О Программе по разработке (внесению изменений, пересмотру) межгосударственных стандартов, в результате применения которых на добровольной основе обеспечивается соблюдение требований технического регламента Таможенного союза "О безопасности оборудования для работы во взрывоопасных средах" (ТР ТС 012/2011), и межгосударственных стандартов, содержащих правила и методы исследований (испытаний) и измерений, в том числе правила отбора образцов, необходимые для применения и исполнения требований технического регламента Таможенного союза "О безопасности оборудования для работы во взрывоопасных средах" (ТР ТС 012/2011) и осуществления оценки соответствия объектов технического регулирования
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 15 декабря 2020 года № 172
В целях реализации принципов, предусмотренных подпунктами 11 и 12 пункта 1 статьи 51 Договора о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года, и в соответствии с пунктом 7 приложения № 2 к Регламенту работы Евразийской экономической комиссии, утвержденному Решением Высшего Евразийского экономического совета от 23 декабря 2014 г. № 98, Коллегия Евразийской экономической комиссии решила:
1. Утвердить прилагаемую Программу по разработке (внесению изменений, пересмотру) межгосударственных стандартов, в результате применения которых на добровольной основе обеспечивается соблюдение требований технического регламента Таможенного союза "О безопасности оборудования для работы во взрывоопасных средах" (ТР ТС 012/2011), и межгосударственных стандартов, содержащих правила и методы исследований (испытаний) и измерений, в том числе правила отбора образцов, необходимые для применения и исполнения требований технического регламента Таможенного союза "О безопасности оборудования для работы во взрывоопасных средах" (ТР ТС 012/2011) и осуществления оценки соответствия объектов технического регулирования.
2. Признать утратившим силу Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 9 апреля 2013 г. № 70 "О программе по разработке (внесению изменений, пересмотру) межгосударственных стандартов, в результате применения которых на добровольной основе обеспечивается соблюдение требований технического регламента Таможенного союза "О безопасности оборудования для работы во взрывоопасных средах" (ТР ТС 012/2011), а также межгосударственных стандартов, содержащих правила и методы исследований (испытаний) и измерений, в том числе правила отбора образцов, необходимые для применения и исполнения требований технического регламента Таможенного союза "О безопасности оборудования для работы во взрывоопасных средах" (ТР ТС 012/2011) и осуществления оценки (подтверждения) соответствия продукции".

Қолдану нәтижесінде "Жарылыс қаупі бар орталарда жұмыс істеуге арналған жабдықтың қауіпсіздігі туралы" Кеден одағы техникалық регламентінің (КО ТР 012/2011) талаптарын сақтау ерікті негізде қамтамасыз етілетін мемлекетаралық стандарттарды және "Жарылыс қаупі бар орталарда жұмыс істеуге арналған жабдықтың қауіпсіздігі туралы" Кеден одағының техникалық регламентінің (КО ТР 012/2011) талаптарын қолдану мен орындау және техникалық реттеу объектілерінің сәйкестігін бағалауды жүзеге асыру үшін қажет зерттеу (сынау) және өлшеу қағидалары мен әдістерін, соның ішінде үлгілерді іріктеп алу қағидасын қамтитын мемлекетаралық стандарттарды әзірлеу (өзгерістер енгізу, қайта қарау) жөніндегі бағдарлама туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2020 жылғы 15 желтоқсандағы № 172 шешімі
2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарттың 51-бабы 1-тармағының 11 және 12-тармақшаларында көзделген қағидаттарды іске асыру мақсатында және Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңестің 2014 жылғы 23 желтоқсандағы № 98 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық комиссияның Жұмыс регламентіне № 2 қосымшаның 7-тармағына сәйкес Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасы шешті:
1.  Қоса беріліп отырған Қолдану нәтижесінде "Жарылыс қаупі бар орталарда жұмыс істеуге арналған жабдықтың қауіпсіздігі туралы" Кеден одағы техникалық регламентінің (КО ТР 012/2011) талаптарын сақтау ерікті негізде қамтамасыз етілетін мемлекетаралық стандарттарды және "Жарылыс қаупі бар орталарда жұмыс істеуге арналған жабдықтың қауіпсіздігі туралы" Кеден одағының техникалық регламентінің (КО ТР 012/2011) талаптарын қолдану мен орындау және техникалық реттеу объектілерінің сәйкестігін бағалауды жүзеге асыру үшін қажет зерттеу (сынау) және өлшеу қағидалары мен әдістерін, соның ішінде үлгілерді іріктеп алу қағидасын қамтитын мемлекетаралық стандарттарды әзірлеу (өзгерістер енгізу, қайта қарау) жөніндегі бағдарлама бекітілсін.
2.  Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Қолдану нәтижесінде "Жарылыс қаупі бар орталарда жұмыс істеуге арналған жабдықтың қауіпсіздігі туралы" Кеден одағы техникалық регламентінің (КО ТР 012/2011) талаптарын сақтау ерікті негізде қамтамасыз етілетін мемлекетаралық стандарттарды және "Жарылыс қаупі бар орталарда жұмыс істеуге арналған жабдықтың қауіпсіздігі туралы" Кеден одағының техникалық регламентінің (КО ТР 012/2011) талаптарын қолдану мен орындау және өнімнің сәйкестігін бағалауды (растауды) жүзеге асыру үшін қажет зерттеу (сынау) және өлшеу қағидалары мен әдістерін, соның ішінде үлгілерді іріктеп алу қағидасын қамтитын мемлекетаралық стандарттарды әзірлеу (өзгерістер енгізу, қайта қарау) жөніндегі бағдарлама туралы" 2013 жылғы 9 сәуірдегі № 70 шешімінің күші жойылды деп танылсын.

3. Настоящее Решение вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования.
Председатель Коллегии
Евразийской экономической комиссии
М. Мясникович
УТВЕРЖДЕНА
Решением Коллегии
Евразийской экономической
комиссии
от 15 декабря 2020 г. № 172
ПРОГРАММА
по разработке (внесению изменений, пересмотру) межгосударственных стандартов, в результате применения которых на добровольной основе обеспечивается соблюдение требований технического регламента Таможенного союза "О безопасности оборудования для работы во взрывоопасных средах" (ТР ТС 012/2011), и межгосударственных стандартов, содержащих правила и методы исследований (испытаний) и измерений, в том числе правила отбора образцов, необходимые для применения и исполнения требований технического регламента Таможенного союза "О безопасности оборудования для работы во взрывоопасных средах" (ТР ТС 012/2011) и осуществления оценки соответствия объектов технического регулирования
п/п
Код
МКС
Наименование проекта межгосударственного стандарта.
Виды работ
Элементы технического регламента Евразийского экономического
союза
Сроки разработки
Государство – член Евразийского экономического союза – ответственный разработчик
начало
окончание
1
2
3
4
5
6
7
29.260.20
Взрывоопасные среды. Часть 29-2: Газоанализаторы. Требования к выбору, монтажу, применению и техническому обслуживанию газоанализаторов горючих газов и кислорода.
Разработка ГОСТ на основе IEC 60079-29-2:2015
статья 4
2022 год
2023 год
Республика Беларусь
29.260.20
Взрывоопасные среды. Предотвращение и защита от взрыва. Часть 1. Основные концепции и методология.
Разработка ГОСТ на основе EN 1127-1:2019
статья 4
2022 год
2023 год
Республика
Беларусь
29.260.20
Взрывоопасные среды. Предотвращение и защита от взрыва. Часть 2. Основные концепции и методология горных работ.
Разработка ГОСТ на основе EN 1127-2:2014
статья 4
2022 год
2023 год
Республика
Беларусь
29.260.20
Взрывоопасные среды. Часть 36. Неэлектрическое оборудование для взрывоопасных сред. Общие требования и методы испытаний.
Разработка ГОСТ на основе ISO 80079-36:2016
статья 4
2022 год
2023 год
Республика
Беларусь
29.260.20
Взрывоопасные среды. Часть 42. Электрические устройства безопасности для контроля потенциальных источников воспламенения Ex-оборудования.
Разработка ГОСТ на основе IEC/TS 60079-42:2019
статья 4
2020 год
2021 год
Республика Казахстан
29.260.20
Взрывоопасные среды. Часть 46. Узлы оборудования.
Разработка ГОСТ на основе IEC/TS 60079-46:2017
статья 4
2020 год
2020 год
Российская Федерация
29.260.20
Взрывоопасные среды. Часть 15. Оборудование с видом взрывозащиты "n".

3. Осы Шешім ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік 30 күн өткен соң күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық комиссия
Алқасының Төрағасы
М. Мясникович
Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2020 жылғы 15 желтоқсандағы
№ 172 шешімімен
БЕКІТІЛГЕН
Қолдану нәтижесінде "Жарылыс қаупі бар орталарда жұмыс істеуге арналған жабдықтың қауіпсіздігі туралы" Кеден одағы техникалық регламентінің (КО ТР 012/2011) талаптарын сақтау ерікті негізде қамтамасыз етілетін мемлекетаралық стандарттарды және "Жарылыс қаупі бар орталарда жұмыс істеуге арналған жабдықтың қауіпсіздігі туралы" Кеден одағының техникалық регламентінің (КО ТР 012/2011) талаптарын қолдану мен орындау және техникалық реттеу объектілерінің сәйкестігін бағалауды жүзеге асыру үшін қажет зерттеу (сынау) және өлшеу қағидалары мен әдістерін, оның ішінде үлгілерді іріктеп алу қағидасын қамтитын мемлекетаралық стандарттарды әзірлеу (өзгерістер енгізу, қайта қарау) жөніндегі БАҒДАРЛАМА
р/с
МКС коды
Мемлекетаралық стандарт жобасының атауы. Жұмыстар түрлері
Еуразиялық экономикалық одақтың техникалық регламентінің элементтері
Әзірлеу мерзімдері
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекет - жауапты әзірлеуші
басталуы
аяқталуы
1
2
3
4
5
6
7
1
29.260.20
Жарылыс қаупі бар орталар. 29-2-бөлім: Газ талдағыштары. Жанғыш газдар мен оттегінің газ талдағыштарын таңдауға, монтаждауға, қолдануға және оларға техникалық қызмет көрсетуге қойылатын талаптар.
IEC 60079-29-2:2015 негізінде МемСТ әзірлеу
4-бап
2022 жыл
2023 жыл
Беларусь Республикасы
2
29.260.20
Жарылыс қаупі бар орталар. Жарылутың алдын алу және одан қорғау. 1-бөлім. Негізгі тұжырымдамалар мен әдіснамалар.
EN 1127-1:2019 негізінде МемСТ әзірлеу
4-бап
2022 жыл
2023 жыл
Беларусь Республикасы
3
29.260.20
Жарылыс қаупі бар орталар. Жарылутың алдын алу және одан қорғау. 2-бөлім. Тау-кен жұмыстарының негізгі тұжырымдамалары мен әдіснамасы.
EN 1127-2:2014 негізінде МемСТ әзірлеу
4-бап
2022 жыл
2023 жыл
Беларусь Республикасы
4
29.260.20
Жарылыс қаупі бар орталар. 36-бөлім. Жарылыс қаупі бар ортаға арналған электрлік емес жабдық. Жалпы талаптар және сынау әдістері.
ISO 80079-36:2016 негізінде МемСТ әзірлеу
4-бап
2022 жыл
2023 жыл
Беларусь Республикасы
5
29.260.20
Жарылыс қаупі бар орталар. 42-бөлім. Ex жабдықтарының ықтимал тұтану көздерін бақылауға арналған электрлік қауіпсіздік құрылғылары.
IEC/TS 60079-42.2019 негізінде МЕМСТ әзірлеу
4-бап
2020 жыл
2021 жыл
Қазақстан Республикасы
6
29.260.20
Жарылыс қаупі бар орталар. 46-бөлім. Жабдық тораптары.
IEC/TS 60079-46:2017 негізінде МемСТ әзірлеу
4-бап
2020 жыл
2020 жыл
Ресей Федерациясы
7
29.260.20
Жарылыс қаупі бар орталар. 15-бөлім. "n" жарылыстан қорғау түріндегі жабдық.

Разработка ГОСТ на основе IEC 60079-15:2017 взамен ГОСТ 30852.14-2002 и ГОСТ 31610.15-2012
статья 4
2020 год
2020 год
Российская Федерация
29.260.20
Взрывоопасные среды. Часть 11. Оборудование с видом взрывозащиты "искробезопасная электрическая цепь "i".
Внесение изменений в ГОСТ 31610.11-2014 с учетом
IEC 60079-11:2011/IS2:2016,
IEC 60079-11:2011/IS3:2016,
IEC 60079-11:2011/Cor. 1:2012,
IEC 60079-11:2011/IS1:2014,
ГОСТ 31610.11-2014
статья 4
2020 год
2020 год
Российская
Федерация
29.260.20
Взрывоопасные среды. Часть 20-1. Характеристики веществ для классификации газа и пара. Методы испытаний и данные.
Разработка ГОСТ на основе ISO/IEC 80079-20-1:2017
и ISO/IEC 80079-20-1:2017/Cor.1:2018 взамен ГОСТ 30852.2-2002, ГОСТ 30852.5-2002, ГОСТ 30852.11-2002, ГОСТ 30852.19-2002 и ГОСТ 31610.1.1-2012
статья 4
2020 год
2020 год
Российская
Федерация
29.260.20
Электростанции газотурбинные. Требования безопасности.
Разработка ГОСТ на основе
ГОСТ Р 55393-2012 (ISO 21789:2009)
статья 4
2022 год
2023 год
Российская
Федерация
29.260.20
Взрывоопасные среды. Часть 29-4. Газоанализаторы. Общие технические требования и методы испытаний газоанализаторов горючих газов с открытым оптическим каналом.
Разработка ГОСТ на основе ГОСТ Р 52350.29.4-2011 (IEC 60079-29-4:2009)
статья 4
2022 год
2023 год
Российская
Федерация
29.260.20
Станции топливозаправочные. Часть 1. Требования безопасности к конструкции и работе дозировочных насосов, топливораздаточных устройств и дистанционных насосных агрегатов.
Разработка ГОСТ на основе EN 13617-1:2012
статья 4
2022 год
2023 год
Российская
Федерация
29.260.20
Взрывоопасные среды. Часть 19. Ремонт, проверка и восстановление электрооборудования.
ГОСТ на основе IEC 60079-19:2019
статья 4
2021 год
2022 год
Российская
Федерация
29.260.20
Взрывоопасные среды. Часть 34. Применение систем качества для производства Ex-оборудования.
Разработка ГОСТ на основе ISO/IEC 80079-34:2018
статья 6
2021 год
2022 год
Российская
Федерация

IEC негізінде МемСТ 30852.14-2002 және МемСТ 31610.15-2012 орнына МемСТ 60079-15:2017 әзірлеу
4-бап
2020 жыл
2020 жыл
Ресей Федерациясы
8
29.260.20
Жарылыс қаупі бар орталар. 11-бөлім. Жарылыстан қорғайтын "I" ұшқын қауіпсіз электр тізбегі" түріндегі жабдық.
IEC 60079-11:2011/IS2:2016
IEC 60079-11:2011/IS3:2016,
IEC 60079-11:2011/Cor. 1:2012,
IEC 60079-11:2011/IS1:2014,
МемСТ 31610.11-2014 ескере отырып,
МемСТ 31610.11-2014-ке өзгерістер енгізу
4-бап
2020 жыл
2020 жыл
Ресей Федерациясы
9
29.260.20
Жарылыс қаупі бар орталар. 20-1-бөлім. Газ бен буды жіктеуге арналған заттардың сипаттамасы. Сынақ әдістері және деректер.
ISO/IEC 80079-20-1: 2017
және ISO/IEC 80079-20-1: 2017 / Cor.1: 2018 негізінде
МемСТ 30852.2 - 2002, МЕМСТ 30852.5-2002,
МемСТ 30852.11 - 2002, МЕМСТ 30852.19-2002
және МемСТ 31610.1.1-2012 орнына МемСТ әзірлеу
4-бап
2020 жыл
2020 жыл
Ресей Федерациясы
10
29.260.20
Электр станциялары газ турбиналы. Қауіпсіздік талаптары.
МЕМСТ Р 55393-2012 (ISO 21789:2009) негізінде МемСТ әзірлеу
4-бап
2022 жыл
2023 жыл
Ресей Федерациясы
11
29.260.20
Жарылыс қаупі бар орталар. 29-4 бөлім. Газ талдағыштар. Ашық оптикалық арнасы бар жанғыш газдардың газ талдағыштарын сынаудың жалпы техникалық талаптары мен әдістері.
МемСТ Р 52350.29.4-2011 (IEC 60079-29-4: 2009) негізінде МемСТ әзірлеу
4-бап
2022 жыл
2023 жыл
Ресей Федерациясы
12
29.260.20
Жанармай құю станциялары. 1-бөлім. Мөлшерлеу сорғыларының, отын тарату құрылғыларының және қашықтықтан сорғы агрегаттарының конструкциясы мен жұмысына қойылатын қауіпсіздік талаптары.
EN 13617-1:2012 негізінде МемСТ әзірлеу
4-бап
2022 жыл
2023 жыл
Ресей Федерациясы
13
29.260.20
Жарылыс қаупі бар орталар. 19-бөлім. Электр жабдықтарын жөндеу, тексеру және қалпына келтіру.
IEC60079-19:2019 негізіндегі МемСТ
4-бап
2021 жыл
2022 жыл
Ресей Федерациясы
14
29.260.20
Жарылыс қаупі бар орталар. 34-бөлім. Ex жабдықтарын өндіру үшін сапа жүйелерін қолдану.
ISO/IEC80079-34: 2018 негізінде МемСТ әзірлеу
6-бап
2021 жыл
2022 жыл
Ресей Федерациясы