О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан "О зерне"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 10 февраля 2003 года N 146
Правительство Республики Казахстан постановляет:
Внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан "О зерне".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Проект
Закон Республики Казахстан
"О внесении изменений и дополнений
в Закон Республики Казахстан "О зерне"
Внести в Закон Республики Казахстан от 19 января 2001 г. "О зерне" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 2, ст. 12; N 15-16, ст. 232) следующие изменения и дополнения:
1. В статье 1:
подпункты 2) и 4) исключить;
в подпункте 7) слова "и (или) номинальный держатель" заменить словами ", залогодержатель";
в подпункте 11):
слово "соответствующих" заменить словами "определяющих его соответствие";
слова "и ветеринарно-санитарных" заменить словами ", ветеринарных и фитосанитарных";
в подпункте 12):
после слова "зерном" дополнить словами "осуществляемых участниками зернового рынка";
после слова "хранение" дополнить словом ", переработку";
подпункт 14) изложить в следующей редакции:
"14) освежение государственного резерва продовольственного зерна - реализация его части и закуп зерна нового урожая в целях обеспечения поддержания установленного объема и необходимого качества государственного резерва продовольственного зерна за счет зерна нового урожая";
дополнить подпунктом 14-1) следующего содержания:
"14-1) перемещение государственных ресурсов зерна - перевозка государственных ресурсов зерна с одного хлебоприемного предприятия на другое;";
подпункты 20), 21), 23), 24), 25) исключить;
подпункт 27) после слова "транспортировке" дополнить словом ", переработке";
подпункт 28) изложить в следующей редакции:
"28) фонд гарантирования исполнения обязательств по зерновым распискам - юридическое лицо, создаваемое в целях обеспечения защиты интересов держателей зерновых расписок от неисполнения хлебоприемными предприятиями обязательств по выданным ими зерновым распискам;";
подпункт 31) изложить в следующей редакции:
"31) хранение зерна - технологический комплекс услуг, осуществляемый хлебоприемным предприятием, включающий приемку, взвешивание, сушку, очистку, хранение и отгрузку зерна;".
2. В статье 4:
подпункт 4) дополнить словами ", а также требованиям по ведению количественно-качественного учета и обеспечению сохранности зерна в соответствии с данными реестра зерновых расписок;";
подпункт 7) после слова "защите" дополнить словами "и карантину";
подпункт 9) исключить.

"Астық туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы. 2003 жылғы 10 ақпан N 146
Қазақстан Республикасының Yкiметi ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
"Астық туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламентi Мәжiлiсiнiң қарауына енгiзiлсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Жоба
Қазақстан Республикасының Заңы "Қазақстан Республикасының "Астық туралы" Заңына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы"
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 19 қаңтардағы "Астық туралы" Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Ведомостары, 2001 ж., N 2, 12 бет) мынадай өзгерiстер мен толықтырулар енгізiлсiн:
1. 1 бапта:
2) және 4) тармақшалар алынып тасталсын;
7) тармақшада "және (немесе) номинал ұстаушы" деген сөздер "кепiл ұстаушы" деген сөздермен ауыстырылсын;
11) тармақшада:
"сәйкестiгi" деген сөз "оның сәйкестiгiн анықтайтын" деген сөздермен ауыстырылсын;
"және малдәрігерлiк-санитарлық" деген сөздер "малдәрігерлiк және фитосанитарлық" деген сөздермен ауыстырылсын;
12) тармақшада:
"астықпен" деген сөзден кейiн "астық рыногына қатысушылармен жүргізiлетiн" деген сөздермен толықтырылсын;
"сақтау" деген сөзден кейiн ", қайта өңдеу" деген сөзбен толықтырылсын;
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"14) мемлекеттік азық-түлiктік астық резервiн жаңарту - оның бөлiгiн сату және жаңа егiннiң астығының есебiнен мемлекеттiк азық-түлiктiк астық резервiнiң белгiлеген көлемiн және керектi сапасын қамтамасыз ету мақсатында жаңа егiннiң астығын сатып алу";
мынадай мазмұндағы 14-1) тармақшамен толықтырылсын:
"14-1) мемлекеттiк ресурстар астығының орнын ауыстыру - мемлекеттiк ресурстар астығын бiр астық қабылдау кәсiпорнынан басқасына тасып әкету;";
20), 21), 23), 24), 25) тармақшалар алынып тасталсын;
27) тармақша "тасып әкету" деген сөздерден кейiн ", қайта өңдеу" деген сөздермен толықтырылсын;
28) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"28) астық қолхаттары бойынша мiндеттемелердi орындау кепiлдiгiнiң қоры астық қабылдау кәсiпорындарының өздерiнiң берген астық қолхаттары бойынша мiндеттемелерiн орындамауынан астық қолхатын ұстаушылардың мүддесiн қорғау мақсатында құрылатын заңды тұлға;";
31) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"31) астықты сақтау - астықты қабылдауды, өлшеудi, кептірудi, тазалауды, сақтауды және тиеудi қосатын технологиялық қызметтер кешенi;".
2. 4 бапта:
4) тармақша ", сондай-ақ астық қолхаттары реестрiнiң мәлiметiне сәйкес астықтың сандық-сапалық есебiн жүргізу және сақталуын қамтамасыз ету бойынша талаптарға" деген сөздермен толықтырылсын;
7) тармақша "қорғау" деген сөзден кейiн "және карантин" деген сөздермен толықтырылсын;
9) тармақша алынып тасталсын.

3. В статье 6:
в подпункте 6) слова "культур и защите растений" заменить словами "культур, защите и карантину растений";
подпункты 7), 8), 11) изложить в следующей редакции:
"7) контроль за деятельностью хлебоприемных предприятий на соответствие квалификационным требованиям по хранению зерна, а также требованиям по ведению количественно-качественного учета и обеспечению сохранности зерна в соответствии с данными реестра зерновых расписок;
8) внесение предписаний о нарушении законодательства Республики Казахстан о зерне, рассмотрение дел об административных правонарушениях и наложение административных взысканий;
11) разработка и утверждение нормативных правовых актов по количественно-качественному учету, хранению зерна, а также по выдаче, обращению и погашению зерновых расписок;";
подпункты 12), 13), 14) исключить.
4. В статье 7:
1) пункт 1 после слова "санитарных" дополнить словами "и фитосанитарных правил и";
2) пункт 2 дополнить словами ", его территориальными органами";
3) в пункте 3:
дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
"3-1) фитосанитарный контроль.";
подпункт 6) исключить.
5. Пункты 3 и 4 статьи 8 исключить.
6. Пункт 2 статьи 9 после слова "перевозкой" дополнить словом "(перемещением)";
7. В статье 10:
подпункт 3) после слова "защите" дополнить словами "и карантину";
в подпункте 5) слова "семенных ресурсов" заменить словами "ресурсов семян".
8. В статье 11:
1) в подпункте 3) пункта 1 слова "семенного зерна" заменить словом "семян";
2) пункты 3, 4, 5, 6 изложить в следующей редакции:
"3. Государственные ресурсы фуражного зерна предназначены для обеспечения потребностей животноводства и птицеводства в кормах, а также могут быть использованы для технических и иных целей.
4. Государственные ресурсы семян - государственные запасы семян, созданные и предназначенные для оказания помощи сельскохозяйственным товаропроизводителям в случаях чрезвычайных ситуаций, устойчивого обеспечения потребностей Республики Казахстан в семенном материале, проведения сортообновления, сортосмены, обеспечения выполнения межгосударственных соглашений.
5. Государственные реализационные ресурсы зерна - запас зерна, созданный и предназначенный для регулирования внутреннего рынка, обеспечения экспортных поставок зерна, реализации на внутреннем рынке, оказания гуманитарной помощи и освежения государственного резерва продовольственного зерна, государственных ресурсов семян и государственных ресурсов фуражного зерна.
6. Расходы по закупке государственных ресурсов зерна осуществляются за счет:

3. 6 бапта:
6 тармақшада "дақылдар және өсiмдік қорғау" деген сөздер "дақылдар, карантин және өсiмдiк қорғау" деген сөздермен ауыстырылсын;
7), 8), 11) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"7) астық қабылдау кәсіпорындарының қызметiнiң астықты сақтау жөнiндегi бiлiктiлiк талаптарға, сондай-ақ астық қолхаттары реестрiнің мәлiметіне сәйкес астықтың сандық-сапалық есебiн жүргізу және сақталуын қамтамасыз ету бойынша талаптарға сәйкестiгiн бақылау;
8) Қазақстан Республикасының астық туралы заңнамасын бұзу туралы тапсырмалар енгiзу, әкiмшiлiк тәртiп бұзу туралы iстердi қарау және әкiмшiлiк жаза салу;
11) астықтың сандық-сапалық есебi, сақтауы, сондай-ақ астық қолхаттарын беру, жою және айналымы бойынша ережелiк құқықтық кесiмдемелер әзiрлеу және бекiту;";
12), 13), 14) тармақшалар алынып тасталсын.
4. 7 бапта:
1 тармақ "санитарлық" деген сөзден кейiн "және фитосанитарлық ережелер және" деген сөздермен толықтырылсын;
2 тармақ ", оның аумақтық органдары" деген сөздермен толықтырылсын;
3) 3 тармақта:
мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
"3-1) фитосанитарлық бақылау.";
6 тармақша алынып тасталсын.
5. 8 баптың 3 және 4 тармақтары алынып тасталсын.
6. 9 баптағы 2 тармақ "тасып әкетуге" деген сөздерден кейiн "(орнын ауыстыруға)" деген сөздермен толықтырылсын;
7. 10 бапта:
3) тармақша "қорғау" деген сөзден кейiн "және карантин" деген сөздермен толықтырылсын;
5) тармақшада "тұқымдық ресурстар" деген сөздер "тұқым ресурстары" деген сөздер мен ауыстырылсын.
8. 11 бапта:
1) 1 тармақтың 3) тармақшасында "тұқымдық астық" деген сөздер "тұқым" деген сөзбен ауыстырылсын;
2) 3, 4, 5, 6 тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Мемлекеттік жемдiк астық ресурстары мал шаруашылығы мен құс шаруашылығының азық жөнiндегi қажеттерiн қамтамасыз етуге арналған, сондай-ақ техникалық және басқада мақсаттар үшін пайдалануы мүмкін.
4. Мемлекеттік тұқым pecурстары - төтенше жағдайларда ауыл шаруашылығы тауарын өндiрушiлерге көмек көрсету, Қазақстан Республикасының тұқым материалына деген қажеттігін тұрақты қамтамасыз ету, сорт жаңартуды, сорт алмастыруды жүргізу, мемлекетаралық кесiмдерді орындауды қамтамасыз ету үшін құрылған және соған арналған мемлекеттiк тұқым қорлары.
5. Мемлекеттiк сатылатын астық pecурстары - iшкі рынокты реттеу, астықты экспортқа шығаруды қамтамасыз ету, iшкі рынокта сату, гуманитарлық көмек көрсету және мемлекеттік азық-түлiктiк астық резервiн, мемлекеттiк тұқым ресурстарын және мемлекеттiк жемдік астық ресурстарын жаңарту үшін құрылған және соған арналған астық қоры.
6. Мемлекеттiк астық ресурстарын сатып алу бойынша шығындар:

1) республиканского бюджета - для государственного резерва продовольственного зерна, государственных реализационных ресурсов зерна;
2) других источников, определенных Правительством Республики Казахстан, - для государственных ресурсов семян, государственных ресурсов фуражного зерна.
Расходы по хранению и перемещению государственных ресурсов зерна осуществляются за счет:
1) республиканского бюджета - для государственного резерва продовольственного зерна;
2) других источников, определенных Правительством Республики Казахстан, - для государственных ресурсов семян, государственных ресурсов фуражного зерна.".
9. Пункт 1 статьи 12 после слова "освежения" дополнить словом ", перемещения".
10. В пункте 2 статьи 13 слово "исключительно" исключить.
11. Подпункт 1) статьи 14 изложить в следующей редакции:
"1) проводить обеззараживание хранилищ перед приемкой зерна, соблюдать правила хранения зерна, а также мероприятия, обеспечивающие его количественную и качественную сохранность согласно нормативному правовому акту, утвержденному в установленном порядке.".
12. Статью 16 изложить в следующей редакции:
"Статья 16. Фонд гарантирования исполнения обязательств
по зерновым распискам
1. В фонде (фондах) гарантирования исполнения обязательств по зерновым распискам участвуют на добровольной основе хлебоприемные предприятия.
2. Государство может выступать учредителем (соучредителем) фонда (фондов) гарантирования исполнения обязательств по зерновым распискам. Правом быть участником фонда (фондов) гарантирования исполнения обязательств по зерновым распискам обладают исключительно хлебоприемные предприятия.
3. Хлебоприемные предприятия - участники фонда (фондов) гарантирования исполнения обязательств по зерновым распискам могут страховать (взаимно страховать) свое имущество и иные имущественные интересы в установленном законодательством порядке.
Хлебоприемные предприятия, не участвующие в фонде (фондах) гарантирования исполнения обязательств по зерновым распискам, должны страховать свою гражданско-правовую ответственность по договору перед держателями зерновых расписок в соответствии с правилами добровольного страхования.
4. Погашение обязательств хлебоприемных предприятий - участников фонда (фондов) гарантирования исполнения обязательств по зерновым распискам, возникших вследствие неисполнения требований держателей по зерновым распискам, выданным данными хлебоприемными предприятиями, производится фондом гарантирования исполнения обязательств по зерновым распискам в размерах и порядке, устанавливаемых договором гарантии в соответствии с Правилами функционирования фондов гарантирования исполнения обязательств по зерновым распискам, определяемыми Правительством Республики Казахстан в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

1) мемлекеттiк азық-түлiктiк астық резервi, мемлекеттiк сатылатын астық ресурстары үшін - республикалық бюджет;
2) мемлекеттік тұқым ресурстары, мемлекеттiк жемдік астық ресурстары үшін - Қазақстан Республикасы Үкiметiмен анықталған басқа көздер есебiнен iске асырылады.
Мемлекет астық ресурстарын сақтау және орнын ауыстыру бойынша шығындар:
1) мемлекеттік азық-түліктік астық резервi үшін - республикалық бюджет;
2) мемлекеттiк тұқым pecурстары, мемлекеттік жемдiк астық ресурстары үшiн - Қазақстан Республикасы Үкiметiмен анықталған басқа көздер есебiнен iске асырылады.";
9. 12 баптағы 1 тармақ "жаңарту" деген сөзден кейiн ", орнын ауыстыру" деген сөздермен толықтырылсын;
10. 13 баптың 2 тармағындағы "ерекше" деген сөз алынып тасталсын.
11. 14 баптың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) астық қабылдау алдында қоймаларды залалсыздандыруды жүргізу, астықты сақтау тәртібiн, сондай-ақ белгіленген тәртіппен бекiтілген ережелiк - құқықтық кесімдемелерге сәйкес оның сандық-сапалық сақталуын қамтамасыз ететiн iс шараларды бұзбау.".
12. 16 бап мынадай редакцияда жазылсын:
"16 бап. Астық қолхаттары бойынша мiндеттемелердi орындау кепiлдігi қорларының қатысушылары
1. Астық қолхаттары бойынша мiндеттемелерді орындау кепілдігі қорына (қорларына) астық қабылдау кәсiпорындары ерiктi түрде қатысады.
2. Астық қолхаттары бойынша мiндеттемелердi орындау кепілдігі қорына (қорларына) құрылтайшы (тең құрылтайшы) болып мемлекеттiң қатысуы мүмкін. Астық қолхаттары бойынша мiндеттемелердi орындау кепілдiгі қорына (қорларына) қатысушысы болу құқығына ерекше астық қабылдау кәсiпорындары ие болады.
3. Астық қабылдау кәсiпорындары - астық қолхаттары бойынша мiндеттемелердi орындау кепiлдiгi қорының қатысушылары белгіленген заңнама тәртібiмен өз мүлiктерiн және басқа да иелiк мүдделерiн қамсыздандыруға (өзара қамсыздандыруға) мiндеттi.
Астық қолхаттары бойынша мiндеттемелердi орындау кепiлдігi қорына (қорларына) қатыспайтын астық қабылдау кәсiпорындары астық қолхаттарын ұстаушылардың алдындағы келiсiм-шарт бойынша өздерiнiң азаматтық-құқықтық жауапкершілiгiн ерiктi қамсыздандыру тәртібi бойынша қамсыздандыруы керек.
4. Астық қабылдау кәсiпорындарының - астық қолхаттары бойынша мiндеттемелердi орындау кепiлдiгі қорының қатысушыларының осы астық қабылдау кәсiпорындарымен берiлген астық қолхаттарын ұстаушылардың талабын орындамау салдарынан пайда болған мiндеттемелерiн өтеу Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметімен анықталатын Астық қолхаттары бойынша мiндеттемелердi орындау кепілдігi қорларының қатысушыларының қызмет ету ережесiне сәйкес астық қолхаттары бойынша мiндеттемелердi орындау кепілдігi қорымен кепiлдік келiсiмiмен белгiленген тәртіп және көлемде жүргiзiледi.

5. Удовлетворение требований держателей зерновых расписок хлебоприемного предприятия - участника фонда (фондов) гарантирования исполнения обязательств по зерновым распискам, на котором в соответствии с настоящим Законом введено временное управление, производится фондом гарантирования исполнения обязательств по зерновым распискам в первоочередном порядке.
6. Форма и порядок участия государства в фонде (фондах) гарантирования исполнения обязательств по зерновым распискам определяются Правительством Республики Казахстан в соответствии с законодательством Республики Казахстан.".
13. Подпункт 2) статьи 17 изложить в следующей редакции:
"2) инспектирования (проверок) деятельности хлебоприемных предприятий на предмет соблюдения квалификационных требований, предъявляемых к деятельности по хранению зерна, а также требований по ведению количественно-качественного учета и обеспечению сохранности зерна в соответствии с данными реестра зерновых расписок;".
14. Пункт 1 статьи 21 изложить в следующей редакции:
"1. Перечень, формы и сроки ведения учета и представления отчетности по вопросам соблюдения квалификационных требований, предъявляемых к деятельности по хранению зерна хлебоприемными предприятиями, ведению мониторинга зернового рынка его участниками устанавливаются уполномоченным органом по согласованию с государственными органами статистики.".
15. В статье 24:
1) в пункте 1 слова "на предмет соответствия квалификационным требованиям" исключить;
2) пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Хлебоприемные предприятия обязаны оказывать содействие уполномоченному органу в проведении проверки по вопросам, указанным в задании на проверку, а также обеспечить доступ ко всем источникам информации, необходимым для проведения проверки.".
16. Дополнить статьей 24-1 следующего содержания:
"Статья 24-1. Государственный зерновой инспектор и его
полномочия
1. Руководитель уполномоченного органа вправе в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, присваивать дополнительные специальные наименования "Главный государственный зерновой инспектор Республики Казахстан" и "Государственный зерновой инспектор" к соответствующим должностям государственных служащих.
2. Государственные зерновые инспектора уполномоченного органа имеют право:
1) осуществлять государственный контроль качества зерна;
2) беспрепятственно посещать в порядке, установленном законодательными актами Республики Казахстан, места производства, приемки, хранения, отгрузки и переработки зерна и получать информацию, необходимую для осуществления государственного контроля и мониторинга зернового рынка;

5. Осы Заңға сәйкес уақытша басқару енгiзiлген астық қолхаттары бойынша мiндеттемелердi орындау кепілдiгі қорының қатысушысы - астық қабылдау кәсiпорнындағы астық қолхаттарын ұстаушылардың талаптарын қанағаттандыру астық қолхаттары бойынша мiндеттемелердi орындау кепілдігі қорымен бiрiншi кезекте жүргізiледi.
6. Астық қолхаттары бойынша мiндеттемелердi орындау кепiлдiгi қорына (қорларында) мемлекеттiң қатысу түрi мен тәртібi Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметімен анықталады.".
13. 17 баптың 2 тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Астық қабылдау кәсiпорындарының астықты сақтау бойынша қызметіне қойылатын біліктiлiк талаптарды сақтау қызметiн, сондай-ақ астық қолхаттары реестрiнiң мәлiметiне сәйкес астықтың сандық-сапалық есебiн және сақталуын жүргізу бойынша талаптарды бақылау (тексеру);".
14. 21 баптың 1 тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Астық рыногы мониторингiн оның қатысушыларымен жүргізу, астық қабылдау кәсiпорындарына астық сақтау қызметі бойынша қойылатын бiлiктiлiк талаптарын сақтау мәселелерi бойынша eceптің тiзбесiн, үлгiсiн және жүргiзу мерзiмiн және есепті тапсыру мемлекеттiк статистика органының келiсiмi бойынша уәкілеттi органмен белгіленедi.".
15. 24 бапта:
1) 1 тармақтағы "бiлiктiлiк талаптарға сай келуi" деген сөздер алынып тасталсын;
2) 2 тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Астық қабылдау кәсiпорыны уәкілетті органға тексеру тапсырысында көрсетiлген мәселелердi тексеруді жүргiзуге, сондай-ақ тексерудi жүргiзуге керектi барлық ақпарат көздеріне қол жеткiзудi қамтамасыз етуге жәрдемдесуге мiндеттi.".
16. Мынадай мазмұндағы 24-1 баппен толықтырылсын:
"24-1 бап. Мемлекеттiк астық инспекторы және оның өкiлеті
1. Уәкiлетті органның басшысы Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгiленген тәртіппен мемлекеттік қызметкерлерiн тиiсті лауазымдарына "Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк бас астық инспекторы" және "Мемлекеттік астық инспекторы" деген қосымша арнайы атақ беруге құқылы.
2. Уәкілеттi органның мемлекеттiк астық инспекторларының:
1) астықтың сапасына мемлекеттік бақылауды жүргiзуге;
2) Қазақстан Республикасының заңнамалық кесiмдемелерiмен белгiленген тәртіппен астықты өндiру, қабылдау, сақтау, тиеп жiберу және қайта өңдеу орындарына кедергiсiз кiруге және мемлекеттiк бақылауды және астық рыногы мониторингін жүргізуге керектi ақпаратты алуға;

3) осуществлять контроль за соответствием хлебоприемных предприятий квалификационным требованиям, предъявляемым к деятельности по хранению зерна;
4) выносить предписания о нарушении законодательства Республики Казахстан о зерне, рассматривать дела об административных правонарушениях и налагать административные взыскания;
5) вносить предложения о приостановлении действия и (или) отзыве лицензии, введении временного управления хлебоприемным предприятием, наложении и взыскании штрафов на хлебоприемные предприятия или их должностных лиц;
6) осуществлять иные полномочия, установленные законодательством Республики Казахстан.".
17. В статье 25:
1) в пункте 1 слова "регулирования рынка" заменить словами "хранения, количественно-качественного учета";
2) в пункте 3 слово "судом" заменить словами "в установленном законодательством Республики Казахстан порядке".
18. В пункте 1 статьи 26:
1) подпункты 1) и 2) изложить в следующей редакции:
"1) невыполнение обязательств, вытекающих из зерновой расписки;
2) нарушение фитосанитарных правил и норм, предусмотренных законодательством Республики Казахстан;";
2) дополнить подпунктом 5) следующего содержания:
"5) обнаружение фактов искажения показателей количества и качества зерна.".
19. Подпункты 1) и 2) пункта 2 статьи 28 изложить в следующей редакции:
"1) систематическое ненадлежащее исполнение договорных обязательств по хранению зерна;
2) превышение количества зерна, обеспеченного зерновыми расписками, над фактическим количеством зерна, хранящимся на хлебоприемном предприятии.".
20. Статьи 37 и 39 изложить в следующей редакции:
"Статья 37. Особенности реализации зернохранилища при
ликвидации хлебоприемного предприятия
При ликвидации хлебоприемного предприятия зернохранилище реализуется единым лотом с условием его использования приобретателем для целей хранения зерна.
Статья 39. Зерновая расписка
1. Хлебоприемное предприятие выдает в подтверждение принятия зерна на хранение зерновую расписку - двойное складское свидетельство.
2. Зерновая расписка состоит из двух частей - складского свидетельства и залогового свидетельства, которые при необходимости могут быть отделены одно от другого. Зерновая расписка и каждая из ее частей являются ордерными неэмиссионными ценными бумагами.
3. Каждая из частей зерновой расписки должны одинаково содержать следующие обязательные реквизиты:
1) код, присваиваемый уполномоченным органом;
2) серию и номер бланка зерновой расписки;
3) наименование, местонахождение и регистрационный номер налогоплательщика хлебоприемного предприятия, принявшего зерно на хранение;

3) астық қабылдау кәсіпорындарының астық сақтау қызметi бойынша қойылған бiлiктiлiк талаптарына сай келуіне бақылауды жүргiзуге;
4) Қазақстан Республикасының астық туралы заңнамасын бұзу жөнiнде тапсырма шығаруға, әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы істерді қарауға және әкiмшiлiк жаза салуға;
5) лицензия әрекетін тоқтата тұруға және (немесе) қайтарып алуға, астық қабылдау кәсiпорнына уақытша басқаруды енгiзуге, астық қабылдау кәсіпорнына немесе оның лауазымды тұлғасына айыппұл жазасын салуға ұсыныс беруге;
6) Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген басқада өкiлеттілікті iске асыруға құқығы бар.".
17. 25 бапта:
1) 1 тармақтағы "рынокты реттеу" деген сөздер "сақтау, сандық-сапалық есептеу" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 3 тармақтағы "сотпен" деген сөз "Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген тәртіппен" деген сөздермен ауыстырылсын;
18. 26 баптың 1 тармағында:
1) 1) және 2) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
1 тармақтың 1) және 2) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"1) астық қабылдау қолхатынан туындайтын мiндеттемелердi орындамау;
2) Қазақстан Республикасының заңнамасында қарастырылған фитосанитарлық тәртіппен ереженi бұзу;";
2) мынадай мазмұндағы 5) тармақшамен толықтырылсын:
"5) астықтың сандық және сапалық көрсеткiштерiн бұрмалау фактілерiн анықтау.".
19. 28 баптың 2 тармағының 1) және 2) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"1) астықты сақтау бойынша келiсiм-шарт мiндеттемелерiн әрдайым ұқыпты орындамағаны;
2) астық қолхаттарымен қамтамасыз етілген астық көлемiнiң астық қабылдау кәсiпорнында сақталған астықтың ақиқат көлемiнен асып кеткенi.".
20. 37 және 39 баптар мынадай редакцияда жазылсын:
"37 бап. Астық қабылдау кәсiпорындарын жойғанда астық қоймаларын сату ерекшелiктерi
Астық қабылдау кәсiпорындарын жойғанда астық қоймалары оны сатып алушының астығы сақтау мақсатына пайдалану жағдайында бiрыңғай лотпен сатылады.".
39 бап. Астық қолхаты
1. Астық қабылдау кәсiпорыны астықты сақтауға қабылдағанын дәлелдеуге астық қолхатын - екiжақты астық куәлiгін береді.
2. Астық қолхаты қажет болғанда бiр-бiрiнен ажырайтын екі бөлiктен тұрады - қойма куәлiгiнен және кепiлдік куәлiгiнен. Астық қолхаты және оның әр бөлiгі эмиссияға жатпайтын ордерлi құнды қағаз болып есептеледi.
3. Астық қолхатының әр бөлiгінiң мынадай бiрдей реквизиттерi болуы керек:
1) уәкiлеттi орган беретін код;
2) астық қолхаты бланкасының номерi және сериясы;
3) астықты қабылдап алған салық төлеушi астық қабылдау кәсiпорынының атауы, қайда орналасқаны және тiркеу нөмерi;

4) текущий номер зерновой расписки по реестру хлебоприемного предприятия;
5) наименование, местонахождение, номер свидетельства о государственной регистрации (перерегистрации), регистрационный номер налогоплательщика юридического лица либо - имя, местожительство, регистрационный номер налогоплательщика, документ, удостоверяющий личность физического лица, сдавшего зерно на хранение;
6) вид зерна, его количественные и качественные характеристики;
7) срок, на который зерно принято на хранение, если таковой устанавливается;
8) отметку об уплате за хранение;
9) дату выдачи свидетельства;
10) подпись уполномоченного лица и печать хлебоприемного предприятия.
4. Документ, не соответствующий требованиям настоящей статьи, не является зерновой распиской.
5. При отделении залогового свидетельства от складского на обеих частях зерновой расписки делается отметка, содержащая:
1) наименование юридического лица или имя физического лица, являющегося кредитором в денежном обязательстве, удостоверенном залоговым свидетельством, его место нахождения или место жительства;
2) существо денежного обязательства, обеспеченного залогом, его размер, ставку вознаграждения по нему, срок исполнения;
3) подпись лица, отделившего залоговое свидетельство от складского (его представителя), если лицо, отделившее залоговое свидетельство от складского является юридическим лицом;
4) дату отделения залогового свидетельства.
6. Требования к бланкам, на которых выписывается зерновая расписка, порядок их выпуска, приобретения, хранения, обращения, погашения и уничтожения, а также требования к образцу зерновых расписок устанавливаются уполномоченным органом.".
21. Дополнить статьей 39-1 следующего содержания:
"Статья 39-1. Порядок выдачи зерновой расписки
1. Зерновая расписка выдается на каждую партию однородного по качеству зерна. Количество выдаваемых зерновых расписок на весь объем сданного зерна определяется владельцем зерна по его заявке.
2. Зерновые расписки выдаются владельцу зерна с регистрацией и под его роспись в реестре зерновых расписок, который ведется хлебоприемным предприятием в хронологическом порядке.
3. Новая зерновая расписка может быть выдана хлебоприемным предприятием в случаях:
1) отсутствия на ней свободного места для указания индоссамента;
2) физического износа;
3) утери.".
22. Статью 40 изложить в следующей редакции:
"Статья 40. Права держателей зерновой расписки
1. Держатель зерновой расписки имеет право распоряжения хранящимся на хлебоприемном предприятии зерном в объеме, указанном в зерновой расписке.

4) астық қабылдау кәсiпорынының peecтpi бойынша астық қолхатының ағымдағы нөмiрi;
5) астықты сақтауға берген салық төлеушi заңды тұлғаның атауы, қайда орналасқаны, мемлекеттiк тiркеу (қайта тiркеу) туралы куәлiктiң нөмiрi, тiркеу нөмiрi, немесе салық төлеушiнiң аты, тұрған жерi, тiркеу нөмiрi, жеке тұлғаның тұлғасын растайтын құжат;
6) астықтың түрi, оның сандық және сапалық көрсеткiштерi;
7) астықтың сақтауға алынған мерзiмi, егер ондай белгілеген болса;
8) сақтау төлемi туралы белгі;
9) куәлiктiң беру датасы;
10) астық қабылдау кәсiпорынының мөрi және уәкілеттi тұлғаның қолы.
4. Осы баптың талабына сай келмейтiн құжат астық қолхаты болмайды.
5. Кепілдік куәлiгiн қойма куәлігiнен бөлгенде астық қолхатының екi бөлiгiнде де мынадай мазмұндағы белгі жасалынады:
1) кепiлдiк куәлiгiмен расталған ақша мiндеттемесiнiң кредиторы болатын заңды тұлғаның атауы немесе азаматтың аты, оның қайда орналасқаны немесе тұратын жерi;
2) кепiлдiкпен қамтамасыз етiлген ақша мiндеттемесiнiң мәнi, оның көлемi, ол бойынша сыйақы мөлшерлемесi, орындау мерзiмi;
3) кепілдiк куәлігін қойма куәлігiнен бөлген заңды тұлғаның (оның өкiлiнiң) қолы, егер кепiлдiк куәлiгiн қойма куәлігінен бөлген тұлға заңды тұлға болса;
4) кепілдiк куәлiгінің бөлінген датасы.
6. Астық қолхаты жазылатын бланкаларға талап, оларды шығару, алу, сақтау, айналымда болу, өтеу және жою тәртiбi, сондай-ақ астық қолхатының үлгісіне талап өкілетті органмен белгіленеді.".
21. Мынадай мазмұндағы 39-1 баппен толықтырылсын:
"39-1 бап. Астық қолхатын беру тәртiбi
1. Астық қолхаты сапасы бойынша бiрыңғай әрбiр астық партиясына берiледi. Барлық тапсырылған астық көлемiне берiлетін астық қолхатының саны астықтың иесiмен оның сұранымы бойынша анықталады.
2. Астық қолхаты астық иесiне астық қабылдау кәсiпорнымен хронологиялық тәртіпте жүргiзiлетiн астық қолхаттарының реестрiне тiркелiп және оның қол қоюымен берiледі.
3. Жаңа астық қолхаты астық қабылдау кәсiпорнымен мынадай жағдайларда берiлуi мүмкiн:
1) онда индоссаменттi көрсету үшiн бос орын жоқ болғанда;
2) табиғи тозығы жеткенде;
3) жоғалғанда.".
22. 40 бап мынадай редакцияда жазылсын:
"40 бап. Астық қолхатын ұстаушылардың құқығы
1. Астық қолхатын ұстаушының астық қабылдау кәсiпорнында сақталудағы астыққа астық қолхатында көрсетілген көлемде бұйрық құқығы бар.

2. Держатель складского свидетельства, отделенного от залогового свидетельства, вправе распоряжаться хранящимся на хлебоприемном предприятии зерном, но не вправе требовать выдачи зерна с хлебоприемного предприятия до погашения долга по залоговому свидетельству в порядке, установленном законодательством.
3. Держатель залогового свидетельства имеет право:
1) требовать от лица, отделившего складское свидетельство от залогового, возврата удостоверенной залоговым свидетельством суммы долга и уплаты вознаграждения по ней;
2) залога указанного в залоговом свидетельстве зерна, обеспечивающего исполнение обязательства о возврате удостоверенной залоговым свидетельством суммы долга и об уплате вознаграждения на нее.".
23. Дополнить статьей 40-1 следующего содержания:
Статья 40-1. Передача прав по зерновой расписке и ее частям
1. Права по зерновой расписке и ее частям передаются путем совершения на них передаточных надписей.
Индоссамент на зерновой расписке, если не отделено залоговое свидетельство, совершается только на складском свидетельстве.
2. Отделение залогового свидетельства осуществляется в соответствии с пунктом 5 статьи 39 настоящего Закона.
Указанная отметка должна быть отражена также на складском свидетельстве.
3. При переуступке двойного складского свидетельства или складского свидетельства, отделенного от залогового свидетельства, индоссату передается копия публичного договора хранения, заверенная хлебоприемным предприятием.".
24. Статью 41 изложить в следующей редакции:
"Статья 41. Выдача зерна по зерновой расписке
1. Держатель зерновой расписки или отделенного от залогового свидетельства складского свидетельства для востребования зерна обязан прибыть сам или прислать уполномоченного представителя в место нахождения хлебоприемного предприятия.
Выдача зерна по заявлению держателя зерновой расписки осуществляется в обмен на подлинники складского и залогового свидетельств, которые подлежат погашению.".
25. Дополнить статьями 41-1, 41-2, 41-3 следующего содержания:
"Статья 41-1 Порядок осуществления прав по залоговому
свидетельству
1. При наступлении срока платежа по денежному обязательству, удостоверенному залоговым свидетельством, держатель залогового свидетельства обращается с письменным заявлением к лицу, отделившему залоговое свидетельство от складского свидетельства, с требованием о платеже.
В случае получения всей суммы платежа, держатель залогового свидетельства должен возвратить это свидетельство лицу, отделившему залоговое свидетельство от складского свидетельства, с надписью о получении всей суммы платежа.

2. Кепiлдiк куәлігінен бөлiнген қойма куәлiгiн ұстаушы астық қабылдау кәсiпорнында сақтаудағы астыққа иелiк етуге құқылы, бiрақ заңнамада белгіленген тәртіппен кепілдiк куәлігі бойынша берешектi өтегенге дейiн астық қабылдау кәсiпорнынан астықты босатуды талап етуге құқығы жоқ.
3. Кепiлдiк қолхатын ұстаушының құқығы бар:
1) қойма куәлiгiн кепiлдiк куәлiгiнен бөлген тұлғадан кепiлдiк куәлермен расталған берешек соманы қайтаруды және ол бойынша сыйақы төлеуді талап етуге;
2) астықтың кепiлдiк куәлігiнде көрсетiлген кепілдiк куәлiгiмен расталған берешек соманы қайтару туралы және ол бойынша сыйақы төлеу туралы мiндеттеменi орындауды қамтамасыз ететiн кепiлге.".
23. Мынадай мазмұндағы 40-1 баппен толықтырылсын:
"40-1 бап. Астық қолхаты және оның бөлiктерi бойынша құқықты беру
1. Астық қолхаты және оның бөлiктерi бойынша құқық оларда беру туралы жазуларды жүргiзу жолымен берiледi.
Егер кепiлдiк куәлігi бөлінбесе, астық қолхатындағы индоссамент тек қойма куәлігінде жасалады.
2. Кепілдік куәлiгiн бөлу осы Заңның 39 бабының 5 тармағына сәйкес жүзеге асырылады.
Көрсетiлген белгі сонымен бiрге қойма куәлiгiнде жасалуы керек.
3. Кепiлдiк куәлігінен бөлiнген екі жақты қойма куәлiгін немесе қойма куәлiгiн беруге көнгенде индоссатқа астық қабылдау кәсiпорнымен расталған көпшiлiк сақтау келiсiм-шартының көшiрмесi берiледі.".
24. 41 бап мынадай редакцияда жазылсын:
"41 бап. Астық қолхаты бойынша астықты беру
Астық қолхатын немесе кепілдiк куәлiгiнен бөлiнген қойма куәлiгiн ұстаушы астықты талап ету үшiн астық қабылдау кәсiпорнының тұрған жерiне өзi келуге немесе уәкiлеттi өкiлiн жiберуге мiндеттi.
Астықты беру астық қолхатын ұстаушының өтiнiшiмен өтеуге жататын қойма және кепiлдік куәлiктерiнiң түпнұсқасына айырбастаумен iске асырылады.".
26. Мынадай мазмұндағы 41-1, 41-2, 41-3 баптарымен толықтырылсын:
"41-1 бап. Кепiлдiк куәлiгi бойынша құқықты жүзеге асыру тәртібi
1. Кепiлдік куәлермен расталған ақша мiндеттемесi бойынша төлемнiң мерзiмi келгенде кепілдiк куәлiгiн ұстаушы кепiлдік куәлiгiн қойма куәлiгiнен бөлген тұлғаға төлем туралы талаппен жазбаша өтінiшпен жүгiнедi.
Төлемнiң барлық сомасын алған жағдайда кепiлдiк куәлігiн ұстаушы төлемнiң барлық сомасын алғаны туралы жазумен кепілдік куәлiгiн қойма куәлігінен бөлген тұлғаға осы куәлiктi қайтаруы керек.

2. В случае неисполнения или ненадлежащего исполнения денежного обязательства, удостоверенного залоговым свидетельством, держатель залогового свидетельства вправе потребовать обращения взыскания на зерно, указанное в залоговом свидетельстве.
3. Если к моменту обращения взыскания зерно было востребовано с хлебоприемного предприятия держателем складского свидетельства, а хлебоприемному предприятию был представлен документ, удостоверяющий уплату обеспеченного залогом обязательства и вознаграждения по нему, то держатель залогового свидетельства обязан вернуть залоговое свидетельство для погашения.
Статья 41-2. Реализация заложенного зерна
1. Держатель залогового свидетельства в случае не удовлетворения в срок его требования, обеспеченного залогом, вправе продать в установленном законодательством порядке заложенное зерно и покрыть свои требования перед другими кредиторами залогодателя. Удовлетворение требования держателя залогового свидетельства из стоимости заложенного имущества производится, если иное не установлено договором, в судебном порядке путем проведения аукциона. Реализация заложенного зерна в принудительном внесудебном порядке проводится с аукциона, который организует и проводит доверенное лицо держателя залогового свидетельства.
Доверенное лицо составляет уведомление залогодателю о невыполнении обязательств, предусмотренных договором о залоге и одновременно публикует в средствах массовой информации извещение о проведении аукциона, включая сведения о времени, месте проведения аукциона, предмете аукциона, порядке его проведения, оформления участия в аукционе и о начальной продажной цене заложенного зерна.
Аукцион проводится не ранее четырнадцатидневного срока с даты опубликования объявления о нем в средствах массовой информации.
2. Вырученная от реализации зерна на открытом аукционе сумма распределяется в следующей очередности:
1) в первую очередь покрываются расходы, связанные с проведением и организацией аукциона;
2) во вторую очередь выплачивается вознаграждение хлебоприемному предприятию за услуги по хранению;
3) в третью очередь удовлетворяются требования держателя залогового свидетельства;
4) в четвертую очередь оставшаяся от реализации зерна сумма возвращается держателю складского свидетельства в обмен на подлинник складского свидетельства.
3. Требования каждой очереди удовлетворяются после полного удовлетворения требований предыдущей очереди.
Статья 41-3. Утрата или повреждение зерновой расписки
1. В случае утраты зерновой расписки, складского свидетельства или залогового свидетельства, лицо, утратившее соответствующее свидетельство обязано незамедлительно в письменной форме сообщить об этом хлебоприемному предприятию.

2. Кепілдік куәлiгiмен расталған ақша мiндеттемесiнiң орындалмаған немесе дұрыс орындалмаған жағдайында кепiлдiк куәлiгін ұстаушы кепiлдiк куәлігінде көрсетілген астықты өндіріп алуды талап етуге құқылы.
3. Егер кепiлдік куәлігін ұстаушымен астық қабылдау кәсiпорнынан өндірiп алу кезеңiнде астық талап етiлсе, ал астық қабылдау кәсiпорнына кепiлмен қамтамасыз етiлген мiндеттеменiң және сол бойынша сыйақының төленгенiн растайтын құжат тапсырылған болса, онда кепілдiк куәлiгін ұстаушы кепілдiк куәлiгiн өтеуге қайтаруға мiндеттi.
41-2 бап. Кепiлдегi астықты сату
1. Кепілдік куәлiгiн ұстаушы кепiлмен қамтамасыз етiлген оның талабы уақытында қанағаттандырылмаған жағдайда, кепілдегі астықты заңнамамен белгiленген тәртіппен сатуға және басқа кепiлдiк берушi кредиторлар алдындағы өзiнiң талаптарын жабуға құқылы. Кепiлдiк куәлiгiн ұстаушының талабын кепiлге қойылған мүлiктiң құнынан қанағаттандыру, егер келiсiм-шартпен басқадай белгіленбесе, сот тәртiбiмен аукцион жүргiзу арқылы жүргізiледi. Кепiлге қойылған астықты соттан тыс тәртiппен сату кепiлдiк куәлiгiн ұстаушының сенiм білдірген тұлғасы ұйымдастыратын аукционда жүргізiледі.
Сенiм бiлдiрген тұлға кепiл берушіге кепiл туралы келiсiм-шартта қаралған мiндеттеменiң орындалмағаны туралы хабарлама дайындайды және бiр мезетте бұқаралық ақпарат құралдарында уақыты, өткiзетін жерi, аукцион тақырыбы туралы, оны өткiзу тәртібi, аукционға қатысуды ресiмдеу және кепiлден астықтың бастапқы сату бағасы туралы ақпараттар кiргiзiлген аукцион өткiзу туралы хабарлау жариялайды.
Аукцион ол туралы бұқаралық ақпарат құралдарында хабарландыру жарияланған күнінен бастап он төрт күннен ерте емес мерзiмде өткізіледi.
2. Ашық аукционда астық сатудан түскен сома мынадай кезекте бөлiнедi:
1) бiрiнші кезекте аукционды өткiзудi ұйымдастыруға байланысты шығындар жабылады;
2) екiнші кезекте астық қабылдау кәсiпорынының сақтау қызметi бойынша сыйақысы өтеледі;
3) үшінші кезекте кепiлдiк куәлігін ұстаушының талабы қанағаттандырылады;
4) төртінші кезекте астық сатудан қалған сома қойма куәлiгiнiң түпнұсқасына айырбастауға қойма куәлiгiн ұстаушыға қайтарылады.
3. Әрбiр кезектiң талабы алдындағы кезектiң талабы толық қанағаттандырылғаннан кейiн қанағаттандырылады.
41-3 бап. Астық қолхатының жоғалуы немесе бүлінуi
1. Астық қолхатының, қойма куәлігінiң немесе кепілдік куәлiгiнiң жоғалған жағдайында тиiстi куәлiктi жоғалтқан тұлға бұл туралы астық қабылдау кәсiпорнына жазбаша түрде тез арада хабарлауға мiндеттi.

2. Осуществление прав по утраченным зерновой расписке, складскому свидетельству и (или) залоговому свидетельству происходит в соответствии с судебным решением.".
Президент
Республики Казахстан

2. Жоғалған астық қолхаты, қойма куәлiгi және (немесе) кепiлдiк куәлiгi бойынша құқықты iске асыру сот шешiмiне сәйкес пайда болады.".
Қазақстан Республикасының Президенті