О проекте Указа Президента Республики Казахстан "О Государственной программе Республики Казахстан "Питьевые воды" на 2001-2010 годы"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 13 декабря 2001 года N 1625
В соответствии с Планом мероприятий по реализации Программы действий Правительства Республики Казахстан на 2000-2002 годы, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 7 марта 2000 года N 367 P000367_ , Правительство Республики Казахстан постановляет:
Внести на рассмотрение Президенту Республики Казахстан проект Указа
Президента Республики Казахстан "О Государственной программе Республики
Казахстан "Питьевые воды" на 2001-2010 годы".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Проект
Указ
Президента Республики Казахстан
О Государственной программе Республики Казахстан
"Питьевые воды" на 2001-2010 годы
В целях устойчивого обеспечения населения страны питьевой водой в необходимом количестве и гарантированного качества, улучшения состояния здоровья граждан Республики Казахстан постановляю:
1. Утвердить прилагаемую Государственную программу Республики
Казахстан "Питьевые воды" на 2001-2010 годы (далее - Программа).
2. Правительству Республики Казахстан в месячный срок разработать и
утвердить План мероприятий по реализации Программы.
3. Контроль за исполнением настоящего Указа возложить на
Администрацию Президента Республики Казахстан.
4. Настоящий Указ вступает в силу со дня подписания и подлежит
опубликованию.
Президент
Республики Казахстан
Утверждена
Указом Президента
Республики Казахстан
от "___"_______ 2001 N ___
Государственная программа
Республики Казахстан
"Питьевые воды"
на 2001-2010 гг.
Паспорт Программы
Наименование           Государственная программа Республики Казахстан
"Питьевые воды" на 2001-2010 годы (далее -
Программа)
Краткое содержание     В настоящей Программе дан анализ современного
состояния водообеспечения населения страны
питьевой водой, намечен комплекс конкретных
мероприятий в разрезе областей, планы их
реализации, совершенствования нормативной правовой
базы, определены следующие приоритеты:
1) восстановление и усовершенствование
существующих систем водоснабжения для поддержания
их в эксплуатационном состоянии;
2) освоение новых и развитие альтернативных
источников и вариантов водоснабжения;
3) улучшение качества потребляемой воды;
4) рациональное использование питьевой воды;
5) улучшение экологического и санитарно-
гигиенического состояния водных объектов;

Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Қазақстан Республикасының 2001-2010 жылдарға арналған "Ауыз су" мемлекеттiк бағдарламасы туралы" Жарлығының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы 2001 жылғы 13 желтоқсан N 1625
Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2000 жылғы 7 наурыздағы N 367
P000367_
қаулысымен бекiтiлген Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2000-2002
жылдарға арналған iс-қимыл бағдарламасын iске асыру жөнiндегi
iс-шаралардың жоспарына сәйкес Қазақстан Республикасының Yкiметi қаулы
етеді:
Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Қазақстан Республикасының
2001-2010 жылдарға арналған "Ауыз су" мемлекеттiк бағдарламасы туралы"
Жарлығының жобасы Қазақстан Республикасы Президентiнiң қарауына енгiзiлсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы Президентінің
Жарлығы
Қазақстан Республикасының 2001-2010 жылдарға арналған
"Ауыз су" мемлекеттiк бағдарламасы туралы
Елiмiздiң халқын қажеттi мөлшерде және сапасына кепiлдiк берiлген ауыз сумен тұрақты қамтамасыз ету, Қазақстан Республикасы азаматтарының денсаулық жағдайын жақсарту мақсатында қаулы етемін:
1. Қоса берiліп отырған Қазақстан Республикасының 2001-2010 жылдарға
арналған "Ауыз су" мемлекеттiк бағдарламасы (бұдан әрi - Бағдарлама)
бекiтiлсiн.
2. Қазақстан Республикасының Yкiметi бiр айлық мерзiмде Бағдарламаны
iске асыру жөнiндегi iс-шаралар жоспарын әзiрлесiн және бекiтсiн.
3. Осы Жарлықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы
Президентiнiң Әкiмшiлiгiне жүктелсiн.
4. Осы Жарлық қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi және
жариялануға тиiс.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Астана, 2001 ж. N ______
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2001 жылғы ___  _________
N _____ Жарлығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының
2001-2010 жылдарға арналған
"Ауыз су" мемлекеттiк бағдарламасы
Астана
2001 ж.
Бағдарламаның паспорты
Атауы                       Қазақстан Республикасының
2001-2010 жылдарға арналған "Ауыз су"
мемлекеттiк бағдарламасы (бұдан әрi -
Бағдарлама)
Қысқаша мазмұны             Осы Бағдарламада елiмiздiң халқын ауыз
сумен қамтамасыз етудiң қазiргi жай-күйiне
талдау берiлген, облыстар бөлiнiсiндегi
нақты iс-шаралар кешенi, оларды іске
асыру жоспарлары, нормативтiк құқықтық
базаны жетiлдiру белгiленiп, мынадай
басымдықтар айқындалды:
1) сумен жабдықтаудың қазiргi жүйелерiн
пайдалану жағдайында ұстап тұру үшiн
оларды қалпына келтiру және жетiлдiру;
2) сумен жабдықтаудың жаңа көздерiн
игеру және баламалы көздерi мен
нұсқаларын дамыту;
3) тұтынылатын судың сапасын жақсарту;
4) ауыз суды ұтымды пайдалану;
5) су объектiлерiнiң экологиялық және
санитарлық-гигиеналық жай-күйiн жақсарту;

6) создание информационной среды,
способствующей адекватному пониманию проблемы
рационального использования питьевой воды;
7) совершенствование управления, координации и
повышение эффективности водообеспечивающей и
водоохранной деятельности
Сроки                  2001-2010 годы
реализации             1 этап - 2001-2005 годы; 2 этап - 2006-2010 годы
Программы
Введение
Государственная программа "Питьевые воды" (далее - Программа) разработана в соответствии с Указом Президента Республики Казахстан от 16 ноября 1998 года N 4153 U984153_ "О государственной программе "Здоровье народа" и постановлением Правительства Республики Казахстан от 7 марта 2000 года за N 367 P000367_ "О Плане мероприятий по реализации Программы действий Правительства Республики Казахстан на 2000-2002 годы".
Обеспечение населения качественной питьевой водой является одной из актуальнейших задач в связи с загрязнением водоисточников, ухудшением санитарно-эпидемиологической обстановки, неудовлетворительным техническим состоянием систем водоснабжения.
Проблема пресной воды для обеспечения населения остро стоит во всех странах мира и, в частности, странах Центральноазиатского региона.
В связи с этим решением Генеральной ассамблеи ООН 2003 год объявлен Международным годом пресной воды.
Программа направлена на выполнение Указа Президента Республики Казахстан от 18 мая 1998 года N 3956 U983956_ "О первоочередных мерах по улучшению состояния здоровья граждан Республики Казахстан".
По срокам реализации Программа относится к долгосрочной.
1. Анализ современного состояния использования
ресурсов питьевых вод в Казахстане
1. Согласно переписи населения на 1 января 1999 года в республике проживало 14,96 млн. человек, из них 8,38 млн. человек в городах и поселках, 6,58 млн. человек в сельских населенных пунктах.
Около 300 тыс. человек сельского населения проживает в поселках с численностью населения до 250 человек, где обеспечение качественной питьевой водой находится не на должном уровне.
Централизованными системами водоснабжения из 84 городов и 214 рабочих поселков охвачены 82 города и 186 поселков. Общая протяженность водоводов уличной водопроводной сети составляет 30,7 тыс. км.
Обустройство жилищного фонда городов водопроводами в разных областях составляет от 35 до 85%. В среднем по республике 70-75% городского населения обеспечивается водопроводной водой, 15-18% - водой децентрализованных водоисточников, остальная часть населения пользуется привозной водой (более 500 тыс. человек) и водой открытых водоемов.
Серьезная проблема существует с обеспечением питьевой водой сельского населения, проживающего в 7845 населенных пунктах. Централизованное водоснабжение сельских поселков решалось путем строительства локальных (для одного поселка) и групповых (для группы поселков) водопроводов. Общая протяженность 79 построенных групповых водопроводов к началу 90-х годов достигала 17,1 тыс. км, ими обеспечивалось 1276 сельских поселков (приложение 1).

6) ауыз суды ұтымды пайдалану
проблемаларын бара-бар түсiнуге
ықпал ететiн ақпараттық ортаны құру;
7) сумен қамтамасыз ету және суды
қорғау қызметiн басқаруды жетiлдiру,
үйлестiру және оның тиiмдiлiгiн арттыру
Бағдарламаны іске асыру     2001-2010 жылдар
мерзімдері                  1-кезең - 2001-2005 жылдар;
2-кезең - 2006-2010 жылдар
КIРIСПЕ
"Ауыз су" мемлекеттiк бағдарламасы (бұдан әрi - Бағдарлама) Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Халық денсаулығы" мемлекеттiк бағдарламасы туралы" 1998 жылғы 16 қарашадағы N 4153 U984153_ Жарлығына және "Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2000-2002 жылдарға арналған iс-қимыл бағдарламасын iске асыру жөнiндегi iс-шаралардың жоспары туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2000 жылғы 7 наурыздағы N 367 P000367_ қаулысына сәйкес әзiрлендi.
Халықты сапалы ауыз сумен қамтамасыз ету су көздерiнiң ластануына, санитарлық-эпидемиологиялық ахуалдың нашарлауына, сумен жабдықтау жүйелерiнiң қанағаттанғысыз техникалық жай-күйiне байланысты өзектi мiндеттердiң бiрi болып табылады.
Халықты тұщы сумен қамтамасыз ету проблемасы әлемнiң барлық елдерiнде және атап айтқанда, Орталық Азия аймағы елдерiнде өткiр күйiнде қалып отыр.
Осыған байланысты БҰҰ Бас ассамблеясының шешiмiмен 2003 жыл Халықаралық тұщы су жылы деп жарияланды.
Бағдарлама Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Қазақстан Республикасы азаматтарының денсаулық жағдайын жақсарту жөнiндегi бiрiншi кезектi шаралар туралы" 1998 жылғы 18 мамырдағы N 3956 U983956_ Жарлығын орындауға бағытталған.
Бағдарлама iске асыру мерзiмi бойынша ұзақ мерзiмдiге жатады.
1. Қазақстандағы ауыз су ресурстарын пайдаланудың қазiргi
жай-күйiн талдау
1. 1999 жылғы 1 қаңтардағы халық санағына сәйкес республикамызда 14,96 млн. адам, оның iшiнде 8,38 млн. адам қалалар мен кенттерде, 6,58 млн. адам ауылдық елдi мекендерде тұрады.
Ауыл халқының 300 мыңға жуық адамы сапалы ауыз сумен қамтамасыз етiлуi тиiстi дәрежеде болмай тұрған, халқының саны 250 адамға дейiнгi кенттерде тұрады.
84 қала мен 214 жұмысшы кентiнен сумен жабдықтаудың орталықтандырылған жүйесiмен 82 қала мен 186 кент қана қамтылған. Көше су құбырлары торабының суағарларының жалпы ұзақтығы 30,7 мың километрдi құрайды.
Қалалардың тұрғын үй қорын су құбырларымен жабдықтау әр облыста 35%-дан 85%-ды құрайды. Орта есеппен республика бойынша қала халқының 70-75% су құбырының суымен, 15-18% орталықтандырылмаған су көздерiнiң суымен қамтамасыз етiледi, ал халықтың қалған бөлiгi тасымалданатын суды (500 мыңнан астам адам) және ашық су айдындарының суын пайдаланады.
7845 елдi мекенде тұратын ауыл халқын ауыз сумен қамтамасыз ету күрделi проблемаға айналып отыр. Ауылдық кенттердi орталықтандырылған сумен жабдықтау жергiлiктi (бiр кентке арналған) және топтық (кенттер тобына арналған) су құбырларын салу жолымен шешiлiп отыр. Салынған 79 топтық су құбырларының жалпы ұзындығы 90 жылдардың басында 17,1 мың километрге жеттi, олармен 1276 ауылдық кенттер қамтамасыз етiлдi (1-қосымша).

На протяжении более двух десятилетий в северных областях республики эксплуатировались уникальные по своим параметрам Ишимский, Пресновский, Булаевский и Беловодский групповые водопроводы общей протяженностью более 6 тыс. км. Протяженность групповых водопроводов Костанайской области составляла 3,4 тыс. км.
На территории Западно-Казахстанской области эксплуатировались групповые водопроводы: Фурмановский, Тайпакский и Каменский общей протяженностью 1,7 тыс. км, которые обслуживали более 100 поселков. Нуринский и Селетинский групповые водопроводы, протяженностью соответственно 1125,6 и 406,6 км, обеспечивали водой 73 сельских населенных пункта Акмолинской области.
Все крупные водопроводы на селе эксплуатировались с государственной дотацией на их содержание.
Общая протяженность локальных водопроводов и внутрипоселковых сетей составила 29,0 тыс. км, обеспечивало 2,6 тысяч сельских населенных пунктов. В целом по республике около 3,5 млн. человек (до 60% сельского населения) обеспечивалось водопроводной водой. Остальное население пользовалось водой трубчатых и шахтных колодцев, а также открытых водоемов и привозной водой.
Большинство водопроводов введены в эксплуатацию или капитально отремонтированы более 20-25 лет назад, на севере Казахстана более 30 лет. Срок службы ряда водопроводов и отдельных их веток истек, соответственно увеличилось количество аварий. Только в 2000 году зарегистрировано 7097 аварий, в том числе в Карагандинской области - 1218, Атырауской - 1022, Жамбылской - 688. Высокая аварийность способствует вторичному загрязнению, длительным перебоям в подаче воды, большим утечкам в сети, достигающим в отдельных случаях 30 и более процентов, непроизводительным потерям воды, что ведет к перерасходу электроэнергии и, в конечном счете, к увеличению себестоимости 1 куб.м. воды.
В результате большое количество сельских населенных пунктов отказалось от услуг групповых водопроводов. Многие населенные пункты отключены от водоснабжения эксплуатирующими организациями из-за хронических неплатежей.
В силу экономических трудностей, в настоящее время полностью перестал эксплуатироваться Беловодский групповой водопровод ранее обеспечивавший водой более 100 поселков в Павлодарской и Северо-Казахстанской областях.
Из-за неплатежеспособности потребителей и выхода из строя отдельных веток не работают Фурмановский, Каратобинский и Тайпакский групповые водопроводы в Западно-Казахстанской области, Дарбазинский и Джетысайский в Южно-Казахстанской области и ряд других в различных областях.
Наличие громоздкой системы групповых водопроводов и крайне неудовлетворительное их техническое состояние, высокие эксплуатационные затраты при наличии на отдельных территориях разведанных месторождений подземных вод свидетельствуют о малоэффективности управления этим водохозяйственным комплексом и требуют выполнения мероприятий по его реорганизации.

Жиырма жылдан астам уақыт бойы республиканың солтүстiк облыстарында өзiнiң параметрлерi бойынша бiрегей, жалпы ұзындығы 6 мың километрден астам Есiл, Преснов, Булаев және Беловодский топтық су құбырлары пайдаланылып келдi. Қостанай облысы топтық су құбырларының ұзындығы 3,4 мың километрдi құрады.
Батыс Қазақстан облысының аумағында мынадай: жалпы ұзындығы 1,7 мың километр болатын Фурманов, Тайпақ және Каменский топтық су құбырлары пайдаланылып келдi, олар 100-ден астам кенттерге қызмет ететiн. Ұзақтығы тиiсiнше 1125,6 және 406,4 километр болатын Нұра және Сiлетi топтық су құбырлары Ақмола облысының 73 ауылдық елдi мекендерiн сумен қамтамасыз етiп отырды.
Ауылдағы барлық iрi су құбыры оларды ұстауға арналған мемлекеттiк демеу қаржымен пайдаланылып келдi.
Жергiлiктi су құбырлары мен кентiшiлiк желiлердiң жалпы ұзақтығы 29,0 мың километрдi құрады, ол 2,6 мың ауылдық елдi мекендi сумен қамтамасыз ететiн едi. Республика бойынша тұтас алғанда, 3,5 млн. адам (ауыл халқының 60%-ға дейiнi) су құбырының суымен қамтамасыз етiлген болатын. Халықтың қалғаны құбырлы және шахталы құдықтардың, сондай-ақ ашық айдындардың суын және тасымалданатын суды пайдаланды.
Су құбырларының көпшiлiгiнiң іске қосылғанына немесе күрделi жөндеу жүргiзiлгенiне 20-25 жылдан, Қазақстанның солтүстiгiнде 30 жылдан астам уақыт өткен. Бiрқатар су құбырлары мен олардың жекелеген тармақтарының қызмет ету мерзiмі өткен, тиiсiнше авариялардың саны көбейдi.
Тек 2000 жылдың өзiнде ғана 7097, оның iшiнде Қарағанды облысында - 1218, Атырау облысында - 1022, Жамбыл облысында - 688 авария тiркелген. Авария жағдайының көп болуы судың қайталап ластануына, су беруде ұзақ iркiлiстерге, желiлердегi судың көп ағып кететiнi, жекелеген жағдайларда 30 және одан да артық проценттерге жететiн, судың өндiрiстiк емес ысырабына ықпал етуде, бұл электр энергиясының артық жұмсалуына және сайып келгенде 1 текше метр судың өзiндiк құнының өсуiне әкеп тiрейдi.
Нәтижесiнде ауылдық елдi мекендердiң көпшiлiгi топтық су құбырларының қызметiнен бас тартты. Көптеген елдi мекендер пайдаланушы ұйымдардың ұзақ уақытқа созылған төлемеуiнен, сумен жабдықтаудан ағытылып тасталды.
Қазiргi кезде, экономикалық қиындықтарға байланысты бұрын Павлодар және Солтүстiк Қазақстан облыстарының 100-ден астам кентiн сумен қамтамасыз ететiн Беловодский топтық су құбырының пайдаланылуы толық тоқтатылды.
Тұтынушылардың төлем қабiлетсiздiгiнен және жекелеген тармақтардың iстен шығуынан Батыс Қазақстан облысының Фурманов, Қаратөбе және Тайпақ, Оңтүстiк Қазақстан облысының Дарбаза және Жетiсай және басқа да бiрқатар облыстардағы топтық су құбырлары жұмыс iстемейдi.
Топтық су құбырлары жүйесiнiң қолайсыз болуы және олардың өте қанағаттанғысыз техникалық жай-күйi, жекелеген аумақтарда барланған жер асты суларының кен орындары бола тұра, пайдалануға кететiн артық шығындар осы су шаруашылығы кешенiн басқарудың тиiмдiлiгi мардымсыз екенiн айғақтайды және оны қайта ұйымдастыру жөнiндегi iс-шараларды орындауды талап етедi.

Достигнутый к 1991 году уровень обеспечения населения страны питьевой водой в силу указанных причин, а также из-за отсутствия в последнее десятилетие инвестиционной поддержки для функционирования водопроводов резко упал. Из групповых водопроводов в настоящее время обеспечивается только 513 сельских поселков, из локальных - 2,1 тыс. поселков. Ежегодное падение среднего республиканского показателя обеспеченности населения питьевой водой достигает 3-5% (таблицы 1, 2).
Многие действующие в республике водопроводы не отвечают санитарным требованиям в силу длительного срока эксплуатации, устаревшей технологии водоочистки и не обеспечивают подачу воды нормативного качества. Из числа действующих по республике не отвечают санитарным требованиям - 25,8%, а в Жамбылской области до 89,7%, Павлодарской - 57,1%, Восточно-Казахстанской - 50,8%, Западно-Казахстанской - 46%, Карагандинской - 36%. Не лучшее положение складывается в городах Астаны и Алматы, где соответственно 50% и 31,2% водопроводов не отвечают санитарным нормам.
2. Ресурсы поверхностных вод в республике в средний по водности год составляют 100,5 куб.км, из которых 56,5 куб.км формируется на территории республики. Остальной объем поступает из сопредельных государств (Китай, Узбекистан, Кыргызстан, Россия).
Располагаемый объем водных ресурсов, возможный для хозяйственного использования в средний по водности год, за вычетом обязательных затрат стока на потери, удовлетворение экологических, санитарных, транспортно-энергетических требований не превышает 46 куб.км. В маловодные годы общий объем водных ресурсов снижается до 58 куб.км, а располагаемый, соответственно - до 26 куб.км. Кроме того, ресурсы поверхностных вод распространены крайне неравномерно, что обуславливает большие затраты на их транспортировку.
Ресурсы подземных вод: - разведано 623 месторождения подземных вод с суммарными эксплуатационными запасами 15,84 куб.км в год. В их числе пресные воды составляют 12,68 куб.км в год. Непосредственно для хозяйственно-питьевых целей разведано 494 месторождения подземных вод с суммарными запасами 6,13 куб.км в год.
Разведанные эксплуатационные запасы питьевых вод более чем в 2 раза превышают суммарную потребность республики и составляют 1,12 куб.м в сутки на 1 человека. Вместе с тем эксплуатационные запасы распространены неравномерно: удельная водообеспеченность изменяется от 0,08 куб.м/сут в Атырауской, Северо-Казахстанской до 1,6-2,3 куб.м/сут. в Жамбылской, Алматинской и Павлодарской областях.
Ограниченное распространение прогнозных ресурсов и наличие разведанных запасов, пригодных для хозпитьевого водоснабжения, позволяют отнести к плохо и частично обеспеченным территории Атырауской, Северо-Казахстанской, Западно-Казахстанской и Мангистауской областей, отдельные районы Акмолинской, Павлодарской, Актюбинской, Кызылординской и Карагандинской областей.
Основные ресурсы пресных подземных вод (до 60% от общих запасов) сосредоточены в Алматинской, Жамбылской и Южно-Казахстанской областях.

Елiмiздiң халқын ауыз сумен қамтамасыз етудiң 1991 жылға қарай қол жеткiзiлген деңгейi көрсетiлген себептерге байланысты, сондай-ақ соңғы он жылда су құбырларының жұмыс iстеуi үшiн инвестициялық қолдаудың болмауынан күрт төмен түсiп кеттi. Қазiргi кезде топтық су құбырларынан жергiлiктi - 2,1 мың кенттердiң тек 513 ауылдық кентi қамтамасыз етiледi. Халықтың ауыз сумен қамтамасыз етiлуiнiң орташа республикалық көрсеткiшiнiң жыл сайынғы төмендеуi 3-5% (1, 2-кестелер) жеттi.
Республикадағы қолданыстағы көптеген су құбыры пайдаланудың ұзақ мерзiмiне, су тазалау технологиясының тозуына байланысты санитарлық талаптарға жауап бермейдi және нормативтiк сапалы су берудi қамтамасыз ете алмай отыр. Республика бойынша жұмыс iстеп тұрғандарының iшiнен санитарлық талаптарға - 25,8%-ға, ал Жамбыл облысында - 89,7%-ға, Павлодар облысында - 57,1%-ға, Шығыс Қазақстан облысында - 50,8%-ға, Батыс Қазақстан облысында - 46%-ға, Қарағанды облысында - 36%-ға дейiн сай келмейдi. Астана мен Алматы қалаларында да жағдай мәз емес, онда су құбырларының тиiсiнше 50% мен 31,2% санитарлық нормаларға сай келмейдi.
2. Республикадағы жер бетi суларының ресурстары жылдың сулы болуы бойынша орташа мөлшерi 100,5 текше км. құрайды, оның 56,5 текше км. республика аумағында құралады. Қалған көлемi шектес мемлекеттерден (Қытай, Өзбекстан, Қырғызстан және Ресей) келiп түседi.
Қолдағы су ресурстарының орташа шаруашылық пайдалану үшiн көлемi жылдың сулы болуы бойынша орташа мөлшерi ысырапқа кететiн шегерiм үшiн мiндеттi шығындарын, санитарлық, экологиялық көлiктiк-энергетикалық талаптарды қанағаттандыру 46 текше километрден аспайды. Су аз болған жылдары су ресурстарының жалпы көлемi 58 текше километрге дейiн, ал бар судың көлемi тиiсiнше - 26 текше километрге дейiн төмендейдi. Бұдан басқа, жер үстi суларының ресурстары бiркелкi орналаспаған, бұл оларды тасымалдауға үлкен шығын жұмсауға әкеп соғады.
Жер асты суларының ресурстары: - жылына 15,84 текше километр жинақталған пайдалану қоры бар 623 жер асты орындары барланды. Олардың iшiнде тұщы су жылына 12,68 текше километрдi құрайды. Тiкелей шаруашылық - ауыз су мақсаттары үшiн жылына 6,13 текше километр жинақталған қоры бар 494 жер асты су орындары барланды.
Ауыз судың барланған пайдалану қорлары республиканың жинақталған қажетiнен екi еседен астам асып түседi және бiр адамға шаққанда тәулiгiне 1,12 текше метрдi құрайды. Осымен бiрге пайдаланылатын қорлар бiркелкi орналаспаған: сумен үлестiк қамтамасыз ету Атырау, Солтүстiк Қазақстан облыстарында 0,08 текше метр/тәулiктен, Жамбыл, Алматы және Павлодар облыстарында - 1,6 - 2,3 текше метр/тәулiкке дейiн өзгерiп отырады.
Шаруашылық ауыз суымен жабдықтау үшiн жарамды болжанған ресурстарының және барланған қорларының шектеулi таралымы Атырау, Солтүстiк Қазақстан, Батыс Қазақстан және Маңғыстау облыстарын, Ақмола, Павлодар, Ақтөбе, Қызылорда және Қарағанды облыстарының жекелеген аудандарын нашар және iшiнара қамтамасыз етiлген аумаққа жатқызуға мүмкiндiк бередi.
Жер асты тұщы суларының негiзгi ресурстары (жалпы қорлардан 60%-ке дейiн) Алматы, Жамбыл және Оңтүстiк Қазақстан облыстарында шоғырланған.

Обеспеченность территории Казахстана подземными водами иллюстрирует "Карта районирования по условиям обеспеченности подземными водами хозпитьевого назначения" (приложение 2), распределение ресурсов подземных вод по территории республики - таблица 3.
При дефиците пресных подземных вод, они используются далеко не в полном объеме, из общего количества разведанных месторождений (623) эксплуатируется не более 330, с суммарным водоотбором, составляющим порядка 7% от разведанных запасов.
Объем возвратных вод на современном уровне составляет около 4,0 куб.км, возвращаемый в поверхностные водные объекты - 3,4 куб.км. Возвратные воды являются основным источником загрязнения природных вод и окружающей среды. Основное количество поступающих в реки возвратных вод имеет место в бассейнах рек Сырдарья (47%) и Иртыш (34%). Остальной объем приходится на реки Или (8%), Нура (5%) и другие (6%).
Суммарный объем располагаемых водных ресурсов, возможных к использованию в народном хозяйстве на современном уровне, составляет 46,9 куб.км.
Прирост располагаемых водных ресурсов для развития отраслей экономики и водообеспечения населения в отдельных регионах осуществляется путем более широкого использования подземных вод и межрегионального распределения (переброски) поверхностных водных ресурсов. В этих целях:
построены канал Иртыш-Караганда и водовод канал Иртыш-Караганда - р. Ишим, подающий воду в Вячеславское водохранилище для водообеспечения столицы республики г. Астаны;
построен водовод Астрахань - Мангышлак, рассчитанный на подачу 260 тыс. куб.м/сут. пресной воды на нефтяные месторождения с подготовкой воды для хозпитьевых и производственных нужд потребителей Атырауской и Мангистауской областей;
продолжается строительство Кокчетавского промводопровода с подачей воды из Сергеевского водохранилища на р. Ишим для водоснабжения города Кокшетау, и Щучинско-Боровской курортной зоны и ряда других потребителей.
3. Потребление воды на хозяйственно-бытовые нужды населения страны за 1999 год составило 0,83 куб.км, в том числе: населением городов - 0,65 куб. км, сельским населением 0,18 куб.км, что в пределах 4-6% от общего потребления всеми отраслями экономики.
В общем объеме хозяйственно питьевого водопотребления подземные воды составляют 0,54 куб.км (65,2%), поверхностные воды 0,29 куб.км (34,8%).
Использование подземных вод преобладает в Актюбинской, Жамбылской и Южно-Казахстанской областях - (88-89%).
В Костанайской, Мангистауской, Акмолинской и Павлодарской областях доля поверхностных вод составляет от 55 до 70%. Полностью или частично обеспечиваются за счет поверхностных вод такие города как Астана, Атырау, Уральск, Алматы, Петропавловск и другие.
Фактическое удельное водопотребление на хозпитьевые нужды в 1999 году, в среднем по республике, на одного жителя городов составило 167 л/сут, изменяясь от 206 л/сут в Алматинской области до 120 л/сут в Кызылординской и Атырауской областях. Водопотребление жителя сельских поселков - 68 л/сут, изменяясь от 70-75 л/сут в Костанайской, Алматинской и Восточно-Казахстанской областях до 25 л/сут в Мангистауской области.

Қазақстан аумағының жер асты суларымен қамтамасыз етiлуi "Шаруашылық - ауыз су мақсатындағы жер асты суларымен қамтамасыз етiлу жағдайы бойынша аудандастыру картасы" (2-схема), республика аумағы бойынша жер асты сулары ресурстарын бөлу - 3-кесте.
Жер асты тұщы суларының тапшылығы жағдайында олар тiптi де толық көлемде пайдаланылмайды, барланған орындардың жалпы санынан (623) барланған қорлардан 7% ғана құрайтын жинақталған су қайтарғысымен пайдаланылатыны 330-дан аспайды.
Қайтарылатын су көлемi қазiргi деңгейде 4,0-ге жуық текше километрдi құрайды, жер бетiндегi су объектiлерiне қайтарылатыны - 3,4 текше километр. Қайтарылған сулар табиғи сулар мен қоршаған ортаның ластануының негiзгi көзi болып табылады. Қайтарылған сулардың өзендерге келiп түскен негiзгi мөлшерi Сырдария (47%) және Ертiс (34%) өзендерiнiң бассейндерiнде орын алған. Қалған көлемi Іле өзенiне (8%), Нұра өзенiнде (5%) және қалған өзендерге (6%) тиесiлi.
Су ресурстарының қолдағы жиынтық көлемi қазiргi заманғы деңгейде халық шаруашылығында пайдалану мүмкiндiгiне 46,9 текше километрдi құрайды.
Жекелеген аймақтарда экономика салаларын дамытуға және халықты сумен қамтамасыз етуге арналған су ресурстарының қолдағы өсiмi жер асты суларын неғұрлым кеңiнен пайдалану және жер бетiндегi су ресурстарын аймақаралық бөлу (бұру) жолымен жүзеге асырылады. Осы мақсаттарда:
Республика астанасы Астана қаласын сумен қамтамасыз етуге арналған Вячеслав су қоймасына келiп құятын Ертiс-Қарағанды арнасы және Ертiс-Қарағанды - Есiл өзенi суағары салынды;
Атырау және Маңғыстау облыстары тұтынушыларының шаруашылық-ауыз су және өндiрiстiк мұқтаждары үшiн су дайындауға мұнай кен орындарына 260 мың текше метр/тәулiк тұщы су беруге есептелген Астрахань-Маңғышлақ суағары салынды;
Көкшетау қаласының және Щучье - Бурабай курорттық аймағын және басқа да бiрқатар тұтынушыларды сумен жабдықтау үшiн Есiл өзенiне Сергеев су қоймасынан су беретiн Көкшетау өндiрiстiк су құбырының құрылысы жалғастырылуда.
3. Ел халқының 1999 жылы шаруашылық-тұрмыстық мұқтаждарына арналған суды тұтыну 0,83 текше километрдi, оның iшiнде: қалалардың халқы - 0,65 текше километрдi, ауыл тұрғындары - 0,18 текше километрдi құрады, бұл экономиканың барлық салаларының жалпы тұтынушының 4-6% шегiнде.
Шаруашылық ауыз су тұтынуының жалпы көлемiнде жер асты сулары 0,54 текше километрдi (65,2%), жер үстi сулары 0,29 текше километрдi (34,8%) құрайды.
Ақтөбе, Жамбыл және Оңтүстiк Қазақстан облыстарында жер асты суларын пайдалану - (88-89%) басымдыққа ие.
Қостанай, Маңғыстау, Ақмола және Павлодар облыстарында жер үстiндегi сулардың үлесi 55-тен 70%-ға дейiн құрайды. Жер үстiндегi сулар есебiнен Астана, Атырау, Орал, Алматы, Петропавл сияқты және басқа да қалалар толық немесе iшiнара қамтамасыз етiледi.
Шаруашылық - ауыз су мұқтаждарына арналған суды тұтынудың нақты үлесi 1997 жылы республика бойынша орташа алғанда қалалардың бiр тұрғынына шаққанда Алматы облысында 206 л/тәулiктен өзгере отырып 167 л/тәулiктi, Қызылорда және Атырау облыстарында 120 л/тәулiкке дейiн құрады. Ауылдық кенттер тұрғынының суды тұтынуы 68 л/тәулiк, Қостанай, Алматы және Шығыс Қазақстан облыстарында 70-75 л/тәулiктен өзгере отырып Маңғыстау облысында 25 л/тәулiкке дейiн құрады.

Водообеспеченность населения (в % от нормативного) в среднем по республике составила для городов 85%, с максимальным значением 92% - в Алматинской области и минимальным - 62% в Кызылординской области. В сельских поселках, в среднем, - 71%, с колебаниями от 84% в Алматинской области до 42% в Мангистауской области.
Стоимость 1 куб.м поданной населению воды в силу различных причин в отдельных регионах достигла 60-80 тенге и выше, в разрезе областей и систем водоснабжения она колеблется от 18-25 до 40-60 тенге. Фактическая себестоимость подаваемой воды по групповым водопроводам северного Казахстана в 2000 году возросла до 100 и более тенге.
4. Качество поверхностных вод практически по всем крупным водотокам не соответствует стандартам питьевой воды. Крупнейшие реки Иртыш, Или, Урал, Сырдарья, являющиеся трансграничными, сильно загрязнены и не могут быть использованы для хозпитьевого водоснабжения без предварительной подготовки.
Воды реки Урал загрязнены фенолами (до 3 предельно допустимых концентраций) (далее - ПДК), синтетическими поверхностно активными веществами (до 1,4 ПДК). Острой экологической проблемой остается загрязнение поверхностных вод реки Илек бором (до 21,8 ПДК) и шестивалентным хромом (до 14 ПДК). Реки Нура и Шерубай-Нура перешли в категорию объектов "вторичного загрязнения ртутью". По уровню концентрации ртути в донных отложениях, ее содержанию в воде и взвесях река Нура является самой загрязненной в республике. По-прежнему остается высоким загрязнение воды реки Иртыш медью (до 2 ПДК) и цинком (до 25 ПДК). В бассейн реки Иртыш ежегодно сбрасывается около 120 млн. куб.м (в 1999 г. - 146 млн. куб.м) "загрязненных" сточных вод.
К загрязнителям воды, кроме промышленных, горнодобывающих и перерабатывающих предприятий, относятся городская застройка, животноводческие фермы, земледельческие поля орошения, различного рода отстойники, хранилища твердых, жидких отходов и нефтепродуктов. В основных очагах степень загрязнения по свинцу, цинку, кадмию, железу, селену, марганцу составляет от 10 до 100 ПДК.
В пределах республики выявлено более 700 потенциальных источников загрязнения подземных вод, из них 241 - непосредственно влияют на гидрогеохимическое состояние подземных вод. Наибольшее количество источников загрязнения выявлено в Алматинской, Карагандинской и Восточно-Казахстанской областях. Основная масса участков загрязнения подземных вод характеризуется повышением минерализации; увеличением жесткости, концентрации сульфатов и хлоридов до значений, превышающих ПДК. 75 выявленных участков характеризуются содержанием в подземных водах азотистых соединений, в том числе: 49 - нефтепродуктами (35 постоянно); 59 - тяжелыми металлами (40 постоянно); 41 - фенолами (35 постоянно); 28 - органическими соединениями (22 постоянно).

Республика бойынша орташа алғанда (нормативтен %) халықтың сумен қамтамасыз етiлуi қалалар үшiн 85%-ды, Алматы облысында - ең көп шамасы 92%-ды және Қызылорда облысында ең аз шамасы 62%-ды құрады. Ауылдық кенттерде орта есеппен 71%-ды, Алматы облысында - 84%-дан ауытқи отырып, Маңғыстау облысында 42%-ға дейiн құрады.
Халыққа берiлетiн 1 текше метр судың құны әртүрлi себептерге байланысты жекелеген аймақтарда 60-80 теңгеге жеттi және одан да жоғары болды, облыстар бөлiнiсiнде және сумен жабдықтау жүйелерiнде ол 18-25-теңгеден 40-60 теңгеге дейiн ауытқып отырады.
4. Iс жүзiнде барлық iрi ағын су бойынша жайылма судың сапасы ауыз су стандарттарына сай келмейдi. Шекарааралық аса iрi Ертiс, Iле, Жайық, Сырдария өзендерi қатты ластанған және алдын ала дайындамайынша шаруашылық-ауызсу суымен жабдықтау үшiн пайдалануға жарамайды.
Жайық өзенi фенолдармен (шоғырланудың жол беру шегiнiң 3 өлшемiне дейiн) (бұдан әрi - ШЖШ), синтетикалық үстiңгi белсендi заттармен (1,4 ШЖШ-ға дейiн) ластанған. Елек өзенiнiң жайылма суы броммен (21,8 ШЖШ-ға дейiн) және алты валенттi хроммен (14 ШЖШ-ға дейiн) ластануы өткiр экологиялық проблема күйiнде қалуда. Нұра және Шерубай-Нұра өзендерi "сыныппен екiншi қайта ластанған" объектiлер санатына өттi. Нұра өзенi табанының шөгiндiлерiнде, суының құрамында және бетiнде сынаптың шоғырлану деңгейi бойынша республикадағы ең лас өзен болып табылады. Ертiс өзенi суының мыспен (2 ШЖШ-ға дейiн) және мырышпен (25 ШЖШ-ға дейiн) ластануы жоғары күйде қалып отыр. Ертiс өзенiнiң алабына жыл сайын 120 млн. текше метрдей (1999 жылы - 146 млн. текше метр) "ластанған" ағынды су жiберiлдi.
Суды ластаушылар қатарына өнеркәсiп, кен өндiрушi және өңдеушi кәсiпорындарынан басқа, қала құрылысы, мал шаруашылығы фермалары, суармалы егiншiлiк жерлер, әртүрлi тұндырғыштар, қатты, сұйық қалдықтар мен мұнай өнiмдерi қоймалары жатады. Негiзгi ошақтарда қорғасынмен, мырышпен, кадмиймен, темiрмен, селенмен, марганецпен ластану дәрежесi 10-нан 100 ШЖШ-ға дейiн жетедi.
Республика шегiнде жер асты суларын ластаудың 700-ден астам ықтимал көзi анықталды, олардың 241-i жер асты суларының гидрохимиялық жай-күйiне тiкелей әсер етедi. Ластау көздерiнiң ең көбi Алматы, Қарағанды және Шығыс Қазақстан облыстарында табылды. Жер асты суларын ластау учаскелерiнiң негiзгi бөлiгi минералданудың көтерiңкiлiгiмен; кермектiлiгiнiң артуымен, сульфаттар мен хлоридтердiң ШЖШ-дан асып түсетiн мәнге дейiн шоғырлануымен сипатталады. Анықталған 75 учаске жер асты суларында азот қосындыларының, оның iшiнде 49-ы мұнай өнiмдерiнiң (35-i - тұрақты); 59-ы ауыр металдардың (40-ы тұрақты); 41-i фенолдардың (35-i - тұрақты); 28-i органикалық қосындылардың (22-i - тұрақты) болуымен сипатталады.

По классу опасности выявленных загрязняющих веществ 127 участков характеризуются опасным классом загрязнения подземных вод, 63 - умеренно опасным, 48 - высоко опасным и 3 - чрезвычайно опасным.
Угроза ухудшения качества подземных вод отмечена в 70 населенных пунктах на 113 месторождениях и 41 водозаборе подземных вод, предназначенных для хозяйственно-питьевого водоснабжения.
С каждым годом в республике возрастает загрязненность воды децентрализованных источников. Удельный вес проб питьевой воды, несоответствующих гигиеническим нормам по микробиологическим показателям в среднем по стране составлял 8,1%, а по Жамбылской, Костанайской, Мангистауской, Павлодарской и Северо-Казахстанской областям этот показатель выше республиканского.
5. Качество воды, употребляемой населением для питьевых целей, как в централизованных, так и децентрализованных источниках не всегда соответствует санитарным правилам и нормам, стандартам ГОСТа "Вода питьевая".
Кызылординский Правобережный групповой водопровод базируется на месторождении подземных вод с минерализацией 1,3-1,4 г/л. По Каменскому групповому водопроводу в Западно-Казахстанской области вода подается с повышенным содержанием железа, превышающим ПДК в 1,5-2,5 раза. На месторождениях подземных вод - источниках Зерендинского и Яблоновского групповых водопроводов Акмолинской области содержание фтора выше допустимой нормы. На Уральском месторождении содержание марганца в исходной воде превышает ПДК в 3-5 раз.
Неблагополучная ситуация с качеством питьевой воды не могла не повлиять на состояние инфекционной заболеваемости населения отдельных регионов страны. В первую очередь это заболевания с водным фактором передачи: дизентерия, брюшной тиф, вирусный гепатит А.
По данным Министерства здравоохранения Республики Казахстан в последнее время групповая инфекционная заболеваемость, связанная с водопроводной водой, приобрела системный характер. Если в 1992 году зарегистрированы 4 вспышки заболеваемости кишечными инфекциями с числом пострадавших 181 человек, то в 1995 году зарегистрированы 5 случаев с числом пострадавших 305 человек, а в 2000 году уже 7 случаев с 3220 пострадавшими. При этом в 2000 году зарегистрированы 3 вспышки острых кишечных инфекций с числом пострадавших 1,5 тысячи человек (что в три раза больше, чем за 1995-1997 годы вместе взятые), связанные с употреблением водопроводной воды в Карагандинской (г. Шахтинск, г. Абай) и Восточно- Казахстанской (с. Фыколка, Катон-Карагайского района) областях. Только в феврале месяце 2001 года зарегистрированы две вспышки заболеваемости кишечными инфекциями в г. Аркалыке Костанайской области и г. Темиртау Карагандинской области с общим числом пострадавших 448 человек.

Анықталған ластаушы заттар қауiптiлiгiнiң сыныбы бойынша 127 учаске жер асты суларын ластаудың қауiптi, 63-i - бәсең қауiптi, 48-i - жоғары қауiптi және 3-i - төтенше қауiптi сыныппен сипатталады.
Жер асты сулары сапасының нашарлау қатерi 70 елде мекендегi 113 кен орнында және шаруашылықтық-ауыз сулық сумен жабдықтауға арналған 41 жер асты суларын жинауышта байқалған.
Республикада жыл өткен сайын орталықтандырылмаған көздер суының ластануы өсу үстiнде. Микробиологиялық көрсеткiштер бойынша гигиеналық нормаларға сай келмейтiн ауыз су сынамаларының үлес салмағы ел бойынша орта есеппен 8,1 пайызды құраса ал Жамбыл, Қостанай, Маңғыстау, Павлодар және Солтүстiк Қазақстан облыстары бойынша бұл республикалық көрсеткiштен жоғары.
5. Халық ауыз су мақсатында орталықтандырылған да, орталықтандырылмаған да көздерден тұтынатын судың сапасы санитарлық ережелер мен нормаларға, "Ауыз су" мемлекеттiк стандарттарына әрдайым сай келе бермейдi.
Қызылорда Оң жағалау топтық су құбыры минералдануы 1,3 - 1,4 г/л жер асты су көздерi кен орнына негiзделген. Батыс Қазақстан облысындағы Камен топтық су құбыры бойынша құрамында темiр ШЖШ-дан 1,5 - 2,5 есе асып түсетiн су берiлiп отыр. Ақмола облысының Зерендi және Яблонов топтық су құбырларының көздерi - жер асты суларының кен орындары құрамында фтор жол берiлетiн нормадан жоғары. Орал кен орны бастапқы суының құрамында марганец ШЖШ-дан 3-5 есе асып түседi.
Ауыз су сапасының жайсыз ахуалы елдiң жекелеген аймақтары халқының жұқпалы аурулармен аурушаңдық жай-күйiне әсер етпей қалмады. Бiрiншi кезекте бұл су арқылы берiлетiн сатқақ, қанды тышқақ, бауыр қабынуының А вирусы аурулары.
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлiгiнiң деректерi бойынша кейiнгi уақытта су құбыры суына байланысты жұқпалы аурулармен топтап ауру жүйелi сипат алып отыр. Егер 1992 жылы зардап шеккендер саны 181 адам 4 іш сүзегi ошағы тiркелсе, 1995 жылы зардап шеккендер саны 305 адам 5 оқиға тiркелдi, ал 2000 жылы 3220 адам зардап шеккен 7 оқиға болды. Бұл ретте 2000 жылы Қарағанды (Шахтинск, Абай қалалары) және Шығыс Қазақстан (Қатон қарағай ауданының Фыколка ауылы) облыстарында су құбырлары суын тұтынумен байланысты зардап шеккендер саны 1,5 мың адам (1995-1997 жылдарды қоса алғандағыдан үш есе көп) iш сүзегi iндетiнiң 3 ошағы тiркелдi. 2001 жылы ақпан айында ғана Қостанай облысындағы Арқалық қаласында және Қарағанды облысының Темiртау қаласында зардап шеккендердiң жалпы саны 448 адам iш сүзегiмен аурудың екi ошағы тiркелдi.

В 2000 году по республике заболеваемость вирусными гепатитами по сравнению с 1999 годом увеличилась в 1,8 раза, в том числе в Кызылординской области в 5,4 раза, Южно-Казахстанской в 4,1 раза, Мангистауской и Жамбылской в 1,7 раза, городе Алматы в 1,9 раза.
Установлено, что в среднем по республике удельный вес заболеваемости вирусным гепатитом, передаваемым водным путем, составляет 22,6%, этот показатель в Акмолинской области составляет 47,9%, Кызылординской - 41,8%, Костанайской - 31,1%, Карагандинской - 27,6%.
Самая крупная вспышка вирусного гепатита зарегистрирована среди населения Шиелийского района Кызылординской области. В результате отключения Жиделинского водопровода, питающего населенные пункты, показатель заболеваемости в районе достиг 1995 человек на 100 тыс. населения.
Вспышечные заболевания вирусным гепатитом имели место в Западно-Казахстанской, Атырауской и Северо-Казахстанской областях по причине плохого качества и недостаточного обеспечения питьевой водой.
Сложившаяся ситуация является закономерным следствием нарастающего загрязнения водоисточников, неудовлетворительного санитарно-технического состояния водопроводных сооружений и разводящих сетей, отсутствия на ряде водопроводов необходимого комплекса очистных сооружений и обеззараживающих установок, слабой материально-технической базы организаций коммунального хозяйства.
6. На снижение качества и доступности воды, потребляемой населением на питьевые нужды, оказывают влияние следующие факторы:
общее техногенное загрязнение водных источников, особенно поверхностных вод, сбросами промышленных, сельскохозяйственных и хозяйственно-бытовых стоков;
износ водопроводных и канализационных сетей и сооружений, не обеспечивающих соответствующую водоподготовку и очистку сбросных вод;
вторичное загрязнение питьевой воды продуктами бактериальной деятельности, связанной с разрушением антикоррозийного покрытия поверхности труб;
несовершенство механизма ценовой политики, тарифов по оплате за питьевую воду, недостатки в управлении и эксплуатации коммунально-бытового сектора и сельскохозяйственным водоснабжением;
низкая платежеспособность населения и доступность к качественной питьевой воде;
недостаточность государственных инвестиций в строительство новых систем водоснабжения, на ремонтно-восстановительные работы существующих систем;
недостаточное использование специально разведанных для хозяйственно-питьевого водоснабжения месторождений подземных вод;
нецелевое использование пресных подземных вод;
отсутствие в отдельных регионах республики местных источников питьевого водоснабжения.

2000 жылы республика бойынша бауырдың қабыну ауруы 1999 жылмен салыстырғанда 1,8 есе, оның iшiнде Қызылорда облысында 5,4 есе, Оңтүстiк Қазақстанда - 4,1 есе, Маңғыстау және Жамбылда - 1,7 есе, Алматы қаласында 1,9 есе артты.
Республика бойынша орта есеппен алғанда су арқылы берiлетiн бауырдың қабыну ауруы 22,6%-тi құрайтыны белгiлi болды, бұл көрсеткiш Ақмола облысында 47,9%, Қызылордада - 41,8%, Қостанайда - 31,1%, Қарағандыда - 27,6% құрайды.
Бауырдың қабынуының ең iрi ошағы Қызылорда облысы Шиелi ауданының тұрғындары арасында тiркелдi. Елдi мекендер су iшетiн Жиделi су құбырын ажыратып тастаудың нәтижесiнде ауданда аурушаңдық көрсеткiшi 100 мың тұрғынға шаққанда 1995 адамға жеттi.
Ауыз су сапасының нашарлығы және сумен қамтамасыз етудiң жеткiлiксiздiгi себебiнен Батыс Қазақстан, Атырау және Солтүстiк Қазақстан облыстарында бауырдың қабыну ошақтары пайда болды.
Қалыптасқан ахуал су көздерiнiң үдемелi ластануының, су құбырларының құрылыстары мен тарату желiлерiнiң қанағаттанғысыз санитарлық-техникалық жағдайының, бiрқатар су құбырында қажеттi тазарту құрылыстарының кешені мен залалсыздандыру қондырғылары болмауының, коммуналдық шаруашылық ұйымдарының материалдық-техникалық базасы әлсiздiгiнiң заңды салдары болып табылады.
6. Халық ауыз су мұқтажы үшiн тұтынатын су сапасының төмендеуiне және қол жетiмдiлiгiне мынадай факторлар әсер етедi:
су көздерiнiң, әсiресе жайылма сулардың өнеркәсiптiк, ауыл шаруашылық және шаруашылық-тұрмыстық төгiндi сулармен жалпы техногендi ластануы;
су құбырларының және кәрiз желiлерi мен құрылыстарының суды тиiсiнше дайындауды әрi төгiндi суларды тазалауды қамтамасыз етпейтiндей тозуы;
құбырлардың тотығуға қарсы үстiңгi жабынының бүлiнуiне байланысты бактериялық әрекет өнiмдерiмен ауыз судың екiншi қайта ластануы;
ауыз су үшiн төлем жөнiндегi баға саясатының, тарифтер тетiгiнiң жетiлдiрiлмеуi, коммуналдық-тұрмыстық секторды және ауыл шаруашылығын сумен жабдықтауды басқарудағы әрi оны пайдаланудағы кемшiлiктер;
халықтың төлем қабiлетiнiң және сапалы ауыз суға қол жетiмдiгiнiң төмендiгi;
сумен жабдықтаудың жаңа жүйелерiн салуға, қолда бар жүйелерді жөндеу-қалпына келтіру жұмыстарына мемлекеттiк инвестициялардың жеткiлiксiздiгi;
шаруашылықтық-ауыз сулық сумен жабдықтау үшiн арнайы барланған жер асты сулары кен орындарын пайдаланудың жеткiлiксiздiгi;
жер асты тұщы суларын мақсатсыз пайдалану;
республиканың жекелеген аймақтарында жергiлiктi ауыз сумен жабдықтау көздерiнiң болмауы.

7. Непринятие целенаправленных мер по устранению причин сложившейся
ситуации с обеспечением качества и доступности населению питьевой воды
приведет к следующим негативным последствиям:
ухудшению здоровья населения страны;
нерегулируемой миграции населения в связи с ухудшением
медико-экологической среды в районах;
росту объема устаревших производственных фондов на предприятиях
коммунального сектора;
снижению качества и бесперебойности предоставления коммунальных услуг
наряду с ростом эксплуатационных издержек;
потере питьевого значения месторождений подземных вод и открытых
водоемов;
повышению затрат на очистку воды и водоподготовку.
2. Цель и основные задачи Программы
8. Цель Программы - устойчивое обеспечение населения питьевой водой в необходимом количестве и гарантированного качества.
9. Основными задачами Программы являются:
определение и разработка комплекса мероприятий, направленных на обеспечение населения питьевой водой в необходимом количестве и гарантированного качества, а также определение приоритетов по их реализации;
определение необходимого объема инвестиций и источников финансирования для реализации Программы.
10. Устойчивое обеспечение населения питьевой водой должно осуществляться на основе следующих основных принципов:
1) ответственность за осуществление программ в области водоснабжения должно нести государство на основе равного доступа к воде всего населения;
2) воду следует рассматривать как ограниченный природный ресурс, имеющий экономическую, социальную и экологическую ценность;
3) интенсификация использования подземных вод является одним из основных приоритетов Программы и предусматривает:
оценку прогнозных ресурсов подземных вод;
инвентаризацию разведанных месторождений и водозаборов;
проведение поисково-разведочных работ для выявления новых месторождений;
расширение и реорганизацию действующих водозаборов;
оздоровление санитарной обстановки подземных водоисточников;
осуществление охраны подземных вод от истощения и загрязнения;
4) средства производства и доставки воды могут быть собственностью различных субъектов хозяйственной деятельности;
5) водопотребление должно базироваться на коммерческих принципах, платность водопользования должна стимулировать достижение рационального использования, охраны вод и предпринимательскую деятельность;
6) постепенный перенос центра тяжести от безвозвратного бюджетного финансирования к кредитованию на возвратной основе, с последующей децентрализацией инвестиционного процесса при многообразии форм собственности;
7) соблюдения всеми водопотребителями требований водного законодательства.

7. Халықты ауыз су сапасын және қол жетiмдiлiгiн қамтамасыз етумен байланысты қалыптасқан ахуал себептерiн жою жөнiнде мақсатты бағытталған шаралар қабылдамау мынадай терiс салдарларға алып келедi:
ел халқы денсаулығының нашарлауы;
аудандарда медициналық-экологиялық ортаның нашарлауына байланысты
халықтың бей-берекет көшiп-қонуы;
коммуналдық сектор кәсiпорындарында ескiрген өндiрiстiк қорлар
көлемiнiң өсуi;
пайдалану шығындарының өсуiмен қатар коммуналдық қызметтердi ұсыну
сапасының және iркiлiссiздiгiнiң кемуi;
жер асты сулары кен орындары мен ашық әуiттердiң ауыз сулық мәнiнiң
жоғалуы;
суды тазалауға және суды дайындауға шығындардың артуы.
2. Бағдарламаның мақсаты мен негiзгі мiндеттерi
8. Бағдарламаның мақсаты - халықты қажеттi мөлшерде және кепiлдi
сапалы ауыз сумен ұдайы қамтамасыз ету.
9. Бағдарламаның негiзгi мiндеттерi:
халықты қажеттi мөлшерде және кепiлдi сапалы ауыз сумен қамтамасыз етуге бағытталған iс-шаралар кешенiн анықтау және әзiрлеу, сондай-ақ оларды iске асыру жөнiндегi басымдықтарды анықтау;
Бағдарламаны iске асыру үшiн инвестициялардың қажеттi көлемi мен қаржыландыру көздерiн анықтау.
10. Халықты ауыз сумен ұдайы қамтамасыз ету мынадай негiзгi қағидаттар негiзiнде жүзеге асырылуы тиiс:
1) мемлекет бүкiл халықты суға тең қол жеткiзу негiзiнде сумен жабдықтау саласындағы бағдарламаны жүзеге асыру үшiн жауапты болуы тиiс;
2) суды экономикалық, әлеуметтiк және экологиялық бағасы бар шектеулi табиғи ресурс ретiнде қараудың қажеттiгi;
3) жер асты су көздерiн пайдалануды үдету Бағдарламаның негiзгi басымдықтарының бiрi болып табылады және мыналарды көздейдi:
жер асты сулары ресурстарын болжамды бағалау;
барланған кен орындары мен су жинауыштарды түгендеу;
жаңа кен орындарын анықтау үшiн iздестiру-барлау жұмыстарын жүргізу;
жұмыс iстеп тұрған су жинауыштарды кеңейту және қайта ұйымдастыру;
жер асты су көздерiнiң санитарлық ахуалын сауықтыру;
жер асты су көздерiн сарқылудан және ластанудан қорғауды жүзеге асыру;
4) су шығару және жеткiзу құралдары шаруашылық жүргiзушi түрлi субъектiлердiң меншiгi болуы мүмкiн;
5) суды тұтыну коммерциялық қағидаттарға негiзделуi тиiс, суды пайдаланудың ақылылығы суды ұтымды пайдалануға қол жеткiзуге, сақтауға және кәсiпкерлiк қызметке ынталандыруы тиiс;
6) меншiк нысандарының алуандығы жағдайында инвестициялық процестi кейiннен орталықсыздандыра отырып, ауыртпалық орталығын қайтарымсыз бюджеттiк қаржыландырудан қайтарымды негiзде несиелеуге бiрте-бiрте көшiру;
7) барлық су тұтынушының су заңнамасы талаптарын сақтауы.

11. Комплекс мер для обеспечения основных целей и задач Программы включает:
1) реализацию первоочередных низкозатратных мероприятий, позволяющих обеспечить питьевой водой население различных социальных групп;
2) разработку и внедрение научно-технических достижений по обеззараживанию и очистке воды;
3) проведение природоохранных мероприятий, направленных на обеспечение надлежащего экологического состояния поверхностных и подземных водных объектов - источников питьевого водоснабжения;
4) создание условий для развития рынка воды и поддержка инициатив предпринимателей по производству и доставке питьевой воды и стимулирование ее доступности всему населению;
5) развитие и усиление роли общественных институтов в решении проблемы обеспечения питьевой водой, формирование экологической культуры населения;
6) разработку Генеральной схемы водообеспечения республики, в которой необходимо выявить регионы и отдельные группы потребителей, не обеспеченных питьевой водой в должном количестве и необходимого качества, определить объем поисково-разведочных работ, установить потенциальные источники водоснабжения, наметить технические мероприятия, очередность их реализации и необходимые капиталовложения.
3. Основные направления и механизм реализации
Программы
Анализ состояния водообеспечения населения страны выявил ряд серьезных проблем, решению которых должны способствовать следующие основные направления:
восстановление и усовершенствование существующих систем водоснабжения для поддержания их эксплуатационного состояния;
освоение новых и развитие альтернативных источников и вариантов водоснабжения;
улучшение качества потребляемой воды;
рациональное использование питьевой воды;
улучшение экологического состояния водных объектов;
создание информационной среды, способствующей пониманию населением проблемы рационального использования питьевой воды;
совершенствование управления, координации и повышения эффективности водообеспечивающей и водоохранной деятельности.
12. Восстановление и усовершенствование существующих систем водоснабжения для поддержания их эксплуатационного состояния.
Направление включает осуществление мер по ремонту и поддержанию водозаборных и водопроводных сетей и сооружений в надлежащем состоянии, восстановлению водозаборных колонок, обеспечению резервного водоснабжения на случай чрезвычайных ситуаций.
В развитии данного направления Программой предусматривается реализация следующих мероприятий, позволяющих с меньшими затратами обеспечить население питьевой водой, сократить эксплуатационные расходы, связанные с материальным и энергетическим снабжением:

11. Бағдарламаның негiзгi мақсаттары мен мiндеттерiн қамтамасыз етуге арналған шаралар кешенi мыналарды қамтиды:
1) халықтың түрлi әлеуметтiк топтарын ауыз сумен қамтамасыз етуге мүмкiндiк беретiн бiрiншi кезектi аз шығынды iс-шараларды iске асыру;
2) суды залалсыздандыру және тазалау бойынша ғылыми-техникалық жетiстiктердi әзiрлеу және енгiзу;
3) ауыз сумен жабдықтау көздерi - жер үстi және жер асты су объектiлерiнiң тиiстi экологиялық жай-күйiн қамтамасыз етуге бағытталған табиғат қорғау iс-шараларын жүргiзу;
4) су рыногын дамыту үшiн жағдайлар жасау және кәсiпкерлердiң ауыз суды өндiру мен жеткiзу жөнiндегi бастамаларын қолдау әрi оның бүкiл халыққа қол жетiмдiлiгiн ынталандыру;
5) ауыз сумен қамтамасыз ету проблемаларын шешуде, халықтың экологиялық мәдениетiн қалыптастыруда қоғамдық институттарды дамыту және олардың рөлiн күшейту;
6) Республиканы сумен қамтамасыз етудiң бас сызбасын әзiрлеу, онда ауыз сумен тиiстi мөлшерде және қажеттi сапада қамтамасыз етiлмеген аймақтар мен тұтынушылардың жекелеген топтарын анықтау, iздестiру-барлау жұмыстарының көлемiн айқындау, сумен жабдықтаудың ықтимал көздерiн, техникалық iс-шараларды, оларды iске асыру кезектiлiгiн және қажеттi
күрделi қаржыны болжамдау қажет.
3. Бағдарламаны iске асырудың негiзгі бағыттары мен тетiгі
Ел халқын сумен қамтамасыз етудiң жай-күйiн талдау бiрқатар елеулi
проблеманы анықтады, оларды шешуге мынадай негiзгi бағыттар септiгiн
тигiзуi тиiс:
қолда бар сумен жабдықтау жүйелерiн оларды пайдалану жай-күйiн қолдау
үшiн қалпына келтiру және жетiлдiру;
сумен жабдықтаудың жаңа көздерiн игеру және балама нұсқаларын дамыту;
тұтынатын су сапасын жақсарту;
ауыз суды ұтымды пайдалану;
су объектiлерiнiң экологиялық жай-күйiн жақсарту;
халықтың ауыз суды ұтымды пайдалану проблемаларын түсiнуге септiгiн
тигiзетiн ақпараттық орта жасау;
сумен қамтамасыз ету және суды қорғау қызметiн басқаруды, үйлестiрудi
жетiлдiру әрi оның тиiмдiлігiн арттыру.
12. Қолда бар сумен жабдықтау жүйелерiн оларды пайдалану жай-күйiн
қолдау үшiн қалпына келтiру және жетiлдiру.
Бағыт су жинауыш және су құбырлары желiлерi мен құрылыстарын жөндеу әрi тиiстi күйде ұстау, су жинауыш құбырларды қалпына келтiру, төтенше ахуал жағдайында резервтiк сумен жабдықтауды қамтамасыз ету жөнiндегi шараларды жүзеге асыруды қамтиды.
Бағдарламаның осы бағытын дамыту үшiн халықты ауыз сумен аз шығынмен қамтамасыз етуге, материалдық және энергетикалық жабдықтаумен байланысты пайдалану шығыстарын қысқартуға мүмкiндiк беретiн мынадай iс-шараларды iске асыруды көздейдi:

1) комплекс ремонтно-восстановительных работ на существующих системах водоснабжения городов Алматы, Астаны, Кызылорды, Аральска, Актобе, Талдыкоргана, Атырау, Шалкара, Кокшетау, Караганды, Темиртау и многих других;
2) реконструкция групповых систем в Северо-Казахстанской, Костанайской и Западно-Казахстанской областях, где нет реальной альтернативы по замене источников водоснабжения;
3) реконструкция с расширением водозабора Нуринского группового водопровода в Акмолинской области, Иргизского в Актюбинской, водоводов Индер-Миялы и Майкумген-Шубуртпалы в Атырауской области, Урдинского и Каменского со строительством станции обезжелезивания в Западно-Казахстанской области;
4) реабилитация ранее построенных локальных водопроводов в поселках, повышение эффективности их работы, модернизация технологических процессов обеззараживания и водоочистки. Проведение этих работ намечается в более чем полутора тысячах городах и поселках.
13. Освоение новых и развитие альтернативных источников и вариантов водоснабжения.
Направление предусматривает комплекс мероприятий по улучшению водоснабжения за счет более полного использования разведанных запасов подземных вод и освоение новых после проведения поисково-разведочных работ в населенных пунктах, не имеющих защищенных источников питьевого водоснабжения.
В качестве альтернативных источников для отдельных регионов рассмотрена возможность:
использования подземных вод с минимально допустимым уровнем качества (слабоминерализованные подземные воды, с минерализацией 1,0-1,5 г/л),
совершенствования организации подвоза питьевой воды,
установки локальных водоочистных устройств.
В дальнейшем выбор альтернативных источников будет производиться в результате технико-экономического сравнения вариантов водообеспечения каждого конкретного поселка.
Как первоочередные мероприятия в реализацию данного направления Программой намечается:
продолжение строительства Арало-Сарыбулакского, Жиделинского и Октябрьского групповых водопроводов в Кызылординской области (с вводом в эксплуатацию 73 км в 2002 году);
строительство Лихачевского и Узункольского групповых водопроводов в Костанайской области;
строительство Арысского и Шаульдерского групповых водопроводов в Южно-Казахстанской области;
реорганизация работы групповых водопроводов Северного и Западного Казахстана.
Для более пятисот населенных пунктов Акмолинской, Западно-Казахстанской, Павлодарской и Северо-Казахстанской областей, не имеющих надежного источника водоснабжения, предусматриваются мероприятия по улучшению качества водоснабжения, а также проведение поисково-разведочных работ с последующим строительством сетей и сооружений водоснабжения.

1) Алматы, Астана, Қызылорда, Арал, Ақтөбе, Талдықорған, Атырау, Шалқар, Көкшетау, Қарағанды, Темiртау және басқа да көптеген қалалардың қолда бар сумен жабдықтау жүйелерiн жөндеу-қалпына келтiру жұмыстарының кешенi;
2) Солтүстiк Қазақстан, Қостанай және Батыс Қазақстан облыстарының сумен жабдықтау көздерiн ауыстырудың нақты баламалары жоқ жерлерiнде топтық жүйелердi жаңарту;
3) Ақмола облысында Нұра, Ақтөбеде Ырғыз, Атырау облысында - Индер-Миялы және Майкөмген-Шұбыртпалы, Батыс Қазақстан облысында темiрсiздендiру станциясын салып, Орда және Камен топтық су құбырларын су жинауыштарды кеңейте отырып, жаңарту;
4) кенттерде бұрын салынған оқшау су құбырларын оңалту, олардың жұмыс тиiмдiлiгiн арттыру, залалсыздандыру және су тазалау технологиялық процестерiн жаңғырту.
Бұл жұмыстарды бiр жарым мыңнан астам қала мен кентте жүргiзу болжанып отыр.
13. Сумен жабдықтаудың жаңа көздерiн игеру және балама нұсқаларын дамыту.
Бағыт жер асты суларының барланған қорларын әлдеқайда толық пайдалану есебiнен сумен жабдықтауды жақсарту және ауыз сумен жабдықтаудың қорғалған көздерi жоқ елдi мекендерде iздестiру-барлау жұмыстарын жүргiзгеннен кейiн жаңаларын игеру жөнiндегi iс-шаралар кешенiн көздейдi.
Жекелеген аймақтарда балама көздер ретiнде мына мүмкiндiктер қарастырылып отыр:
сапа деңгейi жол берiлуi мейлiнше төмен жер асты суларын (минералдылығы 1,0 - 1,5 г/л минералдылығы әлсiз жер асты сулары) пайдалану;
ауыз судың жеткiзiлуiн ұйымдастыруды жетiлдiру;
оқшау су тазалау құрылғыларын орнату.
Бұдан әрi балама көздердi талдау әрбiр нақты кенттi сумен қамтамасыз етудiң нұсқаларын техникалық-экономикалық салыстыру нәтижесiнде жүргiзiлетiн болады.
Бағдарламаның осы бағытын iске асыруда бiрiншi кезектi iс-шаралар ретiнде мыналар белгiленедi:
Қызылорда облысында Арал - Сарыбұлақ, Жиделi және Октябрь топтық су құбырларын салуды (2002 жылы 73 километрiн пайдалануға бере отырып) жалғастыру;
Қостанай облысында Лихачев және Ұзынкөл топтық су құбырларын салу;
Оңтүстiк Қазақстан облысында Арыс және Шәуiлдiр топтық су құбырларын салу;
Солтүстiк және Батыс Қазақстан топтық су құбырларының жұмысын қайта ұйымдастыру.
Ақмола, Батыс Қазақстан, Павлодар және Солтүстiк Қазақстан облыстарының сумен жабдықтаудың сенiмдi көзi жоқ бес жүзден астам елдi мекенi үшiн сумен жабдықтау сапасын жақсарту жөнiндегi iс-шаралар, сондай-ақ кейiннен сумен жабдықтау желiлерi мен құрылыстарын салатын iздестiру-барлау жұмыстарын жүргiзу көзделуде.

14. Улучшение качества потребляемой воды.
Направление включает комплекс мер по улучшению качества воды:
1) разработка и внедрение новых как отечественных, так и зарубежных передовых технологий по улучшению качества питьевой воды;
2) реконструкция и замена изношенных участков водопроводной сети, с целью ликвидации возможности вторичного загрязнения воды;
3) установление технологической схемы очистки исходной воды и обеспечение соответствующих параметров водоподготовки;
4) укрепление материально-технического, кадрового и финансового обеспечения служб, занимающихся контролем за качеством питьевой воды.
Определенные технологии водоподготовки будут применяться в каждом конкретном случае в зависимости от качества воды.
Реализация мероприятий по водоподготовке намечается более чем в трехстах населенных пунктах.
15. Рациональное использование питьевой воды.
Направление включает широкий спектр мероприятий по экономному и эффективному использованию питьевой воды, касающихся вопросов как исключения ее нецелевого использования на технические, сельскохозяйственные и другие нужды, так и сокращение забора воды из природных водных объектов с учетом структурного переустройства экономики, технологической модернизации и внедрения водосберегающих технологий, а также установки приборов водоучета в диктующих точках сети и у потребителей.
Дефицит воды в отдельных регионах, постепенное истощение и усиливающееся загрязнение источников пресной воды требуют обеспечения комплексного планирования рационального использования водных ресурсов.
В целом состояние водопользования требует принятия безотлагательных мер по развитию и созданию условий рационального использования водных ресурсов, научного обоснования водосберегающих технологий, исключению нецелевого использования питьевой воды.
Существенным моментом для создания предпосылок рационального использования и охраны водных ресурсов, недопущения загрязнения водных объектов, является формирование у населения общей санитарно-гигиенической и экологической культуры путем углубления его экологического образования.
16. Улучшение экологического состояния водных объектов.
Направление включает комплекс мероприятий, закладывающих основу обеспечения сбалансированности процессов использования, восстановления и охраны водных ресурсов.
Существующее состояние окружающей среды и ожидаемый экономический рост отраслей экономики без принятия и внедрения соответствующих превентивных мероприятий по охране и восстановлению водных ресурсов приведут к ухудшению экологического состояния водных объектов.
В республике происходит формирование системы государственного управления охраной окружающей среды и природопользованием, действует ряд законодательных и нормативно-методических документов, направленных на улучшение охраны окружающей среды и такой ее важнейшей составляющей, как водные объекты, предотвращение вредного воздействия хозяйственной и иной деятельности на естественные экологические системы. Ужесточены требования и контроль за экономически опасной деятельностью, укрепляется международное сотрудничество по вопросам экологии.
Локальная защита источников согласно действующему Водному кодексу и санитарные требования к проектированию сооружений хозяйственно-питьевого водоснабжения предусматриваются в каждом конкретном проекте.
Необходимо разработать и реализовать экономические инструменты, стимулирующие рациональное расходование питьевой воды.
Программой предусматривается становление и поддержка сети научно-исследовательских институтов для проведения фундаментальных и прикладных исследований в сфере водной экологии.

14. Тұтынатын су сапасын жақсарту.
Бағыт су сапасын жақсарту жөнiндегi мынадай шаралар кешенiн қамтиды:
1) ауыз су сапасын жақсарту жөнiндегi жаңа отандық та, шетелдiк те озық технологияларды әзiрлеу және енгiзу;
2) судың екiншi қайта ластану мүмкiндiгiн жою мақсатында су құбыры желiсiнiң тозған учаскелерiн жаңарту және ауыстыру;
3) бастапқы суды тазалаудың технологиялық схемасын белгiлеу және суды дайындаудың тиiстi өлшемдерiн қамтамасыз ету;
4) ауыз су сапасын бақылаумен айналысатын қызметтердi материалдық-техникалық, кадрлық және қаржылық қамтамасыз етудi нығайту.
Суды дайындаудың белгiлi бiр технологиялары әрбiр нақты жағдайда судың сапасына қарай қолданылатын болады.
Су дайындау жөнiндегi iс-шараларды үш жүзден астам елдi мекенде iске асыру болжанып отыр.
15. Ауыз суды ұтымды пайдалану.
Бағыт ауыз суды үнемдi де тиiмдi пайдаланудың, оны техникалық, ауыл шаруашылық және басқа да мұқтаждықтарға мақсатсыз пайдалануын болдырмау да, экономиканы құрылымдық қайта құруды, су үнемдеушi технологияларды технологиялық жаңғыртуды және енгiзудi ескере отырып табиғи су объектiлерiнен су алуды қысқарту, сондай-ақ желiнiң тасқынды нүктелерi мен тұтынушыларда су есептеуiш аспаптар орнату да мәселелерiне қатысты iс-шаралардың кең ауқымын қамтиды.
Жекелеген аймақтарда судың тапшылығы, тұщы су көздерiнiң бiрте-бiрте сарқылуы және ластануының күшеюi су ресурстарын ұтымды пайдаланудың кешендi жоспарлануын қамтамасыз етудi талап етедi.
Тұтас алғанда су пайдаланудың жай-күйi су ресурстарын ұтымды пайдалануды дамыту және оған жағдайлар жасау, су үнемдеушi технологияларды ғылыми негiздеу, ауыз суды мақсатсыз пайдалануды болдырмау жөнiнде кезек күттiрмейтiн шаралар қабылдауды талап етедi.
Су ресурстарын ұтымды пайдалану және қорғау алғы-шарттарын жасау, су объектiлерiнiң ластануына жол бермеу үшiн елеулi нәрсе халықтың экологиялық бiлiмiн тереңдету арқылы оның жалпы санитарлық-гигиеналық және экологиялық мәдениетiн көтеру болып табылады.
16. Су объектiлерiнiң экологиялық жай-күйiн жақсарту.
Бағыт су ресурстарын пайдалану, қалпына келтiру және қорғау процестерiнiң теңдестiрiлуiн қамтамасыз ету негiзiн қалайтын iс-шаралар кешенiн қамтиды.
Қоршаған ортаның қазiргi жай-күйi және экономика салаларының күтiлiп отырған экономикалық өсуi су ресурстарын қорғау және қалпына келтiру жөнiнде тиiстi алдын ала iс-шараларын қабылдамайынша және енгiзбейiнше су объектiлерiнiң экологиялық жай-күйiнiң нашарлауына алып келедi.
Республикада қоршаған ортаны қорғауды және табиғат пайдалануды мемлекеттiк басқару жүйесiн қалыптастыру жүрiп жатыр, қоршаған ортаны және оның су объектiлерi сияқты маңызды құрамдасын қорғауды жақсартуға, шаруашылық және өзге де қызметтiң табиғи экологиялық жүйелерге зиянды әсерiн болдырмауға бағытталған бiрқатар заңнамалық және нормативтiк-әдiстемелiк құжаттар жұмыс iстейдi. Экономикалық қауiптi қызметке талаптар мен бақылау қатайтылған, экология мәселелерi бойынша халықаралық ынтымақтастық нығайып келедi.
Қолданыстағы Су K933000_ кодексiне сәйкес су көздерiн оқшау қорғау және шаруашылық-ауыз су суымен жабдықтау құрылыстарын жобалауға санитарлық талаптар әрбiр нақты жобада көзделедi.
Ауыз суды ұтымды жұмсауға ынталандыратын экономикалық құралдарды әзірлеу және iске асыру қажет.
Бағдарлама су экологиясы саласында iргелi және қолданбалы зерттеулер жүргiзуге арналған ғылыми-зерттеу институттарының қалыптасуын әрi олардың желiсiн қолдауды көздейдi.

17. Создание информационной среды, способствующей пониманию населением проблемы рационального использования питьевой воды.
Проблема получения чистой питьевой воды, рационального ее использования является не только государственной, но и общечеловеческой, поскольку затрагивает жизненные интересы всех слоев населения. К сожалению, не на должном уровне поставлена работа с общественностью. Во многом причиной неэффективности мероприятий, связанных с решением данной проблемы, является плохая координация и взаимодействие между государственными органами, занятыми ее решением, с широкой общественностью.
Вопросы водообеспечения населения должны решаться открыто с широким привлечением общественности. Информация о качестве воды как в природных водных объектах, так и системах водоснабжения, стоимость ее очистки и доставки должна быть доступна каждому гражданину, что будет способствовать пониманию проблемы рационального использования питьевой воды.
Для широкого информирования и просвещения населения по этим проблемам, формирования экологической и санитарно-гигиенической культуры у населения Программой предусматривается:
1) обеспечение выпуска брошюр, буклетов, создание постоянного цикла радио- и телепередач, освещение в средствах массовой информации (СМИ) вопросов бережного использования водных ресурсов, особенно питьевой воды;
2) вовлечение общественных объединений и неправительственных организаций в определение политики рационального использования питьевой воды.
Граждане Казахстана могут влиять на процессы управления в сфере организации водопотребления и охраны водных ресурсов путем участия в референдумах, "круглых столах" и других мероприятиях, на которых обсуждаются вопросы или решения, относящиеся к данной проблеме.
18. Совершенствование управления, координации и повышение эффективности водообеспечивающей и водоохранной деятельности.
Направление предусматривает взаимоувязанный комплекс мер, призванных обеспечить реализацию государственной политики в области обеспечения населения питьевой водой.
Контроль и планирование управления процессом водообеспечения населения осуществляет государство.
Основными мерами по обеспечению реализации государственной политики в области обеспечения населения питьевой водой являются:
совершенствование системы управления инфраструктурой водоснабжения, предусматривающую четкое разделение собственности на средства производства в системе питьевого водоснабжения между Правительством, местными исполнительными органами и негосударственными объединениями водопользователей;
определение правового статуса водохозяйственных объектов;
создание экономического механизма водопользования на основе совершенствования системы платного водопользования и с введением на начальном этапе государственного субсидирования водопользования;
поддержка становления организаций, в том числе и негосударственных, занятых обеспечением населения питьевой водой, улучшением ее качества;
развитие системы мониторинга водных объектов.
Мероприятия в развитие основных направлений реализации программы в разрезе областей приведены ниже:
Кызылординская область отнесена к числу приоритетных регионов как зона экологического бедствия Приаралья. Во исполнение постановления "О мерах по коренному улучшению экономической и санитарной обстановки в районе Аральского моря" построен ряд объектов сельскохозяйственного водоснабжения, продолжается строительство Арало-Сарыбулакского группового водопровода для обеспечения водой городского и сельского населения Аральского и Казалинского районов. Начато строительство Правобережного и Жиделинского групповых водопроводов. Программой предусматривается дальнейшая реализация ранее намеченных мероприятий по водообеспечению населения. Намечено строительство Правобережного, Талапского и Сырдарьинского групповых водопроводов. Для 60 ранее неводообеспеченных поселков области предусматривается строительство локальных водопроводов. В районах с преимущественным распространением минерализованных подземных вод предусматривается строительство опреснительных установок. Намечен комплекс ремонтно-восстановительных работ на существующих системах водоснабжения г. Кызылорды, других городов и сельских поселков.
Проблема водообеспечения населения Мангистауской области будет полностью стабилизирована из водовода Астрахань-Мангышлак. Проведение комплекса работ по его реконструкции позволит обеспечить требуемые объемы и качество транспортируемой воды, увеличить надежность водоподачи и снизить эксплуатационные затраты на ее подачу.
Для реализации задачи обеспечения г. Актау водой питьевого качества необходимо дополнительно построить водовод Жетыбай-Актау протяженностью 105 км и сооружения водоочистки.
Подача волжской воды рассматривается и как альтернативный вариант для г. Жанаозен, для водообеспечения которого намечалось строительство водовода Фетисово-Жанаозен для подачи опресненной морской воды.
Программой предусматриваются также реконструкция существующих и строительство новых водопроводных систем и сооружений для подключения поселков к магистралям групповых водопроводов.
Восточно-Казахстанская область по уровню водообеспеченности населения относится к числу более благополучных. Во всех городах и крупных сельских поселках имеются централизованные системы водоснабжения. Программой предусмотрены ремонтно-восстановительные работы и строительство отдельных водозаборных сооружений для децентрализованного обеспечения питьевой водой населения небольших сельских поселков.

17. Халықтың ауыз суды ұтымды пайдалану проблемаларын түсiнуге септiгiн тигiзетiн ақпараттық орта жасау.
Таза ауыз суды алу, оны ұтымды пайдалану халықтың бүкiл қабатының өмiрлiк мүдделерiн қозғайтын болғандықтан, тек мемлекеттiк ғана емес, жалпы адамзаттық проблема болып табылады. Өкiнiшке қарай, жұртшылықпен жұмыс тиiстi деңгейге қойылмаған. Осы проблеманы шешумен байланысты iс-шаралардың тиiмсiздiгiнiң себебi көбiнесе оны шешумен, қалың жұртшылықпен айналысатын мемлекеттiк органдар арасында үйлестiрудiң және өзара әрекеттесудiң нашарлығы.
Халықты сумен қамтамасыз ету мәселелерi жұртшылықты кеңiнен тарта отырып, ашық шешiлуi тиiс. Судың табиғи су объектiлерiндегi де, сумен жабдықтау жүйелерiндегi де сапасы туралы ақпарат, оны тазалау мен жеткiзу құны әрбiр азаматқа мәлiм болуы тиiс, бұл ауыз суды ұтымды пайдалану проблемаларын түсiнуге септiгiн тигiзедi.
Халықты осы проблемалар бойынша кеңiнен хабардар ету әрi бiлiм беру халықта экологиялық және санитарлық-гигиеналық мәдениеттi қалыптастыру үшiн бағдарлама мыналарды көздейдi:
1) су ресурстарын, әсiресе ауыз суды ұқыпты пайдалану мәселелерiне кiтапшалар, топтамалар шығаруды, радио және телехабарлардың тұрақты циклын жасауды, бұқаралық ақпарат құралдарында (БАҚ) жариялауды қамтамасыз ету;
2) қоғамдық бiрлестiктер мен үкiметтiк емес ұйымдарды ауыз суды ұтымды пайдалану саясатын айқындауға тарту.
Қазақстан азаматтары суды тұтыну және су ресурстарын қорғауды ұйымдастыру саласын басқару процестерiне осы проблемаға қатысты мәселе талқыланатын немесе шешiлетiн референдумдарға, "дөңгелек үстелдерге" және басқа да iс-шараларға қатысу арқылы ықпал ете алады.
18. Сумен қамтамасыз ету және суды қорғау қызметiн басқаруды, үйлестiрудi жетiлдiру әрi оның тиiмдiлiгiн арттыру.
Бағыт халықты ауыз сумен қамтамасыз ету саласында мемлекеттiк саясатты iске асыруды қамтамасыз етуге арналған өзара байланыстырылған шаралар кешенiн көздейдi.
Халықты сумен қамтамасыз ету процесiн бақылау және жоспарлауды мемлекет жүзеге асырады.
Халықты ауыз сумен қамтамасыз ету саласындағы мемлекеттiк саясатты iске асыруды қамтамасыз ету жөнiндегi негiзгi шаралар:
Үкiмет, жергiлiктi атқарушы органдар мен суды пайдаланушылардың мемлекеттiк емес бiрлестiктерi арасындағы ауыз сумен жабдықтау жүйесiндегi өндiрiс құралдарына меншiктi жiтi бөлудi көздейтiн сумен жабдықтау инфрақұрылымын басқару жүйесін жетілдіру;
су шаруашылығы объектiлерiнiң құқықтық мәртебесiн айқындау;
суды ақылы пайдалану жүйесiн жетiлдiру және бастапқы кезеңде суды пайдалануға мемлекеттiк субсидиялауды енгiзудiң негiзiнде суды пайдаланудың экономикалық тетiгiн жасау;
халықты ауыз сумен қамтамасыз ету, оның сапасын жақсарту жұмыстарымен қамтылған ұйымдардың, соның iшiнде мемлекеттiк емес ұйымдардың қалыптасуына қолдау көрсету;
су объектiлерi мониторингi жүйесiн дамыту болып табылады.
Облыстар бөлiнiсiнде бағдарламаны iске асырудың негiзгi бағыттарын дамыту iс-шаралары төменде келтiрiлген:
Қызылорда облысы Арал өңiрiндегi экологиялық апат аймағы ретiнде басым аймақтардың қатарына жатқызылған; "Арал теңiзi ауданындағы экономикалық және санитарлық жағдайды түбегейлi жақсарту жөнiндегi шаралар туралы" қаулыны орындау үшiн ауыл шаруашылығын сумен жабдықтаудың бiрқатар объектiлерi салынды, Арал және Қазалы аудандарының қала және ауыл халқын сумен қамтамасыз ету үшiн Арал-Сарыбұлақ топтық су құбырын салу жалғастырылуда.
Оң жағалау және Жиделi топтық су құбырын салу басталды.
Бағдарламада халықты сумен қамтамасыз етудiң бұрын көзделген iс-шараларын одан әрi iске асыру көзделуде.
Оң жағалау, Талап және Сырдария топтық су құбырларын салу көзделуде.
Облыстың бұрыннан берi сумен қамтамасыз етiлмеген 60 кентi үшiн жергiлiктi су құбырларын салу көзделуде. Минералданған жер асты сулары басым аудандарда суды тұщыту қондырғыларын салу көзделедi. Қызылорда қаласында, басқа да қалалар мен ауылдық кенттерде сумен жабдықтаудың қазiргi жүйелерiнде жөндеу-қалпына келтiру жұмыстарының кешенi көзделуде.
Маңғыстау облысының халқын сумен қамтамасыз ету проблемасы Астрахань-Маңғышлақ суағарынан толық тұрақтандырылады.
Оны қайта жаңарту жөнiндегi жұмыстар кешенiн жүргiзу тасымалданатын судың қажеттi көлемi мен сапасын қамтамасыз етуге, су берудiң сенiмдiлiгiн арттыруға әрi оны беруге арналған пайдалану шығындарын төмендетуге мүмкiндiк бередi.
Ақтау қаласын сапалы ауыз сумен қамтамасыз ету мiндеттерiн iске асыру үшiн ұзақтығы 105 км Жетiбай-Ақтау су оңқысын және су тазарту құрылыстарын қосымша салу қажет.
Оны сумен қамтамасыз ету үшiн теңiз суы тұщытылатын Фетисово-Жаңа өзен су оңқысын салу көзделген Жаңа өзен қаласы үшiн баламалы нұсқа ретiнде Волга суын беру қарастырылуда.
Бағдарламада кенттердi топтық су құбырлары магистральдарына қосу үшiн жаңа су құбыры жүйелерi мен құрылыстарын салу әрi қазiргiлерiн қайта жаңарту көзделуде.
Шығыс Қазақстан облысы халықтың сумен қамтамасыз етiлу деңгейi бойынша неғұрлым тәуiрлерiнiң қатарына жатады.
Барлық қалалар мен iрi ауылдық кенттерде сумен қамтамасыз етудiң орталықтандырылған жүйелерi бар.
Бағдарламада шағын ауылдық кенттердiң халқын ауыз сумен орталықтандырылған қамтамасыз ету үшiн жөндеу-қалпына келтiру жұмыстары және жекелеген су жинаушы құрылыстарын салу көзделген.
Алматы облысы. Су құбырлары жүйелерiнiң көпшiлiгiнiң техникалық жай-күйi оларды жұмыс iстеу күйiнде ұстау үшiн шұғыл шараларды қабылдауды талап етедi.

Алматинская область. Техническое состояние большинства водопроводных систем требует принятия срочных мер для поддержания их в рабочем состоянии. Из общей протяженности городских водопроводных сетей г. Алматы, составляющей 2200 км, срок службы истек на 1380 км. Длительный срок без необходимого ремонта эксплуатируются сети и в других городах области.
Программой предусмотрено проведение ремонтно-восстановительных работ городских и поселковых сетей общей протяженностью более 1000 км. В 360 сельских поселках включая Аксуский и Раимбекский районы с депрессивной экономикой, намечено строительство и реконструкция локальных водопроводов.
Для улучшения состояния обеспечения питьевой водой городского населения Южно-Казахстанской области предусматривается реконструкция водопроводных сетей в городах Шымкенте, Шардаре, Сарыагаше, Туркестане и Шолаккургане. Программой намечается строительство водовода Туркестан - Кентау.
В перечень приоритетных объектов 2002 года включен водопровод в г. Шолаккурган с численностью населения свыше 25 тыс. человек. Продолжается строительство Шаульдерского и Арысского групповых водопроводов, на что из республиканского бюджета предусматривается 260 млн. тенге.
Дефицит в воде питьевого качества испытывает население Сарыагашского и Казыгуртского районов Южно-Казахстанской области. Эта проблема может быть решена за счет подачи воды из реки Угам по Угамскому групповому водопроводу. Других альтернатив источнику питьевой воды в этом регионе нет.
Самой острой проблемой водоснабжения населения Акмолинской области является увеличение водообеспеченности столицы республики г. Астаны. Завершено строительство сооружений и водовода для переброски воды из канала Иртыш-Караганда в р. Ишим, а также строительство 3-й нитки водовода из Вячеславского водохранилища до города. Намечается расширение и новое строительство сооружений водоподготовки. Предполагается заменить 94 км внутригородских сетей.
Программой предусмотрено продолжение строительства Кокшетауского промводопровода для полного обеспечения качественной питьевой водой населения г. Кокшетау и Боровской курортной зоны.
Эксплуатируемые более 20 лет Селетинский и Нуринский групповые водопроводы также требуют принятия срочных мер для их реанимирования. Программой предусмотрены затраты на поддержание в рабочем состоянии существующих локальных систем водоснабжения и строительство новых в сельских поселках области, включая Жаркаинский и Коргалжынский районы, являющиеся депрессивными и плохо водообеспеченными.
Северо-Казахстанская область всегда лидировала по охвату и уровню обеспечения питьевой водой из централизованных систем, чему способствовала налаженная работа разветвленной сети групповых водопроводов, общей протяженностью более 5 тыс. километров. В результате длительной их эксплуатации (отдельные ветки отслужили 25-30 лет) и под воздействием негативных факторов на отдельных участках водоводы пришли в полную негодность. Подлежат замене как отработавшие свой срок насосное и электротехническое оборудование насосных станций. Централизация водообеспечения из взаимосвязанных между собой систем в условиях рыночной экономики стала неэффективна из-за возросших эксплуатационных издержек, длительных отключений и, как следствие, больших потерь воды. В целях гарантированного обеспечения населения питьевой водой Программой предусматриваются следующие мероприятия по реорганизации систем водоснабжения:
сохранение по существующей схеме работы головных участков групповых водопроводов;
сегментация (отчленение) концевых и отдельных тупиковых участков групповых водопроводов от общей системы;
подключение к отдельным веткам Булаевского и Беловодского групповых водопроводов новых источников - разведанных запасов подземных вод;
организация локального водоснабжения 220 поселков, ранее подключенных и неподключенных к групповым системам за счет местных ресурсов подземных вод;
подвоз водопроводной воды питьевого качества в небольшие поселки.

Алматы қаласының 2200 км құрайтын қалалық су құбыры желiлерiнiң 1380 км-нiң жұмыс iстеу мерзiмi өткен. Облыстың басқа қалаларындағы желiлер де қажеттi жөндеусiз ұзақ мерзiм бойы пайдаланылуда.
Бағдарламада жалпы ұзақтығы 1000 км-дан астам қалалық және кенттiк желiлерде жөндеу-қалпына келтiру жұмыстары көзделген. Экономикасы тоқыраған Ақсу және Райымбек аудандарын қоса алғанда, 360 ауылдық кентте жергiлiктi су құбырларын салу әрi қайта жаңарту көзделуде.
Оңтүстiк Қазақстан облысының қаладағы халқын ауыз сумен қамтамасыз етудiң жай-күйiн жақсарту үшiн Шымкент, Шардара, Сарыағаш, Түркiстан және Шолаққорған қалаларының су құбыры желiлерiн қайта жаңарту көзделуде. Бағдарламада Түркiстан - Кентау су құбырын салу көзделуде.
2002 жылғы басым объектiлердiң тiзбесiне халқының саны 25 мыңнан астам Шолаққорған қаласындағы су құбыры енгізiлген. Шәуiлдiр және Арыс топтық су құбырларын салу жалғастырылуда, оған республикалық бюджеттен 260 миллион теңге көзделуде.
Оңтүстiк Қазақстан облысы Сарығаш және Қазығұрт аудандарының халқы сапалы ауыз су тапшылығын сезiнуде. Бұл проблема Өгем топтық су құбыры бойынша Өгем өзенiнен су беру есебiнен шешiлуi мүмкiн. Бұл аймақта ауыз судың басқа баламалы көзі жоқ.
Ақмола облысы халқын сумен жабдықтаудың ең өткiр проблемасы республиканың елордасы Астана қаласының сумен қамтамасыз етiлуiн ұлғайту болып табылады. Ертiс-Қарағанды арнасынан Есiл өзенiне суды бұру үшiн құрылыстар мен суағар құрылысын салу, сондай-ақ Вячеслав су қоймасынан қалаға дейiн суағардың үшiншi желiсiн салу аяқталды. Су құрылыстарын кеңейту және жаңаларын салу көзделуде. Қаланың iшкi желiсiндегi 94 км желiнi ауыстыру көзделуде.
Бағдарламада Көкшетау қаласы мен Бурабай курорт аймағы халқын сапалы ауыз сумен толық қамтамасыз ету үшiн Көкшетау өнеркәсiптiк су құбырын салуды жалғастыру көзделген.
20 жылдан астам пайдаланып келген Сілеті және Нұра топтық су құбырлары да оларды қалпына келтіру үшін шұғыл шаралар қабылдауды талап етуде. Бағдарламада тоқыраудағы әрі сумен нашар қамтамасыз етілген Жарқайын және Қорғалжын аудандарын қоса алғанда, облыстың ауылдық кенттерiнде сумен жабдықтаудың жергiлiктi жүйелерiн жұмыс iстеу күйінде ұстауға және жаңаларын салуға шығындар көзделген.
Солтүстік Қазақстан облысы орталықтандырылған жүйеде ауыз сумен қамтамасыз ету деңгейi мен қамтылуы жөнінде әрқашанда алда болатын, оған жалпы ұзақтығы 5 мың километрден астам топтық су құбырларының тармақтанған желiсiнiң жолға қойылуы жәрдемдестi. Оларды ұзақ уақыт пайдаланудың нәтижесiнде (кейбiр тармақтары 25-30 жыл бойы қызмет етуде) және жекелеген телiмдерiндегi терiс факторлардың әсерiнен су құбырлары толық жарамсыз күйге келдi. Сорғы станцияларының сорғылық және электротехникалық жабдықтары әбден ескiргендiктен, ауыстырылуы тиiс. Пайдалану шығындарының өсуi, ұзақ уақытқа iстен шығуы және соның салдарынан көптеген судың ысырап болуынан нарық экономикасы жағдайында бiр бiрімен байланыстырылған жүйелерден орталықтандырылған сумен қамтамасыз ету тиiмсiз болып шықты. Халықты ауыз сумен кепiлдi қамтамасыз ету мақсатында бағдарламада сумен жабдықтау жүйелерiн қайта ұйымдастыру жөнiнде мынадай iс-шаралар көзделуде:
топтық су құбырларының бас учаскелерiнiң қазiргi жұмыс iстеу схемасын сақтау;
жалпы жүйедегi топтық су құбырларының соңғы және жекелеген тұйықталған учаскелерiн сегменттеу (ажырату);
Булаев және Беловодск топтық су құбырларының жекелеген тармақтарына жаңа көздердi - жер асты суларының барланған қорларын қосу;
Жер асты суларының жергiлiктi ресурстары есебiнен топтық желiлерге бұрын қосылған және қосылмаған 220 кенттi жергiлiктi сумен жабдықтауды ұйымдастыру.
Шағын кенттерге сапалы ауыз суды су құбырларымен жеткiзу.

Реализация указанных мероприятий уже осуществляется, на что из республиканского бюджета на 2001-2002 годы предусмотрены 238 млн. тенге.
Неравномерность распределения водных ресурсов по территории Павлодарской области и их качество предопределили уровень водообеспеченности населения отдельных ее районов.
Почти треть сельского населения употребляет для питья воду повышенной минерализации.
Как первоочередная мера Программой предусматривается установка станций опреснения на действующих системах водоснабжения и строительство новых блок-систем с опреснительными установками в 115 поселках. Для улучшения состояния водообеспечения населения Майского района предусматривается реконструкция Майского группового водопровода.
Самой сложной остается проблема в Актогайском районе, где более 70% населенных пунктов потребляет воду негарантированного качества.
Необходимо восстановить работу части Беловодского группового водопровода для поселков с отсутствием альтернативных источников водоснабжения. Программа охватывает водоснабжением более 265 тыс. человек сельского населения. Программа предусматривает улучшение водоснабжения г. Павлодара за счет использования подземных вод, а также ремонтно-восстановительные работы на водопроводах других городов области.
Костанайская область. В ближайшие годы на групповых водопроводах, где нет реальной альтернативы по источникам, необходимо произвести ремонтно-восстановительные работы с постепенным подключением поселков. Снабжение населения качественной питьевой водой, ранее осуществлявшееся децентрализованно из поверхностных и подземных источников негарантированного качества, намечается путем строительства и реконструкции локальных систем в 275 поселках области, включая депрессивные Амангельдинский и Джангильдинский районы. В ближайшие годы намечено завершить строительство Лихачевского и Узункольского групповых водопроводов, с вводом которых более 12 тыс. сельских жителей получат питьевую воду надежного качества.
Для ряда поселков определен альтернативный источник - поверхностные воды с соответствующей очисткой и подготовкой. Программой предусматривается улучшение состояния водообеспеченности населения городов и городских поселков.
Водообеспечение населения Актюбинской области почти полностью базируется на подземных водах. Программа мер по улучшению состояния обеспечения питьевой водой включает:
повышение водообеспеченности населения городов и сельских поселков путем расширения водозаборов - бурения дополнительных скважин, строительства насосных станций;
улучшение качества потребляемой воды путем поиска и разведки альтернативных источников или опреснения имеющихся минерализованных подземных вод;
строительство локальных водопроводов в более крупных поселках;
подвоз воды питьевого качества в небольшие поселки.
Планируется увеличить водоотбор из Сарыбулакской группы месторождений, имеющих хорошее качество подземных вод. Для улучшения состояния водоснабжения поселков Иргизского района намечается реконструкция Иргизского и Нуринского групповых водопроводов.
Проблема обеспечения населения Атырауской области остается сложной. Более 20% населения области употребляют для хозяйственно-питьевых нужд неочищенную и необеззараженную воду открытых источников. Дефицит в питьевой воде испытывает население г. Атырау и, сельских поселков, получающих воду по водопроводу Атырау-Макат-Сагиз. В настоящее время в г. Атырау производится реконструкция водопроводных и канализационных сетей. Программой предусмотрен ряд мер по стабилизации положения с водообеспечением населения. Необходимо произвести реконструкцию водопровода Астрахань-Мангышлак, построенного для подачи воды на нефтяные месторождения Атырауской и Мангистауской областей с подготовкой ее для питьевых нужд. Требуется капитальный ремонт водоочистных сооружений в поселке Индер, замена внутрипоселковой сети в поселке Кульсары. Для 37 сельских поселков предусмотрено строительство локальных водопроводов с компактными сооружениями для очистки поверхностных вод.
Необходимо продолжить строительство 2-ой очереди Кояндинского группового водопровода и произвести реконструкцию водоводов Индер-Миялинского и Майкумген-Шубуртпалы. Все вышеназванные меры позволят улучшить состояние обеспечения питьевой водой более 300 тыс. человек населения области.

Көрсетiлген iс-шараларды iске асыру қазiрдiң өзiнде жүзеге асырылуда. Оған 2001-2002 жылдарға арналған республикалық бюджеттен 238 млн. теңге көзделген.
Павлодар облысының аумағындағы су ресурстарының әркелкi бөлiнуi және олардың сапасы оның жекелеген аудандары халқының сумен қамтамасыз етiлуi деңгейiн айқындады.
Ауыл халқының үштен бiрге жуығы минералдануы жоғары суды пайдалануда. Бағдарламада бiрiншi кезектегi шара ретiнде қолданыстағы сумен жабдықтау жүйелерiндегi тұщыту станцияларын орнату және 115 кентте тұщыту қондырғыларымен бiрге жаңа блок жүйелерiн салу көзделуде.
Май ауданы халқын сумен қамтамасыз етудiң жай-күйiн жақсарту үшiн Май топтық су құбырын қайта жаңарту көзделуде.
Елдi мекендердiң 70%-тен астамы сапасына кепілдiк жоқ суды пайдаланатын Ақтоғай ауданында проблема күрделi күйiнде қалуда.
Сумен жабдықтаудың баламалы көздерi жоқ кенттер үшiн Беловодск топтық су құбырының бiр бөлiгiнiң жұмыс iстеуiн қалпына келтiру қажет. Бағдарламада ауыл халқының 265 мыңнан астам адамын сумен жабдықтау қамтылады. Бағдарламада жер асты суларын пайдалану, сондай-ақ облыстың басқа да қалаларына су құбырларын жөндеу-қалпына келтiру жұмыстары есебiнен Павлодар қаласын сумен жабдықтауды жақсарту көзделедi.
Қостанай облысы. Таяу жылдары су көздерi бойынша нақты балама жоқ топтық су құбырларында кенттердi бiртiндеп қоса отырып, жөндеу-қалпына келтiру жұмыстарын жүргiзу қажет.
Тоқыраған Амангелдi және Жангелдин аудандарын қоса алғанда облыстың 275 кентiнде бұрын орталықтандырылмай жүзеге асырылып келген жергiлiктi жүйелердi салу және қайта жаңарту жолымен сапасына кепілдiк жоқ жердiң бетiндегi және жер асты сапалы ауыз сумен халықты жабдықтау көзделуде. Олар iске қосылғаннан кейiн 12 мыңнан астам ауыл тұрғыны сапасы сенiмдi ауыз су алатын Лихачев және Ұзынкөл топтық су құбырларын салуды таяу жылдары аяқтау көзделуде.
Бiрқатар кенттер үшiн суы тиiсiнше тазартылған және дайындалған жер бетiндегi сулар баламалы көз ретiнде айқындалған. Бағдарламада қалалар мен қалалық кенттердiң халқын сумен қамтамасыз етудiң жай-күйiн жақсарту көзделуде.
Ақтөбе облысының халқын сумен қамтамасыз ету толық дерлiк жер асты суларынан негiзделген. Ауыз сумен қамтамасыз етудiң жай-күйiн жақсарту жөнiндегi шаралар бағдарламасы:
қосымша ұңғымалар бұрғылау, сорғы станцияларын салу - су жинауыштарды кеңейту жолымен қалалар және ауылдық кенттер халқының сумен қамтамасыз етiлуiн арттыруды;
баламалы су көздерiн iздестiру немесе қолда бар минералданған жер асты суларын тұщыту жолымен тұтынылатын судың сапасын жақсарту;
неғұрлым iрi кенттерде жергiлiктi су құбырларын салу;
сапалы ауыз суды шағын кенттерге жеткiзу;
жер асты суларының сапасы жақсы Сарыбұлақ кен орындары тобынан су алуды ұлғайту жоспарлануда;
Ырғыз ауданындағы кенттердің сумен жабдықталуының жай-күйін жақсарту үшін Ырғыз және Нұра су құбыры топтарын қайта жаңарту көзделуде.
Атырау облысы халқын сумен қамтамасыз ету проблемасы күрделі күйінде қалуда.
Облыс халқының 20%-тен астамы шаруашылық-ауыз су ашық көздердегі тазартылмаған және зарарсыздандырылмаған суды пайдаланады.
Атырау қаласының және Атырау-Мақат-Сағыз су құбыры бойынша су алатын ауылдық кенттерден халқы ауыз су тапшылығын сезiнуде.
Қазіргі уақытта Атырау қаласында су құбыры және кәріз желiлерiн қайта жаңарту жүргiзілуде.
Бағдарламада халықты сумен қамтамасыз ету жағдайын тұрақтандыру жөнiнде бiрқатар шаралар көзделген.
Оны ауыз су мұқтаждары үшін дайындаумен бірге Атырау және Маңғыстау облыстарында мұнай кен орындарына су беру үшiн салынған Астрахань-Маңғышлақ су құбырын қайта жаңартуды жүргізу қажет.
Индер су тазарту құрылыстарын күрделi жөндеуден өткiзу, Құлсары кентiндегi кентiшiлiк желiнi ауыстыру талап етiлуде.
Жер бетiндегi суларды тазартуға арналған шағын құрылыстарымен бiрге 37 ауылдық кент үшiн жергiлiктi су құбырларын салу көзделуде.
Қоянды су құбыры тобының екiншi кезегiнiң құрылысын салуды жалғастыру және Индер-Миялы және Майкөмген-Шұбыртпалы суағарларын қайта жаңартуды жүргізу қажет.
Жоғарыда аталған барлық шаралар облыс халқының 300 мыңнан астам адамын ауыз сумен қамтамасыз етудiң жай-күйiн жақсартуға мүмкiндiк бередi.

Городское население Западно-Казахстанской области в целом недостаточно водообеспечено питьевой водой. Программой предусмотрен ряд мер для поддержания нормальных условий эксплуатации систем водоснабжения в городах. Водоснабжение 130 сельских населенных пунктов осуществлялось из 6 групповых водопроводов общей протяженностью более 2 тыс.км. Последние 3-5 лет Фурмановский и Тайпакский водопроводы не эксплуатировались и не подлежат восстановлению ввиду истечения нормативного срока службы. Для водообеспечения ранее подключенных к ним 55 поселков Программой предусматривается строительство локальных водопроводов с забором воды из подземных и поверхностных источников. В последнем случае предусмотрена соответствующая очистка воды. На других групповых водопроводах области предусмотрена их реконструкция - замена труб на отдельных участках, ремонт водопроводных сооружений в поселках. Кроме того, предусмотрена реконструкция ранее существующих локальных водопроводов, модернизация технологических процессов подготовки питьевой воды и оборудования насосных станций.
В период до 2005 года намечается завершить строительство Искровского группового водопровода и реконструкцию Урдинского для обеспечения питьевой водой поселков Урдинского района, не имеющих альтернативного источника водоснабжения. В целом по области мероприятиями по улучшению состояния водообеспечения охвачено почти 220 тыс. человек сельского населения.
Водоснабжение городов и поселков Жамбылской области ввиду почти повсеместного распространения подземных вод на ее территории в основном решается локальными водопроводами. В качестве первоочередных мероприятий предусмотрены строительство новых и реконструкция существующих локальных водопроводов в поселках, использующих подземные воды непригодные для питья по токсикологическим и микробиологическим показателям. Улучшение качества и повышение водообеспеченности намечается для 250 поселков, в которых
проживает около 400 тыс. человек. Программой предусматриваются необходимые
средства для поддержания нормальных условий эксплуатации городских систем
водоснабжения.
19. Реализация Программы предполагает:
1) совершенствование нормативной правовой базы в области
водоснабжения и водопотребления;
2) проведение организационных мероприятий;
3) проведение технических мероприятий;
4) совершенствование экономических и финансовых механизмов в области
водоснабжения.
20. Совершенствование нормативной правовой базы в области
водоснабжения и водопотребления включает:
1) законодательное регулирование права собственности на средства производства питьевой воды для населения и связанных с этим имущественных отношений. Необходимо упорядочить право собственности на все объекты водоснабжения;

Батыс Қазақстан облысының қаладағы халқы, жалпы алғанда ауыз сумен жеткiлiктi қамтамасыз етiлмеген. Бағдарламада қалалардағы сумен жабдықтау жүйелерiн пайдалануды қалыпты жағдайда ұстау үшiн бiрқатар iс-шаралар көзделдi. 130 ауылдық елдi мекендi сумен жабдықтау жалпы ұзақтығы 2 мың километрден астам 6 топтық су құбырынан жүзеге асырылды. Соңғы 3-5 жылда Фурманов және Тайпақ су құбырлары пайдаланылған жоқ және нормативтiк қызмет ету мерзiмi аяқталғандықтан, қайта қалпына келтiруге жатпайды. Бұрын оларға қосылған 55 кенттi сумен қамтамасыз ету үшiн бағдарламада жер бетiндегi және жер асты су көздерiнен су алатын жергiлiктi су құбырларын салу көзделедi. Соңғы жағдайда суды тиiсiнше тазарту көзделедi. Облыстың басқа да су құбырлары топтарында оларды қайта жаңарту - жекелеген учаскелердегi трубаларды ауыстыру, кенттердегi су құбырлары жұмыстарын жөндеу көзделедi. Сонымен қатар, бұрыннан бар жергiлiктi су құбырларын қайта жаңарту, ауыз суды дайындаудың технологиялық процестерiн және сорғы станцияларының жабдықтарын жаңалау көзделедi.
2005 жылға дейiнгi кезеңде Искра топтық су құбырының құрылысын аяқтау және сумен жабдықтаудың баламалы көзi жоқ Орда ауданы кенттерiн ауыз сумен қамтамасыз ету үшiн Орда топтық су құбырын қайта жаңарту аяқтау көзделуде. Жалпы алғанда, облыс бойынша ауыл халқының 220 мыңға жуық адамы сумен қамтамасыз етудiң жай-күйiн жақсарту жөнiндегi iс-шаралармен қамтылған.
Жамбыл облысында қалалар мен кенттердi сумен жабдықтау, оның аумағында жер асты суларының кең таралғандығынан, негiзiнен жергiлiктi су құбырлары арқылы шешiлуде. Бiрiншi кезектегi iс-шаралар ретiнде токсикологиялық және микробиологиялық көрсеткiштер бойынша iшуге жарамсыз жер асты суларын пайдаланатын кенттерде жаңа жергiлiктi су құбырларын салу және қолда барын қайта жаңарту көзделуде. Оларда 400 мыңға жуық адамға тұратын 250 кент үшiн сумен қамтамасыз етудiң сапасын жақсарту және арттыру көзделуде. Бағдарламада сумен жабдықтаудың қалалық жүйелерiн пайдаланудың қалыпты жағдайларын қолдау үшiн қажеттi қаражат көзделедi.
19. Бағдарламаны iске асыру:
1) сумен жабдықтау және су тұтыну саласындағы нормативтiк құқықтық базаны жетiлдiрудi;
2) ұйымдастырушылық іс-шараларды жүргiзудi;
3) техникалық iс-шараларды жүргiзудi;
4) сумен жабдықтау саласындағы экономикалық және қаржылық тетiктердi жетiлдiрудi көздейдi.
20. Сумен жабдықтау және су тұтыну саласындағы нормативтiк құқықтық базаны жетiлдiру:
1) халыққа арналған ауыз су шығару құралдарына меншiк құқығын және осымен байланысты мүлiктiк қатынастарды заң жүзiнде реттеудi. Сумен жабдықтаудың барлық объектiлерiне меншiк құқығын тәртiпке келтiрудi;

2) разработку нормативных правовых актов с целью создания рынка оказания услуг по подаче питьевой воды населению с вовлечением негосударственного (частного) сектора;
3) разработку научно обоснованных удельных норм хозяйственно-питьевого водопотребления;
4) разработку и принятие закона "О питьевой воде";
5) разработку и внедрение нормативных правовых актов и государственных стандартов в сфере питьевого водоснабжения:
стандартов на методы контроля за качеством питьевой воды;
санитарных правил и норм (СанПиН), стандартов, устанавливающих гигиенические требования к качеству питьевой воды, к источникам централизованного хозяйственно-питьевого водоснабжения;
строительных норм и правил (СниП) "Водоснабжение";
6) разработку новых и внесение изменений и дополнений в действующие нормативные правовые акты, касающиеся вопросов ведения государственного водного кадастра, системы комплексного мониторинга за качеством подаваемой населению питьевой воды и состоянием водоисточников, определения предельно-допустимого сброса загрязняющих веществ в водоемы, определения размеров и границ водоохранных зон; санитарных требований к проектированию сооружений хозяйственно-питьевого водоснабжения, бутылирования питьевой воды.
21. Организационные мероприятия включают:
1) реорганизацию структуры управления добычей и подачей воды населению;
2) ежегодную разработку скоординированных планов наиболее важных мероприятий по обеспечению доступности питьевой воды населению и повышению ее качества.
22. Технические мероприятия включают комплекс мер по созданию новых и реконструкции существующих водопроводных систем, улучшению состояния водных источников, изысканию и мобилизации альтернативных источников питьевого водоснабжения.
Основные показатели намеченных Программой технических мероприятий по обеспечению населения питьевой водой приведены в таблицах 4, 5.
Реализация технических мероприятий предусматривает внедрение новых технологий и технических решений, позволяющих улучшить работу систем и сооружений водоснабжения, сделать их работу более эффективной, снизить затраты на подачу воды.
Строительство водопроводов предусмотрено из полиэтиленовых, стеклопластиковых труб, а также труб из ковкого чугуна, обладающих антикоррозионными свойствами и разрешенных к применению органами государственной санитарно-эпидемиологической службы. Это позволит снизить аварийность водопроводов в будущем и увеличить срок их эксплуатации.
Станции водоочистки намечаются с использованием современных технологий приготовления питьевой воды, с применением природных материалов, обеспечивающих эффективную очистку воды от фтора, тяжелых металлов, хлоридов, сульфатов, нитратов, нитритов и других вредных для организма человека химических соединений.
Для обессоливания слабо- и сильносоленых вод и получения питьевой воды предусматривается использование оборудования различных отечественных и зарубежных производителей, позволяющих решать задачи удаления железа, марганца, коррекции кислотности, а также снижения жесткости воды для систем различной производительности.
Государственная политика в данной области должна быть направлена на создание в республике мощностей по промышленному выпуску современного оборудования по опреснению и очистке воды, труб, различного сантехнического и другого вспомогательного оборудования. Применение новых технологий отечественных фирм имеет ряд преимуществ: создаются рабочие места, уменьшается стоимость строительства.

2) мемлекеттiк емес (жеке) секторды тартып, халыққа ауыз су беру жөнiндегi қызмет көрсету рыногын құру мақсатында нормативтiк құқықтық актiлер әзiрлеудi;
3) шаруашылық-ауыз суды тұтынудың ғылыми негiзделген үлестiк нормаларын әзiрлеудi;
4) "Ауыз су туралы" заң әзiрлеудi және қабылдауды;
5) ауыз сумен жабдықтау саласындағы нормативтiк құқықтық кесiмдер мен мемлекеттiк стандарттар әзiрлеудi және енгiзудi:
ауыз судың сапасын бақылаудың әдiстемелерiне арналған стандарттарды;
ауыз судың сапасына, орталықтандырылған шаруашылық-ауыз сумен жабдықтау көздерiне қойылатын гигиеналық талаптарды белгiлейтiн санитарлық ережелер мен нормаларды (СанЕрН), стандарттарды;
"Сумен жабдықтаудың" құрылыс нормалары мен ережелерiн (ҚнЕ);
6) мемлекеттiк су кадастрын жүргiзу, халыққа берiлетiн ауыз судың сапасы мен су көздерiнiң жай-күйiне кешендi мониторинг жүйесi, су айдындарына ластаушы заттарды тастауға рұқсат етілетiн шектi деңгейiн айқындау, суды қорғау аймағының көлемі мен шекарасын айқындау мәселелерiне қатысты қолданыстағы нормативтiк құқықтық актiлерге өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу, жаңаларын әзiрлеу; шаруашылық-ауыз сумен жабдықтауды жобалауға, ауыз суды бөтелкеге құюға қойылатын санитарлық талаптарды әзiрлеудi қамтиды.
21. Ұйымдастырушылық iс-шаралары:
1) суды өндiру мен халыққа берудi басқару құрылымын қайта ұйымдастыруды;
2) халықтың ауыз суға қол жеткiзуiн және оның сапасын арттыруды қамтамасыз ету жөнiндегi неғұрлым маңызды iс-шаралардың үйлестiрiлген жоспарларын жыл сайын әзiрлеудi қамтиды.
22. Техникалық iс-шаралар жаңа су құбыры жүйелерiн жасау және қайта жаңарту, су көздерінің жай-күйін жақсарту, ауыз сумен жабдықтаудың баламалы көздерiн iздестiру әрi жұмылдыру жөнiндегi шаралар кешенін қамтиды.
Бағдарламада көзделген халықты ауыз сумен қамтамасыз ету жөнiндегi техникалық iс-шаралардың негiзгi көрсеткiштерi 4 және 5-кестелерде келтiрiлген.
Техникалық iс-шараларды iске асыру сумен жабдықтау жүйелерi мен құрылыстарының жұмысын жақсартуға, олардың жұмысын неғұрлым тиiмдi етуге, су берудiң шығындарын азайтуға мүмкiндiк жасайтын жаңа технологиялар әрi техникалық шешiмдер енгiзудi көздейдi.
Су құбырларын таттануға төзiмдiлiк қасиетi бар және мемлекеттiк санитарлық-эпидемиологиялық қызмет органдары қолдануға рұқсат берген полиэтилен, әйнек пластикалық трубалар, сондай-ақ балқыма шойыннан жасалған трубалардан салу көзделген.
Су тазарту станцияларын ауыз суды дайындаудың қазiргi технологияларын пайдаланып, фтордан, ауыр металдардан, хлоридтерден, сульфаттардан, нитраттардан, нитриттерден және басқа да адам ағзасы үшiн зиянды химиялық қосылыстардан тиiмдi тазартуды қамтамасыз ететiн табиғи материалдарды қолданып жүргізу көзделуде.
Шамалы ғана бар және тұзы көп суларды тұздан тазартып, ауыз су алу үшiн темiрдi, марганецті шығару, қышқылдылығын азайту, сондай-ақ өндiру күшi әртүрлi жүйелер үшiн судың қатқылдығын азайту мiндеттерiн шешуге мүмкiндiк беретiн әртүрлі отандық және шетелдiк өндiрушiлердiң жабдықтарын пайдалану көзделуде.
Осы саладағы мемлекеттiк саясат республикада суды тұщыту және тазарту жөнiндегi қазiргi заманғы жабдықтарды, трубаларды әртүрлi сантехникалық және басқа да көмекшi жабдықтарды өнеркәсiптiк шығару жөнiндегi қуаттарды құруға бағытталуы тиiс.
Отандық фирмалардың жаңа технологияларын қолданудың бiрқатар артықшылығы бар: жұмыс орындары құрылады, құрылыс құны азаяды.

23. Совершенствование экономических и финансовых механизмов в области водоснабжения предусматривает:
1) определение принципа и структуры инвестирования Программы по обеспечению населения питьевой водой;
2) создание конкурсной среды в сфере хозяйственно-питьевого водоснабжения, с привлечением частного сектора к оказанию услуг по подаче воды населению, бутылированию чистой воды и производству индивидуальных средств очистки воды;
3) создание научно обоснованного гибкого механизма ценообразования на воду, включая питьевую, формирующего систему тарифов на услуги по водоснабжению. Важной движущей силой на рынке услуг должна стать добросовестная конкуренция, позволяющая потребителю сделать выбор. Цена на воду должна быть доступна населению, а затраты на подачу воды должны быть возмещены за счет платежей водопотребителей;
4) разработка механизма дотирования отдельных систем водоснабжения на первом этапе эксплуатации, пока не будут созданы предпосылки экономического роста и возможности работы на самофинансируемой основе;
5) обеспечение финансовой устойчивости водохозяйственной отрасли при учете интересов социально незащищенных слоев населения.
Экономический блок должен обеспечить взаимосвязь всей управленческой, научно-технической и другой деятельности юридических и физических лиц для рационального использования питьевой воды и обеспечения ее доступности всему населению.
24. Предусматривается следующий механизм реализации Программы:
объекты водоснабжения республиканского и межобластного значения, а в отдельных регионах межрайонные сельские групповые водопроводы финансируются в соответствии с Программой государственных инвестиций Республики Казахстан на соответствующие годы;
объекты водоснабжения областного, районного и местного значения финансируются на основе целевых программ, утвержденных местными органами государственного управления или принятыми негосударственными организациями, за счет средств местных бюджетов, займов, прямых иностранных или отечественных инвестиций, а также средств хозяйствующих субъектов.
Реализацию программных мероприятий осуществляют областные подразделения Комитета по водным ресурсам, Комитета геологии и охраны недр, областные департаменты строительства и коммунального хозяйства, городские управления "Водоканал" и водохозяйственные организации негосударственного сектора.
Реализация настоящей Программы будет осуществляться в соответствии с разработанным планом мероприятий, что позволит сосредоточить внимание исполнительных органов, водохозяйственных организаций на основных проблемах в области снабжения населения питьевой водой, реагировать на изменения ситуации, обеспечить эффективность мер и получения реальных результатов.
Реализация мероприятий Программы намечается в 2 этапа:

23. Сумен жабдықтау саласындағы экономикалық және қаржылық тетiктердi жетiлдiру:
1) халықты ауыз сумен жабдықтау жөнiндегi бағдарламаны инвестициялаудың принципi мен құрылымын айқындауды;
2) халыққа су беру, таза суды бөтелкеге құю және суды тазартудың жеке құралдарын өндіру жөнiндегi қызметтер көрсетуге жеке секторды тартып, шаруашылық-ауыз сумен жабдықтау саласында бәсекелестiк орта құруды;
3) сумен жабдықтау жөнiндегi көрсетiлетiн қызметтерге тарифтер жүйесiн қалыптастыратын, ауыз суды қоса алғанда, суға бағаны құраудың ғылыми негiзделген икемдi тетiгiн құруды. Қызмет көрсету рыногында тұтынушыға таңдау жасауға мүмкiндiк беретiн адал бәсеке маңызды қозғаушы күшке айналуға тиiс. Судың бағасы халыққа қолайлы болуы, ал су берудiң шығындары су тұтынушылардың төлемдерi есебiнен өтелуi тиiс;
4) экономикалық өсудiң алғышарттары жасалғанға және өзiн өзi қаржыландыру негiзiнде жұмыс iстеу мүмкiндiгi туғанға дейiн пайдаланудың бастапқы кезеңiнде сумен жабдықтаудың жекелеген жүйелерiн дотациялаудың тетiгiн әзiрлеудi;
5) халықтың әлеуметтiк қорғалмаған жiктерiнiң мүдделерiн ескере отырып, су шаруашылығы саласының қаржылық тұрақтылығын қамтамасыз етудi көздейдi.
Экономикалық блок ауыз суды ұтымды пайдалану және оған бүкiл халықтың қол жеткiзуiн қамтамасыз ету үшiн заңды және жеке тұлғалардың бүкіл басқару, ғылыми-техникалық және басқа да қызметiнiң өзара байланысын қамтамасыз етуі тиіс.
24. Бағдарламаны іске асырудың мынадай тетіктері көзделуде:
республикалық және облысаралық маңызы бар сумен жабдықтау объектілерi, ал жекелеген аймақтарда ауданаралық ауылдық топтық су құбырлары тиісті жылға арналған Қазақстан Республикасының мемлекеттiк инвестициялар бағдарламасына сәйкес қаржыландырылады;
облыстық, аудандық және жергілікті маңызы бар сумен жабдықтау объектілерi жергілiктi мемлекеттік басқару органдары бекiткен немесе мемлекеттік емес ұйымдар қабылдаған мақсатты бағдарламалардың негiзiнде, жергілікті бюджеттердің, заемдардың, тікелей шетелдік немесе отандық инвестициялардың қаражаты, сондай-ақ шаруашылық жүргізуші субъектілердің қаражаты есебінен қаржыландырылады.
Бағдарламалық iс-шараларды iске асыруды Су ресурстары жөнiндегi комитеттің, Геология және жер қойнауын қорғау комитетiнiң облыстық бөлiмшелерi, облыстық құрылыс және коммуналдық шаруашылық департаменттерi, "Су арнасы" қалалық басқармалары және мемлекеттік емес сектордың су шаруашылығы ұйымдары жүзеге асырады.
Осы Бағдарламаны iске асыру әзiрленген iс-шаралар жоспарына сәйкес жүзеге асырылады, бұл атқарушы органдардың, су шаруашылығы ұйымдарының назарын халықты ауыз сумен жабдықтау саласындағы негiзгi проблемаларға жұмылдыруға, жағдайдың өзгеруiне әсер етуiне, шаралардың тиiмдiлігiн қамтамасыз етуге және нақты нәтижелер алуға мүмкiндiк бередi.
Бағдарламаның іс-шараларын iске асыру 2 кезеңге жоспарланып отыр:

1 этап (2001-2005 г.г.) - продолжение строительства первоочередных объектов по водообеспечению населения питьевой водой. Проведение инвентаризации сооружений водоснабжения, месторождений и водозаборов подземных вод. Реанимация и децентрализация крупных групповых водопроводов. Реконструкция городских сетей в г.г. Астане, Алматы, Атырау и других. Создание отраслевой базы, новых технологических производств по выпуску оборудования, приборов и комплектующих для водоснабжения. Мероприятия по интенсификации использования подземных вод.
2 этап (2006-2010 г.г.) - дальнейшее продолжение работ по внедрению новых достижений передовых технологий в строительство систем водоснабжения и подготовку вод питьевого качества. Строительство и реконструкция систем и сооружений для полного обеспечения населения страны качественной питьевой водой.
4. Необходимые ресурсы и источники их финансирования
Общий объем инвестиций в реализацию мероприятий Государственной программы "Питьевые воды" определен в размере 118,2 млрд. тенге. Объем необходимых средств для реализации мероприятий Программы прилагается (таблица 6).
На реализацию мероприятий Программы, кроме средств республиканского и местного бюджетов, внешних займов и грантов, будут привлечены различные внебюджетные источники, включая средства организаций, эксплуатирующих водопроводы.
Объем бюджетных средств, необходимых для реализации мероприятий Программы будет уточняться при формировании проектов республиканского и местных бюджетов на соответствующий год.
5. Ожидаемый результат от реализации Программы
На период до 2005 года Программа предусматривает остановить дальнейшее ухудшение состояния водоснабжения, качества воды - источников питьевого водоснабжения, обеспечить доступность воды и начать планомерную задачу оздоровления отрасли с целью сохранения и улучшения здоровья населения.
Мероприятиями Программы охвачено 3,7 тысяч сельских населенных пунктов, в которых проживает около 4,0 млн. человек и городское население численностью более 3 млн. человек.
Создание новых систем водоснабжения, реконструкция и реорганизация работы существующих, ресурсное и нормативное правовое обеспечение отрасли, формирование рынка услуг по подаче питьевой воды населению и ряд других мер, предусмотренных Программой, позволят:
увеличить доступность населения к качественной питьевой воде, что повысит уровень обеспеченности в целом на 65%;
повысить долю населения, использующего воду централизованных источников водоснабжения, в целом по стране на 20-25%, а по отдельным регионам на 40% и более;
повысить надежность водоисточников и систем водоснабжения путем обеспечения полного соблюдения требований санитарных правил и норм стандарта качества питьевой воды;
максимально привлечь местные подземные воды питьевого качества;
исключить децентрализованное использование для питьевых целей воды поверхностных источников, качество которой в основном характеризуется бактериальным загрязнением;

1-кезең (2001 - 2005 жылдар) - халықты ауыз сумен қамтамасыз ету жөнiндегi бiрiншi кезектегi объектілердi салуды жалғастыру. Сумен жабдықтау құрылыстарын, кең орындарын және жерасты суларының суағындарын түгендеудi жүргiзу. Ірi топтық су құбырларын жандандыру және орталықсыздандыру. Астана, Алматы, Атырау және басқа қалалардағы қалалық желiлердi қайта жаңарту. Сумен жабдықтау үшiн жабдықтар, аспаптар мен құрамдас бөлiктердi шығару жөнiндегi салалық базаны, жаңа технологиялық өндірiстердi құру.
2-кезең (2006 - 2010 жылдар) - сумен жабдықтау жүйелерiн салуға және iшуге жарамды суды дайындауға алдыңғы қатарлы технологиялардың жаңа жетiстiктерiн енгiзу жөнiндегi жұмысты одан әрi жалғастыру. Елдiң халқын сапалы ауыз сумен толық қамтамасыз ету үшiн жүйелер мен құрылыстар салу және оларды қайта жаңарту.
4. Қажеттi ресурстар және оларды қаржыландыру көздерi
"Ауыз су" мемлекеттiк бағдарламасының iс-шараларын iске асыруға инвестициялардың жалпы көлемi 118,2 млрд. теңге мөлшерiнде анықталды. Бағдарламаның iс-шараларын iске асыру үшiн қажеттi қаражаттың көлемi қоса беріліп отыр (6-кесте).
Бағдарламаның iс-шараларын iске асыруға республикалық және жергiлiктi бюджеттердiң, сыртқы заемдар мен гранттардың қаражатынан басқа, су құбырларын пайдаланатын ұйымдардың қаражатын қоса алғанда, әртүрлi бюджеттен тыс көздер тартылатын болады.
Бағдарламаның iс-шараларын iске асыру үшiн қажеттi бюджет қаражатының көлемi тиiстi жылға арналған республикалық және жергiлiктi бюджеттердiң жобаларын қалыптастыру кезiнде нақтыланатын болады.
5. Бағдарламаны iске асырудан күтiлетiн нәтиже
2005 жылға дейiнгi кезеңде Бағдарлама сумен жабдықтау жағдайының, су сапасының - ауыз сумен жабдықтау көздерiнiң одан әрi нашарлауын тоқтатуды, судың қол жетiмдiлiгiн қамтамасыз етудi және халықтың денсаулығын сақтау мен жақсарту мақсатымен саланы сауықтырудың жоспарлы мiндетiн бастауды көздейдi.
Бағдарламаның iс-шараларымен 4,0 млн. жуық адам тұратын 3,7 мың ауылдық елдi мекен және саны 3 млн. адамнан асатын қала тұрғындары қамтылған.
Сумен жабдықтаудың жаңа жүйелерiн құру, жұмыс iстеп тұрғандарды қайта жаңарту және қайта ұйымдастыру, саланы ресурстық және нормативтiк құқықтық қамтамасыз ету, халыққа ауыз су беру жөнiндегi қызметтердiң рыногын қалыптастыру және Бағдарламамен көзделген бiрқатар басқа да шаралар:
халықтың сапалы ауыз суға қол жетiмдiлiгiн ұлғайтуға, бұл тұтастай алғанда, қамтамасыз етiлу деңгейiн 65%-ға арттырады;
орталықтандырылған сумен жабдықтау көздерiнiң суларын пайдаланатын халықтың үлесін арттыруға, тұтастай алғанда, елдi 20-25%-ға, ал жекелеген аймақтар бойынша 40%-ға және одан да көп;
ауыз су сапасының санитарлық ережелерi мен стандарт нормаларының талаптарын толық сақтауды қамтамасыз ету жолымен су көздерi мен сумен жабдықтау жүйелерiнiң сенiмдiлiгiн арттыруға;
жергiлiктi iшуге жарамды жерасты суларын мейлiнше тартуға;
сапасы негiзiнен бактериалды ластануымен сипатталатын жер бетiндегi көздердiң суларын iшу мақсаттары үшiн орталықсыздандырылған пайдалануды жоюға:

снизить заболеваемость населения, связанную с водным фактором передачи по группе острых кишечных инфекций, по вирусному гепатиту А на 70-80%, что обеспечит санитарно-эпидемиологическое благополучие населения;
создать дополнительно около 200 тысяч рабочих мест;
предотвратить возможность негативного экологического воздействия на
источники водоснабжения;
создать оперативные системы мониторинга за качеством питьевой воды по
отдельным регионам и бассейнам рек;
снизить стоимость одного кубометра подаваемой воды путем внедрения
новых технологий в строительстве, системах очистки и подготовки питьевой
воды, а также замены в ряде случаев, источников водоснабжения на
альтернативные.
Позитивные изменения в обеспечении населения питьевой водой создадут
удовлетворительные социально-бытовые и санитарно-эпидемиологические
условия жизни и, в конечном итоге, положительно скажутся на физическом и
духовном здоровье населения страны.
Таблица 1
Показатели по групповым водопроводам
___________________________________________________________________________
N !    Области  ! Кол-во  !  Источники  !Количество   !Общая    !Из них:
!             !водопро- !водоснабжения!подключенных !протяжен.!действую-
!             !водов    !             !населенных   !магист-  !щие по
!             !в т.ч.   !             ! пунктов     !ралей    !состоян.
!             !обслужив.!             !_____________!в км.    !на 2000г.
!             !   др.   !             !  По  !  По  !         !
!             !области  !             !сост. !сост. !         !
!             !         !             !  на  !  на  !         !
!             !         !             !1991г.!2000г.!         !
___________________________________________________________________________
1   Акмолинская    11/3    Поверхностные   123    92    2218,9     1410
воды
Подземные воды
2   Актюбинская    3/-     Подземные воды    9     1     201,3     72,0
3   Алматинская    3/-     Подземные воды   10     1     258,0     32,0
4   Атырауская     5/-     Поверхностные
воды             21     1     450,8    198,0
Подземные воды
5   Восточно-      3/-     Подземные воды   34    13     337,0       96
Казахстанская
6   Жамбылская     2/-     Подземные воды    5     -      71,2       -
7   Западно-
Казахстанская  6/-     Поверхностные   130    69    2086,1   1189,7
воды
Подземные воды
8   Карагандинская 2/-     Поверхностные    10     8     257,1    225,1
воды
Подземные воды
9   Костанайская   21/4    Поверхностные   299   107    3417,9   1767,1
воды
Подземные воды
10   Кызылординская 5/-     Подземные воды   18    34     668,0    668,0

өткiр iшек-қарын инфекциялары тобы бойынша бауырдың қабынуының, А вирусы бойынша берілетiн су факторына байланысты халықтың ауруын 70-80 %-ға төмендетуге, бұл халықтың санитарлық-эпидемиологиялық әл-аухатын қамтамасыз етедi;
қосымша 200 мыңға жуық жұмыс орындарын құруға;
сумен жабдықтау көздерiне терiс экологиялық ықпал етудiң мүмкiндігін болдырмауға;
жекелеген аймақтар мен өзен алаптары бойынша ауыз судың сапасына жедел мониторинг жүйесiн құруға;
құрылыста, тазалау жүйесiнде жаңа технологиялар енгізу және ауыз су
дайындау, сондай-ақ бiрқатар жағдайда сумен жабдықтау көздерiн балама
көздерге ауыстыру жолымен берiлетін судың бiр текше метрiнiң құнын
төмендетуге мүмкіндiк бередi.
Халықты ауыз сумен қамтамасыз етудегi оң өзгерiстер өмiр сүрудiң
қанағаттанарлық әлеуметтiк-тұрмыстық және санитарлық-эпидемиологиялық
жағдайларын туғызады және, сайып келгенде, ел халқының тәнін және рухани
саулығына оң ықпал етедi.
1-кесте
Топтық су құбырлары бойынша көрсеткіштер
___________________________________________________________________________
N !  Облыстар   !Су құбыр.!   Сумен     !Қосылған елді!Магистр. !Олардың
!             !ларының  !  жабдықтау  !мекендердің  !алдардың !ішінде:
!             !саны, о.і!   көздері   !    саны     !жалпы    !2000 ж.
!             !басқа об.!             !             !ұзақтығы !жағдай
!             !лыстарға !             !_____________!  км.    !бойынша
!             !қызмет   !             !1991 ж!2000 ж!         !жұмыс
!             !көрсетуші!             !жағдай!жағдай!         !істеп
!             !         !             !бойын.!бойын.!         !тұрғанда.
!             !         !             !ша    !ша    !         !ры
___________________________________________________________________________
1   Ақмола         11/3    Жер бетіндегі   123    92    2218,9     1410
сулар
Жерасты сулары
2   Ақтөбе         3/-     Жерасты сулары    9     1     201,3     72,0
3   Алматы         3/-     Жерасты сулары   10     1     258,0     32,0
4   Атырау         5/-     Жер бетіндегі
сулар            21     1     450,8    198,0
Жерасты сулары
5   Шығыс          3/-     Жерасты сулары   34    13     337,0       96
Қазақстан
6   Жамбыл         2/-     Жерасты сулары    5     -      71,2       -
7   Батыс
Қазақстан      6/-     Жер бетіндегі   130    69    2086,1   1189,7
сулар
Жерасты сулары
8   Қарағанды      2/-     Жер бетіндегі    10     8     257,1    225,1
сулар
Жерасты сулары
9   Қостанай       21/4    Жер бетіндегі   299   107    3417,9   1767,1
сулар
Жерасты сулары
10   Қызылорда      5/-     Жерасты сулары   18    34     668,0    668,0

11   Мангистауская  4/-     Амударья         12     8     330,0      105
Подземные воды
12   Павлодарская   2/1     Иртыш            50     7     566,1    161,1
Подземные воды
13   Северо-        7/5     Поверхностные   497   164    5682,8   4075,0
Казахстанская          воды
14   Южно-          9/-     Подземные воды   58     8     532,4    156,0
Казахстанская
Всего по РК   79/5                    1276   513   17077,6    10155
___________________________________________________________________________
Таблица 2
Состояние водоснабжения сельских населенных пунктов
(на уровень 1999 г./1991 г.)
___________________________________________________________________________
N !   Области     !Кол-во  !           В том числе
!               !населен.!______________________________________________
!               !пунктов,!Охвачено !      Из них         !Пользуются
!               !поселок !централ. !_____________________! местными
!               !        !водоснаб.!Подключены !Имеют    !источниками
!               !        !         !к группов. !локальные!
!               !        !         !водопровод.!водопров.!
___________________________________________________________________________
1  Акмолинская       729     350/407    92/123     258/284    336/279
2  Актюбинская       454     114/139     1/9       113/130    330/302
3  Алматинская       799     384/555    58/67*     326/488    388/237
4  Атырауская        180      32/97     16/37*      16/60     145/74
5  Восточно-
Казахстанская     846     204/319    13/34      191/285    642/527
6  Жамбылская        426      96/170     -/5        96/165    326/251
7  Западно-
Казахстанская     509     204/218    69/130     135/88     305/247
8  Карагандинская    524     193/208     8/10      185/198    325/310
9  Костанайская      779     227/436   107/292     120/144    520/291
10  Кызылординская    370     130/142    34/18       96/124    208/192
11  Мангистауская      49      22/21      8/12       14/9       27/18
12  Павлодарская      520     112/137     7/50      105/87     343/372
13  Северо-
Казахстанская     764     213/532   164/497      49/35     523/204
14  Южно-
Казахстанская     896     406/497     8/58      398/439    370/329
Итого по РК      7845    2687/3878  585/1342   2102/2536  4788/3633
___________________________________________________________________________
продолжение таблицы
_______________________________________
!          !     В том числе
!          !_______________________
N  !  Области !Привозная!Протяженность!
!          !вода     !локальных и  !
!          !         !разводящих   !
!          !         !сетей,км     !
_________________________!_____________!

11   Маңғыстау      4/-     Әмудария         12     8     330,0      105
Жерасты сулары
12   Павлодар       2/1     Ертіс            50     7     566,1    161,1
Жерасты сулары
13   Солтүстік      7/5     Жер бетіндегі   497   164    5682,8   4075,0
Қазақстан              сулар
14   Оңтүстік       9/-     Жерасты сулары   58     8     532,4    156,0
Қазақстан
ҚР бойынша    79/5                    1276   513   17077,8    10155
барлығы
___________________________________________________________________________
2-кесте
Ауылдық елді мекендердің сумен жабдықталуының жағдайы
(1999 ж./1991 ж. деңгейінде)
___________________________________________________________________________
N !   Облыстар    !Елді    !           Оның ішінде
!               !мекен.  !______________________________________________
!               !дердің, !Орталықт.!  Олардың ішінде     !Жергілікті
!               !кенттер.!сумен    !_____________________!көздерді
!               !дің саны!қамтыл.  !Топтық су  !Жергілік.!пайдаланады
!               !        !ғаны     !құбырына   !ті су құ.!
!               !        !         !қосылғаны  !бырлары  !
!               !        !         !           !бар      !
___________________________________________________________________________
1  Ақмола            729     350/407    92/123     258/284    336/279
2  Ақтөбе            454     114/139     1/9       113/130    330/302
3  Алматы            799     384/555    58/67*     326/488    388/237
4  Атырау            180      32/97     16/37*      16/60     145/74
5  Шығыс
Қазақстан         846     204/319    13/34      191/285    642/527
6  Жамбыл            426      96/170     -/5        96/165    326/251
7  Батыс
Қазақстан         509     204/218    69/130     135/88     305/247
8  Қарағанды         524     193/208     8/10      185/198    325/310
9  Қостанай          779     227/436   107/292     120/144    520/291
10  Қызылорда         370     130/142    34/18       96/124    208/192
11  Маңғыстау          49      22/21      8/12       14/9       27/18
12  Павлодар          520     112/137     7/50      105/87     343/372
13  Солтүстік
Қазақстан         764     213/532   164/497      49/35     523/204
14  Оңтүстік
Қазақстан         896     406/497     8/58      398/439    370/329
ҚР бойынша       7845    2687/3878  585/1342   2102/2536  4788/3633
барлығы
___________________________________________________________________________
(таблицаның жалғасы):
_______________________________________
!          !     Оның ішінде
!          !_______________________
N  ! Облыстар !Тасып    !Жергілікті   !
!          !әкеліне. !және тараты. !
!          !тін су   !латын желі.  !
!          !         !лердің ұзақ. !
!          !         !тығы, км     !
_________________________!_____________!

1  Акмолинская    43/43     2545/4540
2  Актюбинская    10/13      676/800
3  Алматинская    27/7      1933/3474
4  Атырауская      3/9       310/423
5  Восточно-
Казахстанская   -/-      1150/1761
6  Жамбылская      4/5       701/1831
7  Западно-
Казахстанская   -/44      893/856
8  Карагандинская  6/6      1216/1395
9  Костанайская   32/52     2767/4442
10  Кызылординская 32/36      510/782
11  Мангистауская   -/10      122/122
12  Павлодарская   65/11      263/1143
13  Северо-
Казахстанская  28/28     3213/4745
14  Южно-
Казахстанская 120/70     2725/3256
Итого по РК   370/334   19024/29570
________________________________________
*) - с учетом поселков, подключенных к городским водопроводам
Таблица 3
Наличие ресурсов
поверхностных и подземных вод
__________________________________________________________
N ! Водохозяйственные !Располагаемые   !  Разведанные   !
!     бассейны      !  ресурсы       !эксплуатационные!
!                   !поверхностных   !    запасы      !
!                   !вод куб.км/год  ! подземных вод  !
!                   !                !  куб.км/год    !
!                   !_________________________________!
!                   !средне-! 95 %   ! Всего ! в т.ч. !
!                   !много- !обеспе- !       !с минер.!
!                   !летний !ченности!       !до 1 г/л!
!                   ! сток  !        !       !        !
__________________________________________________________
1   Арало-
Сырдарьинский        12,0     9,3     1,40    1,13
2   Балхаш-Алакольский   10,0     5,4     7,20    6,25
3   Иртышский            14,7     8,0     2,95    1,80
4   Ишимский              1,4     0,2     0,26    0,21
5   Нура-Сарысуйский      0,7     0,0     0,76    0,64
6   Тобол-Тургайский      0,8     0,0     0,78    0,66
7   Урало-Каспийский      2,1     0,3     0,77    0,59
8   Шу-Таласский          4,0     2,3     1,71    1,42
Всего                58,2    25,5    15,83   12,70
___________________________________________________________
продолжение таблицы
____________________________________________________________
Наличие водных ресурсов в расчете на 1 человека      !
тыс.куб.м. в год                     !
____________________________________________________________!
! Располагаемый  !   Разведанные   !
! поверхностный  ! эксплуатационные!
!     сток       !     запасы      !
_________________________!__________________________________!
!средне-! 95 %   ! Общая  ! в т.ч. !
!много- !обеспе- !величина!с минер.!
!летний !ченности!        !до 1 г/л!
! сток  !        !        !        !
____________________________________________________________!
1   Арало-
Сырдарьинский         4,75     3,68    0,55     0,45

1  Ақмола         43/43     2545/4540
2  Ақтөбе         10/13      676/800
3  Алматы         27/7      1933/3474
4  Атырау          3/9       310/423
5  Шығыс
Қазақстан       -/-      1150/1761
6  Жамбыл          4/5       701/1831
7  Батыс
Қазақстан       -/44      893/856
8  Қарағанды       6/6      1216/1395
9  Қостанай       32/52     2767/4442
10  Қызылорда      32/36      510/782
11  Маңғыстау       -/10      122/122
12  Павлодар       65/11      263/1143
13  Солтүстік
Қазақстан      28/28     3213/4745
14  Оңтүстік
Қазақстан     120/70     2725/3256
ҚР бойынша    370/334   19024/29570
барлығы
________________________________________
*) - қалалық су құбырларына қосылған кенттерді ескере отырып
3-кесте
Жер бетіндегі және жерасты сулары ресурстарының болуы
__________________________________________________________
N ! Су шаруашылығы    !Жер бетіндегі   ! Жерасты сулары.
!   бассейндері     !сулардың бар    !ның барланған
!                   !ресурстары,     !пайдалану қорлары
!                   !текше км/жылына !текше км/жылына
!                   !_________________________________
!                   !Орташа !қамтама.!Барлығы!  о.і.
!                   !көпжыл.!сыз ету.!       !минерал.
!                   !дық    !дің 95% !       !данған 1
!                   !ағын   !        !       !г/л дейін
__________________________________________________________
1   Арал-Сырдария        12,0     9,3     1,40    1,13
2   Балқаш-Алакөл        10,0     5,4     7,20    6,25
3   Ертіс                14,7     8,0     2,95    1,80
4   Есіл                  1,4     0,2     0,26    0,21
5   Нұра-Сарысу           0,7     0,0     0,76    0,64
6   Тобол-Торғай          0,8     0,0     0,78    0,66
7   Жайық-Каспий          2,1     0,3     0,77    0,59
8   Шу-Талас              4,0     2,3     1,71    1,42
Барлығы              58,2    25,5    15,83   12,70
___________________________________________________________
(таблицаның жалғасы):
____________________________________________________________
1 адамға есептегендегі су ресурстарының болуы жылына мың    !
текше м.                                !
____________________________________________________________!
! Жер бетіндегі  !   Барланған     !
!     ағын       !   пайдалану     !
!                !   қорлары       !
_________________________!__________________________________!
!Орташа !қамтама.! Жалпы !  о.і.   !
!көпжыл.!сыз ету.!көлемі !минерал. !
!дық    !дің 95% !       !данған 1 !
!ағын   !        !       !г/л дейін!
____________________________________________________________!
1   Арал-Сырдария         4,75     3,68    0,55     0,45

2   Балхаш-Алакольский    3,42     1,79    2,40     2,08
3   Иртышский             6,80     3,70    1,37     0,83
4   Ишимский              0,75     0,05    0,14     0,11
5   Нура-Сарысуйский      0,55     0,00    0,60     0,50
6   Тобол-Тургайский      0,71     0,00    0,69     0,58
7   Урало-Каспийский      1,07     0,15    0,39     0,30
8   Шу-Таласский          3,90     2,24    1,67     1,39
Всего                 3,07     1,71    1,10     0,85
_____________________________________________________________
Таблица 4
Основные показатели мероприятий по обеспечению
сельского населения питьевой водой
___________________________________________________________________________
N !    Области      ! Кол-во    !    Состав основных мероприятий
!                 !потребит., !       (кол-во поселков)
!                 !охваченных !_________________________________________
!                 !мероприят. ! Строительство   !Локальные  !Реконструк-
!                 ! поселок   !водопроводов, км !водопроводы!ция водо-
!                 ! тыс.чел.  !_________________!           !проводов
!                 !           ! Новое  !Реконст-!           !
!                 !           !        ! рукция !           !
___________________________________________________________________________

2   Балқаш-Алакөл         3,42     1,79    2,40     2,08
3   Ертіс                 6,80     3,70    1,37     0,83
4   Есіл                  0,75     0,05    0,14     0,11
5   Нұра-Сарысу           0,55     0,00    0,60     0,50
6   Тобол-Торғай          0,71     0,00    0,69     0,58
7   Жайық-Каспий          1,07     0,15    0,39     0,30
8   Шу-Талас              3,90     2,24    1,67     1,39
Барлығы               3,07     1,71    1,10     0,85
_____________________________________________________________
4-кесте
Ауыл тұрғындарын ауыз сумен қамтамасыз ету
жөніндегі іс-шаралардың негізгі көрсеткіштері
___________________________________________________________________________
N !    Облыстар     !Іс-шаралар !    Негізгі іс-шаралардың құрамы
!                 !қамтыған   !       (кенттердің саны)
!                 !кенттердегі!_________________________________________
!                 !тұтын. саны! Су құбырларын   ! Ашық су   !Су құбыр.
!                 !мың адам   !     салу, км    ! құбырлары !ларын
!                 !           !_________________!           !қайта
!                 !           !  Жаңа  ! Қайта  !           !жаңарту
!                 !           !        !жаңарту !           !
___________________________________________________________________________

358
1   Акмолинская        -----       226      752         18        64
373,5
290
2   Актюбинская        -----        92      278         27       111
272,2
464
3   Алматинская        -----        86      440         31        90
619,6
81
4   Атырауская         -----       230      100         37        15
138,32
5   Восточно-           164
Казахстанская      -----        -       196          -       164
236,56
6   Жамбылская          250
-----       103      290         19        14
380,2
214
7   Западно-           -----      128,6     275         21        70
Казахстанская      219,78
275
8   Карагандинская     -----      109,1   199,4         26        29
126,35
499
9   Костанайская       -----      494,5     443        184        91
389,24
202
10   Кызылординская     -----     1354,3      45         60        30
277,1
32
11   Мангистауская      -----        38       48          6        16
39,12
336
12   Павлодарская       -----       303      186         30       147
278,9
345
13   Северо-            -----       139      470         61        -
Казахстанская      256,9
126
14   Южно-Казахстанская -----       468       56          9       117
347,64
Всего               3636
------    3771,5    3778,4      529       958
3955,41
___________________________________________________________________________
продолжение таблицы
______________________________________
!     Состав основных мероприятий
!         (кол-во поселков)
!
______________________________________
N !Станции  ! Разведка!Децентрализ. !
!водопод- !подземных! источники   !
!готовки  !  вод    !водоснабжения!
!(опресн. !         !             !
!и др.)   !         !             !
_____________________________________!
1      -        10         105
2      8         -         140
3      -         -         240
4     37         -          -
5      -         -          -
6     16         -          94
7     22        38          38
8     40         -         220
9     10         2         209
10     38         -          -
11      1         -          10
12    120       147          -
13     16       145          -
14      -         -          -
Всего 308       342        1056
Таблица 5
Основные показатели мероприятий по обеспечению
городского населения питьевой водой
___________________________________________________________________________
N !    Области      ! Кол-во    !    Состав основных мероприятий
!                 !потребит., !
!                 !охваченных !_________________________________________
!                 !мероприят. !  Внеплощадные   ! Кол-во водозаборных
!                 ! город     !  водоводы, км   !     сооружений
!                 ! тыс.чел.  !_________________!_______________________
!                 !           ! новое  !реконс. ! новое     ! реконст.
!                 !           !        !        !           !
___________________________________________________________________________
3

358
1   Ақмола             -----       226      752         18        64
373,5
290
2   Ақтөбе             -----        92      278         27       111
272,2
464
3   Алматы             -----        86      440         31        90
619,6
81
4   Атырау             -----       230      100         37        15
138,32
5   Шығыс               164
Қазақстан          -----        -       196          -       164
236,56
6   Жамбыл              250
-----       103      290         19        14
380,2
214
7   Батыс              -----      128,6     275         21        70
Қазақстан          219,78
275
8   Қарағанды          -----      109,1   199,4         26        29
126,35
499
9   Қостанай           -----      494,5     443        184        91
389,24
202
10   Қызылорда          -----     1354,3      45         60        30
277,1
32
11   Маңғыстау          -----        38       48          6        16
39,12
336
12   Павлодар           -----       303      186         30       147
278,9
345
13   Солтүстік          -----       139      470         61        -
Қазақстан          256,9
126
14   Оңтүстік           -----       468       56          9       117
Қазақстан          347,64
Барлығы             3636
------    3771,5    3778,4      529       958
3955,41
___________________________________________________________________________
(таблицаның жалғасы):
______________________________________
!   Негізгі іс-шаралардың құрамы
!        (кенттердің саны)
_______________________________________
N !Су дайын.! Жерасты !  Сумен жабд. !
!дау стан.! суларын !ортал. көздері!
!циясы    ! барлау  !              !
!(тұщы жә.!         !              !
!не т.б.) !         !              !
______________________________________!
1        -       10         105
2        8        -         140
3        -        -         240
4       37        -          -
5        -        -          -
6       16        -          94
7       22       38          38
8       40        -         220
9       10        2         209
10       38        -          -
11        1        -          10
12      120      147          -
13       16      145          -
14        -        -          -
Барлығы 308      342        1056
5-кесте
Қала тұрғындарын ауыз сумен қамтамасыз ету жөніндегі
іс-шаралардың негізгі көрсеткіштері
___________________________________________________________________________
N !    Облыстар     !Іс-шаралар !    Негізгі іс-шаралардың құрамы
!                 !қамтыған   !
!                 !қала тұтын.!_________________________________________
!                 !саны мың   !  Алаңнан тыс    ! Суағыз. құрылыстарының
!                 !адам       ! суағарлар, км   !        саны
!                 !           !_________________!_______________________
!                 !           !  жаңа  ! қайта  !   жаңа    ! қайта
!                 !           !        !жаңарту !           ! жаңарту
___________________________________________________________________________
3

1   Акмолинская        -----        83       51        -           3
481
5
2   Актюбинская        -----         -       -         2           -
333,7
5
3   Алматинская        -----         -       23        -           -
1439
4
4   Атырауская         -----         -       -         -           -
200,4
5   Восточно-           14
Казахстанская      -----         -       16        2           2
800
6   Жамбылская           3
-----         -       -         -           -
340
1
7   Западно-           -----         -       -         1           -
Казахстанская       225
6
8   Карагандинская     -----         -       -         1           1
478
7
9   Костанайская       -----         18      -         -           -
372,6
4
10   Кызылординская     -----         -       -         2           -
228
3
11   Мангистауская      -----         187     -         -           -
201,4
1
12   Павлодарская       -----         -       -         1           -
300,5
1
13   Северо-            -----         -       -         -           -
Казахстанская       204
6
14   Южно-Казахстанская -----        68       -         2           1
563
Итого по РК          63
------      356      90         11          7
5956
___________________________________________________________________________
продолжение таблицы
__________________________________________________
Состав основных мероприятий       !         !
_______________________________________!Разведка !
N !Кол-во водоочистн. ! Городские сети!подземн. !
!   сооружений      !     км        !  вод,   !
!___________________!_______________! город   !
!  новое  ! реконст.!новое !реконст.!         !
_______________________________________!_________!
1      3         1       -      148        -
2      -         1       -      143        -
3      -         -       -      580        -
4      1         2       -       83        -
5      -         -      16      184        -
6      -         2       -      110        -

1   Ақмола             -----        83       51        -           3
481
5
2   Ақтөбе             -----         -       -         2           -
333,7
5
3   Алматы             -----         -       23        -           -
1439
4
4   Атырау             -----         -       -         -           -
200,4
5   Шығыс               14
Қазақстан          -----         -       16        2           2
800
6   Жамбыл               3
-----         -       -         -           -
340
1
7   Батыс              -----         -       -         1           -
Қазақстан           225
6
8   Қарағанды          -----         -       -         1           1
478
7
9   Қостанай           -----         18      -         -           -
372,6
4
10   Қызылорда          -----         -       -         2           -
228
3
11   Маңғыстау          -----         187     -         -           -
201,4
1
12   Павлодар           -----         -       -         1           -
300,5
1
13   Солтүстік          -----         -       -         -           -
Қазақстан           204
6
14   Оңтүстік           -----        68       -         2           1
Қазақстан           563
ҚР бойынша           63
барлығы            ------      356      90         11          7
5956
___________________________________________________________________________
(таблицаның жалғасы):
__________________________________________________
Негізгі іс-шаралардың құрамы       !         !
_______________________________________!Қаланың  !
N ! Су тазартатын     ! Қалалық       !жерасты  !
! құрылыстар. саны  ! желілер, км   !су, бар. !
!___________________!_______________!лау      !
!  жаңа   ! қайта   ! жаңа ! қайта  !         !
!         !жаңарту  !      !жаңарту !         !
_______________________________________!_________!
1      3         1       -      148        -
2      -         1       -      143        -
3      -         -       -      580        -
4      1         2       -       83        -
5      -         -      16      184        -
6      -         2       -      110        -

Итого   7         7      109    2289        2
Таблица 6
Объем необходимых ресурсов и источников
финансирования реализации мероприятий Программы
"Питьевые воды"
млн. тенге
___________________________________________________________________________
!  Всего   !    в том числе по этапам
!          !_______________________________
!          !  I этап      !  II этап
!          !2001-2005 г.г.!2006-2010 г.г.
___________________________________________________________________________
Общий объем,
в т.ч. по источникам:           118168          51068       68000
республиканский бюджет           44030          21970       22060
местный бюджет                   48318          25512       22806
собственные средства
хозяйствующих субъектов          25820           3370       22450
___________________________________________________________________________
Примечание:  Расходы и источники финансирования подлежат уточнению
при формировании республиканского и местного бюджетов
на соответствующий год.
Приложение 1
к Государственной
программе Республики
Казахстан "Питьевые
воды" на 2001-2010 годы
Схема существующих групповых водопроводов
См. бумажный вариант
Приложение 2
к Государственной
программе Республики
Казахстан "Питьевые
воды" на 2001-2010 годы
Карта
районирования территории Республики Казахстан
по условиям обеспеченности подземными водами
хозяйственно-питьевого назначения
См. бумажный вариант
(Специалисты: Умбетова А.М.,
Склярова И.В.)

барлығы 7         7      109    2289        2
6-кесте
"Ауыз су" бағдарламасының іс-шараларын іске асыруды
қаржыландырудың қажетті ресурстары мен көздерінің көлемі
млн. теңге
___________________________________________________________________________
! Барлығы  !  оның ішінде кезеңдер бойынша
!          !_______________________________
!          !  I кезең     !  II кезең
!          !2001-2005 ж.ж.! 2006-2010 ж.ж.
___________________________________________________________________________
Жалпы көлемі,
о.і. көздер бойынша:            118168          51068       68000
республикалық бюджет             44030          21970       22060
жергілікті бюджет                48318          25512       22806
шаруашылық жүргізуші
субъектілердің өз қаражаты       25820           3370       22450
___________________________________________________________________________
Ескерту: Шығыстар және қаржыландыру көздері тиісті жылға арналған
республикалық және жергілікті бюджеттерді қалыптастыру кезінде нақтылауға
жатады.
2001-2010 жылдарға
арналған "Ауыз су"
мемлекеттік бағдарламасына
1-қосымша
(қағаз мәтіннен қараңыз).
2001-2010 жылдарға
арналған "Ауыз су"
мемлекеттік бағдарламасына
2-қосымша
(қағаз мәтіннен қараңыз).
Мамандар:
Багарова Ж.А.,
Қасымбеков Б.А.