товары, аналогичные товарам, в отношении которых применяются обусловленные происхождением товара меры защиты внутреннего рынка, предусмотренные Договором о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года (для Республики Беларусь);
в) если не соблюдаются условия, предусмотренные подпунктом "а" настоящего пункта, при таможенном декларировании товаров, доставляемых экспресс-перевозчиком, а также товаров, указанных в подпункте "б" настоящего пункта, используется декларация на товары по форме, утвержденной Решением Комиссии Таможенного союза от 20 мая 2010 г. № 257;
г) до 1 мая 2022 г.:
допускается таможенное декларирование в письменной форме в отношении товаров, доставляемых экспресс-перевозчиком, таможенное декларирование которых осуществляется с использованием ДТЭГ (для Республики Армения, Республики Казахстан и Кыргызской Республики);
подача ДТЭГ в виде документа на бумажном носителе не сопровождается представлением таможенному органу ее электронного вида (для Республики Армения, Республики Казахстан и Кыргызской Республики).
д) до 1 апреля 2023 г. ДТЭГ не используется при помещении товаров под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления в случае, если общая таможенная стоимость товаров, перемещаемых по одной индивидуальной накладной, превышает сумму, эквивалентную 200 евро (таможенная стоимость определяется с учетом положений пункта 2 статьи 136 Таможенного кодекса Евразийского экономического союза).
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными решениями Коллегии Евразийской экономической комиссии от 02.07.2019 № 110 (вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования); от 24.12.2019 № 225 (вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования); от 07.12. 2021 № 171 (вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования).
3. Настоящее Решение вступает в силу с 1 июля 2019 г.
Председатель Коллегии
Евразийской экономической комиссии
Т. Саркисян
УТВЕРЖДЕНА
Решением Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 28 августа 2018 г. № 142
ФОРМА
декларации на товары для экспресс-грузов
Декларация на товары для экспресс-грузов
Отправитель (по общей накладной)
Получатель (по общей накладной)
A
ДТЭГ
Особенность
Предшествующий документ
Кол-во листов
Процедура
Общие сведения
Сведения о товарах
Сведения о документах
Примечание
п/п
Общая накладная
Инд. накладная
Инд. отправитель1
Инд. получатель2
п/п
Наименование
Код ТН ВЭД ЕАЭС
Кол-во
Вес
Валюта, стоимость
Таможенная стоимость
Код, признак
Дата, номер
брутто
нетто
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
1
1
2
Всего по индивидуальной накладной (общий вес брутто, таможенная стоимость)
2
3
4
Всего по индивидуальной накладной (общий вес брутто, таможенная стоимость)
Всего по индивидуальной накладной (общий вес брутто, таможенная стоимость)
500
Всего по индивидуальной накладной (общий вес брутто, таможенная стоимость)
Всего по декларации на товары для экспресс-грузов (общий вес брутто, таможенная стоимость)
В. Исчисление платежей
Сведения о лице, заполнившем ДТЭГ, дата
Товар
Вид
База для исчисления
Код базы для исчисления
Ставка
Сумма
1
2
3
4
5
6
Всего по индивидуальной накладной
Всего по индивидуальной накладной
С
Всего по индивидуальной накладной
Всего по декларации на товары для экспресс-грузов
В1. Подробности уплаты (взыскания)
D
_____________
1 Декларант при вывозе товаров с таможенной территории Евразийского экономического союза.
2 Декларант при ввозе товаров на таможенную территорию Евразийского экономического союза.
УТВЕРЖДЕН
Решением Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 28 августа 2018 г. № 142
ПОРЯДОК
заполнения декларации на товары для экспресс-грузов
I. Общие положения
1. Настоящий Порядок определяет правила заполнения декларации на товары для экспресс-грузов (далее – ДТЭГ) в виде электронного документа и в виде документа на бумажном носителе.
2. Не допускается совместное указание в одной ДТЭГ сведений:
о ввозимых товарах, общая таможенная стоимость которых по одной индивидуальной накладной не превышает суммы, эквивалентной 200 евро, и о ввозимых товарах, общая таможенная стоимость которых по одной индивидуальной накладной превышает сумму, эквивалентную 200 евро, но не превышает суммы, эквивалентной 1000 евро;
о документах (под документами понимаются экспресс-грузы, представляющие собой документы и корреспонденцию, не имеющие коммерческой стоимости, перевозка которых не сопровождается составлением коммерческих документов) и об иных категориях товаров;
о биологических образцах и об иных категориях товаров.
Сноска. Пункт 2 - в редакции решения Коллегии Евразийской экономической комиссии от 24.12.2019 № 225 (вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования).
3. В одной ДТЭГ указываются сведения о товарах, перемещаемых не более чем по 500 индивидуальным накладным.
4. ДТЭГ в виде электронного документа заполняется в соответствии со структурой, определяемой Евразийской экономической комиссией.
ДТЭГ в виде документа на бумажном носителе заполняется по форме, утвержденной Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 28 августа 2018 г. № 142.

оларға қатысты 2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартта көзделген, тауардың шығарылған жерінде келісілген ішкі нарықты қорғау шаралары қолданылатын тауарларға ұқсас тауарларды (Беларусь Республикасы үшін) кедендік декларациялау кезінде пайдаланылмайды;
в) егер экспресс тасымалдаушы жеткізетін тауарларды, сондай-ақ осы тармақтың "б" тармақшасында көрсетілген тауарларды кедендік декларациялау кезінде "а" тармақшасында көзделген талаптар сақталмайтын болса, тауарларға арналған декларация Кеден одағы Комиссиясының 2010 жылғы 20 мамырдағы № 257 шешімімен бекітілген нысан бойынша пайдаланылады деп белгіленсін.
3. Осы Шешім 2019 жылғы 1 шілдеден бастап күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық комиссия
Алқасының Төрағасы
Т. Саркисян
Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2018 жылғы 28 тамыздағы
№ 142 шешімімен
БЕКІТІЛГЕН
Экспресс-жүктер үшін тауарларға арналған декларацияның НЫСАНЫ
Экспресс жүкке арналған тауарлардың декларациясы
Жөнелтуші (жалпы жүкқұжат бойынша)
Алушы (жалпы жүкқұжат бойынша)
А
Алдыңғы құжат
ЭЖТД
Ерекшелігі
Парақтар саны
Рәсімі
Жалпы мәліметтер
Тауарлар туралы мәліметтер
Құжаттар туралы мәліметтер
Ескерту
Жалпы жүкқұжат
Жеке жүкқұжат
Жеке жөнелтуші
Жеке алушы
№ р/с
Атауы
ЕАЭО СЭҚ ТН коды
Саны
Салмағы
Валюта құны
Кедендік құны
Коды, белгісі
Күні, нөмірі
брутто
нетто
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
1
1
2
Барлығы жеке жүкқұжат бойынша (жалпы салмағы брутто, кедендік құны)
2
3
4
Барлығы жеке жүкқұжат бойынша (жалпы салмағы брутто, кедендік құны)
Барлығы жеке жүкқұжат бойынша (жалпы салмағы брутто, кедендік құны)
500
Барлығы жеке жүкқұжат бойынша (жалпы салмағы брутто, кедендік құны)
Барлығы экспресс-жүкке арналған тауар декларациясы бойынша (жалпы салмағы брутто, кедендік құны)
В. Төлемдерді есептеу
ЭЖТД толтырған тұлға туралы мәліметтер. датасы
Тауар
Түрі
Есептеуге арналған база
Есептеуге арналған базаның коды
Ставка
Сомасы
1
2
3
4
5
6
Барлығы жеке жүкқұжат бойынша
Барлығы жеке жүкқұжат бойынша
С
Барлығы жеке жүкқұжат бойынша
Барлығы экспресс-жүкке арналған тауар декларациясы бойынша
B1. Төлеудің егжей-тегжейлігі
D
_____________
1 Тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкеткен кездегі декларант
2 Тауарларды Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелген кездегі декларант
Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2018 жылғы 28 тамыздағы
№ 142 шешімімен
БЕКІТІЛГЕН
Экспресс-жүк үшін тауарларға арналған декларацияны толтырудың ТӘРТІБІ
І. Жалпы ережелер
1. Осы Тәртіп экспресс-жүк үшін тауарларға арналған декларацияны (бұдан әрі - ЭЖТД) электрондық құжат түрінде және қағаз жеткізгіштегі құжат түрінде толтырудың қағидаларын айқындайды.
2. Бір ЭЖТД-да жеке жүкқұжат бойынша жалпы кедендік құны әрбір жүкқұжат бойынша 200 евроға баламалы болатын сомадан аспайтын тауарлар туралы және жеке жүкқұжат бойынша жалпы кедендік құны 200 еуроға баламалы болатын сомадан асатын, бірақ 1000 еуроға баламалы сомадан аспайтын тауарлар туралы мәліметтерді көрсетуге жол берілмейді.
3. Бір ЭЖТД-да 500 жеке жүкқұжаттан аспай өткізілетін тауарлар туралы мәліметтер көрсетіледі.
4. Электрондық құжат түріндегі ЭЖТД Еуразиялық экономикалық комиссия айқындайтын құрылымға сәйкес толтырылады.
Қағаз жеткізгіштегі құжат түріндегі ЭЖТД Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2018 жылғы 28 тамыздағы № 142 шешімімен бекітілген нысан бойынша толтырылады.

5. При заполнении ДТЭГ применяются справочники и классификаторы, входящие в состав ресурсов единой системы нормативно-справочной информации Евразийского экономического союза (далее – Союз), а также справочники и классификаторы, используемые для таможенных целей, формируемые и подлежащие применению в соответствии с законодательством государств – членов Союза (далее – государства-члены).
6. Для целей настоящего Порядка под графой понимается реквизит (реквизиты) структуры ДТЭГ в виде электронного документа или структурная единица формы ДТЭГ в виде документа на бумажном носителе, которая может включать в себя подразделы, колонки (столбцы), элементы. В соответствии с настоящим Порядком в одной графе указываются сведения, объединенные по одному признаку.
7. ДТЭГ в виде электронного документа может содержать сведения технического характера, необходимые для автоматизированной обработки ДТЭГ. Такие сведения формируются информационной системой. Состав указанных сведений определяется в структуре ДТЭГ в виде электронного документа.
Сведения технического характера не отображаются при распечатывании бумажной копии ДТЭГ в виде электронного документа.
8. ДТЭГ в виде документа на бумажном носителе составляется на листах бумаги формата А4 в 2 экземплярах, один из которых предназначен для таможенного органа, которому подается ДТЭГ, а другой – для таможенного представителя. При таможенном декларировании товаров с целью их вывоза с таможенной территории Союза ДТЭГ в виде документа на бумажном носителе составляется на листах бумаги формата А4 в 3 экземплярах, один из которых представляется в таможенный орган, расположенный в месте убытия товаров с таможенной территории Союза.
9. Графы ДТЭГ в виде документа на бумажном носителе заполняются последовательно.
Графы "Отправитель (по общей накладной)", "Получатель (по общей накладной)", "А", "ДТЭГ", "Особенность", "Предшествующий документ", "Кол-во листов" и "Процедура" располагаются на первом листе ДТЭГ в виде документа на бумажном носителе.
В случае если при заполнении ДТЭГ в виде документа на бумажном носителе недостаточно места для указания сведений в графах "Общие сведения", "Сведения о товарах", "Сведения о документах", "Примечание", строках "Всего по индивидуальной накладной (общий вес брутто, таможенная стоимость)" и "Всего по декларации на товары для экспресс-грузов (общий вес брутто, таможенная стоимость)", такие сведения указываются на втором и последующих листах бумаги формата А4, которые являются неотъемлемой частью ДТЭГ в виде документа на бумажном носителе.
При заполнении второго и последующих листов ДТЭГ в виде документа на бумажном носителе:
все листы (кроме первого) должны быть пронумерованы (номер проставляется по центру верхнего поля листа);
каждый лист в правом нижнем углу подписывается лицом, заполнившим ДТЭГ, и удостоверяется путем проставления печати таможенного представителя, если в соответствии с законодательством государства-члена таможенный представитель должен иметь печать.
Графы "B. Исчисление платежей", "Сведения о лице, заполнившем ДТЭГ, дата", "С", "В1. Подробности уплаты (взыскания)" и "D" располагаются на оборотной стороне последнего листа ДТЭГ в виде документа на бумажном носителе.

5. ЭЖТД толтырған кезде Еуразиялық экономикалық одақтың нормативтік-анықтамалық ақпаратының бірыңғай жүйесі ресурстарының құрамына кіретін анықтамалықтар мен сыныптауыштар, сондай-ақ кедендік мақсаттар үшін пайдаланылатын, Одаққа мүше мемлекеттердің (бұдан әрі – мүше мемлекеттер) заңнамасына сәйкес қалыптастырылуға және қолданылуға жататын анықтамалықтар мен сыныптауыштар қолданылады.
6. Осы Тәртіптің мақсаты үшін графа деп электрондық құжат түріндегі ЭЖТД құрылымының деректемесі (деректемелері) немесе қағаз жеткізгіштегі құжат түріндегі ЭЖТД нысанының құрылымдық бірлігі қолданылады, ол кіші бөлімдерден, колонкалардан (бағандардан), элементтерден тұруы мүмкін. Осы Тәртіпке сәйкес бір графада бір белгісі бойынша біріктірілген мәліметтер көрсетіледі.
7. Электрондық құжат түріндегі ЭЖТД ЭЖТД-ны автоматты түрде өңдеу үшін қажетті техникалық сипаттағы мәліметтерді қамтуы мүмкін. Мұндай мәліметтерді ақпараттық жүйе
қалыптастырады. Аталған мәліметтердің құрамы Электрондық құжат түріндегі ЭЖТД құрылымында айқындалады.
Техникалық сипаттағы мәліметтер Электрондық құжат түріндегі ЭЖТД қағаз көшірмесін басқан кезде көрінбейді.
8. Қағаз жекізгіштегі ЭЖТД А4 форматындағы қағаз бетінде 2 данада жасалады, оның біреуі ЭЖТД берілетін кеден органына арналған, ал екіншісі кеден өкіліне беруге арналған. Тауарларды Одақтың аумағынан әкету мақсатында кедендік декларациялау кезінде қағаз жеткізгіштегі құжат түріндегі ЭЖТД қағаз парақтарында А4 форматында 3 данада жасалады, олардың біреуі тауарлар Одақтың аумағынан кететін жерде орналасқан кеден органына беріледі.
9. Қағаз жеткізгіштегі құжат түріндегі ЭЖТД графалары рет-ретімен толтырылады.
"Жөнелтуші жалпы жүкқұжат бойынша", "Алушы (жалпы жүкқұжат бойынша)", "А", "ЭЖТД", "Ерекшеліктер", "Алдыңғы құжат", "Парақтардың саны" және "Рәсім" графалары қағаз жеткізгіштегі ЭЖТД бірінші бетінде орналастырылады.
Егер қағаз жеткізгіштегі құжат түріндегі ЭЖТД толтыру кезінде "Жалпы мәліметтер", "Тауарлар туралы мәліметтер", "Құжаттар туралы мәліметтер", "Ескерту" деген графаларда "Барлығы бір жүкқұжат бойынша (жалпы салмағы брутто, кедендік құны) және "Барлығы экспресс-жүкке арналған тауар декларациясы бойынша (жалпы салмағы брутто, кедендік құны)" жолдарда көрсету үшін орын жеткіліксіз болған жағдайда, мұндай мәліметтер қағаз жеткізгіштегі құжат түріндегі ЭЖТД-ның ажырамас бөлігі болып табылатын А4 форматындағы қағаздың екінші және келесі беттерінде көрсетіледі.
қағаз жеткізгіштегі құжат түріндегі ЭЖТД-нің екінші және одан кейінгі беттерін толтыру кезінде:
барлық парақтар нөмірленуге (нөмір парақтың үстіңгі жағының ортасына қойылады) тиіс;
әрбір парақтың төменгі оң жағына ЭЖТД толтырған адам қол қояды, егер кеден өкілінің мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес мөрі болатын болса, мөр қою арқылы куәландырады.
"В. Төлемдарды есептеу", "ЭЖТД толтырған адам туралы мәліметтер", "С", "В1. Төлемдердің (өндіріп алудың) егжей-тегжейлігі" және "D" графалары қағаз жеткізгіштегі қжат түріндегі ЭЖТД соңғы парағының екінші бетіне орналастырылады.

10. Графы "A", "C" и "D" заполняются таможенным органом.
11. Если по одной индивидуальной накладной перемещаются два и более товаров, сведения о них указываются построчно. При этом колонки 2 – 5 графы "Общие сведения" ДТЭГ (соответствующие реквизиты структуры ДТЭГ) заполняются однократно путем указания сведений в отношении первого товара, перемещаемого по индивидуальной накладной.
12. ДТЭГ заполняется строчными буквами с использованием печатающих устройств.
ДТЭГ в виде документа на бумажном носителе печатается разборчиво и не должна содержать подчисток, помарок и исправлений.
Если в наименованиях иностранных лиц, товарных знаков, марок, моделей, артикулов, сортов, стандартов и т. п. согласно документам используются буквы латинского алфавита, такие сведения указываются в ДТЭГ с использованием букв латинского алфавита.
13. Сведения о месте нахождения, месте жительства или адресе доставки (отправки) товаров указываются в ДТЭГ в виде электронного документа в соответствующих реквизитах структуры ДТЭГ, а в ДТЭГ в виде документа на бумажном носителе – через запятую в соответствующих графах ДТЭГ и включают в себя:
а) код страны в соответствии с классификатором стран мира;
б) административно-территориальную единицу (регион, область, район и т. п.) (при указании сведений о физическом лице, имеющем постоянное место жительства в Кыргызской Республике и не являющемся индивидуальным предпринимателем, – код административно-территориальной единицы в соответствии с государственным классификатором системы обозначений объектов административно-территориальных и территориальных единиц (ЕК СОАТЕ) – для Кыргызской Республики);
в) населенный пункт;
г) улицу (бульвар, проспект и т. п.);
д) номер дома;
е) номер корпуса (строения);
ж) номер квартиры (комнаты, офиса).
Сноска. Пункт 13 с изменением, внесенным решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 24.12.2019 № 225 (вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования).
14. Сведения о документе, удостоверяющем личность, указываются в ДТЭГ в виде электронного документа в соответствующих реквизитах структуры ДТЭГ, а в ДТЭГ в виде документа на бумажном носителе – через запятую в соответствующей графе ДТЭГ и включают в себя:
а) код страны, уполномоченным органом которой выдан документ, удостоверяющий личность, в соответствии с классификатором стран мира;
б) наименование документа или код документа в соответствии с классификатором видов документов, удостоверяющих личность;
в) серию (при наличии) и номер документа (через пробел);
г) дату выдачи документа в формате дд.мм.гггг (день, месяц, календарный год).

10. "А", "С" және "D" графаларын кеден органы толтырады.
11. Егер бір жүкқұжат бойынша бір немесе бірнеше тауар орналастырылған болса, олар туралы мәліметтер жол-жолға жазылып көрсетіледі. Бұл ретте ЭЖТД "Жалпы мәліметтер" деген графасының 2 – 5 колонкалары (ЭЖТД құрылымының тиісті деректемелері) жеке жүкқұжат бойынша өткізілетін алғашқы тауарға қатысты мәліметтерді көрсету арқылы бір рет толтырылады.
12. ЭЖТД басып шығаратын құрылғылар пайдаланыла отырып, кіші әріптермен толтырылады.
Қағаз жеткізгіштегі құжат түріндегі ЭЖТД анық басылып жазылады және оларды тазартып өшіруге, қолмен жөндеуге және қолмен түзетуге болмайды.
Егер шетелдік тұлғалардың атауында, тауар белгілерінде, маркаларында, модельдерінде, артикулдарында, сорттарында, стандарттарында және с.с құжатқа сәйкес латын алфавиті пайдаланылған болса, мұндай мәліметтер ЭЖТД-да латын алфавиті пайдаланыла отырып көрсетілуге тиіс.
13. Орналасқан жері, тұрғылықты жері туралы мәліметтер - электрондық құжат түріндегі ЭЖТД-да ЭЖТД тиісті құрылымының тиісті деректемелерінде, ал қағаз жеткізгіштегі құжат түріндегі ЭЖТД ЭЖТД-ның тиісті графаларында үтір арқылы көрсетіледі және онда мыналар қамтылады:
а) әлем елдерінің сыныптауышына сәйкес елдің коды;
б) әкімшілік-аумақтық бірлік (өңір, облыс, аудан және с.с) (Қырғыз Республикасында тұрақты орналасқан және дара кәсіпкер болып табылмайтын жеке тұлға туралы мәліметтерді көрсеткен кезде – әкімшілік-аумақтық және аумақтық бірліктер объектілерін белгілеу жүйесінің мемлекеттік сыныптауышына (ӘАОЖ МС) сәйкес әкімшілік-аумақтық бірліктің коды) – Қырғыз Республикасы үшін);
в) елді мекен;
г) көше (бульвар, даңғыл және с.с.);
д) үйдің нөмірі;
е) корпустың (құрылыстың) нөмірі;
ж) пәтердің (бөлменің, офистің) нөмірі.
14. Жеке басын куәландыратын құжат туралы мәліметтер - ЭЖТД-ның тиісті құрылымының деректемелерінде электрондық құжат түріндегі ЭЖТД-да, ал ЭЖТД-ның тиісті графасында қағаз жеткізгіштегі құжат түріндегі ЭЖТД-да үтір арқылы көрсетіледі және онда мыналар қамтылады:
а) уәкілетті органы әлем елдерінің сыныптауышына сәйкес жеке басын куәландыратын құжатты берген елдің коды;
б) жеке басын куәландыратын құжаттар түрінің сыныптауышына сәйкес құжаттың атауы немесе коды;
в) құжаттың сериясы (бар болса) және нөмірі;
г) кк.аа.жжжж. форматында (күні, айы, күнтізбелік жылы) құжаттың берілген күні.

17. Сведения о контактных реквизитах лица включают в себя:
наименование вида связи (телефон, факс, электронная почта и т. п.);
идентификатор канала связи (номера телефона, факса, адрес электронной почты и т. п.).
Сведения о контактных реквизитах лица указываются в ДТЭГ в виде электронного документа в соответствующих реквизитах структуры ДТЭГ, а в ДТЭГ в виде документа на бумажном носителе в соответствующей графе ДТЭГ одной строкой указываются наименование вида связи и через пробел идентификатор канала связи. При этом сведения о каждом контактном реквизите в ДТЭГ в виде документа на бумажном носителе указываются через запятую.
18. ДТЭГ может быть подана до ввоза товаров на таможенную территорию Союза или до их доставки в место доставки, определенное таможенным органом отправления, если такие товары перевозятся в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита в порядке, установленном статьей 114 Таможенного кодекса Евразийского экономического союза (далее соответственно – предварительное таможенное декларирование, Кодекс).
II. Заполнение ДТЭГ таможенным представителем
19. В графе "Отправитель (по общей накладной)" в соответствии с пунктом 16 настоящего Порядка указываются сведения о лице, указанном в качестве отправителя товаров в транспортных (перевозочных) документах (общей накладной).
20. В графе "Получатель (по общей накладной)" в соответствии с пунктом 16 настоящего Порядка указываются сведения о лице, указанном в качестве получателя товаров в транспортных (перевозочных) документах (общей накладной), в соответствии с которыми завершена (будет завершена) перевозка товаров.
21. Графа "ДТЭГ" заполняется в следующем порядке.
При заполнении ДТЭГ в виде электронного документа в реквизите структуры ДТЭГ, соответствующем графе "ДТЭГ", указывается аббревиатура "ЭД". При заполнении ДТЭГ в виде документа на бумажном носителе графа не заполняется.
22. Графа "Особенность" заполняется в следующем порядке.
При предварительном таможенном декларировании указывается код особенности таможенного декларирования товаров в соответствии с классификатором особенностей таможенного декларирования товаров. В иных случаях графа не заполняется.
23. Графа "Предшествующий документ" заполняется в следующем порядке.
В графе указываются код документа в соответствии с классификатором видов документов и сведений и регистрационный номер ДТЭГ, присвоенный при помещении товара под предшествующую подаче ДТЭГ таможенную процедуру (за исключением таможенной процедуры таможенного транзита), – в случае, если товары до подачи ДТЭГ помещались под таможенную процедуру (за исключением таможенной процедуры таможенного транзита).
В графе указываются код документа в соответствии с классификатором видов документов и сведений и регистрационный номер транзитной декларации – в случае, если товары до подачи ДТЭГ помещались под таможенную процедуру таможенного транзита, в том числе в случае, если в качестве транзитной декларации использовались транспортные (перевозочные), коммерческие и (или) иные документы.
В графе указываются код документа в соответствии с классификатором видов документов и сведений и номер документа, подтверждающего помещение товаров на временное хранение, – в случае, если товары до подачи ДТЭГ помещались на временное хранение (для Республики Беларусь, Кыргызской Республики и Российской Федерации).
Данные сведения подлежат указанию в ДТЭГ в виде электронного документа в соответствующих реквизитах структуры ДТЭГ, а в ДТЭГ в виде документа на бумажном носителе – через знак тире "–".
Графа не заполняется в случае:
предварительного таможенного декларирования, если ДТЭГ будет подаваться до ввоза товаров на таможенную территорию Союза;
помещения товаров под таможенную процедуру экспорта.
Сноска. Пункт 23 с изменениями, внесенными Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 24.12.2019 № 225 (порядок введения в действие см. п.2).

17. Тұлғаның байланыс деректемелері туалы мәліметтер мыналарды қамтиды:
байланыс түрінің атауы (телефон, факс, электрондық почтасы және с.с);
байланыс арнасының сәйкестендіргіші (телефон, факс нөмірлері, электрондық почтасының адресі және т. с. с).
Тұлғалардың байланыс деректемелері туралы мәліметтер - ЭЖТД-ның тиісті құрылымының деректемелерінде электрондық құжат түріндегі ЭЖТД-да, ал ЭЖТД-ның тиісті құрылымының деректемелерінде қағаз жеткізгіштегі құжат түріндегі ЭЖТД-да көрсетіледі, онда бір жолда байланыс түрі және бір ашық жер қалдырылып байланыс арнасының сәйкестендіргіші көрсетіледі. Бұл ретте қағаз жеткізгіштегі құжат түріндегі ЭЖТД-де әрбір байланыс деректемесі туралы мәліметтер үтір арқылы көрсетіледі.
18. ЭЖТД тауарларды Одақтың кеден аумағына әкелгенге дейін немесе жөнелтушінің кеден органы белгілеген жеткізу орнына дейін жеткізгенге дейін берілуі мүмкін, егер мұндай тауарлар Еуразиялық экономикалық одақтың Кеден кодексінің 114-бабында белгіленген тәртіппен кедендік транзиттің кедендік рәсіміне сәйкес тасымалданатын болса (бұдан әрі – тиісінше алдын ала кедендік декларациялау, Кодекс).
ІІ. Кеден өкілінің ЭЖТД толтыруы
19. "Жөнелтуші (жалпы жүкқұжат бойыша)" графасында осы Тәртіптің 16-тармағына сәйкес көліктік (тасымалдаушы) құжаттарда (жалпы жүкқұжат бойынша) жөнелтуші ретінде көрсетілген тұлға туралы мәліметтер көрсетіледі.
20 "Алушы (жалпы жүкқұжат бойынша)" графасында осы Тәртіптің 16-тармағына сәйкес көліктік (тасымалдаушы) құжаттарда (жалпы жүкқұжат бойынша) оған сәйкес тауарларды тасымалдау аяқталған (аяқталатын) алушы ретінде көрсетілген тұлға туралы мәліметтер көрсетіледі.
21. "ЭЖТД" графасы мынадай тәртіппен толтырылады:
Электрондық құжат түріндегі ЭЖТД толтырған кезде ЭЖТД құрылымының деректемесінде "ЭЖТД" тиісті графасында "ЭД" деген қысқарған сөз көрсетіледі. Электрондық құжат түріндегі ЭЖТД толтырған кезде графа толтырылмайды.
22. "Ерекшелігі" графасы мынадай тәртіппен толтырылады.
Алдын ала кедендік декларациялау кезінде тауарларды кедендік декларациялау ерекшеліктерінің сыныптауышына сәйкес тауарларды кедендік декларациялаудың ерекшеліктерінің коды көрсетіледі. Өзге жағдайларда графа толтырылмайды.
23. "Алдыңғы құжат" графасы мынадай тәртіппен толтырылады.
Егер тауарлар ЭЖТД берілгенге дейін кедендік рәсімге орналастырылған болса (кеденік транзиттің кедендік рәсімін қоспағанда) графада құжаттар түрлерінің сыныптауышына сәйкес құжаттың коды және ЭЖТД туралы мәліметтер мен тауарларды алдындағы беру үшін ЭЖТД кедендік рәсіміне орналастырған кезде берілген тіркеу нөмірі көрсетіледі.
Егер тауарлар ЭЖТД берілгенге дейін кедендік транзиттің кедендік рәсіміне орналастырылған болса, соның ішінде егер транзиттік декларация ретінде көліктік (тасмыладау), коммерциялық және (немесе) өзге құжаттар пайдаланылған болса, графада алдындағы беру үшін ЭЖТД кедендік рәсіміне орналастырған кезде (кеденік транзиттің кедендік рәсімін қоспағанда) берілген тіркеу нөмірі көрсетіледі.
Егер тауарлар бұрын кедендік рәсімге орналастырылмаған болса, соның ішінде кедендік транзиттің кедендік рәсіміне орналастырылмаған болса, графада құжаттар мен мәліметтер түрлерінің сыныптауышына сәйкес алдын ала ақпараттың коды және ЭЖТД-да мәлімделген тауарларға қатысты ұсынылған алдын ала ақпараттың тіркеу нөмірі көрсетіледі.
Бұл мәліметтер - ЭЖТД-ның тиісті құрылымының деректемелерінде электронды құжат түріндегі ЭЖТД-да, ал қағаз жеткізгіштегі құжат түріндегі ЭЖТД-да тире "-" белгісі арқылы көрсетілуге тиіс.

24. Графа "Кол-во листов" заполняется в следующем порядке.
При заполнении ДТЭГ в виде электронного документа графа не заполняется. При заполнении ДТЭГ в виде документа на бумажном носителе в графе указывается общее количество листов ДТЭГ.
25. Графа "Процедура" заполняется в следующем порядке.
В графе указывается код, сформированный по следующей схеме:
где:
элемент 1 – 2-значный код заявляемой таможенной процедуры в соответствии с классификатором видов таможенных процедур;
элемент 2 – 2-значный код предшествующей таможенной процедуры в соответствии с классификатором видов таможенных процедур, если товары ранее были помещены под иную таможенную процедуру. Если товары ранее не были помещены под иную таможенную процедуру, вместо кода проставляются 2 нуля: "00".
26. Графа "Общие сведения" заполняется в следующем порядке.
В колонке 1 (в соответствующем реквизите структуры ДТЭГ) указывается порядковый номер индивидуальной накладной.
В колонках 2 и 3 (в соответствующих реквизитах структуры ДТЭГ) указываются соответственно номер общей накладной и номер индивидуальной накладной.
В колонках 4 и 5 (в соответствующих реквизитах структуры ДТЭГ) указываются соответственно сведения об отправителе и получателе согласно индивидуальной накладной (в соответствии с пунктом 161 настоящего Порядка). При перемещении документов сведения о налоговом номере в колонках 4 и 5 (в соответствующих реквизитах структуры ДТЭГ) не указываются.
Сноска. Пункт 26 с изменениями, внесенными Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 24.12.2019 № 225 (вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования).
27. Графа "Сведения о товарах" заполняется в следующем порядке.
В колонке 6 (в соответствующем реквизите структуры ДТЭГ) указываются порядковый номер товара по ДТЭГ и через знак разделителя "/" порядковый номер товара по индивидуальной накладной.
В колонке 7 (в соответствующем реквизите структуры ДТЭГ) указываются:
наименование (торговое, коммерческое или иное традиционное наименование) товара;
описание товара (для Республики Беларусь и Российской Федерации);
сведения о товарном знаке, а также о регистрационном номере объекта интеллектуальной собственности (при наличии) – при заявлении сведений о товарах, содержащих объекты интеллектуальной собственности, включенные в таможенный реестр объектов интеллектуальной собственности, который ведется таможенным органом государства-члена, таможенному органу которого подается ДТЭГ (для Республики Беларусь и Российской Федерации);
наименование места происхождения товара, если оно является объектом интеллектуальной собственности, включенным в таможенный реестр объектов интеллектуальной собственности, который ведется таможенным органом государства-члена, таможенному органу которого подается ДТЭГ (для Республики Беларусь и Российской Федерации).

24. "Парақтар саны" графасы мынадай тәртіппен толтырылады.
Электрондық құжат түріндегі ЭЖТД толтырған кезде графа толтырылмайды. Қағаз жеткізгіштегі құжат түріндегі ЭЖТД толтырған кезде графада ЭЖТД барлық парақтарының саны көрсетіледі.
25. "Рәсімі" графасы мынадай тәртіппен толтырылады.
Графада мынадай схема бойынша жасалған код көрсетіледі:
XX XX
1 2
онда:
1-элемент - кедендік рәсімдер түрлерінің сыныптауышына сәйкес мәлімделген кедендік рәсімнің 2 таңбалы коды;
2-элемент - егер тауарлар бұрын өзге кедендік рәсімге орналастырылған болса, кедендік рәсімдер түрлерінің сыныптауышына сәйкес алдыңғы кедендік рәсімнің 2 таңбалы коды көрсетіледі. Егер тауарлар бұрын өзге кедендік рәсімге орналастырылмаған болса, кодтың орнына екі нөл: "00" қойылады.
26. "Жалпы мәліметтер" графасы мынадай тәртіппен толтырылады.
1-колонкада (ЭЖТД құрылымының тиісті деректемесінде) жеке жүкқұжаттың реттік нөмірі көрсетіледі.
2 және 3-колонкаларда (ЭЖТД құрылымының тиісті деректемелеріне сәйкес) тиісінше жалпы жүкқұжаттың нөмірі мен жеке жүкқұжатының нөмірі көрсетіледі.
4 және 5-колонкаларда (ЭЖТД құрылымының тиісті деректемелерінде) жеке жүкқұжатына сәйкес (осы Тәртіптің 16-тармағына сәйкес) тиісінше жөнелтуші және алушы туралы мәліметтер көрсетіледі.
27. "Тауарлар туралы мәліметтер" графасы мынадай тәртіппен толтырылады.
6-колонкада (ЭЖТД құрылымының тиісті деректемелерінде) тауардың реттік нөмірі көрсетіледі.
7-колонкада (ЭЖТД құрылымының тиісті деректемесінде):
тауардың атауы (саудалық, коммерциялық немесе өзге дәстүрлік атауы);
тауардың сипаттамасы (Беларусь Республикасы үшін);
тауар белгісі туралы, сондай-ақ кеден органына ЭЖТД берілетін мүше мемлекеттің кеден органы жүргізетін зияткерлік меншік объектілерінің тізбесіне енгізілген зияткерлік меншік объектілерінен тұратын тауарлар туралы зияткерлік меншік объектісінің тіркеу нөмірі (бар болса) туралы мәліметтер (Беларусь Республикасы үшін);
егер тауар кеден органына ЭЖТД берілетін мүше мемлекеттің кеден органы жүргізетін зияткерлік меншік объектілерінің тізбесіне енгізілген зияткерлік меншік объектісі болып табылса, тауардың тұрған жерінің атауы (Беларусь Республикасы үшін);

В колонке 8 (в соответствующем реквизите структуры ДТЭГ) указывается код товара в соответствии с единой Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза (далее – ТН ВЭД ЕАЭС) на уровне не менее первых 6 знаков. В отношении товаров, общая таможенная стоимость которых по каждой индивидуальной накладной превышает сумму, эквивалентную 200 евро, но не превышает суммы, эквивалентной 1000 евро, указывается код товара в соответствии с ТН ВЭД ЕАЭС на уровне 10 знаков (указывается без пробелов).
В колонке 9, если в соответствии ТН ВЭД ЕАЭС в отношении декларируемого товара применяется дополнительная единица измерения, через знак разделителя "/" в ДТЭГ в виде документа на бумажном носителе, а в ДТЭГ в виде электронного документа – в соответствующих реквизитах структуры ДТЭГ указываются условное обозначение дополнительной единицы измерения в соответствии с классификатором единиц измерения, код дополнительной единицы измерения в соответствии с классификатором единиц измерения и количество товара в дополнительной единице измерения. В отношении товаров, общая таможенная стоимость которых по каждой индивидуальной накладной не превышает суммы, эквивалентной 200 евро, колонка 9 (соответствующий реквизит структуры ДТЭГ) может не заполняться (кроме Республики Беларусь).
В колонках 10 и 11 (в соответствующих реквизитах структуры ДТЭГ) указывается соответственно масса брутто (кг) и нетто (кг) товаров. В отношении товаров, общая таможенная стоимость которых по каждой индивидуальной накладной не превышает суммы, эквивалентной 200 евро, в колонке 10 (в соответствующем реквизите структуры ДТЭГ) указывается общая масса брутто (кг) по индивидуальной накладной, а колонка 11 (соответствующий реквизит структуры ДТЭГ) не заполняется. Указываемые значения округляются по математическим правилам с точностью до 3 знаков после запятой, а в случае, если общая масса товаров составляет менее 1 грамма, – до 6 знаков после запятой.
В колонке 12 через знак разделителя "/" в ДТЭГ в виде документа на бумажном носителе, а в ДТЭГ в виде электронного документа – в соответствующих реквизитах структуры ДТЭГ указываются буквенный код валюты в соответствии с классификатором валют и стоимость товара цифрами в соответствии с коммерческими документами. Значение стоимости товара округляется по математическим правилам с точностью до 2 знаков после запятой.
В колонке 13 через знак разделителя "/" в ДТЭГ в виде документа на бумажном носителе, а в ДТЭГ в виде электронного документа – в соответствующих реквизитах структуры ДТЭГ указываются буквенный код валюты в соответствии с классификатором валют и таможенная стоимость товара цифрами в валюте государства-члена, таможенному органу которого подается ДТЭГ, определяемая в соответствии с международными договорами и актами, составляющими право Союза. В отношении товаров, помещаемых под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления, таможенная стоимость указывается с учетом пункта 2 статьи 136 Кодекса. Значение таможенной стоимости товара округляется по математическим правилам с точностью до 2 знаков после запятой, а в Республике Армения – до целой величины.
Сноска. Пункт 27 с изменениями, внесенными Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 24.12.2019 № 225 (порядок введения в действие см. п.2).

8-колонкада (ЭЖТД құрылымының тисті деректемесінде) Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметінің бірыңғай тауар номенклатурасына сәйкес кемінде алғышқы 6 белгі деңгейінде тауардың коды (ЕАЭО СЭҚ ТН) көрсетіледі. Әрбір жеке жүкқұжат бойынша жалпы кедендік құны 200 еуроға баламалы сомадан асатын, бірақ 1000 еуроға баламалы сомадан аспайтын тауарларға қатысты ЕАЭО СЭҚ ТН сәйкес 10 белгі деңгейінде (бос орын қалдырылмай көрсетіледі) тауардың коды көрсетіледі.
9-колонкада, егер ЕАЭО СЭҚ ТН сәйкес декларацияланатын тауарға қатысты қосымша өлшем бірлігі қолданылатын болса, қағаз жеткізгіштегі құжат түріндегі ЭЖТД-да, ал ЭЖТД құрылымының тиісті деректемелерінде электрондық құжат түріндегі ЭЖТД-да өлшеу бірліктерінің сыныптауышына сәйкес қосымша өлшем бірлігінің шартты белгілері "/" бөлу белгісі арқылы, тиісті өлшеу бірліктерінің сыныптауышына сәйкес қосымша өлшем бірлігінің коды және қосымша өлшем бірлігіндегі тауардың саны көрсетіледі. Әрбір жүкқұжат бойынша жалпы кедендік құны 200 еуроға баламалы сомадан асатын тауарларға қатысты 9-колонка (ЭЖТД құрылымының тиісті деректемесі) толтырылмауы мүмкін (Беларусь Республикасы үшін).
10 және 11-колонкаларда (ЭЖТД құрылымының тиісті деректемелерінде) тауарлардың тиісінше масса бруттасы (кг) және неттосы (кг) көрсетіледі. Әрбір жүкқұжат бойынша жалпы кедендік құны 200 еуроға баламалы сомадан асатын тауарларға қатысты 10-колонкада (ЭЖТД құрылымының тиісті деректемесінде) жеке жүкқұжат бойынша жалпы масса брутто (кг) көрсетіледі, ал 11-колонка (ЭЖТД құрылымының тиісті деректемесі) толтырылмайды. Көрсетілген мәндер үтірден кейін математиканың ережелері бойынша нақты 3-ке дейінгі санмен, ал тауардың жалпы массасы 1 грамнан кем болған жағдайда үтірден кейін 6 белгіге дейін дәл дөңгелектенеді.
12-колонкада қағаз жеткізгіштегі құжат түріндегі ЭЖТД-да, ал ЭЖТД құрылымының тиісті деректемелерінде электрондық құжат түріндегі ЭЖТД-да валюталардың сыныптауышына сәйкес валютаның әріптік коды және коммерциялық құжаттарға сәйкес тауардың құны "/" бөлу белгісі арқылы цифрлармен көрсетіледі. Тауар құнының мәні математиканың ережелері бойынша үтірден кейін 2 белгіге дейін дәл дөңгелектенеді.
13-колонкада қағаз жеткізгіштегі құжат түріндегі ЭЖТД-да, ал ЭЖТД құрылымының тиісті деректемелерінде электрондық құжат түріндегі ЭЖТД-да құжаттар түрлерінің сыныптауышына сәйкес құжаттың коды "/" бөлу белгісі арқылы және ЭЖТД туралы мәліметтер мен тауарларды валюталардың сыныптауышына сәйкес валютаның әріптік коды және тауарлардың кедендік құны Одақтың құқығын құрайтын халықаралық шарттарға және актілерге сәйкес айқындалатын, ЭЖТД берілетін мүше мемлекеттің валютасында цифрмен көрсетіледі. Тауардың кедендік құнының мәні үтірден кейін математиканың ережелері бойынша үтірден кейін 2 белгіге дейін дәл дөңгелектенеді, ал Армения Республикасы үшін тұтас шамаға дейін дөңгелектенеді.

28. Графа "Сведения о документах" заполняется в следующем порядке.
В графе указываются сведения о документах, подтверждающих соблюдение запретов и ограничений. При этом сведения о документах подлежат указанию в графе независимо от того, представляется фактически документ совместно с ДТЭГ или не представляется на основании пункта 2 статьи 80 Кодекса.
В Республике Беларусь дополнительно указываются сведения о коммерческих документах (при наличии) и иных документах, если в соответствии с законодательством о таможенном регулировании Республики Беларусь установлена необходимость указания сведений о таких документах.
В колонке 14 через знак разделителя "/" в ДТЭГ в виде документа на бумажном носителе, а в ДТЭГ в виде электронного документа – в соответствующих реквизитах структуры ДТЭГ указываются код документа в соответствии с классификатором видов документов и сведений и признак, подтверждающий представление либо непредставление документа при подаче ДТЭГ:
"0" – документ, подтверждающий сведения, заявленные в ДТЭГ, не представлен;
"1" – документ, подтверждающий сведения, заявленные в ДТЭГ, представлен.
В колонке 15 через знак разделителя "/" в ДТЭГ в виде документа на бумажном носителе, а в ДТЭГ в виде электронного документа – в соответствующих реквизитах структуры ДТЭГ указываются дата в формате дд.мм.гггг (день, месяц, календарный год) и номер документа. Если документ не имеет даты и (или) номера, проставляется знак прочерка "–".
29. Графа "Примечание" заполняется в следующем порядке.
В графе по желанию лица, заполнившего ДТЭГ, могут быть указаны дополнительные сведения.
30. В строке "Всего по индивидуальной накладной (общий вес брутто, таможенная стоимость)" (в соответствующих реквизитах структуры ДТЭГ) указываются сведения об общем весе брутто и общей таможенной стоимости в валюте государства-члена, таможенному органу которого подается ДТЭГ, товаров, перемещаемых по индивидуальной накладной.
В строке "Всего по декларации на товары для экспресс-грузов (общий вес брутто, таможенная стоимость)" (в соответствующих реквизитах структуры ДТЭГ) указываются сведения о суммарном весе брутто и таможенной стоимости в валюте государства-члена, таможенному органу которого подается ДТЭГ, всех товаров, заявленных в ДТЭГ.
Сноска. Пункт 30 - в редакции решения Коллегии Евразийской экономической комиссии от 07.12. 2021 № 171 (вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования).
31. Графа "B. Исчисление платежей" заполняется в следующем порядке.
В графе указываются сведения об исчислении таможенных пошлин, налогов, таможенных сборов за совершение таможенными органами действий, связанных с выпуском товаров (далее – таможенные сборы), если такие таможенные сборы установлены в соответствии с законодательством государства-члена, а также пеней и процентов.
Исчисление таможенных пошлин, налогов, таможенных сборов, пеней и процентов (далее – платежи) производится раздельно по каждому виду платежа. При этом исчисление таможенных пошлин, налогов производится по каждому товару, в отношении которого подлежат уплате таможенные пошлины, налоги, а исчисление таможенных сборов – по каждой индивидуальной накладной.
В графе не указываются сведения по виду платежа, если для товаров, в отношении которых исчисляется платеж, не установлена ставка, либо установлена нулевая ставка по этому виду платежа, либо обязанность по уплате платежа не возникает.
В случае применения комбинированной ставки платежа, которая предусматривает сложение адвалорной и специфической составляющих или вычитание одной составляющей из другой, сведения об исчислении такого платежа указываются в ДТЭГ в виде электронного документа в соответствующих реквизитах структуры ДТЭГ, а в ДТЭГ в виде документа на бумажном носителе – в 2 строки раздельно по каждой составляющей.
В колонках графы (в соответствующих реквизитах структуры ДТЭГ) числовые и символьные значения указываются без пробелов.

28. "Құжаттар туралы мәліметтер" графасы мынадай тәртіппен толтырылады.
Тыйым салулар мен шектеулерді растайтын құжаттар туралы мәліметтер көрсетіледі. Бұл ретте құжаттар туралы мәліметтер құжаттың Кодекстің 80-бабының 2-тармағының негізінде ЭЖТД-мен қоса берілетін немесе берілмейтініне қарамастан графада көрсетілуге жатады.
Белраусь Республикасында коммерциялық құжаттар туралы мәліметтер (бар болса) және егер Беларусь Республикасының кедендік реттеу туралы заңнамасына сәйкес осындай құжаттар туралы мәліметтерді көрсету қажет болса өзге де құжаттар қосымша көрсетіледі.
14-колонкада қағаз жеткізгіштегі құжат түріндегі ЭЖТД-да, ал ЭЖТД құрылымының тиісті деректемелерінде құжаттар түрінің сыныптауышына сәйкес "/" бөлу белгісі арқылы құжаттың коды және ЭЖТД берілген не берілмегенін растайтын мәліметтер мен белгілер көрсетіледі:
"0" - ЭЖТД мәлімдеген мәліметтерді растайтын құжат берілген жоқ.
"1" - ЭЖТД-да мәлімделген мәліметтерді растайтын құжат берілді.
15-колонкада қағаз жеткізгіштегі құжат түріндегі ЭЖТД-да, ал ЭЖТД құрылымының тиісті деректемелерінде электрондық құжат түріндегі ЭЖТД құжаттың кк.аа.жжжж. (күні, айы, күнтізбелік жылы) форматында датасы және нөмірі "/" бөлу белгісі арқылы көрсетіледі. Егер құжатта датасы және (немесе) нөмірі көрсетілмесе "-" сызықша белгісі қойылады.
29. "Ескерту" графасы мынадай тәртіппен толтырылады.
Графада ЭЖТД толтырушы тұлғаның қалауы бойынша қосымша мәліметтер көрсетілуі мүмкін.
30. Егер бір жүкқұжат бойынша екі және одан да көп тауар өткізілетін болса, осындай өткізілетін тауарлардың жалпы кедендік құны туралы мәліметтерде мүше мемлекеттің валютасы және жалпы салмағының бруттосы электрондық құжат түріндегі ЭЖТД-да, ал қағаз жеткізгіштегі құжат түріндегі ЭЖТД-да ЭЖТД-ның тиісті графасының жеке жолдарында көрсетіледі.
ЭЖТД мәлімделген барлық тауарлардың мүше мемлекеттің валютасындағы жиынтықты кедендік құны және брутто салмағы туралы мәліметтер - ЭЖТД тиісті деректемелік құрылымындағы электрондық құжат түріндегі ЭЖТД-да, ал қағаз жеткізгіштегі құжат түріндегі ЭЖТД-да ЭЖТД-ның тиісті гарафасында жеке жолдарда көрсетіледі.
31. "В. Төлемдерді есептеу" графасы мынадай тәртіппен толтырылады.
Графада кедендік баждардың, салықтардың, кеден органдарының тауарлар шығарумен байланысты әрекеттері үшін кедендік алымдардың (бұдан әрі – кедендік алымдар) есептелгені туралы, егер осындай кедендік алымдар мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес белгіленген болса, сондай-ақ өсімпұлдар мен пайыздардың есептелгені туралы мәліметтер көрсетіледі.
Кедендік баждарды, салықтарды, кедендік алымдарды, өсімпұлдар мен пайыздарды (бұдан әрі - төлемдер) есептеу төлемнің әрбір түрі бойынша жеке жүргізіледі. Бұл ретте кедендік баждарды, салықтарды есептеу кедендік баждар, салықтар төлем төлеуге жататын әрбір тауар бойынша, ал кедендік алымдарды есептеу – әрбір жеке жүкқұжат бойынша жүргізіледі.
Егер тауарларға қатысты төлем есептелетін ставка белгіленбеген, не төлемнің осы түрі бойынша нөл ставка белгіленген болса, не төлем төлеу бойынша міндеттілік туындамайтын болса, графада төлемнің түрі бойынша мәліметтер көрсетілмейді.
Адвалорлық және айрықша күрделі ставкаларды немесе екіншісінен біріншісін есептен шығару ставкаларын көздейтін аралас ставкаларды қолданған жағдайда мұндай төлемді есептеу туралы мәліметтер ЭЖТД құрылымының тиісті деректемелерінде электрондық құжат түріндегі ЭЖТД-да көрсетіледі, ал қағаз жеткізгіштегі құжат түріндегі ЭЖТД-да әрқайсысы үшін 2 жолда бөлек көрсетіледі.
Графалардың колонкаларында (ЭЖТД құрылымының тиісті деректемелерінде) сандық және символдық белгілер бос орын қалдырылмастан көрсетіледі.

В колонке 1 через знак разделителя "-" в ДТЭГ в виде документа на бумажном носителе, а в ДТЭГ в виде электронного документа – в соответствующих реквизитах структуры ДТЭГ по товару, в отношении которого исчисляются таможенные пошлины, налоги, указываются порядковый номер индивидуальной накладной, указанный в колонке 1 графы "Общие сведения" ДТЭГ, порядковый номер товара по ДТЭГ и порядковый номер товара по индивидуальной накладной, указанные в колонке 6 графы "Сведения о товарах" ДТЭГ.
В колонке 2 (в соответствующем реквизите структуры ДТЭГ) указывается код вида платежа в соответствии с классификатором видов налогов, сборов и иных платежей, взимание которых возложено на таможенные органы.
В колонке 3 (в соответствующем реквизите структуры ДТЭГ) указывается база для исчисления платежа, определяемая в соответствии с Кодексом и (или) законодательством государства-члена.
Если база для исчисления платежа выражена в денежных единицах, значение указывается в единицах, по отношению к которым установлена ставка платежа, и округляется по математическим правилам с точностью до 2 знаков после запятой, а в Республике Армения – до целой величины.
Если база для исчисления платежа выражена иначе, чем в денежных единицах, значение указывается в единицах, по отношению к которым установлена ставка платежа, и округляется по математическим правилам с точностью:
в Республике Армения и Республике Беларусь – до 2 знаков после запятой. Если сведения о таком значении с точностью до 2 знаков после запятой отсутствуют, после запятой проставляются нули.
В случае если округление приводит к значению меньшему, чем 0,10, и при этом имеются более точные сведения о количестве товара в единицах, в отношении которого установлена ставка платежа, округление значения осуществляется с точностью до 4 знаков после запятой. Если сведения о таком значении с точностью до 4 знаков после запятой отсутствуют, в 4-м разряде после запятой проставляется цифра "0";
в Республике Казахстан, Кыргызской Республике и Российской Федерации – до 2 знаков после запятой или до 6 знаков после запятой, если база для исчисления платежа выражена в единицах массы (независимо от общей массы товара). В случае если сведения о значении базы для исчисления платежа, выраженной иначе, чем в денежных единицах и единицах массы, с точностью до 2 знаков после запятой отсутствуют, после запятой проставляются нули.
Колонка 4 (соответствующий реквизит структуры ДТЭГ) заполняется, если база для исчисления платежа выражена иначе, чем в денежных единицах. В подразделе указывается код единицы измерения в соответствии с классификатором единиц измерения или код дополнительной характеристики или параметра в соответствии с классификатором дополнительных характеристик и параметров, используемых при исчислении таможенных пошлин, налогов.
В колонке 5 (в соответствующем реквизите структуры ДТЭГ) указывается установленный размер ставки платежа.

1-колонкада қағаз жеткізгіштегі құжат түріндегі ЭЖТД-да, ал ЭЖТД құрылымының тиісті деректемелеріндегі электрондық құжат түріндегі ЭЖТД "Жалпы деректер" деген 1-графада оларға қатысты кедендік баждар, салықтар есептелетін тауар бойынша жеке жүкқұжатының реттік нөмірі және ЭЖТД-ның "Тауарлар туралы мәліметтер" деген 6-колонкасында көрсетілген тауардың реттік нөмірі "/" бөлу белгісі арқылы көрсетіледі.
2-колонкада (ЭЖТД құрылымының тиісті деректемесінде) алынуы кеден органдарына жүктелетін салықтар түрлерінің сыныптауышына сәйкес төлем түрінің коды көрсетіледі.
3-колонкада (ЭЖТД құрылымының тиісті деректемесінде) мүше мемлекеттің Кодексіне және (немесе) заңнамасына сәйкес анықталатын төлемдерді есептеуге арналған база көрсетіледі.
Егер төлемді есептеуге арналған база ақша бірлігінде көрсетілсе, оның мәні төлем ставкасы белгіленген бірлікке қатысты бірліктерде көрсетіледі және үтірден кейін математиканың ережелері бойынша 2 белгіге дейін дәл, ал Армения Республикасы үшін тұтас шамаға дейін дөңгелектенеді;
Егер төлемді есептеуге арналған база ақшалай бірліктегілерден өзгеше көрсетілген болса, оның мәні төлем ставкасы белгіленген бірлікке қатысты бірліктерде көрсетіледі және математиканың ережелері бойынша нақты:
Армения Республикасы мен Беларусь Республикасында үтірден кейін 2 таңбаға дейін дөңгелектенеді. Егер үтірден кейін 2 белгіге дейін дәл дөңгелектенгені туралы мәліметтер болмаса, үтірден кейін нөл қойылады.
Егер дөңгелектеу 0,10 деген саннан кем болуға әкеп соқса және бұл ретте төлем ставкасы бегіленген тауар бірліктерінің саны туралы нақты мәліметтер бар болса, санды дөңгелектеу үтірден кейін 4 белгіге дейін дәл жүзеге асырылады. Егер үтірден кейін 4 белгіге дейін дәл дөңгелектенген осындай сан туралы мәліметтер жоқ болса, үтірден кейін 4-разрядта "0" саны қойылады;
Егер төлем есептеуге арналған база масса бірліктерінде (тауардың жалпы массасына қарамастан) көрсетілген болса, Қазақстан Республикасында, Қырғыз Республикасында және Ресей Федерациясында - үтірден кейін 2 белгіге дейін немесе үтірден кейін 6 белгіге дейін дөңгелектенеді. Егер төлемді есептеуге арналған базаның мәні ақшалай бірлікке және масса бірлігіне қарағанда басқадай көрсетілсе, үтірден кейін 2 белгіге дейін дәл көрсетілсе, үтірден кейін нөл қойылады.
4-колонка (ЭЖТД құрылымының тиісті деректемесі) егер төлемді есептеуге арналған база ақшалай бірліктегілерден басқаша көрсетілген болса толтырылады. Кіші бөлімде өлшем бірліктерінің сыныптауышына сәйкес өлшем бірлігінің коды немесе қосымша сипаттама коды немесе қосымша сипаттамалар мен параметрлердің сыныптауышына сәйкес кедендік баждарды, салықтарды есептеу кезінде пайдаланылатын қосымша сипаттамалар мен параметрлердің коды көрсетіледі.
5-колонкада (ЭЖТД құрылымының тиісті деректемесінде) төлем ставкасының белгіленген мөлшері көрсетіледі.

В колонке 6 (в соответствующем реквизите структуры ДТЭГ) указывается сумма платежа, подлежащая уплате, в валюте государства-члена, таможенному органу которого подана ДТЭГ. Значение округляется по математическим правилам с точностью до 2 знаков после запятой, а в Республике Армения – до целой величины.
В строке "Всего по индивидуальной накладной" (в соответствующих реквизитах структуры ДТЭГ) указываются общая сумма таможенных пошлин, налогов, подлежащих уплате по одной индивидуальной накладной, а также сведения об исчислении таможенных сборов, начисленных суммах пеней, процентов.
При указании сведений о подлежащих уплате таможенных пошлинах, налогах:
в колонке 2 (в соответствующем реквизите структуры ДТЭГ) указывается код вида платежа в соответствии с классификатором видов налогов, сборов и иных платежей, взимание которых возложено на таможенные органы;
колонки 3 – 5 (соответствующие реквизиты структуры ДТЭГ) не заполняются;
в колонке 6 (в соответствующем реквизите структуры ДТЭГ) по соответствующему виду платежа указывается сумма такого платежа, подлежащая уплате за все товары, указанные в одной индивидуальной накладной.
При указании сведений об исчислении таможенных сборов:
в колонке 2 (в соответствующем реквизите структуры ДТЭГ) указывается код вида платежа в соответствии с классификатором видов налогов, сборов и иных платежей, взимание которых возложено на таможенные органы;
в колонке 3 (в соответствующем реквизите структуры ДТЭГ) указывается база для исчисления платежа, определяемая в соответствии с законодательством государства-члена. В Республике Беларусь и в Российской Федерации данный подраздел (соответствующий реквизит структуры ДТЭГ) не заполняется;
в колонке 4 (в соответствующем реквизите структуры ДТЭГ) указывается код единицы измерения в соответствии с классификатором единиц измерения или код дополнительной характеристики или параметра в соответствии с классификатором дополнительных характеристик и параметров, используемых при исчислении таможенных пошлин, налогов;
в колонке 5 (в соответствующем реквизите структуры ДТЭГ) указывается установленный размер ставки платежа;
в колонке 6 (в соответствующем реквизите структуры ДТЭГ) указывается исчисленная сумма таможенных сборов.
При указании сведений о начисленных суммах пеней, процентов:
в колонке 2 (в соответствующем реквизите структуры ДТЭГ) указывается код вида платежа в соответствии с классификатором видов налогов, сборов и иных платежей, взимание которых возложено на таможенные органы;
в колонке 3 (в соответствующем реквизите структуры ДТЭГ) указывается сумма платежа, на которую начисляются пени, проценты;
колонка 4 (соответствующий реквизит структуры ДТЭГ) не заполняется;

6-колонкада (ЭЖТД құрылымының тиісті деректемесінде) ЭЖТД берілген мүше мемлекеттің кедендік органына төленуге тиіс сома көрсетіледі. Мәні үтірден кейін математикалық ережелер бойынша 2 белгіге дейін дәл, ал Армения Республикасы үшін тұтас шамаға дейін дөңгелектенеді.
"Барлығы жеке жүкқұжат бойынша" деген жолда (ЭЖТД құрылымының тиісті деректемесінде) бір жеке жүкқұжаты бойынша төленуге жататын кедендік баждар, салықтар сомасы, сондай-ақ кедендік алымдарды төлеу, өсімпұлдарды, пайыздарды есептеу туралы мәліметтер көрсетіледі.
Төленуге жататын кедендік баждар, салықтар туралы мәліметтерді көрсеткен кезде:
2-колонкада (ЭЖТД құрылымының тиісті деректемесінде) салықтар, алымдар және өзге де төлемдер түрлерінің сыныптауышына сәйкес алынуы кеден органдарына жүктелген төлем түрлерінің коды көрсетіледі;
3-5-колонкалар (ЭЖТД құрылымының тиісті деректемелерінде) толтырылмайды;
6-колонкада (ЭЖТД құрылымының тиісті деректемесінде) өлшемнің тиісті түрі бойынша бір жеке жүкқұжатында көрсетілген тауарлардың бәрі үшін төленуге жататын осындай төлемнің сомасы көрсетіледі.
Кедендік алымдарды есептеу туралы мәліметтерді көрсеткен кезде:
2-колонкада (ЭЖТД құрылымының тиісті деректемесінде) салықтар, алымдар және өзге де төлемдер түрлерінің сыныптауышына сәйкес алынуы кеден органдарына жүктелген төлем түрінің коды көрсетіледі;
3-колонкада (ЭЖТД құрылымының тиісті деректемесінде) мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес анықталатын төлемдерді есептеу базасы көрсетіледі. Беларусь Республикасында және Ресей Федерациясында бұл кіші бөлім (ЭЖТД құрылымының тиісті деректемесі) толтырылмайды;
4-колонкада (ЭЖТД құрылымының тиісті деректемесінде) өлшем бірліктерінің сыныптауышына сәйкес өлшем бірлігінің коды немесе қосымша сипаттама коды немесе қосымша сипаттамалар мен параметрлердің сыныптауышына сәйкес кедендік баждарды, салықтарды есептеу кезінде пайдаланылатын қосымша сипаттамалар мен параметрлердің коды көрсетіледі;
5-колонкада (ЭЖТД құрылымының тиісті деректемесінде) төлем ставкасының белгіленген мөлшері көрсетіледі;
6-колонкада (ЭЖТД құрылымының тиісті деректемесінде) кедендік алымдардың есептелген сомасы көрсетіледі.
Есептелген өсімпұлдардың, пайыздардың есептелген сомасы туралы мәліметтерді көрсеткен кезде:
2-колонкада (ЭЖТД құрылымының тиісті деректемесінде) салықтар, алымдар және өзге де төлемдер түрінің сыныптауышына сәйкес алынуы кеден органдарына жүктелген төлемдер түрінің коды көрсетіледі;
3-колонкада (ЭЖТД құрылымының тиісті деректемесінде) өсімпұлдар, пайыздар есептелетін төлем сомасы көрсетіледі;
4-колонка (ЭЖТД құрылымының тиісті деректемесінде) толтырылмайды;

в колонке 5 (в соответствующем реквизите структуры ДТЭГ) указывается размер ставки рефинансирования (ключевой ставки, учетной ставки) с точностью до 2 знаков после запятой и через знак "x" – количество дней в периоде, за который начисляются пени, проценты;
в колонке 6 (в соответствующем реквизите структуры ДТЭГ) указывается начисленная сумма пеней, процентов.
В строке "Всего по декларации на товары для экспресс-грузов":
в колонке 2 (в соответствующем реквизите структуры ДТЭГ) указывается код вида платежа в соответствии с классификатором видов налогов, сборов и иных платежей, взимание которых возложено на таможенные органы;
колонки 3 – 5 (соответствующие реквизиты структуры ДТЭГ) не заполняются;
в колонке 6 (в соответствующем реквизите структуры ДТЭГ) по соответствующему виду платежа указывается сумма такого платежа, подлежащая уплате за все товары, указанные в ДТЭГ.
Сноска. Пункт 31 с изменением, внесенным решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 07.12. 2021 № 171 (вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования).
32. Графа "В1. Подробности уплаты (взыскания)" заполняется в следующем порядке.
В графе указываются сведения о фактически уплаченных (взысканных) суммах таможенных пошлин, налогов, таможенных сборов за все товары, указанные в ДТЭГ, а также о суммах пеней, процентов.
Суммы платежей округляются по математическим правилам до 2 знаков после запятой, а в Республике Армения – до целой величины.
Сведения об уплате (взыскании) платежей указываются раздельно по каждому виду платежа в разрезе документов, подтверждающих (отражающих) их уплату (взыскание). При заполнении ДТЭГ в виде электронного документа сведения указываются в соответствующих реквизитах структуры ДТЭГ. При заполнении ДТЭГ в виде документа на бумажном носителе сведения указываются отдельными строками, все элементы разделяются между собой знаком тире "–", пробелы между элементами не допускаются.
Сведения об уплате (взыскании) платежей формируются по следующей схеме:
элемент 1 – код вида платежа в соответствии с классификатором видов налогов, сборов и иных платежей, взимание которых возложено на таможенные органы;
элемент 2 – уплаченная (взысканная) сумма платежа;
элемент 3 – цифровой код валюты уплаты (взыскания) платежа в соответствии с классификатором валют;
элемент 4 – номер документа, подтверждающего уплату (взыскание) платежа. В Российской Федерации элемент не заполняется;
элемент 5 – в Республике Армения, Республике Казахстан и Кыргызской Республике – дата документа, подтверждающего уплату (взыскание) платежа в формате дд.мм.гггг (день, месяц, календарный год), в Республике Беларусь – дата уплаты (взыскания) (дата исполнения обязанности по уплате платежа в формате дд.мм.гггг (день, месяц, календарный год) по документу, подтверждающему уплату (взыскание) платежа). В Российской Федерации элемент не заполняется;
элемент 6 – способ уплаты платежа в соответствии с классификатором способов уплаты таможенных и иных платежей, взимание которых возложено на таможенные органы. В Российской Федерации элемент не заполняется;

5-колонкада (ЭЖТД құрылымының тиісті деректемесінде) үтірден кейін нақты 2 белгіге дейін қайта қаржыландыру ставкасының мөлшері және "х" белгісі арқылы – өсімпұлдар, пайыздар есептелетін кезеңнің күндер саны көрсетіледі;
6-колонкада (ЭЖТД құрылымының тиісті деректемелері) өсімпұлдардың, пайыздардың есептелген сомасы көрсетіледі.
"Барлығы экспресс-жүкке арналған тауар декларациясы бойынша" деген жолда:
2-колонкада (ЭЖТД құрылымының тиісті деректемесінде) салықтар, алымдар және өзге де төлемдер түрлерінің сыныптауышына сәйкес алынуы кеден органдарына жүктелген төлем түрлерінің коды көрсетіледі;
3-5-колонкалар (ЭЖТД құрылымының тиісті деректемесінде) толтырылмайды;
6-колонкада (ЭЖТД құрылымының тиісті деректемесінде) тиісті төлем түрі бойынша ЭЖТД-да көрсетілген барлық тауарлар үшін төленуге жататын осындай төлемнің сомасы көрсетіледі.
32. "В. Төлеудің егжей-тегжейлігі (өндіріп алу)" графасы мынадай тәртіппен толтырылады.
Графада ЭЖТД-да көрсетілген барлық тауарлар үшін кедендік баждардың, салықтардың кедендік алымдардың төленген (өндіріп алынған) сомалары, сондай-ақ өсімпұлдардың, пайыздардың сомалары туралы мәліметтер көрсетіледі.
Төлем сомалары математикалық қағидалар бойынша үтірден кейін 2 белгіге дейін дәл дөңгелектенеді, ал Армения Республикасы үшін тұтас шамаға дейін дөңгелектенеді.
Төлемдердің (өндіріп алудың) төленгені туралы мәліметтер әрбір төлем бойынша олардың төленгенін (өндіріп алынғанын) растайтын құжаттар шегінде жеке көрсетіледі. ЭЖТД электрондық құжат түрінде толтыру кезінде мәліметтер ЭЖТД құрылымының тиісті деректемелерінде көрсетіледі. ЭЖТД қағаз жеткіштегі құжат түрінде толтыру кезінде мәліметтер жеке жолдармен көрсетіледі, элементтердің бәрі өзара "-" белгісімен бөлініп көрсетіледі, элементтер арасында бос жолдар қалдыруға жол берілмейді.
Төлемдердің (өндіріп алудың) төленгені туралы мәліметтер мынадай схемамен қалыптастырылады:
1-элемент - салықтар, алымдар және өзге де төлем түрінің сыныптауышына сәйкес алынуы кеден органдарына жүктелген төлем түрінің коды;
2-элемент төлемнің төленген (өндіріп алынған) сомасы;
3-элемент – валюталардың сыныптауышына сәйкес төлемді (өндіріп алуды) төлеу валютасының коды;
4-элемент – төлемнің төленгенін (өндіріп алынғанын) растайтын құжаттың нөмірі. Ресей Федерациясында толтырылмаған жағдайда 2 нөл "00" қойылады;
5-элемент – Армения Республикасында, Қазақстан Республикасында, Қырғыз Республикасында және Ресей Федерациясында - төлемнің (өндіріп алудың) кк.аа.жжжж. (күні, айы, күнтізбелік жылы) форматында төленгенін растайтын құжаттың нөмірі, Беларусь Республикасында - төлемнің төленгенін (өндіріп алынғанын) растайтын құжат бойынша төлемнің (өндіріп алу) кк.аа.жжжж. (күні, айы, күнтізбелік жылы) форматында төленген күні. Ресей Федерациясында толтырылмаған жағдайда 2 нөл "00" қойылады;
6-элемент - өндіріп алу кеден органдарына жүктелетін кедендік және өзге де төлемдерді төлеу тәсілдерінің сыныптауышына сәйкес төлемді төлеу тәсілі;

элемент 7 – налоговый номер лица (в соответствии с пунктом 15 настоящего Порядка), которое уплатило или за счет денежных средств (денег), иного имущества либо предоставленного обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов которого взысканы суммы платежей.
Если в качестве лица, которое уплатило или за счет денежных средств (денег), иного имущества либо предоставленного обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов которого взысканы суммы платежей, выступает иностранное лицо либо лицо, зарегистрированное в соответствии с законодательством иного государства-члена, чем государство-член, таможенным представителем которого заполняется ДТЭГ, элемент 7 не заполняется.
Сноска. Пункт 32 с изменениями, внесенными Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 24.12.2019 № 225 (вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования).
33. Графа "Сведения о лице, заполнившем ДТЭГ, дата" заполняется в следующем порядке.
В графе указываются сведения о лице, заполнившем ДТЭГ, и дата заполнения ДТЭГ.
Данные сведения включают в себя:
код документа, свидетельствующего о включении лица в реестр таможенных представителей, или регистрационного номера лица в реестре таможенных представителей в соответствии с классификатором видов документов и сведений и через запятую номер документа, свидетельствующего о включении лица в реестр таможенных представителей, или регистрационный номер лица в реестре таможенных представителей;
фамилию, имя, отчество (при наличии) физического лица, заполнившего ДТЭГ;
сведения о документе, удостоверяющем личность (в соответствии с пунктом 14 настоящего Порядка);
занимаемую должность в соответствии со штатным расписанием таможенного представителя;
код в соответствии с классификатором видов документов и сведений документа, удостоверяющего полномочия руководителя таможенного представителя, если ДТЭГ заполняется руководителем таможенного представителя, либо доверенности на совершение действий от имени руководителя таможенного представителя, если ДТЭГ заполняется работником таможенного представителя, номер документа, удостоверяющего полномочия руководителя таможенного представителя, либо доверенности на совершение действий от имени таможенного представителя, а также дату в формате дд.мм.гггг (день, месяц, календарный год) документа, удостоверяющего полномочия руководителя таможенного представителя, или дату выдачи доверенности на совершение действий от имени таможенного представителя, срок действия в формате дд.мм.гггг (день, месяц, календарный год) доверенности на совершение действий от имени таможенного представителя, если такой срок установлен (данные сведения указываются в ДТЭГ в виде электронного документа в соответствующих реквизитах структуры ДТЭГ, а в ДТЭГ в виде документа на бумажном носителе – одной строкой через запятую);
контактные реквизиты таможенного представителя (в соответствии с пунктом 17 настоящего Порядка).
Сведения, предусмотренные настоящим пунктом, указываются в ДТЭГ в виде электронного документа в соответствующих реквизитах структуры ДТЭГ, а в ДТЭГ в виде документа на бумажном носителе – в отдельных строках.
В ДТЭГ в виде документа на бумажном носителе ниже сведений, указываемых в графе, лицо, заполнившее ДТЭГ, проставляет свою подпись, дату составления ДТЭГ в формате дд.мм.гггг (день, месяц, календарный год) и удостоверяет сведения, указанные в ДТЭГ, путем проставления печати таможенного представителя, если в соответствии с законодательством государства-члена таможенный представитель должен иметь печать.
III. Заполнение ДТЭГ таможенным органом

7-элемент – төлемді ақша қаражаты немесе төлем сомасы өндіріп алынған салықтың есебінен кедендік баждар, салықтар төлеу жөніндегі міндетін орындауды қамтамасыз ету үшін ұсынған өзге мүлкі есебінен төлеген тұлғаның салықтық нөмірі (Тәртіптің 15-тарамғына сәйкес).
Егер төлемді ақша қаражаты немесе төлем сомасы өндіріп алынған салықтың есебінен кедендік баждар, салықтар төлеу жөніндегі міндетін орындауды қамтамасыз ету үшін ұсынған басқа мүлкі есебінен төлеген тұлға ретінде шетелдік тұлға не кеден өкілі ЭЖТД толтырған мүше мемлекеттің емес басқа мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес тіркелген тұлға болса, онда 7-элемент толтырылмайды.
33. "ЭЖТД толтырған адам туралы мәліметтер, күні" графасы мынадай тәртіппен толтырылады.
Графада ЭЖТД толтырған адам туралы мәліметтер және толтырылған күні көрсетіледі.
Бұл мәліметтер мыналарды қамтиды:
адамды кеден өкілдерінің тізіліміне енгізу туралы куәландыратын құжаттың немесе құжаттар мен мәліметтердің сыныптауышына сәйкес кеден өкілдерінің тізіліміндегі тұлғаның нөмірі және үтір арқылы тұлғаның кеден өкілдерінің тізіліміне енгізілуін куәландыратын құжаттың нөмірі немесе кеден өкілдерінің тізіліміндегі тұлғаның тіркеу нөмірі;
ЭЖТД толтырушы адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса);
жеке басын куәландыратын құжат туралы мәліметтер (осы Тәртіптің 14-тармағына сәйкес);
кеден өкілінің штаттық кестеге сәйкес атқаратын лауазымы;
егер ЭЖТД кеден өкілінің басшысы толтыратын болса құжаттар мен мәліметтердің сыныптауышына сәйкес кеден өкілі басшысының өкілеттігін, куәландыратын құжаттың не кеден өкілінің атынан әрекеттер жасауға берілген сенімхаттың коды, кеден өкілі басшысының өкілеттігін немесе кеден өкілінің атынан әрекеттер жасауға берілген сенімхатты растайтын құжаттың нөмірі, сондай-ақ кеден өкілі басшысының өкілеттігін, куәландыратын құжаттың не кеден өкілінің атынан әрекеттер жасауға берілген сенімхаттың кк.аа.жжж. (күні, айы, күнтізбелік жылы) форматындағы датасы, кеден өкілінің атынан әрекеттер жасауға берілген сенімхаттың қолданылауының кк.аа.жжжж. (күні, айы, күнтізбелік жылы) форматындағы мерзімі, егер мұндай мерзім белгіленген болса (бұл мәліметтер ЭЖТД құрылымының деректемелеріндегі электрондық құжат түріндегі ЭЖТД, ал қағаз жеткізгіштегі құжат түріндегі ЭЖТД-да үтір арқылы бір жолда көрсетіледі);
кеден өкілінің байланыс деектемелері (осы Тәртіптің 17-бабына сәйкес).
Осы тармақта көзделген мәліметтер - ЭЖТД құрылымының тиісті деректемелерінде электрондық құжат түріндегі ЭЖТД-да, ал қағаз жеткізгіштегі құжат түріндегі ЭЖТД-да жеке жолдарда көрсетіледі.
Қағаз жеткізгіштегі құжат түріндегі ЭЖТД-да графада көрсетілген ЭЖТД толтырушы адам өзінің қолтаңбасын, ЭЖТД толтырған кк.аа.жжжж. (күні, айы, күнтізбелік жылы) форматындағы датасын ұсынады және егер мүше мемлекеттің заңнмасына сәйкес кеден өкілінің мөрі болса, ЭЖТД-да көрсетілген мәліметтерді кеден өкілінің мөрін қою арқылы куәландырады.
ІІІ. Кеден органының ЭЖТД толтыруы