О проекте Закона Республики Казахстан "О железнодорожном транспорте"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 17 ноября 2000 года N 1728
Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О железнодорожном транспорте".
2. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Проект
Закон
Республики Казахстан
О железнодорожном транспорте
Настоящий Закон регулирует отношения между перевозчиками, организациями железнодорожного транспорта, государственными органами, пассажирами, отправителями, получателями, грузоотправителями, грузополучателями, другими юридическими и физическими лицами при осуществлении перевозки пассажиров, багажа, грузов, грузобагажа и почты железнодорожным транспортом.
Глава 1. Общие положения
Статья 1. Государственная политика в области
железнодорожного транспорта.
1. Государственная политика в области железнодорожного транспорта направлена на создание условий полного удовлетворения потребностей населения, экономики и государства в перевозках, исходя из принципов:
1) рационального и свободного доступа всех субъектов транспортного рынка к получению услуг железнодорожного транспорта;
2) защиты экономических интересов Республики Казахстан;
3) применения единого стандарта правовых и экономических гарантий всех участников перевозок.
2. Целями государственной политики в области железнодорожного транспорта являются:
1) развитие перевозок;
2) обеспечение безопасных условий перевозок;
3) осуществление благоприятной тарифной, налоговой и таможенной политики на железнодорожном транспорте;
4) обеспечение свободы предпринимательства на железнодорожном транспорте и недопущение незаконного вмешательства государственных органов в хозяйственную деятельность перевозчиков и организаций железнодорожного транспорта;
5) развитие конкуренции, в том числе в области международных перевозок;
6) сохранение единого имущественного комплекса магистральной железнодорожной сети;
7) охрана окружающей среды;
8) поддержание мобилизационной способности железнодорожного транспорта и постоянной готовности к выполнению воинских перевозок;
9) содействие в развитии импортозамещающих производств для нужд железнодорожного транспорта.
3. Реализация государственной политики, способствующей развитию железнодорожного транспорта, возлагается на уполномоченный орган на железнодорожном транспорте и иные государственные органы в соответствии с их компетенцией.
Статья 2. Основные понятия.
В настоящем Законе применяются следующие основные понятия:

"Темір жол көлігі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы 2000 жылғы 17 қараша N 1728
Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулы етеді:
1. "Темір жол көлігі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Жоба
"Темір жол көлігі туралы"
Қазақстан Республикасының Заңы
Осы Заң тасымалдаушылар, теміржол көлігі ұйымдары, жолаушылар, жөнелтушілер, жүк жөнелтушілер, жүк алушылар, мемлекеттік органдар, басқа заңды және жеке тұлғалар арасында теміржол көлігімен жолаушылар, жүктер, багаждар, жүк багаждары мен почта тасымалдарын жүзеге асырудағы қатынастарды реттейді.
1-тарау. Жалпы ережелер
1-бап. Теміржол көлігі саласындағы мемлекеттік саясат
1. Теміржол көлігіндегі мемлекеттік саясат тұрғындардың, мемлекет экономикасының, қорғанысының тасымалдардағы қажеттілігін толығымен қанағаттандыруға жағдай жасауға бағытталды, мына қағидаларды ұстануға тиіс:
1) көлік рыногының барлық субъектілерінің теміржол көлігі қызметіне тиімді және еркін қол жеткізуі;
2) Қазақстан Республикасының экономикалық мүддесін қорғауы;
3) тасымалдардың барлық қатысушыларына құқықтық және экономикалық кепілдіктің бірыңғай стандартын қолдануы;
2. Теміржол көлігі саласындағы мемлекеттік саясаттың мақсаттары:
1) тасымалдарды дамыту;
2) тасымалдардың қауіпсіз жағдайларын қамтамасыз ету;
3) темір жол көлігінде қолайлы тарифтік, салық және кеден саясатын жүзеге асыру;
4) теміржол көлігінде кәсіпкерлік еркіндігін және тасымалдаушылар мен теміржол көлігі ұйымдарының шаруашылық қызметіне мемлекет органдарының заңсыз араласпауын қамтамасыз ету;
5) бәсекелестікті дамыту, соның ішінде халықаралық тасымалдар саласында;
6) магистралды темiржол желiсiнiң бiрыңғай мүлiктiк кешенiн сақтау;
7) қоршаған ортаны қорғау;
8) темiржол көлiгiн әскери даярлыққа жұмылдыру қабiлеттiгiне және әскери тасымалдарды орындауға тұрақты даяр болуына қолдау көрсету;
9) темiржол көлiгiнiң мұқтажы үшiн импорт алмастыру өндiрiсiн дамытуға қолдау көрсету.
3. Темiржол көлiгiн дамытуға мүмкiндiк туғызатын мемлекеттiк саясатты жүзеге асыру темiржол көлiгiндегi мемлекеттiк басқарудың уәкiлетті органына және олардың құзырына сәйкес басқа мемлекеттiк органдарға жүктеледi.
2-бап. Негізгі ұғымдар
Осы Заңда мынадай негізгi ұғымдар қолданылады:

1) багаж - имущество весом не более 200 килограммов, принятое к перевозке в пассажирском или почтово-багажном поезде;
2) ветвевладелец - лицо, владеющее железнодорожным подъездным путем на праве собственности или на иных законных основаниях;
3) груз - имущество (изделия, предметы, полезные ископаемые, материалы и иное), принятое к перевозке в грузовом поезде;
4) грузобагаж - имущество весом более 200 килограммов, принятое к перевозке в пассажирском и почтово-багажном поезде;
5) грузовая отправка - партия груза, предъявляемая к перевозке по одной железнодорожной транспортной накладной;
6) грузоотправитель - лицо, отправляющее груз и указанное в перевозочных документах;
7) грузополучатель - лицо, получающее груз и указанное в перевозочных документах;
8) железнодорожные пути - объекты недвижимого имущества: магистральные, станционные, подъездные пути (узкой и широкой колеи), по которым осуществляется перемещение подвижного состава;
магистральные пути - железнодорожные пути, обеспечивающие железнодорожное сообщение между регионами республики и с другими государствами;
станционные пути - железнодорожные пути в границах железнодорожной станции, за исключением подъездных путей;
подъездные пути - железнодорожный путь, предназначенный для обслуживания грузоотправителей и грузополучателей и примыкающий к магистральным, станционным, а также иным подъездным путям;
9) железнодорожное сообщение - перевозка пассажиров, багажа, грузов, грузобагажа и почты железнодорожным транспортом между пунктами отправления и назначения, включая следующие виды:
международное - перевозка между Республикой Казахстан и иностранными государствами и транзитом через Республику Казахстан;
республиканское - перевозка в пределах Республики Казахстан;
пригородное - перевозка пассажиров в черте города и пригороде на расстояние не более 150 километров;
10) железнодорожный транспорт - вид транспорта, обеспечивающий потребности в перевозках по железнодорожным путям;
11) земли железнодорожного транспорта - земельные участки, занимаемые железнодорожными путями, сооружениями, линейно-путевыми и другими зданиями, железнодорожными станциями, защитными лесонасаждениями и путевыми устройствами;
12) клиент - лицо, пользующееся услугами перевозчика, в соответствии с заключенным договором;
13) магистральная железнодорожная сеть - магистральная железнодорожная инфраструктура, включающая магистральные пути, объекты электроснабжения, сигнализации и связи, необходимые для обеспечения эксплуатации магистральных путей;
14) малодеятельные пути - тупиковые или относительно короткие соединительные участки магистрального пути с низким объемом перевозок;

1) багаж - жөнелтушiнiң жолаушылар мен почта-багаж поезында тасымалдауға қабылданған, салмағы 200 килограмнан аспайтын мүлiк;
2) тармақ иеленушi - меншiк құқығында немесе өзге де заңды негізде темiржолдың кiреберiс жолдарын иеленушi тұлға;
3) жүк - жүк поезында тасымалдауға қабылданған мүлiктер (бұйымдар, заттар, пайдалы қазбалар, материалдар және өзгелер);
4) жүк багажы - жолаушылар мен почта-багаж поездарында тасымалдауға қабылданған, салмағы 200 килограмнан артық мүлiк;
5) жүк жөнелтiлiмi - темiржолдық көлiктiк бiр жүк құжаттамасымен тасымалдауға тапсырылатын жүк партиясы;
6) жүк жөнелтушi - тасымалдау құжаттарында аталған жүк жөнелтушi тұлға;
7) жүк алушы - тасымалдау құжаттарында аталған жүк алушы тұлға;
8) темiр жолдар - олар бойынша жылжымалы құрамның жүруi іске асырылатын жылжымайтын мүлiк объектiлерi: магистралдық, станциялық, кiреберiс жолдар (тар және кең табан жолдар);
магистралдық жолдар - республика аймақтары арасында және басқа мемлекеттермен темiржол қатынасын қамтамасыз ететiн темiр жол;
станциялық жолдар - кiреберiс жолдардан басқа темiржол станцияларының шекарасындағы темiр жолдар;
кiреберiс жолдар - жекелеген жүк жөнелтушi мен жүк алушыларға қызмет көрсетуге арналған және магистралды, станциялық, сондай-ақ басқа да кiреберiс жолдармен жанасатын темiр жол.
9) темiржол қатынасы - жөнелтiлген және белгiленген бекеттер арасында мына түрлердi қосқанда темiржол көлігімен жолаушылар, жүктер, багаждар, жүк багаждары мен почтаны тасымалдау:
халықаралық - Қазақстан Республикасы мен шетел мемлекеттерi арасындағы және Қазақстан Республикасы арқылы транзитпен тасымалдау;
республикалық - Қазақстан Республикасы шегiндегі тасымал;
қала маңындағы - қала iшiндегі және ара қашықтығы 150 километрден аспайтын қала маңындағы жолаушылар тасымалы;
10) темiржол көлігі - темiржолдар арқылы тасымалдау қажеттiлiгін қамтамасыз ететiн көлiктің түрi;
11) темiржол көлiгiнiң жерлерi - темiржолдар, құрылыстар, желілік-жолдық және басқа ғимараттар мен темiржол станциялары, қорғағыш ағаштар және жол құрылғылары орналасқан жер учаскелерi;
12) клиент - жасалған шартқа сәйкес темiржол көлiгi ұйымдарының қызметiн пайдаланатын тұлға;
13) магистралды темiржол желiсi - магистралды жолдарды пайдалануды қамтамасыз етуге қажеттi магистралды жолдарды, электрмен жабдықтау, сигнализация және байланыс объектiлерiн қоса алғандағы магистралды темiржол инфрақұрылымы;
14) аз пайдаланылатын жолдар - тасымалдау көлемi аз магистралды жолдың тұйық немесе салыстырып қарағанда қысқа қосу учаскелерi;

15) Национальная железнодорожная компания - организация, собственником которой является государство, созданная для организации перевозочной деятельности по магистральным путям;
16) опасные грузы - грузы, которые в силу присущих им свойств могут при перевозке, производстве погрузочно-разгрузочных работ и хранении послужить причиной взрыва, пожара или повреждения технических средств, устройств, зданий и сооружений, а также гибели, травмирования или заболевания людей, животных, нанести вред окружающей природной среде;
17) оператор магистральной железнодорожной сети - лицо, осуществляющее управление перевозочным процессом по магистральным путям;
18) организация железнодорожного транспорта - лицо, осуществляющее предпринимательскую деятельность в качестве перевозчика и/или оператора магистральной железнодорожной сети, а также лицо, владеющее железнодорожным путем;
19) отправитель - лицо, отправляющее багаж, грузобагаж или почту и указанное в перевозочных документах;
20) охранные зоны железнодорожного транспорта - земельные участки, необходимые для обеспечения безопасности перевозок, сохранности, прочности и устойчивости сооружений, устройств и других объектов железнодорожного транспорта;
21) пассажир - физическое лицо, имеющее проездной документ (билет) и совершающее поездку в поезде;
22) перевозчик - лицо, осуществляющее перевозки собственным (арендованным) подвижным составом и указанное в перевозочных документах;
23) перевозочные документы - документы, путем оформления которых заключается договор перевозки (проездной документ (билет), багажная и грузобагажная квитанция, транспортная железнодорожная накладная);
24) перевозочный процесс - совокупность организационно и технологически взаимосвязанных действий и операций, выполняемых при осуществлении перевозок;
25) подвижной состав - совокупность тяговых, самоходных и транспортных средств, осуществляющих движение по железнодорожным путям, предназначенных для перевозки пассажиров, багажа, грузов и грузобагажа, а также для обеспечения безопасной эксплуатации железнодорожного транспорта;
26) получатель - лицо, получающее багаж, грузобагаж или почту и указанное в перевозочных документах;
27) правила перевозок - нормативные правовые акты, регулирующие деятельность организаций железнодорожного транспорта при осуществлении перевозки пассажиров, багажа, грузов, грузобагажа и почты, утверждаемые уполномоченным органом на железнодорожном транспорте;
28) ручная кладь - личные вещи, перевозимые пассажиром с собой в вагоне без оплаты, по весу и габаритам, не превышающие установленные размеры;

15) Ұлттық темiржол компаниясы - магистралды жолдар арқылы тасымалдау қызметiн ұйымдастыру үшiн құрылған ұйым, оның меншiк иесi мемлекет болып табылады;
16) қауiптi жүктер - өздерiне тән қасиеттерге байланысты тасымалдау, тиеу-түсiру жұмыстарын орындауда және сақтау кезiнде жарылысқа, өртке немесе техникалық құралдардың, құрылғылардың, ғимараттар мен құрылыстардың бұзылуына, сондай-ақ адамдардың, жануарлардың өлiмiне, жарақаттануына, улануына, күйюiне немесе ауруына себеп болатын, қоршаған табиғи ортаға зиян келтiретiн жүктер;
17) магистралды темiржол желiсiнiң операторы - магистралды жолдар бойынша тасымалдау үдерiсiн басқаруды жүзеге асыратын тұлға;
18) темiржол көлiгінiң ұйымы - магистралды темiржол желiсi тасымалдаушысы және/немесе операторы ретiнде кәсiпкерлiк қызметті жүзеге асыратын заңды тұлға, сондай-ақ темiржол жолын иеленушi тұлға;
19) жөнелтушi - багажды, жүк багажын немесе почтаны жөнелтушi әрi тасымалдау құжаттарында көрсетiлген тұлға;
20) қорғалатын аймақтар - тасымалдау қауiпсiздiгiн, темiржол көлiгi құрылыстарының, құрылғыларының және басқа объектiлерiнiң төзiмдiлiгi мен орнықтылығын қамтамасыз ету үшiн қажеттi жер учаскелерi;
21) жолаушы - жол жүру құжаттары бар және поезда жол жүретiн тұлға;
22) тасымалдаушы - меншiгiндегi (жалға алған) жылжымалы құраммен тасымалдарды жүзеге асыратын және тасымалдау құжаттарында көрсетiлген тұлға;
23) тасымалдау құжаттары - ресiмдеу жолымен тасымалдау шарттары (көлiктiк темiржол жүк Құжаттамасы, жол жүру құжаты (билет), багаждық және жүк багаждық түбiртек) жасалатын құжаттар;
24) тасымалдау үдерiсi (тасымалдарды жүзеге асыруда орындалатын ұйымдастырушылық және технологиялық өзара байланысты iс-әрекеттер мен операциялардың жиынтығы;
25) жылжымалы құрам - жолаушыларды, багаждар мен жүк багаждарын тасымалдауға, сондай-ақ темiржол көлiгiн қауiпсiз пайдалануды қамтамасыз етуге арналған темiржолдармен қозғалысты жүзеге асыратын тартқыш, өздерi жүретiн және көлiк құралдарының жиынтығы;
26) алушы - багаж, жүк багажын немесе почтаны алатын және тасымалдар құжаттарында аталған тұлға;
27) тасымалдар ережелерi - жолаушыларды, жүктердi, жүк багаждарын және почта тасымалдарын жүзеге асыруда темiржол көлiгi ұйымдарының қызметiн реттейтiн нормативтiк құқықтық кесiмдер;
28) қол жүгi - салмағы және көлемi бойынша белгiленген мөлшерден аспайтын ақысыз жолаушының өзiмен тасымалданатын жеке заттары;

29) скоропортящийся багаж, груз, грузобагаж - багаж, груз, грузобагаж, имеющий короткий срок годности и требующий особых условий хранения;
30) специальные перевозки - перевозки специальных грузов для государственных и оборонных нужд;
31) срок транспортабельности - предельно возможный, исходя из указанных в сертификате (качественном удостоверении) срок нахождения скоропортящегося багажа, груза, грузобагажа в пути;
32) уполномоченный орган на железнодорожном транспорте - центральный исполнительный государственный орган, осуществляющий в соответствии с законодательством реализацию государственной политики в области транспорта, координацию, регулирование и контроль деятельности железнодорожного транспортного комплекса Республики Казахстан.
Статья 3. Основы организации перевозок пассажиров, багажа, грузов,
грузобагажа и почты на железнодорожном транспорте.
1. Перевозки пассажиров, багажа, грузов, грузобагажа и почты железнодорожным транспортом осуществляются в порядке и на условиях, установленных законодательством о железнодорожном транспорте.
2. Перевозчик не вправе отказать в перевозке пользователям услуг, оплатившим и правильно оформившим перевозочные документы на проезд или перевозку багажа, груза, грузобагажа и почты, кроме случаев, предусмотренных настоящим Законом и международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан.
Статья 4. Законодательство о железнодорожном транспорте.
1. Законодательство о железнодорожном транспорте основывается на K951000_ Конституции Республики Казахстан и состоит из настоящего Закона и иных нормативных правовых актов Республики Казахстан.
2. Особенности организации, обеспечения и выполнения воинских и специальных перевозок регулируются специальным законодательством.
Статья 5. Договоры на железнодорожном транспорте.
1. Обязательные условия договоров перевозки определяются K941000_ Гражданским кодексом, настоящим Законом и правилами перевозок, изданными в соответствии с ними. Стороны свободны в определении иных условий договоров перевозки.
2. Взаимоотношения Национальной железнодорожной компании и перевозчиков с органами государственного управления при организации перевозки пассажиров, осуществляются на условиях договоров.
3. Перевозчик обязан выполнять письменные указания (решения) государственных органов об осуществлении особо важных перевозок, заявленных в соответствии с их компетенцией. Соответствующие указания (решения) должны содержать сведения о порядке и сроках расчетов за такие перевозки.
4. Перевозка пассажиров, багажа, грузов и грузобагажа железнодорожным транспортом в международном сообщении и транзитом осуществляется в соответствии с законодательством и международными договорами Республики Казахстан.

29) тез бүлiнетiн багаж, жүк, жүк багажы - жарамдылық мерзiмi қысқа және ерекше сақтау жағдайын талап ететiн багаж, жүк, жүк багажы;
30) арнайы тасымалдар - мемлекет және қорғаныс мұқтажына арналған арнайы жүктердi тасымалдау;
31) тасымалдылық мерзiмi - тез бүлiнетiн жүктiң, багаждың, жүк багажының сертификатта (сапалық куәлiкте) көрсетiлгендей жолда болуының ең ақырғы мерзiмi;
32) темiржол көлiгiндегі мемлекеттiк басқарудың уәкiлеттi органы - белгiленген құзырет шегiнде мемлекеттiк саясатты және стратегияны жүзеге асыру мақсатында темiржол көлiгi ұйымдарының қызметiне басшылық етудi және бақылау жасауды жүзеге асыратын мемлекеттік орган.
3-бап. Темiржол көлiгінде жолаушылар, жүктер, багаждар, жүк
багаждары мен почта тасымалын ұйымдастырудың негiздерi
1. Темiржол көлiгiмен жолаушылар, жүктер, багаждар, жүк багаждары және пошта тасымалдары темiржол көлiгi туралы заңдармен белгiленген тәртiп пен шарттар бойынша жүзеге асырылады.
2. Тасымалдаушы осы Заңмен және халықаралық шарттармен белгiленгеннен басқа жағдайларда, ақысын төлеген және жол жүру немесе жүк, багаж, жүк багажы мен почта тасымалдарына тасымалдау құжаттарын дұрыс ресiмдеген қызмет пайдаланушыларға тасымалдар жасаудан бас тартуға құқығы жоқ.
4-бап. Темiржол көлiгi туралы заңнама
1. Темiржол көлiгi туралы заң Қазақстан Республикасының Конституциясына негiзделедi және осы Заңнан, өзге де нормативтiк құқықтық кесiмдерден тұрады.
2. Әскери және арнайы тасымалдарды ұйымдастыру, қамтамасыз ету және реттеу ерекшелiктерi арнайы заңнамамен реттеледi.
5-бап Темiржол көлiгіндегі шарттар
1. Тасымалдау шартының мiндетті шарттары соларға сәйкес шығарылған Азаматтық кодекспен, осы Заңмен және тасымалдау ережелерiмен анықталады. Тараптар тасымалдау шартының өзге де шарттарын анықтауға ерiктi.
2. Темiржол көлiгiмен жолаушыларды, багажды, жүктердi, жүк багажын және почтаны тасымалдау Ұлттық темiржол компаниясы мен тасымалдаушылардың заңды және жеке тұлғалармен (шетелдiктердi қоса), экспедиторлармен, сондай-ақ өздерiнiң араларындағы қарым-қатынас шартының негізiнде жүзеге асырылады.
3. Мемлекеттiк органдардың олардың құзыретiне сәйкес жасаған аса маңызды тасымалдарды жүзеге асыру туралы жазбаша нұсқауларын (шешiмдерiн) тасымалдаушы орындауға мiндетті. Тиiстi нұсқауларда (шешiмдерде) осындай тасымалдар үшiн есеп айырысу тәртiбi және мерзiмi туралы мәлiметтер болуы тиiс.
4. Халықаралық қатынаста және транзитпен темiржол көлiгiмен жолаушыларды, багажды, жүктердi және жүк багажын тасымалдау Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарына сәйкес жүзеге асырылады.

Статья 6. Лицензирование.
Отдельные виды деятельности на железнодорожном транспорте осуществляются на основе лицензии, выдаваемой в соответствии с законодательством о лицензировании Z952200_ .
Статья 7. Сертификация.
1. Обязательная сертификация продукции, работ и услуг, относящихся к деятельности железнодорожного транспорта, осуществляется в порядке определяемом действующим законодательством о сертификации Z990434_ .
2. Сертификат, который выдан иностранным государством, признается действительным в Республике Казахстан при условии, что требования, в соответствии с которыми он выдан, отвечают стандартам, установленным законодательством Республики Казахстан.
Глава 2. Управление на железнодорожном транспорте.
Статья 8. Государственное управление на железнодорожном транспорте.
1. К компетенции Правительства Республики Казахстан в области железнодорожного транспорта относится:
1) принятие решений о запрете транзитного пассажирского сообщения по территории Республики Казахстан;
2) принятие решений о запретах на ввоз, вывоз, транзит багажа, груза и грузобагажа на/с территории Республики Казахстан;
3) определение статуса Национальной железнодорожной компании;
4) определение порядка осуществления воинских и специальных перевозок;
5) утверждение перечня объектов железнодорожного транспорта, подлежащих обязательной сертификации;
6) определение порядка обеспечения охраны отдельных видов груза, в силу особых свойств и утверждение перечня таких грузов;
7) утверждение правил пользования магистральной железнодорожной сетью;
8) утверждение перечня железнодорожных путей, входящих в магистральную железнодорожную сеть, а также исключение железнодорожных путей из такого перечня;
9) утверждение правил нахождения пассажиров, граждан и размещения объектов в зонах повышенной опасности железнодорожного транспорта, проведения в них работ, проезда и перехода через железнодорожные пути.
2. К компетенции уполномоченного органа на железнодорожном транспорте относится:
1) утверждение квалификационных требований к железнодорожному транспорту, обеспечивающих защиту прав потребителей, безопасность общества, окружающей среды, жизни и здоровья граждан, а также качество оказываемых услуг;
2) утверждение правил перевозок пассажиров, багажа, грузов, грузобагажа и почты, правил технической эксплуатации;
3) определение порядка регистрации подвижного состава;
4) определение порядка взаимодействия Национальной железнодорожной компании, перевозчиков, организаций железнодорожного транспорта с государственными органами, осуществляющими контрольные и специальные исполнительные функции (таможенными, фитосанитарными, пограничными, ветеринарными) при перемещении грузов, пассажиров, грузобагажа и багажа;

6-бап. Лицензиялау
Темiр жол көлiгiндегi қызметтiң жеке түрлерi лицензиялау туралы
Z952200_
заңнамаға сәйкес берiлген лицензия негiзiнде жүзеге асырылады.
7-бап. Сертификаттау
1. Темiржол көлiгiнiң қызметiне жататын өнiмдердi, жұмыстарды және
қызметтердi мiндетті сертификаттау туралы
Z990434_
қолданылып жүрген
заңнамамен белгіленген тәртiп бойынша жүзеге асырылады.
2. Шетелдiк орган берген сертификат, егер оны беру талаптары
Қазақстан Республикасында заңнамасында белгiленген стандарттар жауап берсе
Қазақстан Республикасында жарамды деп танылады.
2-тарау. Темiржол көлігіндегi басқарушылық
8-бап. Темiржол көлiгiндегi мемлекеттiк басқару
1. Темiр жол көлiгi саласында Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң
құзырына:
1) Қазақстан Республикасының аумағы бойынша транзиттiк жолаушылар
қатынасына тыйым салу туралы шешiм қабылдау;
2) Қазақстан Республикасының аумағына/аумағынан әкелу, әкету, багаж, жүк және жүк багажын тасымалдауға тыйым салу туралы шешiм қабылдау;
3) Ұлттық темiр жол компаниясының мәртебесiн анықтау;
4) әскери және арнайы тасымалдарды жүзеге асыру тәртiбiн анықтау;
5) мiндеттi сертификаттауға жататын темiр жол көлiгi объектiлерiнiң тiзбесiн бекiту;
6) олардың айрықша қасиеттерiне байланысты жүктердiң жеке түрлерiн қорғауды қамтамасыз ету тәртiбiн белгiлеу;
7) магистралды темiр жол желiсiн пайдалану тәртiбiн бекiту;
8) магистралды темiр жол желiсiне кiретiн темiржолдардың тiзбесiн бекiту, сондай-ақ темiржолдарды осындай тiзбеден шығару;
9) темiр жол көлiгiнiң жоғары қауiптi аймақтарында жолаушылардың, азаматтардың болу, оларда жұмыс жүргiзу темiржолдар арқылы өту және жүру ережелерiн бекiту.
2. Темiр жол көлiгiндегi уәкiлеттi органның құзыретiне:
1) тұтынушылардың құқығын қорғау, қоғамның, қоршаған орта, азаматтардың өмiрi мен денсаулығы қауiпсiздiгiн, сондай-ақ көрсетiлетiн қызмет сапасын қамтамасыз ететiн темiр жол көлігінiң бiлiктiлiк талаптарын бекiту;
2) жолаушыларды, багажды, жүктердi, жүк багажын және почтаны тасымалдау тәртiбiн, техникалық пайдалану тәртiбiн бекіту;
3) жылжымалы құрамды тiркеу тәртiбiн анықтау;
4) Жүктердi, жолаушыларды, жүк багажын және багажды тасымалдаған кезде (кедендiк, фитосанитарлық, шекаралық, ветеринарлық) бақылау және арнайы атқару функцияларын жүзеге асыратын ұлттық темiр жол компаниясының, тасымалдаушының, темiр жол көлiгi ұйымдарының мемлекеттiк органдармен өзара әрекетiнiң тәртiбiн анықтау;

5) определение порядка использования земель железнодорожного транспорта в полосе отвода по согласованию с уполномоченным органом по управлению земельными ресурсами;
6) утверждение перечня должностей (профессий) работников железнодорожного транспорта, имеющих право ношения форменной одежды и соответствующие ей знаки различия, а также порядок их выдачи;
7) иные вопросы в соответствии с законодательством о транспорте.
3. К компетенции местных исполнительных органов в области железнодорожного транспорта относится:
1) принятие решений об организации перевозки пассажиров в пригородном сообщении, за исключением случаев, когда такое решение принимает перевозчик или иное заинтересованное лицо;
2) принятие решений о временном прекращении перевозок при возникновении чрезвычайных обстоятельств.
Статья 9. Национальная железнодорожная компания.
1. Национальная железнодорожная компания осуществляет свою деятельность в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
2. Национальная железнодорожная компания осуществляет владение и пользование магистральной железнодорожной сетью и выполняет функции оператора магистральной железнодорожной сети и перевозчика.
3. Порядок и условия внутреннего финансового разделения структурных подразделений Национальной железнодорожной компании, выполняющих функции оператора магистральной железнодорожной сети и перевозчика, устанавливается уполномоченным органом на железнодорожном транспорте.
4. Функции перевозчика Национальной железнодорожной компании могут быть переданы другому лицу путем реорганизации Национальной железнодорожной компании.
Статья 10. Управление перевозочным процессом.
1. Оператор магистральной железнодорожной сети осуществляет централизованное управление и организацию перевозочного процесса, заключает договоры с перевозчиками в соответствии с правилами пользования магистральной железнодорожной сетью.
2. Оператор магистральной железнодорожной сети обязан не допускать на магистральную железнодорожную сеть подвижной состав, не соответствующий правилам технической эксплуатации.
Статья 11. Взаимодействие организаций железнодорожного
транспорта с государственными органами.
1. Взаимодействие Национальной железнодорожной компании и перевозчиков с государственными органами, осуществляющими контрольные и специальные исполнительные функции (таможенными, фитосанитарными, пограничными, ветеринарными и другими), при осуществлении перевозок производится в порядке, определенном уполномоченным органом на железнодорожном транспорте совместно с соответствующими государственными органами.

5) темiр жол көлiгiнiң жер ресурстарын басқару жөнiндегi уәкiлеттi органның келiсiмi бойынша бөлу жолағын пайдалану тәртiбiн анықтау;
6) нысандық киiмдi және соған тиiстi әртүрлi белгiлердi тағуға құқығы бар темiр жол көлiгi жұмыскерлерiнiң (мамандығының) лауазымының тiзбесiн, сондай-ақ оларды беру тәртiбiн бекiту;
7) көлiк туралы заңнамаға сәйкес өзге де мәселелер жатады.
3. Темiр жол көлiгi саласындағы жергiлiктi атқарушы органдардың құзырына:
1) осындай шешiмдi тасымалдаушы немесе өзге де мүдделi тұлға қабылдаған жағдайдан басқа жолаушыларды қала маңындағы қатынаста тасымалдауды ұйымдастыру туралы шешiм қабылдау;
2) төтенше жағдайлар туындаған кезде тасымалдауды уақытша тоқтату туралы шешiм қабылдау.
9-бап. Ұлттық темiржол компаниясы
1. Ұлттық темiржол компаниясы өз қызметiн Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырады.
2. Ұлттық темiржол компаниясы магистралды темiржол желiсiн иелену мен пайдалануды жүзеге асырады және магистралдық темiржол жүйесiнiң операторы мен тасымалдаушы қызметiн атқарады.
3. Ұлттық темiржол компаниясының магистралдық темiржол жүйесiнiң операторы мен тасымалдаушының қызметiн орындайтын құрылымдық бөлiмшелерiнiң iшкі қаржы бөлудiң тәртiбiн және шартын темiржол көлiгiндегi мемлекеттік уәкiлеттi орган белгiлейдi.
4. Ұлттық темiржол компаниясы тасымалдаушысының қызметi Ұлттық темiр жол компаниясын қайта ұйымдастыру арқылы басқа тұлғаға берiлуi мүмкiн.
10-бап. Тасымалдау үдерiсiн басқару
1. Магистралдық темiржол желiсiнiң операторы магистралдық темiржол жолдарын орталықтан басқаруды және тасымалдау үдерiсiн ұйымдастыруды, Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiткен пайдалану ережелерiне сәйкес тасымалдаушылармен келiсiмшарттар жасауды жүзеге асырады.
2. Магистралдық темiржол желiсiнiң операторы техникалық пайдалану ережелерiне сай келмейтiн жылжымалы құрамның, магистральдық темiржол желiсiмен жүруiне тыйым салуға мiндеттi.
11-бап. Темiржол көлiгi ұйымдарының мемлекеттiк органдармен
өзара iс-қимыл жасауы
1. Ұлттық темiржол компаниясы мен тасымалдаушылардың бақылаушылық және арнаулы атқарушылық қызметтердi жүзеге асыратын мемлекеттiк органдармен (кеден, фитосанитарлық, шекара, малдәрiгерлiк және тағы басқалар) тасымалдар кезiндегi өзара iс-әрекетi темiржол көлiгiндегi уәкiлетті органының мүдделi мемлекеттiк органдарымен келiсу арқылы, айқындаған тәртiбi бойынша жүзеге асырылады.

2. Решения о запрете на транзит, ввоз, вывоз грузов из Республики Казахстан, введении ограничений перевозок грузов железнодорожным транспортом принимаются в соответствии с законодательными актами.
Уведомления о запретах и ограничениях в международном сообщении осуществляются в соответствии с законодательством и международными договорами Республики Казахстан.
3. Контроль и досмотр пассажиров, багажа, грузов, грузобагажа и почты, перемещаемых через государственную границу, осуществляется уполномоченными государственными органами (таможенными, налоговыми, органами внутренних дел на транспорте, пограничными, фитосанитарными, ветеринарными и другими) в порядке, определяемом уполномоченным органом на железнодорожном транспорте с соответствующим уполномоченным государственным органом.
Статья 12. Железнодорожная станция.
1. Перевозчик осуществляет перевозки между железнодорожными станциями, открытыми для производства соответствующих операций.
2. Определение режима работы, а также открытие и закрытие железнодорожной станции для выполнения всех или некоторых операций осуществляется владельцем станции в соответствии с правилами перевозок.
3. Таможенные, ветеринарные, фитосанитарные органы осуществляют свою деятельность на территории железнодорожной станции в режиме работы, согласованном с железнодорожной станцией.
4. Всем перевозчикам должен быть обеспечен равный доступ к услугам железнодорожных станций по осуществлению операций по перевозкам пассажиров, багажа, грузобагажа и почты, а также операций по приему, погрузке, выгрузке и выдаче грузов.
Глава 3. Финансы и экономика железнодорожного транспорта.
Статья 13. Тарифы и оплата.
1. Цены на услуги перевозчика, в том числе тариф (провозная плата), устанавливаются перевозчиком.
2. Цены на услуги перевозчика, в том числе тариф (провозная плата), установленные в соответствии с антимонопольным законодательством, должны обеспечить уровень дохода, необходимый для эффективного функционирования перевозчика.
3. Перевозчик, цены на услуги которого установлены в соответствии с антимонопольным законодательством, по предложению клиента имеет право организовать перевозку на особых условиях за дополнительную плату.
4. Местные исполнительные органы областей и городов Алматы и Астаны по предложению перевозчика устанавливают и регулируют тарифы на проезд пассажиров в пригородном сообщении в соответствии с законодательством.
5. Правила применения тарифа на перевозку в международном сообщении устанавливаются международными договорами Республики Казахстан.

2. Қазақстан Республикасынан жүктердi транзит арқылы өткiзуге, әкелуге, шығаруға тыйым салу, темiржол көлiгi тасымалдарына шектеу енгiзу заң кесiмдерiне сәйкес қабылданады.
Халықаралық қатынастардағы тыйым салу және шектеу жөнiндегi ескертулер Қазақстан Республикасының заңдарына және халықаралық шарттарға сәйкес жүзеге асырылады.
3. Мемлекеттiк шекара арқылы өтетiн жүктердi, жолаушыларды, багажды, жүк багажын және почтаны бақылау мен тексерудi тиiстi мемлекеттік уәкiлетті органмен (кеден, салық, көлiктегi iшкi iстер органдары, шекара, фитосанитарлық, малдәрiгерлiк және басқалар) темiржол көлiгiндегi уәкiлеттi орган анықтаған тәртiппен жүзеге асырады.
12-бап. Темiржол станциясы
1. Тасымалдаушы тасымалдарды тиiстi операцияларды жүргізуге, ашық темiржол станциялары арасында жүзеге асырады.
2. Жұмыс режимiн белгілеу, сондай-ақ барлық немесе кейбiр
операцияларды орындау үшiн темiр жол ашуды және жабуды тасымалдау
ережелерiне сәйкес, иеленушi жүзеге асырады.
3. Кеден, малдәрiгерлiк, фитосанитарлық органдар өз қызметтерiн
темiржол станциясымен келiсiлген жұмыс режимiнде темiр жол станциясының
аумағында жүзеге асырады.
4. Барлық тасымалдаушыларға жолаушыларды, багаждарды, жүк багаждары
мен почтаны тасымалдау жөнiндегі операцияларды, сондай-ақ жүктердi
қабылдау, тиеу, түсiру және беру жөнiндегi операцияларды жүзеге асыру
бойынша темiржол станцияларында қызмет көрсетілгенде, бiрдей мүмкiншiлiк
берiлуi тиiс.
3-тарау. Темiржол көлігінiң қаржысы мен экономикасы
13-бап. Тарифтер мен ақы төлеу
1. Тасымалдаушының қызметiне бағаны, соның iшiнде тарифтi (тасымал
ақысын) тасымалдаушы белгілейдi.
2. Монополияға қарсы заңнамаға сәйкес тасымалдаушының көрсеткен қызметiне, соның iшiнде тарифке (тасымалдау ақысына), белгiлеген бағалары тасымалдаушының тиiмдi жұмыс істеуiне қажеттi кiрiс деңгейiн қамтамасыз етуi тиiс.
3. Тасымалдаушының көрсеткен қызметiне бағалар монополияға қарсы заңнамаға сәйкес белгiленген, ол клиенттiң ұсынысы бойынша ерекше шартпен ақылы тасымалды ұйымдастыруға құқылы.
4. Облыстардың және Алматы мен Астана қалаларының жергiлiктi атқарушы органдары тасымалдаушының ұсынысы бойынша жолаушылардың қала маңы қатынасында жол жүру тарифтерiн белгiлейдi және реттейдi.
5. Халықаралық қатынаста жүктердi, жолаушыларды, багаждарды, жүк багаждары мен почтаны тасымалдауға тарифтi қолданудың ережесi халықаралық шарттармен белгiленедi.

Статья 14. Пользование магистральной железнодорожной сетью.
1. Перевозчики осуществляют перевозки по магистральной железнодорожной сети в соответствии с правилами пользования магистральной железнодорожной сетью.
2. Перевозчик вносит оператору магистральной железнодорожной сети за пользование магистральной железнодорожной сетью плату в размере установленном в соответствии с законодательством.
3. Средства, полученные оператором магистральной железнодорожной сети в качестве платы за пользование магистральной железнодорожной сетью, используются на развитие, реконструкцию и содержание магистральной железнодорожной сети.
Статья 15. Уступка прав требования на перевозку.
В случае внесения предоплаты за перевозку груза, которая не осуществлена (осуществлена не в полном объеме) по причинам, зависящим от грузоотправителя, последний имеет право произвести переуступку права требования на эту перевозку только с согласия перевозчика.
Статья 16. Объекты железнодорожного транспорта
общего и частного пользования.
1. Магистральная железнодорожная сеть является государственной собственностью и объектом железнодорожного транспорта общего пользования на всей территории Республики Казахстан.
2. Железнодорожные пути, не относящиеся к магистральной железнодорожной сети, являются объектами железнодорожного транспорта частного пользования и могут находиться в частной собственности.
Статья 17. Магистральная железнодорожная сеть.
1. Оператор магистральной железнодорожной сети обязан обеспечить перевозчикам равное право пользования магистральной железнодорожной сетью и ее принадлежностями.
2. Оператор магистральной железнодорожной сети осуществляет развитие, сооружение, реконструкцию и содержание магистральной железнодорожной сети.
Статья 18. Малодеятельные пути.
В случае убыточности, прекращение деятельности или закрытие малодеятельных путей, являющихся государственной собственностью, осуществляется уполномоченным органом на железнодорожном транспорте по предложению оператора магистральной железнодорожной сети, согласованному с местными исполнительными органами.
Глава 4. Земли и охранные зоны железнодорожного транспорта.
Статья 19. Земли железнодорожного транспорта.
1. Землями железнодорожного транспорта являются земли, представленные перевозчику или организации железнодорожного транспорта в пользование или собственность для осуществления возложенных на них задач.
2. К землям железнодорожного транспорта относятся земли, отведенные под железнодорожные пути и технологически связанные с ними строения и сооружения:

14-бап. Магистралдық темiржол желiсiн пайдалануға ақы төлеу
1. Тасымалдаушылар магистралдық темiр жол желiсi бойынша тасымалдарды магистралдық темiржол желiсiн пайдалану ережелерiне сәйкес жүргізедi.
2. Тасымалдаушы магистралды темiржол желiсiнiң операторына магистралды теміржол желісін пайдаланғаны үшiн ақыны заңнамамен белгiленген мөлшерге сәйкес төлейдi.
3. Магистралдық темiржол желiсiн пайдаланғаны үшiн магистралды темiржол желiсiнiң операторы алған қаржылар магистралды темiржол желiсiн дамытуға, қайта жаңартуға және күтіп ұстауға жұмсалады.
15-бап. Тасымалдауға талап қою құқығын беру
Жүк жөнелтушiге байланысты себептер бойынша жүзеге асырылмаған тасымалға (толық көлемде орындалмаған) алдын-ала ақы төленген жағдайда, жүк жөнелтушi осы тасымалға талап қою құқығын берудi, тек тасымалдаушының келiсiмiмен ғана жүргiзуге құқылы.
16-бап. Темiржол көлігінiң көпшiлiк және жеке пайдаланыстағы
объектiлерi
1. Магистралдық темiржол желiсi мемлекеттiң меншігі және Қазақстан Республикасының барлық аумағында жалпы пайдаланымдағы темiр жол көлiгiнiң объектiсi болып табылады.
2. Магистралдық темiржол желiсiне жатпайтын темiр жолдар темiржол көлiгiнiң жеке пайдаланымдағы объектiсi болып табылады және жеке меншiкте болуы мүмкiн.
17-бап. Магистралдық темiржол желiсi
1. Магистралдық темiржол желiсiнiң операторы тасымалдаушыларға
магистралдық темiржол желiсi мен оның жабдықтарын тең құқықпен пайдалануды
қамтамасыз етуге мiндеттi.
2. Магистралдық темiржол желiсiнiң операторы магистралдық темiржол
желiсiнiң дамытылуын, құрылысын, қайта жаңартылуын және күтiп-ұсталуын
жүзеге асырады.
18-бап. Аз пайдаланылатын жолдар
Мемлекеттiк меншiк болып табылатын аз пайдаланылатын жолдардың
өзiн-өзi ақтамаған жағдайында оның қызметiн тоқтатуды немесе жабуды
жергiлiктi атқарушы органдармен келiсу арқылы магистралдық темiржол желiсi
операторының ұсынысы бойынша темiржол көлiгiндегi уәкiлеттi орган жүзеге
асырады.
4-тарау. Темiржол көлігінiң жерлерi мен қорғалатын аймақтары
19-бап. Темiржол көлiгінiң жерлерi
1. Тасымалдаушыға немесе темiржол көлiгi ұйымдарына жүктелген міндеттерді жүзеге асыру үшін оларға пайдалануға немесе меншігіне берiлетiн жер темiржол көлiгiнiң жерлерi болып табылады.
2. Темiржол көлiгiнiң жерлерiне, темiржолдың жолдары, әрi олармен технологиялық байланыстағы ғимараттар мен құрылыстар орналасқан жерлер жатады:

1) магистральные пути и технологически связанные с ними строения и сооружения (железнодорожное полотно, мосты, тоннели, виадуки, сигнальное оборудование, служебно-технические здания);
2) подъездные пути;
3) железнодорожные станции со зданиями, сооружениями энергетического, локомотивного, вагонного, путевого и грузового хозяйств, водоснабжения и канализации, защитными и укрепительными насаждениями, служебными и иными объектами, имеющими специальное назначение по обслуживанию железнодорожного транспорта.
3. Земли железнодорожного транспорта должны соответствовать градостроительным и экологическим требованиям, устанавливаемым уполномоченными государственными органами, санитарным и иным нормам, в соответствии с законодательством.
4. Перевозчик и организация железнодорожного транспорта несут ответственность за вред, причиненный по их вине окружающей природной среде, а также за ненадлежащее содержание земель железнодорожного транспорта, в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Статья 20. Порядок выделения и использования земель
железнодорожного транспорта.
1. Земельные участки предоставляются в соответствии с проектно-сметной документацией и генеральными схемами развития железнодорожных путей и железнодорожных станций по нормам, утверждаемым в установленном порядке по согласованию с уполномоченным органом на железнодорожном транспорте.
2. Предоставление земельных участков осуществляется в соответствии с земельным законодательством Республики Казахстан.
3. Порядок использования земель железнодорожного транспорта в полосе отвода определяется уполномоченным органом на железнодорожном транспорте в соответствии с земельным законодательством.
Статья 21. Охранные зоны железнодорожного транспорта.
1. В целях обеспечения безопасности населения, а также безопасной эксплуатации объектов на земельных участках, примыкающих к полосе отвода земель железнодорожного транспорта, устанавливаются охранные зоны с особыми условиями землепользования, в пределах которых ограничиваются или запрещаются те виды деятельности, которые несовместимы с целями установления зон.
2. В охранные зоны железнодорожного транспорта входят: защитные лесные зоны, земельные участки, необходимые для обеспечения сохранности, прочности и устойчивости сооружений, устройств и других объектов транспорта, а также земельные участки, примыкающие к полосе отвода железнодорожного транспорта, расположенные в селеопасных, оползнеопасных зонах и в местах, подверженных другим опасным воздействиям.
3. Земли охранных зон железнодорожного транспорта не подлежат изъятию у собственников и землепользователей и используются ими с соблюдением установленных ограничений.

1) магистралдық жолдар және олармен технологиялық байланыстағы ғимараттар мен құрылыстар (темiржол төсемi, тоннельдер, виадуктер, сигналдық жабдықтар, қызметтiк-техникалық ғимараттар);
2) кiреберiс жолдар;
3) темiржол станциялары ғимараттарымен, энергетикалық, локомотив, вагон, жол және жүк шаруашылықтарының, сумен қамтамасыз ету және канализация құрылыстарымен, қорғауыш және нығайту екпе ағаштарымен, темiржол көлiгiне қызмет көрсетуге арнайы тағайындалған қызметтiк және басқа да объектiлермен.
3. Темiржол көлiгінiң жерлерi, мемлекеттiк уәкiлеттi органдармен белгiленген қала құрылысын салу мен экологиялық талаптарға, заңдарға сәйкес стандарттар мен өзге де нормаларға сәйкес келуi тиiс.
4. Тасымалдаушы, оның кiнәсiнен қоршаған табиғи ортаға келтірген зияны үшін және де темiржол көлiгiнiң жерлерiн тиiстi дәрежеде күтiп-ұстамағаны үшiн Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауапкершiлiкке тартылады.
20-бап. Темiржол көлiгiнiң жерлерiн бөлу мен пайдаланудың тәртiбi
1. Жер учаскелерi темiржолдар мен темiржол станцияларының жобалау-сметалық құжаттарына және даму бас сызбаларына сәйкес, темiржол көлiгiндегi мемлекеттiк басқарудың уәкiлеттi органымен келiсу арқылы белгiленген тәртiппен бекiтiлетiн нормалар бойынша берiледi.
2. Жер учаскелерiн беру, Қазақстан Республикасының жер туралы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
3. Бөлiнген жолақтағы темiржол көлiгiнiң жерлерiн пайдаланудың тәртiбiн жер заңнамасына сәйкес темiржол көлiгiндегi уәкiлеттi орган анықтайды.
21-бап. Темiржол көлігінiң қорғалатын аумақтары
1. Халықтың қауiпсiздiгін қамтамасыз ету, сондай-ақ темiржол көлiгi ұйымдарының темiржол көлiгi жерлерiнiң жолақтарына ұласатын жер учаскелерi объектілерiнiң қауiпсiз пайдаланылуын қамтамасыз ету мақсатында, жер пайдаланудың ерекше шарттары арқылы қорғалатын аумақтары белгіленедi, олардың шегiнде аймақтарды белгiлеу мақсаттарына қайшы келетiн қызмет түрлерiне шек қойылады, немесе тыйым салынады.
2. Темiржол көлігінiң қорғалатын аумақтарына: көлiк құрылыстарының, құрылғыларының және басқа объектiлерiнiң сақталуын, берiктiлігін әрi тұрақтылығын қамтамасыз етуге қажеттi қорғағыш орман аймақтары, жер учаскелерi, сондай-ақ темiржол көлiгiнiң жерлерiне ұласатын жер көшкiні, опырылып құлау, шайылып кету және басқа да қауiптi әсерлер болатын аймақтарда орналасқан жер учаскелерi жатады.
3. Темiржол көлiгiнiң қорғалатын аумақтары меншiк иелерi мен жер пайдаланушылардың иелiгiнен алынбайды және олар оны белгiленген шектеулердi сақтай отырып пайдаланады.

4. Порядок установления охранных зон железнодорожного транспорта, их размеров и режима пользования землями, определяется Правительством Республики Казахстан.
Статья 22. Ограничения пользования землями в охранных зонах.
1. В охранных зонах железнодорожного транспорта запрещается:
1) производить строительные, монтажные и горные работы постоянного и временного характера без письменного согласия собственника или пользователя прилегающего участка земли железнодорожного транспорта;
2) вести рубки леса и нарушать растительный покров способами, которые могут привести к образованию оползней, осыпей, селевых потоков, оврагов, возникновению подвижных песков, снежных заносов, лавин и иным подобным последствиям.
2. За нарушение режима пользования землями в охранных зонах железнодорожного транспорта, собственники и пользователи земель охранных зон несут ответственность, установленную законодательством.
Глава 5. Особенности регулирования трудовых отношений работников
железнодорожного транспорта.
Статья 23. Трудовые отношения работников железнодорожного транспорта.
Трудовые отношения работников железнодорожного транспорта регулируются законодательством о труде, настоящим Законом, международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан, коллективными договорами, индивидуальными трудовыми договорами, правилами внутреннего трудового распорядка (актами работодателя).
Статья 24. Прием на работу, связанную с движением поездов.
Работник железнодорожного транспорта, принимаемый на работу, непосредственно связанную с движением поездов, должен пройти профессиональный отбор в порядке, определяемом уполномоченным органом на железнодорожном транспорте, а также иметь соответствующую подготовку и здоровье, необходимые для исполнения служебных обязанностей.
Прием работника на работу, непосредственно связанную с движением поездов, производится лишь после обязательного предварительного медицинского осмотра.
Статья 25. Режим рабочего времени.
Особенности режима рабочего времени работника железнодорожного транспорта, непосредственно связанного с движением поездов, устанавливаются уполномоченным органом на железнодорожном транспорте.
Статья 26. Основания расторжения индивидуального трудового договора
по инициативе работодателя с работником железнодорожного
транспорта.
1. Индивидуальный трудовой договор с работником железнодорожного транспорта по инициативе работодателя, помимо случаев, предусмотренных законодательством о труде, расторгается в случае совершения работником железнодорожного транспорта, непосредственно связанным с движением поездов, следующих однократных грубых нарушений трудовых обязанностей:

4. Темiржол көлiгiнiң қорғалатын аумақтарын белгiлеудiң тәртiбiн, олардың мөлшерiн және жерлердi пайдаланудың режимiн Қазақстан Республикасының Yкiметi белгiлейдi.
22-бап. Қорғалатын аумақтардағы жерлердi пайдалануды шектеу
1. Темiржол көлiгiнiң қорғалатын аумақтарында мыналарға тыйым салынады:
1) меншiк иесiнен, немесе темiржол көлiгiнiң жанасып жатқан жер учаскесiн пайдаланудан жазбаша рұқсатсыз тұрақты және уақытша түрдегi құрылыс, монтаждау әрi тау-кен жұмыстарын жүргiзуге;
2) орманды кесуге және жер көшкiнiнiң, шөгiннiң, сел тасқынының, сайлардың, қозғалмалы құмдардың, күртiк қардың, көшкiннiң пайда болуына әкелiп соғатын жолдармен өсiмдiк төсемiн бұзуға;
2. Қорғалатын аумақтардың меншiк иелерi мен пайдаланушылары темiржол көлiгiнiң қорғалатын аумақтарындағы жерлердi пайдаланудың тәртiбiн бұзғаны үшiн заңнамада белгіленгендей жауап бередi.
5-тарау. Темiржол көлiгі қызметкерлерiнiң еңбек
қатынастарын реттеудiң ерекшелiктерi
23-бап. Темiржол көлiгі қызметкерлерiнiң еңбек қатынастары
Темiржол көлiгi саласындағы еңбек қатынастары еңбек туралы заңнамамен, осы Заңмен, Қазақстан Республикасы бекiткен халықаралық шарттармен, ұжымдық шарттармен, жеке еңбек шарттарымен, iшкi еңбек тәртiбi ережелерiмен (жұмыс берушiнiң кесiмдерiмен) реттеледi.
24-бап. Поездар қозғалысымен байланысты жұмысқа қабылдау
Жұмыстары поездар қозғалысымен тiкелей байланысты темiржол көлiгiнiң қызметкерi темiржол көлiгiндегi уәкiлеттi орган белгiлейтiн тәртiппен кәсiби iрiктеуден өтуi тиiс, сондай-ақ қызметтiк мiндеттердi атқаруға қажеттi дайындығы және денсаулығы болуы қажет.
Поездар қозғалысымен тiкелей байланысты жұмысқа қабылдау алдын-ала мiндетті медициналық тексеруден өткеннен кейiн жүргізiледi.
25-бап. Жұмыс уақытының режимi
Поездар қозғалысымен тiкелей байланысты темiржол көлiгі қызметкерiнiң жұмыс режимiнiң ерекшелiгiн темiржол көлiгіндегi уәкiлетті орган белгiлейдi.
26-бап. Жұмыс берушінің бастамасы бойынша темiржол көлiгі
қызметкерiмен жеке еңбек шартын бұзудың негiздерi
1. Жұмыс берушiнiң бастамасы бойынша, еңбек жөнiндегі заңнамада қарастырылған жағдайлардан бөлек, поездар қозғалысымен тiкелей байланысты темiржол көлiгiнiң қызметкерiмен мынадай еңбек мiндеттерi бiр рет өрескел бұзылғанында:

1) нарушение правил безопасности на железнодорожном транспорте;
2) совершение действий (бездействие), создавших угрозу безопасности движения поездов и маневровой работы, жизни и здоровью людей;
3) совершение действий (бездействие), повлекших наступление чрезвычайной ситуации техногенного характера на железнодорожном транспорте.
2. В случае расторжения индивидуального трудового договора без законного на то основания, работник должен быть восстановлен на прежней работе в порядке, установленном законодательством о труде.
Статья 27. Отстранение от работы работника железнодорожного
транспорта.
1. По требованию уполномоченного органа на железнодорожном транспорте, оператора магистральной железнодорожной сети работодатель обязан отстранить от работы работника железнодорожного транспорта за неисполнение указаний диспетчерской службы оператора магистральной железнодорожной сети, связанных с управление перевозочным процессом и движением поездов, а также при нарушении режима рабочего времени.
2. На период отстранения от работы заработная плата не сохраняется.
3. Отстранение работника от работы может осуществляться на срок до выяснения причин, послуживших основанием для отстранения.
Глава 6. Страхование пассажиров на железнодорожном транспорте.
Статья 28. Страхование пассажира.
1. Перевозчик обязан застраховать риск ответственности по обязательствам, возникающим вследствие причинения вреда жизни, здоровью и имуществу пассажира.
2. Перевозчик, осуществляющий международные перевозки, производит обязательное страхование риска ответственности по обязательствам, возникающим вследствие причинения вреда жизни, здоровью и имуществу пассажира в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
3. Страховым полисом при обязательном страховании жизни, здоровья и имущества пассажира является проездной документ (билет).
Статья 29. Условия обязательного страхования.
1. Вред, нанесенный жизни, здоровью и имуществу пассажира, при наступлении страхового случая, подлежит страховому возмещению в размере реально причиненного ущерба.
2. Договор страхования перевозчика со страховщиком вступает в силу со дня заключения договора.
Статья 30. Страховые платежи.
Страховые платежи по договору обязательного страхования пассажира выплачиваются перевозчиком в пользу страховщика ежемесячно в размере 0,2 процента суммы дохода, полученного от перевозки пассажиров по территории Республики Казахстан.
Статья 31. Страховой случай.
1. Страховым случаем по обязательному страхованию гражданской правовой ответственности перевозчика признается факт причинения вреда жизни, здоровью и имуществу пассажира.

1) темiржол көлiгiндегi қауiпсiздiк ережесi;
2) поездар қозғалысының және маневрлiк жұмыстың қауiпсiздiгіне, адамдардың өмiрi мен денсаулығына қатер төндiретiн әрекеттер (әрекетсiздiктер) жасалғанда;
3) темiржол көлiгiнде техногендiк сипаттағы төтенше жағдайдың тууына әкелiп соққан әрекеттер (әрекетсiздiктер) жасалғанда темiржол көлігі қызметкерiмен жеке еңбек шарты бұзылады.
2. Жеке еңбек шарты заңсыз негiзде бұзылған жағдайда қызметкер еңбек туралы заңнамамен белгiленген тәртiп бойынша бұрынғы жұмысына қайта орналастырылады.
27-бап. Темiржол көлiгiнiң қызметкерiн жұмыстан шеттету
1. Темiржол көлiгiндегi уәкiлеттi органның, магистралды темiржол желiсi операторының талап етулерi бойынша жұмыс берушi магистралды темiржол желiсi операторы диспетчерлiк қызметiнiң тасымалдау процесiн басқарумен және поездар қозғалысымен байланысты берген нұсқауларын орындамаған, сондай-ақ жұмыс уақытының режимiн бұзған темiржол көлiгiнiң қызметкерiн жұмыстан шеттетуге мiндеттi.
2. Жұмыстан шеттетiлген кезеңге жалақы сақталмайды.
3. Қызметкердi жұмыстан шеттету осыған негiз болған себептердi анықтау мерзiмiне дейiн жүзеге асырылуы мүмкiн.
6-тарау. Темiржол көлігінде жолаушыларды сақтандыру
28-бап. Жолаушыны сақтандыру
1. Тасымалдаушы жолаушының өмiрiне, денсаулығына зиян келтiрудiң салдарынан туындайтын мiндеттемелер бойынша жауапкершiлiк қауiп-қатерiн сақтандыруға мiндеттi.
2. Халықаралық тасымалдарды жүзеге асыратын тасымалдаушы жолаушының өмiрiне, денсаулығына зиян келтiрудiң салдарынан туындайтын мiндеттемелер бойынша жауапкершiлiк қауiп-қатерiн мiндеттi сақтандыруды, Қазақстан Республикасының халықаралық шарттың шарты бойынша жүргiзедi.
3. Жолаушының өмiрi мен денсаулығын мiндетті сақтандырудың сақтандыру полисi болып жол жүру құжаты (билет) саналады.
29-бап. Мiндеттi түрде сақтандырудың шарттары
1. Сақтандыру уақиғасы нәтижесiнде жолаушының өмiрiне, денсаулығы мен мүлкiне келтiрiлген зиян, тигiзген залалдың нақты мөлшерiнде қалпына келтiрiлуi керек.
2. Тасымалдаушының сақтандырушымен жасасқан сақтандыру шарты, шартқа қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi.
30-бап. Сақтандыру төлемдерi
Мiндетті сақтандыру шарты бойынша сақтандыру төлемдерiн тасымалдаушы сақтандырушының пайдасына ай сайын Қазақстан Республикасының аумағы бойынша жолаушылар тасымалынан түсетiн кiрiс сомасының 0,2 пайызы мөлшерiнде төлейдi.
31-бап. Сақтандыру оқиғасы
1. Тасымалдаушының, жұмыс берушiнiң азаматтық жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру бойынша жолаушының өмiрiне, денсаулығы мен мүлкiне келтiрiлген зиян фактiсiнiң расталуы, сақтандыру жағдайы деп танылады.

2. При наступлении страхового случая перевозчик обязан составить акт по форме и в порядке, установленном законодательством о страховании, с обязательным указанием наименования страховщика и юридического адреса его ближайшего филиала (представительства), и вручить акт пассажиру или его наследникам, а также страхователю.
Статья 32. Страховое возмещение.
1. Страховщик обязан произвести выплату страхового возмещения при обращении к нему пассажира или его наследников с заявлением, к которому должен быть приложен акт, составленный перевозчиком.
В случае отсутствия наследников у погибшего пассажира, страховщиком выплачивается лицам, понесшим затраты на погребение, компенсация в размере фактически понесенных затрат.
2. Порядок подачи заявлений пассажиром или его наследниками устанавливается законодательством о страховании.
3. При выплате страхового возмещения по обязательному страхованию не учитываются суммы, причитающиеся пассажиру, или их наследникам по социальному обеспечению и по договорам добровольного страхования.
4. Страховщик выплачивает страховое возмещение пассажирам, пользующимся, в соответствии с действующим законодательством, правом льготного проезда (в том числе детям до 7 лет) на основании акта, предусмотренного пунктом 2 статьи 31 настоящего Закона.
5. Выплата страхового возмещения должна быть произведена в течение 7 банковских дней с момента подачи заявления.
6. Если в течение трех лет после наступления страхового случая от полученных травм у пострадавшего наступает инвалидность или смерть, страховщиком производится перерасчет размера страховой суммы, подлежащей выплате, с учетом ранее произведенных выплат.
Глава 7. Безопасность движения, охрана грузов и объектов
железнодорожного транспорта, организация работы в особых
условиях.
Статья 33. Организация обеспечения безопасности движения,
эксплуатации транспортных и иных технических
средств железнодорожного транспорта.
Перевозчики и организации железнодорожного транспорта обязаны обеспечить безопасные для жизни и здоровья пассажиров условия проезда, безопасное перемещение багажа, грузов и грузобагажа, безопасное движение поездов и эксплуатацию подвижного состава, охрану окружающей среды.
Статья 34. Основные требования по безопасности движения.
1. Железнодорожные пути, территории железнодорожных станций, вокзалов, и иных объектов организаций железнодорожного транспорта, связанных с перевозочным процессом, являются зонами повышенной опасности и должны иметь сигнальное ограждение в соответствии с порядком, установленным уполномоченным органом на железнодорожном транспорте.

2. Сақтандыру оқиғасы болған кезде тасымалдаушы, жұмыс берушi сақтандыру заңдарымен белгiленген нысан мен тәртiп бойынша сақтандырушының атауын және оның ең жақын орналасқан филиалының (өкiлдiгiнiң) заңды мекен-жайын мiндеттi түрде көрсетiп, кесiм жасап, әрi актiнi жолаушыға, қызметкерге, немесе олардың мұрагерлерiне, сондай-ақ сақтандырғышқа тапсыруға мiндеттi.
32-бап. Сақтандыру өтемi
1. Жолаушы, немесе оның мұрагерлерi сақтандырушыға өтiнiш жасаған кезде ол сақтандыру өтемiн төлеудi жүргiзуге мiндеттi, өтiнiшке тасымалдаушы, жұмыс берушi жасаған акт қоса тiркелуi тиiс.
Егер қаза тапқан жолаушының мұрагерлерi болмаған жағдайда, сақтандырушы жерлеуге шығын шығарған адамдарға шығарылған шығындардың нақты мөлшерiнде өтемақы төлейдi.
2. Жолаушының немесе оның мұрагерлерiнiң өтiнiш беруiнiң тәртiбi сақтандыру туралы заңдармен белгiленедi.
3. Мiндеттi сақтандыру бойынша сақтандыру өтемiн төлеген кезде, жолаушыға немесе оның мұрагерлерiне әлеуметтік сақтандыру, әлеуметтiк қамтамасыз ету және ерiктi сақтандыру шарттары бойынша тиiстi сомалар есепке алынбайды.
4. Сақтандырушы қолданылып жүрген заңнамаға сәйкес жеңiлдiкпен жүру құқығын пайдаланатын жолаушыларға (соның iшiнде 7 жасқа дейiнгi балалар) осы Заңның 31-бабының 2-тармағында көзделген кесiмнiң негiзiнде сақтандыру төлемдерiн төлеуден босатылмайды.
5. Сақтандыру өтемiн төлеу өтiнiш тапсырылғаннан кейiн 7 банкiлiк күнде жүзеге асырылуы тиiс.
6. Сақтандыру жағдайы басталғаннан кейiнгi үш жыл ішiнде, жарақаттанушы алған жарақатынан мүгедек болса, немесе қайтыс болса, сақтандырушы бұрын жасалған төлемдердi есепке алып, төленетiн сақтандыру сомасының мөлшерiне қайта есептеу жүргiзедi.
7-тарау. Қозғалыс қауiпсiздiгi, темiржол көлiгiнiң жүктерi мен
объектiлерiн күзету, ерекше жағдайларда жұмыс ұйымдастыру
33-бап. Қозғалыс қауiпсiздiгiн қамтамасыз етудi, темiржол
көлігінiң көлiктiк және басқа да техникалық құралдарын
эксплуатациялауды ұйымдастыру
Тасымалдаушылар мен темiржол көлiгiнiң ұйымдары жолаушылардың өмiрi мен денсаулығына қауiпсiз жол жүруiн, багаждың, жүктер мен жүк багаждарының қауiпсiз тасылуын, поездардың қауiпсiз қозғалуын және жылжымалы құрамның қауіпсiз пайдаланылуын, қоршаған ортаның қорғалуын қамтамасыз етулерi тиiс.
34-бап. Қозғалыс қауiпсiздiгi жөнiндегi негiзгi ережелер
1. Темiржол жолдары, темiржол станцияларының, вокзалдардың және тасымалдау үдерiсiмен байланысты темiржол көлiгi ұйымдарының басқа объектiлерiнiң аумақтары, аса қауiптi аумақтар болып табылады, әрi темiржол көлiгiндегi мемлекеттiк басқарудың уәкiлеттi органы белгiлеген тәртiпке сәйкес сигналдық қоршауы болуы керек.

2. Правила нахождения пассажиров, граждан и размещения объектов в зонах повышенной опасности, проведения в них работ, проезда и перехода через железнодорожные пути устанавливаются Правительством Республики Казахстан.
3. Объекты железнодорожного транспорта, а также объекты, на которых осуществляются производство, погрузка, выгрузка, хранение и транспортировка опасных грузов должны быть удалены от населенных пунктов, промышленных, сельскохозяйственных и других предприятий, отдельных зданий и сооружений на необходимые расстояния в соответствии со строительными нормами и правилами, установленными уполномоченными государственными органами.
4. Солидарную ответственность за соблюдение установленных нормативов при строительстве и эксплуатации газо-, нефтепроводов и других сооружений, пересекающих железнодорожные пути или находящихся в непосредственной близости от них, а также за безопасность эксплуатации указанных сооружений, несут их собственники и владельцы.
Владельцы указанных сооружений обязаны своевременно информировать организации железнодорожного транспорта о возникновении аварийных или чрезвычайных ситуаций, угрожающих безопасности движения.
5. Отправитель (грузоотправитель), получатель (грузополучатель), отправляющий и получающий опасные грузы, а также перевозчик, выполняющий перевозку опасных грузов, обязаны обеспечить безопасность их перевозки, иметь средства и мобильные подразделения, необходимые для ликвидации аварийных ситуаций и их последствий (в том числе по договору).
При возникновении аварийной ситуации в процессе перевозки опасных грузов, отправители (грузоотправители), получатели (грузополучатели), перевозчики, организации железнодорожного транспорта обязаны обеспечить немедленное направление указанных подразделений на место происшествия.
6. Отправитель (грузоотправитель), получатель (грузополучатель) несут ответственность за возникшие по их вине аварийные ситуации, загрязнение окружающей среды, перерывы в движении поездов, а также возмещает расходы, связанные с их ликвидацией.
7. За нарушение правил безопасности движения и эксплуатации подвижного состава и железнодорожных транспортных и иных технических средств, связанных с перевозочным процессом, виновные лица несут ответственность, предусмотренную законодательными актами.
Статья 35. Проверка соблюдения требований безопасности движения по
подъездному пути.
1. Порядок проверки требований безопасности движения по подъездному пути устанавливается уполномоченным органом на железнодорожном транспорте.
2. Перевозчик и оператор магистральной железнодорожной сети имеют право проверять соблюдение требований безопасности движения по подъездному пути, а также соблюдение требований безопасности при осуществлении деятельности по погрузке, выгрузке (разгрузке).

2. Аса қауiптi аумақтарда жолаушылардың, азаматтардың, темiржол көлігі қызметкерлерiнiң болуы мен объектiлердiң орналасуы, оларда жұмыс жүргiзу және темiржол жолдары арқылы жүрiп өту әрi өту жөнiндегi ережелердi Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлейдi.
3. Темiржол көлiгiнiң объектiлерi, сондай-ақ қауiптi жүктердi шығару, тиеу, түсiру, сақтау және тасымалдау жүзеге асырылатын объектiлер мекен-жайлардан, өндiрiстiк, ауылшаруашылық және басқа кәсiпорындардан, жеке ғимараттар мен құрылыстардан мемлекеттiк уәкiлеттi органдар белгiлеген құрылыс нормалары мен ережелерiне сәйкес қажетті қашықтыққа аулақтатылуы тиiс.
4. Темiржол жолымен қиылысатын, немесе оларға жақын орналасқан газ, мұнай құбырлары мен басқа құрылыстарда құрылыс жүргiзуде және пайдалануда белгiленген нормативтердi сақтау, сондай-ақ аталған құрылыстарды қауiпсiз пайдалану үшiн олардың иелерi жауапты болады.
Аталған құрылыстардың иелерi, темiржол көлiгі ұйымдарына қозғалыс қауiпсiздiгiне қауiп төндiретiн апаттық, немесе төтенше жағдайлардың туындағаны туралы дер кезiнде ақпарат беруге мiндеттi.
5. Қауiптi жүктердi жөнелтiп және алып отыратын жөнелтушi (жүк жөнелтушi), алушы (жүк алушы), сондай-ақ қауiптi жүктердi тасымалдайтын тасымалдаушы олардың қауiпсiз тасымалданатындығына кепiлдiк беруге мiндетті, апаттық жағдайларды және олардың зардаптарын (соның iшiнде шарт бойынша) жоюға қажеттi құралдары мен жаппай жұмылдыру бөлiмшелерi болуы керек.
Қауiптi жүктердi тасымалдау процесiнде туындаған апаттық жағдайларда жөнелтушiлер (жүк жөнелтушiлер), алушылар (жүк алушылар), тасымалдаушылар, темiржол көлігі ұйымдары аталған бөлiмшелердiң оқиға орнына жедел түрде жiберiлуiн қамтамасыз етуi тиiс.
6. Жөнелтушi (жүк жөнелтушi), экспедитор, тасымалдаушы олардың кiнәсiнен туындаған апаттық жағдайлар, қоршаған ортаны ластағаны, поездар қозғалысындағы үзiлiстер үшiн мүлiктік жауапкершiлiкке тартылады және де оларды жоюмен байланысты шығындарды өтейді.
7. Қозғалыс қауiпсiздігі мен жылжымалы құрамды және темiржол көлiгi мен тасымалдау процесiмен байланысты басқа да техникалық құралдарды эксплуатациялау ережелерiн бұзғаны үшiн, кiнәлiлер заңнамамен қарастырылғанға сәйкес жауапкершiлiкке тартылады.
35-бап. Кiреберiс жолдар бойынша қозғалыс қауiпсiздiгi
талаптарының сақталуын тексеру
1. Кiреберiс жолдар бойынша қозғалыс қауiпсiздiгi талаптарының сақталуын тексерудiң тәртiбiн темiржол көлiгiндегi уәкiлетті орган белгiлейдi.
2. Тасымалдаушы және магистралдық темiржол желiсiнiң операторы кiреберiс жолдар бойынша қозғалыс қауiпсiздiгi талаптарының сақталуын, сондай-ақ тиеу, түсiру бойынша жұмыстарды жүзеге асырғанда қауiпсiздiк талаптарының сақталуын тексеруге құқылы.

Статья 36. Охрана грузов и объектов.
1. Перевозчик и оператор магистральной железнодорожной сети обязаны обеспечить:
1) сохранность грузов при перевозке;
2) охрану объектов железнодорожного транспорта согласно перечню, утверждаемому уполномоченным органом на железнодорожном транспорте;
3) проведение противопожарной профилактической работы и ликвидацию пожаров на железнодорожном транспорте.
2. Грузоотправитель, грузополучатель обязан обеспечить охрану отдельных видов груза в силу их особых свойств, согласно перечню и в порядке, утверждаемых Правительством Республики Казахстан.
3. Грузоотправитель, грузополучатель обязан обеспечить перевозку отдельных видов грузов в сопровождении своих представителей (проводников), согласно перечню и в порядке, установленном правилами перевозок.
4. Грузоотправитель, грузополучатель может осуществлять охрану и сопровождение грузов, не входящих в перечни, предусмотренные настоящей статьей, в порядке, установленном правилами перевозок.
5. Охрана общественного порядка и борьба с преступностью на железнодорожном транспорте обеспечиваются органами внутренних дел.
Статья 37. Организация работы в особых условиях.
1. Перевозчик и оператор магистральной железнодорожной сети обязаны незамедлительно принимать меры по устранению последствий чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера.
Для осуществления и принятия этих мер они должны иметь необходимый запас материальных и технических средств, перечень которых определяется уполномоченным органом на железнодорожном транспорте.
2. Правоотношения, связанные с обеспечением мобилизационной готовности, мероприятий по гражданской обороне и аварийно-спасательным работам, регулируются специальным законодательством.
Статьям 38. Действие железнодорожного транспорта в особых условиях.
1. При возникновении чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, а также при введении чрезвычайного положения, договорные отношения перевозчика на это время могут быть приостановлены на основании решений государственных органов, принятых в соответствии с их компетенцией.
2. При возникновении чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, а также при введении чрезвычайного положения и иных обстоятельств, препятствующих перевозке, оператор магистральной железнодорожной сети может принять решение о временном прекращении либо ограничении оказания услуг, связанных с перевозкой в определенных направлениях железнодорожного сообщения.
Оператор магистральной железнодорожной сети обязан установить срок действия такого решения, а также немедленно уведомить уполномоченный орган на железнодорожном транспорте, перевозчиков, клиентов и иных заинтересованных лиц.

36-бап. Жүктердi және объектiлердi қорғау
1. Тасымалдаушы мыналарды қамтамасыз етуге мiндеттi:
1) тасымалдау кезiнде жүктердiң сақталуын;
2) темiржол көлiгi объектiлерiн темiржол көлiгіндегі мемлекеттiк басқарудың уәкiлетті органы бекiтетiн тiзбесiне сәйкес күзетуге;
3) темiржол көлiгiнде өрттiң алдын-алу және өрттi жою жұмыстарын жүргiзуге.
2. Жүк жөнелтушi, жүк алушы жүктiң жекелеген түрлерiн олардың ерекше қасиеттерiне байланысты Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiтетiн тiзбе мен тәртiп бойынша олардың қорғалуын қамтамасыз етуге мiндетті.
3. Жүк жөнелтушiлер, жүк алушы өз өкiлдерiнiң қостауымен тасымалдау ережелерiмен тiзбе және тәртiпке сәйкес жүктердiң жекелеген түрлерiнiң белгiленген тасымалдауды қамтамасыз етуге мiндеттi.
4. Жүк жөнелтушi, жүк алушы осы баппен қарастырылған тiзбеге енбейтiн жүктердi күзетудi және алып жүрудi тасымалдау ережелерiмен белгiленген тәртiп бойынша жүзеге асыра алады.
5. Темiржол көлiгiнде қоғамдық тәртiптiң сақталуын және қылмыспен күрестi iшкi істер органдары қамтамасыз етедi.
37-бап. Ерекше жағдайларда жұмысты ұйымдастыру
1. Тасымалдаушы мен магистралды темiржол желiсiнiң операторы табиғи зiлзала мен техногендiк сипаттағы зардаптарды жою жөнiнде шұғыл шаралар қолдануға мiндетті.
Осы шараларды жүзеге асыру және қабылдау үшiн тiзбесiн темiржол көлігіндегi мемлекеттiк басқарудың уәкiлеттi органы бекiтетiн материалдық және техникалық құралдардың қажеттi қоры болуы керек.
2. Жаппай жұмылдыру, азаматтық қорғаныс және апатты-құтқару жұмыстарының шараларын дайындаумен байланысты құқықтық қатынастар арнай заңнамамен реттеледi.
38-бап. Темiржол көлігінiң ерекше жағдайлардағы iс-әрекетi
1. Төтенше жағдайлар (әскери әрекеттер, қоршауда, жер сiлкiнiстерi, су тасқындары, өрттер, көшкiндер, эпидемиялар және басқа төтенше жағдайлар мен табиғи апаттар) туындаған жағдайда, осы уақытқа мемлекеттiк органдардың, құзыретiне сәйкес шешiмдерiне байланысты тасымалдаушының шарт қатынастары шешiм қабылдағанға дейiн тоқтатылуы мүмкiн.
2. Тасымалдауға кедергi келтiретiн төтенше жағдайлар, жеңе алмайтын күштердiң іс-әрекетi және басқа жағдайлар туындаған кезде магистралды темiржол желiсiнiң операторы жекелеген темiржол бағыттарында багаждың, жүктер мен жүк багажын тиеудi уақытша тоқтатуы немесе шектеуi мүмкiн.
Магистралдық темiржол желiсiнiң операторы қабылданған шешiмнiң қолданылу мерзiмiн белгiлеуге, сондай-ақ темiржол көлiгiндегi мемлекеттiк басқарудың уәкiлеттi органына, басқа тасымалдаушыларға және клиенттерге шұғыл түрде жазбаша хабарлама жасауға мiндеттi.

3. Если в результате действия обстоятельств, указанных в пунктах 1 и 2 настоящей статьи, возникли препятствия в перемещении багажа, груза и грузобагажа, лишающие перевозчика возможности доставить или выдать их клиенту, если по указанным причинам истекли предельные сроки хранения, перевозчик вправе вернуть багаж, груз и грузобагажом отправителю, грузоотправителю за их счет.
Глава 8. Организация перевозки груза.
Статья 39. Договор перевозки груза.
1. В соответствии с договором перевозки груза перевозчик обязуется своевременно и в сохранности доставить вверенный ему грузоотправителем груз на железнодорожную станцию назначения с соблюдением условий его перевозки и выдать грузополучателю, а грузоотправитель (грузополучатель) обязуется оплатить перевозку груза и обеспечить его приемку.
2. Договор перевозки груза железнодорожным транспортом оформляется составлением железнодорожной транспортной накладной.
3. Договор перевозки груза считается заключенным с момента выдачи грузоотправителю квитанции о приеме груза на основании транспортной железнодорожной накладной.
Статья 40. Изменение условий договора перевозки.
1. Изменение условий договора перевозки, в том числе переадресовка груза, осуществляется в соответствии с правилами перевозок.
2. Переадресовка груза, находящегося под таможенным контролем, проводится при наличии согласия соответствующего таможенного органа.
В случае, если перевозка груза, находящегося под таможенным контролем, угрожает здоровью и жизни людей, безопасности движения, экологической безопасности, сохранности и качественному состоянию груза, переадресовка осуществляется без согласия таможенных органов, с обязательным уведомлением их в установленные сроки.
3. В случаях, когда дальнейшая перевозка угрожает безопасности движения и сохранности груза, перевозчик имеет право произвести перегрузку груза.
4. В случаях, предусмотренных законодательными актами, грузы могут быть изъяты у перевозчика уполномоченными государственными органами в соответствии с их компетенцией. Расходы перевозчика по перевозке и хранению груза, а также причиненный ему вред, подлежат возмещению за счет виновного лица.
Статья 41. Договор об организации перевозок грузов.
1. По договору об организации перевозок грузов перевозчик обязуется в установленные сроки принимать, а грузоотправитель предъявлять к перевозке грузы в обусловленном объеме.
2. Договором об организации перевозок грузов определяются объемы, сроки, качество перевозок, условия предоставления транспортных средств и предъявления грузов для перевозки, а также иные условия организации перевозки, не предусмотренные настоящим Законом и правилами перевозок.

3. Егер осы баптың 1 және 2-тармақтарында аталған жағдайлардың әсерi нәтижесiнде тасымалдаушыға жүктi, жүк багажы мен багажды жеткiзiп беру мүмкiндiгiн бермейтiн кедергілер туындаған болса, егер аталған себептер бойынша шектi сақтау мерзiмi өтiп кетсе, тасымалдаушы жүктi, жүк багажы мен багажды осы Заңмен, тасымалдау ережелерiмен және басқа да нормативтi заң кесiмдерiмен белгiленген тәртiп бойынша иелiк етуге құқығы бар.
8-тарау. Жүк тасымалдарын ұйымдастыру
39-бап. Жүк тасымалдау шарты
1. Жүк тасымалдау шартына сәйкес тасымалдаушы жүк жөнелтушi тапсырған жүктi оның тасымалдау шарттарын сақтай отырып белгіленген темiржол станциясына дер кезiнде, әрi түгел жеткiзiп беруге және жүк алушыға тапсыруға мiндеттенедi, ал жүк жөнелтушi (жүк алушы) жүк тасымалына ақы төлеуге мiндеттенедi.
2. Темiржол көлiгiмен жүк тасымалдау шарты, темiржолдың көлiктiк жүк құжаттамасын толтыру арқылы ресiмделеді.
3. Жүк жөнелтушiге темiржолдың көлiктiк жүк құжаттамасының негiзiнде жүк қабылданғаны туралы түбiртек берiлгеннен бастап жүк тасымалдау шарты жасалды деп саналады.
40-бап. Тасымалдау шартының шарттарын өзгерту
1. Тасымалдау шартының шарттарын өзгерту, соның ішiнде жүктiң жөнелтiлетiн орыны ауыстыру тасымалдау ережелерiне сәйкес жүзеге асырылады.
2. Кедендiк бақылаудағы жүктiң жөнелтiлетiн жерiн өзгерту тиiстi кеден органының келiсiмi бар болса жүргізiледi.
Егер кедендiк бақылаудағы жүктi тасымалдау адамдардың денсаулығы мен өмiрiне, қозғалыс қауiпсiздiгiне, экологиялық қауiпсiздiкке, жүктiң сақталуына және сапалық күйiне қауiп төндiрген жағдайда, оларға белгiленген мерзiмде мiндеттi түрде жазбаша хабарлап, жөнелтiлетiн жерiн өзгерту кеден органының келiсiмiнсiз жүзеге асырылады.
3. Әрi қарай тасымалдау қозғалыс қауiпсiздiгiне және жүктiң сақталуына қауiп төндiрсе, тасымалдаушының жүктi қайта тиеуге құқы бар.
4. Заң кесiмдерiмен қарастырылған жағдайларда уәкiлеттi мемлекеттік органдар өздерiнiң құзыретiне сәйкес жүктердi тасымалдаушыдан алуы мүмкiн. Тасымалдаушының жүктi тасымалдау және сақтау жөнiндегі шығындары, сондай-ақ оған келтiрiлген зиян кiнәлi тұлғаның есебiнен өтеледi.
41-бап. Жүктердi тасымалдауды ұйымдастыру жөнiндегi шарт
1. Жүктердi тасымалдауды ұйымдастыру жөнiндегi шарт бойынша тасымалдаушы белгiленген мерзiмдерде қабылдауға, ал жүк жөнелтушi жүктердi тасымалдауға келісiлген көлемде тапсыруға мiндеттенедi.
2. Жүк тасымалдауды ұйымдастыру жөнiндегi шартпен көлiк құралдарын пайдалануға берудiң және жүктердi тасымалдауға ұсынудың көлемдерi, мерзiмдерi, шарттары, сондай-ақ осы Заңмен әрi тасымалдау ережелерiмен көзделмеген тасымалдарды ұйымдастырудың басқа да шарттары белгiленедi.

Статья 42. Переход прав и обязанностей.
1. С момента направления уведомления о прибытии груза в пункт
назначения права и обязанности по договору перевозки переходят к
грузополучателю.
2. Грузополучатель вправе потребовать от грузоотправителя возмещения
расходов и убытков, выплаченных перевозчику вследствие неправильных
действий грузоотправителя.
Статья 43. Правила перевозок грузов.
Правила перевозок грузов определяют условия и порядок:
1) планирования перевозок;
2) составления учетной карточки выполнения плана перевозок;
3) приема грузов к перевозке;
4) выдачи грузов;
5) применения запорно-пломбировочных устройств для пломбирования
вагонов и контейнеров;
6) оформления накладной и перевозочных документов;
7) перевозок массовых грузов маршрутами и группами вагонов по одной
накладной;
8) перевозок грузов с объявленной ценностью;
9) нормы точности взвешивания грузов на вагонных весах;
10) нормы естественной убыли массы грузов;
11) расчетов по перевозкам;
12) эксплуатации подъездного пути, заключения договоров на
эксплуатацию подъездного пути и/или подачу-уборку вагонов и обязательные
условия таких договоров;
13) сроки погрузки и выгрузки (разгрузки);
14) сроки доставки и правила исчисления сроков доставки;
15) хранения;
16) удержания грузов, передачи грузов государственным органам;
17) переадресовки, возврата грузоотправителю;
18) перевозки насыпью и навалом;
19) перевозки на открытом подвижном составе;
20) перевозки в сопровождении проводников;
21) перевозки отправительскими маршрутами;
22) перевозки мелкими и малотоннажными отправками;
23) перевозки в контейнерах и транспортных пакетах;
24) перевозки смерзающихся грузов;
25) перевозки скоропортящихся грузов;
26) перевозки животных и птиц;
27) перевозки грузов, подлежащих ветеринарному, фитосанитарному
контролю;
28) перевозки по железнодорожным путям узкой колеи;
29) составления актов;
30) стоимость возмещения частей вагонов, контейнеров, съемных
перевозочных приспособлений;
31) перевозки жидких грузов наливом, в вагонах-цистернах и бункерных
полувагонах;
32) перевозки опасных грузов;
33) производства специальных исследований и экспертиз;
34) иные условия в соответствии с законодательными актами.
Статья 44. Погрузка, выгрузка (разгрузка) грузов.
1. Погрузка и выгрузка (разгрузка) грузов осуществляется перевозчиком или грузоотправителем (грузополучателем) в порядке и сроки, предусмотренные правилами перевозок или договорами.

42-бап. Құқықтар мен мiндеттердiң ауысуы
1. Жүктiң баратын жерiне жеткiзiлгенi жөнiнде жазбаша хабарлама
жiберiлген уақыттан бастап тасымалдар шарттары бойынша құқықтар мен
мiндеттер жүк алушыға ауысады.
2. Жүк алушы жүк жөнелтушiден оның дұрыс емес іс-қимылдарының
салдарынан тасымалдаушыға төлеген шығындары мен зияндарын өндiрiп алуға
құқылы.
43-бап. Жүк тасымалдау ережелерi
Жүк тасымалдау ережелерi шарттар мен тәртiптерi белгiлейдi:
1) тасымалдарды жоспарлау;
2) тасымалдар жоспары орындалуының есеп карточкасын жасау;
3) жүктi тасымалдауға қабылдау;
4) жүктердi тапсыру;
5) вагондар мен контейнерлердi пломбалау үшiн ілгектiк-пломбалық
құрылғыларды қолдану;
6) жүк құжаттамасы мен тасымалдау құжаттарын ресiмдеу;
7) бiр жүк құжаттамасымен жаппай тасымалданатын жүктердi бағыттар
бойынша және топ вагондармен тасымалдау;
8) құндылығы жарияланған жүктердi тасымалдау;
9) жүктердiң салмағын вагон таразыларында өлшеудiң дәлдiк нормасы;
10) жүк салмағының табиғи азаюының нормасы;
11) тасымалдар бойынша есептеулер;
12) кiреберiс жолдарды пайдалану, кiреберiс жолдарды пайдалануға
және/немесе вагондарды беруге-жинауға шарт жасасу әрi осындай шарттардың
мiндеттерi, шарттары;
13) тиеу және түсiру мерзiмдерi;
14) жеткiзiп берудiң мерзiмдерi және жеткiзiп беру мерзiмдерiн
есептеп шығару ережелерi;
15) сақтау;
16) жүктердi ұстап қалу және мемлекеттiк органдарға тапсыру;
17) жүктердiң жөнелтiлетiн жерiн өзгерту;
18) үйiндi және ақтара тасымалдар;
19) ашық жылжымалы құрамдармен жүргiзiлетiн тасымалдар;
20) жолсерiктердiң алып баруымен жүргiзiлетiн тасымалдар;
21) жөнелтушiнiң бағыттарымен жүргізiлетiн тасымалдар;
22) ұсақ және аз тоннажды жөнелтiлiмдермен жүргізiлетiн тасымалдар;
23) контейнерлермен және көлiктiк пакеттермен жүргізiлетiн тасымалдар;
24) мұздап қатып қалатын жүктердi тасымалдау;
25) тез бүлiнетiн жүктердi тасымалдау;
26) жануарлар мен құстарды тасымалдау;
27) малдәрiгерлiк, фитосанитарлық қадағалауға жататын жүктердi
тасымалдау;
28) тар табанды темiржол жолдары бойынша тасымалдау;
29) актiлер жасау;
30) вагондар, контейнерлер, алмалы-салмалы тасымалдау аспаптары
бөлiктерiнiң құны;
31) сұйық жүктердi құйып, вагон-цистерналарда және бункерлiк жартылай
вагондарда тасымалдау;
32) қауiптi жүктердi тасымалдау;
33) арнайы зерттеулер мен сараптамаларды жүргiзу;
34) заң кесiмдерiне сәйкес өзге де шарттар.
44-бап. Жүктердi тиеу, түсiру
1. Жүктердi тиеудi, түсiрудi тасымалдаушы немесе жүк жөнелтушi (жүк алушы) осы Заңның 63-бабында көзделген тасымалдау ережелерiнде немесе шарттарында қарастырылған тәртiппен және мерзiмде жүзеге асырады.

2. Грузоотправитель обязан подготовить груз к перевозке таким образом, чтобы обеспечивались безопасность движения, сохранность груза и подвижного состава.
3. Грузополучатель обязан принять груз, прибывший в его адрес, и освободить подвижной состав.
4. О времени подачи вагонов, контейнеров под погрузку, выгрузку (разгрузку) средствами грузоотправителя, грузополучателя перевозчик обязан их уведомить не позднее, чем за 2 часа до подачи.
5. О прибытии груза на станцию назначения перевозчик обязан уведомить грузополучателя не позднее 12 часов дня суток, следующих за днем прибытия груза, в порядке, установленном правилами перевозок. Если перевозчик не направит грузополучателю уведомление о прибытии груза, то последний освобождается от платы за хранение груза и платы за пользование вагонами и контейнерами до посылки уведомления о прибытии груза.
6. Перевозчик может осуществлять предварительное уведомление грузополучателя о прибытии груза в его адрес, если это предусмотрено условиями договора.
Статья 45. Планирование перевозок грузов.
1. Перевозчик осуществляет перевозки грузов в соответствии с договорами на организацию перевозок и договорами перевозки на основании поданных заявок.
2. Форма заявки на перевозку грузов, порядок ее оформления, заполнения, исполнения, внесения изменений и учета устанавливаются правилами перевозок.
3. Подача заявок на перевозки в международном сообщении осуществляется на условиях международных договоров Республики Казахстан.
4. В принятии заявки на перевозку грузов перевозчик может отказать в случаях, предусмотренных настоящим Законом и правилами перевозок.
Статья 46. Железнодорожная транспортная накладная.
1. Грузоотправитель обязан при предъявлении груза к перевозке представить перевозчику железнодорожную транспортную накладную на каждую отправку, а в необходимых случаях, предусмотренных законодательством, и иные документы (сертификат, лицензию, ветеринарное свидетельство, таможенные декларации).
2. Форма железнодорожной транспортной накладной и иных перевозочных документов, порядок их оформления определяются правилами перевозок.
3. Грузоотправитель несет ответственность, предусмотренную действующим законодательством, за правильность сведений, внесенных в накладную, а также за все последствия неправильности, неточности или неполноты сведений, указанных им в железнодорожной транспортной накладной.
Статья 47. Проверка перевозочных документов.
1. Перевозчик проверяет правильность сведений, указанных в железнодорожной транспортной накладной, для чего имеет право:

2. Жүк жөнелтушi жүктi қозғалыс қауiпсiздiгi, жүктiң және жылжымалы құрамның сақталуы қамтамасыз етiлетiндей етiп тасымалдауға дайындауға мiндеттi.
3. Жүк алушы оның атына келген жүктi алуға және жылжымалы құрамды босатуға мiндеттi.
4. Тасымалдаушы жүктi жүк жөнелтушiнiң, жүк алушының құралдарымен тиеуге, түсiруге вагондарды, контейнерлердi беру уақытын оларға берерден кемiнде 2 сағат бұрын жазбаша хабарлауға мiндеттi.
5. Тасымалдау ережелерiмен белгiленген тәртiп бойынша тасымалдаушы жүк алушыға жүктiң тағайындалған станцияға келiп жеткендiгi туралы жүк жеткiзіліп берiлген күннен кейiнгi тәулiктегi күндiзгi сағат 12-ден кешiктiрмей жазбаша хабарлауға мiндеттi. Егер тасымалдаушы жүк алушыға жүктiң келiп жеткендiгi жөнiнде жазбаша хабарламаса, онда ол жүктiң келгендігі жөнiнде жазбаша хабарлама жiберiлгенге дейiн жүктiң сақталуына және вагондар мен контейнерлердi пайдаланғаны үшiн ақы төлеуден босатылады.
6. Тасымалдаушы жүк алушыға оның атына жүк келе жатқандығы жөнiнде алдын-ала жазбаша хабарларды, егер ол шарт шарттарымен көзделген болса, жүзеге асыра алады.
45-бап. Жүк тасымалдарын жобалау
1. Тасымалдаушы жүк тасымалдарын тасымалдауды ұйымдастыру жөнiндегi шарттарға және берiлген тапсырыстардың негiзiндегi тасымалдар шарттарына сәйкес жүзеге асырады.
2. Жүктердi тасымалдауға берiлетiн тапсырыстың нысаны, оны ресiмдеудiң, толтырудың, атқарудың және есепке алудың тәртiбi тасымалдау ережелерiмен бекiтiледi.
3. Халықаралық қатынастағы тасымалдарға тапсырыстар беру Қазақстан Республикасы халықаралық шарттарының шарттары бойынша жүзеге асырылады.
4. Тасымалдаушы осы Заңмен және тасымалдау ережелерiмен көзделген жағдайларда тапсырысты қабылдаудан бас тарта алады.
46-бап. Темiржол көлiк жүк құжаттамасы
1. Жүк жөнелтушi жүктi тасымалдауға ұсынғанда тасымалдаушыға әр жөнелтiлiм үшiн темiржол көлiк жүк құжаттамасын, қажетті жағдайда, заңдармен көзделген басқа да құжаттарды (сертификат, лицензия, малдәрiгерлiк куәлiк, кедендiк декларациялар) тапсыруға мiндеттi.
2. Темiржол көлiк жүк құжаттамасы мен басқа да тасымалдау құжаттарының нысаны, оларды ресiмдеудiң тәртiбi тасымалдау ережелерiмен белгiленедi.
3. Жүк жөнелтушi жүк құжаттамасына енгізiлген мәлiметтердiң дұрыстығы, сондай-ақ олардың темiржол көлiк жүк құжаттамасында көрсетiлген мәлiметтердiң қателiгi, дәл еместiгі немесе толық еместiгi үшiн қолданылып жүрген заңдар бойынша жауап бередi.
47-бап. Тасымалдау құжаттарын тексеру
1. Тасымалдаушы темiржолдық көлiктiк жүк құжаттамасында аталған мәлiметтердiң дұрыстығын тексередi, ол үшiн мынаған құқылы:

1) производить проверку груза;
2) получать от грузоотправителя, грузополучателя, экспедитора нотариально заверенную копию свидетельства о регистрации юридического лица;
3) проверять документы, удостоверяющие личность физических лиц, выступающих в качестве грузоотправителя, грузополучателя.
2. Представитель грузоотправителя, грузополучателя, экспедитора обязан предоставлять перевозчику доверенность на прием (отправление) или выдачу (получение) грузов.
3. Грузоотправитель, грузополучатель, экспедитор обязаны извещать перевозчика о любых изменениях сведений, указанных в подпункте 2) пункта 1, пункте 2 настоящей статьи, до приема или выдачи груза.
Статья 48. Подача транспортных средств.
1. Перевозчик обязан подать грузоотправителю под погрузку в срок, установленный принятой заявкой и/или договором транспортные средства (вагоны, контейнеры), пригодные для перевозки заявленных грузов: исправные, очищенные внутри и снаружи, в необходимых случаях промытые и продезинфицированные.
2. Грузоотправитель определяет пригодность вагонов и контейнеров в коммерческом отношении для перевозки заявленных грузов, за исключением случаев, когда погрузка вагонов осуществляется средствами перевозчика.
Грузоотправитель вправе отказаться от поданных транспортных средств, непригодных для перевозки соответствующего груза.
Статья 49. Пломбирование вагонов, контейнеров.
1. Погруженные вагоны и контейнеры пломбируются:
1) запорно-пломбировочными устройствами перевозчика, когда груз погружен им;
2) запорно-пломбировочными устройствами грузоотправителя, порта, пристани, когда груз погружен грузоотправителем, портом, пристанью.
2. В случае вскрытия вагонов, контейнеров для таможенного досмотра, их пломбирование новыми запорно-пломбировочными устройствами осуществляется таможенными органами видами запорно-пломбировочных устройств, которые разрешены для применения, в соответствии с правилами перевозок.
3. Запорно-пломбировочные устройства, наложенные таможенными органами, приравниваются к запорно-пломбировочным устройствам грузоотправителя и перевозчика.
Статья 50. Оплата за перевозку грузов.
1. Плата за перевозку груза и иные причитающиеся перевозчику платежи вносятся грузоотправителем, экспедитором до момента отправления груза, если иное не предусмотрено договором.
При этом, плата за перевозки грузов взимается из расчета за кратчайшее расстояние, на которое осуществляются перевозки грузов.
2. Окончательные расчеты, связанные с перевозкой груза, производятся с грузополучателем по прибытии груза.
3. Перевозчик, при наличии у грузоотправителя, грузополучателя, экспедитора долга за перевозку, а также при несвоевременном внесении платежей, может задержать отправление вагонов, контейнеров, грузов или выдачу груза, прекратить подачу вагонов, контейнеров отказать в заключении или исполнении договора перевозки до внесения платы.

1) жүкке тексеру жүргізуге;
2) жүк жөнелтушiден, жүк алушыдан, экспедитордан заңды тұлғаның тiркелгендiгi жөнiндегі нотариуспен куәландырылған куәлiктің көшiрмесiн алуға;
3) жүк жөнелтушi, жүк алушы ретiнде қызмет етiп жүрген жеке тұлғалардың жеке басын куәландыратын құжаттарын тексеруге.
2. Жүк жөнелтушiнiң, жүк алушының, экспедитордың өкiлi тасымалдаушыға жүктi қабылдауға (жөнелтуге) немесе беруге (алуға) сенiмхат тапсыруға мiндеттi.
3. Жүк жөнелтушi, жүк алушы, экспедитор осы баптың 1-тармағының 2) тармақшасында және 2-тармағында аталған мәлiметтердiң қандай да болмасын өзгерiстерi жайында хабарлауға міндеттi.
48-бап. Көлiк құралдарын беру
1. Тасымалдаушы қабылданған тапсырыс және/немесе келiсiмшарт бойынша белгіленген мерзiмде жүк жөнелтушiге аталған жүктердi тиеу үшiн тасымалдауға жарамды: түзу, іші мен сырты тазаланған, қажет болған жағдайда жуылған және дезинфекцияланған көлiк құралдарын (вагондар, контейнерлер) беруге мiндетті.
2. Вагондарға жүк тиеу тасымалдаушының құралдарымен жүзеге асырылғаннан басқа жағдайларда, коммерциялық тұрғыдан алғанда жарамды вагондар мен контейнерлердiң жарамдылығын жүк жөнелтушi белгiлейдi.
Жүк жөнелтушi тиiстi жүктердi тасымалдауға берiлген жарамсыз көлiк құралдарынан бас тартуға құқылы.
49-бап. Вагондарды, контейнерлердi пломбалау
1. Жүк тиелген вагондар мен контейнерлер төмендегiдей пломбаланады:
1) егер жүктi тасымалдаушы тиеген болса, оның бекiту-пломбалау құрылғыларымен;
2) егер жүкті жүк жөнелтушi, порт, айлақ тиеген болса, онда жөнелтушiнiң, порттың, айлақтың бекiту-пломбалау құрылғыларымен;
2. Вагондар, контейнерлер кедендiк тексеру үшiн ашылған жағдайда, оларды жаңа бекiту-пломбалау, құрылғыларымен пломбалауды кеден органдары тасымалдау ережелерiне сәйкес бекiту-пломбалау құрылғыларының түрлерiмен жүзеге асырады.
3. Кеден органдары салған бекiту-пломбалау құрылғылары жүк жөнелтушi мен тасымалдаушының пломбаларына теңестiрiледi.
50-бап. Жүк тасымалдарына ақы төлеу
1. Егер шартта өзгеше көзделмесе, болса, жүк тасымалдау ақысын және тасымалдаушыға тиiстi төлемдердi жүк жөнелтушi, экспедитор жүк жөнелту уақытына дейiн төлейдi.
Және де жүк тасымалына ақы жүк тасымалы жүзеге асырылатын ең қысқа ара қашықтыққа алынады.
2. Жүк тасымалына байланысты соңғы есеп айырысуды жүк алушы, жүк жеткiзiлгеннен кейiн жүргізiледi.
3. Жүк жөнелтушiнiң, жүк алушының, экспедитордың тасымалдар үшiн қарызы болса, сондай-ақ төлемдердi дер кезiнде жасамаса, тасымалдаушы ақы төленгенге дейiн вагондардың, контейнерлердiң, жүктердiң жөнелтiлуiн немесе жүктердi берудi тоқтатып қоюы, вагондарды, контейнерлердi берудi тоқтатуы, тасымалдау шартын жасасудан немесе орындаудан бас тартуы мүмкiн.

4. При совершении действий, предусмотренных пунктом 3 настоящей статьи, виновная сторона (грузоотправитель, грузополучатель, экспедитор) уплачивает перевозчику плату за пользование вагонами и контейнерами за все время задержки.
5. Оплата за перевозку груза производится в день приема груза к перевозке, а при расчетах по прибытию груза - в день направления уведомления.
Статья 51. Сроки доставки грузов.
1. Перевозчик обязан доставить груз на железнодорожную станцию назначения в срок, определенный договором в соответствии с правилами перевозок.
2. Груз считается доставленным в срок, если до истечения срока доставки он выгружен перевозчиком или подан под выгрузку (разгрузку) грузополучателю в местах установленных для выгрузки (разгрузки).
3. В случае, если подача груза под выгрузку (разгрузку) задержана по вине грузоотправителя, грузополучателя, ветвевладельца (занятость фронта выгрузки, не внесение платы за перевозку грузов и иных, причитающихся перевозчику платежей), груз считается доставленным в срок.
Статья 52. Плата за пользование вагонами, контейнерами.
1. За время нахождения у грузоотправителя, грузополучателя вагона, контейнера, не принадлежащих им, либо за время ожидания их подачи, приема по причинам, зависящим от грузоотправителя, грузополучателя они вносят перевозчику плату за пользование вагонами, контейнерами.
2. Грузополучатель, грузоотправитель обязаны возместить перевозчику расходы, выплаченные оператору магистральной железнодорожной сети за время задержки по их вине на станционных путях вагонов, контейнеров.
Статья 53. Проверка груза при выдаче.
1. Перевозчик при выдаче груза проверяет его в случаях прибытия:
1) в поврежденном вагоне, контейнере;
2) в вагоне, контейнере с запорно-пломбировочными устройствами попутных железнодорожных станций, а также с поврежденными запорно-пломбировочными устройствами;
3) с признаками недостачи, порчи или повреждения при перевозке на открытом подвижном составе или в крытых вагонах без запорно-пломбировочных устройств, когда такая перевозка предусмотрена правилами перевозок;
4) с нарушением сроков доставки или нарушением температурного режима при перевозке скоропортящегося груза в рефрижераторных вагонах;
5) погруженного перевозчиком;
6) когда выгрузка осуществляется перевозчиком.
2. Тарные и штучные грузы выдаются перевозчиком с проверкой веса и состояния груза только в поврежденных местах. При обнаружении повреждения тары или других обстоятельств, могущих влиять на состояние груза, перевозчик производит проверку груза в поврежденных местах.

4. Осы баптың 3-тармағында көзделген іс-әрекеттердi жүзеге асырғанда, кiнәлi тарап (жүк жөнелтушi, жүк алушы, экспедитор) тасымалдаушыға вагондар мен контейнерлердi пайдаланғаны үшiн бүкiл кiдiрiс уақытына ақы төлейдi.
5. Жүк тасымалына ақы жүктi тасымалдауға қабылдаған күнi, ал жүк жеткiзiлгеннен кейiн есеп айырысқанда - жазбаша хабарлама жiберiлген күнi төленедi.
51-бап. Жүктердi жеткiзудiң мерзiмдерi
1. Тасымалдаушы жүктi шартпен белгiленген мерзiмдер жеткiзуге мiндеттi.
2. Егер тасымалдаушы жүктi жеткiзiп беру мерзiмi өткенге дейiн түсiрсе немесе жүк алушыға түсiруге (тиеуге) белгiлеген жерге түсiруге (тиеуге) жеткiзсе жүктер мерзiмінде жеткiзiлген деп есептеледi.
3. Егер жүк түсiруге (тиеуге) берiлуi жүк жөнелтушiнiң, жүк алушының, тармақ иеленушiнiң кiнәсiнен (түсiру фронтының бос болмауы, жүк тасымалына ақы және тасымалдаушыға тиiстi басқа да төлемдердi төлемеу, тағы басқалар) кешiктiрiлген жағдайда, жүктер мерзiмiнде жеткiзiлген деп есептеледi.
52-бап. Вагондарды, контейнерлердi пайдаланғаны үшiн ақы төлеу
1. Жүк жөнелтушiлердiң, жүк алушылардың меншiгiне жатпайтын вагондардың, контейнерлердiң оларда болған уақыты үшiн немесе жүк жөнелтушiге, жүк алушыларға тәуелдi себептер бойынша олардың берiлуiн, қабылдануын күткен мерзiм үшiн олар тасымалдаушыға вагондарды, контейнерлердi пайдаланғанына ақы төлейдi.
2. Жүк алушы, жүк жөнелтушi тасымалдаушыға олардың меншiгiндегі немесе жалға алған вагондардың, контейнерлердiң олардың кiнәсiнен станциялық жолдарда тұрған уақытына магистралдық темiржол желiсiнiң операторына төлеген шығындарын өтеуге мiндеттi.
53-бап. Жүктердi беру кезiнде тексеру
1. Тасымалдаушы жүкті беру кезiнде мына жағдайларда жеткiзiлгенде тексередi:
1) бұзылған вагондарда, контейнерлерде;
2) жолай станциялардың бекiту-пломбалау құрылғылары бар, сондай-ақ бекiту-пломбалау құрылғылары бұзылған вагондарда, контейнерлерде;
3) егер мұндай тасымалдар тасымалдау ережелерiмен көзделгенде, ашық жылжымалы құрамда немесе бекiту-пломбалау құрылғылары жоқ жабық вагондарда тасымалданғанда жетiспеу, бұзылу немесе зақымдану белгiлерi болғанда;
4) жеткiзiп беру мерзiмi бұзылғанда немесе тез бүлiнетiн жүктерді рефрижиратор вагондарда тасымалдауда температуралық режим бұзылғанда;
5) тасымалдаушы тиегенде;
6) тасымалдаушы жүк түсiрудi жалпы пайдаланылатын орындарда жүзеге асырғанда.
2. Ыдыстағы және өлшенбейтiн жүктердi тасымалдаушы тек бүлiнген жерлердегi ғана жүктiң салмағын өлшеп әрi күйiн тексередi. Ыдыстың бұзылғаны немесе жүктiң күйiне әсер ететiн басқа да жағдайлар анықталса, тасымалдаушы бұзылған жерлердегi жүкке тексеру жүргiзедi.

3. Проверка веса груза при выдаче осуществляется способом, аналогичным способу его определения при погрузке.
Вес груза считается правильным, если разница в весе груза, определенного на станции отправления, по сравнению с весом, оказавшимся на станции назначения, не превышает норм предельного весового расхождения и естественной убыли, установленных в соответствии с правилами перевозок.
4. В случае отсутствия у грузополучателя и перевозчика вагонных весов грузы, перевозимые навалом и насыпью, выдаются без проверки их веса.
Статья 54. Определение размера повреждения, порчи и недостачи груза.
1. В случае обнаружения недостачи, порчи или повреждения груза, перевозчик и грузополучатель определяют размер прямого действительного ущерба.
2. По инициативе перевозчика или грузополучателя может быть проведена экспертиза или иное необходимое исследование по определению размера прямого действительного ущерба, вызванного недостачей, порчей или повреждением груза.
3. Расходы по проведению экспертизы или иного необходимого исследования возлагаются на виновную сторону.
Статья 55. Меры по обеспечению обязательств по оплате.
1. Перевозчик имеет право удерживать переданные ему для перевозки грузы и багаж в обеспечение провозной платы и других причитающихся платежей.
2. В случае реализации груза (изъятого, конфискованного, признанного бесхозяйным) по решениям судов и иных уполномоченных органов расходы перевозчика, понесенные в связи с перевозкой и хранением, возмещаются как расходы по совершению исполнительных действий лиц, к компетенции которых относится исполнение судебных решений и решений иных уполномоченных органов.
Статья 56. Последствия нарушения обязательств грузополучателя.
1. При уклонении грузополучателя от исполнения обязательств по получению груза перевозчик по истечении 7-ми суток (в отношении скоропортящихся грузов - 2-х суток) с момента прибытия груза обязан уведомить грузоотправителя о том, что ему необходимо распорядиться грузом. Грузоотправитель обязан распорядиться грузом в течение 4-х суток (скоропортящимся грузов - 2-х суток) с момента получения такого уведомления.
2. В отсутствие указаний грузоотправителя о том, как распорядиться скоропортящимся грузом, когда хранение груза может привести к его порче, перевозчик имеет право реализовать груз.
Сумма, вырученная от реализации скоропортящегося груза, за вычетом всех причитающихся перевозчику платежей, вносится в депозит нотариуса на имя грузоотправителя.
3. Перевозчик до момента получения указаний грузоотправителя о распоряжении грузом, имеет право выдать груз грузополучателю.

3. Жүктi беру кезiндегі салмағын тексеру тәсiлi, оны тиеген кездегi тексеру тәсiлiне ұқсас түрде жүргізiледi.
Егер жөнелту станциясында анықталған жүктiң салмағы жеткiзiлген станциядағы салмағымен салыстырғанда тасымалдау ережелерiне сәйкес белгiленген салмақтық шегiнiң ауытқу нормасынан және табиғи азаюдан аспаса, жүктiң салмағы дұрыс деп есептеледi.
4. Жүк алушы мен тасымалдаушыда вагондық таразылар болмаған жағдайда, ақтара және үйiп тиелген жүктердiң салмақтары тексерiлмей берiледi.
54-бап. Жүктiң зақымдалуының, бүлiнуiнiң және жетiспеуiнiң
мөлшерiн анықтау
1. Жүктiң жетiспейтiндігі, бұзылғандығы, бүлiнгендiгi немесе зақымдалғаны анықталған жағдайда, тасымалдаушы мен жүк алушы шын мәнiнде болған зиянның мөлшерiн анықтайды.
2. Тасымалдаушының немесе жүк алушының бастамасы бойынша жүктiң жетiспеуiн, бұзылудан, бүлiнуiнен немесе зақымдалуынан шын мәнiнде болған зиянның мөлшерiн анықтау бойынша сараптама немесе өзге де қажеттi зерттеу жүргізiлуi мүмкiн.
3. Сараптама немесе өзге де қажетті зерттеу жүргiзуге байланысты шығындар кiнәлi тарапқа жүктеледi.
55-бап. Төлем жасау мiндеттемелерiн қамтамасыз ету жөнiндегi
іс-шаралар
1. Жүк алушы жүкке ақы төлеуден және оны алудан бас тартқан жағдайда тасымалдаушының тиiстi төлемдердi қамтамасыз ету үшiн жүктi алып қалуға, сатуға құқығы бар.
2. Соттардың және өзге де уәкiлеттi органдардың шешiмдерi бойынша (алынған, тәркiленген, иесiз деп танылған) жүктердi сату кезiнде тасымалдаушының тасымалдау мен сақтауға байланысты жасалған шығындары сот шешiмдерiн және басқа уәкiлеттi органдардың шешiмдерiн орындауға құзыретті тұлғалардың атқарушы iс-әрекеттерiн жүзеге асыру жөнiндегі шығындар ретiнде өтеледi.
56-бап. Жүк алушының өз мiндеттемелерiн бұзуының салдарлары
1. Жүк алушы жүктi алу жөнiндегi мiндеттердi орындаудан бас тартқан жағдайда тасымалдаушы жүк келген сәттен 7 тәулiктен (тез бүлiнетiн жүктерге қатысты - 2 тәулiктен) кейiн жүк жөнелтушiге жүктi реттеудiң қажеттігi жайында жазбаша хабарлама жiбередi. Жүк жөнелтушi жазбаша хабарламаны алған сәттен бастап - 4 тәулiк iшiнде (тез бүлiнетiн жүктерге қатысты - 2 тәулiк) жүктi реттеуге мiндетті.
2. Жүк жөнелтушiден тез бүлiнетiн жүкті реттеу жөнiнде нұсқау алмаса, жүктi сақтау оның бұзылуына әкелiп соғатын болса, тасымалдаушының оны сатуға құқығы бар.
Тасымалдаушыға тиiстi барлық төлемдердi шегергеннен кейiн, тез бүлiнетiн жүктi сатудан түскен сома жүк жөнелтушiнiң атындағы нотариустың депозитiне салынады.
3. Тасымалдаушы жүк жөнелтушiден жүктi реттеу туралы нұсқау алған мезетке дейiн жүктi жүк алушыға беруге құқылы.

4. В случае неполучения указаний грузоотправителя о распоряжении грузом в сроки, установленные пунктом 1 настоящей статьи, перевозчик имеет право возвратить груз грузоотправителю за его счет.
Статья 57. Прибытие груза в адрес ненадлежащего грузополучателя.
1. В случае прибытия в адрес грузополучателя груза, поставка которого не предусмотрена договором, а также груза, наименование которого не соответствует наименованию, указанному в транспортной железнодорожной накладной:
1) грузополучатель обязан, в течение одних суток с момента получения уведомления о прибытии груза, письменно уведомить перевозчика о том, что он является ненадлежащей стороной по договору перевозки;
2) перевозчик обязан немедленно уведомить грузоотправителя о необходимости распорядиться грузом, а грузоотправитель обязан в течение 4-х суток (в отношении скоропортящихся грузов - 2-х суток) дать письменное указание о распоряжении грузом.
2. Грузополучатель, указанный в железнодорожной накладной, имеет право получить груз при оплате всех причитающихся перевозчику платежей.
3. При неполучении в сроки, предусмотренные пунктом 1 настоящей статьи, указаний грузоотправителя о распоряжении грузом, перевозчик имеет право вернуть груз грузоотправителю за его счет, а скоропортящийся груз реализовать в соответствии с пунктом 2 статьи 56 настоящего Закона.
Статья 58. Препятствия к перевозке груза.
1. Перевозчик обязан уведомить грузоотправителя, экспедитора о возникновении препятствий к перевозке груза по их вине (задержке таможенными или иными государственными органами) и невозможности передачи таких грузов иным перевозчикам для дальнейшей перевозки, в течение суток с момента возникновения таких препятствий.
Грузоотправитель, а также экспедитор, если такие обязательства возложены на него договором, обязаны принять меры по устранению препятствий к перевозке груза.
2. Установленные для перевозчика сроки доставки груза увеличиваются на время задержки груза по вине грузоотправителя, экспедитора.
3. За время задержки экспортного и импортного груза виновный уплачивает перевозчику плату за пользование вагонами и контейнерами, а за время задержки транзитного груза - плату, в размере, установленном условиями международных договоров Республики Казахстан.
4. В случае, если грузоотправитель не принял меры в отношении задержанного груза в течение 8-ми суток (в отношении скоропортящегося груза в течение 4-х суток) с момента получения от перевозчика уведомления, перевозчик имеет право вернуть груз грузоотправителю за его счет, а скоропортящийся груз реализовать в соответствии с пунктом 2 статьи 56 настоящего Закона.

4. Жүк жөнелтушiнiң жүктi реттеу туралы нұсқауын осы баптың 1-тармағында белгiленген мерзiмде алмаған жағдайда тасымалдаушы жүктi жүк жөнелтушiге оның есебiнен қайтаруға құқылы.
57-бап. Жүктiң бөтен жүк алушының атына келiп түсуі
1. Жүк алушының атына шартпен көзделмеген жүктiң келiп түсуi, сондай-ақ атауы темiржолдық көлiк жүк құжаттамасында көрсетiлгенге сәйкес келмейтiн жүк жеткiзiлген жағдайда:
1) жүк алушы жүктiң келгенi жөнiнде жазбаша хабарлама алған сәттен бастап, бiр тәулiк iшiнде тасымалдаушыға ол тасымалдау шарты бойынша тиiстi жағы болып табылмайтындығы жайында жазбаша хабарлауға мiндетті;
2) тасымалдаушы жүк жөнелтушiге жүктi реттеудiң қажеттiлiгi жөнiнде жедел түрде жазбаша хабарлауға мiндеттi, ал жүк жөнелтушi 4 тәулiк ішiнде (тез бүлiнетiн жүктерге қатысты - 2 тәулiк) жүкті реттеу жайында жазбаша нұсқау беруге мiндеттi;
2. Темiржолдық жүк құжаттамасында аталған жүк алушы тасымалдаушыға тиiстi барлық төлемдердi өтеген жағдайда жүктi алуға құқығы бар.
3. Жүк жөнелтушiнiң нұсқауын осы баптың 1-тармағымен көзделген мерзімде алмаған кезде, тасымалдаушы жүкті жүк жөнелтушіге оның есебiнен қайтаруға, ал тез бүлiнетiн жүктi осы Заңның 56-бабының 2-тармағына сәйкес сатуға құқылы.
58-бап. Жүк тасымалдау кедергiлерi
1. Жүк тасымалдаушы жүк жөнелтушiнiң, жүк алушының, экспедитордың кiнәсiнен туындаған кедергiлер (кеден және басқа да мемлекеттiк органдар бөгеп қалғанда) жайында және осындай жүктердi одан әрi тасымалдау үшiн басқа тасымалдаушыларға тапсыру мүмкiн болмағанда, оларға кедергiлер туындаған сәттен бастап тәулiк iшiнде жазбаша хабарлауға мiндеттi.
Жүк жөнелтушi, сондай-ақ экспедитор, егер мұндай мiндеттемелер оған шартпен жүктелген болса, жүк тасымалдарының кедергiлерiн жою жөнiнде шаралар қолдануға мiндеттi.
2. Тасымалдаушыға белгiленген жүктердi жеткiзiп беру мерзiмдерi жүктi жүк жөнелтушiнiң, жүк алушының, экспедитордың кiнәсi бойынша кiдiрткен мерзiмге ұзартылады.
3. Экспорттық және импорттық жүктердi кiдiрткенi үшiн кiнәлi жақ тасымалдаушыға вагондар мен контейнерлердi пайдаланғаны үшiн төленетiн ақы мөлшерiнде, ал транзиттiк жүктердi кiдiрткен уақыты үшiн Қазақстан Республикасының халықаралық шарт шарттарымен белгіленген мөлшерде ақы төлейдi.
4. Жүк жөнелтушi кiдiртiлген жүктерге қатысты тасымалдаушыдан жазбаша хабарлама алған сәттен бастап 8 тәулiк ішiнде (тез бүлiнетiн жүктерге қатысты - 4 тәулiк) шара қолданбаған жағдайда, тасымалдаушы жүктi жүк жөнелтушiге оның есебiнен қайтаруға, тез бүлiнетiн жүктi осы Заңның 56-бабының 2-тармағына сәйкес сатуға құқылы.

Глава 9. Перевозка пассажиров, багажа, грузобагажа и почты.
Статья 59. Организация перевозок пассажиров.
1. Организация перевозки пассажиров осуществляется перевозчиком по решению органов государственного управления об организации маршрутов пассажирских поездов.
2. Перевозки пассажиров могут быть организованы перевозчиком самостоятельно, а также по предложениям заинтересованных лиц с заключением соответствующего договора.
3. Перевозки пассажиров организуются перевозчиком по расписанию, согласованному с оператором магистральной железнодорожной сети.
Статья 60. Договор перевозки пассажира, багажа и грузобагажа.
1. По договору перевозки пассажира перевозчик обязуется перевезти его в пункт назначения, предоставив ему место в поезде согласно проездному документу (билету), а пассажир обязан оплатить проезд.
2. По договору перевозки багажа, грузобагажа перевозчик обязуется перевезти багаж, грузобагаж в пункт назначения, а отправитель (независимо от наличия проездного документа) оплатить его провоз.
3. Договор на перевозку пассажира оформляется проездным документом (билетом), на перевозку багажа - багажной квитанцией, а на перевозку грузобагажа - грузобагажной квитанцией.
4. Перевозчик обязан обеспечить продажу проездного документа (билета) до указанной пассажиром станции назначения.
5. Перевозчик, не предоставивший пассажиру место согласно проездному документу либо отказавшийся от продолжения перевозки, обязан за свой счет доставить пассажира в пункт назначения или возместить все убытки, причиненные пассажиру ненадлежащим исполнением договора.
6. Форма проездных документов, порядок их продажи и сроки действия устанавливаются правилами перевозок.
Статья 61. Правила перевозок пассажиров, багажа и грузобагажа.
Правилами перевозок пассажиров, багажа и грузобагажа определяются:
1) организация продажи, продления срока действия проездных документов
(билетов) и работы билетных касс;
2) категория пассажирского вагона, в том числе по уровню
комфортности;
3) перечень обязательных услуг, оказываемых пассажирам в пассажирских
поездах и на вокзалах;
4) условия и порядок изменения условий проезда пассажира,
предоставления постельных принадлежностей и других услуг в поездах;
5) порядок оформления остановки пассажиром в пути следования (до 10
дней);
6) порядок и условия провоза ручной клади;
7) условия и порядок приема и выдачи багажа, грузобагажа;
8) формы перевозочных документов и порядок их оформления;
9) перечень животных, допускаемых к перевозке, порядок и условия их
перевозки;

9-тарау. Жолаушыларды, багажды, жүк багажы мен почтаны тасымалдау
59-бап. Жолаушылар тасымалын ұйымдастыру
1. Жолаушылар тасымалын ұйымдастыруды тасымалдаушы жолаушылар поездары бағыттарын ұйымдастыру жөнiндегі мемлекеттік басқару органдарының шешiмi бойынша жүзеге асырады.
2. Тасымалдаушы жолаушылар тасымалын дербес, соның iшiнде мүдделi тұлғалармен тиiстi шарт жасасып ұйымдастыра алады.
3. Тасымалдаушы жолаушылар тасымалын магистралдық темiржол желiсi операторымен келiсiлген кесте бойынша ұйымдастырады.
60-бап. Жолаушыны, багаж бен жүк багажын тасымалдауға шарт
1. Жолаушыны тасымалдау шарты бойынша тасымалдаушы оған жүру құжатына (билетiне) сәйкес поезда орын берiп, оны тағайындалған жерiне жеткiзуге мiндеттенедi, ал жолаушы жол жүруiне ақы төлеуi керек.
2. Багажды, жүк багажын тасымалдау шарты бойынша тасымалдаушы багажды, жүк багажын тағайындалған жерiне жеткiзiп беруге мiндеттенедi, ал жөнелтушi (жүру құжатының болуына тәуелсiз) оны тасымалдауға белгiленген тариф бойынша ақы төлейдi.
3. Жолаушыны тасымалдау шарты жол жүру құжатымен (билетпен), багажды тасымалдау багаждық түбiртекпен, жүк багажын тасымалдау - жүк багаждық түбiртекпен ресiмделедi.
4. Тасымалдаушы жолаушы атаған станцияға дейiн жол жүру құжатының (билеттiң) сатылуын қамтамасыз етуге мiндетті.
5. Жолаушыға жол жүру құжатына сәйкес орын бермеген немесе тасымалдауды жалғастырудан бас тартқан тасымалдаушы өз есебiнен жолаушыны тағайындалған жерiне жеткiзуге немесе жолаушыға шартты тиiстi орындамау арқылы келтiрiлген шығындарды өтеуге мiндетті.
6. Жүру құжаттарының нысаны, оларды сатудың тәртiбi мен қолданылу
мерзiмдерi тасымалдау ережелерiмен белгіленедi.
61-бап. Жолаушыларды, багажды және жүк багажын
тасымалдау ережелерi
Жолаушыларды, багажды және жүк багажын тасымалдау ережелерi мыналарды
анықтайды:
1) жол жүру құжаттарын (билеттердi) сатуды, қолдану мерзiмiн ұзартуды
және билет кассаларының жұмысын ұйымдастыруды;
2) жолаушылар вагонының санатын, соның iшiнде жайлық деңгейi бойынша;
3) жолаушыларға жолаушылар поездары мен вокзалдарда мiндеттi түрде
көрсетiлетiн қызметтердiң тiзбесiн;
4) жолаушылардың жол жүру поезда төсек-орын жабдықтарын беру және
басқа қызметтер көрсетудiң шарттарын;
5) жолаушының жол жүрiп бара жатқанда (10 күнге дейiн) кiдiрiс
жасауын ресiмдеудiң тәртiбiн;
6) қол жүгiн алып жүрудiң тәртiбi мен шарттарын;
7) багажды, жүк багажын қабылдаудың және берудiң шарттары мен
тәртiбiн;
8) тасымалдау құжаттарының нысанын және оларды ресiмдеудiң тәртiбiн;
9) тасымалдауға жататын жануарлардың тiзбесiн, оларды тасымалдаудың
тәртiбi мен шарттарын;

10) порядок выдачи багажа и грузобагажа в пути следования;
11) порядок и условия переотправки багажа и грузобагажа;
12) порядок хранения, удержания, передачи багажа и грузобагажа;
13) порядок перевозки опасных веществ;
14) порядок возврата платежей за неиспользованные проездные документы
(билеты);
15) правила проезда несовершеннолетних пассажиров;
16) иные условия в соответствии с законодательными актами.
Статья 62. Права и обязанности пассажира.
1. Пассажир имеет право:
1) приобрести проездной документ (билет) на любой поезд и в любой вагон до названной им станции назначения, открытой для пассажирских операций по маршрутам следования поездов;
2) получить место в вагоне поезда согласно приобретенному проездному документу (билету);
3) провозить с собой бесплатно одного ребенка до 7 лет, если он не занимает отдельного места, и с оплатой проезда в размере 50 процентов детей в возрасте от 7 до 15 лет.
Предоставление данного права при перевозке в пассажирских вагонах иных государств и в пассажирских вагонах Республики Казахстан по территории иных государств осуществляется на условиях международных договоров Республики Казахстан;
4) провозить с собой бесплатно ручной клади не свыше 36 килограммов, габариты которой по сумме трех измерений не превышает 200 сантиметров. При этом ручная кладь, превышающая указанные параметры, подлежит сдаче в багажный вагон;
5) возвратить проездной документ (билет) перевозчику и получить от перевозчика возврат платы за проезд и провоз багажа (а отправитель - платы за провоз багажа, грузобагажа) в порядке, установленном правилами перевозок;
6) продлить срок действия проездного документа (билета) в порядке, установленном правилами перевозок;
7) делать остановку в пути следования и продлить срок действия проездного документа (билета) не более, чем на 10 дней, в порядке, установленном правилами перевозок;
8) выезжать пассажирским поездом, отходящим ранее поезда, на который приобретен проездной документ (билет) при наличии свободных мест и внесением изменений в проездной документ (билет);
9) сдавать к перевозке багаж за установленную плату.
2. Пассажир обязан:
1) предъявить документ, удостоверяющий личность, при приобретении проездного документа (билета), при посадке в поезд и при проверке проездного документа (билета) в пути следования, за исключением поездов пригородного сообщения;
2) иметь проездной документ (билет) при посадке в поезд и в пути следования до окончания поездки;
3) соблюдать общественный порядок, правила пользования пассажирскими вагонами и вокзальными помещениями, а также бережно относиться к имуществу перевозчика.

10) поездың жүру жолында багаж бен жүк багажын берудiң тәртiбiн;
11) багаж бен жүк багажын қайта жөнелтудiң тәртiбi мен шарттарын;
12) багаж бен жүк багажын сақтау, алып қалу және беру тәртiбiн;
13) қауiптi заттарды тасымалдаудың тәртiбiн;
14) қолданылмаған жол жүру құжаттары (билеттер) үшiн төлемдердi
қайтарудың тәртiбiн;
15) кәмелетке толмаған жолаушылардың жол жүру ережелерiн;
16) заңнама кесiмдерiне сәйкес басқа да жағдайларды.
62-бап. Жолаушының құқықтары мен мiндеттерi
1. Жолаушы мыналарға құқылы:
1) поездың жүру бағыты бойынша жолаушылар операцияларына ашық, ол баратын станцияға дейiн, қандай да болмасын поезға және қандай да болмасын вагонға жол жүру құжатын (билет) сатып алуға;
2) сатып алған жол жүру құжатына (билетке) сәйкес поездағы вагонда орын алуға;
3) егер бала жеке орынды алмаса, өзiмен бiрге 7 жасқа дейiнгi баланы ақысыз және жол жүру ақысының 50 пайызын төлеп, 7 жастан 15 жасқа дейiнгi балаларды алып жүруге.
Басқа мемлекеттердiң жолаушылар вагондарында және Қазақстан Республикасының жолаушылар вагондарында басқа мемлекеттердің аумағы бойынша тасымалдарда аталған құқықты беру Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарының шарттары бойынша жүзеге асырылады;
4) үш өлшемiнiң қосындысы бойынша габариттерi 200 см аспайтын 36 килограмнан артық болмайтын қол жүгiн ақысыз алып жүруге. Ал аталған параметрлерден артық болатын қол жүгi, багаж вагонына тапсырылуы тиiс;
5) тасымалдау ережелерiмен белгiленген тәртiп бойынша тасымалдаушыға жол жүру құжатын (билеттi) тапсыруға және тасымалдаушыдан жол ақы мен багаж ақысын (ал жөнелтушi - багаж, жүк багажы тасымалының ақысын) қайтарып алуға;
6) тасымалдау ережелерiмен бекiтiлген тәртiп бойынша жүру құжатының қолданылу мерзiмiн ұзартуға;
7) жол жүру барысында кiдiрiс жасап тасымалдау ережелерiмен бекiтiлген тәртiп бойынша жол жүру құжатының (билеттің) қолданылу мерзiмiн 10 күннен кем болмайтын уақытқа ұзартуға;
8) бос орындар болса және жол жүру құжатына өзгертулер енгiзiп, жүру құжатын (билет) сатып алған поездан бұрын жүретiн жолаушылар поезымен жүруге;
9) белгіленген ақыға тасымалдауға багажын тапсыруға.
2. Жолаушы мыналарға мiндетті:
1) жол жүру құжатын (билеттi) сатып аларда, поезға мiнерде және жол жүру барысында жол жүру құжатын (билеттi) тексергенде жеке басын куәландыратын құжатты көрсетуге;
2) поезға отырғанда және жол жүру барысында сапар аяқталғанға дейiн жүру құжатының (билеттің) болуына;
3) қоғамдық тәртiптi, жолаушылар вагонын және вокзал үй-жайларын пайдалану ережелерiн сақтауға, сондай-ақ тасымалдаушының мүлкіне ұқыпты қарауға.

Статья 63. Провоз багажа и грузобагажа.
1. Перевозчик обязан принять от пассажира или отправителя багаж и грузобагаж, и отправить до любой железнодорожной станции, открытой для данных операций.
Багаж, грузобагаж отправителя отправляется в ближайшем поезде, в котором имеется багажный вагон. При этом перевозчик обязан обеспечить первоочередное отправление багажа, грузобагажа пассажира. Багаж, грузобагаж, следующий по маршруту указанному в проездном документе пассажира, должен быть отправлен поездом, которым следует пассажир или ближайшим поездом, в котором имеется багажный вагон.
2. Пассажир (отправитель) при сдаче багажа, грузобагажа обязан объявить их ценность.
3. К перевозке багажом, грузобагажом принимаются такие вещи и предметы, которые по своим размерам, упаковке и свойствам могут быть без затруднений погружены и размещены в багажном вагоне и не могут причинить вреда имуществу перевозчика и багажу, грузобагажу других пассажиров (отправителей).
Статья 64. Срок доставки багажа и грузобагажа.
1. Срок доставки багажа и грузобагажа определяется временем следования до железнодорожной станции назначения в поездах, в которых осуществляется перевозка.
Если багаж, грузобагаж следует с перегрузкой в пути, то срок доставки определяется с добавлением суток на каждую перегрузку.
2. Пассажир, отправитель имеют право считать багаж, грузобагаж утраченным и потребовать возмещения его стоимости, если багаж не прибудет на станцию назначения по истечении 7-ми суток после окончания срока доставки багажа, грузобагажа.
3. Пассажиру, получателю багаж, грузобагаж выдаются на станции назначения по предъявлению багажной, грузобагажной квитанции и документа, удостоверяющего личность.
4. Выдача багажа, грузобагажа производится в течение времени, когда станция открыта для операций по пассажирским перевозкам.
Статья 65. Последствия истечения предельных сроков хранения.
1. В случае, когда пассажир, получатель не получил багаж, грузобагаж по причинам, не зависящим от перевозчика, перевозчик обязан хранить его на станции назначения в течение 30-ти дней со дня прибытия, а багаж и грузобагаж, следующий под таможенным контролем - в течение 15-ти дней.
2. По истечении предельных сроков хранения, указанных в пункте 1 настоящей статьи, перевозчик передает багаж и грузобагаж в распоряжение уполномоченных государственных органов (налоговых, таможенных и иных). С этого момента пассажир, отправитель, получатель вправе обратиться к ним по вопросам возмещения стоимости или получения багажа, грузобагажа.

63-бап. Багаж бен жүк багажын тасымалдау
1. Тасымалдаушы жолаушыдан немесе жөнелтушіден багаж бен жүк багажын қабылдап алуға және осы операциялар үшiн ашық қандай да болмасын станцияға дейiн жөнелтуге мiндеттi.
Жөнелтушiнiң багажы, жүк багажы багаж вагоны бар таяу арада жүретiн поезбен жөнелтiледi. Бұл жағдайда тасымалдаушы жолаушының багажын, жүк багажын бiрiншi кезекте жөнелтудi қамтамасыз етуге мiндетті. Жолаушының жол жүру құжатында көрсетiлген бағыт бойынша жеткiзiлетiн багаж, жүк багажы жолаушы бара жатқан поезбен немесе багаж вагоны бар таяу арада жүретiн поезбен жөнелтiлуi тиiс.
2. Жолаушы (жөнелтушi) багажды, жүк багажын тапсырған кезде олардың құндылығын жариялауға мiндетті.
3. Багажбен, жүк багажымен тасымалдауға өзiнiң мөлшерi, буып-түйiлгенi және қасиеттерi бойынша багаж вагонында қиындықсыз тиелетiн және орналасатын әрi тасымалдаушының мүлкiне және басқа жолаушылардың (жөнелтушiлердiң) багажына, жүк багажына зиян келтiрмейтін заттар мен нәрселер қабылданады.
64-бап. Багаж бен жүк багажын жеткiзiп берудiң мерзiмi
1. Багаж бен жүк багажын жеткiзiп берудiң мерзiмi тасымалдар жүзеге асырылатын поездардың тағайындалған станцияға дейiн жүру уақытымен белгіленедi.
Егер багаж, жүк багажы жолда ауыстырылып тиелсе, жеткiзiп беру мерзiмi әр ауыстырып тиеуге тәулiктер қосылып белгiленедi.
2. Жолаушы (жөнелтушi) егер багаж, жүк багажы жеткiзiп беру мерзiмi аяқталғаннан 7 тәулiктен кейiн тағайындалған станцияға жеткiзiлмесе, багажды жоғалған деп санауға және оның құнының өтелуiн талап етуге құқығы бар.
3. Жолаушыға, алушыға багаж тағайындалған станцияда багаж түбiртегін және жеке басын куәландыратын құжатты көрсеткеннен кейiн берiледi.
4. Багажды, жүк багажын тапсыру станция жолаушылар тасымалы бойынша операцияларға ашық уақыттың iшiнде жүргiзiледi.
65-бап. Сақтаудың ең ақырғы мерзiмi өтiп кеткен багаж бен жүк
багажын реттеу
1. Алушы (соның iшiнде жолаушы) тасымалдаушыға тәуелсiз себептер бойынша багаж бен жүк багажын алмаған жағдайда, тасымалдаушы оны тағайындалған станцияда жеткiзiлген күнiнен бастап 30 күн, ал кедендiк бақылаудағы багаж бен жүк багажын 15 күн сақтауға мiндетті.
2. Осы баптың 1-тармағында аталған сақтаудың шектi мерзiмi өткеннен кейiн, тасымалдаушы багаж бен жүк багажын белгiленген тәртiп бойынша иесiз немесе тәркiленген деп тану үшiн оларды сатуды жүзеге асыратын мемлекеттік уәкiлеттi органдардың (салық, кеден) қарауына тапсырады. Осы сәттен бастап жөнелтушi, алушы оларға құнын өтеу немесе багажды, жүк багажын алу мәселесi бойынша сұрау салуға құқылы.

3. В случае реализации багажа, грузобагажа (изъятого, конфискованного, признанного бесхозяйным) по решениям судов и иных уполномоченных органов расходы перевозчика, понесенные в связи с перевозкой и хранением, возмещаются как расходы по совершению исполнительных действий лиц, к компетенции которых относится исполнение судебных решений и решений иных уполномоченных органов.
Статья 66. Организация перевозок пассажиров в пригородном сообщении.
В пригородном сообщении перевозчик организует перевозки пассажиров по решению местных исполнительных органов и предложениям иных заинтересованных лиц с заключением соответствующего договора.
Статья 67. Перевозка почты.
Перевозка почты осуществляется в почтовых вагонах в порядке, установленном уполномоченным органом на железнодорожном транспорте.
Глава 10. Ответственность по обязательствам, вытекающим
из перевозки.
Статья 68. Ответственность за нарушение обязательств по перевозке.
1. В случае неисполнения или ненадлежащего исполнения обязательств, вытекающих из перевозки, стороны несут ответственность по основаниям и в размерах, установленных настоящим Законом, международными договорами Республики Казахстан, правилами перевозок, а также заключаемыми на их основе договорами. Привлечение к ответственности стороны, нарушившей обязательства, производится только по требованию стороны, чьи права нарушены.
2. Соглашения сторон, имеющие целью ограничить или устранить ответственность, установленную настоящим Законом, недействительны.
Стороны могут увеличить размеры ответственности, установленные настоящим Законом, а также предусмотреть дополнительную ответственность по договору перевозки.
3. Взаимная ответственность перевозчиков за неисполнение или ненадлежащее исполнение обязательств по перевозке, в том числе в прямом смешанном и международном сообщении, определяется настоящим Законом, правилами перевозок грузов, пассажиров, а также соглашениями между перевозчиками (в том числе международными).
4. В случае осуществления перевозки несколькими перевозчиками они несут солидарную ответственность перед отправителем (грузоотправителем), получателем (грузополучателем) за утрату, порчу, повреждение, недостачу, просрочку доставки багажа, груза, грузобагажа.
5. Если перевозчик понесет ответственность, наступившую по вине иного перевозчика, грузоотправителя, грузополучателя, ветвевладельца, экспедитора, он имеет к виновным право регрессного требования.
Статья 69. Неустойка (штраф).
1. За неисполнение или ненадлежащее исполнение обязательств по перевозке груза виновная сторона уплачивает неустойку (штраф) в размерах, установленных K941000_ Гражданским кодексом, настоящим Законом или договором.

3. Соттардың және басқа уәкiлеттi органдардың шешiмдерi бойынша (алынған, тәркiленген, иесiз деп танылған) багаж, жүк багажы сатылған жағдайда тасымалдаушының тасымалдауға және сақтауға байланысты шеккен шығындары сот шешiмдерiн және басқа уәкiлетті органдардың шешiмдерiн орындауға құзыреттi тұлғалардың атқарушы iс-әрекеттерiн жүзеге асыру жөнiндегi шығындары ретiнде өтеледi.
66-бап. Қала маңындағы қатынаста жолаушылар тасымалын ұйымдастыру
Тасымалдаушы қала маңындағы тасымалдарды мемлекеттiк басқару
органдарының және басқа мүдделi тұлғалардың ұсыныстары бойынша тиiстi шарт
жасасу арқылы ұйымдастырады.
67-бап. Почта тасымалы
Почта тасымалы темiржол көлігіндегi мемлекеттiк басқарудың уәкiлетті
органы бекiткен тәртiп бойынша почта вагондарымен жүзеге асырылады.
10-тарау. Тасымалдардан ағындайтын мiндеттер бойынша
жауапкершiлiк
68-бап. Тасымалдар бойынша мiндеттердi бұзғаны үшiн
жауапкершiлiк
1. Тасымалдардан ағындайтын мiндеттемелердi орындамаған немесе тиiстi орындамаған жағдайда тараптар осы Заңмен, Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарымен, тасымалдар ережелерiмен, сондай-ақ осылардың негiзiнде жасасқан шарттардың негіздерi бойынша және мөлшерiнде жауапты болады. Мiндеттеменi бұзған тарапты жауапкершiлiкке тарту құқығы бұзылған тараптың талабы бойынша ғана жүргiзiледi.
2. Тасымалдардан ағындайтын осы Заңмен белгiленген жауапкершiлiктi шектеу немесе жою мақсаты қойылған тараптардың шарттары жарамсыз.
Тараптар осы Заңмен белгiленген жауапкершiлiктiң мөлшерiн ұлғайта алады, сондай-ақ тасымалдау шарты бойынша қосымша жауапкершілікті қарастыруына болады.
3. Тасымалдар бойынша, соның iшiнде тiкелей араласқан және халықаралық қатынаста мiндеттемелердi орындамағаны немесе тиiстi орындамағаны үшiн тасымалдаушылардың өзара жауапкершiлiктерi осы Заңмен, жүктердi, жолаушыларды тасымалдау ережелерiмен, сондай-ақ тасымалдаушылар арасындағы (соның iшiнде халықаралық) шарттармен белгiленедi.
4. Тасымалды бiрнеше тасымалдаушы жүзеге асырған жағдайда олар жөнелтушiнiң (жүк жөнелтушiнiң), алушының (жүк алушының) алдында жүктi жоғалтқаны, бүлдiргенi, бұзғаны, жетiспеушiлiгi, жеткiзiп беру мерзiмiн асырғаны үшiн ортақ жауапты болады.
5. Егер тасымалдаушы басқа тасымалдаушының, жүк жөнелтушiнiң, жүк алушының, тармақ иеленушiнiң, экспедитордың кiнәсiнен жауапкершiлiкке тартылса, оның кiнәлiлерге керi талап қоюға құқығы бар.
69-бап. Айыпқұн (айыппұл)
1. Жүктер тасымалы бойынша мiндеттердi орындамағаны немесе тиiстi орындамағаны үшiн кiнәлi тарап айыпқұнды (айыппұлды) Азаматтық кодекспен, осы Заңмен немесе шартпен белгiленген мөлшерде төлейдi.

2. За просрочку уплаты причитающихся перевозчику платежей взимается неустойка в размере ответственности за неправомерное пользование чужими денежными средствами, установленном Гражданским кодексом.
3. При отсутствии иного соглашения сторон из суммы произведенного платежа погашается, прежде всего, сумма неустойки (штрафа), а в оставшейся части - основная сумма долга.
Статья 70. Ответственность перевозчика за вред, причиненный жизни и
здоровью пассажира.
Перевозчик несет ответственность по обязательствам, возникающим вследствие причинения вреда жизни или здоровью пассажира, в соответствии с Гражданским кодексом.
Ответственность перевозчика наступает за причинение вреда жизни, здоровью пассажира в период нахождения пассажира в поезде и на территории вокзала при посадке (высадке) на поезд.
Статья 71. Ответственность перевозчика за утрату, недостачу
или повреждение (порчу) багажа, груза, грузобагажа.
1. Перевозчик обязан обеспечить сохранность багажа, груза, грузобагажа с момента приема их к перевозке до момента выдачи грузополучателю, получателю.
2. Имущественная ответственность за утрату, недостачу, повреждение (порчу) багажа, груза, грузобагажа переходит с момента их приема-передачи.
3. За утрату, недостачу или повреждение (порчу) груза, принятого к перевозке без объявления ценности, перевозчик несет ответственность в следующих размерах:
1) в случае утраты или недостачи - в размере стоимости утраченного или недостающего груза;
2) в случае повреждения (порчи) - в размере суммы, на которую понизилась стоимость груза.
Стоимость груза определяется, исходя из его цены, указанной в счете продавца, договоре, а при ее отсутствии - исходя из цены, которая при сравнимых обстоятельствах обычно взимается за аналогичные товары.
4. За утрату, недостачу или повреждение (порчу) багажа и грузобагажа, а также груза, сданного к перевозке с объявлением ценности, перевозчик несет ответственность в размере объявленной ценности.
5. Перевозчик, помимо возмещения ущерба, предусмотренного пунктом 3 и пунктом 4 настоящей статьи, возвращает клиенту провозную плату, полученную за перевозку утраченного, недостающего, поврежденного (испорченного) багажа, груза, грузобагажа, если провозная плата не входит в их стоимость.
6. Багаж, груз, грузобагаж считается утраченным спустя 7 дней по истечении срока доставки, а при перевозке грузов в прямом смешанном сообщении - по истечении 30 дней со дня приема к перевозке.
В случае прибытия багажа, груза, грузобагажа по истечении указанных сроков получатель может принять их и возвратить сумму, выплаченную перевозчиком за утрату.

2. Тасымалдаушыға тиiстi төлемдi мерзiмiн өткiзiп төлегенi үшiн Азаматтық кодекспен белгiленген бөтен адамдардың ақшалай қаржысын заңсыз пайдаланғаны үшiн жауапкершiлік мөлшерiнде айыпқұн алынады.
3. Тараптардың басқа шарттары болмаса тасымалдаушы жасаған төлемнiң сомасынан ең алдымен есептелген айыпқұнның (айыппұлдың) сомаларын, ал қалған бөлігінде борыштың негiзгi сомасын өтейдi.
70-бап. Жолаушының өмiрi мен денсаулығына келтiрген зиян
үшiн тасымалдаушының жауапкершiлiгi
Тасымалдаушы жолаушының салдарынан туындайтын мiндеттемелер бойынша Азаматтық кодекске сәйкес жауап бередi.
Жолаушының өмiрiне, денсаулығына келтiрген зиян үшiн тасымалдаушының жауапкершiлiгi жолаушының поезда және вокзал аумағында поезға отырған (түскен) кезiнде пайда болады.
71-бап. Тасымалдаушының жүктi, багажды, жүк багажын
жоғалтқаны, жетіспегенi немесе бұзылғаны (бүлiнгенi)
үшiн жауапкершiлiгi
1. Тасымалдаушы жүктi, багажды, жүк багажын тасымалдауға алған сәттен бастап жүк алушыға, алушыға тапсырған сәтке дейiн олардың сақталуын қамтамасыз етуге мiндетті.
2. Багажды, жүк багажын жоғалтқаны, жетiспеушiлiгi, бүлдiргенi (бұзғаны) үшiн мүлiктiк жауапкершiлiк оларды қабылдаған - тапсырған сәттен бастап ауысады.
3. Тасымалдауға құндылығы жарияланбай қабылданған жүктi жоғалтқаны, жетiспегенi немесе бұзылғаны (бүлiнгенi) үшiн тасымалдаушы мына мөлшерде жауапты болады:
1) жоғалтқан немесе жетiспеген жағдайда - жоғалған немесе жетiспеген жүктiң құны мөлшерiнде;
2) бұзылған (бүлiнген) жағдайда - құны төмендеген сома мөлшерiнде;
Жүктің құны сатушының шотында, шартта көрсетiлген бағаға сүйенiп, ал ол болмағанда салыстырмалы жағдайда осыған ұқсас тауарлардан алынатын баға негiзге алынып анықталады.
4. Тасымалдауға құндылығы жарияланып тапсырылған багаж бен жүк багажының, сондай-ақ жүктiң жоғалғаны, жетiспегенi немесе бұзылғаны (бүлiнгенi) үшiн тасымалдаушы жарияланған құндылығы мөлшерiнде жауапты болады.
5. Тасымалдаушы осы баптың 3 және 4-тармақтарында көзделген зиянның орнын толтырудан басқа, егер тасымал ақысы олардың құнына кiрмеген болса, клиентке жоғалтқан, жетiспеген, бұзылған (бүлiнген) багажды, жүктi, жүк багажын тасымалдауға алынған тасымал төлемiн қайтарады.
6. Жеткiзiп беру мерзiмi өткеннен 7 күннен кейiн, ал жүктердi тiкелей араласқан қатынаста тасымалдағанда - тасымалдауға қабылдаған күннен 30 күн өткеннен кейiн жүк, багаж, жүк багажы жоғалтылды деп саналады.
Жүк, багаж, жүк багажы аталған мерзiм өткеннен кейiн жеткiзiлген жағдайда, алушы оларды қабылдап алуға, сондай-ақ оған жоғалтқаны үшiн тасымалдаушының төлеген сомасын қайтаруға мiндетті.

7. Перевозчик несет ответственность за сохранность багажа, груза, грузобагажа, если не докажет, что утрата, недостача, повреждение (порча) произошли вследствие обстоятельств, которые перевозчик не мог предотвратить и устранение которых от него не зависело.
8. В случае выдачи груза, не соответствующего сведениям, указанным в железнодорожной накладной, при погрузке такого груза перевозчиком, последний несет ответственность перед грузополучателем в размере стоимости груза, указанного в железнодорожной накладной, как за его утрату.
Статья 72. Ответственность за невыполнение заявки
по плану перевозок груза.
1. Перевозчик за неподачу транспортных средств в соответствии с принятой заявкой, а грузоотправитель за не предъявление груза, а также за не использование поданных транспортных средств, несут взаимную имущественную ответственность в виде штрафа, исчисляемого в процентах от величины месячного расчетного показателя следующих размерах:
1) при перевозке грузов в контейнерах:
15 процентов за каждый контейнер массой брутто до 5 тонн включительно;
30 процентов за каждый контейнер массой брутто от 5 до 10 тонн включительно;
60 процентов за каждый контейнер массой брутто свыше 10 тонн;
2) при перевозке грузов в вагонах, за исключением рефрижераторных вагонов и транспортеров - 150 процентов за каждый вагон;
3) при перевозке в рефрижераторных вагонах, транспортерах - 290 процентов за каждый вагон, транспортер.
2. При перевозке грузов (перевозка которых установлена только в вагонах) по железнодорожным линиям, имеющим узкую колею - в размере 50 процентов штрафов, предусмотренных пунктом 1 настоящей статьей.
3. Штраф за невыполнение заявки на перевозку грузов взимается независимо от платы за пользование вагонами, контейнерами.
Статья 73. Ответственность за самовольное занятие,
повреждение или утрату вагонов и контейнеров.
1. Перевозчик, грузоотправитель, грузополучатель, а также иные лица не вправе использовать не принадлежащие им вагоны, контейнеры для собственных перевозок, хранения грузов и не вправе использовать их под погрузку без разрешений владельцев, если это не предусмотрено соответствующими договорами.
2. За несоблюдение такого требования виновная сторона, помимо платы за пользование вагонами, контейнерами, несет перед владельцем имущественную ответственность в виде штрафа в размере платы за пользование вагонами, контейнерами.
3. Выплата штрафа, предусмотренного пунктом 2 настоящей статьи, не освобождает виновную сторону от имущественной ответственности перед владельцем, установленной Гражданским кодексом.

7. Егер тасымалдаушы болдырмауға және оларды жоюға тәуелсiз болған жағдайлардың нәтижесiнде жоғалғанын, жетiспегенiн, бұзылғанын (бүлiнгенiн) дәлелдей алмаса, ол жүктiң, багаждың, жүк багажының сақталуына жауапты болады.
8. Егер тасымалдаушы тиеу кезiндегi темiржол жүк құжатында көрсетiлген мәлiметтерге сәйкес келмейтiн жүктi берген жағдайда, тасымалдаушы жүк алушы алдында жоғалтқаны үшiн жүктiң темiржол жүк құжатында көрсетілген құны мөлшерiнде жауапты болады.
72-бап. Жүк тасымалдарының жоспары бойынша
тапсырыстарды орындамағаны үшiн жауапкершiлiк
1. Тасымалдаушы қабылданған тапсырысқа сәйкес көлiк құралын бермегенi, ал жүк жөнелтушi жүктi ұсынбағаны, сондай-ақ берiлген көлiк құралдарын пайдаланбағаны үшiн, есептеу көрсеткiшiнiң мөлшерiнен есептелетiн айыппұл түрiнде мынадай мөлшерде мүлiктi жауапты болады:
1) жүктердi контейнерлермен тасымалдағанда:
брутто салмағы 5 тоннаға дейiн қоса есептелген әр контейнер үшiн 15 пайыз;
брутто салмағы 5 тоннадан 10 тоннаға дейiн қоса есептелген әр контейнер үшiн 30 пайыз;
брутто салмағы 10 тоннадан артық әр контейнер үшiн 60 пайыз;
2) жүктердi рефрижератор вагондардан, транспортерлардан басқа вагондарда тасымалдағанда - әр вагон үшiн 150 пайыз;
3) рефрижератор вагондарда, транспортерларда тасымалдағанда - әр вагон үшiн 290 пайыз.
2. Жүктердi (вагонмен ғана тасымалдау белгiленгенде) тар табан жолы бар темiржол желiлерi бойынша тасымалдағанда - осы баптың 1-тармақшасымен қарастырылған айыппұлдардың 50 пайызы мөлшерiнде.
3. Жүктердi тасымалдау тапсырысын орындамағаны үшiн айыппұл вагондарды, контейнерлердi пайдаланғанға ақы төлеуден тәуелсiз алынады.
73-бап. Вагондар мен контейнерлерге өз еркiмен алғаны,
бұзғаны немесе жоғалтқаны үшiн жауапкершiлiк
1. Тасымалдаушы, жүк жөнелтушi, жүк алушы, сондай-ақ басқа тұлғалар олардың меншігіне жатпайтын вагондарды, контейнерлердi меншiкті тасымалдар, жүктердi сақтау үшiн пайдалануға құқығы жоқ және оларды иеленушiлерiнiң рұқсатынсыз, егер тиiсті шарттармен көзделмесе, тиеу жұмыстарына пайдалануға құқығы жоқ.
2. Осындай талапты сақтамағаны үшiн кiнәлi тарап вагондарды, контейнерлердi пайдаланғаны үшiн ақы төлеумен қатар көлiк құралдары иесiнiң алдында вагондарды, контейнерлерді пайдаланғаны үшін төленетiн ақы мөлшерiндегi айыппұл түрiнде мүлiктi жауапты болады.
3. Осы баптың 2-тармағымен көзделген айыппұлды өтеу кiнәлi тарапты иеленушi алдындағы Азаматтық кодекспен белгіленген мүлiктiк жауапкершiлiктен босатпайды.

Статья 74. Ответственность за нарушение сроков доставки груза.
1. За каждые сутки просрочки доставки груза, в том числе при перевозке в прямом смешанном сообщении за железнодорожную часть пути, перевозчик уплачивает грузополучателю штраф в размере 5 процентов провозной платы за перевозку железнодорожным транспортом, но не свыше 50 процентов провозной платы, если не докажет, что просрочка произошла не по его вине.
В таком же размере с перевозчика взыскивается штраф за просрочку доставки порожних вагонов, не принадлежащих перевозчику.
2. За нарушение грузоотправителем, грузополучателем, экспедитором требований законодательства по оформлению документов на экспорт, импорт, транзит товаров, повлекшее задержку вагонов и контейнеров органами таможенного, пограничного или других видов контроля, в пользу перевозчика взимается штраф в размере платы за пользование вагонами, контейнерами.
Статья 75. Ответственность за нарушение сроков доставки пассажира,
багажа, грузобагажа.
1. За каждые сутки просрочки доставки багажа, грузобагажа перевозчик уплачивает пассажиру, получателю штраф в размере 10 процентов провозной платы, но не свыше 50 процентов провозной платы, если не докажет, что просрочка произошла не по его вине.
Просрочка в доставке исчисляется с 24-х часов суток, в которые должен прибыть багаж, грузобагаж.
2. Уплата штрафа за нарушение сроков в доставке багажа, грузобагажа производится на основании акта общей формы по заявлению пассажира в соответствии с правилами перевозок.
3. За задержку отправления, а также за опоздание пассажирского поезда, перевозящего пассажира, на железнодорожную станцию назначения перевозчик уплачивает штраф пассажиру в размере 3-х процентов от стоимости проездного документа за каждый час задержки, помимо возмещения убытков пассажиру, если последние имели место.
Сумма взысканного штрафа не может превышать стоимости проездного документа (билета).
Уплата штрафа за опоздание пассажирского поезда производится по заявлению пассажира в соответствии с правилами перевозок.
Статья 76. Ответственность за предъявление багажа, груза, грузобагажа
к перевозке с нарушением условий перевозок.
1. За неправильное указание в железнодорожной накладной наименования груза, его особых свойств или необходимых мер предосторожности, а также за отправление груза, перевозка которого запрещена, с грузоотправителя в пользу перевозчика взыскивается штраф в размере пятикратной стоимости перевозки наряду с возмещением убытков, причиненных данными обстоятельствами.

74-бап. Жүктi жеткiзiп берудiң мерзiмдерiн бұзғаны үшiн
жауапкершiлiк
1. Жүктi жеткiзiп берудiң, соның ішiнде тiкелей араласқан қатынаста тасымалдаған кезде жолдың темiржолдық бөлiгі үшiн өтіп кеткен мерзiмнiң әр тәулiгi үшiн тасымалдаушы жүк алушыға, егер мерзiмiнен өткiзiп алғаны оның кiнәсiнен болмағанын дәлелдей алмаса, темiржол көлiгi тасымал төлемiнiң 5 пайызы мөлшерiнде, бiрақ 50 пайыздан аспайтын айыппұл төлейдi.
Тасымалдаушының меншiгiнде емес бос вагондарды жеткiзiп берудi мерзiмiнен асырғанда тасымалдаушыдан осы мөлшерде айыппұл алынады.
2. Жүк жөнелтушi, жүк алушы, экспедитор өнiмдердi экспортқа, импортқа, транзитке жеткiзiп берудi ресiмдеу жөнiндегі заңдардың талаптарын бұзғаны үшiн вагондар мен контейнерлердiң кеден, шекара немесе басқа бақылау жасау органдарының түрлерiмен тоқтатылып қоюына әкелiп соққаны себептi тасымалдаушының пайдасына вагондарды, контейнерлердi пайдаланғанының төлемi мөлшерiнде айыппұл салынады.
75-бап. Жолаушыларды, багажды жеткiзудiң мерзiмдерiн
бұзғаны үшiн жауапкершiлiк
1. Тасымалдаушы багажды, жүк багажын жеткiзiп берудiң өтiп кеткен мерзiмдерінiң әр тәулiгi үшiн жолаушыға, алушыға, егер мерзiмiнен өткiзіп алғаны оның кiнәсiнен болмағанын дәлелдей алмаса, жол жүру ақысының 10 пайыз мөлшерiнде, бiрақ 50 пайыздан аспайтын айыппұл төлейдi.
Жеткiзiп берудiң мерзiмiнен асып кетуi багаж, жүк багажы жеткiзiлген тәулiктiң сағат 24.00-ден бастап саналады.
2. Багажды, жүк багажын жеткiзiп беру мерзiмiн бұзғаны үшiн айыппұл төлеу тасымалдау ережелерiне сәйкес жолаушының арызы бойынша жалпы нысандағы актiнiң негiзiнде жүргізiледi.
3. Жөнелтiлуiн кiдiрткенi, сондай-ақ жолаушылар тасымалдайтын жолаушы поезының тағайындалған темiржол станциясына кешiккенi үшiн тасымалдаушы жолаушыға кешiккен әр сағатына жол жүру құжаты құнының 3 пайызы мөлшерiнде айыппұл төлейдi, егер жолаушы қосымша шығын жасаған болса, оның орнын толтырады.
Өтелген айыппұлдың сомасы жол жүру құжатының (билеттiң) құнынан аспауы тиiс.
Жолаушы поезының кешiккенi үшiн айыппұл төлеу тасымалдау ережелерiне сәйкес жолаушының арызы бойынша жүргiзiледi.
76-бап. Жүктi, багажды, жүк багажын тасымалдауға тасымал
шарттарын бұзып тапсырғаны үшiн жауапкершiлiк
1. Көлiктiк темiржол жүк құжаттамасында жүктiң атауын, оның ерекше белгісiн немесе жүк тасымалы кезiнде қажетті сақтық шараларын дұрыс көрсетпегенi, сондай-ақ тасымалдауға тыйым салынған жүктi жөнелткенi немесе оның қасиеттерiн дұрыс көрсетпегенi үшiн тасымалдаушыға аталған жағдайдан туындаған шығындарды өтеумен қатар жүк жөнелтушiден осындай жүктi тасымалдаудың барлық ара қашықтығына тасымалдау ақысының бес есе мөлшерiнде айыппұл салынады.

2. Отправитель багажа, грузобагажа несет перед перевозчиком ответственность в виде штрафа в размере пятикратной стоимости перевозки за провоз багажа, грузобагажа, перевозка которых запрещена, а в случаях, предусмотренных действующим законодательством, привлекается к административной или уголовной ответственности.
Статья 77. Ответственность пассажира, не имеющего проездных
документов.
За проезд без проездных документов с пассажира, кроме стоимости проезда, в пользу перевозчика взыскивается штраф в размере десятикратного месячного расчетного показателя.
Статья 78. Ответственность за перегруз вагонов, контейнеров.
За перегруз вагона, контейнера сверх грузоподъемности (вместимости) с грузоотправителя взыскивается штраф в пользу перевозчика в размере 50 процентов провозной платы наряду с возмещением убытков, причиненных данными обстоятельствами.
Статья 79. Ответственность за неочистку вагонов, контейнеров после
выгрузки.
1. Перевозчик имеет право отказаться от приема неочищенного вагона, контейнера. За время нахождения вагона, контейнера под очисткой грузополучатель уплачивает перевозчику плату за пользование.
2. За отказ очистить вагон, контейнер с грузополучателя взыскивается штраф в пользу перевозчика в размере двукратной стоимости работ по очистке.
Статья 80. Ответственность за повреждение или утрату
подвижного состава, контейнеров, съемных
перевозочных приспособлений.
За повреждение или утрату подвижного состава, контейнеров, съемных перевозочных приспособлений и средств пакетирования с виновной стороны в пользу собственника (владельца) взыскивается стоимость утраченного имущества или необходимого ремонта, а также штраф в размере стоимости утраченного имущества или необходимого ремонта.
Статья 81. Ответственность за задержку подачи, уборки вагонов с
подъездных путей.
1. По договорам на подачу и уборку вагонов, эксплуатацию подъездного пути перевозчик несет ответственность в виде штрафа за задержку подачи, уборки, приема вагонов на места (с мест) погрузки и выгрузки на железнодорожных подъездных путях в размере 1,7 процента от величины месячного расчетного показателя за каждый вагон в час.
Штраф начисляется за все время задержки с момента нарушения сроков подачи, уборки вагонов, предусмотренных указанными договорами.
2. Задержка вагонов менее чем на 15 минут в расчет не принимается. Задержка вагонов от 15 минут до 1 часа принимается за полный час.
Статья 82. Освобождение от ответственности.
1. Стороны могут быть освобождены от ответственности за неисполнение или ненадлежащее исполнение обязательств, вытекающих из договора перевозки, по основаниям, предусмотренным Гражданским кодексом, настоящим Законом, международными договорами Республики Казахстан.

2. Багажды, жүк багажын жөнелтушi тасымалдаушы алдында тасымалдауға тыйым салынған жүктi, багажды тасымалдағаны үшiн тасымалдау құнының бес есе мөлшерiндегi айыппұл түрiнде жауапкершiлiк тартады, қолданылып жүрген заңдармен көзделген жағдайда әкiмшiлiк немесе қылмыстық жауапкершiлiкке тартылады.
77-бап. Жол жүру құжаты жоқ жолаушының жауапкершiлігі
Жол жүру құжатынсыз жүрген жолаушыдан жол жүру құнынан басқа, тасымалдаушының пайдасына айлық есептеу көрсеткiшiнiң он есе мөлшерiнде айыппұл алынады.
78-бап. Вагондарды, контейнерлердi асыра тиегенi үшiн
жауапкершiлiк
Вагонды, контейнердi жүк көтерiмдiлiгінен (сыйымдылығынан) артық тиегенi үшiн жүк жөнелтушi жол жүру ақысының 50 пайызы мөлшерiнде айыппұл төлейдi, сондай-ақ тасымалдаушыға вагонды, контейнердi артық тиеуден келтiрiлген шығындарды өтейдi.
79-бап. Вагондарды, контейнерлердi жүктi түсiргеннен кейiн
тазаламағаны үшін жауапкершiлiк
1. Тасымалдаушы тазаланбаған вагонды, контейнердi қабылдаудан бас тартуға құқығы бар. Вагонның, контейнердiң тазалауда тұрған уақытына жүк алушы тасымалдаушыға пайдаланғаны үшiн ақы төлейдi.
2. Вагонды, контейнердi тазалаудан бас тартқаны үшiн жүк алушыдан тасымалдаушының пайдасына тазалау жөнiндегі жұмыс құнының екi есе мөлшерiнде айыппұл төлейдi.
80-бап. Жылжымалы құрамды, контейнерлердi, түсiретiн
тасымалдау құралдарын бұзғаны немесе жоғалтқаны
үшiн жауапкершiлiк
Жылжымалы құрамды, контейнерлердi, түсiретiн тасымалдау және пакеттеу құралдарын бұзғаны немесе жоғалтқаны үшiн кiнәлi тараптан меншiк иесiнiң (иеленушiнiң) пайдасына жоғалған мүлiктiң немесе қажеттi жөндеудiң құны, сондай-ақ жоғалған мүлiктiң немесе қажетті жөндеудiң құны мөлшерiнде айыппұл алынады.
81-бап. Кiреберiс жолдарға вагондарды берудi, алуды
кешiктiргенi үшiн жауапкершілік
1. Кiреберiс жолдарға вагондарды беру және алу, пайдалану шарттары бойынша тасымалдаушы темiржол кiреберiс жолдарына тиеу және түсiру орындарына (орындарынан) вагондарды берудi, алуды, қабылдауды кешiктiргенi үшiн әр вагон үшiн сағатына 1,7 пайыз мөлшерiнде айлық есептеу көрсеткiшiнiң мөлшерiнен саналатын айыппұл түрiнде жауапкершiлiк тартады.
Айыппұл аталған шарттарда көзделген вагондарды беру, алу мерзiмiн бұзған сәттен бастап кешiктiрiлген уақытының бәрiне есептеледi.
2. Вагондарды 15 минуттан кем уақытқа кешiктiру есепке алынбайды. Вагондарды 15 минуттан 1 сағатқа дейiн кешiктiру толық бiр сағатқа саналады.
82-бап. Жауапкершiлiктен босату
1. Тараптар тасымалдау шартынан туындайтын мiндеттемелердi атқармағаны немесе лайықты атқармағаны үшiн жауапкершiлiктен Қазақстан Республикасының Азаматтық K941000_ кодексiмен, осы Заңмен, Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарымен көзделген негiздер бойынша босатылуы мүмкiн.

2. Стороны освобождаются от ответственности, если неисполнение или ненадлежащее исполнение обязательств, произошло вследствие:
1) непреодолимой силы, а также чрезвычайных ситуациях природного и техногенного характера;
2) военных действий, введения чрезвычайного положения;
3) прекращения или ограничения перемещения грузов, движения поездов, объявленного в порядке, установленном настоящим Законом.
Статья 83. Освобождение перевозчика от ответственности.
1. Перевозчик, освобождается от ответственности, помимо оснований, указанных в пункте 2 статьи 82 настоящего Закона, в случаях:
1) неисполнения или ненадлежащего исполнения обязательств по вине пассажира, отправителя (грузоотправителя), получателя (грузополучателя), экспедитора;
2) восполнения неподачи вагонов, контейнеров, допущенной за отдельные дни декады в течение этой календарной декады с согласия грузоотправителя;
3) прекращения подачи вагонов, контейнеров или задержке отправления грузов по основаниям, предусмотренным пунктом 4 статьи 50 настоящего Закона;
4) порчи и повреждения груза вследствие его несвоевременной выгрузки и вывоза грузополучателем;
5) прибытия багажа, груза и грузобагажа в исправном вагоне, контейнере с исправными запорно-пломбировочными устройствами, установленными отправителем (грузоотправителем), либо в исправном подвижном составе без перегрузки в пути следования с исправной защитной маркировкой или исправной увязкой, а также при наличии других признаков, свидетельствующих о сохранности багажа, груза, грузобагажа;
6) несохранности груза вследствие особых естественных свойств, а также вследствие сдачи его к перевозке без указания в перевозочных документах особых свойств, требующих особых условий или мер предосторожности при перевозке или хранении;
7) погрузки, выгрузки (разгрузки) груза в крытый вагон, контейнеры, если погрузка или выгрузка (разгрузка) производилась средствами грузоотправителя или грузополучателя;
8) несохранности груза вследствие естественных причин, связанных с перевозкой на открытом подвижном составе;
9) перевозки груза в сопровождении проводника грузоотправителя или грузополучателя;
10) неправильности, неточности или неполноты сведений, указанных грузоотправителем в накладной;
11) разницы в весе груза в пределах норм естественной убыли, снижения влажности и расхождения норм в показаниях весов, а также разницы в весе груза, принятого к перевозке по весу, определенному грузоотправителем без участия перевозчика;
12) порчи скоропортящегося груза при соблюдении срока транспортабельности и температурного режима;

2. Тараптар мiндеттемелердi орындамағаны немесе тиiстi орындамағаны үшiн жауапкершiлiктен босатылады, егер олар:
1) қарсы тұруға болмайтын күштiң, сондай-ақ табиғи және техногендiк сипаттағы төтенше жағдайлардың;
2) әскери әрекеттердiң, төтенше жағдай енгiзудiң;
3) осы Заңмен белгiленген тәртiп бойынша жарияланған жүк тасымалын, поездар қозғалысын тоқтатудың немесе шектеудiң салдарынан болса.
83-бап. Тасымалдаушыны жауапкершiліктен босату
1. Тасымалдаушы осы Заңның 82-бабының 2-тармағында аталған негіздерден басқа мына жағдайларда жауапкершiлiктен босатылады:
1) жолаушының, жөнелтушiнiң (жүк жөнелтушiнiң), алушының (жүк алушының), экспедитордың кiнәсiнен мiндеттемелердi орындамағанда немесе тиiстi орындамағанда;
2) тасымалдаушы күнтiзбелiк он күн ішiнде осы он күннiң жекелеген күндерiнде жол берген вагондарды, контейнерлердi бермеудiң орнын толтырғанда;
3) вагондарды және контейнерлердi беру тоқтатылғанда немесе осы Заңның 52-бабының 3-тармағымен көзделген жағдайда жүктердiң жөнелтiлуi тұрып қалғанда;
4) жүк алушы жүктi дер кезiнде түсiрмеу әрi алып кетпеу салдарынан жүк бүлiнгенде және бұзылғанда;
5) жүк, багаж, жүк багажы түзу вагонда, жөнелтушi белгiлеген түзу бекiту-пломбалау құрылғыларымен жеткiзiлгенде, немесе түзу жылжымалы құрамда жол жүру барысында артық тиеусiз түзу қорғаныш маркировкасымен немесе түзу буып-түйiлгенде, сондай-ақ жүктiң, багаждың, жүк багажының сақталғандығын куәландыратын басқа да белгiлерi болғанда;
6) жүктiң ерекше табиғи қасиеттерiнен байланысты сақталмағанда, сондай-ақ оны тасымалдауға жол жүру құжаттарында өзгеше жағдайды талап ететiн ерекше қасиеттерiн не тасымалдауда немесе сақтағанда сақтық шараларын көрсетпей тапсырғанда;
7) жүктер жабық вагондарға, контейнерлерге тиелгенде, түсiрiлгенде, егер тиеу немесе түсiру жүк жөнелтушiнiң немесе жүк алушының құралдарымен жүргізiлгенде;
8) жүктердi ашық жылжымалы құрамда тасымалдаумен байланысты табиғи себептермен сақталмағанда;
9) жүктi жүк жөнелтушiнiң немесе жүк алушының жолсерігінiң ере жүруiмен тасымалданғанда;
10) жүк жөнелтушi жүк құжаттамасында мәлiметтердi терiс, қате немесе жартылай көрсеткенде;
11) жүктiң салмағындағы айырмашылық табиғи азаю нормасының шегiнде, ылғалдылығы төмендегенде және нормалардың таразы көрсеткiшiндегi айырмашылығында, сондай-ақ салмағы тасымалдаушының қатысуынсыз жөнелтушi белгілеген жүк тасымалдауға қабылданғанда;
12) тасымалдау мерзiмiн және температуралық режимдi сақтап тасымалдағанда тез бұзылатын жүк бүлiнгенде;

13) несохранности багажа, груза, грузобагажа вследствие скрытых недостатков транспортной тары или их свойств.
2. Перевозчик не несет ответственность за сохранность багажа, следующего вместе с пассажиром в качестве ручной клади.
Статья 84. Освобождение от ответственности грузоотправителя,
грузополучателя.
Грузоотправитель, грузополучатель, помимо оснований, указанных в пункте 2 статьи 82 настоящего Закона, освобождается от ответственности в случаях:
1) не использования вагонов, контейнеров, поданных без его предварительного согласия;
2) восполнения недогруза, допущенного в отдельные дни декады, в течение этой календарной декады с согласия перевозчика;
3) использования меньшего количества вагонов, контейнеров, чем предусмотрено заявкой в результате уплотненной загрузки;
4) предупреждения перевозчика о не использовании вагонов, контейнеров не менее чем за трое суток до дня погрузки.
Глава 11. Акты, претензии, иски.
Статья 85. Условия и порядок предъявления претензии.
1. Право предъявления к перевозчику претензий, вытекающих из договора перевозки, имеет пассажир, отправитель (грузоотправитель), получатель (грузополучатель).
2. К претензии должны быть приложены в подлинниках или заверенных копиях документы, свидетельствующие о наличии у заявителя права на предъявление претензии.
3. К претензии в подлинниках должны быть приложены следующие документы, подтверждающие требования заявителя:
1) в случае задержки отправления или опоздания пассажирского поезда - проездной документ (билет);
2) в случае утраты, нарушении сроков доставки багажа, грузобагажа - багажная, грузобагажная квитанция;
3) в случаях недостачи, повреждения (порчи) багажа, грузобагажа - багажная, грузобагажная квитанция и коммерческий акт;
4) в случае утраты груза - грузовая квитанция;
5) в случае недостачи, порчи, повреждения, задержки выдачи груза - транспортная железнодорожная накладная, а также коммерческий акт;
6) в случае нарушения сроков доставки груза - транспортная железнодорожная накладная.
4. К претензии в отношении утраты, недостачи, или повреждения (порчи) груза, кроме документов, указанных в пункте 3 настоящей статьи, должны быть приложены документы, подтверждающие право собственности и стоимость груза.
Статья 86. Сроки предъявления претензии.
1. Претензии, вытекающие из договора перевозки, могут быть предъявлены к перевозчику в течение трех месяцев, а претензии в отношении неустойки (штрафа) и возврате излишне уплаченных провозных платежей - в течение одного месяца.
Указанные сроки предъявления претензий начинают течь в отношении:

13) көлiк ыдысының немесе олардың қасиетiнiң көзге елеусiз кемшiлiктерiнен жүктiң, багаждың, жүк багажының сақталмағанында.
2. Тасымалдаушы жолаушы қол жүгi ретiнде өзiмен алып жүрген багаждың сақталуына жауапты болмайды.
84-бап. Жүк жөнелтушiнi, жүк алушыны жауапкершiліктен босату
Жүк жөнелтушi, жүк алушы осы Заңның 82-бабының 2-тармағында аталған негіздерден басқа мына жағдайларда жауапкершiлiктен босатылады:
1) алдын-ала келiсiмсiз берiлген вагондарды, контейнерлердi пайдаланбағанда;
2) он күннiң жекелеген күндерi жол берiлген жүктiң жетiспеушiлігін аталған күнтiзбелiк он күн iшiнде толтырғанда;
3) тығыздап тиеудiң нәтижесiнде тапсырыстағы вагондарды, контейнерлердi көрсетiлген мөлшерiнен аз пайдаланғанда;
4) тасымалдаушыны вагонды, контейнердi пайдаланбайтындығы жөнiнде жүк тиейтiн күннен кем дегенде үш тәулiк бұрын ескертсе.
11-тарау. Кесiмдер, талаптар, қуынымдар
85-бап. Талап қоюдың шарттары мен тәртібi
1. Тасымалдаушыға тасымалдау келiсiмшартынан туындайтын талаптарды қоюға жолаушының, жөнелтушiнiң (жүк жөнелтушiнiң), алушының (жүк алушының) құқығы бар.
2. Талапқа өтiнiш иесiнiң талап қоюға құқығы бар екендiгiн куәландыратын құжаттардың түпнұсқасы немесе тиiстi мөр басып куәландырылған көшiрмесi қоса берiлуi тиiс.
3. Талапқа өтiнiш иесiнiң талаптарын растайтын мына құжаттар түпнұсқасымен қоса берiлуi тиiс:
1) жолаушылар поезының жөнелтiлуi кешiктiрiлген немесе кешiккен жағдайда - жол жүру құжаты (билет);
2) багажды, жүк багажын жоғалтқанда, жеткiзiп беру мерзiмiн бұзған жағдайда - багаж, жүк багажы түбiртегі;
3) багаж, жүк багажы жетiспеген, бүлiнген, бұзылған жағдайда багаж, жүк багажы түбiртегi мен коммерциялық кесiм;
4) жүк жоғалған жағдайда - жүк түбiртегi;
5) жүк жетiспеген, бүлiнген, бұзылған, тапсыру кешiктiрiлген жағдайда - көлiктік темiржол жүк құжаттамасы, сондай-ақ коммерциялық кесiм;
6) жүктi жеткiзiп беру мерзiмдерi бұзылған жағдайда - көлiктiк темiржол жүк құжаттамасы.
4. Жүктің жоғалуына, жетiспеуiне, немесе бүлiнуiне (бұзылуына) қатысты талапқа осы баптың 3-тармақшасында аталған құжаттардан басқа меншiк құқығын және жүктің құнын растайтын құжаттар қоса берiлуi тиiс.
86-бап. Талап қоюдың мерзiмдерi
1. Тасымалдау шартынан туындайтын талаптар тасымалдаушыға үш ай iшiнде, ал айыппұлға, өсiмге және артық төленген жол жүру төлемiне қатысты талаптар - бiр ай iшiнде қойылады.
Талап қоюдың аталған мерзiмдерi мыналарға қатысты есептеледi:

1) возмещения за утрату багажа, груза, грузобагажа - по истечении 7-ми суток со дня окончания срока доставки;
2) возмещения за недостачу, повреждение (порчу), просрочку доставки багажа, груза, грузобагажа - со дня выдачи;
3) возврата провозных платежей, излишне уплаченных за перевозку багажа, груза, грузобагажа - со дня выдачи;
4) просрочки доставки багажа и грузобагажа - со дня выдачи;
5) взыскания штрафов за невыполнение принятой заявки на перевозку груза - по окончании срока, установленного правилами перевозок для исполнения заявки;
6) в иных случаях - со дня наступления события, послужившего основанием для предъявления претензии.
2. Перевозчик имеет право рассмотреть предъявленную претензию по истечению установленных сроков, если признает уважительной причину пропуска претензионного срока.
Статья 87. Порядок и сроки рассмотрения претензии.
1. Претензия подлежит рассмотрению в месячный срок со дня ее получения.
2. Претензия может быть удовлетворена либо отклонена перевозчиком полностью или частично. О результатах рассмотрения претензии перевозчик уведомляет в письменной форме заявителя.
3. При частичном удовлетворении или отклонении претензии заявителя в уведомлении перевозчика должно быть указано основание принятого решения со ссылкой на соответствующие нормативные правовые документы. Уведомление направляется заявителю с документами, приложенными к претензии.
Статья 88. Акты.
1. Обстоятельства, которые могут служить основанием для имущественной ответственности перевозчика, отправителя (грузоотправителя), получателя (грузополучателя), экспедитора или пассажира при осуществлении перевозок, удостоверяются коммерческими актами или актами общей формы.
Формы коммерческого акта и акта общей формы, а также правила их составления устанавливаются правилами перевозок.
2. Перевозчик обязан составить коммерческий акт при выдаче груза, багажа и грузобагажа для удостоверения следующих обстоятельств:
1) несоответствия фактического наименования, а также массы и количества мест данным, указанным в перевозочном документе;
2) повреждения (порчи);
3) обнаружения груза, багажа или грузобагажа без перевозочных документов или перевозочных документов без груза, багажа или грузобагажа;
4) возвращения перевозчику похищенного груза, багажа или грузобагажа;

1) жүктi, багажды, жүк багажын жоғалтқаны үшiн шығынды өтеу - жеткiзiп беру мерзiмi аяқталғаннан 7 тәулiк өткеннен кейiн;
2) жүктiң, багаждың, жүк багажының жетiспеушiлiгiн, бұзылғанын (бүлiнгенiн), жеткiзiп беру мерзiмiн өткiзiп алғаны үшiн шығынды өтеу - алған күннен бастап;
3) жүк, багаж, жүк багажы тасымалына артық төленген төлемдердi қайтару - жүктi алған күннен бастап;
4) багажды және жүк багажын жеткiзiп беру мерзiмiн өткiзiп алғаны үшiн - алған күннен бастап;
5) жүк тасымалына қабылданған тапсырысты орындамағаны үшiн айыппұл өндiрiп алу - тасымалдау ережелерiмен тапсырысты орындау үшiн белгiленген мерзiм аяқталғаннан кейiн;
6) басқа жағдайларда - талап қоюға негіз болған оқиға болған күннен;
2. Тасымалдаушы, егер талап қою мерзiмiн өткiзiп алудың себебiн орынды деп таныса қойылған талапты белгiленген мерзiм өткеннен кейiн де қарауға құқығы бар.
87-бап. Талапты қараудың тәртiбi мен мерзiмдерi
1. Талап алынған күннен бастап бiр ай мерзiмде қаралуы керек.
Тiкелей араласқан қатынастағы тасымалдар бойынша талап үш айлық мерзiмде қаралуы керек, халықаралық қатынастағы тасымал бойынша талап - халықаралық шарттардың шарттарымен белгiленген мерзiмде қаралады.
2. Талапты тасымалдаушы толығымен немесе iшiнара қанағаттандыруы немесе қабыл алмауы мүмкiн. Тасымалдаушы талапты қараудың нәтижесi бойынша өтiнiш иесiне жазбаша түрде хабарлайды.
3. Өтiнiш иесiнiң талабын iшiнара қанағаттандырғанда немесе қабыл алмағанда тасымалдаушы жазбаша хабарламасында қабылданған шешiмге негiз болғандар көрсетiлiп, нормативтiк құқықтық құжаттарға сiлтеме жасалуы тиiс. Жазбаша хабарлама өтiнiш иесiне талапқа қоса берiлген құжаттармен бiрге жолданады.
88-бап. Кесiмдер
1. Тасымалдарды жүзеге асырғанда тасымалдаушының, жөнелтушiнiң (жүк жөнелтушiнiң), алушының (жүк алушының), экспедитордың немесе жолаушының мүліктік жауапкершiлiгі үшiн негіз болатын жағдайлар коммерциялық кесiмдермен немесе жалпы нысандағы кесiмдермен куәландырылады.
Коммерциялық кесiмнiң және жалпы нысанды кесiмнiң нысандары, сондай-ақ оларды жасау ережелерi тасымалдау кесiмдерiмен белгiленедi.
2. Тасымалдаушы жүктi, багажды, жүк багажын тапсырғанда мына жағдайларды куәландыру үшiн коммерциялық кесiм жасауға мiндетті:
1) шын мәнiндегi атауының, сондай-ақ тасымалдау құжаттарында аталған салмағы мен орын санының сәйкес келмеуiн;
2) бұзылуын (бүлiнуiн);
3) тасымалдау құжатынсыз жүктi, багажды не жүк багажын немесе тасымалдау құжатын жүксiз, багажсыз не жүк багажынсыз тапқанда;
4) тасымалдаушыға ұрланған жүктi, багажды немесе жүк багажын қайтарғанда;

5) неподачи груза перевозчиком на места выгрузки (разгрузки) выдачи в течение 24 часов после оформления документов о выдаче груза. В данном случае коммерческий акт составляется только по требованию грузополучателя.
Перевозчик обязан сделать отметку в перевозочных документах о составлении коммерческого акта.
3. Акты общей формы составляются для удостоверения обстоятельств, не предусмотренных пунктом 2 настоящей статьи.
4. Стороны, участвующие в составлении акта, не имеют права отказаться от его подписания. При несогласии с содержанием акта стороны вправе изложить в нем свое мнение.
5. Лица, составившие или подписавшие акт, содержащий недостоверную информацию, несут ответственность, установленную законодательными актами.
Статья 89. Сроки исковой давности.
1. Иски к перевозчику, вытекающие из перевозки, могут быть предъявлены в случае полного или частичного отказа перевозчика удовлетворить претензию, либо в случае неполучения ответа перевозчиком на предъявленную претензию в сроки, установленные статьей 87 настоящего Закона.
2. Срок исковой давности по договору перевозки груза - один год.
3. Срок исковой давности начинает течь на следующий день после наступления события, послужившего основанием для предъявления исков.
Глава 12. Заключительные положения.
Статья 90. Информация, служебное делопроизводство и связь.
1. Перевозчик обязан предоставлять пассажирам, отправителям (грузоотправителям), получателям (грузополучателям) необходимую и достоверную информацию об услугах по перевозке.
Информация на железнодорожных станциях, вокзалах, в поездах и других местах обслуживания пассажиров, отправителей (грузоотправителей), получателей (грузополучателей) предоставляется на государственном и русском языках, а также может предоставляться на других языках с учетом интересов местного населения.
2. Сведения об изменении стоимости перевозки пассажиров, багажа, грузов, грузобагажа сообщаются в средствах массовой информации не позднее, чем за 10 дней до их введения.
3. Служебное делопроизводство и связь на железнодорожном транспорте осуществляется на государственном и русском языках.
4. Перевозочные документы и международные сообщения на
железнодорожном транспорте осуществляются на языках, определяемых нормами
международных договоров Республики Казахстан.
Статья 91. Учетно-отчетное время на железнодорожном транспорте.
1. На железнодорожном транспорте применяется единое учетно-отчетное
время, устанавливаемое уполномоченным органом государственного управления
на железнодорожном транспорте.
2. В международном сообщении учетно-отчетное время определяется
международными договорами Республики Казахстан.
Президент
Республики Казахстан
(Специалисты: Мартина Н.А.,
Польский В.Ф.)

5) тасымалдаушының жүк беретiн орынға (жалпы пайдаланылатын және жалпы пайдаланылмайтын) жүктi тапсыру жөнiндегi құжаттарды ресiмдегеннен 24 сағат iшiнде бермегенде. Аталған жағдайда коммерциялық кесiм жүк алушының талабы бойынша ғана жасалады.
Тасымалдаушы коммерциялық кесiм жасалғандығы жөнiнде тасымалдау құжаттарында белгi соғуға мiндеттi.
3. Жалпы нысандағы кесiмдер осы баптың 2-тармағында көзделмеген жағдайлар куәландырылғанда жасалады.
4. Коммерциялық кесiмдердi жасауға қатысқан тараптардың оларға қол қоюдан бас тартуға құқығы жоқ. Коммерциялық кесiмнiң мазмұнымен келiспегенде тараптардың өз пiкiрлерiн баяндауға құқығы бар.
5. Күмәндi ақпараттан тұратын коммерциялық кесiмдi жасаған немесе қол
қойған тұлғалар заң кесiмдерiмен белгiленген жауапкершiлiкке тартылады.
89-бап. Қуыным мерзiмдерi
1. Тасымалдаушыға тасымалдаудан туындайтын қуыным ол талапты
қанағаттандырудан толық не iшiнара бас тартқан жағдайда немесе осы Заңның
87-бабымен белгiленген мерзiмде қойылған талапқа тасымалдаушы жауап
бермеген жағдайда жасалуы мүмкiн.
2. Жүктi тасымалдау шарты бойынша - қуыным мерзiмi бiр жыл.
3. Қуынымның мерзiмi қуыным жасауға негiз болған оқиғалардан соң
келесi күнi басталады.
12-тарау. Қорытынды ережелер
90-бап. Ақпарат, қызметтiк iс қағаздары мен байланыс
1. Тасымалдаушы жолаушыларға, жөнелтушiлерге (жүк жөнелтушiлерге), алушыларға (жүк алушыларға) тасымал бойынша көрсетiлетiн қызметтер жөнiнде қажеттi әрi дұрыс ақпарат беруге мiндеттi.
Темiржол станцияларындағы, темiржол вокзалдарындағы, поездардағы және жолаушыларға, багаждарды, жүк багаждарын жөнелтушiлер мен алушыларға, жүк жөнелтушiлерге, жүк алушыларға қызмет көрсетiлетiн басқа жерлердегi ақпарат мемлекеттiк және орыс тiлдерiнде берiледi, сондай-ақ жергiлiктi халықтың мүддесiн есепке алып басқа тiлдерде берiлуi мүмкiн.
2. Жолаушылар, жүктер, багаждар, жүк багаждарын тасымалдауға тарифтердiң, сондай-ақ алымдардың өзгергендiгi жөнiндегi мәлiметтер оларды енгiзуден 10 күн бұрын бұқаралық ақпарат құралдарында жарияланады.
3. Темiржол көлiгiндегi қызметтiк іс жүргiзу мен байланыс мемлекеттiк және орыс тiлдерiнде жүзеге асырылады.
4. Темiржол көлiгiндегi тасымалдау құжаттары және халықаралық
хабарламалар Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарының
нормаларымен белгіленген тiлдерде жүзеге асырылады.
91-бап. Темiржол көлiгi кәсiпорындарында есепке алу-есеп беру уақыты
1. Темiржол көлiгiнде темiржол көлiгiндегi мемлекеттiк басқарудың
уәкiлеттi органы белгiлеген бiрыңғай есепке алу-есеп беру уақыты
қолданылады.
2. Халықаралық қатынаста есепке алу-есеп беру уақыты Қазақстан
Республикасының халықаралық шарттарымен белгiленедi.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Мамандар:
Багарова Ж.А.
Қасымбеков Б.А.