Об утверждении Правил перемещения товаров физическими лицами через таможенную границу Республики Казахстан в упрощенном, льготном порядке
Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 мая 2001 года N 741. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 9 марта 2005 г. N 217 (P050217)
Сноска. В заголовке и тексте заменены слова - постановлением Правительства РК от 11 июня 2003 г. N 569.
Во исполнение Соглашения об обеспечении свободного и равного права пересечения физическими лицами границ государств-участников Таможенного союза и беспрепятственного перемещения ими товаров и валюты, ратифицированного Законом Республики Казахстан от 30 декабря 1999 года, и в соответствии со статьями 264, 273  и 317 Таможенного кодекса Республики Казахстан Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые Правила перемещения товаров физическими лицами через таможенную границу Республики Казахстан в упрощенном, льготном порядке.
2. Министерству государственных доходов Республики Казахстан в месячный срок разработать и утвердить нормативный правовой акт, регулирующий механизм контроля за перемещением товаром физическими лицами в соответствии с установленными нормами, вне зависимости от категорий лиц, их перемещающих.
3. Признать утратившими силу некоторые решения Правительства Республики Казахстан согласно приложению.
4. Настоящее постановление вступает в силу по истечении тридцати дней со дня опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 31 мая 2001 года N 741
Правила перемещения товаров физическими лицами
через таможенную границу Республики Казахстан
в упрощенном, льготном порядке
1. Общие положения
1. Настоящие Правила определяют льготный, упрощенный порядок перемещения физическими лицами товаров через таможенную границу Республики Казахстан.
Сноска. В пункт 1 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 21 октября 2002 г. N 1136 (вступает в силу по истечении 30 дней со дня опубликования) P021136_ .
2. Физические лица могут перемещать через таможенную границу Республики Казахстан любые товары, за исключением запрещенных к ввозу в Республику Казахстан или вывозу из Республики Казахстан товаров в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
3. Ввоз товаров физическими лицами на таможенную территорию Республики Казахстан и вывоз товаров с таможенной территории Республики Казахстан осуществляется при условии уплаты таможенных платежей и налогов, соблюдения мер нетарифного регулирования, а также выполнения других требований, установленных законодательством Республики Казахстан, за исключением случаев перемещения товаров физическими лицами в льготном порядке.

Жеке тұлғалардың тауарларды Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы оңайлатылған, жеңілдетілген тәртіппен өткізу ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2001 жылғы 31 мамырдағы N 741 қаулысы. Қаулысының күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2005 жылғы 9 наурыздағы N 217 қаулысымен
Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 30 желтоқсандағы Заңымен бекiтiлген Жеке тұлғалардың Кеден одағына қатысушы мемлекеттер шекарасынан еркiн және тең құқылы өтуiн және олардың тауарлар мен валютаны кедергiсiз тасымалдауын қамтамасыз ету туралы келiсiмдi орындау үшiн және Қазақстан Республикасы Кеден кодексінің 264, 273 және 317-баптарына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етеді: <*>
Ескерту. Кіріспе өзгерді - ҚР Үкіметінің 2003.06.11. N 569  қаулысымен .
1. Қоса берiлiп отырған Жеке тұлғалардың тауарларды Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы оңайлатылған, жеңiлдетiлген тәртiппен өткiзу ережесi бекiтiлсiн.
2. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк кiрiс министрлiгi бiр ай мерзiмде оларды өткiзушi тұлғалардың санаттарына қарамастан, жеке тұлғалардың белгіленген нормаларға сәйкес тауарларды өткiзуiн бақылаудың тетiгiн реттейтiн нормативтiк құқықтық кесiмдi әзiрлесiн және бекiтсiн.
3. Қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң кейбiр шешiмдерiнiң күшi жойылды деп танылсын.
4. Осы қаулы жарияланған күнiнен бастап отыз күн өткеннен кейiн күшiне енеді.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министр і
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2001 жылғы 31 мамырдағы
N 741 қаулысымен
бекiтiлген
Жеке тұлғалардың тауарларды Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы оңайлатылған, жеңiлдетiлген тәртiппен өткiзу
ЕРЕЖЕСI
Ескерту. Мәтiндегi "коммерциялық" деген сөз "кәсiпкерлiк" деген сөзбен ауыстырылды - ҚР Үкіметінің 2003.06.11. N 569  қаулысымен .
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ереже жеке тұлғалардың тауарларды Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы өткізуiнiң жеңiлдетiлген, оңайлатылған тәртiбiн айқындайды. <*>
Ескерту. 4-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2002.10.21. N 1136  қаулысымен .
2. Жеке тұлғалар, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасына әкелуге немесе Қазақстан Республикасынан әкетуге тыйым салынған тауарларды қоспағанда, кез келген тауарларды Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы өткiзе алады.
3. Жеке тұлғалардың тауарларды Қазақстан Республикасының кеден аумағына әкелуi және Қазақстан Республикасының кеден аумағынан әкетуi кеден төлемдерi мен салықтарын төлеу, тарифтiк емес реттеу шараларын сақтау, сондай-ақ жеке тұлғалардың тауарларды жеңiлдетiлген тәртiппен өткізуiн қоспағанда, Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгiленген басқа да талаптарды орындау шартымен жүзеге асырылады.

4. Льготный порядок перемещения физическими лицами товаров включает полное освобождение от таможенных платежей и установление единых ставок таможенных пошлин согласно пунктам 11 и 14 настоящих Правил.
Освобождение от налогов производится в соответствии с налоговым законодательством.
Перемещаемые в льготном порядке товары с полным освобождением от таможенных платежей не могут использоваться для производственной или иной предпринимательской деятельности.
Сноска. В пункт 4 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 21 октября 2002 г. N 1136 (вступает в силу по истечении 30 дней со дня опубликования) P021136_ .
5. Упрощенный порядок предусматривает применение упрощенной формы декларирования в порядке, определяемом Агентством таможенного контроля Республики Казахстан (далее - АТК РК).
Сноска. В пункт 5 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 21 октября 2002 г. N 1136 (вступает в силу по истечении 30 дней со дня опубликования) P021136_ ; от 14 апреля 2003 г. N 357 .
6. Предназначение товаров, перемещаемых через таможенную границу Республики Казахстан физическими лицами с целью постоянного нахождения или потребления на/вне таможенной территории Республики Казахстан, определяется должностным лицом таможенного органа в соответствии с критериями, указанными в Приложении 1 к настоящим Правилам.
7. В случае неуплаты таможенных платежей и налогов и (или) невыполнения иных требований законодательства Республики Казахстан, товары, ввозимые (вывозимые) физическими лицами, помещаются на склады временного хранения в соответствии со статьей 91 Таможенного кодекса Республики Казахстан либо, по желанию физического лица, могут быть немедленно возвращены за пределы Республики Казахстан (на территорию Республики Казахстан), если законодательными актами Республики Казахстан или международными договорами Республики Казахстан не предусмотрена конфискация таких товаров. <*>
Сноска. В пункт 7 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 11 июня 2003 г. N 569 .
8. Таможенное оформление товаров, перемещаемых в льготном порядке с полным освобождением от таможенных платежей, предусмотренном для лиц, постоянно проживающих на территории государств-участников Таможенного союза, осуществляется при наличии действующих документов, подтверждающих:
факт постоянного проживания физического лица на территории одного из государств-участников Таможенного союза;
происхождение товаров с территории государств-участников Таможенного союза.
Сноска. В пункт 8 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 21 октября 2002 г. N 1136 (вступает в силу по истечении 30 дней со дня опубликования) P021136_ .

4. Жеке тұлғалардың тауарларды өткiзуiнiң жеңiлдетiлген тәртiбi кедендiк төлемдерден толық босатуды және осы Ереженiң 11 және 14-тармақтарына сәйкес кеден баждарының бiрыңғай ставкаларын белгiлеудi қамтиды. <*>
Салықтардан босату салық заңнамасына сәйкес жүргізіледі.
Кедендiк төлемдерден толық босатыла отырып, жеңілдетiлген тәртiппен өткiзiлетiн тауарлар өндiрiстiк немесе өзге де кәсiпкерлiк қызмет үшiн пайдаланылмайды. <*>
Ескерту. 4-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2002.10.21. N 1136  қаулысымен .
5. Оңайлатылған тәртiп Қазақстан Республикасының Кедендiк бақылау агенттiгi (бұдан әрi - ҚР КБА) белгiлейтiн тәртiппен мәлiмдеудiң оңайлатылған нысанын қолдануды көздейдi. <*>
Ескерту. 5-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2002.10.21. N 1136  қаулысымен.
Ескерту. 5-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2003.04.14. N 357  қаулысымен.
6. Қазақстан Республикасының кеден аумағында/одан тысқары жерлерде тұрақты болу немесе тұтынылу мақсатында жеке тұлғалардың Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы өткiзетiн тауарлардың арналуын осы Ережеге 1-қосымшада көрсетiлген өлшемдерге сәйкес кеден органының лауазымды тұлғасы айқындайды.
7  . Кеден төлемдерi мен салықтары төленбеген және (немесе) Қазақстан Республикасы заңнамасының өзге де талаптары орындалмаған жағдайда, жеке тұлғалар әкелетiн (әкететiн) тауарлар, егер Қазақстан Республикасының заңнамалық кесімдерінде немесе Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарында мұндай тауарларды тәркiлеу көзделмесе, Қазақстан Республикасы Кеден кодексiнiң 91-бабына сәйкес уақытша сақтау қоймаларына орналастырылады не жеке тұлғаның тілегi бойынша Қазақстан Республикасынан тысқары жерлерге (Қазақстан Республикасының аумағына) дереу қайтарылуы мүмкiн. <*>
Ескерту. 7-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2003.06.11. N 569  қаулысымен .
8. Кеден одағына қатысушы мемлекеттердiң аумағында тұрақты тұратын тұлғалар үшін көзделген кедендiк төлемдерден толық босатыла отырып, жеңілдетілген тәртiппен өткiзiлетiн тауарларды кедендiк ресiмдеу: <*>
жеке тұлғаның Кеден одағына қатысушы мемлекеттердiң бiрiнiң аумағында тұрақты тұратындығы фактiсiн;
тауарлардың Кеден одағына қатысушы мемлекеттердiң аумағынан шығарылғандығын растайтын қолданылып жүрген құжаттар болған жағдайда жүзеге асырылады.
Ескерту. 8-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2002.10.21. N 1136  қаулысымен.

9. Предоставление документов, подтверждающих страну происхождения товаров, осуществляется в соответствии со статьями 33-43 Таможенного кодекса Республики Казахстан и международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан. <*>
Сноска. В пункт 9 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 11 июня 2003 г. N 569 .
10. Во всех случаях, не предусмотренных настоящими Правилами, либо при отказе физического лица от применения упрощенного, льготного порядка перемещения товаров через таможенную границу Республики Казахстан применяется общеустановленный порядок таможенного оформления.
2. Ввоз (вывоз) товаров физическими лицами
11. В соответствии с льготным порядком перемещения товаров, ввозимых (вывозимых) на таможенную территорию (с таможенной территории) Республики Казахстан физическими лицами, следующими через таможенную границу Республики Казахстан, таможенное оформление производится с полным освобождением от уплаты таможенных платежей (за исключением сборов за хранение), без применения мер нетарифного регулирования, за исключением товаров, ограниченных к ввозу в Республику Казахстан или вывозу из Республики Казахстан в соответствии с законодательством Республики Казахстан, в следующих случаях:
1) при ввозе (вывозе) из государств-участников (в государства-участники) Таможенного союза физическими лицами, постоянно проживающими в данных государствах, товаров, происходящих из этих государств и не предназначенных для производственной или иной предпринимательской деятельности;
2) при ввозе (вывозе) товаров, происходящих из третьих стран (в третьи страны), не предназначенных для производственной или иной предпринимательской деятельности, общая стоимость которых не превышает суммы, эквивалентной 1000 (тысяча) долларов США, в пределах общего веса багажа до 50 (пятьдесят) килограмм на одного человека;
3) при ввозе (вывозе) товаров, не предназначенных для производственной или иной предпринимательской деятельности, физическими лицами, переселяющимися на постоянное место жительства в Республику Казахстан (в иностранное государство).
Сноска. В пункт 11 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 21 октября 2002 г. N 1136 (вступает в силу по истечении 30 дней со дня опубликования) P021136_ .
12. Декларирование товаров, указанных в подпунктах 1) и 2) пункта 11 настоящих Правил производится в устной форме.
13. Декларирование товаров, указанных в подпункте 3) пункта 11 настоящих Правил производится в упрощенной форме, вне зависимости от их стоимости и количества.

9. Тауарлардың шыққан елiн растайтын құжаттарды ұсыну Қазақстан Республикасы Кеден кодексінің 33-43-баптарына және Қазақстан Республикасы бекiткен халықаралық шарттарға сәйкес жүзеге асырылады. <*>
Ескерту. 9-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2003.06.11. N 569  қаулысымен .
10. Осы Ережеде көзделмеген барлық жағдайларда не жеке тұлға тауарларды Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы өткiзудiң оңайлатылған, жеңiлдетiлген тәртiбiн қолданудан бас тартқан кезде, кедендiк ресiмдеудiң жалпы белгiленген тәртiбi қолданылады.
2. Жеке тұлғалардың тауарларды әкелуi (әкетуi)
11. Қазақстан Республикасының кеден аумағы арқылы жүретiн жеке тұлғалардың Қазақстан Республикасының кеден аумағына (кеден аумағынан) әкелетiн (әкететiн) тауарларды өткiзуiнiң жеңiлдетiлген тәртiбiне сәйкес кедендiк ресiмдеу мынадай жағдайларда:
1) осы мемлекеттерде тұрақты тұратын жеке тұлғалардың Кеден одағына қатысушы мемлекеттерден (қатысушы мемлекеттерге) осы мемлекеттерде шығарылған және өндiрiстiк немесе өзге де кәсiпкерлiк қызмет үшiн арналмаған тауарларды әкелуi (әкетуi) кезiнде;
2) үшiншi елдерден (үшiншi елдерге) шығарылған, өндiрiстiк немесе өзге де кәсiпкерлiк қызмет үшiн арналмаған, жол жүгiнiң жалпы салмағы бiр адамға шаққанда 50 (елу) килограмға дейiнгi шектегi жалпы құны 1000 (мың) АҚШ долларына баламалы сомадан аспайтын тауарларды әкелу (әкету) кезiнде;
3) Қазақстан Республикасына (шет мемлекетке) тұрақты тұру үшiн қоныс аударған жеке тұлғалардың өндiрiстiк және өзге де кәсiпкерлiк қызмет үшiн арналмаған тауарларды әкелуi (әкетуi) кезiнде кеден төлемдерiн төлеуден толық босатылып (сақтағаны үшiн алымдарды қоспағанда), Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасына әкелуге немесе Қазақстан Республикасынан әкетуге шектеу қойылған тауарларды қоспағанда, тарифтiк емес реттеу шаралары қолданылмастан жүргiзiледi. <*>
Ескерту. 11-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2002.10.21. N 1136  қаулысымен.
12. Осы Ереженiң 11-тармағының 1) және 2) тармақшаларында көрсетілген тауарларды мәлiмдеу ауызша нысанда жүргiзіледi.
13. Осы Ереженiң 11-тармағының 3) тармақшасында көрсетiлген тауарларды мәлiмдеу олардың құны мен санына қарамастан оңайлатылған нысанда жүргiзiледi.

14. Таможенное оформление товаров, перемещаемых через таможенную границу Республики Казахстан физическими лицами, общим весом до 200 (двести) килограммов включительно, при условии, что их стоимость не превышает 10000 (десять тысяч) долларов США, производится в льготном порядке с применением единых ставок таможенных пошлин согласно приложению 3 к настоящим Правилам и мер нетарифного регулирования. Декларирование таких товаров осуществляется в упрощенной форме.
Таможенное оформление подакцизных товаров и товаров, классифицируемых в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности (далее - ТН ВЭД) по товарным группам и позициям 01, 2201-2202, 2209, 2401, 2403, 29, 30, 84, 86, 87, 88, 89, 9018-9022, 93, 97, производится в общеустановленном порядке.
Сноска. Пункт 14 - в редакции постановления Правительства РК от 21 октября 2002 г. N 1136 (вступает в силу по истечении 30 дней со дня опубликования) P021136_ .
15. Таможенная стоимость товаров, перемещаемых физическими лицами через таможенную территорию Республики Казахстан, определяется на основе справок, чеков, счетов, квитанций, товарно-транспортных накладных иностранных торговых организаций, а также багажных чеков или квитанций, с учетом фактических расходов, 1 указанных в статьях 306 и 309 Таможенного кодекса Республики Казахстан.
При отсутствии документов, подтверждающих таможенную стоимость, заявленную физическим лицом, таможенная стоимость товаров определяется в соответствии со статьями 310 311 , 312 , 313 и 314 Таможенного кодекса Республики Казахстан. <*>
Сноска. В пункт 15 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 11 июня 2003 г. N 569 .
3. Временный ввоз (вывоз) товаров физическими лицами
16. Физические лица при следовании через таможенную границу Республики Казахстан могут временно ввозить (вывозить) товары необходимые этим лицам для личного пользования на территории Республики Казахстан (в стране временного пребывания), а также вывозить (ввозить) обратно временно ввезенные (вывезенные) товары при условии декларирования товаров таможенным органом при первоначальном въезде (выезде) без уплаты таможенных платежей и налогов.
Перечень таких товаров приведен в Приложении 2 к настоящим Правилам.
Временно ввезенные товары не могут отчуждаться, передаваться во владение, пользование или распоряжение другим лицам.
17. Временно ввозить на таможенную территорию Республики Казахстан товары в льготном, упрощенном порядке могут только лица, имеющие постоянное место жительства за пределами Республики Казахстан, а временно вывозить в указанном порядке - лица, имеющие постоянное место жительства в Республике Казахстан и выезжающие временно за пределы Республики Казахстан.

14. Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы жеке тұлғалар өткiзетiн жалпы салмағы қоса есептегенде 200 (eкi жүз) килограмға дейiн болатын тауарларды кедендiк ресiмдеу, олардың құны 10000 (он мың) АҚШ долларынан аспауы шартымен, осы Ережеге 3-қосымшаға сәйкес кедендiк баждардың бiрыңғай ставкасы және тарифтiк емес реттеу шаралары қолданыла отырып, жеңiлдетiлген тәртiппен жүргізiледi. Мұндай тауарларды мәлiмдеу оңайлатылған нысанда жүзеге асырылады.
Акцизделетiн тауарларды және Сыртқы экономикалық қызметтiң тауарлық номенклатурасына (бұдан әрi - СЭҚ ТН) сәйкес 01, 2201-2202, 2209, 2401, 2403, 29, 30, 84, 86, 87, 88, 89, 9018-9022, 93, 97 тауар топтары мен айқындамалары бойынша жiктелетiн тауарларды кедендiк ресiмдеу жалпы белгiленген тәртiппен жүргiзiледi. <*>
Ескерту. 14-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2002.10.21. N 1136  қаулысымен.
15. Жеке тұлғалар Қазақстан Республикасының кеден аумағы арқылы өткiзетiн тауарлардың кедендiк құны Қазақстан Республикасы Кеден кодексiнiң 306 және 309-баптарында көрсетiлген iс жүзiндегi шығыстар ескерiле отырып, шетелдiк сауда ұйымдары анықтамаларының, чектерiнiң, шоттарының, түбiртектерiнiң, тауарлы-көлiктiк жүк құжаттарының, сондай-ақ жүк чектерiнiң немесе түбiртектерiнiң негiзiнде айқындалады. <*>
Жеке тұлға мәлiмдеген кедендiк құнды растайтын құжаттар болмаған жағдайда тауарлардың кедендiк құны Қазақстан Республикасы Кеден кодексiнiң 310, 311, 312, 313 және 314-баптарына сәйкес айқындалады. <*>
Ескерту. 15-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2003.06.11. N 569  қаулысымен .
3. Жеке тұлғалардың тауарларды уақытша әкелуi (әкетуi)
16. Жеке тұлғалар Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы жүрген кезде бұл тұлғаларға Қазақстан Республикасының аумағында (уақытша болатын елде) жеке пайдалануы үшiн қажеттi тауарларды, бастапқы келген (кеткен) кезде тауарларды кеден органдарына мәлiмдеуi шартымен, кеден төлемдерi мен салықтарын төлеместен уақытша әкеле (әкете), сондай-ақ уақытша әкелiнген (әкетiлген) тауарларды керi әкете (әкеле) алады.
Мұндай тауарлардың тiзбесi осы Ережеге 2-қосымшада келтiрiлген.
Уақытша әкелiнген тауарлар иелiктен шығарыла, басқа тұлғалардың иелiгiне, пайдалануына немесе билiгiне берiле алмайды.
17. Қазақстан Республикасынан тысқары жерлерде тұрақты тұрғылықты жерi бар тұлғалар ғана тауарларды жеңiлдетiлген, оңайлатылған тәртiппен Қазақстан Республикасының кеден аумағына уақытша әкеле, ал Қазақстан Республикасында тұрғылықты тұратын жерi бар және Қазақстан Республикасынан тысқары жерлерге уақытша шығатын тұлғалар - көрсетілген тәртіппен уақытша әкете алады.

18. Временный ввоз (вывоз) товаров физическими лицами в льготном, упрощенном порядке допускается таможенным органом с учетом целей и всех иных обстоятельств поездки (продолжительность, сезон и т.д.) и на срок, не превышающий время фактического пребывания лица на территории Республики Казахстан (в стране временного пребывания). <*>
Сноска. В пункт 18 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 11 июня 2003 г. N 569.
4. Транзит товаров физическими лицами через таможенную
территорию Республики Казахстан
19. Декларирование товаров (за исключением подакцизных товаров и товаров, классифицируемых в соответствии с ТН ВЭД в товарных группах и позициях 01, 2201-2202, 2209, 2401, 2403, 29, 30, 84, 86, 87, 88, 89, 9018-9022, 93, 97), перемещаемых физическими лицами через таможенную границу Республики Казахстан, стоимостью до 10000 (десять тысяч) долларов США включительно при условии, что их общий вес не превышает 200 (двести) килограммов, производится с применением упрощенной формы декларирования с соблюдением требований, предъявляемых к режиму транзита товаров в соответствии с таможенным законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 19 - в редакции постановления Правительства РК от 21 октября 2002 г. N 1136 (вступает в силу по истечении 30 дней со дня опубликования) P021136_ .
5. Перемещение товаров в международных почтовых
отправлениях
20. Таможенное оформление товаров, не предназначенных для производственной или иной предпринимательской деятельности, пересылаемых в международном почтовом отправлении физическим лицом с таможенной территории Республики Казахстан либо в адрес физического лица на таможенную территорию Республики Казахстан, производится с полным освобождением от таможенных платежей и без применения мер нетарифного регулирования при условии, что их вес не превышает 31 (тридцать один) килограмм, а общая стоимость не превышает сумму, эквивалентную 1000 (тысяча) долларов США включительно.
21. Не подлежат перемещению через таможенную границу Республики Казахстан в международных почтовых отправлениях товары, запрещенные к такой пересылке в соответствии с нормативными правовыми актами Республики Казахстан.
Приложение 1
к Правилам перемещения
товаров физическими лицами
через таможенную границу
Республики Казахстан в
упрощенном, льготном порядке
Критерии определения предназначения товаров,
перемещаемых физическими лицами через таможенную
границу Республики Казахстан
Товары рассматриваются как предназначенные для производственной или иной предпринимательской деятельности, если:

18. Жеке тұлғалардың тауарларды жеңiлдетiлген, оңайлатылған тәртiппен уақытша әкелуiне (әкетуiне) кеден органы сапардың мақсаттары мен барлық өзге де жағдайларын (ұзақтығы, маусымы және с.с.) ескере отырып және тұлғаның Қазақстан Республикасының аумағында (уақытша болған елде) іс жүзінде болу уақытынан аспайтын мерзімге рұқсат етеді.
Ескерту. 18-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2003.06.11. N 569  қаулысымен .
4. Қазақстан Республикасының кеден аумағы арқылы жеке тұлғалар тауарларының транзитi
19. Жеке тұлғалар Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы өткiзетiн, құны қоса есептегенде 10000 (он мың) АҚШ долларына дейiнгі тауарларды (акцизделетiн тауарларды және CЭҚ ТН-ға сәйкес 01, 2201-2202, 2209, 2401, 2403, 29, 30, 84, 86, 87, 88, 89, 9018-9022, 93, 97 тауар топтары мен айқындамаларында жiктелетiн тауарларды қоспағанда) мәлiмдеу олардың жалпы салмағы 200 (екi жүз) килограмнан аспауы шартымен Қазақстан Республикасының кедендiк заңнамасына сәйкес тауарлардың транзитi режимiне қойылатын талаптарды сақтап, мәлiмдеудiң оңайлатылған нысаны қолданыла отырып жүргiзiледi. <*>
Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2002.10.21. N 1136  қаулысымен.
5. Тауарларды халықаралық почта жөнелтiлiмдерiмен өткiзу
20. Жеке тұлғалар Қазақстан Республикасының кеден аумағынан не жеке тұлғаның атына Қазақстан Республикасының кеден аумағына халықаралық почта жөнелтiлiмдерiмен жiберетiн, өндiрiстiк немесе өзге де кәсiпкерлiк қызмет үшiн арналмаған тауарларды кедендiк ресiмдеу олардың салмағы 31 (отыз бiр) килограмнан аспауы, ал жалпы құны қоса есептегенде 1000 (мың) АҚШ долларына баламалы сомадан аспауы шартымен кеден төлемдерiн төлеуден толық босатыла отырып және тарифтiк емес реттеу шаралары қолданылмастан жүргiзiледi.
21. Қазақстан Республикасының нормативтiк құқықтық кесiмдерiне сәйкес мұндай жiберуге тыйым салынған тауарлар халықаралық почта жөнелтiлiмдерiмен Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы өткiзуге жатпайды.
Жеке тұлғалардың тауарларды
Қазақстан Республикасының
кеден шекарасы арқылы
оңайлатылған, жеңiлдетiлген
тәртiппен өткiзу
ережесiне
1-қосымша
Жеке тұлғалардың Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы өткiзетiн тауарлардың мақсатқа арналуын айқындаудың өлшемдерi
Тауарлар өндiрiстiк немесе өзге де кәсiпкерлiк қызмет мақсатына арналған деп қарастырылады, егер:

1. Частота перемещения товаров превышает 1 (один) раз в месяц;
2. Характер товаров соответствует одной из следующих категорий:
1) транспортные средства и их части, в том числе подлежащие учету в органах дорожной полиции;
2) подакцизные товары, ввозимые на таможенную территорию Республики Казахстан свыше норм, установленных Правительством Республики Казахстан для освобождения от обложения акцизами;
3) профессиональное оборудование (оборудование, используемое в качестве средств труда для осуществления производственной или иной предпринимательской деятельности);
4) станки;
5) сырье;
6) полуфабрикаты;
7) сельскохозяйственная техника;
8) строительные материалы;
9) комплектующие изделия.
3. Количество товаров превышает следующие показатели:
одежда - 2 (два) предмета одного наименования, размера и фасона на человека (за исключением бывших в употреблении);
головные уборы - 2 (два) предмета одного наименования, размера и фасона на человека (за исключением бывших в употреблении);
обувь - 2 (два) предмета одного наименования, размера и фасона на человека (за исключением бывших в употреблении);
продукты питания - 10 (десять) кг на человека;
туалетные принадлежности и парфюмерно-косметические изделия - 3 (три) предмета одного наименования на человека (за исключением бывших в употреблении);
мебель - 1 (один) комплект или гарнитур на человека;*)
кухонная бытовая посуда и приборы - 2 (два) комплекта или сервиза одного вида на человека *)
постельные принадлежности - 2 (два) комплекта одного вида на человека; *)
фото-, аудио-, видео-, оргтехника, бытовая техника и электрические приборы - 1 (один) предмет каждого наименования на человека; *)
ювелирные изделия - 6 (шесть) предметов на человека;
музыкальные инструменты - 1 (один) предмет на человека;
спортивный инвентарь - 1 (один) комплект на человека;
лекарственные средства - 500 грамм на человека;
печатные издания, видео-, аудиокассеты, компакт диски, фотопленки - 10 (десять) шт. каждого наименования на человека; *)
велосипеды - 2 (две) шт. на человека;
детские игрушки - 2 (два) комплекта и модели на человека; *)
детские коляски - 1 шт. на человека;
другие, не перечисленные выше предметы, используемые в домашнем хозяйстве или быту - 2 (два) предмета каждого наименования на человека. ______________________ Примечания: Комплект - это полный набор, состав чего-либо. Состав (комплектность) товара должен быть представлен в информации для потребителя (этикетки, ярлыки, вкладыши, паспорт, формуляр, руководство по применению) в виде перечня с наименованием "Состав" или "Комплектность".
*) Показатели не применяются в отношении товаров, бывших в употреблении при их перемещении физическими лицами, переселяющимися на постоянное место жительства в/из Республики Казахстан.
Приложение 2
к Правилам перемещения товаров
физическими лицами через
таможенную границу
Республики Казахстан в
упрощенном, льготном порядке
Перечень
товаров, временный ввоз (вывоз) которых
допускается без уплаты
таможенных платежей и налогов

1. Тауарларды өткiзу жиiлiгi айына 1 (бiр) реттен асатын болса;
2. Тауарлардың сипаты мына төмендегi санаттардың бiрiне сәйкес келсе:
1) көлiк құралдары мен олардың бөлшектерi, оның iшiнде жол полициясы органдарында есепке алуға жататындар;
2) Қазақстан Республикасының кеден аумағына Қазақстан Республикасының Yкiметi акциздер салудан босату үшiн белгілеген нормалардан артық әкелiнген акцизделетiн тауарлар;
3) кәсiби жабдықтар (өндiрiстiк немесе өзге де кәсiпкерлiк қызметтi жүзеге асыру үшiн еңбек құралдары ретiнде пайдаланылатын жабдықтар);
4) станоктар;
5) шикiзаттар;
6) шала өнiмдер;
7) ауыл шаруашылығы техникасы;
8) құрылыс материалдары;
9) жинақтаушы бұйымдар.
3. Тауарлардың саны мынадай көрсеткiштерден асса:
киiм - бiр адамға шаққанда бiр атаудағы, мөлшердегi және үлгiдегi 2 (екi) зат (пайдалануда болғандарды қоспағанда);
бас киiм - бiр адамға шаққанда бiр атаудағы, мөлшердегi және үлгiдегi 2 (екi) зат (пайдалануда болғандарды қоспағанда);
аяқ киiм - бiр адамға шаққанда бiр атаудағы, мөлшердегi және үлгiдегi 2 (екi) зат (пайдалануда болғандарды қоспағанда);
тағам өнiмдерi - бiр адамға 10 (он) кг;
туалеттік керек-жарақтар мен парфюмериялық-косметикалық бұйымдар - бiр адамға бiр атаудағы 3 (үш) зат (пайдалануда болғандарды қоспағанда);
жиhаз - бiр адамға 1 (бiр) жиынтық немесе гарнитур;*)
асханалық тұрмыстық ыдыс-аяқтар мен аспаптар - бiр адамға бiр түрдегi 2 (екi) жиынтық немесе сервиз;*)
төсек-орын керек-жарақтары - бiр адамға бiр түрдегi 2 (екi) жиынтық;*)
фототехника, аудиотехника, бейнетехника, ұйымдастыру техникасы, тұрмыстық техника және электр аспаптары - бiр адамға әр атаудан 1 (бiр) зат;*)
зергерлiк бұйымдар - бiр адамға 6 (алты) зат;
музыка аспаптары - бiр адамға 1 (бiр) зат;
спорттық мүкәммал - бiр адамға 1 (бiр) зат;
дәрi-дәрмек құралдары - бiр адамға 500 грамм;
баспа басылымдары, бейнекассеталар, аудиокассеталар, шағын дискілер, фотопленкалар - бiр адамға әр атаудан 10 (он) дана;*)
велосипедтер - бiр адамға 2 (екi) дана;
балалар ойыншықтары - бiр адамға 2 (екі) жиынтық пен модель;*)
балалар арбасы - бiр адамға 1 дана;
үй шаруашылығында немесе тұрмыста пайдаланылатын жоғарыда аталмаған басқа да заттар - бiр адамға әрбiр атаудан 2 (екi) зат.
_______________________
Ескерту:
Жиынтық - бұл бiрдеңенiң толық жинағы, құрамы. Тауардың құрамы (жиынтықтылығы) "Құрамы" немесе "Жиынтықтылығы" деген атауы бар тiзбе түрiнде тұтынушыға арналған ақпаратта (этикеткалар, таңбалар, жапсырма қағаздар, паспорт, формуляр, қолдану жөнiндегi басшылық) көрсетiлуi тиiс.
*) Көрсеткіштер Қазақстан Республикасына/нан тұрақты тұруға қоныс аударатын жеке тұлғалар оларды өткiзген кезде пайдалануда болған тауарларға қатысты қолданылмайды.
Жеке тұлғалардың тауарларды
Қазақстан Республикасының
кеден шекарасы арқылы
оңайлатылған, жеңiлдетiлген
тәртiппен өткiзу ережесiне
2-қосымша
Кеден төлемдерi мен салықтарын төлеместен уақытша әкелуге (әкетуге) рұқсат етiлетiн тауарлардың
ТІЗБЕСI

1. Одежда, головные уборы, обувь.
2. Туалетные принадлежности, за исключением расходуемых товаров.
3. Личные ювелирные украшения.
4. Фото-, кино-, видеокамеры и принадлежности к ним.
5. Переносные слайдо- и кинопроекторы и принадлежности к ним.
6. Переносные видеомагнитофоны и принадлежности к ним.
7. Переносные музыкальные инструменты.
8. Переносные проигрыватели с грампластинками.
9. Переносная звукозаписывающая и воспроизводящая аппаратура (включая диктофоны) с пленками.
10. Переносные радиоприемники.
11. Переносные телевизоры.
12. Переносные пишущие машинки.
13. Переносные калькуляторы.
14. Переносные персональные компьютеры.
15. Бинокли.
16. Детские коляски.
17. Коляски для инвалидов.
18. Спортивные оборудование и принадлежности.
19. Переносные диализаторы и аналогичные медицинские приборы.
20. Мобильные телефоны сотовой связи.
21. Легковые автомобили и прицепы к ним.
Приложение 3
к Правилам перемещения товаров
физическими лицами через таможенную
границу Республики Казахстан
в упрощенном, льготном порядке
Сноска. Дополнены приложением 3 - постановлением Правительства РК от 21 октября 2002 г. N 1136 (вступает в силу по истечении 30 дней со дня опубликования) P021136_.
Единые ставки таможенных пошлин на товары,
ввозимые на таможенную территорию
Республики Казахстан физическими лицами
в льготном порядке
__________________________________________________________________________
!                                     ! Единая ставка
!                                     !   таможенных
Код товара по   !    Краткое наименование товара      ! пошлин (в % от
ТН ВЭД      !                                     !    таможенной
!                                     ! стоимости либо
!                                     !     в ЕВРО)
__________________!_____________________________________!_________________
02-21, 23, 25-      Продукты питания, живые деревья,       2%, но не менее
28, 31-40, 50-      жиры и масла, остатки, отходы            0,02 ЕВРО
63, 68-70           пищевой промышленности, текстильные       за 1 кг
материалы и изделия, изделия из
камня, гипса, цемента, асбеста,
слюды, керамические изделия, стекло
и изделия из него
41-43, 90-92        Необработанные шкуры и кожа;           2%, но не менее
(кроме 9018-        кожа, мех и изделия из них;              0,16 ЕВРО
9022)               инструменты и аппараты                    за 1 кг
оптические, фотографические,
музыкальные инструменты и часы
44-49               Древесина и изделия из нее; бумага,    2%, но не менее
картон, печатная продукция            0,03 ЕВРО за 1 кг
64-67, 85           Обувь; головные уборы, зонты и т.д.;   2%, но не менее

1. Киiм, бас киiмдер, аяқ киiм.
2. Жұмсалатын тауарларды қоспағанда, туалет бұйымдары.
3. Жеке зергерлiк әшекейлер.
4. Фото-, кино-, бейнекамералар мен оларға жабдықтар.
5. Тасымалданатын слайд- және кинопроекторлар мен оларға жабдықтар.
6. Тасымалданатын бейнемагнитофондар мен оларға жабдықтар.
7. Тасымалданатын музыкалық аспаптар.
8. Күйтабақтарымен бiрге тасымалданатын ойнатқыштар.
9. Yнтаспаларымен бiрге тасымалданатын дыбыс жазғыш және шығарғыш аппаратура (диктофондарды қоса алғанда).
10. Тасымалданатын радиоқабылдағыштар.
11. Тасымалданатын телевизорлар.
12. Тасымалданатын жазу машинкалары.
13. Тасымалданатын калькуляторлар.
14. Тасымалданатын жеке компьютерлер.
15. Дүрбiлер.
16. Балалар арбалары.
17. Мүгедектерге арналған арбалар.
18. Спорт жабдықтары мен керек-жарақтары.
19. Тасымалданатын диализаторлар мен осындай медициналық аспаптар.
20. Ұялы байланыстың мобильдi телефондары.
21. Жеңiл автомобильдер мен оларға тiркемелер.
Жеке тұлғалардың тауарларды Қазақстан
Республикасының кеден шекарасы арқылы
оңайлатылған, жеңілдетілген тәртіппен
өткізу ережесіне
3-қосымша
Ескерту. 3-қосымшамен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2002.10.21. N 1136  қаулысымен.
Қазақстан Республикасының кеден аумағына жеке тұлғалар
жеңілдетілген тәртіппен әкелетін тауарларға арналған
кеден баждарының бірыңғай ставкалары
!                                           !       Кеден
СЭҚ ТН    !           Тауардың қысқаша атауы          !     баждарының
бойынша    !                                           !      бірыңғай
тауардың   !                                           !      ставкасы
коды       !                                           !     (кедендік
!                                           !     құнның %-
!                                           !      ымен не
!                                           !      ЕВРО-да)
_________________________________________________________________________
02-21, 23,     Тамақ өнімдері, тірі ағаштар, іш майлары     2%, бірақ 1 кг
25-28, 31-40,  мен майлар, тамақ өнеркәсібінің қалдықтары,     үшін 0,02
50-63, 68-70   шығындылары, тоқыма материалдары мен          ЕВРО-дан кем
бұйымдары, тастан, гипстен, цементтен,            емес
асбестен, слюдадан жасалған бұйымдар, қыш
бұйымдар, шыны және одан жасалған бұйымдар
_________________________________________________________________________
41-43,         Өңделмеген терілер мен былғары; былғары,     2%, бірақ 1 кг
90-92          аң терісі және олардан жасалған                 үшін 0,16
(9018-         бұйымдар; оптикалық, фотографиялық             ЕВРО-дан кем
9022-ден       құралдар мен аппараттар, музыкалық аспаптар       емес
басқа)         мен сағаттар
_________________________________________________________________________
44-49          Сүрек және одан жасалған өнімдер; қағаз,     2%, бірақ 1 кг
картон, баспа өнімдері                          үшін 0,03
ЕВРО-дан кем
емес
_________________________________________________________________________
64-67, 85      Аяқ киім; бас киімдер, қол шатырлар және     2%, бірақ 1 кг

электрические машины и                     0,07 ЕВРО
оборудование, аппаратура                    за 1 кг
72-83, 94-96        Недрагоценные металлы и изделия        2%, но не менее
из них; разные промышленные                0,04 ЕВРО
товары                                      за 1 кг
71               Жемчуг природный, драгоценные          2%, но не менее
камни, металлы, изделия из них,         2 ЕВРО за 1 кг
бижутерия, монеты
___________________________________________________________________________
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 31 мая 2001 года N 741
Перечень
утративших силу некоторых решений
Правительства Республики Казахстан
1. Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 1996 года N 1712 P961712_ "О порядке перемещения товаров физическими лицами через таможенную границу Республики Казахстан, в том числе и транспортных средств" (САПП Республики Казахстан, 1996 г., N 53, ст. 512).
2. Постановление Правительства Республики Казахстан от 1 августа 1997 года N 1204 P971204_ "О внесении изменения в постановление Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 1996 г. N 1712" (САПП Республики Казахстан, 1997 г., N 35, ст. 326).
3. Постановление Правительства Республики Казахстан от 28 мая 1997 года N 898 P970898_ "О внесении дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 1996 г. N 1712" (САПП Республики Казахстан, 1997 г., N 23, ст. 207).
4. Подпункт 2) пункта 3 постановления Правительства Республики Казахстан от 26 июня 1998 года N 608 P980608_ "О ставках акцизов на подакцизные товары, производимые в Республике Казахстан и ввозимые на таможенную территорию Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 1998 г., N 20, ст. 176).
5. Подпункт 2) пункта 1 постановления Правительства Республики Казахстан от 21 сентября 1998 года N 927 P980927_ "О внесении изменений и дополнения в некоторые решения Правительства Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 1998 г., N 33, ст. 300).
6. Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 сентября 1998 года N 979 P980979_ "О внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 1996 г. N 1712" (САПП Республики Казахстан, 1998 г., N 34, ст. 314).

т.б.; электр машиналары мен жабдықтары,         үшін 0,07
аппаратура                                    ЕВРО-дан кем
емес
_________________________________________________________________________
72-83,         Қымбат емес металдар және олардан жасалған   2%, бірақ 1 кг
94-96          бұйымдар; түрлі өнеркәсіптік тауарлар           үшін 0,04
ЕВРО-дан кем
емес
_________________________________________________________________________
71             Табиғи маржан тастар, асыл тастар,           2%, бірақ 1 кг
металдар, олардан жасалған бұйымдар,            үшін 2
бижутерия монеталар                           ЕВРО-дан кем
емес
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2001 жылғы 31 мамырдағы
N 741 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасы Үкіметінің күші жойылған
кейбір шешімдерінің
Тізбесі
1. "Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы жеке тұлғалардың тауарларды, соның ішінде көлік құралдарын да өткізуінің тәртібі туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1996 жылғы 31 желтоқсандағы N 1712  қаулысы  (Қазақстан Республикасының ПҮКЖ-ы, 1996 ж., N 53, 512-құжат).
2. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1996 жылғы 31 желтоқсандағы N 1712 қаулысына өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1997 жылғы 1 тамыздағы N 1204  қаулысы  (Қазақстан Республикасының ПҮКЖ-ы, 1997 ж., N 35, 326-құжат).
3. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1996 жылғы 31 желтоқсандағы N 1712 қаулысына толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1997 жылғы 28 мамырдағы N 898  қаулысы  (Қазақстан Республикасының ПҮКЖ-ы, 1997 ж., N 23, 207-құжат).
4. "Қазақстан Республикасында өндірілетін және Қазақстан Республикасының кеден аумағына әкелінетін акцизделетін тауарларға арналған акциз ставкалары туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1998 жылғы 26 маусымдағы N 608  қаулысының  (Қазақстан Республикасының ПҮКЖ-ы, 1998 ж., N 20, 176-құжат) 3-тармағының 2) тармақшасы.
5. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1998 жылғы 21 қыркүйектегі N 927  қаулысы  (Қазақстан Республикасының ПҮКЖ-ы, 1998 ж., N 33, 300-құжат) 1-тармағының 2) тармақшасы.
6. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1996 жылғы 31 желтоқсандағы N 1712 қаулысына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1998 жылғы 30 қыркүйектегі N 979  қаулысы  (Қазақстан Республикасының ПҮКЖ-ы, 1998 ж., N 34, 314-құжат).