5. Структура декларации на товары для экспресс-грузов, пассажирской таможенной декларации для экспресс-грузов, корректировки декларации на товары для экспресс-грузов и корректировки пассажирской таможенной декларации для экспресс-грузов разработана на основе использования модели данных Евразийского экономического союза (далее – модель данных) и описывается в табличной форме с указанием:
а) общих сведений о структуре декларации на товары для экспресс-грузов, пассажирской таможенной декларации для экспресс-грузов, корректировки декларации на товары для экспресс-грузов и корректировки пассажирской таможенной декларации для экспресс-грузов;
б) импортируемых пространств имен (пространств имен, которым принадлежат объекты модели данных, использованные при разработке структуры декларации на товары для экспресс-грузов, пассажирской таможенной декларации для экспресс-грузов, корректировки декларации на товары для экспресс-грузов и корректировки пассажирской таможенной декларации для экспресс-грузов);
в) реквизитного состава структуры декларации на товары для экспресс-грузов, пассажирской таможенной декларации для экспресс-грузов, корректировки декларации на товары для экспресс-грузов и корректировки пассажирской таможенной декларации для экспресс-грузов (с учетом уровней иерархии вплоть до простых (атомарных) реквизитов);
г) сведений об объектах модели данных базисного уровня и уровня предметной области "Таможенное администрирование":
о базовых типах данных, используемых в структуре декларации на товары для экспресс-грузов, пассажирской таможенной декларации для экспресс-грузов, корректировки декларации на товары для экспресс-грузов и корректировки пассажирской таможенной декларации для экспресс-грузов;
об общих простых типах данных, используемых в структуре декларации на товары для экспресс-грузов, пассажирской таможенной декларации для экспресс-грузов, корректировки декларации на товары для экспресс-грузов и корректировки пассажирской таможенной декларации для экспресс-грузов;
о прикладных простых типах данных предметной области "Таможенное администрирование", используемых в структуре декларации на товары для экспресс-грузов, пассажирской таможенной декларации для экспресс-грузов, корректировки декларации на товары для экспресс-грузов и корректировки пассажирской таможенной декларации для экспресс-грузов;
д) описания заполнения отдельных реквизитов структуры декларации на товары для экспресс-грузов, пассажирской таможенной декларации для экспресс-грузов, корректировки декларации на товары для экспресс-грузов и корректировки пассажирской таможенной декларации для экспресс-грузов.
6. Общие сведения о структуре декларации на товары для экспресс-грузов, пассажирской таможенной декларации для экспресс-грузов, корректировки декларации на товары для экспресс-грузов и корректировки пассажирской таможенной декларации для экспресс-грузов приведены в таблице 1.
Таблица 1
Общие сведения о структуре декларации на товары для экспресс-грузов
, пассажирской таможенной декларации для экспресс-грузов, корректировки декларации на товары для экспресс-грузов и корректировки пассажирской таможенной декларации для экспресс-грузов
Сноска. Таблица 1 с изменениями, внесенными решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 16.04.2020 № 47 (вступает в силу с 01.04.2021).
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Имя
декларация на товары для экспресс-грузов , пассажирская таможенная декларация для экспресс-грузов, корректировка декларации на товары для экспресс-грузов и корректировка пассажирской таможенной декларации для экспресс-грузов
2
Идентификатор
R.043
3
Версия
2.0.0
4
Идентификатор пространства имен
urn:EEC:R:043:ExpressCargoDeclaration:v2.0.0
5
Корневой элемент XML-документа
ExpressCargoDeclaration
6
Имя файла XML-схемы
EEC_R_043_ExpressCargoDeclaration_v2.0.0.xsd
7. Импортируемые пространства имен приведены в таблице 2.
Таблица 2
Импортируемые пространства имен
п/п
Идентификатор пространства имен
Префикс
1
2
3
1
urn:EEC:M:CA:ComplexDataObjects:vX.X.X
cacdo
2
urn:EEC:M:CA:SimpleDataObjects:vX.X.X
casdo
3
urn:EEC:M:ComplexDataObjects:vX.X.X
ccdo
4
urn:EEC:M:SimpleDataObjects:vX.X.X
csdo
Символы "X.X.X" в импортируемых пространствах имен соответствуют номерам версий составных частей модели данных, использованных при разработке структуры декларации на товары для экспресс-грузов, пассажирской таможенной декларации для экспресс-грузов, корректировки декларации на товары для экспресс-грузов и корректировки пассажирской таможенной декларации для экспресс-грузов.
8. Реквизитный состав структуры декларации на товары для экспресс-грузов, пассажирской таможенной декларации для экспресс-грузов, корректировки декларации на товары для экспресс-грузов и корректировки пассажирской таможенной декларации для экспресс-грузов приведен в таблице 3.
В таблице формируются следующие поля (графы):
"имя реквизита" – устоявшееся или официальное словесное обозначение реквизита с указанием иерархического номера реквизита;
"описание реквизита" – текст, поясняющий смысл (семантику) реквизита;
"идентификатор" – идентификатор элемента данных в модели данных, соответствующего реквизиту;
"тип данных" – идентификатор типа данных в модели данных, соответствующего реквизиту;
"мн." – множественность реквизитов (обязательность (опциональность) и количество возможных повторений реквизита).
Для указания множественности реквизитов структуры декларации на товары для экспресс-грузов, пассажирской таможенной декларации для экспресс-грузов, корректировки декларации на товары для экспресс-грузов и корректировки пассажирской таможенной декларации для экспресс-грузов используются следующие обозначения:
1 – реквизит обязателен, повторения не допускаются;
n – реквизит обязателен, должен повторяться n раз (n > 1);
1..* – реквизит обязателен, может повторяться без ограничений;
n..* – реквизит обязателен, должен повторяться не менее n раз (n > 1);
n..m – реквизит обязателен, должен повторяться не менее n раз и не более m раз (n > 1, m > n);
0..1 – реквизит опционален, повторения не допускаются;
0..* – реквизит опционален, может повторяться без ограничений;
0..m – реквизит опционален, может повторяться не более m раз (m > 1).
Таблица 3
Реквизитный состав структуры декларации на товары для экспресс-грузов, пассажирской таможенной декларации для экспресс-грузов, корректировки декларации на товары для экспресс-грузов и корректировки пассажирской таможенной декларации для экспресс-грузов
Сноска. Таблица 3 - в редакции решения Коллегии Евразийской экономической комиссии от 16.04.2020 № 47 (вступает в силу с 01.04.2021).
Имя реквизита
Описание реквизита
Идентификатор
Тип данных
Мн.

5. Экспресс-жүктерге арналған тауарлар декларациясының және экспресс-жүктерге арналған кедендік жолаушылар декларациясының құрылымы Еуразиялық экономикалық одақ деректерінің модельдерін (бұдан әрі – деректер моделі) пайдалану негізінде әзірленген және мыналар көрсетіле отырып, кесте нысанында сипатталады:
а) экспресс-жүктерге арналған тауарлар декларациясының және экспресс-жүктерге арналған кедендік жолаушылар декларациясының құрылымы туралы жалпы мәліметтер;
б) импортталатын атаулар кеңістіктері (экспресс-жүктерге арналған тауарлар декларациясының және экспресс-жүктерге арналған кедендік жолаушылар декларациясының құрылымын әзірлеу кезінде пайдаланылған деректер модельдерінің объектілері тиесілі атаулар кеңістіктері);
в) экспресс-жүктерге арналған тауарлар декларациясының және экспресс-жүктерге арналған кедендік жолаушылар декларациясының құрылымының деректемелік құрамы (қарапайым (атомарлық) деректемелерге дейінгі иерархия деңгейлері ескеріле отырып);
г) "Кедендік әкімшілендіру" пәндік саласының базистік деңгейі мен деңгейі деректері моделінің объектілері туралы:
экспресс-жүктерге арналған тауарлар декларациясының және экспресс-жүктерге арналған кедендік жолаушылар декларациясының құрылымында пайдаланылатын деректердің базалық типтері туралы;
экспресс-жүктерге арналған тауарлар декларациясының және экспресс-жүктерге арналған кедендік жолаушылар декларациясының құрылымында пайдаланылатын деректердің жалпы қарапайым типтері туралы;
экспресс-жүктерге арналған тауарлар декларациясының және экспресс-жүктерге арналған кедендік жолаушылар декларациясының құрылымында пайдаланылатын "Кедендік әкімшілендіру" пәндік саласы деректерінің қолданбалы қарапайым типтері туралы мәліметтер;
д) экспресс-жүктерге арналған тауарлар декларациясының және экспресс-жүктерге арналған кедендік жолаушылар декларациясының құрылымының жекелеген деректемелерін толтыру сипаттамасы.
6. Экспресс-жүктерге арналған тауарлар декларациясының және экспресс-жүктерге арналған кедендік жолаушылар декларациясының құрылымы туралы жалпы мәліметтер 1-кестеде келтірілген.
1-кесте
Экспресс-жүктерге арналған тауарлар декларациясының және экспресс-жүктерге арналған кедендік жолаушылар декларациясының құрылымы туралы жалпы мәліметтер
Р/с
Элементтің белгіленуі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Атауы
экспресс-жүктерге арналған тауарлар декларациясы және экспресс-жүктерге арналған кедендік жолаушылар декларациясы
2
Сәйкестендіргіш
R.043
3
Нұсқа
1.0.0
4
Атаулар кеңістігінің сәйкестендіргіші
urn:EEC:R:043:ExpressCargoDeclaration:v1.0.0
5
XML-құжаттың түбір элементі
ExpressCargoDeclaration
6
XML-схема файлының атауы
EEC_R_043_ExpressCargoDeclaration_v1.0.0.xsd
7. Атаулардың импортталатын кеңістіктері 2-кестеде келтірілген
2-кесте
Атаулардың импортталатын кеңістіктері
Р/с
Атаулар кеңістігінің сәйкестендіргіші
Префикс
1
2
3
1
urn:EEC:M:CA:ComplexDataObjects:vX.X.X
cacdo
2
urn:EEC:M:CA:SimpleDataObjects:vX.X.X
casdo
3
urn:EEC:M:ComplexDataObjects:vX.X.X
ccdo
4
urn:EEC:M:SimpleDataObjects:vX.X.X
csdo
Импортталатын атаулар кеңістіктеріндегі "X.X.X" символдары экспресс-жүктерге арналған тауарлар декларациясының және экспресс-жүктерге арналған кедендік жолаушылар декларациясының құрылымын әзірлеу кезінде пайдаланылған деректер моделінің құрамдас бөліктері нұсқаларының нөмірлеріне сәйкес келеді.
8. Экспресс-жүктерге арналған тауарлар декларациясы және экспресс-жүктерге арналған кедендік жолаушылар декларациясы құрылымының деректемелік құрамы 3-кестеде келтірілген.
Кестеде мынадай жолақтар (бағандар) қалыптастырылады:
"деректеменің атауы" –  деректеменің иерархиялық нөмірі көрсетілетін деректеменің қалыптасқан немесе ресми сөздік белгіленімі;
"деректеменің сипаттамасы" –  деректеменің мағынасын (семантикасын) түсіндіретін мәтін;
"сәйкестендіргіш" –  деректемеге сәйкес келетін деректер моделіндегі деректері элементінің сәйкестендіргіші;
"деректер типі" –  деректемеге сәйкес келетін деректер моделіндегі деректер типінің сәйкестендіргіші;
"көпт." –  деректемелердің көптігі (деректеменің міндеттілігі (опционалдығы) және оның ықтимал қайталауларының саны).
Экспресс-жүктерге арналған тауарлар декларациясы және экспресс-жүктерге арналған кедендік жолаушылар декларациясы құрылымы деректемелерінің көптігін көрсету үшін мынадай белгіленімдер пайдаланылады:
1 – деректеме міндетті, қайталауға жол берілмейді;
n – деректеме міндетті, n рет қайталануға тиіс (n > 1);
1..* – деректеме міндетті, шектеусіз қайталануы мүмкін;
n..* – деректеме міндетті, кемінде рет қайталануға тиіс (n > 1);
n..m – деректеме міндетті, кемінде n рет және m реттен асырмай қайталануға тиіс (n > 1, m > n);
0..1 – деректеме опционалды, қайталауға жол берілмейді;
0..* – деректеме опционалды, шектеусіз қайталануы мүмкін;
0..m – деректеме опционалды, m реттен артық қайталанбауға тиіс (m >1).
3-кесте
Экспресс-жүктерге арналған тауарлар декларациясы және экспресс-жүктерге арналған кедендік жолаушылар декларациясы құрылымының деректемелік құрамы
Деректеменің атауы
Деректеменің сипаттамасы
Сәйкестендіргіш
Деректер типі
Көпт.

1. Код электронного документа (сведений)
(csdo:‌EDoc‌Code)
кодовое обозначение электронного документа (сведений) в соответствии с реестром структур электронных документов и сведений
M.SDE.90001
M.SDT.90001
1
2. Идентификатор электронного документа (сведений)
(csdo:‌EDoc‌Id)
строка символов, однозначно идентифицирующая электронный документ (сведения)
M.SDE.90007
M.SDT.90003
1
3. Идентификатор исходного электронного документа (сведений)
(csdo:‌EDoc‌Ref‌Id)
идентификатор электронного документа (сведений), в ответ на который был сформирован данный электронный документ (сведения)
M.SDE.90008
M.SDT.90003
0..1
4. Дата и время электронного документа (сведений)
(csdo:‌EDoc‌Date‌Time)
дата и время создания электронного документа (сведений)
M.SDE.90002
M.BDT.00006
1
5. Вид декларации для экспресс-грузов
(casdo:‌Express‌Registry‌Kind‌Code)
кодовое обозначение вида таможенной декларации для экспресс-грузов
M.CA.SDE.01112
M.CA.SDT.01105
1
6. Порядковый номер
(csdo:‌Object‌Ordinal)
порядковый номер корректировки декларации на товары для экспресс-грузов или корректировки пассажирской таможенной декларации для экспресс-грузов
M.SDE.00148
M.SDT.00105
0..1
7. Регистрационный номер таможенной декларации для экспресс-грузов
(cacdo:‌Express‌Cargo‌Declaration‌Id‌Details)
регистрационный номер декларации на товары для экспресс-грузов или пассажирской таможенной декларации для экспресс-грузов, в которую вносятся изменения (дополнения)
M.CA.CDE.00584
M.CA.CDT.00258
Определяется областями значений вложенных элементов
0..1
7.1. Код таможенного органа
(csdo:‌Customs‌Office‌Code)
кодовое обозначение таможенного органа
M.SDE.00255
M.SDT.00184
1
7.2. Дата документа
(csdo:‌Doc‌Creation‌Date)
дата регистрации документа
M.SDE.00045
M.BDT.00005
1
7.3. Номер таможенного документа по журналу регистрации
(casdo:‌Customs‌Document‌Id)
номер таможенного документа по журналу регистрации
M.CA.SDE.00478
M.CA.SDT.00118
1
8. Тип декларации
(casdo:‌Declaration‌Kind‌Code)
код типа таможенной декларации
M.CA.SDE.00687
M.SDT.00170
0..1
9. Код таможенной процедуры
(casdo:‌Customs‌Procedure‌Code)
кодовое обозначение вида заявляемой таможенной процедуры
M.CA.SDE.00086
M.CA.SDT.00043
0..1
а) идентификатор справочника (классификатора)
(атрибут code‌List‌Id)
обозначение справочника (классификатора), в соответствии с которым указан код
M.SDT.00091
1
10. Код вида предшествующей таможенной процедуры
(casdo:‌Previous‌Customs‌Procedure‌Mode‌Code)
кодовое обозначение вида предшествующей таможенной процедуры
M.CA.SDE.00276
M.CA.SDT.00043
0..1
а) идентификатор справочника (классификатора)
(атрибут code‌List‌Id)
обозначение справочника (классификатора), в соответствии с которым указан код
M.SDT.00091
1

1. Электрондық құжаттың (мәліметтердің) коды
(csdo: EDoc Code)
электрондық құжаттар мен мәліметтер құрылымдарының тізіліміне сәйкес электрондық құжаттың (мәліметтердің) кодтық белгіленуі
M.SDE.90001
M.SDT.90001
1
2. Электрондық құжаттың (мәліметтердің) сәйкестендіргіші
(csdo: EDoc Id)
электрондық құжатты (мәліметтерді) бір мәнді сәйкестендіретін символдар жолы
M.SDE.90007
M.SDT.90003
1
3. Бастапқы электрондық құжаттың (мәліметтердің) сәйкестендіргіші
(csdo: EDoc Ref Id)
осы электрондық құжат (мәліметтер) оған жауап ретінде қалыптастырылған электрондық құжаттың (мәліметтердің) сәйкестендіргіші
M.SDE.90008
M.SDT.90003
0..1
4. Электрондық құжаттың (мәліметтердің) күні және уақыты
(csdo: EDoc Date Time)
электрондық құжаттың (мәліметтердің) жасалған күні және уақыты
M.SDE.90002
M.BDT.00006
1
5. Экспресс-жүктерге арналған декларацияның түрі
(casdo: Express Registry Kind Code)
экспресс-жүктерге арналған кедендік декларация түрінің кодтық белгіленуі
M.CA.SDE.01112
M.CA.SDT.01105
1
6. Декларацияның типі
(casdo: Declaration Kind Code)
кедендік декларация типінің коды
M.CA.SDE.00687
M.SDT.00170
0..1
7. Кедендік рәсімнің коды
(casdo: Customs Procedure Code)
мәлімделетін кедендік рәсім түрінің кодтық белгіленуі
M.CA.SDE.00086
M.CA.SDT.00043
0..1
а) анықтамалықтың (сыныптауыштың) сәйкестендіргіші
(codeListId атрибуты)
код оған сәйкес көрсетілген анықтамалықтың (сыныптауыштың) белгіленуі
M.SDT.00091
1
8. Алдыңғы кедендік рәсім түрінің коды
(casdo: Previous Customs Procedure Mode Code)
алдыңғы кедендік рәсім түрінің кодтық белгіленуі
M.CA.SDE.00276
M.CA.SDT.00043
0..1
а) анықтамалықтың (сыныптауыштың) сәйкестендіргіші
(codeListId атрибуты)
код оған сәйкес көрсетілген анықтамалықтың (сыныптауыштың) белгіленуі
M.SDT.00091
1
9. Кедендік декларациялау ерекшелігінің коды
(casdo: Declaration Feature Code)
тауарларды кедендік декларациялау ерекшелігінің кодтық белгіленуі
M.CA.SDE.00136
M.CA.SDT.00192
0..1
а) анықтамалықтың (сыныптауыштың) сәйкестендіргіші
(codeListId атрибуты)
код оған сәйкес көрсетілген анықтамалықтың (сыныптауыштың) белгіленуі
M.SDT.00091
1
10. Электрондық құжаттың белгісі
(casdo: EDoc Indicator Code)
электрондық құжаттың белгісі
M.CA.SDE.00135
M.CA.SDT.00201
1

9. Сведения о базовых типах данных, используемых в структуре декларации на товары для экспресс-грузов, пассажирской таможенной декларации для экспресс-грузов, корректировки декларации на товары для экспресс-грузов и корректировки пассажирской таможенной декларации для экспресс-грузов, приведены в таблицах 4 и 5.
Таблица 4
Общие сведения о базовых типах данных, используемых в структуре декларации на товары для экспресс-грузов , пассажирской таможенной декларации для экспресс-грузов, корректировки декларации на товары для экспресс-грузов и корректировки пассажирской таможенной декларации для экспресс-грузов
1
Идентификатор пространства имен
urn:EEC:M:BaseDataTypes:vX.X.X
2
Префикс пространства имен
bdt
Символы "X.X.X" в пространстве имен соответствуют номеру версии базисной модели данных, использованной при разработке структуры декларации на товары для экспресс-грузов, пассажирской таможенной декларации для экспресс-грузов, корректировки декларации на товары для экспресс-грузов и корректировки пассажирской таможенной декларации для экспресс-грузов.
В таблице 5 формируются следующие поля (графы):
"идентификатор" – идентификатор типа данных в модели данных;
"конструкция UML" – идентификатор конструкции UML в модели данных, соответствующей типу данных;
"имя" – имя типа данных в модели данных;
"область значений" – множество допустимых значений, соответствующих типу данных.
Таблица 5
Базовые типы данных, используемые в структуре декларации на товары для экспресс-грузов , пассажирской таможенной декларации для экспресс-грузов, корректировки декларации на товары для экспресс-грузов и корректировки пассажирской таможенной декларации для экспресс-грузов
№ п/п
Идентификатор
Конструкция UML
Имя
Область значений
1
M.BDT.00005
Date‌Type
Дата. Тип
обозначение даты в соответствии с ГОСТ ИСО 8601–2001
2
M.BDT.00006
DateTimeType
Дата и время. Тип
обозначение даты и времени в соответствии с ГОСТ ИСО 8601–2001
3
M.BDT.00013
IndicatorType
Индикатор. Тип
одно из двух значений: "true" (истина) или "false" (ложь)
10. Сведения об общих простых типах данных, используемых в структуре декларации на товары для экспресс-грузов, пассажирской таможенной декларации для экспресс-грузов, корректировки декларации на товары для экспресс-грузов и корректировки пассажирской таможенной декларации для экспресс-грузов, приведены в таблицах 6 и 7.
Таблица 6
Общие сведения об общих простых типах данных, используемых в структуре декларации на товары для экспресс-грузов , пассажирской таможенной декларации для экспресс-грузов, корректировки декларации на товары для экспресс-грузов и корректировки пассажирской таможенной декларации для экспресс-грузов
1
Идентификатор пространства имен
urn:EEC:M:SimpleDataObjects:vX.X.X
2
Префикс пространства имен
csdo
Символы "X.X.X" в пространстве имен соответствуют номеру версии базисной модели данных, использованной при разработке структуры декларации на товары для экспресс-грузов, пассажирской таможенной декларации для экспресс-грузов, корректировки декларации на товары для экспресс-грузов и корректировки пассажирской таможенной декларации для экспресс-грузов.
В таблице 7 формируются следующие поля (графы):
"идентификатор" – идентификатор типа данных в модели данных;
"конструкция UML" – идентификатор конструкции UML в модели данных, соответствующей типу данных;
"имя" – имя типа данных в модели данных;
"область значений" – множество допустимых значений, соответствующих типу данных.
Таблица 7
Общие простые типы данных, используемые в структуре декларации на товары для экспресс-грузов, пассажирской таможенной декларации для экспресс-грузов, корректировки декларации на товары для экспресс-грузов и корректировки пассажирской таможенной декларации для экспресс-грузов
Сноска. Таблица 7 с изменением, внесенным решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 16.04.2020 № 47 (вступает в силу с 01.04.2021).
№ п/п
Идентификатор
Конструкция UML
Имя
Область значений
1
M.SDT.00006
Post‌Code‌Type
Почтовый индекс_ Код. Тип
нормализованная строка символов.

9. Экспресс-жүктерге арналған тауарлар декларациясының және экспресс-жүктерге арналған кедендік жолаушылар декларациясының құрылымында пайдаланылатын деректердің базалық типтері туралы мәліметтер 4 және 5-кестелерде келтірілген.
4-кесте
Экспресс-жүктерге арналған тауарлар декларациясының және экспресс-жүктерге арналған кедендік жолаушылар декларациясының құрылымында пайдаланылатын деректердің базалық типтері туралы жалпы мәліметтер
1
Атаулар кеңістігінің сәйкестендіргіші
urn:EEC:M:BaseDataTypes:vX.X.X
2
Атаулар кеңістігінің префиксі
bdt
Атаулар кеңістігіндегі "X.X.X" символдары экспресс-жүктерге арналған тауарлар декларациясының және экспресс-жүктерге арналған кедендік жолаушылар декларациясының құрылымын әзірлеу кезінде пайдаланылған деректердің базистік моделі нұсқасының нөміріне сәйкес келеді.
5-кестеде мынадай жолақтар (бағандар) қалыптастырылады:
"сәйкестендіргіш" – деректер моделіндегі деректер типінің сәйкестендіргіші;
"UML конструкциясы" – деректер типіне сәйкес келетін деректер моделіндегі UML конструкциясының сәйкестендіргіші;
"атауы" – деректер моделіндегі деректер типінің атауы;
"мәндер саласы" – деректер типіне сәйкес келетін жол берілетін мәндердің көптігі.
5-кесте
Экспресс-жүктерге арналған тауарлар декларациясының және экспресс-жүктерге арналған кедендік жолаушылар декларациясының құрылымында пайдаланылатын деректердің базалық типтері
Р/с
Сәйкестендіргіш
UML конструкциясы
Атауы
Мәндер саласы
1
M.BDT.00005
Date Type
Күні. Типі
МЕМСТ ИСО 8601–2001 сәйкес күнді белгілеу
2
M.BDT.00006
DateTimeType
Күні және уақыты. Типі
МЕМСТ ИСО 8601–2001 сәйкес күнді және уақытты белгілеу
3
M.BDT.00013
IndicatorType
Сәйкестендіргіш. Типі
мына екі мәннің бірі: "true" (ақиқат) немесе "false" (жалған)
10. Экспресс-жүктерге арналған тауарлар декларациясының және экспресс-жүктерге арналған кедендік жолаушылар декларациясының құрылымында пайдаланылатын деректердің жалпы қарапайым типтері туралы мәліметтер 6 және 7-кестелерде келтірілген.
6-кесте
Экспресс-жүктерге арналған тауарлар декларациясының және экспресс-жүктерге арналған кедендік жолаушылар декларациясының құрылымында пайдаланылатын деректердің жалпы қарапайым типтері туралы жалпы мәліметтер
1
Атаулар кеңістігінің сәйкестендіргіші
urn:EEC:M:SimpleDataObjects:vX.X.X
2
Атаулар кеңістігінің префиксі
csdo
Атаулар кеңістігіндегі "X.X.X" символдары экспресс-жүктерге арналған тауарлар декларациясының және экспресс-жүктерге арналған кедендік жолаушылар декларациясының құрылымын әзірлеу кезінде пайдаланылған деректердің базистік моделі нұсқасының нөміріне сәйкес келеді.
7-кестеде мынадай жолақтар (бағандар) қалыптастырылады:
"сәйкестендіргіш" – деректер моделіндегі деректер типінің сәйкестендіргіші;
"UML конструкциясы" – деректер типіне сәйкес келетін деректер моделіндегі UML конструкциясының сәйкестендіргіші;
"атауы" – деректер моделіндегі деректер типінің атауы;
"мәндер саласы" – деректер типіне сәйкес келетін жол берілетін мәндердің көптігі.
7-кесте
Экспресс-жүктерге арналған тауарлар декларациясының және экспресс-жүктерге арналған кедендік жолаушылар декларациясының құрылымында пайдаланылатын деректердің жалпы қарапайым типтері
Р/с
Сәйкестендіргіш
UML конструкциясы
Атауы
Мәндер саласы
1
M.SDT.00006
Post Code Type
Пошта индексі_ Код. Типі
бірыңғайланған символдар жолы.

Шаблон: [A-Z0-9][A-Z0-9 -]{1,8}[A-Z0-9]
2
M.SDT.00015
CommunicationChannelIdType
Канал связи_ Идентификатор. Тип
нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 1000
3
M.SDT.00025
TaxpayerIdType
Налогоплательщик_ Идентификатор. Тип
значение идентификатора в соответствии с правилами, принятыми в стране регистрации налогоплательщика.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 20
4 Исключен решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 16.04.2020 № 47 (вступает в силу с 01.04.2021).
5
M.SDT.00030
Tax‌Registration‌Reason‌Code‌Type
Причина постановки на налоговый учет_ Код. Тип
нормализованная строка символов.
Шаблон: \d{9}
6
M.SDT.00031
TerritoryCodeType
Территория_ Код. Тип
нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 17
7
M.SDT.00055
Name120‌Type
Имя. До 120 символов. Тип
нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 120
8
M.SDT.00056
Name300Type
Имя. До 300 символов. Тип
нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 300
9
M.SDT.00065
CommodityCodeType
ТН ВЭД ЕАЭС_ Код. Тип
значение кода из ТН ВЭД ЕАЭС на уровне 2, 4, 6, 8, 9 или 10 знаков.
Шаблон: \d{2}|\d{4}|\d{6}|\d{8,10}
10
M.SDT.00068
Name250Type
Имя. До 250 символов. Тип
нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 250
11
M.SDT.00072
Text250Type
Текст. До 250 символов. Тип
строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 250
12
M.SDT.00074
Measurement‌Unit‌Code‌Type
Единица измерения_ Код. Тип
буквенно-цифровой код.
Шаблон: [0-9A-Z]{2,3}
13
M.SDT.00088
Text4000Type
Текст. До 4000 символов. Тип
строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 4000
14
M.SDT.00091
ReferenceDataIdType
Справочник (классификатор)_ Идентификатор. Тип
нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 20
15
M.SDT.00092
Id20Type
Идентификатор. До 20 символов. Тип
нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 20
16
M.SDT.00093
Id50Type
Идентификатор. До 50 символов. Тип
нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 50
17
M.SDT.00096
Number2‌Type
Число. Целое двузначное. Тип
число в десятичной системе счисления.
Макс. кол-во цифр: 2.
Макс. кол-во дроб. цифр: 0
18
M.SDT.00097
Quantity4Type
Количество. Четырехзначное. Тип
целое неотрицательное число в десятичной системе счисления.
Макс. кол-во цифр: 4
19
M.SDT.00098
IdentityDocKindCodeType
Вид документа, удостоверяющего личность_ Код. Тип
нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 20
20
M.SDT.00105
Ordinal3Type
Порядковый номер. Трехзначный. Тип
целое неотрицательное число в десятичной системе счисления.
Макс. кол-во цифр: 3
21
M.SDT.00106
Quantity6Type
Количество. Шестизначное. Тип
целое неотрицательное число в десятичной системе счисления.
Макс. кол-во цифр: 6
22
M.SDT.00108
Id40‌Type
Идентификатор. До 40 символов. Тип
нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 40
23
M.SDT.00112
UnifiedCountryCodeType
Код страны со ссылкой на справочник (классификатор)_ Код. Двухбуквенный. Тип
значение двухбуквенного кода страны в соответствии со справочником (классификатором), идентификатор которого определен в атрибуте "Идентификатор справочника (классификатора)".
Шаблон: [A-Z]{2}
24
M.SDT.00122
UnifiedPhysicalMeasureType
Физическая величина_ Измерение: вариант 2. Тип
число в десятичной системе счисления.
Макс. кол-во цифр: 24.
Макс. кол-во дроб. цифр: 6
25
M.SDT.00125
UnifiedCurrencyN3CodeType
Валюта_ Код. Цифровой: вариант 2. Тип
значение цифрового кода валюты в соответствии со справочником (классификатором), идентификатор которого определен в атрибуте "Идентификатор справочника (классификатора)".

Шаблон: [A-Z0-9][A-Z0-9 -]{1,8}[A-Z0-9]
2
M.SDT.00015
CommunicationChannelIdType
Байланыс арнасы_ Сәйкестендіргіш. Типі
бірыңғайланған символдар жолы.
Ең қысқа ұзындық: 1.
Ең ұзын ұзындық: 1000
3
M.SDT.00025
TaxpayerIdType
Салық төлеуші_ Сәйкестендіргіш. Типі
салық төлеуші тіркелген елде қабылданған қағидаларға сәйкес сәйкестендіргіштің мәні.
Ең қысқа ұзындық: 1.
Ең ұзын ұзындық: 20
4
M.SDT.00026
BankIdType
Банк_ Сәйкестендіргіш. Типі
банк тіркелген елде қабылданған қағидаларға сәйкес сәйкестендіргіштің мәні. Шаблон: [0-9]{9}|[A-Z]{6}[A-Z0-9]{2}|[A-Z]{6}[A-Z0-9]{5}
5
M.SDT.00030
Tax Registration Reason Code Type
Салық есебіне қою себебі_ Код. Типі
бірыңғайланған символдар жолы.
Шаблон: \d{9}
6
M.SDT.00031
TerritoryCodeType
Аумақ_ Код. Типі
бірыңғайланған символдар жолы.
Ең қысқа ұзындық: 1.
Ең ұзын ұзындық: 17
7
M.SDT.00055
Name120 Type
Аты. 120 символға дейін. Типі
бірыңғайланған символдар жолы.
Ең қысқа ұзындық: 1.
Ең ұзын ұзындық: 120
8
M.SDT.00056
Name300Type
Аты. 300 символға дейін. Типі
бірыңғайланған символдар жолы.
Ең қысқа ұзындық: 1.
Ең ұзын ұзындық: 300
9
M.SDT.00065
CommodityCodeType
ЕАЭО СЭҚ ТН_ Код. Типі
ЕАЭО СЭҚ ТН кодының 2, 4, 6, 8, 9 немесе10 белгі деңгейіндегі мәні.
Шаблон: \d{2}|\d{4}|\d{6}|\d{8,10}
10
M.SDT.00068
Name250Type
Аты. 250 символға дейін. Типі
бірыңғайланған символдар жолы.
Ең қысқа ұзындық: 1.
Ең ұзын ұзындық: 250
11
M.SDT.00072
Text250Type
Мәтін. 250 символға дейін. Типі
символдар жолы.
Ең қысқа ұзындық: 1.
Ең ұзын ұзындық: 250
12
M.SDT.00074
Measurement Unit Code Type
Өлшем бірлігі_ Код. Типі
әріптік-цифрлық код.
Шаблон: [0-9A-Z]{2,3}
13
M.SDT.00088
Text4000Type
Мәтін. 4000 символға дейін. Типі
символдар жолы.
Ең қысқа ұзындық: 1.
Ең ұзын ұзындық: 4000
14
M.SDT.00091
ReferenceDataIdType
Анықтамалық (сыныптауыш)_ Сәйкестендіргіш. Типі
бірыңғайланған символдар жолы.
Ең қысқа ұзындық: 1.
Ең ұзын ұзындық: 20
15
M.SDT.00092
Id20Type
Сәйкестендіргіш. 50 символға дейін. Типі
бірыңғайланған символдар жолы.
Ең қысқа ұзындық: 1.
Ең ұзын ұзындық: 20
16
M.SDT.00093
Id50Type
Сәйкестендіргіш. 50 символға дейін. Типі
бірыңғайланған символдар жолы.
Ең қысқа ұзындық: 1.
Ең ұзын ұзындық: 50
17
M.SDT.00096
Number2 Type
Сан. Бүтін екі таңбалы. Типі
есептеудің ондық жүйесіндегі сан.
Цифрлардың ең көп саны: 2.
Бөлшек цифрлардың ең көп саны: 0
18
M.SDT.00097
Quantity4Type
Саны. Төрт таңбалы. Типі
есептеудің ондық жүйесіндегі бүтін оң сан.
Цифрлардың ең көп саны: 4
19
M.SDT.00098
IdentityDocKindCodeType
Жеке басты куәландыратын құжат_ Код. Типі
бірыңғайланған символдар жолы.
Ең қысқа ұзындық: 1.
Ең ұзын ұзындық: 20
20
M.SDT.00105
Ordinal3Type
Реттік нөмір. Үш таңбалы. Типі
есептеудің ондық жүйесіндегі оң бүтін сан:
Цифрлардың ең көп саны: 3
21
M.SDT.00106
Quantity6Type
Саны. Алты таңбалы. Типі
есептеудің ондық жүйесіндегі оң бүтін сан:
Цифрлардың ең көп саны: 6
22
M.SDT.00108
Id40 Type
Сәйкестендіргіш. 40 символға дейін. Типі
бірыңғайланған символдар жолы.
Ең қысқа ұзындық: 1.
Ең ұзын ұзындық: 40
23
M.SDT.00112
UnifiedCountryCodeType
Анықтамалыққа (сыныптауышқа) сілтемесімен елдің коды_ Код. Екі әріптік. Типі
сәйкестендіргіші "Анықтамалықтың (сыныптауыштың) сәйкестендіргіші" атрибутында айқындалған анықтамалыққа (сыныптауышқа) сәйкес елдің екі әріптік кодының мәні.
Шаблон: [A-Z]{2}
24
M.SDT.00122
UnifiedPhysicalMeasureType
Физикалық шама_ Өлшем: 2-нұсқа. Типі
есептеудің ондық жүйесіндегі сан.
Цифрлардың ең көп саны: 24.
Бөлшек цифрлардың ең көп саны: 6
25
M.SDT.00125
UnifiedCurrencyN3CodeType
Валюта_ Код. Цифрлық: 2-нұсқа. Типі
сәйкестендіргіші "Анықтамалықтың (сыныптауыштың) сәйкестендіргіші" атрибутында айқындалған анықтамалыққа (сыныптауышқа) сәйкес валютаның цифрлық кодының мәні.

Шаблон: [0-9]{3}
26
M.SDT.00134
Name500Type
Имя. До 500 символов. Тип
нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 500
27
M.SDT.00140
UnifiedCode20Type
Код. До 20 символов: вариант 2. Тип
значение кода в соответствии со справочником (классификатором), идентификатор которого определен в атрибуте "Идентификатор справочника (классификатора)".
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 20
28
M.SDT.00144
Currency‌Code‌V3‌Type
Валюта_ Код. Буквенный: вариант 3. Тип
значение буквенного кода валюты в соответствии со справочником (классификатором), идентификатор которого определен в атрибуте "Идентификатор справочника (классификатора)".
Шаблон: [A-Z]{3}
29
M.SDT.00145
CurrencyN3CodeV3Type
Валюта_ Код. Цифровой: вариант 3. Тип
значение цифрового кода валюты в соответствии со справочником (классификатором), идентификатор которого определен в атрибуте "Идентификатор справочника (классификатора)".
Шаблон: [0-9]{3}
30
M.SDT.00157
BusinessEntityIdType
Хозяйствующий субъект_ Идентификатор. Тип
нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 20
31
M.SDT.00158
BusinessEntityIdKindIdType
Метод идентификации хозяйствующих субъектов_ Идентификатор. Тип
значение идентификатора из справочника методов идентификации хозяйствующих субъектов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 20
32
M.SDT.00159
UnqualifiedCountryCodeType
Код страны без ссылки на справочник (классификатор)_ Код. Двухбуквенный. Тип
значение двухбуквенного кода страны в соответствии со справочником (классификатором), идентификатор которого определен в атрибуте "Идентификатор справочника (классификатора)".
Шаблон: [A-Z]{2}
33
M.SDT.00162
AddressKindCodeType
Вид адреса_ Код. Тип
значение кода в соответствии с классификатором видов адресов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 20
34
M.SDT.00163
CommunicationChannelCodeV2Type
Тип коммуникационной среды_ Код: вариант 2. Тип
значение кода в соответствии с классификатором видов связи.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 20
35
M.SDT.00169
Code1‌Type
Код. 1 символ. Тип
нормализованная строка символов.
Длина: 1
36
M.SDT.00170
Code2‌Type
Код. 2 символа. Тип
нормализованная строка символов.
Длина: 2
37
M.SDT.00178
Id25Type
Идентификатор. До 25 символов. Тип
нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 25
38
M.SDT.00179
Code10‌Type
Код. До 10 символов. Тип
нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 10
39
M.SDT.00181
Code6‌Type
Код. 6 символов. Тип
нормализованная строка символов.
Длина: 6
40
M.SDT.00184
CustomsOfficeCodeType
Таможенный орган_ Код. Тип
значение кода в соответствии с классификатором таможенных органов государств – членов Евразийского экономического союза.

Шаблон: [0-9]{3}
26
M.SDT.00134
Name500Type
Аты. 500 символға дейін. Типі
бірыңғайланған символдар жолы.
Ең қысқа ұзындық: 1.
Ең ұзын ұзындық: 500
27
M.SDT.00140
UnifiedCode20Type
Код. 20 символға дейін: 2-нұсқа. Типі
сәйкестендіргіші "Анықтамалықтың (сыныптауыштың) сәйкестендіргіші" атрибутында айқындалған анықтамалыққа (сыныптауышқа) сәйкес кодтың мәні.
Ең қысқа ұзындық: 1.
Ең ұзын ұзындық: 20
28
M.SDT.00144
Currency Code V3 Type
Валюта_ Код. Әріптік: 3-нұсқа. Типі
сәйкестендіргіші "Анықтамалықтың (сыныптауыштың) сәйкестендіргіші" атрибутында айқындалған анықтамалыққа (сыныптауышқа) сәйкес валютаның әріптік кодының мәні.
Шаблон: [A-Z]{3}
29
M.SDT.00145
CurrencyN3CodeV3Type
Валюта_ Код. Цифрлық: 3-нұсқа. Типі
сәйкестендіргіші "Анықтамалықтың (сыныптауыштың) сәйкестендіргіші" атрибутында айқындалған анықтамалыққа (сыныптауышқа) сәйкес валютаның цифрлық кодының мәні.
Шаблон: [0-9]{3}
30
M.SDT.00157
BusinessEntityIdType
Шаруашылық жүргізуші субъект_ Сәйкестендіргіш. Типі
бірыңғайланған символдар жолы.
Ең қысқа ұзындық: 1.
Ең ұзын ұзындық: 20
31
M.SDT.00158
BusinessEntityIdKindIdType
Шаруашылық жүргізуші субъектілерді сәйкестендіру әдісі_ Сәйкестендіргіш. Типі
шаруашылық жүргізуші субъектілерді сәйкестендіру әдістерінің анықтамалығындағы сәйкестендіргіштің мәні.
Ең қысқа ұзындық: 1.
Ең ұзын ұзындық: 20
32
M.SDT.00159
UnqualifiedCountryCodeType
Анықтамалыққа (сыныптауышқа) сілтемесіз елдің коды_ Код. Екі әріптік. Типі
сәйкестендіргіші "Анықтамалықтың (сыныптауыштың) сәйкестендіргіші" атрибутында айқындалған анықтамалыққа (сыныптауышқа) сәйкес елдің екі әріптік кодының мәні.
Шаблон: [A-Z]{2}
33
M.SDT.00162
AddressKindCodeType
Мекенжай түрі_ Код. Типі
мекенжайлар түрлерінің сыныптауышына сәйкес кодтың мәні.
Ең қысқа ұзындық: 1.
Ең ұзын ұзындық: 20
34
M.SDT.00163
CommunicationChannelCodeV2Type
Коммуникациялық ортаның типі_ Код: 2-нұсқа. Типі
байланыс түрлерінің сыныптауышына сәйкес кодтың мәні.
Ең қысқа ұзындық: 1.
Ең ұзын ұзындық: 20
35
M.SDT.00169
Code1 Type
Код. 1 символ. Типі
бірыңғайланған символдар жолы.
Ұзындығы: 1
36
M.SDT.00170
Code2 Type
Код. 2 символ. Типі
бірыңғайланған символдар жолы.
Ұзындығы: 2
37
M.SDT.00178
Id25Type
Сәйкестендіргіш. 25 символға дейін. Типі
бірыңғайланған символдар жолы.
Ең қысқа ұзындық: 1.
Ең ұзын ұзындық: 25
38
M.SDT.00179
Code10 Type
Код. 10 символға дейін. Типі
бірыңғайланған символдар жолы.
Ең қысқа ұзындық: 1.
Ең ұзын ұзындық: 10
39
M.SDT.00181
Code6 Type
Код. 6 символ. Типі
бірыңғайланған символдар жолы.
Ұзындығы: 6
40
M.SDT.00184
CustomsOfficeCodeType
Кеден органы_ Код. Типі
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер кеден органдарының сыныптауышына сәйкес кодтың мәні.

Шаблон: [0-9]{2}|[0-9]{5}|[0-9]{8}
41
M.SDT.00197
ResourceIdType
Ресурс_ Идентификатор. Тип
нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 2048
42
M.SDT.90001
EDocCodeType
Электронный документ (сведения)_ Код. Тип
значение кода в соответствии с реестром структур электронных документов и сведений.
Шаблон: R(\.[A-Z]{2}\.[A-Z]{2}\.[0-9]{2})?\.[0-9]{3}
43
M.SDT.90003
UniversallyUniqueIdType
Универсально уникальный_ Идентификатор. Тип
значение идентификатора в соответствии с ISO/IEC 9834-8.
Шаблон: [0-9a-fA-F]{8}-[0-9a-fA-F]{4}-[0-9a-fA-F]{4}-[0-9a-fA-F]{4}-[0-9a-fA-F]{12}
11. Сведения о прикладных простых типах данных предметной области "Таможенное администрирование", используемых в структуре декларации на товары для экспресс-грузов, пассажирской таможенной декларации для экспресс-грузов, корректировки декларации на товары для экспресс-грузов и корректировки пассажирской таможенной декларации для экспресс-грузов, приведены в таблицах 8 и 9.
Таблица 8
Общие сведения о прикладных простых типах данных предметной области "Таможенное администрирование", используемых в структуре декларации на товары для экспресс-грузов , пассажирской таможенной декларации для экспресс-грузов, корректировки декларации на товары для экспресс-грузов и корректировки пассажирской таможенной декларации для экспресс-грузов
1
Идентификатор пространства имен
urn:EEC:M:CA:SimpleDataObjects:vX.X.X
2
Префикс пространства имен
casdo
Символы "X.X.X" в пространстве имен соответствуют номеру версии предметной области "Таможенное администрирование" модели данных, использованной при разработке декларации на товары для экспресс-грузов, пассажирской таможенной декларации для экспресс-грузов, корректировки декларации на товары для экспресс-грузов и корректировки пассажирской таможенной декларации для экспресс-грузов.
В таблице 9 формируются следующие поля (графы):
"идентификатор" – идентификатор типа данных в модели данных;
"конструкция UML" – идентификатор конструкции UML в модели данных, соответствующей типу данных;
"имя" – имя типа данных в модели данных;
"область значений" – множество допустимых значений, соответствующих типу данных.
Таблица 9
Прикладные простые типы данных предметной области "Таможенное администрирование", используемые в структуре декларации на товары для экспресс-грузов , пассажирской таможенной декларации для экспресс-грузов, корректировки декларации на товары для экспресс-грузов и корректировки пассажирской таможенной декларации для экспресс-грузов
Сноска. Таблица 9 с изменениями, внесенными решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 16.04.2020 № 47 (вступает в силу с 01.04.2021).
№ п/п
Идентификатор
Конструкция UML
Имя
Область значений
1
M.CA.SDT.00001
Payment‌Amount‌With‌Currency‌Type
Платеж c указанием валюты_ Денежная сумма. Тип
число в десятичной системе счисления.
Макс. кол-во цифр: 20.
Макс. кол-во дроб. цифр: 2
2
M.CA.SDT.00043
Customs‌Procedure‌Code‌Type
Вид таможенной процедуры_ Код. Тип
значение кода вида таможенной процедуры в соответствии со справочником (классификатором), идентификатор которого определен в атрибуте "Идентификатор справочника (классификатора)".
Длина: 2
3
M.CA.SDT.00050
CustomsTaxPaymentFeatureCodeType
Особенность уплаты таможенных и иных платежей_ Код. Тип
значение кода особенности уплаты таможенных и иных платежей в соответствии со справочником (классификатором), идентификатор которого определен в атрибуте "Идентификатор справочника (классификатора)".
Длина: 2
4
M.CA.SDT.00053
CustomsTaxModeCodeType
Вид налогов, сборов или иного платежа_ Код. Тип
значение кода вида налогов, сборов и иных платежей, взимание которых возложено на таможенные органы, в соответствии со справочником (классификатором), идентификатор которого определен в атрибуте "Идентификатор справочника (классификатора)".
Длина: 4
5
M.CA.SDT.00061
CustomsTaxPaymentMethodCodeType
Способ уплаты таможенных или иных платежей_ Код. Тип
значение кода способа уплаты таможенных и иных платежей, взимание которых возложено на таможенные органы, в соответствии со справочником (классификатором), идентификатор которого определен в атрибуте "Идентификатор справочника (классификатора)".
Длина: 2
6
M.CA.SDT.00071
ExchangeRateType
Курс валюты_ Коэффициент. Тип
число в десятичной системе счисления.
Мин. значение: 0.
Макс. кол-во цифр: 20.
Макс. кол-во дроб. цифр: 4
7
M.CA.SDT.00094
TIRSeriesIdType
Серия книжки МДП_ Идентификатор. Тип
нормализованная строка символов.
Шаблон: ([A-Z]{2})
8
M.CA.SDT.00095
TIRIdType
Книжка МДП_ Идентификатор. Тип
нормализованная строка символов.
Шаблон: \d{8}
9
M.CA.SDT.00118
CustomsDocumentIdType
Номер таможенного документа по журналу регистрации_ Идентификатор. Тип
нормализованная строка символов.
Мин. длина: 5.
Макс. длина: 7
10
M.CA.SDT.00121
RateValueType
Ставка таможенного платежа_ Коэффициент. Тип
число в десятичной системе счисления.
Макс. кол-во цифр: 12.
Макс. кол-во дроб. цифр: 6
11
M.CA.SDT.00125
ReregistrationCodeType
Признак перерегистрации документа_ Код. Тип
нормализованная строка символов.

Шаблон: [0-9]{2}|[0-9]{5}|[0-9]{8}
41
M.SDT.00197
ResourceIdType
Ресурс_ Сәйкестендіргіш. Типі
бірыңғайланған символдар жолы.
Ең қысқа ұзындық: 1.
Ең ұзын ұзындық: 2048
42
M.SDT.90001
EDocCodeType
Электрондық құжат (мәліметтер)_ Код. Типі
электрондық құжаттар мен мәліметтер құрылымдарының тізіліміне сәйкес кодтың мәні.
Шаблон: R(\.[A-Z]{2}\.[A-Z]{2}\.[0-9]{2})?\.[0-9]{3}
43
M.SDT.90003
UniversallyUniqueIdType
Әмбебап бірегей_ Сәйкестендіргіш. Типі
ISO/IEC 9834-8 сәйкес сәйкестендіргіштің мәні.
Шаблон: [0-9a-fA-F]{8}-[0-9a-fA-F]{4}-[0-9a-fA-F]{4}-[0-9a-fA-F]{4}-[0-9a-fA-F]{12}
11. Экспресс-жүктерге арналған тауарлар декларациясының және экспресс-жүктерге арналған кедендік жолаушылар декларациясының құрылымында пайдаланылатын "Кедендік әкімшілендіру" пәндік саласы деректерінің қолданбалы қарапайым типтері туралы мәліметтер 8 және 9-кестелерде келтірілген.
8-кесте
Экспресс-жүктерге арналған тауарлар декларациясының және экспресс-жүктерге арналған кедендік жолаушылар декларациясының құрылымында пайдаланылатын "Кедендік әкімшілендіру" пәндік саласы деректерінің қолданбалы қарапайым типтері туралы жалпы мәліметтер
1
Атаулар кеңістігінің сәйкестендіргіші
urn:EEC:M:CA:SimpleDataObjects:vX.X.X
2
Атаулар кеңістігінің префиксі
casdo
Атаулар кеңістігіндегі "X.X.X" символдары экспресс-жүктерге арналған тауарлар декларациясының және экспресс-жүктерге арналған кедендік жолаушылар декларациясының құрылымын әзірлеу кезінде пайдаланылған деректер моделінің "Кедендік әкімшілендіру" пәндік саласы нұсқасының нөміріне сәйкес келеді.
9-кестеде мынадай жолақтар (бағандар) қалыптастырылады:
"сәйкестендіргіш" – деректер моделіндегі деректер типінің сәйкестендіргіші;
"UML конструкциясы" – деректер типіне сәйкес келетін деректер моделіндегі UML конструкциясының сәйкестендіргіші;
"атауы" – деректер моделіндегі деректер типінің атауы;
"мәндер саласы" – деректер типіне сәйкес келетін жол берілетін мәндердің көптігі.
9-кесте
Экспресс-жүктерге арналған тауарлар декларациясының және экспресс-жүктерге арналған кедендік жолаушылар декларациясының құрылымында пайдаланылатын "Кедендік әкімшілендіру" пәндік саласы деректерінің қолданбалы қарапайым типтері
Р/с
Сәйкестендіргіш
UML конструкциясы
Атауы
Мәндер саласы
1
M.CA.SDT.00001
Payment Amount With Currency Type
Валютасы көрсетілген төлем_ Ақшалай сома. Типі
есептеудің ондық жүйесіндегі сан.
Цифрлардың ең көп саны: 20.
Бөлшек цифрлардың ең көп саны: 2
2
M.CA.SDT.00043
Customs Procedure Code Type
Кедендік рәсімнің түрі_ Код. Типі
сәйкестендіргіші "Анықтамалықтың (сыныптауыштың) сәйкестендіргіші" атрибутында айқындалған анықтамалыққа (сыныптауышқа) сәйкес кедендік рәсім түрі кодының мәні.
Ұзындығы: 2
3
M.CA.SDT.00050
CustomsTaxPaymentFeatureCodeType
Кедендік және өзге де төлемдерді төлеу ерекшелігі_ Код. Типі
сәйкестендіргіші "Анықтамалықтың (сыныптауыштың) сәйкестендіргіші" атрибутында айқындалған анықтамалыққа (сыныптауышқа) сәйкес кедендік және өзге де төлемдер төлеу ерекшеліктері кодының мәні.
Ұзындығы: 2
4
M.CA.SDT.00053
CustomsTaxModeCodeType
Салықтар, алымдар немесе өзге де төлем түрі_ Код. Типі
сәйкестендіргіші "Анықтамалықтың (сыныптауыштың) сәйкестендіргіші" атрибутында айқындалған анықтамалыққа (сыныптауышқа) сәйкес алынуы кеден органдарына жүктелген салықтар, алымдар және өзге де төлемдер түрі кодының мәні.
Ұзындығы: 4
5
M.CA.SDT.00061
CustomsTaxPaymentMethodCodeType
Кедендік немесе өзге де төлемдер төлеу тәсілі_ Код. Типі
сәйкестендіргіші "Анықтамалықтың (сыныптауыштың) сәйкестендіргіші" атрибутында айқындалған анықтамалыққа (сыныптауышқа) сәйкес алынуы кеден органдарына жүктелген кедендік және өзге де төлемдер төлеу тәсілі кодының мәні.
Ұзындығы: 2
6
M.CA.SDT.00071
ExchangeRateType
Валюта бағамы_ Коэффициент. Типі
есептеудің ондық жүйесіндегі сан.
Ең төменгі мән. 0.
Цифрлардың ең көп саны: 20.
Бөлшек цифрлардың ең көп саны: 4
7
M.CA.SDT.00094
TIRSeriesIdType
ХЖТ кітапшасының сериясы_ Сәйкестендіргіш. Типі
бірыңғайланған символдар жолы.
Шаблон: ([A-Z]{2})
8
M.CA.SDT.00095
TIRIdType
ХЖТ кітапшасы_ Сәйкестендіргіш. Типі
бірыңғайланған символдар жолы.
Шаблон: \d{8}
9
M.CA.SDT.00118
CustomsDocumentIdType
Тіркеу журналы бойынша кеден құжатының нөмірі_ Сәйкестендіргіш. Типі
бірыңғайланған символдар жолы.
Ең қысқа ұзындық: 5.
Ең ұзын ұзындық: 7
10
M.CA.SDT.00121
RateValueType
Кедендік төлем ставкасы_ Коэффициент. Типі
есептеудің ондық жүйесіндегі сан.
Цифрлардың ең көп саны: 12.
Бөлшек цифрлардың ең көп саны: 6
11
M.CA.SDT.00125
ReregistrationCodeType
Құжатты қайта тіркеу белгісі_ Код. Типі
бірыңғайланған символдар жолы.

*.5.1. Вид ставки таможенного платежа
(casdo:‌Duty‌Tax‌Fee‌Rate‌Kind‌Code)
M
1
реквизит "Вид ставки таможенного платежа (casdo:‌Duty‌Tax‌Fee‌Rate‌Kind‌Code)" должен содержать одно из следующих значений:
% – ставка, выраженная в процентах (адвалорная ставка (адвалорная составляющая комбинированной ставки), ставка рефинансирования (ключевая ставка, учетная ставка), процентная ставка);
* – специфическая ставка (специфическая составляющая комбинированной ставки);
S – признак сборов для Республики Казахстан
*.5.2. Ставка таможенного платежа
(casdo:‌Duty‌Tax‌Fee‌Rate‌Value)
стр. "Всего по индивидуаль-ной накладной"
гр. "B. Исчисле-ние платежей"
(кол. 5)
M
*.5.3. Единица измерения
(csdo:‌Unified‌Measurement‌Unit‌Code)
O
1
если реквизит "Вид ставки таможенного платежа (casdo:‌Duty‌Tax‌Fee‌Rate‌Kind‌Code)" содержит значение "%", то реквизит "Единица измерения (csdo:‌Unified‌Measurement‌Unit‌Code)" не должен быть заполнен, иначе реквизит "Единица измерения (csdo:‌Unified‌Measurement‌Unit‌Code)" может содержать значение кода единицы измерения в соответствии с классификатором единиц измерения или классификатором дополнительных характеристик и параметров, используемых при исчислении таможенных пошлин, налогов
а) идентификатор справочника (классификатора)
(атрибут code‌List‌Id)
M
1
атрибут "идентификатор справочника (классификатора) (атрибут code‌List‌Id)" реквизита "Единица измерения (csdo:‌Unified‌Measurement‌Unit‌Code)" должен содержать 1 из значений:
"2016" – классификатор единиц измерения;
"2020" – классификатор дополнительных характеристик и параметров, используемых при исчислении таможенных пошлин, налогов
*.5.4. Цифровой код валюты
(csdo:‌Unified‌Currency‌N3‌Code)
O
1
если реквизит "Вид ставки таможенного платежа (casdo:‌Duty‌Tax‌Fee‌Rate‌Kind‌Code)" содержит значение "%", то реквизит "Цифровой код валюты (csdo:‌Unified‌Currency‌N3‌Code)" не должен быть заполнен, иначе реквизит "Цифровой код валюты (csdo:‌Unified‌Currency‌N3‌Code)" может содержать значение цифрового кода валюты в соответствии с классификатором валют
а) идентификатор справочника (классификатора)
(атрибут code‌List‌Id)
M
1
атрибут "идентификатор справочника (классификатора) (атрибут code‌List‌Id)" реквизита "Цифровой код валюты (csdo:‌Unified‌Currency‌N3‌Code)" должен содержать значение "2022"
*.5.5. Количество дней
(csdo:‌Day‌Quantity)
стр. "Всего по индивидуаль-ной накладной"
гр. "B. Исчисле-ние платежей"
(кол. 5)
O
*.5.6. Количество этапов
(casdo:‌Stage‌Quantity)
B
*.5.7. Количество месяцев
(csdo:‌Month‌Quantity)
B
*.5.8. Весовой коэффициент
(casdo:‌Weight‌Ratio‌Number)
O
*.6. Дата применения ставки
(casdo:‌Duty‌Tax‌Fee‌Rate‌Date)
B
*.7. Код особенности уплаты
(casdo:‌Customs‌Tax‌Payment‌Feature‌Code)
B
а) идентификатор справочника (классификатора)
(атрибут code‌List‌Id)
B
*.8. Сумма
(casdo:‌CAPayment‌NAmount)
стр. "Всего по индивидуаль-ной накладной"
гр. "B. Исчисле-ние платежей"
(кол. 6)
M
а) код валюты
(атрибут currency‌Code)
M
1
атрибут "код валюты (атрибут currency‌Code)" реквизита "Сумма (casdo:‌CAPayment‌NAmount)" должен содержать значение цифрового кода валюты в соответствии с классификатором валют
б) идентификатор справочника (классификатора)
(атрибут currency‌Code‌List‌Id)
M
1
атрибут "идентификатор справочника (классификатора) (атрибут currency‌Code‌List‌Id)" реквизита "Сумма (casdo:‌CAPayment‌NAmount)" должен содержать значение "2022"
*.9. Код товара по ТН ВЭД ЕАЭС
(csdo:‌Commodity‌Code)
B
*.10. Ссылочный идентификатор записи
(casdo:‌Reference‌Line‌Id)
B
*.11. Ссылочный идентификатор записи в предшествующем документе (сведениях)
(casdo:‌Ref‌Reference‌Line‌Id)
B
*.12. Ссылочный номер товара
(casdo:‌Reference‌Consignment‌Item‌Ordinal)
B
14.3.11. Сумма платежа, подлежащая уплате
(cacdo:‌ECPayment‌Amount‌Details)
стр. "Всего по индивидуаль-ной накладной"
гр. "B. Исчисле-ние платежей"
O
1
если реквизит "Код таможенной процедуры (casdo:‌Customs‌Procedure‌Code)" заполнен, то реквизит "Исчисление таможенного платежа (cacdo:‌Customs‌Payment‌Details)" используется для указания сведений о суммах таможенных пошлин, налогов, иначе реквизит "Исчисление таможенного платежа (cacdo:‌Customs‌Payment‌Details)" используется для указания сведений о суммах таможенных пошлин, налогов, взимаемых по единым ставкам, таможенных сборов
*.1. Код вида налогов, сборов или иного платежа
(casdo:‌Customs‌Tax‌Mode‌Code)
стр. "Всего по индивидуаль-ной накладной"
гр. "B. Исчисле-ние платежей"
(кол. 2)
M
1
реквизит "Код вида налогов, сборов или иного платежа (casdo:‌Customs‌Tax‌Mode‌Code)" должен содержать значение кода вида платежа в соответствии с классификатором видов налогов, сборов и иных платежей, взимание которых возложено на таможенные органы
а) идентификатор справочника (классификатора)
(атрибут code‌List‌Id)
M
1
атрибут "идентификатор справочника (классификатора) (атрибут code‌List‌Id)" реквизита "Код вида налогов, сборов или иного платежа (casdo:‌Customs‌Tax‌Mode‌Code)" должен содержать значение "2010"
*.2. Сумма
(casdo:‌CAPayment‌NAmount)
стр. "Всего по индивидуаль-ной накладной"
гр. "B. Исчисле-ние платежей"
(кол. 6)
M
а) код валюты
(атрибут currency‌Code)
M
1
атрибут "код валюты (атрибут currency‌Code)" реквизита "Сумма (casdo:‌CAPayment‌NAmount)" должен содержать значение цифрового кода валюты в соответствии с классификатором валют
б) идентификатор справочника (классификатора)
(атрибут currency‌Code‌List‌Id)
M
1
атрибут "идентификатор справочника (классификатора) (атрибут currency‌Code‌List‌Id)" реквизита "Сумма (casdo:‌CAPayment‌NAmount)" должен содержать значение "2022"
*.3. Предыдущая сумма платежа
(casdo:‌Previous‌CAPayment‌NAmount)
В
а) код валюты
(атрибут currency‌Code)
В
б) идентификатор справочника (классификатора)
(атрибут currency‌Code‌List‌Id)
В
*.4. Изменение суммы платежа
(casdo:‌Difference‌CAPayment‌NAmount)
В
а) код валюты
(атрибут currency‌Code)
В
б) идентификатор справочника (классификатора)
(атрибут currency‌Code‌List‌Id)
В
14.3.12. Код изменений
(cacdo:‌ECChange‌Details)
В
*.1. Код этапа внесения изменений
(casdo:‌Stage‌Change‌Code)
В
*.2. Код основания для внесения изменений
(casdo:‌Reason‌Change‌Code)
В
*.3. Код изменения количества (веса) товаров
(casdo:‌Quantity‌Change‌Code)
В
*.4. Изменение кода товара по ТН ВЭД ЕАЭС
(casdo:‌TNVEDChange‌Code)
В
*.5. Код изменения сведений о таможенной стоимости товаров
(casdo:‌Customs‌Cost‌Change‌Code)
В
*.6. Код изменения сведений об исчисленных (уплаченных) платежах
(casdo:‌Customs‌Payment‌Change‌Code)
В
*.7. Код изменения иных сведений декларации
(casdo:‌Other‌Change‌Code)
В
14.4. Масса брутто
(csdo:‌Unified‌Gross‌Mass‌Measure)
стр. "Всего по декларации на товары для экспресс-грузов
(общий вес брутто, таможенная стоимость)"
М
1
реквизит "Масса брутто (csdo:‌Unified‌Gross‌Mass‌Measure)" должен содержать значение массы брутто товара в килограммах
а) единица измерения
(атрибут measurement‌Unit‌Code)
M
1
атрибут "единица измерения (атрибут measurement‌Unit‌Code)" реквизита "Масса брутто (csdo:‌Unified‌Gross‌Mass‌Measure)" должен содержать значение "166"
б) идентификатор справочника (классификатора)
(атрибут measurement‌Unit‌Code‌List‌Id)
M
1
атрибут "идентификатор справочника (классификатора) (атрибут measurement‌Unit‌Code‌List‌Id)" реквизита "Масса брутто (csdo:‌Unified‌Gross‌Mass‌Measure)" должен содержать значение "2016"
14.5. Стоимость
(casdo:‌CAValue‌Amount)
стр. "Всего по декларации на товары для экспресс-грузов
(общий вес брутто, таможенная стоимость)"
О
1
если реквизит "Код таможенной процедуры (casdo:‌Customs‌Procedure‌Code)" заполнен, то реквизит "Стоимость (casdo:‌CAValue‌Amount)" не должен быть заполнен, иначе реквизит "Стоимость (casdo:‌CAValue‌Amount)" должен быть заполнен
а) код валюты
(атрибут currency‌Code)
M
1
атрибут "код валюты (атрибут currency‌Code)" реквизита "Стоимость (casdo:‌CAValue‌Amount)" должен содержать значение трехбуквенного кода валюты в соответствии с классификатором валют
б) идентификатор справочника (классификатора)
(атрибут currency‌Code‌List‌Id)
M
1
атрибут "идентификатор справочника (классификатора) (атрибут currency‌Code‌List‌Id)" реквизита "Стоимость (casdo:‌CAValue‌Amount)" должен содержать значение "2022"
14.6. Таможенная стоимость
(casdo:‌Customs‌Value‌Amount)
стр. "Всего по декларации на товары для экспресс-грузов
(общий вес брутто, таможенная стоимость)"
O
1
если реквизит "Код таможенной процедуры (casdo:‌Customs‌Procedure‌Code)" заполнен, то реквизит "Таможенная стоимость (casdo:‌Customs‌Value‌Amount)" должен быть заполнен, иначе реквизит "Таможенная стоимость (casdo:‌Customs‌Value‌Amount)" не должен быть заполнен
а) код валюты
(атрибут currency‌Code)
M
1
атрибут "код валюты (атрибут currency‌Code)" реквизита "Таможенная стоимость (casdo:‌Customs‌Value‌Amount)" должен содержать значение трехбуквенного кода валюты в соответствии с классификатором валют
б) идентификатор справочника (классификатора)
(атрибут currency‌Code‌List‌Id)
M
1
атрибут "идентификатор справочника (классификатора) (атрибут currency‌Code‌List‌Id)" реквизита "Таможенная стоимость (casdo:‌Customs‌Value‌Amount)" должен содержать значение "2022"
14.7. Сумма платежа, подлежащая уплате
(cacdo:‌ECPayment‌Amount‌Details)
стр. "Всего по декларации на товары для экспресс-грузов"
гр. "B. Исчисле-ние платежей"
O
14.7.1. Код вида налогов, сборов или иного платежа
(casdo:‌Customs‌Tax‌Mode‌Code)
стр. "Всего по декларации на товары для экспресс-грузов"
гр. "B. Исчисле-ние платежей"
(кол. 2)
M
1
реквизит "Код вида налогов, сборов или иного платежа (casdo:‌Customs‌Tax‌Mode‌Code)" должен содержать значение кода вида платежа в соответствии с классификатором видов налогов, сборов и иных платежей, взимание которых возложено на таможенные органы
а) идентификатор справочника (классификатора)
(атрибут code‌List‌Id)
M
1
атрибут "идентификатор справочника (классификатора) (атрибут code‌List‌Id)" реквизита "Код вида налогов, сборов или иного платежа (casdo:‌Customs‌Tax‌Mode‌Code)" должен содержать значение "2010"
14.7.2. Сумма
(casdo:‌CAPayment‌NAmount)
стр. "Всего по декларации на товары для экспресс-грузов"
гр. "B. Исчисле-ние платежей"
(кол. 6)
M
а) код валюты
(атрибут currency‌Code)
M
1
атрибут "код валюты (атрибут currency‌Code)" реквизита "Сумма (casdo:‌CAPayment‌NAmount)" должен содержать значение цифрового кода валюты в соответствии с классификатором валют
б) идентификатор справочника (классификатора)
(атрибут currency‌Code‌List‌Id)
M
1
атрибут "идентификатор справочника (классификатора) (атрибут currency‌Code‌List‌Id)" реквизита "Сумма (casdo:‌CAPayment‌NAmount)" должен содержать значение "2022"
14.7.3. Предыдущая сумма платежа
(casdo:‌Previous‌CAPayment‌NAmount)
В
а) код валюты
(атрибут currency‌Code)
В
б) идентификатор справочника (классификатора)
(атрибут currency‌Code‌List‌Id)
В
14.7.4. Изменение суммы платежа
(casdo:‌Difference‌CAPayment‌NAmount)
В
а) код валюты
(атрибут currency‌Code)
В
б) идентификатор справочника (классификатора)
(атрибут currency‌Code‌List‌Id)
В
14.8. Сведения об уплате
(cacdo:‌Fact‌Payment‌Details)
гр. "В1. Подроб-ности уплаты (взыскания)"
O
14.8.1. Код вида налогов, сборов или иного платежа
(casdo:‌Customs‌Tax‌Mode‌Code)
гр. "В1. Подроб-ности уплаты (взыскания)"
(эл. 1)
M
1
реквизит "Код вида налогов, сборов или иного платежа (casdo:‌Customs‌Tax‌Mode‌Code)" должен содержать значение кода вида платежа в соответствии с классификатором видов налогов, сборов и иных платежей, взимание которых возложено на таможенные органы
а) идентификатор справочника (классификатора)
(атрибут code‌List‌Id)
M
1
атрибут "идентификатор справочника (классификатора) (атрибут code‌List‌Id)" реквизита "Код вида налогов, сборов или иного платежа (casdo:‌Customs‌Tax‌Mode‌Code)" должен содержать значение "2010"
14.8.2. Сумма
(casdo:‌CAPayment‌NAmount)
гр. "В1. Подроб-ности уплаты (взыскания)"
(эл. 2)
M
а) код валюты
(атрибут currency‌Code)
гр. "В1. Подроб-ности уплаты (взыскания)"
(эл. 3)
M
1
атрибут "код валюты (атрибут currency‌Code)" реквизита "Сумма (casdo:‌CAPayment‌NAmount)" должен содержать значение цифрового кода валюты в соответствии с классификатором валют
б) идентификатор справочника (классификатора)
(атрибут currency‌Code‌List‌Id)
M
1
атрибут "идентификатор справочника (классификатора) (атрибут currency‌Code‌List‌Id)" реквизита "Сумма (casdo:‌CAPayment‌NAmount)" должен содержать значение "2022"
14.8.3. Курс валюты
(casdo:‌Exchange‌Rate)
B
а) код валюты
(атрибут currency‌Code)
B
б) идентификатор справочника (классификатора)
(атрибут currency‌Code‌List‌Id)
B
в) масштаб
(атрибут scale‌Number)
B
14.8.4. Код способа уплаты
(casdo:‌Customs‌Tax‌Payment‌Method‌Code)
гр. "В1. Подроб-ности уплаты (взыскания)"
(эл. 6)
O
2
AM,
BY,
KG,
KZ
реквизит "Код способа уплаты (casdo:‌Customs‌Tax‌Payment‌Method‌Code)" должен содержать значение кода способа уплаты в соответствии с классификатором способов уплаты таможенных и иных платежей, взимание которых возложено на таможенные органы
2
RU
реквизит "Код способа уплаты (casdo:‌Customs‌Tax‌Payment‌Method‌Code)" не должен быть заполнен
а) идентификатор справочника (классификатора)
(атрибут code‌List‌Id)
M
1
атрибут "идентификатор справочника (классификатора) (атрибут code‌List‌Id)" реквизита "Код способа уплаты (casdo:‌Customs‌Tax‌Payment‌Method‌Code)" должен содержать значение "2012"
14.8.5. Документ, подтверждающий уплату
(cacdo:‌Payment‌Doc‌Details)
гр. "В1. Подроб-ности уплаты (взыскания)"

*.5.1. Кедендік төлем ставкасының түрі
(casdo: Duty Tax Fee Rate Kind Code)
M
1
"Кедендік төлем ставкасының түрі (casdo:DutyTaxFeeRateKindCode)" деректемесі мына мәндердің бірін қамтуға тиіс:
% – пайызбен көрсетілген ставка (адвалорлық ставка (құрамдастырылған ставканың адвалорлық құрауышы), қайта қаржыландыру ставкасы (шешуші ставка, есептік ставка), пайыздық ставка);
* – ерекше ставка (құрамдастырылған ставканың арнайы құрауышы);
S – Қазақстан Республикасы үшін алымдар белгісі
*.5.2. Кедендік төлем ставкасы
(casdo: Duty Tax Fee Rate Value)
"Жеке жүкқұжат бойынша барлығы" беті
(саны 5)
M
*.5.3. Өлшем бірлігі
(csdo: Unified Measurement Unit Code)
O
1
егер "Кедендік төлем ставкасының түрі (casdo:DutyTaxFeeRateKindCode)" деректемесі "%" мәнін қамтыса, онда "Өлшем бірлігі (csdo:UnifiedMeasurementUnitCode)" деректемесі толтырылмайды, әйтпесе деректеме кедендік баждар, салықтар есептеу кезінде пайдаланылатын өлшем бірліктерінің сыныптауышына немесе қосымша сипаттамалар мен параметрлердің сыныптауышына сәйкес өлшем бірлігі кодының мәнін қамтуға тиіс
а) анықтамалықтың (сыныптауыштың) сәйкестендіргіші
(codeListId атрибуты)
M
1
"Өлшем бірлігі (csdo:UnifiedMeasurementUnitCode)" деректемесінің "анықтамалықтың (сыныптауыштың) сәйкестендіргіші (codeListId атрибуты)" атрибуты мына мәндердің бірін қамтуға тиіс :
"2016" – өлшем бірліктерінің сыныптауышы;
"2020" – кедендік баждарды салықтарды есептеу кезінде пайдаланылатын қосымша сипаттамалар мен параметрлердің сыныптауышы
*.5.4. Валютаның цифрлық коды
(csdo: Unified Currency N3 Code)
O
1
егер "Кедендік төлем ставкасының түрі (casdo:DutyTaxFeeRateKindCode)" деректемесі "%" мәнін қамтыса, онда "Валютаның цифрлық коды (csdo:UnifiedCurrencyN3Code)" деректемесі толтырылмайды, әйтпесе деректеме валюталар сыныптауышына сәйкес валютаның цифрлық кодының мәнін қамтуы мүмкін
а) анықтамалықтың (сыныптауыштың) сәйкестендіргіші
(codeListId атрибуты)
M
1
"Валютаның цифрлық коды
(csdo: Unified Currency N3 Code)" деректемесінің "анықтамалықтың (сыныптауыштың) сәйкестендіргіші (codeListId атрибуты)" атрибуты "2022" мәнін қамтуға тиіс
*.5.5. Күндер саны
(csdo: Day Quantity)
"Жеке жүкқұжат бойынша барлығы" беті
(саны 5)
O
*.5.6. Кезеңдер саны
(casdo: Stage Quantity)
B
*.5.7. Айлар саны
(csdo: Month Quantity)
B
*.5.8. Салмақтық коэффициент
(casdo: Weight Ratio Number)
O
*.6. Ставканы қолдану күні
(casdo: Duty Tax Fee Rate Date)
B
*.7. Төлем ерекшелігінің коды
(casdo: Customs Tax Payment Feature Code)
B
а) анықтамалықтың (сыныптауыштың) сәйкестендіргіші
(codeListId атрибуты)
B
*.8. Сома
(casdo: CAPayment‌NAmount)
"Жеке жүкқұжат бойынша барлығы" беті
(саны 6)
M
а) валютаның коды
(currencyCode атрибуты)
M
1
"Сома (casdo:CAPaymentNAmount)" деректемесінің "валютаның коды (currencyCode атрибуты)" атрибуты валюталар сыныптауышына сәйкес валютаның цифрлық кодының мәнін қамтуға тиіс
б) анықтамалықтың (сыныптауыштың) сәйкестендіргіші
(currencyCodeListId атрибуты)
M
1
"Сома (casdo:CAPaymentNAmount)" деректемесінің "анықтамалықтың (сыныптауыштың) сәйкестендіргіші" атрибуты "2022" мәнін қамтуға тиіс
*.9. Тауардың ЕАЭО СЭҚ ТН бойынша коды
(csdo: Commodity Code)
B
*.10. Жазбаның сілтемелік сәйкестендіргіші
(casdo: Reference Line Id)
B
*.11. Алдыңғы құжаттағы (мәліметтердегі) жазбаның сілтемелік сәйкестендіргіші
(casdo: Ref Reference Line Id)
B
*.12. Тауардың сілтеме нөмірі
(casdo: Reference Consignment Item Ordinal)
B
12.3.11. Төлеуге жататын төлем сомасы
(cacdo: ECPayment Amount Details)
"Жеке жүкқұжат бойынша барлығы" беті
O
1
егер "Экспресс-жүктерге арналған декларацияның түрі (casdo:ExpressRegistryKindCode)" деректемесі "ЭЖТД" мәнін қамтымаса, онда "Төлеуге жататын төлем сомасы (cacdo:ECPaymentAmountDetails)" деректемесі толтырылуға тиіс, әйтпесе деректеме толтырылмайды
*.1. Салықтар, алымдар немесе өзге де төлем түрінің коды
(casdo: Customs Tax Mode Code)
"Жеке жүкқұжат бойынша барлығы" беті
(саны 2)
M
1
"Салықтар, алымдар немесе өзге де төлем түрінің коды(casdo:CustomsTaxModeCode)" деректемесі алынуы кеден органдарына жүктелген салықтар, алымдар және өзге де төлемдер түрлеріның сыныптауышына сәйкес төлем түрі кодының мәнін қамтуға тиіс
а) анықтамалықтың (сыныптауыштың) сәйкестендіргіші
(codeListId атрибуты)
M
1
"Салықтар, алымдар немесе өзге де төлем түрінің коды (casdo:CustomsTaxModeCode)" деректемесінің "анықтамалықтың (сыныптауыштың) сәйкестендіргіші (codeListId атрибуты)" атрибуты "2010" мәнін қамтуға тиіс
*.2. Сома
(casdo: CAPayment NAmount)
"Жеке жүкқұжат бойынша барлығы" беті
(саны 6)
M
а) валютаның коды
(currencyCode атрибуты)
M
1
"Сома (casdo:CAPaymentNAmount)" деректемесінің "валютаның коды (currencyCode атрибуты)" атрибуты валюталар сыныптауышына сәйкес валютаның цифрлық кодының мәнін қамтуға тиіс
б) анықтамалықтың (сыныптауыштың) сәйкестендіргіші
(currencyCodeListId атрибуты)
M
1
"Сома (casdo:CAPaymentNAmount)" деректемесінің "анықтамалықтың (сыныптауыштың) сәйкестендіргіші (currencyCodeListId атрибуты)" атрибуты "2022" мәнін қамтуға тиіс
12.4. Брутто массасы
(csdo: Unified Gross Mass Measure)
"Экспресс-жүктер үшін тауарлар декларациясы бойынша барлығы
(жалпы брутто салмағы, кедендік құн)" беті
"Экспресс-жүктер үшін кедендік жолаушылар декларациясы бойынша барлығы
(жалпы брутто салмағы, мүше мемлекеттің валютасындағы құны)" беті
M
1
"Брутто массасы (csdo:UnifiedGrossMassMeasure)" деректемесі тауардың килограммен алынған брутто массасының мәнін қамтуға тиіс
а) өлшем бірлігі
(measurementUnitCode атрибуты)
M
1
"Брутто массасы (csdo:UnifiedGrossMassMeasure)" деректемесінің "өлшем бірлігі (measurementUnitCode атрибуты)" атрибуты "166" мәнін қамтуға тиіс
б) анықтамалықтың (сыныптауыштың) сәйкестендіргіші
(measurementUnitCodeListId атрибуты)
M
1
"Брутто массасы
(csdo: Unified Gross Mass Measure)" деректемесінің "анықтамалықтың (сыныптауыштың) сәйкестендіргіші (measurementUnitCodeListId атрибуты)" атрибуты "2016" мәнін қамтуға тиіс
12.5. Құны
(casdo: CAValue Amount)
"Экспресс-жүктер үшін кедендік жолаушылар декларациясы бойынша барлығы
(жалпы брутто салмағы, мүше мемлекеттің валютасындағы құны)" беті
O
1
егер "Экспресс-жүктерге арналған декларацияның түрі (casdo:ExpressRegistryKindCode)" деректемесі "ЭЖКЖД" мәнін қамтыса, онда "Құны (casdo:CAValueAmount)" деректемесі толтырылуға тиіс, әйтпесе деректеме толтырылмайды
а) валютаның коды
(currencyCode атрибуты)
M
1
"Құны (casdo:CAValueAmount)" деректемесінің "валютаның коды (currencyCode атрибуты)" атрибуты валюталар сыныптауышына сәйкес валюта кодының үш әріптік мәнін қамтуға тиіс
б) анықтамалықтың (сыныптауыштың) сәйкестендіргіші
(currencyCodeListId атрибуты)
M
1
"анықтамалықтың (сыныптауыштың) сәйкестендіргіші (currencyCodeListId атрибуты)" атрибуты "2022" мәнін қамтуға тиіс
12.6. Кедендік құн
(casdo: Customs Value Amount)
"Экспресс-жүктер үшін тауарлар декларациясы бойынша барлығы
(жалпы брутто салмағы, кедендік құн)" беті
O
1
егер "Экспресс-жүктерге арналған декларацияның түрі (casdo:ExpressRegistryKindCode)" деректемесі "ЭЖТД" мәнін қамтымаса, онда "Кедендік құн (casdo:CustomsValueAmount)" деректемесі толтырылуға тиіс, әйтпесе деректеме толтырылмайды
а) валютаның коды
(currencyCode атрибуты)
M
1
"Кедендік құн (casdo:CustomsValueAmount)" деректемесінің "валютаның коды (currencyCode атрибуты)" атрибуты валюталар сыныптауышына сәйкес валюта кодының үш әріптік мәнін қамтуға тиіс
б) анықтамалықтың (сыныптауыштың) сәйкестендіргіші
(currencyCodeListId атрибуты)
M
1
"анықтамалықтың (сыныптауыштың) сәйкестендіргіші (currencyCodeListId атрибуты)" атрибуты "2022" мәнін қамтуға тиіс
12.7. Төлеуге жататын төлем сомасы
(cacdo: ECPayment Amount Details)
"Экспресс-жүктер үшін тауарлар декларациясы бойынша барлығы" беті
O
1
егер "Экспресс-жүктерге арналған декларацияның түрі (casdo:ExpressRegistryKindCode)" деректемесі "ЭЖТД" мәнін қамтымаса, онда "Төлеуге жататын төлем сомасы (cacdo:ECPaymentAmountDetails)" деректемесі толтырылуға тиіс, әйтпесе деректеме толтырылмайды
12.7.1. Салықтар, алымдар немесе өзге де төлем түрінің коды
(casdo: Customs Tax Mode Code)
"Экспресс-жүктер үшін тауарлар декларациясы бойынша барлығы" беті
(саны 2)
M
1
"Салықтар, алымдар немесе өзге де төлем түрінің коды (casdo:CustomsTaxModeCode)" деректемесі алынуы кеден органдарына жүктелген салықтар, алымдар және өзге де төлемдер түрлерінің сыныптауышына сәйкес төлем түрі кодының мәнін қамтуға тиіс
а) анықтамалықтың (сыныптауыштың) сәйкестендіргіші
(codeListId атрибуты)
M
1
"Салықтар, алымдар немесе өзге де төлем түрінің коды (casdo:CustomsTaxModeCode)" деректемесінің "анықтамалықтың (сыныптауыштың) сәйкестендіргіші (codeListId атрибуты)" атрибуты "2010" мәнін қамтуға тиіс
12.7.2. Сома
(casdo: CAPayment NAmount)
"Экспресс-жүктер үшін тауарлар декларациясы бойынша барлығы" беті
(саны 6)
M
а) валютаның коды
(currencyCode атрибуты)
M
1
"Сома (casdo:CAPaymentNAmount)" деректемесінің "валютаның коды (currencyCode атрибуты)" атрибуты валюталар сыныптауышына сәйкес валютаның цифрлық кодының мәнін қамтуға тиіс
б) анықтамалықтың (сыныптауыштың) сәйкестендіргіші
(currencyCodeListId атрибуты)
M
1
"Сома (casdo:CAPaymentNAmount)" деректемесінің "анықтамалықтың (сыныптауыштың) сәйкестендіргіші (currencyCodeListId атрибуты)" атрибуты "2022" мәнін қамтуға тиіс
12.8. Төлеу туралы мәліметтер
(cacdo: Fact Payment Details)
"В1. Төлеу (өндіріп алу) егжей-тегжейі" бағ.
O
1
егер "Экспресс-жүктерге арналған декларацияның түрі (casdo:ExpressRegistryKindCode)" деректемесі "ЭЖТД" мәнін қамтымаса, онда "Төлеу туралы мәліметтер (cacdo:FactPaymentDetails)" деректемесі толтырылуға тиіс, әйтпесе деректеме толтырылмайды
12.8.1. Салықтар, алымдар немесе өзге де төлем түрінің коды
(casdo: Customs Tax Mode Code)
"В1. Төлеу (өндіріп алу) егжей-тегжейі" бағ.
(1-эл.)
M
1
"Салықтар, алымдар немесе өзге де төлем түрінің коды (casdo:CustomsTaxModeCode)" деректемесі алынуы кеден органдарына жүктелген салықтар, алымдар және өзге де төлемдер түрлерінің сыныптауышына сәйкес төлем түрі кодының мәнін қамтуға тиіс
а) анықтамалықтың (сыныптауыштың) сәйкестендіргіші
(codeListId атрибуты)
M
1
"Салықтар, алымдар немесе өзге де төлем түрінің коды (casdo:CustomsTaxModeCode)" деректемесінің "анықтамалықтың (сыныптауыштың) сәйкестендіргіші (codeListId атрибуты)" атрибуты "2010" мәнін қамтуға тиіс
12.8.2. Сома
(casdo: CAPayment NAmount)
"В1. Төлеу (өндіріп алу) егжей-тегжейі" бағ.
(2-эл.)
M
а) валютаның коды
(currencyCode атрибуты)
"В1. Төлеу (өндіріп алу) егжей-тегжейі" бағ.
(3-эл.)
M
1
"Сома (casdo:CAPaymentNAmount)" деректемесінің "валютаның коды (currencyCode атрибуты)" атрибуты валюталар сыныптауышына сәйкес валютаның цифрлық кодының мәнін қамтуға тиіс
б) анықтамалықтың (сыныптауыштың) сәйкестендіргіші
(currencyCodeListId атрибуты)
M
1
"Сома (casdo:CAPaymentNAmount)" деректемесінің "анықтамалықтың (сыныптауыштың) сәйкестендіргіші (currencyCodeListId атрибуты)" атрибуты "2022" мәнін қамтуға тиіс
12.8.3. Валюта бағамы
(casdo: Exchange Rate)
B
а) валютаның коды
(currencyCode атрибуты)
B
б) валюталар сыныптауышының сәйкестендіргіші
(currencyCodeListId атрибуты)
B
в) масштаб
(атрибут scale Number)
B
12.8.4. Төлеу тәсілінің коды
(casdo: Customs Tax Payment Method Code)
"В1. Төлеу (өндіріп алу) егжей-тегжейі" бағ.
(6-эл.)
M
1
"Төлеу тәсілінің коды (casdo:CustomsTaxPaymentMethodCode)" деректемесі алынуы кеден органдарына жүктелген кедендік және өзге де төлемдер төлеу тәсілдерінің сыныптауышына сәйкес төлеу тәсілі кодының мәнін қамтуға тиіс
а) анықтамалықтың (сыныптауыштың) сәйкестендіргіші
(codeListId атрибуты)
M
1
"Төлеу тәсілінің коды (casdo:CustomsTaxPaymentMethodCode)" деректемесінің "анықтамалықтың (сыныптауыштың) сәйкестендіргіші (codeListId атрибуты)" атрибуты "2012" мәнін қамтуға тиіс
12.8.5. Төлеуді растайтын құжат
(cacdo: Payment Doc Details)
"В1. Төлеу (өндіріп алу) егжей-тегжейі" бағ.