Об утверждении отраслевой научно-технической программы "Научное обеспечение производства, переработки и хранения сельскохозяйственной продукции по регионам Казахстана на 2001-2005 годы"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 11 сентября 2000 года N 1378. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 21 марта 2003 г. N 288
В целях научного обеспечения развития сельскохозяйственного производства Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемую отраслевую научно-техническую программу "Научное обеспечение производства, переработки и хранения сельскохозяйственной продукции по регионам Казахстана на 2001-2005 годы" (далее - Программа) и мероприятия по ее реализации.
2. Министерству образования и науки Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить целевое финансирование Программы за счет средств, предусмотренных в республиканском бюджете на финансирование фундаментальных и прикладных научных исследований.
3. Внести в постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 26 мая 1993 года N 434 P930434_ "О республиканских целевых научно-технических программах" следующие изменение и дополнение:
в пункте 2 слова "в двухмесячный срок" исключить;
Перечень республиканских целевых научно-технических программ, утвержденный указанным постановлением, дополнить пунктом 10-1 следующего содержания:
"10-1. "Научное обеспечение производства, переработки и хранения сельскохозяйственной продукции по регионам Казахстана на 2001-2005 годы".
4. Настоящее постановление вступает в силу с 1 января 2001 года.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждена
постановлением Правительства
Республики Казахстан
11 сентября 2000 года N 1378
Отраслевая научно-техническая программа
"Научное обеспечение производства, переработки и хранения
сельскохозяйственной продукции по регионам Казахстана
на 2001-2005 годы"
Паспорт
отраслевой научно-технической программы "Научное обеспечение
производства, переработки и хранения сельскохозяйственной
продукции по регионам Казахстана на 2001-2005 годы"
(далее - Программа)
Наименование Программы              Научное обеспечение производства,
переработки и хранения
сельскохозяйственной продукции по
регионам Казахстана на 2001-2005 годы
Основание для                       В связи с завершением в 2000 году
разработки Программы                срока реализации республиканской
целевой научно-технической программы
"Научное обеспечение АПК",
утвержденной постановлением
Правительства РК от 9 декабря 1996
года N 1502  P961502_   и на основании
Плана мероприятий по реализации
Программы действий Правительства РК на
2000-2002 годы. Приоритет 3 п.3.9.1.3
Основной разработчик                Национальный академический центр
Программы                           аграрных исследований Министерства
образования и науки Республики
Казахстан
Срок реализации                     2001-2005 годы
Цель Программы                      Обеспечение населения республики
продуктами питания и продовольственной
безопасности страны на основе
разработки и внедрения в производство
научно-обоснованных рекомендаций и
предложений по рациональному
использованию и сохранению природных
ресурсов, а также организационно-
правовое обеспечение социально-
экономических реформ на селе
Задачи Программы                     - Разработка экономического механизма
развития агропромышленного
производства, обеспечивающего
продовольственную независимость
Республики Казахстан и улучшение
условий жизни сельского населения
- Разработка научно-обоснованных
предложений по диверсификации
растениеводства по регионам на
основе совершенствования
существующих и создания новых,
адаптированных к природно-
климатическим условиям регионов
сортовых технологий, машин и
оборудования, обеспечивающих
максимальное количество
конкурентоспособной по качеству и
стоимости продукции, а также
сохранение почвенного плодородия и
охрану окружающей среды
- разработка для регионов научно-
обоснованных предложений по
увеличению производства
животноводческой продукции на
основе уточнения плана породного
районирования животных, обеспечения
их полноценными кормами,
совершенствования и создания новых
технологий, машин и оборудования
для содержания животных,
обеспечения ветеринарного
благополучия
- Разработка новых технологий и
оборудования для производства
продуктов питания общего
и лечебно-профилактического
назначения с использованием
продукции растениеводства и
животноводства
Исполнители                            Правительство Республики Казахстан,
Основных Мероприятий                   Министерства образования и науки,
сельского хозяйства, природных
ресурсов и охраны окружающей среды,
Национальный академический центр
аграрных исследований,
специализированные и региональные
научно-исследовательские
организации, вузы аграрного профиля
и местные исполнительные органы
Объем и источник                       Финансирование Программы
финансирования                         осуществляется в пределах средств,
предусмотренных в республиканском
бюджете на соответствующий год на
финансирование фундаментальных и
прикладных научных исследований, а
также за счет средств займов,
включенных в Программу
государственных инвестиций.
Минимальная расчетная потребность в
бюджетных средствах на реализацию
Программы на 2001-2005 гг.

"Қазақстан аймақтары бойынша 2001-2005 жылдары ауыл шаруашылығы өнімдерін өндіруді, қайта өңдеуді және сақтауды ғылыми қамтамасыз ету" салалық ғылыми-техникалық бағдарламасын бекіту туралы "
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы 2000 жылғы 11 қыркүйек N 1378. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2003.03.21. N 288 қаулысымен.
Ауыл шаруашылығын дамытуды ғылыми қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулы етеді:
1. Қоса беріліп отырған "Қазақстан аймақтары бойынша 2001-2005 жылдары ауыл шаруашылығы өнімдерін өндіруді, қайта өңдеуді және сақтауды ғылыми қамтамасыз ету" салалық ғылыми-техникалық бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) мен оны іске асыру жөніндегі іс-шаралар бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен республикалық бюджетте іргелі және қолданбалы ғылыми зерттеулерді қаржыландыру үшін көзделген қаражат есебінен Бағдарламаны мақсатты қаржыландыруды қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетінің 1993 жылғы 26 мамырдағы "республикалық мақсатты ғылыми-техникалық бағдарламалар туралы" N 434 қаулысына мынадай өзгеріс пен толықтыру енгізілсін:
2-тармақтағы "екі ай мерзімде" деген сөздер алып тасталсын;
аталған қаулымен бекітілген Республикалық мақсатты ғылыми-техникалық бағдарламалар тізбесі мынадай мазмұндағы 10-1-тармақпен толықтырылсын:
"10-1. "Қазақстан аймақтары бойынша 2001-2005 жылдары ауыл шаруашылығы өнімдерін өндіруді, қайта өңдеуді және сақтауды ғылыми қамтамасыз ету".
4. Осы қаулы 2001 жылғы 1 қаңтардан бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің қаулысымен
бекітілген
2000 ж. 11 қыркүйектегі N 1378
"Қазақстан аймақтары бойынша 2001-2005 жылдары
ауыл шаруашылығы өнімдерін өндіруді, қайта өңдеуді және
сақтауды ғылыми қамтамасыз ету" салалық
ғылыми-техникалық бағдарламасы
"Қазақстан аймақтары бойынша 2001-2005 жылдары ауыл шаруашылығы өнімдерін өндіруді, қайта өңдеуді және  сақтауды ғылыми қамтамасыз ету" салалық ғылыми-техникалық бағдарламасының
Паспорты
Бағдарлама           Қазақстан аймақтары бойынша 2001-2005
атауы                жылдары ауыл шаруашылығы өнiмдерiн өндiрудi,
қайта өңдеудi және сақтауды ғылыми қамтамасыз
ету
Бағдарламаны         ҚР Yкiметiнiң 1996 жылғы 9 желтоқсандағы
әзірлеу үшін негіз   N 1502 қаулысымен бекiтiлген "Агроөнеркәсiп
кешенiн ғылыми қамтамасыз ету" республикалық
мақсатты ғылыми-техникалық бағдарламасын iске
асыру мерзiмiнiң 2000 жылы аяқталуына орай және
ҚР Үкiметiнiң 2000-2002 жылдарға арналған
Іс-қимыл бағдарламасын iске асыру жөнiндегi
iс-шаралар жоспарының негiзiнде 3-басымдық
3.9.1.3-тармақтары
Бағдарламаны         Қазақстан Республикасы Бiлiм және ғылым
негізгі әзірлеуші    министрлiгiнiң Ұлттық академиялық аграрлық
зерттеулер орталығы
Іске асырылу         2001-2005 жылдар
мерзімі
Бағдарлама           Табиғи ресурстарды ұтымды пайдалану және
мақсаты              сақтау жөнiнде ғылыми негiзделген ұсынымдар
мен ұсыныстар әзiрлеп, өндiрiске енгiзу негiзiнде
республика халқын тамақ өнiмдерiмен және елдiң
азық-түлiк қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету,
сондай-ақ ауылда әлеуметтiк-экономикалық
реформаларды ұйымдық-құқықтық қамтамасыз ету
Бағдарлама           - Қазақстан Республикасының азық-түлiк
міндеттері             тәуелсiздiгiн және ауыл халқының тұрмыс
жағдайын жақсартуды қамтамасыз ететiн
агроөнеркәсiп өндiрiсiн дамытудың
экономикалық тетiгiн әзiрлеу
- Сапасы мен құны жөнiнен бәсекеге қабiлеттi
өнiмнiң барынша мол мөлшерiн, сондай-ақ
топырақ құнарлылығын сақтау мен қоршаған
ортаны қорғауды қамтамасыз ететiн сорттық
технологиялардың, машиналармен
жабдықтардың қолда барын жетiлдiру және
аймақтардың табиғи-климаттық жағдайларына
бейiмделген жаңаларын жасау негiзiнде өсiмдiк
шаруашылығын аймақтар бойынша диверси-
фикациялау жөнiнде ғылыми негiзделген
ұсыныстар әзiрлеу
- Мал тұқымын аудандастыру жоспарын
нақтылау, оларды құнарлы жемшөппен
қамтамасыз ету, малды күтiп-бағуға арналған
технологияларды, машиналар мен жабдықтарды
жетiлдiру және жаңаларын жасау,
ветеринариялық қамтамасыз ету негiзiнде мал
шаруашылығы өнiмдерiн өндiрудi ұлғайту
жөнiнде аймақтар үшiн ғылыми негiзделген
ұсыныстар әзiрлеу
- Өсiмдiк шаруашылығы және мал шаруашылығы
өнiмдерiн пайдалана отырып, көпшiлiк
пайдаланатын және емдеу-алдын алу
мақсатындағы тамақ өнiмдерiн өндiруге
арналған жаңа технологиялар мен жабдықтар
әзiрлеу
Негізгі іс-          Қазақстан Республикасының Үкiметi, Бiлiм және
шараларды            ғылым, Ауыл шаруашылығы, Табиғи ресурстар
орындаушылар         және қоршаған ортаны қорғау министрлiктерi,
Ұлттық академиялық аграрлық зерттеулер
орталығы, мамандандарылған және аймақтық
ғылыми зерттеу ұйымдары, аграрлық бейiндегi
жоғары оқу орындары және жергiлiктi атқарушы
органдар
Қаржыландыру         Бағдарламаны қаржыландыру республикалық
көлемі мен көзі      бюджетте тиiстi жылға iргелi және қолданбалы
ғылыми зерттеулердi қаржыландыруға арнап
көзделген қаражат шеңберiнде, сондай-ақ
Мемлекеттiк инвестициялар бағдарламасына
енгiзiлген заемдар қаражаты есебiнен жүзеге
асырылады. 2001-2005 жылдарға арналған
Бағдарламаны iске асыру үшiн бюджет қаражатына

составляют 2650,29 млн. тенге.
Ежегодные объемы будут уточняться в
соответствии с Законом Республики
Казахстан о республиканском бюджете
на соответствующий год.
Предполагается привлечение
финансовой, технической и грантовой
помощи международных организаций.
Ожидаемые Конечные                     Выполнение мероприятий Программы
результаты                             позволит обеспечить:
- Решение вопросов развития
горизонтальной и вертикальной
кооперации, формирования рынков
сельскохозяйственных товаров,
совершенствования земельных
отношений, социально-
экономической структуры сельского
хозяйства;
- разработку механизмов
функционирования ценовых,
налоговых, кредитных, страховых и
других регуляторов аграрной
экономики и социального
преобразования села;
- разработку для регионов
Казахстана научно-обоснованных
предложений по рациональному
использованию земельных ресурсов,
защите почв от ветровой, водной и
ирригационной эрозии, сохранению
и повышению плодородия почв,
обеспечивающих получение
стабильных урожаев, оптимального
фитосанитарного состояния посевов
и высокое качество
растениеводческой продукции;
- разработку для регионов
Казахстана научных основ
рационального использования
природных пастбищ и сеяных
кормовых угодий системы поливного
кормопроизводства;
- экономическую оценку и
картографирование степени
опустынивания аридных пастбищ;
- разработку комплекса машин для
возделывания, уборки и
приготовления кормов;
- разработку зональной технологии,
машин и оборудования для
возделывания сельскохозяйственных
культур (зерновых, технических,
масличных, плодово-ягодных
культур, однолетних и многолетних
трав и др.), позволяющих
сократить затраты на производство
зерна и другой растениеводческой
продукции в 1,3-1,5 раза;
- разработку научно-обоснованных
систем ведения лесного хозяйства
и защитного лесоразведения на
ландшафтной основе в различных
природных зонах Казахстана;
- разработку технико-
технологических средств
и гидросооружений;
- разработку способов улучшения
качества использования сточных
вод для сельхозтоваро-
производителей;
- оценку существующей и создание
новой техники для посева и уборки
масличных, крупяных и других
культур;
- разработку, изготовление и
испытание многофункциональных
почвообрабатывающих, посевных и
уборочных машин, комбинированных
агрегатов для возделывания
овощных культур и средств малой
механизации для фермерских
хозяйств;
- разработку научно-обоснованных
рекомендаций для регионов
республики по увеличению
производства продукции
животноводства на основе
технологий рационального
содержания, производства и
переработки, обеспечения
ветеринарного благополучия;
- разработку интенсивных
ресурсосберегающих технологий
производства продукции
овцеводства, козоводства,
верблюдоводства, коневодства,
птицеводства;
- разработку методов
прогнозирования биоресурсов
промысловых водоемов
Казахстана;
- рекомендации по производству
экологически чистой продукции
мараловодства и пчеловодства, по
ее переработке и хранению;
- создание автоматизированной
информационной системы учета
заболеваний животных, экспресс-
методов диагностики болезней;
- разработку технологий
производства новых ветеринарных
препаратов и программы борьбы с
инфекционными заболеваниями;
- разработку системы технологии и
машин для комплексной переработки
сельскохозяйственного сырья;
- создание современной
аналитической и нормативно-
методической базы контроля
качества и безопасности
продовольственного сырья и
продуктов питания.

деген ең төменгi есептiк қажеттiлiк 2650,29 млн.
теңгенi құрайды. Қаражаттың жыл сайынғы көлемi
тиiстi жылға арналған республикалық бюджет
туралы Қазақстан Республикасының Заңымен
нақтыланатын болады. Халықаралық ұйымдардың
қаржылық, техникалық және гранттық көмегiн
тарту көзделедi
Күтілетін ақырғы       Бағдарлама iс-шараларын орындау:
нәтижелер            - көлденең және тiгiнен кооперациялануды, ауыл
шаруашылығы тауарларының рыногын
қалыптастыру, жер қатынастарын, ауыл
шаруашылығының әлеуметтiк-экономикалық
құрылымын жетiлдiру мәселелерiн шешудi;
- аграрлық экономиканың баға, салық, кредит,
сақтандыру және тағы басқа да реттеушiлерiмен
ауылды әлеуметтiк тұрғыда қайта құрудың
жұмыс iстеу тетiктерiн әзiрлеудi;
- Қазақстан аймақтары үшiн тұрақты өнiм алуды,
егiстiктердiң фитосанитариялық қолайлы
жай-күйi мен өсiмдiк шаруашылығы өнiмдерiнiң
жоғары сапасын қамтамасыз ететiн жер
ресурстарын ұтымды пайдалану, топырақты
жел, су және ирригациялық эрозиядан қорғау,
топырақ құнарлылығын сақтау және арттыру
жөнiндегi ғылыми негiзделген ұсыныстар
әзiрлеудi;
- Қазақстан аймақтары үшiн табиғи жайылымдар
мен суармалы жепшөп өндiру жүйесiнiң
жемшөптiк өсiмдiктер егiлген алқаптарын
ұтымды пайдаланудың ғылыми негiздерiн
әзiрлеудi;
- қуаң жайылымдардың шөлейттену дәрежесiне
экологиялық баға беру мен картаға түсiрудi;
- жемшөп өсiруге, жинау мен дайындауға
арналған машиналар кешенiн әзiрлеудi;
- астықты және басқа өсiмдiк шаруашылығы
өнiмдерiн өндiруге шығатын шығынды 1,3-1,5
есе кемiтуге мүмкiндiк беретiн, ауыл
шаруашылығы дақылдарын (дәндi, техникалық,
майлы, жемiс-жидек дақылдары, бiржылдық және
көпжылдық шөптер және т.б.) өсiруге арналған
аймақтық технологиялар, машиналар мен
жабдықтар әзiрлеудi;
- Қазақстанның түрлi табиғи аймақтарында
орман шаруашылығын жүргiзудiң және
ландшафты негiзде ағаш өсiрудiң ғылыми
негiзделген жүйесiн әзiрлеудi;
- су ресурстары мен гидроқұрылыстарды ұтымды
пайдаланудың техника-технологиялық құралдарын
әзiрлеудi;
- ауыл шаруашылығы тауарларын өндiрушiлер
үшiн сарқынды суларды пайдалану сапасын
жақсарту тәсiлдерiн әзiрлеудi;
- майлы, жарма және тағы басқа да дақылдарды
егiп, жинауға арналған қазiр қолданылып
жүрген техникаға баға берiп, жаңасын жасауды;
- топырақ өңдейтiн, егiс егетiн және жинайтын
көпфункциялы машиналар, көкөнiс дақылдарын
өсiруге арналған құрама агрегаттар, фермерлiк
шаруашылықтарға арналған шағын механизация
құралдарын әзiрлеудi, жасап шығарып,
сынақтан өткiзудi;
- мал шаруашылығы өнiмдерi өндiрiсiн ұтымды
күтiп-ұстау, өндiру және қайта өңдеу
ветеринариялық қамтамасыз ету негiзiнде
ұлғайту жөнiнде республика аймақтары үшiн
ғылыми негiзделген ұсыныстар әзiрлеудi;
- қой, ешкi, түйе, жылқы, құс шаруашылықтары
өнiмдерiн өндiретiн интенсивтi ресурс сақтаушы
технологияларды әзiрлеудi;
- Қазақстанның кәсiпшiлiк су айдындарының
биоресурстарын болжау әдiстерiн әзiрлеудi;
- марал және ара шаруашылықтарының
экологиялық таза өнiмдерiн өндiру, оларды
қайта өңдеу мен сақтау жөнiнде ұсыныстар
берудi;
- мал ауруларын есепке алудың автоматтандырылған
ақпараттық жүйесiн, мал ауруларын анықтаудың
экспресс-әдiстерiн жасауды;
- мал дәрiгерлiк жаңа дәрi-дәрмек өндiру
технологиялары мен инфекциялық ауруларға
қарсы күрес бағдарламасын әзiрлеудi;
- ауыл шаруашылығы шикiзатын кешендi қайта
өңдеуге арналған технологиялар мен машиналар
жүйесiн әзiрлеудi;
- азық-түлiк шикiзаты мен тамақ өнiмдерiнiң
сапасы мен қауiпсiздiгiн бақылаудың бүгiнгi
аналитикалық және нормативтiк-әдiстемелiк
базасын жасауды қамтамасыз етуге мүмкiндiк
бередi.

1. Введение
Главной особенностью агропромышленного комплекса является то, что в его основе лежит освоение и использование практически возобновляемых природных ресурсов, биопотенциал которых в Казахстане очень дифференцирован по географическому признаку. Почва, вода и генетические ресурсы растений, животных и микроорганизмов составляют основу, на которой базируется сельское хозяйство и производство продуктов питания для обеспечения растущих потребностей населения. Сохранение и эффективное использование этих ресурсов имеет ключевое значение в обеспечении продовольственной безопасности и устойчивого развития аграрного сектора экономики страны.
Именно поэтому при выборе приоритетных направлений аграрных исследований и формировании проекта программы научного обеспечения агропромышленного комплекса (АПК) на следующие пять лет учтено нынешнее состояние и особенности аграрного сектора экономики.
Вследствие кризисной ситуации, охватившей все отрасли АПК в последние годы, угрожающий характер приобрел спад сельскохозяйственного производства, углубились разрушительные процессы в ресурсном потенциале, ухудшились финансовое состояние агроформирований и социальное положение села и населения страны в целом.
Имеющиеся научные, технологические и технические разработки в агропромышленном комплексе ориентированы на будущее, на интенсивное ведение сельскохозяйственного производства, которые базируются на громадных материально-технических и финансовых затратах. Сегодня, при отсутствии таких возможностей, необходимо внести существенные коррективы в научно-технологическую, техническую и организационно-экономическую политику ведения сельскохозяйственного производства.
2. Анализ современного состояния проблемы
В рамках реализации республиканской целевой научно-технической программы "Научное обеспечение АПК" на 1996-2000 годы на государственное сортоиспытание переданы 128 сортов и гибридов сельскохозяйственных культур, районировано 52 сорта местной селекции.
Опытными хозяйствами научных учреждений Национального академического центра аграрных исследований (НАЦАИ) ежегодно производится и реализуется примерно 25,0 тыс. тонн элитных семян зерновых культур, что составляет 80 % потребности страны. За последние 2 года ими реализовано племенного поголовья крупного рогатого скота - 652 головы, овец - 1543 и лошадей - 115 голов, а также 3,9 млн. штук племенного яйца.
Завершены работы по выведению трех новых пород овец: атырауская порода курдючных овец смушково-мясо-сальной продуктивности, сочетающая мясные качества казахских мясо-сальных овец с высокоценной смушковой продукцией каракульских овец разных расцветок и окрасок; акжаикская превосходящая по живой массе стандарт казахской мясо-шерстной породы на 10-15 %, по настригу шерсти - на 15-20 %; сарыаркинская курдючная грубошерстная порода овец со светло-серой и белой шерстью, превосходящая по рентабельности исходных казахских курдючных овец на 35-40 %.

1. Кіріспе
Агроөнекәсiп кешенiнiң ең басты ерекшелiгi оның негiзiнде биоәлеуетi Қазақстанда географиялық белгi бойынша өте сараланған, молығып отыратын табиғи ресурстарды iс жүзiнде игеру мен пайдаланудың жатқандығында болып табылады. Топырақ, су, өсiмдiктердiң, жануарлар мен микроорганизмдердiң гендiк ресурстарының саны халықтың өскелең қажетiн өтеудi қамтамасыз ету үшiн ауыл шаруашылығы мен тамақ өнiмдерi өндiрiсi тiрек ететін негiздi құрайды. Осы ресурстарды сақтау және тиiмдi пайдалану елiмiздiң азық-түлiк қауiпсiздiгi мен ел экономикасының аграрлық секторының тұрлаулы дамуын қамтамасыз етуде шешушi маңызға ие.
Нақ осы себептен де аграрлық зерттеулердiң басым бағыттарын таңдау және агроөнеркәсiп кешенiн /АӨК/ келесi бес жылға ғылыми қамтамасыз ету бағдарламасының жобасын түзу кезiнде экономиканың аграрлық секторының бүгiнгi жай-күйi мен ерекшелiктерi ескерiлдi.
Соңғы жылдары АӨК-тiң күллi салаларын қамтыған дағдарыстық ахуалдың салдарынан ауыл шаруашылығы өндiрiсiнiң құлдырауы қатерлi сипат алып, ресурстық әлеуетiмiзде күйреу процестерi тереңдедi, агроқұралымдардың қаржылық жай-күйi және ауыл мен тұтастай алғанда елдегi халықтың әлеуметтiк жағдайы нашарлады.
Агроөнеркәсiп кешенiндегi қолда бар ғылыми, технологиялық және техникалық әзiрлемелер болашаққа, ауыл шаруашылығы өндiрiсiн интенсивтi жүргiзуге бағдарланған. Ол орасан зор материалдық-техникалық және қаржы шығындарына тiреледi. Қазiргi таңда мұндай мүмкiндiктер болмаған ретте, ауыл шаруашылығы өндiрiсiн жүргiзудiң ғылыми-техникалық, техникалық және ұйымдық-экономикалық саясатына елеулi өзгерiстер енгiзу қажет.
2. Проблеманың қазіргі жай-күйін талдау
1996-2000 жылдарға арналған "АӨК-тi ғылыми қамтамасыз ету" республикалық мақсатты ғылыми-техникалық бағдарламасын iске асыру шеңберiнде мемлекеттiк сорт сынағына ауыл шаруашылығы дақылдарының 128 сорты мен будандары жiберiлiп, жергiлiктi селекцияның 52 сорты аудандастырылды.
Ұлттық академиялық аграрлық зерттеулер орталығының /ҰААЗО/ ғылыми мекемелерiнiң тәжiрибе шаруашылықтары жыл сайын дәндi дақылдардың 25,0 мың тонна таңдаулы тұқымдарын өндiрiп, сатады. Мұның өзi елiмiздiң қажеттiгiнiң 80%-iн құрайды. Соңғы 2 жылда олар 652 бас асыл тұқымды iрi қара, сондай 1543 бас қой мен 115 бас жылқы, сондай-ақ 3,9 млн. дана таңдаулы тауық жұмыртқасын сатты.
Қойдың үш жаңа тұқымын өсiрiп шығару жөнiндегi жұмыстар аяқталды: қазақтың еттi-майлы қойының етiнiң сапасы алуан реңктi және түстi қаракөл қойының аса бағалы елтiрiлiк қасиетiмен ұштасатын елтiрiлi-еттi-майлы атырау құйрықты қойының тұқымы; тiрiлей салмағы бойынша қазақтың еттi-жүндi қойының стандартынан 10-15%, жүн қырқымы бойынша 15-20% асып түсетiн, жүнi айқын жылтыр әрi шайыры ақ, ақжайық кроссбредтi қойының тұқымы; тиiмдiлiгi жөнiнен қазақтың бастапқы құйрықты қойынан 35-40% асып түсетiн, ашық сұр және ақшыл жүндi сарыарқа қылшық жүнді құйрықты қойының тұқымы.

Выведена Мугалжарская порода лошадей мясо-молочного направления продуктивности с живой массой жеребцов 480-550 кг, кобыл - 435-490 кг, молочностью 11-18 кг в сутки, что выше по продуктивным качествам исходной породы на 35-42 %.
Начаты работы по сохранению и рациональному использованию генофонда сельскохозяйственных растений, животных и микроорганизмов, формированию банка их данных. Созданы при институтах селекционные центры по овцеводству, каракулеводству, верблюдоводству и птицеводству.
Для механизации технологических процессов в растениеводстве, животноводстве разработаны, прошли испытания и рекомендованы к постановке на производство 30 машин, оборудования и технологий.
На основе отечественного сырья разработаны и внедрены эффективные технологии получения новых комбикормов и продуктов питания. На основные виды продуктов питания и сырья в соответствии с международными требованиями разработано и утверждено 42 стандарта Республики Казахстан.
Однако сложившаяся экономическая ситуация в сельском хозяйстве не позволяет в полной мере применять достижения науки к системному использованию земельных ресурсов, что вызывает возрастание на них антропогенных нагрузок. Это приводит к экологической дестабилизации, к интенсивному процессу деградации почв и опустыниванию и как следствие к снижению урожайности, качества и конкурентоспособности получаемой сельскохозяйственной продукции.
В настоящее время в республике около 66% территории подвержено опустыниванию. Потенциально подверженных водной и ветровой эрозии почв имеется соответственно 5,6 и 18,7 млн. га, а загрязненные тяжелыми металлами и радиоактивными веществами площади составляют около 21,5 млн. га.
Интенсивно идет процесс дегумификации почв. Содержание гумуса в пахотном слое почвы за последние 30-40 лет значительно снизилось.
Кроме того, из-за резкого снижения культуры земледелия появились крупные очаги опасных вредителей и болезней, которые наносят значительный урон урожаю сельскохозяйственных культур, качеству получаемой продукции.
Сложившиеся экономические и экологические условия требуют нового подхода к совершенствованию существующей системы земледелия, путем поиска альтернативных вариантов его ведения. При этом приоритетное значение будут иметь системы и технологии, обеспечивающие при рациональном использовании почвенного и биоклиматического потенциала республики, максимальное производство конкурентоспособной продукции при минимальных затратах ресурсов труда и средств.
Казахстан и впредь сохранит приоритетность зернового производства и соответственно исследования по обеспечению устойчивости и эффективности этой отрасли. Однако наряду с этим в 2001-2005 годы, исходя из потребностей внутреннего и внешнего рынков, предстоит решить вопросы диверсификации зернового производства с возделыванием технических, масличных, кормовых, плодоовощных, лекарственных культур и картофеля.
С учетом стоящих задач перед сельским хозяйством и перерабатывающими отраслями и полученных аграрниками результатов исследований за последние годы, а также новейших достижений фундаментальных исследований в смежных областях наук, определены приоритетные направления аграрных исследований на ближайшие 5 лет.

Тiрiлей салмағы бойынша айғырлары 480-550 кг, биелерi 435-490 кг тартатын, тәулiгiне 11-18 кг сүт сауылатын еттi-сүттi Мұғалжар жылқы тұқымы шығарылды, мұның өзi өнiмдiлiк қасиетi жөнiнен бұрынғы мал тұқымынан 35-42% жоғары.
Ауыл шаруашылығы өсiмдiктерiнiң, жануарлар мен микроорганизмдердiң тектiк қорын сақтау және ұтымды пайдалану, олардың деректер банкiн құру жөнiндегi жұмыстар басталды. Институттар жанынан қой шаруашылығы, қаракөл шаруашылығы, түйе және құс шаруашылықтары бойынша селекциялық орталықтар құрылды.
Өсiмдiк және мал шаруашылықтарындағы технологиялық процестердi механикаландыру үшiн 30 машина, жабдықтар мен технологиялар жасалып, сынақтан өткiзiлiп, толығымен өндiрiске жiберуге ұсынылды.
Отандық шикiзаттың негiзiнде жаңа құрама жем және тамақ өнiмдерiн алудың тиiмдi технологиялары әзiрленiп, өндiрiске енгiзiлдi. Тамақ өнiмдерi мен шикiзаттың негiзгi түрлерiнiң халықаралық талаптарға сай Қазақстан Республикасының 42 стандарты әзiрленiп, бекiтiлдi.
Алайда ауыл шаруашылығында қалыптасқан экономикалық жағдай ғылымдағы жетiстiктердi жер ресурстарын толық ауқымда жүйелi пайдалануға мүмкiндiк бермейдi. Мұның өзi оларға антропогендiк салмақтың артуына әкеп соғады. Бұл экологиялық тұрлаусыздыққа, топырақ бетiнiң интенсивтi тозу процесiне және шөлейттенуге әрi соның салдарынан алынатын ауыл шаруашылығы өнiмдерiнiң өнiмдiлiгiнiң сапасы мен бәсекелестiк қабiлеттiлiгiнiң төмендеуiне алып келедi.
Қазiргi кезде республиканың 66%-ке жуық аумағы шөлейттенуге бейiм. Су және жел эрозиясына ықтимал бейiм топырақ бетi тиiсiнше 5,6 және 18,7 млн. гектар болады, ал ауыр металдармен және радиоактивтi заттармен ластанған жерлер шамамен 21,5 млн. гектарды құрайды.
Топырақтың қара шiрiк қабатының жойылу процесi де интенсивтi жүрiп жатыр. Соңғы 30-40 жылдың iшiнде топырақтың егiстiк қабатындағы қара шiрiк құрамы елеулi азайды.
Бұдан өзге, егiншiлiк мәдениетiнiң күрт төмендеуi салдарынан қауiптi зиянкестер мен аурулардың iрi ошақтары пайда болды, олар ауыл шаруашылығы дақылдарының шығымына, алынатын өнiм сапасына елеулi зиян келтiруде.
Қалыптасқан экономикалық және экологиялық жағдай егiншiлiктiң бүгiнгi жүйесiн, оны жүргiзудiң баламалы нұсқаларын iздестiру жолымен жетiлдiруге жаңа көзқарасты талап етедi. Бұл ретте республиканың топырақ және биоклиматтық әлеуетiн дұрыс пайдаланыла отырып, еңбек ресурстары мен қаражат мейлiнше аз жұмсалып, бәсекеге қабiлеттi өнiмдi барынша мол өндiрудi қамтамасыз ететiн жүйелер мен технологиялардың басым маңызы болмақ.
Қазақстан алда да астық өндiрiсiнiң басымдығын және тиiсiнше осы саланың тұрақтылығы мен тиiмдiлiгiн қамтамасыз ету жөнiндегi зерттеулердi сақтайды. Алайда осымен қатар 2001-2005 жылдары iшкi және сыртқы рыноктар қажеттiгiне қарай, техникалық, майлы, жемшөп, жемiс-жидек, дәрiлiк дақылдар мен картоп өсiрiле отырып, астық өндiрiсiн диверсификациялау мәселелерiн де шешу мiндетi де алда тұр.
Ауыл шаруашылығы мен қайта өңдеу салаларының алдында тұрған мiндеттер және аграрлардың соңғы жылдары алған зерттеу нәтижелерi, сондай-ақ сабақтас ғылым салаларындағы iргелi зерттеулердiң ең жаңа жетiстiктерi ескерiле отырып, аграрлық зерттеулердiң таяу 5 жылдағы басым бағыттары айқындалды.

3. Цель и задачи Программы
Цель и назначение Программы - обеспечение продуктами питания и продовольственной безопасности страны на основе разработки и внедрения в производство научно-обоснованных рекомендаций и предложений по рациональному использованию природных ресурсов регионов Казахстана, а также организационно-правовому обеспечению социально-экономических реформ на селе.
Для достижения поставленной цели будут разработаны:
экономический механизм развития агропромышленного производства, обеспечивающий продовольственную независимость страны и повышение уровня жизни сельского населения;
научно-обоснованные предложения по диверсификации растениеводства по регионам на основе совершенствования существующих и создания новых, адаптированных к природно-климатическим условиям технологий возделывания сельскохозяйственных культур, машин и оборудования, обеспечивающих получение максимального количества конкурентоспособной по качеству и стоимости продукции, а также сохранение почвенного плодородия и охрана окружающей среды;
научно-обоснованные предложения по увеличению производства животноводческой продукции на основе уточнения породного районирования животных, обеспечения их полноценными кормами, совершенствования технологий, машин и оборудования для содержания и кормления животных, обеспечения ветеринарного благополучия, переработки и хранения животноводческой продукции.
4. Основные направления и механизм реализации Программы
4.1.Основные направления работ
4.1.1. В области экономики и организации АПК:
разработка оптимальных моделей различных форм хозяйствования с учетом региональных особенностей использования ресурсов земель и интеграции и кооперации производства;
формирование региональных и межрегиональных агропродовольственных систем, повышение экспортного потенциала и конкурентоспособности сельского хозяйства;
разработка механизма функционирования ценовых, налоговых, кредитных, страховых регуляторов аграрной экономики и устойчивой системы государственной поддержки АПК;
разработка концепции развития АПК до 2010 года с учетом региональных особенностей и повышения уровня жизни сельского населения.
4.1.2. В области земледелия и растениеводства:
разработка региональных эколого-адаптивных ландшафтных систем, обеспечивающих рациональное использование земельных ресурсов, защиту почв от ветровой, водной и ирригационной эрозий, сохранение и повышение плодородия почвы, стабильность урожайности, оптимальное фитосанитарное состояние посевов и высокое качество растениеводческой продукции;
разработка систем рационального использования кормовых угодий, систем полевого кормопроизводства;
усовершенствование существующих и создание новых технологий, машин и оборудования для производства, переработки и хранения растениеводческой продукции с учетом биоклиматического потенциала регионов, требований рынка и охраны окружающей среды.

3. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
Бағдарламаның мақсаты мен мұраты Қазақстан аймақтарының табиғи ресурстарын ұтымды пайдалану, сондай-ақ ауылдағы әлеуметтiк-экономикалық реформаларды ұйымдық-құқықтық қамтамасыз ету жөнiнде ғылыми негiзделген ұсынымдар мен ұсыныстар әзiрлеп, өндiрiске енгiзу негiзiнде тамақ өнiмдерiмен және елдiң азық-түлiк қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету.
Қойылған мақсатқа қол жеткiзу үшiн мыналар әзiрленетiн болды:
елдiң азық-түлiк тәуелсiздiгi мен ауыл тұрғындарының тұрмыс деңгейiн көтерудi қамтамасыз ететiн агроөнеркәсiп өндiрiсiн дамытудың экономикалық тетiгi;
сапасы мен құны жөнiнен бәсекеге қабiлеттi барынша мол өнiм алуды, сондай-ақ топырақ құнарлылығы мен айналадағы ортаны қорғауды қамтамасыз ететiн ауыл шаруашылығы дақылдарын өсiру технологияларының, машиналар мен жабдықтардың қолда барын жетiлдiру және табиғи-климаттық жағдайларға бейiмделген жаңаларын жасау негiзiнде өсiмдiк шаруашылығын аймақтар бойынша диверсификациялау жөнiнде ғылыми негiзделген ұсыныстар;
малдың тұқымдық аудандастырылуын нақтылау оларды құнарлы азықпен қамтамасыз ету, малды күтiп-бағу мен жем беруге арналған технологияларды, машиналар мен жабдықтарды жетiлдiру, ветеринариялық қамтамасыз ету, мал шаруашылығы өнiмдерiн өңдеу және сақтау негiзiнде мал шаруашылығы өнiмдерiн өндiрудi ұлғайту жөнiндегi ғылыми негiзделген ұсыныстар.
4. Бағдарламаны іске асырудың
негізгі бағыттары мен тетігі
4.1. Жұмыстардың негiзгi бағыттары
4.1.1. АӨК экономикасы мен ұйымдастыру саласында:
жер ресурстарын пайдаланудың аймақтық ерекшелiктерiн, өндiрiстiң интеграциялануы мен кооперациялануын ескере отырып, шаруашылық жүргiзудiң түрлi нысандарының оңтайлы үлгілерiн әзiрлеу;
аймақтық және аймақаралық агроазық-түлiк жүйелерiн құру, ауыл шаруашылығының экспорттық әлеуетi мен бәсекелестiк қабiлетiн арттыру;
аграрлық экономиканың баға, салық, кредит, сақтандыру реттеушiлерiнiң тетiгi мен АӨК-тi мемлекеттiк қолдаудың тұрлаулы жүйесiнiң жұмыс iстеу тетiгiн әзiрлеу;
аймақтық ерекшелiктердi ескере отырып, 2010 жылға дейiн АӨК-тi дамыту және ауыл адамдарының тұрмыс деңгейiн көтеру тұжырымдамасын әзiрлеу;
4.1.2. Егiншілік және өсiмдiк шаруашылығы саласында:
жер ресурстарын ұтымды пайдалануды, топырақты жел, су және ирригациялық эрозиядан қорғауды және топырақтың құнарлылығын сақтап, арттыруды, егiн шығымдылығының тұрақтылығын, егiстiктердiң оңтайлы фитосанитариялық жай-күйiн және өсiмдiк шаруашылығы өнiмдерiнiң жоғары сапасын қамтамасыз ететiн экологиялық-бейiмдеушi ландшафт жүйелерiн әзiрлеу жемшөп алқаптарын, далалық жүйелерiн ұтымды пайдалану жүйелерiн әзiрлеу;
аймақтардың биоклиматтық әлеуетiн, нарық пен айналадағы ортаны қорғаудың талаптарын ескере отырып, өсiмдiк шаруашылығы өнiмдерiн өндiруге, қайта өңдеуге және сақтауға арналған технологиялардың, машиналар мен жабдықтардың қолда барын жетілдiру және жаңаларын жасап шығару.

4.1.3. В области лесного хозяйства:
разработка научно-обоснованных предложений на ландшафтной основе по ведению лесного хозяйства и защитного лесоразведения в различных природных зонах Казахстана;
изыскание эффективных химико-биологических профилактических методов по защите лесов от болезней и вредителей;
совершенствование и внедрение эффективных биотехнологических методов клонального и микроклонального размножения исчезающих и редких видов древесных и кустарниковых лесных растений.
4.1.4. В области водного хозяйства:
оптимизация по регионам мелиоративных режимов орошаемых земель;
разработка технико-технологических средств рационального использования водных ресурсов и гидросооружений;
разработка способов улучшения качества и использования сточных вод на земледельческие поля орошения;
автоматизация процессов полива с целью экономии водных и энергетических ресурсов.
4.1.5. В области животноводства и ветеринарии:
разработка научно-обоснованных региональных рекомендаций по увеличению производства животноводческой продукции на основе технологий рационального содержания, кормления животных, птиц, рыб и обеспечения ветеринарного благополучия;
усовершенствование технологических аспектов производства и переработки смушек, кожного сырья с учетом специфики ведения каракулеводства в крестьянских (фермерских) хозяйствах;
разработка интенсивных, ресурсосберегающих технологий птицеводства с использованием отечественных сырьевых ресурсов;
разработка методов прогнозирования биоресурсов промысловых водоемов, позволяющих рационально использовать рыбные запасы страны;
решение проблем производства, переработки, хранения и использования экологически чистой продукции мараловодства и пчеловодства;
разработка автоматизированной информационной системы учета заболеваний животных, экспресс-методов диагностики болезней, создание и разработка технологий производства новых ветеринарных препаратов.
4.1.6. В области механизации сельскохозяйственного производства:
разработка зональных технологий и систем машин, позволяющих сократить затраты на производство растениеводческой и животноводческой продукции и обеспечить охрану окружающей среды;
разработка, изготовление и испытание многофункциональных почвообрабатывающих и посевных машин, прицепных жаток, зерноуборочных комбайнов и автономных зерноочистительных модулей;
разработка комплексов машин для возделывания, уборки и приготовления кормов, комбинированных агрегатов для возделывания овощных культур, а также средств малой механизации для фермерских хозяйств;
агротехническая оценка, в связи с намечаемой диверсификацией растениеводства, существующей техники для посева и уборки масличных, крупяных и других культур, создание новых машин и разработка предложений по приобретению адаптеров и машин или организация их производства на заводах республики.

4.1.3. Орман шаруашылығы саласында:
Қазақстанның түрлi табиғи аймақтарында ландшафтық негiзде орман шаруашылығын жүргiзу мен қорғаныштық ағаш өсiру жөнiнде ғылыми негiзделген ұсыныстар әзiрлеу ормандарды аурулар мен зиянкестерден қорғау жөнiнде тиімдi химия-биологиялық алдын алу әдiстерiн iздестiру ағаш және бұталы орман өсiмдiктерiнiң жойылып бара жатқан, сондай-ақ сирек түрлерiн өскiндi әрi шағын өскiндi көбейтудiң тиiмдi биотехнологиялық әдiстерiн енгiзу.
4.1.4. Су шаруашылығы саласында:
аймақтар бойынша суармалы жерлердiң мелиорациялық тәртiбiн оңтайландыру;
су ресурстары мен гидроқұрылыстарды ұтымды пайдаланудың техника-технологиялық құралдарын әзiрлеу;
сарқынды сулардың сапасын жақсарту және егiн шаруашылығының суармалы желiлерiне пайдалану тәсілдерiн әзiрлеу;
су, еңбек және энергия ресурстарын үнемдеу мақсатында суару жұмыстарын автоматтандыру.
4.1.5. Мал шаруашылығы мен мал дәрiгерлiгi саласында:
малды, құс пен балықты күтiп-бағу, жемдеу және ветеринариялық қамтамасыз ету технологияларының негiзiнде мал шаруашылығы өнiмдерiн өндiрудi ұлғайту жөнiнде аймақтық ғылыми негiзделген ұсынымдар әзiрлеу;
шаруа (фермер) қожалықтарында қаракөл шаруашылығын жүргiзудiң ерекшелiктерi ескерiле отырып, елтiрi, терi шикiзатын өндiру мен қайта өңдеудiң технологиялық қырларын жетiлдiру;
отандық шикiзат ресурстарын пайдалана отырып, құс өсiрудiң интенсивтi, ресурс сақтайтын технологияларын әзiрлеу;
елдiң балық қорларын ұтымды пайдалануға мүмкiндiк беретiн кәсiпшiлiк су айдындарының биоресурстарын болжау әдiстерiн әзiрлеу;
марал өсiру мен ара өсiрудiң экологиялық таза өнiмдерiн өндiру, қайта өңдеу, сақтау және пайдалану проблемаларын шешу;
мал ауруларын есепке алудың автоматтандырылған ақпараттық жүйесiн, ауруды анықтаудың экспресс-әдiстерiн, жаңа ветеринариялық дәрi-дәрмектер өндiру технологияларын әзiрлеу.
4.1.6. Ауыл шаруашылығы өндiрiсiн механикаландыру саласында:
өсiмдiк шаруашылығы мен мал шаруашылығы өнiмдерiн өндiруге кететiн шығынды қысқартуға және айналадағы ортаны қорғауды қамтамасыз етуге мүмкiндiк беретiн аймақтық технологиялар мен машиналар жүйесiн әзiрлеу;
көпфункциялы топырақ өңдейтiн және егiс егетiн машиналар, тiркеме жаткалар, астық жинайтын комбайндар мен дербес дән тазартатын модульдер әзiрлеу, жасап шығару және сынақтан өткiзу;
жемшөп өсiру, жинау және дайындауға арналған машиналар кешенiн, көкөнiс дақылдарын өсiруге арналған құрама агрегаттар, сондай-ақ фермерлiк шаруашылықтар үшiн шағын механизация құралдарын әзiрлеу;
өсiмдiк шаруашылығын диверсификациялауға байланысты көзделiп отырған, майлы, жарма және басқа да дақылдарды егiп-жинауға арналған, қолда бар техниканы агротехникалық бағалау, жаңа машиналар жасау және адаптерлер мен машиналар сатып алу жөнiнде ұсыныстар жасау немесе оларды республика зауыттарында шығаруды ұйымдастыру.

4.1.7. В области хранения и переработки сельскохозяйственной продукции:
разработка новых технологий и машин для комплексной переработки и хранения сельскохозяйственного сырья;
получение новых пищевых продуктов с направленным изменением химического состава для массового, лечебно-профилактического и детского питания;
создание современной нормативно-методической базы контроля качества и безопасности продовольственного сырья и продуктов питания.
4.2. Механизм реализации Программы
4.2.1. Научное и организационное обеспечение
В соответствии с Указом Президента Республики Казахстан от 24 мая 1996 года N 3001 U963001_ головной организацией по Программе, обеспечивающей ее реализацию, научно-методический уровень выполняемых научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ, организацию и координацию работ по проведению исследований, определен Национальный академический центр аграрных исследований Министерства образования и науки Республики Казахстан.
Национальный академический центр аграрных исследований Республики Казахстан формирует в установленном порядке на конкурсной основе размещение государственного заказа на выполнение настоящей отраслевой научно-технической Программы.
4.2.2. Кадровое и информационное обеспечение
В реализации Программы примут участие специализированные и зональные научно-исследовательские институты, сельскохозяйственные, лесные и ветеринарные станции и опытно-экспериментальные предприятия НАЦАИ, а также научные организации других министерств и ведомств.
Научные кадры предполагается готовить в аспирантурах, функционирующих в научных организациях и в аграрных вузах по 32 специальностям.
Информационное обеспечение Программы и организация научных связей с зарубежными странами будут осуществляться специальными подразделениями НАЦАИ Республики Казахстан, а также головными разработчиками заданий - научно-исследовательскими организациями.
Информационно-библиографическое обеспечение исполнителей Программы будет возлагаться на Республиканскую научную сельскохозяйственную библиотеку, а издание научных журналов "Вестник сельскохозяйственной науки", "Жаршы" и сборников трудов научных организаций - на хозрасчетную редакцию научных изданий "Бастау".
В рамках реализации Программы будет проводиться международное научно-техническое сотрудничество с научными центрами дальнего и ближнего зарубежья, как-то: исследовательские центры ИКАРДА (Сирия), ЖИРКАС (Япония), Калифорнийский и Вашингтонский университеты (США), Институт зарубежного развития и использования земель (Великобритания) и другие.

4.1.7. Ауыл шаруашылығы өнiмдерiн сақтау және қайта өңдеу саласында:
ауыл шаруашылығы шикiзатын кешендi қайта өңдеуге және сақтауға арналған жаңа технологиялар мен машиналар әзiрлеу;
көпшiлiк, емдеу-алдын алу және балалар тамақтануына арналған химиялық құрамы бағыттала өзгертiлген жаңа тамақ өнiмдерiн алу;
азық-түлiк шикiзатының сапасы мен қауiпсiздiгiн бақылаудың бүгiнгi күнге сай нормативтiк-әдiстемелiк базасын жасау.
4.2. Бағдарламаны iске асыру тетiгi
4.2.1. Ұйымдық және ғылыми қамтамасыз ету
Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1996 жылғы 24 мамырдағы N 3001 U963001_ Жарлығына сәйкес Бағдарламаны iске асыруды, орындалатын ғылыми-зерттеу және тәжiрибе-конструкторлық жұмыстардың ғылыми-әдiстемелiк деңгейiн, зерттеулер жүргiзудi ұйымдастыру мен үйлестiрудi қамтамасыз ететiн бас ұйым болып Қазақстан Республикасы Бiлiм және ғылым министрлігiнiң Ұлттық академиялық аграрлық зерттеулер орталығы белгiлендi.
Қазақстан Республикасының Ұлттық академиялық аграрлық зерттеулер орталығы белгіленген тәртiппен конкурстық негiзде осы салалық ғылыми-техникалық Бағдарламаны орындауға мемлекеттiк тапсырысты орналастырады.
4.2.2. Кадрлармен және ақпараттық қамтамасыз ету
Бағдарламаны iске асыруға мамандандырылған және аймақтық ғылыми-зерттеу институттары, ауыл шаруашылығы, орман шаруашылығы және мал дәрiгерлiк станциялары, ҰААЗО-ның тәжiрибе-эксперименттiк кәсiпорындары, сондай-ақ басқа министрлiктер мен ведомстволардың ғылыми ұйымдары қатысады.
Ғылыми кадрларды ғылыми-зерттеу институттары мен аграрлық жоғары оқу орындарында 32 мамандық бойынша жұмыс iстейтiн аспирантураларда даярлау көзделуде.
Бағдарламаны ақпараттық қамтамасыз етудi және шет елдермен ғылыми байланыстарды ұйымдастыруды Қазақстан Республикасының ҰААЗО-ның арнаулы бөлiмшелерi, сондай-ақ тапсырмалардың бас әзiрлеушiлерi ғылыми-зерттеу ұйымдары жүзеге асырады.
Бағдарламаның орындаушыларын ақпараттық-библиографиялық қамтамасыз ету Республикалық ауыл шаруашылығы ғылыми кiтапханасына, ал "Вестник сельскохозяйственной науки", "Жаршы" ғылыми журналдары мен ғылыми ұйымдар еңбектерiнің жинақтарын басып шығару шаруашылық есептегi "Бастау" ғылыми басылымдар редакциясына жүктеледi.
Бағдарламаны iске асыру шеңберiнде алыс және таяу шетелдiң ғылыми орталықтарымен халықаралық ғылыми-техникалық ынтымақтастық жасалатын болады, олар: ИКАРДА (Сирия), ЖИРКАС (Жапония), Калифорния және Вашингтон университеттерi (АҚШ), Шетелдiк даму және жердi пайдалану институты (Ұлыбритания) және басқалар.

5. Необходимые ресурсы и источники их финансирования
Финансирование Программы будет осуществляться в пределах средств , предусмотренных в республиканском бюджете на соответствующий год на финансирование фундаментальных и прикладных научных исследований, а также за счет средств займов, включенных в Программу государственных инвестиций. Предполагается привлечение финансовой, технической и грантовой помощи международных организаций.
Минимальная расчетная потребность в бюджетных средствах на реализацию Программы на 2001-2005 годы составляет 2650,29 млн. тенге (табл.1).
Таблица 1
Структура расходов по научному обеспечению программы
"Научное обеспечение производства, переработки и хранения
сельскохозяйственной продукции по регионам Казахстана
на 2001-2005 годы"
Администратор Программы - Министерство образования и науки
Республики Казахстан (код 225, программа 30)
---------------------------------------------------------------------------
! План   ! План   ! План   ! План   ! План
! 2001 г.! 2002 г.! 2003 г.! 2004 г.! 2005 г.
---------------------------------------------------------------------------
1. Всего расходов (тыс. тенге)
по  специфике (161, 162,    404430   404430   404430   687000   750000
163)
в т.ч. по видам расходов
заработная плата            221656   221656   221656   336170   370500
Дополнительные денежные
выплаты                       8450     8450     8450    15667    17260
Командировочные расходы
и научные экспедиции          9370     9370     9370    20425    22500
Налоги и другие
обязательные платежи в
бюджет                       76795    76795    76795   162555   172100
в т.ч. НДС                   23000    23000    23000    80733    81920
Подоходный налог с
юридических лиц
Социальный налог             53795    53795    53795    81822    90180
Приобретение материалов      16100    16100    16100    29186    32160
Приобретение прочих активов    130      130      130      150      160
Коммунальные услуги           3990     3990     3990     6396     7040
Электроэнергия               13724    13724    13724    17047    18800
Отопление                    19365    19365    19365    36000    39670
Услуги связи                  7900     7900     7900    13392    14760
Транспортные услуги            370      370      370      540      560
Текущий ремонт основных
средств                       7000     7000     7000    14868    16380
Капитальный ремонт основных
средств                         0        0        0      1090     1190
Прочие расходы               19580    19580    19580    33514    36920
2. Количественные показатели:
Количество НТП программ
и проектов                      1        1        1        1        1
---------------------------------------------------------------------------
6. Ожидаемые результаты от реализации Программы
Основные задания и показатели отраслевой научно-технической Программы и ожидаемые результаты от ее реализации по основным направлениям научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ на 2001-2003 и 2004-2005 годы приведены в табл. 2.
Таблица 2
Основные задания и показатели отраслевой научно-технической
программы "Научное обеспечение производства, переработки и
хранения сельскохозяйственной продукции по регионам
Казахстана на 2001-2005 годы"
---------------------------------------------------------------------------
Подпрограммы    !   Ожидаемые результаты заданий подпрограмм по этапам
!--------------------------------------------------------
!  на период 2001-2003 гг. !  на период 2004-2005 гг.
---------------------------------------------------------------------------
1          !            2             !              3
---------------------------------------------------------------------------

5. Қажетті ресурстар мен оларды қаржыландыру көздері
Бағдарламаны қаржыландыру республикалық бюджетте тиiстi жылға iргелi және қолданбалы ғылыми зерттеулердi қаржыландыру үшiн көзделген қаражат есебiнен, сондай-ақ Мемлекеттiк инвестициялар бағдарламасына енгiзiлген заемдар қаражаты есебiнен жүзеге асырылады. Халықаралық ұйымдардың қаржылық, техникалық және гранттық көмегiн тарту көзделедi.
2001-2005 жылдарға арналған Бағдарламаны iске асыру үшiн бюджет қаражатына деген ең төменгi есептiк қажеттiлiк 2650,29 млн. теңгенi /1-кесте/ құрайды.
6. Бағдарламаны іске асырудан  күтілетін нәтижелер
Салалық Бағдарламаның негiзгi тапсырмалары мен көрсеткiштерi, 2001-2003 және 2004-2005 жылдарға арналған ғылыми-зерттеу және тәжiрибе-конструкторлық жұмыстарының негiзгi бағыттары бойынша оны iске асырудан күтiлетiн нәтижелер 2-кестеде келтiрiлген.
1-кесте
"Қазақстан аймақтары бойынша 2001-2005 жылдары ауыл шаруашылығы
өнімдерін өндіруді, қайта өңдеуді және сақтауды ғылыми
қамтамасыз ету" бағдарламасын ғылыми қамтамасыз ету жөніндегі
шығыстар құрылымы
Бағдарлама әкімшісі - Қазақстан Республикасының Білім және ғылым
министрлігі (код 225, бағдарлама 30)
_______________________________________________________________________
2001      2002     2003     2004     2005
жылдың    жылдың   жылдың   жылдың   жылдың
жоспары   жоспары  жоспары  жоспары  жоспары
________________________________________________________________________
1. Жіктеліс (161, 162, 163)! 404430    404430   404430   687000   750000
бойынша барлық шығыстар
(мың теңге), соның ішінде
шығыстардың түрлері бойынша
________________________________________________________________________
Еңбекақы                   ! 221656    221656   221656   336170   370500
________________________________________________________________________
Қосымша ақшалай төлемдер   !  8450      8450     8450     15667   17260
________________________________________________________________________
Іссапар шығыстары және     !  9370      9370     9370     20425   22500
ғылыми экспедициялар
________________________________________________________________________
Салық және бюджетке        ! 76795     76795    76795    162555   172100
төленетін басқа да міндетті!
төлемдер,                  !
________________________________________________________________________
соның ішінде қосымша құн   ! 23000     23000    23000     80733   81920
салығы
________________________________________________________________________
Заңды тұлғаларға салынатын !
табыс салығы
________________________________________________________________________
Әлеуметтік салық           ! 53795     53795    53795    81822   90180
________________________________________________________________________
Материалдар сатып алу      ! 16100     16100    16100    29186   32160
________________________________________________________________________
Басқа да активтер сатып алу!  130       130      130      150      160
________________________________________________________________________
Коммуналдық қызмет         ! 3990       3990    3990     6396     7040
________________________________________________________________________
Электр энергиясы           ! 13724     13724    13724    17047    18800
________________________________________________________________________
Жылу                       ! 19365     19365    19365    36000    39670
________________________________________________________________________
Байланыс қызметі           ! 7900      7900     7900    13392    14760
________________________________________________________________________
Көлік қызметі              !  370       370      370     540      560
________________________________________________________________________
Негізгі құрал-жабдықтарды  ! 7000      7000     7000    14868    16380
ағымдағы жөндеу
________________________________________________________________________
Негізгі құрал-жабдықтарды  !   0        0         0      1090     1190
күрделі жөндеу
________________________________________________________________________
Басқа да шығыстар          ! 19580     19580    19580   33514    36920
________________________________________________________________________
2. Сандық көрсеткіштер:    !
Ғылыми-техникалық бағдарла.!
малар мен жобалар саны     !   1         1        1       1        1
________________________________________________________________________
2-кесте
"Қазақстан аймақтары бойынша 2001-2005 жылдары ауыл шаруашылығы
өнімдерін өндіруді, қайта өңдеуді және сақтауды ғылыми
қамтамасыз ету" салалық ғылыми-техникалық бағдарламасының
негізгі тапсырмалары мен көрсеткіштері
________________________________________________________________________
Бағдарлама тармақтары ! Бағдарлама тармақтары тапсырмаларының кезеңдер
!   бойынша күтілетін нәтижелері
________________________________________________________________________
!2001-2003 жылдар кезеңіне! 2004-2005 жылдар
!                         !      кезеңіне
________________________________________________________________________
1                          2                      3
________________________________________________________________________

01. Разработать        Будут разработаны:          Будут разработаны:
экономический       методологические основы    научно-методические основы
механизм развития   ценовой, финансово-        формирования и
агропромышленного   кредитной политики,        функционирования АПК с
производства,       направленной на            учетом этапов развития
обеспечивающий      ускоренный выход АПК из    рыночных отношений в
продовольственную   экономического кризиса;    Республике Казахстан;
независимость       механизм формирования         система устойчивой
страны и            и функционирования         государственной поддержки
повышение уровня    региональных и межрегио-   агропромышленного комплекса,
жизни сельского     нальных агропродовольст-   обеспечивающая его
населения           венных систем;             ускоренное развитие;
организационно-               предложения по повышению
экономические основы       экспортного потенциала
импортзамещения            продукции сельского
сельскохозяйственного      хозяйства на основе роста
сырья и продовольствия;    его конкурентоспособности
научно-методологические    (зерно, хлопок, мясо,
основы для                 шерсть);
совершенствования             механизм регулирования
использования земельных    рынка земли, ипотека земли;
ресурсов в различных          экономически обоснован-
организационно-правовых    ные предложения по
формах предприятий;        формированию производствен-
механизм эффективного      ных типов сельскохозяйствен-
функционирования           ных предприятий различных
сельхозформирований        организационно-правовых
рыночного типа.            форм;
Будут определены:             перспективные типы
формы агропромышлен-    интегрированных формиро-
ного взаимодействия,       ваний, модели интеграции;
факторы, влияющие на          наиболее эффективные
эффективную интеграцию     методы формирования и
аграрных и перерабатываю-  функционирования оптовых
щих предприятий;           рынков средств производства
системы обеспечения     и агросервисных услуг;
и обслуживания сельского      научные основы
хозяйства материально-     воспроизводства сельских
техническими ресурсами;    трудовых ресурсов,
приоритетные            совершенствование хозяйст-
направления социальной     венного механизма функцио-
политики и механизм        нирования социальной
социальной защиты          инфраструктуры села,
сельского населения;       обоснование уровня
организационно-            и методов регулирования
экономические механизмы    доходов сельских жителей
регулирования научно-      по организационно-правовым
технической                формам предприятий;
деятельности АПК;             методологические основы
оптимальные параметры      эффективного функционирова-
различных типов            ния научного потенциала АПК
сельскохозяйственных       по каждому отраслевому
предприятий на основе      направлению;
экономико-математического     модели развития АПК на
моделирования.             региональном уровне;
концепция развития АПК
до 2010 года.

01. Елдің азық-түлік   !Мыналар әзiрленетiн бола.!Мыналар әзірленетін
тәуелсіздігі мен ауыл  !ды:                      !болады:
тұрғындарының тұрмыс   !АӨК-тi экономикалық дағ. !Қазақстан Республика.
деңгейін көтеруді қам. !дарыстан жеделдете шыға. !сында нарықтық қатынас.
тамасыз ететін агро.   !руға бағытталған баға,   !тардың даму кезеңдері
өнеркәсіп өндірісін да.!қаржы-кредит саясатының  !ескеріле отырып, АӨК-тің
мытудың экономикалық   !әдіснамалық негіздері;   !қалыптасуы мен жұмыс
тетігін әзірлеу        !аймақтық және аймақаралық!істеуінің ғылыми-әдіс.
!агроазық-түлiк жүйелерi. !темелік негіздері;
!нiң қалыптасу және жұмыс !агроөнеркәсіп кешенін
!iстеу тетiгі;            !жеделдете дамытуды
!ауыл шаруашылығы шикiзаты!қамтамасыз ететін тұ.
!мен азық-түлiгі          !рақты мемлекеттік қол.
!импортын алмастырудың    !дау жүйесі;
!ұйымдық экономикалық     !ауыл шаруашылығы өнім.
!негіздерi;               !дерінің (астық, мақта,
!кәсіпорындардың түрлі    !ет, жүн) бәсекелестік
!ұйымдық-құқықтық нысан.  !қабілетінің өсуі негі.
!дарында жер ресурстарын  !зінде экспорттық әлеуе.
!пайдалануды жетілдіру үш.!тін арттыру жөніндегі
!ін ғылыми-әдiснамалық не.!ұсыныстар;
!гіздер;                  !жер рыногын реттеу
!нарықтық типтi ауыл ша.  !тетігі, жер ипотекасы;
!руашылығы құрылымдарының !түрлі ұйымдық-құқықтық
!тиімді жұмыс істеу       !нысандардағы ауыл шаруа.
!тетігі;                  !шылығы кәсіпорындарының
!Мыналар айқындалатын     !өндірістік типтерін
!болады:                  !қалыптастыру жөніндегі
!агроөнеркәсіптiк өзара   !экономикалық негіздел.
!iс-қимыл нысандары,      !ген ұсыныстар;
!аграрлық және қайта өң.  !интеграцияланған құры.
!деушi кәсiпорындардың    !лымдардың перспектива.
!тиімді интеграциялануына !лық типтері, интегра.
!ықпал ететін факторлар;  !циялану модельдері;
!ауыл шаруашылығын мате.  !өндіріс құралдары мен
!риалдық-техникалық ре.   !агросервистік қызмет.
!сурстармен қамтамасыз ету!тің көтерме сауда ба.
!және қызмет көрсету      !зарларын құрудың және
!жүйелері;                !олардың жұмыс істеуінің
!әлеуметтік саясаттың     !неғұрлым тиімді
!басым бағыттары мен ауыл !әдістері;
!тұрғындарын әлеуметтiк   !ауыл еңбек ресурстарын
!қорғау тетiгі;           !молықтырудың ғылыми
!АОК қызметін ғылыми-тех. !негіздері, ауылдың
!никалық реттеудің ұйым.  !әлеуметтік инфрақұрылы.
!дық-экономикалық тетік.  !мының жұмыс істеуінің
!тері;                    !шаруашылық тетігін
!ауыл шаруашылығы кәсіп.  !жетілдіру, кәсіпорын.
!орындарының түрлі типте. !дардың ұйымдық-құқық.
!рінің экономикалық-мате. !тық нысандары бойынша
!матикалық модульдеу негі.!ауыл тұрғындарының
!зіндегі оңтайлы параметр.!табыс деңгейі мен оны
!лері.                    !реттеудің әдістерін
!                         !негіздеу;
!                         !әрбір салалық бағыт
!                         !бойынша АӨК ғылыми
!                         !әлеуетінің тиімді жұмыс
!                         !істеуінің әдіснамалық
!                         !негіздері;
!                         !АӨК-ті аймақтық деңгейде
!                         !дамыту модельдері;
!                         !АӨК-ті 2010 жылға дейін
!                         !дамыту тұжырымдамасы.
________________________________________________________________________

02. Разработать
научно-обоснованные
предложения по
диверсификации
растениеводства по
регионам на основе
совершенствования
существующих и
создания новых,
адаптированных к
природно-климати-
ческим условиям
технологий возде-
лывания сельскохо-
зяйственных куль-
тур, машин и обо-
рудования, обеспе-
чивающих получение
максимального
количества конку-
рентоспособной
по качеству и
стоимости продук-
ции, а также сохра-
нение почвенного
плодородия и охрану
окружающей среды
02.01. Разработать  Будут:                     Будут даны рекомендации по:
новые и усовершен-  разработаны теоретические     агроэкологическому
ствовать существу-  и методологические основы  районированию и технологиям
ющие технологии,    повышения плодородия почв, возделывания сельскохозяй-
машины и оборудо-   создания соответствующих   ственных культур, хранению
вание для возделы-  конкретным условиям        и переработке сельхозпродук-
вания сельско-      регионов технологий        ции с учетом диверсификации
хозяйственных       возделывания основных и    растениеводства;
культур, хранения   нетрадиционных (масличных,    сохранению и повышению
и переработки       крупяных, лекарственных    плодородия почв, рациональ-
растениеводческой   и др.) культур растений;   ному их использованию и
продукции с учетом     даны предложения по     охране природной среды;
диверсификации      рациональному использова-     интегрированной системе
растениеводства     нию земельных и водных     защиты сельскохозяйственных
по регионам         ресурсов, машин и оборудо- культур от вредителей,
Казахстана          вания для производства,    болезней и сорняков;
хранения и переработки     мелиорации земель, обводне-
сельхозпродукции в         нию пастбищ, сельхозводо-
связи с диверсификацией    снабжению;
растениеводства.              оптимизации водопользо-
вания на оросительных
Применительно к         системах;
региональным почвенно-     разработке нормативов по
климатическим условиям     агроэкологическому
предусматривается:         мониторингу орошаемых земель
усовершенствовать       и водных ресурсов.
научные основы управления     Будут разработаны новые
плодородием почв,          и усовершенствованы
стабилизации фитосанитар-  существующие образцы техники
ного состояния агро-       и технологии послеуборочной
экосистем, мелиорации      обработки, переработки и
земель и обводнения        хранения зерна, проведены
пастбищ;                   их производственные
разработать основы      испытания.
агроэкологического            Будут:
мониторинга орошаемых      сформированы системы
земель и водных ресурсов;  технологий и машин для
исследовать,            производства пищевых
обосновать и разработать   продуктов (хлебобулочных,
научные и методические     макаронных, кондитерских
основы совершенствования   и продуктов бродильного,
техники и технологии       крахмалопаточного и масло-
послеуборочной обработки,  жирового производства),
переработки и хранения     детского, лечебно-
зерна;                     профилактического и массово-
разработать научно-        го назначения, разработана
обоснованные технологии и  соответствующая нормативная
технику для производства   документация;
пищевых продуктов с           разработаны исходные
заданными свойствами на    требования, технические
основе зерновых культур    задания, созданы, изготовле-
различного назначения с    ны и проведены предваритель-
использованием             ные и приемочные испытания
биологически активных      машин, обеспечивающих
добавок, улучшателей,      снижение затрат на
композитных смесей;        производство растениеводчес-
разработать предложения    кой продукции не менее чем
по оптимальному составу    в 1,3 раза;
и структуре машинно-          внедрены разработанные
тракторного парка,         системы технического
параметрам рабочих         сервиса в пилотных МТС
органов, конструктивно-    республики.
технологических схем
многофункциональных
почвообрабатывающих,
посевных, уборочных
и послеуборочных
перерабатывающих
машин, обеспечивающих
снижение затрат
на производство
продукции
растениеводства в 1,3 и
более раз;
разработать
рекомендации по
развитию и повышению
эффективности работы
МТС, нормативную
документацию по
техническому сервису,
предложения по развитию
ремонтно-обслуживающей
базы АПК, создать
универсальные ремонтно-
технологическое
оборудование и технологии
восстановления узлов,
агрегатов и деталей
сельхозтехники

02. Сапасы мен құны
жөнінен бәсекеге қабі.
летті өнімнің барынша
мол мөлшерін, сондай-ақ
топырақ құнарлылығын
сақтау мен қоршаған ор.
таны қорғауды қамтама.
сыз ететін ауыл шаруа.
шылығы дақылдарын өсіру
технологияларының, ма.
шиналар мен жабдықтар.
дың қолда барын жетіл.
діру және аймақтардың
табиғи-климаттық жағдай.
ларына бейімделген
жаңаларын жасау негізінде
өсімдік шаруашылығын
аймақтар бойынша дивер.
сификациялау жөнінде
ғылыми негізделген
ұсыныстар әзірлеу
________________________________________________________________________
02.01. Қазақстан аймақ-!Мыналар:                  !Мыналар бойынша
ры бойынша өсiмдiк шару!топырақ құнарлылығын көте.!ұсынымдар беріледі:
ашылығын диверсификация!ру, аймақтардың нақты жағ.!ауыл шаруашылығы да.
лауды ескере отырып,   !дайларына сәйкес келетін  !қылдарын агроэкология.
ауыл шаруашылығы дақыл.!негiзгi және дәстүрлi емес!лық аудандастыру және
дарын өсiруге, өсiмдiк !ауыл шаруашылығы дақылда. !өсіру технологиялары,
шаруашылығы өнiмдерiн  !рын (майлы, жарма, дәрі-  !өсімдік шаруашылығын
сақтауға және қайта    !дәрмектік т.б.) өсірудің  !диверсификациялау ес.
өңдеуге арналған техно.!технологияларын жасаудың  !керіле отырып, ауыл
логиялар, машиналар мен!теориялық және әдіснама.  !шаруашылығы өнімде.
жабдықтардың жаңаларын !лық негіздері әзірленеді; !рін сақтау мен қайта
әзiрлеу және қолда     !өсімдік шаруашылығын ди.  !өңдеу;
барын жетiлдiру        !версификациялауға орай    !топырақтың құнарлылы.
!жер, су ресурстарын, ауыл !ғын сақтау және артты.
!шаруашылығы өнімдерін өн. !ру, оны ұтымды пайда.
!діруге, сақтау мен қайта  !лану және қоршаған
!өңдеуге арналған машина.  !ортаны қорғау;
!лар мен жабдықтарды ұтымды!ауыл шаруашылығы дақыл.
!пайдалану жөнінде ұсыныс. !дарын зиянкестерден,
!тар беріледі.             !аурулар мен арамшөп.
!Аймақтық топырақ-климат.  !терден қорғаудың интег.
!тық жағдайларға орай мы.  !рацияланған жүйесі;
!налар көзделеді:          !жерді мелиорациялау,
!топырақтың құнарлылығын   !жайылымдарды суландыру,
!басқарудың, агроэкология. !ауыл шаруашылығын сумен
!лық жүйелердің фитосани.  !қамтамасыз ету;
!тарлық жай-күйін тұрақтан.!суландыру жүйелерінде
!дырудың, жерді мелиорация.!су пайдалануды оңтай.
!лау мен жайылымды суланды.!ландыру;
!рудың ғылыми негіздерін   !суармалы жерлер мен су
!жетілдіру;                !ресурстарының агроэко.
!суармалы жерлер мен су ре.!логиялық мониторингі
!сурстарының агроэкология. !бойынша нормативтер
!лық мониторингінің негіз. !әзірлеу.
!дерін әзірлеу;            !Астықты жинап алғаннан
!астықты жинап алғаннан    !кейін өңдеу, қайта
!кейін өңдеу, қайта өңдеу  !өңдеу және сақтау тех.
!және сақтау техникасы мен !никасы мен технология.
!технологиясын жетілдірудің!ларының жаңа үлгілері
!ғылыми және әдістемелік   !әзірленіп, қолда бары
!негіздерін зерттеу, негіз.!жетілдіріліп, олар
!деу және әзірлеу;         !өндірістік сынақтардан
!                          !өткізіледі.
!биологиялық активті қосым.!Мыналар:
!шаларды, дәмдеуіштерді,   !балаларға, емдеу-алдын
!құранды қоспаларды пайда. !алуға және көпшілікке
!лана отырып, түрлі мақсат.!арналған тағам өнім.
!тағы дәнді дақылдар негі. !дері (нан-тоқаш, мака.
!зінде белгілі қасиеттері  !рон, кондитер, ашыту,
!бар тамақ өнімдерін өнді. !крахмал-сірне және май
!руге арналған ғылыми не.  !өнімдері) өндірісіне
!гізделген технологиялар   !арналған технологиялар
!мен техниканы әзірлеу;    !мен машиналар жүйелері
!машина-трактор паркінің   !жасалады, тиісті нор.
!оңтайлы құрамы мен құрылы.!мативтік құжаттама
!мы, өсімдік шаруашылығы   !әзірленеді;
!өнімдерін өндіру шығыста. !өсімдік өнімдері өн.
!рын 1,3 және одан да көп  !дірісінің шығындарын
!есеге азайтуды қамтамасыз !кемінде 1,3 есе азай.
!ететін көпфункциялы топы. !туды қамтамасыз ететін
!рақ өңдеу, егіс егу, астық!машиналардың бастапқы
!жинау және астық жинаудан !талаптары, техникалық
!кейін қайта өңдеу машина. !тапсырмалары әзірленіп,
!ларының жұмыс органдарының!жасап шығарылады әрі
!параметрлері, құрастыру-  !алдын ала қабылдау
!технологиялық схемалары   !сынақтарынан өткізі.
!жөнінде ұсыныстар әзірлеу;!леді;
!МТС-терді дамыту және жұ. !республиканың пилоттық
!мысының тиімділігін артты.!МТС-терінде әзірленген
!ру жөнінде ұсынымдар,тех. !техникалық қызмет
!никалық қызмет көрсетудің !көрсету жүйелері
!нормативтік құжаттамасын, !енгізіледі.
!АӨК-тің жөндеу-қызмет көр.!
!сету базасын дамыту жөнін.!
!де ұсыныстар әзірлеу, әм. !
!бебап жөндеу-техникалық   !
!жабдықтары мен ауыл шаруа.!
!шылығы техникасының тетік.!
!терін, агрегаттары мен    !
!бөлшектерін қалпына келті.!
!ру технологияларын жасап  !
!шығару.                   !
_________________________________________________________________________

02.02. Разработать  Предусматривается:         Будут разработаны
по регионам            провести полную         рекомендации по:
Казахстана для      инвентаризацию                рациональному использова-
возделывания        экологического состояния,  нию природных и сеяных
кормовых культур,   плодородия почв и          кормовых угодий, в т.ч.
переработки и       продуктивности             территорий, высвободившихся
хранения получае-   естественных кормовых      из-под зерновых;
мой продукции       угодий с применением          картированию и экологи-
и производства      космической и наземной     ческой оценке степени
комбикормов:        информации;                опустынивания аридных
технологии          усовершенствовать       пастбищ;
использования       технологии по использо-      созданию пастбищезащитных
природных и сеяных, ванию освобождаемой      и пескоукрепляющих насаждений;
в т.ч. на пашне,    пашни под сеяные              созданию модели организа-
кормовых угодий;    сенокосы и пастбища;       ции территории и производст-
агротехнические    создать модель           ва кормов для фермерских
мероприятия повы-   производства кормов        хозяйств на примере
шения плодородия    для фермерских хозяйств    производственного кооперати-
почв;               степной, полупустынной     ва "Ескельды" и общины
системы машин       и пустынной зон;           "Берлик";
и оборудования        разработать технологии     регуляции численности
создания и использования   вредных организмов на
пастбищ для мясного        посевах кормовых культур
скота из ломкоколосника    и пастбищах.
ситникового в степной        Предусматривается
зоне;                      завершить разработку техно-
разработать              логического регламента
теоретические и            производства и режимов
методологические основы    хранения кормовых продуктов
получения кормовых         и комбикормов с использова-
добавок и комбикормов с    нием отходов переработки
использованием отходов     семян масличных культур,
переработки масличных      отходов сахарной промышлен-
семян, отходов сахарной    ности и бродильных произ-
промышленности и           водств и пересмотр норматив-
бродильных производств;    но-технической документации
обосновать параметры     на сырье и продукцию комби-
рабочих органов,           кормовой промышленности.
конструктивно-                Будут разработаны исход-
технологических схем       ные требования, технические
машин для возделывания,    задания, проведены предва-
уборки и переработки       рительные и приемочные
кормовых культур по новым  испытания машин для возделы-
и усовершенствованным      вания, уборки и переработки
технологиям, обеспечиваю-  кормовых культур, обеспечи-
щим снижение затрат труда  вающих снижение затрат
и средств в 1,5 и более    труда и средств не менее чем
раз.                       в 1,5 раза.

02.02. Қазақстан ай.   !Мыналар көзделеді:        !Мыналар жөнінде ұсы.
мақтары бойынша мал    !ғарыштық және жер бетіндік!нымдар әзірленеді:
азығы дақылдарын өсіру.!ақпаратты қолдана отырып, !табиғи және екпе жем.
ге, алынған өнімді     !топырақтың экологиялық    !шөп алқаптарын, соның
қайта өңдеуге, сақтауға!жай-күйіне, құнарлылығы  !ішінде дәнді дақылдардан
және құрамажем өндірі. !мен табиғи жемшөп алқапта.!босаған аумақтарды
сіне арналған: табиғи  !рының өнімділігіне толық  !ұтымды пайдалану;
және екпе, соның ішінде!түгендеу жүргізу;         !қуаң жайылымдардың
егістік, жемшөп алқап. !дәнді дақылдардан босаған !шөлейттену дәрәжесін
тарын пайдалану, техно.!аңыздарды екпе пішендіктер!картаға түсіріп, эко.
логияларын; топырақ    !мен жайылымдар үшін пайда.!логиялық баға беру;
құнарлылығын арттырудың!лану жөніндегі технология.!жайылым қорғайтын
агротехникалық іс-шара.!ларды жетілдіру;          !және құм бекітетін
ларын; машиналар мен   !далалық, шөлейт және шөл  !бұталы өсімдіктер өсі.
жабдықтар жүйелерін    !аймақтардағы фермерлік    !ріп шығару;
әзірлеу                !шаруашылықтар үшін жемшөп !"Ескелді" өндірістік
!өндіру моделін әзірлеу;   !кооперативі мен "Бір.
!далалық аймақта етті түлік!лік" қауымының үлгісі.
!үшін сынғақ масақты елек. !мен фермерлік шаруашы.
!шөптерден жайылымдар жа.  !лықтар үшін аумақты
!сап, пайдалану технология.!және жемшөп өндіруді
!ларын жасау;              !ұйымдастыру моделін
!майлы дақылдар тұқымдарын !жасау;
!қайта өңдеу қалдықтарын,  !жемдік дақыл егістері
!қант өнеркәсібі мен ашыту !мен жайылымдарда зиянды
!өндірісінің қалдықтарын   !организмдер санын рет.
!пайдалана отырып, жемдік  !теу.
!қоспалар пен құрамажеп    !Майлы дақылдар тұқым.
!алудың теориялық және     !дарын қайта өңдеу
!әдіснамалық негіздерін    !қалдықтарын, қант өнер.
!әзірлеу;                  !кәсібі мен ашыту өнді.
!жемдік дақылдарды еңбек   !рісінің қалдықтарын
!шығынын және қаражатты    !пайдалана отырып, жем.
!1,5 және одан көп есе     !дік өнімдер мен құрама.
!азайтуды қамтамасыз ететін!жем өндіру және сақтау
!жаңа және жетілдірілген   !режимінің
!технологиялар бойынша     !технологиялық
!өсіруге, жинауға және қай.!регламентін әзірлеуді
!та өңдеуге арналған маши. !аяқтау және құрама жем
!налардың жұмыс органдары. !өндірісінің шикі.
!ның параметрлерін, құрас. !заты мен өнімдеріне
!тыру-технологиялық схема. !нормативтік-техникалық
!ларын негіздеу.           !құжаттаманы қайта қарау
!                          !көзделеді.
!                          !Жемдік дақылдарды өсі.
!                          !руге, жинауға және қай.
!                          !та өңдеуге арналған,
!                          !еңбек пен қаражат
!                          !шығынын 1,5 және одан
!                          !көп есе азайтуды қам.
!                          !тамасыз ететін машина.
!                          !ларға бастапқы талап.
!                          !тар, техникалық тап.
!                          !сырмалар әзірленіп,
!                          !алдын ала және қабыл.
!                          !дап алу сынақтары өт.
!                          !кізіледі.
_______________________________________________________________________

02.03. Разработать  Будут:                     Будут завершены разработки:
высокоэффективные,    созданы базовые участки    технологий выращивания
экологически без-   для исследования возмож-   высокоплотных садов с
опасные технологии  ности корнесобственной     небольшими компактными
возделывания        культуры плодовых          кронами деревьев в равнинных
плодово-ягодных,    насаждений различных       и горных условиях, определе-
лесных культур и    пород;                     ны сорта, отвечающие их
винограда, машины     усовершенствованы        требованиям;
и оборудование для  технологии выращивания       рекомендаций по продлению
посадки, ухода за   ремонтантной малины,       продуктивного периода
ними, переработки   сортов земляники           жизни высокоплотных садов
и хранения получа-  нейтрального светового     различной конструкции;
емой продукции      дня и бесшипной земляники;   технологий выращивания
разработаны специальные  ягодных луго-садов, обеспе-
программы и созданы        чивающих получение урожай-
математические модели      ности 20-40 т/га, изучены
управления продуктивностью биологические и агротехни-
садов и виноградников и    ческие особенности перспек-
почвенным плодородием      тивных сортов новых для
экологически нарушенных    Казахстана культур (облепи-
занятых ими земель;        ха, жимолость, бесшипная
разработаны научные      ежевика);
основы устойчивого           рекомендаций по ресурсо-
развития лесного хозяйства сберегающей технологии воз-
республики путем           делывания винограда;
усовершенствования           опытного образца агрегата
методов искусственного     с автономным электропри-
лесовосстановления и       водом для контурной обрезки
лесоразведения, а также    плодовых деревьев с малога-
технологий создания        баритными кронами;
плантаций и разработки       экологически безопасной
агротехники выращивания    системы защиты садов от
посадочного материала;     вредных организмов.
проведены технологичес-  Будут даны рекомендации по:
кие и биохимические          мерам ухода за лесом;
испытания перспективных      технологии искуственного
интродуцированных сортов   восстановления гарей;
и гибридных форм винограда   повышение устойчивости и
селекции КазНИИПиВ и даны  долговечности лесомелиора-
предложения по их          тивных насаждений на землях
использованию в вино-      обнаженного дна Аральского
делии;                     моря;
предложены рецептуры       совершенствованию
сухих смесей               нормативной базы для
для приготовления          лесного хозяйства Республики
напитков из натураль-      Казахстан;
ного плодово-ягодного      использованию перспектив-
сырья;                     ных интродуцированых сортов
проведены испытания      и гибридов форм винограда
препаратов нового поколе-  селекции КазНИИПиВ.
ния по биологической       Будут разработаны техноло-
активности и экологичес-   гии и нормативная документа-
кой безопасности для       ция на сухие смеси для при-
защиты плодово-ягодных     товления напитков из нату-
культур и винограда от     рального плодово-ягодного
вредителей и болезней;     сырья для массового потреб-
обоснованы параметры     ления и лечебно-профилакти-
рабочих органов машин и    ческого назначения.
средств малой механизации  Будут предложены рекомен-
для проведения работ в     дации по технологии хранения
садах, виноградниках,      плодов с использованием
лесхозах, обеспечивающих   нового поколения экологичес-
снижение затрат труда      ки безопасных препаратов,
не менее чем в 1,3 раза.   обеспечивающих максимальную
сохранность и качество
готовой продукции.
Будут разработаны исходные
требования, технические
задания, созданы, изготов-
лены и проведены предварите-
льные и приемочные испыта-
ния машин и средств малой
механизации для проведения
работ в садах, виноградни-
ках, лесхозах, обеспечиваю-
щих снижение затрат труда
не менее чем в 1,3 раза.

02.03. Жеміс-жидек, ор.!Мыналар:                  !Мыналарды әзірлеу
ман дақылдары мен жүзім!алуан тұқымды жеміс ағаш. !аяқталады:
өсірудің тиімділігі жо.!тарының өзектамырлы дақы. !жазықтықтар мен таулы
ғары, экологиялық қау. !лының мүмкіндіктерін зерт.!жер жағдайында ұшар
іпсіз технологияларын, !теуге арналған базалық    !басы шағын жинақы
оларды егуге, күтіп-   !учаскелер құрылады;       !ағаштардан тұратын ты.
баптауға, қайта өңдеуге!көп жемісті таңқурайды,   !ғыз отырғызылған бақ.
және алынған өнімдерді !бейтарап күндізгі бүлдір. !тар өсіру технологияла
сақтауға арналған маши.!ген сорттарын және тіке.  !ры,олардың талаптарына
налар мен жабдықтар    !нексіз бүлдірген өсіру    !сай келетін сорттары
әзірлеу                !технологиялары жетілдірі. !анықталады;
!леді;                     !
!арнаулы бағдарлама.       !түрлі құралыпты тығыз
!лары әзірленіп, бау-бақша !отырғызылған бақтардың
!мен жүзімдіктердің өнімді.!өнімділік кезеңдерін
!лігін және олар орналасқан!ұзарту жөніндегі
!экологиясы бұзылған жер.  !ұсынымдар;
!лердің топырақ құнарлылы. !әр гектарынан 20-40
!ғын басқарудың математика.!тонна өнім алуды қам.
!лық модельдері;           !тамасыз ететін жидекті
!                          !шалғынды бақтар өсіру
!республика орман шаруашы. !технологиялары,
!лығының орманды қолдан    !Қазақстан үшін жаңа
!қалпына келтіру мен орман.!дақылдардың (шырғанақ,
!ды қолдан өсіру әдістерін !ырғай, тікенексіз қара
!жетілдіру жолымен тұрақты !бүлдірген) перспектива.
!дамуының, сондай-ақ план. !лы сорттарының биоло.
!тациялар құру және көшет. !гиялық және агротехни.
!тік материалдарды өсіру   !калық ерекшеліктері
!агротехникасын жасау тех. !зерттеледі;
!нологияларының ғылыми не. !жүзім өсірудің ресурс
!гіздері әзірленеді.       !сақтаушы технологиясы
!ҚАЗЖжЖҒЗИ селекциялаған   !жөніндегі ұсынымдар;
!жүзімнің перспективалы    !бастары шағын көлемді
!жерсіндірілген сорттары   !жеміс ағаштарын
!мен будандастырылған ны.  !сұлбалап кесуге арнал.
!сандарына технологиялық   !ған дербес электр же.
!және биохимиялық сынақтар !текті агрегаттың тәжі.
!жүргізіліп, оларды шарап  !рибелік үлгісі;
!жасау ісінде пайдалануға  !бақтарды зиянды орга.
!ұсыныстар беріледі;       !низмдерден қорғаудың
!                          !экологиялық қауіпсіз
!                          !жүйесі.
!                          !Мыналар жөнінде ұсыным.
!                          !дар беріледі:
!                          !орман күту шаралары;
!                          !өртенгендерді қалпына
!                          !келтіру технологиясы;
!                          !Арал теңізі табанының
!                          !тартылған жерлерінде
!                          !орман мелиорациялық
!                          !ағаш-желектердің орнық.
!                          !тылығы мен өміршеңдігін
!                          !арттыру.
!табиғи жеміс-жидек шикі.  !Қазақстан Республикасы.
!затынан сусын дайындауға  !ның орман шаруашылығы
!арналған құрғақ қоспалар  !үшін нормативтік базаны
!жасау рецептуралары       !жетілдіру;
!ұсынылады;                !ҚазЖжҒЗИ селекциялаған
!биологиялық белсенділігі  !жүзімнің перспективалы
!мен экологиялық қауіпсіз. !жерсіндірілген сорттары
!дігі жағынан жаңа буынға  !мен будан формаларын
!жататын, жеміс-жидектер   !пайдалану.
!мен жүзімді зиянкестерден !Табиғи жеміс-жидек
!қорғауға арналған препа.  !шикізатынан көпшілік
!раттар сынақтан өткізіле. !пайдаланатын және
!ді;                       !емдеу-алдын алу мақса.
!бақтарда, жүзімдіктерде,  !тындағы сусындар техно.
!орман шаруашылықтарында   !логиялары мен оларды
!жұмыстар жүргізуге арнал. !дайындауға арналған
!ған, еңбек шығынын кемінде!құрғақ қоспалардың нор.
!1,3 есе азайтуды қамтама. !мативтік құжаттамасы
!сыз ететін машиналар мен  !әзірленеді.
!шағын механизация құралда.!Дайын өнім сапасы мен
!ры жұмыс органдарының     !барынша ұзақ сақталуын
!параметрлері негізделеді. !қамтамасыз ететін, эко.
!                          !логиялық қауіпсіз пре.
!                          !параттардың жаңа буынын
!                          !пайдалана отырып, же.
!                          !містерді сақтау техно.
!                          !логиясы жөнінде ұсыным.
!                          !дар беріледі.
!                          !Бақтарда, жүзімдіктер
!                          !мен орман шаруашылық.
!                          !тарында жұмыстар жүр.
!                          !гізуге арналған, еңбек
!                          !шығынын кемінде 1,3 есе
!                          !азайтуды қамтамасыз
!                          !ететін машиналар мен
!                          !шағын механизация құ.
!                          !ралдарының бастапқы
!                          !талаптары мен техника.
!                          !лық тапсырмалар әзір.
!                          !ленеді, жасап шығарыла.
!                          !ды және алдын ала әрі
!                          !қабылдап алу сынақтары
!                          !жүргізіледі.
________________________________________________________________________

03. Разработать
для регионов
научно-обоснован-
ные предложения
по увеличению
производства
животноводческой
продукции на основе
уточнения породного
районирования
животных, обеспече-
ния их полноцен-
ными кормами,
совершенствования
технологий, машин
и оборудования
для содержания и
кормления животных,
обеспечения вете-
ринарного благопо-
лучия, переработки
и хранения животно-
водческой продукции
03.01. Разработать    Будут обоснованы:        Будут разработаны:
эффективные:            технологические          модели ресурсосберегающей
способы приготов-   элементы и параметры     технологии производства мо-
ления кормов;         производства молока      лока и говядины в хозяйствах
технологии произ-   и говядины в пригород-   с различными формами собст-
водства, переработки  ной зоне, в фермерских   венности, концентрацией
и хранения продукции  (крестьянских) и других  поголовья и объемами произ-
скотоводства и свино- хозяйственных формиро-   водимой продукции;
водства;              ваниях при рациональном    система кормления, рецепты
машины и оборудо-   использовании естествен- полнорационной кормосмеси
вание для малой       ных и сеяных кормовых    для молочного скота с учетом
механизации;          угодий;                  фактической кормовой базы
приемы профилак-      технология приготов-   и питательности местных
тики и обеспечения    ления и хранения кормов  кормов;
ветеринарного благо-  в фермерских хозяйствах    рекомендации по использо-
получия крупного      и личном подворье с      ванию природного цеолита в
рогатого скота и      использованием нетради-  качестве консерванта обога-
свиней в сельхоз-     ционных консервантов;    тителя зеленых кормов;
формированиях по        системы машин и обо-     технологии приготовления
регионам страны       рудования, параметры     и хранения кормов в усло-
технических устройств,   виях фермерских хозяйств и
средств малой механиза-  личного подворья;
ции для производства       рекомендации по системе
животноводческой про-    машин и оборудованию
дукции, обеспечивающих   (исходные требования, техни-
снижение трудовых        ческие задания, предваритель
затрат не менее чем в    льные и приемочные испытания
1,5 раза;                машин, в том числе микро
рецептуры и адаптиро-    ГЭС различной мощности и
ванные технологии        ветроэлектрических установок
производства мясомолоч-  с повышенной мощностью),
ных продуктов модифици-  обеспечивающих на фермах с
рованного состава мас-   различным поголовьем живот-
сового потребления и     ных, снижение затрат в 1,5-2
для питания детей        раза;
различных возрастных       импортозамещающие машины
групп.                   и технологии для переработки
Будет разработана      и хранения скотоводческой
конструкторская доку-    продукции;
ментация на различные      рекомендации по системе
виды технологического    обеспечения ветеринарного
оборудования и норма-    благополучия сельскохозяй-
тивно-техническая        ственных животных в фермер-
документация на новые    ских (крестьянских) и других
продукты.                хозяйственных формированиях
Будут даны предложе-
ния по профилактике
заболеваний и обеспече-
нию ветеринарного бла-
гополучия сельскохозяй-
ственных животных.
Будет разработана
новая нормативная доку-
ментация по ветери-
нарно-санитарным требо-
ваниям к перерабаты-
вающим предприятиям в
соответствии с требова-
ниями стран ЕЭС
(Европейского экономи-
ческого сообщества)
03.02. Разработать:   Будут:                   Предусматривается:
научные приемы      разработаны методологи-    дать предложения по
увеличения производ-  ческие основы типизации  улучшению технологических
ства, переработки и   шерсти овец различных    свойств шерсти овец различ-
хранения экологически пород и установлены      ных пород;
чистой продукции      факторы, влияющие на ее    определить направления и
овцеводства, козо-    качество;                структуру фермерских хозяй-
водства, коневодст-   определены факторы,      ств по регионам страны;
ва и верблюдоводст-   влияющие на формирование   разработать эффективные
ва;                   мясной продуктивности и  способы приготовления и
технологические     на качество мяса овец,   использования кормов;
приемы приготовления  коз, лошадей;              разработать нормы кормле-
кормов и систему        разработаны модели     ния овец, обеспечивающие
кормления; комплекты  фермерских хозяйств,     получение качественной про-
оборудования и сред-  производящих экономи-    дукции;
ств малой механиза-   чески выгодную продук-     дать предложения по соста-
ции для различных     цию овцеводства.         влению сбалансированных
регионов республики   Будут предложены:        рационов;
с учетом форм хозяй-     технология уплотнен-     изучить биосинтез бакте-
ствования;            ного окота, интенсивно-  риального белка, эффектив-
приемы профилак-    го выращивания, откорма  ность усвоения питательных
тики заболеваний и    и раннего отъема ягнят;  веществ в зависимости от
и обеспечения вете-   технологии приготовления состава рациона и соотно-
ринарного благополу-  качественных кормов с    шения в них отдельных
чия овец, коз, лоша-  максимальным сохране-    элементов питания;
дей, верблюдов в      нием питательных веществ;  дать предложения по повы-
различных сельхоз-      системы полноценного   шению эффективности пита-
формированиях по      кормления овец с учетом  тельных веществ рациона.
регионам страны       их физиологического        Будут созданы основы
состояния.               выведения новой породы
Предусматривается:     казахского дромедара; метод
провести паспортизацию  использования цитогенетичес-
кормов пастбищ и кормо-  кого маркера для раннего
вых угодий на основе     прогноза продуктивности
оценки их фактической    верблюдов; новая технология
питательной ценности и   переработки верблюжьего
дать предложения по      молока.
реформированию пастбищ-    Будут:
ного и полевого кормо-     изготовлены и испытаны
производства в регионах  усовершенствованные образцы
разведения каракульских  внутрикашарного оборудования
овец;                    для фермерских (крестьян-
разработать новые      ских) хозяйств, микро ГЭС,
образцы внутрикошарного  ветроэлектрических установок
оборудования; исходные   с повышенной мощностью,
требования к машинам,    теплогенерирующих установок
оборудованию и средствам для сельскохозяйственных
малой механизации для    объектов, обеспечивающих
производства, перера-    снижение затрат в 1,5-2
ботки и хранения         раза;
получаемой продукции;      сформированы системы
усовершенствовать      машин для овцеводства и
технологии производства  верблюдоводства, разработаны
и переработки продукции  технологические установки,
каракулеводства,         повышающие производитель-

03. Мал тұқымын аудан. !
дастыруды нақтылау,    !
оларды құнарлы азықпен !
қамтамасыз ету, малды  !
күтіп-бағуға арналған  !
технологияларды, маши. !
налар мен жабдықтарды  !
жетілдіру, ветеринария.!
лық қамтамасыз ету, мал!
өнімдерін қайта өңдеу  !
және сақтау негізінде  !
мал шаруашылығы өнімде.!
рін өндіруді ұлғайту   !
жөнінде аймақтар үшін  !
ғылыми негізделген     !
ұсыныстар әзірлеу      !
________________________________________________________________________
03.01. Тиімді:         !Мыналар негізделеді:      !Мыналар әзірленеді:
мал азығын дайындау    !қала маңындағы аймақта,   !меншік нысандары, мал.
тәсілдерін;            !фермерлік (шаруа) және    !дың шоғырлануы мен
мал шаруашылығы мен    !басқа шаруашылық құралым. !өндірілетін өнім көлемі
шошқа өсіру өнімдерін  !дарында табиғи және екпе  !әр түрлі шаруашылықтар.
өндіру, қайта өңдеу мен!жемшөп алқаптарын ұтымды  !да сүт және сиыр етін
сақтау технологияларын;!пайдалана отырып, сүт пен !өндіру технологиясының,
шағын механизация үшін !сиыр етін өндірудің техно.!ресурс сақтайтын техно.
машиналар мен жабдықта.!логиялық элементтері мен  !логиясының модельдері;
рын;                   !параметрлері;             !сауын сиырлары үшін, іс
елдің аймақтары бойынша!фермерлік шаруашылықтар   !жүзіндегі жемшөп базасы
ауыл шаруашылығы құры. !мен жеке қожалықтарда дәс.!жергілікті мал азығының
лымдарындағы ірі қара  !түрлі емес консерванттарды!кенеулілігі ескеріле
мал мен шошқа аурулары.!пайдалана отырып, жемшөп  !отырып, азықтандыру
ның алдын алу және ве. !дайындау мен сақтау       !жүйесі, толық рационды
теринариялық қамтамасыз!технологиясы;             !жем қоспасының рецеп.
ету амалдарын әзірлеу  !мал өнімдерін өндіруге    !тері;
!арналған, еңбек шығынын   !жасыл жемшөпті байытқыш
!кемінде 1,5 есе азайтатын !консервант ретінде та.
!машиналар мен жабдықтардың!биғи цеолитті пайдалану
!жүйесі техникалық құрылғы.!жөнінде ұсынымдар;
!лар мен шағын механизация !фермерлік шаруашылықтар
!құралдарының параметрлері;!және жеке қожалықтар
!көпшілікке және түрлі жас !жағдайында мал азығын
!топтарындағы балаларға ар.!дайындап, сақтау техно.
!налған жаңартылған құрам. !логиялары;
!дағы ет-сүт өнімдерін өн. !мал басы саны әр түрлі
!дірудің рецептуралары мен !фермаларда шығынды
!бейімделген технологиялары!1,5-2 есе азайтуды қам.
!Әр түрлі технологиялық    !тамасыз ететін машина.
!жабдықтарға құрастыру құ. !лар жабдықтардың жүйесі
!жаттамалары мен жаңа өнім.!(машиналар, түрлі қуат.
!дерге нормативтік-техника.!ты шағын ГЭС, қуаты жо.
!лық құжаттама әзірленеді. !ғары жел-электр қондыр.
!Ауыл шаруашылығы түліктері!ғылары үшін бастапқы
!ауруларының алдын алу және!талаптар, техникалық
!ветеринариялық қамтамасыз !тапсырмалар, алдын ала
!ету жөнінде ұсыныстар     !және қабылдап алу сы.
!беріледі.                 !нақтары) жөніндегі
!ЕЭҚ (Еуропа экономикалық  !ұсынымдар;
!қауымдастығы) елдері та.  !мал шаруашылығы өнім.
!лаптарына сәйкес қайта өң.!дерін қайта өңдеуге
!деу кәсіпорындарына вете. !және сақтауға арналған
!ринариялық-санитария та.  !импортты алмастырушы
!лаптары жөніндегі жаңа    !машиналар мен техноло.
!нормативтік құжаттама     !гиялар жасалады;
!әзірленеді.               !фермерлік (шаруа қожа.
!                          !лықтары) және басқа да
!                          !шаруашылық құрылымдарын
!                          !ауыл шаруашылығы түлік.
!                          !терін ветеринариялық
!                          !қамтамасыз ету жүйесі
!                          !жөнінде ұсынымдар.
_________________________________________________________________________
03.02 Мыналар әзірлен. !Мыналар:                  !Мыналар көзделеді:
сін:                   !түрлі тұқымды қойлардың   !қойдың түрлі тұқымдары
қой шаруашылығының, еш.!жүнін типтендірудің әдіс. !жүнінің технологиялық
кі шаруашылығының, жыл.!намалық негіздері әзірле. !қасиеттерін жақсарту
қы шаруашылығы мен түйе!неді және оның сапасына   !жөнінде ұсыныстар беру;
шаруашылығының эколо.  !әсер ететін факторлар     !елдің өңірлері бойынша
гиялық таза өнімдерін  !анықталады;               !фермерлік шаруашылық.
өндіруді, қайта өңдеу  !қой, ешкі мен жылқы етінің!тардың бағыттары мен
мен сақтауды арттырудың!сапасы мен ет өнімділігі. !құрылымдарын айқындау;
ғылыми тәсілдері;      !нің қалыптасуына әсер ете.!мал азығын дайындау мен
мал азығын дайындаудың !тін факторлар айқындалады;!пайдаланудың тиімді тә.
технологиялық тәсілдері!қой шаруашылығының экономи!сілдерін әзірлеу;
мен азықтандыру жүйесі;!калық тиімді өнімдерін өн.!сапалы өнім алуды қам.
республиканың түрлі ай.!діретін фермерлік шаруашы.!тамасыз ететін қойды
мақтары үшін шаруашылық!лықтардың модельдері әзір.!азықтандыру нормаларын
жүргізу нысандарын ес. !ленеді.                   !әзірлеу;
кере отырып, шағын ме. !Мыналар ұсынылады:        !теңдестірілген рацион.
ханизация жабдықтары   !жиі төлдету, қозыларды ин.!дар жасау жөнінде ұсы.
мен құралдарының жиын. !тенсивті өсіру, бордақылау!ныстар беру;
тығы;                  !және енелерінен ерте ажы. !бактериялық ақуыздың
қой, ешкі, жылқы, түйе !рату технологиясы;        !биосинтезін, қоректік
ауруларының алдын алу  !қоректік заттары бойынша  !заттардың рацион құра.
және еліміздің өңірлері!сақтала отырып, сапалы    !мына және олардағы кей.
бойынша ауыл шаруашылы.!азық дайындау технология. !бір қоректік элемент.
ғы құрылымдарында олар.!лары;                     !тердің арақатынасына
ды ветеринариялық қам. !қойды оның физиологиялық  !байланысты сіңірілу
тамасыз ету тәсілдері  !жай-күйін ескере отырып,  !тиімділігін зерттеу;
!толыққанды азықтандыру    !рационның қоректік
!жүйелері;                 !заттарының тиімділігін
! Мыналар көзделеді:       !арттыру жөнінде
!жайылымдар азығы мен жем. !ұсыныстар беру;
!шөп алқаптарын олардың    !
!нақты қоректік құндылығын !Қазақтың бір өркешті
!бағалау негізінде құжат.  !нар түйесінің жаңа тұ.
!тауды жүргізу мен қаракөл !қымын шығару негіздері;
!қойы өсірілетін өңірлерде !түйе өнімділігін ерте
!жайылымдық және екпе мал  !болжау үшін цитогендік
!азығын өндіруді реформалау!маркерді пайдалану
!жөнінде ұсыныстар беру;   !әдісі; түйе сүтін қайта
!                          !өңдеудің жаңа техно.
!                          !логиясы жасалады.
!                          !
!малқораішілік жабдықтардың!Мыналар:
!жаңа үлгілерін әзірлеу;   !шығындарды 1,5-2 есе
!өнімді өндіру, қайта өңдеу!азайтуды қамтамасыз
!және алынған өнімді сақ.  !ететін фермерлік
!тауға арналған машиналар. !(шаруа қожалықтары)
!ға, шағын механизация жаб.!шаруашылықтарға арнал.
!дықтары мен құралдарына   !ған малқораішілік жаб.
!бастапқы талаптарды       !дықтардың, шағын ГЭС-
!әзірлеу;                  !тердің көтеріңкі қуатты
!қаракөл шаруашылығы өнім. !жел-электр қондырғыла.
!дерін өндіру және қайта   !рының, ауыл шаруашылығы
!өңдеу технологияларын же. !объектілері үшін жылу
!тілдіру, қаракөл шикізаты.!шығаратын қондырғылар.
!на МЕМСТ әзірлеу;         !дың үлгілері жасалып,
!әр түрлі жастағы адамдар. !сынақтан өткізіледі;
!дың тамақтануы үшін ет-сүт!қой шаруашылығы
!өнімдерінің ғылыми негіз. !мен түйе шаруашылығына
!делген технологияларын    !арналған машиналар
!әзірлеу;                  !жүйелері жасалады,
!технологиялық жабдықтардың!еңбек өнімділігін

разработать ГОСТ на      ность труда в 2-3 раза;
каракульское сырье;        даны рекомендации по
разработать научно-    улучшению качества баранины
обоснованные технологии  в зональном аспекте, предло-
производства мясо-       жены прогрессивные методы
молочных продуктов для   подготовки животных к убою,
питания людей разных     улучшения качества мяса,
возрастов;               мясопродуктов в процессе их
переработки и хранения.
разработать техническую    Будут разработаны:
документацию на различ-    новая технология пере-
ные виды технологичес-   работки каракульского сырья
кого оборудования и нор- и верблюжьего молока и
мативно-техническую      шерсти.
документацию на новые      Будут сформированы комп-
продукты;                лексы импортозамещающих
дать предложения по    машин и технологий для
обеспечению ветеринар-   переработки и хранения
ного благополучия        овцеводческой продукции и
хозяйственных формиро-   соответствующая нормативная
ваний.                   документация.
Будут даны рекомендации
по профилактике болезней
животных и обеспечению
ветеринарного благополучия
хозяйств.
03.03. Разработать    Будут:                     Будут разработаны:
научно-обоснованные     изучены рост и разви-    новые технологии содержа-
технологии производ-  тие пуха и перьев уток   ния кур и уток в различных
ства продукции птице- и возможности их         типах хозяйств;
водства, мараловод-   прижизненной ощипки;       определены нормы введения
ства, пчеловодства      даны предложения по    в кормовые смеси рудных
и рыбного хозяйства   обеспечению оптималь-    шламов и новых микробиологи-
на основе совершенст- ного микроклимата в      ческих препаратов, повышаю-
вования существующих, птичниках;               щих эффективность использо-
создания новых техно-   изучены возможности    вания питательных веществ в
логических приемов,   использования отходов    организме птицы;
машин и оборудования  рудной промышленности      системы ввода, контроля и
для механизации       и природных минералов    обработки первичного матери-
трудоемких процессов, в качестве подкормки     ала в птицеводстве с исполь-
переработки и хране-  в кормлении птиц;        зованием ПЭВМ;
ния продукции, обе-      изучена возможность     методы прогнозной оценки
спечения ветеринар-   использования новых      экологического состояния
ного благополучия     микробиологических       и биоресурсов промысловых
препаратов, обладающих   водоемов, перспективные
ферментными свойствами.  технологии искусственного
Будет разработан       разведения рыб;
комплекс компьютерных      эффективные методы
программ по генетичес-   прогнозной оценки биоресур-
кому анализу продук-     сов и рационального их
тивности птиц.           использования.
Будет создана базовая    Будет предложена безотход-
(модельная) основа для   ная технология производства
тестирования экологи-    экологически чистой продук-
ческого состояния и      ции мараловодства и пчело-
оценки биоресурсов       водства, переработки и хра-
водоемов, разработаны    нения их продукции в усло-
нормативы по искусствен- виях многоукладной экономики
ному воспроизводству     Восточного Казахстана.
новых (ценных) видов       Будут даны рекомендации
рыб, сформировано кол-   по обеспечению ветеринарного
лекционное стадо высоко- благополучия отраслей
продуктивных пород       птицеводства, мараловодства,
карпа.                   пчеловодства и рыбного
Будут разработаны      хозяйства
методы разведения,
воспроизводства маралов
и пчел, технологические
приемы производства,
переработки и хранения
продукции птицеводства,
мараловодства и пчело-
водства, обеспечения
ветеринарного благо-
получия отраслей в фер-
мерских и других
хозяйственных формиро-
ваниях
---------------------------------------------------------------------------

!алуан түрлеріне техникалық!2-3 есе арттыратын
!құжаттама мен жаңа өнім.  !технологиялық қондырғы.
!дерге нормативтік-техника.!лар әзірленеді;
!лық құжаттама әзірлеу;    !аймақтық тұрғыда қой
!шаруашылық құрылымдарын   !етінің сапасын жақсарту
!ветеринариялық қамтамасыз !жөнінде ұсынымдар бе.
!ету жөнінде ұсыныстар беру!ріледі, малды союға
!                          !дайындаудың, ет, ет
!                          !өнімдерін қайта өңдеу
!                          !және сақтау кезінде
!                          !олардың сапасын жақ.
!                          !сартудың озық әдістері
!                          !ұсынылады.
!                          !Мыналар әзірленеді:
!                          !қаракөл шикізатын және
!                          !түйе сүті мен жүнін
!                          !қайта өңдеудің жаңа
!                          !технологиясы
!                          !әзірленеді.
!                          !Қой шаруашылығы өнім.
!                          !дерін қайта өңдеуге
!                          !және сақтауға арналған
!                          !импортты алмастыратын
!                          !машиналар кешендері
!                          !мен тиісті нормативтік
!                          !құжаттама жасалады.
!                          !Мал ауруларының алдын
!                          !алу және шаруашылық.
!                          !тарды ветеринариялық
!                          !қамтамасыз ету жөнінде
!                          !ұсынымдар беріледі.
_________________________________________________________________________
03.03. Қолда барларын  !Мыналар:                  !Мыналар әзірленеді:
жетілдіру және жаңа    !үйректердің түбіті мен    !түрлі типтегі шаруашы.
технологиялық тәсілдер,!қауырсынының өсуі және же.!лықтарда тауық пен
өнімдерді қайта өңдеу  !тілуі, сондай-ақ оларды   !үйрек ұстаудың жаңа
мен сақтауды механика. !тірілей жұлу мүмкіндігі   !технологиялары жаса.
ландыруға арналған ма. !зерделенетін болады.      !лады;
шиналар мен жабдықтар  !құс қораларында оңтайлы   !азықтық қоспаларға
жасау, ветеринариялық  !микроклиматты қамтамасыз  !құс организміндегі қо.
қамтамасыз ету негізін.!ету жөнінде ұсыныстар     !ректік заттардың пай.
де құс шаруашылығы,    !беріледі;                 !даланылу тиімділігін
марал шаруашылығы, ара !кен өнеркәсібі қалдықтары !арттыратын кен ұнтақта.
шаруашылығы мен балық  !мен табиғи минералдарды   !ры мен жаңа микробиоло.
шаруашылығы өнімдерін  !құсты жемдеуде қосымша    !гиялық препаттар енгі.
өндірудің ғылыми негіз.!азық ретінде пайдалану    !зудің нормалары анық.
делген технологияларын !мүмкіндігі зерделенеді;   !талады;
әзірлеу                !ферменттік қасиеті бар    !дербес электронды-есеп.
!жаңа микробиологиялық пре.!теу машиналарын пайда.
!параттар пайдалану мүмкін.!лана отырып, құс шаруа.
!дігі зерделенеді.         !шылығына бастапқы ма.
!Құс өнімділігіне гендік   !териалды енгізу, бақы.
!талдау жасау жөніндегі    !лау және өңдеу жүйе.
!компьютерлік бағдарлама   !лері;
!кешені әзірленеді.        !кәсіпшілік су қойма.
!Су қоймаларының экология. !ларының экологиялық
!лық жай-күйін тестілеу    !жай-күйі мен биоре.
!және биоресурстарын баға. !сурстарына болжамдық
!лау үшін базалық (модель. !баға беру әдістері,
!дік) негіз жасалады, ба.  !балықты қолдан өсірудің
!лықтың жаңа (құнды) түрле.!перспективалы техноло.
!рін жасанды молықтыру нор.!гиялары;
!мативтері әзірленеді, тұқы!биоресурстарға болжам.
!балығының жоғары өнімді   !дық баға берудің және
!тектерінің коллекциялық   !оларды ұтымды пайдала.
!үйірі түзіледі.           !нудың тиімді әдістері;
!Марал мен ара өсіру, мо.  !Шығыс Қазақстанның
!лықтыру әдістері; құс,    !көпукладты экономикасы
!марал және ара шаруашылығы!жағдайында марал шаруа.
!өнімдерін өндірудің, қайта!шылығы мен ара шаруа.
!өңдеудің және сақтаудың,  !шылығының экологиялық
!фермерлік және басқа да   !таза өнімдерін өндіру.
!шаруашылық құрылымдарында !дің, қайта өңдеудің
!салаларды ветеринариялық  !және сақтаудың қалдық.
!қамтамасыз етудің техноло.!сыз технологиясы ұсы.
!лық тәсілдері әзірленеді. !нылады.
!                          !Құс, марал, ара және
!                          !балық шаруашылықтары
!                          !салаларын ветеринария.
!                          !лық қамтамасыз ету
!                          !жөнінде ұсынымдар
!                          !беріледі.
________________________________________________________________________

7. Мероприятия по реализации отраслевой научно-технической
программы "Научное обеспечение производства, переработки и
хранения сельскохозяйственной продукции по регионам
Казахстана на 2001-2005 годы"
---------------------------------------------------------------------------
N  ! Наименование мероприятия    ! Форма      !Ответственные ! Сроки
п/п !                             ! завершения !исполнители   !исполнения
--------------------------------------------------------------------------
1 !             2               !     3      !      4       !     5
--------------------------------------------------------------------------
1  Создание конкурсной комиссии    Приказ       МОН, НАЦАИ     III кв.
по размещению государствен-                                 2000 г.
ного заказа по выполнению
научно-исследовательских и
опытно-конструкторских работ
(НИОКР) Программы
2  Организовать конкурс на разме-  То же           То же       IV кв.
щение государственного заказа                               2000 г.
на выполнение отраслевой
научно-технической Программы
3  Формирование по результатам    Координацион-                IV кв.
конкурсного отбора исполните-  ный план         НАЦАИ       2001 г.
лей Координационного плана
НИОКР по реализации Программы
4  Утверждение ежегодных Коорди-   Приказ       МОН, НАЦАИ     IV кв.
национных планов НИОКР и                                    2001 г.
объемов их финансирования по
реализации Программы
5  Заключение контракта с         Государствен-
головной организацией на       ный заказ                    I кв.,
выполнение государственного    (контракт)      То же       ежегодно
заказа по реализации
Программы
6  Заключение головной            То же            НАЦАИ       I кв.,
организацией контрактов с                                  ежегодно
исполнителями на выполнение
государственного заказа по
НИОКР Программы
7  Государственная регистрация    Свидетельство    НАЦАИ       IV кв.
Программы и Координационного   о включении     КазГосИНТИ   2000 г.
плана НИОКР по ее реализации   Программы в
Государственный
реестр научно-
технических
программ
8  Сформировать координационные   Приказ           МОН, НАЦАИ   I кв.
и региональные советы по                                     2001 г.
приоритетным отраслям
Программы
9  Создание при НАЦАИ Координа-   То же            НАЦАИ        - " -
ционных советов по основным
направлениям НИОКР Программы
10  Создание из числа исполнителей То же            То же        II кв.
НИОКР Программы региональных                                 2001 г.
Координационных советов
11  Разработать нормативную        Нормативные      МОН, НАЦАИ   2003-
документацию на новые виды     документы                     2005 гг.
пищевых продуктов
12  Разработать экономический      Предложения      То же        IV кв.
механизм эффективного          в Правительство               2003 г.
функционирования сельско-      Республики
хозяйственных формирований     Казахстан
рыночного типа
13  Разработать предложения по     То же            То же        II кв.
созданию устойчивой государ-                                 2002 г.
ственной поддержки агропромыш-
ленного производства
14  Разработать концепцию          Постановление    То же        IV кв.
развития сельскохозяйствен-    Правительства                 2005 г.
ного производства на 2005-     Республики
2010 годы                      Казахстан
15  Разработать предложения по     Постановление    МОН, НАЦАИ,  II кв.
вопросам развития сельхоз-     Правительства    МСХ, МЭИТ    2001 г.
машиностроения в рамках        Республики
Государственной Программы      Казахстан
развития машиностроительного
комплекса Республики
Казахстан до 2003 года
16  Разработать предложения по     То же            МОН, НАЦАИ   III кв.
совершенствованию системы                                    2003 г.
технологий и машин для
механизации различных
отраслей животноводства
Республики Казахстан
17  Организовать проведение        Конференции,     МОН, НАЦАИ   III кв.,
республиканских и региональ-   семинары,                     ежегодно
ных научно-практических        выставки, аук-
конференций, семинаров,        ционы (издание
выставок, аукционов,           учебников,
издание учебников, плакатов,   плакатов, букле-
буклетов, брошюр               тов, брошюр)
18  Организовать обучение          Информация       То же        Постоянно
фермеров, руководителей и      Правительству
специалистов агроформирований  Республики
Казахстан
19  Организовать подготовку        То же            То же        2001-
научных кадров высшей                                        2005 гг.
квалификации через аспирантуру,
докторантуру, стажировку в
научных центрах Республики
Казахстан, стран Содружества
Независимых Государств и
международных научных центрах
20  Представление отчетов по       Отчет            НАЦАИ        IV кв.,
реализации Программы и их                                    ежегодно
рассмотрение в установленном
порядке

7. "Қазақстан аймақтары бойынша 2001-2005 жылдары ауыл шаруашылығы өнімдерін өндіруді, қайта өңдеуді және сақтауды  ғылыми қамтамасыз ету" салалық ғылыми-техникалық бағдарламасын іске асыру жөніндегі
іс-шаралар
________________________________________________________________________
N  !          Іс-шараның атауы     ! Аяқталу  ! Жауапты !  Орындалу
р/н!                               !  нысаны  !атқарушы.!  мерзімі
!                               !          !  лар    !
________________________________________________________________________
1   Бағдарламаның ғылыми-зерттеу   ! Бұйрық   ! БжҒМ,   !2000 жылдың
және тәжірибе-конструкторлық   !          ! ҰААЗО   !ІІІ тоқсаны
жұмыстарын (ҒЗТКЖ) орындау     !          !         !
бойынша мемлекеттік тапсырысты !          !         !
орналастыру жөнінде конкурстық !          !         !
комиссия құру                  !          !         !
________________________________________________________________________
2   Салалық ғылыми-техникалық Бағ. !  Бұл да  !  Бұл да !2000 жылдың
дарламаны орындауға мемлекеттік!   сол    !  сол    !ІҮ тоқсаны
тапсырысты орналастыру үшін    !          !         !
конкурс ұйымдастыру            !          !         ! ________________________________________________________________________
3   Конкурстық іріктеу нәтижелері  !Үйлестіру ! ҰААЗО   !2001 жылдың
бойынша Бағдарламаны іске асыру! жоспары  !         !ІҮ тоқсаны
жөніндегі ҒЗТКЖ-ның Үйлестіру  !          !         !
жоспарын орындаушыларды жасақтау!          !         !
________________________________________________________________________
4   ҒЗТКЖ-ның жыл сайынғы Үйлестіру! Бұйрық   ! БжҒМ,   !2001 жылдың
жоспарларын және Бағдарламаны  !          ! ҰААЗО   !ІҮ тоқсаны
іске асыру жөнінде оларды қар. !          !         !
жыландыру көлемін бекіту       !          !         !
________________________________________________________________________
5   Бас ұйыммен Бағдарламаны іске  !Мемлекет. !Бұл да   !І тоқсан,
асыру жөніндегі мемлекеттік    !тік тапсы.! сол     !жыл сайын
тапсырысты орындауға келісім.  !рыс       !         !
шарт жасасу                    !(келісім. !         !
!шарт)     !         !
________________________________________________________________________
6   Бас ұйымның Бағдарламаның      !Бұл да    !ҰААЗО    !І тоқсан
ҒЗТКЖ-ры бойынша мемлекеттік   !сол       !         !жыл сайын
тапсырысты орындауға орындаушы.!          !         !
лармен келісімшарт жасасуы     !          !         !
________________________________________________________________________
7   Бағдарламаны және оны іске асы.!Бағдарла. !ҰААЗО,   !2000 жылдың
ру жөніндегі ҒЗТКЖ-ның Үйлесті.!маның ғы. !ҚазМем.  !ІҮ тоқсаны
ру жоспарын мемлекеттік тіркеу !лыми-тех. !ҒТАИ     !
!никалық   !         !
!бағдарла. !         !
!малардың  !         !
!мемлекет. 1         !
!тік реест.!         !
!ріне ен.  !         !
!гізгені   !         !
!жөніндегі !         !
!куәлік    !         !
________________________________________________________________________
8   Бағдарламаның басым салалары   !Бұйрық    !БжҒМ,    !2000 жылдың
бойынша үйлестіру және аймақ.  !          !ҰААЗО    !І тоқсаны
тық кеңестерін құру            !          !         !
________________________________________________________________________
9   Бағдарлама ҒЗТКЖ-ның негізгі   !Бұл да    !ҰААЗО    !2001 жылдың
бағыттары бойынша ҰААЗО жанынан!сол       !         !І тоқсаны
Үйлестіру кеңестерін құру
________________________________________________________________________
10  Бағдарламаның ҒЗТКЖ-рын орын.  !Бұл да    !Бұл да   !2001 жылдың
даушылардың ішінен аймақтық    !сол       !сол      !ІІ тоқсаны
Үйлестіру кеңестерін құру      !          !         !
________________________________________________________________________
11  Тамақ өнімдерінің жаңа түрлері.!Норматив. !БжҒМ,    !2003-2005
не нормативтік-құжаттама       !тік құжат.!ҰААЗО    !жылдар
әзірлеу                        !тар       !         !
________________________________________________________________________
12  Нарықтық типтегі ауыл шаруашы. !Қазақстан !Бұл да   !2003 жылдың
лығы құрылымдарының тиімді     !Республи. !сол      !ІҮ тоқсаны
жұмыс істеуінің экономикалық   !касының   !         !
тетігін әзірлеу                !Үкіметін  !         !
!ұсыныстар !         !
________________________________________________________________________
13  Агроөнеркәсіп өндірісін тұрақты!Бұл да сол!Бұл да   !2002 жылдың
мемлекеттік қолдау жөнінде ұсы.!          !сол      !ІІ тоқсаны
ныстар әзірлеу                 !          !         !
________________________________________________________________________
14  Ауыл шаруашылығы өндірісінің   !Қазақстан !Бұл да   !2005 жылдың
2005-2010 жылдарға арналған    !Республи. !сол      !ІҮ тоқсаны
даму тұжырымдамасын әзірлеу    !касы      !         !
!Үкіметінің!         !
!қаулысы   !         !
________________________________________________________________________
15  Қазақстан Республикасының      !Қазақстан !БжҒМ,    !2001 жылдың
2003 жылға дейінгі машина жасау!Республи. !ҰААЗО,   !ІІ тоқсаны
кешенін дамыту Мемлекеттік     !касы      !АШМ,     !
Бағдарламасы шеңберінде ауыл   !Үкіметінің!ЭжСМ     !
шаруашылығы машиналарын жасауды!қаулысы   !         !
дамыту мәселелері жөнінде      !          !         !
ұсыныстар әзірлеу              !          !         !
________________________________________________________________________
16  Қазақстан Республикасының мал  !Бұл да сол! БжҒМ,   !2003 жылдың
шаруашылығының түрлі салаларын !          ! ҰААЗО   !ІІІ тоқсаны
механикаландыруға арналған тех.!          !         !
нологиялар мен машиналар жүйе. !          !         !
сін дамыту жөнінде ұсыныстар   !          !         !
әзірлеу                        !          !         !
________________________________________________________________________
17  Республикалық және аймақтық    !Конферен. !Бұл да   !ІІІ тоқсан
ғылыми-практикалық конференция.!циялар,   !сол      !жыл сайын
лар, семинарлар, көрмелер, аук.!семинар.  !         !
циондар өткізуді, оқулықтар,   !лар, көр. !         !
плакаттар, буклеттер мен кітап.!мелер,    !         !
шалар шығаруды ұйымдастыру     !аукциондар!         !
!(оқулық.  !         !
!тар, пла. !         !
!каттар,   !         !
!буклеттер,!         !
!брошюралар!         !
1 шығару)  !         !
________________________________________________________________________
18  Фермерлерді, агроқұрылымдардың !Қазақстан !Бұл да   !Ұдайы
басшылары мен мамандарын оқыту.!Республи. !сол      !
ды ұйымдастыру                 !касының   !         !
!Үкіметіне !         !
!ақпарат   !         !
________________________________________________________________________
19  Қазақстан Республикасының,     !Бұл да сол!Бұл да   !2001-2005
Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығы!          !сол      !жылдар
елдерінің ғылыми орталықтарында!          !         !
және халықаралық ғылыми орта.  !          !         !
лықтарда аспирантура, докторан.!          !         !
тура, тағылымдама арқылы жоғары!          !         !
білікті ғылыми кадрлар даярлау.!          !         !
ды ұйымдастыру                 !          !         !
________________________________________________________________________
20  Бағдарламаны іске асыру жөнінде!Есеп      !ҰААЗО    !ІҮ тоқсан
есептер табыс ету және олардың !          !         !Жыл сайын
белгіленген тәртіппен қаралуы  !          !         !
________________________________________________________________________