О первоочередных мерах развития туристской отрасли
Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2000 года N 1947. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 26 июня 2010 года № 651.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 26.06.2010 № 651.
В целях обеспечения первоочередных мер развития туристской отрасли как приоритетного сектора экономики страны, оказания государственной поддержки малому предпринимательству в сфере туризма Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Министерству иностранных дел Республики Казахстан:
совместно с Министерством финансов, Министерством внутренних дел, Министерством государственных доходов, Агентством Республики Казахстан по туризму и спорту, Комитетом национальной безопасности Республики Казахстан (по согласованию) принять меры по оптимизации визовых процедур для туристов из экономически и политически стабильных стран, в том числе по сокращению сроков оформления туристских виз и по упрощению таможенных процедур;
совместно с Министерством финансов Республики Казахстан до 1 марта 2001 года внести предложения о снижении стоимости туристской визы Республики Казахстан;
совместно с Министерством культуры, информации и общественного согласия Республики Казахстан предусматривать по представлению Агентства Республики Казахстан по туризму и спорту участие международных туристских организаций, туристской общественности страны и государственных уполномоченных органов по туризму в мероприятиях по подготовке и проведению юбилейных, исторических дат.
2. Министерству внутренних дел Республики Казахстан:
совместно с акимами областей, городов Астаны и Алматы, Агентством Республики Казахстан по туризму и спорту по согласованию с Комитетом национальной безопасности Республики Казахстан определить перечень гостиниц, имеющих соответствующие условия для приема иностранных туристов и техническое оснащение для регистрации паспортов иностранных граждан, и рассмотреть вопрос о наделении их правом регистрации иностранных туристов;
упорядочить порядок выезда граждан Республики Казахстан за границу с поэтапной (до 1 июля 2001 года) отменой процедуры оформления разрешительной записи;
изучить возможность выделения специальных пропусков, обеспечивающих беспрепятственный проезд туристского автотранспорта по территории Казахстана по туристским маршрутам, согласованным с Комитетом национальной безопасности Республики Казахстан, Агентством по туризму и спорту и Агентством по чрезвычайным ситуациям.

Туристік саланы дамытудың бірінші кезектегі шаралары туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2000 жылғы 29 желтоқсан N 1947 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 26 маусымдағы № 651 Қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2010.06.26 № 651 Қаулысымен.
Ел экономикасының басым секторы ретінде туристік саланы дамытудың бірінші кезектегі шараларын қамтамасыз ету, туризм саласындағы шағын кәсіпкерлікке мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етеді:
1. Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлiгi:
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiмен, Ішкі iстер министрлiгiмен, Мемлекеттiк кiрiс министрлiгiмен, Туризм және спорт жөнiндегi агенттiгiмен, Ұлттық қауiпсiздiк комитетiмен (келiсiм бойынша) бiрлесiп, экономикалық және саяси жағынан тұрақты елдерден келетiн туристерге виза рәсiмдерiн оңтайландыру, оның iшiнде туристiк визаларды ресiмдеу мерзiмдерiн қысқарту жөнiндегi және кедендiк рәсiмдердi оңайлату жөнiндегi шараларды қабылдасын, Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiмен бiрлесiп, 2001 жылдың 1 наурызына дейiн Қазақстан Республикасының туристiк визасының құнын төмендету туралы ұсыныстар енгiзсiн, Қазақстан Республикасының Мәдениет, ақпарат және қоғамдық келiсiм министрлiгiмен бiрлесiп, Қазақстан Республикасының Туризм және спорт жөнiндегi агенттiгiнiң ұсынысы бойынша мерейтойларды, тарихи атаулы күндердi дайындау мен өткiзу жөнiндегi iс-шараларға халықаралық туристік ұйымдардың, елдің туристік жұртшылығының және туризм жөніндегі мемлекеттік уәкілетті органдардың қатысуын көздесін.
2. Қазақстан Республикасының Ішкi iстер министрлiгi:
облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкiмдерiмен, Қазақстан Республикасының Туризм және спорт жөнiндегi агенттiгiмен бiрлесiп, Қазақстан Республикасы Ұлттық қауiпсiздiк комитетiнiң келiсiмi бойынша шет елдік туристердi қабылдау үшiн тиiстi жағдайы бар және шет елдiк азаматтардың төлқұжатын тiркеу үшiн техникалық жарақтандырылған қонақ үйлердiң тiзбесiн анықтасын және оларға шетелдiк туристердi тiркеу құқығын беру туралы мәселенi қарастырсын;
рұқсат жазбаны ресімдеу рәсiмiн кезең-кезеңiмен (2000 жылдың 1 шiлдесiне дейiн) жоя отырып, Қазақстан Республикасы азаматтарының шет елге шығуы тәртiбiн ретке келтiрсiн;
Қазақстан Республикасының Ұлттық қауiпсiздiк комитетiмен, Қазақстан Республикасының Туризм және спорт жөнiндегi агенттiгiмен және Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар жөнiндегi агенттiгiмен келiсе отырып, Қазақстан аумағында туристiк бағыттар бойынша туристiк автокөлiктiң кедергiсiз жүруiн қамтамасыз ететiн арнайы рұқсаттама берудiң мүмкiндiгiн зерделесiн.

3. Агентству Республики Казахстан по туризму и спорту в установленном порядке внести предложения по участию представителей туристских организаций в международных туристских мероприятиях, в том числе в международных выставках и туристских ярмарках.
4. (Пункт 4 исключен - постановлением Правительства РК от 24 мая 2001 г. N 708 P010708_ )
5. Министерству транспорта и коммуникаций Республики Казахстан:
совместно с акимами областей, городов Астаны и Алматы, другими заинтересованными ведомствами принять необходимые меры по обеспечению комплексного сервисного обслуживания в местах въезда и выезда иностранных туристов;
совместно с Агентством Республики Казахстан по регулированию естественных монополий, защите конкуренции и поддержке малого бизнеса рассмотреть возможность применения скидок к действующим тарифам на транспортные услуги для туристских групп на внутренних и международных рейсах и маршрутах;
рассмотреть вопрос включения автомобильных дорог, ведущих к крупным туристским объектам, в перечень дорог республиканского значения.
6. Министерству культуры, информации и общественного согласия Республики Казахстан совместно с Агентством по туризму и спорту обеспечить в средствах массовой информации пропаганду туризма, как приоритетного сектора экономики.
7. Министерству природных ресурсов и охраны окружающей среды Республики Казахстан:
до 31 января 2001 года согласовать с Агентством Республики Казахстан по туризму и спорту схемы туристских маршрутов в национальных природных парках;
совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами определить квоту лицензии по оптимальным ценам для туристских организаций на проведение охоты и рыбалки для иностранных туристов.
8. (Пункт 8 исключен - постановлением Правительства РК от 26 ноября 2001 г. N 1514 P011514_ )
9. Комитету по инвестициям Министерства иностранных дел Республики Казахстан проводить работу по привлечению прямых инвестиций в объекты туризма.
10. Агентству Республики Казахстан по статистике совместно с Агентством по туризму и спорту и другими заинтересованными организациями принять практические меры по совершенствованию статистики туристской отрасли в соответствии с международной практикой.
11. Комитету по стандартизации, метрологии и сертификации внести в установленном порядке предложение о включении туристских маршрутов в номенклатуру услуг, подлежащих обязательной сертификации.

3. Қазақстан Республикасының Туризм және спорт жөнiндегi агенттiгi белгiленген тәртiппен халықаралық туристiк iс-шараларға, оның iшiнде халықаралық көрмелерге және туристiк жәрмеңкелерге туристiк ұйымдар өкiлдерiнiң қатысуы жөнiнде ұсыныстар енгiзсiн.
4.
ЕСКЕРТУ. 4-тармақ алынып тасталды - ҚР Үкіметінiң 2001.05.24. N 708
қаулысымен. P010708_
5. Қазақстан Республикасының Көлiк және коммуникациялар министрлiгi:
облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкiмдерiмен басқа да мүдделi ведомстволармен бiрлесiп, шетелдiк туристер келетiн және шығатын жерлерде кешендi сервистiк қызмет көрсетiлуiн қамтамасыз ету жөнiндегi қажеттi шаралар қабылдасын;
Қазақстан Республикасының Табиғи монополияларды реттеу, бәсекелестiктi қорғау және шағын бизнестi қолдау жөніндегi агенттiгiмен бiрлесiп, iшкi және халықаралық рейстер мен бағыттарға туристiк топтар үшiн көлiк қызметiнiң қолданылып жүрген тарифтерiне шегерiмдер қолдану мүмкiндiгiн қарастырсын;
iрi туристiк объектiлерге алып баратын автомобиль жолдарын республикалық маңызы бар жолдар тiзбесiне енгiзу мәселесiн қарастырсын.
6. Қазақстан Республикасының Мәдениет, ақпарат және қоғамдық келiсiм министрлiгi Қазақстан Республикасының Туризм және спорт жөнiндегi агенттiгiмен бiрлесiп, бұқаралық ақпарат құралдарында туризмдi экономиканың басым секторы ретiнде насихаттауды қамтамасыз етсiн.
7. Қазақстан Республикасының Табиғи ресурстар және қоршаған ортаны қорғау министрлiгi:
2001 жылдың 31 қаңтарына дейiн ұлттық табиғи саябақтардағы туристiк бағыттардың сызбаларын Қазақстан Республикасының Туризм және спорт жөнiндегi агенттiгiмен келiссiн;
мүдделi министрлiктермен және ведомстволармен бiрлесiп, туристiк ұйымдар үшiн шетелдiк туристерге саятшылық пен балық аулауды жүргiзуге қолайлы бағалар бойынша лицензиялар квотасын белгiлесiн.
8.
Ескерту. 8-тармақ алып тасталды - ҚР Үкіметінің 2001.11.26. N 1514
қаулысымен. P011514_
9. Қазақстан Республикасы Сыртқы iстер министрлiгiнің Инвестициялар жөнiндегi комитетi туризм объектiлерiне тiкелей инвестициялар тарту жөнiндегi жұмысты жүргiзсiн.
10. Қазақстан Республикасының Статистика жөнiндегi агенттiгi Қазақстан Республикасының Туризм және спорт жөнiндегi агенттiгiмен және басқа да мүдделi ұйымдармен бiрлесiп, халықаралық тәжiрибеге сәйкес туристiк саланың статистикасын жетілдiру жөнiнде практикалық шараларды қабылдасын.
11. Стандарттау, метрология және сертификаттау жөнiндегi комитетi белгіленген тәртiппен туристiк бағыттарды мiндетті сертификаттауға жататын қызмет көрсетулер номенклатурасына енгiзу туралы ұсыныс енгiзсiн.

12. Акимам областей, городов Астаны и Алматы принять меры по поддержке предпринимателей, осуществляющих туристскую деятельность по приему и обслуживанию иностранных туристов и организации внутреннего туризма, включая передачу им в установленном порядке неиспользуемых домов
отдыха, детских и молодежных лагерей, пансионатов и других помещений для
использования в туристских целях в долгосрочную аренду, предусмотрев при
этом ответственность местных исполнительных органов по возмещению убытков
предпринимателям в случаях досрочного расторжения ими договорных отношений.
13. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Первый заместитель
Премьер-Министра
Республики Казахстан
(Специалисты: Склярова И.В.,
Умбетова А.М.)

12. Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкiмдерi шетелдiк туристердi қабылдау мен оларға қызмет көрсету және iшкi туризмдi ұйымдастыру жөнiндегi туристiк қызметті жүзеге асыратын кәсіпкерлерді, оларға пайдаланылмай тұрған демалыс үйлерін, балалар және жастар
лагерьлерін, пансионаттар мен басқа да үй-жайларды туристік мақсаттарға
пайдалануы үшін белгіленген тәртіппен ұзақ мерзімді жалға беру жөніндегі
шараларды қоса алғанда, қолдау шараларын қабылдасын, бұл ретте жергілікті
атқарушы органдардың шарттық қатынастарды мерзімінен бұрын бұзған жағдайда
олардың кәсіпкерлерге шығындарды өтеуі жөніндегі жауапкершілігі көзделетін
болсын.
13. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
бірінші орынбасары
Мамандар:
Қобдалиева Н.М.
Орынбекова Д.К.