Об утверждении Инструкции о порядке представления к награждению государственными наградами Республики Казахстан и их вручения, Образцов документов к государственным наградам Республики Казахстан и Описания знаков государственных наград Республики Казахстан
Распоряжение Президента Республики Казахстан от 8 ноября 1999 года N 90.
В соответствии со статьей 3 Закона Республики Казахстан "О государственных наградах Республики Казахстан" и в целях упорядочения представления к награждению государственными наградами Казахстана, их учета и хранения:
1. Утвердить прилагаемые:
1) Инструкцию о порядке представления к награждению государственными наградами Республики Казахстан и их вручения (приложение № 1);
2) Образцы документов к государственным наградам Республики Казахстан (приложении № 2);
3) Описание знаков государственных наград Республики Казахстан (приложение № 3).
2. Руководителю Администрации Президента Республики Казахстан разработать и утвердить Инструкцию о порядке приобретения, учета и хранения государственных наград Республики Казахстан и документов к ним.
Сноска. Пункт 2 в редакции распоряжения Президента РК от 28.05.2013 № 205.
3. Установить, что требования Инструкции, предусмотренной пунктом 2 настоящего Указа, являются обязательными для государственных органов и должностных лиц, в части их касающейся.
Президент
Республики Казахстан
Приложение № 1
Утверждена распоряжением Президента
Республики Казахстан
от 8 ноября 1999 года № 90
Инструкция о порядке представления к награждению государственными наградами Республики Казахстан и их вручения
1. Порядок представления к награждению государственными наградами Республики Казахстан
1. Представление к награждению государственными наградами Республики Казахстан осуществляется в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственных наградах Республики Казахстан".
Вид награды определяется исходя из характера и степени заслуг представляемого к награждению с учетом статусов знаков высшей степени отличия - ордена "Алтын Кыран", званий "Халық қаһарманы" и "Қазақстанның Еңбек Epi", орденов, медалей, почетных званий и Почетной грамоты Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными распоряжением Президента РК от 01.12.2008 № 278 .
2. Кандидатуры для награждения орденом "Алтын Кыран" определяются Президентом Республики Казахстан.
Представления к награждению иными государственными наградами вносятся Президенту Республики Казахстан Парламентом, Правительством Республики Казахстан, министерствами, агентствами, иными центральными и местными исполнительными органами, творческими союзами и другими организациями.
Кандидатуры для награждения могут рассматриваться и выдвигаться трудовыми коллективами, о чем делается запись в наградном листе.

Қазақстан Республикасының мемлекеттік наградаларымен наградтауға ұсынудың және оларды тапсырудың тәртібі туралы нұсқаулықты, Қазақстан Республикасының мемлекеттік наградалары құжаттарының үлгілерін және Қазақстан Республикасының мемлекеттік наградалары белгілерінің сипаттамасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің Өкімі 1999 жылғы 8 қараша N 90.
"Қазақстан Республикасының мемлекеттік наградалары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 3-бабына сәйкес және Қазақстанның мемлекеттік наградаларымен наградтауға ұсынуды, оларды есепке алу мен сақтауды ретке келтіру мақсатында:
1. Ұсынылып отырған:
1) Қазақстан Республикасының мемлекеттік наградаларымен наградтауға ұсынудың және оларды тапсырудың тәртібі туралы нұсқаулық (N 1 қосымша);
2) Қазақстан Республикасының мемлекеттік наградалары құжаттарының үлгілері (N 2 қосымша);
3) Қазақстан Республикасының мемлекеттік наградалары белгілерінің сипаттамасы бекітілсін (N 3 қосымша).
2. Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің Басшысы Қазақстан Республикасының мемлекеттік наградаларын және олардың құжаттарын сатып алу, есепке алу мен сақтау тәртібі туралы нұсқаулықты әзірлеп, бекітсін.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Президентінің 2013 жылғы 28 мамырдағы № 205 өкімімен.
3. Осы Жарлықтың 2-тармағында көзделген Нұсқаулықтың талаптары мемлекеттік органдар мен лауазымды адамдар үшін, өздеріне қатысты бөліктерінде, міндетті деп белгіленсін.
Қазақстан Республикасының
Президенті
N 1 қосымша
Қазақстан Республикасы Президентінiң
1999 жылғы 8 қарашадағы N 90
өкiмiмен бекітілді
Қазақстан Республикасының мемлекеттік наградаларымен наградтауға ұсынудың және
оларды тапсырудың тәртiбi туралы
Нұсқаулық
1. Қазақстан Республикасының мемлекеттік наградаларымен наградтауға ұсынудың тәртібі
1. Қазақстан Республикасының мемлекеттік наградаларымен наградтауға ұсыну "Қазақстан Республикасының мемлекеттiк наградалары туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жүзеге асырылады.
Награданың түрi наградтауға ұсынылған адамның сiңiрген еңбегiнiң сипаты мен дәрежесi, ең жоғары дәрежелi ерекшелiк белгiлерi - "Алтын Қыран" орденi мен "Халық қаһарманы" және "Қазақстанның Еңбек Ері" атақтарының, Қазақстан Республикасы ордендерiнiң, медальдарының, құрметті атақтары мен Құрмет грамотасының мәртебелерi ескерiле отырып белгіленедi.
Ескерту. 1-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Президентінің 2009.12.01. N 278 Өкімімен.
2. "Алтын Қыран" орденiмен наградтауға кандидатураларды Қазақстан Республикасының Президенті айқындайды.
Өзге мемлекеттік наградалармен наградтау жөнiнде Қазақстан Республикасының Президентiне Қазақстан Республикасының Парламентi, Yкiметi, министрлiктер, агенттіктер, өзге де орталық және жергілікті атқарушы органдар, шығармашылық одақтар мен басқа да ұйымдар ұсыныстар бередi.
Наградтауға кандидатураларды еңбек ұжымдары қарап, ұсына алады. Бұл жөнiнде награда қағазына жазылады.

3. Повторное представление к награждению одной и той же наградой не допускается за исключением наград, имеющих степени.
Представление к очередной награде возможно не раньше чем через пять лет после предыдущего награждения, за исключением наград для многодетных матерей и особых случаев, связанных с совершением героических подвигов, экстремальными обстоятельствами.
Почетное звание "Қазақстанның халық жазушысы" присваивается лицам, внесшим особый вклад в развитие литературы Республики Казахстан, удостоенным ранее почетного звания "Қазақстанның еңбек ciңipгeн қайраткері" ("Заслуженный деятель Казахстана"), и (или) лауреатам государственных премий Республики Казахстан в области литературы.
Сноска. Пункт 3 с изменениями, внесенными распоряжениями Президента РК от 25.03.2007 № 114; от 20.10.2023 № 85.
4. На каждого представляемого к государственной награде составляется наградной лист установленного образца (формы № 1 и № 2 прилагаются).
В наградном листе (форма № 1 ) излагаются данные, характеризующие личность награждаемого, общий трудовой стаж работы в отрасли и в данном коллективе, его конкретные заслуги, сведения об эффективности и качестве работы; для лиц, занятых на производстве, - основные результаты работы, а также указывается награда, которой он может быть отмечен.
Наградной лист подписывается руководителем организации.
Наградной лист на первого руководителя подписывается руководством вышестоящего органа.
Наградные листы скрепляются печатями тех организаций, руководителями которых они подписаны. На многодетную мать, представляемую к соответствующей награде, заполняется наградной лист установленного образца (форма № 2 ).
Наградные листы заполняются: на работающих матерей - по месту работы; на работающих индивидуально и на неработающих матерей - местными исполнительными органами и заверяются их подписью и печатью.
Наградной лист (форма № 2) заполняется на основании личных документов матери и детей, а на детей, пропавших без вести или погибших при обстоятельствах, указанных в статье 28 Закона "О государственных наградах Республики Казахстан", представляются справки или другие подтверждающие документы соответствующих органов.
Справки, подтверждающие наличие детей, действительны в течение года.
Наградные листы заполняются с применением компьютерной техники.
К наградным листам представляемых к присвоению званий "Халық қаһарманы", "Қазақстанның Еңбек Epi" и почетных званий прилагаются две фотокарточки размером 3x4 с указанием фамилии и инициалов на обратной стороне.
Неправильно оформленные и поступившие менее чем за тридцать дней до заседания Комиссии по государственным наградам наградные документы к рассмотрению не принимаются.
Сноска. Пункт 4 с изменениями, внесенными распоряжениями Президента РК от 25.03.2007 № 114 ; от 01.12.2008 № 278 .

3. Дәрежелерi бар наградалардан басқа бiр наградаға екiншi рет қайталап ұсынуға жол берілмейді.
Көп балалы аналарды наградтауды және қаһармандық ерлік жасауға, қиын-қыстау жағдаяттарға байланысты айрықша жағдайларды қоспағанда, кезекті наградаға бұдан бұрынғы наградтаудан кейiн кемiнде бес жыл өткен соң ғана ұсынуға болады.
Қазақстанның халық жазушысы" құрметті атағы Қазақстан Республикасының әдебиетін дамытуға айрықша үлес қосқан, бұрын "Қазақстанның еңбек сіңірген қайраткері" ("Заслуженный деятель Казахстана") құрметті атағына ие болған адамдарға және (немесе) әдебиет саласындағы Қазақстан Республикасы мемлекеттік сыйлықтарының лауреаттарына беріледі.
Ескерту. 3-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Президентінің 2007.03.25. N 114; 20.10.2023 № 90 өкімімен.
4. Мемлекеттiк наградаға ұсынылушының әрқайсысына белгіленген үлгідегі награда қағазы толтырылады (N 1 және N 2 нысандары қоса беріліп отыр).
Награда қағазында (N 1 нысан) наградталушының жеке басын, оның жұмыс істеген саладағы және осы ұжымдағы жалпы еңбек өтiлiн, сiңiрген нақты еңбегін сипаттайтын деректер, жұмысының тиiмдiлiгi мен сапасы туралы мәлiметтер баяндалады; өндiрiсте еңбек ететiндерге - жұмысының негiзгi нәтижелерi, сондай-ақ ол аталып өтуi мүмкiн награда көрсетіледi.
Награда қағазына ұйым басшысы қол қояды.
Бiрiншi басшының награда қағазына жоғары тұрған органның басшылығы қол қояды.
Награда қағаздары оларға басшылығы қол қойған ұйымдардың мөрлерiмен тиянақталады. Тиiстi наградаға ұсынылған көп балалы анаға белгiленген үлгiдегi награда қағазы (N 2 нысан) толтырылады.
Награда қағаздарын: жұмыс iстейтiн аналарға жұмыс орны, жеке-дара еңбек ететіндер мен жұмыс істемейтiн аналарға жергiлiктi атқарушы органдар толтырады және олардың қойған қолымен және мөрлерiмен куәландырылады.
Награда қағаздары (N 2 нысан) ана мен балалардың жеке құжаттарының негізiнде толтырылады, ал хабарсыз кеткен немесе "Қазақстан Республикасының мемлекеттiк наградалары туралы" Заңның 28-бабында көрсетiлген жағдайларда қаза тапқан балаларға анықтамалар немесе тиiстi органдардың басқа да дәлелдейтiн құжаттары ұсынылады.
Балаларды растайтын анықтамалар бiр жыл iшiнде жарамды.
Награда қағаздары компьютерлік техниканы қолдана отырып толтырылады.
"Халық қаһарманы", "Қазақстанның Еңбек Ері" атақтарына және құрметті атақтарға ұсынылғандардың награда қағаздарымен бірге 3х4 көлемді екі фотосуреті қоса жіберіліп, олардың сыртқы бетіне тектері мен аты-жөні көрсетілуге тиіс.
Дұрыс толтырылмаған және Мемлекеттік наградалар жөніндегі комиссияның отырысына дейін отыз күннен кем мерзімде келіп түскен награда құжаттары қарауға қабылданбайды.
Ескерту. 4-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Президентінің 2007.03.25. N 114, 2009.12.01. N 278 Өкімдерімен.

5. В случае выдвижения кандидатуры для награждения трудовым коллективом наградной лист и ходатайство коллектива о награждении направляются в соответствующие исполнительные органы или министерства, агентства, государственные комитеты, военные ведомства и другие органы, которые рассматривают поступившие материалы и готовит представления.
6. Представления на имя Президента Республики Казахстан вносятся:
на работников организаций вне зависимости от форм собственности, местных государственных органов, представителей региональных общественных объединений – акимами городов Астаны и Алматы, областей;
на председателей ревизионных комиссий областей, городов республиканского значения и столицы - Председателем Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан;
на работников центральных государственных органов, органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан, республиканских творческих союзов и общественных объединений – руководителями этих организаций;
на первых руководителей центральных государственных органов, органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан, акимов и секретарей маслихатов городов Астаны и Алматы, областей – Парламентом и Правительством Республики Казахстан.
Представление на каждого рекомендуемого к награждению готовится отдельно.
Сноска. Пункт 6 в редакции Указа Президента РК от 11.01.2016 № 169 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным распоряжением Президента РК от 12.08.2023 № 51.
7. Порядок представления ходатайств о награждении военнослужащих и сотрудников Министерства обороны, Министерства внутренних дел, Комитета национальной безопасности, Республиканской гвардии, Службы охраны Президента Республики Казахстан, а также гражданского контингента этих органов определяется их руководством.
Сноска. Пункт 7 с изменениями, внесенными распоряжением Президента РК от 25 марта 2007 года № 114 .
8. Предложения о награждении граждан Республики Казахстан, работающих за рубежом, а также иностранных граждан и лиц без гражданства, проживающих за границей, представляются Министерством иностранных дел Республики Казахстан либо другими министерствами, государственными комитетами, иными центральными государственными органами по согласованию с Министерством иностранных дел республики.
Сноска. Пункт 8 с изменением, внесенным Указом Президента РК от 05.05.2017 № 471.
9. Представления к награждению иностранных граждан, проживающих на территории республики, производятся на общих основаниях.

5. Наградтауға кандидатураны еңбек ұжымы ұсынған жағдайда, награда қағазы мен наградтау туралы еңбек ұжымының өтiнiмi келiп түскен материалдарды қарап, ұсыным әзiрлейтiн тиісті атқарушы органдарға немесе министрліктерге, мемлекеттік комитеттерге, шығармашылық одақтарға, қоғамдық ұйымдарға, әскери ведомстволарға және басқа органдарға жiберiледi.
6. Қазақстан Республикасы Президентiнiң атына:
меншiк нысандарына қарамастан ұйымдардың, жергiлiктi мемлекеттiк органдардың қызметкерлерiне, өңірлік қоғамдық бiрлестiктердiң өкiлдерiне – Астана және Алматы қалаларының, облыстардың әкiмдерi;
облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың тексеру комиссияларының төрағаларына - Жоғары аудиторлық палатаның Төрағасы;
орталық мемлекеттiк органдардың, Қазақстан Республикасының Президентiне тiкелей бағынатын және есеп беретін органдардың, республикалық шығармашылық одақтар мен қоғамдық ұйымдардың қызметкерлерiне – осы ұйымдардың басшылары;
орталық мемлекеттiк органдардың, Қазақстан Республикасының Президентiне тiкелей бағынатын және есеп беретiн органдардың бiрiншi басшыларына, Астана және Алматы қалаларының, облыстардың әкiмдерi мен мәслихаттарының хатшыларына – Қазақстан Республикасының Парламентi мен Үкiметi ұсынымдар енгізеді.
Наградтауға ұсынылғандардың әрқайсысына ұсыным жеке дайындалады.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Президентінің 11.01.2016 № 169 Жарлығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Президентінің 12.08.2023 № 51 өкімімен.
7. Қорғаныс министрлiгiнiң, Iшкi iстер министрлiгiнiң, Ұлттық қауiпсiздiк комитетiнiң, Республикалық ұланның, Қазақстан Республикасы Президентiнiң Күзет қызметінiң әскери қызметшілерi мен қызметкерлерiн, сондай-ақ осы органдардың азаматтық контингентiн наградтау туралы ұсыныс жасау тәртiбiн осы органдардың басшылығы белгiлейдi.
8. Қазақстан Республикасының шет елдерде жұмыс істейтiн азаматтарын, сондай-ақ шетел азаматтарын және шет елдерде тұратын азаматтығы жоқ адамдарды наградтау туралы ұсынысты Қазақстан Республикасының Сыртқы iстер министрлiгi немесе республиканың Сыртқы істер министрлiгiмен келiсе отырып, басқа да министрлiктер, мемлекеттiк комитеттер, өзге де орталық мемлекеттік органдар бередi.
Ескерту. 8-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Президентінің 05.05.2017 № 471 Жарлығымен.
9. Республика аумағында тұратын шетел азаматтарын наградтауға ұсыну жалпы негiздерде жүргiзiледi.

10. Для предварительного рассмотрения и подготовки предложений по наградам при Президенте Республики Казахстан создается Комиссия по государственным наградам .
О результатах рассмотрения Комиссией ходатайства о награждении сообщается органу, представившему кандидатуру в устной форме.
Жалобы и заявления граждан на решение Комиссии по награждению или отказу в награждении не рассматриваются.
11. Указы Президента Республики Казахстан о награждении государственными наградами публикуются в сборнике "Собрание актов Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан", в республиканской и местной печати, передаются по телевидению и радио.
2. Порядок вручения государственных наград Республики Казахстан
12. Вручение государственных наград производится в торжественной обстановке и гласно в срок не позднее 2-х месяцев со дня вступления в силу Указа Президента Республики Казахстан о награждении.
Государственные награды Республики Казахстан вручаются Президентом Республики Казахстан.
Государственные награды от имени и по поручению Президента Республики Казахстан могут вручать также:
- Государственный советник Республики Казахстан;
- акимы областей, городов Астаны и Алматы, министры, послы Республики Казахстан, а также другие лица, уполномоченные на это Президентом Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 12 с изменением, внесенным распоряжением Президента РК от 12.08.2023 № 51.
13. Вручение наград производится в Резиденции Президента Республики Казахстан, в республиканских, областных, городских исполнительных органах, на собраниях трудовых коллективов, а также в воинских частях и подразделениях.
Государственная награда Республики Казахстан вручается лично награжденному. Перед вручением награды оглашается Указ Президента Республики Казахстан о награждении.
14. Каждому награжденному одновременно с вручением государственной награды выдаются документы о награждении:
- лицу, награжденному орденом "Алтын Қыран" - орденская книжка;
- лицу, удостоенному звания "Халық каһарманы" - книжка и удостоверение "Халық каһарманы";
- лицу, удостоенному звания "Қазақстанның Еңбек Epi" – книжка и удостоверение "Қазақстанның Еңбек Epi";
- лицу, награжденному орденом - орденская книжка;
- лицу, награжденному медалью - удостоверение к медали;
- лицу, удостоенному почетного звания - удостоверение к почетному званию.
- Многодетной матери вместе с наградой вручается орденская книжка.
Сноска. Пункт 14 с изменениями, внесенными распоряжением Президента РК от 01.12.2008 № 278; от 15.02.2019 № 278.

10. Наградтауды алдын ала қарап, ұсыныстар әзiрлеу үшiн Қазақстан Республикасы Президентінiң жанынан Мемлекеттiк наградалар жөнiндегi комиссия құрылады.
Комиссияның наградтау жөнiндегi өтiнімдердi қарау нәтижелерi туралы кандидатураны ұсынған органға ауызша түрде хабарланады.
Комиссияның наградтау немесе наградтамау жөнiндегi шешiмiне азаматтардың арыздары мен өтiнiштерi қаралмайды.
11. Қазақстан Республикасы Президентiнiң мемлекеттiк наградалармен наградтау туралы Жарлықтары "Қазақстан Республикасының президентi мен Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң актiлер жинағында", республикалық және жергiлiктi баспасөзде жарияланып, теледидар мен радио арқылы беріледi.
2. Қазақстан Республикасының мемлекеттiк наградаларын тапсыру тәртiбi
12. Мемлекеттiк наградаларды тапсыру салтанатты және жария жағдайда, Қазақстан Республикасы Президентiнiң Жарлығы күшiне енгеннен бастап екi ай мерзiмнен кешiктірмей жүргізіледі.
Қазақстан Республикасының мемлекеттiк наградаларын Қазақстан Республикасының Президентi тапсырады.
Қазақстан Республикасы Президентiнiң тапсыруы бойынша мемлекеттiк наградаларды сондай-ақ:
- Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кеңесшісі;
- облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкiмдерi, министрлер, Қазақстан Республикасының елшiлерi, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Президентi соған уәкiлдiк берген басқа адамдар тапсыра алады.
Ескерту. 12-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Президентінің 12.08.2023 № 51 өкімімен.
13. Наградаларды тапсыру Қазақстан Республикасы Президентiнiң Резиденциясында, республикалық, облыстық, қалалық атқарушы органдарында, еңбек ұжымдарының жиналыстарында, сондай-ақ әскери бөлiмдер мен бөлiмшелерде жүргiзiледi.
Қазақстан Республикасының мемлекеттiк наградасы наградталушының жеке өзiне тапсырылады. Награда тапсырылар алдында Қазақстан Республикасы Президентiнiң наградтау туралы Жарлығы жария етiледi.
14. Наградталушының әрқайсысына мемлекеттiк награда табыс етiлуiмен бiр мезгiлде наградталғандығы туралы мынадай құжаттар да:
- "Алтын Қыран" орденiмен наградталған адамға - орден кiтапшасы;
- "Халық қаhарманы" атағы берiлген адамға - "Халық қаhарманының" кiтапшасы мен куәлігі;
- "Қазақстанның Еңбек Ері" атағы берілген адамға - "Қазақстанның Еңбек Ерінің" кітапшасы мен куәлігі;
- орденмен наградталған адамға - орден кiтапшасы;
- медальмен наградталған адамға - медальдiң куәлiгi;
- құрметтi атақ берiлген адамға - құрметтi атақтың куәлiгi берiледi.
Көп балалы анаға наградамен бiрге орден кiтапшасы табыс етiледі.
Ескерту. 14-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Президентінің 2009.12.01. N 278; 15.02.2019 № 278 Өкімдерімен.

15. Все наградные документы заполняются в Администрации Президента Республики Казахстан.
Документы о награждении являются бессрочными. Какие-либо исправления в документах о награждении не допускаются. В связи с изменениями фамилии, имени, отчества награжденного документ о награждении замене не подлежит.
В удостоверения "Халық қаһарманы", "Қазақстанның Еңбек Epi" и удостоверения к почетным званиям вклеиваются фотографии награжденных, которые удостоверяются печатью.
Сноска. Пункт 15 с изменениями, внесенными распоряжениями Президента РК от 25.03.2007 № 114 ; от 01.12.2008 № 278; от 15.02.2019 № 278.
16. До вручения государственной награды по месту вручения награды составляется список награжденных ( форма № 3 ), в котором награжденный после вручения награды лично расписывается о ее получении.
Список заверяется подписью лица, вручившего награду, и печатью органа, производившего вручение.
При обнаружении буквенных расхождений в написании фамилии, имени, отчества награжденного составляется акт уточнения ( форма № 6 ), который подписывается руководителем местного исполнительного органа и прилагается к протоколу вручения.
Сноска. Пункт 16 с изменениями, внесенными распоряжением Президента РК от 25 марта 2007 года № 114 .
17. О произведенном вручении государственной награды составляется протокол вручения ( форма № 4 ), который скрепляется подписью лица, вручившего награду, и печатью органа, производившего вручение.
В случае смерти награжденного, которому при жизни государственная награда не была вручена, или при посмертном награждении, награда и документы к ней передаются для хранения, как память, семье награжденного. Передача оформляется протоколом ( форма №5 ), который направляется в Администрацию Президента Республики Казахстан.
В том случае, если награжденный вследствие болезни, инвалидности не смог явиться на вручение, награда может быть вручена ему на дому или в лечебном учреждении, где находится награжденный.
При изменении места жительства награжденного (выбытия за пределы области, республики) на местах составляются списки лиц, которым не представилось возможным вручить награды (форма № 7), и направляются в Администрацию Президента Республики Казахстан.
18. Ответственность за организацию и проведение вручения государственных наград на местах возлагается на исполнительные органы областей, городов Астаны и Алматы.
19. Порядок ношения орденов, медалей и других знаков отличия Республики Казахстан регулируется положениями статей 32 и 33 Закона "О государственных наградах Республики Казахстан".

15. Барлық награда құжаттары Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігінде толтырылады.
Наградтау туралы құжаттар мерзiмсiз болып табылады. Наградтау туралы құжатқа қандай да бiр түзету енгiзуге болмайды. Наградталушының тегi, аты, әкесiнiң аты өзгеруiне байланысты наградтау туралы құжат айырбастауға жатпайды.
"Халық қаһарманының", "Қазақстанның Еңбек Ерінің" куәліктеріне және құрметтi атақтардың куәлiктерiне наградталушылардың фотосуреттерi жапсырылып, олар мөрмен куәландырылады.
Ескерту. 15-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Президентінің 2007.03.25. N 114, 2009.12.01. N 278; 15.02.2019 № 278 Өкімдерімен.
16. Мемлекеттік награда тапсырылғанға дейін награда тапсырылатын жерде наградталғандардың тізім (N 3 нысан) толтырылады, оған награда тапсырылғаннан кейін оны алғаны туралы наградталушы жеке өзі қол қояды.
Тізім награданы тапсырған адамның қойған қолымен және оны тапсырған органның мөрімен бекітіледі.
Наградталушының тегін, атын, әкесiнiң атын жазуда әрiп айырмашылығы байқалған жағдайда түзету актiсi (N 6 нысан) жасалып, оған жергiлiктi атқарушы орган басшысының қолы қойылып, тапсыру хаттамасына тiркеледi.
Ескерту. 16-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Президентінің 2007.03.25. N 114 өкімімен.
17. Мемлекеттiк награда тапсырылып болғаннан кейiн тапсыру хаттамасы (N 4 нысан) жасалып, ол награда тапсырған адамның қойған қолымен, тапсырған органның мөрiмен бекiтiледi.
Наградталушы қайтыс болып, мемлекеттік награда оған тiрi кезiнде тапсырылмаған жағдайда немесе ол қайтыс болғаннан кейiн наградталса, награда мен оның құжаттары естелiк ретінде сақтау үшiн наградталушының отбасына берiледi. Бұл жөнiнде хаттама рәсiмделiп (N 5 нысан), ол Қазақстан Республикасы Президентiнiң Әкiмшiлiгіне жiберiледi.
Егер наградталушы сырқаттығына, мүгедектiгіне байланысты тапсыруға келе алмаған жағдайда оған награда оның үйiнде немесе ол емделiп жатқан мекемеде тапсырылуы мүмкiн.
Наградталушының мекен-жайы өзгерген жағдайда (облыстан, республикадан тысқары жерге кетуiне байланысты) жергiлiктi жерлерде награда тапсырудың мүмкiндiгі болмаған наградталушылардың тiзiмi жасалып (N 7 нысан), Қазақстан Республикасы Президентінiң Әкiмшiлiгіне жiберiледi.
18. Мемлекеттік наградаларды жергілікті жерде тапсыруды ұйымдастыру мен өткiзу жауапкершiлiгi облыстық, Астана және Алматы қалаларының атқарушы органдарына жүктеледi.
19. Қазақстан Республикасының ордендерiн, медальдарын және басқа да ерекшелiк белгiлерiн тағып жүрудiң тәртiбi "Қазақстан Республикасының мемлекеттiк наградалары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 32 және 33-баптарының шарттарымен реттеледi.

При наличии у награжденного государственных наград бывшего СССР и иных иностранных государств, награды СССР и иностранных государств носятся после наград Республики Казахстан в последовательности, установленной в статьях 11 и 18 вышеупомянутого Закона.
Вместо орденов и медалей награжденные лица могут носить символы наград установленного образца.
Сноска. Пункт 19 с изменениями, внесенными распоряжением Президента РК от 25 марта 2007 года № 114 .
20. Восстановление в правах на награды в случае необходимости осуществляется по ходатайству органов, обладающих правом внесения представления к награждению.
Порядок выдачи дубликатов государственных наград и документов к ним регулируется положениями статьи 38 Закона "О государственных наградах Республики Казахстан". В случае необходимости награжденный может обратиться с заявлением о выдаче дубликатов наград, взамен утраченных, в местный исполнительный орган. К заявлению прилагаются документ о награждении, документ государственного органа или учреждения об обстоятельствах утраты. Местный исполнительный орган после рассмотрения заявления направляет свое решение, заявление награжденного и приложенные к нему документы в областной исполнительный орган для рассмотрения и внесения в Комиссию по государственным наградам.
Дубликат документа о награждении выписывается на бланках действующего образца с проставлением слова "дубликат".
21. Замена пришедших в негодное состояние государственных наград и документов о награждении может быть произведена в исключительных случаях по решению Комиссии по государственным наградам по заявлению награжденного и ходатайству местного исполнительного органа, вместе с которыми высылается испорченный знак и документ.
ПРИЛОЖЕНИЕ
к распоряжению Президента
Республики Казахстан
от 8 ноября 1999 года № 90
Форма № 1
Республика Казахстан
____________________
(область)
НАГРАДНОЙ ЛИСТ
Сноска. Форма № 1 в редакции распоряжения Президента РК от 28.05.2013 № 205.
1. Фамилия, имя, отчество
____________________________________________________________________
2. Индивидуальный идентификационный номер (ИИН)
____________________________________________________________________
3. Должность, место работы, службы (указать точное наименование
подразделения предприятия, учреждения, организации)
____________________________________________________________________
4. Пол ______________ 5. Год и место рождения ________________
6. Национальность _____________________
7. Образование ________________________
8. Ученая степень, ученое звание _____________________________

Наградталушыда бұрынғы КСРО мен басқа шет мемлекеттердiң мемлекеттік наградалары бар болған жағдайда, КСРО мен шет мемлекеттердiң наградалары Қазақстан Республикасының наградаларынан кейiн, жоғарыда аталған Заңның 11 және 18-баптарында белгiленген ретпен орналастырылады.
Наградталған адамдар ордендер мен медальдардың орнына наградалардың белгіленген үлгiдегi символдарын таға алады.
20. Қажет болған жағдайда наградаға құқықты қалпына келтiру наградтауға ұсыныс беруге құқылы органдардың өтiнiмi бойынша жүзеге асырылады.
Мемлекеттiк наградалар мен олардың құжаттарының көшiрмелерiн беру тәртiбi "Қазақстан Республикасының мемлекеттiк наградалары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 38-бабының шарттарымен реттеледi. Қажет болған жағдайда наградталушы жоғалғандарының орнына наградалар мен олардың құжаттарының көшiрмелерiн беру жөнiнде жергiлiктi атқарушы органға өтініш беруiне болады. Өтiнiшке наградталғандығы туралы құжат, жоғалу жағдаяттары жөнiндегi мемлекеттiк органның немесе мекеменiң құжаты қоса тiркеледi. Жергілiктi атқарушы орган өтiнiштi қарағаннан кейiн, өз шешiмiн, наградталушының өтiнiшi мен оған тiркелген құжаттарды қарап, Мемлекеттiк наградалар жөнiндегi комиссияға ұсыныс беру үшiн облыстық атқарушы органға жiбередi.
Наградтау туралы құжаттың көшiрмесi қолданылып жүрген бланкiге толтырылып, оған "көшiрме" деген сөз жазылады.
21. Жарамсыз күйге түскен мемлекеттік наградалар мен наградтау туралы құжаттарды айырбастау айрықша жағдайларда ғана, бүлiнген белгі мен оның құжаты қоса жiберiлген, наградталушының өтiнiшi және жергілiктi атқарушы органның өтiнiмi бойынша Мемлекеттiк наградалар жөнiндегi комиссияның шешімімен жүргізілуі мүмкін.
N 1 нысан
Қазақстан Республикасы
____________________
(облысы)
НАГРАДА ҚАҒАЗЫ
Ескерту. 1-нысан жаңа редакцияда - ҚР Президентінің 2013 жылғы 28 мамырдағы № 205 өкімімен.
1. Тегі, аты, әкесінің аты
_____________________________________________________________________
2. Жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН) __________________________________
3. Лауазымы, жұмыс, қызмет орны (кәсіпорын, мекеме, ұйым бөлімшесінің атауы дәл көрсетілуі керек)
_____________________________________________________________________
4. Жынысы ___________ 5. Туған жылы мен туған жері __________________
6. Ұлты _____________________________________________________________
7. Білімі ___________________________________________________________
8. Ғылыми дәрежесі, ғылыми атағы ____________________________________

9. Какими государственными наградами Республики Казахстан
награжден(а) и дата награждения: ___________________________________
10. Домашний адрес: __________________________________________
11. Общий стаж работы ______ 12. Стаж работы в отрасли _______
12. Стаж работы в данном трудовом коллективе _________________
13. Характеристика с указанием конкретных особых заслуг
награждаемого: _____________________________________________________
Кандидатура обсуждена и рекомендована ________________________
____________________________________________________________________
(наименование предприятия, учреждения, организации, дата
обсуждения, № протокола)
Представляется к ______________________________________________
(вид награды)
Руководитель предприятия, Руководитель областного,
учреждения, организации республиканского
исполнительного органа
__________________________ ________________________
(Ф.И.О.) (Ф.И.О.)
__________________________ ________________________
(подпись) (подпись)
М.П. МП.
"__" ________ ____ г.
(дата заполнения)
Примечание: фамилия, имя, отчество награждаемого заполняются
по удостоверению личности и обязательно указывается транскрипция на
казахском и русском языках.
Форма № 2
Республика Казахстан
____________________
(область)
НАГРАДНОЙ ЛИСТ
Сноска. Форма № 2 в редакции распоряжения Президента РК от 28.05.2013 № 205.
1. Фамилия, имя, отчество
______________________________________________________________
2. Индивидуальный идентификационный номер (ИИН) ______________
3. Год рождения ___________ Место рождения ___________________
4. Национальность ____________________________________________
5. Должность и место работы __________________________________
6. Какими наградами награждалась ранее за многодетность: _____
7. Сведения о детях матери:
№№
п/п
Фамилия
Имя
Отчество
Год рождения
Где находятся
дети в настоящее
время
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8. Год и месяц рождения последнего ребенка ____________________
9. Домашний адрес матери ______________________________________
10. Представляется к __________________________________________
(вид награды)
КРАТКАЯ ХАРАКТЕРИСТИКА
семьи и детей многодетной матери
_____________________ _______________________
Подпись руководителя Ф.И.О.
предприятия, учреждения, М.П.
местного исполнительного
органа (по принадлежности)
Решение исполнительного органа ________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
______________________ _______________________
Подпись руководителя Ф.И.О.
районного (городского) М.П.
исполнительного органа
"__" _______ ____ г.
(дата заполнения)
Примечание: фамилия, имя, отчество награждаемого заполняются по удостоверению личности и обязательно указывается транскрипция на казахском и русском языках.
ФОРМА № 3
Сноска. Форма 3 в редакции распоряжения Президента РК от 25 марта 2007 года № 114 .
__________________________ _______________________
место вручения награды дата вручения награды
(область, город, район)
СПИСОК НАГРАЖДЕННЫХ
по Указу Президента Республики Казахстан
от ______________ 200_ года _____ №
п/п
ФИО
Вид
награды
Номер ордена,
Золотой
звезды
Номер орденской
книжки, удосто-
верения к медали,
почетному званию
Подпись
награж-
денного
1
2
3
4
5
6
Правильность данных и подпись награжденных заверяю
______________________________________________
(фамилия, имя, отчество, должность)
______________________________________________
(подпись)
М.П.
"___"_______________ __г.
Форма № 4
Республика Казахстан
_______________________
(область)
Протокол
вручения государственных наград Республики Казахстан
____________________ _________________________
место вручения дата вручения
Мною,__________________________________________________________
(должность, фамилия, инициалы вручающего)
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
от имени Президента Республики Казахстан вручены государственные награды награжденным:
по Указу Президента Республики
Казахстан от _________________
вид награды
___________________________ ___________________________
Ф.И.О. (по Указу) должность (по Указу)
М.П.
___________________________
подпись вручившего
Форма № 5
Республика Казахстан
_______________________
(область)
Протокол
передачи государственной награды семье умершего
(посмертно) награжденного
_______________________
дата вручения
Мною,_______________________________________________________
(должность, фамилия и инициалы производившего передачу)
_____________________________________________________________
переданы__________________________________________________
вид награды, документа
умершего (посмертно) награжденного Указом Президента Республики
Казахстан от "_____"____________ ____ г.
______________________________________________________________
фамилия, имя, отчество награжденного
его (ее)______________________________________________________
мужу, жене, сыну, дочери, опекуну, попечителю, отцу,
______________________________________________________________
матери, брату, сестре награжденного
______________________________________________________________
фамилия, имя, отчество
М.П.
___________________________
подпись производившего передачу
Форма № 6
Республика Казахстан
___________________
(область)
Акт
о внесении уточнений в фамилии, имена и
отчества награжденных
При подготовке к вручению государственных наград Республики Казахстан установлены следующие неточности:
Указ Президента Республики
Казахстан
от________________________
вид награды
Напечатано: Должно быть:
___________________________
Аким
* * *
Примечание ИЗПИ!
Образцы документов к государственным наградам Республики Казахстан (приложении № 2) к данному распоряжению не прилагались.

9. Қазақстан Республикасының қандай мемлекеттік наградаларымен наградталған және наградталған уақыты:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
10. Үйінің мекенжай _________________________________________________
11. Жалпы жұмыс өтілі ___________ 12. Саладағы жұмыс өтілі___________
13. Осы еңбек ұжымындағы жұмыс өтілі ________________________________
14. Наградталушының нақты айрықша еңбегін сипаттайтын мінездеме:
Кандидатура
_____________________________________________________________________
(кәсіпорынның, мекеменің, ұйымның атауы
_____________________________________________________________________
талқылау болған уақыт, хаттаманың №)_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ талқыланып, ұсынылған.
Мына наградаға ұсынылады ____________________________________________
(награданың түрі)
Кәсіпорынның, мекеменің, Облыстық, республикалық
ұйымның басшысы атқарушы органның басшысы
___________________________ _______________________________
(тегі, аты-жөні) (тегі, аты-жөні)
___________________________ _______________________________
(қолы) (қолы)
М.О. М.О.
________ жылғы "______" ___________
(толтырылған айы, күні)
Ескертпе: наградталушының тегі, аты және әкесінің аты жеке басының куәлігі бойынша толтырылып, қазақ және орыс тілдеріндегі транскрипциясы міндетті түрде көрсетіледі.
N 2 нысан
Қазақстан Республикасы
______________________
(облысы)
Мемлекеттік наградаға ұсынылған көп балалы
анаға арналған
Ескерту. 2-нысан жаңа редакцияда - ҚР Президентінің 2013 жылғы 28 мамырдағы № 205 өкімімен.
НАГРАДА ҚАҒАЗЫ
1. Тегі, аты, әкесінің аты
_____________________________________________________________________
2. Жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН)___________________________________
3. Туған жылы ___________ Туған жері_________________________________
4. Ұлты _____________________________________________________________
5. Лауазымы мен жұмыс орны __________________________________________
6. Көп бала тәрбиелеп өсіргені үшін бұрын қандай наградалармен
наградталды
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
7. Ананың балалары жөніндегі мәліметтер:
N N
р/с
Тегі
Аты
Әкесінің аты
Туған жылы
Балалары қазір қайда тұрады
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8. Соңғы баланың туған жылы мен айы _________________________________
9. Ананың үйінің мекенжайы __________________________________________
10. _______________________________________________________ ұсынылады
(награданың түрі)
Көп балалы ананың отбасы мен балаларына
ҚЫСҚАША МІНЕЗДЕМЕ
________________________________ _______________________
Кәсіпорын, мекеме, жергілікті (тегі, аты-жөні)
атқарушы орган басшысының қолы М.О.
(қатыстылығына қарай)
Атқарушы органның шешімі ____________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
___________________________ __________________________
Аудандық (қалалық) атқарушы (тегі, аты-жөні)
орган басшысының қолы М.О.
________ жылғы "______" ___________
(толтырылған айы, күні)
Ескертпе: наградталушының тегі, аты және әкесінің аты жеке басының куәлігі бойынша толтырылып, қазақ және орыс тілдеріндегі транскрипциясы міндетті түрде көрсетіледі.
N 3 Нысан
Қазақстан Республикасы
_____________________
облысы
Ескерту. 3-нысан жаңа редакцияда - ҚР Президентінің 2007.03.25. N 114 өкімімен.
__________________________ ___________________________
награда тапсырылған орын награда тапсырылған уақыт
(облыс, қала, аудан)
Қазақстан Республикасы Президентінің
200 __ жылғы ___________ N ____ Жарлығы бойынша
НАГРАДТАЛҒАНДАРДЫҢ ТІЗІМІ
р/с
N
Тегі,
аты,
әкесі-
нің аты
Награ-
даның
түрі
Орденнің,
Алтын
жұлдыздың
нөмірі
Орден кітапшасы-
ның, медаль, құр-
метті атақ куә-
лігінің нөмірі
Наград-
талушы-
ның
қолы
1
2
3
4
5
6
Мәліметтердің дұрыстығын және наградталушының
қойған қолын растаймын
______________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты, лауазымы)
______________________________________________
(қолы)
М.О.
"___"_______________ __ж.
N 4 Нысан
Қазақстан Республикасы
_____________________
облысы
Қазақстан Республикасының мемлекеттік
наградаларын тапсырудың
Хаттамасы
___________________ _____________________
тапсырылған орны тапсырылған уақыты
Мен, ________________________________________________________
тапсырушының қызметі, тегі, аты-жөні
_________________________________________________________________
Қазақстан Республикасы Президентінің атынан наградталғандарға
мемлекеттік наградаларды тапсырдым:
Қазақстан Республикасы Президентінің
__________________________ Жарлығы
бойынша
награданың түрі
________________________________ _______________________
Тегі, аты-жөні (Жарлық бойынша) қызметі (Жарлық бойынша)
М.О.
___________________________
(тапсырушының қолы)
N 5 Нысан
Қазақстан Республикасы
____________________
(облысы)
Қайтыс болған наградталушының отбасына мемлекеттік награданы
табыс етудің (қайтыс болғаннан кейін)
Хаттамасы
_____________________________
тапсырылған күні
Мен,__________________________________________________________
(табыс етушінің қызметі, тегі мен аты-жөні)
_________________________________________________________________
Қазақстан Республикасы Президентінің ______ жылғы "____"_____
Жарлығы бойынша марқұм (қайтыс болғаннан кейін) _____________
___________________________________________________________________
наградталушының тегі, аты, әкесінің аты
___________________________________________________________________
награданың, құжаттың түрі
оның ____________________________________________________________
еріне, әйеліне, ұлына, қызына, асыраушысына, қамқоршысына,
_________________________________________________________________
әкесіне, анасына, ағасына, інісіне, әпкесіне, қарындасына
_________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты
табыс еттім.
____________________
(табыс етушінің қолы)
М.О.
N 6 Нысан
Қазақстан Республикасы
_____________________
(облысы)
Наградталушылардың тектеріне, аттары мен әкесінің
аттарына түзетулер енгізу туралы
Акт
Қазақстан Республикасының мемлекеттік наградаларын тапсыруға әзірлік кезінде мынадай айырмашылықтар анықталды:
Қазақстан Республикасы
Президентінің
_____________________ Жарлығы
награданың түрі
Былай болып кеткен: Былай болуға тиіс:
______________________
Әкім
N 7 Нысан
Қазақстан Республикасы
______________________
(облысы)
Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлықтарымен
наградталып, бірақ мемлекеттік наградаларды тапсырудың
мүмкіндігі болмаған адамдардың
Тізімі
_________________________________________________________________
NN Наградталушының Жарлықтың Награданың Тапсырылмау себептері
р/с тегі, аты-жөні шыққан түрі мен жаңа мекен-жайы
уақыты мен
нөмірі _________________________________________________________________
Кеткен жері
(мекен-жайы)
Қайтыс болған (туыстары жоқ)
Шетелге іссапарға кеткен
(оралу мерзімі)
Әскери қызметке шақырылған
_________________________________________________________________
Көрсетілген наградаларды ___________________________________
(облысы)
облысының есебінен шығаруды сұраймыз.
Әкім
РҚАО-ның ескертпесі!
Қазақстан Республикасының мемлекеттік наградалары құжаттарының үлгілері (2-қосымша) осы өкіммен қоса берілмеген.

Сноска. В приложение 2 предусмотрены изменения распоряжением Президента РК от 15.02.2019 № 278.
Примечание РЦПИ!
Описания знаков государственных наград Республики Казахстан (приложение 3) к данному распоряжению не прилагались.
Сноска. В приложение 3 предусмотрены изменения распоряжениями Президента РК от 01.12.2008 № 278; от 08.09.2010 № 436; от 31.03.2015 № 353; от 28.05.2015 № 4; от 25.05.2020 № 109; от 12.08.2023 № 51; от 20.10.2023 № 85.

Ескерту. 2-қосымшаға өзгеріс енгізу көзделген – ҚР Президентінің 15.02.2019 № 278 өкімімен.
РҚАО-ның ескертуі!
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік наградалары белгілерінің сипаттамасы (3-қосымша) осы өкіммен қоса берілмеген.
Ескерту. 3-қосымшаға өзгерістер енгізу көзделген - ҚР Президентінің 2009.12.01 N 278, 2010.09.08 N 436; 31.03.2015 N 353; 28.05.2015 № 4; 25.05.2020 № 109; 12.08.2023 № 51; 20.10.2023 № 90 өкімімен.