О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан "О конкуренции и ограничении монополистической деятельности"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 25 ноября 2002 года N 1246
Правительство Республики Казахстан постановляет:
Внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан "О конкуренции и ограничении монополистической деятельности". <*>
Сноска. Проект Закона отозван из Парламента РК - постановлением Правительства РК от 20 декабря 2003 г. N 1281 .
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Проект
О внесении изменений и дополнений в Закон
Республики Казахстан "О конкуренции и ограничении
монополистической деятельности"
Статья 1. Внести в Закон Республики Казахстан от 19 января 2001 г. "О конкуренции и ограничении монополистической деятельности" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 2, ст. 13) следующие изменения и дополнения:
1. В тексте слова "соответствующем", "соответствующих" заменить соответственно словами "определенном", "определенных".
2. Пункт 1 статьи 2 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящий Закон действует на территории Республики Казахстан и распространяется на отношения, влияющие или могущих повлиять на конкуренцию на товарных рынках республики, в которых участвуют физические и юридические лица (их филиалы и представительства), а также центральные исполнительные органы и органы местного государственного управления (далее - государственные органы).".
3. В пункте 1 статьи 3 слова "норм Гражданского кодекса Республики Казахстан," исключить.
4. В статье 4:
1) подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) государственный реестр субъектов рынка, занимающих доминирующее (монопольное) положение на определенном товарном рынке (далее - реестр) - поименный перечень субъектов рынка, доминирующее (монопольное) положение которых установлено антимонопольным органом в соответствии с законодательством Республики Казахстан;";
2) в подпункте 6) слово "дополнительного" заменить словом "монопольного";
3) подпункт 12) изложить в следующей редакции:
"12) товар (работа, услуга) - имущественное благо и (или) имущественное право, являющиеся объектом гражданского оборота;";
4) подпункт 13) после слова "товара" дополнить словами "(работ, услуг, включая финансовые услуги)";
5) дополнить подпунктами 14), 15), 16) следующего содержания:

"Бәсеке және монополистiк қызметтi шектеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы 2002 жылғы 25 қараша N 1246
Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етеді:
"Бәсеке және монополистiк қызметтi шектеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламентi Мәжiлiсiнiң қарауына енгiзiлсiн.
Ескерту. Заңның жобасы Қазақстан Республикасының Парламентiнен қайтарып алынды - ҚР Үкіметінің 2003.12.20. N 1281 қаулысымен .
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
жоба
"Бәсеке және монополистік қызметтi шектеу туралы"
Қазақстан Республикасының Заңына өзгерiстер мен
толықтырулар енгiзу туралы
1-бап. "Бәсеке және монополистiк қызметтi шектеу туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 19 қаңтардағы Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2001 ж., N 2, 13-құжат) мынадай өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
1. Мәтіндегi "тиiстi" деген сөз "белгілi бiр" деген сөздермен ауыстырылсын.
2. 2-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Заң Қазақстан Республикасының аумағында қолданылады әрі жеке және заңды тұлғалар (олардың филиалдары мен өкiлдiктерi), сондай-ақ орталық атқарушы органдары және жергiлiктi мемлекеттiк басқару органдары (бұдан әрi - мемлекеттiк органдар) қатысатын республиканың тауар рыноктарындағы бәсекеге ықпал ететiн немесе ықпал етуi мүмкiн қатынастарға қолданылады.".
3. 3-баптың 1-тармағындағы мемлекеттiк тілдегi мәтiндегi "Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексiнiң, осы Заңның нормаларынан" деген сөздер "осы Заңнан" деген сөздермен ауыстырылсын.
4. 4-бапта:
1) 2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) белгiлi бір тауар рыногында үстем (монополиялық) жағдайға ие рынок субъектiлерiнiң мемлекеттiк тiзілiмi (бұдан әрi - тiзiлiм) - үстем (монополиялық) жағдайын Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес монополияға қарсы орган белгiлеген рынок субъектiлерiнiң атаулы тiзбесi;";
2) 6) тармақшадағы "қосымша" деген сөз "монополиялық" деген сөзбен ауыстырылсын;
3) 12) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"12) тауар (жұмыстар, қызметтер көрсету) - азаматтық айналым объектiсi болып табылатын мүлiктiк игілiк және (немесе) мүлiктік құқық;";
4) 13) тармақшадағы "тауар" деген сөзден кейiн "(жұмыстар, қызметтер көрсету, қаржылық қызметтердi қоса алғанда) деген сөздермен толықтырылсын;
5) мынадай мазмұндағы 14), 15), 16) тармақшалармен толықтырылсын:

"14) монопольный товар (работа, услуга) - товар (работа, услуга), по производству или реализации которого субъект рынка  занимает доминирующее (монопольное) положение на определенном товарном рынке;
15) группа лиц - взаимозависимые или взаимосвязанные стороны, которыми признаются физические и (или) юридические лица, имеющие особые взаимоотношения, которые могут оказывать влияние на экономические результаты сделок (операций) между ними. Такие особые взаимоотношения включают условия, предусмотренные законодательными актами Республики Казахстан;
16) финансовые услуги - деятельность участников страхового рынка, рынка ценных бумаг, накопительных пенсионных фондов, а также банковская деятельность, осуществляемая в соответствии с законодательством Республики Казахстан.".
5. В части второй пункта 1 статьи 5 слово "законодательными" заменить словами "нормативными правовыми".
6. В подпункте 7) статьи 6 после слов "органов по" дополнить словами "развитию конкуренции и".
7. В статье 7:
1) подпункт 1) после слов "с целью" дополнить словами "определения состояния конкуренции на товарном рынке и";
2) подпункт 5) после слова "рынка" дополнить словами "и их объединениями".
8. В пункте 2 статьи 8:
1) подпункт 1) после слова "высоких" дополнить словом "(низких)";
2) подпункт 2) после слов "обязательного лицензирования" дополнить словами "либо приостановления действия лицензии".
9. Подпункт 5) статьи 9 изложить в следующей редакции:
"5) давать субъектам рынка, государственным органам и их должностным лицам, допустившим нарушение антимонопольного законодательства, обязательные для исполнения предписания;".
10. В статье 10:
1) пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Субъекты рынка, государственные органы и их должностные лица, а также объединения субъектов рынка обязаны по требованию антимонопольного органа представлять достоверные документы и иную информацию, необходимую для реализации его задач и функций, в том числе письменные объяснения по поводу допущенных нарушений антимонопольного законодательства.";
2) пункт 3 исключить.
11. Статью 12 дополнить подпунктом 6) следующего содержания:
"6) в пределах своей компетенции оказывать содействие антимонопольным органам в выполнении задач и функций по осуществлению контроля за соблюдением антимонопольного законодательства.".

"14) монополиялық тауар (жұмыс, қызмет көрсету) - өндiру немесе сату бойынша рынок субъектiсi белгiлi бiр тауар рыногында үстем (монополиялық) жағдайды иеленетiн тауар (жұмыс, қызмет көрсету);
15) тұлғалар тобы - олардың арасындағы мәмiлелердiң (операциялардың) экономикалық нәтижелерiне әсер ете алатын айрықша өзара қатынастары бар жеке және (немесе) заңды тұлғалар болып танылатын өзара тәуелдi немесе өзара байланысты тараптар. Мұндай айрықша өзара қатынастар Қазақстан Республикасының заң актiлерiнде көзделген шарттарды қамтиды;
16) қаржылық қызметтер - сақтандыру рыногына, бағалы қағаздар рыногына, жинақтаушы зейнетақы қорларына қатысушылардың қызметi, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жүзеге асырылатын банктiк қызмет.".
5. 5-баптың 1-тармағының екiншi бөлiгiндегi "заң актiлерiнде" деген сөздер "нормативтiк құқықтық актiлерде" деген сөздермен ауыстырылсын.
6. 6-баптың 7) тармақшасындағы "органдардың" деген сөзден кейiн "бәсекенi дамыту және" деген сөздермен толықтырылсын.
7. 7-бапта:
1) 1) тармақша "тауар рыногында" деген сөздердiң алдынан "тауар рыногында бәсекені жай-күйiн айқындау және" деген сөздермен толықтырылсын;
2) 5) тармақша "субъектiлерiнiң" деген сөзден кейiн "және олардың бiрлестiктерiнің" деген сөздермен толықтырылсын.
8. 8-баптың 2-тармағында:
1) 1) тармақша "қымбат" деген сөзден кейiн "(арзан)" деген сөзбен толықтырылсын;
2) 2) тармақша "мiндеттi лицензиялауды енгiзу" деген сөздерден кейiн "не лицензияның күшiн тоқтата тұру" деген сөздермен толықтырылсын.
9. 9-баптың 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) монополияға қарсы заңдардың бұзылуына жол берген рынок субъектiлерiне, мемлекеттiк органдарға және олардың лауазымды адамдарына орындау үшiн мiндеттi нұсқамалар беруге;".
10. 10-бапта:
1) 2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Рынок субъектілерi, мемлекеттiк органдар және олардың лауазымды адамдары, сондай-ақ рынок субъектiлерiнiң бiрлестiктерi монополияға қарсы органның талабы бойынша оның мiндеттерi мен функцияларын iске асыруға қажеттi шынайы құжаттар мен өзге де ақпаратты, оның iшiнде жол берiлген монополияға қарсы заң бұзушылыққа орай жазбаша түсiнiктемелер ұсынуға мiндеттi.";
2) 3-тармақ алынып тасталсын.
11. 12-баптың мемлекеттік тілдегi мәтiнiндегi 5) тармақшадағы "мiндеттi" деген сөздiң алдынан мынадай мазмұндағы 6) тармақшамен толықтырылсын:
"6) өз құзыретiнiң шегiнде монополияға қарсы органдарға монополияға қарсы заңдардың сақталуын бақылауды жүзеге асыру жөнiндегi мiндеттер мен функцияларды орындауға жәрдемдесуге".

12. В статье 14:
1) подпункт 2) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"2) необоснованное сокращение или прекращение производства или реализации товаров (работ, услуг), на которые имеются спрос или
заказы потребителей, при наличии возможности их производства или реализации;";
2) дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. Объединениям субъектов рынка запрещается принимать решения и (или) осуществлять действия в целях координации деятельности юридических и (или) физических лиц, которые имеют либо могут иметь своим результатом ограничение конкуренции.";
3) дополнить пунктом 4 следующего содержания:
"4. Выявление соглашений (согласованных действий) субъектов
рынка, ограничивающих конкуренцию, осуществляется антимонопольным органом совместно с компетентными государственными органами в соответствии с правилами, утверждаемыми Правительством Республики Казахстан.".
13. В абзаце первом статьи 15 слова "либо с" заменить словами "и (или) с".
14. Статью 16 изложить в следующей редакции:
"Статья 16. Доминирующее (монопольное) положение субъекта рынка
1. Субъект рынка (группа лиц) признается занимающим доминирующее (монопольное) положение на определенном товарном рынке, если выполняются следующие условия:
1) его доля на определенном товарном рынке превышает предельную величину, устанавливаемую ежегодно антимонопольным органом. При этом не может быть признано доминирующим (монопольным) положение субъекта рынка, доля которого на определенном товарном рынке не превышает 35 процентов, если иное не установлено настоящим пунктом;
либо его доля на рынке составляет 35 и менее процентов, но он не испытывает значительной конкуренции, вследствие сравнительно небольшого размера долей рынка, которые принадлежат конкурентам и (или) стабильности доли субъекта рынка на определенном товарном рынке в течение двух лет,
либо каждый из нескольких субъектов рынка, если в отношении них, вместе взятых, выполняются следующие условия:
совокупная доля не более чем двух субъектов рынка на определенном товарном рынке составляет 50 и более процентов;
совокупная доля не более чем трех субъектов рынка на определенном товарном рынке составляет 70 и более процентов.
2) цены на товары (работы, услуги), производимые или реализуемые им оказывают существенное влияние на уровень жизни населения,
либо он осуществляет монополистическую деятельность, либо
не испытывает значительной конкуренции вследствие ограниченности возможностей доступа других субъектов рынка относительно закупки сырья, материалов и сбыта товаров (работ, услуг), наличия препятствий для доступа на рынок других субъектов рынка, наличия льгот.
Правила определения границ определенного товарного рынка и признания субъекта рынка занимающим доминирующее (монопольное) положение устанавливаются центральным исполнительным органом в области антимонопольной политики, а в сфере финансовых услуг совместно с Национальным Банком Республики Казахстан.
Если международным договором или контрактом субъекту рынка предоставляется доминирующее (монопольное) положение, данный договор или контракт должен быть согласован с антимонопольным органом.

12. 14-бапта:
1) 1-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) тұтынушылардың сұранысы немесе тапсырыстары бар тауарларды (жұмыстарды, қызметтер көрсетудi) өндiру немесе сату мүмкiн болған жағдайда, оларды өндiрудi немесе сатуды негізсiз қысқартуға немесе тоқтатуға;";
2) мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
"2-1. Рынок субъектiлерінің бiрлестiктерiне өз нәтижесiнде бәсекенi шектейтiн не шектеуi мүмкiн заңды және (немесе) жеке тұлғалардың қызметiн үйлестiру мақсатында шешiмдер қабылдауына және (немесе) iс-әрекеттердi жүзеге асыруына тыйым салынады.".
3) мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:
"4. Бәсекенi шектейтiн рынок субъектiлерiнiң келiсiмдерiн (келiсілген iс-әрекеттерiн) анықтауды монополияға қарсы орган құзыреттi мемлекеттiк органдармен бiрлесе отырып, Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiткен ережелерге сәйкес жүзеге асырады.".
13. 15-баптың бiрiншi абзацындағы "не" деген сөз "және (немесе)" деген сөздермен ауыстырылсын.
14. 16-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"16-бап. Рынок субъектiсiнiң үстем (монополиялық) жағдайы
1. Рынок субъектiсi (тұлғалар тобы), егер мынадай шарттар орындалса, белгiлi бiр тауар рыногында үстем (монополиялық) жағдайға ие деп танылады:
1) егер оның белгiлi бiр тауар рыногындағы үлесi жыл сайын монополияға қарсы орган белгiлейтiн шектi шамадан асып кетсе. Бұл ретте белгiлi бiр тауар рыногындағы үлесi 35 проценттен аспайтын рынок субъектiсінің жағдайы, егер осы тармақта өзгеше белгiленбесе, үстем (монополиялық) деп танылмайды;
не оның рыноктағы үлесi 35 және одан кем проценттi құраса, бiрақ ол бәсекелестерге тиесiлі рынок үлестерiнiң салыстырмалы аз мөлшерiнiң және рынок субъектiсiнiң белгiлi бiр тауар рыногындағы үлесiнің соңғы екi жыл iшiндегi тұрақтылығы салдарынан елеулi бәсекеге ие болмаса,
не егер бiрнеше рынок субъектiлерiнiң әрқайсысы, егер тұтастай алғанда, олардың бәрiне қатысты мынадай шарттар орындалатын болса;
рынок субъектiсiнiң екеуiнен аспайтын белгiлi бiр тауар рыногындағы жиынтық үлесi 50 және одан да көп проценттi құраса;
белгiлi бiр тауар рыногындағы рынок субъектiсiнiң үшеуiнен аспайтын жиынтық үлесi 70 және одан да көп проценттi құраса.
2) олар өндiрген немесе сатқан тауарлардың (жұмыстардың, қызметтер көрсетудiң) бағалары халықтың тiршiлiк деңгейiне елеулi әсер етсе,
не ол монополистiк қызметтi жүзеге асырса,
не рыноктың басқа субъектiлерiнің шикiзат, материалдар сатып алуға және тауарларды (жұмыстарды, қызметтер көрсетудi) сатуға қатысты қол жеткiзу мүмкiндiктерiнiң шектеулiлiгi, рыноктың басқа субъектiлерiнiң рыногына қол жеткiзу үшiн кедергілердiң болуы, жеңілдiктердiң болуы салдарынан елеулi бәсекеге ие болмаса.
Белгiлi бiр тауар рыногының шекараларын айқындау ережесiн және рынок субъектiсiн үстем (монополиялық) жағдайға ие деп тануды монополияға қарсы саясат саласындағы орталық атқарушы орган, ал қаржылық қызметтер саласында Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiмен бiрлесе отырып белгiлейдi.
Егер халықаралық шартпен немесе келiсiм-шартпен рынок субъектiсiне үстем (монополиялық) жағдай берiлсе, осы шарт немесе келiсiм-шарт монополияға қарсы органмен келiсiлуге тиiс.

2. Для контроля и регулирования деятельности субъектов рынка, занимающих доминирующее (монопольное) положение на определенных товарных рынках, антимонопольным органом формируются и ведутся реестры в порядке, определяемом центральным исполнительным органом в области антимонопольной политики.
3. Субъекты рынка, включенные в реестр, обязаны представлять в антимонопольный орган следующую информацию:
1) отчет о результатах финансово-хозяйственной деятельности;
2) сведения о продаже и (или) передаче в управление акций (долей, паев) предприятия;
3) информацию по монопольным товарам (работам, услугам): объемы производства или реализации, отпускные цены и доходность производства или реализации.
4. Субъекты рынка, включенные в реестр, обязаны:
1) соблюдать установленный порядок ценообразования и согласовывать с антимонопольным органом предстоящее изменение цен (тарифов) на монопольные товары (работы, услуги) в порядке, установленном центральным исполнительным органом в области
антимонопольной политики;
2) реализовывать монопольные товары (работы, услуги) на основании публичных договоров, согласованных с антимонопольным органом;
3) соблюдать иные требования, установленные настоящим законом.
5. Запрещаются и признаются недействительными действия субъекта рынка, занимающего доминирующее (монопольное) положение на товарном рынке, которые имеют либо могут иметь своим результатом ограничение конкуренции, злоупотребление своим доминирующим (монопольным) положением, включая такие действия, как:
1) установление монопольно высоких (низких) цен;
2) навязывание контрагенту условий, не относящихся к предмету договора, включение в договор дискриминирующих условий, которые ставят контрагента в неравное положение по сравнению с другими субъектами рынка, согласие заключить договор лишь при внесении в него этих условий;
3) изъятие из обращения товаров (работ, услуг) с целью создания или поддержания дефицита на товарном рынке, либо повышения (снижения) цены;
4) создание препятствий входа на товарный рынок другим субъектам рынка;
5) нарушение установленного нормативными правовыми актами порядка ценообразования;
6) необоснованное сокращение или прекращение производства или реализации товаров (работ, услуг), на которые имеются спрос или заказы потребителей, при наличии возможности их производства или реализации.".
15. Абзацы первый и второй пункта 1 статьи 17 после слова "рынка" дополнить словами "или их объединениями".
16. В статье 18:
1) в подпункте 2) пункта 1 после слова "отчуждающего" дополнить словами "или передающего";

2. Монополияға қарсы орган белгiлi бiр тауар рыноктарында үстем (монополиялық) жағдайға ие рынок субъектiлерiнiң қызметiн бақылау мен реттеу үшiн монополияға қарсы саясат саласындағы орталық атқарушы орган айқындайтын тәртiппен тiзiлiмдер жасайды және жүргiзедi.
3. Тiзiлiмге енгiзiлген рынок субъектiлерi монополияға қарсы органға мынадай ақпаратты ұсынуға мiндеттi:
1) қаржы-шаруашылық қызмет нәтижелерi туралы есеп;
2) кәсiпорынның акцияларын (үлестерiн, пайларын) сату және (немесе) басқаруға беру туралы мәлiметтер;
3) монополиялық тауарлар (жұмыстар, қызметтер көрсету) жөнiндегi ақпарат: өндiру немесе сату көлемдерi, босату бағалары мен өндiрудің немесе сатудың кірiстiлiгi.
4. Тiзiлiмге енгiзiлген рынок субъектiлерi:
1) баға түзудiң белгіленген тәртiбiн сақтауға және монополиялық тауарлар (жұмыстар, қызметтер көрсету) бағаларының (тарифтерiнiң) алдағы уақытта өзгеретiнiн монополияға қарсы саясат саласындағы орталық атқарушы орган белгiлеген тәртiппен монополияға қарсы органмен келiсуге;
2) монополияға қарсы органмен келiсiлген жария шарттардың негiзiнде монополиялық тауарларды (жұмыстарды, қызметтер көрсетудi) сатуға;
3) осы заңмен белгiленген өзге де талаптарды сақтауға міндеттi.
5. Тауар рыногында үстем (монополиялық) жағдайға ие рынок субъектiсінің нәтижесiнде бәсекенi шектейтiн немесе шектеуi мүмкiн, өзінің үстем (монополиялық) жағдайын терiс пайдаланатын iс-әрекеттерiне, оған қоса:
1) монополиялық қымбат (арзан) баға белгiлеу;
2) контрагентке шарт мәнiне жатпайтын талаптарды таңу, контрагенттi рыноктың басқа субъектiлерiмен салыстырғанда тең емес жағдайға душар ететiн кемсiтушi талаптарды шартқа енгiзу, оған осы талаптар енгізiлген жағдайда ғана шарт жасасуға келiсу;
3) тауар рыногында тапшылық жасау немесе оны ұстап тұру не бағаны қымбаттату (арзандату) мақсатында тауарларды (жұмыстарды, қызметтер көрсетудi) айналыстан алып тастау;
4) рыноктың басқа субъектiлерiнiң тауар рыногына кiруiне кедергi келтiру;
5) нормативтiк құқықтық актiлермен белгiленген баға белгiлеу тәртiбiн бұзу;
6) тұтынушылардың сұранысына немесе тапсырыстарына ие болып отырған тауарларды (жұмыстарды, қызметтер көрсетудi) өндiруге немесе сатуға мүмкiндiгi бола тұрып, өндiрудi немесе сатуды негiзсiз қысқарту немесе тоқтата тұру сияқты iс-әрекеттерiне тыйым салынады және олар жарамсыз деп танылады.".
15. 17-баптың 1-тармағының бiрiншi және екiншi абзацтары "Рынок субъектiлерi" деген сөздерден кейiн "немесе олардың бiрлестiктерi" деген сөздермен толықтырылсын.
16. 18-бапта:
1) 1-тармақтың 2) тармақшасындағы "иелiгiнен шығарып отырған" деген сөздерден кейiн "немесе берiп отырған" деген сөздермен толықтырылсын;

2) пункт 2 и часть первую пункта 5 после слова "показателя" дополнить словами "а для субъекта рынка (группы лиц) оказывающего финансовые услуги, размер, установленный Национальным Банком Республики Казахстан".
17. В пункте 1 статьи 19 слово "календарного" исключить.
18. Пункт 3 статьи 24 исключить.
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие со дня опубликования.
Президент
Республики Казахстан

2) 2-тармақ және 5-тармақтың бiрiншi бөлiгi "100 000 есе" деген сөздерден кейiн ", ал қаржылық қызметтер көрсететiн рынок субъектiсi (тұлғалар тобы) үшiн Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi белгiлеген мөлшерден" деген сөздермен толықтырылсын.
17. 19-баптың 1-тармағындағы "күнтізбелік" деген сөз алынып тасталсын.
18. 24-баптың 3-тармағы алынып тасталсын.
2-бап. Осы Заң жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті