблюдением делового этикета
6. Обосновывать правильность принимаемых дизайнерских решений
Знания:
1. Формы проектных заданий на создание объектов дизайна
2. Методик поиска, сбора и анализа информации, необходимой для разработки проектного задания
3. Этапов и сроков проектирования объектов дизайна различной сложности
4. Профессиональной терминологии в области дизайна
5. Норм этики делового общения
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Художественно-техническая разработка дизайн-проектов
Умения:
1. Анализировать информацию, необходимую для работы над дизайн-проектом
2. Находить дизайнерские решения задач по проектированию объектов дизайна с учетом пожеланий заказчика и предпочтений целевой аудитории
3. Использовать специальные компьютерные программы для проектирования объектов дизайна
4. Учитывать при проектировании объектов дизайна свойства используемых материалов и технологии реализации дизайн-проектов
5. Обосновывать правильность принимаемых дизайнерских решений
6. Проводить презентации дизайн-проектов
Знания:
1. Теории цвета и колористики, композиции, инженерной графики, академического рисунка и живописи, техник графики, материаловедения, эргономики, типографики, фотографики
2. Специальных компьютерных программ
3. Основ художественного конструирования и технического моделирования
4. Технологических процессов производства различных объектов дизайна
Возможность признания навыка:
-
Навык 3:
Авторский надзор за выполнением работ по реализации дизайн - проектов
Умения:
1. Применять показатели и средства контроля качества воспроизведения создаваемых объектов дизайна
2. Выстраивать эффективные коммуникации с исполнителями дизайн-проекта
3. Работать с нормативными документами, содержащими требования к качеству объектов дизайна
4. Оформлять отчет по результатам проверки реализации дизайн - проекта
Знания:
1. Нормативных документов в области качества разрабатываемых объектов дизайна
2. Показателей и средств контроля качества изготовления в производстве объектов дизайна и их составляющих
3. Технологических процессов производства объектов дизайна в различных областях
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность
Творчество и креативность
Многозадачность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
4
Художник-декоратор
4
Художник-оформитель
4
Художник-график
4
Ассистент
мультипликатора
/дизайнер
4
Художник-конструктор (дизайнер) (средней квалификации)

3. Жобаның тапсырмасы үшін қосымша деректерге сұраныстың қажеттілігін анықтау
4. Дизайн объектілерін жасау мерзімдерін белгілеу және кезеңдерін құру
5. Іскерлік этикетті сақтай отырып, тұтынушымен қарым-қатынас орнату
6. Қабылданған дизайнерлік шешімдердің дұрыстығын негіздеу
Білімдер:
1. Дизайн объектілерін жасауға арналған жобалау тапсырмаларының пішіндері
2. Жоба тапсырмасын әзірлеуге қажетті ақпаратты іздеу, жинау және талдау әдістері
3. Әртүрлі күрделіліктегі дизайн объектілерін жобалау кезеңдері мен мерзімдері
4. Дизайн саласындағы кәсіби терминологиясы
5. Іскерлік қарым-қатынас этикасының нормалары
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Дизайн-жобаларды көркемдік-техникалық құру
Машықтар:
1. Дизайн жобасымен жұмыс істеу үшін қажетті ақпаратты талдау
2. Тапсырыс берушінің тілектерін және мақсатты аудиторияның қалауын ескере отырып, дизайн объектілерін жобалау тапсырмаларына арналған дизайн шешімдерін табу
3. Дизайн объектілерін жобалау үшін арнайы компьютерлік бағдарламаларды қолдану
4. Дизайн объектілерін жобалау кезінде қолданылатын материалдардың қасиеттерін және дизайн-жобаларды жүзеге асыру технологиясын ескеру
5. Қабылданған жобалық шешімдердің дұрыстығын негіздеу
6. Дизайн-жобалардың таныстыруын өткізу
Білімдер:
1. Колористика және түс теориясы, композиция, инженерлік графика, академиялық сурет және кескіндеме, графика техникасы, материалтану, эргономика, типография, фотографика
2. Арнайы компьютерлік бағдарламалар
3. Көркем құрылым және техникалық модельдеу негіздері
4. Әртүрлі дизайн объектілерін өндірудің технологиялық процестері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 3:
Дизайн-жобаларды жүзеге асыру бойынша жұмыстардың орындалуын авторлық қадағалау
Машықтар:
1. Құрылған дизайн объектілерін жаңғырту үшін көрсеткіштер мен сапаны бақылау құралдарын қолдану
2. Дизайн-жобаны орындаушылармен тиімді байланыс орнату
3. Дизайн-объектілерінің сапасына қойылатын талаптарды қамтитын нормативтік құжаттармен жұмыс жасау
4. Дизайн-жобасының орындалуын тексеру нәтижелері бойынша есеп дайындау
Білімдер:
1. Әзірленген дизайн объектілерінің сапасы саласындағы нормативтік құжаттар
2. Жобалау объектілері мен олардың құрамдас бөліктерінің өндірісіндегі өндіріс сапасын бақылау көрсеткіштері мен құралдары.
3. Әртүрлі салалардағы дизайн объектілерін өндірудің технологиялық процестері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік
Шығармашылық және креативтілік
Көп мәселелік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
4
Суретші-декоратор
4
Суретші-әрлеуші
4
Жетілдірілген мультимедиялық технологиялар бойынша суретші
4
Графикалық суретші
4
Мультипликатор көмекшісі/дизайнер
4
Суретші-құрылымдаушы (дизайнер)(орта біліктілік)

5. Отслеживать и перерабатывать в своих решениях модные тенденции в области дизайна
6. Владеть логическими и интуитивными методами поиска новых идей и решений
Знания:
1. Методик поиска творческих идей
2. Различных изобразительных и технических приемов и средств, графических компьютерных программам
3. Законов устойчивых стилистических решений и законов эклектики
4. Основных приемов и методов художественно-графических работ
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Выполнение макета объекта дизайна
Умения:
1. Находить плоскостное, объемно-пластическое и цветовое решение формы, пропорции
2. Передавать применяемые фактуры и материалы
3. Использовать выразительных художественных средств для выполнения макетов дизайн объектов и его элементов
Знания:
1. Основ художественного конструирования и технического моделирования
2. Конструктивно-пластических законов, выявления формы и методологии формообразования
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Разработка дизайн-проектов с вариативностью решений и детализацией
Навык 1:
Проведение предпроектного дизайнерского исследования
Умения:
1. Подбирать и использовать информацию по теме дизайнерского исследования
2. Выявлять существующие и прогнозировать будущие тенденции в сфере дизайна
3. Производить сравнительный анализ аналогов проектируемых объектов дизайна
4. Анализировать потребности и предпочтения целевой аудитории проектируемых объектов дизайна
5. Работать с нормативными документами и законодательными актами, содержащими требования к проектированию объектов дизайна
6. Оформлять результаты дизайнерских исследований
Знания:
1. Профессиональной терминологии в области дизайна
2. Истории и теории дизайна
3. Методов проведения комплексных дизайнерских исследований
4. Технологии сбора и анализа информации для дизайнерских исследований
5. Методов проведения сравнительного анализа аналогов проектируемых объектов дизайна
6. Критериев оценки предпочтений целевой аудитории, на которую ориентированы проектируемые объекты дизайна
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Разработка и согласование с заказчиком проектного задания
Умения:
1. Составлять проектное задание на создание объектов дизайна
2. Подбирать и систематизировать информацию по теме проектного задания
3. Формировать этапы и устанавливать сроки создания объектов дизайна
4. Выстраивать взаимоотношения с заказчиком с соблюдением норм делового этикета
5. Обосновывать правильность принимаемых дизайнерских решений
Знания:
1. Форм проектных заданий на создание объектов дизайна
2. Этапов и сроков проектирования объектов дизайна различной сложности

5. Өз шешімдерінде дизайндағы сән трендтерін қадағалау және өңдеу
6. Жаңа идеялар мен шешімдерді іздеудің өзіндік логикалық және интуитивті әдістері
Білімдер:
1. Шығармашылық идеяларды іздену методикасы
2. Әртүрлі көрнекі және техникалық әдістер мен құралдар, графикалық компьютерлік бағдарламалар
3. Тұрақты стилистикалық шешімдердің заңдылықтары және эклектика заңдары
4. Көркемдік-графикалық жұмыстардың негізгі техникасы мен әдістері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Жобалау объектісінің макетін орындау
Машықтар:
1. Пішіннің, пропорцияның жазықтық, көлемді-пластикалық және түстік шешімін табу
2. Қолданылған фактуралар мен материалдарды беру
3. Дизайн объектілері мен оның элементтерінің макетін орындау үшін мәнерлі көркем құралдарды қолдану
Білімдер:
1. Көркемдік құрылым және техникалық модельдеу негіздері
2. Формалау формасы мен әдістемесін ашатын құрылымдық және пластикалық заңдылықтар
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек фунциясы 2
Шешімдердің өзгермелілігі мен егжей-тегжейлі дизайн жобаларын әзірлеу
Дағды 1
Жоба алдындағы дизайнерлік зерттеу жүргізу
Машықтар:
1. Конструкторлық зерттеу тақырыбы бойынша ақпаратты жинақтау және пайдалану
2. Дизайн саласындағы тенденцияларын анықтау және болжау
3. Жобаланған дизайн объектілерінің аналогтарына салыстырмалы талдау жасау
4. Жобаланған дизайн объектілерінің мақсатты аудиториясының қажеттіліктері мен қалауларын талдау
5. Дизайн объектілерін жобалауға қойылатын талаптарды қамтитын нормативтік құжаттармен және заңнамалық актілермен жұмыс
6. Дизайнерлік зерттеу нәтижелерін рәсімдеу
Білімдер:
1. Дизайн саласындағы кәсіби терминология
2. Дизайнның тарихы мен теориялары
3. Кешенді дизайнерлік зерттеулерді жүргізу әдістері
4. Дизайнерлік зерттеулер үшін ақпаратты жинау және талдау технологиялары
5. Жобаланған дизайн объектілерінің аналогтарына салыстырмалы талдау жүргізу әдістері
6. Жобаланған дизайн объектілеріне бағытталған мақсатты аудиторияның қалауларын бағалау критерийлері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2
Жобаланган тапсырманы тапсырыс берушімен жасау және келісу
Машықтар:
1. Дизайн объектілерін құруға жобалық тапсырманы құрастырыңыз
2. Жоба тапсырмасының тақырыбы бойынша ақпаратты таңдау және жүйелеу
3. Дизайн объектілерін құру мерзімдерін белгілеу және кезеңдерін қалыптастыру
4. Іскерлік этикетті сақтай отырып, тұтынушымен қарым-қатынас орнату
5. Қабылданған жобалық шешімдердің дұрыстығын негіздеу
Білімдер:
1. Жобалау объектілерін құруға арналған жобалау тапсырмаларының формалары
2. Әртүрлі күрделіліктегі жобалау объектілерін жобалау кезеңдері мен мерзімдері

3. Норм этики делового общения
4. Основ психологии
Возможность признания навыка:
-
Навык 3:
Концептуальная и художественно - техническая разработка дизайн - проектов
Умения:
1. Работать с проектным заданием на создание объектов дизайна
2. Анализировать информацию, необходимую для работы над дизайн - проектом
3. Находить дизайнерские решения задач по проектированию объектов дизайна с учетом пожеланий заказчика и предпочтений целевой аудитории
4. Использовать специальные компьютерные программы для проектирования объектов дизайна
5. Учитывать при проектировании объектов дизайна, свойства используемых материалов и технологии реализации дизайн-проектов
6. Определять и выделять функциональность объекта дизайна, вариантность решений и их преимущество в технико-экономическом контексте
7. Разрабатывать техническую документацию на проектируемый объект дизайна
8. Проводить презентации дизайн-проектов
Знания:
1. Методов организации творческого процесса дизайнера
2. Теории цвета и колористики, композиции, инженерной графики, академического рисунка и живописи, техник графики, материаловедения, эргономики, типографики, фотографики
3. Специальных компьютерных программ
4. Стандартов проектирования в различных областях дизайна
5. Художественного конструирования и технического моделирования
6. Технологии производства различных объектов дизайна
7. Проектно-сметной документации
Возможность признания навыка:
-
Навык 4:
Авторский надзор за выполнением работ по реализации дизайн - проектов
Умения:
1. Применять показатели и средства контроля качества воспроизведения создаваемых объектов дизайна
2. Выстраивать эффективные коммуникации с исполнителями дизайн-проекта
Знания:
1. Производственных циклов создания объекта дизайна от концепции до реализации
2. Нормативных документов в области качества разрабатываемых объектов дизайна
3. Показателей и средств контроля качества изготовления в производстве объектов дизайна и их составляющих
4. Технологических процессов производства объектов дизайна в различных областях
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 3:
Руководство работой творческого коллектива в процессе осуществления дизайн- деятельности
Навык 1:
Планирование работ по разработке объектов дизайна
Умения:
1. Разрабатывать проектные задания на создание объектов дизайна
2. Осуществлять календарно-ресурсное планирование
3. Систематизировать и распределять действия подчиненных
4. Формировать этапы и устанавливать сроки проектирования объектов дизайна
Знания:
1. Технологических процессов выполнения дизайн-проектов

3. Іскерлік қарым-қатынас этикасының нормалары
4. Психология негіздері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 3
Концептуалды-көркемдік – дизайн – жобалардың техникалық дамуы
Машықтар:
1. Дизайн объектілерін құру бойынша жобалық тапсырмамен жұмыс
2. Дизайн жобасында жұмыс істеуге қажетті ақпаратты талдау
3. Тапсырыс берушінің тілектерін және мақсатты аудиторияның қалауын ескере отырып, дизайн объектілерін жобалау тапсырмаларына арналған дизайн шешімдерін табу
4. Дизайн объектілерін жобалау үшін арнайы компьютерлік бағдарламаларды қолдану
5. Дизайн объектілерін жобалау кезінде қолданылатын материалдардың қасиеттерін және жобалық жобаларды жүзеге асыру технологиясын ескеру
6. Дизайн объектісінің функционалдығын, шешімдердің өзгермелілігін және олардың техникалық-экономикалық контексте артықшылығын анықтау және көрсету
7. Жобаланатын дизайн объектінің техникалық құжаттамасын әзірлеу
8. Дизайн жобаларының таныстыруын өткізу
Білімдер:
1. Дизайнердің шығармашылық процесін ұйымдастыру әдістері
2. Колористика және түс теориялары, композиция, инженерлік графика, академиялық сызу және кескіндеме, графика техникасы, материалтану, эргономика, типография, фотосурет
3. Арнайы компьютерлік бағдарламалар
4. Дизайнның әртүрлі салаларындағы жобалау стандарттары
5. Көркем құрылымдау және техникалық модельдеу
6. Әртүрлі дизайн объектілерін өндіру технологиялары
7. Жобалық-сметалық құжаттама
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 4
Дизайн жобаларын жүзеге асыру жұмысының орындалуына авторлық қадағалау
Машықтар:
1. Құрылған дизайн объектілерін жаңғырту үшін көрсеткіштер мен сапаны бақылау құралдарын қолдану
2. Жобалық жобаны орындаушылармен тиімді байланыс орнату
Білімдер:
1. Концепциядан жүзеге асыруға дейінгі жобалау объектісін құрудың өндірістік циклдері
2. Әзірленген жобалау объектілерінің сапасы саласындағы нормативтік құжаттар
3. Жобалау объектілері мен олардың құрамдас бөліктерінің өндірісіндегі өндіріс сапасын бақылау көрсеткіштері мен құралдары.
4. Әртүрлі салалардағы жобалау объектілерін өндірудің технологиялық процестері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылады/ұсынылмайды
Еңбек функциясы 3
Дизайн-қызметін іске асыру процесінде шығармашылық ұжым жұмысын басқару
Дағды 1
Дизайн объектілерін әзірлеу бойынша жұмыстарды жоспарлау
Машықтар:
1. Дизайн объектілерін құру үшін жобалау тапсырмаларын әзірлеу
2. Күнтізбелік-ресурстық жоспарлауды жүзеге асыру
3. Бағыныңқылардың іс-әрекетін жүйелеп, тарату
4. Дизайн объектілерін жобалау кезеңдерін қалыптастыру және мерзімдерін белгілеу
Білімдер:
1. Дизайн-жобаларын жүзеге асырудың технологиялық процестері

2. Этапов и сроков проектирования объектов дизайна
3. Функциональных обязанностей сотрудников творческого коллектива
4. Основ бюджетирования и финансового планирования
5. Основ социологии, психологии и межличностных отношений
6. Основ менеджмента
7. Норм этики делового общения
8. Законодательства Республики Казахстан в области интеллектуальной собственности
9. Гражданского и трудового законодательства Республики Казахстан
10. Требований охраны труда
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Организация работ по выполнению дизайн-проектов
Умения:
1. Управлять творческим коллективом
2. Принимать управленческие решения на основе нормативно-правовых актов
3. Организовывать межличностное взаимодействие между работниками
4. Внедрять методики творческой работы над дизайн-проектами
5. Распределять задачи по выполнению дизайн-проектов между работниками
6. Выстраивать эффективные взаимоотношения с соисполнителями работ по выполнению дизайн-проектов
Знания:
1. Методик и принципов организации процесса дизайн-проектирования
2. Технологий выполнения дизайн-проектов различной сложности
Возможность признания навыка:
-
Навык 3:
Контроль за реализацией дизайн-проектов
Умения:
1. Разрабатывать процедуры и методы контроля соответствия дизайн-макету к готовому дизайн - проекту
2. Осуществлять контроль по выполнению и реализации дизайн-проектов
3. Подготавливать приемо-сдаточную документацию
Знания:
1. Методов мониторинга выполнения работ по реализации дизайн-проекта
2. Нормативных соответствий готового дизайн - проекта дизайн-макету
3. Технологические процессы реализации дизайн - проекта
Возможность признания навыка:
-
Дополнительная трудовая функция 1:
Организация предпринимательской деятельности в сфере дизайна
Навык 1:
Ориентация на рынке профессионального труда с учетом требований современного менеджмента
Умения:
1. Владеть принципами, методами, средствами реализации возможностей предпринимательства в сфере дизайн
2. Использовать современные методы управления дизайн-проектами
3. Определять риски
4. Проводить технико-экономические расчеты
5. Рассчитывать коммерческую и маркетинговую основу при проектировании объектов дизайна
Знания:
1. Нормативно-правовых документов, регламентирующих проектную деятельность
2. Основных положений законодательства Республики Казахстан в области авторских и смежных прав
3. Состояния рынка дизайна и его систем
4. Сферы предложения и спроса на объекты дизайна

2. Дизайн объектілерін жобалау кезеңдері мен мерзімдері
3. Шығармашылық топ қызметкерлерінің функционалдық міндеттері
4. Бюджеттеу және қаржылық жоспарлау негіздері
5. Әлеуметтану, психология және тұлғааралық қатынастар негіздері
6. Менеджмент негіздері
7. Іскерлік қарым-қатынас этикасының нормалары
8. Қазақстан Республикасының зияткерлік меншік саласындағы заңнамасы
9. Қазақстан Республикасының азаматтық және еңбек заңнамасы
10. Еңбекті қорғау талаптары
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2
Дизайн-жобаларды орындау бойынша жұмыстарды ұйымдастыру
Машықтар:
1. Шығармашылық ұжымды басқару
2. Нормативтік құқықтық актілер негізінде басқару шешімдерін қабылдау
3. Қызметкерлер арасындағы тұлғааралық қарым-қатынасты ұйымдастыру
4. Дизайн-жобалары бойынша шығармашылық жұмыс әдістерін енгізу
5. Қызметкерлер арасында дизайн-жобаларын жүзеге асыру бойынша тапсырмаларды тарату
6. Дизайн-жобаларын жүзеге асыру бойынша жұмысты бірлесіп орындаушылармен тиімді қарым-қатынас орнату
Білімдер:
1. Дизайн-жобалау процесін ұйымдастырудың әдістері мен принциптері
2. Әртүрлі күрделіліктегі дизанй-жобаларын жүзеге асыру технологиялары
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 3
Дизайн- жобаларды ске асыруды бақылау
Машықтар:
1. Дайын дизайн-жобаның дизайн-макетіне сәйкестігін бақылаудың процедуралары мен әдістерін әзірлеу
2. Дизайн-жобаларының жүзеге асырылуын және орындалуын бақылауды жүзеге асыру
3. Қабылдау құжаттамасын дайындау
Білімдер:
1. Дизайн-жобасын жүзеге асыру бойынша жұмыстардың орындалуын бақылау әдістері
2. Дайын-жобаның нормативтік сәйкестігінің дизайн-макетке сәйкестігі
3. Дизайн-жобасын жүзеге асырудың технологиялық процестері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек фунциясы 4
Дизайн саласындағы кәсіпкерлік қызметті ұйымдастыру
Дағды 1
Нарыққа бағдарлану заманауи менеджмент талаптарын ескере отырып, кәсіби жұмыс
Машықтар:
1. Жобалау саласындағы кәсіпкерлік мүмкіндіктерді жүзеге асырудың принциптерін, әдістерін, құралдарын меңгеру
2. Заманауи дизайн жобаларын басқару әдістерін қолдану
3. Тәуекелдерді анықтау
4. Техникалық-экономикалық есептеулерді жүргізу
5. Жобалау объектілерін жобалау кезінде коммерциялық және маркетингтік негізді есептеңіз
Білімдер:
1. Жоба қызметін реттейтін нормативті-заңнамалық құжаттар
2. Қазақстан Республикасының авторлық құқық және сабақтас құқықтар саласындағы заңнамасының негізгі ережелері
3. Дизайн нарығының жағдайы және оның жүйелері
4. Дизайн объектілеріне сұраныс пен ұсыныс аймақтары

3. Стоимости услуг по разработке объектов дизайна и стоимости их реализации
5. Требований к оформлению отчетной документации
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Эмоциональный интеллект
Аналитическое мышление
Вежливость
Концентрация и управление вниманием
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Художник-оформитель
6
Руководитель кружка
6
Главный художник/дизайнер
6
АРТ-директор
6
IT-менеджер в сфере искусства
6
Руководитель / Заведующий структурного подразделения организации культуры(клубом / филиалом управления / студии / отдела / секции / части / цеха
11. Карточка профессии "Дизайнер по направлениям искусства (арт дизайнер, графический дизайнер, дизайн интерьера, промышленный дизайнер и др.)":
Код группы:
2166-1
Код наименования занятия:
2166-1-002
Наименование профессии:
Дизайнер по направлениям искусства (арт дизайнер, графический дизайнер, дизайн интерьера, промышленный дизайнер и др.)
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 17 июля 2017 года № 209"Об утверждении Типовых квалификационных характеристик должностей руководителей, специалистов и других служащих государственных организаций культуры" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15495)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура)
Специальность:
Дизайн (по направлениям)
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
2651-2-004 Художник
2166-9-003 Художник-дизайнер (общий профиль)
3432-1-001 Декоратор интерьера
3432-1-002 Дизайнер интерьера
3432-1-003 Студийный дизайнер
1323-0-005 Главный дизайнер проекта (в строительстве)
2163-1-006 Дизайнер ювелирных украшений и др.
2163-9-009 Дизайнер промышленный
2163-9-010 Дизайнер промышленных изделий
3432-2-001 Ландшафтный дизайнер
Основная цель деятельности:
Ведение профессиональной и педагогической деятельности в области дизайна. Создание авторских произведений дизайна, комплексных дизайн-проектов, промышленных образцов и серий в соответствии с поставленными задачами и потребностями целевой аудитории
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:

3. Дизайн объектілерін әзірлеу бойынша қызметтердің құны және оларды іске асыру құны
5. Есептік құжаттаманы дайындауға қойылатын талаптар
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Ұқыптылық
Дербестік және жауапкершілік
Ынтымақтастық және өзара іс-қимыл
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
4
Суретші-декоратор
4
Сәретші-әрлеуші
4
Жетілдірілген технология бойынша мультимедиялық суретші
4
Графикалық суретші
4
Мультипликатор көмекшісі/дизайнері
4
Суретші-конструктор (дизайнер) (орта біліктілік)
6
Әрлеуші-суретші
6
Үйірме жетекшісі
6
Бас суретші/дизайнер
6
Арт-директор
6
Өнер саласындағы IT-менеджер
6
SMM-менеджері
6
Мәдениет ұйымының құрылымдық бөлімшесінің басшысы / меңгерушісі (клуб/басқару филиалы/студия/бөлім/секция/бөлімше/цех
11. Кәсіптің карточкасы "Өнер бағыттары бойынша дизайнер (арт-дизайнер, графикалық дизайнер, интерьер дизайны, өнеркәсіптік дизайнер және т.б.)":
Топтың коды:
2166-1
Қызмет атауының коды:
2166-1-002
Кәсіптің атауы:
Өнер бағыттары бойынша дизайнер (арт-дизайнер, графикалық дизайнер, интерьер дизайны, өнеркәсіптік дизайнер және т.б.)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Мемлекеттік мәдениет ұйымдары басшыларының, мамандарының және басқа да қызметкерлерінің лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2017 жылғы 17 шілдедегі № 209 бұйрығы (Нормативтік-құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеуіндегі тізбесінде № 15495 болып тіркелген)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
Жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі (магистратура)
Мамандық:
Дизайн (бағыттары бойынша)
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2651-2-004 Суретші
2166-9-003 Суретші-дизайнер (жалпы бейін)
3432-1-001 Интерьер декораторы
3432-1-002 Интерьер дизайнері
3432-1-003 Студия дизайнері
1323-0-005 Жобаның бас дизайнері (құрылыста)
2163-1-006 Зергерлік бұйымдар дизайнері және т.б.
2163-9-009 Өнеркәсіп дизайнері
2163-9-010 Өнеркәсіптік өнім дизайнері
3432-2-001 Ландшафт дизайнері
Қызметтің негізгі мақсаты:
Дизайн саласында кәсіби және педагогикалық қызметті жүргізу. Мақсатты аудиторияның міндеттері мен қажеттіліктеріне сәйкес дизайн, конструкторлық жобалар, өнеркәсіптік үлгілер мен сериялардың авторлық жұмыстарын жасау
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:

1. Осуществление научно- педагогической деятельности в сфере профессионального дизайн - образования
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Осуществление научно- педагогической деятельности в сфере профессионального дизайн - образования
Навык 1:
Осуществление педагогической деятельности в сфере профессионального дизайн - образования
Умения:
1. Осуществлять функции педагога в организациях образования по художественно – проектным дисциплинам
Знания:
1. Методов, приемов, средств организации и управления педагогическим процессом в профессиональной сфере
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Организация учебно-методических и научно-педагогических процессов по специальным дисциплинам
Умения:
1. Анализировать педагогическую и научно-исследовательскую деятельность в учебных заведениях, используя полученные знания по специфике научно-практических методов преподавания дизайна
2. Анализировать собственную профессиональную деятельность в области дизайна, применяя инновационные педагогические технологии для повышения познавательной активности обучающихся
Знания:
1. Роли предметного образования в профессиональной подготовке будущего специалиста как субъекта профессиональной деятельности
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Пунктуальность
Самостоятельность и ответственность
Стрессоустойчивость
Терпеливость
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7
Руководитель предприятия
7
АРТ-менеджер
7
Председатель художественного совета
7
Главный администратор
7
Руководитель филиала / центра
12. Карточка профессии "Дизайнер по направлениям искусства (арт дизайнер, графический дизайнер, дизайн интерьера, промышленный дизайнер и др.)":
Код группы:
2166-1
Код наименования занятия:
2166-1-002
Наименование профессии:
Дизайнер по направлениям искусства (арт дизайнер, графический дизайнер, дизайн интерьера, промышленный дизайнер и др.)
Уровень квалификации по ОРК:
8
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 17 июля 2017 года № 209"Об утверждении Типовых квалификационных характеристик должностей руководителей, специалистов и других служащих государственных организаций культуры" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15495)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (докторантура PhD, ученая степень доктора PhD, степень доктора PhD по профилю, кандидата наук, доктора наук)
Специальность:
Дизайн (по направлениям)
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:

1. Кәсіби дизайн-білім беру саласындағы педагогикалық қызметті жүзеге асыру
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Кәсіби дизайн-білім беру саласындағы педагогикалық қызметті жүзеге асыру
Дағды 1:
Кәсіби дизайн-білім беру саласындағы педагогикалық қызметті жүзеге асыру
Машықтар:
1. Көркемдік-жобалық пәндер бойынша білім беру ұйымдарында оқытушының функцияларын жүзеге асыру
Білімдер:
1. Кәсіби саладағы педагогикалық процесті ұйымдастыру мен басқарудың әдістері, тәсілдері, құралдары
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Арнайы пәндер бойынша оқу-әдістемелік және ғылыми-педагогикалық процестерді ұйымдастыру
Машықтар:
1. Дизайнды оқытудың ғылыми-тәжірибелік әдістерінің ерекшеліктері бойынша алған білімдерін пайдалана отырып, оқу орындарындағы педагогикалық және ғылыми-зерттеу қызметін талдау.
2. Студенттердің танымдық белсенділігін арттыру үшін инновациялық педагогикалық технологияларды пайдалана отырып, дизайн саласындағы өзіндік кәсіби іс-әрекеттерге талдау жасау
Білімдер:
1. Болашақ маманды кәсіби қызмет субъектісі ретінде кәсіби даярлаудағы пәндік білімнің рөлі
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Ұқыптылық
Дербестік және жауапкершілік
Күйзеліске тұрақтылық
Шыдамдылық
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7
Кәсіпорын басшысы
7
ART-менеджер
7
Көркемдік кеңес төрағасы
7
Бас әкімші
7
Филиал/орталық басшысы
12. Кәсіптің карточкасы "Өнер бағыттары бойынша дизайнер (арт-дизайнер, графикалық дизайнер, интерьер дизайны, өнеркәсіптік дизайнер және т.б.)":
Топтың коды:
2166-1
Қызмет атауының коды:
2166-1-002
Кәсіптің атауы:
Өнер бағыттары бойынша дизайнер (арт-дизайнер, графикалық дизайнер, интерьер дизайны, өнеркәсіптік дизайнер және т.б.)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
8
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Мемлекеттік мәдениет ұйымдары басшыларының, мамандарының және басқа да қызметкерлерінің лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2017 жылғы 17 шілдедегі № 209 бұйрығы (Нормативтік-құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеуіндегі тізбесінде № 15495 болып тіркелген)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
Жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі (PhD докторантура, PhD академиялық дәрежесі, осы саладағы PhD дәрежесі, ғылым кандидаты, ғылым докторы)
Мамандық:
Дизайн (бағыттары бойынша)
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:

2163-9-010 Дизайнер промышленных изделий
2654-4-018 Художник-конструктор (дизайнер)
2163-9-006 Дизайнер керамических изделий
Основная цель деятельности:
Ведение профессиональной и научно-педагогической деятельности в области дизайна. Создание авторских произведений дизайна, комплексных дизайн-проектов, промышленных образцов и серий в соответствии с поставленными задачами и потребностями целевой аудитории
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Осуществление научно-исследовательской деятельности в области дизайна
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Осуществление научно-исследовательской деятельности в области дизайна
Навык 1:
Осуществление анализа и сбора научной информации в области профессиональной деятельности
Умения:
1. Осуществлять системный анализ художественно - проектных явлений
2. Планировать и реализовывать процесс научных исследований
3. Формулировать и решать сложные задачи, возникающие в ходе профессиональной научно-исследовательской и педагогической деятельности
4. Взаимодействовать в команде и быть способным в межличностной и межкультурной коммуникации
Знания:
1. Современного состояния и тенденций развития дизайна
2. Принципов организации и управления творческим процессом
3. Психолого-педагогических аспектов преподавания в высшей школе
4. Проблем взаимопроникновения национальных культурных традиций
5. Системы мироощущения и миропонимания и их отображение средствами изобразительных искусств и дизайна
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Проведение научных исследований в области дизайна
Умения:
1. Владеть концепциями и моделями развития науки
2. Владеть методологическими принципами, структурой и оформлением результатов собственного научного исследования
3. Владеет методами научных исследований, основных категорий научно-познавательной деятельности
4. Владеть основными теоретико-методологическими основами и принципами организации научно-исследовательской работы
Знания:
1. Вопросов становления истории и философии науки, его актуальных проблем, принципов и методов научной деятельности, структур развития науки в динамике культуры
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Пунктуальность
Самостоятельность и ответственность
Сотрудничество и взаимодействие
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
8
Арт-директор
8
Руководитель филиала
8
Руководитель организации культуры
8
Руководитель организации дополнительного образования
8
Заместитель руководителя организации культуры
8
Заместитель руководителя организации дополнительного образования

2163-9-010 Өнеркәсіптік өнім дизайнері
2654-4-018 Дизайнер конструктор (дизайнер)
2163-9-006 Керамикалық бұйымдардың дизайнері
Қызметтің негізгі мақсаты:
Дизайн саласында кәсіби және ғылыми-педагогикалық қызметін жүргізу. Мақсатты аудиторияның міндеттері мен қажеттіліктеріне сәйкес жобалық, кешенді жобалау жобалары, өнеркәсіптік үлгілер мен сериялардың авторлық жұмыстарын жасау
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Жобалау саласындағы ғылыми-зерттеу қызметін жүзеге асыру
Қосымша еңбек функциялары:
-
Еңбек функциясы 1:
Дизайн саласындағы ғылыми-зерттеу қызметін жүзеге асыру
Дағды 1:
Кәсіби саладағы ғылыми ақпаратты талдау және жинақтау жіне талдау жасау
Машықтар:
1. Көркемдік- жобалық құбылыстарына жүйелі талдау жасау
2. Зерттеу процесін жоспарлау және жүзеге асыру
3. Кәсіби ғылыми-педагогикалық қызмет барысында туындайтын күрделі мәселелерді тұжырымдау және шешу
4. Ұжымда өзара әрекеттесу және тұлғааралық және мәдениетаралық қарым-қатынасқа қабілетті болу
Білімдер:
1. Өнер және дизайн тенденциялары жағдайы
2. Шығармашылық процесті ұйымдастыру және басқару принциптері
3. Жоғары оқу орнында оқытудың психологиялық-педагогикалық аспектілері
4. Ұлттық мәдени дәстүрлердің өзара ену мәселелері
5. Көзқарас пен дүниетаным жүйелері және оларды бейнелеу өнері мен дизайн құралдары арқылы көрсету
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Жобалау саласында ғылыми зерттеулер жүргізу
Машықтар:
1. Ғылымның даму концепциялары мен модельдерін меңгеру
2. Өзіндік ғылыми зерттеулердің әдістемелік принциптеріне, құрылымына және нәтижелерін ұсынуға ие болу
3. Ғылыми зерттеу әдістеріне, ғылыми-танымдық іс-әрекеттің негізгі категорияларына иелік етеді
4. Ғылыми-зерттеу жұмысын ұйымдастырудың негізгі теориялық-әдістемелік негіздері мен принциптеріне ие болу
Білімдер:
1. Ғылым тарихы мен философиясының қалыптасу мәселелері, оның өзекті мәселелері, ғылыми қызметтің принциптері мен әдістері, мәдениет динамикасындағы ғылымның даму құрылымдары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Эмоциялық парасат
Аналитикалық ойлау
Сыпайылық
Зейінді шоғырландыру және бақылау
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
8
ART-директор
8
Филиал басшысы
8
Мәдениет ұйымының жетекшісі
8
Қосымша білім беру ұйымының басшысы
8
Мәдениет ұйымы басшысының орынбасары
8
Қосымша білім беру ұйымының басшысының орынбасары

Глава 4. Технические данные профессионального стандарта
13. Наименование государственного органа:
Министерство культуры и информации Республики Казахстан
Исполнитель:
Борамбаев Нурбек Медерович, +7 (705) 160 57 01,
14. Организации (предприятия) участвующие в разработке:
Научно-методический отдел филиала РГКП "Государственный музей "Центр сближения культур"
Руководитель:
Жумадилова Дарья Ертаевна
E-mail: daria_131_168@mail.ru
Номер телефона: +7 (705) 708 72 22
Республиканское государственное учреждение "Казахский национальный университет искусств"
Могильная Анастасия Валерьевна
e-mail: avm5501160@gmail.com
Тел.: +7701550116.
15. Отраслевой совет по профессиональным квалификациям: 10 января 2024 года.
16. Национальный орган по профессиональным квалификациям: 2 ноября 2023 года.
17. Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен": 15 февраля 2024 года.
18. Номер версии и год выпуска: версия 1, 2024 год.
19. Дата ориентировочного пересмотра: 2027 год.
Приложение 2
к приказу Министра
культуры и информации
Республики Казахстан
от 17 апреля 2024 года № 150
Профессиональный стандарт: "Артист ансамбля танца"
Глава 1. Общие положения
1. Область применения профессионального стандарта: профессиональный стандарт "Артист ансамбля танца" (далее – профессиональный стандарт) разработан в соответствии с пунктом 5 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях" в целях обучения персонала на предприятиях, признания профессиональной квалификации работников и выпускников организаций образования и решений широкого круга задач в области управления персоналом в организациях и на предприятиях, применяется в сфере культуры.
2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) знание – изученная и усвоенная информация, необходимая для выполнения действий в рамках профессиональной задачи
2) навык – способность применять знания и умения, позволяющая выполнять профессиональную задачу целиком
3) профессия – род занятий, осуществляемый физическим лицом и требующий определенной квалификации для его выполнения.
3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) НРК – национальная рамка квалификаций
2) ОРК – отраслевая рамка квалификаций
3) ОКЭД – общий классификатор видов экономической деятельности
4) ЕТКС – единый тарифно-квалификационный справочник
5) КС – квалификационный справочник
6) МСКО – Международная стандартная классификация образования
7) НКЗ – национальный классификатор занятий.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта

4-тарау. Кәсіптік стандарттың техникалық деректері
13. Мемлекеттік органның атауы:
Қазакстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлігі
Орындаушы:
Борамбаев Нурбек Медерович, +7 (705) 160 57 01,
14. Әзірлеуге қатысатын ұйымдар (кәсіпорындар):
"Мәдениеттерді жақындастыру орталығы" мемлекеттік музейі" РМҚК филиалы ғылыми-әдістемелік бөлімі
Басшы:
Жумадилова Дарья Ертаевна
E-mail: daria_131_168@mail.ru
Телефон нөмірі: +7 (705) 708 72 22
"Қазақ ұлттық өнер университеті" республикалық мемлекеттік мекемесі
Могилная Анастасия Валерьевна
электрондық почта: avm5501160@gmail.com
Тел.: +7701550116
15. Кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңес: 2024 жылғы 10 қаңтар.
16. Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық орган: 2023 жылғы 2 қараша.
17. "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы: 2024 жылғы 15 ақпан.
18. Нұсқа нөмірі және шығарылған жылы: Нұсқа 1, 2024 жыл.
19. Бағдарлы қайта қарау күні: 2027 жыл.
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және ақпарат
министрінің
2024 жылғы 17 сәуірдегі
№ 150 бұйрығына
2-қосымша
Кәсіптік стандарт: "Би ансамблінің әртісі"
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Кәсіби стандартты қолдану аясы: "Би ансамблінің әртісі" кәсіптік стандарты (бұдан әрі – кәсіптік стандарт) "Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 5-тармағына сәйкес және кәсіпорындарда қызметкерлерді оқыту, білім беру ұйымдары қызметкерлері мен түлектерінің кәсіби біліктілігін тану және ұйымдар мен кәсіпорындардағы қыметкерлерді басқару саласындағы кең ауқымды мәселелерді шешу мақсатында әзірленді және мәдениет саласында қолданылады.
2. Осы кәсіптік стандартта мынадай терминдер, анықтамалар мен қысқартулар қолданылады:
1) білім – кәсіптік міндет шеңберінде іс-әрекеттерді орындау үшін қажетті зерделенген және меңгерілген ақпарат;
2) дағды – кәсіби тапсырманы толығымен орындауға мүмкіндік беретін білім мен дағдыларды қолдану қабілеті;
3) мамандық – жеке тұлға жүзеге асыратын және оны орындау үшін белгілі бір біліктілікті талап ететін кәсіп түрі.
3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады:
1) ҰБШ - Ұлттық біліктілік шеңбері;
2) БСШ - Біліктіліктің салалық шеңбері;
3) ЭҚЖЖ - Экономикалық қызметтің жалпы жүктеуіші;
4) БТБА - Бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы;
5) БА – Біліктілік анықтамалығы;
6) ББЖХС – Білім берудің халықаралық стандарттық жіктелімі;
7) ҰСБ – Ұлттық сыныптауышы бойынша.
2-тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты

4. Название профессионального стандарта: Артист ансамбля танца
5. Код профессионального стандарта: R 90.01.1, 90.01.2
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
R Искусство, развлечения и отдых
90 Деятельность в области творчества, искусства и развлечений
90.0 Деятельность в области творчества, искусства и развлечений
90.01 Артистическая деятельность
90.01.2 Концертная деятельность
90.01.1 Театральная деятельность
90.01.3 Деятельность цирков
7. Краткое описание профессионального стандарта: Артист ансамбля танца –специалист в области хореографического искусства, осуществляющий творческую исполнительскую деятельность в театральных, концертных и театрально - зрелищных организациях.
8. Перечень карточек профессий:
Артист ансамбля танца - 4 уровень ОРК
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "Артист ансамбля танца":
Код группы:
2653-1
Код наименования занятия:
2653-1-009
Наименование профессии:
Артист ансамбля танца
Уровень квалификации по ОРК:
4
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 17 июля 2017 года № 209"Об утверждении Типовых квалификационных характеристик должностей руководителей, специалистов и других служащих государственных организаций культуры" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15495).
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Хореографическое искусство
Квалификация:
Артист ансамбля танца
Требования к опыту работы:
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
2653-1-003 Артист танцевального (хорового) коллектива
2653-1-007 Артист ансамбля народного танца
2653-1-008 Артист современного танца
Основная цель деятельности:
Исполнение хореографических партий (танцев) согласно штатному расписанию в профессиональных коллективах, театрах танца, музыкальных и музыкально-драматических театрах и концертных организациях
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Разучивание и исполнение партий в репертуарных и новых постановках
2. Регулярно посещать тренаж классического танца, заниматься с репетитором и концертмейстером, совершенствовать профессиональные навыки.
3. Сохранять и поддерживать внешнюю физическую и профессиональную форму.
4. Творческое взаимодействие с постановщиком, партнерами и другими участниками постановочной группы.
Дополнительные трудовые функции:
1. Применять самостоятельно технику нанесения профессионального сценического грима и применения постижерских изделий.
Трудовая функция 1:
Разучивание и исполнение партий в репертуарных и новых постановках
Навык 1:
Свободное владение техникой и навыками танцевального исполнителя
Умения:
1. Уметь использовать основной арсенал техники классического, народно-сценического, современного, в исполняемых хореографических произведениях.

4. Кәсіптік стандарттың атауы: Би ансамблінің әртісі.
5. Кәсіптік стандарттың коды: R 90.01.1, 90.01.2
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
R Өнер, ойын-сауық және демалыс;
90 Шығармашылық, өнер және ойын-сауық саласындағы қызмет;
90.0 Шығармашылық, өнер және ойын-сауық саласындағы қызмет;
90.01 Әртістік қызмет;
90.01.2 Концерттік қызметі.
90.01.1 Театрлық қызметі
90.01.3 Цирктік қызметі
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: Би ансамблінің әртісі – театр, концерттік және театрлық ойын-сауық ұйымдарында шығармашылық орындаушылық қызметті жүзеге асыратын хореографиялық өнер саласындағы маман.
8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
2) Би ансамблінің әртісі - 4 БСШ-нің деңгейі
3-тарау. Кәсіптер карточкалары
9. "Би ансамблінің әртісі" кәсібінің карточкасы:
Топтың коды:
2653-1
Қызмет атауының коды:
2653-1-009
Кәсіптің атауы:
Би ансамблінің әртісі
БСШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
БСШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Мемлекеттік мәдениет ұйымдары басшыларының, мамандарының және басқа да қызметкерлерінің лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2017 жылғы 17 шілдедегі № 209 бұйрығы (Нормативтік-құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеуіндегі тізбесінде № 15495болып тіркелген)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Хореографиялық
өнер
Біліктілік:
Би ансамблінің әртісі
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Формалды емес және информалды біліммен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2653-1-003 Би (хор) ұжымының әртісі
2653-1-007 халықтық би ансамблінің әртісі
2653-1-008 заманауи би әртісі
Қызметтің негізгі мақсаты:
Кәсіптік ұжымда, би театрында, музыкалық және музыкалық драма театрында және концерттік ұйымдарда штаттық кесте бойынша хореографиялық партияларды (билерді) орындау
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Репертуарлық және жаңа қойылымдарда партияларды жаттау және орындау
2. Классикалық би тренажына үнемі қатысу, репетитор және концертмейстермен айналысу, кәсіби дағдыларды жетілдіру
3. Сыртқы физикалық және кәсіби форманы сақтау және ұстау.
4. Қоюшы, серіктестер және басқа қатысушылар, сахналау тобымен өзара шығармашылық байланыс орнату
Қосымша еңбек функциялары:
1. Кәсіби сахналық гримді, постижерлік бұйымдарды өз бетінше қолдану
Еңбек функциясы 1:
Репертуарлық және жаңа қойылымдарда партияларды жаттау және орындау
Дағды 1:
Би орындаушысының техникасы мен шеберлігін еркін меңгеру
Машықтар:
1. Орындалатын хореографиялық шығармаларда классикалық, халықтық-сахналық, заманауи техниканың негізгі арсеналын қолдана білу.

2. Уметь создавать художественный образ.
3. Развивать исполнительскую виртуозность, артистичность и индивидуальность.
4. Уметь работать в ансамбле, распределять сценическую площадку.
Знания:
1. Знать основные и усложненные элементы, профессиональную терминологию, основы музыкальной грамоты.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Навык 2:
Овладение стилевыми особенностями произведения
Умения:
Уметь использовать все средства выразительности хореографического искусства для раскрытия содержания исполняемого образа, передать его эстетическое наполнение.
2. Раскрыть эмоциональное содержание и характер музыки.
3. Уметь анализировать содержание сценического образа, литературного произведения, лежащего в основе хореографического произведения.
Знания:
1. Знать исторические особенности определенной эпохи.
2. Знать стилевые особенности, манеру определенных народов.
3. Понимать характер исполняемых персонажей.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Навык 3:
Умения:
1. Уметь мыслить хореографическими образами.
2. Владеть сценической этикой и культурой общения.
3. Способность создавать роль в едином темпо-ритмическом ансамбле с другими исполнителями.
Знания:
1. Знать основы актерского мастерства.
2. Знать приемы и основы сценического общения с партнером.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Трудовая функция 2:
Регулярно посещать тренаж классического танца, заниматься с репетитором и концертмейстером, совершенствовать профессиональные навыки
Навык 1:
Поддержание и дальнейшее развитие профессиональных способностей
Умения:
1.Владеть комплексом профессиональных исполнительских навыков (урок классического танца, современные виды тренажа).
2. Работать над совершенствованием исполнительской техники: дальнейшее развитие устойчивости, апломба, техники вращения, элевации, пластической выразительности тела.
3. Быть готовым к профессиональной аттестации.
4. Развитие выносливости, силы, трудолюбия.
Знания:
1. Знать основы анатомии и физиологии человека.
2. Знать основы профессиональных заболеваний опорно-двигательного аппарата.
3. Владеть навыками оказания первой помощи.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Навык 2:
Репетиционная работа под руководством педагога
Умения:
1. Исполнять поручаемые партии в соответствии с квалификацией.
2. В случае производственной необходимости заменять отсутствующих артистов ансамбля.
Знания:
1. Знать структуру и содержание репетиционного процесса.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Трудовая функция 3:
Сохранять и поддерживать внешнюю физическую и профессиональную форму.
Навык 1:
Соответствовать профессиональным критериям
Умения:
1. Соответствовать формам телосложения и веса;

2. Көркем образ жасай білу.
3. Орындаушылық шеберлікті, әртістік пен даралықты дамыту.
4. Ансамбльде жұмыс істей білу, сахна алаңын бөлу.
Білімдер:
1. Негізгі және күрделі элементтерді, кәсіби терминологияны, музыкалық сауаттылық негіздерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыны тану ұсынылады.
Дағды 2:
Шығарманың стиль ерекшеліктерін меңгеру
Машықтар:
1. Орындалатын образдың мазмұнын ашу, оның эстетикалық мазмұнын жеткізу үшін хореографиялық өнердің экспрессивтілігінің барлық құралдарын қолдана білу.
2. Музыканың эмоционалды мазмұны мен сипатын аша білу.
3. Хореографиялық шығарманың негізінде жатқан сахналық образдың, әдеби шығарманың мазмұнын талдай білу.
Білімдер:
1. Белгілі бір дәуірдің тарихи ерекшеліктерін білу.
2. Белгілі бір халықтардың стилін, мәнерін білу.
3. Орындалатын кейіпкерлердің сипатын түсіну.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыны тану ұсынылады.
Дағды 3:
Машықтар:
1. Хореографиялық бейнелермен ойлана білу.
2. Сахналық этика мен қарым-қатынас мәдениетін меңгеру.
3. Басқа орындаушылармен біртұтас темпо-ритмикалық ансамбльде рөл құру мүмкіндігі.
Білімдер:
1. Актерлік шеберліктің негіздерін білу.
2. Серіктеспен сахналық қарым-қатынастың әдістері мен негіздерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыны тану ұсынылады.
Еңбек функциясы 2:
Үнемі классикалық би жаттығуларына бару, репетитор мен концертмейстермен бірге жаттығу, кәсіби дағдыларды жетілдіру
Дағды 1:
Кәсіби қабілеттерді сақтау және одан әрі дамыту
Машықтартар:
1. Кәсіби орындаушылық дағдылар кешенін меңгеру (классикалық би сабақтары, оқытудың заманауи түрлері).
2. Орындау техникасын жетілдіру бойынша жұмыс: дене тұрақтылығын, апломбасын, айналу
техникасын, биіктік, нәзік мәнерін одан әрі дамыту.
3. Кәсіби аттестацияға дайын болу.
4. Төзімділік, күш, еңбекке баулу.
Білімдер:
1. Адам анатомиясы мен физиологиясының негіздерін білу.
2. Тірек-қимыл аппаратының кәсіптік ауруларының негіздерін білу.
3. Алғашқы көмек көрсету дағдыларын меңгеру.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыны тану ұсынылады.
Дағдыны 2:
Педагогтың жетекшілігімен қайталау жұмысын
Машықтар:
1. Берілген бөліктерді біліктілікке сәйкес орындау.
2. Өндірістік қажеттілік туындаған жағдайда, қатыспаған ансамбль әртістерін алмастыру
Білімдер:
1. Қайталау жаттығу процесінің құрылымы мен мазмұнын білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыны тану ұсынылады.
Еңбек функциясы 3:
Сыртқы физикалық және кәсіби пішінді бір қалыпта ұстау және сақтау.
Дағды 1:
Кәсіби критерийлерге сәйкес келу
Машықтар:
1. Салмақ пен дене пішінін сәйкестендіру;

2. Сценичная внешность, выразительность.
3. Наличие репетиционной одежды, соответствующей работе в балетном зале/ репетиционном зале.
Знания:
1. Правила режима труда и отдыха.
2. Анатомия лица и основы грима.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Трудовая функция 4:
Творческое взаимодействие с постановщиком, партнерами и другими участниками постановочной группы
Навык 1:
Раскрытие творческого потенциала, творческой конкуренции, эффективное развитие личности артиста ансамбля танца
Умения:
1. Участие в обсуждении замысла творческой постановки.
2. Быстрое восприятие и запоминание хореографического текста.
3. Умение сочетать высокую технику и артистический талант.
4. Овладение навыками самостоятельной работы над концертным номером/ спектаклем, ролью и образом.
5. Умение организовать длительное и эффективное взаимодействие.
6. Повышение эрудиции, интеллекта
Знания:
1. Профессиональная компетентность.
2. Наличие профессиональных способностей: выворотность, подъем, шаг, гибкость, прыжок.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Навык 2:
Прохождение всех этапов подготовки концертной программы /спектакля от распределения состава исполнителей до премьеры
Умения:
1. Участие в постановочных репетициях.
2. Создание художественного образа на основе замысла постановщиков (балетмейстера, художника, композитора).
3. Участие в премьере спектакля/ постановки.
Знания:
1. Знать структуру и содержание постановочного процесса.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Дополнительная трудовая функция :
Применять самостоятельно технику нанесения профессионального сценического грима и применения постижерских изделий.
Навык 1:
Самостоятельное применение техники нанесения профессионального сценического грима и постижерских изделий.
Умения:
1. Практическое владение техническими приемами гримирования и работы с постижерскими изделиями
2. Выполнение характерного грима для создания художественного образа.
Знания:
1. Знать анатомические основы грима
2.Знать основные правила наложения гримировальных красок и разгримирования.
3. Санитарные гигиенические требования
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Требования к личностным компетенциям:
Работоспособность
Физическая выносливость и усердие
Ответственность
Эмоциональная устойчивость
Коммуникативные навыки
Креативность
Энергичность
Толерантность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
4
Режиссер-постановщик
4
Балетмейстер
4
Дирижер
4
Концертмейстер
4
Репетитор
4
Гример
4
Гример-постижер

2. Сахналық келбет, мәнерлілік.
3. Балет залында/репетиция залында жұмыс істеуге жарамды репетиция киімінің болуы.
Білімдер:
1. Еңбек және демалыс режимінің Ережелері.
2. Бет анатомиясы және әрлеу негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыны тану ұсынылады.
Еңбек функциясы 4:
Қоюшы, серіктестер және басқа қатысушылармен өзара шығармашылық байланыс орнату
Дағды 1:
Шығармашылық әлеуетті, бәсекелестікті ашу, би ансамблі әртісінің тұлғасын тиімді дамыту
Машықтар:
1. Шығармашылық қойылымның идеясын талқылауға қатысу.
2. Хореографиялық мәтінді жылдам қабылдау және есте сақтау.
3. Жоғары техника мен көркемдік талантты үйлестіре білу.
4. Концерттік нөмірде/ спектакльде, рөлде және бейнеде өз бетінше жұмыс істеу дағдыларын меңгеру.
5. Ұзақ және тиімді өзара әрекеттесуді ұйымдастыра білу.
6. Эрудицияны, интеллектті арттыру.
Білімдер:
1. Кәсіби құзыреттілік.
2. Кәсіби қабілеттердің болуы: айналу, көтерілу, қадам, икемділік, секіру.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыны тану ұсынылады.
Дағды 2:
Орындаушыларды таратудан бастап премьераға дейін концерттік бағдарлама/спектакль дайындаудың барлық сатысынан өту
Машықтар:
1. Қойылым дайындықтарына қатысу.
2. Қоюшылардың (балетмейстер, суретші, композитор) ниеті негізінде көркем образ жасау.
3. Спектакль/ қойылым премьерасына қатысу.
Білімдер:
1. Сахналау процесінің құрылымы мен мазмұнын білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыны тану ұсынылады.
Қосымша еңбек функциясы:
Кәсіби сахналық грим және постижерлік бұйымдарды қолдану техникасын өз бетінше жасай білу.
Дағды 1:
Кәсіби сахналық грим және постижерлік бұйымдарды қолдану техникасын өз бетінше жасай білу.
Машықтар:
1. Грим және постижерлік бұйымдарды қолдану техникасы туралы практикалық білім
2. Көркем образ жасау үшін тән грим жасау.
Білімдер:
1. Гримнің анатомиялық негіздерін білу
2. Гримировка бояуларын жағудың және кетірудің негізгі ережелерін білу.
3. Санитарлық гигиеналық талаптар
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыны тану ұсынылады.
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Өнімділік
Физикалық төзімділік пен еңбекқорлық
Жауапкершілік
Эмоционалды тұрақтылық
Қарым-қатынас дағдылары
Шығармашылықты
Жігерлі
Толеранттылық
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
4
Қоюшы - режиссер
4
Балетмейстер
4
Дирижер
4
Концертмейстер
4
Репетитор
4
Гримдеуші
4
Гример-постижер

Глава 4. Технические данные профессионального стандарта
10. Наименование государственного органа: Министерство культуры и информации Республики Казахстан;
Исполнитель:Борамбаев Нурбек Медерович, +7 (705) 160 57 01.
11.Организации (предприятия) участвующие в разработке:
1) ОО "Союз хореографов Казахстана":
Руководитель проекта: Ли Людмила Мунсековна,
+7 701 1110338, lil.m.5@mail.ru;
2) Эксперты-разработчики:
Республиканское государственное казенное предприятие "Алматинское хореографическое училище имени Александра Селезнева":
Руководитель проекта: Ли Людмила Мунсековна, +7 701 1110338,
lil.m.5@mail.ru
Исполнители проекта:
Карменова Тогжан Жанатовна, +7 702 542 5211,
tkarmenova@mail.ru
Унгарбаева Шолпан Тлюмратовна, +7 705 539 0590
sholpan_1978@mail.ru
Медеубаева Светлана Магнитовна, +7 707 836 7832,
sveta620831@mail.ru.
3) Техническая поддержка:
Главный научный сотрудник Научно-исследовательского института культуры Казахстана филиала республиканского государственного казенного предприятия "Государственный музей "Центр сближения культур" Жумадилова Дарья Ертаевна, e-mail: daria_131_168@mail.ru. Номер телефона: +7 (705) 708 72 22
12. Отраслевой совет по профессиональным квалификациям: 10 января 2024 года.
13. Национальный орган по профессиональным квалификациям: 2 ноября 2023 года.
14. Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен": 15 февраля 2024 года.
15. Номер версии и год выпуска: версия 1, 2024 год.
16. Дата ориентировочного пересмотра: 2027 год.
Приложение 3
к приказу Министра
культуры и информации
Республики Казахстан
от 17 апреля 2024 года № 150
Профессиональный стандарт: "Артист цирка по жанрам и направлениям, преподаватель циркового жанра"
Глава 1. Общие положения
1. Область применения профессионального стандарта: профессиональный стандарт "Артист цирка по жанрам и направлениям, преподаватель циркового жанра разработан" в соответствии с пунктом 5 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях" в целях обучения персонала на предприятиях, признания профессиональной квалификации работников и выпускников организаций образования и решений широкого круга задач в области управления персоналом в организациях и на предприятиях и применяется в сфере культуры.
2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) информальное образование – вид образования, получаемый в ходе повседневной деятельности вне организаций образования и организаций, предоставляющих образовательные услуги, и не сопровождаемый выдачей документа, подтверждающего результаты обучения

4-тарау. Кәсіптік стандарттың техникалық деректері
10. Мемлекеттік органның атауы:
Қазакстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлігі
Орындаушы:
Борамбаев Нұрбек Медерұлы +7 (705) 160 57 01, n.borambaev@msm.gov.kz
11. Әзірлеуге қатысатын ұйымдар (кәсіпорындар):
1) "Қазақстанның хореографовтар одағы" ҚБ:
Жоба жетекшісі: Ли Людмила Мунсековна, +7 701 1110338, lil.m.5@mail.ru
2) Әзірлеуші – эксперттер:
"Александр Селезнев атындағы Алматы хореографиялық училищесі" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны.
Жоба жетекшісі: Ли Людмила Мунсековна, +7 701 1110338, lil.m.5@mail.ru
Жоба орындаушылары:
Карменова Тогжан Жанатовна +7 702 542 5211, tkarmenova@mail.ru
Унгарбаева Шолпан Тлюмратовна +7 705 539 0590 sholpan_1978@mail.ru
Медеубаева Светлана Магнитовна +7 707 836 7832, sveta620831@mail.ru
3) Техникалық қамтамасыз ету: "Мәдениеттерді жақындастыру орталығы" мемлекеттік мұражайы" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны "Қазақстан мәдениеті ғылыми-зерттеу институты" филиалының бас ғылыми қызметкері, Астана қаласы, Жұмаділова Дария Ертайқызы, электр. пошта: daria_131_168@mail.ru.
Телефон нөмірі: +7 (705) 708 72 22.
12. Кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңес: 2024 жылғы 10 қаңтар.
13. Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық орган: 2023 жылғы 2 қараша.
14. "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы: 2024 жылғы 15 ақпан.
15. Нұсқа нөмірі және шығарылған жылы: 1 Нұсқа, 2024 жыл.
16. Бағдарлы қайта қарау күні: 2027 жыл.
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және ақпарат
министрінің
2024 жылғы 17 сәуірдегі
№ 150 бұйрығына
3-қосымша
Кәсіптік стандарт: "Жанрлар мен бағыттар бойынша цирк әртісі, цирк жанрының оқытушысы"
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Кәсіптік стандарттың қолданылу аясы: "Жанрлар мен бағыттар бойынша цирк әртісі, цирк жанрының оқытушысы" кәсіптік стандарты "Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 5-тармағына сәйкес және кәсіпорындарда персоналды оқытуға, білім беру ұйымдары қызметкерлері мен түлектерінің кәсіптік біліктілігін тануға және ұйымдарда және ұйымдарда персоналды басқару саласындағы кең ауқымды міндеттерді шешу мақсатында әзірленді және мәдениет саласында қолданылады.
2. Осы кәсіптік стандартта мынадай терминдер, анықтамалар мен қысқартулар қолданылады:
1) ақпараттық білім беру – білім беру ұйымдарынан және білім беру қызметтерін ұсынатын ұйымдардан тыс күнделікті қызмет барысында алынатын және оқыту нәтижелерін растайтын құжатты берумен сүйемелденбейтін білім беру түрі;

2) знание – изученная и усвоенная информация, необходимая для выполнения действий в рамках профессиональной задачи
3) навык – способность применять знания и умения, позволяющая выполнять профессиональную задачу целиком
4) профессия – род занятий, осуществляемый физическим лицом и требующий определенной квалификации для его выполнения
3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) НРК – национальная рамка квалификаций;
2) ОРК – отраслевая рамка квалификаций;
3) ОКЭД – общий классификатор видов экономической деятельности;
4) ЕТКС – единый тарифно-квалификационный справочник;
5) КС – квалификационный справочник;
6) МСКО – международная стандартная классификация образования.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Артист цирка по жанрам и направлениям, преподаватель циркового жанра
5. Код профессионального стандарта: R90013044
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
R Искусство, развлечения и отдых
90 Деятельность в области творчества, искусства и развлечений
90.0 Деятельность в области творчества, искусства и развлечений
90.01 Артистическая деятельность
90.01.3 Деятельность цирков
7. Краткое описание профессионального стандарта: Постановка и показ цирковых представлений по жанрам и направлениям
8. Перечень карточек профессий:
Артист цирка – 4 уровень ОРК
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "Артист цирка":
Код группы:
2659-1
Код наименования занятия:
2659-1-011
Наименование профессии:
Артист цирка
Уровень квалификации по ОРК:
4
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Артист цирка, преподаватель цирковых жанров
Квалификация:
Цирковое искусство
Требования к опыту работы:
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
2653-1-006 Артист балета цирка
2334-0-052 Преподаватель циркового искусства, колледж
Основная цель деятельности:
Профессиональная творческая деятельность в области искусства, выступление в качестве артиста цирка по жанрам и направлениям
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Участвует в обсуждении репертуара цирковых номеров
2. Разучивание и исполнение циркового номера
3. Участие в репетициях номера
4. Педагогическая, репетиторская, постановочная деятельность
Дополнительные трудовые функции:
1. Сохранение и поддержка профессиональной формы
Трудовая функция 1:
Участвует в обсуждении репертуара цирковых номеров
Навык 1:
Участвовать в поиске творческого замысла номера
Умения:
Умеет осуществлять поиск и систематизацию информации в сети Интернет.
Знания:
1. Принципы работы современных информационных технологий.
2. Особенности поиска информации в области циркового искусства.
Возможность признания навыка:
Владеет навыками применения современных информационных технологий для решения задач профессиональной деятельности.
Навык 2:
Анализ и разбор произведений циркового искусства
Умения:
1. Умеет определять жанрово-стилевую специфику произведений циркового искусства, их идейную концепцию.
2. Владеет методикой анализа выразительных средств циркового искусства.

2) білім – кәсіптік міндет шеңберінде іс-әрекеттерді орындау үшін қажетті зерделенген және меңгерілген ақпарат;
3) дағды – кәсіби тапсырманы толығымен орындауға мүмкіндік беретін білім мен дағдыларды қолдану қабілеті;
4) мамандық – жеке тұлға жүзеге асыратын және оны орындау үшін белгілі бір біліктілікті талап ететін кәсіп түрі.
3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады:
1) ҰБШ – ұлттық біліктілік шеңбері;
2) СБШ – салалық біліктілік шеңбері;
3) ЭҚТЖЖ – экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші;
4) БТБА – бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы;
5) БА – біліктілік анықтамалығы;
6) БХСЖ – білім берудің халықаралық стандартты жіктелуі.
2-тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: Жанрлар мен бағыттар бойынша цирк әртісі, цирк жанрының оқытушысы.
5. Кәсіптік стандарттың коды: R90013044.
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
R Өнер, ойын-сауық және демалыс;
90 Шығармашылық, өнер және ойын-сауық саласындағы қызмет;
90.0 Шығармашылық, өнер және ойын-сауық саласындағы қызмет;
90.01 Әртістік қызмет;
90.01.3 Цирк қызметі.
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: Жанрлар мен бағыттар бойынша цирк қойылымдарын қою және көрсету:
8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
Цирк әртісі – 4 СБШ-нің деңгейі.
3-тарау. Кәсіптер карточкалары
9. Кәсіптің карточкасы "Цирк әртісі":
Топтың коды:
2659-1
Қызмет атауының коды:
2659-1-011
Кәсіптің атауы:
Цирк әртісі
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Цирк өнері
Біліктілік:
Цирк әртісі, цирк жанрларының оқытушысы
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2653-1-006 Цирк балетінің әртісі
2334-0-052 Цирк өнерінің оқытушысы, колледж
Қызметтің негізгі мақсаты:
Өнер саласындағы кәсіби шығармашылық қызмет, жанрлар мен бағыттар бойынша цирк әртісі ретінде өнер көрсету
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Цирк нөмірлерінің репертуарын талқылауға қатысу
2. Цирк нөмірін үйрену және орындау
3. Нөмірдің дайындық жаттығуларына қатысу
4. Педагогикалық, репетиторлық, қойылымдық қызмет
Қосымша еңбек функциялары:
1. Кәсіби форманы сақтау және қолдау
Еңбек функциясы 1:
Цирк нөмірлерінің репертуарын талқылауға қатысу
Дағды 1:
Нөмірдің шығармашылық ниетін іздеуге қатысу
Машықтар:
1. Интернет желісінде ақпаратты іздеуді және жүйелеуді жүзеге асыра алады.
Білімдер:
1. Заманауи ақпараттық технологиялардың жұмыс принциптері.
2. Цирк өнері саласындағы ақпаратты іздеу ерекшеліктері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Кәсіби қызметтің міндеттерін шешу үшін заманауи ақпараттық технологияларды қолдану дағдыларын меңгерген.
Дағды 2:
Цирк өнеріне сараптама жасау және талдау
Машықтар:
1. Цирк өнері туындыларының жанрлық-стильдік ерекшеліктерін, олардың идеялық тұжырымдамасын анықтай алады.
2. Цирк өнерінің мәнерлі құралдарын талдау әдістемесін меңгерген.

3. Владеет методикой творческой работы в сфере циркового искусства.
Знания:
1. Теория циркового искусства.
2. История отечественного, зарубежного и современного цирка.
3. Теоретические и методические основы цирковых жанров.
3. Основные различия жанров циркового искусства.
Возможность признания навыка:
-
Навык 3:
Участие в создании циркового образа, костюма и реквизита
Умения:
1. Уметь определять этапы работы над созданием и воплощением циркового номера.
2. Уметь овладевать начальными профессиональными навыками.
3. Уметь теоретически объяснить выполнение трюка или элемента.
4. Уметь применять креативное мышление, фантазию, индивидуальный подход.
Знания:
1. Теоретические и методические основы цирковых номеров и представлений.
2. Достижения в области циркового искусства прошлых и современных лет.
3. Технология применения трюкового репертуара цирковых жанров.
Возможность признания навыка:
Владеть профессиональными качествами цирковых жанров: акробатика, гимнастика, эквилибристика, жонглирование и свободная проволока.
Трудовая функция 2:
Разучивание и исполнение циркового номера
Навык 1:
Работа над цирковым номером
Умения:
1. Владеет основами актерского мастерства в разных жанрах цирка.
2. Владеет основами хореографии.
3. Владеет основами современного танца.
4. Владеет основами пантомимы.
5. Владеть профессиональными качествами цирковых жанров: акробатика, гимнастика, эквилибристика, жонглирование и свободная проволока.
6. Уметь использовать основной арсенал техники исполнения номеров основных цирковых жанров.
7. Уметь создавать художественный образ.
8. Уметь развивать исполнительскую виртуозность, артистичность и индивидуальность.
9. Уметь работать в группе, распределять сценическую площадку.
Знания:
1. Принципы работы с различными предметами, необходимыми для создания циркового номера.
2. Творческие ориентиры работы над цирковым представлением.
3. Профессиональная терминология, основы анатомии, пластики, хореографии.
Возможность признания навыка:
Владеть средствами координационной подготовки: перекаты, кувырки, перевороты без фазы полета и с фазой полета.
Трудовая функция 3:
Участие в репетициях номера
Навык 1:
Поддержание и развитие профессиональных способностей
Умения:
1. Владеть комплексом профессиональных исполнительских навыков (современные виды тренажа).
2. Работать над совершенствованием исполнительской техники: дальнейшее развитие устойчивости, апломба, техники вращения, элевации, пластической выразительности тела.
3. Развитие выносливости, силы, трудолюбия.
Знания:
1. Нормы физических нагрузок.
2. Специфика профессиональных заболеваний опорно-двигательного аппарата.
Возможность признания навыка:
Владеть навыками оказания первой помощи
Навык 2:
Репетиционная работа под руководством педагога
Умения:
1. Исполнять поручаемые партии в соответствии с квалификацией.
2. Умеет репетировать номер в паре/труппе/ансамбле с артистами цирка.
3. Уметь взаимодействовать с творческим коллективом цирка.

3. Цирк өнері саласындағы шығармашылық жұмыс әдістемесін меңгерген.
Білімдер:
1. Цирк өнері теориясы.
2. Отандық, шетелдік және заманауи цирк тарихы.
3. Цирк жанрларының теориялық және әдістемелік негіздері.
3. Цирк өнері жанрларының негізгі айырмашылықтары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 3:
Цирк бейнесін, костюмі мен реквизиттерін жасауға қатысу
Машықтар:
1. Цирк нөмірін құру және іске асыру бойынша жұмыс кезеңдерін анықтай білу.
2.Бастапқы кәсіби дағдыларды игере білу.
3. Трюктің немесе элементтің орындалуын теориялық тұрғыдан түсіндіре білу.
4. Шығармашылық ойлауды, қиялды, жеке көзқарасты қолдана білу.
Білімдер:
1. Цирк нөмірлері мен көріністерінің теориялық және әдістемелік негіздері.
2. Өткен және қазіргі жылдардағы цирк өнеріндегі жетістіктер.
3. Цирк жанрларының трюк репертуарын қолдану технологиясы.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Цирк жанрларының кәсіби қасиеттеріне ие болу: акробатика, гимнастика, эквилибристика, жонглерлік және бос сым
Еңбек функциясы 2:
Цирк нөмірін үйрену және орындау
Дағды 1:
Цирк нөмірі бойынша жұмыс
Машықтар:
1. Цирктің әртүрлі жанрларында актерлік шеберліктің негіздерін меңгерген.
2. Хореография негіздерін меңгерген.
3. Қазіргі заманғы би негіздерін меңгерген.
4. Пантомима негіздерін біледі.
5. Цирк жанрларының кәсіби қасиеттеріне ие болу: акробатика, гимнастика, эквилибристика, жонглерлік және бос сым.
6. Негізгі цирк жанрларының нөмірлерін орындау техникасының негізгі арсеналын қолдана білу.
7. Көркем образ жасай білу.
8. Орындаушылық шеберлікті, әртістік пен даралықты дамыта білу.
9. Сахна алаңын бөлісу, топта бірлесе жұмыс істей білу.
Білімдер:
1. Цирк нөмірін құру үшін қажетті әртүрлі заттармен жұмыс істеу принциптері.
2. Цирк қойылымындағы жұмыстың шығармашылық бағыттары.
3. Кәсіби терминология, анатомия, пластика, хореография негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Координациялық даярлық құралдарын меңгеру: ұшу фазасы жоқ және ұшу фазасы бар орамдар, құламалар, төңкерістер
Еңбек функциясы 3:
Нөмірдің дайындық жаттығуларына қатысу
Дағды 1:
Кәсіби қабілеттерін қолдау және дамыту
Машықтар:
1. Кәсіби орындаушылық дағдылар кешенін меңгеру (заманауи жаттығулардың түрлері).
2. Орындау техникасын жетілдіру бойынша жұмыс: тұрақтылықты, апломды, айналу техникасын, элевацияны, дененің пластикалық экспрессивтілігін одан әрі дамыту.
3. Төзімділікті, күшті, еңбекқорлықты дамыту.
Білімдер:
1. Дене белсенділігінің нормалары.
2. Тірек-қимыл аппаратының кәсіби ауруларының ерекшелігі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Алғашқы көмек көрсету дағдыларын меңгеру
Дағды 2:
Оқытушының жетекшілігімен дайындық жұмыстары
Машықтар:
1. Тапсырылған партияларды біліктілігіне сәйкес орындау.
2. Цирк әртістерімен жұппен/труппада/ансамбльде нөмірді қайталай алады.
3. Цирктің шығармашылық ұжымымен қарым-қатынас жасай білу.

4. В случае производственной необходимости заменять отсутствующего артиста цирка.
Знания:
Специфика работы творческих коллективов цирка.
Возможность признания навыка:
Знать структуру и содержание репетиционного процесса
Трудовая функция 4:
Педагогическая, репетиторская, постановочная деятельность
Навык 1:
Проведение учебных занятий по цирковым дисциплинам в учреждениях дополнительного образования
Умения:
1. Проводить тренаж и репетиции.
2. Работать над качеством, совершенствованием, закреплением практических навыков у обучающихся и исполнителей.
3. Видеть ошибки и владеть методами их исправления.
4. Работать с учебной и учебно- методической литературой.
5. Владеть грамотным практическим показом.
6. Уметь руководить организационным, учебным и творческим процессом.
Знания:
1. Методы педагогической, репетиторской, постановочной работы в цирке.
4. Теория, методика, педагогика и принципы практического проведения дисциплин.
5. Программы обучения.
6. Принципы самостоятельного анализа, поиска информации для практического применения в учебном процессе.
7. Психолого-педагогические особенности работы с разными возрастными группами обучающихся.
8. Основы техники безопасности и охраны труда в цирке.
Возможность признания навыка:
Применять разнообразные формы, технологии и современные методы обучения и воспитания.
Навык 2:
Воспитательная деятельность
Умения:
1. Обеспечивать необходимые условия для творческого процесса.
2. Применять на практике элементарные знания о возрастной педагогической психологии.
3. Проводить индивидуальные и групповые занятия с разными возрастными контингентами
4. Работа по организации самодеятельного коллектива.
5. Контролировать и грамотно распределять физическую нагрузку.
Знания:
1. Использовать цирковой реквизит по жанрам.
2. Теория и методика цирковых дисциплин.
3. Владеет профессиональной терминологией
4. Критерии отбора участников самодеятельного коллектива.
5. Уметь ориентировать участника по выбранному цирковому жанру.
6. Методы воспитания силовых качеств.
Возможность признания навыка:
Формировать трюковой репертуар, соответственно возрасту и уровню развития по выбранному цирковому жанру
Навык 3:
Техника безопасности
Умения:
1. Владеть навыками оказания медицинской помощи при профессиональных травмах.
2. Проводить анализ травмоопасных и вредных факторов в сфере профессиональной деятельности
Знания:
1. Представление о медицинских знаниях
2. Особенности обеспечения безопасных условия труда в сфере профессиональной деятельности, правовые нормативные и организационные основы охраны труда в цирковом предприятии.
Возможность признания навыка:
Навыки оказания медицинской помощи при профессиональных травмах
Дополнительная трудовая функция 1:
Сохранение и поддержка профессиональной формы
Навык 1:
Соответствовать профессиональным критериям
Умения:
1. Уметь создавать сценическую внешность, выразительность, работать с гримом, макияжем.
2. Уметь правильно подбирать репетиционную одежду.
Знания:
1. Правила режима труда и отдыха.
2. Анатомия лица и основы грима.
Возможность признания навыка:
Владеть методами поддержания форм телосложения и веса, необходимом для номера.
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Пунктуальность
Самостоятельность и ответственность
Сотрудничество и взаимодействие
Стрессоустойчивость
Терпеливость
Умение работать в команде
Целеустремленность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
4
Артист цирка
4
Ассистент артиста цирка

4. Өндірістік қажеттілік туындаған жағдайда цирк әртісін алмастырады.
Білімдер:
1. Цирктің шығармашылық ұжымдарының жұмыс ерекшеліктері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дайындық процесінің құрылымы мен мазмұнын білу.
Еңбек функциясы 4:
Педагогикалық, репетиторлық, қойылымдық қызмет
Дағды 1:
Қосымша білім беру мекемелерінде цирк пәндері бойынша оқу сабақтарын өткізу
Дағдылар:
1. Жаттығу және дайындық жұмыстарын өткізу.
2. Білім алушылар мен орындаушылардың тәжірибелік дағдыларын нығайту, жетілдіру, сапа бойынша жұмыс жасау.
3. Қателерді көру және оларды түзету әдістерін білу.
4. Оқу және оқу-әдістемелік әдебиеттермен жұмыс істеу.
5. Сауатты практикалық көрсетілімге ие болу.
6. Ұйымдастырушылық, оқу және шығармашылық процесті басқара білу.
Білім:
1. Цирктегі педагогикалық, репетиторлық, қойылымдық жұмыс әдістері.
2. Пәндерді практикалық өткізудің теориясы, әдістемесі, педагогикасы және принциптері.
3. Оқыту бағдарламалары.
4. Оқу процесінде практикалық қолдану үшін дербес талдау, ақпарат іздеу принциптері.
5. Оқушылардың әртүрлі жас топтарымен жұмыс жасаудың психологиялық-педагогикалық ерекшеліктері.
6. Цирктегі қауіпсіздік және еңбекті қорғау негіздері.
Шеберлікті тану мүмкіндігі:
Оқыту мен тәрбиелеудің әртүрлі формаларын, технологиялары мен заманауи әдістерін қолданыңыз.
Дағды 2:
Тәрбие қызметі
Дағдылар:
1. Шығармашылық үдеріс үшін қажетті жағдайларды қамтамасыз ету.
2. Жас ерекшелік педагогикалық психология туралы қарапайым білімді практикада қолдану.
3. Әр түрлі жас контингенттерімен жеке және топтық сабақтар өткізу
4. Көркемөнерпаздар ұжымын ұйымдастыру бойынша жұмыс.
5. Дене белсенділігін бақылау және сауатты бөлу.
Білім:
1. Жанр бойынша цирк реквизиттерін қолдану.
2. Цирк пәндерінің теориясы мен әдістемесі.
3. Кәсіби терминологияны меңгерген
4. Көркемөнерпаздар ұжымына қатысушыларды іріктеу критерийлері.
5. Қатысушыны таңдалған цирк жанрына бағыттай білу.
6. Күш қасиеттерін тәрбиелеу әдістері.
Шеберлікті тану мүмкіндігі:
Таңдалған цирк жанры бойынша жасына және даму деңгейіне сәйкес трюк репертуарын қалыптастыру
Дағды 3:
Қауіпсіздік техникасы
Дағдылар:
1. Кәсіптік жарақаттар кезінде медициналық көмек көрсету дағдыларын меңгеру.
2. Кәсіптік қызмет саласындағы жарақатқа қауіпті және зиянды факторларға талдау жүргізу
Білім:
1. Медициналық білім туралы түсінік
2. Кәсіби қызмет саласындағы қауіпсіз еңбек жағдайларын қамтамасыз ету ерекшеліктері, цирк кәсіпорнындағы еңбекті қорғаудың құқықтық нормативтік және ұйымдастырушылық негіздері.
Шеберлікті тану мүмкіндігі:
Кәсіптік жарақаттар кезінде медициналық көмек көрсету дағдылары
Қосымша еңбек функциясы 1:
Кәсіби форманы сақтау және қолдау
Дағды 1:
Кәсіби өлшемшарттарға сәйкес келу
Машықтар:
1. Сахналық көріністі, мәнерлілікті жасай білу, гриммен, макияжбен жұмыс істеу.
2. Жаттығу киімдерін дұрыс таңдай білу.
Білімдер:
1. Еңбек және демалыс режимінің ережелері.
2. Бет анатомиясы және грим негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Нөмірге қажетті дене пішіні мен салмақты сақтау әдістерін меңгерген
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Ұқыптылық
Дербестік және жауапкершілік
Ынтымақтастық және өзара іс-қимыл
Күйзеліске тұрақтылық
Шыдамдылық
Командада жұмыс істей білу
Мақсаткерлік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
4
Цирк әртісінің ассистенті
4
Цирк директоры

Глава 4. Технические данные профессионального стандарта
10. Наименование государственного органа:
Министерство культуры и информации Республики Казахстан
Исполнитель:
Борамбаев Нурбек Медерович, +7 (705) 160 57 01,
11. Организации (предприятия) участвующие в разработке:
Руководитель проекта:
Организация: главный научный сотрудник Научно-исследовательского центра Казахстана филиала республиканского государственного казенного предприятия "Государственный музей "Центр сближения культур" Жумадилова Дарья Ертаевна, e-mail: daria_131_168@mail.ru. Номер телефона: +7 (705) 708 72 22;
Эксперты-разработчики:
Организации:
КГКП "Казахский государственный цирк" Управления культуры города Алматы
Руководитель проекта: Жаиков М.М.
+7 (727) 394 49 05
РГКП "Республиканский эстрадно-цирковой колледж имени Жусипбека Елебекова"
Исполнители проекта:
Болатов Б. А. berkin25@mail.ru +7 708 225 05 80
Кожевников В.П. kozabek@mail.ru +7 701 150 09 50
Сарманова А.Б. aika_sarmanova@mail.ru +7 701 676 88 46
Организация (при наличии): ГККП "Столичный цирк" Акимата города Астана
Эксперт: Жолжаксынов Е.К.
Контактные данные:
тел: +7 (7172) 24 40 60
12. Отраслевой совет по профессиональным квалификациям: 10 января 2024 года.
13. Национальный орган по профессиональным квалификациям: 2 ноября 2023 года.
14. Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен": 15 февраля 2024 года.
15. Номер версии и год выпуска: версия 1, 2024 год.
16. Дата ориентировочного пересмотра: 2027 год.
Приложение 4
к приказу Министра
культуры и информации
Республики Казахстан
от 17 апреля 2024 года № 150
Профессиональный стандарт: "Арт-менеджер"
Глава 1. Общие положения
1. Область применения профессионального стандарта: профессиональный стандарт "Арт-менеджер" разработан в соответствии с пунктом 5 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях" в целях обучения персонала на предприятиях, признания профессиональной квалификации работников и выпускников организаций образования и решений широкого круга задач в области управления персоналом в организациях и на предприятиях и применяется в области культуры.
2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) информальное образование – вид образования, получаемый в ходе повседневной деятельности вне организаций образования и организаций, предоставляющих образовательные услуги, и не сопровождаемый выдачей документа, подтверждающего результаты обучения;
2) знание – изученная и усвоенная информация, необходимая для выполнения действий в рамках профессиональной задачи;

4-тарау. Кәсіптік стандарттың техникалық деректері
10. Мемлекеттік органның атауы:
Қазакстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлігі
Орындаушы:
Борамбаев Нұрбек Медерұлы +7 (705) 160 57 01, n.borambaev@mki.gov.kz
11. Әзірлеуге қатысушы ұйымдар (кәсіпорындар):
Жоба жетекшісі:
Ұйым: "Мәдениеттерді жақындастыру орталығы" мемлекеттік музейі" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорнының филиалы Қазақстан мәдениетінің ғылыми-зерттеу институтының бас ғылыми қызметкері Жумадилова Дарья Ертайқызы, e-mail: daria_131_168@mail.ru. телефон нөмірі: +7 (705) 708 72 22.
Сарапшы-әзірлеушілер:
Ұйым: Алматы қаласы мәдениет басқармасының "Қазақ мемлекеттік циркі" КМҚК Жоба жетекшісі: Жайықов М. М. +7 (727) 394 49 05
"Жүсіпбек Елебеков атындағы республикалық эстрада-цирк колледжі" РМҚК
Жоба орындаушылары:
Болатов Б. А. berkin25@mail.ru +7 708 225 05 80
Кожевников В.П. kozabek@mail.ru +7 701 150 09 50
Сарманова А.Б. aika_sarmanova@mail.ru +7 701 676 88 46
Ұйым: Астана қаласы әкімдігінің "Астаналық цирк" МКҚК
Сарапшы: Жолжақсынов Е. К.
Байланыс деректері:
тел: +7 (7172) 24 40 60.
12. Кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңес: 2024 жылғы 10 қаңтар.
13. Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық орган: 2023 жылғы 2 қараша.
14. "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы: 2024 жылғы 15 ақпан.
15. Нұсқа нөмірі және шығарылған жылы: Нұсқа 1, 2024 жыл.
16. Бағдарлы қайта қарау күні: 2027 жыл.
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және ақпарат
министрінің
2024 жылғы 17 сәуірдегі
№ 150 бұйрығына
4-қосымша
Кәсіптік стандарт: "Арт-менеджер"
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Кәсіптік стандарттың қолданылу аясы: "Арт-менеджер" кәсіптік стандарты "Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 5-тармағына және кәсіпорындарда персоналды оқытуға, білім беру ұйымдарының қызметкерлері мен түлектерінің кәсіптік біліктілігін тануға және ұйымдар мен кәсіпорындарда персоналды басқару саласындағы кең ауқымды міндеттерді шешу мақсатында әзірленді және мәдениет саласында қолданылады.
2. Осы кәсіптік стандартта келесі терминдер, анықтамалар мен қысқартулар қолданылады:
1) ақпараттық білім беру – білім беру ұйымдарынан және білім беру қызметтерін ұсынатын ұйымдардан тыс күнделікті қызмет барысында алынатын және оқыту нәтижелерін растайтын құжатты берумен сүйемелденбейтін білім беру түрі;
2) білім – кәсіптік міндет шеңберінде іс-әрекеттерді орындау үшін қажетті зерделенген және меңгерілген ақпарат;

3) навык – способность применять знания и умения, позволяющая выполнять профессиональную задачу целиком;
4) профессия – род занятий, осуществляемый физическим лицом и требующий определенной квалификации для его выполнения.
3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) НРК – национальная рамка квалификаций;
2) ОРК – отраслевая рамка квалификаций;
3) ОКЭД – общий классификатор видов экономической деятельности;
4) ЕТКС – единый тарифно-квалификационный справочник;
5) КС – квалификационный справочник;
6) МСКО – международная стандартная классификация образования.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Арт-менеджмент.
5. Код профессионального стандарта: R90012046.
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
R Искусство, развлечения и отдых;
90 Деятельность в области творчества, искусства и развлечений;
90.0 Деятельность в области творчества, искусства и развлечений;
90.01 Артистическая деятельность;
90.01.2 Концертная деятельность.
7. Краткое описание профессионального стандарта: Деятельность по управлению арт-проектами, организация деятельности учреждений в сфере арт-индустрии, организация концертов, фестивалей и шоу программ в арт-рынке. Продюсирование музыкальных групп, оркестров и ансамблей, а также актеров, танцоров, музыкантов, исполнителей разговорного жанра, работающих индивидуально. Руководство организацией/структурным подразделением в сфере образования, культуры и искусства согласно квалификационным требованиям. Педагогическая деятельность, преподавание специальных дисциплин в ТиПО и ВУЗах (менеджмент, маркетинг, основы предпринимательства, организация культурно-досуговой деятельности, основы сценографии и т.д.)
8. Перечень карточек профессий:
1) Арт- менеджер - 6 уровень ОРК;
2) Арт- менеджер - 7 уровень ОРК;
3) Арт- менеджер - 8 уровень ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "Арт-менеджер":
Код группы:
2654-9
Код наименования занятия:
2654-9-001
Наименование профессии:
Арт-менеджер
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Искусство
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
2654-9-004 Менеджер музыкального проекта
2654-9-005 Концертно-проектный менеджер
2654-9-006 Менеджер аудиовизуальной сферы

3) дағды – кәсіби тапсырманы толығымен орындауға мүмкіндік беретін білім мен дағдыларды қолдану қабілеті;
4) мамандық – жеке тұлға жүзеге асыратын және оны орындау үшін белгілі бір біліктілікті талап ететін кәсіп түрі.
3. Осы кәсіптік стандартта келесі қысқартулар қолданылады:
1) ҰБШ – ұлттық біліктілік шеңбері;
2) СБШ – салалық біліктілік шеңбері;
3) ЭҚЖЖ – экономикалық қызметтің жалпы жүктеуіші;
4) БТБА – бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы;
5) БА – біліктілік анықтамалығы;
6) ББХСЖ – білім берудің халықаралық стандартты жіктелуі.
2-тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: Арт-менеджер.
5. Кәсіптік стандарттың коды: R90012046.
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
R Өнер, ойын-сауық және демалыс;
90 Шығармашылық, өнер және ойын-сауық саласындағы қызмет;
90.0 Шығармашылық, өнер және ойын-сауық саласындағы қызмет;
90.01 Әртістік қызмет;
90.01.2 Концерт қызметі;
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: Арт-жобаларды басқару жөніндегі қызмет, арт-индустрия саласындағы мекемелердің қызметін ұйымдастыру, арт-нарығында концерттер, фестивальдар мен бағдарламалар шоуларын ұйымдастыру. Музыкалық топтарды, оркестрлер мен ансамбльдерді, сондай-ақ, жеке жұмыс істейтін актерлерді, бишілерді, музыканттарды, ауызекі жанрдағы орындаушыларды шығару. Біліктілік талаптарына сәйкес білім беру, мәдениет және өнер саласындағы ұйымды/құрылымдық бөлімшені басқару. Педагогикалық қызмет, ТжКБ және жоғары оқу орындарында арнайы пәндерді оқыту (менеджмент, маркетинг, кәсіпкерлік негіздері, мәдени-демалыс қызметін ұйымдастыру, сценография негіздері және т. б.).
8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
1) Арт-менеджер - 6 СБШ-нің деңгейі;
2) Арт-менеджер - 7 СБШ-нің деңгейі;
3) Арт-менеджер - 8 СБШ-нің деңгейі.
3-тарау. Кәсіптер карточкалары
9. Кәсіптің карточкасы "Арт-менеджер":
Топтың коды:
2654-9
Қызмет атауының коды:
2654-9-001
Кәсіптің атауы:
Арт-менеджер
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Өнер
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2654-9-004 Музыкалық жоба менеджері
2654-9-005 Концерттік-жобалық менеджер
2654-9-006 Аудиовизуалды сала менеджері

2431-1-004 Маркетолог
1231-0-005 Рекламный арт-директор
1332-2-002 Главный администратор (по созданию программ и телерадиовещания)
1332-2-017 Начальник смены (производство кино-, видеофильмов, телевизионных программ, фонограмм и музыкальных записей)
1349-0-016 Заведующий художественной галереей
1439-9-019 Заведующий фотоателье
1439-9-030 Руководитель конференц-центра
2153-1-012 Продакшн-менеджер
2371-9-001 Культорганизатор детских внешкольных организаций
2379-9-003 Методист по составлению кинопрограмм
2422-1-007 Кастинг-менеджер
2431-1-004 Маркетолог
2431-2-004 Специалист по рекламе
2431-3-001 Агент по связям с общественностью
2431-3-003 Бренд-менеджер
2431-3-007 Координатор по связям с государственными органами
2431-3-008 Персональный бренд-менеджер
2431-3-013 Специалист по медиапланированию
2431-3-017 Специалист по связям с общественностью
2431-3-018 Специалист по связям с прессой
2431-3-019 Специалист по социальным отношениям
2431-3-021 PR-менеджер
2529-9-003 Специалист по созданию и управлению информационными ресурсами (контент-менеджер)
2654-1-001 Импресарио
2654-1-002 Исполнительный продюсер (общий профиль)
2654-1-003 Продюсер (общий профиль)
2654-1-004 Продюсер радио и теле программ
2654-1-005 Продюсер театральный
2654-1-006 Продюсер телевизионных и кинофильмов
2654-1-007 Продюсер телевизионных/радионовостей
2654-1-008 Продюсер художественных фильмов
2621-2-001 Куратор выставки
2643-9-006 Менеджер по кросс культурной коммуникации
2654-2-001 Ассистент кинорежиссера
2654-2-002 Ассистент режиссера
2654-2-003 Ассистент режиссера радиовещания
2654-2-004 Ассистент режиссера телевидения
2654-2-005 Ассистент режиссера-постановщика
3332-0-001Координатор выставок
3332-0-002 Координатор конференций
3332-0-004 Организатор выставок
3332-0-005 Организатор конференций
3332-0-006 Организатор мероприятий
3339-9-006 Музыкальный агент
3339-9-010 Театральный агент
3349-0-005 Администратор кино
3349-0-012 Администратор съемочной группы
3349-0-013 Администратор телевидения
3432-3-001 Сценограф
3439-0-008 Инспектор режиссерского управления
3440-0-011 Культорганизатор
4110-9-005 Ассистент по связям с общественностью
Основная цель деятельности:
Управление и организация креативными творческими проектами, создание креативного проекта, планирование и организация работы креативной команды, бюджетирование, коммуникация, эффективная презентация и продвижение арт-проекта.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Организация и управление креативными и творческими проектами в сфере арт-индустрии

2431-1-004 Маркетолог
1231-0-005 Жарнамалық көркемдік жетекші
1332-2-002 Бас әкімші (бағдарламалар жасау және телерадио хабарларын тарату үшін)
1332-2-017 Ауысым жетекшісі (фильмдерді, бейнефильмдерді, телебағдарламаларды, фонограммаларды және музыкалық жазбаларды шығару)
1349-0-016 Сурет галереясының меңгерушісі
1439-9-019 Фотостудия меңгерушісі
1439-9-030 Конференц-орталықтың меңгерушісі
2153-1-012 Өндіріс басшысы
2371-9-001 Балалардың мектептен тыс ұйымдарының мәдени ұйымдастырушысы
2379-9-003 Кинобағдарламалар дайындау әдіскері
2422-1-007 Кастинг менеджері
2431-1-004 Маркетолог
2431-2-004 Жарнама маманы
2431-3-001 Қоғаммен байланыс агенті
2431-3-003 Бренд менеджері
2431-3-007 Үкіметпен байланыс жөніндегі үйлестіруші
2431-3-008 Жеке бренд менеджері
2431-3-013 БАҚ жоспарлау жөніндегі маман
2431-3-017 Қоғаммен байланыс жөніндегі маман
2431-3-018 Баспасөз байланысы маманы
2431-3-019 Әлеуметтік байланыс маманы
2431-3-021 PR менеджері
2529-9-003 Ақпараттық ресурстарды құру және басқару жөніндегі маман (контент-менеджер)
2654-1-001 Импресарио
2654-1-002 Атқарушы продюсер (жалпы профиль)
2654-1-003 Продюсер (жалпы профиль)
2654-1-004 Радио және теледидар бағдарламаларын жасаушы
2654-1-005 Театр продюсері
2654-1-006 Теледидар мен фильмдер продюсері
2654-1-007 Телерадио жаңалықтарының продюсері
2654-1-008 Көркем фильмдер продюсері
2621-2-001 Көрме кураторы
2643-9-006 Мәдениетаралық байланыс менеджері
2654-2-001 Кинорежиссер көмекшісі
2654-2-002 Директордың көмекшісі
2654-2-003 Радиодиректордың көмекшісі
2654-2-004 Теледидар режиссерінің көмекшісі
2654-2-005 Директордың көмекшісі
3332-0-001 Көрменің үйлестірушісі
3332-0-002 Конференцияның үйлестірушісі
3332-0-004 Көрме ұйымдастырушысы
3332-0-005 Конференцияны ұйымдастырушы
3332-0-006 Іс-шараны ұйымдастырушы
3339-9-006 Музыкалық агент
3339-9-010 Театр агенті
3349-0-005 Кинотеатр әкімшісі
3349-0-012 Түсіру тобының әкімшісі
3349-0-013 Теледидар әкімшісі
3432-3-001 Сценограф
3439-0-008 Директор бөлімінің инспекторы
3440-0-011 Мәдени ұйымдастырушы
4110-9-005 Қоғаммен байланыс жөніндегі көмекші
Қызметтің негізгі мақсаты:
Креативті шығармашылық жобаларды басқару және ұйымдастыру, шығармашылық жобаны құру, шығармашылық топтың жұмысын жоспарлау және ұйымдастыру, бюджеттеу, коммуникация, арт-жобаны тиімді таныстыру және ілгерілету.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Арт-индустрия саласындағы креативті және де шығармашылық жобаларды ұйымдастыру және басқару;

2. Организация и управление творческим персоналом, созданием и прокатом произведений искусства
3. Управление экономическими механизмами организации культуры и искусства
Дополнительные трудовые функции:
1. Постановка театральных представлений, концертов, шоу-программ и прочих сценических выступлений: (деятельность директоров, продюсеров, режиссеров-постановщиков, художников-оформителей и декораторов сцены, рабочих по сцене, осветителей и.т.д.);
2. Разрабатывать целевые культурные программы и социальные арт-проекты
Трудовая функция 1:
Организация и управление креативными и творческими проектами в сфере арт-индустрии
Навык 1:
Координирование арт-проекта
Умения:
1. Планировать текущую и перспективную деятельность по соответствующему виду творчества;
2. Разрабатывать и реализовывать программы развития вида творчества;
3. Проводить комплексный анализ творческого проекта и разработать мероприятия по эффективному использованию капитальных вложений, материальных, трудовых и финансовых ресурсов;
4. Обеспечивать своевременное составление, утверждение, представление отчетной документации о результатах проведения культурно-досуговых мероприятий.
Знания:
1. Законодательных и иных нормативно-правовых актов Республики Казахстан, регламентирующих производственную и финансово-экономическую деятельность культурно-досуговых организаций;
2. Социально-этических ценностей, основанных на общественном мнении, традициях, обычаях, общественных нормах.
3. Сметы расходов и бизнес-плана на проведение культурно-массовых мероприятий в учреждении;
4. Форм и методов организационно-творческой работы с населением с учетом национальных и демографических особенностей.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Руководство и управление маркетинговой деятельностью арт-проектов
Умения:
1. Обеспечить ведение базы данных по соответствующему направлению, что включает аудио-видео материалы, картотеку специалистов по виду творчества;
2. Обрабатывать и анализировать информацию для принятия управленческих решений;
3. Ориентироваться в современных информационных потоках (использовать средства массовой информации и коммуникаций для передачи требуемой информации);
4. Осуществлять контроль за проведением рекламной кампании и изготовлением, распространением и продажей рекламно-печатной продукции, книг; журналов, музыкальных аудио- и видеоклипов, билетов, афиш, листовок и т.п.;
5. Контролировать и анализировать эффективность проведения маркетинговых исследований на арт-рынке;
6. Проводить рекламные и информационно-пропагандистические мероприятий;

2. Шығармашылық персоналды ұйымдастыру және басқару, өнер туындыларын жасау және жалға беру;
3. Мәдениет пен өнерді ұйымдастырудың экономикалық тетіктерін басқару.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Театр қойылымдарын, концерттерді, шоу-бағдарламаларды және басқа да сахналық қойылымдарды қою: (директорлардың, продюсерлердің, қоюшы-режиссерлердің, сахна дизайнерлері мен декораторларының, сахна жұмысшыларының, сәулелендірушілердің және т. б. қызметі);
2. Мақсатты мәдени бағдарламалар мен әлеуметтік арт-жобаларды әзірлеу.
Еңбек функциясы 1:
Арт-индустрия саласындағы креатвиті және шығармашылық жобаларды ұйымдастыру және басқару
Дағды 1:
Арт-жобаны үйлестіру
Машықтар:
1. Шығармашылықтың тиісті түрі бойынша ағымдағы және перспективалық қызметті жоспарлау;
2. Шығармашылық түрін дамыту бағдарламаларын әзірлеу және іске асыру;
3. Шығармашылық жобаға кешенді талдау жүргізу және күрделі салымдарды, материалдық, еңбек және қаржы ресурстарын тиімді пайдалану жөніндегі іс-шараларды әзірлеу;
4. Мәдени-демалыс іс-шараларын өткізу нәтижелері туралы есепті құжаттаманы уақтылы жасауды, бекітуді, ұсынуды қамтамасыз ету.
Білім:
1. Мәдени-демалыс ұйымдарының өндірістік және қаржы-экономикалық қызметін регламенттейтін Қазақстан Республикасының заңнамалық және өзге де нормативтік-құқықтық актілері;
2. Қоғамдық пікірге, дәстүрлерге, әдет-ғұрыптарға, қоғамдық нормаларға негізделген әлеуметтік-этикалық құндылықтар;
3. Мекемеде мәдени-бұқаралық іс-шараларды өткізуге арналған шығындар мен бизнес-жоспардың сметалары;
4. Ұлттық және демографиялық ерекшеліктерді ескере отырып, халықпен ұйымдастырушылық-шығармашылық жұмыстың нысандары мен әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Арт-жобалардың маркетингтік қызметін басқару
Машықтар:
1. Тиісті бағыт бойынша деректер базасын жүргізуді қамтамасыз ету, оған аудио-бейне материалдар, Шығармашылық түрі бойынша мамандардың картотекасы кіреді;
2. Басқарушылық шешімдер қабылдау үшін ақпаратты өңдеу және талдау;
3. Қазіргі заманғы ақпараттық ағындарды шарлау (қажетті ақпаратты беру үшін бұқаралық ақпарат құралдары мен коммуникацияларды пайдалану);
4. Жарнамалық науқанның өткізілуіне және жарнамалық-баспа өнімдерін, кітаптарды, журналдарды, музыкалық аудио және бейнеклиптерді, билеттерді, афишаларды, парақшаларды және т. б. дайындауға, таратуға және сатуға бақылауды жүзеге асыру.;
5. Арт-нарықта маркетингтік зерттеулер жүргізудің тиімділігін бақылау және талдау;
6. Жарнамалық және ақпараттық-насихаттық іс-шаралар өткізу;

7. Владеть навыками успешного позиционирования и проведения презентаций.
Знания:
1. Знать законодательные нормативные акты, методические материалы по вопросам организации маркетинга и коммерческой деятельности организации культуры;
2. Знать особенности поведения потребителей в сфере культуры и досуга;
3. Знать методы оценки емкости арт-рынка и услуг культурного назначения;
4. Обладать основами экономических знаний, иметь научные представления о менеджменте, маркетинге, финансах и т.п.
Возможность признания навыка:
-
Навык 3:
Контролирование подготовки проекта
Умения:
1. Формировать трудовую мотивацию, инициативы и активности работников;
2. Реализовать актуальные задачи государственной культурной политики в процессе организации социально-культурной деятельности;
3. Подготовка отчетной документации;
4. Использовать технологии организации бизнеса в сфере арт-индустрии, организации творческо-производственной деятельности работников учреждений культуры;
5. Обладать знаниями для создания грамотной стратегии по открытие бизнеса в сфере культуры и искусства.
Знания:
1. Знать законодательные и иные нормативно-правовые акты Республики Казахстан;
2. Знать организационно-распорядительные, нормативные и методические документы, касающиеся творческо-производственной деятельности;
3. Знать отечественный и зарубежный опыт по профилю деятельности;
4. Знать направления государственной культурной политики, связанные с сохранением и освоением художественно-культурного, культурно-исторического и природного наследия (готовность к кооперации с коллегами, работе в коллективе; способность строить межличностные отношения и межкультурные коммуникации, владеть навыками и приемами профессионального общения).
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Организация и управление творческим персоналом, созданием и прокатом произведений искусства
Навык 1:
Осуществление административного руководства творческим персоналом
Умения:
1. Решать наиболее актуальные для организации прикладные кадровые задачи;
2. Организовать работу персонала для достижения поставленных целей.
3. Определять цели и задачи деятельности творческой организации;
4. Осуществлять сбор, обработку и анализ информации для принятия управленческих решений;
5. Организовывать творческое развитие, репетиционную и концертную деятельность творческих коллективов, отдельного исполнителя;
6. Планировать деятельность организации по поиску и отбору неординарных произведений, разработке идей творческих проектов и самих проектов.
Знания:
1. Знать законодательные нормативные акты, методические материалы по вопросам организации творческой и креативной деятельности;

7. Презентацияларды сәтті орналастыру және өткізу дағдыларын меңгеру.
Білімдер:
1. Мәдениет ұйымының маркетингі мен коммерциялық қызметін ұйымдастыру мәселелері бойынша заңнамалық нормативтік актілерді, әдістемелік материалдарды білу;
2. Мәдениет және демалыс саласындағы тұтынушылардың мінез-құлқының ерекшеліктерін білу;
3. Өнер нарығы мен мәдени қызмет көрсету мүмкіндіктерін бағалау әдістерін білу;
4. Экономикалық білімнің негіздеріне ие болу, менеджмент, маркетинг, қаржы және т. б. туралы ғылыми түсініктерге ие болу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 3:
Жобаны дайындауды бақылау
Машықтар:
1. Қызметкерлердің еңбек уәждемесін, бастамалары мен белсенділігін қалыптастыру;
2. Әлеуметтік-мәдени қызметті ұйымдастыру процесінде Мемлекеттік Мәдени саясаттың өзекті міндеттерін іске асыру;
3. Есептік құжаттаманы дайындау;
4. Арт-индустрия саласында бизнесті ұйымдастыру, мәдениет мекемелері қызметкерлерінің шығармашылық-өндірістік қызметін ұйымдастыру технологияларын пайдалану;
5. Мәдениет және өнер саласында бизнес ашу бойынша сауатты стратегия құру үшін білімге ие болу.
Білім:
1. Қазақстан Республикасының заңнамалық және өзге де нормативтік-құқықтық актілерін білу;
2. Шығармашылық-өндірістік қызметке қатысты ұйымдастырушылық-өкімдік, нормативтік және әдістемелік құжаттарды білу;
3. Қызмет бейіні бойынша отандық және шетелдік тәжірибені білу
4. Көркемдік-мәдени, мәдени-тарихи және табиғи мұраны сақтауға және игеруге байланысты мемлекеттік Мәдени саясаттың бағыттарын білу (әріптестермен кооперацияға, ұжымда жұмыс істеуге дайын болу; тұлғааралық қатынастар мен мәдениетаралық коммуникациялар құру, кәсіби қарым-қатынас дағдылары мен тәсілдерін меңгеру қабілеті).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Шығармашылық персоналды ұйымдастыру және басқару, өнер туындыларын жасау және жалға беру
Дағды 1:
Шығармашылық қызметкерлерге әкімшілік басшылықты қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Ұйым үшін ең өзекті қолданбалы Кадрлық міндеттерді шешу;
2. Қойылған мақсаттарға жету үшін персоналдың жұмысын ұйымдастыру;
3. Шығармашылық ұйым қызметінің мақсаттары мен міндеттерін анықтау;
4. Басқарушылық шешімдер қабылдау үшін ақпаратты жинауды, өңдеуді және талдауды жүзеге асыру;
5. Шығармашылық ұжымдардың, жеке Орындаушының шығармашылық дамуын, репетициялық және концерттік қызметін ұйымдастыру;
6. Ұйымның ерекше туындыларды іздеу және іріктеу, шығармашылық жобалар мен жобалардың идеяларын әзірлеу жөніндегі қызметін жоспарлау.
Білімдер:
1. Шығармашылық және шығармашылық қызметті ұйымдастыру мәселелері бойынша заңнамалық нормативтік актілерді, әдістемелік материалдарды білу;

2. Знать современные творческие технологии.
3. Знать стили руководства проектами, включающие два или более разноплановых направлений деятельности;
4. Знать тарифную политику и систему оплаты труда персонала в творческих учреждениях.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Осуществление руководства прокатом произведения искусства
Умения:
1. Формировать рекламный и маркетинговый бюджет;
2. Обеспечить постоянное совершенствование деятельности организации культуры и искусства на основе внедрения новых маркетинговых технологий;
3. Руководить процессом ценообразования в искусстве;
4. Организовать паблик рилейшнз и рекламную кампанию по продвижению арт-продукта на рынок;
5. Внедрять эффективные методики культурного и творческого развития потенциальных потребителей.
Знания:
1. Знать особенности ценообразования в сфере культуры;
2. Знать основу рекламного дела, порядок рассмотрения и подготовки рекламной документации;
3. Знать способы и методы работы с посредниками, дистрибьютерами, СМИ;
4. Знать технологии творческо-производственного процесса, проката текущего репертуара.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 3:
Управление экономическими механизмами организации культуры и искусства
Навык 1:
Решение социально-экономических направлений творческих проектов
Умения:
1.  Использовать экономические модели для анализа экономической ситуации, собирать, обобщать и анализировать экономическую информацию по творческим проектам;
2. Проводить расчеты основных макроэкономических показателей финансовой сферы, составлять бюджеты, графики. диаграммы. гистограммы для анализа в области финансовых отношений;
3. Анализировать статистические материалы
по использованию финансовых ресурсов;
Знания:
1. Знать законодательные и иные нормативно-правовые акты Республики Казахстан по вопросам сохранения и развития культурного наследия Казахстана;
2. Знать организационно-распорядительные, нормативные и методические документы, касающиеся творческо-производственной деятельности;
3. Знать экономику культуры РК.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Создание концепции деятельности учреждении культуры и искусства
Умения:
1. Разработать стратегии и планировать текущую деятельность организации культуры и искусства;
2. Организовать разработки перспективных репертуарных планов;
3. Разработать цели и приоритеты художественно-творческой деятельности учреждений культуры;
4. Владеть основами финансовой грамотности
Знания:
1. Знать цели и методы государственного регулирования сферы культуры, роль государственного сектора в экономике культуры;

2. Заманауи шығармашылық технологияларды білу;
3. Екі немесе одан да көп әртүрлі қызмет бағыттарын қамтитын жобаларды басқару стильдерін білу;
4. Шығармашылық мекемелердегі тарифтік саясатты және қызметкерлерге еңбекақы төлеу жүйесін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Өнер туындысын жалға беруді басқару
Машықтар:
1. Жарнамалық және маркетингтік бюджетті қалыптастыру;
2. Жаңа маркетингтік технологияларды енгізу негізінде мәдениет және өнер ұйымының қызметін үздіксіз жетілдіруді қамтамасыз ету;
3. Өнердегі баға құру процесін басқару;
4. Өнер туындысын нарыққа шығару үшін қоғаммен байланыс және жарнамалық науқанды ұйымдастыру;
5. Потенциалды тұтынушылардың мәдени және шығармашылық дамуының тиімді әдістерін енгізу.
Білімдер:
1. Мәдениет саласындағы баға белгілеу ерекшеліктерін білу;
2. Жарнамалық істің негізін, жарнамалық құжаттаманы қарау және дайындау тәртібін білу;
3. Делдалдармен, дистрибьютерлермен, БАҚ-пен жұмыс істеу тәсілдері мен әдістерін білу;
4. Шығармашылық-өндірістік процестің, ағымдағы репертуарды жалға алу технологияларын білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 3:
Мәдениет пен өнерді ұйымдастырудың экономикалық тетіктерін басқару
Дағды 1:
Шығармашылық жобалардың әлеуметтік-экономикалық бағыттарын шешу
Машықтар:
1. Экономикалық жағдайды талдау, шығармашылық жобалар бойынша экономикалық ақпаратты жинау, қорытындылау және талдау үшін экономикалық модельдерді қолдану;
2. Қаржы секторының негізгі макроэкономикалық көрсеткіштерінің есебін жүргізу, бюджеттер мен кестелерді жасау. диаграммалар. қаржылық қатынастар саласындағы талдауға арналған гистограммалар;
3. Статистикалық материалдарды талдау,
қаржылық ресурстарды пайдалану;
Білімдер:
1. Қазақстанның мәдени мұрасын сақтау және дамыту мәселелері бойынша Қазақстан Республикасының заңнамалық және өзге де нормативтік-құқықтық актілерін білу;
2. Шығармашылық-өндірістік қызметке қатысты ұйымдастырушылық-өкімдік, нормативтік және әдістемелік құжаттарды білу;
3. ҚР Мәдениет экономикасын білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Мәдениет және өнер мекемесі қызметінің тұжырымдамасын жасау
Машықтар:
1. Мәдениет және өнер ұйымының ағымдағы қызметін жоспарлау және стратегиялау;
2. Перспективалық репертуарлық жоспарларды әзірлеуді ұйымдастыру;
3. Мәдениет мекемелерінің көркемдік-шығармашылық қызметінің мақсаттары мен басымдықтарын әзірлеу;
4. Қаржылық сауаттылық негіздерін меңгеру.
Білімдер:
1. Мәдениет саласын мемлекеттік реттеудің мақсаттары мен әдістерін, мәдениет экономикасындағы мемлекеттік сектордың рөлін білу;

2. Знать порядок составления и согласования перспективных репертуарных планов, планов проката текущего репертуара;
3. Знать современное законодательство, нормативные методические документы, регулирующие сферу культуры.
Возможность признания навыка:
-
Навык 3:
Осуществление работы по текущему и перспективному методическому, материально-техническому, финансовому и творческому обеспечению деятельности учреждении культуры и искусства
Умения:
1. Выбирать методы и средства реализации стратегии;
2. Руководить финансовой деятельностью, распоряжение финансами, отпущенными на создание произведения искусства;
3. Обеспечить выполнения работ по созданию произведения искусства в установленные сроки и лимиты сметно-финансовых ассигнований;
4. Разработать совместно с ответственным персоналом смету и календарный план создания произведения искусства.
Знания:
1. Знать порядок организации работ по учету, хранению, обнародованию, обеспечению сохранности произведение искусства;
2. Знать принципы и методы проведения фандрайзинга в учреждениях культуры и искусства;
3. Знать технологии менеджмента и маркетинга в сфере культуры и искусства;
4. Знать размеры и сроки платежей в бюджеты и внебюджетные фонды
Возможность признания навыка:
-
Дополнительная трудовая функция 1:
Постановка театральных представлений, концертов, шоу-программ и прочих сценических выступлений: (деятельность директоров, продюсеров, режиссеров-постановщиков, художников-оформителей и декораторов сцены, рабочих по сцене, осветителей и.т.д.);
Навык 1:
Создание и продвижение творческого продукта
Умения:
1. Обеспечить выполнение основных направлений культурно-образовательной и досуговой деятельности организации культуры и искусства среди населения;
2. Осуществлять отбор (кастинг) новых творческих коллективов, талантливых исполнителей ("звезд", коллективов, театров) для осуществления существующего или разработки и реализации нового творческого проекта;
3. Осуществлять деятельность по разработке и организации гастрольных турне (формулирование целей турне и определение маршрута, выявление его экономической и творческой целесообразности, условий для проведения творческих концертов, встреч, обеспечение транспортом и комфортных условий быта гастролирующей группы, "звезды" и т.п.);
4. Ставить постановку культурных программ с использованием технических средств (световое, звуковое, кино, видео и компьютерное оборудование) и сценического оборудования учреждений культуры.
5. Проводить мониторинг изменений аудиторий культурных проектов в населенных пунктах, где функционирует учреждение культуры;

2. Перспективалық репертуарлық жоспарларды, ағымдағы репертуарды жалға алу жоспарларын жасау және келісу тәртібін білу;
3. Мәдениет саласын реттейтін қазіргі заманғы заңнаманы, нормативтік әдістемелік құжаттарды білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 3:
Мәдениет және өнер мекемесінің қызметін ағымдағы және перспективалық әдістемелік, материалдық-техникалық, қаржылық және шығармашылық қамтамасыз ету жөніндегі жұмысты жүзеге асыру
Машықтар:
1. Стратегияны жүзеге асырудың әдістері мен құралдарын таңдау;
2. Қаржылық қызметті басқару, өнер туындысын жасауға бөлінген қаржыны басқару;
3. Көркем шығарманы жасау бойынша жұмыстың белгіленген мерзімде және болжамды қаржы бөлу шегінде аяқталуын қамтамасыз ету;
4. Жауапты персоналмен бірлесе отырып, көркем шығарманы жасаудың сметасы мен кестесін жасау.
Білімдер:
1. Көркем шығарманы жазу, сақтау, басып шығару және сақталуын қамтамасыз ету бойынша жұмыстарды ұйымдастыру тәртібін білу;
2. Мәдениет және өнер мекемелерінде қаражат жинаудың принциптері мен әдістерін білу;
3. Мәдениет және өнер саласындағы менеджмент және маркетинг технологияларын білу;
4. Бюджеттерге және бюджеттен тыс қорларға төлемдердің мөлшері мен мерзімін білу
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Қосымша еңбек функциясы 1:
Театр қойылымдарын, концерттерді, шоу-бағдарламаларды және басқа да сахналық қойылымдарды қою: (директорлардың, продюсерлердің, қоюшы-режиссерлердің, сахна дизайнерлері мен декораторларының, сахна жұмысшыларының, сәулелендірушілердің және т. б. қызметі)
Дағды 1:
Шығармашылық өнімді құру және насихаттау
Машықтар:
1. Халық арасында мәдениет және өнер ұйымының мәдени-білім беру және демалыс қызметінің негізгі бағыттарының орындалуын қамтамасыз ету;
2. Қолданыстағы шығармашылық жобаны жүзеге асыру немесе әзірлеу және іске асыру үшін жаңа шығармашылық ұжымдарды, талантты орындаушыларды ("жұлдыздар", ұжымдар, театрлар) іріктеуді (кастингті) жүзеге асыру;
3. Гастрольдік турды әзірлеу және ұйымдастыру жөніндегі қызметті жүзеге асыру (турдың мақсаттарын тұжырымдау және маршрутты айқындау, оның экономикалық және шығармашылық орындылығын, шығармашылық концерттер, кездесулер өткізу үшін жағдайларды анықтау, гастрольдік топтың, "жұлдыздың" және т. б. көлікпен және жайлы тұрмыс жағдайларымен қамтамасыз ету);
4. Мәдениет мекемелерінің техникалық құралдарын (Жарық, дыбыс, кино, бейне және компьютерлік жабдықтар) және сахналық жабдықтарын пайдалана отырып, мәдени бағдарламаларды қою;
5. Мәдениет мекемесі жұмыс істейтін елді мекендерде мәдени жобалар аудиторияларының өзгеруіне мониторинг жүргізу;

6. Использовать технологии социально-культурной деятельности (средства, формы, методы и т.д.) Для проведения информационно-просветительной работы, организации досуга населения, обеспечения условий для реализации социально-культурных инициатив населения, патриотического воспитания;
7. Руководить работами, связанными с организацией показа (концертов, представлений, и т.д.) текущего репертуара.
Знания:
1. Знать методы анализа и оценки профессиональной информации;
2. Знать контекст творческой сферы и его правильное применение;
3. Знать этику делового общения и правила ведения переговоров;
4. Знать технологию менеджмента и SMM маркетинга в сфере культуры и искусства.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Разработка самостоятельно сценарные планы или привлекать специалистов для создания сценариев народных гуляний, массовых представлений, театрализованных праздников, развлекательных программ, спортивных соревнований, иных показательных выступлений, используя в своей работе инновационные формы и современные методы досуга населения.
Умения:
1. Осуществлять контроль за производством сценических аксессуаров, пошивом сценических костюмов, закупкой или производством музыкальных инструментов, светового, звукового, технического оборудования;
2. Организовать контроль за соблюдением производственной и творческой дисциплины во время проведения представлений, репетиций и занятий;
2. Разработать сценарно-драматургическую основу социально-культурных программ;
3. Подготовить новые творческие проекты;
4. Обеспечить материально-техническое и финансовое обеспечение;
5. Работать с местными сообществами;
6. Проектировать техническую, экономическую, и культурную деятельность организации (учреждения культуры, арт-фирмы, арт-менеджера и исполнителей проекта).
Знания:
1. Знать основы режиссуры, актерского мастерства, сценического и музыкального оформления постановок, вокального, хорового и хореографического искусства.
2. Знать методы контроля над рациональным использованием ресурсов, качеством и эффективностью выполняемых работ по организации досуга получателей услуг.
3. Знать специфику творческих инициатив в культурно-досуговой деятельности организации и способствовать их внедрению в практику.
Возможность признания навыка:
-
Дополнительная трудовая функция 2:
Разрабатывать целевые культурные программы и социальные арт-проекты
Навык 1:
Создание и реализация культурных программ в социально значимых объектах
Умения:
1. Составлять культурные программы и соответствующие договоры с экономическими и правовыми гарантиями защиты интересов профессиональной среды работников культуры;

6. Ақпараттық-ағарту жұмыстарын жүргізу, халықтың бос уақытын ұйымдастыру, халықтың әлеуметтік-мәдени бастамаларын жүзеге асыру үшін жағдайларды қамтамасыз ету, патриоттық тәрбие беру үшін әлеуметтік-мәдени қызметтің технологияларын (құралдар, нысандар, әдістер және т.б.) пайдалану;
7. Ағымдағы репертуардың көрсетілімін (концерттер, спектакльдер және т.б.) ұйымдастыруға байланысты жұмыстарды басқару.
Білімдер:
1. Кәсіби ақпаратты талдау және бағалау әдістерін білу;
2. Шығармашылық саланың мәнмәтінін және оның дұрыс қолданылуын білу.
3. Іскерлік қарым-қатынас этикасын және келіссөздер жүргізу ережелерін білу;
4. Мәдениет және өнер саласындағы менеджмент және SMM маркетинг технологиясын білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Халықтың бос уақытын ұйымдастырудың инновациялық нысандары мен заманауи әдістерін өз жұмысында пайдалана отырып, халықтық мерекелердің, бұқаралық қойылымдардың, театрландырылған іс-шаралардың, ойын-сауық бағдарламаларының, спорттық жарыстардың және басқа да көрнекі көріністердің сценарийлерін жасау үшін өз бетінше сценарийлік жоспарларды әзірлеу немесе мамандарды тарту.
Машықтар:
1. Сахна керек-жарақтарын өндіруді, сахналық костюмдерді тігуді, музыкалық аспаптарды, жарықтандыруды, дыбысты және техникалық құралдарды сатып алуды немесе өндіруді қадағалау;
2. Спектакль, репетиция және сабақтар кезінде өндірістік және шығармашылық тәртіптің сақталуын бақылауды ұйымдастыру;
2. Әлеуметтік-мәдени бағдарламалардың сценарийі мен драматургиялық негізін әзірлеу;
3. Жаңа шығармашылық жобаларды дайындау;
4. Материалдық-техникалық және қаржылық қамтамасыз ету;
5. Жергілікті қоғамдастықтармен жұмыс;
6. Ұйымның техникалық, экономикалық және мәдени қызметін жобалау (мәдениет мекемелері, өнер фирмалары, арт-менеджерлер және жобаны орындаушылар).
Білімдер:
1. Режиссура, актерлік шеберлік, қойылымдарды сахналық және музыкалық безендіру, вокалдық, хорлық және хореографиялық өнердің негіздерін білу;
2. Ресурстарды ұтымды пайдалануды, қызмет алушылардың бос уақытын ұйымдастыру бойынша орындалатын жұмыстардың сапасы мен тиімділігін бақылау әдістерін білу; Ұйымның мәдени-демалыс қызметіндегі шығармашылық бастамалардың ерекшеліктерін білу және оларды практикаға енгізуге ықпал ету.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Қосымша еңбек функциясы 2:
Мақсатты мәдени бағдарламалар мен әлеуметтік арт-жобаларды әзірлеу
Дағды 1:
Әлеуметтік маңызы бар объектілерде мәдени бағдарламаларды құру және іске асыру
Машықтар:
1. Мәдениет қызметкерлерінің кәсіби ортасының мүдделерін қорғаудың экономикалық және құқықтық кепілдіктерімен мәдени бағдарламалар мен тиісті шарттар жасау;

2. Подбирать арт-проекты по целевым категориям
3. Организовать и управлять ресурсами проекта.
Знания:
1. Знать законодательные нормативные акты, методические материалы по вопросам организации арт-проектов;
2. Знать методы и функции создания культурных программ;
3. Знать руководство PMBOK, ICB.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Применение инновационных методов создания и реализации арт-проектов
Умения:
1. Реализовать масштабные арт-проекты с добавлением новых инноваций;
2. Составлять правильную последовательность реализации проектов;
3. Организовать и управлять коммуникациями проекта;
4. Управлять рисками проекта.
Знания:
1. Знать методы, инструменты, техники, применяемые в управлении инновационных проектов;

2. Мақсатты санаттар бойынша арт-жобаларды таңдау;
3. Жоба ресурстарын ұйымдастыру және басқару.
Білімдер:
1. Арт-жобаларды ұйымдастыру бойынша заңнамалық нормаларды, әдістемелік материалдарды білу;
2. Мәдени бағдарламаларды құрудың әдістері мен функцияларын білу;
3. PMBOK, ICB нұсқаулығын білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Арт-жобаларды құру мен іске асырудың инновациялық әдістерін қолдану
Машықтар:
1. Жаңа инновацияларды қоса отырып, ауқымды арт-жобаларды іске асыру;
2. Жобаларды іске асырудың дұрыс реттілігін құру;
3. Жобаның коммуникацияларын ұйымдастыру және басқару;
4. Жобаның тәуекелдерін басқару.
Білімдер:
1. Инновациялық жобаларды басқаруда қолданылатын әдістерді, құралдарды, техниканы білу;

10. Карточка профессии "Арт-менеджер":
Код группы:
2654-9
Код наименования занятия:
2654-9-001
Наименование профессии:
Арт-менеджер
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Искусство
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
1210-0-039 Директор концертной организации
1210-0-050 Директор театра
1332-2-016 Линейный продюсер
1332-2-018 Руководитель павильона
1332-2-020 Руководитель управления (производство кино-, видеофильмов, телевизионных программ, фонограмм и музыкальных записей)
1345-0-021 Руководитель центра детского творчества
1432-0-012 Директор (заведующий) выставки
1432-0-015 Директор дворца культуры
1432-0-019 Директор музыкального (танцевального) коллектива
1432-0-020 Директор парка культуры и отдыха
1432-0-022 Директор студии
1432-0-023 Директор творческого объединения (коллектива)
1432-0-025 Заведующий (руководитель) концертным залом
1432-0-026 Заведующий (руководитель) частью (литературно-драматической, режиссерской, художественно-постановочной, педагогической и др.)
1432-0-031 Заведующий летним театром
1432-0-032 Заведующий отделом (функциональным) (группой, центром, службой в прочих областях деятельности)
1432-0-033 Заведующий передвижной выставкой
1432-0-035 Заведующий труппой
1432-0-036 Заведующий филиалом музея, заповедника музея
1432-0-041 Управляющий кинотеатра
1439-9-001 Директор (заведующий) зала (выставочного, демонстрационного и др.)
1439-9-002 Директор выставочного центра
1439-9-004 Директор касс (театрально-концертных и спортивно-зрелищных)
2153-1-013 Руководитель проектов в телерадиовещании
2153-2-013 Руководитель проектов в телекоммуникациях
2334-0-027 Преподаватель по организации различного рода мероприятий (Организация хореографического коллектива/ Организация коллектива декоративно-прикладного искусства/ Организация детского музыкального коллектива /Организация занятий по музыке в организациях образования Режиссура массовых представлений / Организация самодеятельного театрального коллектива / Организация эстрадно-духового оркестра/ Организация музыкально-эстетического воспитания в дошкольных организациях образования/ Организация детского досуга по интересам), ВУЗ
2335-2-003 Преподаватель, доцент, профессор маркетинга, ВУЗ
2335-2-005 Преподаватель, доцент, профессор менеджмента, ВУЗ

10. Кәсіптің карточкасы "Арт-менеджер":
Топтың коды:
2654-9
Қызмет атауының коды:
2654-9-001
Кәсіптің атауы:
Арт-менеджер
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Өнер
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
1210-0-039 Концерттік ұйымның директоры
1210-0-050 Театр директоры
1332-2-016 Желілік өндіруші
1332-2-018 Павильон басшысы
1332-2-020 Бөлім меңгерушісі (фильмдер, бейнефильмдер, телебағдарламалар, фонограммалар және музыкалық жазбалар өндіру)
1345-0-021 Балалар шығармашылық орталығының меңгерушісі
1432-0-012 Көрме директоры (менеджер).
1432-0-015 Мәдениет сарайының директоры
1432-0-019 Музыкалық (би) тобының директоры
1432-0-020 Мәдениет және демалыс саябағының директоры
1432-0-022 Студия директоры
1432-0-023 Шығармашылық бірлестіктің (ұжымның) директоры
1432-0-025 Концерт залының менеджері (менеджері).
1432-0-026 Кафедра меңгерушісі (меңгерушісі) (әдеби-драмалық, режиссерлік, көркемдік-өндірістік, педагогикалық және т.б.)
1432-0-031 Жазғы театрдың менеджері
1432-0-032 Бөлім басшысы (функционалдық) (топ, орталық, қызметтің басқа бағыттары бойынша қызмет)
1432-0-033 Көшпелі көрме жетекшісі
1432-0-035 Труппа жетекшісі
1432-0-036 Мұражай, мұражай қорық филиалының меңгерушісі
1432-0-041 Кинотеатр менеджері
1439-9-001 Зал директоры (менеджер) (көрме, демонстрация және т.б.)
1439-9-002 Көрме орталығының директоры
1439-9-004 Кассалар директоры (театр, концерт және спорттық ойын-сауық)
2153-1-013 Телерадио хабарларын тарату бойынша жоба жетекшісі
2153-2-013 Телекоммуникация саласындағы жоба жетекшісі
2334-0-027 Әр түрлі іс-шараларды ұйымдастыру бойынша мұғалім (Хореографиялық үйірме ұйымдастыру / Бейнелеу өнері үйірмесін ұйымдастыру / Балалар музыкалық үйірмелерін ұйымдастыру / Білім беру ұйымдарында музыкалық сабақтарды ұйымдастыру Көпшілік спектакльдерге жетекшілік ету / Әуесқойлар театрын ұйымдастыру топ / Эстрадалық үрмелі оркестр ұйымдастыру / Мектепке дейінгі білім беру ұйымдарында музыкалық-эстетикалық тәрбиені ұйымдастыру / Балалардың бос уақытын қызығушылықтарына қарай ұйымдастыру), университет
2335-2-003 Маркетинг оқытушысы, университет
2335-2-005 Менеджмент оқытушысы, университет

2379-9-004 Научный сотрудник (в области образования)
2652-9-002 Руководитель музыкальных программ
2654-1-003 Продюсер (общий профиль)
2654-1-004 Продюсер радио и теле программ
2654-1-005 Продюсер театральный
2654-1-006 Продюсер телевизионных и кинофильмов
2654-1-007 Продюсер телевизионных/радионовостей
2654-1-008 Продюсер художественных фильмов
2654-2-013 Режиссер массовых представлений и шоу
Основная цель деятельности:
Осуществлять эффективную управленческую и педагогическую деятельность в сфере культуры и искусства и владеть навыками научных исследований в арт-рынке.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Применение научно-теоретических и практических знаний для решения профессиональных задач в глобальном арт-рынке
2. Совершенствование организаторских и управленческих навыков в реализации арт-проектов
3. Применение научно-методических знаний и опыта для педагогической деятельности.
Дополнительные трудовые функции:
1. Руководство процессом проектирования, с применением методов, определяющие успешное выполнение широкого диапазона различных программ вне зависимости от содержания проекта.
2. Преподавание специальных дисциплин в ТиПО и ВУЗах (менеджмент, маркетинг, основы предпринимательства, организация культурно-досуговой деятельности, основы сценографии и т.д.)
Трудовая функция 1:
Применение научно-теоретических и практических знаний для решения профессиональных задач в глобальном арт-рынке
Навык 1:
Научное обоснование постановки целей и выбор методов, средств их достижения
Умения:
1. Находить решение проблем, методического характера, требующих разработки новых подходов, использование разнообразных методов (в том числе и инновационных);
2. Корректировать деятельность подразделения или организации для решения профессиональных задач в сфере арт-индустрии;
3. Использовать фундаментальные исследования для разработки научно-творческого проекта.
Знания:
1. Знать принципы, методы, технологии, инструменты определения целей, задач, ожидаемых результатов и средств реализации научно-творческого проекта;
2. Знать теоретические и исторические аспекты исследуемой области.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Владение научной методологией прогнозирования развития событий, оценки рисков.
Умения:
1. Использовать и решать комплексные научно -методические подходы в реализации крупномасштабных арт-проектов;
2. Интерпретировать, анализировать современные парадигмы науки и искусства
Знания:
1. Знать методы повышения эффективности использования ресурсов, мобилизации дополнительных ресурсов, требующихся для реализации стратегии;
2. Знать методику исследования, подходов и методов к разработке и оценке идей, концепций и процессов в области глобального арт-рынка.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Совершенствование организаторских и управленческих навыков в реализации арт-проектов
Навык 1:
Владение методологией планирования деятельности, анализ изменений, синтезирование информации, оценивание планов и научно-творческих проектов
Умения:
1. Реализовать, продуцировать арт-проекты на высоком профессиональном уровне, выражая собственные художественные концепции и интерпретацию;
2. Внедрять авторские методики культурного и творческого развития для потенциальных потребителей.
Знания:
1. Знать концептуальные, профессиональные и научные знания и опыт в определенной области или на стыке областей;
2. Знать методологию проектных технологии в интеграции современного арт-рынка.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Создание новых знаний прикладного характера в определенной области
Умения:
1. Генерировать идеи, прогнозировать результаты инновационной деятельности широкомасштабных изменении в профессиональной и в культурно-социальной сфере;
2. Применять методы моделирования художественно-творческого процесса в арт-индустрии;

2379-9-004 Ғылыми қызметкер (білім беру саласында)
2652-9-002 Музыкалық бағдарламалардың меңгерушісі
2654-1-003 Продюсер (жалпы профиль)
2654-1-004 Радио және теледидар бағдарламаларын жасаушы
2654-1-005 Театр продюсері
2654-1-006 Теледидар мен фильмдер продюсері
2654-1-007 Телерадио жаңалықтарының продюсері
2654-1-008 Көркем фильмдер продюсері
2654-2-013 Бұқаралық қойылымдар мен шоулар директоры
Қызметтің негізгі мақсаты:
Мәдениет және өнер саласында тиімді басқарушылық және педагогикалық қызметті жүзеге асыру және арт-нарықта ғылыми зерттеу дағдыларын меңгеру.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Әлемдік арт-нарықта кәсіби міндеттерді шешу үшін ғылыми-теориялық және практикалық білімді қолдану;
2. Арт-жобаларды іске асыруда ұйымдастырушылық және басқарушылық дағдыларды жетілдіру;
3. Педагогикалық қызмет үшін ғылыми-әдістемелік білім мен тәжірибені қолдану.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Әлемдік арт-нарықта кәсіби міндеттерді шешу үшін ғылыми-теориялық және практикалық білімді қолдану
Дағды 1:
Мақсат қоюдың ғылыми негіздемесі және оларға қол жеткізу әдістерін, құралдарын таңдау
Машықтар:
1. Жаңа тәсілдер әзірлеуді, әртүрлі әдістерді (соның ішінде инновациялық) қолдануды талап ететін әдістемелік сипаттағы мәселелердің шешімін табу;
2. Өнер саласындағы кәсіби мәселелерді шешу үшін бөлімнің немесе ұйымның қызметін реттеу;
3. Ғылыми және шығармашылық жобаны әзірлеу үшін іргелі зерттеулерді пайдалану.
Білімдер:
1. Ғылыми-шығармашылық жобаны жүзеге асырудың мақсаттарын, міндеттерін, күтілетін нәтижелері мен құралдарын анықтау принциптерін, әдістерін, технологияларын, құралдарын білу;
2. Зерттелетін аумақтың теориялық және тарихи аспектілерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Оқиғалардың дамуын болжаудың, тәуекелдерді бағалаудың ғылыми әдіснамасын меңгеру.
Машықтар:
1. Ауқымды көркем жобаларды жүзеге асыруда күрделі ғылыми-әдістемелік тәсілдерді қолдану және шешу;
2. Ғылым мен өнердің заманауи парадигмаларын түсіндіру және талдау.
Білімдер:
1. Ресурстарды пайдалану тиімділігін арттыру, стратегияны іске асыру үшін қажетті қосымша ресурстарды жұмылдыру әдістерін білу;
2. Ғаламдық арт-нарық саласындағы идеяларды, тұжырымдамалар мен процестерді әзірлеу мен бағалаудың зерттеу әдістемесін, тәсілдері мен әдістерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Арт-жобаларды іске асыруда ұйымдастырушылық және басқарушылық дағдыларды жетілдіру
Дағды 1:
Қызметті жоспарлау әдістемесін меңгеру, өзгерістерді талдау, ақпаратты синтездеу, жоспарлар мен ғылыми-шығармашылық жобаларды бағалау
Машықтар:
1. Өзінің көркемдік тұжырымдамалары мен интерпретациясын білдіре отырып, жоғары кәсіби деңгейде арт-жобаларды іске асыру, шығару;
2. Әлеуетті тұтынушылар үшін мәдени және шығармашылық дамудың авторлық әдістемелерін енгізу.
Білімдер:
1. Белгілі бір салада немесе облыстардың түйіскен жерінде тұжырымдамалық, кәсіби және ғылыми білім мен тәжірибе алу;
2. Қазіргі заманғы өнер нарығын интеграциялаудағы жобалау технологияларының әдіснамасын білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Белгілі бір салада қолданбалы сипаттағы жаңа білім құру
Машықтар:
1. Кәсіби және мәдени-әлеуметтік саладағы кең ауқымды өзгерістердің инновациялық қызметінің нәтижелерін болжау, идеяларды қалыптастыру;
2. Өнер индустриясында көркемдік-шығармашылық процесті модельдеу әдістерін қолдану;

3. Интерпретировать, научно-анализировать современные парадигмы науки и искусства;
4. Трансформировать создавая новые проекты, комплексные исследования, иметь возможность создать масштабный проект, включающий в себя несколько видов искусства.
Знания:
1. Знать методологические знания в области инновационно-профессиональной деятельности;
2. Знать современные методики исследования, концепций и процессов реализации творческих проектов
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 3:
Применение научно-методических знаний и опыта для педагогической деятельности.
Навык 1:
Реализация научно-методических знаний, ресурсов и концепции педагогической деятельности
Умения:
1. Демонстрировать теоретические и прикладные знания предметной области деятельности;
2. Устанавливать эффективные пути развития профессиональных знаний, навыков и компетенций;
3. Управлять результативностью достижения целей собственного профессионального развития;
4. Управлять качеством саморазвития и стремление быть лидером.
Знания:
1. Знать технологии обучения и стратегии оценивания в соответствии с целями преподаваемой дисциплины;
2. Знать теоретические аспекты конкретных моделей, конструкций профессиональной деятельности и его возможных трансформаций.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Управление собственным профессиональным ростом, развивая компетенции, позволяющие эффективно осуществлять педагогическую деятельность.
Умения:
1. Устанавливать эффективные пути развития профессиональных знаний, навыков и компетенций;
2. Планировать непрерывное улучшение собственной практики;
3. Оценивать эффективность изменений собственной практики во взаимодействии с коллегами.
Знания:
1. Знать педагогические подходы качественного обучения на основе культурных ценностей, политики и теории обучения;
2. Знать основные приемы ведения научного исследования и формирование профессионального мировоззрения в области менеджмента культуры и искусства.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Письменные коммуникативные навыки
Добропорядочность
Творчество и креативность
Знание продукта
Работа в условиях неопределенности
Дипломатичность
Тактичность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7
Главный администратор (по созданию программ и телерадиовещания)
7
Директор выставочного центра
7
Руководитель по управлению талантами
7
Руководитель службы маркетинга
7
Заведующий отделом (рекламно-информационным)
7
Заведующий отделом рекламы
7
Начальник рекламной службы
7
Руководитель отдела по связям с общественностью
7
Руководитель проекта по разработке (новых продуктов)
7
Директор радиостанции
7
Главный администратор (по созданию программ и телерадиовещания)
7
Директор киностудии
7
Директор программ (радиотелевизионных)
7
Директор съемочной группы

3. Ғылым мен өнердің заманауи парадигмаларын түсіндіру, ғылыми талдау.
4. Трансформациялау жаңа жобаларды, кешенді зерттеулерді құра отырып, өнердің бірнеше түрін қамтитын ауқымды жобаны құру мүмкіндігіне ие болу.
Білімдер:
1. Инновациялық-кәсіби қызмет саласындағы әдіснамалық білімді білу;
2. Шығармашылық жобаларды іске асырудың заманауи әдістемелерін, тұжырымдамалары мен процестерін білу
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 3:
Педагогикалық қызмет үшін ғылыми-әдістемелік білім мен тәжірибені қолдану.
Дағды 1:
Ғылыми-әдістемелік білімді, ресурстарды және педагогикалық қызмет тұжырымдамасын іске асыру
Машықтар:
1. Пән саласы/қызметі бойынша теориялық және қолданбалы білімдерін көрсету;
2. Кәсіби білім, білік және дағдыларды дамытудың тиімді жолдарын белгілеу;
3. Өзіндік кәсіби даму мақсаттарына жетудің тиімділігін басқару;
4. Өзін-өзі дамыту сапасын және көшбасшы болуға ұмтылуды басқару.
Білімдер:
1. Оқытылатын пәннің мақсатына сәйкес оқыту технологиялары мен бағалау стратегияларын білу;
2. Кәсіби қызметтің нақты үлгілерінің, конструкцияларының теориялық аспектілерін және оның мүмкін болатын түрлендірулерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Педагогикалық қызметті тиімді жүзеге асыруға мүмкіндік беретін құзыреттерді дамыта отырып, өзінің кәсіби өсуін басқару.
Машықтар:
1. Кәсіби білімді, дағдылар мен құзыреттерді дамытудың тиімді жолдарын белгілеу;
2. Өз тәжірибеңізді үздіксіз жақсартуды жоспарлау;
3. Әріптестермен өзара әрекеттесудегі өз тәжірибесіндегі өзгерістердің тиімділігін бағалау.
Білімдер:
1. Мәдени құндылықтар, саясат және оқыту теориясы негізінде сапалы оқытудың педагогикалық тәсілдерін білу;
2. Ғылыми зерттеу жүргізудің негізгі тәсілдерін және мәдениет пен өнер менеджменті саласында кәсіби дүниетанымды қалыптастыруды білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жазбаша қарым-қатынас жасау дағдылары
Парасаттылық
Шығармашылық және креативтілік
Өнім туралы білім
Белгісіздік жағдайында жұмыс істеу
Дипломатия
Әдептілік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7
Бас әкімші (бағдарламалар мен телерадио хабарларын тарату бойынша)
7
Көрме орталығының директоры
7
Таланттарды басқару жөніндегі басшы
7
Маркетинг қызметінің басшысы
7
Бөлім меңгерушісі (жарнамалық-ақпараттық)
7
Жарнама бөлімінің меңгерушісі
7
Жарнама қызметінің бастығы
7
Қоғаммен байланыс бөлімінің басшысы
7
(Жаңа өнімдерді) әзірлеу жөніндегі жоба жетекшісі
7
Радиостанция директоры
7
Бас әкімші (бағдарламалар мен телерадио хабарларын тарату бойынша)
7
Киностудия директоры
7
Бағдарламалардың (Радиотелевизиялық)директоры
7
Түсірілім тобының директоры

11. Карточка профессии "Арт-менеджер":
Код группы:
2654-9
Код наименования занятия:
2654-9-001
Наименование профессии:
Арт-менеджер
Уровень квалификации по ОРК:
8
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (докторантура PhD, ученая степень доктора PhD, степень доктора PhD по профилю, кандидата наук, доктора наук)
Специальность:
Искусство
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
1210-0-015 Генеральный продюсер
1210-0-042 Директор научно-исследовательского института
1345-0-010 Заведующий кафедрой
2314-0-002 Преподаватель, доцент, профессор, ВУЗ
1210-0-005 Генеральный директор киностудии
1210-0-009 Генеральный директор объединения
1210-0-010 Генеральный директор организации
1233-0-002 Главный научный сотрудник
1233-0-014 Руководитель исследовательского проекта
1332-2-001 Генеральный директор программ (по созданию программ и телерадиовещания)
Основная цель деятельности:
Осуществляет деятельность в области науки и управления в условиях постоянного обновления знаний и модернизации общества, в постановке фундаментальных и прикладных задач управленческих исследований, квалифицированном и творческом анализе современных проблем культуры и искусства, в организации и проведении собственных и совместных научно-творческих проектов, постановке актуальных задач и расширении границ научных исследований по проблемам арт-менеджмента.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Обобщение и критическое оценивание научных исследовании в арт-менеджменте и смежных областях, выполнение научно-исследовательских проектов.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Обобщение и критическое оценивание научных исследовании в арт-менеджменте и смежных областях, выполнение научно-исследовательских проектов.
Навык 1:
Проведение анализа отечественного и зарубежного опыта исследования при решении профессиональных задач арт-менеджмента и проектирования в творческих индустриях
Умения:
1. Проводить статистическую обработку и интеллектуальный анализ информации, необходимой для обоснования и принятия организационно-управленческих решений в области арт-менеджмента и проектирования в творческих индустриях;
2. Оценивать возможности и целесообразность использования цифровых технологий в своей профессиональной деятельности;
3. Использовать философский понятийно-категориальный аппарат, основные философские принципы в ходе анализа и оценки социально-культурных проблем и процессов, тенденций, фактов, явлений;

11. Кәсіптің карточкасы "Арт-менеджер":
Топтың коды:
2654-9
Қызмет атауының коды:
2654-9-001
Кәсіптің атауы:
Арт-менеджер
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
8
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (PhD докторантура, PhD дәрежесі, осы саладағы PhD дәрежесі, ғылым кандидаты, ғылым докторы)
Мамандық:
Өнер
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
1210-0-015 Бас продюсер
1210-0-042 ғылыми-зерттеу институтының директоры
1345-0-010 кафедра меңгерушісі
2314-0-002 оқытушы, доцент, профессор, ЖОО
1210-0-005 киностудияның бас директоры
1210-0-009 бірлестіктің бас директоры
1210-0-010 ұйымның Бас директоры
1233-0-002 бас ғылыми қызметкер
1233-0-014 зерттеу жобасының жетекшісі
1332-2-001 бағдарламалардың Бас директоры (бағдарламаларды құру және телерадио хабарларын тарату бойынша)
Қызметтің негізгі мақсаты:
Білімді үнемі жаңарту және қоғамды жаңғырту жағдайында ғылым және басқару саласында, басқарушылық зерттеулердің іргелі және қолданбалы міндеттерін қоюда, мәдениет пен өнердің қазіргі заманғы проблемаларын білікті және шығармашылық талдауда, жеке және бірлескен ғылыми-шығармашылық жобаларды ұйымдастыру мен жүргізуде, өзекті міндеттерді қоюда және Арт-менеджмент мәселелері бойынша ғылыми зерттеулердің шекараларын кеңейтуде қызметті жүзеге асырады.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Арт-менеджменттегі және онымен байланысты салалардағы ғылыми зерттеулерді жалпылау және сыни бағалау, ғылыми-зерттеу жобаларын орындау.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Арт-менеджменттегі және онымен байланысты салалардағы ғылыми зерттеулерді жалпылау және сыни бағалау, ғылыми-зерттеу жобаларын орындау.
Дағды 1:
Шығармашылық индустрияларда Арт-менеджмент пен жобалаудың кәсіби міндеттерін шешу кезінде зерттеудің отандық және шетелдік тәжірибесіне талдау жүргізу
Машықтар:
1. Шығармашылық индустрияларда Арт-менеджмент және жобалау саласында ұйымдастырушылық-басқарушылық шешімдерді негіздеу және қабылдау үшін қажетті ақпаратқа статистикалық өңдеу және зияткерлік талдау жүргізу;
2. Өзінің кәсіби қызметінде цифрлық технологияларды пайдаланудың мүмкіндіктері мен орындылығын бағалау;
3. Әлеуметтік-мәдени проблемалар мен процестерді, тенденцияларды, фактілерді, құбылыстарды талдау және бағалау барысында философиялық тұжырымдамалық-категориялық аппаратты, негізгі философиялық принциптерді қолдану;

4. Демонстрировать понимание современного состояния научных исследований в арт-менеджменте и смежных областях, современных методов и средств решения исследовательских и аналитических задач проектирования в творческой индустрии.
Знания:
1. Знать категорийный аппарат (термины, понятия, подходы), модели экономической, организационной и управленческой теорий в объеме, необходимом для решения профессиональных задач арт-менеджмента и проектирования в творческих индустриях;
2. Знать практику управления для решения профессиональных задач и алгоритмы выявления приоритетов в достижении задач арт-менеджмента и проектирования в творческой индустрии;
3. Знать методику проведения анализа передового отечественного и зарубежного опыта исследования при решении управленческих и исследовательских задач.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2
Научно-исследовательская деятельность, разработка и реализации научных и творческих проектов в области искусства
Навык 1
Проведение исследований по проблемам и перспективам развития сферы культуры и искусства
Умения:
1. Владеть методологией организации научно-исследовательской работы в области искусствознания.
2. Формировать миссию, стратегии, политику и программы для предприятия или проектов с целью внедрения инновационно-креативных предложений, решения актуальных вопросов в области культуры и искусства.
3. Владеть методологией:
- проектно-технологической;
- художественно-творческой;
- организационно-управленческой;
- маркетинговой, в т.ч. связи с общественностью и рекламы;
- коммерческой и финансово-экономической;
- юридической деятельности.
Знания:
1. Знать специальные теоретические и практические методы критического анализа, оценки и синтеза новых инновационных идей на самом передовом опыте в области искусствоведения.
2. Знать пути оптимального использования экономических механизмов.
Навык 2
Руководство научно-исследовательской работой/проектами в области культуры и искусства.
Умения:
1. Проектировать научно-исследовательскую деятельность в области культуры и искусства
2. Разработать творческие и научные проекты в области культуры искусства
3. Оценивать научно-практическую значимость проведенного научного исследования
Знания:
1. Знать ключевые научные проблемы в области культуры и искусства
2. Знать методологию научных исследований в области искусствознания
Требования к личностным компетенциям:
Логическое рассуждение
Работа с электронными таблицами
Структурированное решение проблем
Инициативность
Компьютерная грамотность
Многозадачность
Стратегическое мышление
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
8
Начальник рекламно-информационного агентства
8
Генеральный директор организации
8
Директор научно-исследовательского института
8
Генеральный продюсер
8
Доцент, профессор, ВУЗ
8
Генеральный директор киностудии

4. Арт-менеджменттегі және онымен байланысты салалардағы ғылыми зерттеулердің қазіргі жай-күйін, шығармашылық индустриядағы зерттеу және аналитикалық жобалау мәселелерін шешудің заманауи әдістері мен құралдарын түсінуді көрсету.
Білімдер:
1. Шығармашылық индустриялардағы арт-менеджмент пен жобалаудың кәсіби міндеттерін шешу үшін қажетті көлемде категориялық аппаратты (терминдер, ұғымдар, тәсілдер), экономикалық, ұйымдастырушылық және басқарушылық теориялардың модельдерін білу;
2. Шығармашылық индустрияда Арт-менеджмент және жобалау міндеттеріне қол жеткізудегі басымдықтарды анықтау алгоритмдері мен кәсіби міндеттерді шешу үшін басқару практикасын білу;
3. Басқарушылық және зерттеу міндеттерін шешу кезінде зерттеудің озық отандық және шетелдік тәжірибесіне талдау жүргізу әдістемесін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2
Өнер саласындағы ғылыми-зерттеу қызметі, ғылыми және шығармашылық жобаларды әзірлеу және жүзеге асыру
Дағды 1
мәдениет пен өнер саласын дамытудың мәселелері мен келешегі бойынша зерттеу жұмыстарын жүргізу
Машықтар:
1. Өнертану саласындағы ғылыми-зерттеу жұмыстарын ұйымдастыру әдістемесін меңгеру;
2. Мәдениет пен өнер саласындағы жаңашыл және креативті ұсыныстарды енгізу және өзекті мәселелерді шешу мақсатында кәсіпорынның немесе жобаның миссиясын, стратегиясын, саясатын және бағдарламасын қалыптастыру;
3. Әдістемені меңгеру:
- конструкторлық және технологиялық;
- көркемдік және шығармашылық;
- ұйымдастырушылық және басқарушылық;
- маркетинг, соның ішінде. қоғаммен байланыс және жарнама;
- коммерциялық және қаржылық-экономикалық;
- құқықтық қызмет.
Білім:
1. Өнертану саласындағы ең озық тәжірибені пайдалана отырып, жаңа инновациялық идеяларды сыни талдау, бағалау және синтездеудің арнайы теориялық және практикалық әдістерін білу;
2. Экономикалық механизмдерді оңтайлы пайдалану жолдарын білу.
Дағды 2
Мәдениет және өнер саласындағы ғылыми-зерттеу жұмыстарын/жобаларды басқару.
Машықтар:
1. Мәдениет және өнер саласындағы ғылыми-зерттеу қызметін жобалау;
2. Көркем мәдениет саласында шығармашылық және ғылыми жобаларды әзірлеу;
3. Өткізілген ғылыми зерттеулердің ғылыми-практикалық маңыздылығын бағалау.
Білім:
1. Мәдениет және өнер саласындағы негізгі ғылыми мәселелерді білу;
2. Өнертану саласындағы ғылыми зерттеулердің әдістемесін білу.
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Логикалық ойлау
Электрондық кестелермен жұмыс
Құрылымдық мәселелерді шешу
Компьютерлік сауаттылық
Бастамашылық
Көп мәселелік
Стратегиялық ойлау
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
8
Жарнама-ақпарат агенттігінің бастығы
8
Ұйымның бас директоры
8
Ғылыми-зерттеу институтының директоры
8
Бас продюсер
8
Доцент, профессор, ЖОО
8
Киностудияның бас директоры

Глава 4. Технические данные профессионального стандарта
12. Наименование государственного органа:
Министерство культуры и информации Республики Казахстан
Исполнитель:
Борамбаев Нурбек Медерович, +7 (705) 160 57 01,
13. Организации (предприятия) участвующие в разработке:
Руководитель проекта:
Организация: главный научный сотрудник Научно-исследовательского центра Казахстана филиала республиканского государственного казенного предприятия "Государственный музей "Центр сближения культур" Жумадилова Дарья Ертаевна, e-mail: daria_131_168@mail.ru. Номер телефона: +7 (705) 708 72 22
Эксперты-разработчики:
Организации: РГУ "Казахская национальная консерватория имени Курмангазы"
Руководитель: Әбдрахман Г.Б., gulnarabd@mail.ru, +7 701-674-07-43
Исполнители: Калиев С. С., sagatbek_kaliyev@mail.ru, +7 (747) 208-19-91;
Малаева Р.А., rauka.ru@mail.ru; +7 (705) 188-00-33;
Оспанова А.М., aigerim_marat@list.ru; +7 (775) 388-19-89;
Кинашева Ж.Б., zhadyra_k_78@mail.ru, +7 (701) 310-60-01;
14. Отраслевой совет по профессиональным квалификациям: 10 января 2024 года.
15. Национальный орган по профессиональным квалификациям: 2 ноября 2023 года.
16. Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен": 15 февраля 2024 года.
17. Номер версии и год выпуска: версия 1, 2024 год.
18. Дата ориентировочного пересмотра: 2027 год.
Приложение 5
к приказу Министра
культуры и информации
Республики Казахстан
от 17 апреля 2024 года № 150
Профессиональный стандарт: "Архитектор-реставратор"
Глава 1. Общие положения
1. Область применения профессионального стандарта: профессиональный стандарт "Архитектор-реставратор" разработан в соответствии с пунктом 5 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях" в целях обучения персонала на предприятиях, признания профессиональной квалификации работников и выпускников организаций образования и решений широкого круга задач в области управления персоналом в организациях и на предприятиях и применяется в сфере культуры.
2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) информальное образование – вид образования, получаемый в ходе повседневной деятельности вне организаций образования и организаций, предоставляющих образовательные услуги, и не сопровождаемый выдачей документа, подтверждающего результаты обучения;
2) знание – изученная и усвоенная информация, необходимая для выполнения действий в рамках профессиональной задачи;
3) навык – способность применять знания и умения, позволяющая выполнять профессиональную задачу целиком;

4-тарау. Кәсіптік стандарттың техникалық деректері
12. Мемлекеттік органның атауы:
Қазакстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлігі
Орындаушы:
Борамбаев Нурбек Медерович, +7 (705) 160 57 01, n.borambaev@msm.gov.kz
13. Әзірлеуге қатысатын ұйымдар (кәсіпорындар):
Жоба жетекшісі:
Ұйым: "Мәдениеттерді жақындастыру орталығы" мемлекеттік музейі" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорнының филиалы Қазақстан мәдениетінің ғылыми-зерттеу институтының бас ғылыми қызметкері Жумадилова Дарья Ертайқызы, e-mail: daria_131_168@mail.ru. телефон нөмірі: +7 (705) 708 72 22.
Сарапшы-әзірлеушілер:
Ұйымдар: "Құрманғазы атындағы Қазақ ұлттық консерваториясы" РММ
Жоба жетекшісі: Әбдірахман г. Б., gulnarabd@mail.ru, +7 701-674-07-43
Жоба орындаушылары: Қалиев С. С., sagatbek_kaliyev@mail.ru, +7 (747) 208-19-91; Малаева Р. А., rauka.ru@mail.ru; +7 (705) 188-00-33;
Оспанова А. М., aigerim_marat@list.ru; +7 (775) 388-19-89;
Кинашева Ж. Б., zhadyra_k_78@mail.ru, +7 (701) 310-60-01;
14. Кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңес: 2024 жылғы 10 қаңтар.
15. Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық орган: 2023 жылғы 2 қараша.
16. "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы: 2024 жылғы 15 ақпан.
17. Нұсқа нөмірі және шығарылған жылы: Нұсқа 1, 2024 жыл.
18. Бағдарлы қайта қарау күні: 2027 жыл.
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және ақпарат
министрінің
2024 жылғы 17 сәуірдегі
№ 150 бұйрығына
5-қосымша
Кәсіптік стандарт: "Сәулетші-реставратор"
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Кәсіптік стандарттың қолданылу аясы: "Сәулетші-реставратор" кәсіптік стандарты "Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 5-тармағына сәйкес және кәсіпорындарда персоналды оқытуға, білім беру ұйымдары қызметкерлері мен түлектерінің кәсіптік біліктілігін тануға және ұйымдарда және ұйымдарда персоналды басқару саласындағы кең ауқымды міндеттерді шешу мақсатында әзірленді және мәдениет саласында қолданылады.
2. Осы кәсіптік стандартта мынадай терминдер, анықтамалар мен қысқартулар қолданылады:
1) ақпараттық білім беру – білім беру ұйымдарынан және білім беру қызметтерін ұсынатын ұйымдардан тыс күнделікті қызмет барысында алынатын және оқыту нәтижелерін растайтын құжатты берумен сүйемелденбейтін білім беру түрі;
2) білім – кәсіптік міндет шеңберінде іс-әрекеттерді орындау үшін қажетті зерделенген және меңгерілген ақпарат;
3) дағды – кәсіби тапсырманы толығымен орындауға мүмкіндік беретін білім мен дағдыларды қолдану қабілеті;

4) профессия – род занятий, осуществляемый физическим лицом и требующий определенной квалификации для его выполнения.
3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) НРК – национальная рамка квалификаций;
2) ОРК – отраслевая рамка квалификаций;
3) ОКЭД – общий классификатор видов экономической деятельности;
4) ЕТКС – единый тарифно-квалификационный справочник;
5) КС – квалификационный справочник;
6) МСКО – международная стандартная классификация образования.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Архитектор-реставратор
5. Код профессионального стандарта: R91030047
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
R Искусство, развлечения и отдых
91 Деятельность библиотек, архивов, музеев и прочая деятельность в области культуры
91.0 Деятельность библиотек, архивов, музеев и прочая деятельность в области культуры
91.03 Деятельность исторических мест и зданий и аналогичных туристических достопримечательностей
91.03.0 Деятельность исторических мест и зданий и аналогичных туристических достопримечательностей
7. Краткое описание профессионального стандарта: научное проектирование памятников истории и культуры, включая проектирование зданий, а также авторский надзор за строительством памятника.
8. Перечень карточек профессий:
Архитектор-реставратор - 6 уровень ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "Архитектор-реставратор":
Код группы:
2161-0
Код наименования занятия:
2161-0-005
Наименование профессии:
Архитектор-реставратор
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Искусство
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
2161-0-004 Архитектор проектировщик
2161-0-001 Архитектор
Основная цель деятельности:
Установление требований в области профессиональной деятельности, к содержанию, качеству, условиям труда, квалификации и компетенции работников.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Выполнение технической работы при подготовке научно-проектной документации по сохранению памятников истории и культуры
2. Выполнение комплексных архивных, библиографических, натурных исследований и подготовки научно-проектной документации по сохранению памятников истории и культуры
Дополнительные трудовые функции:

4) мамандық – жеке тұлға жүзеге асыратын және оны орындау үшін белгілі бір біліктілікті талап ететін кәсіп түрі.
3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады:
1) ҰБШ – ұлттық біліктілік шеңбері;
2) СБШ – салалық біліктілік шеңбері;
3) ЭҚЖЖ – экономикалық қызметтің жалпы жүктеуіші;
4) БТБА – бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы;
5) БА – біліктілік анықтамалығы;
6) БХСЖ – білім берудің халықаралық стандартты жіктелуі.
2-тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: Сәулетші-реставратор.
5. Кәсіптік стандарттың коды: R91030047.
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
R Өнер, ойын-сауық және демалыс;
91 Кітапханалардың, архивтердің, музейлердің және өзге де мәдениет саласындағы қызметтер;
91.0 Кітапханалардың, архивтердің, музейлердің және өзге де мәдениет саласындағы қызметтер;
91.03 Тарихи орындар мен ғимараттар және ұқсас туристік көрікті жерлер;
91.03.0 Тарихи орындар мен ғимараттар және ұқсас туристік көрікті жерлер.
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: тарихи және мәдени ескерткіштерді ғылыми жобалау, соның ішінде ғимараттарды жобалау, сондай-ақ ескерткіштің құрылысын авторлық қадағалау.
8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
Архитектор-реставратор - 6 СБШ-нің деңгейі.
3-тарау. Кәсіптер карточкалары
9. Кәсіптің карточкасы "Сәулетші-реставратор":
Топтың коды:
2161-0
Қызмет атауының коды:
2161-0-005
Кәсіптің атауы:
Архитектор-реставратор
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Өнер
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2161-0-004 Сәулетші жобалаушы
2161-0-001 Сәулетші
Қызметтің негізгі мақсаты:
Кәсіби қызмет саласында, еңбек жағдайларының мазмұнына, сапасына, қызметкерлердің біліктілігі мен құзыреттілігіне қойылатын талаптарды белгілеу.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Тарих және мәдениет ескерткіштерін сақтау бойынша ғылыми-жобалық құжаттаманы дайындау кезінде техникалық жұмысты орындау
2. Тарих және мәдениет ескерткіштерін сақтау бойынша кешенді мұрағаттық, библиографиялық, заттай зерттеулерді және ғылыми-жобалық құжаттаманы дайындауды орындау
Қосымша еңбек функциялары:

1. Организация научно-реставрационного проектирования и реализации работ по сохранению памятников истории и культуры, экспертные услуги
2. Подготовка и проведение мероприятий научного руководства и авторского надзора при реализации научно-проектной документации по сохранению памятников истории и культуры, составление научно-реставрационного отчета о выполненных работах
Трудовая функция 1:
Выполнение технической работы при подготовке научно-проектной документации по сохранению памятников истории и культуры
Навык 1:
Уметь выполнять чертежей, рисунков, графиков, таблиц и текстовых наборов для отдельных разделов научно-проектной документации по сохранению памятников истории и культуры.
Умения:
1. Уметь выполнять комплектации иллюстративных разделов научно-проектной документации по сохранению памятников истории и культуры.
2. Подготовка презентаций с редакцией графических файлов для иллюстративных разделов научно-проектной документации по сохранению памятников истории и культуры.
3. Выполнять графические электронные модели изображений и текстов.
4. Комплектовать и оформлять результаты работы по сбору, обработке и анализу данных, необходимых для разработки научно-проектной документации.
5. Уметь выполнять исследований и анализ опыта проектирования, реставрации, приспособления и эксплуатации аналогичных памятников истории и культуры.
6. Уметь выполнять текстовых, иллюстративных и графических разделов комплексных научных исследований для научно-проектной документации по сохранению памятников истории и культуры.
7. Уметь выполнять архитектурных и реставрационных чертежей для разделов научно-проектной документации по сохранению памятников истории и культуры.
8. Выявлять, собирать, обрабатывать, анализировать и комплектовать данные об историко-культурных, архитектурно-художественных особенностях объекта исследования.
9. Определять объемы и сроки выполнения работ по проектированию отдельных научно-реставрационных и объемно-планировочных решений.
10. Разрабатывать сложные научно-реставрационные и объемно-планировочные решения для научно-проектной документации.
11. Осуществлять расчет технико-экономических показателей научно-реставрационных и объемно-планировочных решений для научно-проектной документации.
12. Использовать средства и методы компьютерного моделирования и автоматизации гаучно-реставрационного, архитектурно-строительного, конструкторского и технологического проектирования.
Знания:
1. Требования нормативных правовых актов Республики Казахстан, нормативно-технических и методических документов по научно-реставрационному, архитектурно-строительному, конструкторскому и технологическому проектированию, включая технические регламенты, стандарты и своды правил, санитарные правила.

1. Тарих және мәдениет ескерткіштерін сақтау жөніндегі жұмыстарды ғылыми-реставрациялық жобалауды және іске асыруды ұйымдастыру, сараптамалық қызметтер
2. Тарих және мәдениет ескерткіштерін сақтау жөніндегі ғылыми-жобалық құжаттаманы іске асыру кезінде ғылыми басшылық және авторлық қадағалау іс-шараларын дайындау және өткізу, орындалған жұмыстар туралы ғылыми-реставрациялық есепті жасау
Еңбек функциясы 1:
Тарих және мәдениет ескерткіштерін сақтау бойынша ғылыми-жобалық құжаттаманы дайындау кезінде техникалық жұмысты орындау
Дағды 1:
Тарих және мәдениет ескерткіштерін сақтау жөніндегі ғылыми-жобалық құжаттаманың жекелеген бөлімдері үшін сызбаларды, суреттерді, графиктерді, кестелерді және мәтіндік жиынтықтарды орындай білу.
Машықтар:
1. Тарих және мәдениет ескерткіштерін сақтау бойынша ғылыми-жобалық құжаттаманың иллюстрациялық бөлімдерінің жиынтығын орындай білу.
2. Тарих және мәдениет ескерткіштерін сақтау жөніндегі ғылыми-жобалық құжаттаманың иллюстрациялық бөлімдері үшін графикалық файлдар редакциясымен презентациялар дайындау.
3. Суреттер мен мәтіндердің графикалық электронды модельдерін орындаңыз.
4. Ғылыми-жобалық құжаттаманы әзірлеу үшін қажетті деректерді жинау, өңдеу және талдау бойынша жұмыс нәтижелерін жинақтау және ресімдеу.
5. Ұқсас тарих және мәдениет ескерткіштерін жобалау, қалпына келтіру, орналастыру және пайдалану тәжірибесін зерттеу мен талдауды орындай білу.
6. Тарих және мәдениет ескерткіштерін сақтау жөніндегі ғылыми-жобалық құжаттама үшін кешенді ғылыми зерттеулердің мәтіндік, иллюстрациялық және графикалық бөлімдерін орындай білу.
7. Тарих және мәдениет ескерткіштерін сақтау жөніндегі ғылыми-жобалық құжаттаманың бөлімдері үшін Сәулет және реставрациялау сызбаларын орындай білу.
8. Зерттеу объектісінің тарихи-мәдени, сәулеттік-көркемдік ерекшеліктері туралы деректерді анықтау, жинау, өңдеу, талдау және жинақтау.
9. Жекелеген ғылыми-реставрациялық және көлемдік-жоспарлау шешімдерін жобалау бойынша жұмыстарды орындау көлемі мен мерзімдерін айқындау.
10. Ғылыми-жобалық құжаттама үшін күрделі ғылыми-реставрациялық және көлемдік-жоспарлау шешімдерін әзірлеу.
11. Ғылыми-жобалық құжаттама үшін ғылыми-реставрациялық және көлемдік-жоспарлау шешімдерінің техникалық-экономикалық көрсеткіштерін есептеуді жүзеге асыру.
12. Компьютерлік модельдеу және гауч-реставрациялық, сәулет-құрылыс, конструкторлық және технологиялық жобалауды автоматтандыру құралдары мен әдістерін пайдалану.
Білімдер:
1. Техникалық регламенттерді, стандарттар мен қағидалар жинақтарын, санитариялық қағидаларды қоса алғанда, Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің, ғылыми-реставрациялау, сәулет-құрылыс, конструкторлық және технологиялық жобалау жөніндегі нормативтік-техникалық және әдістемелік құжаттардың талаптары.

2. Требования международных нормативно-технических документов по научно-реставрационному, архитектурно-строительному, конструкторскому и технологическому проектированию, особенности их применения.
3. Требования методических документов к порядку проведения и оформления результатов комплексных научных исследований.
4. Авторские методики комплексных научных исследований с целью сохранения, консервации, реставрации и приспособления, включая воссоздание памятников истории и культуры.
5. Теория и методология сохранения памятников истории и культуры.
6. История и особенности архитектурных стилей, особенности архитектурно-художественной обработки элементов декора и предметов декоративно-прикладного искусства.
7. Социально-культурные, демографические, психологические, функциональные основы формирования архитектурной среды.
8. Взаимосвязь требований к сохранению памятников истории и культуры, объемно-пространственных, конструктивных, инженерных решений и эксплуатационных качеств.
9. Принципы проектирования средовых качеств объекта в границах территории исторического поселения, в границах территории достопримечательного места, в границах территорий зон охраны памятников истории и культуры, включая акустику, освещение, микроклимат.
10. Основные научно-реставрационные, строительные материалы, изделия и конструкции, их технические, технологические, эстетические и эксплуатационные характеристики.
11. Основы научно-реставрационных технологий и методов строительно-монтажных работ.
12. Состав технико-экономических показателей, учитываемых при проведении технико-экономических расчетов проектных решений.
13. Требования нормативно-правовых актов Республики Казахстан, нормативно-технических и методических документов к порядку согласования проектных решений.
14. Виды и методы проведения научно-исследовательских работ, включая историографические и культурологические.
15. Методы компьютерного моделирования и автоматизации научно-реставрационного, архитектурно-строительного, конструкторского и технологического проектирования, основные программные комплексы проектирования.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Выполнение комплексных архивных, библиографических, натурных исследований и подготовки научно-проектной документации по сохранению памятников истории и культуры
Навык 1:
Выявление, сбор и систематизация данных для раздела предварительных работ в составе научно-проектной документации по сохранению памятников истории и культуры
Умения:
1. Уметь выполнять натурных исследований и обмерных работ всех видов с составлением чертежей памятников истории и культуры.

2. Ғылыми-реставрациялау, сәулет-құрылыс, конструкторлық және технологиялық жобалау жөніндегі халықаралық нормативтік-техникалық құжаттардың талаптары, оларды қолдану ерекшеліктері.
3. Кешенді ғылыми зерттеулерді жүргізу және нәтижелерін ресімдеу тәртібіне әдістемелік құжаттардың талаптары.
4. Тарих және мәдениет ескерткіштерін қалпына келтіруді қоса алғанда, сақтау, Сақтау, қалпына келтіру және бейімдеу мақсатында кешенді ғылыми зерттеулердің авторлық әдістемелері.
5. Тарих және мәдениет ескерткіштерін сақтау теориясы мен әдістемесі.
6. Архитектуралық стильдердің тарихы мен ерекшеліктері, декор элементтері мен сәндік-қолданбалы өнер объектілерін архитектуралық-көркемдік өңдеу ерекшеліктері.
7. Архитектуралық ортаны қалыптастырудың әлеуметтік-мәдени, демографиялық, психологиялық, функционалдық негіздері.
8. Тарих және мәдениет ескерткіштерін, көлемдік-кеңістіктік, конструктивтік, инженерлік шешімдер мен пайдалану қасиеттерін сақтауға қойылатын талаптардың өзара байланысы.
9. Тарихи қоныс аумағының шекараларында, көрнекті орын аумағының шекараларында, акустика, жарықтандыру, микроклиматты қоса алғанда, Тарих және мәдениет ескерткіштерін қорғау аймақтарының аумақтарының шекараларында объектінің қоршаған орта қасиеттерін жобалау принциптері.
10. Негізгі ғылыми-реставрациялық, құрылыс материалдары, бұйымдар мен конструкциялар, олардың техникалық, технологиялық, эстетикалық және пайдалану сипаттамалары.
11. Ғылыми-реставрациялық технологиялар мен құрылыс-монтаждау жұмыстарының әдістерінің негіздері.
12. Жобалық шешімдердің техникалық-экономикалық есептеулерін жүргізу кезінде ескерілетін техникалық-экономикалық көрсеткіштердің құрамы.
13. Қазақстан Республикасы нормативтік-құқықтық актілерінің, нормативтік-техникалық және әдістемелік құжаттардың жобалық шешімдерді келісу тәртібіне қойылатын талаптары.
14. Тарихнамалық және мәдениеттануды қоса алғанда, ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізу түрлері мен әдістері.
15. Ғылыми-реставрациялық, сәулет-құрылыс, конструкторлық және технологиялық жобалауды компьютерлік модельдеу және автоматтандыру әдістері, жобалаудың негізгі бағдарламалық кешендері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Тарих және мәдениет ескерткіштерін сақтау бойынша кешенді мұрағаттық, библиографиялық, заттай зерттеулерді және ғылыми-жобалық құжаттаманы дайындауды орындау
Дағды 1:
Тарих және мәдениет ескерткіштерін сақтау жөніндегі ғылыми-жобалық құжаттаманың құрамында алдын ала жұмыстарды бөлу үшін деректерді анықтау, жинау және жүйелеу.
Машықтар:
1. Тарих және мәдениет ескерткіштерінің сызбаларын жасай отырып, барлық түрдегі заттай зерттеулер мен өлшем жұмыстарын жүргізе білу.

2. Разработка проектных решений по результатам выполненных исследований на памятниках истории и культуры.
3. Осуществлять сбор, обработку и анализ данных об историко-культурных, архитектурно-художественных особенностях памятников истории и культуры, включая их территорию, иные сведения, необходимые для разработки научно-проектной документации.
4. Использовать технические и программные средства для обмеров основных проекций, узлов и деталей памятников истории и культуры.
5. Осуществлять поиск, обработку и анализ данных об объектах, аналогичных по архитектурно-художественному решению, функциональному назначению, месту расположения и условиям проектирования.
6. Использовать средства и методы работы с письменными и иконографическими источниками.
7. Оформлять историко-культурные описания и обоснования научно-реставрационных, функциональных, объемно-пространственных, планировочных, художественно-декоративных, стилевых и других решений.
8. Использовать средства компьютерного моделирования и автоматизации научно-реставрационного, архитектурно-строительного, конструкторского и технологического проектирования.
Знания:
1. Основные требования к работам по сохранению памятников истории и культуры.
2. Требования нормативных правовых актов Республики Казахстан, нормативно-технических и методических документов по научно-реставрационному, архитектурно-строительному, конструкторскому и технологическому проектированию, включая технические регламенты, стандарты и своды правил, санитарные правила.
3. Принципы теории и методологии исследования и сохранения памятников истории и культуры.
4. Средства и методы сбора, обработки и анализа данных об объекте, включая обмеры, фотофиксацию, вычерчивание основных изображений зданий и сооружений, историко-культурного опорного плана, проекта зон охраны, генерального плана территории, макетирование, графическую фиксацию подосновы.
5. Средства и методы научно-реставрационного и архитектурно-строительного проектирования.
6. Основы архитектурной композиции и закономерности визуального восприятия архитектурного объекта.
7. История и особенности архитектурных стилей, особенности архитектурно-художественной обработки элементов декора и предметов декоративно-прикладного искусства.
8. Основы материаловедения, изделия и конструкции памятников истории и культуры, их технические, технологические, эстетические и эксплуатационные характеристики.
9. Основные технологии производства строительных, реставрационных и монтажных работ.

2. Тарих және мәдениет ескерткіштерінде жүргізілген зерттеулердің нәтижелері бойынша жобалық шешімдерді әзірлеу.
3. Тарих және мәдениет ескерткіштерінің тарихи-мәдени, архитектуралық-көркемдік ерекшеліктері туралы деректерді, оның аумағын қоса алғанда, ғылыми-жобалық құжаттаманы әзірлеу үшін қажетті өзге де мәліметтерді жинауды, өңдеуді және талдауды жүзеге асыру.
4. Тарих және мәдениет ескерткіштерінің негізгі проекцияларын, түйіндері мен бөлшектерін өлшеу үшін техникалық және бағдарламалық құралдарды пайдаланыңыз.
5. Сәулет-көркемдік шешімі, функционалдық мақсаты, орналасқан жері және жобалау шарттары бойынша ұқсас объектілер туралы деректерді іздеуді, өңдеуді және талдауды жүзеге асыру.
6. Жазбаша және иконографиялық көздермен жұмыс істеу құралдары мен әдістерін қолданыңыз.
7. Ғылыми-реставрациялық, функционалдық, көлемдік-кеңістіктік, жоспарлау, көркемдік-сәндік, стильдік және басқа да шешімдердің тарихи-мәдени сипаттамаларын және негіздемелерін ресімдеу.
8. Ғылыми-реставрациялық, сәулет-құрылыс, конструкторлық және технологиялық жобалауды компьютерлік модельдеу және автоматтандыру құралдарын пайдалану.
Білімдер:
1. Тарих және мәдениет ескерткіштерін сақтау жөніндегі жұмыстарға қойылатын негізгі талаптар.
2. Техникалық регламенттерді, стандарттар мен қағидалар жинақтарын, санитариялық қағидаларды қоса алғанда, Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің, ғылыми-реставрациялау, сәулет-құрылыс, конструкторлық және технологиялық жобалау жөніндегі нормативтік-техникалық және әдістемелік құжаттардың талаптары.
3. Тарих және мәдениет ескерткіштерін зерттеу және сақтау теориясы мен әдіснамасының принциптері.
4. Нысан туралы деректерді жинау, өңдеу және талдау құралдары мен әдістері, соның ішінде өлшеулер, фотофиксация, ғимараттар мен құрылыстардың негізгі бейнелерін, тарихи-мәдени тірек жоспарын, қорғау аймақтарының жобасын, аумақтың бас жоспарын сызу, макеттеу, базаны графикалық бекіту.
5. Ғылыми-реставрациялық және сәулет-құрылыс жобалаудың құралдары мен әдістері.
6. Архитектуралық композицияның негіздері және сәулет объектісін визуалды қабылдау заңдылықтары.
7. Архитектуралық стильдердің тарихы мен ерекшеліктері, декор элементтері мен сәндік-қолданбалы өнер объектілерін архитектуралық-көркемдік өңдеу ерекшеліктері.
8. Материалтану негіздері, тарих және мәдениет ескерткіштерінің бұйымдары мен конструкциялары, олардың техникалық, технологиялық, эстетикалық және пайдалану сипаттамалары.
9. Құрылыс, реставрациялау және монтаждау жұмыстарын жүргізудің негізгі технологиялары.

10. Средства и методы компьютерного моделирования, автоматизации научно-реставрационного, архитектурно-строительного, конструкторского и технологического проектирования.
Возможность признания навыка:
-
Дополнительная трудовая функция 1:
Организация научно-реставрационного проектирования и реализации работ по сохранению памятников истории и культуры, экспертные услуги
Навык 1:
Уметь определить целей и задач проекта по сохранению памятников истории и культуры, его основных научно-реставрационных и объемно-планировочных параметров и стратегии его реализации в увязке с требованиями нормативных правовых актов Республики Казахстан в области сохранения памятников истории и культуры и условиями приспособления для современного использования памятников истории и культуры всех ви
Умения:
1. Осуществлять планирования и контроля выполнения заданий по сбору, обработке и документальному оформлению данных для разработки научно-проектной документации по сохранению памятников истории и культуры.
2. Осуществлять планирования и контроля выполнения комплексных научных исследований и инженерных изысканий на памятниках истории и культуры, проверки комплектности и оценки качества исходных данных о памятниках истории и культуры, их соответствия заданию органа государственной охраны памятников истории и культуры.
3. Определять средства и методы сбора данных, необходимых для разработки научно-проектной документации по сохранению памятников истории и культуры.
4. Обосновывать методы проведения работ по сохранению памятников истории и культуры и выбор сложных архитектурных и объемно-планировочных решений в составе научно-проектной документации.
5. Составлять технические задания и осуществлять приемку результатов проведения комплексных научных исследований.
6. Выполнение научно-исследовательской и экспертной деятельности по вопросам государственной историко-культурной экспертизы памятников истории и культуры.
7. Использовать средства и методы компьютерного моделирования и автоматизации научно-реставрационного, архитектурно-строительного, конструкторского и технологического проектирования.
Знания:
1. Требования нормативных правовых актов Республики Казахстан, нормативно-технических и методических документов по научно-реставрационному, архитектурно-строительному, конструкторскому и технологическому проектированию, включая технические регламенты, стандарты и своды правил, санитарные правила.
2. История и особенности архитектурных стилей, особенности архитектурно-художественной обработки элементов декора и предметов декоративно-прикладного искусства.

10. Компьютерлік модельдеу, ғылыми-реставрациялық, сәулет-құрылыс, конструкторлық және технологиялық жобалауды автоматтандыру құралдары мен әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Қосымша еңбек функциясы 1:
Тарих және мәдениет ескерткіштерін сақтау жөніндегі жұмыстарды ғылыми-реставрациялық жобалауды және іске асыруды ұйымдастыру, сараптамалық қызметтер
Дағды 1:
Тарих және мәдениет ескерткіштерін сақтау жөніндегі жобаның мақсаттары мен міндеттерін, оның негізгі ғылыми-реставрациялық және көлемдік-жоспарлау параметрлерін және оны іске асыру стратегиясын Қазақстан Республикасының тарих және мәдениет ескерткіштерін сақтау саласындағы нормативтік құқықтық актілерінің талаптарымен және барлық түрдегі тарих және мәдениет ескерткіштерін қазіргі заманғы пайдалану
Машықтар:
1. Тарих және мәдениет ескерткіштерін сақтау жөніндегі ғылыми-жобалық құжаттаманы әзірлеу үшін деректерді жинау, өңдеу және құжаттамалық ресімдеу жөніндегі тапсырмалардың орындалуын жоспарлау мен бақылауды жүзеге асыру.
2. Тарих және мәдениет ескерткіштерінде кешенді ғылыми зерттеулер мен инженерлік ізденістердің орындалуын жоспарлауды және бақылауды, тарих және мәдениет ескерткіштері туралы бастапқы деректердің толықтығын тексеруді және сапасын бағалауды, олардың тарих және мәдениет ескерткіштерін мемлекеттік қорғау органының тапсырмасына сәйкестігін жүзеге асыру.
3. Тарих және мәдениет ескерткіштерін сақтау бойынша ғылыми-жобалық құжаттаманы әзірлеу үшін қажетті деректерді жинау құралдары мен әдістерін айқындау.
4. Тарих және мәдениет ескерткіштерін сақтау бойынша жұмыстарды жүргізу әдістерін және ғылыми-жобалық құжаттама құрамында күрделі сәулет және көлемдік-жоспарлау шешімдерін таңдауды негіздеу.
5. Техникалық тапсырмалар жасау және кешенді ғылыми зерттеулер жүргізу нәтижелерін қабылдауды жүзеге асыру.
6. Тарих және мәдениет ескерткіштерін мемлекеттік тарихи-мәдени сараптау мәселелері бойынша ғылыми-зерттеу және сараптамалық қызметті орындау.
7. Ғылыми-реставрациялық, сәулет-құрылыс, конструкторлық және технологиялық жобалауды компьютерлік модельдеу және автоматтандыру құралдары мен әдістерін пайдалану.
Білімдер:
1. Техникалық регламенттерді, стандарттар мен қағидалар жинақтарын, санитариялық қағидаларды қоса алғанда, Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің, ғылыми-реставрациялау, сәулет-құрылыс, конструкторлық және технологиялық жобалау жөніндегі нормативтік-техникалық және әдістемелік құжаттардың талаптары.
2. Архитектуралық стильдердің тарихы мен ерекшеліктері, декор элементтері мен сәндік-қолданбалы өнер объектілерін архитектуралық-көркемдік өңдеу ерекшеліктері.

3. Взаимосвязь объемно-пространственных, конструктивных, инженерных решений и эксплуатационных качеств памятников истории и культуры.
4. Основы технологии реставрации, консервации и ремонта памятников истории и культуры.
5. Методы наглядного изображения и моделирования архитектурной формы, декоративной пластики и пространства.
6. Основные способы выражения архитектурно-художественного замысла, включая графические, макетные, компьютерные, вербальные и видео.
7. Предложения рынка реставрационных и строительных технологий, материалов, изделий и конструкций, оборудования, машин и механизмов.
8. Порядок проведения государственной историко-культурной экспертизы по памятникам истории и культуры в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
9. История и особенности архитектурных стилей и художественного оформления памятников истории и культуры.
10. Порядок согласования и внесения изменений в научно-проектную документацию по сохранению памятников истории и культуры.
Возможность признания навыка:
-
Дополнительная трудовая функция 2:
Подготовка и проведение мероприятий научного руководства и авторского надзора при реализации научно-проектной документации по сохранению памятников истории и культуры, составление научно-реставрационного отчета о выполненных работах
Навык 1:
Осуществление планирования и контроля реализации научно-проектной документации по сохранению памятников истории и культуры, мероприятий научного руководства и авторского надзора на период проведения работ по сохранению памятников истории и культуры и в период гарантийного срока эксплуатации
Умения:
1. Осуществление контроля выполнения проектных решений научно-проектной документации при производстве работ по сохранению памятников истории и культуры с подтверждением объемов и качества произведенных работ, включая применяемые реставрационные и строительные материалы.
2. Производить анализ соответствия производимых работ решениям основных разделов проектной документации в составе научно-проектной документации.
3. Производить анализ соответствия объемов и качества выполнения реставрационных и иных работ требованиям научно-проектной документации.
4. Производить анализ соответствия применяемых в процессе производства работ материалов требованиям научно-проектной документации.
5. Аргументировать применения реставрационных и строительных материалов.
6. Выбирать и обосновывать оптимальные средства и методы устранения выявленных в процессе проведения мероприятий авторского надзора отклонений и нарушений.

3. Тарих және мәдениет ескерткіштерінің көлемдік-кеңістіктік, конструктивтік, инженерлік шешімдері мен пайдалану қасиеттерінің өзара байланысы.
4. Тарих және мәдениет ескерткіштерін қалпына келтіру, консервациялау және жөндеу технологиясының негіздері.
5. Архитектуралық пішінді, сәндік пластиканы және кеңістікті визуалды бейнелеу және модельдеу әдістері.
6. Графикалық, макеттік, компьютерлік, ауызша және бейнелерді қоса алғанда, архитектуралық және көркемдік дизайнды білдірудің негізгі тәсілдері.
7. Қалпына келтіру және құрылыс технологиялары, материалдар, бұйымдар мен конструкциялар, Жабдықтар, машиналар мен механизмдер нарығының ұсыныстары.
8. Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес тарих және мәдениет ескерткіштері бойынша мемлекеттік тарихи-мәдени сараптама жүргізу тәртібі.
9. Тарих және мәдениет ескерткіштерінің архитектуралық стильдері мен көркемдік безендірілуінің тарихы мен ерекшеліктері.
10. Тарих және мәдениет ескерткіштерін сақтау жөніндегі ғылыми-жобалық құжаттаманы келісу және оған өзгерістер енгізу тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Қосымша еңбек функциясы 2:
Тарих және мәдениет ескерткіштерін сақтау жөніндегі ғылыми-жобалық құжаттаманы іске асыру кезінде ғылыми басшылық және авторлық қадағалау іс-шараларын дайындау және өткізу, орындалған жұмыстар туралы ғылыми-реставрациялық есепті жасау
Дағды 1:
Тарих және мәдениет ескерткіштерін сақтау жөніндегі ғылыми-жобалық құжаттаманы, тарих және мәдениет ескерткіштерін сақтау жөніндегі жұмыстарды жүргізу кезеңінде және пайдаланудың кепілдік мерзімі кезеңінде ғылыми басшылық пен авторлық қадағалау іс-шараларын жоспарлауды және іске асырылуын бақылауды жүзеге асыру
Машықтар:
1. Қолданылатын қалпына келтіру және құрылыс материалдарын қоса алғанда, жүргізілген жұмыстардың көлемі мен сапасын растай отырып, тарих және мәдениет ескерткіштерін сақтау жөніндегі жұмыстарды жүргізу кезінде ғылыми-жобалау құжаттамасының жобалық шешімдерінің орындалуын бақылауды жүзеге асыру.
2. Ғылыми-жобалау құжаттамасының құрамындағы жобалық құжаттаманың негізгі бөлімдерінің шешімдеріне жүргізілетін жұмыстардың сәйкестігіне талдау жүргізу.
3. Реставрациялау және өзге де жұмыстарды орындау көлемі мен сапасының ғылыми-жобалау құжаттамасының талаптарына сәйкестігіне талдау жүргізу.
4. Өндіріс процесінде қолданылатын материалдардың ғылыми-жобалау құжаттамасының талаптарына сәйкестігіне талдау жүргізу.
5. Қалпына келтіру және құрылыс материалдарының қолданылуын дәлелдеу.
6. Авторлық қадағалау іс-шараларын жүргізу барысында анықталған ауытқулар мен бұзушылықтарды жоюдың оңтайлы құралдары мен әдістерін таңдау және негіздеу.

7. Оформлять отчетную документацию по результатам проведения мероприятий авторского надзора, включая журнал научного руководства и авторского надзора за производством работ и научно-реставрационный отчет.
8. Определять соответствие комплектности и качества оформления отчетной документации по результатам проведения мероприятий авторского надзора требованиям нормативно-технических и методических документов.
Знания:
1. Требования нормативных правовых актов Республики Казахстан, нормативно-технических и методических документов к порядку проведения и оформления результатов авторского надзора и научно-методического руководства проведением работ по сохранению памятников истории и культуры в период гарантийного срока эксплуатации объекта.
2. История и особенности архитектурных стилей и художественного оформления памятников истории и культуры.
3. Права и ответственность сторон при осуществлении авторского надзора и работ по выявлению дефектов в период гарантийного срока эксплуатации объекта.
4. Основные технологии производства научно-реставрационных, строительных и монтажных работ.
5. Основные реставрационные и строительные материалы, изделия, конструкции и их технические, технологические, эстетические и эксплуатационные характеристики.
6. Основные методы контроля качества научно-реставрационных и строительных работ, порядок организации контроля, осуществления технического надзора и работ по выявлению дефектов в период гарантийного срока эксплуатации объекта.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность
Терпеливость
Гибкость мышления
Компьютерная грамотность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Главный архитектор (проекта)
6
Главный инженер (проекта)
Глава 4. Технические данные профессионального стандарта
10. Наименование государственного органа:
Министерство культуры и информации Республики Казахстан
Исполнитель:
Борамбаев Нурбек Медерович, +7 (705) 160 57 01,
11. Организации (предприятия) участвующие в разработке:
Руководитель проекта:
Организация: Главный научный сотрудник Научно-исследовательского центра Казахстана филиала республиканского государственного казенного предприятия "Государственный музей "Центр сближения культур" Жумадилова Дарья Ертаевна, e-mail: daria_131_168@mail.ru. Номер телефона: +7 (705) 708 72 22.
Разработчики-эксперты: Организация: РГП на ПХВ "Казреставрация".
Максат Ажиханов, экономист РГП на ПХВ "Казреставрация".

7. Авторлық қадағалау іс-шараларын жүргізу нәтижелері бойынша есептік құжаттаманы, соның ішінде ғылыми басшылық және жұмыстар өндірісін авторлық қадағалау журналын және ғылыми-реставрациялық есепті ресімдеу.
8. Авторлық қадағалау іс-шараларын жүргізу нәтижелері бойынша есепті құжаттаманы ресімдеудің толықтығы мен сапасының нормативтік-техникалық және әдістемелік құжаттардың талаптарына сәйкестігін айқындау.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің, нормативтік-техникалық және әдістемелік құжаттардың объектіні пайдаланудың кепілдік мерзімі кезеңінде тарих және мәдениет ескерткіштерін сақтау жөніндегі жұмыстарды жүргізуге авторлық қадағалау мен ғылыми-әдістемелік басшылық нәтижелерін жүргізу және ресімдеу тәртібіне қойылатын талаптары.
2. Тарих және мәдениет ескерткіштерінің архитектуралық стильдері мен көркемдік безендірілуінің тарихы мен ерекшеліктері.
3. Объектіні пайдаланудың кепілдік мерзімі кезеңінде авторлық қадағалауды және ақауларды анықтау жөніндегі жұмыстарды жүзеге асыру кезіндегі Тараптардың құқықтары мен жауапкершілігі.
4. Ғылыми-реставрациялау, Құрылыс және монтаждау жұмыстарын жүргізудің негізгі технологиялары.
5. Негізгі қалпына келтіру және құрылыс материалдары, бұйымдар, конструкциялар және олардың техникалық, технологиялық, эстетикалық және пайдалану сипаттамалары.
6. Ғылыми-реставрациялау және құрылыс жұмыстарының сапасын бақылаудың негізгі әдістері, объектіні пайдаланудың кепілдік мерзімі кезеңінде бақылауды ұйымдастыру, техникалық қадағалауды және ақауларды анықтау жөніндегі жұмыстарды жүзеге асыру тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік
Шыдамдылық
Ойлау икемділігі
Компьютерлік сауаттылық
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Жобаның бас сәулетшісі
6
Жобаның бас инженері
4-тарау. Кәсіптік стандарттың техникалық деректері
10. Мемлекеттік органның атауы:
Қазакстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлігі
Орындаушы:
Борамбаев Нурбек Медерович, +7 (705) 160 57 01, n.borambaev@msm.gov.kz
11. Әзірлеуге қатысатын ұйымдар (кәсіпорындар):
Ұйым: "Мәдениеттерді жақындастыру орталығы" мемлекеттік музейі" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорнының филиалы Қазақстан мәдениетінің ғылыми-зерттеу институтының бас ғылыми қызметкері
Жумадилова Дарья Ертайқызы, e-mail: daria_131_168@mail.ru. телефон нөмірі: +7 (705) 708 72 22
Сарапшы әзірлеушілер:
Мақсат Ажиханов "Қазқайтажаңарту" ШЖҚ РМК экономисті.

12. Отраслевой совет по профессиональным квалификациям: 10 января 2024 года.
13. Национальный орган по профессиональным квалификациям: 2 ноября 2023 года.
14. Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен": 15 февраля 2024 года.
15. Номер версии и год выпуска: версия 1, 2024 год.
16. Дата ориентировочного пересмотра: 2027 год.
Приложение 6
к приказу Министра
культуры и информации
Республики Казахстан
от 17 апреля 2024 года № 150
Профессиональный стандарт: "Балетмейстер"
Глава 1. Общие положения
1. Область применения профессионального стандарта: профессиональный стандарт "Балетмейстер" (далее – профессиональный стандарт) разработан в соответствии с пунктом 5 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях" в целях обучения персонала на предприятиях, признания профессиональной квалификации работников и выпускников организаций образования и решений широкого круга задач в области управления персоналом в организациях и на предприятиях и применяется в сфере культуры.
2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) знание – изученная и усвоенная информация, необходимая для выполнения действий в рамках профессиональной задачи;
2) навык – способность применять знания и умения, позволяющая выполнять профессиональную задачу целиком;
3) профессия – род занятий, осуществляемый физическим лицом и требующий определенной квалификации для его выполнения.
3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) НРК – национальная рамка квалификаций;
2) ОРК – отраслевая рамка квалификаций;
3) ОКЭД – общий классификатор видов экономической деятельности;
4) ЕТКС – единый тарифно-квалификационный справочник;
5) КС – квалификационный справочник;
6) МСКО – международная стандартная классификация образования.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Балетмейстер.
5. Код профессионального стандарта: R90011035.
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
R Искусство, развлечения и отдых;
90 Деятельность в области творчества, искусства и развлечений;
90.0 Деятельность в области творчества, искусства и развлечений;
90.01 Артистическая деятельность;
90.01.1 Театральная деятельность.
7. Краткое описание профессионального стандарта: Автор и режиссер-постановщик балетов, спектаклей, создатель танцевальных форм, концертных номеров, танцевальных сцен, культурно-зрелищных мероприятий, отдельных танцев.
8. Перечень карточек профессий:
1) Балетмейстер - 6 уровень ОРК;

12. Кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңес: 2024 жылғы 10 қаңтар.
13. Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық орган: 2023 жылғы 2 қараша.
14. "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы: 2024 жылғы 15 ақпан.
15. Нұсқа нөмірі және шығарылған жылы: нұсқа 1, 2024 жыл.
16. Бағдарлы қайта қарау күні: 2027 жыл.
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және ақпарат
министрінің
2024 жылғы 17 сәуірдегі
№ 150 бұйрығына
6-қосымша
Кәсіптік стандарт: "Балетмейстер"
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Кәсіптік стандарттың қолданылу аясы: "Балетмейстер" кәсіптік стандарты "Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңы 5-бабының 5-тармағына сәйкес және кәсіпорындарда персоналды оқытуға, білім беру ұйымдары қызметкерлері мен түлектерінің кәсіптік біліктілігін тануға және ұйымдарда персоналды басқару саласындағы кең ауқымды міндеттерді шешу мақсатында әзірленді және мәдениет саласында қолданылады.
2. Осы кәсіптік стандартта мынадай терминдер, анықтамалар мен қысқартулар қолданылады:
1) білім – кәсіптік міндет шеңберінде іс-әрекеттерді орындау үшін қажетті зерделенген және меңгерілген ақпарат;
2) дағды – кәсіби тапсырманы толығымен орындауға мүмкіндік беретін білім мен дағдыларды қолдану қабілеті;
3) мамандық – жеке тұлға жүзеге асыратын және оны орындау үшін белгілі бір біліктілікті талап ететін кәсіп түрі.
3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады:
1) ҰБК – ұлттық біліктілік шеңбері;
2) СБШ – салалық біліктілік шеңбері;
3) ЭҚТЖЖ – экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші;
4) БТБА – бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы;
5) БА – біліктілік анықтамалығы;
6) БХСЖ – білім берудің халықаралық стандартты жіктелуі.
2-тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: Балетмейстер.
5. Кәсіптік стандарттың коды: R90011035.
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
R Өнер, ойын-сауық және демалыс;
90 Шығармашылық, өнер және ойын-сауық саласындағы қызмет;
90.0 Шығармашылық, өнер және ойын-сауық саласындағы қызмет;
90.01 Әртістік қызмет;
90.01.1 Театр қызметі.
7. Кәсіби стандарттың қысқаша сипаттамасы: балеттердің, спектакльдердің авторы және қоюшы-режиссері, би формаларын, концерттік нөмірлерді, би сахналарын, мәдени-ойын-сауық іс-шараларын, жеке билерді жасаушы.
8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
1) Балетмейстер – СБШ 6-деңгейі;

3) Балетмейстер - 7 уровень ОРК;
4) Балетмейстер - 8 уровень ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "Балетмейстер":
Код группы:
2653-2
Код наименования занятия:
2653-2-002
Наименование профессии:
Балетмейстер
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет)
Специальность:
Искусство
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
2653-2-001 Ассистент балетмейстера
2653-2-003 Балетмейстер-постановщик
2654-4-008 Режиссер хореографии
Основная цель деятельности:
Постановка балетов, спектаклей, сценических представлений танцевальных форм в профессиональных театрах, концертных, театрально-зрелищных организациях.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Осуществляет создание и выпуск новых хореографических произведений.
2. Осуществляет руководство работой творческого коллектива в процессе постановки хореографического произведения.
3. Планирует и реализует творческо-производственные процессы по подготовке и созданию хореографического произведения
Дополнительные трудовые функции:
1. Осуществляет преподавание хореографических дисциплин в организациях образования
2. Ведет исполнительскую деятельность.
3. Проводит репетиции
Трудовая функция 1:
Осуществляет создание и выпуск новых хореографических произведений.
Навык 1:
Организация процесса подготовки новой постановки
Умения:
1. Умеет создавать оригинальные хореографические произведения в различных стилях, с использованием разнообразных выразительных средств и танцевальных направлений.
2. Владеет профессиональными режиссерскими навыками постановки балетов, спектаклей, концертных номеров и других форм хореографического искусства.
3. Умеет определить и реализовать идею, тему хореографического произведения.
4. Умеет составить режиссерский постановочный план.
5. Умеет руководить художественно-производственным процессом постановки хореографического произведения.
Знания:
1. Знает теоретические и практические принципы режиссуры хореографических произведений.
2. Знает способы сохранения традиций, обеспечения преемственности хореографического наследия
3. Знает способы передачи национального, народного колорита, в т. ч. в историческом аспекте края, региона, страны.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Работа балетмейстера над замыслом и концепцией хореографического произведения.
Умения:
1. Владеет навыками режиссерского анализа музыкальной драматургии и художественной идеи постановки.

3) Балетмейстер – СБШ 7-деңгейі;
4) Балетмейстер – СБШ 8-деңгейі.
3-тарау. Кәсіптер карточкалары
9. "Балетмейстер" кәсібінің карточкасы
Топтың коды:
2653-2-002
Қызмет атауының коды:
2653-2
Кәсіптің атауы:
Балетмейстер
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
6
СБШ бойынша біліктіліктің ішкі деңгейі
БТБА, БА және т. б. үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі
Кәсіби білім деңгейі
Білім деңгейі: жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі)
Мамандық:
Өнер
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Формалды емес және информалды біліммен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2653-2-001 Балетмейстердің көмекшісі
2653-2-003 Қоюшы-балетмейстер
2654-4-008 Хореография режиссері
Қызметтің негізгі мақсаты:
Кәсіби театрларда, концерттік, Театрлық-ойын-сауық ұйымдарында балеттер, спектакльдер, би формаларының сахналық қойылымдарын қою.
Еңбек функциялары:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Жаңа хореографиялық туындылар жасауды және шығаруды жүзеге асырады.
2. Хореографиялық шығарманы қою процесінде шығармашылық ұжымның жұмысын басқарады.
3. Хореографиялық шығарманы дайындау және жасау бойынша шығармашылық - өндірістік процесті жоспарлайды және жүзеге асырады.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Білім беру ұйымдарында хореографиялық пәндерді оқытуды жүзеге асырады.
2. Орындаушылық қызметті жүргізеді.
3. Репетиция өткізеді
Міндетті еңбек функциясы 1:
Жаңа хореографиялық туындылар жасауды және шығаруды жүзеге асырады.
Дағды 1:
Жаңа қойылым кезінде дайындық процесін ұйымдастыру
Машықтар:
1. Түрлі мәнерлі құралдар мен би стильдерін пайдалана отырып, әртүрлі жанрдағы ерекше хореографиялық шығармаларды жасай алады.
2. Балеттерді, спектакльдерді, концерттік нөмірлерді және хореографиялық өнердің басқа түрлерін қоюда кәсіби режиссерлік дағдыларды меңгереді.
3. Хореографиялық шығарманың тақырыбын, идеясын анықтау және жүзеге асыру жолдарын біледі.
4. Режиссердің қойылым жоспарын құруды біледі.
5. Хореографиялық шығарманы қоюдың көркемдік-өндірістік процесін басқара алады.
Білімдер:
1. Хореографиялық шығармаларды режиссуралаудың теориялық және практикалық ұағидаларын біледі.
2. Дәстүрлерді сақтау, хореографиялық мұраның сабақтастығын қамтамасыз ету жолдарын біледі.
3. Ұлттық, халықтық бояуды, оның ішінде өлкенің, өңірдің, елдің тарихи аспектісінде беру тәсілдерін біледі.
Дағдыны тану мүмкіндігі
-
Дағды 2:
Хореографиялық шығарманың идеясы мен тұжырымдамасы бойынша балетмейстердің жұмысы.
Машықтар:
1. Музыкалық драматургияны режиссерлік талдау және қойылымның көркемдік идеясын меңгерген.

2. Умеет разрабатывать режиссерскую смысловую и сценическую интерпретацию оригинального хореографического произведения
3. Умеет воплотить режиссерский замысел будущей постановки через лексику хореографических образов.
4. Владеет навыками применения современных информационных технологий для решения задач профессиональной деятельности.
Знания:
1. Знает теоретические и методические основы режиссерского анализа.
2. Знает принципы работы с разнообразными источниками, необходимыми для создания хореографического произведения.
Возможность признания навыка:
-
Навык 3:
Сочиняет и разрабатывает хореографический текст к концепции хореографического замысла и музыкального материала.
Умения:
1. Владеет лексикой различных танцевальных направлений.
2. Владеет практическими навыками работы с музыкальным материалом.
3. Владеет грамотным, музыкальным выразительным показом оригинальной хореографии.
4. Способен выразить собственное видение замысла через режиссуру оригинальной концепции хореографического произведения.
Знания:
1. Знает законы драматургического действия.
2. Знаком с актуальными тенденциями мирового хореографического искусства.
3. Технологии создания сценического произведения: структурирования произведения композиции танца в различных хореографических формах
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Осуществляет руководство творческим коллективом в процессе постановки хореографического произведения.
Навык 1:
Осуществлять постановочно- репетиционную работу с артистами творческого коллектива
Умения:
1. Владеет методикой работы балетмейстера, режиссера с исполнителями над хореографическим текстом, сценическим действием согласно сценарному плану.
2. Умеет создавать психологическую и творческую атмосферу для продуктивной постановочной репетиционной работы.
3. Учитывает принципы биомеханического анализа танцевальных движений человека при распределении физических нагрузок в процессе репетиций.
Знания:
1. Обладает глубоким пониманием особенностей технических и эстетических аспектов искусства хореографии.
2. Знает творческие ориентиры работы над ролями на основе замысла постановки.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Формировать исполнительский творческий состав
Умения:
1. Владеет навыками постановочной репетиционной работы.
2. Владеет методом действенного анализа пьесы и роли.
3. Осуществляет подбор исполнительского состава в соответствии с художественным замыслом произведения: внешние и физические данные, уровень хореографической подготовки, способность к созданию образа.
4. Обладает навыками эффективного представления художественной концепции произведения перед творческим коллективом.
Знания:
1. Знает основы психологии и педагогики творческой деятельности.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 3:
Планирует и реализует творческо-производственные процесс по подготовке и созданию хореографического произведения
Навык 1:
Разработка аудиовизуального оформления спектакля
Умения:
1. Создавать единую аудиовизуальную композицию постановки.

2. Түпнұсқа хореографиялық шығарманың режиссерлік семантикалық және сахналық интерпретациясын дамыта алады.
3. Хореографиялық образдар лексикасы арқылы болашақ қойылымның режиссерлік ниетін жүзеге асыра алады.
4. Кәсіби қызметтің міндеттерін шешу үшін заманауи ақпараттық технологияларды қолдану дағдыларын меңгерген.
Білімдер:
1. Режиссерлік талдаудың теориялық және әдістемелік негіздерін біледі.
2. Қойылымдарға қажетті әртүрлі дереккөздермен жұмыс істеу принциптерін біледі.
Дағдыны тану мүмкіндігі
-
Дағды 3:
Хореографиялық концепция және музыкалық материал тұжырымдамасы үшін хореографиялық мәтін құрастырады және әзірлейді.
Машықтар:
1. Әр түрлі би бағыттарының лексикасын біледі.
2. Музыкалық материалмен жұмыс істеудің практикалық дағдыларын меңгерген.
3. Түпнұсқа хореографияның сауатты, музыкалық-мәнерлі көрсетілімін меңгерген.
4. Хореографиялық шығарманың бастапқы концепциясының бағыты арқылы идеяға өзіндік көзқарасын айта алады.
Білімдер:
1. Драмалық әрекеттің заңдылықтарын біледі.
2. Әлемдік хореографиялық өнердің өзекті үрдістерімен таныс.
3. Сахналық шығарманы жасау технологиялары: би композициясын әр түрлі хореографиялық формада құрылымдау.
Дағдыны тану мүмкіндігі
-
Міндетті еңбек функциясы 2:
Хореографиялық шығарманы қою процесінде шығармашылық ұжымның жұмысын басқарады.
Дағды 1:
Шығармашылық ұжымның әртістерімен қойылымдық- репетициялық жұмысты жүзеге асыру.
Машықтар:
1.Балетмейстердің, режиссердің орындаушылармен хореографиялық мәтінмен, сценарий жоспарына сәйкес сахналық іс-қимылмен жұмыс істеу әдістемесін меңгерген.
2. Нәтижелі қойылымдық репетициялық жұмыс үшін психологиялық және шығармашылық атмосфера құра алады.
3. Дайындық процесінде физикалық белсенділікті бөлу кезінде адамның би қимылдарын биомеханикалық талдау принциптерін ескереді.
Білімдер:
1. Хореография өнерінің техникалық және эстетикалық аспектілерінің ерекшеліктерін терең түсінеді.
2. Қойылым тұжырымдамасы негізінде рөлдермен жұмыс жасаудың шығармашылық нұсқауларын біледі.
Дағдыны тану мүмкіндігі
-
Дағды 2:
Орындаушылық шығармашылық құрамды қалыптастыру.
Машықтар:
1. Қойылымдық репетициялық жұмыс дағдыларын меңгерген.
2. Пьеса мен рөлді тиімді талдау әдісін біледі.
3. Шығарманың көркемдік ниетіне сәйкес орындаушылық құрамды таңдауды жүзеге асырады: сыртқы және физикалық деректер, хореографиялық дайындық деңгейі, образ жасау қабілеті.
4. Шығармашылық ұжым алдында шығарманың көркемдік тұжырымдамасын тиімді ұсыну дағдыларына ие.
Білімдер:
1. Шығармашылық қызметтің психологиясы мен педагогикасының негіздерін біледі.
Дағдыны тану мүмкіндігі
-
Міндетті еңбек функциясы 3:
Хореографиялық шығарманы дайындау және жасау бойынша шығармашылық - өндірістік процесті жоспарлайды және жүзеге асырады.
Дағды 1:
Спектакльдің аудиовизуалды дизайнын әзірлеу.
Машықтар:
1. Қойылымның бірыңғай аудиовизуалды композициясын жасау.

2. Составление общего листа монтажа.
Знания:
1. Принципов создания аудиовизуальной композиции постановки.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Разработка пространственного решения и декорационного оформления постановки
Умения:
1. Совместно с сценографом разрабатывает пространственную концепцию и декоративное оформление постановки.
2. Совместно с художником по свету разрабатывает световую партитуру представления.
Знания:
1. Сценических выразительных средств и принципов, особенности их применения в постановочной деятельности.
Возможность признания навыка:
-
Навык 3:
Разработка музыкальной и звуковой партитуры постановки
Умения:
1. Разрабатывать в сотрудничестве с композитором, дирижером, звукорежиссером музыкальную и звуковую партитуру постановки.
Знания:
1. Знает принципы музыкального и звукового оформления спектакля.
2. Знает композиционные принципы строения музыкально – хореографических произведений.
Возможность признания навыка:
-
Навык 4:
Работа в команде
Умения:
1. Умеет планировать и координировать работу всех цехов творческой постановочной группы: композитор, дирижер, сценографы, художники по костюмам, по свету, по звуку, по гриму, инспекторы балетной труппы, педагоги-репетиторы, ассистент балетмейстера, заведующий постановочной частью.
2. Умеет эффективно взаимодействовать в коллективе и проявлять терпимость к социокультурным и личностным различиям.
Знания:
1. Знает трудовое и отраслевое законодательство Республики Казахстан
2. Знает принципы работы в команде с соблюдением этических норм и субординации.
3. Знает правила корпоративной этики.
Возможность признания навыка:
-
Навык 5:
Разработка и реализация творческих проектов
Умения:
1. Умеет разработать концепцию проекта.
2. Умеет реализовать этап планирования проекта.
3. Компетентен в документировании результатов этапа проектного планирования.
4. Умеет организовать работу команды по реализации проекта в соответствии с планом-графиком.
5. Обладает навыками организации мониторинга хода реализации проекта.
6. Компетентен в внесении корректировок в ход реализации проекта.
Знания:
1. Знает методологические основы управления проектами.
2. Осведомлен о сути и методах осуществления этапа проектирования в своей профессиональной области.
Возможность признания навыка:
-
Дополнительная трудовая функция 1:
Осуществляет преподавание хореографических дисциплин в организациях образования
Навык 1:
Применять теоретические и практические знания в области хореографического искусства в профессиональной деятельности
Умения:
1. Умеет анализировать произведение искусства в культурно-историческом и просветительском аспекте.

2. Жалпы монтаждау парағын жасау.
Білімдер:
1. Өндірістің аудиовизуалды композициясын құру қағидалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі
-
Дағды 2:
Кеңістік шешімі мен қойылымның декоративті безендіруін әзірлеу.
Машықтар:
1. Сценографпен бірге кеңістіктік шешім мен қойылымның декоративті безендіруін жасай алады.
2. Жарық бойынша суретшімен бірге жарықтандыру есебін құрастыра алады.
Білімдер:
1. Сахналық мәнерлі құралдар және оларды қолдану ерекшеліктері.
Дағдыны тану мүмкіндігі
-
Дағды 3:
Қойылымының музыкалық және дыбыстық партитурасын әзірлеу.
Машықтар:
1. Композитор, дирижер, дыбыс инженерімен бірлесіп қойылымның музыкалық және дыбыстық партитурасын әзірлеу.
Білімдер:
1. Спектакльдің музыкалық және дыбыстық безендіру қағидаларын біледі.
2. Музыкалық – хореографиялық шығармалар құрылымының композициялық қағидаларын біледі.
Дағдыны тану мүмкіндігі
-
Дағды 4:
Топпен жұмыс.
Машықтар:
1. Шығармашылық қойылым тобының барлық бөлімшелерінің жұмысын жоспарлауды және үйлестіруді біледі: композитор, дирижер, сценографтар, костюмдер, жарық, дыбыс, грим бойынша суретшілер, балет труппасының инспекторлары, педагог-репетиторлар, балетмейстердің көмекшісі, қойылым бөлімінің меңгерушісі.
2. Топта жұмыс істей білу, әлеуметтік, мәдени және тұлғалық ерекшеліктерді шыдамдылықпен қабылдау.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасының еңбек және салалық заңнамасын біледі.
2. Этикалық нормалар мен бағыныстылықты сақтай отырып, топпен жұмыс істеу қағидаларын біледі.
3. Корпоративтік этика ережелерін біледі.
Дағдыны тану мүмкіндігі
-
Дағды 5:
Шығармашылықты дамыту және жүзеге асыру жобалар
Машықтар:
1. Жоба тұжырымдамасын жасай алады.
2. Жобаны жоспарлау кезеңін жүзеге асыру жолдарын біледі.
3. Жобаны жоспарлау кезеңінің нәтижелерін құжаттай алады.
4. Жобаны жүзеге асыру тобының жұмысын кестеге сәйкес ұйымдастыра алады.
5. Жобаның орындалу барысының мониторингін ұйымдастыра біледі.
6. Жобаны іске асыруға түзетулер енгізе алады.
Білімдер:
1. Жобаларды басқарудың әдістемелік негіздерін біледі.
2. Өзінің кәсіби саласында жобаны жоспарлау кезеңін жүзеге асырудың мәні мен технологиясын біледі.
Дағдыны тану мүмкіндігі
-
Қосымша еңбек функциясы 1:
Білім беру ұйымдарында хореографиялық пәндерді оқытуды жүзеге асырады.
Дағды 1:
Хореографиялық өнер саласындағы теориялық және практикалық білімдерін кәсіби қызметте қолдану.
Машықтар:
1. Көркем шығарманы мәдени-тарихи және ағартушылық аспектіде талдауды біледі.

2. Владеет методами преподавания хореографических дисциплин.
3. Обладает навыками структурирования и планирования занятий.
Знания:
1. Знает теорию и методику преподавания хореографических дисциплин.
2. Знает и применяет принципы композиции и режиссуры в педагогической деятельности.
3. Знает основы хореографии различных танцевальных направлений.
Возможность признания навыка:
1. Владеет методами преподавания хореографических дисциплин.
2. Владеет методикой творческой работы в сфере искусства.
Дополнительная трудовая функция 2:
Ведет исполнительскую деятельность.
Навык 1:
Обладать профессиональной физической формой исполнителя.
Умения:
1. Владеть грамотным практическим показом.
2. Владеть музыкальной пластической эмоциональной выразительностью.
3. Обладать навыками выступления как солиста, так и в составе ансамбля.
Знания:
1. Знает методику грамотного исполнения движений.
2. Знает музыкальные раскладки метроритмического рисунка хореографического текста.
Возможность признания навыка:
-
Дополнительная трудовая функция 3:
Проводит репетиции
Навык 1:
Постановка и редакция хореографического наследия.
Умения:
1. Умеет адаптировать хореографическое наследие к требованиям современной сцены.
2. Бережно сохранять традиции преемственности поколений.
3. Умеет создать хореографический текст, сохранив стиль и художественную образность первоисточника.
4. Умеет анализировать оригинальное хореографическое произведение.
Знания:
1. Знает оригинальный хореографический текст первоисточника
Возможность признания навыка
_
Навык 2:
Репетиторская деятельность
Умения:
1. Сохранять стиль и хореографический почерк произведения
2. Добивается точного исполнения хореографической лексики.
3. Умение выявлять ошибки в исполнении движений и предоставлять необходимые коррекции.
4. Формулировать творческие задания участникам репетиции.
5. Обеспечивать благоприятную для творчества психологическую обстановку.
Знания:
1. Знает этические принципы коллективного творчества.
2. Знает методы педагогической и репетиторской работы
3. Знает хореографический текст и музыкально-пластическую драматургию произведения.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Профессиональные навыки
Образование и творческий потенциал
Педагогическая ориентированность
Организационные навыки
Способности к обучению и диагностике
Коммуникативные навыки
Технологическая грамотность
Эмоциональная стабильность
Адаптивность
Этичность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Не имеется
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
4
Артист балета
4
Артист ансамбля
6
Педагог -хореограф
6
Хореограф
6
Преподаватель хореографического искусства, колледж
6
Репетитор по балету
Инспектор по балету
6
Репетитор по сценическому движению

2. Хореографиялық пәндерді оқыту әдістерін меңгерген.
3. Өнер саласындағы шығармашылық жұмыс әдістемесін меңгерген.
Білімдер:
1. Хореографиялық пәндерді оқытудың теориясы мен әдістемесін біледі.
2. Педагогикалық қызметте композиция мен режиссура қағидаларын біледі және қолданады.
3. Әр түрлі би бағыттарының хореографиясының негіздерін біледі.
Дағдыны тану мүмкіндігі
1. Хореографиялық пәндерді оқыту әдістерін меңгерген.
2. Өнер саласындағы шығармашылық жұмыс әдістемесін меңгерген.
Қосымша еңбек функциясы 2:
Орындаушылық қызметті жүргізеді.
Дағды 1:
Орындаушының кәсіби физикалық формасына ие болу.
Машықтар:
1. Сауатты практикалық көрсетілімге ие болу.
2. Музыкалық пластикалық эмоционалды мәнерлілікті меңгеру.
3. Жеке және ансамбльде орындаушылық шеберлікке ие болу.
Білімдер:
1. Қозғалыстарды сауатты орындау әдістемесінің негіздерін біледі.
2. Хореографиялық мәтіннің метро-ритмикалық үлгісінің музыкалық орналасуын біледі.
Дағдыны тану мүмкіндігі
-
Қосымша еңбек функциясы 3:
Репетиция өткізеді.
Дағды 1:
Хореографиялық мұраны сахналау және өңдеу.
Машықтар:
1. Хореографиялық мұраны заманауи сахна талаптарына бейімдей алады.
2. Ұрпақтар сабақтастығының дәстүрлерін ұқыпты сақтау.
3. Бастапқы дереккөздердің стилі мен көркемдік бейнесін сақтай отырып, хореографиялық мәтін құра алады.
4. Хореографиялық шығарманының түпнұсқасын талдай алады.
Білімдер:
1. Дереккөздердің бастапқы хореографиялық мәтінін біледі.
Дағдыны тану мүмкіндігі
-
Дағды 2:
Репетиторлық қызмет.
Машықтар:
1. Шығарманың стилі мен хореографиялық қолжазбасын сақтау.
2. Хореографиялық лексиканың дәл орындалуына қол жеткізеді.
3. Қозғалыстарды орындаудағы қателіктерді анықтау және қажетті түзетулерді ұсыну мүмкіндігі.
4. Дайындық қатысушыларына шығармашылық тапсырмаларды тұжырымдау.
5. Шығармашылыққа қолайлы психологиялық жағдайды қамтамасыз ету.
Білімдер:
1. Ұжымдық шығармашылықтың этикалық қағидаларын біледі.
2. Ынтымақтастықтың мақсаттарын, міндеттері мен шарттарын біледі.
3. Шығарманың хореографиялық мәтінін және музыкалық-пластикалық драматургиясын біледі.
Дағдыны тану мүмкіндігі
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар
Кәсіби дағдылар
Білім және шығармашылық
Педагогикалық бағдарлау
Ұйымдастыру дағдылары
Оқыту және диагностика қабілеттері
Қарым-қатынас дағдылары
Технологиялық сауаттылық
Эмоционалды тұрақтылық
Бейімділік
Әдептілік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
Жоқ
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы
4
Балет әртісі
4
Ансамбль әртісі
6
Педагог-хореограф
6
Хореограф
6
Хореографиялық өнер оқытушысы, колледж
6
Балет репетиторы
Балет инспекторы
6
Сахналық қозғалыс репетиторы

10. Карточка профессии "Балетмейстер":
Код группы:
2653-2
Код наименования занятия:
2653-2-002
Наименование профессии:
Балетмейстер
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, специалитет)
Специальность:
Искусство
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
2653-2-001 Ассистент балетмейстера,
1432-0-001 Главный балетмейстер
2653-2-003 Балетмейстер-постановщик
2654-4-008 Режиссер хореографии
Основная цель деятельности:
Разработка и реализация танцевальных постановок, творческое руководство, поддержка художественного уровня.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Использует полученные знания для оригинального развития и применения идей в контексте научных исследований
2. Участвует в обсуждении репертуарных планов и других вопросов творческой деятельности организации культуры и искусства
3. Составляет критический анализ и проводит научно-исследовательскую и методическую деятельность в области хореографического искусства
Дополнительные трудовые функции:
1. Осуществляет преподавание хореографических дисциплин высшей школы (бакалавриат)
Трудовая функция 1:
Использует полученные знания для оригинального развития и применения идей в контексте научных исследований
Навык 1:
Ранжировать результаты научно-исследовательской деятельности в творческий процесс.
Умения:
1. Владеет научно-методическими основами организации процессов подготовки новой и возобновления старых постановок.
2. Анализирует существующие концепции, теории хореографического искусства и подходы к процессу творчества и выдвигает собственные гипотезы.
3. Владеет навыками применения современных технологий в исследовательской и творческой деятельности.
Знания:
1. Знает принципы структуры и организации научной деятельности в области хореографического искусства.
2. Знает современные тенденции развития хореографического искусства
3. Знает новые технологии смежных дисциплинарных областей сферы искусства.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Применять знания высшей школы в педагогической деятельности
Умения:
1. Умеет применять методы научного исследования, законов педагогики и психологии высшей школы;
2. Руководить творческими и научно-исследовательскими проектами с целью развития хореографического искусства на основе изучения и анализа примеров ведущих мастеров мирового и отечественного хореографического искусства.

10. "Балетмейстер" кәсібінің карточкасы
Топтың коды:
2653-2
Қызмет атауының коды:
2653-2-002
Кәсіптің атауы:
Балетмейстер
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
7
СБШ бойынша біліктіліктің ішкі деңгейі
БТБА, БА және т. б. үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі
Кәсіби білім деңгейі
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, маман дәрежесі)
Мамандық:
Өнер
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Формалды емес және информалды біліммен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2653-2-001 Балетмейстердің көмекшісі,
1432-0-001 Бас балетмейстер
2653-2-003 Қоюшы-балетмейстер
2654-4-008 Хореография режиссері
Қызметтің негізгі мақсаты:
Би қойылымдарын әзірлеу және жүзеге асыру, шығармашылық жетекшілік ету, көркемдік деңгейді қолдау.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Ғылыми зерттеулер контекстінде идеяларды бірегей дамыту және қолдану үшін алған білімдерін пайдаланады.
2. Мәдениет және өнер ұйымының шығармашылық қызметінің репертуарлық жоспарлары мен басқа да мәселелерін талқылауға қатысады.
3. Хореографиялық өнер саласында сыни талдау жасайды және ғылыми-зерттеу және әдістемелік қызмет атқарады.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Жоғары мектептің хореографиялық пәндерін оқытуды жүзеге асырады (бакалавриат).
Міндетті еңбек функциясы 1:
Ғылыми зерттеулер контекстінде идеяларды бірегей дамыту және қолдану үшін алған білімдерін пайдаланады
Дағды 1:
Ғылыми-зерттеу қызметінің нәтижелерін шығармашылық процеске саралау
Машықтар:
1. Жаңа қойылымдарды дайындау және ескі қойылымдарды жаңарту процестерін ұйымдастырудың ғылыми-әдістемелік негіздерін меңгерген.
2. Бар тұжырымдамаларды, хореографиялық өнер теорияларын және шығармашылық процеске көзқарастарды талдайды және өзіндік гипотезалар жасайды.
3. Зерттеу және шығармашылық қызметте заманауи технологияларды қолдану дағдыларын меңгерген.
Білімдер:
1. Хореографиялық өнер саласындағы ғылыми қызметтің құрылымы мен ұйымдастырылу қағидаларын біледі.
2. Хореографиялық өнердің қазіргі даму тенденцияларын біледі.
3. Өнер саласындағы сабақтас тәртіптік салалардың жаңа технологияларын біледі.
Дағдыны тану мүмкіндігі
-
Дағды 2:
Педагогикалық қызметте жоғары мектептің білімін қолдану
Машықтар:
1. Ғылыми зерттеу әдістерін, жоғары мектептің педагогикасы мен психологиясының заңдарын қолдана алады;
2. Әлемдік және отандық хореографиялық өнердің жетекші шеберлерінің мысалдарын зерделеу және талдау негізінде хореографиялық өнерді дамыту мақсатында шығармашылық және ғылыми-зерттеу жобаларына жетекшілік ету.

3. Использовать современные информационные технологии в образовательном процессе.
Знания:
1. Знание технологии создания сценического произведения; структурирования композиции танца в различных хореографических формах.
2. Знает художественные и методологические основы режиссуры хореографического произведения.
3. Знает основные законы педагогики и психологии творчества высшей школы.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Участвует в обсуждении репертуарных планов и других вопросов творческой деятельности организации культуры и искусства
Навык 1:
Обеспечение организационно-творческой поддержки мероприятия/проекта и его качества.
Умения:
1. Владеет основами оперативного планирования.
2. Владеет техниками и навыками тайм-менеджмента.
3. Имеет навыки решения и управления организационными и художественными задачами.
4. Проводит анализ проблемных ситуаций в профессиональном творческом коллективе и пути их решения.
Знания:
1. Знает нормативно-правовые документы, регулирующие театральную деятельность
2. Знаетосновы маркетинга и менеджмента.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 3:
Составляет критический анализ и проводит научно-исследовательскую и методическую деятельность в области хореографического искусства
Навык 1:
Экспертная деятельность
Умения:
1. Владеет навыками критического анализа оценки и синтеза новых сложных идей.
2. Свободно владеет иностранным языком на профессиональном уровне, позволяющем проводить научные исследования и осуществлять преподавание специальных дисциплин в ВУЗах.
Знания:
1. Знает принципы и структуру организации научной деятельности в области хореографического искусства.
2. Знает принципы методологии исследований по специальности
3. Знает способы обеспечения постоянного обновления знаний, расширения профессиональных навыков и умений
Возможность признания навыка:
-
Дополнительная трудовая функция 1:
Осуществляет преподавание хореографических дисциплин высшей школы (бакалавриат)
Навык 1:
Применять теоретические и практические знания в области анализа и исследования хореографического искусства в преподавательской деятельности
Умения:
1. Преподавание основ науки и методологии научных исследований.
2. Руководство научными и выпускными работами бакалавров, научных сотрудников.
Знания:
1. Знает основы научной педагогики.
2. Знает методики научного руководства
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Профессионализм и компетентность
Творческое мышление
Педагогическая квалификация
Лидерство и организационные навыки
Коммуникационные навыки
Технологическая грамотность
Эмоциональная стабильность
Способность к сотрудничеству
Профессиональная этика: Соблюдение высоких стандартов этического поведения в профессиональной среде, уважение к коллегам и ученикам.
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7
Педагог-хореограф
7
Хореограф
7
Балетовед
6
Репетитор по балету
7
Преподаватель, доцент, профессор балета ВУЗ
7
Преподаватель, доцент, профессор балетовед, ВУЗ

3. Білім беру процесінде заманауи ақпараттық технологияларды қолдану.
Білімдер:
1. Сахналық шығарма жасау технологиясын білу; би композициясын әр түрлі хореографиялық формада құрылымдау.
2. Хореографиялық шығарманы режиссуралаудың көркемдік және әдістемелік негіздерін біледі.
3. Жоғары мектеп шығармашылығының педагогикасы мен психологиясының негізгі заңдылықтарын біледі.
Дағдыны тану мүмкіндігі
-
Міндетті еңбек функциясы 2:
Мәдениет және өнер ұйымының шығармашылық қызметінің репертуарлық жоспарлары мен басқа да мәселелерін талқылауға қатысады
Дағды 1:
Іс-шараны/жобаны және оның сапасын ұйымдастырушылық-шығармашылық қолдауды қамтамасыз ету.
Машықтар:
1. Жедел жоспарлау негіздерін меңгерген.
2. Тайм менеджментті басқару техникасы мен дағдыларын меңгерген.
3. Ұйымдастырушылық және көркемдік міндеттерді шешу және басқару дағдылары бар.
4. Кәсіби шығармашылық ұжымдағы мәселелік жағдайларға және оларды шешу жолдарына талдау жүргізеді.
Білімдер:
1. Театр қызметін реттейтін нормативтік-құқықтық құжаттарды біледі
2. Маркетинг пен менеджменттің негіздерін біледі.
Дағдыны тану мүмкіндігі
-
Міндетті еңбек функциясы 3:
Хореографиялық өнер саласында сыни талдау жасайды және ғылыми-зерттеу және әдістемелік қызмет атқарады.
Дағды 1:
Сараптама қызметі
Машықтар:
1. Жаңа күрделі идеяларды бағалауды және синтездеуді сыни талдау дағдыларын меңгерген.
2. Ғылыми зерттеулер жүргізуге және жоғары оқу орындарында арнайы пәндерді оқытуды жүзеге асыруға мүмкіндік беретін кәсіби деңгейде шет тілін еркін меңгерген.
Білімдер:
1. Хореографиялық өнер саласындағы ғылыми қызметті ұйымдастырудың қағидалары мен құрылымын біледі.
2. Мамандық бойынша зерттеу әдістемесінің қағидаларын меңгерген.
3. Білімнің үнемі жаңаруын қамтамасыз ету, кәсіби дағдылар мен дағдыларды кеңейту жолдарын біледі.
Дағдыны тану мүмкіндігі
-
Қосымша еңбек функциясы 1
Жоғары мектептің хореографиялық пәндерін оқытуды жүзеге асырады (бакалавриат)
Дағды 1:
Оқытушылық қызметте хореографиялық өнерді талдау және зерттеу саласында теориялық және практикалық білімдерін қолдану.
Машықтар:
1. Ғылым негіздерін және ғылыми зерттеу әдістемесін оқыту.
2. Бакалаврлардың, ғылыми қызметкерлердің ғылыми және бітіру жұмыстарына басшылық жасау.
Білімдер:
1. Ғылыми педагогиканың негіздерін біледі.
2. Ғылыми жетекшілік ету әдістерін біледі.
Дағдыны тану мүмкіндігі
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар
Кәсіпқойлық және құзыреттілік
Шығармашылық ойлау
Педагогикалық біліктілік
Көшбасшылық және ұйымдастырушылық дағдылар
Қарым-қатынас дағдылары
Технологиялық сауаттылық
Эмоционалды тұрақтылық
Ынтымақтастық қабілеті
Кәсіби этика: кәсіби ортада этикалық мінез-құлықтың жоғары стандарттарын сақтау, әріптестер мен студенттерді құрметтеу.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7
Педагог-хореограф
7
Хореограф
7
Балеттанушы
6
Балет репетиторы
7
Оқытушы, доцент, балет профессоры ЖОО
7
Оқытушы, доцент, профессор балеттанушы, ЖОО

11. Карточка профессии "Балетмейстер":
Код группы:
2653-2
Код наименования занятия:
2653-2-002
Наименование профессии:
Балетмейстер
Уровень квалификации по ОРК:
8
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (докторантура PhD, ученая степень доктора PhD, степень доктора PhD по профилю, кандидата наук, доктора наук)
Специальность:
Искусство
Требования к опыту работы:
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
1432-0-001 Главный балетмейстер
2653-2-003 Балетмейстер-постановщик
2654-4-008 Режиссер хореографии
Основная цель деятельности:
Творческое руководство, образовательная деятельность, исследования и разработки, руководство коллективом, управление проектами, экспертная деятельность, продвижение искусства,
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Определяет политику (концепция, стратегия цели, задачи) организации и осуществляет управление подразделениями и организациями культуры.
2. Осуществляет производственную связь с различными организациями, в том числе с органами государственной службы.
Дополнительные трудовые функции:
1. Осуществляет руководство научно-исследовательской работой / проектами в области культуры и искусства, в целях улучшения кадрового потенциала
2. Осуществляет теоретико-философскую рефлексию об общих процессах развития национальных и мировых художественных традиций, моделирует, прогнозирует перспективы развития хореографического искусства
Трудовая функция 1:
Определяет политику (концепция, стратегия цели, задачи) организации и осуществляет управление подразделениями и организациями культуры.
Навык 1:
Обеспечивать руководство сложными административными, научными, учебно-методическими и творческими процессами в сфере культуры и искусства.
Умения:
1. Осуществлять разработку и реализацию хореографических концепций для балетных постановок, внесение инноваций и оригинальных идей.
2. Владеть методами руководства и планирования, координации и контроля выполнения балетных постановок, в том числе управление бюджетом и ресурсами деятельности организаций сферы культуры и искусства.
3. Преподавать искусство балета на высшем уровне, проведение мастер-классов, написание научных работ и публикации в области танцевального искусства.
Знания:
1. Знает теоретические и методологические принципы управления проектами/ процессами организаций культуры и искусства.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Осуществлять общее руководство деятельностью организации культуры.
Умения:
1. Формировать миссию, концепцию и политику организации культуры или проектов с целью внедрения инновационных креативных предложений, решения актуальных нравственных вопросов.

11. "Балетмейстер" кәсібінің карточкасы
Топтың коды:
2653-2-002
Қызмет атауының коды:
2653-2
Кәсіптің атауы:
Балетмейстер
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
8
СБШ бойынша біліктіліктің ішкі деңгейі
БТБА, БА және т. б. үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі
Кәсіби білім деңгейі
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (PhD докторантура, PhD докторы ғылыми дәрежесі, бейіні бойынша PhD докторы, ғылым кандидаты, ғылым докторы)
Мамандық:
Өнер
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Формалды емес және информалды біліммен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
1432-0-001 Бас балетмейстер
2653-2-003 Қоюшы –балетмейстер
2654-4-008 Хореография режиссері
Қызметтің негізгі мақсаты:
Шығармашылық басшылық, білім беру қызметі, зерттеулер мен әзірлемелер, ұжымды басқару, Жобаларды басқару, сараптамалық қызмет, өнерді ілгерілету
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Ұйымның саясатын (тұжырымдамасы, стратегия мақсаттары, міндеттері) айқындайды және мәдениет бөлімшелері мен ұйымдарын басқаруды жүзеге асырады.
2. Түрлі ұйымдармен, оның ішінде мемлекеттік қызмет органдарымен өндірістік байланысты жүзеге асырады.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Кадр әлеуетін (дәрежелілігін) жақсарту мақсатында мәдениет және өнер саласындағы ғылыми-зерттеу жұмыстарына / жобаларға басшылықты жүзеге асырады.
2. Ұлттық және әлемдік көркемдік дәстүрлерді дамытудың жалпы процестері туралы теориялық-философиялық рефлексияны жүзеге асырады, хореографиялық өнердің даму перспективаларын модельдейді, болжайды.
Еңбек функциясы 1:
Ұйымның саясатын (тұжырымдамасы, стратегия мақсаттары, міндеттері) айқындайды және мәдениет бөлімшелері мен ұйымдарын басқаруды жүзеге асырады.
Дағды 1:
Күрделі әкімшілік басқаруды қамтамасыз ету,
мәдениет және өнер саласындағы ғылыми, оқу-әдістемелік және шығармашылық процестер.
Машықтар:
1. Балет қойылымдары үшін хореографиялық тұжырымдамаларды әзірлеуді және іске асыруды, инновациялар мен бірегей идеяларды енгізуді жүзеге асыру.
2. Балет қойылымдарының орындалуын басқару және жоспарлау, үйлестіру және бақылау, оның ішінде мәдениет және өнер саласындағы ұйымдардың бюджеті мен ресурстарын басқару әдістерін меңгеру.
3. Балет өнерін жоғары деңгейде оқыту, шеберлік сабақтарын өткізу, би өнері саласында ғылыми жұмыстар жазу және жариялау.
Білімдер:
1. Мәдениет және өнер ұйымдарының жобаларын / процестерін басқарудың теориялық және әдістемелік қағидаларын біледі.
Дағдыны тану мүмкіндігі
-
Дағды 2:
Мәдениет ұйымының қызметіне жалпы басшылықты жүзеге асыру.
Машықтар:
1. Инновациялық шығармашылық ұсыныстарды енгізу және өзекті моральдық мәселелерді шешу үшін мәдени ұйымның немесе жобаның миссиясын, тұжырымдамасын және саясатын қалыптастыру.

2. Владеть навыками стратегического и среднесрочного планирования творческой, международной, маркетинговой инвестиционно-финансовой деятельностью организации культуры.
3. Проводить аудит эффективности процессов деятельности организации и подбор конкретных предложений решении проблем и закрепления успеха.
Знания:
1. Знать основы стратегического и среднесрочного планирования.
2. Знать нормативные акты гражданского права работников
3. Знать принципы сотрудничества в области культуры и искусства.
Возможность признания навыка:
-
Навык 3:
Управление процессами подготовки/переподготовки/повышения квалификации сотрудников в области хореографического искусства.
Умения:
1. Оценивать уровень компетенций (мастерства) исполнителей, режиссеров, преподавательского состава.
2. Владеть методологией внедрения современных технологий искусства.
Знания:
1. Знать методологию совершенствования профессиональных творческих компетенций в современных условиях.
2. Знать научные основы проектных технологий в искусстве.
Возможность признания навыка:
-
Навык 4:
Осуществлять мониторинг тенденций развития искусства на современном этапе.
Умения:
1. Владеть методологией научных исследований в области театрального, хореографического искусства, артмедиа, в том числе в области инклюзии.
2. Использовать результаты научных исследований в профессиональной деятельности.
3. Владеть методологией обоснования художественной ценности произведений искусства.
Знания:
1. Знать и понимать современные проблемы и тенденции развития в области искусства.
2. Осознавать единство философского и научного подходов к образовательной деятельности в сфере искусства.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Осуществляет производственную связь с различными организациями, в том числе с органами государственной службы.
Навык 1:
Стратегически генерировать идеи с целью решения актуальных вопросов в области искусства, культуры.
Умения:
1. Обеспечивать общее руководство сложными производственными, научными, учебно-методическими и творческими процессами.
2. Владеть методологией: - проектно-технологической; - художественно-творческой; - организационно-управленческой; - маркетинговой, в т.ч. связи с общественностью и рекламы; - коммерческой и финансово-экономической; - юридической деятельности.
3. Навык профессионального общения и межкультурной коммуникации.
4. Применять связи и социальные аспекты с другими отраслями и видами деятельности
Знания:
1. Знать и соблюдать основы Законодательства Республики Казахстан.
2. Знать законы формирования межличностных отношений.
Возможность признания навыка:
-
Дополнительная трудовая функция 1:
Осуществляет руководство научно-исследовательской работой / проектами в области культуры и искусства, в целях улучшения кадрового потенциала
Навык 1:
Ранжировать в образовательные, творческие и производственные процессы результаты и открытия научно-исследовательской деятельности
Умения:
1. Применять психолого-педагогические и методологические основы теории и практики, традиционные подходы в процессе воспитания и формирования творческой и интеллектуальной личности.

2. Мәдениет ұйымының шығармашылық, халықаралық, маркетингтік инвестициялық-қаржылық қызметін стратегиялық және орта мерзімді жоспарлау дағдыларын меңгеру.
3. Ұйым қызметі процестерінің тиімділігіне аудит жүргізу және проблемаларды шешу және табысты бекіту үшін нақты ұсыныстарды таңдау.
Білімдер:
1. Стратегиялық және орта мерзімді жоспарлаудың негіздерін білу.
2. Қызметкерлердің азаматтық құқығының нормативтік актілерін білу
3. Мәдениет және өнер саласындағы ынтымақтастық қағидаларын білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі
-
Дағды 3:
Хореографиялық өнер саласындағы қызметкерлерді даярлау/қайта даярлау/біліктілігін арттыру процестерін басқару.
Машықтар:
1. Орындаушылардың, режиссерлердің, оқытушылар құрамының құзыреттілік (шеберлік) деңгейін бағалау.
2. Заманауи өнер технологияларын енгізу әдістемесін меңгеру.
Білімдер:
1. Замануи жағдайда кәсіби шығармашылық құзыреттілікті жетілдіру әдістемесін білу.
2. Өнердегі жобалау технологияларының ғылыми негіздерін білу
Дағды 4:
Қазіргі кезеңде өнердің даму тенденцияларына мониторинг жүргізу.
Машықтар:
1. Театр, хореография өнері, артмедия, оның ішінде инклюзия саласындағы ғылыми зерттеулердің әдіснамасын меңгеру.
2. Ғылыми зерттеулердің нәтижелерін кәсіби қызметте пайдалану.
3. Өнер туындыларының көркемдік құндылығын негіздеу әдістемесін меңгеру.
Білімі:
1. Өнер саласындағы заманауи мәселелер мен даму тенденцияларын білу және түсіну.
2. Өнер саласындағы білім беру қызметіне философиялық және ғылыми көзқарастардың бірлігін түсіну.
Дағдыны тану мүмкіндігі
ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2:
Түрлі ұйымдармен, оның ішінде мемлекеттік қызмет органдарымен өндірістік байланысты жүзеге асырады.
Дағды 1:
Өнер, мәдениет саласындағы өзекті мәселелерді шешу мақсатында идеяларды стратегиялық тұрғыдан қалыптастыру.
Машықтар:
1. Күрделі өндірістік, ғылыми, оқу-әдістемелік және шығармашылық процестерге жалпы басшылықты қамтамасыз ету.
2. Әдіснаманы меңгеру:
- жобалау-технологиялық;
- көркем және шығармашылық;
- ұйымдастырушылық-басқарушылық;
- маркетингтік, оның ішінде
қоғаммен байланыс және жарнама;
- коммерциялық және қаржылық-экономикалық;
- құқықтық қызмет.
3. Кәсіби қарым-қатынас және мәдениетаралық қарым-қатынас дағдылары.
4. Басқа салалармен және қызмет түрлерімен байланыстар мен әлеуметтік аспектілерді қолдану.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасы заңнамасының негіздерін білу және сақтау.
2. Тұлғааралық қатынастардың қалыптасу заңдылықтарын білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі
-
Қосымша еңбек функциясы 1:
Кадрлық әлеуетті жақсарту мақсатында мәдениет және өнер саласындағы ғылыми-зерттеу жұмыстарына / жобаларға басшылықты жүзеге асырады
Дағды 1:
Ғылыми-зерттеу қызметінің нәтижелері мен ашылуларын білім беру, шығармашылық және өндірістік процестерге саралау.
Машықтар:
1. Теория мен практиканың психологиялық-педагогикалық және әдіснамалық негіздерін, шығармашылық және интеллектуалды тұлғаны тәрбиелеу және қалыптастыру процесінде дәстүрлі тәсілдерді қолдану.

2. Выдвигать гипотезу исследования и теорию ее обоснования.
Знания:
Знает методологию преподавания профессиональных дисциплин в высшей школе
Возможность признания навыка:
-
Дополнительная трудовая функция 2:
Осуществляет теоретико-философскую рефлексию об общих процессах развития национальных и мировых художественных традиций, моделирует, прогнозирует перспективы развития хореографического искусства
Навык 1:
Анализировать проблемы и перспективы развития сферы культуры.
Умения:
1.Популяризировать национальный брендинг в мировом культурном пространстве.
2. Свободно владеть иностранным языком на профессиональном уровне, позволяющем проводить научные исследования и осуществлять преподавание специальных дисциплин в ВУЗах
3. Владеть навыками научно-критической и научно-просветительской деятельности.
4. Рецензировать научные труды в области культуры и искусства.
5. Участвовать в жюри конкурсов и фестивалей, оценка профессиональных выступлений в области балета.
Знания:
1. Знает принципы и структуру организации научной деятельности в области искусства
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Структурированное решение проблем
Инициативность
Эффективность
Критическое мышление
Экспертность и профессионализм
Лидерство и управленческие навыки
Коммуникабельность
Толерантность и культурная осведомленность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
8
Руководитель проектами в области искусства.
8
Руководитель научно-исследовательского подразделения
8
Главный художественный руководитель
8
доцент, профессор-искусствовед, ВУЗ
8
Заведующий кафедрой
8
Декан факультета
8
Заведующий магистратурой
8
Заведующий докторантурой
8
Директор театра
8
Директор концертной организации
8
Директор музыкального (танцевального) коллектива
8
Руководитель хореографического коллектива
8
Заведующий труппой
Глава 4. Технические данные профессионального стандарта
12. Министерство культуры и информации Республики Казахстан
Руководитель: Борамбаев Нурбек Медерович, +7 (705) 160 57 01, n.borambaev@msm.gov.kz
Технический секретарь: Жумадилова Дарья Ертаевна
E-mail: daria_131_168@mail.ru
Номер телефона: +7 (705) 708 72 22
13. Организации (предприятия) участвующие в разработке: Казахская национальная академия искусств имени Темирбека Жургенова
Исполнители:
Ким Лариса Валентиновна
профессор кафедры "Педагогика хореографии"
e-mail: кim.larisa@ inbox.ru .
тел. +7 777 230 19 17
Габбасова Гульмира Надымовна, декан факультета "Хореография"
e-mail: kaznai_ballet@mail.ru
тел.87014963806
Молдахметова Алима Талгатовна заведующая кафедрой "Балетмейстерское искусство"
e-mail: kaznai_ballet@mail.ru
тел: 87021766033

2. Зерттеу гипотезасын және оны негіздеу теориясын алға тарту.
Білімдер:
Жоғары мектепте кәсіптік пәндерді оқыту әдістемесін біледі.
Дағдыны тану мүмкіндігі
-
Қосымша еңбек функциясы 2:
Ұлттық және әлемдік көркемдік дәстүрлерді дамытудың жалпы процестері туралы теориялық-философиялық рефлексияны жүзеге асырады, хореографиялық өнердің даму перспективаларын модельдейді, болжайды.
Дағды 1:
Мәдениет саласын дамыту мәселелері мен перспективаларын талдау.
Машықтар:
1. Жаһандық мәдени кеңістікте ұлттық брендингті насихаттау.
2. Ғылыми зерттеулер жүргізуге және жоғары оқу орындарында арнайы пәндерді оқытуды жүзеге асыруға мүмкіндік беретін кәсіби деңгейде шет тілін еркін меңгеру.
3. Ғылыми-сыни және ғылыми-ағартушылық қызмет дағдыларын меңгеру.
4. Мәдениет және өнер саласындағы ғылыми еңбектерге шолу жасау.
Білімдер:
1. Өнер саласындағы ғылыми қызметті ұйымдастырудың принциптері мен құрылымын біледі.
Дағдыны тану мүмкіндігі
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар
Құрылымдық мәселелерді шешу
Бастамашылық
Тиімділік
Сыни тұрғыдан ойлау
Сараптама және кәсібилік
Көшбасшылық және басқару дағдылары
Қарым-қатынас
Толеранттылық және мәдени хабардарлық
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
8
Өнер саласындағы жобалардың жетекшісі.
8
Ғылыми-зерттеу бөлімшесінің басшысы
8
Бас көркемдік жетекші
8
доцент, өнертанушы профессор, ЖОО
8
Кафедра меңгерушісі
8
Факультет деканы
8
Магистратура меңгерушісі
8
Докторантура меңгерушісі
8
Театр директоры
8
Концерттік ұйымның директоры
8
Музыкалық (би) ұжымының директоры
8
Хореографиялық ұжымның жетекшісі
8
Труппа меңгерушісі
4-тарау. Кәсіптік стандарттың техникалық деректері
12. Мемлекеттік органның атауы:
Қазакстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлігі
Жетекші: Борамбаев Нурбек Медерович, +7 (705) 160 57 01, n.borambaev@mki.gov.kz;
Техникалық хатшы: Жұмаділова Дарья Ерсайқызы
E-mail: daria_131_168@mail.ru
Телефон нөмірі: +7 (705) 708 72 22
13. Әзірлеуге қатысатын ұйымдар (кәсіпорындар): Темірбек Жүргенов атындағы Қазақ ұлттық өнер академиясы:
Орындаушылар:
Ким Лариса Валентиновна, "Хореография педагогикасы" кафедрасының профессоры, e-mail: кim.larisa@ inbox.ru, тел. +7 777 230 19 17;
Габбасова Гульмира Надымовна, "Хореография" факультетінің деканы, e-mail: kaznai_ballet@mail.ru, тел.87014963806
Молдахметова Алима Талгатовна "Балетмейстер өнері" кафедрасының меңгерушісі, e-mail: kaznai_ballet@mail.ru, тел: 87021766033.

14. Отраслевой совет по профессиональным квалификациям: 10 января 2024 года.
15. Национальный орган по профессиональным квалификациям: 2 ноября 2023 года.
16. Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен": 15 февраля 2024 года.
17. Номер версии и год выпуска: версия 1, 2024 год.
18. Дата ориентировочного пересмотра: 2027 год.
Приложение 7
к приказу Министра
культуры и информации
Республики Казахстан
от 17 апреля 2024 года № 150
Профессиональный стандарт: "Балетовед"
Глава 1. Общие положения
1. Область применения профессионального стандарта: профессиональный стандарт "Балетовед" (далее – профессиональный стандарт) разработан в соответствии с пунктом 5 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях" в целях обучения персонала на предприятиях, признания профессиональной квалификации работников и выпускников организаций образования и решений широкого круга задач в области управления персоналом в организациях и на предприятиях и применяется в сфере культуры.
2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) знание – изученная и усвоенная информация, необходимая для выполнения действий в рамках профессиональной задачи;
2) навык – способность применять знания и умения, позволяющая выполнять профессиональную задачу целиком;
3) профессия – род занятий, осуществляемый физическим лицом и требующий определенной квалификации для его выполнения.
3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) НРК – национальная рамка квалификаций;
2) ОРК – отраслевая рамка квалификаций;
3) ОКЭД – общий классификатор видов экономической деятельности;
4) ЕТКС – единый тарифно-квалификационный справочник;
5) КС – квалификационный справочник;
6) МСКО – Международная стандартная классификация образования.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Балетовед.
5. Код профессионального стандарта: R90012023.
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
R Искусство, развлечения и отдых;
90 Деятельность в области творчества, искусства и развлечений;
90.0 Деятельность в области творчества, искусства и развлечений;
90.02 Деятельность, способствующая проведению культурно-зрелищных мероприятий;
90.02.0 Деятельность, способствующая проведению культурно-зрелищных мероприятий;
91.0 Деятельность библиотек, архивов, музеев и прочая деятельность в области культуры;
91.01 Деятельность библиотек и архивов;
91.01.2 Библиотечная деятельность, включая деятельность читальных залов, лекториев, демонстрационных залов;

14. Кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңес: 2024 жылғы 10 қаңтар.
15. Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық орган: 2023 жылғы 2 қараша.
16. "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы: 2024 жылғы 15 ақпан.
17. Нұсқа нөмірі және шығарылған жылы: нұсқа 1, 2024 жыл.
18. Бағдарлы қайта қарау күні: 2027 жыл.
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және ақпарат
министрінің
2024 жылғы 17 сәуірдегі
№ 150 бұйрығына
7-қосымша
Кәсіптік стандарт: "Балеттанушы"
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Кәсіптік стандарттың қолданылу аясы: "Балеттанушы" кәсіптік стандарты (бұдан әрі-кәсіптік стандарт) "Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 5-тармағына сәйкес және оның ішінде кәсіпорындарда персоналды оқытуға, білім беру ұйымдары қызметкерлері мен түлектерінің кәсіптік біліктілігін тануға және ұйымдарда және ұйымдарда персоналды басқару саласындағы кең ауқымды міндеттерді шешу мақсатында әзірленді және мәдениет саласында қолданылады.
2. Осы кәсіптік стандартта мынадай терминдер, анықтамалар мен қысқартулар қолданылады:
1) білім – кәсіптік міндет шеңберінде іс-әрекеттерді орындау үшін қажетті зерделенген және меңгерілген ақпарат;
2) дағды – кәсіби тапсырманы толығымен орындауға мүмкіндік беретін білім мен дағдыларды қолдану қабілеті;
3) мамандық – жеке тұлға жүзеге асыратын және оны орындау үшін белгілі бір біліктілікті талап ететін кәсіп түрі.
3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады:
1) ҰБШ – ұлттық біліктілік шеңбері;
2) СБШ – салалық біліктілік шеңбері;
3) ЭҚЖЖ – экономикалық қызметтің жалпы жүктеуіші;
4) БТБА – бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы;
5) БА – біліктілік анықтамалығы;
6) БХСЖ – білім берудің халықаралық стандартты жіктемесі.
2-тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: Балеттанушы.
5. Кәсіптік стандарттың коды: R90012023.
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
R Өнер, ойын-сауық және демалыс;
90 Шығармашылық, өнер және ойын-сауық саласындағы қызмет;
90.0 Шығармашылық, өнер және ойын-сауық саласындағы қызмет;
90.02 Мәдени-ойын-сауық іс-шараларын өткізуге ықпал ететін қызмет;
90.02.0 Мәдени-ойын-сауық іс-шараларын өткізуге ықпал ететін қызмет;
91.0 Кітапханалардың, мұрағаттардың, мұражайлардың қызметі және мәдениет саласындағы басқа да қызмет түрлері;
91.01 Кітапханалардың және мұрағаттардың қызметі;
91.01.2 Кітапхана қызметі, оның ішінде оқу залдарының, дәріс залдарының, көрме залдарының қызметі;

91.01.3 Деятельность архивов;
7. Краткое описание профессионального стандарта: Искусствоведческая деятельность; деятельность, способствующая исследованию истории, теории хореографического искусства. Критическая деятельность в области хореографического искусства.
8. Перечень карточек профессий:
1) Балетовед - 6 уровень ОРК;
2) Балетовед - 7 уровень ОРК;
3) Балетовед - 8 уровень ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "Балетовед":
Код группы:
2633-1
Код наименования занятия:
2633-1-001
Наименование профессии:
Балетовед
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет)
Специальность:
Искусство
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
1432-0-003 Главный искусствовед
Основная цель деятельности:
Профессиональная искусствоведческая, критическая, научно-исследовательская, редакционно-издательская, преподавательская работа в области хореографического искусства. Практическая деятельность в учреждениях культуры, учебных заведениях.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Научно-исследовательская работа
2. Критическая работа
3. Редакционно-издательская работа
4. Организационно-творческая работа
Дополнительные трудовые функции:
1. Организационно-управленческая работа, связь с прессой и творческими союзами
Трудовая функция 1:
Научно-исследовательская работа
Навык 1:
Организация и осуществление научно-исследовательского процесса
Умения:
1. Владеть навыками самостоятельной исследовательской работы в области истории и теории хореографического искусства.
2. Владеть навыками работы с архивными документами.
Знания:
1. Истории отечественного и мирового хореографического искусства.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Организация и осуществление научно-исследовательского процесса в составе исследовательской группы
Умения:
1. Владеть навыками работы в составе исследовательской группы.
2. Владеть навыками работы с материалами СМИ, видео, кинографическими источниками.
Знания:
1. Методики проведения научно-исследовательской работы.
2. Истории отечественного и мирового театра, музыки, изобразительного и киноискусства.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Критическая работа
Навык 1:
Организация и осуществление критической деятельности
Умения:
1. Владеть навыками организации и осуществления самостоятельной аналитической деятельности.

91.01.3 Мұрағаттар қызметі.
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: Өнертану қызметі; хореографиялық өнердің тарихын, теориясын зерттеуге ықпал ететін іс-әрекеттер. Хореографиялық өнер саласындағы сыни қызметі.
8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
1) Балеттанушы - 6 СБШ-нің деңгейі;
2) Балеттанушы - 7 СБШ-нің деңгейі;
3) Балеттанушы - 8 СБШ-нің деңгейі.
3-тарау. Кәсіптер карточкалары
9. Кәсіптің карточкасы "Балеттанушы":
Топтың коды:
2633-1
Қызмет атауының коды:
2633-1-001
Кәсіптің атауы:
Балеттанушы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі)
Мамандық:
Өнер
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Міндетті емес
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
1432-0-003 Бас өнертанушы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Кәсиби өнертану, сыни, ғылыми-зерттеу, редакциялық және баспа ісі, хореографиялық өнер саласындағы оқытушылық жұмысы. Мәдениет мекемелеріндегі, оқу орындарындағы практикалық іс-шаралар.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Ғылыми-зерттеу жұмысы
2. Сыни жұмысы
3. Редакциялық және баспа жұмысы
4. Ұйымдастырушылық және шығармашылық жұмысы
Қосымша еңбек функциялары:
1. Ұйымдастыру-басқару жұмысы, баспасөз және шығармашылық одақтармен байланысы
Еңбек функциясы 1:
Ғылыми-зерттеу жұмысы
Дағды 1:
Өзіндік ғылыми-зерттеу жұмыстарын ұйымдастыру және жүзеге асыруы
Машықтар:
1. Хореографиялық өнердің тарихы мен теориясы саласында өз бетінше ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізу дағдыларын меңгеру.
2. Мұрақор құжаттарымен жұмыс істеу дағдыларын меңгеру.
Білімдер:
1. Отандық және әлемдік хореографиялық өнердің тарихын.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Зерттеу тобының құрамында ғылыми-зерттеу процесін ұйымдастыру және жүзеге асыруы
Машықтар:
1. Зерттеу тобының құрамында жұмыс істеу дағдыларын меңгеру.
2. БАҚ, бейне көздермен жұмыс істеу дағдыларын меңгеру.
Білімдер:
1. Ғылыми-зерттеу жұмысын жүргізу әдістемелерін.
2. Отандық және әлемдік театр, музыка, бейнелеу және кино өнерінің тарихын.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Сыни жұмысы
Дағды 1:
Сыни жұмысын ұйымдастыру және жүзеге асыруы
Машықтар:
1. Өзіндік талдау әрекеттерін жүзеге асыру және ұйымдастыру дағдыларын меңгеру.

2. Владеть навыками критического анализа в области хореографического искусства, в виде написания и публикации статей в научных и периодических изданиях, на интернет сайтах.
3. Владеть навыками систематизации стилей и направлений хореографического искусства прошлого и современности.
Знания:
1. Методики искусствоведческого анализа произведений хореографического искусства, а также стилей и направлений разных эпох.
2. Знание жанров арт-критики (рецензия, творческий портрет, проблемная статья и др.)
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Участие в публичных обсуждениях проблем хореографического искусства
Умения:
1. Владеть навыками учаcтия в публичных обсуждениях постановок балетных спектаклей, концертных программ, исполнительского мастерства артистов балета и танцевальных коллективов, проблем современного хореографического искусства.
Знания:
1. Знать виды и формы публичных выступлений
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 3:
Редакционно-издательская работа
Навык 1:
Организация и осуществление редакционно-издательской работы
Умения:
1. Владеть практическими навыками редакторской работы.
2. Владеть навыками ведения редакционной работы в издательствах и СМИ.
Знания:
1. Основных принципов редакционно-издательской работы.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Осуществление редакционной работы в СМИ
Умения:
1. Владеть навыками ведения редакционной работы в СМИ
Знания:
1. Основных принципов редакционной деятельности в СМИ
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 4:
Организационно-творческая работа
Навык 1:
Осуществление организационно-творческой работы
Умения:
1. Владеть навыками осуществления функций консультанта, эксперта в области хореографического искусства.
2. Владеть навыками организации конкурсов, концертов, презентаций, арт-фестивалей и других мероприятий.
Знания:
1. Актуальных проблем современного балетмейстерского и исполнительского искусства в области хореографии.
2. Актуальных научных исследований в области хореографического искусства.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Осуществление организации конкурсов, концертов и других мероприятий
Умения:
1. Владеть навыками организации конкурсов, концертов, презентаций, арт-фестивалей и других мероприятий.
Знания:
1. Актуального состояния исполнительского искусства в сфере хореографии.
2. Основ арт-менеджмента.
Возможность признания навыка:
-
Дополнительная трудовая функция 1:
Организационно-управленческая работа, связь с прессой и творческими союзами
Навык 1:
Осуществление организационно-управленческой работы
Умения:

2. Хореографиялық өнер саласында, ғылыми және мерзімді басылымдарда, интернет сайттарда мақалалар жазу және жариялау түрінде сыни талдау дағдыларын меңгеру.
3. Өткен және қазіргі заманның хореографиялық өнерінің стильдері мен бағыттарын жүйелеу дағдыларын меңгеру.
Білімдер:
1. Хореографиялық өнер туындыларының, сондай-ақ әртүрлі дәуірлердің стильдері мен бағыттарын өнертану талдауының әдістерін.
2. Өнер сынының жанрларын білу (шолу, шығармашылық портрет, проблемалық мақала және т. б.).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Хореографиялық өнер мәселелерімен қоғамдық талқылауларға қатысу
Машықтар:
1. Балет спектакльдерінің қойылымдарын, концерттік бағдарламаларды, балет әртістері мен би ұжымдарының орындаушылық шеберлігін, қазіргі заманғы хореографиялық өнер мәселелерін қоғамдық талқылауға қатысу дағдыларын меңгеру.
Білімдер:
Көпшілік алдында сөйлеудің түрлері мен формаларын білу
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 3:
Редакциялық және баспа жұмысы
Дағды 1:
Бұқаралық ақпарат құралдарында редакциялық жұмыстарды жүргізу.
Машықтар:
1. Редакторлық жұмыстың практикалық дағдыларын меңгеру.
2. Баспа жұмыстың дағдыларын меңгеру.
Білімдер:
1. Редакциялық-баспа жұмысының негізгі принциптерін.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Бұқаралық ақпарат құралдарында редакциялық жұмыстарды жүргізу.
Машықтар:
1. БАҚ-та редакциялық жұмысты жүргізу дағдыларын меңгеру.
Білімдер:
1. БАҚ-тағы редакциялық қызметтің негізгі принциптерін
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 4:
Ұйымдастырушылық және шығармашылық жұмысы
Дағды 1:
Ұйымдастырушылық және шығармашылық жұмысын жүзеге асыруы
Машықтар:
1. Хореографиялық өнер саласындағы кеңесші, сарапшы функцияларын жүзеге асыру дағдыларын меңгеру.
2. Конкурстарды, концерттерді, презентацияларды, арт-фестивальдерді және басқа да іс-шараларды ұйымдастыру дағдыларын меңгеру.
Білімдер:
1. Хореография саласындағы заманауи балетмейстерлік және орындаушылық өнердің өзекті мәселелерін.
2. Хореографиялық өнер саласындағы өзекті ғылыми зерттеулерін.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Конкурстар, концерттер және басқа да іс-шараларды ұйымдастыру
Машықтар:
1. . Конкурстарды, концерттерді, презентацияларды, арт-фестивальдерді және басқа да іс-шараларды ұйымдастыру дағдыларын меңгеру.
Білімдер:
1. Хореография саласындағы заманауи орындаушылық өнердің өзекті мәселелерін.
2. Арт-менеджменттің негізгі қағидаларын.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Қосымша еңбек функциясы 1:
Ұйымдастыру-басқару жұмысы, баспасөз және шығармашылық одақтармен байланысы
Дағды 1:
Ұйымдастыру-басқару жұмысын жүзеге асыру
Машықтар:
1. Мемлекеттік, аудандық мәдениет басқармаларында, театрларда, шығармашылық ұжымдарда, мұражайларда, шығармашылық одақтарда, басқа да қоғамдық ұйымдарда құрылымдық бөлімшелер маманының функцияларын жүзеге асыру.

1. Осуществлять функции специалиста структурных подразделений в государственных, региональных управлениях культуры, в театрах, творческих коллективах, музеях, в творческих союзах, других общественных организациях.
Знания:
1. Основных принципов арт-менеджмента.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Организация и осуществление связи со СМИ
Умения:
1. Владеть навыками работы со средствами массовой информации.
2. Владеть навыками подготовки необходимых материалов о событиях в области хореографического искусства, культурной жизни страны.
3. Владеть навыками проведения интервью, пресс-конференций, социологических опросов, пиар-акций.
Знания:
1. Основных принципов работы со средствами массовой информации.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Пунктуальность
Самостоятельность и ответственность
Стрессоустойчивость
Терпеливость
Гибкость мышления
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Балетмейстер-постановщик
6
Культорганизатор
6
Руководитель проекта в области искусства
6
Руководитель творческого коллектива/
отдела маркетинга и связи с общественностью в сфере искусства/структурного подразделения организации культуры
6
Драматург
6
Художественный руководитель
10. Карточка профессии "Балетовед":
Код группы:
2633-1
Код наименования занятия:
2633-1-001
Наименование профессии:
Балетовед
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Искусство
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
1432-0-003 Главный искусствовед,
2334-0-050 Преподаватель хореографического искусства,
2334-0-044 Преподаватель театрального искусства
Основная цель деятельности:
Профессиональная искусствоведческая, критическая, научно-исследовательская, редакционно-издательская, преподавательская работа в области хореографического искусства. Практическая деятельность в учреждениях культуры, учебных заведениях.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Реализация научно-исследовательской и педагогической деятельности в области истории и теории хореографического искусства
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Реализация научно-исследовательской и педагогической деятельности в области истории и теории хореографического искусства
Навык 1:
Внедрение в художественную практику углубленных научных знаний
Умения:
11. Владеть современными информационными технологиями, методами получения, обработки и хранения научной информации.
2. Уметь формулировать и решать современные научные и педагогические проблемы хореографического искусства.
3. Уметь планировать и вести научно –исследовательскую работу по избранной теме.
Знания:
1. Знать новейшие теоретические, методические и технологические достижения отечественной и зарубежной науки, современные методы исследований в области истории и теории хореографического искусства.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Внедрение углубленных научных знаний в педагогический процесс
Умения:
1. Владеть современными методами, технологиями, практикой преподавания в ОВПО.
Знания:
1. Знать новые методики и технологии преподавания дисциплин по истории и теории хореографического искусства.
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Умение быстро принимать решения
Целеустремленность
Дисциплинированность
Эмоциональный интеллект
Аккуратность
Активная гражданская позиция,
Коммуникабельность,
Дипломатичность,
Ответственность,
Самоорганизованность.
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7
Балетный критик
7
Художественный руководитель
7
Главный научный сотрудник
7
Заведующий отделом творческих организаций
7
Заведующий (руководитель) литературно-драматической частью
7
Преподаватель
10. Карточка профессии "Балетовед":
Код группы:

1. Конкурстарды, концерттерді, презентацияларды, арт-фестивальдерді және басқа да іс-шараларды ұйымдастыру дағдыларын меңгеру.
Білімдер:
1. Арт-менеджменттің негізгі қағидаларын.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
БАҚ-пен байланысты ұйымдастыру және жүзеге асыру
Машықтар:
1. Бұқаралық ақпарат құралдарымен жұмыс істеу дағдыларын меңгеру.
2. Хореографиялық өнер, елдегі мәдени шаралар туралы қажетті материалдарды дайындау дағдыларын меңгеру.
3. Сұхбат, баспасөз конференциялары, әлеуметтанулық сауалнамалар, пиар-акциялар өткізу дағдыларын меңгеру.
Білімдер:
1. Бұқаралық ақпарат құралдарымен жұмыс істеудің негізгі принциптерін.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Ұқыптылық
Дербестік және жауапкершілік
Күйзеліске тұрақтылық
Шыдамдылық
Ойлау икемділігі
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Балетмейстер қоюшы
6
Мәдени ұйымдастырушы
6
Өнер жобасының көркемдік жетекшісі
6
Шығармашылық ұжымының /
өнер саласындағы маркетингі және қоғаммен байланыс бөлімінің / мәдениет ұйымының құрылымдық бөлімшесінің жетекшісі
6
Драматург
6
Көркемдік жетекшісі
10. Кәсіптің карточкасы "Балеттанушы":
Топтың коды:
2633-1
Қызмет атауының коды:
2633-1-001
Кәсіптің атауы:
Балеттанушы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Өнер
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Міндетті емес
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
1432-0-003 Бас өнертанушы,
2334-0-050 Хореографиялық өнерінің оқытушысы,
2334-0-044 Театр өнерінің оқытушысы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Кәсиби өнертану, сыни, ғылыми-зерттеу, редакциялық және баспа ісі, хореографиялық өнер саласындағы оқытушылық жұмысы. Мәдениет мекемелеріндегі, оқу орындарындағы практикалық іс-шаралар.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Хореографиялық өнердің тарихы мен теория саласындағы ғылыми-зерттеу және педагогикалық қызметті іске асыру
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Хореографиялық өнердің тарихы мен теория саласындағы ғылыми-зерттеу және педагогикалық қызметті іске асыру
Дағды 1:
Көркемдік тәжірибесіне терең ғылыми білімдерін енгізу
Машықтар:
1. Қазіргі заманғы ақпараттық технологияларды, ғылыми ақпаратты алу, өңдеу және сақтау әдістерін меңгеру.
2. Хореографиялық өнердің қазіргі заманғы ғылыми және педагогикалық мәселелерін тұжырымдап, шеше білу.
3. Таңдалған тақырып бойынша ғылыми –зерттеу жұмыстарын жоспарлай және жүргізе білу.
Білімдер:
1. Отандық және шетелдік ғылымның жаңа теориялық, әдістемелік және технологиялық жетістіктерін, хореографиялық өнердің тарихы мен теориясы саласындағы заманауи зерттеу әдістерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Педагогика процесіне терең ғылыми білімдерін еңгізу
Машықтар:
1. ЖЖОКБҰ-да оқытудың заманауи әдістерін, технологияларын, практикасын меңгеру.
Білімдер:
1. Хореографиялық өнер тарихы мен теориясы бойынша пәндерді оқытудың жаңа әдістері мен технологияларын білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Тез шешім қабылдай білу
Мақсаткерлік
Тәртіптілік
Эмоциялық парасат
Дәлдік
Белсенді азаматтық ұстаным
Қарым-қатынас
Дипломатиялық
Жауапкершілік
Өзін-өзі ұйымдастыру.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7
Балет сыншысы
7
Көркемдік жетекші
7
Бас ғылыми қызметкер
7
Шығармашылық ұйымдар бөлімінің меңгерушісі
7
Әдеби-драмалық бөлімнің меңгерушісі (жетекшісі).
7
Оқытушысы
11. Кәсіптің карточкасы "Балеттанушы":
Топтың коды:

2633-1
Код наименования занятия:
2633-1-001
Наименование профессии:
Балетовед
Уровень квалификации по ОРК:
8
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (докторантура PhD, ученая степень доктора PhD, степень доктора PhD по профилю, кандидата наук, доктора наук)
Специальность:
Искусство
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
1432-0-003 Главный искусствовед,
2314-0-011 Профессор театрального искусства,
2334-0-050 Преподаватель хореографического искусства,
2334-0-044 Преподаватель театрального искусства
Основная цель деятельности:
Осуществление научной и педагогической деятельности
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Осуществляет научную деятельность
Дополнительные трудовые функции:
1. Осуществляет руководство подразделениями и организациями культуры
Трудовая функция 1:
Осуществляет научную деятельность
Навык 1:
Обеспечивать руководство сложными административными, научными, учебно-методическими и творческими процессами в сфере культуры и искусства.
Умения:
1. Владеть методами научного руководства и планирования деятельности организаций сферы культуры и искусства.
2. Владеть методологией научных исследований в области искусствоведения.
Знания:
1. Знать теоретические и методологические принципы управления научными проектами/ процессами организаций культуры и искусства.
2. Осознавать единство философского и научного подходов к образовательной деятельности в сфере искусства.
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Навык 2:
Осуществлять научные исследования тенденций развития хореографического искусства на современном этапе.
Умения:
1. Использовать результаты научных исследований в профессиональной деятельности.
2. Владеть методологией обоснования художественной ценности произведений хореографического искусства.
Знания:
1. Знать и понимать современные научные проблемы и тенденции развития искусствознания.
2. Знать научные основы проектных технологий в искусстве.
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Осуществляет руководство подразделениями и организациями культуры
Навык 1:
Управление процессами подготовки/переподготовки/повышения квалификации специалистов в области хореографического искусства
Умения:
1. Оценивать уровень компетенций (мастерства) специалистов в области хореографического искусства.

2633-1
Қызмет атауының коды:
2633-1-001
Кәсіптің атауы:
Балеттанушы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
8
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (PhD докторантура, PhD дәрежесі, осы саладағы PhD дәрежесі, ғылым кандидаты, ғылым докторы)
Мамандық:
Өнер
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Міндетті емес
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
1432-0-003 Бас өнертанушы,
2314-0-011 Театр өнерінің профессоры,
2334-0-050 Хореографиялық өнерінің оқытушысы,
2334-0-044 Театр өнерінің оқытушысы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Ғылыми және педагогикалық қызметті жүзеге асыру
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Ғылыми қызметті жүзеге асырады.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Мәдениет бөлімдері мен ұйымдарына басшылықты жүзеге асырады.
Еңбек функциясы 1:
Ғылыми қызметті жүзеге асырады.
Дағды 1:
Мәдениет және өнер саласындағы күрделі ғылыми, ғылыми-әдістемелік және шығармашылық процестерін басқаруды қамтамасыз ету.
Машықтар:
1. Мәдениет және өнер саласындағы ұйымдардың қызметін ғылыми басқару және жоспарлау әдістерін меңгеру.
2. Өнертану саласындағы ғылыми зерттеу әдіснамасын меңгеру.
Білімдер:
1. Ғылыми жобалар / мәдениет және өнер ұйымдарының процестерінің теориялық және әдіснамалық принциптерін басқаруды білу.
2. Өнер саласындағы оқу іс-әрекетіне философиялық және ғылыми көзқарастардың бірлігін тану.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылады
Дағды 2:
Қазіргі кезеңдегі хореографиялық өнердің даму тенденцияларына ғылыми зерттеулер жүргізу.
Машықтар:
1. Ғылыми зерттеу нәтижелерін кәсіби қызметте пайдалану.
2. Хореографиялық өнер туындыларының көркемдік құндылығын негіздеу әдістемесін меңгеру.
Білімдер:
1. Кәзіргі уақыттағы ғылыми мәселелерді және өнертану даму тенденцияларын түсіну және білу.
2. Өнердегі жобалау технологияларының ғылыми негіздерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылады
Қосымша еңбек функциясы 1:
Мәдениет бөлімдері мен ұйымдарына басшылықты жүзеге асырады.
Дағды 1:
Хореографиялық өнер саласындағы мамандарды даярлау/қайта даярлау/біліктілігін арттыру процестерін басқару
Машықтар:
1. Хореографиялық өнер саласындағы мамандардың құзыреттілік (шеберлік) деңгейін бағалау.

2. Владеть методологией внедрения современных технологий в области хореографического искусства.
Знания:
1. Знать современные тенденции развития хореографического искусства
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Навык 2:
Осуществлять общее руководство деятельностью организации культуры.
Умения:
1. Владеть методологией организации, планирования, руководства и координации человеческими и материальными ресурсами научных, учебно-методических и творческих процессов подразделений и организаций культуры.
2. Формировать миссию, концепцию и политику организации культуры или проектов с целью внедрения инновационных креативных предложений, решения актуальных нравственных вопросов.
Знания:
1. Знает основы стратегического и среднесрочного планирования.
2. Знает принципы международного сотрудничества в области культуры и искусства.
Возможность признания навыка:
рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Системное мышление
Стратегическое мышление
Концентрация и управление вниманием
Проектное мышление
Лидерство
Личная ответственность за результат
Создание команды
Нетворкинг
Повышение своего научного, педагогического и творческого уровня.
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
8
Балетовед-исследователь
8
Руководитель организаций культуры и искусства
8
Руководитель научного центра/лаборатории
8
Главный научный сотрудник/эксперт
8
Старший научный сотрудник/эксперт
8
Научный сотрудник/эксперт
Глава 4. Технические данные профессионального стандарта
11. Наименование государственного органа:
Министерство культуры и информации Республики Казахстан
Руководитель:
Борамбаев Нурбек Медерович, +7 (705) 160 57 01, n.borambaev@mki.gov.kz
Технический секретарь:
Жумадилова Дарья Ертаевна
E-mail: daria_131_168@mail.ru
Номер телефона: +7 (705) 708 72 22
12. Организации (предприятия) участвующие в разработке:
Казахская национальная академия искусств имени Темирбека Жургенова
Исполнители:
Гизатова Гульнара Бисенгалиевна
E-mail: gbisen@list.ru
Номер телефона+7 (701)4949556
Шанкибаева Алия Бахитжановна
E-mail: aliyabahitjanovna@gmail.com
Номер телефона: +7(702) 2403820
13. Отраслевой совет по профессиональным квалификациям: 10 января 2024 года.
14. Национальный орган по профессиональным квалификациям: 2 ноября 2023 года.
15. Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен": 15 февраля 2024 года.
16. Номер версии и год выпуска: версия 1, 2024 год.
17. Дата ориентировочного пересмотра: 2027 год.
Приложение 8
к приказу Министра
культуры и информации
Республики Казахстан
от 17 апреля 2024 года № 150
Профессиональный стандарт: "Гример-пастижер"

2. Хореографиялық өнер саласында заманауи технологияларды енгізу әдістемесін меңгеру.
Білімдер:
1. Хореографиялық өнердің заманауи даму тенденцияларын білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылады
Дағды 2:
Мәдениет ұйымының қызметіне жалпы басшылықты жүзеге асыру.
Машықтар:
1. Мәдениет бөлімшелері мен ұйымдарының ғылыми, оқу-әдістемелік және шығармашылық процестерінің адами және материалдық ресурстарын ұйымдастыру, жоспарлау, басқару және үйлестіру әдіснамасын меңгеру.
2. Инновациялық шығармашылық ұсыныстарды енгізу, өзекті моральдық мәселелерді шешу мақсатында мәдениетті немесе жобаларды ұйымдастырудың миссиясын, тұжырымдамасын және саясатын қалыптастыру.
Білімдер:
1. Стратегиялық және орта мерзімді жоспарлаудың негіздерін біледі.
2. Мәдениет және өнер саласындағы халықаралық ынтымақтастық қағидаттарын біледі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Ұсынылады
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жүйелі ойлау
Стратегиялық ойлау
Зейінді шоғырландыру және бақылау
Жобалық ойлау
Өзіндік тиімділік
Нәтижеге жеке жауапкершілік
Команда құру
Нетворкинг
Өзінің ғылыми, педагогикалық және шығармашылық деңгейін арттыру.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
8
Балет зерттеушісі
8
Мәдениет және өнер ұйымдарының басшысы
8
Ғылыми орталықтың/зертхананың басшысы
8
Бас ғылыми қызметкер / сарапшы
8
Аға ғылыми қызметкер / сарапшы
8
Ғылыми қызметкер / сарапшы
4-тарау. Кәсіптік стандарттың техникалық деректері
12. Мемлекеттік органның атауы:
Қазакстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлігі
Орындаушы:
Борамбаев Нурбек Медерович, +7 (705) 160 57 01, n.borambaev@mki.gov.kz
Техникалық хатшы:
Жумадилова Дарья Ертаевна
E-mail: daria_131_168@mail.ru
Телефон нөмірі: +7 (705) 708 72 22
13. Әзірлеуге қатысқан ұйымдар (кәсіпорындар):
Темірбек Жургенов атындағы Қазақ ұлттық өнер академиясы
Орындаушылар:
Гизатова Гульнара Бисенгалиевна
gbisen@list.ru, +77014949556
Шанкибаева Алия Бахитжановна
aliyabahitjanovna@gmail.com, +77022403820
14. Кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңес: 2024 жылғы 10 қаңтар.
15. Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық орган: 2023 жылғы 2 қараша.
16. "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы: 2024 жылғы 15 ақпан.
17. Нұсқа нөмірі және шығарылған жылы: Нұсқа 1, 2024 жыл.
18. Бағдарлы қайта қарау күні: 2027 жыл.
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және ақпарат
министрінің
2024 жылғы 17 сәуірдегі
№ 150 бұйрығына
8-қосымша
Кәсіптік стандарт: "Гример-пастижер"

Глава 1. Общие положения
1. Область применения профессионального стандарта: профессиональный стандарт "Гример-пастижер" (далее – профессиональный стандарт) разработан в соответствии с пунктом 5 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях" в целях обучения персонала на предприятиях, признания профессиональной квалификации работников и выпускников организаций образования и решений широкого круга задач в области управления персоналом в организациях и на предприятиях и применяется в сфере культуры.
2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) знание – изученная и усвоенная информация, необходимая для выполнения действий в рамках профессиональной задачи;
2) навык – способность применять знания и умения, позволяющая выполнять профессиональную задачу целиком;
3) информальное образование – вид образования, получаемый в ходе повседневной деятельности вне организаций образования и организаций, предоставляющих образовательные услуги, и не сопровождаемый выдачей документа, подтверждающего результаты обучения;
4) профессия – род занятий, осуществляемый физическим лицом и требующий определенной квалификации для его выполнения.
3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) НРК – национальная рамка квалификаций;
2) ОРК – отраслевая рамка квалификаций;
3) ОКЭД – общий классификатор видов экономической деятельности;
4) ЕТКС – единый тарифно-квалификационный справочник;
5) КС – квалификационный справочник.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Гример-пастижер.
5. Код профессионального стандарта: R90020.
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
R Искусство, развлечения и отдых;
90 Деятельность в области творчества, искусства и развлечений;
90.0 Деятельность в области творчества, искусства и развлечений;
90.02 Деятельность, способствующая проведению культурно-зрелищных мероприятий;
90.02.0 Деятельность, способствующая проведению культурно-зрелищных мероприятий.
7. Краткое описание профессионального стандарта: Деятельность художников гримеров, пастижеров, работающих индивидуально.
8. Перечень карточек профессий:
Гример-пастижер - 4 уровень ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "Гример-пастижер":
Код группы:
5142-3
Код наименования занятия:
5142-3-002
Наименование профессии:
Гример-пастижер
Уровень квалификации по ОРК:
4
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Кәсіптік стандарттың қолданылу аясы: "Гример-пастижер" кәсіптік стандарты (бұдан әрі – кәсіби стандарт) "Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабына сәйкес және кәсіпорындарда персоналды оқытуға, білім беру ұйымдары қызметкерлері мен түлектерінің кәсіптік біліктілігін тануға және ұйымдарда және ұйымдарда персоналды басқару саласындағы кең ауқымды міндеттерді шешу мақсатында әзірленіп, мәдениет саласында қолданылады.
2. Осы кәсіптік стандартта мынадай терминдер, анықтамалар мен қысқартулар қолданылады:
1) білім – әсіптік міндет шеңберінде іс-әрекеттерді орындау үшін қажетті зерделенген және меңгерілген ақпарат;
2) дағды – кәсіби тапсырманы толығымен орындауға мүмкіндік беретін білім мен дағдыларды қолдану қабілеті;
3) мамандық – жеке тұлға жүзеге асыратын және оны орындау үшін белгілі бір біліктілікті талап ететін кәсіп түрі.
3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады:
1) ҰБШ – ұлттық біліктілік шеңбері;
2) СБШ – салалық біліктілік шеңбері;
3) ЭҚЖЖ – Экономикалық қызметтің жалпы жүктеуіші;
4) БТБА – бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы;
5) БА – Біліктілік анықтамалығы.
2-тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: Гример-пастижер.
5. Кәсіптік стандарттың коды: R90020.
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
R Өнер, ойын-сауық және демалыс;
90 Шығармашылық, өнер және ойын-сауық саласындағы қызмет;
90.0 Шығармашылық, өнер және ойын-сауық саласындағы қызмет;
90.02 Мәдени-ойын-сауықтық іс-шараларды өткізуге мүмкіндік беретін қызмет;
90.02.0 Мәдени-ойын-сауықтық іс-шараларды өткізуге мүмкіндік беретін қызмет.
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: Жеке жұмыс істейтін гримерлер, пастижерлер суретшілерінің қызметі.
8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
Гримші-пастижер - 4 СБШ-нің деңгейі.
3-тарау. Кәсіптер карточкалары
9. Кәсіптің карточкасы "Гримші-пастижер":
Топтың коды:
5142-3
Қызмет атауының коды:
5142-3-002
Кәсіптің атауы:
Гримші-пастижер
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:

Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 12 октября 2021 года № 373 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 58)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 24767)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Эстетическая косметология
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
2654-4-014 Художник гример
5142-3-001 Визажист
Основная цель деятельности:
Профессиональная творческая деятельность в сфере театра, кино и других зрелищных искусств. Воплощение авторских образов и производственно-техническое обслуживание.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Обслуживание участников массовых и групповых сцен разнообразного плана с любой сложностью
2. Изготовление и реставрация париков, пастижерных изделий
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Обслуживание участников массовых и групповых сцен разнообразного плана с любой сложностью
Навык 1:
Применение средств и методов нанесения грима, парикмахерского дела и пастижа
Умения:
1. Применение разнообразных техник и технологий нанесения грима для работы в разных направлениях.
• 2. Владеть навыками создания портретного грима повышенной сложности.
• 3. Выполнять грим с применением разного вида пастижеоных изделия (усы, бороды, парики, тресы, шиньоны и т.д.)
4. Уметь делать прически.
5. Уметь надевать парики.
6. Уметь прикреплять наклейки.
7. Иметь навыки профессионального применения оборудования, инструментов, материалов в гримерно-пастижерной практике (глиной, латексами, отвердителями, красителями, револьтексом, папье-маше и т.п.).
8. Уметь снимать макияж, грим, наклейки, парики.
• 9. Уметь взаимодействовать с артистами, художником-гримером, другими гримерами-пастижерами.
10. Уметь работать разными фактурами лиц, спецификами кожи, волос.
Знания:
1. Технология процессов гримерно-пастижерского мастерства с соблюдением правил и требований производственной санитарии и гигиены труда, техники безопасности.
2. Специфика различных видов грима, с учетом его особенностей в сфере театра, кино и ТВ.
3. Техники работы с современными гримерными материалами предназначными для работы с камерами с большим разрешением.
4. Технология скульптурно-объемного грима, основы скульптуры.
5. Технологический процесс визажа, парикмахерского мастерства, технологии исторических причесок.

"Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тариффтік-біліктілік анықтамалығын (58-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2021 жылғы 12 қазандағы № 373 бұйрығы (Нормативтік-құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеуіндегі тізбесінде № 24767 болып тіркелген)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Эстетикалық косметология
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
5142-3-004 Пастижер
Қызметтің негізгі мақсаты:
Театр, кино және басқа да ойын-сауық өнері саласындағы кәсіби шығармашылық қызмет. Авторлық бейнелерді жүзеге асыру және өндірістік-техникалық қызмет көрсету.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Түрлі жоспардағы жаппай және топтық сахнаға қатысушыларға кез келген күрделілікпен қызмет көрсету
2. Париктерді, пастижер бұйымдарын дайындау және қалпына келтіру
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Түрлі жоспардағы жаппай және топтық сахнаға қатысушыларға кез келген күрделілікпен қызмет көрсету
Дағды 1:
Гримерлеу және шаштараз өнерінің құралдары мен әдістерін қолдану
Машықтар:
1. Әр бағытта жұмыс істеу үшін әр түрлі техника мен гримдеу технологияларын қолдану.
• 4. Аса күрделі портреттік грим жасау дағдыларын меңгеру.
• 5. Протездік грим технологиясын қолдану дағдыларын меңгеру.
6. Аэрографтың және арнайы бояулардың көмегімен байланыссыз бояу және гримдеу техникасын меңгеру.
7. Шаш жасай білу.
8. Шашты қырқуды, бояуды, мелиоравание жасай білу, ламинациялауды, жууды білу.
9. Париктерді кигізе білу.
10. Жапсырмаларды бекіте білу.
11. Гримерлік-пастижерлік практикада (сазбен, латекспен, ашытқыштармен, бояғыштармен, револьтекспен, папье-машамен және т.б.) жабдықтарды, құрал-саймандарды, материалдарды кәсіби қолдану дағдыларының болуы.
12. Макияж, грим, татуаж, жапсырмалар, париктер түсіре білу.
• 13. Әртістермен, суретші-гримермен, басқа да гример-пастижерлермен өзара іс-қимыл жасай білу.
14. Әртүрлі фактуралармен, тері, шаш ерекшеліктерімен жұмыс істей білу.
Білімдер:
1. Гримерлік-пастижерлік шеберлік процестерінің технологиясы.
2. Театр, кино және ТВ саласындағы ерекшеліктерін ескере отырып, гримнің әртүрлі түрлерінің ерекшелігі.
3. Үлкен рұқсаты бар камералармен жұмыс істеуге арналған заманауи гримерлік материалдармен жұмыс істеу техникасы.
4. Мүсін-көлемді грим технологиясы, мүсін негіздері.
5. Визаждың, шаштараздың технологиялық процесі, тарихи шашу технологиясы.

6. Работа в технике bodyart, faceart (боди – арта и фейс -арта).
7. Свойств специальных материалов для работы над пластическим гримом.
8. Свойств и характеристик специальных гримировальных материалов.
9. Способы создания необходимой фактуры на поверхности налепок.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Изготовление и реставрация париков, пастижерных изделий
Навык 1:
Производство, реставрация и уход
Умения:
1. Уметь подготавливать искусственные и натуральные волосы для изготовления пастижерских изделий: мыть, расчесывать, сортировать, перетягивать, завивать, разделять на пряди, красить, ламинировать, мелировать и т.п.)
2. Уметь изготавливать накладки всех видов (усы, брови, ресницы, разнообразные вклейки, бороды, бакенбарды и т.п.).
3. Владеть технологией изготовления театральных париков разных видов, начиная от снятия мерок головы модели до тамбуровки, подготовки и оформления.
4. Иметь навыки по восстановлению, ремонту, чистке и дезинфекции париков, пастижерных изделий, гуммозных наклеек, масок, по сохранению грима в текущем репертуаре театра.
Знания:
1. Знать критерии качества и безопасности материалов, применяемых в гримерно-пастижерной практике.
2. Способы изготовления, оформления, ремонта, восстановления, обработки, хранения разных видов париков, пастижерных изделий, гуммозных наклеек, масок.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Пунктуальность
Стрессоустойчивость
Терпеливость
Умение работать в команде
Дисциплинированность
Аккуратность
Доброжелательность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
4
Художник-гример
4
Художник-декоратор
Глава 4. Технические данные профессионального стандарта
10. Наименование государственного органа:
Министерство культуры и информации Республики Казахстан
Исполнитель:
Борамбаев Нурбек Медерович, +7 (705) 160 57 01, n.borambaev@mki.gov.kz
11. Организации (предприятия) участвующие в разработке:
Научно-методический отдел филиала РГКП "Государственный музей "Центр сближения культур"
Руководитель:
Жумадилова Дарья Ертаевна
E-mail: daria_131_168@mail.ru
Номер телефона: +7 (705) 708 72 22
Республиканское государственное учреждение "Казахский национальный университет искусств"
Шалғымбаева А.К.
ayagul92.92@mail.ru
+77776291524.
12. Отраслевой совет по профессиональным квалификациям: 10 января 2024 года.
13. Национальный орган по профессиональным квалификациям: 2 ноября 2023 года.
14. Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен": 15 февраля 2024 года.

6. Боди-арт технологиясы, оның ішінде татуаж.
7. Пластикалық гриммен жұмыс істеуге арналған арнайы материалдардың қасиеттері.
8. Арнайы гримирлеу материалдарының қасиеттері мен сипаттамалары.
9. Жабысқақ бетінде қажетті фактураны жасау тәсілдері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Париктерді, пастижер бұйымдарын дайындау және қалпына келтіру
Дағды 1:
Өндіріс, қалпына келтіру және күтім
Машықтар:
1. Пастижер өнімдерін жасау үшін жасанды және табиғи шашты дайындай білу: жуу, тарау, сұрыптау, тарту, бұйралау, жіптерге бөлу, бояу, ламинаттау, бөлектеу және т. б.)
2. Барлық түрдегі (мұрт, қас, кірпік, түрлі жапсырмалар, сақал, бүйір және т.б.) жапсырмаларды жасай білу.
3. Модельдің басын өлшеуден бастап тамбурлауға, дайындауға және безендіруге дейін әр түрлі театр париктерін жасау технологиясын меңгеру.
4. Театрдың ағымдағы репертуарында париктерді, пастижер бұйымдарын, гуммоздық жапсырмаларды, маскаларды қалпына келтіру, жөндеу, тазалау және дезинфекциялау, гримді сақтау дағдылары болуы тиіс.
Білімдер:
1. Гример-пастижер практикасында қолданылатын материалдардың сапасы мен қауіпсіздігінің өлшемдерін білу.
2. Әр түрлі париктерді, пастижер бұйымдарын, гуммозды жапсырмаларды, маскаларды жасау, безендіру, жөндеу, қалпына келтіру, өңдеу, сақтау тәсілдері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Ұқыптылық
Күйзеліске тұрақтылық
Шыдамдылық
Командада жұмыс істей білу
Тәртіптілік
Дәлдік
Мейірімділік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
4
Грим суретшісі
4
Суретші-декоратор
4-тарау. Кәсіптік стандарттың техникалық деректері
10. Мемлекеттік органның атауы:
Қазакстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлігі
Орындаушы:
Борамбаев Нурбек Медерович, +7 (705) 160 57 01, n.borambaev@msm.gov.kz
11. Әзірлеуге қатысатын ұйымдар (кәсіпорындар):
"Мәдениеттерді жақындастыру орталығы" мемлекеттік музейі" РМҚК филиалының ғылыми-әдістемелік бөлімі
Басшы:
Жумадилова Дарья Ертаевна
E-mail: daria_131_168@mail.ru
Телефон нөмірі: +7 (705) 708 72 22
"Қазақ ұлттық өнер университеті" республикалық мемлекеттік мекемесі. Шалғымбаева А.К.
ayagul92.92@mail.ru
+77776291524.
12. Кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңес: 2024 жылғы 10 қаңтар.
13. Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық орган: 2023 жылғы 2 қараша.
14. "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы: 2024 жылғы 15 ақпан.

15. Номер версии и год выпуска: версия 1, 2024 год.
16. Дата ориентировочного пересмотра: 2027 год.
Приложение 9
к приказу Министра
культуры и информации
Республики Казахстан
от 17 апреля 2024 года № 150
Профессиональный стандарт: "Дизайнер по одежде"
Глава 1. Общие положения
1. Область применения профессионального стандарта: профессиональный стандарт "Дизайнер по одежде" (далее – профессиональный стандарт) разработан в соответствии с пунктом 5 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях" в целях обучения персонала на предприятиях, признания профессиональной квалификации работников и выпускников организаций образования и решений широкого круга задач в области управления персоналом в организациях и на предприятиях и применяется в сфере культуры.
2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) знание – изученная и усвоенная информация, необходимая для выполнения действий в рамках профессиональной задачи;
2) навык – способность применять знания и умения, позволяющая выполнять профессиональную задачу целиком;
3) профессия – род занятий, осуществляемый физическим лицом и требующий определенной квалификации для его выполнения.
3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) НРК – национальная рамка квалификаций;
2) ОРК – отраслевая рамка квалификаций;
3) ОКЭД – общий классификатор видов экономической деятельности;
4) ЕТКС – единый тарифно-квалификационный справочник;
5) КС – квалификационный справочник;
6) МСКО – Международная стандартная классификация образования.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Дизайнер по одежде.
5. Код профессионального стандарта: R90020.
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
R Искусство, развлечения и отдых;
90 Деятельность в области творчества, искусства и развлечений;
90.0 Деятельность в области творчества, искусства и развлечений;
90.02 Деятельность, способствующая проведению культурно-зрелищных мероприятий;
90.02.0 Деятельность, способствующая проведению культурно-зрелищных мероприятий;
7. Краткое описание профессионального стандарта: Профессиональная творческая деятельность художника по дизайну одежды, форм в т.ч. посредством художественной обработки выбранных исходных материалов, декорированием изделий/поверхностей.
8. Перечень карточек профессий:
1) Дизайнер по одежде - 4 уровень ОРК;
2) Дизайнер по одежде - 6 уровень ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "Дизайнер по одежде":
Код группы:

15. Нұсқа нөмірі және шығарылған жылы: Нұсқа 1, 2024 жыл.
16. Бағдарлы қайта қарау күні: 2027 жыл.
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және ақпарат
министрінің
2024 жылғы 17 сәуірдегі
№ 150 бұйрығына
9-қосымша
Кәсіптік стандарт: "Киім дизайнері"
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Кәсіптік стандарттың қолданылу аясы: "Киім дизайнері" кәсіптік стандарты (бұдан әрі-кәсіби стандарт) "Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабына сәйкес және кәсіпорындарда персоналды оқытуға, білім беру ұйымдары қызметкерлері мен түлектерінің кәсіптік біліктілігін тануға және ұйымдарда және ұйымдарда персоналды басқару саласындағы кең ауқымды міндеттерді шешу мақсатында әзірленіп, мәдениет саласында қолданылады.
2. Осы кәсіптік стандартта мынадай терминдер, анықтамалар мен қысқартулар қолданылады:
1) білім – әсіптік міндет шеңберінде іс-әрекеттерді орындау үшін қажетті зерделенген және меңгерілген ақпарат;
2) дағды – кәсіби тапсырманы толығымен орындауға мүмкіндік беретін білім мен дағдыларды қолдану қабілеті;
3) мамандық – жеке тұлға жүзеге асыратын және оны орындау үшін белгілі бір біліктілікті талап ететін кәсіп түрі.
3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады:
1) ҰБШ – ұлттық біліктілік шеңбері;
2) СБШ – салалық біліктілік шеңбері;
3) ЭҚТЖЖ – экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші;
4) БТБА – Бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы;
5) БА – біліктілік анықтамалығы;
6) БХСЖ – білім берудің халықаралық стандартты жіктелуі.
2-тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: Киім дизайнері.
5. Кәсіптік стандарттың коды: R90020.
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
R Өнер, ойын-сауық және демалыс;
90 Шығармашылық, өнер және ойын-сауық саласындағы қызмет;
90.0 Шығармашылық, өнер және ойын-сауық саласындағы қызмет;
90.02 Мәдени-ойын-сауықтық іс-шараларды өткізуге мүмкіндік беретін қызмет;
90.02.0 Мәдени-ойын-сауықтық іс-шараларды өткізуге мүмкіндік беретін қызмет.
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: Бұйымдарды/беттерді безендіру арқылы суретшінің киімді дизайндағы, соның ішінде формаларды іріктелген шикізатты көркем өңдеу кәсіби шығармашылық қызмет.
8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
1) Киім дизайнері - 4 СБШ-нің деңгейі;
2) Киім дизайнері - 6 СБШ-нің деңгейі.
3-тарау. Кәсіптер карточкалары
9. Кәсіптің карточкасы "Киім дизайнері":
Топтың коды:

2163-1
Код наименования занятия:
2163-1-004
Наименование профессии:
Дизайнер по одежде
Уровень квалификации по ОРК:
4
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 17 июля 2017 года № 209 "Об утверждении Типовых квалификационных характеристик должностей руководителей, специалистов и других служащих государственных организаций культуры" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15495)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Дизайн одежды
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Не требуется
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
2163-1-012 Художник-модельер
2163-1-005 Дизайнер униформы
2163-1-009 Модельер одежды
Основная цель деятельности:
Разработка эскиза и участие в производственном процессе изготовления деталей и/или изделий, в том числе декоративных изделий
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Участие в создании концепт-идеи детали, изделия или коллекции
2. Создание эскизного проекта дизайна одежды
3. Выполнение технического эскиза творческих композиций, отобранных к производству
Дополнительные трудовые функции:
1. Подбор материалов
2. Конструирование изделия
3. Раскрой ткани, шитье и обработка детали, изделия, аксессуаров
Трудовая функция 1:
Участие в создании концепт-идеи детали, изделия или коллекции
Навык 1:
Участие в поиске и обсуждении концепт-идеи
Умения:
1. Уметь работать с источниками информации (поиск, сбор, анализ, систематизация).
2. Составление мудбордов для разработки актуальных концептуальных идей дизайна одежды, ее частей и функциональных составляющих.
3. Подбор и обоснование будущего силуэта изделия.
4. Подбор и обоснование подходящей цветовой базы.
5. Иметь навыки разработки дизайна фурнитуры (пуговицы, кнопки, декоративные элементы), навесных и вшивных ярлыков.
6. Иметь навыки разработки дизайна принтов на ткани и для проектируемых моделей.
7. Уметь выбирать технику исполнения в соответствии с концепт-идеей.
Знания:
1. История моды и костюма.
2. Стили и направления в одежде.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Создание скетча, творческого эскиза, модели
Умения:
1. Владеть навыками скетчинга для демонстрации концептуальной идеи.
2. Владеть навыками графического изображения различных поверхностей и фактуры материалов.
3. Владеть навыками пространственного изображения объемных предметов.

2163-1
Қызмет атауының коды:
2163-1-004
Кәсіптің атауы:
Киім дизайнері
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Мемлекеттік мәдениет ұйымдары басшыларының, мамандарының және басқа да қызметкерлерінің лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2017 жылғы 17 шілдедегі № 209 бұйрығы (Нормативтік-құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеуіндегі тізбесінде № 15495 болып тіркелген)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Киім дизайны
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Талап етілмейді
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2163-1-012 Сәнгер - суретші
2163-1-005 Униформа дизайнері
2163-1-010 Киім модельері
Қызметтің негізгі мақсаты:
Эскиз әзірлеу және бөлшектерді және/немесе бұйымдарды, оның ішінде сәндік бұйымдарды өндіру процесіне қатысу
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Бөлшектің, бұйымның немесе коллекцияның концепт идеясын жасауға қатысу
2. Киім дизайн жобасының эскизін құру
3. Өндіріске таңдап алынған шығармашылық композициялардың техникалық эскизін орындау
Қосымша еңбек функциялары:
1. Материалдарды таңдау
2. Бұйымды құрастыру
3. Маталарды кесу, бөлшектерді, бұйымдарды, керек-жарақтарды тігу және өңдеу
Еңбек функциясы 1:
Бөлшектің, бұйымның немесе коллекцияның концепт идеясын жасауға қатысу
Дағды 1:
Концепт идеяны талқылау мен тұжырамдауда қатысу
Машықтар:
1. Ақпарат көздерімен жұмыс істей білу (іздеу, жинақтау, талдау, жүйелеу).
2. Киімді, оның бөліктерін және функционалдық құрамдас бөліктерін безендіруге қатысты концептуалды идеяларды әзірлеу үшін мудборд құрастыру.
3. Бұйымның болашақ силуэтін таңдау және негіздеу.
4. Сәйкес түсті негізді таңдау және негіздеу.
5. Керек-жарақтардың (түймелер, кнопкалар, сәндік элементтер), топсалы және тігілген жапсырмалардың дизайнын әзірлеу дағдыларына ие болу.
6. Жобаланған үлгілерге арналған маталар мен көркем туындыларға принт жобалау дағдыларына ие болу.
7. Тұжырымдама идеясына сәйкес орындау техникасын таңдай білу.
Білімдер:
1. Сән және костюм тарихы.
2. Киімдегі стильдер мен үрдістер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Скетч, шығармашылық эскиз құру
Машықтар:
1. Концептуалды идеяны көрсету үшін скетч салу дағдыларын меңгеру.
2. Материалдардың әртүрлігін және текстураларын графикалық бейнелеу дағдыларын меңгеру.
3. Үш өлшемді заттардың кеңістіктік бейнесін жасау дағдыларын меңгеру.

4. Владеть навыками техники рисунка карандашом, ручкой, маркером.
Знания:
1. Теория изобразительной грамоты.
2. Разные изобразительные техники.
3. Знания о законах и закономерностях построения замкнутых и открытых композиций.
4. Основы графического дизайна, в т.ч. использование средств графического выражения (линия, штрих, пятно, колорит, имитация фактуры).
5. Принципы психологии восприятия визуальной информации.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Навык 3:
Моделирование художественного эскиза, дизайнов, принтов
Умения:
1. Уметь прорисовывать силуэт человека, как в статике, так и в динамике (с учетом информации о том, для которого создается изделие – пол, возраст, особенности телосложения, стиль, назначение одежды, характер мероприятия и т.д.).
2. Владеть навыками создания образного и художественного эскиза.
3. Уметь работать с абрисом, силуэтом, формой.
4. Выполнять эскизы декора одежды с использованием различных средств и приемов, в т.ч. отрисовки орнаментов.
5. Иметь навыки построения декоративных орнаментальных и тематических композиций.
6. Свободное владение растровыми и векторными графическими редакторами.
7. Работа со шрифтами.
8. Коллажирование.
9. Ретушь и цветокоррекциия.
10. Работа с моно-принтами и раппортными рисунками.
11. Разрабатывать дизайн декора одежды (принтов, вышивок, аппликаций, фурнитуры, подготавливает комплект технической документации для заготовки декора или запуска принта в массовое производство.
Знания:
1. Основы теории перспективы, работы в плоскостях и проекциях.
2. Основные принципы и приемы специального рисунка, декоративной живописи.
3. Композиция текстильного рисунка.
4. Основы цветоведения и колористики.
5. Анатомия человека.
6. Архитектоника малых форм.
Возможность признания навыка:
-
Создание эскизного проекта дизайна одежды
Навык 1:
Макетирование
Умения
1. Уметь использовать методы макетирования в искусстве создания костюма (метод наколки, муляжный).
2. Владеть методами поиска образца-формы частей одежды (рукавов, воротника и т.п.) через их объемное выражение
3. Владеть навыками в области объемно-пространственного дизайна.
4. Применять приемы иллюзионного построения пространства на плоскости и в объеме.
5. Использовать художественные формы для формирования пространственных структур.
6. Приводить соответствие формы особенностям материала.
7. Использовать на практике различные приемы макетирования.
8. Выполнять развертки объемных фигур.
Знания:
1. Законы композиции и принципы объемно-пространственного формирования пространства.
2. Законы и понятия формообразующих и тектонических закономерностей в дизайне одежды.

4. Қарындашпен, қаламмен, маркермен сурет салу техникасын меңгеру.
Білімдер:
1. Бейнелеу сауаттылығы теориясы.
2. Әр-түрлі бейнелеу техникасы.
3. Жабық және ашық композицияларды құру заңдары мен заңдылықтары туралы білім.
4. Графикалық дизайн негіздері, оның ішінде графикалық құралдарды қолдану (сызық, штрих, нүкте, түс, текстура көрсете білу).
5. Көрнекі ақпаратты қабылдау психологиясының принциптері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 3:
Принт, дизайн мен шығармашлық эскиз модельдеу
Машықтар:
1. Статикада да, динамикада да адамның сұлбасын сала білу ( жасалатын өнім туралы мәліметтерді ескеру – жынысы, жасы, дене түрі, стилі, киімнің мақсаты, оқиғаның сипаты, т.б. ).
2. Бейнелік және көркем эскиз жасау дағдыларын меңгеру.
3. Абриспен, сұлбамен, формамен жұмыс істей білу.
4. Түрлі құралдар мен әдістерді қолдана отырып, киім декорының эскиздерін, соның ішінде ою-өрнектерді сала білу.
5. Ою өрнекті, сәндік -тақырыптық композициялар құрастыру дағдыларына ие болу.
6. Растрлық және векторлық графикалық редакторларын еркін меңгеру.
7. Шринтермен жұмыс.
8. Коллаж жасау.
9. Ретуш және түспен жұмыс.
10. Моно- принтпен және раппорттық суреттермен жұмыс.
11. Киім декорының дизайнын әзірлеу. Принттер, кестелер, аппликациялар, фурнитуралар, декорды дайындау мен принтті шығаруды сериялық өндіріске енгізу үшін техникалық құжаттамалар жинағын дайындау.
Білімдер:
1. Перспектива теориясының негіздері, жазықтықта және проекциялармен жұмыс.
2. Арнайы сурет, сәндік кескіндеменің негізгі принциптері мен тәсілдері.
3. Тоқыма суретінің композициясы.
4. Түстану және колористика негіздері.
5. Адам анатомиясы.
6. Шағын пішіндер архитектоникасы.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Киім дизайн жобасының эскизін құру
Дағды 1:
Макеттеу
Машықтар:
1. Костюм жасау өнерінде макеттеу әдістерін қолдана білу (түйреу әдісі, муляждық әдіс).
2. Көлемді киім бөлшектерінің (жеңдер, жағалар, т.б.) үлгі-формасын іздеу әдістерін меңгеру.
3. Дизайн саласындағы көлем мен кеңістікпен жұмыс жасау дағдылардын меңгеру.
4. Жазықтық кеңістікте және көлеммен жұмыс жасап иллюзия кұрастру әдістерін қолдану.
5. Кеңістіктік құрылымдарды қалыптастыру үшін өнер формаларын пайдалану.
6. Пішінді материалдың ерекшеліктерімен сәйкестендіру.
7. Тәжірибеде әр түрлі макеттеу әдістерін қолдану.
8. Көлемді фигуралардың жаймасын жасау.
Білімдер:
1. Композиция заңдары мен көлемдік-кеңістіктік қалыптасу принциптері.
2. Киім дизайнындағы пішін құрастыру және тектоникалық үлгілердің заңдылықтары мен түсініктері.

3. Принцип золотого сечения в формировании одежды.
4. Логику материально-конструктивного строения костюма.
5. Физические свойства материалов и конструкций в одежде.
6. Основы макетирования объектов дизайна, костюма.
7. Сущность и технику макетирования, приемы макетирования.
8. Этапы работы над макетом.
9. Материалы и технические средства для создания макета.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 3:
Выполнение технического эскиза творческих композиций, отобранных к производству
Навык 1:
Разработка технических эскизов одежды, отобранных к производству
Умения:
1. Владеть методами технического эскиза.
2. Владеть навыками технического рисунка одежды, в том числе: - отражать общий силуэт модели;
- последовательно отслеживать очертания основных деталей, конфигурацию боковых линий, проймы, линий низа, положение и кривизну линии плеч;
- отражать степень прилегания к телу и форму воротника, рукавов;
- уметь размещать вспомогательные и информационные линии – уровни талии, груди, бедер и т.д.
3. Уметь создавать технические рисунки одежды.
4. Владение отрисовкой технических эскизов в компьютерных программах (как правило Adobe Illustrator, Corel Draw или др).
5. Отрисовка технических узлов различной сложности.
6. Умение видеть будущий готовый продукт - реалистичное представление внешней формы, которое позволит соблюсти точное определение геометрических параметров элементов и их изображение, выполненное в масштабе с соблюдением пропорциональных отношений и указанием всех конструктивных линий внутреннего членения и деталей на поверхности формы.
7. Уметь составлять техническое описание эскиза/техническую документацию: - краткое описание изделия в свободной форме;
- силуэт, особенности конструкции изделия, размер;
- перечень комплектующих с нормами по размерам и ростам, табель мер, спецификация деталей кроя и др.);
- расчет и описание необходимого количества тканей для изделия;
- описание и расчет необходимого количества дополнительных материалов для изделия (прокладки, фурнитура, нитки и т. п.).
Знания:
1. Методы изображений пространственных форм на плоскости, применяемых для построения моделей одежды.
2. Основы плоскостного моделирования
3. Теория перспективы, работы в плоскостях и проекциях.
4. Основные принципы и приемы специального рисунка, декоративной живописи.
5. Композиция текстильного рисунка.
6. Основы цветоведения и колористики.
7. Принципы и технологии создания эскизов вручную.
8. Принципы и технологии создания эскизов в компьютерных программах.

3. Киімді қалыптастырудағы алтын қима принципі.
4. Костюмнің материалды-конструктивті құрылымының логикасы.
5. Киімдегі материалдар мен конструкциялардың физикалық қасиеттері.
6. Костюм, дизайн объектілерін макеттеу негіздері.
7. Макеттеудің мәні мен техникасы, макеттеу әдістері.
8. Макет бойынша жұмыстың кезеңдері.
9. Макет құруға арналған материалдар және-техникалық құралдар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 3:
Өндіріске таңдап алынған шығармашылық композициялардың техникалық эскизін орындау
Дағды 1:
Өндіріске таңдап алынған киімдердің техникалық эскиздерін әзірлеу
Машықтар:
1. Техникалық эскиз әдістерін меңгеру.
2. Киімнің техникалық сурет дағдыларын меңгеру, оның ішінде: - модельдің жалпы силуэтін көрсету; - негізгі бөлшектердің кескінің, бүйір сызықтардың конфигурациясын, жең ойындысы, төменгі сызықтарды, иық сызығының орналасуы мен қисаюын дәйекті түрде қадағалау; - жағасының, жеңінің денеге сәйкестік дәрежесін және пішінін көрсету; - көмекші және ақпараттық сызықтарды – бел, кеуде, жамбас деңгейлерін және т.б. қоя білу.
3. Фотосуреттен, иллюстрациядан киімнің техникалық сызбаларын, дайын киім үлгісін немесе модельдік конструкцияны құра білу.
4. Компьютерлік бағдарламаларда (әдетте Adobe Illustrator немесе Corel Draw) техникалық эскиздерді салуды білу.
5. Күрделілігі әртүрлі техникалық түйіндерді сызу.
6. Болашақ дайын өнімді көре білу- сыртқы пішінді шынайы бейнелеу, бұл пропорционалдық қатынастарды сақтап және барлық көрсеткіштерді, ішкі бөліністің барлық конструктивті сызықтарын және пішін бетіндегі бөлшектерді көрсете отырып масштапта орындалған элементтердің геометриялық параметрлерін және олардың кескінін дәл анықтауға мүмкіндік береді.
7. Эскиздің техникалық сипаттамасын /техникалық құжаттаманы құрастыра білу: - еркін нысандағы өнімнің қысқаша сипаттамасы;
- силуэт, бұйымның дизайн ерекшеліктері, өлшемі;
- өлшемдер мен биіктіктердің стандарттары бар құрамдас бөліктердің тізімі, өлшемдер кестесі, кесілген бөлшектердің спецификациясы және т.б.);
- бұйымға қажетті маталар мөлшерін есептеу және сипаттау;
- бұйымға қажетті қосымша материалдардың (нығыздағыштар, фурнитура, жіптер және т.б.) сипаттамасы және есебі.
Білімдер:
1. Киім үлгілерін құрастыруда қолданылатын жазықтықта кеңістіктік формаларды бейнелеу әдістері.
2. Жазық модельдеу негіздері.
3. Перспективаның теориясы, жазықтықтағы жұмыс және проекциялар.
4. Арнайы сурет салудың, сәндік кескіндеменің негізгі принциптері мен тәсілдері.
5. Тоқыма үлгісінің композициясы.
6. Түстану және колористика негіздері.
7. Эскиздерді қолмен жасау принциптері мен технологиялары.
8. Компьютерлік бағдарламаларда эскиздерді құрудың принциптері мен технологиялары.

9. Знания в области орнаменталистики.
10. Принципы макетирования различными методами и средствами, в т.ч. в компьютерных программах.
11. Знать и понимать особенности выбранной модели.
Возможность признания навыка:
-
Дополнительная трудовая функция 1:
Подбор материалов
Навык 1:
Выбор исходных материалов и технологии декора
Умения:
1. Уметь подбирать материалы согласно концепт-идеи изделия и требованиям к качеству, потребительским свойствам и пожеланиям, или моде, стилю:
- типы исходных тканей, материалов по необходимым свойствам, цвету, типу раппорта;
- фурнитуру и прикладные материалы
2. Владеть методами распознавания состава ткани по видам текстильных волокон и нитей, их структуры, способам получения тканей и ткацких переплетений.
3. Разбираться в свойствах красок, тканей и возможностях различных инструментов для рисования.
4. Уметь выбирать технологию декора ткани и одежды.
5. Уметь использовать критерии выбора способа печати на ткани:
- тип ткани (синтетика, хлопок, комбинированные материалы, лен, сатин, трикотаж);
- назначение изделия;
- количество изделий для отделки;
- срочность работ;
- цветовая гамма;
- сложность выбранного узора;
- уникальность рисунка на каждом изделии.
Знания:
1. Структура и специфика работы с текстильными материалами.
2. Особенности и преимущества различных методов переноса рисунка на ткани.
3. Современные технологии принтования текстильных полотен.
4. Принципы сочетаемости и композиции выбираемых материалов, цветовой гаммы.
5. Классификация изделий/работ текстильного искусства.
6. Новые стили и направления в искусстве по декорированию тканей.
7. Тенденции в современной иллюстрации.
8. Печатные и допечатные процессы.
9. Принципы психологии восприятия визуальной информации.
Возможность признания навыка:
-
Дополнительная трудовая функция 2:
Конструирование изделия
Навык 1:
Конструирование
Умения:
1. Умение конструировать одежду:
- анализ технического рисунка;
- анализ тканей и материалов, из которых будет изготовлено изделие;
- изучение технологических приемов и узлов, применяемых для отшива конкретного изделия;
- выбор методики конструирования;
- снятие мерок с фигуры или выбор стандартных измерений;
- построение сетки чертежа и базовой конструкции;
- моделирование основы.
2. Владеть методиками конструирования (муляжная, расчетно-графическая).
- уметь построить чертежи конструкций заданного размера;
- произвести конструктивное моделирование в соответствии с эскизом;
- разработать комплект лекал; произвести раскладку лекал в автоматическом режиме;
- умение произвести градацию лекал.

9. Ою-өрнек өнері саласындағы білім.
10. Әртүрлі әдістермен және құралдармен, соның ішінде компьютерлік бағдарламаларда макет жасау принциптері.
11. Таңдалған үлгінің ерекшеліктерін білу және түсіну.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Қосымша еңбек функциясы 1:
Материалдарды таңдау
Дағды 1:
Шикізат пен декор технологиясын таңдау
Машықтар:
1. Өнімнің конепт- идеясына және сапасына, тұтынушылық қасиеттері мен тілектеріне немесе сәніне, стиліне қойылатын талаптарға сәйкес материалдарды таңдай білу: - бастапқы маталардың түрлерін, қажетті қасиеттеріне, түсі, раппорт түрі бойынша материалдар; - фурнитура және қолданбалы материалдар.
2. Тоқыма талшықтары мен жіптерінің түрлері бойынша матаның құрамын тану әдістерін, олардың құрылымын, маталарды алу және тоқу тәсілдерін меңгеру.
3. Бояулардың, матаның қасиеттерін және әртүрлі сурет салу құралдарының мүмкіндіктерін түсіну.
4. Маталар мен киімдерді безендіру технологиясын таңдай білу.
5. Матаға принт басу әдісін таңдау өлшемшартарын қолдана білу:
- матаның түрі (синтетика, мақта, құрама материалдар, зығыр, атлас, трикотаж);
- өнімнің мақсаты; - әрлеуге арналған бұйымдардың саны;
- жұмыстың жеделдігі;
- түс спектрі;
- таңдалған өрнектің күрделілігі;
- әр бұйымдағы өрнектің бірегейлігі.
Білімдер:
1. Тоқыма материалдарымен жұмыстың құрылымы мен ерекшелігі.
2. Өрнекті маталарға аударудын әртүрлі әдістерінің ерекшеліктері мен артықшылықтары.
3. Тоқыма маталарды басып шығарудың заманауи технологиялары.
4. Таңдалған материалдардың, түстердің үйлесімділік және композициялық принциптері.
5. Тоқыма өнері бұйымдарының/жұмыстарының классификациясы.
6. Маталарды безендіру өнеріндегі жаңа стильдер мен бағыттар.
7. Қазіргі иллюстрациядағы тенденциялар.
8. Баспа және баспаға дейінгі процестер.
9. Көрнекі ақпаратты қабылдау психологиясының принциптері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Қосымша еңбек функциясы 2:
Бұйымды құрастыру
Дағды 1:
Құрастыру
Машықтар:
1. Құрастырудын барлық кезеңдерін орындай білу:
- дизайнер жасаған техникалық сызбаны талдау;
- бұйым жасалатын маталар мен материалдарды талдау;
- белгілі бір бұйымды тігу үшін қолданылатын технологиялық әдістер мен бірліктерді зерттеу;
- құрастыру әдістемесін таңдау;
- стандартты өлшемдерді таңдау немесе фигарада өлшем алу;
- сызбаның торын және негізгі құрылымын сызу;
- базалық модельдеу.
2. Құрастыру әдістерін (муляждық, есептік және графикалық) меңгеру.
- берілген көлемдегі құрылымдардың сызбаларын құра білу;
- эскизге сәйкес конструктивті модельдеу жасау;
- үлгі-құрылғы жиынтығын әзірлеу;
автоматты режимде үлгі-құрылғы орналастыру;
- градация үлгі-құрылғы жасау.

3. Владеть навыками модельных преобразований базовых конструкций одежды.
4. Оформление чертежей модельных конструкций изделий в зависимости от конструктивных преобразований.
5. Разработка базовой конструкции изделия по различным методикам конструирования.
Знания:
1. Расчетно-графические методики.
2. О преимущества САПР в современном производстве одежды: изменение баз, моделирование, градация лекал.
3. Современная модная индустрия, мировые модные тенденции.
4. Знания конструирования одежды.
5. Этапы создания одежды.
6. Технологические операции и технологическая последовательность обработки швейных изделий.
7. Способы и методы получения разверток деталей одежды.
8. Алгоритмы модельных преобразований базовых конструкций одежды.
Возможность признания навыка:
-
Дополнительная трудовая функция 3:
Раскрой ткани, шитье и обработка детали, изделия, аксессуаров
Навык 1:
Участие в производственном процессе
Умения:
1. Технология подготовки материалов к раскрою, проверка ткани на наличие брака.
2. Нормирование расхода швейных материалов.
3. Технология настилания и раскроя материалов, в том числе компьютерного раскроя и посадка по фигуре (примерка).
4. Подготовка лекал для промышленного производства и индивидуальной работы.
5. Сборка и пошив деталей изделия.
6. Владеть навыками шитья вручную.
7. Владеть навыками шитья с помощью швейной машины.
8. Уметь работать с оборудованием для влажно-тепловой обработки, прессами, оборудованием подготовительно-раскройного производства.
9. Владеть технологиями переноса кроя и лекал декора одежды на изделие.
10. Владеть навыками прямого декорирования (без использования эскиза).
11. Накладка элементов бижутерии: художественная отделка изделий аппликацией.
- художественная роспись ткани или перенос рисунка на изделие - искусство лоскутного шитья.
- искусство украшения ткани стежками-вышивками.
- вышивальный декор: вышивка гладью, вышивка тамбурным швом, вышивка шнуром.
- работа разными художественными материалами и техниками.
12. Иметь навыки использования инструментов и приспособлений при декорировании одежды.
13. Владеть различными методами переноса рисунка на ткани.
14. Знание технологии и различных методов изготовления печатных рисунков на ткани.
15. Владеть навыками работы с оборудованием для принта.
16. Знать о способах печати на ткани: шелкография, прямая цифровая печать др.
17. Контролировать экспериментальный пошив изделия, детали с учетом разработанного дизайна.
Знания:
1. Свойства и способов изготовления швейных изделий.
2. Технологическая последовательность и способы обработки швейных изделий.

3. Негізгі киім үлгілерін модельдік түрлендіру дағдыларын меңгеру.
4. Конструкциялық түрлендірулерге байланысты бұйымдардың үлгілік конструкцияларының сызбаларын жасау.
5. Әртүрлі құрастыру әдістерін қолдана отырып, бұйымының негізгі конструкциясын әзірлеу.
Білімдер:
1. Есептік-графикалық әдістер.
2. Қазіргі заманғы киім өндірісіндегі КЖЖ (компьютерлік жобалау жүйесі) артықшылықтары: негіздерді өзгерту, модельдеу, үлгі градациясы.
3. Қазіргі сән индустриясы, әлемдік сән трендтері.
4. Киім құрастыруды терең білу.
5. Киімдерді, аксессуарларды жасау кезеңдері.
6. Тігін бұйымдарын өңдеудің технологиялық операциялары және технологиялық бірізділігі.
7. Киім бөлшектерінің жаймасын алу жолдары мен әдістері.
8. Негізгі киім үлгілерін түрлендіру алгоритмдері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Қосымша еңбек функциясы 3:
Маталарды кесу, бөлшектерді, бұйымдарды, керек-жарақтарды тігу және өңдеу
Дағды 1:
Өндіріс процесіне қатысу
Машықтар:
1. Материалдарды кесуге дайындау технологиясы, матаны ақауларға тексеру.
2. Тігін материалдарының шығынын нормалау.
3. Материалдарды төсеу және кесу технологиясы, оның ішінде компьютерлік кесу және бекіту (бұйымды шақтап көру).
4. Өнеркәсіптік өндіріс пен жеке жұмысқа үлгілерді дайындау.
5. Бұйым бөлшектерін құрастыру және тігу.
6. Қолмен тігу дағдыларына ие болу.
7. Тігін машинасымен тігуді білу.
8.Ылғалды термиялық өңдеуге арналған жабдықтармен, престермен, дайындық кесу өндірісінің жабдықтарымен жұмыс істей білу.
9. Бұйымға киім декорының қиығы мен үлгілерін беру технологиясын меңгеру
10. Тікелей безендіру дағдыларын меңгеру (эскизді қолданбай).
11. Зергерлік бұйымдар салу: бұйымдарды аппликациямен көркем безендіру.
- матаны көркем бояу немесе өрнекті бұйымға ауыстыру - патчворк өнері.
- матаны кесте тігісімен безендіру өнері.
- кесте декоры: атласты тігісті кестелеу, шынжырлы тігісті кестелеу, бауды кестелеу, кесу кестелері.
- әртүрлі көркем материалдармен және техникамен жұмыс.
12. Киімді әшекейлеу кезінде құрал-саймандарды қолдану дағдыларына ие болу.
13. Үлгіні матаға ауыстырудың әртүрлі әдістерін меңгеру.
14. Матаға баспа үлгілерін жасау технологиясы мен әртүрлі әдістерін білу.
15. Матаға принт жасау жабдықтарымен жұмыс істеу дағдысының болуы.
16. Матаға басып шығаруды білу: шелкография, цифрлық және т.б.
17. Әзірленген конструкцияны ескере отырып, бұйымның, бөлшектердің тәжірибелік тігуін бақылау.
19. Ақауларды жоюдың өзіндік жолдарын білу.
Білімдер:
1. Тігін бұйымдарын дайындаудың қасиеттері мен әдістері.
2. Тігін бұйымдарын өңдеудің технологиялық бірізділігі мен әдістері.

3. Технология декорирования костюма.
4. Принципы художественного оформления одежды.
5. Понятие о декоре и орнаменте
6. История возникновения декора в костюме.
7. Основы отделочных работ. .
8. Виды вышивки.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Пунктуальность
Сотрудничество и взаимодействие
Терпеливость
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
4
Ассистент дизайнера по одежде
4
Ассистент модельера-художника, модельера-конструктора, модельера- технолога одежды
4
Конфекционер
4
Закройщик
4
Лекальщик
4
Художник
10. Карточка профессии "Дизайнер по одежде":
Код группы:
2163-1
Код наименования занятия:
2163-1-004
Наименование профессии:
Дизайнер по одежде
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 17 июля 2017 года № 209 "Об утверждении Типовых квалификационных характеристик должностей руководителей, специалистов и других служащих государственных организаций культуры" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15495)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат)
Специальность:
Искусство
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Не требутеся
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
2163-1-009 Модельер одежды
2163-1-005 Дизайнер униформы
2163-1-012 Художник-модельер
Основная цель деятельности:
Изготовление уникальных и эксклюзивных изделий/работ, в том числе художественных произведений искусства
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Разработка творческой концепт-идеи одежды, коллекции
2. Обеспечение производства и реализации изделий
Дополнительные трудовые функции:
1. Организация творческого взаимодействия с партнерами и производственными работниками (студии)
Трудовая функция 1:
Разработка творческой концепт-идеи одежды, коллекции
Навык 1:
Поиск идей и проектный дизайн
Умения:
1. Проводить анализ предпроектной ситуации.
2. Синтез результатов анализа в определенных типах формообразования.
3. Определение основных задач.
4. Применение различных методов проектирования в поиске наиболее оптимальных вариантов решения проектной задачи.
5. Разработка актуальных концептуальных идей дизайна.
6. Формирование концепции для коллекции по капсулам, линиям, по принципу сезонности, объединения единой темой, цветовым решением, принтом и т.д.

3. Костюмді безендіру технологиясы.
4. Киімді көркем безендіру принциптері.
5. Декор туралы түсінік.
6. Костюмдегі декордың пайда болу тарихы.
7. Өңдеу жұмыстарының негіздері.
8. Кестелеу түрлері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Ұқыптылық
Ынтымақтастық және өзара іс-қимыл
Шыдамдылық
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
4
Киім дизайнерінің көмекшісі
4
Киім сәнгер-суретшісінің, сәнгер-құрастырушысіның, сәнгер-технологының көмекшісі
4
Конфекционер
4
Кескінші
4
Лекальщик
4
Суретші
10. Кәсіптің карточкасы "Киім дизайнері":
Топтың коды:
2163-1
Қызмет атауының коды:
2163-1-004
Кәсіптің атауы:
Киім дизайнері
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Мемлекеттік мәдениет ұйымдары басшыларының, мамандарының және басқа да қызметкерлерінің лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2017 жылғы 17 шілдедегі № 209 бұйрығы (Нормативтік-құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеуіндегі тізбесінде № 15495 болып тіркелген)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат)
Мамандық:
Өнер
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Талап етілмейді
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2163-1-009 Киім модельері
2163-1-005 Униформа дизайнері
2163-1-012 Сәнгер - суретші
Қызметтің негізгі мақсаты:
Бірегей және эксклюзивті өнімдерді/бұйымдарды, соның ішінде өнер туындыларын өндіру
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Киімде, топтамада шығармашылық концепт идея әзірлеу
2. Бұйымдарды өндіру мен өткізуді қамтамассыз ету
Қосымша еңбек функциялары:
1. Серіктестер және өндірістік жұмысшылармен (студиялармен) шығармашылық қарым-қатынасты ұйымдастыру
Еңбек функциясы 1:
Киімде, топтамада шығармашылық конепт иден әзірлеу
Дағды 1:
Идеялар мен жоба дизайндағы іздеңіс
Машықтар:
1. Жоба алдындағы жағдайға талдау жүргізу.
2. Форма құрудағы жекелеген түрлеріндегі талдау нәтижелерінің синтезі.
3. Негізгі міндеттерді белгілеу.
4. Жобалау мәселесін шешудің ең оңтайлы нұсқаларын іздеуде әртүрлі жобалау әдістерін қолдану.
5. Сәйкес концептуалды дизайн идеяларын әзірлеу.
6. Топтама концепциясын капсула маусымдық принцип бойынша, бір тақырып бойынша біріздендіру, түс гаммасы, принт және т.б. қалыптастыру.

7. Уметь разрабатывать презентации (в формате слайд-шоу, буклетов) концептуальных идей дизайна одежды и презентовать их с обоснованием.
8. Владеть всеми видами проектной графики: изображение линейное, одноцветное (монохромное), многоцветное (полихромное).
9. Иметь навыки разработки дизайна стилистических принтов.
10. Владеть методами проектирования одежды.
Знания:
1. Базовые теоретические знания в области истории изобразительного искусства и костюма с древности до современности.
2. Аспекты стилистики, семантики орнамента и технологии изготовления изделий. Семиотика моды.
3. Способы реализации пластического моделирования и материалы.
4. Нетрадиционные приҰмы пластического моделирования.
5. Типология композиционных средств и их взаимодействие.
6. Способы применения закономерностей зрительных восприятий.
7. Приемы формообразования.
8. Потребительские свойства (требования) современных изделий, аксессуаров, сувенирной продукции.
9. Художественный образ моды и формообразующие закономерности костюма.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Изготавливать художественные изделия/выполнять работы
Умения:
1. Составлять технологические карты производства и дизайна одежды.
2. Уметь пользоваться швейными машинами полуавтоматического действия для выполнения: закрепок, пришивания пуговиц, выполнения петель, обработки прорезных карманов, втачивания рукава в пройму, выполнения вышивальных работ.
3. Участвовать в запуске экспериментальных образцов.
4. Воплощать в материале самостоятельно разработанный проект дизайна одежды.
5. Уметь сочетать ткани с дополнительными материалами: кожу, войлок, мех, шерсть и др.
6. Уметь реставрировать одежду.
Знания:
1. Текстильное материаловедение.
2. Владеть методикой расчета усадки тканей.
3. Знание всех этапов работ каждого вида художественной обработки выбранных исходных материалов.
4. Стили художественных произведений/работ.
5. Законы декоративной композиции.
6. Многообразие принципов орнаментальной композиции, роль масштабных соотношений в узоре, значение ритма, силуэта в изобразительном искусстве.
7. Способы конструктивного разбора деталей изделий, соединения исторического материала и современного взгляда на проектирование изделий.
8. Традиции искусства Казахстана и ценностей общемировой культуры, ориентироваться на них в своей профессиональной деятельности.
9. Шедевры, выполненные мастерами-модельерами прошлых эпох, хранящиеся в собраниях музеев.
Возможность признания навыка:
-
Навык 3:
Выполнять различные виды декорирования ткани, изделий/работ
Умения:
1. Владеть навыками академической живописи.

7. Киім дизайнының концептуалды идеяларының презентацияларын (слайд-шоу, буклеттер түрінде) әзірлей білу және оларды негіздеу.
8. Жобалық графиканың барлық түрлерін: сызықтық, бір түсті (монохромды), көп түсті (полихромды) кескіндерді меңгеру.
9. Стильдік принтер жобалау дағдыларына ие болу.
10. Киім жобалаудың әдістерін меңгеру.
Білімдер:
1. Бейнелеу өнері және костюм өнерінің көне дәуірден қазіргі уақытқа дейінгі тарихы саласындағы негізгі теориялық білім.
2. Стилистиканың аспектілері, ою-өрнек семантикасы және бұйымдарды жасау технологиясы. Сән семиотикасы.
3. Пластикалық модельдеу мен материалдарды өткізу әдістері.
4. Пластикалық модельдеудің дәстүрлі емес әдістері.
5. Композициялық құралдардың типологиясы және олардың өзара әрекеті.
6. Көрнекі қабылдау үлгілерін қолдану жолдары.
7. Форма құрастыру әдістері.
8. Қазіргі заманғы бұйымдардың, аксессуарлардың, сувенирлердің тұтынушылық қасиеттері (талаптары).
9. Сәннің көркемдік бейнесі және костюм формасының құрылуының заңдылықтары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Тігін бұйымдарын дайындау/жұмыстарды орындау
Машықтар:
1. Киім өндірісі мен дизайнының технологиялық карталарын құрастыру.
2. Жартылай автоматты тігін машиналарында: бекітпе, түйме тігу, ігек, қалталарды өңдеу, жеңді қолтық тесікке тігу, кесте тігу жұмыстарында қолдана білу
3. Эксперименттік үлгілерді іске қосуға қатысу.
4. Өз бетінше әзірленген киім дизайны жобасының материалында шығару.
5. Маталарды қосымша материалдармен біріктіре білу: былғары, киіз, үлбір, жүн т.б.
6. Киімді қалпына келтіре білу.
Білімдер:
11. Тоқыма материалтану.
2. Маталардың жиырылуын есептеу әдістемесін меңгеру.
3. Таңдалған бастапқы материалдарды көркем өңдеудің әрбір түрі бойынша жұмыстың барлық кезеңдерін білу.
4. Көркем шығармалардың/жұмыстардың стильдері.
5. Сәндік композицияның заңдылықтары.
6. Ою-өрнектік композиция принциптерінің әртүрлілігі, өрнектегі масштаб қатынастарының рөлі, бейнелеу өнеріндегі ырғақ, силуэттің маңызы.
7. Бұйым бөлшектерін конструктивті талдау жолдары, тарихи материалды байланыстыру және бұйым дизайнына заманауи көзқарас.
8. Қазақстан өнерінің дәстүрлері және жаһандық мәдениет құндылықтары, олардың кәсіби қызметінде назар аудару.
9. Мұражай коллекцияларында сақталған өткен дәуірлердегі сәнгерлердің қолынан шыққан шедеврлер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 3:
Маталарды, бұйымдарды/жұмыстарды әр түрлі безендіру түрлерін орындау
Машықтар:
1. Академиялық кескіндеме дағдыларын меңгеру.

2. Владеть техниками комбинирования методов декорирования текстильных изделий.
3. Владеет навыками передачи фактуры и качества материала изображаемого объекта, градацией тональных и цветовых соотношений.
4. Владеть стилями и направлениями современного искусства.
5. Выполнение декорирования изделий из выбранного исходного материала сюжетно-орнаментальными рисунками.
6. Использование инкрустации, интарсии.
Знания:
1. Архитектоника объемных структур.
2. Орнаментальные композиции и рисунки для декорирования, правила их построения.
3. Механические техники декорирования ткани (декоративные эффекты, которые достигаются путем механической обработки лицевой поверхности после завершения производства).
4. Художественные техники декорирования (декоративные эффекты, которые достигаются путем дополнительной художественной обработки лицевой поверхности после завершения производства).
5. Химические техники декорирования ткани (декоративные эффекты, которые достигаются путем введения в состав декоративного слоя специальных материалов в процессе производства или обработки лицевой поверхности реактивами после завершения производства).
6. Сложные комбинированные техники декорирования ткани (сложные декоративные эффекты, которые заранее проектируются и достигаются путем комбинации базовых техник с другими техниками декорирования).
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Обеспечение производства и реализации изделий
Навык 1:
Поиск и выбор рыночной ниши.
Умения:
1. Владеть способами изучения тенденций рынка и предпочтений клиентов.
2. Проводить анализ представленных на рынке изделий для создания совершенно новой продукции.
3. Заниматься расчетной частью работы: дизайн, расход материалов и т.д.
Знания:
1. Состояния рынка и его системы.
2. Факторов влияния на предложение и спрос на одежду.
3. Текущей рыночной стоимости швейных изделий.
4. Текущего уровня стоимости материалов
5. Принципов расчета себестоимости изделия и планирования размера прибыли.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Планирование и позиционирование товара на рынке
Умения:
1. Вести учет и мониторинг исполнения заказов на изготовление продукции/работ.
2. Создавать портфолио заказных и авторских работ на официально/личной странице социальных сетей, в том числе размещать работы на специализированных веб-сайтах,
3. Владеть навыками презентации продукции/работ с применением современных компьютерных программ.
4. Уметь готовить выставочную экспозицию изделий/работ.
5. Применять современные методы и средства обратной связи с клиентами, взаимодействия со СМИ.
Знания:
1. Принципы работы социальных сетей

2. Тоқыма бұйымдарын безендіру әдістерін құрамдастыру тәсілдерін меңгеру.
3. Бейнеленген объект материалының текстурасы мен сапасын, тондық және түс арақатынасының градациясын жеткізу дағдысы.
4. Қазіргі заманғы өнердің стильдері мен бағыттарын меңгеру.
5. Таңдалған бастапқы материалдан бұйымдарды оюмен сюжеттік сызбалармен безендіру.
6. Инкрустацияны, интарсияны қолдану.
Білімдер:
1. Көлемді құрылымдардың архитектоникасы.
2. Ою-өрнекті композициялар мен безендіруге арналған сызбалар, олардың қолдану ережелері.
3. Маталарды безендірудің механикалық әдістері (өндіріс аяқталғаннан кейін алдыңғы бетті механикалық өңдеу арқылы қол жеткізілетін сәндік әсерлер).
4. Көркем безендіру әдістері (өндіріс аяқталғаннан кейін алдыңғы бетті қосымша көркемдік өңдеу арқылы қол жеткізілетін сәндік әсерлер).
5. Маталарды безендірудің химиялық әдістері (өндіріс кезіндешекейленген қабаттың құрамына арнайы материалдарды енгізу немесе өндіріс аяқталғаннан кейін алдыңғы бетті реагенттермен өңдеу арқылы қол жеткізілетін сәндік әсерлер).
6. Күрделі аралас матаны безендіру әдістері (алдын ала әзірленген және негізгі әдістерді басқа безендіру әдістерімен біріктіру арқылы қол жеткізілетін күрделі сәндік әсерлер).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Бұйымдарды өндіру мен өткізуді қамтамассз ету
Дағды 1:
Нарық орнын іздеу және таңдау.
Машықтар:
1. Нарық тенденциялары мен тұтынушылардың қалауларын зерттеу.
2. Мүлде жаңа өнімдерді жасау үшін нарықтағы өнімдерді талдау.
3. Жұмыстың есеп бөлігімен айналысу: дизайн, материалдар шығыны және т.б.
Білімдер:
1. Киім нарығының жағдайы және оның жүйесі.
2. Киім бұйымдарына сұраныс пен ұсынысқа әсер ететін факторлар.
3.Тігін бұйымдарына қазіргі нарықтық құны.
4. Материалдардың қазіргі құны.
5. Өнімнің өзіндік құнын есептеу және пайда мөлшерін жоспарлау принциптері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Нарықтағы тауарларды жоспарлау және жайғастыру
Машықтар:
1. Өнімді/жұмыстарды өндіруге тапсырыстардың орындалуын есепке алу және бақылау.
2. Әлеуметтік желілердің ресми/жеке парақшасында тапсырыстық және авторлық жұмыстар портфолиосын құру, оның ішінде мамандандырылған веб-сайттарда жұмыстарды орналастыру,
3. Заманауи компьютерлік бағдарламаларды пайдалана отырып, өнімді/жұмыстарды көрсету дағдыларын меңгеру.
4. Өнімдердің/жұмыстардың көрмелік қойылымын дайындай білу.
5. Тұтынушының кері байланысының, БАҚ-пен өзара әрекеттесудің заманауи әдістері мен құралдарын қолдану.
Білімдер:
1. Әлеуметтік желілердің жұмыс істеу принциптері

2. Основы создания выставочной экспозиции
3. Принципы разработки презентации и применения технических средств.
Возможность признания навыка:
-
Дополнительная трудовая функция 1:
Организация творческого взаимодействия с партнерами и производственными работниками (студии)
Навык 1:
Ориентация на рынке профессионального труда с учетом требований современного менеджмента
Умения:
1. Находить и использовать на рынке труда информацию о мастерах по определенному виду декоративно-прикладного искусства, в целях кооперации, привлечения кадров.
2. Уметь оценивать уровень качества результата работы работников производственного структурного подразделения/партнеров.
3. Уметь организовать безопасные условия производственных процессов.
Знания:
1. Тенденций развития техники и технологий в профессиональной области в стране и за рубежом.
2. Правовых и технических требований в сфере профессиональной деятельности.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Ориентация на результат и эффективность, межличностная компетентность, управленческие компетенции, когнитивные компетенции, личная эффективность, способность к абстрактному мышлению и критическое мышление, способность понимать значение культуры как формы человеческого существования, владение ключевыми знаниями психологии человека.
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Главный художник / дизайнер Модельер-художник
6
Модельер -конструктор
6
Модельер - технолог одежды
6
Руководитель предприятия
Глава 4. Технические данные профессионального стандарта
11. Наименование государственного органа:
Министерство культуры и информации Республики Казахстан
Исполнитель:
Борамбаев Нурбек Медерович, +7 (705) 160 57 01,
12. Организации (предприятия) участвующие в разработке:
Руководитель проекта:
Организация: главный научный сотрудник Научно-исследовательского центра Казахстана филиал республиканского государственного казенного предприятия "Государственный музей "Центр сближения культур" Жумадилова Дарья Ертаевна, e-mail: daria_131_168@mail.ru. Номер телефона: +7 (705) 708 72 22
Эксперты-разработчики:
Организации: Республиканское государственное учреждение "Казахский национальный университет искусств".
Руководитель проекта:
Могильная А.В.
Контактные данные:
e-mail: avm5501160@gmail.com
тел: +7701550116
Исполнители проекта:
Ескожина Л.Б. тел.: 87776384743, e-mail: Laura8879@gmail.com
13. Отраслевой совет по профессиональным квалификациям: 10 января 2024 года.
14. Национальный орган по профессиональным квалификациям: 2 ноября 2023 года.

2. Көрме экспозициясын құрастыру негіздері
3. Презентацияларды әзірлеу және техникалық құралдарды қолдану принциптері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Қосымша еңбек функциясы 1:
Серіктестер және өндірістік жұмысшылармен (студиялармен) шығармашылық қарым-қатынасты ұйымдастыру
Дағды 1:
Заманауи менеджмент талаптарын ескере отырып кәсиби еңбек нарығындағы бағдар
Машықтар:
1. Сәндік-қолданбалы өнердің белгілі бір түрінен шеберлер туралы еңбек нарығындағы мәліметтерді ынтымақтастық, кадр тарту мақсатында табу және пайдалану.
2. Өндірістік құрылымдық бөлімше/серіктестер қызметкерлерінің жұмыс нәтижесінің сапалық деңгейін бағалай білу.
3. Өндірістік процестердің қауіпсіз жағдайларын ұйымдастыра білу.
Білімдер:
1. Елімізде және шетелде кәсіптік салада техника мен технологияның даму тенденциялары.
2. Кәсіби қызмет саласындағы құқықтық және техникалық талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Нәтижеге және тиімділікке бағдарлану, тұлғааралық құзыреттілік, басқарушылық құзыреттілік, танымдық құзыреттілік, тұлғалық тиімділік, абстрактілі ойлау қабілеті, сыни тұрғыдан ойлау, адамның өмір сүру формасы ретіндегі мәдениеттің мәнін түсіну,адам психологиясының негізгі білімдерді игеру.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Бас суретші/ Сәндік дизайнер-суретші
6
Сәнгер -конструктор
6
Сәнгер – киім технологы
6
Кәсіпорын жетекшісі
4-тарау. Кәсіптік стандарттың техникалық деректері
11. Мемлекеттік органның атауы:
Қазакстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлігі
Орындаушы:
Борамбаев Нурбек Медерович, +7 (705) 160 57 01, n.borambaev@msm.gov.kz
12. Әзірлеуге қатысатын ұйымдар (кәсіпорындар):
Ұйым: "Мәдениеттерді жақындастыру орталығы" мемлекеттік музейі" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорнының филиалы Қазақстанның ғылыми-зерттеу орталығының бас ғылыми қызметкері Жұмаділова Дарья Ертайқызы, e-mail: daria_131_168@mail.ru. телефон нөмірі: +7 (705) 708 72 22.
Сарапшы әзірлеушілер:
Ұйым: "Қазақ ұлттық өнер университеті" республикалық мемлекеттік мекемесі.
Жоба жетекшісі:
Могильная А.В.
Байланыс деректері: e-mail: avm5501160@gmail.com тел: +7701550116
Жоба орындаушылары:
Ескожина Л. Б. тел.: 87776384743, e-mail: Laura8879@gmail.com
13. Кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңес: 2024 жылғы 10 қаңтар.
14. Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық орган: 2023 жылғы 2 қарашада.

15. Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен": 15 февраля 2024 года.
16. Номер версии и год выпуска: версия 1, 2024 год.
17. Дата ориентировочного пересмотра: 2027 год.
Приложение 10
к приказу Министра
культуры и информации
Республики Казахстан
от 17 апреля 2024 года № 150
Профессиональный стандарт: "Дирижер (по видам)"
Глава 1. Общие положения
1. Область применения профессионального стандарта: профессиональный стандарт "Дирижер (по видам)" разработан в соответствии с пунктом 5 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях" в целях обучения персонала на предприятиях, признания профессиональной квалификации работников и выпускников организаций образования и решений широкого круга задач в области управления персоналом в организациях и на предприятиях и применяется в сфере культуры.
2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) информальное образование – вид образования, получаемый в ходе повседневной деятельности вне организаций образования и организаций, предоставляющих образовательные услуги, и не сопровождаемый выдачей документа, подтверждающего результаты обучения;
2) знание – изученная и усвоенная информация, необходимая для выполнения действий в рамках профессиональной задачи;
3) навык – способность применять знания и умения, позволяющая выполнять профессиональную задачу целиком;
4) профессия – род занятий, осуществляемый физическим лицом и требующий определенной квалификации для его выполнения.
3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) НРК – национальная рамка квалификаций;
2) ОРК – отраслевая рамка квалификаций;
3) ОКЭД – общий классификатор видов экономической деятельности;
4) ЕТКС – единый тарифно-квалификационный справочник;
5) КС – квалификационный справочник;
6) МСКО – международная стандартная классификация образования;
7) ТиПО – техническое и профессиональное образование;
8) ДМШ – детская музыкальная школа;
9) ДШИ – детская школа искусств;
10) ДДТ – детский дом творчества;
11) ДТ – дом творчества.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Дирижер (по видам).
5. Код профессионального стандарта: R90012048.
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
R Искусство, развлечения и отдых;
90 Деятельность в области творчества, искусства и развлечений;
90.0 Деятельность в области творчества, искусства и развлечений;
90.01 Артистическая деятельность;
90.01.2 Концертная деятельность.
Краткое описание профессионального стандарта: Исполнительская деятельность: создание новых и возобновление ранее созданных концертов, концертных постановок, отдельных номеров и музыкально-сценических композиций. Организация, планирование и контроль творческо-производственного процесса по подготовке и созданию концертной программы, концертных постановок, отдельных номеров и музыкально-сценических композиций. Педагогическая деятельность (6, 7, 8 уровни): Музыкальная педагогика (преподавание специальных дисциплин в специализированных музыкальных школах, ТиПО и учреждениях дополнительного образования РК (ДМШ, ДШИ, ДДТ, ДТ, студии и т.п.)). Руководство организацией/структурным подразделением в сфере образования, культуры и искусства согласно квалификационным требованиям. Научно-исследовательская деятельность (7, 8 уровни): Проведение научных исследований, разработка и реализация научных и творческих проектов в области искусства.
7. Перечень карточек профессий:
1) Дирижер - 4 уровень ОРК;
2) Дирижер (по видам) - 6 уровень ОРК;
3) Дирижер (по видам) - 7 уровень ОРК;

15. "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы: 2024 жылғы 15 ақпан.
16. Нұсқа нөмірі және шығарылған жылы: Нұсқа 1, 2024 жыл.
17. Бағдарлы қайта қарау күні: 2027 жыл.
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және ақпарат
министрінің
2024 жылғы 17 сәуірдегі
№ 150 бұйрығына
10-қосымша
Кәсіптік стандарт: "Дирижер (түрлері бойынша)"
1- тарау. Жалпы ережелер
1. Кәсіптік стандарттың қолданылу аясы: "Дирижер" (түрлері бойынша) кәсіптік стандарты "Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 5-тармағына сәйкес және кәсіпорындарда персоналды оқытуға, білім беру ұйымдары қызметкерлері мен түлектерінің кәсіптік біліктілігін тануға және ұйымдарда және ұйымдарда персоналды басқару саласындағы кең ауқымды міндеттерді шешу мақсатында әзірленді және мәдениет саласында қолданылады.
2. Осы кәсіптік стандартта мынадай терминдер, анықтамалар мен қысқартулар қолданылады:
1) ақпараттық білім беру – білім беру ұйымдарынан және білім беру қызметтерін ұсынатын ұйымдардан тыс күнделікті қызмет барысында алынатын және оқыту нәтижелерін растайтын құжатты берумен сүйемелденбейтін білім беру түрі;
2) білім – кәсіптік міндет шеңберінде іс-әрекеттерді орындау үшін қажетті зерделенген және меңгерілген ақпарат;
3) дағды – кәсіби тапсырманы толығымен орындауға мүмкіндік беретін білім мен дағдыларды қолдану қабілеті;
4) мамандық – жеке тұлға жүзеге асыратын және оны орындау үшін белгілі бір біліктілікті талап ететін кәсіп түрі.
3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады:
1) ҰБШ – ұлттық біліктілік шеңбері;
2) СБШ – салалық біліктілік шеңбері;
3) ЭҚЖЖ – экономикалық қызметтің жалпы жүктеуіші;
4) БТБА – бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы;
5) БА – біліктілік анықтамалығы;
6) БХСЖ – білім берудің халықаралық стандартты жіктелуі;
7) ТжКБ – техникалық және кәсіптік білім беру;
8) БММ – балалар музыка мектебі;
9) БӨМ – балалар өнер мектебі;
10) БШҮ – балалар шығармашылық үйі;
11) ШҮ – шығармашылық үйі.
2-тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: Дирижер (түрлері бойынша).
5. Кәсіптік стандарттың коды: R90012048ү
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
R Өнер, ойын-сауық және демалыс;
90 Шығармашылық, өнер және ойын-сауық саласындағы қызмет;
90.0 Шығармашылық, өнер және ойын-сауық саласындағы қызмет;
90.01 Әртістік қызмет;
90.01.2 Концерт қызметі;
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: Дирижер (түрлері бойынша)жұмысшылардың кәсіптік қызметі, мазмұны, сапасы, еңбек жағдайлары, біліктілігі мен құзыреті саласындағы талаптарды белгілейді.
8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
1) Дирижер - 4 СБШ-нің деңгейі;
2) Дирижер (түрлері бойынша) - 6 СБШ-нің деңгейі;
3) Дирижер (түрлері бойынша) - 7 СБШ-нің деңгейі;

4) Дирижер (по видам) - 8 уровень ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "Дирижер":
Код группы:
2652-4
Код наименования занятия:
2652-4-003
Наименование профессии:
Дирижер
Уровень квалификации по ОРК:
4
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
- Хоровое дирижирование
- Инструментальное исполнительство по видам инструментов
Квалификация:
- Хормейстер;
- Дирижер оркестра
Требования к опыту работы:
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
2652-5-006 Артист хора
2652-2-003 Оркестратор
Основная цель деятельности:
Организация работы коллектива (хора, оркестра) для выполнения определенных творческих задач.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Дирижирование коллективом (хором, оркестром) при разучивании и исполнении музыкальных произведений.
2. Организация и проведение художественно-творческой работы с коллективом
Дополнительные трудовые функции:
-
Трудовая функция 1:
Дирижирование коллективом (хором, оркестром) при разучивании и исполнении музыкальных произведений.
Навык 1:
Владение дирижерским жестом
Умения:
1. Владеть свободой движения рук и техникой движения всего тела
2. Дирижировать произведения различных типов
3. Осуществлять аранжировку, обработку музыкальных произведений для различных составов хора, оркестра, ансамбля.
4. Исполнять на фортепиано хоровые партитуры различной сложности (хормейстеру)
5. Читать оркестровые партитуру с листа на фортепиано
6. Организовать работу хорового коллектива (хормейстеру)
7. Работать с оркестром
Знания:
1. История развития музыкального исполнительства (хорового, оркестрового).
2. Общие закономерности классической гармонии
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Петь в хоре или играть в составе оркестра
Умения:
1. Демонстрировать готовность голосового аппарата к пению в хоре (хормейстеру)
2. Петь в составе хора (хормейстеру)
3. Владеть хоровым репертуаром (хормейстеру)
4. Владеть игрой на музыкальном инструменте (дирижеру оркестра)
5. Владеть оркестровым репертуаром (дирижеру оркестра)
6. Играть в составе оркестра и ансамбля (дирижеру оркестра)
Знания:
1. История развития мировой и отечественной музыки
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Организация и проведение художественно-творческой работы с коллективом
Навык 1:
Совершенствовать основные элементы хоровой/ оркестровой звучности
Умения:
1. Осуществлять контроль за соблюдением стилистики, манеры и качества исполнения в соответствии с художественной концепцией музыкального произведения.

4) Дирижер (түрлері бойынша) - 8 СБШ-нің деңгейі.
3-тарау. Кәсіптер карточкалары
9. Кәсіптің карточкасы "Дирижер":
Топтың коды:
2652-4
Қызмет атауының коды:
2652-4-003
Кәсіптің атауы:
Дирижер
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Хорды дирижерлау
Аспаптық орындаушылық (аспап түрлері бойынша)
Біліктілік:
- Хормейстер
- Оркестр дирижеры
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2652-5-006 Хор әртісі
2652-2-003 Оркестратор
Қызметтің негізгі мақсаты:
Белгілі бір шығармашылық тапсырмаларды орындау үшін топтың (хор, оркестр) жұмысын ұйымдастыру.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Музыкалық шығармалармен жұмыс жасау және концерттік орындау кезінде топты (хормен, оркестрмен) дирижерлеу.
2. Ұжыммен көркем шығармашылық жұмысты ұйымдастыру және жүргізу
Қосымша еңбек функциялары:
-
Еңбек функциясы 1:
Музыкалық шығармалармен жұмыс жасау және концерттік орындау кезінде топты (хормен, оркестрмен) дирижерлеу.
Дағды 1:
Дирижерлық жестті меңгеру
Машықтар:
1. Қолдың еркін қозғалуын және бүкіл дененің қозғалыс техникасын меңгеру
2. Түрлі музыкалық шығармаларды дирижерлеу 3. Музыкалық шығармаларды әртүрлі хорларға, оркестрлерге және ансамбльдерге өңдеу жасау.
4. Фортепианода түрлі деңгейдегі хор партитураларын орындау (хормейтсерге)
5. Фортепианода оркестр партитурасын парақтан тоқып орындау (оркестр дирижерына)
6. Хор жұмысын ұйымдастырұ (хормейтсерге)
7. Оркестрмен жұмыс жасау(оркестр дирижерына)
Білімдер:
1. Музыкалық орындаушылық тарихы (хор, оркестр)
2. Классикалық гарманияных жалпы заңдылықтары
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Хорда ән айту немесе оркестрде ойнау
Машықтар:
1. Вокалдық аппараттың хормен ән айтуға дайындығын көрсету (хормейстер)
2. Хор құрамында ән айту (хормейстер)
3. Хор репертуарын меңгеру (хормейстер)
4. Музыкалық аспапта ойнау (оркестр дирижері)
5. Оркестр репертуарын меңгеру (оркестр дирижері)
6. Оркестр, ансамбл құрамында ойнау (оркестр дирижері)
Білімдер:
Әлемдік және отандық музыканың даму тарихы
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Ұжыммен көркем шығармашылық жұмысты ұйымдастыру және жүргізу
Дағды 1:
Хор/оркестрлік дыбысталуының негізгі элементтерін жетілдіру
Машықтар:
1. Музыкалық шығарманың көркемдік концепциясына сәйкес орындалу мәнері, тәсілі және сапасының сақталуын қадағалау.

2. Научить коллектив выполнять определенную творческую задачу.
3. Обладать дирижерской волей
4. Раскрывать перед исполнителями авторский замысел партитуры через личное творческое понимание художественных образов, формы, стиля произведения и других элементов, составляющих музыкальную драматургию музыкального произведения.
Знания:
1. Хороведение и методика работы с хором (хормейстеру)
2. Возможности музыкальных инструментов оркестра (дирижеру оркестра).
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Адаптивность
Самоорганизация и самоконтроль
Сотрудничество и взаимодействие
Гибкость мышления
Стрессоустойчивость
Лидерство
Умение работать в команде
Ориентация на результат
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
4
Артист оркестра
4
Артист хора
10. Карточка профессии "Дирижер" (по видам):
Код группы:
2652-4
Код наименования занятия:
2652-4-003
Наименование профессии:
Дирижер (по видам)
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 17 июля 2017 года № 209 "Об утверждении Типовых квалификационных характеристик должностей руководителей, специалистов и других служащих государственных организаций культуры" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15495)
Артист-Конферансье;
Артист хора;
Артист вспомогательного состава театра (концертной организации);
Артист-солист (вокалист) театра (оперы и балета, музыкальной комедии, музыкально-драматического);
Методист;
Методист по формированию программ;
Культорганизатор;
Руководитель коллектива (кружка);
Заведующий клубом;
Главный администратор (менеджер по организации спектаклей, концертов, цирковых представлений);
Заведующий (руководитель) литературно-драматической частью;
Заведующий (руководитель) музыкальной частью;
Заведующий (руководитель) художественно-постановочной частью;
Заведующий (руководитель) производственной мастерской;
Руководитель группы (оркестр, ансамбль), отдела театрально-зрелищных организаций (театры, концертные организации, цирки).
Артист-Конферансье;
Артист хора;
Артист вспомогательного состава театра (концертной организации);
Артист-солист (вокалист) театра (оперы и балета, музыкальной комедии, музыкально-драматического);
Методист по формированию программ;
Культорганизатор;
Руководитель коллектива (кружка)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет)
Специальность:
Искусство
Дирижирование (по видам: Хоровое / Оркестровое)
Квалификация:

2. Топты белгілі бір шығармашылық тапсырманы орындауға үйрету.
3. Дирижерлық ерік-жігерге ие болу
4. Музыкалық шығарманың музыкалық драматургиясын құрайтын көркем образдарды, шығарманың формасын, стилін және басқа да элементтерді өздік шығармашылық түсінігі арқылы орындаушыларға партитураның авторлық идеясын ашу.
Білімдер:
1. Хортану және хормен жұмыс істеу әдістемесі (хормейстер үшін)
2. Оркестрдің музыкалық аспаптарын мүмкіншіліктері (оркестр дирижеру үшін).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Бейімділік
Өзін-өзі ұйымдастыру және өзін-өзі бақылау
Дербестік және жауапкершілік
Ынтымақтастық және өзара әрекеттесу
Ойлау икемділігі
Стресске төзімділік
Көшбасшылық
Топта жұмыс істеу дағдысы
Нәтижеге бағытталған
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
4
Оркестр әртісі
4
Хор әртісі
10. Кәсіптің карточкасы "Дирижер" (түрлері бойынша):
Топтың коды:
2652-4
Қызмет атауының коды:
2652-4-003
Кәсіптің атауы:
Дирижер
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Мемлекеттік мәдениет ұйымдары басшыларының, мамандарының және басқа да қызметкерлерінің лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2017 жылғы 17 шілдедегі № 209 бұйрығы (Нормативтік-құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеуіндегі тізбесінде № 15495 болып тіркелген)
Артист-Конферансье;
Хор артисі;
Артист вспомогательного Театрдың (концерттік ұйымның) қосалқы құрамының артисі;
Театр артисі-солист (вокалист) (опера және балет, музыкалық комедия, музыкалық-драмалық);
Әдіскер;
Бағдарламаларды қалыптастыру бойынша әдіскер;
Мәдени ұйымдастырушы;
Ұжым (үйірме) басшысы;
Клуб меңгерушісі;
Бас әкімші (спектакльдерді, концерттерді, цирк қойылымдарын ұйымдастыру жөніндегі менеджер);
Әдеби-драмалық бөлімнің меңгерушісі (жетекшісі) ;
Музыкалық бөлімнің меңгерушісі (жетекшісі);
Көркемдік-қойылым бөлімінің меңгерушісі (басшысы);
Өндірістік шеберхананың меңгерушісі (басшысы);
Топ (оркестр, ансамбль), театр-ойын-сауық ұйымдары (театрлар, концерттік ұйымдар, цирктер) бөлімінің басшысы.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі)
Мамандық:
Өнер
Дирижерлеу
(түрлері бойынша: Хор / Оркестр)
Біліктілік:

1. Дирижер хора, преподаватель
2. Дирижер оркестра, преподаватель
Требования к опыту работы:
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
2652-4-001 Ассистент дирижера
2652-4-002 Ассистент хормейстера
2652-4-003 Дирижер
2652-4-004 Хормейстер
2652-5-003 Артист ансамбля песни и пляски
2652-5-004 Артист вокально-инструментального ансамбля
2652-9-001 Музыкальный руководитель
2652-9-009 Художественный руководитель
2652-5-006 Артист хора
2655-0-006 Артист музыкального театра
3439-0-002 Артист миманса
3439-0-007 Инспектор по нотным материалам
3439-0-009 Инспектор хора
2334-0-051 Преподаватель хорового дирижирования, колледж
2379-9-004 Научный сотрудник (в области образования)
2334-0-056 Педагог-сольфеджист для вокалистов и хоровиков, колледж
2314-0-013 Преподаватель, доцент, профессор оркестрового дирижирования ВУЗ
2314-0-014 Преподаватель, доцент, профессор хорового дирижирования ВУЗ
Основная цель деятельности:
Исполнительская деятельность: Организация, планирование и контроль творческо-производственного процесса по подготовке и созданию концертной программы, концертных постановок, отдельных номеров и музыкально-сценических композиций в качестве дирижера. Решение организационных и художественных задач.
Педагогическая деятельность: Музыкальная педагогика – преподавание специальных дисциплин в учреждениях дополнительного образования РК (ДМШ, ДШИ, ДДТ, ДТ, студии и т.д. Руководство организацией/структурным подразделением в сфере образования, культуры и искусства согласно квалификационным требованиям.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Дирижерская деятельность по обеспечению процесса подготовки концертной программы, концертных постановок, отдельных номеров и музыкально-сценических композиций.
2. Анализ музыкального текста, его разучивание и концертное исполнение.
3. Преподавание специальных дисциплин в учреждениях дополнительного образования РК (ДМШ, ДШИ, ДДТ, ДТ, студии и т.д.).
4. Руководство организацией / структурным подразделением в сфере образования, культуры и искусства согласно квалификационным требованиям.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Организация, планирование и контроль творческо-производственного процесса по подготовке и созданию концертной программы, концертных постановок, отдельных номеров и музыкально-сценических композиций в качестве дирижера.
Навык 1:
Участие в составлении концертной программы, концертных постановок, отдельных номеров и музыкально-сценических композиций.
Умения:

1. Хор дирижері, оқытушы
2. Оркестр дирижері, оқытушы
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2652-4-001 Дирижер көмекшісі
2652-4-002 Хормейстердің көмекшісі
2652-4-003 Дирижер
2652-4-004 Хормейстер
2652-5-003 Ән және би ансамблінің әртісі
2652-5-004 Вокалды-аспаптық ансамбль әртісі
2652-9-001 Музыка жетекшісі
2652-9-009 Көркемдік жетекші
2652-5-006 Хор әртісі
2655-0-006 Музыкалық театр әртісі
3439-0-002 Миманс әртісі
3439-0-007 Нота материалдары жөніндегі инспектор
3439-0-009 Хор инспекторы
3439-0-009 Инспектор хора
2334-0-051 Хор дирижеры оқытушысы, колледж
2379-9-004 Ғылыми қызметкер (білім беру саласында)
2334-0-056 Вокалистер мен хоровиктерге арналған сольфеджист мұғалімі, колледж
2314-0-013 Оркестрмен дирижерлеу ЖОО оқытушысы, доценті, профессоры
2314-0-014 Хор дирижерлеу ЖОО оқытушысы, доценті, профессоры
Қызметтің негізгі мақсаты:
Орындаушылық қызмет: дирижер ретінде концерттік бағдарламаны, концерттік қойылымдарды, жекелеген нөмірлер мен музыкалық-сахналық композицияларды дайындау және құру бойынша шығармашылық-өндірістік процесті ұйымдастыру, жоспарлау және бақылау. Ұйымдастырушылық және көркемдік міндеттерді шешу.
Педагогикалық қызмет: Музыкалық педагогика (ҚР мамандандырылған музыка мектептерінде, типіндегі және қосымша білім беру мекемелерінде (БММ, БММ, ДДТ, ДТ, студиялар және т.б.) арнайы пәндерді оқыту).
Біліктілік талаптарына сәйкес білім беру, мәдениет және өнер саласындағы ұйымды/құрылымдық бөлімшені басқару.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Концерттік бағдарламаны, концерттік қойылымдарды, жекелеген нөмірлер мен музыкалық-сахналық композицияларды дайындау процесін қамтамасыз ету жөніндегі дирижерлік қызметі.
2. Музыкалық мәтінді талдау, оны үйрену және концерттік орындау.
3. Мамандандырылған музыкалық мектептерде, ҚР қосымша білім беру мекемелерінде (БММ, БММ, ДДТ, ДТ, студия және т. б.) арнайы пәндерді оқыту.
4. Біліктілік талаптарына сәйкес білім беру, мәдениет және өнер саласындағы ұйымдық/ құрылымдық бөлімшені басқару.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Дирижер ретінде концерттік бағдарламаны, концерттік қойылымдарды, жекелеген нөмірлер мен музыкалық-сахналық композицияларды дайындау және құру бойынша шығармашылық-өндірістік процесті ұйымдастыру, жоспарлау және бақылау.
Дағды 1:
Концерттік бағдарламаны, концерттік қойылымдарды, жекелеген нөмірлер мен музыкалық-сахналық композицияларды жасауға қатысу.
Машықтар:

1. Составлять график проведения репетиций, прогонов и выступлений.
2. Осуществлять контроль за сроками и качеством выступлений.
3. Расширять исполнительский репертуар новыми постановками / концертными программами
4. Владеть лидерскими качествами, умением работать в команде.
Знания:
1. Текущего репертуара организации культуры.
2. Музыкального материала новых постановок/концертных программ.
3. Основ мастерства дирижерского исполнительского искусства.
4. Принципов работы современных информационных технологий.
5. Основных жанрово-стилевых направлений развития отечественного и зарубежного музыкального искусства.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Планирование производственного процесса
Умения:
1. Владеть навыками организационно-методической работы с хоровым / оркестровым / ансамблевым коллективом.
2. Прогнозировать и совершенствовать исполнительскую деятельность коллектива.
3. Организовать и обеспечивать репетиционный процесс музыкантов, концертмейстеров, консультантов и других специалистов.
4. Определять и доносить до слушателя жанрово-стилевую специфику произведений музыкального искусства, их идейную концепцию.
5. Анализировать интерпретации различных исполнителей, особенности стилей и национальных школ.
Знания:
1. Основных форм, средств и методов постановочной, репетиторской и педагогической деятельности.
2. Основ тайм-менеджмента.
3. Основных закономерностей дирижерской трактовки музыкальных произведений различных жанров и стилей.
4. Истории развития отечественной и зарубежной хоровой и инструментальной музыки, музыкального театра, вокального/эстрадного, традиционного искусства, других видов искусств; классической/ современной музыкальной драматургии.
Возможность признания навыка:
-
Навык 3:
Осуществление взаимодействия с творческими организациями, композиторами
Умения:
1. Взаимодействовать с организаторами конкурсов и фестивалей.
2. Разрабатывать программы творческих фестивалей и конкурсов.
3. Пользоваться компьютером и иной вспомогательной техникой, средствами связи и коммуникации.
Знания:
1. Инновационных технологий, современных методик, актуальных научных исследований, связанных с деятельностью дирижера.
2. Организации и технологии творческого процесса в хоровом / оркестровом / ансамблевом коллективе.
3. Этики делового общения и ведения переговоров.
4. Творчества композиторов Казахстана и зарубежных композиторов различных жанров и стилей.
Возможность признания навыка:
-
Навык 4:
Выполнение работы по переложению произведений для различных видов творческих коллективов
Умения:
1. Создавать переложения и обработки музыкальных произведений различных жанров и стилей;

1. Дайындық, қайталау және концерттік қойылымдар кестесін жасау.
2. Концерттік қойылымдардың мерзімдері мен сапасын бақылауды жүзеге асыру.
3. Орындаушылық репертуарды жаңа қойылымдармен / концерттік бағдарламалармен кеңейту.
4. Көшбасшылық қасиеттерге ие болу, командада жұмыс істеу.
Білімдер:
1. Мәдениет ұйымының ағымдағы репертуары.
2. Жаңа қойылымдардың/концерттік бағдарламалардың музыкалық материалдары.
3. Дирижерлік орындаушылық өнер шеберлігінің негіздері.
4. Заманауи ақпараттық технологиялардың жұмыс принциптері.
5. Отандық және шетелдік музыкалық өнерді дамытудың негізгі жанрлық-стильдік бағыттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Өндіріс процесін жоспарлау
Машықтар:
1. Хор / оркестр / ансамбль ұжымымен ұйымдастырушылық-әдістемелік жұмыс дағдыларын меңгеру.
2. Ұжымның орындаушылық қызметін болжау және жетілдіру.
3. Музыканттардың, концертмейстерлердің, консультанттардың және басқа мамандардың дайындық процесін ұйымдастыру және қамтамасыз ету.
4. Музыкалық өнер туындыларының жанрлық-стильдік ерекшеліктерін, олардың идеялық тұжырымдамасын анықтау және тыңдаушыға жеткізу.
5. Әртүрлі орындаушылардың интерпретациясы, стиль ерекшеліктері мен ұлттық мектептерді талдау.
Білімдер:
1. Қойылымдық, репетиторлық және педагогикалық қызметтің негізгі нысандарын, құралдары мен әдістері.
2. Тайм-менеджменттің негіздері.
3. Әр түрлі жанрлар мен стильдердегі музыкалық шығармаларды дирижерлық түсіндірудің негізгі заңдылықтары.
4. Отандық және шетелдік хор және аспаптық музыканың, музыкалық театрдың, вокалдық/эстрадалық, дәстүрлі өнердің, басқа да өнер түрлерінің; классикалық/ заманауи музыкалық драматургияның даму тарихы.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 3:
Шығармашылық ұйымдармен, композиторлармен өзара әрекеттесуін жүзеге асыру
Машықтар:
1. Конкурстар мен фестивальдерді ұйымдастырушылармен өзара әрекеттесу.
2. Шығармашылық фестивальдар мен конкурстардың бағдарламаларын әзірлеу.
3. Компьютерді және өзге де қосалқы техниканы, байланыс және коммуникация құралдарын пайдалану.
Білімдер:
1. Инновациялық технологиялар, заманауи әдістер, дирижер қызметіне байланысты өзекті ғылыми зерттеулер.
2. Хор / оркестр / ансамбль ұжымындағы шығармашылық процестің ұйымдары мен технологиялары.
3. Іскерлік қарым-қатынас және келіссөздер этикасы.
4. Қазақстан композиторларының және әртүрлі жанрлар мен стильдердегі шетелдік композиторлардың шығармалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 4:
Шығармаларды әр түрлі шығармашылық ұжымдарға өңдеу және лайықтау
Машықтар:
1. Әр түрлі жанрлар мен стильдердегі музыкалық шығармаларды лайықтау және өңдеу;

2. Осуществлять переложения и обработки музыкальных произведений для различных составов (хоровых, оркестровых, ансамблевых).
3. Пользоваться специальными компьютерными программами, позволяющими корректировать музыкальный текст.
Знания:
1. Специальной литературы по аранжировке и обработке музыкальных произведений.
2. Возможностей, особенностей и диапазона певческого голоса/инструмента.
3. Приемов и методов аранжировки с учетом фактуры изложения.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Анализ музыкального текста, его разучивание и концертное исполнение
Навык 1:
Организация и проведение эффективной художественно-творческой работы, направленной на повышение качества исполнения коллективом и отдельным исполнителем.
Умения:
1. Организовывать и проводить репетиционную работу с коллективом (хоровым / оркестровым / ансамблевым).
2. Применять игру на фортепиано для решения повседневных задач в творческо-исполнительской деятельности.
3. Формулировать требования к участникам музыкального коллектива для повышения качества исполнения произведений.
4. Владеть методами музыкальной текстологии, целостного анализа музыкальных произведений, гармонического анализа.
5. Читать с листа нотные тексты, партитуры (хоровые, оркестровые, ансамблевые)
6. Грамотно использовать выразительные средства музыки (нюансировка, агогика, штрихи и т.д.) для донесения авторского замысла.
7. Обеспечивать сбалансированное звучание хора, оркестра, ансамбля, чистоту интонирования, точное следование авторскому тексту.
8. Владеть сценическими навыками, основами сценического движения.
Знания:
1. Возрастной психологии, методов психологического воздействия.
2. Форм и методов репетиционной работы.
3. Основы работы с концертмейстером, режиссером-постановщиком, участниками постановочной группы.
4. Истории исполнительского искусства, высокохудожественных образцов музыкальных произведений различных жанров и стилей.
5. Знать технологию применения исполнительских выразительных средств.
6. Знать методы работы над созданием музыкально- художественного образа.
7. Знать и правильно употреблять профессиональные понятия и термины.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Проведение индивидуальных и групповых занятий с дирижерами-исполнителями по повышению их квалификации.
Умения:
1. Осуществлять контроль за соблюдением стилистики, манеры и качества исполнения в соответствии с художественной концепцией произведения.
2. Обеспечивать правильный подбор, расстановку и использование творческих кадров.
Знания:
1. Средств образного раскрытия содержания произведения: структуру произведения и свойства его элементов.

2. Әр түрлі музыкалық топ құрамдарға (хор, оркестр, ансамбль) арналған музыкалық шығармаларды өзгерту және өңдеу.
3. Музыкалық мәтінді реттеуге мүмкіндік беретін арнайы компьютерлік бағдарламаларды қолдану.
Білімдер:
1. Музыкалық шығармаларды өңдеу және лайықтау бойынша арнайы әдебиеттер.
2. Әншілік дауыстың/аспаптың мүмкіндіктері, ерекшеліктері және ауқымы.
3. Құрылымның жазылуын ескере отырып, өңдеудің әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Музыкалық мәтінді талдау, оны үйрену және концерттік орындау
Дағды 1:
Ұжымның және жеке орындаушының орындау сапасын арттыруға бағытталған тиімді көркемдік-шығармашылық жұмысты ұйымдастыру және жүргізу.
Машықтар:
1. Ұжыммен (хор / оркестр / ансамбль) дайындық жұмыстарын ұйымдастыру және жүргізу.
2. Фортепианода ойнауды шығармашылық және орындаушылық қызметтегі күнделікті мәселелерді шешу үшін қолдану.
3. Шығармаларды орындау сапасын арттыру үшін музыкалық ұжымға қатысушыларға қойылатын талаптарды тұжырымдау.
4. Музыкалық текстология, музыкалық шығармаларды тұтас талдау, гармоникалық талдау әдістерін меңгеру.
5. Ноталық мәтіндерді парақтан, партитураларын (хор, оркестр, ансамбль) оқу.
6. Автордың ойын жеткізу үшін музыканың мәнерлі құралдарын (нюанс, агогика, соққылар және т.б.) дұрыс қолдану.
7. Хордың, оркестрдің, ансамбльдің теңдестірілген дыбысын, интонацияның тазалығын, авторлық мәтінді дәл орындауды қамтамасыз ету.
8. Сахналық дағдыларды, сахналық қозғалыс негіздерін меңгеру.
Білімдер:
1. Даму психологиясы, психологиялық әсер ету әдістері.
2. Дайындық жұмысының формалары мен әдістері.
3. Концертмейстермен, қоюшы режиссермен, қоюшы топ мүшелерімен жұмыс істеу негіздері.
4. Сахна өнерінің тарихы, әр түрлі жанр мен стильдегі музыкалық шығармалардың көркемдігі жоғары үлгілері.
5. Орындау мәнерлі құралдарды қолдану технологиясын білу.
6. Музыкалық-көркем бейнені жасау бойынша жұмыс істеу әдістерін білу.
7. Кәсіби ұғымдар мен терминдерді білу және дұрыс қолдану.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Орындаушы дирижерлармен жеке және топтық сабақтар өткізу, олардың біліктілігін арттыру.
Машықтар:
1. Шығарманың көркемдік концепциясына сәйкес орындалу мәнері, тәсілі және сапасының сақталуын қадағалау.
2. Шығармашылық кадрларды дұрыс таңдауды, орналастыруды және пайдалануды қамтамасыз ету.
Білімдер:
1. Шығарманың мазмұнын бейнелі ашу құралдары: шығарманың құрылымы және оның элементтерінің қасиеттері.

2. Методики воспитательной работы в коллективе.
3. Форм и порядка повышения квалификации исполнителей коллектива (хора / оркестра / ансамбля).
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 3:
Преподавание специальных дисциплин в специализированных музыкальных школах, ТиПО и учреждениях дополнительного образования РК (колледжи, /ДМШ, ДШИ, ДДТ, ДТ, студии и т.д.
Навык 1:
Способность преподавать специальные дисциплины
Умения:
1. Применять практические знания сольного и ансамблевого исполнения в педагогической деятельности.
2. Применять индивидуальный подход к обучающимся.
Знания:
1. Методики преподавания специальных дисциплин по профилю подготовки дирижера.
2. Истории и теории дирижерского исполнительского искусства.
3. Педагогического репертуара специализированных музыкальных школ, ТиПО и учреждений дополнительного образования
4. Физиологических, психолого-педагогических и возрастных особенностей обучающихся специализированных музыкальных школ, ТиПО и учреждений дополнительного образования
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Лидерство
Сотрудничество и взаимодействие
Стрессоустойчивость
Творчество и креативность
Выносливость к эмоциональным и физическим нагрузкам
Трудолюбие
Толерантность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Инспектор по нотным материалам
6
Ассистент дирижера
6
Ассистент хормейстера
6
Художественный руководитель
6
Хормейстер
6
Дирижер
6
Методист по формированию программ
6
Культорганизатор
6
Руководитель кружка
6
Руководитель творческого коллектива
6
Руководитель / Заведующий
структурного подразделения организации культуры (клубом / управления / студии / отдела / секции / части / цеха / съемок / труппы / группы (оркестр, ансамбль, хора, балета. солистов)
11. Карточка профессии "Дирижер":
Код группы:
2652-4
Код наименования занятия:
2652-4-003
Наименование профессии:
Дирижер
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 17 июля 2017 года № 209 "Об утверждении Типовых квалификационных характеристик должностей руководителей, специалистов и других служащих государственных организаций культуры" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15495)
Артист-Конферансье;
Артист хора;
Артист вспомогательного состава театра (концертной организации);
Артист-солист (вокалист) театра (оперы и балета, музыкальной комедии, музыкально-драматического);
Методист;
Методист по формированию программ;
Культорганизатор;
Руководитель коллектива (кружка);
Заведующий клубом;
Главный администратор (менеджер по организации спектаклей, концертов, цирковых представлений);
Заведующий (руководитель) литературно-драматической частью;
Заведующий (руководитель) музыкальной частью;
Заведующий (руководитель) художественно-постановочной частью;
Заведующий (руководитель) производственной мастерской;
Руководитель группы (оркестр, ансамбль), отдела театрально-зрелищных организаций (театры, концертные организации, цирки).
Артист-Конферансье;
Артист хора;
Артист вспомогательного состава театра (концертной организации);
Артист-солист (вокалист) театра (оперы и балета, музыкальной комедии, музыкально-драматического);
Методист по формированию программ;
Культорганизатор;
Руководитель коллектива (кружка)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура)
Специальность:
Искусство
Дирижирование (по видам: Хоровое / Оркестровое)
Квалификация:

2. Ұжымдағы тәрбие жұмысының әдістері.
3. Топ орындаушыларының (хор/оркестр/ансамбль) біліктілігін арттырудың нысандары мен тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 3:
Мамандандырылған музыкалық мектептерде, ҚР ТжКБ және қосымша білім беру мекемелерінде (колледждер, /БММ, БММ, ДДТ, ДТ, студиялар және т. б.) арнайы пәндерді оқыту
Дағды 1:
Арнайы пәндерді оқыту қабілеті
Машықтар:
1. Педагогикалық қызметте жеке және ансамбльдік орындаудың практикалық білімдерін қолдану.
2. Білім алушыларға жеке көзқарас қолдану.
Білімдер:
1. Дирижерлерді дайындау профилі бойынша арнайы пәндерді оқыту әдістемесі.
2. Дирижерлық өнердің тарихы мен теориясы.
3. Мамандандырылған музыка мектептерінің, ТжКБ және қосымша білім беру ұйымдарының педагогикалық репертуары
4. Мамандандырылған музыка мектептеріндегі, ТжКБ және қосымша білім беру ұйымдарындағы оқушылардың физиологиялық, психологиялық, педагогикалық және жас ерекшеліктері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Көшбасшылық
Ынтымақтастық және өзара әрекеттесу
Күйзеліске тұрақтылық
Шығармашылық және креатив
Эмоционалды және физикалық белсенділікке төзімділік
Еңбекқорлық
Төзімділік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Нота материалдары жөніндегі инспектор
6
Дирижер көмекшісі
6
Хормейстердің көмекшісі
6
Көркемдік жетекші
6
Хормейстер
6
Дирижер
6
Бағдарламаларды қалыптастыру бойынша әдіскер
6
Мәдени ұйымдастырушы
6
Үйірме жетекшісі
6
Шығармашылық ұжымның жетекшісі
6
Мәдениет ұйымының құрылымдық бөлімшесінің клуб / басқару / студия / бөлім / бөлім / бөлім / цех / түсірілім / труппа / топ (оркестр, ансамбль, хор, балет). солистер) басшысы / меңгерушісі
11. Кәсіптің карточкасы "Дирижер" (түрлері бойынша):
Топтың коды:
2652-4
Қызмет атауының коды:
2652-4-003
Кәсіптің атауы:
Дирижер
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Мемлекеттік мәдениет ұйымдары басшыларының, мамандарының және басқа да қызметкерлерінің лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2017 жылғы 17 шілдедегі № 209 бұйрығы (Нормативтік-құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеуіндегі тізбесінде № 15495 болып тіркелген)
Артист-Конферансье;
Хор әртісі;
Театрдың (концерттік ұйымның) қосалқы құрамының әртісі;
Театрдың (опера және балет, музыкалық комедия, музыкалық-драмалық) солист-әртісі (вокалист);
Әдіскер;
Бағдарламаларды қалыптастыру жөніндегі әдіскер;
Мәдени ұйымдастырушы;
Ұжым (үйірме) жетекшісі;
Клуб меңгерушісі;
Бас әкімші (спектакльдерді, концерттерді, цирк қойылымдарын ұйымдастыру жөніндегі менеджер);
Әдеби-драма бөлімінің меңгерушісі (жетекшісі);
Музыкалық бөлім меңгерушісі (жетекшісі);
Көркемдік-қойылым бөлімінің меңгерушісі (жетекшісі);
Өндірістік шеберхана меңгерушісі (басшысы);
Топ жетекшісі (оркестр, ансамбль), театр-ойын-сауық ұйымдары бөлімі (театрлар, концерттік ұйымдар, цирктер).
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура)
Мамандық:
Өнер
Дирижерлеу
(түрлері бойынша: Хор / Оркестр)
Біліктілік:

1. Магистр искусства (профильное направление),
2. Магистр искусствоведческих наук (научно-педагогическое направление)
Требования к опыту работы:
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
2652-4-001 Ассистент дирижера
2652-4-002 Ассистент хормейстера
2652-4-003 Дирижер
2652-4-004 Хормейстер
2652-5-003 Артист ансамбля песни и пляски
2652-5-004 Артист вокально-инструментального ансамбля
2652-9-001 Музыкальный руководитель
2652-9-009 Художественный руководитель
2652-5-006 Артист хора
2655-0-006 Артист музыкального театра
3439-0-007 Инспектор по нотным материалам
3439-0-009 Инспектор хора
2334-0-051 Преподаватель хорового дирижирования, колледж
2379-9-004 Научный сотрудник (в области образования)
2334-0-056 Педагог-сольфеджист для вокалистов и хоровиков, колледж
2314-0-013 Преподаватель, доцент, профессор оркестрового дирижирования ВУЗ
2314-0-014 Преподаватель, доцент, профессор хорового дирижирования ВУЗ
Основная цель деятельности:
Исполнительская деятельность; Педагогическая деятельность; Научно-исследовательская деятельность
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Применение научно-теоретических и практических знаний для решения профессиональных задач в области дирижерского искусства (по профилю подготовки).
2. Применение научно-методических знаний и практического опыта для решения педагогических задач.
3. Совершенствование дирижерско-исполнительского мастерства.
4. Исполнение концертов, концертных постановок, отдельных номеров и музыкально-сценических композиций по профилю подготовки дирижера.
5. Подготовка концертной программы
6. Деятельность по повышению квалификации дирижеров (по профилю подготовки) и преподавателей отделения дирижирования (по профилю подготовки)
Дополнительные трудовые функции:
1. Руководство предприятием/организацией/ структурным подразделением в сфере образования, культуры и искусства согласно квалификационным требованиям.
Трудовая функция 1:
Применение научно-теоретических и практических знаний для решения профессиональных задач в области дирижерского искусства (по профилю подготовки).
Навык 1:
Использовать фундаментальные исследования для разработки научного проекта.
Умения:
1. Владеть методами социокультурного моделирования и прогнозирования, навыками межличностной и межкультурной коммуникации.
2. Исследовать и оценивать научные концепции в области изучения дирижерского искусства.
Знания:
1. Теоретического и исторического контекста в исследуемой области.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Уметь интерпретировать, анализировать современные процессы в сфере дирижерского искусства и музыкальной науки.
Умения:

1. Өнер магистрі (бейіндік бағыт),
2. Өнертану ғылымдарының магистрі (ғылыми-педагогикалық бағыт)
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2652-4-001 Ассистент дирижера
2652-4-002 Ассистент хормейстера
2652-4-003 Дирижер
2652-4-004 Хормейстер
2652-5-003 Артист ансамбля песни и пляски
2652-5-004 Артист вокально-инструментального ансамбля
2652-9-001 Музыкальный руководитель
2652-9-009 Художественный руководитель
2652-5-006 Артист хора
2655-0-006 Артист музыкального театра
3439-0-007 Инспектор по нотным материалам
3439-0-009 Инспектор хора
2334-0-051 Хор дирижеры оқытушысы, колледж
2379-9-004 Ғылыми қызметкер (білім беру саласында)
2334-0-056 Вокалистер мен хоровиктерге арналған сольфеджист мұғалімі, колледж
2314-0-013 Оркестрмен дирижерлеу ЖОО оқытушысы, доценті, профессоры
2314-0-014 Хор дирижерлеу ЖОО оқытушысы, доценті, профессоры
Қызметтің негізгі мақсаты:
Орындаушылық қызмет, Педагогикалық қызмет, Ғылыми-зерттеу қызметі
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Дирижерлік өнер саласындағы (дайындық бейіні бойынша) кәсіби міндеттерді шешу үшін ғылыми-теориялық және практикалық білімді қолдану
2. Педагогикалық міндеттерді шешу үшін ғылыми-әдістемелік білім мен практикалық тәжірибені қолдану.
3. Дирижерлік-орындаушылық шеберлікті жетілдіру.
4. Дирижерді даярлау бейіні бойынша концерттерді, концерттік қойылымдарды, жеке нөмірлер мен музыкалық-сахналық композицияларды орындау.
5. Концерттік бағдарламаны дайындау.
6. Дирижерлеу бөлімінің оқытушыларының (даярлау бейіні бойынша) және дирижерлерідің (даярлау бейіні бойынша) біліктілігін арттыру жөніндегі қызмет
Қосымша еңбек функциялары:
1. Біліктілік талаптарына сәйкес білім беру, мәдениет және өнер саласындағы кәсіпорынды/ұйымды/ құрылымдық бөлімшені басқару.
Еңбек функциясы 1:
Дирижерлік өнер саласындағы (дайындық бейіні бойынша) саласындағы кәсіби міндеттерді шешу үшін ғылыми-теориялық және практикалық білімді қолдану.
Дағды 1:
Ғылыми жобаны әзірлеу үшін іргелі зерттеулерді пайдалану.
Машықтар:
1. Әлеуметтік-мәдени модельдеу және болжау әдістерін, тұлғааралық және мәдениетаралық коммуникация дағдыларын меңгеру.
2. Дирижерлік өнері бойынша ғылыми тұжырымдамаларды зерттей және бағалай білу.
Білімдер:
1. Зерттелетін саладағы теориялық және тарихи контекстті білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Дирижерлік өнер және музыка ғылымы саласындағы қазіргі заманғы процестерді түсіндіре, талдай білу.
Машықтар:

1. Продемонстрировать глубокие и разносторонние знания практики, форм, материалов, технологий и техник в области дирижерского искусства.
Знания:
1. Знать методологию и методику научного исследования, подходы и методы к разработке и оценке идей, концепций и процессов в области музыкального искусства.
2. Демонстрировать глубокие и разносторонние знания практики, форм, материалов, технологий и техник в сфере дирижерского искусства (по профилю подготовки).
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Совершенствование дирижерско-исполнительского мастерства
Навык 1:
Реализовать, продуцировать музыкальные произведения (хоровые / оркестровые / ансамблевые) на высоком профессиональном уровне, выражая собственные художественные концепции и интерпретацию
Умения:
1. Демонстрировать высокий исполнительский и художественный уровень при интерпретации сложных и масштабных концертных постановок, отдельных номеров и музыкально-сценических композиций различных жанров и стилей.
2. Доносить информацию об исполняемом произведении в непрофессиональной и профессиональной среде с использованием современных информационных технологий
Знания:
1. Исторического и теоретического контекста создания и интерпретации исполняемых произведений (хоровых / оркестровых / ансамблевых).
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 3:
Применение научно-методических знаний и опыта для решения педагогических задач
Навык 1:
Реализовать научно-методические знания, ресурсы и концепции музыкальной педагогики (по профилю подготовки дирижера)
Умения:
1. Практически применять научно-методические знания и концепции музыкальной педагогики (по профилю подготовки дирижера).
Знания:
2. Знать научно-философские концепции музыкальных стилей, форм, жанров и исполнительских традиций (по профилю подготовки дирижера)
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Самостоятельность и ответственность
Системное мышление
Стрессоустойчивость
Умение работать в команде
Творчество и креативность
Выносливость к эмоциональным и физическим нагрузкам
Наставничество (менторинг, коучинг)
Толерантность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7
Художественный руководитель
7
Арт-директор
7
Культорганизатор
7
Артист эстрадного жанра
12. Карточка профессии "Дирижер":
Код группы:
2652-4
Код наименования занятия:
2652-4-003
Наименование профессии:
Дирижер
Уровень квалификации по ОРК:
8
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:

1. Дирижерлік өнер саласындағы практиканың, форманың, материалдардың, технологиялардың және техниканың терең және жан-жақты білімін көрсету.
Білімдер:
1. Ғылыми зерттеудің әдіснамасы мен әдістемесін, музыкалық өнер саласындағы идеяларды, тұжырымдамалар мен процестерді әзірлеу мен бағалаудың тәсілдері мен әдістерін білу.
2. Дирижерлік өнер саласындағы (даярлық бейіні бойынша) практика, формалар, материалдар, технологиялар мен техникалар туралы терең және жан-жақты білімді көрсету.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Дирижерлік-орындаушылық шеберлікті жетілдіру
Дағды 1:
Өзінің көркем тұжырымдамалары мен интерпретациясын білдіре отырып, жоғары кәсіби деңгейде музыкалық шығармаларды (хор/оркестр/ансамбль) іске асыру, жарыққа шығару
Машықтар:
1. Күрделі және ауқымды концерттік қойылымдарды, жеке нөмірлерді және әртүрлі жанрлар мен стильдердегі музыкалық-сахналық композицияларды түсіндіру кезінде жоғары орындаушылық және көркемдік деңгейді көрсету.
2. Қазіргі заманғы ақпараттық технологияларды пайдалана отырып, кәсіби емес және кәсіби ортада орындалатын шығарма туралы ақпаратты жеткізу
Білімдер:
1. Орындалатын шығармаларды (хор/оркестр/ансамбль) жасау мен түсіндірудің тарихи және теориялық контексті.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 3:
Педагогикалық міндеттерді шешу үшін ғылыми-әдістемелік білім мен тәжірибені қолдану
Дағды 1:
Музыкалық педагогиканың ғылыми-әдістемелік білімдерін, ресурстары мен тұжырымдамаларын іске асыру (дирижер даярлау бейіні бойынша)
Машықтар:
1. Музыкалық педагогиканың ғылыми-әдістемелік білімі мен тұжырымдамасын іс жүзінде қолдану (дирижер даярлау бейіні бойынша).
Білімдер:
2. Музыкалық стильдердің, формалардың, жанрлар мен орындаушылық дәстүрлердің ғылыми-философиялық тұжырымдамаларын білу (дирижер даярлау бейіні бойынша)
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Дербестік және жауапкершілік
Жүйелік ойлау
Күйзеліске төзімділік
Командада жұмыс істей білу
Шығармашылық және креативтілік
Эмоционалдық және физикалық жүктемелерге төзімділік
Тәлімгерлік (тәлімгерлік, коучинг)
Толеранттылық
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7
Көркемдік жетекші
7
Арт-директор
7
Мәдени ұйымдастырушы
7
Эстрада жанрының әртісі
12. Кәсіптің карточкасы "Дирижер" (түрлері бойынша):
Топтың коды:
2652-4
Қызмет атауының коды:
2652-4-003
Кәсіптің атауы:
Дирижер
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
8
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:

5. Подготовка концертной программы
6. Деятельность по повышению квалификации дирижеров (по профилю подготовки) и преподавателей отделения дирижирования (по профилю подготовки) ТиПО, ДМШ, ДШИ, ДДТ, ДТ, студий.
Дополнительные трудовые функции:
1. Руководство предприятием/организацией/ структурным подразделением в сфере образования, культуры и искусства согласно квалификационным требованиям.
Трудовая функция 1:
Руководство научно-исследовательской работой/проектами в области культуры и искусства
Навык 1:
Формировать цели, задачи, стратегию реализации научного проекта
Умения:
1. Проектировать научно-исследовательскую деятельность в области культуры и искусства.
2. Разрабатывать творческие и научные проекты в области культуры искусства.
3. Оценивать научно-практическую значимость проведенного научного исследования.
Знания:
1. Ключевых научных проблем в области культуры и искусства.
2. Методологии научных исследований в области искусствознания.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Научно-исследовательская деятельность, разработка и реализации научных и творческих проектов в области искусства
Навык 1:
Проводить исследования по проблемам и перспективам развития сферы культуры и искусства
Умения:
1. Владеть методологией организации научно-исследовательской работы в области искусствознания.
2. Формировать миссию, стратегии, политику и программы для предприятия или проектов с целью внедрения инновационно-креативных предложений, решения актуальных вопросов в области культуры и искусства.
3.Владеть методологией:
- проектно-технологической;
- художественно-творческой;
- организационно-управленческой;
- маркетинговой, в т.ч. связи с общественностью и рекламы;
- коммерческой и финансово-экономической;
- юридической деятельности.
Знания:
1. Знать актуальные проблемы истории, философии, искусствознания и педагогики, принципов и методов научной деятельности, структуры развития науки в сфере культуры и искусства.
2. Владеть специальными теоретическими и практическими знаниями для осуществения критического анализа, оценки и синтеза новых инновационных идей на самом передовом опыте в области искусствоведения.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Устные коммуникативные навыки
Концентрация и управление вниманием
Навык ведения переговоров
Наставничество (менторинг, коучинг)
Системное мышление
Стрессоустойчивость
Творчество и креативность
Выносливость к эмоциональным и физическим нагрузкам
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
8
Искусствовед-исследователь
8
Руководитель организации культуры
8
Руководитель проектами в области искусства
8
Руководитель научно-исследовательского центра

5. Концерттік бағдарламаны дайындау.
6. ТжКБ, БММ, ӨШМ, БШҮ, ШҮ, студиялардың дирижерлеу бөлімдерінің (дайындық бейіні бойынша) және дайындық бейіні бойынша дирижерлардың біліктілігін арттыру жөніндегі қызмет.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Біліктілік талаптарына сәйкес білім беру, мәдениет және өнер саласындағы кәсіпорынды/ұйымды/құрылымдық бөлімшені басқару.
Еңбек функциясы 1:
Мәдениет және өнер саласындағы ғылыми-зерттеу жұмыстарын/жобаларды басқару
Дағды 1:
Ғылыми жобаны іске асырудың мақсаттарын, міндеттерін, стратегиясын қалыптастыру
Машықтар:
1. Мәдениет және өнер саласындағы ғылыми-зерттеу қызметін жобалау
2. Мәдениет өнер саласында шығармашылық және ғылыми жобаларды әзірлеу 3. Жүргізілген ғылыми зерттеудің ғылыми-практикалық маңыздылығын бағалау
Білімдер:
1. Мәдениет және өнер саласындағы негізгі ғылыми мәселелер
2. Өнертану саласындағы ғылыми зерттеулердің әдіснамалары
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Өнер саласындағы ғылыми-зерттеу қызметті, ғылыми және шығармашылық жобаларды әзірлеу және іске асыру
Дағды 1:
Мәдениет және өнер саласын дамыту мәселелері мен келешегі бойынша зерттеулер жүргізу
Машықтар:
1. Өнертану саласында ғылыми-зерттеу жұмыстарын ұйымдастыру әдіснамасын меңгеру.
2. Инновациялық-креативті ұсыныстарды енгізу, мәдениет пен өнер саласындағы өзекті мәселелерді шешу мақсатында кәсіпорын немесе жобалар үшін миссияны, стратегияларды, саясат пен бағдарламаларды қалыптастыру.
3. Әдіснаманы меңгеру: - жобалау-технологиялық; - көркем және шығармашылық; - ұйымдастырушылық-басқарушылық; - маркетингтік, оның ішінде қоғаммен байланыс және жарнама; - коммерциялық және қаржылық-экономикалық; - құқықтық қызмет.
Білімдер:
1. Тарихтың, философияның, өнертану мен педагогиканың өзекті мәселелерін, ғылыми қызметтің принциптері мен әдістерін, мәдениет пен өнер саласындағы ғылымның даму құрылымын білу.
2. Өнертану саласындағы ең озық тәжірибеде жаңа инновациялық идеяларды сыни талдауды, бағалауды және синтездеуді жүзеге асыру үшін арнайы теориялық және практикалық білімді меңгеру.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Ауызша коммуникативтік дағдылар
Шоғырлану және назар аударуды басқару
Келіссөздер жүргізу дағдысы
Тәлімгерлік (тәлімгерлік, коучинг)
Жүйелік ойлау
Күйзеліске төзімділік
Шығармашылық және креативтілік
Эмоционалдық және физикалық жүктемелерге төзімділік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
8
Өнертанушы-зерттеуші
8
Мәдениет және өнер ұйымдарының басшысы
8
Өнер саласындағы жобалардың жетекшісі
8
Ғылыми-зерттеу орталығының жетекшісі

Глава 4. Технические данные профессионального стандарта
13. Наименование государственного органа:
Министерство культуры и информации Республики Казахстан
Исполнитель:
Борамбаев Нұрбек Медерович, +7 (705) 160 57 01, n.borambaev@mki.gov.kz
14. Организации (предприятия) участвующие в разработке:
Руководитель проекта:
Главный научный сотрудник Научно-методического отдела филиала РГКП "Государственный музей "Центр сближения культур" Жумадилова Дарья Ертаевна
E-mail: daria_131_168@mail.ru
Номер телефона: +7 (705) 708 72 22
Эксперты-разработчики:
1) РГУ "Казахская национальная консерватория им. Курмангазы"
Руководитель:
Әбдірахман Гульнар Бахытовна, проректор по учебной и учебно-методической работе
E-mail: gulnarabd@mail.ru
Номер телефона: +7 (701) 674 07 43
Есдаулетова Камила Абдуалыевна, страший преподаватель кафедры "Дирижирование"
E-mail: dea84@mail.ru
Номер телефона: +7 (701) 754 54 77
2) РГКП "Алматинский музыкальный колледж им. П. Чайковского"
Балпанова Гульсара Сайдгалиевна, зам.директора по учебной и учебно-методической работе
E-mail: gulsarakobis@mail.ru
Номер телефона: +7 (771) 850 6763
Мукушева Гульмира Курабаевна, зам.директора по учебно-методическому объединению при РГКП "Алматинский музыкальный колледж им. П. Чайковского"
E-mail: gulmira_mukushev@mail.ru
Номер телефона: +7 (701) 711 36 45
15. Отраслевой совет по профессиональным квалификациям: 10 января 2024 года.
16. Национальный орган по профессиональным квалификациям: 2 ноября 2023 года.
17. Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен": 15 февраля 2024 года.
18. Номер версии и год выпуска: версия 1, 2024 год.
19. Дата ориентировочного пересмотра: 2027 год.
Приложение 11
к приказу Министра
культуры и информации
Республики Казахстан
от 17 апреля 2024 года № 150
Профессиональный стандарт: "Искусствовед"
Глава 1. Общие положения
1. Область применения профессионального стандарта: профессиональный стандарт "Искусствовед" (далее – профессиональный стандарт) разработан в соответствии с пунктом 5 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях" и в целях обучения персонала на предприятиях, признания профессиональной квалификации работников и выпускников организаций образования и решений широкого круга задач в области управления персоналом в организациях и на предприятиях, применяется в сфере культуры.
2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) знание – изученная и усвоенная информация, необходимая для выполнения действий в рамках профессиональной задачи;

4-тарау. Кәсіптік стандарттың техникалық деректері
13. Мемлекеттік органның атауы:
Қазакстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлігі
Орындаушы:
Борамбаев Нурбек Медерович, +7 (705) 160 57 01, n.borambaev@mki.gov.kz
14. Әзірлеуге қатысатын ұйымдар (кәсіпорындар):
"Мәдениеттерді жақындастыру орталығы" мемлекеттік музейі" РММҚ филиалының ғылыми-әдістемелік бөлімі
Жоба жетекшісі:
Жумадилова Дарья Ертаевна
E-mail: daria_131_168@mail.ru
Телефон нөмірі: +7 (705) 708 72 22
Сарапшы әзірлеушілер:
1) "Құрманғазы атындағы Қазақ ұлттық консерваториясы" РММ
Жетекші:
Әбдірахман Гульнар Бахытовна, оқу және оқу-әдістемелік жұмыс жөніндегі проректор
E-mail: gulnarabd@mail.ru
Телефон нөмірі: +7 (701) 674 07 43
Есдаулетова Камила Абдуалыевна, "Дирижерлеу" кафедрасының аға оқытушысы
E-mail: dea84@mail.ru
Телефон нөмірі: +7 (701) 754 54 77
2) "П. И. Чайковский атындағы Алматы музыкалық колледжі" РМҚК
Балпанова Гульсара Сайдгалиевна, директордың оқу және оқу-әдістемелік жұмысы жөніндегі орынбасары
E-mail: gulsarakobis@mail.ru
Телефон нөмірі: +7 (771) 850 6763
Мукушева Гульмира Курабаевна, "П. И. Чайковский атындағы Алматы музыкалық колледжі" РМҚК оқу-әдістемелік бірлестік директорының орынбасары
E-mail: gulmira_mukushev@mail.ru
Телефон нөмірі: +7 (701) 711 36 45
15. Кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңес: 2024 жылғы 10 қаңтар.
16. Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық орган: 2023 жылғы 2 қараша.
17. "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы: 2024 жылғы 15 ақпан.
18. Нұсқа нөмірі және шығарылған жылы: Нұсқа 1, 2024 жыл.
19. Бағдарлы қайта қарау күні: 2027 жыл.
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және ақпарат
министрінің
2024 жылғы 17 сәуірдегі
№ 150 бұйрығына
12-қосымша
Кәсіби стандарт: "Өнертанушы"
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Кәсіби стандарттың қолданылу аясы: "Өнертанушы" кәсіптік стандарты (бұдан әрі – кәсіптік стандарт) "Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 5-тармағына сәйкес және кадрларды даярлау бойынша кәсiпорындар, бiлiм беру ұйымдары қызметкерлерi мен түлектерiнiң кәсiптiк бiлiктiлiгiн тану және ұйымдар мен кәсiпорындардағы персоналды басқару саласындағы кең ауқымды мiндеттердi шешу мақсатында әзірленді және мәдениет саласында қолданылады.
2. Осы кәсіби стандартта келесі терминдер мен анықтамалар пайдаланылады:
1) білім – кәсіби тапсырма шеңберінде іс-әрекеттерді орындау үшін қажетті зерттелген және игерілген ақпарат;

2) навык – способность применять знания и умения, позволяющая выполнять профессиональную задачу целиком;
3) профессия – род занятий, осуществляемый физическим лицом и требующий определенной квалификации для его выполнения.
3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) НРК – национальная рамка квалификаций;
2) ОРК – отраслевая рамка квалификаций;
3) ОКЭД – общий классификатор видов экономической деятельности;
4) ЕТКС – единый тарифно-квалификационный справочник;
5) КС – квалификационный справочник;
6) МСКО – Международная стандартная классификация образования.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Искусствовед.
5. Код профессионального стандарта: R90030040.
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
R Искусство, развлечения и отдых;
90 Деятельность в области творчества, искусства и развлечений;
90.0 Деятельность в области творчества, искусства и развлечений;
90.03 Художественное и литературное творчество;
90.03.0 Художественное и литературное творчество.
91 Деятельность библиотек, архивов, музеев и прочая деятельность в области культуры
91.0 Деятельность библиотек, архивов, музеев и прочая деятельность в области культуры
91.02 Деятельность музеев.
7. Краткое описание профессионального стандарта: Стандарт, определяющий требования к уровню квалификации и компетентности, содержанию и качеству труда в области искусствоведения. Научно-исследовательская, критическая, педагогическая и творческая деятельность в области истории, теории и практики изобразительного искусства, декоративно-прикладного искусства и архитектуры.
8. Перечень карточек профессий:
1) Искусствовед - 6 уровень ОРК;
2) Искусствовед - 7 уровень ОРК;
3) Искусствовед - 8 уровень ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "Искусствовед":
Код группы:
2633-1
Код наименования занятия:
2633-1-002, 2633-1-003, 2621-2-009
Наименование профессии:
Искусствовед
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет)
Специальность:
Искусство
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Связь с неформальным и информальным образованием:
не требуется
Другие возможные наименования профессии:
2633-1-002 Искусствовед
2633-1-003 Исследователь в области истории
2633-1-008 Научный сотрудник в области истории
2641-5-008 Художественный редактор
2642-2-006 Редактор научный

2) дағды – кәсіптік тапсырманы толығымен орындауға мүмкіндік беретін білім мен дағдыларды қолдана білу;
3) мамандық – жеке адам жасайтын және оны орындау үшін белгілі бір біліктілікті талап ететін кәсіп.
3. Осы кәсіби стандартта келесі қысқартулар қолданылады:
1) ҰБШ – ұлттық біліктілік шеңбері;
2) СБШ – салалық біліктілік шеңбері;
3) ЭҚЖЖ – экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші;
4) БТБА – бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы;
5) БА – біліктілік анықтамалығы;
6) ББХСК – білім берудің халықаралық стандартты классификациясы.
2-тарау. Кәсіби стандарт паспорты
4. Кәсіби стандарттың атауы: Өнертанушы.
5. Кәсіби стандарт коды: R90030040.
6. ЭҚЖЖ бойынша бөлімнің, секцияның, топтың, сыныптың және кіші сыныптың көрсетілуі: R Өнер, ойын-сауық және демалыс;
90 Шығармашылық, өнер және ойын-сауық саласындағы қызмет;
90.0 Шығармашылық, өнер және ойын-сауық саласындағы қызмет;
90.03 Көркем және әдеби шығармашылық;
90.03.0 Көркем және әдеби шығармашылық.
91 Кітапханалардың, мұрағаттардың, музейлердің және басқа да мәдени салалар қызметі
91.0 Кітапханалардың, мұрағаттардың, музейлердің және басқа да мәдени салалар қызметі
91.2 Музей қызметі
7. Кәсіби стандарттың қысқаша сипаттамасы: Өнертану саласындағы біліктілік пен құзыреттілік деңгейіне, жұмыстың мазмұны мен сапасына қойылатын талаптарды анықтайтын стандарт. Бейнелеу өнері, сәндік-қолданбалы өнер және сәулет өнерінің тарихы, теориясы мен практикасы саласындағы ғылыми-зерттеу, сыншылық, педагогикалық және шығармашылық қызмет.
8. Мамандық карталарының тізімі:
1) Өнертанушы - 6 деңгей СБШ;
2) Өнертанушы - 7 деңгей СБШ;
3) Өнертанушы - 8 деңгей СБШ.
3-тарау. Мамандық карталары
9. "Өнертанушы" мамандығының картасы:
Топ коды:
2633-1
Сынып атауының коды:
2633-1-002, 2633-1-003, 2621-2-009
Мамандық атауы:
Өнертанушы
СБШ біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктіліктің ішкі деңгейі:
БТБА, БА және басқа стандартты біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман)
Мамандығы:
Өнер
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Бейресми және қосымша білім берумен байланысы:
қажет етпейді
Басқа ықтимал мамандық атаулары:
2633-1-002 Өнертанушы
2633-1-003 Тарих саласының зерттеушісі
2633-1-008 Тарих саласының ғылыми қызметкері
2641-5-008 Көркемдік редактор
2642-2-006 Ғылыми редактор

2621-2-009 Эксперт по комплектованию музейного и выставочного фонда
2621-2-001 Куратор выставки
Основная цель деятельности:
Искусствоведческая, научно-исследовательская, критическая, редакционно-издательская, преподавательская работа в области изобразительного искусства. Творческая и практическая деятельность в учреждениях культуры, учебных заведениях, арт-институциях
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Научно-исследовательская
2. Критическая
3. Редакционно-издательская работа
Дополнительные трудовые функции:
1. Организационно-творческая
2. Организационно-управленческая
3. Педагогическая
4. Экскурсионная
5. Работа лаборант НИИ
6. Перевод в области искусства
7. Редакторская деятельность
Трудовая функция 1:
Научно-исследовательская
Навык 1:
Организация и осуществление научно-исследовательского процесса
Умения:
1. 1. Владеть навыками самостоятельной исследовательской работы в области истории и теории изобразительного искусства, декоративно-прикладного искусства и архитектуры.
2. Владеть навыками работы в составе исследовательской группы.
3. Владеть навыками работы с историографическими, документальными источниками, научными источниками, архивными документами.
4. Владеть навыками работы с материалами СМИ, иконографическими источниками.
Знания:
1. Истории и теории изобразительного искусства, декоративно-прикладного искусства, архитектуры Казахстана и мирового изобразительного искусства.
2. Методов проведения научно-исследовательской работы.
3. Широкий кругозор (междисциплинарный) в истории искусства
4. Знание истории и теории искусства
5. Знание особенностей функционирования арт-индустрии, форм, практик, процессов современного искусства
6. Основ права, авторского права и т.д.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Критическая
Навык 1:
Организация и осуществление критической деятельности
Умения:
1. Владеть навыками организации и осуществления самостоятельной аналитической деятельности.
2. Владеть навыками критического анализа в области искусствознания, навыками написания статей, научно-критических текстов, рецензий и др., для периодических изданий, для интернет-сайтов и т.д.;
3. Владеть навыками организации и учаcтия в публичных обсуждениях выставок, проблем современного изобразительного искусства на разных, в том числе, цифровых (интернет) платформах
Знания:
1. Методологии историко-искусствоведческого анализа произведений искусства, а также стилей и направлений разных эпох
2. Знание жанров арт-критики (рецензия, творческий портрет, проблемная статья и др.)

2621-2-009 Музей және көрме коллекцияларын жинақтау бойынша сарапшы
2621-2-001 Көрме кураторы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Өнертанушы, ғылыми-зерттеу, сыншылық, редакциялық-баспа, бейнелеу өнері саласындағы оқытушылық қызмет. Мәдениет мекемелерінде, оқу орындарында, өнер мекемелерінде шығармашылық және практикалық қызмет
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізімі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Ғылыми-зерттеу
2. Сыншылық
3. Редакциялық-баспа жұмысы
Қосымша еңбек функциялары:
1. Ұйымдастыру -шығармашылық
2. Ұйымдастыру - басқарушылық
3. Педагогикалық
4. Экскурсиялық
5. Ғылыми-зерттеу институтының лаборанты болып жұмыс істеу
6. Өнер саласындағы аударма
7. Редакциялық қызмет
Еңбек функциясы 1:
Ғылыми-зерттеу
Дағды 1:
Зерттеу процесін ұйымдастыру және жүзеге асыру
Дағдылар:
1. Бейнелеу өнері, сәндік-қолданбалы өнер және сәулет өнерінің тарихы мен теориясы саласында өз бетінше зерттеу дағдыларын меңгеру.
2. Зерттеу тобының құрамында жұмыс істеу дағдыларына ие болу.
3. Тарихнамалық, құжаттық дереккөздермен, ғылыми дереккөздермен, мұрағаттық құжаттармен жұмыс істеу дағдыларын меңгеру.
4. БАҚ, иконографиялық және дереккөздер материалдарымен жұмыс істеу дағдыларын меңгеру.
Білім:
1. Бейнелеу өнерінің, сәндік-қолданбалы өнердің, Қазақстан сәулетінің және әлемдік бейнелеу өнерінің тарихы мен теориясы.
2. Зерттеу жұмысын жүргізу әдістемесі.
3. Өнер тарихындағы кең көзқарас (пәнаралық).
4. Өнер тарихы мен теориясын білу
5. Өнер индустриясының қызметі, заманауи өнердің формалары, тәжірибесі, процестері туралы білім
6. Құқық негіздері, авторлық құқық және т.б.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Сыншылық
Дағды 1:
Сыншылық шараларды ұйымдастыру және жүзеге асыру
Дағдылар:
1. Өз бетінше талдау жұмыстарын ұйымдастыру және өткізу дағдыларын меңгеру.
2. Өнертану саласындағы сыншылық талдау дағдыларын, мерзімді басылымдарға, интернет сайттарына және т.б. мақалалар, ғылыми-сыншылық мәтіндер, шолулар жазу дағдыларын меңгеру
3. Әртүрлі, соның ішінде цифрлық (интернет) платформаларында қазіргі бейнелеу өнерінің көрмелері мен мәселелері бойынша қоғамдық талқылауды ұйымдастыру және қатысу дағдыларын меңгеру
Білім:
1. Көркем шығармаларды, сондай-ақ әр дәуірдегі стильдер мен қозғалыстарды тарихи-өнертанулық талдаудың әдістемесі.
2. Өнертану жанрларын (шолу, шығармашылық портрет, проблемалық мақала т.б.) білу.

3. Знание истории и теории искусства
4. Знание особенностей функционирования современной арт-индустрии
5. Форм, практик, процессов современного искусства 6. Основ права, авторского права и т.д.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 3:
Редакционно-издательская работа
Навык 1:
Организация и осуществление редакционно-издательской работы
Умения:
1. Владеть практическими навыками редакторской работы.
2. Владеть навыками работы с авторами художественных произведений изобразительного искусства
3. Владеть навыками ведения редакционной работы в издательствах и СМИ.
4. Владеть навыками написания и редактирования профессиональных текстов
Знания:
1. Основных принципов редакционно-издательской работы и издательского производства.
2. Владение государственным и иностранными языками
Возможность признания навыка:
-
Дополнительная трудовая функция 1:
Организационно-творческая
Навык 1:
Осуществление организационно-творческой работы
Умения:
1. Владеть навыками организации научных и художественно-творческих проектов (выставок, презентаций, арт-фестивалей, симпозиумов и других мероприятий).
2. Умение создавать, планировать и управлять художественным проектом в качестве автора-куратора, организатора-менеджера
3. Навыками создания и организации экспозиции
Знания:
1. Актуальных проблем современного художественного процесса.
2. Основ права, авторского права и т.д.
3. Знание особенностей функционирования современной арт-индустрии
4. Форм, практик, процессов современного искусства
Возможность признания навыка:
-
Дополнительная трудовая функция 2:
Организационно-управленческая
Навык 1:
Осуществление организационно-управленческой работы
Умения:
1. Осуществлять функции специалиста структурных подразделений в государственных, региональных управлениях культуры, в художественных музеях, галереях, в творческих союзах, других общественных организациях.
2. Осуществление связи с прессой, другими средствами массовой информации, творческими союзами
3. Владеть навыками работы со средствами массовой информации,
4. Владеть навыками анализа, отбора и подготовки необходимых материалов о событиях в области изобразительного искусства, художественной жизни страны.
5. Устанавливать профессиональные коммуникации, владеть навыками проведения интервью, пресс-конференций, социологических опросов, пиар-акций проведение интервью, пресс-конференций и т.д.
Знания:
1. Основных принципов арт-менеджмента.
2. Основ права (авторского права и т.д.)
3. Знание особенностей функционирования современной арт-индустрии, форм, практик, процессов современного искусства

3. Өнер тарихы мен теориясын білу
4. Қазіргі өнер индустриясының қызмет ету ерекшеліктерін білу
5. Қазіргі заманғы өнердің формалары, тәжірибелері, процестері
6. Құқық негіздері, авторлық құқық және т.б.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 3:
Редакциялық және баспа жұмысы
Дағды 1:
Редакциялық-баспа жұмысын ұйымдастыру және жүзеге асыру
Дағдылар:
1. Практикалық редакторлық дағдыларға ие болу.
2. Бейнелеу өнері туындыларының авторларымен жұмыс істеу дағдыларына ие болу
3. Баспалар мен БАҚ-та редакциялық жұмысты жүргізу дағдыларын меңгеру.
4. Кәсіби мәтіндерді жазу және өңдеу дағдыларын меңгеру
Білім:
1. Редакциялық-баспа жұмысының және баспа өнімінің негізгі принциптері.
2. Мемлекеттік және шет тілдерін білу
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Қосымша еңбек функциясы 1:
Ұйымдастырушылық және шығармашылық
Дағды 1:
Ұйымдастырушылық және шығармашылық жұмыстарды жүргізу
Дағдылар:
1. Ғылыми және көркем жобаларды (көрмелер, презентациялар, өнер фестивальдері, симпозиумдар және басқа да іс-шаралар) ұйымдастыру дағдыларын меңгеру.
2. Автор-куратор, ұйымдастырушы-менеджер ретінде көркем жобаны құру, жоспарлау және басқару қабілеті
3. Көрмені құру және ұйымдастыру дағдылары
Білім:
1. Қазіргі көркемдік процестің өзекті мәселелері.
2. Құқық негіздері, авторлық құқық және т.б.
3. Қазіргі өнер индустриясының қызмет ету ерекшеліктерін білу
4. Қазіргі заманғы өнердің формалары, тәжірибелері, процестері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Қосымша еңбек функциясы 2:
Ұйымдастырушылық және басқарушылық
Дағды 1:
Ұйымдастыру және басқару жұмыстарын жүргізу
Дағдылар:
1. Мемлекеттік және облыстық мәдениет басқармаларындағы құрылымдық бөлімшелерде, өнер музейлерінде, галереяларда, шығармашылық одақтарда және басқа да қоғамдық ұйымдарда маманның функцияларын жүзеге асырады.
2. Баспасөз, басқа да БАҚ, шығармашылық одақтармен байланыс
3. Бұқаралық ақпарат құралдарымен жұмыс істеу дағдысы болуы
4. Бейнелеу өнері мен еліміздің көркем өміріндегі оқиғаларды талдау, таңдау және қажетті материалдарды дайындау дағдыларын меңгеру.
5. Кәсіби коммуникацияларды орнату, сұхбаттар, баспасөз конференциялары, социологиялық сауалнамалар, PR компаниялары, сұхбаттар, баспасөз конференциялары және т.б. жүргізу дағдыларына ие болу.
Білім:
1. Арт-менеджменттің негізгі принциптері.
2. Құқық негіздері (авторлық құқық және т.б.)
3. Қазіргі өнер индустриясының қызмет ету ерекшеліктерін, заманауи өнердің формаларын, тәжірибесін, процестерін білу.

4. Основ права, авторского права и т.д.
5. Знание особенностей функционирования современной арт-индустрии 6. Владение государственным и иностранными языками
Возможность признания навыка:
-
Дополнительная трудовая функция 3:
Педагогическая
Навык 1:
Организация и осуществление педагогической работы
Умения:
1. Владеть методами, приемами, средствами организации и управления педагогическим процессом.
2. Навыками ведения педагогической и воспитательной деятельности
3. Навыками общения-коммуникации с аудиторией разных возрастных групп
Знания:
1. Глубокое знание предмета лекционных и практических курсов
2. Принципов и форм педагогической, учебно-методической деятельности.
3. Знание возрастных, психологических особенностей (в том числе инклюзивного образования)
Возможность признания навыка:
-
Дополнительная трудовая функция 4:
Экскурсионная
Навык 1:
Осуществление экскурсионной работы
Умения:
1. Владеть навыками проведения экскурсионных работ
2. Владеть навыками публичного выступления -
3. Владеть навыками редактирования профессиональных текстов
4. Владеть навыками работы с документами, архивами и научными источниками
Знания:
1. Знание истории и теории искусства
2. Знание жанров арт-критики (рецензия, творческий портрет, проблемная статья и др.)
3. Методологии историко-искусствоведческого анализа произведений изобразительного искусства, ДПИ и архитектуры, стилей и направлений разных эпох
4. Государственного и иностранного(ых) языков
5. Возрастных и психо-эмоциональных особенностей восприятия теоретической и визуальной информации
Возможность признания навыка:
-
Дополнительная трудовая функция 5:
Работа лаборант НИИ
Навык 1:
Осуществление научно-организационной деятельности
Умения:
1. Умение вести необходимое делопроизводство
2. Владеть необходимым оборудованием – орг.техникой и т.д.
Знания:
1. Знание предметной области работы
2. Знать государственный и др. языки
3. Нормативные акты, регулирующие работу
Возможность признания навыка:
-
Дополнительная трудовая функция 6:
Перевод в области искусства
Навык 1:
Осуществление специализированной переводческой работы
Умения:
1. Владеть навыками написания, перевода и редактирования профессиональных текстов
2. Владеть навыками работы с документами, архивами и научными источниками
3. Владеть навыками работы с авторами художественных произведений изобразительного искусства
Знания:
1. Иностранного языка
2. Знание терминологии истории и теории искусства
3. Особенностей функционирования, терминологии современной арт-индустрии, современного искусства
Возможность признания навыка:
-
Дополнительная трудовая функция 7:
Редакторская деятельность
Навык 1:
Организация и осуществление специализированной редакционно-издательской работы
Умения:

4. Құқық негіздері, авторлық құқық және т.б.
5. Қазіргі өнер индустриясының қызмет ету ерекшеліктерін білу
6. Мемлекеттік және шет тілдерін білу
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Қосымша еңбек функциясы 3:
Педагогикалық
Дағды 1:
Педагогикалық жұмысты ұйымдастыру және жүзеге асыру
Дағдылар:
1. Педагогикалық процесті ұйымдастыру мен басқарудың әдістерін, тәсілдерін, құралдарын білу.
2. Педагогикалық және тәрбиелік іс-әрекетті жүргізу дағдысы
3. Әртүрлі жас топтарындағы аудиториямен қарым-қатынас жасау дағдылары
Білім:
1. Дәріс және практикалық курстар тақырыбын терең білу
2. Педагогикалық, оқу-әдістемелік қызметтің принциптері мен формалары.
3. Жас және психологиялық ерекшеліктерін білу (соның ішінде инклюзивті білім беру)
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Қосымша еңбек функциясы 4:
Экскурсия
Дағды 1:
Экскурсиялық жұмыстарды жүргізу
Дағдылар:
1. Экскурсиялық жұмысты жүргізу дағдыларын меңгеру
2. Көпшілік алдында сөйлеу дағдыларын меңгеру
3. Кәсіби мәтіндерді өңдеу дағдыларын меңгеру
4. Құжаттармен, мұрағаттармен және ғылыми дереккөздермен жұмыс істеу дағдыларына ие болу
Білім:
1. Өнер тарихы мен теориясын білу
2. Арт-критика жанрларын (рецензия, шығармашылық портрет, проблемалық мақала т.б.) білу.
3. Бейнелеу өнері, сәндік-қолданбалы өнері және сәулет өнері, әр дәуірдегі стильдер мен қозғалыстардың тарихи-көркемдік сынының әдістемесі.
4. Мемлекеттік және шет тілдері
5. Теориялық және көрнекі ақпаратты қабылдаудың жас және психоэмоционалдық ерекшеліктері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Қосымша еңбек функциясы 5:
Ғылыми-зерттеу институтының лаборанты болып жұмыс істеу
Дағды 1:
Ғылыми және ұйымдастырушылық қызметті жүзеге асыру
Дағдылар:
1. Қажетті іс-қағаздарын жүргізе білу
2. Меншікті қажетті құрал-жабдықтар – орг.техника және т.б. меңгеру
Білім:
1. Жұмыстың пәндік саласын білу
2. Мемлекеттік және басқа тілдерді білу
3. Жұмысты реттейтін нормативтік құқықтық актілер
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Қосымша еңбек функциясы 6:
Өнер саласындағы аударма
Дағды 1:
Арнайы аударма жұмысын жүргізу
Дағдылар:
1. Кәсіби мәтіндерді жазу, аудару және өңдеу дағдыларын меңгеру
2. Құжаттармен, мұрағаттармен және ғылыми дереккөздермен жұмыс істеу дағдыларына ие болу
3. Бейнелеу өнері туындыларының авторларымен жұмыс істеу дағдыларына ие болу
Білім:
1. Шетел тілі
2. Өнер тарихы мен теориясы терминологиясын білу
3. Қазіргі өнер индустриясының, қазіргі өнердің қызмет ету ерекшеліктері, терминологиясы
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Қосымша еңбек функциясы 7:
Редакциялық қызмет
Дағды 1:
Мамандандырылған редакциялық-баспа жұмысын ұйымдастыру және жүзеге асыру
Дағдылар:

1. Владеть практическими навыками редакторской работы
2. Владеть навыками работы с авторами художественных произведений изобразительного искусства
3. Владеть навыками ведения редакционной работы в издательствах и СМИ.
4. Владеть навыками написания и редактирования профессиональных текстов
Знания:
1. Основных принципов редакционно-издательской работы и издательского производства в области искусства, культуры
2. Основ права, авторского права и т.д.
3. Знание государственного и иностранного(ых) языков
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Ориентация на результат и эффективность; управленческие компетенции (умение работать в команде); когнитивные компетенции; саморегуляция и личная эффективность.
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Специалист музейного дела
6
Художник (по специализациям)
10. Карточка профессии "Искусствовед":
Код группы:
2633-1
Код наименования занятия:
2633-1-002, 2633-1-003, 2621-2-009
Наименование профессии:
Искусствовед
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура)
Специальность:
Искусство
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
2314-0-002 Преподаватель, доцент, профессор - искусствовед, ВУЗ
2633-1-002 Искусствовед
1432-0-003 Главный искусствовед
2633-1-003 Исследователь в области истории
2633-1-008 Научный сотрудник в области истории
2641-5-008 Художественный редактор
2642-2-006 Редактор научный
2621-2-009 - Эксперт по комплектованию музейного и выставочного фонда
2621-2-001 Куратор выставки
Основная цель деятельности:
Искусствоведческая научно-исследовательская, педагогическая деятельность в области истории, теории, практики изобразительного искусства, декоративно-прикладного искусства и архитектуры. Экспертно-критическая деятельность, творческо-организационная деятельность
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Реализация научно-исследовательской и педагогической деятельности в области искусствоведения
2. Реализация экспертной и критической деятельности
3. Управленческая в организациях науки и культуры
Дополнительные трудовые функции:
1. Творческо-организационная деятельность
2. Экскурсионная деятельность
3. Переводческая и редакторская деятельность в области искусства
Трудовая функция 1:
Реализация научно-исследовательской и педагогической деятельности в области искусствоведения
Навык 1:
Внедрение в художественную практику углубленных научных и педагогических знаний
Умения:

1. Практикалық редакторлық дағдыларға ие болу
2. Бейнелеу өнері туындыларының авторларымен жұмыс істеу дағдыларына ие болу
3. Баспалар мен БАҚ-та редакциялық жұмысты жүргізу дағдыларын меңгеру.
4. Кәсіби мәтіндерді жазу және өңдеу дағдыларын меңгеру
Білім:
1. Өнер және мәдениет саласындағы редакциялық жұмыс пен баспа өнімінің негізгі принциптері
2. Құқық негіздері, авторлық құқық және т.б.
3. Мемлекеттік және шет тілдерін білу
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Нәтижеге және тиімділікке бағытталған; басқару құзыреттері (топта жұмыс істей білу); когнитивтік құзыреттіліктер; өзін-өзі басқару және жеке тиімділік.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттар тізбесі:
СБШ ішіндегі басқа мамандықтармен байланыс:
СБШ деңгейі:
Мамандық атауы:
6
Музей ісі маманы
6
Суретші (мамандығы бойынша)
10. "Өнертанушы" мамандығының картасы:
Топ коды:
2633-1
Сынып атауының коды:
2633-1-002, 2633-1-003, 2621-2-009
Мамандық атауы:
Өнертанушы
СБШ біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктіліктің ішкі деңгейі:
БТБА, БА және басқа стандартты біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура)
Мамандығы:
Өнер
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Бейресми және қосымша білім берумен байланысы:
Қажет етпейді
Басқа ықтимал мамандық атаулары:
2314-0-002 Оқытушы, доцент, профессор – өнертанушы, ЖОО
2633-1-002 Өнертанушы
1432-0-003 Бас өнертанушы
2633-1-003 Тарих саласының зерттеушісі
2633-1-008 Тарих ғылымының ғылыми қызметкері
2641-5-008 Көркем редактор
2642-2-006 Ғылыми редактор
2621-2-009 - Музей және көрме коллекцияларын сатып алу бойынша сарапшы
2621-2-001 Көрме кураторы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Бейнелеу өнерінің тарихы, теориясы, практикасы, сәндік-қолданбалы өнер және сәулет өнері саласындағы өнертанушылық ғылыми-зерттеулер мен оқытушылық қызмет. Сарапшы-сыни қызмет, шығармашылық-ұйымдастырушылық қызмет.
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізімі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Өнертану саласындағы ғылыми-зерттеушілік пен педагогикалық қызметті жүзеге асыру
2. Сараптамалық және сыншылық қызметті жүзеге асыру
3. Ғылыми және мәдениет ұйымдарындағы менеджмент
Қосымша еңбек функциялары:
1. Шығармашылық және ұйымдастырушылық қызмет
2. Экскурсиялық қызмет
3. Өнер саласындағы аударма және редакциялау қызметі
Еңбек функциясы 1:
Өнертану саласындағы ғылыми-педагогикалық қызметті жүзеге асыру
Дағды 1:
Тереңдетілген ғылыми-педагогикалық білімді көркемдік тәжірибеге енгізу
Дағдылар:

1. Владеть современными информационными технологиями, методами получения, обработки и хранения научной информации.
2. Уметь формулировать и решать современные научные и педагогические проблемы.
3. Уметь планировать и вести научно –исследовательскую работу по избранной теме.
4. Владеть современными методами, технологиями, практика преподавания в ОВПО.
5. Уметь организовывать и управлять организацией научно-практическими проектами
Знания:
1. Знать новые методики и технологии преподавания дисциплин по истории и теории изобразительного искусства, декоративно-прикладного искусства и архитектуры.
2. Знать новейшие теоретические, методические и технологические достижения отечественной и и зарубежной науки, современные методы исследований в области истории и теории изобразительного искусства, декоративно-прикладного искусства и архитектуры.
3. Знать основы права РК
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Реализация экспертной и критической деятельности
Навык 1:
Осуществление качественного профессионального анализа и экспертизы произведений и процессов в области визуальных искусств и архитектуры
Умения:
1. Владеть современными методами профессиональной критической деятельности
2. Владеть современными методами, приемами, средствами организации и управления экспертной деятельности
3. Владеть навыками осуществления функций консультанта, эксперта в области изобразительного искусства
Знания:
1. Знать историю и теорию изобразительного искусства, декоративно-прикладного и архитектуры
2. Знать теоретические, методические, технологические особенности проведения искусствоведческой экспертизы
3. Знать законодательство РК в области лицензирования, экспертизы и авторского права
4. Знание особенностей функционирования современной арт-индустрии и технологий современного искусства
5. Знание форм, художественных практик, процессов современного искусства
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 3:
Управленческая в организациях науки и культуры
Навык 1:
Осуществление грамотного и профессионального управления в организации
Умения:
1. Осуществлять управление структурными подразделеними в государственных учреждениях (управлениях культуры, в художественных музеях, галереях, в творческих союзах, др.), общественных и коммерческих, в том числе, частных организациях (галереи, арт-салоны, арт-лаборатории и т.д.).
2. Уметь организовывать и управлять научно-практическими процессами и процедурами в профессиональной области
3. Уметь работать со СМИ
4. Осуществлять связи со сторонними научными и арт-организациями

1. Қазіргі ақпараттық технологияларды, ғылыми ақпаратты алу, өңдеу және сақтау әдістерін жетік білу.
2. Қазіргі ғылыми-педагогикалық мәселелерді тұжырымдап, шеше білу.
3. Таңдалған тақырып бойынша зерттеу жұмысын жоспарлап, жүргізе білу.
4. Жоғары оқу орындарында заманауи әдістерді, технологияларды және оқыту тәжірибесін меңгеру.
5. Ғылыми-практикалық жобаларды ұйымдастыра және басқара білу
Білім:
1. Бейнелеу өнерінің тарихы мен теориясы, сәндік-қолданбалы өнер және сәулет пәндерін оқытудың жаңа әдістері мен технологияларын білу.
2. Отандық және шетелдік ғылымның соңғы теориялық, әдіснамалық және технологиялық жетістіктерін, бейнелеу өнерінің тарихы мен теориясы, сәндік-қолданбалы өнер және сәулет саласындағы заманауи зерттеу әдістерін білу.
3. Қазақстан Республикасы құқығының негіздерін білу
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Сараптамалық және сыншылық әрекеттерді жүзеге асыру
Дағды 1:
Бейнелеу өнері және сәулет саласындағы жұмыстар мен процестерге сапалы кәсіби талдау және сараптама жүргізу
Дағдылар:
1. Кәсіби сыншылық әрекеттің заманауи әдістерін меңгеру
2. Сараптама қызметін ұйымдастыру мен басқарудың заманауи әдістерін, тәсілдерін, құралдарын меңгеру
3. Бейнелеу өнері саласындағы кеңесші және сарапшы функцияларын орындау дағдыларына ие болу
Білім:
1. Бейнелеу өнері, сәндік-қолданбалы өнер және сәулет өнерінің тарихы мен теориясын білу
2. Өнертану сараптамасын жүргізудің теориялық, әдістемелік, технологиялық ерекшеліктерін білу
3. Қазақстан Республикасының лицензиялау, сараптама және авторлық құқық саласындағы заңнамасын білу
4. Қазіргі өнер индустриясының қызмет ету ерекшеліктерін және заманауи өнер технологияларын білу
5. Қазіргі заманғы өнердің формаларын, көркемдік тәжірибелерін, процестерін білу
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 3:
Ғылыми және мәдениет ұйымдарындағы менеджмент
Дағды 1:
Ұйымда сауатты және кәсіби басқаруды жүзеге асыру
Дағдылар:
1. Мемлекеттік мекемелердегі (мәдениет басқармалары, өнер музейлері, галереялар, шығармашылық одақтар және т.б.), мемлекеттік және коммерциялық, оның ішінде жеке ұйымдардағы (галереялар, арт-салондары, өнер зертханалары және т.б.) құрылымдық бөлімшелерді басқару т.б.).
2. Кәсіби салада ғылыми-практикалық процестер мен процедураларды ұйымдастыра және басқара білу
3. Бұқаралық ақпарат құралдарымен жұмыс жасауды білу
4. Үшінші тарап ғылыми және өнер ұйымдарымен байланыс орнату

5. Умение планировать и организовывать, управлять научными и творческими мероприятиями (пресс-конференциями, семинарами, симпозиумами и т.д.)
Знания:
1. Основных принципов арт-менеджмента
2. Основ права (авторского права и т.д.)
3. Знание особенностей функционирования современной арт-индустрии, форм, практик, процессов современного искусства
Возможность признания навыка:
-
Дополнительная трудовая функция 1:
Творческо-организационная деятельность
Навык 1:
Осуществление творческой деятельности
Умения:
1. Планирование и организация мероприятий в области изобразительного, декоративно-прикладного искусства, архитектуры (художественных проектов, выставок, презентаций, арт-фестивалей, симпозиумов и других мероприятий)
2. Владеть навыками кураторской деятельности и умением создания/управления авторским творческим проектом
3. Умение формировать и отбирать художественный материал для выставки
4. Навыки формирования выставочной экспозиции
5. Умение вести репрезентационную работу в СМИ
6. Навыки работы с творческими текстами и организационными документами мероприятий
Знания:
1. Истории и теории современного искусства, актуальных проблем современного художественного процесса
2. Принципов функционирования арт-менеджмента и основы продюсирования
3. Знание особенностей функционирования современной арт-индустрии
4. Особенностей кураторства как художественной практики
5. Основ права, авторского права и т.д.
Возможность признания навыка:
-
Дополнительная трудовая функция 2:
Экскурсионная деятельность
Навык 1:
Осуществление экскурсионной и переводческой работы
Умения:
1. Владеть навыками проведения экскурсионных работ
2. Владеть навыками публичного выступления
3. Владеть навыками редактирования профессиональных текстов
Знания:
1. Знание истории и теории искусства, предметной области экскурсии
2. Методологии историко-искусствоведческого анализа произведений изобразительного искусства, ДПИ и архитектуры, стилей и направлений разных эпох
3. Государственного и иностранного(ых) языков
4. Возрастных и психо-эмоциональных особенностей восприятия теоретической и визуальной информации
Возможность признания навыка:
-
Дополнительная трудовая функция 3:
Переводческая и редакторская деятельность в области искусства
Навык 1:
Осуществление специализированной переводческой и редакторской работы
Умения:
1. Владеть навыками перевода профессиональных текстов
2. Владеть навыками работы с документами, архивами и научными источниками
3. Владеть навыками работы с авторами текстов и авторами художественных произведений изобразительного искусства
4. Владеть навыками ведения редакционной работы в издательствах и СМИ.

5. Ғылыми және шығармашылық іс-шараларды (баспасөз конференциялары, семинарлар, симпозиумдар және т.б.) жоспарлау және ұйымдастыру, басқару қабілеті.
Білім:
1. Арт-менеджменттің негізгі принциптері
2. Құқық негіздері (авторлық құқық және т.б.)
3. Қазіргі өнер индустриясының қызмет ету ерекшеліктерін, заманауи өнердің формаларын, тәжірибесін, процестерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Қосымша еңбек функциясы 1:
Шығармашылық және ұйымдастырушылық қызмет
Дағды 1:
Шығармашылық әрекеттерді жүзеге асыру
Дағдылар:
1. Бейнелеу, сәндік-қолданбалы өнер, сәулет саласындағы іс-шараларды (көркемдік жобалар, көрмелер, презентациялар, өнер фестивальдері, симпозиумдар және басқа да іс-шаралар) жоспарлау және ұйымдастыру
2. Кураторлық дағдылар мен түпнұсқа шығармашылық жобаны құру/басқару қабілетіне ие болу
3. Көрмеге арналған көркем материалды қалыптастыру және таңдай білу
4. Көрме экспозициясын құру дағдылары
5. Бұқаралық ақпарат құралдарында өкілдік жұмысын жүргізе білу
6. Шығармашылық мәтіндермен және іс-шаралардың ұйымдастыру құжаттарымен жұмыс істеу дағдысы
Білім:
1. Қазіргі өнердің тарихы мен теориясы, қазіргі көркемдік процестің өзекті мәселелері
2. Арт-менеджменттің қызмет ету принциптері және өндіріс негіздері
3. Қазіргі өнер индустриясының қызмет ету ерекшеліктерін білу
4. Көркемдік тәжірибе ретінде кураторлықтың ерекшеліктері
5. Құқық негіздері, авторлық құқық және т.б.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Қосымша еңбек функциясы 2:
Экскурсиялық іс-шаралар
Дағды 1:
Экскурсиялық және аударма жұмыстарын жүргізу
Дағдылар:
1. Экскурсиялық жұмысты жүргізу дағдыларын меңгеру
2. Көпшілік алдында сөйлеу дағдыларын меңгеру
3. Кәсіби мәтіндерді өңдеу дағдыларын меңгеру
Білім:
1. Өнер тарихы мен теориясын, экскурсияның пәндік саласын білу
2. Бейнелеу өнері, сәндік-қолданбалы өнері және сәулет өнері, әр дәуірдегі стильдер мен қозғалыстардың тарихи-көркемдік сынының әдістемесі.
3. Мемлекеттік және шет тілдері
4. Теориялық және көрнекі ақпаратты қабылдаудың жас және психоэмоционалдық ерекшеліктері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Қосымша еңбек функциясы 3:
Өнер саласындағы аударма және өңдеу қызметі
Дағды 1:
Арнайы аударма және редакциялау жұмыстарын жүргізу
Дағдылар:
1. Кәсіби мәтіндерді аудару дағдыларына ие болу
2. Құжаттармен, мұрағаттармен және ғылыми дереккөздермен жұмыс істеу дағдыларына ие болу
3. Мәтін авторларымен және бейнелеу өнері туындыларының авторларымен жұмыс істеу дағдыларына ие болу
4. Баспалар мен БАҚ-та редакциялық жұмысты жүргізу дағдыларын меңгеру.

5. Владеть навыками написания и редактирования профессиональных текстов
Знания:
1. Государственного и иностранного языка
2. Основных принципов редакционно-издательской работы и издательского производства в области искусства, культуры
3. Основ права, авторского права и т.д.
4. Знание специализированной терминологии истории и теории искусства
5. Знание особенностей жанров арт-критики (рецензия, творческий портрет, проблемная статья и др.)
6. Особенностей функционирования, терминологии современной арт-индустрии, форм, практик, процессов современного искусства
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Умение быстро принимать решения
Поиск и анализ информации
Коммуникабельность
ответственность, самоорганизованность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7
Специалист музейного дела
7
Специалист по реставрации и консервации памятников
7
Художник (по специализациям)
11. Карточка профессии "Искусствовед":
Код группы:
2633-1
Код наименования занятия:
2633-1-002, 2633-1-003, 2621-2-009
Наименование профессии:
Искусствовед
Уровень квалификации по ОРК:
8
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (докторантура PhD, ученая степень доктора PhD, степень доктора PhD по профилю, кандидата наук, доктора наук)
Специальность:
Искусство
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
2314-0-002 Преподаватель, доцент, профессор - искусствовед, ВУЗ
2633-1-002 Искусствовед
1432-0-003 Главный искусствовед
2633-1-003 Исследователь в области истории
2633-1-008 Научный сотрудник в области истории
2641-5-008 Художественный редактор
2642-2-006 Редактор научный
2379 - Консультант по вопросам образования
2379 - Консультант по вопросам профессиональной деятельности
2621-2-009 - Эксперт по комплектованию музейного и выставочного фонда
2621-2-001 Куратор выставки
Основная цель деятельности:
Осуществление научно-исследовательской, критической, экспертно-консультационной, научно-педагогической и творческо-организационной деятельности в области истории, теории, практики изобразительного искусства, декоративно-прикладного искусства и архитектуры.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Осуществление и управление научно-исследовательской и научно-педагогической деятельностью
2. Осуществление руководства подразделениями и организациями культуры
Дополнительные трудовые функции:

5. Кәсіби мәтіндерді жазу және өңдеу дағдыларын меңгеру
Білім:
1. Мемлекеттік және шет тілі
2. Өнер және мәдениет саласындағы редакциялық жұмыс пен баспа өнімінің негізгі принциптері
3. Құқық негіздері, авторлық құқық және т.б.
4. Өнер тарихы мен теориясының арнайы терминологиясын білу
5. Өнертану жанрларының ерекшеліктерін (шолу, шығармашылық портрет, проблемалық мақала, т.б.) білу.
6. Қазіргі өнер индустриясының қызмет ету ерекшеліктері, терминологиясы, қазіргі өнердің формалары, тәжірибесі, процестері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жылдам шешім қабылдау қабілеті
Ақпаратты іздеу және талдау
Қарым-қатынас дағдылары
жауапкершілік, өзін-өзі басқару
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттар тізбесі:
СБШ ішіндегі басқа мамандықтармен байланыс:
СБШ деңгейі:
Мамандық атауы:
7
Музей ісі маманы
7
Ескерткіштерді реставрациялау және консервациялау жөніндегі маман
7
Суретші (мамандығы бойынша)
11. "Өнертанушы" мамандығының картасы:
Топ коды:
2633-1
Сынып атауының коды:
2633-1-002, 2633-1-003, 2621-2-009
Мамандық атауы:
Өнертанушы
СБШ біліктілік деңгейі:
8
СБШ бойынша біліктіліктің ішкі деңгейі:
БТБА, БА және басқа стандартты біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (PhD докторантура, PhD докторы дәрежесі, осы саладағы PhD докторы дәрежесі, ғылым кандидаты, ғылым докторы)
Мамандығы:
Өнер
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Бейресми және қосымша білім берумен байланысы:
Қажет етпейді
Басқа ықтимал мамандық атаулары:
2314-0-002 Оқытушы, доцент, профессор – өнертанушы, ЖОО
2633-1-002 Өнертанушы
1432-0-003 Бас өнертанушы
2633-1-003 Тарих саласының зерттеушісі
2633-1-008 Тарих ғылымының ғылыми қызметкері
2641-5-008 Көркем редактор
2642-2-006 Ғылыми редактор
2379 - Білім беру жөніндегі кеңесші
2379 - Кәсіби қызмет бойынша кеңесші
2621-2-009 - Музей және көрме коллекцияларын сатып алу бойынша сарапшы
2621-2-001 Көрме кураторы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Бейнелеу өнерінің тарихы, теориясы, практикасы, сәндік-қолданбалы өнер және сәулет салаларында ғылыми-зерттеу, сыншылық, сараптамалық-кеңес беру, ғылыми-педагогикалық және шығармашылық-ұйымдастырушылық қызметті жүзеге асыру.
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізімі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Ғылыми-зерттеу және ғылыми-педагогикалық қызметті жүзеге асыру және басқару
2. Мәдениет бөлімдері мен ұйымдарын басқару
Қосымша еңбек функциялары:

1. Экспертно-консультационная и критическая
2. Творческо-организационная
Трудовая функция 1:
Осуществление и управление научно-исследовательской и научно-педагогической деятельностью
Навык 1:
Осуществлять мониторинг тенденций развития визуальных искусств на современном этапе
Умения:
1. Владеть методологией научных исследований в области искусствознания
2. Использовать результаты научных исследований в профессиональной, в т.ч. педагогической, деятельности
3. Владеть методологией анализа (обоснования) художественной ценности произведений искусства
Знания:
1. Знать современные научные проблемы и тенденции развития искусствознания.
2. Осознавать единство философского и научного подходов к образовательной деятельности в сфере искусства.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Обеспечивать руководство научно-исследовательскими и учебно-методическими и творческими процессами в сфере культуры и искусства.
Умения:
1. Владеть методами научной и научно-педагогической деятельности в организациях в сфере искусства
2. Владеть методологией организации и планирования научно-исследовательских и учебно-методических процессов организаций культуры
Знания:
1. Знать научные основы проектных технологий в искусстве
2. Знать и понимать современные научные проблемы и тенденции развития искусствознания.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Осуществление руководства подразделениями и организациями культуры
Навык 1:
Обеспечивать руководство сложными административными процессами в сфере культуры и искусства.
Умения:
1. Владеть методами научного руководства и планирования деятельности организаций сферы культуры и искусства.
2. Владеть методологией организации, планирования, руководства и координации человеческими и материальными ресурсами научных, учебно-методических и творческих процессов подразделений и организаций культуры.
Знания:
1. Знает теоретические и методологические принципы управления проектами/ процессами организаций культуры и искусства.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Осуществление общего руководства деятельностью организации культуры.
Умения:
1. Формировать миссию, концепцию и политику организации культуры или проектов с целью внедрения инновационных креативных предложений, решения актуальных нравственных вопросов.
2. Владеть навыками стратегического и среднесрочного планирования творческой, международной, маркетинговой инвестиционно-финансовой деятельностью организации культуры.
Знания:
1. Знает основы стратегического и среднесрочного планирования.
2. Знает принципы/процессы международного сотрудничества в области культуры и искусства.
Возможность признания навыка:
-
Навык 3:
Управление процессами подготовки/переподготовки/повышения квалификации специалистов в области искусств
Умения:

1. Сарапшы-кеңес және сыни беру
2. Шығармашылық және ұйымдастырушылық
Еңбек функциясы 1:
Ғылыми-зерттеу және ғылыми-педагогикалық қызметті жүзеге асыру және басқару
Дағды 1:
Визуалды өнердің тенденцияларының дамуын заманауи жағдайын қадағалау
Дағдылар:
1. Өнертану саласындағы ғылыми зерттеу әдістемесін меңгеру
2. Ғылыми зерттеулердің нәтижелерін кәсіби, соның ішінде. педагогикалық қызмет
3. Көркем шығармалардың көркемдік құндылығының талдау (негіздеу) әдістемесін білу
Білім:
1. Өнертану ғылымының қазіргі ғылыми мәселелері мен даму тенденцияларын білу.
2. Өнер саласындағы білімде философиялық және ғылыми көзқарастардың бірлігін тану.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Мәдениет және өнер саласындағы ғылыми-зерттеу, оқу-әдістемелік және шығармашылық процестерге жетекшілік ету.
Дағдылар:
1. Өнер саласындағы ұйымдардағы ғылыми және ғылыми-педагогикалық қызметтің әдістерін білу
2. Мәдениет ұйымдарының ғылыми-зерттеу және білім беру үдерістерін ұйымдастыру және жоспарлау әдістемесін білу
Білім:
1. Өнердегі жобалау технологияларының ғылыми негіздерін білу
2. Өнертану ғылымының қазіргі заманғы ғылыми мәселелері мен даму тенденцияларын білу және түсіну.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Мәдениет бөлімдері мен ұйымдарын басқару
Дағды 1:
Мәдениет және өнер саласындағы күрделі әкімшілік процестерге басшылықты қамтамасыз ету.
Дағдылар:
1. Мәдениет және өнер саласындағы ұйымдардың қызметін ғылыми басқару және жоспарлау әдістерін білу.
2. Мәдениет бөлімдері мен ұйымдарының ғылыми, оқу, әдістемелік және шығармашылық процестерін ұйымдастыру, жоспарлау, басқару және адам және материалдық ресурстарды үйлестіру әдістемесін меңгеру.
Білім:
1. Мәдениет және өнер ұйымдарының жобаларын/үдерістерін басқарудың теориялық және әдістемелік принциптерін біледі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Мәдениет ұйымының қызметіне жалпы басшылықты жүзеге асыру.
Дағдылар:
1. Жаңашыл шығармашылық ұсыныстарды енгізу және өзекті моральдық мәселелерді шешу мақсатында мәдениет ұйымының немесе жобаның миссиясын, тұжырымдамасын және саясатын қалыптастыру.
2. Мәдениет ұйымының шығармашылық, халықаралық, маркетингтік, инвестициялық және қаржылық қызметін стратегиялық және орта мерзімді жоспарлау дағдыларын меңгеру.
Білім:
1. Стратегиялық және орта мерзімді жоспарлау негіздерін біледі.
2. Мәдениет және өнер саласындағы халықаралық ынтымақтастық қағидаттарын/үдерістерін біледі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 3:
Өнер саласындағы мамандарды даярлау/қайта даярлау/біліктілігін арттыру процестерін басқару
Дағдылар:

1. Оценивать уровень компетенций (мастерства) специалистов в области изобразительного искусства.
2. Владеть методологией внедрения современных технологий в области художественного творчества.
Знания:
1. Знать научные основы проектных технологий в искусстве.
Возможность признания навыка:
-
Дополнительная трудовая функция 1:
Экспертно-консультационная и критическая
Навык 1:
Осуществление качественной профессиональной консультационной и экспертной деятельности
Умения:
1. Владеть технологиями проведения профессиональной искусствоведческой экспертизы
2. Вести экспертную документацию (рецензии, заключения об авторстве, состоянии, качестве и художественной ценности произведений изобразительного, декоративно-прикладного искусства и архитектуры и т.д.)
3. Владеть современными методами профессиональной критической деятельности в сфере изобразительного, декоративно-прикладного искусства и архитектуры
4. Владеть методологией анализа (обоснования) художественной ценности произведений искусства
5. Осуществлять экспертно-консультационную деятельность для заинтересованных лиц и организаций
Знания:
1. Знать теоретические, методические, технологические основания проведения искусствоведческой экспертизы
2. Знать законодательство РК в области лицензирования, экспертизы и авторского права
3. Знание особенностей функционирования арт-индустрии и технологий современного искусства, форм, художественных практик, процессов современного искусства
Возможность признания навыка:
-
Дополнительная трудовая функция 2:
Творческо-организационная
Навык 1:
Организация и управление творческой работой
Умения:
1. Управление и организация мероприятиями и проектами в области визуальных искусств, архитектуры (художественных проектов, выставок, презентаций, арт-фестивалей, симпозиумов и других мероприятий)
2. Владение навыками кураторской деятельности и создания/управления авторским творческим проектом
3. Навыки формирования выставочной экспозиции, умение отбирать и формировать художественный материал для проекта (выставки и т.д.)
4. Умение репрезентировать выставку на разных площадках
5. Навыки работы с творческими текстами и организационными документами мероприятий
Знания:
1. Истории и теории искусства
2. Актуальных проблем современного художественного процесса
2. Принципов арт-менеджмента и основ продюсирования
3. Знание особенностей функционирования современной арт-индустрии
4. Особенностей кураторства как художественной практики
5. Основ права (авторского права и др. связанных областей)
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Лидерство
Системное мышление
Сотрудничество и взаимодействие
Стратегическое мышление
Умение быстро принимать решения
Умение работать в команде
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
8
Директор организации (НИИ, образовательное учреждение, художественного центра, галереи)
8
Директор Центра (инспекции) по охране объектов историко-культурного наследия
8
Главный редактор

1. Бейнелеу өнері саласындағы мамандардың құзыреттілік (шеберлік) деңгейін бағалау.
2. Көркем шығармашылық саласына заманауи технологияларды енгізу әдістемесін білу.
Білім:
1. Өнердегі жобалау технологияларының ғылыми негіздерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Қосымша еңбек функциясы 1:
Сарапшы кеңесі және сыншылық
Дағды 1:
Сапалы кәсіби кеңес беру және сараптамалық қызметті жүзеге асыру
Дағдылар:
1. Кәсіби өнертануды жүргізу технологияларын меңгеру
2. Сараптамалық құжаттаманы жүргізу (бейнелеу, сәндік-қолданбалы өнер және сәулет өнері туындыларының авторлығы, жағдайы, сапасы мен көркемдік құндылығы туралы пікірлер және т.б.)
3. Бейнелеу, сәндік-қолданбалы өнер және сәулет саласындағы кәсіби сыншылық қызметтің заманауи әдістерін меңгеру
4. Көркем шығармалардың көркемдік құндылығын талдау (негіздеу) әдістемесін білу
5. Мүдделі тұлғалар мен ұйымдарға сараптамалық кеңес беру қызметін жүзеге асыру
Білім:
1. Өнертану сараптамасын жүргізудің теориялық, әдістемелік, технологиялық негіздерін білу
2. Қазақстан Республикасының лицензиялау, сараптама және авторлық құқық саласындағы заңнамасын білу
3. Өнер индустриясының қызметі мен қазіргі заманғы өнер технологиялары, формалары, көркемдік тәжірибелері, заманауи өнер процестері туралы білім.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Қосымша еңбек функциясы 2:
Шығармашылық және ұйымдастырушылық
Дағды 1:
Шығармашылық жұмысты ұйымдастыру және басқару
Дағдылар:
1. Бейнелеу өнері, сәулет саласындағы іс-шаралар мен жобаларды (көркемдік жобалар, көрмелер, презентациялар, арт- фестивальдері, симпозиумдар және басқа да іс-шаралар) басқару және ұйымдастыру
2. Кураторлық қызметте дағдыларды меңгеру және өзіндік шығармашылық жобаны құру/басқару
3. Көрме экспозициясын жасау дағдылары, жобаға (көрмеге және т.б.) көркем материалды таңдап, жүйелей білу.
4. Әртүрлі орындарда көрмені ұсыну мүмкіндігі
5. Шығармашылық мәтіндермен және іс-шаралардың ұйымдастыру құжаттарымен жұмыс істеу дағдысы
Білім:
1. Өнер тарихы мен теориясы
2. Қазіргі көркемдік процестің өзекті мәселелері
3. Арт-менеджмент принциптері және өндіріс негіздері
4. Қазіргі өнер индустриясының қызмет ету ерекшеліктерін білу
5. Көркемдік тәжірибе ретінде кураторлықтың ерекшеліктері
6. Құқық негіздері (авторлық құқық және басқа да байланысты салалар)
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Көшбасшылық
Жүйелік ойлау
Ынтымақтастық және өзара әрекеттесу
Стратегиялық ойлау
Жылдам шешім қабылдау қабілеті
Топта жұмыс істеу дағдысы
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттар тізбесі:
СБШ ішіндегі басқа мамандықтармен байланыс:
СБШ деңгейі:
Мамандық атауы:
8
Ұйымның директоры (ғылыми-зерттеу институты, оқу орны, өнер орталығы, галерея)
8
Тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау орталығының (инспекциясының) директоры
8
Бас редактор

Глава 4. Технические данные профессионального стандарта
12. Наименование государственного органа:
Министерство культуры и информации Республики Казахстан
Исполнитель:
Борамбаев Нурбек Медерович, +7 (705) 160 57 01, n.borambaev@mki.gov.kz
13. Организации (предприятия) участвующие в разработке:
Республиканское государственное учреждение "Казахская национальная академия искусств им.Т.К. Жургенова":
Ученый секретарь УМО-ГУП по направлению "Искусство" на базе Казахской национальной академии искусств им. Т. Жургенова - Гизатова Г.Б.,
маг.иск., старший преподаватель - Ыдырыс З.
РГУ "Казахский национальный университет искусств":
канд.иск., профессор КазНУИ - Юсупова А.К.,
эл. адрес: ardak.yussupova@gmail.com, тел.:+77019995606
Маг.иск., старший преподаватель - Каргабекова Р.И.
Научно-методический отдел филиала РГКП "Государственный музей "Центр сближения культур"
Руководитель:
Жумадилова Дарья Ертаевна
E-mail: daria_131_168@mail.ru
Номер телефона: +7 (705) 708 72 22
14. Отраслевой совет по профессиональным квалификациям: 10 января 2024 года.
15. Национальный орган по профессиональным квалификациям: 2 ноября 2023 года.
16. Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен": 15 апреля 2024 года.
17. Номер версии и год выпуска: версия 1, 2024 год.
18. Дата ориентировочного пересмотра: 2027 год.
Приложение 12
к приказу Министра
культуры и информации
Республики Казахстан
от 17 апреля 2024 года № 150
Профессиональный стандарт: "Киновед"
Глава 1. Общие положения
1. Область применения профессионального стандарта: профессиональный стандарт "Киновед" (далее – профессиональный стандарт) разработан в соответствии с пунктом 5 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях" и в целях обучения персонала на предприятиях, признания профессиональной квалификации работников и выпускников организаций образования и решений широкого круга задач в области управления персоналом в организациях и на предприятиях, применяется в сфере культуры.
2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) информальное образование – вид образования, получаемый в ходе повседневной деятельности вне организаций образования и организаций, предоставляющих образовательные услуги, и не сопровождаемый выдачей документа, подтверждающего результаты обучения;
2) знание – изученная и усвоенная информация, необходимая для выполнения действий в рамках профессиональной задачи;
3) навык – способность применять знания и умения, позволяющая выполнять профессиональную задачу целиком;

4-тарау. Кәсіби стандартты техникалық деректер
12. Мемлекеттік органның атауы:
Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігі
Орындаушы:
Борамбаев Нурбек Медерович, +7 (705) 160 57 01, n.borambaev@mki.gov.kz
13. Әзірлеуге қатысатын ұйымдар (кәсіпорындар):
"Т.Қ. Жүргенов атындағы Қазақ ұлттық өнер академиясы" республикалық мемлекеттік мекемесі:
Т.Қ. Жүргенов атындағы Қазақ ұлттық өнер академиясының "Өнер" бағыты бойынша ОӘБ-ЖБТ ғылыми хатшысы. - Гизатова Г.Б.,
өнертану магистрі, аға оқытушы – Ыдырыс З.
"Қазақ ұлттық өнер университеті" РММ:
өнер кандидаты, ҚазҰӨУ профессоры – Юсупова А.К.,
эл. адрес: ardak.yussupova@gmail.com, тел.:+77019995606
өнертану магистрі, аға оқытушы - Каргабекова Р.И.
"Мәдениеттерді жақындастыру орталығы" мемлекеттік музейі" РМҚК филиалының ғылыми-әдістемелік бөлімі
Жетекші:
Жумадилова Дарья Ертаевна
E-mail: daria_131_168@mail.ru
Телефон номері: +7 (705) 708 72 22
14. Кәсіби біліктілік жөніндегі салалық кеңес: 2024 жылғы 10 қаңтар.
15. Кәсіби біліктілік жөніндегі ұлттық орган: 2023 жылғы 2 қараша.
16. "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы: 2024 жылғы 15 ақпан.
17. Нұсқа нөмірі және шыққан жылы: 1 нұсқа, 2024 жыл.
18. Қайта қарау күні: 2027 жыл.
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және ақпарат
министрінің
2024 жылғы 17 сәуірдегі
№ 150 бұйрығына
12-қосымша
Кәсіби стандарт: "Кинотанушы"
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Кәсіби стандарттың қолданылу аясы: "Кинотанушы" кәсіптік стандарты (бұдан әрі - кәсіптік стандарт) "Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабына сәйкес және кәсіпорындарда персоналды оқытуға, білім беру ұйымдары қызметкерлері мен түлектерінің кәсіптік біліктілігін тануға және кәсіпорындар мен ұйымдарда персоналды басқару саласындағы кең ауқымды міндеттерді шешу мақсатында әзірленді және мәдениет саласында қолданылады.
2. Осы кәсіптік стандартта мынадай терминдер, анықтамалар мен қысқартулар қолданылады:
1) ақпараттық білім беру – білім беру ұйымдарынан және білім беру қызметтерін ұсынатын ұйымдардан тыс күнделікті қызмет барысында алынатын және оқыту нәтижелерін растайтын құжатты берумен сүйемелденбейтін білім беру түрі;
2) білім – кәсіби міндет шеңберінде іс-әрекеттерді орындау үшін қажетті зерделенген және меңгерілген ақпарат;
3) дағды – кәсіби тапсырманы толығымен орындауға мүмкіндік беретін білім мен дағдыларды қолдану қабілеті;

4) профессия – род занятий, осуществляемый физическим лицом и требующий определенной квалификации для его выполнения.
3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) НРК – национальная рамка квалификаций;
2) ОРК – отраслевая рамка квалификаций;
3) ОКЭД – общий классификатор видов экономической деятельности;
4) ЕТКС – единый тарифно-квалификационный справочник;
5) КС – квалификационный справочник.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Киновед.
5. Код профессионального стандарта: R91011041.
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
R Искусство, развлечения и отдых;
90 Деятельность в области творчества, искусства и развлечений
90.0 Деятельность в области творчества, искусства и развлечений
90.02 Деятельность, способствующая проведению культурно-зрелищных мероприятий
90.02.0 Деятельность, способствующая проведению культурно-зрелищных мероприятий
90.03 Художественное и литературное творчество
90.03.0 Художественное и литературное творчество
59 Производство кино-видеофильмов и телевизионных программ, деятельность в сфере звукозаписи и издания музыкальных произведений
59.11 Деятельность по производству кино-, видеофильмов и телевизионных программ
59.11.0 Деятельность по производству кино-, видеофильмов и телевизионных программ
91 Деятельность библиотек, архивов, музеев и прочая деятельность в области культуры;
91.0 Деятельность библиотек, архивов, музеев и прочая деятельность в области культуры;
91.01 Деятельность библиотек и архивов;
91.01.1 Деятельность фильмо- и фонотек.
7. Краткое описание профессионального стандарта: Исследование и раскрытие истории и современности кинематографа во всех его аспектах, проведение структурного анализа и критической оценки продуктов кинопроизводства. Работа в кино и на телевидении, в редакциях, отделах по связям с общественностью, в науке и образовании, на киностудиях, киноархивах, кинофестивалях и т.д.
8. Перечень карточек профессий:
1) Киновед - 6 уровень ОРК;
2) Киновед - 7 уровень ОРК;
3) Киновед - 8 уровень ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "Киновед":
Код группы:
2641-5
Код наименования занятия:
2641-5-001
Наименование профессии:
Киновед
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, магистратура, докторантура)
Специальность:
Искусство
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Высшее образование по ОП "Киноведение", бакалавр искусствоведения
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:

4) мамандық – жеке тұлға жүзеге асыратын және оны орындау үшін белгілі бір біліктілікті талап ететін кәсіп түрі.
3. Осы кәсіби стандартта мынадай қысқартулар қолданылады:
1) ҰБШ – ұлттық біліктілік шеңбері;
2) СБШ – салалық біліктілік шеңбері;
3) ЭҚЖЖ – экономикалық қызметтің жалпы жүктеуіші;
4) БТБА – бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы;
5) БА – біліктілік анықтамалығы.
2-тарау. Кәсіби стандарттың паспорты
4. Кәсіби стандарттың атауы: Кинотанушы.
5. Кәсіби стандарттың коды: R91011041.
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
R Өнер, ойын-сауық және демалыс;
90 Шығармашылық, өнер және ойын-сауық саласындағы қызмет
90.0 Шығармашылық, өнер және ойын-сауық саласындағы қызмет
90.02 Мәдени-ойын-сауық іс-шараларын өткізуге ықпал ететін қызмет
90.02.0 Мәдени-ойын-сауық іс-шараларын өткізуге ықпал ететін қызмет
90.03 Көркем және әдеби шығармашылық
90.03.0 Көркем және әдеби шығармашылық
59 Кино-бейнефильмдер мен телевизиялық бағдарламалар шығару, дыбыс жазу және музыкалық туындылар шығару саласындағы қызмет
59.11 Кино-бейнефильмдер мен телевизиялық бағдарламалар шығару саласындағы қызмет
59.11.0 Кино-бейнефильмдер мен телевизиялық бағдарламалар шығару саласындағы қызмет
91 Кітапханалардың, архивтердің, музейлердің және мәдениет саласындағы өзге де қызметтер;
91.0 Кітапханалардың, архивтердің, музейлердің және мәдениет саласындағы өзге де қызметтер;
91.01 Кітапхана және мұрағаттар қызметі;
91.01.1 Фильм және фонотека қызметі.
7. Кәсіби стандарттың қысқаша сипаттамасы: Кинематографтың тарихы мен қазіргі жай-күйін барлық аспектілерде зерттеу, кино өндірісінің өнімдерін құрылымдық талдау және сыни тұрғыда бағалау. Кинода және теледидарда, редакцияларда, қоғаммен байланыс бөлімдерінде немесе ғылым мен білім беру саласында, киностудияда, киномұрағатта, кинофестивальдерде және т.б. салада жұмыс істеу.
8. Мамандық карточкаларының тізімі:
1) Кинотанушы - 6 СБШ деңгейі;
2) Кинотанушы - 7 СБШ деңгейі;
3) Кинотанушы - 8 СБШ деңгейі.
3-тарау. Мамандық карточкалары
9. "Кинотанушы" мамандығының карточкасы:
Топтың коды:
2641-5
Қызмет атауының коды:
2641-5-001
Кәсіптің атауы:
Кинотанушы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, магистратура, докторантура)
Мамандық:
Өнер
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Кинотану" ББ бойынша жоғары білім, өнертану бакалавры
Формалды емес және ақпараттық біліммен байланыс:
Мамандықтың басқа ықтимал атаулары:

2641-1-001 Биограф
2641-2-001 Автор сценария
2641-2-002 Сценарист
2641-5-003 Литературный критик
2641-5-004 Литературный редактор
2641-5-008 Художественный редактор
2641-9-001 Литературный сотрудник
2642-1-001 Автор текстов для радио и телепрограмм
2642-1-009 Корреспондент издательства, редакции газет и журналов
2642-1-014 Обозреватель
Основная цель деятельности:
Применение совокупности знаний, умений и навыков в области истории и теории киноискусства квалифицированными специалистами кино, обладающими критическим взглядом на киноискусство в сфере киноискусства и телевидения и других экранных искусствах.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Критико-киноведческая деятельность.
2. Редакционно-издательская деятельность.
3. Культурно-просветительская деятельность.
4. Архивно-научная деятельность.
Дополнительные трудовые функции:
Функция переводчика
Трудовая функция 1:
Критико-киноведческая деятельность
Навык 1:
Создание произведений критического характера по вопросам кинематографа различного плана (исторического развития, теоретических вопросов, современного кинопроцесса)
Умения:
1. Выполнять аргументированный, критический разбор кинофильмов, явлений и тенденций в мировом и отечественном кинематографе.
2. Владеть понятийным аппаратом по искусству кино.
3. Уметь определять предмет, актуальность, значимость вопроса.
Знания:
1. Особенности истории мирового и казахского игрового, неигрового и анимационного кино, особенности кинопроизводства и работы мировых и отечественных кинематографистов.
2. Ориентироваться в специальной литературе по профилю и в смежных областях, в различных направлениях, стилях истории мирового и отечественного кинематографа.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Анализ современного кинопроизводства
Умения:
1. Быть компетентным в теории и практике научного исследования для активной творческой, профессиональной и социальной деятельности.
2. Практически применять функции специалистов на всех этапах производства фильмов.
3. Уметь анализировать и интерпретировать произведения киноискусства.
4. Уметь различать специфику работы режиссера, оператора в кинематографе.
Знания:
1. Способен осознавать художественную критику как творческую деятельность, способствующую повышению качества кинопроизведения и киноискусства в целом.
2. Способен определять роль режиссера и оператора в съемочном процессе, методы их работы и творческого восприятия кинофильма.
3. Способен понимать взаимоотношения теории, истории и критики в искусстве и демонстрировать их взаимосвязь.
Возможность признания навыка:
-
Навык 3:
Изучение и прогнозирование развития кинематографа в разрезе национального производства
Умения:

2641-1-001 Биограф
2641-2-001 Сценарий авторы
2641-2-002 Сценарист
2641-5-003 Әдеби сыншы
2641-5-004 Әдеби редактор
2641-5-008 Көркемдік редактор
2641-9-001 Әдеби қызметкер
2642-1-001 Радио және телебағдарлама мәтіндерінің авторы
2642-1-009 Баспа, газет және журнал редакциясының корреспонденті
2642-1-014 Шолушы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Кино өнері мен теледидар және басқа да экрандық өнер саласындағы кино өнеріне сыни көзқарасы бар білікті кино мамандарының кино өнерінің тарихы мен теориясы саласындағы білім, білік және дағдыларын еркін қолдануы.
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Сыншы-кинотанушы қызметі.
2. Редакция-баспа қызметі.
3. Мәдени-ағартушылық қызмет.
4. Мұрағаттық-ғылыми қызмет.
Қосымша еңбек функциялары:
Аудармашы функциясы.
Еңбек функциясы 1:
Сыншы-кинотанушы қызметі
Дағды 1:
Түрлі сипаттағы кинематограф мәселелері бойынша (тарихи даму, теориялық мәселелер, қазіргі заманғы киноүрдіс) сыни шығармалар жазу
Машықтар:
1. Кино туындыларын, әлемдік және отандық кинематографтағы құбылыстар мен үрдістерді дәлелді және сыни талдай білу.
2. Кино өнері бойынша ұғымдық аппаратты білу.
3. Мәселенің мәнін, өзектілігін, маңыздылығын айқындай білу.
Білім:
1. Әлемдік және қазақ көркемсуретті, деректі және анимациялық кино тарихының ерекшеліктері, кино өндірісінің, әлемдік және отандық кинематографистердің жұмысының ерекшеліктері.
2. Әлемдік және отандық кинематография тарихының бейіні мен сабақтас салалары, түрлі бағыттары, стильдері бойынша арнайы әдебиеттерден хабардар болу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Заманауи кино өндірісін талдау
Машықтар:
1. Белсенді шығармашылық, кәсіби және әлеуметтік қызмет үшін ғылыми зерттеу теориясы мен практикасында құзыретті болу.
2. Фильм өндірісінің барлық кезеңдерінде маман функцияларын іс жүзінде қолдану.
3. Кино өнерінің туындыларын талдай алу және түсіндіре білу.
4. Кинематографтағы режиссер, оператор жұмысының ерекшелігін ажырата білу.
Білім:
1. Кинотуындысы мен жалпы кино өнерінің сапасын арттыруға ықпал ете алатын көркем сынды шығармашылық қызмет ретінде тануға қабілетті.
2. Түсірілім үрдісінде режиссер мен оператордың рөлін, олардың жұмыс істеу және кинофильмді шығармашылық қабылдау әдістерін айқындай алады.
3. Өнердегі теорияның, тарихтың және сынның қарым-қатынасын түсінуге және олардың өзара байланысын көрсетуге қабілетті.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 3:
Ұлттық кино өндірісі тұрғысында кинематографтың дамуын зерттеу және болжау
Машықтар:

1. Владеть методологией социологического исследования
2. Владеть методологией анализа политической ситуации в стране и геополитическом пространстве
3. Владеть методологией экономического анализа и прогнозирования в киноискусстве
4. Владеть методологией анализа и прогнозирования инновационно-технического развития киноиндустрии.
Знания:
1. Тенденций современного искусства в целом, кинематографа в частности.
2. Знать состояние вопроса (проблемы/задачи) кинематографии в историческом и современном временных разрезах.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Редакционно-издательская деятельность
Навык 1:
Редакционно-консультативная
1. Редакционная работа в издательствах и периодических изданиях по культуре и искусству, а также в отделах культуры и искусства изданий разного профиля.
2. Создавать и редактировать тексты профессионального назначения.
Знания:
1. Исполнение консультативно-референтских функций при разработке перспективных и текущих программ деятельности в организациях кинематографии.
2. Консультационные услуги в разработке государственных программ МКИ, связанных с кинематографом.
3. Редактирование текста разного уровня сложности по профилю.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 3
Культурно-просветительская деятельность
Навык 1:
Создание авторских программ о кино на телевидении и других медиа
Умения:
1. Владеть методологией написания сценариев программ, выступлений, выставок, конкурсов.
2. Владеть технологией монтажа видеозаписи.
3. Владеть навыками редакторской работы.
4. Владеть навыками работы на публике, ораторским мастерством, сценической речью.
5. Уметь разрабатывать концепции, выполнять отборочные функции, устанавливать профессиональные связи с кинематографистами, популяризировать фестивальные движения.
6. Уметь проектировать новые формы и методы организации работы по оказанию культурных услуг среди различных категорий населения и модернизация работы творческих коллективов.
Знания:
1. Теоретические и практические основы в области киноведения.
2. Методика взаимодействия с аудиторией.
3. Основы ораторского мастерства.
Навык 2:
Популяризация кино
Умения:
1. Владеть навыками организации конкурсов, кинофестивалей, презентаций, арт-фестивалей и других мероприятий.
2. Уметь организовывать и проводить кинолектории, киноклубы и обсуждения среди школьников, учащихся ТиПО и многопрофильных вузов.
3. Уметь организовывать и осуществлять профессиональный кинопросмотр.
4. Уметь участвовать и организовывать обсуждения кинопроизведений.
5. Владеть навыками осуществления функций консультанта, эксперта в области киноискусства.
Знания:

1. Әлеуметтік зерттеу әдіснамасын меңгеру.
2. Елдегі және геосаяси кеңістіктегі саяси ахуалды талдау әдістемесін меңгеру.
3. Кино өнерін экономикалық талдау және болжау әдістемесін меңгеру.
4. Киноиндустрияның инновациялық-техникалық дамуын талдау және болжау әдістемесін меңгеру.
Білім:
1. Қазіргі заманғы өнердің, атап айтқанда кинематографтың үрдістері.
2. Тарихи және қазіргі уақыттағы кинематография мәселесінің (түйткілді мәселелері/міндеттері) жай-күйін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Редакция-баспа қызметі
Дағды 1:
Редакциялық-консультативтік
Машықтар:
1. Мәдениет және өнер баспалары мен мерзімді басылымдарында, сондай-ақ, әртүрлі бейіндегі басылымдардың мәдениет және өнер бөлімдерінде редакциялық жұмыс.
2. Кәсіби мақсаттағы мәтіндерді жазу және редакторлау.
Білім:
1. Кинематография ұйымдарындағы қызметтің болашақ және ағымдағы бағдарламаларын әзірлеу кезінде кеңесші-референт функцияларын орындау.
2. Кинематографпен байланысты МАМ мемлекеттік бағдарламаларын әзірлеудегі консультациялық қызметтер.
3. Өз бейіні бойынша күрделілік деңгейі әртүрлі көркем мәтіндерді өңдеу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 3:
Мәдени-ағарту қызметі
Дағды 1:
Теледидарда және басқа медиада кино туралы авторлық бағдарламалар шығару
Машықтар:
1. Бағдарламалардың, баяндамалардың, көрмелердің, конкурстардың сценарийлерін жазу әдістемесін меңгеру.
2. Бейнежазбаны монтаждау технологиясын меңгеру.
3. Редакторлық жұмыс дағдыларын меңгеру.
4. Көпшілік алдында жұмыс істеу дағдыларын, шешендік шеберлікті, сахна тілін меңгеру.
5. Тұжырымдамаларды әзірлей білу, іріктеу функцияларын орындау, кинематографистермен кәсіби байланыс орнату, фестиваль ісін насихаттау.
6. Халықтың әртүрлі санаттары арасында мәдени қызметтер көрсету бойынша жұмысты ұйымдастырудың жаңа үлгілері мен әдістерін жобалай білу және шығармашылық ұжымдардың жұмысын жаңғырту.
Білімдер:
1. Кинотану саласындағы теориялық және практикалық негіздер.
2. Аудиториямен өзара әрекеттесу әдістемесі.
3. Шешендік шеберлік негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Киноны дәріптеу
Машықтар:
1. Конкурстарды, кинофестивальдерді, презентацияларды, арт-фестивальдерді және басқа да іс-шараларды ұйымдастыру дағдыларын меңгеру.
2. Мектеп оқушылары, техникалық және кәсіби білім беру орындары мен көпсалалы ЖОО оқушылары арасында кинолекторияларды, киноклубтар мен талқылауларды ұйымдастырып, өткізе білу.
3. Кәсіби кино көрсетілімін ұйымдастырып, жүзеге асыра білу.
4. Кино туындыларын талқылауға қатысу және ұйымдастыра білу.
5. Кино өнері саласындағы кеңесші, сарапшы функцияларын жүзеге асыру дағдыларын меңгеру.
Білімдер:

1. Психология, в том числе психологии искусства.
2. Актуальные методы работы культурно-просветительской деятельности.
3. Менеджмент в искусстве.
Навык 3:
Работа в фестивальном движении
Умения:
1. Владеть навыками отбора фильмов по ряду критериев.
2. Уметь вести переговоры с различными кинематографистами.
3. Обширные организаторские и менеджерские умения.
Знания:
1. Методика разработки концепций согласно специфике фестиваля.
2. Специфика работы отборочной комиссии и жюри.
3. Иностранные языки.
4. Основы арт-менеджмента и администрирования.
5. Специфика работы в гостевой группе по приглашению участников и гостей.
6. Тенденции современного мирового и отечественного кинопроцессов.
Навык 4:
Организация и осуществление связи со СМИ
Умения:
1. Владеть навыками работы со средствами массовой информации.
2. Владеть навыками подготовки пресс-релизы о событиях в области киноискусства, культурной жизни страны.
3. Владеть навыками проведения интервью, пресс-конфе​ренций, социологических опросов, пиар-акций.
4. Владеть навыками работы на видеокамеру.
5. Владеть понятийным аппаратом по искусству кино.
6. Уметь определить предмет, актуальность, значимость вопросов и дать исчерпывающие ответы на них.
7. Уметь вести интервью.
Знания:
1. Основные принципы работы со средствами массовой информации.
2. Основы журналистики.
3. Обладать глубокими знаниями в кинематографе, современном кинопроцессе.
4. Результаты концептуальных исследований кинематографа.
5. Особенности истории мирового и казахского игрового, неигрового и анимационного кино, особенности кинопроизводства и работы мировых и отечественных кинематографистов.
6. Ориентироваться в специальной литературе по профилю и в смежных областях, в различных направлениях, стилях истории мирового и отечественного кинематографа.
7. Особенности различных видов журналистского исследования: интервью, статья, репортаж, обзор, независимое исследование и т.д. на радио, ТВ и периодике.
8. Основы PR.
Трудовая функция 4:
Архивно-научная деятельность
Навык 1:
Работа с архивными источниками
Умения:
1. Работать с архивными материалами.
2. Систематизировать данные.
3. Работать с историческими документами разного рода.
4. Составлять библиографические списки, сборники, каталоги различного содержания.
5. Вести научно-исследовательскую деятельность.
Знания:
1. История кино.
2. Теория кино.
3. Основы работы с различными базами данных.
4. Основы применения необходимых компьютерных программ на хорошем уровне.
Возможность признания навыка:
-
Дополнительная трудовая функция 3:
Функция переводчика
Навык 1:
Перевод в сфере искусства
Умения:

1. Психология, оның ішінде өнер психологиясы.
2. Мәдени-ағартушылық қызмет жұмысының өзекті әдістері.
3. Өнердегі менеджмент.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 3:
Фестиваль жұмысына ат салысу
Машықтар:
1. Бірқатар критерийлер бойынша фильмдерді таңдау дағдыларын меңгеру.
2. Түрлі кинематографистермен келіссөздер жүргізе білу.
3. Ауқымды ұйымдастырушылық және басқару дағдылары.
Білім:
1. Фестивальдің ерекшелігіне сәйкес тұжырымдамаларды әзірлеу әдістемесі.
2. Іріктеу комиссиясы мен қазылар алқасы жұмысының ерекшелігі.
3. Шет тілдері.
4. Арт-менеджмент және әкімшілік негіздері.
5. Қатысушылар мен қонақтарды шақырумен айналысатын топтағы жұмыстың ерекшелігі.
6. Қазіргі әлемдік және отандық кино үрдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 4:
БАҚ-пен байланысты ұйымдастыру және жүзеге асыру
Машықтар:
1. Бұқаралық ақпарат құралдарымен жұмыс істеу дағдыларын меңгеру.
2. Кино өнері, елдің мәдени тыныс-тіршілігіне байланысты баспасөз-баяндарын дайындау дағдыларын меңгеру.
3. Сұхбат, баспасөз мәслихатын, әлеуметтанушылық сауалнамаларды, пиар-акцияларын өткізу дағдыларын меңгеру.
4. Бейнекамера алдында жұмыс істеу дағдыларын меңгеру.
5. Кино өнері бойынша ұғымдық аппаратқа ие болу.
6. Сұрақтардың тақырыбын, өзектілігін, маңыздылығын айқындай білу және оларға толық жауап беру.
7. Сұхбат жүргізе білу.
Білім:
1. Бұқаралық ақпарат құралдарымен жұмыс істеудің негізгі ұстанымдары.
2. Журналистика негіздері.
3. Кинематограф, қазіргі заманғы кино үдерісі жайлы терең білімге ие болу.
4. Кинематографты тұжырымдамалық зерттеудің нәтижелері.
5. Әлемдік және қазақ көркемсуретті, деректі және анимациялық кино тарихының ерекшеліктері, кино өндірісінің, әлемдік және отандық кинематографистердің жұмысының ерекшеліктері.
6. Әлемдік және отандық кинематография тарихының бейіні мен сабақтас салалары, түрлі бағыттары, стильдері бойынша арнайы әдебиеттерден хабардар болу.
7. Сұхбат, мақала, репортаж, шолу, радиода, телеарналар мен мерзімді басылымдарда тәуелсіз зерттеу жүргізу сынды журналистік зерттеудің түрлі ерекшеліктерін білу.
8. PR негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 4:
Мұрағаттық-ғылыми қызмет
Дағды 1:
Мұрағат көздерімен жұмыс
Машықтар:
1. Мұрағат материалдарымен жұмыс істеу.
2. Деректерді жүйелеу.
3. Әр түрлі тарихи құжаттармен жұмыс істеу.
4. Әр түрлі мазмұндағы библиографиялық тізімдер, жинақтар, каталогтар дайындау.
5. Ғылыми-зерттеу қызметін жүргізу.
Білім:
1. Кино тарихы.
2. Кино теориясы.
3. Әр түрлі дерекқорлармен жұмыс істеу негіздері.
4. Қажетті компьютерлік бағдарламаларды жақсы деңгейде қолдану негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Қосымша еңбек функциясы 1:
Аудармашы функциясы
Машықтар:
Дағды 1:
Өнер саласындағы аударма

10. Карточка профессии "Киновед":
Код группы:
2641-5
Код наименования занятия:
2641-5-001
Наименование профессии:
Киновед
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, докторантура)
Специальность:
Искусство
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Высшее образование по ОП "Киноведение", магистр искусствоведения
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
2641-1-001 Биограф
2641-2-001 Автор сценария
2641-2-002 Сценарист
2641-5-003 Литературный критик
2641-5-004 Литературный редактор
2641-5-008 Художественный редактор
2641-9-001 Литературный сотрудник
2642-1-001 Автор текстов для телевизионных и радиопередач
Основная цель деятельности:
Применение совокупности знаний, умений и навыков в области истории и теории киноискусства квалифицированными специалистами кино, обладающими критическим взглядом на киноискусство в сфере киноискусства и телевидения и других экранных искусствах.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Научно-исследовательская деятельность
2. Научно-педагогическая деятельность
3. Консультативно-экспертная деятельность
Дополнительные трудовые функции:
-
Трудовая функция 1:
Научно-исследовательская деятельность
Навык 1:
Организация и осуществление научно-исследовательского процесса
Умения:
1. Владеть навыками самостоятельной исследовательской работы в области истории и теории киноискусства.
2. Владеть навыками работы в составе исследовательской группы.
3. Владеть навыками работы с архивными документами.
4. Владеть навыками работы с материалами СМИ, видео, кинематографическими источниками.
5. Владеть навыками проведения научного эксперимента по профилю.
6. Уметь проектировать в результатах своей научной деятельности эстетические идеалы.
Знания:
1. История отечественного и мирового киноискусства.
2. История отечественного и мирового театра, литературы, музыки, изобразительного и киноискусства.
2. Методика проведения научно-исследовательской работы.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Научно-педагогическая деятельность
Навык 1:
Руководство проектами
Умения:
1. Уметь проводить оценку проекта обучающегося.
2. Владеть навыками составления проекта по профилю.
Знания:
1. Методика постановки цели и задачи, актуальности, теоретического и практического обоснования темы проекта.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Организация учебного процесса
Умения:

10. "Кинотанушы" мамандығының карточкасы:
Топтың коды:
2641-5
Қызмет атауының коды:
2641-5-001
Кәсіптің атауы:
Кинотанушы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіби білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, докторантура)
Мамандық:
Өнер
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
"Кинотану" ББ бойынша жоғары білім, өнертану магистрі
Формалды емес және ақпараттық біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2641-1-001 Биограф
2641-2-001 Сценарий авторы
2641-2-002 Сценарист
2641-5-003 Әдеби сыншы
2641-5-004 Әдеби редактор
2641-5-008 Көркемдік редактор
2641-9-001 Әдеби қызметкер
2642-1-001 Радио және телебағдарлама мәтіндерінің авторы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Кино өнері мен теледидар және басқа да экрандық өнер саласындағы кино өнеріне сыни көзқарасы бар білікті кино мамандарының кино өнерінің тарихы мен теориясы саласындағы білім, білік және дағдыларын еркін қолдануы.
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Ғылыми-зерттеу қызметі.
2. Ғылыми-педагогикалық қызмет.
3. Кеңесші-сарапшы қызметі.
Қосымша еңбек функциялары:
-
Еңбек функциясы 1:
Ғылыми-зерттеу қызметі
Дағды 1:
Ғылыми-зерттеу процесін ұйымдастыру және жүзеге асыру
Машықтар:
1. Кино өнерінің тарихы мен теориясы саласында өзіндік зерттеу жұмысының дағдыларын меңгеру.
2. Зерттеу тобының құрамында жұмыс істеу дағдыларын меңгеру.
3. Мұрағат құжаттарымен жұмыс істеу дағдыларын меңгеру.
4. БАҚ материалдарымен, бейнематериалдармен, кинематографиялық дереккөздермен жұмыс істеу дағдыларын меңгеру.
5. Бейін бойынша ғылыми эксперимент жүргізу дағдыларын меңгеру.
6. Өзінің ғылыми қызметінің қорытындысында эстетикалық идеалдарды жобалай білу.
Білім:
1. Отандық және әлемдік кино өнерінің тарихы.
2. Отандық және әлемдік театр, әдебиет, музыка, бейнелеу және кино өнерінің тарихы.
2. Ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізу әдістемесі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Ғылыми-педагогикалық қызмет
Дағды 1:
Жобаларға жетекшілік ету
Машықтар:
1. Білім алушының жобасын бағалай білу.
2. Бейін бойынша жобаны жасау дағдыларын меңгеру.
Білім:
1. Жоба тақырыбының мақсаты мен міндеттерін, өзектілігін, теориялық және практикалық негіздемесін айқындау әдістемесі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Оқу процесін ұйымдастыру
Машықтар:

1. Составлять рабочие программы, силлабусы, методические пособия по специальности.
2. Педагогические навыки по профилю.
3. Уметь проводить академическое и профессиональное обучение.
4. Уметь передавать сущность кинопроизведения, его содержание, форму, тему и идею.
Знания:
1. Методология преподавания и педагогического воспитания по профилю.
2. Основы проведения педагогической практики.
3. Психология, в том числе психологии искусства.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 3:
Консультативно-экспертная деятельность
Навык 1:
Работа на кинопроизводстве
Умения:
1. Быть компетентным на практике съемочного процесса для активной творческой, профессиональной и социальной деятельности.
2. Практически применять функции киноведа на всех этапах производства фильмов.
3. Уметь анализировать фильм на всех этапах производства.
4. Творческое сотрудничество с режиссером, оператором и другими участниками кинопроцесса.
5. Уметь работать на съемочной площадке кино-, теле, анимационного фильма, программы и т.д.
6. Уметь редактировать литературный сценарий, режиссерский сценарий.
Знания:
1. Редакторское дело
2. Способен определять место режиссера и оператора в съемочном процессе, методы их работы и творческого восприятия кинофильма.
3. Способен понимать взаимоотношения искусства и реальной жизни, социума и демонстрировать их взаимосвязь.
4. Специфика работы с незаконченным киноматериалом (черновой монтаж и т.п.).
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Разработка методических пособий, руководств в сфере искусства и кино (киностудии, ТВ, управление культуры, МКС)
Умения:
1. Владеть методологией разработки методических пособий, руководств и др. методических материалов.
Знания:

1. Мамандығы бойынша жұмыс бағдарламаларын, силлабустарды, әдістемелік құралдарды жасау.
2. Бейін бойынша педагогикалық дағдылар.
3. Академиялық және кәсіби оқытуды жүргізе білу.
4. Фильмнің мәнін, оның мазмұнын, формасын, тақырыбы мен идеясын жеткізе білу.
Білім:
1. Бейін бойынша оқыту және педагогикалық тәрбие әдістемесі.
2. Педагогикалық практиканы өткізу негіздері.
3. Психология, оның ішінде, өнер психологиясы.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 3:
Кеңесші-сарапшы қызметі
Дағды 1:
Кино өндірісінде жұмыс істеу
Машықтар:
1. Белсенді шығармашылық, кәсіби және әлеуметтік қызмет атқару үшін түсірілім процесінің қыр-сырын жетік меңгеру.
2. Фильм өндірісінің барлық кезеңдерінде кинотанушы функцияларын іс жүзінде қолдану.
3. Өндірістің барлық сатысында фильмді талдай білу.
4. Режиссермен, оператормен және кино процесінің басқа да қатысушыларымен шығармашылық ынтымақтастық.
5. Кино, теле, анимациялық фильм, бағдарлама және т.б. түсірілім алаңында жұмыс істей білу.
6. Әдеби сценарийді, режиссерлік сценарийді редакторлай білу.
Білім:
1. Редактор ісі.
2. Сценаристің, режиссер мен оператордың, суретшінің, композитордың, дыбыс режиссерінің, продюсердің түсірілім барысындағы қызметін, олардың жұмыс істеу және фильмді шығармашылық қабылдау әдістерін анықтай алады.
3. Өнер мен шынайы өмірдің, қоғамның қарым-қатынасын түсінуге және олардың өзара байланысын көрсетуге қабілетті.
4. Аяқталмаған киноматериалмен (алғашқы монтаж және т.б.) жұмыс істеу ерекшелігін біледі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Өнер және кино саласындағы (киностудиялар, ТВ, мәдениет басқармасы, МАМ) әдістемелік құралдарды, нұсқаулықтарды әзірлеу
Машықтар:
1. Әдістемелік құралдарды, нұсқаулықтар және басқа да әдістемелік материалдарды әзірлеу әдістемесін меңгеру.
Білімдер:

3. Уметь проводить академическое и профессиональное обучение.
4. Уметь передавать сущность кинопроизведения, его содержание, форму, тему и идею.
1. Методология преподавания и педагогического воспитания по профилю.
2. Основы проведения педагогической практики.
Психология, в том числе психологии искусства.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 3:
Научно-экспертная деятельность
Навык 1:
Работа в ведущих учреждениях кинематографии: вузах, Центре кино, киностудиях
Умения:
1. Участие и руководство в рабочих группах по вопросам кинематографии МКИ РК и т.п.
2. Владеть новейшими методами и знаниями по профилю.
3. Обладать глубокими знаниями в кинематографе, современном кинопроцессе.
4. Уметь определить предмет, актуальность, значимость вопросов и дать исчерпывающие ответы на них.
5. Уметь руководить разработкой методических пособий, руководств и других документов в сфере искусства и кино (киностудии, ТВ, управление культуры, МКС).
6. Владеть методологией научной экспертизы проектов в области киноискусства.
7. Формирование концепции и политики проектов кино с целью внедрения инноваций различного вида.
Знания:
1. Результаты концептуальных исследований кинематографа.
2. Особенности истории мирового и казахского игрового, неигрового и анимационного кино, особенности кинопроизводства и работы мировых и отечественных кинематографистов.
3. Основы планирования, финансирования, формирования политики в рамках организации, профиля проекта.
4. Основы менеджмента.
Навык 2:
Работа на фестивалях, конкурсах, в жюри/комиссии фестивалей и конкурсов по профилю
Умения:
1. Способен определять место сценариста, режиссера и оператора, художника, звукорежиссера, композитора, продюсера и т.д. в съемочном процессе, методы их работы и творческого восприятия кинофильма.
2. Уметь анализировать фильм на всех этапах производства.
3. Навыки письменной и устной коммуникации дипломатического характера
4. Вести дискурс и конструктивный спор, грамотно и авторитетно донести свою позицию.
5. Разрабатывать/совершенствовать методологию критического оценивания произведения.
6. Классифицировать произведения по видам кино, жанрам, направлениям, определять творческие портреты кинематографистов, тенденции кинематографа.
7. Иметь навыки работы в жюри и отборочной комиссии по фильмам.
8. Арт-директора: разработка концепции, политики, создания кинофестиваля.
9. Программного директора: уметь работать с большим количеством фильмов/сценариев, осуществлять прием фильмов, составление расписания конкурсных, внеконкурсных программ.

3. Академиялық және кәсіби оқытуды жүргізе білу.
4. Фильмнің мәнін, оның мазмұнын, формасын, тақырыбы мен идеясын жеткізе білу.
Білім:
1. Бейін бойынша оқыту және педагогикалық тәрбие әдістемесі.
1. Педагогикалық практиканы өткізу негіздері.
Психология, оның ішінде, өнер психологиясы.
Еңбек функциясы 3:
Ғылыми-сараптамалық қызмет
Дағды 1:
Кинематографияның жетекші мекемелерінде: жоғары оқу орындарында, кино орталығында, киностудияларда жұмыс істеу
Машықтар:
1. ҚР МАМ кинематография мәселелері бойынша жұмыс топтарына қатысу және басшылық ету.
2. Бейін бойынша жаңа әдістер мен білімді меңгеру.
3. Кинематография, қазіргі заманғы кино процесі бойынша терең білімге ие болу.
4. Мәселенің тақырыбын, өзектілігін, маңыздылығын анықтай білу және бұл сұрақтарға толық жауап беру.
5. Өнер және кино саласындағы әдістемелік құралдарды, нұсқаулықтарды және басқа құжаттарды (киностудиялар, ТВ, мәдениет басқармасы, МАМ) әзірлеуге жетекшілік ете білу.
6. Кино өнері саласындағы жобаларды ғылыми сараптау әдістемесін меңгеру.
7. Әр түрлі инновацияларды енгізу мақсатында кино жобаларының тұжырымдамасы мен саясатын қалыптастыру.
Білім:
1. Кинематографтың тұжырымдамалық зерттеулерінің нәтижесі.
2. Әлемдік және қазақ көркемсуретті, деректі және анимациялық кино тарихының ерекшеліктері, кино өндірісінің, әлемдік және отандық кинематографистердің жұмысының ерекшеліктері.
3. Жоба бейінін ұйымдастыру шеңберінде жоспарлау, қаржыландыру, саясатты қалыптастыру негіздері.
4. Менеджмент негіздері.
Дағды 2:
Бейіні бойынша фестивальдар мен конкурстардың қазылар алқасында/комиссиясында жұмыс істеу
Машықтар:
1. Сценаристің, режиссер мен оператордың, суретшінің, композитордың, дыбыс режиссерінің, продюсердің түсірілім барысындағы қызметін, олардың жұмыс істеу және фильмді шығармашылық қабылдау әдістерін анықтай алу.
2. Өндірістің барлық сатысында фильмді талдай білу.
3. Дипломатиялық сипаттағы жазбаша және ауызша коммуникация дағдыларына ие болу.
4. Дискурсты және сындарлы пікірталас жүргізу, өз ұстанымын сауатты және беделді түрде жеткізу.
5. Туындыны сыни бағалау әдістемесін әзірлеу/жетілдіру.
6. Шығармаларды кино түрлері, жанрлары, бағыттары бойынша жіктеу, кинематографистердің шығармашылық портреттерін, кинематографтың тенденцияларын анықтау.
7. Қазылар алқасында және фильмдерді іріктеу комиссиясында жұмыс істеу дағдыларына ие болу.
8. Арт-директор: тұжырымдаманы, саясатты әзірлеу, кинофестиваль өткізу.
9. Бағдарламалық директор: көптеген фильмдермен/сценарийлермен жұмыс істей білу, фильмдер қабылдау, конкурстық және конкурстан тыс бағдарламалар кестесін құру.

10. Создавать, редактировать и публиковать тексты, связанные с работой на кинофестивале: каталоги, книги, программы, расписание просмотров, аннотации, синопсисы, дипломы, награждающие листы и т.п.
11. Составление сметы, технической спецификации, отчетов и других финансовых документов.
Знания:
1. Специфики фестивального и конкурсного движения.
2. Определение специфики и особенностей работы сценариста, режиссера и оператора, художника, звукорежиссера, композитора, продюсера и других профессий кино.
3. Способен понимать взаимоотношения искусства и реальной жизни, социума и демонстрировать их взаимосвязь.
4. Организаторской работы в сфере кинопросмотров, кинолекций, питчингов, семинаров, круглых столов и конференций.
5. Менеджмента
6. Современных течений и актуальных вопросов отечественного и мирового кинопроцесса.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 4
Научно-управленческая деятельность
Навык 1:
Управление научными проектами
Умения:
1. Личная ответственность за коллективную работу.
2. Уметь организовывать и управлять научными проектами.
3. Владеть навыками стратегического планирования.
4. Оценивать уровень компетенций (мастерства) специалистов в области киноискусства.
5. Владеть методологией внедрения современных технологий на практике кинопроизводства.
6. Владеть методами научного руководства и планирования деятельности организаций сферы культуры и искусства.
7. Владеть методологией организации, планирования, руководства и координации человеческими и материальными ресурсами научных, учебно-методических и творческих процессов подразделений и организаций культуры.
Знания:
1. Основы права РК.

10. Кинофестиваль жұмысына қатысты мәтіндер жазу, редакциялау және жариялау: каталогтар, кітаптар, бағдарламалар, көрсетілім кестесі, аннотациялар, синопсистер, дипломдар, марапаттау қағаздары және т.б.
11. Сметаны, техникалық сипаттаманы, есептер және басқа да қаржылық құжаттарды дайындау.
Білім:
1. Фестиваль және конкурс жұмысының ерекшеліктерін білу.
2. Сценарист, режиссер және оператор, суретші, дыбыс режиссері, композитор, продюсер және басқа кино мамандықтарының айырмашылықтары мен ерекшеліктерін ажырата білу.
3. Өнер мен шынайы өмірдің, қоғамның қарым-қатынасын түсінуге және олардың өзара байланысын көрсетуге қабілетті болу.
4. Кинокөрсетілімдерді, кинолекциялар мен питчингтерді, семинарларды, дөңгелек үстелдер мен конференцияларды ұйымдастыру жұмыстары.
5. Менеджмент.
6. Қазіргі заманғы ағымдар мен отандық және әлемдік кино үрдісінің өзекті мәселелерін білу.
Еңбек функциясы 4:
Ғылыми-басқарушылық қызмет
Дағды 1:
Ғылыми жобаларға жетекшілік ету
Машықтар:
1. Ұжымдық жұмыс үшін жеке басының жауапкершілігін сезіну.
2. Ғылыми жобаларды ұйымдастыру және басқара білу.
3. Стратегиялық жоспарлау дағдыларын меңгеру.
4. Кино өнері саласындағы мамандардың құзыреттілік (шеберлік) деңгейін бағалай алу.
5. Кино өндірісі тәжірибесінде заманауи технологияларды енгізу әдістемесін меңгеру.
6. Мәдениет және өнер саласындағы ұйымдардың қызметіне ғылыми жетекшілік ету және жоспарлау әдістерін меңгеру.
7. Мәдениет бөлімшелері мен ұйымдарының ғылыми, оқу-әдістемелік және шығармашылық процестерінің адами және материалдық ресурстарын ұйымдастыру, жоспарлау, басқару және үйлестіру әдістемесін меңгеру.
Білім:
1. ҚР құқық негіздері.

2. Детали авторского права.
3. Методики кураторской работы.
4. Тенденции развития киноиндустрии и зрительского спроса.
5. Принципы международного сотрудничества в области культуры и искусства.
Требования к личностным компетенциям:
Эрудированность, трудолюбие, аналитическое, критическое мышление, толерантность, дипломатичность, soft skills.
Концентрация и управление вниманием
Проектное мышление
Тайм-менеджмент
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7
Арт-менеджер
7
Продюсер
7
Главный научный сотрудник
7
Старший преподаватель
7
Доцент
7
Профессор
7
Заместитель руководителя организации культуры/образования/науки/культурно-досуговой организации
8
Руководитель организации культуры/образования/науки/культурно-досуговой организации
8
Искусствовед-исследователь
Глава 4. Технические данные профессионального стандарта
12. Наименование государственного органа:
Министерство культуры и информации Республики Казахстан
Исполнитель:
Борамбаев Нурбек Медерович, +7 (705) 160 57 01, n.borambaev@mki.gov.kz
13. Организации (предприятия) участвующие в разработке:
Республиканское государственное учреждение "Казахский национальный университет искусств"
Мукушева Назира Рахмановна
arizan.kino@mail.ru
+7 705 610 83 53
Габдрашитова Камила Алимжановна
kamila.gabdrashitova@mail.ru
+7 702 487 84 00
Нөгербек Сәкен Бауыржанұлы
sakennogerbek@gmail.com
+7 707 259 99 75
Экспертиза предоставлена:
Организация (при наличии): АО "Киностудия "Казахфильм им. Ш.Айманова"
Эксперт: Серик Абишев
Контактные данные: 8 707 837 53 67
14. Отраслевой совет по профессиональным квалификациям: 10 января 2024 года.
15. Национальный орган по профессиональным квалификациям: 2 ноября 2023 года.
16. Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен": 15 апреля 2024 года.
17. Номер версии и год выпуска: версия 1, 2024 жыл.
18. Дата ориентировочного пересмотра: 2027 жыл.
Приложение 13
к приказу Министра
культуры и информации
Республики Казахстан
от 17 апреля 2024 года № 150
Профессиональный стандарт: "Композитор" (по видам)
Глава 1. Общие положения
1. Область применения профессионального стандарта: профессиональный стандарт "Композитор" (по видам) разработан в соответствии с пунктом 5 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях" в целях обучения персонала на предприятиях, признания профессиональной квалификации работников и выпускников организаций образования и решений широкого круга задач в области управления персоналом в организациях и на предприятиях и применяется в сфере культуры.

2. Авторлық құқықтың бүге-шүгесі.
3. Кураторлық жұмыс әдістемесі.
4. Киноиндустрия мен көрермен сұранысының даму тенденциялары.
5. Мәдениет және өнер саласындағы халықаралық ынтымақтастық ұстанымдары.
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Эрудиция, еңбекқорлық, аналитикалық, сыни ойлау, толеранттылық, ортасымен тіл табыса білу, soft skills.
Зейін қоя білу
Жобалық ойлау жүйесі
Тайм-менеджмент
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Мамандықтың атауы:
7
Арт-менеджер
7
Продюсер
7
Жетекші ғылыми қызметкер
7
Аға оқытушы
7
Доцент
7
Профессор
7
Мәдениет/білім/ғылым/мәдени-демалыс ұйымы басшысының орынбасары
8
Мәдениет/білім/ғылым/мәдени-демалыс ұйымының басшысы
8
Өнертанушы-зерттеуші
4-тарау. Кәсіптік стандарттың техникалық деректері
12. Мемлекеттік органның атауы:
Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігі
Орындаушы:
Борамбаев Нурбек Медерович, +7 (705) 160 57 01, n.borambaev@mki.gov.kz
13. Әзірлеуге қатысатын ұйымдар (кәсіпорындар):
"Қазақ ұлттық өнер университеті" республикалық мемлекеттік мекемесі
Мукушева Назира Рахмановна
arizan.kino@mail.ru
+7 705 610 83 53
Габдрашитова Камила Алимжановна
kamila.gabdrashitova@mail.ru
+7 702 487 84 00
Нөгербек Сәкен Бауыржанұлы
sakennogerbek@gmail.com
+7 707 259 99 75
Сараптама жасаған:
Ұйым (бар болса): "Ш.Айманов атындағы "Қазақфильм" киностудиясы" АҚ
Сарапшы: Серік Әбішев
Байланыс деректері: 8 707 837 53 67
14. Кәсіби біліктілік жөніндегі салалық кеңес: 2024 жылғы 10 қаңтар.
15. Кәсіби біліктілік жөніндегі ұлттық орган: 2023 жылғы 2 қараша.
16. "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы: 2024 жылғы 15 ақпан.
17. Нұсқа нөмірі және шыққан жылы: 1 нұсқа, 2024 жыл.
18. Қайта қарау күні: 2027 жыл.
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және ақпарат
министрінің
2024 жылғы 17 сәуірдегі
№ 150 бұйрығына
13-қосымша
Кәсіптік стандарт: "Композитор" (түрлері бойынша)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Кәсіптік стандарттың қолданылу аясы: "Композитор" (түрлері бойынша) кәсіптік стандарты (бұдан әрі - кәсіптік стандарт) "Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабына сәйкес және кәсіпорындарда персоналды оқытуға, білім беру ұйымдары қызметкерлері мен түлектерінің кәсіптік біліктілігін тануға және кәсіпорындар мен ұйымдарда персоналды басқару саласындағы кең ауқымды міндеттерді шешу мақсатында әзірленді және мәдениет саласында қолданылады.

2652-2-001 Кинокомпозитор
2652-2-003 Оркестровщик
Аранжировщик (без кода НКЗ)
Композитор электронной музыки (без кода НКЗ)
Основная цель деятельности:
Создание музыкальных произведений различных жанров, основываясь на современных представлениях об эстетике и технологии музыкального творчества
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Создание оригинальных вокальных, инструментальных, вокально-инструментальных произведений.
2. Создание оригинальных музыкальных произведений для зрелищных мероприятий.
3. Создание оригинальных музыкальных произведений для аудиовизуальных произведений.
4. Создание оригинальных музыкальных произведений с применением электронных (цифровых) технологий.
5. Создание транскрипций (аранжировок, инструментовок, переложений) музыкальных произведений.
Дополнительные трудовые функции:
1. Осуществление набора нотного текста на компьютере.
2. Преподавание композиции и музыкально-теоретических дисциплин.
3. Редактирование и издательская подготовка музыкальных произведений.
Трудовая функция 1:
Создание оригинальных вокальных, инструментальных, вокально-инструментальных произведений
Навык 1:
Разработка замысла (драматургии, концепции, жанра, формы) оригинальных вокальных, инструментальных, вокально-инструментальных произведений.
Умения:
1. Умеет осуществлять подготовку и планирование композиторской работы.
2. Умеет выстраивать музыкальную драматургию произведения в соответствии с авторской концепцией.
3. Умеет использовать разнообразные формы вокальных, инструментальных, вокально-инструментальных произведений.
4. Умеет создавать оригинальные вокальные, инструментальные, вокально-инструментальные произведения разных жанров и форм с использованием разнообразных выразительных средств.
Знания:
1. Знает о главных тенденциях современной культуры, эстетических ценностях и их значении в жизни общества.
2. Знает основные композиторские стили казахстанской и зарубежной композиторских школ.
3. Знает фольклорные традиции казахского народа.
4. Знает технологию подготовительного этапа (разработка замысла) оригинального вокального, инструментального, вокально-инструментального произведения.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Навык 2:
Сочинение компонентов музыкальной фактуры (мелодическое, ритмическое, гармоническое оформление) оригинальных вокальных, инструментальных, вокально-инструментальных произведений.
Умения:
1. Умеет сочинять любые компоненты музыкальной фактуры (мелодию, ритм, гармонию и т.д.).
2. Умеет импровизировать и находить нестандартные художественные решения в процессе звуковой реализации музыкального произведения.
Знания:

2652-2-001 Кинокомпозитор
2652-2-003 Оркестрлеуші
Аранжировщик (ҰЕК коды жоқ)
Электронды музыка композиторы (ҰЕК коды жоқ)
Қызметтің негізгі мақсаты:
Музыкалық шығармашылықтың эстетикасы мен технологиясы туралы заманауи идеяларға негізделген әр түрлі жанрдағы музыкалық шығармаларды жасау
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының
тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Түпнұсқа вокалдық, аспаптық, вокалдық-аспаптық шығармалар жасау.
2. Ойын-сауық іс-шараларына арналған түпнұсқа музыкалық шығармалар жасау.
3. Аудиовизуалды шығармалар үшін түпнұсқа музыкалық шығармалар жасау.
4. Электрондық (цифрлық) технологияларды қолдана отырып, түпнұсқа музыкалық туындылар жасау.
5. Музыкалық шығармалардың транскрипцияларын (аранжировкаларын, аспаптауын, аудармаларын) жасау.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Компьютерде нота мәтінін теру.
2. Композицияны және музыкалық-теориялық пәндерді оқыту.
3. Музыкалық шығармаларды редакциялау және баспаға дайындау.
Еңбек функциясы 1:
Түпнұсқа вокалдық, аспаптық, вокалдық-аспаптық шығармалар жасау
Дағды 1:
Түпнұсқа вокалдық, аспаптық, вокалдық-аспаптық шығармалардың тұжырымдамасын (яғни драматургия, концепция, жанр, формасын) әзірлеу.
Машықтар:
1. Композиторлық жұмысты дайындауды және жоспарлауды жүзеге асыра алады.
2. Шығарманың музыкалық драматургиясын авторлық тұжырымдамаға сәйкес құра алады.
3. Вокалдық, аспаптық, вокалдық-аспаптық шығармалардың әртүрлі формаларын қолдана алады.
4. Әр түрлі экспрессивті құралдарды қолдана отырып, әртүрлі жанрлар мен формалардың ерекше вокалдық, аспаптық, вокалдық-аспаптық туындыларын жасай алады.
Білімдер:
1. Қазіргі мәдениеттің негізгі тенденциялары, эстетикалық құндылықтар және олардың қоғам өміріндегі маңызы туралы біледі.
2. Қазақстандық және шетелдік композиторлық мектептердің негізгі композиторлық стильдерін біледі.
3. Қазақ халқының фольклорлық дәстүрлерін біледі.
4. Бастапқы вокалдық, аспаптық, вокалдық-аспаптық шығарманың дайындық кезеңінің технологиясын (ойын әзірлеу) біледі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыны тану ұсынылады.
Дағды 2:
Түпнұсқа вокалдық, аспаптық, вокалдық-аспаптық шығармалардың музыкалық фактурасының компоненттерін (әуендік, ритмикалық, гармоникалық безендіру) құрастыру.
Машықтар:
1. Музыкалық фактураның кез-келген компоненттерінен (әуен, ритм, гармония және т.б.) құра алады.
2. Музыкалық шығарманы дыбыстық іске асыру процесінде импровизациялауды және стандартты емес көркемдік шешімдерді табуды біледі.
Білімдер:

1. Знает значение фактуры в музыкальной композиции.
2. Знает наиболее распространҰнные типы и виды фактур.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Навык 3:
Выбор исполнительского состава, раскрывающего замысел и характер оригинальных вокальных, инструментальных, вокально-инструментальных произведений. Инструментовка произведений.
Умения:
1. Умеет подбирать исполнителей и исполнительские коллективы, в зависимости от поставленных художественных задач и концепции произведения.
2. Умеет инструментовать музыкальные произведения для ансамбля исполнителей.
3. Умеет инструментовать музыкальные произведения для разнообразных видов и составов оркестров.
Знания:
1. Знает специфику направления, в котором работает музыкальный коллектив.
2. Знает специфику звукоизвлечения и темброобразования вокальных голосов и инструментов, их технические и выразительные возможности.
3. Знает основные принципы сочетания тембров в различных стилевых условиях.
4. Знает основные этапы эволюции оркестровых стилей и вокально-хорового письма.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Навык 4:
Корректировка (доработка) оригинальных вокальных, инструментальных, вокально-инструментальных произведений.
Подготовка партитуры, клавира к исполнению.
Умения:
1. Умеет корректировать (дорабатывать) собственные произведения.
2. Умеет профессионально оформлять партитуру, клавир вокальных, инструментальных, вокально-инструментальных произведений.
3. Владеет навыками компьютерного набора нотного текста.
Знания:
1. Знает правила оформления нотного текста.
2. Знает основы работы в профессиональных нотных редакторах
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Трудовая функция 2:
СоздаҰт оригинальные музыкальные произведения для зрелищных мероприятий
Навык 1:
Разработка замысла (драматургии, концепции, жанра, формы) оригинального музыкального произведения для зрелищного мероприятия.
Умения:
1. Умеет осуществлять подготовку и планирование композиторской работы.
2. Умеет анализировать постановку зрелищных мероприятий как целостный процесс в единстве литературно-драматического, музыкального и сценического компонентов.
3. Умеет выстраивать музыкальную драматургию произведения в соответствии с авторской концепцией.
4. Умеет использовать различные формы и жанры музыкальных произведений.
5. Умеет создавать оригинальные музыкальные произведения, представляющие собой воплощение художественного замысла композитора в контексте концепции зрелищного мероприятия.
Знания:
1. Знает о главных тенденциях современной культуры, эстетических ценностях и их значении в жизни общества.

1. Музыкалық композициядағы фактураның маңыздылығын біледі.
2. Фактуралардың ең көп таралған түрлерін біледі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыны тану ұсынылады.
Дағды 3:
Түпнұсқа вокалдық, аспаптық, вокалдық-аспаптық шығармалардың мақсаты мен сипатын ашатын орындаушылық құрамды таңдау. Шығармаларды аспаптау.
Машықтар:
1. Қойылған көркемдік міндеттер мен шығарма тұжырымдамасына байланысты орындаушылар мен орындаушы ұжымдарды таңдай алады.
2. Орындаушылар ансамблі үшін музыкалық шығармаларды аспаптай алады.
3. Оркестрлердің әр түрлі түрлеріне арналған музыкалық шығармаларды аспаптай алады.
Білімдер:
1. Музыкалық топтың жұмыс істейтін бағыттың ерекшелігін біледі.
2. Вокалдық дауыстар мен аспаптардың дыбыс шығару және тембрлеу ерекшеліктерін, олардың техникалық және мәнерлі мүмкіндіктерін біледі.
3. Әр түрлі стильдегі тембрлерді біріктірудің негізгі принциптерін біледі.
4. Оркестрлік стильдер мен вокалды-хорлық жазу эволюциясының негізгі кезеңдерін біледі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыны тану ұсынылады.
Дағды 4:
Түпнұсқа вокалдық, аспаптық, вокалдық-аспаптық шығармаларды түзету (пысықтау).
Партитураны, клавирді орындауға дайындау.
Машықтар:
1. Өз туындыларын түзетуді (пысықтауды) біледі.
2. Вокалдық, аспаптық, вокалдық-аспаптық шығармалардың клавирін кәсіби түрде құрастыра алады.
3. Нотаны компьютерде теруді жетік меңгерген.
Білімдер:
1. Нота мәтінін жобалау ережелерін біледі.
2. Кәсіби музыкалық редакторларда жұмыс істеу негіздерін біледі
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыны тану ұсынылады.
Еңбек функциясы 2:
Ойын-сауық іс-шараларына арналған түпнұсқалық музыкалық шығармалар жасайды.
Дағды 1:
Ойын-сауық іс-шарасына арналған түпнұсқа музыкалық шығарманың тұжырымдамасын (яғни драматургия, концепция, жанр, формасын) әзірлеу.
Машықтар:
1. Композиторлық жұмысты дайындау және жоспарлауды жүзеге асыра алады.
2. Көркем іс-шаралардың қойылымын әдеби-драмалық, музыкалық және сахналық компоненттердің бірлігіндегі тұтас процесс ретінде талдай алады.
3. Шығарманың музыкалық драматургиясын авторлық тұжырымдамаға сәйкес құра алады.
4. Музыкалық шығармалардың әртүрлі формалары мен жанрларын қолдана алады.
5. Композитордың көркемдік ой-өрісін ойын-сауық іс-шарасы тұжырымдамасы аясында жүзеге асыратын түпнұсқа музыкалық шығармаларды жасай алады.
Білімдер:
1. Қазіргі мәдениеттің негізгі тенденциялары, эстетикалық құндылықтар және олардың қоғам өміріндегі маңызы туралы біледі.

2. Знает основные композиторские стили казахстанской и зарубежной композиторских школ.
3. Знает фольклорные традиции казахского народа.
4. Знает принципы межвидового синтеза искусств.
5. Знает технологию подготовительного этапа (разработка замысла) оригинального музыкального произведения для зрелищного мероприятия.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Навык 2:
Сочинение компонентов музыкальной фактуры (мелодическое, ритмическое, гармоническое оформление) оригинального музыкального произведения для зрелищного мероприятия.
Умения:
1. Умеет сочинять любые компоненты музыкальной фактуры (мелодию, ритм, гармонию и т.д.).
2. Умеет импровизировать и находить нестандартные художественные решения в процессе звуковой реализации музыкального произведения.
Знания:
1. Знает значение фактуры в музыкальной композиции.
2. Знает наиболее распространҰнные типы и виды фактур.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Навык 3:
Выбор исполнительского состава, раскрывающего замысел и характер оригинального музыкального произведения для зрелищного мероприятия.
Инструментовка произведения.
Умения:
1. Умеет подбирать исполнителей и исполнительские коллективы, в зависимости от поставленных художественных задач и концепции произведения.
2. Умеет инструментовать музыкальные произведения для разнообразных ансамблей исполнителей.
3. Умеет инструментовать музыкальные произведения для разнообразных видов и составов оркестров.
Знания:
1. Знает специфику направления, в котором работает музыкальный коллектив.
2. Знает специфику звукоизвлечения и темброобразования вокальных голосов и инструментов, их технические и выразительные возможности.
3. Знает основные принципы сочетания тембров в различных стилевых условиях.
4. Знает основные этапы эволюции оркестровых стилей и вокально-хорового письма.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Навык 4:
Корректировка (доработка) оригинального музыкального произведения для зрелищного мероприятия.
Подготовка партитуры, клавира к исполнению.
Умения:
1. Умеет корректировать (дорабатывать) собственные произведения.
2. Умеет профессионально оформлять партитуру, клавир вокальных, инструментальных, вокально-инструментальных произведений.
3. Владеет навыками компьютерного набора нотного текста.
Знания:
1. Знает правила оформления нотного текста.
2. Знает основы работы в профессиональных нотных редакторах.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Трудовая функция 3:
СоздаҰт оригинальные музыкальные произведения для аудиовизуальных произведений
Навык 1:
Разработка замысла оригинального музыкального произведения в контексте концепции аудиовизуального произведения.
Умения:

2. Қазақстандық және шетелдік композиторлық мектептердің негізгі композиторлық стильдерін біледі.
3. Қазақ халқының фольклорлық дәстүрлерін біледі.
4. Өнердің түраралық синтезінің принциптерін біледі.
5. Ойын-сауық іс-шарасына арналған түпнұсқа музыкалық шығарманың дайындық кезеңінің технологиясын (ойын әзірлеу) біледі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыны тану ұсынылады.
Дағды 2:
Ойын-сауық іс-шарасына арналған түпнұсқа музыкалық шығарманың музыкалық фактурасының компоненттерін (әуендік, ритмикалық, гармоникалық безендіру) құрастыру.
Машықтар:
1. Музыкалық фактураның кез-келген компоненттерінен (әуен, ритм, гармония және т.б.) құра алады.
2. Музыкалық шығарманы дыбыстық іске асыру процесінде импровизациялауды және стандартты емес көркемдік шешімдерді табуды біледі.
Білімдер:
1. Музыкалық композициядағы фактураның маңыздылығын біледі.
2. Фактуралардың ең көп таралған түрлерін біледі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыны тану ұсынылады.
Дағды 3:
Ойын-сауық іс-шарасы үшін түпнұсқа музыкалық шығарманың мақсаты мен сипатын ашатын орындаушылық құрамды таңдау.
Шығармаларды аспаптау.
Машықтар:
1. Қойылған көркемдік міндеттер мен шығарма тұжырымдамасына байланысты орындаушылар мен орындаушы ұжымдарды таңдай алады.
2. Әр түрлі орындаушылар ансамблі үшін музыкалық шығармаларды аспаптай алады.
3. Оркестрлердің әр түрлі түрлеріне арналған музыкалық шығармаларды аспаптай алады.
Білімдер:
1. Музыкалық топтың жұмыс істейтін бағыттың ерекшелігін біледі.
2. Вокалдық дауыстар мен аспаптардың дыбыс шығару және тембрлеу ерекшеліктерін, олардың техникалық және мәнерлі мүмкіндіктерін біледі.
3. Әр түрлі стильдегі тембрлерді біріктірудің негізгі принциптерін біледі.
4. Оркестрлік стильдер мен вокалды-хорлық жазу эволюциясының негізгі кезеңдерін біледі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыны тану ұсынылады.
Дағды 4:
Ойын-сауық іс-шарасы үшін түпнұсқа музыкалық шығарманы түзету (пысықтау).
Партитураны, клавирді орындауға дайындау.
Машықтар:
1. Өз туындыларын түзетуді (пысықтауды) біледі.
2. Вокалдық, аспаптық, вокалдық-аспаптық шығармалардың клавирін кәсіби түрде құрастыра алады.
3. Нотаны компьютерде теруді жетік меңгерген.
Білімдер:
1. Нота мәтінін жобалау ережелерін біледі.
2. Кәсіби музыкалық редакторларда жұмыс істеу негіздерін біледі
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыны тану ұсынылады.
Еңбек функциясы 3:
Аудиовизуалды шығармалар үшін түпнұсқа музыкалық шығармалар жасайды.
Дағды 1:
Аудиовизуалды шығарма тұжырымдамасы контекстінде түпнұсқа музыкалық ойын жасау.
Машықтар:

1. Умеет осуществлять подготовку и планирование композиторской работы.
2. Умеет анализировать концепцию аудиовизуального произведения.
3. Умеет анализировать сочетание визуального и звукового рядов аудиовизуального произведения.
4. Умеет создавать единую аудиовизуальную композицию постановки.
5. Умеет использовать специализированное программное обеспечение для создания оригинальных музыкальных композиций.
6. Умеет оценивать качество звукового ряда аудиовизуального произведения.
7. Умеет создавать оригинальные музыкальные произведения, представляющие собой воплощение художественного замысла композитора в контексте концепции аудиовизуального произведения.
Знания:
1. Знает о главных тенденциях современной культуры, эстетических ценностях и их значении в жизни общества.
2. Знает основные композиторские стили казахстанской и зарубежной композиторских школ.
3. Знает фольклорные традиции казахского народа.
4. Знает принципы создания аудиовизуальной композиции постановки.
5. Знает основные способы обработки и преобразования звука.
6. Знает принципы работы специализированного программного обеспечения.
7. Знает основные принципы сочетания тембров в различных стилевых условиях.
8. Знает принципы межвидового синтеза искусств.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Навык 2:
Сочинение компонентов музыкальной фактуры (мелодическое, ритмическое, гармоническое оформление) оригинального музыкального произведения для аудиовизуального произведения.
Умения:
1. Умеет сочинять любые компоненты музыкальной фактуры (мелодию, ритм, гармонию и т.д.).
2. Умеет импровизировать и находить нестандартные художественные решения в процессе звуковой реализации оригинального музыкального произведения для аудиовизуального произведения.
Знания:
1. Знает значение фактуры в музыкальной композиции.
2. Знает наиболее распространҰнные типы и виды фактур.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Навык 3:
Выбор исполнительского состава, раскрывающего замысел и характер оригинального музыкального произведения для аудиовизуального произведения.
Инструментовка произведения.
Умения:
1. Умеет подбирать исполнителей и исполнительские коллективы, в зависимости от поставленных художественных задач и концепции произведения.
2. Умеет инструментовать музыкальные произведения для разнообразных ансамблей исполнителей.
3. Умеет инструментовать музыкальные произведения для разнообразных видов и составов оркестров.
Знания:
1. Знает специфику направления, в котором работает музыкальный коллектив.
2. Знает специфику звукоизвлечения и темброобразования вокальных голосов и инструментов, их технические и выразительные возможности.

1. Композиторлық жұмысты дайындауды және жоспарлауды жүзеге асыра алады.
2. Аудиовизуалды жұмыс тұжырымдамасын талдай алады.
3. Аудиовизуалды шығарманың визуалды және дыбыстық қатарларының үйлесімін талдай алады.
4. Қойылымның бірыңғай аудиовизуалды композициясын жасай алады.
5. Түпнұсқа музыкалық композициялар жасау үшін арнайы бағдарламалық жасақтаманы қолдана алады.
6. Аудиовизуалды жұмыстың дыбыстық қатарының сапасын бағалай алады.
7. Аудиовизуалды шығарма тұжырымдамасы контекстінде композитордың көркемдік ойының көрінісі болып табылатын түпнұсқа музыкалық шығармаларды жасай алады.
Білімдер:
1. Қазіргі мәдениеттің негізгі тенденциялары, эстетикалық құндылықтар және олардың қоғам өміріндегі маңызы туралы біледі.
2. Қазақстандық және шетелдік композиторлық мектептердің негізгі композиторлық стильдерін біледі.
3. Қазақ халқының фольклорлық дәстүрлерін біледі.
4. Қойылымның аудиовизуалды композициясын жасау принциптерін біледі.
5. Дыбысты өңдеу мен түрлендірудің негізгі әдістерін біледі.
6. Мамандандырылған бағдарламалық қамтамасыз етудің жұмыс принциптерін біледі.
7. Әр түрлі стильдегі тембрлерді біріктірудің негізгі принциптерін біледі.
8. Өнердің түраралық синтезінің принциптерін біледі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыны тану ұсынылады.
Дағды 2:
Аудиовизуалды шығармаға арналған түпнұсқа музыкалық шығарманың музыкалық фактурасының компоненттерін (әуенді, ритмикалық, гармоникалық безендіру) құрастыру.
Машықтар:
1. Музыкалық фактураның кез-келген компоненттерін (әуенды, ритмді, гармонияны және т.б.) құра алады..
2. Аудиовизуалды шығармаға арналған түпнұсқа музыкалық шығарманы дыбыстық іске асыру процесінде импровизациялауды және стандартты емес көркемдік шешімдерді табуды біледі.
Білімдер:
1. Музыкалық композициядағы фактураның маңыздылығын біледі.
2. Фактуралардың ең көп таралған түрлерін біледі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыны тану ұсынылады.
Дағды 3:
Аудиовизуалды шығармаға арналған түпнұсқа музыкалық шығарманың мақсаты мен сипатын ашатын орындаушылық құрамды таңдау.
Шығармаларды аспаптау.
Машықтар:
1. Қойылған көркемдік міндеттер мен шығарма тұжырымдамасына байланысты орындаушылар мен орындаушы ұжымдарды таңдай алады.
2. Әр түрлі орындаушылар ансамблі үшін музыкалық шығармаларды аспаптай алады.
3. Оркестрлердің әр түрлі түрлеріне арналған музыкалық шығармаларды аспаптай алады.
Білімдер:
1. Музыкалық топтың жұмыс істейтін бағыттың ерекшелігін біледі.
2. Вокалдық дауыстар мен аспаптардың дыбыс шығару және тембрлеу ерекшеліктерін, олардың техникалық және мәнерлі мүмкіндіктерін біледі.

3. Знает основные принципы сочетания тембров в различных стилевых условиях.
4. Знает основные этапы эволюции оркестровых стилей и вокально-хорового письма.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Навык 4:
Корректировка (доработка) оригинального музыкального произведения для зрелищного мероприятия/
Подготовка партитуры, клавира к исполнению.
Умения:
1. Умеет корректировать (дорабатывать) собственные произведения.
2. Умеет профессионально оформлять партитуру, клавир вокальных, инструментальных, вокально-инструментальных произведений.
3. Владеет навыками компьютерного набора нотного текста.
Знания:
1. Знает правила оформления нотного текста.
2. Знает основы работы в профессиональных нотных редакторах.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Трудовая функция 4:
СоздаҰт оригинальные музыкальные произведения с применением электронных (цифровых) технологий
Навык 1:
Разработка замысла (драматургии, концепции, жанра, формы) оригинального музыкального произведения с применением электронных (цифровых) технологий.
Умения:
1. Умеет осуществлять подготовку и планирование композиторской работы.
2. Умеет анализировать электронные музыкальные произведения.
3. Умеет выстраивать музыкальную драматургию произведения в соответствии с авторской концепцией.
4. Умеет создавать оригинальные музыкальные произведения с применением электронных (цифровых) технологий.
5. Умеет создавать музыкально-звуковые объекты, необходимые для решения конкретных художественных задач.
6. Умеет соединять звуковые объекты, синтезированные и трансформированные в едином музыкально-тематическом поле.
Знания:
1. Знает о главных тенденциях современной культуры, эстетических ценностях и их значении в жизни общества.
2. Знает историю электронной и компьютерной музыки.
3. Знает основные принципы создания музыкальных произведений с применением электронных (цифровых) технологий.
4. Знает принципы работы специализированного программного обеспечения.
5. Знает методы цифрового представления, анализа, синтеза и трансформации звуков.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Навык 2:
Сочинение компонентов музыкальной фактуры (мелодическое, ритмическое, гармоническое оформление) оригинального музыкального произведения с применением электронных (цифровых) технологий.
Умения:
1. Умеет сочинять любые компоненты музыкальной фактуры (мелодию, ритм, гармонию и т.д.).
2. Умеет импровизировать и находить нестандартные художественные решения в процессе звуковой реализации оригинального музыкального произведения с применением электронных (цифровых) технологий.
Знания:

3. Әр түрлі стильдегі тембрлерді біріктірудің негізгі принциптерін біледі.
4. Оркестрлік стильдер мен вокалды-хорлық жазу эволюциясының негізгі кезеңдерін біледі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыны тану ұсынылады.
Дағды 4:
Ойын-сауық іс-шарасы үшін түпнұсқа музыкалық шығарманы түзету (пысықтау).
Партитураны, клавирді орындауға дайындау.
Машықтар:
1. Өз туындыларын түзетуді (пысықтауды) біледі.
2. Вокалдық, аспаптық, вокалдық-аспаптық шығармалардың клавирін кәсіби түрде құрастыра алады.
3. Нотаны компьютерде теруді жетік меңгерген.
Білімдер:
1. Нота мәтінін жобалау ережелерін біледі.
2. Кәсіби музыкалық редакторларда жұмыс істеу негіздерін біледі
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыны тану ұсынылады.
Еңбек функциясы 4:
Электрондық (цифрлық) технологияларды қолдана отырып, түпнұсқа музыкалық туындыларды жасайды.
Дағды 1:
Электрондық (цифрлық) технологияларды қолдана отырып, түпнұсқа музыкалық шығарманың ой-өрісін (драматургиясын, тұжырымдамасын, жанрын, формасын) әзірлеу.
Машықтар:
1. Композиторлық жұмысты дайындауды және жоспарлауды жүзеге асыра алады.
2. Электронды музыкалық шығармаларды талдай алады.
3. Шығарманың музыкалық драматургиясын авторлық тұжырымдамаға сәйкес құра алады.
4. Электрондық (цифрлық) технологияларды қолдана отырып, түпнұсқа музыкалық туындыларды жасай алады.
5. Белгілі бір көркемдік мәселелерді шешуге қажетті музыкалық және дыбыстық объектілерді жасай алады.
6. Біртұтас музыкалық-тақырыптық өрісте синтезделген және түрлендірілген дыбыстық объектілерді байланыстыра алады.
Білімдер:
1. Қазіргі мәдениеттің негізгі тенденциялары, эстетикалық құндылықтар және олардың қоғам өміріндегі маңызы туралы біледі.
2. Электрондық және компьютерлік музыканың тарихын біледі.
3. Электрондық (цифрлық) технологияларды қолдана отырып музыкалық шығармаларды жасаудың негізгі принциптерін біледі.
4. Мамандандырылған бағдарламалық қамтамасыз етудің жұмыс принциптерін біледі.
5. Дыбыстарды цифрлық бейнелеу, талдау, синтездеу және түрлендіру әдістерін біледі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыны тану ұсынылады.
Дағды 2:
Электрондық (цифрлық) технологияларды қолдана отырып, түпнұсқа музыкалық шығарманың музыкалық фактурасының компоненттерін (әуендік, ритмикалық, гармоникалық безендіру) құрастыру.
Машықтар:
1. Музыкалық фактураның кез-келген компоненттерін (әуенды, ритмді, гармонияны және т.б.) құра алады.
2. Электрондық (цифрлық) технологияларды қолдана отырып, түпнұсқа музыкалық шығарманы дыбыстық іске асыру процесінде импровизациялауды және стандартты емес көркемдік шешімдерді табуды біледі.
Білімдер:

1. Знает значение фактуры в музыкальной композиции.
2. Знает наиболее распространҰнные типы и виды фактур.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Навык 3:
Выбор исполнительского состава, раскрывающего замысел и характер оригинального музыкального произведения с применением электронных (цифровых) технологий.
Инструментовка произведения.
Умения:
1. Умеет подбирать исполнителей и исполнительские коллективы, в зависимости от поставленных художественных задач и концепции произведения.
2. Умеет инструментовать музыкальные произведения для разнообразных ансамблей исполнителей с применением электронных (цифровых) технологий.
3. Умеет инструментовать музыкальные произведения для разнообразных видов и составов оркестров с применением электронных (цифровых) технологий.
Знания:
1. Знает специфику направления, в котором работает музыкальный коллектив.
2. Знает специфику звукоизвлечения и темброобразования вокальных голосов и инструментов, их технические и выразительные возможности.
3. Знает принципы строения звуковых объектов в контексте композиций электронной музыки.
4. Знает основные принципы сочетания акустических и электронных тембров в различных стилевых условиях.
5. Знает основные этапы эволюции оркестровых стилей, вокально-хорового письма и электронной музыки.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Навык 4:
Корректировка (доработка) оригинального музыкального произведения с применением электронных (цифровых) технологий.
Подготовка партитуры, клавира произведения для исполнения.
Умения:
1. Умеет корректировать (дорабатывать) собственные произведения.
2. Умеет профессионально оформлять партитуру, клавир оригинального музыкального произведения с применением электронных (цифровых) технологий.
3. Владеет навыками компьютерного набора нотного текста.
Знания:
1. Знает правила оформления нотного текста.
2. Знает основы работы в профессиональных нотных редакторах.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Трудовая функция 5
СоздаҰт транскрипции (аранжировки, инструментовки, переложения) музыкальных произведений
Навык 1:
Выбор сочинения
для создания транскрипции.
Умения:
1. Умеет осуществлять выбор музыкальных произведений для создания транскрипции.
2. Умеет создавать транскрипции музыкальных произведений на основе анализа содержания, формы оригинального музыкального произведения и проекта транскрипции (композиционной структуры, гармонических, фактурных и тембровых решений).
3. Умеет создавать транскрипции музыкальных произведений для различных составов исполнительских коллективов.

1. Музыкалық композициядағы фактураның маңыздылығын біледі.
2. Фактуралардың ең көп таралған түрлерін біледі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыны тану ұсынылады.
Дағды 3:
Электрондық (цифрлық) технологияларды қолдана отырып, түпнұсқа музыкалық шығарманың мақсаты мен сипатын ашатын орындаушылық құрамды таңдау.
Шығармаларды аспаптау.
Машықтар:
1. Қойылған көркемдік міндеттер мен шығарма тұжырымдамасына байланысты орындаушылар мен орындаушы ұжымдарды таңдай алады.
2. Электронды (цифрлық) технологияларды қолдана отырып, әр түрлі орындаушылар ансамбльдеріне арналған музыкалық шығармаларды аспаптай алады.
3. Электронды (цифрлық) технологияларды қолдана отырып, оркестрлердің әр түрлі түрлеріне арналған музыкалық шығармаларды аспаптай алады.
Білімдер:
1. Музыкалық топтың жұмыс істейтін бағыттың ерекшелігін біледі.
2. Вокалдық дауыстар мен аспаптардың дыбыс шығару және тембрлеу ерекшеліктерін, олардың техникалық және мәнерлі мүмкіндіктерін біледі.
3. Электронды музыка композициялары контекстіндегі дыбыстық объектілердің құрылымының принциптерін біледі.
4. Әр түрлі стильдегі акустикалық және электронды тембрлерді біріктірудің негізгі принциптерін біледі.
5. Оркестрлік стильдер, вокалды-хорлық жазу және электронды музыка эволюциясының негізгі кезеңдерін біледі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыны тану ұсынылады.
Дағды 4:
Электрондық (цифрлық) технологияларды қолдана отырып, түпнұсқа музыкалық шығарманы түзету (пысықтау).
Орындау үшін шығарманың партитурасын, клавирін дайындау.
Машықтар:
1. Өз туындыларын түзетуді (пысықтауды) біледі.
2. Электронды (цифрлық) технологияларды қолдана отырып, түпнұсқа музыкалық шығарманың клавирін кәсіби түрде құрастыра алады.
3. Нотаны компьютерде теруді жетік меңгерген.
Білімдер:
1. Нота мәтінін жобалау ережелерін біледі.
2. Кәсіби музыкалық редакторларда жұмыс істеу негіздерін біледі
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыны тану ұсынылады.
Еңбек функциясы 5:
Музыкалық шығармалардың транскрипцияларын (аранжировкаларын, аспапталуын, аудармаларын) жасайды.
Дағды 1:
Транскрипцияны құру үшін шығарманы таңдау қажет.
Машықтар:
1. Транскрипция жасау үшін музыкалық шығармаларды таңдауды біледі.
2. Түпнұсқа музыкалық шығарманың мазмұнын, формасын және транскрипция жобасын (композициялық құрылым, гармоникалық, фактуралық және тембрлік шешімдер) талдау негізінде музыкалық шығармалардың транскрипциясын құра алады.
3. Орындаушылық ұжымдардың әр түрлі құрамы үшін музыкалық шығармалардың транскрипциясын жасай алады.

4. Умеет определить оптимальный способ транскрипции с учетом природы и особенностей оригинального музыкального произведения
Знания:
1. Знает о главных тенденциях современной культуры, эстетических ценностях и их значении в жизни общества.
2. Знает историю казахской и зарубежной музыки.
3. Знает теоретические основы, правила и способы переложения, аранжировки, инструментовки музыкальных произведений.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Навык 2:
Преобразование оригинального произведения.
Умения:
1. Умеет перекладывать и обрабатывать сочинение для требуемого инструмента, ансамбля инструментов или состава оркестра.
2. Умеет инструментовать сочинение для требуемого инструмента, ансамбля инструментов или состава оркестра.
3. Умеет аранжировать сочинение для требуемого инструмента, ансамбля инструментов или состава оркестра.
4. Умеет варьировать фактуру произведения, соблюдая особенности голосоведения.
Знания:
1. Знает этапы работы с нотным текстом оригинала, технические приемы преобразования различных элементов фактуры.
2. Знает различия в технологии работы с нотным текстом при написании переложения, обработки, инструментовки и аранжировки.
3. Знает артикуляционные приемы исполнительства на различных инструментах.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Навык 3:
Корректировка (доработка) нового текста. Подготовка партитуры, клавира музыкального произведения.
Умения:
1. Умеет корректировать (дорабатывать) произведения.
2. Умеет профессионально оформлять партитуру, клавир музыкального произведения с применением электронных (цифровых) технологий.
3. Владеет навыками компьютерного набора нотного текста.
Знания:
1. Знает правила оформления нотного текста.
2. Знает основы работы в профессиональных нотных редакторах.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Дополнительные трудовые функции:
1. Осуществление набора нотного текста на компьютере
Навык 1:
Набор нотного текста на компьютере.
Умения:
1. Владеет навыками компьютерного набора нотного текста.
2. Умеет профессионально набирать на компьютере ноты собственных произведений и произведений композиторов различных эпох и стилей любой степени сложности.
3. Умеет набирать ноты в специальной нотографической программе с помощью мыши или миди-клавиатуры.
Знания:
1. Знает правила оформления нотного текста.
2. Знает основы работы в профессиональных нотных редакторах.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
2. Преподавание композиции и музыкально-теоретических дисциплин
Навык 2:
Реализация учебного процесса.
Умения:

4. Түпнұсқа музыкалық шығарманың табиғаты мен ерекшеліктерін ескере отырып транскрипцияның оңтайлы әдісін анықтай алады
Білімдер:
1. Қазіргі мәдениеттің негізгі тенденциялары, эстетикалық құндылықтар және олардың қоғам өміріндегі маңызы туралы біледі.
2. Қазақ және шетел музыкасының тарихын біледі.
3. Музыкалық шығармаларды аударудың, аранжировкалаудың, аспаптаудың теориялық негіздерін, ережелері мен тәсілдерін біледі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыны тану ұсынылады.
Дағды 2:
Түпнұсқа туындыны түрлендіру.
Машықтар:
1. Қажетті аспапқа, аспаптар ансамбліне немесе оркестр құрамына арналған композицияны ауыстыра және өңдей алады.
2. Қажетті аспапқа, аспаптар ансамбліне немесе оркестр құрамына арналған композицияны қалай жасау керектігін біледі.
3. Қажетті аспапқа, аспаптар ансамбліне немесе оркестр құрамына шығарманы аранжирлеу алады.
4. Дауыс беру ерекшеліктерін сақтай отырып, шығарманың құрылымын өзгерте алады.
Білімдер:
1. Түпнұсқаның ноталық мәтінімен жұмыс істеу кезеңдерін, құрылымның әртүрлі элементтерін түрлендірудің техникалық әдістерін біледі.
2. Аударма, өңдеу, аспаптау және аранжировка жазу кезінде нота мәтінімен жұмыс істеу технологиясындағы айырмашылықтарды біледі.
3. Әр түрлі аспаптарда орындаудың артикуляциялық әдістерін біледі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыны тану ұсынылады.
Дағды 3:
Жаңа мәтінді түзету (пысықтау). Музыкалық шығарманың партитурасын, клавирін дайындау.
Машықтар:
1. Өз туындыларын түзетуді (пысықтауды) біледі.
2. Электронды (цифрлық) технологияларды қолдана отырып, түпнұсқа музыкалық шығарманың клавирін кәсіби түрде құрастыра алады.
3. Нотаны компьютерде теруді жетік меңгерген.
Білімдер:
1. Нота мәтінін жобалау ережелерін біледі.
2. Кәсіби музыкалық редакторларда жұмыс істеу негіздерін біледі
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыны тану ұсынылады.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Компьютерде нота мәтінін теруді жүзеге асыру.
Дағды 1:
Компьютерде нота теру.
Машықтар:
1. Компьютерлік теру дағдыларын меңгерген.
2. Компьютерде әр түрлі дәуірлердегі және кез-келген күрделі деңгейдегі композиторлардың шығармалары мен өз шығармаларының ноталарын кәсіби түрде тере алады.
3. Тінтуірді немесе миди-пернетақтаны пайдаланып арнайы нотаграфиялық бағдарламасында ноталарды тере алады.
Білімдер:
1. Нота мәтінін жобалау ережелерін біледі.
2. Кәсіби музыкалық редакторларда жұмыс істеу негіздерін біледі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыны тану ұсынылады.
2. Композиция және музыкалық-теориялық пәндерді оқыту.
Дағды 1:
Оқу процесін іске асыру.
Машықтар:

1. Умеет использовать достижения современной педагогической науки и практики при решении профессиональных задач композитора-педагога, осуществлять профессиональную коммуникацию в различных социальных средах, применять современные музыкально-педагогические технологии.
2. Умеет планировать и организовать учебный процесс.
Знания:
1. Владеет теоретическими знаниями по музыкальному искусству, его исторической эволюции, жанровым разновидностям; практическими умениями анализа музыкального материала и навыками слушания музыки с клавирами и партитурами.
2. Знает нормы и правила создания музыкальной композиции (гармонии, полифонии, формы, фактуры, тембра), выработанных в различных исторических стилях и музыкально- теоретических системах.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
3. Редактирование и издательская подготовка музыкальных произведений.
Навык 1:
Подготовка нотного и аудиотекста музыкального произведения к изданию.
Умения:
1. Умеет распознавать и выявлять ошибки в нотном тексте.
2. Умеет усовершенствовать нотный текст в соответствии с международной музыкальной практикой и издательскими стандартами.
3. Умеет определять на слух ошибки в аудиотексте музыкального произведения и его студийной обработке.
4. Умеет сотрудничать с исполнителями и звукорежиссҰрами в подготовке аудиотекста музыкального произведения к изданию.
Знания:
1. Знает общепринятые международные правила оформления нотного текста и издательские стандарты ведущих нотных издательств.

1. Композитор-педагогтың кәсіби міндеттерін шешуде заманауи педагогикалық ғылым мен практиканың жетістіктерін қолдана алады, әртүрлі әлеуметтік ортада кәсіби қарым-қатынас жасай алады, заманауи музыкалық-педагогикалық технологияларды қолдана алады.
2. Оқу процесін жоспарлауды және ұйымдастыруды біледі.
Білімдер:
1. Музыкалық өнер, оның тарихи эволюциясы, жанрлық түрлері туралы теориялық білімі бар; музыкалық материалды талдаудың практикалық дағдылары және клавирлер мен партитуралармен музыка тыңдау дағдылары.
2. Әр түрлі тарихи стильдер мен музыкалық-теориялық жүйелерде жасалған музыкалық композицияны (гармония, полифония, форма, фактура, тембр) жасаудың қағидалары мен ережелерін біледі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыны тану ұсынылады.
3. Музыкалық шығармаларды редакциялау және баспаға дайындау.
Дағды 1:
Музыкалық шығарманың ноталық және аудио мәтінін басылымға дайындау.
Машықтар:
1. Музыкалық мәтіндегі қателерді тани және анықтай алады.
2. Халықаралық музыкалық практикаға және баспа стандарттарына сәйкес ноталық мәтінді жетілдіре алады.
3. Музыкалық шығарманың аудио мәтініндегі және оны студиялық өңдеудегі қателерді есту арқылы анықтай алады.
4. Музыкалық шығарманың аудиотекстін басылымға дайындауда орындаушылармен және дыбыс режиссерлерімен тіл табыса алады.
Білімдер:
1. Ноталық мәтінді ресімдеудің жалпы қабылданған халықаралық ережелерін және жетекші ноталық баспалардың баспа стандарттарын біледі.

2. Знает основы звукорежиссуры и методы корректировки аудиозаписи.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Требования к личностным компетенциям
Трудолюбие, работоспособность, умение планировать и организовывать свою деятельность, творческий подход к решению задач
Связь с другими профессиями в рамках ОРК
6
2334 Инженерно-педагогические работники колледжей и других организаций ТиПО в области искусства
6
2659 Деятели искусств, н.в.д.г.
6
2652 Музыканты, певцы и композиторы
6

2. Дыбыс режиссурасының негіздерін және аудиожазбаны түзету әдістерін біледі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыны тану ұсынылады.
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Еңбекқорлық, жұмысқа қабілеттілік, өз қызметін жоспарлау және ұйымдастыру қабілеті, міндеттерді шешу барысында шығармашылық көзқарас таныту
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
6
2334 өнер саласындағы колледждердің және басқа да ТжКБ ұйымдарының инженерлік-педагогикалық қызметкерлері
6
2659 Өнер қайраткерлері, н.в.д.г.
6
2652 Музыканттар, әншілер және композиторлар
6

2652-2-001 Кинокомпозитор
6
2652-2-002 Композитор
6
2652-2-003 Оркестратор
10. Карточка профессии: "Композитор"
Код группы:
2654-2
Код наименования
Занятия:
2652-2-002
Наименование
профессии:
Композитор (по видам)
Уровень квалификации по
ОРК:
7
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик
Приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 17 июля 2017 года № 209 "Об утверждении Типовых квалификационных характеристик должностей руководителей, специалистов и других служащих государственных организаций культуры" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15495)
Уровень профессионального образования
Высшее образование бакалавр по специальности искусства
Связь с неформальным и информальным образованием
Повышение квалификации, соответствующие общим вопросам профессиональной деятельности
Другие возможные наименования профессии:
2652-2-001 Кинокомпозитор
2652-2-003 Оркестровщик
Аранжировщик (без кода НКЗ)
Композитор электронной музыки (без кода НКЗ)
Основная цель деятельности:
Сочинение новых музыкальных произведений различных жанров, основываясь на современных представлениях об эстетике и технологии музыкального творчества
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функции:
Обязательные трудовые функции:
1. Осуществление научно- педагогической деятельности в сфере профессионального музыкального образования.
2. Осуществление научно-исследовательской деятельности в сфере искусствоведения.
3. Осуществление творческой проектной деятельности и руководство подразделениями в организациях культуры.
Дополнительные трудовые функции:
-
Трудовая функция 1:
Осуществление научно-
педагогической деятельности в сфере профессионального музыкального образования
Навык 1:
Осуществление
педагогической деятельности в сфере профессионального музыкального образования.
Умения:
1. Осуществляет функции педагога в организациях среднего и высшего образования по музыкально-теоретическим дисциплинам и композиции.
2. Организует научно-творческую работу обучающихся.
Знания:
1. Знает методы, приемы, средства организации и управления педагогическим процессом в сфере профессионального музыкального образования.
2. Владеет методами организации научной и творческой деятельности.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Организация учебно-методических и научно-педагогических процессов по специальным дисциплинам.
Умения:
1. Анализирует педагогическую и научно-исследовательскую деятельность в учебных заведениях, используя полученные знания по специфике научно-практических методов преподавания композиции, инструментоведения, оркестровки, чтения партитур, инструментовки.

2652-2-001 Кинокомпозитор
6
2652-2-002 Композитор
6
2652-2-003 Оркестратор
МАМАНДЫҚ КАРТАСЫ: "КОМПОЗИТОР"
Топтың коды:
2654-2
Қызмет атауының коды:
2652-2-002
Кәсіптің атауы:
Композитор (түрлері бойынша)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Мемлекеттік мәдениет ұйымдары басшыларының, мамандарының және басқа да қызметкерлерінің лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2017 жылғы 17 шілдедегі № 209 бұйрығы (Нормативтік-құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеуіндегі тізбесінде № 15495 болып тіркелген)
Кәсіптік білім деңгейі
Жоғары білім өнер мамандығы бойынша бакалавр
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіби қызметтің жалпы мәселелеріне сәйкес келетін біліктілікті арттыру.
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2652-2-001 Кинокомпозитор
2652-2-003 Оркестрлеуші
Аранжировщик (ҰЕК коды жоқ)
Электронды музыка композиторы (ҰЕК коды жоқ)
Қызметтің негізгі басты мақсаты:
Музыкалық шығармашылықтың әсемдігі мен технологиясы туралы заманауи идеяларға негізделген әр түрлі жанрдағы жаңа музыкалық шығармалар жазу
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Ғылыми- кәсіби музыкалық білім беру саласындағы педагогикалық қызмет.
2. Өнертану саласында ғылыми-зерттеу қызметін жүзеге асыру.
3. Мәдениет ұйымдарында шығармашылық жобалау қызметін жүзеге асыру және бөлімшелерге басшылық жасау.
Қосымша еңбек функциялары:
-
Еңбек функциясы 1:
Ғылыми-
кәсіби музыкалық білім беру саласындағы ұстаздық қызмет.
Дағды 1:
Кәсіби музыкалық білім беру саласындағы ұстаздық қызметті жүзеге асыру.
Машықтар:
1. Музыкалық-теориялық пәндер мен композиция бойынша орта және жоғары білім беру ұйымдарында ұстаздық функцияларын жүзеге асырады.
2. Білім алушылардың ғылыми-шығармашылық жұмыстарын ұйымдастырады.
Білімдер:
1. Кәсіби музыкалық білім беру саласындағы ұстаздық үрдіс-барысын ұйымдастыру және басқару әдістерін, тәсілдерін, құралдарын біледі.
2. Ғылыми және шығармашылық қызметті ұйымдастыру әдістерін меңгерген.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыны тану ұсынылады.
Дағды 2:
Арнайы пәндер бойынша оқу-әдістемелік және ғылыми-ұстаздық үрдіс-барысын ұйымдастыру.
Машықтар:
1. Композицияны, аспаптануды, оркестрлеуді, партитураларды оқуды, аспаптарды оқытудың ғылыми-практикалық әдістерінің ерекшелігі бойынша алған білімдерін пайдалана отырып, оқу орындарындағы педагогикалық және ғылыми-зерттеу қызметін талдайды.

2. Анализирует собственную профессиональную деятельность в области композиции, применяя инновационные научно-педагогические технологии для повышения познавательной активности обучающихся.
Знания:
1. Знает методику преподавания специальных дисциплин: композиции, инструментоведения, оркестровки, чтения партитур, инструментовки.
2. Знает инновационные научно-педагогические технологии.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Осуществление научно-исследовательской деятельности в сфере искусствоведения
Навык 1:
Проводить прикладные исследования в области истории и теории музыкальной композиции.
Умения:
1. Организует научный труд.
2. Проводит научно-творческие эксперименты.
3. Работает с источниками – научной литературой, аудио - и нотными текстами произведений, архивными материалами, интервью и опросами творческих деятелей.
4. Пишет тексты научного стиля, соответствующие нормам, принятым в области искусствоведения.
Знания:
1. Знает методы науки о музыке, в том числе, междисциплинарных исследований.
2. Классические труды по истории и теории музыкальной композиции.
3. Предшествующие научные труды по своей сфере исследования и/или предметной области.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Апробировать результаты исследований.
Умения:
1. Представляет промежуточные и конечные результаты научных исследований в виде докладов на конференциях и отчҰтов.
2. Обсуждает и критически оценивает результаты своего и чужого научно-творческого труда.
3. Использует результаты научных исследований в профессиональной деятельности.
4. Обосновывает содержательную и художественную ценность произведений искусства.
5. Публикует результаты научных исследований в виде статей в рецензируемых изданиях (сборниках конференций, научных журналах).
Знания:
1. Ориентируется в современных проблемах и тенденциях развития музыкального искусства.
2. Знает нормы и правила научных публикаций.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 3:
Осуществление творческой проектной деятельности и руководство подразделениями в организациях культуры.
Навык 1:
Осуществлять общее руководство деятельностью организаций культуры и искусства.
Умения:
1. Осуществляет художественное руководство проектами и подразделениями организаций в сфере культуры и искусства.
2. Планирует деятельность творческих коллективов.
3. Устанавливает творческие связи с зарубежными творческими коллективами и организациями культуры.
Знания:
1. Знает принципы управления проектами/ процессами подразделений организаций культуры и искусства.

2. Студенттердің танымдық белсенділігін арттыру үшін инновациялық ғылыми-педагогикалық технологияларды қолдана отырып, композиция саласындағы өзінің кәсіби қызметін талдайды.
Білімдер:
1. Арнайы пәндерді оқыту әдістемесін біледі: композиция, Аспаптану, оркестрлеу, партитураларды оқу, аспаптар.
2. Инновациялық ғылыми-педагогикалық технологияларды біледі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыны тану ұсынылады.
Еңбек функциясы 2:
Өнертану саласында ғылыми-зерттеу қызметін жүзеге асыру.
Дағды 1:
Музыкалық композицияның тарихы мен теориясы саласында қолданбалы зерттеулер жүргізу.
Машықтар:
1. Ғылыми еңбекті ұйымдастырады.
2. Ғылыми-шығармашылық тәжірибелер жүргізеді.
3. Дереккөздермен – ғылыми әдебиеттермен, шығармалардың аудио және ноталық мәтіндерімен, мұрағаттық материалдармен, шығармашылық қайраткерлердің сұхбаттарымен және сауалнамаларымен жұмыс істейді.
4. Өнертану саласында қабылданған нормаларға сәйкес ғылыми стильдің мәтіндерін жазады.
Білімдер:
1. Музыка ғылымының әдістерін, соның ішінде пәнаралық зерттеулерді біледі.
2. Музыкалық композицияның тарихы мен теориясы туралы классикалық еңбектерге қаңық.
3. Өз саласындағы және/немесе пәндік саладағы алдыңғы ғылыми еңбектерді біледі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыны тану ұсынылады.
Дағды 2:
Зерттеу нәтижелерін тексеру.
Машықтар:
1. Конференциялардағы баяндамалар мен есептер түрінде ғылыми зерттеулердің аралық және түпкілікті нәтижелерін ұсынады.
2. Өзінің және басқа да тұлғалар ғылыми-шығармашылық еңбегінің нәтижелерін талқылайды және сыни бағалайды.
3. Кәсіби қызметте ғылыми зерттеулердің нәтижелерін пайдаланады.
4. Өнер туындыларының мазмұнды және көркемдік құндылығын негіздейді.
5. Ғылыми зерттеулердің нәтижелерін рецензияланатын басылымдарда (конференциялар жинағында, ғылыми журналдарда) мақалалар түрінде жариялайды.
Білімдер:
1. Музыкалық өнердің қазіргі мәселеріне мен даму бағыт-бағдарына бейімделген.
2. Ғылыми жарияланымдардың қағидалары мен ережелерін біледі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыны тану ұсынылады.
Еңбек функциясы 3:
Мәдениет ұйымдарында шығармашылық жобалау қызметін жүзеге асыру және бөлімшелерге басшылық жасау.
Дағды 1:
Мәдениет және өнер ұйымдарының қызметіне жалпы басшылықты жүзеге асыру.
Машықтар:
1. Мәдениет және өнер саласындағы ұйымдардың жобалары мен бөлімшелеріне көркемдік басшылықты жүзеге асырады.
2. Шығармашылық ұжымдардың қызметін жоспарлайды.
3. Шетелдік шығармашылық ұжымдармен және мәдениет ұйымдарымен шығармашылық байланыс орнатады.
Білімдер:
1. Мәдениет және өнер ұйымдары бөлімшелерінің жобаларын/ үрдісін басқару негіздерін біледі.

2. Знает основы публичных отношений и информирования о творческой деятельности.
3. Знает специфику местного и мирового арт-рынка.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Создавать и реализовывать творческие проекты.
Умения:
1. Поэтапно планирует творческие проекты (концерты, фестивали, конкурсы, спектакли и т.п.).
2. Сотрудничает с деятелями других видов искусства.
3. Публично представляет результаты творческих проектов в рамках концертов, показов, фестивалей и конкурсов.
Знания:
1. Знает и понимает современные проблемы и тенденции развития музыкального искусства.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Трудолюбие, работоспособность, физическая выносливость, терпеливость, умение руководить командой, креативность, ответственность, выносливость к эмоциональным нагрузкам, энергичность, толерантность.
Лидерство, стратегическое мышление, собственная эффективность,
личная ответственность за результат, саморазвитие, повышение своего педагогического и творческого уровня.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
7
Руководитель творческого коллектива/
структурного подразделения организации культуры
7
преподаватель, старший преподаватель, доцент, профессор ВУЗа
7
Младший научный сотрудник
Старший научный сотрудник
7
Заместитель директора / руководителя
организации культуры
7
Заместитель директора / руководителя культурно-досуговой организации
7
Заместитель директора / руководителя дополнительного образования
11. Карточка профессии: "Композитор"
Код группы:
2654-2
Код наименования
занятия:
2652-2-002
Наименование
профессии:
Композитор (по видам)
Уровень квалификации по
ОРК:
8
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик
Приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 17 июля 2017 года № 209 "Об утверждении Типовых квалификационных характеристик должностей руководителей, специалистов и других служащих государственных организаций культуры" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15495)
Уровень профессионального образования
Высшее образование бакалавр по специальности искусства
Связь с неформальным и информальным образованием
Повышение квалификации, соответствующие общим вопросам профессиональной деятельности
Другие возможные наименования профессии:
2652-2-001 Кинокомпозитор
2652-2-003 Оркестровщик
Аранжировщик (без кода НКЗ)
Композитор электронной музыки (без кода НКЗ)
Основная цель деятельности:
Сочинение новых музыкальных произведений различных жанров, основываясь на современных представлениях об эстетике и технологии музыкального творчества
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функции:
Обязательные трудовые функции:

2. Қоғамдық қатынастардың негіздерін және шығармашылық қызмет туралы хабарландыруды біледі.
3. Жергілікті және әлемдік өнер нарығының ерекшеліктерін біледі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыны тану ұсынылады.
Дағды 2:
Шығармашылық жобаларды құру және іске асыру.
Машықтар:
1. Шығармашылық жобаларды (концерттер, фестивальдар, конкурстар, спектакльдер және т.б.) кезең-кезеңімен жоспарлайды.
2. Басқа өнер түрлерінің қайраткерлерімен ынтымақты байланыс орнатады.
3. Концерттер, көрсетілімдер, фестивальдар мен конкурстар шеңберінде шығармашылық жобалардың нәтижелерін көпшілік алдында ұсынады.
Білімдер:
1. Музыкалық өнердің қазіргі мәселелері мен даму бағыт-бағдарларын біледі және түсінеді.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыны тану ұсынылады.
Жеке қызмет бабына қойылатын талаптар
Еңбекқорлық, жұмысқа қабілеттілік, физикалық төзімділік, шыдамдылық, команданы басқара білу, шығармашылық, жауапкершілік, эмоционалды күйзелістерге төзімділік, жігер, толеранттылық. Көшбасшылық, стратегиялық ойлау, өзіндік тиімділік, нәтижеге, өзін-өзі дамытуға, өзінің ұстаздық және шығармашылық деңгейін арттыруға жеке жауапкершілік ала білу.
СБШ шеңберінде басқа кәсіптермен байланыс орнату
7
Шығармашылық ұжымның жетекшісі/ мәдениет ұйымының құрылымдық бөлімшесі
7
оқытушы, аға оқытушы, доцент, ЖОО профессоры
7
Кіші ғылыми қызметкер
Аға ғылыми қызметкер
7
Директордың / мәдениет ұйымдары басшының орынбасары
7
Мәдени-демалыс ұйымы директорының / басшысының орынбасары
7
Қосымша білім беру директорының / басшысының орынбасары
Білім беру және біліктілік жүйесімен байланыс
Білім деңгейі: жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі (БХСК деңгейі -7).
Мамандығы: Композиция
Біліктілік:
Түрлері бойынша Композитор, ұстаз
МАМАНДЫҚ КАРТАСЫ: "КОМПОЗИТОР"
Топтың коды:
2654-2
Қызмет атауының коды:
2652-2-002
Кәсіптің атауы:
Композитор (түрлері бойынша)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
8
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Мемлекеттік мәдениет ұйымдары басшыларының, мамандарының және басқа да қызметкерлерінің лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2017 жылғы 17 шілдедегі № 209 бұйрығы (Нормативтік-құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеуіндегі тізбесінде № 15495 болып тіркелген)
Кәсіптік білім деңгейі
Жоғары білім өнер мамандығы бойынша бакалавр
Бейресми және информалдық біліммен байланыс
Кәсіби қызметтің жалпы мәселелеріне сәйкес келетін біліктілікті арттыру.
Кәсіптің басқа мүмкін атаулары:
2652-2-001 Кинокомпозитор
2652-2-003 Оркестрлеуші
Аранжировщик (ҰЕК коды жоқ)
Электронды музыка композиторы (ҰЕК коды жоқ)
Қызметтің негізгі мақсаты:
Музыкалық шығармашылықтың әсемділігі мен технологиясы туралы заманауи идеяларға негізделген әр түрлі жанрдағы жаңа музыкалық шығармалар жазу
Еңбек функциялары:
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:

1. Научно-проектная деятельность в сфере искусствознания.
2. Проектно-управленческая деятельность в сфере культуры.
Дополнительные трудовые функции:
-
Трудовая функция 1:
Научно-проектная деятельность в сфере искусствознания.
Навык 1:
Проведение научных изысканий в области музыкознания.
Умения:
1. Обнаруживает и формулирует актуальную проблему музыкознания и практической музыкальной деятельности.
2. Организует научные изыскания по обозначенной проблеме, включая сбор и анализ данных, сравнение и сопоставление с актуальной ситуацией в других научных сферах, географических регионах, музыкально-культурных традициях и т.п.
3. Систематизирует данные и научные результаты.
4. Публикует данные и научные результаты в различных форматах (научные тексты в рецензируемых изданиях, сборники и коллекции, базы данных и веб-сайты и т.д.).
5. Апробирует научные результаты в республиканском и мировом масштабе через обсуждение на научных форумах, конференциях и симпозиумах.
6. Внедряет результаты научных изысканий на практику – в творческую, педагогическую и организационную деятельность в организациях культуры и образования в сфере искусства.
Знания:
1. Понимает актуальное состояние науки в сфере своих научных интересов.
2. Знает наиболее влиятельные научные организации, сообщества и объединения, а также рецензируемые издания в сфере своих научных интересов.
3. Знает Закон о Науке и иные законодательные акты, регулирующие научную деятельность в Республике Казахстан.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Управление научно-исследовательскими проектами.
Умения:
1. Инициирует и управляет научными проектами.
2. Организует исследовательские группы.
3. Организует международное сотрудничество в научных исследованиях.
4. Организует научные форумы, семинары, конференции и иные формы очного или заочного обсуждения результатов научных исследований.
Знания:
1. Знает методологию проектного менеджмента.
2. Знает принципы международного сотрудничества в области музыкознания.
3. Понимает систему финансирования научных проектов в Республике Казахстан.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Проектно-управленческая деятельность в сфере культуры.
Навык 1:
Планирование и координация работы предприятия.
Умения:
1. Формировать миссию, концепцию и политику организации культуры или проектов с целью внедрения инновационных креативных предложений, решения актуальных вопросов музыкального искусства.
2. Владеть навыками стратегического и среднесрочного планирования творческой, международной, маркетинговой инвестиционно-финансовой деятельностью организации культуры.
Знания:

1. Өнертану саласындағы ғылыми-жобалық қызмет.
2. Мәдениет саласындағы жобалау-басқару қызметі.
Қосымша еңбек функциялары:
-
Еңбек функциясы 1:
Өнертану саласындағы ғылыми-жобалық қызмет.
Дағды 1:
Музыкатану саласында ғылыми ізденістер жүргізу
Машықтар:
1. Музыкалық ғылым мен практикалық музыкалық қызметтің өзекті мәселесін анықтайды және тұжырымдайды.
2. Деректерді жинау мен талдауды, басқа ғылыми салалардағы, географиялық аймақтардағы, музыкалық-мәдени дәстүрлердегі және т. б. өзекті жағдайлармен салыстыру мен онымен қоса салыстырмалы, белгіленген проблема бойынша ғылыми зерттеулер ұйымдастырады.
3. Деректер мен ғылыми нәтижелерді жүйелейді.
4. Деректер мен ғылыми нәтижелерді әртүрлі форматта жариялайды (рецензияланған басылымдардағы ғылыми мәтіндер, жинақтар мен жинақтамалар, дерекқорлар мен веб-сайттар және т.б.).
5. Ғылыми форумдарда, конференцияларда және симпозиумдарда талқылау арқылы республикалық және әлемдік ауқымда ғылыми нәтижелерді сынақтан өткізеді.
6. Ғылыми ізденістердің нәтижелерін практикаға – өнер саласындағы мәдениет және білім беру ұйымдарындағы шығармашылық, педагогикалық және ұйымдастырушылық қызметке енгізеді.
Білімдер:
1. Өзінің ғылыми қызығушылықтары саласындағы ғылымның өзекті жай-күйін түсінеді.
2. Ең ықпалды ғылыми ұйымдарды, қауымдастықтар мен бірлестіктерді, сондай-ақ өзінің ғылыми қызығушылықтары саласындағы рецензияланған басылымдарды біледі.
3. Ғылым туралы заңды және Қазақстан Республикасындағы ғылыми қызметті реттейтін өзге де заңнамалық актілерді біледі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыны тану ұсынылады.
Дағды 2:
Ғылыми-зерттеу жобаларын басқару
Машықтар:
1. Ғылыми жобаларды бастайды және басқарады.
2. Зерттеу топтарын ұйымдастырады.
3. Ғылыми зерттеулерде халықаралық ынтымақтастықты ұйымдастырады.
4. Ғылыми форумдар, семинарлар, конференциялар және ғылыми зерттеулердің нәтижелерін көзбе-көз немесе сырттай талқылаудың өзге де нысандарын ұйымдастырады.
Білімдер:
1. Жобалық менеджмент әдістемесін біледі.
2. Музыкатану саласындағы халықаралық ынтымақтастық қағидаттарын біледі.
3. Қазақстан Республикасындағы ғылыми жобаларды қаржыландыру жүйесін түсінеді.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыны тану ұсынылады.
Еңбек функциясы 2:
Мәдениет саласындағы жобалау-басқару қызметі.
Дағды 1:
Кәсіпорын жұмысын жоспарлау және үйлестіру
Машықтар:
1. Инновациялық шығармашылық ұсыныстарды енгізу, музыкалық өнердің өзекті мәселелерін шешу мақсатында мәдениетті немесе жобаларды ұйымдастырудың миссиясын, тұжырымдамасын және саясатын қалыптастыру.
2. Мәдениет ұйымының шығармашылық, халықаралық, маркетингтік инвестициялық-қаржылық қызметін стратегиялық және орта мерзімді жоспарлау дағдыларын меңгеру.
Білімдер:

1. Знает основы стратегического и среднесрочного планирования.
2. Знает принципы международного сотрудничества в области культуры и искусства.
Навык 2:
Управление научно-творческими проектами.
Умения:
1. Организует работу коллектива.
2. Оценивает уровень компетенций (мастерства) специалистов в области музыкального искусства.
3. Владеет методологией внедрения современных технологий на практике создания музыкальных произведений.
Знания:
1. Знает Основы права РК.
2. Знает Авторское право.
3. Знает Теорию управления.
4. Понимает тенденции развития музыкального искусства и зрительского спроса.
5. Знает Принципы международного сотрудничества в области культуры и искусства.
Требования к личностным компетенциям
Лидерство, стратегическое мышление, собственная эффективность,
личная ответственность за результат, выработка и принятие управленческих решений, создание команды, мотивация и развитие сотрудников, нетворкинг, наличие широких контактов в сфере культуры и искусства, саморазвитие, повышение своего научного, педагогического и творческого уровня.
Связь с другими профессиями в рамках ОРК
8
Директор/руководитель организации культуры
8
Директор/руководитель культурно-досуговой организации
8
Директор/руководитель организации
дополнительного образования
8
Заместитель директора / руководителя
организации культуры
8
Заместитель директора / руководителя культурно-досуговой организации
8
Заместитель директора / руководителя дополнительного образования
Глава 4. Технические данные профессионального стандарта
12. Наименование государственного органа:
Министерство культуры и информации Республики Казахстан
Исполнитель:
Борамбаев Нурбек Медерович, +7 (705) 160 57 01,
13. Организации (предприятия) участвующие в разработке:
Руководитель проекта:
Организация: Филиал республиканского государственного казенного предприятия "Государственный музей "Центр сближения культур" "Научно-исследовательский центр Казахстана", г. Астана.
Главный научный сотрудник Жумадилова Дарья Ертаевна, e-mail: daria_131_168@mail.ru. Номер телефона: +7 (705) 708 72 22
Эксперты-разработчики:
1) РГУ "Казахский национальный университет искусств".
Руководитель:
Останькович Дмитрий Валерьевич, декан факультета "Музыковедение и фортепиано", доцент.
E-mail: d.ostankovich@bk.ru
Номер телефона: +7 (701) 413 83 89
2) РГУ Казахская национальная консерватория имени Курмангазы.
Недлина Валерия Ефимовна, кандидат искусствоведения, доцент кафедры музыковедения и композиции КНК им. Курмангазы. leranedlin@gmail.com, +7 707 353 99 25.
14. Отраслевой совет по профессиональным квалификациям: 10 января 2024 года.

1. Стратегиялық және орта мерзімді жоспарлаудың негіздерін біледі.
2. Мәдениет және өнер саласындағы халықаралық ынтымақтастық қағидаттарын біледі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыны тану ұсынылады.
Дағды 2:
Ғылыми-шығармашылық жобаларды басқару
Машықтар:
1. Ұжымның жұмысын ұйымдастырады.
2. Музыкалық өнер саласындағы мамандардың құзыреттілік (шеберлік) деңгейін бағалайды.
3. Музыкалық шығармаларды жасау практикасында заманауи технологияларды енгізу әдістемесін меңгерген.
Білімдер:
1. ҚР Құқық негіздерін біледі.
2. Авторлық құқықты біледі.
3. Басқару теориясын біледі.
4. Музыкалық өнер дамуының тенденцияларын және көрермендердің сұранысын түсінеді.
5. Мәдениет және өнер саласындағы халықаралық ынтымақтастық қағидаттарын біледі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағдыны тану ұсынылады.
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Көшбасшылық, стратегиялық ойлау, өзіндік тиімділік,
нәтижеге жеке жауапкершілік, басқару шешімдерін әзірлеу және қабылдау, команда құру, қызметкерлерді ынталандыру және дамыту, нетворкинг, мәдениет және өнер саласында кең байланыстардың болуы, өзін-өзі дамыту, өзінің ғылыми, педагогикалық және шығармашылық деңгейін арттыру.
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
8
Мәдениет ұйымының директоры/басшысы
8
Мәдени-демалыс ұйымының директоры/басшысы
8
Директор / қосымша білім беру ұйымының басшысы
8
Директордың /мәдениет ұйымдары басшысының орынбасары
8
Мәдени-демалыс ұйымы директорының / басшысының орынбасары
8
Қосымша білім беру директорының / басшысының орынбасары
4-тарау. Кәсіптік стандарттың техникалық деректері
12. Мемлекеттік органның атауы:
Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлігі
Орындаушы:
Борамбаев Нурбек Медерович, +7 (705) 160 57 01,
13. Әзірлеуге қатысатын ұйымдар (кәсіпорындар):
Жоба менеджері:
Ұйым: "Мәдениеттерді жақындастыру орталығы" мемлекеттік мұражайы" республикалық мемлекеттік қазынашылық кәсіпорнының "Қазақстанның ғылыми-зерттеу орталығы" филиалы, Астана қ.
Бас ғылыми қызметкер Жумадилова Дарья Ертаевна, e-mail: daria_131_168@mail.ru. Телефон нөмірі: +7 (705) 708 72 22
Маман әзірлеушілер:
1) "Қазақ ұлттық өнер университеті" РММ
Басшы:
Останькович Дмитрий Валерьевич, "Музыкатану және фортепиано" факультетінің деканы, доцент.
E-mail: d.ostankovich@bk.ru
Телефон нөмірі: +7 (701) 413 83 89
2) "Құрманғазы атындағы Қазақ ұлттық консерваториясы" РММ
Недлина Валерия Ефимовна, өнертану кандидаты, музыкатану және композиция кафедрасының доценті
leranedlin@gmail.com, +7 707 353 99 25
14. Кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңес: 2024 жылғы 10 қаңтар.

7. Краткое описание профессионального стандарта: Реализация творческих замыслов художника-постановщика по кукольным персонажам.
8. Перечень карточек профессий:
Художник кукловод - 4 уровень ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "Художник кукловод":
Код группы:
2654-4
Код наименования занятия:
2654-4-018
Наименование профессии:
Художник кукловод
Уровень квалификации по ОРК:
4
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Художественный труд
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
2654-4-022 Художник-постановщик театра
2654-4-020 Художник-оформитель игровых кукол
2655-0-008 Артист театра кукол
Основная цель деятельности:
Профессиональная творческая деятельность в сфере кукольного театра. Воплощение творческого замысла режиссера и художника-постановщика театра кукол.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Участие в разработке эскиза кукольного персонажа.
2. Осуществление подбора соответствующих эскизам художника-постановщика кукольных персонажей материалов, костюма и реквизита
3. Изготовление кукол, костюма и реквизита
4. Контроль целостности куклы, системы управления куклой, костюма и реквизита
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Участие в разработке эскиза кукольного персонажа.
Навык 1:
Участие в создании сценографического решения постановки совместно с художником-постановщиком
Умения:
1. Владеть техникой рисования, живописи.
2. Работать в графических редакторах.
Знания:
1. Знать и понимать цели и методы художественного решения кукольного персонажа, его роль, характер, сценическая задача.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Участие в выполнении технических эскизов, чертежей
Умения:
1. Владеть навыками черчения.
2. Владеть техническим арсеналом управления куклой.
3. Использовать современные специальные компьютерные программы и знания основ графического дизайна.
4. Уметь макетировать куклы, систему правления куклой, костюм, реквизит.
Знания:
1. Знать современные типы, средства и технологии проектирования кукол и механизма управления ими.
2. Понятие о масштабе.
3. Специфика построения пространства.
4. Симметрия и ассиметрия.
5. Колористика, законы световых сочетаний и перспективы.
Возможность признания навыка:
Трудовая функция 2:
Осуществление подбора соответствующих эскизам художника-постановщика кукольных персонажей материалов, костюма и реквизита
Навык 1:
Определение необходимых фактур, средств выразительности, материалов
Умения:
1. Уметь подбирать экономически выгодные материалы.
2. Уметь составлять проектно-сметную документацию.
Знания:
1. Основы экономики и менеджмента в производственном процессе.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 3:
Изготовление кукол, костюма и реквизита
Навык 1:
Организация процесса изготовления и сооружения декорации и его художественного оформления
Умения:
1. Владеть технологией изготовления театральных кукол разных стилей и направлений из различных материалов.
2. Уметь делать волосы и прически для кукол.
3. Уметь создавать и прикреплять наклейки.
4. Владеть технологией кройки и шитья костюма для театральных кукол.
5. Уметь применять техники и технологию декора тканей и костюма.
6. Уметь работать с различными строительными, платиковыми, лакокрасочными, соединительными материалами.
7. Владеть технологией эксплуатации инструментов, технических средств, материалов и оборудования.
8. Уметь применять выразительные средства для воплощения заданного художественного образа кукольного персонажа через форму лица, фигуры, пластику движений всех частей куклы.
9. Уметь создавать удобные средства (конструкции) управления куклой.
10. Владеть навыками принятия авторских решений художественного, технологического и организационного характера в условиях производства.
11. Руководить работой производственного цеха (участка, мастерской).
Знания:
1. Технологические приемы производтва.
2. Свойства и характеристики материалов.
3. Технология обработки материалов, химического крашения и художественной росписи тканей, вышивки, принта.
4. Свойства красок с различным составом и способы их приготовления.
5. Специфика написания театрально-декорационной живописи в пространстве сцены кукольного театра.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 4:
Контроль целостности куклы, системы управления куклой, костюма и реквизита
Навык 1:
Быстрая починка и реставрация во время эксплуатации
Умения:
1. Уметь быстро выявлять и устранять дефекты и поломки куклы, системы управления куклой, костюма и реквизита.
2. Уметь работать с различными моментальными соединительными материалами (клей, лак).
3. Уметь находить решения по предотвращению повторной поломки кукол, костюма и реквизита.
Знания:
1. Свойства взаимозаменяемых и аналогичных материалов.
2. Особенности техники безопасности при проведении монтажных, ремонтных и восстановительных работ на сцене.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Реставрация после эксплуатации
Умения:
1. Уметь визуально выявлять поломки и внешние дефекты куклы, системы управления куклой, костюма и реквизита.
2. Подбирать оптимальные методики и материалы для восстановления куклы, системы управления куклой, костюма и реквизита.
3. Уметь устранять поломки.

7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: Қуыршақ театрларында спектакльдер жасайтын театр суретшілерінің қызметі.
8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
Қуыршақ театрының қоюшы-суретшісі - 6 СБШ-нің деңгейі.
3-тарау. Кәсіптер карточкалары
9. Кәсіптің карточкасы "Қуыршақ театрының қоюшы-суретшісі":
Топтың коды:
2654-4
Қызмет атауының коды:
2654-4-022
Кәсіптің атауы:
Қуыршақ театрының қоюшы-суретшісі
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Өнер
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2654-4-022 Театрдың қоюшы-суретшісі
2654-4-020 Ойын қуыршақтарының дизайнері
Қызметтің негізгі мақсаты:
Театр өнері, мәдениет және білім беру саласындағы кәсіби шығармашылық қызмет.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Қойылымның авторлық көркемдік шешімін жасау
Қосымша еңбек функциялары:
1. Жобалық құжаттаманы дайындау
2. Жобалық сүйемелдеу
Еңбек функциясы 1:
Қойылымның авторлық көркемдік шешімін жасау
Дағды 1:
Анализ драматургии, разработка
Машықтар:
1. Драмалық материалды теориялық зерттеу.
2. Иконографиялық материалдарды жинау.
3. Әдебиет, музыка, хореография саласындағы теориялық білімді қолдана отырып тұжырымдар.
Білімдер:
1. Драматургияны талдау принциптері.
2. Өнер тарихын зерттеу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Жобаның бірлескен авторлары-театр мамандарымен жұмыс (режиссер, хореограф, композитор және т. б.)
Машықтар:
1. Сценарий материалын (драматургия) талқылау және біртұтас түсіну дағдылары.
2. Әр түрлі бағыттағы мамандарды біріктіретін эстетикалық критерийлер мен дүниетанымды таба білу.
Білімдер:
1. Өнердегі түрлері, формалары, жанрлары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 3:
Жобаны визуализациялау (эскиздеу, кесу, макеттеу)
Машықтар:
1. Қуыршақ кейіпкерлерінің эскиздерін жасау.
2. Костюмдердің эскиздерін жасау.
3. Декорацияны, жарықты, бутафорияны қоюдың эскиздерін жасау.
4. Экспрессивті құралдардың көмегімен жоғарыда аталған эскиздерде шығарма бейнесін сауатты беру.
5. Тепе-теңдік, композициялық орталық, ритақ, контраст заңдарын ескере отырып, сахна алаңында декорация композициясын дұрыс құру.
6. Қуыршақтар мен декорация заттарының макетінде сауатты бейнелеу және пішіндердің өлшемдерінің, контурларының көрінетін қысқартуларына сәйкес жазықтықта орналасу.
7. Пішіннің, пропорцияның көлемді-пластикалық және түсті шешімін іздеу.
8. Заттардың материалдылығын, қоршаған ортаның жай-күйін, жарықтандыруды, жоспарлылықты, табиғаттың сипаттамалық ерекшеліктерін, қойылымның түс, түс бірлігін беру.
Білімдер:
1. Колористика, визуалды қабылдау заңдылықтары.
2. Театр және декоративті кескіндемедегі колористиканың спектакльдің жанрлық ерекшеліктерімен міндетті байланысы.
3. Композиция негіздерінің негізгі ұғымдары.
4. Театр перспективасының заңдары.
5. Спектакльдің көркемдік бейнесін жасау кезінде бейненің рөлі және кескіндемелік-графикалық экспрессивті құралдарды пайдалану үлесі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Қосымша еңбек функциясы 1:
Жобалық құжаттаманы дайындау
Дағды 1:
Өндірістік-экономикалық дайындық
Машықтар:
1. Декорация мен бутафорлық бұйымдарды өндіруге арналған шығыстардың сметасын жасау.
Білімдер:
1. Бутафорлық және декорациялық бұйымдарды жасау техникасы мен технологиялары.
2. Тұтыну нарығындағы бағаны талдау.
3. Спектакль өндірісінің жұмыс істеуін қамтамасыз ету үшін қажетті тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алуға байланысты қатынастарда қолданылатын ҚР заңдарын білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Спектакльдің сценографиялық ұпайы
Машықтар:
1. Декорацияның жалпы түрінің сызбаларын дайындау; жоспарлау; фронтальды проекция; бүйірлік көріністер мен кесулер.
2. Спектакль қуыршақтарының декорациясы мен қозғалысының өзгеруін көрсететін анимациялық роликті дайындау.
3. Спектакльдің барлық дизайнын монтаждау дәйектілігі туралы құжат жасау.
Білімдер:
1. Сызбаларды орындауға арналған графикалық бағдарламалар (AutoCAD; SolidWorks; Компас-3D).
2. Спектакльді безендірудің 3 өлшемді моделіне арналған графикалық бағдарламалар (Autodesk 3ds Max; ArchiCAD, Autodesk Maya, Cinema4D және т.б.).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 3:
Сахна алаңының паспорты
Машықтар:
1. Арнайы жабдықты қолдану дағдыларын қалыптастыру.
2. Сахналық арнайы аспаптармен жұмыс істеуде техникалық әдістерді практикалық меңгеру.
3. Жеңіл, бейне ұпайларының төлқұжатын жасаңыз.
Білімдер:
1. Кәсіби сахналық жарық, форма-контент қою өнерінің теориялық негіздері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Қосымша еңбек функциясы 2:
Жобалық сүйемелдеу
Дағды 1:
Өндірістік цехтармен жұмыс
Машықтар:
1. Эскиздерге, сметаларға және техникалық құжаттамаларға сәйкес жиһаздарды, декорацияларды, бутафориялар мен реквизиттерді іріктеу, дайындау немесе тапсырыс беру.
2. Цехтар бойынша жеке авторлық қадағалау (дәнекерлеу, ағаш ұстасы, бояу, монтаждау, Жарық-проекциялау және т.б.).
3. Қуыршақтарды, декорацияларды және сахналық кеңістікті безендіру процестерін, соның ішінде спектакльдің жалпы Жарық дизайнын және жеке бөлшектерді басқарады.
Білімдер:
1. Өндірістік процесті жоспарлау.
2. Басқару қызметінің аспектілерін білу.
3. Қуыршақ жасаудың негіздері мен заманауи технологиялары.

4. Уметь устранять внешние дефекты художественно-декорационных элементов куклы, системы управления куклой, костюма и реквизита.
5. Обработка куклы и костюма огнезащитными пропитками и средствами продлевающими сроки эксплуатации.
6. Иметь навыки по хранению и чистке кукол, их париков, постижерных изделий, гуммозных наклеек, масок, костюма, реквизита.
Знания:
1. Способы изготовления соединительных элементов и материалов.
2. Способы имитации различных фактур и поверхностей из более оптимальных материалов.
3. Свойства красок с различным составом и способы их приготовления.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Терпеливость
Целеустремленность
Дисциплинированность
Инициативность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
4
Художник-кукловед
4
Художник- оформитель игровых кукол (средней квалификации)
Глава 4. Технические данные профессионального стандарта
10. Наименование государственного органа:
Министерство культуры и информации Республики Казахстан
Исполнитель:
Борамбаев Нурбек Медерович, +7 (705) 160 57 01,
11. Организации (предприятия) участвующие в разработке:
Руководитель проекта:
Организация: Главный научный сотрудник Научно-исследовательского центра Казахстана филиала республиканского государственного казенного предприятия "Государственный музей "Центр сближения культур", г. Астана.
Жумадилова Дарья Ертаевна, e-mail: daria_131_168@mail.ru. Номер телефона: +7 (705) 708 72 22
Эксперты-разработчики:
Организация:
Коммунальное государственное казенное предприятие "Областной кукольный театр" Управления культуры акимата Костанайской области.
Эксперты:
Нурмухамбетов М.М., руководитель; Алышов А.Б., заведующий художественно- постановочной частью; Кенесбаева Г.К., инспектор по кадрам. e-mail: kost.pupet@mail.ru. тел.: +7 (7142) 53-64-03.
15. Отраслевой совет по профессиональным квалификациям: 10 января 2024 года.
16. Национальный орган по профессиональным квалификациям: 29 ноября 2023 года.
17. Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен": 15 февраля 2024 года.
18. Номер версии и год выпуска: версия 1, 2024 год.
19. Дата ориентировочного пересмотра: 2027 год.
Приложение 15
к приказу Министра
культуры и информации
Республики Казахстан
от 17 апреля 2024 года № 150
Профессиональный стандарт: "Художник- реставратор монументальной живописи"
Глава 1. Общие положения
1. Область применения профессионального стандарта: профессиональный стандарт "Художник-реставратор монументальной живописи" разработан в соответствии с пунктом 5 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях" в целях обучения персонала на предприятиях, признания профессиональной квалификации работников и выпускников организаций образования и решений широкого круга задач в области управления персоналом в организациях и на предприятиях и применяется в cфере культуры.

4. Театр қуыршақтарын өндірудің заманауи технологиялары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Ақпаратты іздеу және талдау
Өнім туралы білім
Жұмыс процестерін бақылау
Белгісіздік жағдайында жұмыс істеу
Көп мәселелік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Костюм бойынша суретші
6
Жарық бойынша суретші
4-тарау. Кәсіптік стандарттың техникалық деректері
10. Мемлекеттік органның атауы:
Қазакстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлігі
Орындаушы:
Борамбаев Нурбек Медерович, +7 (705) 160 57 01, n.borambaev@mki.gov.kz
Әзірлеуге қатысатын ұйымдар (кәсіпорындар):
Жоба жетекшісі:
Ұйым: "Мәдениеттерді жақындастыру орталығы" мемлекеттік музейі" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорнының филиалы Қазақстан мәдениетінің ғылыми-зерттеу институтының бас ғылыми қызметкері Жумадилова Дарья Ертайқызы, e-mail: daria_131_168@mail.ru. телефон нөмірі: +7 (705) 708 72 22.
Сарапшы әзірлеушілер:
Ұйым: Қостанай облысы әкімдігі мәдениет басқармасының "Облыстық қуыршақ театры" коммуналдық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны.
Сарапшылар: Нұрмұхамбетов М.М., жетекшісі; Алышов А. Б., көркемдік - қою бөлімінің меңгерушісі; Кенесбаева Г. К., кадрлар жөніндегі инспектор. e-mail: kost.pupet@mail.ru. Тел.: +7 (7142) 53-64-03.
12. Кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңес: 2024 жылғы 10 қаңтар.
13. Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық орган: 2023 жылғы 29 қараша.
14. "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы: 2024 жылғы 15 ақпан.
15. Нұсқа нөмірі және шығарылған жылы: нұсқа 1, 2024 жыл.
16. Бағдарлы қайта қарау күні: 2026 жыл.
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және ақпарат
министрінің
2024 жылғы 17 сәуірдегі
№ 150 бұйрығына
15-қосымша
Кәсіптік стандарт "Монументалды кескіндемені қалпына келтіруші-суретші"
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Кәсіптік стандарттың қолданылу аясы: "Монументалды кескіндемені қалпына келтіруші-суретші" кәсіптік стандарты (бұдан әрі-кәсіптік стандарт) "Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 5-тармағына сәйкес және кәсіпорындарда персоналды оқытуға, білім беру ұйымдары қызметкерлері мен түлектерінің кәсіптік біліктілігін тануға және ұйымдарда және ұйымдарда персоналды басқару саласындағы кең ауқымды міндеттерді шешу мақсатында әзірленді және мәдениет саласында қолданылады.

2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) знание – изученная и усвоенная информация, необходимая для выполнения действий в рамках профессиональной задачи;
2) навык – способность применять знания и умения, позволяющая выполнять профессиональную задачу целиком;
3) профессия – род занятий, осуществляемый физическим лицом и требующий определенной квалификации для его выполнения.
3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) НРК – национальная рамка квалификаций:
2) ОРК – отраслевая рамка квалификаций;
3) ОКЭД – общий классификатор видов экономической деятельности;
4) ЕТКС – единый тарифно-квалификационный справочник;
5) КС – квалификационный справочник;
6) МСКО – Международная стандартная классификация образования.
7) НКЗ – национальный классификатор занятий;
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Художник-реставратор монументальной живописи.
5. Код профессионального стандарта: R90030.
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
R Искусство, развлечения и отдых;
90 Деятельность в области творчества, искусства и развлечений;
90.0 Деятельность в области творчества, искусства и развлечений;
90.03 Художественное и литературное творчество
90.03.0 Художественное и литературное творчество
7. Краткое описание профессионального стандарта: Деятельность скульпторов, художников, художников-мультипликаторов, граверов, офортистов и т.д., работающих индивидуально.
8. Перечень карточек профессий:
Художник-реставратор - 6 уровень ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "Художник-реставратор монументальной живописи"
Код группы:
2651-9
Код наименования занятия:
2651-9-006
Наименование профессии:
Художник-реставратор
Уровень квалификации по ОРК:
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 17 июля 2017 года № 209 "Об утверждении Типовых квалификационных характеристик должностей руководителей, специалистов и других служащих государственных организаций культуры" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15495)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Искусство
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Не требуется
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:

2. Осы кәсіптік стандартта мынадай терминдер, анықтамалар мен қысқартулар қолданылады:
1) білім – кәсіптік міндет шеңберінде іс-әрекеттерді орындау үшін қажетті зерделенген және меңгерілген ақпарат;
2) дағды – кәсіби тапсырманы толығымен орындауға мүмкіндік беретін білім мен дағдыларды қолдану қабілеті;
3) мамандық – жеке тұлға жүзеге асыратын және оны орындау үшін белгілі бір біліктілікті талап ететін кәсіп түрі.
3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады:
1) ҰБШ – Ұлттық біліктілік шеңбері;
2) СБШ – Салалық біліктілік шеңбері;
3) ЭҚЖЖ – Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші;
4) ЖОО-жоғары оқу орны;
5) БТБА – Бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы;
6) БА – Біліктілік анықтамалығы;
7) ББХСК – Білім берудің халықаралық стандартты классификациясы.
2-тарау. Кәсіби стандарттың төлқұжаты
3. Кәсіби стандарттың атауы: "Монументалды кескіндемені қалпына келтіруші суретші".
4. Кәсіби стандарттың реттік нөмірі: R90020.
5. ЭҚЖЖ бойынша секцияның, бөлімнің, топтың, кластың және ішкі кластың атаулары:
R. Өнер, ойын-сауық және демалыс.
90 Шығармашылық, өнер және ойын-сауық саласындағы қызмет.
90.0 Шығармашылық, өнер және ойын-сауық саласындағы қызмет
90.03 Көркем және әдеби шығармашылық
90.03.0 Көркем және әдеби шығармашылық
6. Кәсіби стандарттың қысқаша сипаттамасы: Жеке дара жұмыс істейтін мүсіншілердің, суретшілердің, суретші-мультипликаторлардың, нақышшылардың, офорт шеберлерінің және т.б. қызметі.
7. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
Кескіндемеші-суретші - СБШ 6 деңгейі.
3-тарау. Кәсіп карточкасы
9. кәсіп карточкасы "Монументалды кескіндемені қалпына келтіруші-суретші"
Код:
2651-9
Топ коды:
2651-9-006
Мамандық:
Монументалды кескіндемені қалпына келтіруші-суретші
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
6
СБШ бойынша біліктілік деңгейшесі
-
БТБА, БА және т. б. үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі
"Мемлекеттік мәдениет ұйымдары басшыларының, мамандарының және басқа да қызметкерлерінің лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2017 жылғы 17 шілдедегі № 209 бұйрығы (Нормативтік-құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеуіндегі тізбесінде № 15495 болып тіркелген)
Кәсіби білім деңгейі
Білім деңгейі:
Жоғары білім (бакалавр, маман, резидентура)
Бейресми және информалды біліммен байланыс
-
Мамандықтың басқа мүмкін атаулары:

2651-2-004 Художник
2651-2-009 Художник-живописец
2651-2-010 Художник-монументалист
2651-3-004 Художник-иллюстратор
Основная цель деятельности:
Реставрация произведений монументальной живописи
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Использование практических и теоретических знаний и умений в области реставрации монументальной живописи
2. Производственная деятельность в области реставрации произведений
3. Совершенствование собственного творческого потенциала
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Использование практических и теоретических знаний и умений в области реставрации монументальной живописи
Навык 1:
Применение и использование практических и теоретических знаний и умений в области реставрации монументальной живописи
Умения:
Владеть методиками реставрации памятников архитектуры.
Знания:
1. Методов паспортизации и технологического исследования памятников (монументальная роспись, скульптура)
2. Теории и практики консервации, раскрытия и реконструкции произведений монументальной живописи.
3. Истории мирового искусства, основных фактов и закономерностей историко-художественного процесса, значения художественного наследия для современности
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Профессиональное владение средствами рисунка, живописи, композиции
Умения:
1. Владеть разнообразными техниками и технологиями рисунка, их изобразительно-выразительным
возможностями.
2. Владеть техниками монументальной живописи и технологиями использования живописных материалов, их изобразительно-выразительными возможностями.
Знания:
1. Стилистических особенностей реставрируемого произведения.
2. Исторических и стилистических традиций монументальной живописи.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Производственная деятельность в области реставрации произведений
Навык 1:
Выполнение реставрационных и консервационных работ
Умения:
1. Владеть приемами расчистки красочного слоя.
2. Владеть приемами восстановления утрат грунта и красочного слоя и других мероприятий, входящих в комплекс мер необходимых для реставрации конкретного произведения монументальной живописи.
Знания:
1. Причин разрушения произведений монументальной живописи (химические, технологические, влияние окружающей среды).
2. Способов сохранения произведений.
3. Последовательности консервационно-реставрационных работ.

2651-2-004 Суретші
2651-2-009 Кескіндемеші-суретші
2651-2-010 Монументалды кескіндемеші
2651-3-004 Иллюстратор-суретші
Қызметтің негізгі мақсаты:
Монументалды кескіндеме туындыларын қалпына келтіру
Еңбек функциялары:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Монументалды кескіндемені қалпына келтіру саласында тәжірибелік және теориялық білім мен дағдыларды қолдану.
2. Монументалды кескіндеме туындыларын қалпына келтіру саласындағы өндірістік қызмет.
3. Қазіргі менеджмент талаптарын ескере отырып, кәсіби еңбек нарығындағы бағдар.
Қосымша еңбек функциялары:
-
Еңбек функцияларының сипаттамасы
1 Еңбек функциясы
Монументалды кескіндемені қалпына келтіру саласында тәжірибелік және теориялық білім мен дағдыларды пайдалану
1-дағды:
Монументалды кескіндемені қалпына келтіру саласында тәжірибелік және теориялық білім мен дағдыларды қолдану
Дағдылар:
1. Сәулет ескерткіштерін қалпына келтіру әдістерін меңгеру.
Білім
1. Ескерткіштерді (монументалды өрнек, мүсін) төлқұжаттау және технологиялық зерттеу әдістерін білу
2. Монументалды кескіндеме туындыларын консервациялау, түпнұсқасын ашу және қалпына келтіру теориялары мен тәжірибесін білу
3. Әлемдік өнер тарихы, тарихи көркемдік үдерістің негізгі деректері мен заңдылықтары, көркемдік мұраның қазіргі заман үшін маңызын білу
Шеберлікті тану мүмкіндігі
ұсынылмайды
2-дағды:
Сурет, кескіндеме, композиция құралдарын кәсіби меңгеру
Дағдылар:
1. Сурет салудың әртүрлі әдістері мен технологияларын, олардың бейнелеу және суреттеу мүмкіндіктерін меңгеру.
2. Монументалды кескіндеме техникасы мен кескіндеме материалдарын пайдалану технологияларын, олардың бейнелеу, суреттеу мүмкіндіктерін меңгеру.
3. Сурет және кескіндеме құралдарының көмегімен кеңістікті ұйымдастыру тәсілдерін меңгеру
Білім:
1. Қалпына келтірілетін туындының стилистикалық ерекшеліктерін білу
2. Монументалды кескіндеменің тарихи және стилистикалық дәстүрлерін білу
Шеберлікті тану мүмкіндігі
ұсынылмайды
2 Еңбек функциясы
Монументалды кескіндеме туындыларын қалпына келтіру саласындағы өндірістік қызмет
1-дағды:
Қалпына келтіру және консервациялау жұмыстарын орындау
Дағдылар:
1. Сәулет ескерткіштерін қалпына келтіру әдістерін меңгеру
2. Сырланған қабатты тазарту әдістерін меңгеру.
3. Монументалды кескіндеменің нақты туындысын қалпына келтіру үшін қажетті шаралар кешеніне кіретін - топырақ пен сырланған қабаттың жоғалтқан қасиеттерін қалпына келтіру әдістерін және басқа да іс-шараларды меңгеру.
Білім:
1. Кескіндеме туындыларының бүліну себептерін (химиялық, технологиялық, қоршаған ортаның әсері) білу
2. Туындыларды сақтау тәсілдерін білу
3. Қалпына келтіру және консервациялау жұмыстарының реттілігін білу

4. Приемов консервации и реставрации произведений монументальной живописи.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Проведение реставрационных исследований
Умения:
Владеть навыками хронологического и стилистического исследования произведений монументальной живописи.
Знания:
1. Истории изобразительного искусства.
2. Стилей и направлений в изобразительном искусстве.
3. Сведений о реставрируемом произведении, его аналогов.
4. Научно обоснованного выбора материалов, используемых на всех этапах реставрации.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 3:
Последовательное проведение операций по реставрации произведений монументальной живописи
Умения:
1. Владеть навыками предварительного исследования произведений монументальной живописи для выявления степени их сохранности и составления разрешительной документации.
2. Владеть навыками проведения противоаварийных работ.
3. Владеть навыками исследования произведения монументальной живописи и подготовки научно-реставрационной документации.
4. Владеть навыками консервации
Знания:
Процессов и стадий работ по сохранению произведений монументальной живописи
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 3:
Совершенствование собственного творческого потенциала
Навык 1:
Ориентация на рынке профессионального труда
Умения:
Художественного рынка и его системы: сферу предложения и спроса на произведения искусства
Знания:
Стоимость произведений искусства
Возможность признания навыка:
Рекомендуется
Навык 2:
Ориентация в сфере современного менеджмента сферы монументального искусства
Умения:
Понимать способы реализации творческих проектов
Знания:
1. Знать стратегию развития бизнеса.
2. Стоимость произведений искусства.
Возможность признания навыка:
Рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Ориентация на результат и эффективность, межличностная компетентность, управленческие компетенции, когнитивные компетенции, саморегуляция и личная эффективность, способность к абстрактному мышлению.
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
SMM-менеджер
6
Руководитель / Заведующий структурного подразделения организации культуры(клубом /филиалом управления / студии / отдела / секции / части / цеха
6
Главный художник / дизайнер
6
Художник по видам и направлениям: организации культуры /театра/кино
6
Художник-постановщик
6
Художник-декоратор
6
Дизайнер по направлениям и видам
6
Художник-бутафор
6
Художник-оформитель
6
Художник по мультимедийным передовым технологиям
6
Художник-технолог сцены
6
Главный дизайнер(проекта)/Арт–дизайнер
6
Художник-оформитель / экспозиционер

4. Кескіндеме туындыларын қалпына келтіру және консервациялау әдістерін білу
Шеберлікті тану мүмкіндігі
ұсынылмайды
2-дағды:
Қалпына келтіру бойынша зерттеулер жүргізу
Дағдылар:
1. Сәулетті зерделеу барысында зерттеулер және мұрағатпен жұмыс жүргізу дағдыларын меңгеру.
2. Өнер туындыларының хронологиялық және стилистикалық зерттеу дағдыларын меңгеру.
Білім:
1. Бейнелеу өнері тарихын білу
2. Бейнелеу өнеріндегі стильдер мен бағыттарды білу
3. Қалпына келтірілетін туындыны, оған ұқсас туындылар жайлы мәліметтерді білу
4. Қалпына келтірудің барлық кезеңдерінде қолданылатын материалдарды ғылыми негізде таңдауды білу
Шеберлікті тану мүмкіндігі
ұсынылмайды
3-дағды (кәсіби міндет):
Монументалды кескіндеме туындыларын қалпына келтіру бойынша жұмыстарды бірізділікпен жүргізу
Дағдылар:
1. Монументалды кескіндеме туындыларын, олардың сақталу дәрежесін анықтау және рұқсат құжаттамасын даярлау үшін қажетті алдын ала зерттеу дағдыларын меңгеру.
2. Апатқа қарсы жұмыстарды жүргізу дағдыларын меңгеру.
3. Монументалды кескіндеме туындысын зерттеу және ғылыми-қалпына келтіру құжаттаманы дайындау дағдыларын меңгеру.
4. Консервация дағдыларын меңгеру
5. Қалпына келтіру дағдыларын меңгеру: түпнұсқаны ашу және монументалды кескіндеме туындысының экспозициялық өңін келтіру.
Білім:
1. Монументалды кескіндеме туындыларын сақтау бойынша жұмыстардың үдерістері мен кезеңдерін білу
Шеберлікті тану мүмкіндігі
ұсынылмайды
3 Еңбек функциясы
Өзінің шығармашылық әлеуетін жетілдіру
1-дағды:
Кәсіби еңбек нарығындағы бағдар
Дағдылар:
1. Бейнелеу өнері саласындағы кәсіпкерліктің мүмкіндіктерін іске асыру қағидаттарын, әдістерін, құралдарын меңгеру.
Білім:
1. Өнер нарығы және оның жүйелері: өнер туындыларына сұраныс пен ұсыныс саласын білу
3. Өнер туындыларының құнын білу
Шеберлікті тану мүмкіндігі
ұсынылмайды
2-дағды:
Бейнелеу өнері саласының қазіргі менеджменті аясындағы бағдар
Дағдылар:
1. Бейнелеу өнері нарығының үрдістерін қадағалау
2. Шығармашылық жобаларды іске асыру тәсілдерін түсіну
Білім:
1. Бизнесті дамыту стратегиясын білу.
2. Өнер туындыларының құнын білу.
Шеберлікті тану мүмкіндігі
ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар
Нәтижеге және тиімділікке бағдарлану, тұлғааралық құзыреттілік, басқарушылық құзыреттер, когнитивтік құзыреттіліктер, өзін-өзі реттеу және жеке тиімділік, абстрактілі ойлау қабілеттілігі.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі
-
СБШ шеңберіндегі басқа мамандықтармен байланыс
СБШ деңгейі
Мамандықтың атауы
6
SMM-менеджер
6
Мәдениет ұйымының құрылымдық бөлімшесінің (клуб / басқарма бөлімшесі /студия / бөлім / секция / цех) басшысы / меңгерушісі
6
Бас суретші / дизайнер
6
Мәдениет /театр/кино ұйымдарының: түрлері мен бағыттары бойынша суретші
6
Қоюшы-суретші
6
Сәндеуші-суретші
6
Бағыттары мен түрлері бойынша дизайнер
6
Суретші-бутафор
6
Көркемдеуші-суретші
6
Мультимедиялық озық технологиялар суретшісі
6
Сахна суретші-технологы
6
Бас дизайнер (жобаның) / Арт-дизайнер
6
Суретші-көркемдеуші / экспозиционер

Глава 4. Технические данные профессионального стандарта
10. Наименование государственного органа:
Министерство культуры и информации Республики Казахстан
Исполнитель:
Борамбаев Нурбек Медерович, +7 (705) 160 57 01,
11. Организации (предприятия) участвующие в разработке:
Руководитель проекта:
Организация: Филиал республиканского государственного казенного предприятия "Государственный музей "Центр сближения культур" "Научно-исследовательский центр Казахстана", г. Астана.
Главный научный сотрудник Жумадилова Дарья Ертаевна, e-mail: daria_131_168@mail.ru. Номер телефона: +7 (705) 708 72 22
Эксперты-разработчики:
Республиканское государственное учреждение "Казахская национальная академия
скусств имени Темирбека Жургенова"
Гизатова Гульнара Бисенгалиевна
E-mail: gbisen@list.ru
Номер телефона+7 (701)4949556
Агатаев Серик Зиннурович
E-mail: Seric_zin@mail.ru+77022718247
Номер телефона: +7(702) 2718247
12. Отраслевой совет по профессиональным квалификациям: 10 января 2024 года.
13. Национальный орган по профессиональным квалификациям: 29 ноября 2023 года.
14. Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен": 15 февраля 2024 года.
15. Номер версии и год выпуска: версия 1, 2024 год.
16. Дата ориентировочного пересмотра: 2027 год.
Приложение 16
к приказу Министра
культуры и информации
Республики Казахстан
от 17 апреля 2024 года № 150
Профессиональный стандарт: "Музыкальный звукорежиссер"
Глава 1. Общие положения
1. Область применения профессионального стандарта: Музыкальный звукорежиссер (далее – профессиональный стандарт) разработан в соответствии с пунктом 5 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях", в том числе обучения персонала на предприятиях, признания профессиональной квалификации работников и выпускников организаций образования и решений широкого круга задач в области управления персоналом в организациях и на предприятиях, применяется в области Министерства культуры и информации Республики Казахстан.
2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) информальное образование – вид образования, получаемый в ходе повседневной деятельности вне организаций образования и организаций, предоставляющих образовательные услуги, и не сопровождаемый выдачей документа, подтверждающего результаты обучения;
2) знание – изученная и усвоенная информация, необходимая для выполнения действий в рамках профессиональной задачи;
3) навык – способность применять знания и умения, позволяющая выполнять профессиональную задачу целиком;

4-тарау. Кәсіптік стандарттың техникалық деректері
10. Мемлекеттік органның атауы:
Қазакстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлігі
Орындаушы:
Борамбаев Нурбек Медерович, +7 (705) 708 72 22, n.borambaev@mki.gov.kz
Әзірлеуге қатысатын ұйымдар (кәсіпорындар):
Жоба жетекшісі:
Ұйым: "Мәдениеттерді жақындастыру орталығы" мемлекеттік музейі" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорнының филиалы Қазақстан мәдениетінің ғылыми-зерттеу институты бас ғылыми қызметкері Жумадилова Дарья Ертайқызы, e-mail: daria_131_168@mail.ru. телефон нөмірі: +7 (705) 708 72 22.
Сарапшы әзірлеушілер:
"Темірбек Жүргенов атындағы Қазақ ұлттық өнер академиясы республикалық мемлекеттік мекемесі"
Гизатова Гульнара Бисенгалиевна
E-mail: gbisen@list.ru
Тел.+7 (701)4949556
Агатаев Серик Зиннурович
E-mail: Seric_zin@mail.ru
Тел. +7(702) 2718247
11. Кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңес: 2024 жылғы 10 қаңтар.
12. Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық орган: 2023 жылғы 29 қараша.
13. "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы: 2024 жылғы 15 ақпан.
14. Нұсқа нөмірі және шығарылған жылы: нұсқа 1, 2024 жыл.
15. Бағдарлы қайта қарау күні: 2027 жыл.
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және ақпарат
министрінің
2024 жылғы 17 сәуірдегі
№ 150 бұйрығына
16-қосымша
Кәсіптік стандарт: "Музыкалық дыбыс режиссері"
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Кәсіптік стандарттың қолданылу аясы: "Музыкалық дыбыс режиссері" кәсіптік стандарты (бұдан әрі – кәсіптік стандарт) "Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 5-тармағына сәйкес және кәсіпорындарда персоналды оқытуға, білім беру ұйымдары қызметкерлері мен түлектерінің кәсіптік біліктілігін тануға және ұйымдарда және ұйымдарда персоналды басқару саласындағы кең ауқымды міндеттерді шешу мақсатында әзірленіп, мәдениет саласында қолданылады.
2. Осы кәсіптік стандартта мынадай терминдер, анықтамалар мен қысқартулар қолданылады:
1) ақпараттық білім беру – білім беру ұйымдарынан және білім беру қызметтерін ұсынатын ұйымдардан тыс күнделікті қызмет барысында алынатын және оқыту нәтижелерін растайтын құжатты берумен сүйемелденбейтін білім беру түрі;
2) білім – кәсіптік міндет шеңберінде іс-әрекеттерді орындау үшін қажетті зерделенген және меңгерілген ақпарат;
3) дағды – кәсіби тапсырманы толығымен орындауға мүмкіндік беретін білім мен дағдыларды қолдану қабілеті;

4) профессия – род занятий, осуществляемый физическим лицом и требующий определенной квалификации для его выполнения.
3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) НРК – национальная рамка квалификаций;
2) ОРК – отраслевая рамка квалификаций;
3) ОКЭД – общий классификатор видов экономической деятельности;
4) ЕТКС – единый тарифно-квалификационный справочник;
5) КС – квалификационный справочник;
6) МСКО – Международная стандартная классификация образования.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Музыкальный звукорежиссер.
5. Код профессионального стандарта: R90012018.
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
R Искусство, развлечения и отдых;
90 Деятельность в области творчества, искусства и развлечений;
90.0 Деятельность в области творчества, искусства и развлечений;
90.01 Артистическая деятельность;
90.01.2 Концертная деятельность.
7. Краткое описание профессионального стандарта: Вспомогательная деятельность при постановке театральных представлений, концертов, оперных спектаклей или танцевальных и прочих сценических выступлений.
8. Перечень карточек профессий:
Звукорежиссер - 6 уровень ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "Звукорежиссер":
Код группы:
2654-5
Код наименования занятия:
2654-5-002
Наименование профессии:
Звукорежиссер
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Искусство
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
2654-5-003 Звукорежиссер перезаписи
2654-5-002 Звукорежиссер
2654-2-011 Режиссер драматического театра
Основная цель деятельности:
Создание, анализ и воплощение звукового (слухового) образа музыкального, аудио, сценического, аудиовизуального произведения в реальном времени, осуществление звукопередачи на высоком техническом и художественном уровне, фиксация звукового (слухового) образа на аудионосителе, а также редактирование, реставрация и мастеринг продукта звукорежиссерской деятельности (фонограммы)
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Прослушивание музыкального произведения
2. Планирование звукозаписи
Дополнительные трудовые функции:
1. Звукозапись
2. Монтаж звукозаписи
3. Сведение звукозаписи

4) мамандық – жеке тұлға жүзеге асыратын және оны орындау үшін белгілі бір біліктілікті талап ететін кәсіп түрі.
3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады:
1) ҰБШ – ұлттық біліктілік шеңбері;
2) СБШ – салалық біліктілік шеңбері;
3) ЭҚЖЖ – экономикалық қызметтің жалпы жүктеуіші;
4) БТБА – бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы;
5) БА – біліктілік анықтамалығы;
6) ББХСК – білім берудің халықаралық стандарттық жіктелімі.
2-тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: Музыкалық дыбыс режиссері.
5. Кәсіптік стандарттың коды: R90012018.
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
R Өнер, ойын-сауық және демалыс;
90 Шығармашылық, өнер және ойын-сауық саласындағы қызмет;
90.0 Шығармашылық, өнер және ойын-сауық саласындағы қызмет;
90.01 Әртістік қызмет;
90.01.2 Концерт қызметі.
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: Театрлық қойылымдарды, концерттерді, опералық спектакльдерді немесе би және басқа да сахналық қойылымдарды қою кезіндегі көмекші қызмет
8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
Музыкалық дыбыс режиссері - 6 СБШ-нің деңгейі.
3-тарау. Кәсіптер карточкалары
9. Кәсіптің карточкасы "Музыкалық дыбыс режиссері":
Топтың коды:
2654-5
Қызмет атауының коды:
2654-5-002
Кәсіптің атауы:
Музыкалық дыбыс режиссері
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Өнер
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Міндетті емес
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2654-5-003 Қайта жазу дыбыс режиссері
2654-5-002 Дыбыс режиссері
2654-2-011 Драма театр режиссері
Қызметтің негізгі мақсаты:
Нақты уақыттағы музыкалық, аудио, сахналық, аудиовизуалды шығарманың дыбыстық (есту) бейнесін жасау, талдау және іске асыру, жоғары техникалық және көркемдік деңгейде дыбыс беруді жүзеге асыру, дыбыстық (есту) бейнені аудио тасығышта бекіту, сондай-ақ дыбыстық инженерлік қызмет өнімін (фонограмманы)редакциялау, қалпына келтіру және игеру
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Музыкалық шығарманы тыңдау
2. Жазуды жоспарлау
Қосымша еңбек функциялары:
1. Дыбыс жазу
2. Дыбыстық жазбаны монтаждау
3. Дыбыстық жазбаны өңдеу

4. Мастеринг
Трудовая функция 1:
Прослушивание музыкального произведения
Навык 1:
Профессиональное прослушивание произведения
Умения:
1. Иметь слушательский опыт и внутренний слух.
2. Владеть активным методом прослушивания.
3. Уметь ставить конкретные цели и задачи при систематичном прослушивании произведения.
4. Уметь разделять звуковой образ на отдельные уровни перспективы и фокусировать свое внимание на конкретных элементах.
5. Уметь услышать и понять характер звука, любые изменения, которые могут происходить.
6. Иметь навык слушать несколько элементов одновременно.
7. Иметь долгосрочную и кратковременную слуховую память.
8. Уметь поддерживать впечатление от звука достаточно долго, чтобы описать и прокомментировать звуковое событие.
9. Владеть методом А/В сравнения.
10. Владеть техническим слуховым навыком.
11. Владеть навыками распознавания на слух амплитудно-частотной характеристики различных полос, степени динамической обработки сигнала, фазовых и нелинейных искажений, реверберации и задержек.
12. Владеть навыками игры на музыкальном инструменте.
13. Уметь читать музыкальные штрихи различных инструментов в нотном тексте и при живом восприятии музыкального исполнения.
14. Уметь пользоваться внутренним слухом, записывать музыкальный материал нотами.
Знания:
1. Основы строения слухового аппарата и разбираться в психоакустике.
2. Разбираться в музыкальном материале.
3. Основы сольфеджио.
4. Владеть понятиями перспективы (perspective) и фокуса (focus).
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Анализ и разбор партитуры
Умения:
1. Владеть навыками оценки как технических, так и художественных элементов звука.
2. Анализировать музыкальный материал, формируя в сознании его звуковой образ.
3. В процессе анализа определять необходимый уровень перспективы и фокусировать своҰ внимания на объекте, который находится на этом уровне.
4. Владеть навыками анализа интерпретации музыкального произведения, в том числе с точки зрения звукорежиссерского стиля, выражаемого в особенностях звучания оригинала/фонограммы (пространственности, локализации источников звука, реверберации, тембра источников звука).
5. Анализировать музыкальное произведение в контексте композиционно-технических и музыкально-эстетических норм определенной исторической эпохи (определенной национальной школы), в том числе современности.
6. Анализировать произведения, относящиеся к различным гармоническим и полифоническим системам.
7. Уметь анализировать нотный текст сочинения без предварительного прослушивания.
8. Выносить обоснованное эстетическое суждение о выполнении конкретной музыкальной формы.
Знания:
1. Методы анализа музыкальных форм.
2. Методы решения гармонических задач.
3. Классификация музыкальных инструментов, их акустических характеристик.

4. Игеру
Еңбек функциясы 1:
Музыкалық шығарманы тыңдау
Дағды 1:
Шығарманы кәсіби тыңдау
Машықтар:
1. Тыңдау тәжірибесі мен ішкі есту қабілеті бар.
2. Белсенді тыңдау әдісін меңгеру.
3. Шығарманы жүйелі тыңдау кезінде нақты мақсаттар мен міндеттер қоя білу.
4. Дыбыстық бейнені перспективаның жеке деңгейлеріне бөле білу және белгілі бір элементтерге назар аудару.
5. Дыбыстың сипатын, орын алуы мүмкін кез келген өзгерістерді ести және түсіне білу.
6. Бір уақытта бірнеше элементтерді тыңдай білу.
7. Ұзақ мерзімді және қысқа мерзімді есту есте сақтау қабілетіне ие болыңыз.
8. Дыбыстық оқиғаны сипаттау және түсініктеме беру үшін дыбыстық тәжірибені ұзақ сақтай білу.
9. А/в салыстыру әдісін меңгеру.
10. Техникалық есту қабілетіне ие болу.
11. Әр түрлі жолақтардың амплитудалық-жиілік сипаттамаларын, сигналды динамикалық өңдеу дәрежесін, фазалық және сызықтық емес бұрмалануларды, реверберацияны және кідірістерді есту арқылы тану дағдыларын меңгеру.
12. Музыкалық аспапта ойнау дағдыларын меңгеру.
13. Әр түрлі аспаптардың музыкалық соққыларын музыкалық мәтінде және музыкалық қойылымды жанды қабылдауда оқи білу.
14. Ішкі есту қабілетін қолдана білу, музыкалық материалды ноталармен жаза білу.
Білімдер:
1. Есту аппаратының құрылымының негіздері және психоакустиканы түсіну.
2. Музыкалық материалды түсіну.
3. Сольфеджио негіздері.
4. Перспектива (перспектива) және фокус (фокус) ұғымдарын меңгеру.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Партитураны талдау және бақылау
Машықтар:
1. Дыбыстың техникалық және көркемдік элементтерін бағалау дағдыларын меңгеру.
2. Музыкалық материалды талдау, оның дыбыстық бейнесін қалыптастыру.
3. Талдау процесінде перспективаның қажетті деңгейін анықтаңыз және осы деңгейдегі объектіге назар аударыңыз.
4. Музыкалық шығарманы интерпретациялауды, оның ішінде түпнұсқа/фонограмма дыбысының ерекшеліктерімен (кеңістіктік, дыбыс көздерінің локализациясы, реверберация, дыбыс көздерінің тембрі) көрінетін дыбыстық инженерлік стиль тұрғысынан талдау дағдыларын меңгеру.
5. Музыкалық шығарманы белгілі бір тарихи дәуірдің (белгілі бір ұлттық мектептің), оның ішінде қазіргі заманның композициялық-техникалық және музыкалық-эстетикалық нормалары контекстінде талдау.
6. Әр түрлі гармоникалық және полифониялық туындыларды талдау жүйелеріне.
7. Алдын ала тыңдаусыз эссенің ноталық мәтінін талдай білу.
8. Белгілі бір музыкалық форманы орындау туралы негізделген эстетикалық пайымдау.
Білімдер:
1. Музыкалық формаларды талдау әдістері.
2. Гармоникалық есептерді шешу әдістері.
3. Музыкалық аспаптардың жіктелуі, олардың акустикалық сипаттамалары.

4. Тембровые и технологические возможности исторических и современных музыкальных инструментов.
5. Основные этапы развития, направления и стили западноевропейской и отечественной полифонии.
6. Основные исторические этапы развития зарубежной и казахстанской музыки от древности до начала XXI века.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Планирование звукозаписи
Навык 1:
Разработка технического задания
Умения:
1. Разрабатывать оригинальные творческие, технологические и технические решения для достижения творческих задач по созданию художественного звукового образа.
2. Моделировать акустику в помещениях любой конфигурации с любыми архитектурными особенностями.
3. Конфигурировать программно-аппаратный комплекс различных студий звукозаписи и концертных залов в соответствии с программным материалом.
Знания:
1. Новейшие и классические методы современного кино, телережиссуры, а также режиссуры мультимедиа.
2. Классические технологии звукозаписи.
3. Теория акустической обработки и звукоизоляции студий и залов, методы расчета параметров помещения и их связей с субъективными оценками.
4. Теоретические принципы расчета необходимой мощности акустических систем в помещениях и на открытых пространствах.
5. Специфика работы звукорежиссера на различных концертных площадках - сцена, концертный зал, клуб, открытая площадка, озвучивания музыки различных жанров.
6. Цифровые аудиотехнологии.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Организация установки оборудования
Умения:
1. Владеть навыками работы по настройке и коммутации звукотехнического тракта.
2. Уметь работать с аудиовизуальной техникой.
3. Уметь использовать программные и аппаратные устройства, которые способны записывать в оперативную память образцы – сэмплы с любого внешнего источника, а затем редактировать, сохранять и воспроизводить музыкальные события.
4. Владеть программой MIDI секвенсоров, которые позволяют записывать, редактировать MIDI сообщения и представлять их в виде треков.
5. Владеть принципами действия электронных приборов, используемых в звуковом тракте
Знания:
1. Устройства, принципы работы, схемы коммутации, возможности аппаратуры, входящей в комплекс звукотехнического оборудования кино и телестудий.
2. Принципы работы звуковых станций, их строение, коммутация, последние технологии в этой области, а так же цифровые форматы звука.
Возможность признания навыка:
-
Навык 3:
Саунд-чек
Умения:
1. Обладать высокой скоростью в принятии решений по изменению соответствующих технических параметров.
2. Производить настройки звукового оборудования для осуществления задач творческого проекта.
3. Использовать в своей работе звукотехническое оборудование в соответствии с действующими эксплуатационными нормами.
Знания:
1. Знания в области музыкальной акустики при размещении исполнителей в студии и расстановке микрофонов.
Возможность признания навыка:
-
Дополнительная трудовая функция 1:
Звукозапись
Навык 1:
Контроль качества исполнения музыкального произведения
Умения:
1. Владеть навыками применения технологии звукозаписи.
2. Владеть новыми и классическими технологиями записи фонограмм вокальной, скрипичной, духовой и джазовой музыки под аккомпанемент фортепиано.
3. Использовать различные способы записи сольных инструментов, ансамблей и оркестров в зависимости от художественной задачи.

4. Тарихи және заманауи музыкалық аспаптардың тембрлік және технологиялық мүмкіндіктері.
5. Батыс еуропалық және отандық Полифонияның негізгі даму кезеңдері, бағыттары мен стильдері.
6. Ежелгі дәуірден ХХІ ғасырдың басына дейінгі шетелдік және қазақстандық музыканың дамуының негізгі тарихи кезеңдері.
Дағдылар:
1. Көркем дыбыстық образ жасау бойынша шығармашылық міндеттерге қол жеткізу үшін өзіндік шығармашылық, технологиялық және техникалық шешімдерді әзірлеу.
2. Кез-келген архитектуралық ерекшеліктері бар кез-келген конфигурациядағы акустиканы модельдеу.
3. Бағдарламалық материалға сәйкес әр түрлі дыбыс жазу студиялары мен концерт залдарының бағдарламалық-аппараттық кешенін конфигурациялау.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Жазуды жоспарлау
Дағды 1:
Техникалық тапсырманы әзірлеу
Машықтар:
1. Көркем дыбыстық образ жасау бойынша шығармашылық міндеттерге қол жеткізу үшін өзіндік шығармашылық, технологиялық және техникалық шешімдерді әзірлеу.
2. Кез-келген архитектуралық ерекшеліктері бар кез-келген конфигурациядағы акустиканы модельдеу.
3. Бағдарламалық материалға сәйкес әр түрлі дыбыс жазу студиялары мен концерт залдарының бағдарламалық-аппараттық кешенін конфигурациялау.
Білімдер:
1. Қазіргі заманғы киноның, телехикаяның, сондай-ақ мультимедиялық режиссураның соңғы және классикалық әдістері.
2. Классикалық жазу технологиялары.
3. Студиялар мен залдарды акустикалық өңдеу және дыбыс оқшаулау теориясы, бөлме параметрлерін есептеу әдістері және олардың субъективті бағалаулармен байланысы.
4. Бөлмелер мен ашық кеңістіктердегі акустикалық жүйелердің қажетті қуатын есептеудің теориялық принциптері.
5. Әр түрлі концерттік алаңдарда дыбыс инженері жұмысының ерекшелігі-сахна, концерт залы, клуб, ашық алаң, әр түрлі жанрдағы музыканы дауыстау.
6. Сандық аудио технологиялар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Жабдықты орнатуды ұйымдастыру
Машықтар:
1. Дыбыстық-техникалық трактіні баптау және коммутациялау бойынша жұмыс дағдыларын меңгеру.
2. Аудиовизуалды техникамен жұмыс істей білу.
3. Кез – келген сыртқы көзден үлгілерді жедел жадқа жазуға, содан кейін музыкалық оқиғаларды өңдеуге, сақтауға және ойнатуға қабілетті бағдарламалық және аппараттық құрылғыларды қолдана білу.
4. MIDI хабарламаларын жазуға, өңдеуге және оларды трек ретінде ұсынуға мүмкіндік беретін MIDI секвенсорлық бағдарламасына ие болыңыз.
5. Дыбыс жолында қолданылатын электрондық аспаптардың жұмыс істеу принциптерін меңгеру.
Білімдер:
1. Құрылғылар, жұмыс принциптері, коммутация схемалары, кинотеатрлар мен телестудиялардың дыбыстық-техникалық жабдықтары кешеніне кіретін аппаратураның мүмкіндіктері.
2. Дыбыс станцияларының жұмыс принциптері, олардың құрылымы, коммутациясы, осы саладағы соңғы технологиялар, сондай-ақ сандық дыбыс форматтары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 3:
Саунд-чек
Машықтар:
1. Тиісті техникалық параметрлерді өзгерту туралы шешім қабылдауда жоғары жылдамдыққа ие болу.
2. Шығармашылық жобаның міндеттерін орындау үшін дыбыстық жабдықтың параметрлерін жасаңыз.
3. Өз жұмысында қолданыстағы пайдалану нормаларына сәйкес дыбыстық-техникалық жабдықты пайдалану.
Білімдер:
1. Музыкалық акустика саласындағы білім орындаушыларды студияға орналастыру және микрофондарды орналастыру.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Қосымша еңбек функциясы 1:
Дыбыс жазу
Дағды 1:
Музыкалық шығарманың орындалу сапасын бақылау
Машықтар:
1. Дыбыс жазу технологиясын қолдану дағдыларын меңгеру.
2. Фортепиано сүйемелдеуімен вокалды, скрипка, үрмелі және джаз музыкасының фонограммаларын жазудың жаңа және классикалық технологияларын меңгеру.
3. Көркем тапсырмаға байланысты жеке аспаптарды, ансамбльдерді және оркестрлерді жазудың әртүрлі тәсілдерін қолданыңыз.

4. Выполнять электроакустическое моделирование звуковой картины.
5. Воздействовать с помощью звукотехнического оборудования на звучание исполнительского состава.
Знания:
1. Механизмы формирования речевых и вокальных сигналов, акустической теории процессов речеобразования.
2. Особенности звучания и записи камерных составов: дуэты, трио, квартеты.
3. Особенности записи хоровых коллективов.
4. Специфика записи джазовых оркестров, ансамблей современной акустической музыки
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Контроль качества записи звука
Умения:
1. Владеть навыками построения различных систем озвучивания и звукоусиления открытых пространств и закрытых помещений, защиты от акустической обратной связи.
2. Уметь:
- выявлять технический брак при прослушивании фонограммы: наличие помех, щелчков и искажений;
- выявлять особенности звучания фонограммы, а также характеризовать воздействие динамических, амплитудно-частотных и пространственных характеристик фонограммы на восприятие музыкального произведения;
- определять на слух: неравномерности амплитудно-частотной характеристики звучания, локализацию виртуальных источников звука по стереобазе и планам, примерное время и амплитудно-частотную характеристику реверберационного отклика, изменение тембральных, пространственных и динамических характеристик звучания.
3. Владеть: - навыками профессиональной оценки качества звучания;
- эстетическим восприятием жанровой и стилистической принадлежности музыки.
Знания:
1. Знания и навыки по записи сольных акустических инструментов, а также дуэтов, трио и квартетов.
2. Процесс цифровой обработки звуковой информации, прошедшей стадию аналого-цифрового преобразования, аудиоредакторы и работу с плагинами.
3. Основы психоаккустики (музыкальные шкалы и интервалы; абсолютные и дифференциальные слуховые пороги; громкость; критические полосы слуха).
4. Физические основы звука, знания о том, как изменяется он в процессе записи.
5. Основные параметры и характеристики фонограмм.
6. Специфика звучания фонограмм различных периодов развития и становления звукозаписи как искусства
Возможность признания навыка:
-
Дополнительная трудовая функция 2:
Монтаж звукозаписи
Навык 1:
Организация монтажной работы
Умения:
1. Владеть технологией монтажа музыки различных жанров.
2. Разрабатывать критерии отбора материала для монтажа.
3. Владеть приемам стыковки различных фонограмм.
4. Уметь осуществлять монтаж музыкальных фонограмм программным способом.
5. Отбирать качественные дубли аудиозаписи.

4. Дыбыстық суретті электроакустикалық модельдеуді орындаңыз.
5. Дыбыстық жабдықтың көмегімен орындаушылық құрамның дыбысына әсер ету.
Білімдер:
1. Сөйлеу және вокалдық сигналдардың қалыптасу механизмдері, сөйлеу процестерінің акустикалық теориясы.
2. Камералық құрамдардың дыбыстық және жазба ерекшеліктері: дуэттер, трио, квартеттер.
3. Хор ұжымдарын жазу ерекшеліктері.
4. Джаз оркестрлерінің, заманауи акустикалық музыка ансамбльдерінің жазба ерекшеліктері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Дыбыс жазу сапасын бақылау
Машықтар:
1. Акустикалық кері байланыстан қорғай отырып, ашық кеңістіктер мен жабық үй-жайларды дыбыстау мен дыбысты күшейтудің әртүрлі жүйелерін құру дағдыларын меңгеру.
2. Білу:
- фонограмманы тыңдау кезінде техникалық ақауды анықтау: кедергілердің, шертулердің және бұрмаланулардың болуы;
- фонограмманың дыбыстық ерекшеліктерін анықтау, сондай-ақ динамикалық әсерді сипаттау, музыкалық шығарманы қабылдауға арналған фонограмманың амплитудалық-жиілік және кеңістіктік сипаттамалары;
- есту арқылы анықтау: дыбыстың амплитудалық-жиілік сипаттамасының біркелкі характеристикистігі, стереобазалар мен жоспарлар бойынша виртуалды дыбыс көздерінің локализациясы, реверберациялық жауаптың шамамен уақыты мен амплитудалық-жиілік реакциясы, тембралдық, кеңістіктік және динамикалық өзгерістері дыбыстың сипаттамалары.
3. Иелік ету:
- дыбыс сапасын кәсіби бағалау дағдылары;
- музыканың жанрлық және стилистикалық байланысын эстетикалық қабылдау.
Білімдер:
1. Жеке акустикалық аспаптарды, сондай-ақ дуэттерді, триоларды және квартеттерді жазу бойынша білім мен дағдылар.
2. Аналогтық-цифрлық түрлендіру кезеңінен өткен дыбыстық ақпаратты цифрлық өңдеу процесі, аудио редакторлар және плагиндермен жұмыс.
3. Психоакустика негіздері (музыкалық таразылар мен интервалдар; абсолютті және дифференциалды есту шектері; дыбыс деңгейі; сыни есту жолақтары).
4. Дыбыстың физикалық негіздері, оның жазу процесінде қалай өзгеретіні туралы білім.
5. Фонограммалардың негізгі параметрлері мен сипаттамалары.
6. Дыбыс жазудың өнер ретінде дамуы мен қалыптасуының әртүрлі кезеңдеріндегі фонограммалардың дыбыстық ерекшелігі
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Қосымша еңбек функциясы 2:
Дыбыстық жазбаны монтаждау
Дағды 1:
Монтаждау жұмыстарын ұйымдастыру
Машықтар:
1. Әр түрлі жанрдағы музыканы монтаждау технологиясын меңгеру.
2. Орнату үшін материалды таңдау критерийлерін әзірлеу.
3. Әр түрлі фонограммаларды қондыру әдістерін меңгеру.
4. Музыкалық фонограммаларды бағдарламалық тәсілмен монтаждауды жүзеге асыра білу.
5. Аудиожазбаның сапалы көшірмелерін таңдаңыз.

6. Владеть алгоритмом ведения пометок в нотном тексте и средствами программного обеспечения для оперативного монтажа аудио.
7. Владеть различными приемами монтажа при создании художественного образа звучания.
8. Владеть навыками наложения звуковых рядов записи.
Знания:
1. Принципы и приемы монтажа стереофонограмм и многоканальных музыкальных проектов.
2. Критерии отбора качественных дублей звукозаписи.
Возможность признания навыка:
-
Дополнительная трудовая функция 3:
Сведение звукозаписи
Навык 1:
Организация процесса сведения
Умения:
1. Уметь создавать из отдельных записанных треков конечную запись.
2. Уметь отбирать и редактировать (иногда реставрировать) исходные записанные треки, объединять их в единый проект и обрабатывать эффектами.
3. Уметь настраивать баланс громкости, панорамирование, плотность звучания и расстанавливать эффекты.
4. Уметь пользоваться редактором Logic Pro от Apple.
5. Уметь проводить запись и сведение музыки в исполнении народного, камерного, джазового оркестров, а также запись и сведение электронной музыки.
6. Создавать индивидуальный образ звучания сольного музыкального инструмента, ансамблей и голоса.
Знания:
1. Приемы звукорежиссуры при сведении звучания.
Возможность признания навыка:
-
Дополнительная трудовая функция 4:
Мастеринг
Навык 1:
Мастеринг для телевидения
Умения:
1. Владеть технологиями создания звукового ряда кино, телевизионных программ.
Знания:
1. Структура радиовещания и телевидения.
2. Требования к выходному сигналу
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Мастеринг для размещения на стриминговых сервисах (Spotify, YouTube, SoundCloud, Amazon Music, Tidal и др.)
Умения:
1. Владеть навыками эквализации и компрессии, доведением звучания звукозаписи (аудиодорожки) до требуемого уровня.
Знания:
1. Устройства, принципы работы, схемы коммутации, возможности аппаратуры, применяемых для целей мастеринга.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Понимание бизнеса
Системное мышление
Стрессоустойчивость
Терпеливость
Гибкость мышления
Умение работать в команде
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Главный звукорежиссер
6
Режиссер монтажа
Глава 4. Технические данные профессионального стандарта
10. Наименование государственного органа:
Министерство культуры и информации Республики Казахстан
Исполнитель:
Борамбаев Нурбек Медерович, +7 (705) 160 57 01,
11. Организации (предприятия) участвующие в разработке:
Руководитель проекта:
Организация: Филиал республиканского государственного казенного предприятия "Государственный музей "Центр сближения культур" "Научно-исследовательский центр Казахстана", г. Астана.

6. Нота мәтінінде белгілеу алгоритмін және аудионы жедел монтаждауға арналған бағдарламалық қамтамасыз ету құралдарын меңгеру.
7. Дыбыстың көркем бейнесін жасау кезінде монтаждаудың әртүрлі әдістерін меңгеру.
8. Жазу дыбыстық қатарларын қабаттастыру дағдыларын меңгеру.
Білімдер:
1. Стереофонограммалар мен көп арналы музыкалық жобаларды монтаждау принциптері мен әдістері.
2. Дыбыс жазудың сапалы дубляждарын таңдау критерийлері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Қосымша еңбек функциясы 3:
Дыбыстық жазбаны өңдеу
Дағды 1:
Өңдеу процесін ұйымдастыру
Машықтар:
1. Жеке жазылған тректерден соңғы жазбаны жасай білу.
2. Бастапқы жазылған тректерді таңдап, өңдей білу (кейде қалпына келтіру), оларды бір жобаға біріктіру және эффектілермен өңдеу.
3. Дыбыс тепе-теңдігін, панорамалауды, дыбыс тығыздығын реттей білу және эффектілерді реттей білу.
4. Apple компаниясының Logic Pro редакторын қолдана білу.
5. Халық, камералық, джаз оркестрлерінің орындауындағы музыканы жазуды және араластыруды, сондай-ақ электрондық музыканы жазуды және араластыруды жүргізе білу.
6. Жеке музыкалық аспаптың, ансамбльдердің және дауыстың жеке бейнесін жасаңыз.
Білімдер:
1. Дыбысты өңдеу кезіндегі дыбыс режиссура әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Қосымша еңбек функциясы 4:
Игеру
Дағды 1:
Теледидар үшін игеру
Машықтар:
1. Кино, телевизиялық бағдарламалардың дыбыстық сериясын жасау технологияларын меңгеру.
Білімдер:
1. Хабар тарату және теледидар құрылымы.
2. Шығу сигналына қойылатын талаптар
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Ағындық қызметтерге орналастыру үшін игеру (Spotify, YouTube, SoundCloud, Amazon Music, Tidal және т. б.)
Машықтар:
1. Дыбыстық жазбаның (аудио тректің) дыбысын қажетті деңгейге дейін жеткізу, теңестіру және қысу дағдыларын меңгеру.
Білімдер:
1. Игеру мақсаттары үшін қолданылатын құрылғылар, жұмыс принциптері, коммутация схемалары, аппаратураның мүмкіндіктері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Бизнесті түсіну
Жүйелі ойлау
Күйзеліске тұрақтылық
Шыдамдылық
Ойлау икемділігі
Командада жұмыс істей білу
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Монтаждау режиссері
6
Бас дыбыс режиссері
4-тарау. Кәсіптік стандарттың техникалық деректері
10. Мемлекеттік органның атауы:
Қазакстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлігі
Орындаушы:
Борамбаев Нурбек Медерович, +7 (705) 160 57 01, n.borambaev@msm.gov.kz
11. Әзірлеуге қатысатын ұйымдар (кәсіпорындар):
Жоба жетекшісі:
Ұйым: "Қазақстанның ғылыми-зерттеу орталығы" мәдениеттерді жақындастыру орталығы" мемлекеттік музейі республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорнының филиалы, Астана қаласы.

Главный научный сотрудник Жумадилова Дарья Ертаевна, e-mail: daria_131_168@mail.ru. Номер телефона: +7 (705) 708 72 22
Эксперты-разработчики:
1) Республиканское государственное учреждение "Казахский национальный университет искусств"
Байжанбаев Ж.А. bazha@mail.ru +77075179330.
2) Республиканское государственное казенyое предприятие "Государственная концертная организация "Қазақконцерт" имени Розы Баглановой", государственный театр "Astana Musical".
Художественный руководитель Нұртазин Е.С. e-mail: priemckz@qazaqconcert.kz
тел: +7 7172 70 53 11.
Отраслевой совет по профессиональным квалификациям:
12. Отраслевой совет по профессиональным квалификациям: 10 января 2024 года.
13. Национальный орган по профессиональным квалификациям: 2 ноября 2023 года.
14. Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен": 15 февраля 2024 года.
15. Номер версии и год выпуска: версия 1, 2024 год.
16. Дата ориентировочного пересмотра: 2027 год.
Приложение 17
к приказу Министра
культуры и информации
Республики Казахстан
от 17 апреля 2024 года № 150
Профессиональный стандарт: "Музыковед"
Глава 1. Общие положения
1. Область применения профессионального стандарта: профессиональный стандарт "Музыковед" применяется в качестве основы для оценки, аттестации, сертификации и подтверждения квалификации, подготовки и специализации кадров в области культуры и искусства и предназначены для использования широким кругом пользователей:
работниками – для понимания предъявляемых требований к профессии в отрасли, планирования повышения своей квалификации и карьерного продвижения;
работодателями – для разработки используемых требований, инструкций, обязанностей к работникам, формирования критериев при найме и аттестации персонала, а также составления программ повышения квалификации, развития, продвижения и ротации кадров;
организациями (органами), осуществляющими деятельность по сертификации и присвоению квалификации – для разработки оценочных материалов при сертификации персонала и выработки критериев квалификации работников по уровню соответствия;
государственными органами – для использования профессионального стандарта в качестве критериев для мониторинга и прогнозирования рынка труда.
2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) знание – изученная и усвоенная информация, необходимая для выполнения действий в рамках профессиональной задачи;
2) навык – способность применять знания и умения, позволяющая выполнять профессиональную задачу целиком;
3) профессия – род занятий, осуществляемый физическим лицом и требующий определенной квалификации для его выполнения.

Бас ғылыми қызметкер Жұмадилова Дарья Ертайқызы, e-mail: daria_131_168@mail.ru. телефон нөмірі: +7 (705) 708 72 22.
Сарапшы әзірлеушілер:
Ұйым: "Қазақ ұлттық өнер университеті" республикалық мемлекеттік мекемесі. Байжанбаев Ж. А. bazha@mail.ru +77075179330.
Ұйым (бар болса): "Роза Бағланова атындағы "Қазақконцерт" мемлекеттік концерттік ұйымы" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны, "Astana Musical"мемлекеттік театры.
Сарапшылар: Жетекшісі Райымқұлова А. Р.
Көркемдік жетекшісі Е. С. Нұртазин e-mail: priemckz@qazaqconcert.kz тел:
+7 7172 70 53 11.
12. Кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңес: 2024 жылғы 10 қаңтар.
13. Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық орган: 2023 жылғы 2 қараша.
14. "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы: 2024 жылғы 15 ақпан.
15. Нұсқа нөмірі және шығарылған жылы: нұсқа 1, 2024 жыл.
16. Бағдарлы қайта қарау күні: 2027 жыл.
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және ақпарат
министрінің
2024 жылғы 17 сәуірдегі
№ 150 бұйрығына
17-қосымша
Кәсіптік стандарт: "Музыкатанушы"
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Кәсіптік стандарттың қолданылу аясы: "Музыкатанушы" кәсіптік стандарт мәдениет және өнер кадрларын бағалау, аттестаттау, сертификаттау және біліктілігін растау, даярлау және мамандандыру үшін негіз ретінде қолданылады және пайдаланушылардың кең ауқымы:
қызметкерлер – саладағы мамандыққа қойылатын талаптарды түсіну, өз біліктілігін арттыруды жоспарлау және мансаптық ілгерілету үшін;
жұмыс берушілер – қызметкерлерге қойылатын пайдаланылатын талаптарды, нұсқаулықтарды, міндеттерді әзірлеу, персоналды жалдау және аттестаттау кезінде өлшемшарттарды қалыптастыру, сондай-ақ кадрлардың біліктілігін арттыру, дамыту, ілгерілету және ротациялау бағдарламаларын жасау үшін;
сертификаттау және біліктілік беру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ұйымдар (органдар) - персоналды сертификаттау кезінде бағалау материалдарын әзірлеу және сәйкестік деңгейі бойынша қызметкерлердің біліктілік критерийлерін әзірлеу үшін;
мемлекеттік органдар – еңбек нарығын мониторингілеу және болжау үшін өлшемшарттар ретінде кәсіптік стандартты пайдалану үшін арналған.
2. Осы кәсіптік стандартта мынадай терминдер, анықтамалар мен қысқартулар қолданылады:
1) білім – кәсіптік міндет шеңберінде іс-әрекеттерді орындау үшін қажетті зерделенген және меңгерілген ақпарат;
2) дағды – кәсіби тапсырманы толығымен орындауға мүмкіндік беретін білім мен дағдыларды қолдану қабілеті;
3) мамандық – жеке тұлға жүзеге асыратын және оны орындау үшін белгілі бір біліктілікті талап ететін кәсіп түрі.

3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) НРК – национальная рамка квалификаций;
2) ОРК – отраслевая рамка квалификаций;
3) ОКЭД – общий классификатор видов экономической деятельности;
4) ЕТКС – единый тарифно-квалификационный справочник;
5) КС – квалификационный справочник;
6) МСКО - Международная стандартная классификация образования
7) ДМШ – детская музыкальная школа
8) ДШИ – детская школа искусств
9) РССМШ - Республиканская средняя специализированная музыкальная школа
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Музыковед
5. Код профессионального стандарта: R90040017
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
R. Искусство, развлечения и отдых
90 Деятельность в области творчества, искусства и развлечений
90.02 Деятельность, способствующая проведению культурно-зрелищных мероприятий
90.02.0 Деятельность, способствующая проведению культурно-зрелищных мероприятий
7. Краткое описание профессионального стандарта: Профессиональный стандарт "Музыковед" (далее – Профессиональный стандарт) разработан в соответствии с пунктом 5 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях" и устанавливает требования к формированию образовательных программ, в том числе обучения персонала на предприятиях, сертификации работников и выпускников организаций образования и решений широкого круга задач в области управления персоналом. Отражает навыки специалистов научно-образовательной сферы и деятельности, способствующей проведению культурно-массовых мероприятий.
8. Перечень карточек профессий:
1) Музыковед - 4 уровень ОРК
2) Музыковед - 6 уровень ОРК
3) Музыковед - 7 уровень ОРК
4) Музыковед - 8 уровень ОРК
Глава 3. Карточки профессий
Код:
2633-1-007
Код группы:
2633-1
Профессия:
Музыковед
Другие возможные наименования профессии:
2656-9-002 Музыковед-лектор
Этномузыковед.
2373-4 Преподаватели музыки
2373 Преподаватели дополнительного образования
2347 Преподаватели в области специального образования
3332 Организаторы конференций, выставок и других мероприятий
2334-0-004 Преподаватель - музыковед, колледж
2334-0-014 Преподаватель музыки, колледж
2334-0-027 Преподаватель по организации различного рода мероприятий
2334-0-046 Преподаватель теории музыки, колледж
2350-9-003 Учитель музыки, средняя школа
2373-4-005 Преподаватель музыкальной школы
2373-4-006 Преподаватель по музыкальной литературе
2373-4-007 Преподаватель по сольфеджио
2652-9-001 Музыкальный руководитель
2652-9-002 Руководитель музыкальных программ

3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады:
1) ҰБШ – ұлттық біліктілік шеңбері;
2) СБШ – салалық біліктілік шеңбері;
3) ЭҚТЖЖ – Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші;
4) БТБА – Бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы;
5) БА – біліктілік анықтамалығы;
6) ББХСЖ - Білім берудің халықаралық стандартты жіктемесі;
7) БММ – Балалар музыка мектебі;
8) БӨМ – Балалар өнер мектебі;
9) РОМММ - Республикалық орта мамандандырылған музыка мектебі.
2-тарау. Кәсіби стандарттың паспорты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: Музыкатанушы.
5. Кәсіптік стандарттың коды: R90040017.
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
R Өнер, ойын-сауық және демалыс;
90 Шығармашылық, өнер және ойын-сауық саласындағы қызмет;
90.0 Шығармашылық, өнер және ойын-сауық саласындағы қызмет;
90.02 мәдени-ойын-сауық іс-шараларын өткізуге ықпал ететін қызмет;
90.02.0 мәдени-ойын-сауық іс-шараларын өткізуге ықпал ететін қызмет.
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: "Музыкатанушы" кәсіптік стандарты (бұдан әрі – кәсіптік стандарт) "Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабы 5-тармағына сәйкес әзірленді және білім беру бағдарламаларын қалыптастыруға, оның ішінде кәсіпорындарда кадрлар даярлауға қойылатын талаптарды белгілейді. , білім беру ұйымдарының қызметкерлері мен түлектерін аттестаттау және персоналды басқару саласындағы кең ауқымды міндеттерді шешуге арналған. Ғылыми-білім беру саласындағы мамандардың дағдыларын және мәдени іс-шараларды өткізуге ықпал ететін іс-шараларды көрсетеді.
8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
2) Музыкатанушы - 4 СБШ-нің деңгейі;
3) Музыкатанушы - 6 СБШ-нің деңгейі;
4) Музыкатанушы - 7 СБШ-нің деңгейі;
5) Музыкатанушы - 8 СБШ-нің деңгейі.
3-тарау. Кәсіптер карточкалары
Код:
2633-1-007
Топтың коды:
2633-1
Мамандық:
Музыкатанушы
Кәсіптің басқа мүмкін атаулары:
2656-9-002 Музыкатанушы-дәріскер
Этномузыкатанушы.
2373-4 Музыка мұғалімдері
2373 Қосымша білім беру мұғалімі
2347 Арнайы білім беру саласындағы оқытушылар
3332 Конференцияларды, көрмелерді және басқа да іс-шараларды ұйымдастырушылар
2334-0-004 Оқытушы-музыкатанушы, колледж
2334-0-014 Музыка теориясының оқытушысы, колледж
2334-0-027 Әртүрлі іс-шараларды ұйымдастыру бойынша оқытушы
2334-0-046 Музыка теориясының оқытушысы, колледж
2350-9-003 Музыка мұғалімі, орта мектеп
2373-4-005 Музыка мектебінің оқытушысы
2373-4-006 Музыкалық әдебиет бойынша оқытушы
2373-4-007 Сольфеджио бойынша оқытушы
2652-9-001 Музыкалық жетекші
2652-9-002 Музыкалық бағдарламалар жетекшісі

2654-9-002 Редактор музыкальный
2656-9-002 Музыковед-лектор
3339-9-006 Музыкальный агент
3439-0-016 Музыкальный консультант
Квалификационный
уровень по ОРК:
4
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик
Приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 17 июля 2017 года № 209 "Об утверждении Типовых квалификационных характеристик должностей руководителей, специалистов и других служащих государственных организаций культуры" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15495)
профессионального образования
Среднее специальное образование, специалист в области музыкального искусства
Связь с неформальным и информальным образованием
Основная цель деятельности:
Профессиональная творческая деятельность в области музыкального искусства
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Подбирает материалы о творческой деятельности коллективов, отдельных исполнителей.
Участвует в работе творческо-производственной группы по подготовке и выпуску концертной программы, лекций-концертов.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1
Подбирает материалы о творческой деятельности коллективов, отдельных исполнителей
Навык 1
Осуществляет разработку пресс-релизов, статей для СМИ
Умения:
1. Работает с источниками информации в области музыкального искусства.
2. Умеет подобрать и подготовить литературный и музыкальный материал по необходимой тематике.
3. Имеет навыки поиска, отбора и анализа информации в различных источниках, в том числе в сети Интернет.
4. Владеет публицистическим стилем письма.
Применяет знания в области истории и теории музыки.
Знания:
1. Основных целей и задач просветительской деятельности.
2. Принципов разработки пресс-релизов, публицистических статей.
3. Источников литературы в профессиональной области.
4. Принципов поиска и систематизации информации.
5. Принципов работы современных информационных технологий.
Возможность признания навыка
рекомендуется
Трудовая функция 2
Участвует в работе творческо-производственной группы по подготовке и выпуску концертной программы, лекций-концертов
Навык 1
Решает творческие и организационные задачи
Умения:
1. Владеет навыками подготовки проекта текста лекции-концерта, концертной программы.
2. Владеет организационными навыками.
3. Анализирует музыкальные произведения с точки зрения единства содержания и художественной формы.
Осуществляет фрагментарный и целостный анализ музыкальных произведений.
Знания:
1. Знает теорию и историю музыкального искусства.
2. Различает музыкально-исторические эпохи, стили и жанры.
Навык 2
Осуществляет проведение лекции, концерта
Умения:

2654-9-002 Музыкалық редактор
2656-9-002 Музыкатанушы-лектор
3339-9-006 Музыкалық агент
3439-0-016 Музыкалық кеңесші
Біліктілік деңгейі СБШ бойынша:
4
БТБА, КС және т. б. үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі
"Мемлекеттік мәдениет ұйымдары басшыларының, мамандарының және басқа да қызметкерлерінің лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2017 жылғы 17 шілдедегі № 209 бұйрығы (Нормативтік-құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеуіндегі тізбесінде № 15495 болып тіркелген)
Кәсіптік білім деңгейі
Арнайы орта білім, музыкалық өнер аймағындағы маман
Бейресми және ақпараттық біліммен байланыс
Қызметтің негізгі мақсаты:
Музыкалық өнер саласындағы кәсіби шығармашылық қызмет
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Ұжымдардың және жеке орындаушылардың шығармашылық қызметі туралы материалдарды таңдайды.
Концерттік бағдарламаларды, лекциялар мен концерттерді дайындау және шығару бойынша шығармашылық-өндірістік топтың жұмысына қатысады.
Қосымша еңбек функциялары:
1 Еңбек функциясы
Ұжымдардың және жеке орындаушылардың шығармашылық қызметі туралы материалдарды таңдайды.
1 Дағды
БАҚ үшін пресс-релиздер мен мақалалар әзірлейді
Шеберлік:
1. Музыкалық өнер саласындағы ақпарат көздерімен жұмыс жасайды.
2. Қажетті тақырып бойынша әдеби-музыкалық материалды таңдауды және дайындауды біледі.
3. Әртүрлі дереккөздерден, соның ішінде Интернеттен ақпаратты іздеу, таңдау және талдау дағдылары бар.
4. Публицистикалық жазу стилі бар.
Музыка тарихы мен теориясы бойынша білімдерін қолданады.
Білімдері:
1. Оқу-ағартушылық қызметінің негізгі мақсаттары мен міндеттері.
2. Пресс-релиздерді және публицистикалық мақалаларды әзірлеу принциптері.
3. Кәсіби саладағы әдебиет көздері.
4. Ақпаратты іздеу және жүйелеу принциптері.
5. Қазіргі ақпараттық технологиялардың жұмыс істеу принциптері.
Дағдыларын тану мүмкіндігі
ұсынылады
2 Еңбек функциясы
Концерттік бағдарламаларды, лекциялар мен концерттерді дайындау және шығару бойынша шығармашылық-өндірістік топтың жұмысына қатысады.
1 Дағды
Шығармашылық және ұйымдастырушылық мәселелерді шешу
Шеберлік:
1. Лекциялық-концерттік немесе концерттік бағдарламаға мәтіннің жобасын дайындау дағдыларын меңгереді.
2. Ұйымдастырушылық қабілеті бар.
3. Музыкалық шығармаларды мазмұны мен көркемдік формасының бірлігі тұрғысынан талдайды.
Музыкалық шығармаларға үзінді және тұтас талдау жасайды.
Білімдері:
1. Музыкалық өнердің теориясы мен тарихын біледі.
2. Музыкалық-тарихи дәуірлерді, стильдер мен жанрларды ажыратады.
2 Дағды
Лекциялар мен концерттер жүргізеді
Шеберлік:

1. Владеет профессиональной терминологией.
2. Умеет владеть голосом.
Знания:
1. Норм литературной речи.
2. Основ лекторского мастерства.
3. Сценического этикета.
Возможность признания навыка
рекомендуется
Трудовая функция 3
Педагогическая деятельность в области музыкально-теоретических дисциплин
Навык 1
Организовать учебный процесс по музыкально-теоретическим и музыкально-историческим дисциплинам в организациях дополнительного образования
Умения:
1. Умеет планировать учебный процесс и вести отчҰтную документацию.
2. Умеет подбирать учебно-методический материал.
3. Выстраивает коммуникацию с участниками учебного процесса.
Знания:
1. Знает содержание и методы преподавания музыкально-теоретических дисциплин.
2. Знает специфику педагогики и психологии музыкальной деятельности.
3. Знаком с актуальными тенденциями музыкальной педагогики и теории преподаваемых дисциплин.
Возможность признания навыка
рекомендуется
Требования к личностным компетенциям
● Трудолюбие, работоспособность, терпеливость, креативность, ответственность, выносливость к эмоциональным нагрузкам, энергичность, толерантность.
● Лидерство, стратегическое мышление, собственная эффективность, личная ответственность за результат, саморазвитие, повышение своего педагогического и творческого уровня.
Списки технических регламентов и национальных стандартов
● (Для технического формата)
Связь с другими профессиями в рамках ОРК
4
Культорганизатор
4
Преподаватель дополнительного образования (сольфеджио, музыкальная литература)
Связь с ЕТКС или КС или другими справочниками профессии
Приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 17 июля 2017 года № 209 "Об утверждении Типовых квалификационных характеристик должностей руководителей, специалистов и других служащих государственных организаций культуры" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15495)
Культорганизатор
Требования к опыту работы
Профессиональное образование
Код:
2633-1-007
Код группы:
2633-1
Профессия:
Музыковед
Другие возможные наименования профессии:
2633-1-007 Музыковед
2656-9-002 Музыковед-лектор
Этномузыковед.
2373-4 Преподаватели музыки
2373 Преподаватели дополнительного образования
2347 Преподаватели в области специального образования
2375 Специалисты-профессионалы краткосрочной подготовки (тренинги), переподготовки и повышения квалификации
2379 Специалисты-профессионалы в области образования
3332 Организаторы конференций, выставок и других мероприятий
2334-0-004 Преподаватель - музыковед, колледж
2334-0-014 Преподаватель музыки, колледж

1. Кәсіби терминологияны біледі.
2. Дауысын басқара біледі.
Білімдері:
1. Әдеби сөйлеудің нормалары.
2. Лекторлық шеберлік негіздері.
3. Сахналық этикет.
Дағдыларын тану мүмкіндігі
ұсынылады
3 Еңбек функциясы
Музыкалық- теориялық пәндер саласындағы педагогикалық қызмет
1 Дағды
Қосымша білім беру ұйымдарында музыкалық-теориялық және музыкалық-тарихи пәндер бойынша оқу процесін ұйымдастыру
Шеберлік:
1. Оқу процесін жоспарлай алады және есеп құжаттамасын жүргізе алады.
2. Оқу-әдістемелік материалды таңдай біледі.
3. Білім беру үдерісіне қатысушылармен қарым-қатынасты қалыптастырады.
Білімдері:
1. Музыкалық-теориялық пәндерді оқытудың мазмұны мен әдістерін біледі.
2. Музыкалық қызметтің педагогикасы мен психологиясының ерекшеліктерін біледі.
3. Оқытылатын пәндердің музыкалық педагогикасы мен теориясының қазіргі тенденцияларымен таныс.
Дағдыларын тану мүмкіндігі
ұсынылады
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар
* Еңбекқорлық, жұмысқа қабілеттілік, шыдамдылық, шығармашылық, жауапкершілік, эмоционалды күйзелістерге төзімділік, жігер, төзімділік.
* Көшбасшылық, стратегиялық ойлау, өзіндік тиімділік,
нәтижеге, өзін-өзі дамытуға, өзінің педагогикалық және шығармашылық деңгейін арттыруға жеке жауапкершілік.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімдері
● (Техникалық формат үшін)
СБШ шеңберіндегі басқа кәсіптермен байланыс
4
Мәдени ұйымдастырушы
4
Қосымша білім беру оқытушысы (сольфеджио, музыкалық әдебиет)
БТБА-мен немесе БА немесе басқа кәсіптік анықтамалықтарымен байланыс
"Мемлекеттік мәдениет ұйымдары басшыларының, мамандарының және басқа да қызметкерлерінің лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2017 жылғы 17 шілдедегі № 209 бұйрығы (Нормативтік-құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеуіндегі тізбесінде № 15495 болып тіркелген)
Мәдени ұйымдастырушы
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар
Кәсіби білім
Код:
2656-9-002
Топтың коды:
2656-9
Мамандық:
Музыкатанушы
Кәсіптің басқа мүмкін атаулары:
2633-1-007 Музыкатанушы
2656-9-002 Музыкатанушы-дәріскер
Этномузыкатанушы.
2373-4 Музыка мұғалімдері
2373 Қосымша білім беру мұғалімі
2347 Арнайы білім беру саласындағы оқытушылар
2375 Қысқа мерзімді даярлау (тренингтер), қайта даярлау және біліктілікті арттыру мамандары-кәсіпқойлар
2379 Білім беру саласындағы кәсіби мамандар
3332 Конференцияларды, көрмелерді және басқа да іс-шараларды ұйымдастырушылар
2334-0-004 Оқытушы-музыкатанушы, колледж
2334-0-014 Музыка оқытушысы, колледж

2334-0-046 Преподаватель теории музыки, колледж
2350-9-003 Учитель музыки, средняя школа
2373-4-005 Преподаватель музыкальной школы
2373-4-006 Преподаватель по музыкальной литературе
2373-4-007 Преподаватель по сольфеджио
2652-3-009 Музыкальный оформитель
2652-9-001 Музыкальный руководитель
2652-9-002 Руководитель музыкальных программ
2654-2-015 Режиссер музыкальных программ
2654-9-002 Редактор музыкальный
2656-9-002 Музыковед-лектор
3339-9-006 Музыкальный агент
3439-0-016 Музыкальный консультант
3439-0-017 Музыкальный оформитель
2642-1-004 Журналист, ведущий светскую хронику
2642-1-009 Корреспондент издательства, редакции газет и журналов
2642-1-007 Корреспондент
2642-1-008 Корреспондент газеты
2642-1-009 Корреспондент издательства, редакции газет и журналов
2642-1-011 Корреспондент собственный
2642-1-012 Корреспондент специальный
2642-1-014 Обозреватель
Квалификационный
уровень по ОРК:
6
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик
Приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 17 июля 2017 года № 209 "Об утверждении Типовых квалификационных характеристик должностей руководителей, специалистов и других служащих государственных организаций культуры" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15495)
Уровень профессионального образования
Высшее образование бакалавр по специальности искусства
Связь с неформальным и информальным образованием
Основная цель деятельности:
Профессиональная творческая деятельность в области музыкального искусства
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Культурно-просветительская деятельность в области музыкального искусства.
2. Педагогическая деятельность в области теории и истории музыки, а также смежных дисциплин.
3. Проведение прикладных исследований музыкального искусства.
4. Управление подразделениями организаций начального и дополнительного образования, организаций культуры и досуга, творческими проектами.
Дополнительные трудовые функции:
1. Музыкально-критическая деятельность.
2. Редактирование нот, музыкальных партитур и текстов о музыке.
Трудовая функция 1
Культурно-просветительская деятельность в области музыкального искусства.
Навык 1
Разрабатывать лекционно-концертные программы.
Умения:
1. Способен формировать и обосновывать целостную концепцию концертной программы по музыкально-историческому, стилевому или жанровому принципу.
2. Умеет подбирать иллюстративный материал и составлять тексты ведущего концертных программ.
3. Умеет взаимодействовать с музыкантами-исполнителями, композиторами и художественными руководителями творческих коллективов.
Знания:
1. Знает историю музыки, ключевые стилевые и художественные направления и течения, жанры академической и традиционной музыки.
2. Понимает специфику стиля публицистических и научно-популярных текстов о музыке.
3. Знаком с основными процессами в организации творческого труда музыкантов-исполнителей и композиторов.
Возможность признания навыка
рекомендуется
Навык 2
Осуществлять лекционно-концертную работу в условиях концертной аудитории и студии звукозаписи.
Умения:
1. Умеет составлять и вести просветительские лекции.
2. Умеет составлять сценарий музыкальных радио- и телепередач.
3. Способен разъяснять и доносить до широкой аудитории стилевые и жанровые особенности произведений, творческие биографии музыкантов.
Знания:
1. Знает специфику музыкально-исторических процессов.
2. Имеет детальное представление о базовых принципах музыкальной композиции (гармонии, полифонии, формы, фактуры).
3. Знаком с актуальными тенденциями в музыкальном искусстве.
Возможность признания навыка
рекомендуется
Навык 3
Обеспечивать связь с общественностью с целью музыкального просветительтва
Умения:
1. Умеет взаимодействовать со средствами массовой информации.
2. Владеет базовыми навыками публикаций в социальных медиа.
Знания:
1. Знает специфику интернет-коммуникации.
2. Знаком с актуальными тенденциями слушательского интереса, новейшими явлениями в музыкальной культуре.
Возможность признания навыка
рекомендуется
Трудовая функция 2
Педагогическая деятельность в области теории и истории музыки, а также смежных дисциплин.
Навык 1
Организовать учебный процесс по музыкально-теоретическим и музыкально-историческим дисциплинам в организациях дополнительного, среднеспециального образования в сфере искусства.
Умения:
1. Умеет планировать учебный процесс и вести отчҰтную документацию.
2. Умеет подбирать учебно-методический материал.
3. Выстраивает коммуникацию с участниками учебного процесса.
Знания:
1. Знает содержание и методы преподавания музыкально-теоретических и музыкально-исторических дисциплин.
2. Знает специфику педагогики и психологии музыкальной деятельности.
3. Знаком с актуальными тенденциями музыкальной педагогики и теории преподаваемых дисциплин.
Навык 2
Осваивать учебно-педагогический репертуар.
Умения:
3. Умеет иллюстрировать лекции музыкальными примерами.
4. Умеет читать с листа клавиры, оркестровые и хоровые партитуры.
Знания:
4. Знает специфику нотной записи академической и традиционной музыки.
Возможность признания навыка
рекомендуется
Трудовая функция 3
Проведение прикладных исследований музыкального искусства.
Навык 1
Изучать творческие биографии деятелей музыкального искусства
Умения:
1. Собирает материал исследования из источников различного типа.
2. Интервьюирует деятелей музыкального искусства.
3. Систематизирует собранные материалы.
4. Пишет текст творческой биографии деятеля искусства.
Знания:
1. Знаком с литературными источниками по творческим биографиям деятелей музыкального искусства.
2. Ориентируется в актуальных исследованиях жизни и творчества деятелей музыкального искусства.
Навык 2
Анализировать музыкальные произведения и образцы музыкального фольклора
Умения:
1. Владеет методами ценностного и целостного анализа произведений академической музыки.
2. Владеет навыками анализа образцов музыкального фольклора.
Знания:
1. Обладает комплексом знаний о музыкальной композиции разных исторических и индивидуальных композиторских стилей, о музыкально-теоретических системах.
2. Понимает специфику традиционной композиции.
Навык 3
Проводить эмпирические исследования в области музыкального искусства.
Умения:
1. Умеет записывать аудио- и видеоматериалы в условиях выездных экспедиций и студий звукозаписи.
2. Отбирает и нотирует ценные образцы музыкального фольклора и профессионального традиционного искусства.
3. Владеет основами музыкально-социологических исследований.
4. Осуществляет компьютерный набор нот.
Знания:
1. Знает принципы работы с нотными редакторами.
2. Знает нормы и правила нотного набора текста.
Возможность признания навыка
рекомендуется
Трудовая функция 4
Управление подразделениями организаций начального и дополнительного образования, организаций культуры и досуга, творческими проектами.
Навык 1
Управлять подразделениями организаций начального и дополнительного образования, организаций культуры и досуга
Умения:
1. Умеет планировать и контролировать учебный и репетиционный процесс.
2. Применяет навыки маркетинга по привлечению учащихся и слушательской аудитории.
Знания:
1. Знает основы менеджмента и маркетинга в музыкальной индустрии.
2. Знает законодательство Республики Казахстан и авторское право.
Навык 2
Создавать творческие проекты и управлять ими.
Умения:
1. СоздаҰт авторские концепции творческих проектов.
2. Взаимодействует с участниками творческого процесса и потенциальной аудиторией.
Знания:
1. Знает принципы проектного менеджмента.
2. Знаком с актуальными тенденциями в отечественной культурной жизни.
Возможность признания навыка
рекомендуется
Требования к личностным компетенциям
● Трудолюбие, работоспособность, терпеливость, умение руководить командой, креативность, ответственность, выносливость к эмоциональным нагрузкам, энергичность, толерантность.
● Лидерство, стратегическое мышление, собственная эффективность,
личная ответственность за результат, саморазвитие, повышение своего педагогического и творческого уровня.
Списки технических регламентов и национальных стандартов
● (Для технического формата)
Связь с другими профессиями в рамках ОРК
6
Культорганизатор
6
Преподаватель - музыковед, колледж
Связь с ЕТКС или КС или другими справочниками профессии
Приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 17 июля 2017 года № 209 "Об утверждении Типовых квалификационных характеристик должностей руководителей, специалистов и других служащих государственных организаций культуры" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15495)
Руководитель группы (оркестр, ансамбль), отдела театрально-зрелищных организаций (театры, концертные организации, цирки)
Музыковед-лектор
Музыкальный руководитель (редактор)
Музыкальный оформитель
Музыковед в области исследования народной музыки
Артист-Конферансье
Лаборант
Руководитель структурного подразделения (центра, службы, сектора, отдела, группы, труппы)
Заместитель руководителя культурно-досуговой организации (клубы, парки культуры и отдыха, дома и дворцы культуры, центры (дома) народного творчества и другие)
Заведующий (руководитель) структурного подразделения (центра, службы, сектора, отдела, группы) культурно-досуговой организации (клубы, парки культуры и отдыха, дома и дворцы культуры, центры (дома) народного творчества и другие)
Режиссер, дирижер, хормейстер, балетмейстер, концертмейстер, художественный руководитель культурно-досуговой организации (самодеятельного коллектива)
Культорганизатор
Методист по составлению программ
Руководитель коллектива (кружка)
Требования к опыту работы
Профессиональное образование
Код:

2334-0-046 Музыка теориясының оқытушысы, колледж
2350-9-003 Музыка мұғалімі, орта мектеп
2373-4-005 Музыка мектебінің оқытушысы
2373-4-006 Музыкалық әдебиет бойынша оқытушы
2373-4-007 Сольфеджио бойынша оқытушы
2652-3-009 Музыкалық безендіруші
2652-9-001 Музыкалық жетекші
2652-9-002 Музыкалық бағдарламалар жетекшісі
2654-2-015 Музыкалық бағдарламалардың режиссері
2654-9-002 Музыкалық редактор
2656-9-002 Музыкатанушы-дәріскер
3339-9-006 Музыкалық агент
3439-0-016 Музыкалық кеңесші
3439-0-017 Музыкалық безендіруші
2642-1-004 Зайырлы шежіре жүргізетін журналист
2642-1-009 Баспа, газет-журнал редакцияларының тілшісі
2642-1-007 Тілші
2642-1-008 Газет тілшісі
2642-1-009 Баспа, газет-журнал редакцияларының тілшісі
2642-1-011 Меншікті тілші
2642-1-012 Арнайы корреспондент
2642-1-014 Шолушы
Біліктілік деңгейі СБШ бойынша:
6
БТБА, КС және т. б. үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі
"Мемлекеттік мәдениет ұйымдары басшыларының, мамандарының және басқа да қызметкерлерінің лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2017 жылғы 17 шілдедегі № 209 бұйрығы (Нормативтік-құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеуіндегі тізбесінде № 15495 болып тіркелген)
Кәсіптік білім деңгейі
Жоғары білім өнер мамандығы бойынша бакалавр
Бейресми және ақпараттық біліммен байланыс
Қызметтің негізгі мақсаты:
Музыкалық өнер саласындағы кәсіби шығармашылық қызмет
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Музыкалық өнер саласындағы мәдени-ағартушылық қызмет.
2. Музыка теориясы мен тарихы, сондай-ақ сабақтас пәндер саласындағы педагогикалық қызмет.
3. Музыкалық өнерге қолданбалы зерттеулер жүргізу.
4. Бастауыш және қосымша білім беру ұйымдарының, мәдениет және демалыс ұйымдарының бөлімшелерін, шығармашылық жобаларды басқару.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Музыкалық-сыни қызмет.
2. Ноталарды, музыкалық партитураларды және музыка туралы мәтіндерді өңдеу.
Еңбек функциясы 1
Музыкалық өнер саласындағы мәдени-ағартушылық қызмет.
1 Дағды
Дәріс-концерттік бағдарламалар әзірлеу.
Шеберлік:
1. Музыкалық-тарихи, стильдік немесе жанрлық принцип бойынша концерттік бағдарламаның тұтас тұжырымдамасын қалыптастыруға және негіздеуге қабілетті.
2. Иллюстрациялық материалды таңдай алады және концерттік бағдарламалардың жүргізушісінің мәтіндерін құрастыра алады.
3. Музыкант-орындаушылармен, композиторлармен және шығармашылық ұжымдардың көркемдік жетекшілерімен өзара іс-қимыл жасай алады.
Білімдері:
1. Музыка тарихын, негізгі стиль мен көркемдік бағыттар мен ағымдарды, академиялық және дәстүрлі музыка жанрларын біледі.
2. Музыка туралы публицистикалық және публицистикалық мәтіндер стилінің ерекшеліктерін түсінеді.
3. Музыкант-орындаушылар мен композиторлардың шығармашылық жұмысын ұйымдастырудағы негізгі процестермен таныс.
Дағдыларын тану мүмкіндігі
ұсынылады
Дағды 2
Концерттік аудитория мен дыбыс жазу студиясы жағдайында дәріс-концерттік жұмысты жүзеге асыру.
Шеберлік:
1. Білім беру дәрістерін құрастыра және жүргізе алады.
2. Музыкалық радио және телешоулардың сценарийін жасай алады.
3. Шығармалардың стильдік және жанрлық ерекшеліктерін, музыканттардың шығармашылық өмірбаяндарын кең аудиторияға түсіндіруге және жеткізуге қабілетті.
Шеберлік:
1. Музыкалық-тарихи процестердің ерекшеліктерін біледі.
2. Музыкалық композицияның негізгі принциптері (үйлесімділік, Полифония, пішін, текстура) туралы егжей-тегжейлі түсінікке ие.
3. Музыкалық өнердегі өзекті тенденциялармен таныс.
Дағдыларын тану мүмкіндігі
ұсынылады
3-дағды
Музыкалық ағарту мақсатында жұртшылықпен байланысты қамтамасыз ету
Шеберлік:
1. Бұқаралық ақпарат құралдарымен өзара іс-қимыл жасай алады.
2. Әлеуметтік медиада жариялаудың негізгі дағдыларын меңгерген.
Білімдері:
1. Интернет байланысының ерекшелігін біледі.
2. Тыңдаушылардың қызығушылығының өзекті тенденцияларымен, музыкалық мәдениеттегі жаңа құбылыстармен таныс.
Дағдыларын тану мүмкіндігі
ұсынылады
Еңбек функциясы 2
Музыка теориясы мен тарихы, сондай-ақ сабақтас пәндер саласындағы педагогикалық қызмет.
1-дағды
Өнер саласындағы қосымша, орта арнаулы білім беру ұйымдарында музыкалық-теориялық және музыкалық-тарихи пәндер бойынша оқу процесін ұйымдастыру.
Шеберлік:
1. Оқу үдерісін жоспарлауды және есепті құжаттаманы жүргізуді біледі.
2. Оқу-әдістемелік материалды таңдай алады.
3. Оқу процесіне қатысушылармен байланыс орнатады.
Білімдері:
1. Музыкалық-теориялық және музыкалық-тарихи пәндерді оқытудың мазмұны мен әдістерін біледі.
2. Музыкалық іс-әрекеттің педагогикасы мен психологиясының ерекшеліктерін біледі.
3. Музыкалық педагогиканың өзекті тенденцияларымен және оқытылатын пәндер теориясымен таныс.
2-дағды
Оқу-педагогикалық репертуарды меңгеру.
Шеберлік:
1. Дәрістерді музыкалық мысалдармен суреттей алады.
2. Парақтан клавирлер, оркестр және хор партитураларын оқи алады.
Білімдері:
1. Академиялық және дәстүрлі музыканың музыкалық нотасының ерекшеліктерін біледі.
Дағдыларын тану мүмкіндігі
ұсынылады
Еңбек функциясы 3
Музыкалық өнерге қолданбалы зерттеулер жүргізу.
1-дағды
Музыкалық өнер қайраткерлерінің шығармашылық өмірбаяндарын зерттеу
Шеберлік:
1. Зерттеу материалын әртүрлі көздерден жинайды.
2. Музыкалық өнер қайраткерлерімен сұхбаттасады.
3. Жиналған материалдарды жүйелейді.
4. Өнер қайраткерінің шығармашылық өмірбаянының мәтінін жазады.
Білімдері:
1. Музыкалық өнер қайраткерлерінің шығармашылық өмірбаяны бойынша әдеби дереккөздермен таныс.
2. Музыкалық өнер қайраткерлерінің өмірі мен шығармашылығын өзекті зерттеуге бағытталған.
2-дағды
Музыкалық шығармалар мен музыкалық фольклор үлгілерін талдау
Шеберлік:
1. Академиялық музыка шығармаларын құндылық және тұтас талдау әдістерін меңгерген.
2. Музыкалық фольклор үлгілерін талдау дағдыларын меңгерген.
Білімдері:
1. Әр түрлі тарихи және жеке композиторлық стильдердің музыкалық композициясы, музыкалық-теориялық жүйелер туралы білім кешені бар.
2. Дәстүрлі композицияның ерекшелігін түсінеді.
3-дағды
Музыкалық өнер саласында эмпирикалық зерттеулер жүргізу.
Шеберлік:
1. Көшпелі экспедициялар мен дыбыс жазу студиялары жағдайында аудио және бейнематериалдарды жаза алады.
2. Музыкалық фольклор мен кәсіби дәстүрлі өнердің құнды үлгілерін таңдайды және нотаға жазады.
3. Музыкалық-әлеуметтанулық зерттеулердің негіздерін меңгерген.
4. Компьютерлік ноталар теруін жүзеге асырады.
Білімдері:
1. Ноталық редакторлармен жұмыс істеу принциптерін біледі.
2. Нота терудің нормалары мен ережелерін біледі.
Дағдыларын тану мүмкіндігі
ұсынылады
Еңбек функциясы 4
Бастауыш және қосымша білім беру ұйымдарының, мәдениет және демалыс ұйымдарының бөлімшелерін, шығармашылық жобаларды басқару.
1-дағды
Бастауыш және қосымша білім беру ұйымдарының, мәдениет және демалыс ұйымдарының бөлімшелерін басқару
Шеберлік:
1. Оқу және дайындық процесін жоспарлай және бақылай алады.
2. Оқушылар мен тыңдаушыларды тарту бойынша маркетинг дағдыларын қолданады.
Білімдері:
1. Музыка индустриясындағы менеджмент пен маркетингтің негіздерін біледі.
2. Қазақстан Республикасының заңнамасын және авторлық құқықты біледі.
2-дағды
Шығармашылық жобаларды құру және басқару.
Шеберлік:
1. Шығармашылық жобалардың авторлық тұжырымдамаларын жасайды.
2. Шығармашылық процеске қатысушылармен және әлеуетті аудиториямен өзара әрекеттеседі.
Білімдері:
1. Жобаны басқару принциптерін біледі.
2. Отандық мәдени өмірдегі өзекті тенденциялармен таныс.
Дағдыларын тану мүмкіндігі
ұсынылады
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар
* Еңбекқорлық, жұмысқа қабілеттілік, шыдамдылық, команданы басқара білу, шығармашылық, жауапкершілік, эмоционалды күйзелістерге төзімділік, жігер, төзімділік.
* Көшбасшылық, стратегиялық ойлау, өзіндік тиімділік,
нәтижеге, өзін-өзі дамытуға, өзінің педагогикалық және шығармашылық деңгейін арттыруға жеке жауапкершілік.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімдері
• (Техникалық формат үшін)
СБШ шеңберіндегі басқа кәсіптермен байланыс
6
Мәдени ұйымдастырушы
6
Оқытушы-музыкатанушы, колледж
БТБА-мен немесе БА немесе басқа кәсіптік анықтамалықтарымен байланыс
"Мемлекеттік мәдениет ұйымдары басшыларының, мамандарының және басқа да қызметкерлерінің лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2017 жылғы 17 шілдедегі № 209 бұйрығы (Нормативтік-құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеуіндегі тізбесінде № 15495 болып тіркелген)
Театр-ойын-сауық ұйымдары (театрлар, концерттік ұйымдар, цирктер) тобының (оркестр, ансамбль), бөлімінің басшысы
Музыкатанушы-оқытушы
Музыка жетекшісі (редактор)
Музыкалық безендіруші
Халық музыкасын зерттеу саласындағы музыкатанушы
Көңіл Көтеруші
Зертханашы
Құрылымдық бөлімшенің (орталықтың, қызметтің, сектордың, бөлімнің, топтың, труппаның)басшысы
Мәдени-демалыс ұйымы басшысының орынбасары (клубтар, мәдениет және демалыс саябақтары, мәдениет үйлері мен сарайлары, халық шығармашылығы орталықтары (үйлері) және басқалар)
Мәдени-демалыс ұйымы құрылымдық бөлімшесінің (орталықтың, қызметтің, сектордың, бөлімнің, топтың) меңгерушісі (басшысы) (клубтар, мәдениет және демалыс саябақтары, мәдениет үйлері мен сарайлары, халық шығармашылығы орталықтары (үйлері) және басқалар)
Режиссер, дирижер, хормейстер, балетмейстер, концертмейстер, мәдени-демалыс ұйымының (көркемөнерпаздар ұжымының)көркемдік жетекшісі
Мәдени ұйымдастырушы
Бағдарламаларды құрастыру бойынша әдіскер
Ұжым (үйірме)басшысы
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар
Кәсіби білім
Коды:

2633-1-007
Код группы:
2633-1
Профессия:
Музыковед
Квалификационный
уровень по ОРК:
7
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик
Приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 17 июля 2017 года № 209 "Об утверждении Типовых квалификационных характеристик должностей руководителей, специалистов и других служащих государственных организаций культуры" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15495)
Уровень профессионального образования
Высшее образование магистр по специальности искусства
Связь с неформальным и информальным образованием
Другие возможные наименования профессии:
2633-1-007 Музыковед
2656-9-002 Музыковед-лектор
Этномузыковед.
2373-4 Преподаватели музыки
2652-9-002 Руководитель музыкальных программ
2654-2-015 Режиссер музыкальных программ
2654-9-002 Редактор музыкальный
2314-0-002 Преподаватель, доцент, профессор - искусствовед, ВУЗ
2314-0-003 Преподаватель, доцент, профессор - музыковед, ВУЗ
2314-0-005 Преподаватель, доцент, профессор ВУЗа по музыке, ВУЗ
2633-1-002 Искусствовед
1432-0-006 Главный музыкальный руководитель
1432-0-019 Директор музыкального (танцевального) коллектива
Основная цель деятельности:
Профессиональная творческая деятельность в области музыкального искусства
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Осуществление научно-педагогической деятельности в сфере профессионального музыкального образования.
2. Осуществление научно-исследовательской деятельности в сфере искусствоведения.
3. Осуществление творческой проектной деятельности и руководство подразделениями в организациях культуры.
Дополнительные трудовые функции:
-
Требования к личностным компетенциям
● Трудолюбие, работоспособность, физическая выносливость, терпеливость, умение руководить командой, креативность, ответственность, выносливость к эмоциональным нагрузкам, энергичность, толерантность.
● Лидерство, стратегическое мышление, собственная эффективность,
личная ответственность за результат, саморазвитие, повышение своего педагогического и творческого уровня.
Трудовая функция 1
Осуществление научно-педагогической деятельности в сфере профессионального музыкального образования
Навык 1
Осуществление педагогической деятельности в сфере профессионального музыкального образования
Умения:
1. Осуществляет функции педагога в организациях среднего и высшего образования по музыкально-теоретическим и музыкально-историческим дисциплинам.
2. Организует научно-творческую работу обучающихся.
Знания:
1. Знает методы, приемы, средства организации и управления педагогическим процессом в сфере профессионального музыкального образования.

2633-1-007
Топтың коды:
2633-1
Мамандық:
Музыкатанушы
Квалификационный
уровень по ОРК:
7
БТБА, КС және т. б. үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі
"Мемлекеттік мәдениет ұйымдары басшыларының, мамандарының және басқа да қызметкерлерінің лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2017 жылғы 17 шілдедегі № 209 бұйрығы (Нормативтік-құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеуіндегі тізбесінде № 15495 болып тіркелген)
Кәсіптік білім деңгейі
Жоғары білім өнер мамандығы бойынша магистр
Бейресми және ақпараттық біліммен байланыс
Кәсіптің басқа мүмкін атаулары:
2633-1-007 музыкатанушы
2656-9-002 музыкатанушы-оқытушы
Этномузыколог.
2373-4 музыка мұғалімдері
2652-9-002 музыкалық бағдарламалар жетекшісі
2654-2-015 музыкалық бағдарламалардың режиссері
2654-9-002 музыкалық Редактор
2314-0-002 оқытушы, доцент, өнертанушы профессор, ЖОО
2314-0-003 оқытушы, доцент, профессор-музыкатанушы, ЖОО
2314-0-005 оқытушы, доцент, музыка бойынша ЖОО профессоры, ЖОО
2633-1-002 өнертанушы
1432-0-006 бас музыка жетекшісі
1432-0-019 музыкалық (би) ұжымының директоры
Қызметтің негізгі мақсаты:
Музыкалық өнер саласындағы кәсіби шығармашылық қызмет
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Ғылыми-
кәсіби музыкалық білім беру саласындағы педагогикалық қызмет.
2. Өнертану саласында ғылыми-зерттеу қызметін жүзеге асыру.
3. Мәдениет ұйымдарында шығармашылық жобалау қызметін жүзеге асыру және бөлімшелерге басшылық жасау.
Қосымша еңбек функциялары:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар
● Еңбекқорлық, жұмыс қабілеттілігі, физикалық төзімділік, шыдамдылық, команданы басқара білу, шығармашылық, жауапкершілік, эмоционалды күйзелістерге төзімділік, жігер, төзімділік.
● Көшбасшылық, стратегиялық ойлау, өзіндік тиімділік,
● нәтижеге, өзін-өзі дамытуға, өзінің педагогикалық және шығармашылық деңгейін арттыруға жеке жауапкершілік.
Еңбек функциясы 1
Ғылыми-кәсіби музыкалық білім беру саласындағы педагогикалық қызмет
1 Дағды
Жүзеге асыру
кәсіби музыкалық білім беру саласындағы педагогикалық қызмет
Шеберлік:
1. Музыкалық-теориялық және музыкалық-тарихи пәндер бойынша орта және жоғары білім беру ұйымдарында педагог функцияларын жүзеге асырады.
2. Білім алушылардың ғылыми-шығармашылық жұмыстарын ұйымдастырады.
Білімдері:
1. Кәсіби музыкалық білім беру саласындағы педагогикалық процесті ұйымдастыру және басқару әдістерін, тәсілдерін, құралдарын біледі.

2. Владеет методами организации научной и творческой деятельности.
Возможность признания навыка
рекомендуется
Навык 2
Организация учебно-методических и научно-педагогических процессов по специальным дисциплинам
Умения:
1. Анализирует педагогическую и научно-исследовательскую деятельность в учебных заведениях, используя полученные знания по специфике научно-практических методов преподавания музыкально-теоретических и музыкально-исторических дисциплин.
2. Анализирует собственную профессиональную деятельность в области музыкознания, применяя инновационные научно-педагогические технологии для внедрения научных результатов в учебный процесс.
Знания
1. Знает методику преподавания специальных музыкально-теоретических и музыкально-исторических дисциплин.
2. Знает инновационные научно-педагогические технологии.
Возможность признания навыка
рекомендуется
Трудовая функция 2
Осуществление научно-исследовательской деятельности в сфере искусствоведения
Навык 1
Проводить прикладные исследования в области истории и теории музыкальной композиции
Умения:
1. Организует научный труд.
2. Проводит научно-творческие эксперименты.
3. Работает с источниками – научной литературой, аудио - и нотными текстами произведений, архивными материалами, интервью и опросами творческих деятелей.
4. Пишет тексты научного стиля, соответствующие нормам, принятым в области искусствоведения.
Знания:
1. Знает методы науки о музыке, в том числе, междисциплинарных исследований.
2. Знает классические труды по истории и теории музыки и музыкальной культуры.
3. Знает предшествующие научные труды по своей сфере исследования и/или предметной области.
Возможность признания навыка
рекомендуется
Навык 2
Апробировать результаты исследований
Умения:
1. Представляет промежуточные и конечные результаты научных исследований в виде докладов на конференциях и отчҰтов.
2. Обсуждает и критически оценивает результаты своего и чужого научно-творческого труда.
3. Использует результаты научных исследований в профессиональной деятельности.
4. Обосновывает содержательную и художественную ценность произведений искусства.
5. Публикует результаты научных исследований в виде статей в рецензируемых изданиях (сборниках конференций, научных журналах).
Знания:
1. Ориентируется в современных проблемах и тенденциях развития музыкального искусства.
2. Знает нормы и правила научных публикаций.
Возможность признания навыка
рекомендуется
Трудовая функция 3
Осуществление творческой проектной деятельности и руководство подразделениями в организациях культуры.
Навык 1.
Осуществлять общее руководство деятельностью организаций культуры и искусства
Умения:
1. Осуществляет художественное руководство проектами и организациями в сфере культуры и искусства.
2. Планирует деятельность творческих коллективов.

2. Ғылыми және шығармашылық қызметті ұйымдастыру әдістерін меңгерген.
2- дағды
Арнайы пәндер бойынша оқу-әдістемелік және ғылыми-педагогикалық процестерді ұйымдастыру
Шеберлік
1. Музыкалық-теориялық және музыкалық-тарихи пәндерді оқытудың ғылыми-практикалық әдістерінің ерекшелігі бойынша алған білімдерін пайдалана отырып, оқу орындарындағы педагогикалық және ғылыми-зерттеу қызметін талдайды.
2. Оқу процесіне ғылыми нәтижелерді енгізу үшін инновациялық ғылыми-педагогикалық технологияларды қолдана отырып, музыкатану саласындағы өзінің кәсіби қызметін талдайды.
Білімдері:
1. Арнайы музыкалық-теориялық және музыкалық-тарихи пәндерді оқыту әдістемесін біледі.
2. Инновациялық ғылыми-педагогикалық технологияларды біледі.
Дағдыларын тану мүмкіндігі
ұсынылады
2 Еңбек функциясы
Өнертану саласында ғылыми-зерттеу қызметін жүзеге асыру
1 дағды
Музыкалық композицияның тарихы мен теориясы саласында қолданбалы зерттеулер жүргізу
Шеберлік:
1. Ғылыми еңбекті ұйымдастырады.
2. Ғылыми-шығармашылық эксперименттер жүргізеді.
3. Дереккөздермен – ғылыми әдебиеттермен, шығармалардың аудио және ноталық мәтіндерімен, мұрағаттық материалдармен, шығармашылық қайраткерлердің сұхбаттарымен және сауалнамаларымен жұмыс істейді.
4. Өнертану саласында қабылданған нормаларға сәйкес ғылыми стильдің мәтіндерін жазады.
Білімдері:
1. Стратегиялық және орта мерзімді жоспарлаудың негіздерін біледі.
2. Мәдениеттегі менеджмент пен кәсіпкерліктің негіздерін біледі.
Дағдыларын тану мүмкіндігі
ұсынылады
Шеберлік:
2 дағды
Зерттеу нәтижелерін тексеру
Конференциялардағы баяндамалар мен есептер түрінде ғылыми зерттеулердің аралық және түпкілікті нәтижелерін ұсынады.
2. Өзінің және басқа біреудің ғылыми-шығармашылық еңбегінің нәтижелерін талқылайды және сыни бағалайды.
3. Кәсіби қызметте ғылыми зерттеулердің нәтижелерін пайдаланады.
4. Өнер туындыларының мазмұнды және көркемдік құндылығын негіздейді.
5. Ғылыми зерттеулердің нәтижелерін рецензияланатын басылымдарда
Білімдері:
1. Музыкалық өнердің қазіргі проблемалары мен даму тенденцияларына бағытталған.
2. Ғылыми жарияланымдардың нормалары мен ережелерін біледі.
Дағдыларын тану мүмкіндігі
ұсынылады
3 еңбек функциясы
Мәдениет ұйымдарында шығармашылық жобалау қызметін жүзеге асыру және бөлімшелерге басшылық жасау.
1. дағды
Мәдениет және өнер ұйымдарының қызметіне жалпы басшылықты жүзеге асыру
Шеберлік:
1. Мәдениет және өнер саласындағы жобалар мен ұйымдарға көркемдік жетекшілік етеді.
2. Шығармашылық ұжымдардың қызметін жоспарлайды.

3. Организует международное сотрудничество с зарубежными организациями и творческими коллективами.
Знания:
1. Знает принципы управления проектами/ процессами подразделений организаций культуры и искусства.
2. Знает основы публичных отношений и информирования о творческой деятельности.
3. Знает специфику местного и мирового арт-рынка.
Возможность признания навыка
рекомендуется
Навык 2. Создавать и реализовывать творческие проекты.
Умения:
1. Поэтапно планирует творческие проекты (концерты, фестивали, конкурсы, спектакли, теле- и радиопередачи и т.п.).
2. Сотрудничает с деятелями искусства.
3. Публично представляет результаты творческих проектов.
Знания:
1. Знает и понимает современные проблемы и тенденции развития искусства.
2. Ориентируется в потребительском спросе на творческие проекты.
Возможность признания навыка
рекомендуется
Требования к личностным компетенциям
● Трудолюбие, работоспособность, терпеливость, умение руководить командой, креативность, ответственность, выносливость к эмоциональным нагрузкам, энергичность, толерантность.
● Лидерство, стратегическое мышление, собственная эффективность,
личная ответственность за результат, саморазвитие, повышение своего педагогического и творческого уровня.
Списки технических регламентов и национальных стандартов
(Для технического формата)
Связь с другими профессиями в рамках ОРК
7
Руководитель творческого коллектива/
отдела маркетинга и связи с общественностью в сфере искусства/структурного подразделения организации культуры
7
Доцент, профессор - музыковед, ВУЗ
7
Младший научный сотрудник
7
Научный сотрудник
7
Старший научный сотрудник
7
Заместитель директора / руководителя
организации культуры
7
Заместитель директора / руководителя культурно-досуговой организации
7
Заместитель директора / руководителя дополнительного образования
Связь с ЕТКС или КС или другими справочниками профессии
Приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 17 июля 2017 года № 209 "Об утверждении Типовых квалификационных характеристик должностей руководителей, специалистов и других служащих государственных организаций культуры" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15495)
Заместитель руководителя (директора) зрелищной и театрально-зрелищной организации (театры, концертные организации, цирки)
Главный администратор (менеджер по организации спектаклей, концертов, цирковых представлений)
Заведующий (руководитель) музыкальной частью
Художественный руководитель театрально-концертных организаций
Руководитель культурно-досуговой организации (клубы, парки культуры и отдыха, дома и дворцы культуры, центры (дома) народного творчества и другие)
Связь с системой образования и квалификации
Уровень образования:
высшее или послевузовское
(уровень
МСКО - 7).
Специальность:
Музыковедение
Квалификация:
Магистр искусствоведческих наук
Требования к опыту работы
Профессиональное образование
Код:

3. Шетелдік ұйымдармен және шығармашылық ұжымдармен халықаралық ынтымақтастықты ұйымдастырады.
Білімдері:
1. Өнер және мәдениет аумағындағы жобаларды басқару принциптерін біледі
2. Шығармашылық қызмет туралы қауымдық ара-қатынастар негізі туралы біледі
3. Әлемдік және орнықты арт-нарығының ерекшеліктерін біледі
Дағдыларын тану мүмкіндігі
ұсынылады
2. Дағды Шығармашылық жобаларды құру және іске асыру.
Шеберлік:
1. Шығармашылық жобаларды (концерттер, фестивальдар, конкурстар, спектакльдер, теле - және радиохабарлар және т.б.) кезең-кезеңімен жоспарлайды.
2. Өнер қайраткерлерімен ынтымақтасады.
3. Шығармашылық жобалардың нәтижелерін көпшілікке ұсынады.
Білімдері:
1. Өнердің қазіргі проблемалары мен даму тенденцияларын біледі және түсінеді.
2. Шығармашылық жобаларға тұтынушылық сұранысты басшылыққа алады.
Дағдыларын тану мүмкіндігі
ұсынылады
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар
Еңбекқорлық, жұмысқа қабілеттілік, шыдамдылық, команданы басқара білу, шығармашылық, жауапкершілік, эмоционалды күйзелістерге төзімділік, жігер, төзімділік.
Көшбасшылық, стратегиялық ойлау, өзіндік тиімділік,
нәтижеге, өзін-өзі дамытуға, өзінің педагогикалық және шығармашылық деңгейін арттыруға жеке жауапкершілік.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімдері
● (техникалық формат үшін)
СБШ шеңберіндегі басқа кәсіптермен байланыс
7
Шығармашылық ұжымның жетекшісі/
7
өнер саласындағы маркетинг және қоғаммен байланыс бөлімі / мәдениет ұйымының құрылымдық бөлімшесі
7
Доцент, музыкатанушы профессор, ЖОО
7
Кіші ғылыми қызметкер
7
Ғылыми қызметкер
7
Аға ғылыми қызметкер
7
Мәдениет ұйымдары директорының / басшының орынбасары
7
Қосымша білім беру директорының / басшысының орынбасары
БТБА немесе КС немесе кәсіптің басқа анықтамалықтарымен байланыс
"Мемлекеттік мәдениет ұйымдары басшыларының, мамандарының және басқа да қызметкерлерінің лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2017 жылғы 17 шілдедегі № 209 бұйрығы (Нормативтік-құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеуіндегі тізбесінде № 15495 болып тіркелген)
Ойын-сауық және театр-ойын-сауық ұйымы (театрлар, концерттік ұйымдар, цирктер) басшысының (директорының)орынбасары
Бас әкімші (спектакльдерді, концерттерді, цирк қойылымдарын ұйымдастыру жөніндегі менеджер)
Музыкалық бөлімнің меңгерушісі (жетекшісі)
Театр-концерт ұйымдарының көркемдік жетекшісі
Мәдени-демалыс ұйымының басшысы (клубтар, мәдениет және демалыс саябақтары, мәдениет үйлері мен сарайлары, халық шығармашылығы орталықтары (үйлері) және басқалар)
Білім беру және біліктілік жүйесімен байланыс
Білім деңгейі:
жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі (деңгей
ББХСЖ -7).
Мамандығы:
Музыкатану
Біліктілік:
Өнертану ғылымдарының магистрі
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар
Кәсіптік білім беру
Коды:

2633-1-007
Код группы:
2633-1
Профессия:
Музыковед
Квалификационный
уровень по ОРК:
8
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик
Приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 17 июля 2017 года № 209 "Об утверждении Типовых квалификационных характеристик должностей руководителей, специалистов и других служащих государственных организаций культуры" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15495)
Уровень профессионального образования
Послевузовское образование доктор философии (PhD)/доктор по профилю
Связь с неформальным и информальным образованием
Другие возможные наименования профессии:
2633-1-007 Музыковед
2656-9-002 Музыковед-лектор
Этномузыковед.
2373-4 Преподаватели музыки
2375 Специалисты-профессионалы краткосрочной подготовки (тренинги), переподготовки и повышения квалификации
2379 Специалисты-профессионалы в области образования
3332 Организаторы конференций, выставок и других мероприятий
2652-9-001 Музыкальный руководитель
2652-9-002 Руководитель музыкальных программ
2654-2-015 Режиссер музыкальных программ
2654-9-002 Редактор музыкальный
3339-9-006 Музыкальный агент
3439-0-016 Музыкальный консультант
1432-0-003 Главный искусствовед
1233-0-002 Главный научный сотрудник
2314-0-002 Преподаватель, доцент, профессор - искусствовед, ВУЗ
2314-0-003 Преподаватель, доцент, профессор - музыковед, ВУЗ
2314-0-005 Преподаватель, доцент, профессор ВУЗа по музыке, ВУЗ
2633-1-002 Искусствовед
1432-0-006 Главный музыкальный руководитель
1432-0-019 Директор музыкального (танцевального) коллектива
1233-0-006 Заведующий лабораторией (научно-исследовательской)
1233-0-007 Заведующий научно-исследовательской лабораторией
1233-0-014 Руководитель исследовательского проекта
1233-0-015 Руководитель научно-исследовательского подразделения
1233-0-016 Руководитель проекта по разработке (новых продуктов)
1332-2-015 Заведующий фонотекой
1210-0-069 Ректор (проректор)
Основная цель деятельности:
Профессиональная творческая деятельность в области музыкального искусства
Трудовые функции:
Обязательные трудовые функции:
1. Научно-экспертная деятельность в сфере искусствознания.
2. Проектно-управленческая деятельность в сфере культуры.
Дополнительные трудовые функции:
-
Трудовая функция 1
Научно-экспертная деятельность в сфере искусствознания.
Навык 1
Проведение научных изысканий в области музыкознания
Умения:
1. Обнаруживает и формулирует актуальную проблему музыкознания и практической музыкальной деятельности.
2. Организует научные изыскания по обозначенной проблеме, включая сбор и анализ данных, сравнение и сопоставление с актуальной ситуацией в других научных сферах, географических регионах, музыкально-культурных традициях и т.п.

2633-1-007
Топтың коды:
2633-1
Мамандық:
Музыкатанушы
Біліктілік
СБШ бойынша деңгей:
8
БТБА, КС және т. б. үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі
"Мемлекеттік мәдениет ұйымдары басшыларының, мамандарының және басқа да қызметкерлерінің лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2017 жылғы 17 шілдедегі № 209 бұйрығы (Нормативтік-құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеуіндегі тізбесінде № 15495 болып тіркелген)
Кәсіптік білім деңгейі
Жоғары оқу орнынан кейінгі білім философия докторы(PhD) / бейіні бойынша доктор
Бейресми және ақпараттық біліммен байланыс
Мамандықтың басқа атаулары:
2633-1-007 Музыкатанушы
2656-9-002 Музыкатанушы-дәріскер
Этномузыкатанушы.
2373-4 Музыка мұғалімдері
2375 қысқа мерзімді даярлау (тренингтер), қайта даярлау және біліктілікті арттыру мамандары-кәсіпқойлар
2379 білім беру саласындағы кәсіби мамандар
3332 конференцияларды, көрмелерді және басқа да іс-шараларды ұйымдастырушылар
2652-9-001 музыкалық жетекші
2652-9-002 музыкалық бағдарламалар жетекшісі
2654-2-015 музыкалық бағдарламалардың режиссері
2654-9-002 музыкалық Редактор
3339-9-006 музыкалық агент
3439-0-016 музыкалық кеңесші
1432-0-003 бас өнертанушы
1233-0-002 бас ғылыми қызметкер
2314-0-002 оқытушы, доцент, өнертанушы профессор, ЖОО
2314-0-003 оқытушы, доцент, профессор-музыкатанушы, ЖОО
2314-0-005 оқытушы, доцент, музыка бойынша ЖОО профессоры, ЖОО
2633-1-002 өнертанушы
1432-0-006 бас музыка жетекшісі
1432-0-019 музыкалық (би) ұжымының директоры
1233-0-006 зертхана меңгерушісі (ғылыми-зерттеу)
1233-0-007 ғылыми-зерттеу зертханасының меңгерушісі
1233-0-014 зерттеу жобасының жетекшісі
1233-0-015 ғылыми-зерттеу бөлімшесінің басшысы
1233-0-016 (жаңа өнімдерді)әзірлеу жөніндегі жобаның басшысы
1332-2-015 фонотека меңгерушісі
1210-0-069 Ректор (проректор)
Қызметтің негізгі мақсаты:
Музыкалық өнер саласындағы кәсіби шығармашылық қызмет
Еңбек функциялары:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Өнер саласындағы ғылыми-сараптамалық қызмет.
2. Мәдениет саласындағы жобалау-басқару қызметі.
Қосымша еңбек функциялары:
-
Еңбек функциясы 1
Өнертану саласындағы ғылыми-сараптамалық қызмет.
1-дағды
Музыкатану саласында ғылыми ізденістер жүргізу
Шеберлік:
1. Музыкалық ғылым мен практикалық музыкалық қызметтің өзекті мәселесін анықтайды және тұжырымдайды.
2. Деректерді жинау мен талдауды, басқа ғылыми салалардағы, географиялық аймақтардағы, музыкалық-мәдени дәстүрлердегі және т. б. өзекті жағдайлармен салыстыру мен салыстыруды қоса алғанда, белгіленген проблема бойынша ғылыми зерттеулер ұйымдастырады.

3. Систематизирует данные и научные результаты.
4. Публикует данные и научные результаты в различных форматах (научные тексты в рецензируемых изданиях, сборники и коллекции, базы данных и веб-сайты и т.д.).
5. Апробирует научные результаты в республиканском и мировом масштабе через обсуждение на научных форумах, конференциях и симпозиумах.
6. Внедряет результаты научных изысканий на практику – в творческую, педагогическую и организационную деятельность в организациях культуры и образования в сфере искусства.
Знания:
1. Понимает актуальное состояние науки в сфере своих научных интересов.
2. Знает наиболее влиятельные научные организации, сообщества и объединения, а также рецензируемые издания в сфере своих научных интересов.
3. Знает Закон о Науке и иные законодательные акты, регулирующие научную деятельность в Республике Казахстан.
Возможность признания навыка
рекомендуется
Навык 2
Управление научно-исследовательскими проектами
Умения:
1. Инициирует и управляет научными проектами.
2. Организует исследовательские группы.
3. Организует международное сотрудничество в научных исследованиях.
4. Организует научные форумы, семинары, конференции и иные формы очного или заочного обсуждения результатов научных исследований.
Знания:
1. Знает методологию проектного менеджмента.
2. Знает принципы международного сотрудничества в области музыкознания.
3. Понимает систему финансирования научных проектов в Республике Казахстан.
Возможность признания навыка
рекомендуется
Навык 3
Экспертиза в области музыкального искусства и образования
Умения:
1. ДаҰт оценку качества научных и творческих проектов.
2. Оценивает образовательные программы в сфере музыкального искусства.
Знания:
1. Знает критерии оценки качества научных и творческих проектов.
2. Знает структуру образовательных программ в сфере музыкального искусства.
3. Знает нормативную базу Ассоциации европейских консерваторий.
Возможность признания навыка
рекомендуется
Трудовая функция 2
Проектно-управленческая деятельность в сфере культуры.
Навык 1
Планирование и координация работы предприятия
Умения:
1. Формирует миссию, концепцию и политику организации культуры или проектов с целью внедрения инновационных креативных предложений, решения актуальных вопросов музыкального искусства.
2. Владеет навыками стратегического и среднесрочного планирования творческой, международной, маркетинговой инвестиционно-финансовой деятельностью организации культуры.
Знания:
1. Знает основы стратегического и среднесрочного планирования.

3. Деректер мен ғылыми нәтижелерді жүйелейді.
4. Деректер мен ғылыми нәтижелерді әртүрлі форматта жариялайды (рецензияланған басылымдардағы ғылыми мәтіндер, жинақтар мен жинақтар, дерекқорлар мен веб-сайттар және т.б.).
5. Ғылыми форумдарда, конференцияларда және симпозиумдарда талқылау арқылы республикалық және әлемдік ауқымда ғылыми нәтижелерді сынақтан өткізеді.
6. Ғылыми ізденістердің нәтижелерін практикаға – өнер саласындағы мәдениет және білім беру ұйымдарындағы шығармашылық, педагогикалық және өнердегі ұйымдастырушылық қызметке енгізеді.
Білімдері:
1. Өзінің ғылыми қызығушылықтары саласындағы ғылымның өзекті жай-күйін түсінеді.
2. Ең ықпалды ғылыми ұйымдарды, қауымдастықтар мен бірлестіктерді, сондай-ақ өзінің ғылыми қызығушылықтары саласындағы рецензияланған басылымдарды біледі.
3. Ғылым туралы заңды және Қазақстан Республикасындағы ғылыми қызметті реттейтін өзге де заңнамалық актілерді біледі.
Дағдыларын тану мүмкіндігі
ұсынылады
2-дағды
Ғылыми-зерттеу жобаларын басқару
Шеберлік:
1. Ғылыми жобаларды бастайды және басқарады.
2. Зерттеу топтарын ұйымдастырады.
3. Ғылыми зерттеулерде халықаралық ынтымақтастықты ұйымдастырады.
4. Ғылыми форумдар, семинарлар, конференциялар және ғылыми зерттеулердің нәтижелерін сырттай немесе сырттай талқылаудың өзге де нысандарын ұйымдастырады.
Білімдері:
1. Жобалық менеджмент әдістемесін біледі.
2. Музыкатану саласындағы халықаралық ынтымақтастық қағидаттарын біледі.
3. Қазақстан Республикасындағы ғылыми жобаларды қаржыландыру жүйесін түсінеді.
Дағдыларын тану мүмкіндігі
ұсынылады
3-дағды
Музыкалық өнер және білім беру саласындағы сараптама
Шеберлік:
1. Ғылыми және шығармашылық жобалардың сапасына баға береді.
2. Музыкалық өнер саласындағы білім беру бағдарламаларын бағалайды.
Білімдері:
1. Ғылыми және шығармашылық жобалардың сапасын бағалау критерийлерін біледі.
2. Музыкалық өнер саласындағы білім беру бағдарламаларының құрылымын біледі.
3. Еуропалық консерваториялар қауымдастығының нормативтік базасын біледі.
Дағдыларын тану мүмкіндігі
ұсынылады
Еңбек функциясы 2
Мәдениет саласындағы жобалау-басқару қызметі.
1 дағды кәсіпорынның жұмысын жоспарлау және үйлестіру
Шеберлік:
1. Инновациялық шығармашылық ұсыныстарды енгізу, музыкалық өнердің өзекті мәселелерін шешу мақсатында мәдениетті немесе жобаларды ұйымдастырудың миссиясын, тұжырымдамасын және саясатын қалыптастырады.
2. Мәдениет ұйымының шығармашылық, халықаралық, маркетингтік инвестициялық-қаржылық қызметін стратегиялық және орта мерзімді жоспарлау дағдыларын меңгерген.
Білімдері:
1. Стратегиялық және орта мерзімді жоспарлаудың негіздерін біледі.

2. Знает основы менеджмента и предпринимательства в культуре.
Возможность признания навыка
рекомендуется
Умения:
Навык 2
Управление научно-творческими проектами
1. Организует работу коллектива.
2. Оценивает уровень компетенций (мастерства) специалистов в области музыкального искусства.
3. Владеет методологией внедрения современных технологий на практике создания музыкальных произведений.
Знания:
1. Знает Основы права РК.
2. Знает Авторское право.

2. Мәдениеттегі менеджмент пен кәсіпкерліктің негіздерін біледі.
Дағдыларын тану мүмкіндігі
ұсынылады
Шеберлік:
2-дағды ғылыми-шығармашылық жобаларды басқару
1. Ұжымның жұмысын ұйымдастырады.
2. Музыкалық өнер саласындағы мамандардың құзыреттілік (шеберлік) деңгейін бағалайды.
3. Музыкалық шығармаларды жасау практикасында заманауи технологияларды енгізу әдіснамасын меңгерген.
Білімдері:
1. ҚР құқық негіздерін біледі.
2. Авторлық құқықты біледі.

Приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 17 июля 2017 года № 209 "Об утверждении Типовых квалификационных характеристик должностей руководителей, специалистов и других служащих государственных организаций культуры" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15495)
Руководитель (директор) зрелищной и театрально-зрелищной организации (театры, концертные организации, цирки)
Связь с системой образования и квалификации
Уровень образования:
высшее или послевузовское
(уровень
МСКО - 8).
Специальность:
Музыковедение
Квалификация:
Доктор философии PhD
Требования к опыту работы
Профессиональное образование
Глава 4. Технические данные профессионального стандарта
9. Наименование государственного органа:
Министерство культуры и информации Республики Казахстан
Исполнитель: Борамбаев Н.М., +7 (705) 160 57 01, n.borambaev@mki.gov.kz
Организации (предприятия) участвующие в разработке:
1) Казахский национальный университет искусств, г. Астана:
Акпарова Галия Толегеновна +77028270613 gakparova@mail.ru
Харламова Татьяна Валерьевна +77758571569 itiha@mail.ru
2) Казхская национальная консерватория им.Курмангазы, г. Алматы:
Кокишева Марлена Тастемировна +7 747 143 4250 marlena_07@mail.ru
Недлина Валерия Ефимовна +7 707 353 9925 leranedlin@gmail.com
11. Отраслевой совет по профессиональным квалификациям: 10 января 2024 года.
12. Национальный орган по профессиональным квалификациям: 29 ноября 2023 года.
13. Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен": 15 февраля 2024 года.
14. Номер версии и год выпуска: версия 1, 2024 год.
15. Дата ориентировочного пересмотра: 2027 год.
Приложение 18
к приказу Министра
культуры и информации
Республики Казахстан
от 17 апреля 2024 года № 150
Профессиональный стандарт: "Оператор (по видам)"
Глава 1. Общие положения
1. Область применения профессионального стандарта: профессиональный стандарт "Оператор (по видам)" (далее – профессиональный стандарт) разработан в соответствии с пунктом 5 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях" в целях обучения персонала на предприятиях, признания профессиональной квалификации работников и выпускников организаций образования и решений широкого круга задач в области управления персоналом в организациях и на предприятиях и применяется в сфере культуры.
2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) информальное образование – вид образования, получаемый в ходе повседневной деятельности вне организаций образования и организаций, предоставляющих образовательные услуги, и не сопровождаемый выдачей документа, подтверждающего результаты обучения;

"Мемлекеттік мәдениет ұйымдары басшыларының, мамандарының және басқа да қызметкерлерінің лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2017 жылғы 17 шілдедегі № 209 бұйрығы (Нормативтік-құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеуіндегі тізбесінде № 15495 болып тіркелген)
Ойын-сауық және театр-ойын-сауық ұйымының (театрлар, концерттік ұйымдар, цирктер) басшысы (директоры)
Білім беру және біліктілік жүйесімен байланыс
Білім деңгейі:
жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі
(деңгей
ББХСЖ -8).
Мамандығы:
Музыкатану
Біліктілік:
Философия докторы PhD
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар
Кәсіптік білімі
4-тарау. Кәсіптік стандарттың техникалық деректері
9. Мемлекеттік органның атауы:
Қазакстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлігі
Орындаушы: Борамбаев Н.М., +7 (705) 160 57 01, n.borambaev@mki.gov.kz
10. Әзірлеуге қатысатын ұйымдар (кәсіпорындар):
1) Қазақ ұлттық өнер университеті:
Акпарова Галия Толегеновна gakparova@mail.ru, +77028270613,
Харламова Татьяна Валерьевна itiha@mail.ru, +77758571569.
2) Құрманғазы атындағы Қазақ ұлттық консерваториясы:
Кокишева Марлена Тастемировна marlena_07@mail.ru, +7 747 143 4250,
Недлина Валерия Ефимовна leranedlin@gmail.com, +7 707 353 9925.
11. Кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңес: 2024 жылғы 10 қаңтар.
12. Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық орган: 2023 жылғы 29 қараша.
13. "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы: 2024 жылғы 15 ақпан.
14. Нұсқа нөмірі және шығарылған жылы: нұсқа 1, 2024 жыл.
15. Бағдарлы қайта қарау күні: 2027 жыл.
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және ақпарат
министрінің
2024 жылғы 17 сәуірдегі
№ 150 бұйрығына
18-қосымша
Кәсіптік стандарт: "Оператор (түрлері бойынша)"
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Кәсіптік стандарттың қолданылу аясы: "Оператор (түрлері бойынша)" кәсіптік стандарты (бұдан әрі - кәсіптік стандарт) "Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 5-тармағына сәйкес және кәсіпорындарда персоналды оқытуға, білім беру ұйымдары қызметкерлері мен түлектерінің кәсіптік біліктілігін тануға және ұйымдарда және ұйымдарда персоналды басқару саласындағы кең ауқымды міндеттерді шешу мақсатында әзірленді және мәдениет саласында қолданылады.
2. Осы кәсіптік стандартта мынадай терминдер, анықтамалар мен қысқартулар қолданылады:
1) ақпараттық білім беру – білім беру ұйымдарынан және білім беру қызметтерін ұсынатын ұйымдардан тыс күнделікті қызмет барысында алынатын және оқыту нәтижелерін растайтын құжатты берумен сүйемелденбейтін білім беру түрі;

2) знание – изученная и усвоенная информация, необходимая для выполнения действий в рамках профессиональной задачи;
3) навык – способность применять знания и умения, позволяющая выполнять профессиональную задачу целиком;
4) профессия – род занятий, осуществляемый физическим лицом и требующий определенной квалификации для его выполнения.
3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) НРК – национальная рамка квалификаций;
2) ОРК – отраслевая рамка квалификаций;
3) ОКЭД – общий классификатор видов экономической деятельности;
4) ЕТКС – единый тарифно-квалификационный справочник;
5) КС – квалификационный справочник;
6) МСКО – международная стандартная классификация образования.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Оператор (по видам).
5. Код профессионального стандарта: R91011019.
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
R Искусство, развлечения и отдых.
90 Деятельность в области творчества, искусства и развлечений;
90.0 Деятельность в области творчества, искусства и развлечений;
91.01 Деятельность, способствующая проведению культурно-зрелищных мероприятий;
91.01.1 Деятельность фильмо- и фонотек.
7. Краткое описание профессионального стандарта: Кинематографическая деятельность: деятельность, способствующая созданию произведений по всем видам киноискусства (художественное, документальное, телевизионное).
8. Перечень карточек профессий:
1) Оператор постановщик - 6 уровень ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "Оператор постановщик":
Код группы:
3521-2
Код наименования занятия:
3521-2-005
Наименование профессии:
Оператор постановщик
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Искусство
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
портфолио
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
2654-4-004 Оператор постановщик
2642-1-006 Кинооператор-корреспондент
3521-2-003 Кинооператор
3521-2-008 Телеоператор
3521-2-002 Видеооператор
3521-2-001 Ассистент оператора (видео-, теле-, звуко-)
Основная цель деятельности:
Обеспечение создания визуального художественного произведения, используя современные технологии операторской съемки и обработки изображения, совместно с режиссером, автором сценария, актерами, художником и другими членами съемочной группы.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:

2) білім – кәсіптік міндет шеңберінде іс-әрекеттерді орындау үшін қажетті зерделенген және меңгерілген ақпарат;
3) дағды – кәсіби тапсырманы толығымен орындауға мүмкіндік беретін білім мен дағдыларды қолдану қабілеті;
4) мамандық – жеке тұлға жүзеге асыратын және оны орындау үшін белгілі бір біліктілікті талап ететін кәсіп түрі.
3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады:
1) ҰБШ – ұлттық біліктілік шеңбері;
2) СБШ – салалық біліктілік шеңбері;
3) ЭҚТЖЖ – экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші;
4) БТБА – бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы;
5) БА – біліктілік анықтамалығы;
6) БХСЖ – білім берудің халықаралық стандартты жіктемесі.
2-тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: Оператор (түрлері бойынша).
5. Кәсіптік стандарттың коды: R91011019.
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
R Өнер, ойын-сауық және демалыс.
90 Шығармашылық, өнер және ойын-сауық саласындағы қызмет
90.0 Шығармашылық, өнер және ойын-сауық саласындағы қызмет
90.01 Мәдени-сауық іс-шараларын өткізуге ықпал ететін қызмет
91.01.1 Фильм және фонотека қызметі.
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: Кинематографиялық қызмет: кино өнерінің барлық түрлері (көркем, деректі, телевизиялық) бойынша туындылар жасауға ықпал ететін қызмет.
8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
Қоюшы оператор - 6 СБШ-нің деңгейі.
3-тарау. Кәсіптер карточкалары
9. Кәсіптің карточкасы "Қоюшы оператор":
Топтың коды:
3521-2
Қызмет атауының коды:
3521-2-005
Кәсіптің атауы:
Қоюшы оператор
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Өнер
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
портфолио
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Қажет емес
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2654-4-004 Қоюшы оператор
2642-1-006 Кинооператор-корреспондент
3521-2-003 Кинооператор
3521-2-008 Телеоператор
3521-2-002 Видеооператор
3521-2-001 Оператордың көмекшісі (видео-, теле-, звуко-)
Қызметтің негізгі мақсаты:
Режиссермен, сценарий авторымен, актерлермен, суретшімен және түсірілім тобының басқа мүшелерімен бірлесіп, операторлық Түсірілім мен бейнені өңдеудің заманауи технологияларын пайдалана отырып, көрнекі көркем туынды жасауды қамтамасыз ету
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:

1. Осуществление съемки в павильоне, с выполнением при необходимости функции оператора-постановщика;
2. Осуществление производственного процесса подготовки и создания постановочных программ с помощью операторской техники;
3. Руководство работой других операторов и технического обслуживающего персонала.
Дополнительные трудовые функции:
1. Использование технических средств для достижения необходимых художественных эффектов;
2. Выезд съемочной группы в экспедицию.
Трудовая функция 1:
Осуществление съемки в павильоне, с выполнением при необходимости функции оператора-постановщика
Навык 1:
Организация и реализация новых проектов в сфере кино.
Умения:
1. Пользоваться приемами композиции кадра и световым решением;
2. Работать со съемочной техникой, светотехникой и оптическими аксессуарами;
3. Определять место для всех необходимых камер;
4. Выбирать правильную композицию.
Знания:
1. Основы композиции и экспонометрии;
2. Законы монтажа, системы нелинейного монтажа;
3. Владеть необходимыми навыками визуального, технического исполнения;
4. Уметь использовать съемочную и осветительную технику.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Творческое применение элементов других искусств: с учетом синтетичности киноискусства и современнным уровнем развития телевизионного искусства.
Умения:
1. Владеть основами новейших, современных технологий кинопроизводства;
2. Уметь профессионально работать с осветительными приборами и вспомогательной операторской техникой;
3. Уметь осуществлять на высоком художественном уровне полный цикл целенаправленной работы с творческим коллективом (автор сценария, режиссер, художник, звукорежиссер).
Знания:
1. Создавать изобразительный ряд произведений кино и телевидения;
2. Проявлять креативность профессионального мышления, находить нестандартные художественно-технические решения;
3. Знать достижения в области новейшей вспомогательной операторской техники.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Осуществление производственного процесса подготовки и создания постановочных программ с помощью операторской техники
Навык 1:
Возглавлять разработку режиссерского сценария, раскадровок, как основного творческо-производственного документа создания фильма.
Умения:
1. Работать со съемочной техникой, светотехникой и оптическими аксессуарами в разных климатических условиях;
2. Определять место для всех необходимых камер;
3. Реализовывать средствами операторского оборудования режиссерский или журналистский замысел на съемочной площадке.
Знания:
1. Принципы и правила использования съемочного оборудования;
2. Основополагающие принципы функционирования организаций отрасли.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Разработка визуально- изобразительного решения фильма
Умения:

1. Қажет болған жағдайда қоюшы-оператордың функцияларын орындай отырып, павильонда түсіруді жүзеге асыру
2. Операторлық техниканың көмегімен қойылым бағдарламаларын дайындау мен құрудың өндірістік процесін жүзеге асыру;
3. Басқа операторлар мен техникалық қызмет көрсету персоналының жұмысына басшылық жасау
Қосымша еңбек функциялары:
1. Қажетті көркемдік әсерлерге қол жеткізу үшін техникалық құралдарды пайдалану;
2. Түсірілім тобының экспедицияға шығуы.
Еңбек функциясы 1:
Қажет болған жағдайда қоюшы-оператордың функцияларын орындай отырып, павильонда түсіруді жүзеге асыру
Дағды 1:
Кино саласында жаңа жобаларды ұйымдастыру және іске асыру.
Машықтар:
1. Жақтау композициясының әдістерін және жарық шешімін қолдану;
2. Түсірілім техникасымен, жарық техникасымен және оптикалық аксессуарлармен жұмыс істеу;
3. Барлық қажетті камералардың орнын анықтау;
4. Дұрыс композицияны таңдау.
Білімдер:
1. Композиция және экспонометрия негіздері;
2. Орнату заңдары, сызықтық емес орнату жүйелері;
3. Қажетті визуалды, техникалық орындау дағдыларын меңгеру;
4. Түсіру және жарықтандыру техникасын қолдана білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Басқа өнер элементтерін шығармашылық қолдану: кино өнерінің синтетикасын және теледидар өнерінің қазіргі даму деңгейін ескере отырып.
Машықтар:
1. Кино өндірісінің жаңа, заманауи технологияларының негіздерін меңгеру;
2. Жарықтандыру құрылғыларымен және қосалқы операторлық техникамен кәсіби жұмыс істей білу;
3. Шығармашылық ұжыммен (сценарий авторы, режиссер, суретші, дыбыс инженері) мақсатты жұмыстың толық циклін жоғары көркемдік деңгейде жүзеге асыра білу.
Білімдер:
1. Фильмдер мен теледидарлардың бейнелеу сериясын жасай білу;
2. Кәсіби ойлаудың креативтілігін көрсету, стандартты емес көркемдік-техникалық шешімдерді табу;
3. Жаңа көмекші операторлық техника саласындағы жетістіктерді білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Операторлық техниканың көмегімен қойылым бағдарламаларын дайындау мен құрудың Өндірістік процесін жүзеге асыру
Дағды 1:
Фильм түсірудің негізгі шығармашылық-өндірістік құжаты ретінде режиссерлік сценарийді, сюжеттік тақталарды әзірлеуге жетекшілік ету.
Машықтар:
1. Әртүрлі климаттық жағдайларда түсіру техникасымен, жарық техникасымен және оптикалық аксессуарлармен жұмыс істеу.
2. Барлық қажетті камералардың орнын анықтау;
3. Түсірілім алаңында операторлық жабдықтың көмегімен режиссерлік немесе журналистік ойды жүзеге асыру.
Білімдер:
1. Түсіру жабдықтарын пайдалану принциптері мен ережелері;
2. Сала ұйымдарының жұмыс істеуінің негізгі қағидаттары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Фильмнің визуалды шешімін әзірлеу
Машықтар:

1. Настраивать экспозицию и фокусное расстояние;
2. Передавать настроение и атмосферу события;
3. Пользоваться приемами композиции кадра и светового решения.
Знания:
1. Перспектива видеокадра;
2. Принципы и правила использования съемочного оборудования.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 3:
Руководство работой других операторов и технического обслуживающего персонала
Навык 1:
Разработка визуального изобразительного решения фильма.
Умения:
1. Определение сцен, нуждающихся в использовании вспомогательного операторского оборудования;
2. Руководство работой ассистента оператора и другого технического персонала.
Знания:
1. Законы видеомонтажа, системы нелинейного монтажа;
2. Функции оператора-постановщика.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Разработка пространственного решения кадров с помощью выразительных средств изображения.
Умения:
1. Умеет разрабатывать в качестве оператора-постановщика пространственное решение кадров через фоны, планы, движения камеры, ракурсов и визуальные эффекты.
Знания:
1. Выразительные возможности изображения, технические приемы, средства и особенности их применения;
2. Принципы постановочной работы оператора и его группы (осветители, фокуспуллеры, пиротехники, дольщики т.д.).
Возможность признания навыка:
-
Дополнительная трудовая функция 1:
Использование технических средств для достижения необходимых художественных эффектов
Навык 1:
Создавать художественные эффекты
Умения:
1. Настраивать экспозицию и фокусное расстояние;
2. Пользоваться приемами композиции кадра и светового решения;
3. Передавать настроение и атмосферу события.
Знания:
1. Принципы и правила использования съемочного оборудования.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Применять принципы работы современных информационных технологий и использовать их для решения задач профессиональной творческой деятельности
Умения:
1. Уметь осуществлять поиск и систематизацию информации в сети Интернет;
2. Владеть навыками применения современных информационных технологий для решения задач профессиональной деятельности особенно компьютерных программ по анимации.
Знания:
1. Принципы работы современных информационных технологий;
2. Особенности поиска информации в области искусства.
Возможность признания навыка:
-
Дополнительная трудовая функция 2:
Выезд съемочной группы в экспедицию.
Навык 1:
Перспективное и текущее планирование. Претворение в жизнь общенациональных задач киноискусства.
Умения:
1. Работать со съемочной техникой, светотехникой и оптическими аксессуарами в разных климатических условиях;
2. Определять место для всех необходимых камер;

1. Экспозиция мен фокустық қашықтықты реттеу;
2. Оқиғаның көңіл-күйі мен атмосферасын жеткізу;
3.Кадр композициясы мен жарық шешімінің әдістерін қолдану.
Білімдер:
1. Бейне кадрдың перспективасы;
2. Түсіру жабдықтарын пайдалану принциптері мен ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 3:
Басқа операторлар мен техникалық қызмет көрсету персоналының жұмысына басшылық жасау
Дағды 1:
Фильмнің визуалды шешімін әзірлеу.
Машықтар:
1. Көмекші операторлық Жабдықты пайдалануды қажет ететін көріністерді анықтау;
2. Оператор ассистентінің және басқа да техникалық персоналдың жұмысына басшылық жасау
Білімдер:
1. Бейне монтаждау заңдары, сызықтық емес монтаждау жүйелері;
2. Қоюшы-оператордың функциялары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Разработка пространственного решения кадров с помощью выразительных средств изображения.
Машықтар:
1. Қоюшы-оператор ретінде фон, жоспар, камера қозғалысы, бұрыштар және визуалды эффекттер арқылы кадрлардың кеңістіктік шешімін дамыта алады.
Білімдер:
1. Кескіннің экспрессивті мүмкіндіктері, техникалық әдістері, құралдары және оларды қолдану ерекшеліктері;
2. Оператордың және оның тобының қойылым жұмысының принциптері (жарықтандырғыштар, фокуспуллерлер, пиротехниктер, арбашылар және т.б.).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Қосымша еңбек функциясы 1:
Қажетті көркемдік әсерлерге қол жеткізу үшін техникалық құралдарды пайдалану
Дағды 1:
Көркем эффекттер жасау
Машықтар:
1. Экспозиция мен фокустық қашықтықты реттеу;
2. Кадр композициясы мен жарық шешімінің әдістерін қолдану;
3. Оқиғаның көңіл-күйі мен атмосферасын жеткізу.
Білімдер:
1. Түсіру жабдықтарын пайдалану принциптері мен ережелері;
2. Кадр перспективасы;
3. Композиция және экспонометрия негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Заманауи ақпараттық технологиялардың жұмыс принциптерін қолдану және оларды кәсіби шығармашылық қызметтің міндеттерін шешу үшін пайдалану
Машықтар:
1. Интернет желісінде ақпаратты іздеуді және жүйелеуді жүзеге асыра білу;
2. Кәсіби қызметтің міндеттерін шешу үшін заманауи ақпараттық технологияларды қолдану дағдыларын меңгеру, әсіресе компьютерлік анимация бағдарламалары.
Білімдер:
1. Заманауи ақпараттық технологиялардың жұмыс принциптері;
2. Өнер саласындағы ақпаратты іздеу ерекшеліктері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Қосымша еңбек функциясы 2:
Түсірілім тобының экспедицияға шығуы.
Дағды 1:
Перспективалық және ағымдағы жоспарлау.
Кино өнерінің жалпыұлттық міндеттерін іске асыру.
Машықтар:
1. Әртүрлі климаттық жағдайларда түсіру техникасымен, жарық техникасымен және оптикалық аксессуарлармен жұмыс істеу;
2. Барлық қажетті камералардың орнын анықтау;

3. Реализовывать средствами операторского оборудования режиссерский замысел на съемочной площадке.
Знания:
1. Передовой отечественный и зарубежный опыт операторской работы;
2. Принципы и правила использования съемочного оборудования на натуре;
3. Правила охраны труда, производственной санитарии и пожарной безопасности.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Адаптивность
Ответственность
Пунктуальность
Самостоятельность и ответственность
Сотрудничество и взаимодействие
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Телеоператор
6
Видеооператор
Глава 4. Технические данные профессионального стандарта
10. Наименование государственного органа:
Министерство культуры и информации Республики Казахстан
Исполнитель:
Борамбаев Нурбек Медерович, +7 (705) 160 57 01,
11. Организации (предприятия) участвующие в разработке:
Республиканское государственное учреждение "Казахская национальная академия искусств им.Т.К. Жургенова":
Ученый секретарь УМО-ГУП по направлению "Искусство" на базе Казахской национальной академии искусств им. Т. Жургенова - Гизатова Г.Б.,
маг.иск., старший преподаватель - Ыдырыс З.
Разработчики:
Республиканское государственное учреждение "Казахский национальный университет искусств": старший преподаватель Абдикаримов М.А. +77027235963 markus-kz@mail.ru
12. Отраслевой совет по профессиональным квалификациям: 10 января 2024 года.
13. Национальный орган по профессиональным квалификациям: 29 ноября 2023 года.
14. Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен": 15 февраля 2024 года.
15. Номер версии и год выпуска: версия 1, 2024 год.
16. Дата ориентировочного пересмотра: 2027 год.
Приложение 19
к приказу Министра
культуры и информации
Республики Казахстан
от 17 апреля 2024 года № 150
Профессиональный стандарт: "Художник по обработке дерева"
Глава 1. Общие положения
1. Область применения профессионального стандарта: профессиональный стандарт "Художник по обработке дерева" (далее – профессиональный стандарт) разработан в соответствии с пунктом 5 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях", в целях обучения персонала на предприятиях, признания профессиональной квалификации работников и выпускников организаций образования и решений широкого круга задач в области управления персоналом в организациях и на предприятиях и применяется в сфере культуры.
2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) информальное образование – вид образования, получаемый в ходе повседневной деятельности вне организаций образования и организаций, предоставляющих образовательные услуги, и не сопровождаемый выдачей документа, подтверждающего результаты обучения;

3. Түсірілім алаңында операторлық жабдықтың көмегімен режиссерлік ойды іске асыру.
Білімдер:
1. Отандық және шетелдік озық операторлық жұмыс тәжірибесі;
2. Түсірілім жабдықтарын табиғатта пайдалану принциптері мен ережелері;
3. Еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі ережелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Бейімділік
Жауапкершілік
Ұқыптылық
Дербестік және жауапкершілік
Ынтымақтастық және өзара іс-қимыл
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Бейнеоператор
6
Телеоператор
4-тарау. Кәсіптік стандарттың техникалық деректері
10. Мемлекеттік органның атауы:
Қазакстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлігі
Орындаушы:
Борамбаев Нурбек Медерович, +7 (705) 160 57 01, n.borambaev@mki.gov.kz
11. Әзірлеуге қатысатын ұйымдар (кәсіпорындар):
"Т.Жүргенов атындағы Қазақ ұлттық өнер академиясы" РММ
Ғылыми хатшы - Гизатова Г.Б., өнертану магистрі, аға оқытушы - Ыдырыс З.
Орындаушылар:
"Қазақ ұлттық өнер университеті" РММ аға оқытушысы М.А.Әбдікәрімов +77027235963 markus-kz@mail.ru
12. Кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңес: 2024 жылғы 10 қаңтар.
13. Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық орган: 2023 жылғы 29 қараша.
14. "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы: 2024 жылғы 15 ақпан.
15. Нұсқа нөмірі және шығарылған жылы: нұсқа 1, 2024 жыл.
16. Бағдарлы қайта қарау күні: 2027 жыл.
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және ақпарат
министрінің
2024 жылғы 17 сәуірдегі
№ 150 бұйрығына
19-қосымша
Кәсіптік стандарт: "Ағаш өңдеуші-суретші"
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Кәсіптік стандарттың қолданылу аясы: "Ағаш өңдеуші-суретші" кәсіптік стандарты (бұдан әрі – кәсіптік стандарт) "Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабы 5-тармағына сәйкес және кәсіпорындарда персоналды оқытуға, білім беру ұйымдары қызметкерлері мен түлектерінің кәсіптік біліктілігін тануға және ұйымдарда және ұйымдарда персоналды басқару саласындағы кең ауқымды міндеттерді шешу мақсатында әзірленіп, мәдениет саласында қолданылады.
2. Қазақстан осы кәсіби стандартта мынадай терминдер мен анықтамалар қолданылады:
1) ақпараттық білім беру - білім беру ұйымдарынан және білім беру қызметтерін ұсынатын ұйымдардан тыс күнделікті қызмет барысында алынатын және оқыту нәтижелерін растайтын құжатты берумен сүйемелденбейтін білім беру түрі;

2) знание – изученная и усвоенная информация, необходимая для выполнения действий в рамках профессиональной задачи;
3) навык – способность применять знания и умения, позволяющая выполнять профессиональную задачу целиком;
4) профессия – род занятий, осуществляемый физическим лицом и требующий определенной квалификации для его выполнения.
3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) НРК – национальная рамка квалификаций;
2) ОРК – отраслевая рамка квалификаций;
3) ОКЭД – общий классификатор видов экономической деятельности;
4) ЕТКС – единый тарифно-квалификационный справочник;
5) КС – квалификационный справочник;
6) МСКО – Международная стандартная классификация образования.
7) АКДПИ – Алматинский колледж декоративно-прикладного искусства:
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Художник по обработке дерева.
5. Код профессионального стандарта: R90020.
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
R Искусство, развлечения и отдых.
90 Деятельность в области творчества, искусства и развлечений.
90.0 Деятельность в области творчества, искусства и развлечений.
90.03 Художественное и литературное творчество
90.03.0 Художественное и литературное творчество
7. Краткое описание профессионального стандарта: Деятельность скульпторов, художников, художников-мультипликаторов, граверов, офортистов и т.д., работающих индивидуально.
7. Перечень карточек профессий:
1) Художник народных художественных промыслов - 4 уровень ОРК;
2) Художник народных художественных промыслов - 6 уровень ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "Художник народных художественных промыслов":
Код группы:
7317-1
Код наименования занятия:
7317-1-013
Наименование профессии:
Художник народных художественных промыслов
Уровень квалификации по ОРК:
4
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 17 июля 2017 года № 209 "Об утверждении Типовых квалификационных характеристик должностей руководителей, специалистов и других служащих государственных организаций культуры" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15495)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Декоративно-прикладное искусство и народные промыслы (по профилям)
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Не требуется
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
7317-1-013 Художник народных художественных промыслов
7317-2-004 Гравировщик дерева,
7317-9-012 Обработчик художественных изделий из дерева и папье-маше.
7315 Ремесленники по дереву (кроме изготовления мебели):
Основная цель деятельности:
Разработка эскиза и участие в процессе изготовления деталей и/или изделий декоративно-прикладного искусства из дерева
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Выполнение эскизов изделий декоративно-прикладного искусства
2. Выбор эскиза и техники его исполнения
Дополнительные трудовые функции:
1. Изготовление изделия декоративно-прикладного искусства
Трудовая функция 1:
Выполнение эскизов изделий декоративно-прикладного искусства
Навык 1:
Сбор материала
Умения:
1. Создание эскиза по собранному материалу.
Знания:
1. Знать историю возникновения изделий декоративно-прикладных изделий.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
ая задача): Выполнить эскизно-проектную часть
Умения:
1. Применять основы композиции.
2. Уметь составить эскизы.
3. Найти размер и выбрать формат эскиза.
4. Использовать композиционные законы.
5. Уметь использовать этнодизайн в композиционном решении.
Знания:
1. Знать основы изобразительной грамоты, законы построения композиции.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Выбор эскиза и техники его исполнения
Навык 1:
Выбор эскиза и исполнение
Умения:
1. Применять законы композиции.
2. Уметь выделять главное от второстепенного.
3. Владеть графическими приемами передачи материала.
Знания:
1. Знать историю возникновения изделий декоративно-прикладных изделий.
2. Знать законы композиции.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Техника исполнения эскиза в материале
Умения:
1. Уметь работать с материалом и знать его свойства и характеристики.
2. Уметь применять традиционные навыки народного искусства в материал.
Знания:
1. Знать свойства материала.
2. Знать технологию процесса нанесение эскиза при исполнение материала.
Возможность признания навыка:
-
Дополнительная трудовая функция 1:
Изготовление изделия декоративно-прикладного искусства
Навык 1:
Изготовить изделие декоративно-прикладного искусства из дерева
Умения:
1. Владеть различными приемами изготовления изделий декоративно-прикладного искусства из дерева.
2. Умение выполнить изделие согласно проектной части и соблюдать весь технологический процесс.
3. Владеть способами устранения дефектов, недостатков.
Знания:
1. Знать технологию материала.
2. Технологию процесса при изготовлении изделия из дерева.
3. Казахские народные ремесла.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Декорирование изделия
Умения:
1. Уметь применять традиционные методы с использованием новых технологий.
2. Владеть различными видами резьбы по дереву.
Знания:
1. Способов инкрустации декорирование различных материалов в виде вставок из кости, кожи, металла и т.д.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Адаптивность
Ответственность
Пунктуальность
Терпеливость
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
4
Ассистент художника по обработке дерева изделиям
4
Ассистент дизайнера
4
Реставратор элементов изделия (по дереву)
4
Художник-бутафор
4
Ремесленники по дереву (кроме изготовления мебели)

2) білім - кәсіптік міндет шеңберінде іс-әрекеттерді орындау үшін қажетті зерделенген және меңгерілген ақпарат;
3) дағды - кәсіби тапсырманы толығымен орындауға мүмкіндік беретін білім мен дағдыларды қолдану қабілеті;
4) мамандық – жеке тұлға жүзеге асыратын және оны орындау үшін белгілі бір біліктілікті талап ететін кәсіп түрі.
3. Қысқартулар мен аббревиатуралардың толық жазылуы:
1) ҰБШ – Ұлттық біліктілік шеңбері;
2) СБШ – Салалық біліктілік шеңбері;
3) ЭҚЖЖ – Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші;
4) ЖОО-жоғары оқу орны;
5) БТБА – Бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы;
6) БА – Біліктілік анықтамалығы;
7) ББХСК – Білім берудің халықаралық стандартты классификациясы;
2-тарау. Кәсіби стандарттың төлқұжаты
4. Кәсіби стандарттың атауы: Ағаш өңдеуші-суретші.
5. Кәсіби стандарттың реттік нөмірі: R90020.
6. ЭҚЖЖ бойынша секцияның, бөлімнің, топтың, кластың және ішкі кластың атаулары:
R. Өнер, ойын-сауық және демалыс;
90 Деятельность в области творчества, искусства и развлечений;
90.0 Деятельность в области творчества, искусства и развлечений;
90.04 Концерт және театр залдарының қызметі;
90.04.0 Концерт және театр залдарының қызметі.
7. Кәсіби стандарттың қысқаша сипаттамасы: Ағаш бойынша сәндік-қолданбалы өнер суретшісінің кәсіби шығармашылық қызметі.
8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
1) Ағаш өңдеуші-суретші - СБШ 4-ші деңгейі;
2) Ағаш өңдеуші-суретші - СБШ 6-шы деңгейі.
3-тарау. Кәсіп карточкалары
9. Кәсіп карточкасы: "Ағаш өңдеуші-суретші"
Код:
7317-1
Топ коды:
7317-1-013
Мамандық:
Ағаш өңдеуші- суретші
Мамандықтың басқа мүмкін атаулары:
7317-1-013 Халық көркем кәсібінің суретшісі
7317-2-004 Ағашты нақыштаушы,
7317-9-012 Ағаштан және папье-машеден жасалған көркем бұйымдарды өңдеуші.
СБШ бойынша біліктілік
деңгейі:
4
Қызметтің негізгі мақсаты:
Нобай жасау және ағаштан сәндік-қолданбалы өнер бөлшектерін және/немесе бұйымдарын жасау үдерісіне қатысу
Еңбек функциялары:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Ағаш сәндік-қолданбалы өнер бұйымдарына арналған нобайларды орындау.
2. Нобайды және оны орындау техникасын таңдау.
3. Сәндік-қолданбалы өнер бұйымдарын жасау.
Қосымша еңбек функциялары:
1 Еңбек функциясы
Сәндік-қолданбалы өнер бұйымдарының нобайларын әзірлеу
1 міндет
Нобайлық-жобалық бөлігін орындау
Дағдылар:
1. Сурет және кескіндеме негіздерін қолдану
2. Композиция негіздерін қолдану
3. Нобайды жасай білу
4. Өлшемді тауып, нобай пішімін таңдау
5. Композиция заңдарын қолдану
6. Этнодизайнды композициялық шешімде қолдана білу
Білім:
1. Сәндік-қолданбалы бұйымдардың тарихын білу
2. Бейнелеу сауаттылығының негіздерін, композицияны құру заңдылықтарын білу
2 Еңбек функциясы
Нобайды және оны орындау техникасын таңдау
1 міндет
Нобайды және орындау техникасын таңдау
Дағдылар:
1. Композиция заңдарын қолдану
2. Маңызды істі бірінші сатыға қоя білу
3. Материалды жеткізудің графикалық әдістерін меңгеру
4. Материалмен жұмыс істей білу және оның қасиеттері мен сипаттамаларын білу.
Білім:
1. Сәндік-қолданбалы бұйымдардың тарихын білу
2. Композиция заңдарын білу
3 Еңбек функциясы
Сәндік-қолданбалы өнер бұйымдарын жасау
1 міндет
Ағаштан сәндік-қолданбалы өнер бұйымын жасау
Дағдылар:
1. Ағаштан сәндік-қолданбалы өнер бұйымдарын жасаудың әртүрлі тәсілдерін меңгеру
2. Жаңа технологияларды қолдана отырып, дәстүрлі халықтық өнер дағдыларын қолдана білу.
3. Ағашқа әртүрлі түрлі ою салуды білу.
4. Өнімді жобаға сәйкес орындау және бүкіл технологиялық үдерісті сақтау
5. Ақауларды, кемшіліктерді жою тәсілдерін меңгеру
Білім:
1. Материал технологиясын білу
2. Ағаштан бұйым жасау кезіндегі үдеріс технологиясын білу
3. Қазақ халық кәсіптерін білу
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар
Бөлшектерге назар аудару, үдеріске барынша көңіл қою, ептілік, шыдамдылық, дамыған ұсақ моторика, адал ниеттілік, тұлғааралық құзыреттілік, өзін-өзі реттеу және жеке тиімділік, кәсіптің маңыздылығын түсіну қабілеті.
СБШ аясындағы басқа мамандықтармен байланыс
4
Суретші-бутафор
4
Ағаш шеберлері (жиһаз жасаудан басқа)
БТБА немесе БА немесе мамандықтың басқа анықтамалықтарымен байланыс
"Мемлекеттік мәдениет ұйымдары басшыларының, мамандарының және басқа да қызметкерлерінің лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2017 жылғы 17 шілдедегі № 209 бұйрығы (Нормативтік-құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеуіндегі тізбесінде № 15495 болып тіркелген)
Мамандық: суретші
Білім беру және біліктілік жүйесімен байланыс
Білім деңгейі:
техникалық және кәсіби (ББХСК деңгейі - 4).
Мамандығы:
Сәндік-қолданбалы өнер және халық кәсіпшілігі (бейіні бойынша)
Біліктілік:
Сәндік-қолданбалы өнер суретшісі

10. Карточка профессии "Художник народных художественных промыслов":
Код группы:
7317-1
Код наименования занятия:
7317-1-013
Наименование профессии:
Художник народных художественных промыслов
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 17 июля 2017 года № 209 "Об утверждении Типовых квалификационных характеристик должностей руководителей, специалистов и других служащих государственных организаций культуры" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15495)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Искусство
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Не требуется
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
7317-1-013 Художник народных художественных промыслов
7317-2-004 Гравировщик дерева,
7317-9-012 Обработчик художественных изделий из дерева и папье-маше.
7315 Ремесленники по дереву (кроме изготовления мебели):
Основная цель деятельности:
Изготовление уникальных и эксклюзивных изделий/работ декоративно-прикладного искусства из дерева
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. 1. Создавать художественные образы, воплощать их в произведениях декоративно-прикладного искусства.
2. Совершенствовать собственный творческий потенциал
Дополнительные трудовые функции:
1. Обеспечивать реализацию произведений искусства/работ
2. Организовывать творческое взаимодействие с партнерами и производственными работниками (цеха)
Трудовая функция 1:
1. Создавать художественные образы, воплощать их в произведениях декоративно-прикладного искусства.
Навык 1:
Применение практических и теоретических знаний и умений в области изобразительного искусства
Умения:
1. Создавать художественные образы, замыслы.
2. Собирать, анализировать и систематизировать подготовительный материал при проектировании изделий дерева.
3. Уметь разрабатывать дизайн современных изделий, аксессуаров, сувенирной продукции.
4. Владеть графическими техниками передачи проекта изделий по художественной обработке дерева.
5. Владеть навыками создания художественно-графического и проекта изделий по художественной обработке дерева.
Знания:
1. Обладать базовыми теоретическими знаниями в области истории изобразительного и декоративно-прикладного искусства.
2. Знать семантику орнамента и технологии изготовления изделий из дерева.
3. Знать законы декоративной композиции.
4. Знать приемы формообразования изделий художественной обработки дерева.
5. Потребительские свойства (требования) современных изделий, аксессуаров, сувенирной продукции из дерева.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Изготавливать художественные изделия из различных древесных материалов
Умения:
1. Владеть видами и свойствами пород дерева для изготовления изделий из дерева.
2. Воплощать в материале разработанный проект изделий из дерева.
3. Владеть техникой сочетания дерева с дополнительными материалами.
4. Владеть технологией подготовки дерева для изделий из дерева.
5. Владеть техникой и технологией обработки дерева.
Знания:
1. Материаловедения художественной обработки дерева.
2. Стилей и направлений художественной обработки дерева.
3. Законов декоративной композции
4. Принципов построения орнаментальной композиции.
5. Традиционного и современного декоративно - прикладного искусства.
6. Произведений декоративно-прикладного искусства.
Возможность признания навыка:
-
Навык 3:
Выполнять различные виды декорирования изделий из дерева
Умения:
1.. Владеть техниками декорирования изделий художественной обработки дерева.
2.. Владеть стилями и направлениями современного искусства.
3. Владеть техниками декорирования изделий из дерева традиционными и современными методами.
4. Владеет специальной технологией, исполнения инкрустации, интарсии и мозаики.
5. Применять навыки в области материаловедения.
Знания:
1. Знать закономерности и правила декоративной композиции при выполнении творческих работ.
2. Знания в области материаловедения по художественной обработке дерева.
3. Знание современных материалов и технологий обработки дерева при выполнении проектов.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Совершенствовать собственный творческий потенциал
Навык 1:
Развитие индивидуального стиля, эстетики и творческого мышления
Умения:
1. Уметь использовать компьютерные программы в сфере профессиональной деятельности.
2. Уметь проектировать и создавать в материале авторские произведения искусства.
Знания:
Современных материалов и технологий декоративно-прикладного искусства.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Расширение навыков и знаний по декору художественной обработки дерева
Умения:
1. Художественное проектирование и изготовление изделий прорезной, или ажурной резьбой по дереву и т.д.
2. Художественное проектирование изделий из дерева (сувенирные, скульптурные и декоративного панно).
3. Владеть инструментами и приспособлениями для художественной обработки изделий из дерева.

10. Кәсіп карточкасы: "Ағаш өңдеуші-суретші"
Код:
7317-1-013
Топ коды:
7317-1
Мамандық:
Ағаш өңдеуші-суретші
Мамандықтың басқа мүмкін атаулары:
7317-1-013 Халық көркем кәсіптер суретшісі
7317-2-004 Ағашты нақыштаушы,
7317-9-012 Ағаштан және папье-машеден жасалған көркем бұйымдарды өңдеуші.
СБШ бойынша біліктілік
деңгейі:
6
Қызметтің негізгі мақсаты:
Ағаштан бірегей және айрықша бұйымдар/сәндік-қолданбалы өнер туындыларын жасау
Еңбек функциялары:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Көркем бейнелер жасау, оларды сәндік-қолданбалы өнер туындыларында бейнелеу.
2. Өзінің шығармашылық әлеуетін жетілдіру.
3. Сәндік-қолданбалы өнер туындыларын өткізуді қамтамасыз ету
4. Серіктестермен және өндірістік қызметкерлермен шығармашылық өзара іс-қимылды ұйымдастыру
Қосымша еңбек функциялары:
1. Бұйым элементтерін жөндеу және қалпына келтіру.
1 Еңбек функциясы
Көркем бейнелер жасау, оларды сәндік-қолданбалы өнер туындыларында бейнелеу.
1 міндет
Бейнелеу өнері саласында тәжірибелік және теориялық білім мен дағдыларды қолдану
Дағдылар:
1. Көркем бейнелер, дизайн жасау,
2. Ағаш бұйымдарынан бұйымдарды жобалау кезінде дайындық материалын жинау, талдау және жүйелеу
3. Заманауи бұйымдардың, аксессуарлардың, кәдесый өнімдерінің өнеркәсіптік дизайнын жасай білу.
4. Ағашты көркемдік өңдеу бойынша бұйымдар жобасын жеткізудің графикалық техникасын меңгеру
5. Ағашты көркемдік өңдеу бойынша бұйымдардың көркем-графикалық жобасын әзірлеу дағдыларын меңгеру
Білім:
1. Бейнелеу және сәндік-қолданбалы өнер тарихы саласында негізгі теориялық білімге ие болу
2. Ою-өрнектің мағынасын және ағаштан бұйымдар жасау технологиясын білу
3. Сәндік композицияның заңдылықтарын білу.
4. Ағашты көркемдік өңдеу бұйымдарының сырт пішінінің қалыптасу тәсілдерін білу.
5. Ағаштан жасалған заманауи бұйымдардың, аксессуарлардың, кәдесый өнімдерінің тұтынушылық қасиеттерін (талаптарын) білу
2 міндет
Әр түрлі ағаш материалдарынан көркем бұйымдар жасау
Дағдылар:
1. Ағаштан бұйымдар жасау үшін ағаш түрлерінің типтері мен қасиеттерін білу
2. Материалда ағаш бұйымдардың жобасын жүзеге асыру
3. Ағашты қосымша материалдармен біріктіру техникасын меңгеру.
4. Ағаш бұйымдарына ағаш дайындау технологиясын меңгеру
5. Ағаш өңдеу техникасы мен технологиясын меңгеру
Білім:
1. Ағашты көркемдік өңдеудегі материалтануды білу
2. Ағашты көркемдік өңдеудің стильдері мен бағыттарын білу
3. Сәндік композиция заңдарын білу
4. Сәндік композицияны құру қағидаттарын білу
5. Дәстүрлі және заманауи сәндік-қолданбалы өнерді білу
6. Сәндік-қолданбалы өнер туындыларын білу
3 міндет
Ағаш бұйымдарын безендірудің әралуан түрлерін орындау
Дағдылар:
1.. Ағашты көркем өңдеу бұйымдарын безендіру техникасын меңгеру.
2.. Қазіргі заманғы өнердің стильдері мен бағыттарын меңгеру.
3.. Ағаштан жасалған бұйымдарды дәстүрлі және заманауи әдістермен безендіру техникасын меңгеру
4. Арнайы технологияны, бедерлеуді, интарсия мен мозаиканы меңгеру
5. Материалтану саласындағы дағдыларды қолдану
Білім:
1. Шығармашылық жұмыстарды орындау кезінде сәндік композицияның заңдылықтары мен ережелерін білу
2. Ағашты көркемдік өңдеу бойынша материалтану саласындағы білім
3. Жобаларды орындау кезінде ағаш өңдеудің заманауи материалдары мен технологияларын білу
2 Еңбек функциясы
Өзінің шығармашылық әлеуетін жетілдіру
1 міндет
Жеке стильді, эстетиканы және шығармашылық ойлауды дамыту
Дағдылар:
1. Кәсіби қызмет саласында компьютерлік бағдарламаларды қолдана білу.
2. Материалда авторлық өнер туындыларын жобалай және жасай білу.
Білім:
Сәндік-қолданбалы өнердің заманауи материалдары мен технологияларын білу
2 міндет
Ағашты көркемдеу бойынша безендіру дағдылары мен білімдерін кеңейту
Дағдылар:
1. Бұйымдарды қиып-кескіш немесе торлы нақышпен көркемдік жобалау және жасау және т. б.
2. Ағаштан жасалған бұйымдарды көркемдік жобалау (кәдесый, мүсін және сәндік паннолар)
3. Ағаштан жасалған бұйымдарды көркемдік өңдеуге арналған құралдар және құрылғылармен жұмыс жасай білу

4. Владеть традиционными и современными техниками и технологиями декорирования.
Знания:
1. Знания видов резьбы по дереву и технология их выполнения.
2. Знать современные приемы и методы декорирования.
3. Знать технологические процессы исполнения декоративных панно.
Возможность признания навыка:
-
Дополнительная трудовая функция 1:
Обеспечивать реализацию произведений искусства/работ
Навык 1:
Поиск и выбор рыночной ниши.
Умения:
1. Владеть способами изучения тенденций рынка и предпочтений клиентов.
2. Проводить анализ представленных на рынке изделий для создания изделий из дерева.
Знания:
1. Состояния художественного рынка и его системы.
2. Факторов влияния на предложение и спрос на произведения искусства.
3. Общие принципы системы креативного предпринимательства.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Планирование и позиционирование товара на рынке
Умения:
1. Создавать портфолио заказных и авторских работ на официально/личной странице социальных сетей.
2. Владеть навыками презентации продукции/работ с применением современных компьютерных программ.
3. Уметь готовить выставочную экспозицию изделий/работ.
Знания:
1. Основы создания выставочной экспозиции.
2. Принципы разработки презентации и применения технических средств.
Возможность признания навыка:
-
Дополнительная трудовая функция 2:
Организовывать творческое взаимодействие с партнерами и производственными работниками (цеха)
Навык 1:
Ориентация на рынке профессионального труда
Умения:
1. Уметь оценивать уровень качества результата работы.
2. Уметь организовать безопасные условия производственных процессов.
Знания:
Состояния художественного рынка и его системы.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Ориентация в современном менеджменте сферы искусства
Умения:

4. Дәстүрлі және заманауи безендіру техникасы мен технологияларын меңгеру
Білім:
1. Ағашты наққыштаудың түрлерін және оларды орындау технологиясын білу
2. Заманауи безендіру тәсілдері мен әдістерін білу
3. Сәндік паннноларды орындаудың технологиялық үдерістерін білу
3 Еңбек функциясы
Өнер туындыларын/жұмыстарды өткізуді қамтамасыз ету
1 міндет
Нарық тауашасын табу және таңдау.
Дағдылар:
1. Нарық үрдістері мен тұтынушылардың қалауларын зерттеу әдістерін меңгеру.
2. Ағаштан жасалған бұйымдарды жасау үшін нарықта ұсынылған өнімдерге талдау жүргізу
Білім:
1. Өнер нарығының жағдайы және оның жүйесін білу
2. Өнер туындыларының ұсынысы мен сұранысына әсер ететін факторларды білу
3. Креативті кәсіпкерлік жүйесінің жалпы қағидаттарын білу
2 міндет
Өнімді нарықта жоспарлау және жайғастыру
Дағдылар:
1. Әлеуметтік желілердің ресми/жеке парақшасында тапсырыспен әзірленген және авторлық жұмыстардың портфолиосын жасау
2. Заманауи компьютерлік бағдарламаларды қолдана отырып, өнімдерді/туындыларды ұсынудың дағдыларын меңгеру.
3. Бұйымдардың/туындылардың көрме экспозициясын дайындай білу.
Білім:
1. Көрме экспозициясын құру негіздерін білу
2. Презентацияны әзірлеу және техникалық құралдарды қолдану қағидаттарын білу
4 Еңбек функциясы
Серіктестермен және өндірістік (цех) қызметкерлермен шығармашылық өзара іс-қимылды ұйымдастыру
1 міндет
Қазіргі менеджмент талаптарын ескере отырып, кәсіби еңбек нарығындағы бағдар
Дағдылар:
1. Жұмыс нәтижесінің сапа деңгейін бағалай білу
2. Өндірістік үдерістердің қауіпсіз жағдайларын ұйымдастыра білу.
Білім:

Глава 4. Технические данные профессионального стандарта
11. Наименование государственного органа:
Министерство культуры и информации Республики Казахстан
Исполнитель:
Борамбаев Нурбек Медерович, +7 (705) 160 57 01,
12. Организации (предприятия) участвующие в разработке:
Научно-методический отдел филиала РГКП "Государственный музей "Центр сближения культур"
Руководитель:
Жумадилова Дарья Ертаевна
E-mail: daria_131_168@mail.ru
Номер телефона: +7 (705) 708 72 22
Эксперты-разработчики:
РГУ "Казахская национальная академия искусств имени Темирбека Жургенова"
Базарбаева Р.Е., e-mail: bazarbaeva_r@mail.ru, тел:+77775645298
Талдыбаева А.С., e-mail: 07_tas@mail.ru, тел: +77071174799
Гизатова Г.Б., e-mail: gbisen@list.ru, тел: +7 701 4949 556.
13. Отраслевой совет по профессиональным квалификациям: 10 января 2024 года.
14. Национальный орган по профессиональным квалификациям: 2 ноября 2023 года.
15. Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен": 15 февраля 2024 года.
16. Номер версии и год выпуска: версия 1, 2024 год.
17. Дата ориентировочного пересмотра: 2027 год.
Приложение 20
к приказу Министра
культуры и информации
Республики Казахстан
от 17 апреля 2024 года № 150
Профессиональный стандарт: "Режиссеры (по жанрам и видам деятельности)"
Глава 1. Общие положения
1. Область применения профессионального стандарта: профессиональный стандарт "Режиссеры (по жанрам и видам деятельности)" (далее – профессиональный стандарт) применяется в качестве основы для оценки, аттестации, сертификации и подтверждения квалификации, подготовки и специализации кадров в области культуры и предназначены для использования широким кругом пользователей: работниками – для понимания предъявляемых требований к профессии в отрасли, планирования повышения своей квалификации и карьерного продвижения; работодателями – для разработки используемых требований, инструкций, обязанностей к работникам, формирования критериев при найме и аттестации персонала, а также составления программ повышения квалификации, развития, продвижения и ротации кадров; организациями (органами), осуществляющими деятельность по сертификации и присвоению квалификации – для разработки оценочных материалов при сертификации персонала и выработки критериев квалификации работников по уровню соответствия; государственными органами – для использования профессионального стандарта в качестве критериев для мониторинга и прогнозирования рынка труда.
2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) информальное образование – вид образования, получаемый в ходе повседневной деятельности вне организаций образования и организаций, предоставляющих образовательные услуги, и не сопровождаемый выдачей документа, подтверждающего результаты обучения;

4-тарау. Кәсіптік стандарттың техникалық деректері
11. Мемлекеттік органның атауы:
Қазакстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлігі
Орындаушы:
Борамбаев Нурбек Медерович, +7 (705) 160 57 01,
12. Әзірлеуге қатысатын ұйымдар (кәсіпорындар):
"Мәдениеттерді жақындастыру орталығы" мемлекеттік музейі" РМҚК филиалы ғылыми-әдістемелік бөлімі
Басшы:
Жумадилова Дарья Ертаевна
E-mail: daria_131_168@mail.ru
Телефон нөмірі: +7 (705) 708 72 22
Сарапшы әзірлеушілер:
"Темірбек Жүргенов атындағы Қазақ ұлттық өнер академиясы" РММ:
Базарбаева Р.Е., e-mail: bazarbaeva_r@mail.ru, тел:+77775645298;
Талдыбаева А.С., e-mail: 07_tas@mail.ru, тел: +77071174799;
Гизатова Г.Б., e-mail: gbisen@list.ru, тел: +7 701 4949 556.
13. Кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңес: 2024 жылғы 10 қаңтар.
14. Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық орган: 2023 жылғы 29 қараша.
15. "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы: 2024 жылғы 15 ақпан.
16. Нұсқа нөмірі және шығарылған жылы: нұсқа 1, 2024 жыл.
17. Бағдарлы қайта қарау күні: 2027 жыл.
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және ақпарат
министрінің
2024 жылғы 17 сәуірдегі
№ 150 бұйрығына
20-қосымша
Кәсіптік стандарт: Режиссерлер (жанрлар мен қызмет түрлері бойынша)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Кәсіптік стандарттың қолданылу аясы: "Режиссерлер (жанрлар мен қызмет түрлері бойынша") кәсіптік стандарты (ары қарай – кәсіптік стандарт) мәдениет саласындағы кадрларды бағалау, аттестаттау, сертификаттау және біліктілігін растау, даярлау және мамандандыру үшін негіз ретінде қолданылады және пайдаланушылардың кең ауқымы:
1) қызметкерлер – саладағы мамандыққа қойылатын талаптарды түсіну, өз біліктілігін арттыруды жоспарлау және мансаптық ілгерілету үшін;
2) жұмыс берушілер – қызметкерлерге қойылатын пайдаланылатын талаптарды, нұсқаулықтарды, міндеттерді әзірлеу, персоналды жалдау және аттестаттау кезінде өлшемшарттарды қалыптастыру, сондай-ақ кадрлардың біліктілігін арттыру, дамыту, ілгерілету және ротациялау бағдарламаларын жасау үшін;
3) сертификаттау және біліктілік беру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ұйымдар (органдар) - персоналды сертификаттау кезінде бағалау материалдарын әзірлеу және сәйкестік деңгейі бойынша қызметкерлердің біліктілік критерийлерін әзірлеу үшін;
4) мемлекеттік органдар – еңбек нарығын мониторингілеу және болжау үшін өлшемшарттар ретінде пайдалануға арналған.
2. Осы кәсіптік стандартта мынадай терминдер, анықтамалар мен қысқартулар қолданылады:
1) информалды білім беру – білім беру ұйымдары мен білім беру қызметтерін көрсететін ұйымдардан тыс күнделікті қызмет барысында алынатын және оқу нәтижелерін растайтын құжатты берумен бірге жүрмейтін білім беру түрі;

2) знание – изученная и усвоенная информация, необходимая для выполнения действий в рамках профессиональной задачи;
3) навык – способность применять знания и умения, позволяющая выполнять профессиональную задачу целиком;
4) профессия – род занятий, осуществляемый физическим лицом и требующий определенной квалификации для его выполнения.
3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) НРК – национальная рамка квалификаций;
2) ОРК – отраслевая рамка квалификаций;
3) ОКЭД – общий классификатор видов экономической деятельности;
4) ЕТКС – единый тарифно-квалификационный справочник;
5) КС – квалификационный справочник;
6) МСКО – международная стандартная классификация образования.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Режиссеры (по жанрам и видам деятельности)
5. Код профессионального стандарта: J59
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
J. Информация и связь
59.1 Деятельность попроизводству кино-, видеофильмов и телевизионных программ 59.11 Деятельность попроизводству кино-, видеофильмов и телевизионных программ
59.12 Деятельность по завершениюсоздания кино-, видеофильмов и телевизионных программ
7. Краткое описание профессионального стандарта: Кинематографическая деятельность, способствующая созданию произведений по видам киноискусства (игровое, неигровое, анимационное и телевизионного кино).
8. Перечень карточек профессий: Режиссер - 6 уровень ОРК
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "Режиссеры (по жанрам и видам деятельности)":
Код группы:
2654-2
Код наименования занятия:
2654-2-007
Наименование профессии:
Режиссер
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Высшее образование бакалавр по специальности исскуства
Специальность:
Режиссер
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Связь с неформальным и информальным образованием:
-
Другие возможные наименования профессии:
2654-2-006 Кинорежиссер
2654-2-008 Режиссер авторского телевидения
2654-2-009 РежиссҰр видеомонтажа
2654-2-010 Режиссер документальных фильмов
2654-2-017 Режиссер телевидения
2654-2-021 Режиссер-продюсер кино и телевидения
Основная цель деятельности:
Организация создания аудиовизуальных произведений по видам кинематографии: игровое, неигровое, анимационное кино и программ для телевидения
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Создание (постановка) новых аудиовизуальных произведений.

2) білім – кәсіби тапсырма шеңберінде іс-әрекеттерді орындау үшін қажетті зерттелген және игерілген ақпарат;
3) дағды – кәсіби тапсырманы толығымен орындауға мүмкіндік беретін білім мен дағдыларды қолдану қабілеті;
4) кәсіп – жеке адам жасайтын және оны орындау үшін белгілі бір біліктілікті талап ететін кәсіп.
3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады:
1) ҰБШ – ұлттық біліктілік шеңбері;
2) СБШ – салалық біліктілік шеңбері;
3) ЭҚЖЖ – экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші;
4) БТБА – бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы;
5) БА – біліктілік анықтамалығы;
6) ББХСК – білім берудің халықаралық стандартты классификациясы.
2-тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
4. Кәсіби стандарттың аты: Режиссерлер (жанрлар мен қызмет түрлері бойынша)
5. Кәсіптік стандарттың коды: J 90
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
J. Ақпарат және коммуникация
59.1 Фильмдерді, бейнефильмдерді және телебағдарламаларды өндіру жөніндегі қызмет
59.11 Фильмдерді, бейнефильмдерді және телебағдарламаларды өндіру жөніндегі қызмет
59.12 Фильмдерді, бейнефильмдерді және телебағдарламаларды шығаруды аяқтау жөніндегі іс-шаралар
7. Кәсіби стандарттың қысқаша сипаттамасы: Кинематографиялық қызмет: кино өнерінің түрлері бойынша туындылар жасауға ықпал ететін қызмет (көркем, деректі, анимациялық және телевизиялық кино)
8. Мамандық карталарының тізімі: Режиссер - СБШ деңгейі 6
3-тарау. Кәсіптер карточкалары
9. Мамандық картасы: "Режиссерлер (жанрлар мен қызмет түрлері бойынша)"
Топтың коды:
2654-2
Қызмет атауының коды:
2654-2-007
Кәсіптің атауы:
Режиссер
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Жоғары білім өнер саласындағы бакалавр дәрежесі
Мамандығы:
Режиссер
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Формалды емес және информалды біліммен байланыс:
-
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2654-2-006 Кинорежиссер
2654-2-008 Авторлық теледидар режиссері
2654-2-009 Бейнемонтаж режиссері
2654-2-010 Деректі фильм режиссері
2654-2-017 Теледидар режиссері
2654-2-021 Кино және теледидар режиссер-продюсері
Қызметтің негізгі мақсаты:
Кинематография түрлері бойынша аудиовизуалды туындылар жасауды ұйымдастыру: көркем, деректі, анимациялық кино және теледидарға арналған бағдарламалар
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Еңбек функцияларының тізбесі:
1. Жаңа аудиовизуалды туындыларды жасайды.

2. Разрабатывает основы аудиовизуальных проектов.
3. Руководит работой постановочной группы
Дополнительные трудовые функции:
1. Осуществляет творческую деятельность в сфере искусства
2. Участвует в обсуждении перспективных и текущих тематических планов создания фильмов и других вопросов творческой деятельности в области кинематографии и телевидения.
3. Участвует в формировании и планов развития культурной программы (доктрины) в области национального кинематографа и телевидения.
Трудовая функция 1:
Создание (постановка) новых аудиовизуальных произведений.
Навык 1:
Организация процесса подготовки новых аудиовизуальных произведений
Умения:
1. Умеет создавать оригинальные кинематографические и телевизионные произведения разных жанров с использованием современного уровня киноязыка и новейших выразительных средств кино и ТВ искусства.
2. Умеет определить, прогнозировать и реализовать тему, идею, сверхзадачу, композиционные основы кинофильмов, телевизионного контента.
3. Умеет создать интересную и увлекательную режиссерскую экспликацию (постановочный план) кино/телепроектов.
4. Умеет умело организовать и руководить сложным художественно-производственным процессом постановки аудиовизуальных произведений
Знания:
1. Знает теоретические и методические основы и творческие составляющие: кинодраматургии, этнографию и народное прикладное искусство, фольклор, необходимое для изобразительного решения, музыкального оформления и актерского мастерства.
2. Знает достижения в области режиссерского и продюсерского искусства прошлого и современности.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Творческое владение элементами других искусств: с учетом синтетичности киноискусства и современным уровнем развития ТВ искусства.
Умения:
1. Владеет основами новейшей современной технологией кинопроизводства.
2. Умеет осуществлять на высоком художественном уровне полный цикл целенаправленной работы со всем авторским коллективом кинофильма (автор сценария, кинооператор, художник, композитор, звукооператор) включая актеров-исполнителей главных и основных ролей, по созданию фильма. Умеет направлять в нужное русло возможности повышения рейтингов телевизионных программ.
Знания:
1. Знает основы теории и истории искусства, как различные элементы других искусств могут быть применены в кино и ТВ.
2. Знает визуальные и звуковые технологии. Это включает знание техники кадрирования, освещения, монтажа, звукозаписи и звуковой монтаж.
3. Знает современных тенденций в кино и ТВ, что позволяет создавать работы, которые актуальны и интересны.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 3:
Работа режиссера над литературным и режиссерскими сценариями с учетом развития основной идеи и замысла постановки
Умения:

2. Аудиовизуалды жобалардың негіздерін әзірлейді.
3. Өндірістік бригаданың жұмысын басқарады.
Қосымша жұмыс функциялары:
1. Өнер саласында шығармашылық қызметін жүзеге асырады
2. Кинофильмдер жасаудың перспективалық және ағымдағы тақырыптық жоспарларын және кинематография және телевизия саласындағы шығармашылық қызметтің басқа да мәселелерін талқылауға қатысады.
3. Ұлттық кино және телевидение саласындағы мәдени бағдарламаны (доктринаны) қалыптастыру және дамыту жоспарларына қатысады.
1-ші еңбек функциясы:
жаңа аудиовизуалды туындыларды жасау.
1-ші дағды:
Жаңа аудиовизуалды туындыларды дайындау процесін ұйымдастыру
Машықтар:
1. Кино тілінің заманауи деңгейін және кино мен телеөнердің соңғы экспрессивті құралдарын пайдалана отырып, әртүрлі жанрдағы өзіндік кинематографиялық және телевизиялық туындыларды жасай алады.
2. Тақырыпты, идеяны, супер тапсырманы, фильмдер мен телеконтенттің композициялық негіздерін анықтау, болжау және жүзеге асыру.
3. Кино/теледидар жобалары үшін қызықты және тартымды режиссерлік экспликацияны (өндіріс жоспарын) жасай алады.
4. Аудиовизуалды шығармаларды қоюдың күрделі көркемдік-өндірістік процесін шебер ұйымдастырып, басқара алады
Білімдер:
1. Бейнелеу безендіруге, музыкалық безендіруге және актерлік шеберлікке қажетті кинодраматургия, этнография және халық қолданбалы өнері, фольклор сияқты теориялық-әдістемелік негіздері мен шығармашылық құрамдастарын біледі.
2. Өткен және қазіргі заманның режиссерлік және продюсерлік өнер саласындағы жетістіктерін біледі.
Дағдыны игеру қажеттілігі:
Дағдыны игеру жөн деп есептелінеді
2-ші дағды:
Басқа өнер элементтерін шығармашылықпен меңгеру: киноның синтетикалық табиғатын және телеөнердің қазіргі даму деңгейін ескеру.
Машықтар:
1. Соңғы заманауи киноөндіріс технологиясының негіздерін біледі.
2. Фильм авторларының бүкіл ұжымымен (сценарист, оператор, суретші, композитор, дыбыс режиссері), оның ішінде негізгі және басты рөлдерді сомдайтын актерлермен мақсатты жұмыстың толық циклін жоғары көркемдік деңгейде жүргізе алады, фильм. Телебағдарламалардың рейтингін көтеру мүмкіндігін дұрыс бағытта бағыттай біледі.
Білімдер:
1. Өнер тарихы мен теориясының негіздерін біледі,
басқа өнердің әртүрлі элементтерін кино мен теледидарға қалай қолдануға болады.
2. Көрнекі және дыбыстық технологияларды біледі. Бұған кадр, жарықтандыру, өңдеу, дыбыс жазу және дыбысты өңдеу әдістері туралы білім кіреді.
3. Өзекті және қызықты жұмыс жасауға мүмкіндік беретін кино мен теледидардағы қазіргі тенденцияларды біледі.
Дағдыны игеру қажеттілігі:
Дағдыны игеру жөн деп есептелінеді
3-ші дағды:
Қойылымның негізгі идеясы мен концепциясының дамуын ескере отырып, әдеби-режиссерлік сценарий бойынша режиссердің жұмысы.
Машықтар:

1. Владеет навыками режиссерского анализа и совершенствования литературной основы постановки.
2. Умеет разрабатывать режиссерскую смысловую и экранную интерпретацию литературных основ кино/теле постановок.
3. Умеет обогатить общий режиссерский замысел будущей постановки, насыщая его художественными приемами и методами, предложенными соавторами фильма.
Знания:
1. Знает теоретические,художественно-творческие и методические основы режиссерского анализа.
2. Знает принципы дополнительного привлечения к работе художественные новшества интуитивные и воображаемые методы работы с различными источниками, обогащающими творческие инструментарии для постановки кино/теле фильмов и программ.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 2:
Разрабатывает основы аудиовизуальных проектов.
Навык 1:
Возглавляет разработку режиссерского сценария, как основного творческо-производственного документа создания аудиовизуальных произведений.
Умения:
1. Умеет создавать условия для продуктивной и плодотворной совместной работы основного состава съемочной группы.
2. Владеет методикой разработки мизансцен, подбора актеров на главные и основные роли, определением их ролевых характеристик, необходимых для многих последующих подготовительных работ.
Знания:
1. Знает специфику актерского искусства.
2. Знает творческие ориентиры работы над ролями на основе замысла постановки.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Сформировать съемочный ансамбль и осуществлять сотрудничество на условиях полного взаимопонимания и единства видения ролей.
Умения:
1. Владеет различными способами репетиционной работы.
2. Владеет методом действенного анализа сценария и роли.
3. Умеет привлекать к репетициям специалистов по пластике, сценической речи, музыке и вокалу.
Знания:
1. Знает основы психологии творческой деятельности.
2. Знает творческие ориентиры работы над ролями на основе замысла постановки.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Трудовая функция 3:
Руководит работой постановочной группы
Навык 1:
Разработка визуального изобразительного решения фильма.
Умения:
1. Создавать единую аудиовизуальную композицию и изобразительную пластику фильма.
Знания:
1. Принципов создания аудиовизуальной композиции и колоритной цвето/световой пластики экранного изображения.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Разработка пространственного решения и декорационного оформления постановки
Умения:
1. Умеет разрабатывать вместе с художником-постановщиком пространственное решение и декорационное оформление постановки.
Знания:

1. Қойылымның әдеби негізін жетілдіріп, режиссерлік талдау дағдыларын меңгереді.
2. Кино/теледидар қойылымдарының әдеби негіздерінің режиссерлік семантикалық және экрандық интерпретациясын дамыта алады.
3. Бас режиссердің болашақ қойылым туралы концепциясын көркемдік тәсілдермен және фильм авторлары ұсынған әдістермен қанықтыруды біледі..
Білімдер:
1. Режиссерлік талдаудың теориялық, көркемдік, шығармашылық және әдістемелік негіздерін біледі.
2. Кино/теледидар фильмдері мен бағдарламаларын қоюдың шығармашылық құралдарын байыту, түрлі дереккөздермен жұмыс істеудің интуитивті және қиялдық әдістерін, көркемдік жаңалықтарды, жұмысқа қосымша тарту принциптерін біледі.
Дағдыны игеру қажеттілігі:
Дағдыны игеру жөн деп есептелінеді
2-ші еңбек функциясы:
Аудиовизуалды жобалардың негіздерін әзірлейді.
1-ші дағды:
Аудиовизуалды туындыларды жасаудың негізгі шығармашылық-өндірістік құжаты ретінде режиссерлік сценарийді әзірлеуге жетекшілік етеді.
Машықтар:
1. Түсіру тобының негізгі тобының өнімді және жемісті жұмыс істеуіне жағдай жасай алады.
2. Кейінгі көптеген дайындық жұмыстарына қажетті мизансценаларды әзірлеу, негізгі және басты рөлдерге актерлерді таңдау, олардың рөлдік сипаттамаларын анықтау әдістемесін біледі.
Білімдер:
1. Актерлік өнердің ерекшеліктерін біледі.
2. Қойылым тұжырымдамасы негізінде рөлдермен жұмыс жасаудың шығармашылық нұсқауларын біледі.
Дағдыны игеру қажеттілігі:
Дағдыны игеру жөн деп есептелінеді
2-дағды:
Түсіру тобын құрып, толық өзара түсіністік пен рөлдердің біртұтас көзқарасы шартында ынтымақтасады.
Машықтар:
1. Қайталау жұмысының әртүрлі әдістерін біледі.
2. Сценарий мен рөлді тиімді талдау әдісін біледі.
3. Дайындыққа пластикалық өнер, сахналық сөйлеу, музыка және вокал мамандарын тартуды біледі.
Білімдер:
1. Шығармашылық іс-әрекет психологиясының негіздерін біледі.
2. Қойылым тұжырымдамасы негізінде рөлдермен жұмыс жасаудың шығармашылық нұсқауларын біледі.
Дағдыны игеру қажеттілігі:
Дағдыны игеру жөн деп есептелінеді
3-ші еңбек функциясы: Өндірістік бригаданың жұмысына жетекшілік етеді
1-ші дағды:
Фильмнің визуалды дизайн шешімін әзірлеу.
Машықтар:
1. Фильмнің біртұтас аудиовизуалды композициясы мен визуалды пластикасын жасау.
Білімдер:
1. Принципов создания аудиовизуальной композиции и колоритной цвето/световой пластики экранного изображения.
Дағдыны игеру қажеттілігі:
Дағдыны игеру жөн деп есептелінеді
2-ші дағды:
Өндіріс үшін кеңістіктік шешімдерді және комплект дизайнын әзірлеу
Машықтар:
1. Экрандық бейненің аудиовизуалды композициясын және түрлі-түсті түсті/жарық пластикасын құру принциптері.
Білімдер:

1. Выразительные возможности сценическо-декоративных и постановочных средства и особенности их применения.
2. Принципов постановочной работы с художником-постановщиком и его группой (художникомпо костюмам, художником декоратором, художников по гриму и т.д.).
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 3:
Разработка музыкальной и шумовой партитуры постановки
Умения:
1. Разрабатывать в сотрудничестве с композитором, звукооператором музыкальную и шумовую партитуру постановки.
Знания:
1. Знает принципы музыкального и шумового оформления кинофильмов и телепостановок.
2. Знает композиционные принципы строения музыкальных произведений.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 4:
Разработка пластической партитуры постановки и ритмическо-драматургических особенностей сложных постановочных зрелищных сцен
Умения:
1. Умеет разрабатывать совместно с хореографом, специалистами по сценическому движению и акробатике пластическую партитуру постановки.
Знания:
1. Знает основы сценического движения, темпо-ритмические задачи боевых и сложных трюковых сцен, сценического танца, акробатики и съемок специальных заготовок для компьютерной графики.
2. Знает принципы постановщиками трюковых съемок (специальных одиночных и батальных массовых боевых сцен.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Осуществляет творческую деятельность в сфере искусства
Навык 1:
Применять теоретические и исторические знания в области искусства в профессиональной деятельности
Умения:
1. Умеет анализировать произведение искусства в художественных и культурно-историческом аспектах.
2. Умеет определять жанрово-стилевую специфику произведений искусства, их идейную концепцию.
3. Владеет методикой анализа выразительных средств искусства определенного исторического периода.
4. Владеет методикой творческой работы в сфере современного искусства.
Знания:
1. Знает историю, культуру и этнографию народа, теорию киноискусства.
2. Знает теоретические аспекты драматических искусств.
3. Знает историю изобразительного искусства и традиционного прикладного искусства.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Применять принципы работы современных информационных технологий и использовать их для решения задач профессиональной творческой деятельности
Умения:
1. Умеет осуществлять поиск и систематизацию информации в сети Интернет.
2. Владеет навыками применения современных информационных технологий для решения задач профессиональной деятельности.
Знания:

1. Сахналық, сәндік-сценалық құралдардың мәнерлілік мүмкіндіктері және оларды қолдану ерекшеліктері.
2. Қоюшы суретшісімен және оның тобымен (костюмер, суретші, визажист және т.б.) өндірістік жұмыс принциптері.
Дағдыны игеру қажеттілігі:
Дағдыны игеру жөн деп есептелінеді
3-ші дағды:
Өндіріс үшін музыкалық және шумдық партитураларды әзірлеу
Машықтар:
1. Композитор және дыбыс инженерімен бірлесе отырып, қойылымға арналған музыкалық және шуылдық партитураны әзірлеу.
Білімдер:
1. Фильмдер мен телеөнімдердің музыкалық және шуылдық дизайн принциптерін біледі.
2. Музыкалық шығармалардың құрылымының композициялық принциптерін біледі.
Дағдыны игеру қажеттілігі:
Дағдыны игеру жөн деп есептелінеді
4-ші дағды:
Күрделі сахналанған ойын-сауық көріністерінің қойылымы мен ырғақты-драмалық ерекшеліктеріне арналған пластикалық партитураны әзірлеу
Машықтар:
1. Балетмейстермен, сахналық қозғалыс және акробатика мамандарымен бірлесе отырып, қойылымның пластикалық партитурасын жасай алады.
Білімдер:
1. Сахна қозғалысының негіздерін, жауынгерлік және күрделі каскадерлік көріністердің темпо-ритмдік тапсырмаларын, сахналық биді, акробатиканы және компьютерлік графикаға арналған арнайы дайындамаларды түсіруді біледі.
2. Каскадерлік түсірілім режиссерлерінің принциптерін біледі (арнайы жалғыз және жаппай шайқас сахналары.
Дағдыны игеру қажеттілігі:
Дағдыны игеру жөн деп есептелінеді
1-ші қосымша еңбек функциясы:
Өнер саласында шығармашылық қызметін жүзеге асырады
1-ші дағды:
Өнер саласындағы теориялық және тарихи білімдерін кәсіби қызметте қолдану
Машықтар:
1. Көркем шығарманы көркемдік, мәдени, тарихи аспектіде талдай алады.
2. Көркем шығармалардың жанрлық және стильдік ерекшелігін, идеялық тұжырымдамасын анықтай алады.
3. Белгілі бір тарихи кезеңдегі өнердің мәнерлі құралдарын талдау әдістемесін біледі.
4. Қазіргі заманғы өнер саласындағы шығармашылық жұмыстың әдістерін біледі.
Білімдер:
1. Халықтың тарихын, мәдениеті мен этнографиясын, кино теориясын біледі.
2. Драмалық өнердің теориялық аспектілерін біледі.
3. Бейнелеу өнері мен дәстүрлі қолданбалы өнердің тарихын біледі.
Дағдыны игеру қажеттілігі:
Дағдыны игеру жөн деп есептелінеді
2-ші дағды:
Заманауи ақпараттық технологиялардың жұмыс істеу принциптерін қолдану және оларды кәсіби шығармашылық қызметтің мәселелерін шешу үшін пайдалану
Машықтар:
1. Интернеттен ақпаратты іздеп, жүйелей алады.
2. Кәсіби мәселелерді шешу үшін заманауи ақпараттық технологияларды қолдану дағдыларын меңгереді.
Білімдер:

1. Принципы работы современных информационных технологий.
2. Знает особенности поиска информации в области искусства.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 2:
Участвует в обсуждении перспективных и текущих тематических планов создания фильмов и других вопросов творческой деятельности в области кинематографии и телевидения.
Навык 1:
Перспективное и текущее планирование. Претворение в жизнь общенациональных задач киноискусства.
Умения:
1. Формирование перспективные и текущие тематические планы производства фильмов по видам кинематографии и планам выпуска сериальной продукции на телевидении.
2. Применять на практике технологии менеджмента кинопроизводства и маркетинга кинопродукции.
Знания:
1. Основных целей и задач кинематографии.
2. Основ менеджмента и маркетинга в кино и на ТВ.
Возможность признания навыка:
Признание навыка желательно, но не обязательно
Дополнительная трудовая функция 3:
Участвует в формировании и планов развития культурной программы (доктрины) в области национального кинематографа и телевидения.
Навык 1:
Руководство творческим коллективом
Умения:
1. Формировать постановочную группу из творческих специалистов и актерский состав постановки.
2. Планировать и координировать работу творческого коллектива.
3. Формулировать творческие задания участникам постановки.
4. Обеспечивать благоприятную для творчества психологическую обстановку.
5. Владеть организационными и продюсерско административными навыками.
Знания:
1. Знает основы психологии творческой деятельности.
2. Знает этические принципы коллективного творчества.
3. Знает цели, задачи и условия сотрудничества.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется
Навык 2:
Разработка и реализация творческих проектов
Умения:
1. Умеет разрабатывать концепцию проекта.
2. Умеет реализовать этап планирования проекта.
3. Умеет документально оформить результаты этапа планирования проекта.
4. Умеет организовать работу команды по реализации проекта в соответствии с календарно-постановочным планом и генеральной сметой на производство фильм (фильмов).
5. Умеет организовать мониторинг хода выполнения проекта.
6. Умеет внести коррективы в реализацию проекта.
Знания:
1. Знает методологические основы управления проектами их организационно- экономические основы.
2. Знает сущность и технологии осуществления этапа планирования проекта и пути его реализации.
Возможность признания навыка:
Признание навыка желательно, но не обязательно
Требования к личностным компетенциям:
Лидерские качества, умение руководить командой
Трудолюбие, дисциплинированность
Выносливость, стрессоустойчивость
Коммуникабельность, адаптивность и гибкость
Креативность
Эмпатия, эмоциональный интеллект
Рефлексия и самоанализ
Соблюдение профессиональной этики
Системное и аналитическое мышление
Стремление к профессиональному развитию
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
8
Директор студии
8
Председатель художественного совета
7
Продюсер фильма
7
Главный редактор студии
6
Кинодраматург
6
Композитор
6
Представители продюсерской группы
6
Директор картины
6
Оператор
4
Работники постановочно-режиссерской группы

1. Қазіргі ақпараттық технологиялардың жұмыс істеу принциптері.
2. Өнер саласындағы ақпараттарды іздеудің ерекшеліктерін біледі.
Дағдыны игеру қажеттілігі:
Дағдыны игеру жөн деп есептелінеді
2-ші қосымша жұмыс функциясы:
Фильмдер жасаудың перспективалық және ағымдағы тақырыптық жоспарларын және кинематография және телевидение саласындағы шығармашылық қызметтің басқа да мәселелерін талқылауға қатысады.
1-ші дағды:
Ұзақ мерзімді және ағымдағы жоспарлау. Кинематографияның ұлттық мақсаттарын жүзеге асыру.
Машықтар:
1. Кинематография түрлері бойынша киноөндірістің перспективалық және ағымдағы тақырыптық жоспарларын және телехикаяға сериалды өнім шығару жоспарларын қалыптастыру.
2. Фильм өндірісін басқару және киноөнімдерін өткізу технологияларын тәжірибеде қолдану.
Білімдер:
1. Кинематографияның негізгі мақсаттары мен міндеттері.
2. Кино мен теледидардағы менеджмент және маркетинг негіздері.
Дағдыны игеру қажеттілігі:
Қажеттілігі жоғары емес
3-ші қосымша жұмыс функциясы: Ұлттық кино және телевидение саласындағы мәдени бағдарламаны (доктринаны) қалыптастыру және дамыту жоспарларына қатысады.
1-ші дағды:
Шығармашылық топты басқару
Машықтар:
1. Шығармашылық мамандардың өндірістік тобын және қойылымның актерлық құрамын құру.
2. Шығармашылық топтың жұмысын жоспарлау және үйлестіру.
3. Өндіріске қатысушыларға шығармашылық тапсырмалар құрастыру.
4. Шығармашылық үшін қолайлы психологиялық ортаны қамтамасыз ету.
5. Ұйымдастырушылық және өндірістік басқару дағдыларына ие болу.
Білімдер:
1. Шығармашылық іс-әрекет психологиясының негіздерін біледі.
2. Ұжымдық шығармашылықтың этикалық принциптерін біледі.
3. Ынтымақтастықтың мақсаттарын, міндеттерін және шарттарын біледі.
Дағдыны игеру қажеттілігі:
Дағдыны игеру жөн деп есептелінеді
2-ші дағды:
Шығармашылық жобаларды әзірлеу және жүзеге асыру
Машықтар:
1. Жоба тұжырымдамасын құрастыра алады.
2. Жобаның жоспарлау кезеңін жүзеге асыра алады.
3. Жобаны жоспарлау кезеңінің нәтижелерін құжаттай алады.
4. Өндірістік кестеге және фильм(дер) шығарудың жалпы сметасына сәйкес жобаны жүзеге асыру бойынша топ жұмысын ұйымдастыра алады.
5. Жобаның орындалу барысының мониторингін ұйымдастыра алады.
6. Жобаны жүзеге асыруға түзетулер енгізе алады.
Білімдер:
1. Жобаны басқарудың әдістемелік негіздерін және олардың ұйымдық-экономикалық негіздерін біледі.
2. Жобаны жоспарлау кезеңінің мәні мен технологиясын және оны жүзеге асыру жолдарын біледі.
Дағдыны игеру қажеттілігі:
Қажеттілігі жоғары емес
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Көшбасшылық қасиеттер, ұжымды басқара білу
Еңбекқорлық, тәртіп
Төзімділік, стресске төзімділік
Қарым-қатынас дағдылары, бейімделу және икемділік
Шығармашылық
Эмпатия, эмоционалды интеллект
Рефлексия және өзін-өзі талдау
Кәсіби этика нормаларын сақтау
Жүйелі және аналитикалық ойлау
Кәсіби дамуға ұмтылу
Техникалық регламенттер мен ұлттық
стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
8
Студия директоры
8
Көркемдік кеңесінің төрағасы
7
Фильм продюсері
7
Студияның бас редакторы
6
Кинодраматург
6
Композитор
6
Продюсерлік тобының өкілдері
6
Фильм директоры
6
Оператор
4
Өндірістік және режиссерлік топтың жұмысшылары

Глава 4. Технические данные профессионального стандарта
10. Наименование государственного органа:
Министерство культуры и информации Республики Казахстан
Исполнитель: Борамбаев Нурбек Медерович, +7 (705) 160 57 01
11. Организации (предприятия) участвующие в разработке:
РГУ "Казахский национальный университет искусств":
магистр искусствоведения, старший преподаватель Сейітжан Айдос Майырұлы,
е-mail: as-astana@list.ru, номер телефона: + 7 7015182857.
Научно-методический отдел филиала РГКП "Государственный музей "Центр сближения культур", руководитель Жумадилова Дарья Ертаевна
е-mail: daria_131_168@mail.ru, номер телефона: +7 (705) 708 72 22
12. Отраслевой совет по профессиональным квалификациям: 10 января 2024 года.
13. Национальный орган по профессиональным квалификациям: 2 ноября 2024 года.
14. Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен": 15 февраля 2024 года.
15. Номер версии и год выпуска: версия 1, 2024 год.
16. Дата ориентировочного пересмотра: 2027 год.
Приложение 21
к приказу Министра
культуры и информации
Республики Казахстан
от 17 апреля 2024 года № 150
Профессиональный стандарт "Режиссер анимационного фильма"
Глава 1. Общие положения
1. Область применения профессионального стандарта: профессиональный стандарт применяется в качестве основы для оценки, аттестации, сертификации и подтверждения квалификации, подготовки и специализации кадров в области кинематографии и предназначены для использования широким кругом пользователей: работниками – для понимания предъявляемых требований к профессии в отрасли, планирования повышения своей квалификации и карьерного продвижения; работодателями – для разработки используемых требований, инструкций, обязанностей к работникам, формирования критериев при найме и аттестации персонала, а также составления программ повышения квалификации, развития, продвижения и ротации кадров; организациями (органами), осуществляющими деятельность по сертификации и присвоению квалификации – для разработки оценочных материалов при сертификации персонала и выработки критериев квалификации работников по уровню соответствия; государственными органами – для использования профессионального стандарта в качестве критериев для мониторинга и прогнозирования рынка труда.
2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) информальное образование – вид образования, получаемый в ходе повседневной деятельности вне организаций образования и организаций, предоставляющих образовательные услуги, и не сопровождаемый выдачей документа, подтверждающего результаты обучения;

4-тарау. Кәсіптік стандарттың техникалық деректері
10. Мемлекеттік органның атауы:
Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігі
Орындаушы: Борамбаев Нурбек Медерович, тел. +7 (705) 160 57 01
11. Әзірлеуге қатысатын ұйымдар (кәсіпорындар):
"Қазақ ұлттық өнер университеті" РММ:
өнер магистрі, аға оқытушы Сейітжан Айдос Майырұлы,
e-mail: as-astana@list.ru, телефон нөмірі: + 7 7015182857.
"Мәдениеттерді жақындастыру орталығы" МКҚК филиалының ғылыми-әдістемелік бөлімі, меңгерушісі Жұмаділова Дария Ертайқызы
e-mail: daria_131_168@mail.ru, телефон нөмірі: +7 (705) 708 72 22
12. Кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңес: 2023 жылғы 10 қаңтар.
13. Кәсіби біліктілік жөніндегі ұлттық орган: 2023 жылғы 3 қараша.
14. "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы: 2024 жылғы 15 ақпан.
15. Нұсқа нөмірі және шыққан жылы: 1 нұсқа, 2024 жыл.
16. Болжамалы қайта қарау күні: 2027 жыл.
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және ақпарат
министрінің
2024 жылғы 17 сәуірдегі
№ 150 бұйрығына
21-қосымша
Кәсіптік стандарт: "Анимациялық фильм режиссері"
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Кәсіптік стандарттың қолдану аясы: кәсіптік стандарт кинематография саласындағы кадрлардың біліктілігін бағалау, бағалау, сертификаттау және растау, оқыту және мамандандыру үшін негіз ретінде пайдаланылады және пайдаланушылардың кең ауқымы: қызметкерлер бойынша – саладағы кәсіпке қойылатын талаптарды түсіну, олардың біліктілігін арттыру және мансаптық өсуді жоспарлау; жұмыс берушілер – жұмыскерлерге қойылатын талаптарды, нұсқаулықтарды, жауапкершіліктерді әзірлеуге, кадрларды жұмысқа қабылдау және аттестаттау өлшемдерін тұжырымдауға, сондай-ақ кадрлардың біліктілігін арттыру, дамыту, жоғарылату және ротациялау бағдарламаларын жасауға; аттестаттау және біліктілік жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ұйымдар (органдар) – персоналды аттестаттау үшін бағалау материалдарын әзірлеу және сәйкестік деңгейі бойынша қызметкерлердің біліктілік критерийлерін әзірлеу үшін; мемлекеттік органдар – еңбек нарығының мониторингі мен болжау критерийлері ретінде кәсіптік стандартты пайдалану үшін арналған.
2. Осы кәсіптік стандартта келесі терминдер мен анықтамалар пайдаланылады:
1) ақпараттық білім беру - білім беру ұйымдарынан және білім беру қызметтерін ұсынатын ұйымдардан тыс күнделікті қызмет барысында алынатын және оқыту нәтижелерін растайтын құжатты берумен сүйемелденбейтін білім беру түрі;

Глава 4. Технические данные профессионального стандарта:
11. Наименование государственного органа:
Министерство культуры и информации Республики Казахстан
Исполнитель: Борамбаев Нурбек Медерович, +7(705) 160 5701;
12. Организации (предприятия) участвующие в разработке:
Главный научный сотрудник Научно-исследовательского центра филиала РГКП "Государственный музей "Центр сближения культур" Жумадилова Дарья Ертаевна, e-mail: daria_131_168@mail.ru, тел.: 8 705 708 72 22;
Разработчики профессионального стандарта: РГУ "Казахский национальный университет искусств" (г.Астана):
Малиева С.Ж. e-mail: saule_malieva@mail.ru, тел: +7 (778) 884 99 68,
Кожакова Л.Б. e-mail: kolyazka@list.ru, тел: +7 (702) 929 99 75;
13. Отраслевой совет по профессиональным квалификациям: 10 января 2024 года.
14. Национальный орган по профессиональным квалификациям: 2 ноября 2023 года.
15. Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен": 15 февраля 2024 года.
16. Номер версии и год выпуска: версия 2, 2024 год.
17. Дата ориентировочного пересмотра: 2027 год.
Приложение 22
к приказу Министра
культуры и информации
Республики Казахстан
от 17 апреля 2024 года № 150
Профессиональный стандарт: "Художник-реставратор станковой живописи"
Глава 1. Общие положения
1. Область применения профессионального стандарта: профессиональный стандарт "Художник-реставратор станковой живописи" (далее – профессиональный стандарт) разработан в соответствии с пунктом 5 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях" в целях обучения персонала на предприятиях, признания профессиональной квалификации работников и выпускников организаций образования и решений широкого круга задач в области управления персоналом в организациях и на предприятиях и применяется в сфере культуры.
2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) знание – изученная и усвоенная информация, необходимая для выполнения действий в рамках профессиональной задачи;
2) навык – способность применять знания и умения, позволяющая выполнять профессиональную задачу целиком;
3) профессия – род занятий, осуществляемый физическим лицом и требующий определенной квалификации для его выполнения;
3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) НРК – национальная рамка квалификаций;
2) ОРК – отраслевая рамка квалификаций;
3) ОКЭД – общий классификатор видов экономической деятельности;
4) ЕТКС – единый тарифно-квалификационный справочник;
5) КС – квалификационный справочник;
6) МСКО – международная стандартная классификация образования.
.

4-тарау. Кәсіптік стандарттың техникалық деректері:
11. Мемлекеттік органның атауы:
Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігі
Орындаушы: Борамбаев Нурбек Медерович, +7(705) 160 5701;
12. Әзірлеуге қатысатын ұйымдар (кәсіпорындар):
"Мәдениеттерді жақындастыру орталығы" мемлекеттік музейі" РМҚК филиалы Қазақстанның ғылыми-зерттеу орталығының бас ғылыми қызметкері - Дарья Ертайқызы Жұмаділова, электрондық пошта: daria_131_168@mail.ru, тел.: 8 705 708 72 22;
Кәсіптік стандартты әзірлеушілер:
"Қазақ ұлттық өнер университеті" РММ:
Қожақова Л.Б. e-mail: kolyazka@list.ru, тел: +7 (702) 929 99 75;
Малиева С.Ж. e-mail: saule_malieva@mail.ru, тел: +7 (778) 884 99 68.
13. Кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңес: 2024 жылғы 10 қаңтар.
14. Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық орган: 2023 жылғы 2 қараша.
15. "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы: 2024 жылғы 15 ақпан.
16. Нұсқа нөмірі және шыққан жылы: 2 нұсқа, 2024 жыл.
17. Индикативті қайта қарау күні: 2027 жыл.
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және ақпарат
министрінің
2024 жылғы 17 сәуірдегі
№ 150 бұйрығына
22-қосымша
Кәсіптік стандарт: "Станокты кескіндемені қалпына келтіруші-суретші"
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Кәсіптік стандарттың қолданылу аясы: "Станокты кескіндемені қалпына келтіруші-суретші" кәсіптік стандарты (бұдан әрі – кәсіби стандарт) "Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабы 5-тармағына сәйкес әзірленді және білім беру бағдарламаларын қалыптастыруға, оның ішінде кәсіпорындарда қызметкерлерді оқытуға, білім беру ұйымдарының қызметкерлері мен түлектерінің кәсіби біліктілігін тануға және ұйымдар мен кәсіпорындарда қызметкерлерді басқару саласындағы кең ауқымды міндеттерді шешуге қойылатын талаптарды белгілейді, сондай-ақ мәдениет саласында қолданылады.
2. Осы кәсіби стандартта келесі терминдер мен анықтамалар қолданылады:
1) білім – кәсіптік міндет шеңберінде іс-әрекеттерді орындау үшін қажетті зерделенген және меңгерілген ақпарат;
2) дағды – кәсіби тапсырманы толығымен орындауға мүмкіндік беретін білім мен дағдыларды қолдану қабілеті;
3) мамандық – жеке тұлға жүзеге асыратын және оны орындау үшін белгілі бір біліктілікті талап ететін кәсіп түрі.
3. Қысқартулар мен аббревиатуралардың толық жазылуы:
1) ҰБШ – Ұлттық біліктілік шеңбері;
2) СБШ – Салалық біліктілік шеңбері;
3) ЭҚЖЖ – Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші;
4) БТБА – Бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы;
5) БА – Біліктілік анықтамалығы;
6) ББХСК – Білім берудің халықаралық стандартты классификациясы;

Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Художник-реставратор станковой живописи.
5. Код профессионального стандарта: R90030.
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
R Искусство, развлечения и отдых;
90 Деятельность в области творчества, искусства и развлечений;
90.0 Деятельность в области творчества, искусства и развлечений;
90.03 Художественное и литературное творчество
90.03.0 Художественное и литературное творчество
7. Краткое описание профессионального стандарта: Деятельность скульпторов, художников, художников-мультипликаторов, граверов, офортистов и т.д., работающих индивидуально.
8. Перечень карточек профессий:
Художник-реставратор - 6 уровень ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "Художник-реставратор":
Код группы:
2651-9
Код наименования занятия:
2651-9-006
Наименование профессии:
Художник-реставратор
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 17 июля 2017 года № 209 "Об утверждении Типовых квалификационных характеристик должностей руководителей, специалистов и других служащих государственных организаций культуры" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15495)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Искусство
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Не требуется
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
2651-2-004 Художник
2651-9-006 Художник-реставратор
2651-2-006 Художник маслом
2651-2-008 Художник портретист
2651-2-009 Художник-живописец
2651-3-001 Иллюстратор
2651-3-004 Художник-иллюстратор
Основная цель деятельности:
Реставрация произведений станковой живописи
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Использование практических и теоретических знаний и умений в области реставрации станковой живописи.
2. Производственная деятельность в области реставрации произведений станковой живописи
3. Ориентация на рынке профессионального труда с учетом требований современного менеджмента
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Использование практических и теоретических знаний и умений в области реставрации станковой живописи.
Навык 1:
Применение практических и теоретических знаний и умений в области реставрации станковой живописи
Умения:
Работать с различными природными и синтетическими материалами в процессе реставрации произведений станковой живописи
Знания:
Теории и практики консервации, раскрытия и реконструкции произведений станковой живописи
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Профессиональное владение средствами рисунка, живописи, композиции
Умения:
1. Владеть разнообразными техниками и технологиями рисунка, их изобразительно-выразительныи возможностями.
2. Владеть техниками живописи и технологиями использования живописных материалов, их изобразительно-выразительными возможностями.

2-тарау. Кәсіби стандарттың төлқұжаты
4. Кәсіби стандарттың атауы: Станокты кескіндемені қалпына келтіруші-суретші.
5. Кәсіби стандарттың реттік нөмірі: R90030.
6. ЭҚЖЖ бойынша секцияның, бөлімнің, топтың, кластың және ішкі кластың атаулары:
R. Өнер, ойын-сауық және демалыс;
90 Шығармашылық, өнер және ойын-сауық саласындағы қызмет;
90.0 Шығармашылық, өнер және ойын-сауық саласындағы қызмет
90.03 Художественное и литературное творчество
90.03.0 Художественное и литературное творчество
7. Кәсіби стандарттың қысқаша сипаттамасы: Жеке дара жұмыс істейтін мүсіншілердің, суретшілердің, суретші-мультипликаторлардың, нақышшылардың, офорт шеберлерінің және т. б. қызметі.
8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
Станокты кескіндемені қалпына келтіруші-суретші - СБШ 6 деңгейі.
3-тарау. Кәсіп карточкасы
9. Кәсіп карточкасы: "Станокты кескіндемені қалпына келтіруші-суретші"
Код:
2651-9
Топ коды:
2651-9-006
Мамандық:
Станокты кескіндемені қалпына келтіруші-суретші
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
6
СБШ бойынша біліктілік деңгейшесі
-
БТБА, БА және т. б. үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі
"Мемлекеттік мәдениет ұйымдары басшыларының, мамандарының және басқа да қызметкерлерінің лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2017 жылғы 17 шілдедегі № 209 бұйрығы (Нормативтік-құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеуіндегі тізбесінде № 15495 болып тіркелген)
Кәсіби білім деңгейі
Жоғары
Бейресми және информалды біліммен байланыс
-
Мамандықтың басқа мүмкін атаулары:
2651-2-004 Суретші
2651-9-006 Қалпына келтіруші-суретші
2651-2-006 Майлы бояу суретшісі
2651-2-008 Портрет-суретшісі
2651-2-009 Кескіндемеші-суретші
2651-3-001 Иллюстратор
2651-3-004 Иллюстратор-суретші
Қызметтің негізгі мақсаты:
Станокты кескіндеме туындыларын қалпына келтіру
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Станокты кескіндемені қалпына келтіру саласында тәжірибелік және теориялық білім мен дағдыларды қолдану.
2. Станокты кескіндеме туындыларын қалпына келтіру саласындағы өндірістік қызмет.
3. Қазіргі менеджмент талаптарын ескере отырып, кәсіби еңбек нарығындағы бағдар
Қосымша еңбек функциялары:
-
Еңбек функцияларының сипаттамасы
1 Еңбек функциясы
Станокты кескіндемені қалпына келтіру саласында тәжірибелік және теориялық білім мен дағдыларды қолдану.
1-дағды:
Станокты кескіндемені қалпына келтіру саласында тәжірибелік және теориялық білім мен дағдыларды қолдану
Дағдылар:
1. Станокты кескіндеме туындыларын қалпына келтіру үдерісінде әртүрлі табиғи және синтетикалық материалдармен жұмыс жасау
Білім
1. Станокты кескіндеме туындыларын консервациялау, ашу және қалпына келтіру теориялары мен тәжірибесін білу
Шеберлікті тану мүмкіндігі
ұсынылмайды
2-дағды:
Сурет, кескіндеме, композиция құралдарын кәсіби меңгеру
Дағдылар:
1. Сурет салудың әртүрлі әдістері мен технологияларын, олардың бейнелеу және суреттеу мүмкіндіктерін меңгеру.
2. Кескіндеме техникасы мен кескіндеме материалдарын пайдалану технологияларын, олардың бейнелеу, суреттеу мүмкіндіктерін меңгеру.

3. Владеть способами организация пространства средствами рисунка и живописи.
4. Владеть способами музейного копирования произведений живописи
Знания:
1. Стилистических особенностей реставрируемого произведения живописи.
2. Исторических и стилистических традиций живописи.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Производственная деятельность в области реставрации произведений станковой живописи
Навык 1:
Выполнение реставрационных и консервационных работ
Умения:
1. Реставрации произведений в технике масляной живописи.
2. Владеть приемами расчистки красочного слоя.
3. Владеть приемами восстановления утрат грунта, красочного слоя и других мероприятий, входящих в комплекс мер необходимых для реставрации конкретного произведения станковой живописи
Знания:
1. Причин разрушения живописных произведений (химические, технологические (механические), влияние окружающей среды).
2.Способов сохранения произведений.
3. Последовательности консервационно-реставрационных работ.
4. Приемов консервации и реставрации произведений живописи.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Проведение предреставрационных исследований
Умения:
1. Владеть приемами проведения предреставрационных исследований
2. Владеть приемами порядка отбора проб (неразрушающие методы, методы с забором проб)
3. Владеть приемами определения и фиксирования видов разрушений
Знания:
1. Истории изобразительного искусства.
2. Стилей и направлений в изобразительном искусстве.
3. Сведений о реставрируемом произведении живописи, его аналогов.
4. Научно обоснованного выбора материалов, используемых на всех этапах реставрации.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 3:
Последовательное проведение операций по реставрации произведений станковой живописи
Умения:
1. Владеть приемами использования неорганических и органических материалов и среды, применяемой при реставрации произведений станковой живописи
2. Применение безопасных для материальной структуры художественного произведения дезинфекции и дезинсекции произведений живописи.
3. Применение неорганических и органических сред и методологий применения при реставрации.
4. Проведение технической и живописной реставрации произведения станковой живописи
5. Проведение документирующих съемок в процессе реставрационных работ
Знания:
1. Физико-химических методов исследования произведений станковой живописи.
2. Научных принципы комплектования коллекций.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 3:
Ориентация на рынке профессионального труда с учетом требований современного менеджмента
Навык 1:
Ориентация на рынке профессионального труда
Умения:
1. Владеть принципами, методами, средствами реализации возможностей предпринимательства в сфере изобразительного искусства
Знания:
1. Художественного рынка и его системы: сферу предложения и спроса на произведения искусства
2. Стоимость произведений искусства.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Ориентация в сфере современного менеджмента сферы изобразительного искусства
Умения:
1. Отслеживание тенденции рынка изобразительного искусства 2. Понимать способы реализации творческих проектов
Знания:
Знать стратегию развития бизнес-процессов
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Контроль рабочих процессов
Ориентация на результат и эффективность,
Межличностная компетентность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
IT-менеджер в сфере искусства
6
SMM-менеджер
6
Руководитель / Заведующий структурного подразделения организации культуры(клубом /филиалом управления / студии / отдела / секции / части / цеха
6
Главный художник / дизайнер
6
Художник по видам и направлениям: организации культуры /театра/кино
6
Художник-постановщик
6
Художник-декоратор
6
Дизайнер по направлениям и видам
6
Методист
6
Художник-оформитель
6
Художник-технолог сцены
6
Главный дизайнер(проекта)/Арт–дизайнер
6
Художник-оформитель / экспозиционер

3. Сурет және кескіндеме құралдарының көмегімен кеңістікті ұйымдастыру тәсілдерін меңгеру.
4. Кескіндеме туындыларын мұражайлық көшіру тәсілдерін меңгеру
Білім:
1. Қалпына келтірілетін кескіндеме туындысының стилистикалық ерекшеліктерін білу
2. Кескіндеменің тарихи және стилистикалық дәстүрлерін білу
Шеберлікті тану мүмкіндігі
ұсынылмайды
2 Еңбек функциясы
Станокты кескіндеме туындыларын қалпына келтіру саласындағы өндірістік қызмет
1-дағды:
Қалпына келтіру және консервациялау жұмыстарын орындау
Дағдылар:
1. Майлы кескіндеме техникасындағы туындыларды қалпына келтіру.
2. Сырланған қабатты тазарту әдістерін меңгеру.
3. Станокты кескіндеменің нақты туындысын қалпына келтіру үшін қажетті шаралар кешеніне кіретін - топырақ пен сырланған қабаттың жоғалтқан қасиеттерін қалпына келтіру әдістерін және басқа да іс-шараларды меңгеру.
Білім:
1. Кескіндеме туындыларының бүліну себептерін (химиялық, технологиялық (механикалық), қоршаған ортаның әсері) білу.
2. Туындыларды сақтау тәсілдерін білу.
3. Қалпына келтіру және консервациялау жұмыстарының реттілігін білу
4. Кескіндеме туындыларын қалпына келтіру және консервациялау әдістерін білу
Шеберлікті тану мүмкіндігі
ұсынылмайды
2-дағды:
Қайта қалпына келтіру алдындағы зерттеулерді жүргізу
Дағдылар:
1. Қалпына келтіруге алдындағы зерттеулерді жүргізу тәсілдерін меңгеру
2. Сынама алу тәртібінің тәсілдерін меңгеру (бүлдірмейтін әдістер, сынама алу әдістері)
3. Бүліну түрлерін анықтау және тіркеу әдістерін меңгеру.
Білім:
1. Бейнелеу өнері тарихын білу
2. Бейнелеу өнеріндегі стильдер мен бағыттарды білу
3. Қалпына келтірілетін кескіндеме туындысы, оған ұқсас туындылар жайлы мәліметтерді білу
4. Қалпына келтірудің барлық кезеңдерінде қолданылатын материалдарды ғылыми негізде таңдауды білу
Шеберлікті тану мүмкіндігі
ұсынылмайды
3-дағды:
Станокты кескіндеме туындыларын қалпына келтіру бойынша жұмыстарды бірізділікпен жүргізу
Дағдылар:
1. Станокты кескіндеме туындыларын қалпына келтіру кезінде қолданылатын бейорганикалық және органикалық материалдар мен ортаны пайдалану тәсілдерін меңгеру
2. Көркем туындының материалдық құрылымы үшін қауіпсіз кескіндеме туындыларын дезинфекциялау және дезинсекциялау.
3. Қайта қалпына келтіру кезінде бейорганикалық және органикалық орталар мен оларды қолдану әдістемелерін пайдалану.
4. Станокты кескіндеме туындысын техникалық және кескіндемелік қалпына келтіруді жүргізу
5. Қалпына келтіру жұмыстары барысында құжаттамалық түсірілім жүргізу
Білім:
1. Станокты кескіндеме туындыларын зерттеудің физика-химиялық әдістерін білу
2. Жинақтамаларды жиынтықтаудың ғылыми қағидаттарын білу
Шеберлікті тану мүмкіндігі
ұсынылмайды
3 Еңбек функциясы
Қазіргі менеджмент талаптарын ескере отырып, кәсіби еңбек нарығындағы бағдар
1-дағды
(кәсіби міндет):
Кәсіби еңбек нарығындағы бағдар
Дағдылар:
1. Бейнелеу өнері саласындағы кәсіпкерліктің мүмкіндіктерін іске асырудың қағидаттарын, әдістерін, құралдарын меңгеру.
Білім:
1. Өнер нарығы және оның жүйелері: өнер туындыларына сұраныс пен ұсыныс саласын білу
3. Өнер туындыларының құнын білу
Шеберлікті тану мүмкіндігі
ұсынылмайды
2-дағды
(кәсіби міндет):
Бейнелеу өнері саласының қазіргі менеджмент аясындағы бағдар
Дағдылар:
1. Бейнелеу өнері нарығының үрдістерін қадағалау
2. Шығармашылық жобаларды іске асыру тәсілдерін түсіну
Білім:
1. Бизнесті дамыту стратегиясын білу.
2. Өнер туындыларының құнын білу.
Шеберлікті тану мүмкіндігі
ұсынылмайды
Қосымша еңбек функциясы
1-дағды
:
Дағдылар:
-
Білім:
-
Шеберлікті тану мүмкіндігі
-
2-дағды:
Дағдылар:
-
Білім:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар
Жұмыс процестерін бақылау
Нәтижеге және тиімділікке бағдарлану
Тұлғааралық құзыреттілік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі
-
СБШ шеңберіндегі басқа мамандықтармен байланыс
СБШ деңгейі
Мамандықтың атауы
6
Өнер саласындағы IT-менеджер
6
SMM-менеджер
6
Мәдениет ұйымының құрылымдық бөлімшесінің (клуб / басқарма бөлімшесі /студия / бөлім / секция / цех) басшысы / меңгерушісі
6
Бас суретші / дизайнер
6
Мәдениет /театр/кино ұйымдарының: түрлері мен бағыттары бойынша суретші
6
Қоюшы-суретші
6
Сәндеуші-суретші
6
Бағыттары мен түрлері бойынша дизайнер
6
Әдіскер
6
Көркемдеуші-суретші
6
Сахна суретші-технологы
6
Бас дизайнер (жобаның) / Арт-дизайнер
6
Суретші- көркемдеуші / экспозиционер
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар
Талап етілмейді
Нұсқа нөмірі және шыққан жылы:
1 нұсқа, 2023
Шамамен қайта қарау күні
2026

Глава 4. Технические данные профессионального стандарта
10. Наименование государственного органа:
Министерство информации и культуры Республики Казахстан
Исполнитель:
Борамбаев Нурбек Медерович, +7 (705) 160 57 01,
11. Организации (предприятия) участвующие в разработке:
Руководитель проекта:
Организация: Главный научный сотрудник научно-исследовательского центра филиала республиканского государственного казенного предприятия "Государственный музей "Центр сближения культур" Жумадилова Дарья Ертаевна, e-mail: daria_131_168@mail.ru. Номер телефона: +7 (705) 708 72 22
Эксперты-разработчики:
Республиканское государственное учреждение "Казахская национальная академия
искусств имени Темирбека Жургенова"
Гизатова Гульнара Бисенгалиевна
E-mail: gbisen@list.ru
Номер телефона+7 (701)4949556
Агатаев Серик Зиннурович
E-mail: Seric_zin@mail.ru+77022718247
Номер телефона: +7(702) 2718247
12. Отраслевой совет по профессиональным квалификациям: 10 января 2024 года.
13. Национальный орган по профессиональным квалификациям: 2 ноября 2023 года.
14. Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен": 15 февраля 2024 года.
15. Номер версии и год выпуска: версия 1, 2024 год.
16. Дата ориентировочного пересмотра: 2027 год.
Приложение 23
к приказу Министра
культуры и информации
Республики Казахстан
от 17 апреля 2024 года № 150
Профессиональный стандарт: "Театровед-педагог"
Глава 1. Общие положения
1. Область применения профессионального стандарта: профессиональный стандарт "Театровед-педагог" разработан в соответствии с пунктом 5 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях", в целях обучения персонала на предприятиях, признания профессиональной квалификации работников и выпускников организаций образования и решений широкого круга задач в области управления персоналом в организациях и на предприятиях и применяется в культуры культуры.
2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) знание – изученная и усвоенная информация, необходимая для выполнения действий в рамках профессиональной задачи;
2) навык – способность применять знания и умения, позволяющая выполнять профессиональную задачу целиком;
3) информальное образование – вид образования, получаемый в ходе повседневной деятельности вне организаций образования и организаций, предоставляющих образовательные услуги, и не сопровождаемый выдачей документа, подтверждающего результаты обучения;
4) профессия – род занятий, осуществляемый физическим лицом и требующий определенной квалификации для его выполнения.

4-тарау. Кәсіптік стандарттың техникалық деректері
10. Мемлекеттік органның атауы:
Қазакстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлігі
Орындаушы:
Борамбаев Нурбек Медерович, +7 (705) 708 72 22, n.borambaev@mki.gov.kz
11. Әзірлеуге қатысатын ұйымдар (кәсіпорындар):
Жоба жетекшісі:
Ұйым: "Мәдениеттерді жақындастыру орталығы" мемлекеттік музейі" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорнының филиалы Қазақстан мәдениетінің ғылыми-зерттеу институтының бас ғылыми қызметкер Жумадилова Дарья Ертайқызы, e-mail: daria_131_168@mail.ru. телефон нөмірі: +7 (705) 708 72 22.
Сарапшы әзірлеушілер:
"Темірбек Жүргенов атындағы Қазақ ұлттық өнер академиясы республикалық мемлекеттік мекемесі"
Гизатова Гульнара Бисенгалиевна, E-mail: gbisen@list.ru, тел.+7 (701)4949556
Агатаев Серик Зиннурович, E-mail: Seric_zin@mail.ru, тел. +7(702) 2718247.
12. Кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңес: 2024 жылғы 10 қаңтар.
13. Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық орган: 2023 жылғы 2 қараша.
14. "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы: 2024 жылғы 15 ақпан.
15. Нұсқа нөмірі және шығарылған жылы: нұсқа 1, 2024 жыл.
16. Бағдарлы қайта қарау күні: 2027 жыл.
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және ақпарат
министрінің
2024 жылғы 17 сәуірдегі
№ 150 бұйрығына
23-қосымша
Кәсіптік стандарт: "Театртанушы-педагог"
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Кәсіптік стандарттың қолданылу аясы: "Театртанушы-педагог" кәсіптік стандарты (бұдан әрі – кәсіптік стандарт) "Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабы 5-тармағына сәйкес және кәсіпорындарда персоналды оқытуға, білім беру ұйымдары қызметкерлері мен түлектерінің кәсіптік біліктілігін тануға және ұйымдарда және ұйымдарда персоналды басқару саласындағы кең ауқымды міндеттерді шешу мақсатында әзірленіп, мәдениет саласында қолданылады.
2. Осы кәсіптік стандартта мынадай терминдер, анықтамалар мен қысқартулар қолданылады:
1) білім – кәсіптік міндет шеңберінде іс-әрекеттерді орындау үшін қажетті зерделенген және меңгерілген ақпарат;
2) дағды – кәсіби тапсырманы толығымен орындауға мүмкіндік беретін білім мен дағдыларды қолдану қабілеті;
3) информалы білім – білім беру ұйымдарынан және білім беру қызметтерін ұсынатын ұйымдардан тыс күнделікті қызмет барысында алынатын және оқыту нәтижелерін растайтын құжатты берумен сүйемелденбейтін білім беру түрі;
4) мамандық – жеке тұлға жүзеге асыратын және оны орындау үшін белгілі бір біліктілікті талап ететін кәсіп түрі.

3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) НРК – национальная рамка квалификаций;
2) ОРК – отраслевая рамка квалификаций;
3) ОКЭД – общий классификатор видов экономической деятельности;
4) ЕТКС – единый тарифно-квалификационный справочник;
5) КС – квалификационный справочник;
6) МСКО – международная стандартная классификация образования.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Театровед-педагог.
5. Код профессионального стандарта: R90011037.
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
R Искусство, развлечения и отдых;
90 Деятельность в области творчества, искусства и развлечений;
90.0 Деятельность в области творчества, искусства и развлечений;
90.01 Артистическая деятельность;
90.01.1 Театральная деятельность;
7. Краткое описание профессионального стандарта: Искусствоведческая деятельность; деятельность, способствующая исследованию истории, теории театрального искусства. Преподавательская деятельность в области театрального искусства.
8. Перечень карточек профессий:
1) Театровед-педагог - 6 уровень ОРК;
2) Театровед-педагог - 8 уровень ОРК;
3) Театровед-педагог - 7 уровень ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "Театровед-педагог":
Код группы:
2633-1
Код наименования занятия:
2633-1-010
Наименование профессии:
Театровед-педагог
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Искусство
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
2633-1-002 Искусствовед
2633-1-001 Балетовед
Основная цель деятельности:
Профессиональная научно-исследовательская, Педагогическая деятельность в области театрального искусства. Практическая деятельность в учреждениях культуры.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Научно-исследовательская работа
Дополнительные трудовые функции:
1. Педагогическая деятельность
Трудовая функция 1:
Научно-исследовательская работа
Навык 1:
Организация и осуществление научно-исследовательского процесса
Умения:
1. Владеть навыками самостоятельной исследовательской работы в области истории и теории театрального искусства.
2. Владеть навыками работы в составе исследовательской группы.
3. Владеть навыками работы с архивными документами.

3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады:
1) ҰБШ – ұлттық біліктілік шеңбері;
2) СБШ – салалық біліктілік шеңбері;
3) ЭҚЖЖ – экономикалық қызметтің жалпы жүктеуіші;
4) БТБА – бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы;
5) БА – біліктілік анықтамалығы;
6) БХСЖ – білім берудің халықаралық стандартты жіктелуі.
2-тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: Театртанушы-педагог.
5. Кәсіптік стандарттың коды: R90011037.
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
R Өнер, ойын-сауық және демалыс;
90 Шығармашылық, өнер және ойын-сауық саласындағы қызмет;
90.0 Шығармашылық, өнер және ойын-сауық саласындағы қызмет;
90.01 Әртістік қызмет;
90.01.1 Театр қызметі.
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: Өнертану қызметі; театр өнерінің тарихын, теориясын зерттеуге ықпал ететін қызмет. Театр өнері саласындағы оқытушылық қызмет.
8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
1) Театранушы - 6 СБШ-нің деңгейі;
2) Театртанушы - 8 СБШ-нің деңгейі;
3) Театртанушы - 7 СБШ-нің деңгейі.
3-тарау. Кәсіптер карточкалары
9. Кәсіптің карточкасы "Театранушы-педагог":
Топтың коды:
2633-1
Қызмет атауының коды:
2633-1-010
Кәсіптің атауы:
Театранушы-педагог
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Өнер
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2633-1-002 Өнертанушы
2633-1-001 Балеттанушы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Театр өнері саласындағы кәсіби ғылыми-зерттеу, педагогикалық қызмет. Мәдениет мекемелеріндегі практикалық қызмет.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Ғылыми-зерттеу жұмысы
Қосымша еңбек функциялары:
1. Педагогикалық қызмет
Еңбек функциясы 1:
Ғылыми-зерттеу жұмысы
Дағды 1:
Ғылыми-зерттеу процесін ұйымдастыру және жүзеге асыру
Машықтар:
1. Театр өнерінің тарихы мен теориясы саласындағы өзіндік зерттеу жұмысының дағдыларын меңгеру.
2. Зерттеу тобының құрамында жұмыс істеу дағдыларын меңгеру.
3. Мұрағаттық құжаттармен жұмыс істеу дағдыларын меңгеру.

4. Владеть навыками работы с материалами СМИ, видео, кинографическими источниками.
Знания:
1. Истории отечественного и мирового театрального искусства.
2. Истории отечественного и мирового театра, музыки и киноискусства.
2. Методики проведения научно-исследовательской работы.
Возможность признания навыка:
-
Дополнительная трудовая функция 1:
Педагогическая деятельность
Навык 1:
Организация и осуществление педагогической работы
Умения:
1. Владеть методами, приемами, средствами организации и управления педагогическим процессом.
Знания:
Принципов и форм педагогической, учебно-методической деятельности.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Адаптивность
Ответственность
Пунктуальность
Самостоятельность и ответственность
Сотрудничество и взаимодействие
Стрессоустойчивость
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Научный сотрудник
6
Балетовед
10. Карточка профессии "Театровед-педагог":
Код группы:
2633-1
Код наименования занятия:
2633-1-010
Наименование профессии:
Театровед-педагог
Уровень квалификации по ОРК:
8
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (докторантура PhD, ученая степень доктора PhD, степень доктора PhD по профилю, кандидата наук, доктора наук)
Специальность:
Искусство
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
2633-1-001 Балетовед
2633-1-002 Искусствовед
Основная цель деятельности:
Профессиональная управленческая, научно-исследовательская, преподавательская деятельность в области театрального искусства.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Осуществляет руководство подразделениями и организациями образования
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Осуществляет руководство подразделениями и организациями образования
Навык 1:
Обеспечивать руководство сложными административными, научными, учебно-методическими и творческими процессами в сфере культуры и искусства.
Умения:
1. Знает теоретические и методологические принципы управления проектами/ процессами организаций образования.
Знания:
1. Знает теоретические и методологические принципы управления проектами/ процессами организаций образования.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Осуществлять общее руководство деятельностью организации образования
Умения:

4. БАҚ материалдарымен, бейнематериалдармен, кинографиялық көздермен жұмыс істеу дағдыларын меңгеру.
Білімдер:
1. Отандық және әлемдік театр өнерінің тарихы.
2. Отандық және әлемдік театр, Музыка және кино өнерінің тарихы.
2. Ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізу әдістемесі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Қосымша еңбек функциясы 1:
Педагогикалық қызмет
Дағды 1:
Педагогикалық жұмысты ұйымдастыру және жүзеге асыру
Машықтар:
1. Педагогикалық процесті ұйымдастыру және басқару әдістерін, әдістерін, құралдарын меңгеру.
Білімдер:
Педагогикалық, оқу-әдістемелік қызметтің принциптері мен формалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Бейімділік
Жауапкершілік
Ұқыптылық
Дербестік және жауапкершілік
Ынтымақтастық және өзара іс-қимыл
Күйзеліске тұрақтылық
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Ғылыми қызметкер
6
Балеттанушы
10. Кәсіптің карточкасы "Театртанушы":
Топтың коды:
2633-1
Қызмет атауының коды:
2633-1-010
Кәсіптің атауы:
Театртанушы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
8
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (PhD докторантура, PhD дәрежесі, осы саладағы PhD дәрежесі, ғылым кандидаты, ғылым докторы)
Мамандық:
Өнер
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2633-1-001 Балеттанушы
2633-1-002 Өнертанушы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Театр өнері саласындағы кәсіби ғылыми-зерттеу, оқытушылық жұмыс
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Театр өнерінің тарихы мен теориясы саласындағы ғылыми-зерттеу қызметін іске асыру
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Театр өнерінің тарихы мен теориясы саласындағы ғылыми-зерттеу қызметін іске асыру
Дағды 1:
Терең ғылыми білімді көркемдік практикаға енгізу
Машықтар:
1. Қазіргі заманғы ақпараттық технологияларды, ғылыми ақпаратты алу, өңдеу және сақтау әдістерін меңгеру.
2. Театр өнерінің заманауи ғылыми мәселелерін тұжырымдай және шеше білу.
3. Таңдалған тақырып бойынша ғылыми –зерттеу жұмыстарын жоспарлай және жүргізе білу.
Білімдер:
1. Театр өнерінің тарихы мен теориясы бойынша пәндерді оқытудың жаңа әдістері мен технологияларын білу.
2. Отандық және шетелдік ғылымның жаңа теориялық, әдістемелік және технологиялық жетістіктерін, театр өнерінің тарихы мен теориясы саласындағы заманауи зерттеу әдістерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Білім беру ұйымының қызметіне жалпы басшылықты жүзеге асыру
Машықтар:

1. Формировать миссию, концепцию и политику организации культуры или проектов с целью внедрения инновационных креативных предложений, решения актуальных нравственных вопросов.
2. Владеть навыками стратегического и среднесрочного планирования творческой, международной, маркетинговой инвестиционно-финансовой деятельностью организации образования.
Знания:
1. Знает основы стратегического и среднесрочного планирования.
2. Знает принципы международного сотрудничества в области культуры и искусства.
Возможность признания навыка:
-
Навык 3:
Управление процессами подготовки/переподготовки/повышения квалификации преподавателей в области театрального искусства
Умения:
1. Оценивать уровень компетенций преподавателей.
2. Владеть методологией внедрения современных технологий в области преподавания театрального искусства.
Знания:
1. Знать научные основы проектных технологий в искусстве.
Возможность признания навыка:
-
Навык 4:
Осуществлять мониторинг тенденций развития театрального искусства на современном этапе.
Умения:
1. Владеть методологией научных исследований в области искусствоведения.
2. Использовать результаты научных исследований в профессиональной деятельности.
3. Владеть методологией обоснования художественной ценности произведений театрального искусства.
Знания:
1. Владеть методологией научных исследований в области искусствоведения.
2. Использовать результаты научных исследований в профессиональной деятельности.
3. Владеть методологией обоснования художественной ценности произведений театрального искусства.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Навык ведения переговоров
Проектное мышление
Мультикультурность и открытость
Клиентоориентированность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
8
Руководитель проектами в области искусства
8
Театровед – исследователь
11. Карточка профессии "Театровед-педагог":
Код группы:
2633-1
Код наименования занятия:
2633-1-010
Наименование профессии:
Театровед-педагог
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
2633-1-001 Балетовед
2633-1-002 Искусствовед
Основная цель деятельности:
Профессиональная научно-исследовательская, преподавательская работа в области театрального искусства.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:

1. Инновациялық шығармашылық ұсыныстарды енгізу, өзекті моральдық мәселелерді шешу мақсатында мәдениетті немесе жобаларды ұйымдастырудың миссиясын, тұжырымдамасын және саясатын қалыптастыру.
2. Білім беру ұйымының шығармашылық, халықаралық, маркетингтік инвестициялық-қаржылық қызметін стратегиялық және орта мерзімді жоспарлау дағдыларын меңгеру.
Білімдер:
1. Стратегиялық және орта мерзімді жоспарлаудың негіздерін біледі.
2. Мәдениет және өнер саласындағы халықаралық ынтымақтастық қағидаттарын біледі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 3:
Театр өнері саласындағы оқытушыларды даярлау/қайта даярлау/біліктілігін арттыру процестерін басқару
Машықтар:
1. Оқытушылардың құзыреттілік деңгейін бағалау.
2. Театр өнерін оқыту саласында заманауи технологияларды енгізу әдістемесін меңгеру.
Білімдер:
1. Өнердегі жобалау технологияларының ғылыми негіздерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 4:
Қазіргі кезеңде театр өнерінің даму тенденцияларына мониторинг жүргізу.
Машықтар:
1. Өнертану саласындағы ғылыми зерттеулердің әдіснамасын меңгеру.
2. Ғылыми зерттеулердің нәтижелерін кәсіби қызметте пайдалану.
3. Театр өнері туындыларының көркемдік құндылығын негіздеу әдістемесін меңгеру.
Білімдер:
1. Өнертану саласындағы ғылыми зерттеулердің әдіснамасын меңгеру.
2. Ғылыми зерттеулердің нәтижелерін кәсіби қызметте пайдалану.
3. Театр өнері туындыларының көркемдік құндылығын негіздеу әдістемесін меңгеру.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Келіссөз жүргізу шеберлігі
Жобалық ойлау
Көп мәдениеттілік және ашықтық
Клиентке бағдарлау
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
8
Аға ғылыми қызметкер
8
Аға оқытушы
11. Кәсіптің карточкасы "Театртанушы":
Топтың коды:
2633-1
Қызмет атауының коды:
2633-1-010
Кәсіптің атауы:
Театртанушы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2633-1-001 Балеттанушы
2633-1-002 Өнертанушы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Театр өнері саласындағы кәсіби ғылыми-зерттеу, оқытушылық жұмыс.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:

1. Реализация научно-исследовательской деятельности в области истории и теории театрального искусства
Дополнительные трудовые функции:
1. Реализация преподавательской деятельности
Трудовая функция 1:
Реализация научно-исследовательской деятельности в области истории и теории театрального искусства
Навык 1:
Внедрение в художественную практику углубленных научных знаний
Умения:
1. Владеть современными информационными технологиями, методами получения, обработки и хранения научной информации.
2. Уметь формулировать и решать современные научные проблемы театрального искусства.
3. Уметь планировать и вести научно –исследовательскую работу по избранной теме.
Знания:
1. Знать новые методики и технологии преподавания дисциплин по истории и теории театрального искусства.
2. Знать новейшие теоретические, методические и технологические достижения отечественной и и зарубежной науки, современные методы исследований в области истории и теории театрального искусства.
Возможность признания навыка:
-
Дополнительная трудовая функция 1:
Реализация преподавательской деятельности
Навык 1:
Внедрение в художественную практику углубленных педагогических знаний
Умения:
1. Уметь формулировать и решать современные проблемы преподавания театрального искусства.
2. Владеть современными методами, технологиями, практика преподавания в организациях высшего и послевузовского образования.
Знания:
1. Знать новые методики и технологии преподавания дисциплин по истории и теории театрального искусства.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Навык ведения переговоров
Проектное мышление
Мультикультурность и открытость
Клиентоориентированность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7
Старший научный сотрудник
7
Старший преподаватель
Глава 4. Технические данные профессионального стандарта
12. Наименование государственного органа:
Министерство культуры и информации Республики Казахстан
Исполнитель:
Борамбаев Нурбек Медерович, +7 (705) 160 57 01,
13. Организации (предприятия) участвующие в разработке:
Руководитель проекта:
Главный научный сотрудник научно-исследовательского центра филиала республиканского государственного казенного предприятия "Государственный музей "Центр сближения культур" "Жумадилова Дарья Ертаевна, e-mail: daria_131_168@mail.ru. Номер телефона: +7 (705) 708 72 22.
Эксперты-разработчики:
Организации:
Руководитель проекта:
1) Республиканское государственное учреждение "Казахская национальная академия искусств имени Т.К. Жургенова". Гизатова Г.Б. gbisen@list.ru, +77014949556

1. Театр өнерінің тарихы мен теориясы саласындағы ғылыми-зерттеу қызметін іске асыру
Қосымша еңбек функциялары:
1. Оқытушылық қызметті іске асыру
Еңбек функциясы 1:
Театр өнерінің тарихы мен теориясы саласындағы ғылыми-зерттеу қызметін іске асыру
Дағды 1:
Терең ғылыми білімді көркемдік практикаға енгізу
Машықтар:
1. Қазіргі заманғы ақпараттық технологияларды, ғылыми ақпаратты алу, өңдеу және сақтау әдістерін меңгеру.
2. Театр өнерінің заманауи ғылыми мәселелерін тұжырымдай және шеше білу.
3. Таңдалған тақырып бойынша ғылыми –зерттеу жұмыстарын жоспарлай және жүргізе білу.
Білімдер:
1. Театр өнерінің тарихы мен теориясы бойынша пәндерді оқытудың жаңа әдістері мен технологияларын білу.
2. Отандық және шетелдік ғылымның жаңа теориялық, әдістемелік және технологиялық жетістіктерін, театр өнерінің тарихы мен теориясы саласындағы заманауи зерттеу әдістерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Қосымша еңбек функциясы 1:
Оқытушылық қызметті іске асыру
Дағды 1:
Көркемдік практикаға тереңдетілген педагогикалық білімді енгізу
Машықтар:
1. Театр өнерін оқытудың заманауи мәселелерін тұжырымдай және шеше білу.
2. Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында заманауи әдістерді, технологияларды, оқыту практикасын меңгеру.
Білімдер:
1. Театр өнерінің тарихы мен теориясы бойынша пәндерді оқытудың жаңа әдістері мен технологияларын білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Келіссөз жүргізу шеберлігі
Жобалық ойлау
Көп мәдениеттілік және ашықтық
Клиентке бағдарлау
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7
Аға ғылыми қызметкер
7
Аға оқытушы
4-тарау. Кәсіптік стандарттың техникалық деректері
12. Мемлекеттік органның атауы:
Қазакстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлігі
Орындаушы:
Борамбаев Нурбек Медерович, +7 (705) 160 57 01, n.borambaev@mki.gov.kz
13. Әзірлеуге қатысатын ұйымдар (кәсіпорындар):
Жоба жетекшісі:
"Мәдениеттерді жақындастыру орталығы" мемлекеттік музейі" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорнының филиалы Қазақстан мәдениетінің ғылыми-зерттеу институтының бас ғылыми қызметкері Жумадилова Дарья Ертайқызы, e-mail: daria_131_168@mail.ru. телефон нөмірі: +7 (705) 708 72 22.
Сарапшы-әзірлеушілер:
Ұйым:
1) Жоба жетекшісі: "Т. Жүргенов атындағы Қазақ ұлттық өнер академиясы" республикалық мемлекеттік мекемесі. Гизатова Г. Б. gbisen@list.ru, +77014949556

2) Республиканское государственное учреждение "Казахский национальный университет искусств".
Сметова Алмагуль Амантаевна. +7 707 859 34 50. pkkaznui@mail.ru
Исполнители проекта:
Республиканское государственное учреждение "Казахский национальный университет искусств"
Ескендиров Нартай Рамазанович
Қадыралиева Айзат Оңғаралиевна
+7 (7172) 70 54 50 pkkaznui@mail.ru
3) Коммунальное государственное казенное предприятие "Государственный академический русский театр драмы имени М. Горького" Управления культуры города Астана
Эксперты:
Джуматаев Ернар Курбанбекович, директор;
Парманов Бекпулат Саттарович, художественный руководитель.
Контактные данные:
e-mail:  gorky_theatre@mail.ru
тел.: +7 (7172) 324053
4) Коммунальное государственное казенное предприятие "Жезказганский казахский музыкально-драматический театр имени С. Кожамкулова" Управления культуры, развития языков и архивного дела области Ұлытау.
Эксперты:
Демидова О.Н., и.о. руководителя.
Контактные данные:
e-mail: kense@ulytau-region.gov.kz
тел.: +7 (7102) 73-56-41, 73-34-68.
14. Отраслевой совет по профессиональным квалификациям: 10 января 2024 года.
15. Национальный орган по профессиональным квалификациям: 2 ноября 2023 года.
16. Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен": 15 февраля 2024 года.
17. Номер версии и год выпуска: версия 1, 2024 год.
18. Дата ориентировочного пересмотра: 2027 год.
Приложение 24
к приказу Министра
культуры и информации
Республики Казахстан
от 17 апреля 2024 года № 150
Профессиональный стандарт: "Театровед"
Глава 1. Общие положения
1. Область применения профессионального стандарта: профессиональный стандарт "Театровед" разработан в соответствии с пунктом 5 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях" в целях обучения персонала на предприятиях, признания профессиональной квалификации работников и выпускников организаций образования и решений широкого круга задач в области управления персоналом в организациях и на предприятиях и применяется в сфере культуры.
2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) знание – изученная и усвоенная информация, необходимая для выполнения действий в рамках профессиональной задачи;
2) навык – способность применять знания и умения, позволяющая выполнять профессиональную задачу целиком;
3) информальное образование – вид образования, получаемый в ходе повседневной деятельности вне организаций образования и организаций, предоставляющих образовательные услуги, и не сопровождаемый выдачей документа, подтверждающего результаты обучения;

2) "Қазақ ұлттық өнер университеті" республикалық мемлекеттік мекемесі.
Сметова Алмагүл Амантайқызы. +7 707 859 34 50. pkkaznui@mail.ru
Жоба орындаушылары: "Қазақ ұлттық өнер университеті" республикалық мемлекеттік мекемесі .
Ескендіров Нартай Рамазанұлы;
Қадыралиева Айзат Оңғаралиқызы +7 (7172) 70 54 50 pkkaznui@mail.ru.
3) Астана қаласы мәдениет басқармасының "М. Горький атындағы Мемлекеттік академиялық орыс драма театры" коммуналдық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны Сарапшылар: Жұматаев Ернар Құрбанбекұлы, директор; Парманов Бекпулат Саттарұлы, көркемдік жетекші. Байланыс деректері: e-mail: gorky_theatre@mail.ru Тел.: +7 (7172) 324053.
4) Ұлытау облысы мәдениет, тілдерді дамыту және мұрағаты басқармасының "С.Қожамқұлов атындағы Жезқазған қазақ музыкалық-драма театры" коммуналдық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны. Сарапшылар: Демидова О. Н., басшының м. а. Байланыс деректері: e-mail: kense@ulytau-region.gov.kz Тел.: +7 (7102) 73-56-41, 73-34-68.
14. Кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңес: 2024 жылғы 10 қаңтар.
15. Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық орган: 2023 жылғы 29 қараша.
16. "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы: 2024 жылғы 15 ақпан.
17. Нұсқа нөмірі және шығарылған жылы: нұсқа 1, 2024 жыл.
18. Бағдарлы қайта қарау күні: 2027 жыл.
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және ақпарат
министрінің
2024 жылғы 17 сәуірдегі
№ 150 бұйрығына
24-қосымша
Кәсіптік стандарт: "Театртанушы"
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Кәсіптік стандарттың қолданылу аясы: "Театртанушы" кәсіптік стандарты (бұдан әрі-кәсіптік стандарт) "Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабы 5-тармағына сәйкес және кәсіпорындарда персоналды оқытуға, білім беру ұйымдары қызметкерлері мен түлектерінің кәсіптік біліктілігін тануға және ұйымдарда және ұйымдарда персоналды басқару саласындағы кең ауқымды міндеттерді шешу мақсатында әзірленіп, мәдениет саласында қолданылады.
2. Осы кәсіптік стандартта мынадай терминдер, анықтамалар мен қысқартулар қолданылады:
1) білім – кәсіптік міндет шеңберінде іс-әрекеттерді орындау үшін қажетті зерделенген және меңгерілген ақпарат;
2) дағды – кәсіби тапсырманы толығымен орындауға мүмкіндік беретін білім мен дағдыларды қолдану қабілеті;
3) информалы білім – білім беру ұйымдарынан және білім беру қызметтерін ұсынатын ұйымдардан тыс күнделікті қызмет барысында алынатын және оқыту нәтижелерін растайтын құжатты берумен сүйемелденбейтін білім беру түрі;

1. Владеть навыками самостоятельной исследовательской работы в области истории и теории театрального искусства.
2. Владеть навыками работы в составе исследовательской группы.
3. Владеть навыками работы с архивными документами.
4. Владеть навыками работы с материалами СМИ, видео, кинографическими источниками.
Знания:
1. Истории отечественного и мирового театрального искусства.
2. Истории отечественного и мирового театра, музыки и киноискусства.
2. Методики проведения научно-исследовательской работы.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Критическая работа
Навык 1:
Организация и осуществление критической деятельности
Умения:
1. Владеть навыками организации и осуществления самостоятельной аналитической деятельности.
2. Владеть навыками критического анализа в области театрального искусства, в виде написания и публикации статей в научных и периодических изданиях, на интернет сайтах.
3. Владеть навыками систематизации стилей и направлений театрального искусства прошлого и современности
4. Владеть навыками учаcтия в публичных обсуждениях постановок спектаклей, исполнительского мастерства артистов театра, проблем современного театрального ис¬кусства.
5. Владеть стилем письма для разных жанолв арт-критики (рецензия, творческий портрет, проблемная статья и др.).
Знания:
1.Методики искусствоведческого анализа произведений театрального искусства, а также стилей и направлений разных эпох.
2. Знание разных жанров арт-критики (рецензия, творческий портрет, проблемная статья и др.).
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 3:
Редакционно-издательская работа
Навык 1:
Организация и осуществление редакционно-издательской работы
Умения:
1. Владеть практическими навыками редакторской работы.
2. Владеть навыками ведения редакционной работы в издательствах и СМИ.
Знания:
1. Основных принципов редакционно-издательской работы.
Возможность признания навыка:
-
Дополнительная трудовая функция 1:
Организационно-творческая работа
Навык 1:
Осуществление организационно-творческой работы
Умения:
1. Владеть навыками осуществления функций консультанта, эксперта в области театрального искусства.
2. Владеть навыками организации конкурсов, концертов, презентаций, арт-фестивалей и других мероприятий.
Знания:
1. Актуальных проблем современного режиссерского и исполнительского искусства в театре.
2. Актуальных научных исследований в области театрального искусства.
Возможность признания навыка:
-
Дополнительная трудовая функция 2:
Организационно-управленческая работа
Навык 1:
Осуществление организационно-управленческой работы
Умения:
1. Осуществлять функции специалиста структурных подраз¬делений в государственных, региональных управлениях культуры, в театрах, творческих коллективах, музеях, в творческих союзах, дру¬гих общественных организациях.
Знания:
1. Основных принципов арт-менеджмента.
Возможность признания навыка:
-
Дополнительная трудовая функция 3:
Осуществление связи с прессой, другими средствами массовой информации, творческими союзами
Навык 1:
Организация и осуществление связи со СМИ
Умения:
1. Владеть навыками работы со средствами массовой информации,
2. Владеть навыками подготовки необходимых материалов о событиях в области театрального искусства, культурной жизни страны.

1. Театр өнерінің тарихы мен теориясы саласында өз бетінше ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізу дағдыларын меңгеру.
2. Зерттеу тобының құрамында жұмыс істеу дағдыларына ие болу.
3. Мұрағат құжаттарымен жұмыс істеу дағдысының болуы.
4. Бұқаралық ақпарат құралдарымен, аудио және бейнежазбалармен жұмыс істей білу.
Білімдер:
1. Отандық және әлемдік театр өнерінің түрлерінің тарихы.
2. Отандық және әлемдік театр, музыка және кино тарихы.
2. Зерттеу жұмысын жүргізу әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Сыни жұмыс
Дағды 1:
Сыни әрекетті ұйымдастыру және жүзеге асыру
Машықтар:
1. Өз бетінше аналитикалық іс-әрекеттерді ұйымдастыру және өткізу дағдыларына ие болу.
2. Ғылыми және мерзімді басылымдарда, интернет сайттарында мақала жазу және жариялау түріндегі театр өнері саласында сыни талдау дағдыларын меңгеру.
3. Өткен және қазіргі театр өнерінің стильдері мен бағыттарын жүйелеу дағдыларын меңгеру
4. Спектакльдерді қоғамдық талқылауға қатысу дағдыларын, театр әртістерінің орындаушылық шеберлігін, қазіргі театр өнерінің мәселелерін меңгеру.
5. Өнертанудың әртүрлі жанрларына (шолу, шығармашылық портрет, проблемалық мақала, т.б.) жазу мәнерін меңгеру.
Білімдер:
1. Театр өнері туындыларының өнертанулық талдау әдістері, сонымен қатар әр дәуірдегі стильдер мен ағымдар.
2. Өнертанудың әртүрлі жанрларын білу (шолу, шығармашылық портрет, проблемалық мақала, т.б.).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 3:
Редакциялық -баспа жұмысы
Дағды 1:
Редакциялық және баспа жұмысы ұйымдастыру және жүзеге асыру
Машықтар:
1. Редакциялық жұмыста практикалық дағдыларды меңгеру. 2. Баспалар мен БАҚ-та редакциялық жұмысты жүргізу дағдыларын меңгеру.
Білімдер:
1. Редакциялық-баспа жұмысының негізгі принциптері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Қосымша еңбек функциясы 1:
Ұйымдастырушылық - шығармашылық жұмыс
Дағды 1:
Ұйымдастырушылық және шығармашылық жұмыстарды іске асыру
Машықтар:
1. Театр өнері саласындағы кеңесші, сарапшы функцияларын орындау дағдыларын меңгеру.
2. Конкурстарды, театрландырылған қойылымдарды, тұсаукесерлерді, театр фестивальдерін және басқа да іс-шараларды ұйымдастыру дағдыларына ие болу.
Білімдер:
1. Театрдағы қазіргі режиссура мен актерлік өнердің өзекті мәселелері.
2. Театр өнері саласындағы өзекті ғылыми зерттеулер.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Қосымша еңбек функциясы 2:
Ұйымдастыру-басқару жұмыстары
Дағды 1:
Басқару жұмыстарын ұйымдастыру мен іске асыру
Машықтар:
1. Мемлекеттік, облыстық мәдениет басқармаларында, театрларда, шығармашылық ұжымдарда, мұражайларда, шығармашылық одақтарда, басқа да қоғамдық ұйымдарда құрылымдық бөлімшелерде маманның функцияларын жүзеге асыру.
Білімдер:
1. Көркем менеджменттің негізгі принциптері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Қосымша еңбек функциясы 3:
Баспасөз, басқа БАҚ, шығармашылық одақтармен байланыс
Дағды 1:
Бұқаралық ақпарат құралдарымен байланысты ұйымдастыру және жүзеге асыру
Машықтар:
1. Бұқаралық ақпарат құралдарымен жұмыс істеу дағдысының болуы,
2. Театр өнері саласындағы, еліміздің мәдени өміріндегі оқиғалар туралы қажетті материалдарды дайындау дағдыларына ие болу.

11. Карточка профессии "Театровед":
Код группы:
2633-1
Код наименования занятия:
2633-1-010
Наименование профессии:
Театровед
Уровень квалификации по ОРК:
8
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (докторантура PhD, ученая степень доктора PhD, степень доктора PhD по профилю, кандидата наук, доктора наук)
Специальность:
Искусство
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Связь с неформальным и информальным образованием:
Другие возможные наименования профессии:
2312-1-006 Преподаватель, доцент, профессор культурологии, ВУЗ
2314-0-007 Преподаватель, доцент, профессор игры на фортепиано и педагогики, ВУЗ
Основная цель деятельности:
Профессиональная управленческая, научно-исследовательская деятельность в области театрального искусства.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Осуществляет руководство подразделениями и организациями культуры
Дополнительные трудовые функции:
1. Осуществляет руководство подразделениями и организациями культуры
Трудовая функция 1:
Осуществляет руководство подразделениями и организациями культуры
Навык 1:
Обеспечивать руководство сложными административными, научными, учебно-методическими и творческими процессами в сфере культуры и искусства.
Умения:
1. Владеть методами научного руководства и планирования деятельности организаций сферы культуры и искусства.
2. Владеть методологией организации, планирования, руководства и координации человеческими и материальными ресурсами научных, учебно-методических и творческих процессов подразделений и организаций культуры.
Знания:
1. Знает теоретические и методологические принципы управления проектами/ процессами организаций культуры и искусства.
Возможность признания навыка:
-
Дополнительная трудовая функция 1:
Осуществляет руководство подразделениями и организациями культуры
Навык 1:
Обеспечивать руководство сложными административными, научными, учебно-методическими и творческими процессами в сфере культуры и искусства.
Умения:
1. Владеть методами научного руководства и планирования деятельности организаций сферы культуры и искусства.
2. Владеть методологией организации, планирования, руководства и координации человеческими и материальными ресурсами научных, учебно-методических и творческих процессов подразделений и организаций культуры.
Знания:
1. Знает теоретические и методологические принципы управления проектами/ процессами организаций культуры и искусства.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Управление процессами подготовки/переподготовки/повышения квалификации специалистов в области театрального искусства
Умения:

11. Кәсіптің карточкасы "Театртанушы":
Топтың коды:
2633-1
Қызмет атауының коды:
2633-1-010
Кәсіптің атауы:
Театртанушы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
8
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (PhD докторантура, PhD дәрежесі, осы саладағы PhD дәрежесі, ғылым кандидаты, ғылым докторы)
Мамандық:
Өнер
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2312-1-011 Театр өнерінің оқытушысы, ЖОО
2312-1-003 Оқытушы-музыкатанушы, ЖОО
Қызметтің негізгі мақсаты:
Театр өнері саласындағы кәсіби басқару, ғылыми-зерттеу қызметі.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Ғылыми қызметпен айналысады.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Іске асыру бөлімдер мен мәдениет ұйымдарын басқару
Еңбек функциясы 1:
Ғылыми қызметпен айналысады.
Дағды 1:
Жеке немесе шығармашылық топтың құрамында зерттеу жұмысы жүзеге асыру.
Машықтар:
1. Театртану саласындағы ғылыми зерттеулердің әдістемесін меңгеру.
2. Ғылыми зерттеу нәтижелерін кәсіби қызметте пайдалану.
3. Театр өнері туындыларының көркемдік құндылығын негіздеу әдістемесіне ие болу.
Білімдер:
1. Театртану ғылымының қазіргі заманғы ғылыми мәселелері мен даму тенденцияларын білу және түсіну.
2. Өнер саласындағы оқу іс-әрекетіндегі философиялық және ғылыми көзқарастардың бірлігін тану.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Қосымша еңбек функциясы 1:
Іске асыру бөлімдер мен мәдениет ұйымдарын басқару
Дағды 1:
Күрделі әкімшілікке басшылық жасау, мәдениет және өнер саласындағы ғылыми, оқу, әдістемелік және шығармашылық процестер.
Машықтар:
1. Мәдениет және өнер саласындағы ұйымдардың қызметін ғылыми басқару және жоспарлау әдістерін меңгеру.
2. Кафедралар мен мәдениет ұйымдарының ғылыми, оқу, әдістемелік және шығармашылық процестерін ұйымдастыру, жоспарлау, басқару және еңбек ресурстарын үйлестіру әдістемесіне ие болу.
Білімдер:
1. Мәдениет және өнер ұйымдарының жобалық/үдерістерін басқарудың теориялық және әдістемелік принциптерін біледі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Театр өнері саласындағы мамандарды даярлау/қайта даярлау/біліктілігін арттыру процестерін басқару
Машықтар:

1. Оценивать уровень компетенций (мастерства) специалистов в области театрального искусства.
2. Владеть методологией внедрения современных технологий в области театрального искусства.
Знания:
1. Знать научные основы проектных технологий в искусстве.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Управление изменениями
Аналитическое мышление
Письменные коммуникативные навыки
Проектное мышление
Принципы мышления Agile
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
8
Искусствовед-исследователь
8
Театровед – исследователь
Глава 4. Технические данные профессионального стандарта
12. Наименование государственного органа:
Министерство культуры и информации Республики Казахстан
Исполнитель:
Борамбаев Нурбек Медерович, +7 (705) 160 57 01, n.borambaev@msm.gov.kz
13. Организации (предприятия) участвующие в разработке:
Научно-методический отдел филиала РГКП "Государственный музей "Центр сближения культур"
Руководитель:
Жумадилова Дарья Ертаевна
E-mail: daria_131_168@mail.ru
Номер телефона: +7 (705) 708 72 22
Эксперты-разработчики:
1) Республиканское государственное учреждение "Казахский национальный университет искусств"
Ескендиров Нартай Рамазанович
Қадыралиева Айзат Оңғаралиевна
+7 (7172) 70 54 50
pkkaznui@mail.ru
2) Республиканское государственное учреждение "Казахская национальная академия искусств имени Темирбека Жургенова"
Гизатова Г.Б.
Еркебай Анар Саимжановна
e-mail: Kaznai@Art-Oner.Kz
тел: 8 (727) 261-42-40
14. Отраслевой совет по профессиональным квалификациям: 10 января 2024 года.
15. Национальный орган по профессиональным квалификациям: 29 ноября 2023 года.
16. Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен": 15 февраля 2024 года.
17. Номер версии и год выпуска: версия 1, 2024 год.
18. Дата ориентировочного пересмотра: 2027 год.
Приложение 25
к приказу Министра
культуры и информации
Республики Казахстан
от 17 апреля 2024 года № 150
Профессиональный стандарт: "Хореограф"
Глава 1. Общие положения
1. Область применения профессионального стандарта: профессиональный стандарт "Хореограф" (далее – Профессиональный стандарт) разработан в соответствии с пунктом 5 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях", в целях обучения персонала на предприятиях, признания профессиональной квалификации работников и выпускников организаций образования и решений широкого круга задач в области управления персоналом в организациях и на предприятиях и применяется в сфере культуры.

1. Театр өнері саласындағы мамандардың құзыреттілік (шеберлік) деңгейін бағалау.
2. Театр өнері саласына заманауи технологияларды енгізу әдістемесін меңгеру.
Білімдер:
1. Өнердегі жобалау технологияларының ғылыми негіздерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Өзгерістерді басқару
Аналитикалық ойлау
Жазбаша қарым-қатынас жасау дағдылары
Жобалық ойлау
Agile ойлау принциптері
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
8
Өнертанушы-зерттеуші
8
Театртанушы-зерттеуші
4-тарау. Кәсіптік стандарттың техникалық деректері
12. Мемлекеттік органның атауы:
Қазакстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлігі
Орындаушы:
Борамбаев Нурбек Медерович, +7 (705) 160 57 01, n.borambaev@mki.gov.kz
13. Әзірлеуге қатысатын ұйымдар (кәсіпорындар):
"Мәдениеттерді жақындастыру орталығы" мемлекеттік музейі" РМҚК филиалының ғылыми-әдістемелік бөлімі
Басшы:
Жумадилова Дарья Ертаевна
E-mail: daria_131_168@mail.ru
Телефон нөмірі: +7 (705) 708 72 22
Сарапшы әзірлеушілер:
1) "Қазақ ұлттық өнер университеті" республикалық мемлекеттік мекемесі
Ескендиров Нартай Рамазанович
Қадыралиева Айзат Оңғаралиевна
+7 (7172) 70 54 50
pkkaznui@mail.ru
2) "Темірбек Жүргенов атындағы Қазақ ұлттық өнер академиясы республикалық мемлекеттік мекемесі"
Гизатова Гульнара Бисенгалиевна
Еркебай Анар Саимжановна
e-mail: Kaznai@Art-Oner.Kz
тел: 8 (727) 261-42-40
14. Кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңес: 2024 жылғы 10 қаңтар.
15. Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық орган: 2023 жылғы 29 қараша.
16. "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы: 2024 жылғы 15 ақпан.
17. Нұсқа нөмірі және шығарылған жылы: нұсқа 1, 2024 жыл.
18. Бағдарлы қайта қарау күні: 2027 жыл.
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және ақпарат
министрінің
2024 жылғы 17 сәуірдегі
№ 150 бұйрығына
25-қосымша
Кәсіптік стандарт: "Хореограф"
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Кәсіптік стандарттың қолданылу аясы: "Хореограф" кәсіптік стандарты (бұдан әрі – кәсіптік стандарт) "Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабы 5-тармағына сәйкес және кәсіпорындарда персоналды оқытуға, білім беру ұйымдары қызметкерлері мен түлектерінің кәсіптік біліктілігін тануға және ұйымдарда және ұйымдарда персоналды басқару саласындағы кең ауқымды міндеттерді шешу мақсатында әзірленіп, мәдениет саласында қолданылады.

2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) информальное образование – вид образования, получаемый в ходе повседневной деятельности вне организаций образования и организаций, предоставляющих образовательные услуги, и не сопровождаемый выдачей документа, подтверждающего результаты обучения;
2) знание – изученная и усвоенная информация, необходимая для выполнения действий в рамках профессиональной задачи;
3) навык – способность применять знания и умения, позволяющая выполнять профессиональную задачу целиком;
4) профессия – род занятий, осуществляемый физическим лицом и требующий определенной квалификации для его выполнения.
3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения: НРК – национальная рамка квалификаций;
ОРК – отраслевая рамка квалификаций;
ОКЭД – общий классификатор видов экономической деятельности;
ЕТКС – единый тарифно-квалификационный справочник;
КС – квалификационный справочник;
МСКО – Международная стандартная классификация образования.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Хореограф.
5. Номер профессионального стандарта: R.90011.
6. Названия секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
R. Искусство, развлечения и отдых;
90 Деятельность в области творчества, искусства и развлечений;
90.0 Деятельность в области творчества, искусства и развлечений;
90.01 Артистическая деятельность;
90.01.1 Театральная деятельность.
7. Краткое описание профессионального стандарта: Педагогическая деятельность хореографов в хореографических колледжах, школах; в организациях дошкольного обучения и воспитания; в начальных, основных и профильных школах. Организация и управление творческим коллективом, ведение профилирующих дисциплин по хореографии; постановочная работа; исполнительская деятельность в ансамблях танца.
8. Перечень карточек профессий:
Хореограф - 6-й уровень ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии: "Хореограф"
Код:
2653-2-004
Код группы:
2653-2
Профессия:
Хореограф
Уровень квалификации по ОРК
6
Подуровень квалификации по ОРК
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик
Приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 17 июля 2017 года № 209 "Об утверждении Типовых квалификационных характеристик должностей руководителей, специалистов и других служащих государственных организаций культуры" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15495)
Уровень профессионального образования
Высшее образование бакалавр по специальности искусства
Связь с неформальным и информальным образованием
Другие возможные наименования профессии:
1432-0-040 Руководитель хореографического коллектива;
2654-4-007 Режиссер современной хореографии;
2654-4-008 Режиссер хореографии;
2654-4-009 Художественный руководитель
Основная цель деятельности:
Преподавание дисциплин хореографии, организация и руководство творческим коллективом. Постановочная и исполнительская деятельность.
Перечень трудовых функций
Обязательные трудовые функции:

2. Осы кәсіптік стандартта мынадай терминдер мен анықтамалар қолданылады:
1) ақпараттық білім беру - білім беру ұйымдарынан және білім беру қызметтерін ұсынатын ұйымдардан тыс күнделікті қызмет барысында алынатын және оқыту нәтижелерін растайтын құжатты берумен сүйемелденбейтін білім беру түрі;
2) білім - кәсіптік міндет шеңберінде іс-әрекеттерді орындау үшін қажетті зерделенген және меңгерілген ақпарат;
3) дағды - кәсіптік тапсырманы толығымен орындауға мүмкіндік беретін білім мен дағдыларды қолдану қабілеті;
4) мамандық – жеке тұлға жүзеге асыратын және оны орындау үшін белгілі бір біліктілікті талап ететін кәсіп түрі.
3. Қысқартулар мен аббревиатуралардың толық жазылуы:
1) ҰБШ - ұлттық біліктілік шеңбері;
2) СБШ-салалық біліктілік шеңбері;
3) ЭҚЖЖ-экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші;
4) БТБА-бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы;
5) БА-біліктілік анықтамалығы;
6) ББХСК-білім берудің халықаралық стандартты классификациясы.
2-тарау. Кәсіптік стандарттың төлқұжаты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: Хореограф.
5. Кәсіптік стандарттың реттік нөмірі: R. 90011.
6. ЭҚЖЖ бойынша секцияның, бөлімнің, топтың, кластың және ішкі кластың атаулары:
R. Өнер, ойын-сауық және демалыс;
90 шығармашылық, өнер және ойын-сауық саласындағы қызмет;
90.0 Шығармашылық, өнер және ойын-сауық саласындағы қызмет;
90.01 Әртістік қызмет;
90.01.1 Театр қызметі.
7. Хореографиялық колледждерде, мектептерде; мектепке дейінгі оқыту және тәрбиелеу ұйымдарында; бастауыш, жалпы және бейіндік мектептерде хореографтардың педагогикалық қызметі; шығармашылық ұжымды ұйымдастыру және басқару, хореография бойынша бейіндік пәндерді жүргізу; сахналанған жұмыс; би ансамбльдеріндегі орындаушылық қызмет.
8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
Хореограф - СБШ 6 деңгейі.
3-тарау. Кәсіп карточкасы
9. "Хореограф" кәсібінің карточкасы
Код:
2653-2-004
БТБА, КС
Топ коды:
2653-2
Кәсіп:
Хореограф
Кәсіптің басқа да ықтимал атаулары:
1432-0-040 хореографиялық ұжымның жетекшісі;
2654-4-007 қазіргі хореографияның режиссері;
2654-4-008 хореография режиссері;
2654-4-009 көркемдік жетекші;
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
ЭҚЖЖбойынша біліктілік деңгейі
БТБА, БА және т. б. үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі
"Мемлекеттік мәдениет ұйымдары басшыларының, мамандарының және басқа да қызметкерлерінің лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2017 жылғы 17 шілдедегі № 209 бұйрығы (Нормативтік-құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеуіндегі тізбесінде № 15495 болып тіркелген)
Кәсіптік білім деңгейі
Бейресми және ақпараттық біліммен байланыс
Талап етілмейді
Қызметтің негізгі мақсаты:
Хореография пәндерін оқыту, шығармашылық ұжымды ұйымдастыру және жетекшілік жасау.Қойылым жасау және орындаушылық қызмет.
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:

1. Составление репертуарного плана танцевального коллектива.
2. Постановка хореографического произведения.
3. Работа над совершенствованием потенциала коллектива.
3. Исполнительское мастерство.
Дополнительные трудовые функции:
-
Описание трудовых функций
Трудовая функция 1
Составление репертуарного плана танцевального коллектива
Навык 1 Планирование
Умения
1. Умение работать с источниками информации.
2. Умение проведения анализа литературных произведений.
3. Разработка репертуара.
Знания
1. Владеть навыками алгоритма работы с литературой и ресурсами Интернет.
2. Уметь выявлять основные повороты сюжета, оценивать характер персонажей.
3. Знать принципы формирования репертуара, учитывая возрастные и жанровые признаки.
Возможность признания навыка
рекомендуется/не рекомендуется
Навык 2
Создание хореографического произведения
Умения
1. Планирование художественного содержания.
2. Умение создать художественный образ, через изображение конкретного явления.
3. Владение навыками работы над техникой и методикой исполнения.
4. Уметь сценически оформить хореографическое произведение декорациями, освещением, постановочной техникой, посредством создания костюмов исполнителей, отражающих суть танца, раскрывающий его смысл.
Знания
1. Знать формы художественного содержания.
2. Знать навыки работы по созданию хореографического образа.
3. Владеть методикой преподавания танцев различных жанров, навыками репетиционной работы.
4. Знание основ сценографии.
Возможность признания навыка
рекомендуется/не рекомендуется
Трудовая функция 2
Постановка хореографического произведения
Навык 1
Постановка танца
Умения
1. Выбор замысла хореографического материала.
2. Умение подбора музыкального материала.
3. Уметь разработать сюжет.
4. Уметь разработать рисунки танца.
5. Уметь разработать танцевальные комбинации.
6. Умение поставить рисунки и танцевальные комбинации на исполнителей номера.
7. Уметь отработать номер.
Знания
1. Знать как правильно передать основную идею: произведение искусства, жизненную ситуацию, природное явление, слово, собственные впечатления.
2. Знать навыки работы с музыкальным материалом и концертмейстером.
3. Знание драматургии танцевальных произведений.
4. Знание композиционных рисунков танца.
5. Знание танцевальной лексики, методики исполнения.
6. Владеть навыками постановочной работы с исполнителями.
7. Владеть навыками репетиционной работы.
Возможность признания навыка
рекомендуется/не рекомендуется
Навык 2
Руководство хореографическим коллективом
Умения
1. Формирование хореографического коллектива.
2. Развитие хореографического коллектива.
3. Взаимодействие участников коллектива.
Знания

1. Би ұжымының репертуарлық жоспарын құру.
2. Хореографиялық шығарма қою.
3. Ұжымның әлеуетін жетілдіру бойынша жұмыс.
4. Орындаушылық шеберлік.
Қосымша еңбек функциялары:
-
Еңбек функцияларының сипаттамасы
1-еңбек фунциясы
Би ұжымының репертуарлық жоспарын жасау
1-дағды жоспарлау
Іскерліктер:
1. Ақпарат көздерімен алынған мәліметтермен жұмыс жасай білу.
2. Әдеби шығармаларға талдау жүргізе білу.
3. Репертуарды әзірлеу.
Білім:
1. Әдебиеттермен және Интернет ресурстарымен жұмыс істеу алгоритмінің дағдыларын меңгеру.
2. Сюжеттің негізгі бұрылыстарын анықтай білу, кейіпкерлердің мінезін бағалау.
3. Жас және жанрлық ерекшеліктерді ескере отырып, репертуарды қалыптастыру принциптерін білу.
Дағдыны таныту мүмкіндігі
ұсынылады / ұсынылмайды
2-дағды
Хореографиялық шығарма жасау
Іскерліктер:
1. Көркемдік мазмұнды жоспарлау.
2. Белгілі бір құбылысты бейнелеу арқылы көркем образ жасау мүмкіндігі.
3. Техникамен және орындау әдістемесімен жұмыс істеу дағдыларын меңгеру.
4. Хореографиялық шығарманы декорациямен, жарықтандырумен, сахналау техникасымен, бидің мәнін ашатын орындаушылардың костюмдерін жасау арқылы сахналық безендіруді білу.
Білім:
1. Көркемдік мазмұнның формаларын білу;
2. Хореографиялық образ жасау бойынша жұмыс дағдыларын білу;
3. Әр түрлі жанрдағы билерді оқыту; әдістемесін,дайындық жұмыстарын меңгеру;
4. Сценография негіздерін білу.
Дағдынытанытумүмкіндігі
ұсынылады / ұсынылмайды
2-еңбек фунциясы
Хореографиялық шығарма қою
1-дағды
Би қою
Іскерліктер:
1. Хореографиялық материалдың ойын таңдай білу;
2. Хореографиялық образдармен ойлана білу;
3. Музыкалық материалды таңдай білу;
4. Сюжетті дамыта білу;
5. Бидің сахналық суреттерін жасай білу;
6. Би комбинацияларын құрастыра білу;
7. Орындаушыларға би суреттері мен би комбинацияларын қоя білу;
8. Нөмірлерді дайарлап, пысықтап білу.
Білім:
1. Негізгі идеяны қалай дұрыс жеткізу керектігін білу: өнер туындысы, өмірлік жағдай, табиғи құбылыс, сөз, өз әсері;
2. Музыкалық материалмен және концертмейстермен жұмыс істеу дағдыларын білу;
3. Би шығармаларының драматургиясын білу.
4. Бидің композициялық суреттерін білу;
5. Би лексикасын, орындау техникасын білу;
6. Орындаушылармен қойылымдық жұмыс дағдыларын меңгеру;
7. Репетициялық жұмыс дағдыларын меңгеру.
2-дағды
Хореографиялық ұжымды басқару
Іскерліктер:
1. Хореографиялық ұжымды қалыптастыру.
2. Хореографиялық ұжымды дамыту.
3. Ұжым қатысушыларының өзара іс-әрекеттері.
Білім:

1. Владеть знаниями оборудования танцевальных залов, навыками подбора исполнителей.
2. Владеть навыками создания коллектива, способного реализовать замысел руководителя.
3. Знание приемов и техник эффективного командного взаимодействия в группе.
Возможность признания навыка
рекомендуется/не рекомендуется
Трудовая функция 3
Работа над совершенствованием потенциала коллектива
Навык 1
Анализ исполненных произведений
Умения
1. Уметь критически оценивать свою работу.
2. Личный танцевальный опыт.
3. Осуществлять сравнительный анализ техники, сюжетности и хореографии у исполнителей.
Знания
1. Знать критерии анализа хореографического произведения.
2. Владеть навыками отслеживания и оценивания работы исполнителей, знать критерии оценивания исполнительской деятельности.
3. Нормы поведения и нравственности.
Возможность признания навыка
рекомендуется/не рекомендуется
Трудовая функция 4
Исполнительское мастерство
Навык 1
Свободное владение техникой и навыками исполнительского мастерства
Умения:
1. Иметь физическую, профессиональную форму в соответствии с требованиями.
2. Свободно владеть грамотным практическим показом хореографической лексики.
3. Развивать исполнительскую виртуозность, артистичность и индивидуальность.
Применять психологические механизмы (мышечная и музыкалная память эмоции, воля, внимание, воображение) в условиях профессиональной исполнительской деятельности.
4. Уметь применять навыки совместного исполнительства.
5. Пополняет репертуар, расширяя свое амплуа.
Знания:
1. Знать правила внутреннего трудового распорядка.
2. Знать историю и теорию музыкальных и хореографических дисциплин
3. Знать методику грамотного исполнения движений.
4. Знать и постигать классический, современный, отечественный и зарубежный репертуар.
5. Знать методы работы над исполнительской техникой.
6. Владеть навыками мастерства актера в хореографии, работы со зрительной аудиторией.
Возможность признания навыка
рекомендуется/не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям.
Способность выстраивать личную образовательную траекторию в течение всей жизни для саморазвития, карьерного роста и профессионального успеха.
Списков технических регламентов и национальных стандартов
(Для технического формата)
Связь с другими профессиями в рамках ОРК
Уровень ОРК
Наименование профессии
6
Педагог современной хореографи
6
Преподаватель хореографических дисциплин
6
Педагог репетитор
6
Хореограф-постановщик (в танцевальных коллективах, в культурно-массовых мероприятиях, в спорте, в телевизионных шоу-программах, в кино)
6
Художественный руководитель хореографического коллектива
6
Репетитор по сценическому движению и танцу
6
Артист ансамбля танца
6
Методист
Связь с системой образования и квалификации
Уровень образования:
высшее образование (уровень МСКО-6).
Специальность:
Хореография
Квалификация:
Хореограф

1. Би залдарының жабдықтарын, орындаушыларды іріктеу дағдыларын меңгеру.
2. Көшбасшының идеясын жүзеге асыра алатын ұжым құру дағдыларын меңгеру.
3. Топтағы тиімді командалық өзара әрекеттесудің әдістерін білу.
Дағдыны таныту мүмкіндігі
ұсынылады / ұсынылмайды
3-еңбек фунциясы
Ұжымның әлеуетін жетілдіру бойынша жұмыс
1-дағды
Орындалған шығармаларды талдау
Іскерліктер:
1. Өз жұмысын сынақ тұрғыдан бағалай білу.
2. Жеке би тәжірибесі.
3. Орындаушылардың техникасын, сюжеттік және хореографиялық тұрғыда салыстырмалы талдауды жасай білуі.
Білім: 3.
1. Хореографиялық шығарманы талдау критерийлерін білу.
2. Орындаушылардың жұмысын бақылау және бағалау дағдыларын меңгеру, орындаушылық қызметті бағалау критерийлерін білу.
3. Мінез-құлық және адамгершілік нормалары.
4-еңбек фунциясы
Орындаушылық шеберлік
2-дағды
Бидің техникасы мен орындаушылық шеберлік дағдыларын еркін меңгеру
Іскерліктер:
1. Талаптарға сәйкес физикалық, кәсіптік формаға ие болу.
2. Хореографиялық лексиканы сауатты орындау және практикалық көрсетілімін еркін меңгеру.
3. Орындаушылық шеберлікті, әртістікті және өз даралығын дамыту.
Кәсіптік орындау жағдайында психологиялық механизмдерді (бұлшықет және музыкалық жады, эмоциялар, ерік, зейін, қиял) қолдану.
4. Бірлесіп орындау дағдыларын қолдана білу.
5. Өз деңгейлік рөлін кеңейтуде, репертуарды толықтыру.
Білім:
1. Мекеменің ішкі еңбек тәртібінің ережелерін білу.
2. Музыкалық және хореографиялық пәндердің тарихы мен теориясын білу
3. Қозғалыстарды сауатты орындау әдістемесін білу.
4. Классикалық, заманауи, отандық және шетелдік репертуарды білу және түсіну.
5. Орындаушылық техникамен жұмыс істеу әдістерін білу.
6. Хореографияда актерлік шеберлікті, көрермендермен жұмыс жасау дағдыларын меңгеру.
Дағдыны т аныту мүмкіндігі
ұсынылады / ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар.
Кәсіптік табысқа жету үшін өзін-өзі дамыту, мансаптық өсу және өмір бойы білім алутраекториясын құратын қызметкер.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімдері:
(Техникалық форматқа арналған)
СБШ шеңберіндегі басқа кәсіптермен байланыс
6
Заманауи хореография педагогы
6
Хореографиялық пәндер оқытушысы
6
Педагог-жаттықтырушы
6
Қоюшы-Хореограф (би ұжымдарында, мәдени-бұқаралық іс-шараларда, спортта, телевизиялық шоу-бағдарламаларда, кинода)
6
Хореографиялық ұжымның көркемдік жетекшісі
6
Сахналық қозғалыс және би жаттықтырушысы
6
Би ансамблінің әртісі
6
Әдіскер
Білім беру және біліктілік жүйесімен байланыс
Білім деңгейі:
негізгі орта, техникалық және кәсіптік білім
Мамандығы "Хореография"
Біліктілігі "Хореограф"

Глава 4. Технические данные профессионального стандарта
10. Наименование государственного органа:
Министерство культуры и информации Республики Казахстан
Исполнитель:
Борамбаев Нурбек Медерович, +7 (705) 160 57 01,
Организации (предприятия) участвующие в разработке:
Руководитель проекта:
Организация: Главный научный сотрудник Научно-исследовательского института филиала республиканского государственного казенного предприятия "Государственный музей "Центр сближения культур" Жумадилова Дарья Ертаевна, e-mail: daria_131_168@mail.ru. Номер телефона: +7 (705) 708 72 22
Эксперты-разработчики:
Организации:
1) Некоммерческое акционерное общество "Южно-Казахстанский университет имени М.Ауэзова", "Казахская национальная академия хореографии"
Руководители проекта: Тлеубаева Балжан Сейдрамановна, к.п.н, доцент, заведующая кафедрой "Искусство".
Контактные данные: +7 778 738 7003, bal_67@list.ru
Исполнители проекта:
Абусева Альфия Закиевна, м.п.н, старший преподаватель кафедры "Искусство".
Контактные данные: +7 747 120 0979, 04022002@mail.ru.
Шагитова Гульнар Жумагалиевна, м.п.н., главный специалист отдела методического обеспечения и цифровизации учебного процесса
Контактные данные: +7 701 738 7004, g.shagitova@mail.ru.
2) Коммунальное государственное казенное предприятие "Костанайская областная филармония имени Е. Умурзакова" Управления культуры акимата Костанайской области.
Эксперты:
Уразалин Б.Б., руководитель;
Кривова Е.В., главный балетмейстер;
Арыстанбекова Б.Т., инспектор по кадрам.
Контактные данные:
e-mail: filarmoniakostanay@mail.ru
тел.: +7 (7142) 90-23-65
3) Коммунальное государственное казенное предприятие "Жезказганский казахский музыкально-драматический театр имени С. Кожамкулова" Управления культуры, развития языков и архивного дела области Ұлытау.
Эксперты:
Демидова О.Н., и.о. руководителя.
Контактные данные:
e-mail: kense@ulytau-region.gov.kz
тел.: +7 (7102) 73-56-41, 73-34-68
11. Отраслевой совет по профессиональным квалификациям: 10 января 2024 года.
12. Национальный орган по профессиональным квалификациям: 2 ноября 2023 года.
13. Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен": 15 февраля 2024 года.
14. Номер версии и год выпуска: версия 1, 2024 год.
15. Дата ориентировочного пересмотра: 2027 год.
Приложение 26
к приказу Министра
культуры и информации
Республики Казахстан
от 17 апреля 2024 года № 150
Профессиональный стандарт: "Художник-постановщик театра кукол"
Глава 1. Общие положения
1. Область применения профессионального стандарта: профессиональный стандарт "Художник-постановщик театра кукол" разработан в соответствии с пунктом 5 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях", в целях обучения персонала на предприятиях, признания профессиональной квалификации работников и выпускников организаций образования и решений широкого круга задач в области управления персоналом в организациях и на предприятиях и применяется в сфере культуры.

4-тарау. Кәсіптік стандарттың техникалық деректері
10. Мемлекеттік органның атауы:
Қазакстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлігі
Орындаушы:
Борамбаев Нурбек Медерович, +7 (705) 160 57 01.
Әзірлеуге қатысатын ұйымдар (кәсіпорындар):
Жоба жетекшісі:
Ұйым: "Мәдениеттерді жақындастыру орталығы" мемлекеттік музейі" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорнының филиалы Қазақстан мәдениетінің ғылыми-зерттеу институтының бас ғылыми қызметкері Жумадилова Дарья Ертайқызы, e-mail: daria_131_168@mail.ru. телефон нөмірі: +7 (705) 708 72 22.
Сарапшы-әзірлеушілер:
1) Ұйым: "М. Әуезов атындағы Оңтүстік Қазақстан Университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамы, "Қазақ ұлттық хореография академиясы"
Жоба жетекшілері: Тілеубаева Балжан Сейдраманқызы, п.ғ.к., доцент, "Өнер" кафедрасының меңгерушісі.
Байланыс деректері: +7 778 738 7003, bal_67@list.ru.
Жоба орындаушылары: Абусева Альфия Закиевна, п.ғ.м., "Өнер" кафедрасының аға оқытушысы.
Байланыс деректері: +7 747 120 0979, 04022002@mail.ru.
Жоба орындаушылары: Шагитова Гүлнара Жұмағалиқызы, п.ғ.м., Оқу процесін әдістемелік қамтамасыз ету және цифрландыру бөлімінің бас маманы.
Байланыс деректері: +7 701 738 7004, g.shagitova@mail.ru.
2) Ұйым: Қостанай облысы әкімдігі мәдениет басқармасының "Е.Өмірзақов атындағы Қостанай облыстық филармониясы" коммуналдық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны. Сарапшылар: Оразалин Б. Б., жетекшісі; Кривова Е. В., бас балетмейстер; Арыстанбекова Б. Т., кадрлар жөніндегі инспектор. Байланыс деректері: e-mail: filarmoniakostanay@mail.ru Тел.: +7 (7142) 90-23-65.
3) Ұйым: Ұлытау облысы мәдениет, тілдерді дамыту және мұрағат басқармасының "С.Қожамқұлов атындағы Жезқазған қазақ музыкалық-драма театры" коммуналдық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны. Сарапшылар: Демидова О. Н., басшының м. а. Байланыс деректері: e-mail: kense@ulytau-region.gov.kz Тел.: +7 (7102) 73-56-41, 73-34-68.
11. Кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңес: 2024 жылғы 10 қаңтар.
12. Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық орган: 2023 жылғы 2 қараша.
13. "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы: 2024 жылғы 15 ақпан.
14. Нұсқа нөмірі және шығарылған жылы: нұсқа 1, 2024 жыл.
15. Бағдарлы қайта қарау күні: 2027 жыл.
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және ақпарат
министрінің
2024 жылғы 17 сәуірдегі
№ 150 бұйрығына
26-қосымша
Кәсіптік стандарт: "Қуыршақ театрының қоюшы-суретшісі"
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Кәсіптік стандарттың қолданылу аясы: "Қуыршақ театрының қоюшы-суретшісі" кәсіптік стандарты (бұдан әрі - кәсіптік стандарт) "Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабы 5-тармағына сәйкес және кәсіпорындарда персоналды оқытуға, білім беру ұйымдары қызметкерлері мен түлектерінің кәсіптік біліктілігін тануға және ұйымдарда және ұйымдарда персоналды басқару саласындағы кең ауқымды міндеттерді шешу мақсатында әзірленіп, мәдениет саласында қолданылады.

1. Создание авторского художественного решения постановки
Дополнительные трудовые функции:
1. Подготовка проектной документации
2. Проектное сопровождение
Трудовая функция 1:
Создание авторского художественного решения постановки
Навык 1:
Анализ драматургии, разработка
Умения:
1. Теоретическое исследование драматургического материала.
2. Сбор иконографического материала.
3. Выводы с применением теоретических знании в области литературы, музыки, хореографии.
Знания:
1. Принципы анализа драматургии.
2. Изучение истории искусств.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Работа с театральными специалистами-соавторами проекта (режиссер, хореограф, композитор и т.д.)
Умения:
1. Навыки обсуждения и выработки единого понимания сценарного материала (драматургии).
2. Умение находить необходимые объединяющие специалистов разных направлении эстетические критерии и мировоззрение.
Знания:
1. Виды, формы, жанры в искусстве.
Возможность признания навыка:
-
Навык 3:
Визуализация проекта (скетчинг, прирезка, макетирование)
Умения:
1. Разработка эскизов кукольных персонажей.
2. Разработка эскизов костюмов.
3. Разработка эскизов постановки декораций, света, бутафории.
4. При помощи выразительных средств грамотная передача образа произведения в вышеперечисленных эскизах.
5. Правильное построение композиции декорации на сценической площадке с учетом законов баланса, композиционного центра, ритма, контраста.
6. Грамотное изображение и выстраивание в макете кукол и предметов декорации на плоскости в соответствии с кажущимися сокращениями размеров, очертаний форм.
7. Поиск объемно-пластического и цветового решения формы, пропорции.
8. Передача материальности предметов, состояния среды, освещенность, плановость, характерные особенности натуры, цветовое, колористическое единство постановки.
Знания:
1. Колористика, закономерности зрительного восприятия.
2. Обязательная связь колористики в театрально-декорационной живописи с жанровыми особенностями спектакля.
3. Главные понятия основ композиции.
4. Законы театральной перспективы.
5. Роль изображения и доля использования живописно-графических выразительных средств, при создании художественного образа спектакля.
Возможность признания навыка:
-
Дополнительная трудовая функция 1:
Подготовка проектной документации
Навык 1:
Производственно-экономическая подготовка
Умения:
1. Составление сметы расходов на производство декорации и бутафорных изделии.
Знания:
1. Техники и технологии изготовления бутафорных и декорационных изделии.
2. Анализ цен на потребительском рынке.
3. Знание законов РК, применяющихся в отношениях, связанных с приобретением товаров, работ, услуг, необходимых для обеспечения функционирования производства спектакля.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Сценографическая партитура спектакля
Умения:

1. Қойылымның авторлық көркемдік шешімін жасау
Қосымша еңбек функциялары:
1. Жобалық құжаттаманы дайындау
2. Жобалық сүйемелдеу
Еңбек функциясы 1:
Қойылымның авторлық көркемдік шешімін жасау
Дағды 1:
Анализ драматургии, разработка
Машықтар:
1. Драмалық материалды теориялық зерттеу.
2. Иконографиялық материалдарды жинау.
3. Әдебиет, музыка, хореография саласындағы теориялық білімді қолдана отырып тұжырымдар.
Білімдер:
1. Драматургияны талдау принциптері.
2. Өнер тарихын зерттеу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Жобаның бірлескен авторлары-театр мамандарымен жұмыс (режиссер, хореограф, композитор және т. б.)
Машықтар:
1. Сценарий материалын (драматургия) талқылау және біртұтас түсіну дағдылары.
2. Әр түрлі бағыттағы мамандарды біріктіретін эстетикалық критерийлер мен дүниетанымды таба білу.
Білімдер:
1. Өнердегі түрлері, формалары, жанрлары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 3:
Жобаны визуализациялау (эскиздеу, кесу, макеттеу)
Машықтар:
1. Қуыршақ кейіпкерлерінің эскиздерін жасау.
2. Костюмдердің эскиздерін жасау.
3. Декорацияны, жарықты, бутафорияны қоюдың эскиздерін жасау.
4. Экспрессивті құралдардың көмегімен жоғарыда аталған эскиздерде шығарма бейнесін сауатты беру.
5. Тепе-теңдік, композициялық орталық, ритақ, контраст заңдарын ескере отырып, сахна алаңында декорация композициясын дұрыс құру.
6. Қуыршақтар мен декорация заттарының макетінде сауатты бейнелеу және пішіндердің өлшемдерінің, контурларының көрінетін қысқартуларына сәйкес жазықтықта орналасу.
7. Пішіннің, пропорцияның көлемді-пластикалық және түсті шешімін іздеу.
8. Заттардың материалдылығын, қоршаған ортаның жай-күйін, жарықтандыруды, жоспарлылықты, табиғаттың сипаттамалық ерекшеліктерін, қойылымның түс, түс бірлігін беру.
Білімдер:
1. Колористика, визуалды қабылдау заңдылықтары.
2. Театр және декоративті кескіндемедегі колористиканың спектакльдің жанрлық ерекшеліктерімен міндетті байланысы.
3. Композиция негіздерінің негізгі ұғымдары.
4. Театр перспективасының заңдары.
5. Спектакльдің көркемдік бейнесін жасау кезінде бейненің рөлі және кескіндемелік-графикалық экспрессивті құралдарды пайдалану үлесі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Қосымша еңбек функциясы 1:
Жобалық құжаттаманы дайындау
Дағды 1:
Өндірістік-экономикалық дайындық
Машықтар:
1. Декорация мен бутафорлық бұйымдарды өндіруге арналған шығыстардың сметасын жасау.
Білімдер:
1. Бутафорлық және декорациялық бұйымдарды жасау техникасы мен технологиялары.
2. Тұтыну нарығындағы бағаны талдау.
3. Спектакль өндірісінің жұмыс істеуін қамтамасыз ету үшін қажетті тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алуға байланысты қатынастарда қолданылатын ҚР заңдарын білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Спектакльдің сценографиялық ұпайы
Машықтар:

1. Подготовка чертежей общего вида декорации; планировки; фронтальной проекции; боковые виды и разрезы.
2. Подготовка анимационного ролика, демонстрирующего смену декорации и движения кукол спектакля.
3. Составление документа последовательности монтажа всего оформления спектакля.
Знания:
1. Графические программы для выполнения чертежей (AutoCAD; SolidWorks; Компас-3D).
2. Графические программы для 3-х мерной модели декорационного оформления спектакля (Autodesk 3ds Max; ArchiCAD, Autodesk Maya, Cinema4D и т.д.).
Возможность признания навыка:
-
Навык 3:
Паспорт сценической площадки
Умения:
1. Формирование навыков применения специального оборудования.
2. Практическое владение техническими приемами в работе со сценическими специальными приборами.
3. Составлять паспорт световой, видео-партитуры.
Знания:
1. Теоретические основы искусства постановки профессионального сценического света, виде-контента
Возможность признания навыка:
-
Дополнительная трудовая функция 2:
Проектное сопровождение
Навык 1:
Работа с производственными цехами
Умения:
1. Подбор света, изготовление или заказ мебели, декораций, бутафории и реквизита согласно эскизам, смете и технической документации.
2. Авторский надзор отдельно по цехам (сварочный, столярный, красильный, монтировочный, свето-проекционный и т.д.).
3. Руководит процессами создания кукол, декораций и оформления сценического пространства, включая общее световое оформление спектакля и отдельные детали.
Знания:
1. Планирования производственного процесса.
2. Знание аспектов управленческой деятельности.
3. Основы и современные технологии кукловождения.
4. Современные технологии производства театральных кукол.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Поиск и анализ информации
Знание продукта
Контроль рабочих процессов
Работа в условиях неопределенности
Многозадачность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Художник по костюмам
6
Художник по свету
Глава 4. Технические данные профессионального стандарта
10. Наименование государственного органа:
Министерство культуры и информации Республики Казахстан
Исполнитель:
Борамбаев Нурбек Медерович, +7 (705) 160 57 01,
Организации (предприятия) участвующие в разработке:
Руководитель проекта:
Организация: Главный научный сотрудник научно-исследовательского института филиала республиканского государственного казенного предприятия "Государственный музей "Центр сближения культур" Жумадилова Дарья Ертаевна, e-mail: daria_131_168@mail.ru. Номер телефона: +7 (705) 708 72 22.
Эксперты-разработчики:
Организация:
Коммунальное государственное казенное предприятие "Областной кукольный театр" Управления культуры акимата Костанайской области.
Эксперты:
Нурмухамбетов М.М., руководитель;
Алышов А.Б., заведующий художественно-постановочной частью;
Кенесбаева Г.К., инспектор по кадрам.
Контактные данные:
e-mail: kost.pupet@mail.ru

1. Декорацияның жалпы түрінің сызбаларын дайындау; жоспарлау; фронтальды проекция; бүйірлік көріністер мен кесулер.
2. Спектакль қуыршақтарының декорациясы мен қозғалысының өзгеруін көрсететін анимациялық роликті дайындау.
3. Спектакльдің барлық дизайнын монтаждау дәйектілігі туралы құжат жасау.
Білімдер:
1. Сызбаларды орындауға арналған графикалық бағдарламалар (AutoCAD; SolidWorks; Компас-3D).
2. Спектакльді безендірудің 3 өлшемді моделіне арналған графикалық бағдарламалар (Autodesk 3ds Max; ArchiCAD, Autodesk Maya, Cinema4D және т.б.).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 3:
Сахна алаңының паспорты
Машықтар:
1. Арнайы жабдықты қолдану дағдыларын қалыптастыру.
2. Сахналық арнайы аспаптармен жұмыс істеуде техникалық әдістерді практикалық меңгеру.
3. Жеңіл, бейне ұпайларының төлқұжатын жасаңыз.
Білімдер:
1. Кәсіби сахналық жарық, форма-контент қою өнерінің теориялық негіздері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Қосымша еңбек функциясы 2:
Жобалық сүйемелдеу
Дағды 1:
Өндірістік цехтармен жұмыс
Машықтар:
1. Эскиздерге, сметаларға және техникалық құжаттамаларға сәйкес жиһаздарды, декорацияларды, бутафориялар мен реквизиттерді іріктеу, дайындау немесе тапсырыс беру.
2. Цехтар бойынша жеке авторлық қадағалау (дәнекерлеу, ағаш ұстасы, бояу, монтаждау, Жарық-проекциялау және т.б.).
3. Қуыршақтарды, декорацияларды және сахналық кеңістікті безендіру процестерін, соның ішінде спектакльдің жалпы Жарық дизайнын және жеке бөлшектерді басқарады.
Білімдер:
1. Өндірістік процесті жоспарлау.
2. Басқару қызметінің аспектілерін білу.
3. Қуыршақ жасаудың негіздері мен заманауи технологиялары.
4. Театр қуыршақтарын өндірудің заманауи технологиялары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Ақпаратты іздеу және талдау
Өнім туралы білім
Жұмыс процестерін бақылау
Белгісіздік жағдайында жұмыс істеу
Көп мәселелік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Костюм бойынша суретші
6
Жарық бойынша суретші
4-тарау. Кәсіптік стандарттың техникалық деректері
10. Мемлекеттік органның атауы:
Қазакстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлігі
Орындаушы:
Борамбаев Нурбек Медерович, +7 (705) 160 57 01, n.borambaev@msm.gov.kz
Әзірлеуге қатысатын ұйымдар (кәсіпорындар):
Ұйым: "Мәдениеттерді жақындастыру орталығы" мемлекеттік музейі" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорнының филиалы Ғылыми-зерттеу институтының бас ғылыми қызметкер" Жұмаділова Дарья Ертайқызы, e-mail: daria_131_168@mail.ru. телефон нөмірі: +7 (705) 708 72 22.
Сарапшы әзірлеушілер:
Ұйым: Қостанай облысы әкімдігі мәдениет басқармасының "Облыстық қуыршақ театры" коммуналдық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны.

тел.: +7 (7142) 53-64-03
11. Отраслевой совет по профессиональным квалификациям: 10 января 2024 года.
12. Национальный орган по профессиональным квалификациям: 2 ноября 2026 года.
13. Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен": 15 февраля 2024 года.
14. Номер версии и год выпуска: версия 1, 2024 год.
15. Дата ориентировочного пересмотра: 2027 год.
Приложение 27
к приказу Министра
культуры и информации
Республики Казахстан
от 17 апреля 2024 года № 150
Профессиональный стандарт: "Художник-постановщик театральных декораций"
Глава 1. Общие положения
1. Область применения профессионального стандарта: профессиональный стандарт "Художник-постановщик театральных" (далее – профессиональный стандарт) разработан в соответствии с пунктом 5 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях", в целях обучения персонала на предприятиях, признания профессиональной квалификации работников и выпускников организаций образования и решений широкого круга задач в области управления персоналом в организациях и на предприятиях и применяется в сфере культуры.
2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) информальное образование – вид образования, получаемый в ходе повседневной деятельности вне организаций образования и организаций, предоставляющих образовательные услуги, и не сопровождаемый выдачей документа, подтверждающего результаты обучения;
2) знание – изученная и усвоенная информация, необходимая для выполнения действий в рамках профессиональной задачи;
3) навык – способность применять знания и умения, позволяющая выполнять профессиональную задачу целиком;
4) профессия – род занятий, осуществляемый физическим лицом и требующий определенной квалификации для его выполнения.
3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) НРК – национальная рамка квалификаций;
2) ОРК – отраслевая рамка квалификаций;
3) ОКЭД – общий классификатор видов экономической деятельности;
4) ЕТКС – единый тарифно-квалификационный справочник;
5) КС – квалификационный справочник;
6) МСКО – международная стандартная классификация образования.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Художник-постановщик театральных декораций.
5. Код профессионального стандарта: R90020029.
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
R Искусство, развлечения и отдых;
90 Деятельность в области творчества, искусства и развлечений;
90.0 Деятельность в области творчества, искусства и развлечений;

Сарапшылар: Нұрмұхамбетов м. м., жетекшісі; Алышов А. Б., көркемдік-қойылым бөлімінің меңгерушісі; Кеңесбаева г.К., кадрлар жөніндегі инспектор. Байланыс деректері: e-mail: kost.pupet@mail.ru Тел.: +7 (7142) 53-64-03.
11. Кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңес: 2024 жылғы 10 қаңтар.
12. Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық орган: 2023 жылғы 2 қараша.
13. "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы: 2024 жылғы 15 қаңтар.
14. Нұсқа нөмірі және шығарылған жылы: нұсқа 1, 2024 жыл.
15. Бағдарлы қайта қарау күні: 2027 жыл.
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және ақпарат
министрінің
2024 жылғы 17 сәуірдегі
№ 150 бұйрығына
27-қосымша
Кәсіптік стандарт: "Театр декорациясының қоюшы-суретшісі"
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Кәсіптік стандарттың қолданылу аясы: "Театр декорациясының қоюшы-суретшісі" кәсіптік стандарты (бұдан әрі - кәсіптік стандарт) "Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 5-тармағына сәйкес және кәсіпорындарда персоналды оқытуға, білім беру ұйымдары қызметкерлері мен түлектерінің кәсіптік біліктілігін тануға және ұйымдарда және ұйымдарда персоналды басқару саласындағы кең ауқымды міндеттерді шешу мақсатында әзірленіп, мәдениет саласында қолданылады.
2. Осы кәсіптік стандартта мынадай терминдер, анықтамалар мен қысқартулар қолданылады:
1) ақпараттық білім беру – білім беру ұйымдарынан және білім беру қызметтерін ұсынатын ұйымдардан тыс күнделікті қызмет барысында алынатын және оқыту нәтижелерін растайтын құжатты берумен сүйемелденбейтін білім беру түрі;
2) білім – кәсіптік міндет шеңберінде іс-әрекеттерді орындау үшін қажетті зерделенген және меңгерілген ақпарат;
3) дағды – кәсіби тапсырманы толығымен орындауға мүмкіндік беретін білім мен дағдыларды қолдану қабілеті;
4) мамандық – жеке тұлға жүзеге асыратын және оны орындау үшін белгілі бір біліктілікті талап ететін кәсіп түрі.
3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады:
1) ҰБШ – ұлттық біліктілік шеңбері;
2) СБШ – салалық біліктілік шеңбері;
3) ЭҚЖЖ – экономикалық қызметтің жалпы жүктеуіші;
4) БТБА – бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы;
5) БА – біліктілік анықтамалығы;
6) БХСЖ – білім берудің халықаралық стандартты жіктелуі.
2-тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: Театр декорациясының қоюшы-суретшісі.
5. Кәсіптік стандарттың коды: R90020029.
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
R Өнер, ойын-сауық және демалыс;
90 Шығармашылық, өнер және ойын-сауық саласындағы қызмет;
90.0 Шығармашылық, өнер және ойын-сауық саласындағы қызмет;

90.02 Деятельность, способствующая проведению культурно-зрелищных мероприятий;
90.02.0 Деятельность, способствующая проведению культурно-зрелищных мероприятий.
7. Краткое описание профессионального стандарта: Деятельность театральных художников, оформляющих спектакли в драматических театрах, в театрах оперы и балета
8. Перечень карточек профессий:
1) Художник-постановщик театральных декораций - 6 уровень ОРК;
2) Художник-постановщик театральных декораций - 7 уровень ОРК;
3) Художник-постановщик театра - 8 уровень ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "Художник-постановщик театральных декораций":
Код группы:
2654-4
Код наименования занятия:
2654-4-022
Наименование профессии:
Художник-постановщик театральных декораций
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Искусство
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Связь с неформальным и информальным образованием:
-
Другие возможные наименования профессии:
2654-4-023 Художник-постановщик театра
2651-2-004 Художник
Основная цель деятельности:
Профессиональная творческая деятельность в сфере театрального искусства, культуры и образования.
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Создание авторского художественного решения постановки
2. Подготовка проектной документации
3. Проектное сопровождение
Дополнительные трудовые функции:
1. Преподавание в сфере среднего профессионального образования
Трудовая функция 1:
Создание авторского художественного решения постановки
Навык 1:
Анализ драматургии, разработка сценографического решения
Умения:
1. Теоретическое исследование драматургического материала.
2. Сбор иконографического материала.
3. Выводы с применением теоретических знании в области литературы, музыки, хореографии.
Знания:
1. Принципы анализа драматургии.
2. Изучение истории искусств.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Работа с театральными специалистами-соавторами проекта (режиссер, хореограф, композитор и т.д.)
Умения:
1. Стремление к получению желаемого результата и плодотворной работы, выстраивание тесного союза с постановщиками спектакля, предполагающий одинаковое понимание сценарного материала (драматургии).
2. Умение находить необходимые объединяющие специалистов разных направлении эстетические критерии и мировоззрение
Знания:
1. Виды, формы, жанры в искусстве.
Возможность признания навыка:
-
Навык 3:
эскизирование, изготовление макета (3д визуализации)
Умения:

90.02 Мәдени-ойын-сауықтық іс-шараларды өткізуге мүмкіндік беретін қызмет;
90.02.0 Мәдени-ойын-сауықтық іс-шараларды өткізуге мүмкіндік беретін қызмет.
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: Драма театрларында, опера және балет театрларында спектакльдерді безендіретін театр суретшісінің қызметі.
8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
1) Театр декорациясының қоюшы-суретшісі - 6 СБШ-нің деңгейі;
2) Театр декорациясының қоюшы-суретшісі - 7 СБШ-нің деңгейі;
3) Театр декорациясының қоюшы-суретшісі - 8 СБШ-нің деңгейі.
3-тарау. Кәсіптер карточкалары
9. Кәсіптің карточкасы "Театр декорациясының қоюшы-суретшісі":
Топтың коды:
2654-4
Қызмет атауының коды:
2654-4-022
Кәсіптің атауы:
Театр декорациясының қоюшы-суретшісі
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Өнер
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2651-2-004 Суретші
2654-4-023 Театрдың қоюшы-суретшісі
Қызметтің негізгі мақсаты:
Театр өнері, мәдениет және білім саласындағы кәсіби шығармашылық қызмет.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Қойылымның авторлық көркемдік шешімін жасау
2. Жобалық құжаттаманы дайындау
3. Жобаны қолдау
Қосымша еңбек функциялары:
1. Орта кәсіптік білім беру саласында оқыту
Еңбек функциясы 1:
Қойылымның авторлық көркемдік шешімін жасау
Дағды 1:
Драматургиялық талдау, құру
Машықтар:
1. Драматургиялық материалды теориялық тұрғыдан зерттеу.
2. Иконографиялық материалдар жинағы.
3. Әдебиет, музыка, хореография салаларындағы теориялық білімдерін пайдалана отырып қорытынды жасау.
Білімдер:
1. Драматургиялық талдаудың принциптері.
2. Өнер тарихын зерттеу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Жобаның бірлескен авторларымен (режиссер, хореограф, композитор және т.б.) театр мамандарымен жұмыс.
Машықтар:
1. Сценарилік материалды (драматургияны) бірдей түсінуді ұйғарып, спектакль режиссерлерімен тығыз одақ құру, қалаған нәтиже мен жемісті еңбек алуға ұмтылу.
2. Әр түрлі саладағы мамандарды біріктіретін қажетті эстетикалық критерийлер мен дүниетанымды таба білу.
Білімдер:
1. Өнердегі түрлер, формалар, жанрлар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 3:
Эскиз жасау, макет жасау (3D визуализация)
Машықтар:

1. При помощи выразительных средств грамотная передача образа произведения в эскизах декорации.
2. Правильное построение композиции декорации на сценической площадке с учетом законов баланса, композиционного центра, ритма, контраста.
3. Грамотное изображение и выстраивание в макете предметов декорации на плоскости в соответствии с кажущимися сокращениями размеров, очертаний форм.
4. Поиск объемно-пластического и цветового решения формы, пропорции.
5. Передача материальности предметов, состояния среды, освещенность, плановость, характерные особенности натуры, цветовое, колористическое единство постановки.
Знания:
1. Колористика, закономерности зрительного восприятия.
2. Обязательная связь колористики в театрально-декорационной живописи с жанровыми особенностями спектакля.
3. Главные понятия основ композиции.
4. Законы театральной перспективы.
5. Роль изображения и доля использования живописно-графических выразительных средств, при создании художественного образа спектакля.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Подготовка проектной документации
Навык 1:
Производственно-экономическая подготовка
Умения:
1. Составление сметы расходов на производство декорации и бутафорных изделии.
Знания:
1. Техники и технологии изготовления бутафорных и декорационных изделии.
2. Анализ цен на потребительском рынке.
3. Знание законов РК, применяющихся в отношениях, связанных с приобретением товаров, работ, услуг, необходимых для обеспечения функционирования производства спектакля.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Сценографическая партитура спектакля
Умения:
1. Подготовка чертежей общего вида декорации; планировки; фронтальной проекции; боковые виды и разрезы.
2. Подготовка анимационного ролика, демонстрирующего смену декорации спектакля.
3. Составление документа последовательности монтажа всего оформления спектакля.
Знания:
1. Графические программы для выполнения чертежей (AutoCAD; SolidWorks; Компас-3D).
2. Графические программы для 3-х мерной модели декорационного оформления спектакля (Autodesk 3ds Max; ArchiCAD; SketchUp).
Возможность признания навыка:
-
Навык 3:
Паспорт сценической площадки
Умения:
1. Формирование навыков применения специального оборудования.
2. Практическое владение техническими приемами в работе со сценическими специальными приборами.
3. Составление светового паспорта, видео-партитуры.
Знания:
1. Теоретические основы искусства постановки профессионального сценического света, видео-контента.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 3:
Проектное сопровождение
Навык 1:
Работа с производственными цехами
Умения:
1. Организация масштабных мероприятии по выпуску спектакля.
2. Авторский надзор отдельно по цехам (сварочный, столярный, красильный, монтировочный, свето-проекционный и т.д.).

1. Декорация нобайларындағы шығарманың бейнесін мәнерлі құралдардың көмегімен сауатты беру.
2. Тепе-теңдік, композициялық орталық, ырғақ, контраст заңдылықтарын ескере отырып, декорация композициясын сахнада дұрыс құрастыру.
3. Өлшемдері, пішін контурларының айқын кішірейтулеріне сәйкес макеттегі безендіру объектілерінің сауатты кескіні және жазықтықта туралануы.
4. Форманың, пропорцияның көлемді-пластикалық және түсті ерітіндісін іздеу.
5. Объектілердің материалдылығын, қоршаған ортаның жағдайын, жарықтандыруды, жоспарлауды, табиғаттың сипаттамалық белгілерін, бояуды, өндірістің колористік бірлігін беру.
Білімдер:
1. Бояу, көрнекі қабылдау үлгілері.
2. Театр декорациясындағы бояудың спектакльдің жанрлық ерекшеліктерімен міндетті түрде байланысы.
3. Композиция негіздерінің негізгі түсініктері.
4. Театр перспективасының заңдылықтары.
5. Спектакльдің көркемдік бейнесін жасаудағы бейненің рөлі және кескіндемелік-графикалық құралдарын қолдану үлесі
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Жобалық құжаттаманы дайындау
Дағды 1:
Өндірістік-экономикалық дайындық
Машықтар:
1. Декорациялар мен бутафория өнімдері өндірісінің сметасын құру.
Білімдер:
1. Бутафорлық және сәндік бұйымдарды жасау техникасы мен технологиясы.
2. Тұтыну нарығындағы бағаларды талдау.
3. Орындау өндірісінің жұмыс істеуін қамтамасыз ету үшін қажетті тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді сатып алуға байланысты қатынастарда қолданылатын Қазақстан Республикасының заңдарын білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Спектакльдің сценографиялық партитурасы
Машықтар:
1. Декорацияның жалпы көрінісі сызбаларын дайындау; макеттер; фронтальды проекция; бүйірлік көріністер мен кескіндер.
2. Қойылым декорациясының өзгеруін көрсететін анимациялық бейнеролик дайындау.
3. Спектакльдің барлық безендіру монтажы реттілігінің құжатын ресімдеу.
Білімдер:
1. Сызбаларды жасауға арналған графикалық бағдарламалар (AutoCAD; SolidWorks; Компас-3D).
2. Спектакль декорациясының 3 өлшемді моделіне арналған графикалық бағдарламалар (Autodesk 3ds Max; ArchiCAD, SketchUp).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 3:
Сахналық алаң паспорты
Машықтар:
1. Арнайы құрал-жабдықтарды қолдану дағдыларын қалыптастыру.
2. Сахналық арнайы құрылғылармен жұмыс істеу тәсілдерін практикалық меңгеру.
3. Жарық, бейнебаян-партитурасының төлқұжатын құрастыру.
Білімдер:
1. Кәсіби сахналық жарықтандыру, бейнеконтент қою өнерінің теориялық негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 3:
Жобаны қолдау
Дағды 1:
Өндірістік цехтармен жұмыс
Машықтар:
1. Спектакльді шығару үшін ауқымды шаралар ұйымдастыру.
2. Шеберханаларға авторлық қадағалау (дәнекерлеу, ағаш ұстасы, бояу, монтаждау, жарық проекциясы және т.б.).

3. Умения творческого подхода к поставленным задачам.
4. Соблюдение социальной ответственности.
Знания:
1. Планирования производственного процесса.
2. Знание аспектов управленческой деятельности.
Возможность признания навыка:
-
Дополнительная трудовая функция 1:
Преподавание в сфере среднего профессионального образования
Навык 1:
Разработка учебного материала, ведение занятий
Умения:
1 Уметь разрабатывать учебные материалы.
2 Уметь разрабатывать практические задания и формы контроля.
3. Владеть педагогическими приемами.
Знания:
1. Знать основные направления педагогической деятельности профессионального обучения теоретической и практической подготовки будущих специалистов по профилю трудовой и профессиональной деятельности.
2. Особенности мотивации и пути управления творческим процессом.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Пунктуальность
Самостоятельность и ответственность
Стрессоустойчивость
Терпеливость
Умение работать в команде
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Художник-технолог сцены
6
Главный художник
10. Карточка профессии "Художник-постановщик театральных декораций":
Код группы:
2654-4
Код наименования занятия:
2654-4-022
Наименование профессии:
Художник-постановщик театральных декораций
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Искусство
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Связь с неформальным и информальным образованием:
-
Другие возможные наименования профессии:
2651-2-004 Художник
2654-4-015 Художник-постановщик
2654-4-019 Сценограф
Основная цель деятельности:
Профессиональная творческая деятельность в сфере искусства сценографии. Подготовка специалиста высшей квалификации.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Осуществление научно-педагогической деятельности в сфере профессионального художественного образования
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Осуществление научно-педагогической деятельности в сфере профессионального художественного образования
Навык 1:
Осуществление педагогической деятельности в сфере профессионального художественного образования
Умения:
1. Осуществлять функции педагога в организациях образования по дисциплинам театрально-декорационного искусства.
2. Умение развить у бакалавра способность к самостоятельному художественному высказыванию, в русле общей художественной задачи спектакля.
Знания:

3. Тапсырмаларға шығармашылықпен қарау дағдылары. Әлеуметтік жауапкершілікті сақтау.
Білімдер:
1. Өндіріс барысын жоспарлау.
2. Басқару қызметінің аспектілерінің білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Қосымша еңбек функциясы 1:
Орта кәсіптік білім беру саласында оқыту
Дағды 1:
Оқу материалын әзірлеу, сабақ өткізу
Машықтар:
1. Оқыту материалдарын құрастыра білу.
2. Тәжірибелік тапсырмалар мен бақылау формаларын құрастыра білу.
3. Педагогикалық әдістерді меңгеру
Білімдер:
1. Болашақ мамандарды еңбек және кәсіптік іс-әрекет бейіні бойынша теориялық және практикалық дайындаудың кәсіби даярлығының педагогикалық қызметінің негізгі бағыттарын білу.
2. Мотивацияның ерекшеліктері және шығармашылық процесті басқару жолдары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Ұқыптылық
Дербестік және жауапкершілік
Күйзеліске тұрақтылық
Шыдамдылық
Командада жұмыс істей білу
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Сахна технологы
6
Бас суретші
10. Кәсіптің карточкасы "Театр декорациясының қоюшы-суретшісі":
Топтың коды:
2654-4
Қызмет атауының коды:
2654-4-022
Кәсіптің атауы:
Театр декорациясының қоюшы-суретшісі
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Өнер
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Не требуется
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2651-2-004 Суретші
2654-4-015 Қоюшы суретші
2654-4-019 Сценограф
Қызметтің негізгі мақсаты:
Сценография өнеріндегі кәсіби шығармашылық қызмет. Жоғары білікті маман даярлау
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Кәсіби көркемдік білім беру саласындағы ғылыми-педагогикалық қызметті жүзеге асыру
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Кәсіби көркемдік білім беру саласындағы ғылыми-педагогикалық қызметті жүзеге асыру
Дағды 1:
Кәсіби көркемдік білім беру саласында педагогикалық қызметті жүзеге асыру
Машықтар:
1. Театралды-декорациялық өнер пәндері бойынша білім беру ұйымдарында оқытушының функцияларын жүзеге асыру.
2. Бакалавриаттың спектакльдің жалпы көркемдік міндетіне сәйкес өз бетінше көркемдік таныту қабілетін дамыту қабілеті.
Білімдер:

1. Методы, приемы, средства организации и управления педагогическим процессом в сфере профессионального художественного образования.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Организация учебно-методического и научно-педагогического процессов по специальным предметам
Умения:
1. Подготовка художников-сценографов высшей квалификации, способных решать творческие задачи любой сложности и владеющих современными театральными технологиями.
2. Анализировать педагогическую и научно-исследовательскую деятельность в учебных заведениях.
2. Анализировать собственную профессиональную деятельность в области сценографии.
Знания:
1. Роль предметных знаний в профессиональной подготовке будущего специалиста как субъекта профессиональной деятельности.
2. Специфика научно-практических методов преподавания дисциплин.
3. Инновационные педагогические технологии для повышения познавательной активности обучающихся.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Управление изменениями
Целеустремленность
Эмоциональный интеллект
Аналитическое мышление
Концентрация и управление вниманием
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7
Художник-постановщик по костюмам
7
ART-менеджер
11. Карточка профессии "Художник-постановщик театра":
Код группы:
2654-4
Код наименования занятия:
2654-4-022
Наименование профессии:
Художник-постановщик театра
Уровень квалификации по ОРК:
8
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (докторантура PhD, ученая степень доктора PhD, степень доктора PhD по профилю, кандидата наук, доктора наук)
Специальность:
Искусство
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Связь с неформальным и информальным образованием:
-
Другие возможные наименования профессии:
2654-4-011 Художник
2654-4-014 Художник-постановщик
2654-4-015 Сценограф
Основная цель деятельности:
Профессиональная творческая деятельность в сфере сценографии
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Осуществление научно-исследовательской деятельности в области сценографии
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Осуществление научно-исследовательской деятельности в области сценографии
Навык 1:
Анализ и сбор научной информации в профессиональной сфере оказание услуг
Умения:
1. Систематический анализ художественных явлений.
2. Планирование и реализация научно-исследовательского процесса.

1. Кәсіби көркемдік білім беру саласындағы педагогикалық процесті ұйымдастыру мен басқарудың әдістері, тәсілдері, құралдары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Арнайы пәндер бойынша оқу-әдістемелік және ғылыми-педагогикалық процестерді ұйымдастыру
Машықтар:
1. Кез келген күрделіліктегі шығармашылық есептерді шешуге қабілетті және заманауи театр технологияларын меңгерген жоғары білікті суретші-сценографтарды дайындау.
2. Білім беру мекемелеріндегі оқу-әдістемелік және ғылыми-зерттеу жұмыстарын талдау.
3. Сценография саласындағы өз кәсіби қызметін талдау.
Білімдер:
1. Болашақ маманды кәсіптік қызмет субъектісі ретінде кәсіби даярлаудағы пәндік білімнің рөлі.
2. Пәндерді оқытудың ғылыми-практикалық әдістерінің ерекшеліктері.
3. Оқушылардың танымдық белсенділігін арттыруға арналған инновациялық педагогикалық технологиялар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Өзгерістерді басқару
Мақсаткерлік
Эмоциялық парасат
Аналитикалық ойлау
Зейінді шоғырландыру және бақылау
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7
ART менеджері
7
Костюм суретшісі
11. Кәсіптің карточкасы "Театр қоюшы-суретшісі":
Топтың коды:
2654-4
Қызмет атауының коды:
2654-4-022
Кәсіптің атауы:
Театр қоюшы-суретшісі
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
8
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (PhD докторантура, PhD дәрежесі, осы саладағы PhD дәрежесі, ғылым кандидаты, ғылым докторы)
Мамандық:
Өнер
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2654-4-011 Суретші
2654-4-014 Қоюшы суретші
2654-4-015 Сценограф
Қызметтің негізгі мақсаты:
Сценография саласындағы кәсіби шығармашылық қызметі
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Сценография саласындағы ғылыми-зерттеу қызметін жүзеге асыру
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Сценография саласындағы ғылыми-зерттеу қызметін жүзеге асыру
Дағды 1:
Қызмет көрсетудің кәсіби саласындағы ғылыми ақпаратты талдау және жинақтау
Машықтар:
1. Көркем құбылыстарды жүйелі талдау.
2. Зерттеу барысын жоспарлау және жүзеге асыру.

3. Постановка и решение комплексных задач, возникающих в ходе профессиональной научно-исследовательской и педагогической деятельности.
4. Умение взаимодействия в группе, осуществление межличностного и межкультурного общения.
Знания:
1. Современное состояние и тенденции развития театрально-декорационного искусства.
2. Принципы организации и управления творческим процессом
3. Психолого-педагогические аспекты высшего образования.
4. Проблема взаимопроникновения национальных культурных традиций
5. О мировоззрении и мировоззренческих системах и их передаче средствами изобразительного искусства.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Проведение научных исследований в области искусства сценографии
Умения:
1. Владеть концепциями и моделями развития науки.
2. Усвоить методологические принципы, структуру и оформление результатов своего научного исследования.
3. Освоить различные методы научного исследования основных категорий научно-познавательной деятельности.
4. Освоить основные теоретико-методологические основы и принципы организации научно-исследовательской работы.
Знания:
1. Становление истории и философии науки, ее актуальных проблемах, принципах и методах научной деятельности, структуре развития науки в динамике культуры
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Логическое рассуждение
Проведение опросов и исследований
Компьютерная грамотность
Лидерство
Логическое мышление
Многозадачность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
8
Руководитель творческого коллектива
8
Руководитель проектами в области искусства
Глава 4. Технические данные профессионального стандарта
12. Наименование государственного органа:
Министерство культуры и информации Республики Казахстан
Исполнитель:
Сырбаева Алма Абильмажиновна, +7 (702) 987 97 49, alma_syrbaeva@mail.ru
Организации (предприятия) участвующие в разработке:
Кафедра "Сценография и декоративное искусство" РГУ "Казахский Национальный Университет Искусств.
Руководитель:
Мусахаджаева Айман Кожабековна
E-mail: kaznam98@mail.ru
13. Отраслевой совет по профессиональным квалификациям: 10 января 2024 года.
14. Национальный орган по профессиональным квалификациям: 2 ноября 2023 года.
15. Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен": 15 февраля 2024 года.
16. Номер версии и год выпуска: версия 1, 2024 год.
17. Дата ориентировочного пересмотра: 2027 год.
Приложение 28
к приказу Министра
культуры и информации
Республики Казахстан
от 17 апреля 2024 года № 150
Профессиональный стандарт: "Художник-аниматор"

3. Кәсіби ғылыми-педагогикалық қызмет барысында туындайтын күрделі мәселелерді баяндау және шешу.
4. Топта өзара әрекеттесіп, тұлғааралық және мәдениетаралық қарым-қатынасты жүзеге асыра білу.
Білімдер:
1. Театр-сәндік өнердің қазіргі жағдайы мен даму тенденциялары.
2. Шығармашылық процесті ұйымдастыру және басқару принциптері
3. Жоғары оқу орнының психологиялық-педагогикалық аспектілері.
4. Ұлттық мәдени дәстүрлердің өзара ену мәселесі
5. Дүниетану және дүниетанымдық жүйелер және олардың бейнелеу өнері құралдары арқылы берілуі туралы.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Сценография өнерінде ғылыми зерттеулер жүргізу
Машықтар:
1. Ғылымның даму тұжырымдамалары мен модельдерін білу.
2. Ғылыми зерттеулеріңіздің әдістемелік принциптерін, құрылымын және нәтижелерін ұсынуды түсініңіз.
3. Ғылыми және оқу қызметінің негізгі категорияларын ғылыми зерттеудің әртүрлі әдістерін меңгеру.
4. Ғылыми-зерттеу жұмысын ұйымдастырудың негізгі теориялық-әдістемелік негіздерін және принциптерін меңгеру.
Білімдер:
1. Ғылым тарихы мен философиясының қалыптасуы, оның өзекті мәселелері, ғылыми қызметтің принциптері мен әдістері, мәдениет динамикасындағы ғылымның даму құрылымы.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Логикалық ойлау
Сауалнамалар мен зерттеулер жүргізу
Компьютерлік сауаттылық
Көшбасшылық
Логикалық ойлау
Көп мәселелік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
8
Шығармашылық ұжымның жетекшісі
8
Өнер саласындағы жобалардың жетекшісі
4-тарау. Кәсіптік стандарттың техникалық деректері
12. Мемлекеттік органның атауы:
Қазакстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлігі
Орындаушы:
Сырбаева Алма Абильмажиновна, +7 (702) 987 97 49, alma_syrbaeva@mail.ru
Әзірлеуге қатысатын ұйымдар (кәсіпорындар):
РМУ Қазақ ұлттық өнер университетінің "Сценография және сәндік өнер" кафедрасы
Басшы:
Мусахаджаева Айман Кожабековна
E-mail: kaznam98@mail.ru.
13. Кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңес: 2024 жылғы 10 қаңтар.
14. Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық орган: 2023 жылғы 2 қараша.
15. "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы: 2024 жылғы 15 ақпан.
16. Нұсқа нөмірі және шығарылған жылы: нұсқа 1, 2024 жыл.
17. Бағдарлы қайта қарау күні: 2027 жыл.
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және ақпарат
министрінің
2024 жылғы 17 сәуірдегі
№ 150 бұйрығына
28-қосымша
Кәсіптік стандарт: "Суретші-аниматор"

Глава 1. Общие положения
1. Область применения профессионального стандарта: профессиональный стандарт "Художник-аниматор" (далее – профессиональный стандарт) разработан в соответствии с пунктом 5 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях" в целях обучения персонала на предприятиях, признания профессиональной квалификации работников и выпускников организаций образования и решений широкого круга задач в области управления персоналом в организациях и на предприятиях и применяется в сфере культуры.
2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) информальное образование – вид образования, получаемый в ходе повседневной деятельности вне организаций образования и организаций, предоставляющих образовательные услуги, и не сопровождаемый выдачей документа, подтверждающего результаты обучения;
2) знание – изученная и усвоенная информация, необходимая для выполнения действий в рамках профессиональной задачи;
3) навык – способность применять знания и умения, позволяющая выполнять профессиональную задачу целиком;
4) профессия – род занятий, осуществляемый физическим лицом и требующий определенной квалификации для его выполнения.
3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) КС – Квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и других служащих, разработанный и утвержденный в соответствии с подпунктом 16-2) статьи 16 Трудового кодекса Республики Казахстан;
2) МСКО – международная стандартная классификация образования;
3) ЕТКС – единый тарифно – квалификационный справочник;
4) ОРК – отраслевая рамка квалификаций.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Художник-аниматор.
5. Код профессионального стандарта: 2166-5-005.
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
R. Искусство, развлечения и отдых
90 Деятельность в области творчества, искусства и развлечений.
90.0 Деятельность в области детско-юношеского развития и воспитания.
90.01 Артистическая деятельность.
90.01 Кинематографическая деятельность.
90.02 Деятельность, способствующая созданию кинопроизведений.
90.02.0 Деятельность, способствующая проведению культурно-зрелищных мероприятий.
90.03 Художественное и литературное творчество
90.03.0 Художественное и литературное творчество. Этот подкласс включает: деятельность скульпторов, художников, художников-мультипликаторов, граверов офортистов и т.д., работающих индивидуально
7. Перечень карточек профессий:
Художник-аниматор - 6 уровень ОРК.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Кәсіптік стандарттың қолданылу аясы: "Суретші-аниматор" кәсіптік стандарты (бұдан әрі - кәсіптік стандарт) "Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабына сәйкес және кәсіпорындарда персоналды оқытуға, білім беру ұйымдары қызметкерлері мен түлектерінің кәсіптік біліктілігін тануға және ұйымдарда және ұйымдарда персоналды басқару саласындағы кең ауқымды міндеттерді шешу мақсатында әзірленіп, мәдениет саласында қолданылады.
2. Осы кәсіптік стандартта мынадай терминдер, анықтамалар мен қысқартулар қолданылады:
1) ақпараттық білім беру – білім беру ұйымдарынан және білім беру қызметтерін ұсынатын ұйымдардан тыс күнделікті қызмет барысында алынатын және оқыту нәтижелерін растайтын құжатты берумен сүйемелденбейтін білім беру түрі;
2) білім – кәсіптік міндет шеңберінде іс-әрекеттерді орындау үшін қажетті зерделенген және меңгерілген ақпарат;
3) дағды – кәсіби тапсырманы толығымен орындауға мүмкіндік беретін білім мен дағдыларды қолдану қабілеті;
4) мамандық – жеке тұлға жүзеге асыратын және оны орындау үшін белгілі бір біліктілікті талап ететін кәсіп түрі.
3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады:
1) КА – Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 16-бабының 16-2) тармақшасына сәйкес әзірленген және бекітілген басшылар, мамандар және басқа да қызметкерлер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы.
2) ББХКС – Білім берудің халықаралық стандартты классификациясы
3) БТБА – бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы
4) СБШ – салалық біліктілік шеңбері
2-тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: Суретші-аниматор.
5. Кәсіптік стандарттың коды: 2166-5-005.
6. R. Өнер, ойын-сауық және демалыс
90 Шығармашылық, өнер және ойын-сауық саласындағы қызмет.
90.0 Балалар мен жастарды дамыту және тәрбиелеу саласындағы қызмет.
90.01 Көркемдік қызмет.
90.01 Кинематографиялық қызмет.
90.02 Кинотуындыларды жасауға ықпал ететін қызмет.
90.02.0 Мәдени-ойын-сауық іс-шараларын ынталандыратын қызмет.
90.03 Көркем және әдеби шығармашылық
90.03.0 Көркем және әдеби шығармашылық. Бұл кіші сыныпқа мыналар кіреді: мүсіншілердің, суретшілердің, мультфильмдердің, гравюралардың, оюшылардың және т.б. жеке жұмыс істейтін..
7. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
Суретші-аниматор - 6 СБШ-нің деңгейі.

Глава 3. Карточки профессий
8. Карточка профессии "Художник-аниматор":
Код группы:
2166-5
Код наименования занятия:
2166-5-005
Наименование профессии:
Художник-аниматор
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и других типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 17 июля 2017 года № 209 "Об утверждении Типовых квалификационных характеристик должностей руководителей, специалистов и других служащих государственных организаций культуры" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15495)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
Высшее, средне-специальное образование
Специальность:
Режиссура / Изобразительное искусство
Квалификация:
Режиссер анимационного кино / художник
Требования к опыту работы:
Наличие опыта создания произведений киноискусства: анимационное, игровое, неигровое, телевидения и медиа технологий.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации, соответствующие общим вопросам профессиональной деятельности
Другие возможные наименования профессии:
2166-5-006 Художник-мультипликатор
2166-5-001 3D аниматор
2166-5-002 Аниматор
2166-5-003 Посредник по мультфильмам
2166-5-004 Стилист по мультфильмам
2512-3-003 Разработчик-мультипликатор
2654-4-002 Ассистент художника-мультипликатора
2654-4-005 Постановщик трюков
2512-3-001 Разработчик компьютерных игр
2512-3-002 Разработчик мультимедия
2654-4-018 Актер-кукловод
2651-3 Иллюстраторы и инфограферы
2651-9 Другие художники,н.в.д.г.
2651 Художники и скульпторы (Художник-иллюстратор, карикатурист)
Основная цель деятельности:
Обеспечение художественного изображения фильма.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Работа над персонажами.
2. Выполнение постановки анимации визуального ряда
Дополнительные трудовые функции:
_
Трудовая функция 1:
Анимация визуального ряда.
Навык 1:
Выполнение
визуального решения с помощью художественных выразительных средств.
Умения:
1. Владеет методикой раскадровки (разбора сцен, кадров по сюжету).
2. Владеет навыками чтения и соблюдения экспозиционного листа.
3. Владеет методологией изображения персонажей, отображения их характеров и стилей.
4. Умеет передавать общее стилистическое решение изображения, среды, настроения персонажей (в том числе запоминаемость персонажа, образ).
5. Уметь показать имитацию движений с учетом заданного темпо-ритма действий в кадре, движений планов, камеры, тайминга, артикуляции.
Знания:
1. Знает принципы изображения персонажей с учетом замысла сюжета.
2. Знание принципов создания визуальной композиции, цветовой колористики, пластики экранного изображения, пластики движений персонажей.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Навык 2:
Разработка пространственного решения кадров с применением различных выразительных средств изображения.
Умения:
1. Умеет профессионально рисовать и анимировать изображение.
2. Умеет исполнять пространственное решение кадров через фоны, планы, движения камеры, ракурсов и визуальные эффекты.
3. Владеет основами новейших, современных технологий кинопроизводства (компьютерные анимационные программы)
4. Владеет различными способами визуальной подачи материала в техниках: перекладка, векторная анимация-двухмерная, трехмерная 3D, предметная, Stop-motion и др.
5. Уметь вносить корректировки в изображения.
Знания:
1. Знает выразительные возможности изображения, технические приемы, средства и особенности их применения.
2. Знает виды анимации и принципы их применения.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Навык 3:
Анимировать изображения
Умения:
1. Владеет методами и средствами анимирования
2. Владеет навыками работы в современных компьютерных анимационных программах
Знания:
1. Знает технологический процесс анимации.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Требования к личностным компетенциям:
Трудолюбие, дисциплинированность, работоспособность, активная гражданская позиция, терпеливость, умение руководить командой, креативность, ответственность, самоорганизованность , коммуникабельность, толерантность.
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 17 июля 2017 года № 209 "Об утверждении Типовых квалификационных характеристик должностей руководителей, специалистов и других служащих государственных организаций культуры" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15495)
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Художник
Художник по фонам
3D Аниматор
Карточка профессии "Художник- аниматор":
Код группы:
2166-5
Код наименования занятия:
2166-5-005
Наименование профессии:
Художник-аниматор
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 17 июля 2017 года № 209 "Об утверждении Типовых квалификационных характеристик должностей руководителей, специалистов и других служащих государственных организаций культуры" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15495)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
Высшее, средне-специальное образование.
Специальность:
Режиссура / Изобразительное искусство
Квалификация:
Режиссер анимационного кино / художник
Требования к опыту работы:
Наличие опыта создания произведений киноискусства: анимационное, игровое, неигровое, телевидения и медиа технологий.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации, соответствующие общим вопросам профессиональной деятельности
Другие возможные наименования профессии:
Художник постановщик анимационного фильма. Художник-аниматор. 3D аниматор. Художник-дизайнер (общий профиль)
Художник-сторибордист (раскадровщик)
Художник-мультипликатор
Основная цель деятельности:
Обеспечение художественного изображения фильма.

3-тарау. Кәсіптер карточкалары
8. Кәсіптің карточкасы "Суретші-аниматор":
Топтың коды:
2166-5
Қызмет атауының коды:
2166-5-005
Кәсіптің атауы:
Суретші-аниматор
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Мемлекеттік мәдениет ұйымдары басшыларының, мамандарының және басқа да қызметкерлерінің лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2017 жылғы 17 шілдедегі № 209 бұйрығы (Нормативтік-құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеуіндегі тізбесінде № 15495 болып тіркелген)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Өнер
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2166-5-001 3D Аниматор
2166-5-002 Аниматор
2166-5-003 Суретші -дизайнер (жалпы профиль)
2166-5-004 Суретші-сторибордшы
2166-5-006 Суретші-мультипликатор
Қызметтің негізгі мақсаты:
Фильмнің көркемдік бейнеленуін қамтамасыз ету
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Кейіпкерлермен жұмыс
2. Визуалды қатардың қойылымының анимациясын жасау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Кейіпкерлермен жұмыс
Дағды 1:
Дайындық кезеңінде қоюшы- режиссер мен қоюшы- суретшінің басшылығымен кіріспе жұмысы
Машықтар:
1. Бейнелер мен кейіпкерлердің координациялары негізінде актерлік ойынының интерпретациясының түйінді мүмкіндіктерін дамыта алады.
2. Дайындық кезеңінде кейіпкерлерді талдап, бейнелерді ашып, жүйелей алады.
3. Болашақ анимациялық фильмнің (жобаның) жалпы өндірістік концепциясын көркемдік тәсілдермен және анимацияның айқыштық құралдарымен қанықтыра отырып, байытуды біледі.
Білімдер:
1. Актерлік өнердің теориялық, әдістемелік негіздері мен шығармашылық құрамдастарын біледі.
2. Анимацияның түрлі түрлерінің технологиялық процесін біледі.
3. Қазіргі заманғы компьютерлік анимациялық бағдарламалармен жұмыс істеу дағдыларын ие.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Өндіріс кезеңінде қоюшы-суретшімен бірге технология түрімен жұмыс және анимациясын әзірлеу
Машықтар:
1. Бейнелеу өнерінің түрлі бағыттарында және анимация түрлерінде тақырыпты немесе идеяны жүзеге асыруға қабілетті.
2. Қоршаған ортаны, кадр көңіл-күйін және кейіпкерлерді бейнелеу мен жеткізудің жалпы стилистикалық шешімін таба алады (кейіпкерлердің есте қалуы).
3. Кейіпкерлердің қозғалысының анимациялық шешімдерін (физикалық, хореографиялық, трюктік, тақырыптық және т.с.) әзірлеуді біледі.
Білімдер:
1. Сюжеттің ойы негізіне және анимация түріне сүйене отырып, кейіпкерлермен жұмыс істеудің шығармашылық принциптері мен техникалық ерекшеліктерін біледі.
2. Өткен және бүгінгі анимациялық өнер кинематографиясы саласындағы жетістіктерді біледі.
3. Визуалды қатардағы пластикада, ымда, қимыл-қозғалыста көрсетілген кейіпкерлердің мінездерін жеткізудің тиімді әдістерін меңгерген.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Визуалды қатардың қойылымының анимациясын жасау
Дағды 1:
Кейіпкерлерді анимациялау
Машықтар:
1. Бейнелерді кәсіби түрде сала алады және анимациялай алады.
2. Кадрдегі тайминг, артикуляция, камера, жоспар қозғалыстары, іс-әрекеттің берілген ырғағын ескере отырып қозғалыстардың имитациясын көрсете алады.
3. Кейіпкердің біртұтас визуалды композициясы мен көрнекі пластикасын жасай алады.
Білімдер:
1. Экспозиция парағын оқу және дұрыс қолдану дағдысы бар.
2. Кейіпкерлердің мінезі мен стилін көрсететін бейнелеу әдістемелігін игерген.
3. Сахна қозғалысы,мінездердің ырғақтық мақсатын, күрделі гэгтардың, трюктік сахналардың, сахналық бидің, кейіпкерлердің артикуляциясы және түсірілімге немесе компьютерлік графикаға арналған арнайы дайындамалардың негіздерін біледі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Анимирование изображения, среды и многого другого
Машықтар:
1. Арнайы эффектілерді пайдалана отырып, кейіпкерді қоршаған ортаның бейнесін кәсіби түрде жандандыруды біледі.
2. Материалды: аударымда, векторлық. екі өлшемді анимация –, үш өлшемді 3D, заттар, Stop-motion және т.б. техникаларын қолдана отырып көрнекі көрсету жолдарын таңдай біледі.
Білімдер:
1. Арнайы эффектілерді анимациялаудың экспрессивтік құралдары мен әдістерін біледі.
2. Кадрдағы қозғалыстарды жасаудың композициялық принциптерін біледі.
3. Анимацияланған сахналардың шығармашылық ой мен сценарийіне сәйкестендіруге кадрлердің анимациясының сапасын бағалау критерийлерін біледі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Ұқыптылық
Дербестік және жауапкершілік
Жүйелі ойлау
Стратегиялық ойлау
Күйзеліске тұрақтылық
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
3D аниматор
6
Суретші
6
Фон сурешіісі

Глава 4. Технические данные профессионального стандарта
9. Наименование государственного органа:
Министерство культуры и информации Республики Казахстан
Исполнитель:
Борамбаев Нурбек Медерович, +7 (705) 160 57 01,
10. Организации (предприятия) участвующие в разработке:
Руководитель проекта:
Организация: Главный научный сотрудник Научно-исследовательского института филиала республиканского государственного казенного предприятия "Государственный музей "Центр сближения культур" Жумадилова Дарья Ертаевна, e-mail: daria_131_168@mail.ru. Номер телефона: +7 (705) 708 72 22
Эксперты-разработчики:
Исполнители проекта:
Казахский Национальный университет искуств, Малиева Сауле Жасулановна, e-mail: saule_malieva@mail.ru, т: 87788849968.
11. Отраслевой совет по профессиональным квалификациям: 10 января 2024 года.
12. Национальный орган по профессиональным квалификациям: 2 ноября 2023 года.
13. Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен": 15 февраля 2024 года.
14. Номер версии и год выпуска: версия 1, 2024 год.
15. Дата ориентировочного пересмотра: 2027 год.
Приложение 29
к приказу Министра
культуры и информации
Республики Казахстан
от 17 апреля 2024 года № 150
Профессиональный стандарт: "Бутафор"
Глава 1. Общие положения
1. Область применения профессионального стандарта: профессиональный стандарт "Бутафор" (далее – профессиональный стандарт) разработан в соответствии с пунктом 5 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях" в целях обучения персонала на предприятиях, признания профессиональной квалификации работников и выпускников организаций образования и решений широкого круга задач в области управления персоналом в организациях и на предприятиях и применяется в сфере культуры.
2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) информальное образование – вид образования, получаемый в ходе повседневной деятельности вне организаций образования и организаций, предоставляющих образовательные услуги, и не сопровождаемый выдачей документа, подтверждающего результаты обучения
2) знание – изученная и усвоенная информация, необходимая для выполнения действий в рамках профессиональной задачи;
3) навык – способность применять знания и умения, позволяющая выполнять профессиональную задачу целиком;
4) профессия – род занятий, осуществляемый физическим лицом и требующий определенной квалификации для его выполнения.
3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) НРК – национальная рамка квалификаций;

4-тарау. Кәсіптік стандарттың техникалық деректері
9. Мемлекеттік органның атауы:
Қазакстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлігі
Орындаушы:
Борамбаев Нурбек Медерович, +7 (705) 160 57 01, n.borambaev@msm.gov.kz.
10. Әзірлеуге қатысатын ұйымдар (кәсіпорындар):
Ұйым: "Мәдениеттерді жақындастыру орталығы" мемлекеттік музейі" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорнының филиалы Ғылыми-зерттеу институтының бас ғылыми қызметкері Жұмаділова Дарья Ертайқызы, e-mail: daria_131_168@mail.ru. телефон нөмірі: +7 (705) 708 72 22.
Сарапшы-әзірлеушілер:
"Қазақ ұлттық өнер университеті" республикалық мемлекеттік мекемесі
Қожақова Л.Б. e-mail: kolyazka@list.ru
Телефон нөмірі: +7 (702) 929 99 75;
Малиева С.Ж. e-mail: saule_malieva@mail.ru
Телефон нөмірі: +7 (778) 884 99 68
11. Кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңес: 2024 жылғы 10 қаңтар.
12. Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық орган: 2023 жылғы 2 қараша.
13. "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы: 2024 жылғы 15 ақпан.
14. Нұсқа нөмірі және шығарылған жылы: нұсқа 1, 2024 жыл.
15. Бағдарлы қайта қарау күні: 2027 жыл.
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және ақпарат
министрінің
2024 жылғы 17 сәуірдегі
№ 150 бұйрығына
29-қосымша
Кәсіптік стандарт: "Бутафор"
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Кәсіптік стандарттың қолданылу аясы: "Бутафор" кәсіптік стандарты (бұдан әрі – кәсіптік стандарт) "Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 5-тармағына сәйкес және кәсіпорындарда персоналды оқытуға, білім беру ұйымдары қызметкерлері мен түлектерінің кәсіптік біліктілігін тануға және ұйымдарда және ұйымдарда персоналды басқару саласындағы кең ауқымды міндеттерді шешу мақсатында әзірленіп, мәдениет саласында қолданылады.
2. Осы кәсіптік стандартта мынадай терминдер, анықтамалар мен қысқартулар қолданылады:
1) ақпараттық білім беру – білім беру ұйымдарынан және білім беру қызметтерін ұсынатын ұйымдардан тыс күнделікті қызмет барысында алынатын және оқыту нәтижелерін растайтын құжатты берумен сүйемелденбейтін білім беру түрі;
2) білім – кәсіптік міндет шеңберінде іс-әрекеттерді орындау үшін қажетті зерделенген және меңгерілген ақпарат;
3) дағды – кәсіби тапсырманы толығымен орындауға мүмкіндік беретін білім мен дағдыларды қолдану қабілеті;
4мамандық – жеке тұлға жүзеге асыратын және оны орындау үшін белгілі бір біліктілікті талап ететін кәсіп түрі.
3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады:
1) ҰБШ – ұлттық біліктілік шеңбері;

2) ОРК – отраслевая рамка квалификаций;
3) ОКЭД – общий классификатор видов экономической деятельности;
4) ЕТКС – единый тарифно-квалификационный справочник.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Бутафор.
5. Код профессионального стандарта: R90020020.
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
R Искусство, развлечения и отдых.
90 Деятельность в области творчества, искусства и развлечений;
90.0 Деятельность в области творчества, искусства и развлечений;
90.02 Деятельность, способствующая проведению культурно-зрелищных мероприятий;
90.02.0 Деятельность, способствующая проведению культурно-зрелищных мероприятий.
7. Краткое описание профессионального стандарта: Реализация творческих замыслов художника-постановщика по декорационному решению театральных постановок/фильма/ массово-культурных мероприятий
8. Перечень карточек профессий:
Бутафор - 4 уровень ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "Бутафор":
Код группы:
7317-9
Код наименования занятия:
7317-9-001
Наименование профессии:
Бутафор
Уровень квалификации по ОРК:
4
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 17 июля 2017 года № 209 "Об утверждении Типовых квалификационных характеристик должностей руководителей, специалистов и других служащих государственных организаций культуры" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15495)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Бутафор
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
Художник-бутафор
Основная цель деятельности:
Профессиональная производственно-творческая деятельность в области бутафории.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Изготовление изделий бутафории
2. Контроль целостности изделий бутафории и реквизита
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Изготовление изделий бутафории
Навык 1:
Изготовление и оформление изделий бутафории
Умения:
1. Владеть технологией изготовления изделий бутафории.
2. Уметь работать с разными материалами (кожа, металл, пластик, фетр, бязь, шифон), владеть технологиями использования смешанных материалов.
3. Уметь работать с различными строительными, лакокрасочными, соединительными материалами.
4. Уметь работать с инструментами, в том числе предназначенными для работы с металлом, пластиком.

2) СБШ – салалық біліктілік шеңбері;
3) ЭҚТЖЖ – экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші;
4) БТБА – бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы.
2-тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: Бутафор.
5. Кәсіптік стандарттың коды: R90020020.
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
R Өнер, ойын-сауық және демалыс;
90 Шығармашылық, өнер және ойын-сауық саласындағы қызмет;
90.0 Шығармашылық, өнер және ойын-сауық саласындағы қызмет;
90.02 Мәдени-ойын-сауықтық іс-шараларды өткізуге мүмкіндік беретін қызмет;
90.02.0 Мәдени-ойын-сауықтық іс-шараларды өткізуге мүмкіндік беретін қызмет.
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: Театр қойылымдарының/фильмнің/ бұқаралық-мәдени іс-шаралардың декорациялық шешімі бойынша қоюшы-суретшінің шығармашылық идеяларын іске асыру.
8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
Бутафор - 4 СБШ-нің деңгейі.
3-тарау. Кәсіптер карточкалары
9. Кәсіптің карточкасы "Бутафор":
Топтың коды:
7317-9
Қызмет атауының коды:
7317-9-001
Кәсіптің атауы:
Бутафор
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Мемлекеттік мәдениет ұйымдары басшыларының, мамандарының және басқа да қызметкерлерінің лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2017 жылғы 17 шілдедегі № 209 бұйрығы (Нормативтік-құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеуіндегі тізбесінде № 15495 болып тіркелген)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Бутафор
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Суретші-бутафор
Қызметтің негізгі мақсаты:
Бутафория саласындағы кәсіби өндірістік-шығармашылық қызмет.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Бутафория бұйымдарын жасау
2. Бутафория және реквизит бұйымдарының тұтастығын бақылау
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Бутафория бұйымдарын жасау
Дағды 1:
Бутафория бұйымдарын дайындау және безендіру
Машықтар:
11. Бутафория бұйымдарын жасау технологиясын меңгеру.
2. Әртүрлі материалдармен (былғары, темір, пластик, киіз, жасанды киіз, шифон матамен) жұмыс істей білу, аралас материалдарды пайдалану технологияларын меңгеру.
3. Әр түрлі құрылыс, бояу, байланыстырушы материалдармен жұмыс істей білу.
4. Темірмен, пластикпен жұмыс істеуге арналған құралдармен жұмыс істей білу.

5. Уметь паять железные каркасы (например, для головного убора), владеть способами сварки металлов.
6. Владеть технологиями оклейки реквизитов и декораций.
7. Владеть технологиями художественно-живописного окрашивания, уметь составлять тона по эскизам.
8. Уметь работать с эскизами, воплощать в жизнь по размерам эскиза заданные объекты, элементы.
9. Уметь создавать скульптуры, барельеф, папье-маше.
10. Владеть технологией изготовления из папье-маше по готовым формам, лепки бутафорских изделий с орнаментовкой мелкого рисунка по эскизам из различных материалов.
11. Владеть навыками отливки модели из гипса, производства фактуровки деревьев.
12. Уметь выполнять муляжные работы, работы из оргстекла, фольги.
13. Уметь изготавливать цветы из различных материалов, чучела в натуральную величину.
14. Уметь выполнять работы под чеканку металлических изделий, под серебро и золото.
15. Владеть технологией разработки и изготовления театрально-сценических головных уборов.
16. Находить решения технологического и организационного характера в условиях производства.
17. Уметь работать индивидуально и в команде живописно-декорационного цеха (участка, мастерской), понимать художественную и технологическую политику, совершенствовать свое декорационное мастерство.
18. Владеть технологией и правилами эксплуатации производственных инструментов и оборудования.
Знания:
1. Основы черчения, графических технологий.
2. Технологические приемы создания изделий бутафории в условиях современного театрального производства.
3. Свойства и характеристики материалов.
4. Технология театрально-декорационного искусства.
5. Свойства красок с различным составом и способы их приготовления.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Контроль целостности изделий бутафории и реквизита
Навык 1:
Быстрая починка и реставрация изделий бутафории и реквизита при их порче во время их эксплуатации
Умения:
1. Уметь быстро выявлять и устранять дефекты и поломки бутафорских изделий и реквизита.
2. Уметь работать с различными моментальными соединительными материалами (клей, лак).
3. Уметь находить решения по предотвращению повторной поломки бутафорских изделий и реквизита.
Знания:
1. Свойства взаимозаменяемых и аналогичных материалов.
2. Особенности техники безопасности при проведении монтажных, ремонтных и восстановительных работ на сцене.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Реставрация бутафорских изделий и реквизита после их эксплуатации
Умения:
1. Уметь визуально выявлять поломки и внешние дефекты бутафорских изделий и реквизита.

5. Темір жақтауларды дәнекерлей білу (мысалы, бас киім үшін), металдарды дәнекерлеу тәсілдерін білу.
6. Реквизиттер мен декорацияларды желімдеу технологияларын меңгеру.
7. Көркем және кескіндемелік бояу технологияларын меңгеру, эскиздер бойынша тондарды құра білу.
8. Эскиздермен жұмыс істей білу, берілген объектілерді, элементтерді эскиз өлшемдерін сәйкес келтіру.
9. Мүсіндер, барельеф, папье-маше жасай білу.
10. Дайын пішіндер бойынша папье-машеден жасау, әртүрлі материалдардан жасалған эскиздер бойынша ұсақ суреті бар бутафорлық бұйымдарды мүсіндеу технологиясын меңгеру.
11. Гипс үлгісін құю, ағаш құрылымын өндіру дағдыларын меңгеру.
12. Муляждық жұмыстарды, органикалық шыны, фольгадан жасалған жұмыстарды орындай білу.
13. Түрлі материалдардан гүлдер жасай білу, толық көлемдегі тұлыптар.
14. Темір бұйымдарын соғу, күміс және алтын сияқты заттармен жұмыс істей білу.
15. Театр-сахналық бас киімдерді әзірлеу және дайындау технологиясын меңгеру.
16. Өндіріс жағдайында технологиялық және ұйымдастырушылық сипаттағы шешімдерді табу.
17. Жеке және кескіндеме-декорация цехының (шеберхана телімінің) командасында жұмыс істей білу, көркемдік және технологиялық саясатты түсіну, өзінің декорациялық шеберлігін жетілдіру.
18. Өндірістік құралдар мен жабдықтарды пайдалану технологиясы мен ережелерін меңгеру.
Білімдер:
1. Сызу негіздері, графикалық технологиялар.
2. Заманауи театр өндірісі жағдайында бутафория бұйымдарын жасаудың технологиялық әдістері.
3. Материалдардың қасиеттері мен сипаттамалары.
4. Театр және декорация өнерінің технологиясы.
5. Әр түрлі құрамы бар бояулардың қасиеттері және оларды дайындау әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Бутафория және реквизит бұйымдарының тұтастығын бақылау
Дағды 1:
Бутафория және реквизит бұйымдарын пайдалану кезінде олар бүлінген кезде оларды тез жөндеу және қалпына келтіру
Машықтар:
1. Бутафорлық бұйымдар мен реквизиттердің ақаулары мен сынықтарын тез анықтап, жоя білу.
2. Әр түрлі лезде байланыстырушы материалдармен (желім, лак) жұмыс істей білу.
3. Бутафорлық бұйымдар мен деректемелердің қайта сынуын болдырмау бойынша шешімдер таба білу.
Білімдер:
1. Бір-бірін алмастыратын және ұқсас материалдардың қасиеттері.
2. Сахнада монтаждау, жөндеу және қалпына келтіру жұмыстарын жүргізу кезіндегі қауіпсіздік техникасының ерекшеліктері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Бутафорлық бұйымдар мен деректемелерді пайдаланғаннан кейін оларды қалпына келтіру
Машықтар:
1. Бутафорлық бұйымдар мен деректемелердің сынуы мен сыртқы ақауларын көзбен анықтай білу.

2. Подбирать оптимальные методики и материалы для восстановления предметов.
3. Уметь устранять поломки в конструкции бутафорских изделий и реквизита.
4. Уметь устранять внешние дефекты художественно-декорационных деталей бутафорских изделий, реквизита.
5. Имитация различных фактур декорационного изделия.
6. Обработка изделий огнезащитными пропитками и средствами продлевающими сроки эксплуатации.
Знания:
1. Способы подбора материала, изготовления и замены деталей бутафорского изделия и реквизита;
2. Способы имитации различных фактур и поверхностей из более оптимальных материалов;
3. Свойства красок с различным составом и способы их приготовления.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Адаптивность
Ответственность
Пунктуальность
Терпеливость
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
4
Реквизитор
4
Мастер по изготовлению театральных кукол
Глава 4. Технические данные профессионального стандарта
10. Наименование государственного органа:
Министерство культуры и информации Республики Казахстан
Исполнитель:
Борамбаев Нурбек Медерович, +7 (705) 160 57 01, n.borambaev@mki.gov.kz
11. Организации (предприятия) участвующие в разработке:
Научно-исследовательский институт филиала РГКП "Государственный музей "Центр сближения культур".
Руководитель: Жумадилова Дарья Ертаевна
E-mail: daria_131_168@mail.ru
Номер телефона: +7 (705) 708 72 22
Республиканское государственное учреждение "Казахский национальный университет искусств"
Эксперт: Курманов Дархан
Номер телефона: 87051033823
E-mail: Dkm_008@mail.ru.
11. Отраслевой совет по профессиональным квалификациям: 10 января 2024 года.
12. Национальный орган по профессиональным квалификациям: 2 ноября 2023 года.
13. Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен": 15 февраля 2024 года.
14. Номер версии и год выпуска: версия 1, 2024 год.
15. Дата ориентировочного пересмотра: 2027 год.
Приложение 30
к приказу Министра
культуры и информации
Республики Казахстан
от 17 апреля 2024 года № 150
Профессиональный стандарт: "Художник-гример"
Глава 1. Общие положения
1. Область применения профессионального стандарта: профессиональный стандарт "Художник-гример" (далее – профессиональный стандарт) разработан в соответствии с пунктом 5 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях" в целях обучения персонала на предприятиях, признания профессиональной квалификации работников и выпускников организаций образования и решений широкого круга задач в области управления персоналом в организациях и на предприятиях и применяется в сфере культуры.

2. Заттарды қалпына келтірудің оңтайлы әдістері мен материалдарын таңдау.
3. Бутафорлық бұйымдар мен деректемелердің конструкциясындағы бұзылуларды жоя білу.
4. Бутафорлық бұйымдардың, деректемелердің көркемдік-декорациялық бөлшектерінің сыртқы ақауларын жоя білу.
5. Сәндік өнімнің әртүрлі текстураларына еліктеу.
6. Бұйымдарды отқа төзімді сіңдірулермен және пайдалану мерзімін ұзартатын құралдармен өңдеу.
Білімдер:
1. Материалды таңдау, бутафорлық бұйым мен деректеменің бөлшектерін дайындау және ауыстыру тәсілдері.
2. Оңтайлы материалдардан әртүрлі текстуралар мен беттерге еліктеу әдістері.
3. Әр түрлі құрамы бар бояулардың қасиеттері және оларды дайындау әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Бейімділік
Жауапкершілік
Ұқыптылық
Шыдамдылық
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
4
Реквизитор
4
Театр қуыршақтарын жасау шебері
4-тарау. Кәсіптік стандарттың техникалық деректері
10. Мемлекеттік органның атауы:
Қазакстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлігі.
Орындаушы:
Борамбаев Нурбек Медерович, +7 (705) 160 57 01, n.borambaev@msm.gov.kz
11. Әзірлеуге қатысатын ұйымдар (кәсіпорындар):
"Мәдениеттерді жақындастыру орталығы" мемлекеттік музейі" РМҚК филиалының ғылыми-зерттеу институты
Жетекшісі:
Жумадилова Дарья Ертаевна
E-mail: daria_131_168@mail.ru
Телефон нөмірі: +7 (705) 708 72 22.
"Қазақ ұлттық өнер университеті" республикалық мемлекеттік мекемесі
Курманов Дархан
тел: 87051033823
e-mail: Dkm_008@mail.ru
12. Кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңес: 2024 жылғы 10 қаңтар.
13. Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық орган: 2023 жылғы 2 қараша.
14. "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы: 2024 жылғы 15 ақпан.
15. Нұсқа нөмірі және шығарылған жылы: нұсқа 1, 2024 жыл.
16. Бағдарлы қайта қарау күні: 2027 жыл.
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және ақпарат
министрінің
2024 жылғы 17 сәуірдегі
№ 150 бұйрығына
30-қосымша
Кәсіптік стандарт: "Грим суретшісі"
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Кәсіптік стандарттың қолданылу аясы: "Грим суретшісі" кәсіптік стандарты (бұдан әрі - кәсіптік стандарт) "Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабы 5-тармағына сәйкес және кәсіпорындарда персоналды оқытуға, білім беру ұйымдары қызметкерлері мен түлектерінің кәсіптік біліктілігін тануға және ұйымдарда және ұйымдарда персоналды басқару саласындағы кең ауқымды міндеттерді шешу мақсатында әзірленіп, мәдениет саласында қолданылады.

1. Создает средствами грима и постижа внешний облик персонажей постановки (спектаклей, концертов, представлений), сложные персональные и портретные гримы по эскизам и описаниям
2. Обеспечивает художественное качество грима, соблюдение единства портретной характеристики каждого действующего лица
Дополнительные трудовые функции:
1. Устанавливает окончательный вариант грима, наносит грим основным исполнителям
Трудовая функция 1:
Создает средствами грима и постижа внешний облик персонажей постановки (спектаклей, концертов, представлений), сложные персональные и портретные гримы по эскизам и описаниям
Навык 1:
Создание образов по эскизам и описаниям художника-постановщика по гриму
Умения:
1. Уметь создавать образы в соответствии с общей идеей проекта и характера персонажа в любом направлении искусства, требующем перевоплощения человека (кино, театр, телевидение, зрелищные искусства).
2. Владеть техникой рисования, живописи.
3. Иметь навыки рисования.
4. Умение создавать малые скульптурные формы.
5. Владеть различными графическими средствами и приемами.
6. Владеть различными материалами нанесения грима (постижерные материалы, силиконовые налепки, и др.).
Знания:
1. Знать и понимать цели и методы художественного решения сценического грима.
2. Правила и законы художественной композиции.
3. Основ скульптуры.
4. Знание конструктивного построения и основ пластической анатомии.
5. Теория цвета и колористики.
6. Законы колористической живописи (свет, цвет, тон, колорит).
7. Техники и технологии работы с материалами для нанесения грима и накладки постижа, парикмахерского дела.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Обеспечивает художественное качество грима, соблюдение единства портретной характеристики каждого действующего лица
Навык 1:
Определение необходимых фактур, средств выразительности, материалов
Умения:
1. Уметь определять качество материала.
2. Уметь составлять техническую спецификацию для закупа необходимых материалов для нанесения грима согласно смете.
3. Контролировать выполнение актерами сценического грима, учить наносить базовый грим вновь пришедших актеров.
4. Доносить да актеров задумки режиссера-постановщика по внешнему облику и образу.
Знания:
1. Основы экономики и менеджмента в сфере исполнительских искусств.
2. Знать критерии качества материалов, инструментов и оборудования для грима и постижа.
Возможность признания навыка:
-
Дополнительная трудовая функция 1:
Устанавливает окончательный вариант грима, наносит грим основным исполнителям
Навык 1:
Профессиональное владение средствами и методами визажиста, гримера, технолога
Умения:

1. Қойылым кейіпкерлерінің сыртқы келбетін (спектакльдер, концерттер, қойылымдар), эскиздер мен сипаттамаларға сәйкес күрделі Жеке және портреттік гримдерді грим және постиж арқылы жасайды
2. Гримнің көркемдік сапасын, әр актердің портреттік сипаттамасының бірлігін сақтауды қамтамасыз етеді
Қосымша еңбек функциялары:
1. Гримді соңғы нұсқасын белгілейді, негізгі орындаушыларға макияж жасайды
Еңбек функциясы 1:
Қойылым кейіпкерлерінің сыртқы келбетін (спектакльдер, концерттер, қойылымдар), эскиздер мен сипаттамаларға сәйкес күрделі Жеке және портреттік гримдерді грим және постиж арқылы жасайды
Дағды 1:
Грим бойынша қоюшы-суретшінің эскиздері мен сипаттамаларына сәйкес образдар жасау
Машықтар:
1. Адамның өзгеруін қажет ететін өнердің кез келген бағытында (кино, театр, теледидар, сахна өнері) жобаның жалпы идеясына және кейіпкердің сипатына сәйкес образдар жасай білу.
2 .Сызу және кескіндеме техникасын жетік меңгерген.
3. Сурет салу дағдыларының болуы.
4. Шағын мүсіндік пішіндерді жасай білу.
5. Әртүрлі графикалық құралдар мен әдістерді меңгерген.
6. Гримді қолдануға арналған әртүрлі материалдарды (бояу материалдары, силиконды қалыптау және т.б.) білу.
Білімдер:
1. Сахналық макияжды көркемдік шешудің мақсаттары мен әдістерін білу және түсіну.
2. Көркем композицияның ережелері мен заңдары.
3. Мүсін негіздері.
4. Пластикалық анатомияның конструктивті құрылысы мен негіздерін білу.
5. Түс және түс теориясы.
6. Колористикалық кескіндеме заңдары (жарық, түс, тон, түс).
7. Макияжды жағуға және түсінуге, шаштаразға арналған материалдармен жұмыс істеу әдістері мен технологиялары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Гримнің көркемдік сапасын, әр актердің портреттік сипаттамасының бірлігін сақтауды қамтамасыз етеді
Дағды 1:
Қажетті текстураларды, мәнерлілік құралдарын, материалдарды анықтау
Машықтар:
1. Материалдың сапасын анықтай білу.
2. Сметаға сәйкес макияжды жағу үшін қажетті материалдарды сатып алу үшін техникалық ерекшелік жасай білу.
3. Актерлердің сахналық макияжды орындауын бақылау, жаңадан келген актерлердің негізгі макияжын қолдануға үйрету.
4. Актерлерге сыртқы келбеті мен бейнесі бойынша қоюшы режиссердің идеяларын жеткізу.
Білімдер:
1. Орындаушылық өнер саласындағы экономика және менеджмент негіздері.
2. Макияж және түсіну үшін материалдардың, құралдар мен жабдықтардың сапа критерийлерін білу
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Қосымша еңбек функциясы 1:
Гримді соңғы нұсқасын белгілейді, негізгі орындаушыларға макияж жасайды
Дағды 1:
Грим суретшісінің, визажист суретшісінің, технологтың құралдары мен әдістерін кәсіби меңгеру
Машықтар:

1. Применение разнообразных техник и технологий нанесения грима для работы в разных направлениях.
3. Владеть навыками по выполнению различных видов грима и причесок для создания образов в театре, кино и телевидении.
4. Владеть навыками создания портретного грима повышенной сложности.
5. Владеть навыками применения технологии спецгрима.
6. Использовать приемы художественного грима и постижа, оборудование, инструменты, материалы, применяемые в гримерно-постижерской практике (глиной, латексами, отвердителями, красителями, и т.п.).
8. Уметь работать в команде.
7. Владеет навыками организации и управления работой гримерно-постижерного цеха (участка).
8. Умеет ставить и делегировать рабочие задачи по подготовке премьер и во время постановки спектаклей/фильмов/концертов.
9. Уметь организовывать и проводить работы по восстановлению, ремонту, чистке и дезинфекции париков, постижерных изделий, по сохранению грима в текущем репертуаре театра.
Знания:
1. Технология процессов искусства грима и постижа.
2. Способы изготовления видов художественно-постижерных изделий и их обработки (оформления).
3. Специфика различных видов грима, с учетом его особенностей в сфере театра, кино и телевидения.
4. Техники работы с современными гримерными материалами предназначными для работы с камерами с большим разрешением.
5. Технология скульптурно-объемного грима, основы скульптуры.
6. Технологический процесс визажа, парикмахерского мастерства, технологии исторических причесок.
7. Технология боди – арта
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Адаптивность
Ответственность
Пунктуальность
Самостоятельность и ответственность
Стрессоустойчивость
Терпеливость
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
4
Гример-постижер
4
Ассистент художника-постановщика по гриму
10. Карточка профессии "Художник-гример":
Код группы:
2654-4
Код наименования занятия:
2654-4-014
Наименование профессии:
Художник-гример
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Искусство
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
2654-4-003 Ассистент художника-постановщика
5142-3-002 Гример-постижер
5142-3-001 Визажист
Основная цель деятельности:
Профессиональная творческая деятельность в сфере театрального искусства и кино, сервиса, культуры и образования.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:

1. Әр түрлі бағытта жұмыс істеу үшін макияжды қолданудың әртүрлі әдістері мен технологияларын қолдану.
3. Театрда, кинода және теледидарда бейнелер жасау үшін әртүрлі макияж және шаш үлгілерін орындау дағдыларын меңгеру.
4. Күрделілігі жоғары портреттік макияж жасау дағдыларын меңгеру.
5. Арнайы технологияны қолдану дағдыларын меңгеру.
6. Көркем макияж және түсіну әдістерін, киім-кешек бөлмесінде қолданылатын жабдықтарды, құралдарды, материалдарды (саз, латекс, қатайтқыштар, бояғыштар және т.б.) қолданыңыз. 8. Командада жұмыс істей білу.
7. Гример-постижер цехының (учаскесінің) жұмысын ұйымдастыру және басқару дағдыларын меңгерген.
8. Премьераларды дайындау бойынша және спектакльдер/Фильмдер/концерттер қою кезінде жұмыс міндеттерін қоя және тапсыра алады.
9. Театрдың ағымдағы репертуарында шашты, постижер бұйымдарын қалпына келтіру, жөндеу, тазалау және дезинфекциялау, гримді сақтау бойынша жұмыстарды ұйымдастыра және жүргізе білу.
Білімдер:
1. Макияж және түсіну өнері процестерінің технологиясы.
2. Көркем-постижер бұйымдарының түрлерін дайындау және оларды өңдеу (рәсімдеу) тәсілдері.
3. Театр, кино және теледидар саласындағы ерекшеліктерін ескере отырып, макияждың әртүрлі түрлерінің ерекшелігі.
4. Жоғары ажыратымдылықтағы камералармен жұмыс істеуге арналған заманауи макияж материалдарымен жұмыс істеу әдістері.
5. Мүсіндік-көлемді грим технологиясы, мүсін негіздері.
6. Визаж, шаштараз, Тарихи шаш технологиясының технологиялық процесі.
7. Боди-арт технологиясы
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Бейімділік
Жауапкершілік
Ұқыптылық
Дербестік және жауапкершілік
Күйзеліске тұрақтылық
Шыдамдылық
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
4
Гримші-постижер
4
Грим жөніндегі суретші-қоюшының көмекшісі
10. Кәсіптің карточкасы "Грим суретшісі":
Топтың коды:
2654-4
Қызмет атауының коды:
2654-4-014
Кәсіптің атауы:
Грим суретшісі
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Өнер
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2654-4-003 Суретші-қоюшының ассистенті
5142-3-002 Гримші-пастижер
5142-3-001 Визажист
Қызметтің негізгі мақсаты:
Жеке жұмыс істейтін гримерлер, постижерлер суретшілерінің қызметі
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:

1. Создает сценически или кинематографически образ персонажа в соответствии с внешним визуальным решением и концепцией спектакля или кинопостановки с помощью выразительных средств искусства грима.
2. Обеспечивает высокое качество исполнения поставленных задач в создании грима персонажей и в проведении подготовительных и организационно контрольных мероприятии.
3. Отвечает за эстетическую составляющую, законченность, чистоту исполнения и оригинальность в работе над гримом персонажей.
Дополнительные трудовые функции:
1. Организационно-управленческие функции в театральном и кинопроизводстве.
2. Предоставляет услуги в обслуживании увеселительных, культурных и прочих мероприятии в сфере искусства, сервиса моды и индустрии красоты.
Трудовая функция 1:
Создает сценически или кинематографически образ персонажа в соответствии с внешним визуальным решением и концепцией спектакля или кинопостановки с помощью выразительных средств искусства грима.
Навык 1:
Создание сценического образа в соответствии с внешним визуальным решением и концепцией
Умения:
1. Создание образы в соответствии с общей идеей проекта и характера персонажа в любом направлении искусства, требующем перевоплощения человека (кино, театр, ТВ, зрелищные искусства);
2. Применение разных техник гримирования с помощью различных инструментов, материалов и приспособлении в процессе нанесения грима.
Знания:
1. Знание и понимание целей и методов. художественного решения сценического грима.
2. Правил и законов художественной композиции.
3. Теория цвета и колористики.
4. Знание конструктивного построения и основ пластической анатомии.
5. Знание законов колористической живописи (свет, цвет, тон, колорит).
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Дополнение образа средствами постижа и парикмахерского мастерства.
Умения:
1. Владение техниками выполнения причесок различной сложности как компонентом грима в создании законченного образа персонажа.
2. Владение техниками и технологиями изготовления постижерных изделии различной сложности и украшении из волос.
Знания:
1. Знание техник безопасности и законов гигиены в постижерном цехе.
2. Техники и технологии работы с материалами гримировального и постижерного искусства, парикмахерского дела.
3. Знания различных форм причесок в соответствии с эпохой.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Обеспечивает высокое качество исполнения поставленных задач в создании грима персонажей и в проведении подготовительных и организационно контрольных мероприятии.
Навык 1:
Обеспечение высокого качество исполнения поставленных задач по гриму.
Умения:

1. Кейіпкердің сахналық немесе кинематографиялық бейнесін, киноқойылымның немесе спектальдің тұжырымдамасы мен сыртқы бейнесінің шешіміне байланысты, грим өнерінің бейнелеу құралдарының көмегімен жасап шығару.
2. Грим жасауға қажетті дайындық және ұйымдастыру-бақылау іс-шараларын өткізу
3. Кейіпкерлердің гримімін шығару жұмысындағы эстетикалық компонентіне, толықтығына, орындалу тазалығына және өзіндік ерекшелігі үшін жауап береді.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Грим цехтарын меңгеру және әртүрлі сипаттағы түсірілім қойылымдарында және шоу көрсетілімдеріндегі грим бөлімдерін басқару.
2. Өнер және сән қызметі мен сұлулық индустриясы саласының ойын-сауықтық, мәдени және өзге де іс-шараларында қызмет көрсету
Еңбек функциясы 1:
Кейіпкердің сахналық немесе кинематографиялық бейнесін, киноқойылымның немесе спектальдің тұжырымдамасы мен сыртқы бейнесінің шешіміне байланысты, грим өнерінің бейнелеу құралдарының көмегімен жасап шығару.
Дағды 1:
Сыртқы визуалды шешімге сәйкес сахналық бейнені жасау
Машықтар:
1. Жобаның жалпы идеясына және адамның жаңа образға кіруін қажет ететін өнердің кез-келген бағытында (кино, театр, теледидар, ойын-сауық өнері) кейіпкердің мінез-құлқына сәйкес бейнелер жасау.
2. Грим жасау үдерісінде әртүрлі құралдарды, материалдарды және құрылғыларды қолдана отырып, әр түрлі гримдеу әдістерін қолдану.
Білімдер:
1. Сахналық гримнің көркемдік шешімінің мақсаттары мен әдістерін білу және түсіну.
2. Көркем композицияның ережелері мен заңдарын білу
3. Түс пен рең теориясын білу
4. Пластикалық анатомияның конструктивті құрылысы мен негіздерін білу.
5. Колористикалық кескіндеме заңдылықтарын білу (жарық, түс, тон, түс).
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Сахналық бенені постиж және шаштараз шеберлігімен толықтыру.
Машықтар:
1. Кейіпкердің толық бейнесін жасауда гримнің құрамдас бөлігі ретінде әртүрлі күрделіліктегі шаш үлгілерін орындау әдістерін орындау.
2. Әр түрлі күрделіліктегі постиж бұйымдары мен шаш әшекейлерін жасау әдістері мен технологияларын меңгеру.
Білімдер:
1. Постиж цехындағы қауіпсіздік техникасы мен гигиена заңдарын білу.
2. Гримдеу және парик жасау өнері, шаштараз материалдарымен жұмыс істеу әдістері мен технологияларын білу
3. Дәуірге сәйкес әр түрлі шаш үлгілерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Грим жасауға қажетті дайындық және ұйымдастыру-бақылау іс-шараларын өткізу
Дағды 1:
Грим бойынша қойылған міндеттерді орындаудың жоғары сапасын қамтамасыз ету.
Машықтар:

1. Соблюдение техники безопасности и правила гигиены в постижҰрном цеху и гримҰрной мастерской в процессе работы.
2. Умение определять качество материала.
Знания:
1. Критерии качества материалов, инструментов и оборудования для грима и постижа.
2. Порядок проведения подготовительных работ перед выпуском спектакля или во время подготовительного съҰмочного периода.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Проведение подготовительных и организационно контрольных мероприятии.
Умения:
1. Составление расчҰтных документов, сметы для приобретения гримерного оборудования, инструментов и материалов необходимых в осуществлении профессиональной деятельности.
2. Умение ставить и делегировать рабочие задачи по подготовке премьер и во время постановки спектаклей/фильмов/концертов.
Знания:
1. Основы экономики и менеджмента в сфере исполнительских искусств.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 3:
Отвечает за эстетическую составляющую, законченность, чистоту исполнения и оригинальность в работе над гримом персонажей.
Навык 1:
Профессиональное владение техническими и выразительными средствами грима.
Умения:
1. Применение разнообразных техник и технологий гримирования для работы в разных направлениях.
2. Владение навыками по выполнению различных видов грима и причесок для создания образов в театре, кино и ТВ. 1.
3. Владение навыками создания портретного грима повышенной сложности.
4. Владение навыками применения технологии спецгрима.
5. Использование приемов художественного грима и постижа, оборудование, инструменты, материалы, применяемые в гримерно-постижерской практике (глиной, латексами, отвердителями, красителями, револьтексом, папье-маше и т.п.).
Знания:
1. Технология процессов гримерно-постижерского искусства.
2. Способы изготовления видов художественно-постижерских изделий и их обработки (оформления).
3. Специфика различных видов грима, с учетом его особенностей в сфере театра, кино и ТВ.
4. Техники работы с современными гримерными материалами предназначными для работы с камерами с большим разрешением.
5. Технология скульптурно-объемного грима, основы скульптуры.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Использование в работе различных техник и технологий искусства грима.
Умения:
1. Владение техникой бесконтактной окраски и гримирования с помощью аэрографа и специальных красок.
2. Создание сценический или повседневный образ с помощью выразительных и технических средств визажа.
3. Владение технологией изготовления театральных париков разных видов, начиная от снятия мерок головы модели до тамбуровки, подготовки и оформления.
Знания:

1. Жұмыс жасау кезінде постиж цехында және грим шеберханасында қауіпсіздік техникасы мен гигиена ережелерін сақтау.
2. Материалдың сапасын анықтай білу.
Білімдер:
1. Грим және парик жасау үшін материалдар, құралдар мен жабдықтардың сапа өлшемшарттарын білу
2. Спектакль шығарар алдында немесе дайындық түсірілім кезеңінде дайындық жұмыстарын жүргізу тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Дайындық және ұйымдастырушылық бақылау іс-шараларын өткізу.
Машықтар:
1. Кәсіби қызметті жүзеге асыруға қажетті гримдеу жабдықтарын, құралдар мен материалдарды сатып алу үшін есеп айырысу құжаттарын, сметаларды жасау.
2. Премьералық қойылымдарды дайындау және спектакльдер/фильмдер/концерттер қойылымы кезінде жұмыс міндеттерін қоя білу және тапсыру қабілеті.
Білімдер:
1. Орындаушылық өнер саласындағы экономика және менеджмент негіздерін білу
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 3:
Кейіпкерлердің гримімін шығару жұмысындағы эстетикалық компонентіне, толықтығына, орындалу тазалығына және өзіндік ерекшелігі үшін жауап береді.
Дағды 1:
Гримнің техникалық және мәнерлі құралдарын кәсіби меңгеру.
Машықтар:
1. Әр түрлі бағытта жұмыс істеу үшін алуан-түрлі гримдеу әдістері мен технологияларын қолдану.
2. Театрда, кинода және теледидарда бейнелер жасау үшін әртүрлі макияж және шаш үлгілерін жасау дағдыларын меңгеру.
3. Күрделілігі жоғары портреттік грим жасау дағдыларын меңгеру.
4. Арнайы грим технологиясын қолдану дағдыларын меңгеру.
5. Гримдік-постижерлік тәжірибеде көркемдік грим және постиж бұйымдарын жасау тәсілдерін, жабдықтарды, құралдарды, материалдарды (саз, латекс, қатайтқыштар, бояғыштар, револьтекс, папье-маше және т.б.) қолдану.
Білімдер:
1. Грим-постиж бұйымдарын жасау өнері үдерістерінің технологияларын білу.
2. Көркемдік-постижерлік бұйымдардың түрлерін дайындау және оларды өңдеу (ресімдеу) тәсілдерін білу
3. Театр, кино және теледидар саласындағы ерекшеліктерді ескере отырып, гримнің әртүрлі түрлерінің ерекшеліктерін білу
4. Тұнықтығы жоғары камералармен жұмыс істеуге арналған заманауи грим материалдарын қолдану әдістерін білу 5.Мүсіндік-көлемді грим технологиясын, мүсін негіздерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Жұмыста грим өнерінің әртүрлі әдістері мен технологияларын қолдану.
Машықтар:
1. Аэрограф пен арнайы бояулардың көмегімен қол тигізбей бояу және гримдеу техникасын меңгеру.
2. Визаждың техникалық және суреттеу құралдарының көмегімен сахналық немесе күнделікті бейнені жасау.
3. Модельдің басын өлшеуден бастап тамбурлап тігуге, дайындау мен безендіруге дейін әртүрлі театр париктерін жасау технологиясын меңгеру
Білімдер:

1. Технологический процесс визажа, парикмахерского мастерства, технологии исторических причесок.
2. Технология боди – арта, в том числе татуажа.
Возможность признания навыка:
-
Дополнительная трудовая функция 1:
Организационно-управленческие функции в театральном и кинопроизводстве.
Навык 1:
Заведование гримерными цехами и постижерными мастерскими в театре.
Умения:
1. Организация и проведение работы по восстановлению, ремонту, чистке и дезинфекции париков, постижерных изделий, по сохранению грима в текущем репертуаре театра.
2. Умение работать в команде.
3. Владение навыками организации и управления работой гримерно-постижерного цеха (участка).
Знания:
1. Технику безопасности в гримерных цехах.
2. Иметь проектное мышление
3. Требования к современному оборудованию и к косметическим средствам, а также, требования к материальной обеспеченности в гримерных цехах.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Управление департаментами грима в съҰмочных постановках.
Умения:
1. Владеть техникой гримирования в кино и ТВ.
2. Умение работать со специфическими материалами для грима в кино и ТВ.
3. Владение навыками корректировки грима и соблюдение хронологической точности в гриме с учетом монтажа.
Знания:
1. Специфика работы на съемочной площадке.
2. Порядок работы на съемочной площадке. 3. Управление и организация трудовых ресурсов департамента по гриму.
Возможность признания навыка:
-
Дополнительная трудовая функция 2:
Предоставляет услуги в обслуживании увеселительных, культурных и прочих мероприятии в сфере искусства, сервиса моды и индустрии красоты.
Навык 1:
Выполнение поставленных задач по гриму различной сложности в сфере искусства.
Умения:
1. Составление расчетных документов и проведение закупа необходимых материалов для грима.
2. Владение различными средствами и техниками грима, прически и постижерного дела для выполнения поставленных задач относительно проводимого мероприятия.
Знания:
1. Знание порядка работы в обслуживании увеселительных, культурных и прочих мероприятии в сфере искусства.
2. Знание классификации, характеристик и свойств инструментов и материалов необходимых для выполнения различных задач по гриму.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Выполнение поставленных задач по макияжу в индустрии моды и красоты.
Умения:
1. Умение владеть необходимым набором косметики и инструментов для выполнения задач разного характера и сложности для мероприятий в сфере моды и индустрии красоты.
2. Владеть техниками выполнения сценического макияжа в сфере моды и индустрии красоты.
Знания:

1. Бет әрлеудің, шаштараз өнерінің технологиялық үдерістерін, тарихи шаш үлгілерін білу
2. Денеге сурет салу өнерінің (боди-арт) технологиясын, оның ішінде татуажды білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Қосымша еңбек функциясы 1:
Грим цехтарын меңгеру және әртүрлі сипаттағы түсірілім қойылымдарында және шоу көрсетілімдеріндегі грим бөлімдерін басқару.
Дағды 1:
Театрда грим цехтарын және постиж шеберханаларын басқару
Машықтар:
1. Театрдың ағымдағы репертуарында париктерді, постижер бұйымдарын қалпына келтіру, жөндеу, тазалау және дезинфекциялау, гримді сақтау бойынша жұмыстарды ұйымдастыру және жүргізу.
2. Сахналық топта жұмыс істей білу.
3. Грим-постиж бұйымдарын жасау цехының (учаскесінің) жұмысын ұйымдастыру және басқару дағдыларын меңгеру.
Білімдер:
1. Грим цехтарындағы қауіпсіздік техникасын білу.
2. Жобалық ойлау негіздерін білу.
3. Заманауи жабдықтарға, косметикалық құралдарға, макияж цехтарындағы материалдық қауіпсіздікке қойылатын талаптарды білу
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Түсірілім өндірістеріндегі грим департаменттерін басқару.
Машықтар:
1. Кино мен теледидарда грим техникасын меңгеру.
2. Кино мен теледидарда гримге арналған арнайы материалдармен жұмыс істей білу.
3. Гримді түзету дағдыларын меңгеру және монтажды ескере отырып, гримдегі хронологиялық дәлдікті сақтау.
Білімдер:
1. Түсірілім алаңындағы жұмыстың ерекшелігі.
2.Түсірілім алаңындағы жұмыс тәртібін білу.
3.Грим департаментінің Еңбек ресурстарын басқару және ұйымдастыру.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Қосымша еңбек функциясы 2:
Өнер және сән қызметі мен сұлулық индустриясы саласының ойын-сауықтық, мәдени және өзге де іс-шараларында қызмет көрсету
Дағды 1:
Өнер саласындағы Әртүрлі күрделіліктегі грим бойынша қойылған міндеттерді орындау.
Машықтар:
1. Есеп айырысу құжаттарын жасау және гримге қажетті материалдарды сатып алу.
2. Өткізілетін іс-шараға қатысты қойылған міндеттерді орындау үшін грим, бетті әрлеу, шаш үлгісін және постиж бұйымдарын жасау ісінің әртүрлі құралдары мен әдістерін меңгеру.
Білімдер:
1. Өнер және сән қызметі мен сұлулық индустриясы саласының ойын-сауықтық, мәдени және өзге де іс-шараларында қызмет көрсетудегі жұмыс тәртібін білу.
2. Грим бойынша әртүрлі тапсырмаларды орындау үшін қажетті құралдар мен материалдардың жіктелуін, сипаттамалары мен қасиеттерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Сән және сұлулық индустриясында грим бойынша міндеттерді орындау.
Машықтар:
1. Өнер, сән қызметі және сұлулық индустриясындағы іс-шаралар үшін әртүрлі сипаттағы және күрделіліктегі тапсырмаларды орындау үшін қажетті косметика жиынтығымен және құралдармен жұмыс істеу қағидаттарын меңгеру.
2. Сән және сұлулық индустриясында сахналық макияжды орындау техникасын меңгеру.
Білімдер:

1. Знание культуры общения с клиентами и ценовой политики в соответствии сложности поставленных задач и масштаба мероприятии.
2. Знания современных трендов и современной моды сфере индустрии красоты.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Пунктуальность
Сотрудничество и взаимодействие
Стратегическое мышление
Терпеливость
Гибкость мышления
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Гример-постижер
6
Художник постановщик
11. Карточка профессии "Художник-гример":
Код группы:
2654-4
Код наименования занятия:
2654-4-014
Наименование профессии:
Художник-гример
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Искусство
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
2654-4-003 Ассистент художника-постановщика
2654-4-014 Художник-гример
Основная цель деятельности:
Профессиональная творческая деятельность в сфере искусства сценографии. Подготовка специалиста высшей квалификации.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Осуществление научно-педагогической деятельности в сфере профессионального художественного образования
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Осуществление научно-педагогической деятельности в сфере профессионального художественного образования
Навык 1:
Осуществление педагогической деятельности в сфере профессионального художественного образования
Умения:
1. Осуществлять функции педагога в организациях образования по дисциплинам искусства грима, визажа, парикмахерского дела и Постижерного дело.
2. Умение развить у бакалавра способность к самостоятельному художественному высказыванию, в создании сценического образа персонажа.
3. Умение развить у студентов необходимых навыков в создании сценического образа персонажа с помощью изобразительных средств искусство грима.
Знания:
1. Методы, приемы, средства организации и управления педагогическим процессом в сфере профессионального художественного образования.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Организация учебно-методического и научно-педагогического процессов по специальным предметам
Умения:
1. Подготовка художников по гриму высшей квалификации, способных решать творческие задачи любой сложности и владеющих современными техниками и технологиями в сфере тетра и кино.

1. Қойылған міндеттердің күрделілігіне және іс-шараның ауқымына сәйкес клиенттермен қарым-қатынас мәдениетін және баға саясатын білу.
2. Сұлулық индустриясы саласындағы заманауи трендтер мен заманауи сән туралы білім.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Ұқыптылық
Ынтымақтастық және өзара іс-қимыл
Стратегиялық ойлау
Шыдамдылық
Ойлау икемділігі
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Гримші-постижер
6
Суретші-қоюшы
11. Кәсіптің карточкасы "Грим суретшісі":
Топтың коды:
2654-4
Қызмет атауының коды:
2654-4-014
Кәсіптің атауы:
Грим суретшісі
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Өнер
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2654-4-003 Суретші-қоюшының ассистенті
2654-4-014 Суретші-гример
Қызметтің негізгі мақсаты:
Сценография өнері саласындағы кәсіби шығармашылық қызмет. Жоғары білікті маман даярлау.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Кәсіби көркемдік білім беру саласында ғылыми-педагогикалық қызметті жүзеге асыру
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Кәсіби көркемдік білім беру саласында ғылыми-педагогикалық қызметті жүзеге асыру
Дағды 1:
Кәсіби көркемдік білім беру саласында педагогикалық қызметті жүзеге асыру
Машықтар:
1. Білім беру ұйымдарында грим, визаж, шаштараз ісі және парик жасау өнері пәндері бойынша оқытушы қызметін жүзеге асыру.
2. Кейіпкердің сахналық бейнесін жасауда тәуелсіз көркемдік пікір білдіру қабілетін дамыту мүмкіндігі.
3. Грим өнерінің бейнелеу құралдары көмегімен кейіпкердің сахналық бейнесін жасауда студенттердің қажетті дағдыларын дамыту дағдысы
Білімдер:
1. Кәсіби көркемдік білім беру саласындағы педагогикалық үдерісті ұйымдастыру және басқару әдістері, тәсілдері, құралдары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Арнайы пәндер бойынша оқу-әдістемелік және ғылыми-педагогикалық үдерістерді ұйымдастыру
Машықтар:
1. Кез-келген күрделі шығармашылық міндеттерді шеше алатын және театр мен кино саласында заманауи техника мен технологияларды меңгерген жоғары білікті грим суретшілерін даярлау.

2. Анализировать педагогическую и научно-исследовательскую деятельность в учебных заведениях.
3. Анализировать собственную профессиональную деятельность в области искусства грима.
Знания:
1. Роль предметных знаний в профессиональной подготовке будущего специалиста как субъекта профессиональной деятельности.
2. Специфика научно-практических методов преподавания дисциплин.
3. Инновационные педагогические технологии для повышения познавательной активности обучающихся.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Письменные коммуникативные навыки
Мотивированность
Способность к обучению и самообучению
Тайм-менеджмент
Клиентоориентированность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7
Художник-постановщик
7
Режиссер
Глава 4. Технические данные профессионального стандарта
12. Наименование государственного органа:
Министерство культуры и информации Республики Казахстан
Исполнитель:
Борамбаев Нурбек Медерович, +7 (705) 160 57 01,
13. Организации (предприятия) участвующие в разработке:
Руководитель проекта:
Главный научный сотрудник Научно-исследовательского института филиала республиканского государственного казенного предприятия "Государственный музей "Центр сближения культур" Жумадилова Дарья Ертаевна, e-mail: daria_131_168@mail.ru. Номер телефона: +7 (705) 708 72 22.
Эксперты-разработчики:
1) Республиканское государственное учреждение "Казахский национальный университет искусств".
Шалғымбаева А.К.ayagul92.92@mail.ru +77776291524;
2) Республиканское государственное учреждение "Казахская национальная академия искусств имени Темирбека Жургенова";
Ашинов Р.Б. Killahpro_88@mail.ru +77082451988
3) Коммунальное государственное казенное предприятие "Кызылординский областной казахский академический музыкальный драматический театр имени Нартай Бекежанова" Управления культуры и спорта Кызылординской области
Эксперты:
Ниязов М., руководитель;
Жаксыгулов С., заместитель руководителя;
Оразалы А., художественный руководитель.
Контактные данные:
e-mail:  kzdramteatr@mail.ru
тел.: +7 (7242) 27-67-27;
4) Коммунальное государственное казенное предприятие "Областной русский драматический театр имени Николая Погодина" Управления культуры, развития языков и архивного дела акимата Северо-Казахстанской области.
Эксперты:
Рамазанов С.У., руководитель;
Ежиков С.В., заведующий постановочной частью;
Наргелене И.В., художник-гример.
Контактные данные:
e-mail: npogodin@yandex.ru
тел.: +7 (7152) 46-35-90.
14. Отраслевой совет по профессиональным квалификациям: 10 января 2024 года.
Национальный орган по профессиональным квалификациям: 2 ноября 2023 года.

2. Оқу орындарындағы педагогикалық және ғылыми-зерттеу қызметін талдау.
3. Грим өнері саласындағы өзінің кәсіби қызметін талдау.
Білімдер:
1. Кәсіби қызметтің субъектісі ретінде болашақ маманның кәсіби дайындығындағы пәндік білімнің рөлін
2. Пәндерді оқытудың ғылыми-практикалық әдістерінің ерекшелігін
3. Білім алушылардың танымдық белсенділігін арттыруға арналған инновациялық педагогикалық технологияларды білу
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жазбаша қарым-қатынас жасау дағдылары
Мотивация
Оқу және өзін-өзі оқыту қабілеті
Уақытты басқару
Клиентке бағдарлау
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7
Суретші-қоюшы
7
Режиссер
4-тарау. Кәсіптік стандарттың техникалық деректері
12. Мемлекеттік органның атауы:
Қазакстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлігі
Орындаушы:
Борамбаев Нурбек Медерович, +7 (705) 160 57 01, n.borambaev@msm.gov.kz
13. Әзірлеуге қатысатын ұйымдар (кәсіпорындар):
Әзірлеуге қатысатын ұйымдар (кәсіпорындар):
Жоба жетекшісі:
Ұйым: "Мәдениеттерді жақындастыру орталығы" мемлекеттік музейі" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорнының филиалы ғылыми-зерттеу институтының бас ғылыми қызметкері Жумадилова Дарья Ертайқызы, e-mail: daria_131_168@mail.ru. телефон нөмірі: +7 (705) 708 72 22.
Сарапшы-әзірлеушілер:
1) "Қазақ ұлттық өнер университеті" республикалық мемлекеттік мекемесі. Шалғымбаева А.К.ayagul92.92@mail.ru +77776291524.
2) "Темірбек Жүргенов атындағы Қазақ ұлттық өнер академиясы республикалық мемлекеттік мекемесі" Ашинов Р.Б.Killahpro_88@mail.ru +77082451988
3) Қызылорда облысы мәдениет және спорт басқармасының "Нартай Бекежанов атындағы Қызылорда облыстық қазақ академиялық музыкалық драма театры" коммуналдық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны.
Сарапшылар: Ниязов М., жетекшісі; Жақсығұлов С., басшының орынбасары; Оразалы А., көркемдік жетекші. Байланыс деректері: e-mail: kzdramteatr@mail.ru Тел.: +7 (7242) 27-67-27.
4) Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің мәдениет, тілдерді дамыту және мұрағат Управления басқармасының "Николай Погодин атындағы облыстық орыс драма театры" коммуналдық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны. Сарапшылар: Рамазанов С.У., жетекшісі; Ежиков С. В., қойылым бөлімінің меңгерушісі; Наргелене И.Вв., грим суретшісі. Байланыс деректері: e-mail: npogodin@yandex.ru Тел.: +7 (7152) 46-35-90.
14. Кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңес: 2024 жылғы 10 қаңтар.

8. Перечень карточек профессий:
Художник по свету - 6 уровень ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "Художник по свету":
Код группы:
2654-4
Код наименования занятия:
2654-4-011
Наименование профессии:
Художник по свету
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 17 июля 2017 года № 209 "Об утверждении Типовых квалификационных характеристик должностей руководителей, специалистов и других служащих государственных организаций культуры" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15495)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Искусство
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
2654-2-007 Дизайнер по свету
Основная цель деятельности:
Световая постановка спектаклей, сценических представлений в профессиональных театрах и театрально-зрелищных организациях.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Участвует в приемке проекта в сценографии, дает конкретные предложения по монтировке, составляет светомонтировку спектакля с использованием необходимых технических средств
2. Разрабатывает световые эффекты, необходимые технические средства и документацию
3. Определяет и реализовывает тему, идею, сверхзадачу, композицию постановки после приемки проекта в сценографии
4. Контролирует точное выполнение художественного освещения спектаклей текущего репертуара
5. Разрабатывает перспективные планы модернизации постановочного освещения
6. Осуществляет руководство работой технического (творческого) коллектива в процессе осуществления сценической постановки
Дополнительные трудовые функции:
-
Трудовая функция 1:
Участвует в приемке проекта в сценографии, дает конкретные предложения по монтировке, составляет светомонтировку спектакля с использованием необходимых технических средств
Навык 1:
Организация процесса подготовки новой постановки
Умения:
1. Умеет создавать композицию света произведения разных жанров с использованием разнообразных технических средств.
2. Владеет профессиональными техническими навыками работы со специальными осветительными и проекционными приборами.
3. Умеет определить и реализовать тему, идею, сверхзадачу, композицию постановки после приемки проекта в сценографии.

8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
Жарық бойынша суретші - 6 СБШ-нің деңгейі.
3-тарау. Кәсіптер карточкалары
9. Кәсіптің карточкасы "Жарық бойынша суретші":
Топтың коды:
2654-4
Қызмет атауының коды:
2654-4-011
Кәсіптің атауы:
Жарық бойынша суретші
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Мемлекеттік мәдениет ұйымдары басшыларының, мамандарының және басқа да қызметкерлерінің лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2017 жылғы 17 шілдедегі № 209 бұйрығы (Нормативтік-құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеуіндегі тізбесінде № 15495 болып тіркелген)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Өнер
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2654-2-007 Жарық бойынша дизайнер
Қызметтің негізгі мақсаты:
Театр, кино және басқа да ойын-сауық өнері саласындағы кәсіби шығармашылық қызмет. Авторлық бейнелерді жасау.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Сценографияда жобаны қабылдауға қатысады, монтаждау бойынша нақты ұсыныстар береді, қажетті техникалық құралдарды пайдалана отырып, спектакльдің жарық монтажын жасайды
2. Жарық эффектілерін, қажетті техникалық құралдар мен құжаттаманы әзірлейді
3. Жобаны сценографияда қабылдағаннан кейін тақырыпты, идеяны, негізгі тапсырманы, қойылым құрамын анықтайды және жүзеге асырады
4. Ағымдағы репертуардағы спектакльдердігі көркем жарықтандырудың дәл орындалуын бақылайды
5. Қойылымдық жарықтандыруды жаңғыртудың перспективалық жоспарларын әзірлейді
6. Сахналық қойылымды жүзеге асыру процесінде техникалық (шығармашылық) ұжымның жұмысына басшылық ету
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Сценографияда жобаны қабылдауға қатысады, монтаждау бойынша нақты ұсыныстар береді, қажетті техникалық құралдарды пайдалана отырып, спектакльдің жарық монтажын жасайды
Дағды 1:
Жаңа қойылымға дайындық процесін ұйымдастыру
Машықтар:
1. Әр түрлі техникалық құралдарды қолдана отырып, әр түрлі жанрдағы туындылардың жарық композициясын жасай алады.
2. Арнайы жарықтандыру және проекциялық аспаптармен жұмыс істеудің кәсіби техникалық дағдыларын меңгерген.
3. Жобаны сценографияда қабылдағаннан кейін тақырыпты, идеяны, супер тапсырманы, қойылым композициясын анықтай және жүзеге асыра алады.

4. Умеет создать световую партитуру спектакля.
5. Умеет работать с художественно-производственным руководством.
Знания:
1. Знает теоретические и методические основы света.
2. Знает достижения в области сценографического искусства прошлого и современности.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Творческое освоение конкретных технических предложений по монтировке
Умения:
1. Владеет основами составления светомонтировки спектакля с использованием необходимых технических средств.
2. Умеет работать в соответствии с правилами и нормами охраны труда, техники безопасности и противопожарной защиты.
Знания:
1. Знает теоретические и практические основы осветительных оборудований театральной сцены.
2. Знает достижения в области светового искусства прошлого и современности.
Возможность признания навыка:
-
Навык 3:
Работа художника по свету над литературной основой и замыслом постановки
Умения:
1. Владеет навыками режиссерского анализа литературной основы постановки.
2. Умеет разрабатывать сценическую интерпретацию света на основе литературной постановки.
3. Умеет воплотить режиссерский замысел путем использования новейшей технологии в будущей постановке.
Знания:
1. Знает теоретические и методические основы режиссерского анализа.
2. Знает принципы работы с различными источниками, необходимыми для постановки.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Разрабатывает световые эффекты, необходимые технические средства и документацию
Навык 1:
Осуществлять творчески- технический поиск в постановке
Умения:
1. Умеет создавать и работать с виртуальными проекциями на сцене.
2. Владеет методикой работы художника по свету над мизансценой, предлагаемыми обстоятельствами, сценической задачей, событием, сценическим действием.
Знания:
1. Знает специфику работы с виртуальными проекциями.
2. Знает стилистику художественного светового оформления постановки.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Разработка спецэффектов для оформления постановки
Умения:
1 Владеет применением спецэффекта по образу согласно мизансцене.
2. Умеет синтезировать технику и технологию сцены.
Знания:
1. Знает, как применять основы психологии света согласно видению режиссера.
2. Знает, как создать световую партитуру постановки.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 3:
Определяет и реализовывает тему, идею, сверхзадачу, композицию постановки после приемки проекта в сценографии
Навык 1:
Разработка виртуального оформления света
Умения:
1. Создавать профессиональный постановочный свет.
Знания:

4. Спектакльдің жарық партитурасын қалай жасау керектігін біледі.
5. Көркемдік-өндірістік басшылықпен жұмыс істей алады.
Білімдер:
1. Жарықтың теориялық және әдістемелік негіздерін біледі.
2. Өткен және қазіргі заманның сценографиялық өнері саласындағы жетістіктерді біледі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағды 2:
Монтаждау бойынша нақты техникалық ұсыныстарды шығармашылық игеру
Машықтар:
1. Қажетті техникалық құралдарды пайдалана отырып, спектакльдегі жарық монтаждау негіздерін меңгерген.
2. Еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы және өрттен қорғау ережелері мен нормаларына сәйкес жұмыс істей алады.
Білімдер:
1. Театр сахнасының жарықтандыру жабдықтарының теориялық және практикалық негіздерін біледі.
2. Өткен және қазіргі заманның Жарық өнері саласындағы жетістіктерді біледі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 3:
Жарық суреткерінің әдеби негіз және қойылымның дизайны бойынша жұмысы
Машықтар:
1. Қойылымның әдеби негізін режиссерлік талдау дағдыларын меңгерген.
2. Әдеби қойылым негізінде жарықтың сахналық интерпретациясын дамыта алады.
3. Болашақ өндірісте жаңа технологияны қолдану арқылы режиссерлік ниетті жүзеге асыра алады.
Білімдер:
1. Режиссерлік талдаудың теориялық және әдістемелік негіздерін біледі.
2. Өндіріске қажетті әртүрлі көздермен жұмыс істеу принциптерін біледі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Еңбек функциясы 2:
Жарық эффектілерін, қажетті техникалық құралдар мен құжаттаманы әзірлейді
Дағды 1:
Қойылымда шығармашылық-техникалық ізденіс жүргізу
Машықтар:
1. Сахнада виртуалды проекцияларды құруды және олармен жұмыс істеуді біледі.
2. Суретшінің мизансца бойынша жарық бойынша жұмысының әдістемесін, ұсынылған мән-жайларды, сахналық тапсырманы, оқиғаны, сахналық іс-әрекетті меңгерген.
Білімдер:
1. Виртуалды проекциялармен жұмыс істеу ерекшелігін біледі.
2. Қойылымның көркемдік жарық дизайнының стилін біледі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағды 2:
Қойылымды ресімдеу үшін арнайы эффектілерді әзірлеу
Машықтар:
1. Арнайы эффектілермен жұмыс істеудің әртүрлі тәсілдерін біледі.
2. Мизансценаға сәйкес кескін бойынша арнайы эффект қолдануды біледі.
3. Сахна техникасы мен технологиясын синтездей алады.
Білімдер:
1. Режиссердің көзқарасы бойынша жарық психологиясының негіздерін қалай қолдану керектігін біледі.
2. Қойылымның жарық партитурасын қалай жасау керектігін біледі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Еңбек функциясы 3:
Жобаны сценографияда қабылдағаннан кейін тақырыпты, идеяны, негізгі тапсырманы, қойылым құрамын анықтайды және жүзеге асырады
Дағды 1:
Виртуалды жарық безендіруін жасау
Машықтар:
1. Кәсіби сахналанған жарық жасай алады.
Білімдер:

1. Принципов создания технологии объемного проектирования 3D-mapping.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Разработка пространственного решения и светопостановочного оформления спектакля
Умения:
1. Умеет разрабатывать вместе со сценографом пространственного решения и светопостановочного оформления спектакля.
Знания:
1. Сценических выразительных средства и особенности их применения. 2. Принципов постановочной работы с сценографом.
Возможность признания навыка:
-
Навык 3:
Разработка световой партитуры постановки
Умения:
1. Умеет разрабатывать совместно с сценографом, специалистами технической группы, композитором, дирижером, звукорежиссером музыкальную и световую партитуру постановки.
Знания:
1. Знает основы синтезирования сценического пространства со светом.
2. Знает принципы постановочной работы с сценографом и специалистами творческой и технической группы.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 4:
Контролирует точное выполнение художественного освещения спектаклей текущего репертуара
Навык 1:
Применять теоретические и технические знания в области искусства в профессиональной деятельности
Умения:
1. Умеет анализировать произведение искусства в культурно-историческом аспекте.
2. Умеет определять жанрово-стилевую специфику произведений искусства, их идейную концепцию.
3. Владеет методикой анализа выразительных средств искусства определенного исторического периода.
4. Владеет методикой творческо-технической работы в сфере искусства.
Знания:
1. Знает историю и теорию театрального искусства.
2. Знает теорию света.
3. Знает историю изобразительного искусства.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 5:
Разрабатывает перспективные планы модернизации постановочного освещения
Навык 1:
Применять принципы работы современных информационных технологий и использовать их для решения задач профессиональной деятельности
Умения:
1. Умеет осуществлять поиск и систематизацию информации в сети Интернет.
2. Владеет навыками применения современных информационных технологий для решения задач профессиональной деятельности.
Знания:
1. Принципы работы современных информационных технологий.
2. Знает особенности поиска информации в области искусства света.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 6:
Осуществляет руководство работой технического (творческого) коллектива в процессе осуществления сценической постановки
Навык 1:
Руководство творческим коллективом
Умения:
1. Формировать творчески-техническую группу из специалистов и технологов света, механиков, электротехников.
2. Планировать и координировать работу технического коллектива.

1. 3D-mapping көлемді жобалау технологиясын құру принциптерін біледі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Қойылымның кеңістіктік шешімін және жарық қойылымын әзірлеу
Машықтар:
1. Сценографпен бірге қойылымның кеңістіктік шешімін және жарық қою безендіруін жасай алады.
Білімдер:
1. Сахналық экспрессивті құралдар және оларды қолдану ерекшеліктері.
2. Сценографпен сахналау жұмысының принциптері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 3:
Қойылымның жарық партитурасын әзірлеу
Машықтар:
1. Сценографпен, техникалық топ мамандарымен, композитормен, дирижермен, дыбыс инженерімен бірлесіп қойылымның музыкалық және жарық партитурасын әзірлей алады.
Білімдер:
1. Сахна кеңістігін жарықпен синтездеудің негіздерін біледі.
2. Сценографпен және шығармашылық және техникалық топ мамандарымен сахналау жұмысының принциптерін біледі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 4:
Ағымдағы репертуардағы спектакльдердігі көркем жарықтандырудың дәл орындалуын бақылайды
Дағды 1:
Кәсіби қызметте өнер саласындағы теориялық және техникалық білімді қолдану
Машықтар:
1. Өнер туындысын мәдени-тарихи тұрғыдан талдай алады.
2. Өнер туындыларының жанрлық-стильдік ерекшеліктерін, олардың идеялық тұжырымдамасын анықтай алады.
3. Белгілі бір тарихи кезеңдегі өнердің мәнерлі құралдарын талдау әдістемесін меңгерген.
4. Өнер саласындағы шығармашылық-техникалық жұмыс әдістемесін меңгерген.
Білімдер:
1. Театр өнерінің тарихы мен теориясын біледі.
2. Жарық теориясын біледі.
3. Бейнелеу өнерінің тарихын біледі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 5:
Қойылымдық жарықтандыруды жаңғыртудың перспективалық жоспарларын әзірлейді
Дағды 1:
Заманауи ақпараттық технологиялардың жұмыс принциптерін қолдану және оларды кәсіби қызметтің міндеттерін шешу үшін пайдалану
Машықтар:
1. Ғаламтор желісінде ақпаратты іздеуді және жүйелеуді жүзеге асыра алады.
2. Кәсіби қызметтің міндеттерін шешу үшін заманауи ақпараттық технологияларды қолдану дағдыларын меңгерген.
Білімдер:
1. Заманауи ақпараттық технологиялардың жұмыс принциптері.
2. Жарық өнері саласындағы ақпаратты іздеу ерекшеліктерін біледі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 6:
Сахналық қойылымды жүзеге асыру процесінде техникалық (шығармашылық) ұжымның жұмысына басшылық ету
Дағды 1:
Шығармашылық ұжымға басшылық жасау
Машықтар:
1. Жарық мамандары мен технологтарынан, механиктерден, электротехниктерден шығармашылық-техникалық топ құру.
2. Техникалық ұжымның жұмысын жоспарлау және үйлестіру.

3. Формулировать технические задания участникам постановки.
4. Обеспечивать благоприятную для творчества психологическую обстановку.
5. Владеть организационными навыками.
Знания:
1. Знает основы психологии творческой деятельности.
2. Знает этические принципы коллективного творчества.
3. Знает цели, задачи и условия сотрудничества.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Разработка и реализация творческих проектов
Умения:
1. Умеет разработать концепцию постановки света.
2. Умеет реализовать этап планирования проекта света.
3. Умеет документально оформить результаты этапа планирования проекта света.
4. Умеет организовать работу команды по реализации проекта света в соответствии с планом-графиком.
5. Умеет организовать мониторинг хода выполнения проекта света.
6. Умеет внести коррективы в реализацию проекта света.
Знания:
1. Знает методологические основы управления проектами света.
2. Знает сущность и технологии осуществления этапа планирования проекта света в своей профессиональной сфере.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Адаптивность
Ответственность
Пунктуальность
Самостоятельность и ответственность
Стратегическое мышление
Умение работать в команде
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
4
Оператор по свету
6
Художник-технолог сцены
Глава 4. Технические данные профессионального стандарта
10. Наименование государственного органа:
Министерство культуры и информации Республики Казахстан.
Исполнитель:
Борамбаев Нурбек Медерович, +7 (705) 160 57 01, n.borambaev@msm.gov.kz
11. Организации (предприятия) участвующие в разработке:
Научно-методический отдел филиала РГКП "Государственный музей "Центр сближения культур"
Исполнитель:
Жумадилова Дарья Ертаевна
E-mail: daria_131_168@mail.ru
Номер телефона: +7 (705) 708 72 22
Республиканское государственное учреждение "Казахский национальный университет искусств"
Разработчик: Балтаев Серикжан Балтаевич
e-mail: as_seko@mail.ru
тел: +7 702 773 8193
12. Отраслевой совет по профессиональным квалификациям: 10 января 2024 года.
13. Национальный орган по профессиональным квалификациям: 2 ноября 2023 года.
14. Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен": 15 февраля 2024 года.
15. Номер версии и год выпуска: версия 1, 2024 год.
16. Дата ориентировочного пересмотра: 2027 год.
Приложение 32
к приказу Министра
культуры и информации
Республики Казахстан
от 17 апреля 2024 года № 150
Профессиональный стандарт: "Художник по текстилю и ткачеству"
Глава 1. Общие положения

3. Қойылымға қатысушыларға техникалық тапсырмаларды тұжырымдау.
4. Шығармашылыққа қолайлы психологиялық жағдайды қамтамасыз ету.
5. Ұйымдастырушылық дағдыларды меңгеру.
Білімдер:
1. Шығармашылық қызмет психологиясының негіздерін біледі.
2. Ұжымдық шығармашылықтың этикалық принциптерін біледі.
3. Ынтымақтастықтың мақсаттарын, міндеттері мен шарттарын біледі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Руководство творческим коллективом
Дағды 2:
Шығармашылық жобаларды дамыту және жүзеге асыру
Машықтар:
1. Жарық қою тұжырымдамасын жасай алады.
2. Жарық жобасын жоспарлау кезеңін жүзеге асыра алады.
3. Жарық жобасын жоспарлау кезеңінің нәтижелерін құжатқа түсіреді.
4. Жоспар-кестеге сәйкес жарық жобасын іске асыру бойынша команданың жұмысын ұйымдастыра алады.
5. Жарық жобасының орындалу барысының мониторингін ұйымдастыра алады.
6. Жарық жобасын іске асыруға түзетулер енгізе алады.
Білімдер:
1. Жарық жобаларын басқарудың әдіснамалық негіздерін біледі.
2. Өзінің кәсіби саласында жарық жобасын жоспарлау кезеңінің мәні мен технологиясын біледі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Бейімділік
Жауапкершілік
Ұқыптылық
Дербестік және жауапкершілік
Стратегиялық ойлау
Командада жұмыс істей білу
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
4
Жарық бойынша оператор
6
Сахнаның суретші-технологі
4-тарау. Кәсіптік стандарттың техникалық деректері
10. Мемлекеттік органның атауы:
Қазакстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлігі
Орындаушы:
Борамбаев Нурбек Медерович, +7 (705) 160 57 01, n.borambaev@msm.gov.kz
11. Әзірлеуге қатысатын ұйымдар (кәсіпорындар):
"Мәдениеттерді жақындастыру орталығы" мемлекеттік музейі" РМҚК филиалының ғылыми-әдістемелік бөлімі
Орындаушы:
Жумадилова Дарья Ертаевна
E-mail: daria_131_168@mail.ru
Телефон нөмірі: +7 (705) 708 72 22
"Қазақ ұлттық өнер университеті" республикалық мемлекеттік мекемесі
Әзірлеуші:
Балтаев Серикжан Балтаевич
e-mail: as_seko@mail.ru
тел: +7 702 773 81 93.
12. Кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңес: 2024 жылғы 10 қаңтар.
13. Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық орган: 2023 жылғы 2 қараша.
14. "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы: 2024 жылғы 15 ақпан.
15. Нұсқа нөмірі және шығарылған жылы: нұсқа 1, 2024 жыл.
16. Бағдарлы қайта қарау күні: 2027 жыл.
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және ақпарат
министрінің
2024 жылғы 17 сәуірдегі
№ 150 бұйрығына
32-қосымша
Кәсіптік стандарт: "Текстиль және тоқыма суретшісі"
1 тарау. Жалпы ережелер

1. Область применения профессионального стандарта: профессиональный стандарт "Художник по текстилю и ткачеству" (далее – профессиональный стандарт) разработан в соответствии с пунктом 5 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях" в целях обучения персонала на предприятиях, признания профессиональной квалификации работников и выпускников организаций образования и решений широкого круга задач в области управления персоналом в организациях и на предприятиях и применяется в сфере культуры.
2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) информальное образование – вид образования, получаемый в ходе повседневной деятельности вне организаций образования и организаций, предоставляющих образовательные услуги, и не сопровождаемый выдачей документа, подтверждающего результаты обучения;
2) знание – изученная и усвоенная информация, необходимая для выполнения действий в рамках профессиональной задачи;
3) навык – способность применять знания и умения, позволяющая выполнять профессиональную задачу целиком;
4) профессия – род занятий, осуществляемый физическим лицом и требующий определенной квалификации для его выполнения.
3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) НРК – национальная рамка квалификаций;
2) ОРК – отраслевая рамка квалификаций;
3) ОКЭД – общий классификатор видов экономической деятельности;
4) ЕТКС – единый тарифно-квалификационный справочник;
5) КС – квалификационный справочник;
6) МСКО – международная стандартная классификация образования;
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Художник по текстилю и ткачеству.
5. Код профессионального стандарта: R91020031.
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
R. Искусство, развлечения и отдых
90 Деятельность в области творчества, искусства и развлечений
90.03 Художественное и литературное творчество
90.03.0 Художественное и литературное творчество
7. Краткое описание профессионального стандарта: деятельность скульпторов, художников, художников-мультипликаторов, граверов, офортистов и т.д., работающих индивидуально.
8. Перечень карточек профессий:
1) Художник по текстилю и ткачеству - 4 уровень ОРК;
2) Художник текстилю и ткачеству - 6 уровень ОРК
3) Художник текстилю и ткачеству - 7 уровень ОРК
4) Художник текстилю и ткачеству - 8 уровень ОРК
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "Художник по текстилю и ткачеству"
Код группы:
2163-9
Код наименования занятия:

1. Кәсіби стандарттың қолданылу аясы: "Текстиль және тоқыма суретшісі" кәсіптік стандарты (бұдан әрі – кәсіптік стандарт) "Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 5-тармағына сәйкес және кәсіпорындарда персоналды оқытуға, білім беру ұйымдары қызметкерлері мен түлектерінің кәсіптік біліктілігін тануға және ұйымдарда және ұйымдарда персоналды басқару саласындағы кең ауқымды міндеттерді шешу мақсатында әзірленіп, мәдениет саласында қолданылады.
2. Осы кәсіби стандартта мынадай терминдер мен анықтамалар қолданылады:
1) ақпараттық білім беру-білім беру ұйымдарынан және білім беру қызметтерін ұсынатын ұйымдардан тыс күнделікті қызмет барысында алынатын және оқыту нәтижелерін растайтын құжатты берумен сүйемелденбейтін білім беру түрі;
2) білім-кәсіптік міндет шеңберінде іс-әрекеттерді орындау үшін қажетті зерделенген және меңгерілген ақпарат;
3) дағды-кәсіби тапсырманы толығымен орындауға мүмкіндік беретін білім мен дағдыларды қолдану қабілеті;
4) кәсіп – жеке тұлға жүзеге асыратын және оны орындау үшін белгілі бір біліктілікті талап ететін кәсіп түрі.
3. Осы кәсіби стандартта мынадай қысқартулар қолданылады:
1) ҰБШ – ұлттық біліктілік шеңбері;
2) СБШ – салалық біліктілік шеңбері;
3) ЭҚТЖЖ – Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші;
4) БТБА – Бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы;
5) БА – біліктілік анықтамалығы;
6) ББХСК - Білім берудің халықаралық стандартты классификациясы.
2 тарау. Кәсіби стандарттың паспорты
4. Кәсіби стандарттың атауы: Текстиль және тоқыма суретшісі
5. Кәсіби стандарт коды: R91020031
6. ЭҚТЖЖ сәйкес секция, бөлім, топ, сынып және ішкі сынып атауларын көрсеу:
R. Өнер, ойын-сауық және демалыс
90 Шығармашылық, өнер және ойын-сауық саласындағы қызмет
90.03.0 Көркем және әдеби шығармашылық
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: жеке жұмыс істейтін мүсіншілер, суретшілер, суретші-мультипликаторлар, нақышшылар, офорт шеберлері және т.б.
Кәсіптер карточкаларының тізімі:
1) Текстиль және тоқыма суретшісі - 4 ші деңгей;
2) Текстиль және тоқыма суретшісі - 6 ші деңгей СБШ;
3) Текстиль және тоқыма суретшісі - 7 ші деңгей СБШ;
4) Текстиль және тоқыма суретшісі - 8 ші деңгей СБШ.
3-тарау. Кәсіп карточкалары
9. Мамандық карточкасы "Текстиль және тоқыма суретшісі"
Топ коды:
2163-9
Сабақ атауының коды:

2163-9-012
Наименование профессии:
Художник по текстилю и ткачеству
Уровень квалификации по ОРК:
4
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 17 июля 2017 года № 209 "Об утверждении Типовых квалификационных характеристик должностей руководителей, специалистов и других служащих государственных организаций культуры" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15495)
Уровень профессионального образования:
Техническое и профессиональное (уровень МСКО-4).
Специальность:
Декоративное искусство
Квалификация:
Художник по текстилю и ткачеству
Требования к опыту работы:
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
2163-9-012 Художник по ткачеству
2163 Дизайнеры потребительских товаров и промышленной продукции
7533-2 Вышивальщицы
7317-1-013 Художник народных художественных промыслов
7316-2-066 Разрисовщик ткани
7317-9-033 Художник росписи по ткани
7332-1 Печатники по ткани
Основная цель деятельности:
Разработка эскиза и участие в процессе изготовления деталей и/или изделий декоративно-прикладного искусства из текстиля
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Выполнение эскизов для изделий декоративно -прикладного искусства
2. Разработка эскиза и техники его исполнения
3. Изготовление изделий декоративно-прикладного искусства
Дополнительные трудовые функции:
-
Трудовая функция 1
1. Выполнение эскизов для изделий декоративно -прикладного искусства
Навык 1
Профессиональное владение средствами рисунка, живописи, композиции
Умения:
1. Изображать объекты предметного мира средствами академического рисунка
2. Изображать объекты предметного мира средствами академической живописи
3. Применять основы композиции
Знания:
1. Выразительные средства различных видов изобразительного искусства
2. Теоретические основы композиции
3. Основы построения художественной формы
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2
Выполнение эскизно-проектной части
Умения:
1. Уметь составить эскизы для выбранного материала
2. Найти размер и выбрать формат эскиза.
3. Использовать композиционные законы
4. Уметь трансформировать природные формы в эскизе
5. Найти графическое и цветовое решение композиции
6. Уметь масштабировать выбранный эскиз.
Знания:
1. Знание истории возникновения изделий декоративно-прикладных изделий
2. Знание истории орнаментов
3. Знание законов колористики
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2
Работа над воплощением эскиза и техникой его исполнения
Навык 1
Выбрать эскиз для изготовления изделий
Умения:

2163-9-012
Кәсіптің атауы:
Текстиль және тоқыма суретшісі
Біліктілік
СБШ деңгейі:
4
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
-
БТБА, БА және басқа типтік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі
"Мемлекеттік мәдениет ұйымдары басшыларының, мамандарының және басқа да қызметкерлерінің лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2017 жылғы 17 шілдедегі № 209 бұйрығы (Нормативтік-құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеуіндегі тізбесінде № 15495 болып тіркелген)
Кәсіптік білім деңгейі
Техникалық және кәсіби (ББХСК-4 деңгейі).
Мамандығы:
Сәндік өнер
Біліктілік: Текстиль және тоқыма суретшісі
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
-
Бейресми және ақпараттық біліммен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа мүмкін атаулары:
2163-9-012 Тоқыма суретшісі
2163 Тұтыну тауарлары мен өнеркәсіптік өнімдердің дизайнерлері
7533-2 Кестешілер
7317-1-013 Халық қолөнерінің суретшісі
7316-2-066 Мата суретшісі
7317-9-033 Мата кескіндеме суретшісі
7332-1 Матаны басып шығарушы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Бөлшектерді және/немесе бұйымдарды, оның ішінде сәндік бұйымдарды дайындаудың эскизін әзірлеу және өндірістік процесіне қатысу
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Сәндік-қолданбалы өнер бұйымдарының нобайларын жасау.
2. Нобай және оны орындау техникасын әзірлеу.
3. Сәндік-қолданбалы өнер бұйымдарын жасау.
Қосымша еңбек функциялары:
-
Еңбек функциясы 1
Сәндік-қолданбалы өнер бұйымдарының нобайларын жасау
Дағды1
Сурет, кескіндеме, композиция құралдарын кәсіби меңгеру
Қабілеті:
1. Академиялық сурет арқылы объективті дүниенің объектілерін бейнелеу.
2. Академиялық кескіндеме арқылы объективті дүниенің объектілерін бейнелеу.
3. Композиция негіздерін қолдану
Білім:
1. Бейнелеу өнерінің әртүрлі құралдарын білу
2. Композицияның теориялық негіздерін білу
3. Көркем пішінді құрастыру негіздерін білу
Дағдыларды мойындау мүмкіндігі
Ұсынылмайды
Дағды 2
Эскизді жобалау бөлігін орындау
Қабілеті:
1. Таңдалған материалдың эскиздерін жасай білу
2. Эскиздің өлшемін және пішімін таңдау.
3.Композиция заңдарын қолдану
4. Эскиздегі табиғи формаларды түрлендіре білу
5. Композицияның графикалық және түсті шешімін табу
6. Таңдалған эскизді масштабтай білу.
Білім:
1. Сәндік-қолданбалы бұйымдардың пайда болу тарихын білу
2. Ою-өрнектердің шығу тарихын білу
3. Түс заңдылықтарын білу
Дағдыларды мойындау мүмкіндігі
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2
Эскизді іске асыру және оны орындау техникасы бойынша жұмыс
Дағды 1
Өнімдерді жасау үшін эскизді таңдау
Қабілеті:

1. Выполнить эскиз с использованием различных средств и приемов, в т.ч. отрисовки орнаментов
2. Иметь навыки построения декоративных орнаментальных и тематических композиций.
3. Самостоятельно разрабатывать колористические решения эскизов.
Знания:
1. Основы цветоведения
2. Принципы и технологии создания эскизов вручную
Возможность признания навыка:
Навык 2
Выбрать технику исполнения изготовления изделия
Умения:
1. Подборать материал для изготовления изделия
2. Подготовить материалы и рабочее место
3. Исполнять изделие в материале в соответствии с выбранным эскизом
4. Уметь работать с материалом и знать его свойства и характеристики.
Знания:
1. Знать различные техники исполнения изделий (вышивка, чи, гобелен, батик)
2. Знать технологию и специфику изготовления изделий декоративно-прикладных изделий
3. Знать физические и химические свойства материала
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция3
Изготовление изделия декоративно-прикладного искусства
Навык 1
Выбор исходных материалов для изготовления изделий
Умения:
1. Выполнить изделие в соответствие с эскизом
2. Умение работать с различным материалом (чи, войлок, гобелен, вышивка, батик)
Знания:
1. Уметь подбирать краски и типы исходных материалов по необходимым свойствам.
2. Владеть различными методами переноса рисунка на ткани.
3. Иметь навыки использования инструментов и приспособлений при декорировании тканей.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2
Изготовить изделие в материале
Умения:
1. Умение выполнить изделие согласно проектной части с соблюдением всего технологического процесса.
2. Использование современных и традиционных техник исполнения.
3. Владеть способами устранения дефектов, недостатков и изъянов.
4. Владеть приемами оформления готового изделия.
Знания:

1. Түрлі құралдар мен әдістерді қолдана отырып, эскиз жасау, сонымен бірге ою-өрнектерді салу
2. Сәндік және тақырыптық композицияларды құрастыру дағдыларын болуы
3. Эскиздердің түсті шешімдерін өз бетінше әзірлеу.
Білімі:
1. Түс туралы ғылым негіздерін білу
2. Эскизді қолмен жасау принциптері мен технологияларын білу
Дағдыларды мойындау мүмкіндігі
Ұсынылмайды
Дағды 2
Өнімді орындау техникасын таңдау
Қабілеті:
1. Бұйымды жасау үшін материалды таңдау
2. Материалдар мен жұмыс орнын дайындау
3. Таңдалған эскизге сәйкес материалда бұйымды жасау
4. Материалмен жұмыс істей білу және оның қасиеттері мен сипаттамаларын білу.
Білімі:
1. Бұйымдар жасаудың әртүрлі тәсілдерін білу (кесте, чи, гобелен, батик)
2. Сәндік-қолданбалы бұйымдарды дайындау технологиясы мен ерекшеліктерін білу
3. Материалдың физикалық және химиялық қасиеттерін білу
Дағдыларды мойындау мүмкіндігі
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 3
Қолөнер бұйымдарын жасау
Дағды 1
Өнімді дайындау үшін бастапқы материалдарды
таңдау
Қабілеті:
1. Бұйымды сызбаға сәйкес жасау
2. Түрлі материалдармен жұмыс істей білу (ши, киіз, гобелен, кесте, батик)
Білім:
1. Бояуларды және шикізат түрлерін қажетті қасиеттеріне қарай таңдай білу.
2. Сүретті матаға ауыстырудың әртүрлі әдістерін білу.
3. Маталарды әшекейлеу кезінде құралдар мен құрылғыларды пайдалану дағдыларының болуы.
Дағдыларды мойындау мүмкіндігі
ұсынылады / ұсынылмайды
Дағды 2
Материалдан өнім жасау
Қабілеті:
1. Бүкіл технологиялық процесті сақтай отырып, өнімді жобалық бөлікке сәйкес орындау.
2. Заманауи және дәстүрлі орындаушылық әдістерді қолдану.
3. Өнімнің кемшіліктерін жою жолдарын білу.
4. Дайын өнімді жобалау техникасын білу.
Білім:

1. Знать количество затрачиваемого материала на изделие
2. Структура и специфика работы с текстильными материалами.
3. Знать тонкости хранения и ухода готового изделия
4. Принципы сочетаемости и композиции выбираемых материалов, цветовой гаммы.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Внимательность к деталям, высокая концентрация на процессах, ловкость, усидчивость, развитая мелкая моторика, добросовестность, межличностная компетентность, саморегуляция и личная эффективность, способность понимать значение профессии.
Список технических регламентов и национальных стандартов:
(Для технического формата)
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
4
Ассистент художника по текстилю и ткачеству
4
Ассистент дизайнера (по видам)
4
Ассистент художника декоративно-прикладного искусства по видам
4
Колорист
4
Красильщик
4
Художник-оформитель
4
Художник по рекламе
4
Преподаватель искусства (дополнительное образование)
4
Художник
10. Карточка профессии "Художник по текстилю и ткачеству"
Код группы:
2163-9
Код наименования занятия:
2163-9-012
Наименование профессии:
Художник по текстилю и ткачеству
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 17 июля 2017 года № 209 "Об утверждении Типовых квалификационных характеристик должностей руководителей, специалистов и других служащих государственных организаций культуры" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15495)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Искусство
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
-
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
2163-9-012 Художник по тканям
2163 Дизайнеры потребительских товаров и промышленной продукции
7533-2 Вышивальщицы
7317-1-013 Художник народных художественных промыслов
7316-2-066 Разрисовщик ткани
7317-9-033 Художник росписи по ткани
7332-1 Печатники по ткани
7316 Ремесленники по текстилю, коже, меху и похожим материалам
7316-1 Изготовители и реставраторы ковров
7316-2 Изготовители и реставраторы тканей и предметов одежды
7316-3 Изготовители и реставраторы одеял, корпе
7316-4 Изготовители и реставраторы изделий из кожи и меха (кроме изготовления обуви)
7316-9 Другие ремесленники по текстилю, коже, меху и похожим материалам, н.в.д.г.
Основная цель деятельности:
Изготовление уникальных и эксклюзивных изделий/работ, в том числе художественных произведений искусства
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:

1. Өнімге жұмсалған материалдың мөлшерін білу
2. Тоқыма материалдарымен жұмыс істеудің құрылымы мен ерекшелігін білу.
3. Дайын өнімді сақтау мен күтудің қыр-сырын білу
4. Таңдалған материалдардың үйлесімділік және композициялық принциптерін, түс спектірін білу.
Дағдыларды мойындау мүмкіндігі
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар
Егжей-тегжейге назар аудару, процестерге жоғары шоғырлану, ептілік, табандылық, дамыған ұсақ моторика, адалдық, тұлғааралық құзыреттілік, өзін-өзі реттеу және жеке тиімділік, кәсіптің маңыздылығын түсіну қабілеті.
Техникалық регламенттер және ұлттық стандарттардың тізімдері
Техникалық формат үшін
СБШ ұйым шеңберіндегі басқа кәсіптермен байланыс
СБШ деңгейі:
Кәсіп атауы:
4
Текстиль және тоқыма суретшінің көмекшісі
4
Дизайнер көмекшісі (түрлері бойынша)
4
Сәндік-қолданбалы өнер суретшісінің түрлері бойынша көмекшісі
4
Бояғыш
4
Бояғыш
4
Суретші-дизайнер
4
Жарнама суретшісі
4
Өнер мұғалімі (қосымша білім)
4
Суретші
10. Мамандық карточкасы "Текстиль және тоқыма суретші":
Топ коды:
2163-9
Сабақ атауының коды:
2163-9-012
Мамандық атауы:
Текстиль және тоқыма суретшісі
Біліктілік СБШ деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
БТБА, БА және басқа типтік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі
"Мемлекеттік мәдениет ұйымдары басшыларының, мамандарының және басқа да қызметкерлерінің лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2017 жылғы 17 шілдедегі № 209 бұйрығы (Нормативтік-құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеуіндегі тізбесінде № 15495 болып тіркелген)
Кәсіптік білім деңгейі
Жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі (МСКО-6 деңгейі).
Мамандық:
Сәндік өнер
Біліктілік:
Текстиль және тоқыма суретшісі
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
-
Бейресми және ақпараттық біліммен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа мүмкін атаулары:
2163-9-012 Мата суретшісі
2163 Тұтыну тауарлары мен өнеркәсіптік өнімдердің дизайнерлері
7533-2 Кесте тігушілер
7317-1-013 Халық өнерінің суретшісі
7316-2-066 Мата суретшісі
7317-9-033 Мата суретшісі
7332-1 Мата бойынша принтерлер
7316 Тоқыма, былғары, жүн және ұқсас материалдар бойынша қолөнершілер
7316-1 Кілем жасаушылар мен қалпына келтірушілер
7316-2 Маталар мен киімдерді дайындаушылар мен реставраторлар
7316-3 Көрпе жасаушылар мен реставраторлар
7316-4 Былғарыдан және жүннен жасалған бұйымдарды жасаушылар мен реставраторлар (дайындаудан басқа
аяқ киім)
7316-9 Тоқыма, былғары, жүн және ұқсас материалдар бойынша басқа қолөнершілер, т.б.
7533 Мата бойынша реставраторлар және туыстық сабақтардың жұмысшылары
7533-1 Тігіншілер және киім мен матаның басқа да рестовраторлары
Қызметтің негізгі мақсаты:
Бірегей және эксклюзивті бұйымдарды/жұмыстарды, оның ішінде көркем өнер туындыларын жасау
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:

1. Создавать художественные образы, воплощать их в произведении искусства/работах.
2. Совершенствовать собственный творческий потенциал.
3. Обеспечивать реализацию произведений искусства/работ.
4. Организовывать творческое взаимодействие с партнерами и производственными работниками (цеха).
Дополнительные трудовые функции:
-
Трудовая функция 1:
Создать художественный образ, идеи и воплощать их в произведении искусства/работах
Навык 1:
Проектирование изделий из текстиля
Умения:
1. Собирать, анализировать и систематизировать подготовительный материал при проектировании изделий из текстиля.
2. Создавать художественные образы, замыслы.
3. Создавать художественные проекты изделий из текстиля и воплощать их в материале.
4. Владеть техниками и технологиями этнодизайна.
5. Владеть навыками создания художественно-графического и цветового проекта изделий из текстиля
6. Владеть основными принципами композиционного построения и средствами выразительности художественного текстиля.
Знания:
1. Обладать базовыми теоретическими знаниями в области истории изобразительного и декоративно-прикладного искусства
2. Аспекты стилистики, семантики орнамента и технологии изготовления изделий.
3. Типология композиционных средств и их взаимодействие.
4. Приемы формообразования.
5. Потребительские свойства современных изделий, аксессуаров, сувенирной продукции.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Изготавливать художественные изделия
Умения:
1. Владеть техникой изготовления текстильных изделий различными способами.
2. Составлять технологические карты исполнения изделий из тканей и композиций.
3. Воплощать в материале самостоятельно разработанный проект изделия декоративно-прикладного искусства (по видам).
4. Выполнять копии традиционных народных изделий.
5. Владеть техникой сочетания текстиля с дополнительными материалами: кожа, войлок, мех, шерсть и др.
6. Владеть технологией подготовки сырья для изделий из текстиля
7. Владеть техникой и технологией крашения материалов
Знания:
1. Текстильное материаловедение
2. Владеть методикой расчета усадки тканей.
3. Знание всех этапов работ каждого вида художественной обработки и выбранных исходных материалов.
4. Стили художественных произведений/работ.
5. Законы декоративной композиции.
6. Многообразие принципов орнаментальной композиции, роль масштабных соотношений в узоре, значение ритма, силуэта в изобразительном искусстве.
7. Способы конструктивного разбора деталей изделий, соединения исторического материала и современного взгляда на проектирование изделий.
8. Традиции искусства Казахстана и ценностей общемировой культуры, ориентироваться на них в своей профессиональной деятельности.

1. Көркем образды, идеяларды жасау және оларды өнер туындысына/шығармаларға енгізу.
2. Өзінің шығармашылық әлеуетін жетілдіру.
3. Өнер туындыларын/жұмыстарды іске асыруды қамтамасыз ету.
4. Серіктестермен және өндірістік қызметкерлермен (цехпен) шығармашылық өзара іс-қимылды ұйымдастыру.
Қосымша еңбек функциялары:
-
Еңбек функциясы 1
Көркем образды, идеяларды жасау және оларды өнер туындысына/шығармаларға енгізу
Дағды 1
Тоқыма бұйымдарын жобалау
Қабілеті:
1. Матадан жасалған бұйымдарды жобалау кезінде дайындық материалын жинау, талдау және жүйелеу.
2. Көркем образдар, дизайн жасау.
3. Тоқыма бұйымдарының көркемдік дизайнын жасау және оларды енгізу.
4. Этнодизайн техникасы мен технологияларын меңгеру.
5. Тоқыма бұйымдарының көркемдік,
графикалық және түсті жобасын жасай білу дағдыларын меңгеру
6. Көркем тоқыма бұйымдарының композициялық құрылыстың негізгі принциптерін және мәнерлілігін меңгеру
Білім:
1. Бейнелеу және сәндік өнер тарихы саласындағы негізгі теориялық білімге ие болу
2. Стилистика, ою-өрнек семантикасы және бұйымдарды жасау технологиясының аспектілері.
3. Композициялық құралдардың типологиясы және олардың өзара әрекеттесуі.
4. Қалыптастыру әдістері.
5. Қазіргі заманғы бұйымдардың, аксессуарлардың, кәдесый өнімдерінің тұтынушылық қасиеттері .
Дағдыларды мойындау мүмкіндігі
Ұсынылмайды
Дағды 2
Көркем бұйымдар жасау
1. Тоқыма бұйымдарын жасау техникасын әртүрлі тәсілдермен меңгеру.
2. Маталар мен композициялардан жасалған бұйымдарды орындаудың технологиялық карталарын жасау.
3. Өз бетінше әзірленген сәндік-қолданбалы өнер бұйымдарының жобасын (түрлері бойынша) материалға енгізу.
4. Дәстүрлі халық бұйымдарының көшірмелерін орындау.
5. Маталарды қосымша материалдармен үйлестіре білу: былғары, киіз, жүн және т. б.
6. Тоқыма бұйымдарының шикізатын дайындау технологиясын білу
7. Материалдарды бояу техникасы мен технологиясын меңгеру
Білім:
1. Тоқыма материалтану
2. Матаның жиырылуын есептеуді білу.
3. Таңдалған бастапқы материалдарды көркемдік өңдеудің әр түрінің барлық кезеңдерін білу.
4. Көркем шығарма/жұмыс стильдері.
5. Сәндік композиция заңдары.
6. Ою-өрнектік композиция принциптерінің сан алуандығы, өрнектегі масштаб қатынастарының орны, бейнелеу өнеріндегі ырғақ, силуэттің маңызы.
7. Бұйымдардың бөлшектерін сындарлы талдау әдістері, Тарихи материалды біріктіру және бұйымдарды жобалауға заманауи көзқарас әдістері.
8. Қазақстан өнерінің дәстүрлері мен жалпы әлемдік мәдениеттің құндылықтары, оларға өзінің кәсіби қызметінде бағдарлану.

9. Шедевры, выполненные мастерами-художниками прошлых эпох, хранящиеся в собраниях музеев.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 3:
Выполнять различные виды декорирования изделий/работ
Умения:
1. Владеть навыками академической живописи.
2. Владеть техниками комбинирования методов декорирования текстильных изделий.
3. Владеть навыками передачи фактуры и качества материала изображаемого объекта, градацией тональных и цветовых соотношений.
4. Использование инкрустации, интарсии.
5. Применять навыки в области материаловедения, специальной технологии исполнительского мастерства.
Знания:
1. Архитектоника объемных структур
2. Орнаментальные композиции и рисунки для декорирования, правила их построения.
3. Механические, художественные и химические техники декорирования 4.Сложные комбинированные техники декорирования (сложные декоративные эффекты, которые заранее проектируются и достигаются путем комбинации базовых техник с другими техниками декорирования).
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 2
Совершенствовать собственный
творческий потенциал
Навык 1
Развитие индивидуального стиля, эстетики и творческого мышления
Умения:
1. Уметь использовать специальные компьютерные программы в сфере профессиональной деятельности.
2. Уметь проектировать и создавать в материале авторские произведения искусства.
3. Проводить поисковые эксперименты для создания новых фактур, эффектов, путем комбинирования и смешения техник и материалов.
Знания:
1. Современных материалов и технологий декоративно-прикладного искусства
2. Специальных компьютерных программ
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2
Расширение навыков и знаний по декору текстиля
Умения:
1. Художественное проектирование и производство трикотажа
2. Художественное проектирование и производство гобеленовых панно, картин
3. Художественное проектирование и производство интерьерного текстиля (покрывала, портьеры, скатерти, декоративные орнаментальные и тематические композиции).
4. Художественное проектирование и производство одежды, головных уборов, шарфов, платков, салфеток.
Знания:
1. Знания принципов ткачества, вязания, шитья, плетения, валяния войлока и т.п.
2. Знания физических и химических свойств нитей, шерсти, ворса, технологии их производства.
Возможность признания навыка
Не рекомендуется
Трудовая функция 3
Обеспечивать реализацию произведений искусства/работ
Навык 1
Поиск и выбор рыночной ниши.
Умения:
1. Владеть способами изучения тенденций рынка и предпочтений клиентов.
2. Проводить анализ представленных на рынке изделий для создания совершенно новой продукции.

9. Мұражай коллекцияларында сақталған өткен дәуірлердің шебер суретшілері жасаған шедеврлерді білу.
Дағдыларды мойындау мүмкіндігі
ұсынылады / ұсынылмайды
Дағды 3
Бұйымдарды/жұ-мыстарды безендірудің әртүрлі түрлерін орындау
Қабілеті:
1. Академиялық кескіндеме дағдыларын меңгеру.
2.Тоқыма бұйымдарын безендіру әдістерін біріктіру әдістерін меңгеру.
3. Бейнеленген объектінің текстурасы мен материал сапасын, реңді және түс қатынастарын сұрыптау дағдыларын меңгеру.
4. Инкрустацияны, интарсияны қолдану.
5. Материалтану, орындаушылық шеберліктің арнайы технологиясы саласындағы білім мен дағдыларды қолдану.
Білімі:
1. Көлемді құрылымдардың архитектоникасы
2. Сәндік композициялар мен безендіруге арналған суреттер, оларды салу ережелері.
3. Механикалық, көркемдік, химиялық безендіру әдістерін білу
4. Күрделі аралас безендіру әдістері (негізгі әдістерді басқа безендіру әдістерімен біріктіру арқылы алдын ала жобаланатын және қол жеткізілетін күрделі сәндік әсерлер).
Дағдыларды мойындау мүмкіндігі
ұсынылады / ұсынылмайды
Еңбек функциясы 2
Меншікті
шығармашылық әлеуетін жетілдіру
Дағды 1
Жеке стильді, эстетиканы және шығармашылық ойлауды дамыту
Қабілеті:
1. Кәсіби қызмет саласында арнайы компьютерлік бағдарламаларды қолдана білу.
2. Материалда авторлық өнер туындыларын жобалай және жасай білу.
3. Техника мен материалдарды біріктіру және араластыру арқылы жаңа текстураларды, эффектілерді жасау үшін іздеу эксперименттерін жүргізу.
Білімі:
1. Сәндік-қолданбалы өнердің заманауи материалдары мен технологиялары
2 Арнайы компьютерлік бағдарламалар
Дағдыларды мойындау мүмкіндігі
Ұсынылмайды
Дағды 2
Тоқыма бұйымдарын безендіру дағдылары мен білімдерін кеңейту
Қабілеті:
1. Трикотажды көркемдік жобалау және өндіру
2. Гобелен панноларын, картиналарын көркемдік жобалау және өндіру
3. Интерьер тоқыма бұйымдарын (төсек жапқыштар, перделер, дастархандар, сәндік және тақырыптық композициялар) көркемдік жобалау және өндіру.
4. Киімдерді,баскиімдерді,шарфтарды, орамалдарды, майлықтарды көркемдік жобалау және өндіру.
Білімі:
1. Тоқу,тігу,өру,киіз басу және т. б. принциптерін білу.
2. Жіптердің, жүннің, түктің физикалық және химиялық қасиеттерін, оларды өндіру технологиясын білу.
Дағдыларды мойындау мүмкіндігі
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 3
Өнер туындыларын/
жұмыстарды іске асыруды қамтамасыз ету
Дағды 1
Нарық орнын табу және таңдау.
Қабілеті:
1. Нарық тенденциялары мен тұтынушылардың қалауларын зерттеу әдістерін меңгеру.
2. Мүлдем жаңа өнім жасау үшін нарықта ұсынылған өнімдерге талдау жасау.

3. Заниматься расчетной частью работы: чертежи, расход материалов и т.д.
Знания:
1. Состояния художественного рынка и его системы.
2. Факторов влияния на предложение и спрос на произведения искусства.
3. Текущей рыночной стоимости произведений искусства.
4. Текущего уровня стоимости материалов
5. Принципов расчета себестоимости изделия и планирования размера прибыли.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2:
Планирование и позиционирование товара на рынке
Умения:
1. Вести учет и мониторинг исполнения заказов на изготовление продукции/работ.
2. Создавать портфолио заказных и авторских работ на официально/личной странице социальных сетей, в том числе размещать работы на специализированных веб-сайтах,
3. Владеть навыками презентации продукции/работ с применением современных компьютерных программ.
4. Уметь готовить выставочную экспозицию изделий/работ.
5. Применять современные методы и средства обратной связи с клиентами, взаимодействия со СМИ.
Знания:
1. Принципы работы социальных сетей
2. Основы создания выставочной экспозиции
3. Принципы разработки презентации и применения технических средств.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Трудовая функция 4
Организовывать творческое взаимодействие с партнерами и производственными работниками (цеха)
Ориентация на рынке
профессионального труда с учетом требований современного менеджмента
Умения:
1. Находить и использовать на рынке труда информацию о мастерах по определенному виду декоративно-прикладного искусства, в целях кооперации, привлечения кадров.
2. Уметь оценивать уровень качества результата работы, работников производственного структурного подразделения/партнеров.
3. Уметь организовать безопасные условия производственных процессов.
Знания:

3. Жұмыстың есептік бөлігімен айналысу: сызбалар, материалдарды тұтыну және т. б.
Білімі:
1. Өнер нарығының жағдайы және оның жүйесі.
2. Өнер туындыларының ұсынысы мен сұранысына әсер ететін факторлар.
3. Өнер туындыларының ағымдағы нарықтық құны.
4. Материалдар құнының ағымдағы деңгейі
5. Өнімнің өзіндік құнын есептеу және пайда мөлшерін жоспарлау принциптері.
Дағдыларды мойындау мүмкіндігі
Ұсынылмайды
Дағды 2
Өнімді нарықта жоспарлау және орналастыру
Қабілеті:
1. Өнімді/жұмысты дайындауға тапсырыстардың орындалуын есепке алу және мониторинг жүргізу.
2. Әлеуметтік желілердің ресми / жеке бетінде тапсырыс берілген және авторлық жұмыстардың портфолиосын құру, соның ішінде жұмыстарды мамандандырылған веб-сайттарға орналастыру,
3. Заманауи компьютерлік бағдарламаларды қолдана отырып, өнімдерді/жұмыстарды таныстыру дағдыларын меңгеру.
4. Бұйымдардың/жұмыстардың көрме экспозициясын дайындай білу.
5. Клиенттермен кері байланыстың, БАҚ-пен өзара іс-қимылдың заманауи әдістері мен құралдарын қолдану.
Білімі:
1. Әлеуметтік желілердің жұмыс принциптері
2. Көрме экспозициясын құру негіздері
3. Презентацияны әзірлеу және техникалық құралдарды қолдану принциптері.
Дағдыларды мойындау мүмкіндігі
Ұсынылмайды
Еңбек функциясы 4
Серіктестермен және өндірістік қызметкерлермен (цехпен)шығармашылық өзара іс-қимылды ұйымдастыру
Дағды 1
Нарықтағы бағдар қазіргі заманғы менеджмент талаптарын ескере отырып, кәсіби еңбек бағытын анықтау
Қабілеті:
1. Еңбек нарығында кооперация, кадрларды тарту мақсатында сәндік-қолданбалы өнердің белгілі бір түрі бойынша шеберлер туралы ақпаратты табу және пайдалану.
2. Өндірістік құрылымдық бөлімше/серіктестер қызметкерлерінің жұмыс нәтижесінің сапа деңгейін бағалай білу.
3. Өндірістік процестердің қауіпсіз жағдайларын ұйымдастыра білу.
Білімі:

1. Тенденций развития техники и технологий в профессиональной области в стране и за рубежом.
2. Правовых и технических требований в сфере профессиональной деятельности.
Возможность признания навыка:
рекомендуется, не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Ориентация на результат и эффективность, межличностная компетентность, управленческие компетенции, когнитивные компетенции, саморегуляция и личная эффективность, способность к абстрактному мышлению, философское мировоззрение и критическое мышление, способность понимать значение культуры как формы человеческого существования, владение ключевыми знаниями психологии человека.
Список технических регламентов и национальных стандартов:
(Для технического формата)
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Главный художник / дизайнер
6
Художник по видам и направлениям:
организации культуры /театра/кино
6
Художник народных художественных промыслов
6
Дизайнер по направлениям и видам
6
Дизайнер промышленных изделий
6
Технолог легкой промышленности
6
Художник декоративно-прикладного искусства по видам/
6
Преподаватель по декоративно-прикладному искусству и народным промыслам, колледж
6
Руководитель / Заведующий структурного подразделения организации культуры (клубом /филиалом управления / студии / отдела / секции / части / цеха
6
Руководитель кружка
6
Руководитель предприятия

1. Елдегі және шетелдегі кәсіби саладағы техника мен технологиялардың даму тенденциялары.
2. Кәсіби қызмет саласындағы құқықтық және техникалық талаптар.
Дағдыларды мойындау мүмкіндігі
ұсынылады / ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар
Нәтижеге және тиімділікке бағдарлану, тұлғааралық құзыреттілік, басқару құзыреттілігі, когнитивті құзыреттілік, өзін-өзі реттеу және жеке тиімділік, дерексіз ойлау қабілеті, философиялық дүниетаным және сыни ойлау, мәдениеттің адам өмірінің формасы ретіндегі маңыздылығын түсіну қабілеті, адам психологиясының негізгі білімін меңгеру.
Техникалық регламенттер және ұлттық стандарттар тізбесі
(Техникалық формат үшін)
6
Бас суретші / дизайнер
6
Түрлері мен бағыттары бойынша суретші:
6
мәдениет /театр/кино ұйымдары
6
Халық қолөнерінің суретшісі
6
Бағыттар мен түрлер бойынша Дизайнер
6
Өнеркәсіптік Дизайнер
6
Жеңіл өнеркәсіп технологы
6
Түрлері бойынша сәндік-қолданбалы өнер суретшісі/
6
Сәндік-қолданбалы өнер және халық қолөнері бойынша оқытушы, колледж
6
Мәдениет ұйымының құрылымдық бөлімшесінің басшысы / меңгерушісі (басқарма /студия / бөлім / секция / бөлім / цех клубы / филиалы
6
Үйірме жетекшісі

11. Карточка профессии "Художник по текстилю и ткачеству":
Код группы:
2163-9
Код наименования занятия:
2163-9-012
Наименование профессии:
Художник по текстилю и ткачеству
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 17 июля 2017 года № 209 "Об утверждении Типовых квалификационных характеристик должностей руководителей, специалистов и других служащих государственных организаций культуры" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15495)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Декоративное искусство
Квалификация:
Художник по текстилю и ткачеству
Требования к опыту работы:
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
2163-9-012 Художник по текстилю
2334-0-037 Преподаватель по художественному ткачеству, преподаватель ВУЗа
Основная цель деятельности:
Изготовление уникальных и эксклюзивных изделий/работ декоративно-прикладного искусства.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Осуществление научно-педагогической деятельности в сфере профессионального художественного образования.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1
Осуществление научно-педагогической деятельности в сфере профессионального художественного образования.
Навык 1
Планирование и организация учебного процесса
по дисциплинам
декоративно-прикладного искусства
Умения
1. Осуществлять функции педагога в организациях высшего и послевузовского образования по дисциплинам декоративно-прикладного искусства
Знания
1. Методов, приемов, средств организации и управления педагогическим процессом в сфере профессионального художественного образования
Не рекомендуется
Возможность признания навыка:
Навык 2
Организация и осуществление учебно-методических и научно-педагогических процессов по специальным дисциплинам
Умения:
1. Проводить учебно-методическую работу и развивать методическую компетентность
2. Повышать профессиональную квалификацию
3. Обеспечивать интеграцию психолого-педагогических знаний и знаний в предметной области при проведении занятий бакалавриата
4. Анализировать собственную профессиональную деятельность в области декоративно-прикладного искусства, применяя инновационные научно-педагогические технологии для повышения познавательной активности обучающихся.
Знания:

11. Кәсіптің карточкасы "Текстиль және тоқыма суретшісі"
Топтың коды:
2163-9
Қызмет атауының коды:
2163-9-012
Кәсіптің атауы:
Текстиль және тоқыма суретшісі
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА және басқа типтік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі
"Мемлекеттік мәдениет ұйымдары басшыларының, мамандарының және басқа да қызметкерлерінің лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2017 жылғы 17 шілдедегі № 209 бұйрығы (Нормативтік-құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеуіндегі тізбесінде № 15495 болып тіркелген)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Сәндік өнер
Біліктілік:
Текстиль және тоқыма суретшісі
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Бейресми және ақпараттық біліммен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа мүмкін атаулары:
2163-9-012 Текстиль және тоқыма суретші
2334-0-037 Көркем тоқыма өнерінің оқытушысы, ЖОО оқытушысы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Бірегей және айрықша бұйымдар/сәндік-қолданбалы өнер туындыларын жасау.
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Кәсіби көркемдік білім беру саласында ғылыми-педагогикалық қызметті жүзеге асыру.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1
Кәсіби көркемдік білім беру саласында ғылыми-педагогикалық қызметті жүзеге асыру.
Дағды 1
Сәндік-қолданбалы өнер бойынша оқу процесін жоспарлау және ұйымдастыру
Қабілеті:
1. Сәндік-қолданбалы өнер пәндері бойынша жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында оқытушының функцияларын жүзеге асыру.
1. Оқу-әдістемелік жұмысты жүргізу және әдістемелік құзыреттілікті дамыту
2. Кәсіби біліктілігін арттыру
3.Бакалавриат сабақтарын өткізу кезінде пәндік салада психологиялық-педагогикалық білім мен білімнің интеграциясын қамтамасыз ету
4. Студенттердің танымдық белсенділігін арттыру үшін инновациялық ғылыми-педагогикалық технологияларды қолдана отырып, сәндік-қолданбалы өнер саласындағы өзінің кәсіби қызметін талдау.
Білімі:
1. Кәсіби көркемдік білім беру саласындағы педагогикалық процесті ұйымдастыру мен басқарудың әдістерін, тәсілдерін, құралдарын білу
Дағдыларды мойындау мүмкіндігі
Ұсынылмайды
Дағды 2
Арнайы пәндер бойынша оқу-әдістемелік және ғылыми-педагогикалық процестерді ұйымдастыру және жүзеге асыру
Қабілеті:
1.Оқу-әдістемелік жұмысты жүргізу және әдістемелік құзыреттілікті дамыту
2. Кәсіби біліктілігін арттыру
3.Бакалавриат сабақтарын өткізу кезінде пәндік салада психологиялық-педагогикалық білім мен білімнің интеграциясын қамтамасыз ету
4. Студенттердің танымдық белсенділігін арттыру үшін инновациялық ғылыми-педагогикалық технологияларды қолдана отырып, сәндік-қолданбалы өнер саласындағы өзінің кәсіби қызметін талдау.
Білімі:

1. Методологии научных исследований
2. Роли предметного образования в профессиональной подготовке будущего специалиста как субъекта профессиональной деятельности.
Возможность признания навыка:
рекомендуется, не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Умение быстро принимать решения
Аналитическое мышление
Письменные коммуникативные навыки
Навык ведения переговоров
Творчество и креативность
Логическое рассуждение
Лидерство
Многозадачность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7
Художественный руководитель
7
Арт-директор
12. Карточка профессии "Художник по текстилю и ткачеству":
Код группы:
2334-0
Код наименования занятия:
2334-0-037
Наименование профессии:
Художник по текстилю и ткачеству
Уровень квалификации по ОРК:
8
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Об утверждении Реестра должностей гражданских служащих в сферах культуры, образования в области культуры, развития языков, архивного дела и документационного обеспечения управления, физической культуры и спорта Приказ и.о. Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 31 декабря 2015 года № 419. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23 февраля 2016 года № 13179.
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (докторантура PhD, ученая степень доктора PhD, степень доктора PhD по профилю, кандидата наук, доктора наук)
Специальность:
Декоративное искусство
Квалификация:
Художник по текстилю и ткачеству
Требования к опыту работы:
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
1432-0-010 Главный художник
1432-0-011 Главный художник по текстилю
Основная цель деятельности:
Изготовление уникальных и эксклюзивных изделий/работ декоративно-прикладного искусства.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Осуществление научно-исследовательской деятельности в области изобразительного искусства
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Осуществление научно-исследовательской деятельности в области изобразительного искусства
Навык 1
Осуществление анализа и сбора научной информации в области профессиональной деятельности
Умения:
1. Способен реализовать художественный проект в области декоративно-прикладного искусства на высоком профессиональном уровне.
2.Практиковать различные методы изучения и анализа многообразия проявлений декоративно-прикладного искусства.
3. Осуществлять системный анализ художественных явлений.
4. Планировать и реализовывать процесс научных исследований.
5. Формулировать и решать сложные задачи, возникающие в ходе профессиональной научно-исследовательской и педагогической деятельности.
6. Взаимодействовать в команде и быть способным в межличностной и межкультурной коммуникации.
Знания:
1. Закономерностей основных этапов историко-культурного развития Казахстана
2. Философско-эстетических концепций художественных стилей и проблемы интерпретации произведений в современном контексте
3. Современного состояния и тенденций развития изобразительного искусства.
4. Принципов организации и управления творческим процессом.
5. Психолого-педагогических аспектов преподавания в высшей школе.
6. Проблем взаимопроникновения национальных культурных традиций.

1. Ғылыми зерттеулер әдістемесі
2. Кәсіби қызметтің субъектісі ретінде болашақ маманның кәсіби дайындығындағы пәндік білімнің рөлі.
Дағдыларды мойындау мүмкіндігі
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Тез шешім қабылдай білу.
Аналитикалық ойлау.
Жазбаша қарым-қатынас дағдылары.
Келіссөздер жүргізу дағдысы
Шығармашылық және шығармашылық.
Логикалық пайымдау.
Көшбасшылық.
Көп тапсырма.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ шеңберіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7
Көркемдік жетекші
7
Арт-директор
12. Кәсіптің карточкасы "Текстиль және тоқыма суретшісі"
Топ коды:
2334-0
Сабақ атауының коды:
2334-0-037
Кәсіптің атауы:
Текстиль және тоқыма суретшісі
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
8
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
БТБА, КС және т. б. үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Мемлекеттік мәдениет ұйымдары басшыларының, мамандарының және басқа да қызметкерлерінің лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2017 жылғы 17 шілдедегі № 209 бұйрығы (Нормативтік-құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеуіндегі тізбесінде № 15495 болып тіркелген)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (PhD докторантура, PhD докторы ғылыми дәрежесі, бейіні бойынша PhD докторы, ғылым кандидаты, ғылым докторы)
Мамандық:
Сәндік өнер
Біліктілік:
Текстиль және тоқыма суретшісі
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Талап етілмейді
Бейресми және ақпараттық біліммен байланыс:
1432-0-010 бас суретшісі
1432-0-011 Бас текстиль суретшісі
Кәсіптің басқа мүмкін атаулары:
Бірегей және эксклюзивті бұйымдар/сәндік-қолданбалы өнер туындыларын жасау.
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Бейнелеу өнері саласында ғылыми-зерттеу қызметін жүзеге асыру
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Бейнелеу өнері саласында ғылыми-зерттеу қызметін жүзеге асыру
Дағды 1
Кәсіби қызмет саласында ғылыми ақпаратты талдау мен жинауды жүзеге асыру
Қабілеті:
1. Сәндік-қолданбалы өнер саласындағы көркемдік жобаны жоғары кәсіби деңгейде жүзеге асыруға қабілетті.
2. Сәндік-қолданбалы өнердің әртүрлі көріністерін зерттеу мен талдаудың әртүрлі әдістерін қолданады.
3. Көркемдік құбылыстарға жүйелі талдау жүргізу.
4. Ғылыми зерттеулер процесін жоспарлау және жүзеге асыру.
5. Кәсіби ғылыми-зерттеу және педагогикалық қызмет барысында туындайтын күрделі міндеттерді тұжырымдау және шешу.
6. Командада өзара әрекеттесу және тұлғааралық және мәдениетаралық қарым-қатынаста қабілетті болу.
Білімі:
1. Қазақстанның тарихи-мәдени дамуының негізгі кезеңдерінің заңдылықтары.
2.Көркем стильдердің философиялық және эстетикалық тұжырымдамалары және қазіргі контекстегі шығармаларды түсіндіру мәселелері
3. Қазіргі жағдай мен даму үрдістері және бейнелеу өнері.
4. Шығармашылық процесті ұйымдастыру және басқару принциптері.
5. Жоғары мектепте оқытудың психологиялық-педагогикалық аспектілері.
6. Ұлттық мәдени дәстүрлердің өзара ену мәселелері.

7. Системы мироощущения и миропонимания и их отображение средствами изобразительных искусств.
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Навык 2
Проведение научных исследований в области декоративно-прикладного искусства
Умения:
1. Владеет концепциями и моделями развития науки.
2. Владеет методологическими принципами, структурой и оформлением результатов собственного научного исследования.
3. Владеет методами различных научных исследований основных категорий научно-познавательной деятельности.
4. Владеет основными теоретико-методологическими основами и принципами организации научно-исследовательской работы
Знания:
1. Проблем становления истории и философии науки, его актуальные вопросы, принципы и методы научной деятельности, структуру развития науки в динамике культуры
Возможность признания навыка:
Не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Логическое рассуждение
Мультикультурность и открытость
Проведение опросов и исследований
Работа с электронными таблицами
Структурированное решение проблем
Построение бизнес-моделей
Критическое мышление
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
8
Руководитель проектами в области искусства
8
Руководитель, заведующий структурного подразделения организации культуры (студии / отдела / секции / части / цеха)
Глава 4. Технические данные профессионального стандарта
13. Наименование государственного органа:
Министерство культуры и информации Республики Казахстан
Исполнитель:
Борамбаев Нурбек Медерович, +7 (705) 160 57 01,
14. Организации (предприятия) участвующие в разработке:
Руководитель проекта:
Организация: Главный научный сотрудник Научно-исследовательского института филиала республиканского государственного казенного предприятия "Государственный музей "Центр сближения культур" "Казахстана" Жумадилова Дарья Ертаевна, e-mail: daria_131_168@mail.ru. Номер телефона: +7 (705) 708 72 22
Эксперты-разработчики:
1) Республиканское государственное учреждение "Казахская национальная академия искусств имени Темирбека Жургенова"
Базарбаева Р.Е.-КазНАИ
e-mail: bazarbaeva_r@mail.ru
тел: +77775645298
Талдыбаева А.С. – КазНАИ
e-mail: 07_tas@mail.ru
тел: +77071174799
Гизатова Г.Б.- КазНАИ
e-mail: gbisen@list.ru
тел: +7 701 4949 556
2) Республиканское государственное учреждение "Казахский национальный университет искусств"
Самарканова Ф.С.
e-mail: farida.samarkanova.75@mail.ru
тел: +77056512228
15. Отраслевой совет по профессиональным квалификациям: 10 января 2024 года.
16. Национальный орган по профессиональным квалификациям: 2 ноября 2023 года.

7. Дүниетаным және дүниетаным жүйелерімен оларды бейнелеу өнері құралдарымен көрсету.
Дағдыларды мойындау мүмкіндігі
ұсынылады / ұсынылмайды
Дағды 2
Сәндік-қолданбалы өнер саласында ғылыми зерттеулер жүргізу
Қабілеті:
1. Ғылымды дамытудың тұжырымдамалары мен модельдерін меңгереді.
2. Өзінің ғылыми зерттеу нәтижелерінің әдіснамалық принциптерін, құрылымын және ресімдеуін меңгерген.
3. Ғылыми-танымдық қызметтің негізгі категорияларын әртүрлі ғылыми зерттеу әдістерін меңгереді.
4. Ғылыми-зерттеу жұмысын ұйымдастырудың негізгі теориялық-әдіснамалық негіздері мен принциптерін меңгереді
Білімі:
1. Ғылым тарихы мен философиясының қалыптасу мәселелері, оның өзекті мәселелері, ғылыми қызметтің принциптері мен әдістері, мәдениет динамикасындағы ғылымның даму құрылымы
Дағдыларды мойындау мүмкіндігі
Ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Логикалық ойлау;
Көп мәдениеттілік және ашықтық;
Сауалнамалар мен зерттеулер жүргізу;
Электрондық кестелермен жұмыс;
Құрылымдық есептерді шешу;
Бизнес модельдерін құру;
Сыни тұрғыдан ойлау.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ шеңберіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Кәсіптің атауы:
8
Өнер саласындағы жобалардың жетекшісі
8
Мәдениет ұйымының құрылымдық бөлімшесінің (студия / бөлім / секция / бөлім / цех) басшысы / меңгерушісі
4-тарау. Кәсіптік стандарттың техникалық деректері
13. Мемлекеттік органның атауы:
Қазакстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлігі
Орындаушы:
Борамбаев Нурбек Медерович, +7 (705) 708 72 22, n.borambaev@msm.gov.kz
14. Әзірлеуге қатысатын ұйымдар (кәсіпорындар):
Жоба жетекшісі:
Ұйым: "Мәдениеттерді жақындастыру орталығы" мемлекеттік музейі" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорнының филиалы ғылыми-зерттеу институтының бас ғылыми қызметкер Жумадилова Дарья Ертайқызы, e-mail: daria_131_168@mail.ru. телефон нөмірі: +7 (705) 708 72 22.
Сарапшы әзірлеушілер:
1) "Темірбек Жүргенов атындағы Қазақ ұлттық өнер академиясы республикалық мемлекеттік мекемесі"
Базарбаева Р.Е.-КазНАИ
e-mail: bazarbaeva_r@mail.ru
тел:+77775645298
Талдыбаева А.С. – КазНАИ
e-mail: 07_tas@mail.ru
тел: +77071174799
Гизатова Г.Б.- КазНАИ
e-mail: gbisen@list.ru
тел: +7 701 4949 556
2) "Қазақ ұлттық өнер университеті" республикалық мемлекеттік мекемесі
Самарқанова Фарида Самиғоллақызы
e-mail: farida.samarkanova.75@mail.ru
тел: +77056512228
15. Кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңес: 2024 жылғы 10 қаңтар.
16. Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық орган: 2023 жылғы 2 қараша.

17. Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен": 15 февраля 2024 года.
18. Номер версии и год выпуска: версия 1, 2024 год.
19. Дата ориентировочного пересмотра: 2027 год.
Приложение 33
к приказу Министра
культуры и информации
Республики Казахстан
от 17 апреля 2024 года № 150
Профессиональный стандарт: "Художник-график"
Глава 1. Общие положения
1. Область применения профессионального стандарта: Художник-график (далее – профессиональный стандарт) разработан в соответствии с пунктом 5 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях", в том числе обучения персонала на предприятиях, признания профессиональной квалификации работников и выпускников организаций образования и решений широкого круга задач в области управления персоналом в организациях и на предприятиях, применяется в области Министерства культуры и информации Республики Казахстан.
2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) профессия – род занятий, осуществляемый физическим лицом и требующий определенной квалификации для его выполнения;
2) трудовая функция – набор взаимосвязанных действий, направленных на решение одной или нескольких задач процесса труда;
3) знание – изученная и усвоенная информация, необходимая для выполнения действий в рамках профессиональной задачи;
4) умение – способность физически и (или) умственно выполнять отдельные единичные действия в рамках профессиональной задачи;
5) компетенция – способность применять навыки, позволяющие выполнять одну или несколько профессиональных задач, составляющих трудовую функцию;
6) квалификация – признание ценности освоенных знаний, умений и компетенций для рынка труда, и дальнейшего образования, и обучения, дающее право на осуществление трудовой деятельности;
7) навык – способность применять знания и умения, позволяющая выполнять профессиональную задачу целиком.
3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) НРК – национальная рамка квалификаций;
2) ОРК – отраслевая рамка квалификаций;
3) ОКЭД – общий классификатор видов экономической деятельности;
4) ЕТКС – единый тарифно-квалификационный справочник;
5) КС – квалификационный справочник;
6) МСКО – Международная стандартная классификация образования.
7) КазНАИ – Казахская национальная академия искусств имени Темирбека.Жургенова.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Художник-график.
5. Код профессионального стандарта: R90020.
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
R Искусство, развлечения и отдых
90 Деятельность в области творчества, искусства и развлечений

17. "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы: 2024 жылғы 15 ақпан.
18. Нұсқа нөмірі және шығарылған жылы: нұсқа 1, 2024 жыл.
19. Бағдарлы қайта қарау күні: 2027 жыл.
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және ақпарат
министрінің
2024 жылғы 17 сәуірдегі
№ 150 бұйрығына
33-қосымша
Кәсіптік стандарт: "График-суретші"
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Кәсіптік стандарттың қолданылу аясы: "График-суретші" кәсіптік стандарты (бұдан әрі-кәсіби стандарт) "Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 5-тармағына сәйкес және кәсіпорындарда персоналды оқытуға, білім беру ұйымдары қызметкерлері мен түлектерінің кәсіптік біліктілігін тануға және ұйымдарда және ұйымдарда персоналды басқару саласындағы кең ауқымды міндеттерді шешу мақсатында әзірленіп, мәдениет саласында қолданылады.
2. Осы кәсіптік стандартта мынадай терминдер, анықтамалар мен қысқартулар қолданылады:
1) ақпараттық білім беру – білім беру ұйымдарынан және білім беру қызметтерін ұсынатын ұйымдардан тыс күнделікті қызмет барысында алынатын және оқыту нәтижелерін растайтын құжатты берумен сүйемелденбейтін білім беру түрі;
2) білім – кәсіптік міндет шеңберінде іс-әрекеттерді орындау үшін қажетті зерделенген және меңгерілген ақпарат;
3) дағды – кәсіби тапсырманы толығымен орындауға мүмкіндік беретін білім мен дағдыларды қолдану қабілеті;
4) мамандық – жеке тұлға жүзеге асыратын және оны орындау үшін белгілі бір біліктілікті талап ететін кәсіп түрі.
3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады:
1) ҰБШ – ұлттық біліктілік шеңбері;
2) СБШ – салалық біліктілік шеңбері;
3) ЭҚТЖЖ – экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші;
4) БТБА – Бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы;
5) БА – біліктілік анықтамалығы;
6) ББХСК – білім берудің халықаралық стандартты жіктемесі.
7) ҚазҰӨА – Темірбек Жүргенов атындағы Қазақ ұлттық өнер академиясы.
2-тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: График-суретші.
5. Кәсіптік стандарттың коды: R.90030.
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
R. Өнер, ойын-сауық және демалыс;
90 Шығармашылық, өнер және ойын-сауық саласындағы қызмет;

90.0 Деятельность в области творчества, искусства и развлечений
90.02 Деятельность, способствующая проведению культурно-зрелищных мероприятий
90.02.0 Деятельность, способствующая проведению культурно-зрелищных мероприятий.
7. Краткое описание профессионального стандарта: Деятельность скульпторов, художников, художников-мультипликаторов, граверов, офортистов и т.д., работающих индивидуально.
8. Перечень карточек профессий:
1) Художник - 4 уровень ОРК;
2) Художник - 6 уровень ОРК;
3) Художник-живописец - 7 уровень ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "Художник":
Код группы:
2651-2
Код наименования занятия:
2651-2-004
Наименование профессии:
Художник
Уровень квалификации по ОРК:
4
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 17 июля 2017 года № 209 "Об утверждении Типовых квалификационных характеристик должностей руководителей, специалистов и других служащих государственных организаций культуры" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15495)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Графический и мультимедийный дизайн
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Не требуется
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
2651-2-004 Художник
2651-3-001 Иллюстратор
2651-3-002 Инфографер
2651-3-003 Карикатурист
2651-3-004 Художник-иллюстратор
Основная цель деятельности:
Профессиональная творческая деятельность в сфере изобразительного искусства. Создание авторских графических работ.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Создание авторской художественной работы станковой графики
Дополнительные трудовые функции:
1. Совершенствование собственного творческого потенциала
Трудовая функция 1:
Создание авторской художественной работы станковой графики
Навык 1:
профессиональная задача): Применение практических и теоретических знаний и умений при создании работы станковой графики
Умения:
1. Владеть основами и видами станковой графики
2. Владеть технологией исполнения черно-белой и цветной линогравюры
3. Владеть технологией исполнения техники "сухая игла".
4. Владеть разными видами резьбы по линолеуму.
5. Применять материалы и инструменты для создания разных видов гравюр.
6. Различать свойства красок и вспомогательных материалов
7. Различать в композиции главное и второстепенное.

90.0 Шығармашылық, өнер және ойын-сауық саласындағы қызмет;
90.03 мәдени-ойын-сауық іс-шараларын өткізуге ықпал ететін қызмет.
4. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: Жеке дара жұмыс істейтін мүсіншілердің, суретшілердің, суретші-мультипликаторлардың, нақышшылардың, офорт шеберлерінің және т. б. қызметі.
5. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
1) Суретші (станокты графика) - 4 СБШ-нің деңгейі;
2) Суретші-график - 6 СБШ-нің деңгейі;
3) Суретші-график - 7 СБШ-нің деңгейі.
3-тарау. Кәсіптер карточкалары
9. Кәсіп карточкасы: "Суретші-кескіндемеші (станковист)"
Код:
2651-2-004
Топ коды:
2651-2
Мамандық:
Суретші (станокты графика)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
4
СБШ бойынша біліктілік деңгейшесі
-
БТБА, БА және т. б. үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі
"Мемлекеттік мәдениет ұйымдары басшыларының, мамандарының және басқа да қызметкерлерінің лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2017 жылғы 17 шілдедегі № 209 бұйрығы (Нормативтік-құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеуіндегі тізбесінде № 15495 болып тіркелген)
Кәсіби білім деңгейі
Техникалық және кәсіптік білім беру
Бейресми және информалды біліммен байланыс
Талап етілмейді
Мамандықтың басқа мүмкін атаулары:
2651-2-004 Суретші;
2651-3-001 Иллюстратор;
2651-3-002 Инфографер;
2651-3-003 Карикатурашы;
2651-3-004 Суретші-иллюстратор.
Қызметтің негізгі мақсаты:
Бейнелеу өнері саласындағы кәсіби шығармашылық қызмет. Авторлық графикалық жұмыстарды жасау.
Еңбек функциялары:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Станокты графика саласында авторлық өнер туындысын жасау ("құрғақ ине", линогравюра, экслибристер және т.б.)
2. Өзінің шығармашылық әлеуетін жетілдіру.
Қосымша еңбек функциялары:
-
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Қосымша еңбек функциялары:
1 Еңбек функциясы:
Станокты графика саласында авторлық өнер туындысын жасау
1-дағды
(кәсіби міндет):
Станокты графика жұмысын жасау кезінде тәжірибелік және теориялық білім мен дағдыларды қолдану
Дағдылар:
1. Станокты графиканың негіздері мен түрлерін меңгеру
2. Ақ-қара және түрлі-түсті линогравюралардың орындалу технологиясын меңгеру
3. "Құрғақ ине" техникасының орындалу технологиясын меңгеру.
4. Линолеумге нақыштар салудың әртүрлі түрлерін меңгеру.
5. Әр түрлі гравюраларды жасау үшін материалдар мен құралдарды қолдану.
6. Бояулар мен көмекші материалдардың қасиеттерін ажырату
7. Композицияда бастыны және қосалқыны ажырату.

8. Соблюдать технологию печатания гравюр на станке
Знания:
1. Истории возникновения станковой графики.
2. Знать различие стилей, видов и жанров изобразительного искусства.
3. Знать различие основных видов гравюр.
4. Знать основы линейно-воздушной перспективы, пластической анатомии, законов композиции.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
профессиональная задача): Профессиональное владение средствами рисунка, живописи, композиции
Умения:
1. Правильно закомпоновать изображение на заданном формате.
2. Правильно построить форму с учетом знаний линейной перспективы.
3. Передать объем формы с помощью знаний о свето-теневой моделировке.
4. Грамотно изобразить анатомическую голову человека (череп), скелет, части лица (гипс), портрет, фигуру человека со знанием анатомии, правил построения и свето-теневой моделировки.
5. Работать в технике акварельной живописи.
6. Работать в технике гуашевой, темперной и масляной живописи.
7. Компоновать натюрморт, портрет, фигуру на заданном формате и применить знания живописных приемов.
8. Передать плановость, материальность, целостность восприятия в натюрморте.
9. Моделировать объҰм, лепку больших форм цветом и тоном в портрете и фигуре.
10. Передать колористическое единство в постановках.
11. Смешивать цвета и краски.
12. Создавать различные композиции по живописи
Знания:
1. Основных законов композиции в рисунке, построения формы и ее конструкции, распределении светотени по форме.
2. Понятий о пропорции.
3. Анатомии в изображении натуры.
4. Рисунка в живописи.
5. Видов и жанров живописи.
6. Цвета и тона в живописи.
Возможность признания навыка:
-
Навык 3:
профессиональная задача): Производственная деятельность в области художественного творчества
Умения:
1. Развивать самостоятельный творческий подход к работе.
2. Развивать образно-художественное мышление.
3. Владеть приемами графического решения композиции.
4. Применять в работе виды и жанры изобразительного искусства
5. Соблюдать в работе законы перспективы.
6. Различать в композиции главное и второстепенное.
7. Применять в работе законы композиции.
8. Уметь грамотно выполнять производственный процесс.
Знания:
1. Применение теоретических знаний в творческом процессе.
2. Последовательности выполнения работы, подчиняя второстепенные детали главному.
3. Знать различия свойства красок, лаков и вспомогательных материалов.
4. Технологию обработки материала.
5. Технологию изготовления графической работы.
Возможность признания навыка:
-
Дополнительная трудовая функция 1:
Совершенствование собственного творческого потенциала
Навык 1:
профессиональная задача): Ориентация на рынке профессионального труда с учетом требований современного менеджмента
Умения:
1. Находить и использовать экономическую информацию, необходимую для ориентации в своей профессиональной деятельности.
Знания:
1. Экономической ситуации в стране и за рубежом.

8. Станокта гравюраларды басып шығару технологиясын сақтау
Білім:
1. Станокты графиканың тарихын білу
2. Бейнелеу өнерінің стильдері, түрлері мен жанрларының айырмашылығын білу
3. Гравюралардың негізгі түрлерінің айырмашылығын білу
4. Сызықтық-әуе перспективасының, мүсінді анатомияның, композиция заңдарының негіздерін білу
Шеберлікті тану мүмкіндігі
ұсынылмайды
2-дағды
(кәсіби міндет):
Сурет, кескіндеме, композиция құралдарын кәсіби меңгеру
Дағдылар:
1. Суретті берілген пішімде дұрыс орналастыру.
2. Сызықтық перспективаны ескере отырып, пішінді дұрыс құру.
3. Сәуле мен көлеңкені үйлесімді үлгілеу туралы білімге сүйеніп пішінің көлемін жеткізе білу.
4. Анатомия, құрылым ережелері және сәуле мен көлеңкені үлгілеу туралы білімге сүйеніп, адамның анатомиялық басын (бас сүйегі), қаңқасын, бет бөліктерін (гипс), портретін, адам дене бітімін сауатты бейнелеу.
5. Акварельді кескіндеме техникасында жұмыс жасау
6. Гуашь, темпера және майлы кескіндеме техникасында жұмыс жасау.
7. Натюрмортты, портретті, пішінді берілген пішімде құрастыру және кескіндеме техникасы туралы білімді қолдану.
8. Натюрмортта қабылдаудың реттілігін, материалдылығын, тұтастығын жеткізу.
9. Портрет пен пішімде түс пен реңк көмегімен көлемді, үлкен пішіндердің үлгісін жасау.
10. Қойылымдарда реңктік бірлікті жеткізу.
11. Түстер мен бояуларды араластыру.
12. Кескіндемеде әртүрлі композициялар жасау
Білім:
1. Суреттегі композицияның негізгі заңдарын, пішін мен оның құрылымын, сәуле мен көлеңкенің пішін бойымен таралуын білу
2. Пропорция жайында ұғымдарды білу
3. Нақнұсқаны бейнелеудегі анатомияны білу
4. Кескіндемедегі суретті білу
5. Кескіндеме түрлері мен жанрларын білу
6. Кескіндемедегі түстер мен реңктерді білу
Шеберлікті тану мүмкіндігі
ұсынылмайды
3-дағды
(кәсіби міндет):
Көркем шығармашылық саласындағы өндірістік қызмет
Дағдылар:
1. Жұмысқа өзіндік шығармашылық көзқарасты дамыту.
2. Бейнелі-көркемдік ойлауды дамыту.
3. Композицияда графикалық шешім әдістерін меңгеру.
4. Жұмыс барысында бейнелеу өнерінің түрлері мен жанрларын қолдану
5. Жұмыс барысында перспектива заңдарын сақтау.
6. Композицияда бастыны және қосалқыны ажырату.
7. Жұмыс барысында композиция заңдарын қолдану.
8. Өндірістік үдерісті сауатты орындай білу.
Білім:
1. Шығармашылық үдерісте теориялық білімді қолдану
2. Қосалқы бөлшектерді бастысына бағындырып, жұмысты орындау реттілігін білу
3. Бояулардың, лактардың және қосалқы материалдардың қасиеттерінің айырмашылықтарын білу
4. Материалды өңдеу технологиясын білу
5. Графикалық жұмысты орындау технологиясын білу
Шеберлікті тану мүмкіндігі
ұсынылмайды
2 Еңбек функциясы:
Өзінің шығармашылық әлеуетін жетілдіру
1-дағды
(кәсіби міндет):
Қазіргі менеджмент талаптарын ескере отырып, кәсіби еңбек нарығындағы бағдар
Дағдылар:
1. Өзінің кәсіби қызметінде бағдарлау үшін қажетті экономикалық ақпаратты табу және пайдалану.
Білім:
1. Елдегі және шетелдегі экономикалық жағдайды білу

2. Правовых и нравственно-этических норм в сфере профессиональной деятельности.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Ориентация в сфере современного менеджмента сферы
Умения:
1. Отслеживание тенденции рынка изобразительного искусства
2. Понимать способы реализации творческих проектов
Знания:
1. Знать стратегию развития бизнеса.
2. Стоимость произведений искусства.
Возможность признания навыка:
-
Навык 3:
профессиональная задача): Владеть теоретическими знаниями при анализе произведений искусства
Умения:
1. Описать, анализировать и находить особенности произведений художников-графиков.
2. Определять особенности графического искусства.
Знания:
1. Искусства древнего Казахстана.

2. Кәсіби қызмет саласындағы құқықтық және моральдық-этикалық нормаларды білу
Шеберлікті тану мүмкіндігі
ұсынылмайды
2-дағды
(кәсіби міндет):
Монументалды өнер саласының қазіргі менеджменті аясындағы бағдар
Дағдылар:
1.Бейнелеу өнері нарығының үрдістерін қадағалау
2. Шығармашылық жобаларды іске асыру тәсілдерін түсіну
Білім:
1. Бизнесті дамыту стратегиясын білу.
2. Өнер туындыларының құнын білу.
Шеберлікті тану мүмкіндігі
ұсынылмайды
3-дағды
(кәсіби міндет):
Өнер туындыларын талдау кезінде теориялық білімге ие болу
Дағдылар:
1. Суретші-графиктердің туындыларының ерекшеліктерін анықтау, сипаттау және талдау
2. Графика өнерінің ерекшеліктерін анықтау
Білім:
1. Ежелгі Қазақстанның өнерін білу

2651-2-004
Наименование профессии:
Художник
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 17 июля 2017 года № 209 "Об утверждении Типовых квалификационных характеристик должностей руководителей, специалистов и других служащих государственных организаций культуры" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15495)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Искусство
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Не требуется
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
2651-2-004 Художник
Основная цель деятельности:
Профессиональная творческая деятельность в сфере изобразительного искусства. Создание профессиональных авторских произведений графического искусства.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Создание авторского художественного произведения в области графического искусства
2. Совершенствование собственного творческого потенциала
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Создание авторского художественного произведения в области графического искусства
Навык 1:
Применение практических и теоретических знаний и умений в области графического искусства
Умения:
1. Работать с различными графическими материалами
Знания:
1. Теории цвета и колористики, перспективы, пластической анатомии,
2. Техники и технологии работы с графическими материалами.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Профессиональное владение средствами рисунка, живописи, композиции
Умения:
1. Организации пространства средствами линеарного, светотеневого, тонального рисунка.
2. Организации пространства формата.
3. Применения разнообразных техник и технологий рисунка и живописи для работы в разных жанрах.
4. Владение навыками использования живописи.
5. Решения средствами композиции смысловых, образных, выразительных задач произведения.
Знания:
1. Конструктивно-пластических законов, выявления логики построения формы.
2. Теории композиции.
3. Графической техники для образного воплощения композиционной идеи.
Возможность признания навыка:
-
Навык 3:
Производственная деятельность в области графического искусства
Умения:
1. Владеть профессиональными навыками применения графической техники для образного воплощения композиционной идеи произведения.
2. Воплощения в композиционно-образной структуре графического произведения своих художественно-эстетических принципов,
3. Исполнения графического листа или серии графических листов в выбранной графической технике.

2651-2-004
Топ коды:
2651-2
Мамандық:
График-суретші
СБШ бойынша біліктілік деңгейі
6
СБШ бойынша біліктілік деңгейшесі
-
БТБА, БА және т. б. үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі
"Мемлекеттік мәдениет ұйымдары басшыларының, мамандарының және басқа да қызметкерлерінің лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2017 жылғы 17 шілдедегі № 209 бұйрығы (Нормативтік-құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеуіндегі тізбесінде № 15495 болып тіркелген)
Кәсіби білім деңгейі
Жоғары
Бейресми және информалды біліммен байланыс
-
Мамандықтың басқа мүмкін атаулары:
2651-2-004 Суретші
Қызметтің негізгі мақсаты:
Бейнелеу өнері саласындағы кәсіби шығармашылық қызмет. Графика өнерінің кәсіби авторлық туындыларын жасау.
Еңбек функциялары:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Графика өнері саласында авторлық өнер туындысын жасау.
2. Өзінің шығармашылық әлеуетін жетілдіру.
Қосымша еңбек функциялары:
-
Еңбек функцияларының сипаттамасы:
1 Еңбек функциясы:
Графика өнері саласында авторлық көркем шығарма жасау
1-дағды
(кәсіби міндет):
Графика өнері саласында тәжірибелік және теориялық білім мен дағдыларды қолдану
Дағдылар:
1. Әр түрлі графикалық материалдармен жұмыс жасау
Білім:
1. Түс және реңк, перспектива теориялары, мүсіндік анатомияны білу
2. Графикалық материалдармен жұмыс істеу әдістері мен технологияларын білу
Шеберлікті тану мүмкіндігі
ұсынылмайды
2-дағды
(кәсіби міндет):
Сурет, кескіндеме, композиция құралдарын кәсіби меңгеру
Дағдылар:
1. Сызық басымдығы, сәуле мен көлеңке үйлесімдігі, реңктік сурет арқылы кеңістікті ұйымдастыру.
2. Пішім кеңістігін ұйымдастыру.
3. Әр түрлі жанрларда жұмыс жасау үшін сурет пен кескіндеменің әртүрлі әдістері мен технологияларын қолдану.
4. Кескіндемені пайдалану дағдыларын меңгеру.
5. Туындының мағыналық, бейнелі, мәнерлі міндеттерін композиция әдістері арқылы орындау
Білім:
1. Құрылымдық-пластика заңдарын, пішіннің қалыптасу логикасын анықтау жолдарын білу
2. Композиция теорияларын білу
3.Композициялық идеяны бейнелі түрде жүзеге асыруға арналған графика техникасын білу
Шеберлікті тану мүмкіндігі
ұсынылмайды
3-дағды
(кәсіби міндет):
Графика өнері саласындағы өндірістік қызмет
Дағдылар:
1. Туындының композициялық идеясын бейнелі түрде жүзеге асыру үшін графика техникасын қолданудың кәсіби дағдыларын меңгеру.
2. Графика туындысының композициялық-бейнелі құрылымында өзіндік көркемдік-эстетикалық қағидаттарды жүзеге асыру.
3. Графика парағы немесе графика парақтары топтамасының таңдалып алынған графика техникасында орындалуы.

4. Владеть профессиональными навыками работы с различными техниками тиражной печатной графики (линогравюра, ксилография и др.).
5. Владеть навыками анализа производственных процессов в области графического искусства.
6. Владеть навыками работы с компьютерными программами: Adobe Photoshop, CorelDRAW, PhotoScape, Adobe Illustrator и другими.
Знания:
1. Изобразительно-выразительных возможностей рисунка.
2. Классических композиционных решений, законов построения шрифта и шрифтовой композиции.
3. Видов графических материалов и возможностей их применения.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Совершенствование собственного творческого потенциала
Навык 1:
Ориентация на рынке профессионального труда с учетом требований современного менеджмента
Умения:
1. Владение принципами, методами, средствами реализации возможностей предпринимательства в сфере изобразительного искусства
Знания:
1. Состояния художественного рынка и его системы.
2. Сферы предложения и спроса на произведения искусства.
3. Стоимости произведений искусства.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Анализ произведений изобразительного искусства
Умения:
1. Методического анализа конкретного авторского произведения.
2. Аналитического обоснования различных процессов в художественном творчестве с целью использования в профессиональной деятельности.
Знания:
1. Истории изобразительного искусства.
2. Стилей, направлений и жанров в изобразительном искусстве.
3. Проблем взаимопроникновение национальных культурных традиций.

4. Таралымдық баспа графикасының (линогравюра, ксилография және т.б.) түрлі техникаларымен жұмыс жасаудың кәсіби дағдыларын меңгеру.
5. Графика өнері саласындағы өндірістік үдерістерді талдау дағдыларын меңгеру.
6. Adobe Photoshop, CorelDRAW, Photoshop, Adobe Illustrator және т.б. компьютерлік бағдарламалармен жұмыс жасау дағдыларын меңгеру.
Білім:
1. Сурет өнерінің көркемдік-бейнелік мүмкіндіктерін білу
2. Классикалық композициялық шешімдерді, қаріп құру заңдарын және қаріптік композицияны білу
3. Графикалық материалдардың түрлері және оларды қолдану мүмкіндіктерін білу
Шеберлікті тану мүмкіндігі
ұсынылмайды
2 Еңбек функциясы:
Өзінің шығармашылық әлеуетін жетілдіру
1-дағды
(кәсіби міндет):
Қазіргі менеджмент талаптарын ескере отырып, кәсіби еңбек нарығындағы бағдар
Дағдылар:
1. Бейнелеу өнері саласындағы кәсіпкерліктің мүмкіндіктерін іске асыру қағидаттарын, әдістерін, құралдарын меңгеру.
Білім:
1. Өнер нарығының жағдайы және оның жүйесін білу
2. Өнер туындыларына сұраныс пен ұсыныс салаларын білу
3. Өнер туындыларының құнын білу
Шеберлікті тану мүмкіндігі
ұсынылмайды
2-дағды
(кәсіби міндет):
Бейнелеу өнері туындыларын талдау
Дағдылар:
11. Нақты авторлық шығарманы әдістемелік талдау.
2. Кәсіби қызметте пайдалану мақсатында көркем шығармашылықтағы әртүрлі үдерістерді талдамдық негіздеу
Білім:
1. Бейнелеу өнері тарихын білу
2. Бейнелеу өнеріндегі стильдер, бағыттар мен жанрларды білу
3. Ұлттық мәдени дәстүрлердің өзара ену мәселелерін білу

3) ОКЭД – общий классификатор видов экономической деятельности;
4) ЕТКС – единый тарифно-квалификационный справочник;
5) КС – квалификационный справочник.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Художник-декоратор.
5. Код профессионального стандарта: R90020.
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
R Искусство, развлечения и отдых;
90 Деятельность в области творчества, искусства и развлечений;
90.0 Деятельность в области творчества, искусства и развлечений;
90.02 Деятельность, способствующая проведению культурно-зрелищных мероприятий;
90.02.0 Деятельность, способствующая проведению культурно-зрелищных мероприятий.
7. Краткое описание профессионального стандарта: Реализация творческих замыслов художника-постановщика по декорационному решению театральных постановок/фильма/ массово-культурных мероприятий.
8. Перечень карточек профессий:
Художник-декоратор - 4 уровень ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "Художник-декоратор":
Код группы:
2654-4
Код наименования занятия:
2654-4-015
Наименование профессии:
Художник-декоратор
Уровень квалификации по ОРК:
4
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 17 июля 2017 года № 209 "Об утверждении Типовых квалификационных характеристик должностей руководителей, специалистов и других служащих государственных организаций культуры" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15495)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Художественный труд
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
2654-4-013 Художник-бутафор;
Основная цель деятельности:
Профессиональная творческая деятельность в сфере изобразительного искусства. Воплощение творческого замысла в авторских произведениях декорационного искусства.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Участие в разработке эскиза декорации постановки
2. Разработка планировки декорационных и съемочных объектов, детали архитектурных элементов декораций, эскизы мебели, чертежи к декорационным объектам, а также описания работы по их сооружению
3. Осуществление подбора соответствующих эскизам художника-постановщика мебели, реквизита, материалов для отделки декораций
Дополнительные трудовые функции:
1. Участие в изготовлении и сооружении декорационных объектов

3) ЭҚТЖЖ – экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші;
4) БТБА – бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы;
5) БА – біліктілік анықтамалығы.
2-тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: Суретші-декоратор.
5. Кәсіптік стандарттың коды: R90020.
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
R Өнер, ойын-сауық және демалыс;
90 Шығармашылық, өнер және ойын-сауық саласындағы қызмет;
90.0 Шығармашылық, өнер және ойын-сауық саласындағы қызмет;
90.02 Мәдени-ойын-сауықтық іс-шараларды өткізуге мүмкіндік беретін қызмет;
90.02.0 Мәдени-ойын-сауықтық іс-шараларды өткізуге мүмкіндік беретін қызмет.
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: Театр қойылымдарының/ фильмнің/бұқаралық-мәдени іс-шаралардың декорациялық шешімі бойынша қоюшы-суретшінің шығармашылық идеяларын іске асыру.
8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
Суретші-декоратор - 4 СБШ-нің деңгейі.
3-тарау. Кәсіптер карточкалары
9. Кәсіптің карточкасы "Суретші-декоратор":
Топтың коды:
2654-4
Қызмет атауының коды:
2654-4-015
Кәсіптің атауы:
Суретші-декоратор
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Мемлекеттік мәдениет ұйымдары басшыларының, мамандарының және басқа да қызметкерлерінің лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2017 жылғы 17 шілдедегі № 209 бұйрығы (Нормативтік-құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеуіндегі тізбесінде № 15495 болып тіркелген)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Көркем еңбек
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2654-4-013 Суретші-бутафор
Қызметтің негізгі мақсаты:
Бейнелеу өнері саласындағы кәсіби шығармашылық қызмет. Автордың сәндік-қолданбалы өнер туындыларындағы шығармашылық идеяның жүзеге асуы.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Қойылым декорациясының эскизін әзірлеуге қатысу
2. Декорациялық және түсірілім объектілерінің орналасуын, декорациялардың архитектуралық элементтерінің бөлшектерін, жиһаздың эскиздерін, декорациялық объектілерге сызбаларды, сондай-ақ олардың құрылысы бойынша жұмыстың сипаттамаларын әзірлеу
3. Қоюшы-суретшінің эскиздеріне сәйкес жиһаздарды, реквизиттерді, декорацияларды безендіруге арналған материалдарды таңдауды жүзеге асыру
Қосымша еңбек функциялары:
1. Декорациялық құрылыстарды дайындауға және салуға қатысу

2. Контроль целостности декорационных объектов и реквизита во время использования их в постановке
3. Реставрация декорационных объектов и реквизита
Трудовая функция 1:
Участие в разработке эскиза декорации постановки
Навык 1:
Участие в создании сценографического решения постановки совместно с художником-постановщиком
Умения:
1. Уметь анализировать произведения литературы.
2. Уметь работать с постановочной частью.
3. Владеть техникой рисования, живописи.
4. Работать в графических редакторах.
Знания:
1. Основы и история материальной культуры и театрально-декорационного искусства.
2. Знать и понимать цели и методы художественного решения сценического пространства.
3. Основы театральной композиции.
4. Статика и динамика.
5. Ритм, метр.
6. Контраст и нюанс.
7. Стилизация. Виды стилизаций.
8. Монокомпозиция.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Разработка планировки декорационных и съемочных объектов, детали архитектурных элементов декораций, эскизы мебели, чертежи к декорационным объектам, а также описания работы по их сооружению
Навык 1:
Выполнение технических эскизов, чертежей
Умения:
1. Владеть навыками черчения.
2. Владеть техническим арсеналом оборудования сцены.
3. Использовать современные специальные компьютерные программы и знания основ графического дизайна.
4. Уметь макетировать.
Знания:
1. Понятие о масштабе.
2. Основы архитектуры.
3. Основные принципы изображения декорации.
4. Специфика построения пространства.
5. Симметрия и ассиметрия.
6. Колористика, законы световых сочетаний и перспективы.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Описание процесса построения и сооружения театральных декораций
Умения:
1. Эскизирование фактуры декорационного изделия.
2. Составлять техническое задание для художников-декораторов и художников-бутафоров.
Знания:
1. Современные технологии художественного оформления спектакля.
2. Особенности построения и сооружения каркасных и бескаркасных декорационных и бутафорских изделий.
3. Особенности живописно-декоративных и бутафорских работ в театре.
4. Стили и направления театрально-декорационного искусства.
5. Декор и орнамент. Классификация орнамента.
6. Законы построения орнаментальных композиций.
7. Виды раппорта.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 3:
Осуществление подбора соответствующих эскизам художника-постановщика мебели, реквизита, материалов для отделки декораций
Навык 1:
Определение необходимых фактур, средств выразительности, материалов
Умения:
1. Уметь подбирать для композиционного решения экономически выгодные материалы.

2. Декорациялық объектілер мен реквизиттердің қойылымда пайдалану кезінде олардың тұтастығын бақылау
3. Декорациялық объектілер мен реквизиттерді қалпына келтіру
Еңбек функциясы 1:
Қойылым декорациясының эскизін әзірлеуге қатысу
Дағды 1:
Қоюшы-суретшімен (сценографпен) бірлесіп қойылымның сценографиялық шешімін жасауға қатысу
Машықтар:
1. Әдебиет туындыларын талдай білу.
2. Сахналанған бөлікпен жұмыс істей білу.
3. Сурет салу, кескіндеме техникасын меңгеру.
4. 4. Графикалық редакторларда жұмыс істеу.
Білімдер:
1. Материалдық мәдениет пен театр-сәндік өнердің негіздері мен тарихы.
2. Сахна кеңістігін көркемдік шешудің мақсаты мен әдістерін білу және түсіну.
3. Театрлық композиция негіздері.
4. Статика және динамика.
5. Ритм, метр.
6. Контраст және нюанс.
7. Стилизация. Сәндеу түрлері.
8. Монокомпозиция.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Декорациялық және түсірілім объектілерінің орналасуын, декорациялардың архитектуралық элементтерінің бөлшектерін, жиһаздың эскиздерін, декорациялық объектілерге сызбаларды, сондай-ақ олардың құрылысы бойынша жұмыстың сипаттамаларын әзірлеу
Дағды 1:
Техникалық эскиздерді, сызбаларды орындау
Машықтар:
1. Сурет салу дағдыларын меңгеру.
2. Сахна жабдықтарының техникалық арсеналын меңгеру
3. Заманауи арнайы компьютерлік бағдарламаларды және графикалық дизайн негіздерін білу.
4. Макет жасай білу.
Білімдер:
1. Масштаб туралы түсінік.
2. Сәулет негіздері.
3. Декорацияны бейнелеудің негізгі принциптері.
4. Кеңістік құрылысының ерекшелігі.
5. Симметрия және асимметрия.
6. Колористика, түс комбинациясының заңдары және перспективалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Театр декорацияларын салу және салу процесінің сипаттамасы
Машықтар:
1. Декоративті бұйымның құрылымын эскиздеу.
2. Декоративті суретшілер мен бутафор суретшілеріне техникалық тапсырманы құрастыру.
Білімдер:
1. Спектакльді көркемдік безендірудің заманауи технологиялары.
2. Қаңқа және қаңқасыз декорациялық және бутафорлық бұйымдарды салу ерекшеліктері.
3. Театрдағы көркем-сәндік және бутафорлық жұмыстардың ерекшеліктері.
4. Театр-сәндік өнердің стильдері мен бағыттары.
5. Декорация және ою-өрнек. Ою-өрнек классификациясы.
6. Ою-өрнек композицияларының жасалу заңдылықтары.
7. Раппорт түрлері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 3:
Қоюшы-суретшінің эскиздеріне сәйкес жиһаздарды, реквизиттерді, декорацияларды безендіруге арналған материалдарды таңдауды жүзеге асыру
Дағды 1:
Қажетті текстураларды, өрнек құралдарын, материалдарды анықтау
Машықтар:
1. Композициялық шешім үшін экономикалық тиімді материалдарды таңдай білу.

2. Уметь составлять проектно-сметную документацию.
Знания:
1. Основы экономики и менеджмента в сфере исполнительских искусств.
Возможность признания навыка:
-
Дополнительная трудовая функция 1:
Участие в изготовлении и сооружении декорационных объектов
Навык 1:
Организация процесса изготовления и сооружения декорации и его художественного оформления
Умения:
1. Владеть технологией изготовления сценических декораций.
2. Владеть навыками принятия авторских решений художественного, технологического и организационного характера в условиях производства.
3. Руководить работой живописно-декорационного цеха (участка, мастерской), определять его художественную и технологическую политику, совершенствовать декорационное производство.
4. Уметь работать с различными строительными, лакокрасочными, соединительными материалами.
5. Уметь создавать объекты декорации. 6. Уметь расписывать театральные декорации.
7. Уметь изготавливать бутафорские изделия, объемные детали.
8. Уметь расписывать бутафорские изделия.
9. Владеть технологией эксплуатации строительных инструментов.
Знания:
1. Технологические приемы создания декорации в условиях современного театрального производства.
2. Свойства и характеристики пиломатериалов и металлических материалов.
3. Технология театрально-декорационных материалов, химического крашения и художественной росписи тканей.
4. Свойства красок с различным составом и способы их приготовления.
5. Технология и особенности написания театрально-декорационной живописи в пространстве сцены.
Возможность признания навыка:
-
Дополнительная трудовая функция 2:
Контроль целостности декорационных объектов и реквизита во время использования их в постановке
Навык 1:
Быстрая починка и реставрация декорационных изделий, бутафории и реквизита при их порче во время их эксплуатации
Умения:
1. Уметь быстро выявлять и устранять дефекты и поломки декорационных и бутафорских изделий.
2. Уметь работать с различными моментальными соединительными материалами (клей, лак).
3. Уметь находить решения по предотвращению повторной поломки декорационных и бутафорских изделий.
Знания:
1. Свойства взаимозаменяемых и аналогичных материалов.
2. Особенности техники безопасности при проведении монтажных, ремонтных и восстановительных работ на сцене.
Возможность признания навыка:
-
Дополнительная трудовая функция 3:
Реставрация декорационных объектов и реквизита
Навык 1:
Реставрация декорационных объектов и бутафорских изделий после эксплуатации
Умения:
1. Уметь визуально выявлять поломки и внешние дефекты декорационных и бутафорских изделий.
2. Подбирать оптимальные методики и материалы для восстановления предметов.
3. Уметь устранять поломки в конструкции декорационных изделий.
3. Уметь устранять внешние дефекты художественно-декорационных и бутафорских изделий.

2. Жобалау-сметалық құжаттаманы құра білу.
Білімдер:
1. Орындаушылық өнер саласындағы экономика және менеджмент негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Қосымша еңбек функциясы 1:
Декорациялық құрылыстарды дайындауға және салуға қатысу
Дағды 1:
Декорацияны дайындау және құрылыстарды салу процесін және оның көркемдік безендірілуін ұйымдастыру
Машықтар:
11. Сахналық декорация жасау технологиясын меңгеру.
2. Өндіріс жағдайында көркемдік, технологиялық және ұйымдастырушылық сипаттағы авторлық шешімдер қабылдау дағдыларын меңгеру.
3. Кескіндеме-декорация цехының (учаскесінің, шеберханасының) жұмысына басшылық жасау, оның көркемдік және технологиялық саясатын айқындау, декорация өндірісін жетілдіру.
4. Әр түрлі құрылыс, бояу, байланыстырушы материалдармен жұмыс істей білу.
5. Декорация нысандарын жасай білу.
6. Театр декорацияларын бояй білу.
7. Бутафорлық бұйымдарды, көлемді бөлшектерді жасай білу.
8. Бутафорлық бұйымдарды бояй білу.
9. Құрылыс құралдарын пайдалану технологиясын меңгеру.
Білімдер:
11. Заманауи театр өндірісінде декорация жасаудың технологиялық әдістері.
2. Ағаш пен металл материалдарының қасиеттері мен сипаттамалары.
3. Театр және декорация материалдарының, химиялық бояудың және маталарды көркем бояудың технологиясы.
4. Әр түрлі құрамы бар бояулардың қасиеттері және оларды дайындау әдістері.
5. Сахна кеңістігінде театр және декоративті кескіндеме жазудың технологиясы мен ерекшеліктері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Қосымша еңбек функциясы 2:
Декорациялық объектілер мен реквизиттердің қойылымда пайдалану кезінде олардың тұтастығын бақылау
Дағды 1:
Декорациялық бұйымдарды, бутафория мен реквизиттерді пайдалану кезінде олар бүлінген кезде тез жөндеу және қалпына келтіру
Машықтар:
1. Декоративті және бутафорлық бұйымдардың ақаулары мен бұзылуларын тез анықтап, жоя білу.
2. Әр түрлі лезде байланыстырушы материалдармен (желім, лак) жұмыс істей білу.
3. Декоративті және бутафорлық бұйымдардың қайта сынуын болдырмау үшін шешімдер таба білу.
Білімдер:
1. Бір-бірін алмастыратын және ұқсас материалдардың қасиеттері.
2. Сахнада монтаждау, жөндеу және қалпына келтіру жұмыстарын жүргізу кезіндегі қауіпсіздік техникасының ерекшеліктері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Қосымша еңбек функциясы 3:
Декорациялық объектілер мен реквизиттерді қалпына келтіру
Дағды 1:
Пайдаланудан кейін декорациялық объектілер мен бутафорлық бұйымдарды қалпына келтіру
Машықтар:
11. Декоративті және бутафорлық бұйымдардың сынуы мен сыртқы ақауларын көзбен анықтай білу.
2. Заттарды қалпына келтірудің оңтайлы әдістері мен материалдарын таңдаң.дау
3. Декоративті бұйымдардың құрылымындағы бұзылуларды жоя білу.

4. Имитация различных фактур декорационного изделия.
5. Обработка декорации и одежды сцены огнезащитными пропитками и средствами продлевающими сроки эксплуатации.
Знания:
1. Способы изготовления каркасных и бескаркасных декораций
2. Способы имитации различных фактур и поверхностей из более оптимальных материалов.
3. Свойства красок с различным составом и способы их приготовления.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Адаптивность
Ответственность
Понимание бизнеса
Пунктуальность
Самостоятельность и ответственность
Сотрудничество и взаимодействие
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
2
Реквизитор
4
Бутафор
4
Художник-бутафор
4
Ассистент Художника-постановщика
4
Художник-реставратор
4
Художник по обработке дерева
4
Художник по керамике
4
Художник по текстилю
Глава 4. Технические данные профессионального стандарта
10. Наименование государственного органа:
Министерство культуры и информации Республики Казахстан
Исполнитель:
Борамбаев Нурбек Медерович, +7 (705) 160 57 01, n.borambaev@msm.gov.kzу
11. Организации (предприятия) участвующие в разработке:
Научно-методический отдел филиала РГКП "Государственный музей "Центр сближения культур".
Руководитель:
Жумадилова Дарья Ертаевна
E-mail: daria_131_168@mail.ru
Номер телефона: +7 (705) 708 72 22
Республиканское государственное учреждение "Казахский национальный университет искусств"
Курманов Дархан
87051033823
Dkm_008@mail.ru
12. Отраслевой совет по профессиональным квалификациям: 10 января 2024 года.
13. Национальный орган по профессиональным квалификациям: 2 ноября 2023 года.
14. Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен": 15 февраля 2024 года.
15. Номер версии и год выпуска: версия 1, 2023 год.
16. Дата ориентировочного пересмотра: 2026 год.
Приложение 35
к приказу Министра
культуры и информации
Республики Казахстан
от 17 апреля 2024 года № 150
Профессиональный стандарт: "Художник-постановщик анимационного фильма"
Глава 1. Общие положения
1. Краткое описание профессионального стандарта: профессиональный стандарт "Художник-постановщик анимационного фильма" (далее – Профессиональный стандарт) разработан в соответствии со статьей 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях", устанавливает требования к формированию образовательных программ, в том числе обучения персонала на предприятиях, признания профессиональной квалификации работников и выпускников организаций образования и решений широкого круга задач в области управления персоналом в организациях и на предприятиях.
Область применения профессионального стандарта: Профессиональный стандарт применяется в качестве основы для оценки, аттестации, сертификации и подтверждения квалификации, подготовки и специализации кадров в области кинематографии и предназначены для использования широким кругом пользователей: работниками - для понимания предъявляемых требований к профессии в отрасли, планирования повышения своей квалификации и карьерного продвижения; работодателями - для разработки используемых требований, инструкций, обязанностей к работникам, формирования критериев при найме и аттестации персонала, а также составления программ повышения квалификации, развития, продвижения и ротации кадров; организациями (органами), осуществляющими деятельность по сертификации и присвоению квалификации - для разработки оценочных материалов при сертификации персонала и выработки критериев квалификации работников по уровню соответствия; государственными органами - для использования профессионального стандарта в качестве критериев для мониторинга и прогнозирования рынка труда.

4. Көркемдік-декорациялық және бутафорлық бұйымдардың сыртқы ақауларын жоя білу.
5. Сәндік өнімнің әртүрлі текстураларына еліктеу.
2. 6. Сахнаның декорациясы мен киімін отқа төзімді сіңдірулермен және пайдалану мерзімін ұзартатын құралдармен өңдеу.
Білімдер:
1. Қаңқасы және қаңқасыз декорацияларды жасау әдістері
2. Оңтайлы материалдардан әртүрлі текстуралар мен беттерге еліктеу әдістері.
3. Әр түрлі құрамы бар бояулардың қасиеттері және оларды дайындау әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Бейімділік
Жауапкершілік
Бизнесті түсіну
Ұқыптылық
Дербестік және жауапкершілік
Ынтымақтастық және өзара іс-қимыл
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
2
Реквизитор
4
Бутафор
4
Бутафор суретшісі
4
Қоюшы-суретшінің көмекшісі
4
Қалпына келтіруші суретші
4
Ағаш өңдеу суретшісі
4
Керамика суретшісі
4
Тоқыма суретшісі
4-тарау. Кәсіптік стандарттың техникалық деректері
10. Мемлекеттік органның атауы:
Қазакстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлігі
Орындаушы:
Борамбаев Нурбек Медерович, +7 (705) 160 57 01, n.borambaev@msm.gov.kz
11. Әзірлеуге қатысатын ұйымдар (кәсіпорындар):
"Мәдениеттерді жақындастыру орталығы" мемлекеттік музейі" РМҚК филиалының ғылыми-әдістемелік бөлімі
Басшы:
Жумадилова Дарья Ертаевна
E-mail: daria_131_168@mail.ru
Телефон нөмірі: +7 (705) 708 72 22
"Қазақ ұлттық өнер университеті" республикалық мемлекеттік мекемесі
Курманов Дархан
тел: 87051033823
e-mail: Dkm_008@mail.ru
12. Кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңес: 2024 жылғы 10 қаңтар.
13. Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық орган: 2023 жылғы 2 қараша.
14. "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы: 2024 жылғы 15 ақпан.
15. Нұсқа нөмірі және шығарылған жылы: нұсқа 1, 2024 жыл.
16. Бағдарлы қайта қарау күні: 2027 жыл.
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және ақпарат
министрінің
2024 жылғы 17 сәуірдегі
№ 150 бұйрығына
35-қосымша
Кәсіптік стандарт: "Анимациялық фильмнің қоюшы суретшісі"
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: "Анимациялық фильмнің қоюшы суретшісі" кәсіптік стандарты (бұдан әрі – кәсіптік стандарт) "Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабына сәйкес әзірленді, қалыптастыруға қойылатын талаптарды белгілейді, білім беру бағдарламалары, оның ішінде кәсіпорындарда кадрларды даярлау, білім беру ұйымдары қызметкерлері мен түлектерінің кәсіби біліктілігін тану және ұйымдар мен кәсіпорындарда персоналды басқару саласындағы мәселелердің кең ауқымын шешеді.
Кәсіптік стандарттың қолдану аясы: кәсіптік стандарт кинематография саласындағы кадрлардың біліктілігін бағалау, бағалау, сертификаттау және растау, оқыту және мамандандыру үшін негіз ретінде пайдаланылады және пайдаланушылардың кең ауқымына пайдалануға арналған: қызметкерлер бойынша – саладағы кәсіпке қойылатын талаптарды түсіну, олардың біліктілігін арттыру және мансаптық өсуді жоспарлау; жұмыс берушілер – жұмыскерлерге қойылатын талаптарды, нұсқаулықтарды, жауапкершіліктерді әзірлеуге, кадрларды жұмысқа қабылдау және аттестаттау өлшемдерін тұжырымдауға, сондай-ақ кадрлардың біліктілігін арттыру, дамыту, жоғарылату және ротациялау бағдарламаларын жасауға; аттестаттау және біліктілік жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ұйымдар (органдар) – персоналды аттестаттау үшін бағалау материалдарын әзірлеу және сәйкестік деңгейі бойынша қызметкерлердің біліктілік критерийлерін әзірлеу үшін; 4) мемлекеттік органдар – еңбек нарығының мониторингі мен болжау критерийлері ретінде кәсіптік стандартты пайдалану.

2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) знание – изученная и усвоенная информация, необходимая для выполнения действий в рамках профессиональной задачи;
2) навык – способность применять знания и умения, позволяющая выполнять профессиональную задачу целиком;
3) информальное образование – вид образования, получаемый в ходе повседневной деятельности вне организаций образования и организаций, предоставляющих образовательные услуги, и не сопровождаемый выдачей документа, подтверждающего результаты обучения;
4) профессия – род занятий, осуществляемый физическим лицом и требующий определенной квалификации для его выполнения.
3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) КС – Квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и других служащих, разработанный и утвержденный в соответствии с подпунктом 16-2) статьи 16 Трудового кодекса Республики Казахстан.
2) МСКО – международная стандартная классификация образования
3) ЕТКС – единый тарифно – квалификационный справочник
4) ОРК – отраслевая рамка квалификаций.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
3. Название профессионального стандарта: Художник-постановщик анимационного фильма.
4. Код профессионального стандарта: 2654-4-021
5. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
R. Искусство, развлечения и отдых
90 Деятельность в области творчества, искусства и развлечений.
90.0 Деятельность в области детско-юношеского развития и воспитания.
90.01 Артистическая деятельность.
90.01 Кинематографическая деятельность.
90.02 Деятельность, способствующая созданию кинопроизведений.
90.02.0 Деятельность, способствующая проведению культурно-зрелищных мероприятий.
6. Перечень карточек профессий:
Художник-постановщик анимационного фильма – 6 уровень ОРК
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "Художник-постановщик анимационного фильма":
Код группы:
2654-4
Код наименования занятия:
2654-4-021
Наименование профессии:
Художник-постановщик анимационного фильма
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 17 июля 2017 года № 209 "Об утверждении Типовых квалификационных характеристик должностей руководителей, специалистов и других служащих государственных организаций культуры" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15495)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования: послевузовское образование (магистратура)
Специальность:
Режиссура / Изобразительное искусство
Квалификация:
Режиссер анимационного кино / художник
Требования к опыту работы:
Наличие опыта создания произведений киноискусства: анимационное, игровое, неигровое, телевидения и медиа технологий.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации, соответствующие общим вопросам профессиональной деятельности
Другие возможные наименования профессии:
2166-5-004 Стилист по мультфильмам
2166-5-003 Посредник по мультфильмам
2166-9-003 Художник-дизайнер (общий профиль)
3432-3-004 Художник-оформитель (средней квалификации)
2166-2-002 Мультимедийный дизайнер
2166-2-003 Мультимедийный художник
1432-0-010 Главный художник
2166-4-005 Художник по рекламе
2166-1-002 Дизайнер графических работ
2166-1-003 Художник-график
2166-2-001 Дизайнер компьютерных игр
2166-2-005 Художник компьютерной графики
2166-4-007 Художник-оформитель по рекламе
2641-5-008 Художественный редактор
2651-3-001 Иллюстратор
3432-3-005 Художник-оформитель игровых кукол (средней квалификации)
7319-3-007 Изготовитель игровых кукол
Основная цель деятельности:
Художественная постановка анимационного фильма. Обеспечение художественно-эстетического восприятия персонажей и сюжета в целом.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Создание визуального решения анимационного фильма.
2. Работа над сценарием
3. Осуществление руководства творческой группы художников в процессе работы над анимационным фильмом.
Дополнительные трудовые функции:
1. Разработка графического дизайна
2. Непрерывное профессиональное развитие
3. Создание компьютерной графики
Трудовая функция 1:
Работа над сценарием
Навык 1:
Работа над литературным или драматургическим произведением.
Умения:
1. Умеет подбирать материал.
2. Умеет разрабатывать визуальную и экранную интерпретацию литературных основ в анимационной версии.
3. Умеет обогатить общий режиссерский замысел будущего анимационного фильма, проекта, насыщая его художественными приемами и выразительными средствами.
Знания:
1. Знает теоретические, методические основы и творческие составляющие кинодраматургии с учетом этнографии, народно-прикладного искусства, фольклора произведения для изобразительного решения режиссерского замысла.
2. Владеет навыками художественно-эстетического анализа и стилистической подачи литературной основы постановки.
3. Знает интуитивные и образные подходы к работе на основе различных источников информации, обогащающих творческие идеи для постановки анимационных фильмов.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Навык 2:
Разработка визуального решения фильма и определение вида анимационной технологии для реализации проекта в подготовительный период Pre-Production/Предпродакшен, под руководством режиссера
постановщика анимационного проекта.
Умения:
1. Умеет определять тематический каркас произведения, прогнозировать вид анимации и реализовать поиски идей в различных направлениях художественно-визуальной сферы и телевизионного контента.
2. Умеет находить общее стилистическое решение изображения и передачи среды, настроения персонажей (в том числе запоминаемость персонажа, образа).
Знания:
1. Знает принципы работы с различными видами анимации.
2. Знает выразительные возможности изображения, технические приемы, средства и особенности их применения.
3. Знает принципы выстраивания различных жанровых подач.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Навык 3:
Ведение работы над реализацией фильма в подготовительный период под руководством режиссера
Постановщика. Работа над раскадровкой.
Умения:
1. Умеет создать визуальное решение с помощью современных компьютерных программ и видов анимационных технологий.
2. Умеет разрабатывать установочные кадры с пространственными фонами, планами с учетом движения камер, ракурсов и визуальных эффектов.
1. Умеет разрабатывать основные развороты и сравнительные таблицы героев с экспликациями визуального ряда.
Знания:
1. Знает основные принципы работы с различными видами анимации для постановки проекта.
2. Знает способы использования выразительных средств в визуальном представлении, анализируя достижения в области кинематографии в целом, изобразительного и прикладного искусств, прошлого и современности.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Трудовая функция 2: Работа с творческой командой художников в процессе производства.
Навык 1:
Работа по реализации постановки движений героев с творческой группой художников- аниматоров
Умения:
1. Умеет разрабатывать анимационные решения движений персонажей (физические, хореографические, трюковые и другие тематические).
2. Умеет находить стилистические несоответствия и обобщать готовую анимацию в общий контекст стилистической линии.
Знания:

2. Осы кәсіптік стандартта келесі терминдер мен анықтамалар пайдаланылады:
1) ақпараттық білім беру – білім беру ұйымдарынан және білім беру қызметтерін ұсынатын ұйымдардан тыс күнделікті қызмет барысында алынатын және оқыту нәтижелерін растайтын құжатты берумен сүйемелденбейтін білім беру түрі;
2) білім – кәсіптік міндет шеңберінде іс-әрекеттерді орындау үшін қажетті зерделенген және меңгерілген ақпарат;
3) дағды – кәсіби тапсырманы толығымен орындауға мүмкіндік беретін білім мен дағдыларды қолдану қабілеті;
4) мамандық – жеке тұлға жүзеге асыратын және оны орындау үшін белгілі бір біліктілікті талап ететін кәсіп түрі.
3. Осы кәсіптік стандартта келесі қысқартулар қолданылады:
1) КА – Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 16-бабының 16-2) тармақшасына сәйкес әзірленген және бекітілген басшылар, мамандар және басқа да қызметкерлер лауазымдарының біліктілік анықтамалығы.
2) ББХКС – Білім берудің халықаралық стандартты классификациясы
3) БТБА – бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы
4) СБШ – салалық біліктілік шеңбері
2-тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
4. кәсіптік стандарт атауы: Анимациялық фильмнің қоюшы суретшісі
5. кәсіптік стандарт коды: 2654-4-021
6. ОКЕД бойынша бөлімнің, бөлімнің, топтың, сыныптың және кіші сыныптың көрсетілуі:
R. Өнер, ойын-сауық және демалыс
90 Шығармашылық, өнер және ойын-сауық саласындағы қызмет.
90.0 Балалар мен жастарды дамыту және тәрбиелеу саласындағы қызмет.
90.01 Көркемдік қызмет.
90.01 Кинематографиялық қызмет.
90.02 Кинотуындыларды жасауға ықпал ететін қызмет.
90.02.0 Мәдени-ойын-сауық іс-шараларын ынталандыратын қызмет.
8. Мамандық карталарының тізімі:
Анимациялық фильмнің қоюшы суретшісі – СБШ 6-деңгейі
3-тарау. Кәсіптер карточкалары
9. "Анимациялық фильмнің қоюшы суретшісі" кәсіптік картасы:
Топ коды:
2654-4
Сынып атауының коды:
2654-4-021
Мамандық атауы:
Анимациялық фильмнің қоюшы суретшісі
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктіліктің кіші деңгейі:
ЕТКС, КС және т.б. типтік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Мемлекеттік мәдениет ұйымдары басшыларының, мамандарының және басқа да қызметкерлерінің лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2017 жылғы 17 шілдедегі № 209 бұйрығы (Нормативтік-құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеуіндегі тізбесінде № 15495 болып тіркелген)
Кәсіби білім деңгейі:
Білім деңгейі: жоғары оқу орнынан кейінгі білім
(магистратура)
Мамандығы:
Режиссура/Бейнелеу өнері
Біліктілік:
Анимациялық фильм режиссері/ суретші
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Кино туындыларды жасау тәжірибесі: анимация, көркем әдебиет, публицистика, теледидар және медиа технологиялар.
Формалды емес және информалды біліммен байланыс:
Кәсіби қызметтің жалпы мәселелеріне қатысты біліктілікті арттыру
Басқа ықтимал лауазымдар:
2654-3-019 Қоюшы-режиссер
1332-2-006 Бас режиссер
2654-3-007 Режиссер
2654-3-002 Жарнама және клиптер жөніндегі режиссер
2654-9 Басқа режиссерлер мен продюсерлер
2654-3-010 Деректі фильмдер режиссері (анимациялық)
2654-3-008 Авторлық теледидар (анимация) режиссері
2654-3-009 Бейнемонтаж (композитинг) режиссері
Қызметтің негізгі мақсаты:
Анимациялық фильмнің қоюшы суретшісі. Кейіпкерлер мен сюжеттің жалпы көркемдік-эстетикалық қабылдануын қамтамасыз ету.
10. Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізімі
Міндетті еңбек функциялары:
Сценариймен жұмыс.
Анимациялық фильмнің визуалды шешімін жасау.
Анимациялық фильммен жұмыс жасау барысында суретшілердің шығармашылық тобының жұмысына бағыт-бағдар беру.
Қосымша еңбек функциялары:
Графикалық дизайнды дамыту.
Компьютерлік графиканы құру.
Үздіксіз кәсіби даму.
1-еңбек функциясы:
Сценариймен жұмыс
1-машық:
Әдеби немесе драматургиялық шығармамен жұмыс:
Машығы:
1. Материалды таңдауды біледі.
2. Әдеби түпнұсқаларды визуалды және экрандық интерпретациясын анимациялық нұсқада дамыта алады.
3. Болашақ анимациялық фильмнің (жобаның) режиссерінің ойын байыту жолында көркем әдістер мен экспрессивтік құралдармен қанықтыруды біледі.
Білімдері:
1. Этнография, халық қолөнерін, шығарманың фольклорын ескере отырып режиссерлік ойды бейнелі шешу үшін кинодраматургияның шығармашылық құрамдысы мен теориялық, әдістемелік негіздерін біледі.
2. Қойылымның әдеби негізін көркем-эстетикалық талдау және стильде беру дағдыларын меңгерген.
3. Анимациялық фильмдерді қою үшін шығармашылық идеяларды байытатын, түрлі ақпарат көздері негізінде жұмыс істеудің интуитивті және қиялдық тәсілдерін біледі.
Біліктілікті тану мүмкіндігі
Біліктілікті тану ұсынылады
2-машық:
Фильмнің визуалды шешімін әзірлеу және режиссердің жетекшілігімен өндіріске дейінгі/Предпродакшн кезеңінде жобаны жүзеге асыру үшін анимация технологиясының түрін анықтау,режиссердің жетекшілігімен
Машығы:
1. Шығарманың тақырыптық шеңберін анықтай алады, анимация түрін болжайды және көркемдік-бейнелік саланың және телеконтенттің әртүрлі салаларында идеяларды іздеуді жүзеге асырады.
2. Қоршаған ортаны, кейіпкерлердің көңіл-күйін (кейіпкердің, образдың есте қалуын қоса) бейнелеу мен жеткізудің жалпы стилистикалық шешімін таба алады.
Білімдері:
1. Анимацияның әртүрлі түрлерімен жұмыс істеу принциптерін біледі.
2. Бейнелердің экспрессивтік мүмкіндіктерін, тәсілдерін, құралдарын және оларды қолдану ерекшеліктерін біледі.
3. Әртүрлі жанрлық презентацияларды құру принциптерін біледі.
Біліктілікті тану мүмкіндігі
Біліктілікті тану ұсынылады
3-машық:
Дайындық кезеңінде/Предпродакшн режиссердің жетекшілігімен фильмді жүзеге асыру жұмыстарын жүргізу
Директор. Сюжеттік тақтамен жұмыс.
Машығы:
1. Қазіргі компьютерлік бағдарламалар мен анимация технологияларының түрлерін пайдалана отырып визуалды шешім құруды біледі.
2. Кеңістіктік фоны, камераның қозғалысын, бұрыштарын және визуалды эффектілерді ескере отырып жоспарларын орнатуды дамыта алады.
1. Көрнекі түсініктемелері бар кейіпкерлердің негізгі таралулары мен салыстырмалы кестелерін жасай алады.
Білімдері:
1.Жобаны сахналау үшін әртүрлі анимация түрлерімен жұмыс істеудің негізгі принциптерін біледі.
2. Жалпы кинематография, бейнелеу және қолданбалы өнер, өткен және бүгінгі күннің жетістіктерін талдай отырып, көрнекі көрсетуде мәнерлі құралдарды қолдану жолдарын біледі.
Біліктілікті тану мүмкіндігі
Біліктілікті тану ұсынылады
2-еңбек функциясы:
Өндіріс барысында суретшілердің шығармашылық тобымен жұмыс жасау.
1-машық:
Суретші аниматорлардың шығармашылық тобымен кейіпкерлердің қимылдарын сахналауды жүзеге асыру бойынша жұмысы:
Машығы:
1. Кейіпкерлердің қимылдарына арналған анимациялық шешімдерді әзірлеуді біледі (физикалық, хореографиялық, каскадерлік және басқа тақырыптық).
2. Стилистикалық сәйкессіздіктерді тауып, аяқталған анимацияны стилистикалық сызықтың жалпы контекстіне жинақтай алады.
Білімдері:

1. Владеет различными способами визуального представления материала в техниках: перекладка, векторная анимация-двухмерная, трехмерная 3D, предметная, Stop-motion и др.
2. Умеет показать мастер-классы по рисованию героев и организовать мониторинг хода выполнения сцен.
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Навык 2:
Работа с группой художников по фонам над постановкой основных мест действий.
Умения:
1. Умеет формировать задачи для работы с художниками фонов (декораторами и т.п.).
2. Умеет достигнуть композиционного и цветосветового единства мест действий с учетом расположения камер согласно режиссерской идее.
3. Умеет организовать работу группы фоновщиков по реализации проекта в соответствии с календарно-постановочным планом на производство анимационного проекта.
Знания:
1. Знает принципы постановочной работы художников по фонам.
2. Знает критерии требований к качеству выполненных фонов (декорации, локации и т.п.).
3. Владеет основами новейших, современных технологий кинопроизводства (компьютерные программы по цветокоррекции и видео-дизайна)
Возможность признания навыка:
Признание навыка рекомендуется.
Трудовая функция 3:
Разработка графического видео-дизайна и создание компьютерной графики, спец-эффектов на этапе Post-Production/Постпродак шен.
Навык 1:
Разработка графического видео-дизайна: заставок, титр, шапок фильма и т.п.
Умения:
1. Умеет разработать идею корпоративного дизайна для оформления готового проекта.
2. Умеет анализировать и разрабатывать концепт-арты рекламы для постпродакшна.
3. Может составить дизайн печатной графики по требованию.
4. Умеет организовать постпродакшн проекта рекламной графикой с любым масштабом и бюджетом.
Знания:
1. Знает способы создания графического видео-дизайна.
2. Планирует и координирует объем работы группы, задействованной в проекте, в установленные сроки.
3. Знает цели, задачи и условия сотрудничества.
4. Знает различные принципы и виды дизайна компьютерной графики.
Дополнительная трудовая функция 2:
Непрерывное профессиональное развитие.
Навык 1:
Стремление к профессиональному совершенствованию.
Возможность признания навыка:
Умения:
1. Участвовать в профессиональных обучающих мероприятиях: конференциях, семинарах, вебинарах.
2. Тренировать личностные навыки: лидерство, командная работа, эмпатия и адаптивность, инициативность и ответственность за достижение поставленных целей.
Развивать навыки управления временем и стрессом.
Знания:
1. Правила дополнительного и неформального образования специалистов анимационного контента.
2. Возможности сетевого взаимодействия и общения с коллегами из своей профессиональной области.
3. Текущие тенденции, исследования и разработки в специализируемой области.
Признание навыка не рекомендуется.
Требования к личностным компетенциям:
Эмпатия Коммуникабельность Толерантность и уважение
Сотрудничество и работа в команде Стрессоустойчивость
Рефлексия и самоанализ Соблюдение профессиональной этики Открытость и готовность к обучению Активность и инициативность
Стремление к профессиональному развитию Инновации.
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 17 июля 2017 года № 209 "Об утверждении Типовых квалификационных характеристик должностей руководителей, специалистов и других служащих государственных организаций культуры" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15495)
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Художник постановщик анимационного фильма.
Режиссер-постановщик фильма. Главный режиссер.
10. Карточка профессии "Художник постановщик анимационного фильма":
Код группы:
2654-4
Код наименования занятия:
2654-4-021
Наименование профессии:
Художник постановщик анимационного фильма
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 17 июля 2017 года № 209 "Об утверждении Типовых квалификационных характеристик должностей руководителей, специалистов и других служащих государственных организаций культуры" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15495)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования: послевузовское образование (магистратура)
Специальность:
Режиссура / Изобразительное искусство
Квалификация:
Режиссер анимационного кино / художник
Требования к опыту работы:
Наличие опыта создания произведений кино – искусства: анимационное, игровое, неигровое, телевидения и медиа технологий.
Связь с неформальным и информальным образованием:
Повышение квалификации, соответствующие общим вопросам профессиональной деятельности
Другие возможные наименования профессии:
Режиссер-постановщик фильма. Главный режиссер. Художник постановщик анимационного фильма. Художник-аниматор. 3D аниматор. Продюсер анимационного фильма. Кинодраматург. Директор картины.
Основная цель деятельности:
Создание произведений кино - искусства: анимационное, игровое, неигровое, телевидения и медиа технологий. Повышение художественно-эстетического и интеллектуального уровня аудитории.

1. Техникада материалды көрнекі түрде көрсетудің әртүрлі тәсілдерін біледі: аударма, векторлық анимация – екі өлшемді, үш өлшемді 3D, объект, Stop-motion және т.б.
2. Кейіпкерлердің суретін салу бойынша шеберлік сабақтарын көрсете алады және көріністердің өту барысын бақылауды ұйымдастыра алады.
Біліктілікті тану мүмкіндігі
Біліктілікті тану ұсынылады
2-машық:
Негізгі әрекет орындарын сахналау үшін фондық суретшілер тобымен жұмыс істеу.
Машығы:
1. Фондық суретшілермен (декораторлармен және т.б.) жұмыс істеуге арналған тапсырмаларды құрастыра алады.
2. Режиссердің идеясына сәйкес камералардың орналасуын ескере отырып, экшн көріністерінің композициялық және түсті-жарық бірлігіне қол жеткізе алады.
3. Анимациялық жобаны өндіру бойынша өндірістік кестеге сәйкес жобаны жүзеге асыру үшін фондық жұмысшылар тобының жұмысын ұйымдастыра алады.
Білімдері:
1. Фон суретшілерінің шығармаларын қою принциптерін біледі.
2. Аяқталған фон сапасының критерийлерін біледі (көрініс, орналасу орындары және т.б.).
3. Соңғы, заманауи фильмдерді өндіру технологияларының негіздерін біледі (түстерді түзету және бейне дизайнға арналған компьютерлік бағдарламалар)
Біліктілікті тану мүмкіндігі
Біліктілікті тану ұсынылады
3-еңбек функциясы:
Графикалық бейне дизайнды әзірлеу және пост-өндірістік кезеңде компьютерлік графиканы, арнайы эффектілерді туындау
1-машық:
Графикалық бейне дизайнын әзірлеу: кіріспе, тақырып, фильм атаулары және т.б.
Машығы:
1. Дайын жобаны жобалау үшін корпоративтік дизайн идеясын жасай алады.
2. Пост-өндіріс үшін жарнамалық концепция өнерін талдай және дамыта алады.
3. Басылған графиканы қажетінше жобалай алады.
4. Кез келген масштабта және бюджетте жарнамалық графикалық жобаның пост-өндірісін ұйымдастыруды біледі.
Білімдері:
1. Графикалық бейне дизайн жасауды біледі.
2. Белгіленген мерзімде жобаға тартылған топтың жұмыс көлемін жоспарлайды және үйлестіреді.
3. Ынтымақтастықтың мақсаттарын, міндеттерін және шарттарын біледі.
4. Компьютерлік графиканы жобалаудың әртүрлі принциптері мен түрлерін біледі.
Қосымша еңбек функциясы:
Үздіксіз кәсіби даму.
1-машық:
Кәсіби жетілуге ұмтылу.
Машығы:
1. Кәсіби оқу іс-шараларына қатысу: конференциялар, семинарлар, вебинарлар.
2. Жеке дағдыларды жаттықтыру: көшбасшылық, топтық жұмыс, эмпатия және бейімделу, бастама және мақсаттарға жету үшін жауапкершілік.
3. Уақыт пен стрессті басқару дағдыларын дамыту.
Білімдері:
1. Анимациялық контент мамандарының қосымша және бейресми білім беру ережелері.
2. Кәсіби саладағы әріптестермен желі құру және қарым-қатынас жасау мүмкіндіктері.
3. Мамандандырылған саладағы қазіргі тенденциялар, зерттеулер мен әзірлемелер.
Біліктілікті тану мүмкіндігі
Біліктілікті тану ұсынылады
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Эмпатия.
Қарым-қатынас дағдылары.
Толеранттылық пен сыйластық.
Ынтымақтастық және топтық жұмыс.
Стресске төзімділік.
Рефлексия және өзін-өзі талдау.
Кәсіби этиканы сақтау.
Ашықтық және оқуға дайындық.
Белсенділік пен бастама.
Кәсіби дамуға ұмтылу.
Инновация.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізбесі:
"Мемлекеттік мәдениет ұйымдары басшыларының, мамандарының және басқа да қызметкерлерінің лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2017 жылғы 17 шілдедегі № 209 бұйрығы (Нормативтік-құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеуіндегі тізбесінде № 15495 болып тіркелген)
СБШ ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ деңгейі:
Мамандық атауы:
6
Анимациялық фильмнің қоюшы суретшісі Анимациялық фильмнің қоюшы режиссері. Бас режиссер.

Глава 4. Технические данные профессионального стандарта:
11. Наименование государственного органа:
Министерство культуры и информации Республики Казахстан
Исполнитель: Борамбаев Нурбек Медерович, +7(705) 160 5701;
12. Организации (предприятия) участвующие в разработке:
Филиал Республиканского государственного казенного предприятия "Государственный музей "Центр сближения культур" "Научно-исследовательский центр Казахстана", г.Астана.
Главный научный сотрудник: Жумадилова Дарья Ертаевна, e-mail: daria_131_168@mail.ru.
Номер телефона: 8 705 708 72 22;
Республиканское государственное учреждение Казахский национальный университет, г.Астана. Разработчики профессионального стандарта:
Малиева С.Ж. e-mail: saule_malieva@mail.ru
Номер тел: +7 (778) 884 99 68, _
Кожакова Л.Б. e-mail: kolyazka@list.ru
Номер тел: +7 (702) 929 99 75;
13. Отраслевой совет по профессиональным квалификациям: 10 января 2024 года.
14. Национальный орган по профессиональным квалификациям: 2 ноября 2023 года.
15. Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен": 15 февраля 2024 года.
16. Номер версии и год выпуска: версия 1, 2024 год.
17. Дата ориентировочного пересмотра: 2027 год.
Приложение 36
к приказу Министра
культуры и информации
Республики Казахстан
от 17 апреля 2024 года № 150
Профессиональный стандарт: "Художник-постановщик по костюмам"
Глава 1. Общие положения
1. Область применения профессионального стандарта: профессиональный стандарт "Художник-постановщик по костюмам" (далее – профессиональный стандарт) разработан в соответствии с пунктом 5 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях" в целях обучения персонала на предприятиях, признания профессиональной квалификации работников и выпускников организаций образования и решений широкого круга задач в области управления персоналом в организациях и на предприятиях и применяется в сфере культуры.
2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) информальное образование – вид образования, получаемый в ходе повседневной деятельности вне организаций образования и организаций, предоставляющих образовательные услуги, и не сопровождаемый выдачей документа, подтверждающего результаты обучения;
2) знание – изученная и усвоенная информация, необходимая для выполнения действий в рамках профессиональной задачи;
3) навык – способность применять знания и умения, позволяющая выполнять профессиональную задачу целиком;
4) профессия – род занятий, осуществляемый физическим лицом и требующий определенной квалификации для его выполнения.

4-тарау. Кәсіптік стандарттың техникалық деректері:
11. Мемлекеттік органның атауы:
Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігі
Орындаушы: Борамбаев Нұрбек Медерұлы, +7(705) 160 5701;
12. Әзірлеуге қатысатын ұйымдар (кәсіпорындар):
"Мәдениеттерді жақындастыру орталығы" мемлекеттік музейі" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорнының филиалы Қазақстанның ғылыми-зерттеу орталығы, Астана қ.
Бас ғылыми қызметкер: Дарья Ертайқызы Жұмаділова, электрондық пошта: daria_131_168@mail.ru.
Телефон нөмірі: 8 705 708 72 22;
Республикалық мемлекеттік мекеме Қазақ ұлттық университеті, Астана. Кәсіби стандартты әзірлеушілер:
Қожақова Л.Б. e-mail: kolyazka@list.ru
Телефон нөмірі: +7 (702) 929 99 75;
Малиева С.Ж. e-mail: saule_malieva@mail.ru
Телефон нөмірі: +7 (778) 884 99 68,
15. Кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңес: 2024 жылғы 10 қаңтар.
16. Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық орган: 2023 жылғы 2 қараша.
17. "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы: 2024 жылғы 15 ақпан.
18. Нұсқа нөмірі және шығарылған жылы: нұсқа 1, 2024 жыл.
19. Бағдарлы қайта қарау күні: 2027 жыл.
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және ақпарат
министрінің
2024 жылғы 17 сәуірдегі
№ 150 бұйрығына
36-қосымша
Кәсіптік стандарт: "Костюм бойынша қоюшы-суретші"
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Кәсіптік стандарттың қолданылу аясы: "Костюм бойынша қоюшы-суретші" кәсіптік стандарты (бұдан әрі – кәсіптік стандарт) "Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 5-тармағына сәйкес және кәсіпорындарда персоналды оқытуға, білім беру ұйымдары қызметкерлері мен түлектерінің кәсіптік біліктілігін тануға және ұйымдарда және ұйымдарда персоналды басқару саласындағы кең ауқымды міндеттерді шешу мақсатында әзірленіп, мәдениет саласында қолданылады.
2. Осы кәсіптік стандартта мынадай терминдер, анықтамалар мен қысқартулар қолданылады:
1) ақпараттық білім беру – кәсіптік міндет шеңберінде іс-әрекеттерді орындау үшін қажетті зерделенген және меңгерілген ақпарат;
2) білім – білім беру ұйымдарынан және білім беру қызметтерін ұсынатын ұйымдардан тыс күнделікті қызмет барысында алынатын және оқыту нәтижелерін растайтын құжатты берумен сүйемелденбейтін білім беру түрі;
3) дағды – кәсіби тапсырманы толығымен орындауға мүмкіндік беретін білім мен дағдыларды қолдану қабілеті;
4) мамандық – жеке тұлға жүзеге асыратын және оны орындау үшін белгілі бір біліктілікті талап ететін кәсіп түрі.

3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) НРК – национальная рамка квалификаций;
2) ОРК – отраслевая рамка квалификаций;
3) ОКЭД – общий классификатор видов экономической деятельности;
4) ЕТКС – единый тарифно-квалификационный справочник;
5) КС – квалификационный справочник;
6) МСКО – Международная стандартная классификация образования.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Художник-постановщик по костюмам.
5. Код профессионального стандарта: R90020016.
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
R Искусство, развлечения и отдых;
90 Деятельность в области творчества, искусства и развлечений;
90.0 Деятельность в области творчества, искусства и развлечений;
90.02 Деятельность, способствующая проведению культурно-зрелищных мероприятий;
90.02.0 Деятельность, способствующая проведению культурно-зрелищных мероприятий.
7. Краткое описание профессионального стандарта: Создание визуального образа персонажей в кино, театре и на телевидении.
8. Перечень карточек профессий:
Художник-постановщик по костюмам - 6 уровень ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "Художник-постановщик по костюмам":
Код группы:
-
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
Художник-постановщик по костюмам
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Главный художник;
Художник-постановщик;
Художник;
Заведующий цехом (участком);
Заведующий клубом;
Заведующий костюмерной;
Заведующий (руководитель) частью (литературно-драматической, режиссерской, художественно-постановочной, педагогической и др.);
Руководитель коллектива (кружка).
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Искусство
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Не требуется
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
Художник по костюму
Художник по костюмам
Художник по костюмам театра, кино и телевидения
Художник-постановщик сценических костюмов
Основная цель деятельности:
Профессиональная творческая деятельность в сценографии: создание сценических и театральных костюмов.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Работа со сценарием
2. Разработка концепции костюмов ансамбля действующих лиц постановки
3. Разработка художественно-сценического образа персонажа.
4. Выполнять организационно-постановочные задачи по созданию костюма.
Дополнительные трудовые функции:
-
Трудовая функция 1:
Работа со сценарием
Навык 1:
Работа над драматургическим образом
Умения:

3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады:
1) ҰБШ – ұлттық біліктілік шеңбері;
2) СБШ – салалық біліктілік шеңбері;
3) ЭҚЖЖ – экономикалық қызметтің жалпы жүктеуіші;
4) БТБА – бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы;
5) БА – біліктілік анықтамалығы;
6) ББЖХС – Білім берудің халықаралық стандарттық жіктелімі.
2-тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: Костюм бойынша қоюшы-суретші.
5. Кәсіптік стандарттың коды: R90020016.
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
R Өнер, ойын-сауық және демалыс;
90 Шығармашылық, өнер және ойын-сауық саласындағы қызмет;
90.0 Шығармашылық, өнер және ойын-сауық саласындағы қызмет;
90.02 Мәдени-ойын-сауықтық іс-шараларды өткізуге мүмкіндік беретін қызмет;
90.02.0 Мәдени-ойын-сауықтық іс-шараларды өткізуге мүмкіндік беретін қызмет.
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: Кино, театр және теледидардағы кейіпкерлердің визуалды бейнесін жасау.
8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
Костюм бойынша қоюшы-суретші - 6 СБШ-нің деңгейі.
3-тарау. Кәсіптер карточкалары
9. Кәсіптің карточкасы "Костюм бойынша қоюшы-суретші":
Топтың коды:
-
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
Костюм бойынша қоюшы-суретші
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Бас суретші;
Қоюшы-суретші;
Суретші;
Цех (участок) меңгерушісі;
Клуб меңгерушісі;
Костюм бөлімінің меңгерушісі;
Бөлімнің меңгерушісі (жетекшісі) (әдеби-драмалық, режиссуралық, көркемдік-сценалық, педагогикалық және т.б.);
Ұжым басшысы (үйірме).
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Өнер
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Талап етілмейді
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Костюм суретшісі
Костюмдер бойынша суретші
Театр, кино және теледидар костюмінің суретшісі
Сахналық костюмінің қоюшы-суретшісі
Қызметтің негізгі мақсаты:
Сценографиядағы кәсіби шығармашылық қызмет: сахналық және театральды костюмдерді жасау.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Сценариймен жұмыс;
2. Қойылымдағы әртістер ансамблінің костюмдерінің концепциясын жасау.
3. Кейіпкердің көркемдік-сахналық бейнесін дамыту;
4. Костюм жасау үшін ұйымдастырушылық және өндірістік тапсырмаларды орындау.
Қосымша еңбек функциялары:
-
Еңбек функциясы 1:
Сценариймен жұмыс
Дағды 1:
Драматургиялық бейнемен жұмыс
Машық:

1. Проводить художественно-эстетический анали драматургической основы постановки.
2. Проводить анализ прототипов и аналогов персонажей нового проекта.
3. Разрабатывать визуальную интерпретацию литературных героев.
4. Обогащать общий режиссерский замысел будущей постановки, насыщая его художественными приемами и выразительными средствами костюма.
Знания:
1. Интуитивных и образных подходов к работе на основе различных источников информации, обогащающих творческие идеи для постановки.
2. Теоретических, методических основ и творческих составляющих: драматургии, этнографии и народного прикладного искусства, фольклора, необходимого для изобразительного решения.
3. Теоретических, художественно-творческих и методических основ художественно-эстетического анализа.
4. Знание методологических основ анализа системы персонажей.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Разработка концепции костюмов ансамбля действующих лиц постановки
Навык 1:
Разработка художественно-сценического образа ансамбля действующих лиц постановки
Умения:
1. Решать изобразительно-образные задачи всего ансамбля действующих лиц и их костюмов в тесном контакте с режиссером постановщиком, художником-постановщиком.
2. Раскрывать стилевое, тональное, колористическое решения, правдиво характеризующие изображаемую эпоху средствами мастерства художника по костюмам в соответствии с авторским сценарием, режиссерской трактовкой и изобразительно-декорационным решением.
3. Формулировать свой творческий замысел, аргументировано изложить идею и план его практического выполнения.
4. Разрабатывать и осуществлять общий творческий замысел образно-выразительного показа характеристик действующих лиц фильма, их костюма и личного реквизита.
5. Ориентироваться в производстве кинофильмов и театральных постановок.
Знания:
1. Современных тенденции развития индустрии кино и театрального искусства.
2. Целей и методов художественного проектирования костюмов.
3. Традиций и искусства Казахстана и ценностей общемировой культуры, ориентироваться на них в своей профессиональной деятельности.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 3:
Разработка художественно-сценического образа персонажа
Навык 1:
Разработка костюма
Умения:
1. Создавать изобразительную экспликацию костюмов действующих лиц, эскизы персонажей, массовок и их костюмов.
Знания:
1. Композиции костюма, основы мастерства, цветоведения.
2. Особенностей драматургического построения сценария.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 4:
Выполнять организационно-постановочные задачи по созданию костюма
Навык 2:
Участие в организации закупочной и производственной деятельности постановочной части
Умения:

1. Шығарманың драматургиялық негізіне көркемдік-эстетикалық талдау жасау.
2. Жаңа жоба кейіпкерлерінің прототиптері мен аналогтарын талдау.
3. Әдеби кейіпкерлердің көрнекі интерпретациясын дамыту.
4. Бас режиссердің болашақ қойылым туралы идеясын көркемдік техникамен және костюмнің мәнерлі құралдарымен қанықтыру.
Білім:
1. Әртүрлі ақпарат көздеріне негізделген жұмыстың интуитивтік және қиялдық тәсілдер, сахналау үшін шығармашылық идеяларды байыту.
2. Көрнекі шешімге қажетті теориялық, әдістемелік негіздері мен шығармашылық құрамдастары: драматургия, этнография және халық қолданбалы өнері, фольклор.
3. Көркем-эстетикалық талдаудың теориялық, көркемдік, шығармашылық және әдістемелік негіздері.
4. Кейіпкерлер жүйесін талдаудың әдістемелік негіздерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Қойылымдағы әртістер ансамблінің костюмдерінің концепциясын жасау
Дағды 1:
Қойылым актерлер ансамблінің көркемдік-сахналық бейнесін дамыту
Машық:
1. Қоюшы-режиссермен, қоюшы-суретшімен тығыз байланыста барлық актерлар ансамблінің және олардың костюмдерінің көрнекі және бейнелі тапсырмаларын шешу.
2. Бейнеленген дәуірді шынайы сипаттайтын стильдік, тональдық, колористикалық шешімдерді авторлық сценарийге, режиссерлік интерпретацияға және көрнекі-сәндік шешімге сәйкес костюмгердің шеберлігі арқылы ашу.
3. Шығармашылық идеяңызды тұжырымдаңыз, дәлелді идеяны және оны іс жүзінде жүзеге асыру жоспарын беру.
4. Фильмдегі кейіпкерлердің ерекшеліктерін, олардың костюмі мен жеке реквизиттерін бейнелі және мәнерлі көрсетудің жалпы шығармашылық тұжырымдамасын әзірлеу және жүзеге асыру.
Білім:
1. Фильмдер мен театрландырылған қойылымдар өндірісін шарлау;
2. Кино және театр өнеркәсібі дамуының қазіргі заманғы тенденциялары;
3. Костюмдерді көркем безендірудің мақсаттары мен әдістері;
4. Қазақстанның дәстүрлері мен өнері және әлемдік мәдениет құндылықтарыжайлы тееориялық білімге ие болу, оларға кәсіби қызметінде назар аудару.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 3:
Кейіпкердің көркемдік-сахналық бейнесін дамыту
Дағды 1:
Костюм әзірлеу
Машық
1. Кейіпкерлердің костюмдері, кейіпкерлердің эскиздері, массовка және олардың костюмдері туралы бейнелі түсініктемесін жасау.
Білімдер:
1. Костюм композициясын, шеберлік негіздерін, түстануды білу
2. Сценарийдің драматургиялық құрылысының ерекшеліктерін білу
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Костюм жасау үшін ұйымдастырушылық және өндірістік тапсырмаларды орындау
Дағды 1:
Өндірістік бөліктің сатып алу-өндірістік қызметін ұйымдастыруға қатысу
Машық:

1. Руководить разработкой чертежей и эскизов деталей костюмов и личного реквизита, изготовлением монтировочных таблиц и описанием работ.
2. Осуществлять художественное руководство над работами по изготовлению, приобретению и подбору костюмов.
Знания:
1. Технологии изготовления и конструирования швейных изделий.
2. Техники и технологии изготовления одежды, обуви, головных уборов.
3. Порядка работы подразделений и цехов.
4. Ооснов организации, технологии и экономики производства фильма.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Умение работать в команде
Целеустремленность
Дисциплинированность
Аккуратность
Вежливость
Доброжелательность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Руководитель / Заведующий структурного подразделения организации культуры(клубом /филиалом управления / студии / отдела / секции / части / цеха
6
Главный художник / дизайнер
6
Художник по видам и направлениям:
организации культуры /театра/кино
6
Художник-постановщик по костюмам
Глава 4. Технические данные профессионального стандарта
10. Наименование государственного органа:
Министерство культуры и информации Республики Казахстан
Исполнитель:
Борамбаев Нурбек Медерович, +7 (705) 160 57 01,
11. Организации (предприятия) участвующие в разработке:
Руководитель проекта:
Организация: Филиал республиканского государственного казенного предприятия "Государственный музей "Центр сближения культур" "Научно-исследовательский центр Казахстана", г. Астана.
Главный научный сотрудник Жумадилова Дарья Ертаевна, e-mail: daria_131_168@mail.ru. Номер телефона: +7 (705) 708 72 22.
Эксперт-разработчик:
Республиканское государственное учреждение "Казахский национальный университет искусств"
Кемельбаева Әсел Көкжалқызы
87029819917
k.asselya-92@mail.ru
12. Отраслевой совет по профессиональным квалификациям: 10 января 2024 года.
13. Национальный орган по профессиональным квалификациям: 2 ноября 2023 года.
14. Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен": 15 февраля 2024 года.
15. Номер версии и год выпуска: версия 1, 2024 год.
16. Дата ориентировочного пересмотра: 2027 год.
Приложение 37
к приказу Министра
культуры и информации
Республики Казахстан
от 17 апреля 2024 года № 150
Профессиональный стандарт: "Художник-реставратор (декоративно-прикладного искусства)"
Глава 1. Общие положения
1. Область применения профессионального стандарта: Художник-реставратор (декаративно-прикладного икусства) (далее – профессиональный стандарт) разработан в соответствии с пунктом 5 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях" в целях обучения персонала на предприятиях, признания профессиональной квалификации работников и выпускников организаций образования и решений широкого круга задач в области управления персоналом в организациях и на предприятиях и применяется в сфере культуры.

1. Костюм бөлшектері мен жеке реквизиттерінің сызбалары мен эскиздерін әзірлеуді, монтаждық үстелдерді дайындауды және жұмыс сипаттамасын қадағалау;
2. Костюмдерді дайындау, алу және таңдау бойынша көркемдік басшылық жасау.
Білім:
1. Тігін бұйымдарын дайындау және жобалау технологиялары;
2. Киім, аяқ киім, бас киімдерді дайындаудың техникасы мен технологиясы;
3. Бөлімшелер мен цехтардың жұмыс тәртібі;
4. Кино өндірісін ұйымдастыру, технологиясы және экономикасының негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Командада жұмыс істей білу
Мақсаткерлік
Тәртіптілік
Дәлдік
Сыпайылық
Мейірімділік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Мәдениет ұйымының құрылымдық бөлімшесінің меңгерушісі/басшысы (клуб/басқарма филиалы/студия/бөлім/секция/бөлімше/цех
6
Бас суретші/дизайнер
6
Түрі мен бағыты бойынша суретші:
мәдениет/театр/кино ұйымдары
6
Костюм бойынша қоюшы-суретші
4-тарау. Кәсіптік стандарттың техникалық деректері
10. Мемлекеттік органның атауы:
Қазакстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлігі
Орындаушы:
Борамбаев Нурбек Медерович, +7 (705) 160 57 01, n.borambaev@msm.gov.kz
11. Әзірлеуге қатысатын ұйымдар (кәсіпорындар):
Жоба жетекшісі:
Ұйым: "Қазақстан мәдениетінің ғылыми-зерттеу институты" "Мәдениеттерді жақындастыру орталығы" мемлекеттік музейі" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорнының филиалы, Астана қаласы.
Бас ғылыми қызметкер Жумадилова Дарья Ертайқызы, e-mail: daria_131_168@mail.ru. телефон нөмірі: +7 (705) 708 72 22.
Сарапшы әзірлеушілер:
Ұйым: "Қазақ ұлттық өнер университеті" республикалық мемлекеттік мекемесі. Кемельбаева Әсел Көкжалқызы
87029819917
k.asselya-92@mail.ru
12. Кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңес: 2024 жылғы 10 қаңтар.
13. Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық орган: 2023 жылғы 2 қараша.
14. "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы: 2024 жылғы 15 ақпан.
15. Нұсқа нөмірі және шығарылған жылы: нұсқа 1, 2024 жыл.
16. Бағдарлы қайта қарау күні: 2027 жыл.
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және ақпарат
министрінің
2024 жылғы 17 сәуірдегі
№ 150 бұйрығына
37-қосымша
Кәсіптік стандарт: "Қалпына келтіруші-суретші (cәндік-қолданбалы өнер туындылары)"
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Кәсіптік стандарттың қолданылу аясы: "Қалпына келтіруші-суретші" кәсіптік стандарты (бұдан әрі - кәсіптік стандарт) "Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 5-тармағына сәйкес және кәсіпорындарда персоналды оқытуға, білім беру ұйымдары қызметкерлері мен түлектерінің кәсіптік біліктілігін тануға және ұйымдарда және ұйымдарда персоналды басқару саласындағы кең ауқымды міндеттерді шешу мақсатында әзірленіп, мәдениет саласында қолданылады.

2334-0-021 Преподаватель по декоративно-прикладному искусству и народным промыслам, колледж
Основная цель деятельности:
Реставрация произведений декоративно-прикладного искусства
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Использование практических и теоретических знаний и уменийв области реставрации декоративно-прикладного искусства
2. Производственная деятельность в области реставрации произведений декоративно-прикладного искусства
Дополнительные трудовые функции:
1. Ориентация на рынке профессионального труда с учетом требований современного менеджмента
Трудовая функция 1:
Использование практических и теоретических знаний и умений в области реставрации декоративно-прикладного искусства
Навык 1:
Применение практических и теоретических знаний и умений в области реставрации декоративно-прикладного искусства
Умения:
1. Способность разрабатывать и подбирать методики, технологии и материалы для консервационных и реставрационных работ.
Знания:
1.Методов паспортизации и технологического исследования произведений декоративно-прикладного искусства
2. Истории искусства, основных фактов и закономерностей историко-художественного процесса, значения художественного наследия декоративно-прикладного искусства для современности
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Профессиональное владение средствами рисунка, живописи, композиции
Умения:
1. Владеть разнообразными техниками и технологиями рисунка, их изобразительно-выразительныи возможностями.
2. Владеть техниками специальной живописи и технологиями использования живописных материалов, их изобразительно-выразительными возможностями.
3. Владеть способами организация пространства средствами рисунка и живописи.
Знания:
1. Стилистических особенностей реставрируемого произведения.
2. Исторических, стилистических и национальных традиций декоративно-прикладного искусства.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Производственная деятельность в области реставрации произведений декоративно-прикладного искусства
Навык 1:
Выполнение реставрационных и консервационных работ
Умения:
1. Способность принимать конкретные технические решения при проведении консервационных и реставрационных работ.
2. Способность выбирать технологии с учетом экологических последствий их применения.
3. Использовать современные компьютерные технологии и базы данных при проведении консервационных и реставрационных работ.
Знания:
1. ИКТ в своей предметной области.
2. Последовательности консервационно-реставрационных работ.
3. Приемов консервации и реставрации произведений декоративно-прикладного искусства.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Проведение научно-исследовательской деятельности в области реставрации произведений декоративно-прикладного искусст
Умения:

2334-0-021 Сәндік-қолданбалы өнер және халық қолөнері бойынша оқытушы, колледж.
Қызметтің негізгі мақсаты:
Сәндік-қолданбалы өнер туындыларын қалпына келтіру
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Сәндік-қолданбалы өнер туындыларын қалпына келтіру саласында тәжірибелік және теориялық білім мен дағдыларды пайдалану
2. Сәндік-қолданбалы өнер туындыларын қалпына келтіру саласындағы өндірістік қызмет
Қосымша еңбек функциялары:
1. Өзінің шығармашылық әлеуетін жетілдіру
Еңбек функциясы 1:
Сәндік-қолданбалы өнер туындыларын қалпына келтіру саласында тәжірибелік және теориялық білім мен дағдыларды пайдалану
Дағды 1:
Сәндік-қолданбалы өнер туындыларын қалпына келтіру саласында тәжірибелік және теориялық білім мен дағдыларды қолдану
Машық:
1. Қалпына келтіру және консервациялау жұмыстарына арналған әдістемелерді, технологиялар мен материалдарды әзірлеу және таңдау қабілеттілігі.
Білім:
1.Сәндік-қолданбалы өнер туындыларын төлқұжаттау және технологиялық зерттеу әдістерін білу;
2. Өнер тарихын, тарихи-көркемдік үдерістің негізгі деректері мен заңдылықтарын, сәндік-қолданбалы өнердің көркем мұрасының қазіргі заман үшін маңызын білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Сурет, кескіндеме, композиция құралдарын кәсіби меңгеру
Машық:
1. Сурет салудың әртүрлі әдістері мен технологияларын, олардың бейнелеу және суреттеу мүмкіндіктерін меңгеру;
2. Арнайы кескіндеме техникасын және кескіндеме материалдарын пайдалану технологиясын, олардың көркемдік-бейнелеу мүмкіндіктерін меңгеру;
3. Кеңістікті ұйымдастыру тәсілдерін сурет және кескіндеме құралдары көмегімен меңгеру.
Білім:
1. Қалпына келтірілетін туындының стилистикалық ерекшеліктерін білу;
2. Сәндік-қолданбалы өнердің тарихи, стилистикалық және ұлттық дәстүрлерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Сәндік-қолданбалы өнер туындыларын қалпына келтіру саласындағы өндірістік қызмет
Дағды 1:
Қалпына келтіру және консервациялау жұмыстарын орындау
Машық:
1. Қалпына келтіру және консервациялау жұмыстарын жүргізу кезінде нақты техникалық шешімдер қабылдау қабілеті;
2. Технологияларды қолданудың экологиялық салдарын ескере отырып, оларды таңдау қабілеті;
3. Қалпына келтіру және консервациялау жұмыстарын жүргізу кезінде заманауи компьютерлік технологиялар мен мәліметтер базасын пайдалану.
Білім:
1. Өзінің пәндік саласында АКТ-ы білу;
2. Қалпына келтіру және консервациялау жұмыстарының реттілігін білу;
3. Сәндік-қолданбалы өнер туындыларын қалпына келтіру және консервациялау тәсілдерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Сәндік-қолданбалы өнер туындыларын қалпына келтіруге арналған жобалық, техникалық және өндірістік құжаттаманы жүргізу бойынша жұмыстарды орындау.
Машық:

1. Владеть навыками планирования и получения результатов работы по реставрации произведений декоративно-прикладного искусства
2. Владеть навыками методологической работы по совершенствованию способов консервации и реставрации.
3. Владеть навыками ведения технической документации по проведению реставрационных работ.
4. Уметь разрабатывать научно-проектную и научно-производственную документацию реставрационной деятельности.
Знания:
1. Истории изобразительного искусства.
2. Отечественного и мирового опыта реставрации произведений декоративно-прикладного искусства.
3. Сведений о реставрируемом произведении, его аналогов.
Возможность признания навыка:
-
Навык 3:
Профессиональное владение процессами, сопровождающими операции по реставрации произведений декоративно-прикладного искусства
Умения:
1. Владеть навыками обмерных работ на объекте культурного наследия.
2. Владеть навыками отбора проб материалов для лабораторных анализов.
3. Владеть навыками описания состояния объекта культурного наследия.
4. Владеть навыками фотофиксации культурного объекта.
5. Владеть навыками подсчета объема реставрационных работ на объекте культурного наследия.
Знания:
1. Процессов и стадий реставрационных работ по сохранению произведений декоративно-прикладного искусства
Возможность признания навыка:
-
Дополнительная трудовая функция 1:
Ориентация на рынке профессионального труда с учетом требований современного менеджмента
Навык 1:
Продвижение услуг по реставрации
Умения:
1. Владеть принципами, методами, реализации возможностей предпринимательства в сфере декоративно-прикладного искусства
Знания:
1. Художественного рынка и его системы: сферу предложения и спроса на произведения декоративно-прикладного искусства.
2. Стоимость произведений искусства.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Адаптивность
Ответственность
Пунктуальность
Самостоятельность и ответственность
Стратегическое мышление
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Художник-реставратор монументальной живописи
6
Художник-реставратор станковой живописи
Глава 4. Технические данные профессионального стандарта
10. Наименование государственного органа:
Министерство культуры и информации Республики Казахстан
Исполнитель:
Борамбаев Нурбек Медерович, +7 (705) 160 57 01,
11. Организации (предприятия) участвующие в разработке:
Руководитель проекта:
Организация: Филиал республиканского государственного казенного предприятия "Государственный музей "Центр сближения культур" "Научно-исследовательский центр Казахстана", г. Астана.

1. Сәндік-қолданбалы өнер туындыларын қалпына келтіру бойынша жұмыстарды жоспарлау және нәтижелерін алу дағдыларын меңгеру;
2. Қалпына келтіру және консервациялау әдістерін жетілдіру бойынша әдіснамалық жұмыс дағдыларын меңгеру;
3. Қалпына келтіру жұмыстарын жүргізуге арналған техникалық құжаттаманы әзірлеу дағдыларын меңгеру;
4. Қалпына келтіру қызметінің ғылыми-жобалық және ғылыми-өндірістік құжаттамасын әзірлей білу.
Білім:
1. Бейнелеу өнері тарихын білу;
2. Сәндік-қолданбалы өнер туындыларын қалпына келтірудің отандық және әлемдік тәжірибесін білу;
3. Қалпына келтірілетін туындыны, оған ұқсас туындыларды білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 3:
Сәндік-қолданбалы өнер туындыларын қалпына келтіруге қатысты амалдарды сүйемелдейтін үдерістерді кәсіби меңгеру
Машық:
1. Мәдени мұра объектісінде өлшеу жұмыстарының дағдыларын меңгеру;
2. Зертханалық талдаулар үшін материалдардың сынамасын іріктеу дағдыларын меңгеру;
3. Мәдени мұра объектісінің жай-күйін сипаттау дағдыларын меңгеру;
4. Мәдени объектіні фототіркеу дағдыларын меңгеру;
5. Мәдени мұра объектісінде қалпына келтіру жұмыстарының көлемін есептеу дағдыларын меңгеру.
Білім:
1. Сәндік-қолданбалы өнер туындыларын сақтауға қатысты қалпына келтіру жұмыстарының үдерістері мен кезеңдерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Қосымша еңбек функциясы 1:
Өзінің шығармашылық әлеуетін жетілдіру
Дағды 1:
Қазіргі менеджмент талаптарын ескере отырып, кәсіби еңбек нарығындағы бағдар
Машық:
1. Сәндік-қолданбалы өнері саласындағы кәсіпкерліктің мүмкіндіктерін іске асырудың қағидаттарын, әдістерін, құралдарын меңгеру
Білім:
1. Өнер нарығы және оның жүйелері: өнер туындыларына сұраныс пен ұсыныс саласын білу
2. Өнер туындыларының құнын білу
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Бейімділік
Жауапкершілік
Ұқыптылық
Дербестік және жауапкершілік
Стратегиялық ойлау
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Монументалды кескіндемені қалпына келтіруші - суретші
6
Станокты кескіндемені қалпына келтіруші - суретші
4-тарау. Кәсіптік стандарттың техникалық деректері
10. Мемлекеттік органның атауы:
Қазакстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлігі
Орындаушы:
Борамбаев Нурбек Медерович, +7 (705) 708 72 22, n.borambaev@msm.gov.kz
11. Әзірлеуге қатысатын ұйымдар (кәсіпорындар):
Жоба жетекшісі:
Ұйым: "Қазақстан мәдениетінің ғылыми-зерттеу институты" "Мәдениеттерді жақындастыру орталығы" мемлекеттік музейі" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорнының филиалы, Астана қаласы.

4. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
С. Обрабатывающая промышленность
32. Производство прочих готовых изделий
32.1 Производство ювелирных изделий, бижутерии и аналогичных изделий
32.12 Производство ювелирных изделий и аналогичных изделий
32.12.0. Производство ювелирных изделий и аналогичных изделий
R Искусство, развлечения и отдых;
95.25 Ремонт часов и ювелирных изделий
95.25.1 Ремонт наручных и прочих часов
95.25.2 Ремонт ювелирных изделий
5. Краткое описание профессионального стандарта: Профессиональная творческая деятельность художника-ювелира связана с созданием художественного замысла, художественным проектированием изделия, художественной обработкой драгоценных камней и металлов, а также с их ремонтом и художественной реставрацией.
6. Перечень карточек профессий:
1) Художник-ювелир - 4 уровень ОРК;
2) Художник-ювелир - 6 уровень ОРК;
3) Художник-ювелир - 7 уровень ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "Художник-ювелир":
Код группы:
7312-1
Код наименования занятия:
7312-1-003
Наименование профессии:
Художник-ювелир
Уровень квалификации по ОРК:
4
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 17 июля 2017 года № 209 "Об утверждении Типовых квалификационных характеристик должностей руководителей, специалистов и других служащих государственных организаций культуры" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15495)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Художественный труд
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
2334-0-003 Преподователь по ювелирному делу, колледж
2163-1-006 Дизайнер ювелирных украшений
7312-2-012 Ювелир (ювелир-модельер)
Основная цель деятельности:
Разработка эскиза и макета изделия и участие в производственном процессе изготовление ювелирных изделий, в том числе художественных произведений искусства.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Создание эскиза и макета изделия.
2. Подбор материалов и создание проекта изделия.
Дополнительные трудовые функции:
1. Изготовление деталей и монтировка украшения.
2. Ремонт и реставрация ювелирных изделий.
Трудовая функция 1:
Создание эскиза и макета изделия.
Навык 1:
Создание эскиза
Умения:

4. Кәсіптік стандарттың атауы: Зергер-суретші.
5. Кәсіптік стандарттың коды: R90020027.
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
С. Өңдеуші өнеркәсіп
32. Өзге де дайын бұйымдарды өндіру
32.1 Зергерлік бұйымдар, бижутерия және ұқсас бұйымдар өндіру
32.12 Зергерлік бұйымдар мен ұқсас бұйымдар өндірісі
32.12.0. Зергерлік бұйымдар мен ұқсас бұйымдар өндірісі
R Өнер, ойын-сауық және демалыс;
95.25 Сағаттарды және зергерлік бұйымдарды жөндеу
95.25.1 Қолсағаттар мен өзге де сағаттарды жөндеу
95.25.2 Зергерлік бұйымдарды жөндеу
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: зергер-суретші шеберінің кәсіби шығармашылық қызметі бұйымның көркемдік концепциясын жасаумен, көркемдік безендіруімен, асыл тастар мен металдарды көркем өңдеумен, сондай-ақ оларды жөндеумен және көркемдік қалпына келтірумен байланысты.
8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
1) Зергер-суретші - 4 СБШ-нің деңгейі;
2) Зергер-суретші - 6 СБШ-нің деңгейі;
3) Зергер-суретші - 7 СБШ-нің деңгейі.
3-тарау. Кәсіптер карточкалары
9. Кәсіптің карточкасы "Зергер-суретші":
Топтың коды:
7312-1
Қызмет атауының коды:
7312-1-003
Кәсіптің атауы:
Зергер-суретші
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Мемлекеттік мәдениет ұйымдары басшыларының, мамандарының және басқа да қызметкерлерінің лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2017 жылғы 17 шілдедегі № 209 бұйрығы (Нормативтік-құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеуіндегі тізбесінде № 15495 болып тіркелген)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Көркем еңбек
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
7312-2-012 Зергер (сәндік ювелир)
2163-1-006 Зергерлік әшекейлер дизайнері
2334-0-003 Зергер ісі бойынша оқытушы, колледж
Қызметтің негізгі мақсаты:
Бұйымның эскизі мен макетін әзірлеу мен құру және өндірістік процеске қатысу зергерлік бұйымдарды, оның ішінде көркем өнер туындыларын жасау
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Бұйымның эскизін және макетін құру.
2. Материалдарды таңдау және бұйымның дизайнын құру.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Бөлшектерді жасау және декорацияларды орнату.
2. Зергерлік бұйымдарды жөндеу және қалпына келтіру.
Еңбек функциясы 1:
Бұйымның эскизін және макетін құру.
Дағды 1:
Создание эскиза
Машықтар:

1. Владеть способами подбора иллюстративного материала.
2. Владеть базовыми техниками и средствами изобразительного искусства.
3. Определять размеры изделия и его деталей.
4. Понимать и отражать в эскизе основную идею, художественный замысел дизайна изделия.
5. Владеть и понимать значение техник орнаментальной композиции различных направлений и стилей (звериного, растительного мира, геометрического узора).
6. Уметь использовать декоративные возможности штриха, заливок фона.
7. Находить объемно-пластическое решение формы, пропорции ювелирных изделий.
8. Уметь находить конструктивное и образное решение, колористическое и пластическое начало, определять ассортимент ювелирных изделий и их стилистическое решение.
9. Уметь повторять (выполнять графические копии по музейным фотографиям), импровизировать, комбинировать образы, стили или жанры в создаваемом эскизе.
10. Владеть техниками изображения поделочных камней разной огранки - кабошонов из прозрачного и непрозрачного камня, драгоценных камней с огранкой, камней со сложным рисунком – агата, малахита, яшмы.
11. Уметь делать зарисовки ювелирных изделий и разнообразных ювелирных техник художественной обработки металла (эмаль, чернь, скань, зернь).
12. Использовать возможности компьютерных специальных программ для создания и обработки графических изображений, рисунков и эскизов ювелирных украшений.
Знания:
1. Источники идей для создания эскизов.
2. Основы перспективы, работы в плоскостях и проекциях.
3. Принципы создания эскизов.
4. Принципы и технологий создания эскиза в компьютерных программах.
5. Тренды в моде и дизайне.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Создание макета
Умения:
1. Уметь создавать трехмерное воплощение изделия в альтернативном материале (основные конструкции).
2. Уметь подбирать материал для создания макета
3. Находить решения для соединений деталей.
Знания:
1. Знать принципы подбора материалов для создания макета.
2. Основы моделирования и проектирования.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Подбор материалов и создание проекта изделия.
Навык 1:
Анализ и выбор исходных материалов
Умения:
1. Уметь подбирать цветные металлы и драгоценные камни по необходимым свойствам, цвету согласно идейному замыслу эскиза изделия.
2. Уметь создавать несколько вариантов проекта изделия в натуральном и цифровом 3D формате.
3. Владеть базовыми способами обработки цветного металла и драгоценных камней.
Знания:
1. Свойства цветных металлов и драгоценных камней.
2. Специфика и принципы работы с цветными металлами и драгоценными камнями.

1. Иллюстрациялық материалды таңдауды білу.
2. Бейнелеу өнерінің негізгі әдістері мен құралдарын меңгеру.
3. Бұйымның және оның бөліктерінің өлшемдерін анықтау.
4. Бұйым дизайнының негізгі идеясын, көркемдік мақсатын нобайда түсініп, бейнелеу.
5. Түрлі ағымдар мен стильдердің (жануарлар, өсімдіктер әлемі, геометриялық өрнек) ою-өрнек композициясының техникасын меңгеру және мағынасын түсіну.
6. Штрихтың, фон толтырудың сәндік мүмкіндіктерін пайдалана білу.
7. Зергерлік бұйымдардың пішіні, пропорциясының көлемді-пластикалық шешімін табу.
8. Конструктивті және бейнелі шешімді, колористік және пластикалық бастаманы таба білу, әшекейлердің ассортиментін және олардың стильдік шешімін анықтау.
9. Құрылған эскизде қайталау (музей фотосуреттерінің графикалық көшірмелерін жасау), импровизациялау, кескіндерді, стильдерді немесе жанрларды біріктіруді білу.
10. Түрлі қыпланған сәндік тастарды – мөлдір және мөлдір емес тастардан жасалған кабохондарды, кесілген асыл тастарды, күрделі өрнегі бар тастар – агат, малахит, яшма тастарды бейнелеу тәсілдерін меңгеру.
11. Графикалық кескіндерді, сызбаларды және зергерлік бұйымдардың эскиздерін жасау және өңдеу үшін компьютерлік арнайы бағдарламалардың мүмкіндіктерін пайдаланып білу.
Білімдер:
1. Нобай салуға арналған идеялардың қайнар көздерін білу.
2. Перспективаның негіздері, жазықтықтағы жұмыс және проекциялар.
3. Нобай жасаудың принциптері.
4. Компьютерлік бағдарламаларда эскиз құрудың принциптері мен технологиялары.
5. Сән және дизайндағы тенденциялар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Макет құру
Машықтар:
1. Баламалы материалда бұйымның көлемді бейнесін жасай білу (негізгі құрылымдар).
2. Макет құру үшін материалды таңдай білу
3. Бөлшектерді қосу шешімдерін табу.
Білімдер:
1. Макет құру үшін материалдарды таңдау принциптерін білу.
2. Модельдеу және жобалау негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Материалдарды таңдау және бұйымның дизайнын құру.
Дағды 1:
Шикізатты талдау және таңдау
Машықтар:
1. Түсті металдар мен асыл тастарды қажетті қасиетіне қарай таңдай білу, бұйым нобайының идеялық түсінігіне қарай түсіне білу.
2. Табиғи және цифрлық 3D форматында бұйым дизайнының бірнеше нұсқасын құра білу. Түсті металдар мен асыл тастарды өңдеудің негізгі әдістерін меңгеру.
Білімдер:
1. Түсті металдар мен асыл тастардың қасиеттері.
2. Түсті металдармен және асыл тастармен жұмыс істеу ерекшеліктері мен принциптері.

3. Принципы сочетаемости и композиции выбираемых материалов, цветовой гаммы.
4. Техники и технологии дизайна ювелирных изделий.
5. Классификация изделий казахского ювелирного искусства, его многообразие.
6. Новые стили и направления в изобразительном и ювелирном искусстве.
7. Знание СТ РК, ГОСТ и законодательство Республики Казахстан в области драгоценных металлов и драгоценных камней.
Возможность признания навыка:
-
Дополнительная трудовая функция 1:
Изготовление деталей и монтировка украшения.
Навык 1:
Участие в выполнении производственных операций по созданию ювелирного изделия
Умения:
1. Владеть навыками работы с инструментами, приспособлениями и (или) оборудованием.
2. Передавать объем формы, фактуру с помощью знаний по моделировки металла.
3. Работать в различных техниках и стилях производственного процесса.
Знания:
1. Методы обработки холодной и горячей обработки металлов давлением, при художественной листовой штамповке, технологические, механические и эксплуатационные свойства металла.
2. Многообразие ювелирных камней, виды огранки и цветового разнообразия ювелирных вставок.
3. Способы применение камня в ювелирном деле: в виде вставок, в виде мозаик, выполнения резного камня в качестве круглой скульптуры, рельефа (камеи) и т.д.
Возможность признания навыка:
-
Дополнительная трудовая функция 2:
Ремонт и реставрация ювелирных изделий.
Навык 1:
Выполнение ремонтных и реставрационных работ
Умения:
1. Способность разрабатывать и подбирать методики, технологии и материалы для реставрационных работ.
Знания:
1. Стилистические особенности реставрируемого произведения.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Адаптивность
Ответственность
Понимание бизнеса
Пунктуальность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
4
Ассистент ювелира
4
Художник-реставратор
10. Карточка профессии "Художник-ювелир":
Код группы:
7312-1
Код наименования занятия:
7312-1-003
Наименование профессии:
Художник-ювелир
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 17 июля 2017 года № 209 "Об утверждении Типовых квалификационных характеристик должностей руководителей, специалистов и других служащих государственных организаций культуры" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15495)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Искусство
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:

3. Таңдалған материалдардың, түстердің үйлесімділік және композициялық принциптері.
4. Зергерлік бұйымдарды жобалаудың техникасы мен технологиясын білу.
5. Қазақ зергерлік өнері бұйымдарының классификациясы, оның алуан түрлілігі.
6. Бейнелеу және зергерлік өнердегі жаңа стильдер мен үрдістер.
7. ҚР СТ, МЕМСТ және Қазақстан Республикасының бағалы металдар және асыл тастар саласындағы заңнамасын білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Қосымша еңбек функциясы 1:
Бөлшектерді жасау және декорацияларды орнату.
Дағды 1:
Зергерлік бұйымдарды жасау бойынша өндірістік операцияларды орындауға қатысу
Машықтар:
1. Құралмен, және (немесе) жабдықпен жұмыс істеу дағдыларының болуы.
2. Металды модельдеу арқылы пішіннің көлемін, текстурасын біліп көрете біру.
3. Өндіріс процесінің әртүрлі техникалары мен стильдерінде жұмыс істеу.
Білімдер:
1. Суық және ыстық металды қалыптау, қаңылтырды көркем штамптау үшін өңдеу әдістері, металдың технологиялық, механикалық және пайдалану қасиеттері.
2. Зергерлік тастардың алуан түрлілігі, кесу түрлері және зергерлік қосымшалардың түс алуан түрлілігі.
3. Зергерлік бұйымдарда тасты қолдану жолдары: кірістіру түрінде, мозайка түрінде, дөңгелек мүсін ретінде қашалған тасты жасау, рельеф (камео) т.б.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Қосымша еңбек функциясы 2:
Зергерлік бұйымдарды жөндеу және қалпына келтіру.
Дағды 1:
Жөндеу-қалпына келтіру жұмыстарын жүргізу
Машықтар:
Қалпына келтіру жұмыстарының әдістерін, технологияларын және материалдарын әзірлеу және таңдау қабілеті.
Білімдер:
Қалпына келтірілген шығарманың стильдік ерекшеліктері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Бейімділік
Жауапкершілік
Бизнесті түсіну
Ұқыптылық
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
4
Зергердің ассистенті
4
Суретші-реставратор
10. Кәсіптің карточкасы "Зергер-суретші":
Топтың коды:
7312-1
Қызмет атауының коды:
7312-1-003
Кәсіптің атауы:
Зергер-суретші
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Мемлекеттік мәдениет ұйымдары басшыларының, мамандарының және басқа да қызметкерлерінің лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2017 жылғы 17 шілдедегі № 209 бұйрығы (Нормативтік-құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеуіндегі тізбесінде № 15495 болып тіркелген)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Өнер
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
в организациях согласно профилю
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:

7300-0-017 Контролер художественных изделий (ювелирные изделия)
2163-1-006 Дизайнер ювелирных украшений
7312-1-003 Ювелир (общий профиль)
Основная цель деятельности:
Изготовление уникальных и эксклюзивных ювелирных изделий, в том числе художественных произведений искусства.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Создавать художественный образ, идеи и воплощать их в произведении ювелирного искусства
2. Совершенствовать собственный творческий потенциал
Дополнительные трудовые функции:
1. Обеспечивать реализацию произведений ювелирного искусства
2. Организовывать творческое взаимодействие с партнерами и работниками ювелирного производства (цеха)
Трудовая функция 1:
Создавать художественный образ, идеи и воплощать их в произведении ювелирного искусства
Навык 1:
Применение практических и теоретических знаний и умений в области ювелирного искусства
Умения:
1. Создавать художественные образы, замыслы, идеи и наносить их на эскизы, воплощать в визуальные проекты в натуральном или цифровом формате.
2. Консультировать клиентов и осуществлять совместный поиск идей для будущего изделия
3. Уметь разрабатывать промышленный дизайн современных ювелирных украшений, аксессуаров, сувенирной продукции, произведений малой декоративной пластики из металлов для массового производства.
4. Находить объемно-пластическое решение формы, пропорции ювелирных изделий.
5. Применять методы конструктивного разбора деталей ювелирных украшений.
6. Владеть практическими навыками технологии, художественной обработки металлов/камней.
Знания:
1. Теоретические и практические знания свойств материалов.
2. Обладать базовыми теоретическими знаниями в области истории изобразительного и декоративно-прикладного искусства, ювелирного искусства, с древности до современности.
3. Аспекты стилистики, семантики орнамента и технологии изготовления ювелирных изделий
4. Законы декоративной и ювелирной композиции.
5. Многообразие принципов орнаментальной композиции, роль масштабных соотношений в узоре, значение ритма, силуэта в ювелирном искусстве.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Производственная деятельность в области ювелирного производства
Умения:
Изготавливать и ремонтировать самостоятельно или в качестве руководителя цеха в различных ювелирных техниках и стилях:
1. Ювелирные украшения.
2. Ювелирные аксессуары и предметы интерьера, например: вазы, статуэтки, украшения для волос, запонки, клюшки для гольфа.
3. Сувениры ювелирного искусства, расширяя ассортимент национальных сувениров в этностиле.
4. Уметь использовать различные материалы (например: камень, кость, ценные породы дерева, уникальные раковины, орех, веточки и т.д.) для расширения образного строя ювелирных изделий и конструктивно соединять их в ювелирной композиции с элементами, выполненными из металла, учитывая их технологические и эстетические свойства.
Знания:

7300-0-017 Көркем бұйымдарды бақылаушы (зергерлік бұйымдар)
7312-1-003 Зергер (жалпы профиль)
2163-1-006 Зергерлік әшекейлер дизайнері
Қызметтің негізгі мақсаты:
Бірегей және эксклюзивті зергерлік бұйымдарды, сонымен қатар, көркем өнер туындыларын өндіру
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Көркем бейнені, идеяларды жасаңыз және оларды зергерлік өнер туындысына енгізіңіз
2. Өзіңіздің шығармашылық әлеуетін жетілдіру
Қосымша еңбек функциялары:
1. Зергерлік өнер туындыларының орындалуын қамтамасыз ету
2. Зергерлік бұйымдар өндірісінің (цехтың) серіктестерімен және қызметкерлерімен шығармашылық қарым-қатынасты ұйымдастыру
Еңбек функциясы 1:
Көркем бейнені, идеяларды жасаңыз және оларды зергерлік өнер туындысына енгізіңіз
Дағды 1:
Қолдану практикалық және теориялық білім мен дағды зергерлік өнер саласында
Машықтар:
1. Көркем бейнелерді, дизайндарды, идеяларды және оларды нобайларда қолдана отырып, табиғи немесе цифрлық форматта визуалды жобаларға енгізе білу.
2. Клиенттерге кеңес беру және болашақ өнім туралы идеяларды бірлесіп іздену
3. Жаппай өндіруге арналған металдардан жасалған заманауи зергерлік бұйымдардың, аксессуарлардың, сувенирлердің, шағын сәндік пластикалардың өнеркәсіптік үлгісін жасай білу.
Білімдер:
1. Ежелгі дәуірден қазіргі уақытқа дейінгі бейнелеу, сәндік өнердің және зергерлік өнердің тарихы саласындағы негізгі теориялық білімге ие болу.
2. Стилистиканың аспектілері, ою-өрнек семантикасы және зергерлік бұйымдарды жасау технологиясы.
3. Сәндік-зергерлік композицияның заңдылықтары.
4. Ою-өрнектік композиция принциптерінің алуандығы, өрнектегі масштаб қатынастарының орны, зергерлік өнердегі силуэттің маңызы.
5. Зергерлік бұйымдардың детальдарын конструктивті талдау жолдары, тарихи материалды байланыстыру және зергерлік бұйымдарды безендіруге заманауи көзқарас.
6. Қазақстан өнерінің дәстүрлері және жаһандық мәдениет құндылықтары, олардың кәсіби қызметінде назар аудару.
7. Мұражай қорларында сақталған өткен дәуір зергерлерінің қолынан шыққан жауһарлар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Өңірдегі өндірістік қызмет зергерлік бұйымдар өндірісі
Машықтар:
Өз бетіңізше немесе шеберханада басшы ретінде әртүрлі зергерлік техника мен стильде жасай білу:
1. Зергерлік бұйымдар.
2. Зергерлік бұйымдар мен үйді безендіру бұйымдар, мысалы: вазалар, мүсіншелер, шашқа арналған әшекейлер, манжеттер, гольф клюшкалар. Зергерлік өнердің кәдесыйлары, этникалық стильдегі ұлттық кәдесыйлардың ассортиментін кеңейту.
1. 1. Зергерлік бұйымдардың бейнелік құрылымын кеңейту және оларды зергерлік композицияда металдан жасалған элементтермен конструктивті біріктіру үшін әртүрлі материалдарды (мысалы: тас, сүйек, асыл ағаштар, бірегей қабықтар, грек жаңғағы, бұтақтар және т.б.) пайдалана білу, олардың технологиялық және эстетикалық қасиеттерін ескере отыру.
Білімдер:

1. Применение теоретических знаний и умений в творческом процессе.
2. Специфика создания национальных сувениров, история и традиции, материалы и техники ювелирного искусства Казахстана.
3. Знание СТ РК, ГОСТ и законодательство Республики Казахстан в области драгоценных металлов и драгоценных камней.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Совершенствовать собственный творческий потенциал
Навык 1:
Развитие индивидуального стиля, эстетики и творческого мышления
Умения:
1. Уметь использовать специальные компьютерные программы в сфере профессиональной деятельности.
2. Уметь проектировать и создавать в драгоценном материале авторские произведения ювелирного искусства.
3. Проводить поисковые эксперименты для создания новых фактур, эффектов, путем комбинирования и смешения техник и материалов
Знания:
1. Новых специальных компьютерных программ по компьютерной графике, технологии 3D моделирования.
Возможность признания навыка:
-
Дополнительная трудовая функция 1:
Обеспечивать реализацию произведений ювелирного искусства
Навык 1:
Поиск и выбор рыночной ниши.
Умения:
1. Владеть способами изучения тенденций рынка и предпочтений клиентов.
2. Проводить анализ представленных на рынке изделий для создания совершенно новой продукции.
3. Использовать новые и традиционные технологии ювелирного мастерства,
4. Заниматься расчетной частью работы: чертежи, расход материалов и т.д.
Знания:
1. Состояния художественного рынка и его системы.
2. Факторов влияния на предложение и спрос на произведения искусства.
3. Текущей рыночной стоимости произведений ювелирного искусства.
4. Текущего уровня стоимости материалов
5. Принципов расчета себестоимости изделия и планирования размера прибыли.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Планирование и позиционирование товара на рынке
Умения:
1. Вести учет и мониторинг исполнения заказов на изготовление ювелирной продукции.
2. Создавать портфолио заказных и авторских работ на официально/личной странице социальных сетей, в том числе размещать работы на специализированных веб-сайтах,
3. Владеть навыками презентации ювелирной продукции с применением современных компьютерных программ.
4. Уметь готовить выставочную экспозицию ювелирных изделий
5. Применять современные методы и средства обратной связи с клиентами, взаимодействия со СМИ.
Знания:
1. Принципов работы социальных сетей
2. Основы создания выставочной экспозиции
3. Принципы разработки презентации и применения технических средств.
Возможность признания навыка:
-
Дополнительная трудовая функция 2:
Организовывать творческое взаимодействие с партнерами и работниками ювелирного производства (цеха)
Навык 1:
Ориентация на рынке профессионального труда с учетом требований современного менеджмента
Умения:

1. Теориялық білім мен дағдыны шығармашылық үдерісте қолдану.
2. Ұлттық кәдесыйларды жасау ерекшеліктері, Қазақстанның зергерлік өнерінің тарихы мен дәстүрі, материалдары мен техникасы.
3. ҚР СТ, ГОСТ және бағалы металдар және асыл тастар саласындағы Қазақстан Республикасының заңнамасын білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Өзіңіздің шығармашылық әлеуетін жетілдіру
Дағды 1:
Жеке стильді, эстетикалық және шығармашылық ойлауды дамыту
Машықтар:
1. Кәсіби қызмет саласында арнайы компьютерлік бағдарламаларды пайдалана білу.
2. Материалда зергерлік өнердің өзіндік туындыларын жобалап, жасай білу.
3. Техника мен материалдарды біріктіру және араластыру арқылы жаңа текстуралар, әсерлер жасау үшін іздеу эксперименттерін жүргізу.
Білімдер:
1. Компьютерлік графикаға арналған жаңа арнайы компьютерлік бағдарламалар, 3D модельдеу технологиясын білу..
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Қосымша еңбек функциясы 1:
Зергерлік өнер туындыларының орындалуын қамтамасыз ету
Дағды 1:
Нарық орнын іздеу және таңдау.
Машықтар:
1. Нарық тенденциялары мен тұтынушылардың қалауларын зерттеу алу.
2. Мүлде жаңа өнімдерді жасау үшін нарықтағы өнімдерді талдай алу.
3. Зергерлік өнердің жаңа және дәстүрлі технологияларын қолдану,
4. Жұмыстың есеп айырысу бөлігімен айналысу, мысалы: сызбалар, материалдар шығыны және т.б.
Білімдер:
1. Өнер нарығының жағдайы және оның жүйесін білу.
2. Өнер туындыларына сұраныс пен ұсынысқа әсер ететін факторларды тану.
3. Өнер туындыларының қазіргі нарықтық құнын қадағалау
4. Материалдардың ағымдағы құны білу
5. Өнімнің өзіндік құнын калькуляциялау және пайда мөлшерін жоспарлау принциптерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Нарықтағы тауарларды жоспарлау және орналастыру
Машықтар:
1. Зергерлік бұйымдарды дайындауға тапсырыстардың орындалуын есепке алу және бақылау.
2. Әлеуметтік желілердің ресми/жеке парақшасында тапсырыстық және авторлық жұмыстар портфолиосын құру, оның ішінде мамандандырылған веб-сайттарда жұмыстарды орналастыру,
3. Заманауи компьютерлік бағдарламаларды пайдалана отырып зергерлік бұйымдарды көрсету дағдыларын меңгеру.
4. Зергерлік бұйымдардың көрме көрмесін дайындай білу
5. Тұтынушының кері байланысының, БАҚ-пен өзара әрекеттесудің заманауи әдістері мен құралдарын қолдану.
Білімдер:
1. Әлеуметтік желілердің жұмыс істеу принциптерін білу
2. Көрме дисплейін құру негіздерін білу
3. Пезентацияларды әзірлеу және техникалық құралдарды қолдану принциптерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Қосымша еңбек функциясы 2:
Зергерлік бұйымдар өндірісінің (цехтың) серіктестерімен және қызметкерлерімен шығармашылық қарым-қатынасты ұйымдастыру
Дағды 1:
Нарыққа бағдарлану заманауи менеджмент талаптарын ескере отырып, кәсіби жұмыс
Машықтар:

1. Находить и использовать на рынке труда информацию о мастерах ювелирного искусства, в целях кооперации, привлечения кадров.
2. Уметь оценивать уровень качества результата работы работников производственного структурного подразделения/партнеров.
3. Уметь организовать безопасные условия производственных процессов.
Знания:
1. Тенденций развития техники и технологий в профессиональной области в стране и за рубежом.
2. Правовых и технических требований в сфере профессиональной деятельности.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Стрессоустойчивость
Умение быстро принимать решения
Умение работать в команде
Аккуратность
Выносливость и усердие
Концентрация и управление вниманием
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Реставратор ювелирного изделия
6
Художник-оформитель / экспозиционер
11. Карточка профессии "Художник-ювелир":
Код группы:
7312-1
Код наименования занятия:
7312-1-003
Наименование профессии:
Художник-ювелир
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 17 июля 2017 года № 209 "Об утверждении Типовых квалификационных характеристик должностей руководителей, специалистов и других служащих государственных организаций культуры" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15495)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Искусство
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
7312-1-003 Ювелир (общий профиль)
7312-2-012 Ювелир (ювелир-модельер)
2163-1-006 Дизайнер ювелирных украшений
Основная цель деятельности:
Руководство деятельностью ювелиров по изготовлению уникальных и эксклюзивных ювелирных изделий, в том числе с учетом национальных традиций, основных тенденций классического и современного ювелирного искусства и ювелирной моды.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Создавать художественный образ, идеи и воплощать их в произведении ювелирного искусства
2. Совершенствовать собственный творческий потенциал
Дополнительные трудовые функции:
1. Обеспечивать реализацию произведений ювелирного искусства
Трудовая функция 1:
Создавать художественный образ, идеи и воплощать их в произведении ювелирного искусства
Навык 1:
Применение практических и теоретических знаний и умений в области ювелирного искусства
Умения:
1. Создавать художественные образы, замыслы, идеи и наносить их на эскизы, воплощать в визуальные проекты в натуральном или цифровом формате.
2. Консультировать клиентов и осуществлять совместный поиск идей для будущего изделия
3. Уметь разрабатывать промышленный дизайн современных ювелирных украшений, аксессуаров, сувенирной продукции, произведений малой декоративной пластики из металлов для массового производства.
Знания:
1. Обладать базовыми теоретическими знаниями в области истории изобразительного и декоративно-прикладного искусства, ювелирного искусства, с древности до современности.
2. Аспекты стилистики, семантики орнамента и технологии изготовления ювелирных изделий
3. Законы декоративной и ювелирной композиции.
4.
Многообразие принципов орнаментальной композиции, роль масштабных соотношений в узоре, значение ритма, силуэта в ювелирном искусстве.
5. Способы конструктивного разбора деталей ювелирных украшений, соединения исторического материала и современного взгляда на проектирование ювелирных украшений.

1. Ынтымақтастық пен кадрларды тарту үшін зергерлер туралы еңбек нарығынан ақпаратты тауып, пайдалану.
2. Өндірістік құрылымдық бөлімше/серіктестер қызметкерлерінің жұмыс нәтижесінің сапалық деңгейін бағалай білу.
3. Өндірістік процестердің қауіпсіз жағдайларын ұйымдастыра білу.
Білімдер:
1. Мемлекетте және шетелде кәсіптік салада техника мен технологияның даму тенденцияларын қадағалау.
2. Кәсіби қызмет саласындағы құқықтық және техникалық талаптарды танып білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Күйзеліске тұрақтылық
Тез шешім қабылдай білу
Командада жұмыс істей білу
Дәлдік
Төзімділік пен еңбексүйгіштік
Зейінді шоғырландыру және бақылау
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Зергерлік бұйымдарды қалпына келтіруші
6
Суретші-дизайнер / экспозиционер
11. Кәсіптің карточкасы "Зергер-суретші":
Топтың коды:
7312-1
Қызмет атауының коды:
7312-1-003
Кәсіптің атауы:
Зергер-суретші
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
"Мемлекеттік мәдениет ұйымдары басшыларының, мамандарының және басқа да қызметкерлерінің лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2017 жылғы 17 шілдедегі № 209 бұйрығы (Нормативтік-құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеуіндегі тізбесінде № 15495 болып тіркелген)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Өнер
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
7312-2-012 Зергер (зергер-сәнгер)
7312-1-003 Зергер (жалпы профиль)
2163-1-006 Зергерлік әшекейлер дизайнері
Қызметтің негізгі мақсаты:
Зергерлердің бірегей және эксклюзивті зергерлік бұйымдарды өндіру, оның ішінде ұлттық дәстүрі, классикалық және заманауи зергерлік өнердің және зергерлік сәндегі негізгі үрдістерді ескере отырып қызметін басқару.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Зергерлік бұйымдар коллекцияларын жасау процесінде шығармашылық топтың (мұражайдың құрылымдық бөлімшесі, студия, қолөнершілер артелі) жұмысын басқарады.
2. Өндірістік серіктестермен, тұтынушылармен, жеткізушілермен коммерциялық өзара әрекеттесу
Қосымша еңбек функциялары:
1. Ғылыми іске асыру кәсіби көркемдік білім беру саласындағы педагогикалық қызмет.
Еңбек функциясы 1:
Зергерлік бұйымдар коллекцияларын жасау процесінде шығармашылық топтың (мұражайдың құрылымдық бөлімшесі, студия, қолөнершілер артелі) жұмысын басқарады.
Дағды 1:
Меншік зергерлік бұйымдарды жасау кезіндегі өндіріс процесі туралы теориялық және практикалық білім.
Машықтар:
1. Зергерлік бұйымдарды жасаушылардың еңбектеріне сипаттама беру, талдау, ерекшеліктерін табу.
2. Тиімді менеджмент және маркетинг саясатын жүргізе білу (жоспарлау, талдау, бақылау, жобаны басқару, сапа менеджменті).
3. Зақымдалған бұйымдарға анықтама беру дағдыларына ие болу.
Білімдер:
1. Зергерлік және бейнелеу өнері саласындағы талдау және бағалау процестерінің принциптері.
2. Кәсіби қызмет саласындағы құқықтық және моральдық-этикалық нормалар.
3. ҚР СТ, ГОСТ және бағалы металдар және асыл тастар саласындағы Қазақстан Республикасының заңнамасын білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Өндірістік серіктестермен, тұтынушылармен, жеткізушілермен коммерциялық өзара әрекеттесу
Дағды 1:
Ынтымақтастық үшін тиімді жағдайлар жасау
Машықтар:
1. Мемлекет ішіндегі және шетелде кәсіптік салада техника мен технологияның даму тенденцияларын қадағалау.
2. Бизнес-жоспар құра білу, оны жүзеге асыру жолдарын таба білу.
3. Салалық компаниялармен бірлескен жобаларды әзірлеу және жүзеге асыру.
4. Сән брендтерін тауып, жұмыс істей білу немесе өз студияларыңызды ашу.
Білімдер:
1. Мұражай/студия/артель қызметінің принциптерін білу.
2. Бизнес-жоспарлаудың теориялық және өндірістік негіздері/бюджеттік өтінімдер/ техникалық шарттарды және соған байланысты құқықтық базаны әзірлеу.
3. Шарттарды жасау және оларды ресімдеу кезіндегі қолданыстағы заңнаманың құқықтық негіздерін біліп қолдану.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Қосымша еңбек функциясы 1:
Ғылыми іске асыру кәсіби көркемдік білім беру саласындағы педагогикалық қызмет.
Дағды 1:
Іске асыру студенттің педагогикалық қызметі мен кәсіби дайындығы
Машықтар:
1. Кәсіби көркемдік білім беру саласындағы оқу орындарында мұғалімнің қызметін атқару.
2. Өзіндік ұлттық мәдениетті әлемге таныту үшін оқу курстарын дайындай білу.
3. Шығармашылық әдіс-тәсілдерді, мұражайларда ұсынылған ескі шеберлердің зергерлік бұйымдарын жасау техникасын үйрету үшін нақты материал бойынша.
4. Студенттерді көркем мәдениет құбылысының өзін де (мұражайдағы экспонат) да, оны қабылдау негізінде туындауы мүмкін композициялық шығармашылық идеяларды да өз бетінше қабылдауға және бағалауға үйрету.
5. Ұлттық зергерлік мектептің жетістігін зерделеу негізінде композиция заңдылықтарын білу, материалдың ерекшелігін білу, заманауи технология және жалпы көркемдік-эстетикалық мәдениетті зергерлік композицияны құрастыруға үйрету.

Глава 4. Технические данные профессионального стандарта
13. Наименование государственного органа:
Министерство культуры и информации Республики Казахстан
Исполнитель:
Борамбаев Нурбек Медерович, +7 (705) 160 57 01,
14. Организации (предприятия) участвующие в разработке:
Руководитель проекта:
Организация: Филиал республиканского государственного казенного предприятия "Государственный музей "Центр сближения культур" "Научно-исследовательский центр Казахстана", г. Астана.
Главный научный сотрудник Жумадилова Дарья Ертаевна, e-mail: daria_131_168@mail.ru. Номер телефона: +7 (705) 708 72 22.
Эксперты-разработчики:
1) Республиканское государственное учреждение "Казахский национальный университет искусств"Амиргазин Ерлан Кайртаевич. e-mail: amirgazin@mail.ru Тел.: 8 778 98 00 456.
2) Объединение юридических лиц и индивидуальных предпринимателей "Лига ювелиров Казахстана"
Эксперт: Жумагалиев Кайсар
Контактные данные:
e-mail: Jewelerkazahstan@gmail.com
Тел.: 8 701 744 7688.
15. Отраслевой совет по профессиональным квалификациям: 10 января 2024 года.
16. Национальный орган по профессиональным квалификациям: 2 ноября 2023 года.
17. Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен": 15 февраля 2024 года.
18. Номер версии и год выпуска: версия 1, 2024 год.
19. Дата ориентировочного пересмотра: 2027 год.
Приложение 39
к приказу Министра
культуры и информации
Республики Казахстан
от 17 апреля 2024 года № 150
Профессиональный стандарт: "Художник по керамике"
Глава 1. Общие положения
1. Область применения профессионального стандарта: профессиональный стандарт "Художник по керамике" (далее – профессиональный стандарт) разработан в соответствии с пунктом 5 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях" в целях обучения персонала на предприятиях, признания профессиональной квалификации работников и выпускников организаций образования и решений широкого круга задач в области управления персоналом в организациях и на предприятиях и применяется культуры.
2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) информальное образование – вид образования, получаемый в ходе повседневной деятельности вне организаций образования и организаций, предоставляющих образовательные услуги, и не сопровождаемый выдачей документа, подтверждающего результаты обучения;
2) знание – изученная и усвоенная информация, необходимая для выполнения действий в рамках профессиональной задачи;
3) навык – способность применять знания и умения, позволяющая выполнять профессиональную задачу целиком;

4-тарау. Кәсіптік стандарттың техникалық деректері
12. Мемлекеттік органның атауы:
Қазакстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлігі
Орындаушы:
Борамбаев Нурбек Медерович, +7 (705) 160 57 01, n.borambaev@msm.gov.kz
13. Әзірлеуге қатысатын ұйымдар (кәсіпорындар):
"Мәдениеттерді жақындастыру орталығы" мемлекеттік музейі" РМҚК филиалының ғылыми-әдістемелік бөлімі
Басшы:
Жумадилова Дарья Ертаевна
E-mail: daria_131_168@mail.ru
Телефон нөмірі: +7 (705) 708 72 22.
Сарапшы әзірлеушілер:
1) "Қазақ ұлттық өнер университеті" республикалық мемлекеттік мекемесі Амиргазин Кайан Қайртайұлы. e-mail: amirgazin@mail.ru тел.: 8 778 98 00 456. Ұйым: "Қазақстан зергерлер лигасы" заңды тұлғалар мен жеке кәсіпкерлер бірлестігі.
2) Жұмағалиев Қайсар Байланыс деректері: e-mail: Jewelerkazahstan@gmail.com Тел.: 8 701 744 7688.
14. Кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңес: 2024 жылғы 10 қаңтар.
15. Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық орган: 2023 жылғы 2 қараша.
16. "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы: 2024 жылғы 15 ақпан.
17. Нұсқа нөмірі және шығарылған жылы: нұсқа 1, 2024 жыл.
18. Бағдарлы қайта қарау күні: 2027 жыл.
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және ақпарат
министрінің
2024 жылғы 17 сәуірдегі
№ 150 бұйрығына
39-қосымша
Кәсіптік стандарт: "Қыш суретшісі"
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Кәсіптік стандарттың қолданылу аясы: "Қыш суретшісі" кәсіптік стандарты (бұдан әрі – кәсіптік стандарт) "Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабына сәйкес әзірленіп, оның ішінде кәсіпорындарда персоналды оқытуға, білім беру ұйымдары қызметкерлері мен түлектерінің кәсіптік біліктілігін тануға және ұйымдарда және ұйымдарда персоналды басқару саласындағы кең ауқымды міндеттердің шешімдеріне сәйкес әзірленді. Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігі саласында қолданылады.
2. Осы кәсіптік стандартта мынадай терминдер, анықтамалар мен қысқартулар қолданылады:
1) ақпараттық білім беру – білім беру ұйымдарынан және білім беру қызметтерін ұсынатын ұйымдардан тыс күнделікті қызмет барысында алынатын және оқыту нәтижелерін растайтын құжатты берумен сүйемелденбейтін білім беру түрі;
2) білім – кәсіптік міндет шеңберінде іс-әрекеттерді орындау үшін қажетті зерделенген және меңгерілген ақпарат;
3) дағды – кәсіби тапсырманы толығымен орындауға мүмкіндік беретін білім мен дағдыларды қолдану қабілеті;

4) профессия – род занятий, осуществляемый физическим лицом и требующий определенной квалификации для его выполнения.
3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) НРК – национальная рамка квалификаций;
2) ОРК – отраслевая рамка квалификаций;
3) ОКЭД – общий классификатор видов экономической деятельности;
4) ЕТКС – единый тарифно-квалификационный справочник;
5) КС – квалификационный справочник;
6) МСКО – международная стандартная классификация образования.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Художник по керамике.
5. Код профессионального стандарта: R90020034.
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
R Искусство, развлечения и отдых;
90 Деятельность в области творчества, искусства и развлечений;
90.0 Деятельность в области творчества, искусства и развлечений;
90.02 Деятельность, способствующая проведению культурно-зрелищных мероприятий;
90.02.0 Деятельность, способствующая проведению культурно-зрелищных мероприятий.
7. Краткое описание профессионального стандарта: Профессиональная творческая деятельность художника декоративно-прикладного искусства по керамике.
8. Перечень карточек профессий:
1) Художник народных художественных промыслов - 4 уровень ОРК;
2) Художник народных художественных промыслов - 6 уровень ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "Художник народных художественных промыслов":
Код группы:
7317-1
Код наименования занятия:
7317-1-013
Наименование профессии:
Художник народных художественных промыслов
Уровень квалификации по ОРК:
4
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Живопись, скульптура и графика (по видам)
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
2651-1-004 Художник-скульптор;
2651-2-010 Художник-монументалист.
Основная цель деятельности:
Разработка эскиза и участие в процессе изготовления деталей и/или изделий декоративно-прикладного искусства из керамики
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Выполнение эскизов изделий декоративно-прикладного искусства;
2. Подбор материалов и инструментов декорирования в зависимости от метода декорирования керамики.
Дополнительные трудовые функции:
1. Изготовление изделий декоративно-прикладного искусства из керамики.
Трудовая функция 1:
Выполнение эскизов изделий декоративно-прикладного искусства
Навык 1:
Выполнить эскизно-проектную часть
Умения:
1. Применять основы рисунка и живописи;
2. Применять основы композиции;

4) кәсіптер тізілімі – кәсіптік біліктіліктерді тану жүзеге асырылатын кәсіптер бойынша электрондық нысанда жүйеленген ақпарат жиынтығы;
5) мамандық – жеке тұлға жүзеге асыратын және оны орындау үшін белгілі бір біліктілікті талап ететін кәсіп түрі.
3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады
1) ҰБШ – ұлттық біліктілік шеңбері;
2) СБШ – салалық біліктілік шеңбері;
3) ЭҚЖЖ – экономикалық қызметтің жалпы жүктеуіші;
4) БТБА – бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы;
5) БА – біліктілік анықтамалығы;
6) ББХСК – білім берудің халықаралық стандартты жіктелуі.
2-тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: Қыш суретшісі.
5. Кәсіптік стандарттың коды: R90020034.
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
R Өнер, ойын-сауық және демалыс;
90 Шығармашылық, өнер және ойын-сауық саласындағы қызмет;
90.0 Шығармашылық, өнер және ойын-сауық саласындағы қызмет;
90.02 Мәдени-ойын-сауықтық іс-шараларды өткізуге мүмкіндік беретін қызмет;
90.02.0 Мәдени-ойын-сауықтық іс-шараларды өткізуге мүмкіндік беретін қызмет.
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: Нобай жасау және қыштан сәндік-қолданбалы өнер бөлшектерін және/немесе бұйымдарын жасау үдерісіне қатысу.
8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
1) Халық көркем кәсіпшілігі суретшісі - 4 СБШ-нің деңгейі;
2) Халық көркем кәсіпшілігі суретшісі - 6 СБШ-нің деңгейі.
3-тарау. Кәсіптер карточкалары
9. Кәсіптің карточкасы "Халық көркем кәсіпшілігі суретшісі":
Топтың коды:
7317-1
Қызмет атауының коды:
7317-1-013
Кәсіптің атауы:
Халық көркем кәсіпшілігі суретшісі
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Кескіндеме, мүсін және графика (түрлері бойынша)
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2654-4-013 Суретші-бутафор
2651-2-010 Суретші-монументалист
Қызметтің негізгі мақсаты:
Нобай жасау және қыштан сәндік-қолданбалы өнер бөлшектерін және/немесе бұйымдарын жасау үдерісіне қатысу
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Сәндік-қолданбалы өнер бұйымдарының нобайларын даярлау
2. Қышты безендіру әдісіне байланысты безендіру материалдары мен құралдарын таңдау
Қосымша еңбек функциялары:
1. Қыштан сәндік-қолданбалы өнер бұйымдарын жасау
Еңбек функциясы 1:
Сәндік-қолданбалы өнер бұйымдарының нобайларын даярлау
Дағды 1:
Нобайлық-жобалық бөлікті орындау
Машық
1. Сурет және кескіндеме негіздерін қолдану;
2. Композиция негіздерін қолдану

3. Уметь составить эскизы для выбранного материала;
4. Найти размер и выбрать формат эскиза.
Знания:
1. Знание истории возникновения изделий декоративно-прикладных изделий;
2. Знание основ проектирования изделий.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Работа над композицией
Умения:
1. Уметь трансформировать природные формы в эскизе;
2. Найти графическое и цветовое решение композиции;
3. Уметь масштабировать выбранный эскиз.
Знания:
1. Знание истории орнаментов;
2. Знание законов колористики.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Подбор материалов и инструментов декорирования в зависимости от метода декорирования керамики
Навык 1:
Исполнение и выбор эскиза
Умения:
Подготовить материалы и рабочее место.
Знания:
Знание основ композиции.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Техника исполнения эскиза в материале
Умения:
При исполнении в материале соответствовать эскизу.
Знания:
1. Знать различные техники исполнения изделий (ручная лепка, гончарный круг, шликерное литье, формовка, виды росписи: ангобная; пигментная,надглазурная, подглазурная)
2. Знать технологию и специфику изготовления изделий из керамики;
3. Знать физические и химические свойства материала;
4. Знать количество затрачиваемого материала на изделие.
Возможность признания навыка:
-
Дополнительная трудовая функция 1:
Изготовление изделий декоративно-прикладного искусства из керамики
Навык 1:
Изготовление изделия в материале
Умения:
1. Обработка детали и /или изделия механизированным и ручным инструментом;
2. Владеть способами художественной обработки выбранного исходного материала;
3. Владеть технологиями переноса эскиза на изделие.
Знания:
1. Химические и физические свойства керамического материала;
2. Знать современную технику (оборудование), средства и технологии обработки выбранных материалов, заготовок для изделий из керамики;
3. Знать современную технику (оборудование), средства и технологии художественной обработки керамики;
4. Распознавать виды художественной обработки в образцах изделий;
5. Знать технологическую последовательность, приемы и особенности обработки заготовок изделия.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Декорирование изделия
Умения:
1. Владеть навыками прямого декорирования (без использования эскиза);
2. Владеть живописным и рельефным методами декорирования керамики.
3. Владеть техниками и средствами подготовки глазурей, пигментов, подглазурных и надглазурных красок для "контрольной" палитры;
4. Владеть разными видами подглазурной и надглазурной росписи, в т.ч. техникой теневой росписи;

3. Таңдалған материалға нобайлар жасай білу;
4. Өлшемді тауып, нобай пішімін таңдау.
Білуі тиіс:
1. Сәндік-қолданбалы бұйымдарының тарихын білу;
2. Бұйымдарды жобалау негіздерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Композициямен жұмыс
Машық:
1. Композиция заңдарын қолдану;
2. Нобайда табиғи пішіндерді өзгерте білу;
3. Композицияның графикалық және түстік шешімін табу;
4. Таңдалған нобайды масштабтай білу.
Білуі тиіс:
1. Ою-өрнек тарихын білу;
2. Түс пен рең заңдарын білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Еңбек функциясы 2:
Қышты безендіру әдісіне байланысты безендіру материалдары мен құралдарын таңдау
Дағды 1:
Нобайды және оны орындау техникасын таңдау.
Машық:
1. Нобайды таңдау;
2. Материалдар мен жұмыс орнын дайындау.
Білуі тиіс:
1. Композиция негіздерін білу
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Дағды 2:
Нобайды материалда орындау техникасы
Машықтар:
1. Материалда орындаған кезде нобайға сәйкестендіру;
2. Материалмен жұмыс істей білу және оның қасиеттері мен сипаттамаларын білу.
Білуі тиіс:
1. Бұйымдарды орындаудың әртүрлі әдістерін білу (қолмен мүсіндеу, көзеші шарығы, шыланқұрамды құю, қалыптау, безендіру түрлері: ангобты, пигментті, шыңылтыр үсті, шыңылтыр асты);
2. Қыш бұйымдар жасаудың технологиясы мен ерекшелігін білу;
3. Материалдың физикалық және химиялық қасиеттерін білу;
4. Өнімге жұмсалатын материалдың мөлшерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
Қосымша еңбек функциясы 1:
Қыштан сәндік-қолданбалы өнер бұйымдарын жасау
Дағды 1:
Өнімді материалда орындау
Машық:
1. Әр түрлі жабдықтардың, құралдардың, аппараттардың, құрылғылардың көмегімен қышты, бұйымдарға арналған дайындамаларды технологиялық өңдеу дағдыларын меңгеру;
2. Бөлшекті және/немесе бұйымды механикаландырылған түрде және қолмен өңдеу;
3. Таңдалған бастапқы материалды көркемдік өңдеу әдістерін меңгеру.
4. Нобайды өнімге көшіру технологияларын меңгеру.
Білуі тиіс:
1. Қыш материалының химиялық және физикалық қасиеттерін білу;
2. Қыштан жасалған бұйымдарға арналған дайындамаларды, таңдалған материалдарды өңдеудің заманауи техникасын (жабдықтарын), құралдары мен технологияларын білу;
3. Қышты көркемдік өңдеудің заманауи техникасын (жабдықтарын), құралдары мен технологияларын білу;
4. Өнім үлгілерінде көркемдік өңдеу түрлерін тану;
5. Бұйым дайындамаларын өңдеудің технологиялық реттілігін, әдістері мен ерекшеліктерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Өнімді безендіру
Машық:
1. Тікелей безендіру дағдыларын меңгеру (нобайды қолданбай);
2. Қышты безендірудің көркем және бедерлі әдістерін меңгеру;
3. "Бақылау" палитрасы үшін шыңылтырларды, пигменттерді, шыңылтыр астындағы және шыңылтыр үстіндегі бояуларды дайындау әдістері мен құралдарын меңгеру;
4. Шыңылтыр астын және шыңылтыр үстін безендірудің әртүрлі түрлерін, соның ішінде көлеңкелі безендіру техникасын меңгеру;

5. Владеть технологией обжига; 6.Владеть способами устранения дефектов надглазурной росписи в результате обжига.
Знания:
Способов инкрустации различных материалов в виде вставок, в виде мозаик, в качестве скульптуры, рельефа и т.д.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Доброжелательность
Выносливость и усердие
Мотивированность
Клиентоориентированность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
4
Художник по обработке дерева
4
Художник-бутафор
10. Карточка профессии "Художник народных художественных промыслов":
Код группы:
7317-1
Код наименования занятия:
7317-1-013
Наименование профессии:
Художник народных художественных промыслов
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Искусство
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
2334-0-021 Преподаватель по декоративно-прикладному искусству и народным промыслам, колледж;
2654-4-011 Художник по свету
Основная цель деятельности:
Проектирование и изготовление уникальных и эксклюзивных изделий из керамики
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Создавать художественные образы, воплощать их в произведениях декоративно-прикладного искусства;
2. Совершенствовать собственный творческий потенциал.
Дополнительные трудовые функции:
1. Обеспечивать реализацию произведений декоративно-прикладного искусства из керамики;
2. Организовывать творческое взаимодействие с партнерами и производственными работниками.
Трудовая функция 1:
Создавать художественные образы, воплощать их в произведениях декоративно-прикладного искусства.
Навык 1:
Проектирование изделий из керамики
Умения:
1. Собирать, анализировать и систематизировать подготовительный материал при проектировании изделий из керамики.
2. Создавать художественные образы, замыслы;
3. Создавать художественные проекты изделий из керамики;
4. Владеть графическими техниками передачи проекта керамических изделий;
5. Владеть навыками создания художественно-графического и цветового проекта изделий из керамики;
6..Владеть основными принципами композиционного построения и художественными средствами выразительности керамических изделий.
Знания:
1. Обладать базовыми теоретическими знаниями в области истории изобразительного и декоративно-прикладного искусства;
2. Знать семантику орнамента и технологию изготовления изделий;

5. Күйдіру технологиясын меңгеру;
6. Күйдіру нәтижесінде безендірілген шыңылтыр үстінің ақауларын түзету тәсілдерін меңгеру;
7. Утилді күйдіру нәтижесінде пайда болған ақауларды түзету тәсілдерін меңгеру.
Білуі тиіс:
1. Әр түрлі материалдарды кірістірме, мозаика түрінде, мүсін, рельеф және т. б. ретінде бедерлеу әдістерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Мейірімділік
Төзімділік пен еңбексүйгіштік
Мотивация
Клиентке бағдарлау
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
4
Дизайнер көмекшісі
4
10. Кәсіптің карточкасы "Халық көркем кәсіпшілігі суретшісі":
Топтың коды:
7317-1
Қызмет атауының коды:
7317-1-013
Кәсіптің атауы:
Халық көркем кәсіпшілігі суретшісі
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Өнер
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2334-0-021 Сәндік-қолданбалы өнер және халық кәсіпшілігі бойынша оқытушы, колледж
2654-4-011 Жарық бойынша суретші
Қызметтің негізгі мақсаты:
Бірегей және эксклюзивті қыш бұйымдарды жобалау және жасау
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Көркем образдар жасау, оларды сәндік-қолданбалы өнер туындыларында бейнелеу;
2. Өзінің шығармашылық әлеуетін жетілдіру.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Қыштан жасалған сәндік-қолданбалы өнер туындыларын өткізуді қамтамасыз ету;
2. Серіктестермен және өндірістік қызметкерлермен шығармашылық өзара іс-қимылды ұйымдастыру.
Еңбек функциясы 1:
Көркем образдар жасау, оларды сәндік-қолданбалы өнер туындыларында бейнелеу.
Дағды 1:
Қыш бұйымдарды жобалау
Машықтар:
1. Қыш бұйымдарды жобалау кезінде дайындық материалын жинау, талдау және жүйелеу;
2. Көркем бейнені, түпкі ойды қалыптастыру;
3. Қыш бұйымдарының көркем жобаларын әзірлеу;
4. Қыш бұйымдар жобасын түсірудің графикалық техникасын меңгеру;
5. Қыш бұйымдарының көркем-графикалық және түс жобасын әзірлеу дағдыларын меңгеру;
6. Композиция құрудың негізгі қағидаттарын және қыш бұйымдардың әсерлілігінің көркемдік әдістерін меңгеру.
Білуі тиіс:
1. Бейнелеу және сәндік-қолданбалы өнер тарихы саласында негізгі теориялық білімге ие болу;
2.Ою-өрнектің мағынасын және бұйымдарды жасау технологиясын білу;

3. Знать композиционные средства проектирования изделий из керамики;
4. Потребительские свойства (требования) современных изделий, аксессуаров, сувенирной продукции из керамики.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Изготавливать художественные изделия из керамики
Умения:
1. Составлять технологические карты исполнения изделий из керамики и композиций;
2. Владеть техникой изготовления изделий из керамики;
3. Воплощать в материале самостоятельно разработанный проект изделий из керамики;
4. Владеть техникой сочетания керамики с дополнительными материалами;
5. Владеть технологией подготовки сырья для изделий из керамики;
6. Владеть техникой и технологией росписи по обожженному материалу крашения материалов.
Знания:
1. Материаловедение художественной керамики;
2. Стилей и направлений художественных произведений из керамики;
4. Законов декоративной композиции.
5. Принципов орнаментальной композиции;
6. Традиционного и современного декоративно-прикладного искусства Казахстана;
7. Произведений декоративно-прикладного искусства из собраний музеев.
Возможность признания навыка:
-
Навык 3:
Выполнять различные виды декорирования изделий/работ
Умения:
1. Владеть навыками академической живописи;
2. Владеть техниками декорирования керамических изделий;
3. Владеет навыками передачи фактуры и качества материала изображаемого объекта, градацией тональных и цветовых соотношений;
4. Владеть стилями и направлениями современного искусства;
5. Выполнение декорирования изделий из керамики с помощью разнообразных техник и технологий;
6. Выполнение декорирования изделий из керамики выбранного исходного материала сюжетно-орнаментальными рисунками;
7. Использование инкрустации, интарсии;
8. Использование мозаики;
9. Применять навыки в области материаловедения;
10. Применять знания и навыки в области материаловедения, специальной технологии исполнительского мастерства.
Знания:
1. Орнаментальных композиций и рисунков для декорирования, правила их построения;
2. Базовых способов техник декорирования изделий из керамики (механических,художественных и химических);
3. Сложных комбинированных техник декорирования;
4. Применять знания в области материаловедения;
5. Закономерности и приемы декоративной композиции привыполнении творческих работ;
6. Знание современных материалов и технологий обработки при выполнении проектов;
7. Знать закономерности и приемы декоративной композиции
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Совершенствовать собственный творческий потенциал
Навык 1:
Развитие индивидуального стиля, эстетики и творческого мышления
Умения:
1. Уметь использовать специальные компьютерные программы в сфере профессиональной деятельности;

3. Қыш бұйымдарын жобалаудың композициялық әдістерін білу;
4. Қыштан жасалған заманауи бұйымдардың, аксессуарлардың, кәдесый өнімдерінің тұтынушылық қасиеттерін (талаптарын) білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Қыштан көркем бұйымдар жасау
Машық:
1. Композициялардың және қыштан бұйымдар әзірлеудің технологиялық карталарын жасау;
2. Қыштан бұйымдар жасау техникасын меңгеру;
3. Материалда қыш бұйымдар жасаудың дербес әзірленген жобасын іске асыру;
4. Қышты қосымша материалдармен үйлестіру техникасын меңгеру;
5. Қыштан жасалған бұйымдарға шикізат дайындау технологиясын меңгеру;
6. Күйдірілген материал бетін безендірудің, материалдарды бояудың техникасы мен технологиясын меңгеру.
Білуі тиіс:
1. Көркем қыштың материалтануын білу;
2. Қыштан жасалған көркем шығармалардың стильдері мен бағыттарын білу; 3.Сәндік композиция заңдарын білу;
4. Ою-өрнек композициясының қағидаттарын білу;
5. Қазақстанның дәстүрлі және заманауи сәндік-қолданбалы өнерін білу;
6. Мұражай жинақтамаларындағы сәндік-қолданбалы өнер туындыларын білу. .
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 3:
Бұйымдарды / туындыларды безендірудің әртүрлі түрлерін орындау
Машық:
1. Академиялық кескіндеме дағдыларын меңгеру;
2. Қыш бұйымдарды безендіру техникасын меңгеру;
3. Бейнеленген объектінің фактурасы мен материал сапасын, реңк және түс қатынастарын сатылау дағдыларын меңгеру;
4. Қазіргі заманғы өнердің стильдері мен бағыттарын меңгеру;
5. Әр түрлі техникалар мен технологиялардың көмегімен қыштан жасалған бұйымдарды безендіру;
6. Таңдалған бастапқы материалдағы қыш бұйымдарын сюжеттік және оюлы суреттермен безендіру; 7. Бедерлеуді, интарсияны қолдану;
8. Мозаиканы қолдану;
9. Материалтану саласындағы дағдыларды қолдану;
10. Материалтану, орындаушылық шеберліктің арнайы технологиясы саласындағы білім мен дағдыларды қолдану.
Білуі тиіс:
1. Безендіруге арналған сәндік композициялар мен суреттерді, оларды салу ережелерін білу
2. Қыштан жасалған бұйымдарды безендірудің негізгі әдістерін білу (механикалық, көркемдік және химиялық)
3. Безендірудің күрделі аралас әдістерін білу
4. Материалтану саласындағы білімді қолдану
5. Шығармашылық жұмыстарды орындау кезінде сәндік композицияның заңдылықтары мен әдістерін білу
6. Жобаларды орындау кезінде заманауи материалдар мен өңдеу технологияларын білу
7. Сәндік композицияның заңдылықтары мен әдістерін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Өзінің шығармашылық әлеуетін жетілдіру
Дағды 1:
Жеке стильді, эстетиканы және шығармашылық ойлауды дамыту
Машық:
1. Кәсіби қызмет саласында арнайы компьютерлік бағдарламаларды қолдана білу.

2. Уметь проектировать и создавать в материале авторские произведения искусства.
Знания:
1. Современных материалов и технологий декоративно-прикладного искусства
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Расширение навыков и знаний
Умения:
1. Художественное проектирование керамических изделий техникой формирования керамических изделий на гончарном станке;
2. Художественное проектирование керамических изделий и техникой изготовления деталей задуманного объема на гончарном станке и сборкой эталона сложной конструкции.
3. Владеть технологическими особенностями различных керамических масс при выполнении изделий;
4. Владеть традиционными и современными техниками и технологиями декорирования.
Знания:
1. Знание основных видов керамики;
2. Знать современные приемы и методы декорирования;
3. Знать особенности материала, его технические и декоративные свойства, влияние технологии на особенности формы и поверхности керамических изделий;
4. Знать технологические процессы подготовки и формирования керамических масс, сушка, обжиг и виды декорирования изделий из керамики.
Возможность признания навыка:
-
Дополнительная трудовая функция 1:
Обеспечивать реализацию произведений декоративно-прикладного искусства из керамики
Навык 1:
Поиск и выбор рыночной ниши
Умения:
1. Владеть способами изучения тенденций рынка и предпочтений клиентов;
2. Проводить анализ представленных на рынке изделий для создания изделий из керамики.
Знания:
1. Состояния художественного рынка и его системы;
2. Факторов влияния на предложение и спрос на произведения искусства;
3. Общие принципы системы креативного предпринимательства.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Планирование и позиционирование товара на рынке
Умения:
1. Создавать портфолио заказных и авторских работ на официально/личной странице социальных сетей;
2. Владеть навыками презентации продукции/работ с применением современных компьютерных программ;
3. Уметь готовить выставочную экспозицию изделий/работ.
Знания:
1. Основы создания выставочной экспозиции;
2. Принципы разработки презентации и применения технических средств.
Возможность признания навыка:
-
Дополнительная трудовая функция 2:
Организовывать творческое взаимодействие с партнерами и производственными работниками
Навык 1:
Ориентация на рынке профессионального труда с учетом
Умения:
1. Уметь оценивать уровень качества результата работы;
2. Уметь организовать безопасные условия производственных процессов.
Знания:
1. Состояния художественного рынка и его системы.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Ориентация в современном менеджменте сферы искусства
Умения:
1. Уметь отслеживать тенденции рынка искусств;

2. Материалда авторлық өнер туындыларын жобалай және жасай білу.
Білуі тиіс:
1. Сәндік-қолданбалы өнердің заманауи материалдары мен технологияларын білу
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Дағдылар мен білімді кеңейту
Машық:
1. Қыш бұйымдарды көзеші білдегінде қыш бұйымдарды жасаудың техникасы арқылы көркемдік жобалауды меңгеру.
2. Қыш бұйымдарды көзеші білдегінде алдын-ала ойластырылған көлемде бөлшектерді жасау техникасымен көркемдік жобалау және күрделі құрылымды эталонды құрастыру
3. Бұйымдарды әзірлеу кезінде әртүрлі қыш қоспаларының технологиялық ерекшеліктерін меңгеру
4. Безендірудің дәстүрлі және заманауи техникасы мен технологияларын меңгеру
Білімдер:
1. Қыштың негізгі түрлерін білу
2. Заманауи безендіру тәсілдері мен әдістерін білу
3. Материалдың ерекшеліктерін, оның техникалық және сәндік қасиеттерін, технологияның қыш бұйымдардың пішіні мен бетінің ерекшеліктеріне әсерін білу
4. Қыш қоспаларын дайындау мен жасаудың технологиялық үдерістерін, қыштан жасалған бұйымдарды кептіру, күйдіру және безендіру түрлерін білу
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Қосымша еңбек функциясы 1:
Қыштан жасалған сәндік-қолданбалы өнер туындыларын өткізуді қамтамасыз ету
Дағды 1:
Нарықтық тауашаны анықтау және таңдау.
Машық:
1. Нарық үрдістері мен тұтынушылардың қалауларын зерттеу әдістерін меңгеру;
2. Қыштан бұйымдар жасау үшін нарықта ұсынылған өнімдерге талдау жүргізу.
Білуі тиіс:
1. Өнер нарығының жағдайы және оның жүйесін білу;
2. Өнер туындыларының ұсынысы мен сұранысына әсер ететін факторларды білу;
3. Креативті кәсіпкерлік жүйесінің жалпы қағидаттарын білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Өнімді нарықта жоспарлау және жайғастыру
Машық:
1. Әлеуметтік желілердің ресми/жеке парақшасында тапсырыспен әзірленген және авторлық жұмыстардың портфолиосын жасау
2. Заманауи компьютерлік бағдарламаларды қолдана отырып, өнімдерді/туындыларды ұсынудың дағдыларын меңгеру.
3. Бұйымдардың/туындылардың көрме экспозициясын дайындай білу.
Білуі тиіс:
1. Көрме экспозициясын құру негіздерін білу;
2. Презентацияны әзірлеу және техникалық құралдарды қолдану қағидаттарын білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Қосымша еңбек функциясы 2:
Серіктестермен және өндірістік қызметкерлермен шығармашылық өзара іс-қимылды ұйымдастыру
Дағды 1:
Кәсіби еңбек нарығындағы бағдар
Білігі:
1. Жұмыс нәтижесінің сапа деңгейін бағалай білу;
2. Өндірістік үдерістің қауіпсіз жағдайларын ұйымдастыра білу.
Білуі тиіс:
1. Өнер нарығының жағдайы мен оның жүйесін білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Өнер саласының заманауи менеджменттегі бағдар
Машықтар:
1. Өнер нарығының үрдістерін бақылай білу;

2. Уметь привлечь интересы потенциального клиента.
Знания:
Сферы предложения и спроса на произведения декоративно-прикладного искусства из керамики
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Гибкость мышления
Умение быстро принимать решения
Умение работать в команде
Управление изменениями
Целеустремленность
Аккуратность
Аналитическое мышление
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Главный художник / дизайнер
6
Руководитель кружка
Глава 4. Технические данные профессионального стандарта
11. Наименование государственного органа:
Министерство культуры и информации Республики Казахстан
Исполнитель:
Борамбаев Нурбек Медерович, +7 (705) 160 57 01, n.borambaev@msm.gov.kz
12. Организации (предприятия) участвующие в разработке:
Научно-методический отдел филиала РГКП "Государственный музей "Центр сближения культур".
Руководитель:
Жумадилова Дарья Ертаевна
E-mail: daria_131_168_@mail.ru
Номер телефона: +7 (705) 708 72 22
Эксперты-разработчики:
Республиканское государственное учреждение "Казахская национальная академия искусств имени Темирбека Жургенова"
Базарбаева Р.Е., e-mail: bazarbaeva_r@mail.ru, тел: +77775645298
Талдыбаева А.С., e-mail: 07_tas@mail.ru , тел: +77071174799
Гизатова Г.Б., e-mail: gbisen@list.ru, тел: +7 701 4949 556.
13. Отраслевой совет по профессиональным квалификациям: 10 января 2024 года.
14. Национальный орган по профессиональным квалификациям: 2 ноября 2023 года.
15. Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен": 15 февраля 2024 года.
16. Номер версии и год выпуска: версия 1, 2024 год.
17. Дата ориентировочного пересмотра: 2027 год.
Приложение 40
к приказу Министра
культуры и информации
Республики Казахстан
от 17 апреля 2024 года № 150
Профессиональный стандарт: "Художник-постановщик по гриму"
Глава 1. Общие положения
1. Область применения профессионального стандарта: профессиональный стандарт "Художник-постановщик по гриму" (далее – профессиональный стандарт) разработан в соответствии с пунктом 5 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях" в целях обучения персонала на предприятиях, признания профессиональной квалификации работников и выпускников организаций образования и решений широкого круга задач в области управления персоналом в организациях и на предприятиях, и применяется в сфере культуры.
2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) информальное образование – вид образования, получаемый в ходе повседневной деятельности вне организаций образования и организаций, предоставляющих образовательные услуги, и не сопровождаемый выдачей документа, подтверждающего результаты обучения;

2. Ықтимал клиенттің қызығушылығын тудыра білу.
Білуі тиіс:
1. Қыштан жасалған сәндік-қолданбалы өнер туындыларына ұсыныс және сұраныс салаларын білу.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Ойлау икемділігі
Тез шешім қабылдай білу
Командада жұмыс істей білу
Өзгерістерді басқару
Мақсаткерлік
Дәлдік
Аналитикалық ойлау
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Бас суретші / дизайнер
6
Үйірме жетекшісі
4-тарау. Кәсіптік стандарттың техникалық деректері
11. Мемлекеттік органның атауы:
Қазакстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлігі
Орындаушы:
Борамбаев Нурбек Медерович, +7 (705) 160 57 01, n.borambaev@msm.gov.kz
12. Әзірлеуге қатысатын ұйымдар (кәсіпорындар):
"Мәдениеттерді жақындастыру орталығы" мемлекеттік музейі" РМҚК филиалының ғылыми-әдістемелік бөлімі
Басшы:
Жумадилова Дарья Ертаевна
E-mail: daria_131_168_@mail.ru
Телефон нөмірі: +7 (705) 708 72 22
Сарапшы әзірлеушілер:
"Темірбек Жүргенов атындағы Қазақ ұлттық өнер академиясы республикалық мемлекеттік мекемесі"
Базарбаева Р.Е., e-mail: bazarbaeva_r@mail.ru, тел:+77775645298
Талдыбаева А.С., e-mail: 07_tas@mail.ru, тел: +77071174799
Гизатова Г.Б., e-mail: gbisen@list.ru, тел: +7 701 4949 556.
13. Кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңес: 2024 жылғы 10 қаңтар.
14. Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық орган: 2023 жылғы 2 қараша.
15. "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы: 2024 жылғы 15 ақпан.
16. Нұсқа нөмірі және шығарылған жылы: нұсқа 1, 2024 жыл.
17. Бағдарлы қайта қарау күні: 2027 жыл.
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және ақпарат
министрінің
2024 жылғы 17 сәуірдегі
№ 150 бұйрығына
40-қосымша
Кәсіптік стандарт: "Грим бойынша қоюшы-суретші"
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Кәсіптік стандарттың қолданылу аясы: "Грим бойынша қоюшы-суретші" кәсіптік стандарты (бұдан әрі – кәсіптік стандарт) "Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 5-тармағына сәйкес және кәсіпорындарда персоналды оқытуға, білім беру ұйымдары қызметкерлері мен түлектерінің кәсіптік біліктілігін тануға және ұйымдарда және ұйымдарда персоналды басқару саласындағы кең ауқымды міндеттерді шешу мақсатында әзірленіп, мәдениет саласында қолданылады.
2. Осы кәсіптік стандартта мынадай терминдер мен анықтамалар қолданылады:
1) ақпараттық білім беру – білім беру ұйымдарынан және білім беру қызметтерін ұсынатын ұйымдардан тыс күнделікті қызмет барысында алынатын және оқыту нәтижелерін растайтын құжатты берумен сүйемелденбейтін білім беру түрі;

1. Создание авторского художественного образа в области театра, кино и других видов зрелищных искусств;
2. Выполнение производственно-технической и организаторской деятельности.
Дополнительные трудовые функции:
-
Описание трудовых функций
Трудовая функция 1
Создание авторского художественного образа в области театра, кино и других видов зрелищных искусств
Навык 2
Анализ образов и поиск художественных решений, эскизирование
Умения:
1. Уметь собирать, анализировать и систематизировать информацию;
2. Уметь проводить анализ сюжетной линии драматургического произведения, а также понимать драматургические произведения различных жанров;
3. Уметь работать с постановочной частью;
4. Уметь моделировать формы изображаемых объектов средствами светотени;
5. Уметь создавать поисковые фор-эскизы, в том числе с применением компьютерных программ.
Знания:
1. Обладать базовыми теоретическими знаниями в области истории изобразительного искусства с древности до современности;
2. Обладать базовыми теоретическими знаниями в области истории сценографии и театра;
3. Обладать базовыми теоретическими знаниями в области истории кинематографии;
4. Обладать базовыми знаниями теории цвета и колористики;
5. Основы и история материальной культуры;
6. Ориентироваться в производстве кинофильмов и театральных постановок;
7. Исторические и стилистические изменения; канонов внешности во временном контексте;
8. Знать и понимать цели и методы художественного решения сценического грима;
9. Правила и законы художественной композиции.
Возможность признания навыка
рекомендуется / не рекомендуется
Задача 3.
Организация воплощения творческих замыслов постановки сценических представлений, кино, телевидения в гриме, постиже и прическе.
Умения:
1. Уметь разрабатывать оригинальные авторские образы в соответствии с общей идеей проекта и характера персонажа в любом направлении искусства, требующем перевоплощения человека (кино, театр, телевидение, зрелищные искусства);
2. Уметь вести художественно постановочную деятельность по гриму в проектах (кино, клипы, реклама и т.д), вести контроль по гриму в съемочном процессе на площадке;
3. Обеспечивать сохранность художественного грима в постановках (концертах, представлениях) текущего репертуара на уровне первоначального замысла. А также контроль сохранности художественного образа в работе на съҰмочной площадке (работа в кино);
4. Уметь ставить и делегировать рабочие задачи по подготовке премьер и во время постановки спектаклей;
5. Владеть навыками организации и управления работой гримерного, гримерно-постижерного цеха (департамента), определяет его художественную и технологическую политику, совершенствует постижерное производство.
Знания:
1. Моду и стили в прическе различных эпох и возможности их стилизации с использованием современных материалов;
2. Приемов изменения лица в зависимости возрастных, национальных, характерных особенностей с использование грима, постижа, прически;
3. Техники выполнения национального, характерного, портретного грима в различных жанрах;

1. Театр, кино және ойын-сауық өнерінің басқа да түрлері саласында авторлық көркемөнер бейнесін жасау;
2. Өндірістік-техникалық және ұйымдастырушылық қызметті орындау.
Қосымша еңбек функциялары:
-
Еңбек функцияларының сипаттамасы
1-еңбек функциясы
Театр, кино және ойын-сауық өнерінің басқа да түрлері саласында авторлық көркемөнер бейнесін жасау
2 дағдысы
Бейнелерді талдау және көркемдік шешімдерді іздеу, эскиздеу
Дағды:
1. Ақпаратты жинай білу, талдау және жүйелеу;
2. Драматургиялық шығарманың сюжеттік желісіне талдау жасай білу, сондай-ақ түрлі жанрдағы драматургиялық шығармаларды түсіну;
3. Қойылым бөлімімен жұмыс істей білу;
4. Бейнеленген нысандардың пішіндерін жарық сәулесі құралдарымен модельдей білу;
5. Компьютерлік бағдарламаларды қолдана отырып, іздеу формаларын жасай білу.
Білімі:
1. Көне дәуірден қазіргі заманға дейінгі бейнелеу өнерінің тарихы саласында базалық теориялық білімге ие болу;
2. Сценография және театр тарихы саласында базалық теориялық білімі болуы;
3. Кинематография тарихы саласында базалық теориялық білімге ие болу;
4. Түс теориясы мен колористикасының базалық білімі болуы;
5. Материалдық мәдениеттің негіздері мен тарихы;
6. Кинофильмдер мен театрлық қойылымдар өндірісінде бағдарлан;
7. Уақытша контекстегі сыртқы пішін арналарының тарихи және стилистикалық өзгерістері;
8. Сахналық гримді көркем шешудің мақсаттары мен әдістерін білу және түсіну;
9. Көркем композицияның ережелері мен заңдары.
Дағдыны тану мүмкіндігі
Ұсынылады / ұсынылмайды
Дағдысы 3.
Сахналық қойылымдар, кино, теледидар қойылымдарының шығармашылық ойларын гримде, түсінде және шашында жүзеге асыруды ұйымдастыру.
Дағды:
1. Жобаның жалпы идеясына сәйкес түпнұсқалық авторлық бейнелерді және өнердің кез келген бағытында кейіпкердің мінезін (кино, театр, теледидар, ойын-сауық өнері) әзірлей білу;
2. Жобаларда (кино, клиптер, жарнама және т.б.) грим бойынша көркем қойылым қызметін жүргізе білу, алаңда түсіру процесінде грим бойынша бақылау жүргізу;
3. Бастапқы ой деңгейінде ағымдағы репертуардың қойылымдарында (концерттерінде, қойылымдарында) көркем гримнің сақталуын қамтамасыз ету. Сондай-ақ, түсірілім алаңындағы жұмыста көркем бейненің сақталуын бақылау (кинодағы жұмыс);
4. Спектакльдерді қою кезінде премьер дайындау бойынша жұмыс міндеттерін қоя және бере білу;
5. Гримерлік, гримерлік-постижерлік цехтың (департаменттің) жұмысын ұйымдастыру және басқару дағдыларын меңгеру, оның көркемдік және технологиялық саясатын айқындайды, постижерлік өндірісті жетілдіреді.
Білімі:
1. Түрлі дәуірлердің шаш үлгілеріндегі сән мен стильдер және қазіргі заманғы материалдарды пайдалана отырып, оларды стилизациялау мүмкіндіктері;
2. Жас, ұлттық, өзіне тән ерекшеліктеріне байланысты бет өзгеру тәсілдері;
3. Әр түрлі жанрдағы ұлттық, өзіне тән, портреттік гримді орындау техникасы;

4. Специфика различных видов грима, с учетом его особенностей в сфере театра, кино и телевидения;
5. Техники работы с современными гримерными материалами предназначными для работы с камерами с большим разрешением;
6. Технология скульптурно-объемного грима, основы скульптуры;
6. Технологический процесс визажа, парикмахерского мастерства, технологии исторических причесок;
7. Работа в технике bodyart, faceart (боди – арта и фейс-арта).
Возможность признания навыка
рекомендуется / не рекомендуется
Трудовая функция 2
Выполнение производственно-технической и организаторской деятельности
Навык 1
Организация рабочего процесса и контроль соблюдения технологий
Умения:
1. Контроль и оценка организации рабочего пространства;
2. Владеть приемами применения художественного грима и постижа, оборудования, инструментов, материалов (болванки, трессбанк, карда, крючок и т.д.) в соответствии с заданными образами;
3. Определять технологию грима и постижа для создания образов в театре, кино и телевидении;
4. Контролировать качество создания изделий постижа, масок, элементов грима;
5. Контролировать работы по восстановлению, ремонту, чистке и дезинфекции париков, постижерных изделий, по сохранению грима в текущем репертуаре театра.
Знания:
1. Правила и требования производственной санитарии и гигиены труда, техники безопасности применения электронного оборудования;
2. Технология процессов гримерно-постижерского искусства;
3. Способы изготовления видов художественно-постижерных изделий и их обработки (оформления);
4. Свойства специальных материалов для работы над пластическим гримом;
5. Свойства и характеристик специальных гримировальных материалов;
6. Способы создания необходимой фактуры на поверхности налепок.
Возможность признания навыка
рекомендуется / не рекомендуется
Навык 2
Ориентация на рынке
профессионального труда с учетом требований современного менеджмента в сценографии театра, кино и телевидения
Умения:
1. Уметь подбирать материалы;
2. Уметь составлять список необходимых материалов для грима;
3. Ориентироваться на рынке предложения и спроса на услуги по искусству грима;
4. Уметь определять стоимость услуг художника по гриму;
5. Контролировать закуп гримировальных материалов.
Знания:
1. Основы экономики и менеджмента в сфере исполнительских искусств;
2. Ориентир на рынке профессиональных материалов по гриму;
3. Сферы предложения и спроса на деятельность художника по гриму.
Возможность признания навыка
рекомендуется / не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям
Ориентация на результат и эффективность, умение адаптироваться к динамично меняющимся явлениям и процессам в области театра и кино и различным условиям и ситуациям, связанных с профессиональной деятельностью., способность к абстрактному мышлению, зрительная память.
Требования к опыту работы:
Не требуется
Списков технических регламентов и национальных стандартов
Связь с другими профессиями в рамках ОРК
4
Художник-гример;
6
Заведующий гримировальным цехом
6
Руководитель / Заведующий структурного подразделения организации культуры
10. Карточка профессии "Художник-гример":
Код группы:

4. Театр, кино және теледидар саласындағы ерекшеліктерін ескере отырып, гримнің әртүрлі түрлерінің ерекшелігі;
5. Үлкен рұқсаты бар камералармен жұмыс істеуге арналған заманауи гримерлік материалдармен жұмыс істеу техникасы;
6. Мүсін-көлемді грим технологиясы, мүсін негіздері;
1. Визаждың, шаштараздың технологиялық процесі, тарихи шашу технологиясы;
2. bodyart, faceart (боди - арта және фейс - арт) техникасындағы жұмыс.
Дағдыны тану мүмкіндігі
Ұсынылады / ұсынылмайды
2-еңбек функциясы
Өндірістік-техникалық және ұйымдастырушылық қызметті орындау
1 дағдысы
Жұмыс процесін ұйымдастыру және технологиялардың сақталуын бақылау
Дағды:
1. Жұмыс кеңістігін ұйымдастыруды бақылау және бағалау;
2. Берілген үлгілерге сәйкес көркем грим мен постижді, жабдықтарды, аспаптарды, материалдарды (шалбар, трессбанк, карда, ілгек және т.б.) қолдану тәсілдерін меңгеру;
3. Театр, кино және теледидарда бейнелер жасау үшін грим және постаж технологиясын анықтау;
4. Постаж бұйымдарын, маскаларды, грим элементтерін жасау сапасын бақылау;
5. Париктерді, постижер бұйымдарын қалпына келтіру, жөндеу, тазалау және дезинфекциялау, театрдың ағымдағы репертуарында гримді сақтау бойынша жұмыстарды бақылау.
Білімі:
1. Өндірістік санитария және еңбек гигиенасы, электрондық жабдықты қолдану қауіпсіздігі техникасы қағидалары мен талаптары;
2. Гримерлік-постижерлік өнер процестерінің технологиясы;
3. Көркем-постижерлік бұйымдардың түрлерін дайындау және оларды өңдеу (безендіру) тәсілдері;
4. Пластикалық гриммен жұмыс істеуге арналған арнайы материалдардың қасиеттері;
5. Арнайы гримирлеу материалдарының қасиеттері мен сипаттамалары;
6. Жабысқақ бетінде қажетті фактураны жасау тәсілдері.
Дағдыны тану мүмкіндігі
Ұсынылады / ұсынылмайды
2 дағдысы
Нарықтағы бағдар
театр, кино және теледидар сценографиясындағы қазіргі заманғы менеджмент талаптарын ескере отырып, кәсіби еңбек
Дағды:
1. Материалдарды іріктей білу;
2. Грим үшін қажетті материалдардың тізімін жасай білу;
3. Грим өнері бойынша көрсетілетін қызметтерге ұсыныс пен сұраныс нарығында бағдарлану;
4. Суретшінің грим бойынша қызмет құнын анықтай білу;
5. Гримирлеу материалдарын сатып алуды бақылау.
Білімі:
1. Орындаушылық өнер саласындағы экономика мен менеджмент негіздері;
2. Грим бойынша кәсіби материалдар нарығындағы бағдар;
3. Суретшінің грим бойынша қызметіне ұсыныс және сұраныс салалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі
Ұсынылады / ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар
Нәтиже мен тиімділікке бағдарлану, театр мен кино саласындағы динамикалық өзгеретін құбылыстар мен процестерге және кәсіби қызметке байланысты әртүрлі жағдайлар мен жағдайларға бейімделу мүмкіндігі., абстрактілі ойлау қабілеті, визуалды жады.
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Қажет емес
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттар тізімдері
СБШ шеңберіндегі басқа кәсіптермен қарым-қатынасы
6
Грим суретшісі;
6
Грим бөлімшесінің басшысы;
6
Мәдениет ұйымының құрылымдық бөлімшесінің басшысы/меңгерушісі
3. ПС техникалық сипаттамалары
11. Кәсіптің карточкасы "Грим суретшісі":
Топтың коды:

Глава 4. Технические данные профессионального стандарта
11. Наименование государственного органа:
Министерство культуры и информации Республики Казахстан
Исполнитель:
Борамбаев Нурбек Медерович, +7 (705) 160 57 01,
12. Организации (предприятия) участвующие в разработке:
Руководитель проекта:
Организация: Филиал республиканского государственного казенного предприятия "Государственный музей "Центр сближения культур" "Научно-исследовательский центр Казахстана", г. Астана.
Главный научный сотрудник Жумадилова Дарья Ертаевна, e-mail: daria_131_168@mail.ru. Номер телефона: +7 (705) 708 72 22
Эксперты-разработчики:
1) Республиканское государственное учреждение "Казахский национальный университет искусств". Шалғымбаева А.К. ayagul92.92@mail.ru, +77776291524.
2) Коммунальное государственное казенное предприятие "Кызылординский областной казахский академический музыкальный драматический театр имени Нартай Бекежанова" Управления культуры и спорта Кызылординской области
Ниязов М., руководитель;
Жаксыгулов С., заместитель руководителя;
Оразалы А., художественный руководитель.
Контактные данные:
e-mail:  kzdramteatr@mail.ru
тел.: +7 (7242) 27-67-27
13. Отраслевой совет по профессиональным квалификациям: 10 января 2024 года.
14. Национальный орган по профессиональным квалификациям: 2 ноября 2023 года.
15. Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен": 15 февраля 2024 года.
16. Номер версии и год выпуска: версия 1, 2024 год.
17. Дата ориентировочного пересмотра: 2027 год.
Приложение 41
к приказу Министра
культуры и информации
Республики Казахстан
от 17 апреля 2024 года № 150
Профессиональный стандарт: "Театральная техника и оформление спектакля (Художник-технолог)"
Глава 1. Общие положения
1. Область применения профессионального стандарта: профессиональный стандарт "Театральная техника и оформление спектакля (Художник-технолог)" (далее - профессиональный стандарт) разработан в соответствии с пунктом 5 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях" в целях обучения персонала на предприятиях, признания профессиональной квалификации работников и выпускников организаций образования и решений широкого круга задач в области управления персоналом в организациях и на предприятиях, и применяется в сфере.
2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) информальное образование – вид образования, получаемый в ходе повседневной деятельности вне организаций образования и организаций, предоставляющих образовательные услуги, и не сопровождаемый выдачей документа, подтверждающего результаты обучения;

4-тарау. Кәсіптік стандарттың техникалық деректері
11. Мемлекеттік органның атауы:
Қазакстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлігі
Орындаушы:
Борамбаев Нурбек Медерович, +7 (705) 160 57 01, n.borambaev@msm.gov.kz
12. Әзірлеуге қатысатын ұйымдар (кәсіпорындар):
Жоба жетекшісі:
Ұйым: "Қазақстан мәдениетінің ғылыми-зерттеу институты" "Мәдениеттерді жақындастыру орталығы" мемлекеттік музейі" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорнының филиалы, Астана қаласы.
Бас ғылыми қызметкер Жумадилова Дарья Ертайқызы, e-mail: daria_131_168@mail.ru. телефон нөмірі: +7 (705) 708 72 22.
Сарапшы-әзірлеушілер:
1) "Қазақ ұлттық өнер университеті" республикалық мемлекеттік мекемесі. Шалғымбаева А. К. ayagul92.92@mail.ru, +77776291524.
2) Қызылорда облысы мәдениет және спорт басқармасының "Нартай Бекежанов атындағы Қызылорда облыстық қазақ академиялық музыкалық драма театры" коммуналдық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны
Ниязов М., жетекшісі; Жақсығұлов С., басшының орынбасары; Оразалы А., көркемдік жетекші. Байланыс деректері: e-mail: kzdramteatr@mail.ru Тел.: +7 (7242) 27-67-27.
13. Кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңес: 2024 жылғы 10 қаңтар.
14. Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық орган: 2023 жылғы 2 қараша.
15. "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы: 2024 жылғы 15 ақпан.
16. Нұсқа нөмірі және шығарылған жылы: нұсқа 1, 2024 жыл.
17. Бағдарлы қайта қарау күні: 2027 жыл.
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және ақпарат
министрінің
2024 жылғы 17 сәуірдегі
№ 150 бұйрығына
41-қосымша
Кәсіптік стандарт: "Театр техникасы және спектакльді безендіру (Суретші-технолог)"
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Кәсіптік стандарттың қолданылу аясы: "Театр техникасы және спектакльді безендіру (Суретші-технолог)" кәсіптік стандарты (бұдан әрі – кәсіптік стандарты) "Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабына сәйкес және кәсіпорындарда персоналды оқытуға, білім беру ұйымдары қызметкерлері мен түлектерінің кәсіптік біліктілігін тануға және ұйымдарда және ұйымдарда персоналды басқару саласындағы кең ауқымды міндеттерді шешу мақсатында әзірленіп, мәдениет саласында қолданылады.
2. Осы кәсіптік стандартта мынадай терминдер мен анықтамалар қолданылады:
1) ақпараттық білім беру – білім беру ұйымдарынан және білім беру қызметтерін ұсынатын ұйымдардан тыс күнделікті қызмет барысында алынатын және оқыту нәтижелерін растайтын құжатты берумен сүйемелденбейтін білім беру түрі;

1. Участвует в приемке проекта в сценографии, дает конкретные предложения по монтировке, составляет светомонтировку спектакля с использованием необходимых технических средств;
2. Участвует в художественном оформлении спектаклей, концертов, цирковых представлений и шоу;
3. Разрабатывает комплекс технической документации, вдыхает жизнь в идеи режиссера, сценографа и других членов творческой команды;
4. Участвует в проведении экспериментальных работ по освоению новых технологических процессов и внедрению их в производство, в организационно-технических мероприятиях по своевременному освоению производственных мощностей.
5. Разрабатывает перспективные технологический план постановки;
6. Осуществляет руководство работой технического (творческого) коллектива в процессе осуществления постановки.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Участвует в приемке проекта в сценографии, дает конкретные предложения по монтировке, составляет светомонтировку спектакля с использованием необходимых технических средств;
Навык 1:
Организация процесса подготовки новой постановки
Умения:
1. Умеет создавать композицию произведения разных жанров с использованием разнообразных технических средств;
2. Владеет профессиональными техническими навыками работы со специальными проекционными приборами;
3. Умеет определить и реализовать тему, идею, сверхзадачу, композицию постановки после приемки проекта в сценографии;
4. Умеет создавать паспорт спектакля.
5. Умеет работать с художественно-производственным руководством.
Знания:
1. Знает теоретические и методические основы технологии сценографии;
2. Знает достижения в области сценографического искусства прошлого и современности.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Творческое освоение конкретных технических предложений по монтировке
Умения:
1. Владеет основами составления монтировки спектакля с использованием необходимых технических средств;
2. Умеет работать в соответствии с правилами и нормами охраны труда, техники безопасности и противопожарной защиты.
Знания:
1. Знает теоретические и практические основы театральной техники, технологии и оборудований сцены;
2. Знает достижения в области искусства прошлого и современности.
Возможность признания навыка:
-
Навык 3
Разработка сцены художником-технологом
Умения:
1. Воплощение сценического замысла режиссера, сценографа и художника по костюмам
2. Разработка всего комплекса документации
3. Составления паспорта спектакля или иного рода представления
Знания:
1. Знает теоретические и методические основы сценографического решения.

1. Сценографияға жобаны қабылдауға қатысады, монтаждау бойынша нақты ұсыныстар береді, қажетті техникалық құралдарды пайдалана отырып, спектакльдің жарықтандыру қондырғысын ресімдейді;
2. Спектакльдердің, концерттердің, цирк қойылымдары мен шоулардың көркемдік безендірілуіне қатысады;
3. Техникалық құжаттамалар жинағын әзірлейді, режиссердің, қоюшы-суретшінің және шығармашылық топтың басқа да мүшелерінің идеяларымен тыныстайды;
4. Жаңа технологиялық процестерді әзірлеу және оларды өндіріске енгізу бойынша тәжірибелік-эксперименттік жұмыстарға, өндірістік қуаттарды уақтылы игеру бойынша ұйымдастыру-техникалық шараларға қатысады.
5. Перспективті технологиялық өндіріс жоспарын әзірлейді;
6. Өндіріс процесінде техникалық (шығармашылық) ұжымның жұмысын басқарады.
Қосымша еңбек функциялары:
-
Еңбек функциясы 1:
Сценографияға жобаны қабылдауға қатысады, монтаждау бойынша нақты ұсыныстар береді және қажетті техникалық құралдарды пайдалана отырып, спектакльдің жарықтандыру қондырғысын дайындайды.
Дағды 1:
Жаңа өндіріске дайындық процесін ұйымдастыру
Машық:
1. Түрлі техникалық құралдарды пайдалана отырып, әртүрлі жанрдағы шығармалардың композициясын жасай алады;
2. Арнайы проекциялық құрылғылармен жұмыс істеуде кәсіби техникалық дағдыларды меңгереді;
3. Сценографияда жобаны қабылдағаннан кейін қойылымның тақырыбын, идеясын, супер тапсырмасын, құрамын анықтап, жүзеге асыра алады;
4. Қойылым паспортын құруды біледі.
5. Көркемдік және өндірісті басқарумен жұмыс істей алады.
Білім:
1. Сценографиялық технологияның теориялық және әдістемелік негіздерін біледі;
2. Өткен және қазіргі сценографиялық өнер саласындағы жетістіктерді біледі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Монтаждау бойынша нақты техникалық ұсыныстарды шығармашылықпен әзірлеу
Машық:
1. Қажетті техникалық құралдарды пайдалана отырып, қойылым монтажын құрастыру негіздерін біледі;
2. Еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы және өрттен қорғау ережелері мен нормаларына сәйкес жұмыс істей алады.
Білім:
1. Театр техникасының, технологиясының және сахналық жабдықтың теориялық және практикалық негіздерін біледі;
2. Өткен және қазіргі өнер саласындағы жетістіктерді біледі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 3: Суретші-технологтың сахналық өңдеуі
Машық:
1. Режиссер, сценограф және костюм сурешісінің сахналық жоспарының іске асыру
2. Құжаттаманың барлық спектрін әзірлеу
3. Спектакльге немесе басқа орындау түріне төлқұжат жасау
Білім:
1. Сценографиялық шешімдердің теориялық және әдістемелік негіздерін біледі.

2. Знает принципы работы с различными источниками, необходимыми для постановки.
Трудовая функция 2:
Участвует в художественном оформлении спектаклей, концертов, цирковых представлений и шоу;
Навык 1:
Осуществлять
творчески- технический документации в постановке
Умения:
1. СоздаҰт технический проектов нового оформления спектакля;
2. Следит за соответствием воплощения замысла сценографа, художника-постановщика и художника по костюму, а также художника по свету.
Знания:
1. Знает проектирования технологий декораций;
2. Знает применение технологиям в проекте.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Разрабатывает технологии для оформления постановки
Умения:
1. Владеет знаниями механического оборудования сцены;
2. Владеет применением технологиями изготовления декорационного оформления;
3. Умеет синтезировать технику и технологию сцены.
Знания:
1. Знает, как применять основы механического оборудования сцены, в том числе: - устройство сцены; - планшет сцены и его механизация; - верховое оборудование сцены; - занавесы; - панорамы и горизонты;
2. Знает как применять оборудование в постановке.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 3:
Умеет определить и реализовать тему, идею, сверхзадачу, композицию постановки после приемки проекта в сценографии.
Навык 1:
Разрабатывает комплекс технической документации
Умения:
1. Создавать рабочие чертежи и описание сметы.
Знания:
1. Знание основ компьютерного программирования (по требованию задач)
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
нй
Умения:
1. Умеет разрабатывать вместе со сценографом пространственного решения и постановочного оформления спектакля.
Знания:
1. Сценических выразительных средств и особенности их применения;
2. Принципов постановочной работы с сценографом;
3. Принципов создания технологий декораций по проекту.
Возможность признания навыка:
-
Навык 3:
Вдыхает жизнь в идеи режиссера, сценографа и других членов творческой команды.
Умения:
1. Умеет разрабатывать совместно с сценографом и специалистами технической группы новые трансформации декорации в постановке.
Знания:
1. Знает основы синтезирования сценического пространства со светом.
2. Знает принципы постановочной работы с сценографом и специалистами творческой и технической группы.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 4:
Участвует в проведении экспериментальных работ по освоению новых технологических процессов и внедрению их в производство, в организационно-технических мероприятиях по своевременному освоению производственных мощностей.
Навык 1:
Применять инновационные технологии в области искусства и профессиональной деятельности
Умения:

2. Өндіріске қажетті әртүрлі көздермен жұмыс істеу принциптерін біледі.
Еңбек функциясы 2:
Спектакльдердің, концерттердің, цирк қойылымдары мен шоулардың көркемдік безендірілуіне қатысады.
Дағды 1:
Қойылымдағы шығармашылық-техникалық құжаттаманы жүзеге асыру
Машық:
1. Жаңа қойылым үшін техникалық жобаларды жасайды;
2. Сценограф, қоюшы-суретшінің және костюм суретшісі, сондай-ақ жарық суретшісі жоспарының орындалуының сақталуын бақылайды.
Білім:
1. Декорация технологияларын жобалауды біледі;
2. Жобада технологияны қолдануды біледі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Қойылымды жобалау технологияларын әзірлейді
Машық:
1. Механикалық сахналық жабдықтар туралы білімі бар;
2. Декорация жасау технологиясын қолдануды біледі;
3. Сахналық техника мен технологияны синтездей алады.
Білім:
1. Негізгі кезеңдік механикалық жабдықты қолдануды біледі, оның ішінде:
- сахналық орналастыру;
- сахналық тақта және оны механизациялау;
- жоғарғы сахна жабдықтары;
- перделер;
- панорамалар мен көкжиектер;
2. Өндірісте құрал-жабдықтарды қолдануды біледі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 3:
Техникалық құжаттамалар жинағын әзірлейді, режиссердің, қоюшы-суретшінің және шығармашылық топтың басқа да мүшелерінің идеяларымен тыныстайды.
Дағды 1:
Техникалық құжаттамалар жинағын әзірлейді
Машық:
1. Жұмыс сызбалары мен шығындар сметасын құру.
Білім:
1. Компьютерлік бағдарламалау негіздерін білу (тапсырмалар талап еткендей)
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Спектакльдің кеңістіктік шешімін және қойылымдық дизайнын әзірлеу
Машық:
1. Сценографпен бірге спектакльдің кеңістіктік шешімін және қойылымдық дизайнын жасай алады.
Білім:
1. Сахналық экспрессивті құралдар және оларды қолдану ерекшеліктері;
2. Сценографпен сахналау жұмысының принциптері;
3. Жоба бойынша декорация технологияларын құру принциптері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 3:
Режиссердің, сценографтың және шығармашылық топтың басқа мүшелерінің идеяларына өмір береді.
Машық:
1. Сценографпен және техникалық топ мамандарымен бірлесіп қойылымдағы декорацияның жаңа түрлендірулерін әзірлеуді біледі.
Білім:
1. Сахна кеңістігін жарықпен синтездеудің негіздерін біледі;
2. Сценографпен және шығармашылық және техникалық топ мамандарымен сахналау жұмысының принциптерін біледі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 4:
Жаңа технологиялық процестерді игеру және оларды өндіріске енгізу бойынша тәжірибелік-эксперименттік жұмыстарға, өндірістік қуаттарды уақтылы игеру бойынша ұйымдастыру-техникалық шараларға қатысады.
Дағды 1:
Өнер және кәсіби қызмет саласында инновациялық технологияларды қолдану
Машық:

1. Умеет анализировать применение новой технологии в оформлении спектакля;
2. Умеет сочетать все технические компоненты в современном спектакле.
3. Умеет совмещать все части технических оснащений в мультимедийных проектах;
4. Владеет методикой творческо-технической работы в сфере искусства.
Знания:
1. Знает применение голографических проекций, 3D Mapping, световое и видео оборудования, спецэффектов;
2. Знает историю изобразительного искусства;
3. Знает историю театра и сценграфии.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 5:
Разрабатывает перспективные технологический план постановки
Навык 1:
Применять принципы работы современных информационных технологий и использовать их для решения задач профессиональной деятельности
Умения:
1. Умеет осуществлять поиск и систематизацию информации в сети Интернет;
2. Владеет навыками применения современных информационных технологий для решения задач профессиональной деятельности.
Знания:
1. Принципы работы современных информационных технологий,
2. Знает особенности поиска информации в области искусства сценографии.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 6:
Осуществляет руководство работой технического (творческого) коллектива в процессе осуществления постановки.
Навык 1:
Руководство творческим коллективом
Умения:
1. Формировать творчески-техническую группу из специалистов и технологов света, механиков, электротехников;
2. Планировать и координировать работу технического коллектива;
3. Формулировать технические задания участникам постановки;
4. Обеспечивать благоприятную для творчества психологическую обстановку;
5. Владеть организационными навыками.
Знания:
1. Знает основы психологии творческой деятельности;
2. Знает этические принципы коллективного творчества;
3. Знает цели, задачи и условия сотрудничества.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Разработка и реализация творческих проектов
Умения:
1. Умеет разработать концепцию постановки;
2. Умеет реализовать этап планирования проекта;
3. Умеет документально оформить результаты этапа планирования проекта;.
4. Умеет организовать работу команды по реализации проекта в соответствии с планом-графиком;
5. Умеет организовать мониторинг хода выполнения проекта;
6. Умеет внести коррективы в реализацию проекта.
Знания:

1. Спектакльді безендіруде жаңа технологияны қолдануды талдай алады;
2. Заманауи орындауда барлық техникалық құрамдастарды біріктіруді біледі.
3. Мультимедиялық жобаларда техникалық жабдықтың барлық бөліктерін біріктіре алады;
4. Өнер саласындағы шығармашылық және техникалық жұмыстардың әдістерін біледі.
Білім:
1. Голографиялық проекцияларды, 3D Mapping, жарықтандыру және бейне жабдықтарды, арнайы эффектілерді қолдануды біледі;
2. Бейнелеу өнерінің тарихын біледі;
3. Театр және сценография тарихын біледі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 5:
Перспективті технологиялық қойылым жоспарын жасайды
Дағды 1:
Заманауи ақпараттық технологиялардың жұмыс істеу принциптерін қолдану және кәсіби мәселелерді шешу үшін қолдану
Машық:
1. Интернетте ақпаратты іздеп, жүйелей алады;
2. Кәсіби мәселелерді шешу үшін заманауи ақпараттық технологияларды қолдану дағдыларын меңгереді.
Білім:
1. Қазіргі ақпараттық технологиялардың жұмыс істеу принциптері,
2. Сценография өнері саласы бойынша ақпарат іздеудің ерекшеліктерін біледі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 6:
Өндіріс процесінде техникалық (шығармашылық) ұжымның жұмысын басқарады.
Дағды 1:
Шығармашылық ұжымға басшылық жасау
Машық:
1. Жарық мамандары мен технологтарынан, механиктерден, электротехниктерден шығармашылық-техникалық топ құру;
2. Техникалық ұжымның жұмысын жоспарлау және үйлестіру;
3. Қойылымға қатысушыларға техникалық тапсырмаларды тұжырымдау;
4. Шығармашылыққа қолайлы психологиялық жағдайды қамтамасыз ету;
5. Ұйымдастырушылық дағдыларды меңгеру.
Білім:
1. Шығармашылық қызмет психологиясының негіздерін біледі;
2. Ұжымдық шығармашылықтың этикалық принциптерін біледі;
3. Ынтымақтастықтың мақсаттарын, міндеттері мен шарттарын біледі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Шығармашылық жобаларды әзірлеу және іске асыру
Машық:
1. Қойылым тұжырымдамасын жасай алады;
2. Жобаны жоспарлау кезеңін жүзеге асыра алады;
3. Жобаны жоспарлау кезеңінің нәтижелерін құжаттай алады;
4. Жоспар-кестеге сәйкес жобаны іске асыру бойынша команданың жұмысын ұйымдастыра алады;
5. Жобаның орындалу барысының мониторингін ұйымдастыра алады;
6. Жобаны іске асыруға түзетулер енгізе алады.
Білімдер:

Глава 4. Технические данные профессионального стандарта
10. Наименование государственного органа:
Министерство культуры и информации Республики Казахстан.
Исполнитель:
Борамбаев Нурбек Медерович, +7 (705) 160 57 01, n.borambaev@msm.gov.kz
11. Организации (предприятия) участвующие в разработке:
Научно-методический отдел филиала РГКП "Государственный музей "Центр сближения культур"
Руководитель:
Жумадилова Дарья Ертаевна
E-mail: daria_131_168@mail.ru
Номер телефона: +7 (705) 708 72 22.
РГУ "Казахский национальный университет искусств"
Балтаев Серикжан Балтаевич
as_seko@mail.ru, +7 702 773 8193
12. Отраслевой совет по профессиональным квалификациям: 10 января 2024 года.
13. Национальный орган по профессиональным квалификациям: 2 ноября 2023 года.
14. Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен": 15 февраля 2024 года.
15. Номер версии и год выпуска: версия 1, 2024 год.
16. Дата ориентировочного пересмотра: 2027 год.
Приложение 24
к приказу Министра
культуры и информации
Республики Казахстан
от 17 апреля 2024 года № 150
Профессиональный стандарт: "Педагог-хореограф"
Глава 1. Общие положения
1. Область применения профессионального стандарта: профессиональный стандарт "Педагог-хореограф" разработан в соответствии с пунктом 5 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях" в целях обучения персонала на предприятиях, признания профессиональной квалификации работников и выпускников организаций образования и решений широкого круга задач в области управления персоналом в организациях и на предприятиях, и применяется в сфере культуры.
2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) знание – изученная и усвоенная информация, необходимая для выполнения действий в рамках профессиональной задачи;
2) навык – способность применять знания и умения, позволяющая выполнять профессиональную задачу целиком;
3) информальное образование – вид образования, получаемый в ходе повседневной деятельности вне организаций образования и организаций, предоставляющих образовательные услуги, и не сопровождаемый выдачей документа, подтверждающего результаты обучения;
4) профессия – род занятий, осуществляемый физическим лицом и требующий определенной квалификации для его выполнения.
3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) НРК – национальная рамка квалификаций;
2) ОРК – отраслевая рамка квалификаций;
3) ОКЭД – общий классификатор видов экономической деятельности;
4) ЕТКС – единый тарифно-квалификационный справочник;

4-тарау. Кәсіптік стандарттың техникалық деректері
10. Мемлекеттік органның атауы:
Қазакстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлігі.
Орындаушы:
Борамбаев Нурбек Медерович, +7 (705) 160 57 01, n.borambaev@msm.gov.kz
11. Әзірлеуге қатысатын ұйымдар (кәсіпорындар):
"Мәдениеттерді жақындастыру орталығы" мемлекеттік музейі" РМҚК филиалының ғылыми-әдістемелік бөлімі.
Басшы:
Жумадилова Дарья Ертаевна
E-mail: daria_131_168@mail.ru
Телефон нөмірі: +7 (705) 708 72 22
Әзірлеуші: "Қазақ ұлттық өнер университеті" республикалық мемлекеттік мекемесі
Балтаев Серикжан Балтаевич
e-mail: as_seko@mail.ru
тел: +7 702 773 81 93
12. Кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңес: 2024 жылғы 10 қаңтар.
13. Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық орган: 2023 жылғы 2 қараша.
14. "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы: 2024 жылғы 15 ақпан.
15. Нұсқа нөмірі және шығарылған жылы: нұсқа 1, 2024 жыл.
16. Бағдарлы қайта қарау күні: 2027 жыл.
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және ақпарат
министрінің
2024 жылғы 17 сәуірдегі
№ 150 бұйрығына
42-қосымша
Кәсіптік стандарт: "Педагог-хореограф"
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Кәсіптік стандарттың қолданылу аясы: "Педагог-хореограф" кәсіптік стандарты (бұдан әрі – кәсіптік стандарт) "Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңы 5-бабының 5-тармағына сәйкес және кәсіпорындарда персоналды оқытуға, білім беру ұйымдары қызметкерлері мен түлектерінің кәсіптік біліктілігін тануға және ұйымдарда және ұйымдарда персоналды басқару саласындағы кең ауқымды міндеттерді шешу мақсатында әзірленіп, мәдениет саласында қолданылады.
2. Осы кәсіптік стандартта мынадай терминдер, анықтамалар мен қысқартулар қолданылады:
1) білім – кәсіптік міндет шеңберінде іс-әрекеттерді орындау үшін қажетті зерделенген және меңгерілген ақпарат;
2) дағды – кәсіби тапсырманы толығымен орындауға мүмкіндік беретін білім мен дағдыларды қолдану қабілеті;
3) информалды білім – білім беру ұйымдарынан және білім беру қызметтерін ұсынатын ұйымдардан тыс күнделікті қызмет барысында алынатын және оқыту нәтижелерін растайтын құжатты берумен сүйемелденбейтін білім беру түрі;
4) мамандық – жеке тұлға жүзеге асыратын және оны орындау үшін белгілі бір біліктілікті талап ететін кәсіп түрі.
3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады:
1) ҰБК – ұлттық біліктілік шеңбері;
2) СБШ – салалық біліктілік шеңбері;
3) ЭҚТЖЖ – экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші;
4) БТБА – бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы;

5) КС – квалификационный справочник;
6) МСКО – международная стандартная классификация образования.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Педагог-хореограф.
5. Код профессионального стандарта: R90012094.
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
R Искусство, развлечения и отдых;
90 Деятельность в области творчества, искусства и развлечений;
90.0 Деятельность в области творчества, искусства и развлечений;
90.01 Артистическая деятельность;
90.01.1 Театральная деятельность
90.01.2 Концертная деятельность.
7. Краткое описание профессионального стандарта: преподаватель хореографических дисциплин дополнительного образования, профессиональных учебных заведений всех уровней подготовки (среднее, высшее, послевузовское), педагог-репетитор балетных и драматических театров, концертных организаций; педагог-репетитор профессиональных ансамблей танца и концертных организаций; педагог – постановщик.
8. Перечень карточек профессий:
1) Педагог-хореограф - 6 уровень ОРК;
2) Педагог-хореограф - 7 уровень ОРК;
3) Педагог-хореограф - 8 уровень ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "Педагог-хореограф":
Код группы:
2653-2
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
Педагог-хореограф
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет)
Специальность:
Искусство
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
2334-0-008 Преподаватель балета, колледж
2334-0-050 Преподаватель хореографического искусства, колледж
3439-0-018 Репетитор по балету
2334-0-001 Педагог народно-сценического танца, колледж
2334-0-006 Преподаватель ансамбля танца, колледж
2334-0-015 Преподаватель народных танцев, колледж
2334-0-038 Преподаватель современного танца, колледж
2373-5-001 - Преподаватель бальных танцев, дополнительное образование
3439-0-018 Репетитор по балету
Основная цель деятельности:
Подготовка высококвалифицированных, конкурентоспособных кадров в области хореографического искусства, обладающих общекультурными и профессиональными компетенциями, отвечающих требованиям современного общества:
- образовательные учреждения (техническое и профессиональное образование, хореографические колледжи, школы);
- государственные балетные театры, профессиональные ансамбли, драматические театры, концертные организации; танцевальные коллективы, частные компании;
- учреждения культуры и спорта;
- ассоциации и федерации;
- дополнительное хореографическое образование.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Квалифицированное преподавание хореографических дисциплин.
2. Педагогическая, репетиторская, постановочная деятельность.
3. Организационно-управленческая деятельность.
4. Членство в жюри хореографических конкурсов и судейство спортивных соревнований в соответствии со своей квалификацией (судейской категорией)
Дополнительные трудовые функции:
1. Исполнительская деятельность
2. Исследовательская творческая работа
Трудовая функция 1:
Квалифицированное преподавание хореографических дисциплин.
Навык 1:
Проведение учебных занятий по хореографическим дисциплинам в образовательных учреждениях дополнительного, начального, технического и профессионального образования и творческих учебных заведениях;
Умения:
1. Составлять и проводить уроки, с учетом музыкальных раскладок, соответствующих требованиям программы и возрастных особенностей обучающихся;
2. Сочинять учебно-танцевальные комбинации, этюды, базовые и учебно-тренировочные соединения и конкурсные композиции, хореографические произведения малых форм;
3. Подбирать совместно с концертмейстером музыкальный (материал) сопровождения урока;
4. Четко излагать мысли и ставить задачи перед обучающимися;

5) БА – біліктілік анықтамалығы;
6) БХСЖ – білім берудің халықаралық стандартты жіктелуі.
2-тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: Педагог-хореограф.
5. Кәсіптік стандарттың коды: R90012094.
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
R Өнер, ойын-сауық және демалыс;
90 Шығармашылық, өнер және ойын-сауық саласындағы қызмет;
90.0 Шығармашылық, өнер және ойын-сауық саласындағы қызмет;
90.01 Әртістік қызмет
90.01.1 Театр қызметі;
90.01.2 Концерт қызметі.
7. Кәсіби стандарттың қысқаша сипаттамасы: қосымша білім берудің хореографиялық пәндерінің, даярлықтың барлық деңгейлеріндегі кәсіптік оқу орындарының (орта, жоғары, жоғары оқу орнынан кейінгі) оқытушысы, балет және драма театрларының, концерттік ұйымдардың педагог-репетиторы; кәсіби би ансамбльдерінің және концерттік ұйымдардың педагог-репетиторы; қоюшы – педагог.
7. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
1) Педагог-хореограф - СБШ-нің 6 деңгейі;
2) Педагог-хореограф - СБШ-нің 7 деңгейі;
3) Педагог-хореограф - СБШ-нің 8 деңгейі.
3-тарау. Кәсіптер карточкалары
9. Кәсіптің карточкасы "Педагог-хореограф":
Топтың коды:
2653-2
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
Педагог-хореограф
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі)
Мамандық:
Өнер
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Формалды емес және информалды біліммен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2334-0-008 Балет оқытушысы, колледж
2334-0-050 Хореографиялық өнер оқытушысы, колледж
3439-0-018 Балет репетиторы
2334-0-001 Халықтық-сахналық би педагогы, колледж
2334-0-006 Би ансамблінің оқытушысы, колледж
2334-0-015 Халық биі оқытушысы, колледж
2334-0-038 Қазіргі заманғы би оқытушысы, колледж
2373-5-001-Бал биінің оқытушысы, қосымша білім
3439-0-018 Балет репетиторы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Қазіргі қоғамның талаптарына жауап беретін, жалпы мәдени және кәсіптік құзыреттілікке ие, хореографиялық өнер саласында жоғары білікті, бәсекеге қабілетті кадрлар даярлау:
- білім беру мекемелері (техникалық және кәсіптік білім беру, хореографиялық колледждер, мектептер);
- мемлекеттік балет театрлары, кәсіби ансамбльдер, драма театрлары, концерттік ұйымдар, би ұжымдары, жеке компаниялар;
- мәдениет және спорт мекемелері;
- қауымдастықтар мен федерациялар;
- қосымша хореографиялық білім.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Хореографиялық пәндерді білікті оқыту.
2. Педагогикалық, репетиторлық, қойылымдық қызмет.
3. Ұйымдастыру-басқару қызметі.
4. Хореографиялық конкурстардың қазылар алқасына мүшелік және өз біліктілігіне (төрешілер санатына) сәйкес спорттық жарыстардың төрешілері.
Қосымша еңбек функциялары:
1. Орындаушылық қызмет;
2. Зерттеу шығармашылық жұмысы.
Еңбек функциясы 1
Хореографиялық пәндерді білікті оқыту.
Дағды 1:
Қосымша, бастауыш, техникалық және кәсіптік білім беру мекемелерінде және шығармашылық оқу орындарында хореографиялық пәндер бойынша оқу сабақтарын өткізу;
Машықтар:
1. Музыкалық орналасуды ескере отырып, бағдарламаның талаптарына және білім алушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес келетін сабақтар құрастыру және өткізу;
2. Оқу-би комбинацияларын, этюдтерді, базалық және оқу-жаттығу қосылыстары мен конкурстық композицияларды, шағын формадағы хореографиялық шығармаларды құрастыру;
3. Концертмейстермен бірге сабақты сүйемелдеу үшін музыкалық (материал) таңдау.
4. Оқушылардың алдында ойларын нақты баяндау және міндеттер қою.

5. Увидеть ошибки, владеть методами их исправления;
6. Применять разнообразные формы, технологии и современные методы обучения и воспитания.
7. Работать с учебной и учебно- методической литературой;
8. Владеть грамотным практическим показом;
9. Уметь руководить организационным, учебным и творческим процессом.
Знания:
1. Профессиональную терминологию;
2. Теорию, методику, педагогику хореографии и принципы практического проведения дисциплин;
3. Программы обучения;
4. Критерии оценивания;
5. Принципы самостоятельного анализа, поиска информации для практического применения на производстве;
6. Психолого-педагогические особенности работы с разными возрастными группами обучающихся;
7. Основы техники безопасности и охраны труда в хореографии.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Разработка учебно-методических материалов по хореографическим дисциплинам, направленных на развитие теоретических основ формирования педагогической компетентности
Умения:
1. Разрабатывать содержание учебных занятий, открытых уроков;
2. Разрабатывать учебные программы, программы практик;
3. Разрабатывать РУП по курсам и дисциплинам и индивидуальный план работы преподавателя;
4. Издавать учебно-методическую литературу;
5. Вести научно-исследовательскую работу по направлениям хореографического искусства и образования;
6. Иметь навыки работы с профессиональной учебной и учебно- методической литературой.
Знания:
1. Законы Республики Казахстан: "Об образовании", "О науке", "О борьбе с коррупцией", "О языках в Республике Казахстан" и другие нормативные правовые акты;
2. Образовательные программы хореографических дисциплин;
3. Внутренние нормативные документы;
4. Правила ведения документации по учебной работе;
5. Правила федераций по танцевальному спорту Республики Казахстан.
Возможность признания навыка:
-
Навык 3:
Знание компьютерных программ и технических средств, используемых при обучении хореографическим дисциплинам, таких как: текстовый редактор WORD, Microsoft Internet Explorer, Microsoft Power Point – программа презентаций, Microsoft Excel – электронные таблицы, Windows Movie Maker – программа видеомонтажа и др.
Умения:
1. Владеть навыками работы с цифровыми технологиями и современным программным обеспечением;
2. Использовать в профессиональной деятельности различные виды информационно-коммуникационных технологий: интернет-ресурсы, облачные и мобильные сервисы по поиску, хранению, обработке, защите и распространению информации и т.д.;
3. Создавать компьютерные базы данных о различных видах хореографии.
Знания:
1. Принципы работы с базой данных в глобальных компьютерных сетях, используемую при обучении хореографическим дисциплинам.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Педагогическая, репетиторская, постановочная деятельность.
Навык 1:
Проведение ежедневных тренажей и репетиторской, постановочной работы с исполнителями, направленной на сохранение содержания приемов, выразительных средств, накопленных хореографическим искусством.
Умения:
1. Проводить индивидуальные и групповые занятия;
2. Проводить тренаж и репетиции;
3. Разучивать с артистами балета партии в новых или возобновляемых постановках, работать с новыми исполнителями в текущем репертуаре;
4. Работать над качеством, совершенствованием, закреплением практических навыков у обучающихся и исполнителей;

5. Қателерді көру, оларды түзету әдістерін білу.
6. Оқыту мен тәрбиелеудің әртүрлі формаларын, технологиялары мен заманауи әдістерін қолдану.
7. Оқу және оқу-әдістемелік әдебиеттермен жұмыс істеу.
8. Сауатты практикалық көрсету.
9. Ұйымдастырушылық, оқу және шығармашылық процесті басқара білу.
Білімдер:
1. Кәсіби терминология;
2. Хореография теориясы, әдістемесі, педагогикасы және пәндерді практикалық өткізу принциптері;
3. Оқыту бағдарламалары;
4. Бағалау критерийлері;
5. Өндірісте практикалық қолдану үшін дербес талдау, ақпарат іздеу принциптері;
6. Оқушылардың әртүрлі жас топтарымен жұмыс жасаудың психологиялық-педагогикалық ерекшеліктері;
7. Хореографиядағы еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау техникасының негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Педагогикалық құзыреттілікті қалыптастырудың теориялық негіздерін дамытуға бағытталған хореографиялық пәндер бойынша оқу-әдістемелік материалдарды әзірлеу
Машықтар:
1. Оқу сабақтарының, ашық сабақтардың мазмұнын әзірлеу;
2. Оқу бағдарламаларын, практика бағдарламаларын әзірлеу;
3. Курстар мен пәндер бойынша ОЖБ және оқытушының жеке жұмыс жоспарын әзірлеу;
4. Оқу-әдістемелік әдебиеттер шығару;
5. Хореографиялық өнер және білім беру бағыттары бойынша ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізу;
6. Кәсіби оқу және оқу-әдістемелік әдебиеттермен жұмыс істеу дағдыларына ие болу.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасының заңдары: "Білім туралы", "Ғылым туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы", "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" және басқа да нормативтік құқықтық актілер;
2. Хореографиялық пәндердің білім беру бағдарламалары;
3. Ішкі нормативтік құжаттар;
4. Оқу жұмысы бойынша құжаттаманы жүргізу қағидалары;
5. Қазақстан Республикасының би спорты федерацияларының қағидалары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 3:
Хореографиялық пәндерді оқытуда Word мәтіндік редакторы, Microsoft Internet Explorer, Microsoft Power Point – презентация бағдарламасы, Microsoft Excel – электрондық кестелер, Windows Movie Maker-бейне өңдеу бағдарламасы және т. б. сияқты қолданылатын компьютерлік бағдарламалар мен техникалық құралдарды білу.
Машықтар:
1. Цифрлық технологиялармен және заманауи бағдарламалық қамтамасыз етумен жұмыс істеу дағдыларын меңгеру;
2. Кәсіби қызметте ақпараттық-коммуникациялық технологиялардың әртүрлі түрлерін пайдалану: интернет-ресурстар, ақпаратты іздеу, сақтау, өңдеу, қорғау және тарату бойынша бұлтты және мобильді сервистер және т.б.;
3. Хореографияның түрлері туралы компьютерлік мәліметтер базасын құру
Білімдер:
1. Хореографиялық пәндерді оқытуда қолданылатын ғаламдық компьютерлік желілердегі мәліметтер базасымен жұмыс істеу принциптері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Педагогикалық, репетиторлық, қойылымдық қызмет
Дағды 1:
Орындаушылармен хореографиялық өнерде жинақталған әдістердің, мәнерлі құралдардың мазмұнын сақтауға бағытталған күнделікті тренажерлар мен репетиторлық, қойылымдық жұмыстар жүргізу.
Машықтар:
1. Жеке және топтық сабақтар өткізу;
2. Тренаж және жаттығу сабақтарын өткізу;
3. Партияның балет әртістерімен жаңа немесе жаңартылатын қойылымдарда білім алу, ағымдағы репертуарда жаңа орындаушылармен жұмыс істеу;
4. Білім алушылар мен орындаушылардың тәжірибелік дағдыларын нығайту, жетілдіру, сапа бойынша жұмыс жасау;

5. Развивать профессиональное творческое мышление и педагогическую рефлексию;
6. Осуществлять постановки хореографических композиций;
7. Применять на практике элементарные знания о возрастной педагогической психологии
8. Владеть профессиональными навыками постановочной работы, в том числе по Европейской и Латиноамериканской программе (формейшен, секвей.).
Знания:
1. Знает историю и теорию хореографического искусства;
2. Методы педагогической, репетиторской, постановочной работы;
3.Теорию и методику хореографических дисциплин;
4. Особенности работы с солистами, группами, кордебалетом;
5. Драматургию балетного спектакля, хореографической композиции;
6. Хореографическое наследие;
7. Лексику хореографического произведения;
8. Возрастную психологию.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Раскрытие художественно-творческих, профессиональных компетенций, таких как: эстетические чувства и действия, познавательная активность, творческий стиль деятельности, рефлексивные способности, мотивация саморазвития и др.
Умения:
1. Развивать творческий потенциал;
2. Выявлять индивидуальные способности;
3. Прививать стилевые особенности исполнения;
4. Развивать артистичность, музыкальность, координацию, технику исполнения;
5.Применять собственный опыт сценической творческой деятельности в педагогической практике;
6. Развивать способности к индивидуальному видению и творческой интерпретации.
Знания:
1. Основы актерского мастерства;
2. Разнообразные методы подачи информации;
3. Методы педагогического воздействия для развития и реализации личностного потенциала обучающихся и исполнителей;
4. Принципы работы над раскрытием и развитием творческого потенциала.
Возможность признания навыка:
-
Навык 3:
Воспитательная деятельность и ее компоненты: цели и задачи, субъекты деятельности, содержание деятельности, методы и средства деятельности, результаты деятельности.
Умения:
1. Применять нормы коммуникативного общения в коллективе;
2. Популяризировать хореографическое искусство и национальную танцевальную культуру;
3. Проводить культурно-просветительскую работу в рамках профессиональной деятельности;
4. Прививать уважение к культурным ценностям, толерантного отношения к искусству, культуре и религии, политкорректности;
5. Создавать творческую рабочую атмосферу;
6. Воспитывать нравственность и духовность;
7. Воспитывать эстетический вкус;
8. Устранять комплексы, научить контролировать эмоции, мотивировать обучающихся к творчеству, вариативности.
Знания:
1. Основы педагогики и возрастной психологии;
2. Личностные подходы посредством психолого-педагогических методов;
3. Нормы поведения и нравственности;
4. Принципы гуманности, толерантности, терпимости и т.д.;
5. Виды культурно-просветительской деятельности.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 3:
Организационно-управленческая деятельность.
Навык 1:
Организация творческого процесса, как двигатель продуктивности, способный вывести результаты на высокий уровень и повысить конкурентоспособность
Умения:
1. Обеспечивать необходимые условия для творческого процесса;
2. Организовывать работу по проведению репетиций творческого коллектива;
3. Формировать репертуар, соответственно возрасту и уровню развития;
4. Распределять партии и составы исполнителей хореографического произведения;

5. Кәсіби шығармашылық ойлау мен педагогикалық рефлексияны дамыту;
6. Хореографиялық композициялар қоюды жүзеге асыру;
7. Жас ерекшелік педагогикалық психология туралы қарапайым білімді практикада қолдану;
8. Қойылымдық жұмыстың, оның ішінде еуропалық және латынамерикандық бағдарлама (формейшен, секвей) бойынша кәсіби дағдыларын меңгеру.
Білімдер:
1. Хореографиялық өнердің тарихы мен теориясын білу;
2. Педагогикалық, репетиторлық, қойылымдық жұмыс әдістері;
3. Хореографиялық пәндердің теориясы мен әдістемесі;
4. Солистермен, топтармен, кордебалетпен жұмыс істеу ерекшеліктері;
5. Балет спектаклінің драматургиясы, хореографиялық композиция;
6. Хореографиялық мұра;
7. Хореографиялық шығарманың лексикасы;
8. Жас психологиясы.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Эстетикалық сезіну және іс-әрекеттер, танымдық белсенділік, шығармашылық қызмет стилі, рефлексиялық қабілеттер, өзін-өзі дамыту мотивациясы және т.б. сияқты көркемдік-шығармашылық, кәсіби құзыреттіліктерді ашу.
Машықтар:
1. Шығармашылықты дамыту;
2. Жеке қабілеттерді анықтау;
3. Орындаудың стиль ерекшеліктерін сіңіру;
4. Көркемдікті, музыкалықты, үйлестіруді, орындау техникасын дамыту;
5. Педагогикалық практикада сахналық шығармашылық қызметтің өзіндік тәжірибесін қолдану;
6. Жеке көру және шығармашылық интерпретация қабілеттерін дамыту.
Білімдер:
1. Актерлік шеберлік негіздері;
2. Ақпарат берудің әртүрлі әдістері;
3. Білім алушылар мен орындаушылардың жеке әлеуетін дамыту және іске асыру үшін педагогикалық ықпал ету әдістері.
4. Шығармашылық әлеуетті ашу және дамыту жұмысының принциптері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 3:
Тәрбие қызметі және оның компоненттері: мақсаттары мен міндеттері, қызмет субъектілері, қызмет мазмұны, қызмет әдістері мен құралдары, қызмет нәтижелері.
Машықтар:
1. Ұжымда коммуникативті қарым-қатынас нормаларын қолдану;
2. Хореографиялық өнер мен ұлттық би мәдениетін насихаттау;
3. Кәсіби қызмет шеңберінде мәдени-ағарту жұмыстарын жүргізу;
4. Мәдени құндылықтарды құрметтеуге, өнерге, мәдениет пен дінге төзімділікке, саяси туралыққа тәрбиелеу;
5. Шығармашылық жұмыс атмосферасын құру;
6. Адамгершілік пен руханилыққа тәрбиелеу;
7. Эстетикалық талғамға тәрбиелеу;
8. Кешендерді жою, эмоцияларды басқаруға үйрету, оқушыларды шығармашылыққа, өзгергіштікке ынталандыру.
Білімдер:
1. Педагогика және жас психологиясының негіздері;
2 Психологиялық-педагогикалық әдістер арқылы жеке көзқарастар;
3.Мінез-құлық және адамгершілік нормалары;
4. Адамгершілік, толеранттылық, толеранттылық және т.б. принциптері.

5. Грамотно оформлять документы планирования и реализации процесса;
6. Контролировать и грамотно распределять физическую нагрузку, учитывая принципы биомеханического анализа;
7. Проводить мониторинг выполнения процесса;
8. Вовремя вносить коррективы для успешной реализации процесса;
9. Грамотно распределять фронт работы внутри коллектива.
Знания:
1. Основы организации труда, трудового законодательства и авторского права;
2. Правила и нормы охраны труда, техники безопасности и противопожарной защиты;
3. Классический и современный репертуар;
4. Методологические основы управления процесса;
5. Методы и приемы планирования и реализации процесса.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Планирование творческой деятельности, мобилизирующее на системность, информационность, интенсивность, дисциплинированность.
Умения:
1. Принимает участие в составлении репертуарного плана, расписания занятий, репетиций;
2. Принимает участие в планировании репертуара, концертной деятельности, конкурсах, фестивалях;
3. Ведет учет репетиций, концертов и дисциплины;
4. Составляет отчет о проведенных творческих мероприятиях за отчетный период;
5. Распределять время и темп работы;
6. Контролировать и координировать творческий процесс.
Знания:
1. Виды планирования: краткосрочное, среднесрочное, долгосрочное;
2. Содержание плана: стратегический, тактический, календарный, бизнес-план;
3. Принципы единства, участия, непрерывности, гибкости и т.д.;
4. Основы менеджмента;
5. Историю и современные проблемы отечественного, мирового искусства и образования.
Возможность признания навыка:
-
Навык 3:
Управление творческим процессом, формирующим цель, планируемый результат.
Умения:
1. Руководит организационными и творческими процессами;
2. Осуществляет связь с творческими союзами и организациями;
3. Обеспечивает квалифицированными кадрами;
4. Осуществляет связь с представителями средств массовой информации;
5. Проверяет и анализирует информацию
6. Обеспечивает выступления и создает необходимые условия для работы.
7.Решает проблемы, находит нестандартные пути для достижения цели
Знания:
1. Законы, нормативные акты по вопросам культуры и искусства;
2. Правила трудового распорядка;
3. Психологию управления и творческого труда;
4. Маркетинг и рекламу.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 4:
Членство в жюри хореографических конкурсов и судейство спортивных соревнований в соответствии со своей квалификацией (судейской категорией)
Навык 1:
Оценка исполнительского мастерства, слагаемая из критериев профессионализма, хореографических и сценических данных, степени мастерства и таланта
Умения:
1. Осуществлять анализ техники, музыкальной пластической выразительности исполнительского мастерства;
2. Применять личный сценический танцевальный опыт;
3. Пользоваться программным обеспечением и специальным оборудованием;
4. Оценивать уровень исполнительского мастерства
Знания:
1. Знание правил и критерий оценивания жюри/ судейства;
2. Нормы поведения и нравственности;
3. Правила жюри/ судейской этики.
4.Знание истории и теории хореографического искусства;

5. Мәдени-ағарту қызметінің түрлері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 3:
Ұйымдастыру-басқару қызметі.
Дағды 1:
Нәтижелерді жоғары деңгейге көтеруге және бәсекеге қабілеттілікті арттыруға қабілетті өнімділік қозғалтқышы ретінде
шығармашылық процесті ұйымдастыру
1. Шығармашылық процесс үшін қажетті жағдайларды қамтамасыз ету
2. Шығармашылық ұжымның репетицияларын өткізу бойынша жұмысты ұйымдастыру.
3. Жасына және даму деңгейіне сәйкес репертуар қалыптастыру
4. Хореографиялық шығарма орындаушыларының партиялары мен құрамдарын бөлу
5. Процесті жоспарлау және іске асыру құжаттарын сауатты рәсімдеу.
6. Биомеханикалық талдау принциптерін ескере отырып, физикалық белсенділікті бақылау және сауатты бөлу.
7. Процестің орындалуына мониторинг жүргізу.
8. Процесті сәтті жүзеге асыру үшін уақытында түзетулер енгізу.
9. Ұжым ішіндегі жұмыстың басты бөлігін сауатты бөлу
1. Еңбекті, еңбек заңнамасын және авторлық құқықты ұйымдастыру негіздері.
2. Еңбекті қорғау, техника қауіпсіздігі және өрттен қорғау ережелері мен нормалары.
3. Классикалық және заманауи репертуар.
4. Процесті басқарудың әдіснамалық негіздері.
5. Процесті жоспарлау және жүзеге асыру әдістері мен әдістері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Жүйелілікке, ақпараттылыққа, қарқындылыққа, тәртіпке жұмылдыратын шығармашылық қызметті жоспарлау.
Машықтар:
1. Репертуарлық жоспарды, сабақ кестесін, репетицияларды жасауға қатысады;
2. Репертуарды жоспарлауға, концерттік қызметке, конкурстарға, фестивальдерге қатысады;
3. Жаттығулардың, концерттердің және тәртіптің есебін жүргізеді;
4. Есепті кезеңде өткізілген шығармашылық іс-шаралар туралы есеп жасайды.
5.Жұмыс уақыты мен қарқынын бөлу.
6. Шығармашылық процесті бақылау және үйлестіру.
Білімдер:
1. Жоспарлау түрлері: қысқа мерзімді, орта мерзімді, ұзақ мерзімді;
2. Жоспардың мазмұны: стратегиялық, тактикалық, күнтізбелік, бизнес-жоспар;
3. Бірлік, қатысу, үздіксіздік, икемділік және т.б. принциптері;
4. Менеджмент негіздері;
5. Отандық, әлемдік өнер мен білімнің тарихы мен заманауи мәселелері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 3:
Мақсатты, жоспарланған нәтижені қалыптастыра
тын шығармашылық
процесті басқару
Машықтар:
1. Ұйымдастырушылық және шығармашылық процестерді басқарады.
2. Шығармашылық одақтармен және ұйымдармен байланысты жүзеге асырады.
3. Білікті кадрлармен қамтамасыз етеді.
4. Бұқаралық ақпарат құралдарының өкілдерімен байланысты жүзеге асырады.
5. Ақпаратты тексереді және талдайды.
6. Қойылымдарды қамтамасыз етеді және жұмыс үшін қажетті жағдайлар жасайды.
7. Мәселелерді шешеді, мақсатқа жетудің стандартты емес жолдарын табады.
Білімдер:
1. Мәдениет және өнер мәселелері жөніндегі заңдар, нормативтік актілер;
2. Еңбек тәртібі қағидалары;
3. Басқару және шығармашылық еңбек психологиясы;
4. Маркетинг және жарнама.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 4:
Хореографиялық конкурстардың қазылар алқасына мүшелік және өз біліктілігіне (төрешілер санатына) сәйкес спорттық жарыстарға төрешілік ету.
Дағды 1:
Кәсіби шеберлік, хореографиялық және сахналық деректер, шеберлік пен талант дәрежесінің критерийлерінен тұратын орындаушылық шеберлікті бағалау
Машықтар:
1. Техниканы, орындаушылық шеберліктің музыкалық пластикалық мәнерлілігін талдауды жүзеге асыру;
2. Жеке сахналық би тәжірибесін қолдану;
3. Бағдарламалық қамтамасыз етуді және арнайы жабдықты пайдалану;
4. Орындаушылық шеберлік деңгейін бағалау.
Білімдер:
1. Қазылар алқасының/ төрешінің бағалау қағидалары мен критерийлерін білу;
2. Мінез-құлық және адамгершілік нормалары;
3. Қазылар алқасы/ төрешілер этикасының ережелері.
4. Хореографиялық өнердің тарихы мен теориясын білу.

5. Знание основ хореографии различных танцевальных направлений;
6. Знание хореографического наследия.
Возможность признания навыка:
-
Навык 2:
Повышение квалификации, приемы профессиональной рефлексии, рассматриваемые как путь формирования потребности в профессиональном развитии
Умения:
1. Пользоваться специальной литературой и медиарессурсами;
2. Прохождения и проведение мастер-классов, участие в методических семинарах, практикумах, конференциях; 3. Интегрировать полученные знания;
4. Осваивать новые технологии, методики и подходы в профессиональной деятельности;
5. Расширять общетеоретическую базу;
6. Развивать специально-технологические умения;
7. Поддерживать компетентность в соответствии с изменяющимися требованиями профессиональной деятельности.
Знания:
1. Обладать определҰнным уровнем знаний, соответствующих статусу члена жюри/ судейской категории;
2 .Терминологию, методику преподавания и технику исполнения, движений;
3. Современные требования и стандарты работы.
Возможность признания навыка:
-
Дополнительная трудовая функция 1:
Исполнительская деятельность
Навык 1:
Соответствовать требованиям и уровню квалификации, критериям профессионализма, профессиональным компетенциям.
Умения:
1. Сохраняет и поддерживает физическую, профессиональную форму в соответствии с требованиями квалификации;
2. Профессионально и свободно владеет грамотным практическим показом хореографической лексики;
3. Готовит под руководством педагога, репетитора, балетмейстера, тренера партии соответственно своей квалификации;
4. Постоянно совершенствует исполнительское мастерство (музыкальные, танцевальные, сценические данные);
5. Пополняет репертуар, расширяя свое амплуа.
Знания:
1. Историю и теорию музыкальных и хореографических дисциплин;
2. Знает методику грамотного исполнения движений;
3. Классический, современный, отечественный и зарубежный репертуар;
4. Правила внутреннего трудового распорядка.
Возможность признания навыка:
-
Дополнительная трудовая функция 2:
Исследовательская творческая работа
Навык 1:
Приобретение функциональных навыков исследования, связанных с решением творческой задачи, предполагающих наличие этапов, характерных для научной сферы и позволяющих развивать познавательный интерес, самостоятельность, обобщать и углублять знания, применяя их на практике.
Умения:
1. Видеть проблему и работать с разнообразными источниками;
2. Собирать и обрабатывать материал;
3. Анализировать и оценивать информацию, результат деятельности и формулировать выводы;
4. Применять, перерабатывать информацию и усвоенные знания в профессиональной деятельности;

5. Әр түрлі би бағыттарының хореографиясының негіздерін білу
6. Хореографиялық мұраны білу
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Дағды 2:
Біліктілікті арттыру,
кәсіби даму қажеттілігін қалыптастыру жолы ретінде қарастырылатын кәсіби рефлексия әдістері
1.Арнайы әдебиеттер мен медиа ресурстарды пайдалану.
2. Шеберлік сыныптарынан өту және өткізу, әдістемелік семинарларға, практикумдарға, конференцияларға қатысу.
3. Алған білімді интеграциялау.
4. Кәсіби қызметте жаңа технологияларды, әдістемелер мен тәсілдерді меңгеру.
5. Жалпы теориялық базаны кеңейту.
6. Арнайы-технологиялық дағдыларды дамыту.
7. Кәсіби қызметтің өзгеретін талаптарына сәйкес құзыреттілікті сақтау.
Білімдер:
1. Қазылар алқасы/ төрешілер санаты мүшесінің мәртебесіне сәйкес келетін белгілі бір білім деңгейіне ие болу; 2.Терминология, оқыту әдістемесі және орындау техникасы, қозғалыстар.
3. Қазіргі заманғы талаптар
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Қосымша еңбек функциясы 1:
Орындаушылық қызмет
Дағды 1:
Біліктілік талаптары мен деңгейіне, кәсіпқойлық критерийлеріне, кәсіби құзыреттіліктерге сәйкес келу.
Машықтар:
1. Біліктілік талаптарына сәйкес физикалық, кәсіби форманы сақтайды және қолдайды;
2. Хореографиялық лексиканың сауатты практикалық көрсетілімін кәсіби және еркін меңгерген;
3. Өз біліктілігіне сәйкес педагог, репетитор, балетмейстер, партия жаттықтырушысының басшылығымен дайындайды;
4. Орындаушылық шеберлікті үнемі жетілдіріп отырады (музыкалық, би, сахналық деректер);
5. Өз рөлін кеңейте отырып, репертуарды толықтырады.
Білімдер:
1. Музыкалық және хореографиялық пәндердің тарихы мен теориясы;
2. Қозғалыстарды сауатты орындау әдістемесін біледі;
3. Классикалық, заманауи, отандық және шетелдік репертуар;
4. Ішкі еңбек тәртібінің қағидалары
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Қосымша еңбек функциясы 2:
Зерттеу шығармашылық жұмысы.
Дағды 1:
Ғылыми салаға тән кезеңдердің болуын болжайтын және танымдық қызығушылықты, өз бетінше жұмыс істеуді дамытуға, практикада қолдана отырып, білімді жалпылауға және тереңдетуге мүмкіндік беретін шығармашылық мәселені шешуге байланысты функционалдық зерттеу дағдыларын игеру.
1. Мәселені көру және әртүрлі көздермен жұмыс істеу.
2. Материал жинау және өңдеу.
3. Ақпаратты, қызмет нәтижесін талдау және бағалау және қорытынды жасау.
4. Кәсіби қызметте ақпаратты және игерілген білімді қолдану, өңдеу.

5. Владеть навыками творческого решения практических задач;
6. Владеть методиками исследования;
7. Использовать современные технологии;
8. Практически владеть научным стилем.
Знания:
1. Принципы самообразования;
2. Задачи исследования;
3. Методы исследования;
4. Источники исследования;
5. Основные методы измерений и способы представления полученных результатов в виде таблиц, диаграмм и графиков.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Профессионализм
Коммуникабельность
Адаптивность
Пунктуальность
Самостоятельность и ответственность
Дисциплинированность
Организационные навыки
Технологическая грамотность
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Руководитель хореографического коллектива
6
Хореограф
6
Инспектор по балету
6
Репетитор по балету
6
Репетитор по сценическому движению
6
Методист по профессиональным программам
6
Преподаватель искусства, дополнительное образование
4
Артист балета
4
Артист ансамбля танца
10. Карточка профессии "Педагог-хореограф":
Код группы:
2653-2
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
Педагог-хореограф
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, специалитет)
Специальность:
Искусство
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
2314-0-004 Преподаватель, доцент, профессор балета, ВУЗ
2314-0-001 Преподаватель, доцент, профессор - балетовед, ВУЗ
Основная цель деятельности:
Подготовка конкурентоспособных магистров искусствоведческих наук в области педагогики хореографии
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Научно-педагогическая деятельность
2. Научно-исследовательская деятельность
3. Организационно-творческая деятельность
4. Организационно-управленческая деятельность
5. Научно-творческая, экспериментально-исследовательская (балетмейстерская, режиссерская) деятельность
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Научно-педагогическая деятельность
Навык 1:
Владеть научно-педагогическими процессами формирования личности будущих конкурентоспособных специалистов искусствоведческих наук в области хореографического искусства
Умения:
1. Ставить научные проблемы и успешно решать их с использованием современных методик исследования в области хореографического образования;

5. Практикалық мәселелерді шығармашылық шешу дағдыларын меңгеру.
6. Зерттеу әдістерін меңгеру.
7. Заманауи технологияларды қолдану.
8. Ғылыми стильді іс жүзінде меңгеру.
1. Өзін-өзі тәрбиелеу принциптері
2. Зерттеу міндеттері
3. Зерттеу әдістері
4. Зерттеу көздері
5. Өлшеудің негізгі әдістері және алынған нәтижелерді кестелер, диаграммалар және графиктер түрінде ұсыну тәсілдері
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Кәсіпқойлық
Қарым-қатынас
Бейімділік
Ұқыптылық
Дербестік және жауапкершілік
Тәртіптілік
Ұйымдастыру дағдылары
Технологиялық сауаттылық
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
6
Хореографиялық ұжымның жетекшісі
6
Хореограф
6
Балет инспекторы
6
Балет репетиторы
6
Сахналық қозғалыс тәрбиешісі
6
Кәсіби бағдарламалар бойынша әдіскер
6
Өнер мұғалімі, қосымша білім
4
Балет әртісі
4
Би ансамблінің әртісі
10. Кәсіптің карточкасы "Педагог-хореограф":
Топтың коды:
2653-2
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
Педагог-хореограф
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, специалитет)
Мамандық:
Өнер
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Формалды емес және информалды біліммен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2314-0-004 Оқытушы, доцент, балет профессоры, ЖОО
2314-0-001 Оқытушы, доцент, профессор-балеттанушы, ЖОО
Қызметтің негізгі мақсаты:
Педагогика хореография саласында өнертану ғылымдарының бәсекеге қабілетті магистрлерін даярлау
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Ғылыми-педагогикалық;
2. Ғылыми-зерттеу;
3. Ұйымдастырушылық-шығармашылық;
4. Ұйымдық-басқарушылық;
5. Ғылыми-шығармашылық, эксперименттік-зерттеу (балетмейстерлік, режиссерлік).
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Ғылыми-педагогикалық қызмет
Дағды 1:
Хореографиялық өнер саласындағы өнертану ғылымдарының болашақ бәсекеге қабілетті мамандарының жеке басын қалыптастырудың ғылыми-педагогикалық процестерін меңгеру
Машықтар:
1. Хореографиялық білім беру саласындағы заманауи зерттеу әдістерін қолдана отырып ғылыми проблемалар туғызу және оларды сәтті шешу;

2. Развивать способности к самосовершенствованию, самостоятельному творческому овладению новыми знаниями, способности к интеграции знаний базовой дисциплины в научной работе;
3. Заниматься самообразованием, используя достижения средств коммуникации и связи;
4. Разрабатывать научную и учебно-методическую литературу, осуществлять публикации в научных изданиях в области культуры и искусства.
Знания:
1. Уровни методологии педагогической науки;
2. Основные методологические подходы, параметры, критерии и показатели научного исследования;
3. Классификации методов научно-педагогических исследований;
4. Основы теоретических и практических методов научно-педагогических исследований в области хореографического образования;
5. Основы саморефлексии научно-педагогической деятельности педагога-психолога.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Научно-исследовательская деятельность
Навык 1:
Владеть научным методом познания в сфере хореографических исследований, формирующих представления о методологии и методах научных исследований.
Умения:
1. Владеть современными информационными технологиями, навыками ведения творческой и научно-исследовательской деятельности в области педагогики и режиссуры хореографии;
2. Исследовать, анализировать хореографическое наследие и выявлять его значение в формировании творческой личности и профессиональных качеств педагога и режиссера-хореографа;
3. Изучать фольклор и эволюцию его развития с целью дополнения первоисточников научной, учебно-методической литературы;
4. Навыки создания научно-исследовательской лаборатории по хореографическому искусству;
5. Анализировать авторские курсы, методики и подходы мастеров по хореографическим дисциплинам с целью наращивания собственного исследовательского потенциала и повышения профессионального мастерства;
6. Принимать участие в научных проектах, организованных уполномоченными органами;
7. Иметь навыки комплексного подхода в научно-педагогической и исследовательской деятельности;
8. Осуществлять анализ факторов формирования и закономерности развития современного пластического языка, современное состояние , особенности и перспективы развития хореографического искусства.
Знания:
1. Ведущие научные теории, современные научные концепции, тенденции и закономерности развития методологии исследования хореографического искусства;
2. Основы планирования и организации научного эксперимента, обобщения, обработки научных данных, формулирование выводов и практических предложений;
3. Пути самостоятельного решения профессиональных, научных и технических задач;

2. Өзін-өзі жетілдіру, жаңа білімді өз бетінше шығармашылық игеру, ғылыми жұмыста базалық пәннің білімін интеграциялау қабілетін дамыту;
3. Коммуникация және байланыс құралдарының жетістіктерін пайдалана отырып, өзін-өзі тәрбиелеумен айналысу;
4. Ғылыми және оқу-әдістемелік әдебиеттерді әзірлеу, мәдениет және өнер саласындағы ғылыми басылымдарда жарияланымдарды жүзеге асыру
Білімдер:
1. Педагогикалық ғылым әдіснамасының деңгейлері;
2. Ғылыми зерттеудің негізгі әдіснамалық тәсілдері, параметрлері, критерийлері мен көрсеткіштері;
3. Ғылыми-педагогикалық зерттеу әдістерінің жіктелуі;
4. Хореографиялық білім беру саласындағы ғылыми-педагогикалық зерттеулердің теориялық және практикалық әдістерінің негіздері;
5. Педагог-психологтың ғылыми-педагогикалық қызметінің өзіндік рефлексиясының негіздері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Ғылыми-зерттеу қызметі
Дағды 1:
Ғылыми зерттеулердің әдіснамасы мен әдістері туралы түсініктерді қалыптастыратын хореографиялық зерттеулер саласында білімнің ғылыми әдісін меңгеру
Машықтар:
1. Хореография педагогикасы мен режиссурасы саласында заманауи ақпараттық технологияларды, шығармашылық және ғылыми-зерттеу қызметін жүргізу дағдыларын меңгеру;
2. Хореографиялық мұраны зерттеу, талдау және оның педагог пен режиссер-хореографтың шығармашылық тұлғасы мен кәсіби қасиеттерін қалыптастырудағы маңыздылығын анықтау;
3. Ғылыми, оқу-әдістемелік әдебиеттің бастапқы көздерін толықтыру мақсатында фольклорды және оның даму эволюциясын зерттеу;
4. Хореография өнері бойынша ғылыми-зерттеу зертханасын құру дағдылары;
5. Өзінің зерттеу әлеуетін арттыру және кәсіби шеберлігін арттыру мақсатында хореографиялық пәндер бойынша шеберлердің авторлық курстарын, әдістемелері мен тәсілдерін талдау;
6. Уәкілетті органдар ұйымдастырған ғылыми жобаларға қатысу;
7. Ғылыми-педагогикалық және зерттеу қызметінде кешенді тәсіл дағдыларына ие болу;
8. Қазіргі пластикалық тілдің қалыптасу факторлары мен даму заңдылықтарын, хореографиялық өнердің қазіргі жағдайын, ерекшеліктері мен даму перспективаларын талдауды жүзеге асыру.
Білімдер:
1. Жетекші ғылыми теориялар, қазіргі ғылыми тұжырымдамалар, хореографиялық өнерді зерттеу әдіснамасының даму үрдістері мен заңдылықтары;
2. Ғылыми экспериментті жоспарлау және ұйымдастыру, ғылыми деректерді жалпылау, өңдеу, тұжырымдар мен практикалық ұсыныстарды тұжырымдау негіздері;
3. Кәсіби, ғылыми және техникалық міндеттерді өз бетінше шешу жолдары;

4. Методологию научного поиска и способы обретения исследовательского опыта.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 3:
Организационно-творческая деятельность
Навык 1:
Использовать приобретенные научные знания для популяризации хореографического искусства, повышения качества подготовки научно-педагогических кадров для системы высшего образования и научно-исследовательского сектора, обладающих углубленной научно-педагогической, исследовательской, творческой подготовкой
Умения:
1. Организовывать и проводить творческие проекты республиканского и международного уровня по вопросам хореографического искусства;
2. Принимать участие в культурно-зрелищных массовых мероприятиях и проектах городского, областного и республиканского масштаба;
3. Активное взаимодействие с СМИ. Создание медиа-образа в социальных сетях.
Знания:
1. Формы и методы организационно-творческой работы
2. Теорию и практику менеджмента
3. Психологию управления;
4. Принципы режиссуры, организации и проведения массовых представлений и театрализованных праздников
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 4:
Организационно-управленческая деятельность
Навык 1:
Владеть функциями планирования, организации, мотивации и контроля, включающих в себя совокупность всех служб организации и коммуникаций между ними, для достижения наилучшего результата, поставленной цели
Умения:
1. Реализовывать полученные знания в решении практических проектов и исследовательских задач в новых условиях;
2. Применять навыки работы в команде;
3. Составлять проектную документацию;
4. Уметь работать с национальными и международными стандартами в области управления проектами;
5. Иметь навыки руководства в организации и проведении региональных, республиканских, международных конкурсов и фестивалей искусств;
6. Управлять проектами и проводить организации культурно-массовых зрелищных мероприятий районного, городского, республиканского значения.
Знания:
1. Уровни управления;
2. Процессы управления;
3. Организационную структуру;
4. Модели управления.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 5:
Научно-творческая, экспериментально-исследовательская (балетмейстерская, режиссерская) деятельность
Навык 1:
Владеть научной методологией выявления и описания новых факторов, явлений, закономерностей или обобщения ранее известных положений с других научных позиций или в новом аспекте
Умения:
1. Планировать и организовывать научно-творческую, экспериментально-исследовательскую работы балетмейстера, режиссера и педагога-хореографа в постановочной деятельности;
2. Решать научные проблемы с использованием современных методик исследования в просветительской работе;

4. Ғылыми ізденіс әдістемесі және зерттеу тәжірибесін алу тәсілдері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 3:
Ұйымдастырушылық-шығармашылық қызмет
Дағды 1:
Меңгерген ғылыми білімді хореографиялық өнерді дәріптеу және терең ғылыми-педагогикалық, зерттеушілік, шығармашылық даярлығы бар жоғары білім беру жүйесі мен ғылыми-зерттеу секторы үшін ғылыми-педагогикалық кадрларды даярлау сапасын арттыру үшін пайдалану
Машықтар:
1. Хореография өнері мәселелері бойынша республикалық және халықаралық деңгейдегі шығармашылық жобаларды ұйымдастыру және өткізу;
2. Қалалық, облыстық және республикалық ауқымдағы мәдени-ойын-сауық бұқаралық іс-шаралары мен жобаларына қатысу;
3. БАҚ-пен белсенді өзара іс-қимыл. Әлеуметтік желілерде медиа-образ жасау.
Білімдер:
1. Ұйымдастырушылық-шығармашылық жұмыстың нысандары мен әдістері;
2. Менеджмент теориясы мен практикасы;
3. Басқару психологиясы;
4. Режиссура, бұқаралық қойылымдар мен театрландырылған мерекелерді ұйымдастыру және өткізу принциптері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 4:
Ұйымдық-басқарушылық қызмет
Дағды 1:
Үздік нәтижеге, мақсатқа жету үшін, ұйымның барлық қызметтері мен олардың арасындағы байланыс жиынтығын қамтитын жоспарлау, ұйымдастыру, ынталандыру және бақылау функцияларына меңгеру
Машықтар:
1. Жаңа жағдайларда практикалық жобалар мен зерттеу міндеттерін шешуде алған білімдерін іске асыру;
2. Командада жұмыс істеу дағдыларын қолдану;
3. Жобалау құжаттамасын жасау;
4. Жобаларды басқару саласындағы ұлттық және халықаралық стандарттармен жұмыс істей білу;
5. Өңірлік, республикалық, халықаралық өнер конкурстары мен фестивальдерін ұйымдастыру мен өткізуде басшылық ету дағдыларына ие болу;
6. Аудандық, қалалық, республикалық маңызы бар мәдени-бұқаралық ойын-сауық іс-шараларының жобаларын басқару және ұйымдастыру.
Білімдер:
1. Басқару деңгейлері;
2. Басқару процестері;
3. Ұйымдық құрылымы;
4. Басқару модельдері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 5:
Ғылыми-шығармашылық, эксперименттік-зерттеу (балетмейстерлік, режиссерлік)
Дағды 1:
Жаңа факторларды, құбылыстарды, заңдылықтарды анықтау мен сипаттаудың немесе бұрын белгілі болған ережелерді басқа ғылыми позициялардан немесе жаңа аспектіден жалпылаудың ғылыми әдіснамасын меңгеру
Машықтар:
1. Сахналау қызметінде балетмейстер, режиссер және педагог-хореографтың ғылыми-шығармашылық, эксперименттік-зерттеу жұмыстарын жоспарлау және ұйымдастыру;
2. Ағарту жұмысында зерттеудің заманауи әдістерін қолдана отырып ғылыми мәселелерді шешу;

3. Осуществлять профессиональную консультацию, проводить художественно-эстетический анализ и оценку явлений хореографического искусства.
Знания:
1. Признаки исследовательской деятельности;
2. Новейшие теоретические, методологические и технологические достижения отечественной и зарубежной науки;
3. Инновационные технологии и ресурсы интернета.
Возможность признания навыка:
-
Требования к личностным компетенциям:
Профессионализм и компетентность
Целеустремленность
Эмоциональный интеллект
Выносливость и усердие
Устные коммуникативные навыки
Концентрация и управление вниманием
Лидерство и организационные навыки
Технологическая грамотность
Профессиональная этика
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
7
Художественный руководитель
7
Руководитель исследовательского проекта
7
Ассистент балетмейстера
7
Директор музыкального (танцевального) коллектива
7
Заведующий труппой
7
Руководитель хореографического коллектива
11. Карточка профессии "Педагог-хореограф":
Код группы:
2653-2
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
Педагог-хореограф
Уровень квалификации по ОРК:
8
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (докторантура PhD, ученая степень доктора PhD, степень доктора PhD по профилю, кандидата наук, доктора наук)
Специальность:
Искусство
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Связь с неформальным и информальным образованием:
Не требуется
Другие возможные наименования профессии:
2314-0-002 Преподаватель, доцент, профессор -искусствовед, ВУЗ
Основная цель деятельности:
Подготовка конкурентоспособных докторов философии (PhD) в области хореографического искусства:
-высшие учебные заведения (система вузовского и послевузовского образования, многоуровневые специализированные хореографические учебные заведения (все уровни)
-профессиональные театры и концертные организации
- учреждения социально-культурного и досугового типа
-научно-исследовательские учреждения и профильные научно-исследовательские лаборатории
- департаменты культуры и спорта
-департамент образования в сфере искусств
-агентства по аккредитации и рейтингу высших учебных заведений
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Осуществлять научно-исследовательскую и профессиональную деятельность, применяя современные информационные технологии и инновационные методики.
2. Создавать хореографические произведения, работать в хореографическом коллективе на высоком профессиональном уровне.

3. Кәсіби кеңес беру, хореография өнері құбылыстарына көркемдік-эстетикалық талдау және бағалау жүргізу.
Білімдер:
1. Зерттеу қызметінің белгілері;
2. Отандық және шетелдік ғылымның жаңа теориялық, әдіснамалық және технологиялық жетістіктері;
3. Инновациялық технологиялар және интернет ресурстары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Кәсіпқойлық және құзыреттілік
Мақсаткерлік
Эмоциялық парасат
Төзімділік пен еңбексүйгіштік
Ауызекі сөйлеу дағдылары
Зейінді шоғырландыру және бақылау
Көшбасшылық және ұйымдастырушылық дағдылар
Технологиялық сауаттылық
Кәсіби этика
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
7
Көркемдік жетекші
7
Зерттеу жобасының жетекшісі
7
Балетмейстердің көмекшісі
7
Музыкалық (би) ұжымының директоры
7
Труппа меңгерушісі
7
Хореографиялық ұжымның жетекшісі
11. "Педагог-хореограф" кәсібінің карточкасы:
Топтың коды:
2653-2
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
Педагог-хореограф
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
8
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (PhD докторантура, PhD докторы ғылыми дәрежесі, бейіні бойынша PhD докторы, ғылым кандидаты, ғылым докторы)
Мамандық:
Өнер
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Формалды емес және информалды біліммен байланыс:
Талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2314-0-002 Оқытушы, доцент, өнертанушы профессор, ЖОО
Қызметтің негізгі мақсаты:
Хореографиялық өнер саласында бәсекеге қабілетті философия докторларын (PhD) даярлау:
- жоғары оқу орындары (жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру жүйесі, көп деңгейлі мамандандырылған хореографиялық оқу орындары (барлық деңгейлер)
- кәсіби театрлар мен концерттік ұйымдар
- әлеуметтік-мәдени және демалыс түріндегі мекемелер
- ғылыми-зерттеу мекемелері және бейінді ғылыми-зерттеу зертханалары;
- мәдениет және спорт департаменттері;
- өнер саласындағы білім департаменті;
- жоғары оқу орындарын аккредиттеу және рейтинг агенттіктері.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Заманауи ақпараттық технологиялар мен инновациялық әдістемелерді қолдана отырып, ғылыми-зерттеу және кәсіби қызметті жүзеге асыру.
2. Хореографиялық шығармалар жасау, хореографиялық ұжымда жоғары кәсіби деңгейде жұмыс істеу.

3. Организовывать и проводить мастер-классы, семинары, круглые столы по направлениям хореографического искусства.
4. Применять эффективные методы и средства в управлении и организации процессов для реализации поставленных целей и задач.
5. Постоянное совершенствование профессионального мастерства и уровня квалификации.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Осуществлять научно-исследовательскую и профессиональную деятельность, применяя современные информационные технологии и инновационные методики.
Навык 1:
Решения актуальных проблем, модернизации сфер, поиска новых возможностей с использованием различных методов научно-исследовательской работы в сфере хореографического искусства
Умения:
1. Самостоятельно и в составе авторского коллектива реализовывать крупные научные проекты; направленные на исследование различных аспектов развития современного хореографического процесса, исторических процессов в национальной культуре и мирового балета;
2. Владеть научным методом познания.
3. Владеть методологией внедрения современных технологий искусства
Знания:
1. Планирование этапов работы;
2. Методы сбора данных;
3. Критерии результативности; 4. Способы организации и реализации работы.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 2:
Создавать хореографические произведения, работать в хореографическом коллективе на высоком профессиональном уровне.
Навык 1:
Творческого поиска, исследования творческих проектов, экспериментов и стилистических особенностей посредством аналитического метода.
Умения:
1. Участвовать и руководить научными исследованиями в составе исследовательской группы;
2. Вести авторскую критическую деятельность в форме публикаций статей в периодических изданиях и участвовать в публичных обсуждениях процессов современного искусства;
3. Планировать и организовывать творческий процесс, применяя на практике традиционные и современные технологии обучения и воспитания и быть компетентным во всех вопросах инновационных подходов в обучении;
4. Взаимодействовать с профессиональными сообществами;
5. Анализировать различные методики обучения по хореографическим дисциплинам, быть компетентным в происходящих мировых процессах относительно театрального искусства, балета, профессионального хореографического образования.
Знания:
1. Творческий потенциал и методы организации; 2. Методы и принципы мотивации; 3. Принципы расстановки приоритетов и распределения сил; 4. Стратегическое планирование, контроль и координация.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 3:
Организовывать и проводить мастер-классы, семинары, круглые столы по направлениям хореографического искусства.
Навык 1:
Применения научно-теоретических знаний, методов исследования и практических умений для профессиональной деятельности в качестве руководителя, обладающего организационно-творческими способностями, умеющего руководить творческим процессом
Умения:

3. Хореографиялық өнер бағыттары бойынша шеберлік сыныптарын, семинарлар, дөңгелек үстелдер ұйымдастыру және өткізу.
4. Қойылған мақсаттар мен міндеттерді іске асыру үшін процестерді ұйымдастыруда тиімді әдістер мен құралдарды қолдану.
5. Кәсіби шеберлік пен біліктілік деңгейін үздіксіз арттыру
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Заманауи ақпараттық технологиялар мен инновациялық әдістемелерді қолдана отырып, ғылыми-зерттеу және кәсіби қызметті жүзеге асыру.
Дағды 1:
Өзекті мәселелерді шешу, саланы жаңғырту, хореографиялық өнер саласындағы ғылыми-зерттеу жұмысының түрлі әдістерін пайдалана отырып, жаңа мүмкіндіктер іздеу
Машықтар:
1. Дербес және авторлық ұжым құрамында ірі ғылыми жобаларды іске асыру; қазіргі заманғы хореографиялық процестің, ұлттық мәдениеттегі тарихи процестердің және әлемдік балеттің дамуының әртүрлі аспектілерін зерттеуге бағытталған;
2. Білімнің ғылыми әдісін меңгеру.
3. Заманауи өнер технологияларын енгізу әдістемесін меңгеру
Білімдер:
1. Жұмыс кезеңдерін жоспарлау;
2. Деректерді жинау әдістері;
3. Өнімділік критерийлері;
4. Жұмысты ұйымдастыру және іске асыру тәсілдері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 2:
Хореографиялық шығармалар жасау, хореографиялық ұжымда жоғары кәсіби деңгейде жұмыс істеу.
Дағды 1:
Аналитикалық әдіс арқылы шығармашылық ізденіс, шығармашылық жобаларды, эксперименттерді және стилистикалық ерекшеліктерді зерттеу.
1. Зерттеу тобының құрамында ғылыми зерттеулерге қатысу және жетекшілік ету
2. Мерзімді басылымдарда мақалалар жариялау түрінде авторлық сыни қызметті жүргізу және қазіргі заманғы өнер процестерін көпшілік талқылауға қатысу
3. Оқыту мен тәрбиелеудің дәстүрлі және заманауи технологияларын практикада қолдана отырып, шығармашылық процесті жоспарлау және ұйымдастыру және оқытудағы инновациялық тәсілдердің барлық мәселелерінде құзыретті болу
4. Кәсіби қауымдастықтармен өзара әрекеттесу
5. Хореографиялық пәндер бойынша оқытудың әртүрлі әдістемелерін талдау, театр өнеріне, балетке, кәсіби хореографиялық білімге қатысты болып жатқан әлемдік процестерде құзыретті болу.
Білімдер:
1. Шығармашылық әлеует және ұйымдастыру әдістері; 2. Мотивацияның әдістері мен принциптері; 3. Күштерге басымдық беру және бөлу принциптері; 4. Стратегиялық жоспарлау, бақылау және үйлестіру.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 3:
Хореографиялық өнер бағыттары бойынша шеберлік сыныптарын, семинарлар, дөңгелек үстелдер ұйымдастыру және өткізу.
Дағды 1:
Ұйымдастырушылық және шығармашылық қабілеттері бар, шығармашылық процесті басқара алатын басшы ретінде кәсіби қызмет үшін ғылыми-теориялық білімді, зерттеу әдістері мен практикалық дағдыларды қолдану
Машықтар:

1. Участвовать в научно-педагогических и научно-творческих проектах в области хореографического искусства, культуры и образования;
2. Проводить и организовывать профессиональные конкурсы и фестивали, работать в качестве жюри, эксперта на республиканском и международном уровне;
3. Обсуждать, анализировать и оценивать хореографические произведения и проекты, участвовать в художественных советах творческих организаций;
4. Публиковаться в научно-методических печатных изданиях, участвовать в программах ТВ, и других форм СМИ по вопросам культуры, искусства, отечественной и мировой хореографии и т.д.
Знания:
1. Правила разработки календарных, перспективных репертуарных планов;
2. Правила заключения договоров;
3. Основы философских, психолого-педагогических наук;
4. Методику организации и проведения мероприятий;
5. Кодексы и законы РК.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 4:
Применять эффективные методы и средства в управлении и организации процессов для реализации поставленных целей и задач.
Навык 1:
Осуществления административного руководства коллективом, определяя кадровую политику, разрабатывая стратегию развития
Умения:
1. Управлять коллективом, определять политику и стратегию деятельности, решать организационно- управленческие задачи, профессионально принимать решения в нестандартных ситуациях, осуществлять административно- организационную деятельность;
2. Выполнять созидательно-управленческую деятельность в целях реализации государственной культурной политики, условий для взаимодействия структурных подразделений и сотрудников, а также внешнего партнерства;
3. Осуществлять управление познавательными процессами, последовательно и методически грамотно формировать умственные, эмоциональные и двигательные действия.
Знания:
1. Конституцию РК, Трудовой кодекс, Законы РК "Об авторском праве". "О культуре", "О государственном имуществе", "О противодействии коррупции", "О государственных закупках" и т.д.
2. Основы, технологии менеджмента и их механизм применения; 3. Методы принятия решений; 4. Маркетинг; 5. Виды, функции, процессы управленческой деятельности; 6. Принципы работы бюджетных и хозрасчетных организаций.
Возможность признания навыка:
-
Трудовая функция 5:
Постоянное совершенствование профессионального мастерства и уровня квалификации.
Навык 1:
Организации образовательной деятельности, руководства учебной, методической, научной и воспитательной работой, способствования повышению квалификации специалистов
Умения:
1. Владеть педагогической, воспитательной и наставнической деятельностью;

1. Хореографиялық өнер, мәдениет және білім беру саласындағы ғылыми-педагогикалық және ғылыми-шығармашылық жобаларға қатысу;
2. Кәсіби конкурстар мен фестивальдар өткізу және ұйымдастыру, республикалық және халықаралық деңгейде қазылар алқасы, сарапшы ретінде жұмыс істеу;
3. Талқылау, хореографиялық шығармалар мен жобаларды талдау және бағалау, шығармашылық ұйымдардың көркемдік кеңестеріне қатысу;
4. Ғылыми-әдістемелік баспа басылымдарында жариялау, мәдениет, өнер, отандық және әлемдік хореография мәселелері бойынша ТВ және басқа да БАҚ нысандарының бағдарламаларына қатысу және т.б.
Білімдер:
1. Күнтізбелік, перспективалық репертуарлық жоспарларды әзірлеу қағидалары;
2. Шарттар жасасу қағидалары;
3. Философиялық, психологиялық-педагогикалық ғылымдардың негіздері;
4. Іс-шараларды ұйымдастыру және өткізу әдістемесі;
5. ҚР Кодекстері мен заңдары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 4:
Қойылған мақсаттар мен міндеттерді іске асыру үшін процестерді басқару және ұйымдастыруда тиімді әдістер мен құралдарды қолдану.
Дағды 1:
Кадр саясатын айқындай отырып, даму стратегиясын әзірлей отырып, ұжымға әкімшілік басшылықты жүзеге асыру
Машықтар:
1. Ұжымды басқару, қызметтің саясаты мен стратегиясын анықтау, ұйымдастырушылық-басқарушылық міндеттерді шешу, стандартты емес жағдайларда кәсіби шешім қабылдау, әкімшілік-ұйымдастырушылық қызметті жүзеге асыру;
2. Мемлекеттік мәдени саясатты, құрылымдық бөлімшелер мен қызметкерлердің өзара іс-қимылы, сондай-ақ сыртқы әріптестік үшін жағдайларды іске асыру мақсатында шығармашылық-басқарушылық қызметті орындау;
3. Танымдық процестерді басқаруды жүзеге асыру, психикалық, эмоционалдық және моторлық әрекеттерді дәйекті және әдістемелік сауатты қалыптастыру.
Білімдер:
1. ҚР Конституциясы, Еңбек кодексі, "Авторлық құқық туралы", "Мәдениет туралы", "Мемлекеттік мүлік туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы", "Мемлекеттік сатып алу туралы" ҚР Заңдары. және т.б.
2. Менеджмент негіздері, технологиялары және оларды қолдану механизмі;
3. Шешім қабылдау әдістері;
4. Маркетинг;
5. Басқару қызметінің түрлері, функциялары, процестері.
6. Бюджеттік және шаруашылық есеп ұйымдарының жұмыс принциптері.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
-
Еңбек функциясы 5:
Кәсіби шеберлік пен біліктілік деңгейін үнемі жетілдіру.
Дағды 1:
Білім беру қызметін ұйымдастыру, оқу, әдістемелік, ғылыми және тәрбие жұмысына басшылық жасау, мамандардың біліктілігін арттыруға ықпал ету
Машықтар:
1. Педагогикалық, тәрбиелік және тәлімгерлік қызметті меңгеру;