Статья 6
Уполномоченные органы обмениваются перечнями аккредитованных органов, осуществляющих сертификацию товаров, перечнями аккредитованных и аттестованных учреждений и организаций, осуществляющих медико-биологические и другие исследования продукции (товаров) по показателям безопасности для здоровья человека, образцами сертификатов, национальными знаками соответствия, а также перечнями продукции, подлежащей обязательной сертификации, и перечнями товаров, подлежащих государственному санитарному, фитосанитарному и ветеринарному контролю.
Статья 7
Ввоз на таможенные территории Сторон лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники, биопрепаратов, средств защиты животных, ветеринарного оборудования и инструментов осуществляется в соответствии с национальными законодательствами Сторон.
Статья 8
Стороны руководствуются положениями  Конвенции  о международной торговле видами дикой флоры и фауны, находящимися под угрозой исчезновения от 3 марта 1973 года (СИТЕС) и резолюциями конференций СИТЕС, если объекты торговли подпадают под ее действие.
Статья 9
Настоящее Соглашение вступает в силу со дня сдачи на хранение депозитарию третьего уведомления о выполнении подписавшими его Сторонами внутригосударственных процедур, необходимых для его вступления в силу.
Для Сторон, выполнивших необходимые процедуры позднее, оно вступает в силу со дня сдачи на хранение депозитарию соответствующих документов.
Статья 10
В настоящее Соглашение могут быть внесены изменения и дополнения с общего согласия Сторон. Изменения и дополнения оформляются отдельными протоколами, которые вступают в силу в порядке, предусмотренном статьей 9 настоящего Соглашения.
Статья 11
Споры и разногласия, связанные с применением и толкованием настоящего Соглашения, разрешаются путем переговоров заинтересованных Сторон.
Статья 12
Настоящее Соглашение действует в течение пяти лет со дня его вступления в силу и будет автоматически продлеваться на последующие пятилетние периоды, если Стороны не примут иного решения.
Статья 13
Настоящее Соглашение открыто для присоединения к нему третьих государств, разделяющих его цели и принципы, с согласия всех Сторон путем передачи депозитарию документов о таком присоединении.
Присоединение считается вступившим в силу с даты получения депозитарием последнего сообщения о согласии на такое присоединение.
Статья 14
Каждая Сторона может выйти из настоящего Соглашения, направив письменное уведомление об этом депозитарию не позднее чем за шесть месяцев до даты выхода.
Совершено в городе Москве 28 сентября 2001 года в одном подлинном экземпляре на русском языке. Подлинный экземпляр хранится в Исполнительном комитете Содружества Независимых Государств, который направит каждому государству, подписавшему настоящее Соглашение, его заверенную копию.
За Правительство                           За Правительство
Азербайджанской Республики                 Республики Молдова
За Правительство                           За Правительство
Республики Армения                         Российской Федерации
За Правительство                           За Правительство
Республики Беларусь                        Республики Таджикистан
За Правительство                           За Правительство
Грузии                                     Туркменистана
За Правительство                           За Правительство
Республики Казахстан                       Республики Узбекистан
За Правительство                           За Правительство
Кыргызской Республики                      Украины
Приложение 1
к Соглашению о применении технических,
медицинских, фармацевтических,
санитарных, ветеринарных и
фитосанитарных норм, правил и требований
в отношении товаров, ввозимых в
государства-участники Содружества
Независимых Государств
от 28 сентября 2001 года
Общие требования
к порядку и правилам проведения
сертификации продукции
Настоящие Общие требования к порядку и правилам проведения сертификации продукции (далее - Общие требования) устанавливают общие принципы осуществления порядка и правил проведения обязательной сертификации продукции в государствах, являющихся участниками Соглашения о применении технических, медицинских, фармацевтических, санитарных, ветеринарных и фитосанитарных норм, правил и требований в отношении товаров, ввозимых в государства-участники Содружества Независимых Государств, именуемые в дальнейшем Сторонами.
Общие требования направлены на обеспечение признания результатов сертификации продукции и исключение дополнительных препятствий в торговле между Сторонами.

6-бап
Уәкілеттi органдар тауарларды сертификаттауды жүзеге асыратын тiркелген органдардың тiзбелерiмен, адамның денсаулығы үшiн қауiпсiз көрсеткiштер бойынша өнiмдердi (тауарларды) медициналық- биологиялық және басқа да зерттеулердi жүзеге асыратын тiркелген әрi аттестатталған мекемелер мен ұйымдардың тiзбелерiмен, сертификаттардың үлгiлерiмен, ұлттық сәйкестiк белгiлерiмен, сондай-ақ мiндеттi сертификаттауға жататын өнiмдердің тiзбелерiмен және мемлекеттiк санитарлық, фитосанитариялық және ветеринарлық бақылауға жататын тауарлардың тiзбелерiмен алмасады.
7-бап
Тараптардың кедендiк аумақтарына дәрiлік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медицина техникасын, биопрепараттарды, жануарларды қорғау құралдарын, ветеринарлық жабдық пен құрал-саймандарды әкелу Тараптардың ұлттық заңдарына сәйкес жүзеге асырылады.
8-бап
Тараптар 1973 жылғы 3 наурыздағы Құрып кету қатерi төнген жабайы флора мен фауна түрлерінің халықаралық саудасы туралы конвенцияның ережелерiн (СИТЕС) және егер сауда объектілерi оның қолданысына түсетiн болса, СИТЕС конференциясының қарарларын басшылыққа алады.
9-бап
Осы Келiсiм оған қол қойған Тараптар оны күшiне енгiзу үшiн қажеттi мемлекетiшiлiк рәсiмдердi орындау туралы үшiншi хабарламаны депозитарийге сақтауға тапсырған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қажеттi рәсiмдердi кешiктiріп орындаған Тараптар үшiн ол депозитарийге тиiстi құжаттарды сақтауға тапсырған күнiнен бастап күшіне енеді.
10-бап
Осы Келiсiмге Тараптардың ортақ келiсiмiмен өзгерiстер мен толықтырулар енгізуге болады. Өзгерiстер мен толықтырулар осы Келiсiмнiң 9-бабында көзделген тәртiппен күшiне енетiн жекелеген хаттамалармен ресiмделедi.
11-бап
Осы Келiсiмдi қолдану мен түсiндiруге байланысты даулар мен келiспеушіліктер мүдделi Тараптардың келiссөздерi жолымен шешiледi.
12-бап
Осы Келiсiм оны күшiне енгiзген күннен бастап бес жыл бойы қолданылады және егер тараптар басқа шешiм қабылдамаса, одан арғы
бесжылдық кезеңге автоматты түрде ұзартылады.
13-бап
Осы Келiсiм оған оның мақсаттары мен қағидаттарын бөлiсетiн, барлық Тараптардың келiсiмiмен мұндай қосылу туралы құжаттарды депозитарийге беру жолымен үшiншi мемлекеттердің қосылуы үшiн ашық.
Қосылу депозитарий мұндай қосылуға келiсiм туралы соңғы хабарламаны алған күнiнен бастап күшiне енгiзiлдi деп есептеледi.
14-бап
Әрбiр Тарап шығу күнiне дейiн алты айдан кешiктiрмей депозитарийге ол туралы жазбаша хабарлама жiбере отырып, осы Келiсiмнен шығуы мүмкiн.
2001 жылғы 28 қыркүйекте Мәскеу қаласында бiр түпнұсқа данада орыс тiлiнде жасалды. Түпнұсқа данасы Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығының Атқару комитетiнде сақталады, ол оның куәландырылған көшiрмесiн осы Келiсiмге қол қойған әрбiр мемлекетке жiбередi.
Әзербайжан Республикасының           Молдова Республикасының
Үкiметi үшiн                         Үкiметi үшiн
Армения Республикасының              Ресей Федерациясының
Үкiметi үшiн                         Үкiметi үшiн
Беларусь Республикасының             Тәжiкстан Республикасының
Үкiметi үшiн                         Үкiметi үшiн
Грузия                             Түркiменстан
Үкiметi үшiн                          Үкiметi үшiн
Қазақстан Республикасының            Өзбекстан Республикасының
Үкiметi үшiн                         Үкiметi үшiн
Қырғызстан Республикасының           Украина
Үкiметi үшiн                   Үкіметі үшін
2001 жылғы 28 қыркүйектегі
Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығына
қатысушы мемлекеттерге әкелiнетiн
тауарларға қатысты техникалық,
медициналық, фармацевтикалық,
санитарлық, ветеринарлық және
фитосанитариялық нормаларды,
ережелер мен талаптарды
қолдану туралы келiсiмге
1-қосымша
Өнімдердi сертификаттауды жүргізудiң тәртiбi мен ережелерiне ЖАЛПЫ ТАЛАПТАР
Осы Өнімдерді сертификаттауды жүргізудiң тәртiбi мен ережелерiне жалпы талаптар (бұдан әрi - Жалпы талаптар) бұдан әрi Тараптар деп аталатын Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттерге әкелінетiн тауарларға қатысты техникалық, медициналық, фармацевтикалық, санитарлық, ветеринарлық және фитосанитариялық нормаларды, ережелер мен талаптарды қолдану туралы келiсiмге қатысушы болып табылатын мемлекеттердiң өнiмдерiн мiндеттi сертификаттауды жүргiзудiң тәртiбi мен ережелерiн жүзеге асырудың жалпы қағидаттарын айқындайды.
Жалпы талаптар Тараптар арасындағы саудада өнiмдердi сертификаттаудың нәтижелерiн тануды қамтамасыз етуге және қосымша кедергілердi болдырмауға бағытталған.

1. Общие положения
1.1. Деятельность по сертификации продукции осуществляется в соответствии с национальными законодательствами Сторон и настоящими Общими требованиями.
1.2. Обязательная сертификация продукции осуществляется в случаях, предусмотренных национальными законодательствами Сторон.
1.3. Перечни товаров, подлежащих обязательной сертификации, определяются каждой Стороной в соответствии со своим национальным законодательством.
1.4. Нормативные документы, используемые при обязательной сертификации продукции, включают технические регламенты, межгосударственные или национальные стандарты, санитарные, ветеринарные и фитосанитарные нормы и требования по безопасности и охране окружающей среды и другие документы в соответствии с законодательствами Сторон, которые устанавливают обязательные требования к продукции.
1.5. Применяемые при сертификации продукции методы испытаний должны позволять получать сопоставимые результаты испытаний другой Стороны с их помощью или с помощью эквивалентных методов.
1.6. Схемы сертификации устанавливаются системами сертификации продукции Сторон.
1.7. Сертификацию продукции и ее испытания проводят органы по сертификации и испытательные лаборатории (центры), аккредитованные в порядке, установленном на территории Стороны, в пределах своих областей аккредитации.
1.8. Реестр аккредитованных органов по сертификации и испытательных лабораторий должен быть доступен для других государств Сторон.
1.9. Правила признания результатов работ по сертификации продукции регулируются Порядком признания результатов работ по сертификации, принятым Межгосударственным советом по стандартизации, метрологии и сертификации на заседании 20 октября 1993 г., протокол N 4-93 с изменениями пункта 6, принятыми Советом на заседании 12 октября 1995 г., протокол N 8-95, и двусторонними соглашениями в данной сфере между Сторонами.
2. Общие требования к порядку проведения
сертификации продукции
2.1. Сертификация продукции включает следующие процедуры:
- подачу заявки;
- рассмотрение заявки и принятие по ней решения;
- идентификацию продукции, отбор и испытание образцов в аккредитованных испытательных лабораториях;
- проверку производства, сертификацию системы качества (если это предусмотрено схемой сертификации);
- анализ полученных результатов, оформление и выдачу сертификата и разрешения (лицензии) на применение знака соответствия;
- инспекционный контроль за сертифицированной продукцией, системой качества (если это предусмотрено схемой сертификации).
Каждая процедура сертификации должна быть документально оформлена.

1. Жалпы ережелер
1.1. Өнімдердi сертификаттау бойынша қызмет Тараптардың ұлттық заңдарына және осы Жалпы талаптарға сәйкес жүзеге асырылады.
1.2. Өнiмдердi мiндетті сертификаттау Тараптардың ұлттық заңдарында көзделген жағдайларда жүзеге асырылады.
1.3. Мiндетті сертификаттауға жататын тауарлар тiзбесiн әрбiр Тарап өзiнiң ұлттық заңдарына сәйкес айқындайды.
1.4. Өнiмдердi мiндеттi сертификаттау кезiнде пайдаланылатын нормативтік құжаттар техникалық регламенттерден, мемлекетаралық немесе ұлттық стандарттардан, қоршаған ортаның қауiпсiздiгi мен оны қорғау жөнiндегi санитарлық, ветеринарлық және фитосанитариялық нормалар мен талаптардан және өнiмдерге мiндеттi талаптарды белгілейтін Тараптардың заңдарына сәйкес өзге де құжаттардан тұрады.
1.5. Өнiмдердi сертификаттау кезiнде қолданылатын сынақтардың әдiстерi олардың немесе балама әдiстердiң көмегiмен басқа Тараптар сынақтарының салыстырмалы нәтижелерiн алуға мүмкiндiк беруге тиiс.
1.6. Сертификаттау сызбалары Тараптардың өнiмдерiн сертификаттау жүйелерiмен белгiленедi.
1.7. Өнiмдердi сертификаттауды және оның сынақтарын өздерiнің тiркелу аясы шегiнде Тараптар аумақтарында белгiленген тәртiппен тiркелген сертификаттау жөнiндегi органдар мен сынақ зертханалары (орталықтары) жүргiзедi.
1.8. Сертификаттау жөнiндегi тiркелген органдар мен сынақ зертханаларының тiзiлiмi басқа Тараптар мемлекеттерi үшiн қол жетiмдi болуға тиiс.
1.9. Өнiмдердi сертификаттау жөнiндегі жұмыстардың нәтижелерiн танудың ережесi Стандарттау, метрология және сертификаттау жөнiндегi мемлекетаралық кеңестің 1993 жылғы 20 қазандағы мәжілiсiнде қабылданған Сертификаттау жөнiндегi жұмыстардың нәтижелерiн танудың тәртiбiмен, N 4-93 хаттама, Кеңестің 1995 жылғы 12 қазандағы мәжiлiсiнде қабылданған б-тармағының өзгерiстерiмен, N 8-95 хаттама және Тараптар арасындағы осы саладағы екi жақты келiсiмдермен реттеледі.
2. Өнiмдердi сертификаттауды жүргiзудiң тәртiбiне қойылатын жалпы талаптар
2.1. Өнiмдердi сертификаттау мына рәсiмдердi қамтиды:
- өтінім берудi;
- өтiнiмдi қарауды және ол бойынша шешiм қабылдауды;
- өнiмдердi бiрегейлендiрудi, тiркелген сынақ зертханаларында үлгiлердi iрiктеу мен сынақтан өткiзудi;
- өндiрiстi, сапа жүйесiн тексерудi сертификаттауды (егер бұл сертификаттау сызбасында көзделген болса);
- алынған нәтижелердi талдауды, сертификат пен сәйкестiк белгісiн қолдануға рұқсатты (лицензияны) ресiмдеу мен берудi;
- сертификатталатын өнiмдi, сапа жүйесiн (егер бұл жүйенi сертификаттау сызбасында көзделсе) инспекциялық бақылауды.
Әрбiр сертификаттау рәсiмi құжатты түрде ресiмделуге тиiс.

2.2. Для проведения сертификации продукции заявитель направляет заявку в соответствующий аккредитованный орган по сертификации продукции.
Форма заявки, состав и содержание прилагаемых к ней документов определяется национальной системой сертификации продукции Сторон.
2.3. Орган по сертификации продукции рассматривает заявку и принимает по ней решение, содержащее условия проведения сертификации, в том числе ее схему.
При выборе схемы сертификации следует учитывать особенности производства, испытаний, поставки и использования конкретной продукции, требуемый уровень доказательности, возможные затраты заявителя.
2.4. Испытания проводятся на образцах, конструкция, состав и технология изготовления которых должны быть такими же, как у продукции, поставляемой потребителю (заказчику).
Количество образцов, порядок их отбора, правила идентификации и хранения устанавливаются в соответствии с нормативными документами на данную продукцию и методиками испытаний Сторон.
Протоколы испытаний представляются заявителю и в орган по сертификации продукции. Копии протоколов испытаний подлежат хранению в течение сроков, установленных в системах сертификации Сторон, но не менее срока действия сертификата.
2.5. В зависимости от схемы сертификации проводится оценка состояния производства или сертификация систем качества.
2.6. Орган по сертификации после анализа протоколов испытаний, актов оценки состояния производства, сертификатов на систему качества (производства), если это установлено схемой сертификации, анализа других документов о соответствии продукции осуществляет общую оценку соответствия продукции установленным требованиям, оформляет сертификат и регистрирует его.
В сертификате указываются все документы, являющиеся основанием для выдачи сертификата.
При обязательной сертификации сертификат выдается, если продукция соответствует требованиям безопасности, установленным всеми нормативными документами для данной продукции.
2.7. Срок действия сертификата соответствия устанавливает орган по сертификации продукции.
2.8. Продукция, на которую выдан сертификат, на основании разрешения (лицензии) может быть маркирована знаком соответствия, принятым в системе сертификации Сторон. Знак соответствия ставится на изделие и/или этикетку (ярлык), тару, наименьшую потребительскую упаковку, сопроводительную техническую документацию.
2.9. В сопроводительной документации, прилагаемой к сертифицированной продукции, делается запись о проведенной сертификации и указывается номер и дата выдачи сертификата и орган, его выдавший.

2.2. Өнімдердi сертификаттауды жүргiзу үшiн өтiнiш иесi тиiстi өнімдердi сертификаттау жөнiндегi тiркелген органға өтінім жiбередi.
Өтінім нысаны мен оған қоса берiлетiн құжаттардың құрамы мен мазмұны Тараптардың өнiмдердi сертификаттау жөнiндегi ұлттық жүйесiмен белгіленедi.
2.3. Өнімдердi сертификаттау жөнiндегi орган өтінімдi, оның iшiнде сызбасын қарайды және ол бойынша сертификаттауды жүргiзу шарттарынан тұратын шешiм қабылдайды.
Сертификаттау сызбасын таңдау кезiнде өндiрiстiң, сынақтың, жеткiзiлімнiң және нақты өнiмдi пайдаланудың ерекшелiктерiн, дәлелдіктің талап етілетін деңгейiн, өтініш иесiнің ықтимал шығындарын ескерген жөн.
2.4. Сынақтар оларды дайындау конструкциясы, құрамы мен технологиясы тұтынушыға (тапсырысшыға) жеткiзiлетiн өнiмдердегi сияқты болуға тиісті үлгілерде жүргізіледі.
Үлгілердің саны, оларды iріктеудің тәртiбi, бiрiздендiру мен сақтау ережелерi осы өнiмге арналған нормативтiк құжаттарға және Тараптар сынақтарының әдiстемелерiне сәйкес белгiленедi.
Сынақтардың хаттамалары өтiнiш иесi мен өнiмдердi сертификаттау жөнiндегi органға ұсынылады. Сынақтар хаттамаларының көшiрмелерi Тараптардың сертификаттау жүйелерiнде белгіленген, алайда сертификатты қолдану мерзiмiнен кем емес мерзiмдер бойы сақталуға жатады.
2.5. Сертификаттау сызбасына қарай өндiрiстiң жай-күйiн бағалау немесе сапа жүйесiн сертификаттау жүргiзiледi.
2.6. Сертификаттау жөнiндегi орган сынақтар хаттамаларын, өндiрістің жай-күйiн бағалау актілерiн, сапа (өндiру) жүйесiне сертификаттарды, егер бұл сертификат сызбасымен белгiленген болса, өнімдердiң сәйкестiгi туралы басқа да құжаттарды талдағаннан кейiн өнiмнің белгіленген талаптарға сәйкестiгiн жалпы бағалауды жүзеге асырады, сертификатты ресiмдейдi және тiркейдi.
Сертификатта сертификатты беру үшiн негiздеме болып табылатын барлық құжаттар көрсетiледi.
Мiндетті сертификаттаған кезде, егер өнiм осы өнiмге арналған барлық нормативтiк құжаттармен белгіленген қауiпсiздiк талаптарына сәйкес келсе, сертификат берiледi.
2.7. Сәйкестiк сертификатын қолданудың мерзiмін өнiмдердi сертификаттау жөнiндегi орган белгiлейдi.
2.8. Сертификат берiлген өнiм Тараптардың сертификаттау жүйесiнде қабылданған рұқсаттың (лицензияның) негiздемесiнде таңбалануы мүмкiн. Сәйкестiк белгісi бұйымға және/немесе заттаңбасына (жапсырма қағаз), ыдысқа, неғұрлым аз тұтыну қаттамасына, iлеспе техникалық құжаттамасына қойылады.
2.9. Сертификатталатын өнiмге қоса берілетін iлеспе құжаттамаға жүргiзiлген сертификаттау туралы жазу жазылады да, сертификаттың нөмiрi мен берілген күнi және оны берген орган көрсетiледi.

2.10. Орган по сертификации одной Стороны может выдавать в установленном порядке сертификаты на основе признания сертификата, выданного органом по сертификации другой Стороны.
2.11. Инспекционный контроль за сертифицированной продукцией, системой качества проводится (если это предусмотрено схемой сертификации) в течение срока действия сертификата, но не реже одного раза в год в форме периодических и внеплановых проверок, включающих испытания образцов продукции и других проверок, необходимых для подтверждения, что реализуемая продукция продолжает соответствовать установленным требованиям, подтвержденным при сертификации.
2.12. По результатам инспекционного контроля орган по сертификации продукции может приостановить или отменить действие сертификата в случае несоответствия продукции требованиям нормативных документов, контролируемых при сертификации.
2.13. При отрицательных результатах обязательной сертификации орган по сертификации должен уведомить национальный уполномоченный орган по сертификации.
3. Общие требования к информации о результатах
сертификации
3.1. Основой информационного обеспечения сертификации являются государственные реестры систем сертификации Сторон.
3.2. Национальные органы по сертификации продукции одной Стороны представляют национальным органам по сертификации продукции другой Стороны следующую информацию:
- формы сертификатов и знаков соответствия, применяемых в системе сертификации;
- перечни продукции, подлежащей обязательной сертификации;
- сведения об отмене, приостановлении и возобновлении действия сертификатов на серийно выпускаемую продукцию;
- сведения об аккредитованных органах по сертификации продукции и испытательных лабораториях (центрах).
3.3. Орган по сертификации продукции одной Стороны в соответствии со своим национальным законодательством представляет по запросу органа по сертификации или иного государственного органа другой Стороны:
- подтверждение выдачи сертификата на конкретную продукцию и срока его действия;
- протоколы сертификационных испытаний, другие сведения, например, дополнительные сведения о держателе сертификата, изготовителе продукции.
3.4. Копии сертификатов, выданных в системе сертификации продукции Стороны, заверяются в порядке, установленном на ее территории.
3.5. Стороны при необходимости могут обмениваться перечнем органов по сертификации, образцами печатей и подписей лиц, уполномоченных заверять сертификаты.
Приложение 2
к Соглашению о применении технических,
медицинских, фармацевтических,
санитарных, ветеринарных и фитосанитарных
норм, правил и требований в отношении
товаров, ввозимых в государства-участники
Содружества Независимых Государств

2.10. Бiр Тараптың сертификаттау жөнiндегi органы белгiленген тәртiппен екіншi Тараптың сертификаттау жөнiндегі органы берген сертификатты танудың негiзiнде сертификат бере алады.
2.11. Сертификатталған өнiмдi, сапа жүйесiн инспекциялық бақылау (eгep ол сертификаттау сызбасымен көзделсе) сертификатты қолдану мерзiмi ішінде, алайда өнім үлгiлерiн сынақтан өткiзудi және сатылатын өнiмнің сертификаттау кезiнде расталған белгiленген талаптарға сәйкестiгінің жалғасуын растау үшiн қажет басқа да тексерулердi қамтитын мерзiмдiк және жоспардан тыс тексерулер нысанында кем дегенде жылына бiр рет жүргiзiледi.
2.12. Инспекциялық бақылаудың нәтижесi бойынша өнiмдi сертификаттау жөнiндегі орган сертификаттау кезiнде бақыланатын өнімдер нормативтiк құжаттардың талаптарына сәйкес келмеген жағдайда сертификатты тоқтата тұра немесе оның күшiн жоя алады.
2.13. Мiндеттi сертификаттаудың терiс нәтижесi кезiнде сертификаттау жөнiндегi орган сертификаттау жөнiндегі ұлттық уәкiлеттi органды хабардар етуге тиiс.
3. Сертификаттаудың нәтижелерi туралы ақпаратқа қойылатын жалпы талаптар
3.1. Тараптардың сертификаттау жүйелерiнiң мемлекеттік тiзiлiмi сертификаттауды ақпараттық қамтамасыз етудің негiзi болып табылады.
3.2. Бiр Тараптың Өнiмдердi сертификаттау жөнiндегi ұлттық органдары екінші Тараптың өнiмдердi сертификаттау жөнiндегi ұлттық органдарына мынадай ақпаратты ұсынады:
- сертификаттау жүйесiнде қолданылатын сертификаттардың нысандары мен сәйкестiк белгiлерiн;
- мiндетті сертификаттауға жататын өнiмдердің тiзбелерiн;
- сериялы шығарылатын өнiмдерге сертификаттардың күшiн жою, оларды тоқтата тұру және қайта жаңғырту туралы мәлiметтердi;
- өнiмдердi сертификаттау жөнiндегi тiркелген органдар мен сынақ зертханалары (орталықтары) туралы мәлiметтердi.
3.3. Бiр Тараптың Өнiмдердi сертификаттау жөнiндегi органы өзінің ұлттық заңдарына сәйкес екiншi Тараптың сертификаттау жөнiндегi органының немесе басқа да мемлекеттiк органының сұрауы бойынша мыналарды ұсынады:
- нақты өнiмге сертификаттың берiлуiн және оның қолданылу мерзiмiн растауды;
- сертификаттық сынақтардың хаттамаларын, басқа да мәлiметтердi, мысалы, сертификатты ұстаушы, өнiмдi дайындаушы туралы қосымша мәлiметтердi.
3.4. Тараптың өнімді сертификаттау жүйесiнде берiлген сертификаттың көшiрмесi оның аумағында белгіленген тәртіппен куәландырылады.
3.5. Тараптар қажетiне қарай сертификаттау жөнiндегi органдардың тiзбелерiмен, сертификаттарды куәландыруға уәкiлеттік берiлген тұлғалардың мөрлерiмен және қол қою үлгiлерiмен алмасуына болады.

от 28 сентября 2001 года
Положение
о порядке ввоза на таможенные территории
государств-участников СНГ товаров,
подлежащих обязательной сертификации
Настоящее Положение определяет порядок выпуска товаров, подлежащих обязательной сертификации (далее - товары), на таможенные территории государств, являющихся участниками Соглашения о применении технических, медицинских, фармацевтических, санитарных, ветеринарных и фитосанитарных норм, правил и требований в отношении товаров, ввозимых в государства-участники Содружества Независимых Государств, именуемые в дальнейшем Сторонами, распространяется на всех субъектов хозяйственной деятельности, зарегистрированных на территориях Сторон, независимо от форм собственности, места регистрации, ведомственной и государственной принадлежности, за исключением случаев, предусмотренных национальным законодательством и международными договорами, участниками которых являются вышеупомянутые государства.
1. Общие положения
1.1. При выпуске для свободного обращения на таможенные территории Сторон товары, подлежащие обязательной сертификации, должны соответствовать установленным в этих государствах техническим регламентам, обязательным стандартам и требованиям. В соответствующих случаях необходимо иметь сертификат соответствия, выданный органами по сертификации продукции, аккредитованными в национальной системе сертификации, или копию сертификата, заверенную в установленном в этом государстве порядке, или другие разрешительные документы уполномоченных государственных органов. Указанные документы представляются в таможенные органы вместе с таможенной декларацией при таможенном оформлении.
1.2. Перечни товаров, ввозимых на таможенные территории Сторон и подлежащих обязательной сертификации, определяются в соответствии с национальными законодательствами Сторон.
Указанные Перечни товаров формируются в соответствии с требованиями Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности государства.
1.3. Документами, подтверждающими соответствие товаров установленным требованиям на таможенных территориях Сторон, являются сертификаты соответствия, выданные по правилам системы сертификации продукции государства-импортера, если иное не предусмотрено национальным законодательством.
1.4. В условиях контрактов (договоров), заключаемых на поставку товаров, подлежащих обязательной сертификации, на таможенные территории Сторон, предусматривается наличие сертификата и при необходимости - знака соответствия, которые выдаются или признаются уполномоченными органами по сертификации Сторон.

2001 жылғы 28 қыркүйектегі
Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығына
қатысушы мемлекеттерге әкелiнетiн
тауарларға қатысты техникалық,
медициналық, фармацевтикалық,
санитарлық, ветеринарлық және
фитосанитариялық нормаларды,
ережелер мен талаптарды
қолдану туралы келiсiмге
2-қосымша
ТМД-ға қатысушы мемлекеттердiң кедендiк аумақтарына мiндеттi сертификаттауға жататын тауарларды әкелудiң тәртiбi туралы ЕРЕЖЕ
Осы Ереже бұдан әрi Тараптар деп аталатын Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттерге әкелiнетiн тауарларға қатысты техникалық, медициналық, фармацевтикалық, санитарлық, ветеринарлық және фитосанитариялық нормаларды, ережелер мен талаптарды қолдану туралы келiсiмге қатысушы болып табылатын мемлекеттердің кедендiк аумақтарында мiндеттi сертификаттауға жататын тауарларды (бұдан әрi - тауарлар) шығарудың тәртiбiн айқындайды, ұлттық заңдармен және жоғарыда аталған мемлекеттер қатысушылар болып табылатын халықаралық шарттармен көзделген жағдайлардан басқа, меншiк нысанына, тiркелген орнына, ведомстволық және мемлекеттік бағыныстылығына қарамастан Тараптардың аумақтарында тiркелген барлық шаруашылық жүргiзушi субъектiлерге қолданылады.
1. Жалпы ережелер
1.1. Еркiн айналым үшiн Тараптардың кедендiк аумақтарында шығару кезiнде мiндеттi сертификаттауға жататын тауарлар осы мемлекеттерде белгіленген техникалық регламенттерге, мiндеттi стандарттар мен талаптарға сәйкес келуге тиiс. Тиесiлі жағдайларда ұлттық сертификаттау жүйесiнде тiркелген өнiмдердi сертификаттау жөнiндегi орган берген сәйкестiк сертификаты немесе осы мемлекетте енген тәртiппен куәландырылған сертификаттың көшiрмесi немесе басқа да уәкілеттi мемлекеттiк органдардың рұқсат беру құжаттары болуға тиiс. Көрсетiлген құжаттар кедендiк ресiмдеу кезiнде кедендік декларациямен бiрге кеден органына ұсынылады.
1.2. Тараптардың кедендiк аумақтарына әкелiнетiн және мiндеттi сертификаттауға жататын тауарлардың тiзбесi Тараптардың ұлттық заңдарына сәйкес айқындалады.
Көрсетiлген Тауарлар тiзбесi мемлекеттiң сыртқы экономикалық қызметiнiң Тауарлар номенклатурасының талаптарына сәйкес жасалады.
1.3. Егер ұлттық заңнамамен өзге көзделмеген болса, импорт шығарушы мемлекеттің өнiмдердi сертификаттау жүйесiнің ережесi бойынша берiлген сәйкестiк сертификаты тауарлардың Тараптардың кедендік аумақтарында белгiленген талаптарға сәйкестiгiн растайтын құжат болып табылады.
1.4. Тараптардың кедендiк аумақтарына мiндеттi сертификаттауға жататын тауарларды жеткізуге жасалған келiсім-шарттардың (шарттардың) шарттарында Тараптардың сертификаттау жөнiндегi уәкілетті органдары беретiн немесе танитын сертификаттың және қажетіне қарай, сәйкестiк белгiсiнің болуы көзделедi.

2. Особенности выпуска товаров в соответствии с
условиями таможенных режимов
2.1. При помещении под определенные таможенные режимы, требующие в соответствии с национальными законодательствами документального подтверждения проведения обязательной сертификации, товары, подлежащие обязательной сертификации, подлежат выпуску на таможенные территории Сторон при условии предоставления сертификатов или других разрешительных документов уполномоченных органов.
2.2. В иных случаях, предусмотренных национальными законодательствами Сторон, допускается выпуск товаров, подлежащих обязательной сертификации, без условия представления сертификатов соответствия независимо от таможенных режимов, под которые они помещаются.
3. Таможенное оформление ввозимых товаров
3.1. Таможенное оформление и таможенный контроль производятся в определенных для этого местах в соответствии с национальными законодательствами Сторон.
3.2. Таможенное оформление товаров, перемещаемых через их таможенные границы, может быть завершено после осуществления видов государственного контроля, определенных национальными законодательствами Сторон.
3.3. Вместе с таможенной декларацией и иными документами, необходимыми для таможенного оформления и проведения таможенного контроля, декларант обязан представить в таможенный орган сертификат соответствия (свидетельство о признании) по установленной форме и/или разрешение уполномоченного органа на право ввоза в соответствии с установленными требованиями.
Для подтверждения достоверности сведений, заявляемых в таможенной декларации, таможенный орган вправе потребовать представления дополнительных документов и сведений, необходимых для осуществления таможенного контроля.
3.4. Для целей сертификации с разрешения таможенного органа декларанты или иные лица, обладающие полномочиями в отношении товаров, могут осматривать ввозимые товары и брать их пробы и образцы.
Пробы и образцы берутся в присутствии должностных лиц таможенного органа в минимальных количествах, обеспечивающих возможность исследования этих проб и образцов.
О взятии проб и образцов составляется акт по форме, установленной национальным законодательством Стороны, который подписывается уполномоченным должностным лицом таможенного органа, а также лицами, производившими отбор проб и образцов.
Отдельная декларация на пробы и образцы товаров не подается при условии, что они будут охвачены таможенной декларацией, подаваемой в отношении товаров.
Условия возврата испытываемых образцов или их утраты (уничтожения) в результате испытаний должны быть оговорены в договоре на проведение сертификации, заключаемом между декларантом или иным лицом, обладающим полномочиями в отношении товаров, и органом по сертификации Стороны, на территорию которой данный товар выпускается.

2. Кедендiк режимдердiң шарттарына сәйкес тауарларды
шығару ерекшелiктерi
2.1. Ұлттық заңдарға сәйкес мiндеттi сертификаттаудың жүргiзiлгендігін растауды талап ететiн белгiлi бiр кедендiк режимге орналастыру кезінде мiндеттi сертификаттауға жататын тауарлар сертификаттарды немесе уәкiлеттi органдардың басқа да рұқсат беру құжаттарын ұсыну шартымен Тараптар аумақтарында шығаруға жатады.
2.2. Тараптардың ұлттық заңдарымен көзделген басқа да жағдайларда тауарлар орналастырылатын кедендiк режимдерге қарамастан сәйкестік сертификаттарын ұсыну шарттарынсыз мiндеттi сертификаттауға жататын тауарларды шығаруға болады.
3. Әкелiнетiн тауарларды кедендік ресiмдеу
3.1. Кедендік ресiмдеу мен кедендiк бақылау Тараптардың ұлттық заңдарына сәйкес осыған белгiленген орындарда жүргiзiледi.
3.2. Олардың кедендiк шекаралары арқылы өткiзiлетiн тауарларды кедендiк ресiмдеу Тараптардың ұлттық заңдарымен айқындалған мемлекеттiк бақылау түрлерiн жүзеге асырғаннан кейiн аяқталуы мүмкiн.
3.3. Кедендік декларациямен және кедендік ресiмдеу мен кедендiк бақылау жүргiзу үшiн қажет өзге де құжаттармен бiрге декларант кедендiк органға белгiленген нысан бойынша сәйкестiк сертификатын (тану туралы куәлік) және/немесе белгіленген талаптарға сәйкес уәкiлеттi органның әкелу құқығына рұқсатын ұсынуға мiндетті.
Кедендiк декларацияда айғақталған мәлiметтердің дұрыстығын растау үшін кедендік орган кедендiк бақылауды жүзеге асыру үшiн қажет қосымша құжаттар мен мәлiметтердi ұсынуды талап етуге құқылы.
3.4. Сертификаттау мақсаттары үшiн декларанттар немесе тауарға қатысты өкiлеттiктерге ие өзге де тұлғалар кедендiк органның рұқсатымен әкелiнетiн тауарларды қарауына және олардың сынамалары мен үлгiлерiн алуына болады.
Сынамалар мен үлгілер кедендiк органның лауазымдық тұлғасының қатысуымен осы сынамалар мен үлгiлердi зерттеу мүмкiндiгiн қамтамасыз ететiн ең аз мөлшерде алынады.
Сынамалар мен үлгiлердi алу туралы Тараптардың ұлттық заңдарымен белгiленген нысан бойынша актi жасалады, оған уәкiлеттi лауазымдық тұлға, сондай-ақ сынамалар мен үлгiлердi iрiктеудi жүргiзген адамдар қол қояды.
Тауарларға қатысты берiлетiн кедендік декларацияда олар қамтылу шартымен тауарлардың сынамалары мен үлгiлерiне жекелеген декларация берiлмейдi.
Сынақтың нәтижесiнде сынақтан өткiзiлетiн үлгiлердi қайтару немесе оларды жоғалту (жою) шарттары декларант пен тауарларға қатысты өкiлеттіктерге ие өзге де тұлғалар мен аумағында осы тауар шығарылатын Тараптың сертификаттау жөнiндегi органының арасында жасалған сертификаттауды жүргiзу шартында айтылуға тиiс.

3.5. Таможенное оформление товаров, ввозимых на территорию Стороны в качестве проб и образцов для проведения испытаний в целях сертификации, производится без сертификата соответствия с представлением письма уполномоченного органа по сертификации о наличии договора на проведение работ по сертификации с указанием количества товаров, необходимых для сертификации, если иное не предусмотрено национальными законодательствами Сторон.
Приложение 3
к Соглашению о применении технических,
медицинских, фармацевтических, санитарных,
ветеринарных и фитосанитарных норм, правил и
требований в отношении товаров, ввозимых в
государства-участники Содружества
Независимых Государств
от 28 сентября 2001 года
Положение
об общих требованиях к организации санитарного,
ветеринарного и фитосанитарного контроля в отношении
товаров, перемещаемых через границы
государств-участников СНГ
Настоящее Положение определяет общие принципы организации санитарного, ветеринарного и фитосанитарного контроля в отношении товаров, перемещаемых через границы государств, являющихся участниками Соглашения о применении технических, медицинских, фармацевтических, санитарных, ветеринарных и фитосанитарных норм, правил и требований в отношении товаров, ввозимых в государства-участники Содружества Независимых Государств и порядок оформления их ввоза на таможенные территории этих государств, именуемых в дальнейшем Сторонами.
1. Общие положения
1.1. Санитарный, ветеринарный и фитосанитарный контроль (далее - контроль) в отношении товаров (ориентировочные перечни указаны в приложении к настоящему Положению), перемещаемых через границы участников Соглашения (далее - подконтрольные товары), включает в себя совокупность мер и правил, направленных на выявление, предупреждение и пресечение нарушений порядка ввоза, с тем чтобы свести к минимуму их негативное воздействие на торговлю, а также предотвратить вредные последствия для жизни, здоровья людей, санитарной, ветеринарной и фитосанитарной ситуации на территориях Сторон.
1.2. Санитарный, ветеринарный и фитосанитарный контроль распространяется на ввозимые товары и на продукцию, производимую для внутреннего потребления.
Перечень товаров, подлежащих государственному санитарному, ветеринарному и фитосанитарному контролю, определяется каждым государством в соответствии с национальным законодательством.
2. Организация контроля и требования к
подконтрольным товарам
2.1. Для осуществления контроля Стороны определяют соответствующие министерства и ведомства (далее - уполномоченные органы), через которые обеспечивается согласование действий по недопущению поставок товаров, не соответствующих требованиям санитарного, ветеринарного и фитосанитарного контроля.

3.5. Сертификаттау мақсатында сынақтан өткiзу үшiн сынамалар мен үлгiлер ретiнде Тараптың аумағына әкелiнетiн тауарды кедендiк ресiмдеу, егер Тараптардың ұлттық заңдарымен өзге көзделмесе, сәйкестiк сертификатынсыз, сертификаттау үшiн қажетті тауарлардың саны көрсетiле отырып, сертификаттау жөнiндегі уәкiлеттi органның сертификаттау жөнiндегi жұмысты жүргiзуге шарттың болуы туралы хатын ұсыну арқылы жүргiзiледi.
2001 жылғы 28 қыркүйектегі
Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығына
қатысушы мемлекеттерге әкелiнетiн
тауарларға қатысты техникалық,
медициналық, фармацевтикалық,
санитарлық, ветеринарлық және
фитосанитариялық нормаларды,
ережелер мен талаптарды
қолдану туралы келiсiмге
3-қосымша
Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттердің шекаралары арқылы өткiзілетін тауарларға қатысты санитарлық, ветеринарлық және фитосанитариялық бақылауды ұйымдастыруға қойылатын талаптар туралы
ЕРЕЖЕ
Осы Ереже Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттерге әкелiнетiн тауарларға қатысты техникалық, медициналық, фармацевтикалық, санитарлық, ветеринарлық және фитосанитариялық нормаларды, ережелер мен талаптарды қолдану туралы келiсiмге қатысушылар болып табылатын мемлекеттердiң шекаралары арқылы өткiзiлетiн тауарларға қатысты санитарлық, ветеринарлық және фитосанитариялық бақылауды ұйымдастырудың жалпы қағидаттарын және бұдан әрi Тараптар деп аталатын осы мемлекеттердiң кедендiк аумақтарына оларды әкелудi ресiмдеудiң тәртiбiн айқындайды.
1. Жалпы ережелер
1.1. Келiсiмге қатысушы мемлекеттердiң шекаралары арқылы өткiзiлетiн тауарларға (бұдан әрi - бақылаудағы тауарлар) қатысты (болжамды тiзбелер осы Ережеге қосымшада көрсетiлген) санитарлық, ветеринарлық және фитосанитариялық бақылау (бұдан әрi - бақылау) олардың саудаға терiс әсерiн ең аз мөлшерге келтiру үшiн әкелу тәртiбiн бұзуды анықтауға, алдын алуға және тыюға, сондай-ақ Тараптардың аумақтарында адамдардың өмiрi, денсаулығы, санитарлық, ветеринарлық және фитосанитариялық ахуал үшiн зиянды салдарларды болдырмауға бағытталған шаралар мен ережелердiң жиынтығын қамтиды.
1.2. Санитарлық, ветеринарлық және фитосанитариялық бақылау әкелiнетiн тауарларға, iшкi тұтынуға арналып өндiрiлген өнiмге қолданылады.
Мемлекеттiк санитарлық, ветеринарлық және фитосанитариялық бақылаудағы тауарлардың тiзбесi әрбiр мемлекеттiң ұлттық заңнамасына сәйкес айқындалады.
2. Бақылауға жатқызылған тауарларды бақылауды ұйымдастыру және оларға қойылатын талаптар
2.1. Бақылауды жүзеге асыру үшiн Тараптар олар арқылы санитарлық, ветеринарлық және фитосанитариялық бақылау талаптарына сәйкес емес тауарлардың әкелiнуiне жол бермеу жөнiндегi iс-қимылдарды келiсу қамтамасыз етiлетiн тиiстi министрлiктер мен ведомстволарды (бұдан әрi - уәкiлеттi органдар) белгiлейдi.

2.2. В целях согласованности действий уполномоченные органы Сторон сотрудничают в вопросах сближения требований к качеству продукции и унификации стандартов и других нормативных документов, обмениваются образцами гигиенических, ветеринарных, фитосанитарных свидетельств (заключений, сертификатов) и других документов.
2.3. Нормативные документы, используемые при осуществлении контроля, включают национальные государственные стандарты, санитарные, ветеринарные и фитосанитарные нормы, правила и другие нормативные документы, соответствующие национальным законодательствам Сторон, а в случае отсутствия таковых - международным нормам (стандарты, директивы и рекомендации, установленные Комиссией Codex Alimentarius, Международным эпизоотическим бюро и Международной конвенцией по защите растений).
2.4. Ввозимые на таможенные территории Сторон подконтрольные товары должны соответствовать требованиям действующих в государствах нормативно-правовых актов, а в случае отсутствия таковых - международным требованиям.
2.5. Обязательным условием ввоза и реализации на таможенных территориях Сторон подконтрольных товаров должно быть наличие документов, выданных уполномоченными органами по установленной форме.
Ввоз, использование и реализация подконтрольных товаров, не имеющих таких документов, не допускаются.
2.6. При проведении таможенного контроля обязательным условием ввоза товаров является наличие подтверждения осуществления санитарного, ветеринарного и фитосанитарного контроля.
Для таможенного оформления наряду с таможенной декларацией представляются разрешительные документы, выдаваемые органами государственных: ветеринарной службы, службы по карантину и защите растений и санитарно-эпидемиологической службы государства-импортера.
Для продукции, подлежащей обязательной сертификации, представляется сертификат соответствия, если иное не предусмотрено национальным законодательством Сторон.
2.7. При ввозе на таможенные территории Сторон подконтрольных товаров лица, обладающие полномочиями в отношении этих товаров, предъявляют указанные документы в соответствующие органы государственного контроля.
3. Порядок оформления ввоза подконтрольных товаров
3.1. В пунктах пропуска органами государственного контроля государства-импортера в отношении ввозимых товаров осуществляются все виды контроля в соответствии с национальным законодательством государства-импортера. Сотрудниками органов государственного контроля в пределах их компетенции производится изучение сопроводительных документов на подконтрольные товары. При необходимости производится осмотр и отбираются пробы и образцы для лабораторных экспертиз в порядке, согласованном с таможенными органами. Лица, обладающие полномочиями в отношении подконтрольных товаров, обязаны подчиняться дополнительным требованиям в отношении этих товаров, которые может выдвинуть орган государственного контроля в пределах своей компетенции.
Порядок извещения таможенных органов о возможности ввоза подконтрольных товаров определяется в соответствии с национальным законодательством Сторон.

2.2. Іс-қимылдардың келiсiмдiлігі мақсатында тараптардың уәкiлеттi органдары талаптарды өнiмнiң сапасына жақындастыру және стандарттар мен басқа да нормативтiк құжаттарды бiрiздендiру мәселелерiнде ынтымақтасады, гигиеналық, ветеринарлық, фитосанитариялық куәлiктердiң (қорытындылардың, сертификаттардың) және басқа құжаттардың үлгiлерiмен алмасады.
2.3. Бақылауды жүзеге асыру кезiнде пайдаланылатын нормативтiк құжаттар Тараптардың ұлттық заңнамасына, ал мұндайлар болмаған жағдайда - халықаралық нормаларға (Codex Alimentarius, Халықаралық эпизоотиялық бюро мен өсiмдiктердi қорғау жөнiндегi халықаралық конвенция белгiлеген стандарттарға, директивалар мен ұсынымдарға) сәйкес ұлттық мемлекеттiк стандарттарды, санитарлық, ветеринарлық және фитосанитариялық нормаларды, ережелер мен басқа да нормативтiк құжаттарды қамтиды.
2.4. Тараптардың кедендiк аумақтарына әкелiнетiн бақылаудағы тауарлар мемлекеттерде қолданылып жүрген нормативтiк-құқықтық, актiлердiң, ал мұндайлар болмаған жағдайда - халықаралық стандарттардың талаптарына сәйкес келуге тиiс.
2.5. Уәкiлеттi органдар белгiленген нысан бойынша берген құжаттардың болуы Тараптардың кедендiк аумақтарына бақылаудағы тауарларды әкелудiң және сатудың мiндеттi шарты болуға тиiс. Мұндай құжаттары жоқ бақылаудағы тауарларды әкелуге, пайдалануға және сатуға жол берiлмейдi.
2.6. Санитарлық, ветеринарлық және фитосанитариялық бақылауды жүзеге асыруды растаудың болуы кедендiк бақылауды жүргiзу кезiнде тауарларды әкелудiң мiндеттi шарты болып табылады.
Кедендiк ресiмдеу үшiн кедендiк декларациямен қатар мемлекеттiк органдар: ветеринарлық қызмет, өсiмдiктердi карантиндеу және қорғау жөнiндегi қызмет пен импорт әкелуші мемлекеттiң санитарлық-эпидемиологиялық қызметi берген рұқсат құжаттары ұсынылады.
Егер Тараптардың ұлттық заңнамаларымен өзге көзделмесе, мiндеттi сертификаттауға жататын өнiмдер үшін сәйкестiк сертификаты ұсынылады.
2.7. Тараптардың кедендiк аумақтарына бақылаудағы тауарларды әкелу кезiнде осы тауарларға қатысты өкiлеттiлiктepi бар тұлғалар тиiстi мемлекеттiк бақылау органдарына көрсетiлген құжаттарды ұсынады.
3. Бақылауға алынатын тауарларды әкелудi ресімдеу тәртібi
3.1. Өткiзу пункттерінде импорт әкелуші мемлекеттiң мемлекеттiк бақылау органдары импорт әкелушi мемлекеттiң ұлттық заңнамаларына сәйкес әкелiнетiн тауарларға қатысты бақылаудың барлық түрлерiн жүзеге асырады. Мемлекеттiк бақылау органдарының қызметкерлерi өз құзыреттерiнiң шегiнде бақылаудағы тауарлардың iлеспе құжаттарын зерделеудi жүргiзедi. Қажетiне қарай кедендiк органдармен келiсiлген тәртiппен байқау жүргiзiледi де, зертханалық сараптамалар үшiн сынамалар мен үлгiлер iрiктеледi. Бақылаудағы тауарларға қатысты өкiлеттiгi бар тұлғалар мемлекеттiк бақылау органдары өзiнiң құзыретi шегiнде осы тауарларға қатысты қойылуы мүмкiн қосымша талаптарға бағынуға мiндеттi.
Кедендiк органдардың бақылаудағы тауарлардың әкелiну мүмкiндiгi туралы хабарлау тәртiбi Тараптардың ұлттық заңнамаларына сәйкес айқындалады.

3.2. Документы, оформленные органами государственного контроля, представляются в соответствующий таможенный орган для проведения таможенного оформления товаров и транспортных средств.
Таможенные органы завершают таможенное оформление подконтрольных товаров после окончания процедуры контроля органами государственного контроля.
3.3. В случае принятия решения о недопущении ввоза подконтрольных товаров на таможенную территорию государства должностное лицо органа государственного контроля оформляет уведомление о недопущении ввоза товаров, которое доводится до сведения лица, обладающего полномочиями в отношении подконтрольного товара. Одновременно о принятом решении информируется таможенный орган, расположенный в пункте пропуска.
3.4. Подконтрольные товары, ввоз которых не допускается органами государственного контроля, подлежат немедленному вывозу за пределы территории государства-импортера с учетом национального законодательства. Вывоз производится лицом, обладающим полномочиями в отношении подконтрольных товаров, за свой счет с соблюдением таможенных правил. Государство-экспортер не препятствует возврату на его таможенную территорию таких товаров.
3.5. Ветеринарный контроль за подконтрольными товарами осуществляется в соответствии с Соглашением о сотрудничестве в области ветеринарии от 12 марта 1993 года, а также Инструкцией о порядке выдачи ветеринарных сопроводительных документов на подконтрольные госветнадзору грузы и Инструкцией по ветеринарному клеймению мяса, утвержденными Межправительственным советом по сотрудничеству в области ветеринарии государств-участников СНГ 22 октября 1998 года.
3.6. Фитосанитарный контроль за подконтрольными товарами осуществляется в соответствии с Соглашением о сотрудничестве в области карантина растений от 13 ноября 1992 года.
3.7. Санитарный контроль за подконтрольными товарами осуществляется в соответствии с национальным законодательством Сторон, многосторонними и двусторонними договорами и соглашениями, заключенными государствами СНГ, а также с установленными международными нормами.
Приложение
к Положению об общих требованиях к
организации санитарного,
ветеринарного и фитосанитарного
контроля в отношении товаров,
перемещаемых через границы
государств-участников СНГ
от 28 сентября 2001 года
Ориентировочные перечни
товаров, подлежащих государственному санитарному,
ветеринарному и фитосанитарному контролю, при
перемещении через границы государств-участников СНГ
1. Ориентировочный перечень товаров,
подлежащих государственному санитарному контролю
------------------------------------------------------------------
Код ТН      |                   Наименование позиции
ВЭД СНГ     |
------------------------------------------------------------------
1     |                          2
------------------------------------------------------------------
Группа 02. Мясо и пищевые мясные субпродукты
0210         Мясо и пищевые мясные субпродукты соленые, в рассоле,
сушеные или копченые
Группа 03. Рыба и ракообразные, моллюски и другие
водные беспозвоночные
Из 0303      Рыба мороженая, рыбное филе
Из 0304      Рыба сушеная, рыба горячего или холодного копчения
Из 0305      Ракообразные разделанные или неразделанные, живые,
свежие, охлажденные, мороженые, сушеные, соленые или
в рассоле, ракообразные неразделанные, вареные на
пару или в кипящей воде, охлажденные или
неохлажденные, мороженые, сушеные, соленые или в
рассоле, мука и гранулы из ракообразных
Из 0307      Прочие водные беспозвоночные, отличные от ракообразных
и моллюсков, живые, свежие, охлажденные, мороженые,
сушеные, соленые или в рассоле, мука и гранулы из
прочих беспозвоночных
Группа 04. Молоко и молочные продукты, яйца птиц,
мед натуральный, пищевые продукты
животного происхождения
0401         Молоко и сливки несгущенные и без добавления сахара
или подслашивающих веществ
0402         Молоко и сливки, сгущенные или с добавлением сахара
или других подслащивающих веществ
0403         Пахта, свернувшиеся молоко и сливки, йогурт, кефир,
прочие ферментированные или сквашенные молоко и
сливки, сгущенные или несгущенные с добавлением или
без добавления сахара или других подслащивающих
веществ, ароматизированные или неароматизированные, с
добавлением или без добавления фруктов, орехов или
какао
0404         Молочная сыворотка, сгущенная или несгущенная с
добавлением или без добавления сахара или других
подслащивающих веществ, продукты из натуральных
компонентов молока, с добавлением или без добавления
сахара или других подслащивающих веществ, в другом
месте не поименованные
0405         Сливочное масло и молочные жиры прочие, молочные пасты
0406         Сыры и творог
Из 0407      Яйца птиц консервированные или вареные
0408         Яйца птиц без скорлупы и яичные желтки
Из 1901      Специализированные продукты детского питания
Из 3503      Желатин
Группа 07. Овощи и некоторые съедобные корнеплоды
и клубнеплоды
0701         Картофель свежий или охлажденный

3.2. Мемлекеттiк бақылау органдары ресiмдеген құжаттар тауарлар мен көлiк құралдарын кедендiк ресiмдеудi өткiзу үшiн тиiстi кедендiк органға ұсынылады.
Мемлекеттiк бақылау органдары бақылау рәсiмдерiн аяқтағаннан кейiн кедендiк органдар бақылауға алынатын тауарларды кедендiк ресiмдеудi аяқтайды.
3.3. Мемлекеттiң кедендiк аумағына бақылаудағы тауарларды әкелуге жол бермеу туралы шешiм қабылданған жағдайда мемлекеттiк бақылау органының лауазымды тұлғасы бақылаудағы тауарларға қатысты өкiлеттiлiктерi бар тұлғалардың назарына жеткiзiлетiн тауарды әкелуге жол бермеу туралы хабарламаны ресiмдейдi. Сонымен бiр мезгiлде қабылданған шешiм туралы өткiзу пунктiнде орналасқан кедендiк орган ақпараттандырылады.
3.4. Мемлекеттiк бақылау органдары әкелуге рұқсат бермеген бақылаудағы тауарлар ұлттық заңнаманы ескере отырып, импорт әкелушi мемлекеттiң аумағы шегiнен дереу әкетуге жатады. Әкетудi бақылаудағы тауарларға қатысты өкiлеттiгi бар тұлға өз есебiнен кедендiк ережелердi сақтай отырып жүргiзедi. Экспорт шығарушы мемлекет мұндай тауарлардың өз кеден аумағына қайтарылуына кедергi жасамайды.
3.5. Бақылаудағы тауарларды ветеринарлық бақылау 1998 жылғы 22 қазанда ТМД-ға қатысушы мемлекеттердiң ветеринария саласындағы ынтымақтастық жөнiндегi Үкiметаралық кеңес бекiткен 1993 жылғы 12 наурыздағы Ветеринария саласындағы ынтымақтастық туралы келiсiмге, сондай-ақ Мемлекеттiк ветеринарлық қадағалау бақылауындағы жүктерге ветеринарлық iлеспе құжаттар берудiң тәртібi туралы нұсқаулыққа және Етке ветеринарлық таңба басу жөнiндегi нұсқаулыққа сәйкес жүзеге асырылады.
3.6. Бақылаудағы тауарларға фитосанитариялық бақылау 1992 жылғы 13 қарашадағы Өсімдіктер карантині саласындағы ынтымақтастық туралы келісімге сәйкес жүзеге асырылады.
3.7. Бақылаудағы тауарларды санитарлық бақылау Тараптардың ұлттық заңнамаларына, ТМД мемлекеттері жасасқан көп жақты және екі жақты шарттар мен келісімдерге, сондай-ақ белгіленген халықаралық нормаларға сәйкес жүзеге асырылады.
2001 жылғы 28 қыркүйектегі
Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығына
қатысушы мемлекеттердің шекаралары
арқылы өткізілетін тауарларға
қатысты санитарлық, ветеринарлық
және фитосанитариялық бақылауды
ұйымдастыруға қойылатын жалпы
талаптар туралы ережеге
қосымша
ТМД-ға қатысушы мемлекеттердiң шекаралары арқылы өткiзу кезiнде мемлекеттік санитарлық, ветеринарлық және фитосанитариялық бақылауға жататын тауарлардың
БОЛЖАМДЫ ТIЗБЕЛЕРI
___________________________________________________________________
ТМД СЭҚ ТН|           Айқындамалардың атауы
коды      |
___________________________________________________________________
1                         2
___________________________________________________________________
02-топ. Ет және тағамдық қосымша ет өнiмдерi
___________________________________________________________________
0210         Тұздалған немесе тұзды судағы, кептiрiлген немесе
ысталған ет және тағамдық қосымша ет өнімдерi
___________________________________________________________________
03-топ. Балық, шаян тәрiздiлер, моллюскілер,
басқа да судағы омыртқасыздар
___________________________________________________________________
0303-тен     Тоңазытылған балық, балық сүбесi
0304-тен     Кептiрiлген балық, ыстықтай немесе суықтай ысталған
балық
0305-тен     Бөлшектелген және бөлшектелмеген, тiрi, салқындатылған,
тоңазытылған, кептiрiлген, тұздалған, немесе тұзды
судағы шаян тәрiздер,
бөлшектелген, буда немесе қайнаған суда пiсiрілген,
салқындатылған немесе салқындатылмаған, тоңазытылған,
кептiрілген шаян тәрiзділер
0307-ден     Шаян тәрiздiлер мен моллюскiлерден басқа тiрі, жас,
салқындатылған, тоңазытылған, кептiрiлген, тұздалған
немесе тұзды судағы басқа да судағы омыртқасыздар.
Басқа да омыртқасыздардан жасалған ұн мен түйiршік
___________________________________________________________________
04-топ. Сүт және сүт өнiмдерi; құстардың жұмыртқасы,
табиғи бал, жануар тектестердiң тағамдық өнiмдерi
___________________________________________________________________
0401         Қойытылмаған және қант немесе өзге де тәттiлендiретiн
заттар қосылмаған сүт және кілегей
0402         Қойытылған немесе қант немесе өзге де тәттілендiретін
заттар қосылмаған сүт және кілегей
0403         Пахта, iрiген сүт және қаймақ, йогурт, айран және өзге
де ашытылған немесе ұйыған сүт пен қаймақ, қойытылған
немесе қойытылмаған, қант немесе басқа да
тәттілендірілген заттар қосылған немесе қосылмаған, хош
иiстендірілген немесе хош иiстендірілмеген, жемiс-
жидектер, жаңғақ немесе какао қосылған немесе
қосылмаған
0404         Қойытылған немесе қойытылмаған, қант немесе өзге де
тәттілендiретін заттар қосылған немесе қосылмаған сүт
сарысуы, басқа жерде аттары аталмаған қант немесе
өзге де тәттілендiретін заттар қосылған немесе
қосылмаған сүттің табиғи құрамдас бөлiктерiнен жасалған
өнімдер
0405         Сары май мен басқа да сүт майлары, сүт пасталары
0406         Сырлар мен iрiмшiктер
0407-ден     Консервiленген немесе пiсiрiлген құс жұмыртқалары
0408         Қабықсыз құс жұмыртқалары мен жұмыртқаның сарысы
1901-ден     Арнайы балалар тағамы өнiмдерi
3503-тен     Желатин
___________________________________________________________________
07-топ. Көкөнiстер және кейбiр жеуге болатын тамырлы
жемiстер және түйнекті жемістер
___________________________________________________________________
0701         Жас немесе салқындатылған картоп

0702 00      Томаты свежие или охлажденные
0703         Лук репчатый, лук-шалот (шарлот), лук-порей, чеснок и
прочие луковичные овощи свежие или охлажденные
0704         Капуста кочанная, капуста цветная, кольраби, брунколь
и прочие аналогичные съедобные овощи свежие или
охлажденные
0706         Морковь, репа, свекла столовая, сельдерей корневой,
редис и прочие аналогичные съедобные корнеплоды свежие
или охлажденные
0707 00      Огурцы и корнишоны свежие или охлажденные
0708         Бобовые овощи, лущеные или нелущеные
0709         Овощи прочие свежие или охлажденные
Группа 08. Съедобные плоды и орехи, кожура
и корки цитрусовых или бахчевых культур
0801         Орехи кокосовые, бразильские и кешью, свежие или
сушеные, очищенные от скорлупы или неочищенные, с
кожурой или без кожуры
0802         Прочие орехи: миндаль, орех лесной, грецкие, каштаны,
фисташки и прочие
0803 00      Бананы
0804         Финики, инжир, ананасы, авокадо, манго свежие или
сушеные
0805         Цитрусовые плоды свежие или сушеные
0806         Виноград свежий или сушеный
0807         Дыни, арбузы и папайя свежие
0808         Яблоки, груши и айва свежие
0809         Абрикосы, вишня, черешня. Персики (включая нектарины)
0810         Прочие плоды свежие: земляника, малина, ежевика,
крыжовник, клюква, черника, брусника и прочие ягоды
0811         Плоды и орехи (свежие или вареные в воде или на пару),
мороженые, с добавлением сахара или подслащивающих
веществ
081400000    Кожура цитрусовых плодов или корки бахчевых культур
(свежие, мороженые, сушеные или консервированные для
кратковременного хранения в рассоле)
Группа 09. Кофе, чай и пряности
0901         Кофе жареный и нежареный с кофеином или без кофеина,
кофейная шелуха и оболочки зерен кофе, заменители
кофе, содержащие кофе
0902         Чай ароматизированный или неароматизированный (зеленый
и черный)
0904         Перец сушеный, дробленый или молотый
0905 00 000  Ваниль
0906         Корица и цветки коричного дерева
0907 00 000  Гвоздика (целые плоды, цветки)
0908         Мускатный орех, мацис, кардамон
0909         Семена аниса, бадьяна, фенхеля, кориандра, тмина,
ягоды можжевельника
0910         Имбирь, шафран, куркума, тимьян (чебрец), лавровый
лист и др.
Группа 10. Зерновые хлеба (кроме семян и фуражного зерна)
1001         Пшеница и пшенично-ржаная смесь (меслин)
100200000,   Рожь, ячмень, овес, кукуруза, рис, гречиха, просо

0702 00      Жас немесе салқындатылған томаттар
0703         Жас немесе салқындатылған басты пияз, ұсақ басты пияз
(шарлот), пияз-бидайық, сарымсақ және басқа да пияз
тәрiздес көкөнiстер
0704         Қауданды капуста, түрлi-түстi капуста, кольраби, шалғам
және басқа да оған ұқсас жеуге болатын жас немесе
салқындатылған жемiстер
0706         Сәбiз, шалқан, асхана қызылшасы, тамырлы балдыркөк,
шалғам және басқа да оған ұқсас жеугe болатын тамырлы
жемiстер
0707 00      Жас немесе салқындатылған қиярлар және корнишондар
0708         Аршылған немесе аршылмаған бұршақ көкөнiстерi
0809         Жас немесе салқындатылған көкөнiстер
___________________________________________________________________
08-топ. Жеуге болатын түбiрлi жемiстер мен жаңғақтар,
цитрус немесе бақша дақылдарының қыртысы мен қабықтары
___________________________________________________________________
0801         Жас немесе кептiрiлген, қабығынан тазартылған немесе
тазартылмаған, қабығы бар немесе қабықсыз кокос,
бразилия жаңғақтары және кешью
0802         Басқа да жаңғақтар: бадам, орман, грек жаңғағы,
талшындар, пiстелер
0803 00      Банандар
0804         Жас немесе кептiрiлген құрмалар, iнжiрлер, ананастар,
авокадолар, манголар
0805         Жас немесе кептiрiлген цитрус жемiстерi
0806         Жас немесе кептiрiлген жүзім
0807         Жас қауындар, қарбыздар мен папайялар
0808         Жас алмалар, алмұрттар мен бекелер
0809         Өрiктер, шиелер, тәттi шиелер. Шабдалылар (бал
шырындарын қоса алғанда)
0810         Басқа да жас түбiрлi жемiстер: бүлдiрген, таңқұрай,
қара бүлдiрген, қарлыған, мүкжидек, қаражидек,
итбүлдiрген және басқа да жидектер.
0811         Тоңазытылған, қант немесе тәттiлендiретiн заттар
қосылған түбiрлi жемiстер мен жаңғақтар (жас немесе
суда немесе буда қайнатылған)
081400000    Цитрус жемiстерiнің қабықтары немесе бақша дақылдарының
қыртыстары (жас, тоңазытылған, кептірілген немесе
уақытша сақтау үшін тұзды суда консервіленген)
___________________________________________________________________
09-топ. Кофе, шай және татымды дәмi бар өсiмдiктер
___________________________________________________________________
0901         Кофеинi бар немесе кофеинсiз қуырылған немесе
қуырылмаған кофе, кофенің жемiстi дәнi мен қабықтары,
құрамында кофе бар кофe алмастырғыштар
0902         Хош иiстендiрiлген немесе хош иiстендірілмеген шай
(көк және қара)
0904         Кептiрiлген, ұсақталған және ұнтақталған бұрыш
0905 00 000  Ваниль
0906         Қоңыр ағаштың дәмқабығы мен гүлдерi
0907 00 000  Қалампыр (бүтін түбірлі жемісі, гүлдері)
0908         Жұпар жаңғақ, мацис, кардамон.
0909         Даршын, бадьян, фенхель, кориандр, зере тұқымдары,
жидектер
0910         Зiмбiр, зағыпаран, тасшөп, жебiршөп (тасшөп), лавр
жапырағы және басқалар.
___________________________________________________________________
10-топ. Астық нандары (тұқымдар мен жемшөп дәнiнен басқа)
___________________________________________________________________
1001         Бидай мен бидай-қара бидай қоспасы (машақ).
1002 00 000, Қара бидай, арпа, сұлы, жүгерi, күрiш,

1003 00,     и прочие зерновые
100400000,
1005, 1006,
1008
Группа 11. Продукция мукомольно-крупяной
промышленности, солод, крахмал, пшеничная клейковина
1101 00      Мука пшеничная или пшенично-ржаная, рисовая,
кукурузная, а также мука прочих зерновых
1103         Крупа и гранулы зерновых
1105         Мука, крупа, хлопья и гранулы картофельные
1106         Мука и крупа из сушеных бобовых овощей
1107         Солод поджаренный или неподжаренный
1108         Крахмал
Группа 15. Жиры и масла животного происхождения,
продукты их расщепления
1507, 1508,  Масла растительные и их фракции
1509, 1510,
1511, 1512,
1513, 1514,
1515, 1516
1517         Маргарин
Из 1518 00   Прочие жиры и масла
Группа 16. Готовые продукты из мяса
1601 00      Колбасы и аналогичные продукты из мяса, мясных
субпродуктов или крови; готовые пищевые продукты,
изготовленные на их основе
1602         Готовые или консервированные продукты из мяса, мясных
субпродуктов или крови, прочие
1604         Готовая или консервированная рыба; икра осетровых рыб
(черная икра) и заменители икры, изготовленные из
икринок прочих рыб: - рыба целиком или в кусках, но не
фаршированная (товарной позиции 1604)
Группа 17. Сахар и кондитерские изделия из сахара
1701         Сахар тростниковый или свекловичный и химически чистая
сахароза в твердом состоянии
1702         Прочие виды сахара, включая химически чистые лактозу,
мальтозу, глюкозу и фруктозу в твердом состоянии
1704         Кондитерские изделия из сахара (включая белый
шоколад), не содержащие какао
Группа 18. Какао и продукты из него
180100000    Какао-бобы целые и дробленые, сырые или жареные
180200000    Какавелла (шелуха, оболочка, кожица) и прочие отходы
какао
1803         Какао-паста обезжиренная или необезжиренная
180400000    Какао-масло, какао-жир
1806         Шоколад и прочие пищевые продукты, содержащие какао
1806 10      Какао-порошок без добавлений сахара или других
подслащивающих веществ
Группа 19. Готовые продукты из зерна хлебных
злаков, муки, крупы, крахмала и молока, мучные
кондитерские изделия
Из 1901      Экстракт солодовый, пищевые продукты из муки, крупы,
крахмала или солодового экстракта
Из 1902      Макаронные изделия, вареные или невареные, с начинкой
или без начинки
1903 00 000  Тапиока или ее заменители
Готовые продукты, получаемые путем вздутия или
обжаривания зерна хлебных злаков или зерновых
продуктов
1904         Хлеб, мучнистые кондитерские изделия, печенье и прочие
хлебобулочные и мучные кондитерские изделия
Группа 20. Продукты переработки овощей, плодов,
орехов или прочих частей растений
2001         Овощи, плоды, фрукты, орехи и другие съедобные части
растений, приготовленные или консервированные в уксусе
или уксусной кислоте
2002         Томаты, приготовленные или консервированные без
добавления уксуса или уксусной кислоты
2003         Грибы и трюфели, приготовленные или консервированные
без добавления уксуса или уксусной кислоты
2004,        Овощи прочие, приготовленные или консервированные без
2005         добавления уксуса или уксусной кислоты, мороженые и
немороженые
2006,        Плоды, орехи, кожура плодов и прочие части растений,
2008         консервированные в сахаре (пропитанные сиропом,
глазированные) или иным способом
2007         Джемы, желе плодово-ягодные, мармелады, пюре
плодово-ягодные, ореховые, прошедшие тепловую
обработку, в том числе с добавлением сахара, других
подслащивающих веществ или спирта
2009         Соки фруктовые (включая виноградное сусло) и соки
овощные несброженные и без добавления спирта, с
добавлением или без добавления сахара или других
подслащивающих веществ
Группа 21. Прочие разные пищевые продукты
2101         Экстракты, эссенции и концентраты кофе, изделия на
основе экстрактов, эссенций, концентратов кофе, чая
или мате, обжаренный цикорий и прочие обжаренные
заменители кофе
2102         Дрожжи (активные или неактивные), промышленные
микроорганизмы и закваски
2103         Продукты для приготовления соусов и готовые соусы,
вкусовые добавки, приправы смешанные
2104         Супы и бульоны, готовые заготовки для приготовления

1003 00,     қарақұмық, тары және басқа да дәндi
100400000,   дақылдар.
1005,1006,
1007 00,1008
___________________________________________________________________
11-топ. Ұн тарту-жарма өнеркәсiбiнің өнiмдерi,
солод, крахмал, бидай ұлпасы
___________________________________________________________________
1101 00      Бидай немесе бидай-қара бидай күрiш, жүгері ұны,
сондай-ақ басқа да дәндi дақылдар ұны
1103         Дәнді дақылдар жармасы мен түйіршіктері
1105         Картоп, жарма, картоп үлпегі мен түйіршіктері
1106         Кептiрiлген бұршақ көкөнiсiнен жасалған ұн мен жарма
1107         Қуырылған немесе қуырылмаған солод
1108         Крахмал
___________________________________________________________________
15-топ. Жануарлар немесе өсiмдiк тектестердiң майлары мен
тоңмайлары және олардан ажыратылып алынған өнiмдер
___________________________________________________________________
1507, 1508.  Өсiмдiк майлары және олардың фракциялары
1509, 1510.
1511, 1512.
1513, 1514.
1517         Маргарин
1518 00-ден  Басқа да майлар мен тоңмайлар
___________________________________________________________________
16-топ. Еттен жасалған дайын тағамдар
___________________________________________________________________
1601 00      Шұжықтар мен еттен, қосымша ет өнiмдерiнен немесе
қаннан жасалатын осыған ұқсас өнiмдер, олардың
негiзiнде дайындалған дайын тамақ өнiмдерi
1602         Еттен, тағамдық қосымша ет өнiмдерiнен немесе қаннан
жасалған басқа да дайын немесе консервiленген өнiмдер
1604         Дайын немесе консервiленген балық: бекiре уылдырығы
(қара уылдырық) және басқа да балықтардың
уылдырықтарынан жасалған уылдырықты алмастырғыштар:
бүтiн немесе сомдап бөлшектелген, бірақ туралмаған
балық 1604-тауар айқындамасының).
___________________________________________________________________
17-топ. Қант пен қанттан жасалған кондитерлiк бұйымдар
___________________________________________________________________
1701         Құрақтық немесе қызылша қанты мен химиялық таза
сахароза, қатты күйінде
1702         Химиялық таза лактозаны, малтозаны, глюкозаны және
фруктозаны қоса алғанда, қанттың басқа түрлерi, қатты
күйiнде
1704         Құрамында какао жоқ қанттан жасалған кондитерлiк
бұйымдар (ақ шокаладты қоса алғанда)
___________________________________________________________________
18-топ. Какао мен одан жасалған өнiмдер
___________________________________________________________________
180100000    Бүтiн және ұсақталған, шикі немесе құрылған
какао-бұршақтар
180200000    Какаоның какавелласы (кебегi, қабығы, қауызы) мен
басқа да қалдықтары
1803         Майсызданған және майсызданбаған какао-паста
1804 00 000  Какао-май, какаодан жасалған
1806         Құрамында какао бар шоколад пен басқа да тамақ
өнімдері
___________________________________________________________________
19-топ. Астық дәндерiнен, ұннан, крахмалдан және сүттен
жасалған тағамдар, ұннан жасалған кондитерлiк тағамдар
___________________________________________________________________
1901-ден     Солод шырсөлi, ұннан, жармадан, крахмалдан немесе
солод шырсөлінен жасалған тамақ өнiмдерi
1902-ден     Пiсiрілген немесе пiсiрiлмеген, iшiне бір нәрсе
салынған немесе салынбаған макарон өнімдері
1903 00 000  Тапиока немесе оны алмастырғыштар
Астық дәндерiн немесе астық өнімдерін кептiру немесе
қуыру арқылы алынған дайын өнімдер
1904         Нан, ұннан жасалған кондитерлік өнiмдер, печенье мен
басқа да нан-тоқаш және ұннан жасалған кондитерлік
өнімдер
___________________________________________________________________
20-топ. Көкөнiстердiң, жемiстердiң, жаңғақтардың немесе
өciмдіктердiң басқа да бөлiктерiнен қайта өңделген өнiмдер
___________________________________________________________________
2001         Сiрке суында немесе сiрке қышқылында дайындалған
немесе консервiленген көкөнiстер, жемiс-жидектер,
жаңғақтар мен өсiмдіктердiң басқа да жеуге болатын
бөлiктерi.
2002         Сiрке суын немесе сiрке қышқылын қоспай дайындалған
немесе консервіленген томаттар
2003         Сiрке суын немесе сiрке қышқылын қоспай дайындалған
немесе консервіленген саңырауқұлақтар мен жерқұлақтар
2004, 2005   Сiрке суын немесе сiрке қышқылын қоспай дайындалған
немесе консервiленген басқа да тоңазытылған және
тоңазытылмаған көкөнiстер
2006, 2008   Қантта (шырын сіңiрілген, жылтыратылған) немесе басқа
да тәсiлмен консервіленген жемiстер, жаңғақтар,
жемiстердiң қабықтары және өсiмдiктердiң басқа да
бөліктері
2007         Жылумен өңделген, оның ішiнде қант немесе басқа да
тәттілендiретiн заттар немесе спирт қосылған
жеміс-жидек джемi, тоңбасы, жеміс-жидек, жаңғақ
мармеладтары, езбелері
2009         Ашымаған және спирт қосылмаған, қант немесе басқа да
тәттілендiретiн заттар қосылған немесе қосылмаған жемiс
шырындары (жүзiм шырыны ашытқысын қоса алғанда) мен
көкөнiс шырындары
___________________________________________________________________
21-топ. Басқа да түрлi тағам өнiмдерi
___________________________________________________________________
2101         Кофенің шырсөлдерi, эссенциялары мен концентраттары,
кофе, шай немесе матешырсөлiнің, эссенциясының,
концентратының негiзінде жасалған тағамдар, қуырылған
цикорий және басқа да қуырылған кофені алмастырғыштар
2102         Ашытқылар (белсендi және белсендi емес), өнеркәсіптік
микроорганизмдер мен ашытқылар.
2103         Тұздықтарды дайындауға арналған өнiмдер мен дайын
тұздықтар, қоспалар, араластырылған дәмдік үстемелер
2104         Көжелер мен сорпалар, оларды дайындауға арналған
дайын заттар

2105 00      Мороженое и другие виды пищевого льда
2106         Пищевые продукты, в другом месте не поименованные
Из 2501 00   Соль
Группа 22. Алкогольные и безалкогольные напитки и уксус
2201         Воды, включая натуральные или искусственные
минеральные и газированные, без добавления сахара или
других подслащивающих веществ
2202         Воды, включая минеральные, газированные с добавлением
сахара или других подслащивающих или ароматических
веществ, прочие безалкогольные напитки
2203 00      Пиво солодовое
2204         Вина виноградные натуральные, включая игристые и
крепленые, сусло виноградное
2205         Вермуты и прочие вина виноградные натуральные с
добавлением растительных или ароматических экстрактов
2208         Крепкие спиртные напитки, ликеры и прочие алкогольные
напитки, составные спиртовые полуфабрикаты,
используемые для изготовления напитков
2209 00      Уксус и его заменители, полученные из уксусной
кислоты, уксус винный
Группа 24. Табак и промышленные заменители табака
2401         Табачное и сигаретное сырье
2402         Сигареты (включая сигары с обрезанными концами),
сигариллы (тонкие сигары) и сигареты из табака или его
заменителей
2403         Табак трубочный и курительный
Группа 29. Кислоты
2915 21 000  Кислота уксусная лесохимическая пищевая
Группы 39, 70, 73, 76. Посуда
Из 3924      Посуда из пластмассы
6911, 6912   Посуда керамическая
7013         Посуда стеклянная
Из 7013      Посуда меламиновая
Из 7323 94   Посуда хозяйственная стальная эмалированная
Из 7323      Посуда из коррозионно-стойкой стали
7323 93 000  Посуда хозяйственная чугунная эмалированная
Из 7418      Посуда из мельхиора, латуни, нейзильбера с хромом или
никелевым покрытием
Из 7615      Посуда хозяйственная из листового алюминия
Группы 39, 48, 73, 76. Тара
Из 73 10     Фляги металлические для молочных продуктов
Из 7612
Из 3923      Ящики полимерные многооборотные для овощей и фруктов
Из 3923      Ящики пластмассовые многооборотные для хлебобулочных
изделий
Из 3923      Ящики полимерные многооборотные для продукции мясной и
молочной промышленности
3923 50      Крышки укупорочные полимерные для стеклянной тары
3923 50      Пробки укупорочные для укупоривания виноматериалов,
соков, напитков
Из 3923      Другая тара из полимерных материалов
Из 4819      Ящики из гофрированного картона для мороженого
Из 4819      Ящики из гофрированного картона для кондитерских
изделий
Из 4819      Ящики из гофрированного картона для продукции мясной и
молочной промышленности
Из 4819      Ящики из гофрированного картона для пищевых продуктов,
спичек, табачных изделий и моющих средств
Из 7010      Тара стеклянная (банки, бутылки) для пищевых продуктов
промышленного и хозяйственного назначения
Из 7310      Банки металлические для консервов
Группа 48. Бумага и картон
Бумага для упаковки пищевых продуктов на автоматах
4803 00      Салфетки, полотенца бумажные
4805 40 000  Картон фильтровальный для пищевых жидкостей
4818 10      Туалетная бумага
Из группы 84. Оборудование
Из 8418      Шкафы холодильные
Из 8418      Камеры холодильные
Из 8418 50   Прилавки, прилавки-витрины холодильные
Из 8418 50   Витрины холодильные
Котлы пищеварочные на паровом и электрическом
обогревах
Из 8419      Плиты кухонные на электрическом обогреве
Из 8419      Аппараты пищеварочные и жарочные тепловые
Из 8419      Сковороды опрокидывающиеся, жаровни и фритюрницы на
электрическом обогреве
Из 8419      Кипятильники непрерывного действия
Из 8419      Водонагреватели, термостаты
Из 8419      Мармиты
Из 8419      Аппараты пароварочные
Из 8419      Шкафы тепловые расстоечные, сквозные, передвижные

2105 00      Балмұздақ пен басқа да тағамдық мұз түрлері
2106         Басқа жерде аттары аталмаған тамақ өнімдерi.
2501 00-ден  Тұз
___________________________________________________________________
22-топ. Алкогольдi және алкогольсiз сусындар мен
сiрке қышқылы
___________________________________________________________________
2201         Табиғи немесе жасанды минералды және газды, қант
немесе басқа да тәттiлендiретiн немесе хош иiсті
заттар қосылмаған суларды қоса алғанда
2202         Минералды, газды суды қоса алғанда қант немесе басқа
да тәттiлендiретiн немесе хош иiстендiретiн заттар
қосылған сулар, басқа да алкогольсiз сусындар.
2203 00      Ашытылған сыра
2204         Көбiктi және күшейтiлгендердi қоса алғанда, табиғи
жүзiм шараптары, жүзiм шырындары
2205         Өсiмдiк немесе хош иiстi шырсөлдер қосылған вермуттар
мен басқа да табиғи жүзім шараптары
2208         Күштi спирттi сусындар, ликерлер мен басқа да
алкогольдi сусындар, сусындарды дайындау үшiн
пайдаланылатын құрамдас спирттi жартылай дайын өнiмдер.
2209 00      Сiрке қышқылынан алынған сiрке суы мен оны
алмастырғыштар, сірке суы
___________________________________________________________________
24-топ. Темекi және өнеркәсiптiк темекi алмастырғыштар
___________________________________________________________________
2401         Темекi және сигар шикiзаты.
2402         Сигареттер (ұштары кесiлген сигарларды қоса алғанда),
сигариллар (жiңiшке сигарлар) мен темекi немесе оны
алмастырғыштардан жасалған сигареттер.
2403         Tүтікпен шегетiн және тартатын темекi
___________________________________________________________________
29-топ. Қышқылдар
___________________________________________________________________
2951 21 00   Орман-химиялық тағамдық ciркe қышқылы
___________________________________________________________________
39, 48, 73, 76-топтар. Ыдыстар
___________________________________________________________________
3924-тен     Пластмассадан жасалған ыдыс
6911, 6912   Керамикалық ыдыс
7013         Шыны ыдыс
7013-тен     Меламинді ыдыс
7323 94-тен  Шаруашылықта пайдаланылатын кiреукелi болаттан
жасалған ыдыс
7323-тен     Таттанбайтын болаттан жасалған ыдыc
7323 93 000  Шаруашылықта пайдаланылатын кiреукелi шойыннан
жасалған ыдыс
7418-ден     Хром немесе никель жалатылған мельхиордан, жезден,
нейзильберден жасалған ыдыс
7615-тен     Табақ алюминийден жасалған шаруашылықта пайдаланылатын
ыдыс
___________________________________________________________________
39, 48, 73, 76-топтар. Тара
___________________________________________________________________
7310-нан,    Сүт өнiмдерiне арналған металл флягтар
7612-ден
3923-тен     Көкөністер мен жемістерге арналған айналымы көп
полимерлік жәшіктер
3923-тен     Нан-тоқаш өнімдеріне арналған айналымы көп пластмасса
жәшіктер
3923-тен     Ет және сүт өнеркәсібі өнімдеріне арналған айналымы
көп полимерлік жәшіктер
3923 50      Шыны ыдысты тығындауға арналған жапқыштар
3923 50      Шарап материалдарын, шырындарды тығындауға арналған
тығындар
3923-тен     Полимерлiк материалдардан жасалған басқа да ыдыс
4819-дан     Балмұздаққа арналған картоннан жасалған гофрирленген
жәшiктер
4819-дан     Кондитерлiк өнiмдерге арналған картоннан жасалған
гофрирленген жәшiктер
4819-дан     Ет және сүт өнеркәсiбi өнiмдерiне арналған картоннан
жасалған гофрирленген жәшіктер
4819-дан     Тамақ өнiмдерiне, сiрiңкелерге, темекi бұйымдарына
және жуу құралдарына арналған картоннан жасалған
гофрирленген жәшіктер
7010-нан     Өнеркәсiптiк және шаруашылық мақсаттардағы тамақ
өнiмдерiне арналған шыны ыдыстар(банкiлер, шөлмектер)
7310-нан     Консервiлерге арналған металл банкiлер
___________________________________________________________________
48-топ. Қағаз және картон
___________________________________________________________________
Автоматтардағы тамақ өнiмдерiн орауға арналған қағаз
4803 00      Қағаз майлықтар, сулықтар
4805 40 000  Тағамдық сұйықтарға арналған сүзгіш картон
4818 10      Дәретхана қағазы
___________________________________________________________________
84-топтан. Жабдықтар
___________________________________________________________________
8418-ден     Тоңазытқыш шкафтар
8418-ден     Тоңазытқыш камералар
8418 50-ден  Сөрелер, тоңазытқыш сөре-жаймалар
8418 50-ден  Тоңазытқыш жаймалар
Буда және электрмен қыздыруға арналған тамақ
пiсiрeтін қазандар
8419-дан     Электрмен қыздырылатын асханалық плиталар
8419-дан     Тамақ пiсiретiн және қуыратын жылу аппараттары
8419-дан     Электрмен қыздырылатын аударуға ыңғайлы табалар мен
қуырма ыдыстар
8419-дан     Yздiксiз жұмыс iстейтiн су қайнатқыштар
8419-дан     Су ысытқыштар. Термостаттар.
8419-дан     Мармиттер
8419-дан     Бумен пісіретін аппараттар
8419-дан     Орнатылатын, ашылып-жабылатын, жылжымалы жылу
шкафтары

8421 21      Оборудование для фильтрования и очистки воды
Из 8422      Посудомоечные машины
Из Группы 34. Мыло, моющие средства
3401         Мыло и другие моющие средства
Из группы 33. Парфюмерно-косметические средства
Из группы 39. Полимерная тара для розлива пищевых жидкостей
Группа 49. Полиграфическая продукция
Из групп 61, 62, 64, 95. Товары детского назначения
(игры, игрушки, обувь, одежда и др.)
Из группы 63. Средства личной гигиены
Из группы 63. Постельные принадлежности
Группа 64. Обувь
Группа 85. Приборы и системы связи, использующие
при работе в условиях быта направленное
излучение электромагнитной энергии
Из группы 95. Спортивный инвентарь
------------------------------------------------------------------
2. Ориентировочный перечень товаров, подлежащих
государственному ветеринарному контролю
Контролю органами государственного ветеринарного надзора государства-участника СНГ подлежат все виды живых животных, животноводческой продукции и лекарственных средств, применяемых в ветеринарии, ввозимых любым видом транспорта и всеми видами отправлений на таможенную территорию государства-участника СНГ.
------------------------------------------------------------------
Код ТН      |                   Наименование позиции
ВЭД СНГ     |
------------------------------------------------------------------
1     |                          2
------------------------------------------------------------------
Группа 01. Животные
0101         Лошади, ослы, мулы и лошаки живые
0102         Крупный рогатый скот живой
0103         Свиньи живые
0104         Овцы и козы живые
0105         Домашняя птица живая, т.е. птицы вида Callus
domesticus (курица домашняя), утки, гуси, индейки и
цесарки
0106 00      Живые животные прочие:
- домашние кролики; голуби; дикие животные;
пушномеховые; лабораторные; пчелы; шелкопряд,
а также цирковые и зоопарковые из товарной позиции
9508
Группа 02. Мясо и пищевые мясные продукты
0201         Мясо крупного рогатого скота, свежее или охлажденное
0202         Мясо крупного рогатого скота мороженое
0203         Свинина свежая, охлажденная или мороженая
0204         Баранина или козлятина свежая, охлажденная или
мороженая
0205 00      Мясо лошадей (конина), ослов, мулов или лошаков
свежее, охлажденное или мороженое
0206         Пищевые субпродукты крупного рогатого скота, свиней,
овец, коз, лошадей, ослов, мулов или лошаков свежие,
охлажденные или мороженые
0207         Мясо и пищевые субпродукты домашней птицы, свежие,
охлажденные или мороженые (указанные в товарной
позиции 0105)
0208         Прочие мясо и пищевые мясные субпродукты свежие,
охлажденные или мороженые
0209         Свиной жир, отделенный от тощего мяса, и жир домашней
птицы невытопленные или не извлеченные другим
способом, свежие, охлажденные, мороженые, соленые, в
рассоле, сушеные или копченые
0210         Мясо и пищевые мясные субпродукты, соленые, в рассоле,
сушеные или копченые; пищевая мука из мяса или мясных
субпродуктов
Группа 03. Рыба и ракообразные, моллюски и другие водные беспозвоночные
0301         Живая рыба
0302         Рыба свежая или охлажденная, за исключением рыбного
филе и прочего мяса рыб товарной позиции 0304
0303         Рыба мороженая, за исключением рыбного филе и прочего
мяса рыб товарной позиции 0304
0304         Филе рыбное и прочее мясо рыб (включая фарш) свежее,
охлажденное или мороженое
Из 0305      Рыба соленая или в рассоле
Из 0306      Моллюски разделанные или неразделанные, живые, свежие,
охлажденные, мороженые, соленые или в рассоле
Группа 04. Яйца птиц; мед пчелиный; другие продукты животного происхождения
0407 00      Яйца птиц, в скорлупе, свежие, консервированные или
вареные
0409         Мед натуральный, пчелиный яд, змеиный яд
Группа 05. Продукция животного происхождения,
в другом месте не поименованная
0502         Щетина свиная или кабанья, барсучий или прочий волос,
используемый для производства щеточных изделий; их
отходы:

8421 21      Суды сүзугe және тазалауға арналған жабдық
8422         Ыдыс жуатын машиналар
___________________________________________________________________
34-топтан. Сабын, жуу құралдары
___________________________________________________________________
3401         Сабын және басқа да жуу құралдары
___________________________________________________________________
33-топтан. Парфюмерлiк-косметикалық құралдар
___________________________________________________________________
39-топтан. Тағамдық сұйықтықтарды құюға арналған
полимерлiк ыдыс
___________________________________________________________________
49-топ. Полиграфиялық өнім
___________________________________________________________________
61, 62, 64, 65-топтардан. Балаларға арналған тауарлар
(ойындар, ойыншықтар, аяқ киiмдер, киiмдер және басқалар)
___________________________________________________________________
63-топтан. Жеке бас гигиенасы құралдары
___________________________________________________________________
63-топтан. Төсек керек-жарақтары
___________________________________________________________________
64-топ. Аяқ киiм
___________________________________________________________________
85-топ. Тұрмыс жағдайында электромагниттiк энергия
сәулесiн шығаруға бағытталған жұмыс iстеу кезiнде
пайдаланылатын байланыс аспаптары мен жүйелерi
___________________________________________________________________
95-топтан. Спорт мүкәммалы
___________________________________________________________________
Мәскеу-28.09. 2001                                27.09.01. 16:52
1261-11б.
2. Мемлекеттiк ветеринарлық бақылауға жататын тауарлардың болжамды тiзбесi
ТМД-ға қатысушы мемлекеттердің мемлекеттiк ветеринарлық қадағалау органдарының бақылауына ветеринарияда қолданылатын, ТМД-ға қатысушы мемлекеттердiң кедендiк аумақтарына кез келген көлiк және барлық жөнелтiлiмдер түрлерiмен әкелiнетiн барлық тiрi жануарлар, мал шаруашылығы өнiмдерiнің және дәрiлiк заттардың түрлері жатады.
___________________________________________________________________
ТМД СЭҚ TH|         Айқындамалардың атауы
коды      |
___________________________________________________________________
1                           2
___________________________________________________________________
01-топ. Жануарлар
___________________________________________________________________
0101         Тiрi жылқылар, есектер, қашырлар мен лошактар.
0102         Тiрi iрi қара мал
0103         Тiрi шошқалар
0104         Тiрi қойлар мен ешкiлер
0105         Тiрi үй құсы, яғни Gallus domesticus (үй тауығы),
үйректер, қаздар, күркетауықтар мен мысыр тауықтары
0106 00      Басқа да тiрi жануарлар:
-үй қояндары; көгершiндерi; жабайы жануарлар;
үлпекжүндiлер; зертханалықтар; аралар; жiбек құрты,
сондай-ақ 9508-тауарлар айқындамасындағы цирк пен
хайуанаттар паркiнiң жануарлары
___________________________________________________________________
02-топ. Ет және тағамдық қосымша ет өнiмдерi
___________________________________________________________________
0201         Жас немесе салқындатылған мүйiздi iрi қара малдың eті
0202         Тоңазытылған мүйiздi iрi қара малдың етi
0203         Жас, салқындатылған немесе тоңазытылған шошқа еті
0204         Жас, салқындатылған немесе тоңазытылған қойдың немесе
қозының етi
0205 00      Жас, салқындатылған немесе тоңазытылған жылқының
(аттың), есектiң, қашырдың немесе лошактың етi
0206         Жас, салқындатылған немесе тоңазытылған мүйiздi iрi
қара малдың, шошқаның, қойдың, ешкiнiң, жылқының,
есектiң, қашыр мен лошактың етiнен жасалған қосымша
өнiмдер
0207         Жас, салқындатылған немесе тоңазытылған үй құсының
етiнен жасалған қосымша өнiмдер (0105-тауарлар
айқындамасында көрсетілген)
0208         Басқа да жас, салқындатылған немесе тоңазытылған ет
және тағамдық қосымша ет өнiмдерi
0209         Жас, салқындатылған, тоңазытылған, тұздалған, тұзды
судағы, кептiрілген немесе ысталған, еттен сылып
алынған шошқа майы және қорытылмаған немесе басқа да
тәсiлмен алынбаған үй құсының майы
0210         Тұздалған немесе тұзды судағы, кептiрiлген немесе
ысталған ет және тағамдық қосымша ет өнiмдерi
___________________________________________________________________
03-топ. Балық, шаян тәрiздiлер, моллюскілер,
басқа да судағы омыртқасыздар
___________________________________________________________________
0301         Тiрi балық
0302         0304-тауарлар айқындамасының балық сүбесiнен және
балық етiнен басқа, жас немесе тоңазытылған балық
0303-тен     0304-тауарлар айқындамасының балық сүбесiнен және
балық етінен басқа тоңазытылған балық
0304-тен     Кептiрiлген балық, ыстықтай немесе суықтай ысталған
балық
0305-тен     Тұздалған немесе тұзды судағы балық
0306-ден     Жас, салқындатылған, тоңазытылған, тұздалған немесе
тұзды судағы, бөлшектелген немесе бөлшектелмеген
моллюскiлер
___________________________________________________________________
04-топ. Құстардың жұмыртқасы;
табиғи бал; басқа да жануар тектестердiң тағамдық өнiмдерi
___________________________________________________________________
0407-ден     Жас, консервiленген немесе пiсiрілген, қабықтағы
құс жұмыртқалары
0409         Табиғи бал, араның уы, жыланның уы
1901-ден     Арнайы балалар тағамы өнiмдерi
___________________________________________________________________
05-топ. Басқа жерде аты аталмаған жануар
тектестердiң тағамдық өнiмдерi
___________________________________________________________________
0502         Шошқаның немесе доңыздың қылы, борсықтың немесе
қылдан жасалған бұйымдарды өндiруге

0502 10 000  - щетина свиная или кабанья и отходы этой щетины
0503 00 000  Конский волос и его отходы
0504 00 000  Кишки, пузыри и желудки животных (кроме рыбьих), целые
или в кусках, свежие, охлажденные, мороженые, соленые,
в рассоле, сушеные или копченые
0505         Шкурки и другие части птиц с перьями или пухом, перья
и части перьев (с подрезанными или неподрезанными
краями) и пух очищенный, дезинфицированные или
обработанные для хранения, но не подвергнутые
дальнейшей обработке: порошок и отходы перьев и их
частей
0506         Кости и роговой стержень необработанные, обезжиренные,
подвергнутые первичной обработке (без придания формы);
обработанные кислотой или дежелатинизированные;
порошок и отходы этих продуктов
0507         Слоновая кость, панцири черепах, ус китовый или других
морских млекопитающих, рога, оленьи рога, копыта,
ногти, когти, клювы, необработанные или подвергнутые
первичной обработке (без придания формы); порошок и
отходы этих продуктов
0510 00      Амбра серая, струя бобровая, циветта и мускус; шпанки;
желчь, в том числе сухая; железы и прочие продукты
животного происхождения, используемые в производстве
фармацевтических продуктов, свежие, охлажденные,
мороженые или обработанные иным способом для
кратковременного хранения
0511         Продукты животного происхождения, в другом месте не
поименованные; павшие животные группы 1 или 3, не
пригодные для употребления в пищу:
0511 10 000  - сперма бычья;
0511 91      - продукты из рыб, ракообразных, моллюсков и прочих
водных беспозвоночных; павшие животные этой группы;
0511 91 900  - отходы рыбные;
0511 99 100  - жилы и сухожилия; обрезь и аналогичные отходы
невыделанных шкур или кож;
0511 99 500  - эмбрионы крупного рогатого скота;
0511 99 800  - прочие
Группа 12. Масличные семена и плоды;
прочие семена, плоды и зерно; лекарственные
растения и растения для технических целей; солома и фураж
1214         Брюква, свекла листовая (мангольд), корнеплоды
кормовые, сено, люцерна, клевер, эспарцет, капуста
кормовая, люпин, вика и аналогичные кормовые средства,
таблетированные или нетаблетированные
Группа 15. Жиры и масла животного или
растительного происхождения и продукты их
расщепления; готовые пищевые жиры; воски животного или
растительного происхождения
1501 00      Жир свиной (включая лярд) и жир домашней птицы, кроме
товарной позиции 0209 или 1503
1502 00      Жир крупного рогатого скота, овец или коз, кроме жира
товарной позиции 1503
1504         Жир, масла и их фракции из рыб или морских
млекопитающих
1505         Шерстяной жир (жиропот) и жировые вещества, получаемые
из него (включая ланолин)

0502 10 000  үшiн пайдаланылатын басқа да шаштар; олардың
қалдықтары:
- шошқаның немесе доңыздың қылы және осындай қылдың
қалдықтары
0503 00 000  Жылқының қылы және оның қалдықтары
0504 00 000  Тұтас немесе тiлiмделген, жас, салқындатылған,
тоңазытылған, тұздалған, тұзды судағы, кептiрiлген
немесе ысталған жануарлардың (балықтан басқа)
iшектерi, үлпілдектерi мен қарындары
0505         Сақтау үшiн дезинфекцияланған немесе өңделген, алайда
одан әрі өңделмеген құстардың қауырсынды немесе
түбiттi терiлерi мен басқа да бөлiктерi, қауырсындар
және қауырсындардың бөлiктерi (шеттерi кесiлген немесе
кесiлмеген); қауырсындар мен олардың бөлiктерiнiң
ұнтақтары мен қалдықтары
0506         Өңделмеген, майсыздандырылған, алғашқы өңделетін
(қалпына келтiрілмей); қышқылмен өңделген немесе
желiмтектелмеген сүйектер мен мүйiздiң өзегi; осындай
өнiмдердiң ұнтағы мен қалдықтары
0507         Өңделмеген, алғашқы өңделетін (қалпына келтiрiлмей)
пiлдiң сүйегi, тасбақаның тас қабығы, киттің немесе
басқа да теңiз сүт қоректiлерiнiң қылқаны, мүйiздер,
маралдың мүйiзi, тұяғы, тырнағы, тұмсығы; осындай
өнiмдердің ұнтағы мен қалдықтары
0510 00      Сүр амбра, кашаттың тобылғысы, циветте мен мускус;
шпанкалар; өт, оның iшiнде құрағы; фармацевтiк
өнiмдердi өндiруде қолданылатын бездер мен жануар
тектестердің өзге де өнiмдерi, жас, салқындатылған,
тоңазытылған немесе қысқа мерзімге сақтау үшін өзге
де әдiспен өңделген
0511         1 немесе 3-топтағы өлген жануарлар; жеуге келмейтiн,
басқа жерде аты аталмаған жануар тектестердің
тағамдық өнiмдерi:
0511 10 000  - бұқаның ұрығы;
0511 91      балықтан, шаянтәрiздiлерден, молюскiлерден және басқа
да су омыртқасыздарынан жасалған өнiмдер; осындай
топтағы өлген жануарлары;
0511 91 900  - балықтың қалдықтары;
0511 99 100  - сөлдер мен сіңірлер; қырқынды және өңделмеген терінің
немесе былғарының осыған ұқсас қалдықтары;
0511 99 500  - мүйiздi iрi қара малдың эмбриондары
0511 99 800  - басқалар
___________________________________________________________________
12-топ. Майлы тұқымдар мен жемiстер; басқа да тұқымдар мен
дәндер; дәрiлiк өсімдіктер мен техникалық мақсаттағы
өсiмдіктер; сабан мен жемшөп
___________________________________________________________________
1214         Таблеткiлеген немесе таблеткiленбеген тарна, жапырақты
қызылша (мангольд), жемдi тамыржемiстiлер, шөп,
люцерна, клевер, эспарцет, жемдi капуста, любпин,
вика және осыған ұқсас жемдi заттар
___________________________________________________________________
15-топ. Жануарлар немесе өсiмдiк тектестердiң майлары мен
тоңмайлары және олардан ажыратылып алынған өнiмдер;
тағамдық дайын тоңмайлар; жануар немесе өсiмдiк
тектестердiң балауыздары
___________________________________________________________________
1501 00      0209 немесе 1503 тауар айқындамасынан басқа,
шошқа тоң майы (лярдты қоса алғанда) және үй құсының
тоң майы
1502 00      1503 тауар айқындамасынан басқа, мүйiздi ірі қара
малдың, қойлардың немесе қозылардың тоң майы
1504         Балықтың немесе теңiз сүт қоректiлерінің тоң майлары
майлары мен олардың акциялары
1505         Жүннiң майы (шайыры) және одан алынатын майлы заттар
(ланолиндi қоса алғанда)
___________________________________________________________________

Из товарных групп 29, 30, 34, 38. Лекарственные
средства, применяемые в ветеринарии, ввоз
которых осуществляется по лицензиям
Из           Кумарины (зоокумарины)
2932 21 000
2922 41 000, Аминокислоты
2922 49,
2930 40 000,
2930 90 120,
2930 90 140,
2930 90 160
Из 2936      Провитамины и витамины для животных
Из 2937      Гормоны для сельскохозяйственных животных
Из 2938,     Гликозиды и алкалоиды для ветеринарии
из 2939
Из 2941      Антибиотики ветеринарные

29, 30, 34, 38 тауарлар топтарынан. Ветеринарияда
қолданылатын, оларды әкелу лицензиялар бойынша жүзеге
асырылатын дәрілік заттар
___________________________________________________________________
293221000-ден Кумариндер (зоокумариндер)
2922 41 000,  Амин қышқылдары
2922 49,
2930 40 000,
2930 90 120,
2930 90 140,
2930 90 160
2936-дан      Жануарларға арналған провитаминдер мен витаминдер
2937-ден      Ауылшаруашылығы жануарларына арналған гормондар
2938-ден,     Ветеринарияға арналған гликозидтер мен алкалоидтeр
2939-дан
2941-ден      Ветеринарлық антибиотиктер

3001 10,     Готовые к использованию в лечебных и профилактических
3001 20 900, целях формы ветеринарных препаратов из тканей и
3001 90 990  органов животных
3002         Прочие биопрепараты ветеринарные: наборы и препараты
для диагностики и типизации возбудителей болезней,
изготовленные на основе крови животных и культур
микроорганизмов
3002 10 100  Сыворотки иммунные из крови животных
Из           Фракции крови прочие для ветеринарии
3002 10 910,
из
3002 10 990
3002 30 000  Вакцины ветеринарные
3002 90 500  Кровь животных, приготовленная для профилактических,
терапевтических или диагностических целей
3002 90 500  Культуры микроорганизмов (вакцинные и прочие штаммы)
Из 3003,     Лекарственные средства ветеринарные
из 3004
Из           Реагенты для определения группы крови животных
3006 20 000
Из 3401      Мыла для ветеринарии; вещества поверхностно-активные
органические и средства, применяемые в ветеринарии в
качестве мыла, содержащие медикаментозные
(лекарственные) добавки
Из 3402      Вещества поверхностно-активные органические (кроме
мыла) для ветеринарии; поверхностно-активные средства,
моющие средства для ветеринарии
Из           Реагенты сложные диагностические или лабораторные для
3822 00 000  ветеринарии
Из 3808 10,  Инсектициды, фунгициды, средства дезинфицирующие для
из 3808 20,  ветеринарии
из 3808 40
Из 3808 90   Отравленная приманка в виде съедобного продукта
Группа 41. Необработанные шкуры и кожа
(кожевенное сырье), кроме натурального меха
4101         Шкуры крупного рогатого скота или животных семейства
лошадиных (парные или соленые, сушеные, зольные,
пикелеванные или консервированные другим способом, но
недубленые, не выделанные под пергамент или не
подвергнутые дальнейшей обработке), с волосяным
покровом или без волосяного покрова, спилок или
неспилок
4102         Шкуры овец или ягнят (парные или соленые, сушеные,
зольные, пикелеванные или консервированные другим
способом, но недубленые, не выделанные под пергамент
или не подвергнутые дальнейшей обработке), с волосяным
покровом или без волосяного покрова, спилок или
неспилок
4103         Прочие необработанные шкуры и кожа (кожевенное сырье)
(парные или соленые, сушеные, зольные, пикелеванные
или консервированные другим способом, но недубленые,
не выделанные под пергамент или не подвергнутые
дальнейшей обработке), с волосяным покровом или без
волосяного покрова, спилок или неспилок
------------------------------------------------------------------

3001 10,      Емдеу және алдын алу мақсаттарында пайдалануға
3001 20 900,  дайын жануарлардың тiндерi мен ағзаларынан
3001 90 990   жасалған ветеринарлық препараттардың нысандары
3002          Басқа да ветеринарлық биопрепараттар: жануарлардың
қаны мен микроорганизмдер дақылдарының негiзiнде
дайындалған аурулардың қоздырғыштарын диагностикалау
мен типтеуге арналған жинақтар мен препараттар
3002 10 100   Жануарлардың қанынан жасалған иммундық сарысулар
300210910-нан, Ветеринарияға арналған басқа қан фракциялары
300210990-дан
3002 30 00    Ветеринарлық вакциналар
3002 90 500   Алдын алу, терапевтік немесе диагностикалық мақсаттар
үшін дайындалған жануарлар қаны
3002 90 500   Микроорганизмдердің дақылдары (вакциналы және басқа
да штаммдар)
3003-тен,     Ветеринарлық дәрілік заттар
3004-тен
300620000-ден Жануарлар қанын анықтауға арналған реагенттер
3401-ден      Ветеринарияға арналған сабындар; құрамында
медикаментоздық (дәрілік) қоспалар бар сабындар
ретiнде ветеринарияда қолданылатын үстiртiн-белсендi
органикалық заттар мен құралдар
3402          Ветеринарияға арналған үстiртiн-белсендi органикалық
заттар (сабыннан басқа), жуу құралдары
382200000-ден Ветеринарияға арналған диагностикалық немесе
зертханалық күрделi реагенттер
3808 10-нан,  Инсектицидтер, фунгицидтер, ветеринарияға
3808 20-дан   арналған дезинфекциялау құралдары
3808 40-тан
3808 90-нан   Жеугe келетiн өнiм түрiндегi уланған қармақжем
___________________________________________________________________
41-топ. Табиғи аң терiсiн қоспағанда, өңделмеген терiлер
мен былғарылар (терi шикізаты)
___________________________________________________________________
4101         Түгi бар немесе түгi жоқ, кесiлген немесе кесiлмеген
iрi және ұсақ мүйiздi малдың немесе жылқы тұқымдас
жануарлардың терiлерi (жас немесе тұздалған,
кептiрiлген, жидiтiлген, жұрымдалған немесе басқа
тәсiлмен консервiленген, бiрақ иленбеген, пергаментке
өңделмеген немесе одан әрi ұшырамаған)
4102         Түгi бар немесе түгi жоқ, кесiлген немесе кесiлмеген
қойлар мен қозылардың терiлерi(жас немесе тұздалған,
кептiрiлген, жидiтiлген, жұрымдалған немесе басқа
тәсiлмен консервiленген, бiрақ иленбеген, пергаментке
өңделмеген немесе одан әрі ұшырамаған)
4103         Басқа да өңделмеген, түгi бар немесе түгi жоқ,
кесiлген немесе кесiлмеген терiлер мен былғарылар
(терi шикiзаты) (жас немесе тұздалған, кептiрiлген,
жидiтiлген, жұрымдалған немесе басқа тәсiлмен
консервiленген, бiрақ иленбеген, пергаментке
өңделмеген немесе одан әрi ұшырамаған)
___________________________________________________________________

3. Ориентировочный перечень товаров,
подлежащих государственному фитосанитарному контролю
Контролю органами государственной службы по карантину растений государства-участника СНГ подлежат все виды растениеводческих грузов, а также удобрения животного и растительного происхождения, ввозимых любым видом транспорта и всеми видами отправлений на таможенную территорию государства-участника СНГ.
------------------------------------------------------------------
Код ТН      |                   Наименование позиции
ВЭД СНГ     |
------------------------------------------------------------------
1     |                          2
------------------------------------------------------------------
Группа 06. Живые деревья и другие растения;
луковицы, корни и прочие аналогичные части растений;
срезанные цветы и декоративная зелень
0601         Луковицы, клубни, корневые клубни, клубнелуковицы,
розетки корней и ризомы, находящиеся в состоянии
вегетативного покоя, вегетации или цветения; растения
и корни цикория, кроме корней товарной позиции 1212
0602         Прочие живые растения (включая их корни), черенки,
отводки; мицелий гриба
0603         Срезанные цветы и бутоны, пригодные для составления
букетов или для декоративных целей, свежие,
засушенные, окрашенные, отбеленные, пропитанные или
подготовленные другими способами
0604         Листья, ветки и другие части растений без цветков и
бутонов, травы, мхи и лишайники, пригодные для
составления букетов или для декоративных целей,
свежие, засушенные, окрашенные, отбеленные,
пропитанные или подготовленные другими способами
Группа 07. Овощи и некоторые съедобные
корнеплоды и клубнеплоды
0701         Картофель, свежий или охлажденный
0702         Томаты свежие или охлажденные
0703         Лук репчатый, лук-шалот (шарлот), лук-порей, чеснок и
прочие луковичные овощи, свежие или охлажденные
0704         Капуста кочанная, капуста цветная, кольраби, брунколь
и аналогичные съедобные овощи из рода Brassica, свежие
или охлажденные
0705         Салат латук и цикорий, свежие или охлажденные
0706         Морковь, репа, свекла столовая, козлобородник,
сельдерей корневой, редис и прочие аналогичные
корнеплоды, свежие или охлажденные
0707 00      Огурцы и корнишоны, свежие или охлажденные
0709         Овощи прочие, свежие или охлажденные (артишок, спаржа,
баклажан, сельдерей, грибы и трюфели, перец, шпинат,
сладкая кукуруза в початках или зернах, тыква,
кабачки, маслины, оливки, ревень, кардамон, фенхель,
каперсы, щавель и др.)
0712         Овощи сушеные
0713         Овощи бобовые сушеные, лущеные, очищенные от семенной
кожуры или неочищенные, колотые или неколотые

3. Мемлекеттiк фитосанитариялық бақылауға жататын
тауарлардың болжамды тiзбесi
ТМД-ға қатысушы мемлекеттердiң мемлекеттiк ветеринарлық қадағалау органдарының бақылауына ТМД-ға қатысушы мемлекеттердің кедендiк аумақтарына кез келген көлiк және барлық жөнелтiлiмдер түрлерiмен әкелiнетiн барлық жануарлар мен өсiмдіктер тектес өсiмдiк шаруашылығы жүктерінің, сондай-ақ тыңайтқыштардың түрлерi жатады.
___________________________________________________________________
ТМД СЭҚ TH|         Айқындамалардың атауы
коды      |
___________________________________________________________________
1                           2
___________________________________________________________________
06-топ. Тiрi ағаштар мен басқа да өсімдiктер; өсiмдiктердiң
пиязшықтары, тамырлары және өсiмдiктердiң басқа да осындай
бөлiктерi; кесiлген гүлдер мен әсемдік өсiмдіктер
___________________________________________________________________
0601         1212 тауар айқындамасының түбiрлерiнен басқа
вегетативтiк қалыпты, вегетация немесе гүлдену
жай-күйiндегi пиязшықтар, түйнектер, түбiрлi
түйнектер, түйнектi пиязшықтар, түбiрлер мен ризома
розеткалары; өсiмдіктер мен цикорий түбiрлерi
0602         Басқа тiрi өсiмдiктер (олардың түбiрлерiн қоса
алғанда), кесiндiлер, бұтақтар; саңырауқұлақ мицелийi
0603         Гүлшоқтарын жасауға жарамды немесе әсемдiк
мақсатқа арналған жас, кептiрiлген, боялған,
ағартылған, сіңірілген немесе басқа да әдiстермен
дайындалған кесiлген гүлдер мен гүл бүрлерi
0604         Гүлшоқтарын жасауға жарамды немесе әсемдiк мақсатқа
арналған жас, кептiрiлген, боялған, ағартылған,
сіңiрілген немесе басқа да әдiстермен дайындалған
кесiлген гүлi мен бүршiктерi жоқ өсiмдiктердің
жапырақтары, бұтақтары мен басқа да бөлiктерi, шөптері,
мүктер мен қыналар
___________________________________________________________________
07-топ. Көкөнiстер және кейбiр жеуге болатын тамырлы
жемiстер және түйнектi жемiстер
___________________________________________________________________
0701         Жас немесе салқындатылған картоп
0702         Жас немесе салқындатылған томаттар
0703         Жас немесе салқындатылған басты пияз, ұсақ басты пияз
(шарлот), пияз-бидайық, сарымсақ және басқа да пияз
тәрiздес көкөнiстер
0704         Қауданды капуста, түрлi-түстi капуста, кольраби,
шалғам және басқа да оған ұқсас жеуге болатын жас
немесе салқындатылған жемiстер
0706         Сәбiз, шалқан, асхана қызылшасы, тамырлы балдыркөк,
шалғам және басқа да оған ұқсас жеуге болатын тамырлы
жемiстер
0707         Жас немесе салқындатылған қиярлар және корнишондар
0708         Аршылған немесе аршылмаған бұршақ көкөнiстерi
0709         Жас немесе салқындатылған басқа да көкөнiстер
(артишок, спаржа, баклажан, балдыркөк, саңырауқұлақтар
мен трюфельдер, бұршақ, шпинат, собықты немесе дәндi
тәттi жүгерi, асқабақтар, зәйтүн майлары, зәйтүндер,
рауаш, кардамон, фенхель, каперстер, қымыздық және
басқалар)
0712         Кептiрiлген көкөнiстер
0713         Кептiрiлген, аршылған, тұқымды қабықтарынан
тазартылған немесе тазартылмаған, шағылған немесе
шағылмаған бұршақ тұқымдас көкөнiстер

0714 20      Сладкий картофель (батат)
Группа 08. Съедобные плоды (фрукты) и орехи;
кожура и корки цитрусовых или бахчевых культур
0801         Орехи кокосовые, бразильские и кешью, свежие или
сушеные, очищенные от скорлупы или неочищенные, с
кожурой или без кожуры
0802         Прочие орехи, свежие или сушеные, очищенные от
скорлупы или неочищенные, с кожурой или без кожуры
0803 00      Бананы, включая плантайны, свежие или сушеные
0804         Финики, инжир, ананасы, авокадо, гуайява, манго и
мангостан (гарциния), свежие или сушеные
0805         Цитрусовые плоды, свежие или сушеные
0806         Виноград, свежий или сушеный
0807         Дыни (включая арбузы), папайя, свежие
0808         Яблоки, груши и айва, свежие
0809         Абрикосы, вишня и черешня, персики (включая нектарин),
сливы и терн, свежие
0810         Прочие плоды свежие (земляника, малина, ежевика,
крыжовник, киви, клюква, смородина)
0813         Плоды сушеные, кроме плодов товарных позиций 0801-
0806; смеси орехов или сушеных плодов данной группы
Группа 09. Кофе, чай, мате (парагвайский чай) и пряности
0901         Кофе, жареный или нежареный, с кофеином или без
кофеина; кофейная шелуха и оболочки зерен кофе;
заменители кофе, содержащие кофе в любой пропорции
0902         Чай, ароматизированный или неароматизированный
0903         Мате (парагвайский чай)
0904         Перец сушеный, дробленый или молотый
0905 00 000  Ваниль
0906         Корица и цветки коричного дерева
0907 00 000  Гвоздика (цельные плоды, цветы и цветоножки)
0908         Мускатный орех, мацис и кардамон
0909         Семена аниса, бадьяна, фенхеля, кориандра, тмина
(тмина римского) или тмина, ягоды можжевельника
0910         Имбирь, шафран, турмерик (куркума), тимьян (чебрец),
лавровый лист, карри и прочие пряности
Обрушенный лист
Группа 10. Хлебные злаки
1001         Пшеница, в т.ч. семенная и меслин
1002         Рожь, в т.ч. семенная
1003         Ячмень, в т.ч. семенной
1004         Овес, в т.ч. семенной
1005         Кукуруза, в т.ч. семенная
1006         Рис, в т.ч. для посева
1007         Сорго зерновое, в т.ч. гибриды для посева
1008         Гречиха, просо и семена канареечника; прочие зерновые,
в т.ч. для посева
Группа 11. Продукция мукомольно-крупяной промышленности;
солод; крахмал; инулин; пшеничная клейковина

0714 20      Тәттi кaртоп (батат)
___________________________________________________________________
08-топ. Жеуге болатын түбiрлi жемiстер мен жаңғақтар,
цитрус немесе бақша дақылдарының қыртысы мен қабықтары
___________________________________________________________________
0801         Жас немесе кептiрiлген, қабығынан тазартылған немесе
тазартылмаған, қабығы бар немесе қабықсыз кокос,
бразилия жаңғақтары және кешью
0802         Басқа да жаңғақтар: бадам, орман, грек жаңғағы,
талшындар, пicтелер
0803 00      Банандар
0804         Жас немесе кептiрiлген құрмалар, iнжiрлер, ананастар,
авокадолар, манголар
0805         Жас немесе кептiрiлген цитрус жемiстерi
0806         Жас немесе кептiрiлген жүзім
0807         Жас қауындар, қарбыздар мен папайялар
0808         Жас алмалар, алмұрттар мен бекелер
0809         Өрiктер, шиелер, тәттi шиелер. Шабдалылар (бал
шырындарын қоса алғанда)
0810         Басқа да жас түбiрлi жемiстер (бүлдiрген, таңқұрай,
қара бүлдiрген, қарлыған, мүкжидек, қаражидек,
итбүлдірген)
0813         0801-0806 тауар айқындамасының жемiстерiнен басқа
кептiрiлген жемiстер; осы топтың жаңғақ қоспалары
немесе кептiрілген жемiстерi
___________________________________________________________________
09-топ. Кофе, шай және татымды дәмi бар өсiмдiктер
___________________________________________________________________
0901         Кофеинi бар немесе кофеинсiз қуырылған немесе
қуырылмаған кофе, кофенің жемiстi дәнi мен қабықтары,
құрамында кофе бар кофе алмастырғыштар
0902         Хош иiстендiрiлген немесе хош иiстендiрiлмеген шай
(көк және қара)
0904         Кептiрiлген, сақталған және ұнтақталған бұрыш
0905 00 000  Ваниль
0906         Қоңыр ағаштың дәмқабығы мен гүлдерi
0907 00 000  Қалампыр (бүтін түбірлі жемісі, гүлдері)
0908         Жұпар жаңғақ, мацис, кардамон.
0909         Даршын, бадьян, фенхель, кориандр, зере тұқымдары,
жидектер
0910         Зiмбiр, зағыпаран, тасшөп, жебіршөп (тасшөп),
лавр жапырағы және басқалар.
Жапырақ үйiндiлерi
___________________________________________________________________
10-топ. Астық дәндерi
___________________________________________________________________
1001         Бидай, соның iшiңде тұқымдық және қатты бидай
1002         Қара бидай, соның iшінде тұқымдық
1003         Арпа, соның ішінде тұқымдық
1004         Сұлы, соның iшiнде тұқымдық
1005         Жүгерi, соның iшiнде тұқымдық
1006         Күріш, соның ішінде егуге арналған
1007         Дәндi дақылды сорго, соның iшiнде егуге арналған
гибридтер
1008         Қарақұмық, тары және канарейка тұқымы; егуге арналған
басқа да дәндi дақылдар.
___________________________________________________________________
11-топ. Ұн тарту-жарма өнеркәсiбiнiң өнiмдерi,
солод, крахмал, бидай ұлпасы
___________________________________________________________________

1101 00      Мука пшеничная и пшенично-ржаная
1102         Мука прочих зерновых, кроме пшеничной или
пшенично-ржаной
1103         Крупа, мука грубого помола и гранулы зерновых
1104         Зерно, обработанное другими способами (например,
шелушеное, плющеное, переработанное в хлопья,
обрушенное, в виде сечки или дробленое), кроме
риса товарной позиции 1006; зародыши зерновых, целые,
плющеные, в виде хлопьев или молотые)
1105         Мука тонкого и грубого помола, порошок, хлопья,
гранулы и таблетки картофельные
1106         Мука тонкого и грубого помола и порошок из сушеных
бобовых овощей товарной позиции 0713, из сердцевины
саговой пальмы, из корнеплодов или клубнеплодов
товарной позиции 0714 или продуктов группы 08
1107         Солод, поджаренный или неподжаренный
Группа 12. Масличные семена и плоды;
прочие семена, плоды и зерно; лекарственные
растения и растения для технических целей; солома и фураж
1201         Соевые бобы, дробленые или недробленые, в т.ч. для
посева
1202         Арахис, в т.ч. для посева
1204 00 900  Семена льна для посева
1205         Семена рапса для посева
1206         Семена подсолнечника для посева
1207         Семена и плоды прочих масличных культур
1208         Мука тонкого и грубого помола из семян или плодов,
масличных культур, кроме горчицы
1209         Семена для посева: свеклы, люцерны, клевера, овсяницы,
мятлика лугового, райграса, тимофеевки луговой, семена
овощных культур, семена лесных пород деревьев, плоды и
споры для посева и пр.
1210         Шишки хмеля свежие или сушеные, дробленые или                       недробленые, в порошкообразном виде или в форме
таблеток; лупулин
1211         Растения и их части (включая семена и плоды),
используемые в парфюмерных, фармацевтических или
инсектицидных, фунгицидных или аналогичных целях,
свежие или сушеные, целые или измельченные, дробленые
или молотые
1212         Плоды рожкового дерева, морские и прочие водоросли,
свекла сахарная и сахарный тростник, свежие или
охлажденные, мороженые или сушеные, дробленые или
недробленые; косточки и ядра плодов, прочие продукты
растительного происхождения (включая необжаренные
корни цикория), используемые главным образом для
пищевых целей
1213 00 000  Солома и мякина зерновых, необработанная, измельченная
или неизмельченная, размолотая или неразмолотая,
прессованная или в форме таблеток
1214         Брюква, свекла листовая (мангольд), корнеплоды
кормовые, сено, люцерна, клевер, эспарцет, капуста
кормовая, люпин, вика и аналогичные кормовые средства,
таблетированные или нетаблетированные
Группа 13. Шеллак природный неочищенный;
камеди, смолы и прочие растительные соки и экстракты
1301         Шеллак природный неочищенный, природные камеди, смолы,
гуммисмолы и живица (например, бальзам)
Вирусы растительного происхождения, культуры
микроорганизмов
Из 1302      Среды культурные, готовые для выращивания
микроорганизмов
Насекомые живые, животные живые прочие
Группа 14. Растительные материалы для
плетения плетеных изделий; прочие продукты растительного
происхождения, в другом месте не поименованные
1401         Материалы растительного происхождения, используемые
главным образом для плетения (например, бамбук,
ротанг, тростник, ситник, ива, раффия очищенная,
отбеленная или окрашенная солома зерновых и липовая
кора)
1402         Материалы растительного происхождения, используемые
главным образом для набивки (например, капок,
растительное волокно, взморник морской), в том
числе в виде полотнищ на подложке из других материалов
или без нее
1403         Материалы растительного происхождения, используемые
главным образом для производства щеточных изделий и
метелок (например, сорго венично-пиассава, корни пырея
ползучего, истль), в связках или пучках
1404         Материалы растительного происхождения, в другом месте
не поименованные, используемые главным образом для
крашения или дубления (хлопковый линт, эспарто, сырые
стебли ракитника, люффа растительная, губка,
лишайники, ворсянка, листья бетеля, кора мыльного
дерева и т.д.)
Группа 17. Сахар и кондитерские изделия из сахара
1701 11      Сахар-сырец тростниковый

1101 00      Бидай немесе бидай-қара бидай ұны
1102         Бидай немесе бидай-қара бидай ұнынан басқа
дәнді-дақылдардан жасалған ұн
1103         Дәндi дақылдар жармасы мен түйіршіктері
1104         Басқа тәсiлмен өңделген дәндi дақыл (мысалы,
қауызданған, жаншылған, қайта өңделген ұлпалар, жарма
түрiндегi немесе жармаланған), 1006 тауар айқындамасы
күрiшiнен басқа; дәндi дақылдардың, тұтас, жаншылған,
ұлпа түріндегі немесе ұсақталған)
1105         Iрi және майда тартылған ұн, ұнтақ, ұлпалар,
түйiршiктер мен картоп таблеткалары
1106         0713 тауар айқындамасының кептiрiлген бұршақ
көкөнiсiнен, сага пальмасының өзегiнен, 0714 тауар
айқындамасының тамырлы жемiстерiнен немесе түйнектi
жемiстерiнен немесе 08-топ өнiмдерiнен жасалған ірі
және майда тартылған ұн мен ұнтақ
1107         Қуырылған немесе қуырылмаған солод
___________________________________________________________________
12-топ. Майлы тұқымдар мен жемiстер; басқа да тұқымдар мен
жемiстер, дәндер; дәрілік өсiмдiктер мен техникалық
мақсаттағы өсiмдiктер; сабан мен жемшөп
___________________________________________________________________
1201         Ұсақталған немесе ұсақталмаған соя бұршақтары, соның
ішінде егуге арналған
1202         Арахис, соның ішінде егуге арналған
1204 00 900  Егуге арналған зығыр тұқымы
1205         Егуге арналған рапс тұқымы
1206         Егуге арналған күнбағыс тұқымы
1207         Басқа да майлы дақылдардың тұқымдары мен жемiстері
1208         Қышадан басқа, майлы дақылдардың тұқымдары мен
жемiстерiнен жасалған iрi және майда тартылған ұн
1209         Егуге арналған тұқымдар: қызылшаның, люцерінің,
жоңышқаның, арпаның, шабынды мятликтің, райграстың,
шабынды тимофеевканың, көкөнiс дақылдарының тұқымдары,
орман ағаштарының тұқымдары, егуге арналған жемiстер
мен споралар және басқалар
1210         Жас немесе кептiрiлген, ұсақталған немесе
ұсақталмаған, ұнтақ тәрiздi немесе таблетка түрiндегi
құлмақ бүршiктері; лупулин
1211         Парфюмериялық, фармацевтикалық немесе инсектицидтік,
фунгицидтiк немесе осыған ұқсас мақсаттарда
пайдаланылатын, жас немесе кептiрiлген, тұтас немесе
ұнтақталған, ұсақталған немесе жармаланған өсімдiктep
мен олардың бөлiктерi (тұқымдары мен жемiстерiн қоса
алғанда)
1212         Жас немесе салқындатылған, тоңазытылған немесе
кептiрiлген, ұсақталған немесе ұсақталмаған ағаштардың
жемiстерi мен теңiз және басқа да балдырлар;
жемiстердiң сүйектерi мен дәндерi, өсiмдiк тектес
басқа да өнiмдер (көбiне тамақ үшiн пайдаланылатын
қуырылмаған цикорийдiң түбiрiн қоса алғанда)
1213 00 000  Өңделмеген, майдаланған немесе майдаланбаған,
жармаланған немесе жармаланбаған, нығыздалған немесе
таблетка түріндегi дәндi дақылдардың сабаны мен мекенi
1214         Таблеткiленген немесе таблеткiленбеген тарна,
жапырақты қызылша (мангольд), жемдi тамырлы жемiстер,
шөп, люцерна, клевер, эспарцет, түбірлі капуста,
люпин, вика және осыған ұқсас түбiрлi заттар
___________________________________________________________________
13-топ. Табиғи тазартылмаған шеллак; камедьтер, шайырлар
және өзге де өсімдік шырындары мен сығындылары
___________________________________________________________________
1301         Табиғи тазартылмаған шеллак, табиғи камедьтер,
шайырлар, гуммисшайырлар және тiршiлiк көздерi
(мысалы бальзам)
өсiмдiк тұқымдас вирустар, микроорганизмдер дақылдары
1302         Микроорганизмдердi өсiруге арналған дайын дақылдар
ортасы
Тiрi жәндiктер, басқа да тiрi жануарлар
___________________________________________________________________
14-топ. Тоқыма бұйымдарды тоқуға арналған өсiмдiк
материалдары; басқа жерде аты аталмаған басқа өсімдік
тектес өнiмдер
___________________________________________________________________
1401         Негiзi тоқу үшiн пайдаланылатын өсiмдiк тектес
материалдар (мысалы, бамбук, ротанг, құрақ, ситник,
ива, раффия, тазартылған, ағартылған немесе боялған
дәндi сабан мен жөке түбірі)
1402         Негiзi толтыру үшiн пайдаланылатын (мысалы, капок,
өсiмдiк талшығы, теңiз жағалауында өсетiн өсiмдiктер),
соның iшiнде басқа материалдармен астарланған немесе
астарланбаған полотно түрiндегi
өсiмдiк тектес мaтeриалдар
1403         Негiзi щеткалы бұйымдар мен сыпырғыш өндiру үшiн
пайдаланылатын тiзбектегi немесе будандағы өсiмдiк
тектес материалдар (мысалы, венич соргосы, пиассана,
жорғалаушы бидайықтар түбiрi, истль)
1404         Негiзi басқа жерде аты аталмаған, бояу немесе илеу
үшiн пайдаланылатын өсiмдiк тектес материалдар
(мақталы линт, эспато, рактиниктің шикi сабағы, өсетiн
люффа, сорғыш, қыналар, түктер, бетель жапырағы,
сабынды ағаш түбiрi және т.б.)
___________________________________________________________________
17-топ. Қант пен қанттан жасалған кондитерлiк бұйымдар
___________________________________________________________________
1701         Құрақтық-қызылша қанты

1701 12      Сахар-сырец свекловичный
Группа 18. Какао и продукты из него
1801 00 000  Какао-бобы цельные или дробленые, сырые или жареные
Группа 19. Готовые продукты из зерна хлебных
злаков, муки, крахмала или молока;
мучные кондитерские изделия
1903 00 000  Тапиока и ее заменители, приготовленные из крахмала, в
форме хлопьев, гранул, шариков (жемчужин), крупинок
или в других аналогичных формах
Группа 21. Разные пищевые продукты
2102 20      Дрожжи неактивные; прочие мертвые одноклеточные
организмы
Группа 23. Остатки и отходы пищевой
промышленности; готовые корма для животных
2301         Мука тонкого и грубого помола и гранулы из мяса и
мясных субпродуктов, рыбы или ракообразных, моллюсков
или прочих водных беспозвоночных, не пригодных для
употребления в пищу; шкварки
2302         Отруби, высевки, месятки и прочие отходы просеивания,
помола или прочих способов переработки зерна хлебных
злаков или бобовых культур, негранулированные или
гранулированные
2304 00 000  Жмыхи и другие твердые отходы, получаемые при
экстрагировании соевого масла, немолотые или молотые,
негранулированные или гранулированные
2305 00 000  Жмыхи и другие твердые отходы, получаемые при
экстрагировании арахисового масла, немолотые или
молотые, негранулированные или гранулированные
2306         Жмыхи и другие твердые отходы, получаемые при
экстрагировании растительных жиров или масел, кроме
отходов товарной позиции 2304 или 2305,
немолотые или молотые, негранулированные или
гранулированные
2308         Продукты растительного происхождения и растительные
отходы, растительные остатки и побочные продукты,
негранулированные или гранулированные, используемые в
кормлении животных
Группа 24. Табак и промышленные заменители табака
2401         Табачное сырье; табачные отходы
Группа 31. Удобрения
3101 00 000  Удобрения животного или растительного происхождения,
смешанные или несмешанные, химически обработанные или
необработанные; удобрения, полученные смешиванием или
химической обработкой продуктов растительного или
животного происхождения
Группа 41. Необработанные шкуры и кожа
(кожевенное сырье), кроме натурального меха
4101         Шкуры крупного рогатого скота или животных семейства
лошадиных (парные или соленые, сушеные, зольные,
пикелеванные или консервированные другим способом, но
недубленые, не выделанные под пергамент или не
подвергнутые дальнейшей обработке), с волосяным
покровом или без волосяного покрова, спилок или
неспилок
4102         Шкуры овец или ягнят (парные или соленые, сушеные,
зольные, пикелеванные или консервированные другим
способом, но недубленые, не выделанные под пергамент
или не подвергнутые дальнейшей обработке), с волосяным
покровом или без волосяного покрова, спилок или
неспилок
4103         Прочие необработанные шкуры и кожа (кожевенное сырье)
(парные или соленые, сушеные, зольные, пикелеванные
или консервированные другим способом, но недубленые,
не выделанные под пергамент или не подвергнутые
дальнейшей обработке), с волосяным покровом или без
волосяного покрова, спилок или неспилок

1701 12      Қызылша-құрақтық қанты
___________________________________________________________________
18-топ. Какао мен одан жасалған өнiмдер
___________________________________________________________________
180100000    Бүтiн немесе ұсақталған, шикi немесе қуырылған
какао-бұршақтар
___________________________________________________________________
19-топ. Астық дәндерiнен, ұннан, крахмалдан және сүттен
жасалған тағамдар, ұннан жасалған кондитерлiк тағамдар
___________________________________________________________________
1903 00 000  Крахмалдан ұлпа, түйiршiк, домалақ (меруерт), дәндi
немесе басқа да осыған ұқсас түрлерде дайындалған
тапиока немесе оны алмастырғыштар
___________________________________________________________________
21-топ. Басқа да түрлi тағам өнiмдерi
___________________________________________________________________
2301         Белсендi емес ашытқылар; бiр жасушалы басқа өлi
организмдер
___________________________________________________________________
23-топ. Тағамды дәмдеу өнеркәсiбiнiң қалдықтары;
малға арналған дайын азық
___________________________________________________________________
2301         Iрi және майда тартылған ұн мен балықтардың немесе
шаянтәрiзділердiң, моллюскілердiң немесе басқа да су
омыртқасыздарының етiнен және тағамдық қосымша ет
өнiмдерiнен жасалған, жеуге келмейтiн түйіршіктер;
шкваркалар
2302         Тартылған немесе астық дәндерi немесе бұршақ
дақылдарының дәндерi басқа тәсілдермен қайта өңделген,
түйiршiктелген немесе түйiршiктелмеген кебектер,
еленділер, машақтар мен елегiштiң басқа да қалдықтары
2304 00 000  Соя майын айырып алу кезiнде алынатын, жармаланбаған
немесе жармаланған, түйiршiктелмеген немесе
түйiршiктелген күнжара және басқа да қатты қалдықтар
2305 00 000  Арахис майын айырып алу кезiнде алынатын,
жармаланбаған немесе жармаланған, түйiршiктелмеген
немесе түйiршiктелген күнжара және басқа да қатты
қалдықтар
2306         2304 немесе 2305 тауар айқындамасы қалдықтарынан
басқа, тоң майларды немесе майларды айырып алу кезiнде
алынатын, жармаланбаған немесе жармаланған,
түйiршiктелмеген немесе түйiршiктелген күнжара және
басқа да қатты қалдықтар
2308         Түйiршiктелмеген немесе түйiршiктелген, жануарларды
қоректендіру кезiнде пайдаланылатын өсімдік тектес
өнімдер мен өсiмдiк қалдықтары және жағымсыз әсер
ететiн өнімдер
___________________________________________________________________
24-топ. Темекi және өнеркәсiптiк темекi алмастырғыштар
___________________________________________________________________
2401         Темекi шикiзаты; темекi қалдықтары.
___________________________________________________________________
41-топ. Табиғи аң терiсiн қоспағанда, өңделмеген терiлер
мен былғарылар (тері шикізаты)
___________________________________________________________________
4101         Түгi бар немесе түгi жоқ, кесiлген немесе кесiлмеген
iрi және ұсақ мүйiздi малдың немесе жылқы тұқымдас
жануарлардың терiлерi (жас немесе тұздалған,
кептiрiлген, жидiтiлген, жұрымдалған немесе басқа
тәсiлмен консервіленген, бiрақ иленбеген, пергаментке
өңделмеген немесе одан әрі ұшырамаған)
4102         Түгi бар немесе түгi жоқ, кесiлген немесе кесiлмеген
қойлар мен қозылардың терілері (жас немесе тұздалған,
кептiрiлген, жидiтiлген, жұрымдалған немесе басқа
тәсiлмен консервіленген, бiрақ иленбеген, пергаментке
өңделмеген немесе одан әрі ұшырамаған)
4103         Басқа да өңделмеген, түгi бар немесе түгi жоқ,
кесiлген немесе кесiлмеген терiлер мен былғарылар
(терi шикiзаты) (жас немесе тұздалған, кептiрiлген,
жидiтiлген, жұрымдалған немесе басқа тәсiлмен
консервіленген, бiрақ иленбеген, пергаментке
өңделмеген немесе одан әрi ұшырамаған)

4110 00 000  Кожевырубка и другие отходы натуральной композиционной
кожи
Группа 44. Древесина и изделия из древесины;
древесный уголь; пробка и изделия из нее;
изделия из соломы, альфы или из прочих
материалов для плетения; корзиночные и другие
плетеные изделия
4401         Древесина топливная в виде бревен, поленьев, сучьев,
вязанок хвороста или аналогичных видов; щепа или
стружка древесная; опилки и отходы древесные и скарп,
агломерированные или неагломерированные, в виде
бревен, брикетов, гранул или в аналогичных видах, щепа
или стружка древесная, опилки и отходы древесные
4403         Лесоматериалы необработанные, окоренные или
неокоренные, начерно брусованные или небрусованные
4404         Древесина бондарная; бревна расколотые, сваи и колья
из дерева, заостренные, но не распиленные вдоль,
лесоматериалы обтесанные, но не обточенные
4406         Шпалы деревянные для железнодорожных или трамвайных
путей
4407         Лесоматериалы распиленные вдоль или расколотые,
строганые или лущеные, обтесанные или необтесанные,
шлифованные или нешлифованные, имеющие или не имеющие
соединения в шип, толщиной более 6 мм
4408         Листы однослойной фанеры и шпона для клееной фанеры
(склеенные или не склеенные) и прочая древесина,
распиленная вдоль, разрезанная на части или
лущеная
4409         Пиломатериалы (включая планки и фриз для паркетного
пола, несобранные) в виде профилированного погонажа с
гребнями, пазами, шпунтованные, со стесанными краями,
с соединением в виде полукруглой калевки, фасонные,
закругленные или аналогичные) по любой из кромок или
плоскостей, строганые или нестроганые, шлифованные или
нешлифованные, соединенные или не соединенные в шип
4410         Плиты древесностружечные и аналогичные плиты из
древесины или других одревесневших материалов,
пропитанные или не пропитанные смолами или другими
органическими связующими веществами
4411         Плиты древесноволокнистые из древесины или других
одревесневших материалов с добавлением или без
добавления смол или других органических веществ
4414 00      Рамы деревянные для картин, фотографий, зеркал или
аналогичных предметов
Из 4415      Ящики, коробки, упаковочные корзины, барабаны и
аналогичная тара из древесины
4416 00      Бочки, бочонки, чаны, кадки и прочие бондарные изделия
и части из древесины, включая клепку
4418         Изделия деревянные строительные, включая ячеистые
деревянные панели, паркет щитовой в сборе, гонт,
дранку кровельные
Группа 46. Изделия из соломы, альфы
и прочих материалов для плетения; корзиночные
изделия и плетеные изделия
4601         Плетенка и аналогичные изделия из материалов для
плетения, соединенные в полосы; материалы для
плетения, плетенки и аналогичные изделия из материалов
для плетения, связанные в параллельные пряди или
сотканные в виде листов, законченные или незаконченные
изделия (например, коврики, циновки, ширмы)
Группа 47. Масса из древесины или других
волокнистых целлюлозных материалов;
бумага и картон, регенерированные из отходов
и макулатуры; бумага, картон и изделия из них

4110 00 000  Былғары қалдықтары және табиғи композициялық
былғарының басқа да қалдықтары
___________________________________________________________________
44-топ. Ағаш және одан жасалған бұйымдар; ағаш көмiрi;
тығындар мен одан жасалған бұйымдар; сабаннан, альфадан
немесе басқа материалдардан жасалған тоқуға арналған
бұйымдаp; себет және басқа да тоқылған бұйымдар
___________________________________________________________________
4401        Бөрене, шөрке, бұтақ, шөпшек немесе осыған ұқсас
түріндегi ағаш; ағаш жоңқалары немесе жаңқалары; ағаш
үгiнділерi мен қалдықтары мен агломерирленген немесе
агломерирленбеген, бөрене, брикеттер, түйiршiктер,
шөпшек немесе ағаш жоңқалары немесе жаңқалары; ағаш
үгінділері мен қалдықтары және оған ұқсас түрлердегi
скарп
4403        Өңделмеген, түбiрiн жайған немесе түбiрiн жаймаған,
кесекті немесе кесектi емес орман материалдары
4404        Бөшке ағаш; шақпақталған бөренелер, ұшы бар, бiрақ
көлденеңнен кесілмеген ағаш қадалар мен тоқпақтар,
ұшталған, жонылған немесе қайралмаған орман
материалдары
4406        Темiр жол немесе трамвай жолдарына арналған шпал ағаштар
4407        Көлденеңнен кесiлген немесе жарылған, кертiлген немесе
аршылған, жонылған немесе қайралмаған, тегiстелген
немесе тегiстелмеген, қалыңдығы 6 мм кертiктерi бар
немесе жоқ орман материалдары
4408        Бiрқабат фанер табақшалары мен үйеңкi фанерге арналған
шпондар (желiмделген немесе желiмделмеген) және
көлденеңнен кесiлген, бөлшектелген немесе аршылған
басқа ағаш
4409        Кесiлген материалдар (жинақталмаған паркет еденге
арналған планкалар мен фриздердi қосқанда) кертiлген
немесе кертiлмеген, тегiстелген немесе тегiстелмеген,
қосылған немесе қосылмаған ескекті, саңылаулы кесілген
материалдар
4410        Шайыр немесе басқа да органикалық байластырушы заттар
сіңiрілген немесе сіңiрiлмеген, өңделмеген немесе тек
тегiстелген ағаш жоңқасынан жасалған тақталар және ағаш
немесе басқа да ағаш материалдардан жасалған осындай
тақталар
4411        Шайыр немесе басқа да органикалық байластырушы заттар
қосылған немесе қосылмаған, ағаш жоңқасынан жасалған
тақталар
4414 00     Суреттерге, фотосуреттерге, айналарға немесе осыған
ұқсас заттарға арналған ағаш рамалар
4415-тен    Жәшіктер, қаттама себеттер, барабандар және осыған
ұқсас ағаштан жасалған ыдыс
4416 00     Бөшкелер, күбiлер, кеспектер және бөшкенің қалақ
бөлшегiн қоса алғанда, бөшке тәрiздi ағаштан жасалған
бұйымдар мен басқа да бөлшектер
4418        Ұялы ағаш панельдердi, жинақтағы қалданды паркеттi,
гонтты, кереге шабақты қоса алғанда, ағаш құрылыс
бұйымдары
___________________________________________________________________
46-топ. Сабаннан, альфадан және басқа да материалдардан
жасалған тоқуға арналған бұйымдар; себет бұйымдары және
басқа да тоқылған бұйымдар
___________________________________________________________________
4601         Жолаққа қосып жасаған, тоқыма заттар мен оған ұқсас
тоқуға арналған бұйымдар; не табақшалар түрінде
тоқылған, қос тұрған тоқымамен байланысты тоқуға
арналған материалдар, тоқымалар және тоқуға арналған
материалдардан жасалған осыған ұқсас бұйымдар,
аяқталған немесе аяқталмаған бұйымдар (мысалы,
кiлемшелер, өрме, ширмалар)
___________________________________________________________________
47-топ. Ағаштан немесе басқа да талшықты целлюлозалық
материалдан жасалған масса; қалдықтар мен макулатурадан
қайта жасалған қағаз бен картон
___________________________________________________________________

4701 00      Масса древесная механическая
Группа 48. Бумага и картон; изделия из
бумажной массы, бумаги или картона
4801         Бумага газетная в рулонах или листах
4808         Бумага, картон гофрированные (оклеенные или не
оклеенные гладкими наружными листами), крепированные,
тисненые или перфорированные, в рулонах или листах
4819         Ящики, коробки, мешки, сумки и другая тара из бумаги,
картона, целлюлозной ваты или полотна, из целлюлозного
волокна
Группа 50. Шелк
5001 00 000  Коконы шелкопряда
Группа 51. Шерсть овечья, тонкая и грубая шерсть
животных; пряжа и ткань из конского волоса
5101         Шерсть, не подвергнутая кардо- или гребнечесанию
5102         Шерсть животных тонкая или грубая, не подвергнутая
кардо- или гребнечесанию
5103         Отходы овечьей шерсти либо тонкой или грубой шерсти
животных, включая прядильные отходы, но исключая
восстановленную шерсть
Группа 52. Хлопок
5201 00      Волокно хлопковое нечесаное
5202         Отходы хлопка (включая прядильные отходы и расщипанное
волокно)
5203 00 000  Волокно хлопковое чесаное или гребнечесаное
Группа 53. Прочие растительные волокна;
бумажная пряжа и ткани из бумажной пряжи
5301         Волокно льняное, необработанное или обработанное, но
непряденое; очесы и отходы льна (включая прядильные
отходы и разрыхленное сырье)
5302         Волокно пеньковое, необработанное или обработанное, но
непряденое; очесы и отходы льна (включая прядильные
отходы и разрыхленное сырье)
5303         Волокно джутовое непряденое, очесы и отходы джутового
волокна
5304         Волокно сизаля (пита) и текстильные волокна прочие
растений рода Agave, необработанные или обработанные
но не пряденые; их очесы и отходы (включая прядильные
отходы и разрыхленное сырье)
5305         Волокно кокосовое, абака (манильская пенька, Musa
textilis NEE), рами и растительные текстильные волокна
прочие, в другом месте не поименованные
Группа 97. Произведения искусства, предметы
коллекционирования и антиквариат
9705 00 000  Коллекции и предметы для коллекционирования по
зоологии, ботанике, минералогии, анатомии, истории,
археологии, палеонтологии, этнографии или
нумизматике
_________________________________________________________________
Особое мнение
Азербайджанской Республики
к Соглашению о применении технических, медицинских,
фармацевтических, санитарных, ветеринарных и фитосанитарных
норм, правил и требований в отношении товаров, ввозимых в
государства-участники СНГ
Положения Соглашения об Общем аграрном рынке государств-участников СНГ от 6 марта 1998 г. и Соглашения о сотрудничестве области ветеринарии от 12 марта 1993 г. будут иметь силу для Азербайджанской Республики по ее присоединении к этим документам.
Премьер-Министр
Азербайджанской Республики
Оговорка Украины
по пункту 5 повестки дня заседания
Совета глав правительств СНГ
"О Соглашении о применении технических, медицинских, фармацевтических, санитарных, ветеринарных и фитосанитарных норм, правил и требований в отношении товаров, ввозимых в государства-участники СНГ".
28 сентября 2001 года
"За исключением положений, касающихся санитарных мер и норм, а также в пункте 1.2. приложения 3 "Положения об общих требованиях к организации санитарного, ветеринарного и фитосанитарного контроля в отношении товаров, перемещаемых через границы государств-участников СНГ слов:
"и на продукцию, производимую для внутреннего потребления.".
Премьер-Министр Украины

4701 00      Ағаш механикалық масса
___________________________________________________________________
48-топ. Қағаз бен картон; қағаз массасынан, қағаздан
немесе картоннан жасалған бұйымдар
___________________________________________________________________
4801         Рулондағы немесе табақтардағы газеттiк қағаз
4808         Гофрирленген (сыртына жылтыр табақшалар жапсырылған
немесе жапсырылмаған), бекiтiлген, басылған немесе
перфораторларға арналған рулондағы немесе табақтардағы
қағаз, картон
4819         Целлюлоза талшықтарынан жасалған, жәшiктер, қораптар,
қаптар, сөмкелер және қағаздан, картоннан, целлюлоза
мақтадан немесе целлюлоза талшықтарынан жасалған
полотнодан жасалған басқа да ыдыс
___________________________________________________________________
50-топ. Жiбек
___________________________________________________________________
5001 00 000   Жібек жібі құрттары
___________________________________________________________________
51-топ. Қой жүнi, жануарлардың жұқа және қылшық жүнi;
жылқының қылынан жасалған иiрілген жiп пен мата
___________________________________________________________________
5101         Tүтiлген немесе таралып түтiлген жүн
5102         Түтiлмеген немесе таралып түтiлмеген жұқа немесе
қалың жануар жүні
5103         Тоқыма қалдықтарын қоса алғанда, алайда қайта қалпына
келтiрiлген қой жүнiнiң немесе жұқа немесе қалың
жануарлар жүнінiң қалдықтары
___________________________________________________________________
52-топ. Мақта
___________________________________________________________________
5201 00      Tүтiлмеген мақта талшығы
5202         Мақта қалдықтары (тоқыма қалдықтар мен жұлынған
талшықтарды қоса алғанда)
___________________________________________________________________
53-топ. Басқа да өсiмдiк тектес тоқыма талшығы; матадан
иiрiлген жіп және матадан иiрілетiн жiптен жасалған маталар
___________________________________________________________________
5301         Өңделмеген немесе өңделген бiрақ иiрілмеген зығыр
талшығы; зығырдың тарамдылары мен қалдықтары (иiрiлген
жiп қалдықтары мен бопсаланған шикiзатта (қоса алғанда)
5302         Өңделмеген немесе өңделген бiрақ иiрiлмеген кендiр
талшықтары; зығырдың тарамдылары мен қалдықтары
(иiрiлген жіп қалдықтары мен бопсаланған шикiзатта
қоса алғанда)
5303         Тоқылмайтын, иiрiлген кендiр талшықтар және олардың
қалдықтары
5304         Өңделмеген немесе өңделген бiрақ иiрiлмеген, Agave
өсiмдiгi тектес сизаль (құс) талшықтары мен текстильдi
талшықтар (иiрiлген жiп қалдықтары мен бопсаланған
шикiзатта қоса алғанда)
5305         Кокос, абака (маниль кендiрi, Musa textilis NEE),
рами талшықтары мен басқа жерде аты аталмаған
өсiмдік тектес текстильдi талшықтар
___________________________________________________________________
97-топ. Өнер туындылары, коллекциялау мен антиквариат
мүлiктерi
___________________________________________________________________
9705 00 000  Зоология, ботаника, минерология, анатомия, история,
археология, палентология, этнография немесе
нумизматика бойынша коллекциялауға арналған
коллекциялар мен мүлiктер
Мәскеу-28.09.2001                                27.09.01.16:52
1261-11б.
Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттерге әкелінетiн тауарларға қатысты техникалық, медициналық, фармацевтикалық, санитарлық, ветеринарлық және фитосанитариялық нормаларды, ережелер мен талаптарды қолдану туралы Келiсiмге Әзiрбайжан Республикасының
ЕРЕКШЕ ПIКIРI
1998 жылғы 3 наурыздағы ТМД-на қатысушы мемлекеттердің жалпы аграрлық рыногы туралы Келiсiмнің және 1993 жылғы 12 наурыздағы Ветеринария саласындағы Келiсiмнiң ережелерiнiң Әзiрбайжан Республикасы үшiн оның осы құжаттарға қосылуы жөнiнде күшi болады.
Әзiрбайжан Республикасының
Премьер-Министрi
ТМД мемлекеттерi басшылары кеңесiнiң мәжiлiсi
күн тәртiбiнiң 5-тармағы бойынша
Украинаның ескертуi
"ТМД-на қатысушы мемлекеттерге әкелiнетiн тауарларға қатысты техникалық, медициналық, фармацевтикалық, санитарлық, ветеринарлық және фитосанитариялық нормаларды, ережелер мен талаптарды қолдану туралы Келiсiм туралы".
2001 жылғы 28 қыркүйек
"Санитарлық шаралар мен нормаларға қатысты ережелерден, сондай-ақ "ТМД-на қатысушы мемлекеттердiң шекаралары арқылы әкелiнетiн тауарларға қатысты санитарлық, ветеринарлық және фитосанитарлық бақылауды ұйымдастыруға қойылатын жалпы талаптар туралы ережеге 3-қосымшаның 1.2. тармағындағы:
"және iшкi сұраныс үшiн өндiрiлген өнiмдер үшiн." сөздерiнен басқа.
Украинаның
Премьер-министрi

Настоящим удостоверяю, что прилагаемый текст является аутентичной копией Соглашения о применении технических, медицинских, фармацевтических, санитарных, ветеринарных и фитосанитарных норм, правил и требований в отношении товаров, ввозимых в государства-участники Содружества Независимых Государств, принятого на заседании Совета глав правительств Содружества Независимых Государств, которое состоялось 28 сентября 2001 года в городе Москве. Подлинный экземпляр вышеупомянутого Соглашения хранится в Исполнительном комитете Содружества Независимых Государств.
Заместитель Председателя
Исполнительного комитета -
Исполнительного секретаря СНГ

Осымен қоса беріліп отырған мәтiннің 2001 жылғы 28 қыркүйекте Мәскеу қаласында жасалған Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығы үкiметтерінің басшылары кеңесiнің мәжiлiсiнде қабылданған Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттерге әкелiнетiн тауарларға қатысты техникалық, медициналық, фармацевтикалық, санитарлық, ветеринарлық және фитосанитарлық нормаларды, ережелер мен талаптарды қолдану туралы келiсiмнiң көшiрмесiне ұқсастығы куәландырылады. Жоғарыда аталған Келiсiмнiң түпнұсқалы данасы Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығының Атқару комитетiнде сақталады.
ТМД-ның Атқару комитетi
төрағасының орындаушы
хатшысының орынбасары