Об утверждении Плана развития Республиканского государственного предприятия "Казаэронавигация" на 2001-2005 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 27 декабря 2001 года N 1731
В соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 15 сентября 2000 года N 1398 P001398_ "Об Индикативном плане социально- экономического развития Республики Казахстан на 2001 год" Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемый План развития Республиканского государственного предприятия "Казаэронавигация" на 2001-2005 годы.
2. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
План развития
Республиканского государственного предприятия
"Казаэронавигация" на 2001-2005 годы
Список используемых сокращений
РГП       Республиканское государственное предприятие
РК        Республика Казахстан
ВП        Воздушное пространство
ИКАО      Международная организация гражданской авиации
ИАТА      Международная ассоциация авиаперевозчиков
УВД       Управление воздушным движением
АНО       Аэронавигационное обслуживание
АС УВД    Автоматизированная система управления воздушным движением
АРМ       Автоматизированное рабочее место диспетчера
ОВД       Организация воздушного движения
МВЛ       Местные воздушные линии
РОВД      Район организации воздушного движения
СNS/АТМ   Концепция "Связь, Навигация, Наблюдение в интересах организации
воздушного движения"
GPS       Системы космического базирования
FANS      Концепция будущих навигационных систем
ATN       Аэронавигационная Телекоммуникационная сеть
ВРЛ       Вторичный радиолокатор
GNSS      Глобальная навигационная спутниковая система
ВОРЛ      Вторичный обзорный радиолокатор
СЭРТОС    Служба эксплуатации радиотехнического оборудования и связи
СОВД      Служба организации воздушного движения
Глава 1. Характеристика национальной компании
Наименование предприятия: Республиканское государственное предприятие по управлению воздушным движением, технической эксплуатации наземных средств радиотехнического обеспечения полетов и электросвязи Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан - РГП "Казаэронавигация".
Миссия предприятия: Развитие аэронавигационной системы Республики Казахстан для наиболее полного удовлетворения потребностей пользователей воздушного пространства страны в соответствии с требованиями мирового авиационного сообщества посредством управления воздушным движением над территорией республики и снабжением пользователей своевременной, полной и достоверной аэронавигационной информацией для обеспечения максимальной безопасности и эффективности полетов в воздушном пространстве Казахстана.
РГП "Казаэронавигация" создано постановлением Кабинета Министров Республики Казахстан от 10 мая 1994 года N 489 P940489_ и приказом Министерства транспорта и коммуникаций от 22 июня 1995 года N 133 "О выделении предприятия "Казаэронавигация" из состава Национальной акционерной авиакомпании "Казакстан aye жолы" в целях обеспечения функционирования единой технологической системы управления воздушным движением республики для удовлетворения потребностей всех пользователей воздушным пространством.
Юридический статус: Республиканское государственное предприятие. РГП "Казаэронавигация" является юридическим лицом, имеет на праве хозяйственного ведения обособленное имущество и руководствуется в своей деятельности действующим законодательством Республики Казахстан, документами ИКАО и международными договорами, актами Президента, Парламента и Правительства Республики Казахстан, Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан и Уставом предприятия.
Основные элементы операционной деятельности:
управление воздушным движением;
обеспечение безопасности выполнения полетов в воздушном пространстве (ВП) РК;
координирование порядка использования ВП РК;
планирование воздушного движения в РК;
обеспечение эксплуатации, технического обслуживания, ремонта, заказа и ввода в эксплуатацию радиотехнического оборудования и средств связи;
взимание платы за аэронавигационное обслуживание в ВП РК;
обеспечение полетов аэронавигационной информацией;
учет и участие в расследовании инцидентов и нарушений при использовании ВП РК;
участие в разработке правил, наставлений, инструкций и других нормативных актов, регулирующих безопасное использование ВП;
совершенствование структуры ВП и укрупнение районов;
создание автоматизированных центров УВД;
перекрытие ВП вторичным радиолокационным полем;
применение спутниковых навигационных систем СNS/АТМ.

"Қазаэронавигация" республикалық мемлекеттік кәсіпорнын дамытудың 2001-2005 жылдарға арналған жоспарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы 2001 жылғы 27 желтоқсан N 1731
"Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық дамуының 2001 жылға арналған Индикативтік жоспары туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2000 жылғы 15 қыркүйектегі N 1398  қаулысына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулы етеді:
1. Қоса беріліп отырған "Қазаэронавигация" республикалық мемлекеттік кәсіпорнын дамытудың 2001-2005 жылдарға арналған жоспары бекітілсін.
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
"Қазаэронавигация" республикалық мемлекеттік кәсіпорнын дамытудың 2001-2005 жылдарға арналған жоспары
Астана, 2001 ж.
Пайдаланылатын қысқарған сөздердің тізімі
РМК           Республикалық мемлекеттік кәсіпорын
ҚР            Қазақстан Республикасы
ӘК            Әуе кеңістігі
ИКАО          Халықаралық авиатасымалдаушылар қоғамдастығы
ИАТА          Халықаралық авиатасымалдаушылар қоғамдастығы
ӘҚБ           Әуе қозғалысын басқару
АНҚ           Аэронавигациялық қызмет көрсету
ӘҚБ АЖ        Әуе қозғалысын басқарудың автоматтандырылған жүйесі
АЖО           Диспетчердің автоматтандырылған жұмыс орны
ӘҚҰ           Әуе қозғалысын ұйымдастыру
ЖӘЖ           Жергілікті әуе желілері
ӘҚҰА          Әуе қозғалысын ұйымдастыру ауданы
СNS/АТМ       "Әуе қозғалысын ұйымдастыру мүддесі үшін
Байланыс, Навигация, Бақылау" тұжырымдамасы
GPS           Ғарыштық орналасу жүйесі
FANS          Болашақтағы навигациялық жүйелердің тұжырымдамасы
ATN           Аэронавигациялық телекоммуникациялық желі
ЕР            Екінші радиолокатор
GNSS          Ғаламдық навигациялық спутниктік жүйе
ЕШРЛ          Екінші шолу радиолокаторы
РТЖБПҚ        Радиотехникалық жабдықтар мен байланыс құралдарын
пайдалану қызметі
ӘҚҰҚ          Әуе қозғалысын ұйымдастыру қызметі
1-тарау. Ұлттық компанияның сипаттамасы
Кәсiпорынның атауы: Қазақстан Республикасы Көлiк және коммуникациялар министрлiгінің Әуе қозғалысын басқару және ұшуларды радиотехникалық қамтамасыз ету мен электр байланысының жерүстi құралдарын техникалық пайдалану жөнiндегi республикалық мемлекеттік кәсіпорны - "Қазаэронавигация" РМК.
Кәсіпорынның маңызды мiндетi: Қазақстан әуе кеңiстiгiнде ұшуларды барынша қауiпсiздiк және тиiмдiлiкпен қамтамасыз ету үшiн, әлемдiк авиациялық қоғамдастықтың талаптарына сәйкес республика аумағында әуе қозғалысын басқару, елiмiздің әуе кеңiстiгiн пайдаланушылардың мұқтаждықтарын мейлінше толығырақ қанағаттандыру, сонымен қатар пайдаланушыларды дер кезiнде толық, дұрыс аэронавигациялық ақпаратпен қамтамасыз ету арқылы Қазақстан Республикасының аэронавигациялық жүйесiн дамыту болып табылады.
Әуе кеңiстiгiн пайдаланушылардың барлығының мұқтаждықтарын қанағаттандыру үшiн, республикамыздың әуе қозғалысын басқарудың бiрыңғай технологиялық жүйесiнің қызмет етуiн қамтамасыз ету мақсатымен, 1994 жылғы мамырдың 10-дағы Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнің N 489  қаулысымен  және 1995 жылғы маусымның 22-дегi 133 бұйрығымен "Қазаэронавигация" РМК құрылды.
Заңдық мәртебесi: Республикалық мемлекеттiк "Қазаэронавигация" РМК заңды тұлға болып табылады, шаруашылық жүргiзу құқығында оқшауланған мүлкi бар және өз қызметiнде Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасын, ИКАО-ның құжаттарын және халықаралық шарттардың, Қазақстан Республикасы  Президентiнің, Парламентінің және Үкiметiнің, Қазақстан Республикасының Көлiк және коммуникациялар министрлiгінің актiлерi мен кәсiпорынның Жарғысын басшылыққа алады.
Жедел қызметiнің негiзгi элементтерi:
әуе қозғалысын басқару;
ҚР әуе кеңiстiгiнде (ӘК) ұшуларды орындаудың қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету;
ҚР ӘК пайдаланылу тәртiбiн үйлестiру;
ҚР-да әуе қозғалысын жоспарлау;
радиотехникалық жабдықтарды және байланыс құралдарын пайдалану, техникалық қызмет көрсету, жөндеу, тапсырыспен қамтамасыз ету және пайдалануға беру;
ҚР ӘК-де аэронавигациялық қызмет көрсету үшiн ақы алу;
ұшуларды аэронавигациялық ақпаратпен қамтамасыз ету;
ҚР ӘК пайдаланудағы жанжалдар мен тәртiп бұзушылықты есепке алу және тексеруге қатысу;
ӘК қауiпсiздiкпен пайдалануды реттейтін ережелер, тәлiмдер, нұсқаулықтар және басқа да нормативтiк кесiмдердi әзiрлеуге қатысу;
ӘК құрылымын жетiлдiру және аудандарды iрiлендiру;
ӘҚБ автоматтандырылған орталықтарын құру;
ӘК екiншi радиолокациялық жазықпен жабу;
СNS/АТМ спутниктiк навигациялық жүйенi пайдалану.

Свидетельство: Свидетельство о государственной перерегистрации юридического лица N 8360-1919-ГП от 28 марта 2000 года, дающее право на осуществление деятельности в соответствии с учредительными документами в рамках законодательства РК.
Статус: Государственный провайдер аэронавигационных услуг.
Исключительные права: Создавать, строить, монтировать, владеть, осуществлять эксплуатацию и техническое обслуживание аэронавигационной системы Республики Казахстан. Функции провайдера в части предоставления аэронавигационных услуг.
Уставной капитал: 2,1 млрд. тенге.
Активы: 12,7 млрд. тенге.
Годовой оборот: 6,8 млрд. тенге.
РГП "Казаэронавигация", согласно Закону Республики Казахстан Z980272_ "О естественных монополиях", внесено в Государственный регистр субъектов естественных монополий Республики Казахстан. Агентством Республики Казахстан по регулированию естественных монополий, защите конкуренции и поддержке малого бизнеса устанавливаются тарифы на аэронавигационные услуги и контроль над формированием затрат.
Структура предприятия как элемент государственного управления
Одним из основных преимуществ, полученных Казахстаном при создании в 1995 году единого предприятия по организации воздушного движения и эксплуатации радиотехнического оборудования и связи, было сосредоточение в рамках единого хозяйствующего субъекта функций управления воздушным движением, взимания платы за аэронавигационное обслуживание и проведения требуемой модернизации аэронавигационной системы на основе полученных финансовых средств.
Несмотря на то, что применяется оборудование многих фирм- производителей, предприятием успешно решается задача интеграции его в единую автоматизированную систему УВД. Основой объединения составляющих подсистем в интегрированную аэронавигационную систему Казахстана является строящаяся в настоящее время сеть телекоммуникаций. По мере создания сети все подсистемы объединяются в соответствии с концепцией ИКАО "СNS/АТМ", что в дальнейшем ведет к созданию единой структуры, не допускающей автономного функционирования ни одной из своих частей.
Управление воздушным движением является непрерывным технологическим процессом, требующим постоянного и оперативного взаимодействия множества основных и вспомогательных служб, включающих как диспетчерский состав, непосредственно управляющий воздушным движением, так и инженерно- технические, финансовые и другие подразделения, осуществляющие их материально-техническое обеспечение.
Выделение из общего аэронавигационного комплекса любой его части приведет к нарушению четко отработанных технологических связей, что неизбежно приведет к сбоям в его работе и, как следствие, ухудшит состояние безопасности полетов и обеспечению национальной безопасности, требующей согласования с соответствующими органами Комитета национальной безопасности и Министерства обороны Республики Казахстан.
В Республике Казахстан уже создана широкая сеть воздушных международных трасс, оснащенная современными средствами УВД навигации и связи и удовлетворяющая потребностям мирового авиационного сообщества. Планирование и внедрение трасс производится на основании спроса со стороны пользователей воздушным пространством.
Таким образом, в настоящее время РГП "Казаэронавигация" представляет собой единую хорошо сбалансированную структуру, которая несет ответственность за предоставление аэронавигационного обслуживания с требуемым качеством.
Любая структурная перестройка данной системы, даже на первый взгляд самая незначительная, создаст препятствия четкому отлаженному взаимодействию составных частей, нарушит установленное взаимодействие технологических процессов и в настоящий момент неприемлема.
Приказом генерального директора РГП "Казаэронавигация" от 6 декабря 2000 года N 907 утверждена организационная структура предприятия (приложение А).

Куәлiгi: ҚР заңнамасы шеңберiндегi құрылтайшылық құжаттарына сәйкес жұмыс атқаруға құқық беретiн 2000 ж. наурыздың 28-дегі N 8360-1919-МК заңды тұлғаның мемлекеттiк қайта тiркеуден өткендiгi туралы куәлiк.
Мәртебесi: Аэронавигациялық қызмет көрсетудiң мемлекеттiк провайдерi.
Айрықша құқықтары: Қазақстан Республикасының аэронавигациялық жүйесiн құру, оның құрылысымен айналысу, жинақтау, иелену, пайдалану және оған техникалық қызмет көрсету. Аэронавигациялық қызмет көрсету бөлiгiндегi провайдерлiк жұмыстары.
Жарғылық қоры: 2,1 млрд. теңге
Активтерi: 12,7 млрд. теңге
Жылдық айналымы: 6,8 млрд. теңге
"Қазаэронавигация" РМК "Табиғи монополиялар туралы" Қазақстан Республикасының  Заңына  сәйкес Қазақстан Республикасының Табиғи монополиялар субъектiлерiнің Мемлекеттiк тiзiлiмiне енгiзiлген. Қазақстан Республикасының табиғи монополияларды реттеу, бәсекелестiктi қорғау және шағын бизнестi қолдау жөнiндегi агенттiгi кәсiпорынның аэронавигациялық қызмет көрсетуге және шығынның пайда болуына бақылау жүргiзедi.
Кәсiпорынның мемлекеттiк басқару элементi ретiндегi құрылымы
1995 жылы Әуе қозғалысын ұйымдастыру және радиотехникалық жабдықтары мен байланыс құралдарын пайдалану жөнiнде бiрыңғай мемлекеттiк кәсiпорын құрғандағы Қазақстанның негiзгi ұтқан жерлерiнiң бiрi - әуе қозғалысын басқару, аэронавигациялық қызмет көрсетуге ақы алу және алынған қаржылық қаражаттар негiзiнде аэронавигациялық жүйенi жетiлдiрудi жүргiзу функцияларын бiр ғана шаруашылық субъект шеңберiнде топтастыру болды.
Көптеген өндiрушi фирмалардың жабдықтары қолданылатындықтарына қарамай, кәсiпорын оларды ӘҚБ бiрыңғай автоматтандырылған жүйесiне интеграциялауды табысты түрде шешiп келедi. Қазiргi кезде құрылысы жүрiп жатқан телекоммуникация желiсi - шағын жүйелердi құрастыратын Қазақстанның ықпалдастырылған аэронавигациялық жүйесiне бiрiгуiнiң негiзi болып табылады. Желiнiң құрылуына қарай ИКАО-ның "СNS/АТМ" тұжырымдамасына сәйкес барлық шағын жүйелер бiрiгедi, бұл келешекте өзiнiң бiрде-бiр бөлiгiнің оқшау жұмыс iстеуiне жол бермейтiн бiрыңғай құрылымға әкеледi.
Әуе қозғалысын басқару - iшiне әуе қозғалысына тiкелей басшылық ететiн диспетчерлiк құрам және сондай-ақ инженерлiк-техникалық, жағынан қамтамасыз етудi жүзеге асыратын басқа да бөлiмшелер кiретiн, көптеген негiзгi және қосалқы қызметтердiң бiр-бiрiмен ұдайы және шұғыл қарым-қатынас жасап отыруын талап ететiн үзіліссiз технологиялық процесс болып табылады.
Жалпы аэронавигациялық кешеннен оның кез келген бiр бөлшегiн бөлiп әкету - тұрақты қалыптасқан технологиялық байланыстың бұзылуына әкеп соғады, бұл оның жұмысында тоқырау қаупiн туғызады, нәтижесiнде, Ұлттық қауiпсiздiк комитетi және ҚР Қорғаныс министрлiгiмен келiсiлуi талап етiлетiн ұшулардың қауіпсiздiк және ұлттық қауiпсiздiкпен қамтамасыз етуi жағдайы нашарлайды.
Қазақстан Республикасында қазiрдің өзiнде дүниежүзілік авиациялық қоғамдастықтың талабын қанағаттандыратын, ӘҚБ-ның қазiргi заман құрал-жабдықтарымен, навигациясы және байланыстарымен жарақталған халықаралық әуе жолдарының кең желiсi құрылған. Трассаларды жоспарлау және оны iске қосу - әуе кеңiстiгiн пайдаланушылар жағынан келiп түскен сұраныстар бойынша жүргiзiледi.
Осылайша, қазiргi кезде "Қазаэронавигация" РМК аэронавигациялық қызмет көрсетуде қажеттi сапамен жауап беретiн, бiрыңғай жақсы баланстанған құрылым болып табылады.
Бұл жүйенiң кез келген, тiптi, бiр қарағанда ең мәнсiз болып көрiнетiн құрылымдық қайта құрылысы - оның құрамдас бөлiктерінің айқын орныққан өзара қатынастарына кедергi келтiредi, қалыптасқан технологиялық қарым-қатынастарын бұзады және дәл қазiр бұл қолданбалы болып табылмайды.
"Қазаэронавигация" РМК бас директорының 2000 ж. 12.06-дағы N 907 бұйрығымен кәсіпорынның ұйымдық құрылымы бекiтiлдi (Қосымша А).

Глава 2. Анализ производственно-финансового развития
национальной компании за 1998-2000 годы
1. Производство товаров, работ, услуг (по видам экономической
деятельности)
В соответствии с основными функциями, РГП "Казаэронавигация" оказывает следующие услуги основной деятельности:
аэронавигационное обслуживание воздушных судов в воздушном пространстве Республики Казахстан на маршруте полета;
аэронавигационное обслуживание воздушных судов в воздушном пространстве Республики Казахстан в районе аэродрома;
услуги телекоммуникаций;
радиосвязь;
авиационная фиксированная телеграфная связь;
предоставление аэронавигационной информации.
В силу исторических причин расположения в аэропортовых городках РГП "Казаэронавигация" оказывает также прочие услуги - это сдача в аренду основных производственных фондов, обеспечение электроэнергией и отоплением, коммунальное обслуживание.
Производственными показателями, отражающими объем аэронавигационного обслуживания воздушных судов в воздушном пространстве Республики Казахстан на маршруте полетов и в районе аэродрома, являются самолето-километры, самолето-вылеты и тоннаж максимальной взлетной массы воздушных судов. Самолето-километры и тоннаж максимальной взлетной массы воздушных судов являются параметрами для взимания сборов за аэронавигационное обслуживание как на маршруте полета, так и в районе аэродрома. Эти параметры рекомендованы документами Международной организацией гражданской авиации (ИКАО):
от 1986 года Doc 9161/2 "Руководство по экономическим аспектам аэронавигационного обеспечения на маршруте";
от 1991 года Doc 9562 "Руководство по экономике аэропортов";
от 1997 года Doc 9161/3 "Руководство по экономическим аспектам аэронавигационного обслуживания";
от 2001 года Doc 9082/6 "Политика ИКАО в отношении аэропортовых сборов за аэронавигационное обслуживание".
Всего за 1998-2000 годы производственные показатели по РГП "Казаэронавигация" составили:
276,3 млн. самолето-километров, в том числе за 2000 год - 94,2 млн. самолето-километров, с ростом к 1999 году на 6,6%, или на 5,8 млн. километров;
86,7 тыс. самолето-вылетов, в том числе за 2000 год - 28 тыс. самолето-вылетов, с ростом к 1999 году на 6,5%, или на 1,7 тыс. вылетов;
661,2 тыс. тонн максимальной взлетной массы от самолето-вылетов, в том числе за 2000 год - 1226 тыс. тонн самолето-вылетов, со снижением к 1999 году на 1,8%, или на 23 тыс. тонн.
За 1998-1999 годы снизилось на 20% количество полетов воздушных судов в воздушном пространстве Республики Казахстан. В результате проведения маркетинговой работы, РГП "Казаэронавигация" привлекло ряд авиакомпаний на вновь открытые маршруты с большей протяженностью по территории Республики, что позволило не потерять доходы предприятия за аэронавигационное обслуживание, а с 2000 года восстановлена тенденция ежегодного роста на 2-3%.
За аэронавигационное обслуживание (далее - АНО) с пользователей воздушного пространства Республики Казахстан, не зависимо от их государственной принадлежности, ведомственной подчиненности и форм собственности, взимается плата в виде аэронавигационных сборов.

2-тарау. Ұлттық компанияның 1998-2000 жылдардағы өндiрiс-қаржылық дамуын талдау
1. Тауарлар, жұмыстар, қызметтер көрсету өндiрiсi (экономикалық қызмет түрлерi бойынша)
Өзiнiң атқаратын негiзгi функциясына сәйкес "Қазаэронавигация" РМК негiзгi жұмыстары бойынша мынандай қызметтер көрсетедi:
Қазақстан Республикасының әуе кеңiстiгiнде әуе кемелерінің ұшу бағыттарында аэронавигациялық қызмет көрсету;
Қазақстан Республикасының әуе кеңiстiгiнің аэродром ауданында әуе кемелерiне аэронавигациялық қызмет көрсету;
телекоммуникация көрсету;
радиобайланыс;
авиациялық белгiленген телеграфтық байланыс;
аэронавигациялық ақпаратты жеткiзу.
Әуежайлық қалашықтарда орналасу тарихи себептерiнiң күшiне орай, "Қазаэронавигация" РМК басқа да қызметтер көрсетедi, олар - негiзгi өндiрiстiк қорларды жалға беру, электр энергиясы және жылумен қамтамасыз ету, коммуналды қызмет көрсету.
Қазақстан Республикасының әуе кеңiстiгiндегi маршруттар мен аэродром ауданындағы әуе кемелерiне аэронавигациялық қызмет көрсетудің өндiрiстiк көрсеткіштерi: ұшақ-километр, ұшақ-ұшып шығу және әуе кемелерiнiң барынша ұшу массасының тоннажы әуе кемелерiнiң ұшу бағыты мен аэродром аудандарында аэронавигациялық қызметке алым жинау үшiн параметр болып табылады. Бұл параметрлерді Халықаралық азаматтық авиация ұйымы (ИКАО)-ның құжаттары ұсынған.
Dос 9161/2 1986 жылғы "Маршрутты аэронавигациялық қамтамасыз етудің экономикалық аспектілері жөнiнде басшылық";
Dос 9562 1991 жылғы "Әуежайлар экономикасы жөнiнде басшылық";
Dос 9161/3 1997 жылғы "Аэронавигациялық қызмет көрсетудiң экономикалық аспектiлерiне басшылық";
Dос 9082/6 2001 жылғы "Аэронавигациялық қызмет көрсетудегi әуежайлық алымдарға қатысты ИКАО-ның саясаты".
1998-2000 жылдары "Қазаэронавигация" РМК-ның барлық өндiрiстiк көрсеткiштерi төмендегiдей болды:
276,3 млн. ұшақ-километрлер, оның iшiнде 2000 жылы - 94,2 млн. ұшақ-километр, 1999 жылға қарай өсiмi 6,6 пайыз немесе 5,8 млн. километр;
86,7 мың ұшақ-ұшып шығу, оның ішінде 2000 жылы - 28 мың ұшақ-ұшып шығу, 1999 жылға қарай өсуi 6,5 пайыз немесе 1,7 мың ұшып шығу;
Ұшақ-ұшып шығудан 661,2 мың тонна барынша ұшу массасы, оның iшiнде 2000 жылы - 1226 мың ұшақ-ұшып шығу, 1999 жылға қарай төмендеуi 1,8 пайыз немесе 23 мың ұшып кету;
1998-1999 жылдары Қазақстан Республикасының әуе кеңiстiгiнде әуе кемелерiнің ұшу саны 20%-ға төмендедi. "Қазаэронавигация" РМК республика аумағы бойынша үлкен қашықтыққа созылатын жаңадан ашылған маршруттарға маркетингілік жұмыстар жүргiзудің нәтижесiнде бiрқатар авиакомпанияларды тартуы - кәсiпорынның аэронавигациялық қызмет көрсетудегi табыстарын жоғалтпауға мүмкiндiк бердi, ал 2000 жылдан бастап жыл сайынғы 2-3% өсу беталысы қалпына келтiрiлдi.
Мемлекеттiк меншiктiктерiне, ведомстволық бағыныштылықтары мен меншiк түрлерiне қарамай, Қазақстан Республикасының әуе кеңiстiгiн пайдаланушылардан аэронавигациялық қызмет көрсетiлгенi үшiн (әрi қарай АНҚ) аэронавигациялық алым түрiнде ақы алынады.

Доходы от АНО составляют основную долю всех доходов предприятия. На 80% доходы АНО формируются за счет транзитных рейсов иностранных авиакомпаний и на 20% - рейсов казахстанских авиакомпаний и обеспечения взлетов-посадок в обслуживаемых аэропортах.
Прочие доходы от реализации товаров, работ и услуг формируются на основании свободных рыночных цен и тарифов в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
2. Финансовые результаты деятельности
За 1998-2000 годы доходы РГП "Казаэронавигация" составили 18042 млн. тенге, из них за АНО 16007 млн. тенге или 88,3% от общего объема доходов. В 2000 году предприятие оказало услуг на сумму 7343 млн. тенге, что на 590 млн. тенге или 8,7% больше, чем за 1999 год. Аэронавигационное обслуживание в 2000 году принесло предприятию 6755 млн. тенге доходов, что составило 92% от общего объема. Рост к 1999 году составил 23%. На рост доходов в 2000 году повлияло увеличение на 6,5% частоты полетов, на 3% протяженности используемых воздушных трасс авиакомпаниями и на 13,5% среднегодового курса доллара США по сравнению с 1999 годом.
За 1998-2000 годы расходы предприятия составили 10898 млн. тенге, в том числе в 2000 году - 4370 млн. тенге. Затраты 2000 года возросли к 1998 году на 46% в тенге, а в долларовом выражении сократились на 19,7% или с 38,2 млн. долларов США в 1998 году до 30,7 млн. долларов США в 2000 году. Сокращения расходов удалось добиться за счет проведения организационно- технических мероприятий по реорганизации структуры и оптимизации численности предприятия.
В связи с этими мероприятиями за 1998-2000 годы существенно изменилась структура расходов предприятия по фонду заработной платы, с 32,5% от общих расходов в 1998 году сократился до 23,1% в 2000 году.
Фонд заработной платы в 2000 году составил 1002 млн. тенге, что на 10,5% или на 96 млн. тенге больше, чем в 1999 году. Среднесписочная численность за этот период сократилась на 10,5% или на 304 человека.
Среднемесячная заработная плата по РГП "Казаэронавигация" в 2000 году составила 32 351 тенге, против 26 047 тенге в 1999 году и ростом на 24%.
Увеличение фонда заработной платы и среднемесячной заработной платы в 2000 году связано с расширением объемов работ, выполняемых высококвалифицированным производственным персоналом. Средняя заработная плата диспетчерского состава и инженерно-технических работников в 2000 году выросла по сравнению с 1999 годом на 27,2% и составила 34 985 тенге в месяц. Удельный вес производственного персонала в предприятии составляет 76%. Производительность труда работников РГП "Казаэронавигация" (в доходах на одного работника) в 2000 году выросла по сравнению с 1999 годом на 21,5%. Удельный вес фонда заработной платы в общих расходах снизился с 27% в 1999 году до 23% в 2000 году.

АНҚ-дан түскен табыс кәсiпорынның барлық табыстарының негiзгi үлесiн құрайды. АНҚ табысының 80%-дайы шетел авиакомпанияларының транзиттi рейстерiнің есебiнен қалыптасады, ал 20%-ы қазақстандық авиакомпаниялар және қызмет көрсетiлетiн әуежайларындағы ұшу-қонуды қамтамасыз ету жұмыстарынан түседi.
Басқадай табыстар тауарларды, жұмыстар мен қызметтер көрсетудi iске асырудан, Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес нарықтық босатылған бағалар мен тарифтердің негiзiнде қалыптасады.
2. Қызметтiң қаржылық нәтижелерi
1998-2000 жылдары "Қазаэронавигация" РМК-ның табысы 18042 млн. теңге болды, оның iшiнде АНҚ-дан түскен кiрiстің жалпы көлемi бойынша 16007 млн. теңге немесе 88,3%-ды құрады. 2000 ж. кәсiпорын 7343 млн. теңге сомасына қызмет көрсеттi, яғни 1999 ж. қарағанда бұл 590 млн. теңгеге немесе 8,7% артық. Аэронавигациялық қызмет көрсету 2000 жылы кәсiпорынға 6755 млн. теңге табыс әкелдi, бұл оның жалпы көлемiнің 92%-ы. 1999 жылға қарай өсiм 23%-ды құрады. 2000 жылға қарай табыстың өсуiне ұшу санының 6,5%-ға, авиакомпаниялар пайдаланатын әуе трассалары ұзындығының 3%-ға және АҚШ долларының 1999 жылмен салыстырғанда орташа жылдық бағамының 13,5%-ға артқаны әсер еттi.
1998-2000 жылдары кәсiпорынның шығыны 10898 млн. теңгенi құрады, оның iшiнде 2000 жылғы шығын 4370 млн. теңге болды. 2000 жылы шығындар 1998 жылмен салыстырғанда теңгемен 46%-ға өстi, ал долларға шаққанда 19,7%-ға кемідi немесе 1998 жылғы 38,2 млн. АҚШ долларынан 2000 жылғы 30,7 АҚШ долларына сәйкес болды. Шығыстарды қысқартуға құрылымды өзгерту және кәсiпорын қызметкерлерiнің санын оңтайландыру жөнінде ұйымдастыру-техникалық шараларын өткiзудiң нәтижесiнде қол жеттi.
Осындай өткiзiлген шараларға байланысты 1998-2000 жылдары кәсiпорынның жалақы қоры бойынша шығысының құрылымы бiршама өзгердi, 1998 жылғы жалпы шығысының 32,5%-нан 2000 жылы 23,1%-ға дейiн қысқартылды.
2000 жылы жалақы қоры 1002 млн. теңгенi құрады, бұл 1999 жылға қарағанда 10,5%-ға немесе 96 млн. теңге көп деген сөз. Орташа тiзiмдiк сан бұл кезде 10,5%-ға немесе 304 адамға кемiдi.
"Қазаэронавигация" РМК бойынша орташа жалақы 1999 жылғы 26047 млн. теңгеге қарсы 2000 жылы 32351 теңге немесе 24%-ға артты.
Жалақы қоры мен орташа айлық жалақының өсуi жоғары білiктi өндiрiстiк қызметшiлер атқарған жұмыс көлемiнiң кеңеюiне байланысты болды. Диспетчерлер құрамы мен инженерлік-техникалық қызметшілердің орташа жалақылары 2000 жылы 1999 жылмен салыстырғанда 27,2%-ға артты, яғни айына 34 985 мың теңгенi құрады. Кәсіпорында өндiрiстiк қызметшінің сыбағалы салмағы 76%. "Қазаэронавигация" РМК қызметшілерiнің еңбек өнiмділiктерi (бiр адамның шығыны бойынша) 2000 жылы 1999 жылмен салыстырғанда 21,5%-ға артты. Жалпы шығын бойынша жалақы қорының сыбағалы салмағы 1999 ж. 27%-дан 2000 ж. 23%-ға дейiн төмендедi.

Рост социального налога в 2000 году на 48 млн. тенге по отношению к 1999 году связан с ростом фонда заработной платы и изменением в законодательном порядке исчисления данного налога.
Амортизационные отчисления увеличились на 22,7% или на 129 млн. тенге. Удельный вес амортизационных отчислений сохранился на уровне 1999 года - 16%, за счет приобретения и ввода новых основных средств по программе модернизации средств радиотехнического обеспечения полетов и замены устаревшего оборудования. Согласно инструкции V980634_ "Об особом порядке формирования затрат, учитываемых при расчете цен (тарифов) на производство и предоставление услуг (товаров, работ) субъектами естественной монополии", в предприятии применяется равномерный (прямолинейный) метод списания стоимости, при котором амортизируемая стоимость объекта ежемесячно списывается в равных суммах. Всего по состоянию на 1 января 2001 года накопленная амортизация основных средств составила 3294 млн. тенге, которая полностью использована на инвестиционную программу.
На 37,5% или на 11 млн. тенге возросли расходы по услугам РГП "Казавиамет", за счет увеличения тарифов на предоставляемые услуги.
Возросли расходы по услугам банка на 36,6% или на 25 млн. тенге за счет выплаты единовременного вознаграждения по договору банковского займа от 5 декабря 2000 года N КД 00-132 с ОАО "Народный Банк Казахстана" на сумму 6 млн. долларов США.
Рост затрат по процентам за полученные кредиты на 94,3% или на 90 млн. тенге связано с текущими выплатами процентов, согласно графиков погашения кредитов по контрактам с фирмой "Thales АТМ", ОАО "Народный Банк Казахстана". Удельный вес этих затрат в общих расходах предприятия в 2000 году составил 4,3%, против 2,7% в 1999 году.
Рост расходов на транспорт на 14,2%, коммунальные услуги на 25,7%, запасные части к технологическому оборудованию на 37,4% связано с ростом цен на оказываемые услуги, запасные части и горюче-смазочные материалы. Удельный вес этих расходов составляет 21,8% в 2000 году против 21,4% в 1999 году.
На 468 млн. тенге или в 4,8 раза выросли расходы по налогу на добавленную стоимость, относимые на затраты предприятия, согласно налоговому законодательству Республики Казахстан. На увеличение затрат повлиял рост объемов услуг, связанных с международной деятельностью.
На 416 млн. тенге или в 3,5 раза возросли в 2000 году накладные расходы предприятия, в том числе за счет страхования долгосрочного кредита на обеспечение контракта с фирмой "Thales ATM" - 203 млн. тенге и образования резерва по безнадежной дебиторской задолженности - 213 млн. тенге.
Сократились расходы по аренде каналов связи со 192 млн. тенге в 1999 году до 124 млн. тенге в 2000 году или на 35,3%. Удельный вес аренды каналов связи в общих расходах снизился на 2%, за счет перехода РГП "Казаэронавигация" на каналы спутниковой связи и цифровые телефоны.
В целом расходы предприятия в 2000 году по отношению к 1999 году увеличились на 22%. Затраты, относимые на регулируемую деятельность, в 2000 году составили 3442 млн. тенге, или 79% всех расходов предприятия, в том числе на себестоимость пришлось 2205 млн. тенге и на расходы периода 1237 млн. тенге.
В результате производственно-финансовой деятельности предприятия, прибыль за 1998-2000 годы увеличилась в 2,1 раза в тенге и на 73% в долларовом выражении, т.е. с 12,1 млн. долларов США в 1998 году, до 20,9 млн. долларов США в 2000 году. В 2000 году прибыль составила 2 973 млн. тенге.

1999 жылға қарағанда 2000 жылғы әлеуметтік салықтың 48 млн. теңгеге өсуi жалақы қорының өсуiне және тиiстi салықтың заңнамалық тәртiп бойынша саналуына байланысты болды.
Амортизациялық аудару 22,7%-ға немесе 129 млн. теңгеге өсті. Ұшуларды радиотехникалық қамтамасыз ету құралдарын жетiлдiру бағдарламасы бойынша жаңа негiзгi құралдар алып, оны iске енгiзудiң және ескiрген жабдықтарды ауыстырудың есебiнен амортизациялық есептеудiң сыбағалы салмағы 1999 жылғы 16% деңгейiнде сақталып қалды. "Өндiрiсте және табиғи монополия субъектілерi көрсететiн қызметтерге (тауар, жұмыс) баға (тарифi) айырысу кезiнде ескеретiн шығындар қалыптасуының ерекше тәртіптерi туралы" нұсқауға сәйкес, кәсiпорында бiрыңғай (тура жолды) құнды есептен шығару әдiсi қолданылады, онда нысанның (объектiнің) амортизацияланатын бағасы ай сайын тең сомада есептен шығарылады. Негiзгi құралдардың амортизациясы 2001 ж. 01.01-де 3294 млн. теңгенi құрады, бұл толығымен инвестициялық бағдарламаға жұмсалды.
"Қазавиамет" РМК көрсетiлген қызмет есебiнен жұмсалған шығынның мөлшерi 37,5%-ға немесе 11 млн. теңгеге өстi.
2000 ж. 12.05-дегi "Қазақстан Халық Банкi" ААҚ-мен жасалған келiсiм бойынша несиенi жабу кестесiне сәйкес ағымдық пайызды төлеумен байланысты, алынған несиелер үшiн пайыз бойынша шығынның өсуi 94,3%-ға немесе 90 млн. теңге болды. Кәсiпорынның жалпы шығындарында бұл шығынның сыбағалы салмағы 1999 жылғы 2,7%-ға қарсы 2000 ж. 4,3% болды.
Көрсетілген қызметтер, қосалқы бөлшектер және жанар-жағармай материалдары бағасының өсуiне байланысты көлік шығыны 14,2%-ға, коммуналдық қызмет - 25,7%-ға, техникалық жабдықтаудың қосалқы бөлшектерiне шығын 37,4%-ға артты. Бұл шығындардың сыбағалы салмағы 1999 жылғы 21,4%-ға қарсы 2000 ж. 21,8%-ды құрады.
Қазақстан Республикасының салықтық заңнамасына сәйкес кәсіпорын шығындарына жататын қосылған құн салығы 468 млн. теңгеге немесе 4,8 есе өстi. Шығынның өсуiне халықаралық iстерге байланысты қызметтер көлемiнiң өсуi әсер еттi.
2000 ж. кәсіпорынның үстеме шығындары 416 млн. теңгеге немесе 3,5 есе өстi, соның ішінде "Тhаlеs АТМ" фирмасымен келісiм жасауды қамтамасыз етуге бөлiнген ұзақ мерзімдік несиенi сақтандыру есебi - 203 млн. теңге және дебиторлық үмiтсiз қарыз қорының - 213 млн. теңгенiң пайда болуы бар.
Байланыс каналдарын пайдалану шығыны 1999 жылы 192 млн. теңгеден 2000 ж. 124 млн. теңгеге дейiн азайды. "Қазаэронавигация" РМК спутниктiк байланыс каналдарын жалдаудың сыбағалы салмағы 2%-ға төмендеді.
Тұтастай алғанда кәсiпорынның шығыны 1999 жылға қарағанда 2000 жылы 22%-ға артты. Қызметтi реттеуге қатысты шығындар 79%-ын құрады, соның iшiнде өзiндiк құны 2205 млн. теңге және жұмсалу мерзiмiнде 1237 млн. теңге болды.
Кәсiпорынның өндiрiстiк-қаржылық жұмыстарының нәтижесiнде 1998-2000 жылдары түсiм теңгемен 2,1 есе, АҚШ долларына шаққанда 73%-ға өстi, демек 1998 жылғы 12,1 млн. АҚШ долларынан 2000 ж. 20,9 млн. АҚШ долларына өскен. 2000 ж. түсiм 2973 теңге болды.

Значительное влияние на финансово-хозяйственную деятельность предприятия оказывает дебиторская задолженность, особенно безнадежная и просроченная задолженность НААК "Казакстан aye жолы" в размере 7,9 млн. долларов США и ЗАО "Эйр Казахстан" в размере свыше 10 млн. долларов США. При этом задолженность НААК за 1996-1997 годы уже списана на убытки предприятия. Доля других отечественных авиакомпаний в общей сумме задолженности не превышает 4%.
Дебиторская задолженность в 2000 году составила 3990 млн. тенге, что на 40,9% выше, чем в 1999 году. Наибольший удельный вес составили услуги по временной финансовой помощи и по обязательствам, оплаченным РГП "Казаэронавигация" по решению Министерства транспорта и коммуникаций за ЗАО "Эйр Казахстан" 1539 млн. тенге или 39% задолженности. Дебиторская задолженность по услугам АНО составила 1377 млн. тенге или 35% от задолженности. На авансы, выданные поставщикам, за счет будущих поставок и прочую дебиторскую задолженность, включая долгосрочную, пришлось 26% задолженности.
Кредиторская задолженность РГП "Казаэронавигация" составила 4135 млн. тенге, что на 93,5% больше, чем в 1999 году. Отвлечение денежных средств для оплаты по обязательствам ЗАО "Эйр Казахстан" в 1999 и 2000 годах прямо повлияло на рост кредиторской задолженности перед поставщиками и подрядчиками. Особенно возросла кредиторская задолженность перед фирмой "Thales ATM" по контракту на поставку навигационного оборудования до 6,8 млн. долларов США, а также отрицательно повлияло на динамику модернизации радиотехнического оборудования и средств связи, в том числе аэродромной зоны. В связи с чем, предприятие было вынуждено привлечь банковский кредит в размере 6 млн. долларов США во избежание возникновения дефолта.
На конец 2000 года кредиторская задолженность перед "Thales ATM" составила 277 млн. тенге или 7% от всей задолженности.
Кредиторская задолженность перед французским банком "Societe Generale" составила 2042 млн. тенге или 49% от всей задолженности. Предприятие в 2000 году произвело погашение коммерческого кредита на сумму 600 тыс. долларов США согласно утвержденному графику платежей. Погашение за покупательский кредит начнется с ноября 2001 года.
Перед ОАО "Народный Банк Казахстана" кредиторская задолженность составила 867 млн. тенге или 22% всей задолженности. Погашение кредита началось по графику с июня 2001 года.
Прочая кредиторская задолженность составила 949 млн. тенге или 22% всей задолженности.
3. Динамика тарифов и цен на продукцию, работы и услуги
Тарифы РГП "Казаэронавигация" за аэронавигационное обслуживание являются неизменными с 1998 года. Ставки сборов за аэронавигационное обслуживание утверждены постановлением Комитета по ценовой и антимонопольной политике Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан (далее - Комитет) от 16 марта 1998 года N 1/10. Действующая система взимания сборов дифференцируется в зависимости от максимальной взлетной массы воздушного судна, государственной принадлежности авиакомпании и типа выполняемого полета. Ставки сборов для казахстанских авиакомпаний в 1,5-2 раза ниже применяемых к иностранным авиакомпаниям. Вышеназванным постановлением Комитета предусмотрено, что при выполнении регулярных внутренних рейсов авиакомпаниями Республики Казахстан к ставкам сборов для казахстанских авиаперевозчиков применяется понижающий коэффициент 0,5. Недополученный доход в 2000 году от применения понижающего коэффициента 0,5 составил 211 млн. тенге. Дополнительно постановлением Комитета Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции от 21 августа 1998 года N 3/6 установлена 10%-ая скидка на регулярные внутренние рейсы при условии 100%-ой предоплаты в течение месяца. Также, приказом Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции от 15 сентября 1999 года N 68/2-ОД установлено, что плата за аэронавигационное обслуживание с эксплуатантов воздушных судов-резидентов Республики Казахстан, осуществляющих регулярные внутренние перевозки взимается по курсу, установленному Национальным Банком Республики Казахстан на 1 апреля 1999 года, 87,5 тенге за 1 доллар США. Этим же приказом, полеты, связанные с применением в народном хозяйстве, облетом радиотехнических средств аэронавигации и тренировочные полеты приравнены к регулярным внутренним перевозкам, т.е. на эти полеты распространяются все льготы, применяемые на данный вид перевозок. В целом за 2000 год вследствие применения вышеназванных понижающих коэффициентов и фиксированного курса доллара США предприятие недополучило доходов на сумму 473 млн. тенге, а если учесть разницу утвержденных тарифов для казахстанских и иностранных авиакомпаний неполученный доход составил 1800 млн. тенге.
Наряду с понижающими коэффициентами, постановлением Комитета по ценовой и антимонопольной политике Агентства по стратегическому планированию Республики Казахстан от 16 июня 1998 года N 17 установлены повышающие коэффициенты. К действующим ставкам за аэронавигационное обслуживание при обслуживании заказных рейсов 1,1 и 1,2 казахстанских и иностранных эксплуатантов воздушных судов соответственно, и дополнительный доход от их применения составил 136 млн. тенге.

Кәсiпорынның қаржы-шаруашылық қызметiне, әсiресе, үмiтсiз және мерзiмi созылып кеткен "Қазақстан әуе жолы" ҰААК-ның 7,9 млн. АҚШ доллары мен "Эйр Қазақстан" ЖАҚ-тың 10 млн. астам АҚШ долларындағы дебиторлық қарыздар да маңызды әсер қалдыруда. Бұл жөнiнде ҰААК қарызы 1996-1997 жылдары кәсіпорын шығынына жазылды. Қарыздың жалпы сомасында Отандық басқа авиакомпаниялардың үлестерi 4%-дан аспайды.
2000 жылғы дебиторлық қарыз 3990 теңгенi құрады, бұл 1999 жылға қарағанда 40,9% жоғары. Сыбағалы салмақтың басымын - мерзiмдiк қаржылық көмек көрсету қызметi мен Көлiк және коммуникациялар министрлiгiнiң шешiмi бойынша "Қазаэронавигация" РМК "Эйр Қазақстан" үшiн төлеген - 1539 млн. теңге немесе 39% құрады. АНҚ қызметi бойынша дебиторлық қарыз 1377 млн. теңге немесе қарыздың 35%-ы. Болашақта жеткiзiп тұрудың есебiнен жеткiзiп тұрушыларға берiлген қарызақы және iшiнде ұзақ мерзiмдiлерiмен қоса басқа да дебиторлық қарыздар, қарыздың 26%-ы болды.
"Қазаэронавигация" РМК-ның несиелiк қарыздары 4135 млн. теңге болды, бұл 1999 жылға қарағанда 93,5% артық. "Эйр Қазақстан" ЖАҚ-тың алған мiндеттемесiн төлеуге ақшалай қаражат бөлу - 1999 және 2000 жылдары жеткiзушiлер мен мердiгерлер алдында, әсiресе, навигациялық жабдықтармен қамтамасыз етуге 6,8 млн. АҚШ долларына келiсiм жасалған "АТМ" фирмасының алдында несиелiк қарыздың өсуiне тiкелей әсер еттi, және сондай-ақ радиотехникалық жабдықтар мен байланыс құралдарын, оның ішінде аэродром өңiрi де бар, модернизациялау динамикасына да керi әсерiн тигiздi. Осындай жағдайларға байланысты дефолттан аулақ болу үшiн, кәсiпорын 6 млн. АҚШ доллары мөлшерiнде банктiк несие алуға мәжбүр болды.
2000 жылдың аяғында "Тhаlеs АТМ" фирмасына берешек несиелiк қарыз барлық қарыздың 277 млн. теңгесiн немесе 7%-ын құрады.
Француздың "Societe Generale" банкiсiне несиелiк қарыз 2042 млн. теңге немесе барлық қарыздың 49%-ын құрады. 2000 жылы кәсiпорын төлемдi қайтарудың бекiтiлген кестесiне сәйкес АҚШ-тың 600 мың доллары сомасындағы коммерциялық несиенi жапты. Сатып алу несиесiн жабу 2001 жылдың қарашасында басталады. "Қазақстан Халық Банкi" ААҚ алдындағы несиелiк қарыз 867 млн. теңге немесе барлық қарыздың 22%-ын құрады. Бұл несиенi төлеу кесте бойынша 2001 жылдың маусымында басталды.
Басқадай несиелiк қарыздар 949 млн. теңге немесе барлық қарыздың 22%-ын құрады.
3. Өнiмдер, жұмыстар және көрсетiлетiн қызметтердiң тарифтерi мен баға динамикасы
"Қазаэронавигация" РМК-ның аэронавигациялық қызмет көрсетудегi тарифi 1998 жылдан берi өзгерiссiз болып келедi. Аэронавигациялық қызмет көрсетудегi алым мөлшерi Қазақстан Республикасының стратегиялық жоспарлау және реформалар жөнiндегi агенттiгінің Баға және монополияға қарсы саясат жөнiндегi комитетiнің (әрi қарай Комитет) 98 ж. 03.16-дағы қаулысымен бекiтiлген. Алым жинаудың қазiргi жүйесi әуе кемесiнiң барынша ұшу массасына, авиакомпаниялардың мемлекеттiк меншiктiктерi мен атқарылған ұшулардың түрлерiне қарай дараланып отырады. Қазақстан авиакомпаниялары үшiн алым мөлшерлерi шетелдiк авиакомпанияларға қолданылатын мөлшерден 1,5-2 есе төмен. Комитеттің жоғарыда аталған Қаулысында Қазақстан Республикасының авиакомпаниялары орындайтын үзіліссiз iшкi рейстердi атқаруда қазақстандық авиатасымалдаушыларына алым мөлшерiн төмендететін 0,5 коэффициент қолданылу салдарынан түспеген кiрiс 211 млн. теңге болды. Қазақстан Республикасы Табиғи монополияны реттеу, бәсекелестiктi қорғау және шағын бизнестi қолдау жөнiндегi Комитетінің 98.08.21-дегi N 3/6 қосымша Қаулысы бойынша iшкi үзiлiссiз рейстер үшiн, егер олар бiр айдың ішінде 100% алдын-ала төлеген жағдайда 10%-дық жеңiлдiк беру бекiтілдi. Сондай-ақ, Қазақстан Республикасы Табиғи монополияны реттеу, бәсекелестiктi қорғау және шағын бизнестi қолдау жөнiндегi Комитетінің 1999 ж. қыркүйектің 15-дегi 68/2-ОД бұйрығымен Қазақстан Республикасының iшкi жүйелi рейстердi орындайтын әуе кемелерi-резиденттерiн пайдаланушыларынан аэронавигациялық қызмет көрсетуге алынатын ақы 1999 ж. сәуiрдің 01-де Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi белгiленген 1 АҚШ доллары үшiн 87,5 теңге бағамы бойынша тағайындалды. Осы бұйрықпен, халық шаруашылығында қолданылатын ұшулар, аэронавигацияның радиотехникалық құралдарын ұшуда сынау және жаттығу ұшулары iшкi жүйелi ұшуларға теңеледi, яғни бұл ұшулардың бәрiне тасымалдаудың осы түрiне қолданылатын барлық жеңiлдiктер жүредi. Тұтастай алғанда 2000 жылы, жоғарыда аталған төмендетiлген коэффициенттi қолданудың салдары мен белгiленген АҚШ доллары бағамының нәтижесiнде кәсiпорын 473 млн. теңге сомасының кiрiсiн ала алмады, ал егер қазақстандық және шетелдiк авиакомпанияларға бекiтiлген тарифтердiң айырмашылығын ескерсек, алынбаған пайда 1800 млн. теңгенi құрайды. Төмендетушi коэффициенттермен қатар, Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау агенттiгiнің баға және монополияға қарсы саясат жөнiндегi комитетiнiң 98.06.16-дағы N 17 қаулысымен қазақстандық және шетелдiк 1,1 және 1,2 тапсырыс рейстегi әуе кемелерiн пайдаланушыларға аэронавигациялық қызмет көрсеткені үшін қолданыстағы мөлшерге қосымша жоғары коэффициенттер белгiлендi, осыған сәйкес қосымша табыс 136 млн. теңгенi құрады.

Вышеприведенная дифференциация тарифов предусматривает поддержку и в некотором смысле дотирование казахстанских авиаперевозчиков, что в свою очередь противоречит статье 15 Конвенции о международной гражданской авиации, ратифицированной Республикой Казахстан в 1994 году, которая предусматривает единообразные ставки сборов, как для национальных, так и для иностранных пользователей.
Уровень тарифов РГП "Казаэронавигация" для иностранных пользователей по сравнению с сопредельными государствами является самым конкурентным, так например тариф за 100 км ортодромического расстояния воздушного судна Боинг-747 в Республике Казахстан составляет 62 доллара США, а в приграничных государствах составляет:
Китай - 100 долларов США
Россия - 70 долларов США
Узбекистан - 91 долларов США
Туркменистан - 70 долларов США
Киргизстан - 68 долларов США
Азербайджан - 70 долларов США
Взимание сборов с пользователей воздушного пространства Республики Казахстан производится РГП "Казаэронавигация" на основании прямых заключенных договоров с пользователями и через клиринговую палату Международной ассоциации авиаперевозчиков.
Обобщая, можно сказать, что тарифы за аэронавигационное обслуживание в Республике Казахстан являются неизменными за период 1998-2000 годы. Величина тарифов по сравнению с сопредельными государствами и рядом других стран мира является самой конкурентной. Механизм взимания сборов удовлетворяет как пользователей воздушного пространства, так и провайдера услуг.
4. Инвестиционная деятельность компании
Радиотехнический комплекс Казахстана в начале 90-х годов имел ряд существенных недостатков, не позволяющих добиться требуемого уровня аэронавигационного обслуживания, соответствующего международным требованиям и стандартам международной организации гражданской авиации (ИКАО):
работа радиотехнических средств в режимах, принятых в СССР, существенно отличавшихся от требований международных организаций;
отсутствие современных средств радиолокации, радионавигации и электросвязи, необходимых для качественного контроля над движением воздушных судов;
устаревшие средства отображения воздушной обстановки, не позволяющие применить современные технологии;
отсутствие средств автоматизации процесса управления воздушным движением;
большой физический износ радиотехнического оборудования и средств связи (свыше 70%);
физически и морально устаревшее оборудование авиационной сети телеграфной связи (АФТН);
недостаточное количество средств оперативной наземной связи, выработавшие ресурс коммутационные системы, аварийное состояние систем связи "аэропорт - город".
Для замены навигационного оборудования Казахским управлением гражданской авиации был заключен контракт (без номера) от 2 июля 1992 года с фирмой "Alcatel-SEL" на поставку 16 радиомаяков VОR/DМЕ.
Кроме этого, контрактом предусматривалась поставка оборудования дистанционного контроля и управления, а также 3-х центров технической эксплуатации.
В состав оборудования, поставляемого по контракту, также входили:
5 метеосистем для аэропортов;
центр коммутации АФТН.
Всего в рамках контракта с Alcatel-SEL было установлено:
7 радиомаяков VОR/DМЕ;
центр технической эксплуатации VОR/DМЕ, включая требуемый комплект запасных частей;
цифровое оборудование телекоммуникаций на базе цифровой АТС, установленной в городе Алматы.
С целью разработки программы перехода к современным методам управления воздушным движением, основанным на внедрении автоматизированных комплексов, построенных на базе компьютерных технологий, в 1992 году Всероссийским научно-исследовательским институтом (далее - НИИ) радиоаппаратуры совместно с фирмой "Airsys ATM GмbН", был разработан "Мастер-план Программы модернизации автоматизированной системы управления воздушным движением в Республике Казахстан" (далее - "Мастер-план").
Планом было предусмотрено создание Автоматизированной Системы Управления Воздушным движением (АС УВД), состоящей из 3-х центров АС УВД (города Алматы, Актюбинск, Астана) и 18 радиолокационных позиций, оснащенных вторичными радиолокаторами и существующими первичными радиолокаторами, по два комплекта на каждой позиции, в количестве 36 комплектов.
При этом существовавшие на то время 18 Районов обслуживания воздушного движения должны были быть объединены в три Центра создаваемого АС УВД (города Алматы, Актюбинск, Астана).

Жоғарыда келтiрiлген тарифтердің даралануы қазақстандық авиатасымалдаушыларға демеуқаржы бөлудi көздейдi, бұл ұлттық болсын немесе шетелдiк болсын пайдаланушылардың бәрiне бiркелкi алым ставкасын қарастырған, 1994 жылғы Қазақстан Республикасы бекiткен Халықаралық азаматтық авиация туралы конвенцияның 15-бабына қайшы келедi.
"Қазаэронавигация" РМК-ның шетелдiк пайдаланушылар үшiн тарифтердің деңгейi iргелес мемлекеттермен салыстырғанда нағыз бәсекелес болып табылады, мысалы, Қазақстан Республикасында Боинг-747 әуе кемесiнiң ортодромдық шалғайлықтағы 100 км.-ның мөлшерi АҚШ-тың 62 долларын құрайды, ал шекаралас мемлекеттерде:
Қытай - 100 АҚШ долларын
Ресей - 70 АҚШ долларын
Өзбекстан - 91 АҚШ долларын
Түркменстан - 70 АҚШ долларын
Қырғызстан - 68 АҚШ долларын
Әзербайжан - 70 АҚШ долларын құрайды.
Қазақстан Республикасының әуе кеңiстiгiн пайдаланушылардан алым жинауды "Қазаэронавигация" РМК тiкелей жасалған келiсiмдердiң негiзiнде және Халықаралық авиатасымалдаушылар қоғамдастығының клиринголық палатасы арқылы жүргiзедi.
Қорыта келе, Қазақстан Республикасында аэронавигациялық қызмет көрсетуге жинайтын алым 1998-2000 жылдар мерзiмiнде өзгерiссiз болды деуге болады. Көршiлес мемлекеттер және дүние жүзiнің бiрқатар басқа елдерiмен салыстырғанда тарифтің көлемi нағыз бәсекелес болып табылады. Алым алу әдiсi әуе кеңiстiгiн пайдаланушыларды да, қызмет көрсету провайдерiн де қанағаттандырады.
4. Компанияның қаржы салымы қызметi
90-жылдардың басында Қазақстан радиотехникалық кешенiнің аэронавигациялық қызмет көрсетуде тиiстi деңгейге жетуге мүмкiндiк бермейтiн, Халықаралық азаматтық авиация ұйымының (ИКАО) талаптары мен стандарттарына сай емес бiрқатар кемшіліктерi болды:
радиотехника құралдарының КСРО кезiнде қабылданған, халықаралық ұйымдардың талабынан алшақ тәртiпте жұмыс iстеуi;
әуе кемелерiнiң қозғалысын сапалы түрде бақылауға қажеттi қазiргi кезеңнің радиолокация, радионавигация және электр байланысының болмауы;
қазiргi кезең технологиясын қолдануға мүмкiндiк бере алмайтын әуе жағдайын бейнелеушi ескiрген құралдар;
әуе қозғалысын басқару процесiнiң автоматтандырылған құралдарының болмауы;
радиотехникалық жабдықтар мен байланыс құралдарының әбден тозуы (70%);
телеграф байланысы авиация желiсінің табиғи және рухани тозығы жеткен жабдықтары (АТББ);
коммутациялық жүйе ресурстарын жасайтын жедел жерүстi байланыс құралдары санының жетiспеуi, "Әуежай-қала" байланыс жүйесiнiң апаттық жағдайы;
Навигациялық жабдықты ауыстыру үшiн, Қазақ азаматтық авиация басқармасы 1992 ж. маусымның 02-де (нөмерсiз) "Аlсаtеl-SЕL" фирмасымен 16 VОR\DМЕ техникалық пайдалану орталығы;
Алматы қаласында орнатылған сандық АТС базасындағы телекоммуникацияның сандық жабдығы.
Автоматтандырылған кешендердi енгiзуге негiзделген, компьютерлiк технология базасында құрылған әуе қозғалысын басқарудың қазiргi әдiстерiне көшу бағдарламасын әзiрлеу мақсатымен 1992 жылы Бүкiлресейлiк радиоаппараты ФЗИ мен "Аіrsуs АТМ GmbH" фирмасымен бiрлесе отырып, Қазақстан Республикасындағы әуе қозғалысын басқарудың автоматтандырылған жүйесiн жетiлдiрудiң "Шебер-жоспар" (әрi қарай Шебер-жоспар) бағдарламасын әзiрледi.
Жоспарда ӘҚБ АЖ-нiң 3 орталығынан (Алматы, Ақтөбе, Астана), екiншi радиолокаторлар және әр позициясында 2 топтамасы бар қазiр қолданылып жүрген бiрiншi радиолокатормен жабдықталған 18 радиолокаторлық позициядан тұратын саны 36 топтама болатын Әуе қозғалысын Басқарудың Автоматтандырылған Жүйесiн құру қарастырылған болатын.
Бұл жағдайда, сол кездегi әуе қозғалысына қызмет көрсетудiң 18 ауданы осы құрылған ӘҚБ АЖ-нің үш орталығына (Алматы, Ақтөбе, Астана) бiрiгуге тиiс едi.

На основе "Мастер-плана" в марте 1993 года был заключен контракт между РГП "Казаэронавигация" и Airsys ATM GmbH от 16 марта 1993 года N 408563-210-0001 на поставку оборудования центров АС УВД в города Алматы, Актюбинск и Астана и поставку 18-ти вторичных моноимпульсных радиолокаторов.
Реализация контракта с фирмой "Airsys ATM GmbH" была начата в 1993 году. Финансирование осуществлялось за счет фирменного кредита, залоговым обеспечением которого, в соответствии с подписанным 11 июля 1997 года "Соглашение об обеспечении обязательств, залоге и передаче прав", служили аэронавигационные сборы, поступавшие от авиакомпаний через Международную Ассоциацию авиаперевозчиков (далее - ИАТА).
Одним из основных положений "Мастер-план" являлось максимальное сохранение имевшейся в то время на оснащении радиолокационной техники, в основном, первичных радиолокационных станций типа 1РЛ139-2.
В связи с длительными сроками эксплуатации первичных радиолокаторов было принято решение провести модернизацию всех 36 комплектов первичных трассовых РЛС с доведением их до уровня модернизированного радиолокатора типа 1Л118, имевшего твердотельный приемный тракт и улучшенные характеристики по надежности работы. Для выполнения этой задачи был заключен контракт от 11 апреля 1995 года N 2/95049 с Лианозовским электромеханическим заводом (ЛЭМЗ) города Москвы.
В дальнейшем, в соответствии с решением казахстанско-французской комиссии по сотрудничеству и последующим за этим постановлением Правительства Республики Казахстан от 2 февраля 1996 года N 141 P960141_ "Об инвестиционных проектах, финансируемых в 1996 году за счет иностранных кредитов, предоставляемых под гарантии Республики Казахстан и за счет займов международных финансовых организаций", в программу французских инвестиций была включена поставка аэродромных радиолокаторов. В соответствии с этим в марте 1996 года между РГП "Казаэронавигация" и фирмой "Thomson - CSF Airsys" был заключен контракт на поставку 4-х аэродромных локаторов на общую сумму - 30 млн. долларов США. В обеспечении этого контракта в декабре 1996 года были выданы государственные гарантии на сумму 15 млн. долларов США, и с начала 1997 года контракт вступил в силу.
В процессе реализации контрактов стала очевидной необходимость пересмотра технической оснащенности аэронавигационной системы по следующим причинам:
основные потоки воздушных судов сконцентрированы на нескольких основных трассах в направлении "север - юг" западной части Республики Казахстан и направлении "запад - восток" к воздушным коридорам с Китайской Народной Республикой - со средней интенсивностью воздушного движения;
высокие эксплуатационные характеристики вторичных радиолокаторов, в том числе: большой радиус действия, высокая вероятность обнаружения, высокая разрешающая способность, хорошие функциональные возможности центров АС УВД, удачное размещение радиолокационных позиций, в сочетании с применением эксплуатационных требований ИКАО, опирающихся на использование вторичного радиолокатора в качестве основного средства радиолокационного наблюдения, позволило более гибко и рационально устанавливать границы РОВД, снизить их количество при сохранении и улучшении качества аэронавигационного обслуживания (далее - АНО);
переход на новые технологии работы аэродромных диспетчерских пунктов, соответствующие практике ИКАО при условии низкой интенсивности.
На основе анализа этих условий были разработаны новые технические требования к планам модернизации аэронавигационной системы, которые и легли в основу предложений по корректировке контрактов на модернизацию в сторону уменьшения в соответствии с новой конфигурацией и составом оборудования аэронавигационной системы, реальными потребностями.
Принятые решения предусматривали:

1993 жылғы наурызда "Шебер-жоспардың" негiзiнде "Қазаэронавигация" РМК мен "Аіrsуs АТМ GmbH" арасында Алматыдағы, Ақтөбедегi, Астанадағы ӘҚБ АЖ орталықтарына жабдықтар және 18 екiншi моноимпульстi радиолокатор жеткiзуге 1993 жылғы наурыздың 16-да N 408563-210-0001 келiсiм-шарт жасалды.
"Аіrsуs АТМ GmbH" Келiсiм-шарттың iске асуы 1993 жылы басталды. Қаржыландыру Келiсiм-шартқа сәйкес, 1997 жылы маусымның 11-де қол қойылған "Мiндеттердi қамтамасыз ету, кепіл және құқықты табыс ету туралы келiсiмге" сәйкес Халықаралық тасымалдаушылар Қауымдастығы (ИАТА) арқылы авиакомпаниялардан келіп түскен аэронавигациялық алымдар кепiлдігі болып табылатын фирмалық несиесiнің есебiнен жүргiзiлдi.
"Мастер-жоспардың" негiзгi ережелерiнің бiрi - сол кездегi қолда бар радиолокациялық жабдықтарды, оның iшiнде 1РЛ139-2 тұрпатты алғашқы радиолокацияны барынша сақтау болды.
Алғашқы радиолокаторлардың пайдалану мерзiмдерi ұзаққа созылуларына байланысты, қатты денелi қабылдау тетiгi мен жұмысқа сенiмдiлiгi жөнiнде жақсы сипаттамасы бар 1Л118 тұрпатты жетiлдiрiлген радиолокатордың деңгейiне жеткiзу арқылы алғашқы трассалық 36 топтаманың барлығын жетiлдiруден өткiзуге шешiм қабылданды. Бұл мәселенi орындауда осы жабдықты шығарушы Лианозовск электромеханика зауытымен (Мәскеу) 1995 жылғы сәуiрдiң 11-де N 2/95049 келiсiм-шарты жасалды.
Әрi қарай қазақстан-француз комиссиясының бiрлесе еңбек ету шешiмiне және одан кейiнгi Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1996 жылғы ақпанның 02-дегi "1996 жылы Қазақстан Республикасына кепiлдеме бойынша берілетін шетелдiк несиелер және халықаралық қаржы ұйымдары қарызының есебiнен қаржыландырылатын инвестициялық жобалар туралы" N 141  қаулысына  сәйкес, Франция қаржы салымының бағдарламасына аэродромдық радиолокаторлар жеткiзу енгiзiлдi. Осыған сәйкес 1996 жылдың наурызында "Қазаэронавигация" РМК мен "Тhомsоn-СSҒ Аirsуs" фирмасының арасында жалпы сомасы 30 млн. АҚШ долларын құрайтын 4 аэродромдық локатор жеткiзуге келiсiм-шарт жасалды. Осы келiсiм-шартты iске асыру барысында 1996 жылдың желтоқсанында АҚШ-тың 15 млн. долларына кепiлдеме берiлдi және ол келiсiм-шарт 1997 жылдың басында күшiне ендi.
Келiсiм-шарттарды iс жүзiне асыру процесiнде төмендегідей себептермен аэронавигация жүйелерi жабдықтарын қайта қарау қажеттiгi айқындалды: әуе кемелерінің негiзгi тасқыны ҚР батыс жағындағы "солтүстiк-оңтүстiк" бағыты бойынша және орташа жиілікпен Қытай Халық Республикасының "батыс-шығыс" бағытындағы әуе дәлiзiне қарай бiрнеше негiзгi трассаларға жинақталған.
Екiншi радиолокатордың жоғары дәрежеде пайдаланушылық сипаттамасы, соның iшiнде: қызметтің үлкен радиусы, тапқыштық зор мүмкiндiгi, рұқсаттық жоғары қабiлеттілігi, ӘҚБ АЖ орталықтарының функционалды жақсы мүмкiндiктерi, ретiнде екiншi радиолокаторды қолдануға сүйенетiн ИКАО-ның пайдалану талаптарын радиолокациялық қадағалаудың негiзгi құралы ретiнде қолданумен қиюласа отырып, радиолокациялық позициялардың сәттi орналасулары - АӘҚҚ шекараларын икемдi түрде нақты белгiлеуге мүмкiндiк бередi, аэронавигациялық қызмет көрсетудің сапасы және жақсартылуы сақталған жағдайда, олардың санын азайтады (әрi қарай - АНҚ);
Төменгi жиiлiк жағдайында талдау негiзiнде аэронавигациялық жүйелердi жетiлдiру жоспарларына жаңа техникалық талаптар қойылды, олар келiсiм-шартты жаңа кескiн үйлесiмiне және аэронавигациялық жабдық құрамының нақты мұқтаждықтарына лайықтап, жаңа нұсқауға сәйкестендiрiп азайту жағын көздеген түзету енгiзудің негiзi болды.
Қабылданған шешiмдерде қарастырылды:

изменение структуры воздушного пространства Республики Казахстан и снижения количества районов организации воздушного движения с 18 до 12;
уменьшение количества поставляемых в рамках контракта с Airsys ATM GmbH вторичных радиолокаторов с 18 до 13;
изменение состава оборудования по контракту с Thomson - CSF Airsys с уменьшением стоимости контракта в два раза, с 30 до 15 млн. долларов США, с поставкой только двух аэродромных радиолокаторов и двух аэродромных систем для Алматы и Астаны;
в связи с уменьшением количества необходимых радиолокационных позиций и установкой вторичных радиолокаторов, уменьшение числа модернизируемых первичных радиолокаторов с 36 до 15;
уменьшение количества радиомаяков по контракту с Alcatel-SEL до 7-ми комплектов (в пределах суммы кредитной линии).
В соответствии с новыми требованиями к составу оборудования по вышеназванным контрактам были приняты соответствующие изменения.
Проведенная модернизация аэронавигационной системы позволила оснастить систему УВД, на сегодняшний день, включающую в себя два современных трассовых центра АС УВД в городах Алматы и Актюбинске, 13 установленных вторичных радиолокаторов, комплекс средств автоматизации "Синтез" в городе Шымкент и вторичный радиолокатор "Радуга", автоматизированные рабочие места (АРМ) диспетчера, заменившие устаревшие на всех радиолокационных позициях. Завершен монтаж аэродромных радиолокаторов и оборудования аэродромных систем в городах Алматы и Астана.
Таким образом, модернизации было подвергнуто оборудование воздушного верхнего пространства. В настоящее время завершается тщательный анализ состояния и необходимости замены оборудования района аэродромов:
оборудование систем посадки;
приводные радиостанции и маркерные маяки;
аэродромные радиолокационные комплексы;
оборудование ОВЧ и ВЧ радиосвязи;
средства связи на участках "аэропорт - город" (радиорелейные и волоконно-оптические линии связи).
За 1998-2000 годы инвестиции в основные средства по РГП "Казаэронавигация" составили 6418 млн. тенге, в том числе за счет собственных средств - 5551 млн. тенге и кредита ОАО "Народный Банк Казахстана" - 867 млн. тенге. Около 50% или 3048 млн. тенге инвестиций предприятие внесло на погашение обязательств по кредитам, в том числе 2471 млн. тенге фирме "Airsys ATM GмbН", 493 млн. тенге фирме "Alcatel-SEL" и 84 млн. тенге фирме "Thomson - CSF Аirsуs". По контрактам с ЛЭМЗ было выплачено 435 млн. тенге, АО "ВНИИРА" города Санкт-Петербурга - 487 млн. тенге. На 850 млн. тенге было выполнено проектно-изыскательских, строительно-монтажных работ, выплачено транспортных и таможенных услуг по доставке оборудования. На прочее приобретение основных средств инфраструктуры предприятия (транспорт, оргтехника, персональные компьютеры и т.д.) было израсходовано свыше 700 млн. тенге.

Қазақстан Республикасы әуе кеңiстiгiнiң құрылымын өзгерту және әуе қозғалысын ұйымдастыру аудандарының санын 18-ден 12-ге дейiн азайту;
Тек қана Алматы мен Астана үшiн екi аэродромдық радиолокатор және екi аэродромдық жүйе жеткiзу жабдық құнын екi есе, 30-дан 15 млн. АҚШ долларына төмендету арқылы Тhомsоn-СSF Аirsуs-пен жасалған келiсiм-шарттың құрамын өзгерту; қажеттi радиолокациялық позициялар санын төмендетуге байланысты және екiншi радиолокаторларды орнату арқылы жетiлдiрiлген бiрiншi радиолокатордың санын 36-дан 15-ке дейiн азайту;
Аlкаtеl - SEL келiсiмi бойынша радиомаяктар санын 7 топтамаға дейiн азайту (несие желiсiндегi соманың шегiне қарай).
Жабдықтардың құрамына қойылатын жаңа талаптарға сәйкес жоғарыда аталған келiсiмдер бойынша тиiстi өзгерiстер қабылданды.
Аэронавигациялық жүйенi жетiлдiруден өткiзу - бүгiнгi күнi құрамына Алматы мен Ақтөбедегi қазiргi кезеңнің екi трассалық орталығы, 13 екiншi радиолокатор, Шымкент қаласындағы "Синтез" автоматтандыру жүйесiнің кешенi және "Радуга" радиолокаторы, диспетчерлердiң автоматтандырылған жұмыс орындары (АЖО) кiретiн, барлық радиолокациялық позицияларда ескiргендердi ауыстыра отырып, ӘҚБ жүйесiн жарақтауға мүмкiндiк бердi. Алматы мен Астана қалаларында аэродромдық радиолокаторлар мен аэродромдық жабдықтар жүйесiн монтаждау аяқталды.
Осылайша, жоғарғы әуе кеңiстiгiн жабдықтау жетiлдiрiлдi. Қазiргi кезеңде аэродром аудандары жағдайларын мұқият талдау мен жабдықтарын ауыстыру қажеттігi аяқталып келедi:
қону жүйесiнің жабдығы;
келтiрiлген радиостанциялар мен маркерлi маяктар;
радиобайланыстарының ӨЖҚ мен ЖҚ жабдықтары;
"Әуежай-қала" (радиорелейлi және талшықты оптикалық байланыс желiлерi);
1998-2000 жылдары "Қазаэронавигация" РМК-ның негiзгi қаражаттарының қаржы салымы 6418 млн. теңгенi құрады, оның iшiнде жеке қаражат есебiнен - 5551 млн. теңге және "Қазақстан Халық Банкi" ААҚ несиесiнен - 867 млн. 50% жуық немесе 3048 млн. теңге қаржы салымын кәсiпорын несие бойынша мiндеттемелердi жабуға жұмсады, соның iшiнде 2471 млн. теңге "Аіrsуs АТМ GmbH" фирмасына, 493 млн. теңге "Аlкаtеl - SEL" фирмасына, 84 млн. теңге "Тhомsоn - СSҒ Аirsуs" фирмасына берiлдi. ЛЭМЗ-бен жасалған келiсiм бойынша 435 млн. теңге, Санкт-Петербург қаласының РАБҒЗИ ФҚ-на 487 млн. теңге төлендi. 850 млн. теңге жобалау-iзденiс, құрылыс-монтаждық жұмыстар мен көліктiк және жабдықтар жеткiзу бойынша көрсетiлген кедендiк қызметтерге төлендi. Кәсiпорын инфрақұрылымының басқа да негiзгi құралдарын (көлiк, оргтехника, дербес компьютерлер т.б.) алуға 700 млн. астам теңге жұмсалды.

5. Взаимоотношения с бюджетом
За период с 1998-2000 годы РГП "Казаэронавигация" не имело просроченной задолженности по платежам в бюджет. Всего за данный период в бюджет Республики Казахстан было перечислено налогов и других платежей в 4864 млн. тенге, в том числе в 1998 году - 1030 млн. тенге, в 1999 году - 1594 млн. тенге, в 2000 году - 2240 млн. тенге. В среднем ежегодное увеличение платежей составило 40-50%. В 2000 году платежи в республиканский и местный бюджеты составили 1739 млн. тенге и 424 млн. тенге соответственно. Внебюджетные платежи составили 27 млн. тенге.
Также по распоряжениям собственника предприятия Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан за 1998-2000 годы было отвлечено около 1860 млн. тенге, из них:
ЗАО "Эйр Казахстан" - 1755 млн. тенге;
Шымкентский аэропорт - 63 млн. тенге;
Расходы на Министерство
транспорта и коммуникаций - 42 млн. тенге.
В 1997 году в соответствии с Указом Президента Республики Казахстан, имеющего силу Закона, Z952335_ "О государственном предприятии" Министерство транспорта и коммуникаций по согласованию с Министерством финансов установило долю прибыли, подлежащую перечислению собственнику в размере 3%.
По данному вопросу РГП "Казаэронавигация" обратилось через Министерство транспорта и коммуникаций в Правительство Республики Казахстан об установлении за период с 1997 по 2001 годы включительно 3%-ого норматива отчисления от чистой прибыли в государственный бюджет Республики Казахстан, с уплатой его в течение 2001 года. Сумма платежей за 1997-2000 годы составляет 179 млн. тенге, а с учетом 2001 года должна составить 234 млн. тенге, в том числе оплачено за приобретение квартир для Министерства транспорта и коммуникаций 15 млн. тенге.
6. Маркетинговые исследования рынка
Воздушное пространство Республики Казахстан имеет протяженность с запада на восток 3 000 километров, а с севера на юг на 1700 километров. Протяженность воздушных трасс достигает 54 тыс. километров, из которых 49 тыс. километров составляют международные.
Существующая организация воздушного пространства, наличие достаточно широкой сети маршрутов и их техническая оснащенность позволяет в настоящее время обеспечивать без каких-либо ограничений более 900 рейсов в неделю при полетах из Европы в Гонконг и более 1500 рейсов в неделю по направлению Европа - Бангкок/Сингапур. Пропускная способность системы ОВД РК в 5-6 раз превышает существующие потребности воздушного движения.
Удобное географическое положение, большая протяженность воздушных трасс, техническая оснащенность делают привлекательным воздушное пространство Казахстана для большого числа пользователей и создают возможности для организации всех видов авиационных перевозок:
транзитные полеты авиакомпаний через воздушное пространство Республики Казахстан;
транзитные полеты зарубежных авиакомпаний с посадкой на территории Республики Казахстан (иностранные авиакомпании);
перевозки между аэропортами Республики Казахстан и аэропортами дальнего зарубежья (казахстанские и иностранные авиакомпании);
перевозки между аэропортами Республики Казахстан и соседними странами, в т.ч. Евразийским экономическим сообществом;
внутренние перевозки (казахстанские авиакомпании).

5. Бюджетпен өзара қарым-қатынас
1998-2000 жылдары "Қазаэронавигация" РМК-ның бюджетке төлем бойынша ұзаққа созылған қарызы болған жоқ. Қазiргi мерзiмде Қазақстан Республикасының бюджетiне салық және басқа да төлемдер бойынша 4864 млн. теңге жұмсалды, соның iшiнде 1998 жылы - 1030 млн. теңге, 1999 жылы - 1594 млн. теңге, 2000 жылы - 2240 млн. теңге, немесе орташа есеппен жыл сайынғы өсуi - 40-50%. 2000 жылы республикалық және жергiлiктi бюджеттер кесiмiндегi төлемдер тиiстi 1739 млн. теңге құрады. Бюджеттен тыс төлемдер 27 млн. теңге болды.
Сонымен бiрге, Көлiк және коммуникациялар министрлігі кәсiпорнының жекеменшік иесiнің өкiмi бойынша 1998-2000 жылдары 1860 млн. теңге аударылды, оның iшiнде:
"Эйр Қазақстан" ЖАҚ          - 1755 млн. теңге;
Шымкент әуежайына            - 63 млн. теңге;
Көлiк және коммуникациялар
Министрлiгiне жұмсалған
шығын                        - 42 млн. теңге;
1997 жылы Қазақстан Республикасы Президентiнің "Мемлекеттiк кәсіпорын туралы" заң күшi бар  Жарлығына  сәйкес Көлiк және коммуникациялар министрлiгi Қаржы министрлiгiмен келiсе отырып жеке меншiк иесiне аударатын кiрiс үлесiн 3% мөлшерiнде белгiледi.
Осы мәселе бойынша "Қазаэронавигация" РМК Көлiк және коммуникациялар министрлiгi арқылы Қазақстан Республикасы Үкiметiне 1997 жылдан 2001 жылғы кезеңде мемлекеттiк бюджетке таза пайданың 3%-ын аудару мөлшерiн тағайындау және оны 2001 жыл ішінде өтеу туралы өтiнiш жасады. 1997-2000 жылдардағы төлем сомасы 179 млн. теңгенi құрады, ал 2001 жылдың есебiмен ол 234 млн. теңге болады, оның ішiнде Көлiк және коммуникациялар министрлiгi үшiн пәтер алуға 15 млн. теңге төлендi.
6. Нарықтың маркетингтiк зерттелуi
Қазақстан Республикасының әуе кеңiстiгi батыстан шығысқа қарай 3000 км. ұзақтыққа, ал солтүстiктен оңтүстiкке қарай 1700 км. созылып жатыр. Әуе трассасының ұзындығы 54 мың километрге дейiн жетедi, оның iшінде 49 мың километрi халықаралық болып табылады.
Қазiргi әуе кеңiстiгiн ұйымдастырудағы бағыттардың жеткiлiктi кең желiлерi және олардың техникалық жарақтандырулары Еуропадан Гонконгқа аптасына 900 рейс және Еуропа - Бангкок/Сингапур маршруттары бойынша аптасына 1500 рейстi ешбiр шектеусiз атқаруға мүмкiндiк бередi. ҚР ӘҚҰ жүйесiнiң өткiзiп жiберу қабiлеттілігi - әуе қозғалысының қазiргi қажеттiлiктерiнен 5-6 есе жоғары.
Географиялық жайлы орналасуы, әуе жолдарының ұзаққа созылуы, техникалық жарақтануы Қазақстанның әуе кеңiстiгiн пайдаланушылардың көпшiлiгi үшiн тартымды болып, авиациялық тасымалдаулардың барлық түрлерiн ұйымдастыруға мүмкiндiк бередi:
авиакомпаниялардың Қазақстан Республикасының әуе кеңiстiгi арқылы транзиттi ұшулары;
шетелдiк авиакомпаниялардың Қазақстан Республикасына қону арқылы ұшулары (шетелдiк авиакомпаниялар);
Қазақстан Республикасы әуежайлары мен көршiлес елдер арасындағы тасымалдар, соның iшiнде ЕЭС;
iшкi тасымалдар (қазақстандық авиакомпаниялар);

Внутренние перевозки (между аэропортами Республики Казахстан) сократились по сравнению с периодом в конце 80-х начале 90-х годов в 5-6 и более раз, а в некоторых регионах прекратились совсем (Аркалык, аэропорты МВЛ). Исключение составляют районы нефтедобычи в Каспийском регионе, где наблюдается небольшой рост перевозок.
Причинами, обусловившими падение внутренних авиаперевозок на наш взгляд, являются:
снижение платежеспособного спроса населения на внутренние перевозки;
резкое снижение деловой активности в значительной части регионов Казахстана в связи с общим падением производства и в связи с этим снижение спроса на авиаперевозки грузов, пассажиров и почты;
отсутствие у казахстанских авиакомпаний достаточного количества воздушных судов, способных в этих условиях обеспечивать рентабельность авиаперевозок, а имеющиеся самолеты Ту-154, Як-40, Ан-24 и т.д. не позволяют работать эффективно;
РГП "Казаэронавигация", в целях стимулирования внутренних перевозок, предоставляет казахстанским авиакомпаниям значительные льготы по оплате аэронавигационного обслуживания, но эти меры не привели к существенному росту внутренних перевозок и снижению или стабилизации пассажирских тарифов.
Перечисленные факторы определяют в той или иной степени фактическое снижение перевозок между аэропортами Республики Казахстан и другими странами СНГ и ближнего зарубежья. К вышеперечисленным причинам можно добавить протекционистскую политику авиационных администраций в отношении собственных авиакомпаний, отсутствие гибкости и учета взаимных выгод также приводит к сужению географии полетов и уменьшению частоты авиарейсов.
Несмотря на возрастание связей с дальним зарубежьем после обретения суверенитета Республикой Казахстан, полеты между аэропортами Казахстана и зарубежными аэропортами пока составляют незначительную часть общего объема. Стоимость этого вида перевозок на сегодняшний день относительно высока и, кроме того, их рост ограничивается медленным развитием туризма.
Таким образом, основным видом трафика являются международные транзитные полеты иностранных авиакомпаний через воздушное пространство Республики Казахстан.
Воздушное пространство Республики Казахстан граничит с воздушными пространствами Российской Федерации, Узбекистана, Кыргызстана, Азербайджана, Туркмении, Китая. Аэронавигационные службы практически всех государств, кроме КНР, испытывают аналогичные трудности и в них идут те же процессы, что и в Казахстане. При этом основным источником доходов являются аэронавигационные сборы, получаемые от того же вида полетов, что и в Казахстане, то есть от международного транзита. Это определяет жесткую и бескомпромиссную борьбу за увеличение доли транзита, приходящегося на долю воздушного пространства Республики Казахстан.
В настоящее время воздушное пространство Республики Казахстан характеризуется следующими параметрами:
удобное географическое положение;
большая протяженность и разветвленная сеть воздушных трасс;
хорошее техническое оснащение;
низкая интенсивность воздушного движения, как на маршруте, так и в аэродромных зонах;
основные пользователи - международные иностранные авиакомпании;
основной вид трафика - международный транзит;
аэронавигационное обслуживание предоставляет единственный уполномоченный государством провайдер - РГП "Казаэронавигация";
взимание аэронавигационных сборов с иностранных авиакомпаний осуществляется через международную организацию авиационных перевозчиков - ИАТА.

iшкi тасымалдар (Қазақстан Республикасы әуежайлары арасында) 80-жылдардың аяғы, 90-жылдардың бас кезеңiмен салыстырғанда 5-6 және одан да көп рет қысқарды, ал кейбiр аймақтарда мүлдем тоқтатылды (Арқалық, ЖӘЖ). Бұған тасымалдау жағынан аздап өсiп отырған Каспий аймағындағы мұнай өндiру аудандары жатпайды.
Бiздің көзқарасымыз бойынша, iшкi авиатасымалдардың құлдырауына себеп болған:
Iшкi тасымалға төлемқабілеттілігi бар тұрғындар сұранысының төмендеуi;
өндiрiстің жалпы құлдырауына және соған байланысты жүк, жолаушы, пошта авиатасымалдауларына сұраныстың азаюына байланысты Қазақстанның басым көп аймағында iс белсенділігiнің шұғыл төмендеуi;
осындай жағдайларда қазақстандық авиакомпанияларда пайдалылық пен тиiмділік жағын қамтамасыз етуге қабiлеттi әуе кемелердің санының жоқтығы, ал қолда бар Ту-154, Як-40, Ан-24 және т.б. тиiмдi жұмыс iстеуге мүмкiндiк бермейдi;
"Қазаэронавигация" РМК iшкi тасымалдарды ынталандыру мақсатымен қазақстандық авиакомпанияларына аэронавигациялық қызмет көрсеткенi үшiн ақы алуда салмақты жеңiлдiктер жасады, бiрақ бұл шаралар iшкi тасымалдардың өсуi мен жолаушылар тарифiнің төмендеуiне немесе бiр салаға түсуiне әсер еткен жоқ.
Келтiрiлген дәлелдер Қазақстан Республикасының әуежайлары мен ТМД-ның басқа да елдерi және жақын шетелдер арасында тасымалдаудың белгiлi бiр деңгейде шын мәнiнде төмендегенiн айқындайды. Жоғарыда келтiрiлген себептерге авиация әкiмшiлiктерінің өздерінің жеке авиакомпанияларына қатысты жақтау, қолдау саясатын қосуға болады, сондай-ақ икемдiлiк пен өзара тиiмдi есептің болмауы да, географиялық ұшулардың тарылуы мен авиарейстер жиiлiгiнің азаюына әкеп соғады.
Қазақстан Республикасы тәуелсiздiк алғаннан кейiн алыс шетелдермен байланыстарының өскенiне қарамастан, Қазақстан әуежайлары мен шетелдiк әуежайлар арасындағы ұшулар жалпы көлемнің мардымсыз бөлшегiн ғана құрайды. Бүгiнгi күнi тасымалдаудың бұл түрiнің құны салыстырмалы түрде жоғары және оның өсуi туризмнің баяу дамуымен шектелуде.
Сонымен, шетелдiк авиакомпаниялардың Қазақстан Республикасының әуе кеңiстiгi арқылы халықаралық транзиттi ұшулары - трафиктің негiзгi түрi болып есептеледi.
Қазақстан Республикасының әуе кеңiстiгi Ресей Федерациясының, Өзбекстан, Қырғызстан, Әзербайжан, Түркменстан, Қытай әуе кеңiстiктерiмен шектеседi. ҚХР-нан басқа барлық мемлекеттердiң аэронавигациялық қызметтерi осы Қазақстандағы сияқты қиыншылықтарды бастан өткiзіп отыр. Және бұл жағдайда табыстың негiзгi көзi болып, Қазақстандағы сияқты, яғни, халықаралық транзиттен түсетiн аэронавигациялық алымдар болып отыр. Бұл Қазақстан Республикасы әуе кеңiстiгiнiң үлесiне жататын транзит үлесiнiң өсуi үшiн қатiгез, ымырасыз күрестi айқындайды.
Қазiргi кезде Қазақстан Республикасының әуе кеңiстiгi мынандай параметрлермен сипатталады:
ыңғайлы географиялық жағдайы;
әуе жолдарының ұзақтығы және жан-жаққа тарамдалу желiлерi;
техникалық жағынан жақсы жарақтануы;
маршруттар мен аэродром өңiрлерiнде әуе қозғалысының төменгi жиілілігi;
негiзгi пайдаланушылары - халықаралық шетелдiк авиакомпаниялар;
трафиктiң негiзгi түрi - халықаралық транзит;
аэронавигациялық қызметтi мемлекет уәкiлеттi еткен жалғыз провайдер "Қазаэронавигация" РМК атқарады;
шетелдiк авиакомпаниялардан алым жинау - авиацияның халықаралық тасымалдау ұйымы ИАТА арқылы жүргiзiледi.

В период за 1995-2000 годы проведена работа по развитию сети воздушных международных трасс, протяженность которых на сегодняшний день составляет более 50000 км, количество воздушных международных коридоров увеличено до 72.
В 1998-1999 годах, в целях сохранения уровня доходов за аэронавигационное обслуживание, при общем снижении объемов полетов из-за кризиса в Юго-Восточной Азии и дефолта в Российской Федерации, были приняты меры по дополнительному привлечению потоков воздушного движения - открыты новые коридоры и участки воздушных международных трасс, увеличена протяженность маршрутов, используемых авиакомпаниями по территории Республики Казахстан.
В июле 1998 года открыт новый воздушный коридор на границе с Китаем, через который осуществляются полеты до 40 воздушных судов в сутки из стран Европы в Гонконг, Манилу, Пекин, Урумчи, Сеул и т.д. Полеты из Ташкента в направлении Китая и Кореи также переориентированы через данный коридор.
В конце 1998 года открыт дополнительный коридор на границе с Азербайджаном и опубликован маршрут, соединяющий данный коридор с коридором на границе с Китаем, протяженность которого составила 2642 км. В результате этого полеты, выполняемые по маршруту меньшей протяженности, были переориентированы на данный маршрут, что привело, соответственно, к увеличению оплаты за аэронавигационное обслуживание. По данному маршруту началось выполнение полетов из государств Каспийского и Черноморского регионов в Китай, Корею и Японию. Только Азербайджанская грузовая авиакомпания выполнила за год свыше 700 рейсов по данной трассе, соответствующий доход составил более 1-го млн. долларов США, что в 2 раза превышает доход по ранее используемому маршруту.
Опубликованы маршруты максимальной протяженности по территории Казахстана при полетах из Турции в города Алматы и Бишкек, что привело к увеличению маршрутов на Бишкек до 2156 км вместо 391 км и на Алматы до 2437 км вместо 672 км.
С началом полетов из Западной Европы в Юго-Восточную Азию через Черное море, в обход территории Казахстана, был введен маршрут через Актау протяженностью 413 км, по которому в 1998 году начались регулярные международные полеты до 25 рейсов в сутки. Дополнительный доход по этой трассе в 2000 году составил более 2 млн. долларов США.
Проведена работа по приведению в соответствие с Государственной границей Республики Казахстан зон ответственности органов обслуживания воздушного движения, установленных со времен СССР:
в 1996 году воздушное пространство в районе города Тараз, где ранее управление осуществлялось Кыргызской Республикой, передано Республике Казахстан;
в 1999 году образован Шымкентский район обслуживания воздушного движения, где ранее управление воздушным движением осуществлялось Республикой Узбекистан.

1995-2000 жылдары әуе трассаларын дамыту бойынша жұмыстар жүргiзiлдi, оның ұзындығы бүгiнгi күнi 50000 км.-ден астам, халықаралық әуе дәлiздерiнің саны 72-ге дейiн өстi.
1998-1999 жылдары Оңтүстiк-Шығыс Азиядағы дағдарыс пен Ресей Федерациясындағы дефолтқа байланысты ұшудың жалпы көлемiнің төмендеуi кезiнде, аэронавигациялық қызмет көрсетуден түскен кiрiстердi сақтау мақсатымен, әуе қозғалысының қосымша тасқынын тарту шаралары қабылданды - халықаралық әуе жолдарының жаңа дәлiздерi мен учаскелерi ашылды. Қазақстан Республикасы аумағын пайдаланушы авиакомпаниялар үшiн маршрут ұзақтығы артты.
1998 жылдың шiлдесiнде Қытаймен шекарада Еуропа елдерiнен Гонконгқа, Манилаға, Пекинге, Үрiмшiге, Сеулге, т.б. тәулiгiне 40 әуе кемелерiне дейiн ұшатын жаңа әуе дәлiзi ашылды. Ташкенттен Қытайға және Кореяға қарай бағытталған ұшулар да осы дәлізге ауыстырылды.
1998 ж. аяғында Әзербайжан шекарасында қосымша дәлiз ашылды және осы дәлiздi Қытай шекарасында ұзақтығы 2642 км. созылған дәлiзбен жалғастыратын маршрут жарияланды. Соның нәтижесiнде, қысқа ұзындықтағы маршрутты ұшулар осы бағытқа ауыстырылды, аэронавигациялық қызмет көрсетудегi төлемнiң айырмашылығы да соған сәйкес өстi. Осы маршрут бойынша Каспий және Қара теңiз аймақтарындағы мемлекеттерден Қытайға, Кореяға, Жапонияға ұшулар атқарылды. Тек қана Әзербайжанның жүк авиакомпаниясы осы жол арқылы табысы 1 млн. астам АҚШ долларын құрайтын 700-ден артық рейс орындады, бұл бұрын пайдаланып жүрген маршруттағы табысын 2 есе арттырды.
Түркиядан Алматы және Бiшкек қалаларына Қазақстан аумағы бойынша ұшатын маршруттардың барынша ұзақ бағыты жарияланды, ол маршруттарды Бiшкекке 391 км. орнына 2156 км. және Алматыға 672 км. орнына 2437 км. дейiн өсiрдi.
Қазақстан аумағын айналып өтiп, қара теңiз арқылы Батыс Еуропадан Оңтүстiк-Шығыс Азияға ұшулардың басталуымен бiрге ұзақтығы 413 км. созылатын Ақтауды басып ұшатын бағыт енгiзiлдi, ол бойынша 1998 ж. тәулiгiне халықаралық 25 рейстің үзілiссiз ұшулары басталды. Бұл трасса бойынша қосымша пайда 2000 ж. АҚШ-тың 2 миллион долларынан астам болды.
КСРО кезеңiнен белгiленген әуе қозғалысына қызмет көрсету ұйымдарының жауапты өңiрлерiмен Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекарасын сәйкестендiру жұмыстары жүргiзiлдi:
1996 ж. бұрын басқару iсi Қырғыз Республикасы арқылы жүзеге асырылатын Тараз қаласы ауданындағы әуе кеңiстiгi Қазақстан Республикасына берілдi;
1999 ж. бұрын әуе қозғалысын басқару iсi Өзбекстан Республикасы арқылы жүзеге асырылатын Шымкент ауданы әуе кеңiстiгiн басқару құрылды.

Открытие Шымкентского РОВД позволило перейти к полному контролю использования воздушного пространства на юге государства и получить дополнительный доход в размере 3,3 млн. долларов США с момента образования предприятия.
Для районов аэродромов городов Ташкент, Бишкек, Орск, в связи с их близким расположением к государственной границе, выделено воздушное пространство Республики Казахстан для маневрирования при взлетах и посадках на данных аэродромах. При этом маршрутные сборы полностью взимаются Казахстаном по точкам на государственной границе. Одновременно взамен выделенного воздушного пространства для района аэродрома Ташкента Республика Казахстан оставила за собой управление воздушным движением на двух участках воздушных трасс (113 км и 128 км), проходящих над территорией Республики Узбекистан. Наиболее эффективным является участок 128 км, где в год сборы за аэронавигационное обслуживание составляют более 0,5 млн. долларов США.
В целом за 1998-2000 годы в условиях жесткой конкурентной борьбы, посредством грамотно проведенной маркетинговой политики, РГП "Казаэронавигация" удалось сохранить доходы за аэронавигационное обслуживание и даже придать им тенденцию 3-5%-го ежегодного роста.
Глава 3. План развития национальной компании
на 2001-2005 годы
1. Производство продукции, товаров, услуг
Производство услуг РГП "Казаэронавигация" в 2001-2005 годы не должно претерпеть кардинальных изменений. Основным видом деятельности предприятия остается аэронавигационное обслуживание воздушных судов пользователей воздушного пространства Республики Казахстан.
В разрезе пользователей воздушного пространства Республики Казахстан, темпы прироста полетов воздушных судов иностранных авиакомпаний, включая страны СНГ, прогнозируются на уровне 1,5-2% ежегодно, что соответствует официальным данным международных организаций ИКАО и ИАТА. По авиакомпаниям Республики Казахстан темпы прироста полетов воздушных судов прогнозируются на уровне 2-3% ежегодно, согласно статистическим данным 2000 года, однако эти данные не являются окончательными в связи с тем, что не утверждена Концепция развития гражданской авиации в Республике Казахстан.
Производственные показатели по РГП "Казаэронавигация" на 2001-2005 годы планируются в следующем объеме:
самолето-километры - 490,3 млн. км, с ежегодным приростом на 1,3 млн. км или на 1,3%;
самолето-вылеты с аэродромов Республики Казахстан - 142,9 тыс. вылетов, с ежегодным приростом на 230 вылетов или на 0,8%;
тоннаж самолето-вылетов - 6,2 млн. тонн, с ежегодным приростом на 8,8 тыс. тонн или на 0,8%.

Шымкент АӘҚҚ ашылуы - мемлекеттiң оңтүстiгiнде әуе кеңістiгiн пайдалану толығымен бақылауға көшуiне және кәсiпорынның құрылған кезiнен бастап 3,3 млн. доллар қосымша табыс алуына мүмкiндiк бердi.
Ташкент, Бiшкек, Ор аэродромдары аудандарына, мемлекеттiк шекараға жақын орналасуларына байланысты, сол аэродромдарда ұшу мен қону кезіндегi маневрлар үшiн Қазақстан Республикасының әуе кеңiстiгi бөлiндi. Бұл жағдайда маршруттық алымдарды Қазақстан толығымен мемлекеттiк шекараның нүктелерi бойынша жинайды.
Осымен бiр мезгілде, Ташкент аэродромы ауданына бөлiнген әуе кеңiстiгiнің айырбасы ретiнде, Қазақстан Республикасы әуе қозғалысын басқаруды Өзбекстан Республикасы аумағының үстiн басып өтетiн әуе жолының 2 учаскесi арқылы (113 және 128 км.) жүзеге асырады. Оның iшiнде тиiмдiрек болып табылатын 128 учаске, аэронавигациялық қызмет көрсеткенi үшiн алатын жылдық алым 0,5 млн. АҚШ долларын құрайды.
1998-2000 жылдары қатыгез бәсекелестiк күрес жағдайында сауатты маркетингтiк саясат жүргiзу арқылы "Қазаэронавигация" РМК аэронавигациялық қызмет көрсетудегi табысты сақтап қана алмай, оны жыл сайын 3-5% өсу беталысына қарай бұрды.
3-тарау. Ұлттық компанияны дамытудың 2001-2005 жылдарға арналған даму жоспары
1. Өнiмдер, тауарлар, қызметтер көрсету өндiрiсi
2001-2005 жылдары "Қазаэронавигация" РМК қызмет өндiрiсi түбегейлi өзгерiстерге ұшырамауға тиiс. Кәсiпорын жұмысының негiзгi түрi Қазақстан Республикасының әуе кеңiстiгiн пайдаланушылардың әуе кемелерiне аэронавигациялық қызмет көрсету болып қалады.
Қазақстан Республикасының әуе кеңiстiгiн пайдаланушылар актісiнде, ТМД елдерiмен қоса алғанда, шетелдiк авиакомпаниялардың әуе кемелерiнiң жыл сайынғы ұшу қарқындары 1,5-2%-ке өсуi болжалданып отыр, бiрақ бұл деректер "Қазақстан Республикасы Азаматтық авиациясының даму тұжырымдамасының" бекітiлмеуiне байланысты ақырғы болып есептелмейдi.
2001-2005 жылдары "Қазаэронавигация" РМК өндiрiстiк көрсеткiштерi мына көлемде жоспарланып отыр:
Ұшақ-километр - 490,3 млн. км., жыл сайынғы 1,3 млн. км. немесе 1,3 өсуiмен;
Қазақстан Республикасының аэродромдарынан ұшақ-ұшып шығу - 142,9 мың ұшып шығу, жыл сайынғы өсуi 230 ұшып шығу немесе 0,8%;
Ұшақ-ұшып шығу тоннажы - 6,2 млн. тонна, жыл сайынғы өсуi 8,8 мың тонна немесе 0,8%.

Удельный вес услуг основной деятельности РГП "Казаэронавигация" в общем объеме оказываемых услуг в стоимостном выражении за 2001-2005 годы должен составить 93%, остальные 7% придутся на прочие услуги.
2. Финансовые результаты деятельности
Финансовые показатели РГП "Казаэронавигация" на 2001-2005 годы приведены в приложении 1 к индикативному среднесрочному плану развития на 2001-2005 годы.
Высокие темпы роста доходов обусловлены увеличением производственных показателей (увеличением количества полетов). В среднем на 1,5-2% ежегодно и повышением среднегодового курса доллара США в соответствии с макроэкономическими оценками Республики Казахстан (постановление Правительства Республики Казахстан от 9 июня 2001 года N 784 P010784_ "О внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 19 марта 2001 года N 368").
Доходы за аэронавигационное обслуживание в 2001-2005 годах планируются на основе прогнозных данных ИКАО и ИАТА, предполагающих увеличение воздушного трафика между Европой и Юго-Восточной Азией, а также благодаря проведению активной маркетинговой работы по увеличению интенсивности воздушного движения (Приложения 2, 3).
Основной акцент при формировании доходов ориентирован на иностранные авиакомпании, осуществляющие транзитные авиаперевозки, также при формировании финансового плана учтены доходы от прочей деятельности (услуги связи, АФТН, радиосвязи, коммунальные услуги, сдача в аренду основных средств и др.).
РГП "Казаэронавигация" планирует получить за 2001-2005 годы доходов на общую сумму 44310 млн. тенге, с ежегодным ростом на 6,96%. В 2001 году доходы предприятия составят 7760 млн. тенге, а в 2005 году - 9920 млн. тенге.
Доходы от аэронавигационного обслуживания (АНО), регулируемого вида деятельности как субъекта естественной монополии, за 2001-2005 годы составят 41160 млн. тенге, с ежегодным ростом на 7,41%. В 2001 году предприятие получит 7150 млн. тенге доходов за АНО, в 2005 году - 9270 млн. тенге. Удельный вес доходов за АНО в общих доходах предприятия составит 93%.
От прочей деятельности предприятие планирует получить за 2001-2005 годы доходов на общую сумму 3150 млн. тенге, или 7% от всех доходов. В 2001 году доходы составят 610 млн. тенге доходов и 650 млн. тенге в 2005 году, с ежегодным ростом на 1,64%.
Расходы на 2001-2005 годы планируются на основе изменения потребительских цен, в соответствии с вышеуказанным постановлением Правительства, и роста курса доллара США к тенге на услуги и товарно-материальные ценности, оплачиваемые в валюте, или по курсу доллара США, а также проведения оптимизации затрат в результате ввода в эксплуатацию более экономичного, менее энергоемкого оборудования и изменения структуры служб предприятия (Приложения 2, 4).

"Қазаэронавигация" РМК негiзгi қызметiнiң қызмет көрсетудегi сыбағалы салмағы 2001-2005 жылдары қызмет көрсетулердің жалпы көлемiнде құндылық көрсеткiш бойынша 93% құрауға тиiс, 7%-ы басқадай көрсетiлетiн қызметтердің үлесiне тиедi.
2. Қызметтiң қаржылық нәтижелерi
"Қазаэронавигация" РМК-ның 2001-2005 жылдарға арналған қаржы көрсеткiштерi 2001-2005 жылдардың орташа мерзiмдiк индикативтiк даму жоспарының қосымшасында келтiрiлген.
Табыстың зор қарқынмен өсуiне себеп болған өндiрiстiк көрсеткiштердiң (ұшулар санының өсуi) орта есеппен жыл сайын 1,5-2% артуы және АҚШ доллары бағамының Қазақстан Республикасының макроэкономикалық бағасына сәйкес өсуi - болды (Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 01.06.09-дағы "2001 жылғы наурыздың 19-дағы Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң N 368 қаулысына өзгерiстер енгiзу туралы" N 784  қаулысы ).
2001-2005 жылдары аэронавигациялық қызмет көрсетуден (әрі қарай - АНҚ) түсетiн табыстар Еуропа мен Оңтүстiк-Шығыс Азия арасындағы әуе трафиктерiнiң өсуi, сонымен қатар, әуе қозғалысының жиiлiгiн арттыру жөнінде белсендi маркетингтiк жұмыс жүргiзудiң нәтижесiне қарай болмақшы деген ИКАО мен ИАТА-ның болжамды деректерінің негiзiнде жоспарланды (2, 3 қосымшалар).
Табыстарды қалыптастыру барысында негiзгi акцент транзиттiк авиатасымалдауды жүзеге асыратын шетел компаниясына ауып отыр, сондай-ақ, қаржылық жоспардың қалыптасуында басқа қызметтер (байланыстық қызмет көрсету, АТББ, радиобайланыс, коммуналдық қызметтер, негiзгi құралдарды жалға беру) ескерiледi.
2001-2005 жылдары "Қазаэронавигация" РМК 44 310 млн. теңге, жыл сайынғы өсуi 6,96% болатын табыс алуды көздеп отыр. 2001 жылы кәсiпорынның кiрiсi 7760 млн. теңге, ал 2005 ж. - 9920 млн. теңге болмақ.
2001-2005 жылдары қызметтің табиғи монополия субъектiсi түрiнде реттелетін аэронавигациялық қызметтен түскен пайда жыл сайын 7,41% өсуiмен 41160 млн. теңгенi құрады. 2001 жылы кәсiпорын АНҚ-дан 7150 млн. теңге, 2005 жылы - 9270 млн. теңге табыс алады. АНҚ-дан түсетiн кірiстiң сыбағалы салмағы кәсiпорынның жалпы кiрiсiнiң 93% құрайды.
Басқа жұмыс түрлерi бойынша кәсiпорын 2001-2005 жылдары жалпы сомасы 3150 млн. теңге, немесе барлық табыстың 7%-ын алуды жоспарлады. 2001 жылы табыстар 610 млн. теңге және 2005 жылы 650 млн. теңгені құрайтын болады, жыл сайынғы өсуi 1,64%.
2001-2005 жылдардың шығысы Yкiметтің жоғарыда аталған қаулысына және валютамен, не болмаса АҚШ долларының бағамымен төленетiн қызмет көрсету мен тауарлы-материалды бағалы заттарға АҚШ долларының теңгеге шаққандағы бағамының өсуiне, сондай-ақ үнемдiрек, энергия аз жұмсалатын жабдықты енгiзу нәтижесiнде шығынды оңтайландыру және кәсiпорын қызметтерінің құрылымын өзгертуге сәйкес тұтынушылық бағаның өзгеруi негiзiне жоспарланып отыр (2, 4 қосымшалар).

РГП "Казаэронавигация" планирует произвести затрат на производственные, административные и общехозяйственные нужды за 2001-2005 годы на общую сумму 29804 млн. тенге. В 2001 году предприятие планирует израсходовать 5054 млн. тенге, с последующим увеличением расходов до 6930 млн. тенге в 2005 году, с ежегодным ростом в среднем на 9,3%, в том числе на:
оплату труда в 2001 году 1172 млн. тенге и в 2005 году 1490 млн. тенге, с ежегодным ростом на 6,7%;
социальный налог в 2001 году 248 млн. тенге и в 2005 году 280 тыс. тенге, с ежегодным ростом на 3,2%;
амортизацию основных средств в 2001 году 882 млн. тенге и в 2005 году 1540 млн. тенге, с ежегодным ростом на 18,7%, за счет проведения модернизации радиотехнических средств и систем телекоммуникаций, замены устаревшего оборудования в 2001-2005 годах, в результате чего увеличится стоимость основных средств предприятия;
сырье, материалы, запасные части, электроэнергию, горюче-смазочные материалы, оплату услуг производственного характера и текущий ремонт основных средств в 2001 году 917 млн. тенге, а в 2005 году 1500 млн. тенге, с ежегодным ростом в среднем на 15,9%. Высокие темпы роста затрат объясняются увеличением объема потребляемой продукции, работ и услуг и их удорожанием. Запасные части к радиотехническому оборудованию и средств связи приобретаются предприятием за валюту в странах-изготовителей оборудования (Россия, Германия, Франция);
другие затраты (общехозяйственные и административные расходы, включая выплату процентов по полученным кредитам) в 2001 году 1835 млн. тенге, с последующим увеличением до 2120 млн. тенге в 2005 году и ежегодным ростом в среднем на 3,9%.
Расходы РГП "Казаэронавигация" по регулируемой деятельности естественных монополистов в 2001 году составят 4104 млн. тенге, или 81,2% от общих расходов. В 2005 году эти расходы составят 5900 млн. тенге, или 85,1% от общих расходов. Ежегодно регулируемые расходы будут увеличиваться в среднем на 10,9%, что связано как с увеличением объема потребляемой продукции, работ и услуг на производственные цели, так и ростом цен на них.
Финансовый результат предприятия (налогооблагаемый доход) в 2001 году планируется на уровне 2706 млн. тенге, с последующим увеличением его на 2,7% ежегодно. В 2005 году финансовый результат составит 2990 млн. тенге.
После налогообложения, чистый доход предприятия в 2001 году составит 1724 млн. тенге, с последующим увеличением его на 3-3,5% ежегодно, а в 2005 году предприятие получит 1944 млн. тенге чистого дохода.
В связи с выполненными международными обязательствами по контрактам и предстоящими платежами РГП "Казаэронавигация" вышло с предложением в Министерство транспорта и коммуникаций о перечислении в конце 2001 года из чистого дохода в государственный бюджет 3% за 1997-1998 года, 4% за 2001 год всего на сумму 233 млн. тенге, с учетом произведенных перечислений в 1997 году на сумму 14,9 млн. тенге. В дальнейшем процент возрастет, соответственно в 2002 году до 6% с перечислением 112 млн. тенге, 8% в 2003 году с перечислением 153 млн. тенге, 10% в 2004 году с перечислением 196 млн. тенге и 12% за 2005 г. с перечислением, соответственно, 233 млн. тенге.

"Қазаэронавигация" РМК 2001-2005 жылдары өндiрiс, әкiмшiлiк және жалпы шаруашылық қажеттiлiктерiне жалпы сомасы 29804 млн. теңге жұмсауды жоспарлады. 2001 жылға 5054 млн. теңге, кейінірек шығын 2005 жылы 6930 млн. теңгеге, орта есеппен жыл сайын 9,3%-ке өсуi жоспарланып отыр, соның iшiнде:
еңбекақы 1172 млн. теңге және 2005 жылы 1490 млн. теңге жыл сайын өсуi орта есеппен 6,7%;
әлеуметтік салық 2001 жылы 248 млн. теңге, жыл сайынғы өсуi 3,2%;
радиотехника құралдары мен телекоммуникация жүйелерiн жетiлдiру, ескірген жабдықтарды ауыстыру есебiнен негiзгi құралдарды 2001 жылы 8882 млн. теңге, 2005 жылы 1540 млн. теңгеге жыл сайынғы орташа өсiмi 18,7%, амортизациялау, нәтижесiнде 2001-2005 жылдары кәсіпорынның негізгі құралдарының құны өседі.
Шикiзатқа, материалға, қосалқы бөлшектер, электр қуаты, жанар-жағармай өндiрiстiк сипаттағы қызметтерге ақы төлеу және негiзгi құралдарды ағымдағы жөндеудi өткiзуге 2001 жылы 917 млн. теңге, ал 2005 жылы 1500 млн. теңге, жыл сайынғы өсуi 15,9%; Шығынның жоғары қарқынмен өсуi - тұтыну өнiмдерi, жұмыстар мен көрсетiлетiн қызметтер көлемінің өсуi және оның қымбаттауымен түсiндiрiледi. Радиотехникалық жабдықтар мен байланыс құралдарына қосалқы бөлшектердi кәсiпорын жабдықты дайындап шығаратын елдерден (Ресей, Германия, Франциядан) валютаға алады.
Басқа шығындар (жалпышаруашылық және әкiмшiлiк шығындары, оның iшiнде алынған несие төлемдерінің пайызы бар) 2001 жылы 1835 млн. теңге, 2005 жылы 2120 млн. теңгеге дейiн, жыл сайынғы өсуi 3,9%;
2001 ж. "Қазаэронавигация" РМК шығындары табиғи монополистердің реттеушi қызметтерi бойынша 4104 млн. теңге, немесе жалпы шығынның 81,2%-ы. 2005 жылы бұл шығындар 5900 млн. теңгенi құрайды, немесе жалпы шығынның 81,1%-ы. Тұтынатын өнiмдер, жұмыс пен көрсетiлетiн қызметтер көлемiнің және олардың бағаларының өсулерiне байланысты, жыл сайынғы реттеу шығындары орта есеппен 10,9%-ке өседi. Кәсiпорынның қаржылық нәтижесi (салық салынатын табыс) 2001 жылы 2706 теңге, жыл сайынғы өсуi 2,7% деңгейiнде жоспарланып отыр. Қаржылық нәтиже 2005 жылы 2990 млн. теңгенi құрайды.
Салық салынғаннан кейiнгi кәсiпорынның таза табысы 2001 жылы 1724 млн. теңгенi құрайды, кейiнгi жыл сайынғы өсуi 3-3,5%, ал 2005 жылы кәсiпорын 1994 млн. теңге таза табыс алады.
Келiсiм-шарт бойынша орындалып қойған халықаралық мiндеттемелер мен алда тұрған төлемдерге байланысты "Қазаэронавигация" РМК Көлiк және коммуникациялар министрлiгiне 2001 жылдың аяғында, 1997 жылғы 14,9 млн. теңге өндiрiстiк аударуды бiрге есептеп, мемлекеттiк бюджетке 1997-2001 жылдар үшiн таза табыстың 3%-ын, барлығы 219 млн. теңге сомасын аудару туралы ұсыныс жасады. Кейiнгi кезде пайыздың өсуi мүмкiн, 2002 жылы соған сәйкес 6%-ке дейiн, яғни 2002 жылы 112 млн. теңге аударылады, 2003 жылы 153 млн. теңге аударумен 8%-ке, 2004-2005 жылдары тиесілі 233 млн. теңге аударумен 12%-ке өседi.

Учитывая, что дебиторская задолженность в 2000 г. составила 4 млрд. тенге, в том числе задолженность ЗАО "Эйр Казахстан":
по услугам за АНО - свыше 200 млн. тенге,
по услугам по временной финансовой помощи и по обязательствам, оплаченным РГП "Казаэронавигация" по решению Министерства транспорта и коммуникаций за ЗАО "Эйр Казахстан" - свыше 1,5 млрд. тенге, РГП "Казаэронавигация" планирует активизировать свою претензионно-исковую работу с авиакомпаниями, в целях снижения имеющейся дебиторской задолженности.
Ежегодно, по мере необходимости, будут проводиться совместные работы с международной организацией ИКСАНО, а также привлекаться юридические компании для повышения эффективности претензионно-исковой работы.
Согласно постановлению Правительства Республики Казахстан от 21 ноября 2000 года N 1741 P001741_ "О вопросах реализации проекта приобретения воздушных судов", в 2001 году будет проведена реструктуризация задолженности ЗАО "Эйр Казахстан" перед РГП "Казаэронавигация". Одновременно планируется вынесение на рассмотрение в Правительство Республики Казахстан вопроса о проведении зачета задолженности ЗАО "Эйр Казахстан" в счет будущих платежей в бюджет.
3. Планирование тарифов и цен на продукцию, работы и услуги и их обоснование
Действующие в Республике Казахстан тарифы на аэронавигационное обслуживание воздушных судов пользователей воздушного пространства Республики Казахстан в период с 1998 года по первое полугодие 2001 года не изменялись и сохраняют относительную конкурентоспособность по сравнению с соседними государствами.
Ставки аэронавигационных сборов за 100 км, в долларах США
___________________________________________________________________________
Ставки за  !Казах-!Казах-!Россия! Россия с !Кир-!Узбе-!Грузия!Азер-!Китай
100 км   !стан  !стан  !      !01.08.01г.!гиз-!кис- !      !байд-!
!ИАК   !  РК  !      !          !стан!тан  !      !жан  !
!      !      !      !          !    !     !      !     !
_____________!______!______!______!__________!____!_____!______!_____!_____
До 50т          35     23     39       47      38    32     30    35    30
51-100т         48     31     53       64      52    40     41    45    37
101-200т        59     38     66       79      64    56     51    55    53
201-300т        61     40     68       82      67    72     53    60    68
301-400т        62     41     70       84      68    85     54    70    81
>400т           65     43     72       86      70    91     56    75    86
___________________________________________________________________________

2000 жылғы дебиторлық қарыздың 4 млрд. теңге құрағанын ескерсек, соның iшiнде ЖАҚ "Эйр Қазақстан" қарызы:
АНҚ қызмет көрсетiлгенi үшiн 200 млн. теңге, уақытша қаржылық көмек бойынша қызмет және "Қазаэронавигация" РМК Көлiк және коммуникациялар министрлiгiнiң шешiмiмен "Эйр Қазақстан" ЖАҚ мiндеттемелерi үшiн төлеген 1,5 млрд. теңге.
"Қазаэронавигация" РМК қазiргi дебиторлық қарыздарын азайту мақсатымен авиакомпаниялармен өзiнің қарсы талап жұмыстарын жандандыруды көздеп отыр.
Қажеттiлiгiне қарай жыл сайын ИКСАНО халықаралық ұйымымен бiрлескен жұмыстар өткiзiледi және қарсы талап жұмыстың тиiмдiлiгiн өткізу үшiн, iске заң компаниялары тартылады.
Қазақстан Республикасы Yкiметiнің 2000 жылғы қарашаның 21-дегi "Әуе кемелерiн иелiкке алу жобасын iске қосу мәселесi туралы" N 1741 қаулысына сәйкес, 2001 жылы "Эйр Қазақстан" ЖАҚ-тың, "Қазаэронавигация" РМК алдындағы қарызын реструктуризациялау жүргiзiледi. Сонымен бiр мезгілде, ҚР Yкiметiнің қарауына бюджетке болашақтағы төлем ретiнде "Эйр Қазақстан" ЖАҚ-тың қарызын есепке алу мәселесiн алу жоспарланып отыр.
3. Өнiмдер, жұмыстар және көрсетiлетiн жұмыстарға тарифтер мен бағаны жоспарлау және олардың негіздемесi
1998 жылдан бастап 2001 жылдың бiрiншi жартысы кезеңiнде Қазақстан Республикасының әуе кеңiстiгiн пайдаланушылардың әуе кемелерiне қызмет көрсетудің Қазақстан Республикасында қолданылып келген тарифтерi өзгерген жоқ және ол көршілес мемлекеттермен салыстырғанда бәсекеге қабілеттілiгiн сақтап келедi.
____________________________________________________________________
100 км.   !Қазақ.!Қазақ.! Ресей! Ресей  !Қыр.!Өз.  !Грузия!Әзер.!Қы
ставкасы  !стан  !стан  !      !01 ж.   !ғыз.!бекс.!      !бай. !тай
!ШАК   !ҚР    !      !08.01.  !стан!тан  !      !жан  !
!      !      !      !        !    !     !      !     !
__________!______!______!______!________!____!_____!______!_____!___
50 т. дейін   35    23     39      47     38    32    30    35    30
51-100 т.     48    31     53      64     52    40    41    45    37
101-200 т.    59    38     66      79     64    56    51    55    53
201-300 т.    61    40     68      82     67    72    53    60    68
301-400 т.    62    41     70      84     68    85    54    70    81
>400 т.       65    43     72      86     70    91    56    75    86
___________________________________________________________________

В настоящее время тарифы за АНО подразделяются в зависимости от максимальной взлетной массы воздушного судна, государственной принадлежности пользователя, типа рейса. Так, например, утвержденные тарифы за АНО для казахстанских авиакомпаний являются в 1,5-2 раза ниже применяемых к иностранным авиакомпаниям. К регулярным внутренним рейсам казахстанских авиакомпаний применяется понижающий коэффициент 0,5. К нерегулярным (чартерным) рейсам иностранных и казахстанских авиакомпаний применяются повышающие коэффициенты 1,2 и 1,1 соответственно.
В августе 2001 года Российская Федерация вводит новые тарифы на аэронавигационное обслуживание, предусматривающие увеличение к действующим тарифам на 18-20%.
На основании анализа финансово-хозяйственной деятельности предприятия за 2000 год, назрела необходимость пересмотра действующих тарифов за АНО в сторону их увеличения на 20% и приведения их в соответствие с требованиями ИКАО.
Проведенный анализ использования воздушных трасс Республики Казахстан, и, в целом, динамики выполнения полетов из Европы в Юго-Восточную Азию и обратно показывает, что введение новых (увеличенных) тарифов практически не повлияет на частоту и характер использования воздушного пространства Республики Казахстан.
В дальнейшем РГП "Казаэронавигация" планирует внести на рассмотрение Министерства транспорта и коммуникаций и Правительства Республики Казахстан предложение о проведении Казахстаном "политики открытого неба", т.е. снятия запрета на применение пятой и выше свобод воздуха.
Этим самым возможно будет, на выгодных условиях для Республики Казахстан, привлечь на внутренний рынок авиаперевозок крупные иностранные авиакомпании, имеющие всемирную известность и современно оснащенный парк воздушной техники.
РГП "Казаэронавигация" наряду с аэронавигационным обслуживанием осуществляет прочую деятельность, в том числе предоставление услуг связи. В связи с этим, в период с 2001-2005 года планируется создать собственную систему и механизм взимания сборов за вышеуказанные услуги.
Любые изменения тарифов на оказываемые услуги будут производиться в соответствии с требованиями нормативно-правовых актов Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий, защите конкуренции и поддержке малого бизнеса.
4. Инвестиционная программа
1) стандарты и рекомендуемая практика ИКАО в области развития аэронавигационных систем
В конце 80-х годов мировое авиационное сообщество столкнулось с резким ростом авиаперевозок в глобальном масштабе. При этом было установлено, несмотря на то, что существующие аэронавигационные системы существуют уже практически 50 лет, они более не способны осуществлять постоянное повышение уровня безопасности полетов, удовлетворять возрастающие потребности в пропускной способности и повышать эффективность производства полетов. Поэтому, в политике ИКАО можно выделить два типа систем аэронавигации:
традиционные средства аэронавигации;
будущие аэронавигационные системы.
Для того чтобы справиться с ростом трафика, ИКАО с 1993 года вплотную приступила к созданию концепции СNS/АТМ (связь, навигация, наблюдение в интересах организации воздушного движения) и в настоящее время подошла к этапу согласования спецификаций для данного стандарта.
Азиатский регион является одним из первых регионов, в котором начинается внедрение разрабатываемой концепции будущих навигационных систем (FАNS). В поисках решений для создания более производительных, а главное более экономичных технологий организации воздушного движения и была принята концепция СNS/АТМ.
Эта концепция предусматривает применение навигационных спутников, чтобы с их помощью предоставить пользователям следующие услуги:
навигация;
автоматическое зависимое наблюдение.
На сегодняшний день существуют две навигационные системы космического базирования GРS, произведенная и поддерживаемая США и Российская система ГЛОНАСС.
Система GPS позволяет пользователю определить местоположение немедленно, практически в любое время и в любой точке земного шара. Хотя она была первоначально предназначена для военного применения, сейчас она частично открыта для гражданских пользователей, и ИКАО приняла решение применить ее как основу для будущей навигационной системы для всех этапов полета. Аналогично, ИКАО решила включить ГЛОНАСС в общую навигационную систему.

Қазiргi уақытта АНҚ үшiн тарифтер әуе кемесiнің барынша ұшу салмағына, пайдаланушының мемлекеттік меншiктілiгiне, рейстiң тұрпатына қарай бөлшектенедi. Мысалы, шетелдiк авиакомпанияларға қолданылатын тарифтерден қазақстандық авиакомпаниялардың АНҚ үшiн бекітiлген 1,5-2 есе төмен. Қазақстандық авиакомпаниялардың iшкi жүйелi рейстерiне төмендетiлген 0,5 коэффициентi қолданылады. Шетелдiк және қазақстандық авиакомпаниялардың жүйелi емес (чартерлi) рейстерiне тиiстi 1,2 және 1,1 жоғарылатылған коэффициенттер қолданылады.
2001 жылдың тамызында Ресей Федерациясы аэронавигациялық қызмет көрсетуде қолданылып жүрген тарифтi 18-20%-ға көтеруді көздейтiн жаңа тариф енгiзедi.
Кәсіпорынның 2000 жылғы қаржы-шаруашылық қызметін талдаудың негiзiнде, 20%-ға көтеру жағына қарай АНҚ үшiн қолданылып жүрген тарифтердi қайта қарау және оны ИКАО талаптарына сәйкестендiру қажеттiлiгiнiң пiсiп жетілгенi айқындалды.
Қазақстан Республикасы әуе жолдарының пайдаланылуына жүргiзiлген талдау, сондай-ақ, тұтастай алғанда, Еуропадан Оңтүстiк-Шығыс Азияға және керi қарай ұшуларды орындау динамикалары жаңа (ұлғайтылған) тарифтердi енгiзудің iс жүзiнде Қазақстан Республикасының әуе кеңiстiгiн пайдалану жиiлiгi мен сипатына әсер етпейтiндiгiн көрсеттi.
Әрi қарай, "Қазаэронавигация" РМК Қазақстанның "ашық аспан саясатын" өткiзуге, яғни, Көлiк және коммуникациялар министрлiгi мен Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қарауына бесiншi және одан жоғары ауаны пайдалану тыйымын алып тастауды енгiзудi ұсынуды жоспарлап отыр.
Бұл әлемге әйгiлi және әуе техникасының қазiргi кезеңге лайық жарақталған тұрағы бар iрi шетелдiк авиакомпанияларды Қазақстан Республикасы үшiн ұтымды, iшкi авиатасымал нарқына тартуға мүмкiндiк берген болар едi.
"Қазаэронавигация" РМК аэронавигациялық қызмет көрсетумен қатар, басқа да iс-әрекеттермен айналысады, соның ішінде байланыс қызметiн жеткiзу бар. Осыған орай, 2001-2005 жылдары байланыс қызметiн көрсеткенi үшiн алым алудың өзiндiк жүйесi мен тетiгiн құру жоспарланды.
Көрсетiлген қызметтер үшiн тарифтердегi кез келген өзгерiстер Қазақстан Республикасының Табиғи монополияны реттеу, бәсекелестiктi қорғау және шағын бизнестi қолдау жөнiндегi агенттiгiнiң нормативтiк-құқықтық актiлерiнiң талаптарына сәйкес жүргiзiледi.
4. Қаржы салымының бағдарламасы
1) аэронавигациялық жүйенi дамыту саласындағы ИКАО-ның стандарттары мен ұсынатын iс-тәжiрибесi.
80-жылдардың аяғында дүниежүзілiк авиациялық қоғамдастық авиатасымалдың ғаламдық масштабта тез қарқынмен өсуiмен түйiстi, осыған орай, қазiргi аэронавигациялық жүйе 50 жыл өмiр сүрiп жатқанына қарамастан, бұдан әрi ұшулар қауіпсiздiгiнің деңгейiн ұдайы сақтап отыруға, өткiзiп жiберу қабiлеттiлiктерi мен ұшу өндiрiсiнiң тиiмділігiн арттыруға қойылатын күннен-күнге өсіп келе жатқан мұқтаждықтарды қанағаттандыруға қабілетсiз болды. Сондықтан, ИКАО саясатындағы аэронавигация жүйесiнің екi тұрпатын ерекшелеуге болады:
аэронавигацияның дәстүрлi құралдары;
болашақтағы аэронавигациялық жүйелер.
Трафиктің өсу қарқынына ие болу үшiн, ИКАО 1993 жылдан бастап СNS/АТМ тұжырымдамасын жасауға толығымен кiрiстi (байланыс, навигация, әуе қозғалысын ұйымдастыру мүддесiндегi бақылау) және қазiргi уақытта осы стандарт төңiрегіндегi өзіндiк ерекшелiкпен келiсiлу кезеңiне жақындап қалды.
Азия аймағы болашақтағы навигация жүйесінің (ҒАNS) жасаған тұжырымдамасын iске енгiзудi бастайтын алғашқы аймақтардың бiрi болып табылады. Өндiрiстілігi молырақ, ең бастысы, әуе қозғалысын ұйымдастыру технологиясының үнемдiрек түрде құру шешiмiн iздестiру арқылы СNS/АТМ тұжырымдамасы қабылданды.
Пайдаланушыларға төмендегiдей қызметтер көрсету үшiн, тұжырымдама навигациялық спутниктердің көмегiн қолдануды көздеп отыр:
Навигация,
Автоматты кiрiптарлық бақылау.
Бүгiнгi күнi ғарыштық негiздеудiң екi навигациялық - АҚШ-та өндiрiлiп, қолдау тапқан GPS (Global Position System) және Ресейлiк ГЛОНАСС жүйесi бар.
GPS жүйесi пайдаланушыға, iс жүзiнде, өзiнің тұрған жерiн жер шарының кез келген нүктесiнен кез келген уақытта тез анықтауға мүмкiндік бередi. Алғашқыда ол соғыс жағдайында пайдаланылуға көзделгенмен, қазiр жарым-жартылай азаматтық пайдаланушыларға да ашылды, сонымен, ИКАО бұны болашақ навигациялық жүйенiң негiзi ретінде ұшудың барлық кезеңдерiнде пайдалануға шешiм қабылдады. Сол сияқты, ИКАО ГЛОНАСС-ты да жалпы аэронавигация жүйесiне кiргiзудi шештi.

На следующих этапах развития и внедрения СNS/АТМ будут вводиться дополнительные элементы системы, включающие в себя станции создания и передачи дифференциальных поправок. Это позволит обеспечить требуемую точность при заходе на посадку, вначале при неточном заходе, а в дальнейшем с 2005 года и при заходе на посадку по 1,2 и далее 3 категории ИКАО.
К 2005 году планируется использовать системы спутниковой навигации на всех этапах полета воздушного судна, а с 2010 года предполагается, что они станут единственными используемыми для этого системами.
Учитывая, что ключевым вопросом создания и внедрения новых аэронавигационных систем СNS/АТМ является создание интегрированных систем передачи данных на базе аэронавигационной телекоммуникационной сети, "Казаэронавигация" приступила к созданию интегрированной цифровой сети связи. Эта связь обеспечивает, с одной стороны вопросы модернизации автоматизированной системы управления воздушным движением, а с другой стороны являющейся базой для создания аэронавигационной телекоммуникационной сети.
Советом ИКАО утвержден глобальный план перехода к будущей аэронавигационной системе, включающий 2 фазы развития: с 1990 по 2005 годы, и далее до 2010 года. Воздушное пространство Республики Казахстан в соответствии с классификацией ИКАО по интенсивности полетов можно отнести к континентальному воздушному пространству с низкой плотностью воздушного движения.
В связи с этим программа развития системы радиотехнического обеспечения полетов базируется на следующих основных принципах:
в Казахстане будут неизбежно внедряться будущие аэронавигационные системы;
в конечном итоге конфигурация системы должна отвечать типу воздушного пространства страны - континентальному с низкой интенсивностью воздушного движения;
внедрение будущих систем необходимо проводить поэтапно в сроки основных фаз глобального плана перехода ИКАО:
фаза "А" 1990-2005 годы,
фаза "В" 2005-2010 годы,
далее до 2015 года.
Изложенный подход предполагает длительный период одновременного существования и функционирования будущих и традиционных систем.
В практическом плане это требует решения следующих задач:
продолжение интеграции удаленных позиций в центры автоматизированной системы управления воздушным движением в Алматы и Актюбинске;
создание интегрированной цифровой сети связи, обеспечивающей с одной стороны вопросы модернизации автоматизированной системы управления воздушным движением, а с другой стороны являющейся базой для создания аэронавигационной телекоммуникационной сети, в т.ч. замена оборудования ОВЧ и ВЧ радиосвязи "земля-воздух", средств связи на участках "аэропорт - город" (радиорелейные и волоконно-оптические линии связи), переход на спутниковую связь и т.д.;
постепенное оснащение современным оборудованием аэропортов с целью замены выработавших ресурс, морально устаревших и не соответствующих современным стандартам аэродромных радиолокаторов, систем посадки, приводных радиостанций и маркерных маяков и т.д.
Основным направлением развития является внедрение СNS/АТМ, предполагающая замену наземной инфраструктуры системой космического базирования. Однако этот процесс сдерживается наличием большого количества воздушных судов, не оборудованных требуемыми средствами, обеспечивающими навигацию с помощью спутников. Поэтому РГП "Казаэронавигация" в обозримом будущем будет содержать и поддерживать существующие традиционные средства навигации до момента, когда воздушные суда, выполняющие полеты в воздушном пространстве Казахстана, будут полностью оснащены современным оборудованием. Таким образом, традиционные средства навигации: оборудование систем посадки, автоматические радиопеленгаторы, инструментальные системы посадки, радиомаяки, радиотехнические системы ближней навигации - в большинстве своем должны сохраняться и заменяться на аналогичные более поздних разработок.
В то же время, необходимо начинать установку оборудования, обеспечивающего улучшение характеристик управления воздушным движением: контрольно-корректирующих станций, систем широкозонного и локального дополнения, повышающих точность, доступность, целостность систем.
Исходя из вышеизложенного, планируются следующие этапы развития всех подсистем АНС для обеспечения:
трассовых полетов - воздушное верхнее пространство;
полетов в зоне терминального маневрирования - воздушное нижнее пространство;

СNS/АТМ дамуы және оның iске енгiзiлуiнің келесi кезеңдерiнде, iшiнде құру станциялары мен жекеленген түзету хабарламалары бар, жүйенің қосымша бөлшектерi енгiзiледi. Бұл, бастапқыда нақты емес қонуға таянған кезде, әрi қарай, 2005 жылдан бастап ИКАО-ның 1,2 және әрi қарай 3 санаттары бойынша талап етiлген нақтылықты қамтамасыз ететiн болады.
2005 жылдарға қарай спутниктiк навигация жүйесiн әуе кемелерiнiң барлық ұшу кезеңiне пайдалану жоспарланды, ал 2010 жылдан бастап ол бірден-бiр қолданылмалы жүйе болатыны болжанданып отыр.
Аэронавигациялық, телекоммуникациялық желінің негiзiнде хабардың ықпалдасқан түрiн құру - жаңа аэронавигациялық СNS/АТМ жүйесiн құрудың және iске енгiзудiң кiлтi болып табылатынын ескере отырып, Қазаэронавигация, бiр жағынан, әуе қозғалысын басқарудың автоматтандырылған жүйесiн жетілдiру мәселесiн, екiншi жағынан, аэронавигациялық телекоммуникациялық желi құру үшiн негiз болып табылатын байланыстың ықпалдасқан сандық желiсiн құруға кiрiстi.
ИКАО-ның Кеңесi бойынша, болашақ аэронавигациялық жүйеге көшудiң ғаламдық жоспарын бекiтiлдi. Дамудың екi фазасынан тұратын: 1990 жылдың 2005 жылдар, әрi қарай - 2010 жылға дейiнгi мезгiл жатады. Қазақстан Республикасының әуе кеңiстiгi ұшулар қарқыны бойынша ИКАО-ның сұрыптауына сәйкес әуе қозғалысының төмен тығыздығымен айқындалатын континентальды әуе кеңiстiгiне жатады.
Осыған байланысты ұшуларды радиотехникалық қамтамасыз ету жүйесiнің даму бағдарламасы мынандай негiзгi қағидаларға негiзделедi:
Болашақ аэронавигациялық жүйелер мiндеттi түрде Қазақстан Республикасына енгiзiледi;
Ақыр соңында, жүйенiң кескiн үйлесiмi - ҚР әуе қозғалысының төмен қарқынды континентальды кеңiстiгi деген әуе кеңiстiгiнiң тұрпатына жауап беруге тиiс;
Болашақ жүйелердi енгiзу ИКАО-ның ғаламдық көшу жоспарының негiзгi фазаларына қарай бiрте-бiрте жүргiзiледi:
"А" кезеңi 1990-2005 жылдар;
"В" кезеңi 2005-2010 жылдар;
әрi қарай 2015 жылға дейiн.
Iске осылайша келу - болашақ және дәстүрлi жүйелердiң ұзақ уақыт бiр мезгiлде жұмыс iстеуiн топшылайды.
Iс жүзiндегi жоспарды бұл мына мәселелердi шешудi талап етедi:
Алматы және Астана қалаларындағы әуе қозғалысын басқарудың автоматтандырылған жүйе орталықтарына алыстатылған позицияларды ықпалдастыру жалғастырылады;
Бiр жағынан, әуе қозғалысын басқарудың автоматтандырылған жүйесiн жетiлдiру мәселесiмен қамтамасыз ететiн, екiншi жағынан, аэронавигациялық телекоммуникациялық желiлердi құру үшiн база болып табылатын байланыстың ықпалдастырылған сандық желiсiн құру, соның ішінде ӨЖҚ және "жер-ауа" ЖҚ радиобайланысымен, "әуе-қала" учаскелерiндегi байланыс құралдарын (байланыстың радиожелілік талшықты-оптикалық желiлерi) ауыстыру, спутниктік серiктiк байланысқа көшу, т.б.
Мезгiлi өткен ресурстар, рухани тозығы жеткен және қазiргi стандартқа сай келмейтiн аэродромдық радиолокаторлар, қондыру жүйелерiн, келтiрiлген радиостансалар мен маркерлiк маяктарды бiрте-бiрте қазiргi жабдықтарға ауыстыру т.б.
Жер үстінің инфрақұрылымын ғарыштық орналасу жүйесiне ауыстыруды болжайтын СNS/АТМ енгiзу дамудың негiзгi бағыты болып табылады. Бiрақ бұл процесс спутниктiң көмегiмен навигацияны қамтамасыз ететiн қажеттi құралдармен жабдықталмаған әуе кемелерiнiң көптiгiнен кiдiре тұрады.
Сондықтан "Қазаэронавигация" РМК шолудағы болашақта (навигацияның) Қазақстан кеңiстiгiндегi ұшуларды орындайтын әуе кемелерi толығымен жаңа, қазiргi кезеңге сай жабдықтармен жабдықталып болғанша, қолда бар дәстүрлi құралдарын сақтап, күтiп ұстайды. Сонымен, навигацияның дәстүрлi құралдарын сақтап, күтiп ұстайды. Сонымен, навигацияның дәстүрлi құралдары: қондыру жүйесiн жабдықтау, автоматтық радиопеленгаторлар, қондырудың инструменталды жүйелерi, радиомаяктар, таяу навигацияның радиотехникалық жүйесi, көбiнесе өзi сақталып немесе өзiне ұқсас кейінірек шыққан үлгiсiне ауыстырылуы тиiс.
Сонымен қатар, әуе қозғалысын басқару сипатын жақсартумен қамтамасыз ететiн жабдықтарды: бақылау-реттеу станциялары және жүйелердің нақтылығын, қажеттiлiгiн, тұтастылығын арттыратын кең өңiрлi локальды толықтыру жүйелерiн орнатуды бастау қажет.
Жоғарыда айтылғандардан АНҚ барлық iшкi жүйелерiнiң мынадай даму кезеңдерi жоспарлануда:
трассалық ұшулар - жоғарғы әуе кеңiстiгi,
терминалдық оңтайландыру өңiрi - төменгi әуе кеңiстiгi.

2) центры автоматизированной системы управления воздушным движением
Поскольку центры АС УВД являются базовым элементом всей инфраструктуры аэронавигационной системы, то их развитию в рассматриваемый период уделяется особое внимание. Существующие два Центра автоматизированной системы управления воздушным движением (АС УВД) в Актюбинске и Алматы, а также две системы автоматизации аэродромных полетов в Алматы и Астане должны обеспечить использование потенциала всех имеющихся радиолокаторов путем их использования в качестве резерва в сопредельных системах и в районах аэродромах.
Для этого необходимо выполнить следующие мероприятия:
внедрять средства автоматизации УВД (АРМ диспетчера) в аэродромных зонах;
обеспечить полное интегрирование и функциональное резервирование действующих ныне трассовых центров Алматы, Актюбинска, а также аэродромных центров Алматы и Астаны путем создания эффективных автономных систем автоматизации с интеграцией в них не только относящихся к данному центру радиолокаторов, но смежных радиолокационных позиций.
Планируемые меры позволят создать мощную отказоустойчивую систему управления воздушным движением, не подверженную не только техническим сбоям;
3) подсистема телекоммуникаций
Международная организация ИКАО на совещании Специального комитета по контролю и координации разработки и планирования перехода к будущей системе (FANS - этап II) признала в своем документе Doc 9626 FANS (II/4), что системы связи "земля - воздух" и "земля - земля" являются ключевыми элементами систем СNS/АТМ ИКАО.
Поэтому вопросы внедрения будущих технологий напрямую зависят от уровня развития подсистемы телекоммуникаций, кроме того, в связи с глобальным характером будущих аэронавигационных систем, платформой для создания условий этой интеграции будет служить Аэронавигационная Телекоммуникационная сеть (АТN).
Глобальная ATN подразумевает интеграцию входящих в нее подсетей с помощью шлюзов. Исходя из этого, ставится задача развития отдельных подсетей в направлении интеграции в АТN, а, следовательно, реформирование их в соответствии с разработанными Стандартами и Рекомендуемой Практикой ИКАО. Поэтому программа развития подсистемы коммуникаций, представляет собой сумму программ развития подсетей, каждая из которых обеспечивает возросший уровень возложенных на нее задач и стремится к полному соответствию рекомендаций ИКАО.
Требования модернизируемой системы ОВД к авиационной электросвязи
В связи с модернизаций ОВД Республики Казахстан и созданием автоматизированной системы управления воздушным движением необходимо обеспечить:
передачу цифровой радиолокационной информации с вынесенных радиолокационных позиций в центры АС УВД;
управление ОВЧ радиостанциями, размещенными на вынесенных радиолокационных позициях;
голосовую связь между центрами АС УВД и вынесенными радиолокационными позициями;
передачу цифровой информации между центрами АС УВД.
Для обеспечения надежности и безотказности требуется обеспечить две географически разнесенные трассы для всех вышеперечисленных видов связи.
В соответствии с потребностями модернизируемой системы обслуживания воздушного движения Республики Казахстан и рекомендациями ИКАО Республике Казахстан определены следующие первоочередные задачи:
создание цифровой сети между центрами АС УВД, вынесенными радиолокационными позициями, вынесенными ретрансляторами и аэропортами РК с использованием спутникового и наземного сегментов;
создание сети диспетчерской голосовой связи "земля-земля";
модернизация телефонной сети;
создание сети передачи и обмена радиолокационной информацией и сети обмена цифровой информацией между центрами АС УВД, включая смежные центры АС УВД других государств;
построение аэронавигационной телекоммуникационной сети;
замена оборудования ВЧ и ОВЧ-радиосвязи, создание сети управления вынесенными ретрансляторами ОВЧ;
модернизация сети АФТН.
Планируемые действия:
Модернизация систем связи "земля - земля".

2) әуе қозғалысын басқару автоматтандырылған жүйесiнің орталықтары
ӘҚБ АЖ орталықтары аэронавигациялық жүйелердiң барлық инфрақұрылымының базалық элементi болып табылатындықтан, оның дамуына осы қаралып отырған мезгілде ерекше көңiл бөлiнедi. Ақтөбе мен Алматыдағы әуе қозғалысын басқарудың автоматтандырылған қазiр қолда бар 2 жүйесi (ӘҚБ АЖ), сонымен қатар, Алматы мен Астанадағы аэродромдық ұшулардың автоматтандырылған екi жүйесi шектес жүйелер мен аэродром аудандарында резерв ретiнде пайдалану жолымен барлық радиолокаторлардың қарамын пайдалануды қамтамасыз етуге тиiс.
Бұл үшiн мына шаралардың атқарылуы қажет:
аэродром өңiрлерiнде ӘҚБ автоматтандыру құралдарын (диспетчердiң АЖО) енгiзу;
Алматы мен Ақтөбедегi қазiргi трассалық орталықтарды және сондай-ақ, Алматы мен Астанадағы аэродром орталықтарын да автоматтандырудың, оларға осы орталыққа қатысты радиолокаторларды ғана емес, аралас радиолокациялық позицияларды да ықпалдастыру арқылы автоматтандырудың тиiмдi түрде автономдық жүйесiн құру жолымен толық ықпалдастық және функционалды резервпен қамтамасыз ету;
Жоспарланған шаралар әуе қозғалысын басқарудың техникалық ғана емес, басқа да зақымдануға душар болмайтын, зор бас тарту-орнықтылық жүйесiн құруға мүмкiндiк бередi.
3) телекоммуникацияның шағын жүйесi
ИКАО халықаралық ұйымы Болашақ жүйеге (ҒАNS - II кезең) көшудi бақылау және әзiрлемелердi үйлестiру мен жоспарлау жөнiндегi арнайы комитеттiң кеңесiнде өзінің ДОС 9626 ҒАNS (II/4), құжатында, "жер-ауа" және "жер-жер" байланыс жүйелерi ИКАО СNS/АТМ жүйесiнiң шешушi элементтерi болып табылатынын мойындады.
Сондықтан да, болашақ технологияны ендiру мәселесi телекоммуникациялар шағын жүйелерінің даму деңгейiне тiкелей байланысты және ол болашақтағы аэронавигациялық жүйенің ғаламдық сипатына қарай, Аэронавигациялық Телекоммуникация желiсi осы ықпалдастық жағдайын жасаудың тұғырнамасы болады (АТN).
Ғаламдық АТN дегенiмiз - iшiне шлюздердiң көмегi арқылы кiретiн шағын желiлердiң ықпалдастылығы. Бұдан АТN бағытына ықпалдасатын жеке шағын желiлердiң даму мәселесiн алға қою қажеттiгi туады, демек, оларды реформалау ИКАО-ның тиiстi Стандарттары мен ұсынған Тәжiрибелерiне сәйкес болу керек. Сондықтан коммуникациялардың шағын жүйелерінің даму бағдарламасы - әрқайсысы өзiне жүктелген мiндеттi өсу деңгейiмен қамтамасыз ететiн және ИКАО нұсқауларына толық сәйкес келетiн шағын желiлер даму бағдарламасының қосындысы болып табылады.
ӘҚҰ-ның жетiлдiруге жататын жүйесiнiң авиациялық электр байланысына қояр талабы.
Қазақстан Республикасының ӘҚҰ-сын жетілдiруге және әуе қозғалысын басқарудың (ӘҚБ АЖ) автоматтандырылған жүйесiн құруға байланысты мiндеттi түрде қамтамасыз етiлуі керек:
шеттелген радиолокациялық позициялардан сандық радиолокациялық ақпаратты ӘҚБ АЖ орталығына жеткiзу;
шеттегi радиолокацияның позициялардан орналасқан ӨЖҚ радиостанцияларын басқару;
ӘҚБ АЖ орталықтары және шеттелген позициялар аралығындағы үндiк байланыс;
Сандық ақпараттың ӘҚБ АЖ орталықтары араларында берiлуі;
Жоғарыда аталған байланыстың барлық түрiн сенiмдi және тоқтаусыз жұмыспен қамтамасыз ету үшiн географиялық екі тарамды трасса талап етiледi.
Қазақстан Республикасы әуе қозғалысына қызмет көрсетудiң жетiлдiрiлетiн жүйелерiнiң талаптарына және ИКАО-ның нұсқауларына сәйкес Қазақстан Республикасында алдыңғы кезекте мынадай шаралар анықталды:
спутниктiк және жер үстiндегi сегменттердi пайдалана отырып, шеттелген радиолокациялық позициялары, шеттелген ретрансляторлары, ҚР әуежайлары арқылы ӘҚБ АЖ орталықтарының арасында сандық жүйе құру;
телефон желiсiн жетiлдiру;
хабар беру және радиолокациялық ақпаратпен алмасу желiсiн, және iшiне басқа мемлекеттердiң ӘҚБ АЖ аралас орталықтары кiретiн ӘҚБ АЖ орталықтары арасында сандық ақпаратпен алмасу желiсiн құру;
Аэронавигациялық, телекоммуникациялық желiсiн құру;
ЖҚ және ӨЖҚ радиобайланысының жабдықтарын ауыстыру, ӨЖҚ шеттелген ретрансляторын басқару желiсiн құру;
АТББ желiсiн жетiлдiру.
Жоспарланатын қызметтер
"Жер-жер" байланыс жүйесiн жетілдiру

Создание цифровой сети между центрами АС УВД, вынесенными радиолокационными позициями, вынесенными ретрансляторами и аэропортами РК с использованием спутникового и наземного сегментов 2000-2001 годы.
Закончены проектно-изыскательские работы по монтажу спутниковых станций в пунктах Атырау, Актау, Аральск, Жезказган, Астана, Костанай, строительство которых будет продолжено в 2001 году.
Устанавливается цифровое оборудование для организации каналов связи к пунктам установки ретрансляторов.
Начаты работы по созданию Центра управления сетью, подготовке персонала.
Обеспечение резерва на направлениях связи аэропорт-город (последняя миля) во всех филиалах. Обеспечение требуемых коэффициентов готовности и доступности каналов. Увеличение коэффициента связности магистральной сети и пропускной способности каналов связи, организация резервных цифровых каналов, используя наземный сегмент.
2002-2003 годы полное развертывание сети.
Создание сети диспетчерской голосовой связи "земля-земля".
2000-2001 годы - завершены работы по монтажу систем голосовой связи в пунктах Алматы, Астана, Актюбинск. Для обеспечения надежности и устойчивости работы каналов связи, проводится реконструкция систем связи на участках "аэропорт-город", предусматривающая строительство волоконно-оптических линий связи в семи филиалах предприятия и установку 26-ти цифровых радиорелейных линий.
2002-2005 годы - оснащение аэропортов малыми системами голосовой связи.
Строящаяся корпоративная цифровая сеть РГП "Казаэронавигация", на базе спутникового и наземного сегментов, станет платформой для создания единой корпоративной сети.
Узловая АТС 57 (ALCATEL 1000S12), как элемент коммутации, а также шлюз для выхода на международную, междугородную и городскую сеть телекоммуникаций общего пользования и цифровая сеть как транспорт для организации соединительных линий, станут основой в поэтапной реорганизации телефонной сети.
Модернизация телефонной сети
2000-2002 годы - анализ существующей сети. Разработан системный проект сети РГП "Казаэронавигация". Передача ОАО "Казахтелеком" абонентов сторонних организаций и квартирного сектора филиалов РГП "Казаэронавигация".
Дооборудование АТС 57 (ALCATEL 1000S12) с целью обеспечения специальных функций. Разработка рабочего проекта телефонной сети РГП "Казаэронавигация". Организация соединительных линий по цифровой сети до АТС 57.
2002-2005 годы - монтаж цифровых АТС в филиалах для замены устаревших. Завершение проекта модернизации телефонной сети РГП "Казаэронавигация".
Модернизация телефонной сети РГП "Казаэронавигация" позволит получить значительный качественный и экономический эффект, основанный на:
цифровых соединительных линиях,
цифровых АТС,
единой нумерации в сети,
новых дополнительных видах обслуживания,
сокращении междугороднего трафика,
сокращении расходов по аренде аналоговых соединительных линий,
сокращении расходов на строительство и эксплуатацию кабельной сети,
создании единого центра технического обслуживания с однотипным групповым запасным имуществом и принадлежностями, а также программным обеспечением.
Создание сетей обмена радиолокационной информацией и взаимодействия центров АС УВД.
2000-2002 годы - оснащение конверторами протоколов RU1/АSТЕRIХ вторичного радиолокатора (ВРЛ) в пунктах Балхаш, Тараз, Актюбинск, Алматы. Обеспечение резервирования. Отработка протоколов маршрутизации, опытная эксплуатация сети. Ввод сети в эксплуатацию.
Транспортная сеть для передачи протоколов OLDI создана. По готовности программного обеспечения центров АС УВД Республики Казахстан и АС УВД смежных государств, будет обеспечена передача информации.
Построение аэронавигационной телекоммуникационной сети.
2001-2004 годы - на основе выполненного системного проекта разработать рабочий проект построения аэронавигационной сети (ATN) Республики Казахстан.
Ввести центр управления и технической эксплуатации казахстанского сегмента сети АТN. Опытная эксплуатация сегментов сети. Обучение персонала. Развертывание сети на территории Республики Казахстан.
Организация тестовых соединений со смежными государствами.
Тестовые испытания и переход на реальную эксплуатацию.
Замена оборудования ВЧ и ОВЧ радиосвязи. Создание сети управления вынесенными ретрансляторами ОВЧ.
2001-2004 годы - на основе разработанных проектов "Аэронавигационная телекоммуникационная сеть РК" и проекта, выполняемого фирмой DORS за счет гранта Правительства США разработать план замены оборудования радиосвязи, включая как ОВЧ-радиосвязь, так и оборудование ВЧ радиосетей. При этом провести оптимизацию радиосетей с учетом поэтапного перехода к модернизированной системе ОВД Республики Казахстан и предусмотреть разворачивание линии передачи данных ВЧ и ОВЧ-диапазона между центрами АС УВД с интеграцией в существующую цифровую сеть.
Создание сети управления вынесенными ретрансляторами ОВЧ, используя для этого каналы аэронавигационной телекоммуникационной сети. На базе каналов передачи данных этой сети построить систему дистанционного контроля и мониторинга сети ОВЧ-радиосвязи центров АС УВД с централизованным управлением.
Модернизация сети АФТН.

2000-2001 жылдары спутниктiк және жер үстiндегi сегменттердi пайдалана отырып шеттелген радиолокациялық позициялары, шеттелген ретрансляторлар және ҚР әуежайлары арқылы ӘҚБ АЖ орталықтарының арасында сандық жүйе құру;
Атырау, Ақтау, Арал, Жезқазған, Астана, Қостанай пункттарында серiктiк станцияларды жинақтау жөнiндегi жобалау-iздестiру жұмыстары аяқталды, 2001 жылы ол жалғасын табады.
Ретрансляторларды орнату пунктарына байланыс каналдарын ұйымдастыру үшiн цифрлық жабдықтар орнатылуда.
Желiнi басқару, қызметшілер дайындау орталығын құру жөнiндегi жұмыстар басталды.
Байланыстың әуежай-қала (соңғы миль) бағыттарын барлық филиалдарда резервпен қамтамасыз ету. Магистральдi желi байланыстылығы мен каналдарының өткiзгiш қабiлеттiлiктерiнің коэффициентiн ұлғайту, жерүстi сегментiн пайдалана отырып, резервтiк сандық каналдар ұйымдастыру.
2002-2003 ж. Желi толығымен қанатын жаяды.
"Жер-жер" диспетчерлiк үндік байланыс желiсiн құру
2000-2001 жылдары Алматы, Астана, Ақтөбе пунктарында үндiк байланыс жүйесiн жөндеу жұмыстары аяқталды. Байланыс каналдарының жұмысын сенiмдiлiк және тұрақтылықпен қамтамасыз ету үшiн, кәсiпорынның жетi филиалында талшықты-оптикалық байланыс желiсi құрылысын салуды қарастырған "әуежай-қала" учаскелерiндегi байланыс жүйелерiн және 26 санды радиорелейлi желiнi орнатуды қайта жаңарту жүргiзiлуде.
2002-2005 жылдары - әуежайларды шағын үндiк байланыс жүйелерiмен жарақтау.
Спутниктiк және жерлiк сегменттер базасында салынып жатқан Қазаэронавигацияның кооперативтік сандық желісi бiрыңғай кооперативтi желi құруға тұғыр болады.
Тораптық АТС 57 (АLСАТЕL 1000S12), коммутацияның элементi, сонымен қатар, көпшiлiк пайдаланатын телекоммуникацияның халықаралық, қалааралық және қалаға шығатын шлюз бен сандық желiнi байланыстыру желiлерiн ұйымдастыру көлiгi ретiнде, телефон желiсiнің бiрте-бiрте ауысуына негiз болады.
Телефон желiсiн жетiлдiру
2000-2002 жылдары қолда бар желiлерге талдау. "Қазаэронавигация" РМК жүйесiнiң жүйелi жобасы әзiрлендi. "Қазақтелеком" ААҚ-ға бөтен ұйымдар абоненттерi мен "Қазаэронавигация" РМК филиалдарының пәтер секторларын беру.
Арнайы функциялармен қамтамасыз ету мақсатымен, АТС 57 (АLСАТЕL 1000S12) жабдықтауды аяғына жеткiзу. "Қазаэронавигация" РМК телефон желiлерінің жұмыс жобасын әзiрлеу. АТС 57-ге дейiн сандық желi бойынша жалғастырушы желiлер ұйымдастыру.
2002-2005 жылдары филиалдардағы ескiргендерiн ауыстыру үшiн сандық АТС-тi жинақтау. "Қазаэронавигация" РМК телефон желiсiн жетiлдiру - төменде айтылатындарға негiзделген маңызды, сапалы және үнемдi әсер алуға мүмкiндiк бередi:
Жалғастырушы сандық желiлерге
Сандық АТС
Желiдегi бiрыңғай нөмiрлерге
қызмет көрсетудің жаңа қосымша түрлерiне
қалааралық трафиктердi қысқарту
балама желi қызметтерiн жалға алу жөнiндегi шығыстарды қысқарту
кабелдiк желi құрылысы мен пайдалануға кететiн шығыстарды қысқарту
бiрыңғай қосымша жабдық топтарымен бiркелкi техникалық қызмет көрсету орталықтарын құру және бағдарламамен қамтамасыз етуге.
ӘҚБ АЖ орталықтарының радиолокациялық ақпаратпен алмасу және өзара қарым-қатынас жасайтын желiлерiн құру.
2000-2002 жылдары - Балқаш, Тараз, Ақтөбе, Алматы пунктарында RUI/ААSТЕRIХ ВРЛ хаттамаларын конверторларымен жарақтау. Резервтеумен қамтамасыз ету. Бағыттаушылық хаттамаларды өңдеу, желiнi тәжiрибелi пайдалану. Желiнi пайдалануға енгiзу.
OLDI хаттамаларын жеткiзу үшiн көлiктiк желi құрылды. ҚР ӘҚБ АЖ орталықтарының бағдарламалық қамтамасыз етiлуi мен iргелес мемлекеттердің ӘҚБ АЖ дайындығына қарай, ақпарат жеткiзумен қамтамасыз етiлетiн болады.
Аэронавигациялық телекоммуникациялық желiлердiң құрылысы
2001-2004 жылдары орындалған жүйелi жоба негiзiнде ҚР аэронавигациялық желiсi (АТN) құрылысының жұмыс жобасын әзiрлеу.
Қазақстандық АТN желiсiн басқару орталығы мен техникалық пайдалануға енгiзу. Сегмент желiлерiн тәжiрибелi пайдалану. Қызметшiлердi оқыту. Желiлердi Қазақстан Республикасы аумағына тарату.
Аралас мемлекеттермен сынақтық байланыс ұйымдастыру.
Тест сынағынан өткiзу және нақты пайдалануға көшу.
ЖҚ және ӨЖҚ радиобайланыстарының жабдықтарын ауыстыру. ӨЖҚ шеттелген ретрансляторларды басқару желiсiн құру.
2001-2004 жылдары әзiрленген "ҚР аэронавигациялық телекоммуникациялық желісi" жобасы мен АҚШ мемлекетiнің грантының есебiнен DORS фирмасы орындаған жобаның негiзiнде - ӨЖҚ радиобайланысын да, радиожелiлердiң ЖҚ жабдықтарын да ескере отырып, радиобайланыс жабдықтарын ауыстыру жоспарын жасау. Бұл жағдайда, Қазақстан Республикасының ӘҚҰ-ның жетiлдiрiлген жүйесiне бiрте-бiрте көшу есебiмен, радиожелiлердi оңтайландыруды жүргiзу керек және осы ЖҚ пен ӨЖҚ диапозондардың берген деректерiн қазiргi сандық желiмен ықпалдастыра отырып ӘҚБ АЖ орталықтары арасында кең тарату қажет.
Аэронавигациялық телекоммуникациялық желi каналдарын пайдалана отырып, ӨЖҚ шеттелген ретрансляторларын басқару желiсiн құру. Осы желiнiң деректерiн беру каналының базасында ӨЖҚ желiсiнiң ара қашықтағы бақылау мен мониторинг желiсiн - орталықтандырылған басқарудағы ӘҚБ АЖ радиобайланыс орталықтарын құру.
АТББ желісiн жетiлдiру

2000-2001 годы - проведение детального изучения разрабатываемого проекта аэронавигационной телекоммуникационной сети Республики Казахстан (АТН), уделяя особое внимание в части Службы обработки сообщений ОВД (АМНS).
Разработка проекта сети АFТN/АМНS на переходный период, учитывая важность обеспечения передачи информации по сети АФТН в ОВД Республики Казахстан и в другие регионы.
2002-2003 годы - переход к опытной эксплуатации сети Службы обработки сообщений ОВД (АМНS). Опытная эксплуатация оборудования AMHS на базе ГЦКС города Алматы. Для этого в Алматы организуется сеть ATSMHS и проводится:
обучение персонала;
опытная эксплуатация шлюза АFТN/АТN;
опытная эксплуатация АРМ пользователей.
2004-2005 годы - перевод ЦКС и АРМ системы "Поток" в г. Алматы и Астана на АРМ пользователя сети АМНS.
Завершение перехода сети AFTN Республики Казахстан на сеть АТN;
4) подсистема навигации
Развитие подсистемы навигации предусматривается по двум путям. В этой подсистеме актуальна замена наземной инфраструктуры системой космического базирования. Однако этот процесс сдерживается наличием большого количества воздушных судов, не оборудованных требуемыми средствами, обеспечивающими навигацию с помощью глобальной навигационной спутниковой системы (GNSS). Поэтому характер развития подсистемы навигации определяется двумя факторами:
необходимостью в обозримом будущем содержать и поддерживать существующие традиционные средства навигации до момента, когда будут приняты требуемые Стандарты и Рекомендуемые Практики, начнется серийный выпуск необходимого оборудования, и воздушные суда будут полностью оснащены;
потребностью поэтапного ввода наземной инфраструктуры.
Таким образом, традиционные средства навигации: оборудование систем посадки (NDВ), автоматические радиопеленгаторы (АDF), инструментальные системы посадки (ILS), радиомаяки VОR/DМЕ, радиотехнические системы ближней навигации - в большинстве своем, будут сохраняться, и заменяться на аналогичные более поздних разработок.
Положение осложняется тем, что воздушные суда старого парка не будут оснащаться современным оборудованием и, пока они выполняют полеты в воздушном пространстве Республики Казахстан, традиционное навигационное оборудование будет необходимо. Именно этот фактор определяет график замены вышеперечисленного оборудования.
Другой причиной, обусловившей поддержку традиционных систем, является их значительная изношенность. По многим видам оборудования наступает предельное состояние.
Необходимо начинать установку оборудования, обеспечивающего улучшенные характеристики: контрольно-корректирующих станций, систем широкозонного и локального дополнения, повышающих точность, доступность, целостность систем.
Исходя из вышеизложенного, определены следующие этапы развития подсистемы навигации:

2000-2001 ж. ӘҚҰ (АМНS) хабарларын өңдеу қызметi бөлiгiне ерекше көңiл бөле отырып, Қазақстан Республикасының аэронавигациялық, телекоммуникациялық желiсінің (АТН) жасалған жобасымен жете танысуды жүргiзу.
Қазақстан Республикасында және басқа да аймақтарда АТББ ӘҚҰ-ға ақпарат беру желiсi бойынша қамтамасыз етудiң маңыздылығын ескере отырып, АFТN/АМНS өтпелi кезеңдегi желiсiн жасау.
2002-2003 жылдары ӘҚҰ (АМНS) қатынастарды өңдеу қызметi жүйесiн тәжiрибелiк пайдалануға көшу. Алматы қаласындағы КББО базасында АМНS жабдығын тәжiрибелік пайдалану. Бұл үшiн Алматыда АТSМНS желiсi ұйымдастырылады және өткiзiледi:
қызметшiлердi оқыту;
АҒТN/АТN шлюздерiн тәжiрибелік пайдалану.
2004-2005 жылдары "Поток" жүйесiнiң ОКЖ және АРМ Алматы және Астана қалаларына АМНS жүйесiн қолданушы АРМ-ға көшiру.
Қазақстан Республикасының АҒТN жүйесінің АТN жүйесiне көшуiн аяқтау.
4) навигацияның шағын жүйелерi
Навигацияның шағын жүйелерінің дамуы екi түрлi жолмен қарастырылады. Бұл шағын жүйеде жерүстi инфрақұрылымы жүйесiн ғарыштық орналасу жүйесiне ауыстыру көкейтестi жай. Бiрақ бұл процесс навигацияны ғаламдық спутниктік жүйенің көмегімен қамтамасыз ететiн (GNSS) қажеттi құралдармен жабдықталмаған әуе кемелерi санының көптiгiмен кiдiрiледi. Сондықтан навигацияның шағын жүйелерінің даму сипаттамасы екi фактормен айқындалады.
Қажеттi Стандарттар және Ұсынылатын тәжiрибелер қабылданып, тиiстi жабдықтар сериялы түрде шығарылып, әуе кемелерi толығымен жарақталғанша, шолудағы болашақта қазiргi қолда бар дәстүрлi құралдарды сақтап, күтіп ұстау қажет;
Жерүстi инфрақұрылымын бiртiндеп енгiзу қажеттілігi.
Осылайша навигацияның дәстүрлi құралдары: қондыру жүйесінің жабдығы (NDВ), автоматтандырылған радиопеленгаторлар (АDҒ), қонудың инструменталды жүйелерi (ILS), радиомаяктар (VОR/DМЕ), таяумаңдағы навигацияның радиотехникалық жүйелерi көп жағдайда өз қалпын сақтайды және соңғы шыққан үлгiлермен ауыстырылды.
Жағдайдың тағы бiр қиын жерi, ескi парктiң әуе кемелерi қазiргi жаңа жабдықпен жарақтауға келмейдi, сондықтан да оларды Қазақстан Республикасының әуе кеңiстiгiндегi ұшуларды орындап жүрген кездерiнде дәстүрлi навигациялық жабдықтармен жарақтау қажет болады. Дәл осы фактор жоғарыда аталған жабдықтарды ауыстыру кестесiн анықтайды.
Дәстүрлi жүйенi қолдаудың басқа бiр себебi, олардың пайдалану мезгiлiнiң өткендiгi болып табылады. Жабдықтың көп түрi әбден тозуға жақындауда.
Жақсы сипаттамамен қамтамасыз ететiн жабдықтарды орнатуды бастау қажет: бақылау-реттеу станциялары, жүйелердің нақтылығын, тұтастығын және қажеттiлiгiн арттыратын, кең өңiрлi және локальды толықтыру жүйелерiн.
Жоғарыда айтылғандардан навигацияның шағын жүйелерiнiң мынадай даму кезеңдерi анықталды.

обеспечить в период за 2001-2007 годы поддержку и частичную замену оборудования традиционных систем на аналогичное более поздних разработок;
после 2005-2007 годов приступить к вводу в эксплуатацию элементов новых систем, позволяющие использовать их как дополнительное средство навигации;
после 2010 года традиционное оборудование навигации постепенно переходит в категорию дополнительного;
по мере выработки ресурса оборудования и снижения потребности после 2015 года в традиционных средствах навигации, производить постепенный демонтаж традиционных систем;
5) подсистема наблюдения
Развитие подсистемы наблюдения необходимо проводить в отношении аэродромной составляющей.
В течение 2001-2002 годов планируется снять с эксплуатации и демонтировать 10 комплектов отработавших ресурс первичных трассовых радиолокаторов 1РЛ139-2, что позволит снизить расходы на эксплуатацию этого типа радиотехнического оборудования.
Анализ ресурсного состояния аэродромных радиолокаторов в соотношении с интенсивностью воздушного движения в районах аэродромов показывает, что к вопросам объема необходимых мероприятий для обеспечения нормального функционирования необходимо подходить строго дифференцированно в строгом соответствии с экономической целесообразностью:
в аэропортах с относительно высоким количеством взлет/посадок (Астана и Алматы) произошла замена первичных аэродромных радиолокаторов на современные радиолокаторы STAR 2000;
из аэропортов более низкой группы по интенсивности (10-20 воздушных судов в сутки) аэропорт Караганда имеет на оснащении радиолокационный комплекс (РЛК) "Экран-85" с совмещенным вторичным обзорным радиолокатором (ВОРЛ) (УВД, RBS) и достаточным запасом ресурса. Однако для перехода на современные средства отображения воздушной обстановки необходимо укомплектовать этот комплекс автоматизированными рабочими местами диспетчеров. Срок выполнения 2001 год;
в аэропортах следующих групп замену аэродромных радиолокаторов производить нецелесообразно по вышеуказанным причинам. В аэропортах данной группы, имеющиеся РЛК, выработавшие ресурс, подлежат капитальному ремонту с модернизацией вторичного канала для обеспечения работы, как в режиме УВД, так и RВS, а также включение в состав локатора аппаратуры ПОИ и АРМ диспетчера по нижеследующему графику:
__________________________________________________________________________
годы       !                          города                         !
________________!_________________________________________________________!
2001-2002        Шымкент, Жезказган, Кызылорда, Актюбинск, Актау, Атырау

2001-2007 жылдары дәстүрлi жүйелер жабдығын қолдау және соған ұқсас кейiнiрек шыққан жекелей үлгiлерiне ауыстыру;
2005-2007 жылдары навигацияның қосымша құралдары ретiнде пайдалануға мүмкiндiк беретiн жаңа жүйенiң элементтерiн пайдалануға мүмкiндiк беретiн жаңа жүйенiң элементтерiн пайдалануға енгiзу;
2010 жылдан кейiн навигацияның дәстүрлi жабдықтары бiрте-бiрте қосымша категорияға өтедi;
Жабдықтар ресурсының жасалау деңгейiне қарай және қажеттiлiктiң төмендеуiне байланысты 2015 жылы навигацияның дәстүрлi құралдарында бiрте-бiрте бөлшектенедi.
5) Бақылаудың iшкi жүйелерi
Бақылау iшкi жүйелерінің дамуын аэродромдық құрамдылыққа қатысты өткiзу қажет.
2001-2002 жылдары пайдаланудан алынуы және уақыты өткен бiрiншi трассалық IРЛI 39-2 радиолокаторлардың 10 топтамасын бөлшектеу жоспарланып отыр. Бұл радиотехникалық жабдықтың осы түрiн пайдалану шығынын азайтады.
Аэродром аудандарындағы әуе қозғалысының қарқынына қатысты аэродромдық радиолокаторлардың ресурстық күйiне жасаған талдау - тиiстi жұмыспен қамтамасыз ету үшiн өткiзiлетiн шаралар көлемiнің мәселесiне қатаң даралықпен экономикалық үнемділiк жағына қатаң сәйкестiгiн ескеру қажеттiгiн көрсетедi:
Ұшып-қонудың саны салыстырмалы түрде жоғары болған әуежайларда (Астана-Алматы) бiрiншi аэродромдық радиолокаторларды қазiргi кезеңнiң STAR2000 радиолокаторларына ауыстыру жүргiзiлдi;
Қарқыны жағынан төменiрек топтағы әуежайлардың iшiнде (тәулiгiне 10-20 әуе кемесi) Қарағанды әуежайында ВОРЛ (ӘҚБ, RBS) қиюластырылған және жеткiлiктi қосымша ресурстарымен "Экран-85" радиолокациялық кешен жабдығы жарақталуда. Бiрақ әуе жағдайын бейнелеудің қазiргi құралдарына көшу үшiн, осы кешендi диспетчерлердiң автоматтандырылған жұмыс орындарымен қамту қажеттігi туады. Орындалу мерзiмi 2001 жыл;
Жоғарыда айтылған себептермен, әуежайларда келесi топтағы аэродромдық радиолокаторларды ауыстырудың қажеттiлiгi шамалы. Өз ресурстарын өтеген, РЛК бар осы топтағы әуежайларды ӘҚБ және RBS тәртiбiндегi жұмыспен қамтамасыз ету үшiн, екiншi каналды жетiлдiру бойынша күрделi жөндеуден өткiзу қажет, сондай-ақ диспетчердiң ПОИ және АРМ аппаратурасы локаторының құрамына төмендегi кесте бойынша кiргiзу:
2001-2002 жылдары - Шымкент, Жезқазған, Қызылорда, Ақтөбе, Ақтау, Атырау қалаларын;

2002-2003        Павлодар, Уральск, Костанай, Петропавловск
2004             Усть-Каменогорск, Семипалатинск, Кокшетау, Тараз
___________________________________________________________________________
При этом одновременно с модернизацией РЛК будет заменена аппаратура отображения на автоматизированные рабочие места диспетчера.
Необходимо отметить, что модернизация аэродромных радиолокаторов в вышеперечисленных аэропортах по стоимости не превышает стоимость одного нового аэродромного радиолокатора и при существующей интенсивности в этих аэропортах является наиболее приемлемым вариантом решения проблемы.
Будущие аэронавигационные системы наблюдения предполагают использование автоматического зависимого наблюдения. Рабочие места диспетчеров автоматического зависимого наблюдения (АЗН) в трассовых центрах АС УВД будут вводиться, начиная с 2005 года;
6) инвестиции
В 2001-2005 годы предприятие планирует произвести инвестиции за счет собственных средств на сумму 16538 млн. тенге. Инвестиции будут использованы на замену и развитие радиотехнических средств и электросвязи, приобретение производственно необходимых основных средств, программу "Создание Нотам офис в Республике Казахстан", строительно-монтажные работы, в том числе здания "Транспорт Тауэр".
В 2001 году инвестиции составят 2596 млн. тенге, в 2002 году - 3029 млн. тенге, в 2003 году - 3197 млн. тенге, в 2004 году - 3274 млн. тенге, 2005 году - 3245 млн. тенге.
РГП "Казаэронавигация" в 2001-2005 годы по обязательствам ранее заключенных контрактов с фирмами "Thomson - CSF Airsys" и "Airsys ATM GмbН", предстоит выплатить 10,3 млн. долларов США, что составляет 10% от инвестиционной программы 2001-2005 годов.
Инвестиции отражены в индикативном плане на 2001-2005 годы с учетом обязательных платежей по ранее заключенным контрактам на модернизацию систем ОВД, приобретения навигационного и локационного оборудования, оборудования средств связи, строительно-монтажных работ, приобретения прочих основных средств и участия в строительстве "Транспорт Тауэр" (Приложение 5).
Программа предусматривает замену, приобретение и ввод следующих крупных объектов, и обязательные платежи по ранее заключенным контрактам:
обязательные платежи по ранее заключенным контрактам на модернизацию систем ОВД и переходящие суммы по ним в размере ("Airsys ATM GмbН", "Thomson - CSF Аirsуs", ОАО "Народный Банк Казахстана", контракты с ВНИИРА-ОВД, ОАО "Казахтелеком" и т.д.) - 17,2 млн. долларов США;
оборудование систем посадки - 4,6 млн. долларов США;
приводные радиостанции - 3,4 млн. долларов США;

2002-2003 жылдары - Павлодар, Орал, Қостанай, Петропавл қалаларын;
2004 жылы - Өскемен, Семей, Көкшетау, Тараз қалаларын.
Бұл жағдайда РЛК Жетiлдiрумен бiр мезгiлде диспетчердiң автоматтандырылған жұмыс орындарын бейнелейтiн аппаратура ауыстырылады.
Жоғарыда көрсетiлген әуежайлардағы аэродромдық радиолокаторды жетiлдiрудiң құны жаңа бiр аэродромдық радиолокатордың құнынан аспайтынын атап көрсету қажет, оның үстiне осы әуежайлардағы қазiргi қарқындылық жағдайында мәселенi шешудің бiрден-бiр қолданбалы түрi болып табылады.
Болашақтағы бақылаудың аэронавигациялық жүйелерi автоматты кiрiптарлық бақылауды қолдануды көздеп отыр. ӘҚБ АЖ трассалық орталықтарындағы диспетчерлердің автоматты кiрiптарлық жұмыс орындары (АЗН) 2005 жылдан бастап енгiзiлетiн болады.
6) қаржы салымдары (инвестициялар)
2001-2005 жылдары кәсiпорын негiзгi құралдарға 15341 млн. теңге сомасына қаржы салымын өткiзудi жоспарлап отыр. Қаржы салымы радиотехникалық құралдар мен электр байланыстарын ауыстыруға және оларды дамытуға, өндiрiстiк қажеттi негiзгi құралдар мен "Қазақстан Республикасында Нотам офисiн құру" бағдарламасын алуға, құрылыс-жинақтау жұмыстары, соның ішінде "Транспорт Тауэр" ғимаратына жұмсалады.
2001 жылы қаржы салымы - 2596 млн. теңге, 2002 жылы - 3029 млн. теңге, 2003 жылы - 3197 млн. теңге, 2004 жылы - 3274 млн. теңге, 2005 жылы - 3245 млн. теңгенi құрайды.
Бұрын жасалған келiсiм-шарттардың мiндеттемелерi бойынша "Қазаэронавигация" РМК "Thomson-CSF" "Airsys ATM GmbH" фирмаларына 10,3 млн. АҚШ долларын төлеуге тиiс, бұл 2001-2005 жылдарға арналған қаржы салымы бағдарламасының 10%-ын құрайды.
2001-2005 жылдардың индикативтi жоспарында бұрынғы ӘҚҰ жүйесiн жетiлдiруге, навигациялық және локациялық жабдықтар, байланыс құралдарын жабдықтауға, құрылыс-жинақтау жұмыстарына, басқадай негiзгi құралдар алу мен "Транспорт Тауэр" ғимаратын салуға қатысуға жасалған келiсiмдер бойынша мiндеттi төлемдер есебiмен, кәсiпорын негiзгi қаражаттың 16916 млн. теңге сомасына қаржы салымын өткiзудi жоспарлап отыр (5-қосымша).
Бағдарлама бұрынғы жасалған келiсiмдер бойынша төменде айтылатын iрi нысаналарды ауыстыру, алу, енгiзумен бiрге, мiндеттi төлемдердi төлеудi көздейдi:
ӘҚҰ жүйелерiн жетiлдiру мен ауыспалы ("Thomson - CSF Airsys" және "Airsys ATM GмbН", "Қазақстан Халық Банкi" ААҚ, РАБҒЗИ-ӘҚҰ, "Қазақтелеком", т.б.) - 17,2 млн. АҚШ доллары сомасы көлемiндегi бұрынғы жасалған келiсiмдер бойынша мiндеттi төлемдер;
қону жүйесiнің жабдығы - 4,6 млн. АҚШ доллары;
келтiрiлген радиостанциялар - 3,4 млн. АҚШ доллары;

замена, капитальный ремонт и модернизация аэродромных радиолокационных комплексов - 16,8 млн. долларов США;
системы навигации (ВОР/ДМЕ) - 4 млн. долларов США;
вторичные РЛС трассовые - 4,7 млн. долларов США;
аппаратура отображения радиолокационной информации (АРМ-Т) - 6,5 млн. долларов США;
оборудование ОВЧ и ВЧ радиосвязи - 14,5 млн. долларов США;
радиорелейные станции - 1,5 млн. долларов США;
оборудование громкоговорящей связи - 1,9 млн. долларов США;
радиорелейные и волоконно-оптические линии связи на участках "аэропорт-город" - 2,3 млн. долларов США;
оборудование вычислительной техники - 2,8 млн. долларов США;
СМР, включая "Транспорт Тауэр" - 8 млн. долларов США.
5. Маркетинговый план
Основной задачей среднесрочного планирования маркетинговой службы является использование преимуществ маршрутов, проходящих в воздушном пространстве Республики Казахстан, для привлечения дополнительного потока транзитного движения в направлении Европа - страны Южной, Восточной, Юго-Восточной Азии и Ближнего Востока.
В рамках работы по решению данной задачи и соответственно привлечению дополнительных потоков на территорию Республики Казахстан необходимо проведение комплекса мероприятий. Этот комплекс мероприятий требует применения совместных усилий различных государственных органов - Комитета гражданской авиации, Министерства транспорта и коммуникаций, Министерства иностранных дел, Министерства обороны, Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий, защите конкуренции и поддержке малого бизнеса. Данный комплекс мероприятий заключается в следующем:
1) взаимодействие с полномочными органами сопредельных государств (включая правительственный уровень) по организации и планированию воздушных потоков и открытию новых воздушных международных трасс:
связь с правительственными учреждениями через посольства Республики Казахстан в соответствующих государствах;
взаимодействие с авиационными администрациями государств, включая через посольства и представительства авиакомпании "Эйр Казахстан";
использование соответствующих структур Министерства обороны для решения вопросов с военными ведомствами заинтересованных государств;
2) отработка между субъектами гражданской авиации единой скоординированной политики по привлечению потоков воздушного движения на территорию Республики Казахстан;
3) развитие сервисной инфраструктуры аэропортов Республики Казахстан для повышения качества обслуживания транзитных рейсов:
создание транзитных зон;
формирование аэропортовых сборов, удовлетворяющих требованиям пользователей и эксплуатантов;
регулирование политики ценообразования на авиатопливо;

аэродромдық радиолокаторлық кешендердi ауыстыру, күрделi жөндеуден өткiзу және модернизациялау - 16,8 млн. АҚШ доллары;
(ВОР/ДМЕ) навигация жүйелерi - 4 млн. АҚШ доллары;
трассалық екiншi РЛС - 4,7 млн. АҚШ доллары;
радиолокациялық ақпаратты бейнелейтiн (АРМ-Т) аппаратурасы - 6,5 млн. АҚШ доллары;
ӨЖҚ және ЖҚ радиобайланысының жабдығы - АҚШ-тың 14,5 млн. доллары;
радиорелейлік станциялар - 1,5 млн. АҚШ доллары;
дауыстап сөйлеу байланысының жабдығы - 1,9 млн. АҚШ доллары;
"әуежай-қала" учаскелерiндегi радиорелейлi және талшықты-оптикалық байланыс желiлерi - 1,9 млн. АҚШ доллары;
есептеу техникасының жабдығы - 2,8 млн. АҚШ доллары;
"Транспорт-Тауэр"-дi қоса ЖРБ - 8 млн. АҚШ доллары.
5. Маркетинг жоспары
Маркетинг қызметiнің орташа мерзiмдi жоспарлаудағы негiзгi мiндетi - Еуропа - Оңтүстiк, Шығыс, Оңтүстiк-Шығыс Азия Таяу Шығыс елдерi бағыттарына транзиттiк қозғалыстың қосымша тасқынын тарту үшiн Қазақстан Республикасының әуе кеңiстiгiнен өтетiн бағыттардың артықшылығын пайдалану болып табылады.
Осы мәселенi шешу және осыған сәйкес Қазақстан Республикасының аумағына қосымша тасқындар тарту төңiрегiндегi жұмыс шеңберiнде, әр түрлi мемлекеттiк органдардың - Азаматтық авиация комитетiнiң, Қорғаныс министрлiгiнiң Қазақстан Республикасының Табиғи монополияны реттеу, бәсекелестiктi қорғау және шағын бизнестi қолдау жөнiндегi агенттiгiнiң бiрлескен күштерiн қолдануды талап ететiн шаралар кешенiн өткiзу қажет. Бұл шаралар кешенi төмендегiдей:
1) әуе тасқындарын ұйымдастыру және жоспарлау, жаңа халықаралық әуе трассасын ашу жөнiнде iргелес мемлекеттердiң уәкілеттi органдарымен (үкiметтiк деңгейдi қоса алғанда) өзара қарым-қатынас;
Қазақстан Республикасының елшілiгi арқылы тиiстi мемлекеттердің үкiметтiк мекемелерiмен байланыс;
елшілiктер мен "Эйр Қазақстан" авиакомпаниясының өкiлеттілігi арқылы мемлекеттердiң авиациялық әкiмшiлiктерiмен өзара әрекеттестікте болу;
Қорғаныс министрлігінің тиiстi құрылымдарын мүдделi мемлекеттердiң әскери ведомстволарымен мәселелердi шешу үшiн пайдалану;
2) Қазақстан Республикасының аумағына әуе қозғалысы тасқындарын тарту жөнiнде азаматтық авиация субъектiлерi арасында бiрыңғай үйлестiрiлген саясат жұмыстарын әзiрлеу;
3) транзиттiк рейстерге қызмет көрсету сапасын көтеру үшiн Қазақстан Республикасы әуежайларының сервистік инфрақұрылымын дамыту;
транзиттiк өңiрлер құру;
тұтынушылар мен пайдаланушылардың талабын қанағаттандыратын әуежайлық алымдарды қалыптастыру;
авиациялық жанармайдың баға саясатын ретке келтiру;

4) организация и проведение переговоров с аэронавигационными службами сопредельных государств по вопросам максимального использования потенциала воздушных трасс Республики Казахстан;
5) организация и проведение переговоров непосредственно с авиакомпаниями по вопросам использования воздушного пространства Республики Казахстан при выполнении транзитных полетов и рейсов с посадками;
6) привлечение посольства Республики Казахстан и представительства авиакомпании "Эйр Казахстан" в Китае для решения вопросов по выполнению авиакомпаниями Китая (Air Сhinа, China Sоuthеrn, China Eastern) полетов через новый коридор на границе Казахстана и Китая;
7) привлечение посольств Республики Казахстан в Германии, Италии, Франции, Нидерландах, Швейцарии, Турции, Израиле, России, на Украине, Беларуси, Прибалтийских государств к работам по переориентации маршрутов полетов их авиакомпаний (Lufthаnsа, Аlitаliа, Air Frаnсе, КLМ, Swissаir, Turkish Аrlinеs, EL AL Israel и т.д.) на Трансазиатские маршруты, проходящие по территории Республики Казахстан, при выполнении рейсов из Европы в страны Юго-Восточной Азии;
8) дальнейшая реализация проекта, осуществляемого совместно с ТАСИС - "Воздушные трассы Южного Кольца, фаза II" по повышению безопасности полетов и эффективности использования воздушных трасс в данном регионе, путем создания единых технологий и стандартов в области международной аэронавигации, посредством внедрения концепции СNS/АТМ ИКАО;
9) упрощение процедур получения разрешения на использование воздушного пространства Республики Казахстан путем разработки проведения совместных мероприятий Министерством транспорта и коммуникаций, Министерством иностранных дел и Министерства обороны Республики Казахстан;
10) взаимодействие с международными организациями гражданской авиации ИКАО, ИАТА;
11) участие в международных совещаниях и выставках в области авиатранспортного сектора и в частности аэронавигации, а также организация и проведение подобных мероприятий в Республике Казахстан;
12) взаимодействие с Агентством Республики Казахстан по регулированию естественных монополий, защите конкуренции и поддержке малого бизнеса по вопросам разработки и внедрения нормативно-правовой базы по применению ставок сборов за АНО, позволяющей оперативно реагировать на изменения условий рынка.
В результате реализации вышеуказанного маркетингового плана предприятие планирует сохранить в 2001-2005 годах стабильные производственные показатели.
6. Взаимоотношение с бюджетом и норматив отчисления от
прибыли для РГП

4) iргелес мемлекеттердiң аэронавигациялық қызметтерімен Қазақстан Республикасының әуе трассалары қарымын барынша пайдалану мәселесi жөнiнде келiссөздер ұйымдастыру және жүргiзу;
5) транзиттік ұшулар мен қону арқылы ұшатын рейстерді орындауда Қазақстан Республикасының әуе кеңiстiгiн пайдалану мәселесi жөнiнде авиакомпаниялармен тiкелей келiссөздер ұйымдастыру және жүргiзу;
6) Қазақстан мен Қытайдың шекарасындағы жаңа дәлiз арқылы ұшуды Қытай авиакомпаниялары (Аir Сhinа, Сhinа Sоuthем, Сhinа Еааstеn) орындауы жөнiндегi мәселелердi шешу үшiн, Қазақстан Республикасының елшiлiгi мен "Эйр Қазақстан" компаниясының Қытайдағы өкiлдiгiн iске тарту;
7) Қазақстан Республикасының Германиядағы, Италиядағы, Франциядағы, Нидерландтағы, Швейцариядағы, Түркиядағы, Израильдегi, Ресейдегi, Украинадағы, Белоруссиядағы, Балтық жағалауы мемлекеттерiндегi елшiлiктерiн, олардың авиакомпанияларының (Lufthаnsа, Аlitаliа, Air Frаnсе, КLМ, Swissаir, Turkish Аrlinеs, EL AL Isrаеl, т.б.) ұшу бағыттарын Еуропадан Оңтүстiк-Шығыс Азия елдерiне баратын рейстердi орындау кезеңiнде Қазақстан Республикасының аумағы арқылы өтетiн трансазиялық маршруттарға ауыстыру қажет;
8) ИКАО-ның СNS/АТМ тұжырымдамасын енгiзу арқылы халықаралық аэронавигация саласында бiрыңғай технология мен стандарттар жасау жолымен осы аймақта ұшулардың қауіпсiздiгiн және әуе трассаларын пайдалану тиiмділігiн арттыру бойынша ТАСИС-пен "Оңтүстiк Шеңбердiң әуе трассалары, ІІ фаза" бiрлесiп iске асыратын жобаны әрi қарай тарату;
9) Қазақстан Республикасының Көлiк және коммуникациялар министрлiгi, Сыртқы iстер министрлiгi және Қорғаныс министрлiгiнiң бiрлескен шараларын өткiзудi әзiрлеу жолымен Қазақстан Республикасының әуе кеңiстiгiн пайдалануға рұқсат алу рәсiмiн жеңiлдету;
10) халықаралық азаматтық ИКАО, ИАТА ұйымдарымен өзара әрекеттестiк;
11) авиакөлік секторы, атап айтқанда, аэронавигация саласындағы халықаралық кеңестер мен көрмелерге қатысу, шаралар және осындай шараларды Қазақстан Республикасында ұйымдастырып өткiзу;
12) Қазақстан Республикасының Табиғи монополияларды реттеу, бәсекелестiктi қорғау және шағын бизнестi қолдау жөнiндегi агенттiгімен нарық жағдайындағы өзгерiстерге тез бейiмделуге мүмкiндiк беретiн аэронавигациялық АНҚ үшiн алымдар ставкасын қолдану жөніндегi нормативтiк-құқықтық базаны әзiрлеу және енгiзу.
Жоғарыда аталған маркетинг жоспарын iске асыру нәтижесiнде кәсiпорын 2001-2005 жылдары тұрақты өндiрiстiк көрсеткiштердi сақтап қалуды жоспарлап отыр.
6. Бюджетпен өзара қарым-қатынас және РМК үшін пайдадан жасалатын аударым нормативi

За период с 2001 по 2005 годы РГП "Казаэронавигация" планирует произвести платежей в бюджет на сумму 10890 млн. тенге, в том числе в республиканский бюджет 7754 млн. тенге и местный бюджет 3136 млн. тенге. В разрезе по годам платежи составят (млн. тенге):
2001 год - 2251
2002 год - 2006
2003 год - 2110
2004 год - 2243
2005 год - 2280
Вышеприведенные платежи в бюджет указаны без учета норматива отчисления собственнику, согласно Указу, имеющего силу Закона, Z952335_ "О государственном предприятии" от 19 июня 1995 года N 2335.
Согласно планируемым доходам, расходам и затратам на модернизацию оборудования обеспечения полетов на период 2001-2005 годы, РГП "Казаэронавигация" внесло на рассмотрение в Правительство Республики Казахстан предложение об установлении норматива отчисления собственнику в 2001 году - 4%, в 2002 году - 6%, в 2003 году - 8% и в 2004 - 10% и в 2005 году - 12%. В абсолютном выражении сумма отчислений от чистой прибыли должна составить 927 млн. тенге.
7. Социальная программа компании
Среднесписочная численность предприятия за 2001-2005 годы составит 2 674 человек (Приложение 1).
Структура численность персонала будет складываться следующим образом:
административно-управленческий персонал - 374 человек или 14% общей численности,
производственный персонал - 2300 человек или 86% общей численности, из них:
служба эксплуатации радиотехнического оборудования и связи (СЭРТОС) - 1284 человек или 48% общей численности,
служба организации воздушного движения (СОВД) - 749 человек или 28% общей численности,
прочий персонал - 267 человек или 10% общей численности.
Средний возраст специалистов составляет 35-40 лет.
Уровень средней заработной платы в месяц в 2000 году достиг 32351 тенге. Отток высококвалифицированных кадров в данном году составил: специалисты ЭРТОС - 107 человек, ОВД - 15 человек.
В связи с этим предприятие планирует на 2001-2005 годы увеличивать среднемесячную заработную плату в 2001 году на 14%, а в последующем - в среднем на 5% ежегодно. В основном это будет связано с увеличением индекса потребительских цен.
В связи с вводом нового оборудования, изменением состава пользователей воздушного пространства Республики Казахстан, повышаются требования к профессиональной подготовке авиадиспетчеров и инженерно- технического персонала РГП "Казаэронавигация".
В настоящее время в Республике Казахстан нет учебных заведений, способных проводить профессиональную и языковую подготовку специалистов СОВД и СЭРТОС. Поэтому основной упор делается на подготовку персонала в зарубежных учебных центрах.
Ежегодно предприятие будет направлять 420 специалистов СОВД и СЭРТОС на курсы повышения квалификации в следующие учебные заведения:
Бейлбрукский авиационный колледж (Англия, Алматы) - профессиональная и языковая подготовка специалистов СОВД - по 200 человек ежегодно;
Санкт-Петербургский государственный университет аэрокосмического приборостроения (Россия) - по 50 специалистов СЭРТОС;
обучение специалистов СЭРТОС на заводах-изготовителях нового оборудования - по 70 человек ежегодно;
казахстанские вузы - по 100 человек специалистов СЭРТОС.
На эти цели предприятием будет выделяться ежегодно не менее 800 тыс. долларов США.

2001 жылдан бастап 2005 жылғы кезеңде "Қазаэронавигация" РМК бюджетке 10890 млн. теңге сомасына төлем жасауды жоспарлап отыр, соның iшiнде: республикалық бюджетке - 7754 млн. теңге және жергiлiктi бюджетке 3136 млн. теңге. Әр жылға шаққанда төлемдердiң құрайтыны (млн. теңге):
2001 жылы - 2251
2002 жылы - 2006
2003 жылы - 2110
2004 жылы - 2243
2005 жылы - 2280
Жоғарыда келтiрiлген бюджетке аударатын төлемдер 1995 ж. маусымның 19-дағы "Мемлекеттiк кәсiпорындар туралы" N 2335 заң күшi бар  Жарлыққа  сәйкес, жеке меншiк иесiне аудару нормативiнің есебiнсiз көрсетiлдi.
2001-2005 жылдар кезеңiнде ұшуларды қамтамасыз ететiн жабдықтарды жетiлдiруге жоспарланған кiрiстер, шығыстар мен шығындарға сәйкес де "Қазаэронавигация" РМК Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қарауына жеке меншiк иесiне бөлу нормативiн 2001 жылы - 4%, 2002 жылы - 6%, 2003 жылы - 8% және 2004-2005 жылдары - 12% түрiнде қалыптастыру туралы ұсыныс енгiздi. Нақты алғанда, таза пайдадан жасалатын аударудың сомасы 927 млн. теңгенi құрауға тиiс.
7. Компанияның әлеуметтiк бағдарламасы
Кәсiпорынның орташа тiзiмдiк саны 2001-2005 жылдары 2674 адамды құрайды (1 қосымша).
Қызметшiлер санының құрылымы мынандай тәртiппен қалыптасады:
әкiмшiлiк-басшылық қызметшiлерi - 374 адам немесе жалпы санның 14%-ы.
өндiрiс қызметшiлерi - 2300 адам немесе жалпы санның 86%-ы, оның ішінде:
радиотехника жабдығы мен байланысты техникалық пайдалану қызметi (РТЖБПҚ) - 1284 адам немесе жалпы санының 48%-ы;
әуе қозғалысын ұйымдастыру қызметi (ӘҚҰҚ) - 749 адам немесе жалпы санының 28%-ы;
басқа қызметшiлер 267 адам немесе жалпы санның 10%-ы;
мамандардың орта жасы 35-40 жас;
2000 жылы айлық жалақының орташа деңгейi 32351 теңгеге жеттi. Жоғарғы бiлiктi кадрлардың жұмыстан кетуi үстiмiздегi жылы: РТЖБПҚ мамандары - 107 адам, ӘҚҰҚ - 15 адамды құрады.
Осыған байланысты кәсiпорын 2001-2005 жылдары айлықтың мөлшерiн 2001 жылы 14%-ке, ал кейiнгі жылдары жыл сайын орта есеппен 5%-ке арттыруды жоспарлап отыр. Бұл негiзiнен, тұтынушылық баға индексінің өсуiне байланысты болады.
Жаңа жабдықтарды енгiзуге, Қазақстан Республикасының әуе кеңiстiгiн пайдаланушылар құрамының өзгеруiне байланысты, "Қазаэронавигация" РМК-ның авиадиспетчерлерi мен инженерлiк-техникалық қызметшiлерiнiң кәсiби дайындықтарына талап күшеюде.
Қазiргi кезде Қазақстан Республикасында ӘҚҰҚ және РТЖБПҚ мамандарын кәсiби және тiлдiк дайындықтан өткізуге лайықты тиiстi оқу орындары жоқ. Сондықтан, қызметшiлердi шетелдiк оқу орындарына дайындауға баса назар аударылады.
Кәсiпорын ӘҚҰҚ мен РТЖБПҚ бiлiктiлiгiн арттыру курсына жыл сайын 420 маманды төменде көрсетiлген оқу орындарына жiбередi:
Бейлбрук авиация колледжi (Англия, Алматы) - ӘҚҰҚ мамандарының кәсiби және тiлдiк дайындығы, жылына 200 адам;
Санкт-Петербург мемлекеттiк аэроғарыштық құрал-аспап университетiне (Ресей) - РТЖБПҚ мамандары - 50 адамнан;
РТЖБПҚ мамандарын жаңа жабдықтарды дайындау зауыттарында оқыту жыл сайын - 70 адам;
Қазақстандық жоғары оқу орындарына РТЖБПҚ мамандары - 100 адамнан.
Кәсіпорын бұл мақсатқа жыл сайын 800 мың АҚШ долларынан кем бөлмейді.

В целях профессиональной замены кадров, ежегодно из вузов Республики Казахстан будут приглашаться на работу на конкурсной основе по 20 молодых специалистов для СОВД и СЭРТОС. На эти цели предприятию необходимо будет выделять в год около 20 тыс. долларов США.
Приложение А
Организационная структура РГП "Казаэронавигация"
(См. бумажный вариант)
Приложение 1
План развития на 2001-2005 годы
РГП "Казаэронавигация"
___________________________________________________________________________
N  !   Наименование показателя     !Ед. изм.! 2000 г. ! 2001 г. ! 2002 г.
!                               !        !  отчет  ! оценка  ! прогноз
!                               !        !         !         !
____!_______________________________!________!_________!_________!_________
1    Активы
Основные средства             млн. тенге     8831     12258     14840
Амортизация основных средств   млн. тенге      700       882      1040
и нематериальных активов
Уставный капитал              млн. тенге     2100      2100      2100
2    Объем произведенных услуг,
всего в натуральном выражении:
самолето-вылеты               вылеты        28086     28200     28300
тоннаж самолето-вылетов       тыс. тонн      1226      1231      1240
самолеты-километры            тыс. км.      94194     95800     97000
средний тариф на единицу продукции:
тоннаж самолето-вылетов       тенге/тонн      363       377       402
самолеты-километры            тенге/100км    6682      6957      7537
3    Инвестиции в основной капитал
за счет всех источников
финансирования, всего          млн. тенге     4626      2596      3029
в т.ч.: средств государственного
бюджета
- за счет внешних займов
(кредиты банков)                              2780         0         0
- собственных средств                       1846      2596      3029
4    Доход, всего                   млн. тенге     7343      7760      8350
Доход от реализации услуг-всего               6919      7315      7900
в т.ч.: от АНО - регулирования
деятельности субъекта
естественной монополии                        6756      7150      7730
прочие доходы                                163       165       170
Доход от неосновн. деятельности                424       445       450
5    Расходы, всего                 млн. тенге     4370      5054      5490
из них: - расходы на оплату
труда                                         1008      1172      1250
- расходы на сырье, материалы,
услуги                                         497       917      1100
- другие затраты, включая
амотриз отч.                                  2865      2965      3140

Кадрларды кәсiби ауыстыру мақсатымен, Қазақстан Республикасының жоғары оқу орындарынан ӘҚҰҚ мен РТЖБПҚ үшiн конкурс негiзiнде жыл сайын 20 жас маман шақырылады. Бұл мақсатқа кәсiпорын жыл сайын 20 мың АҚШ долларын бөледi.
Қосымша А
"Қазаэронавигация" РМК ұйымдық құрылымы
(қағаз мәтіннен қараңыз)
1-қосымша
"Қазаэронавигация" РМК дамытудың 2001-2005 жылдарға
арналған жоспары
___________________________________________________________________
N !   Көрсеткіштің атауы         ! Өлшем  ! 2000 ж. !2001 ж.!2002 ж.
!                              !бірлігі !есеп беру!  баға !болжам
!                              !        !         !       !
__!______________________________!________!_________!_______!_______
1    Активтері
Негізгі қаражаттар           млн. теңге   8831   12258   14840
Негізгі қаражаттар мен       млн. теңге    700     882    1040
материалдық емес активтерді
амортизациялау
Жарғы капиталы               млн. теңге   2100    2100    2100
2    Өндірілген қызмет көрсету
көлемі, табиғи бейнеленуінде,
барлығы:
ұшақ-ұшып шыу                 ұшып шығу   28086  28200    28300
ұшақ-ұшып шығу тоннажы        мың тонна    1226   1231     1240
ұшақ-километрлер               мың км.    94194   95800   97000
өнім бірлігінің орташа тарифі:
ұшақ-ұшып шығу тоннажы        теңге/тонн    363     377    402
ұшақ-километрлер             теңге/100км    6682   6957   7537
3    Қаржыландырудың барлық
дереккөздерінің есебінен
негізгі капиталға қаржы
салымы, барлығы:             млн. теңге     4626   2596   3029
сон. ішінде - мемлекеттік
бюджет қаражаты
- сыртқы қарыздар есебінен
(банк несиелері)                            2780    0        0
- жекеменшік қаражаты                      1846   2596   3029
4    Табыс, барлығы               млн. теңге     7343   7760   8350
Қызмет көрсетуден түскен                    6919   7315   7900
табыс, барлығы
соның ішінде: АНҚ - табиғи
монополия субъектісінің
қызметін реттеу                             6756   7150   7730
басқа табыстар                              163     165    170
Негізгі емес қызметтен түскен               424     445    450
пайда
5    Шығыстар, барлығы:           млн. теңге     4370   5054   5490
оның ішінде: - еңбекақы
шығысы                                      1008   1172   1250
- шикізат, материалдар,
қызметтер көрсетуге                          497    917   1100
кеткен шығыстар
- амортизациялық аударуды
қоса, басқа шығ.

5.1. Себестоимость реализованных
услуг-всего                                   2341      3019      3410
Себестоимость основных видов
услуг, АНО                                    2205      2884      3254
в т.ч.: расходы на сырье,
материалы, оплату услуг                        425       843      1011
расходы на оплату труда                        835       992      1053
отчисления от оплаты труда                     209       211       199
амортизация ОС и НА                            675       838       991
другие затраты                                  61         0         0
5.2. Расходы периода                               1818      1875      1915
в т.ч.: - общие и
административные                              1586      1558      1645
из них расходы на оплату труда                 130       144       156
- проценты за кредиты                          186       263       215
- расходы на социальную сферу                   46        54        55
5.3. Расходы от неосновной деят-сти                 211       160       165
6    Доход до налогообложения       млн. тенге     2973      2706      2860
7    Подоходный налог               млн. тенге     1054       982      1001
8    Чистый доход (убыток)          млн. тенге     1919      1724      1859
9    Норматив отчислений в бюджет   %                3%        4%        6%
10   Распределение чистого
дохода (ЧД)                    млн. тенге     1919      1759      1859
в т.ч. - перечисление в бюджет                   0      233*       112
- на инвестиционную программу                 1146      1491      1747
- другие направления
расходования ЧД                                773         0         0
11   Долгосрочная дебиторская
задолженность                  млн. тенге        0         0         0
в т.ч.: покупатели и заказчики                   0         0         0
12   Долгосрочная кредиторская
задолженность                  млн. тенге     3189      2670      1940
в т.ч.: по кредитам банка                     3189      2670      1940
12   Численность работников         чел.           2596      2645      2660
13   Фонд заработной платы          млн. тенге     1002      1165      1240
14   Среднемесячная заработная
плата                          тенге         32351     36918     39250
___________________________________________________________________________
продолжение таблицы
___________________________________________________________________________
N  ! Наименование показателя ! 2003 г.! 2004 г.! 2005 г.! 2001 г.!2005 г.
!                         ! прогноз!прогноз !прогноз ! в % к  ! в % к

5.1. Істелген қызметтің өзіндік
құны, барлығы                               2341   3019   3410
Негізгі қызмет көрс.-дің
өзіндік құны, АНҚ                           2205   2884   3254
соның ішінде: шикізаттар,
материалдар, көрсетілген                     425    843   1011
қызметтер еңбекақысы
еңбектің еңбекақысы                          835    992   1053
еңбектің еңбекақысынан аудару                209    211    199
НҚ мен МА амортизациялау                     675    838    991
басқа шығындар                                61     0       0
5.2. Кезең шығындары                             1818   1875   1915
Сол. есепте: жалпы және
әкімшілік                                   1586   1558   1645
оның ішінде еңбек еңбекақысы                 130    144    156
шығыны
- несие үшін пайыздар                        186    263    215
- әлеуметтік саланың шығыстары                46     54     55
5.3. Негізгі емес қызмет шығыстары                211    160    165
6    Салық салуға дейінгі табыс     млн. теңге   2973   2706   2860
7    Табыс салығы                   млн. теңге   1054    982   1001
8    Таза табыс (шығын)             млн. теңге   1919   1724   1859
9    Бюджетке аудару нормативі      %              3%    4%      6%
10   Таза табыстар бөлініс          млн. теңге   1919   1759   1859
Сол есепте: - бюджетке ақша                    0   233*    112
аудару
- қаржы салымының бағдарламасына            1146   1491   1747
- ТТ шығындаудың басқа
бағыттары                                    773     0       0
11   Ұзақ мерзімді дебиторлық
қарыз                          млн. теңге      0     0       0
сол есепте: сатып алушылар                     0     0       0
мен тапс. бер.-р
12   Ұзақ мерзімді дебиторлық
қарыз                          млн. теңге   3189   2670   1940
соның ішінде: банк несиелері                3189   2670   1940
13   Қызметшілер саны               адам         2596   2645   2660
14   Жалақы қоры                    млн. теңге   1002   1165   1240
15   Орташа айлық жалақы            теңге       32351   36918  39250
____________________________________________________________________
таблицаның жалғасы:
____________________________________________________________________
N ! Көрсеткіштің атауы    !2003 ж.! 2004 ж.! 2005 ж.!2001 ж.!2005ж.

!                         !        !        !        !2000 г. !2000 г.
____!_________________________!________!________!________!________!________
1    Активы
Основные средства           16540    18240    20840  138,81%  235,99%
Амортизация основных средств
и нематериальных активов      1210     1380     1540  126,00%  220,00%
Уставный капитал             2100     2100     2100  100,00%  100,00%
2    Объем произведенных услуг, всего
в натуральном выражении:
самолето-вылеты             28500    28800    29100  100,41%  103,61%
тоннаж самолето-вылетов      1250     1260     1270  100,41%  103,59%
самолеты-километры          98000    98900   100600  101,70%  106,80%
средний тариф на единицу продукции:
тоннаж самолето-вылетов       425      451      461  103,86%  127,00%
самолеты-километры           7879     8202     8369  104,12%  125,25%
3    Инвестиции в основной капитал
за счет всех источников
финансирования, всего         3197     3274     3245   56,12%   70,15%
в т.ч.: средств государственного
бюджета                                                 0,00%    0,00%
- за счет внешних займов
(кредиты банков)                 0        0        0    0,00%    0,00%
- собственных средств       3197     3274     3245  140,63%  175,79%
4    Доход, всего                  8880     9400     9920  105,68%  135,09%
Доход от реализации
услуг-всего                   8420     8935     9450  105,72%  136,58%
в т.ч.: от АНО - регулирования
деятельности субъекта
естественной монополии        8250     8760     9270  105,83%  137,21%
прочие доходы                170      175      180  101,23%  110,43%
Доход от неосновн.
деятельности                   460      465      470  104,95%  110,85%
5    Расходы, всего                5940     6390     6930  115,65%  158,58%
из них: - расходы на оплату
труда                         1330     1410     1490  116,27%  147,82%
- расходы на сырье, материалы,
услуги                        1200     1300     1500  184,51%  301,81%
- другие затраты, включая
амотриз отч.                  3410     3680     3940  103,49%  137,52%
5.1. Себестоимость реализованных
услуг-всего                   3745     4096     4533  128,96%  193,64%
Себестоимость основных видов
услуг, АНО                    3578     3924     4366  130,79%  198,00%
в т.ч.: расходы на сырье,
материалы, оплату услуг       1074     1165     1366  198,35%  321,41%
расходы на оплату труда       1119     1192     1262  118,80%  151,14%
отчисления от оплаты труда     212      226      239  100,96%  114,35%
амортизация ОС и НА           1173     1341     1499  124,15%  222,07%

!                       ! болжам!болжам  !болжам  ! 2000ж.!2000-ға
!                       !       !        !        !-ға %  ! %
__!_______________________!_______!________!________!_______!_______
1    Активтері
Негізгі қаражаттар      16540   18240    20840    139%     236%
Негізгі қаражаттар мен
материалдық емес        1210     1380     1540    126%     220%
активтерді
амортизациялау
Жарғы капиталы          2100     2100     2100    100%     100%
2    Өндірілген қызмет көрсету
көлемі, табиғи бейнеленуінде,
барлығы:
ұшақ-ұшып шығу          28500    28800    29100  100%     104%
ұшақ-ұшып шығу тоннажы  1250     1260     1270   100%     104%
ұшақ-километрлер        98000    98900   100600  102%     107%
өнім бірлігінің орташа тарифі:
ұшақ-ұшып шығу тоннажы    425      451      461  104%     127%
ұшақ-километрлер         7879     8202     8369  104%     125%
3    Қаржыландырудың барлық
дереккөздерінің есебінен
негізгі капиталға қаржы
салымы, барлығы:         3197     3274     3245   56%     70%
сон. ішінде - мемлекеттік
бюджет қаражаты                                    0%     0%
- сыртқы қарыздар есебінен
(банк несиелері)            0        0        0    0%     0%
- жекеменшік қаражаты  3197     3274     3245  141%    176%
4    Табыс, барлығы            8880     9400    9920  106%    135%
Қызмет көрсетуден түскен
табыс, барлығы            8420     8935     9450  106%    137%
соның ішінде: АНҚ - табиғи
монополия субъектісінің
қызметін реттеу           8250     8760     9270  106%    137%
басқа табыстар            170      175      180  101%    110%
Негізгі емес қызметтен
түскен пайда              460      465      470  105%    111%
5    Шығыстар, барлығы:       5940     6390     6930  116%    159%
оның ішінде: - еңбекақы
шығысы                   1330     1410     1490  116%    148%
- шикізат, материалдар,
қызметтер көрсетуге кеткен 1200    1300    1500  185%    302%
шығыстар
- амортизациялық аударуды
қоса, басқа шығ.
5.1. Істелген қызмет.-ң өзіндік
құны, барлығы              3745     4096     4533  129%   194%
Негізгі қызмет көрс.-дің
өзіндік құны, АНҚ          3578     3924     4366  131%   198,%
соның ішінде: шикізаттар,
материалдар, көрсетілген
қызметтер еңбекақысы       1074     1165    1366  198%   321%
еңбектің еңбекақысы       1119     1192    1262  118,8% 151,14%
еңбектің еңбекақысынан    212      226     239  100,96% 114,35%
аудару
НҚ мен МА амортизациялау  1173     1341    1499 124,15% 222,07%

другие затраты                   0        0        0    0,00%    0,00%
5.2. Расходы периода               2025     2119     2217  103,14%  121,95%
в т.ч.: - общие и
административные              1812     1920     2034   98,23%  128,25%
из них расходы на оплату
труда                          163      171      180  110,77%  138,46%
- проценты за кредиты          155      138      119  141,40%   63,98%
- расходы на социальную сферу   58       61       64  117,39%  139,13%
Расходы от неосновной деят-сти 170      175      180   75,83%   85,31%
6    Доход до налогообложения      2940     3010     2990   91,02%  100,57%
7    Подоходный налог              1029     1054     1047   93,17%   99,29%
8    Чистый доход (убыток)         1911     1957     1944   89,84%  101,28%
9    Норматив отчислений в бюджет    8%      10%      12%        х        х
10   Распределение чистого
дохода (ЧД)                   1911     1957     1944   91,66%  101,31%
в т.ч. - перечисление в
бюджет                         153      196      233    0,00%    0,00%
- на инвестиционную программу 1758     1761     1711  130,10%  149,30%
- другие направления
расходования ЧД                  0        0        0    0,00%    0,00%
11   Долгосрочная дебиторская
задолженность                    0        0        0    0,00%    0,00%
в т.ч.: покупатели и заказчики   0        0        0    0,00%    0,00%
12   Долгосрочная кредиторская
задолженность                 1770     1560     1300   83,73%   40,77%
в т.ч.: по кредитам банка     1770     1560     1300   83,73%   40,77%
12   Численность работников        2675     2690     2700  101,89%  104,01%
13   Фонд заработной платы         1320     1400     1480  116,27%  147,70%
14   Среднемесячная заработная
плата                        41500    43700    45900  114,12%  141,88%
___________________________________________________________________________
Приложение 2
План доходов от реализации услуг
РГП "Казаэронавигация" на 2001-2005 гг.
___________________________________________________________________________
Показатели        !                     годы
!___________________________________________________
!          2000 факт       !        2001 оценка
!__________________________!________________________
!  кол-во !  тенге !   $   ! кол-во !  тенге !   $
_______________________!_________!________!_______!________!________!______
Производственные показатели:
- самолето-километры,      94194                      95800
тыс. км.
- тоннаж самолето-вылетов,  1226                       1231
тыс. тонн
Тарифные ставки:
- АНО ВВП, тенге за
100 км                           6681,52   47,01          6957,48   47,01
- АНО РА, тенге за

басқа шығындар             0        0        0    0,00%   0,00%
5.2. Кезең шығындары           2025     2119    2217 103,14% 121,95%
Сол. есепте: жалпы және
әкімшілік                 1812     1920    2034  98,23% 128,25%
оның ішінде еңбек еңбекақысы
шығыны                     163      171    180  110,77% 138,46%
- несие үшін пайыздар      155      138    119  141,40%  63,98%
- әлеуметтік саланың        58       61     64  117,39% 139,13%
шығыстары
5.3. Негізгі емес қызмет        170      175    180   75,83%  85,31%
шығыстары
6    Салық салуға дейінгі табыс 2940     3010   2990  91,02% 100,57%
7    Табыс салығы               1029     1054   1047  93,17% 99,29%
8    Таза табыс (шығын)         1911     1957   1944  89,84% 101,28%
9    Бюджетке аудару нормативі     8%     10%     12%     х      х
10   Таза табыстар бөлінісі     1911     1957   1944  91,66% 101,31%
сол есепте: - бюджетке ақша
аудару                      153      196    233   0,00%  0,00%
- қаржы салымының бағдарла  1758   1761   1711  130,10% 149,30%
масына
- ТТ шығындаудың басқа
бағыттары                    0      0      0   0,00%    0,00%
11   Ұзақ мерзімді дебиторлық
қарыз                          0      0      0   0,00%    0,00%
сол есепте: сатып алушылар     0      0      0   0,00%    0,00%
мен тапс. бер.-р
12   Ұзақ мерзімді кредиторлық
қарыз                        1770    1560   1300  83,73% 40,77%
соның ішінде: банк несиелер  1770    1560   1300  83,73% 40,77%
12   Қызметшілер саны             2675   2690  2700 101,89%  104,01%
13   Жалақы қоры                  1320   1400  1480  116,27% 147,70%
14   Орташа айлық жалақы         41500  43700  45900 114,12% 141,88%
____________________________________________________________________
2-Қосымша
"Қазаэронавигация" РМК көрсетілген қызметтерден түсетін
табыстарының 2001-2005 жылдарға арналған жоспары
____________________________________________________________________
Көрсеткіштер      !                  жылдар
!____________________________________________
!        2000 дерек    !     2001 баға
!___________________________________________
!  саны !  теңге !  $  ! саны  ! теңге !  $
_______________________!_______!________!_____!_______!_______!_____
Өндірістік көрсеткіштер:
- Ұшақ-километрлер,        94194                      95800
мың км.
- Ұшақ-ұшып шығу тоннажы,   1226                       1231
мың тон.
Тарифтік ставкалар:
- АНҚ ІӘҰ, 100 км үшін
теңге                          6681,52   47,01       6957,48 47,01
- АНҚ АА, тонна үшін

тонну                             362,78    2,55           377,40    2,55
Доходы, тыс:                       7343471   51667          7760000   52432
- Аэронавигационное
обслуживание из них:             6755799   47533          7148320   48299
- ВВП                            6293591   44281          6665390   45036
- РА                              444766    3129           464580    3139
- ПАНХ                             17442     123            18350     124
- Прочие доходы                     587672    4135           611680    4133
Рост тарифов АНО, %%
- АНО ВВП за 100 км                                                    0,00
- АНО Ра за тонну                                                      0,00
___________________________________________________________________________
продолжение таблицы
___________________________________________________________________________
Показатели        !                     годы
!___________________________________________________
!      2002 прогноз        !      2003 прогноз
!__________________________!________________________
!  кол-во !  тенге !   $   ! кол-во !  тенге !   $
_______________________!_________!________!_______!________!________!______
Производственные показатели:
- самолето-километры,
тыс. км.                 97000                      98000
- тоннаж самолето-вылетов,
тыс. тонн                 1240                       1250
Тарифные ставки:
- АНО ВВП, тенге за
100 км                            7537     48,91          7879,40   48,91
- АНО РА, тенге за
тонну                              402      2,61           425,30    2,64
Доходы, тыс:                     8350000     54832          8880000   55255
- Аэронавигационное
обслуживание из них:           7729017     50802          8251914   51356
- ВВП                          7091592     47443          7567377   47932
- РА                            618424      3236           664538    3300
- ПАНХ                           19000       123            20000     124
- Прочие доходы                   620983      4030           628086    3899
Рост тарифов АНО, %%
- АНО ВВП за 100 км                           4,04                     0,00
- АНО Ра за тонну                             2,35                     1,15
___________________________________________________________________________
продолжение таблицы
___________________________________________________________________________
Показатели        !                     годы
!___________________________________________________
!      2004 прогноз        !      2005 прогноз
!__________________________!________________________
!  кол-во !  тенге !   $   ! кол-во !  тенге !   $
_______________________!_________!________!_______!________!________!______
Производственные показатели:
- самолето-километры,

теңге                          362,78    2,55         377,40  2,55
Табыстар, мың:                   7343471   51667       7760000 52432
- Аэронавигациялық
қызмет көрсету                6755799   47533        7148320 48299
оның ішінде
- ІӘҰ                        6293591   44281         6665390 45036
- РА                          444766    3129         464580   3139
- АНШҰ                         17442     123          18350    124
- Басқа табыстар                587672    4135         611680   4133
АНҚ Тарифінің өсуі, %%
- АНҚ ІӘҰ, 100 км
үшін                                                            0,00
теңге
- АНҚ АА, тонна
үшін                                                            0,00
теңге
____________________________________________________________________
таблицаның жалғасы:
____________________________________________________________________
Көрсеткіштер      !                    жылдар
!____________________________________________
!      2002 болжам       !    2003 болжам
!________________________!___________________
!   саны  ! теңге !   $  ! саны ! теңге !  $
_______________________!_________!_______!______!______!_______!____
Өндірістік көрсеткіштер:
- Ұшақ-километрлер,
мың км.                  97000                  98000
- Ұшақ-ұшып шығу тоннажы,
мың тон.                  1240                   1250
Тарифтік ставкалар:
- АНҚ ІӘҰ, 100 км үшін
теңге                     7537     48,91          7879,40   48,91
- АНҚ АА, тонна үшін
теңге                      402      2,61           425,30    2,64
Табыстар, мың:            8350000     54832          8880000   55255
- Аэронавигациялық қызмет
көрсету, оның ішінде:   7729017     50802          8251914   51356
- ІӘҰ                   7091592     47443          7567377   47932
- РА                    618424      3236           664538    3300
- АНШҰ                   19000       123            20000     124
- Басқа табыстар          620983      4030           628086    3899
АНҚ Тарифінің өсуі, %%
- АНҚ ІӘҰ, 100 км үшін                4,04                     0,00
теңге
- АНҚ АА, тонна үшін                  2,35                     1,15
теңге
___________________________________________________________________
таблицаның жалғасы:
___________________________________________________________________
Көрсеткіштер     !                     жылдар
!_____________________________________________
!      2004 болжам       !   2005 болжам
!________________________!____________________
!  саны  ! теңге !  $    ! саны  ! теңге !   $
_____________________!________!_______!_______!_______!_______!____
Өндірістік көрсеткіштер:
- Ұшақ-километрлер,

тыс. км.                 98900                     100600
- тоннаж самолето-вылетов,
тыс. тонн                 1260                       1270
Тарифные ставки:
- АНО ВВП, тенге за
100 км                         8201,72     49,23          8369,10   49,23
- АНО РА, тенге за
тонну                           451,49      2,71           460,70    2,71
Доходы, тыс:                     9400000     56070          9920001   56880
- Аэронавигационное
обслуживание из них:           8760052     52229          9270001   53092
- ВВП                          8022273     48688          8498444   49525
- РА                            716779      3415           750057    3442
- ПАНХ                           21000       126            21500     125
- Прочие доходы                   639948      3841           650000    3788
Рост тарифов АНО, %%
- АНО ВВП за 100 км                           0,65                     0,00
- АНО Ра за тонну                             2,65                     0,00
___________________________________________________________________________
продолжение таблицы
___________________________________________________________________________
Показатели   !     Итого        !           Проценты 2005 г. к
!  2001-2005 гг.   !_____________________________________
!                  !     2000 г.     !       2001 г.
!__________________!_________________!___________________
!кол-во!тенге ! $  !кол-во!тенге ! $ !кол-во!тенге !  $
__________________!______!______!____!______!______!___!______!______!_____
Производственные
показатели:
- самолето-
километры,
тыс. км.         490300             106,80%           105,01%
- тоннаж самолето-
вылетов,
тыс. тонн          6251             103,59%           103,17%
Тарифные ставки:
- АНО ВВП, тенге за
100 км                7788,95     49     125,26  104,72     120,29 104,72
- АНО РА, тенге за
тонну                  423,42      3     126,99  106,17     122,07 106,27
Доходы, тыс:           44310000  275469    135,09  110,09     127,84 108,48
- Аэронавигационное
обслуживание из них: 41159303  255778    137,22  111,70     129,68 109,93
- ВВП                37845076  238624    135,03  111,84     127,50 109,97
- РА                  3214377   16532    168,64  109,98     161,45 109,64
- ПАНХ                  99850     623    123,27  102,10     117,17 101,05
- Прочие доходы         3150697   19691    110,61   91,61     106,26  91,65
Рост тарифов АНО, %%
- АНО ВВП за 100 км                   5            104,72            104,72
- АНО Ра за тонну                     6            106,17            106,27
___________________________________________________________________________
Приложение 3
План продукция (товары, услуги)

мың км.                  98900                100600
- Ұшақ-ұшып шығу тоннажы,
мың тон.                 1260                   1270
Тарифтік ставкалар:
- АНҚ ІӘҰ, 100 км үшін
теңге                       8201,72   49,23         8369,10  49,23
- АНҚ АА, тонна үшін
теңге                      451,49      2,71          460,70   2,71
Табыстар, мың:               9400000     56070         9920001 56880
- Аэронавигациялық
қызмет көрсету оның ішінде   8760052    52229        9270001  53092
- ІӘҰ                      8022273     48688        8498444  49525
- РА                        716779      3415         750057  3442
- АНШҰ                       21000       126          21500   125
- Басқа табыстар              639948      3841         650000   3788
АНҚ Тарифінің өсуі, %%
- АНҚ ІӘҰ, 100 км үшін                    0,65                  0,00
теңге
- АНҚ АА, тонна үшін                      2,65                  0,00
теңге
____________________________________________________________________
таблицаның жалғасы:
____________________________________________________________________
Көрсеткіштер !    Жиынтығы      !          2005 ж. Пайызы, К
!  2001-2005 жж.   !_______________________________
!                  !    2000 ж.     !     2001 ж.
!__________________!________________!_____________
! саны !теңге ! $  ! саны!теңге! $ ! саны!теңге! $
_________________!______!______!____!_____!_____!___!_____!_____!__
Өндірістік
көрсеткіштер
- Ұшақ-километрлер
мың км.         490300             106,80%        105,01%
- Ұшақ-ұшып шығу
тоннажы,
мың тон.         6251             103,59%         103,17%
Тарифтік ставкалар:
- АНҚ ІӘҰ, 100 км
үшін теңге       7788,95     49   125,26  104,72  120,29 104,72
- АНҚ АА, тонна
үшін теңге       423,42      3    126,99  106,17   122,07 106,27
Табыстар, мың:     44310000  275469 135,09  110,09   127,84 108,48
- Аэронавигациялық
қызмет көрсету,
оның ішінде:     41159303  255778  137,22  111,70   129,68 109,93
- ІӘҰ            37845076  238624  135,03  111,84   127,50 109,97
- РА             3214377   16532   168,64  109,98   161,45 109,64
- АНШҰ           99850     623     123,27  102,10   117,17 101,05
- Басқа табыстар   3150697   19691   110,61   91,61   106,26  91,65
АНҚ Тарифінің өсуі, %%
- АНҚ ІӘҰ, 100 км                5            104,72         104,72
үшін теңге
- АНҚ АА, тонна                  6            106,17         106,27
үшін теңге
___________________________________________________________________
3-қосымша

по РГП "Казаэронавигация" на 2001-2005 годы
___________________________________________________________________________
Наименование показателей!N стр!   2000 год, факт     !   2001 год, оценка
!     !______________________!_____________________
!     !Всего! Объем  ! Объем !Всего! Объем  ! Объем
!     !     ! услуг  ! услуг !     ! услуг  ! услуг
!     !     !регули- !нерегу-!     !регули- !нере-
!     !     !руемого !лируе- !     !руемого !гули-
!     !     ! вида   !мых    !     ! вида   !руемых
!     !     !деятель-!видов  !     !деятель-!видов
!     !     !ности   !деяте- !     !ности   !деяте-
!     !     !        !льности!     !        !льнос-
!     !     !        !       !     !        !ти
________________________!_____!_____!________!_______!_____!________!______
1             !  2  !   3 !    4   !    5  !   6 !    7   !   8
________________________!_____!_____!________!_______!_____!________!______
Объем произведенной
продукции(товаров, услуг)
по фактической
себестоимости, расходы
всего, млн. тенге         100   4370    3442     928   5054    4104     950
в натуральных показателях 102
- самолето-вылеты, к-во        28086   28086          28200   28200
-самолето-километры,
тыс.км.                        94194   94194          95800   95800
- тоннаж самолето-вылетов,
тыс.тонн                        1226    1226           1231    1231
Объем произведенной
продукции(товаров, услуг)
в текущих ценах (без НДС и
акцизов), доходы - всего,
млн. тенге                103   7343    6755     588   7760    7150     610
в натуральных показателях 105
Количество заключенных
договоров, всего
шт./объемы                118
с юридическими лицами     119
с населением              120
___________________________________________________________________________
продолжение таблицы
___________________________________________________________________________
Наименование показателей!     2002 год, прогноз  !  2003 год, прогноз
!________________________!_________________________
! Всего ! Объем  ! Объем ! Всего! Объем  ! Объем
!       ! услуг  ! услуг !      ! услуг  ! услуг
!       !регули- !нерегу-!      !регули- !нерегули-
!       !руемого !лируе- !      !руемого !руемых
!       ! вида   !мых    !      !вида    !видов
!       !деятель-!видов  !      !деятель-!деятель-
!       !ности   !деяте- !      !ности   !ности
!       !        !льности!      !        !
________________________!_______!________!_______!______!________!_________
1             !   9   !   10   !   11  !  12  !   13   !   14
________________________!_______!________!_______!______!________!_________
Объем произведенной
продукции(товаров, услуг)
по фактической
себестоимости,

"Қазаэронавигация" РМК 2001-2005 жылдарға арналған
өнімінің жоспары
___________________________________________________________________
Көрсеткіштің атауы !бет.!  2000 жыл, дерек    ! 2001 жыл, баға
!тің !_____________________!____________________
! N  !Бар. !Жұмыстың!Жұмыс.!Бар. !Жұмыстың!Жұмыс.
!    !лығы !реттеле.!тың ре.!лығы !реттеле.!тың
!    !     !тін тү. !ттел.  !     !тін тү.!ретте.
!    !     !ріне    !мейтін !     !ріне   !лмейт.
!    !     !қызмет  !түріне !     !қызмет !түріне
!    !     !көлемі  !қызмет !     !көлемі !қызмет
!    !     !        !көлемі !     !       !көлемі
___________________!____!_____!________!_______!_____!_______!______
1        ! 2  !   3 !    4   !    5  !   6 !   7   !   8
___________________!____!_____!________!_______!_____!_______!______
Деректі өзіндік құн
бойынша өндірілген
өнімдердің көлемі
(тауар, көрсетілетін
қызметтер)           100   4370    3442     928   5054    4104  950
Табиғи көрсеткіштері 102
- ұшақ-ұшып шығу, саны    28086   28086          28200   28200
- ұшақ-километрлер,
мың тонна               94194   94194          95800   95800
- ұшақ-ұшып шығулар
тоннажы, мың тонна       1226    1226           1231    1231
Ағымдағы бағамен
өндірілген өнімнің
(тауар көрсетілетін
қызмет) көлемі, табыстар,
барлығы, млн. теңге  103   7343    6755     588   7760    7150  610
Табиғи көрсеткіштері 105
Жасалған келісім-
шарттардың саны,
барлығы дана, көлемі 118
Заңды тұлғалармен    119
халықпен             120
___________________________________________________________________
таблицаның жалғасы:
___________________________________________________________________
Көрсеткіштердің атауы!    2002 жыл, болжам   !  2003 жыл, болжам
!_______________________!_____________________
!Барлығы!Жұмыстың!Жұмыс.!Барлы.!Жұмыстың!Жұмыс.
!       !ретте.  !тың   !ғы    !ретте.  ! тың
!       !летін   !реттел.!     !летін  !реттел.
!       !түріне  !мейтін !     !мейтін !мейтін
!       !қызмет  !түріне !     !түріне !түріне
!       !көлемі  !қызмет !     !қызмет !қызмет
!       !        !көлемі !     !көлемі !көлемі
!       !        !көлемі !     !       !
_____________________!_______!________!_______!_____!_______!_______
1           !   9   !   10   !   11  ! 12  !  13   !   14
_____________________!_______!________!_______!_____!_______!_______
Деректі өзіндік құн
бойынша өндірілген
өнімдердің көлемі
(тауар, көрсетілетін

расходы всего, млн. тенге   5490     4520     970   5940     4950      990
в натуральных показателях
- самолето-вылеты, к-во    28300    28300          28500    28500
- самолето-километры,
тыс.км.                    97000    97000          98000    98000
- тоннаж самолето-вылетов,
тыс.тонн                    1240     1240           1250     1250
Объем произведенной
продукции(товаров, услуг)
в текущих ценах (без НДС и
акцизов), доходы - всего,
млн. тенге                  8350     7730     620   8880     8250      630
в натуральных показателях
Количество заключенных
договоров, всего шт./объемы
с юридическими лицами
с населением
___________________________________________________________________________
продолжение таблицы
___________________________________________________________________________
Наименование показателей!     2004 год, прогноз  !  2005 год, прогноз
!________________________!_________________________
! Всего ! Объем  ! Объем ! Всего! Объем  ! Объем
!       ! услуг  ! услуг !      ! услуг  ! услуг
!       !регули- !нерегу-!      !регули- !нерегули-
!       !руемого !лируе- !      !руемого !руемых
!       ! вида   !мых    !      !вида    !видов
!       !деятель-!видов  !      !деятель-!деятель-
!       !ности   !деяте- !      !ности   !ности
!       !        !льности!      !        !
________________________!_______!________!_______!______!________!_________
1             !  15   !   16   !   17  !  18  !   19   !   20
________________________!_______!________!_______!______!________!_________
Объем произведенной
продукции(товаров, услуг)
по фактической
себестоимости,
расходы всего, млн. тенге   6390     5380    1010   6930     5900     1030
в натуральных показателях
- самолето-вылеты, к-во    28800    28800          29100    29100
- самолето-километры,
тыс.км.                    98900    98900         100600   100600
- тоннаж самолето-вылетов,
тыс.тонн                    1260     1260           1270     1270
Объем произведенной
продукции(товаров, услуг)
в текущих ценах (без НДС и
акцизов), доходы - всего,
млн. тенге                  9400     8760     640   9920     9270      650
в натуральных показателях
Количество заключенных
договоров, всего шт./объемы
с юридическими лицами
с населением
___________________________________________________________________________
Приложение 4
План по расходам
РГП "Казаэронавигация" на 2001-2005 годы
___________________________________________________________________________
Наименование   !N стр!   2000 г. факт          !   2001 г. оценка
показателей   !     !_________________________!__________________________
!     !Все-!в т.ч.!по ре-!в т.ч.!Все-!в т.ч.!по ре-!в т.ч.
!     !го  !расхо-!гули- !расхо-!го  !расхо-!гули- !расхо-
!     !рас-!ды пе-!руемой!ды пе-!рас-!ды пе-!руемой!ды пе-
!     !хо- !риода !деяте-!риода !хо- !риода !деяте-!риода
!     !дов !      !льно- !      !дов !      !льно- !
!     !    !      !сти   !      !    !      !сти   !
________________!_____!____!______!______!______!____!______!______!_______

қызметтер)             5490     4520     970   5940     4950    990
Табиғи көрсеткіштері
- ұшақ-ұшып шығу, саны 28300    28300          28500    28500
- ұшақ-километрлер, мың
тонна                97000    97000          98000    98000
- ұшақ-ұшып шығулар
тоннажы, мың тонна   1240     1240           1250     1250
Ағымдағы бағамен
өндірілген өнімнің
(тауар көрсетілетін
қызмет) көлемі, табыстар,
барлығы млн. теңге     8350     7730     620   8880     8250   630
Табиғи көрсеткіштері
Жасалған келісім-
шарттардың саны, барлығы
дана, көлемі
Заңды тұлғалармен
халықпен
___________________________________________________________________
таблицаның жалғасы:
___________________________________________________________________
Көрсеткіштердің атауы!    2004 жыл, болжам   !  2005 жыл, болжам
!_______________________!_____________________
!Барлығы!Жұмыстың!Жұмыс.!Барлы.!Жұмыстың!Жұмыс.
!       !ретте.  !тың   !ғы    !ретте.  ! тың
!       !летін   !реттел.!     !летін  !реттел.
!       !түріне  !мейтін !     !мейтін !мейтін
!       !қызмет  !түріне !     !түріне !түріне
!       !көлемі  !қызмет !     !қызмет !қызмет
!       !        !көлемі !     !көлемі !көлемі
!       !        !көлемі !     !       !
_____________________!_______!________!_______!_____!_______!______
1           !  15   !  16    !   17  ! 18  !  19   !   20
_____________________!_______!________!_______!_____!_______!______
Деректі өзіндік құн
бойынша өндірілген
өнімдердің көлемі
(тауар, көрсетілетін
қызметтер)             6390     5380    1010   6930     5900   1030
Табиғи көрсеткіштері
- ұшақ-ұшып шығу, саны 28800    28800          29100    29100
- ұшақ-километрлер,
мың тонна            98900    98900         100600   100600
- ұшақ-ұшып шығулар
тоннажы, мың тонна   1260     1260           1270     1270
Ағымдағы бағамен
өндірілген өнімнің
(тауар көрсетілетін
қызмет) көлемі, табыстар,
барлығы, млн. теңге    9400     8760     640   9920     9270    650
Табиғи көрсеткіштері
Жасалған келісім-
шарттардың саны,
барлығы дана, көлемі
Заңды тұлғалармен
халықпен
___________________________________________________________________
4-қосымша
"Қазаэронавигация" РМК-ның шығыстары бойынша
2001-2005 жылдарға арналған жоспары
___________________________________________________________________
Көрсеткіштер. !Бет.!  2000 жыл, дерек      !   2001 ж. баға
дің атауы   !тің !_______________________!_______________________
!N   !Бар.!соның !ретте.!соның!Бар.!соның!ретте.!соның
!    !лық !ішінде!летін !ішінде!лық!ішінде!летін!ішін.
!    !шы. !кезең !қызмет!кезең !шы.!кезең!қызмет!де
!    !ғыс !шығысы!бойын.!шығысы!ғыс !шығысы!бойын.ке.
!    !    !      !ша    !      !    !      !ша  !зең
!    !    !      !      !      !    !      !    !шы.
!    !    !      !      !      !    !      !    !ғысы  ______________!____!____!______!______!______!____!______!____!_____

1        !  2  !  3 !  4   !   5  !   6  !  7 !   8  !   9  !  10
________________!_____!____!______!______!______!____!______!______!_______
Материальные
затраты - всего
(сумма стр.201,
202,203,204,205,
206,207),
млн. тенге        200   497     54    478     53   917    57    897      54
сырье, запчасти
и материалы -
всего, из них     201    29      2     28      2   150     3    145       2
приобретенные по
обменному курсу  2011
Покупные изделия
и полуфабрикаты,
вспомогательные
материалы -
всего, из них     202     0      0      0      0     0     0      0       0
приобретенные по
обменному курсу  2021
Топливо-всего,
из него           203    43      5     42      5    77     6     75       5
Приобретенные по
обменному курсу  2031
Электроэнергия -
всего, из нее     204    77      2     68      2    92     2     90       2
приобретенные по
обменному курсу  2041
оплата работ и
услуг
производственного
характера,
выполняемых
сторонними
организациями -
всего, из них     206   336     45    329     44   553    46    542      45
на ремонт
зданий,
сооружений       2061    43      4     43      4   140     4    136       4
машин и
оборудования     2062     5      1      5      1    10     2      9       2
прочие
материальные
затраты           207    12      0     11      0    45     0     45       0
износ основных
средств           210   697     14    687     14   879    16    852      16
амортизация
нематериальных
активов           220     3      1      3      1     3     1      3       1
финансирование
затрат на кап.
вложения по
годам-всего,
из них            280  2713          2704         2596         2375
прочие расходы -
всего (сумма стр.
231,232,233,238,
239,240), из них  230  1939   1387   1124    854  1773  1340    956     745
Суточные во время
служебных
командировок      231     9      2      9      2    12     3     11       3
арендная плата    232     8      6      8      6     2     0      2       0
налоговые платежи
и сборы - всего,
из них            233   404    195    305    153   441   224    333     189
- социальный
налог             234   240     31    233     24   248    31    241      30
акцизы            236     0      0      0      0     0     0              0
оплата услуг
сторонних
организаций       238   247    222    244    219   472   427    263     255
другие затраты    239  1271    962    558    474   846   686    347     298
расходы по
процентам         240   186    186    186    186   263   263    263     263
фонд заработной
платы (включая
выплаты в
натуральной форме)
- всего, из них   245   902    118    878    117  1049   130   1020     127
выплаты в

1      !  2 !  3 !  4   !   5  !   6  !  7 !   8  !  9 !  10
______________!____!____!______!______!______!____!______!____!_____
Материалдық
шығындар - барлығы
(қосындысы 201,
202, 203, 204,
205, 206, 207
беттерде),
млн. теңге     200   497   54    478     53   917    57   897    54
шикізат, қосалқы
бөлшектер,
материалдар,
барлығы, оның  201    29    2     28      2   150     3   145     2
ішінде:
бағам айырбасы
бойынша алынған. 2011
дары
Сатып алынатын
бұйымдар мен
жартылай шикі
заттар, қосымша
материалдар -
барлығы,
оның ішінде:    202    0     0    0      0     0     0     0      0
бағам айырбасы
бойынша         2021
алынғандары
Жанармай -
барлығы,
оның ішінде     203    43     5    42     5    77    6    75      5
бағам айырбасы
бойынша         2031
алынғандары
электроэнергия -
барлығы, оның   204    77     2    68     2    92    2    90      2
ішінде
бағам айырбасы
бойынша        2041
алынғандары
тысқары ұйымдар
арқылы орындалатын
жұмыстар мен
қызмет
көрсетулерге
еңбекақы барлығы,
оның ішінде:    206  336    45    329    44   553   46    542    45
ғимараттар мен
ғимараттарды
жөндеуге       2061   43     4     43     4   140    4    136    4
машиналар мен
жабдықтар      2062    5     1      5     1    10    2      9    2
басқа да
материалдық
шығындар       207    12     0     11     0    45    0     45    0
негізгі
құралдардың
тозуы          210   697     14    687    14   879   16    852   16
материалды емес
активтердің
амортизац.     220     3      1      3     1     3    1     3    1
жылдар бойынша
капиталдық салым
шығынын қаржы.
ландыру - барлығы,
оның ішінде:   280  2713           2704         2596       2375
басқа шығыстар
(қосындысы 231,
232, 233, 238,
239, 240 беттерде),
оның ішінде:   230  1939   1387   1124    854  1773  1340  956  745
Қызметтік іссапар
кезіндегі тәулік
ақысы          231    9      2      9      2    12     3   11    3
жалдық төлем   232    8      6      8      6     2     0   2     0
салықтық төлемдер,
алымдар - барлығы,
оның ішінде:   233   404    195    305    153   441   224  333  189
- әлеуметтік
салық          234   240     31    233     24   248    31  241   30
акциздер       236     0      0      0      0     0    0         0
тысқары ұйымдар
арқылы
орындалатын
жұмыстар мен
қызмет
көрсетулерге
еңбекақы
барлығы,
оның ішінде:   238  247    222    244    219   472   427   263  255
басқа шығындар 239  1271   962    558    474   846   686   347  298
пайыздар
бойынша шығыс  240  186    186    186    186   263   263   263  263
жалақы қоры    245  902    118    878    117  1049   130   1020 127
табиғи түрдегі

натуральной форме 246     0      0      0      0     0
производственный
персонал         2451   726           705          858          833
вспомогательный
персонал         2452    58            56           61           60
административный
персонал - всего,
из них           2453   118    118    117    117   130   130    127     127
головной офис    2454    66     66     65     65    73    73     72      72
отчисления в
накопительные
фонды             250   100     12     86     12   116    14    113      14
социальные
пособия работникам
за счет средств
предприятия       260    46     46      0      0    54    54      0       0
итого расходов
(сумма строк
200,210,220,230,
245,250,260)      270  4370   1818   3442   1237  5054  1875    4104   1220
___________________________________________________________________________
продолжение таблицы
___________________________________________________________________________
Наименование   !     2002 г. прогноз        !     2003 г. прогноз
показателей   !____________________________!_____________________________
!Всего!в т.ч.!по регу-!в т.ч.!Всего!в т.ч.!по регу-!в т.ч.
!рас- !расхо-!лируемой!расхо-!рас- !расхо-!лируемой!расхо-
!ходов!ды пе-!деятель-!ды пе-!ходов!ды пе-!деятель-!ды пе-
!     !риода !ности   !риода !     !риода !ности   !риода
________________!_____!______!________!______!_____!______!________!_______
1        !  11 !  12  !   13   !  14  !  15 !  16  !   17   !  18
________________!_____!______!________!______!_____!______!________!_______
Материальные
затраты-всего
(сумма стр.201,
202,203,204,205,
206,207),
млн. тенге        1100     74     1078     67  1200     87     1155      81
сырье, запчасти
и материалы -
всего, из них      180      4      176      3   190      5      183       4
приобретенные по
обменному курсу
Покупные изделия
и полуфабрикаты,
вспомогательные
материалы -
всего, из них        0      0        0      0     0      0        0       0
приобретенные по
обменному курсу
Топливо-всего,
из него            100      7       95     6    120      8      117       8
Приобретенные по
обменному курсу
Электроэнергия -
всего, из нее      100      3       97     3    105      4      100       4
приобретенные по
обменному курсу
оплата работ и
услуг
производственного
характера,
выполняемых
сторонними
организациями -
всего, из них      670     60      660    55    705     70      680      65
на ремонт
зданий,
сооружений         165      4      160     4    165      4      160       4
машин и
оборудования        10      2        9     2     10      2        9       2
прочие
материальные

төлемі         246    0      0      0      0     0
өндірістік
қызметші      2451   726           705          858          833
Қосымша
қызметші      2452    58            56           61           60
әкімшілік
қызметші - барлығы,
оның ішінде:  2453   118    118    117    117   130   130   127  127
Басты кеңсе   2454    66     66     65     65    73    73   72   72
жинақтау
қорларына
аударулар     250   100     12     86     12   116    14   113   14
кәсіпорын
қаражатының
есебінен
қызметшілерге
әлеуметтік
жәрдемақы     260    46     46      0      0    54    54    0     0
шығындар
жиынтығы
(қосынды
жолдары
200, 210, 220,
230, 245, 250,
260)         270  4370   1818   3442   1237  5054  1875  4104  1220
___________________________________________________________________
таблицаның жалғасы:
___________________________________________________________________
Көрсеткіштер. !Бет.!  2002 ж. болжам       !   2003 ж. болжам
дің атауы   !тің !_______________________!_______________________
!N   !Бар.!соның !ретте.!соның!Бар.!соның!ретте.!соның
!    !лық !ішінде!летін !ішінде!лық!ішінде!летін!ішін.
!    !шы. !кезең !қызмет!кезең !шы.!кезең!қызмет!де
!    !ғыс !шығысы!бойын.!шығысы!ғыс !шығысы!бойын.ке.
!    !    !      !ша    !      !    !      !ша  !зең
!    !    !      !      !      !    !      !    !шы.
!    !    !      !      !      !    !      !    !ғысы
______________!____!____!______!______!______!____!______!____!_____
11    12     13     14     15    16    17   18
____________________________________________________________________
Материалдық
шығындар - барлығы
(қосындысы 201,
202,203,204,205,
206,207 беттерде),
млн. теңге         1100   74   1078      67  1200    87  1155    81
шикізат, қосалқы
бөлшектер,
материалдар,
барлығы, оның      180    4    176       3   190     5   183     4
ішінде:
бағам айырбасы
бойынша
алынғандары
Сатып алынатын
бұйымдар мен
жартылай шикі
заттар, қосымша
материалдар -
барлығы,
оның ішінде:      0     0       0       0     0     0     0      0
бағам айырбасы
бойынша
алынғандары
Жанармай - барлығы,
оның ішінде:     100     7      95     6    120     8   117     8
бағам айырбасы
бойынша
алынғандары
электроэнергия -
барлығы,
оның ішінде:     100     3      97     3    105     4   100     4
бағам айырбасы
бойынша
алынғандары
тысқары ұйымдар
арқылы орындалатын
жұмыстар мен
қызмет
көрсетулерге
еңбекақы барлығы,
оның ішінде:     670    60     660    55    705     70    680    65
ғимараттар мен
ғимараттарды
жөндеуге         165    4      160     4    165      4    160     4
машиналар мен
жабдықтар        10     2        9     2     10      2     9      2
басқа да
материалдық

затраты             50      0       50     0     80      0       75       0
износ основных
средств           1037     17     1006    17   1207     18     1189      18
амортизация
нематериальных
активов              3      1        3     1      3      1        3       1
финансирование
затрат на кап.
вложения по
годам-всего,
из них            3029            2826         3197            2997
прочие расходы -
всего (сумма стр.
231,232,233,238,
239,240), из них  1840   1397     1013   814   1997   1543     1170     916
Суточные во время
служебных
командировок        15      4       14     3     16      5       15       5
арендная плата       2      0        2     0      2      0        2       0
налоговые платежи
и сборы - всего,
из них             440    223      332   188    502    284      453     241
- социальный
налог              234     29      228    29    249     31      242      30
акцизы               0      0        0     0      0      0        0       0
оплата услуг
организаций        500    452      280   272    550    497      300     291
другие затраты     883    718      385   351    927    757      400     379
расходы по
процентам          215    215      215   215    155    155      155     155
фонд заработной
платы (включая
выплаты в
натуральной форме)
- всего, из них   1116    140     1085   137   1188    147     1150     143
выплаты в
натуральной форме
производственный
персонал           911             884          971             942
вспомогательный
персонал            65              64           70              65
административный
персонал - всего,
из них             140    140      137   137    147    147      143     143
головной офис       77     77       75    75     81     81       80      80
отчисления в
накопительные
фонды              124     16      120    15    132     16      128      16
социальные
пособия работникам
за счет средств
предприятия         55     55        0     0     58     58        0
итого расходов
(сумма строк
200,210,220,230,
245,250,260)      5490   1915     4520  1266   5940   2025     4950    1330
___________________________________________________________________________
продолжение таблицы
___________________________________________________________________________
Наименование   !     2004 г. прогноз        !     2005 г. прогноз
показателей   !____________________________!_____________________________
!Всего!в т.ч.!по регу-!в т.ч.!Всего!в т.ч.!по регу-!в т.ч.
!рас- !расхо-!лируемой!расхо-!рас- !расхо-!лируемой!расхо-
!ходов!ды пе-!деятель-!ды пе-!ходов!ды пе-!деятель-!ды пе-
!     !риода !ности   !риода !     !риода !ности   !риода
________________!_____!______!________!______!_____!______!________!_______

шығындар         50     0       50     0     80      0    75      0
негізгі
құралдардың
тозуы           1037    17     1006    17   1207     18   1189   18
материалды емес
активтердің
амортизациялау    3      1        3     1      3      1    3      1
жылдар бойынша
капиталдық салым
шығының қаржы.
ландыру - барлығы,
оның ішінде:     3029          2826         3197          2997
басқа шығыстар
(қосындысы 231,
232,233,238,
239,240 беттерде),
оның ішінде:     1840   1397   1013   814   1997   1543   1170  916
Қызметтік іссапар
кезіндегі тәулік
ақысы            15      4       14    3     16      5     15    5
жалдық төлем      2      0        2    0      2      0      2    0
салықтық төлемдер,
алымдар - барлығы,
оның ішінде:     440    223      332   188    502    284   453   241
- әлеуметтік
салық            234     29      228    29    249     31   242    30
акциздер           0      0        0     0      0      0    0     0
тысқары ұйымдар
арқылы орындалатын
жұмыстар мен
қызмет
көрсетулерге
еңбекақы барлығы,
оның ішінде:     500   452      280   272    550    497     300  291
басқа шығындар   883   718      385   351    927    757     400  379
пайыздар бойынша
шығыс            215   215      215   215    155    155     155  155
жалақы қоры     1116   140     1085   137   1188    147    1150  143
табиғи түрдегі
төлемі
өндірістік
қызметші        911             884          971            942
қосымша
қызметші        65              64           70              65
әкімшілік
қызметші - барлығы,
оның ішінде:    140    140     137   137    147    147      143  143
басты кеңсе     77     77      75    75     81     81       80   80
жинақтау
қорларына
аударулар       124     16      120    15    132    16      128   16
кәсіпорын
қаражатының
есебінен
қызметшілерге
әлеуметтік
жәрдемақы        55     55        0     0     58     58        0
шығындар
жиынтығы
(қосынды
жолдары
200, 210, 220,
230, 245,
250, 260)     5490    1915    4520  1266   5940    2025   4950  1330
___________________________________________________________________
таблицаның жалғасы:
___________________________________________________________________
Көрсеткіштер. !Бет.!  2004 ж. болжам       !   2005 ж. болжам
дің атауы   !тің !_______________________!_______________________
!N   !Бар.!соның !ретте.!соның!Бар.!соның!ретте.!соның
!    !лық !ішінде!летін !ішінде!лық!ішінде!летін!ішін.
!    !шы. !кезең !қызмет!кезең !шы.!кезең!қызмет!де
!    !ғыс !шығысы!бойын.!шығысы!ғыс !шығысы!бойын.ке.
!    !    !      !ша    !      !    !      !ша  !зең
!    !    !      !      !      !    !      !    !шы.
!    !    !      !      !      !    !      !    !ғысы
______________!____!____!______!______!______!____!______!____!_____

1        !  19 !  20  !   21   !  22  !  23 !  24  !   25   !  26
________________!_____!______!________!______!_____!______!________!_______
Материальные
затраты-всего
(сумма стр.201,
202,203,204,205,
206,207),
млн. тенге        1300     97     1259     94  1500    105     1465      99
сырье, запчасти
и материалы -
всего, из них      200      5      195      4   325     10      315       9
приобретенные по
обменному курсу
Покупные изделия
и полуфабрикаты,
вспомогательные
материалы -
всего, из них        0      0        0      0     0      0        0       0
приобретенные по
обменному курсу
Топливо-всего,
из него            150     10      145     10   180     10      170      10
Приобретенные по
обменному курсу
Электроэнергия -
всего, из нее      110      5      105      5   115      5      110       5
приобретенные по
обменному курсу
оплата работ и
услуг
производственного
характера,
выполняемых
сторонними
организациями -
всего, из них      750     77      729    75    785     80      780      75
на ремонт
зданий,
сооружений         170      5      165     5    170      5      165       5
машин и
оборудования        10      2        9     2     10      2        9       2
прочие
материальные
затраты             90      0       85     0     95      0       90       0
износ основных
средств           1377     19     1358    19   1537     20     1517      20
амортизация
нематериальных
активов              3      1        3     1      3      1        3       1
финансирование
затрат на кап.
вложения по
годам-всего,
из них            3274            3212         3245            3245
прочие расходы -
всего (сумма стр.
231,232,233,238,
239,240), из них  2111   1632     1263   995   2227   1728     1358    1075
Суточные во время
служебных
командировок        17      6       16     6     18      7       17       7
арендная плата       2      0        2     0      2      0        2       0
налоговые платежи
и сборы - всего,
из них             542    309      526   300    602    356      584     345
- социальный
налог              265     32      257    31    280     34      272      33
акцизы               0      0        0     0      0      0        0       0
оплата услуг
организаций        577    519      309   300    605    545      335     325
другие затраты     973    798      410   389   1000    820      420     398
расходы по
процентам          138    138      138   138    119    119      119     119
фонд заработной
платы (включая
выплаты в
натуральной форме)
- всего, из них   1260    154     1223   150   1332    162     1294    158
выплаты в
натуральной форме
производственный

1           !  19! 20   !  21  !  22  ! 23 ! 24   ! 25 !  26
______________!____!____!______!______!______!____!______!____!_____
Материалдық
шығындар - барлығы
(қосындысы 201,
202,203,204,205,
206,207 беттерде),
млн. теңге          1300   97    1259    94   1500  105   1465   99
шикізат, қосалқы
бөлшектер,
материалдар,
барлығы, оның       200     5    195     4    325   10    315     9
ішінде
бағам айырбасы
бойынша
алынғандары
Сатып алынатын
бұйымдар мен
жартылай шикі
заттар, қосымша
материалдар -
барлығы,
оның ішінде:       0      0       0      0     0     0     0      0
бағам айырбасы
бойынша
алынғандары
Жанармай - барлығы,
оның ішінде:     150     10     145     10   180    10   170     10
бағам айырбасы
бойынша
алынғандары
электроэнергия -
барлығы, оның    110      5     105     5   115     5    110      5
ішінде:
бағам айырбасы
бойынша
алынғандары
тысқары ұйымдар
арқылы орындалатын
жұмыстар мен
қызмет
көрсетулерге
еңбекақы барлығы,
оның ішінде:    750     77     729    75    785     80   780     75
ғимараттар мен
ғимараттарды
жөндеуге        170     5      165     5    170     5    165      5
машиналар мен
жабдықтар        10     2       9      2     10      2    9       2
басқа да
материалдық
шығындар         90     0       85     0     95      0    90      0
негізгі
құралдардың
тозуы          1377     19     1358    19   1537     20  1517    20
материалды емес
активтердің
амортизац.       3      1        3     1      3      1     3      1
жылдар бойынша
капиталдық салым
шығының қаржы.
ландыру - барлығы,
оның ішінде:    3274           3212         3245            3245
басқа шығыстар
(қосындысы 231,
232,233,238,
239,240 беттерде),
оның ішінде:    2111   1632    1263   995   2227   1728    1358 1075
Қызметтік іссапар
кезіндегі тәулік
ақысы            17     6      16     6     18      7      17     7
жалдық төлем      2     0       2     0      2      0       2     0
салықтық төлемдер,
алымдар - барлығы,
оның ішінде:    542    309     526   300    602    356     584   345
- әлеуметтік
салық           265    32      257    31    280     34     272   33
акциздер         0      0        0     0      0      0     0      0
тысқары ұйымдар
арқылы орындалатын
жұмыстар мен
қызмет
көрсетулерге
еңбекақы барлығы,
оның ішінде:    577    519      309   300    605    545   335   325
басқа шығындар  973    798      410   389   1000    820   420   398
пайыздар бойынша
шығыс           138    138      138   138    119    119   119   119
жалақы қоры    1260    154     1223   150   1332    162   1294  158
табиғи түрдегі
төлемі
өндірістік

персонал          1033            1002         1094            1061
вспомогательный
персонал            73              71           76              75
административный
персонал - всего,
из них             154    154      150   150    162    162      158     158
головной офис       85     85       84    84     89     89       87      87
отчисления в
накопительные
фонды              140     17      136    17    148     18      144      18
социальные
пособия работникам
за счет средств
предприятия         61     61        0     0     64     64        0       0
итого расходов
(сумма строк
200,210,220,230,
245,250,260)      6390   2119     5380  1414   6930   2217     5900    1490
___________________________________________________________________________
Приложение 5
Инвестиционный план по замене и развитию
средств РТО и электросвязи на 2001-2005 гг.
(в долларах США)
___________________________________________________________________________
N  ! Оборудование, подлежащее! Оборудование, предназначенное!  Стоимость
п/п !       замене            !         для замены           !
!_________________________!______________________________!
!         Тип      !Кол-во!          Тип          !Кол-во!
____!__________________!______!_______________________!______!_____________
1 !          2       !   3  !            4          !   5  !       6
____!__________________!______!_______________________!______!_____________
1    Средства магнитной   102  Многоканальные цифровые     36        520000
звукозаписи               магнитофоны
а) 4 комплекта по 128                 200000
каналов (Алматы, Астана)
б) 32 комплекта по 32
канала (все филиалы)                  320000
2    ОВЧ радиосредства    786  ОВЧ радиосредства с
шагом 8,33 КГц             160       9345870
а) радиопередающие        а) радиопередающие
устройства           247  устройства                  60
б) радиоприемные          б) радиоприемные
устройства           205  устройства                  60
в) радиостанции      334  в) радиостанции             40
3    Аппаратура "Ива-14"   31  Аппаратура избирательного
вызова                      18        140000
4    Оборудование ТРС      24  Аппаратура для дистанционного
управления радиосредствами  20        140000
1. Кокшетау                  1
2. Жезказган                 2
3. Костанай                  2
4. Кызылорда                 2
5. Бейнеу                    1
6. Аральск                   2
7. Актау                     2
8. Атырау                    2
9. Уральск                   1
10. Семипалатинск            2
11. Тараз                    1

қызметші      1033            1002          1094          1061
қосымша
қызметші        73              71           76             75
әкімшілік
қызметші - барлығы,
оның ішінде:   154    154      150   150    162    162     158   158
басты кеңсе     85     85       84    84     89     89     87    87
жинақтау
қорларына
аударулар      140     17      136    17    148     18    144    18
кәсіпорын
қаражатының
есебінен
қызметшілерге
әлеуметтік
жәрдемақы       61     61        0     0     64     64     0      0
шығындар
жиынтығы
(қосынды
жолдары
200,210,220,230,
245,250,260)   6390   2119     5380  1414   6930   2217   5900  1490
____________________________________________________________________
5-қосымша
РТЖ мен электр байланысы құралдарын ауыстыру және дамытудың
2001-2005 жылдарға арналған қаржы салымының жоспары
____________________________________________________________________
N  ! Ауыстыруға жататын     ! Ауыстыруға арналған         !  Құны
п/п !     жабдықтар          !   жабдықтар                 !
!________________________!_____________________________!
!     Тұрпаты     ! Саны !      Тұрпаты         ! Саны !
____!_________________!______!______________________!______!________
1 !          2      !   3  !           4          !   5  !    6
____!_________________!______!______________________!______!________
1    Магниттік дыбысжазу  102  көп каналды, санды      36    520000
құралдары                 магнитофондар
а) 128 каналдан тұратын       200000
4 кешен (Алматы, Астана)
ә) 32 каналдан тұратын
4 кешен (барлық
филиалдар)                    320000
2    Радиоқұралдарының    786  ӨЖҚ радиоқұралдары 8,33
ӨЖҚ                       КГц адымымен            160   9345870
а) радиотаратушы          а) радиожеткізуші
құрылғы              247  құрылғы                  60
ә) радиоқабылдағыш        ә) радиоқабылдағыш
құрылғы              205  құрылғы                  60
б) радиостанциялар   334  в) радиостанция          40
3    "Ива-14" аппараты     31  Сайлаулық шақыру
аппараты                 18   140000
4    ТРБ жабдығы           24  Дистанциялық
радиоқұралдарын басқару
аппараты                 20   140000
1. Көкшетау                  1
2. Жезқазған                 2
3. Қостанай                  2
4. Қызылорда                 2
5. Бейнеу                    1
6. Арал                      2
7. Ақтау                     2
8. Атырау                    2
9. Орал                      1
10. Семей                    2
11. Тараз                    1

12. Шымкент                  2
5    Аппаратура                Аппаратура оповещения
оповещения "Горн"      6  для АСС и ГО                18        136000
6                              Наземные станции
спутниковой связи            6        540000
Астана
Атырау
Актау
Аральск
Костанай
Жезказган
7    АФТН                      Модернизация АФТН                     290000
8    ВЧ радиосредства     427  ВЧ приемопередающие
средства                    52       5187860
а) радиопередающие        а) радиопередающие
устройства           292  устройства
б) радиоприемные          б) радиоприемные
устройства           135  устройства
9    Станции                   Станции
внутрипортовой            внутрипортовой
р/связи              179  р/связи                    135            -
а) стационарные       52  а) стационарные             23
б) мобильные          58  б) мобильные                45
в) носимые            69  в) носимые                  67
10   Радиорелейные станции 61  Радиорелейные станции       28       1500000
(радиомодемы)
1. Аэропорт-город Караганда
2. Аэропорт-город Костанай
3. Аэропорт-город Кокшетау
4. Аэропорт-город Аральск
5. Аэропорт-город Актау
6. Аэропорт-город
Усть-Каменогорск
7. Аэропорт-город Балхаш
8. Аэропорт-город Уральск
9. Аэропорт-город Жезказган
10. Аэропорт-город Актюбинск
11. Аэропорт-город Кызылорда
12. Аэропорт-город Павлодар
13. КДП-ПРЦ Астана
14. КДП-ПРЦ Караганда
15. КДП-ПРЦ Кокшетау
16. КДП-ПРЦ Костанай
17. КДП-ПРЦ Жезказган
18. КДП-ПРЦ Кызылорда
19. КДП-ПРЦ Актау
20. КДП-ПРЦ Атырау
21. КДП-ПРЦ Усть-Каменогорск
22. КДП-ПРЦ Семипалатинск
23. КДП-ПРЦ Шымкент
24. КДП-ПРЦ Тараз
25. КДП-ПРЦ Актюбинск
26. КДП-ОРЛ Семипалатинск
27. КДП-ОРЛ Жезказган
28. КДП-ОРЛ Тараз
11   Пульт ПРБ-5           50  Аналогичный пульт радиобюро 18        130000
12   Оборудование ДПУ     233  Оборудование технологической
громкоговорящей связи
(аэр. Зона)                 15       1946270
1. Караганда
2. Актау
3. Атырау
4. Балхаш
5. Тараз
6. Жезказган
7. Кызылорда
8. Кокшетау
9. Костанай
10. Павлодар
11. Петропавловск
12. Семипалатинск
13. Уральск
14. Усть-Каменогорск
15. Шымкент
13                             Оборудование для службы
точного времени (GPS)       18            -
14                             Мультиплексоры, ИКМ         22        390000
15                             Оборудование и программное
обеспечение центра
управления сетью             1            -
16   АТС                    7  АТС на 120-150 портов       17        415000
Балхаш
Жезказган
Петропавловск
Семипалатинск
Усть-Каменогорск
Астана
Остальные филиалы
17   Кабельные линии   148 км  ВОЛС                    148 км       2273500
Астана                   19 км
Алматы                   10 км
Актюбинск                 8 км
Тараз                     8 км
Шымкент                  14 км
Атырау                   14 км

12. Шымкент                  2
5    "Горн" хабар беру         АҚҚ және АА үшін хабардар
аппараты               6  ету аппараты             18   136000
6                              Спутниктік байланыстың
жерүсті станц.           6    540000
Астана
Атырау
Ақтау
Арал
Қостанай
Жезқазған
7    АТББ                      АТББ
жетілдіру                     290000
8    Радиобайланысының    427  ЖҚ қабылдау-жеткізу
ЖҚ                        құралдары                52   5187860
а) радиотаратушы          а) радиожеткізуші
құрылғы              292  құрылғылары
ә) радиоқабылдағыш        ә) радиоқабылдағыш
құрылғы              135  құрылғы
9    Ішкіпорттық р-байл.  179  Ішкіпортты р-байл.
станциялары               станциялары              135    -
а) стационарлық       52  а) стационарлық           23
ә) мобильдік          58  ә) мобильдік              45
б) қалталық           69  б) қалталық               67
10   Радиорелейлі          61  Радиорелейлі станциялар   28  1500000
станциялар                (радиомодемдар)
1. Әуежай-қала Қарағанды
2. Әуежай-қала Қостанай
3. Әуежай-қала Көкшетау
4. Әуежай-қала Арал
5. Әуежай-қала Ақтау
6. Әуежай-қала Өскемен
7. Әуежай-қала Балқаш
8. Әуежай-қала Орал
9. Әуежай-қала Жезқазған
10. Әуежай-қала Ақтөбе
11. Әуежай-қала Қызылорда
12. Әуежай-қала Павлодар
13. ӘДО-ЖРО Астана
14. ӘДО-ЖРО Қарағанды
15. ӘДО-ЖРО Көкшетау
16. ӘДО-ЖРО Қостанай
17. ӘДО-ЖРО Жезқазған
18. ӘДО-ЖРО Қызылорда
19. ӘДО-ЖРО Ақтау
20. ӘДО-ЖРО Атырау
21. ӘДО-ЖРО Өскемен
22. ӘДО-ЖРО Өскемен
23. ӘДО-ЖРО Шымкент
24. ӘДО-ЖРО Тараз
25. ӘДО-ЖРО Ақтөбе
26. ӘДО-ЖРО Семей
27. ӘДО-ЖРО Жезқазған
28. ӘДО-ЖРО Тараз
11   ПРБ-5 пульті          50  Радиобюроның балама     18   130000
пульттері
12   ДПУ жабдығы          233  Технологиялық
жабдықталуы
дауыстап сөйлеу
байланысы              15    1946270
1. Қарағанды
2. Ақтау
3. Атырау
4. Балқаш
5. Тараз
6. Жезқазған
7. Қызылорда
8. Көкшетау
9. Қостанай
10. Павлодар
11. Петропавл
12. Семей
13. Орал
14. Өскемен
15. Шымкент
13                             Қызмет үшін жабдық
дәл уақыты (GPS)      18        -
14                             Мультиплексорлар, ИКМ 22     390000
15                             Басқару орталығы
желісімен жабдықтау
және бағдарламамен    1         -
қамтамасыз ету
16   АТС                    7  120-150 портқа АТС   17       415000
Балқаш
Жезқазған
Петропавл
Семей
Өскемен
Астана
Басқа филиалдар
17   Кабельді желілер  148 км  ТОБЖ                 148 км   2273500
Астана               19 км
Алматы               10 км
Ақтөбе                8 км
Тараз                 8 км
Шымкент              14 км
Атырау               14 км

Семипалатинск           7,5 км
Остальные филиалы      67,5 км
18   АФУ "Чинара"          12  Мачтовое АФУ
(увеличение дальности)      18        190000
Атырау
Актюбинск
Астана
Кызылорда
Остальные филиалы
19                             Измерительное оборудование            390000
Итого                                                        23534500
20                             Аппаратура отображения
радиолокационной информации
(АРМ диспетчера)                     6485000
22                             Диспетчерские тренажеры
(АРМ-Т)                               824000
21                             Вторичные РЛС трассовые              4686000
22                             Аэродромные радиолокаторы
(ОРЛ-А)                             12654000
23                             Приводные радиостанции с МРМ         3400000
24                             Радиомаячные системы
посадки (РМС)                        4552500
25                             Системы навигации (ВОР/ДМЕ)          3964500
26                             Автоматические
радиопеленгаторы (АРП)               1120000
27                             Модернизация,
ремонт ОРЛ-А ДРП-7СМ                 4102000
28                             Приобретение
дизель-генераторов                    244465
29                             Контракты по модернизации
системы                             10345000
ОВД Республики Казахстан:
- Сименс                             2440000
- Томсон                             7905000
30                             Кредит Народного Банка РК            6000000
31                             Таможенные пошлины                    550000
32                             Переходящие суммы по
контрактам                            913500
Итого                                                      59840965
33                             Оборудование вычислительной
техники                              2834850
34                             Программа "Создание НОФ в РК"              0

Семей                7,5 км
Басқа филиалдар      67,5 км
18   "Чинара" АББ          12  Желкендік АФУ
(алыстылықтың ұлғаюы)  18     190000
Атырау
Ақтөбе
Астана
Қызылорда
Басқа филиалдар
19                             Өлшегіш жабдықтар             390000
Жиынтығы                                             23534500
20                             Радиолокациялық ақпаратты
бейнелейтін аппарат
(диспетчердің АЖО)          6485000
22                             Диспетчерлік тренажерлар
(АЖО-Т)                      824000
21                             Трассалық РЛБ               4686000
22                             Аэродромдық радиолокаторлар
(ШРЛ-А)                     12654000
23                             Келтірілген радиостанциялар
ЖРМ-мен                     3400000
24                             Қонудың радиомаяктік
жүйелері (РМЖ)              4552500
25                             Навигация жүйелері (ВОР/ДМЕ) 3964500
26                             Автоматтық радиопеленгаторлар                                (АРП)                        1120000
27                             ШРЛ-А ДРЛ-7СМ жетілдіру,     4102000
жөндеу
28                             Дизель-генераторлар алу      244465
29                             Жүйелерді жетілдіру жөнінде
келісім-шарттар              10345000
Қазақстан Республикасының ӘҚҰ:
- Сименс                     2440000
- Томсон                     7905000
30                             ҚР банкісінің несиесі        6000000
31                             Кедендік салықтар            550000
32                             Келісім-шарттар бойынша
ауысатын сом.-р              913500
Жиынтығы                                             59840965
33                             Есептегіш техника           2834850
жабдығы
34                             "Создание НОФ в РК"
бағдарламасы           0

35                             Строительно-монтажные работы         3019700
38                             СМР здания "Транспорт Тауер"         5000000
37                             Приобретение мебели                   535000
38                             Транспортные средства                 356000
39                             Оборудование инфраструктуры           483420
Итого                                                      12228970
Всего                                                      95604435
в т.ч. в тыс. тенге                                        15341146
курс $
___________________________________________________________________________
продолжение таблицы
0  0           0  0            0  0          0  0          0   0          0
___________________________________________________________________________
N !       Замена оборудования по годам (стоимость в долларах США)
п/п!_______________________________________________________________________

35                             "Транспорт Тауер" ғимаратының 3019700
36                             құрылыс-жинақтау жұмысы       5000000
37                             Жиһаз алу                     535000
38                             Көліктік қаражаттар           356000
39                             Инфрақұрылым жабдықтары       483420
Жиынтығы                                           12228970
Барлығы                                            95604435
с. іш.-де мың теңгемен                             15341146
$ бағамы
___________________________________________________________________
таблицаның жалғасы:
___________________________________________________________________
N !Жабдықтарды ауыстыруды жылдарға шаққанда (АҚШ долларының құнымен)
п/!________________________________________________________________

!  2001 год    !   2002 год   !   2003 год   !   2004 год   !  2005 год
!______________!______________!______________!______________!___________
!Кол-!Стоимость!Кол-!Стоимость!Кол-!Стоимость!Кол-!Стоимость!Кол-!Стои-
!во  !         !во  !         !во  !         !во  !         !во  !мость
___!____!_________!____!_________!____!_________!____!_________!____!______
1 !  7 !    8    !  9 !    10   ! 11 !    12   ! 13 !    14   ! 15 !  16
___!____!_________!____!_________!____!_________!____!_________!____!______

п !  2001 жыл   !  2002 жыл   !  2003 жыл   !   2004 жыл  ! 2005 жыл
!_____________!_____________!_____________!_____________!________
!Саны!  Құны  !Саны!  Құны  !Саны!  Құны  !Саны!  Құны  !Саны!Құны
__!____!________!____!________!____!________!____!________!____!___
1!  7 !    8   !  9 !   10   ! 11 !   12   ! 13 !   14   ! 15 !  16
__!____!________!____!________!____!________!____!________!____!___

1           520000
200000
320000
2                         2365870        1160000       2820000      3000000
3                                          20000         50000        70000
4                                          20000         50000        70000
5                                          22000         42000        72000
6           540000
7            30000                         60000        100000       100000
8                         657860         1030000       1700000      1800000
9
10         1500000
11                                         20000         50000        60000
12                        166270          240000        740000       800000
13
14          390000
15
16                                        100000        140000       175000
17         1260000        190000          280000        266000       277500
18                         30000           30000         60000        70000
19                         60000           60000        120000       150000
Итого      4240000       3470000         3042000       6138000      6644500
20   119   1105000       1090000         1690000       1300000      1300000
22     4    168000                                      656000
21     3     90000       1656000         1380000        780000       780000
22     2   1200000       1800000         4874000       2340000      2440000
23                       1000000          560000       1040000       800000
24     1    313500        627000         1250000       1181000      1181000
25     1    321500        643000         1125000       1125000       750000
26                                        560000        140000       420000
27     6    250000       1000000         1000000       1000000       852000
28    18    244465
29         2290200       3011200         1681200       1681200      1681200
1410000       1030000
880200       1981200         1681200       1681200      1681200
30         3500000       2500000
31           90000        100000          110000        120000       130000
32          913500
Итого     10486165      13427200        14230200      11363200     10334200
33          240000        351730          487250        763420       992450
34
35          629700        510000          560000        660000       660000
36         1760000       1630000         1240000        370000
37           25000        150000          130000        120000       110000

1           520000
200000
320000
2                     2365870        1160000       2820000  3000000
3                                    20000         50000    70000
4                                    20000         50000    70000
5                                    22000         42000    72000
6           540000
7           30000                    60000         100000   100000
8                     657860         1030000       1700000  1800000
9
10         1500000
11                                    20000         50000   60000
12                    166270          240000        740000  800000
13
14         390000
15
16                                    100000        140000   175000
17         1260000     190000         280000        266000   277500
18                     30000           30000         60000   70000
19                     60000           60000        120000   150000
Жиынтығы   4240000     3470000        3042000       6138000  6644500
20   119   1105000     1090000        1690000       1300000  1300000
22     4    168000                                   656000
21     3     90000       1656000       1380000       780000  780000
22     2   1200000       1800000       4874000      2340000  2440000
23                       1000000        560000      1040000  800000
24     1    313500        627000        1250000     1181000  1181000
25     1    321500        643000        1125000     1125000   750000
26                                       560000     140000    420000
27     6    250000       1000000        1000000    1000000    852000
28    18    244465
29         2290200       3011200        1681200    1681200   1681200
1410000       1030000
880200       1981200         1681200    1681200  1681200
30         3500000       2500000
31           90000        100000          110000    120000   130000
32          913500
Жиынтығы  10486165      13427200        14230200   11363200 10334200
33          240000        351730          487250    763420   992450
34
35          629700        510000          560000    660000   660000
36         1760000       1630000         1240000    370000
37           25000        150000          130000    120000   110000

38           70000         28000           63000        136000        59000
39           88420         90000           95000        100000       110000
Итого      2813120       2759730         2575250       2149420      1931450
Всего     17539285      19656930        19847450      19650620     18910150
в т.ч. в
тыс. тенге 2595814       3029133         3197424       3273793      3244982
курс $         148         154,1           161,1         166,6        171,6
___________________________________________________________________________

38           70000         28000           63000    136000   59000
39           88420         90000           95000    100000   110000
Жиынтығы   2813120       2759730         2575250   2149420   1931450
Барлығы   17539285      19656930        19847450   19650620 18910150
с. іш.-де
мың
теңгемен   2595814       3029133         3197424    3273793  3244982
$ бағамы       148         154,1           161,1      166,6   171,6
____________________________________________________________________