О внесении изменений в перечень стандартов, содержащих правила и методы исследований (испытаний) и измерений, в том числе правила отбора образцов, необходимые для применения и исполнения требований технического регламента Евразийского экономического союза "О безопасности упакованной питьевой воды, включая природную минеральную воду" (ТР ЕАЭС 044/2017) и осуществления оценки соответствия объектов технического регулирования
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 8 октября 2019 года № 169
В соответствии с пунктом 4 Протокола о техническом регулировании в рамках Евразийского экономического союза (приложение № 9 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года) и пунктом 5 приложения № 2 к Регламенту работы Евразийской экономической комиссии, утвержденному Решением Высшего Евразийского экономического совета от 23 декабря 2014 г. № 98, Коллегия Евразийской экономической комиссии решила:
1. Внести в перечень стандартов, содержащих правила и методы исследований (испытаний) и измерений, в том числе правила отбора образцов, необходимые для применения и исполнения требований технического регламента Евразийского экономического союза "О безопасности упакованной питьевой воды, включая природную минеральную воду" (ТР ЕАЭС 044/2017) и осуществления оценки соответствия объектов технического регулирования, утвержденный Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 5 декабря 2017 г. № 164, изменения согласно приложению.
2. Настоящее Решение вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования.
Председатель Коллегии
Евразийской экономической комиссии
Т. Саркисян
ПРИЛОЖЕНИЕ
к Решению Коллегии
Евразийской экономической
комиссии
от 8 октября 2019 г. № 169
ИЗМЕНЕНИЯ,
вносимые в перечень стандартов, содержащих правила и методы исследований (испытаний) и измерений, в том числе правила отбора образцов, необходимые для применения и исполнения требований технического регламента Евразийского экономического союза "О безопасности упакованной питьевой воды, включая природную минеральную воду" (ТР ЕАЭС 044/2017) и осуществления оценки соответствия объектов технического регулирования
1. Перед позицией 1 дополнить позициями 1 – 127 следующего содержания:
"
1

Зерттеу (сынау) және өлшем қағидалары мен әдістерін, соның ішінде "Табиғи минералды суды қоса алғанда, қаптамадағы ауыз судың қауіпсіздігі туралы" Еуразиялық экономикалық одақтың техникалық регламентінің (ЕАЭО ТР 044/2017) талаптарын қолдану мен орындау және техникалық реттеу объектілерінің сәйкестігін бағалауды жүзеге асыру үшін қажетті үлгілерді іріктеу қағидаларын қамтитын стандарттар тізбесіне өзгерістер енгізу туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2019 жылғы 8 қазандағы № 169 шешімі
Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде техникалық реттеу туралы хаттаманың (2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа № 9 қосымша) 4-тармағына және Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңестің 2014 жылғы 23 желтоқсандағы № 98 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық комиссияның Жұмыс регламентіне № 2 қосымшаның 5-тармағына сәйкес Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасы шешті:
1. Қосымшаға сәйкес Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2017 жылғы 5 желтоқсандағы № 164 шешімімен бекітілген зерттеу (сынау) және өлшем қағидалары мен әдістерін, соның ішінде "Табиғи минералды суды қоса алғанда, қаптамадағы ауыз судың қауіпсіздігі туралы" Еуразиялық экономикалық одақтың техникалық регламентінің (ЕАЭО ТР 044/2017) талаптарын қолдану мен орындау және техникалық реттеу объектілерінің сәйкестігін бағалауды жүзеге асыру үшін қажетті үлгілерді іріктеу қағидаларын қамтитын стандарттар тізбесіне өзгерістер енгізілсін.
2. Осы Шешім ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік 30 күн өткен соң күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық комиссия
Алқасының Төрағасы
Т. Саркисян
Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2019 жылғы 8 қазандағы
№ 169 шешімімен
БЕКІТІЛГЕН
Зерттеу (сынау) және өлшем қағидалары мен әдістерін, соның ішінде "Табиғи минералды суды қоса алғанда, қаптамадағы ауыз судың қауіпсіздігі туралы" Еуразиялық экономикалық одақтың техникалық регламентінің (ЕАЭО ТР 044/2017) талаптарын қолдану мен орындау және техникалық реттеу объектілерінің сәйкестігін бағалауды жүзеге асыру үшін қажетті үлгілерді іріктеу қағидаларын қамтитын стандарттар тізбесіне енгізілетін ӨЗГЕРІСТЕР
1-позицияның алдынан мынадай мазмұндағы 1 - 127-позициялармен толықтырылсын:
"
1

пункты 7, 10, 26, 38 и 48 (показатель "общая минерализация")
ГОСТ 18164-72
Вода питьевая. Метод определения содержания сухого остатка
11
раздел 3 ГОСТ 26449.1-85
Установки дистилляционные опреснительные стационарные. Методы химического анализа соленых вод
12
СТБ 880-2016
Воды минеральные природные лечебно-столовые. Общие технические условия (расчетный метод)
13
пункты 7, 10, 26, 38 и 48 (катион "кальций")
ГОСТ 23268.5-78
Воды минеральные питьевые лечебные, лечебно-столовые и природные столовые. Методы определения ионов кальция и магния
14
раздел 11 ГОСТ 26449.1-85
Установки дистилляционные опреснительные стационарные. Методы химического анализа соленых вод
15
ГОСТ 31869-2012
Вода. Методы определения содержания катионов (аммония, бария, калия, кальция, лития, магния, натрия, стронция) с использованием капиллярного электрофореза
16
пункты 7, 10, 26, 38 и 48 (катион "магний")
ГОСТ 23268.5-78
Воды минеральные питьевые лечебные, лечебно-столовые и природные столовые. Методы определения ионов кальция и магния
17
раздел 12 ГОСТ 26449.1-85
Установки дистилляционные опреснительные стационарные. Методы химического анализа соленых вод
18
ГОСТ 31869-2012
Вода. Методы определения содержания катионов (аммония, бария, калия, кальция, лития, магния, натрия, стронция) с использованием капиллярного электрофореза
19
пункты 7, 10, 26, 38 и 48 (катион "натрий")

7, 10, 26, 38 және 48-тармақтар (жалпы минералдау" көрсеткіші)
МЕМСТ 18164-72
Ауыз су. Құрамындағы құрғақ қалдықты анықтау әдісі
11
МЕМСТ 26449.1-85 3-бөлімі
Суды тұщыландыратын дистилляциялық стационарлы қондырғы. Тұзды суларды химиялық талдау әдістері
12
БСТ 880-2016
Табиғи минералды емдік-асханалық суы. Жалпы техникалық шарттар (есептеу әдісі)
13
7, 10, 26, 38 және 48-тармақтар ("кальций" катионы)
МЕМСТ 23268.5-78
Минералды емдік, емдік-асханалық ауыз сулар және табиғи асханалық суы. Кальций және магний иондарын анықтау әдістері
14
МЕМСТ 26449.1-85 11-бөлімі
Суды тұщыландыратын дистилляциялық стационарлы қондырғы. Тұзды суларды химиялық талдау әдістері
15
МЕМСТ 31869-2012
Су. Құрамындағы (аммоний, барий, калий, кальций, литий, магний, натрий, стронций) катиондарды капиллярлық электрофорезды пайдалана отырып анықтау әдістері
16
7, 10, 26, 38 және 48-тармақтар ("магний" катионы)
МЕМСТ 23268.5-78
Минералды емдік, емдік-асханалық ауыз сулар және табиғи асханалық суы. Кальций және магний иондарын анықтау әдістері
17
МЕМСТ 26449.1-85 12-бөлімі
Суды тұщыландыратын дистилляциялық стационарлы қондырғы. Тұзды суларды химиялық талдау әдістері
18
МЕМСТ 31869-2012
Су. Құрамындағы (аммоний, барий, калий, кальций, литий, магний, натрий, стронций) катиондарды капиллярлық электрофорезды пайдалана отырып анықтау әдістері
19
7, 10, 26, 38 және 48-тармақтар (натрий" катионы)

112
пункты 7, 10, 26, 38 и 48 (катион "калий")
ГОСТ 23268.7-78
Воды минеральные питьевые лечебные, лечебно-столовые и природные столовые. Методы определения ионов калия
113
раздел 18 ГОСТ 26449.1-85
Установки дистилляционные опреснительные стационарные. Методы химического анализа соленых вод
114
ГОСТ 31869-2012
Вода. Методы определения содержания катионов (аммония, бария, калия, кальция, лития, магния, натрия, стронция) с использованием капиллярного электрофореза
115
пункты 7, 10, 26, 38 и 48 (анион "гидрокарбонат")
ГОСТ 23268.3-78
Воды минеральные питьевые лечебные, лечебно-столовые и природные столовые. Методы определения гидрокарбонат-ионов

112
7, 10, 26, 38 және 48-тармақтар ("калий" катионы)
МЕМСТ 23268.7-78
Минералды емдік, емдік-асханалық ауыз сулар және табиғи асханалық суы. Калий иондарын анықтау әдістері
113
МЕМСТ 26449.1-85 18-бөлімі
Суды тұщыландыратын дистилляциялық стационарлы қондырғы. Тұзды суларды химиялық талдау әдістері
114
МЕМСТ 31869-2012
Су. Құрамындағы (аммоний, барий, калий, кальций, литий, магний, натрий, стронций) катиондарды капиллярлық электрофорезды пайдалана отырып анықтау әдістері
115
7, 10, 26, 38 және 48-тармақтар ("гидрокарбонат" анионы)
МЕМСТ 23268.3-78
Минералды емдік, емдік-асханалық ауыз сулар және табиғи асханалық суы. Гидрокарбонат-иондарын анықтау әдістері

116
раздел 7 ГОСТ 26449.1-85
Установки дистилляционные опреснительные стационарные. Методы химического анализа соленых вод
117
ГОСТ 31957-2012
Вода. Методы определения щелочности и массовой концентрации карбонатов и гидрокарбонатов
118
пункты 7, 10, 26, 38 и 48 (анион "сульфат")
ГОСТ 4389-72
Вода питьевая. Методы определения содержания сульфатов
119
ГОСТ ISO 10304-1-2016
Качество воды. Определение содержания растворенных анионов методом жидкостной ионообменной хроматографии. Часть 1. Определение содержания бромидов, хлоридов, фторидов, нитратов, нитритов, фосфатов и сульфатов
120

116
МЕМСТ 26449.1-85 7-бөлімі
Суды тұщыландыратын дистилляциялық стационарлы қондырғы. Тұзды суларды химиялық талдау әдістері
117
МЕМСТ 31957-2012
Су. Карбонаттар мен гидрокарбонаттардың сілтілігін және салмақтық концентрациясын анықтау әдістері
118
7, 10, 26, 38 және 48-тармақтар ("сульфат" анионы)
МЕМСТ 4389-72
Ауыз су. Құрамындағы сульфаттарды анықтау әдістері
119
МЕМСТ ISO 10304-1-2016
Судың сапасы. Құрамындағы ерітілген аниондарды сұйықтықты ион алмасу хроматографиясы әдісімен анықтау.
1-бөлік. Құрамындағы бромидтерді, хлоридтерді, фторидтерді, нитраттарды, нитриттерді, фосфаттар мен сульфаттарды анықтау
120

ГОСТ 23268.4-78
Воды минеральные питьевые лечебные, лечебно-столовые и природные столовые. Методы определения сульфат-ионов
121
раздел 13 ГОСТ 26449.1-85
Установки дистилляционные опреснительные стационарные. Методы химического анализа соленых вод
122
ГОСТ 31867-2012
Вода питьевая. Определение содержания анионов методом хроматографии и капиллярного электрофореза
123
пункты 7, 10, 26, 38 и 48 (анион "хлорид")
ГОСТ 4245-72
Вода питьевая. Методы определения содержания хлоридов
124

МЕМСТ 23268.4-78
Минералды емдік, емдік-асханалық ауыз сулар және табиғи асханалық суы. Сульфат-иондарын анықтау әдісі
121
МЕМСТ 26449.1-85 13-бөлімі
Суды тұщыландыратын дистилляциялық стационарлы қондырғы. Тұзды суларды химиялық талдау әдістері
122
МЕМСТ 31867-2012
Ауыз су. Құрамындағы аниондарды хроматография және капиллярлық электрофорез әдісімен анықтау
123
7, 10, 26, 38 және 48 ("хлорид" анионы)
МЕМСТ 4245-72
Ауыз су. Құрамындағы хлоридтерді анықтау әдістері
124

ГОСТ 31867-2012
Вода питьевая. Определение содержания анионов методом хроматографии и капиллярного электрофореза
".
2. Нумерацию позиции 1 заменить нумерацией "128".
3. Дополнить позицией 2871 следующего содержания:
"
2871
ACT ИСО 9308-2-2012
Качество воды. Обнаружение и подсчет Escherichia coli и колиформных бактерий. Часть 2. Метод наиболее вероятного количества
".
4. Позицию 289 изложить в следующей редакции:
"
289
приложение № 2, таблица 2, показатель "энтерококки (фекальные стрептококки)"
ГОСТ ISO 7899-2-2018
Качество воды. Обнаружение и подсчет кишечных энтерококков. Часть 2. Метод мембранной фильтрации
применяется после присоединения Российской Федерации
2891
СТБ ISO 7899-2-2015
Качество воды. Обнаружение и подсчет кишечных энтерококков. Часть 2. Метод мембранной фильтрации
не применяется с даты применения ГОСТ ISO 7899-2-2018
".
5. Позиции 295 – 296 изложить в следующей редакции:
"
295
приложение № 2, таблица 2, показатель "pseudomonas aeruginosa"
ГОСТ ISO 16266-2018
Качество воды. Обнаружение и подсчет Pseudomonas aeruginosa. Метод мембранной фильтрации
применяется после присоединения Российской Федерации
2951
ACT ИСО 16266-2013
Качество воды. Выявление и подсчет Pseudomonas aeruginosa. Метод мембранной фильтрации
не применяется с даты применения ГОСТ ISO 16266-2018
2952
СТБ ISO 16266-2015
Качество воды. Обнаружение и подсчет Pseudomonas aeruginosa. Метод мембранной фильтрации
не применяется с даты применения ГОСТ ISO 16266-2018
296
СТ РК ISO 16266-2012
Качество воды. Обнаружение и подсчет микроорганизмов Pseudomonas aeruginosa. Метод мембранной фильтрации
не применяется с даты применения ГОСТ ISO 16266-2018
".
6. Дополнить позицией 7361 следующего содержания:
"
7361
ACT ИСО 9308-2-2012
Качество воды. Обнаружение и подсчет Escherichia coli и колиформных бактерий. Часть 2. Метод наиболее вероятного количества
".
7. Позицию 741 изложить в следующей редакции:
"
741
приложение № 3, таблица 2, показатель "энтерококки (фекальные стрептококки)"
ГОСТ ISO 7899-2-2018
Качество воды. Обнаружение и подсчет кишечных энтерококков. Часть 2. Метод мембранной фильтрации
применяется после присоединения Российской Федерации
7411
СТБ ISO 7899-2-2015
Качество воды. Обнаружение и подсчет кишечных энтерококков. Часть 2. Метод мембранной фильтрации
не применяется с даты применения ГОСТ ISO 7899-2-2018
".
8. Позиции 744 и 745 изложить в следующей редакции:
"
744
приложение № 3, таблица 2, показатель "pseudomonas aeruginosa"
ГОСТ ISO 16266-2018
Качество воды. Обнаружение и подсчет Pseudomonas aeruginosa. Метод мембранной фильтрации
применяется после присоединения Российской Федерации

МЕМСТ 31867-2012
Ауыз су. Құрамындағы аниондарды хроматография және капиллярлық электрофорез әдісімен анықтау
".
2. 1-позицияның нөмірленуі "128" нөмірленуіне ауыстырылсын.
3. Мынадай мазмұндағы 2871-позициямен толықтырылсын:
"
2871
АCT ИСО 9308-2-2012
Судың сапасы. Escherichia coli және колиформдық бактерияларды табу және есептеу. 2-бөлік. Ең ықтимал мөлшерінің әдісі
".
4. 289-позиция мынадай редакцияда жазылсын:
"
289
№ 2 қосымша, 2-кесте, "энтерококктар (нәжістік стрептококктар)" көрсеткіші
МЕМСТ ISO 7899-2-2018
Судың сапасы. Ішек энтерококктарын табу және есептеу. 2-бөлік. Мембраналық сүзу әдісі
Ресей Федерациясы қосылғаннан кейін қолданылады
2891
БСТ ISO 7899-2-2015
Судың сапасы. Ішек энтерококктарын табу және есептеу. 2-бөлік. Мембраналық сүзу әдісі
МЕМСТ ISO 7899-2-2018 қолданылған күннен бастап қолданылмайды
".
5. 295 – 296-позициялар мынадай редакцияда жазылсын:
"
295
№ 2 қосымша, 2-кесте, "pseudomonas aeruginosa" көрсеткіші
МЕМСТ ISO 16266-2018
Судың сапасы. Pseudomonas aeruginosa табу және есептеу. Мембраналық сүзу әдісі
Ресей Федерациясы қосылғаннан кейін қолданылады
2951
ACT ИСО 16266-2013
Судың сапасы. Pseudomonas aeruginosa табу және есептеу. Мембраналық сүзу әдісі
МЕМСТ ISO 16266-2018 қолданылған күннен бастап қолданылмайды
2952
БСТ ISO 16266-2015
Судың сапасы. Pseudomonas aeruginosa табу және есептеу. Мембраналық сүзу әдісі
МЕМСТ ISO 16266-2018 қолданылған күннен бастап қолданылмайды
296
ҚР СТ ISO 16266-2012
Судың сапасы. Pseudomonas aeruginosa микроорганизмдерін табу және есептеу. Мембраналық сүзу әдісі
МЕМСТ ISO 16266-2018 қолданылған күннен бастап қолданылмайды
".
6. Мынадай мазмұндағы 7361-позициямен толықтырылсын:
"
7361
ACT ИСО 9308-2-2012
Судың сапасы. Escherichia coli және колиформдық бактерияларды табу және есептеу. 2-бөлік. Ең ықтимал мөлшерінің әдісі
".
7. 741-позиция мынадай редакцияда жазылсын:
"
741
№ 3 қосымша, 2-кесте, "энтерококктар (нәжістік стрептококктар)" көрсеткіші
МЕМСТ ISO 7899-2-2018
Судың сапасы. Ішек энтерококктарын табу және есептеу. 2-бөлік. Мембраналық сүзу әдісі
Ресей Федерациясы қосылғаннан кейін қолданылады
7411
БСТ ISO 7899-2-2015
Судың сапасы. Ішек энтерококктарын табу және есептеу. 2-бөлік. Мембраналық сүзу әдісі
МЕМСТ ISO 7899-2-2018 қолданылған күннен бастап қолданылмайды
".
8. 744 және 745-позициялар мынадай редакцияда жазылсын:
"
744
№ 3 қосымша, 2-кесте, "pseudomonas aeruginosa" көрсеткіші
МЕМСТ ISO 16266-2018
Судың сапасы. Pseudomonas aeruginosa табу және есептеу. Мембраналық сүзу әдісі
Ресей Федерациясы қосылғаннан кейін қолданылады