Об утверждении Положения о премиях Президента Республики Казахстан в области средств массовой информации и о грантах (стипендиях) Президента Республики Казахстан для поддержки наиболее глубоких творческих поисков молодых публицистов
Распоряжение Президента Республики Казахстан от 21 июля 1999 года N 60. Утратило силу - распоряжением Президента РК от 30 мая 2005 г. N 550 (N050550)
1. Утвердить прилагаемое Положение о премиях Президента Республики Казахстан в области средств массовой информации и о грантах (стипендиях) Президента Республики Казахстан для поддержки наиболее глубоких творческих поисков молодых публицистов.
2. Признать утратившим силу пункт 2 распоряжения Президента Республики Казахстан № 3556 от 19 июня 1997 г.
Президент
Республики Казахстан
Утверждено
распоряжением Президента
Республики Казахстан
от 21 июля 1999 года № 60
Положение
о премиях Президента Республики Казахстан в
области средств массовой информации и о грантах (стипендиях)
Президента Республики Казахстан для поддержки наиболее глубоких
творческих поисков молодых публицистов
1. Премия Президента Республики Казахстан в области средств массовой информации (далее - премия) присуждается журналисту (коллективу журналистов) за значительный творческий вклад в:
- разъяснение проводимых в стране реформ;
- формирование у читателей, зрителей и слушателей чувства казахстанского патриотизма, активной гражданской жизненной позиции, приверженности политике реформ, согласия в обществе;
- демократизацию жизни страны, углубление политического плюрализма, развитие свободы слова;
- развитие журналистики независимого Казахстана, становление творческого потенциала национальных средств массовой информации;
- формирование объективного представления о жизни страны в Республике и за ее пределами;
- развитие стилей и жанров журналистики; за профессиональное мастерство.
2. Грант (стипендия) Президента Республики Казахстан для стимулирования творческих поисков молодых публицистов, начинающих творческих коллективов (далее именуется - грант) присуждается:
- в целях поддержки их работы над социально значимыми проектами;
- поощрения их творческого роста;
- стимулирования развития молодого потенциала национальной журналистики.
3. Присуждение премий и грантов приурочивается ежегодно к 28 июня, Дню печати.
4. Глава государства и Председатель Общественной комиссии могут объявлять специальные конкурсы по отдельным социально значимым проектам.

Қазақстан Республикасы Президентінің Бұқаралық ақпарат құралдары саласындағы сыйлықтары туралы және Қазақстан Республикасы Президентінің жас публицистердің неғұрлым терең шығармашылық ізденістерін қолдауға арналған гранттары (стипендиялары) туралы ережені бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің Өкімі 1999 жылғы 21 шілде N 60. Күші жойылды - ҚР Президентінің 2005.05.30. N 550 өкімімен.
1. Қазақстан Республикасы Президентінің Бұқаралық ақпарат құралдары саласындағы сыйлықтары туралы және Қазақстан Республикасы Президентінің жас публицистердің неғұрлым терең шығармашылық ізденістерін қолдауға арналған гранттары (стипендиялары) туралы қоса беріліп отырған ереже бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Президентінің 1997 жылғы 19 маусымдағы N 3556 өкімінің 2-тармағының күші жойылған деп танылсын.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қазақстан Республикасы
Президентінің
1999 жылғы 21 шілдедегі
N 60 өкімімен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Президентiнiң бұқаралық ақпарат құралдары саласындағы сыйлықтары туралы және Қазақстан Республикасы Президентiнiң жас публицистердiң неғұрлым терең шығармашылық iзденiстерiн қолдауға арналған гранттары /стипендиялары/ туралы
Ереже
1. Қазақстан Республикасы Президентiнiң бұқаралық ақпарат құралдары саласындағы сыйлығы /бұдан былай - сыйлық/ журналиске /журналистер ұжымына/:
- елде жүргiзiлiп жатқан реформаларды түсiндiруге;
- оқырмандардың, көрермендердiң және тыңдармандардың бойында қазақстандық отаншылдық сезiмiн, белсендi азаматтық өмiрлiк айқындаманы, реформа саясатына, қоғамдағы татулыққа бейiмдiлiк сезiмiн қалыптастыруға;
- ел өмiрiн демократияландыруға, саяси пiкiрлер саналуандығын тереңдетуге, сөз бостандығын дамытуға;
- тәуелсiз Қазақстанның журналистикасын дамытуға, ұлттық бұқаралық ақпарат құралдарының шығармашылық әлеуетiн қалыптастыруға;
- ел өмiрi туралы Республикада және одан сырт жерлерде объективтi түсiнiк қалыптастыруға;
- журналистика стильдерi мен жанрларын дамытуға қосқан маңызды шығармашылық үлесi, кәсiптiк шеберлiгi үшiн берiледi.
2. Қазақстан Республикасы Президентiнiң гранты /стипендиясы/ /бұдан былай - грант делiнедi/ жас публицистердiң, жас шығармашылық ұжымдардың шығармашылық iзденiстерiн ынталандыру үшiн:
- олардың әлеуметтiк мәнi бар жобалар туындатудағы жұмысын қолдау;
- олардың шығармашылық өсуiн көтермелеу;
- ұлттық журналистиканың балғын әлеуетiнiң дамуын ынталандыру мақсатында берiледi.
3. Сыйлықтар мен гранттар жыл сайын 28 маусымда, Баспасөз күнiне орай берiледi.
4. Елбасы мен Қоғамдық комиссияның төрағасы жекелеген әлеуметтiк маңызды жобаларға арнайы конкурстар жариялай алады.

5. Вручение памятного знака и диплома лауреата премии, а также свидетельства о выделении гранта проводится в торжественной обстановке Президентом Республики Казахстан.
6. Денежная часть премий и грантов перечисляется или вручается лауреатам премий и стипендиатам в установленном законодательством порядке. При присуждении премии или гранта коллективу авторов их денежная часть делится поровну между членами коллектива.
7. Акты Президента Республики Казахстан о присуждении премий и выделении грантов обязаны для публикации в официальных средствах массовой информации.
8. Отдельные журналисты и творческие коллективы, не ставшие лауреатами премии и стипендиатами, могут быть отмечены Благодарностью Президента Республики Казахстан.
9. Размеры денежного вознаграждения премии и гранта, а также количество присуждаемых премий и грантов устанавливаются Правительством Республики Казахстан по представлению Администрации Президента в год присуждения.
10. Присуждение премий и выделение грантов производится Президентом Республики Казахстан по представлению специальной Общественной комиссии по присуждению премий и грантов Президента Республики Казахстан в области журналистики (далее - Общественной комиссии).
11. Председателем Общественной комиссии является Государственный секретарь Республики Казахстан.
12. В состав Общественной комиссии по присуждению премий и грантов входят представители республиканских средств массовой информации, творческих союзов, общественных объединений журналистов и заинтересованных государственных органов.
13. Состав  Общественной комиссии ежегодно утверждается Государственным секретарем Республики Казахстан по представлению средств массовой информации, творческих союзов, общественных объединений журналистов и заинтересованных государственных органов.
14. Общественная комиссия в выборе лауреатов премии и стипендиатов Президента руководствуется критериями:
- объективности публикаций;
- глубины затрагиваемых проблем и их творческого анализа;
- социальной значимости работ;
- общественного резонанса, вызванного публикациями;
- независимости, принципиальности журналиста;
- творческой состоятельности работ.
15. Рабочие заседания Общественной комиссии проходят под руководством ее Председателя или назначаемого им лица из состава Комиссии. Заключительное заседание Комиссии, на котором определяются лауреаты премии и стипендиаты, проводится под руководством Председателя. Определение победителей производится открытым голосованием простым большинством голосов.

5. Сыйлық лауреатының ескерткiш белгiсi мен дипломын, сондай-ақ гранттың бөлiнуi туралы куәлiктi салтанатты жағдайда Қазақстан Республикасының Президентi тапсырады.
6. Сыйлықтар мен гранттардың ақшалай бөлiгi сыйлықтар лауреаттары мен стипендиаттарға заңда белгiленген тәртiп бойынша аударылады немесе тапсырылады. Сыйлық немесе грант авторлар ұжымына берiлген жағдайда оның ақшалай бөлiгi ұжымның барлық мүшелерiнiң арасында тең бөлiнедi.
7. Қазақстан Республикасы Президентiнiң сыйлықтарын беру мен гранттарын бөлу туралы актiлерi бұқаралық ресми ақпарат құралдарында мiндеттi түрде жариялануға тиiс.
8. Сыйлық лауреаттары мен стипендиаттар атанбаған жекелеген журналистер мен шығармашылық ұжымдар Қазақстан Республикасы Президентiнiң Алғысымен атап өтелуi мүмкiн.
9. Сыйлықтың және гранттың ақшалай сыйақы түрiндегi мөлшерiн, сондай-ақ берiлетiн сыйлықтар мен гранттар санын олар берiлетiн жылы Президент Әкiмшiлiгiнiң ұсынысы бойынша Қазақстан Республикасының Yкiметi белгiлейдi.
10. Сыйлықтар беру мен гранттар бөлудi Қазақстан Республикасы Президентiнiң журналистика саласындағы сыйлықтары мен гранттарын беру жөнiндегi арнаулы Қоғамдық комиссияның /бұдан былай - Қоғамдық комиссия/ ұсынысы бойынша Қазақстан Республикасының Президентi жүргiзедi.
11. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк хатшысы Қоғамдық комиссияның төрағасы болып табылады.
12. Сыйлықтар мен гранттар беру жөнiндегi Қоғамдық комиссияның құрамына республикалық бұқаралық ақпарат құралдарының, шығармашылық одақтардың, журналистердiң қоғамдық бiрлестiктерiнiң және мүдделi мемлекеттiк органдардың өкiлдерi кiредi.
13. Қоғамдық комиссияның құрамын Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк хатшысы бұқаралық ақпарат құралдарының, шығармашылық одақтардың, журналистердiң қоғамдық бiрлестiктерiнiң және мүдделi мемлекеттiк органдардың ұсыныстары бойынша жыл сайын бекiтіп отырады.
14. Қоғамдық комиссия Президент сыйлықтарының лауреаттары мен стипендиаттарына таңдау жасауда мынадай өлшемдердi басшылыққа алады.
- жарияланымдардың объективтiлiгi;
- қойылған мәселелердің және шығармашылық талдаудың тереңдiгi;
- жұмыстың әлеуметтiк мәндiлiгi;
- жарияланымдардан туындаған қоғамдық пiкiр;
- журналистiң тәуелсiздiгi, принципшiлдiгi;
- жұмыстың шығармашылық дәйектiлiгi.
15. Қоғамдық комиссияның жұмыс бабындағы отырысы оның төрағасының немесе ол Комиссия құрамының iшiнен тағайындаған адамның басқаруымен жүргiзiледi. Комиссияның сыйлықтардың лауреаттары мен стипендиаттарды анықтайтын қорытынды отырысы төрағаның басқаруымен жүргiзiледi. Жеңiмпаздарды анықтау ашық дауыс беру нәтижесiнде жай көпшiлiк дауыспен жүргiзiледi.

16. Руководители средств массовой информации, творческих союзов и общественных объединений журналистов имеют право:
- лично представлять выдвинутые на соискание работы и проекты;
- поручать их представление кому-либо из членов Общественной комиссии.
17. Руководители средств массовой информации, выдвинувшие своих представителей на соискание премий и грантов, могут быть приглашены на заседания Комиссии.
18. Члены Комиссии, не имеющие возможности присутствовать на заключительном заседании, имеют право:
- запрашивать у Комиссии материалы кандидатов;
- голосовать заочно лично подписанным заявлением.
19. Представления на соискание премий и грантов направляются средствами массовой информации, творческими коллективами, творческими союзами, общественными объединениями, государственными органами, а также отдельными журналистами в адрес Общественной комиссии в течение года, но не позднее 20 июня текущего года.
20. В представлении должны быть отражены номинация и краткая характеристика соискателя, а также приложены конкурсные публикации или аудио- видеоматериалы.
21. Номинации заявок:
- за творческий вклад в развитие демократии и гласности;
- за творческий вклад в развитие реформ;
- за активную гражданскую позицию;
- за творческий вклад в политику общественного согласия и социального партнерства;
- за творческий профессионализм;
- за журналистское мужество;
- лучший журналист по стилю;
- лучший журналист по жанру;
- лучшая разработка темы;
- лучший репортер;
- лучший журналист-аналитик;
- за лучший творческий проект;
- за верность профессии;
- за лучший журналистский дебют;
- за творческую оригинальность;
- за творческую активность;
- за творческую находку.
21. Соискатели вправе определять любые другие номинации по своему усмотрению. Все представления обязательны к объективному рассмотрению Общественной комиссией.
22. Решения Общественной комиссии о присуждении премий и грантов, оформленное в форме ее протокола за подписью Председателя и Секретаря, является ее рекомендацией Президенту Республики Казахстан и может быть изменено лишь по его усмотрению.
* * *

16. Бұқаралық ақпарат құралдарының, шығармашылық одақтар мен журналистердiң қоғамдық бiрлестiктерiнiң басшылары:
- сыйлыққа ұсынылған жұмыстар мен жобаларды жеке өзi таныстыруға;
- оларды таныстыруды Қоғамдық комиссия мүшелерiнiң бiрiне тапсыруға хақылы.
17. Сыйлықтар мен гранттарға өз өкiлдерiн ұсынған бұқаралық ақпарат құралдарының басшылары Комиссия отырыстарына шақырылуы мүмкiн.
18. Қорытынды отырысқа қатысуға мүмкiндiгi болмаған Комиссия мүшесiнiң:
- Комиссиядан кандидаттың материалдарын сұратып алдыруға;
- қолы қойылған өтiнiшi арқылы сырттай дауыс беруге қақысы бар.
19. Бұқаралық ақпарат құралдарының, шығармашылық ұжымдардың шығармашылық одақтардың, қоғамдық бiрлестiктердiң, мемлекеттік органдардың, сондай-ақ жекелеген журналистердiң сыйлықтар мен гранттар алуға ұсыныстары Қоғамдық комиссияның атына жыл бойына, бiрақ ағымдағы жылдың 20-маусымынан кешiктiрiлмей жолдануға тиiс.
20. Ұсыныстарда үмiткердiң номинациясы және қысқа мiнездемесi, сондай-ақ конкурстық жарияланымдары немесе дыбыс-бейне материалдары қоса берiлуi шарт.
21. Өтiнiмдердiң номинациялары:
- демократия мен жариялылықты дамытуға қосқан шығармашылық үлесi үшiн;
- реформаларды дамытуға қосқан шығармашылық үлесi үшiн;
- белсендi азаматтық айқындамасы үшiн;
- қоғамдық келiсiм және әлеуметтiк әрiптестiк саясатына
қосқан шығармашылық үлесi үшiн;
- шығармашылық кәсiби шеберлiгi үшiн;
- журналистiк батылдығы үшiн;
- жазу мәнерi үздiк журналист;
- жанр бойынша үздiк журналист;
- тақырыптың айшықты ашылуы;
- үздiк репортажшы;
- үздiк сарапшы журналист;
- үздiк шығармашылық жоба үшiн;
- кәсiбiне адалдығы үшiн;
- Тұңғыш үздiк журналистік жұмысы үшін;
- шығармашылық ерекшелiгi үшiн;
- шығармашылық белсендiлiгi үшiн;
- шығармашылық тапқырлығы үшiн.
21. Yмiткерлер басқа кез келген номинацияларды өздерiнiң қалаулары бойынша анықтауға хақылы. Барлық ұсыныстар Қоғамдық комиссия тарапынан әдiл қаралуға тиiс.
22. Қоғамдық комиссияның сыйлықтар және гранттар беру жөнiндегi төраға мен хатшы қол қойып, хаттама түрінде ресiмделген шешiмi оның Қазақстан Республикасының Президентiне жасаған ұсынысы болып табылады және оның қарауымен ғана өзгертiлуi мүмкiн.