О мерах по обеспечению поливной водой южных регионов Казахстана в вегетационный период 2002 года
Постановление Правительства Республики Казахстан от 17 июля 2002 года N 799
В целях реализации Соглашения между Правительством Республики Казахстан и Правительством Кыргызской Республики об использовании топливно-энергетических и водных ресурсов в 2002 году и в 1 квартале 2003 года и обеспечения поливной водой южных регионов Казахстана в вегетационный период 2002 года Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Принять предложение Министерства энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан, согласованное с акиматами Южно-Казахстанской, Кызылординской, Жамбылской областей и соответствующими организациями, по объемам принимаемой электроэнергии из Кыргызской Республики в вегетационный период 2002 года и встречной поставке угля и мазута согласно приложению.
2. Определить:
1) координатором по поставкам воды для полива орошаемых земель южных регионов - Комитет по водным ресурсам Министерства природных ресурсов и охраны окружающей среды Республики Казахстан;
2) оператором по передаче электроэнергии, поставляемой из Кыргызской Республики - открытое акционерное общество "Казахстанская компания по управлению электрическими сетями" (далее - ОАО "КЕGОС").
3. Министерству энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан организовать работу по получению электрической энергии из Кыргызской Республики, установив при этом, что перетоки электроэнергии из Кыргызской Республики в Республику Казахстан в вегетационный период 2002 года осуществляются в рамках настоящего постановления.
4. Агентству Республики Казахстан по регулированию естественных монополий, защите конкуренции и поддержке малого бизнеса совместно с Министерствами энергетики и минеральных ресурсов, транспорта и коммуникаций, государственных доходов и закрытым акционерным обществом "Национальная компания "Казакстан темiр жолы" в установленном законодательством порядке в недельный срок установить понижающий коэффициент в размере 0,5 к действующим тарифам на перевозки угля и мазута железнодорожным транспортом в экспортном сообщении, поставляемых в порядке компенсации за получаемую из Кыргызской Республики электроэнергию в вегетационный период 2002 года.
5. Министерству транспорта и коммуникаций обеспечить бесперебойную подачу закрытым акционерным обществом "Национальная компания "Казакстан темiр жолы" подвижного состава для доставки угля и мазута до теплоэлектроцентрали города Бишкека.
6. Таможенному комитету Министерства государственных доходов в соответствии с законодательством Республики Казахстан и B944900_ Соглашением о создании зоны свободной торговли от 15 апреля 1994 года не применять до 31 декабря 2002 года таможенные сборы за таможенное оформление электроэнергии угля и мазута, поставляемые хозяйствующими субъектами по контрактам, заключенным в рамках настоящего постановления.

Қазақстанның оңтүстiк аймағын 2002 жылғы көктеу кезеңiнде суғаратын сумен қамтамасыз ету жөнiндегi шаралар туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы 2002 жылғы 17 шілде N 799
Қазақстан Республикасының Үкiметi мен Қырғыз Республикасының Үкiметi арасындағы 2002 жылы және 2003 жылдың 1 тоқсанында отын-энергетика және су ресурстарын пайдалану туралы келiсiмдi iске асыру әрi Қазақстанның оңтүстiк аймағын 2002 жылғы көктеу кезеңiнде суғаратын сумен қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасының Yкiметi қаулы етеді:
1. Қазақстан Республикасы Энергетика және минералдық ресурстар министрлiгінiң Оңтүстiк Қазақстан, Қызылорда, Жамбыл облыстарының әкiмдiктерiмен және тиiстi ұйымдармен келiсiлген қосымшаға сәйкес 2002 жылғы көктеу кезеңiнде Қырғыз Республикасынан қабылдайтын электр энергиясының көлемi және есесiне көмiр мен мазут беру жөнiндегi ұсынысы қабылдансын.
2. Былай белгіленсiн:
1) Қазақстан Республикасы Табиғи ресурстар және қоршаған ортаны қорғау министрлiгiнiң Су ресурстары жөнiндегi комитетi - оңтүстiк аймақтың суармалы жерлерiн суғару үшiн су беру бойынша үйлестiрушi;
2) "Қазақстан электр желiлерiн басқару жөнiндегi компаниясы" ашық акционерлiк қоғамы (бұдан әрi - "KEGOC" ЖАҚ) - Қырғыз Республикасынан жеткiзiлетiн электр энергиясын беру бойынша оператор.
3. Қазақстан Республикасының Энергетика және минералдық ресурстар министрлiгi Қырғыз Республикасынан электр энергиясын алу жөнiндегi жұмысты ұйымдастырсын, бұл ретте 2002 жылғы көктеу кезеңiнде Қырғыз Республикасынан Қазақстан Республикасына электр энергиясын тарту осы қаулы шеңберiнде жүзеге асырылады деп белгіленсiн.
4. Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу, бәсекелестiктi қорғау және шағын бизнестi қолдау жөнiндегi агенттiгi Энергетика және минералдық ресурстар, Көлiк және коммуникациялар, Мемлекеттiк кiрiс министрлiктерiмен және "Қазақстан темiр жолы" ұлттық компаниясы" жабық акционерлiк қоғамымен бiрлесiп, 2002 жылғы көктеу кезеңiнде Қырғыз Республикасынан алынатын электр энергиясына өтемақы ретiнде берiлетiн көмiрдi және мазутты темiр жол көлiгiмен экспорттық қатынаста тасымалдауға заңнамада белгiленген тәртiппен бiр апта мерзiмде қолданыстағы тарифтердiң 0,5 коэффицентi мөлшерiнде төмен коэффициент белгiлесiн.
5. Көлiк және коммуникациялар министрлiгi "Қазақстан темiр жолы" ұлттық компаниясы" жабық акционерлiк қоғамының Бiшкек қаласының жылу электр орталығына дейiн көмiр мен мазут жеткiзу үшiн жылжымалы құрамды iркіліксiз беруiн қамтамасыз етсiн.
6. Мемлекеттiк кiрiс министрлiгiнiң Кеден комитетi осы қаулы шеңберiнде жасалатын келiсiм-шарттар бойынша шаруашылық жүргiзушi субъектiлерге берiлетiн электр энергиясын, көмiр мен мазутты кедендiк ресiмдеу үшiн кеден алымдарын Қазақстан Республикасының заңнамасына және Еркiн сауда аймағын құру туралы 1994 жылғы 15 сәуiрдегi келiсiмге сәйкес 2002 жылғы 31 желтоқсанға дейiн қолданбасын.

7. Акимам Южно-Казахстанской и Кызылординской областей в недельный срок разработать мероприятия по экономии воды на вегетационные поливы и обеспечить их выполнение.
Комитету по водным ресурсам Министерства природных ресурсов и охраны окружающей среды установить контроль за рациональным использованием воды в вегетационный период.
8. Рекомендовать ОАО "KEGOC" обеспечивать поддержание стандартной частоты электрического тока в Южной части ЕЭС Казахстана путем покупки в установленном законодательством порядке услуг по регулированию мощности от частоторегулирующих энергосистем Центральной Азии и закуп электроэнергии для компенсации технологических потерь из одного источника - поставщика угля и мазута в Кыргызскую Республику.
9. Республиканскому государственному предприятию "Кентауликвидрудник", государственному коммунальному предприятию "Туранэнерго", закрытым акционерным обществам "Национальная атомная компания "Казатомпром", "Национальная компания "Казакстан темiр жолы", "КазТрансОйл" и "Жамбылские электрические сети", открытым акционерным обществам "КЕGОС", "Химпром", "Кызылординская региональная электросетевая компания" и Товарищество с ограниченной ответственностью "КазФосфат" (по согласованию), еженедельно представлять в Министерство энергетики и минеральных ресурсов информацию об объемах электроэнергии, полученной из Кыргызской Республики и встречных поставках угля и мазута согласно приложению.
10. Контроль за выполнением настоящего постановления возложить на заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан Есимова А.С.
11. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 17 июля 2002 года N 799
Таблица взаимных поставок электроэнергии,
угля и мазута
___________________________________________________________________________
Потребитель       !  Мощность  ! Электроэнергия,!  Встречные
!  средне-   ! тыс. кВт ч     !  поставки угля
!часовая, мВт!                !  и мазута, тонн
---------------------------------------------------------------------------
Южно-Казахстанская область
государственное           17-51         80000           15000 мазута
коммунальное
предприятие
"Туранэнерго"
республиканское           15,5-19,7     19000           11870 угля
государственное
предприятие
"Кентауликвидрудник"
Центральное               6,2 - 6,5     7700            4800 угля
рудоуправление
закрытого акционерного
общества "Национальная
атомная компания
"Казатомпром"

7. Оңтүстiк Қазақстан және Қызылорда облыстарының әкiмдерi бiр апта мерзiм iшiнде көктеуге арналған суды үнемдеу жөнiндегi iс-шараларды әзiрлесiн және олардың орындалуын қамтамасыз етсе.
Табиғи ресурстар және қоршаған ортаны қорғау министрлiгiнiң Су ресурстары жөнiндегi комитетi көктеу кезеңiнде судың ұтымды пайдаланылуына бақылау орнатсын.
8. "KEGOC" ЖАҚ-қа заңнамада белгiленген тәртiппен Орталық Азия жиiлiк реттеушi энергия жүйесiнен қуаттарды реттеу жөнiндегi қызметтердi сатып алу және технологиялық шығындарды өтеу үшiн электр энергиясын Қырғыз Республикасына көмiр мен мазут берушi бiр көзден сатып алу жолымен Қазақстан БЭЖ Оңтүстiк бөлігінде электр тогының стандартты жиiлiгiн қолдауды қамтамасыз ету ұсынылсын.
9. "Кентаукенiшжою" республикалық мемлекеттiк кәсiпорны, "Тұранэнерго" мемлекеттiк коммуналдық кәсiпорны, "Қазатомөнеркәсiбi" ұлттық атом компаниясы", "Қазақстан темiр жолы" ұлттық компаниясы", "Қазтрансойл" және "Жамбыл электр желiлерi" жабық акционерлiк қоғамдары, "КЕGОС", "Химияөркәсiбi", "Қызылорда аймақтық электр желiсi компаниясы" ашық акционерлiк қоғамдары және "Қазфосфат" жауапкершiлiгi шектеулi серiктестігі (келiсiм бойынша) апта сайын Энергетика және минералдық
ресурстар министрлiгiне қосымшаға сәйкес Қырғыз Республикасынан алынған
электр энергиясы көлемi және есесiне көмiр мен мазут беру туралы ақпаратты
ұсынсын.
10. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары - Қазақстан Республикасының Ауыл
шаруашылығы министрі А.С.Есімовке жүктелсін.
11. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Yкіметiнiң
2002 жылғы 17 шілдедегi
N 799 қаулысына
қосымша
Электр энергиясының, көмiр мен мазуттың өзара жеткiзілу
кестесi
__________________________________________________________________________
Тұтынушы                    Орта        Электр      Көмiрдiң
сағаттық    энергиясы,      қарсы
қуаты      мың кВтс    жеткiзiлiмi,
МВт                      тонна
__________________________________________________________________________
Оңтүстiк Қазақстан облысы
__________________________________________________________________________
"Тұранэнерго" мемлекеттiк          17-51         80000      15000 мазут
коммуналдық кәсiпорны
"Кентаукеніштарату"              15,5-19,7       19000      11870 көмір
республикалық мемлекеттiк
кәсiпорны
"Казатомөнеркәсiп" ұлттық         6,2-6,5        7700       4800 көмір
мұнай компаниясы" жабық
акционерлiк қоғамының
орталық кен басқармасы

Шымкентское               2,4-2,5       3000            1870 угля
нефтепроводное
управление Восточного
филиала закрытого
акционерного общества
"КазТрансОйл"
Кызылординская область
открытое акционерное      16-26         287500          179600 угля
общество "Кызылординская
региональная
электросетевая
компания"
Рудоуправление N 6        3,36-3,56     4300            2680 угля
закрытое акционерное
общество "Национальная
атомная компания
"Казатомпром"
Алматинская область
открытое акционерное      20-23         25000           15600 угля
общество "KEGOC" для
компенсации потерь
Жамбылская область
Товарищество с            50            54000           337000 угля
ограниченной
ответственностью
"КазФосфат"
закрытое акционерное      70            86700           54200 угля
общество "Жамбылские
электрические сети"
открытое акционерное      60            74000           46200 угля
общество "Химпром"
Другие потребители
закрытое акционерное      75            90000           45800 угля
общество "Национальная
компания "Казакстан
темiр жолы"
(Специалисты: Склярова И.В.,
Пучкова О.Я.)

"ҚазТрансОйл" жабық               2,4-2,5        3000       1870 көмір
акционерлік қоғамы Шығыс
филиалының Шымкент мұнай
құбыры басқармасы
__________________________________________________________________________
Қызылорда облысы
__________________________________________________________________________
"Қызылорда аймақтық электр         16-26        287500      179600 көмір
тораптық компаниясын ашық
акционерлiк қоғамы
"Казатомөнеркәсiп" ұлттық         3,36-3,56     4300        2680 көмір
атом компаниясы" жабық
акционерлiк қоғамының N 6
кен басқармасы
__________________________________________________________________________
Алматы облысы
__________________________________________________________________________
"KEGOK" ашық акционерлiк           20-23        2500        15600 көмір
қоғамы шығынның орнын
толтыру үшiн
__________________________________________________________________________
Жамбыл облысы
__________________________________________________________________________
"Қазфосфат" жауапкершiлігі           50         54000       33700 көмiр
шектеулi серiктестiгi
"Жамбыл электр тораптары"            70         86700       54200 көмір
жабық акционерлік қоғамы
"Химпром" ашық акционерлік           60         74000       46200 көмір
қоғамы
__________________________________________________________________________
Басқа тұтынушылар
__________________________________________________________________________
"Қазақстан темір жолы"               75         90000       45800 көмір
Ұлттық компаниясы" жабық
акционерлік қоғамы
__________________________________________________________________________
Мамандар:
Қасымбеков Б.А.
Жұманазарова А.Б