О внесении изменений и дополнения в постановление Правительства Республики Казахстан от 16 февраля 2000 года N 253
Постановление Правительства Республики Казахстан от 13 декабря 2002 года N 1312
Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 16 февраля 2000 года N 253 "О Программе обеспечения прав на землю в Республике Казахстан на 2000-2003 годы" (САПП Республики Казахстан, 2000 г., N 7, ст. 94) следующие изменения и дополнение:
1) в Программе обеспечения прав на землю в Республике Казахстан на 2000-2003 годы, утвержденной указанным постановлением:
раздел "4. Финансовое обеспечение Программы" дополнить абзацем третьим следующего содержания:
"На осуществление мероприятий по совершенствованию земельного законодательства, государственного земельного кадастра, развитие рынка земли на 2003 год предусматривается 308066 тысяч тенге из республиканского бюджета";
2) Мероприятия по реализации Программы обеспечения прав на землю в Республике Казахстан на 2000-2003 годы, утвержденные указанным постановлением, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 13 декабря 2002 года N 1312
Мероприятия
по реализации Программы обеспечения прав
на землю в Республике Казахстан на 2000-2003 годы
-------------------------------------------------------------------
N   !  Наименование  ! Форма !Ответствен-! Срок !Предпо-!Источники
п/п  !   мероприятия  !завер- !ные за вы- !выпол-!лагае- !финанси-
!                !шения  !полнение   !нения !мые    !рования
!                !       !           !      !расходы!
!                !       !           !      !(тыс.  !
!                !       !           !      !тенге) !
-------------------------------------------------------------------
1  !        2       !   3   !     4     !   5  !    6  !    7
-------------------------------------------------------------------
1. Правовое
обеспечение
закрепления прав
на землю
1.1   Разработать      Проект  Агентство    2000     -        -
проект Закона    Закона  по управ-    год
Республики               лению зе-
Казахстан                мельными
"О земле"                ресурсами,
Минюст
1.2   Разработать
проекты
постановлений
Правительства
Республики
Казахстан
"О внесении
изменений и
дополнений в
постановления
Правительства
Республики
Казахстан:

Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2000 жылғы 16 ақпандағы N 253 қаулысына өзгерiстер мен толықтыру енгiзу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы. 2002 жылғы 13 желтоқсан N 1312
Қазақстан Республикасының Yкiметi қаулы етеді:
1. "Қазақстан Республикасында Жерге құқықтарды қамтамасыз етудiң 2000-2003 жылдарға арналған бағдарламасы туралы" Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2000 жылғы 16 ақпандағы N 253 қаулысына (Қазақстан Республикасының ПYКЖ-ы, 2000 ж., N 7, 94-құжат) мынадай өзгерiстер мен толықтыру енгiзiлсiн:
1) көрсетiлген қаулымен бекiтiлген Қазақстан Республикасында Жерге құқықтарды қамтамасыз етудiң 2000-2003 жылдарға арналған бағдарламасында:
"4. Бағдарламаны қаржылық қамтамасыз ету" деген бөлiмi мынадай мазмұндағы үшiншi абзацпен толықтырылсын:
"Жер заңнамасын, мемлекеттiк жер кадастрын жетiлдiру, жер рыногын дамыту жөнiндегi iс-шараларды жүзеге асыруға 2003 жылға республикалық бюджеттен 308066 мың теңге көзделедi";
2) көрсетiлген қаулымен бекiтiлген Қазақстан Республикасында Жерге құқықтарды қамтамасыз етудiң 2000-2003 жылдарға арналған бағдарламасын жүзеге асыру жөнiндегi iс-шаралар осы қаулыға қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң
2002 жылғы 13 желтоқсандағы
N 1312 қаулысына қосымша
Қазақстан Республикасында Жерге құқықтарды қамтамасыз
етудің 2000-2003 жылдарға арналған бағдарламасын
iске асыру жөнiндегi
IС-ШАРАЛАР
------------------------------------------------------------------
Р/с!Іс-шараның атауы!Аяқтау ! Орындауға!Орындау!Болжамды!Қаржылан.
N !                !нысаны !жауаптылар!мерзімі!шығыстар!дыру көз.
!                !       !          !       ! (мың   !дері
!                !       !          !       ! теңге) !
------------------------------------------------------------------
1 !        2       !   3   !     4    !   5   !    6   !    7
------------------------------------------------------------------
1. Жерге құқық.
тарды бекiтудi
құқықтық қамта.
масыз ету
1.1 "Жер туралы"      Заң     Жер ресур. 2000       -        -
Қазақстан         жобасы  старын     жыл
Республикасы              басқару
Заңының жобасын           жөніндегі
әзiрлеу:                  агенттік,
Әділетмині
1.2 "Қазақстан
Республикасы
Үкiметiнiң
қаулыларына
өзгерiстер мен
толықтырулар
енгiзу туралы"
Қазақстан
Республикасы
Yкiметiнiң
мынадай
қаулыларының
жобаларын
әзiрлеу:
"Мемлекеттiң      Yкiмет  Жер ресур. 2000         -      -
жеке меншiкке     қаулы.  старын     жылдың
сататын немесе    сының   басқару    IV тоқсаны
жер пайдалануға   жобасы  жөнiндегi
беретiн жерлерi           агенттiк,
үшiн төлем                Әдiлетминi,
ставкаларын               Қаржыминi
бекiту туралы"

от 8 мая 1996 г. Проект  Агентство    IV       -        -
N 576 "Об        поста-  по управ-    квартал
утверждении      новле-  лению зе-    2000
ставок платы за  ния     мельными     года
землю,           Прави-  ресурсами,
продаваемую в    тель-   Минюст,
частную          ства    Минфин
собственность
или предостав-
ляемую в земле-
пользование
государством";
от 1 октября     Проект  Агентство    II       -        -
1996 г. N 1203    поста-  по управ-    квар-
"Об утверждении  новле-  лению зе-    тал
Порядка          ния     мельными     2001
определения      Прави-  ресурсами,   года
оценочной        тель-   Минюст,
стоимости        ства    Минфин
земельных
участков,
продаваемых в
частную
собственность
или предостав-
ляемых в
землепользование
государством".
2. Формирование
реальных
собственников
земли и земле-
пользователей
Завершить        Доклад  Агентство    Де-      -        -
натурную         Прави-  по управ-    кабрь,
персонификацию   тель-   лению зе-    2000
условных         ству    мельными     года
земельных долей          ресурсами,
Минсельхоз
2.1   Обеспечить       Акт на  Агентство    Пос-     -        -
документами на   право   по управ-    тоян-
земельные        соб-    лению зе-    но
участки:         ствен-  мельными
оформление и     ности   ресурсами
выдача           на зе-
правоудосто-     мель-
веряющих         ный
документов       учас-
ток
2.2   Отвести          Отвод   Агентство    Пос-  2003    Республи-
земельные        зе-     по управ-    тоян- год-    канский
участки и        мель-   лению зе-    но    20002   бюджет
выдать           ного    мельными
правоудосто-     участ-  ресурсами
веряющие         ка и
документы        выдача
на землю         доку-
крестьянским     ментов
(фермерским)     на
хозяйствам       землю
2.3   Провести         Проек-  Агентство    2001- 2003    Республи-
земельно-        ты,     по управ-    2003  год-    канский
хозяйственное    схемы   лению зе-    годы  8100    бюджет
устройство               мельными
территории               ресурсами
сельских
населенных
пунктов
2.4   Разработать и    Инфор-  Агентство    2000-   -         -
утвердить        мация   по управ-    2001
региональные     Прави-  лению зе-    годы
схемы            тель-   мельными
зонирования      ству    ресурсами,
земель                   акимы
городов и
районов
2.5   Разработать      Инфор-  Минсельхоз,  IV      -         -
региональные     мация   Агентство    квар-
программы по     Прави-  по управ-    тал
рациональному    тель-   лению зе-    2000
использованию    ству    мельными     года
земель,                  ресурсами,
повышению                акимы
плодородия               областей
почв, охране
земельных
ресурсов

1996 жылғы 8
мамырдағы N 576
"Мемлекеттiң жеке Үкiмет  Жер ресур. 2001         -      -
меншiкке сататын  қаулы.  старын     жылдың
немесе жер пайда. сының   басқару    IІ тоқсаны
лануға беретiн    жобасы  жөнiндегi
жер учаскелерiнiң         агенттiк,
бағалық құнын             Әдiлетмині,
белгiлеу тәртiбiн         Қаржыминi
бекiту туралы"
1996 жылғы 1
қазандағы N 1203
2. Жердiң шынайы
меншік иелерi мен
жердi пайдалану.
шыларды қалыптас.
тыру
Шартты жер        Yкiметке Жер ресур. 2000         -      -
үлестерiн заттық  баяндама старын     жылдың
дербестендiрудi            басқару    желтоқсаны
аяқтау                     жөніндегі
агенттiк,
Ауылшарминi
2.1 Жер телiмдерiн    Жер      Жер ресурс. Тұрақты     -      -
мынадай құжат.    телiмiне тарын
тармен қамтамасыз меншiк   басқару
ету:              құқығы   жөнiндегi
актiсi   агенттiк
құқықты куәланды.
ратын құжаттарды
ресiмдеу және
беру
2.2 Шаруа (фермер)    Жер       Жер ресурс. Тұрақты 2003  Республи.
қожалықтарына     телiмiн   тарын               жыл - калық
жер телiмдерiн    бөлу және басқару             20002 бюджет
бөлу жөне жерге   жерге     жөніндегі
құқықты куәланды. құжаттар  агенттiк
ратын құжаттар    беру
беру
2.3 Ауылдық елдi      Жобалар,  Жер ресурс.  2001-  2003  Республи.
мекендердiң       схемалар  тарын бас.   2003   жыл - калық
аумағына жер-               қару жөнін.  жылдар 8100  бюджет
шаруашылық орна.            дегі
ластыруды жүргiзу           агенттiк
2.4 Жерлердi аймақ.   Үкіметке  Жер ресур.   2000-     -     -
тарға бөлудiң     ақпарат   старын       2001
аймақтық схема.             басқару      жылдар
ларын әзiрлеу               жөніндегі
және бекіту                 агенттік,
қалалар мен
аудандардың
әкімдері
2.5 Жердi ұтымды       Yкiметке Ауылшармині, 2000      -     -
пайдалану, топы.   ақпарат  Жер ресур.   жылдың
рақтың құнарлығын           старын       IV
арттыру, жер ре.            басқару      тоқсаны
сурстарын қорғау            жөніндегі
жөнiнде аймақтық            агенттік,
бағдарламалар               облыстардың
әзiрлеу                     әкімдері

2.6   Разработать план План    Агентство    По      -         -
мероприятий по   меро-   по управ-    заяв-
отводу земельных прия-   лению зе-    кам
участков для     тий     мельными
существующих     отвода  ресурсами,
объектов         зе-     местные
кондоминиумов    мель-   исполни-
ных     тельные
участ-  органы
ков
объек-
там
кондо-
миниу-
мов
2.7   Провести         Инфор-  Агентство    2000-   -         -
инвентаризацию   мация   по управ-    2001
пахотных земель  Прави-  лению зе-    годы
тель-   мельными
ству    ресурсами
2.8   Разработать      Инфор-  Агентство    II      -         -
целевую          мация   по управ-    квар-
программу        Прави-  лению зе-    тал
по проблемам     тель-   мельными     2001
неиспользуемых   ству    ресурсами,   года
земель, ранее            акимы
предоставленных          областей,
для сельскохо-           районов
зяйственных
целей
Рынок земли
2.9   Организация и    Зе-     Агентство    Пос-    -         -
проведение       мель-   по управ-    тоян-
земельных        ные     лению зе-    но
аукционов и      аук-    мельными
конкурсов по     ционы,  ресурсами,
продаже          кон-    местные
земельных        курсы   исполни-
участков,                тельные
находящихся в            органы
государственной
собственности
Совершенствование
земельного
кадастра
2.10  Обеспечить       Меж-    Минюст,      IV      -         -
взаимодействие   ведом-  Агентство    квар-
между земельным  ствен-  по управ-    тал
и правовым       ный     лению зе-    2000
кадастрами,      дого-   мельными     года
привязку         вор     ресурсами
земельно-кадас-
трового
компонента к
проекту
регистрации прав
на недвижимое
имущество
2.11  Обеспечить учет  Доклад  Агентство    Пос-    -         -
земельных        Прави-  по управ-    тоян-
участков для     тель-   лению зе-    но
целей            ству    мельными
регистрации              ресурсами
(Земельно-
кадастровое
дело, книга
и карта)
2.12  Провести
земельно-
кадастровые
работы:
аэрофотогеоде-   Съем-   Агентство    Пос-  2003    Республи-
зические         ки,     по управ-    тоян- год-    канский
изыскания,       карты   лению зе-    но    102300  бюджет
почвенное                мельными
обследование,            ресурсами
геоботаническое
обследование;
вычислить        Вычис-  Агентство    Пос-  2003    Республи-
площади          ление   по управ-    тоян- год-    канский
сельскохозяйст-  площа-  лению зе-    но    31074   бюджет
венных угодий,   дей     мельными
почвенных и              ресурсами
геоботанических
контуров;
изготовить и     карты,  Агентство    Пос-    -         -
вести районные   схемы   по управ-    тоян-
карты и карты            лению зе-    но
учетных                  мельными
кварталов;               ресурсами
государственный  база    Агентство    Пос-    -         -
учет земель;     данных  по управ-    тоян-
кадас-  лению зе-    но
стра    мельными
ресурсами
создать свод     Элект-  Агентство    Пос-  2003    Республи-
данных по        ронная  по управ-    тоян- год-    канский
земельному       база    лению зе-    но    38524   бюджет
кадастру на      данных  мельными
собственников            ресурсами
земли и земле-
пользователей
в электронном
виде

2.6 Қазiргі кондомини. Кондоми.  Жер ресур.  Өтінімдер  -     -
умдер объектiлері  ниум объ. старын      бойынша
үшiн жер телiмде.  ектiлер.  басқару
рiн бөлу жөнiндегі iне жер   жөніндегі
іс-шаралар жоспа.  телiмде.  агенттік,
рын әзiрлеу        рiн       жергілікті
бөлудiң   атқарушы
iс-       органдар
шаралар
жоспары
2.7 Егiстiк жерлерге   Yкiметке  Жер ресур.  2000-      -     -
түгендеу жүргізу   ақпарат   старын      2001
басқару     жылдар
жөніндегі
агенттік
2.8 Ауыл шаруашылығы   Үкiметке  Жер ресур.  2001       -     -
мақсаттары үшiн    ақпарат   старын      жылдың
бұрын берiлген,              басқару     ІІ
пайдаланылмай                жөніндегі   тоқсаны
жатқан жерлердiң             агенттік,
проблемалары                 облыстар.
бойынша мақсатты             дың, аудан.
бағдарлама әзiрлеу           дардың
әкімдері
Жер рыногы
2.9 Мемлекет меншiгiн.  Жер аук.  Жер ресурс. Тұрақты   -     -
дегi жер телiмдерiн циондары, тарын
сату жөнiндегi жер  конкурс.  басқару
аукциондары мен     тары      жөнiндегi
конкурстарын ұйым.            агенттiк,
дастыру және өткiзу           жергілікті
атқарушы
органдар
Жер кадастрын жетiлдiру
2.10 Жер және құқық      Ведомст. Әділетмині,  2000     -     -
кадастры арасындағы воаралық Жер ресур.   жылдың
өзара iс-қимылды,   шарт     старын       IV
жер-кадастр құрам.           басқару      тоқсаны
дас бөлiгін жылжы.           жөніндегі
майтын мүлiкке               агенттік
құқықты тіркеу
жобасына ұштастыру.
ды қамтамасыз ету
2.11 Тiркеу мақсаты үшiн Yкiметке Жер ресур.   Тұрақты  -     -
жер телiмдерi       баяндама старын
есепке алуды қамта.          басқару
масыз ету (Жер ка.           жөніндегі
дастры iсi, кiтабы           агенттік
және картасы)
2.12. Жер-кадастр жұмыс.
тарын жүргiзу:
аэрофотогеодезия.  Түсiрiм. Жер ресур. Тұрақты 2003  Республи.
лық iздестiру,     дер,     старын             жыл-  калық
топырақты зерттеу, карталар басқару           102300 бюджет
геоботаникалық              жөніндегі
зерттеу;                    агенттік
ауыл шаруашылығы  Алаңдарды Жер ресур. Тұрақты 2003  Республи.
алқаптарының,     есептеу,  старын             жыл-  калық
топырақтың және             басқару            31074 бюджет
геоботаникалық              жөніндегі
контурлардың                агенттік
алаңдарын есептеу;
аудандық карта.   карталар, Жер ресурс. Тұрақты
ларды және        схемалар  тарын
есептеу квартал.            басқару
дарының картала.            жөнiндегi
рын жасау және              агенттiк
жүргiзу;
жерлердiң        Кадастрдың Жер ресур.  Тұрақты   -     -
мемлекеттiк      дерекқоры  старын
есебi;                      басқару
жөніндегі
агенттік
жердiң меншiк    Электронды Жер ресурс. Тұрақты 2003 Республи.
иелерi мен жер   дерекқор   тарын бас.          жыл- калық
пайдаланушылар.             қару жөнін.        38524 бюджет
дың жер кадаст.             дегі агент.
ры жөнiндегi                тік
деректерiн
электронды түрде
жинақтау

2.13  Обеспечить       Элект-  Агентство    2001    -         -
переход с        ронная  по управ-    год
ведения учета    база    лению зе-    2001-   -         -
земельных        данных  мельными     2003
участков с               ресурсами    годы
бумажных
носителей на
электронную
систему сбора и
хранения
информации:
в пилотных
регионах
в остальных
областях
2.14  Создать и вести  Автома- Агентство    Пос-  2003    Республи-
автоматизирован- тизиро- по управ-    тоян- год-    канский
ную информа-     ванная  лению зе-    но    106413  бюджет
ционную систему  инфор-  мельными
государственного мацион- ресурсами
земельного       ная
кадастра         система
земель-
ного
кадас-
тра
2.15  Топографо-       Карты,  Агентство    Пос-    -         -
геодезическое и  планы   по управ-    тоян-
картогра-        (схемы) лению зе-    но
фическое                 мельными
обеспечение              ресурсами,
земельного               Минюст
кадастра, в том
числе цифровое
Структурные
преобразования и
кадровое
обеспечение
2.16  Организовать     Кадаст- Агентство    2000-   -         -
производственные ровые   по управ-    2001
подразделения в  центры  лению зе-    годы
районах                  мельными
ресурсами
2.17  Создать органы   Органы  Агентство    2000    -         -
по управлению    по уп-  по управ-    год
земельными       равле-  лению зе-
ресурсами в      нию зе- мельными
городах          мельны- ресурсами
областного       ми ре-
значения         сурсами
в об-
ластных
центрах
и горо-
дах
2.18  Создать центры   Центр   Агентство    IV      -         -
по обучению      по обу- по управ-    квар-
специалистов     чению в лению зе-    тал
областных,       городах мельными     2000
районных         Астане  ресурсами,   года
(городских)      и       Минюст
комитетов и      Алматы
кадастровых
центров
навыкам,
необходимым при
учете земельных
участков для
целей регистрации
2.19  Организовать     Пере-   Агентство    2000- 2003    Республи-
подготовку и     подго-  по управ-    2003  год-    канский
переподготовку   товка,  лению зе-    годы  1653    бюджет
специалистов     обуче-  мельными
областных и      ние     ресурсами
районных служб   специа-
листов
2.20  Использование    Инфор-  Агентство    Пос-    -         -
имеющейся        мации,  по управ-    тоян-
информационно-   бюлле-  лению зе-    но
маркетинговой    тени    мельными
системы для              ресурсами
развития рынка
2.21  Совершенствовать Реко-   Агентство    Пос-    -         -
научно-методи-   менда-  по управ-    тоян-
ческое           ции     лению зе-    но
обеспечение,             мельными
развитие                 ресурсами
фундаментальных
и прикладных
исследований:
провести         Науч-   Агентство    2003    -         -
прикладные       ные     по управ-    год
научные исследо- иссле-  лению зе-
вания в области  дова-   мельными
экономической    ния,    ресурсами
оценки земельных мето-
ресурсов         дики
2.22  Разработать      Прог-   Агентство    III     -         -
программы        рамма   по управ-    квар-
обучения и       обуче-  лению зе-    тал
переподготовки   ния и   мельными     2000
кадров           пере-   ресурсами    года
областного,      подго-
районного        товка
(городского)     кадров
звена
-------------------------------------------------------------------

2.13  Жер телiмдерiн   Электронды Жер ресурс. 2001 жыл  -     -
есепке алуды:    дерекқор   тарын бас.  2001-2003
пилоттық                    қару жөнін. жылдар
аймақтарда                  дегі агент.
қалған облыстар.            тік
да ақпаратты
жинаудың және
сақтаудың қағаз
тасымалдаушыдан
электронды
жүйесiне көшудi
қамтамасыз ету
2.14  Мемлекеттiк жер  Жер кадаст. Жер ресур. Тұрақты 2003 Республи.
кадастрының ав.  рының авто. тарын              жыл- калық
томаттандырылған маттанды.   басқару           106413 бюджет
ақпараттық       рылған ақ.  жөніндегі
жүйесiн кұру     параттық    агенттік
және жүргiзу     жүйесі
2.15  Жер кадастрын    Карталар,   Жер ресур. Тұрақты   -      -
топографиялық-   жоспарлар   старын
геодезиялық және (схемалар)  басқару
картографиялық,              жөніндегі
оның iшiнде                  агенттік,
сандық                       Әділетмині
қамтамасыз ету
Құрылымдық қайта
құру және кадрлық
қамтамасыз ету
2.16  Аудандарда өндi. Кадастр     Жер          2000-    -      -
рiстiк бөлiмше.  орталықтары ресурстарын  2001
лер ұйымдастыру              басқару      жылдар
жөніндегі
агенттік
2.17  Облыстық маңызы  Облыс орта. Жер          2000     -      -
бар қалаларда    лықтары мен ресурстарын  жыл
жер ресурстарын  калалардағы басқару
басқару жөнiнде  жер ресурс. жөніндегі
органдар құру    тарын бас.  агенттік
қару жөнін.
дегі орган.
дар
2.18  Облыстық,        Астана және Жер           2000     -     -
аудандық         Алматы      ресурстарын   жылдың
(қалалық) коми.  қалаларын.  басқару       IV
теттердiң және   дағы оқыту  жөніндегі     тоқсаны
кадастр орталық. жөніндегі   агенттік
тарының маманда. орталықтар
рын жер телiмде.
рiн тiркеу мақ.
сатында есепке
алуға қажеттi
дағдыларға оқыту
жөнiндегi
орталықтар құру
2.19  Облыстық және    Мамандарды  Жер          2000-  2003 Респуб.
аудандық қызмет. қайта       ресурстарын  2003   жыл  ликалық
тердің маманда.  даярлау,    басқару      жылдар -    бюджет
рын даярлауды,   оқыту       жөніндегі           1653
және қайта                   агенттік
даярлауды
ұйымдастыру
2.20  Рынокты дамыту   Ақпараттар, Жер          Тұрақты  -     -
үшiн қолда бар   бюллетень.  ресурстарын
ақпараттық-      дер         басқару
маркетинг                    жөніндегі
жүйесiн                      агенттік
пайдалану
2.21  Ғылыми-әдiстеме. Ұсынымдар   Жер          Тұрақты  -     -
лiк қамтамасыз               ресурстарын
етудi жетiлдiру,             басқару
iргелi және                  жөніндегі
қолданбалы                   агенттік
зерттеулердi
дамыту:
жер ресурстарын  Ғылыми      Жер          2003 жыл
экономикалық     зерттеулер, ресурстарын
бағалау          әдістемелер басқару
саласында                    жөніндегі
қолданбалы                   агенттік
ғылыми зерттеу.
лер жүргiзу
2.22  Кадрлардың       Кадрларды   Жер          2000 жылдың  -    -
облыстық,        оқыту       ресурстарын  ІІІ тоқсаны
аудандық         және қайта  басқару
(қалалық) буын.  даярлау     жөніндегі
дарын оқыту мен  бағдарла.   агенттік
қайта даярлаудың масы
бағдарламаларын
әзiрлеу
------------------------------------------------------------------