О внесении изменений в перечень категорий товаров, в отношении которых может быть установлена специальная таможенная процедура, и условий их помещения под такую таможенную процедуру и о некоторых вопросах ввоза (вывоза) товаров в целях организации и проведения чемпионата Европы по футболу UEFA 2020 года
Решение Совета Евразийской экономической комиссии от 21 февраля 2020 года № 19
В соответствии с пунктами 3, 9 и 18 Протокола о применении санитарных, ветеринарно-санитарных и карантинных фитосанитарных мер (приложение № 12 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года), пунктами 2 и 3 статьи 7, подпунктом 12 пункта 2 статьи 253, статьей 254 Таможенного кодекса Евразийского экономического союза и пунктами 62, 4850 приложения № 1 к Регламенту работы Евразийской экономической комиссии, утвержденному Решением Высшего Евразийского экономического совета от 23 декабря 2014 г. № 98, Совет Евразийской экономической комиссии решил:
1. Внести в перечень категорий товаров, в отношении которых может быть установлена специальная таможенная процедура, и условий их помещения под такую таможенную процедуру, утвержденный Решением Комиссии Таможенного союза от 20 мая 2010 г. № 329, изменения согласно приложению.
2. Разрешить ввоз на таможенную территорию Евразийского экономического союза (далее – Союз) товаров, предназначенных для использования при организации и проведении чемпионата Европы по футболу UEFA 2020 года и разрешенных к помещению под специальную таможенную процедуру в соответствии с пунктами 10 и 101 перечня, указанного в пункте 1 настоящего Решения (далее – товары), в отношении которых установлен разрешительный порядок ввоза на таможенную территорию Союза и (или) вывоза с таможенной территории Союза в соответствии с перечнем, предусмотренным приложением № 2 к Решению Коллегии Евразийской экономической комиссии от 21 апреля 2015 г. № 30, а также вывоз с таможенной территории Союза этих товаров при завершении действия специальной таможенной процедуры без представления документов и сведений, подтверждающих соблюдение мер нетарифного регулирования.
3. Государственный санитарно-эпидемиологический надзор (контроль), ветеринарный и карантинный фитосанитарный контроль (надзор) в отношении товаров, подлежащих государственному санитарно-эпидемиологическому надзору (контролю), ветеринарному и карантинному фитосанитарному контролю (надзору), осуществляются на таможенной территории Союза и таможенной границе Союза в соответствии с актами, входящими в право Союза, а также законодательством государства – члена Союза, на территории которого проводится чемпионат Европы по футболу UEFA 2020 года, с учетом особенностей, установленных пунктом 4 настоящего Решения.

Арнайы кедендік рәсім белгіленуі мүмкін тауарлар санаттарының тізбесіне және оларды осындай кедендік рәсіммен орналастыру шарттарына өзгерістер енгізу туралы және 2020 жылғы UEFA футболдан Еуропа чемпионатын ұйымдастыру және өткізу мақсатында тауарларды әкелудің (әкетудің) кейбір мәселелері туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің 2020 жылғы 21 ақпандағы № 19 шешімі.
Санитариялық, ветеринариялық-санитариялық және карантиндік фитосанитариялық шараларды қолдану туралы хаттаманың (2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа № 12 қосымша) 3, 9 және 18-тармақтарына, Еуразиялық экономикалық одақтың Кеден кодексінің 7-бабының 2 және 3-тармақтарына, 253-бабы 2-тармағының 12) тармақшасына, 254-бабына және Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңестің 2014 жылғы 23 желтоқсандағы № 98 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық комиссияның Жұмыс регламентіне № 1 қосымшаның 62, 48 – 50-тармақтарына сәйкес Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесі шешті:
1. Қосымшаға сәйкес Кеден одағы Комиссиясының 2010 жылғы 20 мамырдағы № 329 шешімімен бекітілген арнайы кедендік рәсім белгіленуі мүмкін тауарлар санаттарының тізбесіне және оларды осындай кедендік рәсіммен орналастыру шарттарына өзгерістер енгізілсін.
2. 2020 жылы UEFA футболдан Еуропа чемпионатын ұйымдастыру және өткізу кезінде пайдалануға арналған және осы Шешімнің 1-тармағында көрсетілген тізбенің 10 және 101-тармақтарына сәйкес арнайы кедендік рәсіммен орналастыруға рұқсат етілген, Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2015 жылғы 21 сәуірдегі № 30 шешіміне № 2 қосымшада көзделген тізбеге сәйкес Одақтың кедендік аумағына әкелудің және (немесе) Одақтың кедендік аумағынан әкетудің, сондай-ақ тарифтік емес реттеу шараларының сақталуын растайтын құжаттар мен мәліметтерді ұсынбай, арнайы кедендік рәсімнің қолданылуы аяқталған кезде осы тауарларды Одақтың кедендік аумағынан әкетудің рұқсат беру тәртібі белгіленген тауарларды (бұдан әрі - тауарлар) Еуразиялық экономикалық одақтың (бұдан әрі - Одақ) кедендік аумағына әкелуге рұқсат етілсін.
3. Мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қадағалауға (бақылауға), ветеринариялық және карантиндік фитосанитариялық бақылауға (қадағалауға) жататын тауарларға қатысты мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қадағалау (бақылау), ветеринариялық және карантиндік фитосанитариялық бақылау (қадағалау) осы Шешімнің 4-тармағында белгіленген ерекшеліктер ескеріле отырып, Одақ құқығына кіретін актілерге, сондай-ақ аумағында 2020 жылғы UEFA футболдан Еуропа чемпионаты өткізілетін Одаққа мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес Одақтың кедендік аумағында және Одақтың кедендік шекарасында жүзеге асырылады.

4. Ввоз на таможенную территорию Союза и вывоз с таможенной территории Союза товаров при завершении действия специальной таможенной процедуры осуществляются с учетом следующего:
а) ввоз товаров, включенных в раздел II Единого перечня продукции (товаров), подлежащей государственному санитарно-эпидемиологическому надзору (контролю) на таможенной границе и таможенной территории Евразийского экономического союза, утвержденного Решением Комиссии Таможенного союза от 28 мая 2010 г. № 299, осуществляется без их государственной регистрации и без представления свидетельств о государственной регистрации продукции;
б) ввоз товаров, представляющих собой готовую пищевую продукцию животного происхождения, подлежащую ветеринарному контролю (надзору), осуществляется без получения разрешений на ввоз и без внесения сведений о предприятиях-экспортерах в реестр организаций и лиц, осуществляющих производство, переработку и (или) хранение подконтрольных товаров, ввозимых на таможенную территорию Евразийского экономического союза, в сопровождении ветеринарных сертификатов, выданных компетентными органами стран-экспортеров;
в) ввоз товаров, представляющих собой готовую пищевую продукцию животного происхождения, подлежащую ветеринарному контролю (надзору), для собственного потребления членами команд – участниц чемпионата Европы по футболу UEFA 2020 года в заводской упаковке, содержащей маркировку с указанием сведений о наименовании, производителе и стране изготовления таких товаров, общим весом не более 5 килограммов из расчета на одного члена команды осуществляется без получения разрешений на ввоз, без внесения сведений о предприятиях-экспортерах в реестр, указанный в подпункте "б" настоящего пункта, и без сопровождения ветеринарными сертификатами при условии эпизоотического благополучия территории, на которой товары произведены;
г) ввоз товаров, представляющих собой пищевую продукцию растительного происхождения высокого фитосанитарного риска, подлежащую карантинному фитосанитарному контролю (надзору), для собственного потребления членами команд – участниц чемпионата Европы по футболу UEFA 2020 года в заводской упаковке, содержащей маркировку с указанием сведений о наименовании, производителе и стране изготовления таких товаров, общим весом не более 5 килограммов из расчета на одного члена команды осуществляется без сопровождения фитосанитарными сертификатами;
д) в отношении товаров, указанных в подпунктах "б" и "в" настоящего пункта:
ветеринарно-санитарные меры в виде запретов на ввоз применяются в случае, если эти запреты установлены исходя из эпизоотической ситуации в стране-производителе или стране-экспортере;
вывоз неиспользованных товаров осуществляется без получения разрешений на вывоз. Оформление ветеринарных сертификатов, выдаваемых уполномоченными органами государств – членов Союза, при вывозе этих товаров осуществляется в случае, если такое требование установлено законодательством стран-импортеров и при ввозе такие товары сопровождались ветеринарными сертификатами, выданными компетентными органами этих стран.

4. Тауарларды Одақтың кедендік аумағына әкелу және арнайы кедендік рәсімнің қолданылуы аяқталған кезде оларды Одақтың кедендік аумағынан әкету мыналар ескеріле отырып жүзеге асырылады:
а) Кеден одағы Комиссиясының 2010 жылғы 28 мамырдағы № 299 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасында және кедендік аумағында мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қадағалауға (бақылауға) жататын өнімдердің (тауарлардың) бірыңғай тізбесінің II бөліміне енгізілген тауарларды әкелу оларды мемлекеттік тіркеусіз және өнімді мемлекеттік тіркеу туралы куәліктерді ұсынусыз жүзеге асырылады;
б) ветеринариялық бақылауға (қадағалауға) жататын, жануарлардан алынатын дайын тамақ өнімі болып табылатын тауарларды әкелу рұқсаттар алынбай және Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелінетін, экспорттаушы кәсіпорындар туралы мәліметтерді бақылаудағы тауарларды өндіруді, қайта өңдеуді және (немесе) сақтауды жүзеге асыратын ұйымдар мен тұлғалардың тізіліміне енгізбестен, экспорттаушы елдердің құзыретті органдары берген ветеринариялық сертификаттармен бірге жүзеге асырылады;
в) 2020 жылы UEFA футболдан Еуропа чемпионатына қатысушы команда мүшелерінің жеке тұтынуына арналған, ветеринариялық бақылауға (қадағалауға) жататын, жануарлардан алынатын дайын тамақ өнімі болып табылатын, тауарлардың атауы, өндірушісі және дайындалған елі туралы мәліметтер көрсетілген таңбалауды қамтитын зауыттық қаптамадағы, команданың бір мүшесіне есептегенде жалпы салмағы 5 килограмнан аспайтын осындай тауарларды әкелу әкелуге рұқсат алынбай, экспорттаушы кәсіпорындар туралы мәліметтерді осы тармақтың "б" тармақшасында көрсетілген тізілімге енгізбестен және тауарлар өндірілген аумақтың эпизоотиялық саламаттығы жағдайында ветеринариялық сертификаттарды бірге алып жүрмей жүзеге асырылады;
г) 2020 жылы UEFA футболдан Еуропа чемпионатына қатысушы команда мүшелерінің жеке тұтынуына арналған, карантиндік фитосанитариялық бақылауға (қадағалауға) жататын, фитосанитариялық тәуекелі жоғары, өсімдіктен алынған тамақ өнімдері болып табылатын, тауарлардың атауы, өндірушісі және дайындалған елі туралы мәліметтер көрсетілген таңбалауды қамтитын зауыттық қаптамадағы, команданың бір мүшесіне есептегенде жалпы салмағы 5 килограмнан аспайтын осындай тауарларды әкелу фитосанитариялық сертификаттарды бірге алып жүрмей жүзеге асырылады;
д) осы тармақтың "б" және "в" тармақшаларында көрсетілген тауарларға қатысты:
әкелуге тыйым салу түріндегі ветеринариялық-санитариялық шаралар, бұл тыйым өндіруші елдегі немесе экспорттаушы елдегі эпизоотиялық жағдай негізге алына отырып салынған жағдайда қолданылады;
пайдаланылмаған тауарларды әкету әкетуге рұқсат алмай жүзеге асырылады. Осы тауарларды әкету кезінде Одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары беретін ветеринариялық сертификаттарды ресімдеу, мұндай талап импорттаушы елдердің заңнамасында белгіленсе және мұндай тауарларды әкелу кезінде осы елдердің құзыретті органдары берген ветеринариялық сертификаттармен бірге жүрген жағдайда жүзеге асырылады.

5. Настоящее Решение вступает в силу по истечении 10 календарных дней с даты его официального опубликования.
Члены Совета Евразийской экономической комиссии:
От Республики
Армения
От Республики
Беларусь
От Республики
Казахстан
От Кыргызской
Республики
От Российской
Федерации
М. Григорян И. Петришенко А. Смаилов Э. Асрандиев А. Оверчук
ПРИЛОЖЕНИЕ
к Решению Совета
Евразийской экономической
комиссии
от 21 февраля 2020 г. № 19
ИЗМЕНЕНИЯ,
вносимые в перечень категорий товаров, в отношении которых может быть установлена специальная таможенная процедура, и условий их помещения под такую таможенную процедуру
1. В пункте 10:
а) в части первой:
предложение первое дополнить словами ", а также без представления документов и сведений, подтверждающих соблюдение мер нетарифного регулирования и мер технического регулирования";
предложение второе исключить;
б) в части третьей:
абзац шестой исключить;
после абзаца седьмого дополнить абзацем следующего содержания:
"2.14 (лекарственные средства);".
2. В части третьей пункта 101:
в абзаце первом слово "шестого" заменить словами "седьмого – десятого";
в абзаце втором слова "и в количестве не более 23 тыс. бутылок вместимостью 0,75 литра" заменить словами "а также вино виноградное натуральное, пиво солодовое и напитки, изготавливаемые на основе пива (пивные напитки), в бутылках любой вместимости и (или) в иной потребительской таре при условии, что их общий объем не превышает 17 250 литров,".

5. Осы Шешім ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік 10 күн өткен соң күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің мүшелері:
Армения Республикасынан
Беларусь Республикасынан
Қазақстан Республикасынан
Қырғыз Республикасынан
Ресей Федерациясынан
М. Григорян
И. Петришенко
Ә. Смайылов
Э. Асрандиев
А. Оверчук
Еуразиялық экономикалық
комиссия Кеңесінің
2020 жылғы 21 ақпандағы
№ 19 шешіміне
ҚОСЫМША
Арнайы кедендік рәсім белгіленуі мүмкін тауарлар санаттарының тізбесіне және оларды осындай кедендік рәсіммен орналастыру шарттарына ӨЗГЕРІСТЕР
1. 10-тармақта:
а) бірінші бөлікте:
бірінші сөйлем ", сондай-ақ тарифтік емес реттеу шараларының және техникалық реттеу шараларының сақталуын растайтын құжаттар мен мәліметтерді ұсынбай" деген сөздермен толықтырылсын;
екінші сөйлем алып тасталсын;
б) үшінші бөлікте:
алтыншы абзац алып тасталсын;
жетінші абзацтан кейін мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"2.14. (дәрілік заттар);".
2. 10-тармақтың үшінші бөлігінде1:
бірінші абзацтағы "алтыншы" деген сөз "жетінші - оныншы" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші абзацтағы "және сыйымдылығы 0,75 литр болатын, саны 23 мың бөтелкеден аспайтын" деген сөздер ", сондай-ақ табиғи жүзім шарабы, уыт сыра және сыра (сыра сусындары) негізінде дайындалатын, кез келген сыйымдылықты бөтелкелердегі және (немесе) жалпы көлемі 17 250 литрден аспайтын жағдайда өзге де тұтыну ыдысындағы сусындар" деген сөздермен ауыстырылсын;