О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам страхования"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 16 сентября 2002 года N 1016
Правительство Республики Казахстан постановляет:
Внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан
проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в
некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам
страхования".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Проект
Закон Республики Казахстан
О внесении изменений и дополнений в некоторые
законодательные акты Республики Казахстан
по вопросам страхования
Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты
Республики Казахстан:
1. В Гражданский кодекс Республики Казахстан (Особенная часть) от 1 июля 1999 г. (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., N 16- 17, ст. 642; N 23, ст. 929; 2000 г., N 3-4, ст. 66; N 10, ст. 244; N 22, ст. 408; 2001 г., N 23, ст. 309; N 24, ст. 338; Закон Республики Казахстан от 21 мая 2002 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам государственного имущества", опубликованный в газетах "Егемен Казакстан" 28 мая 2002 года, "Казахстанская правда" 25 мая 2002 года):
1) в статье 825:
подпункт 3) пункта 1 после слова "страхователю" дополнить словом "(застрахованному)";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Форма письменного договора по обязательному страхованию определяется законодательными актами об обязательном страховании, а по добровольному страхованию - страховщиком либо соглашением сторон.";
2) в части второй пункта 1 и в пунктах 2, 3 статьи 829 после слов "страхователь", "страхователю", "страхователем", "страхователем", "страхователь" дополнить соответственно словами "(застрахованный)", "(застрахованному)", "(застрахованным)", "(застрахованным)", "(застрахованный)";
3) в статье 833:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 833. Оценка страхового риска и причиненного вреда";
пункт 1 после слов "произвести осмотр" дополнить словами "и оценку";
дополнить частью второй следующего содержания:
"Оценка страхуемого имущества и причиненного вреда, осуществляемая страховщиком, является составной частью страхования и не требует дополнительного лицензирования.";
дополнить пунктом 4 следующего содержания:

"Қазақстан Республикасының кейбiр заң актiлерiне сақтандыру мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы 2002 жылғы 16 қыркүйек N 1016
Қазақстан Республикасының Үкiметi ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
"Қазақстан Республикасының кейбiр заң актiлерiне сақтандыру
мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан
Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламентi
Мәжiлiсiнiң қарауына енгiзiлсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Жоба
Қазақстан Республикасының Заңы
Қазақстан Республикасының кейбiр заң актілеріне
сақтандыру мәселелерi бойынша
өзгерiстер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының мынадай заң актiлерiне өзгерiстер мен
толықтырулар енгiзiлсiн:
1. 1999 жылғы 1 шілдедегі Қазақстан Республикасының Азаматтық K990409_ кодексiне (Ерекше бөлiм) (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1999 ж., N 16-17, 642-құжат; N 23, 929-құжат; 2000 ж., N 3-4, 66-құжат; N 10, 244-құжат; N 22, 408-құжат; 2001 ж., N 23, 309-құжат; N 24, 338-құжат; 2002 жылғы 28 мамырда "Егемен Қазақстан" және 2002 жылы 25 мамырда "Казахстанская правда" газеттерiнде жарияланған "Мемлекеттiк мүлiк мәселелерi бойынша Қазақстан Республикасының кейбiр заң актiлерiне өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" 2002 жылы 21 мамырдағы Қазақстан Республикасының Z020323_ Заңы):
1) 825-бапта:
1-тармағының 3) тармақшасында "сақтанушыға" деген сөзден кейiн "(сақтандырылған адамға)" деген сөздермен толықтырылсын;
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Мiндет сақтандыру бойынша жазбаша шарттың нысаны мiндеттi сақтандыру туралы заң актiлерiнде, ал ерiктi сақтандыру бойынша - сақтандырушы белгiлейдi не тараптардың келiсiмiмен белгiленедi.";
2) 829-баптың 1-тармағының екiншi бөлігіндегi және 2, 3-тармақтарындағы "сақтанушы", "сақтанушыға", "сақтанушымен", "сақтанушымен", "сақтанушы" деген сөздерден кейiн тиiсiнше "(сақтандырылған адам)", "(сақтандырылған адамға)", "(сақтандырылған адаммен)", "(сақтандырылған адаммен)", "(сақтандырылған адам)" деген сөздермен толықтырылсын;
3) 833-бапта:
атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"833-бап. Сақтандыру тәуекелiн және келтiрiлген зиянды бағалау";
1-тармақ "қарап тексеруге" деген сөздерден кейiн "және бағалауға" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы екiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Сақтандырушының сақтандырылатын мүлiктi және келтiрiлген зиянды бағалау сақтандырудың құрамдас бөлiгi болып табылады және қосымша лицензиялауды қажет етпейдi.";
мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:

"4. Размер причиненного вреда в результате страхового случая определяется страховщиком или по его инициативе оценщиком (независимым экспертом). При несогласии с результатами оценки ущерба страхователь вправе доказывать иное.";
4) второе предложение части первой пункта 1 статьи 835 изложить в следующей редакции:
"Если договором или законодательным актом об обязательном страховании предусмотрен срок и (или) способ уведомления, оно должно быть сделано в обусловленный срок и указанным в договоре или законодательным акте способом.";
5) пункт 6 статьи 839 изложить в следующей редакции:
"6. Законодательными актами об обязательном страховании либо условиями договора страхования, если это не противоречит законодательным актам, могут быть предусмотрены другие основания для отказа в страховой выплате.";
6) статью 924 изложить в следующей редакции:
"Статья 924. Возмещение вреда при страховании
1. Страховщик, у которого гражданин или юридическое лицо застраховало свою гражданско-правовую ответственность в порядке добровольного или обязательного страхования, возмещает причиненный вред в пределах страховой суммы.
2. Гражданин или юридическое лицо, застраховавшее свою гражданско-правовую ответственность в порядке добровольного или обязательного страхования, при недостаточности страховой суммы для полного возмещения причиненного вреда возмещает разницу между страховой суммой и фактическим размером вреда.".
2. В Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях от 30 января 2001 г. (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 5-6, ст. 24; N 17-18, ст. 241; N 21-22, ст.281; 2002 г., N 4, ст. 33):
1) статью 173 дополнить частью пятнадцатой следующего содержания:
"15. Нарушение страховой (перестраховочной) организацией требования об обязательности публикования финансовой отчетности и иных сведений в средствах массовой информации в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан -
влечет штраф в размере ста месячных расчетных показателей.";
2) в статье 174 слово "до" исключить;
3) статью 175 изложить в следующей редакции:
"1. Уклонение страховой организации от заключения договора обязательного страхования, предусмотренного законодательными актами -
влечет штраф на должностных лиц в размере пятидесяти, на юридических лиц - в размере ста месячных расчетных показателей.
2. Уклонение владельцев транспортных средств от обязательного страхования их гражданско-правовой ответственности в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан -
влечет штраф на граждан в размере одного, на должностных лиц - в размере десяти, на юридических лиц - в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.

"4. Сақтандыру жағдай салдарынан келтiрiлген залалдың мөлшерiн сақтандырушы немесе оның бастамасы бойынша бағалаушы (тәуелсiз сарапшы) анықтайды. Сақтанушы залалды бағалау нәтижелерiне келiспеген жағдайда өзгеше дәлелдеуге құқылы.".
4) 835-баптың 1-тармағының бiрiншi бөлігінiң екiншi сөйлемi мынадай редакцияда жазылсын:
"Егер шартта немесе мiндеттi сақтандыру туралы заң актiсiнде ескерту мерзiмi және (немесе) тәсiлi көзделсе, ол келiсiлген мерзiмде және шартта немесе заң актiсiнде көрсетiлген тәсiлмен жасалуы тиiс.";
5) 839-баптың 6-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Егер бұл заң актiлерiне қайшы келмесе, мiндеттi сақтандыру туралы заң актiлерiнде не сақтандыру шартының талаптарында сақтандыру төлемiнен бас тарту үшiн басқа да негiздер көзделуi мүмкiн.";
6) 924-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"924-бап. Сақтандыру кезiнде зиянды өтеу
1. Азамат немесе заңды тұлға өзiнiң азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгін ерiктi немесе мiндеттi сақтандыру тәртiбiмен сақтандырған сақтандырушы келтiрiлген зиянды сақтандыру сомасы мөлшерiнде өтейдi.
2. Өзiнiң азаматтық-құқықтық жауапкершiлігін ерiктi немесе мiндеттi сақтандыру тәртiбiмен сақтандырған азамат немесе заңды тұлға келтiрiлген зиянды толық өтеу үшiн сақтандыру сомасы жеткiлiксiз болған жағдайда сақтандыру сомасы мен залалдың нақты мөлшерi арасындағы айырманы өтейді.".
2. 2001 жылғы 30 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы K010155_ кодексiне (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2001 ж., N 5-6, 24-құжат; N 17-18, 241-құжат; N 21-22, 281-құжат; 2002 ж., N 4, 33-құжат):
1) 173-бап мынадай мазмұндағы он бесiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"15. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының қаржылық есептілiк пен өзге де мәлiметтердi Қазақстан Республикасының заң актiлерiне сәйкес бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау мiндеттiлiгi туралы талаптарды бұзуы -
бiр жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
2) 174-бапта "дейiнгi" деген сөз алынып тасталсын;
3) 175-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Сақтандыру ұйымының заң актiлерiнде көзделген мiндеттi сақтандыру шартын жасасудан жалтаруы -
лауазымды адамдарға - елу, заңды тұлғаларға - бiр жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Көлiк құралдары иелерiнiң Қазақстан Республикасының заң актiлерiне сәйкес өздерiнiң азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгін мiндеттi сақтандырудан жалтаруы -
азаматтарға - бiр айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде, лауазымды адамдарға - он айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде, заңды тұлғаларға - елу айлық есептік көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.

3. Уклонение перевозчиков на железнодорожном транспорте от обязательного страхования гражданско-правовой ответственности перевозчика перед пассажирами в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан -
влечет штраф на граждан в размере ста, на должностных лиц - в размере двадцати, на юридических лиц - в размере одной тысячи месячных расчетных показателей.
4. Уклонение перевозчиков на морском транспорте от обязательного страхования гражданско-правовой ответственности перевозчика перед пассажирами в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан -
влечет штраф на граждан в размере ста, на должностных лиц - в размере двадцати, на юридических лиц - в размере одной тысячи месячных расчетных показателей.
5. Уклонение перевозчиков на внутреннем водном транспорте от обязательного страхования гражданско-правовой ответственности перевозчика перед пассажирами в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан -
влечет штраф на граждан в размере пятидесяти, на должностных лиц - в размере двадцати, на юридических лиц - в размере ста месячных расчетных показателей.
6. Уклонение перевозчиков на воздушном транспорте от обязательного страхования гражданско-правовой ответственности перевозчика перед пассажирами в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан -
влечет штраф на граждан в размере ста, на должностных лиц - в размере двадцати, на юридических лиц - в размере одной тысячи месячных расчетных показателей.
7. Уклонение перевозчиков на автомобильном транспорте и городском электротранспорте от обязательного страхования гражданско-правовой ответственности перевозчика перед пассажирами в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан -
влечет штраф на граждан в размере десяти, на должностных лиц - в
размере двадцати, на юридических лиц, - в размере, ста месячных расчетных
показателей.";
4) статью 470 дополнить частью третьей следующего содержания:
"3. Управление транспортным средством водителем, не имеющим при себе
страхового полиса по обязательному страхованию гражданско-правовой
ответственности владельцев транспортных средств и (или) по обязательному
страхованию гражданско-правовой ответственности перевозчика перед
пассажирами, -
- влечет штраф в размере одного месячного расчетного показателя.";
5) в статье 543:
в части первой после цифры "165" дополнить словами ", 175 (частями
второй и седьмой)";
в подпункте 7) части второй:
после слова "статьями" дополнить словами "175 (частями второй и
седьмой),";

3. Темiр жол көлiгiнде тасымалдаушылардың жолаушылар алдындағы өз азаматтық-құқықтық жауапкершiлігін Қазақстан Республикасының заң актiлерiне сәйкес мiндеттi сақтандырудан жалтаруы -
азаматтарға - жүз айлық есептік көрсеткiш мөлшерiнде, лауазымды адамдарға - жиырма айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде, заңды тұлғаларға - мың айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Теңiз көлiгінде тасымалдаушылардың жолаушылар алдындағы өз азаматтық-құқықтық жауапкершiлігін Қазақстан Республикасының заң актiлерiне сәйкес мiндетті сақтандырудан жалтаруы -
азаматтарға - жүз айлық есептік көрсеткiш мөлшерiнде, лауазымды адамдарға - жиырма айлық есептік көрсеткiш мөлшерiнде, заңды тұлғаларға - мың айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
5. Iшкi су көлігінде тасымалдаушылардың жолаушылар алдындағы өз азаматтық-құқықтық жауапкершілігін Қазақстан Республикасының заң актілерiне сәйкес мiндетті сақтандырудан жалтаруы -
азаматтарға - елу айлық есептік көрсеткiш мөлшерiнде, лауазымды адамдарға - жиырма айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде, заңды тұлғаларға - жүз айлық есептік көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
6. Әуе көлiгінде тасымалдаушылардың жолаушылар алдындағы өз азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгiн Қазақстан Республикасының заң актiлерiне сәйкес мiндетті сақтандырудан жалтаруы -
азаматтарға - жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде, лауазымды адамдарға - жиырма айлық есептік көрсеткiш мөлшерiнде, заңды тұлғаларға - мың айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
7. Автомобиль көлiгiнде және қалалық электркөлiкте тасымалдаушылардың жолаушылар алдындағы өз азаматтық-құқықтық жауапкершiлігін Қазақстан Республикасының заң актiлерiне сәйкес мiндеттi сақтандырудан жалтаруы -
азаматтарға - он айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде, лауазымды адамдарға - жиырма айлық есептік көрсеткiш мөлшерiнде, заңды тұлғаларға - жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
4) 470-бап мынадай мазмұндағы үшiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"3. Көлiк құралдары иелерiнiң азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгiн мiндетті сақтандыру жөнiндегi және (немесе) тасымалдаушының жолаушылар алдындағы азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандыру жөнiндегi сақтандыру полисi жоқ жүргiзушiнiң көлiк құралын басқаруы -
бiр айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
5) 543-бапта:
бiрiншi бөлігіндегі "165" деген сөз "165, 175 (екiншi және жетiншi бөлiктерiнде)" деген сөздермен ауыстырылсын;
екiншi бөлiктiң 7) тармақшасында:
"Кодекстiң" деген сөзден кейiн "175 (екiншi және жетiншi бөлiктерiнде)," деген сөздермен толықтырылсын;

слова "470 (частью первой)" заменить словами "470 (частями первой и
третьей)";
6) часть первую статьи 545 после слова "статьями" дополнить словами
"175 (частью третьей),";
7) часть первую статьи 546 после слова "статьями" дополнить словами
"175 (частями четвертой и пятой),";
8) часть первую статьи 547 после слова "статьями" дополнить словами
"175 (частью шестой),";
9) в статье 573:
в части первой слова "статьями 173-175" заменить словами "статьями
173-175 (частью первой)";
дополнить частью третьей следующего содержания:
"3. Компетенция должностных лиц уполномоченного государственного
органа по регулированию и надзору за страховой деятельностью, имеющих
право на составление протокола о совершении административного
правонарушения, определяется в соответствии с настоящим Кодексом.";
10) часть первую статьи 630 после цифр "466-469" дополнить словами ",
470 (частью третьей)";
11) в абзаце втором части второй статьи 636 слова "(часть вторая
статьи" заменить словами "часть третья - седьмая статьи 175, часть вторая
статьи".
Президент
Республики Казахстан
(Специалисты: Мартина Н.А.,
Абрамова Т.М.)

"470 (бiрiншi бөлігінде)" деген сөздер "470 (бiрiншi және үшiншi бөлiктерiнде)" деген сөздермен ауыстырылсын;
6) 545-баптың бiрiншi бөлiгi "Кодекстiң" деген сөзден кейiн "175 (үшiншi бөлігінде)," деген сөздермен толықтырылсын;
7) 546-баптың бiрiншi бөлiгi "Кодекстiң" деген сөзден кейiн "175 (төртiншi және бесiншi бөлiктерiнде)" деген сөздермен толықтырылсын;
8) 547-баптың бiрiншi бөлiгi "Кодекстiң" деген сөзден кейiн "175 (алтыншы бөлігінде)," деген сөздермен толықтырылсын;
9) 573-бапта:
бiрiншi бөлiгіндегi "173-175-баптарда" деген сөздер "173-175-баптарда
(бiрiншi бөлiгiнде)" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы үшiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"3. Сақтандыру қызметiн реттеу және қадағалау жөнiндегi уәкiлеттi
мемлекеттік органның әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы хаттама жасауға
құқығы бар лауазымды тұлғаларының құзыретi осы Кодекске сәйкес
белгiленедi.";
10) 630-баптың бiрiншi бөлiгi "466-469" деген сөзден кейiн ", 470
(үшіншi бөлігінде)," деген сөздермен толықтырылсын;
11) 636-баптың екiншi бөлiгiнiң екiншi абзацындағы "баптың екiншi
бөлiгi" деген сөздер "175-баптың үшiншi - жетiншi бөлiгі, баптың екiншi
бөлiгi" деген сөздермен ауыстырылсын.
Қазақстан Республикасының
Президентi
Мамандар:
Багарова Ж.А.,
Қасымбеков Б.А.