Об утверждении Положения о Совете по борьбе с преступностью
Постановление Президента Республики Казахстан от 13 февраля 1995 г. N 2042. Утратило силу - Указом Пpезидента РК от 1 апpеля 1995 г. N 2165
В целях дальнейшего совершенствования и повышения эффективности деятельности правоохранительных органов, министерств и ведомств по борьбе с преступностью, профилактике правонарушений, выработке рекомендаций и обобщения опыта работы постановляю:
Утвердить прилагаемое Положение о Совете по борьбе с преступностью.
Президент Республики Казахстан
Утверждено
постановлением Президента Республики Казахстан от 13 февраля 1995 г. N 2042
Положение
о Совете по борьбе с преступностью
I. Общие положения
1. Совет по борьбе с преступностью (далее - Совет) является республиканским координационно-совещательным органом, подотчетным Президенту и ответственен перед ним по вопросам своей деятельности.
2. Совет осуществляет свои полномочия независимо от любых других государственных органов, должностных лиц и общественных объединений во взаимодействии с законодательной, исполнительной и судебной властями Республики Казахстан. В своей работе Совет взаимодействует с Республиканской комиссией по борьбе с коррупцией и организованной преступностью.
3. Совет в своей деятельности руководствуется Конституцией и законами Республики Казахстан, указами, постановлениями и распоряжениями Президента и настоящим Положением.
4. Персональный состав Совета определяет Президент Республики Казахстан. Члены Совета участвуют в заседаниях без права замены.
II. Основные задачи Совета
5. Анализ криминогенной обстановки, разработка и осуществление комплексных мероприятий по борьбе с преступностью, защите конституционных прав и интересов граждан, выявление причин и условий, способствующих преступности в республике.
6. Координация деятельности республиканских и местных органов власти и управления, правоохранительных и контролирующих органов по борьбе с преступностью, а также профилактике правонарушений.
7. Подготовка предложений и рекомендаций Президенту, Верховному Совету и Кабинету Министров Республики Казахстан по принятию оперативных, организационных, а в необходимых случаях и законодательных мер по борьбе с преступностью и ее профилактике.
8. Осуществление контроля за выполнением указов, постановлений и распоряжений Президента Республики Казахстан по вопросам борьбы с преступностью.
9. Информирование Президента, Верховного Совета и Кабинета Министров Республики Казахстан о состоянии преступности и борьбы с ней.
III. Компетенция и полномочия Совета

Қылмысқа қарсы күрес жөнiндегi кеңес туралы ереженi бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Президентiнiң Қаулысы 1995 жылғы 13 ақпан N 2042. Күшi жойылды - Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1995.04.01. N 2165 Жарлығымен.
Құқық қорғау органдарының, министрлiктер мен ведомстволардың
қылмысқа қарсы күрес, құқық бұзушылықтың алдын алу, ұсыныстарды
талдап жасау жөнiндегi қызметiн одан әрi жетiлдiрiп, оның тиiмдiлiгiн
арттыру және жұмыс тәжiрибесiн қорыту мақсатында қаулы етемiн:
Қылмысқа қарсы күрес жөнiндегi кеңес туралы осыған қосылған
ереже бекiтiлсiн.
Қазақстан Республикасының
Президентi
Қазақстан Республикасы
Президентiнiң
1995 жылғы 13 ақпандағы
N 2042 қаулысымен
бекiтiлген
Қылмысқа қарсы күрес жөнiндегi кеңес туралы
ЕРЕЖЕ
1. Жалпы ережелер
1. Қылмысқа қарсы күрес жөнiндегi кеңес (бұдан былай - Кеңес) өз қызметiнiң мәселелерi бойынша Президентке есеп және оның алдында жауап беретiн республикалық үйлестiрушi-кеңесшi орган болып табылады.
2. Кеңес өз өкiлеттiгiн кез келген басқа мемлекеттiк органдардан, лауазамды адамдардан және қоғамдық бiрлестiктерден тәуелсiз Қазақстан Республикасының, заң шығарушы, атқарушы және сот билiктерiмен өзара бiрлесiп iс-әрекет жасай отырып жүзеге асырады. Кеңес өзiнiң жұмысында Сыбайлас жемқорлық пен ұйымдасқан қылмысқа қарсы күрес жөнiндегi республикалық комиссиямен өзара бiрлесiп iс-әрекет жасайды.
3. Кеңес өзiнiң қызметiнде Қазақстан Республикасының Конституциясы мен заңдарын, Президенттiң жарлықтарын, қаулылары мен өкiмдерiн және осы Ереженi басшылыққа алады.
4. Кеңестiң адам құрамын Қазақстан Республикасының Президентi анықтайды. Кеңес мүшелерi мәжiлiстерде ауысу құқығынсыз қатысады.
II. Кеңестiң негiзгi мiндеттерi
5. Қылмыстық жағдайға талдау жасау, қылмысқа қарсы күрес, азаматтардың конституциялық құқықтары мен мүдделерiн қорғау жөнiндегi шаралар жиынтығын әзiрлеп, жүзеге асыру, республикада қылмысқа ықпал ететiн себептер мен жағдайларды анықтау.
6. Республикалық және жергiлiктi өкiмет пен басқару органдарының, құқық қорғау және бақылаушы органдардың қылмысқа қарсы күрес, сондай-ақ құқық бұзушылықтың алдын алу жөнiндегi қызметiн үйлестiру.
7. Қазақстан Республикасының Президентiне, Жоғарғы Кеңесiне және Министрлер Кабинетiне қылмысқа қарсы күрес және оның алдын алу жөнiнде жедел, ұйымдық және қажет болған жағдайда заңдық шаралар қолдануға ұсыныстар мен ұсынымдар дайындау.
8. Қазақстан Республикасы Президентiнiң қылмысқа қарсы күрес мәселелерi жөнiндегi жарлықтарының, қаулылары мен өкiмдерiнiң орындалуын бақылауды жүзеге асыру.
9. Қазақстан Республикасының Президентiн, Жоғарғы Кеңесi мен Министрлер Кабинетiн қылмыстың және оған қарсы күрестiң жай-күйi туралы хабардар етiп отыру.
III. Кеңестiң құзыры мен өкiлеттiгi

10. В соответствии с возложенными на него задачами Совет изучает практику деятельности правоохранительных и других государственных органов по вопросам борьбы с преступностью, взаимодействия ведомств и комплексного подхода к этой проблеме.
11. Запрашивает от любых органов государственного управления, местных администраций информации, документы и материалы по вопросам борьбы с преступностью.
12. Заслушивает отчеты руководителей и должностных лиц министерств, государственных комитетов и ведомств, местных администраций, других государственных органов по вопросам борьбы с правонарушениями.
13. По итогам рассмотрения проблемных вопросов борьбы с преступностью на своих заседаниях Совет принимает рекомендации в адрес правоохранительных органов, министерств, государственных комитетов и ведомств, местных администраций, которые являются обязательными для рассмотрения. Обеспечивает контроль за результатами их рассмотрения.
14. Совет имеет право: - привлекать при необходимости к изучению проблем борьбы с преступностью и проведению проверок специалистов и работников органов государственного управления, правоохранительных органов и иных учреждений;
- требовать объяснения от должностных лиц, не обеспечивающих полное, своевременное и качественное выполнение законов Республики Казахстан, постановлений Верховного Совета, актов Президента Республики Казахстан по вопросам борьбы с преступностью и профилактики правонарушений;
- поручать правоохранительным органам по материалам, имеющимся в Совете, принимать меры в соответствии с законом;
- вносить предложения;
- об ответственности руководителей и должностных лиц, не обеспечивающих надлежащее исполнение законов и иных нормативных актов о борьбе с преступностью;
- по совершенствованию структуры правоохранительных органов, определению приоритетных направлений их деятельности;
- по совершенствованию действующего законодательства Республики Казахстан.
IV. Организация работы Совета
15. Работа Совета осуществляется на основе плана, разрабатываемого на полугодие. Заседания Совета проводятся не реже одного раза в два месяца, а также по мере необходимости.
16. Заседания Совета проводятся его председателем, либо по его
поручению одним из членов Совета.
17. По результатам заседания большинством голосов принимается
протокольное решение, подписываемое председателем
(председательствующим членом Совета), которое рассылается в
заинтересованные министерства и ведомства, местные администрации
и иные органы.

10. Кеңес өзiне жүктелген мiндеттерге сәйкес құқық қорғау және басқа мемлекеттiк органдардың қылмысқа қарсы күрес, ведомстволардың өзара iс-қимылы және осы проблемаға көзқарас жиынтығы мәселелерi жөнiндегi қызметiнiң практикасын зерделейдi.
11. Кез келген мемлекеттiк басқару органдарынан, жергiлiктi әкiмшiлiктерден қылмысқа қарсы күрес мәселелерi бойынша ақпарат, құжаттар мен материалдар сұратып алады.
12. Министрлiктердiң, мемлекеттiк комитеттер мен ведомстволардың, жергiлiктi әкiмшiлiктердiң, басқа да мемлекеттiк органдардың басшылары мен лауазымды адамдарының құқық бұзушылыққа қарсы күрес мәселелерi бойынша есептерiн тыңдайды.
13. Кеңестiң мәжiлiстерiнде қылмысқа қарсы күрестiң проблемалық мәселелерiн қараудың қорытындылары бойынша құқық қорғау органдарының, министрлiктердiң, мемлекеттiк комитеттер мен ведомстволардың, жергiлiктi әкiмшiлiктердiң атына ұсыныстар қабылдайды, бұлар қарау үшiн мiндеттi болып табылады. Ол ұсыныстарды қараудың нәтижелерiн бақылауды қамтамасыз етедi.
14. Кеңестiң:
- қажет болған жағдайда қылмысқа қарсы күрес проблемаларын зерделеуге және тексеру жүргiзуге мемлекеттiк басқару органдарының, құқық қорғау органдары мен өзге де мекемелердiң мамандары мен қызметкерлерiн тартуға;
- қылмысқа қарсы күрес және құқық бұзушылықтың алдын алу мәселелерi жөнiндегi Қазақстан Республикасының заңдарын, Жоғарғы Кеңестiң қаулыларын, Қазақстан Республикасы Президентiнiң актiлерiн толық, уақтылы және сапалы орындауды қамтамасыз етпеген лауазымды адамдардан түсiндiрме талап етуге;
- Кеңестiң қолындағы материалдар бойынша заңдарға сәйкес шаралар қолдану жөнiнде құқық қорғау органдарына тапсырма беруге;
- мынадай:
қылмысқа қарсы күрес туралы заңдар мен өзге де нормативтi актiлердiң тиiсiнше атқарылуын қамтамасыз етпеген басшылар мен лауазымды адамдардың жауапкершiлiгi туралы;
құқық қорғау органдарының құрылымын жетiлдiру, олардың қызметiнiң басым бағыттарын анықтау жөнiнде;
Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңдарын жетiлдiру жөнiнде ұсыныстар енгiзуге құқығы бар.
IV. Кеңестiң жұмысын ұйымдастыру
15. Кеңестiң жұмысы жарты жылға арналып әзiрленетiн жоспар негiзiнде жүзеге асырылады. Кеңестiң мәжiлiстерi екi айда кемiнде бiр рет, сондай-ақ қажет болуына қарай өткiзiледi.
16. Кеңестiң мәжiлiсiн оның төрағасы, не оның тапсыруы бойынша Кеңес мүшелерiнiң бiреуi өткiзедi.
17. Мәжiлiстiң нәтижелерi бойынша көпшiлiк дауыспен хаттамалық шешiм қабылданады, оған төраға (Кеңестiң төрағалық еткен мүшесi) қол қояды. Шешiм мүдделi министрлiктер мен ведомстволарға, жергiлiктi әкiмшiлiктерге және өзге де органдарға жiберiледi.

18. Рабочим органом Совета является Отдел обеспечения
законности, правопорядка и судебной реформы Аппарата Президента
Республики Казахстан.

18. Қазақстан Республикасы Президентi Аппаратының Заңдылықты, құқық қорғауды және сот реформасын қамтамасыз ету бөлiмi Кеңестiң жұмыс органы болып табылады.