Вопросы Военного института Сухопутных войск
Постановление Правительства Республики Казахстан от 17 июня 2002 года N 659. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 2 декабря 2016 года № 755
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 02.12.2016 № 755 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Сноска. В названии и тексте заменены слова - постановлением Правительства РК от 31 октября 2003 г. N 1080 .
В целях реализации Указа Президента Республики Казахстан от 27 февраля 2002 года N 815 U020815_ "О реорганизации государственного учреждения "Военная академия Вооруженных Сил Республики Казахстан" Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемое Положение о государственном учреждении "Военный институт Сухопутных войск" (далее - Учреждение). <*>
Сноска. В пункт 1 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 31 октября 2003 г. N 1080 .
2. Утратил силу постановлением Правительства РК от 26.05.2011 № 580.
3. Установить, что финансирование и материально-техническое обеспечение деятельности Учреждения осуществляется за счет и в пределах средств, предусмотренных в республиканском бюджете на нужды Министерства обороны Республики Казахстан по программе 009 "Подготовка кадров в высших учебных заведениях".
4. Утратил силу постановлением Правительства РК от 27.06.2014 № 707.
5. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждено
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 17 июня 2002 года N 659
Положение
о государственном учреждении
"Военный институт Сухопутных войск" <*>
Сноска. В названии и тексте заменены слова - постановлением Правительства РК от 31 октября 2003 г. N 1080 .
1. Общие положения
1. Военный институт Сухопутных войск (далее - Институт) является военно-учебным заведением, реализующим образовательные программы высшего и среднего военного профессионального образования, а также осуществляющим научные исследования прикладного характера. <*>
Сноска. В пункт 1 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 31 октября 2003 г. N 1080 .
2. Институт осуществляет свою деятельность в соответствии с  K951000_ Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента, Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
3. Институт в организационно-правовой форме государственного учреждения имеет Боевое Знамя, печать с изображением Государственного герба Республики Казахстан со своим наименованием на государственном языке, штампы и бланки установленного образца, а также в соответствии с законодательством Республики Казахстан счета в банках.
Институт вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.

Құрлық әскерлерiнің әскери институты мәселелері
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы 2002 жылғы 17 маусым N 659. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 02.12.2016 № 755 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі)
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 02.12.2016 № 755 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
Ескерту. Атауы және мәтінінде сөздер өзгерді - ҚР Үкіметінің 2003.10.31. N 1080 қаулысымен .
Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнiң Әскери академиясы" мемлекеттiк мекемесiн қайта ұйымдастыру туралы" 2002 жылғы 27 ақпандағы N 815 Жарлығын iске асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Yкiметi қаулы етеді:
1. Қоса беріліп отырған Құрлық әскерлерi әскери институтының мемлекеттiк мекемесi (бұдан әрi - Мекеме) туралы ереже бекiтiлсiн. <*>
Ескерту. 1-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2003.10.31. N 1080 қаулысымен .
2. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2011.05.26 № 580 Қаулысымен.
3. Мекеме қызметiн қаржыландыру және материалдық-техникалық қамтамасыз ету республикалық бюджетте 009 "Жоғары оқу орындарында кадрлар даярлау" бағдарламасы бойынша Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлiгiнiң мұқтажына көзделген қаражат есебiнен және шегiнде жүзеге асырылады деп белгiленсiн.
4. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 27.06.2014 № 707 қаулысымен.
5. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2002 жылғы 17 маусымдағы
N 659 қаулысымен
бекітілген
"Құрлық әскерлерiнiң әскери институты" мемлекеттік мекемесі туралы
Ереже <*>
Ескерту. Атауы және мәтінінде сөздер өзгерді - ҚР Үкіметінің 2003.10.31. N 1080 қаулысымен .
1. Жалпы ереже
1. Құрлық әскерлерiнiң әскери институты (бұдан әрi - Институт) жоғары және орта кәсiптiк әскери бiлiм беру бағдарламаларын iске асыратын, сондай-ақ қолданбалы сипаттағы ғылыми зерттеулердi жүзеге асыратын әскери оқу орны болып табылады.<*>
Ескерту. 1-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2003.10.31. N 1080 қаулысымен .
2. Институт өз қызметiн Қазақстан Республикасы Конституциясы мен заңдарына, Қазақстан Республикасының Президентiнiң, Yкіметiнiң кесiмдерiне, өзге де нормативтiк құқықтық кесiмдерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
3. Институт мемлекеттiк мекеменiң ұйымдық-құқықтық нысанында Жауынгерлiк Туы, Қазақстан Республикасының мемлекеттiк елтаңбасы бейнеленген, мемлекеттiк тiлде өз атауы жазылған мөрi, мөртаңбасы мен белгiленген үлгідегi бланкiлерi, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес банктерде шоты болады.
Институт өз атынан азаматтық-құқықтық қатынастарға түседі.

4. Институт по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами начальника Института.
5. Юридический адрес Института: 480094, г. Алматы, улица Красногорская, 35.
6. Полное наименование Института:
государственное учреждение "Военный институт Сухопутных войск". <*>
Сноска. В пункт 6 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 31 октября 2003 г. N 1080 .
2. Цель, задачи и функции Института
7. Целью Института является реализация образовательных программ высшего и среднего военного профессионального образования, а также осуществление научных исследований прикладного характера.
8. Задачами Института являются:
1) подготовка для Вооруженных Сил Республики Казахстан офицеров - квалифицированных специалистов с высшим и средним военным профессиональным образованием, а также их переподготовка и повышение квалификации;
2) организация и проведение прикладных научных исследований, направленных на решение проблем военного строительства, укрепления обороноспособности государства и совершенствования военного образования;
3) организация воспитательного процесса.
9. Институт может осуществлять подготовку офицеров в соответствии с межправительственными соглашениями (договорами) для вооруженных сил других государств.
10. Институт может осуществлять обучение курсантов гражданским специальностям в соответствии с государственными стандартами образования, перечень которых согласовывается с Министерством образования и науки Республики Казахстан.
11. Институт подчиняется Министру обороны Республики Казахстан.
12. Для достижения указанных задач Институт осуществляет следующие функции:
1) создает условия для освоения образовательных программ высшего и среднего военного профессионального образования;
2) обеспечивает формирование глубоких военно-специальных знаний, твердых навыков и умений, вырабатывает высокие профессиональные качества;
3) воспитывает чувство патриотизма, верности военной присяге, развивает творческие, духовные и физические возможности личности, формирует прочные основы нравственности, норм военной этики, дисциплинированности и организованности.
3. Организация деятельности Института
13. Институт:
1) устанавливает порядок приема граждан в Институт в соответствии с типовыми правилами приема в военно-учебные заведения;
2) осуществляет учебную и воспитательную деятельность в соответствии с учебными планами и программами, разработанными на основе государственных общеобязательных стандартов образования;
3) самостоятельно выбирает форму, порядок и периодичность промежуточной аттестации обучающихся.

4. Институт заңнамада белгiленген тәртiппен өз құзыретiндегi мәселелер бойынша Институт бастығының бұйрықтарымен ресiмделетiн шешiмдердi қабылдайды.
5. Институттiң заңды мекен-жайы: 480094, Алматы қаласы, Красногорская көшесi, 35.
6. Институттiң толық атауы:
"Құрлық әскерлерiнiң әскери институты" Мемлекеттiк мекемесi.<*>
Ескерту. 6-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2003.10.31. N 1080 қаулысымен .
2. Институттiң мақсаты, мiндеттерi
және функциялары
7. Институттiң мақсаты жоғары және орта кәсiптiк әскери бiлiм беру бағдарламаларын iске асыру, сондай-ақ қолданбалы сипаттағы ғылыми зерттеулердi жүзеге асыру болып табылады.
8. Институттiң мiндеттерi мыналар болып табылады:
1) Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерi үшiн офицерлер - жоғары және орта әскери кәсiптiк бiлiмi бар бiлiктi мамандар даярлау, сондай-ақ оларды қайта даярлау және бiлiктiлiгiн арттыру;
2) әскери құрылыс, мемлекеттiң қорғаныс қабiлетiн нығайту және әскери бiлiм берудi жетiлдiру проблемаларын шешуге бағытталған қолданбалы ғылыми зерттеулер ұйымдастыру және жүргiзу;
3) тәрбие процесiн ұйымдастыру.
9. Институт үкiметаралық келiсiмдерге (шарттарға) сәйкес басқа мемлекеттердiң қарулы күштерi үшiн офицерлер даярлауды жүзеге асыра алады.
10. Институт курсанттарды тiзбесi Қазақстан Республикасы Бiлiм және ғылым министрлiгiмен келiсiлетiн азаматтық мамандықтарға оқытуды бiлiм берудiң мемлекеттiк стандарттарына сәйкес жүзеге асыра алады.
11. Институт Қазақстан Республикасының Қорғаныс министріне бағынады.
12. Көрсетiлген мiндеттерге қол жеткiзу үшiн Институт мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) жоғары және орта әскери кәсiптiк білiм беру бағдарламаларын игеру үшiн жағдайлар жасайды;
2) терең әскери-арнайы бiлiмдi, қатаң дағдылар мен ептiлiктi қалыптастыруды қамтамасыз етедi, жоғары кәсiптiк сапаны жасайды;
3) патриотизм, әскери антқа адалдық сезiмiне тәрбиелейдi, тұлғаның шығармашылық, рухани және дене даярлығы мүмкiндiктерiн дамытады, мықты адамгершiлiк негiздерiн, әскери этика, тәртiптiлiк пен ұйымдастырушылық нормаларын қалыптастырады.
3. Институттiң қызметiн ұйымдастыру
13. Институт:
1) әскери оқу орындарына қабылдаудың үлгiлiк ережелеріне сәйкес Институтке азаматтар қабылдау тәртiбiн белгiлейдi;
2) мемлекеттiк жалпыға мiндеттi бiлiм стандарттарының негiзiнде әзiрленген оқу жоспарлары мен бағдарламаларына сәйкес оқу және тәрбие жұмысын жүзеге асырады;
3) оқушыларды аралық аттестаттау нысандарын, тәртiбi мен кезеңдiлiгiн дербес таңдап алады.

14. Министерство обороны Республики Казахстан является уполномоченным государственным органом и в установленном законодательством порядке осуществляет следующие функции по отношению к Институту:
1) устанавливает специальности подготовки в соответствии с потребностями Вооруженных Сил Республики Казахстан и ежегодный план набора курсантов;
2) осуществляет контроль за эффективностью использования и сохранностью имущества, переданного Институту;
3) осуществляет иные функции, установленные законодательством Республики Казахстан.
15. Порядок комплектования штата работников Института, условия оплаты труда, их права и обязанности осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
16. Непосредственное руководство Институтом осуществляет начальник Института, назначаемый и освобождаемый Министром обороны Республики Казахстан.
17. Начальник Института действует на принципах единоначалия и самостоятельно решает вопросы деятельности Института в соответствии с должностными полномочиями.
18. При осуществлении руководства начальник Института в установленном государством порядке:
1) представляет интересы Института во всех организациях;
2) издает приказы и дает указания, обязательные для всех работников;
3) принимает на работу и увольняет с работы сотрудников Института, включая зарубежных ученых и специалистов, в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан, кроме назначенных уполномоченным органом;
4) применяет меры поощрения и налагает дисциплинарные взыскания на сотрудников Института;
5) определяет обязанности и круг полномочий своих заместителей и иных руководящих сотрудников Института;
6) осуществляет иные функции, возложенные на него законодательством, настоящим Положением и уполномоченным органом.
4. Имущество Института
19. Институт имеет на праве оперативного управления обособленное имущество, состоящее из основных фондов и оборотных средств, а также иного имущества, стоимость которых отражается в балансе Института.
20. Институт не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выделенных ему по смете.
5. Реорганизация и ликвидация Института
21. Реорганизация и ликвидация Института осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

14. Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлiгi уәкiлеттi мемлекеттік орган болып табылады және заңнамада белгiленген тәртiппен Институтке қатысты мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінiң қажеттiлiктерiне сәйкес даярлау мамандықтарын және жыл сайынғы курсанттар қабылдау жоспарын белгiлейдi;
2) Институтке берiлген мүлiктiң тиiмдi пайдаланылуын және сақталуын бақылауды жүзеге асырады;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген өзге де функцияларды жүзеге асырады.
15. Институт қызметкерлерiнiң штатын жасақтау, еңбек ақы төлеу жағдайының тәртiбi, олардың құқықтары мен мiндеттерi Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
16. Институтке тiкелей басшылық етудi Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрi қызметке тағайындайтын және босататын Институт бастығы жүзеге асырады.
17. Институттiң бастығы дара басшылық ету қағидаттарында әрекет етедi және лауазымдық өкілеттiлiгiне сәйкес Институт қызметiнiң мәселелерiн дербес шешедi.
18. Басшылықты жүзеге асыру кезiнде Институт бастығы мемлекет белгілеген тәртiппен:
1) Институттiң мүддесiн барлық ұйымдарда бiлдiредi;
2) барлық қызметкерлер үшiн мiндеттi бұйрықтар шығарады және нұсқаулар бередi;
3) Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңнамасына сәйкес шетелдiк ғалымдар мен мамандарды қоса алғанда, Институттiң уәкілетті орган тағайындағаннан басқа қызметкерлерiн жұмысқа қабылдайды және жұмыстан босатады;
4) Институт қызметкерлерiне көтермелеу шаралары мен тәртiптік жазалар қолданады;
5) өз орынбасарларының және Институттiң өзге де басшы қызметкерлерiнiң мiндеттерi мен өкiлеттiлiктерi аясын анықтайды;
6) өзiне заңнамамен, осы Ережемен және уәкiлеттi органмен жүктелген өзге де функцияларды жүзеге асырады.
4. Институттiң мүлкi
19. Институт негiзгi қорлар мен айналымдағы қаражаттан тұратын оқшауланған мүлiктi, сондай-ақ құны Институттiң теңгерімінде көрсетiлетiн өзге де мүлiктi жедел басқаруға құқылы.
20. Институт өзiне бекiтiлген мүлiк пен оған смета бойынша бөлiнген қаражат есебiнен сатып алынған мүлiктi дербес иелiгiнен оқшаулауға немесе өзге де тәсiлмен иелiк етуге құқылы емес.
5. Институттi қайта ұйымдастыру және тарату
21. Институттi қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.