5. Исследования (испытания) проводятся в выбранных заявителем испытательных лабораториях (центрах), сведения о которых включены в единый реестр уполномоченных организаций, имеющих право проводить исследования (испытания) медицинских изделий в целях их регистрации (далее – реестр уполномоченных организаций).
Формирование и ведение реестра уполномоченных организаций осуществляются Евразийской экономической комиссией (далее – Комиссия) в соответствии с Порядком формирования и ведения информационной системы в сфере обращения медицинских изделий, утвержденным Решением Совета Евразийской экономической комиссии от 12 февраля 2016 г. № 30, на основе сведений, представляемых органами государственной власти государств-членов, уполномоченными на осуществление и (или) координацию деятельности в сфере обращения медицинских изделий (далее – уполномоченные органы), с использованием средств интегрированной информационной системы Союза.
6. Исследования (испытания) проводятся в отношении медицинских изделий и (или) принадлежностей к ним, прямо или опосредованно контактирующих с поверхностью тела человека, его слизистыми оболочками, внутренними средами организма, для которых указанное взаимодействие (контакт) является необходимым для выполнения их функции.
7. Результаты исследований (испытаний) считаются отрицательными в случае, если представленные образцы (образец) медицинского изделия не соответствуют требованиям безопасности.
8. Уполномоченная организация, которая проводит исследования (испытания), а также специалисты этой организации, проводящие исследования (испытания), не могут находиться с производителем медицинского изделия, его уполномоченным представителем или другими заинтересованными в результатах исследований (испытаний) лицами в отношениях, влияющих на их беспристрастность.
Коммерческое, финансовое или иное давление, ставящее беспристрастность уполномоченной организации, проводящей исследования (испытания), под угрозу, не допускается.
II. Порядок проведения исследований (испытаний)
9. Исследования (испытания) включают в себя:
а) определение санитарно-химических показателей;
б) оценку биологического действия в условиях in vitro и in vivo. Оценке подлежат виды биологического действия исходя из категории медицинского изделия;
в) микробиологические исследования (испытания).
10. Для проведения исследований (испытаний) заявитель подает в уполномоченную организацию заявку, содержащую следующую информацию:
а) наименование медицинского изделия;
б) наименование заявителя, его место нахождения (адрес юридического лица) – для юридического лица или фамилия, имя, отчество (при наличии), место жительства – для физического лица, зарегистрированного в качестве индивидуального предпринимателя, сведения о государственной регистрации юридического лица или физического лица в качестве индивидуального предпринимателя, а также контактные данные заявителя (номер телефона, адрес электронной почты);
в) наименование производителя, его место нахождения (адрес юридического лица) – для юридического лица или фамилия, имя, отчество (при наличии), место жительства – для физического лица, зарегистрированного в качестве индивидуального предпринимателя;
г) сведения о производственной площадке (производственных площадках) – наименование юридического лица или фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица, зарегистрированного в качестве индивидуального предпринимателя, а также адрес места осуществления деятельности;
д) идентификационные признаки образца медицинского изделия (марка, модель, масса, объем, дата производства (изготовления), срок годности (срок службы), каталожный номер, заводской (серийный) номер (номер серии, партии (лота)) и др. (если применимо));

5. Зерттеулер (сынақтар) өтініш беруші таңдаған, мәліметтері медициналық бұйымдарды тіркеу мақсатында оларға зерттеулер (сынақтар) жүргізуге құқығы бар уәкілетті ұйымдардың бірыңғай тізіліміне (бұдан әрі – уәкілетті ұйымдардың тізілімі) енгізілген сынақ зертханаларында (орталықтарында) жүргізіледі.
Уәкілетті ұйымдардың тізілімін қалыптастыруды және жүргізуді Еуразиялық экономикалық комиссия (бұдан әрі – Комиссия) Кеңесінің 2016 жылғы 12 ақпандағы №30 шешімімен бекітілген Медициналық бұйымдар айналысы саласындағы ақпараттық жүйені қалыптастыру және жүргізу тәртібіне сәйкес жүзеге асырады. Одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесінің құралдарын пайдалана отырып, мүше мемлекеттердің медициналық бұйымдардың айналысы саласындағы қызметті жүзеге асыруға және (немесе) үйлестіруге уәкілеттік берілген мемлекеттік билік органдары (бұдан әрі – уәкілетті органдар) ұсынатын мәліметтер негізінде жасалған.
6. Зерттеулер (сынақтар) көрсетілген өзара іс-қимыл (байланыс) олардың функцияларын орындау үшін қажетті болып табылатын адам денесінің бетімен, оның шырышты қабаттарымен, организмнің ішкі орталарымен тікелей немесе жанама жанасатын медициналық бұйымдарға және (немесе) оларға керек-жарақтарға қатысты жүргізіледі.
7. Егер ұсынылған медициналық бұйымның үлгілері (үлгісі) қауіпсіздік талаптарына сәйкес келмеген жағдайда, зерттеулердің (сынақтардың) нәтижелері теріс болып есептеледі.
8. Зерттеулер (сынақтар) жүргізетін уәкілетті ұйым, сондай-ақ осы ұйымның зерттеулер (сынақтар) жүргізетін мамандары медициналық бұйымды өндірушімен, оның уәкілетті өкілімен немесе зерттеулер (сынақтар) нәтижелеріне мүдделі басқа да тұлғалармен олардың бейтараптығына әсер ететін қатынастарда бола алмайды.
Зерттеулер (сынақтар) жүргізетін уәкілетті ұйымның бейтараптығына қатер төндіретін коммерциялық, қаржылық немесе өзге де қысымға жол берілмейді.
II. Зерттеулер (сынақтар) жүргізу тәртібі
9. Зерттеулер (сынақтар) мыналарды қамтиды:
а) санитариялық-химиялық көрсеткіштерді айқындау;
б) in vitro және in vivo жағдайларында биологиялық әсерді бағалау. Биологиялық әсер ету түрлері медициналық бұйымның санатына қарай бағалауға жатады;
в) микробиологиялық зерттеулер (сынақтар).
10. Зерттеулер (сынақтар) жүргізу үшін өтініш беруші уәкілетті ұйымға мынадай ақпаратты қамтитын өтінім береді:
а) медициналық бұйымның атауы;
б) өтініш берушінің атауы, оның орналасқан жері (заңды тұлғаның мекенжайы) – заңды тұлға үшін немесе тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), тұрғылықты жері – дара кәсіпкер ретінде тіркелген жеке тұлға үшін, заңды тұлғаның немесе жеке тұлғаның дара кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркелуі туралы мәліметтер, сондай-ақ өтініш берушінің байланыс деректері (телефон нөмірі, электрондық пошта мекенжайы);
в) өндірушінің атауы, оның орналасқан жері (заңды тұлғаның мекенжайы) – заңды тұлға үшін немесе тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), тұрғылықты жері – дара кәсіпкер ретінде тіркелген жеке тұлға үшін;
г) өндірістік алаң (өндірістік алаңдар) туралы мәліметтер – заңды тұлғаның атауы немесе дара кәсіпкер ретінде тіркелген жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), сондай-ақ қызметті жүзеге асыру орнының мекенжайы;
д) медициналық бұйым үлгісінің сәйкестендіру белгілері (маркасы, моделі, массасы, көлемі, өндірілген (дайындалған) күні, жарамдылық мерзімі (қызмет ету мерзімі), каталогтық нөмірі, зауыттық (сериялық) нөмірі (серия, партия (лот) нөмірі) және т. б. (қолданылатын болса));

е) класс потенциального риска применения медицинского изделия, определяемый в соответствии с Правилами классификации медицинских изделий в зависимости от потенциального риска применения, утвержденными Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 22 декабря 2015 г. № 173;
ж) назначение и область применения медицинского изделия.
11. К заявке прилагаются следующие документы:
эксплуатационная документация и техническая документация (технический файл) на медицинское изделие, в том числе рабочие чертежи, таблицы и схемы, необходимые для проведения исследований (испытаний). Требования к содержанию технического файла на медицинское изделие установлены приложением № 3 к Правилам проведения клинических и клинико-лабораторных испытаний (исследований) медицинских изделий, утвержденным Решением Совета Евразийской экономической комиссии от 12 февраля 2016 г. № 29, на медицинское изделие для диагностики in vitro – приложением № 5 к Требованиям к внедрению, поддержанию и оценке системы менеджмента качества медицинских изделий в зависимости от потенциального риска их применения, утвержденным Решением Совета Евразийской экономической комиссии от 10 ноября 2017 г. № 106;
документы, содержащие данные о маркировке и упаковке медицинского изделия (полноцветные макеты упаковок и этикеток);
перечень стандартов, которым соответствует медицинское изделие, а также методов (методик) исследований (испытаний), аттестованных (валидированных) и утвержденных в соответствии с законодательством государства-члена;
копии протоколов исследований (испытаний) медицинского изделия и (или) материалов, из которых изготовлены медицинское изделие и (или) принадлежности к нему, проведенных в иных уполномоченных организациях и подтверждающих соответствие медицинского изделия Общим требованиям, и (или) протоколов собственных исследований (испытаний) медицинского изделия (при наличии);
документы, содержащие сведения о лекарственных средствах в составе медицинского изделия, их составе, количестве, о совместимости лекарственного средства с медицинским изделием (при наличии в составе медицинского изделия лекарственных средств);
документы, содержащие сведения о материалах (в том числе о составе, марках и производителях материалов, наличии дезинфектантов, биологически активных веществ, биоклеточных продуктов, наноматериалов), из которых изготовлены медицинское изделие и (или) принадлежности к нему, а также документы, подтверждающие их соответствие заявленным характеристикам;
иные документы, подтверждающие соответствие медицинского изделия Общим требованиям (при наличии).
В случае если документы составлены на иностранном языке, к ним прилагается перевод на русский язык, заверенный в порядке, установленном законодательством государства-члена, на территории которого проводятся исследования (испытания).

е) Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2015 жылғы 22 желтоқсандағы №173 шешімімен бекітілген медициналық бұйымдарды қолданудың әлеуетті қатеріне байланысты сыныптау қағидаларына сәйкес айқындалатын медициналық бұйымды қолданудың әлеуетті қатерінің сыныбы;
ж) медициналық бұйымның мақсаты мен қолданылу саласы.
11. Өтінімге мынадай құжаттар қоса беріледі:
медициналық бұйымға арналған пайдалану құжаттамасы және медицналық бұйымға арналған техникалық құжаттама (техникалық файл), оның ішінде зерттеулер (сынақтар) жүргізу үшін қажетті жұмыс сызбалары, кестелер мен схемалар. Медициналық бұйымға техникалық файлдың мазмұнына қойылатын талаптар Еуразиялық экономикалық комиссия кеңесінің 2016 жылғы 12 ақпандағы №29 Шешімімен бекітілген Медициналық бұйымдарды клиникалық және клиникалық-зертханалық сынақтан (зерттеуден) өткізу қағидаларына №3 қосымшада, in vitro диагностикасына арналған медициналық бұйымға - Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің 2017 жылғы 10 қарашадағы № 106 Шешімімен бекітілген Медициналық бұйымдар сапасының менедженті жүйесін оларды қолданудың тәуекеліне қарай енгізуге, қолдауға және бағалауға қойылатын талаптарға №5 қосымшада белгіленген;
медициналық бұйымды таңбалау және буып-түю туралы деректерді қамтитын құжаттар (қаптамалар мен заттаңбалардың толық түсті макеттері);
медициналық бұйым сәйкес келетін стандарттардың, сондай-ақ мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес аттестатталған (валидацияланған) және бекітілген зерттеулер (сынақтар) әдістерінің (әдістемелерінің) тізбесі;
өзге уәкілетті ұйымдарда жүргізілген және медициналық бұйымның Жалпы талаптарға сәйкестігін растайтын медициналық бұйымды және (немесе) медициналық бұйым жасалған материалдарды зерттеу (сынау) хаттамаларының және (немесе) медициналық бұйымды жеке зерттеу (сынау) хаттамаларының көшірмелері (болған кезде);
медициналық бұйымның құрамындағы дәрілік заттар, олардың құрамы, саны туралы, дәрілік заттың медициналық бұйыммен үйлесімділігі туралы мәліметтерді қамтитын құжаттар (медициналық бұйымның құрамында дәрілік заттар болған кезде);
медициналық бұйым дайындалған материалдар (оның ішінде материалдардың құрамы, маркалары және өндірушілері, дезинфектанттардың, биологиялық белсенді заттардың, биожетекті өнімдердің, наноматериалдардың бар-жоғы туралы) және (немесе) олардың керек-жарақтары туралы мәліметтерді қамтитын құжаттар, сондай-ақ олардың мәлімделген сипаттамаларға сәйкестігін растайтын құжаттар;
медициналық бұйымның Жалпы талаптарға сәйкестігін растайтын өзге де құжаттар (бар болса).
Егер құжаттар шет тілінде жасалған жағдайда, оларға аумағында зерттеулер (сынақтар) жүргізілетін мүше мемлекеттің заңнамасында белгіленген тәртіппен куәландырылған орыс тіліндегі аудармасы қоса беріледі.

12. Уполномоченная организация в течение 10 рабочих дней с даты подачи заявки, указанной в пункте 10 настоящих Правил, проводит анализ этой заявки и прилагаемых к ней документов и принимает решение о возможности (невозможности) проведения исследований (испытаний).
13. В случае принятия решения о возможности проведения исследований (испытаний) уполномоченная организация заключает с заявителем соответствующий договор.
14. В случае принятия решения о невозможности проведения исследований (испытаний) уполномоченная организация уведомляет в письменной форме заявителя об отказе в проведении исследований (испытаний) (с указанием причин), а также возвращает заявителю оригиналы документов, прилагаемые к заявке.
15. В ходе проведения исследований (испытаний) уполномоченная организация сотрудничает с заявителем в связи с выполняемой работой.
16. При заключении договора на проведение исследований (испытаний):
а) определяется категория медицинского изделия;
б) разрабатывается уполномоченной организацией совместно с заявителем программа исследований (испытаний);
в) согласуется с заявителем и утверждается руководителем уполномоченной организации программа исследований (испытаний).
17. Исследования (испытания) проводятся на образцах медицинского изделия, представленных заявителем в соответствии с программой исследований (испытаний).
Отбор образцов медицинского изделия для проведения исследований (испытаний) осуществляется в соответствии с правилами, определенными стандартами или аттестованными (валидированными) методами (методиками) исследований (испытаний).
18. Отбор образцов медицинского изделия осуществляется заявителем или по его поручению уполномоченной организацией в присутствии заявителя.
В случае если отбор образцов медицинского изделия осуществляется заявителем, результаты отбора оформляются актом приема-передачи образцов медицинского изделия.
В случае если отбор образцов медицинского изделия осуществляется уполномоченной организацией по поручению заявителя, результаты отбора оформляются актом отбора образцов медицинского изделия.
19. На всех этапах хранения, транспортирования и подготовки к исследованиям (испытаниям) отобранных образцов медицинского изделия должны соблюдаться требования, установленные в эксплуатационных документах на медицинское изделие.
20. При наличии группы однородных медицинских изделий, указанных в программе исследований (испытаний), допускается проведение исследований (испытаний) на типовых образцах медицинских изделий.
В случае проведения исследований (испытаний) на типовых образцах в протоколе исследований (испытаний) делается соответствующая запись.

12. Уәкілетті ұйым осы Қағидалардың 10-тармағында көрсетілген өтінім берілген күннен бастап 10 жұмыс күні ішінде осы өтінімге және оған қоса берілетін құжаттарға талдау жүргізеді және зерттеулер (сынақтар) жүргізу мүмкіндігі (мүмкін еместігі) туралы шешім қабылдайды.
13. Зерттеулер (сынақтар) жүргізу мүмкіндігі туралы шешім қабылданған жағдайда, уәкілетті ұйым өтініш берушімен тиісті шарт жасасады.
14. Зерттеулер (сынақтар) жүргізудің мүмкін еместігі туралы шешім қабылданған жағдайда, уәкілетті ұйым өтініш берушіні зерттеулер (сынақтар) жүргізуден бас тарту туралы (себептерін көрсете отырып) жазбаша нысанда хабардар етеді, сондай-ақ өтініш берушіге өтінімге қоса берілетін құжаттардың түпнұсқаларын қайтарады.
15. Зерттеулер (сынақтар) жүргізу барысында уәкілетті ұйым орындалатын жұмысқа байланысты өтініш берушімен ынтымақтасады.
16. Зерттеулер (сынақтар) жүргізуге шарт жасасқан кезде:
а) медициналық бұйымның санаты айқындалады;
б) уәкілетті ұйым өтініш берушімен бірлесіп, зерттеулер (сынақтар) бағдарламасын әзірлейді;
в) зерттеулер (сынақтар) бағдарламасы өтініш берушімен келісіледі және оны уәкілетті ұйымның басшысы бекітеді.
17. Зерттеулер (сынақтар) бағдарламасына сәйкес өтініш беруші ұсынған медициналық бұйымның үлгілеріне зерттеулер (сынақтар) жүргізіледі.
Зерттеулер (сынақтар) жүргізу үшін медициналық бұйымның үлгілерін іріктеу стандарттарда айқындалған Қағидаларға немесе зерттеулердің (сынақтардың) аттестатталған (валидацияланған) әдістеріне (әдістемелеріне) сәйкес жүзеге асырылады.
18. Медициналық бұйымның үлгілерін іріктеуді өтініш беруші немесе оның тапсырмасы бойынша уәкілетті ұйым өтініш берушінің қатысуымен жүзеге асырады.
Егер медициналық бұйымның үлгілерін іріктеуді өтініш беруші жүзеге асырған жағдайда, іріктеу нәтижелері медициналық бұйымның үлгілерін қабылдау-беру актісімен ресімделеді.
Егер медициналық бұйымның үлгілерін іріктеуді уәкілетті ұйым өтініш берушінің тапсырмасы бойынша жүзеге асырған жағдайда, іріктеу нәтижелері медициналық бұйымның үлгілерін іріктеу актісімен ресімделеді.
19. Медициналық бұйымның іріктелген үлгілерін сақтаудың, тасымалдаудың және зерттеуге (сынауға) дайындаудың барлық кезеңдерінде медициналық бұйымға арналған пайдалану құжаттарында белгіленген талаптар сақталуға тиіс.
20. Зерттеулер (сынақтар) бағдарламасында көрсетілген біртекті медициналық бұйымдар тобы болған кезде медициналық бұйымдардың типтік үлгілеріне зерттеулер (сынақтар) жүргізуге жол беріледі.
Зерттеулер (сынақтар) типтік үлгілер жүргізілген жағдайда, зерттеулер (сынақтар) хаттамасында тиісті жазба жасалады.

21. Исследования (испытания) включают в себя следующие этапы:
а) анализ документов, указанных в пункте 11 настоящих Правил;
б) корректировка программы исследований (испытаний) (при необходимости);
в) получение стандартных образцов (при необходимости);
г) отбор или получение образцов медицинского изделия и их идентификация на основе представленных заявителем данных;
д) проведение исследований (испытаний) медицинского изделия, предусмотренных программой исследований (испытаний);
е) оформление и выдача заявителю протокола исследований (испытаний) по форме согласно приложению и программы исследований (испытаний).
22. Исследования (испытания) проводятся уполномоченной организацией в течение 30 рабочих дней с даты поступления образцов медицинских изделий в уполномоченную организацию в соответствии с программой исследований (испытаний) при условии оплаты заявителем работ, выполняемых уполномоченной организацией в соответствии с заключенным договором. Срок проведения исследований (испытаний) может быть продлен в случаях, когда более продолжительный срок предусмотрен методом (методикой) исследований (испытаний).
23. Результаты каждого исследования (испытания) или серии исследований (испытаний), проведенных уполномоченной организацией, должны быть сформулированы точно, четко, недвусмысленно и объективно.
24. В протоколе исследований (испытаний) приводятся сведения о методах (методиках) исследований (испытаний) для каждого определяемого показателя с указанием реквизитов соответствующих документов (для методов (методик) исследований (испытаний), описанных в стандартах, указываются соответствующие пункты стандартов).
25. Документы, касающиеся проведения исследований (испытаний), хранятся уполномоченной организацией в систематизированном виде в течение срока, установленного законодательством государства-члена.
III. Требования к уполномоченным организациям и порядок оценки их соответствия указанным требованиям
26. Включение испытательной лаборатории (центра) в реестр уполномоченных организаций осуществляется при ее соответствии следующим критериям:
а) наличие регистрации испытательной лаборатории (центра) или организации, в состав которой входит испытательная лаборатория (центр), в качестве юридического лица на территории государства-члена в соответствии с его законодательством;
б) наличие действующей аккредитации испытательной лаборатории (центра) в национальной системе аккредитации государства-члена;
в) наличие в области аккредитации испытательной лаборатории (центра) медицинских изделий и (или) групп однородных медицинских изделий, а также видов и методов исследований (испытаний);
г) наличие системы менеджмента качества и соблюдение испытательной лабораторией (центром) требований системы менеджмента качества, установленных в руководстве по качеству испытательной лаборатории (центра);
д) наличие нормативных правовых актов, документов в области стандартизации, правил и методов (методик) исследований (испытаний) и измерений, в том числе правил отбора образцов (проб), и иных документов в области аккредитации испытательной лаборатории (центра), а также соблюдение испытательной лабораторией (центром) требований данных документов;
е) наличие у специалиста (специалистов) испытательной лаборатории (центра), непосредственно выполняющего работы по исследованиям (испытаниям):
высшего образования, либо среднего профессионального образования, либо дополнительного профессионального образования по профилю, соответствующему области аккредитации;
опыта работы, связанной с исследованиями (испытаниями), измерениями в области аккредитации, указанной в реестре аккредитованных лиц, не менее 2 лет.

21. Зерттеулер (сынақтар) мына кезеңдерді қамтиды:
а) осы Қағидалардың 11-тармағында көрсетілген құжаттарды талдау;
б) зерттеулер (сынақтар) бағдарламасын түзету (қажет болған кезде);
в) стандарттық үлгілерді алу (қажет болған кезде);
г) өтініш беруші ұсынған деректер негізінде медициналық бұйымның үлгілерін іріктеу немесе алу және оларды сәйкестендіру;
д) зерттеулер (сынақтар) бағдарламасында көзделген медициналық бұйымға зерттеулер (сынақтар) жүргізу;
е) қосымшаға және зерттеулер (сынақтар) бағдарламасына сәйкес нысан бойынша зерттеулер (сынақтар) хаттамасын ресімдеу және өтініш берушіге беру.
22. Зерттеулерді (сынақтарды) жасалған шартқа сәйкес Уәкілетті ұйым орындайтын жұмыстарға өтініш беруші ақы төлеген жағдайда, зерттеулер (сынақтар) бағдарламасына сәйкес уәкілетті ұйымға медициналық бұйымдардың үлгілері келіп түскен күннен бастап 30 жұмыс күні ішінде уәкілетті ұйым жүргізеді. Зерттеулер (сынақтар) жүргізу мерзімі зерттеулер (сынақтар) әдісімен (әдістемесімен) неғұрлым ұзақ мерзім көзделген жағдайларда ұзартылуы мүмкін.
23. Уәкілетті ұйым жүргізген әрбір зерттеудің (сынақтың) немесе зерттеулер (сынақтар) сериясының нәтижелері дәлме-дәл, айқын, анық және объективті тұжырымдалуға тиіс.
24. Зерттеулер (сынақтар) хаттамасында тиісті құжаттардың деректемелерін көрсете отырып, әрбір айқындалатын көрсеткіш үшін зерттеулер (сынақтар) әдістері (әдістемелері) туралы мәліметтер келтіріледі (стандарттарда сипатталған зерттеулер (сынақтар) әдістері (әдістемелері) үшін стандарттардың тиісті тармақтары көрсетіледі).
25. Зерттеулер (сынақтар) жүргізуге қатысты құжаттарды уәкілетті ұйым мүше мемлекеттің заңнамасында белгіленген мерзім ішінде жүйелендірілген түрде сақтайды.
III. Уәкілетті ұйымдарға қойылатын талаптар және
олардың көрсетілген талаптарға сәйкестігін бағалау тәртібі
26. Сынақ зертханасын (орталығын) уәкілетті ұйымдардың тізіліміне енгізу ол мынадай өлшемшарттарға сәйкес келген кезде жүзеге асырылады:
а) сынақ зертханасының (орталығының) немесе құрамына сынақ зертханасы (орталығы) кіретін ұйымның оның заңнамасына сәйкес мүше мемлекеттің аумағында заңды тұлға ретінде тіркелуінің болуы;
б) мүше мемлекеттің ұлттық аккредиттеу жүйесінде сынақ зертханасының (орталығының) қолданыстағы аккредиттеуінің болуы;
в) аккредиттеу саласында медициналық бұйымдардың сынақ зертханасының (орталығының) және (немесе) біртекті медициналық бұйымдар топтарының, сондай-ақ зерттеулердің (сынақтардың) түрлері мен әдістерінің болуы;
г) сапа менеджменті жүйесінің болуы және сынақ зертханасының (орталығының) сапа жөніндегі нұсқамада белгіленген сапа менеджменті жүйесінің талаптарын сынақ зертханасының (орталығының) сақтауы;
д) стандарттау саласындағы нормативтік құқықтық актілердің, құжаттардың, зерттеу (сынақ) және өлшеу қағидалары мен әдістерінің (әдістемелерінің), оның ішінде үлгілерді (сынамаларды) іріктеу қағидаларының және сынақ зертханасын (орталығын) аккредиттеу саласындағы өзге де құжаттардың болуы, сондай-ақ сынақ зертханасының (орталығының) осы құжаттардың талаптарын сақтауы;
е) сынақ зертханасының (орталығының) зерттеулер (сынақтар) бойынша жұмыстарды тікелей орындайтын маманының (мамандарының) болуы:
аккредиттеу саласына сәйкес келетін бейін бойынша жоғары білім не орта кәсіптік білімнің не кәсіптік қосымша білімінің;
аккредиттелген тұлғалар тізілімінде көрсетілген аккредиттеу саласындағы зерттеулермен (сынақтармен), өлшемдермен байланысты кемінде 2 жыл жұмыс тәжірибесінің болуы.

27. Испытательная лаборатория (центр) подает в уполномоченный орган заявку о включении в реестр уполномоченных организаций.
К заявке прилагаются документы, подтверждающие соответствие испытательной лаборатории (центра) критериям, указанным в пункте 26 настоящих Правил.
В заявке указывается информация о медицинских изделиях и (или) однородных группах медицинских изделий, а также о видах и методах исследований (испытаний), которые включены в область ее аккредитации и в отношении которых испытательная лаборатория (центр) подает заявку.
28. Уполномоченный орган в течение 10 рабочих дней с даты получения от испытательной лаборатории (центра) заявки о включении в реестр уполномоченных организаций рассматривает указанную заявку и сообщает испытательной лаборатории (центру) о принятом решении в письменной форме путем передачи уведомления лично под роспись ее представителю, либо направляет его заказным почтовым отправлением с уведомлением о вручении, либо передает его в электронном виде по
телекоммуникационным каналам связи или в форме электронного документа, подписанного электронной цифровой подписью.
29. В случае принятия уполномоченным органом решения о включении испытательной лаборатории (центра) в реестр уполномоченных организаций сведения об испытательной лаборатории (центре) направляются в Комиссию с использованием средств интегрированной информационной системы Союза для внесения в реестр уполномоченных организаций, а также могут размещаться на официальном сайте уполномоченного органа в информационно-телекоммуникационной сети "Интернет".
30. В случае несоответствия испытательной лаборатории (центра) одному из критериев, указанных в пункте 26 настоящих Правил, и принятия решения об отказе во включении испытательной лаборатории (центра) в реестр уполномоченных организаций уполномоченный орган уведомляет испытательную лабораторию (центр) о причинах отказа в письменной форме путем передачи уведомления лично под роспись ее представителю, либо направляет его заказным почтовым отправлением с уведомлением о вручении, либо передает его в электронном виде по телекоммуникационным каналам связи или в форме электронного документа, подписанного электронной цифровой подписью.
31. Обжалование решения уполномоченного органа осуществляется в соответствии с законодательством государства-члена.
32. Хранение, систематизация и изменение информации об уполномоченных организациях, а также защита от несанкционированного доступа к ней обеспечиваются уполномоченными органами.
33. Реестр уполномоченных организаций публикуется на информационном портале Союза.

27. Сынақ зертханасы (орталығы) уәкілетті органға уәкілетті ұйымдардың тізіліміне енгізу туралы өтінім береді.
Өтінімге сынақ зертханасының (орталығының) осы Қағидалардың 26-тармағында көрсетілген критерийлерге сәйкестігін растайтын құжаттар қоса беріледі.
Өтінімде медициналық бұйымдар және (немесе) медициналық бұйымдардың біртекті топтары туралы, сондай-ақ оның аккредиттеу саласына енгізілген және оларға қатысты сынақ зертханасы (орталығы) өтінім беретін зерттеулердің (сынақтардың) түрлері мен әдістері туралы ақпарат көрсетіледі.
28. Уәкілетті орган сынақ зертханасынан (орталықтан) уәкілетті ұйымдардың тізіліміне енгізу өтінімін алған күннен бастап 10 жұмыс күні ішінде көрсетілген өтінімді қарайды және сынақ зертханасына (орталығына) қабылданған шешім туралы жазбаша нысандағы хабарламаны оның өкіліне қол қойғызып жеке тапсыру арқылы хабарлайды не оны табыс етілгені туралы хабарламасы бар тапсырысты пошта жөнелтілімімен жібереді не оны электронды түрде телекоммуникациялық байланыс арналары арқылы немесе электрондық цифрлық қолтаңба қойылған электрондық құжат нысанында береді.
29. Уәкілетті орган сынақ зертханасын (орталығын) уәкілетті ұйымдардың тізіліміне енгізу туралы шешім қабылдаған жағдайда, сынақ зертханасы (орталығы) туралы мәліметтер уәкілетті ұйымдардың тізіліміне енгізу үшін Одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесінің құралдарын пайдалана отырып, Комиссияға жіберіледі, сондай-ақ уәкілетті органның "Интернет" ақпараттық-телекоммуникациялық желісіндегі ресми сайтында орналастырылуы мүмкін.
30. Сынақ зертханасы (орталығы) осы Қағидалардың 26-тармағында көрсетілген критерийлердің біріне сәйкес келмеген және сынақ зертханасын (орталығын) уәкілетті ұйымдардың тізіліміне енгізуден бас тарту туралы шешім қабылданған жағдайда, уәкілетті орган сынақ зертханасын (орталығын) бас тарту себептері туралы жазбаша нысандағы хабарламаны оның өкіліне қол қойғызып жеке тапсыру жолымен хабардар етеді не оны табыс етілгені туралы хабарламасы бар тапсырысты пошта арқылы жібереді не оны телекоммуникациялық байланыс арналары арқылы электрондық түрде немесе электрондық цифрлық қолтаңбамен қол қойылған электрондық құжат нысанында береді.
31. Уәкілетті органның шешіміне шағымдану мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
32. Уәкілетті ұйымдар туралы ақпаратты сақтауды, жүйелеуді және өзгертуді, сондай-ақ оған рұқсатсыз қол жеткізуден қорғауды уәкілетті органдар қамтамасыз етеді.
33. Уәкілетті ұйымдардың тізілімі Одақтың ақпараттық порталында жарияланады.

34. В случае изменения сведений, содержащихся в реестре уполномоченных организаций, уполномоченная организация в течение 30 календарных дней (в случае изменения сведений о статусе аккредитации уполномоченной организации в национальной системе аккредитации государства-члена – в течение 15 рабочих дней) представляет в уполномоченный орган заявку о внесении изменений в указанные сведения, а также документы, подтверждающие данные изменения.
35. Уполномоченный орган в течение 10 рабочих дней с даты представления уполномоченной организацией заявки о внесении изменений в сведения, содержащиеся в реестре уполномоченных организаций:
а) рассматривает представленные заявку и документы, указанные в пункте 34 настоящих Правил;
б) направляет соответствующую информацию в Комиссию с использованием средств интегрированной информационной системы Союза (в случае принятия уполномоченным органом решения о внесении изменений), а также может размещать ее на своем официальном сайте в информационно-телекоммуникационной сети "Интернет";
в) сообщает уполномоченной организации о принятом решении в письменном виде путем передачи уведомления лично под роспись ее представителю, либо направляет его заказным почтовым отправлением с уведомлением о вручении, либо передает его в электронном виде по телекоммуникационным каналам связи или в форме электронного документа, подписанного электронной цифровой подписью.
36. Исключение сведений из реестра уполномоченных организаций осуществляется в следующих случаях:
а) подача заявления об исключении из реестра уполномоченных организаций, подписанного руководителем уполномоченной организации;
б) ликвидация испытательной лаборатории (центра) или организации, в состав которой входит испытательная лаборатория (центр), в качестве юридического лица в соответствии с законодательством государства-члена или прекращение действия аккредитации уполномоченной организации в национальной системе аккредитации государства-члена;
в) выявление нарушений порядка проведения исследований (испытаний) органом, уполномоченным в соответствии с законодательством государства-члена, по результатам осуществляемого им государственного контроля (надзора);
г) несвоевременное представление или непредставление сведений и документов, предусмотренных пунктом 34 настоящих Правил.
37. Уполномоченный орган в течение 3 рабочих дней с даты принятия решения об исключении сведений из реестра уполномоченных организаций обеспечивает представление соответствующей информации в Комиссию с использованием средств интегрированной информационной системы Союза.

34. Уәкілетті ұйымдардың тізіліміндегі мәліметтер өзгерген жағдайда, уәкілетті ұйым күнтізбелік 30 күн ішінде (мүше мемлекеттің ұлттық аккредиттеу жүйесіндегі уәкілетті ұйымның аккредиттеу мәртебесі туралы мәліметтер өзгерген жағдайда – 15 жұмыс күні ішінде) уәкілетті органға көрсетілген мәліметтерге өзгерістер енгізу туралы өтінімді, сондай-ақ осы өзгерістерді растайтын құжаттарды ұсынады.
35. Уәкілетті орган уәкілетті ұйым уәкілетті ұйымдар тізілімінде қамтылған мәліметтерге өзгерістер енгізу туралы өтінімді ұсынған күннен бастап 10 жұмыс күні ішінде:
а) осы Қағидалардың 34-тармағында көрсетілген ұсынылған өтінім мен құжаттарды қарайды;
б) Одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесінің құралдарын пайдалана отырып, Комиссияға тиісті ақпаратты жібереді (уәкілетті орган өзгерістер енгізу туралы шешім қабылдаған жағдайда), сондай-ақ оны "Интернет" ақпараттық-телекоммуникациялық желісіндегі өзінің ресми сайтында орналастыра алады;
в) уәкілетті ұйымға қабылданған шешім туралы жазбаша түрде хабарламаны оның өкіліне қол қойғызып жеке беру жолымен хабарлайды не оны табыс етілгені туралы хабарламасы бар тапсырысты пошта жөнелтілімімен жібереді не оны байланыстың телекоммуникациялық арналары арқылы электрондық түрде немесе электрондық цифрлық қолтаңба қойылған электрондық құжат нысанында береді.
36. Уәкілетті ұйымдардың тізілімінен мәліметтерді алып тастау мынадай жағдайларда жүзеге асырылады:
а) уәкілетті ұйымның басшысы қол қойған уәкілетті ұйымдардың тізілімінен алып тастау туралы өтініш беру;
б) мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес заңды тұлға ретінде сынақ зертханасын (орталығын) немесе құрамына сынақ зертханасы (орталығы) кіретін ұйымды тарату немесе мүше мемлекеттің ұлттық аккредиттеу жүйесінде уәкілетті ұйымды аккредиттеудің қолданылуын тоқтату;
в) мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес уәкілеттік берілген органның өзі жүзеге асыратын мемлекеттік бақылаудың (қадағалаудың) нәтижелері бойынша зерттеулер (сынақтар) жүргізу тәртібін бұзушылықтарды анықтау;
г) осы Қағидалардың 34-тармағында көзделген мәліметтер мен құжаттарды уақытылы ұсынбау немесе ұсынбау.
37. Уәкілетті орган уәкілетті ұйымдардың тізілімінен мәліметтерді алып тастау туралы шешім қабылданған күннен бастап 3 жұмыс күні ішінде одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесінің құралдарын пайдалана отырып, Комиссияға тиісті ақпараттың ұсынылуын қамтамасыз етеді.