О Программе реабилитации инвалидов на 2002-2005 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2001 года N 1758
В целях компенсации утраченных функций, восстановления способностей инвалидов к бытовой, общественной, профессиональной деятельности и содействия наиболее полной интеграции инвалидов в общество Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемую Программу реабилитации инвалидов на 2002-2005 годы (далее - Программа).
2. Центральным и местным исполнительным органам:
1) принять необходимые меры по выполнению Программы;
2) о ходе выполнения Программы информировать Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан, начиная с 2002 года, два раза в год - 20 января и 20 июля каждого года.
3. Министерству труда и социальной защиты населения Республики Казахстан ежегодно к 25 февраля представлять информацию о выполнении Программы в Правительство Республики Казахстан.
4. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждена
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 29 декабря 2001 года N 1758
Программа реабилитации инвалидов
на 2002-2005 годы <*>
Сноска. Внесены изменения - постановлением Правительства РК от 15  января 2003 г. N 20 ; от 26 декабря 2003 г. N 1325 ; от 10 мая 2005 г. N 443 .
1. Паспорт Программы реабилитации инвалидов на 2002-2005 годы
-------------------------------------------------------------------------
Наименование        Программа реабилитации инвалидов на 2002-2005 годы
Программы
-------------------------------------------------------------------------
Основание для        P000367_   План мероприятий по реализации Программы
разработки          действий Правительства Республики Казахстан на
Программы           2000-2002 годы, утвержденный постановлением
Правительства Республики Казахстан от 7 марта 2000
года N 367 (пункт 4.1.3.3.)
Инициатор           Министерство труда и социальной защиты населения
Программы           Республики Казахстан
Цель и задачи       Основной целью и задачами Программы являются
Программы           создание системы реабилитации инвалидов,
предоставление возможностей для всесторонней
интеграции их в общество, создание условий для
обеспечения независимого образа жизни, снижение
уровня инвалидности
Основные            Министерство труда и социальной защиты населения,
исполнители         Министерство образования и науки, Министерство
культуры, информации и общественного согласия,
Министерство здравоохранения Республики Казахстан,
Агентство Республики Казахстан по туризму и спорту
Республики Казахстан, акимы областей, городов Астаны,
Алматы
Основные            Программой предусматривается осуществление
мероприятия         организационных мероприятий по медицинской, социальной,
Программы           профессиональной реабилитации инвалидов, развитию сети
реабилитационных учреждений и укреплению их
материально-технической базы, оказанию инвалидам
протезно-ортопедической помощи и обеспечению их
техническими средствами реабилитации, предоставлению
беспрепятственного доступа к объектам социальной
инфраструктуры, подготовки и повышению квалификации
работников, занимающихся вопросами реабилитации
инвалидов в системе социальной защиты населения,
здравоохранения, образования
Сроки реализации    Программа реабилитации инвалидов рассчитана
Программы           на 2002-2005 годы
Источники и объемы  Финансирование Программы осуществляется за счет средств
финансирования      республиканского и местных бюджетов, других
источников, не запрещенных законодательством
Республики Казахстан.
Для финансирования Программы на весь период
реализации с 2002 по 2005 годы потребуется
6,1 млрд. тенге, в том числе из республиканского
бюджета 2,0 млрд. тенге, из местного бюджета
4,1 млрд. тенге
Ожидаемые           Реализация Программы позволит увеличить объем
результаты          реабилитационных мероприятий, обеспечить инвалидов
реализации          техническими средствами реабилитации с учетом их
Программы           индивидуальных потребностей, поможет восстановить
способности инвалидов в бытовой, общественной,
профессиональной деятельности, реализовать в полной
мере конституционные права и ускорит их интеграцию в
общество
---------------------------------------------------------------------------

Үкіметінің
2001 жылғы 29 желтоқсандағы
N 1758 қаулысымен
бекітілген
Мүгедектердi оңалтудың
2002-2005 жылдарға арналған
бағдарламасы
Астана, 2001 жыл
1. Мүгедектердi оңалтудың 2002-2005 жылдарға
арналған бағдарламасының паспорты
Бағдарламаның         Мүгедектердi оңалтудың 2002-2005 жылдарға
атауы                 арналған бағдарламасы
Бағдарламаны          Қазақстан Республикасы Үкiметiнің 2000 жылғы
әзiрлеу үшiн          7 наурыздағы N 367 қаулысымен бекiтiлген
негiздеме             Қазақстан Республикасы Yкiметінің 2000-2002
жылдарға арналған iс-қимыл бағдарламасын жүзеге
асыру жөнiндегi iс-шаралардың жоспары
(4.1.3.3. тармақ)
Бағдарламаның         Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты
бастамашысы           әлеуметтiк қорғау министрлiгi
Бағдарламаның         Бағдарламаның негiзгi мақсаты және мiндеттерi -
мақсаты мен           мүгедектердi оңалту жүйесiн құру, олардың қоғамға
міндеттерi            жан-жақты кiрiгуiне мүмкiндiктер беру, кіріптарсыз
тұрмыс салтын қамтамасыз ету үшiн жағдайлар жасау,
мүгедектiк деңгейiн азайту.
Негiзгi               Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты
орындаушылар          әлеуметтiк қорғау министрлiгi, Бiлiм және ғылым
министрлiгi, Мәдениет, ақпарат және қоғамдық
келiсiм министрлiгi, Денсаулық сақтау министрлігі,
Қазақстан Республикасының Туризм және спорт
жөнiндегi агенттiгi, облыстардың, Астана, Алматы
қалаларының әкiмдері
Бағдарламаның         Бағдарлама мүгедектердi медициналық, әлеуметтiк,
негiзгi               кәсiби оңалту мекемелерінің желiлерiн дамыту мен
iс-шаралары           олардың материалдық-техникалық базасын нығайту,
мүгедектерге протез-ортопедиялық көмек көрсету және
оларды оңалтудың техникалық құралдарымен қамтамасыз
ету, мүгедектердің әлеуметтiк инфрақұрылым
объектілерiн кедергiсiз пайдалану мүмкіндiгiн жасау,
халықты әлеуметтік қорғау, денсаулық сақтау, бiлiм
беру жүйелерiнде мүгедектердi оңалту мәселелерiмен
айналысатын қызметкерлердi даярлау мен біліктілігiн
арттыру жөнiндегi ұйымдастырушылық iс-шараларын
жүзеге асыруды көздейдi
Бағдарламаны          Мүгедектердi оңалту бағдарламасы 2002-2005
iске асыру            жылдарға арналып жасалған
мерзiмi
Қаржыландыру          Бағдарламаны қаржыландыру республикалық және
көздерi мен           жергiлiктi бюджеттер қаражаты есебiнен, Қазақстан
көлемi                Республикасының заңнамасы тыйым салмайтын басқа да
қаржы көздерiнен жүзеге асырылады.
Бағдарламаны iске асырудың 2002 жылдан 2005 жылға
дейiнгi барлық кезеңiне қаржыландыру үшiн 6,1 млрд.
теңге, оның iшiнде республикалық бюджеттен 2,0 млрд.
теңге, жергiлiктi бюджеттен 4,1 млрд. теңге қажет
болады. <*>
Бағдарламаны          Бағдарламаны iске асыру оңалту iс-шараларының
iске асырудан         көлемiн ұлғайтуға, мүгедектердi жеке мұқтаждарын
күтiлетiн             ескере отырып, техникалық құралдармен қамтамасыз
нәтижелер             етуге мүмкiндiк бередi, мүгедектердiң тұрмыстық,
қоғамдық, кәсiби қызметінде қабiлетiн қалпына
келтiруге, конституциялық құқықтарын толық көлемінде
iске асыруға және олардың қоғамға кiрiгуiн
жылдамдатуға көмектеседi.
Ескерту. 1-бөлім өзгерді - ҚР Үкіметінің 2003.01.15. N 20   қаулысымен.
Ескерту. 1-бөлім өзгерді - ҚР Үкіметінің 2003.12.26. N 1325   қаулысымен .
Ескерту. 1-бөлім өзгерді - ҚР Үкіметінің 2005.05.10. N 443  қаулысымен .
___________________________________________________________________________

2. Введение
Социальная поддержка и защита инвалидов, обеспечение им равных возможностей в реализации экономических, политических и других прав и свобод гарантированы K951000_ Конституцией Республики Казахстан, а также общепризнанными принципами и нормами международного права.
Одним из элементов социальной защиты инвалидов является реабилитация, представляющая комплекс медицинских, психологических, педагогических, социально-экономических мероприятий, направленных на восстановление и компенсацию нарушенных или утраченных функций организма, способностей к самообслуживанию, различным видам профессиональной деятельности, а также позволяющих инвалидам вести полноценный образ жизни и обеспечивающих им реализацию прав и потенциальных возможностей.
Программа реабилитации инвалидов (далее - Программа) разработана в соответствии с P000367_ Планом мероприятий по реализации Программы действий Правительства Республики Казахстан на 2000-2002 годы, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 7 марта 2000 года N 367 и составлена с учетом социально-экономического положения страны.
3. Анализ состояния инвалидности в Казахстане
Всего в республике проживает 386,2 тыс. инвалидов всех категорий, в том числе женщин инвалидов 211 тыс., детей-инвалидов до 16 лет 49,8 тыс., инвалидов с детства 58,8 тыс. и других инвалидов. Данные цифры позволяют сделать вывод, что дальнейший рост инвалидности может привести к социально опасному снижению прироста здорового населения, падению количества и качества трудовых ресурсов республики.
Динамика первичной инвалидности за 1998-2000 годы
-------------------------------------------------------------------------
Показатель              |1998 год | 1999 год | 2000 год |
-------------------------------------------------------------------------
Впервые признано инвалидами среди
взрослого населения,                       55145      49683      46133
в том числе женщин                         22504      20515      18892
Из числа впервые признанных инвалидами:
проживает в городской местности,           32073      28499      26138
в том числе в трудоспособном возрасте      24473      22504      21416
Проживает в сельской местности,            23072      21184      19995
в том числе в трудоспособном возрасте      20212      19059      18215
Из числа впервые признанных инвалидами
работающие составили                       14752      10930       8979
Ниже приведены сведения о численности впервые признанных инвалидами по группам инвалидности:
------------------------------------------------------------------

2. Кiрiспе
Мүгедектердi әлеуметтiк қолдау мен қорғауға, олардың экономикалық, саяси және басқа да құқықтары мен бостандықтарын iске асыруда тең мүмкiндiктермен қамтамасыз етiлуiне Қазақстан Республикасының  Конституциясында , сондай-ақ халықаралық құқықтың жалпы танылған қағидаттары мен нормаларында кепiлдiк берiлген.
Мүгедектердi әлеуметтiк қорғау шараларының бiрi - ағзаның бұзылған немесе жоғалған қарекетiн, өзiне өзi қызмет ету, кәсiби қызметтiң әр түрiне қабiлетiн қалпына келтiруге және орнын толтыруға бағытталған медициналық, психологиялық, педагогикалық, әлеуметтiк-экономикалық iс-шаралар кешенiнен тұратын, сондай-ақ мүгедектердің толыққанды өмiр сүруiне мүмкiндiк беретiн әрi олардың құқықтары мен қабiлет мүмкiндiктерiн iске асыруын қамтамасыз ететiн оңалту болып табылады.
Мүгедектердi оңалту бағдарламасы (бұдан әрi - Бағдарлама) Қазақстан Республикасы Yкiметінің 2000 жылғы 7 наурыздағы N 367  қаулысымен бекiтiлген Қазақстан Республикасы Yкiметінiң 2000-2002 жылдарға арналған iс-қимыл бағдарламасын жүзеге асыру іс-шаралар жоспарына сәйкес әзiрлендi және елдiң әлеуметтiк-экономикалық жағдайы ескерiлiп жасалды.
3. Қазақстандағы мүгедектiлiктiң жай-күйiн талдау
Республикада барлығы түрлi санаттардағы 386,2 мың мүгедек, соның iшінде 211 мың мүгедек әйел, 49,8 мың 16 жасқа толмаған мүгедек бала, бала кезiнен 58,8 мың мүгедек және басқа да мүгедектер тұрады. Бұл цифрлар, мүгедектiктiң бұдан әрi осылайша көбеюi денi сау халықтың өсiмiнің азаю қаупiн туғызып, республиканың еңбек ресурстарының саны мен сапасының құлдырауына соқтыруы мүмкiн деген тұжырымға келтiредi.
Алғаш рет мүгедектiкке ұшыраудың 1998-2000 жылдар
iшiндегi көрсеткiшi
___________________________________________________________________________
Көрсеткіштер                    1998 жыл   1999 жыл   2000 жыл
___________________________________________________________________________
Ересек адамдар арасында алғаш
рет мүгедек деп танылғандар,               55145     49683      46133
оның iшiнде әйелдер                        22504     20515      18892
Алғаш рет мүгедек деп танылған
адамдардың iшiнде:
қалалық жерде тұратындар,                  32073     28499      26138
оның iшiнде еңбекке жарамды
жастағылар                                 24473     22504      21416
Ауылда тұратындар,                         23072     21184      19995
оның iшiнде еңбекке жарамды
жастағылар                                 20212     19059      18215
Алғаш рет мүгедек деп
танылғандардың iшiнде жұмыс
iстейтiндер                                14752     10930      8979
___________________________________________________________________________
Төменде мүгедектiк топтары бойынша алғаш рет мүгедек деп танылғандар саны туралы мәлiмет келтiрiлдi:
___________________________________________________________________________

| Группа инвалидности            |1998 год | 1999 год | 2000 год |
------------------------------------------------------------------
| I  группа                         5952       4909       4801   |
| II группа                        33058      27452      25302   |
| III группа                       16135      17322      16030   |
------------------------------------------------------------------
Основные причины инвалидности:
------------------------------------------------------------------

Мүгедектік тобы                      1998 жыл   1999 жыл   2000 жыл
___________________________________________________________________________
І топ                                   5952       4909       4801
ІІ топ                                  33058      27452      25302
ІІІ топ                                 16135      17322      16030
___________________________________________________________________________
Мүгедектіктің негізгі себептері:
___________________________________________________________________________

|    Причина инвалидности        |1998 год | 1999 год | 2000 год |
------------------------------------------------------------------
| от общего заболевания            46417       41560     38188   |
| от трудового увечья                656         516       479   |
| от профзаболевания                 163         111       111   |
| Инвалидность с детства            6424        6518      5524   |
------------------------------------------------------------------
В структуре первичной инвалидности на первом месте инвалидность от болезней органов кровообращения - 18,6 процентов; на втором - от злокачественных новообразований - 14,1 процента; на третьем - психические расстройства - 12,1 процента; и на четвертом месте травмы всех локализаций - 11,9 процентов.
На развитие инвалидности среди трудоспособного населения влияют социальные и экономические факторы, безработица, высокая стоимость медицинских услуг.
За последние два года на 16 процентов возросла инвалидность среди детей. В республике проживает 49,8 тыс. детей-инвалидов до 16 лет и 58,8 тыс. инвалидов с детства. Среди факторов, провоцирующих возникновение инвалидности у детей, можно выделить следующие: биологические - высокий уровень хронических, врожденных и генетических заболеваний у родителей, патология перинатального периода; медико-организационные - позднее выявление заболевания, продолжительность периода от выявления заболевания до установления инвалидности и начала реабилитации; социально-средовые - ухудшение экологической обстановки, социальное неблагополучие семей.
На фоне роста инвалидности острее проявляются социальные проблемы детей-инвалидов и их семей. С первых дней жизни больного ребенка семья обречена на полную зависимость от него и его трудностей. Чтобы изменить положение и помочь детям-инвалидам и их семьям необходимо объединить усилия по сотрудничеству органов социальной защиты населения, здравоохранения, образования, культуры, информации.
Детям-инвалидам требуются специальные условия обучения и воспитания. В республике 8 школ для детей с нарушениями зрения, в которых обучается 1240 детей-инвалидов по зрению и 19 школ для детей с нарушениями слуха с охватом 2706 детей. Эти учебные заведения нуждаются в специальном оснащении аудиторий беспроводными учебными классами. Впервые в 2001 году Министерством труда и социальной защиты населения было приобретено 18 комплектов беспроводных учебных классов для 9 школ, в которых обучаются дети с нарушением слуха, что явно недостаточно для детей с нарушением слуха, обучающихся в спецшколах-интернатах.

Мүгедектiк себебi                          1998 жыл   1999 жыл   2000 жыл
___________________________________________________________________________
жалпы аурудан                              46417      41560        38188
еңбек жарақатынан                            656        516          479
кәсiби аурудан                               163        111          111
бала кезiнен мүгедек                        6424       6518         5524
___________________________________________________________________________
Алғаш рет мүгедектiкке ұшырау құрылымында бiрiншi орында қан айналымы органдары сырқатынан мүгедектiк - 18,6 пайыз, екiншi орында зиянды iсiктерден мүгедектiк - 14,1 пайыз, үшiншi орында психиканың бұзылуынан - 12,1 пайыз және төртiншi орында - барлық орын алған жарақаттардан 11,9 пайыз.
Еңбекке жарамды адамдар арасындағы мүгедектiктің көбеюiне әлеуметтiк және экономикалық факторлар, жұмыссыздық, медициналық қызметтер құнының жоғары болуы әсер етедi.
Соңғы екi жыл iшiнде балалар арасындағы мүгедектiк 16 пайызға өсiп кеттi. Республикада 16 жасқа дейiнгi 49,8 мың мүгедек бала және бала кезiнен 58,8 мың мүгедек тұрады. Балалардың мүгедектiкке ұшырауына итермелейтiн факторлардың iшiнде мыналарды бөлiп көрсетуге болады: биологиялық - ата-анасының созылмалы, туа бiткен және генетикалық ауруларының жоғары деңгейде болуы, перинаталдық кезеңнің патологиясы; медициналық-ұйымдастырушылық - ауруды кеш анықтау, ауруды анықтаудан бастап мүгедектiк белгiленiп, оңалтудың басталуына дейiнгi кезеңнің ұзақтығы; әлеуметтiк-орта - экологиялық жағдайдың нашарлауы, әлеуметтiк жағдайы нашар отбасылар.
Мүгедектiктiң өсе түсуi жағдайында мүгедек балалардың және олардың отбасыларының әлеуметтік проблемалары өткiр сезіліп отыр. Ауру сәби дүниеге келген күннен бастап отбасы оның тауқыметiн тартуға мәжбүр болады. Жағдайды өзгерту және мүгедек балалар мен олардың отбасыларына көмек көрсету үшiн халықты әлеуметтiк қорғау денсаулық сақтау, бiлiм беру, мәдениет, ақпарат органдарының ынтымақтастығы мен күш-жiгерiн бiрiктiру қажет.
Мүгедек балаларды оқыту мен тәрбиелеу үшiн арнайы жағдайлар қажет. Республикада көзi нашар көретiн балаларға арналған 8 мектеп бар, оларда көзi нашар көретiн 1240 бала оқиды және 2706 баланы қамтитын есту қабiлетi нашар балаларға арналған 19 мектеп бар. Бұл оқу орындары аудиторияларды сымсыз сыныптармен арнайы жабдықтауды қажет етедi. 2001 жылы алғаш рет Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгi есту қабiлетi нашар балалар оқитын 9 мектепке 18 сымсыз сыныптар жиынтығын сатып алды, бұл арнаулы мектеп-интернаттарда оқитын есту қабiлетi нашар балалар үшiн тым мардымсыз.

При отсутствии возможности обучаться в общеобразовательных школах дети-инвалиды, по заключению психолого-медико-педагогической консультации, воспитание и обучение могут получать на дому. В настоящее время обучается на дому 2270 детей-инвалидов. Для возмещения расходов на обучение им выплачивается ежемесячное пособие, средний размер которого составляет 3711 тенге.
Инвалиды I и II групп, окончившие высшие и средние специальные учебные заведения, с учетом состояния их здоровья не всегда имеют возможность устроиться на работу по месту жительства их семьи.
Многие предприятия, традиционно использующие труд инвалидов, закрылись или свернули производство. Новые рабочие места для инвалидов не создаются. Администрации предприятий под различными предлогами высвобождают работающих инвалидов, так как на рынке труда в избытке имеются предложения со стороны трудоспособных граждан.
Вакансии для инвалидов предоставляются крайне редко. Отсутствует систематизированный учет рабочих мест, которые могли бы быть использованы для трудоустройства инвалидов. В связи с этим необходимо создание банка рабочих мест для инвалидов в виде организации их учета (наличия, движения, сохранения, создания новых), включая сведения о принципах организации, источниках инвестирования.
В наихудшем положении оказались специализированные предприятия общественных объединений инвалидов из-за прекращения государственных закупок их продукции. В условиях насыщенности рынка сбыта товарами народного потребления эти предприятия оказались неконкурентоспособными.
Меры социальной поддержки инвалидов осуществляются в соответствии с Законами Республики Казахстан от 21 июня 1991 года Z911900_ "О социальной защищенности инвалидов в Республике Казахстан", от 16 июня 1997 года Z970126_ "О государственных социальных пособиях по инвалидности, по случаю потери кормильца и по возрасту в Республике Казахстан", от 5 апреля 1999 года Z990365_ "О специальном государственном пособии в Республике Казахстан", другими законодательными актами.
Социальная помощь инвалидам предоставляется в виде пособий, обеспечения протезно-ортопедическими изделиями и обувью, печатными изданиями со специальным шрифтом, звукоусиливающей аппаратурой и сигнализаторами, компенсаторными техническими средствами.
Все инвалиды Республики Казахстан получают государственные пособия по инвалидности. Инвалидам от общего заболевания, трудового увечья, профессионального заболевания, с детства пособия выплачиваются в следующих размерах:
инвалидам I группы - 6 месячных расчетных показателей, II группы - 4 месячных расчетных показателя, III группы и детям-инвалидам до 16 лет - 3 месячных расчетных показателя, что на 1 января 2001 года соответственно составляло 4650 тенге, 3100 тенге, 2325 тенге.
Инвалидам из числа военнослужащих срочной службы, инвалидность которых наступила вследствие ранения, контузии, увечья, заболевания, полученных при прохождении воинской службы, лицам, инвалидность которых наступила при ликвидации последствий аварий на ядерных объектах гражданского или военного назначения, либо в результате аварийных ситуаций на ядерных объектах, инвалидам вследствие чрезвычайных экологических ситуаций, в том числе вследствие радиационного воздействия при проведении ядерных взрывов и испытаний и/или их последствий при условии установления причинно-следственной связи выплачивается:

Жалпы бiлiм беретiн мектептерде оқуға мүмкiндiгi жоқ мүгедек балалардың психологиялық-медициналық-педагогикалық консультацияның қорытындысы бойынша тәрбие мен бiлiмдi үйлерiнде алуына болады. Қазiргi кезде 2270 мүгедек бала үйiнде оқытылуда. Оларды оқытуға жұмсалатын шығындарды өтеу үшiн оларға 3711 теңге мөлшерiнде жәрдемақы төленедi.
Жоғары және орта арнаулы оқу орындарын бiтiрген I және II топтағы мүгедектердiң, олардың денсаулық жағдайын ескергенде, өздерiнің отбасы тұратын жерде жұмысқа тұруға мүмкiндiгi бола бермейдi.
Мүгедектердiң еңбегiн дәстүрлi пайдаланатын көптеген кәсіпорындар жабылып қалды немесе өндiрiсiн тоқтатты. Мүгедектер үшiн жаңа жұмыс орындары құрыла бермейдi. Кәсiпорын әкiмшiлерi еңбек рыногында еңбекке жарамды адамдар тарапынан ұсыныстар көп түсетiндiктен, түрлi сылтауларды желеу етiп, жұмыс iстейтiн мүгедектердi қысқартады.
Бос орындар мүгедектерге тым сирек берiледi. Мүгедектердi жұмысқа орналастыру үшiн пайдаланылуы мүмкiн болатын жұмыс орындарының есебi жүйелi жүргiзiлмейдi. Осыған байланысты, ұйымның қағидаттары, инвестициялау көздерi туралы мәлiметтердi қоса алғанда, мүгедектер үшiн жұмыс орындарын есепке алуды ұйымдастыру түрiнде (бар болуы, сақталуы, өзгеруi, жаңаларын құру) жұмыс орындары банкiн құру қажет.
Өздерінің өнiмдерiне мемлекеттiк сатып алудың тоқтатылуынан, мүгедектердiң қоғамдық бiрлестiктерiнiң арнаулы кәсіпорындарының жағдайы қиындап кеттi. Өткiзу рыногында халық тұтынатын тауарлардың қаптап кетуiнен бұл кәсіпорындар бәсекелестiкке жарамай қалды.
Мүгедектердi әлеуметтiк қолдау шаралары Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасында мүгедектердiң әлеуметтiк қорғалуы туралы" 1991 жылғы 21 маусымдағы Заңына, "Қазақстан Республикасында мүгедектiгi бойынша, асыраушысынан айрылу жағдайы бойынша және жасына байланысты берiлетiн мемлекеттiк әлеуметтік жәрдемақылар туралы" 1997 жылғы 16 маусымдағы  Заңына , "Қазақстан Республикасындағы арнаулы мемлекеттiк жәрдемақы туралы" 1999 жылғы 5 сәуiрдегi  Заңына , басқа да заңнамалық кесiмдерге сәйкес жүзеге асырылады.
Мүгедектерге әлеуметтiк көмек жәрдемақы түрiнде, протез-ортопедиялық бұйымдармен және аяқ киiммен, арнаулы қарпі бар баспа өнімдерiмен, дыбыс күшейту аппаратурасымен және сигнализаторлармен, компенсаторлық техникалық құралдармен қамтамасыз ету түрiнде берiледi.
Қазақстан Республикасының барлық мүгедектерi мүгедектiгi бойынша мемлекеттiк жәрдемақы алады. Жалпы аурудан, еңбек жарақатынан, кәсiби аурудан, бала жасынан мүгедектерге жәрдемақы мынадай мөлшерлерде төленедi:
I топтағы мүгедектерге - 6 айлық есептiк көрсеткiш, II топтағы мүгедектерге - 4 айлық есептiк көрсеткiш, III топтағы мүгедектер мен мүгедек балаларға - 3 айлық есептiк көрсеткiш, ал бұл 2001 жылдың 1 қаңтарында тиiсiнше 4650 теңгенi, 3100 теңгенi және 2325 теңгенi құрады.
Әскери қызметiн өтеу кезiнде алған жаралану, контузия алу, мертiгу, ауруға ұшырау салдарынан мүгедек болған мерзiмдi әскери қызметшілер қатарындағы мүгедектерге, азаматтық немесе әскери нысандағы ядролық объектiлердегi апат салдарын жою кезінде немесе ядролық объектілердегi апатты жағдайлар салдарынан мүгедек болған адамдарға, экологиялық төтенше жағдайлар салдарынан, оның ішінде ядролық жарылыстар мен сынақтар өткiзу кезiндегi радиацияның әсер етуi себебiнен және/немесе осылардың салдарынан болған мүгедектерге себеп-салдары анықталған жағдайда:

инвалидам I группы - 8 месячных расчетных показателей, II группы - 6 месячных расчетных показателей, III группы - 5 месячных расчетных показателей, что на 1 января 2001 года соответственно составляло 6200 тенге, 4650 тенге, 3875 тенге.
Инвалидам из числа военнослужащих (кроме военнослужащих срочной службы), инвалидность которых наступила вследствие ранения, контузии, увечья, заболевания, полученных при прохождении воинской службы, сотрудников органов внутренних дел при исполнении служебных обязанностей выплачивается:
инвалидам I группы - 15 месячных расчетных показателей, II группы - 10 месячных расчетных показателей и III группы - 7 месячных расчетных показателей, что на 1 января 2001 года соответственно составляло 11625 тенге, 7750 тенге, 5425 тенге.
С 1 апреля 1999 года, независимо от иных видов пособий, инвалидам I, II, III групп от общего заболевания, трудового увечья, профессионального заболевания, детям-инвалидам до 16 лет, лицам, приравненным к инвалидам Великой Отечественной войны, для оплаты расходов на коммунальные услуги, топливо, содержание жилища выплачивается специальное государственное пособие.
Размер специального государственного пособия инвалидам I и II групп указанных категорий составляет 1,4 месячного расчетного показателя или 1085 тенге, инвалидам III группы - 0,6 месячного расчетного показателя или 465 тенге, детям-инвалидам до 16 лет - 0,9 месячного расчетного показателя или 697 тенге.
Лицам, приравненным по льготам и гарантиям к инвалидам Великой Отечественной войны, выплачивается специальное государственное пособие в размере 5,7 месячного расчетного показателя или 4389 тенге.
Местные представительные и исполнительные органы за счет средств соответствующих бюджетов в пределах своей компетенции устанавливают:
доплаты к государственным социальным пособиям в соответствии с ростом индекса потребительских цен;
дополнительные надбавки на уход к государственным пособиям одиноким инвалидам, нуждающимся в посторонней помощи;
льготы по санаторно-курортному лечению.
Местные представительные и исполнительные органы принимают и другие решения, направленные на удовлетворение специфических потребностей инвалидов и повышение их жизненного уровня за счет средств своих бюджетов.
В республике функционируют 70 домов-интернатов для престарелых и инвалидов на 15604 места, из них 25 домов-интернатов для психоневрологических больных на 7042 места и 17 для детей-инвалидов на 2721 место. Для социальной поддержки одиноких престарелых и инвалидов действуют 309 отделений социальной помощи на дому, которые обслуживают 31632 одиноких престарелых граждан, в том числе 8471 инвалида.

I топтағы мүгедектерге - 8 айлық есептiк көрсеткiш, II топтағы мүгедектерге - 6 айлық есептiк көрсеткiш және III топтағы мүгедектерге - 5 айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде жәрдемақы төленедi, ал бұл 2001 жылдың 1 қаңтарында тиiсiнше 6200 теңге, 4650 теңге, 3875 теңге болды.
Әскери қызметiн өтеу кезiнде алған жаралану, контузия алу, мертiгу, ауруға ұшырау салдарынан мүгедек болған әскери қызметшiлер қатарындағы (мерзiмдi әскери қызметшiлерден басқа) мүгедектерге, қызмет мiндеттерiн атқару кезiнде iшкi iстер органдары қызметкерлерi қатарындағы мүгедектерге:
I топтағы мүгедектерге - 15 айлық есептiк көрсеткiш, II топтағы мүгедектерге - 10 айлық есептiк көрсеткiш және III топтағы мүгедектерге - 7 айлық есептiк көрсеткіш мөлшерiнде жәрдемақы төленедi, ал бұл 2001 жылдың 1 қаңтарында тиiсiнше 11625 теңге, 7750 теңге, 5425 теңге болды.
1999 жылғы 1 сәуiрден бастап жалпы аурудан, еңбек жарақатынан, кәсiби аурудан болған I және II топтағы мүгедектерге, 16 жасқа дейiнгi мүгедек балаларға, Ұлы Отан соғысы мүгедектерiне теңестiрiлген адамдарға жәрдемақылардың өзге түрлерiне қарамастан, коммуналдық қызметтерге, отын және тұрғын үйдi ұстау шығындарын төлеуге арнаулы мемлекеттiк жәрдемақы төленіп келедi.
I және II топтардағы мүгедектерге берiлетiн арнаулы мемлекеттiк жәрдемақы мөлшерi 1,4 айлық есептік көрсеткiштi немесе 1085 теңгенi, III топтағы мүгедектерге - 0,6 айлық есептiк көрсеткiштi немесе 465 теңгенi және 16 жасқа дейiнгi мүгедек балаларға 0,9 айлық есептiк көрсеткішті немесе 697 теңгенi құрайды.
Жеңiлдiктер мен кепiлдiктер жағынан Ұлы Отан соғысы мүгедектерiне теңестiрiлген адамдарға 5,7 айлық есептiк көрсеткiш немесе 4389 теңге мөлшерiнде арнаулы мемлекеттiк жәрдемақы төленедi.
Жергiлiктi өкiлеттi және атқарушы органдар тиiстi бюджеттердiң қаражаты есебiнен өз құзыретi шегiнде:
тұтыну бағасы индексiнiң өсуiне қарай мемлекеттiк әлеуметтiк жәрдемақыларға қосымша ақы;
бөгде адамның көмегiне мұқтаж жалғызіліктi мүгедектердi күту үшiн мемлекеттiк әлеуметтiк жәрдемақыларға қосымша үстеме ақы;
санаторлық-курорттық емдеу жеңiлдiктерiн белгiлейдi.
Жергіліктi өкiлдi және атқарушы органдар жергіліктi бюджет қаражаты есебiнен мүгедектердің ерекше талаптарын қанағаттандыруға және олардың тұрмыс деңгейiн арттыруға бағытталған басқа да шешiмдердi қабылдайды.
Республикада қарттар мен мүгедектерге арналған 15604 орынды 70 интернат үйi жұмыс iстейдi, олардың ішінде 7042 орынды 25 интернат үйi - психикалық-неврологиялық ауруларға, 2721 орынды 17 интернат үйi мүгедек балаларға арналған. Жалғызiлiктi қарттар мен мүгедектердi әлеуметтiк қолдау үшiн үйлерге барып көмек көрсететiн 309 әлеуметтiк көмек бөлiмшесi жұмыс iстейдi, олар 31632 жалғызіліктi қарт азаматқа, оның iшiнде 8471 мүгедекке қызмет көрсетедi.

В оказании протезно-ортопедической помощи нуждаются более 28 тысяч граждан, в обеспечении сурдотехникой - более 60 тысяч инвалидов по слуху и более 19 тысяч инвалидов по зрению нуждаются в тифлосредствах.
В 2000 году протезирование верхних и нижних конечностей получили 12017 инвалидов, обеспечены протезно-ортопедической обувью 5797 человек, слуховыми аппаратами - 3180 инвалидов по слуху, тифлосредствами - 5100 инвалидов по зрению.
Анализ практики обеспечения инвалидов протезно-ортопедическими изделиями указывает не только на низкое качество изделий, но и на ряд организационных проблем. В Казахстане нет ни одного научно-исследовательского института, где бы проводились исследования проблем протезирования и протезостроения. Оценка качества протезирования производится только на основе клинических данных и зависит по существу от двух факторов: адекватных ощущений инвалида и грамотных действий протезиста.
В целях наиболее полного обеспечения потребностей населения в лечебных, лечебно-профилактических и специальных протезно-ортопедических средствах, отвечающих современным требованиям, оптимизации структуры управления республиканских государственных протезно-ортопедических предприятий, проведения исследовательских и проектно-конструкторских работ в протезировании и протезостроении, внедрения новых конструкций и разработок, импортозамещающих технологий по производству комплектующих узлов и деталей к протезам верхних и нижних конечностей предусматривается реорганизация действующих протезно-ортопедических предприятий.
В 2000 году по решению местных исполнительных органов спецавтотранспортом были обеспечены 459 инвалидов Великой Отечественной войны, 910 инвалидов получили кресла-коляски.
Не в полном объеме выполняется статья 36 Закона Республики Казахстан "О социальной защищенности инвалидов в Республике Казахстан" в части предоставления инвалиду технического или иного средства.
Технические средства реабилитации представляют собой специализированные средства для коррекции или компенсации утраченной функции, в том числе приспособления для самообслуживания (приема пищи - ремешки с насадкой для фиксации столовых приборов, рукоятки для кранов, газо- и электроплит, специальные кухонные приборы, приспособления для слепых); для выполнения санитарно-гигиенических процедур (ремешки с насадкой зубных щеток, мыла, мочалок, щеток, расчесок, электробритв, приспособления для выдавливания зубной пасты, открывания водопроводных кранов, душа, надевания и снятия одежды, чулок, носков, обуви); средства для активного и пассивного передвижения (автомобили с ручным управлением, комнатные, прогулочные кресла-коляски, малогабаритные коляски для инвалидов с ампутацией обоих бедер, костыли, трости); средства коррекции слуха и коммуникационной поддержки инвалидов (машинки для письма по Брайлю, лупы для чтения, специализированные магнитофоны для "говорящей книги", домофоны, будильник с вибратором, специальный диктофон, телефонные аппараты с бегущей строкой или с усилением звука).
Не работает статья 8 Закона Республики Казахстан от 21 июня 1991 года Z911900_ "О социальной защищенности инвалидов в Республике Казахстан", предусматривающая обеспечение инвалидам доступа к жилым зданиям и иным объектам социальной инфраструктуры. В первую очередь это относится к пандусам при входах в здания и переходам через проезжую часть улиц.

28 мыңнан астам азамат протез-ортопедиялық көмекке, 60 мыңнан астам құлағы нашар еститiн мүгедек - сурдотехникаға, 19 мыңнан астам көзi нашар көретiн мүгедек тифлоқұралдарға мұқтаж.
2000 жылы 12017 мүгедек аяқ-қол буындарын протездеумен, 5797 мүгедек протез-ортопедиялық аяқ киiмдермен, 3180 мүгедек есту аппараттарымен, 5100 мүгедек тифлоқұралдармен қамтамасыз етiлдi.
Мүгедектердi протез-ортопедиялық бұйымдармен қамтамасыз етудің практикасын талдау бұйымдар сапасының төмендiгiн ғана емес, бiрқатар ұйымдастырушылық проблемаларын да көрсетiп отыр. Қазақстанда протездеу мен протез жасау проблемаларына зерттеу жүргiзетiн бiр де бiр ғылыми-зерттеу институты жоқ. Протездеу сапасын бағалау тек клиникалық деректер негiзiнде ғана жүргiзiледi және негiзiнен екi факторға: мүгедектiң барабар сезiнуiне және протез жасаушының сауатты әрекетiне тәуелдi.
Халықты емдеу, емдеу-алдын алу және осы заманғы талаптарға сай келетiн протез-ортопедия құралдарымен мейлiнше толығырақ қамтамасыз ету, республикалық мемлекеттiк протез-ортопедия кәсiпорындарын басқарудың құрылымын оңтайландыру, протез салу мен протез жасауда зерттеу және жобалау-конструкторлық жұмыстарын жүргiзу, қол және аяқ буындары протездерiне қажеттi түйiндер мен бөлшектер өндiрiсi бойынша импорт алмастырушы жаңа конструкциялар мен әзiрлемелердi енгiзу мақсатында жұмыс iстеп тұрған протез-ортопедиялық кәсiпорындарын қайта құру көзделуде.
2000 жылы жергiлiктi атқарушы органдардың шешiмiмен Ұлы Отан соғысының 459 мүгедегi автокөлiкпен қамтамасыз етiліп, 910 мүгедек кресло-қораптар алды.
"Қазақстан Республикасында мүгедектердің әлеуметтiк қорғалуы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 36-бабының мүгедектерге техникалық немесе өзге де құралдар беруге қатысты бөлiгi толық көлемiнде орындалмай келедi.
Оңалтудың техникалық құралдары жоғалтқан қарекеттерiн түзеуге немесе орнын толтыруға, оның iшiнде өзiне өзi қызмет көрсетуге арналған бейiмдеу құралдарынан тұрады (тамақ ішу үшiн - асханалық аспаптарды кигiзiп бекiтуге арналған белбеушелер, крандар, газ және электроплиткаларына арналған тұтқалар, арнайы асханалық аспаптар және зағип адамдар үшiн икемдеу құралдары); санитарлық-гигиеналық процедураларды орындау үшiн тұрмыстық бейiмдеу құралдарынан (тiс мәуесегiн, сабынды, жөкенi, тарақты, электр ұстарасын кигiзiп, бекiтетiн белбеушелер, тiс пастасын қысып шығаруға, су крандарын, душты ашуға, киiмдердi, шұлық-ұйықтарды, аяқкиiмдi киіп, шешуге бейiмдеу құралдары); жылдамырақ және ақырын жүруге арналған құралдардан (қолмен басқарылатын автомобиль, бөлме iшiнде жүретiн, серуендейтiн кресло-қораптар, екi аяғы жоқ мүгедектер үшiн шағын қораптар, балдақтар, таяқтар); мүгедектердің естуiн түзеу және коммуникациялық қолдау құралдарынан (Брайло бойынша хат жазуға арналған машинкалар, оқуға арналған дүрбiлер, "сөйлей бiлетiн кiтап" үшiн арнайы магнитофондар, домофондар; тербеткіш қоңыраулы сағаттар, арнайы диктофондар, жылжымалы жолдары бар немесе дыбысы күшейтiлген телефон аппараттары) тұрады.
"Қазақстан Республикасында мүгедектердің әлеуметтiк қорғалуы туралы" Қазақстан Республикасының 1991 жылғы 21 маусымдағы Заңының мүгедектердің тұрғын үйлерге және өзге де әлеуметтік инфрақұрылым объектiлерiне көтерiлуiн қамтамасыз етудi көздейтiн 8-бабы да жүзеге асырылмай отыр. Бұл бiрiншi кезекте, ғимараттардың есiгi мен көшелердің жерасты өткелдерiне қойылатын пандустарға қатысты.

В целом большинство статей Закона Республики Казахстан от 21 июня 1991 года "О социальной защищенности инвалидов в Республике Казахстан" выполняются не в полном объеме, многие статьи носят декларативный характер, не определены санкции за неисполнение условий статей Закона.
В нормативном порядке следует решить проблему по обеспечению инвалидов реальными гарантиями по организации отдыха и занятий спортом, определить порядок и условия подготовки кадров для работы в названном направлении с инвалидами.
Одним из важных направлений в плане социальной реабилитации инвалидов является разработка и утверждение программ по привлечению непосредственно самих инвалидов и членов их семей к решению своих собственных проблем, в которых следует предусматривать базовую подготовку для восстановления и компенсации утраченных функций, консультации по уходу, самообслуживанию.
В проекте плана мероприятий Программы предусмотрено принятие нового Закона Республики Казахстан "О социальной защищенности инвалидов".
4. Цели и задачи Программы
Основной целью Программы является создание системы реабилитации инвалидов, предоставление возможностей для всесторонней интеграции их в общество, обеспечение условий для независимого образа жизни, снижение уровня инвалидности.
Задачами Программы являются:
создание условий, обеспечивающих снижение инвалидности;
обеспечение разработки и реализации индивидуальных программ реабилитации инвалидов, включающих предоставление им гарантированного перечня реабилитационных и других технических средств и услуг по медицинской, социальной и профессиональной реабилитации;
обеспечение практических мероприятий по развитию комплексной реабилитации инвалидов, развитию сети и укреплению материально-технической базы реабилитационных учреждений;
расширение перечня и объема мероприятий и услуг для инвалидов в системе здравоохранения, образования, труда и социальной защиты населения, физкультуры и спорта;
совершенствование форм и методов работы организаций системы образования, здравоохранения, труда и социальной защиты населения, физкультуры и спорта по вопросам реабилитации инвалидов;
осуществление мероприятий, включающих профессиональную подготовку инвалидов с целью предоставления им возможности использовать свой творческий потенциал, заниматься хореографией, музыкой, литературой, театром, живописью, ваянием и другими видами искусства;
обеспечение дополнительных гарантий в сфере занятости инвалидов путем осуществления специальных социально-экономических мер в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан;
обеспечение проведения мероприятий по предоставлению беспрепятственного передвижения и доступа инвалидов к объектам социальной инфраструктуры;
обеспечение предоставления технических средств реабилитации, а также услуг по сурдопереводу с учетом потребностей инвалидов;
обеспечение переподготовки специалистов по вопросам медицинской, социальной и профессиональной реабилитации инвалидов;
совершенствование правового и методического обеспечения системы реабилитации.

Тұтастай алғанда "Қазақстан Республикасында мүгедектердiң әлеуметтiк қорғалуы туралы" Қазақстан Республикасының 1991 жылғы 21 маусымдағы Заңының баптарының көпшiлiгi орындалмай отыр, бiрқатар баптар құрғақ сөз күйiнде қалуда, заң баптарының шарттарын орындамағаны үшiн берiлетiн жазалар анықталмаған.
Мүгедектердiң демалысы мен спортпен айналысуын ұйымдастыру бойынша оларды нақты кепілдіктермен қамтамасыз ету жөнiндегi проблемаларды шешудi, аталған бағытта мүгедектермен жұмыс iстейтiн кадрларды даярлаудың тәртiбi мен шарттарын анықтауды нормативтiк тәртіпте жүргiзген жөн.
Мүгедектер мен олардың отбасы мүшелерiн өздерiнің жеке проблемаларын шешуге олардың өздерiн тiкелей тарту жөнiндегi бағдарламаларды әзiрлеу және бекiту мүгедектердi әлеуметтік оңалту жоспарының маңызды бағыттарының бiрiнен саналады, онда жоғалтқан қарекеттерiн қалпына келтiру және орнын толтыру үшiн базалық даярлық, өзiн өзi күту, өзiне өзi қызмет көрсету бойынша консультациялар беру көздеген дұрыс.
Бағдарламаның iс-шаралар жоспарының жобасында "Мүгедектердің әлеуметтiк қорғалуы туралы" Қазақстан Республикасының жаңа Заңын қабылдау көзделген.
4. Бағдарламаның мақсаттары мен мiндеттерi
Бағдарламаның негiзгi мақсаты - мүгедектердi оңалту жүйесiн құру, олардың қоғамға жан-жақты кiрігуiне мүмкіндiктер беру, кiрiптарсыз тұрмыс салтын қамтамасыз ету үшiн жағдайлар жасау, мүгедектiк деңгейiн азайту.
Бағдарламаның міндеттерi мыналар болып табылады:
мүгедектiктiң азаюын қамтамасыз ететiн жағдайлар жасау;
мүгедектерге оңалту және басқа да техникалық құралдар мен медициналық, әлеуметтік және кәсiби оңалту бойынша қызметтердің кепiлдiкті тiзбесiн беруден тұратын мүгедектердi оңалтудың жеке бағдарламаларын әзiрлеудi және жүзеге асыруды қамтамасыз ету;
мүгедектердi кешендi оңалтуды дамыту, оңалту мекемелерінің жүйелерiн дамыту мен материалдық-техникалық базасын нығайту бойынша практикалық iс-шараларды қамтамасыз ету;
денсаулық сақтау, бiлiм беру, халықты әлеуметтiк қорғау, физкультура және спорт жүйесiнде мүгедектерге арналған iс-шаралар мен қызметтердiң тiзбелерiн және ауқымын кеңейту;
бiлiм беру, еңбек, халықты жұмыспен қамту және әлеуметтiк қорғау, физкультура және спорт ұйымдарының мүгедектердi оңалту мәселелерi жөнiндегi жұмысының нысандары мен әдiстерiн жетілдіру;
мүгедектерге өзiнің шығармашылық қабiлетiн пайдалануға, хореография, музыка, әдебиет, театр, сурет, мүсiндеумен, өнердің басқа да түрлерiмен айналысуға мүмкiндiктер беру мақсатында кәсiби даярлықты қамтитын iс-шараларды жүзеге асыру;
Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес арнаулы әлеуметтiк-экономикалық шараларды жүзеге асыру жолымен жұмыспен қамту саласында мүгедектердi қосымша кепілдiктермен қамтамасыз ету;
мүгедектердің кедергiсiз жүріп-тұруына және әлеуметтiк инфрақұрылым объектiлерiне кiруiне жәрдемдесу жөнiнде iс-шаралар өткiзудi қамтамасыз ету;
мүгедектердiң сұранысын ескере отырып, оңалтудың техникалық құралдарымен, сондай-ақ сурдоаударма бойынша қызметтер көрсетумен қамтамасыз ету;
мүгедектердi медициналық, әлеуметтiк және кәсiби оңалту мәселелерi бойынша мамандарды қайта даярлауды қамтамасыз ету;
оңалту жүйесiн құқықтық және әдiстемелiк жағынан қамтамасыз етудi жетілдiру.

5. Основные направления и механизм реализации Программы
Основными направлениями Программы являются:
1. Создание законодательной базы, регулирующей вопросы социальной защиты инвалидов, предоставление им возможностей для всесторонней интеграции в общество, обеспечение условий для независимого образа жизни.
2. Повышение эффективности раннего выявления нарушений в развитии организма:
раннее выявление детей группы "риска" в родовспомогательных и амбулаторно-поликлинических организациях и направление их в психолого-медико-педагогические консультации;
организация исследований по изучению причин возникновения и роста инвалидности в целях ее профилактики.
3. Создание системы комплексной реабилитации инвалидов:
совершенствование медицинской, социальной, профессиональной реабилитации инвалидов, в том числе детей-инвалидов и координация всех направлений реабилитации;
организация санаторно-курортного оздоровления инвалидов;
совершенствование системы обеспечения инвалидов техническими средствами, реабилитационными приспособлениями, облегчающими их жизнь;
развитие сети реабилитационных учреждений и укрепление их материально-технической базы;
сохранение и расширение сети специальных коррекционных организаций образования для детей с ограниченными возможностями, детей-инвалидов;
расширение сети психолого-медико-педагогических консультаций за счет, их создания в городе Астане, городах республиканского значения с численностью не менее 60 тысяч детского населения;
организация сурдоперевода информационных программ на государственном телевизионном канале;
профессиональная подготовка инвалидов, обеспечение занятости через развитие индивидуального предпринимательства, малого и среднего бизнеса, ежегодного определения социальных мер по защите инвалидов;
обеспечение доступа инвалидов к социальной инфраструктуре.
4. Привлечение инвалидов к активному образу жизни:
обеспечение участия инвалидов в спортивных соревнованиях, фестивалях, художественной самодеятельности, конкурсах рисунков и других видов творчества.
5. Повышение квалификации работников учреждений, занимающихся вопросами реабилитации инвалидов в системе социальной защиты населения, здравоохранения, образования.
6. Организация научно-практических конференций и семинаров по проблемам реабилитации инвалидов.
6. Финансовое обеспечение реализации Программы
Финансирование Программы осуществляется за счет средств республиканского и местных бюджетов, других источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
Для финансирования Программы с 2002 по 2005 годы потребуется 6,1 млрд. тенге, в том числе из республиканского бюджета 2,0 млрд. тенге, из местного бюджета 4,1 млрд. тенге.
Из республиканского бюджета предусмотрены средства на протезирование, обеспечение инвалидов сурдо-, тифлотехникой, другие мероприятия в рамках государственного заказа. В среднем ежегодные расходы республиканского бюджета составят 500 млн. тенге, в том числе в 2002 году - 355,0 млн. тенге, 2003 году - 512,2 млн. тенге, 2004 году - 984,4 млн. тенге, 2005 году - 115,9 млн. тенге.
Затраты местного бюджета в 2002 году составят 250,5 млн. тенге, 2003 году - 898,0 млн. тенге, 2004 году - 937,4 млн. тенге, 2005 году - 2087,1 млн. тенге.
Мероприятия, предусмотренные за счет средств местного бюджета, согласованы с акимами областей, городов Астаны, Алматы.
Объем средств республиканского и местного бюджета, необходимый для реализации мероприятий Программы будет уточняться при разработке и формировании государственного бюджета на соответствующий финансовый год.

5. Бағдарламаның негiзгі бағыттары және оны iске асырудың тетiгi
Бағдарламаның негiзгi бағыттары:
1. Мүгедектердi әлеуметтiк қорғау мәселелерiн реттейтiн заңнамалық база жасау, оларға қоғамға жан-жақты кiрiгуi үшiн мүмкiндiктер беру, кiріптарсыз тұрмыс салты үшiн жағдайлармен қамтамасыз ету.
2. Ағзаның жетiлуiндегi бұзылушылықтарды ерте анықтаудың тиiмдiлiгiн арттыру:
әйелдер босанатын және амбулаторлық-емханалық ұйымдардағы "қатерлi" топтағы балаларды ерте анықтау және оларды психологиялық-медициналық-педагогикалық консультацияларға жiберу;
мүгедектiктің алдын алу мақсатында оның басталуы және көбеюi себептерiн тексеру бойынша зерттеулер ұйымдастыру.
3. Мүгедектердi кешендi оңалтудың жүйесiн құру:
мүгедектердi, оның iшiнде мүгедек балаларды медициналық, әлеуметтік, кәсiби оңалтуды жетілдіру және оңалтудың барлық бағыттарын үйлестiру;
мүгедектердi санаторлық-курорттық емдеудi ұйымдастыру;
мүгедектердi оңалтудың техникалық құралдарымен, олардың өмiрiн жеңiлдететiн оңалту жабдықтарымен қамтамасыз ету жүйесiн жетiлдiру;
оңалту мекемелерiнің желiсiн дамыту және олардың материалдық-техникалық базасын нығайту;
мүмкiндiгi шектеулi балалар мен жасөспiрiмдерге, мүгедек балаларға арналған арнаулы түзеу арқылы бiлiм беру ұйымдарының жүйесiн сақтау және кеңейту;
психологиялық-медициналық-педагогикалық консультациялар құру арқылы Астана қаласында, балалар саны кемiнде 60 мың болатын республикалық маңызы бар қалаларда диагностикалық-консультациялық қызметтер жүйесiн кеңейту;
мемлекеттiк теледидар арнасында ақпараттық бағдарламалардың сурдоаудармаларын ұйымдастыру;
мүгедектерді кәсіптік даярлау, жеке кәсіпкерлікті, шағын және орта бизнестi дамыту арқылы жұмыспен қамтуды қамтамасыз ету, мүгедектердi қорғау жөнiндегi әлеуметтiк шараларды жыл сайын анықтау;
мүгедектердің әлеуметтiк инфрақұрылым объектiлерiне кiруiн қамтамасыз ету.
4. Мүгедектердi белсендi өмiр салтына тарту:
мүгедектердің спорт жарыстарына, көркемөнерпаздар үйiрмелерiне, сурет және басқа да шығармашылық конкурстарына қатысуын қамтамасыз ету.
5. Халықты әлеуметтік қорғау, денсаулық сақтау, бiлiм беру салаларында мүгедектердi оңалту мәселелерiмен айналысатын қызметкерлердiң бiлiктiлiгiн арттыру.
6. Мүгедектер проблемалары бойынша ғылыми-практикалық конференциялар мен семинарлар ұйымдастыру.
6. Бағдарламаны iске асыруды қаржылық қамтамасыз ету
Бағдарламаны қаржыландыру республикалық және жергілікті бюджеттер қаражаты есебiнен, Қазақстан Республикасының заңнамасы тыйым салмайтын басқа да көздерден жүзеге асырылады.
Бағдарламаны 2002 жылдан 2005 жылға дейiн қаржыландыру үшiн 6,1 млрд. теңге, оның ішінде республикалық бюджеттен 2,0 млрд. теңге, жергiлiктi бюджеттен 4,1 млрд. теңге қажет болады. <*>
Республикалық бюджетте протездеуге, мүгедектердi сурдо-тифлотехникамен қамтамасыз етуге және мемлекеттік тапсырыс шеңберiндегi басқа да iс-шараларға қаржы көзделдi. Жыл сайынғы республикалық бюджет шығыстары орта есеппен 500,0
млн. теңгенi, оның iшiнде 2002 жылы - 355,0 млн. теңгенi, 2003 жылы - 512,2 млн. теңгенi, 2004 жылы - 984,4 млн. теңгенi және 2005 жылы 115,9 млн. теңгенi құрайтын болады.
Жергiлiктi бюджеттен жұмсалатын шығындар 2002 жылы 250,5 млн. теңгенi, 2003 жылы - 898,0 млн. теңгенi, 2004 жылы - 937,45 млн. теңгенi, 2005 жылы - 2087,1 млн. теңгенi құрайды. <*>
Жергiлiктi бюджет қаражаты есебiнен көзделген iс-шаралар облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкiмдерiмен келiсiлген.
Бағдарламаны iске асыру үшiн қажеттi республикалық және жергiлiктi бюджет қаражаттарының көлемi тиiстi қаржы жылына арналған мемлекеттiк бюджеттi әзiрлеу және қалыптастыру кезiнде нақтыланатын болады.
Ескерту. 6-бөлім өзгерді - ҚР Үкіметінің 2003.01.15. N 20   қаулысымен.
Ескерту. 6-бөлім өзгерді - ҚР Үкіметінің 2003.12.26. N 1325   қаулысымен .
Ескерту. 6-бөлім өзгерді - ҚР Үкіметінің 2005.05.10. N 443   қаулысымен .

7. Ожидаемые результаты реализации Программы
Реализация Программы в Республике Казахстан позволит увеличить объем реабилитационных мероприятий, обеспечить инвалидов техническими средствами реабилитации с учетом их индивидуальных потребностей, восстановить способности инвалидов в бытовой, общественной, профессиональной деятельности, реализовать в полной мере конституционные права и ускорит их интеграцию в общество.
8. План мероприятий по реализации Программы
реабилитации инвалидов на 2002-2005 годы <*>
Сноска. План мероприятий - в редакции постановления Правительства РК от 10 мая 2005 г. N 443 .
N
п/
п
Мероприятие
Форма
завер-
шения
Ответст-
венные за
исполне-
ние
(реали-
зацию)
Срок ис-
полнения
(реали-
зации)
Предпо-
лагаемые
расходы
(тыс.
тенге)
Источник
финанси-
рования
1
2
3
4
5
6
7
Социальная реабилитация
1
Разработать
проект Закона
Республики
Казахстан "О
социальной за-
щите инвалидов
в Республике
Казахстан
Проект
Закона
Респуб-
лики
Казах-
стан
МТСЗН
IV
квартал
2003 г.
Затрат
не
требует
-
2
Создать Советы
по делам инва-
лидов при мест-
ных исполни-
тельных органах
Поста-
новле-
ние
акимата
Акимы
облас-
тей,
городов
Астаны,
Алматы
III
квартал
2003 г.
Затрат  не требует
-
3
Осушествить оптимизацию
структуры уп-
равления про-
тезно-ортопеди-
ческих предпри-
ятий путем их слияния с
медицинскими
стационарами и
создания
протезно-
ортопедических центров
Приказ
МТСЗН
МТСЗН
I
квартал
2002 г.
Затрат
не
требует
-
4
Совершенство-
вать действую-
щий порядок
предоставления
населению
Республики
Казахстан про-
тезно-ортопе-
дической помо-
щи, предусмот-
рев обеспечение
протезами, из-
готовляемыми посовременным технологиям
Приказ
МТСЗН
МТСЗН
II
квартал
2002 г.
Затрат
не
требует
-
5
Принять допол-
нительные меры
по укреплению
действующих в
областях про-
тезных мастер-
ских
Инфор-
мацияв
МТСЗН
ежегод-
но к 20
января
МТСЗН
(протез-
но-орто-
педичес-
кие
центры),
акимы
облас-
тей,
городов
Астаны,
Алматы
2003-
2005 гг.
2003 г.-
1100,0
2004 г.-
112,0
Местный бюджет
6
Осуществлять протезирование
и ортезирова-
ние, обеспече-
ние ортопеди-
ческой обувью, ортопедическими
аппаратами,
корсетами и
другими протез-
но-ортопедичес-
кими изделиями
(далее - ПОИ),
ремонт ПОИ,
услуги, связан-
ные с протези-
рованием и ор-
тезированием по
современным
технологиям
Инфор-
мация в
МТСЗН
ежегод-
но к 20
января
МТСЗН
(протез-
но-орто-
педичес-
кие
центры),
акимы
облас-
тей, городов
Астаны,
Алматы
2002-
2005 гг.
2002 г.-
143232,0
Республи-
канский
бюджет
2003 г.-
297491,0
Республи-
канский
бюджет
2004 г.-
436260,9
Республи-
канский
бюджет
2005 г.-
444989,0
Местный
бюджет
7
Обеспечить ин-
валидов техни-
ческими средст-
вами, кресло-
колясками раз-
личных модифи-
каций
Инфор-
мация в
МТСЗН
ежегод-
но к 20
января
Акимы
облас-
тей,
городов
Астаны,
Алматы
IV квартал
2002 г.,
2003 г.,
2004 г.,
2005 г.
2002 г.-

7. Бағдарламаны iске асырудан күтiлетiн нәтижелер
Бағдарламаны iске асыру оңалту iс-шараларының ауқымын ұлғайтуға, мүгедектердi жеке мұқтаждықтарын ескере отырып, техникалық құралдармен қамтамасыз етуге, мүгедектердің тұрмыстық, қоғамдық, кәсiби қызметiнде қабiлетiн қалпына келтiруге, конституциялық құқықтарын толық көлемiнде іске асыруға және олардың қоғамға кiрiгуiн жылдамдатуға мүмкiндiк бередi.
8. Мүгедектердi оңалтудың 2002 - 2005 жылдарға
арналған бағдарламасын iске асыру жөнiндегi
iс-шаралар жоспары
Ескерту. 8-бөлім жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2005.05.10. N 443   қаулысымен .
P/
c
N
Iс-шара
Аяқталу
нысаны
Орында-
луына
(iске
асыры-
луына)
жауапты-
лар
Орында-
лу
(iске
асыры-
лу)
мерзімі
Болжанып
отырған
шығыстар
(мың
теңге)
Қаржы-
ландыру
көзi
1
2
3
4
5
6
7
Әлеуметтiк оңалту
1
"Қазақстан Республикасы мүгедектерді әлеуметтік қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасын әзiрлеу
Қазақстан
Республи-
касы
Заңының
жобасы
Еңбек-
минi
2003 ж.
IV
тоқсан
Шығындар-
ды талап
етпейдi
-
2
Жергілікті
атқарушы орган-
дардың жанынан
Мүгедектер
iстерi жөнiнде-
гi кеңестер
құру
Әкiмдiк-
тің
қаулысы
Облыстар-
дың,
Астана,
Алматы
қалала-
рының
әкiмдерi
2003 ж.
IIІ
тоқсан
Шығындар-
ды талап
етпейдi
-
Протездiк-
ортопедиялық
кәсіпорындардың
басқару
құрылымын
медициналық
стационарлармен
қосу және
протездік-орто-
педиялық
орталықтарды
құpу жолымен
оңтайландыруды
жүзеге асыру
Еңбекми-
нiнiң
бұйрығы
Еңбекминi
2002 ж.
I
тоқсан
Шығындар-
ды талап
етпейдi
-
4
Қазiргі заманғы
технологиялар
бойынша жасала-
тын протездер-
мен қамтамасыз
етудi көздей
отырып,
Қазақстан
Республикасының
халқына протез-
дік-ортопедия-
лық көмек
берудің қолда-
нылып жүрген
тәртiбiн
жетiлдiру
Еңбекми-
нiнiң
бұйрығы
Еңбекминi
2002 ж.
IІ
тоқсан
Шығындар-
ды талап
етпейдi
-
5
Облыстарда
жұмыс iстейтiн
протездiк
шеберханаларды
нығайту жөнiнде
қосымша шаралар
қабылдау
Еңбекми-
нiне жыл
сайын 20
қаңтарға
ақпарат
беру
Еңбекми-
нi, (про-
тездік-
ортопе-
диялық
орталық-
тар),
облыстар-
дың,
Астана,
Алматы
қалала-
рының
әкiмдерi
2002-
2005
жж.
2003 ж.-
1100,0
2004 ж.-
112,0
Жергі-
лікті
бюджет
6
Протездеу мен
ортездеуді,
ортопедиялық
аяқ киіммен,
ортопедиялық
аппараттармен,
корсеттермен
және басқа да
протездік-
ортопедиялық
бұйымдармен
(бұдан әрi -
ПОБ) қамтамасыз
етудi жүзеге
асыру, ПОБ
жөндеу, қазiргi
заманғы
технологиялар
бойынша
протездеумен
және ортездеу-
мен байланысты
қызметтер
көрсету
Еңбекми-
нiне жыл
сайын 20
қаңтарға
ақпарат
беру
Еңбекми-
нi, (про-
тездік-
ортопе-
диялық
орталық-
тар),
облыстар-
дың,
Астана,
Алматы
қалала-
рының
әкiмдерi
2003-
2005
жж.
2002 ж.-
143232,0
2003 ж.-
297491,0
2004 ж.-
436260,9
2005 ж.-
444989,0
Респуб-
ликалық
бюджет
Респуб-
ликалық
бюджет
Респуб-
ликалық
бюджет
Жергі-
лікті
бюджет
7
Мүгедектерді
техникалық
құралдармен,
әртүрлі
модификациядағы
кресло-арбалар-
мен қамтамасыз
ету
Еңбекми-
нiне жыл
сайын 20
қаңтарға
ақпарат
беру
Облыстар-
дың,
Астана,
Алматы
қалала-
рының
әкiмдері
2003 ж.
2004 ж.
2005 ж.
IV
тоқсан
2002 ж.-

60105,0
2003 г.-
58794,0
2004 г.-
68544,5
2005 г.-
88880,8
Местный
бюджет
8
Обеспечить ин-
валидов по слуху сурдо-
техникой
Инфор-
мация в
МТСЗН
ежегод-
но к 20
января
МТСЗН
(Рес-
публи-
канский
центр
коррек-
ции
слуха),
акимы
облас-
тей, городов
Астаны,
Алматы
IV
квартал
2002 г.,
2003 г.,
2004 г.,
2005 г.
2002 г.-
91941,0
Республи-
канский
бюджет
2003 г.-
92588,0
Республи-
канский
бюджет
2004 г.-
235672,0
Республи-
канский
бюджет
2005 г.-
221426,0
Местный
бюджет
9
Обеспечить ин-
валидов по
зрению тифло-
техникой и
средствами
коммуникацион-
ной поддержки
Инфор-
мация в
МТСЗН
еже-
годно
к 20
января
МТСЗН,
акимы
облас-
тей, городов
Астаны,
Алматы
IV
квартал
2002 г.,
2003 г.,
2004 г.,
2005 г.
2002 г.-
65046,0
Республи-
канский
бюджет
2003 г.-
65046,0
Республи-
канский
бюджет
2004 г.-
36000,0
Республи-
канский
бюджет
2005 г.-
67620,0
Местный
бюджет
10
Обеспечить сур-
дотехникой
детей-инвали-
дов, обучающих-
ся в специали-
зированных организациях
образования
Инфор-
мация в
МТСЗН
к 20
июля и 20 января
Акимы
облас-
тей, городов
Астаны,
Алматы
МОН
2004 г.
2004 г.-
73600,0
Республи-
канский
бюджет
11
Обеспечить тиф-
лотехникой
детей-инвали-
дов, обучающих-
ся в специали-
зированных ор-
ганизациях образования
Инфор-
мация в
МТСЗН
к 20
июля и 20 января
Акимы
облас-
тей, городов
Астаны,
Алматы
МОН
2004 г.
2004 г.-
38565,0
Республи-
канский
бюджет
12
Организовать на
предприятиях
республики внедрение им-
портозамещающих технологий по производству комплектующих узлов и деталей
к протезам
верхних и ниж-
них конечнос-
тей, отвечающих
современным требованиям
Инфор-
мация в
МТСЗН
ежегод-
но к 20
января,
начиная с 2003 г.
МТСЗН
(протез-
но-орто-
педичес-
кие
центры),
МИТ
2002-
2005 гг.
Кредитные
ресурсы
Эским-
банка
13
Создать доступ
инвалидам к жи-
лым, обществен-
ным и производ-
ственным здани-
ям, объектам
социальной ин-
фраструктуры, обеспечив сооружение
подъездных
путей, панду-
сов, устройств для инвалид-
ных колясок
Инфор-
мация в
МТСЗН
ежегод-
но к 20
июля и 20
января
Акимы
облас-
тей,
городов
Астаны,
Алматы,
руково-
дители предпри-
ятий, ор-
ганиза-
ций, не-
зависимо от форм
собст-
венности
2002-
2005 гг.
2002 г.-
900,0
2003 г.-
69284,0
2004 г.-
1701,0
2005 г.-
17000,0
Местный
бюджет
14
Обеспечить из-
готовление и
установку спе-
циальных свето-
форов с син-
хронными звуко-
выми сигналами,дорожных знакови указателей в
местах располо-
жения учрежде-
ний, ориенти-
рованных на
обслуживание
инвалидов, а
также в наибо-
лее людных
местах, где
могут находить-
ся инвалиды
Инфор-
мация в
МТСЗН
ежегод-
но к 20
июля
и 20
января
Акимы
облас-
тей, городов
Астаны,
Алматы
2002-
2005 гг.
2002 г.-
1673,2
2003 г.-
71555,0
2004 г.-
11567,4
2005 г.-
13921,0
Местный
бюджет
15
Построить в
каждом област-
ном центре пе-
шеходные пере-
ходы, обустро-
енные звуковыми
устройствами
Инфор-
мация в
МТСЗН
ежегод-
но к 20
июля и 20
января
Акимы
облас-
тей, городов
Астаны,
Алматы

60105,0
2003 ж.-
58794,0
2004 ж.-
68544,5
2005 ж.-
88880,8
Жергi-
ліктi
бюджет
Құлағы кеміс
еститiн
мүгедектерді
сурдотехникамен
қамтамасыз ету
Еңбекми-
нiне жыл
сайын 20
қаңтарға
ақпарат
беру
Еңбекми-
ні,
(Респуб-
ликалық есту
қабiлетiн
түзеу
орталы-
ғы),
облыстар-
дың,
Астана,
Алматы
қалала-
рының
әкiмдерi
2002 ж.
2003 ж.
2004 ж.
2005 ж.
IV
тоқсан
2002 ж.-
91941,0
2003 ж.-
92588,0
2004 ж.-
235672,0
2005 ж.-
221426,0
Респуб-
ликалық
бюджет
Респуб-
ликалық
бюджет
Респуб-
ликалық
бюджет
Жергі-
лікті
бюджет
9
Көзi көрмейтiн
мүгедектердi
тифлотехникамен
және коммуника-
циялық қолдау
құралдарымен
қамтамасыз ету
Еңбекми-
нiне жыл
сайын 20
қаңтарға
ақпарат
беру
Еңбекми-
ні,
облыстар-
дың,
Астана,
Алматы
қалала-
рының
әкiмдерi
2002 ж.
2003 ж.
2004 ж.
2005 ж.
IV
тоқсан
2002 ж.- 65046,0
2003 ж.- 65046,0
2004 ж.- 36000,0
2005 ж.- 67620,0
Респуб-
ликалық
бюджет
Респуб-
ликалық
бюджет
Респуб-
ликалық
бюджет
Жергі-
лікті
бюджет
10
Мамандандырыл-
ған бiлiм беру
ұйымдарында
оқитын мүгедек
балаларды
сурдотехникамен
қамтамасыз ету
Еңбекми-
нiне жыл
сайын 20
қаңтарға
ақпарат
беру
Облыстар-
дың,
Астана,
Алматы
қалала-
рының
әкiмдерi,
БҒМ
2004 ж.
2004 ж.-
73600,0
Респуб-
ликалық
бюджет
11
Мамандандырыл-
ған бiлiм беру
ұйымдарында
оқитын мүгедек
балаларды
тифлотехникамен
қамтамасыз ету
Еңбекми-
нiне жыл
сайын 20
қаңтарға
ақпарат
беру
Облыстар-
дың,
Астана,
Алматы
қалала-
рының
әкiмдерi,
БҒМ
2004 ж.
2004 ж.-
38565,0
Респуб-
ликалық
бюджет
12
Республика
кәсіпорындарын-
да қазiргi
заманғы талап-
тарға жауап
беретiн қол
және аяқ
протездерiне
жинақтаушы
түйіндер мен
бөлшектерді
шығаратын
импорт
алмастыратын
технологияларды
енгiзудi
ұйымдастыру
Еңбекми-
нiне жыл
сайын
2003
жылдан
бастап 20
қаңтарға
ақпарат
беру
Еңбекминi
(протез-
дiк-орто-
педиялық
орталық-
тар), ИСМ
2002-
2005
жж.
Эским-
банктің
кредит
ресурс-
тары
13
Кiрме жолдар-
дың, пандустар-
дың құрылысын,
құрылғыларды
мүгедектер
арбалары үшiн
қамтамасыз етiп
тұрғын үйлерге,
қоғамдық және
өндiрiстiк
ғимараттарға,
әлеуметтiк
инфрақұрылым
объектiлерiне
мүгедектердiң
кiруiне жағдай
жасау
Еңбекми-
нiне жыл
сайын 20
шілдеге
және 20
қаңтарға
ақпарат
беру
Облыстар-
дың,
Астана,
Алматы
қалала-
рының
әкiмдерi,
меншiк
нысанына
қарамас-
тан
кәсіп-
орындар-
дың,
ұйымдар-
дың
басшылары
2002-
2005
жж.
2002 ж.-
900,0
2003 ж.-
69284,0
2004 ж.-
1701,0
2005 ж.-
17000,0
Жергi-
лiктi
бюджет
14
Мүгедектерге
қызмет көрсету-
ге бағдарланған
мекемелер
орналасқан
жерлерде,
сондай-ақ
мүгедектер
болуы мүмкiн
адам неғұрлым
көп жүретін
жерлерде
синхронды
дыбыс дабылы
бар арнайы
бағдаршамдар,
жол белгiлері
мен көрсеткiш-
тер дайындау
және орнату
Еңбекми-
нiне жыл
сайын 20
шiлдеге
және 20
қаңтарға
ақпарат
беру
Облыстар-
дың,
Астана,
Алматы
қалала-
рының
әкiмдерi
2002-
2005
жж.
2002 ж.-
1673,2
2003 ж.-
71555,0
2004 ж.-
11567,4
2005 ж.-
13921,0
Жергi-
лiктi
бюджет
15
Әрбiр облыс
орталығында
дыбысты
құрылғыларымен
жарақталған,
жаяу жүргiншi-
лер жолдарын
салу
Еңбекми-
нiне жыл
сайын 20
шiлдеге
және 20
қаңтарға
ақпарат
беру
Облыстар-
дың,
Астана,
Алматы
қалалары-
ның
әкімдері

2003-
2005 гг.
2003 г.-
6137,0
2004 г.-
1073,0
2005 г.-
2233,0
Местный
бюджет
16
Внести измене-
ния в действу-
ющие строите-
льные нормы и
правила (далее - СНиП), раз-
работать и ут-
вердить новые
СНиП, техни-
ческие условия
(ТУ) и другие
нормативно-
технические
документы,
предусматрива-
ющие доступ-
ность для ин-
валидов транс-
порта и соот-
ветствующей
транспортной
инфраструкту-
ры, зданий, сооружений,
бытовых приборов и техники, рабо-
чих мест на
предприятиях
Приказ Комите-
та по
делам
строи-
тельст-
ва
МИТ
(Комитет
по делам
строи-
тельст-
ва)
III
квартал
2002 г.
Затрат
не
требует
-
17
При размещении
государственных заказов на
разработку
проектов, а
также строи-
тельство зда-
ний, сооруже-
ний, дорог,
объектов тран-
спорта, связи,
предоставлении
транспортных и иных видов
услуг одним из
требований в конкурсной до-
кументации ус-
танавливать
необходимость
обеспечения
беспрепятст-
венного досту-
па инвалидов к социальной
инфраструктуре
Инфор-
мация в
МТСЗН
ежегод-
но к 20
июля
и 20
января
Акимы
облас-
тей,
городов
Астаны,
Алматы
2002-
2005 гг.
За счет
средств
субъек-
тов предпри-
нимате-
льской
деятель-
ности
-
18
Организовать
на государст-
венном телеви-
зионном кана-
ле сурдо-пере-
вод информа-
ционных прог-
рамм
Инфор-
мация в
МТСЗН
ежегод-
но к 20
июля
и 20
января
МКИС
2003 г.
2005 г.
2003 г.-
1725,0
2005 г.-
60855,0
Республи-
канский
бюджет
19
На базе Рес-
публиканского
пансионата
"Ардагер" обеспечить
санаторно-ку-
рортное лече-
ние и реабили-
тацию инвали-
дов и ветера-
нов.
Обеспечить
санаторно-
курортное
лечение и реа-
билитацию ин-
валидов и ве-
теранов в Щу-
чинско-Боров-
ской курортной
зоне
Инфор-
мация в
МТСЗН
еже-
годно
к 20
января
Акимы
облас-
тей,
городов
Астаны,
Алматы
2002-
2005 гг.
2002 г.-
49790,0
Республи-
канский
бюджет
2003г. -
51590,0
Республи-
канский
бюджет
2004 г.-
70862,0
Республи-
канский
бюджет
2005 г.-
125425,0
Местный
бюджет
20
В рамках госу-
дарственного заказа разра-
ботка и внедре-
ние централизо-
ванного банка данных лиц, имеющих инва-
лидность (ЦБДИ)
Инфор-
мация в
Прави-
тельст-
во к 25
февраля 2005 г.
МТСЗН
IV
квартал
2002 г.
2004 г.
2004 г.-
75846,0
Республи-
канский
бюджет
21
Развивать со-
трудничество с
Организацией
Объединенных
наций, Между-
народной орга-
низацией труда,
Всемирной
организацией
здравоохране-
ния, ЮНЕСКО,
ЮНИСЕФ, непра-
вительствен-
ными органи-
зациями по
вопросам
реабилитации
инвалидов,
оказания  под-
держки проекта
и мерам, свя-
занным с реа-
билитацией ин-
валидов
Инфор-
мация
в
МТСЗН
еже-
годно
к 20
января
МИД,
МТСЗН,
МЗ,
МОН
2002-
2005 гг.
Затрат
не
требует
-
22
В целях приоб-
щения инвали-
дов, в том
числе детей-
инвалидов, к
активному об-
разу жизни
проводить об-
ластные, рес-
публиканские
конкурсы ху-
дожественной
самодеятель-
ности, рисун-
ков, поделок и других видов
творчества
Инфор-
мация в
МТСЗН
еже-
годно
к 20
июля
и 20
января
МТСЗН,
МОН,
акимы
облас-
тей,
городов
Астаны,
Алматы
2002 -
2005 гг.
2002 г.-

2003-
2005
жж.
2003 ж.-
6137,0
2004 ж.-
1073,0
2005 ж.-
2233,0
Жергi-
лiктi
бюджет
16
Қолданылып
жүрген құрылыс
нормаларына
және ережелерi-
не (бұдан әрi
- ҚНжЕ)
өзгерiстер
енгiзу, жаңа
ҚНжЕ, техника-
лық шарттарды
(ТШ) және
көлiк пен
тиiстi көлік
инфрақұрылымы-
ның,
ғимараттардың,
құрылыстардың
тұрмыстық
құралдар мен
техникалардың,
кәсіпорындарда-
ғы жұмыс
орындарының
мүгедектерге
лайықты болуын
көздейтін
басқа да
нормативтiк-
техникалық
құжаттарды
әзiрлеу мен
бекiту
Құрылыс
істері
жөніндегi
комитет-
тің
бұйрығы
ИСМ
(Құрылыс
iстерi
жөнiнде
комитет)
2002 ж.
ІІI
тоқсан
Шығындар-
ды талап
етпейді
-
17
Жобалар әзiр-
леуге, сондай-
ақ ғимараттар,
құрылыстар,
жолдар, көлiк,
байланыс
объектiлерiн
салуға
мемлекеттiк
тапсырыстарды
орналастырған,
көлiк және өзге
де қызметтер
көрсету
түрлерiн
ұсынған кезде
мүгедектердiң
әлеуметтік
инфрақұрылымға
кедергісіз
кiруін
қамтамасыз ету
қажеттігін
конкурстық
құжаттама
талаптарының
бiрi етіп
белгiлеу
Еңбекми-
нiне жыл
сайын 20
шiлдеге
және 20
қаңтарға
ақпарат
беру
Облыстар-
дың,
Астана,
Алматы
қалалары-
ның
әкiмдерi
2002-
2005
жж.
Кәсiпкер-
лiк
қызмет
субъектi-
лерi
қаражаты
есебінен
-
18
Мемлекеттiк
теледидар
арнасында
ақпараттық бағ-
дарламалардың
сурдоаудармасын
ұйымдастыру
Еңбекми-
нiне жыл
сайын 20
шiлдеге
және 20
қаңтарға
ақпарат
беру
МАСМ
2003 ж.
2005 ж.
2003 ж.-
1725,0
2005 ж.-
60855,0
Респуб-
ликалық
бюджет
19
"Ардагер"
республикалық
пансионаты
базасында
мүгедектер мен
ардагерлердi
санаторлық-
курорттық
емдеудi және
оңалтуды қамта-
масыз ету.
Щучинск-Бурабай
курорт аймағын-
да мүгедектер
мен ардагерлер-
дi санаторлық-
курорттық
емдеудi және
оңалтуды
қамтамасыз ету
Еңбекми-
нiне жыл
сайын 20
қаңтарға
ақпарат
беру
Облыстар-
дың,
Астана,
Алматы
қалала-
рының
әкiмдерi
2002-
2005
жж.
2002 ж.-
49790,0
2003 ж.-
51590,0
2004 ж.-
70862,0
2005 ж.-
125425,0
Респуб-
ликалық
бюджет
Респуб-
ликалық
бюджет
Респуб-
ликалық
бюджет
Жергi-
лiктi
бюджет
20
Мемлекеттiк
тапсырыс
шеңберiнде
мүгедектігі
бар адамдардың
орталықтанды-
рылған деректер
банкнот (МОДБ)
әзiрлеу және
енгiзу
Үкiметке
2005
жылғы 25
ақпанға
ақпарат
беру
Еңбекминi
2002 ж.
IV
тоқсан
2004 ж.
2004 ж.-
75846,0
Респуб-
ликалық
бюджет
21
Мүгедектердi
оңалту, мүге-
дектердi оңал-
туға байланысты
жобалар мен
шараларға
қолдау көрсету
мәселелерi
бойынша Бiрiк-
кен Ұлттар
Ұйымымен,
Халықаралық
еңбек ұйымымен,
Дүниежүзілік
денсаулық сақ-
тау ұйымымен,
ЮНЕСКО-мен,
ЮНИСЕФ-пен,
үкiметтік емес
ұйымдармен
ынтымақтастықты
дамыту
Еңбекми-
нiне жыл
сайын 20
қаңтарға
ақпарат
беру
СIМ,
Еңбек-
минi,
ДСМ, БҒМ
2002-
2005
жж.
Шығындар-
ды талап
етпейдi
-
22
Мүгедектердi,
оның iшiнде
мүгедек бала-
ларды белсенді
өмір сүруге
тарту мақсатын-
да облыстық,
республикалық
көркем өнерпаз-
дар, суреттер,
ұсақ-түйек
заттар және
шығармашылықтың
басқа да
түрлерінің
конкурстарын
өткізу
Еңбекми-
нiне жыл
сайын 20
шiлдеге
және 20
қаңтарға
ақпарат
беру
Еңбекми-
нi, БҒМ,
Облыстар-
дың,
Астана,
Алматы
қалалары-
ның
әкiмдерi
2002-
2005
жж.
2002 ж.-

400,0
2003 г.-
2344,3
2004 г.-
1405,2
2005 г.-
5888,0
Местный
бюджет
23
Проводить выс-
тавки-распро-
дажи творчес-
ких работ ин-
валидов, про-
дукции, выпус-
каемой инвали-
дными органи-
зациями
Инфор-
мация
в
МТСЗН
еже-
годно
к 20
июля
и 20
января
Акимы
облас-
тей, городов
Астаны,
Алматы
2002-
2005 гг.
Затрат
не
требует
-
24
Обеспечить проведение рес-
публиканского и региональных телемарафонов,
средства от
проведения
которых направ-
лять на оказа-
ние адресной помощи
инвалидам
Инфор-
мация в
МТСЗН
еже-
годно
к 20
января
Акимы
облас-
тей,
городов
Астаны,
Алматы,
МКИС
2003 г.
2003 г.-
3568,4
Местный
бюджет
25
Привлекать са-
модеятельные
художественные коллективы для
организации
досуга инвали-
дов и преста-
релых в домах-
интернатах
Инфор-
мация в
МТСЗН
еже-
годно
к 20
января
и 20
июля
Акимы
облас-
тей, городов
Астаны,
Алматы
2003-
2005 гг.
2003 г.-
50,0
2004 г.-
1342,0
2005 г.-
1100,0
Местный
бюджет
26
Проводить
спортивные со-
ревнования
среди детей
инвалидов,
проживающих в
домах-интерна-
тах
Инфор-
мация в
МТСЗН
еже-
годно
к 20
июля
и 20
января
Акимы
облас-
тей,
городов
Астаны,
Алматы
2002-
2005 гг.
Затрат
не
требует
-
27
Для проведения
соревнований
среди инвали-
дов приобрести спортивные ко-
ляски, форму
и специальное
оборудование
для зимних ви-
дов спорта
Инфор-
мация
в
МТСЗН
еже-
годно
к 20
января
Акимы
облас-
тей,
городов
Астаны,
Алматы
2002-
2005 гг.
2002 г.-
500,0
2003 г.-
1750,0
2004 г.-
7850,0
2005 г.-
11137,5
Местный
бюджет
28
Проводить рай-
онные, город-
ские, областные
соревнования по спорту среди инвали-
дов всех кате-
горий
Инфор-
мация в
МТСЗН
еже-
годно
к 20
января
Акимы
облас-
тей,
городов
Астаны,
Алматы
2002-
2005 гг.
2002 г.-
4250,0
2003 г.-
2920,0
2004 г.-
11852,4
2005 г.-
18399,0
Местный
бюджет
29
Провести Рес-
публиканскую
спартакиаду
среди инвали-
дов
Инфор-
мация в
МТСЗН
еже-
годно
к 20
января
МКИС,
МТСЗН,
акимы
облас-
тей, городов
Астаны,
Алматы
III
квартал
2002 г.
2002 г.-
5000,0
Республи-
канский
бюджет
30
Провести Пара-
олимпийские
игры
Республики
Казахстан
Инфор-
мация в
МТСЗН
к 20
декабря
2005 г.
МКИС,
МТСЗН,
акимы
облас-
тей, городов
Астаны,
Алматы
III
квартал
2005 г.
2005 г.-
5000,0
Республи-
канский
бюджет
2005 г.-
2934,0
Местный
бюджет
31
Обеспечить
участие спорт-
сменов-инвали-
дов в Пара-
олимпийских
играх, спор-
тивных фести-
валях, празд-
никах и других
международных
и республикан-
ских спортив-
ных соревнова-
ниях, Специа-
льных Олимпий-
ских играх
Инфор-
мация в
МТСЗН
еже-
годно
к 20
января
МКИС,
акимы
облас-
тей, городов
Астаны,
Алматы
2002-
2005 гг.
2002 г.-
6420,0
2003 г.-
7094,0
2004 г.-
20434,6
2005 г.-
26711,0
Местный
бюджет
32
Разработать
методические
рекомендации
для реабилита-
ции инвалидов
средствами фи-
зической куль-
туры и спорта
Инфор-
мация в
МТСЗН
к 20
января
2004 г.
МКИС,
акимы
облас-
тей, городов
Астаны,
Алматы
2003 г.
Затрат
не
требует
-
Профессиональная реабилитация
33
Обеспечить
профессиональ-
ную ориентацию
инвалидов в
соответствии с
индивидуальнойпрограммой ре-
абилитации
Инфор-
мация в
МТСЗН
ежегодно
к 20
января
Акимы
облас-
тей, городов
Астаны,
Алматы,
МОН,
МТСЗН
IV
квартал
2002-
2005 гг.
2002 г.-
24222,0
2003 г.-
7269,1
2004 г.-
13760,4
2005 г.-
10998,8
Местный
бюджет
34
Принять меры
по развитию
сети специаль-
ных  организа-
ций образова-
ния для детей
с ограниченными возможностями:
Инфор-
мация в
МТСЗН
ежегодно
к 20
июля
и 20
января
Акимы
облас-
тей,
городов
Астаны,
Алматы,
МОН
2002-
2005 гг.
психолого-ме-
дико-педагоги-
ческие кон-
сультации на
60 тысяч дет-
ского населе-
ния;
МТСЗН
2002 г.-

400,0
2003 ж.-
2344,3
2004 ж.-
1405,2
2005 ж.-
5888,0
Жергі-
лiктi
бюджет
23
Мүгедектердiң
шығармашылық
жұмыстарының,
мүгедектер
ұйымдары
шығаратын
өнімдердің
көрме-саудасын
өткізу
Еңбекми-
нiне жыл
сайын 20
шiлдеге
және 20
қаңтарға
ақпарат
беру
Облыстар-
дың,
Астана,
Алматы
қалалары-
ның
әкiмдерi
2002-
2005
жж.
Шығындар-
ды талап
етпейді
24
Республикалық
және өңiрлiк
телемарафондар
өткiзудi қамта-
масыз ету,
оларды өткiзу-
ден түскен
қаражатты
мүгедектерге
атаулы көмек
көрсетуге
жұмсау
Еңбекми-
нiне жыл
сайын 20
қаңтарға
ақпарат
беру
Облыстар-
дың,
Астана,
Алматы
қалала-
рының
әкiмдерi,
МАСМ
2003 ж.
2003 ж.-
3568,4
Жергі-
лiктi
бюджет
25
Интернат
үйлерiндегi
мүгедектер мен
қарт адамдардың
демалысын ұйым-
дастыру үшiн
көркемөнерпаз
ұжымдарын тарту
Еңбекми-
нiне жыл
сайын 20
шiлдеге
және 20
қаңтарға
ақпарат
беру
Облыстар-
дың,
Астана,
Алматы
қалала-
рының
әкiмдерi
2003-
2005
жж.
2003 ж.-
50,0
2004 ж.-
1342,0
2005 ж.-
1100,0
Жергі-
лікті
бюджет
26
Интернат үйле-
рiнде тұратын
мүгедек бала-
лар арасында
спорт жарыста-
рын өткiзу
Еңбекми-
нiне жыл
сайын 20
шiлдеге
және 20
қаңтарға
ақпарат
беру
Облыстар-
дың,
Астана,
Алматы
қалала-
рының
әкiмдерi
2002-
2005
жж.
Шығындар-
ды талап
етпейді
-
27
Мүгедектер
арасында жарыс-
тар өткiзу
үшiн спорттық
арбалар, қысқы
спорт түрлерiне
арналған спорт
киiмдерi мен
арнаулы жабдық-
тар сатып алу
Еңбекми-
нiне жыл
сайын 20
қаңтарға
ақпарат
беру
Облыстар-
дың,
Астана,
Алматы
қалалары-
ның
әкiмдерi
2002-
2005
жж.
2002 ж.-
500,0
2003 ж.-
1750,0
2004 ж.-
7850,0
2005 ж.-
11137,5
Жергі-
лікті
бюджет
28
Барлық санатта-
ғы мүгедектер
арасында спорт
бойынша аудан-
дық, қалалық,
облыстық жарыс-
тар өткiзу
Еңбекми-
нiне жыл
сайын 20
қаңтарға
ақпарат
беру
Облыстар-
дың,
Астана,
Алматы
қалалары-
ның
әкiмдерi
2002-
2005
жж.
2002 ж.-
4250,0
2003 ж.-
2920,0
2004 ж.-
11852,4
2005 ж.-
18399,0
Жергі-
лікті
бюджет
29
Мүгедектер
арасында
Республикалық
спартакиада
өткiзу
Еңбекми-
нiне жыл
сайын 20
қаңтарға
ақпарат
беру
МАСМ,
Еңбекми-
нi,
облыстар-
дың,
Астана,
Алматы
қалала-
рының
әкiмдерi
2002 ж.
IІІ
тоқсан
2002 ж.- 5000,0
Респуб-
ликалық
бюджет
30
Қазақстан
Республикасының
Параолимпиада-
лық ойындарын
өткiзу
Еңбекми-
ніне 2005
жылғы 20
желтоқ-
санға
ақпарат
беру
МАСМ,
Еңбекми-
нi,
облыстар-
дың,
Астана,
Алматы
қалала-
рының
әкiмдерi
2005 ж.
IІІ
тоқсан
2005 ж.- 5000,0
2005 ж.- 2934,0
Респуб-
ликалық
бюджет
Жергі-
лікті
бюджет
31
Мүгедек
спортшылардың
Параолимпиада-
лық ойындарға,
спорттық фести-
вальдарға,
мерекелерге
және басқа
да халықаралық
және республи-
калық спорт
жарыстарына,
Арнаулы
Олимпиадалық
ойындарға
қатысуын
қамтамасыз ету
Еңбекми-
нiне жыл
сайын 20
қаңтарға
ақпарат
беру
МАСМ,
облыстар-
дың,
Астана,
Алматы
қалала-
рының
әкiмдерi
2002-
2005
жж.
2002 ж.-
6420,0
2003 ж.-
7094,0
2004 ж.-
20434,6
2005 ж.-
26711,0
Жергi-
лiктi
бюджет
32
Мүгедектердi
дене шынықтыру
және спорт
құралдарымен
оңалтуға арнал-
ған әдiснамалық
ұсынымдар
әзiрлеу
Еңбекми-
нiне 2004
жылғы 20
қаңтарға
ақпарат
беру
МАСМ,
облыстар-
дың,
Астана,
Алматы
қалалары-
ның
әкiмдерi
2003 ж.
Шығындар-
ды талап
етпейдi
-
Кәсiби оңалту
33
Мүгедектердi
жеке оңалту
бағдарламасына
сәйкес кәсiби
бағдарлауды
қамтамасыз ету
Еңбекми-
нiне жыл
сайын 20
қаңтарға
ақпарат
беру
Облыстар-
дың,
Астана,
Алматы
қалалары-
ның
әкiмдерi,
БҒМ,
Еңбекминi
2002-
2005
жж.
IV
тоқсан
2002 ж.- 24222,0 2003 ж.- 7269,1 2004 ж.- 13760,4 2005 ж.- 10998,8
Жергі-
лікті
бюджет
34
Мүмкiндігі
шектеулi бала-
лар үшiн білім берудің арнаулы
ұйымдары желi-
сiн дамыту
жөнiнде шаралар
қабылдау:
60 мың балаға
психологиялық-
медициналық-
педагогикалық
консультация-
лар;
республикалық
және облыстық
маңызы бар
қалаларда оңал-
ту орталықтары;
аудан орталық-
тарында
психологиялық-
педагогикалық
түзеу
кабинеттерi;
үйде әлеуметтік
көмек көрсету
бөлiмшелерi
Еңбекми-
нiне жыл
сайын 20
шiлдеге
және 20
қаңтарға
ақпарат
беру
Облыстар-
дың,
Астана,
Алматы
қалала-
рының
әкiмдерi,
БҒМ,
Еңбекминi
2002-
2005
жж.
2002 ж.-

52454,0
2003 г.-
88674,0
2004 г.-
98084,0
2005 г.-
102988,0
Местный
бюджет
реабилитацион-
ные центры в городах рес-
публиканского и областного значения;
2002 г.-
27450,0
2003 г.-
70556,0
2004 г.-
72545.0
2005 г.-
76172,0
Местный
бюджет
кабинеты
психолого-
педагогической
коррекции в районных
центрах;
2003 г.-
99042,0
2004 г.-
105958,0
2005 г.-
111258,0
Местный
бюджет
отделения социальной помощи на дому
2003 г.-
242129,0
2004 г.-
201086,0
2005 г.-
221758,0
Местный
бюджет
35
Содействовать
занятости инва-
лидов путем
создания допол-
нительных рабо-
чих мест через развитие инди-
видуального
предпринима-
тельства, малого и сред-
него бизнеса,
профессиональ-
ной подготовки и переподготов-
ки кадров, еже-
годного опреде-
ления социаль-
ных мер по за-
щите инвалидов
Инфор-
мация в
МТСЗН
ежегод-
но к 20
января,
начиная
с
2003 г.
Акимы
облас-
тей,
городов
Астаны,
Алматы
2002-
2005 гг.
2002 г.-
1257,0
2003 г.-
1317,0
2004 г.-
7754,2
2005 г.-
17535,5
Местный
бюджет,
средства
работода-
телей
Медицинская реабилитация
36
Организовать
раннее выявле-
ние детей груп-
пы "риска"»в родовспомога-
тельных и амбу-
латорно-полик-
линических
организациях и направление
выявленных
детей группы "риска"»и с ограниченными
возможностями
в психолого-
медико-педаго-
гические кон-
сультации
Инфор-
мация в
МТСЗН
ежегод-
но к 20
января
и 20
июля,
начиная с
2003 г.
МЗ,
МОН
IV
квартал
2002 г.,
2003 г..
2004 г.,
2005 г.
Затрат
не
требует
-
37
Осуществить
ремонтно-вос-
становительные
работы с ре-
конструкцией
водогрязеле-
чебницы на ба-
зе Республи-
канского кли-
нического гос-
питаля для ин-
валидов Вели-
кой Отечест-
венной войны
Инфор-
мация в
МТСЗН
к 20
июля
2005 г.
МЗ
2004 г.
2004 г.-
17500,0
Республи-
канский
бюджет
38
Развивать сеть
медицинских
структур и ор-
ганизаций реа-
билитации де-
тей-инвалидов:
восстановить в
детских боль-
ницах Мангис-
тауской, Кы-
зылординской,
Алматинской,
Атырауской об-
ластей невро-
логические от-
деления на
30-40 коек;
Инфор-
мация в
МТСЗН
к 20
января
2004 г.
Акимы
областей
2003г.,
2004 г.
2003 г.-
6000,0
2004 г.-
31000,0
Местный
бюджет
организовать
10 реабилита-
ционных цент-
ров для детей
с органическим
поражением ЦНС
в Актюбинской,
Алматинской,
Акмолинской,
Атырауской,
Восточно-
Казахстанской,
Западно-Казах-
станской,
Жамбылской, Карагандинс-
кой, Костанай-
ской, Кызылор-
динской, Ман-
гистауской,
Северо-Казах-
станской об-
ластях,
г. Алматы;
Инфор-
мация
в
МТСЗН
к 20
января
2005 г.
Акимы
областей
2004г.,
2005 г.
2004 г.-
144586,0
2005 г.-
232939,0
Местный бюджет
строительство
спального кор-
пуса Республи-
канского детс-
кого реабили-
тационного
центра "Балбу-
лак"»на 125
коек в городе
Алматы
Инфор-
мация
в
МТСЗН
к 20
июля
2005 г.
МЗ
2005 г.
2005 г.-
50000,0
Республи-
канский
бюджет
39
Проводить:
выездные учеб-
но-методические циклы по оценке нервно-
психического
развития детей, психосоматичес-
кого состояния с грубой пато-
логией нервной
системы;
обучение меди-
цинских сестер
организаций
первичной ме-
дико-санитарной
помощи скринин-
гу психо-
физического
развития детей
раннего воз-
раста
Инфор-
мация в
МТСЗН
еже-
годно
к 20
июля
и 20
января
МЗ

52454,0
2003 ж.-
88674,0
2004 ж.-
98084,0
2005 ж.-
102988,0
2002 ж.-
27450,0
2003 ж.-
70556,0
2004 ж.-
72545,0
2005 ж -
76172,0
2003 ж.-
99042,0
2004 ж.-
105958,0
2005 ж.-
111258,0
2003 ж.-
242129,0
2004 ж.-
201086,0
2005 ж.-
221758,0
Жергi-
лiктi
бюджет
Жергi-
лiктi
бюджет
Жергi-
лiктi
бюджет
Жергi-
лiктi
бюджет
35
Жеке кәсiпкер-
лікті, шағын
және орта
бизнесті дамы-
ту, кадрларды
кәсiби даярлау
мен қайта
даярлау жыл
сайын мүгедек-
терді қорғау
жөніндегі
әлеуметтiк
шараларды
анықтау арқылы
қосымша жұмыс
орындарын құру
жолымен мүге-
дектердi жұмыс-
пен қамтуға
жәрдемдесу
Еңбекми-
нiне 2003
жылдан
бастап
жыл сайын
20
қаңтарға
ақпарат
беру
Облыстар-
дың,
Астана,
Алматы
қалала-
рының
әкiмдерi
2002-
2005
жж.
2002 ж.-
1257,0
2003 ж.-
1317,0
2004 ж.-
7754,2
2005 ж.-
17535,5
Жергi-
лiктi
бюджет,
жұмыс
берушi-
лердiң
қара-
жаты
Медициналық оңалту
36
Босанатын әйел-
дерге жәрдем
беретiн және
амбулаторлық-
емханалық
ұйымдарда
"қатерлi" топ-
тағы балаларды
ертерек
анықтауды
ұйымдастыру
және анықтал-
ған "қатерлi"
топтағы және
мүмкiндiгi
шектеулі
балаларды
психологиялық-
медициналық-
педагогикалық
консультация-
ларға жiберу
Еңбекми-
нiне 2003
жылдан
бастап
жыл сайын
20
қаңтарға
және 20
шiлдеге
ақпарат
беру
ДСМ, БҒМ
2002
ж.,
2003
ж.,
2004
ж.,
2005
ж. ІV
тоқсан
Шығындар-
ды талап
етпейдi
-
37
Ұлы Отан
соғысының
мүгедектерiне
арналған
республикалық
клиникалық
госпиталь база-
сында сумен,
балшықпен емдеу
орындарын
қайта жаңғырта
отырып, жөндеу-
қалпына келтiру
жұмыстарын
жүзеге асыру
Еңбекми-
нiне 2005
жылғы 20
шiлдеге
ақпарат
беру
ДСМ
2004 ж.
2004 ж.-
17500,0
Респуб-
ликалық
бюджет
38
Мүгедек бала-
ларды оңалтудың
медициналық
құрылымдары
мен ұйымдарының
желiсiн дамыту:
- Маңғыстау,
Қызылорда,
Алматы, Атырау
облыстарының
балалар
ауруханаларында
30-40 орынға
арналған
неврологиялық
бөлiмшелердi
қалпына келтiру;
- ОЖЖ органика-
лық зақымдан-
ған балаларға
арнап Ақтөбе,
Алматы, Ақмола,
Атырау, Шығыс
Қазақстан,
Батыс
Қазақстан,
Жамбыл,
Қарағанды,
Қостанай,
Қызылорда,
Маңғыстау,
Солтүстiк
Қазақстан
облыстарында,
Алматы қаласын-
да 10 оңалту
орталығын
ұйымдастыру;
- "Балбұлақ"
республикалық
балаларды
оңалту орталы-
ғының 125
орынға арналған
ұйықтайтын
корпусын Алматы
қаласында салу
Еңбекми-
ніне 2004
ж. 20
қаңтарға
ақпарат
беру
Еңбекми-
нiне 2005
жылғы 20
қаңтарға
ақпарат
беру
Еңбекми-
нiне 2005
жылғы 20
шiлдеге
ақпарат
беру
Облыстар-
дың әкiмдерi
Облыстар-
дың
әкiмдерi
ДСМ
2003 ж., 2004 ж.
2004 ж 2005 ж.
2005 ж.
2003 ж.-
6000,0
2004 ж.-
31000,0
2004 ж.-
144586,0
2005 ж.-
232939,0
2005 ж.-
50000,0
Жергі-
ліктi
бюджет
Жергі-
ліктi
бюджет
Респуб-
ликалық
бюджет
39
Мыналарды
өткiзу:
жүйке жүйесі
өрескел
дерттенген
психосоматика-
лық жағдайдағы
балалардың
жүйке-психика-
лық дамуын
бағалау жөнiнде
көшпелi оқу-
әдiстемелiк
циклдар;
- алғашқы
медициналық-
санитарлық
көмек ұйымдары-
ның медбикеле-
рiн балалардың
психикалық-
дене дамуының
ерте жастағы
скринингiне
оқыту
Еңбекми-
нiне жыл
сайын 20
шiлдеге
және 20
қаңтарға
ақпарат
беру
ДСМ