О некоторых вопросах Национальной академии наук Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 22 мая 2002 года N 550. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 27 ноября 2003 г. N 1191 (P031191)
В соответствии с Законом  Республики Казахстан от 9 июля 2001 года  "О науке" и в целях совершенствования деятельности республиканского государственного учреждения "Национальная академия наук Республики Казахстан" Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые:
1) Устав республиканского государственного учреждения "Национальная академия наук Республики Казахстан";
2) Перечень республиканских государственных казенных предприятий, деятельность которых координируется республиканским государственным учреждением "Национальная академия наук Республики Казахстан";
3) Изменения и дополнения, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан.
2. Министерству образования и науки Республики Казахстан в установленном законодательством порядке:
1) обеспечить внесение соответствующих изменений и дополнений в уставы республиканских государственных казенных предприятий, деятельность которых координируется республиканским государственным учреждением "Национальная академия наук Республики Казахстан", а также в уставы республиканских государственных учреждений "Сейсмологическая опытно-методическая экспедиция" и "Мемориальный музей академика К.И. Сатпаева";
2) передать на баланс республиканского государственного учреждения "Национальная академия наук Республики Казахстан" комплекс зданий, расположенных по адресу: г. Алматы, улица Шевченко, 28, для размещения государственных научных организаций без взимания арендной платы;
3) установить для республиканского государственного учреждения "Национальная академия наук Республики Казахстан" лимит на служебные автомобили в количестве 6 единиц. <*>
Сноска. В пункт 2 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 7 ноября 2002 г. N 1178   .
3. Министерству образования и науки Республики Казахстан и Комитету государственного имущества и приватизации Министерства финансов Республики Казахстан принять иные меры, вытекающие из настоящего постановления.
4. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 22 мая 2002 года N 550
Устав
республиканского государственного учреждения
"Национальная академия наук Республики Казахстан"
1. Общие положения
1. Национальная академия наук Республики Казахстан (далее - Академия наук) - государственное научное учреждение, объединяющее действительных членов (академиков), членов-корреспондентов Академии наук и ведущих ученых Казахстана.

Қазақстан Республикасы Ұлттық ғылым академиясының кейбір мәселелері туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы 2002 жылғы 22 мамыр N 550. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2003.11.27. N 1191 қаулысымен.
"Ғылым туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 9 шілдедегі Заңына  сәйкес және "Қазақстан Республикасының Ұлттық ғылым академиясы" республикалық мемлекеттік мекемесінің қызметін жетілдіру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулы етеді:
1. Қоса беріліп отырған:
1) "Қазақстан Республикасының Ұлттық ғылым академиясы" республикалық мемлекеттік мекемесінің жарғысы;
2) қызметін "Қазақстан Республикасының Ұлттық ғылым академиясы" республикалық мемлекеттік мекемесі үйлестіретін республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорындардың тізбесі;
3) Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтырулар бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) қызметін "Қазақстан Республикасының Ұлттық ғылым академиясы" республикалық мемлекеттік мекемесі үйлестіретін республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорындардың жарғыларына, сондай-ақ "Сейсмологиялық тәжірибелік-әдістемелік экспедиция" және "Академик Қ.И. Сәтбаевтың мемориалдық мұражайы" республикалық мемлекеттік мекемелерінің жарғыларына тиісті өзгерістер мен толықтырулардың енгізілуін қамтамасыз етсін;
2) "Қазақстан Республикасының Ұлттық ғылым академиясы" республикалық мемлекеттік мекемесінің теңгеріміне жалдау төлемін алмай мемлекеттік ғылыми ұйымдарды орналастыру үшін мынадай: Алматы қаласы, Шевченко көшесі, 28 мекен-жайы бойынша орналасқан ғимараттар кешенін берсін;
3) "Қазақстан Республикасының Ұлттық ғылым академиясы" республикалық мемлекеттік мекемесі үшін 6 бірлік санында қызметтік автомобильдерге лимит белгіленсін. <*>
Ескерту. 2-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2002.11.07. N 1178
қаулысымен .
3. Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі мен Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік мүлік және жекешелендіру комитеті осы қаулыдан туындайтын өзге де шараларды қабылдасын.
4. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2002 жылғы 22 мамырдағы
N 550 қаулысымен
бекітілген
"Қазақстан Республикасының Ұлттық ғылым академиясы"
республикалық мемлекеттік мекемесінің жарғысы
1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасының Ұлттық ғылым академиясы (бұдан әрі - Ғылым академиясы) - Ғылым академиясының толық мүшелерін (академиктерді), мүше-корреспонденттерін және Қазақстанның ғалымдарын біріктіретін мемлекеттік ғылыми мекеме.

2. Академия наук является республиканским государственным учреждением, созданным для осуществления управленческих, научно-технических, социально-культурных и иных функций.
3. Учредителем Академии наук является государство в лице Президента Республики Казахстан.
4. Органом государственного управления Академией наук, а также органом, осуществляющим по отношению к ней функции субъекта права государственной собственности, является Министерство образования и науки Республики Казахстан (далее - уполномоченный орган).
5. Академия наук осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией  Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан, актами уполномоченного органа и на основании настоящего Устава.
6. Полное наименование Академии наук:
на государственном языке - "Казакстан Республикасынын Улттык гылым академиясы" республикалык, мемлекеттiк мекемесi;
на русском языке - республиканское государственное учреждение "Национальная академия наук Республики Казахстан".
7. Местонахождение Академии наук: 480100, Республика Казахстан, г.Алматы, ул.Шевченко, 28.
2. Юридический статус Академии наук
8. Академия наук приобретает права юридического лица с момента государственной регистрации.
9. Академия наук имеет самостоятельный баланс, счета в банках в соответствии с законодательством, бланки, печати и штампы со своим наименованием на государственном и русском языках.
10. Академия наук не может создавать, а также выступать учредителем (участником) другого юридического лица, за исключением случаев, когда Академии наук в установленном порядке будет передано право владения, пользования, распоряжения государственной собственностью.
11. Академия наук отвечает по своим обязательствам, находящимися в ее распоряжении деньгами. При недостаточности у Академии наук денег, ответственность по ее обязательствам несет Правительство.
По договорным обязательствам ответственность Академии наук наступает в пределах утвержденной сметы на ее содержание в соответствии с законодательством.
12. Гражданско-правовые сделки, заключаемые Академией наук, подлежат регистрации в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан.
3. Цель и виды деятельности Академии наук
13. Целями и основными направлениями деятельности Академии наук являются:
1) научно-исследовательская деятельность;
2) анализ состояния и прогнозирование развития науки Республики Казахстан;
3) определение приоритетных направлений развития науки и подготовки научных кадров;
4) научно-экспертное обеспечение;
5) формирование и координация выполнения программ научных исследований;

2. Ғылым академиясы басқару, ғылыми-техникалық, әлеуметтік-мәдени және өзге де функцияларды жүзеге асыру үшін құрылған республикалық мемлекеттік мекеме болып табылады.
3. Қазақстан Республикасының Президенті тұлғасында мемлекет Ғылым академиясының құрылтайшысы болып табылады.
4. Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі (бұдан әрі - уәкілетті орган) Ғылым академиясын мемлекеттік басқару органы, сондай-ақ оған қатысты мемлекеттік меншік құқығы субъектісінің функцияларын жүзеге асыратын орган болып табылады.
5. Ғылым академиясы өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына, Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық кесімдеріне, уәкілетті органның кесімдеріне сәйкес және осы Жарғының негізінде жүзеге асырады.
6. Ғылым академиясының толық атауы:
мемлекеттік тілде - "Қазақстан Республикасының Ұлттық ғылым академиясы" республикалық мемлекеттік мекемесі;
орыс тілінде - республиканское государственное учреждение "Национальная академия наук Республики Казахстан".
7. Ғылым академиясының орналасқан жері: 480100, Қазақстан Республикасы, Алматы қаласы, Шевченко көшесі, 28.
2. Ғылым академиясының заңдық мәртебесі
8. Ғылым академиясы мемлекеттік тіркелген сәтінен бастап заңды тұлға құқығына ие болады.
9. Ғылым академиясының заңнамаға сәйкес дербес теңгерімі, банктерде шоттары, мемлекеттік және орыс тіліндегі өз атауымен бланкілері, мөрлері мен мөртаңбалары болады.
10. Ғылым академиясына белгіленген тәртіппен мемлекеттік меншікті иелену, пайдалану, билік ету құқығы берілген жағдайды қоспағанда, Ғылым академиясы басқа заңды тұлғаның құрылтайшысы (қатысушысы) бола алмайды, оны құра алмайды.
11. Ғылым академиясы өз міндеттемелері бойынша оның қарамағындағы ақшамен жауап береді. Ғылым академиясының ақша жетпеген жағдайда, оның міндеттемелері бойынша Үкімет жауап береді.
Ғылым академиясының шарттық міндеттемелер бойынша жауапкершілігі заңнамаға сәйкес оны ұстауға арналып бекітілген смета шегінде туындайды.
12. Ғылым академиясы жасасқан азаматтық-құқықтық мәмілелер Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын тәртіппен тіркелуі тиіс.
3. Ғылым академиясының мақсаты және қызметінің
түрлері
13. Ғылым академиясының мақсаты және қызметінің негізгі бағыттары:
1) ғылыми-зерттеу қызметі;
2) Қазақстан Республикасы ғылымының жай-күйін талдау және оның дамуын болжау;
3) ғылымды дамыту мен ғылыми кадрлар даярлаудың басым бағыттарын айқындау;
4) ғылыми-сараптамалық қамтамасыз ету;
5) ғылыми зерттеулер бағдарламаларын қалыптастыру және олардың орындалуын үйлестіру;

6) содействие в развитии международного научного сотрудничества, инновационной и инвестиционной деятельности в пределах своей компетенции;
7) иные цели, не запрещенные законодательством Республики Казахстан.
14. Для достижения указанных целей Академия наук в установленном законодательством порядке осуществляет следующие виды деятельности:
1) координацию научной и научно-технической деятельности научных организаций по перечню, утверждаемому Правительством Республики Казахстан (далее - научные организации), в области фундаментальных научных исследований, в том числе:
утверждает основные направления и планы научных исследований научных организаций, проводит приемку законченных научных исследований, проводимых научными организациями, и представляет их в уполномоченный орган;
заслушивает ежегодные отчеты научных организаций о научной и научно-технической деятельности и представляет в уполномоченный орган выводы и рекомендации по этим отчетам;
привлекает в установленном законодательством порядке в качестве экспертов членов Академии наук, сотрудников научных организаций и других лиц для проведения научно-технической экспертизы;
согласовывает штатное расписание научных организаций, уставы этих организаций, а также изменения и дополнения к ним;
согласовывает порядок распределения доходов и фонд оплаты труда научных организаций;
дает представления в уполномоченный орган на назначение и освобождение от должности первых руководителей научных организаций, согласовывает назначение и освобождение от должностей их заместителей, а также согласовывает условия индивидуальных трудовых договоров первых руководителей научных организаций;
2) проведение государственной научно-технической экспертизы по фундаментальным научным исследованиям;
3) согласование нормативных правовых актов в области науки;
4) представление в уполномоченный орган финансового обоснования бюджетной программы для определения суммы ее финансирования по фундаментальным научным исследованиям;
5) формирование междисциплинарных программ, координацию исследовательской деятельности с другими научно-исследовательскими организациями в области фундаментальных научных исследований;
6) участие в разработке и научном обосновании стратегии социально- экономического, политического, научного, культурного и духовного развития государства;
7) участие в реализации государственных программ в области науки, образования и культуры;
8) участие в разработке основных направлений научных исследований;
9) установление прямых связей с научными организациями, предприятиями различных форм собственности и создание условий для научно- информационного обеспечения исследований, развития изобретательства;

6) өз құзыреті шегінде халықаралық ғылыми ынтымақтастықты, инновациялық және инвестициялық қызметті дамытуға көмек көрсету;
7) Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де мақсаттар болып табылады.
14. Көрсетілген мақсаттарға қол жеткізу үшін Ғылым академиясы заңнамада белгіленген тәртіппен мынадай қызмет түрлерін жүзеге асырады:
1) Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітетін тізбе бойынша іргелі ғылыми зерттеулер саласындағы ғылыми ұйымдардың (бұдан әрі - ғылыми ұйымдар) ғылыми және ғылыми-техникалық қызметін үйлестіру, соның ішінде:
ғылыми ұйымдардың ғылыми зерттеулерінің негізгі бағыттары мен жоспарларын бекітеді, ғылыми ұйымдар жүргізген, аяқталған ғылыми зерттеулерді қабылдауды жүргізеді және оларды уәкілетті органға ұсынады;
ғылыми ұйымдардың ғылыми және ғылыми-техникалық қызметі туралы жыл сайынғы есептерін тыңдайды және осы есептер бойынша қорытындылары мен ұсынымдарын уәкілетті органға ұсынады;
заңнамада белгіленген тәртіппен ғылыми-техникалық сараптама жүргізу үшін сарапшылар ретінде Ғылым академиясы мүшелерін, ғылыми ұйымдардың қызметкерлерін және басқа да адамдарды тартады;
ғылыми ұйымдардың штат кестесін, осы ұйымдардың жарғыларын, сондай-ақ оларға өзгерістер мен толықтыруларды келіседі;
ғылыми ұйымдардың кірістері мен еңбекақы қорын бөлу тәртібін келіседі;
ғылыми ұйымдардың бірінші басшыларын қызметіне тағайындауға және қызметінен босатуға уәкілетті органға ұсынымдар береді, олардың орынбасарларын қызметіне тағайындауға және қызметінен босатуға келіседі, сондай-ақ ғылыми ұйымдардың бірінші басшыларының жеке еңбек шарттарының қағидаларын келіседі;
2) іргелі ғылыми зерттеулер бойынша мемлекеттік ғылыми-техникалық сараптама жүргізу;
3) ғылым саласындағы нормативтік құқықтық кесімдерді келісуі;
4) іргелі ғылыми зерттеулер бойынша бюджеттік бағдарламаны қаржыландыру сомасын белгілеу үшін оның қаржылық негіздемесін уәкілетті органға ұсыну;
5) іргелі ғылыми зерттеулер саласындағы басқа да ғылыми-зерттеу ұйымдарымен бірге пәнаралық бағдарламаларды қалыптастыру, ғылыми зерттеу қызметін үйлестіру;
6) мемлекеттің әлеуметтік-экономикалық, саяси, ғылыми, мәдени және рухани дамуы стратегиясын әзірлеу мен ғылыми негіздеуге қатысу;
7) ғылым, білім беру және мәдениет саласындағы мемлекеттік бағдарламаларды іске асыруға қатысу;
8) ғылыми зерттеулердің негізгі бағыттарын әзірлеуге қатысу;
9) ғылыми ұйымдармен, әртүрлі меншік нысанындағы кәсіпорындармен тікелей байланыстар орнату және зерттеулерді ғылыми-ақпараттық қамтамасыз ету, өнертапқыштықты дамыту үшін жағдай туғызу;

10) вступление в объединения и ассоциации, реализацию совместных проектов и осуществление научного сотрудничества, путем проведения стажировок, симпозиумов и семинаров, а также конференций и иных мероприятий в международных научных центрах и организациях;
11) осуществление пропаганды достижений науки, издание научных журналов, трудов и осуществление информационной деятельности, которая охватывает осуществление акций, направленных на установление и поддержание связей с общественностью;
12) образование в соответствии с законодательством отделений наук по направлениям наук, в том числе региональных объединяющих действительных членов (академиков), членов-корреспондентов и ведущих ученых Республики Казахстан;
13) организацию, созыв и проведение Общего собрания Академии наук;
14) проведение выборов членов Академии наук;
15) обеспечение эффективной работы научных и научно-экспертных советов, научных комиссий;
16) объединение ученых Республики Казахстан в научных советах и обществах Академии наук;
17) подготовку и переподготовку научных кадров, участие в формировании и оценке деятельности диссертационных советов;
18) подготовку и согласование с уполномоченным органом вопросов о присуждении за выдающиеся научные труды, открытия и изобретения премий имени выдающихся ученых;
18-1) присуждение премий имени выдающихся ученых, определяемых Правительством Республики Казахстан;
19) утверждение планов изданий Академии наук и планов проведения научных конференций Академии наук;
20) содействие развитию инновационной деятельности в научно-технической сфере;
21) осуществление иной деятельности, не запрещенной законодательством Республики Казахстан. <*>
Сноска. В пункт 14 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 23 декабря 2002 г. N 1344 .
15. Академия наук не вправе заниматься деятельностью, не отвечающей целям создания Академии наук.
4. Управление Академией наук
16. Общее управление и координацию деятельности Академии наук осуществляет уполномоченный орган.
17. Уполномоченный орган осуществляет следующие функции:
1) закрепляет за Академией наук имущество;
2) утверждает смету (план расходов) на содержание Академии наук;
3) осуществляет контроль за эффективностью использования финансовых средств и сохранностью имущества, переданного Академии наук;
4) утверждает годовую финансовую отчетность;
5) осуществляет иные функции, установленные законодательством Республики Казахстан.
18. Исполнительным органом управления Академии наук является Президент Академии наук, который назначается на должность и освобождается от должности Президентом Республики Казахстан с учетом мнения Общего собрания членов Академии наук.

10) бірлестіктер мен қауымдастықтарға ену, бірлескен жобаларды іске асыру және халықаралық ғылыми орталықтар мен ұйымдарда тағлымдамалар, симпозиумдар мен семинарлар, сондай-ақ конференциялар мен өзге де іс-шаралар өткізу жолымен ғылыми ынтымақтастықты жүзеге асыру;
11) ғылым жетістіктерін насихаттауды жүзеге асыру, ғылыми журналдарды, еңбектерді басып шығару және жұртшылықпен байланыс орнатуға әрі қолдауға бағытталған акцияларды жүзеге асыруды қамтитын ақпараттық қызметті жүзеге асыру;
12) заңнамаға сәйкес ғылым бағыттары бойынша ғылымдар бөлімшелерін, соның ішінде толық мүшелерін (академиктерді), мүше-корреспонденттерін және Қазақстан Республикасының жетекші ғалымдарын біріктіретін аймақтық бөлімшелерін құру;
13) Ғылым академиясының жалпы жиналысын ұйымдастыру, шақыру әрі өткізу;
14) Ғылым академиясы мүшелерін сайлауды өткізу;
15) ғылыми және ғылыми-сараптамалық кеңестердің, ғылыми комиссиялардың тиімді жұмысын қамтамасыз ету;
16) Ғылым академиясының ғылыми кеңестері мен қоғамдарында Қазақстан Республикасының ғалымдарын біріктіру;
17) ғылыми кадрларды даярлау мен қайта даярлау, диссертациялық кеңестерді қалыптастыру мен олардың қызметін бағалауға қатысу;
18) аса көрнекті ғылыми еңбектер, ашылымдар мен жасалымдар үшін аса көрнекті ғалымдар атында сыйлықтар тағайындау туралы мәселелерді дайындау және уәкілетті органмен келісу;
18-1) Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілейтін аса көрнекті ғалымдардың атындағы сыйлықтарды тағайындау;
19) Ғылым академиясы басылымдарын шығару жоспарларын және Ғылым академиясының ғылыми конференцияларын өткізу жоспарларын бекіту;
20) ғылыми-техникалық саладағы инновациялық қызметті дамытуға
жәрдемдесу;
21) Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де қызметті жүзеге асыру.
Ескерту. 14-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2002.12.23. N 1344
қаулысымен
15. Ғылым академиясының Ғылым академиясын құру мақсаттарына сай келмейтін қызметпен айналысуға құқығы жоқ.
4. Ғылым академиясын басқару
16. Ғылым академиясын жалпы басқару мен оның қызметін үйлестіруді уәкілетті орган жүзеге асырады.
17. Уәкілетті орган мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) Ғылым академиясына мүлкін бекітеді;
2) Ғылым академиясын ұстауға арналған сметаны (шығыстар жоспарын) бекітеді;
3) Ғылым академиясына берілген қаржылық қаражат пен мүліктің тиімді пайдаланылуы мен оның сақталуын бақылауды жүзеге асырады;
4) жылдық қаржы есебін бекітеді;
5) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген өзге де функцияларды жүзеге асырады.
18. Қазақстан Республикасының Президенті Ғылым академиясы мүшелері Жалпы жиналысының пікірін ескере отырып, қызметіне тағайындайтын және қызметінен босататын Ғылым академиясының Президенті Ғылым академиясының атқарушы басқару органы болып табылады.

19. Президент Академии наук организует и руководит работой Академии наук и несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Академию наук задач и осуществление ее функций.
20. Президент Академии наук действует на принципах единоначалия, сочетая его с коллегиальностью, в соответствии с его компетенцией, определяемой законодательством Республики Казахстан и настоящим Уставом. Президент Академии наук имеет четырех вице-президентов, назначаемых Президентом Академии наук по согласованию с Президиумом Академии наук (далее - Президиум). <*>
Сноска. В пункт 20 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 7 ноября 2002 г. N 1178   .
21. Консультативно-совещательным органом Академии наук является Общее собрание членов Академии наук.
22. В Академии наук образуется Президиум. Председателем Президиума является Президент Академии наук. Члены Президиума назначаются Президентом Академии наук из числа членов Академии наук и ведущих ученых, с учетом мнения Общего собрания Академии наук.
23. При осуществлении деятельности Академии наук Президент Академии наук в установленном законодательством порядке:
1) без доверенности действует от имени Академии наук;
2) представляет интересы во всех организациях;
3) в случаях и пределах, установленных законодательством, распоряжается имуществом, закрепленным за Академией наук;
4) назначает Главного ученого-секретаря;
5) назначает академиков-секретарей с учетом мнения общего собрания соответствующего Отделения Академии наук из числа членов Президиума;
6) утверждает структуру и штатное расписание Академии наук в пределах установленной численности и выданных средств;
7) утверждает планы изданий Академии наук;
8) утверждает редакционные коллегии периодических научных журналов, научных изданий Академии наук;
9) заключает договоры;
10) выдает доверенности;
11) утверждает порядок и планы Академии наук по командировкам, стажировкам, обучению в казахстанских и зарубежных учебных и научных центрах и иным видам повышения квалификации сотрудников;
12) открывает банковские счета;
13) издает приказы и дает указания, обязательные для всех работников Академии наук;
14) принимает на работу и увольняет с работы сотрудников Академии наук;
15) принимает меры поощрения и налагает дисциплинарные взыскания на сотрудников Академии наук;
16) определяет обязанности и круг полномочий сотрудников Академии наук;
17) осуществляет иные функции, возложенные на него законодательством и настоящим Уставом.

19. Ғылым академиясының Президенті Ғылым академиясының жұмысын ұйымдастырады әрі оған басшылық жасайды және Ғылым академиясына жүктелген міндеттер мен оның функцияларының жүзеге асырылуына жеке жауап береді.
20. Ғылым академиясының Президенті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген оның құзыретіне және осы Жарғыға сәйкес айқындалатын дара басшылық қағидатын алқалылықпен ұштастырып әрекет етеді. Ғылым академиясы Президентінің Ғылым академиясы Төралқасымен (бұдан әрі - Төралқа) келісім бойынша Ғылым академиясының Президенті тағайындайтын төрт вице-президенті болады. <*>
Ескерту. 20-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2002.11.07. N 1178
қаулысымен .
21. Ғылым академиясы мүшелері Жалпы жиналысы Ғылым академиясының консультативтік-кеңесші органы болып табылады.
22. Ғылым академиясында Төралқа құрылады. Ғылым академиясының Президенті Төралқаның төрағасы болып табылады. Төралқаның мүшелерін Ғылым академиясының Президенті Ғылым академиясы мүшелері Жалпы жиналысының пікірін ескере отырып, Ғылым академиясы мүшелерінің және жетекші ғалымдардың ішінен тағайындайды.
23. Ғылым академиясының Президенті Ғылым академиясының қызметін жүзеге асыру кезінде заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) Ғылым академиясының атынан сенімхатсыз іс-әрекет жасайды;
2) оның мүдделерін барлық ұйымдарда білдіреді;
3) заңнамада белгіленген тәртіппен және шегінде Ғылым академиясына бекітілген мүлікке билік етеді;
4) Бас ғылым-хатшыны тағайындайды;
5) Ғылым академиясы тиісті бөлімшесі жалпы жиналысының пікірін ескере отырып, Төралқа мүшелерінің ішінен академик-хатшыларды тағайындайды;
6) Ғылым академиясының құрылымы мен штат кестесін белгіленген саны мен берілген қаражат шегінде бекітеді;
7) Ғылым академиясының басылымдарын шығару жоспарларын бекітеді;
8) Ғылым академиясының мерзімдік ғылыми журналдарының, ғылыми басылымдарының редакциялық алқаларын бекітеді;
9) шарттар жасасады;
10) сенімхаттар береді;
11) Ғылым академиясының іссапарлар, тағлымдамалар, қазақстандық және шетелдік оқу және ғылыми орталықтарында қызметкерлерді оқытудың және өзге де түрде біліктілігін арттырудың тәртібі мен жоспарларын бекітеді;
12) банк шоттарын ашады;
13) Ғылым академиясының барлық қызметкерлері үшін міндетті бұйрықтар шығарады және нұсқаулар береді;
14) Ғылым академиясының қызметкерлерін жұмысқа қабылдайды және жұмыстан босатады;
15) Ғылым академиясының қызметкерлеріне көтермелеу шараларын қабылдайды және тәртіптік шаралар қолданады;
16) Ғылым академиясы қызметкерлерінің міндеттері мен өкілеттік шеңберін айқындайды;
17) заңнамада және осы жарғыда оған жүктелген өзге де функцияларды жүзеге асырады.

24. Отделение Академии наук является основным научно-организационным и координирующим важнейшие направления науки подразделением Академии наук.
25. Отделение наук возглавляет академик - секретарь Отделения, который несет персональную ответственность за состояние и уровень фундаментальных исследований соответствующего профиля Отделения.
26. Академик - секретарь Отделения:
1) руководит деятельностью Отделения, несет персональную ответственность за состояние и уровень фундаментальных исследований перед Общим собранием Отделения и Президиумом Академии наук;
2) представляет интересы Отделения, организует и контролирует выполнение решений Президиума Академии наук и Общего собрания Отделения;
3) является докладчиком на заседании Президиума Академии наук по вопросам, отнесенным к компетенции Отделения;
4) председательствует на заседаниях Общего собрания Отделения.
27. Ученый - секретарь Отделения назначается Президентом Академии наук по представлению академика - секретаря из числа кандидатов и докторов наук, имеющих опыт научно организационной работы по профилю Отделения.
28. Ученый секретарь:
1) обеспечивает подготовку и проведение заседаний, проводимых Отделением;
2) осуществляет текущий контроль за выполнением постановлений и распоряжений Президиума Академии наук;
3) обеспечивает подготовку документов, справочно-информационных, отчетных и других обобщающих материалов по вопросам научной и научно- организационной деятельности Отделения.
29. Положение о Президиуме, Общем собрании, Отделении Академии наук разрабатывается Президентом Академии наук и утверждается Общим собранием Академии наук.
5. Порядок образования имущества и финансирование
деятельности Академии наук
30. Лимит штатной численности Академии наук утверждается Правительством Республики Казахстан.
31. Имущество Академии наук формируется за счет имущества, переданного ему государством, и состоит из основных фондов и оборотных средств, а также иного имущества, стоимость которых отражается в балансе государственного учреждения.
32. Имущество Академии наук является республиканской собственностью на праве оперативного управления.
33. Финансирование деятельности Академии наук осуществляется за счет республиканского бюджета, если иное не установлено законодательными актами.
34. Академия наук ведет бухгалтерский учет и представляет отчетность в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
35. Проверка и ревизия финансово-хозяйственной деятельности Академии наук осуществляется в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.

24. Ғылым академиясының бөлімшесі Ғылым академиясының ғылымның аса маңызды бағыттарын үйлестіретін әрі негізгі ғылыми-ұйымдастырушылық бөлімшесі болып табылады.
25. Ғылым бөлімшесін Бөлімшенің тиісті бейініндегі іргелі зерттеулердің жай-күйі мен деңгейі үшін жеке жауап беретін Бөлімшенің академик-хатшысы басқарады.
26. Бөлімшенің академик-хатшысы:
1) Бөлімшенің қызметіне басшылық жасайды, Бөлімшенің жалпы жиналысы мен Ғылым академиясы Төралқасы алдында іргелі зерттеулердің жай-күйі мен деңгейі үшін жеке жауап береді;
2) Бөлімшенің мүдделерін білдіреді, Ғылым академиясы Төралқасы мен Бөлімшенің жалпы жиналысы шешімдерінің орындалуын ұйымдастырады және бақылайды;
3) Бөлімшенің құзыретіне жатқызылған мәселелер бойынша Ғылым академиясы Төралқасының мәжілісінде баяндамашы болып табылады;
4) Бөлімшенің жалпы жиналысының мәжілістерінде төрағалық етеді.
27. Бөлімшенің ғалым-хатшысын Ғылым академиясының Президенті академик-хатшының ұсынуы бойынша Бөлімшенің бейіні бойынша ғылыми-ұйымдастыру жұмыс тәжірибесі бар ғылым кандидаттары мен докторлары ішінен тағайындайды.
28. Ғалым-хатшы:
1) Бөлімше өткізетін мәжілістерді дайындау әрі өткізуді қамтамасыз етеді;
2) Ғылым академиясы Төралқасының қаулылары мен өкімдерінің орындалуына ағымдағы бақылауды жүзеге асырады;
3) Бөлімшенің ғылыми және ғылыми-ұйымдастыру қызметі мәселелері бойынша құжаттарды, анықтамалық-ақпараттық және басқа да қорыту материалдарын дайындауды қамтамасыз етеді.
29. Ғылым академиясының Төралқасы, Жалпы жиналысы, Бөлімшесі туралы ережелерді Ғылым академиясының Президенті әзірлейді және Ғылым академиясының жалпы жиналысы бекітеді.
5. Ғылым академиясының мүлкін құраудың тәртібі
және оның қызметін қаржыландыру
30. Ғылым академиясы штат санының лимитін Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітеді.
31. Ғылым академиясының мүлкі оған мемлекет берген мүлік есебінен құралады және құны мемлекеттік мекеменің теңгерімінде көрсетілетін негізгі қорлардан, айналым қаражатынан, сондай-ақ өзге де мүліктен тұрады.
32. Ғылым академиясының мүлкі жедел басқару құқығындағы республикалық меншік болып табылады.
33. Ғылым академиясының қызметін қаржыландыру заңнамалық кесімдерде өзгеше белгіленбесе, республикалық бюджет есебінен жүзеге асырылады.
34. Ғылым академиясы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бухгалтерлік есепке алуды жүргізеді және есептер тапсырады.
35. Ғылым академиясының қаржы-шаруашылық қызметін тексеру мен тексеріс Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.

6. Права и обязанности членов Академии наук
36. Основная обязанность члена Академии наук состоит в обогащении науки выдающимися трудами, осуществлении разработки крупных научных и научно-технических проблем.
37. Члены Академии наук принимают непосредственное участие в подготовке научных кадров.
38. Члены Академии наук периодически представляют:
1) аналитические доклады о мировых тенденциях развития науки, кадровом обеспечении и состоянии научных исследований в Казахстане, личном вкладе по развитию того направления, по которому они избраны;
2) ежегодный отчет о научной и научно-технической, научно-организационной и педагогической деятельности, содержащей сведения о личном вкладе в науку, подготовке кадров высшей квалификации и публикациях научных трудов.
39. Члены Академии наук обязаны исполнять поручения Президента Академии наук, академика-секретаря профильного Отделения, участвовать в работе Общих собраний Академии наук, соответствующего Отделения и проводить в жизнь их решения.
40. Члены Академии наук имеют право на:
1) участие в работе Академии наук в установленном законодательством Республики Казахстан и настоящим Уставом порядке;
2) внесение предложений по вопросам организации научных исследований, материально-техническому и кадровому обеспечению и участие в их обсуждении.
7. Порядок выборов в члены Академии наук
41. Академия наук проводит выборы в члены Академии наук.
42. Наименование специальностей и число вакансий по каждой из них для выборов новых членов Академии наук определяются Академией наук по согласованию с уполномоченным органом.
43. Члены Академии наук избираются пожизненно.
44. Порядок выборов в члены Академии наук разрабатываются Президиумом Академии наук, согласовываются с Общим собранием Академии наук и утверждаются Президентом Академии наук.
45. Иностранными членами Академии наук могут быть избраны зарубежные ученые, научные достижения которых в развитие мировой науки, науки, культуры и экономики Республики Казахстан признаны Академией наук исключительными. Право выдвижения иностранных членов принадлежит Президиуму Академии наук. Выборы иностранных членов Академии наук проводятся Общим собранием, как правило, путем открытого голосования. Выборы считаются правомочными при наличии на собрании не менее 2/3 членов Академии наук, принимавших участие на голосовании.
46. Почетными членами Академии наук могут быть избраны граждане Республики Казахстан и иностранцы, заслуги которых способствовали развитию мировой науки и науки Республики Казахстан. Право выдвижения в почетные члены принадлежит Президенту Академии наук. Выборы почетных членов Академии наук проводятся на Президиуме Академии наук открытым голосованием простым большинством голосов членов Президиума Академии наук.

6. Ғылым академиясы мүшелерінің құқықтары мен
міндеттері
36. Ғылым академиясы мүшесінің негізгі міндеті көрнекті еңбегімен ғылымды байыту, ірі ғылыми және ғылыми-техникалық проблемаларды талдауды жүзеге асыру болып табылады.
37. Ғылым академиясы мүшелері ғылыми кадрлар даярлауға тікелей қатысады.
38. Ғылым академиясы мүшелері мерзімді түрде мыналарды ұсынады:
1) ол бойынша сайланған ғылыми бағыттың әлемдегі даму үрдістері, Қазақстандағы кадрлық қамтамасыз ету мен ғылыми зерттеулердің жай-күйі, өзінің қосқан жеке үлесі туралы талдау баяндамаларын;
2) ғылымға, жоғары білікті кадрлар даярлауға өзінің қосқан жеке үлесі мен ғылыми еңбектердің жариялануы туралы мәліметтер бар ғылыми, ғылыми-техникалық, ғылыми-ұйымдастыру және педагогикалық қызмет туралы жыл сайынғы есепті.
39. Ғылым академиясы мүшелері Ғылым академиясы Президентінің, бейінді Бөлімшенің академик-хатшысының тапсырмаларын орындауға, Ғылым академиясының, тиісті Бөлімшенің жалпы жиналыстарының жұмысына қатысуға және олардың шешімдерін өмірге енгізуге міндетті.
40. Ғылым академиясының мүшелері:
1) Қазақстан Республикасының заңнамасында және осы Жарғыда белгіленген тәртіппен Ғылым академиясының жұмысына қатысуға;
2) ғылыми зерттеулер, материалдық-техникалық әрі кадрлық қамтамасыз етуді ұйымдастыру мәселелері бойынша ұсыныстар енгізуге әрі оларды талдауға қатысуға құқылы.
7. Ғылым академиясы мүшелерін сайлаудың тәртібі
41. Ғылым академиясы Ғылым академиясы мүшелерін сайлауды өткізеді.
42. Ғылым академиясының жаңа мүшелерін сайлау үшін мамандықтар атауларын және олардың әрқайсысы бойынша бос орын санын уәкілетті органмен келісім бойынша Ғылым академиясы айқындайды.
43. Ғылым академиясы мүшелері ғұмыр бойы сайланады.
44. Ғылым академиясы мүшелерін сайлау тәртібін Ғылым академиясының Төралқасы әзірлейді, Ғылым академиясы Жалпы жиналысымен келіседі және Ғылым академиясының Президенті бекітеді.
45. Әлемдік ғылымның, Қазақстан Республикасы ғылымының, мәдениеті мен экономикасының дамуында ғылыми жетістіктерін Ғылым академиясы ерекше деп таныған шетелдік ғалымдар Ғылым академиясының шетелдік мүшелері болып сайлануы мүмкін. Ғылым академиясының Төралқасы шетелдік мүшелерді ұсыну құқығына ие. Ғылым академиясының шетелдік мүшелерін сайлауды Жалпы жиналыс, әдетте, ашық дауыс беру арқылы жүргізеді. Дауыс беруге қатысқан жиналыста Ғылым академиясы мүшелерінің кемінде 2/3 дауыс берсе, сайлау құқылы болып саналады.
46. Олардың еңбегі әлемдік ғылым мен Қазақстан Республикасы ғылымының дамуына ықпал еткен Қазақстан Республикасының азаматтары мен шетелдіктер Ғылым академиясының құрметті мүшелері болып сайлануы мүмкін. Ғылым академиясының Президенті құрметті мүшелікке ұсыну құқығына ие. Ғылым академиясының Төралқасында Ғылым академиясының құрметті мүшелерін сайлау Ғылым академиясы Төралқасы мүшелерінің жай көпшілік дауысымен ашық дауыс беру арқылы жүргізіледі.

47. Положение об иностранных и почетных членах Академии наук утверждается Общим собранием Академии наук.
8. Реорганизация и ликвидация Академии наук
48. Реорганизация и ликвидация Академии наук осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 22 мая 2002 года N 550
Перечень республиканских государственных казенных
предприятий, деятельность которых координируется
республиканским государственным учреждением
"Национальная академия наук Республики Казахстан"
1. Республиканское государственное казенное предприятие
"Институт ботаники и фитоинтродукции".
2. Республиканское государственное казенное предприятие
"Институт зоологии".
3. Республиканское государственное казенное предприятие
"Институт физиологии человека и животных".
4. Республиканское государственное казенное предприятие
"Институт общей генетики и цитологии".
5. Республиканское государственное казенное предприятие
"Институт микробиологии и вирусологии".
6. (Строка исключена  - постановлением Правительства Республики Казахстан от 27 июня 2003 года N 623 ).
7. Республиканское государственное казенное предприятие
"Институт молекулярной биологии и биохимии имени
М.А. Айтхожина".
8. Республиканское государственное казенное предприятие
"Институт экономики".
9. Республиканское государственное казенное предприятие
"Институт языкознания имени А. Байтурсынова".
10. Республиканское государственное казенное предприятие
"Институт литературы и искусства имени М.О. Ауэзова".
11. Республиканское государственное казенное предприятие
"Институт истории и этнологии имени Ч.Ч. Валиханова".
12. Республиканское государственное казенное предприятие
"Институт философии и политологии".
13. Республиканское государственное казенное предприятие
"Институт археологии имени А.Х. Маргулана".
14. Республиканское государственное казенное предприятие
"Институт востоковедения имени Р.Б. Сулейменова".
15. Республиканское государственное казенное предприятие
"Институт сейсмологии".
16. Республиканское государственное казенное предприятие
"Институт гидрогеологии и гидрофизики имени У.М. Ахмедсафина".
17. Республиканское государственное казенное предприятие
"Институт геологических наук имени К.И. Сатпаева".
18. Республиканское государственное казенное предприятие
"Институт металлургии и обогащения".
19. Республиканское государственное казенное предприятие
"Институт географии".
20. Республиканское государственное казенное предприятие
"Институт проблем информатики и управления".
21. Республиканское государственное казенное предприятие
"Институт космических исследований".
22. Республиканское государственное казенное предприятие
"Институт математики".
23. Республиканское государственное казенное предприятие
"Институт прикладной математики".
24. Республиканское государственное казенное предприятие
"Астрофизический институт имени В.Г. Фесенкова".
25. Республиканское государственное казенное предприятие
"Институт ионосферы".
26. Республиканское государственное казенное предприятие
"Физико-технический институт".
27. Республиканское государственное казенное предприятие
"Институт механики и машиноведения".
28. Республиканское государственное казенное предприятие
"Институт химических наук имени А.Б. Бектурова".
29. Республиканское государственное казенное предприятие
"Институт органического катализа и электрохимии имени
Д.В. Сокольского".
30. Республиканское государственное казенное предприятие
"Институт фитохимии".
31. Республиканское государственное казенное предприятие
"Дом ученых".
32. Республиканское государственное казенное предприятие
"Центральная научная библиотека".
33. Республиканское государственное казенное предприятие
"Научно-издательский центр "Гылым".
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 22 мая 2002 года N 550
Изменения и дополнения, которые вносятся в некоторые
решения Правительства Республики Казахстан
1. В постановление  Правительства Республики Казахстан от 19 ноября 1999 года N 1754  "Вопросы Министерства образования и науки Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 1999 г., N 51, ст. 504):
в Положении о Министерстве образования и науки Республики Казахстан, утвержденном указанным постановлением:
в подпункте 7) пункта 11 после слов "фундаментальных исследований" дополнить словами "по представлению Национальной академии наук Республики Казахстан".
2. В постановление  Правительства Республики Казахстан от 12 февраля 2000 года N 229  "Об утверждении лимитов штатной численности государственных учреждений, подведомственных центральным исполнительным органам Республики Казахстан":
в Лимитах штатной численности государственных учреждений, подведомственных центральным исполнительным органам Республики Казахстан, финансируемых за счет средств республиканского бюджета, утвержденных указанным постановлением:
в разделе 1 "Министерство образования и науки Республики Казахстан":
в графе 3 строки "Национальная академия наук Республики Казахстан" цифру "20" заменить цифрой "53".
3. В постановление  Правительства Республики Казахстан от 11 января 2002 года N 41  "О системе оплаты труда работников государственных учреждений, не являющихся государственными служащими" (САПП Республики Казахстан, 2002 г., N 2-3, ст. 14):
в Реестре должностей работников государственных учреждений, не являющихся государственными служащими, по категориям, утвержденном указанным постановлением:
категорию "F" дополнить строкой следующего содержания: "Национальная академия наук Республики Казахстан".

47. Ғылым академиясының шетелдік және құрметті мүшелері туралы ережені Ғылым академиясының жалпы жиналысы бекітеді.
8. Ғылым академиясын қайта ұйымдастыру және
тарату
48. Ғылым академиясын қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2002 жылғы 22 мамырдағы
N 550 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір
шешімдеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтырулар
1. "Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің мәселелері" туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1999 жылғы 19 қарашадағы N 1754 қаулысына  (Қазақстан Республикасының ПҮКЖ-ы, 1999 ж., N 51, 504-құжат):
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі туралы ережеде:
11-тармақтың 7) тармақшасында "бағдарламаларын" деген сөздің алдынан "Қазақстан Республикасы Ұлттық ғылым академиясының ұсынуы бойынша" деген сөздермен толықтырылсын.
2. "Қазақстан Республикасының орталық атқарушы органдарына ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер штат санының лимиттерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2000 жылғы 12 ақпандағы N 229 қаулысына :
көрсетілген қаулымен бекітілген Республикалық бюджеттің қаражаты есебінен қаржыландырылатын Қазақстан Республикасының орталық атқарушы органдарына ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер штат санының лимиттерінде:
"1. Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі" деген бөлімде:
3-бағанда "Қазақстан Республикасының Ұлттық ғылым академиясы" деген жолда "20" деген сан "53" деген санмен ауыстырылсын.
3. "Мемлекеттік мекемелердің мемлекеттік қызметші емес қызметкерлеріне еңбекақы төлеу жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2002 жылғы 11 қаңтардағы N 41 қаулысына  (Қазақстан Республикасының ПҮКЖ-ы, 2002 ж., N 2-3, 14-құжат):
көрсетілген қаулымен бекітілген Мемлекеттік мекемелер қызметшілері болып табылмайтын қызметкерлер лауазымдарының санаттар бойынша тізілімінде:
"F" деген санат мынадай мазмұндағы жолмен толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасының Ұлттық ғылым академиясы".
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2002 жылғы 22 мамырдағы
N 550 қаулысымен
бекітілген
Қызметін "Қазақстан Республикасының Ғылым академиясы"
республикалық мемлекеттік мекемесі үйлестіретін
республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорындардың тізбесі
1. "Ботаника және фитоинтродукция" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны
2. "Зоология институты" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны
3. "Адамның және малдың физиологиясы институты" республикалық
мемлекеттік қазыналық кәсіпорны
4. "Жалпы генетика және цитология институты" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны
5. "Микробиология және вирусология институты" республикалық
мемлекеттік қазыналық кәсіпорны
6. <*>
7. "М.А. Айтхожин атындағы Молекулярлық биология және биохимия институты" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны
8. "Экономика институты" республикалық мемлекеттік қазыналық
кәсіпорны
9. "А. Байтұрсынов атындағы Тіл білімі институты" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны
10. "М.О. Әуезов атындағы Әдебиет және өнертану институты" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны
11. "Ш.Ш. Уәлиханов атындағы Тарих және этнология институты" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны
12. "Философия және саясаттану институты" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны
13. "Ә.Х. Марғұлан атындағы Археология институты" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны
14. "Р.Б. Сүлейменов атындағы Шығыстану институты" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны
15. "Сейсмология институты" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны
16. "У.М. Ахметсафин атындағы Гидрогеология және гидрофизика  институты" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны
17. "Қ.И. Сәтбаев атындағы Геология ғылымдары институты" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны
18. "Металлургия және кен байыту институты" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны
19. "География институты" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны
20. "Информатика және басқару проблемалары институты" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны
21. "Ғарыштық зерттеулер институты" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны
22. "Математика институты" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны
23. "Қолданбалы математика институты" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны
24. "В.Г. Фесенков атындағы Астрофизика институты" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны
25. "Ионосфера институты" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны
26. "Физикалық-техникалық институт" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны
27. "Механика және машинатану институты" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны
28. "А.Б. Бектұров атындағы Химия ғылымдары институты" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны
29. "Д.В. Сокольский атындағы Органикалық катализ және электрохимия институты" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны
30. "Фитохимия институты" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны
31. "Ғалымдар үйі" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны
32. "Орталық ғылыми кітапхана" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны
33. "Ғылым" ғылыми-баспа орталығы" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны
ЕСКЕРТУ. 6-жол алып тасталды - ҚР Үкіметінiң 2003.06.27. N 623
қаулысымен .