О перечне мероприятий по реализации основных ориентиров макроэкономической политики государств – членов Евразийского экономического союза на 2021 – 2022 годы
Распоряжение Совета Евразийской экономической комиссии от 14 сентября 2021 года № 16
В соответствии с пунктом 63 пунктом 63 к Регламенту работы Евразийской экономической комиссии, утвержденному Решением Высшего Евразийского экономического совета от 23 декабря 2014 г. № 98, и в целях исполнения Решения Высшего Евразийского экономического совета от 21 мая 2021 г. № 9 "Об основных ориентирах макроэкономической политики государств – членов Евразийского экономического союза на 2021 – 2022 годы":
1. Утвердить прилагаемый перечень мероприятий по реализации основных ориентиров макроэкономической политики государств – членов Евразийского экономического союза на 2021 – 2022 годы (далее – перечень).
2. Просить государства – члены Евразийского экономического союза при проведении макроэкономической политики учитывать мероприятия, предусмотренные перечнем, в части, отнесенной к компетенции государств-членов, и информировать Евразийскую экономическую комиссию о ходе их реализации.
3. Коллегии Евразийской экономической комиссии проводить анализ действий, направленных на реализацию основных ориентиров макроэкономической политики государств – членов Евразийского экономического союза на 2021 – 2022 годы, и координировать выполнение мероприятий, предусмотренных перечнем, в части, отнесенной к компетенции Евразийской экономической комиссии.
4. Настоящее распоряжение вступает в силу с даты его опубликования на официальном сайте Евразийского экономического союза.
Члены Совета Евразийской экономической комиссии:
От Республики
Армения
От Республики
Беларусь
От Республики
Казахстан
От Кыргызской
Республики
От Российской
Федерации
М. Григорян И. Петришенко А. Смаилов А. Жапаров А. Оверчук
УТВЕРЖДЕН
распоряжением Совета
Евразийской экономической
комиссии
от 14 сентября 2021 г. № 16
ПЕРЕЧЕНЬ
мероприятий по реализации основных ориентиров макроэкономической политики государств – членов Евразийского экономического союза на 2021 – 2022 годы
Действия, направленные на реализацию основных ориентиров
Мероприятия, рекомендуемые для осуществления государствами – членами Евразийского экономического союза
Мероприятия, осуществляемые Евразийской экономической комиссией
Ожидаемый экономический результат
Направление 1. Обеспечение макроэкономической стабильности и формирование благоприятных условий для восстановления предпринимательской активности и наращивания объемов инвестиций

Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің макроэкономикалық саясатының 2021 – 2022 жылдарға арналған негізгі бағдарларын іске асыру жөніндегі іс-шаралар тізбесі туралы
Еуразиялық Экономикалық Кеңес комиссиясының 2021 жылғы 14 қыркүйектегі № 16 Өкімі
Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңестің 2014 жылғы 23 желтоқсандағы № 98 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық комиссияның Жұмыс регламентіне № 1 қосымшаның 63-тармағына сәйкес және Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңестің "Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің 2021 – 2022 жылдарға арналған макроэкономикалық саясатының негізгі бағдарлары туралы" 2021 жылғы 21 мамырдағы № 9 шешімін орындау мақсатында:
1.  Қоса беріліп отырған Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің макроэкономикалық саясатының 2021 – 2022 жылдарға арналған негізгі бағдарларын іске асыру жөніндегі іс-шаралардың тізбесі (бұдан әрі – тізбе) бекітілсін.
2. Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерден макроэкономикалық саясатты жүргізу кезінде тізбеде көзделген іс-шараларды мүше мемлекеттердің құзыретіне жатқызылған бөлігінде ескеру және Еуразиялық экономикалық комиссияға олардың іске асырылу барысы туралы ақпарат беру сұралсын.
3.  Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасы Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің макроэкономикалық саясатының 2021 – 2022 жылдарға арналған негізгі бағдарларын іске асыруға бағытталған іс-қимылдарға талдау жүргізсін және Еуразиялық экономикалық комиссияның құзыретіне жатқызылған бөлігінде тізбеде көзделген іс-шараларды орындауды үйлестірсін.
4. Осы Өкім Еуразиялық экономикалық одақтың ресми сайтында жарияланған күнінен бастап күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің мүшелері:
Армения Республикасынан
Беларусь Республикасынан
Қазақстан Республикасынан
Қырғыз Республикасынан
Ресей Федерациясынан
М. Григорян
И. Петришенко
А. Смайылов
А. Жапаров
А. Оверчук
Еуразиялық экономикалық комиссия
Кеңесінің 2021 жылғы 14 қыркүйектегі
№ 16 өкімімен
БЕКІТІЛГЕН
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің макроэкономикалық саясатының 2021 – 2022 жылдарға арналған негізгі бағдарларын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарының ТІЗБЕСІ
Негізгі бағдарларды іске асыруға бағытталған іс-қимылдар
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің жүзеге асыруы үшін ұсынылатын іс-шаралар
Еуразиялық экономикалық комиссия жүзеге асыратын іс-шаралар
Күтілетін экономикалық нәтиже
1-бағыт. Макроэкономикалық тұрақтылықты қамтамасыз ету және кәсіпкерлік белсенділікті қалпына келтіру және инвестициялар көлемін ұлғайту үшін қолайлы жағдайлар қалыптастыру

1.1. Поддержание стабильности цен путем реализации эффективной денежно-кредитной политики
проведение государствами – членами Евразийского экономического союза (далее соответственно – государства-члены, Союз) соответствующей денежно-кредитной политики в целях удержания инфляции в пределах целевых ориентиров, что будет способствовать долгосрочному экономическому росту
принятие на национальном уровне мер, направленных на сдерживание роста цен, в том числе на основе развития системы мониторинга и анализа цен на социально значимые товары и повышения оперативности принятия мер реагирования
повышение эффективности инструментов денежно-кредитной политики государств-членов
проведение консультаций с Евразийской экономической комиссией (далее – Комиссия) и учет при необходимости рекомендаций Комиссии в случае превышения количественных значений макроэкономических показателей, определяющих устойчивость экономического развития, установленных статьей 63 Договора о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года (далее – Договор)
проведение мониторинга количественных значений макроэкономических показателей, определяющих устойчивость экономического развития в государствах-членах, установленных статьей 63 Договора
проведение консультаций с уполномоченными органами государств-членов и разработка рекомендаций в случае превышения количественных
значений макроэкономических показателей, определяющих устойчивость экономического развития, установленных статьей 63 Договора
достижение целевых показателей по инфляции в рамках проводимой денежно-кредитной политики
повышение эффективности денежно-кредитной политики
обеспечение макроэкономической устойчивости
1.2. Продолжение работ по развитию рынка капитала в государствах-членах, а также совершенствование механизмов финансирования институтами развития проектов, имеющих интеграционный потенциал, в том числе кооперационных, направленных на модернизацию и (или) расширение существующего производства
принятие на национальном уровне мер, направленных на развитие рынка капитала в государствах-членах, в том числе за счет внедрения новых и расширения применяемых инструментов и механизмов финансирования производственных инвестиций
расширение инвестиционных возможностей институтов развития, включая Евразийский банк развития (далее – ЕАБР) и Евразийский фонд стабилизации и развития (далее – ЕФСР), а также организаций, способствующих привлечению инвестиций, в том числе с учетом приоритизации кооперационных проектов и проектов, имеющих интеграционный потенциал
подготовка предложений по выстраиванию эффективной системы управления совместными кооперационными проектами и их финансированию в рамках подготовки положения о разработке, финансировании и реализации совместных проектов Союза
анализ мер, реализуемых государствами-членами
проработка в рамках рабочей группы по выработке предложений по созданию института развития и поддержки Евразийского экономического союза возможных механизмов финансирования кооперационных проектов с использованием потенциала существующих институтов развития
финансирование проектов, имеющих интеграционный потенциал, в том числе кооперационных проектов, направленных на модернизацию и (или) расширение существующего производства

1.1. Тиімді ақша-кредит саясатын іске асыру жолымен баға тұрақтылығын қолдау
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің (бұдан әрі тиісінше – мүше мемлекеттер, Одақ) инфляцияны нысаналы бағдарлар шегінде ұстап тұру мақсатында тиісті ақша – кредит саясатын жүргізуі, бұл ұзақ мерзімді экономикалық өсуге ықпал ететін болады ұлттық деңгейде бағалардың өсуін тежеуге, оның ішінде әлеуметтік маңызы бар тауарларға бағалардың мониторингі мен талдау жүйесін дамыту және ден қою шараларын қабылдаудың жеделдігін арттыру негізінде шаралар қабылдау мүше мемлекеттердің ақша-кредит саясаты құралдарының тиімділігін арттыру Еуразиялық экономикалық комиссиямен (бұдан әрі – Комиссия) консультациялар өткізу және 2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарттың (бұдан әрі – Шарт) 63-бабында белгіленген экономикалық дамудың орнықтылығын айқындайтын макроэкономикалық көрсеткіштердің сандық мәндері асып кеткен жағдайда қажет болған кезде Комиссияның ұсынымдарын есепке алу
Шарттың 63-бабында белгіленген, мүше мемлекеттердегі экономикалық дамудың орнықтылығын айқындайтын макроэкономикалық көрсеткіштердің сандық мәндеріне мониторинг жүргізу Шарттың 63-бабында белгіленген экономикалық дамудың орнықтылығын айқындайтын макроэкономикалық көрсеткіштердің сандық мәндері асып кеткен жағдайда мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарымен консультациялар жүргізу және ұсынымдар әзірлеу
жүргізіліп жатқан ақша-кредит саясаты шеңберінде инфляция бойынша нысаналы көрсеткіштерге қол жеткізу
ақша-кредит саясатының тиімділігін арттыру макроэкономикалық тұрақтылықты қамтамасыз ету
1.2. Мүше мемлекеттерде капитал нарығын дамыту жөніндегі жұмыстарды жалғастыру, сондай-ақ интеграциялық әлеуеті бар, оның ішінде қолданыстағы өндірісті жаңғыртуға және (немесе) кеңейтуге бағытталған кооперациялық жобаларды даму институттарының қаржыландыру тетіктерін жетілдіру
мүше мемлекеттерде капитал нарығын дамытуға, оның ішінде өндірістік инвестицияларды қаржыландырудың жаңа құралдары мен тетіктерін енгізу және қолданылатын құралдар мен тетіктерді кеңейту есебінен дамытуға бағытталған шараларды ұлттық деңгейде қабылдау Еуразиялық даму банкін (бұдан әрі – ЕАДБ) және Еуразиялық тұрақтандыру және даму қорын (бұдан әрі – ЕТДҚ) қоса алғанда, даму институттарының, сондай-ақ инвестициялар тартуға ықпал ететін ұйымдардың, оның ішінде кооперациялық жобалардың және интеграциялық әлеуеті бар жобалардың басымдығын ескере отырып, инвестициялық мүмкіндіктерін кеңейту бірлескен кооперациялық жобаларды басқарудың тиімді жүйесін құру және Одақтың бірлескен жобаларын әзірлеу, қаржыландыру және іске асыру туралы ережені дайындау шеңберінде оларды қаржыландыру жөнінде ұсыныстар дайындау
мүше мемлекеттер іске асыратын шараларды талдау
Еуразиялық экономикалық одақты дамыту және қолдау институтын құру бойынша ұсыныстар әзірлеу жөніндегі жұмыс тобы шеңберінде қазіргі даму институттарының әлеуетін пайдалана отырып, кооперациялық жобаларды қаржыландырудың ықтимал тетіктерін пысықтау
интеграциялық әлеуеті бар жобаларды, оның ішінде қолданыстағы өндірісті жаңғыртуға және (немесе) кеңейтуге бағытталған кооперациялық жобаларды қаржыландыру

1.3. Развитие механизмов финансового рынка для расширения возможностей привлечения долгосрочных инвестиционных ресурсов в целях реализации кооперационных проектов в рамках Союза
стимулирование увеличения предложения долгосрочных ресурсов на финансовых рынках государств-членов с целью повышения их доступности
расширение перечня инструментов, торгуемых на фондовом рынке, за счет размещения облигаций государств-членов
создание условий для расширения перечня торгуемых валютных пар в национальных валютах на организованных валютных рынках государств-членов
принятие мер по деофшоризации экономики, включая создание стимулов для возвращения денежных средств из иностранных юрисдикций и уплату компаниями налогов по месту нахождения ("принцип резидентства")
развитие инфраструктуры финансового рынка в государствах-членах, в том числе на основе внедрения новых технологий
анализ мер, реализуемых государствами-членами
подготовка предложений (рекомендаций) по мерам, направленным на расширение внутренних источников долгосрочных инвестиционных ресурсов в государствах-членах в целях реализации кооперационных проектов в рамках Союза
повышение доступности долгосрочных финансовых ресурсов
создание условий для роста объемов долгосрочных взаимных инвестиций
1.4. Обеспечение защиты конкуренции на трансграничных рынках
подготовка предложений по поэтапному совершенствованию права Союза в части осуществления контроля за соблюдением общих правил конкуренции на трансграничных рынках
контроль за соблюдением общих правил конкуренции на трансграничных рынках Союза
подготовка проектов актов по внесению изменений в акты, входящие в право Союза, и координация работы по поэтапному совершенствованию права Союза в части осуществления контроля за соблюдением общих правил конкуренции на трансграничных рынках, в том числе с учетом правоприменительной практики Комиссии
изучение передового международного опыта в сфере конкуренции с целью внедрения в право и правоприменительную деятельность Союза, а также проведение экспертного обзора в сфере конкуренции со стороны
Организации экономического сотрудничества и развития
контроль за соблюдением общих правил конкуренции на трансграничных рынках Союза, включающий в себя осуществление взаимодействия с антимонопольными органами государств-членов в целях обеспечения конкурентных условий на рынках Союза
совершенствование механизмов и инструментов по контролю за соблюдением общих правил конкуренции на трансграничных рынках с учетом правоприменительной практики и тенденций
развития антимонопольного регулирования

1.3. Одақ шеңберінде кооперациялық жобаларды іске асыру мақсатында ұзақ мерзімді инвестициялық ресурстарды тарту мүмкіндіктерін кеңейту үшін қаржы нарығының тетіктерін дамыту
мүше мемлекеттердің қаржы нарықтарындағы ұзақ мерзімді ресурстардың қолжетімділігін арттыру мақсатында олардың ұсыныстарын ұлғайтуды ынталандыру мүше мемлекеттердің облигацияларын орналастыру есебінен қор нарығында саудаланатын құралдар тізбесін кеңейту мүше мемлекеттердің ұйымдастырылған валюта нарықтарында ұлттық валюталарда саудаланатын валюта жұптарының тізбесін кеңейту үшін жағдайлар жасау шетелдік юрисдикциялардан ақша қаражатын қайтару үшін ынталандыру жасауды және компаниялардың орналасқан жері бойынша салық төлеуін қоса алғанда, экономиканы деофшоризациялау жөнінде шаралар қабылдау ("резиденттік қағидаты") мүше мемлекеттерде қаржы нарығының инфрақұрылымын, оның ішінде жаңа технологияларды енгізу негізінде дамыту
мүше мемлекеттер іске асыратын шараларды талдау Одақ шеңберінде кооперациялық жобаларды іске асыру мақсатында мүше мемлекеттерде ұзақ мерзімді инвестициялық ресурстардың ішкі көздерін кеңейтуге бағытталған шаралар бойынша ұсыныстар (ұсынымдар) дайындау
ұзақ мерзімді қаржы ресурстарының қолжетімділігін арттыру ұзақ мерзімді өзара инвестициялар көлемінің өсуі үшін жағдайлар жасау
1.4. Трансшекаралық нарықтарда бәсекелестікті қорғауды қамтамасыз ету
трансшекаралық нарықтарда бәсекелестіктің жалпы қағидаларының сақталуын бақылауды жүзеге асыру бөлігінде Одақ құқығын кезең-кезеңімен жетілдіру жөнінде ұсыныстар дайындау
Одақтың трансшекаралық нарықтарында бәсекелестіктің жалпы қағидаларының сақталуын бақылау
Одақ құқығына кіретін актілерге өзгерістер енгізу жөніндегі актілер жобаларын дайындау және трансшекаралық нарықтарда, оның ішінде Комиссияның құқық қолдану практикасын ескере отырып, бәсекелестіктің жалпы қағидаларының сақталуына бақылауды жүзеге асыру бөлігінде Одақ құқығын кезең-кезеңімен жетілдіру жөніндегі жұмысты үйлестіру Одақтың құқығына және құқық қолдану қызметіне енгізу мақсатында бәсекелестік саласындағы озық халықаралық тәжірибені зерделеу, сондай-ақ тараптар тарапынан бәсекелестік саласындағы сарапшылық шолу жүргізу Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымы
Одақ нарықтарында бәсекелестік жағдайларды қамтамасыз ету мақсатында мүше мемлекеттердің монополияға қарсы органдарымен өзара іс-қимылды жүзеге асыруды қамтитын Одақтың трансшекаралық нарықтарында бәсекелестіктің жалпы қағидаларының сақталуын бақылау
құқық қолдану практикасы мен үрдістерін ескере отырып, трансшекаралық нарықтарда бәсекелестіктің жалпы қағидаларының сақталуын бақылау жөніндегі тетіктер мен құралдарды жетілдіру
монополияға қарсы реттеуді дамыту

1.5. Развитие сотрудничества в сфере здравоохранения
в части обеспечения доступности современных достижений в сфере здравоохранения, использования технологий телемедицины,
оказания высокотехнологичной медицинской помощи
подготовка предложений по проекту программы мероприятий по сотрудничеству в области здравоохранения в части обеспечения доступности современных достижений в сфере здравоохранения для граждан государств-членов, оказания высокотехнологичной медицинской помощи гражданам и использования технологий телемедицины
разработка предложений по совместным инициативам и кооперационным проектам в сфере здравоохранения, прежде всего в области научных исследований и внедрения инновационных разработок по профилактике, диагностике и лечению инфекционных заболеваний
разработка проекта программы мероприятий по сотрудничеству в области здравоохранения в части обеспечения доступности современных достижений в сфере здравоохранения для граждан государств-членов, оказания высокотехнологичной медицинской помощи гражданам и использования технологий телемедицины
разработка предложений по совместным инициативам и кооперационным проектам в сфере здравоохранения, прежде всего в области научных исследований и внедрения инновационных разработок по профилактике, диагностике и лечению инфекционных заболеваний
повышение качества и доступности медицинских услуг в сфере здравоохранения, технологий телемедицины, высокотехнологичной медицинской помощи
развитие кооперации в сфере здравоохранения
1.6. Содействие развитию агропромышленного комплекса в целях устойчивого обеспечения населения продовольственными товарами
разработка и реализация совместных научно-технических исследований и проектов в сфере агропромышленного комплекса
формирование условий для развития производственной кооперации в сфере плодоводства и овощеводства
развитие экспортного потенциала агропромышленного комплекса
участие в формировании балансов производства и потребления основных сельскохозяйственных и продовольственных товаров в Союзе
координация работы по разработке и реализации совместных научно-технических исследований и
проектов в сфере агропромышленного комплекса
подготовка совместно с Продовольственной и сельскохозяйственной организацией ООН доклада по поддержке и развитию устойчивого плодоводства и овощеводства в рамках Союза
формирование предложений по активизации совместных усилий по наращиванию экспорта сельскохозяйственной продукции на рынки третьих стран
формирование балансов производства и потребления основных сельскохозяйственных и продовольственных товаров в Союзе
увеличение производства продукции с высокой добавленной стоимостью
развитие кооперации и повышение объемов взаимной торговли в сфере агропромышленного производства
повышение объемов экспорта продукции агропромышленного комплекса
сбалансированное развитие общего аграрного рынка Союза

1.5. Денсаулық сақтау саласындағы қазіргі заманғы жетістіктердің қолжетімділігін қамтамасыз ету, телемедицина технологияларын пайдалану, жоғары технологиялық медициналық көмек көрсету бөлігінде денсаулық сақтау саласындағы ынтымақтастықты дамыту
мүше мемлекеттердің азаматтары үшін денсаулық сақтау саласындағы қазіргі заманғы жетістіктердің қолжетімділігін қамтамасыз ету, азаматтарға жоғары технологиялық медициналық көмек көрсету және телемедицина технологияларын пайдалану бөлігінде денсаулық сақтау саласындағы ынтымақтастық жөніндегі іс-шаралар бағдарламасының жобасы бойынша ұсыныстар дайындау денсаулық сақтау саласындағы, ең алдымен, инфекциялық аурулардың профилактикасы, диагностикасы және оларды емдеу жөніндегі ғылыми зерттеулер мен инновациялық әзірлемелерді енгізу саласындағы бірлескен бастамалар мен кооперациялық жобалар бойынша ұсыныстар әзірлеу
мүше мемлекеттердің азаматтары үшін денсаулық сақтау саласындағы қазіргі заманғы жетістіктердің қолжетімділігін қамтамасыз ету, азаматтарға жоғары технологиялық медициналық көмек көрсету және телемедицина технологияларын пайдалану бөлігінде денсаулық сақтау саласындағы ынтымақтастық жөніндегі іс-шаралар бағдарламасының жобасын әзірлеу денсаулық сақтау саласындағы, ең алдымен, инфекциялық аурулардың профилактикасы, диагностикасы және оларды емдеу жөніндегі ғылыми зерттеулер мен инновациялық әзірлемелерді енгізу саласындағы бірлескен бастамалар мен кооперациялық жобалар бойынша ұсыныстар әзірлеу
денсаулық сақтау, телемедицина технологиялары, жоғары технологиялық медициналық көмек саласындағы медициналық қызметтердің сапасы мен қолжетімділігін арттыру денсаулық сақтау саласындағы кооперацияны дамыту
1.6. Халықты азық-түлік тауарларымен тұрақты қамтамасыз ету мақсатында агроөнеркәсіптік кешенді дамытуға жәрдемдесу
агроөнеркәсіптік кешен саласында бірлескен ғылыми-техникалық зерттеулер мен жобаларды әзірлеу және іске асыру
жеміс шаруашылығы және көкөніс шаруашылығы саласында өндірістік кооперацияны дамыту үшін жағдайлар қалыптастыру
агроөнеркәсіптік кешеннің экспорттық әлеуетін дамыту
Одақта негізгі ауыл шаруашылығы және азық-түлік тауарларын өндіру және тұтыну теңгерімдерін қалыптастыруға қатысу
агроөнеркәсіптік кешен саласындағы бірлескен ғылыми-техникалық зерттеулер мен жобаларды әзірлеу және іске асыру жөніндегі жұмысты үйлестіру БҰҰ Азық-түлік және ауыл шаруашылығы ұйымымен бірлесіп Одақ шеңберінде тұрақты жеміс-жидек пен көкөніс шаруашылығын қолдау және дамыту жөніндегі баяндаманы дайындау үшінші елдердің нарықтарына ауыл шаруашылығы өнімдерінің экспортын ұлғайту бойынша бірлескен күш-жігерді жандандыру жөнінде ұсыныстар қалыптастыру
Одақта негізгі ауыл шаруашылығы және азық-түлік тауарларын өндіру және тұтыну теңгерімдерін қалыптастыру
қосылған құны жоғары өнім өндірісін ұлғайту
агроөнеркәсіптік өндіріс саласында кооперацияны дамыту және өзара сауда көлемін арттыру
агроөнеркәсіптік кешен өнімдері экспортының көлемін арттыру Одақтың ортақ аграрлық нарығын теңгерімді дамыту

1.7. Дальнейшее повышение мобильности и квалификации трудовых ресурсов в рамках Союза
участие в проработке предложений по устранению изъятий на внутреннем рынке Союза в части необходимости прохождения в государстве трудоустройства процедуры признания выданных в государствах-членах документов об образовании в отдельных сферах
проработка с государствами-членами предложений по устранению изъятий на внутреннем рынке Союза в части необходимости прохождения в государстве трудоустройства процедуры признания выданных в государствах-членах документов об образовании в отдельных сферах
создание условий для повышения эффективности использования трудовых ресурсов в рамках Союза
1.8. Развитие общего платежного пространства Союза в соответствии с Концепцией формирования общего финансового рынка Евразийского экономического союза, утвержденной Решением Высшего Евразийского экономического совета от 1 октября 2019 г. № 20, в том числе в целях стимулирования перехода к расчетам в национальных валютах
развитие общего платежного пространства с использованием современных финансовых технологий в рамках деятельности рабочей группы по координации развития национальных платежных систем, созданной национальными (центральными) банками государств-членов
разработка предложений по активизации дальнейшего перехода на расчеты в национальных валютах и снижению использования валют третьих стран в расчетах, в том числе в рамках деятельности рабочей группы высокого уровня для выработки предложений по вопросам дедолларизации расчетов при осуществлении взаимной торговли в рамках Союза
рассмотрение и проработка предложений по активизации дальнейшего перехода на расчеты в национальных валютах и снижению использования валют третьих стран в расчетах, в том числе в рамках деятельности рабочей группы высокого уровня для выработки предложений по вопросам дедолларизации расчетов при осуществлении взаимной торговли в рамках Союза
повышение доступности, качества, безопасности и надежности услуг, снижение издержек, содействие интеграционным процессам в финансовой сфере
стремление к повышению доли национальных валют
в расчетах между государствами-членами
Направление 2. Создание благоприятных условий для развития производственной кооперации в обрабатывающей промышленности государств-членов
2.1. Подготовка и принятие предложений о механизмах кредитования кооперации и производства совместно изготавливаемой продукции
подготовка предложений о механизмах кредитования кооперации и производства совместно изготавливаемой продукции, основанных на расширении инвестиционного кредитования, привлечении средств институтов развития, заключении специализированных инвестиционных контрактов и многосторонних целевых соглашений
участие в проработке механизмов поддержки проектов по развитию кооперации и совместному производству продукции, в том числе с привлечением международных финансовых институтов
разработка проекта рекомендации о механизмах кредитования кооперации и производства совместно изготавливаемой продукции, основанных на расширении инвестиционного кредитования, привлечении средств институтов развития, заключении специализированных инвестиционных контрактов и многосторонних целевых соглашений
проработка механизмов поддержки проектов по развитию кооперации и совместному производству продукции,
в том числе с привлечением международных финансовых институтов
развитие механизмов кредитования кооперации и производства совместно изготавливаемой предприятиями государств-членов продукции
расширение механизмов поддержки проектов по развитию кооперации и совместному производству продукции

1.7. Одақ шеңберінде еңбек ресурстарының ұтқырлығы мен біліктілігін одан әрі арттыру
жекелеген салалардағы білім туралы құжаттарды мүше мемлекеттерде берілген тану рәсімін жұмысқа орналастырушы мемлекетте өту қажеттілігі бөлігінде Одақтың ішкі нарығындағы алып қоюларды жою бойынша ұсыныстарды пысықтауға қатысу
мүше мемлекеттермен жекелеген салалардағы білім туралы құжаттарды мүше мемлекеттерде берілген тану рәсімін жұмысқа орналастыру мемлекетінде өту қажеттілігі бөлігінде Одақтың ішкі нарығындағы алып қоюларды жою жөніндегі ұсыныстарды пысықтау
Одақ шеңберінде еңбек ресурстарын пайдалану тиімділігін арттыру үшін жағдайлар жасау
1.8. Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңестің 2019 жылғы 1 қазандағы № 20 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық одақтың ортақ Қаржы нарығын қалыптастыру тұжырымдамасына сәйкес, оның ішінде ұлттық валюталардағы есеп айырысуларға көшуді ынталандыру мақсатында Одақтың ортақ төлем кеңістігін дамыту
мүше мемлекеттердің ұлттық (орталық) банктері құрған ұлттық төлем жүйелерін дамытуды үйлестіру жөніндегі жұмыс тобының қызметі шеңберінде қазіргі заманғы қаржы технологияларын пайдалана отырып, ортақ төлем кеңістігін дамыту
Одақ шеңберінде өзара сауданы жүзеге асыру кезінде есеп айырысуларды долларсыздандыру мәселелері бойынша ұсыныстар әзірлеу үшін ұлттық валюталарда есеп айырысуларға одан әрі көшуді жандандыру және есеп айырысуларда, оның ішінде жоғары деңгейдегі жұмыс тобы қызметінің шеңберінде үшінші елдердің валюталарын пайдалануды азайту жөнінде ұсыныстар әзірлеу
Одақ шеңберінде өзара сауданы жүзеге асыру кезінде есеп айырысуларды долларсыздандыру мәселелері бойынша ұсыныстар әзірлеу үшін ұлттық валюталарда есеп айырысуларға одан әрі көшуді жандандыру және есеп айырысуларда, оның ішінде жоғары деңгейдегі жұмыс тобы қызметінің шеңберінде үшінші елдердің валюталарын пайдалануды азайту жөніндегі ұсыныстарды қарау және пысықтау
қызметтердің қолжетімділігін, сапасын, қауіпсіздігін және сенімділігін арттыру, шығындарды азайту, қаржы саласындағы интеграциялық процестерге жәрдемдесу мүше мемлекеттер арасындағы есеп айырысулардағы ұлттық валюталардың үлесін арттыруға ұмтылу
2-бағыт. Мүше мемлекеттердің өңдеу өнеркәсібіндегі өндірістік кооперацияны дамыту үшін қолайлы жағдайлар жасау
2.1. Кооперацияны және бірлесіп дайындалатын өнім өндірісін кредиттеу тетіктері туралы ұсыныстарды дайындау және қабылдау
инвестициялық кредиттеуді кеңейтуге, даму институттарының қаражатын тартуға, мамандандырылған инвестициялық келісімшарттар мен көпжақты нысаналы келісімдер жасасуға негізделген кооперацияны Кредиттеу және бірлесіп дайындалатын өнімді өндіру тетіктері туралы ұсыныстар дайындау кооперацияны дамыту және өнімді бірлесіп өндіру жөніндегі жобаларды, оның ішінде халықаралық қаржы институттарын тарта отырып, қолдау тетіктерін пысықтауға қатысу
инвестициялық кредиттеуді кеңейтуге, даму институттарының қаражатын тартуға, мамандандырылған инвестициялық келісімшарттар мен көпжақты нысаналы келісімдер жасасуға негізделген кооперацияны Кредиттеу және бірлесіп әзірленетін өнім өндіру тетіктері туралы ұсынымдар жобасын әзірлеу кооперацияны дамыту және өнімді бірлесіп өндіру жөніндегі жобаларды, оның ішінде халықаралық қаржы институттарын тарта отырып, қолдау тетіктерін пысықтау
мүше мемлекеттердің кәсіпорындары бірлесіп дайындайтын өнімдер кооперациясы мен өндірісін кредиттеу тетіктерін дамыту
кооперацияны дамыту және өнімді бірлесіп өндіру жөніндегі жобаларды қолдау тетіктерін кеңейту

2.2. Улучшение институциональных и правовых условий для активизации производственной кооперации
2.2.1. Подготовка и согласование
положения о разработке, финансировании и реализации совместных проектов Союза
внесение предложений и согласование проекта положения о разработке,
финансировании и реализации совместных проектов Союза
разработка и внесение на согласование проекта положения о разработке,
финансировании и реализации совместных проектов Союза
формирование правовой основы для
реализации совместных проектов Союза
2.2.2. Разработка и реализация евразийских межгосударственных программ, направленных на ускорение технологического развития, на основе предложений евразийских технологических платформ
реализация межгосударственной программы "Интегрированная система государств – членов Евразийского экономического союза по производству и предоставлению космических и геоинформационных продуктов и услуг на основе национальных источников данных дистанционного зондирования Земли", одобренной Решением Евразийского межправительственного совета от 17 июля 2020 г. № 4
разработка проекта межгосударственной программы по повышению эффективности и надежности работы объектов промышленности и распределенной энергетики в государствах-членах
рассмотрение инициативных предложений по разработке межгосударственных программ и проектов, а также документов по формированию новых евразийских технологических платформ
координация работ по утверждению и реализации межгосударственных программ и проектов
координация работ по формированию
и функционированию евразийских технологических платформ
организация рассмотрения инициативных предложений по разработке межгосударственных программ и проектов, а также документов по формированию новых евразийских технологических платформ
развитие производственной кооперации
в высокотехнологичных секторах экономики
в рамках Союза
2.2.3. Проработка подходов к формированию
перечня совместных масштабных
высокотехнологичных проектов, способных стать символами евразийской интеграции
подготовка предложений по перечню совместных масштабных высокотехнологичных проектов,
способных стать символами евразийской интеграции
тиражирование успешных высокотехнологичных проектов на территории Союза
координация работ по подготовке перечня совместных масштабных высокотехнологичных проектов,
способных стать символами евразийской интеграции
анализ успешных высокотехнологичных проектов и содействие их тиражированию на территории Союза
развитие производственной кооперации в
направлениях реализации
высокотехнологичных проектов
повышение объемов производства в высокотехнологичных отраслях экономики

2.2. Өндірістік кооперацияны жандандыру үшін институционалдық және құқықтық жағдайларды жақсарту
2.2.1. Одақтың бірлескен жобаларын әзірлеу, қаржыландыру және іске асыру туралы ережені дайындау және келісу
Одақтың бірлескен жобаларын әзірлеу, қаржыландыру және іске асыру туралы ереженің жобасына ұсыныстар енгізу және келісу
Одақтың бірлескен жобаларын әзірлеу, қаржыландыру және іске асыру туралы ережені әзірлеу және жобаны келісуге енгізу
Одақтың бірлескен жобаларын іске асыру үшін құқықтық негіз қалыптастыру
2.2.2. Еуразиялық технологиялық платформалардың ұсыныстары негізінде технологиялық дамуды жеделдетуге бағытталған Еуразиялық мемлекетаралық бағдарламаларды әзірлеу және іске асыру
Еуразиялық үкіметаралық кеңестің 2020 жылғы 17 шілдедегі № 4 шешімімен мақұлданған "Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің жерді қашықтықтан зондтау деректерінің ұлттық көздері негізінде ғарыштық және геоақпараттық өнімдер мен көрсетілетін қызметтерді өндіру және ұсыну жөніндегі интеграцияланған жүйесі" мемлекетаралық бағдарламасын іске асыру мүше мемлекеттерде өнеркәсіп және бөлінген энергетика объектілері жұмысының тиімділігі мен сенімділігін арттыру жөніндегі мемлекетаралық бағдарламаның жобасын әзірлеу мемлекетаралық бағдарламалар мен жобаларды, сондай-ақ жаңа Еуразиялық технологиялық платформаларды қалыптастыру жөніндегі құжаттарды әзірлеу жөніндегі бастамашылық ұсыныстарды қарау
мемлекетаралық бағдарламалар мен жобаларды бекіту және іске асыру жөніндегі жұмыстарды үйлестіру Еуразиялық технологиялық платформаларды қалыптастыру және олардың жұмыс істеуі жөніндегі жұмыстарды үйлестіру мемлекетаралық бағдарламалар мен жобаларды, сондай-ақ жаңа Еуразиялық технологиялық платформаларды қалыптастыру жөніндегі құжаттарды әзірлеу жөніндегі бастамашыл ұсыныстарды қарауды ұйымдастыру
Одақ шеңберінде экономиканың жоғары технологиялық секторларында өндірістік кооперацияны дамыту
2.2.3. Еуразиялық интеграцияның нышандары болуға қабілетті бірлескен ауқымды жоғары технологиялық жобалардың тізбесін қалыптастыру тәсілдерін пысықтау
еуразиялық интеграцияның нышандары болуға қабілетті бірлескен ауқымды жоғары технологиялық жобалардың тізбесі жөнінде ұсыныстар дайындау Одақ аумағында табысты жоғары технологиялық жобаларды тираждау
еуразиялық интеграцияның нышандары болуға қабілетті бірлескен ауқымды жоғары технологиялық жобалардың тізбесін дайындау жөніндегі жұмыстарды үйлестіру табысты жоғары технологиялық жобаларды талдау және оларды Одақ аумағында тираждауға жәрдемдесу
іске асыру бағыттарында өндірістік кооперацияны дамыту жоғары технологиялық жобалар экономиканың жоғары технологиялық салаларында өндіріс көлемін арттыру

2.3. Проработка инициативы создания в рамках Союза международного арбитража для рассмотрения споров по заявлениям хозяйствующих субъектов
подготовка предложений к докладу
по вопросу создания в рамках Союза международного арбитража по рассмотрению споров по заявлению хозяйствующих субъектов
подготовка предложений по вопросу создания в рамках Союза международного арбитража по рассмотрению споров по заявлению хозяйствующих субъектов
улучшение инвестиционного климата в Союзе
Направление 3. Развитие научно-технологического и производственного потенциала Союза
3.1. Выработка порядка взаимного информирования государств-членов о планах в области фундаментальных и прикладных научных исследований
подготовка предложений по порядку взаимного информирования государств-членов о планах в области фундаментальных и прикладных научных исследований и его согласование
подготовка проекта порядка взаимного информирования государств-членов о планах в области фундаментальных и прикладных научных исследований
и его согласование с государствами-членами
углубление информационного сотрудничества государств-членов в сфере фундаментальной и прикладной науки
3.2. Разработка стратегической программы научно-технического развития Союза, имеющей рамочный характер
подготовка предложений по проекту стратегической программы научно-технического развития Союза, имеющей рамочный характер, и его согласование
организация работы по подготовке и согласованию проекта стратегической программы научно-технического развития Союза, имеющей рамочный характер
сближение подходов государств-членов в сфере научно-технического развития
3.3. Определение критериев организации совместных исследований и инновационных проектов в сферах, представляющих взаимный интерес
подготовка предложений по проекту критериев организации совместных исследований и инновационных проектов в сферах, представляющих взаимный интерес
подготовка проекта критериев организации совместных исследований и инновационных проектов в сферах, представляющих взаимный интерес, на основе предложений государств-членов
создание условий для реализации совместных проектов
3.4. Выработка подходов к взаимодействию государств-членов
в области энергосбережения, энергоэффективности, использования возобновляемых источников энергии и
охраны окружающей среды
выработка рабочей группой высокого уровня, созданной в соответствии с распоряжением Евразийского межправительственного совета
от 20 августа 2021 г. № 10, предложений по сближению позиций государств-членов в рамках климатической повестки
обмен опытом и наилучшими практиками в области энергосбережения,
энергоэффективности, использования возобновляемых источников энергии и охраны окружающей среды
организация работы рабочей группы высокого уровня, созданной в соответствии с распоряжением Евразийского межправительственного совета от 20 августа 2021 г. № 10
мониторинг взаимодействия
государств-членов в области энергосбережения, энергоэффективности, использования возобновляемых
источников энергии и охраны окружающей среды
повышение энергосбережения и энергоэффективности в государствах-членах
Направление 4. Расширение возможностей внутреннего рынка Союза и взаимовыгодных отношений с третьими странами

2.3. Шаруашылық жүргізуші субъектілердің өтініштері бойынша дауларды қарау үшін Одақ шеңберінде халықаралық төрелік құру бастамасын пысықтау
шаруашылық жүргізуші субъектілердің өтініші бойынша дауларды қарау бойынша Одақ шеңберінде халықаралық төрелік құру мәселесі бойынша баяндамаға ұсыныстар дайындау
шаруашылық жүргізуші субъектілердің өтініші бойынша дауларды қарау бойынша Одақ шеңберінде халықаралық төрелік құру мәселесі бойынша ұсыныстар дайындау
Одақта инвестициялық ахуалды жақсарту
3-бағыт. Одақтың ғылыми-технологиялық және өндірістік әлеуетін дамыту
3.1. Мүше мемлекеттерді іргелі және қолданбалы ғылыми зерттеулер саласындағы жоспарлар туралы өзара хабардар ету тәртібін әзірлеу
мүше мемлекеттерді іргелі және қолданбалы ғылыми зерттеулер саласындағы жоспарлар туралы өзара хабардар ету тәртібі жөнінде ұсыныстар дайындау және оны келісу
мүше мемлекеттерді іргелі және қолданбалы ғылыми зерттеулер саласындағы жоспарлар туралы өзара хабардар ету тәртібінің жобасын дайындау және оны мүше мемлекеттермен келісу
мүше мемлекеттердің іргелі және қолданбалы ғылым саласындағы ақпараттық ынтымақтастығын тереңдету
3.2. Негіздемелік сипаты бар Одақтың ғылыми-техникалық дамуының стратегиялық бағдарламасын әзірлеу
негіздемелік сипаты бар Одақты ғылыми-техникалық дамытудың стратегиялық бағдарламасының жобасы бойынша ұсыныстар дайындау және оны келісу
негіздемелік сипаты бар Одақтың ғылыми-техникалық дамуының стратегиялық бағдарламасының жобасын дайындау және келісу жөніндегі жұмысты ұйымдастыру
мүше мемлекеттердің ғылыми-техникалық даму саласындағы тәсілдерін жақындастыру
3.3. Өзара қызығушылық тудыратын салаларда бірлескен зерттеулер мен инновациялық жобаларды ұйымдастыру критерийлерін айқындау
өзара қызығушылық тудыратын салаларда бірлескен зерттеулер мен инновациялық жобаларды ұйымдастыру өлшемдерінің жобасы бойынша ұсыныстар дайындау
мүше мемлекеттердің ұсыныстары негізінде өзара мүдделілік білдірілген салаларда бірлескен зерттеулер мен инновациялық жобаларды ұйымдастыру өлшемшарттарының жобасын дайындау
бірлескен жобаларды іске асыру үшін жағдайлар жасау
3.4. Мүше мемлекеттердің энергия үнемдеу, энергия тиімділігі, жаңартылатын энергия көздерін пайдалану және қоршаған ортаны қорғау саласындағы өзара іс-қимылына тәсілдерді әзірлеу
Еуразиялық үкіметаралық кеңестің 2021 жылғы 20 тамыздағы № 10 өкіміне сәйкес құрылған жоғары деңгейдегі жұмыс тобының Климаттық күн тәртібі шеңберінде мүше мемлекеттердің позицияларын жақындастыру жөнінде ұсыныстар әзірлеуі энергия үнемдеу, энергия тиімділігі, жаңартылатын энергия көздерін пайдалану және қоршаған ортаны қорғау саласында тәжірибе және үздік практикалармен алмасу
Еуразиялық үкіметаралық кеңестің 2021 жылғы 20 тамыздағы № 10 өкіміне сәйкес құрылған жоғары деңгейдегі жұмыс тобының жұмысын ұйымдастыру мүше мемлекеттердің энергия үнемдеу, энергия тиімділігі, жаңартылатын энергия көздерін пайдалану және қоршаған ортаны қорғау саласындағы өзара іс-қимылының мониторингі
мүше мемлекеттерде энергия үнемдеу мен энергия тиімділігін арттыру
4-бағыт. Одақтың ішкі нарығының және үшінші елдермен өзара тиімді қатынастардың мүмкіндіктерін кеңейту

4.1. Выработка предложений по расширению инструментов финансирования, используемых действующими институтами
развития, разработка механизмов и программ обусловленного целевого финансирования для развития догоняющих экономик регионов государств-членов
рассмотрение предложений по расширению инструментов финансирования, применяемых действующими институтами развития с использованием имеющегося потенциала, и обсуждение их в рамках рабочей группы по выработке предложений по созданию института развития и поддержки Евразийского экономического союза
подготовка предложений по расширению инструментов финансирования, используемых действующими институтами развития, и организация их обсуждения в рамках рабочей группы по выработке предложений по созданию института развития и поддержки Евразийского экономического союза
расширение инструментов финансирования для развития догоняющих экономик регионов государств-членов
в рамках действующих институтов развития
4.2. Разработка предложений по формированию общего биржевого рынка товаров в рамках Союза, в том числе рынков производных
финансовых инструментов, базисным активом которых является товар, а также программы развития биржевых торгов товарами, по которым государствами-членами достигнута договоренность их реализации на
биржевых торгах,
с включением в нее мероприятий, в том числе направленных на формирование и использование биржевых и внебиржевых индикаторов цен
участие в подготовке обзора о состоянии биржевых товарных рынков государств-членов
участие в работе рабочей группы
по формированию общего
биржевого рынка товаров в рамках Союза
подготовка и рассмотрение предложений, направленных на формирование общего биржевого рынка товаров в рамках Союза, в том числе рынков производных финансовых инструментов, базисным активом которых является товар, перечня биржевых товаров, по которым государствами-членами достигнута договоренность об их реализации на биржевых торгах, а также предложений по формированию и использованию
биржевых и внебиржевых индикаторов цен
подготовка обзора о состоянии биржевых товарных рынков государств-членов
создание и организация деятельности рабочей группы по формированию общего биржевого рынка товаров
в рамках Союза
подготовка и организация рассмотрения предложений, направленных на формирование общего биржевого рынка товаров в рамках Союза, в том числе рынков производных финансовых инструментов, базисным активом которых является товар, перечня биржевых товаров, по которым государствами-членами достигнута договоренность об их реализации на биржевых торгах, а также предложений
по формированию и использованию биржевых и внебиржевых индикаторов цен
формирование прозрачных механизмов ценообразования на
товарных рынках государств-членов
выравнивание цен на биржевые товары на рынках государств-членов

4.1. Қолданыстағы даму институттары пайдаланатын қаржыландыру құралдарын кеңейту жөнінде ұсыныстар әзірлеу, мүше мемлекеттер өңірлерінің қуып жететін экономикаларын дамыту үшін негізделген нысаналы қаржыландыру тетіктері мен бағдарламаларын әзірлеу
қолда бар әлеуетті пайдалана отырып, қолданыстағы даму институттары қолданатын қаржыландыру құралдарын кеңейту жөніндегі ұсыныстарды қарау және оларды Еуразиялық экономикалық одақты дамыту және қолдау институтын құру бойынша ұсыныстар әзірлеу жөніндегі жұмыс тобы шеңберінде талқылау
қолданыстағы даму институттары пайдаланатын қаржыландыру құралдарын кеңейту бойынша ұсыныстар дайындау және Еуразиялық экономикалық одақты дамыту және қолдау институтын құру бойынша ұсыныстар әзірлеу жөніндегі жұмыс тобы шеңберінде оларды талқылауды ұйымдастыру
жұмыс істеп тұрған даму институттары шеңберінде мүше мемлекеттер өңірлерінің қуып жететін экономикаларын дамыту үшін қаржыландыру құралдарын кеңейту
4.2. Одақ шеңберінде тауарлардың ортақ биржалық нарығын, оның ішінде базистік активі тауар болып табылатын туынды қаржы құралдары нарықтарын қалыптастыру бойынша ұсыныстар әзірлеу, сондай-ақ мүше мемлекеттер биржалық сауда-саттықта оларды өткізу уағдаластығына қол жеткізген тауарлардың биржалық сауда-саттығын дамыту бағдарламасына оған іс-шараларды, оның ішінде бағалардың биржалық және биржадан тыс индикаторларын қалыптастыруға және пайдалануға бағытталған іс-шараларды қоса отырып дамыту
мүше мемлекеттердің биржалық тауар нарықтарының жай-күйі туралы шолуды дайындауға қатысу Одақ шеңберінде тауарлардың ортақ биржалық нарығын қалыптастыру жөніндегі жұмыс тобының жұмысына қатысу
Одақ шеңберінде тауарлардың ортақ биржалық нарығын, оның ішінде базистік активі тауар болып табылатын туынды қаржы құралдары нарықтарын, мүше мемлекеттер оларды биржалық сауда-саттықта өткізу туралы уағдаластыққа қол жеткізген биржалық тауарлар тізбесін қалыптастыруға бағытталған ұсыныстарды, сондай-ақ биржалық және биржадан тыс баға индикаторларын қалыптастыру және пайдалану жөніндегі ұсыныстарды дайындау және қарау
мүше мемлекеттердің биржалық тауар нарықтарының жай-күйі туралы шолуды дайындау Одақ шеңберінде тауарлардың ортақ биржалық нарығын қалыптастыру жөніндегі жұмыс тобын құру және оның қызметін ұйымдастыру Одақ шеңберінде тауарлардың ортақ биржалық нарығын, оның ішінде базистік активі тауар болып табылатын туынды қаржы құралдары нарықтарын, мүше мемлекеттер оларды биржалық сауда-саттықта өткізу туралы уағдаластыққа қол жеткізген биржалық тауарлар тізбесін қалыптастыруға бағытталған ұсыныстарды, сондай-ақ биржалық және биржадан тыс баға индикаторларын қалыптастыру және пайдалану жөніндегі ұсыныстарды дайындау және қарауды ұйымдастыру
мүше мемлекеттердің тауар нарықтарында баға белгілеудің ашық тетіктерін қалыптастыру
мүше мемлекеттердің нарықтарындағы биржалық тауарлардың бағаларын теңестіру

4.3. Устранение барьеров, сокращение изъятий и ограничений, а также недопущение возникновения новых
препятствий на внутреннем рынке Союза
направление в Комиссию информации о наличии барьеров, изъятий и ограничений для взаимного доступа к национальным сегментам внутреннего рынка Союза, а также информации о возможности устранения выявленных
барьеров, изъятий и ограничений, препятствующих функционированию внутреннего рынка Союза
выявление наличия барьеров, изъятий и ограничений для взаимного доступа
к национальным сегментам внутреннего рынка Союза, а также определение возможности устранения выявленных барьеров, изъятий и ограничений,
препятствующих функционированию внутреннего рынка Союза
рост взаимной торговли государств-членов
создание условий для свободного движения товаров, услуг,
капитала и рабочей силы
упрощение доступа хозяйствующих субъектов одного государства-члена на рынки других государств-членов
4.4. Продолжение работы по формированию общих рынков энергетических ресурсов
участие в разработке проектов актов органов Союза и международных договоров, подготовка и принятие нормативных правовых актов государств-членов о формировании общих рынков газа, нефти и нефтепродуктов Союза в рамках реализации Программы формирования общего рынка газа Евразийского экономического союза, утвержденной Решением Высшего Евразийского экономического совета от
6 декабря 2018 г. № 18, и Программы формирования общих рынков нефти и нефтепродуктов Евразийского экономического союза, утвержденной Решением Высшего Евразийского экономического совета от 6 декабря
2018 г. № 23
участие в разработке проектов актов органов Союза в рамках реализации плана мероприятий, направленных на формирование общего электроэнергетического рынка Евразийского экономического Союза, утвержденного Решением Высшего Евразийского экономического совета от 20 декабря 2019 г. № 31, гармонизация законодательства государств-членов в целях приведения в соответствие с положениями Протокола о внесении изменений в Договор о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года (в части формирования общего электроэнергетического рынка Евразийского экономического союза), подписанного 29 мая 2019 г.
разработка проектов актов органов
Союза и международных договоров о формировании общих рынков газа, нефти и нефтепродуктов Союза в рамках реализации Программы формирования общего рынка газа Евразийского экономического союза, утвержденной Решением Высшего Евразийского экономического совета от
6 декабря 2018 г. № 18, и Программы формирования общих рынков нефти и нефтепродуктов Евразийского экономического союза, утвержденной Решением Высшего Евразийского экономического совета от 6 декабря
2018 г. № 23
разработка проектов актов органов Союза в рамках реализации плана мероприятий,

4.3. Кедергілерді жою, алып қоюлар мен шектеулерді қысқарту, сондай-ақ Одақтың ішкі нарығында жаңа кедергілердің туындауына жол бермеу
Комиссияға Одақтың ішкі нарығының ұлттық сегменттеріне өзара қол жеткізу үшін тосқауылдардың, алып қоюлардың және шектеулердің болуы туралы ақпаратты, сондай-ақ Одақтың ішкі нарығының жұмыс істеуіне кедергі келтіретін анықталған тосқауылдарды, алып қоюлар мен шектеулерді жою мүмкіндігі туралы ақпаратты жіберу
Одақтың ішкі нарығының ұлттық сегменттеріне өзара қол жеткізу үшін тосқауылдардың, алып қоюлардың және шектеулердің болуын анықтау, сондай-ақ Одақтың ішкі нарығының жұмыс істеуіне кедергі келтіретін анықталған тосқауылдарды, алып қоюлар мен шектеулерді жою мүмкіндігін айқындау
мүше мемлекеттердің өзара саудасының өсуі тауарлардың, көрсетілетін қызметтердің, капиталдың және жұмыс күшінің еркін қозғалысы үшін жағдайлар жасау бір мүше мемлекеттің шаруашылық жүргізуші субъектілерінің басқа мүше мемлекеттердің нарықтарына қол жеткізуін оңайлату
4.4. Энергетикалық ресурстардың ортақ нарықтарын қалыптастыру жөніндегі жұмысты жалғастыру
Одақ органдары актілерінің жобаларын және халықаралық шарттарды әзірлеуге қатысу, Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңестің 2018 жылғы 6 желтоқсандағы № 18 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық одақтың ортақ газ нарығын қалыптастыру бағдарламасын және Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңестің 2018 жылғы 6 желтоқсандағы № 23 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық одақтың Мұнай және мұнай өнімдерінің ортақ нарықтарын қалыптастыру бағдарламасын іске асыру шеңберінде мүше мемлекеттердің Одақтың газ, мұнай және мұнай өнімдерінің ортақ нарықтарын қалыптастыру туралы нормативтік құқықтық актілерін қабылдау
Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңестің 2019 жылғы 20 желтоқсандағы № 31 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық одақтың ортақ электр энергетикалық нарығын қалыптастыруға бағытталған іс-шаралар жоспарын іске асыру шеңберінде Одақ органдары актілерінің жобаларын әзірлеуге қатысу, 2019 жылғы 29 мамырда қол қойылған Еуразиялық экономикалық одақ туралы 2014 жылғы 29 мамырдағы шартқа өзгерістер енгізу туралы хаттаманың (Еуразиялық экономикалық одақтың ортақ электр энергетикалық нарығын қалыптастыру бөлігінде) ережелеріне сәйкес келтіру мақсатында мүше мемлекеттердің заңнамасын үйлестіру.
Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңестің 2018 жылғы 6 желтоқсандағы № 18 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық одақтың ортақ газ нарығын қалыптастыру бағдарламасын және Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңестің 2018 жылғы 6 желтоқсандағы № 23 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық одақтың Мұнай және мұнай өнімдерінің ортақ нарықтарын қалыптастыру бағдарламасын іске асыру шеңберінде Одақ органдары актілерінің жобаларын және Одақтың газ, мұнай және мұнай өнімдерінің ортақ нарықтарын қалыптастыру туралы халықаралық шарттарын әзірлеу

направленных на формирование общего электроэнергетического рынка Евразийского экономического союза, утвержденного Решением Высшего Евразийского экономического совета от 20 декабря 2019 г. № 31
повышение конкурентоспособности и эффективности рынков
энергетических ресурсов в Союзе
снижение издержек потребителей энергетических ресурсов в государствах-членах
переход к рыночным механизмам ценообразования на общих рынках энергоресурсов
рост взаимной торговли энергоресурсами
повышение уровня конкуренции при взаимной торговле энергоресурсами
4.5. Реализация мероприятий, направленных на эффективное использование транзитного потенциала, координацию развития транспортной инфраструктуры, развитие контейнерных и смешанных перевозок, создание и развитие евразийских транспортных коридоров
скоординированное развитие транспортной инфраструктуры на территориях государств-членов в направлениях "восток – запад" и "север – юг", в том числе в рамках сопряжения планов развития Союза и китайской инициативы "Один пояс – один путь"
определение евразийских транспортных
коридоров и маршрутов для включения в соответствующий перечень
координация и мониторинг развития транспортной инфраструктуры на территориях государств-членов в направлениях "восток – запад" и "север – юг", в том числе в рамках сопряжения планов развития Союза и китайской инициативы "Один пояс – один путь", в целях обеспечения движения товарных потоков в Союзе и транзитом через территории государств-членов
утверждение перечня
евразийских транспортных
коридоров и маршрутов
рост грузооборота, пассажирооборота, объемов перевозок грузов и пассажиров
4.6. Разработка рекомендаций по определению механизмов создания научно-технологических консорциумов для реализации совместных инфраструктурных проектов
согласование проектов рекомендаций
по механизмам создания научно-технологических консорциумов
разработка и внесение на согласование проектов рекомендаций по механизмам создания научно-технологических консорциумов
развитие производственной кооперации в части реализации совместных инфраструктурных проектов
4.7. Проработка вопроса формирования оптово-распределительных центров продовольствия для стимулирования взаимной и внешней
торговли государств-членов
подготовка предложений по развитию товарораспределительной сети Союза, включая формирование оптово-распределительных центров продовольствия
организация и проведение консультаций с представителями уполномоченных органов государств-членов и институтов развития для проработки предложений по развитию товарораспределительной сети Союза, включая формирование оптово-распределительных центров продовольствия
стимулирование взаимной и внешней торговли продовольствием
насыщение общего рынка Союза продовольственными товарами,
производимыми в государствах-членах
снижение сезонных
колебаний цен на продовольствие

Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңестің 2019 жылғы 20 желтоқсандағы № 31 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық одақтың ортақ электр энергетикалық нарығын қалыптастыруға бағытталған іс-шаралар жоспарын іске асыру шеңберінде Одақ органдары актілерінің жобаларын әзірлеу
Одақтағы энергетикалық ресурстар нарықтарының бәсекеге қабілеттілігі мен тиімділігін арттыру
мүше мемлекеттерде энергетикалық ресурстарды тұтынушылардың шығасыларын азайту энергия ресурстарының жалпы нарықтарында баға белгілеудің нарықтық тетіктеріне көшу энергия ресурстары өзара саудасының өсуі энергия ресурстарының өзара саудасы кезінде бәсекелестік деңгейін арттыру
4.5. Транзиттік әлеуетті тиімді пайдалануға, көлік инфрақұрылымының дамуын үйлестіруге, контейнерлік және аралас тасымалдарды дамытуға, Еуразиялық көлік дәліздерін құруға және дамытуға бағытталған іс-шараларды іске асыру
мүше мемлекеттердің аумақтарында "Шығыс-Батыс" және "Солтүстік – Оңтүстік" бағыттарында, оның ішінде одақты дамыту жоспарлары мен "Бір белдеу – бір жол" қытай бастамасын ұштастыру шеңберінде көлік инфрақұрылымын үйлестіре дамыту
тиісті тізбеге енгізу үшін Еуразиялық көлік дәліздері мен бағыттарын айқындау
Одаққа мүше мемлекеттердің аумақтарында "Шығыс-Батыс" және "Солтүстік – Оңтүстік" бағыттарында, оның ішінде Одақтағы тауар ағындарының қозғалысын қамтамасыз ету және мүше мемлекеттердің аумақтары арқылы транзитпен қамтамасыз ету мақсатында одақты дамыту жоспарлары мен "Бір белдеу – бір жол" қытай бастамасын ұштастыру шеңберінде көлік инфрақұрылымын дамытуды үйлестіру және мониторингтеу еуразиялық көлік дәліздері мен бағыттарының тізбесін бекіту ғылыми-технологиялық консорциумдарды құру тетіктері бойынша ұсынымдар жобаларын әзірлеу және келісуге енгізу
жүк айналымының, жолаушылар айналымының, жүк және жолаушылар тасымалы көлемінің өсуі
4.6. Бірлескен инфрақұрылымдық жобаларды іске асыру үшін ғылыми-технологиялық консорциумдар құру тетіктерін айқындау жөнінде ұсынымдар әзірлеу
ғылыми-технологиялық консорциумдарды құру тетіктері бойынша ұсынымдар жобаларын келісу
ғылыми-технологиялық консорциумдарды құру тетіктері бойынша ұсынымдар жобаларын әзірлеу және келісуге енгізу
бірлескен инфрақұрылымдық жобаларды іске асыру бөлігінде өндірістік кооперацияны дамыту
4.7. Мүше мемлекеттердің өзара және сыртқы саудасын ынталандыру үшін азық-түліктің көтерме-тарату орталықтарын қалыптастыру мәселесін пысықтау
азық-түліктің көтерме-тарату орталықтарын қалыптастыруды қоса алғанда, Одақтың тауар бөлу желісін дамыту жөнінде ұсыныстар дайындау
азық-түліктің көтерме-тарату орталықтарын қалыптастыруды қоса алғанда, Одақтың тауар бөлу желісін дамыту жөніндегі ұсыныстарды пысықтау үшін мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары мен даму институттарының өкілдерімен консультациялар ұйымдастыру және өткізу
азық-түліктің өзара және сыртқы саудасын ынталандыру Одақтың ортақ нарығын мүше мемлекеттерде өндірілетін азық-түлік тауарларымен толықтыру маусымдық төмендету азық-түлік бағасының ауытқуы

4.8. Развитие электронной торговли товарами
участие в разработке проекта плана мероприятий ("дорожной карты") по созданию благоприятных условий для развития электронной торговли в рамках Союза
подготовка предложений по созданию благоприятных условий для развития электронной торговли между государствами-членами и третьими странами
обеспечение разработки проекта плана мероприятий ("дорожной карты") по созданию благоприятных условий для развития электронной торговли в рамках Союза и внесение его на утверждение органами Союза
увеличение объемов взаимной и внешней торговли государств-членов
повышение прозрачности торговых операций во взаимной и внешней торговле государств-членов
4.9. Выработка комплекса мер по полноценной цифровизации государственных закупок в государствах-членах
представление в Комиссию уполномоченными органами государств-членов информации об уровне цифровизации всех этапов процесса осуществления государственных (муниципальных) закупок и взаимодействия с информационными системами органов государственной власти государств-членов
представление в Комиссию уполномоченными органами государств-членов предложений по критериям полноценной цифровизации (до разработки комплекса мер)
участие в подготовке комплекса мер по полноценной цифровизации государственных (муниципальных) закупок в государствах-членах
реализация комплекса мер по полноценной цифровизации
государственных (муниципальных) закупок в государствах-членах
сбор информации от уполномоченных органов государств-членов и подготовка соответствующего доклада об уровне цифровизации всех этапов процесса осуществления государственных (муниципальных) закупок и взаимодействия с информационными системами органов государственной власти государств-членов
анализ информационных систем государств-членов, интеграции информационных систем государств-членов с информационными системами государственных (муниципальных) закупок государств-членов
обеспечение подготовки совместно с уполномоченными и заинтересованными органами государств-членов комплекса мер по полноценной цифровизации государственных (муниципальных) закупок в государствах-членах, в том числе выработка общих критериев
полноценной цифровизации (до разработки комплекса мер) на основании предложений государств-членов
внесение подготовленного
комплекса мер на утверждение
Коллегией Комиссии
мониторинг реализации комплекса мер по полноценной цифровизации государственных (муниципальных) закупок в государствах-членах
повышение прозрачности и эффективности государственных (муниципальных) закупок в государствах-членах

4.8. Тауарлармен электрондық сауданы дамыту
Одақ шеңберінде электрондық сауданы дамыту үшін қолайлы жағдайлар жасау жөніндегі іс-шаралар жоспарының ("жол картасының") жобасын әзірлеуге қатысу мүше мемлекеттер мен үшінші елдер арасында электрондық сауданы дамыту үшін қолайлы жағдайлар жасау жөнінде ұсыныстар дайындау
Одақ шеңберінде электрондық сауданы дамыту үшін қолайлы жағдайлар жасау жөніндегі іс-шаралар жоспарының ("жол картасының") жобасын әзірлеуді қамтамасыз ету және оны Одақ органдарының бекітуіне енгізу
мүше мемлекеттердің өзара және сыртқы сауда көлемдерін ұлғайту мүше мемлекеттердің өзара және сыртқы саудасындағы сауда операцияларының ашықтығын арттыру
4.9. Мүше мемлекеттердегі мемлекеттік сатып алуды толыққанды цифрландыру жөніндегі шаралар кешенін әзірлеу
мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарының Комиссияға мемлекеттік (муниципалдық) сатып алуды жүзеге асыру процесінің барлық кезеңдерін цифрландыру деңгейі және мүше мемлекеттердің мемлекеттік билік органдарының ақпараттық жүйелерімен өзара іс-қимылы туралы ақпарат беруі мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарының Комиссияға толыққанды цифрландыру өлшемшарттары бойынша ұсыныстар беруі (шаралар кешенін әзірлегенге дейін) мүше мемлекеттердегі мемлекеттік (муниципалдық) сатып алуды толық цифрландыру жөніндегі шаралар кешенін дайындауға қатысу толыққанды цифрландыру жөніндегі шаралар кешенін іске асыру мүше мемлекеттердегі мемлекеттік (муниципалдық) сатып алу
мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарынан ақпарат жинау және мемлекеттік (муниципалдық) сатып алуды жүзеге асыру және мүше мемлекеттердің мемлекеттік билік органдарының ақпараттық жүйелерімен өзара іс-қимыл процесінің барлық кезеңдерін цифрландыру деңгейі туралы тиісті баяндама дайындау мүше мемлекеттердің ақпараттық жүйелерін, мүше мемлекеттердің ақпараттық жүйелерінің мүше мемлекеттердің мемлекеттік (муниципалдық) сатып алуларының ақпараттық жүйелерімен интеграциясын талдау мүше мемлекеттердің уәкілетті және мүдделі органдарымен бірлесіп, мүше мемлекеттердегі мемлекеттік (муниципалдық) сатып алуды толыққанды цифрландыру жөніндегі шаралар кешенін дайындауды, оның ішінде мүше мемлекеттердің ұсыныстары негізінде толыққанды цифрландырудың жалпы өлшемдерін (шаралар кешенін әзірлегенге дейін) әзірлеуді қамтамасыз ету дайындалған шаралар кешенін Комиссия Алқасының бекітуіне енгізу мүше мемлекеттердегі мемлекеттік (муниципалдық) сатып алуды толық цифрландыру жөніндегі шаралар кешенін іске асыру мониторингі
мүше мемлекеттердегі мемлекеттік (муниципалдық) сатып алудың ашықтығы мен тиімділігін арттыру

4.10. Проработка возможности
применения реализуемых
с участием ЕАБР совместных мер поддержки экспорта, включая кредитные, страховые и нефинансовые меры
реализация распоряжения Евразийского Межправительственного совета
от 9 октября 2020 г. № 21 "О совместных мерах развития экспорта"
расширение практики совместного развития и использования государствами-членами их зарубежной экспортной инфраструктуры
реализация совместных мероприятий, направленных на обеспечение информационной поддержки и продвижение продукции компаний государств-членов на рынки третьих стран
реализация распоряжения Евразийского Межправительственного совета
от 9 октября 2020 г. № 21 "О совместных мерах развития экспорта"
разработка рекомендаций по расширению практики совместного развития и использования государствами-членами их зарубежной экспортной инфраструктуры, а также по реализации совместных мероприятий, направленных на обеспечение информационной поддержки и продвижение продукции компаний государств-членов на рынки третьих стран
увеличение объемов взаимной и внешней
торговли, а также повышение инвестиционной привлекательности государств-членов
увеличение объемов экспорта государств-членов в третьи страны
создание благоприятных условий доступа товаров государств-членов на рынки третьих стран путем объединения их усилий и ресурсов
4.11. Позиционирование Союза как одного из центров формирования интеграционного контура Большого Евразийского партнерства путем сопряжения с китайской инициативой "Один пояс – один путь",
а также развитие взаимовыгодных отношений с
третьими странами, международными организациями и интеграционными объединениями
подготовка предложений по созданию постоянно действующего механизма координации подходов Союза к сопряжению с китайской инициативой "Один пояс – один путь"
участие в переговорах о заключении торговых соглашений Союза и его государств-членов с Государством Израиль, Арабской Республикой Египет, Республикой Индией и Исламской Республикой Иран в соответствии с решениями Высшего Евразийского экономического совета о начале переговоров о заключении соглашений о свободной торговле
участие в переговорах о заключении торговых соглашений Союза и его государств-членов с Монголией, Республикой Индонезией и другими торговыми партнерами Союза в случае принятия Высшим Евразийским экономическим советом соответствующих решений
подготовка предложений о
заключении соглашений о свободной торговле с третьими странами
подготовка предложений по развитию внешнеэкономических связей с третьими
странами, региональными
экономическими объединениями и международными организациями

4.10. Кредиттік, сақтандыру және қаржылық емес шараларды қоса алғанда, ЕАДБ-ның қатысуымен іске асырылатын экспортты қолдаудың бірлескен шараларын қолдану мүмкіндігін пысықтау
Еуразиялық үкіметаралық кеңестің "Экспортты дамытудың бірлескен шаралары туралы" 2020 жылғы 9 қазандағы № 21 өкімін іске асыру мүше мемлекеттердің өздерінің шетелдік экспорттық инфрақұрылымын бірлесіп дамыту және пайдалану практикасын кеңейту мүше мемлекеттер компанияларының өнімдерін ақпараттық қолдауды қамтамасыз етуге және үшінші елдер нарықтарына ілгерілетуге бағытталған бірлескен іс-шараларды іске асыру
Еуразиялық үкіметаралық кеңестің "Экспортты дамытудың бірлескен шаралары туралы" 2020 жылғы 9 қазандағы № 21 өкімін іске асыру мүше мемлекеттердің өздерінің шетелдік экспорттық инфрақұрылымын бірлесіп дамыту және пайдалану практикасын кеңейту бойынша, сондай-ақ мүше мемлекеттер компанияларының өнімдерін ақпараттық қолдауды қамтамасыз етуге және үшінші елдердің нарықтарына ілгерілетуге бағытталған бірлескен іс-шараларды іске асыру бойынша ұсынымдар әзірлеу
өзара және сыртқы сауда көлемдерін ұлғайту, сондай-ақ мүше мемлекеттердің инвестициялық тартымдылығын арттыру мүше мемлекеттердің үшінші елдерге экспортының көлемін ұлғайту
мүше мемлекеттер тауарларының күш-жігері мен ресурстарын біріктіру арқылы үшінші елдердің нарықтарына қол жеткізуіне қолайлы жағдайлар жасау
4.11. Одақты "Бір белдеу – бір жол" қытай бастамасымен ұштастыру арқылы үлкен Еуразиялық әріптестіктің интеграциялық контурын қалыптастыру орталықтарының бірі ретінде позициялау, сондай-ақ үшінші елдермен, халықаралық ұйымдармен және интеграциялық бірлестіктермен өзара тиімді қатынастарды дамыту
Одақтың "бір белдеу-бір жол" қытай бастамасымен ұштасатын тәсілдемелерін үйлестірудің тұрақты жұмыс істейтін тетігін құру жөнінде ұсыныстар дайындау
Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңестің еркін сауда туралы келісімдер жасасу туралы келіссөздерді бастау туралы шешімдеріне сәйкес Одақ пен оған мүше мемлекеттердің Израиль мемлекетімен, Египет Араб Республикасымен, Үндістан Республикасымен және Иран Ислам Республикасымен сауда келісімдерін жасасу туралы келіссөздерге қатысу Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңес тиісті шешімдер қабылдаған жағдайда Одақ пен оған мүше мемлекеттердің Моңғолиямен, Индонезия Республикасымен және Одақтың басқа да сауда әріптестерімен сауда келісімдерін жасасу туралы келіссөздерге қатысу үшінші елдермен еркін сауда туралы келісімдер жасасу туралы ұсыныстар дайындау үшінші елдермен, өңірлік экономикалық бірлестіктермен және халықаралық ұйымдармен сыртқы экономикалық байланыстарды дамыту жөнінде ұсыныстар дайындау

осуществление аналитической поддержки и координации подходов Союза к сопряжению с китайской инициативой "Один пояс – один путь" в рамках Евразийской части Совместной комиссии по реализации Соглашения о торгово-экономическом сотрудничестве между Евразийским экономическим союзом и его государствами-членами, с одной стороны, и Китайской Народной Республикой, с другой стороны, от 17 мая 2018 года
организация и проведение переговоров
о заключении торговых соглашений Союза и его государств-членов
с Государством Израиль, Арабской Республикой Египет, Республикой Индией и Исламской Республикой Иран
в соответствии с решениями Высшего Евразийского экономического совета о начале переговоров о заключении соглашений о свободной торговле
организация и проведение переговоров о заключении торговых соглашений Союза и его государств-членов с Монголией, Республикой Индонезией и другими торговыми партнерами Союза в случае принятия Высшим Евразийским экономическим советом соответствующих решений
обеспечение рассмотрения на
площадке Комиссии предложений
стран – торговых партнеров Союза и государств-членов о заключении соглашений о свободной торговле
с третьими странами
развитие внешнеэкономических связей с третьими странами, региональными
экономическими объединениями
и международными организациями
интенсификация торгового и инвестиционного сотрудничества
Союза и его
государств-членов
со странами – торговыми партнерами Союза
упрощение условий доступа товаров государств-членов на рынки третьих стран
активизация сотрудничества Комиссии и государств-членов с иностранными партнерами по торгово-экономическим направлениям,
представляющим взаимный интерес

2018 жылғы 17 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ пен оған мүше мемлекеттер және екінші жағынан Қытай Халық Республикасы арасындағы сауда – экономикалық ынтымақтастық туралы келісімді іске асыру жөніндегі бірлескен Комиссияның Еуразиялық бөлігі шеңберінде Одақтың "бір белдеу-бір жол" бастамасын ұштастыруға тәсілдемелерін талдамалық қолдауды және үйлестіруді жүзеге асыру Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңестің еркін сауда туралы келісімдер жасасу туралы келіссөздерді бастау туралы шешімдеріне сәйкес Одақ пен оған мүше мемлекеттердің Израиль мемлекетімен, Египет Араб Республикасымен, Үндістан Республикасымен және Иран Ислам Республикасымен сауда келісімдерін жасасу туралы келіссөздерді ұйымдастыру және жүргізу Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңес тиісті шешімдер қабылдаған жағдайда Одақ пен оған мүше мемлекеттердің Моңғолиямен, Индонезия Республикасымен және Одақтың басқа да сауда әріптестерімен сауда келісімдерін жасасу туралы келіссөздерді ұйымдастыру және жүргізу
Комиссияның алаңында Одақтың сауда әріптес елдерінің және мүше мемлекеттердің үшінші елдермен еркін сауда туралы келісімдер жасасу туралы ұсыныстарын қарауды қамтамасыз ету үшінші елдермен, өңірлік экономикалық бірлестіктермен және халықаралық ұйымдармен сыртқы экономикалық байланыстарды дамыту
Одақтың сауда және инвестициялық ынтымақтастығын және оның мүше мемлекеттердің Одақтың сауда әріптес елдерімен мүше мемлекеттер тауарларының үшінші елдердің нарықтарына қол жеткізу шарттарын оңайлату өзара мүддені білдіретін сауда-экономикалық бағыттар бойынша Комиссия мен мүше мемлекеттердің шетелдік әріптестермен ынтымақтастығын жандандыру