О Регламенте Правительства Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 10 декабря 2002 года № 1300. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 2 июня 2022 года № 355.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 02.06.2022 № 355.
Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемый Регламент Правительства Республики Казахстан.
Временный Регламент Правительства Республики Казахстан регулирует взаимодействие в период проведения пилотного проекта Канцелярии Премьер-Министра Республики Казахстан, министерств по инвестициям и развитию, информации и коммуникаций, финансов Республики Казахстан, акимата города Астаны по вопросам безбумажного делопроизводства по проектам постановлений Правительства.
Сноска. Пункт 1 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 29.12.2017 № 943 (вводится в действие с 01.01.2018).
2. Внести в некоторые решения Правительства Республики Казахстан следующие изменения и дополнения:
1) утратил силу постановлением Правительства РК от 16.09.2011 № 1067;
2) утратил силу постановлением Правительства РК от 29.12.2016 № 904;
3) в постановлении Правительства Республики Казахстан от 31 января 2001 года N 168 "Об утверждении некоторых инструкций":
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Установить, что требования указанных инструкций обязательны для всех государственных органов в части их касающейся.";
в Инструкции по делопроизводству в Канцелярии Премьер-Министра Республики Казахстан, утвержденной указанным постановлением:
абзац второй пункта 12 изложить в следующей редакции:
"Вносимые в Канцелярию проекты постановлений Правительства и распоряжений Премьер-Министра, а также приложения к ним должны быть полистно парафированы первым руководителем государственного органа - разработчика проекта либо лицом, исполняющим его обязанности.";
в пункте 17 слова "Министерство финансов, Министерство экономики" заменить словами "Министерство экономики и бюджетного планирования";
пункт 22 изложить в следующей редакции:
"22. Сроки проведения экспертизы (в том числе подготовки заключений) по проектам постановлений Правительства и распоряжений Премьер-Министра в Канцелярии установлены Регламентом Правительства.
Сроки прохождения проектов в Канцелярии, включая экспертизу, (от дня регистрации проекта до сдачи подписанного документа на выпуск) не должны превышать: для проектов постановлений Правительства и законопроектов - 15 рабочих дней, для проектов распоряжений Премьер-Министра - 10 рабочих дней. В связи с большим объемом и сложностью текста проектов сроки прохождения могут быть продлены Руководителем Канцелярии либо лицом, исполняющим его обязанности.";
в абзаце первом пункта 89 слова "о порядке подготовки и согласования проектов нормативных правовых актов Правительства и Премьер-Министра и правилах их оформления" заменить словами "по оформлению проектов постановлений Правительства и распоряжений Премьер-Министра Республики Казахстан";
второе предложение пункта 90 исключить;
в абзаце третьем пункта 104 слова "министерствам и ведомствам," исключить;

Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң Регламентi туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2002 жылғы 10 желтоқсандағы N 1300 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 2 маусымдағы № 355 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 02.06.2022 № 355 қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етеді:
1. Қоса берiлiп отырған Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң Регламентi бекiтiлсiн.
Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң уақытша Регламентi Премьер-Министр Кеңсесінің, Инвестициялар және даму, Ақпарат және коммуникациялар, Қаржы министрліктерінің, Астана қаласы әкімдігінің Үкімет қаулыларының жобалары бойынша қағазсыз іс жүргізу мәселелері жөніндегі өзара іс-қимылын реттейді.
Ескерту. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Үкіметінің 29.12.2017 № 943 (01.01.2018 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
2. Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң кейбiр шешiмдерiне мынадай өзгерiстер мен толықтырулар енгiзілсін:
1) күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2011.09.16 N 1067 қаулысымен;
2) күші жойылды - ҚР Үкіметінің 29.12.2016 N 904 қаулысымен;
3) "Кейбiр нұсқаулықтарды бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2001 жылғы 31 қаңтардағы N 168 қаулысында:
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Көрсетiлген нұсқаулықтардың талаптары оларға қатысты бөлiгiнде барлық мемлекеттiк органдар үшiн мiндеттi деп белгiленсiн.";
көрсетiлген қаулымен бекiтiлген Қазақстан Республикасы Премьер-Министрiнiң Кеңсесiнде iс жүргiзу жөнiндегi нұсқаулықта:
12-тармақтың екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Кеңсеге енгiзiлетiн Үкiмет қаулыларының және Премьер-Министр өкімдерінің жобаларына, сондай-ақ оларға қосымшалардың әрбiр парағына жобаны әзiрлеушi мемлекеттiк органның бiрiншi басшысы не оның мiндетiн атқарушы адам алдын ала қол қоюға тиiс.";
17-тармақта "Қаржы министрлiгiн, Экономика министрлiгiн" деген сөздер "Экономика және бюджеттiк жоспарлау министрлiгiн" деген сөздермен ауыстырылсын;
22-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"22. Кеңседе Yкiмет қаулыларының және Премьер-Министр өкiмдерiнiң жобалары бойынша сараптама жүргiзу (соның iшiнде қорытындылар дайындау) мерзiмдерi Үкiметтiң Регламентiнде белгiленген.
Сараптаманы қоса алғанда Кеңседе жобалардың өту мерзiмдерi (жобаның тiркелген күнiнен бастап қол қойылған құжатты шығаруға тапсырғанға дейiн): Yкiмет қаулыларының жобалары мен заң жобалары үшiн - 15 жұмыс күнiнен, Премьер-Министр өкiмдерiнiң жобалары үшiн - 10 жұмыс күнiнен аспауға тиiс. Жобалар мәтiнiнiң көлемi үлкен және күрделi болуына байланысты өту мерзiмдерiн Кеңсе Басшысы не оның мiндетiн атқарушы адам ұзартуы мүмкiн.";
89-тармақтың бiрiншi абзацындағы "Үкімет пен Премьер-Министрдiң нормативтiк құқықтық кесiмдерi жобаларын дайындау және келiсу тәртiбiне, оларды ресiмдеу (заңи техника) ережесi туралы нұсқаулықтың" деген сөздер "Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қаулылары мен Премьер-Министр өкiмдерiнiң жобаларын ресiмдеу жөнiндегi нұсқаулықтың (заңдық техникасы)" деген сөздермен ауыстырылсын;
90-тармақтың екiншi сөйлемi алынып тасталсын;
104-тармақтың үшiншi абзацындағы "министрлiктер мен ведомстволарға" деген сөздер алынып тасталсын;

в пунктах 137, 140 и в пункте 1 приложения 12 к Инструкции по делопроизводству в Канцелярии Премьер-Министра Республики Казахстан аббревиатуру "РГП" заменить аббревиатурой "РГКП";
в Инструкции по делопроизводству с применением средств вычислительной техники в Канцелярии Премьер-Министра Республики Казахстан, утвержденной указанным постановлением:
в подпункте 2) пункта 17 после слов "Республиканского государственного" дополнить словом "казенного";
в Инструкции по организации контроля исполнения документов в Канцелярии Премьер-Министра Республики Казахстан, центральных и местных исполнительных органах, утвержденной указанным постановлением:
в пункте 1 после слов "Руководителя Канцелярии, его заместителей" дополнить словами ", обращений Палат Парламента с просьбой дать заключение Правительства на законопроекты, инициированные депутатами,", слова "(далее - контрольные документы)" исключить;
в пункте 2 слова "сроками исполнения" заменить словом "исполнением";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Координацию контрольной работы в Канцелярии Премьер-Министра Республики Казахстан (далее - Канцелярия) осуществляет Отдел контроля и документационного обеспечения, который берет на контроль следующие документы (далее - контрольные документы):
1) акты Президента Республики Казахстан, в которых даются поручения Правительству или его руководству;
2) постановления Правительства, протоколы заседаний Правительства, распоряжения Премьер-Министра, в которых имеются поручения государственным органам и организациям;
3) поручения (в том числе содержащиеся в протоколах совещаний и планах мероприятий) Президента Правительству или его руководству, Премьер-Министра, его заместителей, руководства Администрации Президента и Руководителя Канцелярии либо лица, его замещающего, в которых указаны сроки исполнения или имеются указания о взятии на контроль, пометки "срочно", "доложить", "внести предложения", а также поручения, из содержания которых вытекает необходимость их постановки на контроль;
4) запросы депутатов Парламента Республики Казахстан, обращения Палат Парламента с просьбой дать заключение Правительства на законопроекты, инициированные депутатами.";
пункт 8 дополнить предложением следующего содержания:
"Структурные подразделения - соисполнители поручений вносят свои предложения подразделению, осуществляющему свод, не позднее, чем за один день до истечения установленного срока исполнения поручения.";
в абзаце первом пункта 12:
после слов "Срок проведения экспертизы" дополнить словами "ответов (отчетов)";
слова ", а для законопроектов - десяти дней с даты их регистрации в Канцелярии" исключить;
пункт 21 изложить в следующей редакции:

137, 140-тармақтардағы және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрiнiң Кеңсесiнде iс жүргiзу жөнiндегi нұсқаулыққа 12-қосымшаның 1-тармағындағы "РМК" деген аббревиатура "РМҚК" деген аббревиатурамен ауыстырылсын;
көрсетiлген қаулымен бекiтiлген Қазақстан Республикасы Премьер-Министрiнiң Кеңсесiнде есептеу техникасы құралдарын қолдану арқылы іс жүргiзу жөнiндегi нұсқаулықта:
17-тармақтың 2) тармақшасында "республикалық мемлекеттiк" деген сөздерден кейiн "қазыналық" деген сөзбен толықтырылсын;
көрсетiлген қаулымен бекiтiлген Қазақстан Республикасы Премьер-Министрiнiң Кеңсесiнде, орталық және жергiлiктi атқарушы органдарда құжаттардың орындалуын бақылауды ұйымдастыру жөнiндегi нұсқаулықта:
1-тармақта "сауал салуларының" деген сөздерден кейiн ", депутаттар бастамашылық жасаған заң жобаларына Үкiметтiң қорытындысын беру туралы өтiнiшпен Парламент Палаталары хаттарының" деген сөздермен толықтырылсын, "(бұдан әрi - бақылаудағы құжаттар)" деген сөздер алынып тасталсын;
2-тармақта "орындалу мерзiмiн" деген сөздер "орындалуын" деген сөзбен ауыстырылсын;
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Қазақстан Республикасы Премьер-Министрiнiң Кеңсесiнде (бұдан әрi - Кеңсе) бақылау жұмысын үйлестiрудi Бақылау және құжаттамалық қамтамасыз ету бөлiмi жүзеге асырады, ол мынадай құжаттарды (бұдан әрi - бақылаудағы құжаттар) бақылауға алады:
1) Қазақстан Республикасы Президентiнiң Үкiметке немесе оның басшылығына тапсырма беретiн кесiмдерiн;
2) мемлекеттiк органдар мен ұйымдарға тапсырмалары бар Үкiметтiң қаулыларын, Үкiмет мәжiлiстерiнiң хаттамаларын, Премьер-Министрдiң өкiмдерiн;
3) Президенттiң Үкiметке немесе оның басшылығына, Премьер-Министрдiң, оның орынбасарларының, Президент Әкiмшiлiгi басшылығының және Кеңсе Басшысының не оны алмастыратын адамның орындалу мерзiмдерi көрсетiлген немесе бақылауға алу туралы нұсқаулары, "шұғыл", "баяндалсын", "ұсыныстар енгiзiлсiн" деген белгiлерi бар тапсырмалары (соның ішінде мәжілiстер хаттамалары мен iс-шаралар жоспарларында қамтылған), сондай-ақ мазмұнынан оларды бақылауға қою қажеттiгi туындайтын тапсырмаларды;
4) Қазақстан Республикасының Парламентi депутаттарының сауалдары, депутаттар бастамашылық жасаған заң жобаларына Үкiметтiң қорытындысын беру өтiнiшiмен Парламент Палаталарының хаттарын.";
8-тармақ мынадай мазмұндағы сөйлеммен толықтырылсын:
"Құрылымдық бөлiмшелер - тапсырмаларды бiрге орындаушылар жинақтауды жүзеге асыратын бөлiмшеге өз ұсыныстарын тапсырманың белгіленген орындалу мерзiмi өткенге дейiн бiр күннен кешiктiрмей енгiзедi.";
12-тармақтың бiрiншi абзацында:
"Сараптама жүргiзудiң" деген сөздер "Жауаптардың (есептердiң) сараптамасын жүргізудiң" деген сөздермен ауыстырылсын;
"Кеңседе тiркелген күнiнен бастап" деген сөздер және ", ал заң жобалары үшін - он күннен" деген сөздер алынып тасталсын;
21-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"21. Снятие с контроля, продление сроков исполнения и представление ответов (отчетов) об исполнении контрольных документов осуществляется в соответствии с Регламентом Правительства Республики Казахстан.";
пункты 22, 23, 24 и 25 исключить;
в Инструкции о порядке рассмотрения обращений граждан и контроля за их исполнением, утвержденной указанным постановлением:
дополнить пунктом 16-1 следующего содержания:
"16-1. Контроль за сроками рассмотрения писем и обращений граждан и исполнения поручений Руководства к ним осуществляет Отдел контроля и документационного обеспечения Канцелярии.";
пункты 17, 18, 19, 20, 22 и 23 исключить;
пункт 21 изложить в следующей редакции:
"21. Руководители центральных и местных исполнительных органов и их заместители проводят личный прием граждан непосредственно в возглавляемых ими органах в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 4 сентября 2002 года N 974 "Об организации приема граждан в центральных и местных исполнительных органах Республики Казахстан".
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 16.09.2011 № 1067; от 29.12.2016 № 904.
3. Признать утратившими силу некоторые решения Правительства Республики Казахстан согласно приложению.
4. Настоящее постановление вступает в силу с 1 января 2003 года.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 10 декабря 2002 года N 1300
РЕГЛАМЕНТ
Правительства Республики Казахстан
Сноска. Регламент в редакции постановления Правительства РК от 30.06.2007 N 550.
Глава 1. Общие положения
Сноска. Заголовок главы 1 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2017 № 943 (вводится в действие с 01.01.2018 года).
1. Правительство Республики Казахстан (далее - Правительство) является коллегиальным органом, осуществляет исполнительную власть Республики Казахстан, возглавляет систему исполнительных органов и руководит их деятельностью.
2. Деятельность Правительства регулируется Конституцией Республики Казахстан, Конституционным законом Республики Казахстан "О Правительстве Республики Казахстан", иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан и настоящим Регламентом.
3. Информационно-аналитическое, организационно-правовое, документационное и иное обеспечение деятельности Премьер-Министра Республики Казахстан (далее - Премьер-Министр) и Правительства осуществляет Канцелярия Премьер-Министра Республики Казахстан (далее - Канцелярия).
4. Организация и ведение секретного и несекретного делопроизводства, прием, обработка и распределение корреспонденции, адресованной Премьер-Министру, его заместителям и Руководителю Канцелярии, в том числе сообщений, поступающих по различным каналам связи и передачи данных, осуществляются Канцелярией в порядке, установленном Правительством.

"21. Бақылаудағы құжаттарды бақылаудан алу, орындалу мерзiмдерiн ұзарту мен орындалуы туралы жауаптарды (есептердi) ұсыну Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң Регламентiне сәйкес жүзеге асырылады.";
22, 23, 24 және 25-тармақтар алынып тасталсын;
көрсетілген қаулымен бекітілген Азаматтардың өтiнiштерiн қарау және олардың орындалуын бақылау тәртiбi туралы нұсқаулықта:
мынадай мазмұндағы 16-1-тармақпен толықтырылсын:
"16-1. Азаматтардың хаттары мен өтiнiштерiн қарау және оларға Басшылық тапсырмаларының орындалуы мерзiмдерiн бақылауды Кеңсенің Бақылау және құжаттамалық қамтамасыз ету бөлiмi жүзеге асырады.";
17, 18, 19, 20, 22 және 23-тармақтар алынып тасталсын;
21-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"21. "Қазақстан Республикасының орталық және жергiлiктi атқарушы органдарының азаматтарды қабылдауын ұйымдастыру туралы" Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2002 жылғы 4 қыркүйектегi N 974 қаулысына сәйкес орталық және жергiлiктi атқарушы органдардың басшылары мен олардың орынбасарлары азаматтарды жеке қабылдауды тiкелей өздерi басқаратын органдарда жүргiзедi".
Ескерту. 2-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 2011.09.16 N 1067; 29.12.2016 N 904 қаулыларымен.
3. Қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп танылсын.
4. Осы қаулы 2003 жылғы 1 қаңтардан бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2002 жылғы 10 желтоқсандағы
N 1300 қаулысымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң
РЕГЛАМEHTI
1-тарау. Жалпы ережелер
Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 29.12.2017 № 943 (01.01.2018 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
Ескерту. Регламент жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2007.06.30. N 550 қаулысымен.
1. Қазақстан Республикасының Үкіметі (бұдан әрі - Үкімет) алқалы орган болып табылады, Қазақстан Республикасының атқарушы билігін жүзеге асырады, атқарушы органдардың жүйесін басқарады және олардың қызметіне басшылық етеді.
2. Үкіметтің қызметі Қазақстан Республикасының Конституциясымен, "Қазақстан Республикасының Үкіметі туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңымен, Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық кесімдерімен және осы Регламентпен реттеледі.
3. Қазақстан Республикасының Премьер-Министрі (бұдан әрі - Премьер-Министр) мен Үкіметтің қызметін ақпараттық-талдамалық, ұйымдық-құқықтық, құжаттамалық және өзге де қамтамасыз етуді Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Кеңсесі (бұдан әрі - Кеңсе) жүзеге асырады.
4. Құпия және құпия емес іс қағаздарын ұйымдастыруды және жүргізуді, Премьер-Министрге, оның орынбасарларына және Кеңсе Басшысына арналған хат-хабарларды, оның ішінде әр түрлі байланыс және деректер беру арналары арқылы келіп түсетін хабарларды қабылдауды, өңдеу мен таратуды Кеңсе Үкімет белгілеген тәртіппен жүзеге асырады.

Сноска. Пункт 4 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 04.06.2008 N 535.
4-1. Представление интересов Правительства в Парламенте Республики Казахстан и обеспечение его постоянного взаимодействия с законодательной ветвью власти осуществляются Представительством Правительства в Парламенте Республики Казахстан.
Сноска. Регламент дополнен пунктом 4-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 27.04.2012 № 540.
Примечание РЦПИ!
В пункт 5 предусмотрены изменения постановлением Правительства РК от 25.06.2010 № 641 (не подлежит опубликованию).
5. Представление и защита интересов Правительства и Премьер-Министра в судах по поручению Премьер-Министра, его заместителя или Руководителя Канцелярии, а также участие в конституционном производстве по поручению Премьер-Министра осуществляются тем государственным органом, в чью компетенцию входят вопросы, ставшие предметом разбирательства. Министерство юстиции оказывает соответствующему государственному органу правовую и консультационную помощь.
При инициировании разбирательств в международных арбитражах и иностранных судах, проводимых за рубежом с участием государственных органов Республики Казахстан, государственный орган, в чью компетенцию входят вопросы, являющиеся предметом разбирательства, уведомляет Министерство юстиции Республики Казахстан о разбирательствах в международных арбитражах и иностранных судах.
Сноска. Пункт 5 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 30.12.2014 № 1401 (вводится в действие со дня его официального опубликования).
6. Официальное толкование нормативных правовых актов Правительства осуществляется по поручению Правительства или Премьер-Министра Министерством юстиции.
7. Решение кадровых вопросов, входящих в компетенцию Правительства, осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Примечание РЦПИ!
В пункт 8 предусмотрены изменения постановлением Правительства РК от 25.06.2010 № 641 (не подлежит опубликованию).
8. Премьер-Министр, его заместители и Руководитель Канцелярии по вопросам, входящим в их компетенцию, могут давать обязательные для исполнения поручения руководителям всех государственных органов и организаций Республики Казахстан без предварительного согласования с ними.
При подготовке проектов поручений учитываются:
1) проработанность поднимаемых вопросов;
2) соответствие стратегическим и программным документам;
3) результативность и эффективность (указывается конкретный конечный результат);
4) реальность сроков исполнения;
5) экономическая целесообразность и обеспеченность ресурсами;

Ескерту. 4-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2008.06.04 N 535 Қаулысымен.
4-1. Қазақстан Республикасының Парламентінде Үкіметтің мүддесін білдіруді және биліктің заң шығарушы тармағымен оның ұдайы өзара іс-қимыл жасасуын қамтамасыз етуді Үкіметтің Қазақстан Республикасының Парламентіндегі өкілдігі жүзеге асырады.
Ескерту. Регламент 4-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2012.04.27 № 540 Қаулысымен.
РҚАО-ның ескертпесі!
5-тармаққа өзгеріс енгізу көзделген - ҚР Үкіметінің 2010.06.25 № 641 Қаулысымен (жариялануға жатпайды).
5. Соттарда Премьер-Министрдің, оның орынбасарының немесе Кеңсе Басшысының тапсырмасы бойынша Үкімет пен Премьер-Министрдің мүдделерін білдіруді және қорғауды, сондай-ақ Премьер-Министрдің тапсырмасы бойынша конституциялық іс жүргізуге қатысуды талқылау мәні болған мәселелер құзыретіне енетін мемлекеттік орган жүзеге асырады. Әділет министрлігі тиісті мемлекеттік органға құқықтық және консультациялық көмек көрсетеді.
Халықаралық төреліктер мен шетелдік соттарда Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдарының қатысуымен шетелде өткізілетін талқылауларға бастамашылық жасалған кезде талқылау нысанасы болып табылатын мәселелер құзыретіне кіретін мемлекеттік орган халықаралық төреліктер мен шетелдік соттардағы талқылаулар туралы Қазақстан Республикасы Әділет министрлігін хабардар етеді.
Ескерту. 5-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 30.12.2014 № 1401 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
6. Үкіметтің нормативтік құқықтық актілеріне ресми түсініктеме беруді Үкіметтің немесе Премьер-Министрдің тапсырмасы бойынша Әділет министрлігі жүзеге асырады.
7. Үкіметтің құзыретіне енетін кадр мәселелерін шешу Қазақстан
Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
РҚАО-ның ескертпесі!
8-тармаққа өзгеріс енгізу көзделген - ҚР Үкіметінің 2010.06.25 № 641 Қаулысымен (жариялануға жатпайды).
8. Премьер-Министр, оның орынбасарлары және Кеңсе Басшысы өз құзыретіне кіретін мәселелер бойынша Қазақстан Республикасының барлық мемлекеттік органдары мен ұйымдарының басшыларына олармен алдын ала келіспей-ақ орындау үшін міндетті тапсырмалар бере алады.
Тапсырмалардың жобаларын дайындау кезінде мыналар ескеріледі:
1) көтеріліп отырған мәселелердің пысықталғандығы;
2) стратегиялық және бағдарламалық құжаттарға сәйкестігі;
3) нәтижелілігі мен тиімділігі (нақты түпкі нәтижесі көрсетіледі);
4) орындалу мерзімдерінің шынайылығы;
5) экономикалық орындылығы мен ресурстармен қамтамасыз етілуі;

6) отсутствие дублирования с иными поручениями.
Сноска. Пункт 8 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 22.10.2012 № 1335; от 18.03.2021 № 145 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 13.05.2021 № 318.
8-1. В случае, когда исполнение актов и поручений Президента Республики Казахстан (далее – Президент), Совета Безопасности Республики Казахстан (далее – Совет Безопасности) и Ассамблеи народа Казахстана (далее – Ассамблея), имеющих комплексный и межведомственный характер со сроком исполнения свыше шести месяцев, возлагается на два и более государственных органа в рамках их компетенции, а также направлено на формирование и реализацию новых либо изменение имеющихся подходов, норм и правил в какой-либо отрасли/сфере/регионе, государственный орган-исполнитель в течение десяти рабочих дней после поступления документа разрабатывает план организационных мероприятий (дорожную карту) по форме, согласно приложению 1-2 к Правилам подготовки, согласования и представления на рассмотрение Президенту Республики Казахстан проекта послания Президента Республики Казахстан народу Казахстана, подготовки, согласования, представления на подпись проектов актов и поручений Президента Республики Казахстан, реализации послания Президента Республики Казахстан народу Казахстана, осуществления контроля за исполнением актов и поручений Президента Республики Казахстан, а также поручений, содержащихся в решениях Совета Безопасности Республики Казахстан и Ассамблеи народа Казахстана, проведения мониторинга нормативных правовых указов Президента Республики Казахстан, утвержденным Указом Президента Республики Казахстан от 27 апреля 2010 года № 976 (далее – Правила), и согласовывает его с ответственным структурным подразделением Администрации Президента Республики Казахстан (далее – Администрация Президента).
План организационных мероприятий (дорожная карта) в обязательном порядке разрабатывается при переводе поручений на долгосрочный контроль.
Порядок утверждения плана организационных мероприятий (дорожной карты) по поручениям, переведенным на долгосрочный контроль, аналогичен порядку, установленному пунктом 8-2 настоящего Регламента.
При наличии инициатив, входящих в компетенцию Правительства и направляемых на имя Президента, центральные исполнительные органы обеспечивают их внесение на рассмотрение Канцелярии.
Сноска. Регламент дополнен пунктом 8-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 27.04.2012 № 540; в редакции постановления Правительства РК от 13.05.2021 № 318; с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 11.04.2022 № 209 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

6) өзге тапсырмалармен қайталанудың жоқтығы.
Ескерту. 8-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 2012.10.22 № 1335; 13.05.2021 № 318 қаулыларымен.
8-1. Қазақстан Республикасы Президентінің (бұдан әрі – Президент), Қазақстан Республикасы Қауіпсіздік Кеңесінің (бұдан әрі – Қауіпсіздік Кеңесі) және Қазақстан халқы Ассамблеясының (бұдан әрі – Ассамблея) орындау мерзімі алты айдан асатын кешенді және ведомствоаралық сипаты бар актілері мен тапсырмаларын орындау екі және одан да көп мемлекеттік органға құзыреті шеңберінде жүктелген, сондай-ақ қандай да бір саладағы/аядағы/өңірдегі тәсілдердің, нормалар мен қағидалардың жаңаларын қалыптастыруға және іске асыруға не қолданыстағыларын өзгертуге бағытталған жағдайда орындаушы мемлекеттік орган құжат келіп түскеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 27 сәуірдегі № 976 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Президентінің Қазақстан халқына жолдауының жобасын дайындау, келісу және Қазақстан Республикасы Президентінің қарауына ұсыну, Қазақстан Республикасы Президентінің актілері мен тапсырмаларының жобаларын дайындау, келісу, қол қоюға ұсыну, Қазақстан Республикасы Президентінің Қазақстан халқына жолдауын іске асыру, Қазақстан Республикасы Президентінің актілері мен тапсырмаларының, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Қауіпсіздік Кеңесінің және Қазақстан халқы Ассамблеясының шешімдерінде қамтылған тапсырмалардың орындалуын бақылауды жүзеге асыру, Қазақстан Республикасы Президентінің нормативтік құқықтық жарлықтарына мониторинг жүргізу қағидаларының (бұдан әрі – Қағидалар) 1-2-қосымшасына сәйкес нысан бойынша ұйымдастыру іс-шараларының жоспарын (жол картасын) әзірлейді және оны Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің (бұдан әрі – Президент Әкімшілігі) жауапты құрылымдық бөлімшесімен келіседі.
Тапсырмалар ұзақ мерзімді бақылауға ауыстырылған кезде міндетті түрде ұйымдастыру іс-шараларының жоспары (жол картасы) әзірленеді.
Ұзақ мерзімді бақылауға ауыстырылған тапсырмалар бойынша ұйымдастыру іс-шараларының жоспарын (жол картасын) бекіту тәртібі осы Регламенттің 8-2-тармағында белгіленген тәртіпке ұқсас.
Үкімет құзыретіне кіретін және Президент атына жіберілетін бастамалар болған кезде орталық атқарушы органдар оларды Кеңсенің қарауына енгізуді қамтамасыз етеді.
Ескерту. Регламент 8-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2012.04.27 № 540; жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 13.05.2021 № 318 қаулысымен; орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізілді, мемлекеттік тілдегі мәтіні өзгермейді - ҚР Үкіметінің 11.04.2022 № 209 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

8-2. План организационных мероприятий (дорожная карта) содержит порядок действий государственного органа-исполнителя и соисполнителей с определением сроков исполнения, а также указанием целевых и качественно-количественных показателей результатов исполнения акта или поручения Президента, а также поручений, содержащихся в решениях Совета Безопасности и Ассамблеи.
План организационных мероприятий (дорожная карта), разработчиком которого является центральный государственный орган, непосредственно подчиненный и подотчетный Президенту или не входящий в структуру Правительства, утверждается его первым руководителем после согласования с Администрацией Президента, а также с Премьер-Министром (лицом, исполняющим его обязанности) или уполномоченным им должностным лицом, в случаях, если план организационных мероприятий (дорожная карта) затрагивает полномочия Правительства.
План организационных мероприятий (дорожная карта), разработчиком которого является иной государственный орган (организация), утверждается Премьер-Министром (лицом, исполняющим его обязанности) или уполномоченным им заместителем Премьер-Министра после согласования с Администрацией Президента.
План организационных мероприятий (дорожная карта), в которых задействован только государственный орган-исполнитель и при необходимости его подведомственные организации, утверждается первым руководителем данного государственного органа.
Сноска. Регламент дополнен пунктом 8-2 в соответствии с постановлением Правительства РК от 27.04.2012 № 540; с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 27.03.2014 № 270; от 13.05.2021 № 318; от 11.04.2022 № 209 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8-3. В случае принятия плана организационных мероприятий (дорожной карты) не требуется утверждение государственными органами планов мероприятий по реализации актов и поручений Президента, а также поручений, содержащихся в решениях Совета Безопасности и Ассамблеи, предусмотренных пунктом 8-4 настоящего Регламента.
Сноска. Регламент дополнен пунктом 8-3 в соответствии с постановлением Правительства РК от 27.04.2012 № 540; в редакции постановления Правительства РК от 13.05.2021 № 318.
8-4. В случае отсутствия плана организационных мероприятий (дорожной карты) решением первого руководителя государственного органа-исполнителя (организации) при необходимости утверждается план мероприятий по реализации актов и поручений Президента, а также поручений, содержащихся в решениях Совета Безопасности и Ассамблеи.

8-2. Ұйымдастыру іс-шараларының жоспарында (жол картасында) орындау мерзімдері айқындалып, сондай-ақ Президенттің актілерін немесе тапсырмаларын, сондай-ақ Қауіпсіздік Кеңесінің және Ассамблеяның шешімдерінде қамтылған тапсырмаларды орындаудың нысаналы және сапалық-сандық көрсеткіштері көрсетіліп, орындаушы мемлекеттік орган мен бірлесіп орындаушылардың іс-қимыл жасасу тәртібі қамтылады.
Әзірлеушісі Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін немесе Үкімет құрамына кірмейтін орталық мемлекеттік орган болып табылатын ұйымдастыру іс-шараларының жоспарын (жол картасын) оның бірінші басшысы Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігімен (бұдан әрі – Президент Әкімшілігі), сондай-ақ егер ұйымдастыру іс-шараларының жоспары (жол картасы) Үкіметтің өкілеттіктерін қозғайтын жағдайларда, Премьер-Министрмен (оның міндетін атқарушы адаммен) немесе ол уәкілеттік берген лауазымды адаммен келісілгеннен кейін бекітеді.
Әзірлеушісі өзге мемлекеттік орган (ұйым) болып табылатын ұйымдастыру іс-шараларының жоспарын (жол картасын) Президент Әкімшілігімен келісілгеннен кейін Премьер-Министр (оның міндеттерін атқарушы адам) немесе ол уәкілеттік берген Премьер-Министрдің орынбасары бекітеді.
Бір орындаушы мемлекеттік орган және қажет болған кезде оның ведомстволық бағынысты ұйымдары қатысатын ұйымдастыру іс-шараларының жоспарын (жол картасын) осы мемлекеттік органның бірінші басшысы бекітеді.
Ескерту. Регламент 8-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2012.04.27 № 540 қаулысымен; өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 27.03.2014 N 270; 13.05.2021 № 318; 11.04.2022 № 209 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
8-3. Ұйымдастыру іс-шараларының жоспары (жол картасы) қабылданған жағдайда мемлекеттік органдардың осы Регламенттің 8-4-тармағында көзделген Президент актілері мен тапсырмаларын, сондай-ақ Қауіпсіздік Кеңесінің және Ассамблеяның шешімдерінде қамтылған тапсырмаларды іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарларын бекітуі талап етілмейді.
Ескерту. Регламент 8-3-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2012.04.27 № 540 қаулысымен; жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 13.05.2021 № 318 қаулысымен.
8-4. Ұйымдастыру іс-шараларының жоспары (жол картасы) болмаған жағдайда қажет болғанда орындаушы мемлекеттік органның (ұйымның) бірінші басшысының шешімімен Президент актілері мен тапсырмаларын, сондай-ақ Қауіпсіздік Кеңесінің және Ассамблеяның шешімдерінде қамтылған тапсырмаларды іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары бекітіледі.

Сноска. Регламент дополнен пунктом 8-4 в соответствии с постановлением Правительства РК от 27.04.2012 № 540; в редакции постановления Правительства РК от 13.05.2021 № 318.
8-5. При составлении плана мероприятий по исполнению актов и поручений Президента, а также поручений, содержащихся в решениях Совета Безопасности и Ассамблеи, исполнителем которого является Правительство, предусматривается координация их исполнения соответствующим заместителем Премьер-Министра.
Сноска. Регламент дополнен пунктом 8-5 в соответствии с постановлением Правительства РК от 27.04.2012 № 540; в редакции постановления Правительства РК от 11.04.2022 № 209 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8-6. Должностные лица государственных органов-исполнителей (организаций) и государственных органов-соисполнителей (организаций) несут персональную ответственность за некачественное и несвоевременное исполнение данных им поручений.
Субъекты квазигосударственного сектора (организации) определяются как соисполнители поручений. При этом ответственность за координацию исполнения возлагается на государственный орган управления или единственного учредителя в лице Правительства. В отношении негосударственных организаций даются поручения рекомендательного характера, при этом координация исполнения возлагается на государственный орган соответствующей отрасли государственного управления.
Сноска. Регламент дополнен пунктом 8-6 в соответствии с постановлением Правительства РК от 27.04.2012 № 540; в редакции постановления Правительства РК от 13.05.2021 № 318.
8-7. Отчетная информация о ходе реализации документов Системы государственного планирования представляется в Администрацию Президента в соответствии с Системой государственного планирования в Республике Казахстан.
Сноска. Регламент дополнен пунктом 8-7 в соответствии с постановлением Правительства РК от 27.04.2012 № 540; в редакции постановления Правительства РК от 11.04.2022 № 209 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8-8. Информация Правительства о ходе реализации актов и поручений Президента, а также поручений, содержащихся в решениях Совета Безопасности и Ассамблеи, вносится в Администрацию Президента за подписью Премьер-Министра, соответствующего заместителя Премьер-Министра или Руководителя Канцелярии в зависимости от адресата резолюции: Президента, Руководителя Администрации Президента или помощника Президента – Секретаря Совета Безопасности.

Ескерту. Регламент 8-4-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2012.04.27 № 540 қаулысымен; жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 13.05.2021 № 318 қаулысымен.
8-5. Орындаушысы Үкімет болып табылатын Президент актілері мен тапсырмаларын, сондай-ақ Қауіпсіздік Кеңесінің және Ассамблеяның шешімдерінде қамтылған тапсырмаларды орындау жөніндегі іс-шаралар жоспарын жасау кезінде Премьер-Министрдің тиісті орынбасарының олардың орындалуын үйлестіруі көзделеді.
Ескерту. Регламент 8-5-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2012.04.27 № 540 қаулысымен; жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 13.05.2021 № 318 қаулысымен; орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізілді, мемлекеттік тілдегі мәтіні өзгермейді - ҚР Үкіметінің 11.04.2022 № 209 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
8-6. Орындаушы мемлекеттік органдардың (ұйымдардың) және бірлесіп орындаушы мемлекеттік органдардың (ұйымдардың) лауазымды адамдары өздеріне берілген тапсырмалардың сапасыз орындалғаны және уақтылы орындалмағаны үшін дербес жауапты болады.
Квазимемлекеттік сектор субъектілері (ұйымдар) тапсырмаларды бірлесіп орындаушылар ретінде айқындалады. Бұл ретте орындауды үйлестіру жауапкершілігі мемлекеттік басқару органына немесе жалғыз құрылтайшы атынан Үкіметке жүктеледі. Мемлекеттік емес ұйымдарға қатысты ұсынымдық сипаттағы тапсырмалар беріледі, бұл ретте орындауды үйлестіру тиісті мемлекеттік басқару саласының мемлекеттік органына жүктеледі.
Ескерту. Регламент 8-6-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2012.04.27 № 540 қаулысымен; жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 13.05.2021 № 318 қаулысымен.
8-7. Мемлекеттік жоспарлау жүйесі құжаттарының іске асырылу барысы туралы есептік ақпарат Президент Әкімшілігіне Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік жоспарлау жүйесіне сәйкес беріледі.
Ескерту. Регламент 8-7-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2012.04.27 № 540 қаулысымен; жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 11.04.2022 № 209 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
8-8. Президенттің актілері мен тапсырмаларының, сондай-ақ Қауіпсіздік Кеңесінің және Ассамблеяның шешімдерінде қамтылған тапсырмалардың іске асырылу барысы туралы Үкімет ақпараты Президент Әкімшілігіне енгізіледі, оған Президенттің, Президент Әкімшілігі Басшысының немесе Президент көмекшісі – Қауіпсіздік Кеңесі Хатшысы қарарының адресатына қарай Премьер-Министр, Премьер-Министрдің тиісті орынбасары немесе Премьер-Министр Кеңсесінің Басшысы қол қояды.

Сноска. Регламент дополнен пунктом 8-8 в соответствии с постановлением Правительства РК от 27.04.2012 № 540; в редакции постановления Правительства РК от 13.05.2021 № 318.
8-9. Исключен постановлением Правительства РК от 13.05.2021 № 318.
8-10. В случае, если пункты актов и/или поручений Президента, а также поручений, содержащихся в решениях Совета Безопасности и Ассамблеи, не могут быть выполнены в установленный срок, то руководитель государственного органа-исполнителя (организации), а в случаях, если затрагиваются полномочия Правительства, – после согласования с Премьер-Министром (лицом, исполняющим его обязанности) или его заместителем, не позднее установленного срока вносит письмо в Администрацию Президента с указанием текущего состояния исполнения, аргументированным обоснованием необходимости продления срока исполнения либо его перевода на среднесрочный или долгосрочный контроль. При этом указываются конкретный срок исполнения, ответственные политические государственные служащие государственного органа-исполнителя, а также государственных органов-соисполнителей и должностные лица организаций.
Сноска. Регламент дополнен пунктом 8-10 в соответствии с постановлением Правительства РК от 27.04.2012 № 540; в редакции постановления Правительства РК от 11.04.2022 № 209 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8-11. Повторное продление сроков исполнения пунктов актов и/или поручений допускается в исключительных случаях по решению Президента или Руководителя Администрации Президента с рассмотрением вопроса о дисциплинарной ответственности политических государственных служащих и ответственных должностных лиц организаций и информированием Администрации Президента о принятых мерах в срок не более одного месяца.
Повторное продление сроков исполнения поручений, содержащихся в решениях Совета Безопасности, допускается в исключительных случаях по решению помощника Президента – Секретаря Совета Безопасности с рассмотрением вопроса о дисциплинарной ответственности политических государственных служащих и ответственных должностных лиц организаций и информированием Администрации Президента о принятых мерах в срок не более одного месяца.
Предложение о повторном продлении сроков исполнения актов и/или поручений Президента, а также поручений, содержащихся в решениях Совета Безопасности и Ассамблеи, со сроком исполнения свыше трех месяцев вносится в Администрацию Президента государственным органом-исполнителем (организацией), а в случаях, если затрагиваются полномочия Правительства, – после согласования с Премьер-Министром (лицом, исполняющим его обязанности) или его заместителем, не позднее пятнадцати рабочих дней до истечения сроков его исполнения.
Ответственное структурное подразделение Канцелярии не позднее десяти рабочих дней с момента поступления данного предложения проводит проверку по вопросу выяснения причин неисполнения поручения и по ее результатам готовит заключение.

Ескерту. Регламент 8-8-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2012.04.27 № 540 қаулысымен; жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 13.05.2021 № 318 қаулысымен.
8-9. Регламент 8-9-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2012.04.27 № 540 қаулысымен; алып тасталды - ҚР Үкіметінің 13.05.2021 № 318 қаулысымен.
8-10. Президент актілерінің және/немесе тапсырмаларының, сондай-ақ Қауіпсіздік Кеңесінің және Ассамблеяның шешімдерінде қамтылған тапсырмалардың тармақтарын белгіленген мерзімде орындау мүмкін болмаған жағдайда, орындаушы мемлекеттік органның (ұйымның) басшысы, ал Үкіметтің өкілеттіктері қозғалатын жағдайларда – Премьер-Министрмен (оның міндетін атқарушы адаммен) немесе оның орынбасарымен келіскеннен кейін белгіленген мерзімнен кешіктірмей, Президент Әкімшілігіне орындаудың ағымдағы жай-күйі көрсетіліп, орындау мерзімін ұзарту не оны орта мерзімді немесе ұзақ мерзімді бақылауға ауыстыру қажеттігінің дәлелді негіздемесімен хат енгізеді. Бұл ретте нақты орындау мерзімі, орындаушы мемлекеттік органның, сондай-ақ бірлесіп орындаушы мемлекеттік органдардың жауапты саяси мемлекеттік қызметшілері және ұйымдардың лауазымды адамдары көрсетіледі.
Ескерту. Регламент 8-10-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2012.04.27 № 540; жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 11.04.2022 № 209 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
8-11. Актілердің және/немесе тапсырмалардың тармақтарын орындау мерзімдерін қайтадан ұзартуға Президенттің немесе Президент Әкімшілігі Басшысының шешімі бойынша айрықша жағдайларда, мемлекеттік саяси қызметшілердің және ұйымдардың жауапты лауазымды адамдарының тәртіптік жауапкершілігі туралы мәселені қарап және бір айдан аспайтын мерзімде қабылданған шаралар туралы Президент Әкімшілігін хабардар ете отырып жол беріледі.
Қауіпсіздік Кеңесінің шешімдерінде қамтылған тапсырмаларды орындау мерзімдерін қайта ұзартуға Президент көмекшісі – Қауіпсіздік Кеңесі Хатшысының шешімі бойынша айрықша жағдайларда, мемлекеттік саяси қызметшілердің және ұйымдардың жауапты лауазымды адамдарының тәртіптік жауапкершілігі туралы мәселені қарап және бір айдан аспайтын мерзімде қабылданған шаралар туралы Президент Әкімшілігін хабардар ете отырып жол беріледі.
Президенттің орындау мерзімі үш айдан асатын актілерін және/немесе тапсырмаларын, сондай-ақ Қауіпсіздік Кеңесінің және Ассамблеяның шешімдерінде қамтылған тапсырмалардың орындау мерзімдерін қайта ұзарту туралы ұсынысты Президент Әкімшілігіне орындаушы мемлекеттік орган (ұйым), Үкіметтің өкілеттіктері қозғалатын жағдайларда – Премьер-Министрмен (оның міндетін атқарушы адаммен) немесе оның орынбасарымен келісілгеннен кейін оны орындау мерзімі аяқталғанға дейін он бес жұмыс күнінен кешіктірмей енгізеді.
Кеңсенің жауапты құрылымдық бөлімшесі осы ұсыныс келіп түскен кезден бастап он жұмыс күнінен кешіктірмей тапсырманың орындалмау себептерін анықтау мәселесі бойынша тексеру жүргізеді және оның нәтижелері бойынша қорытынды дайындайды.

Сноска. Регламент дополнен пунктом 8-11 в соответствии с постановлением Правительства РК от 27.04.2012 № 540; в редакции постановления Правительства РК от 11.04.2022 № 209 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8-12. Вопросы о ходе исполнения актов и поручений Президента Республики Казахстан не реже одного раза в полугодие рассматриваются на заседании Правительства, коллегиях государственных органов и совещаниях организаций.
Сноска. Регламент дополнен пунктом 8-12 в соответствии с постановлением Правительства РК от 27.04.2012 № 540.
8-13. По итогам оценки качества исполнения актов и поручений Отдел контроля и документационного обеспечения совместно со структурными подразделениями Канцелярии ежегодно проводит инвентаризацию (аудит) всех поручений Руководства Правительства на соответствие предъявляемым требованиям.
Сноска. Регламент дополнен пунктом 8-13 в соответствии с постановлением Правительства РК от 02.05.2013 № 450 (вводится в действие с 01.07.2013).
8-14. По итогам проведенной инвентаризации Отдел контроля и документационного обеспечения вносит предложения о рассмотрении дисциплинарной ответственности за несоблюдение требований части второй пункта 8 настоящего Регламента должностных лиц структурных подразделений Канцелярии, а также государственных органов, ответственных за подготовку и согласование актов или поручений.
Сноска. Регламент дополнен пунктом 8-14 в соответствии с постановлением Правительства РК от 02.05.2013 № 450 (вводится в действие с 01.07.2013).
8-15. Ответственность за своевременность и качество исполнения актов и поручений Президента, Первого Президента – Елбасы и Премьер-Министра, а также поручений, содержащихся в решениях Совета Безопасности и Ассамблеи, в государственных органах возлагается на должностные лица, указанные в пункте 128 настоящего Регламента.
Сноска. Регламент дополнен пунктом 8-15 в соответствии с постановлением Правительства РК от 02.05.2013 № 450 (вводится в действие с 01.07.2013); в редакции постановления Правительства РК от 13.05.2021 № 318.
8-16. Ответственность за достоверность и своевременность размещения информации на интранет-портале государственных органов (далее – ИПГО) по поручениям Руководства Правительства возлагается на первых руководителей государственных органов.
Сноска. Регламент дополнен пунктом 8-16 в соответствии с постановлением Правительства РК от 11.04.2019 № 185.
8-17. В целях выработки консолидированных предложений по формированию и реализации государственной политики в соответствующей отрасли и сокращения излишнего документооборота взаимодействие государственных органов с Президентом Республики Казахстан и Администрацией Президента Республики Казахстан осуществляется посредством периодических отчетов и докладов в рамках деятельности консультативно-совещательных органов при Президенте Республики Казахстан и ежегодно утверждаемых приказом Руководителя Администрации Президента Республики Казахстан графиков представления государственными органами информации, докладов и отчетов на имя Главы государства.
Ответственность за соблюдение части первой настоящего пункта возлагается на первых руководителей государственных органов, ответственных за формирование и реализацию государственной политики в соответствующей отрасли.

Ескерту. Регламент 8-11-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2012.04.27 № 540; жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 11.04.2022 № 209 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
8-12. Қазақстан Республикасы Президентінің актілері мен тапсырмаларының орындалу барысы туралы мәселелер жарты жылда кемінде бір рет Үкімет отырыстарында, мемлекеттік органдардың алқа мәжілістерінде және ұйымдардың кеңестерінде қаралады.
Ескерту. Регламент 8-12-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2012.04.27 № 540 Қаулысымен.
8-13. Актілер мен тапсырмалардың орындалу сапасын бағалау қорытындысы бойынша Бақылау және құжаттамалық қамтамасыз ету бөлімі Кеңсенің құрылымдық бөлімшелерімен бірлесіп, Үкімет Басшылығының барлық тапсырмаларына қойылатын талаптарға сәйкестігіне түгендеу (аудит) жүргізеді.
Ескерту. Регламент 8-13-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 02.05.2013 № 450 қаулысымен (01.07.2013 бастап қолданысқа енгізіледі).
8-14. Жүргізілген түгендеу қорытындысы бойынша Бақылау және құжаттамалық қамтамасыз ету бөлімі осы Регламенттің 8-тармағының екінші бөлігінің талаптарын сақтамағаны үшін Кеңсенің құрылымдық бөлімшелерінің, сондай-ақ актілерді немесе тапсырмаларды дайындауға және келісуге жауапты мемлекеттік органдардың лауазымды адамдарының тәртіптік жауапкершілігін қарау туралы ұсыныстар енгізеді.
Ескерту. Регламент 8-14-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 02.05.2013 № 450 қаулысымен (01.07.2013 бастап қолданысқа енгізіледі).
8-15. Мемлекеттік органдарда Президенттің, Тұңғыш Президент – Елбасының және Премьер-Министрдің актілері мен тапсырмаларының, сондай-ақ Қауіпсіздік Кеңесінің және Ассамблеяның шешімдерінде қамтылған тапсырмалардың уақтылы орындалуы мен сапасы үшін жауапкершілік осы Регламенттің 128-тармағында көрсетілген лауазымды тұлғаларына жүктеледі.
Ескерту. Регламент 8-15-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 02.05.2013 № 450 (01.07.2013 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен; жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 13.05.2021 № 318 қаулысымен.
8-16. Үкімет басшылығының тапсырмалары бойынша ақпараттың дұрыстығы және мемлекеттік органдардың интранет-порталында (бұдан әрі – МОИП) уақтылы орналастырылуы үшін жауапкершілік мемлекеттік органдардың бірінші басшыларына жүктеледі.
Ескерту. Регламент 8-16-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 11.04.2019 № 185 қаулысымен.
8-17. Тиісті салада мемлекеттік саясатты қалыптастыру және іске асыру және артық құжат айналымын қысқарту жөнінде шоғырландырылған ұсыныстар тұжырымдау мақсатында мемлекеттік органдардың Қазақстан Республикасының Президентімен және Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігімен өзара іс-қимылы Қазақстан Республикасының Президенті жанындағы консультативтік-кеңесші органдардың қызметі аясында мерзімді есептер мен баяндамалар және жыл сайын Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігі Басшысының бұйрығымен бекітілетін мемлекеттік органдардың Мемлекет басшысының атына ақпарат, баяндамалар мен есептер беру кестелері арқылы жүзеге асырылады.
Осы тармақтың бірінші бөлігінің сақталуы үшін жауапкершілік тиісті салада мемлекеттік саясатты қалыптастыруға және іске асыруға жауапты мемлекеттік органдардың бірінші басшыларына жүктеледі.

Сноска. Регламент дополнен пунктом 8-17 в соответствии с постановлением Правительства РК от 22.06.2021 № 429 (вводится в действие со дня его подписания и подлежит официальному опубликованию).
9. В связи с тем, что постановление Правительства должно выражать его коллективное легитимное мнение по проектам постановлений, а также по проектам законов, актов Президента Республики Казахстан, заключениям Правительства на законопроекты, инициированные депутатами Парламента, проводится голосование членов Правительства.
По заключениям Правительства к поправкам депутатов Парламента на инициированные Правительством законопроекты также проводится голосование членов Правительства.
Сноска. Пункт 9 в редакции постановления Правительства РК от 27.03.2014 № 270.
10. Межведомственная координация деятельности аппаратов министерств осуществляется Руководителем Канцелярии путем проведения совещаний с руководителями аппаратов государственных органов (должностными лицами, осуществляющими полномочия руководителя аппарата) и соответствующих поручений Руководителя Канцелярии.
Сноска. Пункт 10 в редакции постановления Правительства РК от 13.05.2021 № 318.
Глава 2. Рассмотрение входящей корреспонденции
Сноска. Заголовок главы 2 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2017 № 943 (вводится в действие с 01.01.2018 года).
11. Корреспонденция (в том числе поступающие электронные документы, удостоверенные электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП), адресованная Премьер-Министру, его заместителям (далее – Руководство Правительства) и Руководителю Канцелярии, оформленная с использованием шаблонов электронных документов, на государственном языке (в случае необходимости прикладывается вариант на русском языке) предварительно рассматривается Канцелярией.
Рассмотрение и прохождение входящей, исходящей (внутренней) корреспонденции и иных служебных документов осуществляются в соответствии с Административным процедурно-процессуальным кодексом Республики Казахстан от 29 июня 2020 года, Законом Республики Казахстан от 16 ноября 2015 года "О доступе к информации", настоящим Регламентом, Инструкцией по делопроизводству в Канцелярии Премьер-Министра Республики Казахстан, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 января 2001 года № 168 (далее – Инструкция по делопроизводству в Канцелярии), и Правилами документирования, управления документацией и использования систем электронного документооборота в государственных и негосударственных организациях, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 октября 2018 года № 703.
Не допускаются опубликование в открытой печати, передача по радио и телевидению, сети Интернет служебных документов Канцелярии, направленных посредством ЕСЭДО или на бумажных носителях в адрес государственных органов, организаций квазигосударственного сектора, Национальной палаты предпринимателей "Атамекен".

Ескерту. Регламент 8-17-тармақпен толықтырылды – ҚР Үкіметінің 22.06.2021 № 429 қаулысымен.
9. Үкіметтің қаулысы оның ұжымдық заңды пікірін білдіруі тиістілігіне байланысты қаулылардың жобалары бойынша, сондай-ақ заңдардың, Қазақстан Республикасының Президенті актілерінің, Парламент депутаттары бастамашылық жасаған заң жобаларына Үкімет қорытындыларының жобаларына Үкімет мүшелерінің дауыс беруі жүргізіледі.
Үкімет бастамашылық жасаған заң жобаларына Парламент депутаттарының түзетулеріне Үкімет қорытындылары бойынша да Үкімет мүшелерінің дауыс беруі жүргізіледі.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 27.03.2014 N 270 қаулысымен.
10. Министрлiктер аппараттарының қызметiн ведомствоаралық үйлестiрудi Кеңсе Басшысы аппарат басшыларымен (аппарат басшысының өкiлеттiгiн жүзеге асыратын лауазымды тұлғалармен) кеңестер өткiзу және Кеңсе Басшысының тиiстi тапсырмалары арқылы жүзеге асырады.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 13.05.2021 № 318 қаулысымен.
2-тарау. Кіріс хат-хабарды қарау
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 29.12.2017 № 943 (01.01.2018 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
11. Премьер-Министрдің, оның орынбасарларының (бұдан әрі – Үкімет басшылығы) және Кеңсе Басшысының атына жазылған, электрондық құжаттардың шаблондарын пайдалана отырып мемлекеттік тілде ресімделген (қажет болған жағдайда орыс тіліндегі нұсқасы қоса беріледі) хат-хабарды (оның ішінде электрондық цифрлық қолтаңбамен (бұдан әрі – ЭЦҚ) куәландырыла отырып түсетін электрондық құжаттарды) Кеңсе алдын ала қарайды.
Кіріс, шығыс (ішкі) хат-хабарды және өзге де қызметтік құжаттарды қарау және олардың өтуі 2020 жылғы 29 маусымдағы Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексіне, "Ақпаратқа қол жеткізу туралы" 2015 жылғы 16 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына, осы Регламентке, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2001 жылғы 31 қаңтардағы № 168 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Кеңсесінде іс жүргізу жөніндегі нұсқаулыққа (бұдан әрі – Кеңседе іс жүргізу жөніндегі нұсқаулық) және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 31 қазандағы № 703 қаулысымен бекітілген Мемлекеттік және мемлекеттік емес ұйымдарда құжаттама жасау, құжаттаманы басқару және электрондық құжат айналымы жүйелерін пайдалану қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.
Мемлекеттік органдардың, квазимемлекеттік сектор ұйымдарының, "Атамекен" ұлттық кәсіпкерлер палатасының атына ЭҚАБЖ арқылы немесе қағаз жеткізгіштерде жіберілген Кеңсенің қызметтік құжаттарын ашық баспасөзде жариялауға, радио немесе телевизия, Интернет желісі арқылы таратуға жол берілмейді.

Сноска. Пункт 11 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2017 № 943 (вводится в действие с 01.01.2018); с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 04.12.2018 № 804; от 11.04.2019 № 185; от 11.04.2022 № 209 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. Исключен постановлением Правительства РК от 31.12.2015 № 1155.
13. Канцелярией направляются:
акимам областей и городов Нур-Султана, Алматы и Шымкента - соответственно обращения акимов районов и городов областного значения, акимов районов городов Нур-Султана, Алматы и Шымкента, акимов районов городов районного значения, акимов поселков, аулов (сел), аульных (сельских) округов, не согласованные с ними и соответствующими государственными органами;
соответствующему государственному органу для рассмотрения по существу с последующим уведомлением автора письма, обращения и запросов юридических и физических лиц, адресованных руководству Правительства по вопросам, относящимся к компетенции центральных и местных исполнительных или иных государственных органов, и не требующих принятия по ним решений Правительства или Премьер-Министра.
Сноска. Пункт 13 в редакции постановления Правительства РК от 05.06.2019 № 371.
14. Канцелярией принимаются адресованные Руководству Правительства и Руководителю Канцелярии документы, подписанные первым руководителем государственного органа (организации) или лицом, на которое официально возложено исполнение обязанностей первого руководителя, при наличии соответствующего приказа.
Письма, адресованные Премьер-Министру, в том числе по кадровым вопросам, принимаются только за подписью первого руководителя.
Допускается внесение корреспонденции, адресованной Премьер-Министру, за подписью лица, исполняющего обязанности первого руководителя государственного органа, в случаях отсутствия первого руководителя по причине убытия в командировку, нахождения на больничном, в отпуске.
При этом ранее внесенная корреспонденция за подписью исполняющего обязанности первого руководителя государственного органа подлежит повторному подписанию первым руководителем государственного органа и повторному внесению в Канцелярию в однодневный срок со дня выхода его на работу.
Сроки хранения электронных и обязательность оформления бумажных подлинников документов устанавливаются перечнем типовых документов, образующихся в деятельности государственных и негосударственных организаций, с указанием сроков хранения, утверждаемым уполномоченным органом управления архивами и документацией.
Сноска. Пункт 14 в редакции постановления Правительства РК от 19.08.2017 № 491; с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 29.12.2017 № 943 (вводится в действие с 01.01.2018); от 18.03.2021 № 145 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 13.05.2021 № 318.

Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 29.12.2017 № 943 (01.01.2018 бастап қолданысқа енгізіледі); өзгерістер енгізілді - 04.12.2018 № 804; 11.04.2019 № 185; 11.04.2022 № 209 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
12. Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 31.12.2015 № 1155 қаулысымен.
13. Кеңсе:
облыстар мен Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдеріне тиісінше аудандар мен облыстық маңызы бар қалалар әкімдерінің, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының аудандары әкімдерінің, аудандық маңызы бар қалалардың аудандары әкімдерінің, кенттер, ауылдар (селолар), ауылдық (селолық) округтер әкімдерінің олармен және тиісті мемлекеттік органдармен келісілмеген өтініштерін;
кейіннен авторына хабар бере отырып, тиісті мемлекеттік органға орталық және жергілікті атқарушы немесе өзге де мемлекеттік органдардың құзыретіне жататын және олар бойынша Үкімет немесе Премьер-Министр шешімдерінің қабылдануын талап етпейтін мәселелер бойынша Үкімет басшылығына арналған заңды және жеке тұлғалардың хаттарын, өтініштерін және сұрау салуларын мән-жайы бойынша қарау үшін жібереді.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 05.06.2019 № 371 қаулысымен.
14. Кеңсе Үкімет басшылығы мен Кеңсе Басшысының атына жазылған, мемлекеттік органның (ұйымның) бірінші басшысы немесе тиісті бұйрық болған кезде бірінші басшының міндеттерін атқару ресми түрде жүктелген адам қол қойған құжаттарды қабылдайды.
Премьер-Министрдің атына жазылған, оның ішінде кадрлық мәселелер бойынша хаттар бірінші басшының қолымен ғана қабылданады.
Бірінші басшының іссапарға кетуіне, науқастануына, демалыста болуына байланысты мемлекеттік органның бірінші басшысының міндетін атқарушы адам қол қойған, Премьер-Министрдің атына жіберілетін хат-хабарды енгізуге жол беріледі.
Бұл ретте бұдан бұрын мемлекеттік органның бірінші басшысының міндетін атқарушының қолтаңбасымен енгізілген хат-хабар мемлекеттік органның бірінші басшысы жұмысқа шыққан күннен бастап бір күн мерзімде қайта қол қойылып, Кеңсеге қайта енгізілуге жатады.
Электрондық құжаттарды сақтау мерзімдері және құжаттардың қағаз түпнұсқаларын ресімдеу міндеттілігі архивтерді және құжаттаманы басқарудың уәкілетті органы бекітетін сақтау мерзімдерін көрсете отырып, мемлекеттік және мемлекеттік емес ұйымдар қызметінде жасалатын үлгілік құжаттар тізбесінде белгіленеді.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 19.08.2017 № 491 қаулысымен; өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 29.12.2017 № 943 (01.01.2018 бастап қолданысқа енгізіледі); 13.05.2021 № 318 қаулыларымен.

15. Корреспонденция, направляемая в адрес руководства Правительства в инициативном порядке для принятия соответствующего решения, вносится государственными органами в следующих случаях:
1) если решение вопроса требует согласования с Президентом Республики Казахстан;
2) если решение вопроса входит в непосредственную компетенцию Правительства, на что указывается вносящим государственным органом в его обращении;
3) при наличии непреодолимых разногласий между центральными исполнительными органами концептуального характера (с приложением протокола межведомственного совещания с участием заместителей первых руководителей, протокола по устранению разногласий, подписанного первыми руководителями государственных органов) и по вопросам финансового обеспечения;
4) если решение вопроса требует координации между государственными органами.
В этих случаях корреспонденция должна направляться для принятия решения Премьер-Министру или его заместителю в зависимости от содержания вопроса и в соответствии с распределением обязанностей между Премьер-Министром, его заместителем и Руководителем Канцелярии.
Сноска. Пункт 15 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 19.08.2017 № 491; от 23.06.2020 № 385.
15-1. Исключен постановлением Правительства РК от 02.02.2016 № 45.
16. Ведомства могут обращаться в адрес Правительства только при наличии согласия (согласование посредством ЭЦП) руководителя соответствующего государственного органа, а также самостоятельно при ответах на прямые поручения в их адрес Руководства Правительства или Руководителя Канцелярии. Иные структурные подразделения государственных органов не вправе самостоятельно обращаться в адрес Правительства.
Сноска. Пункт 16 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2017 № 943 (вводится в действие с 01.01.2018 года).
17. Центральные исполнительные органы и их ведомства рассматривают поступающие к ним письма, обращения и иные документы и самостоятельно принимают решения по всем вопросам, входящим в их компетенцию, согласно своим положениям и иным нормативным правовым актам.
Центральные исполнительные органы для решения вопросов, входящих в их совместную компетенцию, принимают при необходимости в установленном порядке решения в виде совместных приказов, подписанных их руководителями.
По вопросам, которые должны решаться центральными исполнительными органами самостоятельно, постановления Правительства и распоряжения Премьер-Министра не принимаются.
Глава 3. Заседания Правительства
Сноска. Заголовок главы 3 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2017 № 943 (вводится в действие с 01.01.2018 года).
Раздел 3.1. Планирование заседаний Правительства
Сноска. Заголовок раздела 3.1 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2017 № 943 (вводится в действие с 01.01.2018 года).
Примечание РЦПИ!

15. Тиісті шешім қабылдау үшін Үкімет басшылығының атына бастамашылық тәртіппен жіберілетін хат-хабарды мемлекеттік органдар мынадай жағдайларда енгізеді:
1) егер мәселені шешу Қазақстан Республикасының Президентімен келісуді талап етсе;
2) егер мәселені шешу Үкіметтің тікелей құзыретіне кіретін болса, енгізіп отырған мемлекеттік орган оны өзінің өтінішінде көрсетеді;
3) орталық атқарушы органдардың арасында тұжырымдамалық сипаттағы (бірінші басшылар орынбасарларының қатысуымен өткен ведомствоаралық кеңестің хаттамасын, мемлекеттік органдардың бірінші басшылары қол қойған келіспеушіліктерді жою жөніндегі хаттаманы қоса бере отырып) және қаржылық қамтамасыз ету мәселелері бойынша еңсерілмес келіспеушіліктер болған кезде;
4) егер мәселені шешу мемлекеттік органдар арасындағы үйлестіруді талап етсе.
Мұндай жағдайларда хат-хабар шешім қабылдау үшін мәселенің мазмұнына қарай және Премьер-Министр, оның орынбасары және Кеңсе Басшысы арасында міндеттерді бөлуге сәйкес Премьер-Министрге немесе оның орынбасарына жіберілуі тиіс.
Ескерту. 15-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 19.08.2017 № 491; 23.06.2020 № 385 қаулыларымен.
15-1. Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 02.02.2016 N 45 қаулысымен.
16. Ведомстволар тиісті мемлекеттік орган басшысының келісімі (ЭЦҚ арқылы келісу) болған кезде ғана, сондай-ақ Үкімет басшылығының немесе Кеңсе Басшысының олардың атына берген тікелей тапсырмаларына жауап жіберген кезде өз бетінше Үкіметтің атына өтініш білдіре алады. Мемлекеттік органдардың өзге құрылымдық бөлімшелерінің Үкіметтің атына өз бетінше өтініш білдіруге құқығы жоқ.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 29.12.2017 № 943 (01.01.2018 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
17. Орталық атқарушы органдар мен олардың ведомстволары өздеріне келіп түсетін хаттарды, өтініштерді және өзге де құжаттарды қарайды әрі өздерінің ережелеріне және өзге де нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес олардың құзыретіне енетін барлық мәселелер бойынша өз бетінше шешімдер қабылдайды.
Орталық атқарушы органдар олардың бірлескен құзыретіне енетін мәселелерді шешу үшін қажет болған кезде белгіленген тәртіппен олардың басшылары қол қойған бірлескен бұйрықтар түрінде шешімдер қабылдайды.
Орталық атқарушы органдар өз бетінше шешуі тиіс мәселелер бойынша Үкіметтің қаулылары мен Премьер-Министрдің өкімдері қабылданбайды.
3-тарау. Үкімет отырыстары
3.1-бөлім. Үкімет отырыстарын жоспарлау
Ескерту. 3-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 29.12.2017 № 943 (01.01.2018 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
РҚАО-ның ескертпесі!

В пункт 18 предусмотрены изменения постановлением Правительства РК от 25.06.2010 № 641 (не подлежит опубликованию).
18. Вопросы для рассмотрения на заседаниях Правительства определяются, исходя из полномочий Правительства, установленных законодательством.
Примечание РЦПИ!
В пункт 19 предусмотрены изменения постановлением Правительства РК от 25.06.2010 № 641 (не подлежит опубликованию).
19. Ежеквартальный перечень вопросов для рассмотрения на заседаниях Правительства утверждается Руководителем Канцелярии по согласованию с Премьер-Министром и его заместителями на основе предложений членов Правительства, представляемых в Канцелярию не позднее 20 числа месяца, предшествующего планируемому кварталу.
Утвержденный перечень запланированных вопросов рассылается членам Правительства, акимам областей и городов Нур-Султана, Алматы и Шымкента и, при необходимости, руководителям других государственных органов и иных организаций.
Решение о снятии с рассмотрения запланированного вопроса или переносе его рассмотрения на другой срок принимается Премьер-Министром либо по согласованию с ним Руководителем Канцелярии на основании обращения в адрес Премьер-Министра, оформленного в виде электронного документа, подписанного ЭЦП первого руководителя государственного органа, ответственного за подготовку вопроса и внесенного не позднее 5 календарных дней до даты проведения заседания. Об указанном решении информируются заинтересованные в силу своей компетенции государственные органы.
Порядок, установленный настоящим пунктом, не распространяется на заседания Правительства, запланированные во внеочередном порядке.
Сноска. Пункт 19 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 04.06.2008 N 535; от 27.03.2014 № 270; от 11.08.2014 № 910; от 29.12.2017 № 943 (вводится в действие с 01.01.2018 года); от 05.06.2019 № 371.
20. Внеочередные заседания Правительства созываются по инициативе Президента Республики Казахстан (далее - Президент) либо Премьер-Министра.
Раздел 3.2. Порядок подготовки и проведения заседаний Правительства
Сноска. Заголовок раздела 3.2 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2017 № 943 (вводится в действие с 01.01.2018 года).
21. Заседания Правительства проводятся в соответствии с ежеквартальным перечнем вопросов для рассмотрения на заседаниях Правительства или при необходимости, но не реже одного раза в месяц и созываются Премьер-Министром либо Президентом.
Сноска. Пункт 21 в редакции постановления Правительства РК от 27.03.2014 № 270.
22. На заседаниях Правительства председательствует Премьер-Министр, а в его отсутствие - Заместитель Премьер-Министра.
При участии в заседаниях Президента Республики Казахстан председательствует Президент Республики Казахстан или по его поручению Премьер-Министр.
Заседания Правительства являются открытыми и ведутся на государственном и русском языках. По инициативе Президента Республики Казахстан либо Премьер-Министра могут проводиться закрытые заседания Правительства.

18-тармаққа өзгеріс енгізу көзделген - ҚР Үкіметінің 2010.06.25 № 641 Қаулысымен (жариялануға жатпайды).
18. Үкімет мәжілістерінде қарауға арналған мәселелер заңнамада
белгіленген Үкімет өкілеттіктерін ескере отырып анықталады.
РҚАО-ның ескертпесі!
19-тармаққа өзгеріс енгізу көзделген - ҚР Үкіметінің 2010.06.25 № 641 Қаулысымен (жариялануға жатпайды).
19. Үкімет мәжілістерінде қарауға арналған мәселелердің тоқсан сайынғы тізбесін жоспарланатын тоқсанның алдындағы айдың 20-күнінен кешіктірмей Кеңсеге енгізілетін Үкімет мүшелерінің ұсыныстары негізінде Премьер-Министрмен және оның орынбасарларымен келісім бойынша Кеңсе Басшысы бекітеді.
Жоспарланған мәселелердің бекітілген тізбесі Үкімет мүшелеріне, облыстар мен Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдеріне және қажет болған кезде басқа да мемлекеттік органдардың және өзге де ұйымдардың басшыларына жөнелтіледі.
Жоспарланған мәселені қараудан алу немесе оны қарауды басқа мерзімге ауыстыру туралы шешімді мәселені дайындауға жауапты мемлекеттік органның бірінші басшысының ЭЦҚ қойылған электрондық құжат түрінде ресімделген және отырыс өткізілетін күнге дейін күнтізбелік 5 күннен кешіктірмей енгізілген, Премьер-Министрдің атына жазылған өтініш негізінде Премьер-Министр не онымен келісу бойынша Кеңсе Басшысы қабылдайды. Көрсетілген шешім туралы өзінің құзыретіне орай мүдделі мемлекеттік органдар хабардар етіледі.
Осы тармақта белгіленген тәртіп кезектен тыс тәртіппен жоспарланған Үкімет мәжілістеріне қолданылмайды.
Ескерту. 19-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 2008.06.04 N 535; 27.03.2014 N 270; 11.08.2014 № 910; 29.12.2017 № 943 (01.01.2018 бастап қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - 05.06.2019 № 371 қаулыларымен.
20. Кезектен тыс Үкімет мәжілістері Қазақстан Республикасы Президентінің (бұдан әрі - Президент) не Премьер-Министрдің бастамасы бойынша шақырылады.
3.2-бөлім. Үкімет отырыстарын дайындау және өткізу тәртібі
Ескерту. 3.2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 29.12.2017 № 943 (01.01.2018 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
21. Үкімет мәжілістері Үкімет мәжілістерінде қарауға арналған мәселелердің тоқсан сайынғы тізбесіне сәйкес немесе қажет болған кезде, бірақ айына кемінде бір рет өткізіледі және оны Премьер-Министр не Президент шақырады.
Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 27.03.2014 N 270 қаулысымен.
22. Үкімет мәжілістеріне Премьер-Министр, ал ол болмаған кезде
Премьер-Министрдің орынбасары төрағалық етеді.
Мәжілістерге Қазақстан Республикасының Президенті қатысқан кезде Қазақстан Республикасының Президенті немесе оның тапсырмасы бойынша Премьер-Министр төрағалық етеді.
Үкімет мәжілістері ашық болып табылады әрі мемлекеттік және орыс тілдерінде жүргізіледі. Қазақстан Республикасы Президентінің не Премьер-Министрдің бастамасы бойынша Үкіметтің жабық мәжілістері өткізілуі мүмкін.

Сноска. Пункт 22 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 27.03.2014 № 270.
23. Заседание Правительства считается правомочным, если в нем принимает участие не менее двух третей членов Правительства. Члены Правительства участвуют в его заседаниях без права замены.
В случае невозможности участия члена Правительства на заседании, участие соответствующих заместителей предварительно согласовывается с Премьер-Министром либо Руководителем Канцелярии не менее чем за два часа до начала заседания.
Сноска. Пункт 23 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 19.08.2017 № 491; от 18.03.2021 № 145 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 13.05.2021 № 318.
Примечание РЦПИ!
В пункт 24 предусмотрены изменения постановлением Правительства РК от 25.06.2010 № 641 (не подлежит опубликованию).
24. На заседаниях Правительства, как правило, присутствуют руководители структурных подразделений Канцелярии по согласованному с Премьер-Министром либо Руководителем Канцелярии списку.
Присутствовать на заседаниях Правительства могут также должностные лица, которым такое право предоставлено актами Главы государства.
На заседаниях Правительства по приглашению Канцелярии могут присутствовать депутаты Сената и Мажилиса Парламента, акимы областей, городов Нур-Султана, Алматы и Шымкента, руководители других государственных органов и организаций, работники Канцелярии и иные лица.
Предложение по определению или уточнению списка приглашенных на заседания Правительства вносится в зависимости от обсуждаемых вопросов государственным органом, ответственным за подготовку вопроса, не позднее, чем за 5 календарных дней до заседания.
Список приглашенных на заседание Правительства подписывается Руководителем Канцелярии по согласованию с Премьер-Министром. Участие приглашенных в заседании Правительства обеспечивается Канцелярией.
Приглашенные лица, участвующие в заседаниях Правительства, регистрируются Канцелярией.
Проведение закрытых заседаний и обсуждение секретных вопросов осуществляются с соблюдением требований режима секретности и ограничением допуска на заседания.
Сноска. Пункт 24 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 04.06.2008 N 535; от 27.04.2012 № 540; от 11.08.2014 № 910; от 31.12.2015 № 1155; от 05.06.2019 № 371.
25. Подготовленные к рассмотрению на заседании Правительства материалы на государственном и русском языках вносятся в Канцелярию не позднее чем за 7 (семь) календарных дней до заседания в виде электронного документа, удостоверенного ЭЦП.
Запрещается за день до и непосредственно в день проведения заседания Правительства изменять презентационный материал, за исключением случаев, согласованных с Руководителем Канцелярии.

Ескерту. 22-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 27.03.2014 N 270 қаулысымен.
23. Мәжіліс, егер оған Үкімет мүшелерінің кемінде үштен екісі қатысса, заңды болып саналады. Үкімет мүшелері мәжілістерге алмастыру құқығынсыз қатысады.
Үкімет мүшесінің отырысқа қатысуы мүмкін болмаған жағдайда тиісті орынбасарларының қатысуы отырыс басталғанға дейін кемінде екі сағат бұрын Премьер-Министрмен не Кеңсе Басшысымен алдын ала келісіледі.
Ескерту. 23-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 27.03.2014 N 270; 19.08.2017 № 491; 13.05.2021 № 318 қаулыларымен.
РҚАО-ның ескертпесі!
24-тармаққа өзгеріс енгізу көзделген - ҚР Үкіметінің 2010.06.25 № 641 Қаулысымен (жариялануға жатпайды).
24. Үкімет мәжілістеріне, әдетте, Премьер-Министрмен не Кеңсе Басшысымен келісілген тізім бойынша Кеңсенің құрылымдық бөлімшелерінің басшылары қатысады.
Үкімет мәжілістеріне Мемлекет басшысының актілерімен осындай құқық берілген лауазымды тұлғалар да қатыса алады.
Үкімет отырыстарына Кеңсенің шақыртуы бойынша Парламент Сенаты мен Мәжілісінің депутаттары, облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдері, басқа да мемлекеттік органдар мен ұйымдардың басшылары, Кеңсе қызметкерлері мен өзге де адамдар қатыса алады.
Үкімет мәжілістеріне шақырылғандардың тізімін анықтау немесе нақтылау жөніндегі ұсынысты мәселені дайындауға жауапты мемлекеттік орган талқыланатын мәселелерге қарай мәжіліске дейін 5 күнтізбелік күннен кешіктірмей енгізеді.
Үкімет мәжілісіне шақырылғандардың тізіміне Премьер-Министрмен келісім бойынша Кеңсе Басшысы қол қояды. Шақырылғандардың Үкімет мәжілісіне қатысуын Кеңсе қамтамасыз етеді.
Үкіметтің мәжілістеріне қатысатын шақырылған адамдарды Кеңсе тіркейді.
Жабық мәжілістерді өткізу және құпия мәселелерді талқылау құпиялылық режимінің талаптарын сақтай отырып және мәжіліске кіруді шектеумен жүзеге асырылады.
Ескерту. 24-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 2008.06.04 N 535, 2012.04.27 № 540; 11.08.2014 № 910; 31.12.2015 № 1155; өзгеріс енгізілді - 05.06.2019 № 371 қаулыларымен.
25. Үкімет отырысында қарауға дайындалған мемлекеттік және орыс тілдеріндегі материалдар Кеңсеге ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық құжат түрінде отырысқа дейін күнтізбелік 7 (жеті) күннен кешіктірмей енгізіледі.
Кеңсе Басшысымен келісілген жағдайларды қоспағанда, Үкімет отырысы өткізілетін күнге дейін бір күн бұрын және тікелей сол күні таныстырылатын материалды ауыстыруға тыйым салынады.

Канцелярия составляет проект повестки дня заседания, который утверждается Руководителем Канцелярии по согласованию с Премьер-Министром либо лицом, исполняющим обязанности Премьер-Министра, и незамедлительно рассылает повестку дня и соответствующие материалы, не запрещенные к передаче по открытым каналам связи на мобильные устройства через информационную систему "Мобильный офис Правительства Республики Казахстан", членам Правительства и другим должностным лицам в соответствии со списком приглашенных на заседание, подписанным Руководителем Канцелярии, за исключением проектов, содержащих государственные секреты и (или) служебную информацию, в соответствии с перечнем служебной информации, разрешенной к передаче в информационной системе "Мобильный офис Правительства Республики Казахстан", утвержденным совместным приказом Руководителя Канцелярии Премьер-Министра и Министерства связи и информации от 20 мая 2011 года № 25-1-32 дсп/22П-дсп.
В случае несвоевременного, а также некачественного и неполного представления материалов к заседанию Правительства, Премьер-Министром либо по согласованию с ним Руководителем Канцелярии принимается решение о снятии с рассмотрения запланированного вопроса или переносе его рассмотрения на другой срок.
Ответственность за несвоевременное представление материалов к заседаниям Правительства возлагается на первых руководителей государственных органов.
В исключительных случаях, когда заседания Правительства по поручению Премьер-Министра либо лица, исполняющего обязанности Премьер-Министра, проводятся в срочном порядке, материалы могут вноситься в Канцелярию в день его проведения и доводиться до участников заседания Правительства непосредственно на заседании.
Сноска. Пункт 25 в редакции постановления Правительства РК от 27.03.2014 № 270; с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 29.12.2016 № 904; от 29.12.2017 № 943 (вводится в действие с 01.01.2018 года).
26. Перечень и оформление подготовленных к рассмотрению материалов на заседании Правительства должны соответствовать требованиям, установленным Инструкцией по делопроизводству в Канцелярии Премьер-Министра Республики Казахстан, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 января 2001 года № 168.
Структурное подразделение Канцелярии, ответственное за проведение и подготовку материалов к заседанию Правительства, в день его проведения в обязательном порядке размещает комплект материалов (проект протокольного решения, справки, сравнительные таблицы, слайды, информационные (аналитические) и другие материалы по вопросам, рассматриваемым на заседании, списки участников) во вкладке "Инфопанель" административного рабочего места (АРМ) базы данных ЕСЭДО.

Кеңсе Премьер-Министрмен не Премьер-Министрдің міндетін атқаратын адаммен келісу бойынша Кеңсе Басшысы бекітетін отырыстың күн тәртібінің жобасын жасайды және мемлекеттік құпияларды және (немесе) қызметтік ақпаратты қамтитын жобаларды қоспағанда, күн тәртібі мен Премьер-Министр Кеңсесі Басшысының және Байланыс және ақпарат министрлігінің 2011 жылғы 20 мамырдағы № 25-1-32қпү/22П-қпү бірлескен бұйрығымен бекітілген "Қазақстан Республикасы Үкіметінің мобильдік кеңсесі" ақпараттық жүйесіне беруге рұқсат етілген қызметтік ақпарат тізбесіне сәйкес "Қазақстан Республикасы Үкіметінің мобильдік кеңсесі" ақпараттық жүйесі арқылы мобильдік құрылғыларға ашық байланыс арналары арқылы жіберуге тыйым салынбаған тиісті материалдарды Үкімет мүшелеріне және Кеңсесінің Басшысы қол қойған отырысқа шақырылғандардың тізіміне сәйкес басқа да лауазымды адамдарға дереу таратады.
Үкімет мәжілісіне материалдар уақтылы және толық берілмеген, сондай-ақ сапасыз болған жағдайда, Премьер-Министр не онымен келісім бойынша Кеңсе Басшысы жоспарланған мәселені қараудан алып тастау немесе оны қарауды басқа мерзімге ауыстыру туралы шешім қабылдайды.
Үкімет мәжілісіне материалдардың уақтылы ұсынылмағаны үшін жауапкершілік мемлекеттік органдардың бірінші басшыларына жүктеледі.
Үкімет мәжілістері Премьер-Министрдің не Премьер-Министрдің міндетін атқарушы адамның тапсырмасы бойынша шұғыл тәртіппен өткізілетін ерекше жағдайларда материалдар Кеңсеге ол өткізілетін күні енгізіліп, Үкімет мәжілісіне қатысушылардың назарына тікелей мәжілісте жеткізіле алады.
Ескерту. 25-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 27.03.2014 N 270 қаулысымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 29.12.2016 N 904 ; 29.12.2017 № 943 (01.01.2018 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
26. Үкімет мәжілісінде қарауға дайындалған материалдардың тізбесі мен ресімделуі Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2001 жылғы 31 қаңтардағы № 168 қаулысымен бекітілген Кеңседе іс жүргізу жөніндегі нұсқаулықта белгіленген талаптарға сәйкес келуге тиіс.
Үкімет мәжілісін өткізуге және оларға материалдарды дайындауға жауапты Кеңсенің құрылымдық бөлімшесі ол өткізілетін күні ЭҚАБЖ дерекқоры әкімшілік жұмыс орнының (ӘЖО) "Инфопанель" қосымша парағында міндетті түрде материалдар топтамасын (хаттамалық шешімнің жобасы, анықтамалар, салыстырма кестелер, слайдтар, ақпараттық (талдамалық) және отырыста қаралатын мәселелер бойынша басқа да материалдар, қатысушылардың тізімі) орналастырады.

Сноска. Пункт 26 в редакции постановления Правительства РК от 19.08.2017 № 491.
27. Секретные материалы к заседанию Правительства вносятся в Канцелярию, регистрируются, докладываются, рассматриваются, подготавливаются для вынесения на заседание Правительства, а также используются на закрытых заседаниях, совещаниях с выполнением требований Инструкции по обеспечению режима секретности в Республике Казахстан (по расчетам рассылки (ознакомления), согласованным с Руководителем Канцелярии.
Сноска. Пункт 27 в редакции постановления Правительства РК от 27.03.2014 № 270.
28. Присутствующие на заседании должны вести запись данных в их адрес или в адрес представляемых ими органов (организаций) поручений и сроков их исполнения.
Соответствующие государственные органы и организации, которым было дано поручение, представители которых присутствовали на заседании, обязаны приступить к исполнению поручений сразу после заседания, не дожидаясь поступления к ним подписанного Протокола заседания.
Сноска. Пункт 28 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 27.03.2014 № 270.
29. Решения, принятые на заседании Правительства, оформляются протоколом с использованием шаблонов электронных документов, соответствующих официальным бланкам Правительства и Канцелярии, по форме согласно Инструкции по делопроизводству в Канцелярии на государственном и русском языках. Протоколы готовятся на основании и в соответствии со стенограммой заседания Правительства. При подготовке протоколов совещаний у Премьер-Министра применяется аналогичный порядок.
Сноска. Пункт 29 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2017 № 943 (вводится в действие с 01.01.2018 года).
30. Подготовленный исполнителем протокол согласовывается в пятидневный срок после заседания Правительства заведующими структурными подразделениями Канцелярии (по вопросам, относящимся к их компетенции), заместителем Руководителя Канцелярии (в соответствии с распределением обязанностей), заместителями Премьер-Министра, Руководителем Канцелярии посредством ЭЦП и направляется на подпись Премьер-Министру.
Сноска. Пункт 30 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2017 № 943 (вводится в действие с 01.01.2018 года).
Глава 4. Постановления Правительства (распоряжения Премьер-Министра)
Сноска. Заголовок главы 4 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2017 № 943 (вводится в действие с 01.01.2018 года).
Раздел 4.1. Порядок подготовки проектов постановлений Правительства (распоряжений Премьер-Министра)
Сноска. Заголовок раздела 4.1 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2017 № 943 (вводится в действие с 01.01.2018 года).

Ескерту. 26-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 19.08.2017 № 491 қаулысымен.
27. Үкімет мәжілісіне құпия материалдар Кеңсеге Қазақстан Республикасында құпиялылық режимін қамтамасыз ету жөніндегі нұсқаулықтың талаптарын орындай отырып, (Кеңсе Басшысымен келісілген тарату (таныстыру) есептері бойынша) енгізіледі, тіркеледі, баяндалады, қаралады, Үкімет мәжілісіне шығару үшін дайындалады, сондай-ақ жабық мәжілістерде, кеңестерде пайдаланылады.
Ескерту. 27-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 27.03.2014 N 270 қаулысымен.
28. Мәжіліске қатысып отырғандар өздерінің атына немесе өздері білдіріп отырған органдардың (ұйымдардың) атына тапсырмалар мен олардың орындалу мерзімінің деректер жазбасын жүргізуі тиіс.
Атына тапсырма берілген, өкілдері мәжіліске қатысқан тиісті мемлекеттік органдар мен ұйымдар өздеріне мәжілістің қол қойылған хаттамасының келіп түсуін күтпей, тапсырмаларды орындауға мәжілістен кейін бірден кірісуге міндетті.
Ескерту. 28-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 27.03.2014 N 270 қаулысымен.
29. Үкімет отырысында қабылданған шешімдер Кеңседе іс жүргізу жөніндегі нұсқаулыққа сәйкес нысан бойынша Үкімет пен Кеңсенің ресми бланкілеріне сәйкес келетін электрондық құжаттардың шаблондарын пайдалана отырып мемлекеттік және орыс тілдерінде хаттамамен ресімделеді. Хаттамалар Үкімет отырысының стенограммасы негізінде және оған сәйкес дайындалады. Премьер-Министрде өтетін кеңес хаттамаларын дайындау кезінде осындай тәртіп қолданылады.
Ескерту. 29-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 29.12.2017 № 943 (01.01.2018 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
30. Орындаушы дайындаған хаттаманы Үкімет отырысынан кейін бес күн мерзімде Кеңсенің құрылымдық бөлімшелерінің меңгерушілері (өздерінің құзыретіне жататын мәселелер бойынша), Кеңсе Басшысының орынбасары (міндеттерді бөлуге сәйкес), Премьер-Министрдің орынбасарлары, Кеңсе Басшысы ЭЦҚ арқылы келіседі және ол Премьер-Министрге қол қоюға жіберіледі.
Ескерту. 30-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 29.12.2017 № 943 (01.01.2018 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
4-тарау. Үкімет қаулылары (Премьер-Министр өкімдері)
4.1-бөлім. Үкімет қаулыларының (Премьер-Министр өкімдерінің) жобаларын дайындау тәртібі
Ескерту. 4-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 29.12.2017 № 943 (01.01.2018 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен

31. Подготовка проектов постановлений Правительства (далее - проекты постановлений) государственными органами осуществляется на основании и во исполнение Конституции Республики Казахстан, законодательных актов, актов Президента и иных нормативных правовых актов.
Государственные органы несут ответственность за качество подготовки проектов постановлений на государственном языке, соблюдение правил государственного и русского языков, аутентичность текстов на государственном и русском языках.
Сноска. Пункт 31 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 27.04.2012 № 540.
32. Проекты постановлений разрабатываются уполномоченными государственными органами по своей инициативе или по поручениям вышестоящих государственных органов, если иное не установлено законодательством. Проекты постановлений, распоряжений Премьер-Министра (далее - проекты распоряжений), а также проекты иных нормативных правовых актов могут быть разработаны Канцелярией по поручению Премьер-Министра.
Подготовка проектов распоряжений осуществляется для решения вопросов административно-распорядительного, оперативного и индивидуального характера.
В случае наличия в проекте постановления (распоряжения) положений порученческого характера, государственные органы руководствуются абзацем вторым пункта 8 настоящего Регламента.
Сноска. Пункт 32 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 22.10.2012 № 1335.
Раздел 4.2. Согласование проектов постановлений Правительства (распоряжений Премьер-Министра) в государственных органах
Сноска. Заголовок раздела 4.2 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2017 № 943 (вводится в действие с 01.01.2018 года).
33. Проекты постановлений и распоряжений в обязательном порядке согласовываются с заинтересованными в силу их компетенции, установленной законодательством Республики Казахстан, государственными органами в форме электронных документов на ИПГО, при этом такая заинтересованность в согласовании проекта устанавливается, исходя из предмета рассматриваемых в проекте вопросов, а также при наличии в проекте поручений в адрес государственных органов или их руководителей.
Сноска. Пункт 33 в редакции постановления Правительства РК от 11.04.2019 № 185.
34. Государственный орган-разработчик проекта размещает в ИПГО в форме электронных документов проект постановления (распоряжения), пояснительную записку к нему и другие необходимые документы, удостоверенные с применением электронной цифровой подписи удостоверяющего центра государственных органов (далее – ЭЦП), руководителя юридической службы (либо лица, исполняющего его обязанности) и первого руководителя государственного органа или его заместителя, или руководителя аппарата государственного органа, и направляет на согласование в соответствующие государственные органы посредством ИПГО, а в организации на согласование направляется бумажная копия электронного документа, заверенная в порядке, установленном Правилами документирования, управления документацией и использования систем электронного документооборота в государственных и негосударственных организациях, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 октября 2018 года № 703. Проекты, содержащие служебную информацию ограниченного распространения, или сведения составляющие государственные секреты, согласовываются в бумажном виде.
Данные требования в части согласования проекта постановления (распоряжения) с юридической службой не распространяются на проекты, разработчиком которых является Министерство юстиции.

31. Мемлекеттік органдар Үкімет қаулыларының жобаларын (бұдан әрі - қаулылардың жобалары) дайындауды Қазақстан Республикасы Конституциясының , заңнамалық актілердің, Президент актілерінің және өзге де нормативтік құқықтық актілердің негізінде және оларды орындау үшін жүзеге асырады.
Мемлекеттік органдар қаулы жобаларының мемлекеттік тілде дайындалу сапасы, мемлекеттік және орыс тілдері қағидаларының сақталуы, мемлекеттік және орыс тілдеріндегі мәтіндердің дәлме-дәлдігі үшін жауапты болады.
Ескерту. 31-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2012.04.27 № 540 Қаулысымен.
32. Қаулылардың жобаларын уәкілетті мемлекеттік органдар өз
бастамалары бойынша немесе егер заңнамада өзгеше белгіленбесе, жоғары тұрған мемлекеттік органдардың тапсырмалары бойынша әзірлейді. Қаулылардың, Премьер-Министр өкімдерінің жобаларын (бұдан әрі - өкімдердің жобаларын), сондай-ақ өзге де нормативтік құқықтық актілердің жобаларын Премьер-Министрдің тапсырмасы бойынша Кеңсе әзірлеуі мүмкін.
Өкімдерінің жобаларын дайындау әкімшілік-өкімдік, жедел және жеке сипаттағы мәселелерді шешу үшін жүзеге асырылады.
Қаулы (өкім) жобасында тапсырмалық сипаттағы ережелер бар болған жағдайда, мемлекеттік органдар осы Регламенттің 8-тармағының екінші абзацын басшылыққа алады.
Ескерту. 32-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2012.10.22 № 1335 Қаулысымен.
4.2-бөлім. Үкімет қаулыларының (Премьер-Министр өкімдерінің) жобаларын мемлекеттік органдарда келісу
Ескерту. 4.2-бөлімнің тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 29.12.2017 № 943 (01.01.2018 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
33. Қаулылар мен өкімдердің жобалары мүдделі мемлекеттік органдармен олардың Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген құзыретіне орай МОИП-та электрондық құжаттар нысанында міндетті түрде келісіледі, бұл ретте жобаны келісудегі мұндай мүдделілік жобада қаралатын мәселелердің мәні негізге алына отырып, сондай-ақ жобада мемлекеттік органдардың немесе олардың басшыларының атына тапсырмалар болған кезде белгіленеді.
Ескерту. 33-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 11.04.2019 № 185 қаулысымен.
34. Жобаны әзірлеуші мемлекеттік орган МОИП-та заң қызметі басшысының (не оның міндетін атқарушы адамның) және мемлекеттік органның бірінші басшысының немесе оның орынбасарының немесе мемлекеттік органның аппарат басшысының мемлекеттік органдардың куәландырушы орталығының электрондық цифрлық қолтаңбасын (бұдан әрі – ЭЦҚ) пайдалана отырып куәландырылған қаулы (өкім) жобасын, оған түсіндірме жазбаны және басқа да қажетті құжаттарды электрондық құжаттар нысанында орналастырады және МОИП арқылы тиісті мемлекеттік органдарға келісуге жібереді, ал ұйымдарға Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 31 қазандағы № 703 қаулысымен бекітілген Мемлекеттік және мемлекеттік емес ұйымдарда құжаттама жасау, құжаттаманы басқару және электрондық құжат айналымы жүйелерін пайдалану қағидаларында белгіленген тәртіппен расталған электрондық құжаттың қағаз көшірмесі келісуге жіберіледі. Таратылуы шектелген қызметтік ақпаратты немесе мемлекеттік құпияларды құрайтын мәліметтерді қамтитын жобалар қағаз түрінде келісіледі.
Қаулы (өкім) жобасын заң қызметімен келісу бөлігіндегі осы талаптар әзірлеушісі Әділет министрлігі болып табылатын жобаларға қолданылмайды.

При получении проекта постановления (распоряжения) на согласование государственные органы не должны требовать его предварительного согласования другими государственными органами и отказывать в согласовании проекта по формальным и иным необоснованным причинам, за исключением случая, предусмотренного пунктом 88-1 настоящего Регламента.
Сноска. Пункт 34 в редакции постановления Правительства РК от 24.07.2018 № 455 (вводится в действие с 01.07.2018); с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 04.12.2018 № 804; от 18.03.2021 № 145 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 13.05.2021 № 318.
34-1. Государственный орган-разработчик одновременно с направлением проекта постановления на согласование в заинтересованные государственные органы, на своем интернет-ресурсе размещает проект постановления, пояснительную записку и другие необходимые документы к нему с учетом требований пункта 50 настоящего Регламента, в том числе по вопросам заключения, выполнения, изменения и прекращения международных договоров Республики Казахстан на государственном и русском языках, за исключением проектов постановлений, содержащих кадровые и организационные вопросы, а также государственные секреты и (или) служебную информацию ограниченного распространения с пометкой "Для служебного пользования". Разрешение (номер и дата) и информация (наименование выпущенных файлов с указанием количества байт в каждом) о размещении проекта постановления на интернет-ресурсе государственного органа указываются в пояснительной записке к проекту постановления.
Государственный орган-разработчик в течение семи рабочих дней со дня поступления экспертных заключений Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан, экспертных советов по вопросам частного предпринимательства (далее – экспертный совет) размещает их на своем интернет-ресурсе, а в случае несогласия с ними размещает аргументированные обоснования причин непринятия.
Государственный орган-разработчик со дня разработки проекта постановления, имеющего социальное значение, размещает на своем интернет-ресурсе (веб-сайте) пресс-релиз на государственном и русском языках, а в случае необходимости - и на иных языках.
Под проектом постановления, имеющего социальное значение, следует понимать проект постановления, который прямо или косвенно затрагивает права и интересы человека и общества в целом.
Сноска. Регламент дополнен пунктом 34-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 21.12.2011 № 1575; в редакции постановления Правительства РК от 31.12.2013 № 1524; с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 27.03.2014 № 270; от 04.12.2018 № 804.

Қаулы (өкім) жобасын келісуге алған кезде мемлекеттік органдар басқа мемлекеттік органдардың оны алдын ала келісуін талап етуге, формальды және өзге де негізсіз себептермен жобаны, осы Регламенттің 88-1-тармағында көрсетілген жағдайды қоспағанда, келісуден бас тартуға тиісті емес.
Ескерту. 34-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 24.07.2018 № 455 (01.07.2018 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен; өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 04.12.2018 № 804; 13.05.2021 № 318 қаулыларымен.
34-1. Әзірлеуші мемлекеттік орган қаулы жобасын мүдделі мемлекеттік органдарға келісуге жібере отырып, бір мезгілде өзінің интернет-ресурсында кадрлық және ұйымдастырушылық мәселелерді қамтитын, сондай-ақ мемлекеттік құпияларды және (немесе) "Қызмет бабында пайдалану үшін" деген белгісі бар таралуы шектеулі қызметтік ақпаратты қамтитын қаулы жобаларын қоспағанда, қаулы жобасын, түсіндірме жазбаны және оған қажетті басқа да құжаттарды осы Регламенттің 50-тармағының талаптарын ескере отырып, оның ішінде Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарын жасау, орындау, өзгерту және тоқтату мәселелері бойынша мемлекеттік және орыс тілдерінде орналастырады. Қаулы жобасын мемлекеттік органның интернет-ресурсында орналастыру туралы рұқсат (нөмірі және уақыты) және ақпарат (әрқайсысындағы байттар санын көрсете отырып, шығарылған файлдар атауы) қаулы жобасына түсіндірме жазбада көрсетіледі.
Әзірлеуші мемлекеттік орган Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасының, жеке кәсіпкерлік мәселелері жөніндегі сараптама кеңестерінің (бұдан әрі – сараптама кеңестері) сараптамалық қорытындылары түскен күннен бастап жеті жұмыс күні ішінде оларды өзінің интернет-ресурсында орналастырады, ал онымен келіспеген жағдайда, қабылдамау себептерінің дәлелденген негіздемесін орналастырады.
Әзірлеуші мемлекеттік орган әлеуметтік мәні бар қаулы жобасын әзірлеген күннен бастап өзінің интернет-ресурсында (веб-сайтында) мемлекеттік және орыс тілдерінде, қажет болған жағдайда – өзге де тілдерде баспасөз релизін жариялайды.
Әлеуметтік мәні бар қаулы жобасы деп тікелей немесе жанама түрде адамның және тұтастай алғанда, қоғамның құқықтары мен мүдделерін қозғайтын қаулы жобасын түсіну қажет.
Ескерту. Регламент 34-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2011.12.21 № 1575; жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 31.12.2013 N 1524; өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 27.03.2014 N 270; 04.12.2018 № 804 қаулысымен.

34-2. исключен постановлением Правительства РК от 11.04.2022 № 207 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
35. Взаимодействие центральных исполнительных органов при подготовке и согласовании проектов постановлений (распоряжений) осуществляется через руководителей аппаратов.
Сноска. Пункт 35 в редакции постановления Правительства РК от 13.05.2021 № 318.
36. Проекты постановлений (распоряжений), за исключением кадровых (в части назначения и освобождения должностных лиц государственных органов, а также создания рабочих групп, комиссий) и организационного характера, подлежат обязательному согласованию с Министерством юстиции, ответственным за проведение юридической экспертизы на предмет соответствия Конституции, законодательным актам, актам Президента, Правительства и Премьер-Министра, а также Министерством финансов.
Проекты постановлений, касающиеся вопросов государственного управления и планирования, социально-экономической и региональной политики, за исключением кадровых (в части назначения и освобождения должностных лиц государственных органов, а также создания рабочих групп, комиссий) и организационного характера, подлежат обязательному согласованию с Министерством национальной экономики.
При отрицательном заключении министерств юстиции и/или национальной экономики, и/или финансов проект постановления не может быть внесен в Канцелярию Премьер-Министра, если иное не оговорено Премьер-Министром.
Сноска. Пункт 36 в редакции постановления Правительства РК от 11.08.2014 № 910.
Примечание РЦПИ!
В пункт 37 внесены изменения постановлением Правительства РК от 25.06.2010 № 641 (не подлежит опубликованию).
37. Проекты постановлений, предполагаемые последствия принятия которых могут создать угрозу экологической, в том числе радиационной, безопасности, охране окружающей среды, подлежат обязательной государственной экологической экспертизе, проводимой уполномоченным органом в установленном законодательством порядке. Разработчик проекта вносит его на рассмотрение руководства Правительства при наличии положительного заключения уполномоченного органа по результатам государственной экологической экспертизы.
В последнем случае научная экспертиза проводится в отношении проектов международных договоров и международных договоров, участником которых намеревается стать Республика Казахстан в соответствии с законодательством Республики Казахстан по вопросам заключения, выполнения, изменения и прекращения международных договоров.
Обязательная научная лингвистическая экспертиза проводится по:

34-2. Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 11.04.2022 № 207 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
35. Орталық атқарушы органдардың қаулылардың (өкімдердің) жобаларын дайындау және келісу кезіндегі өзара іс-қимылы аппарат басшылары арқылы жүзеге асырылады.
Ескерту. 35-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 13.05.2021 № 318 қаулысымен.
36. Кадрлық (мемлекеттік органдардың лауазымды адамдарын тағайындау және босату, сондай-ақ жұмыс топтарын, комиссияларды құру бөлігінде) және ұйымдастырушылық сипаттағы қаулыларды қоспағанда, қаулылардың жобалары Конституцияға, заңнамалық актілерге, Президенттің, Үкімет пен Премьер-Министрдің актілеріне сәйкестігі тұрғысынан заңдық сараптама жүргізуге жауапты Әділет министрлігімен, сондай-ақ Қаржы министрлігімен міндетті түрде келісуге жатады.
Кадрлық (мемлекеттік органдардың лауазымды адамдарын тағайындау және босату, сондай-ақ жұмыс топтарын, комиссияларды құру бөлігінде) және ұйымдастырушылық сипаттағы қаулыларды қоспағанда, мемлекеттік басқару және жоспарлау, әлеуметтік-экономикалық және өңірлік саясат мәселелеріне қатысты қаулылардың жобалары Ұлттық экономика министрлігімен міндетті түрде келісуге жатады.
Әділет және/немесе Ұлттық экономика және/немесе Қаржы министрліктерінің қорытындысы теріс болған жағдайда, егер Премьер-Министр өзгеше айқындамаса, қаулының жобасын Премьер-Министрдің Кеңсесіне енгізуге болмайды.
Ескерту. 36-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 11.08.2014 № 910 қаулысымен.
РҚАО-ның ескертпесі!
37-тармаққа өзгеріс енгізу көзделген - ҚР Үкіметінің 2010.06.25 № 641 Қаулысымен (жариялануға жатпайды).
37. Оларды қабылдау экологиялық, оның ішінде радиациялық қауіпсіздікке, қоршаған ортаны қорғауға қатер төндіруі мүмкін салдар болжанып отырған қаулылардың жобалары уәкілетті орган заңнамада белгіленген тәртіппен жүргізетін міндетті мемлекеттік экологиялық сараптама жасауға жатады.
Соңғы жағдайда ғылыми сараптама халықаралық шарттардың жобаларына және Қазақстан Республикасы қатысушы болуға ниеттенген халықаралық шарттарға қатысты Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарды жасасу, орындау, өзгерту және тоқтату мәселелері жөніндегі заңнамасына сәйкес жүргізіледі.
Міндетті лингвистикалық сараптама:

1) проектам законодательных актов – до их внесения в Правительство после согласования с министерствами юстиции, национальной экономики и финансов;
2) подлежащим ратификации проектам международных договоров – до их подписания;
3) подлежащим ратификации международным договорам, участницей которых намеревается стать Республика Казахстан – до принятия решения об их ратификации или присоединении к ним путем ратификации.
При этом после их проработки в структурных подразделениях Канцелярии Премьер-Министра и Администрации Президента проводится повторная научная лингвистическая экспертиза.
Научная антикоррупционная экспертиза проекта постановления, за исключением проектов постановлений, на которые в соответствии с Законом Республики Казахстан "О правовых актах" не распространяется требование о проведении научной антикоррупционной экспертизы, проводится до его внесения на согласование в Министерство юстиции.
В случае внесения концептуальных изменений и (или) дополнений в проект постановления по замечаниям и предложениям Администрации Президента и (или) Канцелярии Премьер-Министра проводится повторная научная антикоррупционная экспертиза проекта постановления.
Сноска. Пункт 37 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 12.11.2010 № 1198; от 27.03.2014 № 270; от 11.08.2014 № 910; от 30.12.2014 № 1401 (вводится в действие со дня его официального опубликования); от 16.07.2020 № 451 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
38. Центральные государственные и местные исполнительные органы направляют уведомление в экспертные советы и Национальную палату о размещении соответствующего проекта постановления, затрагивающего интересы субъектов предпринимательства, на интернет-портале открытых нормативных правовых актов для получения экспертного заключения, в том числе при каждом последующем согласовании данного проекта с заинтересованными государственными органами.
Экспертные заключения Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан, экспертных советов носят рекомендательный характер и являются обязательным приложением к проекту постановления до его принятия.
Сноска. Пункт 38 в редакции постановления Правительства РК от 26.09.2019 № 707.
39. Проекты постановлений Правительства по вопросам заключения, выполнения, изменения и прекращения международных договоров Республики Казахстан согласовываются с заинтересованными государственными органами посредством ИП ГО по вопросам, относящимся к их компетенции, после чего подлежат юридической экспертизе в Министерстве юстиции.
До внесения в Министерство юстиции указанные проекты постановлений согласовываются с Министерством иностранных дел.
К данным проектам в форме электронного документа прилагаются:

1) заңнамалық актілердің жобалары бойынша – Әділет, Ұлттық экономика және Қаржы министрліктерімен келісілгеннен кейін олар Үкіметке енгізілгенге дейін;
2) ратификациялауға жататын халықаралық шарттардың жобалары бойынша – оларға қол қойылғанға дейін;
3) Қазақстан Республикасы қатысушы болуға ниеттенген, ратификациялауға жататын халықаралық шарттар бойынша – оларды ратификациялау немесе ратификациялау жолымен оларға қосылу туралы шешім қабылданғанға дейін жүргізіледі.
Бұл ретте олар Премьер-Министр Кеңсесінің және Президент Әкімшілігінің құрылымдық бөлімшелерінде пысықталғаннан кейін қайталама ғылыми лингвистикалық сараптама жүргізіледі.
Қаулы жобасына сыбайлас жемқорлыққа қарсы ғылыми сараптама "Құқықтық актілер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес сыбайлас жемқорлыққа қарсы ғылыми сараптама жүргізу туралы талап қолданылмайтын қаулы жобаларын қоспағанда, Әділет министрлігіне келісуге енгізілгенге дейін жүргізіледі.
Президент Әкімшілігінің және (немесе) Кеңсенің ескертулері мен ұсыныстары бойынша қаулы жобасына тұжырымдамалық өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген жағдайда қаулы жобасына қайталама сыбайлас жемқорлыққа қарсы ғылыми сараптама жүргізіледі.
Ескерту. 37-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 2010.11.12 № 1198; 27.03.2014 N 270; 11.08.2014 № 910; 30.12.2014 № 1401 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі); 16.07.2020 № 451 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
38. Орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдар сараптамалық қорытынды алу үшін, оның ішінде осы жобаны мүдделі мемлекеттік органдармен кейінгі әрбір келісу кезінде сараптама кеңестеріне және Ұлттық палатаға кәсіпкерлік субъектілерінің мүдделерін қозғайтын тиісті қаулы жобасын ашық нормативтік құқықтық актілердің интернет-порталында орналастырылғаны туралы хабарлама жібереді.
Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасының, сараптама кеңестерінің сараптамалық қорытындылары ұсынымдық сипатта болады және қаулының жобасы қабылданғанға дейін оған міндетті қосымша болып табылады.
Ескерту. 38-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 26.09.2019 № 707 қаулысымен.
39. Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарын жасасу, орындау, өзгерту және тоқтату мәселелері бойынша Үкімет қаулыларының жобалары мүдделі мемлекеттік органдардың құзыретіне жататын мәселелер бойынша МО ИП арқылы олармен келісілгеннен кейін Әділет министрлігінде заңдық сараптауға жатады.
Әділет министрлігіне енгізілгенге дейін көрсетілген қаулылардың жобалары Сыртқы істер министрлігімен келісіледі.
Осы жобаларға электрондық құжат нысанында:

1) согласованный с заинтересованными государственными органами, включая Министерство юстиции и Министерство иностранных дел (с приложением письменных заключений заинтересованных государственных органов об окончательном согласовании текста проекта международного договора), а также соответствующим иностранным государством (государствами) или международной организацией проект международного договора на языках его заключения, в том числе на казахском и русском языках, удостоверенный ЭЦП руководителя государственного органа-разработчика;
2) в случае, когда в соответствии с законодательством Республики Казахстан обязательно проведение научной экспертизы - заключение научной экспертизы по проектам международных договоров, либо по международным договорам, участницей которых намеревается стать Республика Казахстан;
3) в случае внесения законопроектов о ратификации международных договоров - предложения о внесении изменений и дополнений в законодательство Республики Казахстан;
4) копии международных договоров на языках их заключения, официально заверенные Министерством иностранных дел, и иные документы международного характера, официально заверенные государственным органом-разработчиком проекта, на которые имеются ссылки в проекте постановления Правительства или в проекте международного договора;
5) в случае наличия ссылок на них - копии решений международных организаций и иных документов международного характера, официально заверенных государственным органом - разработчиком проекта;
6) прикладывать ноты (копии нот, заверенные МИДом) к ранее подписанным договорам;
7) обоснование целесообразности их подписания, ратификации, утверждения, принятия и присоединения к ним, включая определение соответствия проектов международных договоров законодательству и международным договорам Республики Казахстан;
8) оценка возможных политических, правовых, финансово-экономических и иных последствий заключения международных договоров.
Сведения о проведенной научной экспертизе, а также соответствующие предложения с обоснованиями указываются в пояснительной записке к проекту.
Соответствие переводов на казахском и русском языках одному из аутентичных текстов международных договоров обеспечивает центральный государственный орган, ответственный за разработку проекта постановления.
Проекты постановлений Правительства по вопросам заключения, выполнения, изменения и прекращения международных договоров о займах подлежат согласованию с заинтересованными центральными государственными органами одновременно с проектами международных договоров о займах. После согласования с заинтересованными центральными государственными органами и Министерством юстиции указанные проекты постановлений подлежат согласованию с Министерством иностранных дел.

1) Әділет министрлігі мен Сыртқы істер министрлігін қоса алғанда, мүдделі мемлекеттік органдармен (мүдделі мемлекеттік органдардың халықаралық шарт жобасының мәтінін түпкілікті келіскені туралы жазбаша қорытындыларын қоса бере отырып), сондай-ақ тиісті шет мемлекетпен (мемлекеттермен) немесе халықаралық ұйыммен келісілген әзірлеуші мемлекеттік орган басшысының ЭЦҚ-мен куәландырылған оны жасасу тілдеріндегі, оның ішінде қазақ және орыс тілдеріндегі халықаралық шарт жобасы;
2) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ғылыми сараптама жүргізу міндетті болған жағдайда - халықаралық шарттардың жобалары бойынша не Қазақстан Республикасы қатысушы болуға ниеттенген халықаралық шарттар бойынша ғылыми сараптама қорытындысы;
3) халықаралық шарттарды ратификациялау туралы заң жобалары енгізілген жағдайда - Қазақстан Республикасының заңнамасына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы ұсыныстар;
4) оларды жасасу тілдеріндегі халықаралық шарттардың Сыртқы істер министрлігі ресми куәландырған көшірмелері және Үкімет қаулысының жобасында немесе халықаралық шарт жобасында сілтеме жасалған, жобаны әзірлеуші мемлекеттік орган ресми куәландырған халықаралық сипаттағы өзге де құжаттар;
5) оларға сілтеме болған жағдайда - халықаралық ұйымдар шешімдерінің және халықаралық сипаттағы өзге де құжаттардың жобаны әзірлеуші мемлекеттік орган ресми куәландырған көшірмелері;
6) бұрын қол қойылған шарттарға ноталар (СІМ растаған ноталардың көшірмелері);
7) халықаралық шарттар жобаларының Қазақстан Республикасының заңнамасы мен халықаралық шарттарына сәйкестігiн анықтауды қоса алғанда, оларға қол қоюдың, оларды ратификациялаудың, бекiтудің, қабылдаудың және оларға қосылудың орындылығының негіздемесі;
8) халықаралық шарттарды жасасудың ықтимал саяси, құқықтық, қаржы-экономикалық және өзге де салдарын бағалау қоса беріледі.
Жүргізілген ғылыми сараптама туралы мәліметтер, сондай-ақ негіздемелерімен тиісті ұсыныстар жобаға түсіндірме жазбада көрсетіледі.
Қазақ және орыс тілдеріндегі аудармалардың халықаралық шарттардың түпнұсқа мәтіндерінің біріне сәйкестігін қаулы жобасын әзірлеуге жауапты орталық мемлекеттік орган қамтамасыз етеді.
Қарыз туралы халықаралық шарттарды жасасу, орындау, өзгерту және тоқтату мәселелері бойынша Үкімет қаулыларының жобалары мүдделі орталық мемлекеттік органдармен қарыз туралы халықаралық шарттардың жобаларымен бір мезгілде келісілуге тиіс. Мүдделі орталық мемлекеттік органдармен және Әділет министрлігімен келісілгеннен кейін көрсетілген қаулылардың жобалары Сыртқы істер министрлігімен келісілуге тиіс.

Сноска. Пункт 39 в редакции постановления Правительства РК от 12.11.2010 № 1198; с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 02.05.2013 № 450 (вводится в действие с 01.07.2013); от 27.03.2014 № 270; от 18.07.2014 № 797 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); от 16.10.2020 № 668.
Примечание РЦПИ!
В пункт 39-1 предусмотрены изменения постановлением Правительства РК от 25.06.2010 № 641 (не подлежит опубликованию).
39-1. Государственный орган-разработчик представляет в Канцелярию проекты постановлений Правительства о подписании международных договоров:
1) от имени Правительства – не позднее четырнадцати календарных дней до даты их подписания;
2) от имени Республики Казахстан – не позднее тридцати календарных дней до даты их подписания.
Сноска. Раздел 4-2 дополнен пунктом 39-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 04.06.2008 N 535; с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 12.11.2010 № 1198; от 27.03.2014 № 270.
40. (Исключен - постановлением Правительства РК от 05.12.2008 N 1161 ).
41. Вопросы согласования и внесения проектов постановлений по планам запусков космических аппаратов и испытательных запусков ракет с космодрома "Байконур" определяются соответствующей инструкцией, утвержденной Правительством.
41-1. Вопросы согласования и принятия решений о запусках космических объектов с территории Республики Казахстан, а также за ее пределами в случае их осуществления казахстанскими участниками космической деятельности определяются соответствующими Правилами, утвержденными Правительством.
Сноска. Регламент дополнен пунктом 41-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 26.06.2012 № 838 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
42. Проекты постановлений, предусматривающие увеличение числа ведомств, лимитов штатной численности министерств, их руководящих должностных лиц, Правительство согласовывает с Президентом или, по его уполномочию, с Администрацией Президента.
Проекты постановлений, предусматривающие увеличение числа ведомств, лимитов штатной численности министерств, их руководящих должностных лиц, вносятся государственными органами при наличии положительного заключения Республиканской бюджетной комиссии.
Сноска. Пункт 42 в редакции постановления Правительства РК от 11.08.2014 № 910.
43. По ходатайству государственного органа-разработчика по вопросам, отнесенным к компетенции Правительства, могут проводиться совещания у Премьер-Министра и его заместителей в целях рассмотрения разногласий, возникших у согласующих государственных органов.
По поручению Премьер-Министра совещания могут проводиться у Руководителя Канцелярии, результаты которых докладываются Премьер-Министру.
Ходатайство о проведении совещания в виде соответствующего письма вносится в Канцелярию с аргументированными обоснованиями необходимости проведения совещания у Руководства Правительства или Руководителя Канцелярии с приложением:

Ескерту. 39-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2010.11.12 № 1198; өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 02.05.2013 № 450 (01.07.2013 бастап қолданысқа енгізіледі); 27.03.2014 N 270; 18.07.2014 № 797 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі); 16.10.2020 № 668 қаулыларымен.
РҚАО-ның ескертпесі!
39-1-тармаққа өзгеріс енгізу көзделген - ҚР Үкіметінің 2010.06.25 № 641 Қаулысымен (жариялануға жатпайды).
39-1. Әзірлеуші мемлекеттік орган Кеңсеге халықаралық шарттарға қол қою туралы Үкімет қаулыларының жобаларын:
1) Үкімет атынан – оларға қол қою күніне дейін күнтізбелік он төрт күннен кешіктірмей;
2) Қазақстан Республикасының атынан – оларға қол қою күніне дейін күнтізбелік отыз күннен кешіктірмей ұсынады.
Ескерту. Регламент 39-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2008.06.04 N 535 Қаулысымен, өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2010.11.12 № 1198; 27.03.2014 N 270 қаулыларымен.
40. (алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2008.12.05 N 1161 Қаулысымен).
41. "Байқоңыр" ғарыш айлағынан ғарыш аппараттарын ұшыру мен
зымырандарды сынақтық ұшырудың жоспарлары жөніндегі қаулылардың
жобаларын келісу мен енгізу мәселелері Үкімет бекіткен тиісті нұсқаулыққа сәйкес айқындалады.
41-1. Қазақстан Республикасының аумағынан ғарыш объектілерін ұшыру, сондай-ақ оны одан тыс жерлерде ғарыш қызметіне қазақстандық қатысушылар жүзеге асыратын жағдайда ұшыру туралы шешімдерді келісу және қабылдау мәселелері Үкімет бекіткен тиісті қағидалармен айқындалады.
Ескерту. Регламент 41-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2012.06.26 N 838 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
42. Ведомстволардың санын, министрліктердің, олардың басшы лауазымды адамдарының штат санының лимиттерін ұлғайтуды көздейтін қаулылардың жобаларын Үкімет Президентпен немесе оның уәкілеттігі бойынша Президент Әкімшілігімен келіседі.
Мемлекеттік органдар ведомстволардың санын, министрліктердің, олардың басшы лауазымды адамдарының штат санының лимиттерін ұлғайтуды көздейтін қаулылардың жобаларын Республикалық бюджет комиссиясының оң қорытындысы болған кезде енгізеді.
Ескерту. 42-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 11.08.2014 № 910 қаулысымен.
43. Әзірлеуші мемлекеттік органның өтінішхаты бойынша келісуші мемлекеттік органдарда туындаған келіспеушіліктерді қарау мақсатында Үкіметтің құзыретіне жататын мәселелер бойынша Премьер-Министрде және оның орынбасарларында кеңестер өткізілуі мүмкін.
Премьер-Министрдің тапсырмасы бойынша кеңестер Кеңсенің Басшысында өткізілуі мүмкін, олардың нәтижелері Премьер-Министрге баяндалады.
Тиісті хат түріндегі кеңес өткізу туралы өтінішхат Кеңсеге:

1) протокола межведомственного совещания с участием заместителей первых руководителей государственных органов;
2) протокола разногласий, подписанного первыми руководителями государственных органов;
3) позиций заинтересованных государственных органов.
После получения письма ответственным структурным подразделением Канцелярии готовятся соответствующее заключение и проект резолюции Руководства Правительства или Руководителя Канцелярии о целесообразности проведения данного совещания.
Сноска. Пункт 43 в редакции постановления Правительства РК от 19.08.2017 № 491.
43-1. Обязательному пересогласованию с заинтересованными государственными органами подлежат проекты постановлений (распоряжений), а также проекты постановлений о внесении на рассмотрение Президента и Парламента соответственно проектов актов Президента Республики Казахстан и законопроектов в случае их концептуального изменения в процессе рассмотрения в Канцелярии и Администрации Президента. В случае изменения в процессе рассмотрения в Канцелярии и Администрации Президента текста международного договора на государственном языке – с Министерством юстиции.
Сноска. Регламент дополнен пунктом 43-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 25.12.2009 № 2206; в редакции постановления Правительства РК от 27.03.2014 № 270.
43-2. В случае внесения изменений в текст проекта, влекущих сокращение доходов или увеличение расходов из республиканского бюджета, проект требует повторного пересогласования с Министерством финансов и положительного протокольного решения Республиканской бюджетной комиссии.
Сноска. Регламент дополнен пунктом 43-2 в соответствии с постановлением Правительства РК от 31.12.2015 № 1155.
44. Премьер-Министр либо по его поручению Руководитель Канцелярии могут определить иную процедуру согласования проектов постановлений (распоряжений) по решению оперативных вопросов.
Раздел 4.3. Сроки согласования проектов постановлений Правительства (распоряжений Премьер-Министра) в государственных органах
Сноска. Заголовок раздела 4.3 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2017 № 943 (вводится в действие с 01.01.2018 года).
45. Рассмотрение и согласование проектов постановлений (распоряжений) в государственных органах не должны превышать следующие сроки со дня поступления:
1) проекты постановлений, в том числе о внесении на рассмотрение Президента и Парламента Республики Казахстан соответственно проектов актов Президента и законопроектов - 10 рабочих дней, за исключением случаев, предусмотренных настоящим Регламентом;

1) мемлекеттік органдардың бірінші басшылары орынбасарларының қатысуымен өткен ведомствоаралық кеңестің хаттамасын;
2) мемлекеттік органдардың бірінші басшылары қол қойған келiспеушiлiктер хаттамасын;
3) мүдделі мемлекеттік органдардың ұстанымдарын қоса бере отырып, Үкімет басшылығында немесе Кеңсе Басшысында кеңес өткізу қажеттілігінің негіздемелерімен бірге енгізіледі.
Хатты алғаннан кейін Кеңсенің жауапты құрылымдық бөлімшесі тиісті қорытынды мен Үкімет басшылығының немесе Кеңсе Басшысының аталған кеңесті өткізудің орындылығы туралы қарарының жобасын дайындайды.
Ескерту. 43-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 19.08.2017 № 491 қаулысымен.
43-1. Кеңседе және Президент Әкімшілігінде қарау процесінде қаулылардың (өкімдердің), сондай-ақ Президент пен Парламенттің қарауына тиісінше Қазақстан Республикасының Президенті актілерінің жобаларын және заң жобаларын енгізу туралы қаулылардың жобалары тұжырымдамалық өзгерген жағдайда, олар мүдделі мемлекеттік органдармен міндетті түрде қайта келісілуге тиіс. Кеңседе және Президент Әкімшілігінде қарау процесінде халықаралық шарттың мемлекеттік тілдегі мәтіні өзгерген жағдайда, Әділет министрлігімен қайта келісілуге тиіс.
Ескерту. Регламент 43-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2009.12.25 N 2206; жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 27.03.2014 N 270 қаулысымен.
43-2. Жоба мәтініне республикалық бюджетке кірістердің қысқаруына немесе шығыстардың ұлғаюына әкелетін өзгерістер енгізілген жағдайда, жоба Қаржы министрлігімен қайта келісуді және Республикалық бюджет комиссиясының оң хаттамалық шешімін қажет етеді.
Ескерту. Регламент 43-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 31.12.2015 № 1155 қаулысымен.
44. Премьер-Министр не оның тапсырмасы бойынша Кеңсе Басшысы
жедел мәселелерді шешу жөніндегі қаулылардың (өкімдердің) жобаларын
келісудің өзге де рәсімін белгілей алады.
4.3-бөлім. Үкімет қаулыларының (Премьер-Министр өкімдерінің) жобаларын мемлекеттік органдарда келісу мерзімі
Ескерту. 4.3-бөлімнің тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 29.12.2017 № 943 (01.01.2018 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
45. Қаулылардың (өкімдердің) жобаларын мемлекеттік органдарда қарау және келісу олар түскен күнінен бастап мынадай мерзімнен аспауға тиіс:
1) осы Регламентте көзделген жағдайларды қоспағанда, қаулылардың жобалары, оның ішінде Президенттің және Қазақстан Республикасы Парламентінің қарауына енгізу туралы тиісінше Президент актілерінің жобалары мен заң жобалары – 10 жұмыс күні;

1-1) проекты постановлений, в том числе о внесении на рассмотрение Президента и Парламента Республики Казахстан соответственно проектов актов Президента и законопроектов, связанных с временными ограничительными мероприятиями по причине неблагополучной эпидемиологической ситуации, в том числе с карантином – 1 (один) рабочий день;
2) проекты распоряжений Премьер-Министра, за исключением указанных в подпункте 4) настоящего пункта, – 5 (пять) рабочих дней;
3) проекты постановлений и распоряжений по вопросам ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, гуманитарной помощи, а также принимаемые в реализацию решений Государственной комиссии по обеспечению режима чрезвычайного положения при Президенте Республики Казахстан – 1 (один) рабочий день;
4) проекты кодексов рассматриваются: при первичном поступлении – в течение 20 рабочих дней, при вторичном поступлении – в течение 10 рабочих дней;
5) проекты распоряжений Премьер-Министра, касающиеся официальных визитов, согласовываются государственными органами в однодневный срок;
6) проекты постановлений о внесении на рассмотрение Парламента Республики Казахстан законопроектов о ратификации и денонсации международных договоров о займах - 5 рабочих дней.
Сноска. Пункт 45 в редакции постановления Правительства РК от 25.03.2020 № 136; с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 16.10.2020 № 668.
45-1. Срок пересогласования (в случае изменения текста проекта в части, не входящей в компетенцию государственного органа) проектов постановлений (распоряжений) в государственных органах, ранее ими согласованных, не должен превышать 3 (трех) рабочих дней, а по проектам, указанным в подпункте 3) пункта 45 настоящего Регламента, – не более 1 рабочего дня.
Сноска. Регламент дополнен пунктом 45-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 04.12.2018 № 804; в редакции постановления Правительства РК от 25.03.2020 № 136.
46. При необходимости оперативного принятия постановления Правительства или распоряжения Премьер-Министра по поручениям Премьер-Министра, его заместителей или Руководителя Канцелярии могут устанавливаться более короткие сроки согласования конкретных проектов в государственных органах. В этом случае проект постановления (распоряжения) может быть завизирован руководителями государственных органов на заседании Правительства, на совещании у руководства Правительства или по указанию Премьер-Министра у Руководителя Канцелярии.
Сноска. Пункт 46 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 04.06.2008 N 535 .
Раздел 4.4. Решения, принимаемые государственными органами по итогам согласования проектов постановлений Правительства (распоряжений Премьер-Министра)

1-1) қолайсыз эпидемиологиялық жағдайға, оның ішінде карантинге байланысты уақытша шектеу іс-шараларына қатысты қаулылардың жобалары, оның ішінде Қазақстан Республикасы Президентінің және Парламентінің қарауына енгізу туралы тиісінше Президент актілерінің жобалары мен заң жобалары – 1 (бір) жұмыс күні;
2) осы тармақтың 4) тармақшасында көрсетілгендерді қоспағанда, Премьер-Министр өкімдерінің жобалары – 5 (бес) жұмыс күні;
3) табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайларды жою, гуманитарлық көмек мәселелері бойынша, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Президенті жанындағы Төтенше жағдай режимін қамтамасыз ету жөніндегі мемлекеттік комиссияның шешімдерін іске асыру үшін қабылданатын қаулылар мен өкімдердің жобалары – 1 (бір) жұмыс күні;
4) Кодекс жобалары бастапқы енгізілген жағдайда – 20 жұмыс күні ішінде, қайталама түскенде – 10 жұмыс күні ішінде қаралады;
5) ресми сапарларға қатысты Премьер-Министр өкімдерінің жобалары мемлекеттік органдармен бір күн мерзімде келісіледі;
6) қарыз туралы халықаралық шарттарды ратификациялау және олардың күшін жою туралы заң жобаларын Қазақстан Республикасы Парламентінің қарауына енгізу туралы қаулылардың жобалары – 5 жұмыс күні.
Ескерту. 45-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 25.03.2020 № 136 қаулысымен; өзгеріс енгізілді – ҚР Үкіметінің 16.10.2020 № 668 қаулысымен.
45-1. Мемлекеттік органдармен бұрын келісілген қаулы (өкім) жобаларын қайта келісу (мемлекеттік органның құзыретіне кірмейтін бөлігінде жобаның мәтіні өзгерген жағдайда) мерзімі 3 (үш) жұмыс күнінен, ал осы Регламенттің 45-тармағының 3) тармақшасында көрсетілген жобалар бойынша 1 (бір) жұмыс күнінен аспауға тиіс.
Ескерту. 45-1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 25.03.2020 № 136 қаулысымен.
46. Премьер-Министрдің, оның орынбасарларының немесе Кеңсе
Басшысының тапсырмалары бойынша Үкіметтің қаулыларын немесе Премьер-Министрдің өкімдерін жедел қабылдау қажет болған кезде нақты жобаларды мемлекеттік органдарда келісудің неғұрлым қысқа мерзімі белгіленуі мүмкін. Мұндай жағдайда қаулының (өкімнің) жобасына мемлекеттік органдардың бірінші басшылары Үкімет мәжілісінде, Үкімет басшылығында немесе Премьер-Министрдің нұсқауы бойынша Кеңсе Басшысында болған кеңесте бұрыштама соғуы мүмкін.
Ескерту. 46-тармаққа өзгеріс енгізілді - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008.06.04 N 535 Қаулысымен.
4.4-бөлім. Үкімет қаулыларының (Премьер-Министр өкімдерінің) жобаларын келісу нәтижелері бойынша мемлекеттік органдар қабылдайтын шешімдер

Сноска. Заголовок раздела 4.4 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2017 № 943 (вводится в действие с 01.01.2018 года).
47. По итогам рассмотрения проекта согласующий государственный орган должен представить разработчику в форме электронного документа или отметки в ИПГО с использованием ЭЦП первого руководителя государственного органа или его заместителя, или руководителя аппарата, акима области, городов Нур-Султана, Алматы, Шымкента (лицами, исполняющими их обязанности) один из следующих вариантов ответа:
1) согласован без замечаний;
2) отправлен на доработку для устранения имеющихся замечаний. При этом согласующим органом размещаются замечания, которые в обязательном порядке должны содержать предложения по их устранению.
В этом случае при согласии разработчика с замечаниями доработка проектов осуществляется в ИПГО, после чего разработчик размещает доработанную (следующую) версию проекта и повторно направляет на согласование в государственные органы;
3) в согласовании отказано. При этом согласующим государственным органом производится отметка об отказе в согласовании с мотивировкой отказа в согласовании.
Согласующим государственным органам запрещается согласовывать проекты "с замечаниями".
Сноска. Пункт 47 в редакции постановления Правительства РК от 13.05.2021 № 318.
48. При наличии разногласий государственный орган-разработчик должен обеспечить обсуждение его с согласующими органами с целью поиска взаимоприемлемого решения. При недостижении взаимоприемлемого решения государственный орган-разработчик совместно с согласующими органами составляет протокол разногласий, который размещается в ИП ГО к проекту. Протокол разногласий в форме электронного документа удостоверяется в ИП ГО ЭЦП руководителей государственных органов.
Сноска. Пункт 48 в редакции постановления Правительства РК от 24.07.2018 № 455 (вводится в действие с 01.07.2018).
Раздел 4.5. Порядок внесения проектов постановлений на рассмотрение Правительства
Сноска. Заголовок раздела 4.5 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2017 № 943 (вводится в действие с 01.01.2018 года).
49. После проведения согласования государственный орган-разработчик посредством ИПГО обеспечивает направление проекта постановления (распоряжения) на окончательное согласование для его визирования ЭЦП первыми руководителями согласующих государственных органов (либо лиц, исполняющих их обязанности) и вносит проект в Канцелярию вместе с заключениями согласующих государственных органов (протоколов разногласий) и соответствующими приложениями в форме электронного документа, подписанного ЭЦП первого руководителя, посредством ИПГО. При этом срок окончательного согласования проекта не должен превышать трех рабочих дней. Проекты законов, проекты заключений Правительства вносятся в бумажном и электронном виде посредством Единой системы электронного документооборота государственных органов (далее – ЕСЭДО), проекты актов Президента, согласованные в бумажном и электронном виде первым руководителем государственного органа-разработчика, в электронном виде первыми руководителями Министерства юстиции, уполномоченного органа по бюджетному планированию и других заинтересованных государственных органов посредством ИПГО.
Проекты, содержащие служебную информацию ограниченного распространения, или сведения составляющие государственные секреты вносятся только на бумажных носителях.

Ескерту. 4.4-бөлімнің тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 29.12.2017 № 943 (01.01.2018 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
47. Жобаны қараудың қорытындысы бойынша келісуші мемлекеттік орган әзірлеушіге мемлекеттік органның бірінші басшысының немесе оның орынбасарының немесе аппарат басшысының, облыс, Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалалары әкімінің (олардың міндетін атқаратын адамдардың) ЭЦҚ-сын пайдалана отырып, МОИП-та электрондық құжат немесе белгі нысанында мынадай жауап нұсқаларының бірін ұсынуға тиіс:
1) ескертулерсіз келісілді;
2) ескертулерді жою үшін пысықтауға жіберілді. Бұл ретте келісуші орган ескертулерді орналастырады, онда оларды жою жөніндегі ұсыныстар міндетті түрде қамтылуға тиіс.
Бұл жағдайда әзірлеуші ескертулермен келіскен кезде жобаларды пысықтау МОИП-та жүзеге асырылады, бұдан кейін әзірлеуші жобаның пысықталған (келесі) нұсқасын орналастырады және оны мемлекеттік органдарға қайта келісуге жібереді;
3) келісуден бас тартылды. Бұл ретте келісуші мемлекеттік орган келісуден бас тарту уәждемесі бар келісуден бас тарту белгісін қояды.
Келісуші мемлекеттік органдарға жобаларды "ескертулермен" келісуге тыйым салынады.
Ескерту. 47-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 13.05.2021 № 318 қаулысымен.
48. Келіспеушіліктер болған кезде әзірлеуші мемлекеттік орган өзара тиімді шешім іздеу мақсатында оны келісуші органдармен талқылауды қамтамасыз етуге тиіс. Өзара тиімді шешімге қол жеткізілмеген кезде әзірлеуші мемлекеттік орган келісуші органдармен бірлесіп, келіспеушіліктер хаттамасын жасайды, оны МО ИП-та жобаға орналастырады. Электрондық құжат нысанындағы келіспеушіліктер хаттамасы МО ИП-та мемлекеттік органдар басшыларының ЭЦҚ-сымен куәландырылады.
Ескерту. 48-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 24.07.2018 № 455 (01.07.2018 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
4.5-бөлім. Қаулы жобаларын Үкіметтің қарауына енгізу тәртібі
Ескерту. 4.5-бөлімнің тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 29.12.2017 № 943 (01.01.2018 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
49. Келісу жүргізілгеннен кейін әзірлеуші мемлекеттік орган келісуші мемлекеттік органдардың бірінші басшыларының (не олардың міндетін атқарушы адамдардың) ЭЦҚ-сымен қолбелгі қою үшін қаулы (өкім) жобасын МОИП арқылы түпкілікті келісуге жіберуді қамтамасыз етеді және келісуші мемлекеттік органдардың бірінші басшысының ЭЦҚ қойылған қорытындыларымен (келіспеушілік хаттамаларымен) және тиісті қосымшаларымен бірге электрондық құжат нысанында МОИП арқылы Кеңсеге енгізеді. Бұл ретте жобаны келісудің түпкілікті мерзімі үш жұмыс күнінен аспауға тиіс. Заң жобалары, Үкімет қорытындыларының жобалары қағаз және электронды түрде Мемлекеттік органдардың электрондық құжат айналымының бірыңғай жүйесі (бұдан әрі – ЭҚАБЖ) арқылы, әзірлеуші мемлекеттік органның бірінші басшысы қағаз және электронды түрде, Әділет министрлігінің, бюджеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органның және басқа да мүдделі мемлекеттік органдардың бірінші басшылары электронды түрде келіскен Президент актілерінің жобалары МОИП арқылы енгізіледі.
Таратылуы шектелген қызметтік ақпаратты немесе мемлекеттік құпияларды құрайтын мәліметтерді қамтитын жобалар тек қағаз түрінде енгізіледі.

Сноска. Пункт 49 в редакции постановления Правительства РК от 13.05.2021 № 318; с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 22.06.2021 № 429 (вводится в действие со дня его подписания и подлежит официальному опубликованию).
50. Вносимые государственными органами в Канцелярию проекты постановлений Правительства, подготовленные на государственном и русском языках, должны содержать:
1) проект постановления Правительства;
2) пояснительную записку объемом не более 3 (трех) страниц, а по сложным вопросам – 5 (пяти) страниц, оформленную на имя Премьер-Министра и подписанную первым руководителем государственного органа (лицом, исполняющим его обязанности) или акимом области, городов Нур-Султана, Алматы, Шымкента (лицом, исполняющим его обязанности), где подробно излагаются предмет вопроса, социально-экономические и при необходимости политико-правовые, экологические, демографические и иные обоснования, прогноз ожидаемых последствий принятия проекта, кроме того, пояснительная записка должна содержать следующие основные сведения:
наименование государственного органа-разработчика;
основания для принятия проекта со ссылкой на соответствующие нормативные правовые акты, нормы международных договоров, ратифицированных Республикой Казахстан, решения международных организаций, участницей которых является Республика Казахстан, протокольные и иные поручения руководства Правительства и Канцелярии и/или другие обоснования необходимости его принятия (решения международных организаций, участницей которых является Республика Казахстан, протокольные и иные поручения руководства Правительства и Канцелярии прикладываются к пояснительной записке);
необходимость финансовых затрат по проекту и его финансовая обеспеченность, в том числе источник финансирования, а также в случае необходимости – решение Республиканской бюджетной комиссии (соответствующие расчеты, ссылка на источник финансирования, копия решения Республиканской бюджетной комиссии в обязательном порядке прикладываются к пояснительной записке);
предполагаемые последствия в случае принятия проекта;
конкретные цели и сроки ожидаемых результатов;
сведения об актах Президента и/или Правительства, принятых ранее по вопросам, рассматриваемым в проекте, и результатах их реализации;
необходимость приведения законодательства в соответствие с вносимым проектом в случае его принятия (указать, требуется ли принятие других нормативных правовых актов или внесение изменений и/или дополнений в действующие акты) либо отсутствие такой необходимости;
информацию о необходимости последующей ратификации представленного проекта международного договора;

Ескерту. 49-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 13.05.2021 № 318; өзгеріс енгізілді – ҚР Үкіметінің 22.06.2021 № 429 қаулыларымен.
50. Мемлекеттік органдар Кеңсеге енгізетін, мемлекеттік және орыс тілдерінде дайындалған Үкімет қаулыларының жобалары мыналарды қамтуға тиіс:
1) Үкімет қаулысының жобасы;
2) көлемі 3 (үш) беттен, ал күрделі мәселелер бойынша 5 (бес) беттен аспайтын, Премьер-Министрдің атына ресімделген және мемлекеттік органның бірінші басшысы (оның міндетін атқарушы адам) немесе облыстың, Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының әкімі (оның міндетін атқарушы адам) қол қойған түсіндірме жазба, онда мәселенің нысанасы, әлеуметтік-экономикалық және қажет болған кезде саяси-құқықтық, экологиялық, демографиялық және өзге де негіздемелер, жобаны қабылдаудан күтілетін салдар болжамы толық баяндалады, бұдан басқа түсіндірме жазба мынадай негізгі мәліметтерді қамтуға тиіс:
әзірлеуші мемлекеттік органның атауы;
тиісті нормативтік құқықтық актілерге, Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттардың нормаларына, Қазақстан Республикасы қатысушы болып табылатын халықаралық ұйымдардың шешімдеріне, Үкімет пен Кеңсе басшылығының хаттамалық және өзге де тапсырмаларына жасалған сілтемесі бар жобаны қабылдаудың негіздемелері және/немесе оны қабылдау қажеттілігінің басқа да негіздемелері (Қазақстан Республикасы қатысушы болып табылатын халықаралық ұйымдардың шешімдері, Үкімет пен Кеңсе басшылығының хаттамалық және өзге де тапсырмалары түсіндірме жазбаға қоса беріледі);
жоба бойынша қаржылық шығындардың қажеттілігі және оның қаржылық қамтамасыз етілуі, оның ішінде қаржыландыру көзі, сондай-ақ қажет болған жағдайда Республикалық бюджет комиссиясының шешімі (тиісті есептемелер, қаржыландыру көзіне сілтеме, Республикалық бюджет комиссиясы шешімінің көшірмесі міндетті түрде түсіндірме жазбаға қоса беріледі);
жоба қабылданған жағдайда болжанатын салдар;
нақты мақсаттар мен күтілетін нәтижелердің мерзімі;
жобада қаралатын мәселелер және оларды іске асыру нәтижелері бойынша Президенттің және/немесе Үкіметтің бұрын қабылданған актілері туралы мәліметтер;
енгізілетін жоба қабылданған жағдайда, заңнаманы оған сәйкес келтіру қажеттігі (басқа нормативтік құқықтық актілерді қабылдау немесе қолданыстағы актілерге өзгерістер және/немесе толықтырулар енгізу талап етілетінін-етілмейтінін көрсету) не мұндай қажеттіліктің болмауы;
ұсынылған халықаралық шарттың жобасын кейіннен ратификациялау қажеттігі туралы ақпарат;

возможность передачи проектов и материалов к ним на мобильные устройства членов Правительства через информационную систему "Мобильный офис Правительства Республики Казахстан", за исключением проектов, содержащих государственные секреты и (или) служебную информацию, в соответствии с перечнем служебной информации, разрешенной к передаче в информационной системе "Мобильный офис Правительства Республики Казахстан", утвержденным совместным приказом Руководителя Канцелярии и Министерства связи и информации от 20 мая 2011 года № 25-1-32 дсп/22П-дсп;
информацию о размещении проекта постановления на интернет-ресурсе государственного органа, а также интернет-портале открытых нормативных правовых актов (дата, количество байт);
информацию о размещении проекта, касающегося торговли товарами, услугами или прав интеллектуальной собственности, на интернет-ресурсах уполномоченных государственных органов, а также пресс-релиза к проекту постановления, имеющего социальное значение;
соответствие проекта постановления международным договорам, ратифицированным Республикой Казахстан, и решениям международных организаций, участницей которых является Республика Казахстан.
Пояснительная записка к проекту постановления, затрагивающему интересы субъектов частного предпринимательства, в обязательном порядке должна содержать результаты расчетов, подтверждающих снижение и (или) увеличение затрат субъектов частного предпринимательства в связи с введением в действие акта Правительства.
В случае несогласия с экспертным заключением Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан и экспертных советов разработчик проекта должен привести в пояснительной записке к проекту аргументированное обоснование причин несогласия с экспертным заключением.
В случае устранения замечаний, указанных в экспертных заключениях, разработчик проекта должен указать в пояснительной записке к проекту постановления об устранении данных замечаний;
3) сравнительную таблицу прежней и новой редакций постановления (постановлений) с соответствующим аргументированным обоснованием вносимых изменений и дополнений по форме согласно приложению 7 к настоящему Регламенту, по проекту постановления, предусматривающему внесение изменений и/или дополнений в действующие акты Правительства;
сравнительная таблица проекта постановления, содержащего проекты законов, актов Президента, полистно парафируется и подписывается курирующим заместителем руководителя государственного органа-разработчика;
в отношении каждого абзаца проекта должно приводиться аргументированное обоснование, в том числе при наличии нормативного правового акта с обязательной ссылкой на норму соответствующего законодательного или подзаконного акта, а также ее цитированием;
при внесении новой редакции производных нормативных правовых актов, утвержденных постановлениями Правительства, необходимо также прикладывать сравнительную таблицу прежней и новой редакций производных нормативных правовых актов с соответствующим аргументированным обоснованием (в том числе при наличии нормативного правового акта с обязательной ссылкой на норму соответствующего законодательного или подзаконного акта, а также ее цитированием) каждого абзаца новой редакции постановления, подписанную курирующим заместителем руководителя государственного органа-разработчика;

мемлекеттік құпияларды және (немесе) қызметтік ақпаратты қамтитын жобаларды қоспағанда, Кеңсе Басшысы мен Байланыс және ақпарат министрлігінің 2011 жылғы 20 мамырдағы № 25-1-32қбпү/22П-қбпү бірлескен бұйрығымен бекітілген "Қазақстан Республикасы Үкіметінің мобильдік кеңсесі" ақпараттық жүйесінде беруге рұқсат етілген қызметтік ақпарат тізбесіне сәйкес жобаларды және оларға материалдарды "Қазақстан Республикасы Үкіметінің мобильдік кеңсесі" ақпараттық жүйесі арқылы Үкімет мүшелерінің мобильдік құрылғыларына беру мүмкіндігі;
қаулы жобасының мемлекеттік органның интернет-ресурсында, сондай-ақ ашық нормативтік құқықтық актілердің интернет-порталында орналастырылғаны туралы ақпарат (күні, байт саны);
тауарлардың, көрсетілетін қызметтердің саудасына немесе зияткерлік меншік құқықтарына қатысты жобаның, сондай-ақ әлеуметтік мәні бар қаулы жобасына баспасөз релизінің уәкілетті мемлекеттік органдардың интернет-ресурстарында орналастырылғаны туралы ақпарат;
қаулы жобасының Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарға және Қазақстан Республикасы қатысушы болып табылатын халықаралық ұйымдардың шешімдеріне сәйкестігі.
Жеке кәсіпкерлік субъектілерінің мүдделерін қозғайтын қаулы жобасына түсіндірме жазба міндетті түрде Үкімет актісін қолданысқа енгізуге байланысты жеке кәсіпкерлік субъектілері шығындарының азаюын және (немесе) ұлғаюын растайтын есептемелердің нәтижелерін қамтуға тиіс.
Қазақстан Республикасы Ұлттық кәсіпкерлер палатасының және сараптама кеңестерінің сараптамалық қорытындысымен келіспеген жағдайда, жобаны әзірлеуші жобаға түсіндірме жазбада сараптамалық қорытындымен келіспеу себептерінің дәлелді негіздемесін келтіруге тиіс.
Сараптамалық қорытындыларда көрсетілген ескертулер жойылған жағдайда, жобаны әзірлеуші қаулы жобасына түсіндірме жазбада аталған ескертулердің жойылғанын көрсетуге тиіс;
3) Үкіметтің қолданыстағы актілеріне өзгерістер және/немесе толықтырулар енгізуді көздейтін қаулы жобасы бойынша осы Регламентке 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша енгізілетін өзгерістер мен толықтыруларды тиісті түрде дәлелді негіздейтін қаулының (қаулылардың) бұрынғы және жаңа редакцияларының салыстырма кестесін қамтуға тиіс;
заң жобаларын, Президент актілерінің жобаларын қамтитын қаулы жобасының әр парағын әзірлеуші мемлекеттік орган басшысының жетекшілік ететін орынбасары дәйектейді және қол қояды;
жобаның әрбір абзацына қатысты дәлелді негіздеме, оның ішінде нормативтік құқықтық акт болса – тиісті заңнамалық немесе заңға тәуелді актінің нормасына міндетті сілтеме, сондай-ақ одан дәйексөз келтірілуге тиіс;
Үкімет қаулыларымен бекітілген туынды нормативтік құқықтық актілердің жаңа редакциясы енгізілген кезде де жаңа редакциядағы қаулының әрбір абзацын тиісті түрде дәлелді негіздей отырып (оның ішінде нормативтік құқықтық акт болса – тиісті заңнамалық немесе заңға тәуелді актінің нормасына міндетті сілтеме, сондай-ақ одан дәйексөз келтіре отырып), туынды нормативтік құқықтық актілердің бұрынғы және жаңа редакцияларының әзірлеуші мемлекеттік орган басшысының жетекшілік ететін орынбасары қол қойған салыстырма кестесін қоса беру қажет;

4) справку, содержащую обоснование необходимости принятия проекта в случае, если проектом предусматривается поставить на утрату постановление (постановления);
справка по проекту постановления, содержащего проекты законов, актов Президента, полистно парафируется и подписывается курирующим заместителем руководителя государственного органа-разработчика;
5) экспертные заключения Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан и экспертных советов в случае, если проект постановления затрагивает интересы субъектов частного предпринимательства.
В случае несогласия с экспертным заключением государственный орган-разработчик проекта постановления должен привести аргументированное обоснование причин несогласия с экспертным заключением. Заключения Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан и экспертных советов не прикладываются в случае непредставления их в установленный срок.
6) рекомендации общественного совета в случае, если проект постановления затрагивает права, свободы и обязанности граждан, за исключением случаев, когда создание общественного совета в государственном органе не предусмотрено Законом Республики Казахстан "Об общественных советах".
В случае несогласия с рекомендациями государственный орган-разработчик проекта должен привести аргументированное обоснование причин несогласия. Рекомендации общественного совета не прикладываются в случае непредставления их в установленный срок;
7) экспертное заключение по результатам проведенной научной экспертизы по проекту международного договора либо международному договору, участницей которого намеревается стать Республика Казахстан, в случае, когда в соответствии с законодательством Республики Казахстан обязательно проведение научной экспертизы;
7-1) отчет о завершении публичного обсуждения проекта постановления Правительства по форме, установленной уполномоченным органом в сфере информатизации, в случае, когда проект подлежит размещению на интернет-портале открытых нормативных правовых актов;
7-2) заключение научной антикоррупционной экспертизы проекта постановления, за исключением проектов постановлений, на которые в соответствии с Законом Республики Казахстан "О правовых актах" не распространяется требование о проведении научной антикоррупционной экспертизы.
Вместе с заключением научной антикоррупционной экспертизы разработчик вносит в Канцелярию копию своего ответа в адрес лица или организации, осуществлявшей научную антикоррупционную экспертизу проекта постановления, с обоснованиями причин непринятия рекомендаций;

4) жобада қаулының (қаулылардың) күшін жою көзделетін жағдайда, жобаны қабылдау қажеттілігіне негіздемені қамтитын анықтама;
заң жобаларын, Президент актілерінің жобаларын қамтитын қаулы жобасы бойынша анықтаманың әр парағын әзірлеуші мемлекеттік орган басшысының жетекшілік ететін орынбасары дәйектейді және қол қояды;
5) қаулы жобасы жеке кәсіпкерлік субъектілерінің мүдделерін қозғайтын жағдайда, Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы мен сараптама кеңестерінің сараптамалық қорытындылары.
Сараптамалық қорытындымен келіспеген жағдайда, қаулы жобасын әзірлеуші мемлекеттік орган сараптамалық қорытындымен келіспеу себептерінің дәлелді негіздемесін келтіруге тиіс. Қазақстан Республикасы Ұлттық кәсіпкерлер палатасы мен сараптама кеңестерінің қорытындылары белгіленген мерзімде ұсынылмаған жағдайда, олар қоса берілмейді;
6) қаулы жобасы "Қоғамдық кеңестер туралы" Қазақстан Республикасының Заңында мемлекеттік органда қоғамдық кеңес құру көзделмеген жағдайлардан басқа, азаматтардың құқықтарын, бостандықтары мен міндеттерін қозғайтын болса, қоғамдық кеңестің ұсынымдары;
Ұсынымдармен келіспеген жағдайда жобаны әзірлеуші мемлекеттік орган келіспеу себептерінің дәлелді негіздемесін келтіруге тиіс. Қоғамдық кеңестің ұсынымдары белгіленген мерзімде ұсынылмаған жағдайда, қоса берілмейді;
7) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ғылыми сараптама жүргізу міндетті болған жағдайда, халықаралық шарттың жобасы бойынша не Қазақстан Республикасы қатысушы болуға ниеттенетін халықаралық шарт бойынша жүргізілген ғылыми сараптама нәтижелері бойынша сараптамалық қорытынды;
7-1) жоба ашық нормативтік құқықтық актілердің интернет-порталында орналастырылуға жататын болса, ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган белгілеген нысан бойынша Үкімет қаулысының жобасын жария талқылаудың аяқталуы туралы есеп;
7-2) "Құқықтық актілер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес сыбайлас жемқорлыққа қарсы ғылыми сараптама жүргізу туралы талап қолданылмайтын қаулы жобаларын қоспағанда, қаулы жобасына сыбайлас жемқорлыққа қарсы ғылыми сараптаманың қорытындысы.
Әзірлеуші сыбайлас жемқорлыққа қарсы ғылыми сараптаманың қорытындысымен бірге Кеңсеге қаулы жобасының сыбайлас жемқорлыққа қарсы ғылыми сараптамасын жүзеге асыратын адамның немесе ұйымның атына ұсынымдарды қабылдамау себептерінің негіздемелері жазылған өз жауабының көшірмесін енгізеді;

8) заключения иных государственных органов (протокол разногласий, а также протокол совещания, проведенного в целях поиска взаимоприемлемого решения по замечаниям согласующего государственного органа) согласно разделу 4.2. настоящего Регламента;
9) копии поручений (протоколов и т.д.), во исполнение которых разработан проект постановления;
10) лист согласования, в случаях, когда проектом постановления на рассмотрение Мажилиса Парламента вносятся законопроекты. При этом лист согласования на бумажном носителе и в электронном виде визируется первыми руководителями заинтересованных государственных органов.
Проекты актов Президента согласовываются первым руководителем государственного органа-разработчика в бумажном и электронном виде, первыми руководителями Министерства юстиции, уполномоченного органа по бюджетному планированию и других заинтересованных государственных органов – на электронном листе согласования;
11) протокольное решение Межведомственной комиссии по вопросам регулирования предпринимательской деятельности при Правительстве Республики Казахстан и заключение уполномоченного органа по предпринимательству о соблюдении регулирующими государственными органами установленных процедур, а также результаты анализа регуляторного воздействия, в случае, если по проекту постановления проводился анализ регуляторного воздействия в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан.
Содержательная часть проектов актов Президента, законов, постановлений Правительства, распоряжений Премьер-Министра формируется только в формате docx, кроме листов согласований, заключений по результатам научных экспертиз, заключений иных государственных органов, поручений, приказа о возложении обязанностей на лиц, исполняющих обязанности первого руководителя государственного органа, в формате pdf и состоит из шести файлов. Использование иных форматов, а также архивирование представляемых электронных вариантов документа не допускаются.
Сноска. Пункт 50 в редакции постановления Правительства РК от 24.07.2018 № 455 (вводится в действие с 01.07.2018); с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 04.12.2018 № 804; от 11.04.2019 № 185; от 05.06.2019 № 371; от 26.09.2019 № 707; от 16.07.2020 № 451 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования); от 13.05.2021 № 318.
50-1. Государственными органами проекты вносятся в Канцелярию до 10 декабря текущего года, за исключением проектов, по которым имеются поручения Президента, Первого Президента – Елбасы, Премьер-Министра, его заместителей, Руководства Администрации Президента, Руководителя Канцелярии, а также поручений, содержащихся в решениях Совета Безопасности и Ассамблеи, проектов, связанных с временными ограничительными мероприятиями по причине неблагополучной эпидемиологической ситуации, в том числе с карантином.

8) осы Регламенттің 4.2-бөліміне сәйкес өзге мемлекеттік органдардың қорытындылары (келіспеушіліктер хаттамасы, сондай-ақ келісуші мемлекеттік органның ескертулері бойынша өзара тиімді шешім іздеу мақсатында өткізілген кеңестің хаттамасы);
9) орындау үшін қаулы жобасы әзірленген тапсырмалардың (хаттамалардың және т.б.) көшірмелері;
10) қаулы жобасымен Парламент Мәжілісінің қарауына заң жобалары енгізілетін жағдайларда келісу парағын қамтуға тиіс. Бұл ретте келісу парағына мүдделі мемлекеттік органдардың бірінші басшылары қағаз жеткізгіште және электронды түрде қолбелгі қояды.
Президент актілерінің жобаларын әзірлеуші мемлекеттік органның бірінші басшысы – қағаз және электронды түрде, Әділет министрлігінің, бюджеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органның және басқа да мүдделі мемлекеттік органдардың бірінші басшылары электрондық келісу парағында келіседі;
11) қаулы жобасы бойынша Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес реттеушілік әсерді талдау жүргізілген жағдайда, Қазақстан Республикасының Үкіметі жанындағы Кәсіпкерлік қызметті реттеу мәселелері жөніндегі ведомствоаралық комиссияның хаттамалық шешімі және кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті органның реттеуші мемлекеттік органдардың белгіленген рәсімдерді сақтауы туралы қорытындысы, сондай-ақ реттеушілік әсерді талдау нәтижелері.
Рdf форматындағы келісу парақтарынан, ғылыми сараптамалардың нәтижелері бойынша қорытындылардан, өзге мемлекеттік органдардың қорытындыларынан, тапсырмалардан, мемлекеттік органның бірінші басшысының міндетін атқарушы адамдарға міндеттерді жүктеу туралы бұйрықтан басқа, Президент актілері, заң, Үкімет қаулылары, Премьер-Министрдің өкімдері жобаларының мазмұндық бөлігі docх форматында ғана қалыптастырылады және алты файлдан тұрады. Өзге форматтарды пайдалануға, сондай-ақ құжаттың ұсынылатын электрондық нұсқаларын архивтеуге жол берілмейді.
Ескерту. 50-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 24.07.2018 № 455 (01.07.2018 бастап қолданысқа енгізіледі); өзгерістер енгізілді – 04.12.2018 № 804; 11.04.2019 № 185; 05.06.2019 № 371; 26.09.2019 № 707; 16.07.2020 № 451 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 13.05.2021 № 318 қаулыларымен.
50-1. Мемлекеттік органдар Президенттің, Тұңғыш Президент – Елбасының, Премьер-Министрдің, оның орынбасарларының, Президент Әкімшілігі басшылығының, Кеңсе Басшысының тапсырмалары, сондай-ақ Қауіпсіздік Кеңесінің және Ассамблеяның шешімдерінде қамтылған тапсырмалар бар жобаларды, сондай-ақ қолайсыз эпидемиологиялық жағдайға, оның ішінде карантинге байланысты уақытша шектеу іс-шараларына қатысты жобаларды қоспағанда, жобаларды Кеңсеге ағымдағы жылғы 10 желтоқсанға дейін енгізеді.

Сноска. Регламент дополнен пунктом 50-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 13.01.2012 № 34 (вводится в действие со дня подписания); в редакции постановления Правительства РК от 13.05.2021 № 318.
51. Исключен постановлением Правительства РК от 27.03.2014 № 270.
52. Проект постановления и приложения к нему, содержащий проект закона, акта Президента Республики Казахстан, а также с пометкой "Для служебного пользования" полистно парафируются первым руководителем государственного органа-разработчика или акимом области, городов Нур-Султана, Алматы, Шымкента.
Сноска. Пункт 52 в редакции постановления Правительства РК от 05.06.2019 № 371.
53. При наличии в проекте постановления ссылок на международные договоры или иные документы (кроме законодательных актов, актов Президента, Правительства и Премьер-Министра) разработчиком к проекту в обязательном порядке прилагаются копии этих документов на государственном, русском и иных языках подписания (имеющих приоритет при разночтениях), заверенные соответственно Министерством иностранных дел или разработчиком проекта.
Сноска. Заголовок раздела 4.5-1 исключен постановлением Правительства РК от 11.04.2019 № 185.
53-1. Проекты постановлений Правительства и распоряжений Премьер-Министра, вносимые в Канцелярию, принимаются ОКДО ежедневно с 9.00 до 15.30 часов в электронном формате (форме) посредством ИПГО.
Проекты постановлений Правительства, содержащие проекты законов, актов Президента Республики Казахстан, проекты заключений Правительства принимаются Канцелярией в бумажном и электронном форматах (формах) посредством ЕСЭДО.
Проекты постановлений Правительства и распоряжений Премьер-Министра с пометкой "Для служебного пользования" принимаются Канцелярией на бумажных и электронных носителях.
Сноска. Пункт 53-1 в редакции постановления Правительства РК от 05.06.2019 № 371.
53-2. Подлинники зарегистрированных проектов постановлений передаются в ответственное за рассмотрение проекта структурное подразделение.
Поступившие к ранее зарегистрированному номеру проекты передаются посредством ИПГО или ЕСЭДО в ответственное за рассмотрение проекта структурное подразделение, осуществляющее свод (подлинники проектов на бумажных носителях), а также в отделы-соисполнители и Юридический отдел (копии проектов на бумажных носителях).
Сноска. Пункт 53-2 в редакции постановления Правительства РК от 11.04.2019 № 185.
53-3. Проекты постановлений Правительства, поступившие повторно к номеру (во исполнение ранее данных руководством Правительства и Канцелярии поручений), направляются в структурное подразделение-исполнитель Канцелярии (в соответствии с их компетенцией), если они предварительно рассматривались данным структурным подразделением.
Поступившие к номеру копии проектов постановлений Правительства, а также проекты постановлений Правительства (если они предварительно рассматривались Юридическим отделом) передаются в приемную Юридического отдела.

Ескерту. Регламент 50-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2012.01.13 № 34 қаулысымен; жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 13.05.2021 № 318 қаулысымен.
51. Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 27.03.2014 N 270 қаулысымен.
52. Қаулы жобасының және оның заң жобасын, Қазақстан Республикасының Президенті актісінің жобасын қамтитын, сондай-ақ "Қызмет бабында пайдалану үшін" деген белгісі бар қосымшаларының әрбір парағын әзірлеуші мемлекеттік органның басшысы немесе облыстың, Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының әкімі дәйектейді.
Ескерту. 52-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 05.06.2019 № 371 қаулысымен.
53. Қаулы жобасында халықаралық шарттарға немесе өзге де құжаттарға (заңнамалық актілерден, Президент, Үкімет және Премьер-Министр актілерінен басқа) сілтемелер болған кезде әзірлеуші осы құжаттардың тиісінше Сыртқы істер министрлігі немесе жобаны әзірлеуші куәландырған мемлекеттік, орыс және қол қойылған өзге тілдердегі (әр түрлі оқылған кезде басымдығы бар) көшірмелерін міндетті түрде жобаға қоса береді.
53-1. Кеңсеге енгізілетін Үкімет қаулылары мен Премьер-Министр өкімдерінің жобаларын БҚҚБ күн сайын сағат 9.00-ден бастап 15.30-ға дейін МОИП арқылы электрондық форматта (нысанда) қабылдайды.
Заң жобаларын, Қазақстан Республикасының Президенті актілерінің жобаларын қамтитын Үкімет қаулыларының жобаларын, Үкімет қорытындыларының жобаларын Кеңсе қағаз және электрондық форматтарда (нысандарда) ЭҚАБЖ арқылы қабылдайды.
"Қызмет бабында пайдалану үшін" деген белгісі бар Үкімет қаулылары мен Премьер-Министр өкімдерінің жобаларын Кеңсе қағаз және электрондық тасығыштарда қабылдайды.
Ескерту. 53-1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 05.06.2019 № 371 қаулысымен.
53-2. Тіркелген қаулылар жобаларының түпнұсқалары жобаны қарауға жауапты құрылымдық бөлімшеге беріледі.
Бұрын тіркелген нөмірге келіп түскен жобалар МО ИП немесе ЭҚАБЖ арқылы жобаны қарауға жауапты, жинақтауды жүзеге асыратын құрылымдық бөлімшеге (жобалардың қағаз жеткізгіштердегі түпнұсқалары), сондай-ақ бірлесіп орындаушы бөлімдерге және Заң бөліміне (жобалардың қағаз жеткізгіштердегі көшірмелері) жіберіледі.
Ескерту. 53-2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 11.04.2019 № 185 қаулысымен.
53-3. Нөмірге қайта келіп түскен (Үкімет пен Кеңсе басшылығы бұрын берген тапсырмаларды орындау үшін) Үкімет қаулыларының жобалары, егер оларды осы құрылымдық бөлімше алдын ала қараған болса, Кеңсенің орындаушы құрылымдық бөлімшесіне (олардың құзыретіне сәйкес) жіберіледі.
Нөмірге келіп түскен Үкімет қаулылары жобаларының көшірмелері, сондай-ақ Үкімет қаулыларының жобалары (егер оларды Заң бөлімі алдын ала қараса) Заң бөлімінің қабылдау бөлмесіне беріледі.

Сноска. Пункт 53-3 в редакции постановления Правительства РК от 11.04.2019 № 185.
53-4. Исключен постановлением Правительства РК от 11.04.2019 № 185.
53-5. В случае наличия замечаний в структурных подразделениях Канцелярии, проект постановления Правительства или распоряжения Премьер-Министра дорабатывается государственным органом-разработчиком в рабочем порядке в срок не более 3 (трех) рабочих дней со дня поступления соответствующего поручения Руководства Правительства или Руководителя Канцелярии.
Сноска. Регламент дополнен пунктом 53-5 в соответствии с постановлением Правительства РК от 19.08.2017 № 491.
Раздел 4.6. Отклонение и возврат проектов постановлений Правительства (распоряжений Премьер-Министра) на доработку
Сноска. Заголовок раздела 4.6 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2017 № 943 (вводится в действие с 01.01.2018 года).
Примечание РЦПИ!
В подпункт 3) предусмотрены изменения постановлением Правительства РК от 25.06.2010 № 641 (не подлежит опубликованию).
54. Проект может быть возвращен на доработку:
1) по решению Премьер-Министра до вынесения проекта на голосование по любым основаниям;
2) по решению Руководителя Канцелярии или лица, исполняющего его обязанности, в случаях выявления неаутентичности текстов проекта на государственном и русском языках, нарушений требований настоящего Регламента, Инструкции по делопроизводству в Канцелярии, несоответствия проекта законодательству Республики Казахстан;
3) на основании протокола заседания Правительства;
3-1) на основании протокола презентации проектов нормативных правовых актов;
3-2) на основании протокола совещаний у заместителей Премьер-Министра и Руководителя Канцелярии, согласованного с Премьер-Министром;
4) в рабочем порядке с резолюцией Руководителя Канцелярии;
5) исключен постановлением Правительства РК от 27.03.2014 № 270;
6) в случае нарушения 3 (трех) рабочих дней по доработке в рабочем порядке проекта государственным органом-разработчиком по замечаниям структурных подразделений Канцелярии.
Сноска. Пункт 54 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 13.01.2012 № 34 (вводится в действие со дня подписания); от 27.04.2012 № 540; от 02.05.2013 № 450 (вводится в действие с 01.07.2013); от 19.08.2017 № 491.
54-1. Проект может быть отклонен в случае несоблюдения требований пункта 49 настоящего Регламента. В данном случае проект подлежит пересогласованию только с государственным органом, которым не соблюдены соответствующие требования.
Сноска. Регламент дополнен пунктом 54-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 04.12.2018 № 804.

Ескерту. 53-3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 11.04.2019 № 185 қаулысымен.
53-4. Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 11.04.2019 № 185 қаулысымен.
53-5. Кеңсенің құрылымдық бөлімшелерінде ескертулер болған жағдайда, әзірлеуші мемлекеттік орган Үкімет басшылығының немесе Кеңсе Басшысының тиісті тапсырмасы түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде Үкімет қаулысының немесе Премьер-Министр өкімінің жобасын жұмыс тәртібімен пысықтайды.
Ескерту. 53-5-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 19.08.2017 № 491 қаулысымен.
4.6-бөлім. Үкімет қаулыларының (Премьер-Министр өкімдерінің) жобаларын қабылдамау және пысықтауға қайтару
Ескерту. 4.6-бөлімнің тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 29.12.2017 № 943 (01.01.2018 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
РҚАО-ның ескертпесі!
54-тармаққа өзгеріс енгізу көзделген - ҚР Үкіметінің 2010.06.25 № 641 (жариялануға жатпайды) Қаулысымен.
54. Жоба пысықтауға:
1) жобаны дауыс беруге шығарғанға дейін кез келген негіздерде Премьер-Министрдің шешімі бойынша;
2) жобаның мемлекеттік және орыс тілдеріндегі мәтіндерінде дәлме-дәлдіктің болмауы, осы Регламенттің, Кеңседе іс жүргізу жөніндегі нұсқаулықтың талаптарын бұзушылықтар, жобаның Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкессіздігі анықталған жағдайда Кеңсе Басшысының немесе оның міндеттерін атқарушы адамның шешімі бойынша;
3) Үкімет мәжілісінің хаттамасы негізінде;
3-1) нормативтік құқықтық актілердің жобаларын таныстыру хаттамасы негізінде;
3-2) Премьер-Министрдің орынбасарлары мен Кеңсе Басшысында өткен кеңестердің Премьер-Министрмен келісілген хаттамасы негізінде;
4) Кеңсе Басшысының қарарымен жұмыс тәртібімен;
5) алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 27.03.2014 N 270 қаулысымен.
6) әзірлеуші мемлекеттік орган Кеңсенің құрылымдық бөлімшелерінің ескертулері бойынша жобаны жұмыс тәртібімен пысықтауға бөлінген 3 (үш) жұмыс күні мерзімі бұзылған жағдайда қайтарылуы мүмкін.
Ескерту. 54-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 2008.06.04 N 535, 2012.01.13 № 34, 2012.04.27 № 540, 02.05.2013 № 450 (01.07.2013 бастап қолданысқа енгізіледі); 27.03.2014 N 270; 19.08.2017 № 491 қаулыларымен.
54-1. Осы Регламенттің 49-тармағының талаптары сақталмаған жағдайда жоба қабылдамау мүмкін. Бұл жағдайда жоба тиісті талаптарды сақтамаған мемлекеттік органмен ғана қайта келісуге жатады.
Ескерту. Регламент 54-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 04.12.2018 № 804 қаулысымен.

55. В целях доработки проектов государственный орган-разработчик имеет право оперативно созывать совещания с участием представителей заинтересованных органов.
56. Доработка и внесение проектов осуществляются государственным органом-разработчиком не более чем в месячный срок со дня возврата (за исключением случаев доработки в рабочем порядке), если в поручениях к возвращаемым проектам не указан иной срок. По окончании срока доработки государственный орган-разработчик должен представить в Канцелярию доработанный проект (допускается прикладывать ранее внесенный в Канцелярию проект постановления с приложением писем заинтересованных государственных органов) либо ходатайство в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП первого руководителя государственного органа, о снятии проекта с рассмотрения. Доработка проектов постановлений и иных нормативных правовых актов может осуществляться Канцелярией по поручению Премьер-Министра.
Сноска. Пункт 56 в редакции постановления Правительства РК от 24.07.2018 № 455 (вводится в действие с 01.07.2018).
57. При необходимости руководством Правительства и Руководителем Канцелярии сроки доработки проектов государственными органами-разработчиками и их согласования в Канцелярии могут быть сокращены.
Сноска. Пункт 57 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 04.06.2008 N 535 .
58. Премьер-Министр, его заместители, либо Руководитель Канцелярии могут направить проект постановления (распоряжения) для проведения дополнительной экспертизы (правовой, экономической, экологической, финансовой и другой) в любую соответствующую организацию.
Сноска. Пункт 58 в редакции постановления Правительства РК от 27.03.2014 № 270.
59. Проект может быть снят с рассмотрения:
1) по решению Премьер-Министра до вынесения проекта на голосование по любым основаниям;
2) на основании протокола заседания Правительства;
3) по решению Руководителя Канцелярии по согласованию с Премьер-Министром.
Сноска. Пункт 59 в редакции постановления Правительства РК от 27.03.2014 № 270.
Раздел 4.7. Вынесение проектов постановлений Правительства на голосование Правительства
Сноска. Заголовок раздела 4.7 редакции постановления Правительства РК от 29.12.2017 № 943 (вводится в действие с 01.01.2018 года).
60. Перед вынесением на заседание Правительства проект постановления оформляется в форме электронного документа, согласовывается посредством ИПГО или ЕСЭДО сотрудниками ОКДО, ответственными за надлежащее формирование комплекта электронных и бумажных документов, аутентичность текстов на государственном и русском языках, заведующими ответственного отдела и отделов-соисполнителей, Юридического отдела, Руководителем Канцелярии и его заместителями (в соответствии с распределением их обязанностей), соответствующими заместителями Премьер-Министра (в соответствии с распределением их обязанностей) и направляются на пересогласование государственным органам-разработчикам посредством ИПГО.
Премьер-Министром либо по указанию Премьер-Министра Руководителем Канцелярии проект выносится на заседание Правительства для голосования или направляется членам Правительства в порядке заочного голосования (как правило, срочного, секретного характера или подлежащий рассмотрению на закрытых заседаниях).
Проекты постановлений выносятся на заседание Правительства не ранее, чем через 10 (десять) рабочих дней со дня поступления в Канцелярию, за исключением проектов, направленных на реализацию Закона о республиканском бюджете, связанных с выделением средств из резерва Правительства, по вопросам ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера и оказания гуманитарной помощи, проектов постановлений Правительства о международных договорах о займах, а также по которым имеется письменное либо устное поручение Премьер-Министра или Руководителя Канцелярии.

55. Жобаларды пысықтау мақсатында әзірлеуші мемлекеттік органның мүдделі органдар өкілдерінің қатысуымен жедел кеңестер шақыруға құқығы бар.
56. Егер қайтарылатын жобаларға тапсырмаларда өзгеше мерзім көрсетілмесе, жобаларды пысықтауды және енгізуді әзірлеуші мемлекеттік орган қайтарылған күнінен бастап бір айдан аспайтын мерзімде (жұмыс тәртібімен пысықталатын жағдайларды қоспағанда) жүзеге асырады. Пысықтау мерзімі аяқталғаннан кейін әзірлеуші мемлекеттік орган Кеңсеге пысықталған жобаны (мүдделі мемлекеттік органдардың хаттарын қоса бере отырып, Кеңсеге бұрын енгізілген қаулы жобасын қоса беруге рұқсат етіледі) не жобаны қараудан алу туралы мемлекеттік органның бірінші басшысының ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы өтінішхатты ұсынуға тиіс. Қаулы жобаларын және өзге де нормативтік құқықтық актілерді пысықтауды Премьер-Министрдің тапсырмасы бойынша Кеңсе жүзеге асыруы мүмкін.
Ескерту. 56-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 24.07.2018 № 455 (01.07.2018 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
57. Қажет болған кезде Үкіметтің басшылығы және Кеңсе Басшысы
әзірлеуші мемлекеттік органдардың жобаларды пысықтау және оларды Кеңседе келісуді қысқартуы мүмкін.
Ескерту. 57-тармаққа өзгеріс енгізілді - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008.06.04 N 535 Қаулысымен.
58. Премьер-Министр, оның орынбасарлары не Кеңсе Басшысы қаулының (өкімнің) жобасын қосымша сараптама (құқықтық, экономикалық, экологиялық, қаржылық және басқа да) жүргізу үшін кез келген тиісті ұйымға жібере алады.
Ескерту. 58-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 27.03.2014 N 270 қаулысымен.
59. Жоба:
1) жобаны дауыс беруге шығарғанға дейін кез келген негіздерде Премьер-Министрдің шешімі бойынша;
2) Үкімет отырысы хаттамасының негізінде;
3) Премьер-Министрмен келісім бойынша Кеңсе Басшысының шешімі бойынша қараудан алынуы мүмкін.
Ескерту. 59-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 27.03.2014 N 270 қаулысымен.
4.7-бөлім. Үкімет қаулыларының жобаларын Үкіметтің дауыс беруіне шығару
Ескерту. 4.7-бөлімнің тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 29.12.2017 № 943 (01.01.2018 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
60. Үкімет отырысына шығарар алдында қаулы жобасы электрондық құжат нысанында ресімделеді, оны БҚҚБ-ның электрондық және қағаз құжаттар жиынтығын тиісінше қалыптастыруға, мемлекеттік және орыс тілдеріндегі мәтіндердің тең түпнұсқалығына жауапты қызметкерлері, жауапты бөлімнің және бірлесіп орындаушы бөлімдердің, Заң бөлімінің меңгерушілері, Кеңсе Басшысы және оның орынбасарлары (олардың міндеттерін бөлуге сәйкес), Премьер-Министрдің тиісті орынбасарлары (олардың міндеттерін бөлуге сәйкес) МОИП немесе ЭҚАБЖ арқылы келіседі және МОИП арқылы жобаларды әзірлеуші мемлекеттік органдарға қайта келісуге жолданады.
Премьер-Министр не Премьер-Министрдің нұсқауы бойынша Кеңсе Басшысы жобаны дауыс беру үшін Үкімет отырысына шығарады немесе сырттай дауыс беру тәртібімен (әдетте, шұғыл, құпия сипаттағы немесе жабық отырыстарда қаралуға тиіс) Үкімет мүшелеріне жібереді.
Республикалық бюджет туралы заңды іске асыруға бағытталған, Үкімет резервінен қаражат бөлуге байланысты, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайларды жою және гуманитарлық көмек көрсету мәселелері бойынша, қарыз туралы халықаралық шарттар туралы Үкімет қаулыларының жобаларын, сондай-ақ Премьер-Министрдің немесе Кеңсе Басшысының жазбаша не ауызша тапсырмасы бар жобаларды қоспағанда, қаулы жобалары Үкімет отырысына Кеңсеге түскен күнінен бастап кемінде 10 (он) жұмыс күні өткен соң шығарылады.

Сноска. Пункт 60 в редакции постановления Правительства РК от 25.03.2020 № 136; с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 18.03.2021 149 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
61. Рассмотрение проектов постановлений включается в повестку дня заседания Руководителем Канцелярии по согласованию с Премьер-Министром.
Список проектов постановлений, вносимых на рассмотрение заседания Правительства Республики Казахстан, направляется на мобильные устройства помощникам членов Правительства через информационную систему "Мобильный офис Правительства Республики Казахстан", за исключением проектов, содержащих государственные секреты и (или) служебную информацию, в соответствии с Перечнем служебной информации, разрешенной к передаче в информационной системе "Мобильный офис Правительства Республики Казахстан", утвержденным совместным приказом Руководителя Канцелярии и Министерства связи и информации от 20 мая 2011 года № 25-1-32дсп/22П-дсп.
Сноска. Пункт 61 в редакции постановления Правительства РК от 27.04.2012 № 540.
62. На заседаниях Правительства по проекту постановления докладывает руководитель государственного органа-разработчика. По имеющимся замечаниям и предложениям по проекту докладывает Руководитель Канцелярии в соответствии со справкой, подготовленной соответствующим структурным подразделением Канцелярии по форме согласно приложению 1-1 к настоящему Регламенту.
Сноска. Пункт 62 в редакции постановления Правительства РК от 13.05.2021 № 318.
63. По каждому проекту постановления Правительства принимается протокольное решение с указанием результатов голосования членов Правительства.
64. Постановления Правительства принимаются большинством голосов от общего числа членов Правительства.
65. Заочное голосование проводится по поручению Премьер-Министра или Руководителя Канцелярии в электронном виде, за исключением проектов с пометкой "Для служебного пользования", голосование по которым осуществляется на бумажных носителях.
Сноска. Пункт 65 в редакции постановления Правительства РК от 24.07.2018 № 455 (вводится в действие с 01.07.2018).
66. Срок для заочного голосования членов Правительства не должен превышать 3 рабочих дней со дня рассылки материалов по проекту для голосования. При необходимости Премьер-Министром и Руководителем Канцелярии по согласованию с Премьер-Министром сроки для заочного голосования могут быть сокращены.
67. До окончания срока заочного голосования члены Правительства направляют в Канцелярию ответы в форме электронных документов или письменные ответы (по проектам с пометкой "Для служебного пользования", а также в случае нахождения члена Правительства в служебной командировке по территории Республики Казахстан), в которых выражают свое мнение. В случае отсутствия ответа в указанный срок, считается, что член Правительства проголосовал за принятие проекта.
Голосование осуществляется членами Правительства без права замены.

Ескерту. 60-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 25.03.2020 № 136 қаулысымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 18.03.2021 № 149 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
61. Қаулылардың жобаларын қарауды Премьер-Министрмен келісім бойынша Кеңсе Басшысы мәжілістің күн тәртібіне енгізеді.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің мәжілістеріне қарауға шығарылатын қаулылар жобаларының тізімі мемлекеттік құпияларды және (немесе) қызметтік ақпаратты қамтитын жобаларды қоспағанда, Кеңсе Басшысының және Байланыс және ақпарат министрлігінің 2011 жылғы 20 мамырдағы № 25-1-32қпү/22П-қпү бірлескен бұйрығымен бекітілген "Қазақстан Республикасы Үкіметінің мобильдік кеңсесі" ақпараттық жүйесіне беруге рұқсат етілген қызметтік ақпарат тізбесіне сәйкес "Қазақстан Республикасы Үкіметінің мобильдік кеңсесі" ақпараттық жүйесі арқылы Үкімет мүшелері көмекшілерінің мобильдік құрылғыларына жіберіледі.
Ескерту. 61-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.04.27 № 540 Қаулысымен.
62. Үкімет отырыстарында қаулы жобасы бойынша әзірлеуші мемлекеттік органның басшысы баяндайды. Жоба бойынша ескертулер мен ұсыныстар жөнінде Кеңсе Басшысы осы Регламентке 1-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Кеңсенің тиісті құрылымдық бөлімшесі дайындаған анықтамаға сәйкес баяндайды.
Ескерту. 62-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 13.05.2021 № 318 қаулысымен.
63. Әрбір Үкімет қаулысының жобасы бойынша Үкімет мүшелерінің дауыс беру нәтижелері көрсетіліп, хаттамалық шешім қабылданады.
64. Үкімет қаулылары Үкімет мүшелерінің жалпы санының көпшілік
дауысымен қабылданады.
65. Дауыс беру қағаз жеткізгіштерде жүзеге асырылатын "Қызмет бабында пайдалану үшін" деген белгісі бар жобаларды қоспағанда, сырттай дауыс беру Премьер-Министрдің немесе Кеңсе Басшысының тапсырмасы бойынша электрондық түрде өткізіледі.
Ескерту. 65-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 24.07.2018 № 455 (01.07.2018 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
66. Үкімет мүшелерінің сырттай дауыс беру мерзімі жоба бойынша материалдарды дауыс беру үшін жіберген күннен бастап 3 жұмыс күнінен аспауға тиіс. Қажет болған кезде Премьер-Министр және Кеңсе Басшысы Премьер-Министрмен келісім бойынша сырттай дауыс беру мерзімдері қысқартылуы мүмкін.
67. Үкімет мүшелері сырттай дауыс беру мерзімі аяқталғанға дейін Кеңсеге электрондық құжаттар нысанында жауаптар немесе ("Қызмет бабында пайдалану үшін" деген белгісі бар жобалар бойынша, сондай-ақ Үкімет мүшесі Қазақстан Республикасының аумағында қызметтік іссапармен болған жағдайда) жазбаша жауаптар жібереді, онда өз пікірлерін білдіреді. Көрсетілген мерзімде жауап болмаған жағдайда, Үкімет мүшесі жобаның қабылдануына дауыс берді деп саналады.
Үкімет мүшелері дауыс беруді алмастыру құқығынсыз жүзеге асырады.

Сноска. Пункт 67 в редакции постановления Правительства РК от 05.06.2019 № 371.
68. Заочное голосование считается состоявшимся, если по проекту проголосовало большинство от общего числа членов Правительства за принятие проекта.
69. Результаты заочного голосования по проекту постановления оформляются по форме и в порядке согласно приложению 2 к настоящему Регламенту.
Сноска. Пункт 69 в редакции постановления Правительства РК от 27.03.2014 № 270.
70. Принятые на заседании Правительства проекты постановлений направляются на подпись Премьер-Министру.
Постановления Правительства и распоряжения Премьер-Министра в форме электронного и бумажного документа на гербовом бланке подписываются Премьер-Министром при наличии результатов электронного согласования.
Бумажные экземпляры постановлений Правительства и распоряжений Премьер-Министра с пометкой "ДСП" подписываются Премьер-Министром при наличии виз сотрудников ОКДО, ответственных за надлежащее формирование комплекта электронных и бумажных документов, аутентичность текстов на государственном и русском языках, заведующих ответственного отдела и отделов-соисполнителей, Юридического отдела, Руководителя Канцелярии и его заместителей (в соответствии с распределением их обязанностей), соответствующих заместителей Премьер-Министра (в соответствии с распределением их обязанностей).
При отсутствии Премьер-Министра постановления Правительства и распоряжения Премьер-Министра могут подписываться лицом, его замещающим, в порядке, установленном Премьер-Министром или лицом, исполняющим обязанности Премьер-Министра.
Проекты постановлений Правительства должны быть представлены на подпись Премьер-Министру в течение 3 (трех) дней после их рассмотрения на заседании Правительства. Общий срок прохождения проектов постановлений Правительства в Канцелярии не должен превышать 20 (двадцать) рабочих дней, о международных договорах о займах – 10 (десять) рабочих дней, распоряжений Премьер-Министра – 15 (пятнадцать) рабочих дней. По срочным проектам, разработанным по поручению руководства Правительства, устанавливаются иные сокращенные сроки их прохождения в Канцелярии.
Сноска. Пункт 70 в редакции постановления Правительства РК от 25.03.2020 № 136; с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 18.03.2021 № 149 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
70-1. Исключен постановлением Правительства РК от 24.07.2018 № 455 (вводится в действие с 01.07.2018).
70-2. Исключен постановлением Правительства РК от 24.07.2018 № 455 (вводится в действие с 01.07.2018).

Ескерту. 67-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 05.06.2019 № 371 қаулысымен.
68. Егер жоба бойынша Үкімет мүшелерінің жалпы санының көпшілігі жобаны қабылдауға дауыс берсе сырттай дауыс беру өткізілді деп саналады.
69. Қаулы жобасы бойынша сырттай дауыс беру нәтижелері осы Регламентке 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша және тәртіппен ресімделеді.
Ескерту. 69-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 27.03.2014 N 270 қаулысымен.
70. Үкімет отырысында қабылданған қаулы жобалары Премьер-Министрдің қол қоюына жіберіледі.
Елтаңбалық бланкідегі электрондық және қағаз құжат нысанындағы Үкімет қаулылары мен Премьер-Министр өкімдеріне Премьер-Министр электрондық келісу нәтижелері болған жағдайда қол қояды.
"ҚБП" белгісі бар Үкімет қаулылары мен Премьер-Министр өкімдерінің қағаз даналарына Премьер-Министр БҚҚБ-ның электрондық және қағаз құжаттар жиынтығын тиісінше қалыптастыруға, мемлекеттік және орыс тілдеріндегі мәтіндердің тең түпнұсқалығына жауапты қызметкерлерінің, жауапты бөлім және бірлесіп орындаушы бөлімдер, Заң бөлімі меңгерушілерінің, Кеңсе Басшысының және оның орынбасарларының (олардың міндеттерін бөлуге сәйкес), Премьер-Министрдің тиісті орынбасарларының (олардың міндеттерін бөлуге сәйкес) қолбелгілері болған жағдайда қол қояды.
Премьер-Министр болмаған кезде Үкімет қаулылары мен Премьер-Министр өкімдеріне Премьер-Министр белгілеген тәртіппен оны алмастыратын адам немесе Премьер-Министрдің міндетін атқарушы адам қол қоя алады.
Үкімет қаулыларының жобалары Үкімет отырысында қаралғаннан кейін 3 (үш) күн ішінде Премьер-Министрдің қол қоюына ұсынылуға тиіс. Үкімет қаулылары жобаларының Кеңседе өтуінің жалпы мерзімі 20 (жиырма) жұмыс күнінен, қарыз туралы халықаралық шарттар туралы – 10 (он) жұмыс күнінен, Премьер-Министр өкімдері – 15 (он бес) жұмыс күнінен аспауға тиіс. Үкімет басшылығының тапсырмасымен әзірленген шұғыл жобалар бойынша олардың Кеңседе өтуінің өзге қысқартылған мерзімі белгіленеді.
Ескерту. 70-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 25.03.2020 № 136 қаулысымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 18.03.2021 № 149 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
70-1. алып тасталды – ҚР Үкіметінің 24.07.2018 № 455 (01.07.2018 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
70-2. алып тасталды – ҚР Үкіметінің 24.07.2018 № 455 (01.07.2018 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

71. В подлинник постановления (распоряжения) после его подписания запрещается внесение исправлений.
Раздел 4.8. Регистрация и учет постановлений Правительства (распоряжений Премьер-Министра)
Сноска. Заголовок раздела 4.8 редакции постановления Правительства РК от 29.12.2017 № 943 (вводится в действие с 01.01.2018 года).
72. Регистрация и учет постановлений Правительства и распоряжений Премьер-Министра осуществляются Канцелярией.
Подписанным постановлениям Правительства и распоряжениям Премьер-Министра подразделением Канцелярии, ответственным за документационное обеспечение, присваиваются регистрационные номера, состоящие:
1) для несекретных постановлений - из порядкового учетного номера с начала календарного года, для распоряжений - из порядкового учетного номера с начала календарного года с проставлением через дефис буквы "р";
2) для постановлений и распоряжений ограниченного распространения с пометкой "Для служебного пользования" - из очередного порядкового номера для несекретных постановлений (распоряжений) и строчных букв "дсп";
3) для особой важности, совершенно секретных и секретных постановлений и распоряжений - из очередного порядкового номера для несекретных постановлений (распоряжений) с проставлением через дефис очередного учетного номера секретного постановления (распоряжения) со строчными буквами, соответствующими присвоенному грифу секретности: "ов" - "особой важности", "сс" - "совершенно секретно", "с" - "секретно";
Примечание РЦПИ!
Подпункт 4) предусмотрено исключить в соответствии с постановлением Правительства РК от 25.06.2010 № 641 (не подлежит опубликованию).
4) для постановлений, которыми предусматривается внесение изменений и/или дополнений в утвержденные паспорта бюджетных программ - из порядкового номера первоначального постановления с буквенной литерой (литерами), присваиваемой в алфавитном порядке.
В исключительных случаях по указанию Руководителя Канцелярии по согласованию с Премьер-Министром постановлениям (распоряжениям) на основании письменного обращения соответствующего структурного подразделения могут присваиваться в указанном выше порядке регистрационные номера с цифровой литерой, проставляемой через дефис после очередного порядкового номера для несекретных постановлений (распоряжений).
Сноска. Пункт 72 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 27.03.2014 № 270; от 31.12.2015 № 1155.
72-1. Подписанные Премьер-Министром подлинники постановлений Правительства после присвоения регистрационного номера заверяются гербовой печатью Правительства.

71. Қаулының (өкімнің) түпнұсқасына оған қол қойылғаннан кейін түзетулер енгізуге тыйым салынады.
4.8-бөлім. Үкімет қаулыларын (Премьер-Министр өкімдерін) тіркеу және есепке алу
Ескерту. 4.8-бөлімнің тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 29.12.2017 № 943 (01.01.2018 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
РҚАО-ның ескертпесі!
72-тармаққа өзгеріс енгізу көзделген - ҚР Үкіметінің 2010.06.25 № 641 Қаулысымен (жариялануға жатпайды).
72. Үкіметтің қаулылары мен Премьер-Министрдің өкімдерін тіркеуді және есепке алуды Кеңсе жүзеге асырады.
Қол қойылған Үкіметтің қаулылары мен Премьер-Министрдің өкімдеріне Кеңсенің құжаттамалық қамтамасыз ету үшін жауапты бөлімшесі:
1) құпия емес қаулылар үшін - күнтізбелік жылдың басынан бастап реттік есепке алу нөмірінен, өкімдер үшін - дефис арқылы "ө" әрпін қойып, күнтізбелік жылдың басынан бастап реттік есепке алу нөмірінен;
2) "Қызмет бабында пайдалану үшін" деген белгісі бар таралуы шектеулі қаулылар мен өкімдер үшін - құпия емес қаулылар (өкімдер) үшін кезекті реттік нөмірден және "қпү" кіші әріптерінен;
3) аса маңызды, өте құпия және құпия қаулылар мен өкімдер үшін - құпия қаулының (өкімнің) кезекті есепке алу нөмірін дефис арқылы берілген құпиялық белгісіне сәйкес "аса м" - "аса маңызды", "өқ" - "өте құпия", "қ" - "құпия" кіші әріптерімен бірге қойып, құпия емес қаулыларға (өкімдерге) арналған кезекті реттік нөмірден;
4) бекітілген бюджеттік бағдарламалардың паспорттарына өзгерістер және/немесе толықтырулар енгізу көзделетін қаулылар үшін - әліпбилік тәртіппен берілетін әріптік литері (литерлері) бар бастапқы қаулының реттік нөмірінен тұратын тіркеу нөмірлерін береді.
Ерекше жағдайларда Премьер-Министрмен келісу бойынша Кеңсе Басшысының нұсқауымен қаулыларға (өкімдерге) тиісті құрылымдық бөлімшенің жазбаша өтініші негізінде құпия емес қаулыларға (өкімдерге) арналған кезекті реттік нөмірден кейін дефис арқылы қойылатын цифрлы литері бар тіркеу нөмірі жоғарыда көрсетілген тәртіппен берілуі мүмкін.
Ескерту. 72-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 27.03.2014 N 270; 31.12.2015 № 1155 қаулыларымен.
72-1. Премьер-Министр қол қойған Үкімет қаулыларының түпнұсқаларына тіркеу нөмірі берілгеннен кейін Үкіметтің елтаңбалық мөрмен куәландырылады.

Сноска. Регламент дополнен пунктом 72-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 30.07.2011 № 885; в редакции постановления Правительства РК от 27.04.2012 № 540.
73. Подлинники постановлений Правительства и распоряжений Премьер-Министра относятся к документам постоянного хранения и хранятся в Канцелярии не менее 15 лет, по истечении которых они передаются на государственное хранение в Центральный государственный архив Республики Казахстан.
74. Своевременный выпуск и рассылку заверенных копий постановлений Правительства и распоряжений Премьер-Министра осуществляет Канцелярия. При необходимости дополнительные экземпляры постановлений (распоряжений) выдаются с разрешения Руководителя Канцелярии на основании письменного обращения соответствующего государственного органа (разработчика) либо структурного подразделения КПМ. Заверенные копии постановлений и распоряжений секретного характера или выписки из них рассылаются ограниченному количеству адресатов в установленном порядке.
Замена ранее разосланных экземпляров несекретных постановлений Правительства и распоряжений Премьер-Министра при обнаружении в них технических ошибок производится с разрешения Руководителя Канцелярии на основании обоснованного письменного обращения (запроса) соответствующего государственного органа (разработчика) и/или служебной записки ответственного структурного подразделения КПМ. При этом получателям первоначально разосланных на бумажных носителях экземпляров повторно рассылаются исправленные варианты постановлений (распоряжений) со штампом "Бұрынғы жіберілгеннің орнына" ("Взамен ранее разосланного"). Исправленные постановления (распоряжения), в том числе в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью, который создается и переподписывается в порядке, установленном настоящим Регламентом, направляются в государственные органы согласно рассылке. После получения адресатами исправленного варианта с вышеуказанным штампом ранее разосланные бумажные экземпляры постановлений (распоряжений) должны быть незамедлительно возвращены ими в Канцелярию, а электронные документы, удостоверенные электронной цифровой подписью, в соответствии с требованиями политики информационной безопасности и защиты информационных ресурсов – уничтожены.
Особой важности, совершенно секретные и секретные постановления (распоряжения) официально отзываются письмами Руководителя Канцелярии.
Канцелярией в сопроводительном электронном документе, удостоверенном электронной цифровой подписью, адресованном в Министерство юстиции при рассылке заверенных копий постановлений Правительства и распоряжений Премьер-Министра указывается их государственный орган-разработчик для размещения данных сведений в автоматизированной системе правовой информации.

Ескерту. Регламент 72-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2011.07.30 № 885, жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.04.27 № 540 Қаулыларымен.
73. Үкімет қаулыларының және Премьер-Министр өкімдерінің
түпнұсқалары Кеңседе тұрақты сақталатын құжаттарға жатқызылады және
Кеңседе кемінде 15 жыл сақталады, осы мерзім өткеннен кейін олар Қазақстан Республикасының Орталық мемлекеттік мұрағатына мемлекеттік сақтауға беріледі.
74. Үкімет қаулыларының және Премьер-Министр өкімдерінің расталған көшірмелерін уақтылы шығаруды және таратуды Кеңсе жүзеге асырады. Қажет болған кезде қаулылардың (өкімдердің) қосымша даналары тиісті мемлекеттік органның (әзірлеушінің) не ПМК құрылымдық бөлімшесінің жазбаша өтініші негізінде Кеңсе Басшысының рұқсатымен беріледі. Құпия сипаттағы қаулылар мен өкімдердің расталған көшірмелері немесе олардың үзінді көшірмелері белгіленген тәртіппен адресаттардың шектеулі санына жіберіледі.
Техникалық қателер анықталған кезде құпия емес Үкімет қаулылары мен Премьер-Министр өкімдерінің бұрын жіберілген даналарын
ауыстыру тиісті мемлекеттік органның (әзірлеушінің) жазбаша өтініші (сұрау салуы) және/немесе ПМК жауапты құрылымдық бөлімшесінің қызметтік жазбахаты негізінде Кеңсе Басшысының рұқсатымен жүргізіледі. Бұл ретте бастапқы жіберілген даналарды қағаз жеткізгіштерде алғандарға "Бұрынғы жіберілгеннің орнына" ("Взамен ранее разосланного") мөртаңбасы басылып, қаулылардың (өкімдердің) түзетілген нұсқалары қайта жіберіледі. Түзетілген, оның ішінде электрондық цифрлық қолтаңбамен куәландырылған, осы Регламентте белгіленген тәртіппен жасалатын және қайта қол қойылатын электрондық құжат нысанындағы қаулылар (өкімдер) мемлекеттік органдарға таратуға сәйкес жіберіледі. Адресаттар жоғарыда көрсетілген мөртаңбасы бар түзетілген нұсқаны алғаннан кейін қаулылардың (өкімдердің) бұрын жіберілген қағаз даналарын Кеңсеге дереу қайтаруға тиіс, ал электрондық цифрлық қолтаңбамен куәландырылған электрондық құжаттар ақпараттық қауіпсіздік және ақпараттық ресурстарды қорғау саясатының талаптарына сәйкес жойылуға тиіс.
Аса маңызды, өте құпия және құпия қаулылар (өкімдер) Кеңсе Басшысының хатымен ресми түрде қайтарып алынады.
Кеңсе Үкімет қаулыларының және Премьер-Министр өкімдерінің куәландырылған көшірмелерін тарату кезінде Әділет министрлігіне жіберген, электрондық цифрлық қолтаңбамен куәландырылған ілеспе электрондық құжатта құқықтық ақпараттың автоматтандырылған жүйесінде мәліметтердің деректерін орналастыру үшін оларды әзірлеуші мемлекеттік органды көрсетеді.

Сноска. Пункт 74 в редакции постановления Правительства РК от 27.04.2012 № 540; с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 27.03.2014 № 270; от 31.12.2015 № 1155.
75. После принятия нормативного постановления Правительства министерства и их ведомства, а также местные исполнительные органы обязаны в месячный срок привести свои акты в соответствие с принятым постановлением Правительства и, при необходимости, издать соответствующие акты в целях его реализации.
Сноска. Пункт 75 в редакции постановления Правительства РК от 11.08.2014 № 910.
75-1. Снятие с контроля поручений, связанных с принятием ведомственных актов государственных органов и постановлений местных исполнительных органов, разработанных в реализацию соответствующего законодательного акта, осуществляется после поступления информации в Канцелярию о государственной регистрации в Министерстве юстиции и его территориальных органах.
Сноска. Регламент дополнен пунктом 75-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 19.08.2017 № 491.
76. Государственные органы обязаны осуществлять постоянный мониторинг принятых постановлений (распоряжений), разработчиками которых они являлись, для выявления противоречащих законодательству республики и устаревших норм права, оценки эффективности их реализации и своевременно принимать меры по внесению в них изменений и дополнений или признанию их утратившими силу.
77. В случае ликвидации, реорганизации или преобразования органа, принявшего нормативные правовые акты, вопросы о признании его актов утратившими силу, внесении в них изменений и дополнений решаются его правопреемником или вышестоящим органом.
Глава 5. Порядок подготовки и согласования проектов актов Президента Республики Казахстан, вносимых Правительством
Сноска. Заголовок главы 5 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2017 № 943 (вводится в действие с 01.01.2018 года).
Примечание РЦПИ!
Глава 5 в редакции постановления Правительства РК от 25.06.2010 № 641 (не подлежит опубликованию).
78. Подготовка проектов актов Президента, вносимых Правительством, осуществляется соответствующим органом согласно действующему законодательству и настоящему Регламенту.
Проекты актов Президента вносятся в Канцелярию в порядке, предусмотренном настоящим Регламентом для постановлений Правительства.
Проекты актов Президента вносятся в Администрацию Президента постановлениями Правительства либо письмами Премьер-Министра (лица, исполняющего обязанности Премьер-Министра), а также одновременно представляются в формате (форме) электронных документов через Единую систему электронного документооборота. При этом письмами, как правило, повторно вносятся проекты, ранее возвращенные Администрацией Президента для доработки.
Подготовка проектов актов Президента Республики Казахстан осуществляется соответствующими государственными органами по своей инициативе согласно их компетенции либо по поручению вышестоящих государственных органов или должностных лиц.
Подготовленные государственным органом-разработчиком проекты актов Президента Республики Казахстан на государственном и русском языках вносятся в Канцелярию Премьер-Министра сопроводительным письмом первого руководителя.
Проекты актов Президента, вносимые в Канцелярию, в обязательном порядке согласовываются в бумажном и электронном виде первым руководителем государственного органа-разработчика, в электронном виде – первыми руководителями Министерства юстиции, уполномоченного органа по бюджетному планированию и других заинтересованных государственных органов.
Проект акта Президента Республики Казахстан и приложения к нему полистно парафируются руководителем государственного органа-разработчика, за исключением первого листа проекта акта, если проект акта состоит из двух и более листов.
Доработка и внесение проектов актов Президента Республики Казахстан осуществляется государственным органом-разработчиком в течение десяти рабочих дней со дня возврата, если в поручениях не указан иной срок.
К проектам актов Президента Республики Казахстан, требующим последующего принятия дополнительных нормативных правовых актов, прикладываются проекты соответствующих дополнительных нормативных правовых актов, парафированные первыми руководителями государственных органов-разработчиков, компетенция которых устанавливается в проекте акта Президента Республики Казахстан.
Проекты актов Президента Республики Казахстан о международных договорах и соглашениях должны представляться в Администрацию Президента не менее чем за 5 (пять) рабочих дней до намеченного дня подписания международных документов.

Ескерту. 74-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.04.27 № 540; өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 27.03.2014 N 270; 31.12.2015 № 1155 қаулыларымен.
75. Үкіметтің нормативтік қаулысы қабылданғаннан кейін министрліктер мен олардың ведомстволары, сондай-ақ жергілікті атқарушы органдар бір ай мерзімде өздерінің актілерін Үкімет қабылдаған қаулыға сәйкес келтіруге және қажет болған кезде оны іске асыру мақсатында тиісті актілер шығаруға міндетті.
Ескерту. 75-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 11.08.2014 № 910 қаулысымен.
75-1. Мемлекеттік органдардың ведомстволық актілерін және жергілікті атқарушы органдардың қаулыларын қабылдауға байланысты, тиісті заңнамалық актіні іске асыру үшін әзірленген тапсырмаларды бақылаудан алу Кеңсеге Әділет министрлігінде және оның аумақтық органдарында мемлекеттік тіркелгені туралы ақпарат түскеннен кейін жүзеге асырылады.
Ескерту. 75-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 19.08.2017 № 491 қаулысымен.
76. Мемлекеттік органдар республиканың заңнамасына қайшы келетін және құқықтың ескірген нормаларын анықтау, оларды іске асырудың тиімділігін бағалау және оларға өзгерістер мен толықтырулар енгізу немесе олардың күші жойылды деп тану жөнінде уақтылы шаралар қабылдау үшін өздері әзірлеуші болып табылған, қабылданған қаулылардың (өкімдердің) тұрақты мониторингін жүзеге асыруға міндетті.
77. Нормативтік құқықтық актілерді қабылдаған орган таратылған, қайта ұйымдастырылған немесе қайта құрылған жағдайда, оның актілерінің күші жойылды деп тану туралы, оларға өзгерістер мен толықтырулар енгізу мәселелерін оның құқықтық мирасқоры немесе жоғары тұрған орган шешеді.
РҚАО-ның ескертпесі!
5-тарау жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2010.06.25 № 641 Қаулысымен (жариялануға жатпайды).
5-бөлім. Үкімет енгізетін Қазақстан Республикасының Президенті актілерінің жобаларын дайындау және келісу тәртібі
Ескерту. 5-бөлімнің тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 29.12.2017 № 943 (01.01.2018 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
78. Үкімет енгізетін Президент актілерінің жобаларын дайындауды қолданыстағы заңнамаға және осы Регламентке сәйкес тиісті орган жүзеге асырады.
Президент актілерінің жобалары Кеңсеге осы Регламентте Үкіметтің қаулылары үшін көзделген тәртіппен енгізіледі.
Президент актілерінің жобалары Президент Әкімшілігіне Үкімет қаулыларымен не Премьер-Министрдің (Премьер-Министрдің міндетін атқарушы тұлғаның) хаттарымен енгізіледі, сондай-ақ бір мезгілде Электрондық құжат айналымының бірыңғай жүйесі арқылы электрондық құжаттар форматында (нысанында) беріледі. Бұл ретте, әдетте, хаттармен Президент Әкімшілігі бұрын пысықтау үшін қайтарған жобалар қайта енгізіледі.
Қазақстан Республикасының Президенті актілерінің жобаларын дайындауды тиісті мемлекеттік органдар өздерінің құзыретіне сәйкес өз бастамалары бойынша не жоғары тұрған мемлекеттік органдардың немесе лауазымды тұлғалардың тапсырмасы бойынша жүзеге асырады.
Әзірлеуші мемлекеттік орган мемлекеттік және орыс тілдерінде дайындаған Қазақстан Республикасының Президенті актілерінің жобалары Премьер-Министр Кеңсесіне бірінші басшының ілеспе хатымен енгізіледі.
Кеңсеге енгізілетін Президент актілерінің жобаларын әзірлеуші мемлекеттік органның бірінші басшысы міндетті түрде қағаз және электрондық түрде келіседі, Әділет министрлігінің, бюджеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органның және басқа да мүдделі мемлекеттік органдардың бірінші басшылары электрондық түрде келіседі.
Қазақстан Республикасының Президенті актісінің жобасы мен оның қосымшасының әр парағына, егер актінің жобасы екі және одан көп парақтан тұратын болса, акті жобасының бірінші парағын қоспағанда, әзірлеуші мемлекеттік органның басшысы қол қояды.
Егер тапсырмаларда өзгеше мерзім көрсетілмесе, Қазақстан Республикасының Президенті актілерінің жобаларын пысықтауды және енгізуді әзірлеуші мемлекеттік орган қайтарылған күннен бастап он жұмыс күні ішінде жүзеге асырады.
Кейіннен қосымша нормативтік құқықтық актілер қабылдауды талап ететін Қазақстан Республикасының Президенті актілерінің жобаларына құзыреттері Қазақстан Республикасының Президенті актісінің жобасында белгіленетін әзірлеуші мемлекеттік органдардың бірінші басшылары дәйектеген тиісті қосымша нормативтік құқықтық актілердің жобалары қоса беріледі.
Қазақстан Республикасы Президентінің халықаралық шарттар мен келісімдер туралы актілерінің жобалары Президент Әкімшілігіне халықаралық құжаттарға қол қою белгіленген күнге дейін кемінде 5 (бес) жұмыс күні бұрын берілуге тиіс.

Сноска. Пункт 78 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 12.02.2013 № 126; от 27.03.2014 № 270; от 11.08.2014 № 910; от 31.12.2015 № 1155; от 13.05.2021 № 318.
79. Вносимые Правительством в Администрацию Президента проекты актов Президента, подготовленные на государственном и русском языках, должны содержать:
1) копию постановления Правительства о внесении проекта акта Президента, заверенную в установленном порядке печатью Правительства;
2) проект акта Президента на соответствующем бланке, завизированный Премьер-Министром, в бумажном и электронном виде.
Проект акта Президента и приложения к нему полистно парафируются руководителем государственного органа-разработчика, за исключением первого листа проекта акта, если проект акта состоит из двух и более листов.
К вносимому проекту акта Президента, доработанному в Канцелярии, допускается прикладывать внесенный в Правительство проект акта Президента с визой первого руководителя органа-разработчика.
Проект акта Президента, доработанный в Канцелярии, визируется Премьер-Министром;
3) копии экспертных заключений аккредитованных объединений субъектов частного предпринимательства, в случае если проект акта Президента затрагивает интересы субъектов частного предпринимательства, отраслевые интересы которых непосредственно затрагиваются проектом;
4) пояснительную записку объемом не более трех страниц, а по сложным вопросам – не более пяти страниц, где излагается предмет вопроса, социально-экономическое и при необходимости политико-правовое, экологическое, демографическое и иные обоснования, прогноз ожидаемых последствий принятия акта, перечень ранее принятых актов Президента по этому вопросу и информация об их исполнении.
Пояснительная записка к проекту акта Президента, вносимому Правительством, подписывается Премьер-Министром;
5) сравнительную таблицу действующей и предлагаемой редакции проекта акта Президента с соответствующим обоснованием вносимых изменений и дополнений, оформленную одинарным межстрочным интервалом с размером шрифта № 14, полистно парафированную и подписанную первым руководителем государственного органа-разработчика, в случае если проект акта предусматривает внесение изменений и (или) дополнений в действующие акты Президента;
6) электронный лист согласования, оформленный по форме согласно приложению 1 к Правилам;
7) соответствующие проекты нормативных правовых актов, парафированные первыми руководителями государственных органов-разработчиков, принятие которых необходимо для реализации вносимого проекта акта Президента, при наличии их прямой компетенции, устанавливаемой проектом акта Президента;

Ескерту. 78-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 12.02.2013 № 126; 27.03.2014 N 270; 11.08.2014 № 910; 31.12.2015 № 1155; 13.05.2021 № 318 қаулыларымен.
79. Үкімет Президент Әкімшілігіне енгізетін Президент актілерінің мемлекеттік және орыс тілдерінде дайындалған жобаларында мыналар қамтылуға тиіс:
1) Президент актісінің жобасын енгізу туралы Үкімет қаулысының белгіленген тәртіппен Үкіметтің мөрімен куәландырылған көшірмесі;
2) Премьер-Министр бұрыштама қойған тиісті бланкідегі қағаз және электрондық түрдегі Президент актісінің жобасы.
Егер жоба екі және одан да көп парақтан тұратын болса, жобаның бірінші парағын қоспағанда, Президент актісінің жобасы мен оған қосымшалардың әр парағын әзірлеуші мемлекеттік органның басшысы дәйектейді.
Кеңседе пысықталған Президент актісінің енгізілетін жобасына Үкіметке енгізілген, әзірлеуші органның бірінші басшысының бұрыштамасы бар Президент актісінің жобасын қоса беруге рұқсат беріледі.
Кеңседе пысықталған Президент актісінің жобасына Премьер-Министр қолбелгі қояды;
3) егер Президент актісінің жобасы жобада салалық мүдделері тікелей қозғалатын жеке кәсіпкерлік субъектілерінің мүдделерін қозғайтын болса, жеке кәсіпкерлік субъектілерінің аккредиттелген бірлестіктерінің сараптамалық қорытындыларының көшірмелері;
4) көлемі үш парақтан аспайтын, ал күрделі мәселелер бойынша бес парақтан аспайтын түсіндірме жазба, онда мәселенің нысанасы, әлеуметтік-экономикалық және қажет болса, саяси-құқықтық, экологиялық, демографиялық және өзге де негіздемелер, жобаны қабылдаудың күтілетін салдарының болжамы, осы мәселе бойынша Президенттің бұрын қабылданған актілерінің тізбесі және олардың орындалуы туралы ақпарат жазылады.
Үкімет енгізетін Президент актісінің жобасына түсіндірме жазбаға Премьер-Министр қол қояды;
5) егер актінің жобасы Президенттің қолданыстағы актілеріне өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізуді көздесе, әзірлеуші мемлекеттік органның бірінші басшысы әр парағын дәйектеген және қол қойған, № 14 қаріп өлшемімен бір жоларалық интервалмен ресімделген, енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың тиісті негіздемесі бар Президент актісінің қолданыстағы және ұсынылатын редакцияларының салыстырма кестесі;
6) Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша рәсімделген электрондық келісу парағы;
7) Президент актісінің жобасында белгіленетін әзірлеуші мемлекеттік органдардың бірінші басшыларының тікелей құзыреті болған жағдайда, олар дәйектеген, қабылдануы Президент актісінің енгізілетін жобасын іске асыру үшін қажет нормативтік құқықтық актілердің тиісті жобалары;

8) копию приказа или распоряжения о возложении обязанностей на лиц, исполняющих обязанности первого руководителя государственного органа, в случае наличия их виз на проекте акта, оформленных в бумажном и электронном виде;
9) иные необходимые материалы.
Проекты актов Президента, содержащие служебную информацию ограниченного распространения или государственные секреты, согласовываются в бумажном виде.
Сноска. Пункт 79 в редакции постановления Правительства РК от 13.05.2021 № 318.
79-1. До 31 декабря текущего года государственные органы направляют в Администрацию Президента информацию о результатах мониторинга и, в случае необходимости, предложения о внесении в соответствующие указы изменений и (или) дополнений либо признании их утратившими силу.
Сноска. Регламент дополнен пунктом 79-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 27.04.2012 № 540; в редакции постановления Правительства РК от 26.09.2019 № 707.
Глава 6. Законотворческая деятельность Правительства
Сноска. Заголовок главы 6 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2017 № 943 (вводится в действие с 01.01.2018 года).
Раздел 6.1. Планирование законотворческой деятельности
Сноска. Заголовок раздела 6.1 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2017 № 943 (вводится в действие с 01.01.2018 года).
80. Законотворческая деятельность Правительства осуществляется в соответствии с Концептуальным планом законотворческой работы и текущими планами законопроектных работ Правительства.
Сноска. Пункт 80 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2016 № 904.
80-1. Концептуальный план законотворческой работы принимается на период очередного созыва Парламента и отражает отрасли (сферы) законодательства, в рамках которых предполагается подготовка проектов законодательных актов в разрезе сессий Парламента (за исключением постановлений Парламента и его палат).
Концептуальный план законотворческой работы составляется на основе консолидированных предложений палат Парламента и Правительства.
Концептуальный план законотворческой работы разрабатывается Министерством юстиции, вносится Правительством на согласование с председателями палат Парламента и утверждается Президентом Республики Казахстан.
В целях реализации Концептуального плана законотворческой работы Правительство утверждает текущие планы законопроектных работ, составляемые на один год (далее – План).
Сноска. Регламент дополнен пунктом 80-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 29.12.2016 № 904.
81. Формирование Плана на предстоящий год осуществляется с учетом поручений и ежегодного Послания Президента, нормативных постановлений и ежегодных посланий Конституционного Совета, Концептуального плана законотворческой работы, документов Системы государственного планирования, утверждаемых Правительством, планов графиков по реализации национальных проектов, решений Премьер-Министра и Правительства, результатов правового мониторинга законов, нормативных правовых актов, принятие которых предусмотрено Бюджетным кодексом.
Ежегодно в мае Правительство направляет в Администрацию Президента предложения по тематике и содержанию проекта Послания Президента.
Сводная информация по государственным органам, входящим в структуру Правительства, представляется в Правительство в апреле месяце текущего года уполномоченным органом по государственному планированию.

8) қағаз жеткізгіште және электрондық нысанда ресімделген актінің жобасында мемлекеттік органның бірінші басшысының міндетін атқаратын адамның бұрыштамасы болған жағдайда оған міндеттерді жүктеу туралы бұйрықтың немесе өкімнің көшірмесі;
9) өзге де қажетті материалдар.
Таратылуы шектелген қызметтік ақпаратты немесе мемлекеттік құпияларды қамтитын Президент актілерінің жобалары қағаз түрінде келісіледі.
Ескерту. 79-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 13.05.2021 № 318 қаулысымен.
79-1. Ағымдағы жылғы 31 желтоқсанға дейін мемлекеттік органдар Президент Әкімшілігіне мониторингтің нәтижелері туралы ақпарат және қажет болған жағдайда, тиісті жарлықтарға өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу не олардың күші жойылды деп тану туралы ұсыныс жібереді.
Ескерту. Регламент 79-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2012.04.27 № 540; өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 26.09.2019 № 707 қаулыларымен.
6-тарау. Үкіметтің заң шығару қызметі
6.1-бөлім. Заң шығару қызметін жоспарлау
Ескерту. 6-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 29.12.2017 № 943 (01.01.2018 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
80. Үкіметтің заң шығару қызметі Заң шығару жұмысының тұжырымдамалық жоспарына және Үкіметтің заң жобалау жұмыстарының ағымдағы жоспарларына сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту. 80-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 29.12.2016 N 904 қаулысымен.
80-1. Заң шығару жұмысының тұжырымдамалық жоспары Парламенттің кезекті сайланымы кезеңіне қабылданады және олардың шеңберінде Парламент сессиялары бойынша заңнамалық актілердің жобаларын (Парламенттің және оның палаталарының қаулыларын қоспағанда) дайындау болжанатын заңнама салаларын (аясын) көрсетеді.
Заң шығару жұмысының тұжырымдамалық жоспары Парламент палаталары мен Үкіметтің топтастырылған ұсыныстарының негізінде жасалады.
Заң шығару жұмысының тұжырымдамалық жоспарын Әділет министрлігі әзірлейді, оны Үкімет Парламент палаталарының төрағаларымен келісу үшін енгізеді және Қазақстан Республикасының Президенті бекітеді.
Заң шығару жұмысының тұжырымдамалық жоспарын іске асыру мақсатында Үкімет бір жылға жасалатын заң жобалау жұмыстарының ағымдағы жоспарларын (бұдан әрі – Жоспар) бекітеді.
Ескерту. Регламент 80-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 29.12.2016 N 904 қаулысымен.
81. Алдағы жылға арналған жоспарды қалыптастыру Президенттің тапсырмалары мен жыл сайынғы Жолдауы, Конституциялық Кеңестің нормативтік қаулылары мен жыл сайынғы жолдаулары, Заң шығармашылығы жұмысының тұжырымдамалық жоспары, Үкімет бекітетін Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттары, ұлттық жобаларды іске асыру жөніндегі графиктердің жоспарлары, Премьер-Министр мен Үкіметтің шешімдері, қабылдануы Бюджет кодексінде көзделген заңдардың, нормативтік құқықтық актілердің құқықтық мониторингінің нәтижелері ескеріліп жүзеге асырылады.
Жыл сайын мамырда Үкімет Президент Жолдауы жобасының тақырыбы мен мазмұны бойынша ұсыныстарды Президент Әкімшілігіне жібереді.
Үкіметтің құрылымына кіретін мемлекеттік органдар жөніндегі жиынтық ақпаратты мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті мемлекеттік орган Үкіметке ағымдағы жылдың сәуір айында ұсынады.

Сноска. Пункт 81 в редакции постановления Правительства РК от 13.05.2021 № 318.
82. Проект Плана на предстоящий год формируется Министерством юстиции на основании положительного заключения Межведомственной комиссии по вопросам законопроектной деятельности при Правительстве Республики Казахстан (далее – Межведомственная комиссия) по проектам концепции законопроектов, которые представляются государственными органами в Министерство юстиции ежегодно, до 1 июля. При этом проекты концепции законопроектов должны быть одобрены Межведомственной комиссией ежегодно, до 1 августа.
Проект Плана должен содержать указание на:
1) наименование проекта закона, разработка которого предполагается в предстоящем году, отражающее его уровень, форму и предмет регулирования;
2) сроки разработки проекта закона и представления его в Парламент Республики Казахстан;
3) органы, организации и должностных лиц, которые ответственны за разработку проекта закона.
При этом срок внесения законопроекта в Парламент не должен быть менее двух месяцев от установленного срока внесения его в Правительство, за исключением проектов законов, разрабатываемых в реализацию Бюджетного кодекса Республики Казахстан.
Сформированный проект Плана представляется в Правительство ежегодно, до 1 октября в порядке, установленном для внесения проектов постановлений Правительства. При этом Министерством юстиции к проекту Плана прикладывается справка, содержащая обоснование необходимости разработки каждого законопроекта, включенного в проект Плана.
Проект Плана представляется Главе государства до 15 ноября и утверждается не позднее 31 декабря года, предшествующего планируемому.
В случае несвоевременного представления предложений в проект Плана законопроектных работ до 1 июля текущего года государственными органами, Министерство юстиции вносит руководителю соответствующего государственного органа либо лицу, исполняющему его обязанности, предложение о привлечении к ответственности руководителя юридической службы.
В случае отсутствия предложений в проект Плана соответствующий государственный орган направляет в адрес Министерства юстиции в указанный срок письмо об отсутствии предложений.
Сноска. Пункт 82 - в редакции постановления Правительства РК от 23.07.2021 № 511 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
83. Согласование Плана с Президентом Республики Казахстан осуществляется в соответствии с Указом Президента Республики Казахстан от 17 мая 2002 года № 873 "Об утверждении Правил согласования с Президентом Республики Казахстан планов законопроектных работ Правительства Республики Казахстан и с Администрацией Президента Республики Казахстан проектов законов, вносимых Правительством в Мажилис Парламента Республики Казахстан".

Ескерту. 81-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 13.05.2021 № 318 қаулысымен.
82. Aлдағы жылға арналған Жоспардың жобасын жыл сайын 1 шілдеге дейін мемлекеттік органдар Әділет министрлігіне ұсынатын заң жобалары тұжырымдамаларының жобалары бойынша Қазақстан Республикасы Үкіметінің жанындағы Заң жобалау қызметі мәселелері жөніндегі ведомствоаралық комиссияның (бұдан әрі – Ведомствоаралық комиссия) оң қорытындысы негізінде Әділет министрлігі қалыптастырады. Бұл ретте заң жобалары тұжырымдамаларының жобаларын Ведомствоаралық комиссия жыл сайын 1 тамызға дейін мақұлдауға тиіс.
Жоспар жобасында:
1) алдағы жылы әзірлеу болжанатын, оның деңгейін, реттеу нысаны мен нысанасын көрсететін заң жобасының атауы;
2) заң жобасын әзірлеу және оны Қазақстан Республикасының Парламентіне ұсыну мерзімдері;
3) заң жобасын әзірлеуге жауапты органдар, ұйымдар және лауазымды адамдар көрсетілуге тиіс.
Бұл ретте Қазақстан Республикасының Бюджет кодексін іске асыру үшін әзірленетін заң жобаларын қоспағанда, заң жобасын Парламентке енгізу мерзімі оны Үкіметке енгізудің белгіленген мерзімінен екі айдан кем болмауға тиіс.
Қалыптастырылған Жоспардың жобасы жыл сайын 1 қазанға дейін Үкімет қаулыларының жобаларын енгізу үшін белгіленген тәртіппен Үкіметке ұсынылады. Бұл ретте Әділет министрлігі Жоспардың жобасына енгізілген әрбір заң жобасын әзірлеу қажеттігінің негіздемесін қамтитын анықтаманы Жоспардың жобасына қоса береді.
Жоспар жобасы жоспарланатын жылдың алдындағы жылдың 15 қарашасына дейін Мемлекет басшысына ұсынылады және 31 желтоқсанынан кешіктірілмей бекітіледі.
Мемлекеттік органдар Заң жобалау жұмыстары жоспарының жобасына ұсыныстарын ағымдағы жылдың 1 шілдесіне дейін уақтылы бермеген жағдайда Әділет министрлігі тиісті мемлекеттік органның басшысына не оның міндетін атқарушы тұлғаға заң қызметінің басшысын жауапкершілікке тарту туралы ұсыныс енгізеді.
Жоспар жобасына ұсыныстар болмаған жағдайда тиісті мемлекеттік орган көрсетілген мерзімде Әділет министрлігіне ұсыныстардың жоқ екені туралы хат жібереді.
Ескерту. 82-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 23.07.2021 № 511 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
83. Жоспарды Қазақстан Республикасының Президентімен келісу "Қазақстан Республикасы Үкіметінің заң жобалары жұмыстарының жоспарларын Қазақстан Республикасының Президентімен және Қазақстан Республикасы Парламентінің Мәжілісіне Үкімет енгізетін заң жобаларын Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігімен келісу ережелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2002 жылғы 17 мамырдағы № 873 Жарлығына сәйкес жүзеге асырылады.

Сноска. Пункт 83 в редакции постановления Правительства РК от 27.03.2014 № 270.
84. Вопросы о переносе предусмотренных Планом сроков представления законопроектов, а также об исключении законопроектов из Плана текущего года или внесении в него дополнительных законопроектов решаются путем принятия соответствующих постановлений Правительства.
Основаниями включения законопроектов в принятый План и переноса предусмотренных Планом сроков представления законопроектов являются:
1) поручения Президента, Первого Президента – Елбасы либо Администрации Президента, а также поручения, содержащиеся в решениях Совета Безопасности и Ассамблеи;
2) поручения руководства Правительства.
Основаниями исключения законопроектов из принятого Плана являются:
1) поручения Президента либо Администрации Президента, а также поручения, содержащиеся в решениях Совета Безопасности и Ассамблеи;
2) поручения руководства Правительства;
3) отрицательное заключение Республиканской бюджетной комиссии по предлагаемому к исключению законопроекту;
4) объединение нескольких законопроектов по одному предмету регулирования.
При этом в случае включения законопроектов в принятый План проект концепции данного проекта закона должен быть одобрен Межведомственной комиссией.
Проекты таких постановлений предварительно рассматриваются по ходатайству государственного органа-разработчика законопроекта на заседании Межведомственной комиссии. При этом к ходатайству в обязательном порядке прикладывается документ, предусмотренный частями первой, второй или третьей настоящего пункта Регламента.
При наличии положительного заключения Межведомственной комиссии разработчиком в установленном настоящим Регламентом порядке соответствующий проект вносится в Канцелярию, при этом в пояснительной записке к проекту в обязательном порядке указываются обоснование и решение Межведомственной комиссии по данному вопросу.
При разработке документов Системы государственного планирования, концепций, мероприятий Правительства, предусматривающих дальнейшее законодательное обеспечение, разработчиком одновременно с проектами таких документов представляются концепции соответствующих законопроектов для рассмотрения Межведомственной комиссией.
При разработке документов Системы государственного планирования, концепций, мероприятий Правительства, предусматривающих дальнейшее законодательное обеспечение, разработчиком одновременно с проектами таких документов обеспечиваются процедуры публикации и обсуждения консультативного документа регуляторной политики, а также представляются концепции соответствующих законопроектов для рассмотрения Межведомственной комиссией.
В случае, если разработка концепции законопроекта относится к компетенции другого государственного органа, то он по запросу государственного органа-разработчика документов Системы государственного планирования, концепций, мероприятий Правительства, предусматривающих дальнейшее законодательное обеспечение, обеспечивает процедуры публикации и обсуждения консультативного документа регуляторной политики, а также представляет соответствующую концепцию законопроекта.
В случаях исключения либо переноса сроков внесения законопроектов, предусмотренных планом, по инициативе государственного органа, рассматривается вопрос ответственности должностного лица, не ниже, заместителя первого руководителя государственного органа, непосредственно ответственного за разработку законопроекта.
Вносимые изменения и (или) дополнения в уже принятые планы законопроектных работ представляются на согласование в Администрацию Президента за подписью Руководителя Канцелярии либо лица, его замещающего. К проекту акта в обязательном порядке прикладываются соответствующая пояснительная записка с обоснованием вносимых изменений и дополнений в планы законопроектных работ, а также копии соответствующих протоколов, поручений Президента, Руководства Администрации Президента и Правительства, а также поручений, содержащихся в решениях Совета Безопасности и Ассамблеи.

Ескерту. 83-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 27.03.2014 N 270 қаулысымен.
РҚАО-ның ескертпесі!
84-тармаққа өзгеріс енгізу көзделген - ҚР Үкіметінің 2010.06.25 № 641 (жариялануға жатпайды) Қаулысымен.
84. Жоспарда көзделген заң жобаларын ұсыну мерзімін ауыстыру туралы, сондай-ақ заң жобаларын ағымдағы жылдың Жоспарынан алып тастау немесе оған қосымша заң жобаларын қосу туралы мәселелер Үкіметтің тиісті қаулыларын қабылдау жолымен шешіледі.
Қабылданған Жоспарға заң жобаларын қосуға және Жоспарда көзделген заң жобаларын ұсыну мерзімдерін ауыстыруға:
1) Президенттің, Тұңғыш Президент – Елбасының не Президент Әкімшілігінің тапсырмалары, сондай-ақ Қауіпсіздік Кеңесі мен Ассамблеяның шешімдерінде қамтылған тапсырмалар;
2) Үкімет басшылығының тапсырмалары негіз болып табылады.
Қабылданған Жоспардан заң жобаларын алып тастауға:
1) Президенттің не Президент Әкімшілігінің тапсырмалары, сондай-ақ Қауіпсіздік Кеңесі мен Ассамблеяның шешімдерінде қамтылған тапсырмалар;
2) Үкіметі басшылығының тапсырмалары;
3) алып тастау ұсынылатын заң жобасы бойынша Республикалық бюджет комиссиясының теріс қорытындысы;
4) реттеудің бір нысаны бойынша бірнеше заң жобасын біріктіру негіз болып табылады.
Бұл ретте қабылданған Жоспарға заң жобалары енгізілген жағдайда осы заң жобасы тұжырымдамасының жобасын Ведомствоаралық комиссия мақұлдауға тиіс.
Мұндай қаулылардың жобалары заң жобасын әзірлеуші мемлекеттік органның қолдаухаты бойынша Ведомствоаралық комиссияның отырысында алдын ала қаралады. Бұл ретте өтінішхатқа міндетті түрде Регламенттің осы тармағының бірінші, екінші немесе үшінші бөліктерінде көзделген құжат қоса беріледі.
Ведомствоаралық комиссияның оң қорытындысы болған кезде әзірлеуші тиісті жобаны осы Регламентте белгіленген тәртіппен Кеңсеге енгізеді, бұл ретте жобаға түсіндірме жазбада міндетті түрде осы мәселе бойынша Ведомствоаралық комиссияның негіздемесі мен шешімі көрсетіледі.
Кейіннен заңнамалық қамтамасыз етуді көздейтін Мемлекеттік жоспарлау жүйесі құжаттарын, тұжырымдамаларды, Үкіметтің іс-шараларын әзірлеу кезінде әзірлеуші осындай құжаттардың жобаларымен қатар реттеушілік саясаттың консультативтік құжатын жариялау және талқылау рәсімдерін қамтамасыз етеді, сондай-ақ Ведомствоаралық комиссияның қарауына тиісті заң жобаларының тұжырымдамаларын ұсынады.
Заң жобасының тұжырымдамасын әзірлеу басқа мемлекеттік органның құзыретіне жататын жағдайда, ол кейіннен заңнамалық қамтамасыз етуді көздейтін Мемлекеттік жоспарлау жүйесі құжаттарын, тұжырымдамаларды, Үкіметтің іс-шараларын әзірлеуші мемлекеттік органның сұрау салуы бойынша реттеушілік саясаттың консультативтік құжатын жариялау және талқылау рәсімдерін қамтамасыз етеді, сондай-ақ заң жобасының тиісті тұжырымдамасын ұсынады.
Мемлекеттік және өзге де бағдарламаларға қоғамдық қатынастарды заңнамалық реттеудің жаңа тетіктерін енгізу Жоспарға өзгерістер және толықтырулар енгізумен бірге жүргізілуге тиіс.
Мемлекеттік органның бастамасы бойынша жоспарда көзделген заң жобаларын алып тастаған не мерзімдерін ауыстырған жағдайда, бірінші басшысының заң жобасын әзірлеуге тікелей жауапты орынбасарынан төмен емес лауазымды адамның жауапкершілігі мәселесі қаралады.
Қабылданып қойған заң жобалау жұмыстарының жоспарларына енгізілетін өзгерістер және (немесе) толықтырулар Кеңсе Басшысының не оны алмастыратын адамның қолы қойылып, Президент Әкімшілігіне келісуге ұсынылады. Актінің жобасына заң жобалау жұмыстарының жоспарларына енгізілетін өзгерістер мен толықтырулар негізделген тиісті түсіндірме жазба, сондай-ақ тиісті хаттамалардың, Президенттің, Президент Әкімшілігі мен Үкімет басшылығы тапсырмаларының, сондай-ақ Қауіпсіздік Кеңесі мен Ассамблеяның шешімдерінде қамтылған тапсырмалардың көшірмелері міндетті түрде қоса беріледі.

Сноска. Пункт 84 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 25.12.2009 № 2206; от 16.09.2011 № 1067; от 02.05.2013 № 450 (вводится в действие с 01.07.2013); от 27.03.2014 № 270; от 29.12.2016 № 904; от 19.08.2017 № 491; от 26.09.2019 № 707; от 16.10.2020 № 668; от 13.05.2021 № 318; от 23.07.2021 № 511 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования); от 11.04.2022 № 209 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
84-1. В случае обращения в адрес Премьер-Министра или Канцелярии с предложением о разработке законопроекта, не предусмотренного Планом законопроектных работ Правительства, государственный орган-разработчик законопроекта предварительно должен обеспечить процедуры публикации и обсуждения консультативного документа регуляторной политики и проекта концепции проекта закона, а также предварительного текста законопроекта и представить в Министерство юстиции для рассмотрения на Межведомственной комиссии по вопросам законопроектной деятельности.
Сноска. Регламент дополнен пунктом 84-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 21.12.2011 № 1575; в редакции постановления Правительства РК от 11.04.2022 № 209 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
85. Общий контроль за выполнением текущего Плана и Концептуального плана законотворческой работы осуществляет Министерство юстиции.
Государственный орган-разработчик законопроекта в срок не позднее 20 числа каждого месяца представляет в Министерство юстиции информацию о подготовке приоритетных законопроектов, а также законопроектов, вытекающих из поручений Президента, а также поручений, содержащихся в решениях Совета Безопасности и Ассамблеи, прохождении законопроектов в Правительстве и Парламенте, а также отчет о ходе выполнения Плана.
Министерство юстиции ежемесячно обобщает ход законопроектной деятельности Правительства и представляет к 1 числу месяца, следующего за отчетным, в Канцелярию отчет о ходе выполнения текущего Плана, информацию по приоритетным законопроектам и разрабатываемым по поручению Президента, а также поручениям, содержащимся в решениях Совета Безопасности и Ассамблеи, о прохождении запланированных законопроектов в государственных органах и Парламенте, а также возможных нарушениях сроков разработки законопроектов и вносит предложение о привлечении к ответственности должностных лиц, виновных в срывах сроков разработки законопроектов.
При нарушении сроков разработки запланированных законопроектов Канцелярия на основании информации Министерства юстиции может вносить Премьер-Министру предложения о привлечении к ответственности должностных лиц, виновных в срывах сроков разработки законопроектов.
В случае возникновения объективных причин переноса предусмотренных Планом сроков представления законопроектов в Правительство и (или) Парламент, государственный орган-разработчик направляет за один месяц до наступления срока внесения законопроекта в Правительство и (или) Парламент письмо-обоснование на имя Премьер-Министра с изложением причин переноса срока внесения предусмотренных Планом сроков представления законопроектов в Правительство и (или) Парламент.
Постановление о переносе предусмотренных Планом сроков представления законопроектов в Правительство и (или) Парламент должно быть принято в течение месяца со дня принятия решения руководством Правительства.
При этом, если сроки представления законопроекта в Правительство и (или) Парламент, предусмотренные Планом, переносятся по вине государственного органа-разработчика законопроекта, к письму-обоснованию на имя Премьер-Министра в обязательном порядке прикладываются копии приказа о наложении дисциплинарного взыскания на руководителя структурного подразделения, ответственного в уполномоченном государственном органе за разработку законопроекта и представления о наказании должностного лица, ответственного за разработку и внесение законопроектов, указанных в Плане.
При повторном инициировании вопроса о переносе сроков представления законопроектов в Правительство и (или) Парламент, предусмотренных Планом законопроектных работ, рассматривается вопрос об ответственности первого руководителя государственного органа-разработчика.
Проекты постановлений Правительства о внесении изменений и дополнений в текущие планы законопроектных работ Правительства согласовываются структурным подразделением Канцелярии, осуществляющим созыв, с Представительством Правительства в Парламенте.

Ескерту. 84-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.12.25 N 2206, 2011.09.16 N 1067, 02.05.2013 № 450 (01.07.2013 бастап қолданысқа енгізіледі); 27.03.2014 N 270; 29.12.2016 N 904; 19.08.2017 № 491; 26.09.2019 № 707; 16.10.2020 № 668; 13.05.2021 № 318; 23.07.2021 № 511 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) ; 11.04.2022 № 209 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
84-1. Премьер-Министрдің немесе Кеңсенің атына Үкіметтің заң жобалау жұмыстарының жоспарында көзделмеген заң жобасын әзірлеу туралы ұсыныспен жүгінген кезде, заң жобасын әзірлеуші мемлекеттік орган алдын ала реттеушілік саясаттың консультативтік құжатын және заң жобасы тұжырымдамасының жобасын, сондай-ақ заң жобасының алдын ала мәтінін жариялау және талқылау рәсімдерін қамтамасыз етуге тиіс және Заң жобалау қызметі мәселелері жөніндегі ведомствоаралық комиссияда қарау үшін Әділет министрлігіне ұсынады.
Заң жобалау қызметі мәселелері жөніндегі ведомствоаралық комиссияның оң шешімі болмаған жағдайда, Кеңсе жоспардан тыс бастама жасалған заң жобасын әзірлеу туралы ұсынысты қарамай қайтаруы мүмкін.
Ескерту. Регламент 84-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2011.12.21 № 1575 Қаулысымен; жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 27.03.2014 N 270 қаулысымен; өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 29.12.2016 N 904; 16.10.2020 № 668; 11.04.2022 № 209 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
85. Ағымдағы жоспардың және заң шығару жұмысының тұжырымдамалық жоспарының орындалуын жалпы бақылауды Әділет министрлігі жүзеге асырады.
Заң жобасын әзірлеуші мемлекеттік орган басым заң жобаларын, сондай-ақ Президенттің тапсырмаларынан, сондай-ақ Қауіпсіздік Кеңесі мен Ассамблеяның шешімдерінде қамтылған тапсырмалардан туындайтын заң жобаларын дайындау, заң жобаларының Үкіметте және Парламентте өтуі туралы ақпаратты, сондай-ақ Жоспардың орындалу барысы туралы есепті әр айдың 20-күнінен кешіктірілмейтін мерзімде Әділет министрлігіне береді.
Әділет министрлігі ай сайын Үкіметтің заң жобалау қызметінің барысын қорытады және есепті айдан кейінгі айдың 1-күніне қарай Кеңсеге ағымдағы Жоспардың орындалу барысы туралы есепті, басым заң жобалары мен Президент тапсырмасы, сондай-ақ Қауіпсіздік Кеңесі мен Ассамблеяның шешімдерінде қамтылған тапсырма бойынша әзірленетін заң жобалары жөніндегі, жоспарланған заң жобаларының мемлекеттік органдарда және Парламентте өтуі, сондай-ақ заң жобаларын әзірлеу мерзімінің ықтимал бұзылуы туралы ақпарат береді және заң жобаларын әзірлеу мерзімінің бұзылуына кінәлі лауазымды адамдарды жауапкершілікке тарту туралы ұсыныс енгізеді.
Жоспарланған заң жобаларын әзірлеу мерзімі бұзылған кезде Кеңсе Әділет министрлігі ақпаратының негізінде Премьер-Министрге заң жобаларын әзірлеу мерзімінің бұзылуына кінәлі лауазымды адамдарды жауапкершілікке тарту туралы ұсыныстар енгізе алады.
Заң жобаларын Үкіметке және (немесе) Парламентке ұсынудың Жоспарда көзделген мерзімдерін ауыстырудың объективті себептері туындаған жағдайда, әзірлеуші мемлекеттік орган Үкіметке және (немесе) Парламентке заң жобасын енгізу мерзімі басталардан бір ай бұрын заң жобаларын Үкіметке және (немесе) Парламентке енгізудің Жоспарда көзделген мерзімдерін ауыстыру себептерін баяндап, Премьер-Министрдің атына негіздеме-хат жолдайды.
Заң жобаларын Үкіметке және (немесе) Парламентке ұсынудың Жоспарда көзделген мерзімдерін ауыстыру туралы қаулы Үкімет басшылығы шешім қабылдаған күннен бастап бір ай ішінде қабылдануы тиіс.
Бұл ретте, егер заң жобасын Үкіметке және (немесе) Парламентке ұсынудың Жоспарда көзделген мерзімдері заң жобасын әзірлеуші мемлекеттік органның кінәсінан ауыстырылса, Премьер-Министрдің атына жолданатын негіздеме-хатқа уәкілетті мемлекеттік органдағы заң жобасын әзірлеуге жауапты құрылымдық бөлімшенің басшысына тәртіптік жаза қолдану туралы бұйрықтың және Жоспарда көрсетілген заң жобаларын әзірлеуге және енгізуге жауапты лауазымды адамға жаза қолдану туралы ұсыныстың көшірмелері міндетті түрде қоса беріледі.
Заң жобалау жұмыстарының жоспарында көзделген заң жобаларын Үкіметке және (немесе) Парламентке ұсыну мерзімдерін ауыстыру туралы мәселеге қайтадан бастама жасалған кезде әзірлеуші мемлекеттік органның бірінші басшысының жауапкершілігі туралы мәселе қаралады.
Үкіметтің заң жобалау жұмыстарының ағымдағы жоспарларына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы Үкімет қаулыларының жобаларын Кеңсенің жинақтауды жүзеге асыратын құрылымдық бөлімшесі Үкіметтің Парламенттегі өкілдігімен келіседі.

Сноска. Пункт 85 в редакции постановления Правительства РК от 16.10.2020 № 668; с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 13.05.2021 № 318.
86. Исключен постановлением Правительства РК от 25.12.2009 № 2206.
87. Общую координацию и контроль за качеством, своевременностью разработки и представления законопроектов осуществляют первые руководители государственных органов-разработчиков законопроектов.
Персональную ответственность за качество, своевременность разработки и представления законопроектов несут должностные лица, указанные в Плане, и первые руководители государственных органов-разработчиков законопроектов.
Сноска. Пункт 87 в редакции постановления Правительства РК от 16.10.2020 № 668.
Раздел 6.2. Порядок подготовки, оформления, согласования, голосования по законопроектам
Сноска. Заголовок раздела 6.2 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2017 № 943 (вводится в действие с 01.01.2018 года).
88. Порядок подготовки, оформления, согласования, голосования по законопроектам, а также рассмотрения разногласий по ним аналогичен порядку, установленному для внесения проектов постановлений Правительства, с особенностями, предусмотренными Законом Республики Казахстан "О правовых актах", регламентами Мажилиса и Сената Парламента Республики Казахстан и настоящим Регламентом.
Сноска. Пункт 88 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2016 № 904.
88-1. Законопроекты подлежат обязательному согласованию с Министерством юстиции, ответственным за проведение юридической экспертизы на предмет соответствия Конституции, законодательным актам, Министерством национальной экономики, ответственным за вопросы государственного управления и планирования, социально-экономической и региональной политики, а также Министерством финансов, ответственным за обеспечение законопроекта средствами республиканского бюджета. При отрицательном заключении министерств юстиции и/или национальной экономики, и/или финансов законопроект не может быть внесен в Канцелярию, если иное не оговорено Премьер-Министром.
При этом министерства национальной экономики, юстиции и финансов согласовывают законопроекты после согласования их со всеми заинтересованными государственными органами.
Сноска. Регламент дополнен пунктом 88-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 05.04.2011 № 359; в редакции постановления Правительства РК от 11.08.2014 № 910.
89. Разработка и внесение законопроектов о ратификации и денонсации международных договоров и о присоединении к ним осуществляются в порядке, установленном Законом Республики Казахстан "О международных договорах".
По законопроектам, вносимым Правительством на рассмотрение Парламента, обязательно проведение соответствующей научной экспертизы (правовой, лингвистической, экономической, экологической и других) в зависимости от правоотношений, регулируемых законопроектом. Обязательной экологической экспертизе подлежат проекты нормативных правовых актов, предполагаемые последствия от принятия которых могут создать угрозу экологической, в том числе радиационной безопасности, охране окружающей среды.
К законопроектам о ратификации международных договоров, вносимым Правительством на рассмотрение Парламента, прилагается экспертное заключение по результатам научной экспертизы международных договоров, проведенной в соответствии с Законом Республики Казахстан "О международных договорах Республики Казахстан.

Ескерту. 85-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 16.10.2020 № 668 қаулысымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 13.05.2021 № 318 қаулысымен.
86. Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2009.12.25 N 2206 Қаулысымен.
87. Заң жобаларының сапасын, уақтылы әзірленуі мен ұсынылуын жалпы үйлестіруді және бақылауды заң жобаларын әзірлеуші мемлекеттік органдардың бірінші басшылары жүзеге асырады.
Заң жобаларының сапасы, уақтылы әзірленуі мен ұсынылуы үшін Жоспарда көрсетілген лауазымды адамдар және заң жобаларын әзірлеуші мемлекеттік органдардың бірінші басшылары дербес жауапты болады.
Ескерту. 87-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 16.10.2020 № 668 қаулысымен.
6.2-бөлім. Заң жобаларын дайындау, ресімдеу, келісу, оларға дауыс беру тәртібі
Ескерту. 6.2-бөлімнің тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 29.12.2017 № 943 (01.01.2018 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
88. Заң жобаларын дайындау, ресімдеу, келісу, оларға дауыс беру, сондай-ақ олар бойынша келіспеушіліктерді қарау тәртібі "Құқықтық актілер туралы" Қазақстан Республикасының Заңында, Қазақстан Республикасы Парламентінің Мәжілісі мен Сенатының регламенттерінде және осы Регламентте көзделген ерекшеліктермен Үкімет қаулыларының жобаларын енгізу үшін белгіленген тәртіпке ұқсас.
Ескерту. 88-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 29.12.2016 N 904 қаулысымен.
88-1. Заң жобалары Конституцияға, заңнамалық актілерге сәйкестігі тұрғысынан заңдық сараптама жүргізуге жауапты Әділет министрлігімен, мемлекеттік басқару және жоспарлау, әлеуметтік-экономикалық және өңірлік саясат мәселелеріне жауапты Ұлттық экономика министрлігімен, сондай-ақ заң жобасын республикалық бюджет қаражатымен қамтамасыз етуге жауапты Қаржы министрлігімен міндетті түрде келісілуге тиіс. Әділет және/немесе Ұлттық экономика және/немесе Қаржы министрліктері теріс қорытынды берген жағдайда, егер Премьер-Министр өзгеше айқындамаса, заң жобасы Кеңсеге енгізілмейді.
Бұл ретте Ұлттық экономика, Әділет және Қаржы министрліктері заң жобалары барлық мүдделі мемлекеттік органдармен келісілгеннен кейін келіседі.
Ескерту. Регламент 88-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2011.04.05 N 359; жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 11.08.2014 № 910 қаулысымен.
РҚАО-ның ескертпесі!
89-тармаққа өзгеріс енгізу көзделген - ҚР Үкіметінің 2010.06.25 № 641 Қаулысымен (жариялануға жатпайды).
89. Халықаралық шарттарды ратификациялау мен олардың күшін жою туралы және оған қосылу туралы заң жобаларын әзірлеу және енгізу "Халықаралық шарттар туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.
Парламент қарауына Үкімет енгізетін заң жобалары бойынша заң жобасында реттелетін құқықтық қатынастарға қарай тиісті ғылыми (құқықтық, лингвистикалық, экономикалық, экологиялық және басқа да) сараптаманың жүргізілуі міндетті. Қабылдаудың болжамды салдары экологиялық, оның ішінде радиациялық қауіпсіздікке, қоршаған ортаны қорғауға қатер төндіруі мүмкін нормативтік құқықтық актілердің жобаларына міндетті экологиялық сараптама жүргізілуге тиіс.
Парламенттің қарауына Үкімет енгізетін халықаралық шарттарды ратификациялау туралы заң жобаларына "Қазақстан Республикасының халықаралық шарттары туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жүргізілген халықаралық шарттарға ғылыми сараптама нәтижелері бойынша сараптамалық қорытынды қоса беріледі.

Сноска. Пункт 89 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 12.11.2010 № 1198; от 27.05.2011 № 590; от 30.12.2014 № 1401 (вводится в действие со дня его официального опубликования); от 29.12.2016 № 904; от 08.06.2021 № 386 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
90. Государственный орган-разработчик законопроекта обеспечивает проведение соответствующей научной экспертизы (в том числе, обязательной научной лингвистической экспертизы) проекта, заключение по результатам которой носит рекомендательный характер (за исключением заключения государственной экологической экспертизы, обязательного для исполнения всеми юридическими и физическими лицами).
Указанные заключения в обязательном порядке вносятся разработчиком в Канцелярию на государственном и русском языках вместе с другими материалами к законопроекту. При отрицательном заключении научной экспертизы (за исключением государственной экологической экспертизы, замечания по результатам которой обязательно должны быть устранены в законопроекте) государственный орган-разработчик законопроекта самостоятельно принимает решение о доработке законопроекта в соответствии с предложениями экспертного заключения, а также проведении повторной экспертизы.
В случае непринятия рекомендаций, содержащихся в экспертном заключении по законопроекту, за исключением заключения научной антикоррупционной экспертизы, разработчик должен привести в справочном листе к законопроекту аргументированное обоснование причин непринятия.
Вместе с заключением научной антикоррупционной экспертизы разработчик вносит в Канцелярию копию своего ответа в адрес лица или организации, осуществлявшей научную антикоррупционную экспертизу законопроекта, с обоснованиями причин непринятия рекомендаций.
Сноска. Пункт 90 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 04.06.2009 N 822; от 27.05.2011 № 590; от 27.05.2011 № 590; от 30.12.2014 № 1401 (вводится в действие со дня его официального опубликования); от 29.12.2016 № 904; от 16.07.2020 № 451 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования); от 23.07.2021 № 511 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
91. Государственные органы-разработчики направляют уведомление в Национальную палату предпринимателей Республики Казахстан и экспертные советы о размещении проектов законов, затрагивающих интересы субъектов предпринимательства, на интернет-портале открытых нормативных правовых актов для получения экспертных заключений, в том числе при каждом последующем согласовании данных проектов с заинтересованными государственными органами.
Экспертные заключения Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан и экспертных советов носят рекомендательный характер и являются обязательными приложениями к законопроектам до их принятия.
Разработчик проекта, в случае несогласия с экспертным заключением, должен привести в справочном листе к законопроекту аргументированные обоснования причин несогласия с экспертным заключением.

Ескерту. 89-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 2010.11.12 № 1198, 2011.05.27 № 590; 30.12.2014 № 1401 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі); 29.12.2016 N 904; 08.06.2021 № 386 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
РҚАО-ның ескертпесі!
90-тармаққа өзгеріс енгізу көзделген - ҚР Үкіметінің 2010.06.25 № 641 Қаулысымен (жариялануға жатпайды).
90. Заң жобасын әзірлеуші мемлекеттік орган жобаға тиісті ғылыми сараптама (оның ішінде міндетті ғылыми лингвистикалық сараптама) жүргізуді қамтамасыз етеді, оның нәтижелері бойынша қорытынды ұсынымдық сипатта болады (барлық заңды және жеке тұлғалардың орындауы үшін міндетті мемлекеттік экологиялық сараптаманың қорытындысын қоспағанда).
Әзірлеуші көрсетілген қорытындыларды заң жобасына басқа материалдармен бірге міндетті түрде мемлекеттік және орыс тілдерінде Кеңсеге енгізеді. Ғылыми сараптаманың қорытындысы теріс болғанда (нәтижелері бойынша ескертулері заң жобасында міндетті түрде жойылуға тиіс мемлекеттік экологиялық сараптаманы қоспағанда) заң жобасын әзірлеуші мемлекеттік орган сараптамалық қорытындының ұсыныстарына сәйкес заң жобасын пысықтау, сондай-ақ қайталама сараптама жүргізу туралы шешімді дербес қабылдайды.
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы ғылыми сараптаманың қорытындысын қоспағанда, заң жобасы бойынша сараптамалық қорытындыда қамтылған ұсынымдар қабылданбаған жағдайда әзірлеуші заң жобасына анықтама парақта қабылдамау себептерінің дәлелді негіздемесін келтіруге тиіс.
Әзірлеуші сыбайлас жемқорлыққа қарсы ғылыми сараптаманың қорытындысымен бірге Кеңсеге заң жобасының сыбайлас жемқорлыққа қарсы ғылыми сараптамасын жүзеге асыратын адамның немесе ұйымның атына ұсынымдарды қабылдамау себептерінің негіздемелері жазылған өз жауабының көшірмесін енгізеді.
Ескерту. 90-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.06.04 N 822, 2011.05.27 № 590; 30.12.2014 № 1401 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі); 29.12.2016 N 904; 16.07.2020 № 451 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 23.07.2021 № 511 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
91. Әзірлеуші мемлекеттік органдар Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасына және сараптамалық кеңестерге кәсіпкерлік субъектілерінің мүдделерін қозғайтын заң жобаларының, оның ішінде аталған жобаны мүдделі мемлекеттік органдармен келесі әрбір келісу кезінде ашық нормативтік құқықтық актілердің интернет-порталында орналастырылғаны туралы хабарлама жібереді.
Қазақстан Республикасы Ұлттық кәсіпкерлер палатасының және сараптамалық кеңестердің сараптамалық қорытындылары ұсынымдық сипатта болады және заң жобалары қабылданғанға дейін оларға міндетті қосымшалар болып табылады.
Жобаны әзірлеуші сараптамалық қорытындымен келіспеген жағдайда заң жобасына анықтама парақта сараптамалық қорытындымен келіспеу себептеріне дәлелді негіз келтіруге тиіс.

Сноска. Пункт 91 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 04.06.2008 N 535; от 04.06.2009 N 822; от 31.12.2013 № 1524; от 24.04.2015 № 288 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 04.12.2018 № 804; от 26.09.2019 № 707; от 16.10.2020 № 668; от 11.04.2022 № 207 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
91-1. Если для обеспечения действия закона Республики Казахстан необходимо принятие подзаконного нормативного правового акта, государственный орган-разработчик законопроекта с целью всесторонней проработки законопроекта одновременно вносит на рассмотрение государственных органов проекты подзаконных нормативных правовых актов, необходимые для реализации законопроекта.
В случае, если разработка проекта подзаконного нормативного правового акта относится к компетенции другого государственного органа, то он представляет по запросу государственного органа-разработчика законопроекта соответствующий проект подзаконного акта.
В целях обеспечения своевременного внесения законопроектов государственный орган-разработчик при направлении законопроекта на согласование в заинтересованные государственные органы в обязательном порядке должен запросить у них сведения (информацию) о целесообразности разработки нового подзаконного нормативного правового акта либо внесения изменений и дополнений в действующий подзаконный нормативный правовой акт в сфере регулируемых ими общественных правоотношений.
При этом государственные органы, в компетенцию которых относится разработка проекта подзаконного нормативного правового акта, должны представить проекты подзаконных нормативных правовых актов в течение одного месяца со дня получения соответствующего запроса.
В случае если разработка проектов подзаконных нормативных правовых актов не требуется, государственные органы, в компетенцию которых относится разработка таких проектов подзаконных нормативных правовых актов, должны в течение 5 рабочих дней направить соответствующий ответ на поступивший от органа-разработчика запрос.
Сноска. Регламент дополнен пунктом 91-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 04.06.2009 N 822; с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 23.07.2021 № 511 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
91-2. Государственный орган-разработчик одновременно с направлением проекта закона на согласование в заинтересованные государственные органы на своем интернет-ресурсе размещает проект закона, пояснительную записку и другие необходимые документы к нему с учетом требований пункта 95 настоящего Регламента на государственном и русском языках, о чем указывается в пояснительной записке к проекту закона.
Государственный орган-разработчик в течение семи рабочих дней со дня поступления экспертных заключений от Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан и экспертных советов размещает их на своем интернет-ресурсе, а в случае несогласия с ними размещает аргументированные обоснования причин непринятия.
Государственный орган - разработчик со дня разработки проекта закона, имеющего социальное значение, размещает на своем интернет-ресурсе (веб-сайте) пресс-релиз на государственном и русском языках, а в случае необходимости – и на иных языках.
Под проектом закона, имеющим социальное значение, следует понимать проект закона, который прямо или косвенно затрагивает права и интересы человека и общества в целом.

Ескерту. 91-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 2008.06.04 N 535, 2009.06.04. N 822; 31.12.2013 N 1524; 24.04.2015 № 288 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 04.12.2018 № 804; 26.09.2019 № 707; 16.10.2020 № 668; 11.04.2022 № 207 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
91-1. Егер Қазақстан Республикасы заңының қолданылуын қамтамасыз ету үшін заңға тәуелді нормативтік құқықтық актіні қабылдау қажет болса, заң жобасын әзірлеуші мемлекеттік орган заң жобасын жан-жақты пысықтау мақсатында мемлекеттік органдардың қарауына заң жобасын іске асыру үшін қажетті заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілердің жобаларын бір мезгілде енгізеді.
Егер заңға тәуелді нормативтік құқықтық актінің жобасын әзірлеу басқа мемлекеттік органның құзыретіне жататын болса, онда ол заң жобасын әзірлеуші мемлекеттік органның сауалы бойынша заңға тәуелді актінің тиісті жобасын ұсынады.
Заң жобаларының уақтылы енгізілуін қамтамасыз ету мақсатында әзірлеуші мемлекеттік орган заң жобасын мүдделі мемлекеттік органдарға келісуге жіберген кезде олардан өздері реттейтін қоғамдық құқықтық қатынастар саласында заңға тәуелді жаңа нормативтік құқықтық актіні әзірлеудің не заңға тәуелді қолданыстағы нормативтік құқықтық актіге өзгерістер мен толықтырулар енгізудің орындылығы туралы мәліметтерді (ақпаратты) міндетті түрде сұратуға тиіс.
Бұл ретте заңға тәуелді нормативтік құқықтық актінің жобасын әзірлеу құзыретіне жататын мемлекеттік органдар заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілердің жобаларын тиісті сұрау салуды алған күннен бастап бір ай ішінде беруге тиіс.
Егер заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілердің жобаларын әзірлеу талап етілмесе, заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілердің осындай жобаларын әзірлеу құзыретіне жататын мемлекеттік органдар әзірлеуші органнан келіп түскен сұрау салуға 5 жұмыс күні ішінде тиісті жауап жіберуге тиіс.
Ескерту. Регламент 91-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2009.06.04. N 822 Қаулысымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 23.07.2021 № 511 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
91-2. Әзірлеуші мемлекеттік орган Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасынан және сараптамалық кеңестерден сараптамалық қорытындылар түскен күннен бастап жеті жұмыс күні ішінде оларды өзінің интернет-ресурсында орналастырады, ал олармен келіспеген жағдайда, қабылдамау себептерінің дәлелденген негіздемесін орналастырады.
Әзірлеуші мемлекеттік орган Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасына және жеке кәсіпкерлік субъектілерінің аккредиттелген бірлестіктерінен сараптамалық қорытындылар түскен күннен бастап жеті жұмыс күні ішінде оны өзінің интернет-ресурсында орналастырады, ал олармен келіспеген жағдайда, қабылдамау себептерінің дәлелденген негіздемесін орналастырады.
Әзірлеуші мемлекеттік орган әлеуметтік мәні бар заң жобасын әзірлеген күннен бастап өзінің интернет-ресурсында (веб-сайтында) мемлекеттік және орыс тілдерінде, ал қажет болған жағдайда, өзге тілдерде баспасөз релизін орналастырады.
Әлеуметтік мәні бар заң жобасы деп адам мен тұтастай алғанда, қоғамның құқықтары мен мүдделерін тікелей немесе жанама қозғайтын заң жобасын түсіну керек.

Сноска. Регламент дополнен пунктом 91-2 в соответствии с постановлением Правительства РК от 21.12.2011 № 1575; с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 05.03.2013 № 213; от 31.12.2013 № 1524; от 27.03.2014 № 270; от 04.12.2018 № 804.
Раздел 6.3. Порядок внесения законопроектов в Канцелярию Премьер-Министра
Сноска. Заголовок раздела 6.3 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2017 № 943 (вводится в действие с 01.01.2018 года).
Примечание РЦПИ!
В пункт 92 предусмотрены изменения постановлением Правительства РК от 25.06.2010 № 641 (не подлежит опубликованию).
92. На основании Плана государственные органы-разработчики проектов законов в установленные сроки вносят законопроекты в Канцелярию совместно с проектами постановлений Правительства о внесении этих законопроектов в Мажилис Парламента.
93. Порядок внесения законопроектов в Канцелярию аналогичен порядку, установленному для внесения проектов постановлений Правительства, с особенностями, предусмотренными Законом Республики Казахстан "О правовых актах", регламентами Мажилиса и Сената Парламента Республики Казахстан и настоящим Регламентом.
Сноска. Пункт 93 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2016 № 904.
94. Проекты законов Республики Казахстан, вносимые в Канцелярию, должны содержать минимальное количество отсылочных норм, предусматривающих последующее принятие подзаконных актов.
95. Вносимые в Канцелярию материалы по законопроекту должны содержать подготовленные на государственном и русском языках:
1) сопроводительное письмо, подписанное первым руководителем государственного органа-разработчика законопроекта либо лицом, исполняющим его обязанности. При этом каждый проект постановления Правительства о соответствующем законопроекте вносится отдельным сопроводительным письмом;
2) проект закона (в том числе на электронных носителях) и проект постановления Правительства о внесении данного законопроекта (законопроектов) в Мажилис Парламента, полистно парафированные руководителем государственного органа-разработчика, согласованные (завизированные) в порядке, установленном разделом 4.2 настоящего Регламента для постановлений Правительства;
3) пояснительная записка к проекту постановления Правительства, подготовленная согласно требованиям раздела 4.5 к настоящему Регламенту;
4) проект пояснительной записки к проекту закона с обоснованием необходимости принятия проекта с развернутой характеристикой целей, задач и основных положений проекта закона;
5) к проекту закона, предусматривающему внесение изменений и/или дополнений в действующие законодательные акты, сравнительная таблица действующей и предлагаемой редакций статей с соответствующим обоснованием вносимых изменений и дополнений по форме согласно приложению 7 к настоящему Регламенту.
При этом в обоснованиях обязательно приводится ссылка на конкретный пункт или положение концепции, одобренной на заседании Комиссии;

Ескерту. Регламент 91-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2011.12.21 № 1575 қаулысымен; өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 05.03.2013 № 213; 31.12.2013 N 1524; 27.03.2014 N 270; 04.12.2018 № 804 қаулыларымен.
6.3-бөлім. Заң жобаларын Премьер-Министрдің Кеңсесіне енгізу тәртібі
Ескерту. 6.3-бөлімнің тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 29.12.2017 № 943 (01.01.2018 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
РҚАО-ның ескертпесі!
92-тармаққа өзгеріс енгізу көзделген - ҚР Үкіметінің 2010.06.25 № 641 Қаулысымен (жариялануға жатпайды).
92. Жоспар негізінде заң жобаларын әзірлеуші мемлекеттік органдар Кеңсеге заң жобаларын Үкімет қаулыларының Парламент Мәжілісіне осы заң жобаларын енгізу туралы жобаларымен бірге белгіленген тәртіппен енгізеді.
93. Заң жобаларын Кеңсеге енгізу тәртібі "Құқықтық актілер туралы" Қазақстан Республикасының Заңында, Қазақстан Республикасы Парламентінің Мәжілісі мен Сенатының регламенттерінде және осы Регламентте көзделген ерекшеліктермен Үкімет қаулыларының жобаларын енгізу үшін белгіленген тәртіпке ұқсас.
Ескерту. 93-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 29.12.2016 N 904 қаулысымен.
94. Кеңсеге енгізілетін Қазақстан Республикасы заңдарының жобалары заңға бағынысты актілерді кейіннен қабылдауды көздейтін жіберілетін нормалардың ең аз санын қамтуы тиіс.
95. Кеңсеге заң жобасы бойынша енгізілетін материалдарда мемлекеттік және орыс тілдерінде дайындалған:
1) заң жобасын әзірлеуші мемлекеттік органның бірінші басшысы не оның міндетін атқарушы адам қол қойған ілеспе хат. Бұл ретте тиісті заң жобасы туралы Үкімет қаулысының әрбір жобасы жеке ілеспе хатпен енгізіледі;
2) әзірлеуші мемлекеттік органның басшысы әр парағын дәйектеген Үкімет қаулылары үшін осы Регламенттің 4.2-бөлімінде белгіленген тәртіппен келісілген (қолбелгі қойылған) заң жобасы (оның ішінде электрондық жеткізгіштерде) және осы заң жобасын (заң жобаларын) Парламент Мәжілісіне енгізу туралы Үкімет қаулысының жобасы;
3) Үкімет қаулысының жобасына осы Регламенттің 4.5-бөлімінің талаптарына сәйкес дайындалған түсіндірме жазба;
4) заң жобасының мақсаттары, міндеттері және негізгі ережелері егжей-тегжейлі сипатталған, жобаны қабылдау қажеттігі негізделген заң жобасына түсіндірме жазбаның жобасы;
5) қолданыстағы заңнамалық актілерге өзгерістер және/немесе толықтырулар енгізуді көздейтін заң жобасына осы Регламентке 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың тиісті негіздемесімен қоса баптардың қолданыстағы және ұсынылатын редакцияларының салыстырма кестесі.
Бұл ретте негіздемелерде Комиссия отырысында мақұлданған тұжырымдаманың нақты тармағына немесе ережесіне сілтеме міндетті түрде келтіріледі;

6) лист (листы) согласования законопроекта (законопроектов) с заинтересованными государственными органами;
7) в случае наличия разногласий между согласующими государственными органами, заключения иных государственных органов, протоколы разногласий согласно разделу 4.2 настоящего Регламента;
8) консультативный документ и одобренная концепция проекта закона;
9) справку о результатах обсуждения законопроекта в средствах массовой информации, в том числе в сети интернет, и учета общественного мнения, полистно парафированную руководителем государственного органа-разработчика законопроекта.
К справке прилагается программа информационного сопровождения, разъяснения и отчеты по итогам публичных обсуждений консультативного документа и проекта закона в случае разработки проекта закона в порядке законодательной инициативы Правительства Республики Казахстан;
10) финансово-экономические расчеты, если реализация проекта закона повлечет сокращение поступлений или увеличение расходов республиканского и местных бюджетов и (или) Национального фонда, привлечение грантов, займов или спонсирование из международных источников;
11) прогнозы возможных экономических, социальных, правовых, экологических последствий действия принимаемого закона.
Оценка социальных и экономических последствий действия принимаемого закона оформляется в соответствии с методическими рекомендациями по оценке социально-экономических последствий действия принимаемых законопроектов, утверждаемыми уполномоченным органом по государственному планированию;
12) заключения по результатам научной (правовой, экономической, лингвистической, антикоррупционной и других) экспертиз в зависимости от правоотношений, регулируемых законопроектом.
В случае несогласия с заключением научной экспертизы, разработчик проекта закона должен приложить письменные аргументированные обоснования причин несогласия с соответствующим заключением, которые были направлены в экспертную организацию;
13) в случае, если проект закона затрагивает интересы субъектов частного предпринимательства, экспертные заключения Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан и аккредитованных объединений субъектов частного предпринимательства;
14) в случае, если проект закона касается прав, свобод и обязанностей граждан, рекомендации обсуждения проекта закона с общественными советами, за исключением случаев, когда создание общественного совета в государственном органе Законом Республики Казахстан "Об общественных советах" не предусмотрено;
15) справочный лист по форме согласно приложению 5 к настоящему Регламенту.
В случае непринятия рекомендаций, содержащихся в экспертных заключениях по законопроекту, разработчик должен привести в справочном листе аргументированное обоснование причин непринятия;

6) заң жобасын (заң жобаларын) мүдделі мемлекеттік органдармен келісу парағы (парақтары);
7) келісуші мемлекеттік органдар арасында келіспеушіліктер болған жағдайда, өзге мемлекеттік органдардың қорытындылары, осы Регламенттің 4.2-бөліміне сәйкес келіспеушіліктер хаттамалары;
8) консультативтік құжат және заң жобасының мақұлданған тұжырымдамасы;
9) заң жобасын бұқаралық ақпарат құралдарында, оның ішінде интернет желісінде талқылау және қоғамдық пікірді ескеру нәтижелері туралы әр парағын заң жобасын әзірлеуші мемлекеттік органның басшысы дәйектеген анықтама.
Заң жобасы Қазақстан Республикасы Үкіметінің заң шығару бастамасы тәртібімен әзірленген жағдайда анықтамаға консультативтік құжатты және заң жобасын жария талқылаудың қорытындылары бойынша ақпараттық сүйемелдеу, түсіндіру бағдарламасы мен есептер қоса беріледі;
10) егер заң жобасын іске асыру республикалық және жергілікті бюджеттердің және (немесе) Ұлттық қордың түсімдерінің қысқаруына немесе шығыстарының ұлғаюына, халықаралық көздерден гранттарды, қарыздарды тартуға немесе демеушілікке әкеп соқса, қаржы-экономикалық есеп-қисаптар;
11) қабылданатын заңның қолданылуының ықтимал экономикалық, әлеуметтік, құқықтық, экологиялық салдарының болжамдары.
Қабылданатын заңның қолданылуының әлеуметтік және экономикалық салдарын бағалау мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган бекітетін қабылданатын заң жобаларының қолданылуының әлеуметтік-экономикалық салдарын бағалау жөніндегі әдістемелік ұсынымдарға сәйкес ресімделеді;
12) заң жобасы реттейтін құқықтық қатынастарға қарай ғылыми (құқықтық, экономикалық, лингвистикалық, сыбайлас жемқорлыққа қарсы және басқа) сараптамалардың нәтижелері бойынша қорытындылар.
Ғылыми сараптаманың қорытындысымен келіспеген жағдайда, заң жобасын әзірлеуші тиісті қорытындымен келіспеу себептерінің сараптама ұйымына жіберілген жазбаша дәлелді негіздемелерін қоса беруге тиіс;
13) егер заң жобасы жеке кәсіпкерлік субъектілерінің мүдделерін қозғайтын болса, заң жобасына Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасының және жеке кәсіпкерлік субъектілерінің аккредиттелген бірлестіктерінің сараптамалық қорытындылары;
14) "Қоғамдық кеңестер туралы" Қазақстан Республикасының Заңында мемлекеттік органда қоғамдық кеңес құру көзделмеген жағдайларды қоспағанда, заң жобасы азаматтардың құқықтарына, бостандықтары мен міндеттеріне қатысты болса, заң жобасын қоғамдық кеңестермен талқылау ұсынымдары;
15) осы Регламентке 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша анықтама парақ.
Заң жобасы бойынша сараптамалық қорытындылардағы ұсынымдар қабылданбаған жағдайда, әзірлеуші анықтама парақта қабылдамау себептерінің дәлелді негіздемесін келтіруге тиіс;

16) копию положительного решения Республиканской бюджетной комиссии в отношении проектов законов, предусматривающих сокращение доходов или увеличение расходов республиканского и (или) местных бюджетов и (или) Национального фонда;
17) перечень законодательных актов, подлежащих изменению или признанию утратившими силу в связи с принятием соответствующего законодательного акта;
18) проекты подзаконных нормативных правовых актов, необходимых для реализации проекта закона, разработанного в порядке законодательной инициативы Правительства, если для обеспечения его действия необходимо принятие подзаконного нормативного правового акта (если такая необходимость отсутствует, то это указывается в проекте пояснительной записки к проекту закона);
19) анализ регуляторного воздействия в случаях, предусмотренных Предпринимательским кодексом Республики Казахстан, в отношении проектов нормативных правовых актов, затрагивающих интересы субъектов частного предпринимательства;
20) перечень персонального состава лиц, ответственных за сопровождение законопроекта в Парламенте, согласно приложению 5-3 к настоящему Регламенту.
При этом требования, установленные подпунктами 8) и 12) настоящего пункта, не распространяются на проекты законов, разрабатываемые в упрощенном порядке.
Сноска. Пункт 95 - в редакции постановления Правительства РК от 23.07.2021 № 511 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
95-1. К законопроекту о внесении в Парламент проекта закона о республиканском бюджете помимо документов, перечисленных в пункте 95 настоящего Регламента, дополнительно представляются следующие документы и материалы:
прогноз социально-экономического развития республики;
проекты планов развития или проекты изменений и дополнений в планы развития центральных государственных органов;
проекты бюджетных программ администраторов бюджетных программ, не разрабатывающих планы развития;
данные о состоянии государственного и гарантированного государством долга на последнюю отчетную дату;
информация, конкретизирующая направления расходования бюджетных средств в разрезе бюджетных подпрограмм бюджетных программ, и пояснительная записка, раскрывающая решения, заложенные в проекте республиканского бюджета.
Сноска. Регламент дополнен пунктом 95-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 02.05.2013 № 450 (вводится в действие с 01.07.2013); в редакции постановления Правительства РК от 11.04.2022 № 209 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

16) республикалық және (немесе) жергілікті бюджеттердің және (немесе) Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының кірістерін қысқартуды немесе шығыстарын ұлғайтуды көздейтін заң жобаларына қатысты Республикалық бюджет комиссиясының оң шешімінің көшірмесі;
17) тиісті заңнамалық актінің қабылдануына байланысты өзгертілуге немесе күші жойылды деп танылуға жататын заңнамалық актілердің тізбесі;
18) Үкіметтің заң шығару бастамасы тәртібімен әзірленген заң жобасының қолданылуын қамтамасыз ету үшін заңға тәуелді нормативтік құқықтық актіні қабылдау қажет болса (егер мұндай қажеттілік болмаса, онда бұл заң жобасына түсіндірме жазбада көрсетіледі), оны іске асыру үшін қажетті заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілердің жобалары;
19) жеке кәсіпкерлік субъектілерінің мүдделерін қозғайтын нормативтік құқықтық актілердің жобаларына қатысты Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексінде көзделген жағдайларда реттеушілік әсерді талдау;
20) осы Регламентке 5-3-қосымшаға сәйкес заң жобасын Парламентте сүйемелдеуге жауапты адамдардың дербес құрамының тізбесі қамтылуға тиіс.
Бұл ретте осы тармақтың 8) және 12) тармақшаларында белгіленген талаптар оңайлатылған тәртіппен әзірленетін заң жобаларына қолданылмайды.
Ескерту. 95-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 23.07.2021 № 511 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
95-1. Осы Регламенттің 95-тармағында санамаланған құжаттардан басқа республикалық бюджет туралы заң жобасын Парламентке енгізу туралы заң жобасына мынадай құжаттар мен материалдар ұсынылады:
республиканың әлеуметтік-экономикалық даму болжамы;
даму жоспарларының жобалары немесе орталық мемлекеттік органдардың даму жоспарларына өзгерістер мен толықтырулардың жобалары;
даму жоспарларын әзірлемейтін бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің бюджеттік бағдарламаларының жобалары;
соңғы есеп беру күніне мемлекеттік және мемлекет кепілдік берген қарыздың жай-күйі туралы деректер;
бюджеттік бағдарламалардың кіші бюджеттік бағдарламаларының бөлінісінде бюджет қаражатын жұмсау бағыттарын нақтылайтын ақпарат және республикалық бюджет жобасында қарастырылған шешімдерді ашатын түсіндірме жазба.
Ескерту. Регламент 95-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 02.05.2013 № 450 (01.07.2013 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен; жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 11.04.2022 № 209 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

96. Государственные органы-разработчики проектов законов, определенных Президентом Республики Казахстан специальным посланием приоритетными (далее - приоритетные законопроекты), должны внести согласованные в соответствии с настоящим Регламентом законопроекты в Канцелярию не позднее 20 календарных дней со дня определения проекта закона приоритетным. При этом срок согласования государственными органами приоритетных законопроектов не должен превышать 5 календарных дней со дня их поступления.
97. Исключен постановлением Правительства РК от 08.06.2017 № 350 (вводится в действие по истечении десяти календарных после дня его первого официального опубликования).
97-1. Министерство юстиции на основании предложений государственных органов ежегодно, к 1 августа, вносит в Канцелярию предложения по перечню законопроектов, которые предполагается определить приоритетными.
Сноска. Регламент дополнен пунктом 97-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 27.04.2012 № 540; в редакции постановления Правительства РК от 08.06.2017 № 350 (вводится в действие по истечении десяти календарных после дня его первого официального опубликования).
98. По основаниям, предусмотренным настоящим Регламентом, проекты законов могут быть возвращены Канцелярией государственному органу - разработчику законопроекта на доработку, в том числе для проведения, при необходимости, дополнительной научной экспертизы.
Раздел 6.3-1. Порядок проведения презентации проектов нормативных правовых и правовых актов и концепций проектов государственных программ
Сноска. Заголовок раздела 6.3-1 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2017 № 943 (вводится в действие с 01.01.2018 года).
Сноска. Регламент дополнен разделом 6.3. -1. в соответствии с постановлением Правительства РК от 04.06.2008 N 535 .
98-1. Презентация законопроектов проводится, как правило, не менее чем за 1 (один) день до заседания Правительства и осуществляется с целью ознакомления, рассмотрения и обсуждения основных положений законопроекта, определения их соответствия проводимой государственной политике в регулируемых законопроектом областях, а также для дальнейшего внесения законопроекта на заседание Правительства Республики Казахстан.
Презентации подлежат законопроекты, разработанные во исполнение Плана законопроектных работ Правительства Республики Казахстан, Плана мероприятий по исполнению Общенационального плана основных направлений (мероприятий) по реализации ежегодных посланий Президента народу Казахстана, а также поручений Президента, поручений, содержащихся в решениях Совета Безопасности и Ассамблеи, Руководства Правительства.
Также подлежат обязательной презентации:

96. Қазақстан Республикасы Президентінің арнайы жолдауымен
белгіленген басымды деп айқындалған заң жобаларын (бұдан әрі - басымды заң жобалары) әзірлеуші мемлекеттік органдар осы Регламентке сәйкес келісілген заң жобаларын Кеңсеге заң жобасы басымды деп айқындалған күнінен бастап 20 күнтізбелік күннен кешіктірмей енгізуге тиіс. Бұл ретте басымды заң жобаларын мемлекеттік органдардың келісу мерзімі олар түскен күнінен бастап 5 күнтізбелік күннен аспауға тиіс.
97. Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 08.06.2017 № 350 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
97-1. Әділет министрлігі мемлекеттік органдардың ұсыныстары негізінде жыл сайын 1 тамызға басым деп айқындау көзделетін заң жобаларының тізбесі бойынша ұсыныстарды Кеңсеге енгізеді.
Ескерту. Регламент 97-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2012.04.27 № 540 қаулысымен; жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 08.06.2017 № 350 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
98. Осы Регламентте көзделген негіздемелер бойынша заң жобаларын Кеңсе әзірлеуші мемлекеттік органға заң жобасын пысықтауға, оның ішінде қажет болған кезде қосымша ғылыми сараптама жүргізу үшін қайтаруы мүмкін.
6.3-1-бөлім. Нормативтік құқықтық және құқықтық актілердің жобалары мен мемлекеттік бағдарламалар жобаларының тұжырымдамаларын таныстыруды жүргізу тәртібі
Ескерту. 6.3-бөлімнің тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 29.12.2017 № 943 (01.01.2018 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
Ескерту. Регламент 6.3-1-бөліммен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2008.06.04 N 535 Қаулысымен.
98-1. Заң жобаларын таныстыру, әдетте, Үкімет мәжілісінен кемінде 1 (бір) күн бұрын өткізіледі және заң жобасының негізгі ережелерін таныстыру, қарау және талқылау, олардың заң жобасымен реттелетін салаларда жүргізілетін мемлекеттік саясатқа сәйкестігін айқындау мақсатында, сондай-ақ заң жобасын Қазақстан Республикасы Үкіметінің отырысына одан әрі енгізу үшін жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің заң жобалау жұмыстарының жоспарын, Президенттің Қазақстан халқына жыл сайынғы жолдауларын іске асыру жөніндегі негізгі бағыттардың (іс-шаралардың) жалпыұлттық жоспарын орындау жөніндегі іс-шаралар жоспарын, сондай-ақ Президенттің тапсырмаларын, Қауіпсіздік Кеңесі мен Ассамблеяның, Үкімет басшылығының шешімдерінде қамтылған тапсырмаларды орындау үшін әзірленген заң жобалары таныстырылуға тиіс.
Сондай-ақ:

1) проекты заключений Правительства по законопроектам, инициированным депутатами палат Парламента;
2) проекты заключений Правительства к поправкам депутатов палат Парламента по законопроектам, находящимся на рассмотрении палат Парламента;
3) инициируемые государственными органами поправки в законопроекты, находящиеся на рассмотрении палат Парламента, в виде сравнительных таблиц.
Как правило, по законопроектам о ратификации и денонсации международных договоров и присоединении к ним презентация не проводится.
Сноска. Пункт 98-1 в редакции постановления Правительства РК от 19.08.2017 № 491; с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 13.05.2021 № 318.
98-2. На презентацию приглашаются руководитель и должностные лица государственного органа-разработчика законопроекта, руководители государственных органов, осуществлявших согласование соответствующего законопроекта, Представитель Правительства в Парламенте, представители некоммерческих организаций, принимавших участие в разработке законопроекта, а также эксперты, осуществлявшие проведение научной экспертизы. Руководители министерств юстиции, национальной экономики и финансов принимают обязательное участие на презентации законопроектов.
В случае необходимости на презентации заслушиваются первые руководители заинтересованных государственных органов, в том числе уполномоченных государственных органов в сфере информации и коммуникаций (в части возможного влияния на формирование развития и обеспечения безопасности единого информационного пространства) и общественного развития (в части возможного влияния на внутриполитическую стабильность, молодежную политику и религиозную деятельность).
Сноска. Пункт 98-2 в редакции постановления Правительства РК от 19.08.2017 № 491; с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 21.07.2018 № 444.
98-3. Государственные органы-разработчики законопроектов помимо документов, перечисленных в пункте 95 настоящего Регламента, вносят в Канцелярию к презентации законопроекта следующие материалы:
1) краткую информацию по основным положениям законопроекта, включая опыт зарубежных стран по регулированию рассматриваемых правоотношений и предполагаемым социально-экономическим и/или правовым последствиям в случае принятия закона;
2) слайды по законопроекту;
3) имеющиеся разногласия между государственными органами по законопроекту;
4) финансово-экономические расчеты;
5) список лиц, приглашаемых на презентацию законопроекта;
6) прогнозы возможных социально-экономических последствий действия рассматриваемого законопроекта, а также результаты публичного обсуждения.

1) Парламент депутаттары бастамашылық жасаған заң жобалары бойынша Үкімет қорытындысының жобалары;
2) Парламент палаталарының қарауындағы заң жобалары бойынша Парламент палаталары депутаттарының түзетулеріне Үкімет қорытындыларының жобалары;
3) Парламент палаталарының қарауындағы заң жобаларына мемлекеттік органдардың бастамашылық жасаған салыстырма кестелер түріндегі түзетулері міндетті таныстырылуға жатады.
Әдетте, халықаралық шарттарды ратификациялау мен күшін жою туралы және оларға қосылу туралы заң жобалары бойынша таныстырылым өткізілмейді.
Ескерту. 98-1-жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 19.08.2017 № 491 қаулысымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 13.05.2021 № 318 қаулысымен.
98-2. Таныстырылымға заң жобасын әзірлеуші мемлекеттік органның басшысы және лауазымды адамдары, тиісті заң жобасын келісуді жүзеге асыратын мемлекеттік органдардың басшылары, Үкіметтің Парламенттегі Өкілдігінің өкілі, заң жобасын әзірлеуге қатысқан коммерциялық емес ұйымдардың өкілдері, сондай-ақ ғылыми сараптама жүргізуді жүзеге асырған сарапшылар шақырылады. Әділет, Ұлттық экономика және Қаржы министрліктерінің басшылары заң жобаларының таныстырылымына міндетті түрде қатысады.
Қажет болған жағдайда таныстырылымда мүдделі мемлекеттік органдардың, оның ішінде ақпарат және коммуникациялар (бірыңғай ақпараттық кеңістіктің қауіпсіздігін дамытуды және қамтамасыз етуді қалыптастыруға ықтимал әсер ету бөлігінде) және қоғамдық даму (ішкі саяси тұрақтылыққа, жастар саясатына және діни қызметке ықтимал әсер ету бөлігінде) саласындағы уәкілетті мемлекеттік органдардың бірінші басшылары тыңдалады.
Ескерту. 98-2-жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 19.08.2017 № 491; өзгеріс енгізілді - 21.07.2018 № 444 қаулысымен.
98-3. Заң жобаларын әзірлеуші мемлекеттік органдар осы Регламенттің 95-тармағында келтірілген құжаттардан басқа, Кеңсеге заң жобасын таныстыруға мынадай құжаттарды енгізеді:
1) қаралатын құқықтық қатынастарды реттеу және заң қабылданған жағдайда болжанатын әлеуметтік-экономикалық және/немесе құқықтық салдар бойынша шет елдердің тәжірибелерін қоса алғанда, заң жобасының негізгі ережелері бойынша қысқаша ақпаратты;
2) заң жобасы бойынша слайдтарды;
3) заң жобасы бойынша мемлекеттік органдар арасында бар келіспеушіліктерді;
4) қаржы-экономикалық есептерді;
5) заң жобасын таныстыруға шақырылатын адамдардың тізімін;
6) қаралатын заң жобасы қолданысының ықтимал әлеуметтік-экономикалық салдарының болжамдарын, сондай-ақ жария талқылау нәтижелерін.

Сноска. Пункт 98-3 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 19.08.2017 № 491.
98-4. Юридический отдел Канцелярии на основе предложений структурных подразделений осуществляет подготовку и представление перечня законопроектов, подлежащих презентации на предварительное рассмотрение Руководителю Канцелярии (либо лицу, исполняющему его обязанности), который согласовывает данный перечень, а также дату и время проведения презентации с Премьер-Министром, либо, в случае его отсутствия с лицом, исполняющим его обязанности.
По поручению Премьер-Министра на презентацию могут выноситься и иные нормативные правовые и правовые акты.
Сноска. Пункт 98-4 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 27.04.2012 № 540; от 27.03.2014 № 270.
98-5. Структурные подразделения Канцелярии обеспечивают подготовку соответствующих материалов к презентации, а также участие приглашенных лиц.
Структурное подразделение Канцелярии, за которым по повестке закреплено большее количество нормативных правовых и правовых актов, осуществляет подготовку материалов к презентации, а также оформление проекта Протокола.
98-6. На презентации председательствуют Премьер-Министр либо по его поручению заместители Премьер-Министра, либо лицо, исполняющее обязанности Премьер-Министра, которые:
1) заслушивают руководителей центральных исполнительных органов, являющихся разработчиками соответствующих законопроектов, в том числе на предмет возможных социально-экономических последствий действия рассматриваемого законопроекта, а также результаты публичного обсуждения;
2) заслушивают позицию заинтересованных государственных органов по вопросам их компетенции, связанным с презентуемым законопроектом, в том числе на предмет возможных социально-экономических последствий действия рассматриваемого законопроекта, а также результаты публичного обсуждения;
3) дают соответствующие поручения руководителям государственных органов;
4) принимают соответствующие решения по презентуемым законопроектам.
Сноска. Пункт 98-6 в редакции постановления Правительства РК от 19.08.2017 № 491.
98-7. Презентация законопроекта осуществляется руководителем государственного органа-разработчика по следующим направлениям:
1) доклад по основным положениям законопроекта, предполагаемым социально-экономическим и/или правовым последствиям, в случае принятия закона;
2) информация по финансовой обеспеченности норм законопроекта соответствующими бюджетными средствами;
3) сведения об имеющихся разногласиях между государственными органами.

Ескерту. 98-3-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 19.08.2017 № 491 қаулысымен.
98-4. Кеңсенің Заң бөлімі құрылымдық бөлімшелердің ұсыныстары негізінде аталған тізбені, сондай-ақ Премьер-Министрмен не ол болмаған жағдайда оның міндетін атқарушы адаммен таныстыруды өткізу күні мен уақытын келісетін Кеңсе Басшысының (не оның міндеттерін атқаратын адамның) алдын ала қарауына таныстырылуы тиіс заң жобаларының тізбесін дайындауды және ұсынуды жүзеге асырады.
Премьер-Министрдің тапсырмасы бойынша таныстыруға өзге де нормативтік құқықтық және құқықтық актілер де енгізілуі мүмкін.
Ескерту. 98-4-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 2012.04.27 № 540; 27.03.2014 N 270 қаулыларымен.
98-5. Кеңсенің құрылымдық бөлімшелері таныстыруға тиісті материалдарды дайындауды, сондай-ақ шақырылған адамдардың қатысуын қамтамасыз етеді.
Күн тәртібі бойынша нормативтік құқықтық және құқықтық актілердің көп саны бекітіліп берілген Кеңсенің құрылымдық бөлімшесі материалдарды таныстыруға дайындауды, сондай-ақ Хаттаманың жобасын ресімдеуді жүзеге асырады.
98-6. Таныстырылымға Премьер-Министр не оның тапсырмасы бойынша Премьер-Министрдің орынбасарлары не Премьер-Министрдің міндетін атқарушы адам төрағалық етеді, ол:
1) тиісті заң жобаларының әзірлеушілері болып табылатын орталық атқарушы органдардың басшыларын, оның ішінде қаралатын заң жобасы қолданысының ықтимал әлеуметтік-экономикалық салдары тұрғысынан, сондай-ақ жария талқылау нәтижелерін тыңдайды;
2) өз құзыретіндегі мәселелер бойынша мүдделі мемлекеттік органдардың таныстырылатын заң жобасына байланысты ұстанымын, оның ішінде қаралатын заң жобасы қолданысының ықтимал әлеуметтік-экономикалық салдары тұрғысынан, сондай-ақ жария талқылау нәтижелерін тыңдайды;
3) мемлекеттік органдардың басшыларына тиісті тапсырмалар береді;
4) таныстырылатын заң жобалары бойынша тиісті шешімдер қабылдайды
Ескерту. 98-6-жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 19.08.2017 № 491 қаулысымен.
98-7. Заң жобасын таныстыруды әзірлеуші мемлекеттік органның басшысы мынадай бағыттар бойынша жүзеге асырады:
1) заң жобасының негізгі ережелері, заң қабылданған жағдайда болжанатын әлеуметтік-экономикалық және/немесе құқықтық салдар жөніндегі баяндама;
2) заң жобасы нормаларының тиісті бюджет қаражатымен қаржылық қамтамасыз етілуі жөніндегі ақпарат;
3) мемлекеттік органдар арасында бар келіспеушіліктер туралы мәліметтер.

98-8. Руководитель Канцелярии на презентации докладывает Премьер-Министру об имеющихся замечаниях и предложениях по законопроекту.
98-9. Принятые решения по итогам презентации оформляются протоколом, предварительно завизированным заведующим структурным подразделением, осуществляющим созыв, заведующими структурными подразделениями-соисполнителями, заведующим Юридическим отделом и подписываемым Премьер-Министром или лицом, исполняющим его обязанности.
Сноска. Пункт 98-9 в редакции постановления Правительства РК от 02.02.2016 № 45.
Примечание РЦПИ!
В пункт 98-10 предусмотрены изменения постановлением Правительства РК от 25.06.2010 № 641 (не подлежит опубликованию).
98-10. Презентации подлежат концепции проектов государственных и правительственных программ.
По поручению Премьер-Министра презентации подлежат проекты иных нормативных правовых и правовых актов (проекты Указов Президента, постановлений Правительства, проекты концепций программных и иных документов, отнесенных к Системе государственного планирования).
Порядок подготовки материалов, а также проведения презентации проектов иных нормативных правовых и правовых актов аналогичен порядку, установленному настоящим Регламентом в отношении законопроектов.
Сноска. Пункт 98-10 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 27.03.2014 № 270; от 28.12.2015 № 1088 .
Раздел 6.4. Порядок согласования законопроектов с Администрацией Президента, а также определения приоритетности рассмотрения проектов законов
Сноска. Заголовок раздела 6.4. в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2017 № 943 (вводится в действие с 01.01.2018 года).
99. Согласование с Администрацией Президента проектов законов, вносимых Правительством в Мажилис Парламента, осуществляется в соответствии с Указом Президента Республики Казахстан от 17 мая 2002 года N 873 "Об утверждении Правил согласования с Президентом Республики Казахстан планов законопроектных работ Правительства Республики Казахстан и с Администрацией Президента Республики Казахстан проектов законов, вносимых Правительством в Мажилис Парламента Республики Казахстан".
Предварительному согласованию с Администрацией Президента обязательно подлежат:
1) законопроекты, рассмотрение которых в Парламенте планируется от имени Президента Республики Казахстан объявить приоритетными;
2) законопроекты, разработанные и подлежащие внесению Правительством в Мажилис Парламента по поручению Президента, а также поручения, содержащиеся в решениях Совета Безопасности и Ассамблеи;
3) проекты конституционных законов, кодексов, а также законопроекты, направленные на изменение и дополнение действующих конституционных законов и кодексов;

98-8. Кеңсенің Басшысы таныстыруда Премьер-Министрге заң жобасы бойынша қолда бар ескертулер мен ұсыныстар туралы баяндайды.
98-9. Таныстыру қорытындысы бойынша қабылданған шешімдер жинақтауды жүзеге асыратын құрылымдық бөлімшенің меңгерушісі, бірлесіп орындаушы құрылымдық бөлімшелердің меңгерушілері, Заң бөлімінің меңгерушісі алдын ала бұрыштама қойған және Премьер-Министр немесе оның міндетін атқарушы тұлға қол қоятын хаттамамен ресімделеді.
Ескерту. 98-9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 02.02.2016 N 45 қаулысымен.
РҚАО-ның ескертпесі!
98-10-тармаққа өзгеріс енгізу көзделген - ҚР Үкіметінің 2010.06.25 № 641 Қаулысымен (жариялануға жатпайды).
98-10. 98-10. Мемлекеттік және үкіметтік бағдарламалар жобаларының тұжырымдамалары таныстырылуы тиіс.
Премьер-Министрдің тапсырмасы бойынша өзге де нормативтік құқықтық және құқықтық актілердің жобалары (Президент Жарлықтарының, Үкімет қаулыларының жобалары, бағдарламалық және Мемлекеттік жоспарлау жүйесіне жатқызылған өзге де құжаттар тұжырымдамаларының жобалары) таныстырылуы тиіс.
Материалдар дайындау, сондай-ақ нормативтік құқықтық және құқықтық актілердің жобаларын таныстыруды өткізу тәртібі заң жобаларына қатысты осы Регламентте белгіленген тәртіпке ұқсас.
Ескерту. 98-10-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 27.03.2014 N 270; 28.12.2015 № 1088 қаулыларымен.
6.4-бөлім. Заң жобаларын Президент Әкімшілігімен келісу, сондай-ақ заң жобаларын қарау басымдығын айқындау тәртібі
Ескерту. 6.4-бөлімнің тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 29.12.2017 № 943 (01.01.2018 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
99. Парламент Мәжілісіне Үкімет енгізетін заңдардың жобаларын Президент Әкімшілігімен келісу "Қазақстан Республикасы Үкіметінің заң жобалары жұмыстарының жоспарларын Қазақстан Республикасының Президентімен және Қазақстан Республикасы Парламентінің Мәжілісіне Үкімет енгізетін заң жобаларын Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігімен келісу ережелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2002 жылғы 17 мамырдағы N 873 Жарлығына сәйкес жүзеге асырылады.
Мыналар Президент Әкімшілігімен міндетті түрде алдын ала келісілуге тиіс:
1) Қазақстан Республикасының Президенті атынан Парламентте қаралуын басым деп жариялау жоспарланатын заң жобалары;
2) Президенттің тапсырмасы, сондай-ақ Қауіпсіздік Кеңесі мен Ассамблеяның шешімдерінде қамтылған тапсырма бойынша Үкімет әзірлеген және Парламент Мәжілісіне енгізуге жататын заң жобалары;
3) конституциялық заңдардың, кодекстердің жобалары, сондай-ақ қолданыстағы конституциялық заңдар мен кодекстерді өзгертуге және толықтыруға бағытталған заң жобалары;

4) законопроекты, направленные на совершенствование местного государственного управления и местного самоуправления, политической и избирательной систем страны;
5) проекты законов, регламентирующие правоотношения в сфере обороны и национальной безопасности, в сфере правоохранительной деятельности и отправления правосудия;
6) проекты законов о республиканском бюджете на предстоящий финансовый год, а также предусматривающих внесение изменений и дополнений в Закон о республиканском бюджете на соответствующий год.
В случае, когда замечания Администрации Президента по согласуемым с ней законопроектам учитываются не полностью, государственный орган-разработчик информирует об этом Канцелярию Премьер-Министра, последний информирует об этом Администрацию Президента.
Проекты законов, предусмотренные текущим Планом, должны быть внесены в Администрацию Президента не позднее тридцати календарных дней до срока их внесения в Мажилис Парламента.
Сноска. Пункт 99 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 04.06.2008 N 535; от 27.03.2014 № 270; от 08.06.2017 № 350 (вводится в действие по истечении десяти календарных после дня его первого официального опубликования); от 16.10.2020 № 668; от 13.05.2021 № 318.
100. Государственные органы-разработчики законопроектов при их внесении в Правительство вправе одновременно вносить предложение об определении рассмотрения конкретного проекта закона приоритетным. При этом пояснительная записка к законопроекту должна содержать, в том числе, обоснование необходимости определения его приоритетным.
Правительство в отношении разрабатываемых им законопроектов вносит Президенту Республики Казахстан предложение об определении рассмотрения конкретного законопроекта приоритетным.
При этом к предложению Правительства должны прилагаться соответствующий законопроект и пояснительная записка, содержащая обоснование необходимости определения рассмотрения Парламентом законопроекта приоритетным и раскрывающая конкретные цели проекта закона и решаемые им задачи.
Сноска. Пункт 100 в редакции постановления Правительства РК от 08.06.2017 № 350 (вводится в действие по истечении десяти календарных после дня его первого официального опубликования).
Раздел 6.5. Порядок внесения законопроектов в Мажилис Парламента
Сноска. Заголовок раздела 6.5 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2017 № 943 (вводится в действие с 01.01.2018 года).
101. Подлинники законопроектов, вносимых на рассмотрение Мажилиса Парламента по инициативе Правительства, должны быть в обязательном порядке завизированы: руководителями государственного органа-разработчика законопроекта, министерств юстиции, национальной экономики и финансов, Руководителем Канцелярии и Премьер-Министром (лицом, исполняющим его обязанности). Пояснительная записка к законопроекту на бланке Правительства визируется Руководителем Канцелярии и подписывается Премьер-Министром (лицом, исполняющим его обязанности). Подлинники законопроектов вносятся в Мажилис Парламента на бумажном и электронных носителях (в формате электронных документов).
Перед внесением законопроекта в Мажилис Парламента определяется персональный состав лиц, ответственных за сопровождение законопроекта в Парламенте, при этом в обязательном порядке в перечень включаются первый руководитель государственного органа-разработчика, его заместитель, ответственный за разработку законопроекта, эксперты, проводившие научную экспертизу законопроекта (по согласованию), и другие заинтересованные лица (по согласованию).

4) жергілікті мемлекеттік басқаруды және жергілікті өзін-өзі басқаруды, елдің саяси және сайлау жүйелерін жетілдіруге бағытталған заң жобалары;
5) қорғаныс және ұлттық қауіпсіздік саласындағы, құқық қорғау қызметі және сот төрелігін жүзеге асыру саласындағы құқықтық қатынастарды регламенттейтін заңдардың жобалары.
6) алдағы қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы, сондай-ақ тиісті жылға арналған республикалық бюджет туралы заңға өзгерістер мен толықтырулар енгізуді көздейтін заңдардың жобалары.
Президент Әкімшілігінің онымен келісілетін заң жобалары бойынша ескертулері толық ескерілмейтін жағдайда әзірлеуші мемлекеттік орган бұл туралы Премьер-Министрдің Кеңсесіне хабарлайды, соңғысы бұл туралы Президент Әкімшілігін хабардар етеді.
Ағымдағы жоспарда көзделген заңдардың жобалары Парламент Мәжілісіне енгізілетін мерзімге дейін күнтізбелік отыз күннен кешіктірілмей олар Президент Әкімшілігіне енгізілуі тиіс.
Ескерту. 99-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 2008.06.04 N 535; 27.03.2014 N 270; 08.06.2017 № 350 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 16.10.2020 № 668; 13.05.2021 № 318 қаулыларымен.
100. Заң жобаларын әзірлеуші мемлекеттік органдар оларды Үкіметке енгізу кезінде бір мезгілде нақты заң жобасын қарауды басым деп айқындау туралы ұсыныс енгізуге құқылы. Бұл ретте заң жобасына түсіндірме жазбада оны басым деп айқындау қажеттілігінің негіздемесі де қамтылуға тиіс.
Үкімет өзі әзірлейтін заң жобаларына қатысты Қазақстан Республикасының Президентіне нақты заң жобасын қарауды басым деп айқындау туралы ұсыныс енгізеді.
Бұл ретте Үкіметтің ұсынысына тиісті заң жобасы және заң жобасын басым деп қарауды Парламенттің айқындауы қажеттілігінің негіздемесін қамтитын және заң жобасының нақты мақсаттарын ашатын және ол шешетін міндеттерді қамтитын түсіндірме жазба қоса берілуге тиіс.
Ескерту. 100-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 08.06.2017 № 350 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
6.5-бөлім. Заң жобаларын Парламент Мәжілісіне енгізу тәртібі
Ескерту. 6.5-бөлімнің тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 29.12.2017 № 943 (01.01.2018 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
101. Үкіметтің бастамасы бойынша Парламент Мәжілісінің қарауына енгізілетін заң жобаларының төлнұсқаларына міндетті түрде: заң жобасын әзірлеуші мемлекеттік органның, Әділет, Ұлттық экономика және Қаржы министрліктерінің басшылары, Кеңсе Басшысы және Премьер-Министр (оның міндетін атқарушы адам) бұрыштама қоюға тиіс. Үкімет бланкісіне шығарылған заң жобасына түсіндірме жазбаға Кеңсе Басшысы бұрыштама қояды және Премьер-Министр (оның міндетін атқарушы адам) қол қояды. Заң жобаларының төлнұсқалары Парламент Мәжілісіне қағаз және электрондық жеткізгіштерде (электрондық құжаттар форматында) енгізіледі.
Заң жобасын Парламент Мәжілісіне енгізер алдында Парламентте заң жобасын сүйемелдеуге жауапты адамдардың дербес құрамы айқындалады, бұл ретте тізбеге әзірлеуші мемлекеттік органның бірінші басшысы, оның заң жобасын әзірлеуге жауапты орынбасары, заң жобасына ғылыми сараптама жүргізген сарапшылар (келісу бойынша) және басқа да мүдделі адамдар (келісу бойынша) міндетті түрде қосылады.

Сопровождение законопроекта осуществляется должностными лицами согласно подпунктам 1), 2), 3) пункта 109-2 настоящего Регламента.
Сноска. Пункт 101 в редакции постановления Правительства РК от 11.08.2014 № 910; с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 19.08.2017 № 491; от 16.07.2020 № 451 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
101-1. Вместе с законопроектами в Мажилис Парламента вносятся материалы, указанные в подпунктах 4), 5), 9), 10), 11), 12), 13), 14), 18) и 19) пункта 95 настоящего Регламента.
Сноска. Раздел 6-5 дополнен пунктом 101-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 04.06.2008 N 535; в редакции постановления Правительства РК от 13.05.2021 № 318; в редакции постановления Правительства РК от 23.07.2021 № 511 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
102. После согласования с Администрацией Президента Республики Казахстан Правительство вносит законопроекты, которые планируется определить приоритетными, на рассмотрение Мажилиса Парламента, в срок не позднее 10 календарных дней.
103. Исключен постановлением Правительства РК от 08.06.2017 № 350 (вводится в действие по истечении десяти календарных после дня его первого официального опубликования).
104. В случае возврата без регистрации Аппаратом Мажилиса Парламента в Канцелярию законопроекта, внесенного по инициативе Правительства в Парламент, государственным органом-разработчиком законопроекта в течение месяца со дня поступления проекта в Канцелярию, если иное не установлено в соответствующем поручении, проводится работа по устранению выявленных недостатков в их оформлении.
За непредставление в полном комплекте материалов к внесенному Правительством в Мажилис Парламента законопроекту (отсутствие одного или нескольких приложений, необходимых в соответствии с законодательными актами) несут ответственность государственный орган-разработчик законопроекта, а также соответствующее структурное подразделение Канцелярии, подготовившее к внесению в Мажилис Парламента законопроект, и Отдел контроля и документационного обеспечения.
Ответственность за неаутентичность текста законопроекта на государственном и русском языках, внесенного Правительством в Мажилис Парламента, возлагается на первого руководителя государственного органа-разработчика законопроекта.
При обнаружении Сенатом Парламента недостатков в оформлении внесенного Правительством законопроекта, государственный орган-разработчик проводит работу по их устранению с учетом конституционно определенных сроков рассмотрения проектов законов данной палатой Парламента.
После завершения работы по устранению выявленных недостатков в оформлении законопроекта, государственный орган-разработчик вносит в Канцелярию соответствующие, надлежаще оформленные материалы по данному проекту закона, для последующего одновременного направления за подписью Руководителя Канцелярии их подлинников на бумажном и электронном носителях (в формате электронных документов) в Аппарат Мажилиса Парламента, а также копии подлинников на бумажном и электронном носителях (в формате электронных документов) – в Аппарат Сената Парламента.

Осы Регламенттің 109-2 тармағының 1), 2), 3) тармақшаларына сәйкес лауазымды адамдар заң жобасын сүйемелдеуді жүзеге асырады.
Ескерту. 101-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 11.08.2014 № 910; өзгеріс енгізілді – ҚР Үкіметінің 19.08.2017 № 491; 16.07.2020 № 451 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
101-1. Заң жобаларымен бірге Парламент Мәжілісіне осы Регламенттің 95-тармағының 4), 5), 9), 10), 11), 12), 13), 14), 18) және 19) тармақшаларында көрсетілген материалдар енгізіледі.
Ескерту. Регламент 101-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Үкіметінің 2008.06.04 N 535; жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 13.05.2021 № 318 қаулысымен; жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 23.07.2021 № 511 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
102. Қазақстан Республикасының Президенті Әкімшілігімен келісілгеннен кейін Үкімет Парламент Мәжілісінің қарауына басымдығын айқындау жоспарланған заң жобаларын 10 күнтізбелік күннен кешіктірмейтін мерзімде енгізеді.
103. Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 08.06.2017 № 350 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
104. Үкіметтің бастамасы бойынша Парламентке енгізілген заң жобасын Парламент Мәжілісінің Аппараты тіркемей Кеңсеге қайтарған жағдайда, егер тиісті тапсырмада өзгеше белгіленбесе, жоба Кеңсеге келіп түскен күнінен бастап бір ай ішінде заң жобасын әзірлеуші мемлекеттік орган оларды ресімдеуде анықталған кемшіліктерді жою жөніндегі жұмыстарды жүргізеді.
Үкімет Парламент Мәжілісіне енгізген заң жобасына материалдарды толық жиынтықта ұсынбағаны үшін (заңнамалық актілерге сәйкес қажетті бір немесе бірнеше қосымшалар болмағанда) заң жобасын әзірлеуші мемлекеттік орган, сондай-ақ заң жобасын Парламент Мәжілісіне енгізуге дайындаған Кеңсенің тиісті құрылымдық бөлімшесі және Бақылау және құжаттамалық қамтамасыз ету бөлімі жауапты болады.
Парламент Мәжілісіне Үкімет енгізген заң жобасының мемлекеттік және орыс тілдеріндегі мәтінінің теңтүпнұсқалы болмағаны үшін жауапкершілік заң жобасын әзірлеуші мемлекеттік органның бірінші басшысына жүктеледі.
Парламент Сенаты Үкімет енгізген заң жобасын ресімдеуде кемшіліктерді анықтаған кезде әзірлеуші мемлекеттік орган оларды осы Парламент палатасының конституциялық тұрғыдан айқындалған заң жобаларын қарау мерзімдерін ескере отырып жою жөніндегі жұмыс жүргізеді.
Заң жобасын ресімдеуде анықталған кемшіліктерді жою жөніндегі жұмыс аяқталғаннан кейін әзірлеуші мемлекеттік орган түпнұсқаларын Кеңсе Басшысының қолын қойғызып бір уақытта қағаз және электрондық жеткізгіштерде (электрондық құжаттар форматында) Парламент Мәжілісінің Аппаратына, сондай-ақ қағаз және электрондық жеткізгіштердегі түпнұсқаларының көшірмелерін (электрондық құжаттар форматында) Парламент Сенатаның Аппаратына жіберу үшін аталған заң жобасы бойынша тиісті, тиісінше ресімделген материалдарды Кеңсеге енгізеді.

Сноска. Пункт 104 в редакции постановления Правительства РК от 27.03.2014 № 270; с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 19.08.2017 № 491; от 16.10.2020 № 668.
Раздел 6.6. Порядок рассмотрения законопроектов, инициированных депутатами Парламента
Сноска. Заголовок раздела 6.6 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2017 № 943 (вводится в действие с 01.01.2018 года).
105. По поступившим в Правительство законопроектам, инициированным депутатами Парламента, в том числе предусматривающим сокращение поступлений или увеличение расходов республиканского и местных бюджетов и (или) Национального фонда, Правительством представляется в Парламент заключение на государственном и русском языках, по форме согласно приложению 8 к настоящему Регламенту.
Поступившие в Правительство законопроекты, инициированные депутатами Парламента, подлежат рассмотрению на заседании Межведомственной комиссии по вопросам законопроектной деятельности (далее - Межведомственная комиссия).
Государственный орган, определенный в качестве ответственного за подготовку заключения, представляет в Министерство юстиции предварительное заключение по законопроекту, инициированному депутатами Парламента, за 5 (пять) календарных дней до заседания Межведомственной комиссии, а также совместно с министерствами национальной экономики и финансов вносит на рассмотрение Межведомственной комиссии предварительные финансово-экономические расчеты в части возможного сокращения поступлений или увеличения расходов республиканского и местных бюджетов и (или) Национального фонда.
Межведомственной комиссией в 15-дневный срок со дня регистрации законопроекта в Канцелярии либо в более короткий срок, установленный в поручении Премьер-Министра, его заместителя либо Руководителя Канцелярии, вырабатываются предложения по положительной либо иной оценке инициированного депутатами законопроекта.
Проект заключения Правительства разрабатывается тем государственным органом, в чью компетенцию входят регулируемые законопроектом отношения, с учетом предложений Межведомственной комиссии, готовится на государственном и русском языках и в обязательном порядке согласовывается министерствами юстиции, национальной экономики, финансов путем представления писем в формате электронного документа, подписанного ЭЦП первых руководителей, либо визирования первыми руководителями в срок не более 3 (трех) рабочих дней со дня поступления. При необходимости к проекту заключения разработчиком прикладываются финансово-экономические расчеты в части возможного сокращения поступлений или увеличения расходов республиканского и местных бюджетов и (или) Национального фонда.
Проект заключения содержит сведения о нормах, предусматривающих сокращение поступлений или увеличение расходов республиканского и местных бюджетов и (или) Национального фонда, заключение Республиканской бюджетной комиссии по таким нормам, сведения о соответствии предлагаемых законопроектом норм Конституции, действующим законодательным актам, целесообразности их принятия, а также нормах, предусматривающих введение регуляторного инструмента и (или) требования, ужесточение регулирования в отношении субъектов предпринимательства, о возможных негативных социально-экономических последствиях.
При внесении в Канцелярию проектов заключений Правительства на законопроекты, инициированные депутатами Парламента, подготовленных в соответствии с настоящим Регламентом, разработчик прилагает к ним в форме электронного документа копию протокольного решения Межведомственной комиссии, копии писем министерств юстиции, национальной экономики и финансов за подписью первого руководителя государственного органа в случае отсутствия их виз на проекте заключения, а также при необходимости к проекту заключения разработчиком прикладываются финансово-экономические расчеты в части возможного сокращения поступлений или увеличения расходов республиканского и местных бюджетов и (или) Национального фонда.
Требования о проведении анализа регуляторного воздействия при введении нового регуляторного инструмента и (или) требования или ужесточении регулирования в отношении субъектов предпринимательства не распространяются на проекты законов, разработанные в порядке законодательной инициативы Президента Республики Казахстан и депутатов Парламента Республики Казахстан, а также на процесс рассмотрения проектов законов в Парламенте Республики Казахстан. По проектам законов, внесенным в порядке законодательной инициативы депутатов Парламента Республики Казахстан, а также по поправкам депутатов к проектам законов, находящимся на рассмотрении в Парламенте Республики Казахстан, может быть проведен анализ регуляторного воздействия по основаниям, установленным статьей 82 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан, в рамках заключения Правительства Республики Казахстан.

Ескерту. 104-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 27.03.2014 N 270; өзгерістер енгізілді – ҚР Үкіметінің 19.08.2017 № 491; 16.10.2020 № 668 қаулыларымен.
6.6-бөлім. Парламент депутаттары бастамашылық жасаған заң жобаларын қарау тәртібі
Ескерту. 6.6-бөлімнің тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 29.12.2017 № 943 (01.01.2018 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
105. Парламент депутаттары бастамашылық жасаған, Үкіметке келіп түскен, оның ішінде республикалық және жергілікті бюджеттердің және (немесе) Ұлттық қордың түсімдерін қысқартуды немесе шығыстарын ұлғайтуды көздейтін заң жобалары бойынша Үкімет Парламентке осы Регламентке 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік және орыс тілдерінде қорытынды ұсынады.
Парламент депутаттары бастамашылық жасаған, Үкіметке келіп түскен заң жобалары Заң жобалау қызметі мәселелері жөніндегі ведомствоаралық комиссияның (бұдан әрі – Ведомствоаралық комиссия) отырысында қаралуға тиіс.
Қорытынды дайындауға жауапты деп айқындалған мемлекеттік орган Парламент депутаттары бастамашылық жасаған заң жобасы бойынша алдын ала қорытындыны Ведомствоаралық комиссияның отырысына дейін күнтізбелік 5 (бес) күн бұрын Әділет министрлігіне ұсынады, сондай-ақ Ұлттық экономика және Қаржы министрліктерімен бірлесіп, Ведомствоаралық комиссияның қарауына республикалық және жергілікті бюджеттердің және (немесе) Ұлттық қордың түсімдерін ықтимал қысқарту немесе шығыстарын ұлғайту бөлігінде алдын ала қаржы-экономикалық есептерді енгізеді.
Ведомствоаралық комиссия заң жобасы Кеңседе тіркелген күннен бастап 15 күн мерзімде не Премьер-Министрдің, оның орынбасарының не Кеңсе Басшысының тапсырмасында белгіленген неғұрлым қысқа мерзімде депутаттар бастамашылық жасаған заң жобасын оң не өзгеше бағалау жөнінде ұсыныстар әзірлейді.
Үкімет қорытындысының жобасын Ведомствоаралық комиссияның ұсыныстарын ескере отырып, заң жобасында реттелетін қатынастар құзыретіне кіретін мемлекеттік орган әзірлейді, ол мемлекеттік және орыс тілдерінде дайындалады және келіп түскен күнінен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде оны бірінші басшылардың ЭЦҚ қойылған электрондық құжат форматындағы хаттарды ұсыну не бірінші басшылардың бұрыштама қоюы арқылы міндетті түрде Әділет, Ұлттық экономика, Қаржы министрліктерімен келіседі. Қажет болған кезде әзірлеуші қорытынды жобасына республикалық және жергілікті бюджеттердің және (немесе) Ұлттық қордың түсімдерін ықтимал қысқарту немесе шығыстарын ықтимал ұлғайту бөлігінде қаржы-экономикалық есептерді қоса береді.
Қорытынды жобасында республикалық және жергілікті бюджеттердің және (немесе) Ұлттық қордың түсімдерін қысқартуды немесе шығыстарын ұлғайтуды көздейтін нормалар туралы мәліметтер, осындай нормалар бойынша Республикалық бюджет комиссиясының қорытындысы, заң жобасында ұсынылатын нормалардың Конституцияға, қолданыстағы заңнамалық актілерге сәйкестігі, оларды қабылдаудың орындылығы, сондай-ақ кәсіпкерлік субъектілеріне қатысты реттегіш құралды және (немесе) талапты енгізуді, реттеуді қатаңдатуды көздейтін нормалар, ықтимал теріс әлеуметтік-экономикалық салдар туралы мәліметтер қамтылады.
Осы Регламентке сәйкес дайындалған Парламент депутаттары бастамашылық жасаған заң жобаларына Үкімет қорытындыларының жобаларын Кеңсеге енгізген кезде әзірлеуші оларға Ведомствоаралық комиссияның электрондық құжат нысанындағы хаттамалық шешімінің көшірмесін, қорытынды жобасында олардың бұрыштамалары болмаған жағдайда, мемлекеттік органның бірінші басшысының қолы қойылған, Әділет, Ұлттық экономика және Қаржы министрліктері хаттарының көшірмелерін қоса береді, сондай-ақ қажет болған кезде әзірлеуші қорытынды жобасына республикалық және жергілікті бюджеттердің және (немесе) Ұлттық қордың түсімдерін ықтимал қысқарту немесе шығыстарын ықтимал ұлғайту бөлігінде қаржы-экономикалық есептерді қоса береді.
Кәсіпкерлік субъектілеріне қатысты жаңа реттегіш құралды және (немесе) талапты енгізу немесе реттеуді қатаңдату кезінде реттеушілік әсерге талдау жүргізу туралы талаптар Қазақстан Республикасы Президентінің және Қазақстан Республикасы Парламенті депутаттарының заң шығару бастамасы тәртібімен әзірленген заң жобаларына, сондай-ақ заң жобаларын Қазақстан Республикасының Парламентінде қарау процесіне қолданылмайды. Қазақстан Республикасы Парламенті депутаттарының заң шығару бастамасы тәртібімен енгізілген заң жобалары бойынша, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Парламентінің қарауындағы заң жобаларына депутаттардың түзетулері бойынша Қазақстан Республикасы Үкіметінің қорытындысы шеңберінде Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 82-бабында белгіленген негіздер бойынша реттеушілік әсерге талдау жүргізілуі мүмкін.

Сноска. Пункт 105 в редакции постановления Правительства РК от 19.08.2017 № 491; с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 11.04.2022 № 207 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
106. Проект заключения Правительства вносится в Канцелярию на государственном и русском языках (в том числе, в формате электронных документов) не позднее 20-дневного срока со дня регистрации в Канцелярии, инициированного депутатами Парламента законопроекта, если в поручении Премьер-Министра, его заместителя или Руководителя Канцелярии не установлены иные, более короткие сроки.
В том случае, если в поручении Премьер-Министра, его заместителя или Руководителя Канцелярии указаны государственные органы-соисполнители, то эти органы обязаны представить свои предложения государственному органу, ответственному за подготовку заключения, не позднее 10-дневного срока со дня регистрации инициированного депутатами Парламента законопроекта в Канцелярии.
Сноска. Пункт 106 в редакции постановления Правительства РК от 19.08.2017 № 491.
106-1. Проект заключения Правительства рассматривается ответственным структурным подразделением Канцелярии в течение 3 (трех) рабочих дней с момента его поступления в ответственное структурное подразделение Канцелярии до направления проекта заключения на согласование в Администрацию Президента.
Сноска. Раздел 6-6 дополнен пунктом 106-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 19.08.2017 № 491.
107. Проект заключения Правительства, представленный государственным органом, направляется на согласование в Администрацию Президента письмом Канцелярии.
После согласования с Администрацией Президента проект заключения до вынесения на заседание Правительства для последующего голосования либо на заочное голосование членов Правительства предварительно презентуется в порядке, предусмотренном положениями настоящего Регламента, затем визируется заведующим структурным подразделением, осуществляющим созыв, заведующими структурными подразделениями - соисполнителями, заведующим Юридическим отделом, заместителем Руководителя Канцелярии – Представителем Правительства в Парламенте и Руководителем Канцелярии в однодневный срок.
Заочное голосование проводится по поручению Премьер-Министра или Руководителя Канцелярии.
Срок для заочного голосования членов Правительства не должен превышать 3 рабочих дней со дня рассылки материалов по проекту заключения для голосования. При необходимости Премьер-Министром или Руководителем Канцелярии по согласованию с Премьер-Министром сроки для заочного голосования могут быть сокращены.
До окончания срока заочного голосования члены Правительства направляют в Канцелярию ответы в формате электронного документа, подписанного ЭЦП, в которых выражают свое мнение. В случае непредставления письменного ответа в указанный срок, считается, что член Правительства проголосовал за принятие проекта заключения. Голосование осуществляется членами Правительства без права замены.
Заочное голосование считается состоявшимся, если по проекту заключения большинство от общего числа членов Правительства проголосовало за принятие проекта.
Проголосованный проект заключения Правительства вносится на подпись Премьер-Министру в течение одного рабочего дня.

Ескерту. 105-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 19.08.2017 № 491 қаулысымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 11.04.2022 № 207 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
106. Үкімет қорытындысының жобасы, егер Премьер-Министрдің, оның орынбасарының немесе Кеңсе Басшысының тапсырмасында өзге анағұрлым қысқа мерзім белгіленбесе, Кеңседе тіркелген күннен бастап 20 күн мерзімнен кешіктірмей мемлекеттік және орыс тілдерінде (оның ішінде электрондық құжаттар форматында) Кеңсеге енгізіледі.
Егер Премьер-Министрдің, оның орынбасарының немесе Кеңсе Басшысының тапсырмасында бірлесіп орындаушы мемлекеттік органдар көрсетілген болса, онда осы органдар Парламент депутаттары бастамашылық жасаған заң жобасы Кеңседе тіркелген күннен бастап 10 күн мерзімнен кешіктірмей қорытынды дайындауға жауапты мемлекеттік органға өздерінің ұсыныстарын беруге міндетті.
Ескерту. 106-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 19.08.2017 № 491 қаулысымен.
106-1. Кеңсенің жауапты құрылымдық бөлімшесі Үкімет қорытындысының жобасын Кеңсенің жауапты құрылымдық бөлімшесіне түскен кезінен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде, қорытынды жобасын Президент Әкімшілігіне келісуге жібергенге дейін қарайды.
Ескерту. 106-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 19.08.2017 № 491 қаулысымен.
107. Мемлекеттік орган ұсынған Үкімет қорытындысының жобасы Кеңсенің хатымен Президент Әкімшілігіне келісуге жіберіледі.
Президент Әкімшілігімен келісілгеннен кейін қорытынды жобасы кейіннен дауыс беру үшін Үкімет мәжілісіне не Үкімет мүшелерінің сырттай дауыс беруіне шығарылғанға дейін осы Регламентте көзделген тәртіппен алдын ала таныстырылады, содан соң оған жинақтауды жүзеге асыратын құрылымдық бөлімшенің меңгерушісі, бірлесіп орындаушы құрылымдық бөлімшелердің меңгерушілері, Заң бөлімінің меңгерушісі, Кеңсе Басшысының орынбасары – Үкіметтің Парламенттегі өкілі және Кеңсе Басшысы бір күн мерзімде бұрыштама қояды.
Сырттай дауыс беру Премьер-Министрдің немесе Кеңсе Басшысының тапсырмасы бойынша жүргізіледі.
Үкімет мүшелерінің сырттай дауыс беру мерзімі дауыс беру үшін қорытынды жобасы бойынша материалдар жолданған күннен бастап 3 жұмыс күнінен аспауға тиіс. Қажет болған кезде Премьер-Министр немесе Премьер-Министрмен келісу бойынша Кеңсе Басшысы сырттай дауыс беру мерзімін қысқартуы мүмкін.
Сырттай дауыс беру мерзімі аяқталғанға дейін Үкімет мүшелері Кеңсеге өздерінің пікірін білдіретін ЭЦҚ қойылған электрондық құжат форматындағы жауаптар жібереді. Көрсетілген мерзімде жазбаша жауаптар түспеген жағдайда, Үкімет мүшесі қорытынды жобасының қабылдануына дауыс берді деп саналады. Дауыс беруді Үкімет мүшелері ауыстыру құқығынсыз жүзеге асырады.
Егер қорытынды жобасы бойынша Үкімет мүшелерінің жалпы санынан көпшілігі жобаның қабылдануына дауыс берсе, сырттай дауыс беру өткізілді деп саналады.
Үкіметтің дауыс берілген қорытындысының жобасы бір жұмыс күні ішінде Премьер-Министрдің қол қоюына енгізіледі.

Сноска. Пункт 107 в редакции постановления Правительства РК от 19.08.2017 № 491.
Раздел 6.7. Порядок прохождения законопроектов в Парламенте
Сноска. Заголовок раздела 6.7 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2017 № 943 (вводится в действие с 01.01.2018 года).
108. Уполномоченным лицам в ходе рассмотрения в Парламенте проектов законов, инициированных Президентом, депутатами Парламента, Правительством, запрещается без предварительного согласования с руководством Правительства вносить в устной или письменной форме предложения или выражать согласие на внесение изменений и дополнений, связанных с концепцией закона или изменением его правового содержания, в том числе связанных с введением регуляторного инструмента и (или) требования, ужесточением регулирования в отношении субъектов предпринимательства (за исключением поправок, касающихся юридической техники), а также предусматривающих сокращение поступлений или увеличение расходов республиканского и местных бюджетов и (или) Национального фонда.
При этом первые руководители государственных органов, представляющих в Парламенте соответствующие законопроекты, обязаны незамедлительно письменно обратиться к руководству Правительства с просьбой о согласовании указанных изменений и дополнений и выработке единой позиции Правительства по ним.
Выработанная Правительством единая позиция подлежит неукоснительному соблюдению уполномоченными государственными органами, участвующими в ходе рассмотрения Парламентом законопроектов.
Ответственность за согласие на внесение указанных изменений и дополнений без согласования с Руководством Правительства несут первые руководители государственных органов, представляющих в Парламенте соответствующие законопроекты, а также заместители первых руководителей, непосредственно ответственные за данный законопроект.
Согласие, выраженное с нарушением указанного порядка, не имеет юридической силы и не может являться позицией Правительства.
В случаях вынесения на голосование депутатами Парламента указанных изменений и дополнений, не согласованных с руководством Правительства, лица, представляющие проекты законов, обязаны требовать фиксации в стенограмме заседания своих возражений и незамедлительно информировать Канцелярию об этих изменениях или дополнениях.
Представительство Правительства в Парламенте осуществляет контроль за исполнением требований настоящего пункта Регламента и принимает меры, направленные на недопущение фактов выражения без разрешения руководства Правительства уполномоченными лицами согласия на внесение вышеназванных поправок в законопроекты.
В случае нарушений требований, установленных настоящим пунктом Регламента, Представительство Правительства в Парламенте информирует об этом Премьер-Министра и Руководителя Канцелярии, а также вносит предложения о наказании соответствующих должностных лиц государственных органов.

Ескерту. 107-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 19.08.2017 № 491 қаулысымен.
6.7-бөлім. Заң жобаларының Парламентте өту тәртібі
Ескерту. 6.7-бөлімнің тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 29.12.2017 № 943 (01.01.2018 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
108. Президент, Парламент депутаттары, Үкімет бастама жасаған заң жобаларын Парламентте қарау барысында уәкілетті адамдарға Үкімет басшылығының алдын ала келісімінсіз заңның тұжырымдамасына немесе оның құқықтық мазмұнын өзгертуге байланысты, оның ішінде кәсіпкерлік субъектілеріне қатысты реттегіш құралды және (немесе) талапты енгізуге, реттеуді қатаңдатуға байланысты (заң техникасына қатысты түзетулерді қоспағанда), сондай-ақ республикалық және жергілікті бюджеттердің және (немесе) Ұлттық қордың түсімдерін қысқартуды немесе шығыстарын ұлғайтуды көздейтін ұсыныстарды ауызша немесе жазбаша нысанда енгізуге немесе өзгерістер мен толықтырулар енгізуге келісім білдіруге тыйым салынады.
Бұл ретте Парламентте тиісті заң жобаларын ұсынушы мемлекеттік органдардың бірінші басшылары Үкімет басшылығына көрсетілген өзгерістер мен толықтыруларды келісу және олар бойынша Үкіметтің бірыңғай ұстанымын әзірлеу туралы дереу жазбаша хабарлауға міндетті.
Үкімет әзірлеген бірыңғай ұстанымды Парламенттің заң жобаларын қарауы барысында қатысатын уәкілетті мемлекеттік органдар бұлжытпай сақтауға тиіс.
Үкімет басшылығымен келіспей көрсетілген өзгерістер мен толықтыруларды енгізуге келіскені үшін Парламентте тиісті заң жобаларын ұсынушы мемлекеттік органдардың бірінші басшылары, сондай-ақ бірінші басшылардың аталған заң жобасы үшін тікелей жауапты орынбасарлары жауапты болады.
Көрсетілген тәртіпті бұза отырып білдірілген келісімнің заңдық күші жоқ және Үкіметтің ұстанымы болып табыла алмайды.
Парламент депутаттары Үкімет басшылығымен келісілмеген көрсетілген өзгерістер мен толықтыруларды дауысқа салуға шығарған жағдайларда, заң жобаларын ұсынатын тұлғалар мәжілістің стенограммасында өздерінің қарсылықтарын тіркеуді талап етуге және Кеңсеге осы өзгерістер немесе толықтырулар туралы дереу хабарлауға міндетті.
Үкіметтің Парламенттегі өкілдігі Регламенттің осы тармағы талаптарының орындалуын бақылауды жүзеге асырады және Үкімет басшылығының рұқсатынсыз заң жобаларына жоғарыда аталған түзетулерді енгізуге уәкілетті тұлғалардың келісім білдіру фактілерін болдырмауға бағытталған шараларды қабылдайды.
Регламенттің осы тармағында белгіленген талаптар бұзылған жағдайда, Үкіметтің Парламенттегі өкілдігі бұл туралы Премьер-Министрді және Кеңсе Басшысын хабардар етеді, сондай-ақ мемлекеттік органдардың тиісті лауазымды адамдарын жазалау туралы ұсыныстар енгізеді.

Сноска. Пункт 108 в редакции постановления Правительства РК от 27.03.2014 № 270; с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 28.12.2015 № 1088; от 07.11.2016 № 672 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 19.08.2017 № 491; от 11.04.2022 № 207 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
108-1. Нормы инициированных Правительством законопроектов подлежат строгому соблюдению уполномоченными государственными органами, участвующими при их рассмотрении Парламентом.
Уполномоченным государственным органам в ходе участия на заседаниях в палатах Парламента запрещается вносить на рассмотрение депутатов в письменной или устной форме для последующего инициирования ими в виде поправок (за исключением поправок, касающихся юридической техники) в инициированные Правительством законопроекты предложения:
1) которые ранее рассматривались и не были поддержаны Правительством на стадии разработки проектов;
2) предварительно не согласованные с руководством Правительства и по которым отсутствует его разрешение на внесение поправок, не соответствующих концепции конкретного рассматриваемого депутатами законопроекта;
3) затрагивающие интересы субъектов частного предпринимательства, по которым отсутствует позиция Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан и аккредитованных объединений субъектов частного предпринимательства.
Первым руководителям государственных органов запрещается направлять по своей инициативе письма в адрес руководства палат Парламента и парламентских комитетов, касающиеся норм и порядка рассмотрения инициированных Правительством законопроектов.
Представительство Правительства в Парламенте осуществляет контроль за исполнением требований настоящего пункта Регламента и, в случае нарушений установленных требований, информирует об этом Премьер-Министра и Руководителя Канцелярии, а также периодически обобщает информацию о таких фактах и вносит предложения о наказании соответствующих должностных лиц государственных органов.
Сноска. Регламент дополнен пунктом 108-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 27.04.2012 № 540; в редакции постановления Правительства РК от 27.03.2014 № 270; с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 29.12.2016 № 904; от 19.08.2017 № 491; от 16.10.2020 № 668.
109. Во исполнение требований пунктов 108 и 108-1 настоящего Регламента уполномоченные государственные органы направляют на имя руководства Правительства предложения о согласовании поправок в законопроекты, предварительно получив позиции заинтересованных государственных органов по данным поправкам.
В случае, если поправки в законопроект затрагивают интересы субъектов частного предпринимательства, уполномоченные органы предварительно направляют в Национальную палату предпринимателей Республики Казахстан и аккредитованные объединения субъектов частного предпринимательства поправки в законопроекты для получения их позиции.
При этом разработчику законопроекта или заинтересованным государственным органам запрещается вносить на имя руководства Правительства предложения о согласовании поправок в законопроекты, которые не относятся к предмету регулирования законопроекта.
Разработчик законопроекта или заинтересованный государственный орган вносит в Канцелярию изменения и дополнения в законопроект в виде сравнительной таблицы с кратким резюме, включающим предварительную позицию разработчика, которая руководством Правительства направляется министерствам юстиции, национальной экономики, финансов, а также другим заинтересованным государственным органам для выработки предварительной позиции Правительства.
Государственные органы, определенные в качестве соисполнителей, а также Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан и аккредитованные объединения субъектов частного предпринимательства направляют свои предложения или возражения на вносимые в законопроект поправки в государственный орган-разработчик в течение 7 (семь) календарных дней, если иной срок не указан в поручении.
В случае, если поправки в законопроект не затрагивают интересы субъектов частного предпринимательства, позиция Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан и аккредитованных объединений субъектов частного предпринимательства не требуется.
При необходимости государственный орган-разработчик законопроекта или заинтересованный государственный орган для формирования согласованной позиции государственных органов самостоятельно направляют соответствующие изменения и дополнения на рассмотрение республиканской бюджетной комиссии либо консультативно-совещательных органов при Правительстве.
Государственный орган-разработчик законопроекта или заинтересованный государственный орган в течение 7 (семь) календарных дней, если иной срок не указан в поручении, по всем изменениям и дополнениям в законопроект формируют согласованную позицию государственных органов и вносят в Канцелярию.
Согласованная позиция государственных органов, внесенная в Канцелярию, выносится на рабочее совещание ответственным структурным подразделением Канцелярии в срок не более чем 5 (пять) рабочих дней.
Рабочее совещание проводится с участием заинтересованных государственных органов, заведующих ответственного структурного подразделения, Юридического отдела и ОКДО.
Ответственное структурное подразделение обеспечивает организацию, проведение рабочего совещания и подготовку соответствующих материалов.
В случае необходимости на рабочее совещание могут быть приглашены ученые, представители общественных организаций и эксперты в соответствующих отраслях регулирования (по согласованию).
После рассмотрения на рабочем совещании согласованная позиция государственных органов письмом Канцелярии направляется на согласование в Администрацию Президента по форме согласно приложению 10 к настоящему Регламенту.
Запрещается внесение в Администрацию Президента не согласованных с государственными органами позиций, за исключением случаев, когда имеются разногласия между государственными органами, входящими в состав Правительства, и центральными государственными органами, непосредственно подчиненными и подотчетными Президенту Республики Казахстан или не входящими в структуру Правительства.
В случае если поправки в законопроект затрагивают интересы субъектов частного предпринимательства к согласованной позиции государственных органов прилагаются позиции Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан, аккредитованных объединений субъектов частного предпринимательства.
Сформированная после согласования с Администрацией Президента единая позиция государственных органов подлежит презентации в порядке, предусмотренном положениями настоящего Регламента.
Согласованная позиция государственных органов после презентации выносится на заседание Правительства для последующего голосования либо на заочное голосование членов Правительства.
После рассмотрения на заседании Правительства сформированная единая позиция доводится соответствующим поручением Руководства Правительства до государственного органа-разработчика, заинтересованного государственного органа и государственных органов-соисполнителей для дальнейшего учета ими при работе над законопроектом в Парламенте.
Поручение Руководства Правительства подлежит неукоснительному исполнению уполномоченными государственными органами в палатах Парламента.

Ескерту. 108-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 27.03.2014 N 270 ; өзгерістер енгізілді - 28.12.2015 № 1088; 07.11.2016 № 672 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 19.08.2017 № 491; 11.04.2022 № 207 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
108-1. Үкімет бастамашылық жасаған заң жобаларын Парламентте қарау кезінде қатысатын уәкілетті мемлекеттік органдар олардың нормаларын қатаң сақтауы тиіс.
Парламент палаталарындағы мәжілістерге қатысу барысында уәкілетті мемлекеттік органдарға кейіннен депутаттардың Үкімет бастама жасаған заң жобаларына түзетулер түрінде (заңдық техникаға қатысты түзетулерді қоспағанда) бастама жасауы үшін олардың қарауына жазбаша немесе ауызша нысанда:
1) бұрын қаралған және жобаларды әзірлеу сатысында Үкіметте қолдау таппаған;
2) Үкімет басшылығымен алдын ала келісілмеген және депутаттар қарайтын нақты заң жобасының тұжырымдамасына сәйкес келмейтін түзетулер енгізуге рұқсат берілмеген;
3) Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы мен жеке кәсіпкерлік субъектілерінің аккредиттелген бірлестіктерінің ұстанымдары жоқ жеке кәсіпкерлік субъектілерінің мүдделерін қозғайтын ұсыныстар енгізуге тыйым салынады.
Мемлекеттік органдардың бірінші басшыларына Үкімет бастамашылық жасаған заң жобаларының нормалары мен оларды қарау тәртібіне қатысты Парламент палаталары мен парламенттік комитеттер басшылығының атына өз бастамасы бойынша хаттар жіберуге тыйым салынады.
Үкіметтің Парламенттегі өкілдігі Регламенттің осы тармағы талаптарының орындалуын бақылауды жүзеге асырады және белгіленген талаптар бұзылған жағдайда, бұл туралы Премьер-Министрді және Кеңсе Басшысын хабардар етеді, сондай-ақ осындай фактілер туралы ақпаратты мерзімді түрде жинақтайды және мемлекеттік органдардың тиісті лауазымды адамдарын жазалау туралы ұсыныстар енгізеді.
Ескерту. Регламент 108-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2012.04.27 № 540 Қаулысымен; жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 27.03.2014 N 270 қаулысымен; өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 29.12.2016 N 904; 19.08.2017 № 491; 16.10.2020 № 668 қаулыларымен.
109. Осы Регламенттің 108 және 108-1-тармақтарының талаптарын орындау үшін уәкілетті мемлекеттік органдар алдын ала осы түзетулер бойынша мүдделі мемлекеттік органдардың ұстанымын алып, Үкімет басшылығының атына заң жобаларына енгізілетін түзетулерді келісу туралы ұсыныстар жібереді.
Егер заң жобасына енгізілетін түзетулер жеке кәсіпкерлік субъектілерінің мүдделерін қозғаса, уәкілетті органдар заң жобаларына енгізілетін түзетулерді Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы мен жеке кәсіпкерлік субъектілерінің аккредиттелген бірлестіктеріне ұстанымдар алу үшін алдын ала жібереді.
Бұл ретте заң жобасын әзірлеушіге немесе мүдделі мемлекеттік органдарға Үкімет басшылығының атына заң жобасын реттеу нысанасына жатпайтын заң жобаларына түзетулерді келісу туралы ұсыныстар енгізуге тыйым салынады.
Заң жобасын әзірлеуші немесе мүдделі мемлекеттік орган заң жобасына енгізілетін өзгерістер мен толықтыруларды әзірлеушінің алдын ала ұстанымын қамтитын қысқаша түйіндемемен бірге салыстырма кесте түрінде Кеңсеге енгізеді, оны Үкімет басшылығы Үкіметтің алдын ала ұстанымын әзірлеу үшін Әділет, Ұлттық экономика және Қаржы министрліктеріне, сондай-ақ басқа да мүдделі мемлекеттік органдарға жібереді.
Бірлесіп орындаушылар ретінде айқындалған мемлекеттік органдар, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы мен жеке кәсіпкерлік субъектілерінің аккредиттелген бірлестіктері заң жобасына енгізілетін түзетулерге өз ұсыныстарын немесе қарсылықтарын, егер тапсырмада өзге мерзім көрсетілмесе, күнтізбелік 7 (жеті) күн ішінде әзірлеуші мемлекеттік органға жібереді.
Егер заң жобасына түзетулер жеке кәсіпкерлік субъектілерінің мүдделерін қозғамаса, Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасының және жеке кәсіпкерлік субъектілерінің аккредиттелген бірлестіктерінің ұстанымы талап етілмейді.
Қажет болған кезде заң жобасын әзірлеуші мемлекеттік орган немесе мүдделі мемлекеттік орган мемлекеттік органдардың келісілген ұстанымын қалыптастыру үшін тиісті өзгерістер мен толықтыруларды Республикалық бюджет комиссиясының не Үкімет жанындағы консультативтік-кеңесші органдардың қарауына жібереді.
Заң жобасын әзірлеуші мемлекеттік орган немесе мүдделі мемлекеттік орган, егер тапсырмада өзге мерзім көрсетілмесе, күнтізбелік 7 (жеті) күн ішінде заң жобасына енгізілетін барлық өзгерістер мен толықтырулар бойынша мемлекеттік органдардың келісілген ұстанымын қалыптастырады және Кеңсеге енгізеді.
Кеңсеге енгізілген мемлекеттік органдардың келісілген ұстанымын Кеңсенің жауапты құрылымдық бөлімшесі 5 (бес) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде жұмыс кеңесіне шығарады.
Жұмыс кеңесі мүдделі мемлекеттік органдардың, жауапты құрылымдық бөлімше, Заң бөлімі және БҚҚБ меңгерушілерінің қатысуымен өткізіледі.
Жауапты құрылымдық бөлімше жұмыс кеңесін өткізуді, ұйымдастыруды және тиісті материалдарды дайындауды қамтамасыз етеді.
Қажет болған жағдайда жұмыс кеңесіне ғалымдар, қоғамдық ұйымдардың өкілдері және тиісті реттеу салаларындағы сарапшылар (келісу бойынша) шақырылуы мүмкін.
Жұмыс кеңесінде қаралғаннан кейін мемлекеттік органдардың келісілген ұстанымы Кеңсенің хатымен осы Регламентке 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Президент Әкімшілігіне келісуге жіберіледі.
Үкіметтің құрамына кіретін мемлекеттік органдар мен Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін немесе Үкіметтің құрылымына кірмейтін орталық мемлекеттік органдар арасында келіспеушіліктер болған жағдайларды қоспағанда, Президент Әкімшілігіне мемлекеттік органдармен келісілмеген ұстанымдарды енгізуге тыйым салынады.
Егер заң жобаларына енгізілетін түзетулер жеке кәсіпкерлік субъектілерінің мүдделерін қозғаған жағдайда, мемлекеттік органдардың келісілген ұстанымына Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасының, жеке кәсіпкерлік субъектілерінің аккредиттелген бірлестіктерінің ұстанымдары қоса беріледі.
Президент Әкімшілігімен келісілгеннен кейін қалыптастырылған мемлекеттік органдардың бірыңғай ұстанымы осы Регламенттің ережелерінде көзделген тәртіппен таныстырылуға жатады.
Мемлекеттік органдардың келісілген ұстанымы таныстырылғаннан кейін кейіннен дауыс беру үшін Үкімет отырысына не Үкімет мүшелерінің сырттай дауыс беруіне шығарылады.
Үкімет отырысында қаралғаннан кейін қалыптастырылған бірыңғай ұстаным Үкімет басшылығының тиісті тапсырмасымен оларды Парламентте заң жобасымен жұмыс істеу кезінде одан әрі есепке алу үшін әзірлеуші мемлекеттік органның, мүдделі мемлекеттік органның және бірлесіп орындаушы мемлекеттік органдардың назарына жеткізіледі.
Үкімет басшылығының тапсырмасын уәкілетті мемлекеттік органдар Парламент палаталарында мүлтіксіз орындауға тиіс.

Сноска. Пункт 109 в редакции постановления Правительства РК от 16.10.2020 № 668.
109-1. В случае внесения депутатами Парламента поправок в инициированный Правительством законопроект (в том числе связанных с изменением его концепции, предполагающих сокращение поступлений или увеличение расходов республиканского и местных бюджетов и (или) Национального фонда), проект заключения Правительства по поручению Руководства Правительства или Руководителя Канцелярии разрабатывается государственным органом-разработчиком законопроекта по форме согласно приложению 9 к настоящему Регламенту.
Заключение Правительства на поправки депутатов Парламента по законопроектам, инициированным депутатами Парламента, представляется по форме согласно приложению 9 к настоящему Регламенту.
Государственные органы-соисполнители (в обязательном порядке министерства юстиции, национальной экономики, финансов) в срок не более чем 5 (пять) рабочих дней со дня поступления поручения согласовывают проект заключения Правительства путем направления в государственный орган - разработчик соответствующих писем в формате электронного документа, удостоверенного ЭЦП первого руководителя государственного органа.
Государственный орган-разработчик в срок не более чем 15 (пятнадцать) рабочих дней, если иной срок не указан в поручении, вносит в Канцелярию проект заключения Правительства, который должен содержать сведения о нормах, предусматривающих сокращение поступлений или увеличение расходов республиканского и местных бюджетов и (или) Национального фонда, заключение Республиканской бюджетной комиссии по таким нормам, сведения о соответствии внесенных депутатами Парламента поправок Конституции, действующим законодательным актам, целесообразности их принятия, сведения о соответствии их стратегическим целям государства, влиянии на социально-экономическое развитие, внутриполитическую стабильность, религиозную деятельность, безопасность единого информационного пространства, на какую целевую группу направлены поправки, а также о наличии норм, предусматривающих введение регуляторного инструмента и (или) требования, ужесточение регулирования в отношении субъектов предпринимательства.
При необходимости к проекту заключения также прикладываются: финансово-экономические расчеты в части возможного сокращения поступлений или увеличения расходов республиканского и местных бюджетов и (или) Национального фонда, протоколы консультативно-совещательных органов при Правительстве, республиканской бюджетной комиссии.
Проект заключения, внесенный в Канцелярию, выносится на рабочее совещание структурным подразделением Канцелярии, ответственным за подготовку проекта заключения, в срок не более чем 5 (пять) рабочих дней, на котором рассматриваются полнота и соответствие проекта заключения позиции Правительства по поправкам к законопроекту.
Рабочее совещание проводится с участием заинтересованных государственных органов, заведующих структурного подразделения, ответственного за подготовку проекта заключения, Юридического отдела и ОКДО.
Структурное подразделение, ответственное за подготовку проекта заключения, обеспечивает организацию, проведение рабочего совещания и подготовку соответствующих материалов.
В случае необходимости на рабочее совещание могут быть приглашены ученые, представители общественных организаций и эксперты в соответствующих отраслях регулирования (по согласованию).
После рассмотрения на рабочем совещании проект заключения Правительства письмом Канцелярии направляется на согласование в Администрацию Президента.
Проект заключения Правительства после согласования его с Администрацией Президента подлежит обязательной презентации в порядке, предусмотренном положениями настоящего Регламента.
Проект заключения Правительства после презентации выносится на заседание Правительства для последующего голосования либо на заочное голосование членов Правительства.
Заочное голосование проводится по поручению Премьер-Министра или Руководителя Канцелярии.
Срок для заочного голосования членов Правительства не должен превышать 3 рабочих дней со дня рассылки материалов по проекту заключения для голосования. При необходимости Премьер-Министром или Руководителем Канцелярии по согласованию с Премьер-Министром сроки для заочного голосования могут быть сокращены.
До окончания срока заочного голосования члены Правительства направляют в Канцелярию письменные ответы, в которых выражают свое мнение. В случае непредставления письменного ответа в указанный срок, считается, что член Правительства проголосовал за принятие проекта заключения. Голосование осуществляется членами Правительства без права замены.
Заочное голосование считается состоявшимся, если по проекту заключения большинство от общего числа членов Правительства проголосовало за принятие проекта.

Ескерту. 109-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 16.10.2020 № 668 қаулысымен.
109-1. Үкімет бастамашылық жасаған заң жобасына Парламент депутаттары түзетулер (оның ішінде оның тұжырымдамасын өзгертуге байланысты, республикалық және жергілікті бюджеттердің және (немесе) Ұлттық қордың түсімдерін қысқартуды немесе шығыстарын ұлғайтуды көздейтін) енгізген жағдайда, Үкімет басшылығының немесе Кеңсе Басшысының тапсырмасы бойынша заң жобасын әзірлеуші мемлекеттік орган осы Регламентке 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Үкімет қорытындысының жобасын әзірлейді.
Парламент депутаттары бастамашылық жасаған заң жобалары бойынша Парламент депутаттарының түзетулеріне Үкімет қорытындысы осы Регламентке 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұсынылады.
Бірлесіп орындаушы мемлекеттік органдар (міндетті түрде Әділет, Ұлттық экономика, Қаржы министрліктері) тапсырма түскен күннен бастап 5 (бес) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде әзірлеуші мемлекеттік органға мемлекеттік органның бірінші басшысының ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы тиісті хаттарды жолдау арқылы Үкімет қорытындысының жобасын келіседі.
Әзірлеуші мемлекеттік орган, егер тапсырмада өзге мерзім көрсетілмесе, 15 (он бес) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде Кеңсеге Үкімет қорытындысының жобасын енгізеді, онда республикалық және жергілікті бюджеттердің және (немесе) Ұлттық қордың түсімдерін қысқартуды немесе шығыстарын ұлғайтуды көздейтін нормалар туралы, осындай нормалар бойынша Республикалық бюджет комиссиясының қорытындысы, Парламент депутаттары енгізген түзетулердің Конституцияға, қолданыстағы заңнамалық актілерге сәйкестігі, оларды қабылдаудың орындылығы туралы мәліметтер, олардың мемлекеттің стратегиялық мақсаттарына сәйкестігі, әлеуметтік-экономикалық дамуға, ішкі саяси тұрақтылыққа, діни қызметке, бірыңғай ақпараттық кеңістіктің қауіпсіздігіне ықпалы туралы, түзетулер қандай нысаналы топқа бағытталғанын, сондай-ақ кәсіпкерлік субъектілеріне қатысты реттегіш құралды және (немесе) талапты енгізуді, реттеуді қатаңдатуды көздейтін нормалар туралы ақпарат қамтылуы тиіс.
Қажет болған кезде қорытынды жобасына: республикалық және жергілікті бюджеттердің және (немесе) Ұлттық қордың түсімдерін қысқарту немесе шығыстарын ұлғайту бөлігінде қаржы-экономикалық есептеулер; Үкімет жанындағы консультативтік-кеңесші органдардың, Республикалық бюджет комиссиясының хаттамалары қоса беріледі.
Кеңсеге енгізілген қорытынды жобасын Кеңсенің қорытынды жобасын дайындауға жауапты құрылымдық бөлімшесі 5 (бес) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде жұмыс кеңесіне шығарады, онда қорытынды жобасының толықтығы және Үкіметтің заң жобасына түзетулер бойынша ұстанымына сәйкестігі қаралады.
Жұмыс кеңесі мүдделі мемлекеттік органдардың, қорытынды жобасын дайындауға жауапты құрылымдық бөлімше, Заң бөлімі және БҚҚБ меңгерушілерінің қатысуымен өткізіледі.
Қорытынды жобасын дайындауға жауапты құрылымдық бөлімше жұмыс кеңесін өткізуді, ұйымдастыруды және тиісті материалдарды дайындауды қамтамасыз етеді.
Қажет болған жағдайда жұмыс кеңесіне ғалымдар, қоғамдық ұйымдардың өкілдері және тиісті реттеу салаларындағы сарапшылар (келісім бойынша) шақырылуы мүмкін.
Жұмыс кеңесінде қаралғаннан кейін Үкімет қорытындысының жобасы Кеңсенің хатымен Президент Әкімшілігіне келісуге жіберіледі.
Президент Әкімшілігімен келісілгеннен кейін Үкімет қорытындысының жобасы осы Регламенттің ережелерінде көзделген тәртіппен міндетті түрде таныстырылуға тиіс.
Үкімет қорытындысының жобасы таныстырылымнан кейіннен дауыс беру үшін Үкімет мәжілісіне не Үкімет мүшелерінің сырттай дауыс беруіне шығарылады.
Сырттай дауыс беру Премьер-Министрдің немесе Кеңсе Басшысының тапсырмасы бойынша жүргізіледі.
Үкімет мүшелерінің сырттай дауыс беру мерзімі дауыс беру үшін қорытынды жобасы бойынша материалдар жолданған күннен бастап 3 жұмыс күнінен аспауға тиіс. Қажет болған кезде Премьер-Министр немесе Премьер-Министрмен келісу бойынша Кеңсе Басшысы сырттай дауыс беру мерзімін қысқартуы мүмкін.
Сырттай дауыс беру мерзімі аяқталғанға дейін Үкімет мүшелері Кеңсеге өздерінің пікірін білдіретін ЭЦҚ қойылған электрондық құжат форматындағы жазбаша жауаптар жібереді. Көрсетілген мерзімде жазбаша жауаптар ұсынылмаған жағдайда, Үкімет мүшесі қорытынды жобасының қабылдануына дауыс берді деп саналады. Дауыс беруді Үкімет мүшелері ауыстыру құқығынсыз жүзеге асырады.
Егер қорытынды жобасы бойынша Үкімет мүшелерінің жалпы санынан көпшілігі жобаның қабылдануына дауыс берсе, сырттай дауыс беру өткізілді деп саналады.

Результаты заочного голосования по проекту заключения оформляются по форме согласно приложению 5-1 к настоящему Регламенту.
Одобренный проект заключения Правительства вносится на подпись Премьер-Министру в однодневный срок.
Сноска. Регламент дополнен пунктом 109-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 27.04.2012 № 540; в редакции постановления Правительства РК от 19.08.2017 № 491; от 11.04.2022 № 207 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
109-2. Участие должностных лиц центральных исполнительных органов на заседаниях в палатах Парламента по рассмотрению законопроектов, разработчиками которых они являются, осуществляется в следующем порядке:
1) на рабочих группах – директора департаментов или председатели комитетов;
2) на заседаниях головных комитетов – заместители первых руководителей;
3) на пленарных заседаниях палат – первые руководители центральных исполнительных органов.
Замена первого руководителя центрального исполнительного органа, уполномоченного выступить с докладом по законопроекту, инициированному Правительством, на пленарном заседании Мажилиса или Сената может быть произведена по согласованию с Премьер-Министром (лицом, исполняющим обязанности Премьер-Министра) только в исключительных случаях неотложности рассмотрения данного проекта закона Палатой и при наличии объективных оснований.
Контроль за соблюдением данного порядка вышеуказанными лицами, а также явкой в Парламент уполномоченных Правительством других должностных лиц государственных органов, в т.ч. для участия в правительственных часах, парламентских слушаниях и других мероприятиях, проводимых в Парламенте, осуществляет Представительство Правительства в Парламенте. В случаях нарушения данного порядка либо неявки, Представительство вносит на рассмотрение Премьер-Министра предложения о наказании виновных должностных лиц.
Участвующие на заседаниях палат Парламента по рассмотрению законопроектов должностные лица центральных государственных органов обязаны быть профессионально подготовленными по вопросам, рассматриваемым на данных заседаниях, в целях предоставления депутатам исчерпывающих и обоснованных ответов на поставленные ими вопросы.
Ответственность за качество подготовки должностных лиц и их явку на заседания в палатах Парламента возлагается на первых руководителей центральных государственных органов.
Сноска. Регламент дополнен пунктом 109-2 в соответствии с постановлением Правительства РК от 27.04.2012 № 540; с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 02.05.2013 № 450 (вводится в действие с 01.07.2013); от 27.03.2014 № 270; от 19.08.2017 № 491.

Қорытынды жобасы бойынша сырттай дауыс берудің нәтижелері осы Регламентке 5-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ресімделеді.
Үкіметтің мақұлданған қорытындысының жобасы бір күн мерзімде Премьер-Министрдің қол қоюына енгізіледі.
Ескерту. Регламент 109-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2012.04.27 № 540; жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 19.08.2017 № 491 қаулыларымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 11.04.2022 № 207 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
109-2. Әзірлеушісі өздері болып табылатын заң жобаларын қарау бойынша Парламент палаталарындағы отырыстарға орталық атқарушы органдардың лауазымды тұлғаларының қатысуы мынадай тәртіппен жүзеге асырылады:
1) жұмыс топтарына – департаменттердің директорлары немесе комитеттердің төрағалары;
2) бас комитеттердің отырыстарына – бірінші басшылардың орынбасарлары;
3) Палаталардың жалпы отырыстарына – орталық атқарушы органдардың бірінші басшылары.
Үкімет бастамашы болған заң жобасы бойынша Мәжілістің немесе Сенаттың жалпы отырысында баяндама жасауға уәкілеттік берілген орталық атқарушы органның бірінші басшысын ауыстыру Палатаның берілген заң жобасын қараудың шұғыл жағдайында ғана және объективті негіздер болған кезде ғана Премьер-Министрдің (Премьер-Министрдің міндетін атқарушы тұлғаның) келісімі бойынша жүргізілуі мүмкін.
Жоғарыда көрсетілген адамдардың осы тәртіпті сақтауын, сондай-ақ Үкімет уәкілеттік берген мемлекеттік органдардың басқа да лауазымды адамдарының Парламентке келуін, оның ішінде Парламентте өткізілетін үкіметтік сағаттарға, парламенттік тыңдауларға және басқа да іс-шараларға қатысуын бақылауды Үкіметтің Парламенттегі Өкілдігі жүзеге асырады. Аталған тәртіп бұзылған не келмеген жағдайда Өкілдік Премьер-Министрдің қарауына кінәлі лауазымды адамдарды жазалау туралы ұсыныстар енгізеді.
Заң жобаларын қарау бойынша Парламент палаталарының отырыстарына қатысатын орталық мемлекеттік органдардың лауазымды адамдары депутаттар қойған сұрақтарға толық және негізделген жауаптар беру мақсатында аталған отырыстарда қаралатын мәселелер бойынша кәсіби түрде дайын болуға міндетті.
Лауазымды адамдар дайындығының сапасы және олардың Парламент палаталарындағы отырыстарға келуі үшін жауапкершілік орталық мемлекеттік органдардың бірінші басшыларына жүктеледі.
Ескерту. Регламент 109-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2012.04.27 № 540; өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 02.05.2013 № 450 (01.07.2013 бастап қолданысқа енгізіледі); 27.03.2014 N 270; 19.08.2017 № 491 қаулыларымен.

109-3. Уполномоченные государственные органы в ходе участия на заседаниях в палатах Парламента обязаны строго соблюдать единую позицию Правительства, выраженную в его заключении по поправкам депутатов в законопроекты, инициированные Правительством и другими субъектами законодательной инициативы.
Представительство Правительства в Парламенте осуществляет контроль за исполнением требования настоящего пункта Регламента и, в случае его нарушения, информирует об этом Премьер-Министра и Руководителя Канцелярии.
Сноска. Регламент дополнен пунктом 109-3 в соответствии с постановлением Правительства РК от 27.03.2014 № 270; с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 29.12.2016 № 904.
110. При необходимости замены уполномоченного лица, представляющего на пленарном заседании Мажилиса или Сената Парламента проекты законов, внесенных Правительством (докладчика по законопроекту), в Парламент направляется соответствующее письмо за подписью Премьер-Министра (лица, исполняющего обязанности Премьер-Министра). При этом проекты таких писем готовятся государственным органом-разработчиком законопроекта и вносятся в Канцелярию не позднее, чем за 3 (три) рабочих дня до рассмотрения законопроекта на пленарном заседании соответствующей палаты Парламента.
При замене одного уполномоченного лица, представляющего в Парламенте проект закона, внесенный Правительством (докладчика по законопроекту), на другое уполномоченное лицо, являющееся должностным лицом иного государственного органа, письма о замене докладчика направляются Канцелярией за подписью Премьер-Министра (лица, исполняющего обязанности Премьер-Министра) одновременно в каждую из палат Парламента на бумажном и электронном носителях (в формате электронных документов).
Сноска. Пункт 110 в редакции постановления Правительства РК от 27.03.2014 № 270.
111. Контроль за проведением решения Правительства в Парламенте осуществляет Представительство Правительства в Парламенте (далее - Представительство).
В целях реализации позиции Правительства при рассмотрении в палатах Парламента законопроектов и других вопросов, касающихся деятельности Правительства, Представительство вправе инициировать проведение консультаций, рабочих совещаний с уполномоченными государственными органами по вопросам законопроектной и иной работы с депутатами Парламента, запрашивать от них при необходимости предоставления в палаты Парламента кандидатур должностных лиц для участиях на заседаниях рабочих групп, комитетов палат, соответствующих документов, а также проводить иную работу в рамках свой компетенции.
Для эффективности взаимодействия Представительства с Парламентом любые корректировки плана законопроектных работ Правительства должны согласовываться ответственным структурным подразделением Канцелярии с Представительством Правительства в Парламенте.
Представительство Правительства в Парламенте регулярно информирует Премьер-Министра, его заместителей и Руководителя Канцелярии о прохождении законопроектов, инициированных Главой государства, Первым Президентом Республики Казахстан – Елбасы, депутатами Парламента и внесенных Правительством, других вопросах, рассматриваемых Парламентом и имеющих отношение к деятельности Правительства, без согласования со структурными подразделениями Канцелярии и направляет в государственные органы.

109-3. Уәкілетті мемлекеттік органдар Парламент палаталарының отырыстарына қатысу барысында Үкімет және басқа да заңнамалық бастама субъектілері бастамашылық жасаған заң жобаларына депутаттардың түзетулері бойынша Үкімет қорытындысында көрсетілген оның бірыңғай ұстанымын қатаң сақтауға міндетті.
Үкіметтің Парламенттегі өкілдігі Регламенттің осы тармағы талаптарының орындалуын бақылауды жүзеге асырады және ол бұзылған жағдайда бұл туралы Премьер-Министрге және Кеңсе Басшысына хабарлайды.
Ескерту. Регламент 109-3-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 27.03.2014 N 270 қаулысымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 29.12.2016 N 904 қаулысымен.
110. Үкімет енгізген заң жобаларын Парламент Мәжілісінің немесе Сенатының жалпы отырысында таныстыратын уәкілетті тұлғаны (заң жобасы бойынша баяндамашыны) ауыстыру қажет болған кезде Парламентке Премьер-Министрдің (Премьер-Министрдің міндетін атқарушы тұлғаның) қолы қойылған тиісті хат жіберіледі. Бұл ретте осындай хаттардың жобаларын заң жобасын әзірлеуші мемлекеттік орган дайындайды және заң жобасы Парламенттің тиісті палатасының жалпы отырысында қаралғанға дейін 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей Кеңсеге енгізеді.
Үкімет енгізген заң жобасын Парламентте таныстыратын уәкілетті тұлғаны (заң жобасы бойынша баяндамашыны) өзге мемлекеттік органның лауазымды тұлғасы болып табылатын басқа уәкілетті тұлғаға ауыстырған кезде Кеңсе Премьер-Министрдің (Премьер-Министрдің міндетін атқарушы тұлғаның) қолы қойылған баяндамашыны ауыстыру туралы хаттарды бір мезгілде Парламент палаталарының әрқайсысына қағаз және электрондық жеткізгіштерде (электрондық құжаттар форматында) жібереді.
Ескерту. 110-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 27.03.2014 N 270 қаулысымен.
111. Үкімет шешімінің Парламентте өтуін бақылауды Үкіметтің Парламенттегі өкілдігі (бұдан әрі - Өкілдік) жүзеге асырады.
Заң жобаларын және Үкіметтің қызметіне қатысты басқа да мәселелерді Парламент палаталарында қарау кезінде Үкімет ұстанымын іске асыру мақсатында Өкілдік заң жобалау және өзге де жұмыс мәселелері бойынша уәкілетті мемлекеттік органдардың Парламент депутаттарымен консультациялар, жұмыс кеңестерін өткізуге бастамашылық жасауға, қажет болған кезде олардан Парламент палаталарына жұмыс топтарының, палаталар комитеттерінің отырыстарына қатысу үшін лауазымды адамдардың кандидатураларын, тиісті құжаттарды ұсынуды сұратуға, сондай-ақ өз құзыреті шегінде өзге де жұмысты жүргізуге құқылы.
Өкілдіктің Парламентпен өзара іс-қимылының тиімділігі үшін Үкіметтің заң жобалау жұмыстарының жоспарын кез келген түзетулерді Кеңсенің жауапты құрылымдық бөлімшесі Үкіметтің Парламенттегі Өкілдігімен келісуге тиіс.
Үкіметтің Парламенттегі Өкілдігі Премьер-Министрді, оның орынбасарларын және Кеңсе Басшысын Мемлекет басшысы, Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті – Елбасы, Парламент депутаттары бастамашылық еткен және Үкімет енгізген заң жобаларының өтуі, Парламент қарайтын әрі Үкіметтің қызметіне қатысы бар басқа да мәселелер туралы Кеңсенің құрылымдық бөлімшелерімен келіспей тұрақты хабардар етіп отырады және мемлекеттік органдарға жібереді.

Сноска. Пункт 111 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 04.06.2008 N 535 ; от 29.12.2016 № 904; от 19.08.2017 № 491; от 26.09.2019 № 707.
111-1. Структурные подразделения Канцелярии в обязательном порядке должны информировать Представительство Правительства в Парламенте о проводимых в Правительстве мероприятиях по вопросам взаимодействия с Парламентом, в том числе с участием депутатов.
Сноска. Регламент дополнен пунктом 111-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 19.08.2017 № 491.
112. Отзыв законопроекта Правительством из Парламента осуществляется постановлением Правительства, проект которого вносится разработчиком законопроекта в установленном настоящим Регламентом порядке и подлежит обязательному согласованию с Администрацией Президента.
Сноска. Пункт 112 в редакции постановления Правительства РК от 27.04.2012 № 540.
113. По всем законам, принятым Парламентом и направляемым Премьер-Министру на скрепление подписью, государственным органом-разработчиком законопроекта (или в силу его компетенции) по согласованию с министерствами юстиции, национальной экономики и финансов в пятидневный срок со дня принятия закона готовится и направляется в Канцелярию заключение по форме согласно приложению 5-2 к настоящему Регламенту.
Помимо заключения в Канцелярию обязательно вносятся копии писем министерств юстиции, национальной экономики и финансов, а также иных государственных органов, вопросы которых затрагиваются принятым Парламентом законом, сравнительная таблица варианта законопроекта, внесенного Правительством на рассмотрение Мажилиса Парламента, и принятого Парламентом закона с обоснованиями по каждой поправке депутатов, заключения Правительства на поправки депутатов. Подготовку такой сравнительной таблицы осуществляет государственный орган-разработчик законопроекта.
На основании представленного заключения по принятому Парламентом закону Юридическим отделом на имя Премьер-Министра подготавливается справка Руководителя Канцелярии.
Ответственность за содержание и сроки представления заключения в Правительство несут первые руководители государственных органов и их заместители, ответственные за содержание и сроки представления заключения.
Контроль за исполнением процедур, предусмотренных настоящим пунктом, осуществляет Канцелярия.
Сноска. Пункт 113 в редакции постановления Правительства РК от 02.05.2013 № 450 (вводится в действие с 01.07.2013); с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 11.08.2014 № 910; от 02.02.2016 № 45; от 19.08.2017 № 491.

Ескерту. 111-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 2008.06.04 N 535; 29.12.2016 N 904; 19.08.2017 № 491; 26.09.2019 № 707 қаулыларымен.
111-1. Кеңсенің құрылымдық бөлімшелері Үкіметте Парламентпен өзара іс-қимыл мәселелері бойынша, оның ішінде депутаттардың қатысуымен өткізілетін іс-шаралар туралы Үкіметтің Парламенттегі Өкілдігін міндетті түрде хабардар етіп отыруға тиіс.
Ескерту. 111-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 19.08.2017 № 491 қаулысымен.
112. Үкіметтің Парламенттен заң жобасын қайтарып алуы Үкіметтің қаулысымен жүзеге асырылады, оның жобасын осы Регламентте белгіленген тәртіппен заң жобасын әзірлеуші енгізеді және Президент Әкімшілігімен міндетті түрде келісуге жатады.
Ескерту. 112-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.04.27 № 540 Қаулысымен.
113. Парламент қабылдаған және Премьер-Министрге қолын қойып бекітуге жіберілетін барлық заңдар бойынша заң жобасын әзірлеуші мемлекеттік орган (немесе оның құзыретіне орай) Әділет, Ұлттық экономика және Қаржы министрліктерімен келісім бойынша заң қабылданған күннен бастап бес күн мерзімде қорытындыны осы Регламентке 5-2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша дайындайды және Кеңсеге жібереді.
Қорытындыдан басқа Кеңсеге міндетті түрде Әділет, Ұлттық экономика және Қаржы министрліктері, сондай-ақ Парламент қабылдаған заңда мәселелері қозғалатын өзге де мемлекеттік органдар хаттарының көшірмелері, Үкімет Парламент Мәжілісінің қарауына енгізген заң жобасының нұсқасы мен депутаттардың әр түзетуі бойынша негіздемемен Парламент қабылдаған заңның салыстырма кестесі, депутаттардың түзетулеріне Үкімет қорытындылары енгізіледі. Мұндай салыстырма кестені әзірлеуді заң жобасын әзірлеуші мемлекеттік орган жүзеге асырады.
Парламент қабылдаған заң бойынша ұсынылған қорытындының негізінде Заң бөлімі Премьер-Министрдің атына Кеңсе Басшысының анықтамасын дайындайды.
Қорытындының мазмұны мен оны Үкіметке ұсыну мерзімі үшін мемлекеттік органдардың бірінші басшылары және олардың қорытындының мазмұны мен оны ұсыну мерзімдеріне жауапты орынбасарлары жауапты болады.
Осы тармақта көзделген рәсімдердің орындалуын бақылауды Кеңсе жүзеге асырады.
Ескерту. 113-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 02.05.2013 № 450 (01.07.2013 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен; өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 11.08.2014 № 910; 02.02.2016 N 45; 19.08.2017 № 491 қаулыларымен.

113-1. В целях качественной и своевременной разработки подзаконных актов в течение 15 (пятнадцать) рабочих дней со дня одобрения законопроекта Мажилисом Парламента государственный орган-разработчик (или в силу его компетенции) направляет в заинтересованные государственные органы для рассмотрения проекты соответствующих подзаконных актов (актов Президента, Правительства, а также нормативных правовых актов, предусмотренных подпунктами 6), 7), 8), 9) пункта 2 статьи 7 Закона Республики Казахстан "О правовых актах", подлежащих государственной регистрации.
Сноска. Регламент дополнен пунктом 113-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 05.03.2013 № 213; в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2016 № 904.
114. В течение 5 (пять) рабочих дней со дня принятия законодательного акта Парламентом государственный орган-разработчик (или в силу его компетенции) направляет в заинтересованные государственные органы на согласование проект соответствующего распоряжения Премьер-Министра, предусматривающий:
1) определение государственного органа (государственных органов) ответственным исполнителем (ответственными исполнителями) по разработке проектов правовых актов, принятие которых обусловлено данным законодательным актом;
2) конкретные сроки разработки и внесения правовых актов в Канцелярию или направления на государственную регистрацию в органы юстиции, которые не должны превышать двух месяцев, или государственной регистрации в органах юстиции, которые не должны превышать трех месяцев со дня вступления в силу законодательного акта, за исключением правовых актов, для которых в законодательном акте предусмотрены более поздние сроки введения в действие (не менее чем за месяц до введения их в действие), а также исполнения иных поручений, содержащихся в проекте распоряжения.
При этом сроком разработки правовых актов государственных органов, не подлежащих государственной регистрации, считать момент их принятия.
Информацию об исполнении поручения, указанного в перечне ведомственных правовых актов, утвержденном распоряжением Премьер-Министра, государственные органы ежемесячно не позднее 10 числа следующего месяца представляют государственному органу-разработчику распоряжения Премьер-Министра.
Государственный орган-разработчик обобщает представленную информацию по итогам квартала и не позднее 20 числа месяца следующего квартала направляет данную информацию в Правительство.
При этом, если в установленный распоряжением Премьер-Министра срок, проект подзаконного акта несвоевременно внесен в Канцелярию, направлен на государственную регистрацию в органы юстиции либо принят без предоставления государственным органом обоснованных причин, в обязательном порядке прикладываются копии приказа о наложении дисциплинарного взыскания на руководителя структурного подразделения, ответственного в уполномоченном государственном органе за разработку проекта правового акта.
В случаях несвоевременного внесения в Канцелярию, направления на государственную регистрацию в органы юстиции либо принятия без обоснованных причин проекта правового акта свыше 1 (одного) месяца от срока, предусмотренного в распоряжении Премьер-Министра, в Канцелярию направляется представление о наказании должностного лица, ответственного за разработку и принятие соответствующего проекта подзаконного акта, указанного в распоряжении Премьер-Министра.
В случаях непринятия мер государственными органами-разработчиками структурное подразделение Канцелярии вносит предложение о наказании виновного ответственного должностного лица государственного органа за несвоевременное принятие правового акта;

113-1. Заңға тәуелді актілерді сапалы және уақтылы әзірлеу мақсатында Парламент Мәжілісі заң жобасын мақұлдаған күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде әзірлеуші мемлекеттік орган (немесе өзінің құзыретіне орай) мүдделі мемлекеттік органдарға тиісті заңға тәуелді актілердің (Президент, Үкімет актілерінің, сондай-ақ "Құқықтық актiлер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабы 2-тармағының 6), 7), 8), 9) тармақшаларында көзделген, мемлекеттік тіркелуге тиіс нормативтік құқықтық актілердің) жобаларын қарау үшін жолдайды.
Ескерту. Регламент 113-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 05.03.2013 № 213; жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 29.12.2016 N 904 қаулысымен.
114. Парламент заңнамалық актіні қабылдаған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде әзірлеуші мемлекеттік орган (немесе өзінің құзыретіне орай) мүдделі мемлекеттік органдарға Премьер-Министрдің тиісті өкімінің жобасын келісуге жібереді, онда мыналар көзделеді:
1) мемлекеттік органның (мемлекеттік органдардың) қабылдануы осы заңнамалық актімен негізделген құқықтық актілердің жобаларын әзірлеу жөніндегі жауапты орындаушы (жауапты орындаушылар) етіп белгіленуі;
2) заңнамалық актіде қолданысқа енгізудің анағұрлым кеш мерзімдері (олар қолданысқа енгізілгенге дейін кемінде бір ай бұрын) көзделген құқықтық актілерді қоспағанда, құқықтық актілерді әзірлеудің және Кеңсеге енгізудің немесе әділет органдарына мемлекеттік тіркеуге жіберудің заңнамалық акт күшіне енген күнінен бастап екі айдан аспауға тиіс немесе әділет органдарында мемлекеттік тіркеудің үш айдан аспауға тиіс, сондай-ақ өкім жобасында қамтылатын өзге де тапсырмалардың орындаудың нақты мерзімдері.
Бұл ретте мемлекеттік органдардың мемлекеттік тіркеуге жатпайтын құқықтық актілерін әзірлеу мерзімі олардың қабылданған кезі болып саналады.
Мемлекеттік органдар Премьер-Министр өкімімен бекітілген ведомстволық құқықтық актілердің тізбесінде көрсетілген тапсырманың орындалуы туралы ақпаратты ай сайын, келесі айдың 10-күнінен кешіктірмей Премьер-Министр өкімін әзірлеуші мемлекеттік органға енгізеді.
Әзірлеуші мемлекеттік орган ұсынылған ақпаратты жинақтайды және тоқсан қорытындысы бойынша келесі тоқсандағы айдың 20-күнінен кешіктірмей осы ақпаратты Үкіметке жібереді.
Бұл ретте, егер заңға тәуелді актінің жобасы Кеңсеге Премьер-Министрдің өкімімен белгіленген мерзімде уақтылы енгізілмесе, әділет органдарына мемлекеттік тіркеуге жіберілмесе не мемлекеттік орган негізделген себептерді ұсынбай қабылданса, уәкілетті мемлекеттік органдағы құқықтық актінің жобасын әзірлеуге жауапты құрылымдық бөлімшенің басшысына тәртіптік жаза қолдану туралы бұйрықтың көшірмелері міндетті түрде қоса беріледі.
Премьер-Министрдің өкімінде көзделген мерзімнен 1 (бір) айдан астам уақтылы Кеңсеге енгізілмеген, әділет органдарына мемлекеттік тіркеуге жіберілмеген не құқықтық актінің жобасы негізделмеген себептермен қабылданған жағдайларда, Кеңсеге Премьер-Министрдің өкімінде көрсетілген заңға тәуелді актінің тиісті жобасын әзірлеуге және қабылдауға жауапты лауазымды адамға жаза қолдану туралы ұсыныс жіберіледі.
Әзірлеуші мемлекеттік органдар шаралар қолданбаған жағдайларда Кеңсенің құрылымдық бөлімшесі құқықтық актіні уақтылы қабылдамағаны үшін мемлекеттік органның кінәлі жауапты лауазымды адамын жазалау туралы ұсыныс енгізеді;

3) поручение о принятии и/или приведении в соответствие с принятым законодательным актом подзаконных актов;
4) указание заместителей первых руководителей, руководителей аппарата государственных органов, ответственных за качество, своевременность разработки и внесение правовых актов, курирующих сферу регулирования данных актов.
В случае срыва срока разработки и/или государственной регистрации в органах юстиции проекта правового акта, принятие которого обусловлено данным законодательным актом, государственный орган-разработчик вносит информацию по должностному лицу, ответственному за разработку проекта правового акта, ответственность которого будет рассмотрена в установленном законодательством порядке.
В случае внесения проекта распоряжения Премьер-Министра, разрабатываемого в целях реализации принятого Парламентом законодательного акта, необходимо прикладывать текст принятого законодательного акта, а также сравнительную таблицу прежней и новой редакций законодательного акта.
Государственный орган-разработчик проекта в срок не более 10 (десять) рабочих дней со дня принятия законодательного акта Парламентом вносит в Канцелярию проект распоряжения Премьер-Министра, согласованный в установленном порядке.
По внесенному в Канцелярию проекту распоряжения Премьер-Министра определяется по согласованию с Заместителем Премьер-Министра или Руководителем Канцелярии должностное лицо, на которое возлагается координация исполнения разрабатываемого распоряжения.
Государственные органы в течение 5 (пять) рабочих дней со дня подписания законодательного акта Президентом Республики Казахстан вносят проекты правовых актов на рассмотрение в заинтересованные государственные органы.
Государственным органам в случае отсутствия необходимости разработки проекта распоряжения Премьер-Министра необходимо информировать Канцелярию в течение 10 (десять) рабочих дней со дня подписания законодательного акта.
Государственные органы ежеквартально, не позднее 5 числа следующего месяца представляют в Министерство юстиции информацию о реализации принятых законодательных актов по форме согласно приложению 6 к настоящему Регламенту.
За несвоевременную реализацию распоряжений Премьер-Министра информация предоставляется государственными органами в соответствии с частями пятой, шестой и седьмой настоящего пункта.
Министерство юстиции анализирует и обобщает представленную информацию по итогам года и не позднее 15 числа месяца направляет данную информацию в Правительство.
Контроль за своевременной разработкой и принятием подзаконных актов осуществляется структурными подразделениями Канцелярии в соответствии с их компетенцией.

3) заңға тәуелді актілерді қабылдау және/немесе қабылданған заңнамалық актіге сәйкес келтіру туралы тапсырма;
4) осы актілердің реттеу саласына жетекшілік ететін, құқықтық актілердің сапасына, уақтылы әзірленуі мен енгізілуіне жауапты мемлекеттік органдардың бірінші басшыларының орынбасарлары, аппарат басшыларын көрсету.
Қабылдануы осы заңнамалық актімен негізделген құқықтық актінің жобасын әзірлеу және/немесе әділет органдарында мемлекеттік тіркеу мерзімі бұзылған жағдайда әзірлеуші мемлекеттік орган құқықтық актінің жобасын әзірлеуге жауапты, жауапкершілігі заңнамада белгіленген тәртіппен қаралатын лауазымды адам бойынша ақпарат енгізеді.
Парламент қабылдаған заңнамалық актіні іске асыру мақсатында әзірленетін Премьер-Министр өкімінің жобасы енгізілген жағдайда қабылданған заңнамалық актінің мәтінін, сондай-ақ заңнамалық актінің бұрынғы және жаңа редакциясының салыстырма кестесін қоса беру қажет.
Жобаны әзірлеуші мемлекеттік орган Парламент заңнамалық актіні қабылдаған күннен бастап 10 (он) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде Премьер-Министр өкімінің белгіленген тәртіппен келісілген жобасын Кеңсеге енгізеді.
Кеңсеге енгізілген Премьер-Министр өкімінің жобасы бойынша Премьер-Министрдің орынбасарымен немесе Кеңсе Басшысымен келісу бойынша әзірленетін өкімнің орындалуын үйлестіру жүктелетін лауазымды адам айқындалады.
Мемлекеттік органдар Қазақстан Республикасының Президенті заңнамалық актіге қол қойған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде құқықтық актілердің жобаларын мүдделі мемлекеттік органдардың қарауына енгізеді.
Премьер-Министр өкімінің жобасын әзірлеу қажет болмаған жағдайда мемлекеттік органдар заңнамалық актіге қол қойылған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде Кеңсені хабардар етуі қажет.
Мемлекеттік органдар тоқсан сайын, келесі айдың 5-күнінен кешіктірмей Әділет министрлігіне қабылданған заңнамалық актілердің іске асырылуы туралы осы Регламентке 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ақпарат береді.
Премьер-Министрдің өкімдерін уақтылы іске асырмағаны үшін мемлекеттік органдар ақпаратты осы тармақтың бесінші, алтыншы және жетінші бөліктеріне сәйкес береді.
Әділет министрлігі жылдың қорытындысы бойынша ұсынылған ақпаратты талдап, жинақтайды және айдың 15-күнінен кешіктірмей осы ақпаратты Үкіметке жібереді.
Заңға тәуелді актілердің уақтылы әзірленуін және қабылдануын бақылауды Кеңсенің құрылымдық бөлімшелері өздерінің құзыретіне сәйкес жүзеге асырады.

Сноска. Пункт 114 - в редакции постановления Правительства РК от 23.07.2021 № 511 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
114-1. В случае принятия законодательного акта о ратификации международного договора государственный орган-разработчик проекта закона о ратификации в срок не более 10 (десяти) рабочих дней со дня подписания законодательного акта вносит в Канцелярию проект распоряжения Премьер-Министра, согласованный в установленном порядке и предусматривающий требования, указанные в пункте 114 настоящего Регламента. В случае отсутствия необходимости в принятии распоряжения Премьер-Министра государственный орган-разработчик проекта закона о ратификации в указанные сроки вносит в Канцелярию соответствующее обоснование за подписью руководителя данного органа.
Сноска. Регламент дополнен пунктом 114-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 12.11.2010 № 1198; в редакции постановления Правительства РК от 24.07.2018 № 455 (вводится в действие с 01.07.2018).
114-2. Государственный орган - разработчик в срок в течение семи рабочих дней со дня подписания законодательного акта размещает на своем интернет-ресурсе пресс-релиз на государственном и русском языках, а в случае необходимости - и на иных языках, который содержит информацию о конкретных целях, социально-экономических и (или) правовых последствиях, а также предполагаемой эффективности закона, разработчиком которого он являлся.
При этом, государственный орган - разработчик в указанные сроки направляет копию данного пресс-релиза в Министерство юстиции для его размещения в автоматизированной системе правовой информации.
Сноска. Регламент дополнен пунктом 114-2 в соответствии с постановлением Правительства РК от 21.12.2011 № 1575.
115. Предложения о разработке законопроектов по отношению уже урегулированным законодательным актом предварительно рассматриваются на заседании Межведомственной комиссии с последующим рассмотрением на заседании Правительства.
Раздел 6.8. Порядок проведения заседаний Совета директоров в акционерных обществах "Фонд национального благосостояния "Самрук-Казына", "Национальный управляющий холдинг "Байтерек", "Национальная компания "Kazakh Invest", управляющего комитета автономного кластерного фонда "Парк инновационных технологий"
Сноска. Заголовок раздела 6.8 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2017 № 943 (вводится в действие с 01.01.2018 года).
Сноска. Регламент дополнен разделом 6-8 в соответствии с постановлением Правительства РК от 27.04.2012 № 540; раздел в редакции постановления Правительства РК от 27.12.2012 № 1685.

Ескерту. 114-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 23.07.2021 № 511 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
114-1. Халықаралық шартты ратификациялау туралы заңнамалық акті қабылданған жағдайда, ратификациялау туралы заң жобасын әзірлеуші мемлекеттік орган заңнамалық актіге қол қойылған күннен бастап 10 (он) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде белгіленген тәртіппен келісілген және осы Регламенттің 114-тармағында көрсетілген талаптарды көздейтін Премьер-Министр өкімінің жобасын Кеңсеге енгізеді. Премьер-Министр өкімін қабылдау қажет болмаған жағдайда, ратификациялау туралы заң жобасын әзірлеуші мемлекеттік орган көрсетілген мерзімде осы орган басшысының қолы қойылған тиісті негіздемені Кеңсеге енгізеді.
Ескерту. 114-1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 24.07.2018 № 455 (01.07.2018 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
114-2. Әзірлеуші мемлекеттік орган заңнамалық актіге қол қойылған күннен бастап жеті жұмыс күні ішінде өзінің интернет-ресурсында өзі әзірлеуші болған заңның нақты мақсаттары, әлеуметтік-экономикалық және (немесе) құқықтық салдары, сондай-ақ болжанатын тиімділігі туралы ақпаратты қамтитын мемлекеттік және орыс тілдерінде, ал қажет болған жағдайда өзге де тілдерде баспасөз релизін орналастырады.
Бұл ретте әзірлеуші мемлекеттік орган көрсетілген мерзімде осы баспасөз релизінің көшірмесін құқықтық ақпараттың автоматтандырылған жүйесінде орналастыру үшін Әділет министрлігіне жібереді.
Ескерту. Регламент 114-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2011.12.21 № 1575 Қаулысымен.
115. Заңнамалық актімен реттеліп қойылған қатынастар бойынша заң жобаларын әзірлеу туралы ұсыныстар кейіннен Үкіметтің мәжілісінде қаралатын болып Ведомствоаралық комиссияның отырысында алдын ала қаралады.
6.8-бөлім. "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры", "Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдингі", "Kazakh Invest" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамдарында директорлар кеңесінің, "Инновациялық технологиялар паркі" дербес кластерлік қоры басқарушы комитетінің отырыстарын өткізу тәртібі
Ескерту. 6.8-бөлімнің тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 29.12.2017 № 943 (01.01.2018 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
Ескерту. Регламент 6-8-бөліммен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2012.04.27 № 540 Қаулысымен, жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.12.27 № 1685 Қаулысымен.

115-1. На заседание совета директоров акционерных обществ "Фонд национального благосостояния "Самрук-Казына", "Национальный управляющий холдинг "Байтерек", "Национальная компания "Kazakh Invest", управляющего комитета автономного кластерного фонда "Парк инновационных технологий" (далее - Совет директоров) приглашаются члены Совета директоров, Руководитель Канцелярии, заведующие структурными подразделениями Канцелярии, а также иные лица по согласованию с Руководителем Канцелярии.
Сноска. Пункт 115-1 в редакции постановления Правительства РК от 19.08.2017 № 491.
115-2. Акционерные общества "Фонд национального благосостояния "Самрук-Казына", "Национальный управляющий холдинг "Байтерек", "Национальная компания "Kazakh Invest", управляющий комитет автономного кластерного фонда "Парк инновационных технологий" (далее - общества) вносят в Канцелярию материалы на заседание Совета директоров/управляющего комитета не позднее, чем за 7 (семь) календарных дней до дня заседания, состоящие из:
1) повестки дня заседания с указанием докладчиков;
2) пояснительной записки на имя членов Совета директоров;
3) проектов документов, предлагаемых к рассмотрению;
4) проектов решений Совета директоров;
5) выписок из решений исполнительного органа общества, оформленных в установленном порядке;
6) иных дополнительных документов при их необходимости (презентации, копии решений государственных органов или юридических лиц, справочные материалы, обосновывающие включение в повестку дня указанных вопросов, и другие).
Пояснительная записка и проект решения Совета директоров должны быть подписаны руководителем исполнительного органа общества (или лицом, исполняющим его обязанности).
В случае, если документ относится к деятельности юридических лиц, входящих в группу общества, то материалы, направляемые членам Совета директоров, должны быть также подписаны первым руководителем соответствующего юридического лица (или лицом, исполняющим его обязанности).
Сноска. Пункт 115-2 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 27.03.2014 № 270; от 19.08.2017 № 491.
115-3. В случае возникновения необходимости срочного решения каких-либо вопросов, влияющих на деятельность общества, срок направления уведомления с необходимыми материалами может быть сокращен по решению председателя Совета директоров.
115-4. Уведомление о проведении заседания, а также прилагаемые к нему необходимые материалы представляются в Канцелярию в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП.
Сноска. Пункт 115-4 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2017 № 943 (вводится в действие с 01.01.2018 года).

115-1. "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры", "Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдингі", "Kazakh Invest" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамдары директорлар кеңесінің (бұдан әрі – Директорлар кеңесі), "Инновациялық технологиялар паркі" дербес кластерлік қоры басқарушы комитетінің отырысына Директорлар кеңесінің мүшелері, Кеңсе Басшысы, Кеңсенің құрылымдық бөлімшелерінің меңгерушілері, сондай-ақ Кеңсе Басшысымен келісу бойынша өзге де адамдар шақырылады.
Ескерту. 115-1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 19.08.2017 № 491 қаулысымен.
115-2. "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры", "Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдингі", "Kazakh Invest" ұлттық компаниясы", акционерлік қоғамдары, "Инновациялық технологиялар паркі" дербес кластерлік қорының басқарушы комитеті (бұдан әрі – қоғамдар) мыналарды:
1) баяндамашыларды көрсетіп, отырыстың күн тәртібін;
2) Директорлар кеңесі мүшелерінің атына түсіндірме жазбаны;
3) қарауға ұсынылатын құжаттардың жобаларын;
4) Директорлар кеңесі шешімдерінің жобаларын;
5) қоғамның атқарушы органының белгіленген тәртіппен ресімделген шешімдерінің үзінділерін;
6) қажет болған кезде өзге де қосымша құжаттарды (мемлекеттік органдардың немесе заңды тұлғалардың таныстырылымдарын, шешімдерінің көшірмелерін, көрсетілген мәселелерді күн тәртібіне енгізуді негіздейтін анықтамалық материалдарды және басқаларды) қамтитын Директорлар кеңесінің/басқарушы комитеттің отырысына материалдарды отырыс күніне дейін күнтізбелік 7 (жеті) күннен кешіктірмей Кеңсеге енгізеді.
Директорлар кеңесінің түсіндірме жазбасы мен шешімдерінің жобаларына қоғамның атқарушы органының басшысы (немесе оның міндетін атқарушы тұлға) қол қоюға тиіс.
Егер, құжат қоғамның тобына кіретін заңды тұлғалардың қызметіне қатысты болған жағдайда, онда Директорлар кеңесінің мүшелеріне жіберілетін материалдарға тиісті заңды тұлғаның (немесе оның міндетін атқарушы тұлғаның) бірінші басшысы да қол қоюға тиіс.
Ескерту. 115-2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 27.03.2014 N 270; 19.08.2017 № 491 қаулыларымен.
115-3. Қоғамның қызметіне әсер ететін қандай да бір мәселелерді шұғыл түрде шешудің қажеттілігі туындаған жағдайда, қажетті материалдарымен бірге хабарламаны жіберу мерзімі Директорлар кеңесі төрағасының шешімімен қысқартылуы мүмкін.
115-4. Отырыстың өткізілетіні туралы хабарлама, сондай-ақ оған қоса берілетін қажетті материалдар Кеңсеге ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық құжат нысанында ұсынылады.
Ескерту. 115-4 тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 29.12.2017 № 943 (01.01.2018 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен

115-5. Протокол заседания Совета директоров ведется Руководителем Канцелярии.
115-6. Протокол заседания Совета директоров составляется в срок не позднее 10 (десяти) рабочих дней после его проведения.
Ответственность за подготовку и внесение на подпись Премьер-Министру проектов протоколов заседаний совета директоров акционерных обществ "Фонд национального благосостояния "Самрук-Казына", "Национальный управляющий холдинг "Байтерек", "Национальная компания "Kazakh Invest", управляющего комитета автономного кластерного фонда "Парк инновационных технологий" возлагается на соответствующего заместителя корпоративного секретаря.
Сноска. Пункт 115-6 в редакции постановления Правительства РК от 19.08.2017 № 491.
115-7. Лист согласования к протоколу очного заседания Совета директоров подписывается членами Совета директоров, участвовавшими в заседании Совета директоров, в срок не более 5 (пять) рабочих дней после рассылки проекта протокола Руководителем Канцелярии.
Протокол заседания Совета директоров подписывается председателем Совета директоров, Руководителем Канцелярии, а также визируется заведующим Юридическим отделом. К протоколу прикладываются листы согласования и письменные мнения членов Совета директоров, отсутствовавших на заседании (в случае их наличия).
Сноска. Пункт 115-7 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 02.02.2016 № 45.
115-8. Руководитель Канцелярии может организовывать ведение стенограммы заседаний Совета директоров.
115-9. По усмотрению председателя Совета директоров принятие решений Советом директоров по вопросам, вынесенным на его рассмотрение, возможно посредством заочного голосования. Заочное голосование применяется без проведения заседания Совета директоров.
Бюллетень для заочного голосования должен быть направлен Руководителем Канцелярии членам Совета директоров не позднее, чем за 7 (семь) дней до даты подсчета голосов для заочного голосования с извещением о его проведении, если иной срок не определен Председателем Совета директоров. По вопросам, не требующим предварительного изучения документов, бюллетень может быть направлен членам Совета директоров не позднее, чем за 3 (три) рабочих дня до даты подсчета голосов.
Бюллетень для заочного голосования и иная информация (материалы) должны быть направлены членам Совета директоров посредством почтовой, электронной или иной связи или вручаются лично.
115-10. Бюллетени должны быть представлены по местонахождению общества не позднее 16 часов 30 минут последнего дня голосования.
115-11. Решение посредством заочного голосования оформляется в письменном виде и подписывается председателем Совета директоров, Руководителем Канцелярии и должно содержать:

115-5. Директорлар кеңесі отырысының хаттамасын Кеңсе Басшысы жүргізеді.
115-6. Директорлар кеңесі отырысының хаттамасы ол өткеннен кейін 10 (он) жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде жасалады.
"Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры", "Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдингі", "Kazakh Invest" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамдары директорлар кеңесінің, "Инновациялық технологиялар паркі" дербес кластерлік қоры басқарушы комитетінің отырыстары хаттамаларының жобаларын дайындау және Премьер-Министрдің қол қоюына енгізу үшін жауапкершілік корпоративтік хатшының тиісті орынбасарына жүктеледі.
Ескерту. 115-6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 19.08.2017 № 491 қаулысымен.
115-7. Директорлар кеңесі жүзбе-жүз отырысының хаттамасына келісу парағына Кеңсе Басшысы хаттама жобасын жібергеннен кейін 5 (бес) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде Директорлар кеңесінің отырысына қатысушы Директорлар кеңесінің мүшелері қол қояды.
Директорлар кеңесі отырысының хаттамасына Директорлар кеңесінің төрағасы, Кеңсе Басшысы қол қояды, сондай-ақ Заң бөлімінің меңгерушісі бұрыштама қояды. Хаттамаға Директорлар кеңесінің келісу парақтары мен отырыста болмаған мүшелерінің жазбаша пікірлері (олар болған жағдайда) қоса беріледі.
Ескерту. 115-7-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 02.02.2016 N 45 қаулысымен.
115-8. Кеңсе Басшысы Директорлар кеңесі отырыстарының стенограммасын жүргізуді ұйымдастыруы мүмкін.
115-9. Директорлар кеңесі төрағасының қалауы бойынша оның қарауына енгізілген мәселелер жөнінде Директорлар кеңесінің шешімдер қабылдауы сырттай дауыс беру арқылы болуы мүмкін. Сырттай дауыс беру Директорлар кеңесінің отырысын өткізбей-ақ қолданылады.
Сырттай дауыс беруге арналған бюллетеньді Кеңсе Басшысы Директорлар кеңесінің мүшелеріне сырттай дауыс беру үшін, егер Директорлар кеңесінің төрағасы өзге мерзімді белгілемесе, оның өткізілуі туралы хабарлай отырып, дауыстарды санау күніне дейін 7 (жеті) күннен кешіктірмей жіберуге тиіс. Құжаттарды алдын ала зерделеу талап етілмейтін мәселелер бойынша бюллетень дауыстарды санау күніне дейін 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей Директорлар кеңесінің мүшелеріне жіберілуі мүмкін.
Сырттай дауыс беруге арналған бюллетень және өзге де ақпарат (материалдар) Директорлар кеңесінің мүшелеріне почта, электрондық немесе өзге де байланыс арқылы жіберілуі тиіс немесе жеке өзіне тапсырылады.
115-10. Бюллетеньдер дауыс берудің соңғы күні 16 сағат 30 минуттан кешіктірілмей қоғамның орналасқан орны бойынша берілуі тиіс.
115-11. Сырттай дауыс беру арқылы қабылданған шешім жазбаша түрде ресімделеді және оған Директорлар кеңесінің төрағасы, Кеңсе Басшысы қол қояды және:

1) наименование и местонахождение общества;
2) дату и место письменного оформления решения заочного заседания;
3) сведения о составе Совета директоров;
4) указание лица (органа), осуществившего созыв заседания;
5) повестку дня заседания;
6) запись о наличии или отсутствии кворума для принятия решения;
7) итоги голосования по каждому вопросу повестки дня и принятое решение;
8) иные сведения.
Сноска. Пункт 115-11 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 02.02.2016 № 45.
115-12. Решения, принятые Советом директоров посредством заочного голосования, и итоги заочного голосования направляются Руководителем Канцелярии членам Совета директоров в срок не позднее 20 (двадцать) дней с момента подписания решения.
Глава 7. Порядок взаимодействия центральных исполнительных органов при рассмотрении актов прокурорского надзора
Сноска. Заголовок главы 7 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2017 № 943 (вводится в действие с 01.01.2018 года).
Примечание РЦПИ!
В пункт 116 предусмотрены изменения постановлением Правительства РК от 25.06.2010 № 641 (не подлежит опубликованию).
116. Рассмотрение актов прокурорского надзора, направленных в адрес руководства Правительства, по поручению Премьер-Министра или его заместителя осуществляется тем государственным органом, в чью компетенцию входят вопросы, ставшие предметом акта прокурорского надзора. Министерство юстиции оказывает соответствующему государственному органу правовую и консультационную помощь.
117. Акты прокурорского надзора регистрируются и передаются в Секретариат Премьер-Министра для последующего информирования Премьер-Министра.
Соответствующее поручение по рассмотрению акта прокурорского надзора оформляется за подписью Премьер-Министра.
Государственный орган, которому поручено рассмотрение акта прокурорского надзора, за исключением протеста прокурора, в течение 15 (пятнадцати) календарных дней, если в поручений не установлены иные сроки подготавливает и вносит в Канцелярию согласованный проект ответа Правительства в Генеральную прокуратуру Республики Казахстан (далее – Генеральная прокуратура) и, в случае необходимости, проекты решений Правительства, принимает иные меры, вытекающие из акта прокурорского надзора.
Государственный орган, которому поручено рассмотрение протеста прокурора, в течение 7 (семи) календарных дней, если в поручении не установлены иные сроки подготавливает и вносит в Канцелярию согласованный проект ответа Правительства в Генеральную прокуратуру и, в случае необходимости, проекты решений Правительства, принимает иные меры, вытекающие из акта прокурорского надзора.
Проект ответа должен лаконично и в полном объеме отражать позицию Правительства на каждый отмеченный в акте прокурорского надзора вопрос, а также информацию о принятых мерах привлечения к ответственности должностных лиц, допустивших соответствующие нарушения законности.
Проект ответа Правительства в Генеральную прокуратуру в обязательном порядке согласовывается государственным органом-разработчиком проекта с Министерством юстиции, а также иными государственными органами, указанными в поручении о рассмотрении акта прокурорского надзора.
Согласование проекта ответа Правительства осуществляется путем направления письма в виде электронного документа, удостоверенного ЭЦП руководителя соответствующего государственного органа, об отсутствии замечаний и предложений.
Окончательный вариант проекта ответа Правительства, который предварительно визируется заведующим структурным подразделением, в компетенцию которого входит рассмотрение вопросов, а также заведующими Отделом обороны и правопорядка и Юридическим отделом, курирующим вопрос Заместителем Премьер-Министра, оформляется Канцелярией на бланке Правительства, а также с использованием шаблонов электронных документов, соответствующих официальным бланкам Правительства и Канцелярии, по форме согласно Инструкции по делопроизводству в Канцелярии Премьер-Министра Республики Казахстан за подписью Премьер-Министра (лица, исполняющего его обязанности).

1) қоғамның атауын және орналасқан орнын;
2) сырттай отырыстың шешімін жазбаша ресімдеу күні мен орнын;
3) Директорлар кеңесінің құрамы туралы мәліметті;
4) отырысты шақыруды жүзеге асырушы тұлғаны (органды) көрсетуді;
5) отырыстың күн тәртібін;
6) шешім қабылдау үшін кворумның болуы немесе болмауы туралы жазбаны;
7) күн тәртібінің әрбір мәселесі бойынша дауыс берудің қорытындылары мен қабылданған шешімді;
8) өзге де мәліметтерді қамтуға тиіс.
Ескерту. 115-11-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 02.02.2016 N 45 қаулысымен.
115-12. Директорлар кеңесі сырттай дауыс беру арқылы қабылдаған шешімді және сырттай дауыс беру қорытындыларын Кеңсе Басшысы Директорлар кеңесінің мүшелеріне шешімдерге қол қойылған сәттен бастап 20 (жиырма) күннен кешіктірілмейтін мерзімде жібереді.
7-тарау. Прокурорлық қадағалау актілерін қарау кезінде орталық атқарушы органдардың өзара іс-қимыл жасау тәртібі
Ескерту. 7-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 29.12.2017 № 943 (01.01.2018 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
РҚАО-ның ескертпесі!
116-тармаққа өзгеріс енгізу көзделген - ҚР Үкіметінің 2010.06.25 № 641 Қаулысымен (жариялануға жатпайды).
116. Премьер-Министрдің немесе оның орынбасарының тапсырмасы бойынша Үкімет басшылығының атына жіберілген прокурорлық қадағалау актілерін қарауды прокурорлық қадағалау актісінің мәні болған мәселелер құзыретіне енетін мемлекеттік орган жүзеге асырады. Әділет министрлігі тиісті мемлекеттік органға құқықтық және консультациялық көмек көрсетеді.
117. Прокурорлық қадағалау актілері тіркеледі және кейіннен Премьер-Министрді хабардар ету үшін Премьер-Министр Хатшылығына беріледі.
Прокурорлық қадағалау актісін қарау бойынша тиісті тапсырма Премьер-Министр қолымен ресімделеді.
Прокурордың наразылығын қоспағанда, прокурорлық қадағалау актісін қарау тапсырылған мемлекеттік орган, егер тапсырмада өзге мерзім белгіленбесе, күнтізбелік 15 (он бес) күн ішінде Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасына (бұдан әрі – Бас прокуратура) Үкіметтің келісілген жауабының жобасын және қажет болған жағдайда Үкімет шешімдерінің жобаларын дайындайды және Кеңсеге енгізеді, прокурорлық қадағалау актісінен туындайтын өзге де шараларды қабылдайды.
Прокурордың наразылығын қарау тапсырылған мемлекеттік орган, егер тапсырмада өзге мерзім белгіленбесе, күнтізбелік 7 (жеті) күн ішінде Бас прокуратураға Үкіметтің келісілген жауабының жобасын және қажет болған жағдайда Үкімет шешімдерінің жобаларын дайындайды және Премьер-Министр Кеңсесіне енгізеді, прокурорлық қадағалау актісінен туындайтын өзге де шараларды қабылдайды.
Жауап жобасы прокурорлық қадағалау актісінде белгіленген әрбір мәселеге Үкімет ұстанымын қисынды және толық көлемде, сондай-ақ заңдылықтың тиісті бұзылуына жол берген лауазымды адамдарды жауапкершілікке тартудың қабылданған шаралары туралы ақпаратты білдіруге тиіс.
Жобаны әзірлеуші мемлекеттік орган Үкіметтің Бас прокуратураға жауабының жобасын міндетті түрде Әділет министрлігімен, сондай-ақ прокурорлық қадағалау актісін қарау туралы тапсырмада көрсетілген өзге де мемлекеттік органдармен келіседі.
Үкімет жауабының жобасын келісу тиісті мемлекеттік орган басшысының ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық құжат түрінде ескертулер мен ұсыныстардың жоқтығы туралы хат жіберу арқылы жүзеге асырылады.
Құзыретіне мәселелерді қарау кіретін құрылымдық бөлімшенің меңгерушісі, сондай-ақ Қорғаныс және құқықтық тәртіп бөлімі мен Заң бөлімінің меңгерушілері, Кеңсе Басшысының мәселеге жетекшілік ететін орынбасары алдын ала виза қоятын Үкімет жауабы жобасының түпкілікті нұсқасын Кеңсе Премьер-Министр (оның міндетін атқаратын адам) қол қоятын Үкімет бланкісінде, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Кеңсесінде іс жүргізу жөніндегі нұсқаулыққа сәйкес нысан бойынша Үкімет пен Кеңсенің ресми бланкілеріне сәйкес келетін электрондық құжаттардың шаблондарын пайдалана отырып ресімдейді.

Сноска. Пункт 117 в редакции постановления Правительства РК от 27.03.2014 № 270; с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 02.02.2016 № 45; от 29.12.2017 № 943 (вводится в действие с 01.01.2018 года).
Глава 8. Порядок опубликования актов Правительства
Сноска. Заголовок главы 8 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2017 № 943 (вводится в действие с 01.01.2018 года).
118. Акты Правительства, касающиеся прав, свобод и обязанностей граждан, подлежат обязательному официальному опубликованию.
119. Не подлежат публикации акты Правительства, содержащие сведения, составляющие государственные секреты и иную, охраняемую законом тайну.
120. Постановления Правительства публикуются в собрании актов Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан.
Официальное опубликование нормативных правовых актов осуществляется также в эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан в электронном виде.
Сноска. Пункт 120 в редакции постановления Правительства РК от 26.09.2019 № 707.
120-1. Государственный орган в течение семи рабочих дней со дня получения заверенных копий постановлений Правительства, а также в виде электронных документов, удостоверенных ЭЦП, за исключением кадровых и организационного характера, направленных ему в ходе рассылки Канцелярией, размещает на своем интернет-ресурсе пресс-релиз на государственном и русском языках, а в случае необходимости и на иных языках, который содержит информацию о конкретных целях, социально-экономических и/или правовых последствиях, а также предполагаемой эффективности постановления Правительства, разработчиком которого он являлся, за исключением постановлений Правительства, содержащих государственные секреты и (или) служебную информацию.
При этом государственный орган-разработчик в указанные сроки направляет данный пресс-релиз в виде электронного документа в Министерство юстиции для его размещения в автоматизированной системе правовой информации.
Сноска. Регламент дополнен пунктом 120-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 30.07.2011 № 885; в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2017 № 943 (вводится в действие с 01.01.2018 года).
121. Первое официальное опубликование нормативных правовых актов должно быть осуществлено одновременно на казахском и русском языках в течение тридцати календарных дней после дня их вступления в силу.
Сноска. Пункт 121 в редакции постановления Правительства РК от 26.09.2019 № 707.
122. Исключен постановлением Правительства РК от 26.09.2019 № 707.

Ескерту. 117-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 27.03.2014 N 270 қаулысымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 02.02.2016 N 45; 29.12.2017 № 943 (01.01.2018 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
8-тарау. Үкімет актілерін жариялау тәртібі
Ескерту. 8-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 29.12.2017 № 943 (01.01.2018 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
118. Үкіметтің азаматтардың құқықтарына, бостандықтары мен міндеттеріне қатысты актілері міндетті түрде ресми жариялануға тиіс.
119. Мемлекеттік құпияларды және өзге де заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтері бар Үкіметтің актілері жариялануға жатпайды.
120. Үкіметтің қаулылары Қазақстан Республикасының Президенті мен Қазақстан Республикасы Үкіметі актілерінің жинағында жарияланады.
Нормативтік құқықтық актілерді ресми жариялау Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде электрондық түрде де жүзеге асырылады.
Ескерту. 120-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 26.09.2019 № 707 қаулысымен.
120-1. Мемлекеттік орган тарату барысында Кеңсе өзіне жіберген, кадрлық және ұйымдастырушылық сипаттағыларды қоспағанда, Үкімет қаулыларының куәландырылған көшірмелерін, сондай-ақ ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық құжаттар түрінде алған күннен бастап жеті жұмыс күні ішінде өзінің интернет-ресурсында мемлекеттік құпияларды және (немесе) қызметтік ақпаратты қамтитын Үкімет қаулыларын қоспағанда, өзі әзірлеуші болып табылатын Үкімет қаулысының нақты мақсаттары, әлеуметтік-экономикалық және/немесе құқықтық салдары, сондай-ақ болжанатын тиімділігі туралы ақпаратты қамтитын мемлекеттік және орыс тілдеріндегі, ал қажет болған жағдайда өзге де тілдерде баспасөз релизін орналастырады.
Бұл ретте әзірлеуші мемлекеттік орган көрсетілген мерзімде электрондық құжат түріндегі осы баспасөз релизін автоматтандырылған құқықтық ақпарат жүйесінде орналастыру үшін Әділет министрлігіне жібереді.
Ескерту. 120-1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 29.12.2017 № 943 (01.01.2018 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
121. Нормативтік құқықтық актілерді алғашқы ресми жариялау олар күшіне енген күннен кейін күнтізбелік отыз күн ішінде бір мезгілде қазақ және орыс тілдерінде жүзеге асырылуға тиіс.
Ескерту. 121-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 26.09.2019 № 707 қаулысымен.
122. Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 26.09.2019 № 707 қаулысымен.

Глава 9. Порядок командирования первых руководителей центральных исполнительных органов
Сноска. Заголовок главы 9 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2017 № 943 (вводится в действие с 01.01.2018 года).
123. В случае необходимости выезда в командировку по своей инициативе или в соответствии с поручением Президента, а также поручениями, содержащимися в решениях Совета Безопасности и Ассамблеи, либо Премьер-Министра как за пределы Республики Казахстан, так и в другой город Казахстана (в том числе в выходные и праздничные дни), первый руководитель центрального исполнительного органа должен заблаговременно, не менее чем за 3 (три) дня до начала командировки, обратиться с ходатайством, оформленным в виде электронного документа, удостоверенного ЭЦП, на имя Премьер-Министра о разрешении на его выезд в командировку.
В ходатайстве первого руководителя центрального исполнительного органа должны приводиться обоснование необходимости выезда в командировку и ее срок.
При выезде в командировку на срок не более суток письменного ходатайства не требуется – достаточно устного согласования с Премьер-Министром.
Сноска. Пункт 123 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2017 № 943 (вводится в действие с 01.01.2018); с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 13.05.2021 № 318.
124. В случае необходимости, Премьер-Министр имеет право отправить первого руководителя центрального исполнительного органа в служебную командировку без его ходатайства.
Сноска. Пункт 124 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2017 № 943 (вводится в действие с 01.01.2018 года).
125. По возвращении из командировки первый руководитель центрального исполнительного органа обязан в срок не позднее 3 (трех) рабочих дней представить отчет о проделанной работе за период нахождения в командировке.
Отчет утверждается Премьер-Министром или по его поручению – Заместителем Премьер-Министра.
Сноска. Пункт 125 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2017 № 943 (вводится в действие с 01.01.2018 года).
Глава 10. Порядок контроля исполнения
Сноска. Заголовок главы 10 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2017 № 943 (вводится в действие с 01.01.2018 года).
126. Организация контроля исполнения актов Президента, Премьер-Министра, Правительства, а также документов с поручениями Президента, Премьер-Министра, его заместителей, Руководства Администрации Президента и Канцелярии, содержащимися в решениях Совета Безопасности и Ассамблеи, осуществляется в соответствии с Конституционным законом Республики Казахстан "О Правительстве Республики Казахстан", Законом Республики Казахстан "Об административных процедурах", иными законодательными актами Республики Казахстан, Правилами и настоящим Регламентом.

9-тарау. Орталық атқарушы органдардың бірінші басшыларын іссапарға жіберу тәртібі
Ескерту. 9-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 29.12.2017 № 943 (01.01.2018 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
123. Өз бастамасы бойынша немесе Президенттің тапсырмасына, сондай-ақ Қауіпсіздік Кеңесі мен Ассамблеяның шешімдерінде қамтылған тапсырмаларға не Премьер-Министрдің тапсырмасына сәйкес Қазақстан Республикасынан тыс жерге де, Қазақстанның басқа қаласына да (оның ішінде демалыс және мереке күндері) іссапарға шығуы қажет болған жағдайда орталық атқарушы органның бірінші басшысы алдын ала, іссапар басталғанға дейін кемінде 3 (үш) күн бұрын Премьер-Министрдің атына ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық құжат түрінде ресімделген, өзінің іссапарға шығуына рұқсат беру туралы өтінішхатпен жүгінуге тиіс.
Орталық атқарушы органның бірінші басшысының өтінішхатында іссапарға шығу қажеттілігінің негіздемесі мен оның мерзімі келтірілуге тиіс.
Бір тәуліктен аспайтын мерзімге іссапарға шыққан кезде жазбаша өтінішхат талап етілмейді – Премьер-Министрмен ауызша келісу жеткілікті.
Ескерту. 123-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 29.12.2017 № 943 (01.01.2018 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 13.05.2021 № 318 қаулысымен.
124. Премьер-Министрдің қажет болған жағдайда орталық атқарушы органның бірінші басшысын қызметтік іссапарға оның өтінішхатынсыз жіберуге құқығы бар.
Ескерту. 124-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 29.12.2017 № 943 (01.01.2018 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
125. Орталық атқарушы органның бірінші басшысы іссапардан оралысымен 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмейтін мерзімде іссапарда болған кезеңде атқарылған жұмыс туралы есеп беруге міндетті.
Есепті Премьер-Министр немесе оның тапсырмасы бойынша Премьер-Министрдің орынбасары бекітеді.
Ескерту. 125-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 29.12.2017 № 943 (01.01.2018 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
10-тарау. Орындалуын бақылау тәртібі
Ескерту. 10-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 29.12.2017 № 943 (01.01.2018 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
Ескерту. 10-бөлім жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 27.03.2014 N 270 қаулысымен.
126. Президенттің, Премьер-Министрдің, Үкіметтің актілерін, сондай-ақ Президенттің, Премьер-Министрдің, оның орынбасарларының, Президент Әкімшілігі мен Кеңсе басшылығының тапсырмалары, Қауіпсіздік Кеңесі мен Ассамблеяның шешімдерінде қамтылған тапсырмалар бар құжаттардың орындалуын бақылауды ұйымдастыру "Қазақстан Республикасының Үкіметі туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңына, "Әкімшілік рәсімдер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, Қазақстан Республикасының өзге де заңнамалық актілеріне, Қағидаларға және осы Регламентке сәйкес жүзеге асырылады.

Сноска. Пункт 126 в редакции постановления Правительства РК от 13.05.2021 № 318.
127. Контроль осуществляется путем:
1) истребования необходимой информации;
2) заслушивания и обсуждения отчетов и докладов об исполнении;
3) ревизии и иных форм документальной проверки;
4) проведения мониторинга своевременности и качества исполнения контрольных поручений с выездом на место совместно с представителями Администрации Президента Республики Казахстан;
5) другими, не противоречащими законодательству, способами.
Сноска. Пункт 127 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 19.08.2017 № 491.
128. Контроль за исполнением актов Президента, Премьер-Министра и Правительства, поручений Президента, Премьер-Министра, его заместителей, Руководителя Канцелярии, а также поручений, содержащихся в решениях Совета Безопасности и Ассамблеи, в государственных органах и организациях осуществляют следующие должностные лица:
1) первый руководитель государственного органа и организации осуществляет общее руководство и контроль за своевременным и качественным исполнением актов и поручений;
2) руководитель аппарата государственного органа организует контроль за исполнением актов и поручений и соблюдением исполнительской дисциплины, обеспечивает эффективное взаимодействие подразделений государственного органа;
3) заместители первого руководителя государственного органа и организации обеспечивают качественное исполнение актов и поручений по курируемым направлениям работы.
Указанные должностные лица несут персональную ответственность за своевременное и качественное исполнение актов и поручений.
Контроль за своевременностью и качеством реализации пунктов поручений Президента по итогам региональных поездок, международных и общественно значимых мероприятий, данных Правительству, центральным и местным исполнительным органам, за исключением государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту, осуществляет Правительство.
Сноска. Пункт 128 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 29.12.2016 № 904; от 26.09.2019 № 707; от 18.03.2021 № 145 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 13.05.2021 № 318.
129. Поручения, находящиеся на контроле, по степени сложности подразделяются на следующие виды:
1) системные поручения – поручения, которые носят долгосрочный, комплексный и межведомственный характер, направленные на формирование и реализацию новых, либо изменение имеющихся подходов, норм и правил в какой-либо отрасли/сфере/регионе;

Ескерту. 126-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 13.05.2021 № 318 қаулысымен.
127. Бақылау:
1) қажетті ақпаратты талап ету;
2) орындалуы туралы есептер мен баяндамаларды тыңдау және талқылау;
3) ревизия және құжаттамалық тексерудің өзге де нысандары;
4) Қазақстан Республикасының Президенті Әкімшілігінің өкілдерімен бірге жергілікті жерге барып, бақылаудағы тапсырмалардың орындалу уақтылығы мен сапасына мониторинг жүргізу;
5) заңнамаға қайшы келмейтін басқа да тәсілдер арқылы жүзеге асырылады.
Ескерту. 127-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 19.08.2017 № 491 қаулысымен.
128. Мемлекеттік органдар мен ұйымдарда Президенттің, Премьер-Министрдің және Үкіметтің актілерін, Президенттің, Премьер-Министрдің, оның орынбасарларының, Кеңсе Басшысының тапсырмаларын, сондай-ақ Қауіпсіздік Кеңесі мен Ассамблеяның шешімдерінде қамтылған тапсырмалардың орындалуын бақылауды мына лауазымды адамдар жүзеге асырады:
1) мемлекеттік орган мен ұйымның бірінші басшысы актілер мен тапсырмалардың уақтылы және сапалы орындалуына жалпы басшылық пен бақылауды жүзеге асырады;
2) мемлекеттік органның аппарат басшысы актілер мен тапсырмалардың орындалуын және орындаушылық тәртіптің сақталуын бақылауды ұйымдастырады, мемлекеттік орган бөлімшелерінің тиімді өзара іс-қимыл жасауын қамтамасыз етеді;
3) мемлекеттік орган мен ұйымның бірінші басшысының орынбасарлары жетекшілік ететін жұмыс бағыттары бойынша актілер мен тапсырмалардың сапалы орындалуын қамтамасыз етеді.
Көрсетілген лауазымды адамдар актілер мен тапсырмалардың уақтылы және сапалы орындалуы үшін дербес жауапты болады.
Президентке тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдарды қоспағанда, Президенттің өңірлік сапарлары, халықаралық және қоғамдық маңызы бар іс-шаралар қорытындылары бойынша Үкіметке орталық және жергілікті атқарушы органдарға берілген тапсырмалары тармақтарының уақтылы және сапалы іске асырылуын бақылауды Үкімет жүзеге асырады.
Ескерту. 128-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 29.12.2016 N 904; 26.09.2019 № 707; 13.05.2021 № 318 қаулыларымен.
129. Бақылаудағы тапсырмалар күрделілігі дәрежесіне қарай мынадай түрлерге бөлінеді:
1) жүйелі тапсырмалар – қандай да бір саладағы/аядағы/өңірдегі тәсілдерді, нормалар мен қағидаларды қалыптастыруға және жаңаларын іске асыруға не қолданыстағыларын өзгертуге бағытталған ұзақ мерзімді, кешенді және ведомствоаралық сипатта болатын тапсырмалар;

2) оперативные поручения – краткосрочные поручения, не требующие составления плана мероприятий по их исполнению и направленные на незамедлительное решение вопросов, а также связанные с формированием отчетов, подготовкой информации на запросы Администрации Президента Республики Казахстан и Канцелярии, также вопросами организационного характера (проведение совещаний, организация мероприятий и т.д.);
3) форсирующие поручения – действия, направленные на ускорение, усиление, активизацию исполнения поручения, либо напоминание о ранее данных поручениях, не влияющие на изменение первоначально установленных сроков исполнения. Об исполнении форсирующих поручений отчеты не представляются и не подлежат оценке.
130. Акты и поручения Президента, а также поручения, содержащиеся в решениях Совета Безопасности и Ассамблеи, с учетом установленных сроков исполнения ставятся на следующие виды контроля:
1) срочный – с пометками: "весьма срочно" – в течение трех рабочих дней, "срочно", "ускорить" – до десяти рабочих дней;
2) краткосрочный – от десяти рабочих дней до одного месяца;
3) среднесрочный – от одного до шести месяцев;
4) долгосрочный – свыше шести месяцев.
Акты Правительства и поручения Премьер-Министра, его заместителей, а также Руководителя Канцелярии с учетом установленных сроков исполнения ставятся на следующие виды контроля:
1) срочный – с пометками: "весьма срочно" – в течение трех рабочих дней, "срочно", "ускорить" – до десяти рабочих дней;
2) краткосрочный – свыше десяти рабочих дней до одного месяца;
3) среднесрочный – свыше одного до шести месяцев;
4) долгосрочный – свыше шести месяцев.
Сноска. Пункт 130 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 13.05.2021 № 318.
131. На контроль берутся следующие, в том числе секретные, документы (далее – контрольные документы):
1) акты либо пункты актов Президента, Премьер-Министра и Правительства;
2) поручения либо пункты поручений Президента, данные по итогам региональных поездок, международных и общественно значимых мероприятий, заявлений (обращений) Президента, рабочих совещаний, расширенных заседаний Правительства с участием Президента, консультативно-совещательных и иных органов, возглавляемых Президентом;
3) личные поручения Президента, а также поручения, опубликованные в его официальных аккаунтах в социальных сетях или средствах массовой информации;
4) поручения либо пункты поручений Президента по служебным и иным документам, обращениям физических и юридических лиц при наличии штампа "Бақылауға алынды" на бумажных носителях или отметки о статусе контроля в электронной карточке документа;

2) жедел тапсырмалар – орындау жөніндегі іс-шаралар жоспарын жасауды талап етпейтін және мәселелерді шұғыл шешуге бағытталған, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі мен Кеңсенің сұрау салуларына есептерді қалыптастыруға, ақпарат дайындауға, сондай-ақ ұйымдастырушылық сипаттағы мәселелерге (кеңестер өткізу, іс-шараларды ұйымдастыру және т.б.) байланысты қысқа мерзімді тапсырмалар;
3) жылдамдату тапсырмалары – тапсырманың орындалуын жеделдетуге, күшейтуге, жандандыруға бағытталған іс-қимылдар не бастапқы белгіленген орындалу мерзімінің өзгеруіне әсер етпейтін бұрын берілген тапсырмалар туралы ескерту. Жылдамдату тапсырмаларын орындау туралы есептер ұсынылмайды және бағалауға жатпайды.
130. Президенттің актілері мен тапсырмаларына, сондай-ақ Қауіпсіздік Кеңесі мен Ассамблеяның шешімдерінде қамтылған тапсырмаларға орындаудың белгіленген мерзімдері ескеріле отырып, мынадай бақылау түрлері қойылады:
1) шұғыл – мынадай белгілері бар: "өте шұғыл" – үш жұмыс күні ішінде, "шұғыл", "жеделдетілсін" – он жұмыс күніне дейін;
2) қысқа мерзімді – он жұмыс күнінен бір айға дейін;
3) орта мерзімді – бір айдан алты айға дейін;
4) ұзақ мерзімді – алты айдан астам.
Үкімет актілері мен Премьер-Министрдің, оның орынбасарларының, сондай-ақ Кеңсе Басшысының тапсырмалары орындаудың белгіленген мерзімдері ескеріле отырып, мынадай бақылау түрлеріне қойылады:
1) шұғыл – мынадай белгілері бар: "өте шұғыл" – үш жұмыс күні ішінде, "шұғыл", "жеделдетілсін" – он жұмыс күніне дейін;
2) қысқа мерзімді – он жұмыс күнінен бір айға дейін;
3) орта мерзімді – бір айдан алты айға дейін;
4) ұзақ мерзімді – алты айдан астам.
Ескерту. 130-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 13.05.2021 № 318 қаулысымен.
131. Мынадай, оның ішінде құпия құжаттар бақылауға алынады (бұдан әрі – бақылаудағы құжаттар):
1) Президенттің, Премьер-Министрдің және Үкіметтің актілері не актілерінің тармақтары;
2) өңірлік сапарлардың, халықаралық және қоғамдық маңызы бар іс-шаралардың, Президент мәлімдемелерінің (үндеулерінің), жұмыс кеңестерінің, Президенттің қатысуымен өткен Үкіметтің кеңейтілген отырыстарының, Президент басшылық жасайтын консультативтік-кеңесші және өзге де органдар отырыстарының қорытындылары бойынша берілген Президенттің тапсырмалары не тапсырмаларының тармақтары;
3) Президенттің жеке тапсырмалары, сондай-ақ оның әлеуметтік желілердегі ресми аккаунттарында немесе бұқаралық ақпарат құралдарында жарияланған тапсырмалары;
4) қағаз жеткізгіштерде "Бақылауға алынды" деген мөртабан немесе құжаттың электрондық карточкасында бақылау мәртебесі туралы белгі болған кезде, Президенттің қызметтік және өзге құжаттар, жеке және заңды тұлғалардың өтініштері бойынша тапсырмалары не тапсырмаларының тармақтары;

5) поручения либо пункты поручений, содержащиеся в решениях Совета Безопасности и Ассамблеи;
6) протоколы заседаний Правительства, совещаний у Премьер-Министра, его заместителей, Руководителя Канцелярии;
7) поручения Премьер-Министра, его заместителей, Руководителя Канцелярии и его заместителей, в том числе по итогам международных, а также региональных поездок, в которых имеются поручения государственным органам и организациям;
8) поручения Премьер-Министра, его заместителей, Руководства Администрации Президента в адрес Канцелярии, Руководителя Канцелярии (лица, исполняющего его обязанности), в которых указаны сроки исполнения или имеются указания о взятии на контроль, с пометками: "весьма срочно", "срочно", "ускорить";
9) оперативные поручения Премьер-Министра;
10) запросы депутатов Парламента, обращения Палат Парламента с просьбой дать заключение Правительства на законопроекты, инициированные депутатами;
11) акты прокурорского надзора;
12) запросы, нормативные постановления и послания Конституционного Совета;
13) запросы, постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета.
Сноска. Пункт 131 в редакции постановления Правительства РК от 13.05.2021 № 318.
131-1. На основе утвержденного в Администрации Президента закрепления контроля за исполнением поручений Президента Республики Казахстан Канцелярия Премьер-Министра готовит закрепление контроля и рассылает его исполнителям: по итогам региональных поездок и общественно значимых мероприятий – государственным органам, входящим в структуру Правительства, местным исполнительным органам и организациям, по международным мероприятиям – всем государственным органам и организациям-исполнителям.
Сноска. Регламент дополнен пунктом 131-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 26.09.2019 № 707.
132. Министерство иностранных дел Республики Казахстан осуществляет:
1) координацию работы государственных органов и организаций, ответственных за исполнение актов и поручений по итогам международных мероприятий;
2) контроль за выполнением международных договоров, участником которых является Республика Казахстан.
133. Сроки исполнения поручений, установленных в актах и поручениях Президента, Премьер-Министра, его заместителей, Руководителя Канцелярии (лица, исполняющего его обязанности), а также поручений, содержащихся в решениях Совета Безопасности и Ассамблеи, исчисляются в рабочих днях со дня поступления в государственный орган и организацию.
Если срок исполнения приходится на нерабочий день, днем окончания срока считается ближайший следующий за ним рабочий день.
Сроки, исчисляемые месяцами, истекают в соответствующее число последнего рабочего дня месяца.

5) Қауіпсіздік Кеңесінің және Ассамблеяның шешімдерінде қамтылған тапсырмалар не тапсырмалардың тармақтары;
6) Үкімет отырыстарының, Премьер-Министрдегі, оның орынбасарларындағы, Кеңсе Басшысындағы отырыстардың хаттамалары;
7) мемлекеттік органдар мен ұйымдарға тапсырмалар берілетін Премьер-Министрдің, оның орынбасарларының, Кеңсе Басшысы мен оның орынбасарларының, оның ішінде халықаралық, сондай-ақ өңірлік сапарлардың қорытындылары бойынша тапсырмалары;
8) "өте шұғыл", "шұғыл", "жеделдетілсін" деген белгілері бар, орындалу мерзімі көрсетілген немесе бақылауға алу туралы нұсқаулар бар Премьер-Министрдің, оның орынбасарларының, Президент Әкімшілігі басшылығының Кеңсеге, Кеңсе Басшысына (оның міндетін орындаушы адамға) берген тапсырмалары;
9) Премьер-Министрдің жедел тапсырмалары;
10) Парламент депутаттарының сауалдары, депутаттар бастама жасаған заң жобаларына Үкіметтің қорытынды беруін өтінген Парламент палаталарының өтініштері;
11) прокурорлық қадағалау актілері;
12) Конституциялық Кеңестің сұрау салулары, нормативтік қаулылары мен жолдаулары;
13) Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің сұрау салулары, қаулылары.
Ескерту. 131-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 13.05.2021 № 318 қаулысымен.
131-1. Президент Әкімшілігінде бекітілген Қазақстан Республикасының Президенті тапсырмаларының орындалуын бақылауды бекітудің негізінде Премьер-Министр Кеңсесі бақылауды бекітуді дайындайды және оны орындаушыларға: өңірлік сапарлардың және қоғамдық маңызы бар іс-шаралардың қорытындылары бойынша – Үкіметтің құрылымына кіретін мемлекеттік органдарға, жергілікті атқарушы органдарға және ұйымдарға, халықаралық іс-шаралар бойынша – барлық мемлекеттік органдарға және орындаушы ұйымдарға жібереді.
Ескерту. Регламент 131-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 26.09.2019 № 707 қаулысымен.
132. Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігі:
1) халықаралық іс-шаралардың қорытындылары бойынша актілер мен тапсырмаларды орындауға жауапты мемлекеттік органдар мен ұйымдардың жұмысын үйлестіруді;
2) Қазақстан Республикасы қатысушысы болып табылатын халықаралық шарттардың орындалуын бақылауды жүзеге асырады.
133. Президенттің, Премьер-Министрдің, оның орынбасарларының, Кеңсе Басшысының (оның міндетін атқарушы адамның) актілері мен тапсырмаларында белгіленген тапсырмаларды, сондай-ақ Қауіпсіздік Кеңесінің және Ассамблеяның шешімдерінде қамтылған тапсырмаларды орындау мерзімі мемлекеттік орган мен ұйымға түскен күннен бастап жұмыс күндерімен есептеледі.
Егер орындау мерзімі жұмыс емес күніне түсетін болса, одан кейінгі таяудағы жұмыс күні мерзімнің аяқталатын күні болып есептеледі.
Айлармен есептелетін мерзімдер айдың соңғы жұмыс күнінің тиісті күнінде аяқталады.

Информация по итогам квартала, если не указаны иные сроки, предоставляется не позднее 20 апреля, 20 июля, 20 октября и 20 января соответственно.
Информация по итогам полугодия, если не указаны иные сроки, предоставляется не позднее 20 июля и 20 января соответственно.
Информация по итогам года, если не указаны иные сроки, предоставляется не позднее 20 января соответственно.
Сноска. Пункт 133 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 13.05.2021 № 318.
134. Государственные органы, ответственные за исполнение актов Президента Республики Казахстан, при необходимости составляют план организационных мероприятий по их реализации.
135. Исключен постановлением Правительства РК от 13.05.2021 № 318.
136. Государственные органы - соисполнители актов и поручений Правительства и Премьер-Министра или его заместителей и Руководителя Канцелярии направляют свои предложения в формате электронных документов, удостоверенных ЭЦП, через ЕСЭДО в государственный орган, осуществляющий свод, при исполнении актов и поручений, поставленных на:
1) срочный контроль с пометками "весьма срочно" – в течение 1 (одного) рабочего дня со дня поступления поручения, "срочно", "ускорить" – не позднее, чем за 3 (три) рабочих дня, если иное не установлено соответствующим поручением;
2) краткосрочный контроль, со сроком исполнения до 15 (пятнадцати) рабочих дней – не позднее, чем за 3 (три) рабочих дня до установленного срока исполнения, если иное не установлено соответствующим поручением;
краткосрочный контроль, со сроком исполнения свыше 15 (пятнадцати) рабочих дней – не позднее, чем за 5 (пять) рабочих дней до установленного срока исполнения, если иное не установлено соответствующим поручением;
3) среднесрочный контроль – не позднее, чем за 10 (десять) рабочих дней до установленного срока исполнения, если иное не установлено соответствующим поручением;
4) долгосрочный контроль – не позднее, чем за 20 (двадцать) рабочих дней до установленного срока исполнения, если иное не установлено соответствующим поручением.
Сноска. Пункт 136 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2017 № 943 (вводится в действие с 01.01.2018 года).
137. Контрольный документ снимается с контроля тем должностным лицом, которое его подписало или дало поручение, либо лицом, исполняющим его обязанности, либо иным лицом по его поручению.
Вопросы снятия с контроля и продления сроков исполнения актов и/или поручений Президента, а также поручений, содержащихся в решениях Совета Безопасности и Ассамблеи, адресованных Правительству и (или) Канцелярии, рассматриваются Администрацией Президента.

Егер өзге мерзімдер көрсетілмесе, тоқсанның қорытындылары бойынша ақпарат тиісінше 20 сәуірден, 20 шілдеден, 20 қазаннан және 20 қаңтардан кешіктірілмей ұсынылады.
Егер өзге мерзімдер көрсетілмесе, жартыжылдықтың қорытындылары бойынша ақпарат тиісінше 20 шілдеден және 20 қаңтардан кешіктірілмей ұсынылады.
Егер өзге мерзімдер көрсетілмесе, жылдың қорытындылары бойынша ақпарат тиісінше 20 қаңтардан кешіктірілмей ұсынылады.
Ескерту. 133-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 13.05.2021 № 318 қаулысымен.
134. Қазақстан Республикасының Президенті актілерінің орындалуына жауапты мемлекеттік органдар, қажет болған кезде оларды іске асыру жөніндегі ұйымдастыру іс-шараларының жоспарын жасайды.
135. Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 13.05.2021 № 318 қаулысымен.
136. Үкіметтің және Премьер-Министрдің немесе оның орынбасарларының және Кеңсе Басшысының актілері мен тапсырмаларын бірлесіп орындаушы мемлекеттік органдар мынадай бақылауға қойылған актілер мен тапсырмаларды орындау кезінде жинақтауды жүзеге асыратын мемлекеттік органға өздерінің ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық құжаттар түріндегі ұсыныстарын ЭҚАБЖ арқылы:
1) "өте шұғыл" деген белгісі бар шұғыл бақылауға – тапсырма түскен күннен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде, "шұғыл", "жеделдетілсін" деген белгілері бар – егер тиісті тапсырмада өзгеше белгіленбесе, 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей;
2) орындау мерзімі 15 (он бес) жұмыс күніне дейін қысқа мерзімді бақылауға – егер тиісті тапсырмада өзгеше белгіленбесе, белгіленген орындау мерзіміне дейін 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей;
орындау мерзімі 15 (он бес) жұмыс күнінен астам қысқа мерзімді бақылауға – егер тиісті тапсырмада өзгеше белгіленбесе, белгіленген орындау мерзіміне дейін 5 (бес) жұмыс күнінен кешіктірмей;
3) орта мерзімді бақылауға – егер тиісті тапсырмада өзгеше белгіленбесе, белгіленген орындау мерзіміне дейін 10 (он) жұмыс күнінен кешіктірмей;
4) ұзақ мерзімді бақылауға – егер тиісті тапсырмада өзгеше белгіленбесе, белгіленген орындау мерзіміне дейін 20 (жиырма) жұмыс күнінен кешіктірмей жібереді.
Ескерту. 136-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 29.12.2017 № 943 (01.01.2018 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
137. Бақылаудағы құжатты оған қол қойған немесе тапсырма берген лауазымды тұлға не оның міндетін атқарушы тұлға не оның тапсырмасы бойынша өзге тұлға бақылаудан алады.
Үкіметке және (немесе) Кеңсеге арналған Президенттің актілерін және/немесе тапсырмаларын, сондай-ақ Қауіпсіздік Кеңесінің және Ассамблеяның шешімдерінде қамтылған тапсырмаларды бақылаудан алу және орындау мерзімдерін ұзарту мәселелерін Президент Әкімшілігі қарайды.

Сноска. Пункт 137 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 13.05.2021 № 318.
138. В случае, если соисполнители поручений Правительства не представили в установленный срок свои предложения государственному органу, осуществляющему свод, и им была представлена информация о том, что государственный орган-соисполнитель не представил соответствующую информацию в установленный срок, то ответственность за срыв срока исполнения несет только государственный орган-соисполнитель.
Сноска. Пункт 138 в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2016 № 904.
139. Личные поручения Президента подлежат исполнению всеми государственными органами, организациями и должностными лицами не более чем в двухнедельный срок со дня подписания поручения, если иное не установлено Президентом.
Поручения Президента, опубликованные в его официальных аккаунтах в социальных сетях или средствах массовой информации, подлежат исполнению всеми государственными органами, организациями и должностными лицами в соответствии с закреплением исполнения поручения, подготавливаемым Администрацией Президента.
Продление сроков исполнения личных поручений Президента и поручений, опубликованных в его официальных аккаунтах в социальных сетях или средствах массовой информации, осуществляется только Президентом.
Продление сроков исполнения пунктов актов и/или поручений Президента, а также пунктов поручений, содержащихся в решениях Ассамблеи, либо их перевод на среднесрочный или долгосрочный контроль допускаются не более одного раза по решению Президента или Руководителя Администрации Президента на основании экспертного заключения структурного подразделения Администрации Президента либо его согласия с предложением Правительства либо государственного органа-исполнителя, завизированного ответственными должностными лицами Администрации Президента.
По поручениям, содержащимся в решениях Совета Безопасности, решение о продлении сроков исполнения, переводе их на среднесрочный или долгосрочный контроль, а также об установлении сроков промежуточного информирования принимается помощником Президента – Секретарем Совета Безопасности.
Перевод на среднесрочный контроль осуществляется с ежемесячным или ежеквартальным промежуточным информированием Администрации Президента о ходе исполнения поручения. Решение о переводе на среднесрочный контроль принимается в случае невозможности завершения исполнения поручения и/или достижения конечного результата в течение первоначально установленного срока по объективно сложившимся внешним обстоятельствам.
Перевод на долгосрочный контроль осуществляется с ежеквартальным или полугодовым промежуточным информированием Администрации Президента о ходе исполнения поручения. Решение о переводе на долгосрочный контроль принимается в случаях невозможности завершения исполнения поручения к установленному сроку по объективно сложившимся внешним обстоятельствам, а также необходимости осуществления контроля эффективности результатов исполнения поручения или его влияния на достижение стратегических показателей развития страны.

Ескерту. 137-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 13.05.2021 № 318 қаулысымен.
138. Егер Үкімет тапсырмаларын бірлесіп орындаушылар белгіленген мерзімде жинақтауды жүзеге асыратын мемлекеттік органға өздерінің ұсыныстарын бермеген және ол бірлесіп орындаушы мемлекеттік органның белгіленген мерзімде тиісті ақпаратты бермегені туралы ақпаратты ұсынған жағдайда, орындау мерзімінің бұзылғанына бірлесіп орындаушы мемлекеттік орган ғана жауапты болады.
Ескерту. 138-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 29.12.2016 N 904 қаулысымен.
139. Президенттің жеке тапсырмаларын, егер Президент өзгеше белгілемесе, барлық мемлекеттік органдар, ұйымдар мен лауазымды адамдар екі аптадан аспайтын мерзімде орындауға тиіс.
Президенттің әлеуметтік желілердегі ресми аккаунттарында немесе бұқаралық ақпарат құралдарында жарияланған тапсырмаларын барлық мемлекеттік органдар, ұйымдар мен лауазымды адамдар Президент Әкімшілігі дайындайтын тапсырмалардың орындалуын бекітуге сәйкес орындауға тиіс.
Президенттің жеке тапсырмаларын және әлеуметтік желілердегі ресми аккаунттарында немесе бұқаралық ақпарат құралдарында жарияланған тапсырмаларын орындау мерзімін ұзартуды Президент қана жүзеге асырады.
Президенттің актілері және/немесе тапсырмалары тармақтарының, сондай-ақ Ассамблея шешімдерінде қамтылған тапсырмалар тармақтарының орындалу мерзімдерін ұзартуға не оларды орта мерзімді немесе ұзақ мерзімді бақылауға ауыстыруға Президент Әкімшілігінің құрылымдық бөлімшесінің сараптамалық қорытындысы не Президент Әкімшілігінің жауапты лауазымды тұлғалары қол қойған Үкіметтің не орындаушы мемлекеттік органның ұсынысымен оның келісімі негізінде Президенттің немесе Президент Әкімшілігі Басшысының шешімі бойынша бір реттен асырмай жол беріледі.
Қауіпсіздік Кеңесінің шешімдерінде тапсырмалар бойынша орындау мерзімін ұзарту, оларды орта мерзімді немесе ұзақ мерзімді бақылауға ауыстыру, сондай-ақ аралық ақпарат беру мерзімін белгілеу туралы шешімді Президенттің көмекшісі – Қауіпсіздік Кеңесінің Хатшысы қабылдайды.
Орта мерзімді бақылауға ауыстыру Президент Әкімшілігіне тапсырманың орындалу барысы туралы ай сайын немесе тоқсан сайын аралық ақпарат бере отырып жүзеге асырылады. Орта мерзімді бақылауға ауыстыру туралы шешім объективті қалыптасқан сыртқы мән-жайлар бойынша бастапқы белгіленген мерзім ішінде тапсырманы орындауды аяқтау және/немесе түпкілікті нәтижеге қол жеткізу мүмкін болмаған кезде қабылданады.
Ұзақ мерзімді бақылауға ауыстыру Президент Әкімшілігіне тапсырманың орындалу барысы туралы тоқсан сайын немесе жартыжылдық аралық ақпарат бере отырып жүзеге асырылады. Ұзақ мерзімді бақылауға ауыстыру туралы шешім тапсырманы орындауды объективті қалыптасқан сыртқы мән-жайлар бойынша белгіленген мерзімде аяқтау мүмкін болмаған кезде, сондай-ақ тапсырманы орындау нәтижелерінің тиімділігін немесе оның ел дамуының стратегиялық көрсеткіштеріне қол жеткізуге әсерін бақылауды жүзеге асыру қажет болған кезде қабылданады.

Сноска. Пункт 139 - в редакции постановления Правительства РК от 11.04.2022 № 209 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
140. Контрольные поручения Президента Республики Казахстан и Руководителя Администрации Президента Республики Казахстан с резолюциями к ним Премьер-Министра, его заместителей и Руководителя Канцелярии исполняются центральными и местными исполнительными органами не позднее 10 (десяти) рабочих дней со дня поступления поручения Президента Республики Казахстан и/или Руководства Администрации Президента Республики Казахстан в адрес государственных органов, если в поручениях не установлены иные сроки.
140-1. Оперативные поручения Премьер-Министра исполняются всеми государственными органами, организациями и должностными лицами не более чем в двухнедельный срок со дня подписания поручения, если иное не установлено Премьер-Министром.
Продление сроков исполнения и снятие с контроля оперативных поручений Премьер-Министра осуществляются только Премьер-Министром Республики Казахстан.
Сноска. Регламент дополнен пунктом 140-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 12.06.2014 № 647.
141. Сроки исполнения протокольных поручений, содержащихся в протоколах заседаний Правительства и протоколах совещаний у Президента Республики Казахстан, Руководства Правительства и Руководителя Канцелярии, исчисляются со дня поступления поручения в государственный орган. В том случае, если на заседании (совещании) был назван срок исполнения конкретного поручения, то соответствующие государственные органы, (в том числе должностные лица, непосредственно присутствовавшие на совещании, докладывают первому руководителю государственного органа о соответствующих поручениях и напоминаниях для организации их исполнения), в адрес которых было дано поручение и представители которых присутствовали на заседании (совещании), обязаны незамедлительно приступить к исполнению поручений сразу после заседания (совещания), не дожидаясь поступления к ним протокола заседания (совещания).
Поручения Премьер-Министра, его заместителей и Руководителя Канцелярии исполняются не позднее месячного срока, если в поручениях не установлены иные сроки, а при наличии пометок: "весьма срочно" - в течение 3 (три) рабочих дней, "срочно" или "ускорить" - в течение 10 (десять) рабочих дней.
Поручения Премьер-Министра или его заместителей о подготовке ответов на запросы депутатов Парламента и проектов заключений на законопроекты, инициированные депутатами Парламента, исполняются соответственно не позднее 10 (десять) рабочих дней, если в поручениях не установлены иные, более короткие сроки.
В том случае, если в поручениях (в том числе, протокольных) Правительства, Премьер-Министра, его заместителей, Руководителя Канцелярии и содержащихся в актах Правительства и Премьер-Министра, а также планах мероприятий, не указан конкретный срок исполнения, и из содержания которых вытекает, что их исполнение потребует длительного времени (постоянно, в течение года и т.п.), либо из содержания которых трудно сделать однозначный вывод о сроках исполнения, а также в спорных случаях, то необходимость взятия таких поручений на контроль, установления конкретных сроков их исполнения определяются Руководителем Канцелярии и незамедлительно доводятся до государственных органов, ответственных за исполнение.
При исполнении поручений несколькими государственными органами ответственным является орган, рядом с наименованием которого стоит пометка "(созыв)" или "свод". Он имеет право вносить предложения о переносе срока исполнения после согласования с соисполнителями. В случае отсутствия пометки "(созыв)" или "свод" государственные органы, указанные в поручении, вносят информацию в Канцелярию самостоятельно.
В случае нарушения установленных Премьер-Министром, его заместителями и Руководителем Канцелярии сроков, информация государственных органов принимается Канцелярией только при внесении информации по конкретным должностным лицам, ответственность которых будет рассмотрена в установленном законодательством порядке.

Ескерту. 139-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 11.04.2022 № 209 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
140. Премьер-Министрдің, оның орынбасарларының және Кеңсе Басшысының қарарлары бар Қазақстан Республикасы Президентінің және Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі Басшысының бақылаудағы тапсырмаларын орталық және жергілікті атқарушы органдар, егер тапсырмаларда өзге мерзім белгіленбесе, мемлекеттік органдардың атына Қазақстан Республикасы Президентінің және/немесе Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі басшылығының тапсырмасы түскен күннен бастап 10 (он) жұмыс күнінен кешіктірмей орындайды.
140-1. Егер Премьер-Министр өзгеше белгілемесе, Премьер-Министрдің жедел тапсырмаларын барлық мемлекеттік органдар, ұйымдар мен лауазымды адамдар тапсырмаға қол қойылған күннен бастап екі апта мерзімнен асырмай орындайды.
Премьер-Министрдің жедел тапсырмаларын орындау мерзімін ұзартуды және бақылаудан алуды Қазақстан Республикасының Премьер-Министрі ғана жүзеге асырады.
Ескерту. Регламент 140-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 12.06.2014 № 647 қаулысымен.
141. Үкімет мәжілістерінің хаттамаларындағы және Қазақстан Республикасының Президентінде, Үкімет басшылығында және Кеңсе Басшысында өткен кеңестердің хаттамаларындағы хаттамалық тапсырмаларды орындау мерзімі тапсырма мемлекеттік органға түскен күннен бастап есептеледі. Егер мәжілісте (кеңесте) нақты тапсырманың орындалу мерзімі аталған жағдайда, өз атына тапсырма берілген және өкілдері мәжіліске (кеңеске) қатысқан тиісті мемлекеттік органдар (оның ішінде кеңеске тікелей қатысып отырған лауазымды адамдар мемлекеттік органның бірінші басшысына олардың орындалуын ұйымдастыру үшін тиісті тапсырмалар мен ескертпелер туралы баяндайды) өздеріне мәжіліс (кеңес) хаттамасының түсуін күтпей, мәжілістен (кеңестен) кейін бірден тапсырмаларды орындауға кірісуге міндетті.
Егер тапсырмаларда өзге мерзім белгіленбесе, Премьер-Министрдің, оның орынбасарларының және Кеңсе Басшысының тапсырмалары бір ай мерзімнен кешіктірілмей, ал "өте шұғыл" деген белгі болған кезде - 3 (үш) жұмыс күні ішінде, "шұғыл" немесе "жеделдетілсін" деген белгі болғанда - 10 (он) жұмыс күні ішінде орындалады.
Парламент депутаттарының сауалдарына жауаптар және Парламент депутаттары бастамашылық жасаған заң жобаларына қорытындылардың жобаларын дайындау туралы Премьер-Министрдің немесе оның орынбасарларының тапсырмалары, егер тапсырмаларда өзге неғұрлым қысқа мерзім белгіленбесе, тиісінше 10 (он) жұмыс күнінен кешіктірілмей орындалады.
Егер Үкіметтің, Премьер-Министрдің, оның орынбасарларының Кеңсе Басшысының тапсырмаларында (оның ішінде хаттамалық), сондай-ақ Үкімет пен Премьер-Министрдің актілерінде қамтылған тапсырмаларда, сондай-ақ іс-шаралар жоспарында нақты орындау мерзімі көрсетілмесе және олардың мазмұнынан оларды орындау ұзақ уақытты (тұрақты, бір жыл ішінде және т.б.) қажет ететіні туындаған жағдайда не олардың мазмұнынан орындау мерзімі туралы біржақты тұжырым жасау мүмкін болмаса, сондай-ақ даулы жағдайларда, мұндай тапсырмаларды бақылауға алу қажеттілігін, оларды орындаудың нақты мерзімін белгілеуді Кеңсе Басшысы айқындайды және олар орындауға жауапты мемлекеттік органдарға дереу жеткізіледі.
Тапсырмаларды бірнеше мемлекеттік орган орындаған кезде атауының қатарында "(жинақтау)" немесе "жинақ" деген белгі қойылған орган жауапты болып табылады. Оның бірлесіп орындаушылармен келісілгеннен кейін орындалу мерзімін ауыстыру туралы ұсыныс енгізуге құқығы бар. "(Жинақтау)" немесе "жинақ" деген белгілер болмаған жағдайда, тапсырмада көрсетілген мемлекеттік органдар Кеңсеге ақпаратты өздігінен енгізеді.
Премьер-Министр, оның орынбасарлары және Кеңсе Басшысы белгілеген мерзімдер бұзылған жағдайда, Кеңсе мемлекеттік органдардың ақпаратын жауапкершілігі заңнамада белгіленген тәртіппен қаралатын нақты лауазымды адамдар бойынша ақпарат енгізілген кезде ғана қабылдайды.

Сноска. Пункт 141 в редакции постановления Правительства РК от 12.06.2014 № 647; с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 29.12.2016 № 904; от 19.08.2017 № 491.
141-1. Если поручение не может быть выполнено в установленный срок, то руководитель государственного органа или организации, ответственной за исполнение поручения, заблаговременно, но не позднее 1 (одного) дня до установленного срока вносит письмо в виде электронного документа, удостоверенного ЭЦП, с указанием текущего состояния исполнения поручения, аргументированным обоснованием необходимости продления срока исполнения поручения либо его перевода на среднесрочный или долгосрочный контроль, с обязательным указанием конкретного срока исполнения, ответственного политического государственного служащего – заместителя первого руководителя государственного органа-исполнителя, а также государственных органов-соисполнителей.
В этом случае, руководитель ответственного отдела в течение 7 (семь) рабочих дней со дня поступления информации ответственного государственного органа-исполнителя по согласованию с Отделом контроля и документационного обеспечения подготавливает соответствующую резолюцию руководства Правительства или Руководителя Канцелярии (в соответствии с распределением обязанностей или соответствующим закреплением контроля).
В случае необходимости направления промежуточного ответа по депутатским запросам, а также заключениям на законопроекты, инициированные депутатами Парламента, и поправкам депутатов Парламента в инициированный Правительством законопроект, за подписью заведующего структурным подразделением, осуществляющим созыв, Руководителю Канцелярии вносится служебная записка с указанием причин и оснований о необходимости направления промежуточного ответа, информации о проведенной работе, требуемых мерах и конкретных сроках исполнения.
Промежуточные ответы по депутатским запросам, а также заключениям на законопроекты, инициированные депутатами Парламента, и поправкам депутатов Парламента в инициированный Правительством законопроект направляются в палаты Парламента за подписью курирующего вопрос Заместителя Премьер-Министра.
В случае, если вопрос входит в компетенцию Премьер-Министра, то промежуточные ответы направляются в палаты Парламента за его подписью.
Сноска. Регламент дополнен пунктом 141-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 12.06.2014 № 647; с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 19.08.2017 № 491; от 29.12.2017 № 943 (вводится в действие с 01.01.2018); от 16.10.2020 № 668.

Ескерту. 141-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 12.06.2014 № 647 қаулысымен; өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 29.12.2016 N 904; 19.08.2017 № 491 қаулыларымен.
141-1. Егер тапсырманы белгіленген мерзімде орындау мүмкін болмаса, тапсырманы орындауға жауапты мемлекеттік органның немесе ұйымның басшысы алдын ала, бірақ белгіленген мерзімге дейін 1 (бір) күннен кешіктірмей тапсырманың орындалуының ағымдағы жай-күйін көрсетіп, тапсырманы орындау мерзімін ұзарту не нақты орындау мерзімін, жауапты мемлекеттік саяси қызметшіні – орындаушы мемлекеттік органның бірінші басшысының орынбасарын, сондай-ақ бірлесіп орындаушы мемлекеттік органдарды міндеті түрде көрсетіп, оны орта мерзімді немесе ұзақ мерзімді бақылауға ауыстыру қажеттілігін дәлелді түрде негіздей отырып, ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық құжат түріндегі хат енгізеді.
Бұл жағдайда жауапты бөлімнің басшысы жауапты орындаушы мемлекеттік органның ақпараты келіп түскен күннен бастап 7 (жеті) жұмыс күні ішінде Бақылау және құжаттамалық қамтамасыз ету бөлімімен келісім бойынша Үкімет басшылығының немесе Кеңсе Басшысының (міндеттердің бөлінуіне немесе бақылаудың тиісті бекітілуіне сәйкес) тиісті қарарын дайындайды.
Депутаттық сауалдар, сондай-ақ Парламент депутаттары бастамашылық жасаған заң жобаларына қорытындылар және Үкімет бастамашылық жасаған заң жобасына депутаттардың түзетулері бойынша аралық жауапты жіберу қажет болған жағдайда, Кеңсе Басшысына жинақтауды жүзеге асыратын құрылымдық бөлімшенің меңгерушісі қол қойған, аралық ақпаратты жіберу қажеттілігі туралы себептер мен негіздер, жүргізілген жұмыс, талап етілетін шаралар және нақты орындау мерзімдері туралы ақпарат көрсетілген қызметтік жазбахат енгізіледі.
Депутаттық сауалдар, сондай-ақ Парламент депутаттары бастама жасаған заң жобаларына қорытындылар және Үкімет бастама жасаған заң жобасына Парламент депутаттарының түзетулері бойынша аралық жауаптар мәселе бойынша жетекшілік ететін Премьер-Министр орынбасарының қолы қойылып, Парламент палаталарына жіберіледі.
Егер мәселе Премьер-Министрдің құзыретіне кіретін болса, онда оның қолы қойылған аралық жауаптар Парламент палаталарына жіберіледі.
Ескерту. Регламент 141-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 12.06.2014 № 647; өзгерістер енгізілді – ҚР Үкіметінің 19.08.2017 № 491; 29.12.2017 № 943 (01.01.2018 бастап қолданысқа енгізіледі); 16.10.2020 № 668 қаулыларымен.

141-2. Повторное продление сроков исполнения поручений Премьер-Министра допускается в исключительных случаях на основании соответствующего предложения Заместителя Премьер-Министра или Руководителя Канцелярии (в соответствии с распределением обязанностей или соответствующим закреплением контроля) с рассмотрением вопроса о принятии мер дисциплинарного характера в отношении ответственного политического государственного служащего – заместителя первого руководителя государственного органа-исполнителя.
Соответствующее предложение Заместителя Премьер-Министра или Руководителя Канцелярии подготавливается структурным подразделением Канцелярии и согласовывается с Отделом контроля и документационного обеспечения.
Сноска. Регламент дополнен пунктом 141-2 в соответствии с постановлением Правительства РК от 12.06.2014 № 647.
141-3. В случае внесения в Канцелярию предложения о продлении срока исполнения поручения Премьер-Министра (в том числе вытекающего из поручений Президента, Первого Президента – Елбасы, а также поручений, содержащихся в решениях Совета Безопасности и Ассамблеи) более двух раз, в установленном законодательством Республики Казахстан порядке рассматривается вопрос о дисциплинарной ответственности политических государственных служащих и ответственных должностных лиц, допустивших нарушение сроков.
Сноска. Регламент дополнен пунктом 141-3 в соответствии с постановлением Правительства РК от 12.06.2014 № 647; в редакции постановления Правительства РК от 13.05.2021 № 318.
141-4. За несвоевременное исполнение поручений Премьер-Министра несут ответственность как руководитель государственного органа, допустивший срыв срока, так и структурное подразделение Канцелярии, осуществляющее координацию исполнения данного поручения.
Сноска. Регламент дополнен пунктом 141-4 в соответствии с постановлением Правительства РК от 12.06.2014 № 647.
141-5. В случаях несвоевременного, некачественного исполнения поручения или исполнения с продлением срока, ответственным структурным подразделением в проекте соответствующего поручения указываются ответственные государственные органы, по вине которых допущено нарекание, с указанием вида нарекания в тексте проекта поручения.
Сноска. Регламент дополнен пунктом 141-5 в соответствии с постановлением Правительства РК от 19.08.2017 № 491.
142. Снятие с контроля либо принятие решения об изменении сроков исполнения осуществляются по:
1) поручениям (личным поручениям) Президента, в том числе содержащимся в актах Президента, протоколах совещаний (заседаний) с его участием и планах мероприятий, утвержденных Президентом или Руководителем Администрации Президента, соответственно по резолюции Президента, Руководителя Администрации Президента или уполномоченного им заместителя Руководителя Администрации Президента.
Снятие с контроля поручений, содержащихся в решениях Совета Безопасности, контролируемых Администрацией Президента, осуществляется помощником Президента – Секретарем Совета Безопасности.
Снятие с контроля поручений, содержащихся в решениях Ассамблеи, осуществляется Руководителем Администрации Президента.
Снятие с контроля исполнение личных поручений Президента и поручений, опубликованных в его официальных аккаунтах в социальных сетях, осуществляется только Президентом.
Пункты актов и/или поручений Президента, а также поручений, содержащихся в решениях Ассамблеи, снимаются с контроля государственным органом-исполнителем (организацией) только после снятия их с контроля Президентом, Руководителем Администрации Президента или уполномоченным им заместителем Руководителя Администрации Президента.
Поручения, содержащиеся в решениях Совета Безопасности, снимаются с контроля государственным органом-исполнителем (организацией) только после снятия их с контроля помощником Президента – Секретарем Совета Безопасности.

141-2. Премьер-Министрдің тапсырмаларын орындау мерзімдерін қайтадан ұзартуға Премьер-Министр орынбасарының немесе Кеңсе Басшысының (міндеттердің бөлінуіне немесе бақылаудың тиісті бекітілуіне сәйкес) тиісті ұсынысы негізінде жауапты мемлекеттік саяси қызметшіге – орындаушы мемлекеттік органның бірінші басшысының орынбасарына қатысты тәртіптік сипаттағы шараларды қабылдау туралы мәселе қарала отырып, ерекше жағдайларда ғана рұқсат етіледі.
Премьер-Министр орынбасарының немесе Кеңсе Басшысының тиісті ұсынысын Кеңсенің құрылымдық бөлімшесі дайындайды және Бақылау және құжаттамалық қамтамасыз ету бөлімімен келіседі.
Ескерту. Регламент 141-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 12.06.2014 № 647 қаулысымен.
141-3. Кеңсеге Премьер-Министрдің тапсырмасын (оның ішінде Президенттің, Тұңғыш Президент – Елбасының тапсырмаларынан, сондай-ақ Қауіпсіздік Кеңесінің және Ассамблеяның шешімдерінде қамтылған тапсырмалардан туындайтын) орындау мерзімін екі реттен артық ұзарту туралы ұсыныс енгізілген жағдайда Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен мерзімдерді бұзуға жол берген саяси мемлекеттік қызметшілерді және жауапты лауазымды адамдарды тәртіптік жауапкершілікке тарту туралы мәселе қаралады.
Ескерту. Регламент 141-3-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 12.06.2014 № 647 қаулысымен; жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 13.05.2021 № 318 қаулысымен.
141-4. Премьер-Министрдің тапсырмаларын уақтылы орындамағаны үшін мерзімнің бұзылуына жол берген мемлекеттік органның басшысы, сол сияқты аталған тапсырманың орындалуын үйлестіруді жүзеге асыратын Кеңсенің құрылымдық бөлімшесі жауапты болады.
Ескерту. Регламент 141-4-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 12.06.2014 № 647 қаулысымен.
141-5. Тапсырма уақтылы, сапалы орындалмаған немесе мерзімін ұзарта отырып орындалған жағдайларда, жауапты құрылымдық бөлімше тапсырма жобасының мәтінінде кемшілік түрін көрсете отырып, тиісті тапсырма жобасында кінәсінен кемшілікке жол берілген жауапты мемлекеттік органдарды көрсетеді.
Ескерту. 141-5-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 19.08.2017 № 491 қаулысымен.
142. Бақылаудан алу не орындау мерзімін өзгерту туралы шешім қабылдау:
1) Президенттің тапсырмалары (жеке тапсырмалары), оның ішінде Президенттің актілерінде, оның қатысуымен өткен кеңестердің (отырыстардың) хаттамаларында және Президент немесе Президент Әкімшілігінің Басшысы бекіткен іс-шаралар жоспарларында қамтылған тапсырмалар бойынша – тиісінше Президенттің, Президент Әкімшілігі Басшысының немесе ол уәкілеттік берген Президент Әкімшілігінің Басшысы орынбасарының қарары бойынша.
Президент Әкімшілігінің бақылауындағы Қауіпсіздік Кеңесінің шешімдерінде қамтылған тапсырмаларды бақылаудан алуды Президент көмекшісі – Қауіпсіздік Кеңесінің Хатшысы жүзеге асырады.
Ассамблеяның шешімдерінде қамтылған тапсырмаларды бақылаудан алуды Президент Әкімшілігінің Басшысы жүзеге асырады.
Президенттің жеке тапсырмаларының және оның әлеуметтік желілердегі ресми аккаунттарында жарияланған тапсырмаларының орындалуын бақылаудан алуды Президент қана жүзеге асырады.
Президент актілерінің және/немесе тапсырмаларының, сондай-ақ Ассамблея шешімдерінде қамтылған тапсырмалардың тармақтарын орындаушы мемлекеттік орган (ұйым) оларды Президент, Президент Әкімшілігінің Басшысы немесе ол уәкілеттік берген Президент Әкімшілігі Басшысының орынбасары бақылаудан алғаннан кейін ғана бақылаудан алады.
Қауіпсіздік Кеңесінің шешімдерінде қамтылған тапсырмаларды орындаушы мемлекеттік орган (ұйым) оларды Президент көмекшісі – Қауіпсіздік Кеңесінің Хатшысы бақылаудан алғаннан кейін ғана бақылаудан алады.

Снятие с контроля поручений, переданных на контроль Правительства или государственного органа согласно подпункту 3) пункта 57 Правил, осуществляется Премьер-Министром или его заместителем, первым руководителем соответствующего государственного органа.
В случае, если будет установлено, что пункт поручения Президента был снят с контроля с нарушением требований подпунктов 1), 1-1) и 2) пункта 57 Правил, Президентом или Руководителем Администрации Президента на основании экспертного заключения структурного подразделения Администрации Президента принимается решение о возобновлении контроля и продлении сроков исполнения такого пункта поручения;
1-1) поручениям Первого Президента Республики Казахстан – Елбасы, в том числе содержащимся в протоколах совещаний (заседаний) с его участием и планах мероприятий, утвержденных Первым Президентом Республики Казахстан – Елбасы, – соответственно по резолюции Первого Президента Республики Казахстан – Елбасы;
2) поручениям Руководства Администрации Президента, в том числе содержащимся в протоколах совещаний у Руководства Администрации Президента и утвержденных им планах мероприятий, – по резолюции Руководителя Администрации Президента или лица, давшего поручение;
3) поручениям Премьер-Министра, в том числе содержащимся в актах Правительства и Премьер-Министра, протоколах заседаний Правительства и совещаний у Премьер-Министра, – по резолюции Премьер-Министра либо иным лицом по его поручению;
4) поручениям Заместителя Премьер-Министра, в том числе содержащимся в протоколах проведенных им совещаний и утвержденных им планах мероприятий, – по резолюции Заместителя Премьер-Министра либо иным лицом по его поручению;
5) поручениям Руководителя Канцелярии, в том числе содержащимся в протоколах проведенных совещаний у Руководителя Канцелярии и утвержденных им планах мероприятий, – по резолюции Руководителя Канцелярии либо лица, исполняющего его обязанности;
6) предложению государственного органа-исполнителя (организации), а в случаях, если затрагиваются полномочия Правительства, – после согласования с Премьер-Министром (лицом, исполняющим его обязанности) или его заместителем, на основании экспертного заключения структурного подразделения Администрации Президента либо его согласия, оформленного визами ответственных должностных лиц Администрации Президента;
7) на основании экспертного заключения структурного подразделения Администрации Президента по итогам проверок Администрации Президента с выездом на место, а также проведенных ревизий и иных форм документальной проверки.
Для снятия с контроля пунктов актов и/или поручений руководитель государственного органа (организации), ответственного за исполнение, вносит в Администрацию Президента письмо с развернутым изложением одного из оснований, указанных в пункте 57 Правил.

Қағидалардың 57-тармағының 3) тармақшасына сәйкес Үкіметтің бақылауына берілген тапсырмаларды бақылаудан алуды Премьер-Министр немесе оның орынбасары, тиісті мемлекеттік органның бірінші басшысы жүзеге асырады.
Президент тапсырмасының тармағы Қағидалардың 57-тармағы 1), 1-1) және 2) тармақшаларының талаптары бұзыла отырып бақылаудан алынғаны анықталған кезде, Президент немесе Президент Әкімшілігінің Басшысы Президент Әкімшілігінің құрылымдық бөлімшесінің сараптамалық қорытындысы негізінде бақылауды қайта бастау және тапсырманың осындай тармағының орындалу мерзімін ұзарту туралы шешім қабылдайды.
1-1) Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті – Елбасының тапсырмалары, оның ішінде оның қатысуымен өткен кеңестердің (отырыстардың) хаттамаларында және Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті – Елбасы бекіткен іс-шаралар жоспарларында қамтылған тапсырмалар бойынша – тиісінше Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті – Елбасының қарары бойынша;
2) Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі басшылығының тапсырмалары, оның ішінде Қазақстан Республикасының Президенті Әкімшілігінің басшылығында өткен кеңестердің хаттамаларында және олар бекіткен іс-шаралар жоспарларында қамтылған тапсырмалар бойынша – Президент Әкімшілігі Басшысының немесе тапсырма берген адамның қарары бойынша;
3) Премьер-Министрдің тапсырмалары, оның ішінде Үкімет пен Премьер-Министрдің актілерінде, Үкімет отырыстарының және Премьер-Министрде өткен кеңестердің хаттамаларында қамтылған тапсырмалар бойынша – Премьер-Министрдің не оның тапсырмасы бойынша өзге адамның қарары бойынша;
4) Премьер-Министр орынбасарының тапсырмалары, оның ішінде ол өткізген кеңестердің хаттамаларында және ол бекіткен іс-шаралар жоспарларында қамтылған тапсырмалар бойынша – Премьер-Министр орынбасарының не оның тапсырмасы бойынша өзге адамның қарары бойынша;
5) Кеңсе Басшысының тапсырмалары, оның ішінде Кеңсе Басшысында өткен кеңестердің хаттамаларында және ол бекіткен іс-шаралар жоспарларында қамтылған тапсырмалар бойынша – Кеңсе Басшысының не оның міндетін атқарушы адамның қарары бойынша жүзеге асырылады.
6) орындаушы мемлекеттік органның (ұйымның) ұсынысы бойынша, ал Үкіметтің өкілеттіктері қозғалатын жағдайларда – Премьер-Министрмен (оның міндетін атқаратын адаммен) немесе оның орынбасарымен келіскеннен кейін Президент Әкімшілігі құрылымдық бөлімшесінің сараптамалық қорытындысы не оның Президент Әкімшілігінің жауапты лауазымды адамдарының визаларымен ресімделген келісімі негізінде;
7) Президент Әкімшілігінің жергілікті жерге барып тексерулерінің, сондай-ақ жүргізілген ревизиялар мен құжаттамалық тексерудің өзге нысандарының қорытындылары бойынша Президент Әкімшілігі құрылымдық бөлімшесінің сараптамалық қорытындысы негізінде жүзеге асырады.
Актілердің және/немесе тапсырмалардың тармақтарын бақылаудан алу үшін орындауға жауапты мемлекеттік органның (ұйымның) басшысы осы Қағидалардың 57-тармағында көрсетілген негіздердің біреуін жан-жақты баяндай отырып, Президент Әкімшілігіне хат енгізеді.

Сноска. Пункт 142 – в редакции постановления Правительства РК от 11.04.2022 № 209 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
143. При внесении проектов ответов в Правительство в сопроводительном письме в обязательном порядке делается ссылка на номер и дату поручения (по актам Президента и Руководства Администрации Президента, Правительства и Руководителя Канцелярии, а также поручениям, содержащимся в решениях Совета Безопасности и Ассамблеи, – на номер, дату и конкретный пункт поручения, его содержание). Аналогичный порядок обеспечивается при внесении проектов постановлений и распоряжений – если не было поручения, то проект вносится в инициативном порядке, о чем делается ссылка в сопроводительном письме.
Сноска. Пункт 143 в редакции постановления Правительства РК от 13.05.2021 № 318.
144. В отчетах об исполнении контрольных поручений, в том числе секретного характера, направляемых в Канцелярию государственными органами, ответственными за их исполнение, в соответствии с установленными сроками исполнения в обязательном порядке должны содержаться:
1) либо просьба о продлении срока исполнения с указанием нового конкретного срока, если поручение не может быть выполнено в установленный срок по объективным причинам;
2) либо просьба о переводе на среднесрочный или долгосрочный контроль с обязательным указанием периодичности предоставления информации и конкретным сроком исполнения;
3) либо просьба о снятии с контроля, если поручение исполнено в полном объеме и качественно;
4) либо запись о том, что документ вносится в порядке информации, если соответствующим актом или поручением предусмотрено представление периодической информации.
Отчетная информация о ходе реализации актов и поручений Президента, а также поручений, содержащихся в решениях Совета Безопасности и Ассамблеи, включает сведения по форме, установленной пунктом 50 Правил.
Сноска. Пункт 144 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 26.09.2019 № 707; от 13.05.2021 № 318; от 11.04.2022 № 209 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
145. Основанием для снятия с контроля конкретных пунктов планов мероприятий и поручений Премьер-Министра, его заместителей и Руководителя Канцелярии, в том числе протокольных, являются:
1) полное и качественное исполнение, в том числе подписанный закон, принятый акт Президента, Премьер-Министра, Правительства или иной нормативный правовой акт;

Ескерту. 142-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 11.04.2022 № 209 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
143. Жауаптар жобаларын Үкіметке енгізген кезде ілеспе хатта міндетті түрде тапсырманың нөмірі мен күніне (Президенттің және Президент Әкімшілігі басшылығының, Үкіметтің және Кеңсе Басшысының актілері бойынша – тапсырманың, сондай-ақ Қауіпсіздік Кеңесінің және Ассамблеяның шешімдерінде қамтылған тапсырмалардың нөміріне, күні мен нақты тармағына, оның мазмұнына) сілтеме жасалады. Мұндай тәртіп қаулылар мен өкімдердің жобаларын енгізген кезде қамтамасыз етіледі – егер тапсырма болмаса, жоба бастамашылық тәртіппен енгізіледі, бұл туралы ілеспе хатта сілтеме жасалады.
Ескерту. 143-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 13.05.2021 № 318 қаулысымен.
144. Бақылаудағы, оның ішінде құпия сипаттағы тапсырмалардың орындалуына жауапты мемлекеттік органдар Кеңсеге жіберетін олардың орындалуы туралы есептерде белгіленген орындалу мерзіміне сәйкес міндетті түрде мыналар қамтылуы тиіс:
1) егер объективті себептер бойынша тапсырманы белгіленген мерзімде орындау мүмкін болмаса, жаңа нақты мерзімін көрсете отырып, не орындау мерзімін ұзарту туралы өтініш;
2) ақпаратты ұсыну кезеңділігі мен нақты орындау мерзімін көрсете отырып, не орта мерзімді немесе ұзақ мерзімді бақылауға ауыстыру туралы өтініш;
3) егер тапсырма толық көлемде және сапалы орындалған болса, не бақылаудан алу туралы өтініш;
4) егер тиісті актіде немесе тапсырмада мерзімді ақпарат ұсыну көзделген болса, не құжаттың ақпарат тәртібімен енгізіліп отырғаны туралы жазба.
Президент актілері мен тапсырмаларының, сондай-ақ Қауіпсіздік Кеңесі мен Ассамблеяның шешімдерінде қамтылған тапсырмалардың іске асырылу барысы туралы есептік ақпаратта Қағидалардың 50-тармағында белгіленген нысан бойынша мәліметтер қамтылады.
Ескерту. 144-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 26.09.2019 № 707; 13.05.2021 № 318; 11.04.2022 № 209 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
145. Премьер-Министрдің, оның орынбасарларының және Кеңсе Басшысының, оның ішінде хаттамалық іс-шаралар жоспарлары мен тапсырмаларының нақты тармақтарын бақылаудан алу үшін:
1) толық және сапалы орындау, оның ішінде қол қойылған заң, Президенттің, Премьер-Министрдің, Үкіметтің қабылданған актісі немесе өзге де нормативтік құқықтық акт;

2) новое поручение Президента, Первого Президента – Елбасы, Премьер-Министра, его заместителей, Руководства Администрации Президента, Совета Безопасности, Ассамблеи, Руководителя Канцелярии, охватывающее (дублирующее) ранее данное поручение;
3) внесение государственными органами информации (отчетов);
4) невозможность исполнения ввиду возникших объективных обстоятельств;
5) передача дальнейшего контроля за исполнением Правительству или другому государственному органу.
При этом на контроль Правительства или другого государственного органа могут передаваться только поручения, связанные с их текущей деятельностью и не требующие принятия новых мер;
6) результаты анализа на предмет влияния исполнения пунктов актов и/или поручений на достижение стратегических показателей развития страны, определенных в Национальном плане развития Республики Казахстан и иных документах Системы государственного планирования.
Структурные подразделения Канцелярии, ответственные за контроль документа в целом или его отдельных пунктов, проводят анализ отчета на предмет полноты и качества исполнения и подготавливают соответствующую резолюцию Руководства Правительства или Канцелярии, а также при необходимости служебную записку. Срок проведения анализа отчетов не должен превышать 7 (семь) рабочих дней со дня их регистрации в Канцелярии.
Сноска. Пункт 145 в редакции постановления Правительства РК от 13.05.2021 № 318; с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 11.04.2022 № 209 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
146. Заместители Премьер-Министра, а также Руководитель Канцелярии по фактам грубых нарушений требований настоящего Регламента, в том числе порядка исполнения контрольных документов, может вносить Премьер-Министру предложения по привлечению виновных должностных лиц к дисциплинарной ответственности.
147. Факты несвоевременного, некачественного исполнения, а также переноса сроков исполнения (два и более раза) поручений Президента, Первого Президента – Елбасы, Руководства Администрации Президента, данных в адрес Правительства, а также поручений, содержащихся в решениях Совета Безопасности и Ассамблеи, поручений Премьер-Министра и Руководства Правительства рассматриваются на проводимых совещаниях по исполнительской дисциплине у Руководителя Канцелярии с приглашением руководителей аппаратов государственных органов.
Сноска. Пункт 147 в редакции постановления Правительства РК от 13.05.2021 № 318.
148. Руководители государственных органов обязаны обеспечить исполнение поручений, не находящихся на контроле Правительства. При необходимости получения информации по исполнению поручений, не находящихся на контроле в Канцелярии, Руководитель Канцелярии вправе запрашивать необходимую информацию.

2) бұрын берілген тапсырманы қамтитын (қайталайтын) Президенттің, Тұңғыш Президент – Елбасының, Премьер-Министрдің, оның орынбасарларының, Президент Әкімшілігі, Қауіпсіздік Кеңесі, Ассамблея басшылығының, Кеңсе Басшысының жаңа тапсырмасы;
3) мемлекеттік органдардың ақпарат (есептерді) енгізуі;
4) туындаған объективті мән-жайларға байланысты орындаудың мүмкін болмауы;
5) орындалуын одан әрі бақылауды Үкіметке немесе басқа мемлекеттік органға беруі негіз болып табылады.
Бұл ретте Үкіметтің немесе басқа да мемлекеттік органның бақылауына олардың ағымдағы қызметіне байланысты және жаңа шаралар қабылдауды талап етпейтін тапсырмалар ғана берілуі мүмкін;
6) актілердің және/немесе тапсырмалардың тармақтарын орындаудың Қазақстан Республикасының Ұлттық даму жоспарында және өзге де Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарында айқындалған ел дамуының стратегиялық көрсеткіштеріне қол жеткізуге әсері тұрғысынан талдау нәтижелері.
Кеңсенің құжатты тұтастай немесе оның жекелеген тармақтарын бақылауға жауапты құрылымдық бөлімшелері есептің орындалу толықтығы мен сапасы тұрғысынан талдау жүргізеді және Үкімет немесе Кеңсе басшылығының тиісті қарарын, сондай-ақ қажет болған жағдайда қызметтік жазбахат дайындайды. Есептерге талдау жүргізу мерзімі олар Кеңседе тіркелген күннен бастап 7 (жеті) жұмыс күнінен аспауға тиіс.
Ескерту. 145-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 13.05.2021 № 318 қаулысымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 11.04.2022 № 209 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
146. Премьер-Министрдің орынбасарлары, сондай-ақ Кеңсе Басшысы осы Регламенттің талаптарын, оның ішінде бақылаудағы құжаттарды орындау тәртібін өрескел бұзу фактілері бойынша кінәлі лауазымды тұлғаларды тәртіптік жауапкершілікке тарту жөнінде Премьер-Министрге ұсыныстар енгізе алады.
147. Президенттің, Тұңғыш Президент – Елбасының, Президент Әкімшілігі басшылығының Үкіметтің атына берген тапсырмаларын, сондай-ақ Қауіпсіздік Кеңесінің және Ассамблеяның шешімдерінде қамтылған тапсырмалардың, сондай-ақ Премьер-Министр мен Үкіметтің тапсырмаларын уақтылы орындамау, сапасыз орындау, сондай-ақ орындау мерзімін (екі және одан көп рет) ауыстыру фактілері Кеңсе Басшысында орындаушылық тәртіп жөнінде өткізілетін кеңестерде мемлекеттік органдардың аппарат басшыларын шақыра отырып қаралады.
Ескерту. 147-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 13.05.2021 № 318 қаулысымен.
148. Мемлекеттік органдардың басшылары Үкіметтің бақылауына алынбаған тапсырмаларды орындауды қамтамасыз етуге міндетті. Кеңседе бақылауға алынбаған тапсырмаларды орындау жөнінде ақпарат алу қажет болған кезде Кеңсе Басшысы қажетті ақпаратты сұратуға құқылы.

149. Структурные подразделения Канцелярии предварительно в рабочем порядке согласовывают проекты ответов по исполнению поручений Президента и Руководства Администрации Президента, а также поручений, содержащихся в решениях Совета Безопасности и Ассамблеи, с ответственными исполнителями Администрации Президента.
Сноска. Пункт 149 в редакции постановления Правительства РК от 13.05.2021 № 318.
150. Информация, направляемая государственным органом-разработчиком в Администрацию Президента Республики Казахстан, должна соответствовать требованиям, установленным актом Президента Республики Казахстан, о ходе реализации актов и поручений, стратегических и программных документов.
Ответственность за достоверность изложенных сведений несет первый руководитель государственного органа-разработчика.
151. Отчетная информация по исполнению личных поручений Президента и поручений, опубликованных в его официальных аккаунтах в социальных сетях, поручений Первого Президента – Елбасы подписывается Премьер-Министром (лицом, исполняющим его обязанности) либо заместителем Премьер-Министра, которому поручено исполнение данных поручений.
Сноска. Пункт 151 в редакции постановления Правительства РК от 13.05.2021 № 318.
152. Информация Правительства о ходе реализации актов и поручений Президента, а также поручений, содержащихся в решениях Совета Безопасности и Ассамблеи, вносится в Администрацию Президента за подписью Премьер-Министра, соответствующего заместителя Премьер-Министра или Руководителя Канцелярии в зависимости от адресата резолюции Президента, Руководителя Администрации Президента или помощника Президента – Секретаря Совета Безопасности.
Сноска. Пункт 152 в редакции постановления Правительства РК от 13.05.2021 № 318.
153. Проекты ответов, направляемые Премьер-Министром в адрес Главы государства, Первого Президента Республики Казахстан - Елбасы, депутатов Парламента, Генерального прокурора, Председателя Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета, а также проекты протоколов заседаний под председательством Премьер-Министра рассматриваются заместителями Премьер-Министра и Руководством Канцелярии Премьер-Министра не более суток.
Сноска. Пункт 153 в редакции постановления Правительства РК от 26.09.2019 № 707.
154. Государственные органы, являющиеся разработчиками нормативных правовых указов, ведут на постоянной основе мониторинг и в срок до 31 декабря текущего года направляют в Администрацию Президента информацию о результатах мониторинга и, в случае необходимости, предложения о внесении в соответствующие указы изменений и (или) дополнений либо признании их утратившими силу.

149. Кеңсенің құрылымдық бөлімшелері Президенттің және Президент Әкімшілігі Басшылығының тапсырмаларын, сондай-ақ Қауіпсіздік Кеңесінің және Ассамблеяның шешімдерінде қамтылған тапсырмаларды орындау жөніндегі жауаптардың жобаларын Президент Әкімшілігінің жауапты орындаушыларымен алдын ала жұмыс тәртібімен келіседі.
Ескерту. 149-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 13.05.2021 № 318 қаулысымен.
150. Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне әзірлеуші мемлекеттік орган жіберетін ақпарат Қазақстан Республикасы Президентінің актісінде белгіленген актілер мен тапсырмалардың, стратегиялық және бағдарламалық құжаттардың іске асырылу барысы туралы талаптарға сәйкес келуі тиіс.
Баяндалған мәліметтердің дұрыстығы үшін әзірлеуші мемлекеттік органның бірінші басшысы жауапты болады.
151. Президенттің, Тұңғыш Президент – Елбасының жеке тапсырмаларын, және әлеуметтік желілердегі ресми аккаунттарында жарияланған тапсырмаларын орындау жөніндегі есептік ақпаратқа Премьер-Министр (оның міндетін атқарушы адам) не Премьер-Министрдің осы тапсырмаларды орындау тапсырылған орынбасары қол қояды.
Ескерту. 151-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 13.05.2021 № 318 қаулысымен.
152. Президенттің актілері мен тапсырмаларының, сондай-ақ Қауіпсіздік Кеңесінің және Ассамблеяның шешімдерінде қамтылған тапсырмалардың іске асырылу барысы туралы Үкіметтің ақпараты Президент Әкімшілігіне Президент, Президент Әкімшілігінің Басшысы немесе Президент көмекшісі – Қауіпсіздік Кеңесінің Хатшысы қарарының адресатына қарай Премьер-Министрдің, Премьер-Министрдің тиісті орынбасарының немесе Премьер-Министр Кеңсесі Басшысының қолы қойылып енгізіледі.
Ескерту. 152-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 13.05.2021 № 318 қаулысымен.
153. Мемлекет басшысының, Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті – Елбасының, Парламент депутаттарының, Бас Прокурордың, Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті төрағасының атына Премьер-Министр жіберетін жауаптардың жобаларын, сондай-ақ Премьер-Министрдің төрағалығымен өткен мәжілістер хаттамаларының жобаларын Премьер-Министрдің орынбасарлары және Премьер-Министр Кеңсесінің басшылығы бір тәуліктен асырмай қарайды.
Ескерту. 153-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 26.09.2019 № 707 қаулысымен.
154. Нормативтік құқықтық жарлықтардың әзірлеушісі болып табылатын мемлекеттік органдар тұрақты негізде мониторинг жүргізеді және ағымдағы жылғы 31 желтоқсанға дейінгі мерзімде Президент Әкімшілігіне мониторинг нәтижелері туралы ақпаратты және қажет болған кезде тиісті жарлықтарға өзгерістер мен (немесе) толықтырулар енгізу не олардың күші жойылды деп тану туралы ұсыныстар жібереді.

Сноска. Пункт 154 – в редакции постановления Правительства РК от 11.04.2022 № 209 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
155. Руководитель Канцелярии имеет право давать поручения соответствующим подразделениям Канцелярии о проведении проверки в государственных органах на предмет исполнения поручений Президента, Первого Президента – Елбасы, Руководства Администрации Президента, а также поручений, данных в адрес Правительства, содержащихся в решениях Совета Безопасности и Ассамблеи, а также поручений Премьер-Министра, его заместителей и Руководителя Канцелярии.
Сноска. Пункт 155 в редакции постановления Правительства РК от 13.05.2021 № 318.
156. Руководитель Канцелярии, его заместители обеспечивают строгое соблюдение требований настоящего Регламента.
Глава 11. Подготовка и утверждение меморандумов
Сноска. Раздел 11 в редакции постановления Правительства РК от 27.03.2014 № 270; заголовок в редакции постановления Правительства РК от 29.12.2017 № 943 (вводится в действие с 01.01.2018 года).
157. На основе Национального плана развития Республики Казахстан до 2025 года, Общенациональных приоритетов, Плана территориального развития страны каждый государственный орган, входящий в структуру Правительства, местные исполнительные органы областей (городов республиканского значения, столицы) разрабатывают меморандум на соответствующий финансовый год, который подписывается первым руководителем государственного органа или акимом области (города республиканского значения, столицы) и утверждается Премьер-Министром.
Сноска. Пункт 157 – в редакции постановления Правительства РК от 11.04.2022 № 209 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
158. Меморандум является документом, подтверждающим намерения первого руководителя государственного органа, акима области (города республиканского значения, столицы) обеспечить в пределах бюджетных средств, предусмотренных в республиканском/местном бюджете на очередной финансовый год, достижение в приоритетном порядке ключевых целевых индикаторов.
Разработка меморандума осуществляется ежегодно до 1 ноября текущего финансового года с учетом оценки достижения ключевых целевых индикаторов предыдущего года.
Сноска. Пункт 158 в редакции постановления Правительства РК от 28.12.2015 № 1088 .
159. Порядок разработки и оценки меморандумов государственных органов, входящих в структуру Правительства Республики Казахстан, местного исполнительного органа области, города республиканского значения, столицы утверждается постановлением Правительства Республики Казахстан.

Ескерту. 154-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 11.04.2022 № 209 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
155. Кеңсе Басшысының Премьер-Министр Кеңсесінің тиісті бөлімшелеріне мемлекеттік органдарда Президенттің, Тұңғыш Президент – Елбасының, Президент Әкімшілігі Басшылығының, сондай-ақ Қауіпсіздік Кеңесінің және Ассамблеяның шешімдерінде қамтылған Үкіметтің атына берілген тапсырмалардың, сондай-ақ Премьер-Министр, оның орынбасарлары мен Кеңсе Басшысы тапсырмаларының орындалуы тұрғысынан тексеру жүргізуге тапсырма беруге құқығы бар.
Ескерту. 155-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 13.05.2021 № 318 қаулысымен.
156. Кеңсе Басшысы, оның орынбасарлары осы Регламент талаптарының қатаң сақталуын қамтамасыз етеді.
11-тарау. Меморандумдарды дайындау және бекіту
Ескерту. 11-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 29.12.2017 № 943 (01.01.2018 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен
Ескерту. 11-бөлім жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 27.03.2014 N 270 қаулысымен.
157. Қазақстан Республикасының 2025 жылға дейінгі Ұлттық даму жоспары, Жалпыұлттық басымдықтар, Елдің аумақтық даму жоспары негізінде Үкімет құрылымына кіретін әрбір мемлекеттік орган, облыстардың (республикалық маңызы бар қалалардың, астананың) жергілікті атқарушы органдары тиісті қаржы жылына арналған меморандумды әзірлейді, оған мемлекеттік органның бірінші басшысы немесе облыс (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) әкімі қол қояды және Премьер-Министр бекітеді.
Ескерту. 157-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 11.04.2022 № 209 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
158. Меморандум мемлекеттік органның бірінші басшысының, облыс (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) әкімінің кезекті қаржы жылына арналған республикалық/жергілікті бюджетте көзделген бюджет қаражаты шегінде түйінді нысаналы индикаторларға басым тәртіппен қол жеткізуді қамтамасыз ету ниетін растайтын құжат болып табылады.
Меморандумды әзірлеу ағымдағы қаржы жылының 1 қарашасына дейін өткен жылғы түйінді нысаналы индикаторларға қол жеткізуді бағалауды ескере отырып жүзеге асырылады.
Ескерту. 158-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 28.12.2015 № 1088 қаулысымен.
159. Қазақстан Республикасы Үкіметінің құрылымына кіретін мемлекеттік органдардың, облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органының меморандумдарын әзірлеу және бағалау тәртібі Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысымен бекітіледі.

Сноска. Пункт 159 в редакции постановления Правительства РК от 28.12.2015 № 1088 .
Приложение 1
к Регламенту Правительства
Республики Казахстан
Сноска. Приложение 1 исключено постановлением Правительства РК от 24.07.2018 № 455 (вводится в действие с 01.07.2018).
Приложение 1-1
к Регламенту Правительства
Республики Казахстан
Сноска. Регламент дополнен приложением 1-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 04.06.2008 № 535; в редакции постановления Правительства РК от 13.05.2021 № 318.
___________ (номер проекта в ИПГО)
Премьер-Министру
Республики Казахстан
К заседанию Правительства Республики Казахстан " " 202_ года
СПРАВКА
по проекту постановления
Правительства Республики Казахстан
"________________________________________________________________________"
(наименование проекта)
Канцелярия Премьер-Министра Республики Казахстан (далее – Канцелярия)
рассмотрев проект постановления Правительства Республики Казахстан
"_________________________________________________________" (далее – проект),
(наименование проекта)
сообщает следующее.
Орган-разработчик
__________________________________________________________________________
(наименование государственного органа-разработчика проекта)
Основанием для разработки проекта является:
__________________________________________________________________________
(указывается номер пункта, дата принятия и наименование акта Президента,
Правительства или Премьер-Министра либо кем дано поручение, его номер и дата,
инициативный)
Проектом предусматривается (принятие проекта обусловлено)
__________________________________________________________________________
Принятие проекта позволит
__________________________________________________________________________
По информации разработчика реализация проекта потребует/не потребует
финансовых затрат из государственного бюджета (предполагаемые финансовые затраты,
связанные с реализацией проекта, потребуют бюджетные средства, которые предусмотрены
(не предусмотрены) в республиканском бюджете, и/или потребуют (не потребуют)
дополнительных ассигнований из республиканского бюджета и/или других источников
финансирования).
Проект согласован с министерствами финансов (Министр – фамилия и инициалы),
юстиции (Министр – фамилия и инициалы), национальной экономики (Министр – фамилия и
инициалы), иными государственными органами.
Проект доработан по замечаниям структурных подразделений Канцелярии Премьер-
Министра. Заключение Юридического отдела прилагается.
На основании изложенного полагаем возможным вынести проект на голосование
членов Правительства (в случае доработки указывается "в доработанной редакции").
Руководитель Канцелярии Премьер-Министра Республики Казахстан

Ескерту. 159-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 28.12.2015 № 1088 қаулысымен.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің Регламентіне
1-қосымша
Ескерту. Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 24.07.2018 № 455 (01.07.2018 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің Регламентіне
1-1-қосымша
Ескерту. Регламент 1-1-қосымшамен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2008.06.04 N 535, жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 13.05.2021 № 318 қаулысымен.
___________ (жобаның МОИП-тағы нөмірі)
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 202__ жылғы " " отырысына
"______________________________________________" (жобаның атауы) Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулысының жобасы бойынша анықтама
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Кеңсесі (бұдан әрі – Кеңсе),
"____________________________________" (бұдан әрі – жоба) (жобаның атауы)
Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулысының жобасын қарап, мынаны хабарлайды.
Әзірлеуші орган _____________________________________________________
(жобаны әзірлеуші мемлекеттік органның атауы)
Жобаны әзірлеу үшін мыналар негіз болып табылады:
____________________________________________________________________
(Президенттің, Үкіметтің немесе Премьер-Министрдің актісі тармағының нөмірі, қабылданған күні мен атауы не тапсырманы кім бергені, оның нөмірі мен күні, бастама жасалуы көрсетіледі)
Жобада мыналар көзделеді (жобаны қабылдау немен байланысты)
____________________________________________________________________
Жобаны қабылдау
_______________________________________________________мүмкіндік береді.
Әзірлеушінің ақпараты бойынша жобаны іске асыру мемлекеттік бюджеттен қаржы шығындарын талап етеді/талап етпейді (жобаны іске асыруға байланысты болжанатын қаржы шығындары, республикалық бюджетте көзделген (көзделмеген) бюджет қаражатын талап етеді және/немесе республикалық бюджеттен және/немесе басқа да қаржыландыру көздерінен қосымша қаржы бөлуді талап етеді (талап етпейді).
Жоба Қаржы (министр – тегі және аты-жөні), Әділет (министр – тегі және аты-жөні), Ұлттық экономика (министр – тегі және аты-жөні) министрліктерімен, өзге де мемлекеттік органдармен келісілді.
Жоба Премьер-Министр Кеңсесінің құрылымдық бөлімшелерінің ескертулері бойынша пысықталған. Заң бөлімінің қорытындысы қоса беріліп отыр.
Баяндалғанның негізінде жобаны Үкімет мүшелерінің дауыс беруіне шығаруға болады (пысықталған жағдайда "пысықталған редакциясында" деп көрсетіледі).
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Кеңсесінің Басшысы
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің Регламентіне

Приложение 1-2
к Регламенту Правительства
Республики Казахстан
Сноска. Регламент дополнен приложением 1-2 в соответствии с постановлением Правительства РК от 04.06.2008 № 535; исключено постановлением Правительства РК от 11.04.2019 № 185.
Приложение 2
к Регламенту Правительства
Республики Казахстан
ЛИСТ УЧЕТА
результатов голосования членов Правительства
по проекту постановления Правительства
Республики Казахстан
Сноска. Приложение 2 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 27.04.2012 № 540.
1. ___________________________________________________________
наименование проекта

1-2-қосымша
Ескерту. Регламент 1-2-қосымшамен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2008.06.04 № 535; алып тасталды – ҚР Үкіметінің 11.04.2019 № 185 қаулыларымен.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің Регламентіне
2-қосымша
Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулысының жобасы
бойынша Үкімет мүшелерінің дауыс беру нәтижелерін
ЕСЕПКЕ АЛУ ПАРАҒЫ
Ескерту. 2-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2012.04.27 № 540 Қаулысымен.
1.__________________________________________________
жобаның атауы

2. Результаты голосования:
N
п/п
Должность члена
Правительства
Проголосовал:*
Не
голосовал
за
против
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
11.
12.
13.
14.
15.
16.
17.
Всего проголосовало
членов Правительства
3. Заведующий Отделом Канцелярии Премьер-Министра Республики
Казахстан _________________.
(подпись)
*В столбцах "Проголосовал" и "Не голосовал" пункта 2 проставляются соответственно знаки "+" или "-", за исключением строки "Всего проголосовало членов Правительства", в которой проставляются соответствующие числа.
Приложение 3
к Регламенту Правительства
Республики Казахстан
Премьер-Министру
Республики Казахстан
______________________
Фамилия и инициалы
ЗАКЛЮЧЕНИЕ
к проекту постановления Правительства
Республики Казахстан
__________________________________________________________
наименование проекта
по результатам экспертизы в Канцелярии Премьер-Министра
Республики Казахстан
Канцелярия Премьер-Министра Республики Казахстан (далее - Канцелярия), рассмотрев проект постановления ___________________
____________________________________________________, внесенного
наименование проекта
________________________________________________________________
________________________________________________________________
наименование государственного органа - разработчика проекта
в соответствии с _______________________________________________
указывается номер пункта, дата принятия и
________________________________________________________________
наименование акта Президента, Правительства или Премьер-Министра
________________________________________________________________
либо кем дано поручение, его номер и дата
или в инициативном порядке, сообщает следующее.
Необходимость принятия данного проекта постановления (далее -
проект) обусловлена. ___________________________________________
указывается обоснование
При подготовке проекта соблюдены (не соблюдены) требования Регламента Правительства (если имеются какие-либо нарушения, то они излагаются с указанием ссылок на конкретные пункты Регламента).
За принятие проекта проголосовали __ членов Правительства, против - ____, не голосовали ____ членов Правительства.
Предполагаемые социально-экономические и/или правовые последствия в случае принятия проекта ________________________________.
указываются возможные последствия
Предполагаемые финансовые затраты, связанные с реализацией проекта потребуют ___ тенге бюджетных средств, которые предусмотрены (не предусмотрены) в республиканском бюджете, и/или потребуют (не потребуют) дополнительных ассигнований из республиканского бюджета и/или других источников финансирования.
По результатам экспертизы проекта в структурных подразделениях Канцелярии имелись (не имелись) замечания содержательного и правового характера, в том числе по юридической технике, (замечания излагаются подробно) которые были (не были) устранены разработчиком при доработке проекта (при наличии такого факта).
Кроме того, ______________________________________________
при необходимости приводятся другие
________________________________________________________________.
дополнительные сведения
Принятие проекта позволит ________________________________
________________________________________________________________
указываются ожидаемые результаты и предполагаемая эффективность
________________________________________________________________.
принятия проекта
В связи с изложенным полагаем возможным принять проект (отклонить либо направить его на доработку или дополнительное согласование).
Руководитель Канцелярии _________ /________________
Премьер-Министра подпись расшифровка подписи
_______________
дата
Приложение 5
к Регламенту Правительства
Республики Казахстан
СПРАВОЧНЫЙ ЛИСТ
к проекту Закона Республики Казахстан

2. Дауыс беру нәтижелері:
Р/с N
Үкімет мүшесінің лауазымы
Дауыс берді:*
Дауыс берген жоқ
жақтағандар
қарсы болғандар
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
11.
12.
13.
14.
15.
16.
17.
Дауыс берген
Үкімет мүшелерінің барлығы
3. Қазақстан Республикасы Премьер-Министрі Кеңсесінің бөлім меңгерушісі _________________.
(қолы)
* Тиісті сандар қойылатын "Дауыс берген Үкімет мүшелерінің барлығы" деген жолды қоспағанда, 2-тармақтың "Дауыс берді" және "Дауыс берген жоқ" деген бағандарында тиісінше"+" немесе"-" белгілері қойылады.
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң Регламентiне
3-қосымша
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
__________________________
Аты-жөнi
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрiнiң Кеңсесiндегi
сараптама нәтижелерi бойынша
___________________________________________________________
жобаның атауы
Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулысының жобасына
ҚОРЫТЫНДЫ
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрiнiң Кеңсесi (бұдан әрi
- Кеңсе) ___________________________________________________________
Президент немесе Үкiмет кесiмiнiң атауы,
____________________________________________________________________
тармағының нөмiрi, оның қабылданған күнi не тапсырманы кiм
________________________________________ сәйкес немесе бастамашылық бергені, оның нөмірi мен күнi көрсетiледi
жасау тәртiбiмен ___________________________________________________
жобаны әзiрлеуші мемлекеттік органның атауы
енгiзген ___________________________________________________________
жобаның атауы
қаулының жобасын қарап, мынаны хабарлайды.
Осы қаулы жобасын (бұдан әрi - жоба) қабылдау қажеттiгi
_____________________________ негiзделген.
негiздемесi көрсетiледi
Жобаны дайындау кезiнде Үкiмет Регламентiнiң талаптары сақталған (сақталмаған) (егер қандай да бiр бұзушылықтар бар болса, онда олар Регламенттiң нақты тармақтарына сiлтеме көрсетiле отырып жазылады).
Жобаны қабылдау үшiн_____, қарсы _____Үкiмет мүшесi дауыс бердi, ____ Үкiмет мүшесi дауыс берген жоқ.
Жоба қабылданған жағдайда болжанатын әлеуметтiк-экономикалық
және/немесе құқықтық салдар________________________________________.
ықтимал салдарлар көрсетіледi
Жобаны iске асыруға байланысты болжанатын қаржылық шығындар
республикалық бюджетте көзделген (көзделмеген) _______ теңге бюджет
қаражатын талап етедi және/немесе республикалық бюджеттен
және/немесе басқа қаржыландыру көздерiнен қосымша қаржы бөлудi
талап етедi (талап етпейдi).
Жобаны Кеңсенiң құрылымдық бөлiмшелерiнде сараптау нәтижелерi
бойынша мазмұндық және құқықтық сипаттағы, оның iшiнде заңдық
техника бойынша ескертулер (ескертулер егжей-тегжейлi жазылады)
болды (болған жоқ), оларды (мұндай факт болған кезде) әзiрлеушi
жобаны пысықтау кезiнде жойды (жойған жоқ).
Бұдан басқа,__________________________________________________
қажет болған кезде басқа қосымша мәлiметтер
келтiрiледi
Жобаны қабылдау_______________________________________________
____________________________________________________________________
жобаны қабылдаудан күтілетін нәтижелер және болжанатын тиiмдiлiгі
______________ мүмкiндiк бередi.
көрсетiледi
Баяндалғанға байланысты жобаны қабылдауға (керi қайтаруға не
оны пысықтауға немесе қосымша келiсуге жiберуге) болады деп
пайымдаймыз.
Премьер-Министр
Кеңсесiнiң Басшысы _________/________________________
қолы қолдың толық жазылуы
_____________
күні
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің Регламентіне
5-қосымша
Қазақстан Республикасы Заңының жобасына
АНЫҚТАМА ПАРАҚ

Сноска. Регламент дополнен приложением 5 в соответствии с постановлением Правительства РК от 04.06.2009 N 822; в редакции постановления Правительства РК от 31.12.2013 № 1524; с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 24.04.2015 № 288 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 04.12.2018 № 804.
1.
Инициатор законопроекта (полное наименование органа)
2.
Состав рабочей группы по подготовке законопроекта
3.
Головной комитет по законопроекту
4.
Дата регистрации законопроекта в Парламенте Республики Казахстан
5.
*Заключения по законопроекту постоянных комитетов Парламента Республики Казахстан
6.
*Научная экспертиза законопроекта
*Принятые и непринятые замечания заключения научной экспертизы
*Обоснования причин непринятия замечаний заключения научной экспертизы
7.
*Экспертные заключения Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан, экспертных советов
*Принятые и непринятые замечания экспертных заключений Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан, экспертных советов
*Обоснования причин непринятия замечаний заключения Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан, экспертных советов
7-1.
Информация о результатах проведения анализа регуляторного воздействия (при наличии)
8.
*Изменения и дополнения, вносимые в процессе доработки законопроекта
9.
Кому поручено выступить с докладом по законопроекту
10.
Наличие альтернативных проектов
11.
Дата рассмотрения законопроекта Парламентом Республики Казахстан в первом чтении и его результатов
12.
Головной комитет (комиссия), другой орган, которому поручены доработка законопроекта и подготовка его ко второму чтению
13.
Вынесение законопроекта на народное обсуждение и его сроки
14.
Заключение по законопроекту Комитета (перед вторым чтением)
15.
Дата рассмотрения законопроекта Парламентом Республики Казахстан во втором чтении и его результаты
16.
Время вступления закона в силу
17.
Прочие условия
* Примечание: в случае значительного объема информации, допускается оформление отдельным приложением к Справочному листу.

Ескерту. Регламент 5-қосымшамен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2009.06.04. N 822; жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 31.12.2013 N 1524; өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 24.04.2015 № 288 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 04.12.2018 № 804 қаулыларымен.
1
Заң жобасының бастамашысы (органның толық атауы)
2
Заң жобасын дайындау жөніндегі жұмыс тобының құрамы
3
Заң жобасы бойынша бас комитет
4
Заң жобасының Қазақстан Республикасының Парламентінде тіркелген күні
5
*Қазақстан Республикасының Парламенті тұрақты комитеттерінің заң жобасы бойынша қорытындылары
6
*Заң жобасының ғылыми сараптамасы
*Ғылыми сараптама қорытындысының қабылданған және қабылданбаған ескертулері
*Ғылыми сараптама қорытындысының ескертулерін қабылдамау себептерінің негіздемесі
7
*Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасының, сараптамалық кеңестердің сараптамалық қорытындылары
*Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасының, сараптамалық кеңестердің сараптамалық қорытындыларының қабылданған және қабылданбаған ескертулері
*Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасының, сараптамалық кеңестердің сараптамалық қорытындыларының ескертулерін қабылдамау себептерінің негіздемесі
7-1.
Реттеушілік әсерге талдау жүргізу нәтижелері туралы ақпарат (бар болса)
8
*Заң жобасын пысықтау процесінде енгізілетін өзгерістер мен толықтырулар
9
Заң жобасы бойынша баяндама жасау кімге тапсырылды
10
Балама жобалардың бар-жоғы
11
Қазақстан Республикасы Парламентінің заң жобасын бірінші оқылымда қараған күні және оның нәтижелері
12
Заң жобасын пысықтау және оны екінші оқылымға дайындау тапсырылған бас комитет (комиссия), басқа орган
13
Заң жобасын халықтық талқылауға шығару және оның мерзімі
14
Комитеттің заң жобасы бойынша қорытындысы (екінші оқылымның алдында)
15
Қазақстан Республикасы Парламентінің заң жобасын екінші оқылымда қараған күні және оның нәтижелері
16
Заңның күшіне енетін уақыты
17
Өзге де белгілер
*Ескертпе: ақпараттың көлемі едәуір болған жағдайда Анықтама параққа жеке қосымшамен ресімдеуге жол беріледі.
Қазақстан Республикасы
Yкiметiнiң Регламентiне

Приложение 5-1
к Регламенту Правительства
Республики Казахстан
Лист учета результатов голосования членов Правительства
по проекту заключения Правительства по законопроектам,
инициированным депутатами Парламента, а также по поправкам
депутатов Парламента в инициированный Правительством законопроект
Сноска. Регламент дополнен Приложением 5-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 02.05.2013 № 450 (вводится в действие с 01.07.2013).
1. Наименование законопроекта
п/п
Член Правительства
Проголосовал:*
Не голосовал
за
против
Всего проголосовало членов Правительства
2. Результаты голосования:____________________
3. Заведующий Отделом Канцелярии Премьер-Министра Республики Казахстан _________________.
(подпись)
*В столбцах "Проголосовал" и "Не голосовал" пункта 2 проставляются соответственно знаки "+" или "-", за исключением строки "Всего проголосовало членов Правительства", в которой проставляются соответствующие числа.
Приложение 5-2
к Регламенту Правительства
Республики Казахстан
Форма заключения по принятым Парламентом и направляемым
Премьер-Министру на скрепление подписью законодательным актам
Сноска. Регламент дополнен Приложением 5-2 в соответствии с постановлением Правительства РК от 02.05.2013 № 450 (вводится в действие с 01.07.2013); с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 28.12.2015 № 1088 .
1. Основания принятия законодательного акта.
2. Цели принятия законодательного акта.
3. Социально-экономические и правовые последствия реализации законодательного акта.
4. Сведения о поправках депутатов.
5. Сведения о заключениях Правительства по поправкам депутатов.
6. Сведения о сокращении поступлений или увеличении расходов республиканского и местных бюджетов и (или) Национального фонда.
Сноска. Пункт 6 в редакции постановления Правительства РК от 28.12.2015 № 1088 .

5-1-қосымша
Парламент депутаттары бастамашылық жасаған заң жобалары бойынша, сондай-ақ Үкімет бастамашы болған заң жобасына Парламент депутаттары енгізген түзетулер бойынша Үкімет қорытындысының жобасы бойынша Үкімет мүшелерінің дауыс беру нәтижелерін есептеу парағы
Ескерту. Регламент 5-1-қосымшамен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 02.05.2013 № 450 Қаулысымен (01.07.2013 бастап қолданысқа енгізіледі).
1. Заң жобасының атауы
Р/с
Үкімет мүшесі
Дауыс берді:*
Дауыс берген жоқ
Жақтағандар
Қарсы болғандар
Дауыс берген
Үкімет мүшелерінің барлығы
2. Дауыс беру нәтижелері: _____________________________________
3. Қазақстан Республикасы Премьер-Министрі Кеңсесінің бөлім
меңгерушісі _________________.
(қолы)
* Тиісті сандар қойылатын "Дауыс берген Үкімет мүшелерінің
барлығы" деген жолды қоспағанда, 2-тармақтың "Дауыс берді" және
"Дауыс берген жоқ" деген бағандарында тиісінше "+" немесе "-" белгілері қойылады.
Қазақстан Республикасы
Yкiметiнiң Регламентiне
5-2-қосымша
Парламент қабылдаған және Премьер-Министрге қолын қойып бекітуге жіберілетін заңнамалық актілер бойынша қорытынды нысаны
Ескерту. Регламент 5-2-қосымшамен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 02.05.2013 № 450 (01.07.2013 бастап қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 28.12.2015 № 1088 қаулыларымен.
1. Заңнамалық актіні қабылдау негіздемесі.
2. Заңнамалық актіні қабылдау мақсаттары.
3. Заңнамалық актіні іске асырудың әлеуметтік-экономикалық және құқықтық салдары.
4. Депутаттардың түзетулері туралы мәліметтер.
5. Депутаттардың түзетулері бойынша Үкіметтің қорытындылары туралы мәліметтер.
6. Республикалық және жергілікті бюджеттердің және (немесе) Ұлттық қордың түсімдерін қысқарту немесе шығыстарын ұлғайту туралы мәліметтер.

7. Информация о соответствии принятого законодательного акта Конституции Республики Казахстан, действующим законодательным актам, а также принятым Парламентом, но не подписанным Главой государства или не введенным в действие законодательным актам.
8. Заключение о возможности скрепления подписью Премьер-Министра Республики Казахстан.
Приложение 5-3
к Регламенту Правительства
Республики Казахстан
Персональный состав лиц, ответственных за сопровождение
законопроекта в Парламенте Республики Казахстан

7. Қабылданған заңнамалық актінің Қазақстан Республикасының Конституциясына, қолданыстағы заңнамалық актілерге, сондай-ақ Парламент қабылдаған, бірақ Мемлекет басшысы қол қоймаған немесе қолданысқа енгізілмеген заңнамалық актілерге сәйкестігі туралы ақпарат.
8. Қазақстан Республикасының Премьер-Министрінің қолын қойып бекіту мүмкіндігі туралы қорытынды.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің Регламентіне
5-3-қосымша
Қазақстан Республикасының Парламентінде заң жобасын алып жүруге жауапты адамдардың дербес құрамы

Сноска. Регламент дополнен приложением 6 в соответствии с постановлением Правительства РК от 05.03.2013 № 213.
_______________________________
(наименование Закона, дата, №)
_____________________________________________________________________
(наименование соответствующего распоряжения Премьер-Министра
Республики Казахстан, дата, №)
№ п/п
Наименование нормативного правового и правового акта
Форма акта
Государственные органы, ответственные за исполнение
Срок исполнения
Стадия исполнения (подробная информация с указанием даты, исх. №)
Приложение 7
к Регламенту Правительства
Республики Казахстан
Сравнительная таблица к проекту нормативного
правового (правового) акта "Наименование проекта
нормативного правового (правового) акта"
Сноска. Регламент дополнен Приложением 7 в соответствии с постановлением Правительства РК от 02.05.2013 № 450 (вводится в действие с 01.07.2013).
п/п
Структурный элемент
Действующая редакция
Предлагаемая редакция
Обоснование.
Кроме ссылки на поручения необходимо указать:
1) суть поправки;
2) четкое обоснование каждой вносимой поправки.
Приложение 8
к Регламенту Правительства
Республики Казахстан
Мажилис/Сенат Парламента
Республики Казахстан
Сноска. Регламент дополнен приложением 8 в соответствии с постановления Правительства РК от 29.12.2016 № 904.
ЗАКЛЮЧЕНИЕ
Правительства Республики Казахстан по проекту Закона
Республики Казахстан
"___________________________________________________",
инициированному депутатами Парламента Республики Казахстан
Правительство Республики Казахстан, рассмотрев проект Закона
Республики Казахстан "_____________________________________________",
инициированный депутатами Парламента Республики Казахстан, сообщает
следующее.
1. Описательная часть законопроекта
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
В данной части дается оценка обоснованности, своевременности,
целесообразности и необходимости разработки законопроекта.
При оценке законопроекта учитывается следующее:
1) законопроект не должен регламентировать правоотношения,
которые уже урегулированы действующим законодательством;
2) законопроект не должен противоречить основополагающим
принципам права;
3) предмет регулирования законопроекта должен соответствовать
общественным отношениям, указанным в пункте 3 статьи 61 Конституции
Республики Казахстан.
2. Сведения о нормах, предусматривающих сокращение
государственных доходов или увеличение государственных расходов из
бюджета
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
Проект заключения должен содержать сведения о нормах,
предусматривающих сокращение государственных доходов или увеличение
государственных расходов из бюджета. В случае, если законопроект в
целом или отдельная его часть не поддерживаются по причине увеличения
расходной или сокращения доходной части государственного бюджета,
указываются номер и дата заседания Республиканской бюджетной
комиссии, на котором такие затраты не были поддержаны.
При наличии к проекту заключения разработчиком прикладываются
финансово-экономические расчеты в части возможного сокращения
государственных доходов или увеличения государственных расходов.

Ескерту. Регламент 6-қосымшамен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 05.03.2013 № 213 Қаулысымен.
_________________________
(Заңның атауы, күні, №)
_____________________________________________________________________
(Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің тиісті өкімінің атауы, күні, №)
Р/с
Нормативтік құқықтық және құқықтық актінің атауы
Актінің нысаны
Орындауға жауапты мемлекеттік органдар
Орындау мерзімі
Орындау сатысы (күні, шығыс № көрсетілген егжей-тегжейлі ақпарат)
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің Регламентіне
7-қосымша
Нормативтік құқықтық (құқықтық) актілерінің жобасына
"Нормативтік құқықтық (құқықтық) актісінің атауы"
САЛЫСТЫРМА КЕСТЕ
Ескерту. Регламент 7-қосымшамен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 02.05.2013 № 450 Қаулысымен (01.07.2013 бастап қолданысқа енгізіледі).
Р/с
Құрылымдық бөліктері
Қолданыстағы редакция
Ұсынылып отырған редакция
Негіздеме.
Тапсырмаларға сілтемелерден басқа:
1) түзетудің мәнін;
2) әрбір енгізілген түзетудің нақты негіздемесі көрсету қажет.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің Регламентіне
8-қосымша
Қазақстан Республикасы
Парламентінің Мәжілісі/Сенаты
Ескерту. Регламент 8-қосымшамен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 29.12.2016 N 904 қаулысымен.
Қазақстан Республикасы Парламентінің депутаттары бастамашылық
жасаған "___________________________________" Қазақстан
Республикасы Заңының жобасы бойынша
Қазақстан Республикасы Үкіметінің
ҚОРЫТЫНДЫСЫ
Қазақстан Республикасының Үкіметі Қазақстан Республикасы Парламентінің депутаттары бастамашылық жасаған "_____________________________________" Қазақстан Республикасы Заңының жобасын қарап, мынаны хабарлайды.
1. Заң жобасын сипаттау бөлігі
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
Осы бөлікте заң жобасын әзірлеудің негізділігіне, уақтылығына, орындылығы мен қажеттілігіне баға беріледі.
Заң жобасын бағалау кезінде мыналар ескеріледі:
1) заң жобасында қолданыстағы заңнамада реттелген құқықтық қатынастар регламенттелмеуге тиіс;
2) заң жобасы құқықтық негіз қалаушы қағидаттарға қайшы келмеуге тиіс;
3) заң жобасының реттеу нысанасы Қазақстан Республикасы Конституциясының 61-бабының 3-тармағында көрсетілген қоғамдық қатынастарға сәйкес келуге тиіс.
2. Бюджетке мемлекеттік кірістің қысқартылуы немесе мемлекеттік шығыстың ұлғайтылуы көзделетін нормалар туралы мәліметтер
______________________________________________________________
______________________________________________________________
Қорытынды жобасында бюджетке мемлекеттік кірістің қысқартылуы немесе мемлекеттік шығыстың ұлғайтылуы көзделетін нормалар туралы мәліметтер қамтылуға тиіс. Егер мемлекеттік бюджетке мемлекеттік кірістің қысқартылуы немесе мемлекеттік шығыстың ұлғайтылуы себебінен заң жобасына тұтастай немесе оның жекелеген бөлігіне қолдау көрсетілмесе, Республикалық бюджет комиссиясының осындай шығындар қолдау таппаған отырысының нөмірі мен күні көрсетіледі.
Әзірлеуші қорытынды жобасына мемлекеттік кірістің қысқартылуы немесе мемлекеттік шығыстың ұлғайтылуы мүмкіндігі бөлігінде қаржы-экономикалық есептер бар болған кезде оларды қоса береді.

3. Сведения о решении Межведомственной комиссии по вопросам
законопроектной деятельности по проекту Закона Республики Казахстан
"_______________________________________", инициированному депутатами
Парламента Республики Казахстан: _________________________________.
* дата и номер протокола заседания Межведомственной комиссии по
вопросам законопроектной деятельности и принятое решение по
законопроекту.
4. Позиция Правительства по законопроекту:
1) излагается позиция Правительства по законопроекту в целом с
учетом мнений государственных органов и решения Межведомственной
комиссии по вопросам законопроектной деятельности (поддерживается/не
поддерживается)
_______________________________________________________________
______________________________________________________________;
2) излагаются замечания и предложения по законопроекту по
отдельным структурным элементам или группе связанных между собой
положений последовательно и в рекомендательной форме. При этом:
четко указывается та часть структурного элемента, которая не
поддерживается;
коротко указывается обоснование позиции Правительства со
ссылкой на объективные причины непринятия законопроекта в целом или
отдельной его части, с указанием на противоречия Конституции, иным
законодательным актам, документам системы государственного
планирования, другим документам;
указываются иные причины непринятия законопроекта в целом или
его части (несоответствие поручениям Президента, проводимой политике
в конкретной сфере, целям законопроекта и другое);
в случае необходимости, Правительством может быть предложена
редакция структурного элемента.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Подписи первых руководителей заинтересованных государственных
органов или лиц, исполняющих их обязанности, в соответствии с
требованиями Регламента Правительства.
Приложение 9
к Регламенту Правительства
Республики Казахстан
Сноска. Регламент дополнен приложением 9 в соответствии с постановлением Правительства РК от 29.12.2016 № 904; в редакции постановления Правительства РК 19.08.2017 № 491.
Мажилис/Сенат Парламента
Республики Казахстан
ЗАКЛЮЧЕНИЕ
Правительства Республики Казахстан на поправки депутатов
Парламента Республики Казахстан по проекту Закона Республики Казахстан
"______________________________________", инициированному
Правительством/депутатами Парламента Республики Казахстан
Правительство Республики Казахстан, рассмотрев поправки депутатов Мажилиса/Сената Парламента по проекту Закона Республики Казахстан "__________________________________________________", инициированному Правительством/депутатами Парламента Республики Казахстан, сообщает следующее.

3. Қазақстан Республикасы Парламентінің депутаттары бастамашылық жасаған "_____________________________" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы бойынша Заң жобалау қызметі мәселелері жөніндегі ведомствоаралық комиссияның шешімі туралы мәліметтер: ________________________________.
* Заң жобалау қызметі мәселелері жөніндегі ведомствоаралық комиссия мәжілісі хаттамасының күні мен нөмірі және заң жобасы бойынша қабылданған шешім
4. Заң жобасы бойынша Үкіметтің ұстанымы:
1) мемлекеттік органдардың пікірі және Заң жобалау қызметі мәселелері жөніндегі ведомствоаралық комиссияның шешімдері ескеріле отырып, Үкіметтің заң жобасы бойынша жалпы ұстанымы көрсетіледі (қолдау табады/қолдау таппайды)
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________;
2) заң жобасының жекелеген құрылымдық элементтері немесе өзара байланысты ережелерінің тобы бойынша ескертулер мен ұсыныстар дәйекті түрде және ұсынымдық сипатта жазылады. Бұл ретте:
құрылымдық элементтің қолдау таппаған бөлігі нақты көрсетіледі;
Конституцияға, өзге де заңнамалық актілерге, мемлекеттік жоспарлау жүйесі құжаттарына, басқа да құжаттарға қайшылықтары көрсетіле отырып, заң жобасын тұтастай немесе оның жекелеген бөлігін қабылдамаудың объективті себептеріне сілтеме жасала отырып, Үкімет ұстанымының негіздемесі қысқаша көрсетіледі;
заң жобасын тұтастай немесе оның бөлігін қабылдамаудың өзге де себептері көрсетіледі (Президенттің тапсырмаларына, нақты салада жүргізіліп жатқан саясатқа, заң жобасының мақсаттарына сәйкес келмеуі және басқа);
қажет болған жағдайда Үкімет құрылымдық элементтің редакциясын ұсынуы мүмкін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Үкімет Регламентінің талаптарына сәйкес мүдделі мемлекеттік органдардың бірінші басшыларының немесе олардың міндетін атқарушы адамдардың қолдары.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің Регламентіне
9-қосымша
Қазақстан Республикасы
Парламентінің Мәжілісі/Сенаты
Қазақстан Республикасының Үкіметі/Парламенті депутаттары бастамашылық жасаған "________________________________________" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы бойынша Қазақстан Республикасының Парламенті депутаттарының түзетулеріне Қазақстан Республикасы Үкіметінің ҚОРЫТЫНДЫСЫ
Ескерту. Регламент 9-қосымшамен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 29.12.2016 N 904; жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 19.08.2017 № 491 қаулыларымен.
Қазақстан Республикасының Үкіметі Қазақстан Республикасының Үкіметі/Парламенті депутаттары бастамашылық жасаған "__________________________________" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы бойынша Парламент Мәжілісі/Сенаты депутаттарының түзетулерін қарап, мынаны хабарлайды.

1. Краткое содержание поправок, отдельно или по группам, связанных между собой, предлагаемых депутатами Парламента, которые поддерживаются Правительством*.
* Если поддерживаемые поправки влекут увеличение расходной или сокращение доходной части государственного бюджета, то указываются номер и дата протокола заседания республиканской бюджетной комиссии, на котором были одобрены такие затраты.
2. Поправки, по которым имеются замечания и предложения:
Кратко излагается содержание поправки с описанием соответствия их стратегическим целям государства, на какую целевую группу направлены поправки (охарактеризовать затронутые поправками целевые группы: граждане, предприятия, организации, государство), с описанием сведений о влиянии на социально-экономическое развитие, внутриполитическую стабильность, религиозную деятельность, безопасности единого информационного пространства и указанием одного из вариантов: (частично поддерживается / не поддерживается).
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Замечания и предложения с учетом мнений государственных органов
излагаются по каждой поправке отдельно или группе связанных между собой поправок последовательно и должны указываться в рекомендательной форме, при этом:
1) четко указывается часть поправки, если поправка поддерживается частично;
2) кратко указывается обоснование позиции Правительства со ссылкой на причины непринятия поправки в целом или части с указанием на противоречия Конституции, иным законодательным актам, документам системы государственного планирования, другим документам;
3) указываются иные причины непринятия поправки (несоответствие поручениям Президента, проводимой политике в конкретной сфере, целям законопроекта, в том числе связанным с изменением его концепции, предполагающим увеличение государственных расходов или сокращение государственных доходов);
4) если поправки отклоняются по причине увеличения расходной или сокращения доходной части государственного бюджета, то указываются номер и дата протокола заседания республиканской бюджетной комиссии, на котором такие затраты не были поддержаны;
5) в случае необходимости, Правительством может быть предложена редакция поправки.**
** Редакция поправки может быть предложена лишь по структурным элементам законопроекта, затрагиваемым поправками депутатов или прямо связанным с ними по содержанию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Подписи первых руководителей заинтересованных государственных органов
или лиц, исполняющих их обязанности, в соответствии с требованиями Регламента Правительства.
Приложение 10
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 10 декабря 2002 года № 1300

1. Парламент депутаттары ұсынған, Үкімет қолдайтын түзетулердің жеке немесе өзара байланысқан топтар бойынша қысқаша мазмұны.*
* Егер қолдау тапқан түзетулер мемлекеттік бюджеттің шығыс бөлігінің ұлғаюына немесе кіріс бөлігінің қысқаруына әкеп соғатын болса, онда Республикалық бюджет комиссиясының осындай шығындар мақұлданған отырысы хаттамасының нөмірі мен күні көрсетіледі.
2. Ескертулер мен ұсыныстар бар түзетулер:
Түзетудің мазмұны оның мемлекеттің стратегиялық мақсаттарына сәйкестігін, түзетулердің қандай нысаналы топтарға бағытталғанын (түзетулер қозғайтын нысаналы топтарды сипаттау: азаматтар, кәсіпорындар, ұйымдар, мемлекет) сипаттай отырып, әлеуметтік-экономикалық дамуға, ішкі саяси тұрақтылыққа, діни қызметке, бірыңғай ақпараттық кеңістіктің қауіпсіздігіне әсері туралы мәліметтерді сипаттай және мына нұсқалардың бірін: (ішінара қолдау табады/қолдау таппайды) көрсете отырып қысқаша жазылады.
____________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Мемлекеттік органдардың пікірлері ескерілген ескертулер мен ұсыныстар әрбір түзету бойынша жеке немесе өзара байланысқан түзетулер тобы бойынша дәйекті түрде жазылады және ұсынымдық сипатта көрсетілуге тиіс, бұл ретте:
1) егер түзету ішінара қолдау тапса, түзетудің бұл бөлігі айқын көрсетіледі;
2) Конституцияға, өзге де заңнамалық актілерге, мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарына, басқа да құжаттарға қайшылықтары көрсетіле отырып, түзетуді тұтастай немесе оның бір бөлігін қабылдамаудың себептеріне сілтеме жасала отырып, Үкімет ұстанымының негіздемесі қысқаша көрсетіледі;
3) түзетуді қабылдамаудың өзге де себептері көрсетіледі (Президенттің тапсырмаларына, нақты салада жүргізіліп жатқан саясатқа, заң жобасының мақсаттарына, оның ішінде мемлекеттік шығыстардың ұлғаюын немесе мемлекеттік кірістің қысқаруын көздейтін тұжырымдамасының өзгеруіне байланысты мақсаттарына сәйкес келмеуі);
4) егер мемлекеттік бюджеттің шығыс бөлігінің ұлғаюы немесе кіріс бөлігінің қысқаруы себебінен түзетулерден бас тартылса, онда Республикалық бюджет комиссиясының осындай шығындар қолдау таппаған отырысы хаттамасының нөмірі мен күні көрсетіледі;
5) қажет болған жағдайда, Үкімет түзетудің редакциясын ұсынуы мүмкін**
**Түзетудің редакциясы депутаттардың түзетулері қозғайтын немесе мазмұны бойынша олармен тікелей байланысқан заң жобасының құрылымдық элементтері бойынша ғана берілуі мүмкін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Үкімет Регламентінің талаптарына сәйкес мүдделі мемлекеттік органдардың бірінші басшыларының немесе олардың міндетін атқарушы адамдардың қолдары.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2002 жылғы 10 желтоқсандағы
№ 1300 қаулысына
10-қосымша
"________________________________________________________" Заң жобасын қарау барысында бастама жасалған түзетулер бойынша мемлекеттік органдардың келісілген ұстанымы

Сноска. Регламент дополнен приложением 10 в соответствии с постановлением Правительства РК от 16.10.2020 № 668.
Согласованная позиция государственных органов по поправкам, инициируемым в ходе рассмотрения проекта Закона "________________________________________________________"
1. Описательная часть поправок ______________________________________________
_________________________________________________________________________.
В данной части дается оценка обоснованности, целесообразности и необходимости поправок.
При оценке поправок учитывается следующее:
1) поправки не должны регламентировать правоотношения, которые уже
урегулированы действующим законодательством;
2) поправки не должны противоречить основополагающим принципам права;
3) поправки должны соответствовать концепции законопроекта.
2. Сведения о предложениях и замечаниях к поправкам Национальной палаты
предпринимателей Республики Казахстан, аккредитованных объединений субъектов
частного предпринимательства:
_________________________________________________________________________.
3. Сведения о нормах, предусматривающих сокращение государственных доходов или
увеличение государственных расходов из бюджета:
_________________________________________________________________________.
Согласованная позиция государственных органов по поправкам должна содержать
сведения о нормах, предусматривающих сокращение государственных доходов или
увеличение государственных расходов из бюджета. В случае, если поправки не
поддерживаются по причине увеличения расходной или сокращения доходной части
государственного бюджета, указываются номер и дата заседания Республиканской
бюджетной комиссии, на котором такие затраты не были поддержаны.
При наличии к согласованной позиции по поправкам разработчиком прикладываются
финансово-экономические расчеты в части возможного сокращения государственных
доходов или увеличения государственных расходов.
4. Разногласия между государственными органами, входящими в состав
Правительства, и центральными государственными органами, непосредственно
подчиненными и подотчетными Президенту Республики Казахстан или не входящими в
структуру Правительства (при наличии):__________________________
____________________________________________________________________.
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 10 декабря 2002 года N 1300
Перечень
утративших силу некоторых решений Правительства
Республики Казахстан
1. Постановление Правительства Республики Казахстан от 23 февраля 1999 года N 156 "О Регламенте Правительства Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 1998 г., N 6, ст. 40).

Ескерту. Регламент 10-қосымшамен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 16.10.2020 № 668 қаулысымен.
1. Түзетулердің сипаттамалық бөлігі _____________________________________
_____________________________________________________________________.
Бұл бөлікте түзетулердің негізділігіне, орындылығына және қажеттігіне баға беріледі.
Түзетулерді бағалау кезінде мыналар ескеріледі:
1) түзетулер қолданыстағы заңнамада реттелген құқықтық қатынастарды реттемеуге тиіс;
2) түзетулер құқықтың негіз қалаушы қағидаттарына қайшы келмеуге тиіс;
3) түзетулер заң жобасының тұжырымдамасына сәйкес келуге тиіс.
2. Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасының және жеке кәсіпкерлік субъектілерінің аккредиттелген бірлестіктерінің түзетулеріне ұсыныстар мен ескертулер туралы мәліметтер:________________________________________________.
3. Мемлекеттік кірістерді қысқартуды немесе бюджеттен мемлекеттік шығыстарды ұлғайтуды көздейтін нормалар туралы мәліметтер:
_______________________________________________________________.
Түзетулер бойынша мемлекеттік органдардың келісілген позициясында мемлекеттік кірістерді қысқартуды немесе бюджеттен мемлекеттік шығыстарды ұлғайтуды көздейтін нормалар туралы мәліметтер қамтылуы тиіс. Егер түзетулер мемлекеттік бюджеттің шығыс бөлігінің ұлғаюы немесе кіріс бөлігінің қысқаруы себебінен қолдау таппаған жағдайда, Республикалық бюджет комиссиясының мұндай шығындар қолдау таппаған отырысының нөмірі мен күні көрсетіледі.
Мемлекеттік кірістерді ықтимал қысқарту немесе мемлекеттік шығыстарды ұлғайту бөлігінде қаржылық-экономикалық есептер бар болса, әзірлеуші оны түзетулер бойынша келісілген позицияға қоса береді.
4. Үкімет құрамына кіретін мемлекеттік органдар мен Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін немесе Үкімет құрылымына кірмейтін орталық мемлекеттік органдар арасындағы келіспеушіліктер (бар болған жағдайда):_________________________________________________________
_____________________________________________________________________.
Қазақстан Республикасы
Үкiметінiң
2002 жылғы 10 желтоқсандағы
N 1300 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң күшi жойылған
кейбiр шешiмдерінiң
ТІЗБЕСІ
1. "Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң Регламентi туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1999 жылғы 23 ақпандағы N 156 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮКЖ-ы, 1998 ж., N 6, 40-құжат).

2. Пункт 7 постановления Правительства Республики Казахстан от 19 марта 1999 года N 278 "Об отдельных вопросах по экспорту-импорту вооружения, военной продукции и продукции двойного назначения".
3. Подпункт 1) пункта 2 постановления Правительства Республики Казахстан от 11 августа 1999 года N 1143 "Отдельные вопросы транзита продукции, подлежащей экспортному контролю".
4. Постановление Правительства Республики Казахстан от 21 сентября 1999 года N 1426 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 23 февраля 1999 года N 156" (САПП Республики Казахстан, 1999 г., N 47, ст. 435).
5. Пункт 5 постановления Правительства Республики Казахстан от 14 декабря 1999 года N 1917 "О совершенствовании системы экспортного контроля в Республике Казахстан".
6. Постановление Правительства Республики Казахстан от 22 января 2000 года N 116 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 23 февраля 1999 года N 156" (САПП Республики Казахстан, 2000 г., N 3, ст. 42).
7. Постановление Правительства Республики Казахстан от 13 марта 2000 года N 386 "О внесении дополнения в постановление Правительства Республики Казахстан от 23 февраля 1999 года N 156" (САПП Республики Казахстан, 2000 г., N 15, ст. 149).
8. Постановление Правительства Республики Казахстан от 20 апреля 2000 года N 611 "О внесении изменения в постановление Правительства Республики Казахстан от 23 февраля 1999 года N 156" (САПП Республики Казахстан, 2000 г., N 20, ст. 224).
9. Постановление Правительства Республики Казахстан от 13 июля 2000 года N 1068 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 23 февраля 1999 года N 156" (САПП Республики Казахстан, 2000 г., N 29, ст. 361).
10. Постановление Правительства Республики Казахстан от 25 июня 2001 года N 856 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 23 февраля 1999 года N 156".
11. Постановление Правительства Республики Казахстан от 12 марта 2002 года N 298 "О внесении дополнения в постановление Правительства Республики Казахстан от 23 февраля 1999 года N 156" (САПП Республики Казахстан, 2002 г., N 9, ст. 74).
12. Постановление Правительства Республики Казахстан от 26 сентября 2002 года N 1055 "О внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 23 февраля 1999 года N 156" (САПП Республики Казахстан, 2002 г., N 32, ст. 343).

2. "Қару-жарақтың, әскери өнiмнiң және екi ұдай мақсаттағы өнiмнiң экспорты-импорты жөнiндегi жекелеген мәселелер туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1999 жылғы 19 наурыздағы N 278 қаулысының 7-тармағы.
3. "Экспорттық бақылауға жататын өнiмдер транзитiнiң кейбiр мәселелерi" туралы Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1999 жылғы 11 тамыздағы N 1143 қаулысы 2-тармағының 1) тармақшасы.
4. "Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1999 жылғы 23 ақпандағы N 156 қаулысына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1999 жылғы 21 қыркүйектегi N 1426 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮКЖ-ы, 1999 ж., N 47, 435-құжат).
5. "Қазақстан Республикасындағы экспорттық бақылау жүйесiн жетiлдiру туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1999 жылғы 14 желтоқсандағы N 1917 қаулысының 5-тармағы.
6. "Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1999 жылғы 23 ақпандағы N 156 қаулысына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2000 жылғы 22 қаңтардағы N 116 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮКЖ-ы, 2000 ж., N 3, 42-құжат).
7. "Қазақстан Республикасы Үкiметiнің 1999 жылғы 23 ақпандағы N 156 қаулысына толықтыру енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2000 жылғы 13 наурыздағы N 386 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮКЖ-ы, 2000 ж., N 15, 149-құжат).
8. "Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1999 жылғы 23 ақпандағы N 156 қаулысына өзгерiс енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2000 жылғы 20 сәуiрдегi N 611 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮКЖ-ы, 2000 ж., N 20, 224-құжат).
9. "Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1999 жылғы 23 ақпандағы N 156 қаулысына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2000 жылғы 13 шiлдедегi N 1068 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮКЖ-ы, 2000 ж., N 29, 361-құжат).
10. "Қазақстан Республикасы Үкiметiнің 1999 жылғы 23 ақпандағы N 156 қаулысына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2001 жылғы 25 маусымдағы N 856 қаулысы .
11. "Қазақстан Республикасы Үкiметiнің 1999 жылғы 23 ақпандағы N 156 қаулысына толықтыру енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2002 жылғы 12 наурыздағы N 298 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮКЖ-ы, 2002 ж., N 9, 74-құжат).
12. "Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1999 жылғы 23 ақпандағы N 156 қаулысына өзгерiстер енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2002 жылғы 26 қыркүйектегi N 1055 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮКЖ-ы, 2002 ж., N 32, 343-құжат).