О внесении изменений в распоряжение Президента Республики Казахстан от 20 ноября 1996 года № 3230 "О Благодарности Президента Республики Казахстан"
Распоряжение Президента Республики Казахстан от 12 января 2021 года № 164.
Подлежит опубликованию в
Собрании актов Президента и
Правительства Республики
Казахстан
Внести в распоряжение Президента Республики Казахстан от 20 ноября 1996 года № 3230 "О Благодарности Президента Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 1996 г., № 48, ст. 466) следующие изменения:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Утвердить прилагаемое Положение о Благодарности Президента Республики Казахстан.";
пункты 3, 4, 5, 6 исключить.
Президент
Республики Казахстан
К. Токаев
УТВЕРЖДЕНО
распоряжением Президента
Республики Казахстан от
12 января 2021 года № 164
ПОЛОЖЕНИЕ
о Благодарности Президента Республики Казахстан
1. Настоящее Положение определяет порядок подготовки, регистрации, объявления и вручения Благодарности Президента Республики Казахстан (далее - Благодарность).
2. Благодарность является формой морального поощрения за заслуги перед обществом и государством.
3. Благодарность объявляется гражданам Республики Казахстан, иностранным гражданам и лицам без гражданства, трудовым коллективам за вклад в развитие государственного строительства, экономики, науки, культуры, искусства, образования, здравоохранения, спорта, благотворительной деятельности и других сфер общественной жизни, обеспечение защиты прав и свобод граждан, образцовое выполнение особо важных задач, поставленных государством и лично Президентом Республики Казахстан, многолетнюю безупречную и плодотворную трудовую деятельность на благо страны и иные достижения.
4. Благодарность:
1) составляется соответственно на государственном, русском или английском языках и распечатывается на бланке по описанию согласно приложению 1 к настоящему Положению;
2) подписывается Президентом Республики Казахстан;
3) вручается в торжественной обстановке Главой государства либо по его уполномочию иными должностными лицами.
5. Решение о поощрении Благодарностью принимается Президентом Республики Казахстан как по собственной инициативе, так и по представлению государственных органов и организаций.
6. К Благодарности прилагается нагрудный знак по описанию согласно приложению 2 к настоящему Положению. По решению Президента Республики Казахстан Благодарность может вручаться без нагрудного знака.
7. Кандидатуры, представленные к поощрению Благодарностью, рассматриваются в структурных подразделениях Администрации Президента Республики Казахстан в рамках курируемых ими сфер деятельности. Представление о поощрении должно содержать сведения о заслугах (достижениях) лица или коллектива перед Республикой Казахстан, указанных в пункте 3 настоящего Положения. К представлению прилагается проект текста Благодарности.

"Қазақстан Республикасы Президентінің Алғысы туралы" Қазақстан Республнкасы Президентінің 1996 жылғы 20 қарашадағы № 3230 өкіміне өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2021 жылғы 12 қаңтардағы № 164 өкімі.
Қазақстан Республикасының
Президенті мен Үкіметі
актілерінің жинағында
жариялануға тиіс
"Қазақстан Республикасы Президентінің Алғысы туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 1996 жылғы 20 қарашадағы №3230 өкіміне (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1996 ж., № 48, 466-құжат) мынадай өзгерістер енгізілсін:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Президентінің Алғысы туралы ереже бекітілсін.";
3, 4, 5, 6-тармақтар алып тасталсын.
Қазақстан Республикасының
Президенті Қ.Тоқаев
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2021 жылғы 12 қаңтардағы
№ 164 өкімімен
БЕКІТІЛГЕН
Қазақстан Республикасы Президентінің Алғысы туралы ЕРЕЖЕ
1. Осы Ереже Қазақстан Республикасы Президентінің Алғысын (бұдан әрі - Алғыс) дайындау, тіркеу, жариялау және тапсыру тәртібін айқындайды.
2. Алғыс қоғам мен мемлекет алдында сіңірген еңбегі үшін моральдық көтермелеу нысаны болып табылады.
3. Алғыс мемлекет құрылысын, экономиканы, ғылымды, мәдениетті, өнерді, білім беруді, денсаулық сақтауды, спортты, қайырымдылық қызметті және қоғамдық өмірдің басқа да салаларын дамытуға, азаматтардың құқықтары мен бостандықтарын қорғауды қамтамасыз етуге қосқан үлесі, мемлекет және Қазақстан Республикасы Президентінің жеке өзі алға қойған аса маңызды міндеттерді үлгілі орындағаны, ел игілігі жолындағы көп жылғы мінсіз және жемісті еңбек қызметі және өзге де жетістіктері үшін Қазақстан Республикасының азаматтарына, шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдарға, еңбек ұжымдарына жарияланады.
4. Алғыс:
1) тиісінше мемлекеттік, орыс немесе ағылшын тілінде жасалады және осы Ережеге 1-қосымшаға сәйкес сипаттама бойынша бланкіде басып шығарылады;
2) оған Қазақстан Республикасының Президенті қол қояды;
3) оны Мемлекет басшысы не ол уәкілеттік берген өзге лауазымды адамдар салтанатты жағдайда тапсырады.
5. Алғыспен көтермелеу туралы шешімді Қазақстан Республикасының Президенті өз бастамасы бойынша да, мемлекеттік органдардың және ұйымдардың ұсынуы бойынша да қабылдайды.
6. Алғысқа осы Ережеге 2-қосымшаға сәйкес сипаттама бойынша төсбелгі қоса беріледі. Қазақстан Республикасы Президентінің шешімі бойынша Алғыс төсбелгі берілмей тапсырылуы мүмкін.
7. Алғыспен көтермелеуге ұсынылған кандидатуралар Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің құрылымдық бөлімшелерінде олар жетекшілік ететін қызмет салалары шеңберінде қаралады. Көтермелеу туралы ұсынымда адамның немесе ұжымның осы Ереженің 3-тармағында көрсетілген Қазақстан Республикасының алдында сіңірген еңбегі (жетістіктері) туралы мәліметтер қамтылуға тиіс. Ұсынымға Алғыс мәтінінің жобасы қоса беріледі.

8. Контроль и координацию подготовки текста и оформления Благодарности, ее внесение на подпись Главе государства осуществляет начальник Канцелярии Президента Республики Казахстан.
9. Подписанная Благодарность, оформляемая Общим отделом Администрации Президента Республики Казахстан в рамку, и нагрудный знак к ней (при наличии) передаются официальному представителю соответствующего государственного органа или организации под подпись в журналах выдачи благодарностей и нагрудных знаков к ним для их вручения удостоенному лицу или коллективу.
10. Учет произведенных благодарностей осуществляется Общим отделом Администрации Президента Республики Казахстан в электронной базе регистрации Благодарности, а также в Книге благодарностей Президента Республики Казахстан.
11. Сведения об объявлении Благодарности вносятся в трудовую книжку и личное дело (послужной список) удостоенного ею лица.
12. Повторное поощрение Благодарностью производится в исключительных случаях по решению Президента Республики Казахстан. При этом повторное вручение нагрудного знака к Благодарности не производится.
13. Изготовление бланков Благодарности и рамок к ней, а также нагрудных знаков к Благодарности и футляров к ним обеспечивается Управлением делами Президента Республики Казахстан по заявкам Общего отдела Администрации Президента Республики Казахстан. При этом описание и изображение рамок, используемых для Благодарности, согласовываются Управлением делами Президента Республики Казахстан с начальником Канцелярии Президента Республики Казахстан.
14. При утере Благодарности и нагрудного знака к ней дубликат не выдается.
15. Изготовление благодарностей и нагрудных знаков, имеющих по внешнему виду сходство с Благодарностью и нагрудным знаком к ней, запрещается.
ПРИЛОЖЕНИЕ 1
к Положению о Благодарности
Президента Республики
Казахстан
ОПИСАНИЕ
Благодарности Президента Республики Казахстан
Бланк Благодарности Президента Республики Казахстан (далее - Благодарность) изготавливается из бумаги типа "Splendergel, бежевый" формата А4 в горизонтальном положении и по всему периметру обрамлен национальным орнаментом под цвет золота шириной 7 мм.
Внутри рамки с отступом от ее левого края 10 см расположена надпись под цвет золота жирным шрифтом "Palatino Linotype" размером 24 "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ПРЕЗИДЕНТІ", ниже - надпись под цвет золота жирным шрифтом "Palatino Linotype" размером 36 "АЛҒЫС" (соответственно на русском языке - с отступом 15,4 см "ПРЕЗИДЕНТ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН" и "БЛАГОДАРНОСТЬ"; на английском языке - с отступом 15,7 см "PRESIDENT OF THE REPUBLIC OF KAZAKHSTAN" и "LETTER OF APPRECIATION").
Ниже в дательном падеже располагаются имя и отчество поощряемого строчными буквами, затем фамилия - прописными, которые печатаются жирным шрифтом "Palatino Linotype" под цвет золота размером 20 (соответственно на русском языке - фамилия, затем имя и отчество; на английском языке - имя и фамилия поощряемого).
Текст Благодарности печатается шрифтом "KZ_UC" синего цвета размером 18 на государственном, русском или английском языках соответственно.
После текста Благодарности с правой стороны располагаются имя и фамилия Главы государства на государственном, русском или английском языках в зависимости от языка текста (шрифтом "Palatino Linotype" под цвет золота размером 16).

8. Алғыс мәтінінің дайындалуы мен оның ресімделуін бақылау мен үйлестіруді, оны Мемлекет басшысына қол қоюға енгізуді Қазақстан Республикасы Президенті Кеңсесінің бастығы жүзеге асырады.
9. Қол қойылған, Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің Жалпы бөлімі жақтауға салып ресімдеген Алғыс және оған төсбелгі (болған кезде) соған ие болатын адамға немесе ұжымға тапсыру үшін тиісті мемлекеттік органның немесе ұйымның ресми өкіліне алғыстар мен төсбелгілерді беру журналдарына қол қойдыра отырып беріледі.
10. Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің Жалпы бөлімі берілген алғыстарды есепке алуды Алғыстар тіркелетін электрондық базада, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Президентінің алғыстары кітабында жүзеге асырады.
11. Алғыс жариялау туралы мәліметтер соған ие болған адамның еңбек кітапшасына және жеке ісіне (қызметтік тізіміне) енгізіледі.
12. Алғыспен қайталап көтермелеу айрықша жағдайларда Қазақстан Республикасы Президентінің шешімі бойынша жүргізіледі. Бұл ретте Алғысқа төсбелгіні қайталап тапсыру жүргізілмейді.
13. Алғыстың бланкілері мен оған жақтауларды, сондай-ақ Алғыстың төсбелгілері мен оларға қораптарды дайындауды Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігі Жалпы бөлімінің өтінімдері бойынша Қазақстан Республикасы Президентінің Іс басқармасы қамтамасыз етеді. Бұл ретте Алғыс үшін пайдаланылатын жақтаулардың сипаттамасы мен кескіндемесін Қазақстан Республикасы Президентінің Іс басқармасы Қазақстан Республикасы Президенті Кеңсесінің бастығымен келіседі.
14. Алғыс және оған төсбелгі жоғалған жағдайда телнұсқа берілмейді.
15. Алғысқа және оған төсбелгіге сыртқы түрі бойынша ұқсастығы бар алғыстар мен төсбелгілерді дайындауға тыйым салынады.
Қазақстан Республикасы
Президентінің Алғысы
туралы ережеге
1-ҚОСЫМША
Қазақстан Республикасының Президенті Алғысының СИПАТТАМАСЫ
Қазақстан Республикасы Президентінің Алғысы (бұдан әрі - Алғыс) көлденең орналасқан және бүкіл периметрін бойлай ені 7 мм алтын түстес ұлттық оюмен өрнектелген А4 форматындағы "Splendergel, қоңыр-сарғылт" үлгідегі қағазда дайындалады.
Жиектің ішкі сол жақ шетінен 10 см шегіністен кейін алтын түстес қою бояулы мөлшері 24 "Раlatinо Linotуре" қарпімен - "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ПРЕЗИДЕНТІ", төменде - алтын түстес қою бояулы мөлшері 36 "Раlatinо Linotуре" қарпімен "АЛҒЫС" (тиісінше орыс тілінде - 15,4 см шегіністен кейін "ПРЕЗИДЕНТ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН" және "БЛАГОДАРНОСТЬ"; ағылшын тілінде - 15,7 см шегіністен кейін
"PRESIDENT OF THE REPUBLIC OF KAZAKHSTAN" және "LITTER OF APPRECTATION") деген жазу орналасқан.
Одан төменде көтермеленетін адамның аты мен әкесінің аты - кіші әріптермен, содан соң барыс септігінің жалғауы жалғанған тегі бас әріптермен орналасады, олар алтын түстес қалың бояулы мөлшері 20 "Раlatinо Linotуре" қарпімен басылады (тиісінше орыс тілінде - көтермеленетін адамның тегі, содан соң аты және әкесінің аты, ағылшын тілінде - аты мен тегі).
Алғыстың мәтіні көк түсті мөлшері 18 "KZ_UC" қарпімен тиісінше мемлекеттік тілде, орыс және ағылшын тілдерінде басылады.
Алғыстың мәтінінен кейін оң жақ шетінде Мемлекет басшысының аты мен тегі мәтіннің қай тілде жазылғанына қарай мемлекеттік тілде, орыс немесе ағылшын тілдерінде (алтын түстес мөлшері 16 "Раlatinо Linotуре" қарпімен) орналасады.

На уровне имени и фамилии Главы государства с левой стороны ставится гербовая печать фиолетового цвета диаметром 25 мм с текстом по окружности "Қазақстан Республикасының Президенті", ниже которой шрифтом "KZ_UC" синего цвета размером 11 слева печатаются слова "Нагрудный знак вручен" (при наличии), справа - "Нур-Султан, Акорда, месяц 20 _ года" на государственном, русском или английском языках соответственно.
С левой стороны внутри рамки с отступом от ее левого края 7 мм и верхнего края 14 мм располагается фотография (портрет) Главы государства размером 88x137 мм, предоставляемая Пресс-службой Президента Республики Казахстан.
Изображение Благодарности Президента Республики Казахстан
на государственном языке
на русском языке
на английском языке
ПРИЛОЖЕНИЕ 2
к Положению о Благодарности
Президента Республики
Казахстан
ОПИСАНИЕ
нагрудного знака к Благодарности Президента Республики Казахстан
Нагрудный знак к Благодарности Президента Республики Казахстан (далее - нагрудный знак) изготавливается из металла желтого цвета (нейзильбера с золочением) и представляет собой металлический диск, имеющий небольшую выпуклость, стилизованный под щит. Диаметр диска составляет 25 мм, толщина - 2 мм.
На выступающей лицевой стороне (аверсе) нагрудного знака:
по всей замкнутой окружности диска имеется обрамление желтого цвета шириной 4 мм, на котором симметрично размещены шесть выступающих заклепок щита;
в центральной части диска расположено рельефное изображение крылатого барса, выполненного из металла желтого цвета, в прыжке над рельефными горами, сделанными из металла белого цвета. Фон центральной части нагрудного знака покрыт прозрачной эмалью сине-зеленого цвета. Все изображения аверса выпуклые, блестящие, фон под прозрачной эмалью - фактурированный.
Оборотная сторона (реверс) нагрудного знака имеет рифленую поверхность с иглой-цангой длиной 8 мм для крепления к одежде.
Нагрудной знак имеет футляр размером 5,5x4,5 мм.
Графическое изображение
нагрудного знака к Благодарности Президента Республики Казахстан

Сол жақ бетінде Мемлекет басшысының аты мен тегінің деңгейінде диаметрі 25 мм болатын, шеңберді бойлап "Қазақстан Республикасының Президенті" деген жазуы бар, сия түсті елтаңбалы мөр қойылады, одан төменде сол жағында көк түсті мөлшері 11 "KZ_UC" қарпімен тиісінше мемлекеттік тілде, орыс немесе ағылшын тілдерінде "Төсбелгі тапсырылды" деген сөздер, оң жағында "Нүр-Сұлтан, Ақорда, 20_ жыл ай" деген сөздер басылады.
Жиектің ішкі сол жақ бетінде оның сол жақ шетінен 7 мм және жоғарғы шетінен 14 мм шегіністен кейін Қазақстан Республикасы Президентінің Баспасөз қызметі беретін, Мемлекет басшысының өлшемі 88x137 мм фотографиясы (портреті) орналасады.
Қазақстан Республикасының Президенті Алғысының кескіндемесі
мемлекеттік тілде
орыс тілінде
ағылшын тілінде
Қазақстан Республикасы
Президентінің Алғысы
туралы ережеге
2-ҚОСЫМША
Қазақстан Республикасы Президентінің Алғысына төсбелгінің СИПАТТАМАСЫ
Қазақстан Республикасы Президентінің Алғысына төсбелгі (бұдан әрі - төсбелгі) сары түсті металдан (алтынмен апталған нейзильберден) жасалады және дөңестеу келген қалқан стильді металл шеңберді білдіреді. Шеңбердің диаметрі - 25 мм, қалыңдығы 2 мм.
Төсбелгінің шығыңқы беткі жағында (аверс):
шеңбердің тұйықталған жиектері ұзына бойы ені 4 мм сары түспен өрнектелген, онда қалқанның алты шығыңқы тойтарма шегесі симметриялы орналасқан;
шеңбердің ортаңғы бөлігінде ақ түсті металдан бедерлеп түсірілген, сары түсті металдан құйылып жасалған таудың үстінен атыла секірген қанатты барыстың бедерлі бейнесі орналасқан. Төсбелгінің орталық бөлігінің фоны көгілдір түсті мөлдір эмальмен жабылған. Аверстің барлық бейнесі шығыңқы, жылтыр, мөлдір эмальдің фоны - фактурланған.
Төсбелгінің сыртқы жағы (реверс) киімге бекітуге арналған ұзындығы 8 мм цанга-инесі бар бұдырланған тегістік.
Төсбелгінің өлшемі 5,5x4,5 мм қорабы болады.
Қазақстан Республикасы Президентінің Алғысына төсбелгінің графикалық кескіндемесі