Об утверждении Плана развития Республиканского государственного предприятия "Казаэронавигация" на 2002 год
Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2001 года N 1759
В соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 14 сентября 2001 года N 1199 P011199_ "Об Индикативном плане социально- экономического развития Республики Казахстан на 2002 год" Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемый План развития Республиканского государственного предприятия "Казаэронавигация" на 2002 год.
2. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 29 декабря 2001 г. N 1759
План развития Республиканского государственного
предприятия "Казаэронавигация" на 2002 год
Список используемых сокращений
РГП         Республиканское государственное предприятие
РК          Республики Казахстан
ВП          Воздушное пространство
ИКАО        Международная организация гражданской авиации
ИАТА        Международная ассоциация авиаперевозчиков
АНО         Аэронавигационное обслуживание
АРМ         Автоматизированное рабочее место диспетчера
ОВД         Организация воздушного движения
СNS/АТМ     Концепция "Связь, Навигация, Наблюдение в интересах организации
воздушного движения"
НОТАМ       Аэронавигационная информация
САИ         Служба аэронавигационной информации
ЭРТОС       Эксплуатация радиотехнического оборудования и связи
АФТН        Авиационная сеть фиксированной электросвязи
КДП-ПРЦ     Командно-диспетчерский пункт передающего Радиоцентра
АРМ         Автоматизированное рабочее место диспетчера
ОРЛ         Обзорный радиолокатор
АНС         Аэронавигационные сборы
РТО         Радиотехническое оборудование
Глава 1. Характеристика национальной компании
Наименование предприятия: Республиканское государственное предприятие по управлению воздушным движением, технической эксплуатации наземных средств радиотехнического обеспечения полетов и электросвязи Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (РГП "Казаэронавигация") создано постановлением Кабинета Министров Республики Казахстан от 10 мая 1994 года N 489 P940489_ и приказом Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 22 июня 1995 года N 133 "О выделении предприятия
"Казаэронавигация" из состава Национальной акционерной авиакомпании
"Казакстан aye жолы" в целях повышения безопасности полетов и обеспечения
функционирования единой системы управления воздушным движением Республики
Казахстан.
Основные функции:
управление воздушным движением;
обеспечение безопасности выполнения полетов в воздушном пространстве
Республики Казахстан (ВП РК);
координирование порядка использования ВП РК;
планирование воздушного движения в РК;
обеспечение эксплуатации, технического обслуживания, ремонта, заказа
и ввода в эксплуатацию радиотехнического оборудования и средств связи;
взимание платы за аэронавигационное обслуживание в ВП РК;
обеспечение полетов аэронавигационной информацией;
учет и участие в расследовании инцидентов и нарушений при
использовании ВП РК;
участие в разработке правил, наставлений, инструкций и других нормативных актов, регулирующих безопасное использование ВП.
На 1 октября 2001 г.:

"Қазаэронавигация" республикалық мемлекеттік кәсіпорнын дамытудың 2002 жылға арналған жоспарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы. 2001 жылғы 29 желтоқсан N 1759
"Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық дамуының 2002
жылға арналған индикативтік жоспары туралы" Қазақстан Республикасы
Үкіметінің 2001 жылғы 14 қыркүйектегі N 1199
P011199_
қаулысына сәйкес
Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулы етеді:
1. Қоса беріліп отырған "Қазаэронавигация" республикалық мемлекеттік
кәсіпорнын дамытудың 2002 жылға арналған жоспары бекітілсін.
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2001 жылғы 29 желтоқсандағы
N 1759 қаулысымен
бекітілген
"ҚАЗАЭРОНАВИГАЦИЯ"
РЕСПУБЛИКАЛЫҚ МЕМЛЕКЕТТІК КӘСІПОРНЫН
ДАМЫТУДЫҢ 2002 ЖЫЛҒА АРНАЛҒАН
ЖОСПАРЫ
Астана, 2001
Пайдаланылатын қысқарған сөздердiң тiзiмi
РМК      Республикалық мемлекеттік кәсiпорын
ҚР       Қазақстан Республикасы
ӘК       Әуе кеңiстiгi
ИКАО     Халықаралық азаматтық авиация ұйымы
ИАТА     Халықаралық авиатасымалдаушылар қауымдастығы
АНҚ      Аэронавигациялық қызмет көрсету
АЖО      Диспетчердiң автоматтандырылған жұмыс орны
ӘҚБ      Әуе қозғалысын басқару
ӘҚҰ      Әуе қозғалысын ұйымдастыру
СNS/АТМ  "Әуе қозғалысын ұйымдастыру мүддесi үшiн Байланыс,
Навигация, Бақылау" тұжырымдамасы
НОТАМ    Аэронавигациялық ақпарат
ААҚ      Аэронавигациялық ақпарат қызметi
РТЖБП    Радиотехникалық жабдықтар мен байланысты пайдалану
БЭАЖ     Белгiленген электр байланыстың авиациялық желiсi
ЖРО-ӘДО  Таратушы радиоорталықтың өмiрлiк - диспетчерлiк пункті
ШРЛ      Шолу радиолокаторы
АНА      Аэронавигациялық алымдар
РТЖ      Радиотехникалық жабдық
1-тарау. Ұлттық компанияның сипаттамасы
Кәсiпорынның атауы: Қазақстан Республикасы Көлiк және коммуникациялар министрлiгiнiң Әуе қозғалысын басқару және ұшуларды радиотехникалық қамтамасыз ету мен электр байланысының жерүстi құралдарын техникалық пайдалану жөнiндегi республикалық мемлекеттiк кәсiпорны ("Қазаэронавигация" РМК), ұшу қауiпсiздiгiн нығайту және республикамыздың әуе қозғалысын басқарудың бiрыңғай технологиялық жүйесiнiң қызмет етуiн қамтамасыз ету мақсатында, Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң
1994 жылғы 10 мамырдағы N 489
P940489_
қаулысымен және 1995 жылғы 22
маусымдағы "Қазаэронавигация" кәсiпорнын "Қазақстан әуе жолы" Ұлттық
акционерлiк авиакомпаниясының құрамынан бөлiп шығару туралы" Көлік және
коммуникациялар министрлiгiнiң 1995 жылғы 22 маусымдағы N 133 бұйрығымен
құрылды.
Негiзгi функциялары:
әуе қозғалысын басқару;
Қазақстан Республикасының әуе кеңiстiгiнде (ҚР ӘК) ұшуларды
орындаудың қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету;
ҚР ӘК пайдалану тәртiбiн үйлестiру;
Қазақстан Республикасындағы әуе қозғалысын жоспарлау;
радиотехникалық жабдықтар мен байланыс құралдарын пайдалануды, оларға
техникалық қызмет көрсетудi, жөндеудi, тапсырыс берудi және пайдалануға
берудi қамтамасыз ету;
ҚР ӘК-де аэронавигациялық қызмет көрсеткенi үшiн алым алу;
ұшуды аэронавигациялық ақпаратпен қамтамасыз ету;
ҚР ӘК пайдалану кезiнде болған қақтығыстар мен бұзушылықтарды есепке
алу және тексеруге қатысу;
ҚР ӘК-нiң қауiпсiз пайдаланылуын реттейтiн ережелер, нұсқаулықтар және басқа да нормативтiк кесiмдердi әзiрлеуге қатысу;

Уставной капитал: 2,1 млрд. тенге.
Активы: 14,0 млрд. тенге.
Годовой оборот: 5,1 млрд. тенге.
Ввиду исключительных прав на эксплуатацию и техническое обслуживание аэронавигационной системы Республики Казахстан РГП "Казаэронавигация" имеет статус естественного монополиста и согласно Закону Республики Казахстан Z980272_ "О естественных монополиях" внесено в Государственный регистр субъектов естественных монополий Республики Казахстан.
Агентством Республики Казахстан по регулированию естественных монополий, защите конкуренции и поддержке малого бизнеса утверждаются тарифы предприятия на аэронавигационные услуги, и осуществляется контроль над формированием затрат.
Глава 2. Анализ производственно-финансового развития национальной
компании за 2000-2001 годы
В состав РГП "Казаэронавигация" входят 17 филиалов, осуществляющих аэронавигационное обслуживание в верхнем воздушном пространстве, местных воздушных линиях и в районах аэродромов Республики Казахстан. Модернизация оборудования и оптимизация процедур управления воздушным движением позволяет осуществлять аэронавигационное обслуживание из 12 районов ОВД. Диспетчерские пункты "Вышка" введены уже в 15 аэропортах.
Существующая сеть международных воздушных трасс, протяженность которых в настоящее время составляет 49 000 км и количество международных коридоров - 72, позволяет удовлетворить потребности всех пользователей воздушного пространства Республики Казахстан.
Однако в связи с общемировым экономическим спадом и вызванным им снижением пассажирского и грузового потока между Европой и Азией объем воздушного движения в воздушном пространстве Республики Казахстан в 2001 г. составит 53,6 тыс. полетов за 9 месяцев, что на 7% меньше, чем в 2000 г.
В целях улучшения полетно-информационного обслуживания в предприятии создан НОТАМ офис и внедряется система предполетной подготовки экипажей по типу "Брифинг".
Автоматизирован процесс аэронавигационного обеспечения полетов и проведено обучение персонала, что позволило дополнительно сократить расходы и оптимизировать численность специалистов САИ до 43 человек.
Специалистами службы ЭРТОС в 2000-2001 гг. был выполнен комплекс сложных и трудоемких работ по восстановлению и поддержанию в работоспособном состоянии РТО, т.к. 82% из более 4500 единиц РТО выработало свой ресурс, требуется замена 87% всего объема кабельных и 62% радиорелейных линий связи.

Жарғылық қоры: 2,1 млрд. теңге
Активтерi: 14,0 млрд. теңге
Жылдық айналымы: 5,1 млрд. теңге
Қазақстан Республикасының аэронавигациялық жүйесiн пайдалануды және оған техникалық қызмет көрсетудi жүзеге асыруға айрықша құқығы болғандықтан, "Қазаэронавигация" РМК-ның табиғи монополист мәртебесi бар, сондықтан "Табиғи монополиялар туралы" Қазақстан Республикасының Z980272_ Заңына сәйкес "Қазаэронавигация" РМК Қазақстан Республикасының табиғи монополиялар субъектiлерiнің Мемлекеттiк тiркелiмiне енгiзiлген.
Қазақстан Республикасының Табиғи монополияларды реттеу, бәсекелестiктi қорғау және шағын бизнестi қолдау жөнiндегi агенттік кәсiпорынның аэронавигациялық қызмет көрсету тарифтерiн бекiтедi және шығынның пайда болуын бақылауды жүзеге асырады.
2-тарау. Ұлттық компанияның 2000-2001 жылдардағы өндiрiстiк-қаржылық
дамуын талдау
"Қазаэронавигация" РМК-ның құрамына жоғарғы әуе кеңiстiгiнде, жергіліктi әуе желiлерінде және Қазақстан Республикасының барлық әуеайлақтарында аэронавигациялық қызмет көрсетудi жүзеге асыратын 17 филиал кiредi. Жабдықтардың жаңғыртылуы және әуе қозғалысын басқару рәсiмiнiң оңтайландырылуы - ӘҚҰ-ның 12 ауданынан аэронавигациялық қызмет көрсетуге мүмкiндiк бередi. "Мұнара" диспетчерлiк пункттерi 15 әуежайға енгiзiлген.
Қазiргi уақытта ұзақтығы 49000 км құрайтын халықаралық әуе жолдарының қазiргi желiсi мен 72 халықаралық әуе дәлiзi - Қазақстан Республикасының әуе кеңiстiгiн пайдаланушылардың барлығының мұқтаждарын қанағаттандыруға мүмкiндiк бередi.
Алайда, дүниежүзілік экономиканың құлдырауына және соған орай Еуропа мен Азияның арасында жолаушы мен жүк ағынының төмендеуiне байланысты Қазақстан Республикасының әуе кеңiстiгiндегi әуе қозғалысының көлемi 2001 жылы 9 айда 53,6 мың ұшуды құрайды, бұл 2000 жылғыдан 7% кем.
Ұшу-ақпараттық қызмет көрсетудi жақсарту мақсатында кәсiпорында НОТАМ кеңсесi құрылды және "Брифинг" үлгiсi бойынша экипаждың ұшар алдындағы дайындық жүйесi енгiзiлуде.
Ұшуды аэронавигациялық қамтамасыз ету процесi автоматтандырылды және қызметшiлердi оқыту iсi жүргiзiлдi, осының нәтижесiнде шығыстар қосымша қысқартылып, ААҚ мамандарының санын 43-ке дейiн оңтайландыруға мүмкiндiк туды.
Радиотехникалық жабдықтар мен байланыс құралдарын пайдалану қызметi мамандары 2000-2001 жылдары РТЖ-ның жұмысқа қабiлеттi жағдайын қалпына келтiру және ұстап тұру бойынша күрделi және еңбектi көп қажет ететiн кешендi жұмыстар орындады, өйткенi 4500 РТЖ бiрлiгiнiң 82% өз ресурстарын атқарып болған. Жалпы көлемi 87% кабельдiк және 62% радиорелелiк байланыс желiлерiн ауыстыру қажет.

Расходы на техническую поддержку РТО и летные проверки радионавигационных систем в 2000-2001 гг., в общей сложности, составили свыше 260 млн. тенге.
В 2001 г. средняя штатная численность предприятия составляет 2645 человек.
1. Производство товаров, работ, услуг.
Основная доля доходов, свыше 82%, формируется за счет рейсов иностранных авиакомпаний; 12% за счет авиакомпаний Казахстана и менее 6% за счет оказания услуг прочей деятельности (связь, аренда основных средств, коммунальные услуги).
Производственными показателями, отражающими объем аэронавигационного обслуживания воздушных судов в воздушном пространстве Республики Казахстан на маршруте полетов и в районе аэродрома, являются самолето-километры, самолето-вылеты и тоннаж максимальной взлетной массы воздушных судов.
Производственные показатели в 2001 г. составят:
93,6 млн. самолето-километров, снижение к 2000 году на 1%, или на 614 тыс. км.;
31,45 тыс. самолето-вылетов, рост к 2000 году на 12%, или на 3,4 тыс. вылетов;
1 390 тыс. тонн самолето-вылетов, рост к 2000 году на 13%, или на 64 тыс. тонн.
2. Финансовые результаты деятельности.
По плану развития РГП "Казаэронавигация" на 2001-2005 годы, доход в 2001 году должен был составить 7 760 млн. тенге, что на 5,7% больше, чем за 2000 год.
Однако по итогам деятельности за 2001 год доход составит 7 289 млн. тенге, что на 6% или на 471 млн. тенге меньше запланированного предприятием.
По сравнению с 2000 годом доход уменьшится на 1% или на 54 млн. тенге. Снижение дохода предприятия в 2001 году к плану обусловлено сокращением транзитных полетов иностранных авиакомпаний по сравнению с предыдущим периодом в результате событий, произошедших 11 сентября 2001 года в США и активизации военных действий в Афганистане.
Расходы предприятия в 2001 году составят 4 779 млн. тенге, что на 0,5% меньше запланированного. К факту 2000 года расходы возрастут на 9,3%, в основном за счет повышения цен на потребляемые товары и услуги; а также за счет роста курса доллара США к тенге на услуги и товарно-материальные ценности (ТМЦ), оплачиваемые в валюте, или по курсу доллара США.
На оплату труда предприятие ожидает израсходовать 1171 млн. тенге, что в пределах запланированного фонда. К 2000 году рост составит 16,3%. На долю расходов по оплате труда в общих затратах приходится 24,5%.
Социальный налог (26% и 21% с 01.07.01 г. от облагаемого фонда оплаты труда) составит 248 млн. тенге, или 5% общих затрат.
В результате проведения модернизации радиотехнических средств и систем телекоммуникаций, замены устаревшего оборудования, в 2001 году по сравнению с 2000 годом увеличится стоимость основных средств предприятия на 3 427 млн. тенге, или на 39%.

РТЖ техникалық сақталуы мен радионавигациялық жүйелердi ұшуда тексеруге шыққан шығыс 2000-2001 жылдары бәрiн қосқанда 260 млн. теңгенi құрады.
2001 жылы кәсiпорынның орташа штаттық саны 2645 адамды құрайды.
1. Тауарлар, жұмыстар және қызмет көрсетулер өндiрiсi.
Табыстың негiзгi үлесi, 82% астамы, шетелдiк авиакомпаниялардың транзиттiк рейстерiнiң есебiнен; 12% Қазақстан авиакомпаниялары есебiнен және 6% кемi басқадай қызмет көрсетулер (байланыс, негiзгi құралдарды жалдау, коммуналдық қызмет көрсету) есебiнен қалыптасады.
Қазақстан Республикасының әуе кеңiстiгiндегi ұшу маршруттары мен әуеайлақ аудандарындағы әуе кемелерiне аэронавигациялық қызмет көрсету көлемiн бейнелейтін өндiрiстiк көрсеткiштер: ұшақ-километр, ұшақ-ұшып шығу және әуе кемелерiнiң ең үлкен ұшу салмағының тоннажы болып табылады.
2001 жылы өндiрiстiк көрсеткiштер:
93,6 млн. ұшақ-километр, 2000 жылға қарағанда төмендеуi 1%, немесе 614 мың километр;
31,45 мың ұшақ-ұшып шығу, 2000 жылға қарағанда өсуi 12%, немесе 3,4 мың ұшып шығу;
1390 мың тонна ұшақ-ұшып шығу, 2000 жылға қарағанда өсуi 13%, немесе 64 мың тоннаны құрайды.
2. Қызметтің қаржылық нәтижелерi.
"Қазаэронавигация" РМК-ны дамытудың 2001-2005 жылдарға арналған жоспары бойынша 2001 жылдың кiрiсi 7 760 млн. теңгенi құрауға, яғни, 2000 жылдағыдан 5,7% артық болуы тиiс едi.
Бiрақ 2001 жылғы қызметтің қорытындысы бойынша табыс 7289 млн. теңгенi құрайды, яғни, жоспарланғаннан 6% немесе 471 млн. теңге кем.
2000 жылмен салыстырғанда табыс 1% немесе 54 млн. теңгеге кемидi. Кәсiпорын табысының 2001 жылы жоспарланғаннан төмендеуi - жыл басынан бастап шетелдiк авиакомпаниялардың транзиттiк ұшуларының алдыңғы кезеңмен салыстырғанда қысқаруына және 2001 жылғы 11 қыркүйектегi АҚШ-та болған оқиғалар мен Ауғанстандағы соғыстың бел алуына байланысты болды.
Кәсiпорынның шығысы 2001 жылы 4 779 млн. теңгенi құрайды, бұл жоспарланғаннан 0,5% кем. 2000 жылдың дерегiне қарағанда, негiзiнен тұтыну тауарлары мен көрсетiлетiн қызметтер бағасының өсуi есебiнен; сондай-ақ валютамен немесе АҚШ доллары бағамымен төленетiн қызметтер көрсету мен тауар-материалдық құндылықтарға (ТМҚ) АҚШ доллары бағамының теңгеге шаққанда өсуi есебiнен шығыс 9,3% артады.
Кәсiпорын еңбекақы төлемiне жоспарланған қор шегiнде 1 171 млн. теңге жұмсалады деп күтуде. 2000 жылдан өсiмi 16,3%. Жалпы шығындардан еңбекақы төлемi шығысының үлесiне 24,5% тиедi.
Әлеуметтiк салық (еңбекақы төлемiнiң салық салынатын қоры 2001 ж.07.01-нен бастап 26% және 21%) 248 млн. теңге, немесе жалпы шығынның 5%.
Радиотехника құралдары мен телекоммуникация жүйелерiн жетiлдiрудi, ескiрген жабдықтарды ауыстыруды жүргiзу нәтижесiнде 2000 жылмен салыстырғанда, 2001 жылы кәсiпорынның негiзгi құралдарының құны 3 427 млн. теңгеге, немесе 39% артады.

Сумма амортизационных отчислений, соответственно, в 2001 году составит 896 млн. тенге, с ростом к 2000 году на 28%. На долю амортизационных отчислений приходится 19% всех затрат предприятия.
На приобретение товаров, работ и услуг производственного характера (приобретение запасных частей, оплата услуг телекоммуникаций, электроэнергия, облет радиотехнических средств, подготовка кадров, текущий ремонт основных средств и т.д.) предприятие прогнозирует израсходовать 858 млн. тенге, или 18% всего бюджета.
Другие расходы (командировочные, общехозяйственные, канцелярские, почтово-телеграфные и телефонные, услуги банка, проценты за кредиты, НДС на затраты и накладные расходы) составят 1606 млн. тенге, или 34% всех затрат.
Доход предприятия до налогообложения в 2001 году составит 2510 млн. тенге, со снижением к плану на 7% и к 2000 году на 15%.
По результатам 2001 года будет перечислено из чистого дохода предприятия в государственный бюджет 4% или 65 млн. тенге.
Дебиторская задолженность в 2001 году составит 4 150 млн. тенге, с ростом к 2000 году на 160 млн. тенге. На 1 января 2001 года наибольший удельный вес в дебиторской задолженности составляли услуги по временной финансовой помощи и по обязательствам, оплаченным РГП "Казаэронавигация" по решению Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан за ЗАО "Эйр Казахстан" - 1503 млн. тенге или 38% задолженности. Текущая дебиторская задолженность по услугам АНО составляла 1377 млн. тенге или 35% от задолженности. На авансы, выданные поставщикам, за счет будущих поставок и прочую дебиторскую задолженность, включая долгосрочную, приходилось 27% задолженности. На конец 2001 года сохранится дебиторская задолженность на услуги АНО, в связи с низкой платежеспособностью казахстанских авиакомпаний.
Кредиторская задолженность РГП "Казаэронавигация" в 2001 году составит 3 606 млн. тенге, против 4 135 млн. тенге в 2000 году. Снижение кредиторской задолженности связано с выплатами обязательств по долгосрочным кредитам, согласно графику платежей фирме "AIRSYS ATM" по контракту на поставку навигационного оборудования, ЗАО "Эксимбанк Казахстан" и ОАО "Народный Банк Казахстана".
За 2001 год РГП "Казаэронавигация" не имело просроченной задолженности по платежам в бюджет.
3. Динамика тарифов и цен на продукцию, работы и услуги.
Тарифы РГП "Казаэронавигация" за аэронавигационное обслуживание в верхнем воздушном пространстве и районе аэродрома утверждены постановлением Комитета по ценовой и антимонопольной политике Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан от 16.03.98 г. N 1/10.
Взимание аэронавигационных сборов с пользователей воздушного пространства Республики Казахстан производится РГП "Казаэронавигация" на основании публикуемого Республикой Казахстан Циркуляра аэронавигационной информации через клиринговую палату Международной ассоциации авиаперевозчиков (IATA) и путем заключения договоров с пользователями.

Осыған сәйкес, амортизациялық аударым сомасы 2001 жылы 896 млн. теңгенi құрайды, 2000 жылғыдан өсуi 28%. Кәсiпорынның барлық шығынының 19% амортизациялық аударымның үлесiне тиедi.
Өндiрiстiк сипаттағы тауарлар, жұмыстар және қызмет көрсетулердi сатып алуға (қосалқы бөлшектер алу, телекоммуникация қызметiне ақы төлеу, электр қуаты, радиотехника құралдарын сынау, кадрлар даярлау, негiзгi құралдарды ағымдағы жөндеуден өткiзу т.б.) кәсiпорын 858 млн. теңге, немесе бүкiл бюджеттің 18% жұмсауды болжап отыр.
Басқа шығыстар (iссапарлық, жалпышаруашылық, кеңселiк, почта-телеграфтық және телефондық, банк қызметтерi, несие пайыздары, шығын ҚҚС-ы және үстеме шығыстар) 1606 млн. теңгенi, немесе барлық шығынның 34% құрайды.
Кәсіпорынның 2001 жылғы салық салынбаған табысы 2 510 млн. теңге, бұл жоспардағыдан 7% және 2000 жылғыдан 15% төмендеген.
2001 жылдың нәтижесi бойынша мемлекеттiк бюджетке таза табыстың 4% немесе 65 млн. теңге аударылады.
2001 жылы дебиторлық берешек 2000 жылғыдан 160 млн. теңгеге артып 4 150 млн. теңгенi құрайды. 2001 жылғы 1 қаңтарда дебиторлық берешектiң сыбағалы салмағының басымын мерзiмдiк қаржылық көмек көрсету қызметi мен Көлiк және коммуникациялар министрлігiнің шешімi бойынша "Қазаэронавигация" РМК "Эйр Қазақстан" үшiн мiндеттемелер бойынша төлеген - 1503 млн. теңге немесе 38% құрайды. АНҚ қызметi бойынша дебиторлық берешек 1377 млн. теңге немесе берешектiң 35%. Болашақта жеткiзiп беру есебiнен жеткiзушілерге берiлген авансқа және ұзақ мерзiмдiлерiмен қоса алғанда басқа да дебиторлық берешекке, берешектiң 27% келедi. 2001 жылдың аяғына қарай қазақстандық авиакомпаниялардың төлем қабiлеттiлiктерiнiң төмендiгiнен АНҚ қызметiне дебиторлық берешек өседi.
"Қазаэронавигация" РМК-ның кредиторлық берешегi 2000 жылғы 4 135 млн. теңгеге қарағанда 2001 жылы 3 606 млн. теңге болды. Кредиторлық берешектiң төмендеуi төлем кестесiне сәйкес, "АIRSYS АТМ" фирмасына навигациялық жабдықтарды жеткiзiп тұруға жасалған келiсiм-шарт бойынша, "Эксимбанк Қазақстан" ЖАҚ және "Қазақстан Халық Банкi" ААҚ-ға ұзақ мерзiмдiк несие мiндеттемелерiн төлеуге байланысты болды.
2001 жылы "Қазаэронавигация" РМК-да бюджетке төлем бойынша мерзiмi өткен берешек болған жоқ.
3. Өнiмдер, жұмыстар және көрсетiлетiн қызметтерге арналған тарифтер мен бағалар динамикасы.
"Қазаэронавигация" РМК-ның аэронавигациялық қызмет көрсетуге арналған тарифi жоғарғы әуе кеңiстiгi мен әуеайлақ аудандарында аэронавигациялық қызмет көрсету үшiн алынатын алым ставкасы Қазақстан Республикасының стратегиялық жоспарлау және реформалар жөнiндегi агенттiгінің Баға және монополияға қарсы саясат жөнiндегi комитетiнiң 1998 жылғы 16 наурыздағы N 1/10 қаулысымен бекiтiлген.
Қазақстан Республикасының әуе кеңiстiгiн пайдаланушылардан аэронавигациялық алым жинауды "Қазаэронавигация" РМК Қазақстан Республикасы Халықаралық авиатасымалдаушылары қауымдастығының (IАТА) клирингтік палатасы арқылы жариялаған аэронавигациялық ақпарат циркулярының негiзiнде және пайдаланушылармен келiсiм жасау жолдарымен жүргiзедi.

Ставки аэронавигационных сборов зависят от максимальной взлетной массы воздушного судна, типа выполняемого полета и государственной принадлежности авиакомпании. Тарифы для казахстанских авиакомпаний ниже ставок применяемых к иностранным авиакомпаниям, так как предусмотрен понижающий коэффициент 0,5 к ставкам аэронавигационных сборов при выполнении внутренних регулярных рейсов казахстанскими авиаперевозчиками:
в соответствии с приказом Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий, защите конкуренции и поддержке малого бизнеса от 15 сентября 1999 года N 68/2-ОД плата за аэронавигационное обслуживание с эксплуатантов воздушных судов-резидентов Республики Казахстан, осуществляющих внутренние регулярные перевозки, взимается по курсу, установленному Национальным Банком Республики Казахстан на 1 апреля 1999 года (87,5 тенге за 1 доллар США);
постановлением Комитета Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции от 21.08.98 г. N 3/6 установлена 10% скидка к тарифу за аэронавигационное обслуживание в районе аэродрома для авиаперевозчиков-резидентов РК при условии 100% предоплаты в течение месяца. Этим же приказом, льготы распространяются на полеты, связанные с применением авиации в народном хозяйстве, облетом радиотехнических средств аэронавигации и материальной части воздушных судов, а также тренировочные полеты.
Применяемая дифференциация тарифов была предназначена для поддержки отечественных авиаперевозчиков и стимулирования социально значимых внутриреспубликанских рейсов, но она не привела к существенному росту внутренних перевозок и снижению или стабилизации пассажирских тарифов.
При этом уменьшение количества рейсов между Европой и Азией в результате террористических актов 11 сентября 2001 г. и начала активных военных действий в Афганистане и вызванное этим обострение конкуренции на мировом рынке аэронавигационных услуг, усиливает необходимость пересмотра действующей тарифной политики.
В то же время, являясь субъектом естественной монополии и соблюдая особый порядок формирования затрат, утвержденный Агентством Республики Казахстан по регулированию естественных монополий, защите конкуренции и поддержке малого бизнеса, РГП "Казаэронавигация" не может самостоятельно устанавливать ставки тарифов, исходя из рыночной ситуации.
4. Инвестиционная деятельность компании.
В 2000-2001 годы РГП "Казаэронавигация" выполнило поставленные задачи, связанные с вводом нового и эксплуатацией имеющегося радиотехнического оборудования и средств связи (далее - РТО). Было введено в эксплуатацию следующее оборудование:
4 комплекта вторичных радиолокаторов МВРЛ-СВК (Актау, Жезказган,
Костанай, Атырау) по контракту с "AIRSYS АТМ";
2 комплекта вторичных аэродромных радиолокаторов МВРЛ-СВК в Астане и
Алматы;
8 комплектов автоматизированных рабочих мест диспетчеров "Синтез -
АРМ - Р" (Актау, Жезказган, Костанай, Атырау);
4 комплекта АРМ-А в Астане и Алматы;
СП-90 в Атырау;
ВОР/ДМЕ в Астане;
РП-95 в Алматы;
4 комплекта источников бесперебойного питания;
5 комплектов процессоров данных DРS;
5 наземных станций спутниковой связи в Алматы, Семипалатинске,
Актобе, Уральске, Кызылорде;
2 центра коммутации сообщений (ЦКС) в Шымкенте и Жезказгане;
Цифровое оборудование фирмы "CISCO" в Алматы, Уральске, Кызылорде,
Актобе, Астана, Семипалатинск, Балхаш, Тараз, Шымкент;
Радиорелейные станции в Таразе, Петропавловске, Шымкенте;
диспетчерская голосовая связь "DENRO" в Алматы, Астане и Актобе;
12 многоканальных цифровых магнитофонов.

Алым жинаудың жүйесi әуе кемесiнiң ең үлкен ұшу салмағына, авиакомпаниялардың мемлекеттік тиесiлігi мен орындалған ұшу үлесiне қарай сараланып отырады. Қазақстандық авиатасымалдаушыларға тұрақты ішкi рейстердi орындағанда алым мөлшерiне 0,5 төмендету коэффициентi қолданылуы көзделгендiктен, Қазақстан авиакомпаниялары үшiн тарифтер шетелдiк авиакомпанияларға қолданылатын мөлшерден төмен;
Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестiктi қорғау жөнiндегi комитетiнiң 1999 жылғы 15 қыркүйектегi 68/2-ОД бұйрығымен Қазақстан Республикасының тұрақты рейстердi орындайтын әуе кемелерi резиденттерiн пайдаланушылардан аэронавигациялық қызмет көрсету үшiн ақы 1999 жылғы 1 сәуiрде Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi белгiлеген (1 АҚШ доллары үшiн 87,5 теңге) бағам бойынша алынады.
Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестiктi қорғау жөнiндегi комитетiнiң 1998 жылғы 21 тамыздағы N 3/6 қосымша қаулысымен тұрақты ішкі рейстер үшiн, егер олар бiр айдың iшiнде 100% алдын-ала төлеген жағдайда, 10%-дық жеңiлдiк беру қосымша белгiлендi. Осы бұйрықпен халық шаруашылығында қолданылатын ұшуларға, аэронавигацияның радиотехникалық құралдарын ұшуда сынауға және жаттығу ұшуларына жеңілдіктер қолданылады.
Тарифтердiң бұлайша саралануы отандық авиатасымалдаушыларға қолдау көрсетуге және республиканың ішкi рейстерiнiң әлеуметтік мәнiн ретке келтiруге бағытталған болатын, алайда ол iшкi тасымалдың едәуiр өсуiне әкелмедi және жолаушылар тарифiн төмендетпедi, немесе бiр қалыпқа келтiрмедi.
Бұл ретте 2001 жылғы 11 қыркүйектегi террористiк актiлер мен Ауғанстандағы соғыстың бел алуы нәтижесiнде Еуропа мен Азия арасындағы рейстер санының азаюы және соған байланысты аэронавигациялық қызмет көрсетудiң дүниежүзілік нарқында бәсекелестіктiң шиеленiсуi, қолданыстағы тарифтiк саясатты қайта қарау қажеттігін күшейте түстi.
Сонымен қатар, табиғи монополия субъектiсi болғандықтан және Қазақстан Республикасының Табиғи монополияны реттеу, бәсекелестiктi қорғау және шағын бизнестi қорғау жөнiндегі агенттiгi бекiткен шығынды қалыптастырудың ерекше тәртiбiн сақтай отырып, "Қазаэронавигация" РМК нарықтық ахуалға қарай тарифтiк ставканы өз бетiмен жасай алмайды.
4. Компанияның инвестициялық қызметi.
2000-2001 жылдары "Қазаэронавигация" РМК радиотехникалық жабдықтар мен байланыс құралдарының (бұдан әрi - РТЖ) жаңасын енгiзiп, қолда барын пайдалануда алдына қойылған мiндеттердi орындады. Пайдалануға мынадай жабдықтар енгiзiлдi:
"SIEMENS АG"-пен жасалған келiсiм-шарт бойынша МВРЛ-СВК екiншi
радиолокаторларының 4 жиынтығы (Ақтау, Жезқазған, Қостанай, Атырау);
МВРЛ-СВК екiншi әуеайлақтық радиолокаторлардың 2 жиынтығы Астана мен
Алматыда;
"Синтез-АРМ-Р" диспетчерлердiң автоматтандырылған жұмыс
орындарының 8 жиынтығы (Ақтау, Жезқазған, Қостанай, Атырау);
АРМ-А 4 жиынтығы Алматы мен Астанада;
СП-90 Атырауда;
ВОР/ДМЕ Астанада;
РП-95 Алматыда;
тоқтаусыз қоректену көзi 4 жиынтық;
DPS деректерi процессорының 5 жиынтығы;
Алматы, Семей, Ақтөбе, Орал, Қызылордадағы спутниктiк байланыстың 5
жерүстi станциясы;
Шымкент пен Жезқазғандағы қатынас коммутациясының 2 орталығы (ҚКО);
"СISСО" фирмасының Алматы, Астана, Орал, Қызылорда, Ақтөбе, Астана,
Семей, Балқаш, Тараз, Шымкенттегi сандық жабдықтары;
Тараз, Петропавл, Шымкенттегi радиорелелi станциялар;
Алматы, Астана және Ақтөбедегi "DENRO" диспетчерлiк дыбыстық
байланысы;
12 көп каналды сандық магнитофон.

Общая сумма инвестиций за 2000-2001 годы составит 7 206 млн. тенге.
Инвестиционная программа 2001 года составлена с учетом участия в строительстве "Транспорт-тауэр", выплаты по которому составят 1760 тыс. долларов США. Общая сумма инвестиции 2001 года составляет по программе 17,5 млн. долларов США, или 2596 млн. тенге.
Глава 3. План развития национальной компании на 2002 г.
1. Производство товаров, работ и услуг, финансовая деятельность.
В основу разработки плана развития РГП "Казаэронавигация" на 2002 г. заложена общегосударственная стратегия, направленная на дальнейшее углубление и ускорение социально-экономических реформ в Республике Казахстан посредством развития реального сектора экономики.
Стратегической целью плана 2002 года является определение путей и методов развития аэронавигационной системы Республики Казахстан, направленного на удовлетворение потребностей пользователей воздушного пространства РК в аэронавигационном обслуживании, отвечающего всем требованиям мирового авиационного сообщества.
Достижение поставленной цели предполагает внедрение наиболее передовых технологий в области организации воздушного движения, ввод в эксплуатацию самого современного радиотехнического оборудования и систем авиационной электросвязи, дальнейшую оптимизацию структуры предприятия и потребует тесной координации и сложения усилий всех заинтересованных сторон.
Основываясь на результатах производственно-финансовой деятельности РГП "Казаэронавигация" за 2000-2001 годы, прогнозах международных организаций гражданской авиации ИКАО и ИАТА, учитывая дестабилизацию экономической и политической ситуации в мире, предполагаемом значительном уменьшении трафика воздушного движения между Европой и Юго-Восточной Азией, а также на проведении активной маркетинговой работы по увеличению интенсивности воздушного движения, в 2002 году предстоит выполнить следующие основные задачи:
1) добиться сохранения производственных показателей, характеризующих основную деятельность РГП "Казаэронавигация" - аэронавигационное обслуживание воздушных судов пользователей воздушного пространства Республики Казахстан (АНО), в том числе:
самолето-километры ниже уровня оценки 2001 года на 2% и ниже на 4% по сравнению с фактом 2000 года;
самолето-вылеты на уровне оценки 2001 года и на 12% больше факта 2000 года;
тоннаж самолето-вылетов на уровне оценки 2001 года и на 13% больше факта 2000 года;
2) получить доход от основной деятельности в размере 7 105 млн. тенге, с ростом к факту 2000 года на 5% и к оценке 2001 года на 3% больше;

2000-2001 жылдарда инвестицияның жалпы сомасы 7 206 млн. теңгенi
құрайды.
2001 жылғы инвестицияның бағдарламасы - төлемi 1 760 мың АҚШ долларын құрайтын "Транспорт-тауэр" құрылысына қатысуды ескере отырып құрастырылған. 2001 жылдың жалпы инвестициясының сомасы бағдарлама бойынша 17,5 млн. АҚШ долларын немесе 2596 млн. теңгенi құрайды.
3-тарау. Ұлттық компанияны дамытудың 2002 жылға арналған жоспары
1. Тауарлар, жұмыстар және қызметтер көрсету өндiрiсi, қаржы қызметi.
"Қазаэронавигация" РМК дамытудың 2002 жылға арналған жоспарын әзiрлеу негiзiнде экономиканың шынайы секторын дамыту жолымен Қазақстан Республикасының әлеуметтiк-экономикалық реформасын әрi қарай тереңдетіп, тездетуге бағытталған жалпы мемлекеттік стратегия жатыр.
2002 жыл жоспарының стратегиялық мақсаты дүниежүзiлiк авиациялық қоғамдастықтың барлық талаптарына жауап беретiн, ҚР әуе кеңiстiгiн пайдаланушылардың аэронавигациялық қызмет көрсетудегi барлық мұқтаждықтарын қанағаттандыруға бағытталған Қазақстан Республикасының аэронавигациялық жүйесiн дамытудың жолдары мен әдiстерiн анықтау болып табылады.
Алға қойылған мақсатқа жету - әуе қозғалысын ұйымдастыру саласында ең озық технологияны енгiзудi, ең соңғы радиотехникалық жабдықтар мен авиациялық электр байланысы жүйелерiн iске қосуды болжайды, кәсiпорын құрылымын әрi қарай оңтайландыру және барлық мүдделi тараптардың тығыз үйлесiмдiлiгi мен күш бiрiктiруiн қажет етедi.
"Қазаэронавигация" РМК өндiрiстiк-қаржылық қызметiнiң 2000-2001 жылдардағы нәтижелерiн, Халықаралық азаматтық авиация ұйымдары ИКАО мен ИАТА болжамдарын, дүние жүзiнде экономикалық және саяси жағдайдың қалыпты жағдайға келуiн, Еуропа мен Оңтүстiк-Шығыс Азия елдерiнiң арасындағы әуе трафиктерiнiң болжамды ұлғаюын, сондай-ақ, әуе қозғалысы үдемелілігiн ұлғайту жөнiнде белсендi маркетингтiк жұмыстар жүргiзiлуiн негiзге ала отырып, 2002 жылы алда негiзгi мынадай мiндеттердi орындау тұр:
1) "Қазаэронавигация" РМК негiзгi қызметiн - Қазақстан Республикасының әуе кеңiстiгiн пайдаланушылардың әуе кемелерiне аэронавигациялық қызмет көрсетудi (АНҚ) - сипаттайтын өндiрiстiк көрсеткiштерiн сақтап қалуға қол жеткiзу, соның ішінде:
ұшақ - километрлер 2001 жылғы бағалану деңгейiнен 2% төмен және 2000 жылдың дерегiмен салыстырғанда 4% төмен;
ұшақ-ұшып шығулар 2001 жылғы бағалану деңгейiнде және 2000 жылдың дерегiнен 12% артық;
ұшақ-ұшып шығулардың тоннажы 2001 жылғы бағалану деңгейiнде және 2000 ж. дерегiнен 13% артық;
2) 2000 жылдың дерегiнен 5% өсуiмен және 2001 жылғы бағалануында 3% артығымен 7 105 млн. теңге көлемiнде негiзгi қызметтен табыс алу;

3) получить доход от неосновной деятельности - 188 млн. тенге;
4) израсходовать на производственные цели 5 028 млн. тенге, что на 17% больше, чем в 2000 году и к оценке 2001 года на 5% больше;
5) израсходовать на неосновную деятельность 153 млн. тенге;
6) получить доход до налогообложения на сумму 2 393 млн. тенге, со снижением к оценке 2001 года на 5% или на 117 млн. тенге;
7) перечислить в бюджет 833 млн. тенге подоходного налога с юридических лиц;
8) из чистого дохода предприятия в государственный бюджет перечислить 6% или 93,6 млн. тенге, 94% или 1 466 млн. тенге направить на формирование резервного капитала, в т.ч. 966 млн. тенге на развитие производства, 500 млн. тенге на создание резерва по безнадежной дебиторской задолженности.
РГП "Казаэронавигация" планирует активизировать свою претензионно-исковую работу с авиакомпаниями, в целях снижения имеющейся дебиторской задолженности.
В 2002 году предприятие продолжит совместную работу с международным информационно-координационным советом по вопросам аэронавигационного обслуживания ИКСАНО, а также будет привлекать юридические компании для повышения эффективности претензионно-исковой работы.
В 2002 году РГП "Казаэронавигация" планирует снизить долгосрочную кредиторскую задолженность 2 240 млн. тенге, что ниже по сравнению с 2000 годом на 30% и на 33% меньше оценки к 2001 году.
2. Планирование тарифов и цен на продукцию, работы и услуги и их обоснование.
Снижение в 2001 году дохода предприятия по сравнению с планом в результате обострившейся конкуренции на мировом рынке аэронавигационных услуг, уменьшение потока транзитных рейсов иностранных авиакомпаний, усиливает необходимость внедрения более гибкой тарифной системы при расчете аэронавигационных сборов (АНС).
Одной из возможностей применения более гибкой системы тарифов за АНО является переход к существующей методике расчета сборов по формуле ЕURОСОNТRОL:
___2
R=T*D V * Wеight/50, где
R - аэронавигационные сборы, Т - коэффициент "Unit Rаtе", D - протяженность полета, км, Weight - максимальный взлетный вес воздушного судна.
Формула предусматривает использование коэффициента "Unit rаtе", который определяется по специальной таблице и имеет более гибкую зависимость от максимальной взлетной массы воздушного судна и протяженности совершенного полета. Таблица для определения вышеуказанного коэффициента к формуле дифференцирована по 10 весовым группам и 4 группам фактической протяженности полета.
Данная методика расчета АНС требует ведения в предприятии более высокого учета организации АНС, наличия более точных данных о парке воздушных судов операторов и ортодромической протяженности трасс, по которым осуществляются полеты.
Сохранение повышающих коэффициентов, утвержденных Агентством Республики Казахстан по регулированию естественных монополий, защите конкуренции и поддержке малого бизнеса, к ставкам АНС при применении формулы EUROCONTROL может быть дополнительным инструментом по регулированию регулярности потоков.
Вместе с тем, растущий объем внутренних рейсов, выполняемых казахстанскими компаниями, позволяет обосновать отмену понижающего коэффициента и фиксированного курса доллара США для внутренних регулярных рейсов, принятых в свое время для поддержки малого отечественного предпринимательства.

3) негiзгi емес қызметтен табыс алу - 188 млн. теңге;
4) 2000 жылға қарағанда 17% және 2001 жылғы бағалаудан 5% артық болатын 5 028 млн. теңгенi өндiрiстiк мақсаттарға жұмсау;
5) негiзгi емес қызметке 153 млн. теңге жұмсау;
6) 2001 жылғы бағалануымен 5% немесе 117 млн. теңгеге төмендеуiмен 2 393 млн. теңге сомасына салық салынатын табыс алу;
7) заңды тұлғалардан бюджетке 833 млн. теңге табыс салығын аудару;
8) таза табыстан 6% немесе 93,6 млн. теңге мемлекет бюджетiне аудару; 94% немесе 1 446 млн. теңге резервтегi капиталдың қалыптасуына бағытталады, оның iшiнде 966 млн. теңге өндiрiстi дамытуға, 500 млн. теңге үмiтсiз дебиторлық берешек бойынша резерв құруға жұмсалады.
"Қазаэронавигация" РМК қазiргi дебиторлық берешегiн азайту мақсатында, авиакомпаниялармен өзiнiң талап-қуыным жұмыстарын жандандыруды жоспарлап отыр.
2002 жылы кәсiпорын аэронавигациялық қызмет көрсету мәселесi жөнiндегi халықаралық ақпарат-үйлестіру кеңесi ИКСАНО ұйымымен бiрлесіп iстейтiн жұмысын одан әрi жалғастырады сондай-ақ, талап-қуыным жұмысының тиiмдiлiгiн арттыру үшiн заңгерлiк компанияларды iске тартады.
2002 жылы "Қазаэронавигация" РМК ұзақ мерзiмдiк несиелiк берешегi 2000 жылмен салыстырғанда 30%, 2001 жылғыдан 33% төмендетудi жоспарлап отыр.
2. Өнiмдер, жұмыстар және көрсетiлетiн қызметтерге арналған тарифтер мен бағаларды жоспарлау және олардың негiздемесi.
Аэронавигациялық қызмет көрсетудегi дүниежүзілік рынокта бәсекелестіктің шиеленiсуi, шетелдiк авиакомпаниялардың транзиттiк рейстер ағынының азаюы нәтижесiнде, жоспармен салыстырғанда кәсiпорын табысының 2001 жылы төмендеуi аэронавигациялық алымдарды (АНА) есептеу кезiнде икемдiрек тариф жүйесiнің қажеттiгiн күшейтедi.
АНА көтеру жағына қарай икемделген тарифтер жүйесiн пайдалану мүмкiндiктерiнің бiрi ЕURОСОNТRОL формуласы бойынша алымды есептейтiн қазiргi әдiске көшу болып табылады:
R = Т* D* Қ Wеight/50, бұл жерде, R - аэронавигациялық алым, Т - "Unit Rate" коэффициентi, D - ұшу ұзақтығы, км, Weight - әуе кемесiнiң ең үлкен ұшу салмағы.
Формула арнайы таблица бойынша анықталатын әуе кемесiнiң ең жоғары ұшу салмағы мен аяқталған ұшудың ұзақтығына тәуелдiлiгi икемдiрек болып келетiн "Unit Rate" коэффициентін қолдануды қарастырады. Жоғарыда көрсетiлген коэффициенттi формулаға айыру таблицасы 10 салмақтық топқа және ұшудың нақты ұзақтығы бойынша 4 топқа дараланған.
АНА есеп айырысудың бұл әдiстемесi - кәсіпорында АНА ұйымдастырудың, операторларда әуе кемелерi паркi туралы нақты деректердiң болуын, ұшулар жүзеге асырылатын әуе жолдарының ортодромдық ұзақтығының неғұрлым жоғары есебiн жүргiзудi талап етедi.
ЕURОСОNТRОL формуласын қолданған кезде АНА ставкасына Қазақстан Республикасының Табиғи монополияларды реттеу, бәсекелестiктi қорғау және шағын бизнестi қолдау жөнiндегi агенттiгi бекiткен жоғарылату коэффициенттерінің сақталуы ағындардың тұрақтылығын реттеу жөнiнде қосымша құрал болуы мүмкiн.
Сонымен қатар, қазақстандық компаниялар орындайтын iшкi рейстердiң өсiп отырған көлемi - кезiнде отандық шағын кәсіпкерлердi қолдау үшiн қабылданған iшкi тұрақты рейстер үшiн жасалған төмендету коэффициенттерi мен АҚШ долларының белгiленген бағамын алып тастауды негiздеуге мүмкiндiк бередi.

В срок до 1 апреля 2002 года предприятие планирует отработать финансово-экономическое обоснование необходимости перехода к методике расчета АНС по формуле EUROCONTROL и технологию производства АНС, отвечающую требованиям ЕURОСОNТRОL.
Согласно политике Международной организации гражданской авиации (ИКАО) в отношении АНС Doc 9082/6 провайдер аэронавигационных услуг должен проводить консультации с пользователями аэронавигационного обслуживания по изменению систем взимания и уровня сборов. В этой связи РГП "Казаэронавигация" планирует согласовать возможные изменения тарифов, наряду с антимонопольным органом, с ИАТА (Международной ассоциацией авиаперевозчиков).
3. Инвестиционная программа.
Инвестиции в основные средства на 2002 год прогнозируются на сумму 2 162 млн. тенге. Инвестиции за счет собственных средств РГП "Казаэронавигация" будут использованы на замену и развитие радиотехнических средств и электросвязи, приобретение производственно необходимых основных средств, строительно-монтажные работы, в том числе на строительство здания "Транспорт Тауэр".
РГП "Казаэронавигация" в 2002 году планирует выплатить по обязательствам ранее заключенных контрактов с фирмами "Thomson - CSF Airsys" и "Airsys ATM GmbH" 3 млн. долларов США, что составляет 22% от инвестиционной программы в целом.
В ОАО "Народный Банк Казахстана" предстоит выплатить 2,5 млн. долларов США в счет погашения кредита.
Инвестиционная программа предусматривает замену, приобретение и ввод следующих крупных объектов РТО:
радиорелейные станции на сумму 810 тыс. долларов США;
мультиплексоры на сумму 980 тыс. долларов США;
аппаратура отображения радиолокационной информации (АРМ) - 300 тыс. долларов США;
радиомаячные системы посадки - 627 тыс. долларов США;
системы навигации (ВОР/ДМЕ) - 643 тыс. долларов США;
модернизация и ремонт ОРЛ-А ДРЛ7СМ - 1 млн. долларов США;
локационная позиция "Амур" - 615 тыс. долларов США;
оборудование вычислительной техники - 352 тыс. долларов США;
проведение строительно-монтажных работ - 510 тыс. долларов США;
строительно-монтажные работы здания "Транспорт Тауэр" - 2 250 тыс. долларов США;
на прочие инвестиции - 268 тыс. долларов США.
4. Маркетинговый план.
Основной задачей среднесрочного планирования маркетинговой службы является использование преимуществ маршрутов, проходящих в воздушном пространстве Республики Казахстан, для привлечения дополнительного потока транзитного движения в направлении Европа и страны Южной, Восточной, Юго-Восточной Азии и Ближнего Востока.
В рамках работы по решению данной задачи и соответственно привлечению дополнительных потоков на территорию Республики Казахстан необходимо проведение комплекса мероприятий, требующего применения совместных усилий различных государственных органов - Комитета гражданской авиации, Министерства транспорта и коммуникаций, Министерства иностранных дел, Министерства обороны, Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий, защите конкуренции и поддержке малого бизнеса. Данный комплекс мероприятий заключается в следующем:

2002 жылғы 1 сәуiрге дейiнгi мерзімде кәсiпорын ЕURОСОNТRОL формуласы бойынша АНА есептеу әдiсiне көшу қажеттігінің қаржы-экономикалық негiздемесiн ЕURОСОNТRОL талаптарына жауап беретiн және АНА технологиясының өндiрiсiн әзiрлеудi жоспарлап отыр.
Халықаралық азаматтық авиация ұйымының (ИКАО) АНА-ға қатысты Дос 908/6 саясатына сәйкес, аэронавигациялық қызмет көрсету провайдерi аэронавигациялық қызмет көрсетудi пайдаланушылармен алым алу және оның мөлшерi жөнiнде консультация жүргiзуi тиiс. Осыған байланысты "Қазаэронавигация" РМК өз тарифтерiндегi өзгерiстердi монополияға қарсы органмен қатар ИАТА-мен (Халықаралық авиатасымалдаушылар қоғамдастығымен) де 2002 жылдың бiрiншi тоқсанында келiсудi жоспарлап отыр.
3. Инвестициялық бағдарлама.
2002 жылға арналған негiзгi құралдарға инвестиция 2 162 млн. теңгеге болжамдалды. "Қазаэронавигация" РМК өз қаражатының есебiнен инвестиция радиотехника құралдары мен электр байланысын ауыстыру мен жаңғыртуға, өндiрiстiк қажеттi негiзгi құралдар алуға, құрылыс-жинақтау жұмыстарына, оның iшiнде "Транспорт Тауэр" ғимаратының құрылысына жұмсалады.
Бұрын жасалған келiсiм-шарттардың мiндеттемелерi бойынша 2002 жылы "Қазаэронавигация" РМК "Тhомsоn-СSF Аirsуs" "Аirsуs АТМ GmbH" фирмаларына 3 млн. АҚШ долларын төлеудi жоспарлап отыр, бұл тұтастай алғанда, инвестиция бағдарламасының 22%-ын құрайды.
"Қазақстан Халық Банкi" ААҚ-ға несиенi жабу есебiмен 2,5 млн. АҚШ
долларын төлеу мiндетi тұр.
Инвестиция бағдарламасы РТЖ-ның мынадай iрi нысаналарын ауыстыру, алу
және енгiзудi көздейдi:
радиорелелiк станциялар - 810 мың АҚШ доллары;
мультиплексорлар - 980 мың АҚШ доллары;
радиолокациялық ақпаратты бейнелейтін (АРМ-Т) аппаратурасы - 300 мың
АҚШ доллары;
қону радиомаяктiк жүйесi - 627 мың АҚШ доллары;
навигация жүйелерi (ВОР/ДМЕ) - 643 мың АҚШ доллары;
ОРЛ-А ДРЛ-7СМ жаңғырту және жөндеу - 1 млн. АҚШ доллары;
"Амур" локациялық позициясы - 615 млн. АҚШ доллары;
есептеу техникасының жабдығы - 352 мың АҚШ доллары;
құрылыс-монтаж жұмыстарын жүргiзу - 510 мың АҚШ доллары;
"Транспорт Тауэр" ғимаратының құрылыс-монтаж жұмысына - 2 250 мың АҚШ
доллары;
басқа инвестицияларға - 268 мың АҚШ доллары.
4. Маркетинг жоспары.
Маркетинг қызметiнiң орташа мерзiмдi жоспарлаудағы негiзгi мiндетi - Еуропа және Оңтүстiк Шығыс, Оңтүстiк-Шығыс Азия және Таяу Шығыс елдерi бағыттарына транзиттiк қозғалыстың қосымша ағынын тарту үшiн Қазақстан Республикасының әуе кеңiстiгiнен өтетiн бағыттардың артықшылығын пайдалану болып табылады.
Осы мәселенi шешу және осыған сәйкес Қазақстан Республикасының аумағына қосымша ағындар тарту төңiрегiндегi жұмыс шеңберiнде, әр түрлi мемлекеттiк органдардың - Азаматтық авиация комитетiнiң, Көлiк және коммуникациялар министрлiгiнiң, Сыртқы iстер министрлiгiнiң, Қорғаныс министрлiгiнiң, Қазақстан Республикасының Табиғи монополияны реттеу, бәсекелестiктi қорғау және шағын бизнестi қолдау жөнiндегi агенттiгiнiң бiрлескен күштерiн қолдануды талап ететiн шаралар кешенiн өткiзу қажет. Бұл шаралар кешенi төмендегiдей болмақ:

1) взаимодействие с полномочными органами сопредельных государств (включая правительственный уровень) по организации и планированию воздушных потоков и открытию новых международных воздушных трасс:
связь с правительственными учреждениями через посольства Республики Казахстан в соответствующих государствах,
взаимодействие с авиационными администрациями государств, включая посольства и представительства авиакомпании "Эйр Казахстан",
использование соответствующих структур Министерства обороны для решения вопросов с военными ведомствами заинтересованных государств;
2) отработка между субъектами гражданской авиации единой скоординированной политики по привлечению потоков воздушного движения на территорию Республики Казахстан;
3) развитие сервисной инфраструктуры аэропортов Республики Казахстан для повышения качества обслуживания транзитных рейсов:
создание транзитных зон,
формирование аэропортовых сборов, удовлетворяющих требованиям пользователей и эксплуатантов,
регулирование политики ценообразования на авиатопливо;
4) организация и проведение переговоров с аэронавигационными службами сопредельных государств по вопросам максимального использования потенциала воздушных трасс Республики Казахстан;
5) организация и проведение переговоров непосредственно с авиакомпаниями по вопросам использования воздушного пространства Республики Казахстан при выполнении транзитных полетов и рейсов с посадками;
6) привлечение посольства Республики Казахстан и представительства авиакомпании "Эйр Казахстан" в Китае для решения вопросов по выполнению авиакомпаниями Китая (Air Сhinа, China Sоuthеrn, China Eastern) полетов через новый коридор на границе Казахстана и Китая;
7) привлечение посольств Республики Казахстан в Германии, Италии, Франции, Нидерландах, Швейцарии, Турции, Израиле, России, на Украине, Беларуси, Прибалтийских государствах к работам по переориентации маршрутов полетов их авиакомпаний (Lufthаnsа, Аlitаliа, Air Frаnсе, КLМ, Swissаir, Turkish Аirlinеs, EL AL Israel и т.д.) на Трансазиатские маршруты, проходящие по территории Республики Казахстан, при выполнении рейсов из Европы в страны Юго-Восточной Азии;
8) дальнейшая реализация проекта, осуществляемого совместно с ТАСИС, "Воздушные трассы Южного Кольца, фаза II" по повышению безопасности полетов и эффективности использования воздушных трасс в данном регионе, путем создания единых технологий и стандартов в области международной аэронавигации, посредством внедрения концепции СNS/АТМ ИКАО;
9) упрощение процедур получения разрешения на использование воздушного пространства Республики Казахстан путем разработки проведения совместных мероприятий Министерством транспорта и коммуникаций, Министерством иностранных дел и Министерства обороны Республики Казахстан;

1) әуе ағындарын ұйымдастыру және жоспарлау жаңа халықаралық әуе жолдарын ашу жөнiнде iргелес мемлекеттердің уәкілетті органдарымен (үкiметтік деңгейдi қоса алғанда) өзара қарым-қатынас:
Қазақстан Республикасының елшiлiгi арқылы тиiстi мемлекеттердiң үкiметтік мекемелерiмен байланыс;
елшiлiктер және "Эйр Қазақстан" авиакомпаниясының өкiлдігін де қоса, мемлекеттердiң авиациялық әкiмшiлiктерiмен өзара әрекеттестiкте болу;
мүдделi мемлекеттердің әскери ведомстволарымен мәселелердi шешу үшiн Қорғаныс министрлiгiнiң тиiстi құрылымдарын пайдалану;
2) Қазақстан Республикасының аумағына әуе қозғалысы ағындарын тарту жөнiнде азаматтық авиация субъектілерi арасында бiрыңғай үйлестiрiлген саясат жұмыстарын әзiрлеу;
3) транзиттiк рейстерге қызмет көрсету сапасын көтеру үшiн Қазақстан Республикасы әуежайларының сервистiк инфрақұрылымын дамыту:
транзиттік өңiрлер құру;
тұтынушылар мен пайдаланушылардың талабын қанағаттандыратын әуежайлық алымдарды қалыптастыру;
авиациялық жанармайдың баға саясатын ретке келтiру;
4) iргелес мемлекеттердің аэронавигациялық қызметтерiмен Қазақстан Республикасының әуе жолдары әлеуетiн барынша пайдалану мәселесi жөнiнде келiссөздер ұйымдастыру және жүргiзу;
5) транзиттiк ұшулар мен қону арқылы ұшатын рейстердi орындауда Қазақстан Республикасының әуе кеңiстiгiн пайдалану мәселесi жөнiнде авиакомпаниялармен тiкелей келiссөздер ұйымдастыру және жүргiзу;
6) Қазақстан мен Қытайдың шекарасындағы жаңа дәлiз арқылы ұшуды Қытай авиакомпанияларының (Аir Сhіnа, Сhinа Sоuthем, Сhinа Еаstеn) орындауы жөнiндегi мәселелердi шешу үшін Қазақстан Республикасының елшiлiгi мен "Эйр Қазақстан" компаниясының Қытайдағы өкілдiгiн iске тарту;
7) Қазақстан Республикасының Германиядағы, Италиядағы, Франциядағы, Нидерландтағы, Швейцариядағы, Түркиядағы, Израильдегi, Ресейдегi, Украинадағы, Белоруссиядағы, Балтық жағалауы мемлекеттерiндегi елшiлiктерiн, олардың авиакомпанияларының (Lufthаnsа, Аlitаliа, Аir Ғrаnсе, КLМ, Swissаir, Turkish Аirlinеs, EL AL Isrаеl, т.б.) ұшу бағыттарын Еуропадан Оңтүстiк - Шығыс Азия елдеріне баратын рейстердi орындау кезiнде Қазақстан Республикасының аумағы арқылы өтетiн трансазиялық маршруттарға ауыстыру қажет;
8) ИКАО-ның СNS/АТМ тұжырымдамасын енгiзу арқылы халықаралық аэронавигация саласында бiрыңғай технология мен стандарттар жасау жолымен осы аймақта ұшулардың қауiпсiздігін және әуе жолдарын пайдалану тиiмдiлiгін арттыру бойынша ТАСИС-пен "Оңтүстiк Шеңбердiң әуе жолдары, II кезең" бiрлесiп iске асыратын жобаны әрi қарай iс жүзiне асыру;
9) Қазақстан Республикасының Көлiк және коммуникациялар министрлiгi, Сыртқы iстер министрлiгi және Қорғаныс министрлiгінiң бiрлескен шараларын өткiзудi әзiрлеу жолымен Қазақстан Республикасының әуе кеңiстiгiн пайдалануға рұқсат алу рәсiмiн жеңiлдету;

10) взаимодействие с международными организациями гражданской авиации ИКАО, ИАТА;
11) участие в международных совещаниях и выставках в области авиатранспортного сектора и в частности аэронавигации, а также организация и проведение подобных мероприятий в Республике Казахстан;
12) взаимодействие с Агентством Республики Казахстан по регулированию естественных монополий, защите конкуренции и поддержке малого бизнеса по вопросам разработки и внедрения нормативно-правовой базы по применению ставок сборов за АНО, позволяющей оперативно реагировать на изменения условий рынка.
В результате реализации вышеуказанного маркетингового плана предприятие планирует сохранить в 2002 году стабильные производственные и финансовые показатели.
5. Социальная программа компании.
Среднесписочная численность предприятия в 2002 году составит 2645 человек.
Уровень средней заработной платы в месяц в 2002 году составит 39160 тенге, с ростом к 2000 году на 21% и к оценке 2001 года на 6,1% в основном за счет увеличения индекса потребительских цен.
В связи с вводом нового оборудования, изменением состава пользователей воздушного пространства Республики Казахстан, повышаются требования к профессиональной подготовке авиадиспетчеров и инженерно-технического персонала РГП "Казаэронавигация".
В настоящее время в Республике Казахстан нет учебных заведений, способных проводить профессиональную и языковую подготовку специалистов СОВД и СЭРТОС. Поэтому основной упор делается на подготовку персонала в зарубежных учебных центрах за счет собственных средств предприятия.
В 2002 году предприятие направит 330 специалистов СОВД и СЭРТОС на курсы повышения квалификации в следующие учебные заведения:
Специализированный колледж в Рудлоу Манор (Великобритания),
профессиональная и языковая подготовка специалистов СОВД, 140 человек;
Санкт-Петербургский государственный университет аэрокосмического
приборостроения (Россия), 60 специалистов СЭРТОС;
Обучение специалистов СЭРТОС на заводах-изготовителях нового
оборудования, 100 человек;
Казахстанские вузы, 30 человек специалистов СЭРТОС.
В целях профессиональной замены кадров, из вузов Республики Казахстан
будет приглашено на работу на конкурсной основе 20 молодых специалистов
для СОВД и СЭРТОС.
Приложение 1
План развития на 2002 год
РГП "Казаэронавигация"
___________________________________________________________________________
N  !   Наименование показателя     ! Ед. !2000 г.!2001 г.!2001 г.!2002 г.
!                               ! изм.!отчет  ! план  !оценка !прогноз
____!_______________________________!_____!_______!_______!_______!________
1    Активы
Основные средства             млн.

10) ИКАО, ИАТА халықаралық азаматтық авиация ұйымдарымен өзара әрекеттестік;
11) авиакөлiк секторы, атап айтқанда, аэронавигация саласындағы халықаралық кеңестер мен көрмелерге қатысу, шаралар және осындай шараларды Қазақстан Республикасында ұйымдастырып өткiзу;
12) Қазақстан Республикасының Табиғи монополияларды реттеу, бәсекелестiктi қорғау және шағын бизнестi қолдау жөнiндегi агенттiгiмен нарық жағдайындағы өзгерiстерге тез бейiмделуге мүмкiндiк беретiн аэронавигациялық АНҚ үшiн алымдар ставкасын қолдану жөнiндегi нормативтiк-құқықтық базаны әзiрлеу және енгiзу.
Жоғарыда аталған маркетинг жоспарын iске асыру нәтижесiнде 2002 жылы кәсiпорын тұрақты өндiрiстiк және қаржылық көрсеткiштердi сақтап қалуды жоспарлап отыр.
5. Компанияның әлеуметтiк бағдарламасы.
Кәсіпорынның орташа тiзiмдiк саны 2002 жылы 2645 адамды құрайды.
Негiзiнен тұтыну бағасы индексiнiң өсуi есебiнен 2002 жылы орташа жалақының деңгейi айына 39 160 теңгенi құрайды, 2000 жылғыдан өсуi 21% және 2001 жылғы бағалануы бойынша 6,1%.
Жаңа жабдықтарды енгiзуге, Қазақстан Республикасының әуе кеңiстiгiн пайдаланушылар құрамының өзгеруiне байланысты, "Қазаэронавигация" РМК-ның авиадиспетчерлерi мен инженерлiк-техникалық қызметшілерiнiң кәсiби дайындықтарына талап күшеюде.
Қазiргi кезде Қазақстан Республикасында ӘҚҰҚ және РТЖБПҚ мамандарын кәсiби және тiлдiк дайындықтан өткiзуге лайықты тиiстi оқу орындары жоқ. Сондықтан, кәсiпорынның өз қаражатына қызметшiлердi шетелдiк оқу орындарында дайындауға баса назар аударылады.
2002 жылы кәсiпорын ӘҚҰҚ мен РТЖБПҚ бiлiктiлiгiн арттыру курсына 330
маманын мына оқу орындарына жiбередi:
Рудлоу Манордағы мамандандырылған колледж (Ұлыбритания) - ӘҚҰҚ
мамандарының кәсiби және тiлдiк дайындығы, 140 адам;
Санкт-Петербург мемлекеттiк аэроғарыштық құрал-аспап университетiне
(Ресей) - РТЖБПҚ 60 маманы;
РТЖБПҚ мамандарын жаңа жабдықтар жасау зауыттарында оқыту - 100 адам;
Қазақстандық жоғары оқу орындарына РТЖБПҚ мамандары - 30 адам.
Кадрларды кәсiби ауыстыру мақсатымен, Қазақстан Республикасының
жоғары оқу орындарынан ӘҚҰҚ пен РТЖБПҚ үшiн конкурс негiзiнде 20 жас маман
шақырылады.
1-қосымша
"Қазаэронавигация"  РМК-ны дамытудың 2002 жылға арналған жоспары
___________________________________________________________________________
N  !                               !Өлшем!2000 ж.!2001 ж.!2001 ж.!2002 ж.
!       Көрсеткіш атауы         !бір. !есеп   !жоспар !баға   !болжам
!                               !лігі !беру   !       !       !
____!_______________________________!_____!_______!_______!_______!________
1    Активтері
Негізгі құралдар               млн.

тенге     8831   12258   12258    14840
Амортизация основных средств   млн.
и нематериальных активов       тенге      700     882     896     1008
Уставный капитал               млн.
тенге     2100    2100    2100     2100
2    Объем произведенных услуг,
всего в натуральном выражении:
самолето-вылеты               вылеты   28086   28200   31450    31450
тоннаж самолето-вылетов       тыс.
тонн      1226    1231    1390     1390
самолеты-километры            тыс. км. 94194   95800   92000    90000
средний тариф на единицу продукции:
тоннаж самолето-вылетов       тенге/
тонн       363     377     374      394
самолеты-километры            тенге/
100км     6682    6957    6896     7268
3    Инвестиции в основной капитал
за счет всех источников        млн.
финансирования, всего          тенге     4626    2596    2300     2162
в т.ч.: средств государственного
бюджета
- за счет внешних займов
(кредиты банков)                         2780      59     242      188
- собственных средств                  1846    2537    2058     1974
4    Доход, всего                   млн.
тенге     7343    7760    7289     7421
Доход от реализации услуг-всего          6919    7315    7015     7233
в т.ч.: от АНО - регулирования
деятельности субъекта
естественной монополии                   6756    7150    6881     7105
прочие доходы                           163     165     134      128
Доход от неосновн. деятельности           424     445     274      188
5    Расходы, всего                 млн.
тенге     4370    5054    4779     5028
из них: - расходы на оплату
труда                                    1008    1172    1172     1172
- расходы на сырье, материалы,
услуги                                    497     917     858      951
- другие затраты, включая
амотриз отч.                             2865    2965    2749     2905
5.1. Себестоимость реализованных
услуг-всего                              2341    3019    2947     3225
Себестоимость основных видов
услуг, АНО                               2205    2884    2856     3186
в т.ч.: расходы на сырье,
материалы, оплату услуг                   425     843     786      901
расходы на оплату труда                   835     992     992      992
отчисления от оплаты труда                209     211     211      187
амортизация ОС и НА                       675     838     867      991
другие затраты                             61       0       0      115
5.2. Расходы периода                          1818    1875    1685     1650
в т.ч.: - общие и
административные                         1586    1558    1376     1374
из них расходы на оплату труда            130     144     150      150

теңге     8831   12258   12258    14840
Негізгі құралдар мен           млн.
материалдық емес активтерді    теңге      700     882     896     1008
амортизациялау
Жарғы капиталы                 млн.
теңге     2100    2100    2100     2100
2    Өндірілген қызмет көлемінің
табиғи көрінісі:
ұшақ-ұшып шығу                 ұшып     28086   28200   29649    28300
шығу
ұшақ-ұшып тоннажы              мың
тонн      1226    1231    1290     1240
ұшақ-километрлер               мың      94194   95800   93670    97000
шақыр
өнім бірлігінің орташа тарифі:
ұшақ-ұшып шығу тоннажы         теңге/
тонн       363     377     375      394
ұшақ-километрлер               теңге/
100км     6682    6957    6949     7446
3    Қаржыландырудың барлық көздері
бойынша негізгі капиталға      млн.
инвестициялар, барлығы:        теңге     4626    2596    2580     3563
соның ішінде: мемлекеттік бюдж.
қаражаты
- сыртқы заем есебінен
(банк несиелері)                         2780      59    64       1229
- өз қаражытынан                         1846    2537    2516     2334
4    Табыс, барлығы                 млн.
теңге     7343    7760    7550     8350
Қызмет көрсетуді сатудан                 6919    7315    7197     7900
түскен табыс
соның ішінде: табиғи монополия
субъектісі қызметін реттеуде
АНҚ-дан                                  6756    7150    7049     7730
басқа табыстар                            163     165     148     170
Негізгі емес қызметтен табыс              424     445     353     450
5    Шығыстар, барлығы              млн.
теңге     4370    5054    4953     5490
оның ішінде: - еңбекақы
төлем шығысы                             1008    1172    1172     1250
- шикізат, матер., қызмет
көрсету шығысы                            497     917     858      996
- аморт. аударыммен қоса
басқа шығыстар                           2865    2965    2953     3244
5.1. Сатылған қызмет.-дің өзіндік
құны-барлығы                             2341    3019    3094     3509
Негізгі қызмет түрінің өзіндік
құны                                     2205    2884    2865     3254
оның ішінде: шикізат, мат.-р,
қызмет көрс. төл.                         425     843     786      901
еңбекақы төлемінің шығыстары              835     992     992     1048
еңбекақы төлемінің аударымы               209     211     211      199
НҚ мен НА амортизациясы                   675     838     867      991
басқа шығындар                             61       0       0      115
5.2. Кезең шығындары                          1818    1875    1699     1816
соның ішінде: - жалпы ж/е
әкімшілік                                1586    1558    1390     1540
оның ішінде еңбекақы төлеміне             130     144     150      161

- проценты за кредиты                     186     263     263      215
- расходы на социальную сферу              46      54      46       61
5.3. Расходы от неосновной деят-сти            211     160     147      153
6    Доход до налогообложения       млн.
тенге     2973    2706    2510     2393
7    Подоходный налог               млн.
тенге     1054     982     880      833
8    Чистый доход (убыток)          млн.
тенге     1919    1724    1630     1560
Норматив отчислений в бюджет   %           3%      4%      4%       6%
Перечисление в бюджет части
чистого дохода                              0      69      65       94
9    Долгосрочная дебиторская       млн.
задолженность                  тенге        0       0       0        0
в т.ч.: покупатели и заказчики              0       0       0        0
10   Долгосрочная кредиторская      млн.
задолженность                  тенге     3189    2670    3386     2240
в т.ч.: по кредитам банка                3189    2670    2604     1740
11   Численность работников         чел.      2596    2645    2645     2645
12   Фонд заработной платы          млн.
тенге     1002    1165    1165     1165
13   Среднемесячная заработная
плата                          тенге    32351   36918   36918    36918
___________________________________________________________________________
продолжение таблицы
___________________________________________________________________________
N  ! Наименование показателя ! В том числе по кварталам:! 2002 г.!2002 г.
!                         !__________________________! в % к  ! в % к
!                         !  I   !  II  !  III !  IV !2000 г. !2001 г.
!                         !      !      !      !     !  факт  !оценка
____!_________________________!______!______!______!_____!________!________
1    Активы
Основные средства                                    168,04%  121,06%
Амортизация основных средств
и нематериальных активов     230    240    260   278  144,00%  112,50%
Уставный капитал           2100   2100   2100  2100  100,00%  100,00%
2    Объем произведенных услуг, всего
в натуральном выражении:
самолето-вылеты            6460   8210   8930  7850  111,98%  100,00%
тоннаж самолето-вылетов     290    330    410   360  113,38%  100,00%
самолеты-километры        20300  22900  24300 22500   95,55%   97,83%
средний тариф на единицу продукции:
тоннаж самолето-вылетов                              108,54%  105,35%
самолеты-километры                                   108,77%  105,39%
3    Инвестиции в основной капитал
за счет всех источников
финансирования, всего                                  46,74%   94,00%
в т.ч.: средств государственного

- несие пайыздары                         186     263     263      215
- әлеуметтік сала шығыстары                46      54      46       61
5.3. Негізгі емес қызмет шығыстары             211     160     160      165
6    Салық салынғанға дейінгі табыс млн.
теңге     2973    2706    2597     2860
7    Табыс салығы                   млн.
теңге     1054     982     909     1001
8    Таза табыс (шығын)             млн.
теңге     1919    1724    1688     1859
Бюджетке аудару нормативі      %           3%      4%      4%       6%
бюджетке аудару таза табысты
бір бөлігі                                  0      69      68     112
9    Ұзақ мерзімдік дебиторлық      млн.
берешек                        теңге        0       0       0        0
с. іш-де сатып ал.-р мен                    0       0       0        0
тап.-с берушілер
10   Ұзақ мерзімдік несиелік        млн.
қарыз                          теңге     3189    2670    3386     2240
с. іш.-де банк несиесі бойынша           3189    2670    2604     1740
11   Қызметкерлер саны              адам.     2596    2645    2645     2660
12   Жалақы қоры                    млн.
теңге     1002    1165    1165     1240
13   Орташа айлық жалақы            теңге    32351   36918   36918    39160
___________________________________________________________________________
таблицаның жалғасы
___________________________________________________________________________
N  !                         !соның ішінде тоқсан бойынша!2002 ж.!2002 ж.
!                         !___________________________!% 2000 !% 2001
!   Көрсеткіштің атауы    !  I   !  II  !  III !  IV  ! ж.-ға ! ж.-ға
!                         !      !      !      !      ! дерек ! баға
____!_________________________!______!______!______!______!_______!_______
1    Активтері
Негізгі құралдар                                      168,04%  121,06%
Негізгі құралдар мен
материалдық емес активтерді  230    250    260   290  148,57%  116,07%
амортизациялау
Жарғы капиталы              2100   2100   2100  2100  100,00%  100,00%
2    Өндірілген қызмет көлемінің
табиғи көрінісі:
ұшақ-ұшып шығу              5440   7300   8290  7270  100,76%  95,45%
ұшақ-ұшып шығу тоннажы       242    306    367   325  101,14%  96,12%
ұшақ-километрлер           20900  25000  26700 24400  102,98%  103,56%
өнім бірлігінің орташа
тарифы:
ұшақ-ұшып тоннажы                                     108,54%  105,07%
ұшақ-километрлер                                      111,43%  107,15%
3    Қаржыландырудың барлық
көздері бойынша негізгі
капиталға инвестициялар,                               77,02%  138,10%
барлығы:
соның ішінде: мемлекеттік

задолженность                                          70,24%   66,15%
в т.ч.: по кредитам банка                              54,56%   66,82%
11   Численность работников      2640   2640   2645  2655  101,89%  100,00%
12   Фонд заработной платы        309    243    311   302  116,27%  100,00%
13   Среднемесячная заработная
плата                      39015  30798  39268 38131  114,12%  100,00%
___________________________________________________________________________
Приложение 2
План доходов от реализации услуг
РГП "Казаэронавигация" на 2002 год
___________________________________________________________________________
Показатели        !                     годы
!___________________________________________________
!          2000 факт       !        2001 план
!__________________________!________________________
!  кол-во !  тенге !   $   ! кол-во !  тенге !   $
_______________________!_________!________!_______!________!________!______
Производственные показатели:
- самолето-километры,      94194                      95800
тыс. км
- тоннаж самолето-вылетов,  1226                       1231
тыс. тонн
Тарифные ставки:
- АНО ВВП, тенге за
100 км                           6681,52   47,01          6957,48   47,01
- АНО РА, тенге за
тонну                             362,78    2,55           377,40    2,55
Доходы, тыс:                       7343471   51667          7760000   52432
- Аэронавигационное
обслуживание из них:             6755799   47533          7148320   48299
- ВВП                            6293591   44281          6665390   45036
- РА                              444766    3129           464580    3139
- ПАНХ                             17442     123            18350     124
- Прочие доходы                     587672    4135           611680    4133
Рост тарифов АНО, %%
- АНО ВВП за 100 км                                                    0,00
- АНО Ра за тонну                                                      0,00
___________________________________________________________________________
продолжение таблицы
___________________________________________________________________________
Показатели        !                     годы
!___________________________________________________
!      2001 оценка         !      2002 прогноз
!__________________________!________________________
!  кол-во !  тенге !   $   ! кол-во !  тенге !   $
_______________________!_________!________!_______!________!________!______
Производственные показатели:
- самолето-километры,
тыс. км                  92000                      90000
- тоннаж самолето-вылетов,
тыс. тонн                 1390                       1390
Тарифные ставки:
- АНО ВВП, тенге за
100 км                         6896,37     47,01          7267,75   47,01
- АНО РА, тенге за
тонну                           374,09      2,55           394,34    2,55
Доходы, тыс:                     7288966     49551          7421503   48005
- Аэронавигационное
обслуживание из них:           6880656     46775          7105103   45958
- ВВП                          6344658     43132          6540971   42309
- РА                            519978      3535           548131    3545
- ПАНХ                           16020       109            16000     103
- Прочие доходы                   408310      2776           316400    2047
Рост тарифов АНО, %%
- АНО ВВП за 100 км                           0,00                     0,00
- АНО Ра за тонну                             0,00                     0,00
___________________________________________________________________________
продолжение таблицы
___________________________________________________________________________
Показатели        !                %% 2002 г. к
!___________________________________________________
!      2000 г. факт        !    2001 г. оценка
!__________________________!________________________
!  кол-во !  тенге !   $   ! кол-во !  тенге !   $
_______________________!_________!________!_______!________!________!______
Производственные показатели:
- самолето-километры,
тыс. км                  95,55                      97,83
- тоннаж самолето-вылетов,
тыс. тонн               113,38                     100,00
Тарифные ставки:
- АНО ВВП, тенге за
100 км                          108,77    100,00           105,39  100,00
- АНО РА, тенге за
тонну                           108,70     99,93           105,41  100,03
Доходы, тыс:                      101,06     92,91           101,82   96,88
- Аэронавигационное
обслуживание из них:            105,17     96,69           103,26   98,25
- ВВП                           103,93     95,55           103,09   98,09
- РА                            123,24    113,30           105,41  100,30
- ПАНХ                           91,73     84,33            99,88   95,03
- Прочие доходы                    53,84     49,50            77,49   73,73
Рост тарифов АНО, %%
- АНО ВВП за 100 км
- АНО Ра за тонну
___________________________________________________________________________
Приложение 3
План продукция (товары, услуги)
по РГП "Казаэронавигация" на 2002 год
___________________________________________________________________________
Наименование показателей!N стр!   2000 год, факт     !   2001 год, план
!     !______________________!_____________________
!     !Всего! Объем  ! Объем !Всего! Объем  !
!     !     ! услуг  ! услуг !     ! услуг  !
!     !     !регули- !нерегу-!     !регули- !нере-
!     !     !руемого !лируе- !     !руемого !гули-
!     !     ! вида   !мых    !     ! вида   !руемых
!     !     !деятель-!видов  !     !деятель-!видов
!     !     !ности   !деяте- !     !ности   !деяте-
!     !     !        !льности!     !        !льнос-
!     !     !        !       !     !        !ти
________________________!_____!_____!________!_______!_____!________!______

қарыз                                                  70,24%   66,15%
с. іш.-де банк несиесі                                 54,56%   66,82%
бойынша
11   Қызметкерлер саны           2655   2655   2665  2665  102,47%  100,57%
12   Жалақы қоры                  325    375    280   250  123,75%  106,44%
13   Орташа айлық жалақы        43940  37670  39090 35960  121,05%  106,07%
___________________________________________________________________________
2-қосымша
"Қазаэронавигация" РМК көрсететін қызметтерін сатудан түсетін
табыстың жоспары
___________________________________________________________________________
!                    жылдар
Көрсеткіштер      !___________________________________________________
!          2000 дерек      !        2001 жоспар
!__________________________!________________________
!   саны  !  теңге !   $   !  саны  !  теңге !   $
_______________________!_________!________!_______!________!________!______
Өндірістік көрсеткіштер:
- ұшақ-километрлер,        94194                      95800
мың км.                  1226                       1231
- ұшақ-ұшып шығу,
мың тонн
Тарифтік ставкалар:
- АНҚ, ЖӘК, 100
шақыр, үшін теңге                6681,52   47,01          6957,48   47,01
- АНҚ АА, тонна үшін
теңге                             362,78    2,55           377,40    2,55
Табыстар, мың:                     7343471   51667          7760000   52432
- Аэронавигациялық
қызмет көрсету                   6755799   47533          7148320   48299
оның ішінде:
- ЖӘК                            6293591   44281          6665390   45036
- АА                              444766    3129           464580    3139
- АХШҚ                             17442     123            18350     124
- Басқадай табыстар                 587672    4135           611680    4133
АНҚ тарифінің өсуі, %%
- АНҚ, ЖӘК, 100 шақыр.                                                 0,00
үшін теңге
- АНҚ АА, тонна                                                        0,00
үшін теңге
___________________________________________________________________________
таблицаның жалғасы
___________________________________________________________________________
!                     жылдар
!___________________________________________________
Көрсеткіштер       !      2001 баға           !      2002 болжам
!__________________________!________________________
!  саны   !  теңге !   $   ! саны   !  теңге !   $
_______________________!_________!________!_______!________!________!______
Өндірістік көрсеткіштер
- ұшақ-километрлер,
мың км.                 93670                      97000
- ұшақ-ұшып шығу,
мың тонна                1290                       1240
Тарифтік ставкалар:
- АНҚ, ЖӘК, 100
шақыр. үшін теңге              6991,66     47,53          7445,38   48,16
- АНҚ АА, тонна
үшін теңге                      375,11      2,55           394,34    2,55
Табыстар мың:                    7550000     51326          8350000   54010
- Аэронавигациялы
қызмет көрсету                 7048996     47920          7730000   50000
оның ішінде:
- ЖӘК                          6549091     44521          7222020   46714
- АА                            483885      3290          488980    3163
- АХШҚ                           16020       109           19000     123
- Басқадай тарифтер               501004      3406          620000    4010
АНҚ тарифінің өсу, %%
- АНҚ, ЖӘК, 100 шақыр.                        1,11                     1,32
үшін теңге
- АНҚ АА, тонна                               0,00                     0,03
үшін теңге
___________________________________________________________________________
таблицаның жалғасы
___________________________________________________________________________
!                 2002 ж. к %%
!___________________________________________________
Көрсеткіштер      !      2000 ж. дерек       !    2001 ж. баға
!__________________________!________________________
!  саны   !  теңге !   $   ! саны   !  теңге !   $
_______________________!_________!________!_______!________!________!______
Өндірістік көрсеткіштер
- ұшақ-километрлер,
мың км.                102,98                     101,25
- ұшақ-ұшып шығу,
мың тонна              101,14                     100,73
Тарифтік ставкалар:
- АНҚ, ЖӘК, 100 шақыр.
үшін теңге                      111,43    102,44           107,01  102,44
- АНҚ АА, тонна үшін
теңге                           108,70     99,93           104,49  100,03
Табыстар, мың:                    113,71    104,53           107,60  103,01
- Аэронавигациялы
қызмет көрсету                  114,42    105,19           108,14  103,52
оның ішінде:
- ЖӘК                           114,75    105,50           108,35  103,73
- АА                            109,94    101,07           105,25  100,76
- АХШҚ                          108,93    100,15           103,54  99,12
- Басқадай табыстар               105,50    96,99            101,36  97,13
АНҚ тарифінің өсуі, %%
- АНҚ, ЖӘК, 100 шақыр.
үшін теңге
- АНҚ АА, тонна
үшін теңге
___________________________________________________________________________
3-қосымша
"Қазаэронавигация" РМК бойынша 2002 жылға арналған өнім
(тауарлар, қызметтер)
___________________________________________________________________________
!Бет. !  2000 жыл, дерек     !   2001 жыл, жоспар
!тің  !______________________!_____________________
! N   !Бар. !жұмыстың!жұмыс. !Бар. !жұмыстың!жұмыс.
!     !лығы ! ретт.  !тың    !лығы !ретт.   !тың
Көрсеткіштер атауы  !     !     !түрінің !ретт.  !     !түрінің !ретт.
!     !     !қыз.-т  !түрінің!     !қыз.-т  !түрі.
!     !     !көрс.   !қыз.-т !     !көрс.   !нің
!     !     !көлемі  !көрс.  !     !көлемі  !қыз.-т
!     !     !        !көлемі !     !        !көрс.
!     !     !        !       !     !        !көлемі
________________________!_____!_____!________!_______!_____!________!______

1             !  2  !   3 !    4   !    5  !   6 !    7   !   8
________________________!_____!_____!________!_______!_____!________!______
Объем произведенной
продукции (товаров, услуг)
по фактической
себестоимости, расходы
всего, млн. тенге         100   4370    3442     928   5054    4104     950
в натуральных показателях 102
- самолето-вылеты, к-во        28086   28086          28200   28200
-самолето-километры,
тыс.км.                        94194   94194          95800   95800
- тоннаж самолето-вылетов,
тыс.тонн                        1226    1226           1231    1231
Объем произведенной
продукции (товаров, услуг)
в текущих ценах (без НДС и
акцизов), доходы-всего,
млн. тенге                103   7343    6755     588   7760    7150     610
в натуральных показателях 105
Количество заключенных
договоров, всего
шт./объемы                118
с юридическими лицами     119
с населением              120
___________________________________________________________________________
продолжение таблицы
___________________________________________________________________________
Наименование показателей!     2001 год, оценка   !  2002 год, прогноз
!________________________!_________________________
! Всего ! Объем  ! Объем ! Всего! Объем  ! Объем
!       ! услуг  ! услуг !      ! услуг  ! услуг
!       !регули- !нерегу-!      !регули- !нерегули-
!       !руемого !лируе- !      !руемого !руемых
!       ! вида   !мых    !      !вида    !видов
!       !деятель-!видов  !      !деятель-!деятель-
!       !ности   !деяте- !      !ности   !ности
!       !        !льности!      !        !
________________________!_______!________!_______!______!________!_________
1             !   9   !   10   !   11  !  12  !   13   !   14
________________________!_______!________!_______!______!________!_________
Объем произведенной
продукции (товаров, услуг)
по фактической
себестоимости,
исходы всего, млн. тенге    4779     4067     712   5028     4158      870
в натуральных показателях
- самолето-вылеты, к-во    31450    31450          31450    31450
- самолето-километры,
тыс.км.                    92000    92000          90000    90000
- тоннаж самолето-вылетов,
тыс.тонн                    1390     1390           1390     1390
Объем произведенной
продукции(товаров, услуг)
в текущих ценах (без НДС и
акцизов), доходы-всего,
млн. тенге                  7289     6881     408   7421     7105      316
в натуральных показателях
Количество заключенных
договоров, всего шт./объемы
с юридическими лицами
с населением
___________________________________________________________________________
Приложение 4
План по расходам
РГП "Казаэронавигация" на 2001-2005 годы
___________________________________________________________________________
Наименование   !      2000 г. факт          !         2001 г. план
показателей   !____________________________!_____________________________
!Всего!в т.ч.!по регу-!в т.ч.!Всего!в т.ч.!по регу-!в т.ч.
!рас- !расхо-!лируемой!расхо-!рас- !расхо-!лируемой!расхо-
!ходов!ды пе-!деятель-!ды пе-!ходов!ды пе-!деятель-!ды пе-
!     !риода !ности   !риода !     !риода !ности   !риода
________________!_____!______!________!______!_____!______!________!_______
1        !  2  !   3  !    4   !   5  !  6  !  7   !    8   !   9
________________!_____!______!________!______!_____!______!________!_______
Материальные
затраты-всего
(сумма стр.201,
202,203,204,205,
206,207),
млн. тенге         497     54     478     53    917     57      897      54
сырье, запчасти
и материалы -
всего, из них       29      2      28      2    150      3      145       2
приобретенные по
обменному курсу
Покупные изделия
и полуфабрикаты,
вспомогательные
материалы -
всего, из них        0      0       0      0      0      0        0       0
приобретенные по
обменному курсу
Топливо-всего,
из него             43      5      42      5     77      6       75       5
Приобретенные по
обменному курсу
Электроэнергия -
всего, из нее       77      2      68      2     92      2       90       2
приобретенные по
обменному курсу
оплата работ и
услуг
производственного
характера,
выполняемых
сторонними
организациями -
всего, из них      336     45     329     44    553     46      542      45
на ремонт
зданий,
сооружений          43      4      43      4    140      4      136       4
машин и
оборудования         5      1       5      1     10      2        9       2
прочие
материальные
затраты             12      0      11      0     45      0       45       0
износ основных
средств            697     14     687     14    879     16      852      16
амортизация
нематериальных
активов              3      1       3      1      3      1        3       1
финансирование
затрат на кап.
вложения по
годам-всего,
из них            2713           2704          2596            2375
прочие расходы -
всего (сумма стр.
231,232,233,238,
239), из них      1939   1387    1124    854   1773   1340      956     745
Суточные во время
служебных
командировок         9      2       9      2     12      3       11       3
арендная плата       8      6       8      6      2      0        2       0
налоговые платежи
и сборы - всего,
из них             404    195     305    153    441    224      333     189
- социальный
налог              240     31     233     24    248     31      241      30
акцизы               0      0       0      0      0      0                0
оплата услуг
сторонних
организаций        247    222     244     219   472    427      263     255
другие затраты    1271    962     558     474   846    686      347     298
расходы по
процентам          186    186     186     186   263    263      263     263
фонд заработной
платы (включая
выплаты в
натуральной форме)
- всего, из них    902    118     878     117  1049    130     1020     127
выплаты в
натуральной форме    0      0       0       0     0
производственный
персонал           726            705           858             833
вспомогательный
персонал            58             56            61              60
административный
персонал - всего,
из них             118    118     117     117   130    130      127     127
головной офис       66     66      65      65    73     73       72      72
отчисления в
накопительные
фонды              100     12      86      12   116     14      113      14
социальные
пособия работникам
за счет средств
предприятия         46     46       0       0    54     54        0       0
итого расходов
(сумма строк
200,210,220,230,
240,245,250,260)  4370   1818    3442    1237  5054    1875     4104   1220
___________________________________________________________________________
продолжение таблицы
___________________________________________________________________________
Наименование   !     2001 г. оценка         !     2002 г. прогноз
показателей   !____________________________!_____________________________
!Всего!в т.ч.!по регу-!в т.ч.!Всего!в т.ч.!по регу-!в т.ч.
!рас- !расхо-!лируемой!расхо-!рас- !расхо-!лируемой!расхо-
!ходов!ды пе-!деятель-!ды пе-!ходов!ды пе-!деятель-!ды пе-
!     !риода !ности   !риода !     !риода !ности   !риода
________________!_____!______!________!______!_____!______!________!_______
1        !  10 !  11  !   12   !  13  !  14 !  15  !   16   !  17
________________!_____!______!________!______!_____!______!________!_______
Материальные
затраты-всего
(сумма стр.201,
202,203,204,205,
206,207),
млн. тенге         858     56      839     53   951     70      919      63
сырье, запчасти
и материалы -
всего, из них      154      3      149      2   190      4      186       3
приобретенные по
обменному курсу
Покупные изделия
и полуфабрикаты,
вспомогательные
материалы -
всего, из них                                     0      0        0       0
приобретенные по
обменному курсу
Топливо-всего,
из него             77      6       75     5     98      7       93       6
Приобретенные по
обменному курсу
Электроэнергия -
всего, из нее       84      2       82     2     84      3       81       3
приобретенные по
обменному курсу
оплата работ и
услуг
производственного
характера,
выполняемых
сторонними
организациями -
всего, из них      504     45      494    44    558     56      538      51
на ремонт
зданий,
сооружений         140      4      136     4    140      4      136       4
машин и
оборудования        10      2        9     2     10      2        9       2
прочие
материальные
затраты             39      0       39     0     21      0       21       0
износ основных
средств            892     16      880    15   1005     17      974      17
амортизация
нематериальных
активов              3      1        3     1      3      1        3       1
финансирование
затрат на кап.
вложения по
годам-всего,
из них            2300            2300         2162            2162
прочие расходы -
всего (сумма стр.
231,232,233,238,
239,240), из них  1542   1153      943   732   1633   1151      908     791
Суточные во время
служебных
командировок        12      3       11     3     15      4       14       3
арендная плата       2      0        2     0      4      0        4       0
налоговые платежи
и сборы - всего,
из них             441    224      333   189    498    252      376     213
- социальный
налог              248     31      241    30    221     27      189      27
акцизы               0      0              0      0      0        0       0
оплата услуг
сторонних
организаций        472    427      263   255    500    452      211     272
другие затраты     615    499      334   285    616    443      303     303
расходы по
процентам          263    263      263   263    215    215      215     215
фонд заработной
платы (включая
выплаты в
натуральной форме)
- всего, из них   1049    136     1026   133   1049    136     1026     133
выплаты в
натуральной форме
производственный
персонал           852             833          852             833
вспомогательный
персонал            61              60           61              60
административный
персонал - всего,
из них             136    136      133   133    136    136      133     133
головной офис       73     73       72    72     73     73       72      72
отчисления в
накопительные
фонды              116     14      113    14    116     14      113      14
социальные
пособия работникам
за счет средств
предприятия         56     46        0     0     56     46        0       0
итого расходов
(сумма строк
200,210,220,230,
240,245,250,260)  4779   1685     4067  1211   5028   1650     4158    1234
___________________________________________________________________________
Приложение N 5
Инвестиционный план
РГП "Казаэронавигация" на 2002 год
___________________________________________________________________________
N  !  N Контракта, поставщик    !Наименование проекта, работ!Планируемая !
п/п !                            !                           !сумма инвес-!
!                            !                           !тиций, USD  !
____!____________________________!___________________________!____________!

1             !  2  !   3 !    4   !    5  !   6 !    7   !   8
________________________!_____!_____!________!_______!_____!________!______
Нақты өзіндік құны
бойынша өндірілген
өнімнің көлемі,
барлық шығыс,
млн. теңге                100   4370    3442     928   5054    4104     950
табиғи көрсеткішінде      102
- ұшақ-ұшып шығу, саны         28086   28086          28200   28200
- ұшақ-ұшып шығу, мың км.      94194   94194          95800   95800
- ұшақ-ұшып шығу тоннажы,
мың тонна                       1226    1226           1231    1231
Ағымдағы баға бойынша
өндірілген өнімнің
(тауарлар, қызметтер)
көлемі (ҚҚС және акцизді
есептемегенде)            103   7343    6755     588   7760    7150     610
табиғи көрсеткішінде      105
Жасалған келісімдер саны,
барлығы дана/көлемі       118
заңды тұлғалармен         119
халықпен                  120
___________________________________________________________________________
таблицаның жалғасы
___________________________________________________________________________
!     2001 жыл, баға     !  2002 жыл, болжам
!________________________!_________________________
!барлығы!жұмыстың!жұмыс. !бар.  !жұмыстың!жұмыстың
Көрсеткіштер атауы   !       !ретт.   !тың    !лығы  !ретт.   !ретт.
!       !түрінің !ретт.  !      !түрінің !түрінің
!       !қыз.-т  !түрінің!      !қыз.-т  !қыз.-т
!       !көрс.   !қыз.-т !      !көрс.   !көрс.
!       !көлемі  !көрс.  !      !көлемі  !көлемі
!       !        !көлемі !      !        !
________________________!_______!________!_______!______!________!_________
1             !   9   !   10   !   11  !  12  !   13   !   14
________________________!_______!________!_______!______!________!_________
Нақты өзіндік құны
бойынша өндірілген
өнімнің көлемі, барлық
шығыс, млн. теңге          4953     4067     886   5490     4520     970
табиғи көрсеткішінде
- ұшақ-ұшып шығу, саны     29649    29649          28300    28300
- ұшақ-ұшып шығу,
мың км.                    93670    93670          97000    97000
- ұшақ-ұшып шығу тоннажы
мың тонна                   1290     1290           1240     1240
Ағымдағы баға бойынша
өндірілген өнімнің
(тауарлар, қызметтер)
көлемі (ҚҚС және акцизді
есептемегенде)              7550     7049    501   8350     7730      620
табиғи көрсеткішінде
Жасалған келісімдер
са-ны, барлығы дана/көлемі
заңды тұлғалармен
халықпен
___________________________________________________________________________
4-қосымша
"Қазаэронавигация" РМК 2002 жылға арналған шығындарының жоспары
___________________________________________________________________________
!     !     2000 ж. дерек       !      2001 ж. жоспар
!     !_________________________!__________________________
Көрсеткіштердің !Бет. !Бар. !соның !ретте.!соның!Бар.  !соның !ретте.!соның
атауы      !тің  !лық  !ішін. !луші  !ішін.!лық   !ішін. !луші  !ішін.
! N   !шы.  !де    !қызмет!де   !шы.   !де    !қызмет!де
!     !ғыс  !кез.  !бойын.!кез. !ғыс   !кезең.!бойын.!кез.
!     !     !еңдік !ша    !еңдік!      !дік   !ша    !еңдік
!     !     !шығын !      !шығын!      !шығын !      !шығын
________________!_____!_____!______!______!_____!______!______!______!_____
1        !  2  !  3  !  4   !   5  !  6  !  7   !  8   !   9  ! 10
________________!_____!_____!______!______!_____!______!______!______!_____
Материалдық шығ.-
дар, бар-сы
(201, 202, 203, 204,
205, 206, 207
бет.-де сома),
млн. теңге        200   497     54    478     53    917   57     897    54
шикізат, қосалқы
бөл-тер, мат-дар,
барлығы,
оның ішінде       201    29      2     28      2    150    3     145     2
айырбас бағамы    2011
бойынша алынғандар
сатып алынатын
бұйымдар мен
жартылай фабрикат.
тар, көмекші
материалдар,
барлығы
оның ішінде       202     0      0      0      0      0     0      0     0
айырбас бағамы    2021
бойынша алынғандар
Жанармай -барлығы,
оның ішінде       203    43      5     42      5     77     6     75     5
айырбас бағамы    2031
бойынша алынғандар
электр қуаты,
барлығы, - оның
ішінде            204    77      2     68      2     92     2     90     2
айырбас бағамы    2041
бойынша алынғандар
Басқа ұйымдар
арқылы істелген
өндірістік сипат.
тағы жұмыстар мен
қызмет көрсетудің
еңбекақысы        206   336     45    329     44    553    46    542    45
ғипараттар мен
имараттарды
жөндеуге          2061   43      4     43      4    140     4    136     4
машиналар мен
жабдықтарға       2062    5      1      5      1     10     2      9     2
басқадай
материалдық
шығындар          207    12      0     11      0     45     0     45     0
негізгі құрал.
дардың тозуы      210   697     14    687     14    879    16    852    16
материалдық  емес
активтердің
амортизациясы     220     3      1      3      1      3     1      3     1
капиталдық
салымды
қаржыландыру
шығыны жылдар
бойынша, оның
ішінде            280   2713          2704          2596         2375
басқа шығыстар,
(231, 232, 233, 238,
239, беттерде
сомасы),
оның ішінде       230   1939   1387   1124    854   1773  1340    956   745
қызмет іссапары
кезіндегі
тәуліктік ақы     231     9      2      9      2     12     3     11     3
жалдау төлемі     232     8      6      8      6      2     0      2     0
салық төлемдері
және алымдары, -
барлығы, - оның
ішінде            233   404    195    305    153    441   224    333   189
- әлеуметтік
салық             234   240     31    233     24    248    31    241    30
акциздер          236     0      0      0      0      0     0            0
шет ұйымдар
қызметінің        238   247    222    244     219   472   427    263   255
еңбекақысы
басқадай          239  1271    962    558     474   846   686    347   298
шығындар
пайыз бойынша
шығыстар          240   186    186    186     186   263   263    263   263
жалақы қоры
(табиғи нысанда
төлеуді қосқанда)
барлығы,
оның ішінде:      245   902    118    878     117  1049   130   1020   127
табиғи нысанда
төлеу             246    0      0      0       0      0
өндірістік
қызметші          2451  726           705           858          833
көмекші
қызметші          2452   58            56            61           60
өндірістік
қызметші          2453  118    118    117     117   130   130    127   127
бас кеңсе         2454   66     66     65      65    73    73     72    72
жинақтау қорына
аударым           250   100     12     86      12   116    14    113    14
кәсіпорын қара.
жаты есебінен
қызметшілерге
әлеуметтік көмек  260    46     46      0       0    54    54      0     0
шығыс жиынтығы
(200, 210, 220,
230, 240, 245,
250, 260
сома жолдары)     270  4370   1818   3442    1237   5054  1875   4104 1220
___________________________________________________________________________
таблицаның жалғасы
___________________________________________________________________________
!     !    2000 ж. дерек        !      2001 ж. жоспар
!     !_________________________!__________________________
Көрсеткіштердің !Бет. !Бар. !соның !ретте.!соның!Бар.  !соның !ретте.!соның
атауы      !тің  !лық  !ішін. !луші  !ішін.!лық   !ішін. !луші  !ішін.
! N   !шы.  !де    !қызмет!де   !шы.   !де    !қызмет!де
!     !ғыс  !кез.  !бойын.!кез. !ғыс   !кез.  !бойын.!кез.
!     !     !еңдік !ша    !еңдік!      !еңдік !ша    !еңдік
!     !     !шығын !      !шығын!      !шығын !      !шығын
________________!_____!_____!______!______!_____!______!______!______!_____
1        !     !  11 ! 12   !  13  ! 14  !  15  ! 16   ! 17   ! 18
________________!_____!_____!______!______!_____!______!______!______!_____
Материалдық шығ.-
дар, бар-сы
(201,202,203,204,
205,206,207
бет.-де сома),
млн. теңге        200   858     56     839     53   996  70     964    63
шикізат, қосалқы
бөл-тер, мат-дар,
барлығы,
оның ішінде       201   150      3     145      2   173     4     169   3
айырбас бағамы    2011
бойынша алынғандар
сатып алынатын
бұйымдар мен
жартылай фабрикат.
тар, көмекші
материалдар,
барлығы
оның ішінде       202                                0     0       0     0
айырбас бағамы    2021
бойынша алынғандар
Жанармай -
барлығы,
оның ішінде       203    77      6      75     5     98     7     93     6
айырбас бағамы    2031
бойынша алынғандар
электр қуаты,
барлығы, - оның
ішінде            204    84      2      82     2     84     3     81     3
айырбас бағамы    2041
бойынша
Басқа ұйымдар
арқылы істелген
өндірістік сипат.
тағы жұмыстар мен
қызмет көрсетудің
еңбекақысы        206   504     45     494    44    620     56    600   51
ғипараттар мен
имараттарды
жөндеуге          2061  140      4     136     4    165     4     160     4
машиналар мен
жабдықтарға       2062   10      2       9     2     10      2      9     2
басқадай
материалдық
шығындар          207    43      0      43     0     21     0      21     0
негізгі құрал.
дардың тозуы      210   892     16     880    15   1037    17     1006   17
материалдық  емес
активтердің
амортизациясы     220     3      1      3      1      3     1      3     1
капиталдық
салымды
қаржыландыру
шығыны жылдар
бойынша, оның
ішінде            280   2596           2375         3563         3325
басқа шығыстар,
(231,232,238,238,
239, беттерде
сомасы),
оның ішінде       230   1716   1327     943   732   1938   1456   1127 813
қызмет іссапары
кезіндегі
тәуліктік ақы     231     12     3      11     3     15      4    14    3
жалдау төлемі     232     2      0       2     0      4      0     4    0
салық төлемдері
және алымдары, -
барлығы, - оның
ішінде            233   441    224     333   189    498    252    376   213
- әлеуметтік
салық             234   248     31     241    30    234    29     228   29
акциздер          236     0      0       0     0      0     0       0    0
шет ұйымдар
қызметінің        238   472    427     263    255   500    452    280   272
еңбекақысы
басқадай шығындар 239   789    673     334   285    921    748    453   325
пайыз бойынша
шығындар          240   263    263     263   263    215    215    215   215
жалақы қоры
(табиғи нысанда
төлеуді қосқанда)
барлығы,
оның ішінде:      245  1049    136    1026   133   1116    145   1085  142
табиғи нысанда    246
төлеу
өндірістік
қызметші          2451  852            833          906           879
көмекші
қызметші          2452   61             60           65            64
өндірістік
қызметші          2453  136    136     133   133    145    145    142   142
бас кеңсе         2454   73     73      72    72     77     77     75    75
жинақтау қорына
аударым           250   116     14     113    14    124     16    120    15
кәсіпорын қара.
жаты есебінен
қызметшілерге
әлеуметтік көмек  260    56     46      0     0     61     61      0     0
шығыс жиынтығы
(200,210,220,230,
245,250,260)      270  4953   1859   4067  1211    5490   1981   4520  1266
___________________________________________________________________________
5-қосымша
"Қазаэронавигация" РМК-ның 2002 жылға арналған инвестициялық жоспары
___________________________________________________________________________
Р/с !                            !                           !инвестиция.
N  !Келісім-шарттың N, жеткізуші!  жобаның, жұмыстың атауы  !лық жоспар.
!                            !                           !лану сомасы
!                            !                           !    USD
____!____________________________!___________________________!_____________

1  !               2            !            3              !      4     !
____!____________________________!___________________________!____________!
1   Договора с ТОО "Техмаркет-Плюс" Модернизация сети связи          17000
N 86 от 11.05.01 и N 98 от      АФТН
28.05.01
2   Контракт с фирмой "SIEMENS АG"  Поставка радиорелейного
№VАNN 33-0797 А-102 от          оборудования (радиомодемы)
04.04.01                        12 комплектов станций
"аэропорт-город" в т.ч. в
а/п Караганда, Костанай,
Кокшетау, Аральск, Актау,
Усть-Каменогорск, Балхаш,
Уральск, Жезказган,
Актюбинск, Кызыл-Орда,
Павлодар; 12 комплектов
КДП-ПРЦ в т.ч. в а/п Астана,
Караганда, Кокшетау,
Костанай, Жезказган,            810000
3   Контракт с фирмой "SIEMENS AG"  Поставка мультиплексорного
№VАNN 33-0797 А-112 от          оборудования                    980000
02.07.01
4   Договоры с ЗАО "ВНИИ РА-ОВД"    Поставка и ввод в
(г. Санкт-Петербург) N 542А     эксплуатацию аппаратуры
от 19.02.01, N 541А от          отображения радиолокационной
19.02.01                        информации (АРМ диспетчера)     300000
5   Договор с НИИИТ-РТС             Модернизация радиомаячных
(г.Челябинск) N 265/148         систем посадки (РМС)            627000
от 28.03.01
6   Контракт с фирмой "Alkatel"     Модернизация азимутально-дальномерных
1989 г.                         систем (ВОР/ДМЕ)                643000
7   Контракт N ДРЛ-7СМ-248/114      Модернизация, ремонт
от 10.05.01 с ФГУП ЧРЗ "Полет"  ОРЛ-А ДРЛ-7СМ, а/п Шымкент     1000000
8   Договор с ВНИИРА ОВД N 20       Поставка локационной станции
от 11.03.98                     "Амур", а/п Шымкент
615500
9   Договора были заключены в       Модернизация системы ОВД       3011200
период существования НААК
"Казакстан aye жолы"
Контракт с фирмой "Siemens"     Поставка радионавигационного
N 408563-0210-001 от 29.03.93   оборудования                   1030000
Контракт с фирмой               Поставка аэродромных
"Thomson-CSF Airsys" N 607/РВР  РЛС "STAR-2000"                1981200
от 16.03.96
10                                  Кредит ОАО "Народный
сберегательный банк РК"        2500000
11                                  Таможенные пошлины              100000
12  Создание локальных сетей и      Оборудование вычислительной
внедрение версии 7-7 системы    техники                         351730
"1-С бухгалтерия"
13  Капитальный и косметический     Строительно-монтажные работы    510000
ремонт зданий и сооружений
РГП "Казаэронавигация"
14  Долевое участие в               СМР здания "Транспорт Тауер"   2250000
строительно-монтажных работах

1  !               2            !            3              !       4
____!____________________________!___________________________!_____________
1   "Техмаркет-Плюс" ЖАҚ-пен       АТББ байланыс желісін            17000
11.05.01-дегі N 86 және        жетілдіру
28.05.01-дегі N 98 шарттар
2   "SIEMENS АО" фирмасымен N VANN радиорелелі жабдықты жеткізу
33-079 А-102 01.04.04.-дегі    (радиомодемдер) 12 "әуежай-
келісім-шарт                   қала" станциясының толық
жинағы, соның ішінде
Қарағанды, Қостанай, Көкшетау,
Арал, Ақтау, Өскемен,
Балхаш, Орал, Жезқазған,
Ақтөбе, Қызылорда, Павлодар
әуежайларында; 12 ӘДО-ЖРО
толық жинағы соның ішінде
Астана, Қарағанды, Көкшетау,
Қостанай, Жезқазған
әуежайларында                    810000
3   "SIEMENS AG" фирмасымен        мультиплексорлық жабдықтарды
01.07.02-дегі N VANN           жеткізу
980000
33-079 А-112 келісім-шарт
4   "ВНИИ РА-ОВД"-мен (Санкт-      Радиолокациялық ақпаратты
Петербург қ.) 01.02.19-дағы    бейнелейтін аппаратураны
N 542А 19.02.01-дегі           жеткізу және оны
N 541А                         пайдалануға енгізу               300000
5   НИИИТ-РТҚ-мен (Челябі қ.)      Қондырудың радиомаяктік
01.03.28-дегі N 265/148        жүйесін (РМЖ) жетілдіру          627000
шарт
6   "Alkatel" фирмасымен келісім   Азимутальды-алыс өлшемді
шарт 1989 ж.                   жүйені жетілдіру (ВОР/ДМ Е)      643000
7   01.05.10-дағы "Полет" ЧРЗ      ШРЛ-А АРЛ-7СМ, Шымкент ә/ж      1000000
ФГУП-пен N ДРЛ-7СМ-248/114
келісім-шарт
8   01.01.10-дағы ВНИИРА ОВД-мен   "Амур", локациялық станциясын
N 20 шарт                      жеткізу, Шымкент ә/ж             615500
9   Шарттар "Қазақстан әуе жолы"   ӘҚҰ жүйесін жетілдіру           3011200
ҰААК кезінде жасалған
"Siemens" фирмасымен           радионавигациялық жабдықты      1030000
93.03.29-дағы N 408563-        жеткізу
0210-001 келісім шарт
"Thomson-CSF Airsys" фирмасы.  әуеайлақтары "STAR-2000"        1981200
мен 96.03.16-дағы N 607/РВР    РЛС жеткізу
РВР келісім-шарт
16.03.96-дағы
10                                  "ҚР халық жинақтық
банкі" ААҚ несиесі             2500000
11                                  Кеден салықтары                 100000
12  Локальды желі құру және         Есептеу техникасының
"1-С бухгалтерия" жүйесінің     жабдығы                         351730
7-7 болжамын енгізу
13  "Қазаэронавигация" РМК          Құрылыс-жинақтау жұмыстары      510000
ғимараттары мен имараттарын
күрделі және жеңіл жөндеу
14  Құрылыс-жинақтау жұмыстарына    "Транспорт Тауер" ғимаратының  2250000
үлестік қатыс                   жөндеу-жинақтау жұмыстары

15                                  Приобретение мебели             150000
16                                  Транспортные средства            28000
17                                  Оборудование инфраструктуры      90000
Всего в долл. США:                                                13983430
Всего в тыс. тенге:                                                2161838
Курс доллара США:                                                    154,6
___________________________________________________________________________
Реализация плана будет осуществляется за счет собственных средств 1 974 млн. тенге + заемные средства 188 млн. тенге.
Данный инвестиционный план предусматривает замену и развитие средств радиотехнического оборудования и электросвязи по ранее заключенным договорам и контрактам. При этом в связи с сокращением планируемых доходов предприятия, из проекта исключены ранее предполагавшиеся инвестиции на модернизацию оборудования на сумму 10,5 млн. долларов США, предусмотренных в Плане развития РГП "Казаэронавигация" на 2001-2005 гг.
(Специалисты: Склярова И.В.,
Умбетова А.М.)

15                                  Жиһаз алу                       150000
16                                  Көлік қаражаттары                28000
17                                  Инфрақұрылым жабдықтары          90000
Барлығы АҚШ долларымен:                                           13983430
Барлығы мың теңгемен:                                              2161838
АҚШ долларының бағамы:                                               154,6
___________________________________________________________________________
Жоспардың орындалуы 1974 млн. теңге + 188 млн. теңге заемдық қаражат
Бұл инвестициялық жоспар бұрынғы жасалған шарттар мен келісім-шарттар
мен келісім-шарттар бойынша радиотехникалық жабдықтармен электр байланысы
құралдарын ауыстыру және дамытуды көздейді. Бұл жағдайда кәсіпорынның
жоспарланып отырған табыстарының қысқаруына байланысты "Қазаэронавигация"
РМК-ны дамытудың 2001-2005 жылдарға арналған жоспарында қарастырылған
бұрын 10,5 млн. АҚШ доллары сомасының жабдығын жетілдіруге болжалдалған
инвестиция жобадан алынып тасталды.
Мамандар:
Багарова Ж.А.,
Қасымбеков Б.А.