О реализации Указа Президента Республики Казахстан от 16 сентября 2002 года N 945 "О квоте иммиграции оралманов на 2002 год"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 1 октября 2002 года N 1076
Во исполнение Указа Президента Республики Казахстан от 16 сентября 2002 года N 945 "О квоте иммиграции оралманов на 2002 год" Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Агентству Республики Казахстан по миграции и демографии совместно с акимами областей, городов Астаны и Алматы:
1) обеспечить в пределах средств, предусмотренных на эти цели в республиканском бюджете на 2002 год, прием, обустройство включенных в квоту иммиграции оралманов и условия для их адаптации в местах расселения, а также осуществить организованное переселение лиц казахской национальности, которые не могут вернуться на свою историческую родину без финансовой поддержки государства;
2) в десятидневный срок разработать схему размещения оралманов с учетом социально-экономической ситуации в регионах и внести на рассмотрение в Правительство Республики Казахстан.
2. Министерству иностранных дел Республики Казахстан совместно с Агентством Республики Казахстан по миграции и демографии:
1) обратиться по дипломатическим каналам к правительствам соответствующих государств по вопросам выезда и транзитного проезда оралманов и оказания им содействия при переезде через границы государств выезда;
2) проработать с соответствующими органами иностранных государств вопросы, связанные с защитой гражданских и имущественных прав соотечественников, изъявивших желание возвратиться на историческую родину.
3. Комитету национальной безопасности Республики Казахстан (по согласованию) при необходимости, в пределах средств, предусмотренных на его содержание в республиканском бюджете на 2002 год, организовать временные контрольно-пропускные пункты для осуществления пограничного контроля прибывающих оралманов из иностранных государств.
4. Министерству внутренних дел Республики Казахстан в пределах средств, предусмотренных на его содержание в республиканском бюджете на 2002 год, обеспечить личную и имущественную безопасность оралманов в пути следования по территории Республики Казахстан и в местах расселения.
5. Агентству Республики Казахстан по миграции и демографии совместно с заинтересованными центральными исполнительными органами представить в Правительство Республики Казахстан в срок до 1 февраля 2003 года отчет о выполнении настоящего постановления.

Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Оралмандардың 2002 жылға арналған көшiп келу квотасы туралы" 2002 жылғы 16 қыркүйектегi N 945 Жарлығын iске асыру туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы. 2002 жылғы 1 қазан N 1076
Қазақстан Республикасы Президентiнің "Оралмандардың 2002 жылға арналған көшiп келу квотасы туралы" 2002 жылғы 16 қыркүйектегi N 945 Жарлығын орындау үшiн Қазақстан Республикасының Yкiметi қаулы етеді:
1. Қазақстан Республикасының Көшi-қон және демография жөнiндегi агенттігi облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкiмдерiмен бiрлесiп:
1) 2002 жылға арналған республикалық бюджетте осы мақсатқа көзделген қаражат шегінде көшiп келу квотасына енгiзілген оралмандарды қоныстандыру орындарында қабылдауды, жайластыруды және олардың жерсiнуіне жағдай жасауды қамтамасыз етсін, сондай-ақ өзiнің тарихи отанына мемлекеттің қаржылай қолдауынсыз қайтып келе алмайтын ұлты қазақ адамдардың ұйымдасқан түрде қоныс аударуын жүзеге асырсын;
2) он күн мерзiмде аймақтардағы әлеуметтiк-экономикалық жағдайды ескере отырып, оралмандарды орналастыру схемасын әзiрлесiн және Қазақстан Республикасы Yкiметiнің қарауына енгiзсiн.
2. Қазақстан Республикасының Сыртқы iстер министрлiгi Қазақстан Республикасының Көші-қон және демография жөнiндегi агенттiгiмен бiрлесiп:
1) дипломатиялық арналар арқылы тиiстi мемлекеттердің үкiметтерiне оралмандардың кетуi мен транзиттiк жүрiп өтуi және кететiн мемлекеттерiнің шекаралары арқылы өтуi кезінде оларға жәрдем көрсету мәселелерi жөнінде өтiнiш жасасын;
2) шет мемлекеттердің тиiстi органдарымен өзiнiң тарихи отанына оралуға тiлек білдiрген отандастарымыздың азаматтық және мүлiктiк құқықтарын қорғауға байланысты мәселелердi пысықтасын.
3. Қазақстан Республикасының Ұлттық қауiпсiздiк комитетi - (келiсiм бойынша) қажет болған ретте, 2002 жылға арналған республикалық бюджетте оны ұстауға көзделген қаражат шегiнде шет мемлекеттерден келетiн оралмандарды шекаралық бақылауды жүзеге асыру үшiн уақытша бақылау-өткiзу пункттерін ұйымдастырсын.
4. Қазақстан Республикасының Iшкi iстер министрлiгi 2002 жылға арналған республикалық бюджетте оны ұстауға көзделген қаражат шегiнде оралмандардың Қазақстан Республикасының аумағынан жүрiп өтетiн жолында және қоныстандыру орындарында жеке әрi мүлiктiк қауіпсiздігiн қамтамасыз етсін.
5. Қазақстан Республикасының Көші-қон және демография жөнiндегi агенттiгi мүдделi орталық атқарушы органдармен бiрлесiп, Қазақстан Республикасының Yкiметiне 2003 жылғы 1 ақпанға дейiнгi мерзімде осы қаулының орындалуы туралы есептi табыс етсiн.

6. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан

6. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі