О технологических документах, регламентирующих информационное взаимодействие при реализации средствами интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза общего процесса "Использование баз данных документов, оформляемых уполномоченными органами государств – членов Евразийского экономического союза, при регулировании внешней и взаимной торговли, в том числе представляемых при совершении таможенных операций для целей подтверждения соблюдения запретов и ограничений"
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 14 января 2020 года № 10.
В соответствии с пунктом 30 Протокола об информационно-коммуникационных технологиях и информационном взаимодействии в рамках Евразийского экономического союза (приложение № 3 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года) и руководствуясь Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 6 ноября 2014 г. № 200, Коллегия Евразийской экономической комиссии решила:
1. Утвердить прилагаемые:
Правила информационного взаимодействия при реализации средствами интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза общего процесса "Использование баз данных документов, оформляемых уполномоченными органами государств – членов Евразийского экономического союза, при регулировании внешней и взаимной торговли, в том числе представляемых при совершении таможенных операций для целей подтверждения соблюдения запретов и ограничений";
Регламент информационного взаимодействия между уполномоченными органами государств – членов Евразийского экономического союза и Евразийской экономической комиссией при реализации средствами интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза общего процесса "Использование баз данных документов, оформляемых уполномоченными органами государств – членов Евразийского экономического союза, при регулировании внешней и взаимной торговли, в том числе представляемых при совершении таможенных операций для целей подтверждения соблюдения запретов и ограничений";
Регламент информационного взаимодействия между уполномоченными органами государств – членов Евразийского экономического союза при реализации средствами интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза общего процесса "Использование баз данных документов, оформляемых уполномоченными органами государств – членов Евразийского экономического союза, при регулировании внешней и взаимной торговли, в том числе представляемых при совершении таможенных операций для целей подтверждения соблюдения запретов и ограничений";
Описание форматов и структур электронных документов и сведений, используемых для реализации средствами интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза общего процесса "Использование баз данных документов, оформляемых уполномоченными органами государств – членов Евразийского экономического союза, при регулировании внешней и взаимной торговли, в том числе представляемых при совершении таможенных операций для целей подтверждения соблюдения запретов и ограничений";
Порядок присоединения к общему процессу "Использование баз данных документов, оформляемых уполномоченными органами государств – членов Евразийского экономического союза, при регулировании внешней и взаимной торговли, в том числе представляемых при совершении таможенных операций для целей подтверждения соблюдения запретов и ограничений".

"Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары сыртқы және ішкі сауданы реттеу кезінде ресімдейтін, оның ішінде тыйым салулар мен шектеулердің сақталуын растау мақсаттары үшін кедендік операцияларды жасаған кезде ұсынылатын құжаттардың дерекқорын пайдалану" жалпы процесін Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесінің құралдарымен іске асыру кезіндегі ақпараттық өзара іс-қимылды регламенттейтін технологиялық құжаттар туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2020 жылғы 14 қаңтардағы № 10 шешімі
Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және ақпараттық өзара іс-қимыл туралы хаттаманың (2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа № 3 қосымша) 30-тармағына сәйкес және Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2014 жылғы 6 қарашадағы № 200 шешімін басшылыққа ала отырып, Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасы шешті:
1. Қоса беріліп отырған:
"Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары сыртқы және ішкі сауданы реттеу кезінде ресімдейтін, оның ішінде тыйым салулар мен шектеулердің сақталуын растау мақсаттары үшін кедендік операцияларды жасаған кезде ұсынылатын құжаттардың дерекқорын пайдалану" жалпы процесін Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесінің құралдарымен іске асыру кезіндегі ақпараттық өзара іс-қимыл қағидалары;
"Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары сыртқы және ішкі сауданы реттеу кезінде ресімдейтін, оның ішінде тыйым салулар мен шектеулердің сақталуын растау мақсаттары үшін кедендік операцияларды жасаған кезде ұсынылатын құжаттардың дерекқорын пайдалану" жалпы процесін Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесінің құралдарымен іске асыру кезіндегі Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары мен Еуразиялық экономикалық комиссия арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл регламенті;
"Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары сыртқы және ішкі сауданы реттеу кезінде ресімдейтін, оның ішінде тыйым салулар мен шектеулердің сақталуын растау мақсаттары үшін кедендік операцияларды жасаған кезде ұсынылатын құжаттардың дерекқорын пайдалану" жалпы процесін Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесінің құралдарымен іске асыру кезіндегі Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл регламенті;
"Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары сыртқы және ішкі сауданы реттеу кезінде ресімдейтін, оның ішінде тыйым салулар мен шектеулердің сақталуын растау мақсаттары үшін кедендік операцияларды жасаған кезде ұсынылатын құжаттардың дерекқорын пайдалану" жалпы процесін Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесінің құралдарымен іске асыру үшін пайдаланылатын электрондық құжаттардың және мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасы;
"Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары сыртқы және ішкі сауданы реттеу кезінде ресімдейтін, оның ішінде тыйым салулар мен шектеулердің сақталуын растау мақсаттары үшін кедендік операцияларды жасаған кезде ұсынылатын құжаттардың дерекқорын пайдалану" жалпы процесіне қосылу тәртібі бекітілсін.

2. Установить, что сроки присоединения к общему процессу "Использование баз данных документов, оформляемых уполномоченными органами государств – членов Евразийского экономического союза, при регулировании внешней и взаимной торговли, в том числе представляемых при совершении таможенных операций для целей подтверждения соблюдения запретов и ограничений" в части получения соответствующих сведений определяются отдельными распоряжениями Коллегии Евразийской экономической комиссии.
3. Настоящее Решение вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования.
Председатель Коллегии
Евразийской экономической комиссии
Т. Саркисян
УТВЕРЖДЕНЫ
Решением Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 14 января 2020 г. № 10
Правила
информационного взаимодействия
при реализации средствами интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза общего процесса "Использование баз данных документов, оформляемых уполномоченными органами государств – членов Евразийского экономического союза, при регулировании внешней и взаимной торговли, в том числе представляемых при совершении таможенных операций для целей подтверждения соблюдения запретов и ограничений"
I. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии со следующими актами, входящими в право Евразийского экономического союза (далее – Союз):
Договор о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года;
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 6 ноября 2014 г. № 200 "О технологических документах, регламентирующих информационное взаимодействие при реализации средствами интегрированной информационной системы внешней и взаимной торговли общих процессов";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 27 января 2015 г. № 5 "Об утверждении Правил электронного обмена данными в интегрированной информационной системе внешней и взаимной торговли";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 14 апреля 2015 г. № 29 "О перечне общих процессов в рамках Евразийского экономического союза и внесении изменения в Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 19 августа 2014 г. № 132";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 9 июня 2015 г. № 63 "О Методике анализа, оптимизации, гармонизации и описания общих процессов в рамках Евразийского экономического союза";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 28 сентября 2015 г. № 125 "Об утверждении Положения об обмене электронными документами при трансграничном взаимодействии органов государственной власти государств – членов Евразийского экономического союза между собой и Евразийской экономической комиссией";

2. Тиісті мәліметтер алу бөлігінде "Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары сыртқы және ішкі сауданы реттеу кезінде ресімдейтін, оның ішінде тыйым салулар мен шектеулердің сақталуын растау мақсаттары үшін кедендік операцияларды жасаған кезде ұсынылатын құжаттардың дерекқорын пайдалану" жалпы процесіне қосылу мерзімі Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының жекелеген рәсімдерімен айқындалады деп белгіленсін.
3. Осы Шешім ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік 30 күн өткен соң күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық комиссия
Алқасының Төрағасы
Т. Саркисян
Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2020 жылғы 14 қаңтардағы
№ 10 шешімімен
БЕКІТІЛГЕН
"Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары сыртқы және ішкі сауданы реттеу кезінде ресімдейтін, оның ішінде тыйым салулар мен шектеулердің сақталуын растау мақсаттары үшін кедендік операцияларды жасаған кезде ұсынылатын құжаттардың дерекқорын пайдалану" жалпы процесін Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесінің құралдарымен іске асыру кезіндегі ақпараттық өзара іс-қимыл қағидалары
I. Жалпы ережелер
1. Осы Қағидалар Еуразиялық экономикалық одақ (бұдан әрі – Одақ) құқығына кіретін мынадай актілерге сәйкес әзірленді:
2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарт;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Жалпы процестерді сыртқы және өзара сауданың интеграцияланған ақпараттық жүйесінің құралдарымен іске асыру кезіндегі ақпараттық өзара іс-қимылды регламенттейтін технологиялық құжаттар туралы" 2014 жылғы 6 қарашадағы № 200 шешімі;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Сыртқы және өзара сауданың интеграцияланған ақпараттық жүйесінде деректермен электрондық алмасу қағидаларын бекіту туралы" 2015 жылғы 27 қаңтардағы № 5 шешімі;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі жалпы процестердің тізбесі және Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2014 жылғы 19 тамыздағы № 132 шешіміне өзгеріс енгізу туралы" 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 29 шешімі;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі жалпы процестерді талдау, оңтайландыру, үйлестіру және сипаттау әдістемесі туралы" 2015 жылғы 9 маусымдағы № 63 шешімі;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің мемлекеттік билік органдарының бір-бірімен және Еуразиялық экономикалық комиссиямен трансшекаралық өзара іс-қимылы кезінде электрондық құжаттармен алмасу туралы ережені бекіту туралы" 2015 жылғы 28 қыркүйектегі № 125 шешімі;

Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 19 декабря 2016 г. № 169 "Об утверждении Порядка реализации общих процессов в рамках Евразийского экономического союза";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 21 августа 2018 г. № 136 "Об утверждении Правил реализации общего процесса "Использование баз данных документов, оформляемых уполномоченными органами государств – членов Евразийского экономического союза, при регулировании внешней и взаимной торговли, в том числе представляемых при совершении таможенных операций для целей подтверждения соблюдения запретов и ограничений".
II. Область применения
2. Настоящие Правила разработаны в целях определения порядка и условий информационного взаимодействия между участниками общего процесса "Использование баз данных документов, оформляемых уполномоченными органами государств – членов Евразийского экономического союза, при регулировании внешней и взаимной торговли, в том числе представляемых при совершении таможенных операций для целей подтверждения соблюдения запретов и ограничений" (далее – общий процесс), включая описание процедур, выполняемых в рамках этого общего процесса.
3. Настоящие Правила применяются участниками общего процесса при контроле за порядком выполнения процедур и операций в рамках общего процесса, а также при проектировании, разработке и доработке компонентов информационных систем, обеспечивающих реализацию общего процесса.
III. Основные понятия
4. Для целей настоящих Правил используются понятия, которые означают следующее:
"документ" – документ, оформляемый уполномоченным органом (организацией) государства-члена Союза при регулировании внешней и взаимной торговли, в том числе представляемый при совершении таможенных операций для целей подтверждения соблюдения запретов и ограничений;
"национальный информационный ресурс" – информационный ресурс, содержащий электронные документы, и (или) сведения о документах, и (или) сведения из документов, и размещенный в национальном сегменте интегрированной информационной системы Союза либо в рамках информационной системы уполномоченного органа государства – члена Союза;
"общий информационный ресурс" – информационный ресурс Евразийской экономической комиссии, формируемый на основе информационного взаимодействия государств-членов Союза и Евразийской экономической комиссии, содержащий электронные документы, и (или) сведения о документах, и (или) сведения из документов, и размещенный в интеграционном сегменте интегрированной информационной системы Союза;
"общий перечень источников информации" – информационный ресурс Евразийской экономической комиссии, содержащий информацию о национальных информационных ресурсах и общих информационных ресурсах.

Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі жалпы процестерді іске асыру тәртібін бекіту туралы" 2016 жылғы 19 желтоқсандағы № 169 шешімі;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары сыртқы және ішкі сауданы реттеу кезінде ресімдейтін, соның ішінде тыйым салулар мен шектеулердің сақталуын растау мақсатында кедендік операцияларды жүргізген кезде ұсынатын құжаттардың дерекқорын пайдалану" жалпы процесін іске асыру қағидаларын бекіту туралы" 2018 жылғы 21 тамыздағы № 136 шешімі.
II. Қолданылу саласы
2. Осы Қағидалар "Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары сыртқы және ішкі сауданы реттеу кезінде ресімдейтін, оның ішінде тыйым салулар мен шектеулердің сақталуын растау мақсаттары үшін кедендік операцияларды жасаған кезде ұсынылатын құжаттардың дерекқорын пайдалану" жалпы процесс (бұдан әрі – жалпы процесс) шеңберінде орындалатын рәсімдердің сипаттамасын қоса алғанда, осы жалпы процеске қатысушылар арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл тәртібі мен шарттарын айқындау мақсатында әзірленді.
3. Осы Қағидаларды жалпы процеске қатысушылар жалпы процесс шеңберіндегі рәсімдерді және операцияларды орындау тәртібін бақылау кезінде, сондай-ақ жалпы процестің іске асырылуын қамтамасыз ететін ақпараттық жүйелердің құрамдастарын жобалау, әзірлеу және пысықтау кезінде қолданады.
III. Негізгі ұғымдар
4. Осы Қағидалардың мақсаттары үшін мыналарды білдіретін ұғымдар пайдаланылады:
"құжат" – Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің уәкілетті органдары сыртқы және ішкі сауданы реттеу кезінде ресімдейтін, соның ішінде тыйым салулар мен шектеулердің сақталуын растау мақсатында кедендік операцияларды жүргізген кезде ұсынатын құжат;
"ұлттық ақпараттық ресурс" – электрондық құжаттарды, және (немесе) құжаттар туралы мәліметтерді қамтитын және Одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесінің ұлттық сегментінде орналастырылған не Одаққа мүше мемлекеттің уәкілетті органының ақпараттық жүйесі шеңберіндегі ақпараттық ресурс;
"жалпы ақпараттық ресурс" – Еуразиялық экономикалық комиссияның Одаққа мүше мемлекеттердің және Еуразиялық экономикалық комиссияның ақпараттық өзара іс-қимылы негізінде қалыптастырылатын, электрондық құжаттарды және (немесе) құжаттар туралы мәліметтерді қамтитын және Одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесінің ұлттық сегментінде орналастырылған ақпараттық ресурс;
"ақпарат көздерінің жалпы тізбесі" – Еуразиялық экономикалық комиссияның ұлттық ақпараттық ресурстар және жалпы ақпараттық ресурстар туралы ақпаратты қамтитын ақпараттық ресурсы.

Понятия "группа процедур общего процесса", "информационный объект общего процесса", "исполнитель", "операция общего процесса", "процедура общего процесса" и "участник общего процесса", используемые в настоящих Правилах, применяются в значениях, определенных Методикой анализа, оптимизации, гармонизации и описания общих процессов в рамках Евразийского экономического союза, утвержденной Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 9 июня 2015 г. № 63.
IV. Основные сведения об общем процессе
5. Полное наименование общего процесса: "Использование баз данных документов, оформляемых уполномоченными органами государств – членов Евразийского экономического союза, при регулировании внешней и взаимной торговли, в том числе представляемых при совершении таможенных операций для целей подтверждения соблюдения запретов и ограничений".
6. Кодовое обозначение общего процесса: P.DP.01, версия 1.0.0.
1. Цель и задачи общего процесса
7. Целями реализации общего процесса являются:
а) упрощение и повышение эффективности процедур взаимодействия уполномоченных и заинтересованных органов государств-членов Союза (далее – государство-член) посредством осуществления информационного взаимодействия;
б) получение при регулировании внешней и взаимной торговли заинтересованными органами одних государств-членов из национальных информационных ресурсов и (или) общих информационных ресурсов в сроки, определенные технологическими документами общего процесса, электронных документов, и (или) сведений о документах, и (или) сведений из документов, оформляемых уполномоченными органами других государств-членов, в том числе представляемых при совершении таможенных операций для целей подтверждения соблюдения запретов и ограничений.
8. Для достижения цели общего процесса необходимо решить следующие задачи:
а) формирование и ведение Евразийской экономической комиссией (далее - Комиссия) общего перечня источников информации;
б) представление по запросам заинтересованных органов одних государств-членов электронных документов, и (или) сведений о документах, и (или) сведений из документов, оформляемых уполномоченными органами других государств-членов, при регулировании внешней и взаимной торговли, в том числе представляемых при совершении таможенных операций для целей подтверждения соблюдения запретов и ограничений, и хранящихся в национальных и общих информационных ресурсах;
в) обеспечение на основе модели данных Союза разработки и применения унифицированных структур электронных документов (сведений) для представления электронных документов, и (или) сведений о документах, и (или) сведений из документов, утверждаемых Комиссией и включенных в единый реестр структур электронных документов и сведений;
г) разработка (при необходимости), ведение и применение справочников и классификаторов, входящих в состав единой системы нормативно-справочной информации Союза, и необходимых для классификации и кодирования уполномоченных органов, видов документов и другой информации о документах.

Осы Қағидаларда пайдаланылатын "жалпы процесс рәсімдер тобы", "жалпы процестің ақпараттық объектісі", "орындаушы", "жалпы процесс операциясы", "жалпы процесс рәсімі" және "жалпы процеске қатысушы" ұғымдары Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2015 жылғы 9 маусымдағы № 63 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі жалпы процестерді талдау, оңтайландыру, үйлестіру және сипаттау әдістемесінде айқындалған мәндерінде қолданылады.
IV. Жалпы процесс туралы негізгі мәліметтер
5. Жалпы процестің толық атауы: "Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары сыртқы және ішкі сауданы реттеу кезінде ресімдейтін, оның ішінде тыйым салулар мен шектеулердің сақталуын растау мақсаттары үшін кедендік операцияларды жасаған кезде ұсынылатын құжаттардың дерекқорын пайдалану".
6. Жалпы процестің кодтық белгіленімі: P.DP.01, версия 1.0.0.
1. Жалпы процестің мақсаты мен міндеттері
7. Жалпы процесті іске асырудың мақсаттары мыналар:
а) Одаққа мүше мемлкеттердің (бұдан әрі – мүше мемлекет) уәкілетті және мүдделі органдарының өзара іс-қимылы рәсімдерінің тиімділігін ақпараттық өзара іс-қимылды жүзеге асыру арқылы жеңілдету және арттыру;
б) бір мүше мемлекеттің мүдделі органдарының сыртқы және ішкі сауданы реттеу кезінде ұлттық ақпараттық ресурстардан және (немесе) жалпы ақпараттық ресурстардан екінші мүше мемлекеттің уәкілетті органдары ресімдейтін электрондық құжаттарды және (немесе) құжаттар туралы мәліметтерді және (немесе) құжаттардан мәліметтерді, соның ішінде тыйым салулар мен шектеулердің сақталуын растау мақсатында кедендік операцияларды жүргізген кезде ұсынатын құжаттарды жалпы процестің технологиялық құжаттарында белгіленген мерзімдерде алуы болып табылады.
8. Жалпы процестің мақсатына қол жеткізу үшін мынадай:
а) Еуразиялық экономикалық комиссияның (бұдан әрі – Комиссия) ақпарат көздерінің жалпы тізбесін қалыптастыруы және жүргізуі;
б) бір мүше мемлекеттің мүдделі органдарының сұрау салулары бойынша екінші мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары сыртқы және ішкі сауданы реттеу кезінде ресімдейтін электрондық құжаттарды және (немесе) құжаттар туралы мәліметтерді және (немесе) құжаттардан мәліметтерді, соның ішінде тыйым салулар мен шектеулердің сақталуын растау мақсатында кедендік операцияларды жүргізген кезде ұсынатын және ұлттық және жалпы ақпараттық ресурстарда сақталатын құжаттарды ұсынуы;
в) электрондық құжаттарды және (немесе) құжаттар туралы мәліметтерді және (немесе) құжаттардан мәліметтерді беру үшін Комиссия бекітетін және электрондық құжаттар мен мәліметтер құрылымдарының бірыңғай тізіліміне енгізілген электрондық құжаттардың біріздендірілген құрылымдарын әзірлеуді және қолдануды Одақ деректері моделі негізінде қамтамасыз ету;
г) Одақтың нормативтік-анықтамалық ақпаратының бірыңғай жүйесіне енгізілетін, уәкілетті органдарды сыныптау және кодпен белгілеу үшін қажет болатын анықтамалықтар мен сыныптауыштарды, құжаттардың түрлері мен құжаттар туралы басқа да ақпаратты әзірлеу (қажет болғанда), енгізу және қолдану міндеттерін шешу қажет.

2. Участники общего процесса
9. Перечень участников общего процесса приведен в таблице 1.
Таблица 1
Перечень участников общего процесса
Кодовое обозначение
Наименование
Описание
1
2
3
P.ACT.001
Комиссия
структурное подразделение Комиссии, отвечающее за регламентацию процедур информационного взаимодействия в рамках общего процесса;
обеспечивает предоставление заинтересованным органам и заинтересованным лицам сведений о документах, содержащихся в общих информационных ресурсах;
обеспечивает формирование, ведение и использование общего перечня источников информации
P.DP.01.ACT.001
уполномоченный орган
государственный орган (организация) государства – члена, обеспечивающий в соответствии с законодательством этого государства формирование и (или) ведение национального информационного ресурса
P.DP.01.ACT.002
заинтересованный орган
государственный орган (организация) государства – члена, определенный в соответствии с правом Евразийского экономического союза как орган, которым при осуществлении информационного взаимодействия в рамках общего процесса могут быть получены электронные документы, и (или) сведения о документах, и (или) сведения из документов (далее – сведения о документах)
3. Структура общего процесса
10. Общий процесс представляет собой совокупность процедур, сгруппированных по своему назначению:
а) процедуры представления заинтересованному органу сведений из общего перечня источников информации;
б) процедуры представления заинтересованному органу сведений о документе из национального информационного ресурса;
в) процедуры представления заинтересованному органу сведений о документе из общего информационного ресурса.
11. При выполнении процедур общего процесса осуществляется представление сведений о документах из общих и национальных информационных ресурсов заинтересованному органу.
При представлении сведений заинтересованному органу выполняются следующие процедуры общего процесса, включенные в группу процедур представления заинтересованному органу сведений из общего перечня источников информации:
получение информации о дате и времени обновления общего перечня источников информации;
получение сведений из общего перечня источников информации;
получение информации об изменениях, внесенных в общий перечень источников информации.
При выполнении процедур общего процесса, входящих в группу процедур представления заинтересованному органу сведений о документе из национального информационного ресурса, уполномоченным органом представляются сведения о документе по запросу заинтересованного органа.
При выполнении процедур общего процесса, входящих в группу процедур представления заинтересованному органу сведений о документе из общего информационного ресурса, Комиссией представляются сведения о документе по запросу заинтересованного органа.

2. Жалпы процеске қатысушылар
9. Жалпы процеске қатысушылардың тізімі 1-кестеде келтірілген.
1-кесте
Жалпы процеске қатысушылардың тізбесі
Кодтық белгіленім
Атауы
Сипаттама
1
2
3
P.ACT.001
Комиссия
жалпы процесс шеңберінде ақпараттық өзара іс-қимыл рәсімдерін регламенттеуге жауап беретін Комиссияның құрылымдық бөлімшесі; мүдделі органдар мен мүдделі тұлғаларға жалпы ақпараттық ресурстарда қамтылған құжаттар туралы мәліметтер беруді қамтамасыз етеді; ақпарат көздерінің жалпы тізбесін қалыптастыруды, жүргізуді және пайдалануды қамтамасыз етеді
P.DP.01.ACT.001
уәкілетті орган
мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес ұлттық ақпараттық ресурсты қалыптастыруды және (немесе) жүргізуді қамтамасыз ететін осы мемлекеттің мемлекеттік органы (ұйымы)
P.DP.01.ACT.002
мүдделі орган
жалпы процесс шеңберінде ақпараттық өзара іс-қимылды жүзеге асыру кезінде электрондық құжаттар және (немесе) құжаттар туралы мәліметтер және (немесе) құжаттардан мәліметтер (бұдан әрі – құжаттар туралы мәліметтер) алынуы мүмкін орган ретінде Еуразиялық экономикалық одақ құқығына сәйкес айқындалған мүше мемлекеттің мемлекеттік органы (ұйымы)
3. Жалпы процестің құрылымы
10. Жалпы процесс өзінің мақсаты бойынша топтастырылған рәсімдердің:
а) мүдделі органға ақпарат көздерінің жалпы тізбесінен мәліметтер ұсыну рәсімдері;
б) мүдделі органға ұлттық ақпараттық ресурстан құжат туралы мәліметтерді ұсыну рәсімдері;
в) мүдделі органға жалпы ақпараттық ресурстан құжат туралы мәліметтерді ұсыну рәсімдері жиынтығын білдіреді.
11. Жалпы процесс рәсімдерін орындау кезінде мүдделі органға жалпы және ұлттық ақпараттық ресурстардан құжаттар туралы мәліметтерді ұсыну жүзеге асырылады.
Мүдделі органға мәліметтерді ұсыну кезінде мүдделі органға ақпарат көздерінің жалпы тізбесінен мәліметтерді ұсыну рәсімдері тобына енгізілген жалпы процестің мынадай рәсімдері орындалады:
ақпарат көздерінің жалпы тізбесін жаңарту күні мен уақыты туралы ақпарат алу;
ақпарат көздерінің жалпы тізбесінен мәліметтер алу;
ақпарат көздерінің жалпы тізбесіне енгізілген өзгерістер туралы ақпарат алу.
Мүдделі органға ұлттық ақпараттық ресурстан құжат туралы мәліметтерді ұсыну рәсімдерінің тобына кіретін жалпы процесс рәсімдерін орындау кезінде уәкілетті орган мүдделі органның сұрау салуы бойынша құжат туралы мәліметтерді ұсынады.
Мүдделі органға жалпы ақпараттық ресурстан құжат туралы мәліметтерді ұсыну рәсімдерінің тобына кіретін жалпы процесс рәсімдерін орындау кезінде Комиссия мүдделі органның сұрау салуы бойынша құжат туралы мәліметтерді ұсынады.

12. Приведенное описание структуры общего процесса представлено на рисунке 1.
Рис. 1. Структура общего процесса
13. Порядок выполнения процедур общего процесса, сгруппированных по своему назначению, включая детализированное описание операций, приведен в разделе VIII настоящих Правил.
14. Для каждой группы процедур приводится общая схема, демонстрирующая связи между процедурами общего процесса и порядок их выполнения. Общая схема процедур построена с использованием графической нотации UML (унифицированный язык моделирования – Unified Modeling Language) и снабжена текстовым описанием.
4. Группа процедур "Процедуры представления заинтересованному органу сведений из общего перечня источников информации" (P.DP.01.PGR.001)
15. Процедуры представления заинтересованному органу сведений из общего перечня источников информации выполняются при получении соответствующего запроса от информационных систем заинтересованного органа.
В рамках выполнения процедур представления заинтересованному органу сведений из общего перечня источников обрабатываются следующие виды запросов, поступающих от информационных систем заинтересованного органа:
а) запрос информации о дате и времени обновления общего перечня источников информации;
б) запрос сведений из общего перечня источников информации;
в) запрос информации об изменениях, внесенных в общий перечень источников информации.
Запрос информации о дате и времени обновления общего перечня источников информации выполняется заинтересованным органом в целях оценки необходимости синхронизации хранящихся в информационной системе заинтересованного органа сведений из общего перечня источников информации со сведениями, содержащимися в общем перечне источников информации и хранящимися в Комиссии. При осуществлении запроса выполняется процедура "Получение информации о дате и времени обновления общего перечня источников информации" (P.DP.01.PRC.001).
Запрос сведений из общего перечня источников информации выполняется в целях получения заинтересованным органом хранящихся в Комиссии сведений об общих и национальных информационных ресурсах, включенных в общий перечень источников информации. Сведения, содержащиеся в общем перечне источников, запрашиваются либо в полном объеме (с учетом исторических данных), либо по состоянию на определенную дату. Запрос сведений из общего перечня источников информации в полном объеме используется при первоначальной загрузке сведений об общих и национальных информационных ресурсах в информационную систему заинтересованного органа, например, при присоединении к общему процессу нового участника общего процесса, восстановлении информации после сбоя. При осуществлении запроса выполняется процедура "Получение сведений из общего перечня источников информации" (P.DP.01.PRC.002).

12. Жалпы процесс құрылымының келтірілген сипаттамасы 1-суретте ұсынылған.
1-сурет. Жалпы процес құрылымы
13. Операциялардың мұқият сипаттамасын қоса алғанда, жалпы процесс өзінің мақсаты бойынша топтастырылған рәсімдерін орындау тәртібі осы Қағидалардың VIII бөлімінде келтірілген.
14. Рәсімдердің әрбір тобы үшін жалпы процесс рәсімдері мен оларды орындау тәртібі арасындағы байланысты көрсететін жалпы схема келтіріледі. Рәсімдердің жалпы схемасы UML (біріздендірілген модельдеу тілі – Unified Modeling Language) графикалық нотациясын пайдалана отырып жасалды және мәтіндік сипаттамамен жабдықталды.
4. "Мүдделі органға ақпарат көздерінің жалпы тізбесінен мәліметтерді ұсыну рәсімдері" (P.DP.01.PGR.001) рәсімдерінің тобы
15. Мүдделі органға ақпарат көздерінің жалпы тізбесінен мәліметтерді ұсыну рәсімдері мүдделі органның ақпараттық жүйелерінен тиісті сұрау салу алынған кезде орындалады.
Мүдделі органға көздердің жалпы тізбесінен мәліметтерді ұсыну рәсімдерін орындау шеңберінде мүдделі органның ақпараттық жүйелерінен келіп түсетін сұрау салулардың мынадай түрлері:
а) ақпарат көздерінің жалпы тізбесін жаңарту күні мен уақыты туралы ақпаратқа сұрау салу;
б) ақпарат көздерінің жалпы тізбесінен мәліметтерге сұрау салу;
в) ақпарат көздерінің жалпы тізбесіне енгізілген өзгерістер туралы ақпаратқа сұрау салу өңделеді.
Ақпарат көздерінің жалпы тізбесін жаңарту күні мен уақыты туралы ақпаратқа сұрау салуды мүдделі органның ақпараттық жүйесінде сақталатын ақпарат көздерінің жалпы тізбесінен мәліметтерді ақпарат көздерінің жалпы тізбесінде қамтылған және Комиссияда сақталатын мәліметтермен синхрондау қажеттілігін бағалау мақсатында мүдделі орган орындайды. Сұрау салуды жүзеге асыру кезінде "Ақпарат көздерінің жалпы тізбесін жаңарту күні мен уақыты туралы ақпарат алу" (P.DP.01.PRC.001) рәсімі орындалады.
Ақпарат көздерінің жалпы тізбесінен мәліметтерге сұрау салу мүдделі органның Комиссияда сақталатын ақпарат көздерінің жалпы тізбесіне енгізілген жалпы және ұлттық ақпараттық ресурстар туралы мәліметтерді алуы мақсатында орындалады. Көздердің жалпы тізбесінде қамтылған мәліметтер не толық көлемде (тарихи деректер ескеріле отырып), не белгілі бір күнгі жағдай бойынша сұратылады. Ақпарат көздерінің жалпы тізбесінен толық көлемде мәліметтерге сұрау салу мүдделі органның ақпараттық жүйесіне жалпы және ұлттық ақпараттық ресурстар туралы мәліметтерді бастапқы жүктеу кезінде, мысалы, жалпы процесс жаңа қатысушысының жалпы процеске қосылуы, ақаудан кейін ақпаратты қалпына келтіру кезінде пайдаланылады. Сұрау салуды жүзеге асыру кезінде "Ақпарат көздерінің жалпы тізбесінен мәліметтер алу" (P.DP.01.PRC.002) рәсімі орындалады.

При запросе информации об изменениях, внесенных в общий перечень источников информации, представляются сведения, которые были добавлены в общий перечень источников информации начиная с момента, указанного в запросе, до момента выполнения этого запроса. При осуществлении запроса выполняется процедура "Получение информации об изменениях, внесенных в общий перечень источников информации" (P.DP.01.PRC.003).
Представление указанных сведений осуществляется в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия между уполномоченными органами государств – членов Евразийского экономического союза и Евразийской экономической комиссией при реализации средствами интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза общего процесса "Использование баз данных документов, оформляемых уполномоченными органами государств – членов Евразийского экономического союза, при регулировании внешней и взаимной торговли, в том числе представляемых при совершении таможенных операций для целей подтверждения соблюдения запретов и ограничений", утвержденным Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 14 января 2020 г. № 10 (далее – Регламент информационного взаимодействия между уполномоченными органами и Комиссией). Формат и структура представляемых сведений должны соответствовать Описанию форматов и структур электронных документов и сведений используемых для реализации средствами интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза общего процесса "Использование баз данных документов, оформляемых уполномоченными органами государств – членов Евразийского экономического союза, при регулировании внешней и взаимной торговли, в том числе представляемых при совершении таможенных операций для целей подтверждения соблюдения запретов и ограничений", утвержденному Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от14 января 2020 г. № 10 (далее – Описание форматов и структур электронных документов и сведений).
16. Приведенное описание группы процедур "Процедуры представления заинтересованному органу сведений из общего перечня источников информации" (P.DP.01.PGR.001) представлено на рисунке 2.
Рис. 2. Общая схема группы процедур "Процедуры представления заинтересованному органу сведений из общего перечня источников информации" (P.DP.01.PGR.001)
17. Перечень процедур общего процесса, входящих в группу процедур "Процедуры представления заинтересованному органу сведений из общего перечня источников информации" (P.DP.01.PGR.001), приведен в таблице 2.
Таблица 2
Перечень процедур общего процесса, входящих в группу процедур "Процедуры представления заинтересованному органу сведений из общего перечня источников информации" (P.DP.01.PGR.001)
Кодовое обозначение
Наименование
Описание
1
2
3
P.DP.01.PRC.001
получение информации о дате и времени обновления общего перечня источников информации
процедура предназначена для оценки заинтересованным органом необходимости синхронизации хранящихся в информационной системе заинтересованного органа сведений об общих и национальных информационных ресурсах, включенных в общий перечень источников информации, со сведениями, содержащимися в общем перечне источников информации

Ақпарат көздерінің жалпы тізбесіне енгізілген өзгерістер туралы ақпаратқа сұрау салу кезінде сұрау салуда көрсетілген сәттен бастап осы сұрау салуды орындау сәтіне дейін ақпарат көздерінің жалпы тізбесіне қосылған мәліметтер ұсынылады. Сұрау салуды жүзеге асыру кезінде "Ақпарат көздерінің жалпы тізбесіне енгізілген өзгерістер туралы ақпарат алу" (P.DP.01.PRC.003) рәсімі орындалады.
Көрсетілген мәліметтерді ұсыну Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2020 жылғы 14 қаңтардағы № 10 шешімімен бекітілген "Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары сыртқы және ішкі сауданы реттеу кезінде ресімдейтін, оның ішінде тыйым салулар мен шектеулердің сақталуын растау мақсаттары үшін кедендік операцияларды жасаған кезде ұсынылатын құжаттардың дерекқорын пайдалану" жалпы процесін Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесінің құралдарымен іске асыру кезіндегі Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары мен Еуразиялық экономикалық комиссия арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне (бұдан әрі – Уәкілетті органдар мен Комиссия арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл регламенті) сәйкес жүзеге асырылады. Ұсынылатын мәліметтердің форматы мен құрылымы Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2020 жылғы 14 қаңтардағы № 10 шешімімен бекітілген "Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары сыртқы және ішкі сауданы реттеу кезінде ресімдейтін, оның ішінде тыйым салулар мен шектеулердің сақталуын растау мақсаттары үшін кедендік операцияларды жасаған кезде ұсынылатын құжаттардың дерекқорын пайдалану" жалпы процесін Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесінің құралдарымен іске асыру үшін пайдаланылатын электрондық құжаттардың және мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына (бұдан әрі – Электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасы) сәйкес келуі тиіс.
16. "Мүдделі органға ақпарат көздерінің жалпы тізбесінен мәліметтерді ұсыну рәсімдері" (P.DP.01.PGR.001) рәсімдер тобының келтірілген сипаттамасы 2-суретте ұсынылған.
2-сурет. "Мүдделі органға ақпарат көздерінің жалпы тізбесінен мәліметтерді ұсыну рәсімдері" (P.DP.01.PGR.001) рәсімдер тобының жалпы схемасы
17. "Мүдделі органға ақпарат көздерінің жалпы тізбесінен мәліметтерді ұсыну рәсімдері" (P.DP.01.PGR.001) рәсімдер тобына кіретін жалпы процесс рәсімдерінің тізбесі 2-кестеде келтірілген.
2-кесте
"Мүдделі органға ақпарат көздерінің жалпы тізбесінен мәліметтерді ұсыну рәсімдері" (P.DP.01.PGR.001) рәсімдер тобына кіретін жалпы процесс рәсімдерінің тізбесі
Кодтық белгіленім
Атауы
Сипаттама
1
2
3
P.DP.01.PRC.001
ақпарат көздерінің жалпы тізбесін жаңарту күні мен уақыты туралы ақпарат алу
рәсім мүдделі органның ақпараттық жүйесінде сақталатын ақпарат көздерінің жалпы тізбесіне енгізілген жалпы және ұлттық ақпараттық ресурстар туралы мәліметтерді ақпарат көздерінің жалпы тізбесінде қамтылған мәліметтермен синхрондау қажеттілігін мүдделі органның бағалауына арналған

P.DP.01.PRC.002
получение сведений из общего перечня источников информации
процедура предназначена для получения сведений, содержащихся в общем перечне источников информации
P.DP.01.PRC.003
получение информации об изменениях, внесенных в общий перечень источников информации
процедура предназначена для синхронизации хранящихся в информационной системе заинтересованного органа сведений об общих и национальных информационных ресурсах, включенных в общий перечень источников информации, со сведениями, содержащимися в общем перечне источников информации
5. Группа процедур "Процедуры представления заинтересованному органу сведений о документе из национального информационного ресурса" (P.DP.01.PGR.002)
18. Процедуры представления заинтересованному органу сведений о документе из национального информационного ресурса выполняются при отсутствии в заинтересованном органе сведений о выданном уполномоченным органом другого государства-члена документе, хранящемся в национальном информационном ресурсе.
При возникновении необходимости получения сведений о документе заинтересованный орган направляет в уполномоченный орган запрос на представление сведений о документе. При этом выполняется процедура "Получение сведений о документе из национального информационного ресурса" (P.DP.01.PRC.004).
Представление указанных сведений осуществляется в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия между уполномоченными органами государств – членов Евразийского экономического союза при реализации средствами интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза общего процесса "Использование баз данных документов, оформляемых уполномоченными органами государств – членов Евразийского экономического союза, при регулировании внешней и взаимной торговли, в том числе представляемых при совершении таможенных операций для целей подтверждения соблюдения запретов и ограничений", утвержденным Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 14 января 2020 г. № 10 (далее – Регламент информационного взаимодействия между уполномоченными органами). Формат и структура представляемых сведений должны соответствовать Описанию форматов и структур электронных документов и сведений.
19. Приведенное описание группы процедур "Процедуры представления заинтересованному органу сведений о документе из национального информационного ресурса" (P.DP.01.PGR.002) представлено на рисунке 3.
Рис. 3. Общая схема группы процедур "Процедуры представления заинтересованному органу сведений о документе из национального информационного ресурса" (P.DP.01.PGR.002)

P.DP.01.PRC.002
ақпарат көздерінің жалпы тізбесінен мәліметтер алу
рәсім ақпарат көздерінің жалпы тізбесінде қамтылған мәліметтерді алуға арналған
P.DP.01.PRC.003
ақпарат көздерінің жалпы тізбесіне енгізілген өзгерістер туралы ақпарат алу
рәсім мүдделі органның ақпараттық жүйесінде сақталатын ақпарат көздерінің жалпы тізбесіне енгізілген жалпы және ұлттық ақпараттық ресурстар туралы мәліметтерді ақпарат көздерінің жалпы тізбесінде қамтылған мәліметтермен синхрондауға арналған
5. "Мүдделі органға ұлттық ақпараттық ресурстан құжат туралы мәліметтерді ұсыну рәсімдері" (P.DP.01.PGR.002) рәсімдерінің тобы
18. Мүдделі органға ұлттық ақпараттық ресурстан құжат туралы мәліметтерді ұсыну рәсімдері мүдделі органда екінші мүше мемлекеттің уәкілетті органы берген, ұлттық ақпараттық ресурста сақталатын құжат туралы мәліметтер болмаған кезде орындалады.
Құжат туралы мәліметтерді алу қажеттілігі туындаған кезде мүдделі орган уәкілетті органға құжат туралы мәліметтерді ұсынуға сұрау салу жібереді. Бұл ретте "Ұлттық ақпараттық ресурстан құжат туралы мәліметтерді алу" (P.DP.01.PRC.004) рәсімі орындалады.
Көрсетілген мәліметтерді ұсыну Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2020 жылғы 14 қаңтардағы № 10 шешімімен бекітілген "Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары сыртқы және ішкі сауданы реттеу кезінде ресімдейтін, соның ішінде тыйым салулар мен шектеулердің сақталуын растау мақсатында кедендік операцияларды жүргізген кезде ұсынатын құжаттардың дерекқорын пайдалану" жалпы процесін Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесінің құралдарымен іске асыру кезіндегі Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне (бұдан әрі – Уәкілетті органдар арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл регламенті) сәйкес жүзеге асырылады. Ұсынылатын мәліметтердің форматы мен құрылымы Электрондық құжаттардың және мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына сәйкес келуі тиіс.
19. "Мүдделі органға ұлттық ақпараттық ресурстан құжат туралы мәліметтерді ұсыну рәсімдері" (P.DP.01.PGR.002) рәсімдер тобының келтірілген сипаттамасы 3-суретте ұсынылған.
3-сурет. "Мүдделі органға ұлттық ақпараттық ресурстан құжат туралы мәліметтерді ұсыну рәсімдері" (P.DP.01.PGR.002) рәсімдер тобының жалпы схемасы

20. Перечень процедур общего процесса, входящих в группу процедур "Процедуры представления заинтересованному органу сведений о документе из национального информационного ресурса" (P.DP.01.PGR.002), приведен в таблице 3.
Таблица 3
Перечень процедур общего процесса, входящих в группу процедур "Процедуры представления заинтересованному органу сведений о документе из национального информационного ресурса" (P.DP.01.PGR.002)
Кодовое обозначение
Наименование
Описание
1
2
3
P.DP.01.PRC.004
получение сведений о документе из национального информационного ресурса
процедура предназначена для представления уполномоченным органом сведений о документе
по запросу заинтересованного органа
6. Группа процедур "Процедуры представления заинтересованному органу сведений о документе из общего информационного ресурса" (P.DP.01.PGR.003)
21. Процедуры представления заинтересованному органу сведений о документе из общего информационного ресурса выполняются при отсутствии в заинтересованном органе сведений о выданном уполномоченным органом другого государства-члена документе, хранящемся в общем информационном ресурсе.
При возникновении необходимости получения сведений о документе заинтересованный орган направляет в уполномоченный орган запрос на представление сведений о документе. При этом выполняется процедура "Получение сведений о документе из общего информационного ресурса" (P.DP.01.PRC.005).
Представление указанных сведений осуществляется в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия между уполномоченными органами и Комиссией. Формат и структура представляемых сведений должны соответствовать Описанию форматов и структур электронных документов и сведений.
22. Приведенное описание группы процедур "Процедуры представления заинтересованному органу сведений о документе
из общего информационного ресурса" (P.DP.01.PGR.003) представлено на рисунке 4.
Рис. 4. Общая схема группы процедур "Процедуры представления заинтересованному органу сведений о документе из общего информационного ресурса" (P.DP.01.PGR.003)
23. Перечень процедур общего процесса, входящих в группу процедур "Процедуры представления заинтересованному органу сведений о документе из общего информационного ресурса" (P.DP.01.PGR.003), приведен в таблице 4.
Таблица 4
Перечень процедур общего процесса, входящих в группу процедур "Процедуры представления заинтересованному органу сведений о документе из общего информационного ресурса" (P.DP.01.PGR.003)
Кодовое обозначение
Наименование
Описание
1
2
3
P.DP.01.PRC.005
получение сведений о документе из общего информационного ресурса
процедура предназначена для представления Комиссией сведений о документе по запросу заинтересованного органа
V. Информационные объекты общего процесса

20. "Мүдделі органға ұлттық ақпараттық ресурстан құжат туралы мәліметтерді ұсыну рәсімдері" (P.DP.01.PGR.002) рәсімдер тобына кіретін жалпы процесс рәсімдерінің тізбесі 3-кестеде келтірілген.
3-кесте
"Мүдделі органға ұлттық ақпараттық ресурстан құжат туралы мәліметтерді ұсыну рәсімдері" (P.DP.01.PGR.002) рәсімдер тобына кіретін жалпы процесс рәсімдерінің тізбесі
Кодтық белгіленім
Атауы
Сипаттама
1
2
3
P.DP.01.PRC.004
ұлттық ақпараттық ресурстан құжат туралы мәліметтер алу
рәсім мүдделі органның сұрау салуы бойынша құжат туралы мәліметтерді уәкілетті органның ұсынуына арналған
6. "Мүдделі органға жалпы ақпараттық ресурстан құжат туралы мәліметтерді ұсыну рәсімдері" (P.DP.01.PGR.003) рәсімдерінің тобы
21. Мүдделі органға жалпы ақпараттық ресурстан құжат туралы мәліметтерді ұсыну рәсімдері мүдделі органда екінші мүше мемлекеттің уәкілетті органы берген, жалпы ақпараттық ресурста сақталатын құжат туралы мәліметтер болмаған кезде орындалады.
Құжат туралы мәліметтерді алу қажеттілігі туындаған кезде мүдделі орган уәкілетті органға құжат туралы мәліметтерді ұсынуға сұрау салу жібереді. Бұл ретте "Жалпы ақпараттық ресурстан құжат туралы мәліметтерді алу" (P.DP.01.PRC.005) рәсімі орындалады.
Көрсетілген мәліметтерді ұсыну Уәкілетті органдар мен Комиссия арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес жүзеге асырылады. Ұсынылатын мәліметтердің форматы мен құрылымы Электрондық құжаттардың және мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына сәйкес келуі тиіс.
22. "Мүдделі органға жалпы ақпараттық ресурстан құжат туралы мәліметтерді ұсыну рәсімдері" (P.DP.01.PGR.003) рәсімдер тобының келтірілген сипаттамасы 4-суретте ұсынылған.
4-сурет. "Мүдделі органға жалпы ақпараттық ресурстан құжат туралы мәліметтерді ұсыну рәсімдері" (P.DP.01.PGR.003) рәсімдер тобының жалпы схемасы
23. "Мүдделі органға жалпы ақпараттық ресурстан құжат туралы мәліметтерді ұсыну рәсімдері" (P.DP.01.PGR.003) рәсімдер тобына кіретін жалпы процесс рәсімдерінің тізбесі 4-кестеде келтірілген.
4-кесте
"Мүдделі органға жалпы ақпараттық ресурстан құжат туралы мәліметтерді ұсыну рәсімдері" (P.DP.01.PGR.003) рәсімдер тобына кіретін жалпы процесс рәсімдерінің тізбесі
Кодтық белгіленім
Атауы
Сипаттама
1
2
3
P.DP.01.PRC.005
жалпы ақпараттық ресурстан құжат туралы мәліметтер алу
рәсім мүдделі органның сұрау салуы бойынша құжат туралы мәліметтерді Комиссияның ұсынуына арналған
V. Жалпы процестің ақпараттық объектілері

24. Перечень информационных объектов, сведения о которых или из которых передаются в процессе информационного взаимодействия между участниками общего процесса, приведен в таблице 5.
Таблица 5
Перечень информационных объектов, сведения о которых или из которых передаются в процессе информационного взаимодействия между участниками общего процесса
Кодовое обозначение
Наименование
Описание
1
2
3
P.DP.01.BEN.001
общий перечень источников информации
информационный ресурс Комиссии, содержащий информацию о национальных информационных ресурсах и общих информационных ресурсах
P.DP.01.BEN.002
национальный информационный ресурс
информационный ресурс, содержащий электронные документы, и (или) сведения о документах, и (или) сведения из документов, и размещенный в национальном сегменте интегрированной информационной системы Союза либо в рамках информационной системы уполномоченного органа государства – члена
P.DP.01.BEN.003
общий информационный ресурс
информационный ресурс Комиссии, формируемый на основе информационного взаимодействия государств-членов и Комиссии, содержащий электронные документы, и (или) сведения о документах, и (или) сведения из документов, и размещенный в интеграционном сегменте интегрированной информационной системы Союза
VI. Ответственность участников общего процесса
25. Привлечение к дисциплинарной ответственности за несоблюдение требований, направленных на обеспечение своевременности и полноты передачи сведений, участвующих в информационном взаимодействии должностных лиц и сотрудников Комиссии, осуществляется в соответствии с Договором о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года, иными международными договорами и актами, составляющими право Союза, а должностных лиц и сотрудников уполномоченных органов государств-членов – в соответствии с законодательством государств-членов.
VII. Справочники и классификаторы общего процесса
26. Перечень справочников и классификаторов общего процесса приведен в таблице 6.
Таблица 6
Перечень справочников и классификаторов общего процесса
Кодовое обозначение
Наименование
Тип
Описание
1
2
3
4
P.CLS.001
классификатор стран мира
классификатор
содержит перечень наименований стран и соответствующие им коды (применяется в соответствии с Решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 г. № 378 )
P.CLS.014
классификатор видов документов и сведений
классификатор
содержит перечень кодов и наименование видов документов, используемых для заполнения таможенных документов (применяется в соответствии с Решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 г. № 378 приложение № 8)
P.CLS.024
классификатор языков
классификатор

24. Жалпы процеске қатысушылар арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл процесінде өздері туралы мәліметтер немесе олардан берілетін ақпараттық объектілердің тізбесі 5-кестеде келтірілген.
5-кесте
Жалпы процеске қатысушылар арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл процесінде өздері туралы мәліметтер немесе олардан берілетін ақпараттық объектілердің тізбесі
Кодтық белгіленім
Атауы
Сипаттама
1
2
3
P.DP.01.BEN.001
ақпарат көздерінің жалпы тізбесі
ұлттық ақпараттық ресурстар мен жалпы ақпараттық ресурстар туралы ақпаратты қамтитын Комиссияның ақпараттық ресурсы
P.DP.01.BEN.002
ұлттық ақпараттық ресурс
электрондық құжаттарды және (немесе) құжаттар туралы мәліметтерді және (немесе) құжаттардан мәліметтерді қамтитын және Одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесінің ұлттық сегментінде не мүше мемлекеттің уәкілетті органының ақпараттық жүйесі шеңберінде орналастырылған ақпараттық ресурс
P.DP.01.BEN.003
жалпы ақпараттық ресурс
мүше мемлекеттер мен Комиссияның ақпараттық өзара іс-қимылы негізінде қалыптастырылатын, электрондық құжаттарды және (немесе) құжаттар туралы мәліметтерді және (немесе) құжаттардан алынған мәліметтерді қамтитын және Одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесінің интеграциялық сегментінде орналастырылған Комиссияның ақпараттық ресурсы
VI. Жалпы процеске қатысушылардың жауапкершілігі
25. Комиссияның лауазымды адамдары мен қызметкерлерінің ақпараттық өзара іс-қимылына қатысатын мәліметтердің уақтылы және толық берілуін қамтамасыз етуге бағытталған талаптарды сақтамағаны үшін тәртіптік жауаптылыққа тарту 2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы Шартқа, өзге де халықаралық шарттарға және Одақтың құқығын құрайтын актілерге, ал мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарының лауазымды адамдары мен қызметкерлерінің – мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
VII. Жалпы процестің анықтамалықтары мен сыныптауыштары
26. Жалпы процесс анықтамалықтары мен сыныптауыштарының тізбесі 6-кестеде келтірілген.
6-кесте
Жалпы процесс анықтамалықтары мен сыныптауыштарының тізбесі
Кодтық белгіленім
Атауы
Тип
Сипаттама
1
2
3
4
P.CLS.001
әлем елдерінің сыныптауышы
сыныптауыш
елдер атауларының тізбесін және оларға сәйкес келетін кодтарды қамтиды (Кеден одағы Комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешіміне сәйкес қолданылады)
P.CLS.019
құжаттар мен мәліметтер түрлерінің сыныптауышы
сыныптауыш
кеден құжаттарын толтыру үшін пайдаланылатын кодтардың тізбесін және құжаттар түрлерінің атауын қамтиды (Кеден одағы Комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешіміне сәйкес қолданылады № 8 қосымшасы)
P.CLS.024
тілдер сыныптауышы
сыныптауыш

содержит перечень кодов и наименований языков в соответствии с ISO 639-1, утвержденный Решением Коллегии Евразийской экономической Комиссии от 10 сентября 2019 № 152
VIII. Процедуры общего процесса
1. Процедуры представления заинтересованному органу сведений из общего перечня источников информации
Процедура "Получение информации о дате и времени обновления общего перечня источников информации" (P.DP.01.PRC.001)
27. Схема выполнения процедуры "Получение информации о дате и времени обновления общего перечня источников информации" (P.DP.01.PRC.001) представлена на рисунке 5.
Рис. 5. Схема выполнения процедуры "Получение информации о дате и времени обновления общего перечня источников информации" (P.DP.01.PRC.001)
28. Процедура "Получение информации о дате и времени обновления общего перечня источников информации" (P.DP.01.PRC.001) выполняется в целях оценки необходимости синхронизации сведений, хранящихся в информационной системе заинтересованного органа, с соответствующими сведениями из общего перечня источников информации, хранящихся в Комиссии.
29. Первой выполняется операция "Запрос информации о дате и времени обновления общего перечня источников информации" (P.DP.01.OPR.001), в результате выполнения которой заинтересованным органом формируется и направляется в Комиссию запрос на получение информации о дате и времени обновления общего перечня источников информации.
30. При получении Комиссией запроса информации о дате и времени обновления общего перечня источников информации выполняется операция "Представление информации о дате и времени обновления общего перечня источников информации" (P.DP.01.OPR.002), в результате выполнения которой формируется и представляется в заинтересованный орган информация о дате и времени последнего обновления общего перечня источников информации.
31. При получении заинтересованным органом информации о дате и времени последнего обновления общего перечня источников информации выполняется операция "Прием и обработка информации о дате и времени обновления общего перечня источников информации" (P.DP.01.OPR.003).
32. Результатом выполнения процедуры "Получение информации о дате и времени обновления общего перечня источников информации" (P.DP.01.PRC.001) является получение заинтересованным органом информации о дате и времени последнего обновления общего перечня источников информации.
33. Перечень операций общего процесса, выполняемых в рамках процедуры "Получение информации о дате и времени обновления общего перечня источников информации" (P.DP.01.PRC.001), приведен в таблице 7.
Таблица 7
Перечень операций общего процесса, выполняемых в рамках процедуры "Получение информации о дате и времени обновления общего перечня источников информации" (P.DP.01.PRC.001)
Кодовое обозначение
Наименование
Описание
1
2
3
P.DP.01.OPR.001
запрос информации о дате и времени обновления общего перечня источников информации
приведено в таблице 8 настоящих Правил
P.DP.01.OPR.002
представление информации о дате и времени обновления общего перечня источников информации
приведено в таблице 9 настоящих Правил
P.DP.01.OPR.003
прием и обработка информации о дате и времени обновления общего перечня источников информации
приведено в таблице 10 настоящих Правил
Таблица 8
Описание операции "Запрос информации о дате и времени обновления общего перечня источников информации" (P.DP.01.OPR.001)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.DP.01.OPR.001
2
Наименование операции
запрос информации о дате и времени обновления общего перечня источников информации
3
Исполнитель
заинтересованный орган
4
Условия выполнения
выполняется при необходимости синхронизации сведений о дате и времени обновления общего перечня источников информации, хранящихся в информационной системе заинтересованного органа, с соответствующей информацией из общего перечня источников информации, хранящейся в Комиссии
5
Ограничения
формат и структура запроса сведений должны соответствовать Описанию форматов и структур электронных документов и сведений
6
Описание операции
исполнитель формирует и направляет в Комиссию запрос на получение информации о дате и времени обновления общего перечня источников информации в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия между уполномоченными органами и Комиссией
7
Результаты
запрос информации о дате и времени последнего обновления общего перечня источников информации направлен в Комиссию
Таблица 9
Описание операции "Представление информации о дате и времени обновления общего перечня источников информации" (P.DP.01.OPR.002)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.DP.01.OPR.002
2
Наименование операции
представление информации о дате и времени обновления общего перечня источников информации
3
Исполнитель
Комиссия
4
Условия выполнения
выполняется при получении исполнителем запроса информации о дате и времени обновления общего перечня источников информации (операция "Запрос информации о дате и времени обновления общего перечня источников информации" (P.DP.01.OPR.001))
5
Ограничения
формат и структура представляемых сведений должны соответствовать Описанию форматов и структур электронных документов и сведений
6
Описание операции
исполнитель осуществляет прием и обработку полученного запроса в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия между уполномоченными органами и Комиссией, формирует и представляет в заинтересованный орган ответ на запрос
7
Результаты
информация о дате и времени обновления общего перечня источников информации представлена заинтересованному органу
Таблица 10
Описание операции "Прием и обработка информации о дате и времени обновления общего перечня источников информации" (P.DP.01.OPR.003)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.DP.01.OPR.003
2
Наименование операции
прием и обработка информации о дате и времени обновления общего перечня источников информации
3
Исполнитель
заинтересованный орган
4
Условия выполнения
выполняется при получении исполнителем информации о дате и времени обновления общего перечня источников информации (операция "Представление информации о дате и времени обновления общего перечня источников информации" (P.DP.01.OPR.002))
5
Ограничения
формат и структура представляемых сведений должны соответствовать Описанию форматов и структур электронных документов и сведений
6
Описание операции
исполнитель получает информацию о дате и времени обновления общего перечня источников информации и осуществляет ее обработку
7
Результаты
информация о дате и времени обновления общего перечня источников информации обработана
Процедура "Получение сведений из общего перечня источников информации" (P.DP.01.PRC.002)

Еуразиялық экономикалық Комиссия Алқасының 2019 жылғы 10 қыркүйектегі № 152 шешімімен бекітілген ISO 639-1-ге сәйкес тілдердің кодтары мен атауларының тізбесін қамтиды
VIII. Жалпы процесс рәсімдері
1. Мүдделі органға ақпарат көздерінің жалпы тізбесінен мәліметтерді ұсыну рәсімдері
"Ақпарат көздерінің жалпы тізбесін жаңарту күні мен уақыты туралы ақпарат алу" (P.DP.01.PRC.001) рәсімі
27. "Ақпарат көздерінің жалпы тізбесін жаңарту күні мен уақыты туралы ақпарат алу" (P.DP.01.PRC.001) рәсімінің орындалу схемасы 5-суретте көрсетілген.
5-сурет. "Ақпарат көздерінің жалпы тізбесін жаңарту күні мен уақыты туралы ақпарат алу" (P.DP.01.PRC.001) рәсімінің орындалу схемасы
28. "Ақпарат көздерінің жалпы тізбесін жаңарту күні мен уақыты туралы ақпарат алу" (P.DP.01.PRC.001) рәсімі мүдделі органның ақпараттық жүйесінде сақталатын мәліметтерді Комиссияда сақталатын ақпарат көздерінің жалпы тізбесінен тиісті мәліметтермен синхрондау қажеттілігін бағалау мақсатында орындалады.
29. Бірінші "Ақпарат көздерінің жалпы тізбесін жаңарту күні мен уақыты туралы ақпаратқа сұрау салу" (P.DP.01.PRC.001) операциясы орындалады, оны орындау нәтижесінде мүдделі орган ақпарат көздерінің жалпы тізбесін жаңарту күні мен уақыты туралы ақпаратқа сұрау салуды қалыптастырады және Комиссияға жібереді.
30. Комиссия ақпарат көздерінің жалпы тізбесін жаңарту күні мен уақыты туралы ақпаратқа сұрау салуды алған кезде "Ақпарат көздерінің жалпы тізбесін жаңарту күні мен уақыты туралы ақпаратты ұсыну" (P.DP.01.OPR.002) операциясы орындалады, оны орындау нәтижесінде ақпарат көздерінің жалпы тізбесінің соңғы жаңартылу күні мен уақыты туралы ақпарат қалыптастырылады және мүдделі органға ұсынылады.
31. Мүдделі орган ақпарат көздерінің жалпы тізбесінің соңғы жаңартылу күні мен уақыты туралы ақпаратты алған кезде "Ақпарат көздерінің жалпы тізбесін жаңарту күні мен уақыты туралы ақпаратты қабылдау және өңдеу" (P.DP.01.OPR.003) операциясы орындалады.
32. Мүдделі органның ақпарат көздерінің жалпы тізбесінің соңғы жаңартылу күні мен уақыты туралы ақпаратты алуы "Ақпарат көздерінің жалпы тізбесін жаңарту күні мен уақыты туралы ақпарат алу" (P.DP.01.PRC.001) рәсімін орындау нәтижесі болып табылады.
33. "Ақпарат көздерінің жалпы тізбесін жаңарту күні мен уақыты туралы ақпарат алу" (P.DP.01.PRC.001) рәсімі шеңберінде орындалатын жалпы процесс операцияларының тізбесі 7-кестеде келтірілген.
7-кесте
"Ақпарат көздерінің жалпы тізбесін жаңарту күні мен уақыты туралы ақпарат алу" (P.DP.01.PRC.001) рәсімі шеңберінде орындалатын жалпы процесс операцияларының тізбесі
Кодтық белгіленім
Атауы
Сипаттама
1
2
3
P.DP.01.OPR.001
ақпарат көздерінің жалпы тізбесін жаңарту күні мен уақыты туралы ақпаратқа сұрау салу
осы Қағидалардың 8-кестесінде келтірілген
P.DP.01.OPR.002
ақпарат көздерінің жалпы тізбесін жаңарту күні мен уақыты туралы ақпаратты ұсыну
осы Қағидалардың 9-кестесінде келтірілген
P.DP.01.OPR.003
ақпарат көздерінің жалпы тізбесін жаңарту күні мен уақыты туралы ақпаратты қабылдау және өңдеу
осы Қағидалардың 10-кестесінде келтірілген
8-кесте
"Ақпарат көздерінің жалпы тізбесін жаңарту күні мен уақыты туралы ақпаратқа сұрау салу" (P.DP.01.PRC.001) операциясының сипаттамасы
Р/с№
Элементтің белгіленімі
Сипаттама
1
2
3
1
Кодтық белгіленім
P.DP.01.PRC.001
2
Операцияның атауы
ақпарат көздерінің жалпы тізбесін жаңарту күні мен уақыты туралы ақпаратқа сұрау салу
3
Орындаушы
мүдделі орган
4
Орындау шарттары
мүдделі органның ақпараттық жүйесінде сақталатын ақпарат көздерінің жалпы тізбесін жаңарту күні мен уақыты туралы мәліметтерді Комиссияда сақталатын ақпарат көздерінің жалпы тізбесінен тиісті ақпаратпен синхрондау қажет болған кезде орындалады
5
Шектеулер
мәліметтерге сұрау салу форматы мен құрылымы Электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына сәйкес келуі тиіс
6
Операцияның сипаттамасы
орындаушы уәкілетті органдар мен Комиссия арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес ақпарат көздерінің жалпы тізбесін жаңарту күні мен уақыты туралы ақпарат алуға сұрау салуды қалыптастырады және Комиссияға жібереді
7
Нәтижелер
ақпарат көздерінің жалпы тізбесін жаңарту күні мен уақыты туралы ақпаратқа сұрау салу Комиссияға жіберілді
9-кесте
"Ақпарат көздерінің жалпы тізбесін жаңарту күні мен уақыты туралы ақпаратты ұсыну" (P.DP.01.OPR.002) операциясының сипаттамасы
Р/с№
Элементтің белгіленімі
Сипаттама
1
2
3
1
Кодтық белгіленім
P.DP.01.OPR.002
2
Операцияның атауы
ақпарат көздерінің жалпы тізбесін жаңарту күні мен уақыты туралы ақпаратты ұсыну
3
Орындаушы
Комиссия
4
Орындау шарттары
орындаушы ақпарат көздерінің жалпы тізбесін жаңарту күні мен уақыты туралы ақпаратқа сұрау салуды алған кезде орындалады ("Ақпарат көздерінің жалпы тізбесін жаңарту күні мен уақыты туралы ақпаратқа сұрау салу" операциясы (P.DP.01.PRC.001))
5
Шектеулер
ұсынылатын мәліметтердің форматы мен құрылымы Электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына сәйкес келуі тиіс
6
Операцияның сипаттамасы
орындаушы уәкілетті органдар мен Комиссия арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес алынған сұрау салуды қабылдауды және өңдеуді жүзеге асырады, сұрау салуға жауапты қалыптастырады және мүдделі органға ұсынады
7
Нәтижелер
ақпарат көздерінің жалпы тізбесін жаңарту күні мен уақыты туралы ақпарат мүдделі органға ұсынылды
10-кесте
"Ақпарат көздерінің жалпы тізбесін жаңарту күні мен уақыты туралы ақпаратты қабылдау және өңдеу" (P.DP.01.OPR.003) операциясының сипаттамасы
Р/с №
Элементтің белгіленімі
Сипаттама
1
2
3
1
Кодтық белгіленім
P.DP.01.OPR.003
2
Операцияның атауы
ақпарат көздерінің жалпы тізбесін жаңарту күні мен уақыты туралы ақпаратты қабылдау және өңдеу
3
Орындаушы
мүдделі орган
4
Орындау шарттары
орындаушы ақпарат көздерінің жалпы тізбесін жаңарту күні мен уақыты туралы ақпаратты алған кезде орындалады ("Ақпарат көздерінің жалпы тізбесін жаңарту күні мен уақыты туралы ақпаратты ұсыну" (P.DP.01.PRC.002) операциясы)
5
Шектеулер
ұсынылатын мәліметтердің форматы мен құрылымы Электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына сәйкес келуі тиіс
6
Операцияның сипаттамасы
орындаушы ақпарат көздерінің жалпы тізбесін жаңарту күні мен уақыты туралы ақпаратты алады және оны өңдеуді жүзеге асырады
7
Нәтижелер
ақпарат көздерінің жалпы тізбесін жаңарту күні мен уақыты туралы ақпарат өңделді
"Ақпарат көздерінің жалпы тізбесінен мәліметтер алу" (P.DP.01.PRC.002) рәсімі

34. Схема выполнения процедуры "Получение сведений из общего перечня источников информации" (P.DP.01.PRC.002) представлена на рисунке 6.
Рис. 6. Схема выполнения процедуры "Получение сведений из общего перечня источников информации" (P.DP.01.PRC.002)
35. Процедура "Получение сведений из общего перечня источников информации" (P.DP.01.PRC.002) выполняется в целях получения заинтересованным органом сведений из общего перечня источников информации.
36. Первой выполняется операция "Запрос сведений из общего перечня источников информации" (P.DP.01.OPR.004), в результате выполнения которой заинтересованным органом формируется и направляется в Комиссию запрос на представление сведений из общего перечня источников информации.
37. При получении Комиссией запроса сведений из общего перечня источников информации выполняется операция "Представление сведений из общего перечня источников информации" (P.DP.01.OPR.005), в результате выполнения которой формируются и представляются в заинтересованный орган запрашиваемые сведения или направляется уведомление об отсутствии сведений, удовлетворяющих параметрам запроса.
38. При получении заинтересованным органом сведений из общего перечня источников информации или уведомления об отсутствии сведений, удовлетворяющих параметрам запроса, выполняется операция "Прием и обработка сведений из общего перечня источников информации" (P.DP.01.OPR.006).
39. Результатом выполнения процедуры "Получение сведений из общего перечня источников информации" (P.DP.01.PRC.002) является получение заинтересованным органом сведений из общего перечня источников информации или уведомления об отсутствии сведений, удовлетворяющих параметрам запроса.
40. Перечень операций общего процесса, выполняемых в рамках процедуры "Получение сведений из общего перечня источников информации" (P.DP.01.PRC.002), приведен в таблице 11.
Таблица 11
Перечень операций общего процесса, выполняемых в рамках процедуры "Получение сведений из общего перечня источников информации" (P.DP.01.PRC.002)
Кодовое обозначение
Наименование
Описание
1
2
3
P.DP.01.OPR.004
запрос сведений из общего перечня источников информации
приведено в таблице 12 настоящих Правил
P.DP.01.OPR.005
представление сведений из общего перечня источников информации
приведено в таблице 13 настоящих Правил
P.DP.01.OPR.006
прием и обработка сведений из общего перечня источников информации
приведено в таблице 14 настоящих Правил
Таблица 12
Описание операции "Запрос сведений из общего перечня источников информации" (P.DP.01.OPR.004)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.DP.01.OPR.004
2
Наименование операции
запрос сведений из общего перечня источников информации
3
Исполнитель
заинтересованный орган
4
Условия выполнения
выполняется при необходимости получения заинтересованным органом сведений из общего перечня источников информации
5
Ограничения
формат и структура запроса должны соответствовать Описанию форматов и структур электронных документов и сведений
6
Описание операции
исполнитель формирует и направляет в Комиссию запрос на представление сведений из общего перечня источников информации в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия между уполномоченными органами и Комиссией.
При возникновении необходимости получения сведений, содержащихся в общем перечне источников информации, в полном объеме (с учетом исторических данных) дата актуализации в запросе не указывается
7
Результаты
запрос на представление сведений из общего перечня источников информации направлен в Комиссию
Таблица 13
Описание операции "Представление сведений из общего перечня источников информации" (P.DP.01.OPR.005)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.DP.01.OPR.005
2
Наименование операции
представление сведений из общего перечня источников информации
3
Исполнитель
Комиссия
4
Условия выполнения
выполняется при получении исполнителем запроса на представление сведений из общего перечня источников информации (операция "Запрос сведений из общего перечня источников информации" (P.DP.01.OPR.004))
5
Ограничения
формат и структура представляемых сведений должны соответствовать Описанию форматов и структур электронных документов и сведений
6
Описание операции
исполнитель осуществляет прием и обработку запроса в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия между уполномоченными органами и Комиссией, формирует и представляет в заинтересованный орган сведения из общего перечня источников информации в соответствии с параметрами, указанными в запросе.
При представлении полной информации из общего перечня источников информации осуществляется представление всех записей, хранящихся в этом общем перечне, включая исторические данные.
При отсутствии в общем перечне источников информации сведений, удовлетворяющих параметрам запроса, в заинтересованный орган направляется уведомление об отсутствии запрошенных сведений
7
Результаты
сведения из общего перечня источников информации или уведомление об отсутствии сведений, удовлетворяющих параметрам запроса, представлены в заинтересованный орган
Таблица 14
Описание операции "Прием и обработка сведений из общего перечня источников информации" (P.DP.01.OPR.006)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.DP.01.OPR.006
2
Наименование операции
прием и обработка сведений из общего перечня источников информации
3
Исполнитель
заинтересованный орган
4
Условия выполнения
выполняется при получении исполнителем сведений из общего перечня источников информации либо уведомления об отсутствии сведений, удовлетворяющих параметрам запроса (операция "Представление сведений из общего перечня источников информации" (P.DP.01.OPR.005))
5
Ограничения
формат и структура представляемых сведений должны соответствовать Описанию форматов и структур электронных документов и сведений
6
Описание операции
исполнитель получает сведения из общего перечня источников информации либо уведомление об отсутствии сведений, удовлетворяющих параметрам запроса, и осуществляет их обработку
7
Результаты
сведения из общего перечня источников информации либо уведомление об отсутствии сведений, удовлетворяющих параметрам запроса, обработаны

34. "Ақпарат көздерінің жалпы тізбесінен мәліметтер алу" (P.DP.01.PRC.002) рәсімінің орындалу схемасы 6-суретте ұсынылған.
6-сурет. "Ақпарат көздерінің жалпы тізбесінен мәліметтер алу" (P.DP.01.PRC.002) рәсімінің орындалу схемасы
35. "Ақпарат көздерінің жалпы тізбесінен мәліметтер алу" (P.DP.01.PRC.002) рәсімі мүдделі органның ақпарат көздерінің жалпы тізбесінен мәліметтерді алуы мақсатында орындалады.
36. Бірінші "Ақпарат көздерінің жалпы тізбесінен мәліметтерге сұрау салу" (P.DP.01.OPR.004) операциясы орындалады, оны орындау нәтижесінде мүдделі орган ақпарат көздерінің жалпы тізбесінен мәліметтерді ұсынуға сұрау салуды қалыптастырады және Комиссияға жібереді.
37. Комиссия ақпарат көздерінің жалпы тізбесінен мәліметтерге сұрау салуды алған кезде "Ақпарат көздерінің жалпы тізбесінен мәліметтерді ұсыну" (P.DP.01.OPR.005) операциясы орындалады, оны орындау нәтижесінде сұрау салынған мәліметтер қалыптастырылады және мүдделі органға ұсынылады немесе сұрау салу өлшемдерін қанағаттандыратын мәліметтердің жоқ екендігі туралы хабарлама жіберіледі.
38. Мүдделі орган ақпарат көздерінің жалпы тізбесінен мәліметтерді алған кезде "Ақпарат көздерінің жалпы тізбесінен мәліметтерді қабылдау және өңдеу" (P.DP.01.OPR.003) операциясы орындалады.
39. Мүдделі органның ақпарат көздерінің жалпы тізбесінен мәліметтерді немесе сұрау салу өлшемдерін қанағаттандыратын мәліметтердің жоқ екендігі туралы хабарлама алуы "Ақпарат көздерінің жалпы тізбесінен мәліметтер алу" (P.DP.01.PRC.002) рәсімін орындау нәтижесі болып табылады.
40. "Ақпарат көздерінің жалпы тізбесінен мәліметтер алу" (P.DP.01.PRC.002) рәсімі шеңберінде орындалатын жалпы процесс операцияларының тізбесі 11-кестеде келтірілген.
11-кесте
"Ақпарат көздерінің жалпы тізбесінен мәліметтер алу" (P.DP.01.PRC.002) рәсімі шеңберінде орындалатын жалпы процесс операцияларының тізбесі
Кодтық белгіленім
Атауы
Сипаттама
1
2
3
P.DP.01.OPR.004
ақпарат көздерінің жалпы тізбесінен мәліметтерге сұрау салу
осы Қағидалардың 12-кестесінде келтірілген
P.DP.01.OPR.005
ақпарат көздерінің жалпы тізбесінен мәліметтерді ұсыну
осы Қағидалардың 13-кестесінде келтірілген
P.DP.01.OPR.006
ақпарат көздерінің жалпы тізбесінен мәліметтерді қабылдау және өңдеу
осы Қағидалардың 14-кестесінде келтірілген
12-кесте
"Ақпарат көздерінің жалпы тізбесінен мәліметтерге сұрау салу" (P.DP.01.OPR.004) операциясының сипаттамасы
Р/с №
Элементтің белгіленімі
Сипаттама
1
2
3
1
Кодтық белгіленім
P.DP.01.OPR.004
2
Операцияның атауы
ақпарат көздерінің жалпы тізбесінен мәліметтерге сұрау салу
3
Орындаушы
мүдделі орган
4
Орындау шарттары
мүдделі органның ақпарат көздерінің жалпы тізбесінен мәліметтер алуы қажет болған кезде орындалады
5
Шектеулер
сұрау салудың форматы мен құрылымы Электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына сәйкес келуі тиіс
6
Операцияның сипаттамасы
орындаушы уәкілетті органдар мен Комиссия арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес ақпарат көздерінің жалпы тізбесінен мәліметтер ұсынуға сұрау салуды қалыптастырады және Комиссияға ұсынады. Ақпарат көздерінің жалпы тізбесінде қамтылған мәліметтерді толық көлемде (тарихи деректер ескеріле отырып) алу қажеттілігі туындаған кезде сұрау салуда жаңарту күні көрсетілмейді
7
Нәтижелер
ақпарат көздерінің жалпы тізбесінен мәліметтер ұсынуға сұрау салу Комиссияға жіберілді
13-кесте
"Ақпарат көздерінің жалпы тізбесінен мәліметтер ұсыну" (P.DP.01.OPR.005) операциясының сипаттамасы
Р/с №
Элементтің белгіленімі
Сипаттама
1
2
3
1
Кодтық белгіленім
P.DP.01.OPR.005
2
Операцияның атауы
ақпарат көздерінің жалпы тізбесінен мәліметтер ұсыну
3
Орындаушы
Комиссия
4
Орындау шарттары
орындаушы ақпарат көздерінің жалпы тізбесінен мәліметтерді ұсынуға сұрау салуды алған кезде орындалады ("Ақпарат көздерінің жалпы тізбесінен мәліметтерді ұсынуға сұрау салу" (P.DP.01.PRC.004) операциясы)
5
Шектеулер
сұрау салудың форматы мен құрылымы Электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына сәйкес келуі тиіс
6
Операцияның сипаттамасы
орындаушы уәкілетті органдар мен Комиссия арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес сұрау салуды қабылдауды және өңдеуді жүзеге асырады, сұрау салуда көрсетілген өлшемдерге сәйкес ақпарат көздерінің жалпы тізбесінен мәліметтерді қалыптастырады және мүдделі органға ұсынады. Ақпарат көздерінің жалпы тізбесінен толық ақпарат ұсынылған кезде тарихи деректерді қоса алғанда, осы жалпы тізбеде сақталатын барлық жазбаларды ұсыну жүзеге асырылады. Ақпарат көздерінің жалпы тізбесінде сұрау салу өлшемдерін қанағаттандыратын мәліметтер болмаған кезде мүдделі органға сұратылған мәліметтердің жоқ екендігі туралы хабарлама жіберіледі
7
Нәтижелер
ақпарат көздерінің жалпы тізбесінен мәліметтер немесе сұрау салу өлшемдерін қанағаттандыратын мәліметтердің жоқ екендігі туралы хабарлама мүдделі органға ұсынылды
14-кесте
"Ақпарат көздерінің жалпы тізбесінен мәліметтерді қабылдау және өңдеу" (P.DP.01.OPR.006) операциясының сипаттамасы
Р/с №
Элементтің белгіленімі
Сипаттама
1
2
3
1
Кодтық белгіленім
P.DP.01.OPR.006
2
Операцияның атауы
ақпарат көздерінің жалпы тізбесінен мәліметтерді қабылдау және өңдеу
3
Орындаушы
мүдделі орган
4
Орындау шарттары
орындаушы ақпарат көздерінің жалпы тізбесінен мәліметтерді не сұрау салу өлшемдерін қанағаттандыратын мәліметтердің жоқ екендігі туралы хабарламаны алған кезде орындалады ("Ақпарат көздерінің жалпы тізбесінен мәліметтер ұсыну" (P.DP.01.OPR.005) операциясы)
5
Шектеулер
ұсынылатын мәліметтердің форматы мен құрылымы Электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына сәйкес келуі тиіс
6
Операцияның сипаттамасы
орындаушы ақпарат көздерінің жалпы тізбесінен мәліметтерді не сұрау салу өлшемдерін қанағаттандыратын мәліметтердің жоқ екендігі туралы хабарламаны алады және оларды өңдеуді жүзеге асырады
7
Нәтижелер
ақпарат көздерінің жалпы тізбесінен мәліметтер не сұрау салу өлшемдерін қанағаттандыратын мәліметтердің жоқ екендігі туралы хабарлама өңделді

Процедура "Получение информации об изменениях, внесенных в общий перечень источников информации" (P.DP.01.PRC.003)
41. Схема выполнения процедуры "Получение информации об изменениях, внесенных в общий перечень источников информации" (P.DP.01.PRC.003) представлена на рисунке 7.
Рис. 7. Схема выполнения процедуры "Получение информации об изменениях, внесенных в общий перечень источников информации" (P.DP.01.PRC.003)
42. Процедура "Получение информации об изменениях, внесенных в общий перечень источников информации" (P.DP.01.PRC.003) выполняется в целях получения заинтересованным органом сведений из общего перечня источников информации, добавление которых в общий перечень источников информации или внесение изменений в которые произошло начиная с момента, указанного в запросе, до момента выполнения этого запроса.
Процедура выполняется если в результате выполнения процедуры "Получение информации о дате и времени обновления общего перечня источников информации" (P.DP.01.PRC.001) выявлено, что дата и время последнего получения сведений из общего перечня источников информации заинтересованным органом меньше, чем дата и время последнего изменения общего перечня источников информации.
43. Первой выполняется операция "Запрос измененных сведений из общего перечня источников информации" (P.DP.01.OPR.007), в результате выполнения которой заинтересованным органом формируется и направляется в Комиссию запрос на получение информации об изменениях, внесенных в общий перечень источников информации.
44. При получении Комиссией запроса информации об изменениях, внесенных в общий перечень источников информации, выполняется операция "Представление измененных сведений из общего перечня источников информации" (P.DP.01.OPR.008), в результате выполнения которой формируются и представляются в заинтересованный орган сведения об изменениях, внесенных в общий перечень источников информации с даты, указанной в запросе, или направляется уведомление об отсутствии сведений, удовлетворяющих параметрам запроса.
45. При получении заинтересованным органом сведений об изменениях, внесенных в общий перечень источников информации, либо уведомления об отсутствии сведений, удовлетворяющих параметрам запроса, выполняется операция "Прием и обработка измененных сведений из общего перечня источников информации" (P.DP.01.OPR.009), в результате выполнения которой осуществляется синхронизация сведений из общего перечня источников информации между заинтересованным органом и Комиссией.
46. Результатом выполнения процедуры "Получение информации об изменениях, внесенных в общий перечень источников информации" (P.DP.01.PRC.003) является получение заинтересованным органом измененных сведений из общего перечня источников информации для синхронизации сведений из общего перечня источников информации между заинтересованным органом и Комиссией.

"Ақпарат көздерінің жалпы тізбесіне енгізілген өзгерістер туралы ақпарат алу" (P.DP.01.PRC.003) рәсімі
41. "Ақпарат көздерінің жалпы тізбесіне енгізілген өзгерістер туралы ақпарат алу" (P.DP.01.PRC.003) рәсімінің орындалу схемасы 7-суретте көрсетілген.
7-сурет. "Ақпарат көздерінің жалпы тізбесіне енгізілген өзгерістер туралы ақпарат алу" (P.DP.01.PRC.003) рәсімінің орындалу схемасы
42. "Ақпарат көздерінің жалпы тізбесіне енгізілген өзгерістер туралы ақпарат алу" (P.DP.01.PRC.003) рәсімі мүдделі органның ақпарат көздерінің жалпы тізбесінен сұрау салуда көрсетілген сәттен бастап осы сұрау салуды орындау сәтіне дейін ақпарат көздерінің жалпы тізбесіне қосылған немесе өзгерістер енгізілген мәліметтерді алуы мақсатында орындалады.
Егер "Ақпарат көздерінің жалпы тізбесін жаңарту күні мен уақыты туралы ақпарат алу" (P.DP.01.PRC.001) рәсімін орындау нәтижесінде мүдделі органның ақпарат көздерінің жалпы тізбесінен мәліметтерді соңғы алған күні мен уақыты ақпарат көздерінің жалпы тізбесінің соңғы өзгертілген күні мен уақытынан кем екендігі анықталса, рәсім орындалады.
43. Бірінші "Ақпарат көздерінің жалпы тізбесінен өзгертілген мәліметтерге сұрау салу" (P.DP.01.OPR.007) операциясы орындалады, оны орындау нәтижесінде мүдделі орган ақпарат көздерінің жалпы тізбесіне енгізілген өзгерістер туралы ақпаратты алуға сұрау салуды қалыптастырады және Комиссияға жібереді.
44. Комиссия ақпарат көздерінің жалпы тізбесіне енгізілген өзгерістер туралы ақпаратқа сұрау салуды алған кезде "Ақпарат көздерінің жалпы тізбесінен өзгертілген мәліметтерді ұсыну" (P.DP.01.OPR.008) операциясы орындалады, оны орындау нәтижесінде сұрау салуда көрсетілген күннен бастап ақпарат көздерінің жалпы тізбесіне енгізілген өзгерістер туралы мәліметтер қалыптастырылады және мүдделі органға ұсынылады немесе сұрау салу өлшемдерін қанағаттандыратын мәліметтердің жоқ екендігі туралы хабарлама жіберіледі.
45. Мүдделі орган ақпарат көздерінің жалпы тізбесіне енгізілген өзгерістер туралы мәліметтерді не сұрау салу өлшемдерін қанағаттандыратын мәліметтердің жоқ екендігі туралы хабарламаны алған кезде "Ақпарат көздерінің жалпы тізбесінен өзгертілген мәліметтерді қабылдау және өңдеу" (P.DP.01.OPR.009) операциясы орындалады, оны орындау нәтижесінде мүдделі орган мен Комиссия арасында ақпарат көздерінің жалпы тізбесінен мәліметтерді синхрондау жүзеге асырылады.
46. Мүдделі органның мүдделі орган мен Комиссия арасындағы ақпарат көздерінің жалпы тізбесінен мәліметтерді синхрондау үшін ақпарат көздерінің жалпы тізбесінен өзгертілген мәліметтерді алуы "Ақпарат көздерінің жалпы тізбесіне енгізілген өзгерістер туралы ақпарат алу" (P.DP.01.PRC.003) рәсімін орындау нәтижесі болып табылады.

47. Перечень операций общего процесса, выполняемых в рамках процедуры "Получение информации об изменениях, внесенных в общий перечень источников информации" (P.DP.01.PRC.003), приведен в таблице 15.
Таблица 15
Перечень операций общего процесса, выполняемых в рамках процедуры "Получение информации об изменениях, внесенных в общий перечень источников информации" (P.DP.01.PRC.003)
Кодовое обозначение
Наименование
Описание
1
2
3
P.DP.01.OPR.007
запрос измененных сведений из общего перечня источников информации
приведено в таблице 16 настоящих Правил
P.DP.01.OPR.008
представление измененных сведений из общего перечня источников информации
приведено в таблице 17 настоящих Правил
P.DP.01.OPR.009
прием и обработка измененных сведений из общего перечня источников информации
приведено в таблице 18 настоящих Правил
Таблица 16
Описание операции "Запрос измененных сведений из общего перечня источников информации" (P.DP.01.OPR.007)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.DP.01.OPR.007
2
Наименование операции
запрос измененных сведений из общего перечня источников информации
3
Исполнитель
заинтересованный орган
4
Условия выполнения
выполняется при возникновении необходимости получения измененных сведений из общего перечня источников информации за период от даты, указанной в запросе, до даты обновления общего перечня источников информации
5
Ограничения
формат и структура запроса сведений должны соответствовать Описанию форматов и структур электронных документов и сведений
6
Описание операции
исполнитель формирует и направляет в Комиссию запрос на получение измененных сведений из общего перечня источников информации в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия между уполномоченными органами и Комиссией
7
Результаты
запрос на представление измененных сведений из общего перечня источников информации направлен в Комиссию
Таблица 17
Описание операции "Представление измененных сведений из общего перечня источников информации" (P.DP.01.OPR.008)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.DP.01.OPR.008
2
Наименование операции
представление измененных сведений из общего перечня источников информации
3
Исполнитель
Комиссия
4
Условия выполнения
выполняется при получении исполнителем запроса на представление измененных сведений из общего перечня источников информации (операция "Запрос измененных сведений из общего перечня источников информации" (P.DP.01.OPR.007))
5
Ограничения
формат и структура запроса и представляемых сведений должны соответствовать Описанию форматов и структур электронных документов и сведений
6
Описание операции
исполнитель осуществляет прием и обработку полученного запроса в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия между уполномоченными органами и Комиссией, формирует и представляет в заинтересованный орган сведения об изменениях, внесенных в общий перечень источников информации, или уведомление об отсутствии сведений, удовлетворяющих параметрам запроса
7
Результаты
измененные сведения из общего перечня источников информации или уведомление об отсутствии сведений, удовлетворяющих параметрам запроса, представлены в заинтересованный орган
Таблица 18
Описание операции "Прием и обработка измененных сведений из общего перечня источников информации" (P.DP.01.OPR.009)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.DP.01.OPR.009
2
Наименование операции
прием и обработка измененных сведений из общего перечня источников информации
3
Исполнитель
заинтересованный орган
4
Условия выполнения
выполняется при получении исполнителем измененных сведений из общего перечня источников информации (операция "Представление измененных сведений из общего перечня источников информации" (P.DP.01.OPR.008))
5
Ограничения
формат и структура представляемых сведений должны соответствовать Описанию форматов и структур электронных документов и сведений
6
Описание операции
исполнитель получает измененные сведения из общего перечня источников информации либо уведомление об отсутствии сведений, удовлетворяющих параметрам запроса, и осуществляет их обработку.
При получении измененных сведений из общего перечня источников информации, обработка осуществляется согласно следующим правилам:
сведения из общего перечня источников информации, присутствующие в составе полученных измененных сведений указанного общего перечня и отсутствующие в информационной системе заинтересованого органа, включаются в сведения общего перечня источников информации, хранящиеся в информацинноой системе заинтересованного органа;
сведения из общего перечня источников информации, присутствующие в составе полученных измененных сведений указанного общего перечня и присутствующие в сведениях общего перечня источников информации, хранящихся в информационной системе заинтересованного органа, актуализируются (обновляются)
7
Результаты
измененные сведения из общего перечня источников информации или уведомление об отсутствии сведений, удовлетворяющих параметрам запроса, обработаны

47. "Ақпарат көздерінің жалпы тізбесіне енгізілген өзгерістер туралы ақпарат алу" (P.DP.01.PRC.003) рәсімі шеңберінде орындалатын жалпы процесс операцияларының тізбесі 15-кестеде келтірілген.
15-кесте
"Ақпарат көздерінің жалпы тізбесіне енгізілген өзгерістер туралы ақпарат алу" (P.DP.01.PRC.003) рәсімі шеңберінде орындалатын жалпы процесс операцияларының тізбесі
Кодтық белгіленім
Атауы
Сипаттама
1
2
3
P.DP.01.OPR.007
ақпарат көздерінің жалпы тізбесінен өзгертілген мәліметтерге сұрау салу
осы Қағидалардың 16-кестесінде келтірілген
P.DP.01.OPR.008
ақпарат көздерінің жалпы тізбесінен өзгертілген мәліметтерді ұсыну
осы Қағидалардың 17-кестесінде келтірілген
P.DP.01.OPR.009
ақпарат көздерінің жалпы тізбесінен өзгертілген мәліметтерді қабылдау және өңдеу
осы Қағидалардың 18-кестесінде келтірілген
16-кесте
"Ақпарат көздерінің жалпы тізбесінен өзгертілген мәліметтерге сұрау салу" (P.DP.01.OPR.007) операциясының сипаттамасы
Р/с №
Элементтің белгіленімі
Сипаттама
1
2
3
1
Кодтық белгіленім
P.DP.01.OPR.007
2
Операцияның атауы
ақпарат көздерінің жалпы тізбесінен өзгертілген мәліметтерге сұрау салу
3
Орындаушы
мүдделі орган
4
Орындау шарттары
сұрау салуда көрсетілген күннен бастап ақпарат көздерінің жалпы тізбесін жаңарту күніне дейінгі кезең ішінде ақпарат көздерінің жалпы тізбесінен өзгертілген мәліметтерді алу қажеттілігі туындаған кезде орындалады
5
Шектеулер
мәліметтерге сұрау салу форматы мен құрылымы Электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына сәйкес келуі тиіс
6
Операцияның сипаттамасы
орындаушы уәкілетті органдар мен Комиссия арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес ақпарат көздерінің жалпы тізбесінен өзгертілген мәліметтерді алуға сұрау салуды қалыптастырады және Комиссияға жібереді
7
Нәтижелер
ақпарат көздерінің жалпы тізбесінен өзгертілген мәліметтерді ұсынуға сұрау салу Комиссияға жіберілді
17-кесте
"Ақпарат көздерінің жалпы тізбесінен өзгертілген мәліметтерді ұсыну" (P.DP.01.OPR.008) операциясының сипаттамасы
Р/с №
Элементтің белгіленімі
Сипаттама
1
2
3
1
Кодтық белгіленім
P.DP.01.OPR.008
2
Операцияның атауы
ақпарат көздерінің жалпы тізбесінен өзгертілген мәліметтерді ұсыну
3
Орындаушы
Комиссия
4
Орындау шарттары
орындаушы ақпарат көздерінің жалпы тізбесінен өзгертілген мәліметтерді ұсынуға сұрау салуды алған кезде орындалады ("Ақпарат көздерінің жалпы тізбесінен өзгертілген мәліметтерге сұрау салу" (P.DP.01.OPR.007) операциясы)
5
Шектеулер
сұрау салу мен ұсынылатын мәліметтердің форматы мен құрылымы Электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына сәйкес келуі тиіс
6
Операцияның сипаттамасы
орындаушы уәкілетті органдар мен Комиссия арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес алынған сұрау салуды қабылдауды және өңдеуді жүзеге асырады, ақпарат көздерінің жалпы тізбесіне енгізілген өзгерістер туралы мәліметтерді немесе сұрау салу өлшемдерін қанағаттандыратын мәліметтердің жоқ екендігі туралы хабарламаны қалыптастырады және мүдделі органға ұсынады
7
Нәтижелер
ақпарат көздерінің жалпы тізбесінен өзгертілген мәліметтер немесе сұрау салу өлшемдерін қанағаттандыратын мәліметтердің жоқ екендігі туралы хабарлама мүдделі органға жіберілді
18-кесте
"Ақпарат көздерінің жалпы тізбесінен өзгертілген мәліметтерді қабылдау және өңдеу" (P.DP.01.OPR.009) операциясының сипаттамасы
Р/с №
Элементтің белгіленімі
Сипаттама
1
2
3
1
Кодтық белгіленім
P.DP.01.OPR.009
2
Операцияның атауы
ақпарат көздерінің жалпы тізбесінен өзгертілген мәліметтерді қабылдау және өңдеу
3
Орындаушы
мүдделі орган
4
Орындау шарттары
орындаушы ақпарат көздерінің жалпы тізбесінен өзгертілген мәліметтерді алған кезде орындалады ("Ақпарат көздерінің жалпы тізбесінен өзгертілген мәліметтерді ұсыну" (P.DP.01.OPR.008) операциясы)
5
Шектеулер
ұсынылатын мәліметтердің форматы мен құрылымы Электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына сәйкес келуі тиіс
6
Операцияның сипаттамасы
орындаушы ақпарат көздерінің жалпы тізбесінен өзгертілген мәліметтерді немесе сұрау салу өлшемдерін қанағаттандыратын мәліметтердің жоқ екендігі туралы хабарламаны алады және оларды өңдеуді жүзеге асырады. Ақпарат көздерінің жалпы тізбесінен өзгертілген мәліметтерді алған кезде өңдеу мынадай қағидаларға сәйкес жүзеге асырылады: ақпарат көздерінің жалпы тізбесінен көрсетілген жалпы тізбенің алынған өзгертілген мәліметтерінің құрамында кездесетін және мүдделі органның ақпараттық жүйесінде жоқ мәліметтер мүдделі органның ақпараттық жүйесінде сақталатын ақпарат көздерінің жалпы тізбесінің мәліметтеріне енгізіледі; ақпарат көздерінің жалпы тізбесінен көрсетілген жалпы тізбенің алынған өзгертілген мәліметтерінің құрамында кездесетін және мүдделі органның ақпараттық жүйесінде сақталатын ақпарат көздерінің жалпы тізбесінің мәліметтерінде бар мәліметтер жаңартылды (жаңартылып отырды)
7
Нәтижелер
ақпарат көздерінің жалпы тізбесінен өзгертілген мәліметтер немесе сұрау салу өлшемдерін қанағаттандыратын мәліметтердің жоқ екендігі туралы хабарлама өңделді

2. Процедуры представления заинтересованному органу сведений о документе из национального информационного ресурса
Процедура "Получение сведений о документе из национального информационного ресурса" (P.DP.01.PRC.004)
48. Схема выполнения процедуры "Получение сведений о документе из национального информационного ресурса" (P.DP.01.PRC.004) представлена на рисунке 8.
Рис. 8. Схема выполнения процедуры "Получение сведений о документе из национального информационного ресурса" (P.DP.01.PRC.004)
49. Процедура "Получение сведений о документе из национального информационного ресурса" (P.DP.01.PRC.004) выполняется в целях получения сведений о документе из национального информационного ресурса.
50. Первой выполняется операция "Запрос сведений о документе из национального информационного ресурса" (P.DP.01.OPR.010), в результате выполнения которой заинтересованным органом формируется и направляется в уполномоченный орган запрос на представление сведений о документе.
51. При получении уполномоченным органом запроса на представление сведений о документе выполняется операция "Представление сведений о документе из национального информационного ресурса" (P.DP.01.OPR.011), в результате выполнения которой формируются и представляются в заинтересованный орган сведения о документе, нескольких версиях документа, удовлетворяющих параметрам запроса, или направляется уведомление об отсутствии сведений, удовлетворяющих параметрам запроса.
52. При получении заинтересованным органом сведений
о документе, нескольких версиях документа, удовлетворяющих параметрам запроса, либо уведомления об отсутствии сведений, удовлетворяющих параметрам запроса, выполняется операция "Прием и обработка сведений о документе из национального информационного ресурса" (P.DP.01.OPR.012).
53. Результатом выполнения процедуры "Получение сведений о документе из национального информационного ресурса" (P.DP.01.PRC.004) является прием и обработка заинтересованным органом сведений о документе, нескольких версиях документа, удовлетворяющих параметрам запроса, или уведомления об отсутствии сведений, удовлетворяющих параметрам запроса.
54. Перечень операций общего процесса, выполняемых в рамках процедуры "Получение сведений о документе из национального информационного ресурса" (P.DP.01.PRC.004), приведен в таблице 19.
Таблица 19
Перечень операций общего процесса, выполняемых в рамках процедуры "Получение сведений о документе из национального информационного ресурса" (P.DP.01.PRC.004)
Кодовое обозначение
Наименование
Описание
1
2
3
P.DP.01.OPR.010
запрос сведений о документе из национального информационного ресурса
приведено в таблице 20 настоящих Правил

2. Мүдделі органға ұлттық ақпараттық ресурстан құжат туралы мәліметтерді ұсыну рәсімдері
"Ұлттық ақпараттық ресурстан құжат туралы мәліметтерді алу" (P.DP.01.PRC.004) рәсімі
48. "Ұлттық ақпараттық ресурстан құжат туралы мәліметтерді алу" (P.DP.01.PRC.004) рәсімінің орындалу схемасы 8-суретте көрсетілген.
8-сурет. "Ұлттық ақпараттық ресурстан құжат туралы мәліметтер алу" (P.DP.01.PRC.004) рәсімінің орындалу схемасы
49. "Ұлттық ақпараттық ресурстан құжат туралы мәліметтерді алу" (P.DP.01.PRC.004) рәсімі ұлттық ақпараттық ресурстан құжат туралы мәліметтерді алу мақсатында орындалады.
50. Бірінші "Ұлттық ақпараттық ресурстан құжат туралы мәліметтерге сұрау салу" (P.DP.01.OPR.010) операциясы орындалады, оны орындау нәтижесінде мүдделі орган құжат туралы мәліметтерді ұсынуға сұрау салуды қалыптастырады және уәкілетті органға жібереді.
51. Уәкілетті орган құжат туралы мәліметтерді ұсынуға сұрау салуды алған кезде "Ұлттық ақпараттық ресурстан құжат туралы мәліметтерді ұсыну" (P.DP.01.OPR.011) операциясы орындалады, оны орындау нәтижесінде құжат, сұрау салу өлшемдерін қанағаттандыратын құжаттың бірнеше нұсқасы туралы мәліметтер қалыптастырылады және мүдделі органға ұсынылады немесе сұрау салу өлшемдерін қанағаттандыратын мәліметтердің жоқ екендігі туралы хабарлама жіберіледі.
52. Мүдделі орган құжат, сұрау салу өлшемдерін қанағаттандыратын құжаттың бірнеше нұсқасы туралы мәліметтерді не сұрау салу өлшемдерін қанағаттандыратын мәліметтердің жоқ екендігі туралы хабарламаны алған кезде "Ұлттық ақпараттық ресурстан құжат туралы мәліметтерді қабылдау және өңдеу" (P.DP.01.OPR.012) операциясы орындалады.
53. Мүдделі органның құжат, сұрау салу өлшемдерін қанағаттандыратын құжаттың бірнеше нұсқасы туралы мәліметтерді немесе сұрау салу өлшемдерін қанағаттандыратын мәліметтердің жоқ екендігі туралы хабарламаны қабылдауы және өңдеуі "Ұлттық ақпараттық ресурстан құжат туралы мәліметтер алу" (P.DP.01.PRC.004) рәсімін орындау нәтижесі болып табылады.
54. "Ұлттық ақпараттық ресурстан құжат туралы мәліметтер алу" (P.DP.01.PRC.004) рәсімі шеңберінде орындалатын жалпы процесс операцияларының тізбесі 19-кестеде келтірілген.
19-кесте
"Ұлттық ақпараттық ресурстан құжат туралы мәліметтер алу" (P.DP.01.PRC.004) рәсімі шеңберінде орындалатын жалпы процесс операцияларының тізбесі
Кодтық белгіленім
Атауы
Сипаттама
1
2
3
P.DP.01.OPR.010
ұлттық ақпараттық ресурстан құжат туралы мәліметтерге сұрау салу
осы Қағидалардың 20-кестесінде келтірілген

P.DP.01.OPR.011
представление сведений о документе из национального информационного ресурса
приведено в таблице 21 настоящих Правил
P.DP.01.OPR.012
прием и обработка сведений о документе из национального информационного ресурса
приведено в таблице 22 настоящих Правил
Таблица 20
Описание операции "Запрос сведений о документе из национального информационного ресурса" (P.DP.01.OPR.010)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.DP.01.OPR.010
2
Наименование операции
запрос сведений о документе из национального информационного ресурса
3
Исполнитель
заинтересованный орган
4
Условия выполнения
выполняется при возникновении необходимости получения сведений о документе
5
Ограничения
формат и структура запроса сведений должны соответствовать Описанию форматов и структур электронных документов и сведений
6
Описание операции
исполнитель формирует и направляет в уполномоченный орган запрос на представление сведений о документе в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия между уполномоченными органами
7
Результаты
запрос сведений о документе направлен в уполномоченный орган
Таблица 21
Описание операции "Представление сведений о документе из национального информационного ресурса" (P.DP.01.OPR.011)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.DP.01.OPR.011
2
Наименование операции
представление сведений о документе из национального информационного ресурса
3
Исполнитель
уполномоченный орган
4
Условия выполнения
выполняется при получении исполнителем запроса сведений о документе (операция "Запрос сведений о документе из национального информационного ресурса" (P.DP.01.OPR.010))
5
Ограничения
формат и структура запроса и представляемых сведений должны соответствовать Описанию форматов и структур электронных документов и сведений
6
Описание операции
исполнитель осуществляет прием и обработку запроса в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия между уполномоченными органами, формирует и представляет в заинтересованный орган сведения о документе или нескольких версиях документа, удовлетворяющие параметрам запроса, либо уведомление об отсутствии сведений, удовлетворяющих параметрам запроса.
В случае если более 5 версий документа удовлетворяет параметрам запроса, в ответе представляются сведения о 5 последних версиях документа
7
Результаты
сведения о документе, нескольких версиях документа, удовлетворяющих параметрам запроса, или уведомление об отсутствии сведений, удовлетворяющих параметрам запроса, представлены в заинтересованный орган
Таблица 22
Описание операции "Прием и обработка сведений о документе из национального информационного ресурса" (P.DP.01.OPR.012)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.DP.01.OPR.012
2
Наименование операции
прием и обработка сведений о документе из национального информационного ресурса
3
Исполнитель
заинтересованный орган
4
Условия выполнения

P.DP.01.OPR.011
ұлттық ақпараттық ресурстан құжат туралы мәліметтерді ұсыну
осы Қағидалардың 21-кестесінде келтірілген
P.DP.01.OPR.012
ұлттық ақпараттық ресурстан құжат туралы мәліметтерді қабылдау және өңдеу
осы Қағидалардың 22-кестесінде келтірілген
20-кесте
"Ұлттық ақпараттық ресурстан құжат туралы мәліметтерге сұрау салу" (P.DP.01.OPR.010) операциясының сипаттамасы
Р/с №
Элементтің белгіленімі
Сипаттама
1
2
3
1
Кодтық белгіленім
P.DP.01.OPR.010
2
Операцияның атауы
ұлттық ақпараттық ресурстан құжат туралы мәліметтерге сұрау салу
3
Орындаушы
мүдделі орган
4
Орындау шарттары
құжат туралы мәліметтер алу қажеттілігі туындаған кезде орындалады
5
Шектеулер
мәліметтерге сұрау салу форматы мен құрылымы Электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына сәйкес келуі тиіс
6
Операцияның сипаттамасы
орындаушы Уәкілетті органдар арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес құжат туралы мәліметтерді ұсынуға сұрау салуды қалыптастырады және уәкілетті органға жібереді
7
Нәтижелер
құжат туралы мәліметтерге сұрау салу уәкілетті органға жіберілді
21-кесте
"Ұлттық ақпараттық ресурстан құжат туралы мәліметтерді ұсыну" (P.DP.01.OPR.011) операциясының сипаттамасы
Р/с №
Элементтің белгіленімі
Сипаттама
1
2
3
1
Кодтық белгіленім
P.DP.01.OPR.011
2
Операцияның атауы
ұлттық ақпараттық ресурстан құжат туралы мәліметтерді ұсыну
3
Орындаушы
уәкілетті орган
4
Орындау шарттары
орындаушы құжат туралы мәліметтерді алған кезде орындалады ("Ұлттық ақпараттық ресурстан құжат туралы мәліметтерге сұрау салу" (P.DP.01.OPR.010) операциясы)
5
Шектеулер
сұрау салу және ұсынылатын мәліметтердің форматы мен құрылымы Электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына сәйкес келуі тиіс
6
Операцияның сипаттамасы
орындаушы Уәкілетті органдар арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес сұрау салуды қабылдауды және өңдеуді жүзеге асырады, құжат немесе сұрау салу өлшемдерін қанағаттандыратын құжаттың бірнеше нұсқасы туралы мәліметтерді не сұрау салу өлшемдерін қанағаттандыратын мәліметтердің жоқ екендігі туралы хабарламаны қалыптастырады және мүдделі органға ұсынады. Егер құжаттың 5-тен астам нұсқасы сұрау салу өлшемдерін қанағаттандырған жағдайда, жауапта құжаттың соңғы 5 нұсқасы туралы мәліметтер ұсынылады
7
Нәтижелер
құжат, сұрау салу өлшемдерін қанағаттандыратын құжаттың бірнеше нұсқасы туралы мәліметтер немесе сұрау салу өлшемдерін қанағаттандыратын мәліметтердің жоқ екендігі туралы хабарлама мүдделі органға ұсынылды
22-кесте
"Ұлттық ақпараттық ресурстан құжат туралы мәліметтерді қабылдау және өңдеу" (P.DP.01.OPR.012) операциясының сипаттамасы
Р/с №
Элементтің белгіленімі
Сипаттама
1
2
3
1
Кодтық белгіленім
P.DP.01.OPR.012
2
Операцияның атауы
ұлттық ақпараттық ресурстан құжат туралы мәліметтерді қабылдау және өңдеу
3
Орындаушы
мүдделі орган
4
Орындау шарттары

выполняется при получении исполнителем сведений о документе или уведомления об отсутствии сведений, удовлетворяющих параметрам запроса (операция "Представление сведений о документе из национального информационного ресурса" (P.DP.01.OPR.011))
5
Ограничения
формат и структура представляемых сведений должны соответствовать Описанию форматов и структур электронных документов и сведений. Реквизиты электронного документа (сведений) должны соответствовать требованиям, предусмотренным Регламентом информационного взаимодействия между уполномоченными органами
6
Описание операции
исполнитель получает сведения о документе, нескольких версиях документа, удовлетворяющих параметрам запроса, либо уведомление об отсутствии сведений, удовлетворяющих параметрам запроса, и осуществляет их обработку
7
Результаты
сведения о документе, нескольких версиях документа, удовлетворяющих параметрам запроса, либо уведомление об отсутствии сведений, удовлетворяющих параметрам запроса, обработаны

орындаушы құжат немесе сұрау салу өлшемдерін қанағаттандыратын мәліметтердің жоқ екендігі туралы хабарлама туралы мәліметтерді алған кезде орындалады ("Ұлттық ақпараттық ресурстан құжат туралы мәліметтерді ұсыну" (P.DP.01.OPR.011) операциясы)
5
Шектеулер
ұсынылатын мәліметтердің форматы мен құрылымы Электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына сәйкес келуі тиіс. Электрондық құжаттың (мәліметтердің) деректемелері Уәкілетті органдар арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл регламентінде көзделген талаптарға сәйкес келуі тиіс
6
Операцияның сипаттамасы
орындаушы құжат, сұрау салу өлшемдерін қанағаттандыратын құжаттың бірнеше нұсқасы туралы мәліметтерді не сұрау салу өлшемдерін қанағаттандыратын мәліметтердің жоқ екендігі туралы хабарламаны алады және оларды өңдеуді жүзеге асырады
7
Нәтижелер
құжат, сұрау салу өлшемдерін қанағаттандыратын құжаттың бірнеше нұсқасы туралы мәліметтер не сұрау салу өлшемдерін қанағаттандыратын мәліметтердің жоқ екендігі туралы хабарлама өңделді

3. Процедуры представления заинтересованному органу сведений документе из общего информационного ресурса
Процедура "Получение сведений о документе из общего информационного ресурса" (P.DP.01.PRC.005)
55. Схема выполнения процедуры "Получение сведений о документе из общего информационного ресурса" (P.DP.01.PRC.005) представлена на рисунке 9.
Рис. 9. Схема выполнения процедуры "Получение сведений о документе из общего информационного ресурса" (P.DP.01.PRC.005)
56. Процедура "Получение сведений о документе из общего информационного ресурса" (P.DP.01.PRC.005) выполняется в целях получения сведений о документе из общего информационного ресурса.
57. Первой выполняется операция "Запрос сведений о документе из общего информационного ресурса" (P.DP.01.OPR.013), в результате выполнения которой заинтересованным органом формируется и направляется в Комиссию запрос на представление сведений о документе.
58. При получении Комиссией запроса на представление сведений о документе выполняется операция "Представление сведений о документе из общего информационного ресурса" (P.DP.01.OPR.014), в результате выполнения которой формируются и представляются в заинтересованный орган сведения о документе, нескольких версиях документа, удовлетворяющих параметрам запроса, или направляется уведомление об отсутствии сведений, удовлетворяющих параметрам запроса.
59. При получении заинтересованным органом сведений о документе, нескольких версиях документа, удовлетворяющих параметрам запроса, либо уведомление об отсутствии сведений, удовлетворяющих параметрам запроса, выполняется операция "Прием и обработка сведений о документе из общего информационного ресурса" (P.DP.01.OPR.015).
60. Результатом выполнения процедуры "Получение сведений о документе из общего информационного ресурса" (P.DP.01.PRC.005) является прием и обработка заинтересованным органом сведений о документе, нескольких версиях документа, удовлетворяющих параметрам запроса, или уведомления об отсутствии сведений, удовлетворяющих параметрам запроса.
61. Перечень операций общего процесса, выполняемых в рамках процедуры "Получение сведений о документе из общего информационного ресурса" (P.DP.01.PRC.005), приведен в таблице 23.
Таблица 23
Перечень операций общего процесса, выполняемых в рамках процедуры "Получение сведений о документе из общего информационного ресурса" (P.DP.01.PRC.008)
Кодовое обозначение
Наименование
Описание
1
2
3
P.DP.01.OPR.013
запрос сведений о документе из общего информационного ресурса
приведено в таблице 24 настоящих Правил

3. Мүдделі органға жалпы ақпараттық ресурстан құжат туралы мәліметтерді ұсыну рәсімдері
"Жалпы ақпараттық ресурстан құжат туралы мәліметтерді алу" (P.DP.01.PRC.005) рәсімі
55. "Жалпы ақпараттық ресурстан құжат туралы мәліметтер алу" (P.DP.01.PRC.005) рәсімінің орындалу схемасы 9-суретте көрсетілген.
9-сурет. "Жалпы ақпараттық ресурстан құжат туралы мәліметтер алу" (P.DP.01.PRC.005) рәсімінің орындалу схемасы
56. "Жалпы ақпараттық ресурстан құжат туралы мәліметтер алу" (P.DP.01.PRC.005) рәсімі жалпы ақпараттық ресурстан құжат туралы мәліметтер алу мақсатында орындалады.
57. Бірінші "Жалпы ақпараттық ресурстан құжат туралы мәліметтерге сұрау салу" (P.DP.01.OPR.013) операциясы орындалады, оны орындау нәтижесінде мүдделі орган құжат туралы мәліметтер ұсынуға сұрау салуды қалыптастырады және Комиссияға жібереді.
58. Комиссия құжат туралы мәліметтерді ұсынуға сұрау салуды алған кезде "Жалпы ақпараттық ресурстан құжат туралы мәліметтерді ұсыну" (P.DP.01.OPR.014) операциясы орындалады, оны орындау нәтижесінде құжат, сұрау салу өлшемдерін қанағаттандыратын құжаттың бірнеше нұсқасы туралы мәліметтер қалыптастырылады және мүдделі органға ұсынылады немесе сұрау салу өлшемдерін қанағаттандыратын мәліметтердің жоқ екендігі туралы хабарлама жіберіледі.
59. Мүдделі орган құжат, сұрау салу өлшемдерін қанағаттандыратын құжаттың бірнеше нұсқасы туралы мәліметтерді не сұрау салу өлшемдерін қанағаттандыратын мәліметтердің жоқ екендігі туралы хабарламаны алған кезде "Жалпы ақпараттық ресурстан құжат туралы мәліметтерді қабылдау және өңдеу" (P.DP.01.OPR.015) операциясы орындалады.
60. Мүдделі органның құжат, сұрау салу өлшемдерін қанағаттандыратын құжаттың бірнеше нұсқасы туралы мәліметтерді немесе сұрау салу өлшемдерін қанағаттандыратын мәліметтердің жоқ екендігі туралы хабарламаны қабылдауы және өңдеуі "Жалпы ақпараттық ресурстан құжат туралы мәліметтер алу" (P.DP.01.PRC.005) рәсімін орындау нәтижесі болып табылады.
61. "Жалпы ақпараттық ресурстан құжат туралы мәліметтер алу" (P.DP.01.PRC.005) рәсімі шеңберінде орындалатын жалпы процесс операцияларының тізбесі 23-кестеде келтірілген.
23-кесте
"Жалпы ақпараттық ресурстан құжат туралы мәліметтер алу" (P.DP.01.PRC.008) рәсімі шеңберінде орындалатын жалпы процесс операцияларының тізбесі
Кодтық белгіленім
Атауы
Сипаттама
1
2
3
P.DP.01.OPR.013
жалпы ақпараттық ресурстан құжат туралы мәліметтерге сұрау салу
осы Қағидалардың 24-кестесінде келтірілген

P.DP.01.OPR.014
представление сведений о документе из общего информационного ресурса
приведено в таблице 25 настоящих Правил
P.DP.01.OPR.015
прием и обработка сведений о документе из общего информационного ресурса
приведено в таблице 26 настоящих Правил
Таблица 24
Описание операции "Запрос сведений о документе из общего информационного ресурса" (P.DP.01.OPR.013)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.DP.01.OPR.013
2
Наименование операции
запрос сведений о документе из общего информационного ресурса
3
Исполнитель
заинтересованный орган
4
Условия выполнения
выполняется при возникновении необходимости получения сведений о документе
5
Ограничения
формат и структура запроса сведений должны соответствовать Описанию форматов и структур электронных документов и сведений
6
Описание операции
исполнитель формирует и направляет в уполномоченный орган запрос на представление сведений о документе в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия между уполномоченными органами и Комиссией
7
Результаты
запрос сведений о документе направлен в Комиссию
Таблица 25
Описание операции "Представление сведений о документе из общего информационного ресурса" (P.DP.01.OPR.014)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.DP.01.OPR.014
2
Наименование операции
представление сведений о документе из общего информационного ресурса
3
Исполнитель
Комиссия
4
Условия выполнения
выполняется при получении исполнителем запроса сведений о документе (операция "Запрос сведений о документе из общего информационного ресурса" (P.DP.01.OPR.013))
5
Ограничения
формат и структура запроса и представляемых сведений должны соответствовать Описанию форматов и структур электронных документов и сведений
6
Описание операции
исполнитель осуществляет прием и обработку запроса в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия между уполномочеными органами и Комиссией, формирует и представляет в заинтересованный орган сведения о документе или нескольких версиях документа, удовлетворяющие параметрам запроса, либо уведомление об отсутствии сведений, удовлетворяющих параметрам запроса.
В случае если более 5 версий документа удовлетворяет параметрам запроса, в ответе представляются сведения о 5 последних версиях документа
7
Результаты
сведения о документе, нескольких версиях документа, удовлетворяющих параметрам запроса, или уведомление об отсутствии сведений, удовлетворяющих параметрам запроса, представлены в заинтересованный орган
Таблица 26
Описание операции "Прием и обработка сведений о документе из общего информационного ресурса" (P.DP.01.OPR.015)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.DP.01.OPR.015
2
Наименование операции
прием и обработка сведений о документе из общего информационного ресурса
3
Исполнитель
заинтересованный орган
4
Условия выполнения

P.DP.01.OPR.014
жалпы ақпараттық ресурстан құжат туралы мәліметтерді ұсыну
осы Қағидалардың 25-кестесінде келтірілген
P.DP.01.OPR.015
жалпы ақпараттық ресурстан құжат туралы мәліметтерді қабылдау және өңдеу
осы Қағидалардың 26-кестесінде келтірілген
24-кесте
"Жалпы ақпараттық ресурстан құжат туралы мәліметтерге сұрау салу" (P.DP.01.OPR.013) операциясының сипаттамасы
Р/с №
Элементтің белгіленімі
Сипаттама
1
2
3
1
Кодтық белгіленім
P.DP.01.OPR.013
2
Операцияның атауы
жалпы ақпараттық ресурстан құжат туралы мәліметтерге сұрау салу
3
Орындаушы
мүдделі орган
4
Орындау шарттары
құжат туралы мәліметтер алу қажеттілігі туындаған кезде орындалады
5
Шектеулер
мәліметтерге сұрау салу форматы мен құрылымы Электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына сәйкес келуі тиіс
6
Операцияның сипаттамасы
орындаушы Уәкілетті органдар мен Комиссия арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес құжат туралы мәліметтерді ұсынуға сұрау салуды қалыптастырады және уәкілетті органға жібереді
7
Нәтижелер
құжат туралы мәліметтерге сұрау салу Комиссияға жіберілді
25-кесте
"Жалпы ақпараттық ресурстан құжат туралы мәліметтерді ұсыну" (P.DP.01.OPR.014) операциясының сипаттамасы
Р/с №
Элементтің белгіленімі
Сипаттама
1
2
3
1
Кодтық белгіленім
P.DP.01.OPR.014
2
Операцияның атауы
жалпы ақпараттық ресурстан құжат туралы мәліметтерді ұсыну
3
Орындаушы
Комиссия
4
Орындау шарттары
орындаушы құжат туралы мәліметтерге сұрау салуды алған кезде орындалады ("Жалпы ақпараттық ресурстан құжат туралы мәліметтерге сұрау салу" (P.DP.01.OPR.013) операциясы)
5
Шектеулер
сұрау салу және ұсынылатын мәліметтердің форматы мен құрылымы Электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына сәйкес келуі тиіс
6
Операцияның сипаттамасы
орындаушы Уәкілетті органдар мен Комиссия арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес сұрау салуды қабылдауды және өңдеуді жүзеге асырады, құжат немесе сұрау салу өлшемдерін қанағаттандыратын құжаттың бірнеше нұсқасы туралы мәліметтерді не сұрау салу өлшемдерін қанағаттандыратын мәліметтердің жоқ екендігі туралы хабарламаны қалыптастырады және мүдделі органға ұсынады. Егер құжаттың 5-тен астам нұсқасы сұрау салу өлшемдерін қанағаттандырған жағдайда, жауапта құжаттың соңғы 5 нұсқасы туралы мәліметтер ұсынылады
7
Нәтижелер
құжат, сұрау салу өлшемдерін қанағаттандыратын құжаттың бірнеше нұсқасы туралы мәліметтер немесе сұрау салу өлшемдерін қанағаттандыратын мәліметтердің жоқ екендігі туралы хабарлама мүдделі органға ұсынылды
26-кесте
"Жалпы ақпараттық ресурстан құжат туралы мәліметтерді қабылдау және өңдеу" (P.DP.01.OPR.015) операциясының сипаттамасы
Р/с №
Элементтің белгіленімі
Сипаттама
1
2
3
1
Кодтық белгіленім
P.DP.01.OPR.015
2
Операцияның атауы
жалпы ақпараттық ресурстан құжат туралы мәліметтерді қабылдау және өңдеу
3
Орындаушы
мүдделі орган
4
Орындау шарттары

выполняется при получении исполнителем сведений о документе или уведомления об отсутствии сведений, удовлетворяющих параметрам запроса (операция "Представление сведений о документе из общего информационного ресурса" (P.DP.01.OPR.014))
5
Ограничения
формат и структура представляемых сведений должны соответствовать Описанию форматов
и структур электронных документов и сведений. Реквизиты электронного документа (сведений) должны соответствовать требованиям, предусмотренным Регламентом информационного взаимодействия между уполномоченными органами и Комиссией
6
Описание операции
исполнитель получает сведения о документе, нескольких версиях документа, удовлетворяющих параметрам запроса, либо уведомление
об отсутствии сведений, удовлетворяющих параметрам запроса, и осуществляет их обработку
7
Результаты
сведения о документе, нескольких версиях документа, удовлетворяющих параметрам запроса, либо уведомление об отсутствии сведений, удовлетворяющих параметрам запроса, обработаны
IX. Порядок действий в нештатных ситуациях
62. При выполнении процедур общего процесса возможны исключительные ситуации, при которых обработка данных не может быть произведена в обычном режиме. Это может произойти при возникновении технических сбоев, ошибок структурного и форматно-логического контроля, а также в иных случаях.
63. В случае возникновения ошибок структурного и форматно-логического контроля уполномоченный орган осуществляет проверку сообщения, относительно которого получено уведомление об ошибке, на соответствие Описанию форматов и структур электронных документов и сведений и требованиям к заполнению электронных документов и сведений в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия между уполномоченными органами государств-членов или Регламентом информационного взаимодействия между уполномоченными органами государств-членов и Комиссией для данного общего процесса. В случае выявления несоответствия сведений требованиям указанных документов уполномоченный орган принимает необходимые меры для устранения выявленной ошибки в установленном порядке.
64. В целях разрешения нештатных ситуаций государства-члены информируют друг друга и Комиссию об уполномоченных органах, к компетенции которых относится выполнение требований, предусмотренных настоящими Правилами, а также представляют сведения о лицах, ответственных за обеспечение технической поддержки при реализации общего процесса.
УТВЕРЖДЕН
Решением Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 14 января 2020 г. № 10
Регламент
информационного взаимодействия
между уполномоченными органами государств – членов Евразийского экономического союза и Евразийской экономической комиссией при реализации средствами интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза общего процесса "Использование баз данных документов, оформляемых уполномоченными органами государств – членов Евразийского экономического союза, при регулировании внешней и взаимной торговли, в том числе представляемых при совершении таможенных операций для целей подтверждения соблюдения запретов и ограничений"
I. Общие положения

орындаушы құжат немесе сұрау салу өлшемдерін қанағаттандыратын мәліметтердің жоқ екендігі туралы хабарлама туралы мәліметтерді алған кезде орындалады ("Жалпы ақпараттық ресурстан құжат туралы мәліметтерді ұсыну" (P.DP.01.OPR.014) операциясы)
5
Шектеулер
ұсынылатын мәліметтердің форматы мен құрылымы Электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына сәйкес келуі тиіс. Электрондық құжаттың (мәліметтердің) деректемелері Уәкілетті органдар мен Комиссия арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл регламентінде көзделген талаптарға сәйкес келуі тиіс
6
Операцияның сипаттамасы
орындаушы құжат, сұрау салу өлшемдерін қанағаттандыратын құжаттың бірнеше нұсқасы туралы мәліметтерді не сұрау салу өлшемдерін қанағаттандыратын мәліметтердің жоқ екендігі туралы хабарламаны алады және оларды өңдеуді жүзеге асырады
7
Нәтижелер
құжат, сұрау салу өлшемдерін қанағаттандыратын құжаттың бірнеше нұсқасы туралы мәліметтер не сұрау салу өлшемдерін қанағаттандыратын мәліметтердің жоқ екендігі туралы хабарлама өңделді
IX. Штаттан тыс жағдайлардағы іс-қимылдар тәртібі
62. Жалпы процесс рәсімдерін орындау кезінде деректерді өңдеу әдеттегі режимде жүргізілуі мүмкін емес ерекше жағдайлар болуы мүмкін. Бұл техникалық ақаулар, құрылымдық және форматтық-логикалық бақылау қателері туындаған кезде, сондай-ақ өзге де жағдайларда болуы мүмкін.
63. Құрылымдық және форматтық-логикалық бақылау қателері туындаған жағдайда уәкілетті орган қате туралы хабарлама алынған хабардың Электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына және мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне немесе осы жалпы процесс үшін мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары мен Комиссия арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес электрондық құжаттар мен мәліметтерді толтыруға қойылатын талаптарға сәйкестігін тексеруді жүзеге асырады. Мәліметтердің көрсетілген құжаттардың талаптарына сәйкессіздігі анықталған жағдайда уәкілетті орган анықталған қатені белгіленген тәртіпке сәйкес жою үшін қажетті шаралар қабылдайды.
64. Штаттан тыс жағдайларды шешу мақсатында мүше мемлекеттер бір-біріне және Комиссияға осы Қағидаларда көзделген талаптарды орындау құзыретіне жататын уәкілетті органдар туралы хабарлайды, сондай-ақ жалпы процесті іске асыру кезінде техникалық қолдауды қамтамасыз етуге жауапты адамдар туралы мәліметтерді ұсынады.
Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2020 жылғы 14 қаңтардағы
№ 10 шешімімен
БЕКІТІЛГЕН
"Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары сыртқы және ішкі сауданы реттеу кезінде ресімдейтін, оның ішінде тыйым салулар мен шектеулердің сақталуын растау мақсаттары үшін кедендік операцияларды жасаған кезде ұсынылатын құжаттардың дерекқорын пайдалану" жалпы процесін Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесінің құралдарымен іске асыру кезіндегі Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары мен Еуразиялық экономикалық комиссия арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл РЕГЛАМЕНТІ
I. Жалпы ережелер

1. Настоящий Регламент разработан в соответствии со следующими актами, входящими в право Евразийского экономического союза (далее – Союз):
Договор о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года;
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 6 ноября 2014 г. № 200 "О технологических документах, регламентирующих информационное взаимодействие при реализации средствами интегрированной информационной системы внешней и взаимной торговли общих процессов";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 27 января 2015 г. № 5 "Об утверждении Правил электронного обмена данными в интегрированной информационной системе внешней и взаимной торговли";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 14 апреля 2015 г. № 29 "О перечне общих процессов в рамках Евразийского экономического союза и внесении изменения в Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 19 августа 2014 г. № 132";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 9 июня 2015 г. № 63 "О Методике анализа, оптимизации, гармонизации и описания общих процессов в рамках Евразийского экономического союза";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 28 сентября 2015 г. № 125 "Об утверждении Положения об обмене электронными документами при трансграничном взаимодействии органов государственной власти государств – членов Евразийского экономического союза между собой и Евразийской экономической комиссией";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 19 декабря 2016 г. № 169 "Об утверждении Порядка реализации общих процессов в рамках Евразийского экономического союза";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 21 августа 2018 г. № 136 "Об утверждении Правил реализации общего процесса "Использование баз данных документов, оформляемых уполномоченными органами государств – членов Евразийского экономического союза, при регулировании внешней и взаимной торговли, в том числе представляемых при совершении таможенных операций для целей подтверждения соблюдения запретов и ограничений".
II. Область применения
2. Настоящий Регламент разработан в целях обеспечения единообразного применения участниками общего процесса порядка и условий выполнения транзакций общего процесса "Использование баз данных документов, оформляемых уполномоченными органами государств – членов Евразийского экономического союза, при регулировании внешней и взаимной торговли, в том числе представляемых при совершении таможенных операций для целей подтверждения соблюдения запретов и ограничений" (далее – общий процесс).

1. Осы Регламент Еуразиялық экономикалық одақ (бұдан әрі – Одақ) құқығына кіретін мынадай актілерге сәйкес әзірленген:
2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарт;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Жалпы процестерді сыртқы және өзара сауданың интеграцияланған ақпараттық жүйесінің құралдарымен іске асыру кезіндегі ақпараттық өзара іс-қимылды регламенттейтін технологиялық құжаттар туралы" 2014 жылғы 6 қарашадағы № 200 шешімі;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Сыртқы және өзара сауданың интеграцияланған ақпараттық жүйесінде деректермен электрондық алмасу қағидаларын бекіту туралы" 2015 жылғы 27 қаңтардағы № 5 шешімі;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі жалпы процестер тізбесі және Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2014 жылғы 19 тамыздағы № 132 шешіміне өзгеріс енгізу туралы" 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 29 шешімі;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде жалпы процестерді талдау, оңтайландыру, үйлестіру және сипаттау әдістемесі туралы" 2015 жылғы 9 маусымдағы№ 63 шешімі;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің мемлекеттік билік органдарының бір-бірімен және Еуразиялық экономикалық комиссиямен трансшекаралық өзара іс-қимылы кезінде электрондық құжаттармен алмасуы туралы ережені бекіту туралы" 2015 жылғы 28 қыркүйектегі № 125 шешімі;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде жалпы процестерді іске асыру тәртібін бекіту туралы" 2016 жылғы 19 желтоқсандағы № 169 шешімі;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары сыртқы және ішкі сауданы реттеу кезінде ресімдейтін, соның ішінде тыйым салулар мен шектеулердің сақталуын растау мақсатында кедендік операцияларды жүргізген кезде ұсынатын құжаттардың дерекқорын пайдалану" жалпы процесін іске асыру қағидаларын бекітур туралы" 2018 жылғы 21 тамыздағы № 136 шешімі.
II. Қолданылу саласы
2. Осы Регламент жалпы процеске қатысушылардың "Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары сыртқы және ішкі сауданы реттеу кезінде ресімдейтін, оның ішінде тыйым салулар мен шектеулердің сақталуын растау мақсаттары үшін кедендік операцияларды жасаған кезде ұсынылатын құжаттардың дерекқорын пайдалану" жалпы процесс (бұдан әрі – Жалпы процесс) транзакцияларын орындау тәртібі мен шарттарын біркелкі қолдануын қамтамасыз ету мақсатында әзірленді.

3. Настоящий Регламент определяет требования к порядку и условиям выполнения операций общего процесса, непосредственно направленных на реализацию информационного взаимодействия между участниками общего процесса.
4. Настоящий Регламент применяется участниками общего процесса при контроле за порядком выполнения процедур и операций в рамках общего процесса, а также при проектировании, разработке и доработке компонентов информационных систем, обеспечивающих реализацию этого общего процесса.
III. Основные понятия
5. Для целей настоящего Регламента используются понятия, которые означают следующее:
"авторизация" – предоставление определенному участнику общего процесса прав на выполнение определенных действий;
"заинтересованный орган государства – члена Союза" – государственный орган (организация) государства – члена Союза, определенный в соответствии с правом Союза как орган, которым при осуществлении информационного взаимодействия в рамках общего процесса могут быть получены электронные документы, и (или) сведения о документах, и (или) сведения из документов;
"реквизит электронного документа (сведений)" – единица данных электронного документа (сведений), которая в определенном контексте считается неразделимой.
Понятия "инициатор", "инициирующая операция", "принимающая операция", "респондент", "сообщение общего процесса" и "транзакция общего процесса" используются в настоящем Регламенте в значениях, определенных Методикой анализа, оптимизации, гармонизации и описания общих процессов в рамках Евразийского экономического союза, утвержденной Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 9 июня 2015 г. № 63.
Иные понятия, используемые в настоящем Регламенте, применяются в значениях, определенных в пункте 4 Правил информационного взаимодействия при реализации средствами интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза общего процесса "Использование баз данных документов, оформляемых уполномоченными органами государств – членов Евразийского экономического союза, при регулировании внешнейи взаимной торговли, в том числе представляемых при совершении таможенных операций для целей подтверждения соблюдения запретов и ограничений", утвержденных Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 14 января 2020 г. № 10 (далее – Правила информационного взаимодействия).
IV. Основные сведения об информационном взаимодействии в рамках общего процесса
1. Участники информационного взаимодействия
6. Перечень ролей участников информационного взаимодействия в рамках общего процесса приведен в таблице 1.
Таблица 1
Перечень ролей участников информационного взаимодействия
Наименование роли
Описание роли
Участник, выполняющий роль
1
2
3
Координатор
осуществляет представление сведений из общего перечня источников информации, а также представление сведений о документах из общего информационного ресурса
Евразийская экономическая комиссия (P.ACT.001)
Потребитель сведений
осуществляет запросы сведений о документах из общего информационного ресурса
заинтересованный орган государства – члена Союза (P.DP.01.ACT.002)

3. Осы Регламент жалпы процеске қатысушылар арасындағы ақпараттық өзара іс-қимылды іске асыруға тікелей бағытталған жалпы процесс операцияларын орындау тәртібі мен шарттарына қойылатын талаптарды айқындайды.
4. Осы Регламентті жалпы процеске қатысушылар жалпы процесс шеңберінде рәсімдерді және операцияларды орындау тәртібін бақылау кезінде, сондай-ақ осы жалпы процестің іске асырылуын қамтамасыз ететін ақпараттық жүйелердің құрамдастарын жобалау, әзірлеу және пысықтау кезінде қолданады.
III. Негізгі ұғымдар
5. Осы Регламенттің мақсаттары үшін мыналарды білдіретін ұғымдар пайдаланылады:
"авторландыру" – жалпы процестің белгілі бір қатысушысына белгілі бір іс-қимылдарды орындауға құқық беру;
"Одаққа мүше мемлекеттің мүдделі органы" – Одақтың құқығына сәйкес жалпы процесс аясында ақпараттық өзара іс-қимылды жүзеге асыру кезінде электрондық құжаттар, және (немесе) құжаттар туралы мәліметтер және (немесе) құжаттардан мәліметтер алынуы мүмкін орган ретінде белгіленген Одаққа мүше мемлекеттің мемлекеттік органы (ұйымы);
"электрондық құжаттың (мәліметтердің) деректемесі" – белгілі бір мәнмәтінде ажыратылмайтын болып есептелетін электрондық құжат (мәліметтер) деректерінің бірлігі.
Осы Регламентте пайдаланылатын "бастамашы", "бастамашы операция", "қабылданатын операция", "респондент", "жалпы процесс хабары" және "жалпы процесс транзакциясы" ұғымдары Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2015 жылғы 9 маусымдағы № 63 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі жалпы процестерді талдау, оңтайландыру, үйлестіру және сипаттау әдістемесінде айқындалған мәндерінде қолданылады.
Осы Регламентте пайдаланылатын өзге ұғымдар Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2020 жылғы 14 қаңтардағы № 10 шешімімен бекітілген "Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары сыртқы және ішкі сауданы реттеу кезінде ресімдейтін, оның ішінде тыйым салулар мен шектеулердің сақталуын растау мақсаттары үшін кедендік операцияларды жасаған кезде ұсынылатын құжаттардың дерекқорын пайдалану" жалпы процесін Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесінің құралдарымен іске асыру кезіндегі ақпараттық өзара іс-қимыл қағидаларының (бұдан әрі – Ақпараттық өзара іс-қимыл қағидалары) 4-тармағында айқындалған мәндерде қолданылады.
IV. Жалпы процесс шеңберінде ақпараттық өзара іс-қимыл туралы негізгі мәліметтер
1. Ақпараттық өзара іс-қимылға қатысушылар
6. Жалпы процесс шеңберінде ақпараттық өзара іс-қимылға қатысушылар рөлінің тізбесі 1-кестеде келтірілген.
1-кесте
Ақпараттық өзара іс-қимылға қатысушылар рөлінің тізбесі
Рөлдің атауы
Рөлдің сипаттамасы
Рөлді орындайтын қатысушы
1
2
3
Үйлестіруші
ақпарат көздерінің жалпы тізбесінен мәліметтерді ұсынуды, сондай-ақ жалпы ақпараттық ресурстан құжаттар туралы мәліметтерді ұсынуды жүзеге асырады
Еуразиялық экономикалық комиссия (P.ACT.001)
Мәліметтерді тұтынушы
жалпы ақпараттық ресурстан құжаттар туралы мәліметтерге сұрау салуды жүзеге асырады
уәкілетті орган (P.SS.12.ACT.001)

2. Структура информационного взаимодействия
7. Информационное взаимодействие в рамках общего процесса осуществляется между заинтересованными органами государств – членов Союза и Евразийской экономической комиссией (далее – Комиссия) в соответствии с процедурами общего процесса:
информационное взаимодействие при представлении заинтересованному органу государства – члена Союза сведений из общего перечня источников информации;
информационное взаимодействие при представлении заинтересованному органу государства – члена Союза сведений о документе из общего информационного ресурса.
Структура информационного взаимодействия между заинтересованными органами и Комиссией представлена на рисунке 1.
Рис. 1. Структура информационного взаимодействия между заинтересованными органами государства – члена Союза и Комиссией
8. Информационное взаимодействие между заинтересованными органами и Комиссией реализуется в рамках общего процесса. Структура общего процесса определена в Правилах информационного взаимодействия.
9. Информационное взаимодействие определяет порядок выполнения транзакций общего процесса, каждая из которых представляет собой обмен сообщениями в целях синхронизации состояний информационного объекта общего процесса между участниками общего процесса. Для каждого информационного взаимодействия определены взаимосвязи между операциями и соответствующими таким операциям транзакциями общего процесса.

2. Ақпараттық өзара іс-қимыл құрылымы
7. Жалпы процесс шеңберіндегі ақпараттық өзара іс-қимыл жалпы процесс рәсімдеріне сәйкес Одаққа мүше мемлекеттердің мүдделі органдары (бұдан әрі – уәкілетті орган) мен Еуразиялық экономикалық комиссия (бұдан әрі – Комиссия) арасында жүзеге асырылады:
Одаққа мүше мемлекеттің мүдделі органына ақпарат көздерінің жалпы тізбесінен мәліметтерді ұсыну кезіндегі ақпараттық өзара іс-қимыл;
Одаққа мүше мемлекеттің мүдделі органына жалпы ақпараттық ресурстан құжат туралы мәліметтерді ұсыну кезіндегі ақпараттық өзараіс-қимыл.
Мүдделі органдар мен Комиссия арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл құрылымы 1-суретте берілген.
1-сурет. Мүдделі органдар мен Комиссия арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл құрылымы
8. Мүдделі органдар мен Комиссия арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл жалпы процесс шеңберінде іске асырылады. Жалпы процесс құрылымы Ақпараттық өзара іс-қимыл қағидаларында айқындалған.
9. Ақпараттық өзара іс-қимыл жалпы процесс транзакцияларын орындаудың тәртібін айқындайды, олардың әрқайсысы жалпы процеске қатысушылардың арасында жалпы процестің ақпараттық объектісінің жай-күйін үйлесімді ету мақсатында хабарлармен алмасуды білдіреді. Әрбір ақпараттық өзара іс-қимыл үшін операциялардың және осындай операцияларға сәйкес келетін жалпы процесс транзакцияларының арасындағы өзара байланыс айқындалған.

10. При выполнении транзакции общего процесса инициатор в рамках осуществляемой им операции (инициирующей операции) направляет респонденту сообщение-запрос, в ответ на которое респондент в рамках осуществляемой им операции (принимающей операции) может направить или не направить сообщение-ответ в зависимости от шаблона транзакции общего процесса. Структура данных в составе сообщения должна соответствовать Описанию форматов и структур электронных документов и сведений, используемых для реализации средствами интегрированной системы Евразийского экономического союза общего процесса "Использование баз данных документов, оформляемых уполномоченными органами государств – членов Евразийского экономического союза, при регулировании внешней и взаимной торговли, в том числе представляемых при совершении таможенных операций для целей подтверждения соблюдения запретов и ограничений", утвержденному Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 14 января 2020 г. № 10 (далее – Описание форматов и структур электронных документов и сведений).

10. Жалпы процесс транзакцияларын орындау кезінде бастамашы ол жүзеге асыратын операция (бастамашы операция) шеңберінде респондентке хабар-сұрау салуды жібереді, респондент оған жауап ретінде ол жүзеге асыратын операция (қабылданатын операция) шеңберінде жалпы процесс транзакциясының шаблонына байланысты хабар-жауап жіберуі немесе жібермеуі мүмкін. Хабар құрамындағы деректер құрылымы Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2020 жылғы 14 қаңтардағы № 10 шешімімен бекітілген "Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары сыртқы және ішкі сауданы реттеу кезінде ресімдейтін, соның ішінде тыйым салулар мен шектеулердің сақталуын растау мақсатында кедендік операцияларды жүргізген кезде ұсынатын құжаттардың дерекқорын пайдалану" жалпы процесін Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесінің құралдарымен іске асыру үшін пайдаланылатын электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына (бұдан әрі – Электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасы) сәйкес келуі тиіс.

11. Транзакции общего процесса выполняются в соответствии с заданными параметрами транзакций общего процесса, как это определено настоящим Регламентом.
V. Информационное взаимодействие в рамках групп процедур
1. Информационное взаимодействие при представлении заинтересованному органу государства – члена Союза сведений из общего перечня источников информации
12. Схема выполнения транзакций общего процесса при представлении заинтересованному органу государства – члена Союза сведений из общего перечня источников информации представлена на рисунке 2. Для каждой процедуры общего процесса в таблице 2 приведена связь между операциями, промежуточными и результирующими состояниями информационных объектов общего процесса и транзакциями общего процесса.
Рис. 2. Схема выполнения транзакций общего процесса при представлении заинтересованному органу государства – члена Союза сведений из общего перечня источников информации
Таблица 2
Перечень транзакций общего процесса при представлении заинтересованному органу государства – члена Союза сведений из общего перечня источников информации
№ п/п
Операция, выполняемая инициатором
Промежуточное состояние информационного объекта общего процесса
Операция, выполняемая респондентом
Результирующее состояние информационного объекта общего процесса
Транзакция общего процесса
1
2
3
4
5
6
1
Получение информации о дате и времени обновления общего перечня источников информации (P.DP.01.PRC.001)
1.1
запрос информации о дате и времени обновления общего перечня источников информации (P.DP.01.OPR.001).

11. Жалпы процесс транзакциясы осы Регламентте айқындалғандай жалпы процесс транзакциясының берілген өлшемдеріне сәйкес орындалады.
V. Рәсімдер тобының шеңберіндегі ақпараттық өзара іс-қимыл
1. Одаққа мүше мемлекеттің мүдделі органына ақпарат көздерінің жалпы тізбесінен мәліметтерді ұсыну кезіндегі ақпараттық өзара іс-қимыл
12. Одаққа мүше мемлекеттің мүдделі органына ақпарат көздерінің жалпы тізбесінен мәліметтерді ұсыну кезіндегі жалпы процесс транзакциясының орындалу схемасы 2-суретте берілген. Жалпы процестің әрбір рәсімі үшін 2-кестеде жалпы процестің ақпараттық объектілері операциялары, аралық және нәтиже көрсетуші жай-күйі мен жалпы процесс транзакциялары арасындағы байланыс келтірілген.
2-сурет. Одаққа мүше мемлекеттің мүдделі органына ақпарат көздерінің жалпы тізбесінен мәліметтерді ұсыну кезіндегі жалпы процесс транзакциясының орындалу схемасы
2-кесте
Одаққа мүше мемлекеттің мүдделі органына ақпарат көздерінің жалпы тізбесінен мәліметтерді ұсыну кезіндегі жалпы процесс транзакциясының тізбесі
р/с №
Бастамашы орындайтын операция
Жалпы процесс ақпараттық объектісінің аралық жай-күйі
Респондент орындайтын операция
Жалпы процесс ақпараттық объектісінің нәтиже көрсетуші
жай-күйі
Жалпы процесс транзакциясы
1
2
3
4
5
6
1
Ақпарат көздерінің жалпы тізбесін жаңарту күні мен уақыты туралы ақпарат алу
(P.DP.01.PRC.001)
1.1
ақпарат көздерінің жалпы тізбесін жаңарту күні мен уақыты туралы ақпаратқа сұрау салу
(P.DP.01.OPR.001).

Прием и обработка информации о дате и времени обновления общего перечня источников информации (P.DP.01.OPR.003)
общий перечень источников информации (P.DP.01.BEN.001): сведения запрошены
представление информации о дате и времени обновления общего перечня источников информации (P.DP.01.OPR.002)
общий перечень источников информации (P.DP.01.BEN.001): сведения представлены
получение информации о дате и времени обновления общего перечня источников информации (P.DP.01.TRN.001)
2
Получение сведений из общего перечня источников информации (P.DP.01.PRC.002)
2.1
запрос сведений из общего перечня источников информации (P.DP.01.OPR.004).
Прием и обработка сведений из общего перечня источников информации (P.DP.01.OPR.006)
общий перечень источников информации (P.DP.01.BEN.001): сведения запрошены
представление сведений из общего перечня источников информации (P.DP.01.OPR.005)
общий перечень источников информации (P.DP.01.BEN.001): сведения отсутствуют.
Общий перечень источников информации (P.DP.01.BEN.001): сведения представлены

Ақпарат көздерінің жалпы тізбесін жаңарту күні мен уақыты туралы ақпаратты қабылдау және өңдеу (P.DP.01.OPR.003)
ақпарат көздерінің жалпы тізбесі
(P.DP.01.BEN.001):
мәліметтер сұратылды
ақпарат көздерінің жалпы тізбесін жаңарту күні мен уақыты туралы ақпаратты ұсыну (P.DP.01.OPR.002)
ақпарат көздерінің жалпы тізбесі (P.DP.01.BEN.001): мәліметтер ұсынылды
ақпарат көздерінің жалпы тізбесін жаңарту күні мен уақыты туралы ақпарат алу (P.DP.01.TRN.001)
2
Ақпарат көздерінің жалпы тізбесінен мәліметтер алу (P.DP.01.PRC.002)
2.1
ақпарат көздерінің жалпы тізбесінен мәліметтерге сұрау салу (P.DP.01.OPR.004).
Ақпарат көздерінің жалпы тізбесінен мәліметтерді қабылдау және өңдеу (P.DP.01.OPR.006)
ақпарат көздерінің жалпы тізбесі
(P.DP.01.BEN.001):
мәліметтер сұратылды
ақпарат көздерінің жалпы тізбесінен мәліметтер беру (P.DP.01.OPR.005)
ақпарат көздерінің жалпы тізбесі (P.DP.01.BEN.001):
мәліметтер жоқ.
Ақпарат көздерінің жалпы тізбесі (P.DP.01.BEN.001): мәліметтер ұсынылды

получение сведений из общего перечня источников информации (P.DP.01.TRN.002)
3
Получение информации об изменениях, внесенных в общий перечень источников информации (P.DP.01.PRC.003)
3.1
запрос измененных сведений из общего перечня источников информации (P.DP.01.OPR.007).
Прием и обработка измененных сведений из общего перечня источников информации (P.DP.01.OPR.009)
общий перечень источников информации (P.DP.01.BEN.001): сведения запрошены
представление измененных сведений из общего перечня источников информации (P.DP.01.OPR.008)
общий перечень источников информации (P.DP.01.BEN.001): сведения отсутствуют.
Общий перечень источников информации (P.DP.01.BEN.001): сведения представлены
получение информации об изменениях, внесенных в общий перечень источников информации (P.DP.01.TRN.003)
2. Информационное взаимодействие при представлении заинтересованному органу государства – члена Союза сведений о документе из общего информационного ресурса
13. Схема выполнения транзакций общего процесса при представлении заинтересованному органу государства – члена Союза сведений о документе из общего информационного ресурса представлена на рисунке 3. Для каждой процедуры общего процесса в таблице 3 приведена связь между операциями, промежуточными и результирующими состояниями информационных объектов общего процесса и транзакциями общего процесса.
Рис. 3. Схема выполнения транзакций общего процесса при представлении заинтересованному органу государства – члена Союза сведений о документе из общего информационного ресурса
Таблица 3
Перечень транзакций общего процесса при представлении заинтересованному органу сведений о документе из общего информационного ресурса
№ п/п
Операция, выполняемая инициатором
Промежуточное состояние информационного объекта общего процесса
Операция, выполняемая респондентом
Результирующее состояние информационного объекта общего процесса
Транзакция общего процесса
1
2
3
4
5
6
1

ақпарат көздерінің жалпы тізбесінен мәліметтер алу (P.DP.01.TRN.002)
3
Ақпарат көздерінің жалпы тізбесіне енгізілген өзгерістер туралы ақпарат алу
(P.DP.01.PRC.003)
3.1
ақпарат көздерінің жалпы тізбесінен өзгертілген мәліметтерге сұрау салу (P.DP.01.OPR.007).
Ақпарат көздерінің жалпы тізбесінен өзгертілген мәліметтерді қабылдау және өңдеу (P.DP.01.OPR.009)
ақпарат көздерінің жалпы тізбесі
(P.DP.01.BEN.001):
мәліметтер сұратылды
ақпарат көздерінің жалпы тізбесінен өзгертілген мәліметтерді ұсыну (P.DP.01.OPR.008)
ақпарат көздерінің жалпы тізбесі (P.DP.01.BEN.001):
мәліметтер жоқ.
Ақпарат көздерінің жалпы тізбесі (P.DP.01.BEN.001): мәліметтер ұсынылды
ақпарат көздерінің жалпы тізбесіне енгізілген өзгерістер туралы ақпарат алу (P.DP.01.TRN.003)
2. Одаққа мүше мемлекеттің мүдделі органына жалпы ақпараттық ресурстан құжат туралы мәліметтерді ұсыну кезіндегі ақпараттық өзара іс-қимыл
13. Одаққа мүше мемлекеттің мүдделі органына жалпы ақпараттық ресурстан құжат туралы мәліметтерді ұсыну кезіндегі жалпы процесс транзакциясының орындалу схемасы 3-суретте берілген. Жалпы процестің әрбір рәсімі үшін 3-кестеде жалпы процестің ақпараттық объектілері операциялары, аралық және нәтиже көрсетуші жай-күйі мен жалпы процесс транзакциялары арасындағы байланыс келтірілген.
3-сурет. Одаққа мүше мемлекеттің мүдделі органына жалпы ақпараттық ресурстан құжат туралы мәліметтерді ұсыну кезіндегі жалпы процесс транзакциясының орындалу схемасы
3-кесте
Мүдделі органға жалпы ақпараттық ресурстан құжат туралы мәліметтерді ұсыну кезіндегі жалпы процесс транзакциясының тізбесі
р/с№
Бастамашы орындайтын операция
Жалпы процесс ақпараттық объектісінің аралық жай-күйі
Респондент орындайтын операция
Жалпы процесс ақпараттық объектісінің нәтиже көрсетуші
жай-күйі
Жалпы процесс транзакциясы
1
2
3
4
5
6
1

Получение сведений о документе из общего информационного ресурса (P.DP.01.PRC.005)
1.1
запрос сведений о документе из общего информационного ресурса (P.DP.01.OPR.013).
Прием и обработка сведений о документе из общего информационного ресурса (P.DP.01.OPR.015)
общий информационный ресурс (P.DP.01.BEN.003): сведения запрошены
представление сведений о документе из общего информационного ресурса (P.DP.01.OPR.014)
общий информационный ресурс (P.DP.01.BEN.003): сведения отсутствуют.
Общий информационный ресурс (P.DP.01.BEN.003): сведения представлены
получение сведений о документе из общего информационного ресурса (P.DP.01.TRN.005)
VI. Описание сообщений общего процесса
14. Перечень сообщений общего процесса, передаваемых в рамках информационного взаимодействия при реализации общего процесса, приведен в таблице 4. Структура данных в составе сообщения должна соответствовать Описанию форматов и структур электронных документов и сведений. Ссылка на соответствующую структуру в Описании форматов и структур электронных документов и сведений устанавливается по значению графы 3 таблицы 4.
Таблица 4
Перечень сообщений общего процесса
Кодовое обозначение
Наименование
Структура электронного документа (сведений)
1
2
3
P.DP.01.MSG.001
запрос информации о дате и времени обновления общего перечня источников информации
состояние актуализации общего ресурса (R.007)
P.DP.01.MSG.002
информация о дате и времени обновления общего перечня источников информации
состояние актуализации общего ресурса (R.007)
P.DP.01.MSG.003
запрос сведений из общего перечня источников информации
состояние актуализации общего ресурса (R.007)
P.DP.01.MSG.004
сведения из общего перечня источников информации
общий перечень источников информации (R.050)
P.DP.01.MSG.005
уведомление об отсутствии сведений
уведомление о результате обработки (R.006)
P.DP.01.MSG.006
запрос информации об изменениях, внесенных в общий перечень источников информации
состояние актуализации общего ресурса (R.007)
P.DP.01.MSG.007
измененные сведения из общего перечня источников информации
общий перечень источников информации (R.050)
P.DP.01.MSG.008
запрос сведений о документе
запрос документа (R.054)
P.DP.01.MSG.009
сведения о документе
документ (R.004);
обобщенная структура электронного документа (сведений) (R.010)
VII. Описание транзакций общего процесса

Жалпы ақпараттық ресурстан құжат туралы мәліметтер алу (P.DP.01.PRC.005)
1.1
жалпы ақпараттық ресурстан құжат туралы мәліметтерге сұрау салу (P.DP.01.OPR.013).
Жалпы ақпараттық ресурстан құжат туралы мәліметтерді қабылдау және өңдеу (P.DP.01.OPR.015)
жалпы ақпараттық ресурс
(P.DP.01.BEN.003): мәліметтер сұратылды
жалпы ақпараттық ресурстан құжат туралы мәліметтерді ұсыну (P.DP.01.OPR.014)
жалпы ақпараттық ресурс
(P.DP.01.BEN.003):
мәліметтер жоқ.
Жалпы ақпараттық ресурс
(P.DP.01.BEN.003): мәліметтер ұсынылды
жалпы ақпараттық ресурстан құжат туралы мәліметтер алу (P.DP.01.TRN.005)
VI. Жалпы процесс хабарларының сипаттамасы
14. Жалпы процесті іске асыру кезінде ақпараттық өзара іс-қимыл шеңберінде берілетін жалпы процесс хабарларының тізбесі 4-кестеде келтірілген. Хабарлар құрамындағы деректердің құрылымы Электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына сәйкес келуі тиіс. Электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасында тиісті құрылымға сілтеме 4-кестенің 3-бағанының мәні бойынша белгіленеді.
4-кесте
Жалпы процесс хабарларының тізбесі
Кодтық белгіленім
Атауы
Электрондық құжаттың (мәліметтердің) құрылымы
1
2
3
P.DP.01.MSG.001
ақпарат көздерінің жалпы тізбесін жаңарту күні мен уақыты туралы ақпаратқа сұрау салу
жалпы ресурсты жаңартудың жай-күйі (R.007)
P.DP.01.MSG.002
ақпарат көздерінің жалпы тізбесін жаңарту күні мен уақыты туралы ақпарат
жалпы ресурсты жаңартудың жай-күйі (R.007)
P.DP.01.MSG.003
ақпарат көздерінің жалпы тізбесінен мәліметтерге сұрау салу
жалпы ресурсты жаңартудың жай-күйі (R.007)
P.DP.01.MSG.004
ақпарат көздерінің жалпы тізбесінен мәліметтер
ақпарат көздерінің жалпы тізбесі (R.050)
P.DP.01.MSG.005
мәліметтердің жоқ екендігі туралы хабарлама
өңдеу нәтижесі туралы хабарлама (R.006)
P.DP.01.MSG.006
ақпарат көздерінің жалпы тізбесіне енгізілген өзгерістер туралы ақпаратқа сұрау салу
жалпы ресурсты жаңартудың жай-күйі (R.007)
P.DP.01.MSG.007
ақпарат көздерінің жалпы тізбесінен өзгертілген мәліметтер
ақпарат көздерінің жалпы тізбесі (R.050)
P.DP.01.MSG.008
құжат туралы мәліметтерге сұрау салу
құжатқа сұрау салу (R.054)
P.DP.01.MSG.009
құжат туралы мәліметтер
құжат (R.004);
электрондық құжаттың (мәліметтердің) жалпыланған құрылымы (R.010)
VII. Жалпы процесс транзакциясының сипаттамасы

1. Транзакция общего процесса "Получение информации о дате и времени обновления общего перечня источников информации" (P.DP.01.TRN.001)
15. Транзакция общего процесса "Получение информации о дате и времени обновления общего перечня источников информации" (P.DP.01.TRN.001) выполняется для передачи респондентом инициатору соответствующих сведений по запросу. Схема выполнения указанной транзакции общего процесса представлена на рисунке 4. Параметры транзакции общего процесса приведены в таблице 5.

1. "Ақпарат көздерінің жалпы тізбесін жаңарту күні мен уақыты туралы ақпарат алу" (P.DP.01.TRN.001) жалпы процесс транзакциясы
15. "Ақпарат көздерінің жалпы тізбесін жаңарту күні мен уақыты туралы ақпарат алу" (P.DP.01.TRN.001) жалпы процесс транзакциясы бастамашының респондентке сұрау салу бойынша тиісті мәліметтерді беруі үшін орындалады. Көрсетілген жалпы процесс транзакциясының орындалу схемасы 4-суретте берілген. Жалпы процесс транзакциясының өлшемдері 5-кестеде келтірілген.

Рис. 4. Схема выполнения транзакции общего процесса "Получение информации о дате и времени обновления общего перечня источников информации" (P.DP.01.TRN.001)
Таблица 5
Описание транзакции общего процесса "Получение информации о дате и времени обновления общего перечня источников информации" (P.DP.01.TRN.001)
№ п/п
Обязательный элемент
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.DP.01.TRN.001
2
Наименование транзакции общего процесса
получение информации о дате и времени обновления общего перечня источников информации
3
Шаблон транзакции общего процесса
вопрос/ответ
4
Инициирующая роль
инициатор
5
Инициирующая операция
запрос и получение информации о дате и времени обновления общего перечня источников информации
6
Реагирующая роль
респондент
7
Принимающая операция
представление информации о дате и времени обновления общего перечня источников информации
8
Результат выполнения транзакции общего процесса
общий перечень источников информации (P.DP.01.BEN.001): сведения представлены
9
Параметры транзакции общего процесса:
время для подтверждения получения
2 мин
время подтверждения принятия в обработку
5 мин
время ожидания ответа
5 мин
признак авторизации
да
количество повторов
1
10
Сообщения транзакции общего процесса:
инициирующее сообщение
запрос информации о дате и времени обновления общего перечня источников информации (P.DP.01.MSG.001)
ответное сообщение

4-сурет. "Ақпарат көздерінің жалпы тізбесін жаңарту күні мен уақыты туралы ақпарат алу" (P.DP.01.TRN.001) жалпы процесс транзакциясының орындалу схемасы
5-кесте
"Ақпарат көздерінің жалпы тізбесін жаңарту күні мен уақыты туралы ақпарат алу" (P.DP.01.TRN.001) жалпы процесс транзакциясының сипаттамасы
р/с №
Міндетті элемент
Сипаттама
1
2
3
1
Кодтық белгіленімі
P.DP.01.TRN.001
2
Жалпы процесс транзакциясының атауы
Ақпарат көздерінің жалпы тізбесін жаңарту күні мен уақыты туралы ақпарат алу
3
Жалпы процесс транзакциясының шаблоны
сұрау салу/жауап
4
Бастамашы рөл
бастамашы
5
Бастамашы операция
ақпарат көздерінің жалпы тізбесін жаңарту күні мен уақыты туралы ақпаратқа сұрау салу және алу
6
Ден қоюшы рөл
респондент
7
Қабылдайтын операция
ақпарат көздерінің жалпы тізбесін жаңарту күні мен уақыты туралы ақпарат ұсыну
8
Жалпы процесс транзакциясын орындаудың нәтижесі
ақпарат көздерінің жалпы тізбесі (P.DP.01.BEN.001): мәліметтер ұсынылды
9
Жалпы процесс транзакциясының өлшемдері:
алуды растау уақыты
2 минут
өңдеуге қабылданғанын растау уақыты
5 минут
жауапты күту уақыты
5 минут
авторландыру белгісі
иә
қайталау саны
1
10
Жалпы процесс транзакциясының хабарлары:
бастамашы хабар
ақпарат көздерінің жалпы тізбесін жаңарту күні мен уақыты туралы ақпаратқа сұрау салу (P.DP.01.MSG.001)
жауап хабар

информация о дате и времени обновления общего перечня источников информации (P.DP.01.MSG.002)
11
Параметры сообщений транзакции общего процесса:
признак ЭЦП
нет
передача электронного документа с некорректной ЭЦП
2. Транзакция общего процесса "Получение сведений из общего перечня источников информации" (P.DP.01.TRN.002)
16. Транзакция общего процесса "Получение сведений из общего перечня источников информации" (P.DP.01.TRN.002) выполняется для передачи респондентом инициатору соответствующих сведений по запросу. Схема выполнения указанной транзакции общего процесса представлена на рисунке 5. Параметры транзакции общего процесса приведены в таблице 6.

ақпарат көздерінің жалпы тізбесін жаңарту күні мен уақыты туралы ақпарат (P.DP.01.MSG.002)
11
Жалпы процесс транзакциясы хабарларының өлшемдері:
ЭЦҚ белгісі
жоқ
ЭЦҚ-сы қате электрондық құжатты беру
2. "Ақпарат көздерінің жалпы тізбесінен мәліметтер алу" (P.DP.01.TRN.002) жалпы процесс транзакциясы
16. "Ақпарат көздерінің жалпы тізбесінен мәліметтер алу" (P.DP.01.TRN.002) жалпы процесс транзакциясы бастамашының респондентке сұрау салу бойынша тиісті мәліметтерді беруі үшін орындалады. Көрсетілген жалпы процесс транзакциясының орындалу схемасы 5-суретте берілген. Жалпы процесс транзакциясының өлшемдері 6-кестеде келтірілген.

Рис. 5. Схема выполнения транзакции общего процесса "Получение сведений из общего перечня источников информации" (P.DP.01.TRN.002)
Таблица 6
Описание транзакции общего процесса "Получение сведений из общего перечня источников информации" (P.DP.01.TRN.002)
№ п/п
Обязательный элемент
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.DP.01.TRN.002
2
Наименование транзакции общего процесса
получение сведений из общего перечня источников информации
3
Шаблон транзакции общего процесса
запрос/ответ
4
Инициирующая роль
инициатор
5
Инициирующая операция
запрос и получение сведений из общего перечня источников информации
6
Реагирующая роль
респондент
7
Принимающая операция
представление сведений из общего перечня источников информации
8
Результат выполнения транзакции общего процесса
общий перечень источников информации (P.DP.01.BEN.001): сведения отсутствуют
общий перечень источников информации (P.DP.01.BEN.001): сведения представлены
9
Параметры транзакции общего процесса:
время для подтверждения получения
2 мин
время подтверждения принятия в обработку
5 мин
время ожидания ответа
5 мин
признак авторизации
да
количество повторов
1
10
Сообщения транзакции общего процесса:
инициирующее сообщение
запрос сведений из общего перечня источников информации (P.DP.01.MSG.003)
ответное сообщение
сведения из общего перечня источников информации (P.DP.01.MSG.004)
уведомление об отсутствии сведений (P.DP.01.MSG.005)
11
Параметры сообщений транзакции общего процесса:
признак ЭЦП
нет (за исключением случаев, когда наличие ЭЦП при осуществлении информационного взаимодействия в рамках общего процесса предусмотрено соответствующим решением Коллегии Комиссии)

5-сурет. "Ақпарат көздерінің жалпы тізбесінен мәліметтер алу" (P.DP.01.TRN.002) жалпы процесс транзакциясының орындалу схемасы
6-кесте
"Ақпарат көздерінің жалпы тізбесінен мәліметтер алу" (P.DP.01.TRN.002) жалпы процесс транзакциясының сипаттамасы
р/с №
Міндетті элемент
Сипаттама
1
2
3
1
Кодтық белгіленім
P.DP.01.TRN.002
2
Жалпы процесс транзакциясының атауы
ақпарат көздерінің жалпы тізбесінен мәліметтер алу
3
Жалпы процесс транзакциясының шаблоны
сұрау салу/жауап
4
Бастамашы рөл
бастамашы
5
Бастамашы операция
ақпарат көздерінің жалпы тізбесінен мәліметтерге сұрау салу және алу
6
Ден қоюшы рөл
респондент
7
Қабылдайтын операция
ақпарат көздерінің жалпы тізбесінен мәліметтер ұсыну
8
Жалпы процесс транзакциясын орындау нәтижесі
ақпарат көздерінің жалпы тізбесі (P.DP.01.BEN.001): мәліметтер жоқ ақпарат көздерінің жалпы тізбесі (P.DP.01.BEN.001): мәліметтер ұсынылды
9
Жалпы процесс транзакциясының өлшемдері:
алуды растау уақыты
2 минут
өңдеуге қабылданғанын растау уақыты
5 минут
жауапты күту уақыты
5 минут
авторландыру белгісі
иә
қайталау саны
1
10
Жалпы процесс транзакциясының хабарлары:
бастамашы хабар
ақпарат көздерінің жалпы тізбесінен мәліметтерге сұрау салу (P.DP.01.MSG.003)
жауап хабар
ақпарат көздерінің жалпы тізбесінен мәліметтер (P.DP.01.MSG.004) мәліметтердің жоқ екендігі туралы хабарлама (P.DP.01.MSG.005)
11
Жалпы процесс транзакциясы хабарларының өлшемдері:
ЭЦҚ белгісі
жоқ (осы жалпы процесс шеңберіндегі ақпараттық өзара іс-қимылды жүзеге асыру кезінде ЭЦҚ-ны қолдану Комиссия Алқасының тиісті шешімінде көзделген жағдайларды қоспағанда)

нет – для P.DP.01.MSG.003 и P.DP.01.MSG.005
передача электронного документа с некорректной ЭЦП
нет
3. Транзакция общего процесса "Получение информации об изменениях, внесенных в общий перечень источников информации" (P.DP.01.TRN.003)
17. Транзакция общего процесса "Получение информации об изменениях, внесенных в общий перечень источников информации" (P.DP.01.TRN.003) выполняется для передачи респондентом инициатору соответствующих сведений по запросу. Схема выполнения указанной транзакции общего процесса представлена на рисунке 6. Параметры транзакции общего процесса приведены в таблице 7.

жоқ – P.DP.01.MSG.003 пен P.DP.01.MSG.005 үшін
ЭЦҚ-сы қате электрондық құжатты беру
жоқ
3. "Ақпарат көздерінің жалпы тізбесіне енгізілген өзгерістер туралы ақпарат алу" (P.DP.01.TRN.003) жалпы процесс транзакциясы
17. "Ақпарат көздерінің жалпы тізбесіне енгізілген өзгерістер туралы ақпарат алу" (P.DP.01.TRN.003) жалпы процесс транзакциясы бастамашының респондентке сұрау салу бойынша тиісті мәліметтерді беруі үшін орындалады. Көрсетілген жалпы процесс транзакциясының орындалу схемасы 6-суретте берілген. Жалпы процесс транзакциясының өлшемдері 7-кестеде келтірілген.

Рис. 6. Схема выполнения транзакции общего процесса "Получение информации об изменениях, внесенных в общий перечень источников информации" (P.DP.01.TRN.003)
Таблица 7
Описание транзакции общего процесса "Получение информации об изменениях, внесенных в общий перечень источников информации" (P.DP.01.TRN.003)
№ п/п
Обязательный элемент
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.DP.01.TRN.003
2
Наименование транзакции общего процесса
получение информации об изменениях, внесенных в общий перечень источников информации
3
Шаблон транзакции общего процесса
запрос/ответ
4
Инициирующая роль
инициатор
5
Инициирующая операция
запрос и получение информации об изменениях, внесенных в общий перечень источников информации
6
Реагирующая роль
респондент
7
Принимающая операция
представление информации об изменениях, внесенных в общий перечень источников информации
8
Результат выполнения транзакции общего процесса
общий перечень источников информации (P.DP.01.BEN.001): сведения отсутствуют
общий перечень источников информации (P.DP.01.BEN.001): сведения представлены
9
Параметры транзакции общего процесса:
время для подтверждения получения
2 мин
время подтверждения принятия в обработку
5 мин
время ожидания ответа
5 мин
признак авторизации
да
количество повторов
1
10
Сообщения транзакции общего процесса:
инициирующее сообщение
запрос информации об изменениях, внесенных в общий перечень источников информации (P.DP.01.MSG.006)
ответное сообщение
измененные сведения из общего перечня источников информации (P.DP.01.MSG.007)
уведомление об отсутствии сведений (P.DP.01.MSG.005)
11
Параметры сообщений транзакции общего процесса:
признак ЭЦП
нет (за исключением случаев, когда наличие ЭЦП при осуществлении информационного взаимодействия в рамках общего процесса предусмотрено соответствующим решением Коллегии Комиссии)

6-сурет. "Ақпарат көздерінің жалпы тізбесіне енгізілген өзгерістер туралы ақпарат алу" (P.DP.01.TRN.003) жалпы процесс транзакциясының орындалу схемасы
7-кесте
"Ақпарат көздерінің жалпы тізбесіне енгізілген өзгерістер туралы ақпарат алу" (P.DP.01.TRN.003) жалпы процесс транзакциясының сипаттамасы
р/с №
Міндетті элемент
Сипаттама
1
2
3
1
Кодтық белгіленім
P.SS.12.TRN.003
2
Жалпы процесс транзакциясының атауы
ақпарат көздерінің жалпы тізбесіне енгізілген өзгерістер туралы ақпарат алу
3
Жалпы процесс транзакциясының шаблоны
сұрау салу/жауап
4
Бастамашы рөл
бастамашы
5
Ден қоюшы рөл
ақпарат көздерінің жалпы тізбесіне енгізілген өзгерістер туралы ақпаратқа сұрау салу және алу
6
Ден қоюшы рөл
респондент
7
Қабылдайтын операция
ақпарат көздерінің жалпы тізбесіне енгізілген өзгерістер туралы ақпаратты ұсыну
8
Жалпы процесс транзакциясын орындаудың нәтижесі
ақпарат көздерінің жалпы тізбесі (P.DP.01.BEN.001): мәліметтер жоқ ақпарат көздерінің жалпы тізбесі (P.DP.01.BEN.001): мәліметтер ұсынылды
9
Жалпы процесс транзакциясының өлшемдері:
алуды растау уақыты
2 минут
өңдеуге қабылданғанын растау уақыты
5 минут
жауапты күту уақыты
5 минут
авторландыру белгісі
иә
қайталау саны
1
10
Жалпы процесс транзакциясының хабарлары:
бастамашы хабар
ақпарат көздерінің жалпы тізбесіне енгізілген өзгерістер туралы ақпаратқа сұрау салу (P.DP.01.MSG.006)
жауап хабар
ақпарат көздерінің жалпы тізбесінен өзгертілген мәліметтер (P.DP.01.MSG.007) мәліметтердің жоқ екендігі туралы хабарлама (P.DP.01.MSG.005)
11
Жалпы процесс транзакциясы хабарларының өлшемдері:
ЭЦҚ белгісі
жоқ (осы жалпы процесс шеңберіндегі ақпараттық өзара іс-қимылды жүзеге асыру кезінде ЭЦҚ-ны қолдану Комиссия Алқасының тиісті шешімінде көзделген жағдайларды қоспағанда) (P.SS.12.MSG.003)

нет – для P.DP.01.MSG.005 и P.DP.01.MSG.006,
передача электронного документа с некорректной ЭЦП
нет
4. Транзакция общего процесса "Получение сведений о документе из общего информационного ресурса" (P.DP.01.TRN.005)
18. Транзакция общего процесса "Получение сведений о документе из общего информационного ресурса" (P.DP.01.TRN.005) выполняется для передачи респондентом инициатору соответствующих сведений по запросу. Схема выполнения указанной транзакции общего процесса представлена на рисунке 7. Параметры транзакции общего процесса приведены в таблице 8.

жоқ – P.DP.01.MSG.005 пен P.DP.01.MSG.006 үшін
ЭЦҚ-сы қате электрондық құжатты беру
жоқ
4. "Жалпы ақпараттық ресурстан құжат туралы мәліметтер алу" (P.DP.01.TRN.005) жалпы процесс транзакциясы
18. "Жалпы ақпараттық ресурстан құжат туралы мәліметтер алу" (P.DP.01.TRN.005) жалпы процесс транзакциясы бастамашының респондентке сұрау салу бойынша тиісті мәліметтерді беруі үшін орындалады. Көрсетілген жалпы процесс транзакциясының орындалу схемасы 7-суретте берілген. Жалпы процесс транзакциясының өлшемдері 8-кестеде келтірілген.

Рис. 7. Схема выполнения транзакции общего процесса "Получение сведений о документе из общего информационного ресурса" (P.DP.01.TRN.005)
Таблица 8
Описание транзакции общего процесса "Получение сведений о документе из общего информационного ресурса" (P.DP.01.TRN.005)
№ п/п
Обязательный элемент
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.DP.01.TRN.005
2
Наименование транзакции общего процесса
получение сведений о документе из общего информационного ресурса
3
Шаблон транзакции общего процесса
запрос/ответ
4
Инициирующая роль
инициатор
5
Инициирующая операция
запрос и получение сведений о документе из общего информационного ресурса
6
Реагирующая роль
респондент
7
Принимающая операция
представление сведений о документе из общего информационного ресурса
8
Результат выполнения транзакции общего процесса
общий информационный ресурс (P.DP.01.BEN.003): сведения отсутствуют
общий информационный ресурс (P.DP.01.BEN.003): сведения представлены
9
Параметры транзакции общего процесса:
время для подтверждения получения
1 мин
время подтверждения принятия в обработку
1 мин
время ожидания ответа
5 мин
признак авторизации
да
количество повторов
1
10
Сообщения транзакции общего процесса:
инициирующее сообщение
запрос сведений о документе (P.DP.01.MSG.008)
ответное сообщение
сведения о документе (P.DP.01.MSG.009)
уведомление об отсутствии сведений (P.DP.01.MSG.005)
11
Параметры сообщений транзакции общего процесса:
признак ЭЦП
нет (за исключением случаев, когда применение ЭЦП при осуществлении информационного взаимодействия в рамках общего процесса предусмотрено соответствующим решением Коллегии Комиссии),
нет – для P.DP.01.MSG.005
передача электронного документа с некорректной ЭЦП
нет
VIII. Порядок действий в нештатных ситуациях
19. При информационном взаимодействии в рамках общего процесса вероятны нештатные ситуации, когда обработка данных не может быть произведена в обычном режиме. Нештатные ситуации возникают при технических сбоях, истечении времени ожидания, а также в иных случаях. Для получения участником общего процесса комментариев о причинах возникновения нештатной ситуации и рекомендаций по ее разрешению предусмотрена возможность направления соответствующего запроса в службу поддержки интегрированной информационной системы. Общие рекомендации по разрешению нештатной ситуации приведены в таблице 9.
20. Уполномоченный орган проводит проверку сообщения, в связи с которым получено уведомление об ошибке, на соответствие Описанию форматов и структур электронных документов и сведений и требованиям к контролю сообщений, указанным в разделе IX настоящего Регламента. В случае если выявлено несоответствие указанным требованиям, уполномоченный орган принимает се необходимые меры для устранения выявленной ошибки. В случае если несоответствий не выявлено, уполномоченный орган направляет сообщение с описанием этой нештатной ситуации в службу поддержки интегрированной информационной системы.
Таблица 9
Действия в нештатных ситуациях
Код нештатной ситуации
Описание нештатной ситуации
Причины нештатной ситуации
Описание действий
при возникновении нештатной ситуации
1
2
3
4
P.EXC.002
инициатор двусторонней транзакции общего процесса не получил сообщение-ответ после истечения согласованного количества повторов
технические сбои в транспортной системе или системная ошибка программного обеспечения
необходимо направить запрос в службу технической поддержки национального сегмента, в котором было сформировано сообщение
P.EXC.004
инициатор транзакции общего процесса получил уведомление об ошибке
не синхронизированы справочники и классификаторы или не обновлены XML-схемы электронных документов (сведений)
инициатору транзакции общего процесса необходимо синхронизировать используемые справочники и классификаторы или обновить XML-схемы электронных документов (сведений). Если справочники и классификаторы синхронизированы, XML-схемы электронных документов (сведений) обновлены, необходимо направить запрос в службу поддержки принимающего участника
IX. Требования к заполнению электронных документов и сведений

7-сурет. "Жалпы ақпараттық ресурстан құжат туралы мәліметтер алу" (P.DP.01.TRN.005) жалпы процесс транзакциясының орындалу схемасы
8-кесте
"Жалпы ақпараттық ресурстан құжат туралы мәліметтер алу" (P.DP.01.TRN.005) жалпы процесс транзакциясының сипаттамасы
р/с №
Міндетті элемент
Сипаттама
1
2
3
1
Кодтық белгіленім
P.DP.01.TRN.005
2
Жалпы процесс транзакциясының атауы
жалпы ақпараттық ресурстан құжат туралы мәліметтер алу
3
Жалпы процесс транзакциясының шаблоны
сұрау салу/жауап
4
Бастамашы рөл
бастамашы
5
Бастамашы операция
жалпы ақпараттық ресурстан құжат туралы мәліметтерге сұрау салу және алу
6
Ден қоюшы рөл
респондент
7
Қабылдайтын операция
жалпы ақпараттық ресурстан құжат туралы мәліметтерді ұсыну
8
Жалпы процесс транзакциясын орындаудың нәтижесі
жалпы ақпараттық ресурс (P.DP.01.BEN.003): мәліметтер жоқ жалпы ақпараттық ресурс (P.DP.01.BEN.003): мәліметтер ұсынылды
9
Жалпы процесс транзакциясының өлшемдері:
алуды растау уақыты
1 минут
өңдеуге қабылданғанын растау уақыты
1 минут
жауапты күту уақыты
5 минут
авторландыру белгісі
иә
қайталау саны
1
10
Жалпы процесс транзакциясының хабарлары:
бастамашы хабар
құжат туралы мәліметтерге сұрау салу (P.DP.01.MSG.008)
жауап хабар
құжат туралы мәліметтер (P.DP.01.MSG.009) мәліметтердің жоқ екендігі туралы хабарлама (P.DP.01.MSG.005)
11
Жалпы процесс транзакциясы хабарларының өлшемдері:
ЭЦҚ белгісі
жоқ (осы жалпы процесс шеңберіндегі ақпараттық өзара іс-қимылды жүзеге асыру кезінде ЭЦҚ-ны қолдану Комиссия Алқасының тиісті шешімінде көзделген жағдайларды қоспағанда),
жоқ – P.DP.01.MSG.005 үшін
ЭЦҚ-сы қате электрондық құжатты беру
жоқ
VIII. Штаттан тыс жағдайлардағы іс-қимылдар тәртібі
19. Жалпы процесс шеңберінде ақпараттық өзара іс-қимыл кезінде штаттан тыс жағдайлар орын алуы мүмкін, ол кезде деректерді өңдеуді қалыпты режимде жүргізілмеуі мүмкін. Штаттан тыс жағдайлар техникалық ақаулар, күту уақыты аяқталуы кезінде, сондай-ақ өзге де жағдайларда туындайды. Жалпы процеске қатысушының штаттан тыс жағдайдың туындау себептері туралы түсініктемелер және оны шешу бойынша ұсынымдар алуы үшін интеграцияланған ақпараттық жүйені қолдау қызметіне тиісті сұрау салу жіберу мүмкіндігі көзделген. Штаттан тыс жағдайды шешу жөніндегі жалпы ұсынымдар 9-кестеде келтірілген.
20. Уәкілетті орган оған байланысты қателік туралы хабарлама алынған хабардың Электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына және осы Регламенттің IX бөлімінде көрсетілген хабарларды бақылау талаптарына сәйкестігіне тексеру жүргізеді. Егер көрсетілген талаптарға сәйкессіздік анықталған жағдайда уәкілетті орган анықталған қателікті жою үшін барлық қажетті шараларды қабылдайды. Егер сәйкессіздік анықталмаған жағдайда, уәкілетті орган ақпараттық жүйенің интеграциялық жүйесін қолдау қызметіне осы штаттан тыс жағдайдың сипаттамасымен хабар жібереді.
9-кесте
Штаттан тыс жағдайлардағы іс-қимылдар
Штаттан тыс жағдайдың коды
Штаттан тыс жағдайдың сипаттамасы
Штаттан тыс жағдайдың себептері
Штаттан тыс жағдайдың туындауы кезіндегі
іс-қимылдардың сипаттамасы
1
2
3
4
P.EXC.002
жалпы процесстің екіжақты транзакциясының бастамашысы келісілген қайталау саны аяқталғаннан кейін жауап-хабарды алған жоқ
көлік жүйесіндегі техникалық ақаулар немесе бағдарламалық қамсыздандырудың жүйелік қателігі
ұлттық сегменттің техникалық қолдау қызметіне хабар жазылған сұрау салуды жіберу қажет
P.EXC.004
жалпы процесс транзакциясының бастамашысы қате туралы хабарламаны алды
анықтамалықтар мен сыныптауыштар үйлестірілмеген немесе электрондық құжаттардың (мәліметтердің)
XML-схемалары жаңартылмаған
жалпы процесс транзакциясы бастамашысы қолданылатын анықтамалықтар мен сыныптауыштарды үйлестіру немесе электрондық құжаттардың (мәліметтердің)
XML-схемаларын жаңарту қажет. Егер анықтамалықтар мен сыныптауыштар үйлестірілген, электрондық құжаттардың (мәліметтердің)
XML-схемалары жаңартылған болса, қабылдаушы қатысушының қолдау қызметіне сұрау салу жіберу қажет
IX. Электрондық құжаттар мен мәліметтерді толтыруға қойылатын талаптар

21. Требования к заполнению реквизитов электронных документов (сведений) "Состояние актуализации общего ресурса" (R.007), передаваемых в сообщении "Запрос информации о дате и времени обновления общего перечня источников информации" (P.DP.01.MSG.001), приведены в таблице 10.
Таблица 10
Требования к заполнению реквизитов электронных документов (сведений) "Состояние актуализации общего ресурса" (R.007), передаваемых в сообщении "Запрос информации о дате и времени обновления общего перечня источников информации" (P.DP.01.MSG.001)
Код требования
Формулировка требования
1
реквизит "Дата и время обновления" (csdo:UpdateDateTime) не заполняется
2
в составе реквизита "Заголовок электронного документа (сведений)" (ccdo:EDocHeader) значение реквизита "Дата и время электронного документа (сведений)" (csdo:EDocDateTime) должно приводиться в соответствии с шаблоном: YYYY-MM-DDThh:mm:ss.cccZ, где: ccc – символы, обозначающие значение миллисекунд; Z – фиксированный символ, обозначающий формат представления времени в соответствии со Всемирным временем (UTC)
3
реквизит "Идентификатора информационного объекта общего процесса" (csdo:InformationResourceId) должен быть заполнен и принимать значение "EC0001001"

21. "Ақпарат көздерінің жалпы тізбесін жаңарту күні мен уақыты туралы ақпарат алу" (P.DP.01.TRN.001) жалпы процестің транзакциясы хабарында берілетін "Жалпы ресурсты жаңартудың жай-күйі" (R.007) электрондық құжаттардың (мәліметтердің) деректемелерін толтыруға қойылатын талаптар 10-кестеде келтірілген.
10-кесте
"Ақпарат көздерінің жалпы тізбесін жаңарту күні мен уақыты туралы ақпарат алу" (P.DP.01.TRN.001) жалпы процестің транзакциясы хабарында берілетін "Жалпы ресурсты жаңартудың жай-күйі" (R.007) электрондық құжаттардың (мәліметтердің) деректемелерін толтыруға қойылатын талаптар
Талаптың коды
Талаптың тұжырымдамасы
1
"Жаңартылу күні мен уақыты" (csdo:UpdateDateTime) деректемесі толтырылмайды
2
"Электрондық құжаттың (мәліметтердің) тақырыбы" (ccdo:EDocHeader) деректемесінің құрамында "Электрондық құжаттың (мәліметтердің) күні мен уақыты" деректемесінің мәні YYYY-MM-DDThh:mm:ss.cccZ шаблонына сәйкес келтірілуі тиіс, мұндағы:
ccc – милисекунд мәнін білдіретін символдар;
Z – Дүниежүзілік уақытқа (UTC) сәйкес уақытты ұсыну форматын білдіретін тіркелген символ
3
"Жалпы процесс ақпараттық объектісінің сәйкестендіргіші" (csdo:InformationResourceId) деректемесі толтырылуы және "EC0001001" мәнін қабылдауы тиіс

22. Требования к заполнению реквизитов электронных документов (сведений) "Состояние актуализации общего ресурса" (R.007), передаваемых в сообщении "Запрос сведений из общего перечня источников информации" (P.DP.01.MSG.003), приведены в таблице 11.
Таблица 11
Требования к заполнению реквизитов электронных документов (сведений) "Состояние актуализации общего ресурса" (R.007), передаваемых в сообщении "Запрос сведений из общего перечня источников информации" (P.DP.01.MSG.003)
Код требования
Формулировка требования
1
реквизит "Дата и время обновления" (csdo:UpdateDateTime) не заполняется, если требуется представление сведений, содержащихся в общем перечне источников информации в полном объеме. Реквизит "Дата и время обновления" (csdo:UpdateDateTime) должен содержать дату и время при необходимости представления актуальных сведений общего перечня источников информации на определенную дату
2
реквизит "Код страны" (csdo:UnifiedCountryCode) заполняется при необходимости представления сведений по определенным государствам-членам
3
в составе реквизита "Заголовок электронного документа (сведений)" (ccdo:EDocHeader) значение реквизита "Дата и время электронного документа (сведений)" (csdo:EDocDateTime) должно приводиться в соответствии с шаблоном: YYYY-MM-DDThh:mm:ss.cccZ, где: ccc – символы, обозначающие значение миллисекунд; Z – фиксированный символ, обозначающий формат представления времени в соответствии со Всемирным временем (UTC)
4
в случае заполнения реквизита "Дата и время обновления" (csdo:UpdateDateTime) его значение должно приводиться в соответствии с шаблоном: YYYY-MM-DDThh:mm:ss.cccZ, где: ccc – символы, обозначающие значение миллисекунд; Z – фиксированный символ, обозначающий формат представления времени в соответствии со Всемирным временем (UTC)
5
реквизит "Идентификатора информационного объекта общего процесса" (csdo:InformationResourceId) должен быть заполнен и принимать значение "EC0001001"

22. "Ақпарат көздерінің жалпы тізбесінен ақпаратқа сұрау салу" (P.DP.01.MSG.003) хабарында берілетін "Жалпы ресурсты жаңартудың жай-күйі" (R.007) электрондық құжаттардың (мәліметтердің) деректемелерін толтыруға қойылатын талаптар 11-кестеде келтірілген.
11-кесте
"Ақпарат көздерінің жалпы тізбесінен ақпаратқа сұрау салу" (P.DP.01.MSG.003) хабарында берілетін "Жалпы ресурсты жаңартудың жай-күйі" (R.007) электрондық құжаттардың (мәліметтердің) деректемелерін толтыруға қойылатын талаптар
Талаптың коды
Талаптың тұжырымдамасы
1
егер ақпарат көздерінің жалпы тізбесінде қамтылған мәліметтерді толық көлемде ұсыну талап етілсе, "Жаңартылу күні мен уақыты" (csdo:UpdateDateTime) деректемесі толтырылмайды. "Жаңартылу күні мен уақыты" (csdo:UpdateDateTime) деректемесі белгілі бір күнге ақпарат көздері жалпы тізбесінің өзекті мәліметтерін ұсыну қажет болған кезде күн мен уақытты қамтуға тиіс
2
"Елдің коды" (csdo:UnifiedCountryCode) деректемесі белгілі бір мүше мемлекеттер бойынша мәліметтерді ұсыну қажет болған кезде толтырылады
3
"Электрондық құжаттың (мәліметтердің) тақырыбы" (ccdo:EDocHeader) деректемесінің құрамында "Электрондық құжаттың (мәліметтердің) күні мен уақыты" деректемесінің мәні YYYY-MM-DDThh:mm:ss.cccZ шаблонына сәйкес келтірілуі тиіс, мұндағы:
ccc – милисекунд мәнін білдіретін символдар;
Z – Дүниежүзілік уақытқа (UTC) сәйкес уақытты ұсыну форматын білдіретін тіркелген символ
4
"Жаңартылу күні мен уақыты" (csdo:UpdateDateTime) деректемесі толтырылған жағдайда оның мәні YYYY-MM-DDThh:mm:ss.cccZ шаблонына сәйкес келтірілуі тиіс, мұндағы:
ccc – милисекунд мәнін білдіретін символдар;
Z – Дүниежүзілік уақытқа (UTC) сәйкес уақытты ұсыну форматын білдіретін тіркелген символ
5
"Жалпы процесс ақпараттық объектісінің сәйкестендіргіші" (csdo:InformationResourceId) деректемесі толтырылуы және "EC0001001" мәнін қабылдауы тиіс

23. Требования к заполнению реквизитов электронных документов (сведений) "Состояние актуализации общего ресурса" (R.007), передаваемых в сообщении "Запрос информации об изменениях, внесенных в общий перечень источников информации" (P.DP.01.MSG.006), приведены в таблице 12.
Таблица 12
Требования к заполнению реквизитов электронных документов (сведений) "Состояние актуализации общего ресурса" (R.007), передаваемых в сообщении "Запрос информации об изменениях, внесенных в общий перечень источников информации" (P.DP.01.MSG.006)
Код требования
Формулировка требования
1
реквизит "Дата и время обновления" (csdo:UpdateDateTime) должен содержать дату и время обновления сведений общего перечня источников информации в заинтересованном органе государства – члена Союза, позже которой Комиссией должны представляться измененные сведения из общего перечня источников информации
2
реквизит "Код страны" (csdo:UnifiedCountryCode) заполняется при необходимости представления сведений по определенным государствам-членам
3
в составе реквизита "Заголовок электронного документа (сведений)" (ccdo:EDocHeader) значение реквизита "Дата и время электронного документа (сведений)" (csdo:EDocDateTime) должно приводиться в соответствии с шаблоном: YYYY-MM-DDThh:mm:ss.cccZ, где: ccc – символы, обозначающие значение миллисекунд; Z – фиксированный символ, обозначающий формат представления времени в соответствии со Всемирным временем (UTC)
4
значение реквизита "Дата и время обновления" (csdo:UpdateDateTime) должно приводиться в соответствие с шаблоном: YYYY-MM-DDThh:mm:ss.cccZ, где:
ccc – символы, обозначающие значение миллисекунд;
Z – фиксированный символ, обозначающий формат представления времени в соответствии со Всемирным временем (UTC)
5
реквизит "Идентификатора информационного объекта общего процесса" (csdo:InformationResourceId) должен быть заполнен и принимать значение "EC0001001"

23. "Ақпарат көздерінің жалпы тізбесіне енгізілген өзгерістер туралы ақпаратқа сұрау салу" (P.DP.01.MSG.006) хабарында берілетін "Жалпы ресурсты жаңартудың жай-күйі" (R.007) электрондық құжаттардың (мәліметтердің) деректемелерін толтыруға қойылатын талаптар 12-кестеде келтірілген.
12-кесте
"Ақпарат көздерінің жалпы тізбесіне енгізілген өзгерістер туралы ақпаратқа сұрау салу" (P.DP.01.MSG.006) хабарында берілетін "Жалпы ресурсты жаңартудың жай-күйі" (R.007) электрондық құжаттардың (мәліметтердің) деректемелерін толтыруға қойылатын талаптар
Талаптың коды
Талаптың тұжырымдамасы
1
"Жаңартылу күні мен уақыты" (csdo:UpdateDateTime) деректемесі Одаққа мүше мемлекеттің мүдделі органында ақпарат көздерінің жалпы тізбесі мәліметтерінің жаңартылу күні мен уақытын қамтуы тиіс, кейін Комиссия ақпарат көздерінің жалпы тізбесінен өзгертілген мәліметтерді ұсынуы тиіс
2
"Елдің коды" (csdo:UnifiedCountryCode) деректемесі белгілі бір мүше мемлекеттер бойынша мәліметтерді ұсыну қажет болған кезде толтырылады
3
"Электрондық құжаттың (мәліметтердің) тақырыбы" (ccdo:EDocHeader) деректемесінің құрамында "Электрондық құжаттың (мәліметтердің) күні мен уақыты" деректемесінің мәні YYYY-MM-DDThh:mm:ss.cccZ шаблонына сәйкес келтірілуі тиіс, мұндағы:
ccc – милисекунд мәнін білдіретін символдар;
Z – Дүниежүзілік уақытқа (UTC) сәйкес уақытты ұсыну форматын білдіретін тіркелген символ
4
"Жаңартылу күні мен уақыты" (csdo:UpdateDateTime) деректемесінің мәні YYYY-MM-DDThh:mm:ss.cccZ шаблонына сәйкес келтірілуі тиіс, мұндағы:
ccc – милисекунд мәнін білдіретін символдар;
Z – Дүниежүзілік уақытқа (UTC) сәйкес уақытты ұсыну форматын білдіретін тіркелген символ
5
"Жалпы процесс ақпараттық объектісінің сәйкестендіргіші" (csdo:InformationResourceId) деректемесі толтырылуы және "EC0001001" мәнін қабылдауы тиіс

24. Требования к заполнению реквизитов электронных документов (сведений) "Запрос документа" (R.054), передаваемых в сообщении "Запрос сведений о документе" (P.DP.01.MSG.008), приведены в таблице 13.
Таблица 13
Требования к заполнению реквизитов электронных документов (сведений) "Запрос документа" (R.054), передаваемых в сообщении "Запрос сведений о документе" (P.DP.01.MSG.008)
Код требования
Формулировка требования
1
реквизит "Идентификатор информационного объекта общего процесса" (csdo:InformationResourceId) должен быть заполнен значением из общего перечня источников информации в соответствии с шаблоном "ZZXXXXXXX", где:
ZZ – код "EC" для обозначения общего информационного ресурса Комиссии;
XXXXXXX – номер информационного ресурса в общем перечне источников информации
2
реквизит "Код вида запроса документа" (csdo:DocRequestKindCode) должен принимать одно из следующих значений:
"01" – запрос документа в текущем статусе;
"02" – запрос документа с учетом изменения статуса
3
реквизит "Идентификатор уполномоченного органа государства-члена" (csdo:AuthorityId) в составе сложного реквизита "Уполномоченный орган государства-члена" (ccdo:UnifiedAuthorityDetails) должен быть заполнен
4
реквизит "Код таможенного органа" (csdo:CustomsOfficeCode) должен быть заполнен
5
в составе реквизита "Документ" (ccdo:DocContentDetails) должны быть заполнены следующие реквизиты:
"Код страны" (csdo:UnifiedCountryCode);
"Код вида документа" (csdo:DocKindCode);
"Наименование вида документа" (csdo:DocKindName);
"Идентификатор уполномоченного органа государства-члена" (csdo:AuthorityId)
6
в составе реквизита "Документ" (ccdo:DocContentDetails) должен быть заполнен реквизит "Номер документа" (csdo:DocId) или реквизиты "Номер документа" (csdo:DocId) и "Дата документа" (csdo:DocCreationDate)
7
реквизит "Дата истечения срока действия документа" (csdo:DocValidityDate) в составе реквизита "Документ" (ccdo:DocContentDetails) не заполняется
8
реквизит "Наименование документа" (csdo:DocName) в составе реквизита "Документ" (ccdo:DocContentDetails) не заполняется
9
реквизит "Срок действия документа" (csdo:DocValidityDuration) в составе реквизита "Документ" (ccdo:DocContentDetails) не заполняется
10
реквизит "Наименование уполномоченного органа государства-члена" (csdo:AuthorityName) в составе реквизита "Документ" (ccdo:DocContentDetails) не заполняется
11
реквизит "Описание" (csdo:DescriptionText) в составе реквизита "Документ" (ccdo:DocContentDetails) не заполняется
12
реквизит "Количество листов" (csdo:PageQuantity) в составе реквизита "Документ" (ccdo:DocContentDetails) не заполняется
13
реквизит "Документ в бинарном формате" (csdo:DocBinaryText) не заполняется
14
реквизит "XML-документ" (ccdo: Any Details) не заполняется
15
в составе реквизита "Заголовок электронного документа (сведений)" (ccdo:EDocHeader) значение реквизита "Дата и время электронного документа (сведений)" (csdo:EDocDateTime) должно приводиться в соответствии с шаблоном: YYYY-MM-DDThh:mm:ss.cccZ, где:
ccc – символы, обозначающие значение миллисекунд;
Z – фиксированный символ, обозначающий формат представления времени в соответствии со Всемирным временем (UTC)
16
в составе реквизита "Документ" (ccdo:DocContentDetails) значение реквизита "Дата документа" (csdo:DocCreationDate) должно приводиться в соответствии с шаблоном: YYYY-MM-DD

24. "Құжат туралы мәліметтерге сұрау салу" (P.DP.01.MSG.008) хабарында берілетін "Құжатқа сұрау салу" (R.054) электрондық құжаттардың (мәліметтердің) деректемелерін толтыруға қойылатын талаптар 13-кестеде келтірілген.
13-кесте
"Құжат туралы мәліметтерге сұрау салу" (P.DP.01.MSG.008) хабарында берілетін "Құжатқа сұрау салу" (R.054) электрондық құжаттардың (мәліметтердің) деректемелерін толтыруға қойылатын талаптар
Талаптың коды
Талаптың тұжырымдамасы
1
"Жалпы процесс ақпараттық объектісінің сәйкестендіргіші" (csdo:InformationResourceId) деректемесі "ZZXXXXXXX" шаблонына сәйкес ақпарат көздерінің жалпы тізбесіндегі мәнмен толтырылуы тиіс, мұндағы:
ZZ – Комиссияның жалпы ақпараттық ресурсын белгілеу үшін "EC" коды;
XXXXXXX – ақпарат көздерінің жалпы тізбесіндегі ақпараттық ресурстың нөмірі
2
"Құжатқа сұрау салу түрінің коды" (csdo:DocRequestKindCode) деректемесі мына мәндердің бірін қабылдауы тиіс:
"01" – ағымдағы мәртебеде құжатқа сұрау салу;
"02" – мәртебесінің өзгеруі ескеріле отырып, құжатқа сұрау салу
3
"Мүше мемлекеттің уәкілетті органы" (ccdo:UnifiedAuthorityDetails) күрделі деректемесінің құрамындағы "Мүше мемлекеттің уәкілетті органы сәйкестендіргіші" (csdo:AuthorityId) деректемесі толтырылуы тиіс
4
"Кеден органының коды" (csdo:CustomsOfficeCode) деректемесі толтырылуы тиіс
5
"Құжат" (ccdo:DocContentDetails) деректемесінің құрамында мынадай деректемелер толтырылуы тиіс:
"Елдің коды" (csdo:UnifiedCountryCode);
"Құжат түрінің коды" (csdo:DocKindCode);
"Құжат түрінің атауы" (csdo:DocKindName);
"Мүше мемлекеттің уәкілетті органы сәйкестендіргіші" (csdo:AuthorityId)
6
"Құжат" (ccdo:DocContentDetails) деректемесінің құрамында "Құжат нөмірі" (csdo:DocId) деректемесі немесе "Құжат нөмірі" (csdo:DocId) мен "Құжат күні" (csdo:DocCreationDate) деректемелері толтырылуы тиіс
7
"Құжат" (ccdo:DocContentDetails) деректемесі құрамында "Құжаттың қолданыс мерзімінің өту күні" (csdo:DocValidityDate) деректемесі толтырылмайды
8
"Құжат" (ccdo:DocContentDetails) деректемесі құрамында "Құжат атауы" (csdo:DocName) деректемесі толтырылмайды
9
"Құжат" (ccdo:DocContentDetails) деректемесі құрамында "Құжаттың қолданыс мерзімі" (csdo:DocValidityDuration) деректемесі толтырылмайды
10
"Құжат" (ccdo:DocContentDetails) деректемесі құрамында "Мүше мемлекеттің уәкілетті органының атауы" (csdo:AuthorityName) деректемесі толтырылмайды
11
"Құжат" (ccdo:DocContentDetails) деректемесі құрамында "Сипаттамасы" (csdo:DescriptionText) деректемесі толтырылмайды
12
"Құжат" (ccdo:DocContentDetails) деректемесі құрамында "Парақтар саны" (csdo:PageQuantity) деректемесі толтырылмайды
13
"Бинарлық форматтағы құжат" (csdo:DocBinaryText) деректемесі
толтырылмайды
14
"XML-құжат" (ccdo:AnyDetails) деректемесі толтырылмайды
15
"Электрондық құжаттың (мәліметтердің) тақырыбы" (ccdo:EDocHeader) деректемесінің құрамында "Электрондық құжаттың (мәліметтердің) күні мен уақыты" (csdo:EDocDateTime) деректемесінің мәні YYYY-MM-DDThh:mm:ss.cccZ шаблонына сәйкес келтірілуі тиіс, мұндағы:
ccc – милисекунд мәнін білдіретін символдар;
Z – Дүниежүзілік уақытқа (UTC) сәйкес уақытты ұсыну форматын білдіретін тіркелген символ
16
"Құжат" (ccdo:DocContentDetails) деректемесінің құрамында "Құжат күні" (csdo:DocCreationDate) деректемесінің мәні YYYY-MM-DD шаблонына сәйкес келтірілуі тиіс

25. Требования к заполнению реквизитов электронных документов (сведений) "Обобщенная структура электронного документа (сведений)" (R.010), передаваемых в сообщении "Сведения о документах" (P.DP.01.MSG.009), приведены в таблице 14.
Таблица 14
Требования к заполнению реквизитов электронных документов (сведений) "Обобщенная структура электронного документа (сведений)" (R.010), передаваемых в сообщении "Сведения о документe" (P.DP.01.MSG.009)
Код требования
Формулировка требования
1

25. "Құжаттар туралы мәліметтер" (P.DP.01.MSG.009) хабарында берілетін "Электрондық құжаттың (мәліметтердің) жалпыланған құрылымы" (R.010) электрондық құжаттардың (мәліметтердің) деректемелерін толтыруға қойылатын талаптар 14-кестеде келтірілген.
14-кесте
"Құжаттар туралы мәліметтер" (P.DP.01.MSG.009) хабарында берілетін "Электрондық құжаттың (мәліметтердің) жалпыланған құрылымы" (R.010) электрондық құжаттардың (мәліметтердің) деректемелерін толтыруға қойылатын талаптар
Талаптың коды
Талаптың тұжырымдамасы
1

электронный документ (сведения) "Обобщенная структура электронного документа (сведений)" (R.010) должен выключать в себя хотя бы 1 экземпляр электронного документа (сведений) "Документ" (R.004)
2
в электронном документе (сведениях) "Документ" (R.004) в составе реквизита "Документ" (ccdo:DocContentDetails) должны быть заполнены следующие реквизиты:
"Код страны" (csdo:UnifiedCountryCode);
"Код вида документа" (csdo:DocKindCode);
"Наименование документа" (csdo:DocName);
"Номер документа" (csdo:DocId);
"Идентификатор уполномоченного органа государства-члена" (csdo:AuthorityId);
"Наименование уполномоченного органа государства-члена" (csdo:AuthorityName)
3
в электронном документе (сведениях) "Документ" (R.004) реквизит "Статус" (ccdo:StatusV2Details) должен быть заполнен
4
в электронном документе (сведениях) "Документ" (R.004) в составе реквизита "Документ" (ccdo:DocContentDetails) значения реквизитов "Код страны" (csdo:UnifiedCountryCode), "Код вида документа" (csdo:DocKindCode), "Наименование вида документа" (csdo:DocKindName), "Идентификатор уполномоченного органа государства-члена" (csdo:AuthorityId), "Номер документа" (csdo:DocId) и "Дата документа" (csdo:DocCreationDate) должны принимать значения аналогичных реквизитов в сообщении "Запрос сведений о документе" (P.DP.01.MSG.008) в рамках одного и того же экземпляра транзакции
5
в электронном документе (сведениях) "Документ" (R.004) в составе реквизита "Статус" (ccdo:StatusV2Details) должны быть заполнены реквизиты "Дата" (csdo:EventDate) и "Код статуса" (csdo:StatusCode)
6
в электронном документе (сведениях) "Документ" (R.004) должен быть заполнен реквизит "XML-документ" (ccdo:AnyDetails) либо "Документ в бинарном формате" (csdo:DocBinaryText)
7
в электронном документе (сведениях) "Документ" (R.004) в составе реквизита "XML-документ" (ccdo:AnyDetails) может быть вложен только один экземпляр XML-документ
8

"Электрондық құжаттың (мәліметтердің) жалпыланған құрылымы" (R.010) электрондық құжат (мәліметтер) "Құжат" (R.004) электрондық құжаттың (мәліметтердің) ең болмағанда 1 данасын қамтуға тиіс
2
"Құжат" (ccdo:DocContentDetails) деректемесінің құрамындағы "Құжат" (R.004) электрондық құжатта (мәліметтерде) мынадай деректемелер толтырылуы тиіс:
"Елдің коды" (csdo:UnifiedCountryCode);
"Құжат түрінің коды" (csdo:DocKindCode);
"Құжат атауы" (csdo:DocName);
"Құжат нөмірі" (csdo:DocId);
"Мүше мемлекеттің уәкілетті органы сәйкестендіргіші" (csdo:AuthorityId) ;
"Мүше мемлекеттің уәкілетті органы атауы" (csdo:AuthorityName)
3
"Құжат" (R.004) электрондық құжатта (мәліметтерде) "Мәртебе" (ccdo:StatusV2Details) деректемесі толтырылуы тиіс
4
"Құжат" (ccdo:DocContentDetails) деректемесінің құрамындағы "Құжат" (R.004) электрондық құжатта (мәліметтерде) "Елдің коды" (csdo:UnifiedCountryCode), "Құжат түрінің коды" (csdo:DocKindCode),
"Құжат түрінің атауы" (csdo:DocKindName), "Мүше мемлекеттің уәкілетті органы сәйкестендіргіші" (csdo:AuthorityId) , "Құжат нөмірі" (csdo:DocId) және "Құжат күні" (csdo:DocCreationDate) деректемелерінің мәні транзакцияның нақ сол бір данасы шеңберінде "Құжат туралы мәліметтерге сұрау салу" (P.DP.01.MSG.008) хабарламасында ұқсас деректемелердің мәнін қабылдауы тиіс
5
"Мәртебе" (ccdo:StatusV2Details) деректемесі құрамындағы "Құжат" (R.004) электрондық құжатта (мәліметтерде) "Күні" (csdo:EventDate) және "Мәртебе коды" (csdo:StatusCode) деректемелері толтырылуы тиіс
6
"Құжат" (R.004) электрондық құжатта (мәліметтерде) "XML-құжат" (ccdo:AnyDetails) деректемесі не "Бинарлық форматтағы құжат" (csdo:DocBinaryText) толтырылуы тиіс
7
"XML-құжат" (ccdo:AnyDetails) деректемесі құрамындағы "Құжат" (R.004) электрондық құжатта (мәліметтерде) XML-құжатының бір данасы ғана қос берілуі мүмкін
8

в электронном документе (сведениях) "Документ" (R.004) объем содержимого реквизита "Документ в бинарном формате" (csdo:DocBinaryText) может быть не более 5 МБ
9
в составе реквизита "Заголовок электронного документа (сведений)" (ccdo:EDocHeader) значение реквизита "Дата и время электронного документа (сведений)" (csdo:EDocDateTime) должно приводиться в соответствии с шаблоном: YYYY-MM-DDThh:mm:ss.cccZ, где:
ccc – символы, обозначающие значение миллисекунд;
Z – фиксированный символ, обозначающий формат представления времени в соответствии со Всемирным временем (UTC)
10
в электронном документе (сведениях) "Документ" (R.004) в составе реквизита "Документ" (ccdo:DocContentDetails) значение реквизита "Дата документа" (csdo:DocCreationDate) должно приводиться в соответствии с шаблоном: YYYY-MM-DD
11
в электронном документе (сведениях) "Документ" (R.004) в составе реквизита "Документ" (ccdo:DocContentDetails) значение реквизита "Дата истечения срока действия документа" (csdo:DocValidityDate) должно приводиться в соответствии с шаблоном: YYYY-MM-DD
12
в электронном документе (сведениях) "Документ" (R.004) в составе реквизита "Документ" (ccdo:DocContentDetails) значение реквизита "Дата" (csdo:EventDate) должно приводиться в соответствии с шаблоном: YYYY-MM-DD
13
в электронном документе (сведениях) "Документ" (R.004) в составе реквизита "Документ" (ccdo:DocContentDetails) значение реквизита "Дата начала срока действия документа" (csdo:DocStartDate) должно приводиться в соответствии с шаблоном: YYYY-MM-DD
14

"Құжат" (R.004) электрондық құжатта (мәліметтерде) "Бинарлық форматтағы құжат" (csdo:DocBinaryText) деректемесі құрамының көлемі 5 МБ аспайтын болуы керек
9
"Электрондық құжаттың (мәліметтердің) тақырыбы" (ccdo:EDocHeader) деректемесінің құрамында "Электрондық құжаттың (мәліметтердің) күні мен уақыты" (csdo:EDocDateTime) деректемесінің мәні
YYYY-MM-DDThh:mm:ss.cccZ шаблонына сәйкес келтірілуі тиіс, мұндағы:
ccc – милисекунд мәнін білдіретін символдар;
Z – Дүниежүзілік уақытқа (UTC) сәйкес уақытты ұсыну форматын білдіретін тіркелген символ
10
"Құжат" (ccdo:DocContentDetails) деректемесінің құрамындағы "Құжат" (R.004) электрондық құжатта (мәліметтерде) "Құжат күні" (csdo:DocCreationDate) деректемесінің мәні YYYY-MM-DD шаблонына сәйкес келтірілуі тиіс
11
"Құжат" (ccdo:DocContentDetails) деректемесінің құрамындағы "Құжат" (R.004) электрондық құжатта (мәліметтерде) "Құжаттың қолданыс мерзімінің өту күні" (csdo:DocValidityDate) деректемесінің мәні
YYYY-MM-DD шаблонына сәйкес келтірілуі тиіс
12
"Құжат" (ccdo:DocContentDetails) деректемесінің құрамындағы "Құжат" (R.004) электрондық құжатта (мәліметтерде) "Күні" (csdo:EventDate) деректемесінің мәні YYYY-MM-DD шаблонына сәйкес келтірілуі тиіс
13
"Құжат" (ccdo:DocContentDetails) деректемесінің құрамындағы "Құжат" (R.004) электрондық құжатта (мәліметтерде) "Құжаттың қолданыс мерзімінің басталу күні" (csdo:DocStartDate) деректемесінің мәні
YYYY-MM-DD шаблонына сәйкес келтірілуі тиіс
14

реквизит "Идентификатор информационного объекта общего процесса" (csdo:InformationResourceId) должен быть заполнен значением аналогичного реквизита в сообщении "Запрос сведений о документе" (P.DP.01.MSG.008) в рамках одного и того же экземпляра транзакции
26. Требования к заполнению реквизитов электронных документов (сведений) "Уведомление о результате обработки" (R.006), передаваемых в сообщении "Уведомление об отсутствии сведений" (P.DP.01.MSG.005), приведены в таблице 15.
Таблица 15
Требования к заполнению реквизитов электронных документов (сведений) "Уведомление о результате обработки" (R.006), передаваемых в сообщении "Уведомление об отсутствии сведений" (P.DP.01.MSG.005)
Код требования
Формулировка требования
1
реквизит "Код результата обработки" (csdo:ProcessingResultV2Code) должен принимать значение:
"1" – сведения отсутствуют
2
в составе реквизита "Заголовок электронного документа (сведений)" (ccdo:EDocHeader) значение реквизита "Дата и время электронного документа (сведений)" (csdo:EDocDateTime) должно приводиться в соответствии с шаблоном: YYYY-MM-DDThh:mm:ss.cccZ, где:
ccc – символы, обозначающие значение миллисекунд;
Z – фиксированный символ, обозначающий формат представления времени в соответствии со Всемирным временем (UTC)
УТВЕРЖДЕН
Решением Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 14 января 2020 г. № 10
Регламент
информационного взаимодействия
между уполномоченными органами государств – членов Евразийского экономического союза при реализации средствами интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза общего процесса "Использование баз данных документов, оформляемых уполномоченными органами государств – членов Евразийского экономического союза, при регулировании внешней и взаимной торговли, в том числе представляемых при совершении таможенных операций для целей подтверждения соблюдения запретов и ограничений"
I. Общие положения
1. Настоящий Регламент разработан в соответствии со следующими актами, входящими в право Евразийского экономического союза (далее – Союз):
Договор о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года;
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 6 ноября 2014 г. № 200 "О технологических документах, регламентирующих информационное взаимодействие при реализации средствами интегрированной информационной системы внешней и взаимной торговли общих процессов";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 27 января 2015 г. № 5 "Об утверждении Правил электронного обмена данными в интегрированной информационной системе внешней и взаимной торговли";

"Жалпы процесс ақпараттық объектісінің сәйкестендіргіші" (csdo:InformationResourceId) деректемесі транзакцияның нақ сол бір данасы шеңберінде "Құжат туралы мәліметтерге сұрау салу" (P.DP.01.MSG.008) хабарламасында ұқсас деректемелердің мәнімен толтырылуы тиіс
26. "Мәліметтердің жоқ екендігі туралы хабарлама" (P.DP.01.MSG.005) хабарында берілетін "Өңдеу нәтижесі туралы хабарлама" (R.006) электрондық құжаттардың (мәліметтердің) деректемелерін толтыруға қойылатын талаптар 15-кестеде келтірілген.
15-кесте
"Мәліметтердің жоқ екендігі туралы хабарлама" (P.DP.01.MSG.005) хабарында берілетін "Өңдеу нәтижесі туралы хабарлама" (R.006) электрондық құжаттардың (мәліметтердің) деректемелерін толтыруға қойылатын талаптар
Талаптың коды
Талаптың тұжырымдамасы
1
"Өңдеу нәтижесінің коды" (csdo:ProcessingResultV2Code) деректемесі "1" – мәліметтер жоқ мәнін қабылдауы тиіс
2
"Электрондық құжаттың (мәліметтердің) тақырыбы" (ccdo:EDocHeader) деректемесінің құрамында "Электрондық құжаттың (мәліметтердің) күні мен уақыты" (csdo:EDocDateTime) деректемесінің мәні
YYYY-MM-DDThh:mm:ss.cccZ шаблонына сәйкес келтірілуі тиіс, мұндағы:
ccc – милисекунд мәнін білдіретін символдар;
Z – Дүниежүзілік уақытқа (UTC) сәйкес уақытты ұсыну форматын білдіретін тіркелген символ
Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2020 жылғы 14 қаңтардағы
№ 10 шешімімен
БЕКІТІЛГЕН
"Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары сыртқы және ішкі сауданы реттеу кезінде ресімдейтін, оның ішінде тыйым салулар мен шектеулердің сақталуын растау мақсаттары үшін кедендік операцияларды жасаған кезде ұсынылатын құжаттардың дерекқорын пайдалану" жалпы процесін Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесінің құралдарымен іске асыру кезіндегі Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл РЕГЛАМЕНТІ
1. Жалпы ережелер
1. Осы Регламент Еуразиялық экономикалық одақ (бұдан әрі – Одақ) құқығына кіретін мынадай актілерге сәйкес әзірленген:
2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарт;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Жалпы процестерді сыртқы және өзара сауданың интеграцияланған ақпараттық жүйесінің құралдарымен іске асыру кезіндегі ақпараттық өзара іс-қимылды регламенттейтін технологиялық құжаттар туралы" 2014 жылғы 6 қарашадағы № 200 шешімі;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Сыртқы және өзара сауданың интеграцияланған ақпараттық жүйесінде деректермен электрондық алмасу қағидаларын бекіту туралы" 2015 жылғы 27 қаңтардағы № 5 шешімі;

Понятия "инициатор", "инициирующая операция", "принимающая операция", "респондент", "сообщение общего процесса" и "транзакция общего процесса" используются в настоящем Регламенте в значениях, определенных Методикой анализа, оптимизации, гармонизации и описания общих процессов в рамках Евразийского экономического союза, утвержденной Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 9 июня 2015 г. № 63.
Иные понятия, используемые в настоящем Регламенте, применяются в значениях, определенных в пункте 4 Правил информационного взаимодействия при реализации средствами интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза общего процесса "Использование баз данных документов, оформляемых уполномоченными органами государств – членов Евразийского экономического союза, при регулировании внешней и взаимной торговли, в том числе представляемых при совершении таможенных операций для целей подтверждения соблюдения запретов и ограничений", утвержденных Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 14 января 2020 г. № 10 (далее – Правила информационного взаимодействия).
IV. Основные сведения об информационном взаимодействии в рамках общего процесса
1. Участники информационного взаимодействия
6. Перечень ролей участников информационного взаимодействия в рамках общего процесса приведен в таблице 1.
Таблица 1
Перечень ролей участников информационного взаимодействия
Наименование роли
Описание роли
Участник, выполняющий роль
1
2
3
Владелец сведений
осуществляет представление сведений о документах из национального информационного ресурса по запросу заинтересованного органа государства – члена Союза
уполномоченный орган государства – члена Союза (P.DP.01.ACT.001)
Потребитель сведений
осуществляет запрос сведений о документах из национального информационного ресурса
заинтересованный орган государства – члена Союза (P.DP.01.ACT.002)
2. Структура информационного взаимодействия
7. Информационное взаимодействие в рамках общего процесса осуществляется между уполномоченными и заинтересованными органами государств – членов Союза в соответствии с процедурами общего процесса при представлении заинтересованному органу сведений о документе из национального информационного ресурса.
Структура информационного взаимодействия между уполномоченными и заинтересованными органами государств – членов Союза представлена на рисунке 1.
Рис. 1. Структура информационного взаимодействия между уполномоченными и заинтересованными органами государств – членов Союза
8. Информационное взаимодействие между уполномоченными и заинтересованными органами государств – членов Союза реализуется в рамках общего процесса. Структура общего процесса определена в Правилах информационного взаимодействия.

Осы Регламентте пайдаланылатын "бастамашы", "бастамашы операция", "қабылданатын операция", "респондент", "жалпы процесс хабары" және "жалпы процесс транзакциясы" ұғымдары Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2015 жылғы 9 маусымдағы № 63 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі жалпы процестерді талдау, оңтайландыру, үйлестіру және сипаттау әдістемесінде айқындалған мәндерінде қолданылады.
Осы Регламентте пайдаланылатын өзге ұғымдар Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2020 жылғы 14 қаңтардағы № 10 шешімімен бекітілген "Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары сыртқы және ішкі сауданы реттеу кезінде ресімдейтін, оның ішінде тыйым салулар мен шектеулердің сақталуын растау мақсаттары үшін кедендік операцияларды жасаған кезде ұсынылатын құжаттардың дерекқорын пайдалану" жалпы процесін Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесінің құралдарымен іске асыру кезіндегі ақпараттық өзара іс-қимыл қағидаларының (бұдан әрі – Ақпараттық өзара іс-қимыл қағидалары) 4-тармағында айқындалған мәндерде қолданылады.
IV. Жалпы процесс шеңберінде ақпараттық өзара іс-қимыл туралы негізгі мәліметтер
1. Ақпараттық өзара іс-қимылға қатысушылар
6. Жалпы процесс шеңберінде ақпараттық өзара іс-қимылға қатысушылар рөлінің тізбесі 1-кестеде келтірілген.
1-кесте
Ақпараттық өзара іс-қимылға қатысушылар рөлінің тізбесі
Рөлдің атауы
Рөлдің сипаттамасы
Рөлді орындайтын қатысушы
1
2
3
Мәліметтердің иесі
Одаққа мүше мемлекеттің мүдделі органының сұрау салуы бойынша ұлттық ақпараттық ресурстан құжаттар туралы мәліметтерді ұсынуды жүзеге асырады
Одаққа мүше мемлекеттің уәкілетті органы (P.DP.01.ACT.001)
Мәліметтерді тұтынушы
ұлттық ақпараттық ресурстан құжаттар туралы мәліметтерге сұрау салуды жүзеге асырады
Одаққа мүше мемлекеттің мүдделі органы (P.DP.01.ACT.002)
2. Ақпараттық өзара іс-қимыл құрылымы
7. Жалпы процесс шеңберіндегі ақпараттық өзара іс-қимыл жалпы процесс рәсімдеріне сәйкес Одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті және мүдделі органдары арасында мүдделі органға ұлттық ақпараттық ресурстан құжаттар туралы мәліметтер берілген кезде жүзеге асырылады:
Одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті және мүдделі органдары арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл құрылымы 1-суретте берілген.
1-сурет. Одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті және мүдделі органдары арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл құрылымы
8. Одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті және мүдделі органдары арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл жалпы процесс шеңберінде іске асырылады. Жалпы процесс құрылымы Ақпараттық өзара іс-қимыл қағидаларында айқындалған.

9. Информационное взаимодействие определяет порядок выполнения транзакций общего процесса, каждая из которых представляет собой обмен сообщениями в целях синхронизации состояний информационного объекта общего процесса между участниками общего процесса. Для каждого информационного взаимодействия определены взаимосвязи между операциями и соответствующими таким операциям транзакциями общего процесса.
10. При выполнении транзакции общего процесса инициатор в рамках осуществляемой им операции (инициирующей операции) направляет респонденту сообщение-запрос, в ответ на которое респондент в рамках осуществляемой им операции (принимающей операции) может направить или не направить сообщение-ответ в зависимости от шаблона транзакции общего процесса. Структура данных в составе сообщения должна соответствовать Описанию форматов и структур электронных документов и сведений, используемых для реализации средствами интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза общего процесса "Использование баз данных документов, оформляемых уполномоченными органами государств – членов Евразийского экономического союза, при регулировании внешней и взаимной торговли, в том числе представляемых при совершении таможенных операций для целей подтверждения соблюдения запретов и ограничений", утвержденному Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 14 января 2020 г. № 10 (далее – Описание форматов и структур электронных документов и сведений).
11. Транзакции общего процесса выполняются в соответствии с заданными параметрами транзакций общего процесса, как это определено настоящим Регламентом.
V. Информационное взаимодействие в рамках групп процедур
12. Схема выполнения транзакций общего процесса при представлении заинтересованному органу государства – члена Союза сведений о документе из национального информационного ресурса представлена на рисунке 2. Для каждой процедуры общего процесса в таблице 2 приведена связь между операциями, промежуточными и результирующими состояниями информационных объектов общего процесса и транзакциями общего процесса.
Рис. 2. Схема выполнения транзакций общего процесса при представлении заинтересованному органу государства – члена Союза сведений о документе из национального информационного ресурса
Таблица 2
Перечень транзакций общего процесса при представлении заинтересованному органу государства – члена Союза сведений о документе из национального информационного ресурса
№ п/п
Операция, выполняемая инициатором
Промежуточное состояние информационного объекта общего процесса
Операция, выполняемая респондентом
Результирующее состояние информационного объекта общего процесса
Транзакция общего процесса
1
2
3
4
5
6
1

9. Ақпараттық өзара іс-қимыл жалпы процесс транзакцияларын орындаудың тәртібін айқындайды, олардың әрқайсысы жалпы процеске қатысушылардың арасында жалпы процестің ақпараттық объектісінің жай-күйін үйлесімді ету мақсатында хабарлармен алмасуды білдіреді. Әрбір ақпараттық өзара іс-қимыл үшін операциялардың және осындай операцияларға сәйкес келетін жалпы процесс транзакцияларының арасындағы өзара байланыс айқындалған.
10. Жалпы процесс транзакцияларын орындау кезінде бастамашы өздері жүзеге асыратын операция (бастамашы операция) шеңберінде респондентке хабар-сұрау салуды жібереді, респондент оған жауап ретінде ол жүзеге асыратын операция (қабылданатын операция) шеңберінде жалпы процесс транзакциясының шаблонына байланысты хабар-жауап жіберуі немесе жібермеуі мүмкін. Хабар құрамындағы деректер құрылымы Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2020 жылғы 14 қаңтардағы № 10 шешімімен бекітілген "Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары сыртқы және ішкі сауданы реттеу кезінде ресімдейтін, оның ішінде тыйым салулар мен шектеулердің сақталуын растау мақсаттары үшін кедендік операцияларды жасаған кезде ұсынылатын құжаттардың дерекқорын пайдалану" жалпы процесін Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесінің құралдарымен іске асыру үшін пайдаланылатын электрондық құжаттардың және мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына (бұдан әрі – Электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасы) сәйкес келуі тиіс.
11. Жалпы процесс транзакциясы осы Регламентте айқындалғандай жалпы процесс транзакциясының берілген өлшемдеріне сәйкес орындалады.
V. Рәсімдер тобының шеңберіндегі ақпараттық өзара іс-қимыл
12. Одаққа мүше мемлекеттің мүдделі органына ұлттық ақпараттық ресурстан құжат туралы мәліметтер ұсыну кезіндегі жалпы процесс транзакциясының орындалу схемасы 2-суретте ұсынылған. Жалпы процестің әрбір рәсімі үшін 2-кестеде жалпы процестің ақпараттық объектілері операциялары, аралық және нәтиже көрсетуші жай-күйі мен жалпы процесс транзакциялары арасындағы байланыс келтірілген.
2-сурет. Одаққа мүше мемлекеттің мүдделі органына ұлттық ақпараттық ресурстан құжат туралы мәліметтерді ұсыну кезіндегі жалпы процесс транзакциясының орындалу схемасы
2-кесте
Одаққа мүше мемлекеттің мүдделі органына ұлттық ақпараттық ресурстан мәліметтерді ұсыну кезіндегі жалпы процесс транзакциясының тізбесі
р/с №
Бастамашы орындайтын операция
Жалпы процесс ақпараттық объектісінің аралық жай-күйі
Респондент орындайтын операция
Жалпы процесс ақпараттық объектісінің нәтиже көрсетуші
жай-күйі
Жалпы процесс транзакциясы
1
2
3
4
5
6
1

Получение сведений о документе из национального информационного ресурса (P.DP.01.PRC.004)
1.1
запрос сведений о документе из национального информационного ресурса (P.DP.01.OPR.010).
Прием и обработка сведений о документе из национального информационного ресурса (P.DP.01.OPR.012)
национальный информационный ресурс (P.DP.01.BEN.002): сведения запрошены
представление сведений о документе из национального информационного ресурса (P.DP.01.OPR.011)
национальный информационный ресурс (P.DP.01.BEN.002): сведения отсутствуют.
Национальный информационный ресурс (P.DP.01.BEN.002): сведения представлены
получение сведений о документе из национального информационного ресурса (P.DP.01.TRN.004)
VI. Описание сообщений общего процесса
13. Перечень сообщений общего процесса, передаваемых в рамках информационного взаимодействия при реализации общего процесса, приведен в таблице 3. Структура данных в составе сообщения должна соответствовать Описанию форматов и структур электронных документов и сведений. Ссылка на соответствующую структуру в Описании форматов и структур электронных документов и сведений устанавливается по значению графы 3 таблицы 3.
Таблица 3
Перечень сообщений общего процесса
Кодовое обозначение
Наименование
Структура электронного документа (сведений)
1
2
3
P.DP.01.MSG.005
уведомление об отсутствии сведений
уведомление о результате обработки (R.006)
P.DP.01.MSG.008
запрос сведений о документе
запрос документа (R.054)
P.DP.01.MSG.009
сведения о документе
документ (R.004),
обобщенная структура электронного документа (сведений) (R.010)
VII. Описание транзакций общего процесса
1. Транзакция общего процесса "Получение сведений о документе из национального информационного ресурса" (P.DP.01.TRN.004)

Ұлттық ақпараттық ресурстан құжат туралы мәліметтер алу (P.DP.01.PRC.004)
1.1
Ұлттық ақпараттық ресурстан құжат туралы мәліметтерге сұрау салу (P.DP.01.OPR.010).
Ұлттық ақпараттық ресурстан құжат туралы мәліметтерді қабылдау және өңдеу (P.DP.01.OPR.012)
ұлттық ақпараттық ресурс
(P.DP.01.BEN.002):
мәліметтер сұратылды
ұлттық ақпараттық ресурстан құжат туралы мәліметтер ұсыну (P.DP.01.OPR.011)
ұлттық ақпараттық ресурс
(P.DP.01.BEN.002): мәліметтер жоқ.
Ұлттық ақпараттық ресурс (P.DP.01.BEN.002): мәліметтер ұсынылды
ұлттық ақпараттық ресурстан құжат туралы мәліметтер алу (P.DP.01.TRN.004)
VI. Жалпы процесс хабарларының сипаттамасы
13. Жалпы процесті іске асыру кезінде ақпараттық өзара іс-қимыл шеңберінде берілетін жалпы процесс хабарларының тізбесі 3-кестеде келтірілген. Хабарлар құрамындағы деректердің құрылымы Электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына сәйкес келуі тиіс. Электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасында тиісті құрылымға сілтеме 3-кестенің 3-бағанының мәні бойынша белгіленеді.
3-кесте
Жалпы процесс хабарларының тізбесі
Кодтық белгіленім
Атауы
Электрондық құжаттың (мәліметтердің) құрылымы
1
2
3
P.DP.01.MSG.005
мәліметтердің жоқ екендігі туралы хабарлама
өңдеу нәтижесі туралы хабарлама (R.006)
P.DP.01.MSG.008
құжат туралы мәліметтерге сұрау салу
құжатқа сұрау салу (R.054)
P.DP.01.MSG.009
құжат туралы мәліметтер
құжат (R.004),
электрондық құжаттың (мәліметтердің) қорытылып таратылған құрылымы (R.010)
VII. Жалпы процесс транзакциясының сипаттамасы
"Ұлттық ақпараттық ресурстан құжат туралы мәліметтер алу" жалпы процесс транзакциясы (P.DP.01.TRN.004)

14. Транзакция общего процесса "Получение сведений о документе из национального информационного ресурса" (P.DP.01.TRN.004) выполняется для передачи респондентом инициатору соответствующих сведений по запросу. Схема выполнения указанной транзакции общего процесса представлена на рисунке 3. Параметры транзакции общего процесса приведены в таблице 4.
Рис. 3. Схема выполнения транзакции общего процесса "Получение сведений о документе из национального информационного ресурса" (P.DP.01.TRN.004)
Таблица 4
Описание транзакции общего процесса "Получение сведений о документе из национального информационного ресурса" (P.DP.01.TRN.004)
№ п/п
Обязательный элемент
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.DP.01.TRN.004
2
Наименование транзакции общего процесса
получение сведений о документе из национального информационного ресурса
3
Шаблон транзакции общего процесса
взаимные обязательства
4
Инициирующая роль
инициатор
5
Инициирующая операция
запрос и получение сведений о документе из национального информационного ресурса
6
Реагирующая роль
респондент
7
Принимающая операция
представление сведений о документе из национального информационного ресурса
8
Результат выполнения транзакции общего процесса
национальный информационный ресурс (P.DP.01.BEN.002): сведения отсутствуют
национальный информационный ресурс (P.DP.01.BEN.002): сведения представлены
9
Параметры транзакции общего процесса:
время для подтверждения получения
1 мин
время подтверждения принятия в обработку
1 мин
время ожидания ответа
5 мин
признак авторизации
да
количество повторов
1
10
Сообщения транзакции общего процесса:
инициирующее сообщение
запрос сведений о документе (P.DP.01.MSG.008)
ответное сообщение
сведения о документах (P.DP.01.MSG.009)
уведомление об отсутствии сведений (P.DP.01.MSG.005)
11
Параметры сообщений транзакции общего процесса:
признак ЭЦП
нет
передача электронного документа с некорректной ЭЦП
нет
VIII. Порядок действий в нештатных ситуациях
15. При информационном взаимодействии в рамках общего процесса вероятны нештатные ситуации, когда обработка данных не может быть произведена в обычном режиме. Нештатные ситуации возникают при технических сбоях, истечении времени ожидания, а также в иных случаях. Для получения участником общего процесса комментариев о причинах возникновения нештатной ситуации и рекомендаций по ее разрешению предусмотрена возможность направления соответствующего запроса в службу поддержки интегрированной информационной системы. Общие рекомендации по разрешению нештатной ситуации приведены в таблице 5.
16. Уполномоченный орган проводит проверку сообщения, в связи с которым получено уведомление об ошибке, на соответствие Описанию форматов и структур электронных документов и сведений и требованиям к контролю сообщений, указанным в разделе IX настоящего Регламента. В случае если выявлено несоответствие указанным требованиям, уполномоченный орган принимает все необходимые меры для устранения выявленной ошибки. В случае если несоответствий не выявлено, уполномоченный орган направляет сообщение с описанием этой нештатной ситуации в службу поддержки интегрированной информационной системы.
Таблица 5
Действия в нештатных ситуациях
Код нештатной ситуации
Описание нештатной ситуации
Причины нештатной ситуации
Описание действий при возникновении нештатной ситуации
1
2
3
4
P.EXC.002
инициатор двусторонней транзакции общего процесса не получил сообщение-ответ после истечения согласованного количества повторов
технические сбои в транспортной системе или системная ошибка программного обеспечения
необходимо направить запрос в службу технической поддержки национального сегмента, в котором было сформировано сообщение
P.EXC.004
инициатор транзакции общего процесса получил уведомление об ошибке
не синхронизированы справочники и классификаторы или не обновлены XML-схемы электронных документов (сведений)
инициатору транзакции общего процесса необходимо синхронизировать используемые справочники и классификаторы или обновить XML-схемы электронных документов (сведений). Если справочники
и классификаторы синхронизированы, XML-схемы электронных документов (сведений) обновлены, необходимо направить запрос в службу поддержки принимающего участника
IX. Требования к заполнению электронных документов и сведений

14. "Ұлттық ақпараттық ресурстан құжат туралы мәліметтер алу" (P.DP.01.TRN.04) жалпы процесс транзакциясы бастамашының респондентке сұрау салу бойынша тиісті мәліметтерді беруі үшін орындалады. Көрсетілген жалпы процесс транзакциясының орындалу схемасы 3-суретте берілген. Жалпы процесс транзакциясының өлшемдері 4-кестеде келтірілген.
3-сурет. "Ұлттық ақпараттық ресурстан құжат туралы мәліметтер алу" жалпы процесс транзакциясының (P.DP.01.TRN.04) орындалу схемасы
4-кесте
"Ұлттық ақпараттық ресурстан құжат туралы мәліметтер алу" (P.DP.01.TRN.004) жалпы процесс транзакциясының сипаттамасы
р/с №
Міндетті элемент
Сипаттама
1
2
3
1
Кодтық белгіленім
P.DP.01.TRN.001
2
Жалпы процесс транзакциясының атауы
Ұлттық ақпараттық ресурстан құжат туралы мәліметтер алу
3
Жалпы процесс транзакциясының шаблоны
өзара мінеттемелер
4
Бастамашы рөл
бастамашы
5
Бастамашы операция
ұлттық ақпараттық ресурстан құжат туралы мәліметтерге сұрау салу және алу
6
Ден қоюшы рөл
респондент
7
Қабылдайтын операция
ұлттық ақпараттық ресурстан құжат туралы мәліметтер ұсыну
8
Жалпы процесс транзакциясын орындау нәтижесі
ұлттық ақпараттық ресурс (P.DP.01.BEN.002): мәліметтер жоқ ұлттық ақпараттық ресурс (P.DP.01.BEN.002): мәліметтер ұсынылды
9
Жалпы процесс транзакциясының өлшемдері:
алуды растау уақыты
1 минут
өңдеуге қабылданғанын растау уақыты
1 минут
жауапты күту уақыты
5 минут
авторландыру белгісі
иә
қайталау саны
1
10
Жалпы процесс транзакциясының хабарлары:
бастамашы хабар
Құжат туралы мәліметтерге сұрау салу (P.DP.01.MSG.008) құжаттар туралы мәліметтер (P.DP.01.MSG.009)
жауап хабар
Мәліметтердің жоқ екені туралы хабарлама (P.DP.01.MSG.005)
11
Жалпы процесс транзакциясы хабарларының өлшемдері:
ЭЦҚ белгісі
жоқ
ЭЦҚ-сы қате электрондық құжатты беру
VIII. Штаттан тыс жағдайлардағы іс-қимыл тәртібі
15. Жалпы процесс шеңберінде ақпараттық өзара іс-қимыл кезінде штаттан тыс жағдайлар орын алуы мүмкін, ол кезде деректерді өңдеуді қалыпты режимде жүргізілмеуі мүмкін. Штаттан тыс жағдайлар техникалық ақаулар, күту уақыты аяқталуы кезінде, сондай-ақ өзге де жағдайларда туындайды. Жалпы процеске қатысушының штаттан тыс жағдайдың туындау себептері туралы түсініктемелер және оны шешу бойынша ұсынымдар алуы үшін интеграцияланған ақпараттық жүйені қолдау қызметіне тиісті сұрау салу жіберу мүмкіндігі көзделген. Штаттан тыс жағдайды шешу жөніндегі жалпы ұсынымдар 5-кестеде келтірілген.
16. Уәкілетті орган оған байланысты қателік туралы хабарлама алынған хабардың Электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына және осы Регламенттің IX бөлімінде көрсетілген хабарларды бақылау талаптарына сәйкестігіне тексеру жүргізеді. Егер көрсетілген талаптарға сәйкессіздік анықталған жағдайда уәкілетті орган анықталған қателікті жою үшін барлық қажетті шараларды қабылдайды. Егер сәйкессіздік анықталмаған жағдайда, уәкілетті орган ақпараттық жүйенің интеграциялық жүйесін қолдау қызметіне осы штаттан тыс жағдайдың сипаттамасымен хабар жібереді.
5-кесте
Штаттан тыс жағдайлардағы іс-қимылдар
Штаттан тыс жағдайдың коды
Штаттан тыс жағдайдың сипаттамасы
Штаттан тыс жағдайдың себептері
Штаттан тыс жағдай туындаған кездегі
іс-қимылдар сипаттамасы
1
2
3
4
P.EXC.002
жалпы процестің екіжақты транзакциясының бастамашысы келісілген қайталаулар саны аяқталғаннан кейін жауап-хабарды алған жоқ
көлік жүйесіндегі техникалық ақаулар немесе бағдарламалық қамсыздандырудың жүйелік қателігі
ұлттық сегменттің техникалық қолдау қызметіне хабар жазылған сұрау салуды жіберу қажет
P.EXC.004
жалпы процесс транзакциясының бастамашысы қате туралы хабарламаны алды
анықтамалықтар мен сыныптауыштар үйлестірілмеген немесе электрондық құжаттардың (мәліметтердің)
XML-схемалары жаңартылмаған
жалпы процесс транзакциясы бастамашысы қолданылатын анықтамалықтар мен сыныптауыштарды үйлестіру немесе электрондық құжаттардың (мәліметтердің)
XML-схемаларын жаңарту қажет. Егер анықтамалықтар мен сыныптауыштар үйлестірілген, электрондық құжаттардың (мәліметтердің)
XML-схемалары жаңартылған болса, қабылдаушы қатысушының қолдау қызметіне сұрау салу жіберу қажет
IX. Электрондық құжаттар мен мәліметтерді толтыруға қойылатын талаптар

Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 14 апреля 2015 г. № 29 "О перечне общих процессов в рамках Евразийского экономического союза и внесении изменения в Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 19 августа 2014 г. № 132";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 9 июня 2015 г. № 63 "О Методике анализа, оптимизации, гармонизации и описания общих процессов в рамках Евразийского экономического союза";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 28 сентября 2015 г. № 125 "Об утверждении Положения об обмене электронными документами при трансграничном взаимодействии органов государственной власти государств – членов Евразийского экономического союза между собой и с Евразийской экономической комиссией";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 19 декабря 2016 г. № 169 "Об утверждении Порядка реализации общих процессов в рамках Евразийского экономического союза";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 26 декабря 2017 г. № 190 "Об утверждении Положения о модели данных Евразийского экономического союза";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 21 августа 2018 г. № 136 "Об утверждении Правил реализации общего процесса "Использование баз данных документов, оформляемых уполномоченными органами государств – членов Евразийского экономического союза, при регулировании внешней и взаимной торговли, в том числе представляемых при совершении таможенных операций для целей подтверждения соблюдения запретов и ограничений".
II. Область применения
2. Настоящее Описание определяет требования к форматам и структурам электронных документов и сведений, используемых при информационном взаимодействии в рамках общего процесса "Использование баз данных документов, оформляемых уполномоченными органами государств – членов Евразийского экономического союза, при регулировании внешней и взаимной торговли, в том числе представляемых при совершении таможенных операций для целей подтверждения соблюдения запретов и ограничений" (далее – общий процесс).
3. Настоящее Описание применяется при проектировании, разработке и доработке компонентов информационных систем при реализации процедур общего процесса средствами интегрированной информационной системы Союза (далее – интегрированная система).
4. Описание форматов и структур электронных документов и сведений приводится в табличной форме с указанием полного реквизитного состава с учетом уровней иерархии вплоть до простых (атомарных) реквизитов.

Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі жалпы процестер тізбесі және Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2014 жылғы 19 тамыздағы № 132 шешіміне өзгеріс енгізу туралы" 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 29 шешімі;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде жалпы процестерді талдау, оңтайландыру, үйлестіру және сипаттау әдістемесі туралы" 2015 жылғы 9 маусымдағы№ 63 шешімі;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің мемлекеттік билік органдарының бір-бірімен және Еуразиялық экономикалық комиссиямен трансшекаралық өзара іс-қимылы кезінде электрондық құжаттармен алмасуы туралы ережені бекіту туралы" 2015 жылғы 28 қыркүйектегі № 125 шешімі;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде жалпы процестерді іске асыру тәртібін бекіту туралы" 2016 жылғы 19 желтоқсандағы № 169 шешімі;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Еуразиялық экономикалық одақ деректерінің моделі туралы ережені бекіту туралы" 2017 жылғы 26 желтоқсандағы № 190 шешімі;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары сыртқы және ішкі сауданы реттеу кезінде ресімдейтін, соның ішінде тыйым салулар мен шектеулердің сақталуын растау мақсатында кедендік операцияларды жүргізген кезде ұсынатын құжаттардың дерекқорын пайдалану" жалпы процесін іске асыру қағидаларын бекіту туралы" 2018 жылғы 21 тамыздағы № 136 шешімі.
II. Қолданылу саласы
2. Осы Сипаттама "Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары сыртқы және ішкі сауданы реттеу кезінде ресімдейтін, оның ішінде тыйым салулар мен шектеулердің сақталуын растау мақсаттары үшін кедендік операцияларды жасаған кезде ұсынылатын құжаттардың дерекқорын пайдалану" жалпы процесі (бұдан әрі – жалпы процесс) шеңберінде ақпараттық өзара іс-қимыл кезінде пайдаланылатын электрондық құжаттардың және мәліметтердің форматтары мен құрылымдарына қойылатын талаптарды айқындайды.
3. Осы Сипаттама жалпы процесс рәсімдерін Одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесінің (бұдан әрі – интеграцияланған жүйе) құралдарымен іске асыру кезінде ақпараттық жүйелердің құрамдастарын жобалау, әзірлеу және пысықтау кезінде қолданылады.
4. Электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасы қарапайым (атомарлық) деректемелерге дейінгі иерархия деңгейлері ескеріле отырып, толық деректемелік құрамды көрсете келе, кесте нысанында беріледі.

5. В таблице описывается однозначное соответствие реквизитов электронных документов (сведений) (далее – реквизиты) и элементов модели данных.
6. В таблице формируются следующие поля (графы):
"иерархический номер" – порядковый номер реквизита;
"имя реквизита" – устоявшееся или официальное словесное обозначение реквизита;
"описание реквизита" – текст, поясняющий смысл (семантику) реквизита;
"идентификатор" – идентификатор элемента данных в модели данных, соответствующего реквизиту;
"область значений" – словесное описание возможных значений реквизита;
"мн." – множественность реквизитов: обязательность (опциональность) и количество возможных повторений реквизита.
7. Для указания множественности реквизитов используются следующие обозначения:
1 – реквизит обязателен, повторения не допускаются;
n – реквизит обязателен, должен повторяться n раз (n > 1);
1..* – реквизит обязателен, может повторяться без ограничений;
n..* – реквизит обязателен, должен повторяться не менее n раз
(n > 1);
n..m – реквизит обязателен, должен повторяться не менее n раз
и не более m раз (n > 1, m > n);
0..1 – реквизит опционален, повторения не допускаются;
0..* – реквизит опционален, может повторяться без ограничений;
0..m – реквизит опционален, может повторяться не более m раз
(m > 1).
III. Основные понятия
8. Для целей настоящего Описания используются понятия, которые означают следующее:
"реквизит" – единица данных электронного документа (сведений), которая в определенном контексте считается неразделимой.

5. Кестеде электрондық құжаттардың (мәліметтердің) деректемелері (бұдан әрі – деректемелер) мен деректер моделі элементтерінің бірмәнді сәйкес келуі сипатталады.
6. Кестеде мынадай жолдар (бағандар) қалыптастырылады:
"иерархиялық нөмір" – деректеменің реттік нөмірі;
"деректеменің аты" – деректеменің орныққан немесе ресми сөздік белгіленімі;
"деректеменің сипаттамасы" – деректеменің мағынасын (семантикасын) түсіндіретін мәтін;
"сәйкестендіргіш" – деректер моделіндегі деректер элементінің деректемеге сәйкес келетін сәйкестендіргіші;
"мәндер саласы" – деректеменің ықтимал мәндерінің сөздік сипаттамасы;
"көпт." – деректемелердің көптігі: деректеменің ықтимал қайталануының міндеттілігі (опциялылығы) және саны.
7. Деректемелердің көптігін көрсету үшін мынадай белгілемелер пайдаланылады:
1 – деректеме міндетті, қайталауға жол берілмейді;
n – деректеме міндетті, n рет (n > 1) қайталануға тиіс;
1..* – деректеме міндетті, шектеусіз қайталана алады;
n..* – деректеме міндетті, кемінде n рет (n > 1) қайталануға тиіс;
n..m – деректеме міндетті, n реттен кем және m реттен көп (n > 1, m > n) қайталанбауға тиіс;
0..1 – деректеме опциялы, қайталануға жол берілмейді;
0..* – деректеме опциялы, шектеусіз қайталана алады;
0..m – деректеме опциялы, m реттен (m > 1) асырмай қайталана алады.
III. Негізгі ұғымдар
8. Осы Сипаттаманың мақсаттары үшін мынаны білдіретін ұғымдар пайдаланылады:
"деректеме" – белгілі бір мәнмәтінде бөлінбейтін болып саналатын электрондық құжат (мәліметтер) деректерінің бірлігі.

Понятия "базисная модель данных", "модель данных", "модель данных предметной области", "предметная область" и "реестр структур электронных документов и сведений" используются в настоящем Описании в значениях, определенных Методикой анализа, оптимизации, гармонизации и описания общих процессов в рамках Евразийского экономического союза, утвержденной Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 9 июня 2015 г. № 63.

"Базистік деректер моделі", "деректер моделі", "нысаналы сала деректерінің моделі", "нысаналы сала" және "электрондық құжаттар мен мәліметтер құрылымдарының тізілімі" деген ұғымдар осы Сипаттамада Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2015 жылғы 9 маусымдағы № 63 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі жалпы процестерді талдау, оңтайландыру, үндестіру және сипаттау әдістемесінде айқындалған мәндерінде қолданылады.

Иные понятия, используемые в настоящем Описании, применяются в значениях, определенных в пункте 4 Правил информационного взаимодействия при реализации средствами интегрированной информационной системы внешней и взаимной торговли общего процесса "Использование баз данных документов, оформляемых уполномоченными органами государств – членов Евразийского экономического союза, при регулировании внешней и взаимной торговли, в том числе представляемых при совершении таможенных операций для целей подтверждения соблюдения запретов и ограничений", утвержденных Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от14 января 2020 г. № 10.

Осы Сипаттамада пайдаланылатын өзге ұғымдар Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2020 жылғы 14 қаңтардағы № 10 шешімімен бекітілген "Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары сыртқы және ішкі сауданы реттеу кезінде ресімдейтін, оның ішінде тыйым салулар мен шектеулердің сақталуын растау мақсаттары үшін кедендік операцияларды жасаған кезде ұсынылатын құжаттардың дерекқорын пайдалану" жалпы процесін Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесінің құралдарымен іске асыру кезіндегі ақпараттық өзара іс-қимыл қағидаларының 4-тармағында айқындалған мәндерінде қолданылады.

В таблицах 4, 7, 10, 13 и 16 настоящего Описания под Регламентами информационного взаимодействия понимаются Регламент информационного взаимодействия между уполномоченными органами государств – членов Евразийского экономического союза и Евразийской экономической комиссией при реализации средствами интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза общего процесса "Использование баз данных документов, оформляемых уполномоченными органами государств – членов Евразийского экономического союза, при регулировании внешней и взаимной торговли, в том числе представляемых при совершении таможенных операций для целей подтверждения соблюдения запретов и ограничений" и Регламент информационного взаимодействия между уполномоченными органами государств – членов Евразийского экономического союза при реализации средствами интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза общего процесса "Использование баз данных документов, оформляемых уполномоченными органами государств – членов Евразийского экономического союза, при регулировании внешней и взаимной торговли, в том числе представляемых при совершении таможенных операций для целей подтверждения соблюдения запретов и ограничений", утвержденные Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 14 января 2020 г. № 10.
IV. Структуры электронных документов и сведений

Осы Сипаттаманың 4, 7, 10, 13 және 16-кестелерінде Ақпараттық өзара іс-қимыл регламенті деп Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2020 жылғы 14 қаңтардағы № 10 шешімімен бекітілген "Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары сыртқы және ішкі сауданы реттеу кезінде ресімдейтін, оның ішінде тыйым салулар мен шектеулердің сақталуын растау мақсаттары үшін кедендік операцияларды жасаған кезде ұсынылатын құжаттардың дерекқорын пайдалану" жалпы процесін Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесінің құралдарымен іске асыру кезіндегі Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары мен Еуразиялық экономикалық комиссия арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл регламенті мен "Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары сыртқы және ішкі сауданы реттеу кезінде ресімдейтін, оның ішінде тыйым салулар мен шектеулердің сақталуын растау мақсаттары үшін кедендік операцияларды жасаған кезде ұсынылатын құжаттардың дерекқорын пайдалану" жалпы процесін Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесінің құралдарымен іске асыру кезіндегі Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл регламенті түсініледі.
IV. Электрондық құжаттар мен мәліметтердің құрылымдары

9. Перечень структур электронных документов и сведений приведен в таблице 1.
Таблица 1
Перечень структур электронных документов и сведений
№ п/п
Идентификатор
Имя
Пространство имен
1
2
3
4
1
Структуры электронных документов и сведений в базисной модели
1.1
R.004
документ
urn:EEC:R:DocDetails:vY.Y.Y
1.2
R.006
уведомление о результате обработки
urn:EEC:R:ProcessingResultDetails:vY.Y.Y
1.3
R.007
состояние актуализации общего ресурса
urn:EEC:R:ResourceStatusDetails:vY.Y.Y
1.4
R.010
обобщенная структура электронного документа (сведений)
urn:EEC:R:GenericEDocDetails:vY.Y.Y
1.5
R.050
общий перечень источников информации
urn:EEC:R:InformationResourceRegister:vY.Y.Y
1.6
R.054
запрос документа
urn:EEC:R:RequestDocDetails:vY.Y.Y
Символы "Y.Y.Y" в пространствах имен структур электронных документов и сведений соответствуют номеру версии структуры электронного документа (сведений), определяемой в соответствии с номером версии базисной модели данных, использованной
при разработке в соответствии с настоящим Описанием технической схемы структуры электронного документа (сведений), подлежащей включению в реестр структур электронных документов и сведений, используемых при реализации информационного взаимодействия в интегрированной информационной системе внешней и взаимной торговли Таможенного союза (далее – реестр структур).

9. Электрондық құжаттар мен мәліметтер құрылымдарының тізбесі 1-кестеде келтірілген.
1-кесте
Электрондық құжаттар мен мәліметтер құрылымдарының тізбесі
Р/с №
Сәйкестендіргіш
Аты
Аттар кеңістігі
1
2
3
4
1
Базистік модельдегі электрондық құжаттар мен мәліметтердің құрылымы
1.1
R.004
құжат
urn:EEC:R:DocDetails:vY.Y.Y
1.2
R.006
өңдеу нәтижесі туралы хабарлама
urn:EEC:R:ProcessingResultDetails:vY.Y.Y
1.3
R.007
жалпы ресурсты жаңарту жай-күйі
urn:EEC:R:ResourceStatusDetails:vY.Y.Y
1.4
R.010
электрондық құжаттың (мәліметтердің) қорытылған құрылымы
urn:EEC:R:GenericEDocDetails:vY.Y.Y
1.5
R.050
ақпарат көздерінің жалпы тізбесі
urn:EEC:R:InformationResourceRegister:vY.Y.Y
1.6
R.054
құжатқа сұрау салу
urn:EEC:R:RequestDocDetails:vY.Y.Y
Электрондық құжаттар мен мәліметтер құрылымдары аттарының кеңістіктеріндегі "Y.Y.Y" символдары осы Сипаттамаға сәйкес Кеден одағының сыртқы және өзара саудасының интеграцияланған ақпараттық жүйесінде ақпараттық өзара іс-қимылды іске асыру кезінде пайдаланылатын электрондық құжаттар мен мәліметтер құрылымдарының тізіліміне (бұдан әрі – құрылымдар тізілімі) енгізілуге жататын электрондық құжат (мәліметтер) құрылымының техникалық схемасын әзірлеу кезінде пайдаланылған деректердің базистік моделі нұсқасының нөміріне сәйкес айқындалатын электрондық құжат (мәліметтер) құрылымы нұсқасының нөміріне сәйкес келеді.

11. Импортируемые пространства имен приведены в таблице 3.
Таблица 3
Импортируемые пространства имен
№ п/п
Идентификатор пространства имен
Префикс
1
2
3
1
urn:EEC:M:ComplexDataObjects: vY.Y.Y
ccdo
2
urn:EEC:M:SimpleDataObjects: vY.Y.Y
csdo
Символы "Y.Y.Y" в пространствах имен структур электронных документов и сведений соответствуют номеру версии базисной модели данных, использованной при разработке в соответствии с настоящим Описанием технической схемы структуры электронного документа (сведений), подлежащей включению в реестр структур.

11. Аттардың импортталатын кеңістіктері 3-кестеде келтірілген.
3-кесте
Аттардың импортталатын кеңістіктері
Р/с №
Аттар кеңістігінің сәйкестендіргіші
Префикс
1
2
3
1
urn:EEC:M:ComplexDataObjects:vY.Y.Y
ccdo
2
urn:EEC:M:SimpleDataObjects:vY.Y.Y
csdo
Аттардың импортталатын кеңістіктеріндегі "Y.Y.Y" символдары осы Сипаттамаға сәйкес құрылымдар тізіліміне енгізілуге жататын электрондық құжат (мәліметтер) құрылымының техникалық схемасын әзірлеу кезінде пайдаланылған базистік деректер моделі нұсқасының нөміріне сәйкес келеді

12. Реквизитный состав структуры электронного документа (сведений) "Документ" (R.004) приведен в таблице 4.
Таблица 4
Реквизитный состав структуры электронного документа (сведений) "Документ" (R.004)
Имя реквизита
Описание реквизита
Идентификатор
Тип данных
Мн.
1. Заголовок электронного документа (сведений)
(ccdo: E Doc Header)
совокупность технологических реквизитов электронного документа (сведений)
M.CDE.90001
ccdo: E Doc Header Type (M.CDT.90001).
Определяется областями значений вложенных элементов
1
1.1. Код сообщения общего процесса (csdo: Inf Envelope Code)
кодовое обозначение сообщения общего процесса
M.SDE.90010
csdo: Inf Envelope Code Type (M.SDT.90004).
Значение кода в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия.
Шаблон: P\.[A-Z]{2}\.[0-9]{2}\.MSG\.[0-9]{3}
1
1.2. Код электронного документа (сведений)
(csdo: E Doc Code)
кодовое обозначение электронного документа (сведений) в соответствии с реестром структур электронных документов и сведений
M.SDE.90001
csdo: E Doc Code Type (M.SDT.90001).
Значение кода в соответствии с реестром структур электронных документов и сведений.
Шаблон: R(\.[A-Z]{2}\.[A-Z]{2}\.[0-9]{2})?\.[0-9]{3}
1
1.3. Идентификатор электронного документа (сведений)
(csdo: E Doc d)
строка символов, однозначно идентифицирующая электронный документ (сведения)
M.SDE.90007
csdo: Universally Unique Id Type (M.SDT.90003).
Значение идентификатора в соответствии с ISO/IEC 9834-8.
Шаблон: [0-9a-fA-F]{8}-[0-9a-fA-F]{4}-[0-9a-fA-F]{4}-[0-9a-fA-F]{4}-[0-9a-fA-F]{12}
1
1.4. Идентификатор исходного электронного документа (сведений)
(csdo: E Doc Ref Id)
идентификатор электронного документа (сведений), в ответ на который был сформирован данный электронный документ (сведения)
M.SDE.90008
csdo: Universally Unique Id Type (M.SDT.90003).
Значение идентификатора в соответствии с ISO/IEC 9834-8.
Шаблон: [0-9a-fA-F]{8}-[0-9a-fA-F]{4}-[0-9a-fA-F]{4}-[0-9a-fA-F]{4}-[0-9a-fA-F]{12}
0..1
1.5. Дата и время электронного документа (сведений)
(csdo: E Doc Date Time)
дата и время создания электронного документа (сведений)
M.SDE.90002
bdt: Date Time Type (M.BDT.00006).
Обозначение даты и времени в соответствии с ГОСТ ИСО 8601–2001
1
1.6. Код языка
(csdo: Language Code)
кодовое обозначение языка
M.SDE.00051
csdo: Language Code Type (M.SDT.00051).
Двухбуквенный код языка в соответствии с ISO 639-1.
Шаблон: [a-z]{2}
0..1
2. Документ
(ccdo: Doc Content Details)
совокупность сведений
о документе
M.CDE.00103
ccdo: Doc Content Details Type (M.CDT.00105).
Определяется областями значений вложенных элементов
1
2.1. Код страны
(csdo: Unified Country Code)
кодовое обозначение страны
M.SDE.00162
csdo: Unified Country Code Type (M.SDT.00112).
Значение двухбуквенного кода страны в соответствии со справочником (классификатором), идентификатор которого определен в атрибуте "Идентификатор справочника (классификатора)".
Шаблон: [A-Z]{2}
0..1
а) Идентификатор справочника (классификатора)
(атрибут code List Id)
обозначение справочника (классификатора), в соответствии с которым указан код
-
csdo: Reference Data Id Type (M.SDT.00091).
Нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 20
1

12. "Құжат" (R.004) электрондық құжат (мәліметтер) құрылымының деректемелік құрамы 4-кестеде келтірілген.
4-кесте
"Құжат" (R.004) электрондық құжат (мәліметтер) құрылымының деректемелік құрамы
Деректеменің аты
Деректеменің сипаттамасы
Сәйкестендіргіш
Деректер типі
Көпт.
1. Электрондық құжаттың (мәліметтердің) тақырыбы
(ccdo:​E​Doc​Header)
электрондық құжаттың (мәліметтердің) технологиялық деректемелерінің жиынтығы
M.CDE.90001
ccdo:​E​Doc​Header​Type (M.CDT.90001)
Салынған элементтер мәндерінің салаларымен айқындалады
1
1.1. Жалпы процесс хабарының коды (csdo:​Inf​Envelope​Code)
жалпы процесс хабарының кодтық белгіленімі
M.SDE.90010
csdo:​Inf​Envelope​Code​Type (M.SDT.90004)
Ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес кодтың мәні.
Шаблон: P\.[A-Z]{2}\.[0-9]{2}\.MSG\.[0-9]{3}
1
1.2. Электрондық құжаттың (мәліметтердің) коды
(csdo:​E​Doc​Code)
электрондық құжаттар мен мәліметтер құрылымдарының тізіліміне сәйкес электрондық құжаттың (мәліметтердің) кодтық белгіленімі
M.SDE.90001
csdo:​E​Doc​Code​Type (M.SDT.90001)
Электрондық құжаттар мен мәліметтер құрылымдарының тізіліміне сәйкес кодтың мәні.
Шаблон: R(\.[A-Z]{2}\.[A-Z]{2}\.[0-9]{2})?\.[0-9]{3}
1
1.3. Электрондық құжаттың (мәліметтердің) сәйкестендіргіші
(csdo:​E​Doc​Id)
электрондық құжатты (мәліметті) бірмәнді сәйкестендіретін символдар жолы
M.SDE.90007
csdo:​Universally​Unique​Id​Type (M.SDT.90003)
ISO/IEC 9834-8-ге сәйкес сәйкестендіргіштің мәні.
Шаблон: [0-9a-fA-F]{8}-[0-9a-fA-F]{4}-[0-9a-fA-F]{4}-[0-9a-fA-F]{4}-[0-9a-fA-F]{12}
1
1.4. Бастапқы электрондық құжаттың (мәліметтердің) сәйкестендіргіші
(csdo:​E​Doc​Ref​Id)
жауап ретінде осы электрондық құжат (мәлімет) қалыптастырылған электрондық құжаттың (мәліметтердің) сәйкестендіргіші
M.SDE.90008
csdo:​Universally​Unique​Id​Type (M.SDT.90003)
ISO/IEC 9834-8-ге сәйкес сәйкестендіргіштің мәні.
Шаблон: [0-9a-fA-F]{8}-[0-9a-fA-F]{4}-[0-9a-fA-F]{4}-[0-9a-fA-F]{4}-[0-9a-fA-F]{12}
0..1
1.5. Электрондық құжаттың (мәліметтердің) күні мен уақыты
(csdo:​E​Doc​Date​Time)
электрондық құжатты (мәліметтерді) жасау күні мен уақыты
M.SDE.90002
bdt:​Date​Time​Type (M.BDT.00006)
МемСТ ИСО 8601-2001-ге сәйкес күн мен уақытты белгілеу
1
1.6. Тілдің коды
(csdo:​Language​Code)
тілдің кодтық белгіленімі
M.SDE.00051
csdo:​Language​Code​Type (M.SDT.00051)
ISO 639-1-ге сәйкес тілдің екі әріпті коды.
Шаблон: [a-z]{2}
0..1
2. Құжат
(ccdo:​Doc​Content​Details)
құжат туралы мәліметтер жиынтығы
M.CDE.00103
ccdo:​Doc​Content​Details​Type (M.CDT.00105).
Салынған элементтер мәндерінің салаларымен айқындалады
1
2.1. Елдің коды
(csdo:​Unified​Country​Code)
елдің кодтық белгіленімі
M.SDE.00162
csdo:​Unified​Country​Code​Type (M.SDT.00112).
"Анықтамалықтың (сыныптауыштың) сәйкестендіргіші" атрибутымен сәйкестендіргіші айқындалған апнықтамалыққа (сәйкестендіргішке) сәйкес елдің екі әріпті кодының мәні
Шаблон: [A-Z]{2}
0..1
а) Анықтамалықтың (сыныптауыштың) сәйкестендіргіші
(атрибут code​List​Id)
өзіне сәйкес код көрсетілген анықтамалықтың (сыныптауыштың) белгіленімі
-
csdo:​Reference​Data​Id​Type (M.SDT.00091)
Символдардың қалыптандырылған жолы.
Ең төмен ұзындығы: 1.
Ең жоғары ұзындығы: 20
1

2.2. Код языка
(csdo: Language Code)
кодовое обозначение языка
M.SDE.00051
csdo: Language Code Type (M.SDT.00051).
Двухбуквенный код языка в соответствии с ISO 639-1.
Шаблон: [a-z]{2}
0..1
2.3. Код вида документа
(csdo: Doc Kind Code)
кодовое обозначение вида документа
M.SDE.00054
csdo: Unified Code20 Type (M.SDT.00140).
Значение кода в соответствии со справочником (классификатором), идентификатор которого определен в атрибуте "Идентификатор справочника (классификатора)".
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 20
0..1
а) Идентификатор справочника (классификатора)
(атрибут code List Id)
обозначение справочника (классификатора), в соответствии с которым указан код
csdo: Reference Data Id Type (M.SDT.00091).
Нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 20
1
2.4. Наименование вида документа
(csdo: Doc Kind Name)
наименование вида документа
M.SDE.00095
csdo: Name500 Type (M.SDT.00134).
Нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 500
0..1
2.5. Наименование документа
(csdo: Doc Name)
наименование документа
M.SDE.00108
csdo: Name500 Type (M.SDT.00134).
Нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 500
0..1
2.6. Серия документа
(csdo: Doc Series Id)
цифровое или буквенно-цифровое обозначение серии документа
M.SDE.00157
csdo: Id20 Type (M.SDT.00092).
Нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 20
0..1
2.7. Номер документа
(csdo: Doc Id)
цифровое или буквенно-цифровое обозначение, присвоенное документу при его регистрации
M.SDE.00044
csdo: Id50 Type (M.SDT.00093).
Нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 50
0..1
2.8. Дата документа
(csdo: Doc Creation Date)
дата выдачи, подписания, утверждения или регистрации документа
M.SDE.00045
bdt: Date Type (M.BDT.00005).
Обозначение даты в соответствии с ГОСТ ИСО 8601–2001
0..1
2.9. Дата начала срока действия документа
(csdo: Doc Start Date)
дата начала срока, в течение которого документ имеет силу
M.SDE.00137
bdt: Date Type (M.BDT.00005).
Обозначение даты в соответствии с ГОСТ ИСО 8601–2001
0..1
2.10. Дата истечения срока действия документа
(csdo: Doc Validity Date)
дата окончания срока, в течение которого документ имеет силу
M.SDE.00052
bdt: Date Type (M.BDT.00005).
Обозначение даты в соответствии с ГОСТ ИСО 8601–2001
0..1
2.11. Срок действия документа
(csdo: Doc Validity Duration)
продолжительность срока,
в течение которого документ имеет силу
M.SDE.00056
bdt: Duration Type (M.BDT.00021).
Обозначение продолжительности времени в соответствии с ГОСТ ИСО 8601–2001
0..1
2.12. Идентификатор уполномоченного органа государства-члена
(csdo: Authority Id)
строка, идентифицирующая орган государственной власти государства-члена либо уполномоченную им организацию, выдавшую или утвердившую документ
M.SDE.00068

2.2. Тілдің коды
(csdo:​Language​Code)
тілдің кодтық белгіленімі
M.SDE.00051
csdo:​Language​Code​Type (M.SDT.00051)
ISO 639-1-ге сәйкес тілдің екі әріпті коды.
Шаблон: [a-z]{2}
0..1
2.3. Құжат түрінің коды
(csdo:​Doc​Kind​Code)
құжат түрінің кодтық белгіленімі
M.SDE.00054
csdo:​Unified​Code20​Type (M.SDT.00140).
"Анықтамалықтың (сыныптауыштың) сәйкестендіргіші" атрибутымен сәйкестендіргіші айқындалған анықтамалыққа (сыныптауышқа) сәйкес кодтың мәні.
Ең төмен ұзындығы: 1.
Ең жоғары ұзындығы: 20
0..1
а) Анықтамалықтың (сыныптауыштың) сәйкестендіргіші
(атрибут code​List​Id)
өзіне сәйкес код көрсетілген анықтамалықтың (сыныптауыштың) белгіленімі
-
csdo:​Reference​Data​Id​Type (M.SDT.00091)
Символдардың қалыптандырылған жолы.
Ең төмен ұзындығы: 1.
Ең жоғары ұзындығы: 20
1
2.4. Құжат түрінің атауы
(csdo:​Doc​Kind​Name)
құжат түрінің атауы
M.SDE.00095
csdo:​Name500​Type (M.SDT.00134)
Символдардың қалыптандырылған жолы.
Ең төмен ұзындығы: 1.
Ең жоғары ұзындығы: 500
0..1
2.5. Құжаттың атауы
(csdo:​Doc​Name)
құжаттың атауы
M.SDE.00108
csdo:​Name500​Type (M.SDT.00134)
Символдардың қалыптандырылған жолы.
Ең төмен ұзындығы: 1.
Ең жоғары ұзындығы: 500
0..1
2.6. Құжаттың сериясы
(csdo:​Doc​Series​Id)
құжат сериясының цифрлық немесе әріптік-цифрлық белгіленімі
M.SDE.00157
csdo:​Id20​Type (M.SDT.00092)
Символдардың қалыптандырылған жолы.
Ең төмен ұзындығы: 1.
Ең жоғары ұзындығы: 20
0..1
2.7. Құжаттың нөмірі
(csdo:​Doc​Id)
құжатты тіркеу кезінде оған берілген цифрлық немесе әріптік-цифрлық белгіленімі
M.SDE.00044
csdo:​Id50​Type (M.SDT.00093)
Символдардың қалыптандырылған жолы.
Ең төмен ұзындығы: 1.
Ең жоғары ұзындығы: 50
0..1
2.8. Құжаттың күні
(csdo:​Doc​Creation​Date)
құжаттың берілген, қол қойылған, бекітілген немесе тіркелген күні
M.SDE.00045
bdt:​Date​Type (M.BDT.00005)
МемСТ ИСО 8601–2001-ге сәйкес күнді белгілеу
0..1
2.9. Құжаттың қолданылу мерзімінің басталған күні
(csdo:​Doc​Start​Date)
құжаттың күші болатын мерзмінің басталған күні
M.SDE.00137
bdt:​Date​Type (M.BDT.00005)
МемСТ ИСО 8601–2001-ге сәйкес күнді белгілеу
0..1
2.10. Құжаттың қолданылу мерзімінің өту күні
(csdo:​Doc​Validity​Date)
құжаттың күші болатын мерзмінің аяқталатын күні
M.SDE.00052
bdt:​Date​Type (M.BDT.00005)
МемСТ ИСО 8601–2001-ге сәйкес күнді белгілеу
0..1
2.11. Құжаттың қолданылу мерзімі
(csdo:​Doc​Validity​Duration)
құжаттың күші болатын мерзмінің ұзақтығы
M.SDE.00056
bdt:​Duration​Type (M.BDT.00021)
МемСТ ИСО 8601-2001-ге сәйкес уақыт ұзақтығын белгілеу
0..1
2.12. Мүше мемлекет уәкілетті органының сәйкестендіргіші
(csdo:​Authority​Id)
мүше мемлекеттің мемлекеттік билік органын не құжатты берген немесе бекіткен, оған уәкілеттік берілген ұйымды сәйкестендіретін жол
M.SDE.00068

csdo: Id20 Type (M.SDT.00092).
Нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 20
0..1
2.13. Наименование уполномоченного органа государства-члена
(csdo: Authority Name)
полное наименование органа государственной власти государства-члена либо уполномоченной им организации, выдавшей документ
M.SDE.00066
csdo: Name300 Type (M.SDT.00056).
Нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 300
0..1
2.14. Описание
(csdo: Description Text)
описание документа
M.SDE.00002
csdo: Text4000 Type (M.SDT.00088).
Строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 4000
0..1
2.15. Количество листов
(csdo: Page Quantity)
общее количество листов в документе
M.SDE.00018
csdo: Quantity4 Type (M.SDT.00097).
Целое неотрицательное число в десятичной системе счисления.
Макс.кол-во цифр: 4
0..1
2.16. XML-документ
(ccdo: Any Details)
документ в формате XML
M.CDE.00081
ccdo: Any Details Type (M.CDT.00086).
Определяется областями значений вложенных элементов
0..1
2.16.1. XML-документ
содержимое XML-документа произвольной структуры
произвольный элемент.
Пространство имҰн: любое.
Валидация: проводится всегда
1..*
2.17. Документ в бинарном формате
(csdo: Doc Binary Text)
документ в бинарном текстовом формате
M.SDE.00106
csdo: Binary Text Type (M.SDT.00143).
Конечная последовательность двоичных октетов (байтов)
0..1
а) Код формата данных
(атрибут media Type Code)
кодовое обозначение формата данных
csdo: Media Type Code Type (M.SDT.00147).
Значение кода в соответствии со справочником форматов данных.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 255
0..1
3. Статус
(ccdo: Status V2 Details)
статусное состояние документа
M.CDE.00071
ccdo: Status Details V2 Type (M.CDT.00074).
Определяется областями значений вложенных элементов
0..1
3.1. Дата
(csdo: Event Date)
дата установки статусного состояния
M.SDE.00131
bdt: Date Type (M.BDT.00005).
Обозначение даты в соответствии с ГОСТ ИСО 8601–2001
0..1
3.2. Код статуса
(csdo: Status Code)
кодовое обозначение статусного состояния
M.SDE.00130
csdo: Status Code Type (M.SDT.00040).
Значение кода статуса.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 3
0..1
а) Идентификатор справочника (классификатора)
(атрибут code List Id)
обозначение справочника (классификатора), в соответствии с которым указан код
csdo: Reference Data Id Type (M.SDT.00091).
Нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 20
0..1
3.3. Примечание
(csdo: Note Text)
примечание к статусному состоянию
M.SDE.00076
csdo: Text4000 Type (M.SDT.00088).
Строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 4000
0..*
3.4. Ссылка на документ
(ccdo: Doc Reference Details)
документ, устанавливающий статусное состояние
M.CDE.00083
ccdo: Doc Reference Details Type (M.CDT.00088).
Определяется областями значений вложенных элементов
0..1

csdo:​Id20​Type (M.SDT.00092)
Символдардың қалыптандырылған жолы.
Ең төмен ұзындығы: 1.
Ең жоғары ұзындығы: 20
0..1
2.13. Мүше мемлекеттің уәкілетті органының атауы
(csdo:​Authority​Name)
мүше мемлекеттің мемлекеттік билік органының не ол уәкілеттік берген ұйымның толық атауы
M.SDE.00066
csdo:​Name300​Type (M.SDT.00056)
Символдардың қалыптандырылған жолы.
Ең төмен ұзындығы: 1.
Ең жоғары ұзындығы: 300
0..1
2.14. Сипаттама
(csdo:​Description​Text)
құжаттың сипаттамасы
M.SDE.00002
csdo:​Text4000​Type (M.SDT.00088)
Символдар жолы.
Ең төмен ұзындығы: 1.
Ең жоғары ұзындығы: 4000
0..1
2.15. Парақтар саны
(csdo:​Page​Quantity)
құжаттағы жалпы парақ саны
M.SDE.00018
csdo:​Quantity4​Type (M.SDT.00097)
Ондық санау жүйесіндегі тұтас теріс сан.
Цифрлардың ең жоғары саны 4
0..1
2.16. XML-құжат
(ccdo:​Any​Details)
XML форматындағы құжат
M.CDE.00081
ccdo:​Any​Details​Type (M.CDT.00086)
Салынған элементтер мәндерінің салаларымен айқындалады
0..1
2.16.1. XML-құжат
еркін құрылымның XML-құжатының құрамы
-
еркін элемент.
Аттар кеңістігі: кез келген
Валидация: әрқашан жүргізіледі
1..*
2.17. Бинарлық форматтағы құжат
(csdo:​Doc​Binary​Text)
бинарлық мәтіндік форматтағы құжат
M.SDE.00106
csdo:​Binary​Text​Type (M.SDT.00143)
Екілік октеттердің (байттардың) түпкі дәйектілігі
0..1
а) Деректер форматының коды
(атрибут media​Type​Code)
деректер форматының кодтық белгіленімі
-
csdo:​Media​Type​Code​Type (M.SDT.00147)
Деректер форматының сыныптауышына сәйкес кодтың мәні
Ең төмен ұзындығы: 1.
Ең жоғары ұзындығы: 255
0..1
3. Мәртебе
(ccdo:​Status​V2​Details)
құжаттың мәртебелік жай-күйі
M.CDE.00071
ccdo:​Status​Details​V2​Type (M.CDT.00074).
Салынған элементтер мәндерінің салаларымен айқындалады
0..1
3.1. Күн
(csdo:​Event​Date)
мәртебелік жай-күйді белгілеу күні
M.SDE.00131
bdt:​Date​Type (M.BDT.00005).
МемСТ ИСО 8601-2001-ге сәйкес күнді белгілеу
0..1
3.2. Мәртебенің коды
(csdo:​Status​Code)
мәртебелік жай-күйдің кодтық белгіленімі
M.SDE.00130
csdo:​Status​Code​Type (M.SDT.00040)
Мәртебе кодының мәні.
Ең төмен ұзындығы: 1.
Ең жоғары ұзындығы: 3
0..1
а) Анықтамалықтың (сыныптауыштың) сәйкестендіргіші
(атрибут code​List​Id)
өзіне сәйкес код көрсетілген анықтамалықтың (сыныптауыштың) белгіленімі
-
csdo:​Reference​Data​Id​Type (M.SDT.00091)
Символдардың қалыптандырылған жолы.
Ең төмен ұзындығы: 1.
Ең жоғары ұзындығы: 20
0..1
3.3. Ескертпе
(csdo:​Note​Text)
мәртебелік жай-күйге ескертпе
M.SDE.00076
csdo:​Text4000​Type (M.SDT.00088).
Символдар жолы.
Ең төмен ұзындығы: 1.
Ең жоғары ұзындығы: 4000
0..*
3.4. Құжатқа сілтеме
(ccdo:​Doc​Reference​Details)
мәртебелік жай-күйді белгілейтін құжат
M.CDE.00083
ccdo:​Doc​Reference​Details​Type (M.CDT.00088).
Салынған элементтер мәндерінің салаларымен айқындалады
0..1

Обозначение даты в соответствии с ГОСТ ИСО 8601–2001
0..1
4. Идентификатор информационного объекта общего процесса
(csdo: Information Resource Id)
строка символов, идентифицирующая общий или национальный ресурс (реестр, перечень, базу данных), содержащий документ
M.SDE.00326
csdo: Information Resource Id Type (M.SDT.00330).
Нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 20
0..1
13. Описание структуры электронного документа (сведений) "Уведомление о результате обработки" (R.006) приведено в таблице 5.
Таблица 5
Описание структуры электронного документа (сведений) "Уведомление о результате обработки" (R.006)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Имя
уведомление о результате обработки
2
Идентификатор
R.006
3
Версия
Y.Y.Y
4
Определение
сведения о результате обработки запроса респондентом
5
Использование
6
Идентификатор пространства имен
urn:EEC:R:ProcessingResultDetails:vY.Y.Y
7
Корневой элемент XML-документа
ProcessingResultDetails
8
Имя файла XML-схемы
EEC_R_ProcessingResultDetails_vY.Y.Y.xsd
Символы "Y.Y.Y" в пространствах имен структур электронных документов и сведений соответствуют номеру версии структуры электронного документа (сведений), определяемой в соответствии с номером версии базисной модели данных, использованной при разработке в соответствии с настоящим Описанием технической схемы структуры электронного документа (сведений), подлежащей включению в реестр структур.
14. Импортируемые пространства имен приведены в таблице 6.
Таблица 6
Импортируемые пространства имен
№ п/п
Идентификатор пространства имен
Префикс
1
2
3
1
urn:EEC:M:ComplexDataObjects:vY.Y.Y
ccdo
2
urn:EEC:M:SimpleDataObjects:vY.Y.Y
csdo
Символы "Y.Y.Y" в пространствах имен структур электронных документов и сведений соответствуют номеру версии базисной модели данных, использованной при разработке в соответствии с настоящим Описанием технической схемы структуры электронного документа (сведений), подлежащей включению в реестр структур.

МемСТ ИСО 8601-2001-ге сәйкес күнді белгілеу
0..1
4. Жалпы процесс ақпараттық объектісінің сәйкестендіргіші
(csdo:​Information​Resource​Id)
құжатты қамтитын жалпы немесе ұлттық ресурсты (тізілім, тізбе, дерекқор) сәйкестендіретін символдар жолы
M.SDE.00326
csdo:​Information​Resource​Id​Type (M.SDT.00330).
Символдардың қалыптандырылған жолы.
Ең төмен ұзындығы: 1.
Ең жоғары ұзындығы: 20
0..1
13. "Өңдеу нәтижесі туралы хабарлама" (R.006) электрондық құжат (мәліметтер) құрылымының сипаттамасы 5-кестеде келтірілген.
5-кесте
"Өңдеу нәтижесі туралы хабарлама" (R.006) электрондық құжат (мәліметтер) құрылымының сипаттамасы
Р/с №
Элементтің белгіленімі
Сипаттама
1
2
3
1
Аты
өңдеу нәтижесі туралы хабарлама
2
Сәйкестендіргіш
R.006
3
Нұсқа
Y.Y.Y
4
Анықтама
респонденттің сұрау салуды өңдеу нәтижесі туралы мәліметтер
5
Пайдалану
6
Аттар кеңістігінің сәйкестендіргіші
urn:EEC:R:ProcessingResultDetails:vY.Y.Y
7
XML-құжаттың түбірлік элементі
ProcessingResultDetails
8
XML-схема файлының аты
EEC_R_ProcessingResultDetails_vY.Y.Y.xsd
Аттардың импортталатын кеңістіктеріндегі "Y.Y.Y" символдары осы Сипаттамаға сәйкес құрылымдар тізіліміне енгізілуге жататын электрондық құжат (мәліметтер) құрылымының техникалық схемасын әзірлеу кезінде пайдаланылған базистік деректер моделі нұсқасының нөміріне сәйкес келеді.
14. Аттардың импортталатын кеңістіктері 6-кестеде келтірілген.
6-кесте
Аттардың импортталатын кеңістіктері
Р/с №
Аттар кеңістігінің сәйкестендіргіші
Префикс
1
2
3
1
urn:EEC:M:ComplexDataObjects:vY.Y.Y
ccdo
2
urn:EEC:M:SimpleDataObjects:vY.Y.Y
csdo
Аттардың импортталатын кеңістіктеріндегі "Y.Y.Y" символдары осы Сипаттамаға сәйкес құрылымдар тізіліміне енгізілуге жататын электрондық құжат (мәліметтер) құрылымының техникалық схемасын әзірлеу кезінде пайдаланылған базистік деректер моделі нұсқасының нөміріне сәйкес келеді.

3. Код результата обработки
(csdo: Processing Result V2 Code)
кодовое обозначение результата обработки полученного электронного документа (сведений) информационной системой участника общего процесса
M.SDE.90014
csdo: Processing Result Code V2 Type (M.SDT.90006).
Значение кода в соответствии со справочником результатов обработки электронных документов и сведений
1
4. Описание
(csdo: Description Text)
описание результата обработки сведений в произвольной форме
M.SDE.00002

3. Өңдеу нәтижесінің коды
(csdo:​Processing​Result​V2​Code)
алынған электрондық құжатты (мәліметтерді) жалпы процеске қатысушының ақпараттық жүйесімен өңдеу нәтижесінің кодтық белгіленімі
M.SDE.90014
csdo:​Processing​Result​Code​V2​Type (M.SDT.90006)
Электрондық құжаттар мен мәліметтерді өңдеу нәтижелерінің сыныптауышына сәйкес кодтың мәні
1
4. Сипаттама
(csdo:​Description​Text)
мәліметтерді өңдеу нәтижесін еркін нысанда сипаттау
M.SDE.00002

csdo: Text4000 Type (M.SDT.00088).
Строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 4000
0..1
16. Описание структуры электронного документа (сведений) "Состояние актуализации общего ресурса" (R.007) приведено в таблице 8.
Таблица 8
Описание структуры электронного документа (сведений) "Состояние актуализации общего ресурса" (R.007)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Имя
состояние актуализации общего ресурса
2
Идентификатор
R.007
3
Версия
Y.Y.Y
4
Определение
сведения для актуализации общего ресурса
5
Использование
используется для запроса даты и времени обновления общего ресурса и ответа на этот запрос, а также для запроса актуальных или полных (измененных, обновленных) сведений из общего ресурса
6
Идентификатор пространства имен
urn:EEC:R:ResourceStatusDetails:vY.Y.Y
7
Корневой элемент XML-документа
ResourceStatusDetails
8
Имя файла XML-схемы
EEC_R_ResourceStatusDetails_vY.Y.Y.xsd
Символы "Y.Y.Y" в пространствах имен структур электронных документов и сведений соответствуют номеру версии структуры электронного документа (сведений), определяемой в соответствии с номером версии базисной модели данных, использованной при разработке в соответствии с настоящим Описанием технической схемы структуры электронного документа (сведений), подлежащей включению в реестр структур.

csdo:​Text4000​Type (M.SDT.00088)
Символдар жолы.
Ең төмен ұзындығы: 1.
Ең жоғары ұзындығы: 4000
0..1
16. "Жалпы ресурсты жаңартудың жай-күйі" (R.007) электрондық құжат (мәліметтер) құрылымының сипаттамасы 8-кестеде келтірілген.
8-кесте
"Жалпы ресурсты жаңартудың жай-күйі" (R.007) электрондық құжат (мәліметтер) құрылымының сипаттамасы
Р/с №
Элементтің белгіленімі
Сипаттама
1
2
3
1
Аты
жалпы ресурсты жаңартудың жай-күйі
2
Сәйкестендіргіш
R.007
3
Нұсқа
Y.Y.Y
4
Анықтама
жалпы ресурсты жаңартуға арналған мәліметтер
5
Пайдалану
жалпы ресурсты жаңартудың күні мен уақытына сұрау салу және осы сұрау салуға жауап беру, сондай-ақ жалпы ресурстан жаңартлатын немесе толық (өзгертілген, жаңартылған) мәліметтерге сұрау салу үшін пайдаланылады
6
Аттар кеңістігінің сәйкестендіргіші
urn:EEC:R:ResourceStatusDetails:vY.Y.Y
7
XML-құжаттың түбірлік элементі
ResourceStatusDetails
8
XML-схема файлының аты
EEC_R_ResourceStatusDetails_vY.Y.Y.xsd
Электрондық құжаттар мен мәліметтер құрылымдары аттарының кеңістіктеріндегі "Y.Y.Y" символдары осы Сипаттамаға сәйкес құрылымдар тізіліміне енгізілуге жататын электрондық құжат (мәліметтер) құрылымының техникалық схемасын әзірлеу кезінде пайдаланылған базистік деректер моделі нұсқасының нөміріне сәйкес айқындалатын электрондық құжат (мәліметтер) құрылымы нұсқасының нөміріне сәйкес келеді.

Обозначение даты и времени в соответствии с ГОСТ ИСО 8601–2001
0..1
3. Код страны
(csdo: Unified Country Code)
кодовое обозначение страны, представившей сведения в общий ресурс (реестр, перечень, базу данных)
M.SDE.00162
csdo: Unified Country Code Type (M.SDT.00112).
Значение двухбуквенного кода страны в соответствии со справочником (классификатором), идентификатор которого определен в атрибуте "Идентификатор справочника (классификатора)".
Шаблон: [A-Z]{2}
0..*
а) Идентификатор справочника (классификатора)
(атрибут code List Id)
обозначение справочника (классификатора), в соответствии с которым указан код
csdo: Reference Data Id Type (M.SDT.00091).
Нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 20
1
4. Идентификатор информационного объекта общего процесса
(csdo: Information Resource Id)
строка символов, идентифицирующая общий ресурс (реестр, перечень, базу данных)
M.SDE.00326
csdo: Information Resource Id Type (M.SDT.00330).
Нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 20
0..1

МемСТ ИСО 8601-2001-ге сәйкес күні мен уақытты белгілеу
0..1
3. Елдің коды
(csdo:​Unified​Country​Code)
жалпы ресурсқа (тізілімге, тізбеге, дерекқорға) мәліметтер берген елдің кодтық белгіленімі
M.SDE.00162
csdo:​Unified​Country​Code​Type (M.SDT.00112)
"Анықтамалықтың (сыныптауыштың) сәйкестендіргіші" атрибутымен сәйкестендіргіші айқындалған, анықтам алыққа (сыныптауышқа) сәйкес елдің екі әріпті кодының мәні.
Шаблон: [A-Z]{2}
0..*
а) Анықтамалықтың (сыныптауыштың) сәйкестендіргіші
(атрибут code​List​Id)
өзіне сәйкес код көрсетілген анықтамалықтың (сыныптауыштың) белгіленімі
-
csdo:​Reference​Data​Id​Type (M.SDT.00091)
Символдардың қалыптандырылған жолы.
Ең төмен ұзындығы: 1.
Ең жоғары ұзындығы: 20
1
4. Жалпы процестің ақпараттық объектісінің сәйкестендіргіші
(csdo:​Information​Resource​Id)
жалпы ресурсты (тізілім, тізбе, дерекқор) сәйкестендіретін символдар жолы
M.SDE.00326
csdo:​Information​Resource​Id​Type (M.SDT.00330).
Символдардың қалыптандырылған жолы.
Ең төмен ұзындығы: 1.
Ең жоғары ұзындығы: 20
0..1

19. Описание структуры электронного документа (сведений) "Обобщенная структура электронного документа (сведений)" (R.010) приведено в таблице 11.
Таблица 11
Описание структуры электронного документа (сведений) "Обобщенная структура электронного документа (сведений)" (R.010)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Имя
обобщенная структура электронного документа (сведений)
2
Идентификатор
R.010
3
Версия
Y.Y.Y
4
Определение
контейнер для передачи сведений произвольной структуры
5
Использование
6
Идентификатор пространства имен
urn:EEC:R:GenericEDocDetails:vY.Y.Y
7
Корневой элемент XML-документа
GenericEDocDetails
8
Имя файла XML-схемы
EEC_R_GenericEDocDetails_vY.Y.Y.xsd
Символы "Y.Y.Y" в пространствах имен структур электронных документов и сведений соответствуют номеру версии структуры электронного документа (сведений), определяемой в соответствии с номером версии базисной модели данных, использованной при разработке в соответствии с настоящим Описанием технической схемы структуры электронного документа (сведений), подлежащей включению в реестр структур.

19. "Электрондық құжаттың (мәліметтердің) қорытылған құрылымы" (R.010) электрондық құжат (мәліметтер) құрылымының сипаттамасы 11-кестеде келтірілген.
11-кесте
"Электрондық құжаттың (мәліметтердің) қорытылған құрылымы" (R.010) электрондық құжат (мәліметтер) құрылымының сипаттамасы
Р/с№
Элементтің белгіленімі
Сипаттама
1
2
3
1
Аты
Электрондық құжаттың (мәліметтердің) қорытылған құрылымы
2
Сәйкестендіргіш
R.010
3
Нұсқа
Y.Y.Y
4
Анықтама
еркін құрылымдағы мәліметтерді беруге арналған контейнер
5
Пайдалану
6
Аттар кеңістігінің сәйкестендіргіші
urn:EEC:R:GenericEDocDetails:vY.Y.Y
7
XML-құжаттың түбірлік элементі
GenericEDocDetails
8
XML-схема файлының аты
EEC_R_GenericEDocDetails_vY.Y.Y.xsd
Электрондық құжаттар мен мәліметтер құрылымдары аттарының кеңістіктеріндегі "Y.Y.Y" символдары осы Сипаттамаға сәйкес құрылымдар тізіліміне енгізілуге жататын электрондық құжат (мәліметтер) құрылымының техникалық схемасын әзірлеу кезінде пайдаланылған базистік деректер моделі нұсқасының нөміріне сәйкес айқындалатын электрондық құжат (мәліметтер) құрылымы нұсқасының нөміріне сәйкес келеді.

22. Описание структуры электронного документа (сведений) "Общий перечень источников информации" (R.050) приведено в таблице 14.
Таблица 14
Описание структуры электронного документа (сведений) "Общий перечень источников информации" (R.050)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Имя
общий перечень источников информации
2
Идентификатор
R.050
3
Версия
Y.Y.Y
4
Определение
информационный ресурс, содержащий информацию
об общих и национальных информационных ресурсах
5
Использование
6
Идентификатор пространства имен
urn:EEC:R:InformationResourceRegister:vY.Y.Y
7
Корневой элемент XML-документа
InformationResourceRegisterDetails
8
Имя файла XML-схемы
EEC_R_InformationResourceRegister_vY.Y.Y.xsd
Символы "Y.Y.Y" в пространствах имен структур электронных документов и сведений соответствуют номеру версии структуры электронного документа (сведений), определяемой в соответствии с номером версии базисной модели данных, использованной при разработке в соответствии с настоящим Описанием технической схемы структуры электронного документа (сведений), подлежащей включению в реестр структур.

22. "Ақпарат көздерінің жалпы тізбесі" (R.050) электрондық құжат (мәліметтер) құрылымының сипаттамасы 14-кестеде келтірілген.
14-кесте
"Ақпарат көздерінің жалпы тізбесі" (R.050) электрондық құжат (мәліметтер) құрылымының сипаттамасы
Р/с№
Элементтің белгіленімі
Сипаттама
1
2
3
1
Аты
Ақпарат көздерінің жалпы тізбесі
2
Сәйкестендіргіш
R.050
3
Нұсқа
Y.Y.Y
4
Анықтама
жалпы және ұлттық ақпараттық ресурстар туралы ақпаратты қамтитын ақпараттық ресурс
5
Пайдалану
6
Аттар кеңістігінің сәйкестендіргіші
urn:EEC:R:InformationResourceRegister:vY.Y.Y
7
XML-құжаттың түбірлік элементі
InformationResourceRegisterDetails
8
XML-схема файлының аты
EEC_R_InformationResourceRegister_vY.Y.Y.xsd
Электрондық құжаттар мен мәліметтер құрылымдары аттарының кеңістіктеріндегі "Y.Y.Y" символдары осы Сипаттамаға сәйкес құрылымдар тізіліміне енгізілуге жататын электрондық құжат (мәліметтер) құрылымының техникалық схемасын әзірлеу кезінде пайдаланылған базистік деректер моделі нұсқасының нөміріне сәйкес айқындалатын электрондық құжат (мәліметтер) құрылымы нұсқасының нөміріне сәйкес келеді.

2.2. Наименование информационного ресурса
(csdo: Information Resource Name)
полное наименование информационного ресурса
M.SDE.00332
csdo: Name1000 Type (M.SDT.00185).
Нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 1000
1
2.3. Уполномоченный орган государства-члена
(ccdo: Unified Authority Details)
сведения об органе государственной власти государства-члена, уполномоченном на ведение информационного ресурса
M.CDE.00053
ccdo: Unified Authority Details Type (M.CDT.00054).
Определяется областями значений вложенных элементов
1
2.3.1. Код страны
(csdo: Unified Country Code)
кодовое обозначение страны
M.SDE.00162
csdo: Unified Country Code Type (M.SDT.00112).
Значение двухбуквенного кода страны в соответствии со справочником (классификатором), идентификатор которого определен в атрибуте "Идентификатор справочника (классификатора)".
Шаблон: [A-Z]{2}
0..1
а) Идентификатор справочника (классификатора)
(атрибут code List Id)
обозначение справочника (классификатора), в соответствии с которым указан код
csdo: Reference Data Id Type (M.SDT.00091).
Нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 20
1
2.3.2. Идентификатор уполномоченного органа государства-члена
(csdo: Authority Id)
уникальный идентификатор уполномоченного органа государства-члена
M.SDE.00068
csdo: Id20 Type (M.SDT.00092).
Нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 20
0..1
2.3.3. Наименование уполномоченного органа государства-члена
(csdo: Authority Name)
полное наименование органа государственной власти государства-члена либо уполномоченной им организации
M.SDE.00066
csdo: Name300 Type (M.SDT.00056).
Нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 300
0..1
2.3.4. Краткое наименование уполномоченного органа государства-члена
(csdo: Authority Brief Name)
сокращенное наименование уполномоченного органа государства-члена
M.SDE.00126
csdo: Name120 Type (M.SDT.00055).
Нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 120
0..1
2.4. Описание
(csdo: Description Text)
описание содержания информационного ресурса
M.SDE.00002
csdo: Text4000 Type (M.SDT.00088).
Строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 4000
1
2.5. Код вида документа
(csdo: Doc Kind Code)
кодовое обозначение вида документа, сведения о котором содержатся в информационном ресурсе
M.SDE.00054
csdo: Unified Code20 Type (M.SDT.00140).
Значение кода в соответствии со справочником (классификатором), идентификатор которого определен в атрибуте "Идентификатор справочника (классификатора)".
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 20
1
а) Идентификатор справочника (классификатора)
(атрибут code List Id)
обозначение справочника (классификатора), в соответствии с которым указан код
csdo: Reference Data Id Type (M.SDT.00091).
Нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 20
1

2.2. Ақпараттық ресурстың атауы
(csdo:​Information​Resource​Name)
ақпараттық ресурстың толық атауы
M.SDE.00332
csdo:​Name1000​Type (M.SDT.00185).
Символдардың қалыптандырылған жолы.
Ең төмен ұзындығы: 1.
Ең жоғары ұзындығы: 1000
1
2.3. Мүше мемлекеттің уәкілетті органы
(ccdo:​Unified​Authority​Details)
мүше мемлекеттің ақпараттық ресурсты жүргізуге уәкілеттік берілген мемлекеттік билік органы туралы мәліметтер
M.CDE.00053
ccdo:​Unified​Authority​Details​Type (M.CDT.00054).
Салынған элементтер мәндерінің салаларымен айқындалады
1
2.3.1. Елдің коды
(csdo:​Unified​Country​Code)
елдің кодтық белгіленімі
M.SDE.00162
csdo:​Unified​Country​Code​Type (M.SDT.00112).
"Анықтамалықтың (сыныптауыштың) сәйкестендіргіші" атрибутымен сәйкестендіргіші айқындалған апнықтамалыққа (сәйкестендіргішке сәйкес) елдің екі әріпті кодының мәні
Шаблон: [A-Z]{2}
0..1
а) Анықтамалықтың (сыныптауыштың) сәйкестендіргіші
(атрибут code​List​Id)
өзіне сәйкес код көрсетілген анықтамалықтың (сыныптауыштың) белгіленімі
csdo:​Reference​Data​Id​Type (M.SDT.00091).
Символдардың қалыптандырылған жолы.
Ең төмен ұзындығы: 1.
Ең жоғары ұзындығы: 20
1
2.3.2. Мүше мемлекет уәкілетті органының сәйкестендіргіші
(csdo:​Authority​Id)
мүше мемлекет уәкілетті органының бірегей сәйкестендіргіші
M.SDE.00068
csdo:​Id20​Type (M.SDT.00092).
Символдардың қалыптандырылған жолы.
Ең төмен ұзындығы: 1.
Ең жоғары ұзындығы: 20
0..1
2.3.3. Мүше мемлекеттің уәкілетті органының атауы
(csdo:​Authority​Name)
мүше мемлекеттің мемлекеттік билік органының не ол уәкілеттік берген ұйымның толық атауы
M.SDE.00066
csdo:​Name300​Type (M.SDT.00056).
Символдардың қалыптандырылған жолы.
Ең төмен ұзындығы: 1.
Ең жоғары ұзындығы: 300
0..1
2.3.4. Мүше мемлекеттің уәкілетті органының қысқаша атауы
(csdo:​Authority​Brief​Name)
мүше мемлекеттің уәкілетті органының қысқартылған атауы
M.SDE.00126
csdo:​Name120​Type (M.SDT.00055).
Символдардың қалыптандырылған жолы.
Ең төмен ұзындығы: 1.
Ең жоғары ұзындығы: 120
0..1
2.4. Сипаттама
(csdo:​Description​Text)
ақпараттық ресурс мазмұнының сипаттамасы
M.SDE.00002
csdo:​Text4000​Type (M.SDT.00088).
Символдар жолы.
Ең төмен ұзындығы: 1.
Ең жоғары ұзындығы: 4000
1
2.5. Құжат түрінің коды
(csdo:​Doc​Kind​Code)
ақпараттық ресурста мәліметтері бар құжат түрінің кодтық белгіленімі
M.SDE.00054
csdo:​Unified​Code20​Type (M.SDT.00140).
"Анықтамалықтың (сыныптауыштың) сәйкестендіргіші" атрибутымен сәйкестендіргіші айқындалған анықтамалыққа (сыныптауышқа) сәйкес кодтың мәні.
Ең төмен ұзындығы: 1.
Ең жоғары ұзындығы: 20
1
а) Анықтамалықтың (сыныптауыштың) сәйкестендіргіші
(атрибут code​List​Id)
өзіне сәйкес код көрсетілген анықтамалықтың (сыныптауыштың) белгіленімі
csdo:​Reference​Data​Id​Type (M.SDT.00091).
Символдардың қалыптандырылған жолы.
Ең төмен ұзындығы: 1.
Ең жоғары ұзындығы: 20
1

3. Код вида запроса документа
(csdo: Doc Request Kind Code)
кодовое обозначение вида запроса документа
M.SDE.00320
csdo: Code2 Type (M.SDT.00170).
Нормализованная строка символов.
Длина: 2
1
4. Серия бланка документа
(csdo: Form Series Id)
обозначение серии бланков документов, присвоенное при изготовлении
M.SDE.00143
csdo: Id20 Type (M.SDT.00092).
Нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 20
0..1
5. Номер бланка документа
(csdo: Form Number Id)
номер, присвоенный бланку документа при его изготовлении
M.SDE.00142
csdo: Id50 Type (M.SDT.00093).
Нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 50
0..1
6. Уполномоченный орган государства-члена
(ccdo: Unified Authority Details)
запрашивающий уполномоченный орган государства-члена
M.CDE.00053
ccdo: Unified Authority Details Type (M.CDT.00054).
Определяется областями значений вложенных элементов
1
6.1. Код страны
(csdo: Unified Country Code)
кодовое обозначение страны
M.SDE.00162
csdo: Unified Country Code Type (M.SDT.00112).
Значение двухбуквенного кода страны в соответствии со справочником (классификатором), идентификатор которого определен в атрибуте "Идентификатор справочника (классификатора)".
Шаблон: [A-Z]{2}
0..1
а) Идентификатор справочника (классификатора)
(атрибут code List Id)
обозначение справочника (классификатора), в соответствии с которым указан код
csdo: Reference Data Id Type (M.SDT.00091).
Нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 20
1
6.2. Идентификатор уполномоченного органа государства-члена
(csdo: Authority Id)
уникальный идентификатор уполномоченного органа государства-члена
M.SDE.00068
csdo: Id20 Type (M.SDT.00092).
Нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 20
0..1
6.3. Наименование уполномоченного органа государства-члена
(csdo: Authority Name)
полное наименование органа государственной власти государства-члена либо уполномоченной им организации
M.SDE.00066
csdo: Name300 Type (M.SDT.00056).
Нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 300
0..1
6.4. Краткое наименование уполномоченного органа государства-члена
(csdo: Authority Brief Name)
сокращенное наименование уполномоченного органа государства-члена
M.SDE.00126
csdo: Name120 Type (M.SDT.00055).
Нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 120
0..1
7. Код таможенного органа
(csdo: Customs Office Code)
кодовое обозначение запрашивающего таможенного органа
M.SDE.00255
csdo: Customs Office Code Type (M.SDT.00184).
Значение кода в соответствии
с классификатором таможенных органов государств – членов Евразийского экономического союза.

3. Құжатқа сұрау салу түрінің коды
(csdo:​Doc​Request​Kind​Code)
құжатқа сұрау салу түрінің кодтық белгіленімі
M.SDE.00320
csdo:​Code2​Type (M.SDT.00170).
Символдардың қалыптандырылған жолы.
Длина: 2
1
4. Құжат бланкісінің сериясы
(csdo:​Form​Series​Id)
дайындау кезінде берілген құжаттар бланкілері сериясының белгіленімі
M.SDE.00143
csdo:​Id20​Type (M.SDT.00092).
Символдардың қалыптандырылған жолы.
Ең төмен ұзындығы: 1.
Ең жоғары ұзындығы: 20
0..1
5. Құжат бланкісінің нөмірі
(csdo:​Form​Number​Id)
дайындау кезінде құжат бланкісіне берілген нөмір
M.SDE.00142
csdo:​Id50​Type (M.SDT.00093).
Символдардың қалыптандырылған жолы.
Ең төмен ұзындығы: 1.
Ең жоғары ұзындығы: 50
0..1
6. Мүше мемлекеттің уәкілетті органы
(ccdo:​Unified​Authority​Details)
мүше мемлекеттің сұрау салушы уәкілетті органы
M.CDE.00053
ccdo:​Unified​Authority​Details​Type (M.CDT.00054).
Салынған элементтер мәндерінің салаларымен айқындалады
1
6.1. Елдің коды
(csdo:​Unified​Country​Code)
елдің кодтық белгіленімі
M.SDE.00162
csdo:​Unified​Country​Code​Type (M.SDT.00112).
"Анықтамалықтың (сыныптауыштың) сәйкестендіргіші" атрибутымен сәйкестендіргіші айқындалған апнықтамалыққа (сәйкестендіргішке) сәйкес елдің екі әріпті кодының мәні
Шаблон: [A-Z]{2}
0..1
а) Анықтамалықтың (сыныптауыштың) сәйкестендіргіші
(атрибут code​List​Id)
өзіне сәйкес код көрсетілген анықтамалықтың (сыныптауыштың) белгіленімі
csdo:​Reference​Data​Id​Type (M.SDT.00091).
Символдардың қалыптандырылған жолы.
Ең төмен ұзындығы: 1.
Ең жоғары ұзындығы: 20
1
6.2. Мүше мемлекет уәкілетті органының сәйкестендіргіші
(csdo:​Authority​Id)
мүше мемлекет уәкілетті органының бірегей сәйкестендіргіші
M.SDE.00068
csdo:​Id20​Type (M.SDT.00092).
Символдардың қалыптандырылған жолы.
Ең төмен ұзындығы: 1.
Ең жоғары ұзындығы: 20
0..1
6.3. Мүше мемлекеттің уәкілетті органының атауы
(csdo:​Authority​Name)
мүше мемлекеттің мемлекеттік билік органының не ол уәкілеттік берген ұйымның толық атауы
M.SDE.00066
csdo:​Name300​Type (M.SDT.00056).
Символдардың қалыптандырылған жолы.
Ең төмен ұзындығы: 1.
Ең жоғары ұзындығы: 300
0..1
6.4. Мүше мемлекеттің уәкілетті органының қысқаша атауы
(csdo:​Authority​Brief​Name)
мүше мемлекеттің уәкілетті органының қысқартылған атауы
M.SDE.00126
csdo:​Name120​Type (M.SDT.00055).
Символдардың қалыптандырылған жолы.
Ең төмен ұзындығы: 1.
Ең жоғары ұзындығы: 120
0..1
7. Кеден органының коды
(csdo:​Customs​Office​Code)
сұрау салушы кеден органының кодтық белгіленімі
M.SDE.00255
csdo:​Customs​Office​Code​Type (M.SDT.00184).
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің кеден органдарының сыныптауышына сәйкес кодтың мәні.

1. Настоящий Порядок разработан в соответствии со следующими актами, входящими в право Евразийского экономического союза (далее – Союз):
Договор о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года;
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 6 ноября 2014 г. № 200 "О технологических документах, регламентирующих информационное взаимодействие при реализации средствами интегрированной информационной системы внешней и взаимной торговли общих процессов";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 14 апреля 2015 г. № 29 "О перечне общих процессов в рамках Евразийского экономического союза и внесении изменения в Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 19 августа 2014 г. № 132";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 9 июня 2015 г. № 63 "О Методике анализа, оптимизации, гармонизации и описания общих процессов в рамках Евразийского экономического союза";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 28 сентября 2015 г. № 125 "Об утверждении Положения об обмене электронными документами при трансграничном взаимодействии органов государственной власти государств – членов Евразийского экономического союза между собой и с Евразийской экономической комиссией";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 19 декабря 2016 г. № 169 "Об утверждении Порядка реализации общих процессов в рамках Евразийского экономического союза";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 21 августа 2018 г. № 136 "Об утверждении Правил реализации общего процесса "Использование баз данных документов, оформляемых уполномоченными органами государств – членов Евразийского экономического союза, при регулировании внешней и взаимной торговли, в том числе представляемых при совершении таможенных операций для целей подтверждения соблюдения запретов и ограничений".
II. Область применения
2. Настоящий Порядок определяет требования к информационному взаимодействию при присоединении нового участника к общему процессу "Использование баз данных документов, оформляемых уполномоченными органами государств – членов Евразийского экономического союза, при регулировании внешней и взаимной торговли, в том числе представляемых при совершении таможенных операций для целей подтверждения соблюдения запретов и ограничений" (P.DP.01) (далее – общий процесс).
3. Процедуры, определенные в настоящем Порядке, выполняются одномоментно либо на протяжении определенного периода времени при присоединении нового участника к общему процессу.
III. Основные понятия

1. Осы Тәртіп Еуразиялық экономикалық одақ (бұдан әрі – Одақ) құқығына кіретін мынадай актілерге сәйкес әзірленді:
2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарт;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Жалпы процестерді сыртқы және өзара сауданың интеграцияланған ақпараттық жүйесінің құралдарымен іске асыру кезіндегі ақпараттық өзара іс-қимылды регламенттейтін технологиялық құжаттар туралы" 2014 жылғы 6 қарашадағы № 200 шешімі;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі жалпы процестердің тізбесі және Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2014 жылғы 19 тамыздағы № 132 шешіміне өзгеріс енгізу туралы" 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 29 шешімі;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі жалпы процестерді талдау, оңтайландыру, үйлестіру және сипаттау әдістемесі туралы" 2015 жылғы 9 маусымдағы № 63 шешімі;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің мемлекеттік билік органдарының өздері арасында және Еуразиялық экономикалық комиссиямен трансшекаралық өзара іс-қимылы кезінде электрондық құжаттар алмасу туралы ережені бекіту туралы" 2015 жылғы 28 қыркүйектегі № 125 шешімі;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде жалпы процестерді іске асыру тәртібін бекіту туралы" 2016 жылғы 19 желтоқсандағы № 169 шешімі;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының ""Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары сыртқы және ішкі сауданы реттеу кезінде ресімдейтін, соның ішінде тыйым салулар мен шектеулердің сақталуын растау мақсатында кедендік операцияларды жүргізген кезде ұсынатын құжаттардың дерекқорын пайдалану" жалпы процесін іске асыру қағидаларын бекіту туралы" 2018 жылғы 21 тамыздағы № 136 шешімі.
II. Қолданылу саласы
2. Осы Тәртіп "Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары сыртқы және ішкі сауданы реттеу кезінде ресімдейтін, оның ішінде тыйым салулар мен шектеулердің сақталуын растау мақсаттары үшін кедендік операцияларды жасаған кезде ұсынылатын құжаттардың дерекқорын пайдалану" (P.DP.01) жалпы процесіне (бұдан әрі - жалпы процесс) жаңа қатысушының қосылуы кезінде ақпараттық өзара іс-қимылға қойылатын талаптарды айқындайды.
3. Осы Тәртіпте айқындалған рәсімдер бір мезетте не жаңа қатысушы жалпы процеске қосылған кезде белгілі бір уақыт кезеңі ішінде орындалады.
III. Негізгі ұғымдар

4. Для целей настоящего Порядка используются понятия, которые означают следующее:
"документы, применяемые при обеспечении функционирования интегрированной системы Союза" – технические, технологические, методические и организационные документы, разрабатываемые и утверждаемые Евразийской экономической комиссией в соответствии с пунктом 30 Протокола об информационно-коммуникационных технологиях и информационном взаимодействии в рамках Евразийского экономического союза (приложение № 3 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года);
"технологические документы, регламентирующие информационное взаимодействие при реализации общего процесса" – документы, включенные в типовой перечень технологических документов, указанный в пункте 1 Решения Коллегии Евразийской экономической комиссии от 6 ноября 2014 г. № 200.
Иные понятия, используемые в настоящем Порядке, применяются в значениях, определенных в пункте 4 Правил информационного взаимодействия при реализации средствами интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза общего процесса "Использование баз данных документов, оформляемых уполномоченными органами государств – членов Евразийского экономического союза, при регулировании внешней и взаимной торговли, в том числе представляемых при совершении таможенных операций для целей подтверждения соблюдения запретов и ограничений", утвержденных Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 14 января 2020 г. № 10(далее – Правила информационного взаимодействия).
IV. Участники взаимодействия
5. Роли участников взаимодействия при выполнении ими процедур присоединения к общему процессу приведены в таблице.
Таблица
Роли участников взаимодействия
№ п/п
Наименование
Описание роли
Участник, выполняющий роль
1
Присоединяющийся участник общего процесса, обеспечивающий ведение национального информационного ресурса
присоединяется к общему процессу, получает и синхронизирует необходимые справочники и классификаторы, обеспечивает ведение национального информационного ресурса, участвует в тестировании информационного взаимодействия
уполномоченный орган (P.DP.01.ACT.001)
2
Присоединяющийся участник общего процесса, использующий сведения из общего или национального информационного ресурса
присоединяется к общему процессу, получает и синхронизирует необходимые справочники и классификаторы, участвует в тестировании информационного взаимодействия
заинтересованный орган (P.DP.01.ACT.002)
3
Администратор общего информационного ресурса
предоставляет присоединяющемуся участнику общего процесса, обеспечивающему ведение национального информационного ресурса, и присоединяющемуся участнику общего процесса, использующему сведения из общего или национального информационного ресурса, необходимые справочники и классификаторы, принимаемые (утверждаемые) Евразийской экономической комиссией, отвечает за формирование, ведение и использование общего перечня источников информации, а также общих информационных ресурсов, обеспечивает координацию действий в процессе тестирования информационного взаимодействия и участвует в нем
Евразийская экономическая комиссия (P.ACT.001)
V. Описание процедуры присоединения

4. Осы Тәртіптің мақсаттары үшін мыналарды білдіретін ұғымдар пайдаланылады:
"Одақтың интеграцияланған жүйесінің жұмыс істеуін қамтамасыз ету кезінде қолданылатын құжаттар" - Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және ақпараттық өзара іс-қимыл туралы хаттаманың (2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа № 3 қосымша) 30-тармағына сәйкес Еуразиялық экономикалық комиссия әзірлейтін және бекітетін техникалық, технологиялық, әдістемелік және ұйымдастырушылық құжаттар;
"жалпы процесті іске асыру кезінде ақпараттық өзара іс-қимылды регламенттейтін технологиялық құжаттар" – Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2014 жылғы 6 қарашадағы № 200 шешімінің 1-тармағында көзделген технологиялық құжаттардың үлгілік тізбесіне енгізілген құжаттар.
Осы Тәртіпте пайдаланылатын өзге де ұғымдар Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2020 жылғы 14 қаңтардағы № 10 шешімімен бекітілген ""Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары сыртқы және ішкі сауданы реттеу кезінде ресімдейтін, оның ішінде тыйым салулар мен шектеулердің сақталуын растау мақсаттары үшін кедендік операцияларды жасаған кезде ұсынылатын құжаттардың дерекқорын пайдалану" жалпы процесін Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесінің құралдарымен іске асыру кезіндегі ақпараттық өзара іс-қимыл қағидаларының (бұдан әрі – Ақпараттық өзара іс-қимыл қағидалары) 4-тармағында айқындалған мәндерде қолданылады.
IV. Өзара іс-қимылға қатысушылар
5. Жалпы процеске қосылу рәсімдерін өздері орындау кезіндегі өзара іс-қимылға қатысушылардың рөлі кестеде келтірілген.
Кесте
Өзара іс-қимылға қатысушылардың рөлі
Р/с№
Атауы
Рөлдің сипаттамасы
Рөлді атқаратын қатысушы
1
Ұлттық ақпараттық ресурсты жүргізуді қамтамасыз ететін жалпы процеске қосылатын қатысушы
жалпы процеске қосылады, қажетті анықтамалықтар мен сыныптауыштарды алады және үндестіреді, ұлттық ақпараттық ресурстың жүргізілуін қамтамасыз етеді, ақпараттық өзара іс-қимылды тестілеуге қатысады
уәкілетті орган (P.DP.01.ACT.001)
2
Жалпы немесе ұлттық ақпараттық ресурстан мәліметтерді пайдаланатын жалпы процеске қосылатын қатысушы
жалпы процеске қосылады, қажетті анықтамалықтар мен сыныптауыштарды алады және үндестіреді, ақпараттық өзара іс-қимылды тестілеуге қатысады
мүдделі орган (P.DP.01.ACT.002)
3
Жалпы ақпараттық ресурс әкімшісі
ұлттық ақпараттық ресурсты жүргізуді қамтамасыз ететін жалпы процестің қосылатын қатысушысына және жалпы немесе ұлттық ақпараттық ресурстан мәліметтерді пайдаланатын жалпы процестің қосылатын қатысушысына Еуразиялық экономикалық комиссия қабылдайтын (бекітетін) қажетті анықтамалықтар мен сыныптауыштарды ұсынады, ақпарат көздерінің жалпы тізбесін, сондай-ақ жалпы ақпараттық ресурстарды қалыптастыруға, жүргізуге және пайдалануға жауап береді, ақпараттық өзара іс-қимылды тестілеу процесінде іс-қимылды үйлестіруді қамтамасыз етеді және оған қатысады
Еуразиялық экономикалық комиссия (P.ACT.001)
V. Қосылу рәсімінің сипаттамасы

1. Общие требования
6. До выполнения процедуры присоединения к общему процессу присоединяющимся участником общего процесса должны быть выполнены необходимые для реализации общего процесса и обеспечения информационного взаимодействия требования, определенные документами, применяемыми при обеспечении функционирования интегрированной информационной системы Союза (далее – интегрированная система), а также требования законодательства государства – члена Союза (далее – государство-член), регламентирующие информационное взаимодействие в рамках национального сегмента, в том числе подключение информационной системы присоединяющегося участника общего процесса, обеспечивающего ведение национального информационного ресурса, и присоединяющегося участника общего процесса, использующего сведения из общего или национального информационного ресурса, к национальному сегменту государства-члена, если такое подключение не было осуществлено ранее.
7. До выполнения процедуры присоединения к общему процессу присоединяющимся участником общего процесса должны быть определены права доступа к сведениям национального информационного ресурса для участников общего процесса.
8. Выполнение процедуры присоединения к общему процессу присоединяющимся участником общего процесса, обеспечивающим ведение национального информационного ресурса, осуществляется после разработки (доработки) информационных систем присоединяющегося участника, используемых для реализации общего процесса, в соответствии с требованиями, определенными в Правилах реализации общего процесса "Использование баз данных документов, оформляемых уполномоченными органами государств – членов Евразийского экономического союза, при регулировании внешней и взаимной торговли, в том числе представляемых при совершении таможенных операций для целей подтверждения соблюдения запретов и ограничений", утвержденных Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 21 августа 2018 г. № 136 (далее – Правила реализации общего процесса), и технологических документах, регламентирующих информационное взаимодействие при реализации общего процесса, в порядке, определенном в подразделе 2 настоящего раздела.
9. Выполнение процедуры присоединения к общему процессу присоединяющимся участником общего процесса, использующим сведения из общего или национального информационного ресурса, осуществляется после разработки (доработки) информационных систем присоединяющегося участника, используемых для реализации общего процесса, в соответствии с требованиями, определенными в Правилах реализации общего процесса и технологических документах, регламентирующих информационное взаимодействие при реализации общего процесса, в порядке, определенном в подразделе 3 настоящего раздела.

1. Жалпы талаптар
6. Жалпы процеске қосылу рәсімін орындағанға дейін жалпы процеске қосылатын қатысушы жалпы процесті іске асыру және ақпараттық өзара іс- қимылды қамтамасыз ету үшін қажетті Одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесінің (бұдан әрі – интеграцияланған жүйе) жұмыс істеуін қамтамасыз ету кезінде қолданылатын құжаттарда айқындалған талаптарды, сондай-ақ Одаққа мүше мемлекет (бұдан әрі – мүше мемлекет) заңнамасының ұлттық сегмент шеңберінде ақпараттық өзара іс-қимылды, оның ішінде ұлттық ақпараттық ресурсты жүргізуді қамтамасыз ететін жалпы процеске қосылатын қатысушының және жалпы немесе ұлттық ақпараттық ресурстан мәліметтерді пайдаланатын жалпы процеске қосылатын қатысушының ақпараттық ресурсының, егер мұндай қосу бұрын жүзеге асырылмаған болса, мүше мемлекеттің ұлттық сегментіне қосылуын регламенттейтін талаптарды орындауға тиіс.
7. Жалпы процеске қосылатын қатысушы жалпы процеске қосылу рәсімін орындағанға дейін жалпы процеске қатысушылар үшін ұлттық ақпараттық ресурс мәліметтеріне қол жеткізу құқығын айқындауы тиіс.
8. Ұлттық ақпараттық ресурсты жүргізуді қамтамасыз ететін жалпы процеске қосылатын қатысушының жалпы процеске қосылу рәсімін орындауы Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2018 жылғы 21 тамыздағы № 136 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары сыртқы және ішкі сауданы реттеу кезінде ресімдейтін, соның ішінде тыйым салулар мен шектеулердің сақталуын растау мақсатында кедендік операцияларды жүргізген кезде ұсынатын құжаттардың дерекқорын пайдалану" жалпы процесін іске асыру қағидаларында және осы бөлімнің 2-кіші бөлімінде айқындалған тәртіппен жалпы процесті іске асыру кезінде ақпараттық өзара іс-қимылды регламенттейтін технологиялық құжаттарда айқындалған талаптарға сәйкес жалпы процесті іске асыру үшін пайдаланылатын қосылатын қатысушының ақпараттық жүйелерін әзірлегеннен (пысықтағаннан) кейін жүзеге асырылады.
9. Жалпы немесе ұлттық ақпараттық ресурстан мәліметтерді пайдаланатын жалпы процеске қосылатын қатысушының жалпы процеске қосылу рәсімін орындауы Жалпы процесті іске асыру кезінде ақпараттық өзара іс-қимылды регламенттейтін жалпы процесті іске асыру қағидаларында және осы бөлімнің 3-кіші бөлімінде айқындалған тәртіппен технологиялық құжаттарда айқындалған талаптарға сәйкес жалпы процесті іске асыру үшін пайдаланылатын қосылатын қатысушының ақпараттық жүйелерін әзірлегеннен (пысықтағаннан) кейін жүзеге асырылады.

10. Сроки выполнения процедуры присоединения к общему процессу присоединяющимся участником общего процесса определяются в соответствии с пунктом 2 Решения Коллегии Евразийской экономической комиссии от 14 января 2020 г. № 10.
2. Выполнение процедуры присоединения к общему процессу присоединяющимся участником общего процесса, обеспечивающим ведение национального информационного ресурса
11. Процедура присоединения к общему процессу начинается с определения уполномоченного органа государства-члена, ответственного за ведение национального информационного ресурса, а также информирования Евразийской экономической комиссии (далее – Комиссия) об указанном уполномоченном органе государства-члена.
12. При выполнении процедуры присоединения к общему процессу присоединяющимся участником общего процесса, обеспечивающим ведение национального информационного ресурса, осуществляется получение информации справочников
и классификаторов, указанных в разделе VII Правил информационного взаимодействия.
13. Получение присоединяющимся участником общего процесса, обеспечивающим ведение национального информационного ресурса, справочников и классификаторов, указанных в разделе VII Правил информационного взаимодействия, осуществляется в соответствии с утверждаемым Комиссией регламентом информационного взаимодействия участников единой системы по ведению и распространению справочников и классификаторов средствами интегрированной системы.
14. В рамках выполнения процедуры присоединения к общему процессу присоединяющийся участник общего процесса, обеспечивающий ведение национального информационного ресурса, участвует в тестировании информационного взаимодействия между информационными системами присоединяющихся участников общего процесса на соответствие требованиям, определенным в Правилах реализации общего процесса и технологических документах, регламентирующих информационное взаимодействие при реализации общего процесса.
15. При условии соблюдения требований и выполнения действий в соответствии с пунктами 6 – 8, 11 – 14 настоящего Порядка последующий обмен сведениями между присоединяющимся участником общего процесса, обеспечивающим ведение национального информационного ресурса, и присоединившимися участниками общего процесса, использующими сведения из общего или национального информационного ресурса, осуществляется в соответствии с Правилами реализации общего процесса и технологическими документами, регламентирующими информационное взаимодействие при реализации общего процесса.
3. Выполнение процедуры присоединения к общему процессу присоединяющимся участником общего процесса, использующим сведения из общего или национального информационного ресурса

10. Жалпы процеске қосылатын қатысушының жалпы процеске қосылу рәсімін орындау мерзімдері Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2020 жылғы 14 қаңтардағы № 10 шешімінің 2-тармағына сәйкес айқындалады.
2. Ұлттық ақпараттық ресурсты жүргізуді қамтамасыз ететін жалпы процеске қосылатын қатысушының жалпы процеске қосылу рәсімін орындауы
11. Жалпы процеске қосылу рәсімі ұлттық ақпараттық ресурсты жүргізуге жауапты мүше мемлекеттің уәкілетті органын айқындаудан, сондай-ақ Еуразиялық экономикалық комиссияға (бұдан әрі – Комиссия) мүше мемлекеттің көрсетілген уәкілетті органы туралы хабарлаудан басталады.
12. Ұлттық ақпараттық ресурсты жүргізуді қамтамасыз ететін жалпы процеске қосылатын қатысушы жалпы процеске қосылу рәсімін орындаған кезде Ақпараттық өзара іс-қимыл қағидаларының VII бөлімінде көрсетілген анықтамалықтар мен сыныптауыштардың ақпаратын алу жүзеге асырылады.
13. Ұлттық ақпараттық ресурсты жүргізуді қамтамасыз ететін жалпы процеске қосылатын қатысушының Ақпараттық өзара іс-қимыл қағидаларының VII бөлімінде көрсетілген анықтамалықтар мен сыныптауыштарды алуы анықтамалықтар мен сыныптауыштарды интеграцияланған жүйе құралдарымен жүргізу және тарату жөніндегі бірыңғай жүйеге қатысушылардың Комиссия бекітетін ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес жүзеге асырылады.
14. Жалпы процеске қосылу рәсімін орындау шеңберінде ұлттық ақпараттық ресурсты жүргізуді қамтамасыз ететін жалпы процеске қосылатын қатысушы жалпы процеске қосылатын қатысушылардың ақпараттық жүйелері арасындағы Жалпы процесті іске асыру қағидаларында және жалпы процесті іске асыру кезінде ақпараттық өзара іс-қимылды регламенттейтін технологиялық құжаттарда айқындалған талаптарға сәйкестігіне ақпараттық өзара іс-қимылды тестілеуге қатысады.
15. Осы Тәртіптің 6 – 8, 11 – 14-тармақтарына сәйкес талаптарды сақтау және іс-қимылдарды орындау шартымен ұлттық ақпараттық ресурсты жүргізуді қамтамасыз ететін жалпы процеске қосылатын қатысушы мен жалпы немесе ұлттық ақпараттық ресурстан мәліметтерді пайдаланатын жалпы процеске қосылған қатысушылар арасында кейіннен мәліметтер алмасу Жалпы процесті іске асыру қағидаларына және жалпы ақпараттық ресурсты жүргізу кезінде ақпараттық өзара іс-қимылды регламенттейтін технологиялық құжаттарға сәйкес жүзеге асырылады.
3. Жалпы немесе ұлттық ақпараттық ресурстан мәліметтерді пайдаланатын жалпы процеске қосылатын қатысушының жалпы процеске қосылу рәсімін орындауы

16. Выполнение процедуры присоединения к общему процессу в целях использования сведений из национального информационного ресурса осуществляется при условии присоединения (выполнении процедуры присоединения) к общему процессу присоединяющимся участником общего процесса, обеспечивающим ведение национального информационного ресурса, хотя бы одного государства-члена.
17. Процедура присоединения к общему процессу начинается с информирования Комиссии об уполномоченном органе государства-члена, присоединяющемся к общему процессу в качестве участника общего процесса, использующего сведения из общего или национального информационного ресурса.
18. При выполнении процедуры присоединения к общему процессу присоединяющимся участником общего процесса, использующего сведения из общего или национального информационного ресурса, осуществляется получение и синхронизация информации справочников и классификаторов, указанных в разделе VII Правил информационного взаимодействия.
19. Получение присоединяющимся участником общего процесса, использующим сведения из общего или национального информационного ресурса, справочников и классификаторов, указанных в разделе VII Правил информационного взаимодействия, осуществляется в соответствии с утверждаемым Комиссией регламентом информационного взаимодействия участников единой системы по ведению и распространению справочников и классификаторов средствами интегрированной системы.
20. В рамках выполнения процедуры присоединения к общему процессу присоединяющийся участник общего процесса, использующий сведения из общего или национального информационного ресурса, участвует в тестировании информационного взаимодействия между информационными системами присоединяющихся участников общего процесса, а также между информационными системами присоединяющихся участников общего процесса и информационными системами администратора общего информационного ресурса, на соответствие требованиям, определенным в Правилах реализации общего процесса и технологических документах, регламентирующих информационное взаимодействие при реализации общего процесса.
21. При условии соблюдения требований и выполнении действий в соответствии с пунктами 6, 7, 9, 17 – 20 настоящего Порядка последующий обмен сведениями между присоединяющимся участником общего процесса, использующим сведения из общего или национального информационного ресурса, и присоединившимися участниками общего процесса, обеспечивающими ведение национальных информационных ресурсов, а также администратором общего информационного ресурса, осуществляется в соответствии с Правилами реализации общего процесса и технологическими документами, регламентирующими информационное взаимодействие при реализации общего процесса.

16. Ұлттық ақпараттық ресурстан мәліметтерді пайдалану мақсатында жалпы процеске қосылу рәсімін орындау ең кемінде бір мүше мемлекеттің ұлттық ақпараттық ресурсты жүргізуді қамтамасыз ететін жалпы процеске қосылатын қатысушы жалпы процеске қосылу (қосылу рәсімін орындау) шартымен жүзеге асырылады.
17. Жалпы процеске қосылу рәсімі жалпы процеске қатысушы ретінде жалпы процеске қосылатын, жалпы немесе ұлттық ақпараттық ресурстан мәліметтерді пайдаланатын мүше мемлекеттің уәкілетті органы туралы Комиссияға хабарлаудан басталады.
18. Жалпы немесе ұлттық ақпараттық ресурстан мәліметтерді пайдаланатын жалпы процеске қосылатын қатысушы жалпы процеске қосылу рәсімін орындаған кезде Ақпараттық өзара іс-қимыл қағидаларының VII бөлімінде көрсетілген анықтамалықтар мен сыныптауыштардың ақпаратын алу және үндестіру жүзеге асырылады.
19. Жалпы немесе ұлттық ақпараттық ресурстан мәліметтерді пайдаланатын жалпы процеске қосылатын қатысушының Ақпараттық өзара іс-қимыл қағидаларының VII бөлімінде көрсетілген анықтамалықтар мен сыныптауыштарды алуы анықтамалықтар мен сыныптауыштарды интеграцияланған жүйе құралдарымен жүргізу және тарату жөніндегі бірыңғай жүйеге қатысушылардың Комиссия бекітетін ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес жүзеге асырылады.
20. Жалпы процеске қосылу рәсімін орындау шеңберінде жалпы немесе ұлттық ақпараттық ресурстан мәліметтерді пайдаланатын жалпы процеске қосылатын қатысушы жалпы процеске қосылатын қатысушылардың ақпараттық жүйелері арасындағы, сондай-ақ жалпы процеске қосылатын қатысушылардың ақпараттық жүйелері мен жалпы ақпараттық ресурс әкімшісінің ақпараттық жүйелері арасындағы Жалпы процесті іске асыру қағидаларында және жалпы процесті іске асыру кезінде ақпараттық өзара іс-қимылды регламенттейтін технологиялық құжаттарда айқындалған талаптарға сәйкестігіне ақпараттық өзара іс-қимылды тестілеуге қатысады.
21. Осы Тәртіптің 6, 7, 9, 17 – 20-тармақтарына сәйкес талаптарды сақтау және іс-қимылдарды орындау шартымен жалпы немесе ұлттық ақпараттық ресурстан мәліметтерді пайдаланатын жалпы процеске қосылатын қатысушы мен ұлттық ақпараттық ресурстарды жүргізуді қамтамасыз ететін жалпы процеске қосылған қатысушылар, сондай-ақ жалпы ақпараттық ресурс әкімшісі арасында кейіннен мәліметтер алмасу Жалпы процесті іске асыру қағидаларына және жалпы процесті іске асыру кезінде ақпараттық өзара іс-қимылды регламенттейтін технологиялық құжаттарға сәйкес жүзеге асырылады.