Об утвеpждении Положения о Казахстанском институте стpатегических исследований пpи Пpезиденте Республики Казахстан
ПОСТАНОВЛЕНИЕ Пpезидента Республики Казахстан от 1 октябpя 1993 г. N 1356. Утратило силу - Указом Президента РК от 13 августа 1997 г. N 3614 ~U973614
В целях определения основных задач и порядка функционирования
Казахстанского института стратегических иссследований при Президенте
Республики Казахстан постановляю:
Утвердить Положение о Казахстанском институте стратегических
исследований при Президенте Республики Казахстан (прилагается).
Президент
Республики Казахстан
Утверждено постановлением
Президента Республики
Казахстан
"1" октября 1993 г.
N 1356
ПОЛОЖЕНИЕ
О Казахстанском институте стратегических исследований
(КИСИ)
1. ОБЩИЕ ПОЛОЖЕНИЯ
Казахстанский институт стратегических исследований при Президенте Республики Казахстан (далее - Институт) является правительственным научно-исследовательским учреждением, созданным в целях прогнозно-аналитического обеспечения стратегических аспектов внутренней и внешней политики Республики Казахстан как суверенного государства.
Правовую основу деятельности Института составляет Конституция Республики Казахстан, Закон Республики Казахстан "О науке и государственной научно-технической политике Республики Казахстан", законы Республики Казахстан, решения Президента и Кабинета Министров Республики Казахстан, а также настоящее Положение.
Институт является юридическим лицом, имеет гербовую печать с указанием своего наименования на казахском и русском языках и прочие реквизиты самостоятельного юридического лица.
Местонахождение Института - Республики Казахстан, г. Алматы.
II. ЗАДАЧИ И ФУНКЦИИ ИНСТИТУТА
Основными задачами и функциями Института являются:
- разработка концептуальных основ и практических рекомендаций в области внешнеполитической стратегии и национальной безопасности Республики Казахстан;
- анализ и прогноз внешнеполитического курса зарубежных государств и военно-стратегической ситуации в мире и сопредельных регионах;
- анализ и прогноз экономической, социальной, этнодемографической и общественно-политической ситуации в Республике Казахстан и тенденции ее развития;
- исследование проблем экологической безопасности, формирования и реализации государственной экологической политики и путей привлечения международных организаций и зарубежных государств к практическому решению задач охраны окружающей среды Республики Казахстан;
- внесение руководству республики и заинтересованным министерствам и ведомствам аналитических докладов и записок, предложений и рекомендаций по вопросам внутренней и внешней политики Республики Казахстан, информационно-аналитических материалов, экспертных и прогнозных оценок.
III. ПРАВА ИНСТИТУТА
Для выполнения поставленных целей и задач Институт имеет право:
- самостоятельно планировать все виды своей деятельности;
- осуществлять контрактную систему найма на работу сотрудников, включая зарубежных ученых и специалистов;
- выполнять целевые научные разработки по заказам республиканских государственных органов управления, вносить экспертные оценки и предложения прогностического характера, направленные на обеспечение стабильного и безопасного развития Республики Казахстан;
- привлекать специалистов, научных работников из сторонних организаций и учреждений к участию в разрабатываемых научно-исследовательских проектах посредством создания временных творческих коллективов или на контрактной основе;
- проводить научные форумы (конференции, симпозиумы, семинары, коллоквиумы и др.);
- издавать научные труды, периодические и серийные издания, формировать научно-технические базы данных;
- повышать квалификацию научных работников, осуществлять подготовку специалистов через аспирантуру и докторантуру;
- создавать в установленном порядке советы по присуждению ученых степеней и присвоению научных званий;
- организовывать курсы по повышению квалификации;
- запрашивать и получать в установленном порядке от органов государственного управления информацию, необходимую для реализации поставленных перед ним целей и задач;
- осуществлять любую не противоречащую законодательству Республики Казахстан научную, производственную, хозяйственную деятельность.
IY. ИМУЩЕСТВО И СРЕДСТВА ИНСТИТУТА
Здания, сооружения, оборудование, инвентарь и другое имущество Института являются обособленной частью государственной собственности, переданной Институту Государственным комитетом Республики Казахстан по государственному имуществу, стоимость которых отражается в самостоятельном балансе.
Институт осуществляет свою деятельность на основе права хозяйственного владения. Имущество, приобретенное Институтом за счет средств государственного бюджета, находится в его оперативном управлении, а имущество, приобретенное за счет прибыли от хозяйственной деятельности - в его полном хозяйственном ведении.
Источниками финансирования Института являются:
- государственный бюджет Республики Казахстан;
- средства, поступающие по договорам по выполнению научно-исследовательских работ;
- доходы от хозяйственной деятельности Института;
- спонсорство.
Все внебюджетные средства Института, полученные от научной, издательской и иной хозяйственной деятельности, не запрещенной законодательством Республики Казахстан, используются в соответствии с основными задачами и функциями Института.
Y. УПРАВЛЕНИЕ ДЕЯТЕЛЬНОСТЬЮ ИНСТИТУТА
И СТРУКТУРА ИНСТИТУТА
Институт работает под руководством Президента Республики Казахстан, а также Администрации Президента Республики Казахстан, осуществляет прогнозно-аналитическое обеспечение деятельности Администрации Президента Республики Казахстан и заинтересованных органов государственного управления. <*>
Институт возглавляет директор, который на принципах единоначалия организует работу Института и несет полную ответственность за выполнение возложенных на Институт задач. Совещательным органом является Ученый Совет Института.
Штатное расписание и структура Института определяется директором Института в пределах, установленных Кабинетом Министров Республики Казахстан. Кроме научных отделов и секторов, в состав Института входят подразделения научно-вспомогательного и производственного характера.
В состав Ученого Совета входят директор, первый заместитель директора, ученый секретарь, заведующие отделами, руководители самостоятельных подразделений, входящих в состав Института.
Состав Ученого Совета по представлению директора Института вносится на рассмотрение Администрации Президента Республики Казахстан и утверждается Президентом Республики Казахстан. <*>
Ученый Совет:
- принимает решения по всем вопросам организации научной
деятельности Института;
- обсуждает текущие и перспективные планы научных исследований;
- обсуждает вопросы создания (упразднения) отделов и других
научных подразделений;
- утверждает полугодовой и годовой отчеты о научной и
научно-организационной деятельности Института.
Решения Ученого Совета вступают в силу после его утверждения
директором.
Сноска. В абзацы первый и пятый внесены изменения - Указом
Президента РК от 30 апреля 1997 г. N 3477
U973477_
.
YI. ПРАВА И ОБЯЗАННОСТИ РУКОВОДИТЕЛЕЙ ИНСТИТУТА
Директор Института
Директор Института назначается Президентом Республики Казахстан.
Директор Института руководит всей деятельностью Института, несет ответственность за результаты этой деятельности, состояние дисциплины, за обеспечение режима секретности.
Директор Института представляет его в государственных органах и международных организациях, во всех научных и иных учреждениях, распоряжается в установленном порядке имуществом и средствами Института, создает и определяет порядок использования финансовых фондов Института, заключает договоры, выдает доверенности, открывает счета в банках.
В пределах своей компетенции директор Института издает приказы, утверждает положения о подразделениях, филиалах Института и должностные инструкции, применяет меры поощрения и налагает дисциплинарные взыскания на работников Института в соответствии с действующим законодательством, подписывает служебную и финансовую документацию в пределах компетенции Института, организует работу Ученого Совета Института и выполнение его постановлений.
Первый заместитель директора Института
Первый заместитель директора назначается директором Института по согласованию с Администрацией Президента Республики Казахстан. <*>
Первый заместитель директора Института несет ответственность:
- за организацию и эффективность научно-исследовательских работ;
- кадровое обеспечение деятельности Института и повышение научной квалификации сотрудников.
В отсутствие директора Института первый заместитель директора замещает его с правом подписи служебной и финансовой документации и несет полную ответственность за режим работы Института.
Сноска. В абзаце пятом заменены слова - Указом Президента РК от 30 апреля 1997 г. N 3477 U973477_ .
YII. ПРЕКРАЩЕНИЕ ДЕЯТЕЛЬНОСТИ ИНСТИТУТА
Деятельность Института прекращается по решению Президента Республики Казахстан в сответствии с действующим законодательством.

Қазақстан Республикасының Президентi жанындағы Қазақстанның стратегиялық зерттеулер институты туралы ереженi бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Президентiнiң Қаулысы 1993 жылғы 1 қазан N 1356. Kүшi жойылды - Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1997.08.13. N 3614 Жарлығымен. ~U973614
Қазақстан Республикасының Президентi жанындағы Қазақстанның
стратегиялық зерттеулер институтының негiзгi мiндеттерiн және жұмыс
iстеу тәртiбiн анықтау мақсатында қаулы етемiн:
Қазақстан Республикасының Президентi жанындағы Қазақстанның
стратегиялық зерттеулер институты туралы ереже бекiтiлсiн (қоса
берiлiп отыр).
Қазақстан Республикасының
Президентi
Алматы. 1993 жылғы 1 қазандағы
N 1356
Қазақстан Республикасы
Президентiнiң
1993 жылғы 1 қазандағы
N 1356 қаулысымен
Бекiтiлген
Қазақстанның стратегиялық зерттеулер институты туралы
(ҚСЗИ)
Ереже
Алматы қаласы
I. Жалпы ережелер
Қазақстан Республикасының Президентi жанындағы Қазақстанның стратегиялық зерттеулер институты (бұдан былай - Институт) Қазақстан Республикасының егемен мемлекет ретiндегi iшкi және сыртқы саясатының стратегиялық аспектiлерiн болжамдау-талдау жасаумен қамтамасыз ету мақсатында құрылған үкiметтiк ғылыми-зерттеу мекемесi болып табылады.
Институт қызметiнiң құқықтық негiзiн Қазақстан Республикасының Конституциясы, "Қазақстан Республикасының ғылымы мен мемлекеттiк ғылыми-техникалық саясаты туралы" Қазақстан Республикасының Заңы, Қазақстан Республикасының заңдары, Қазақстан Республикасының Президентi мен Министрлер Кабинетiнiң шешiмдерi, сондай-ақ осы Ереже құрайды.
Институт заңды ұйым болып табылады, өз атауы қазақ және орыс тiлдерiнде жазылып, дербес заңды ұйымның басқа да реквизиттерi көрсетiлген елтаңбалы мөрi болады.
Институттың орналасқан жерi - Қазақстан Республикасы, Алматы қаласы.
II. Институттың мiндеттерi мен функциялары
Институттың негiзгi мiндеттерi мен функциялары мыналар:
- Қазақстан Республикасының сыртқы саяси стратегиясы мен ұлттық қауiпсiздiк саласында концептуалдық негiздер мен практикалық ұсыныстарды әзiрлеу;
- шет мемлекеттердiң сыртқы саяси бағытына және әлемдегi және шектес аймақтардағы әскери-стратегиялық ахуалға талдау жасау және болжамдау;
- Қазақстан Республикасындағы экономикалық, әлеуметтiк, этнодемографиялық және қоғамдық-саяси ахуал мен оның даму үрдiсiне талдау жасау және болжамдау;
- Қазақстан Республикасының экологиялық қауiпсiздiк, мемлекеттiк экологиялық саясатын қалыптастыру мен жүзеге асыру проблемаларын және айналадағы ортасын қорғау мiндеттерiн iс жүзiнде шешуге халықаралық ұйымдар мен шет мемлекеттердi тарту жолдарын зерттеу;
- Қазақстан Республикасының iшкi және сыртқы саясатының мәселелерi бойынша республиканың басшылығына және мүдделi министрлiктер мен ведомстволарға талдаулық баяндамалар мен жазбалар, ұсыныстар мен кеңестер, ақпараттық-талдаулық материалдар, сараптық және болжамдық бағамдаулар енгiзу.
III. Институттың құқықтары
Алдына қойылған мақсаттар мен мiндеттердi орындауы үшiн Институттың:
- өзiнiң барлық қызмет түрлерiн дербес жоспарлауға;
- шет елдiң ғалымдары мен мамандарын қоса алғанда қызметкерлердi жалға алудың контракт жүйесiн жүзеге асыруға;
- республикалық мемлекеттiк басқару органдарының өтiнiмдерi бойынша мақсатты ғылыми әзiрлемелердi орындауға, Қазақстан Республикасының тұрақтылығын және қауiпсiз дамуын қамтамасыз етуге бағытталған сараптық бағамдар мен болжамдау сипатындағы ұсыныстарды енгiзуге;
- уақытша шығармашылық ұжымдар құрудың көмегiмен немесе контракт негiзiнде әзiрленетiн ғылыми-зерттеу жобаларына қатысуға сырт ұйымдар мен мекемелердiң мамандарын, ғылыми қызметкерлерiн тартуға;
- ғылыми форумдар (конференциялар, симпозиумдар, семинарлар, коллоквиумдар және басқалары) өткiзуге;
- ғылыми еңбектер, мерзiмдi және сериялы басылымдар шығаруға, деректердiң ғылыми-техникалық базаларын қалыптастыруға;
- ғылыми қызметкерлердiң бiлiктiлiгiн көтеруге, аспирантура және докторантура арқылы мамандар даярлауды жүзеге асыруға;
- ғылыми дәрежелер мен ғылыми атақтар беру жөнiндегi кеңестердi белгiленген тәртiп бойынша құруға;
- бiлiктiлiктi көтеру курстарын ұйымдастыруға;
- өзiнiң алдына қойылған мақсаттар мен мiндеттердi орындау үшiн қажеттi ақпаратты мемлекеттiк басқару органдарынан белгiленген тәртiп бойынша сұрастырып, алуға;
- Қазақстан Республикасының заңдарына қайшы келмейтiн кез келген ғылыми, өндiрiстiк, шаруашылық қызметтi жүзеге асыруға құқығы бар.
IV. Институттың мүлкi мен қаржысы
Институттың үйлерi, ғимараттары, жабдықтары, мүкаммалдары және басқа мүлкi Институтқа Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi мемлекеттiк комитетi берген мемлекеттiк меншiктiң оқшауланған бөлiгi болып табылады, олардың құны дербес баланста көрсетiледi.
Институт өзiнiң қызметiн шаруашылық иелену құқығы негiзiнде жүзеге асырады. Мемлекеттiк бюджет қаржысы есебiнен Институт сатып алған мүлiк оның жедеғабыл басқаруында, ал шаруашылық қызметтен түскен пайдасы есебiнен сатып алынған мүлiк - оның толық шаруашылық иеленуiнде болады.
Институтты қаржыландыру көздерi:
- Қазақстан Республикасының мемлекеттiк бюджетi;
- ғылыми-зерттеу жұмыстарын орындау жөнiндегi шарттар бойынша түсетiн қаржы;
- Институттың шаруашылық қызметiнен түсетiн кiрiс;
- демеушiлiк болып табылады.
Институттың ғылыми, баспа және Қазақстан Республикасының заңдары тыйым салмаған өзге де шаруашылық қызметтен алған бюджеттен тыс барлық қаржысы Институттың негiзгi мiндеттерi мен функцияларына сәйкес пайдаланылады.
V. Институт қызметiн басқару және институттың
құрылымы
Институт Қазақстан Республикасы Президентiнiң, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Президентi Әкiмшiлiгiнiң басшылығымен жұмыс iстейдi, Қазақстан Республикасы Президентiнiң Әкiмшiлiгi мен мүдделi мемлекеттiк басқару органдарының қызметiн болжамдау-талдаулық қамтамасыз етудi жүзеге асырады. <*>
Институтты директор басқарады, ол жеке-дара басшылық принциптерi негiзiнде Институттың жұмысын ұйымдастырады және Институтқа жүктелген мiндеттердiң орындалуы үшiн толық жауап бередi. Институттың Ғылыми Кеңесi кеңесшi орган болып табылады.
Институттың штат кестесi мен құрылымын Институт директоры Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi белгiлеген шеңберде анықтайды. Ғылыми бөлiмдер мен секторлардан басқа Институт құрамына ғылыми-қосалқы және өндiрiстiк сипаттағы бөлiмшелер енгiзiледi.
Ғылыми Кеңестiң құрамына директор, директордың бiрiншi орынбасары, ғалым хатшы, Институт құрамына кiретiн бөлiмдердiң меңгерушiлерi, дербес бөлiмшелердiң басшылары кiредi.
Институт директорының ұсынуы бойынша Ғылыми Кеңестiң құрамы Қазақстан Республикасы Президентi Әкiмшiлiгiнiң қарауына енгiзiледi және оны Қазақстан Республикасының Президентi бекiтедi. <*>
Ғылыми Кеңес:
- Институттың ғылыми қызметiн ұйымдастырудың барлық мәселелерi
бойынша шешiмдерi қабылдайды;
- ғылыми зерттеулердiң ағымдағы және келешектi жоспарларын
талқылайды;
- бөлiмдердi және басқа ғылыми бөлiмшелердi құру (тарату)
мәселелерiн талқылайды;
- Институттың ғылыми және ғылыми-ұйымдық қызметi туралы жарты
жылдық және жылдық есептердi бекiтедi.
Ғылыми Кеңестiң шешiмдерi директор бекiткеннен кейiн күшiне
енедi.
ЕСКЕРТУ. V-бөлiмнiң 1 және 5 абзацтарына өзгерiс енгiзiлдi -
ҚР Президентiнiң 1997.04.30. N 3477 жарлығымен.
U973477_
VI. Институт басшыларының құқықтары мен
мiндеттерi
Институт директоры
Институт директорын Қазақстан Республикасының Президентi
тағайындайды.
Институт директоры Институттың бүкiл қызметiне басшылық жасайды, оның қызметiнiң нәтижелерi, тәртiптiң жайы, құпиялылық режимiнiң қамтамасыз етiлуi үшiн жауап бередi.
Институт директоры мемлекеттiк органдар мен халықаралық ұйымдарда, барлық ғылыми және басқа мекемелерде оның өкiлi болып табылады, белгiленген тәртiп бойынша Институттың мүлкi мен қаржысына билiк жүргiзедi, Институттың қаржы қорларын құрады және оларды пайдалану тәртiбiн анықтайды, шарттар жасасады, сенiмхаттар бередi, банктерде есепшоттар ашады.
Институт директоры өзiнiң құзыры шегiнде бұйрықтар шығарады, Институттың бөлiмшелерi, филиалдары туралы ережелерi және лауазымдық нұсқауларды бекiтедi, қолданылып жүрген заңдарға сәйкес Институт қызметкерлерiне көтермелеу шараларын және тәртiптiк жаза қолданады, Институт құзыры шегiнде қызметтiк және қаржы құжаттамасына қол қояды, Институттың Ғылыми Кеңесiнiң жұмысын және оның қаулыларының орындалуын ұйымдастырады.
Институт директорының бiрiншi орынбасары
Директордың бiрiншi орынбасарын Қазақстан Республикасы
Президентi Әкiмшiлiгiнiң келiсуi бойынша Институттың директоры
тағайындайды.
<*>
Институт директорының бiрiншi орынбасары:
- ғылыми-зерттеу жұмыстарын ұйымдастыру және оның тиiмдiлiгi;
- Институт қызметiн кадрлармен қамтамасыз ету және
қызметкерлердiң ғылыми бiлiктiлiгiн көтеру үшiн жауап бередi.
Институт директоры болмаған кезде директордың бiрiншi
орынбасары қызметтiк және қаржы құжаттамасына қол қою құқығымен
оның орнында қалады және Институт жұмысының режимi үшiн толық
жауап бередi.
ЕСКЕРТУ. VI-бөлiмнiң 5 абзацына өзгерiс енгiзiлдi - ҚР
Президентiнiң 1997.04.30. N 3477 жарлығымен.
VII. Институттың қызметiн тоқтату
Институттың қызметi Қазақстан Республикасы Президентiнiң
шешiмi бойынша тоқтатылады.