Об утверждении Программы перехода на единый номер физического (юридического) лица (индивидуальный идентификационный номер (бизнес-идентификационный номер) в целях создания Национальных реестров идентификационных номеров Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 11 июня 2003 года N 565
Сноска. Заголовок с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 14.04.2006 N 282; от 30.04.2007 N 352 (вводится в действие с 13.08.2010).
В целях создания Национальных реестров идентификационных номеров Республики Казахстан и перехода на единый номер физического (юридического) лица Правительство Республики Казахстан постановляет:
Сноска. В преамбулу внесены изменения постановлением Правительства РК от 14 апреля 2006 года N  282 .
1. Утвердить прилагаемую Программу перехода на единый номер физического (юридического) лица (индивидуальный идентификационный номер (бизнес-идентификационный номер) в целях создания Национальных реестров идентификационных номеров Республики Казахстан (далее - Программа).
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 14.04.2006 N 282; от 30.04.2007 N 352 (вводится в действие с 13.08.2010).
2. Государственным органам обеспечить реализацию мероприятий, определенных Планом по реализации Программы, и представлять Министерству юстиции Республики Казахстан информацию о ходе их исполнения по итогам полугодия, не позднее 10 числа месяца, следующего за отчетным полугодием.
Сноска. Пункт 2 с изменениями - постановлением Правительства РК от 27 августа 2004 года  N 902 ; от 14 апреля 2006 года N  282 .
3. Министерству юстиции Республики Казахстан не позднее 25 числа месяца, следующего за отчетным полугодием, представлять Правительству Республики Казахстан сводную информацию о ходе реализации Программы.
Сноска. Пункт 3 с изменениями - постановлением Правительства РК от 27 августа 2004 года  N 902 ; от 14 апреля 2006 года N  282 .
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан Масимова К.К.
Сноска. Пункт 4 в новой редакции - постановлением Правительства РК от 27 августа 2004 года  N 902 ; от 14 апреля 2006 года N  282 .
5. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждена
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 11 июня 2003 года N 565
Программа перехода на единый номер физического (юридического)
лица (индивидуальный идентификационный номер
(бизнес-идентификационный номер) в целях создания Национальных
реестров идентификационных номеров Республики Казахстан
Сноска. Заголовок Программы с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 14.04.2006 N 282; от 30.04.2007 N 352 (вводится в действие с 13.08.2010).
Сноска. По всему тексту слова "Национальных реестров", "Национальных реестрах" заменены словами "Национальных реестров идентификационных номеров", "Национальных реестрах идентификационных номеров" постановлением Правительства РК от 14.04.2006 N 282;
аббревиатура "ИН" заменена аббревиатурой "ИИН" постановлением Правительства РК от 30.04.2007 N 352 (вводится в действие с 13.08.2010).

Қазақстан Республикасының Сәйкестендiру нөмiрлерiнiң ұлттық тiзiлiмдерiн жасау мақсатында Жеке (заңды) тұлғаның бiрыңғай нөмiріне (жеке сәйкестендiру нөмiріне (бизнес-сәйкестендiру нөмiрiне) көшу бағдарламасын бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 11 маусымдағы N 565 Қаулысы
Ескерту. Тақырыпқа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2007.04.30.  N 352 (2010 жылғы 13 тамыздан бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Сәйкестендiру нөмiрлерiнiң ұлттық тiзiлiмдерiн жасау және Жеке (заңды) тұлғаның бiрыңғай нөмiрiне көшу мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етеді:
Ескерту. Тақырыбы мен кіріспеге өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2006.04.14. N  282   қаулысымен.
1. Қоса берiлiп отырған Қазақстан Республикасының Сәйкестендiру нөмiрлерiнiң ұлттық тiзiлiмдерiн жасау мақсатында Жеке (заңды) тұлғаның бiрыңғай нөмiрiне (жеке сәйкестендiру нөмiрiне (бизнес-сәйкестендiру нөмiрiне) көшу бағдарламасы (бұдан әрi - Бағдарлама) бекiтiлсiн.
Ескерту. 1-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2006.04.14 N 282 , 2007.04.30 N 352 (2010.08.13 бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулыларымен.
2. Мемлекеттік органдар Бағдарламаны iске асыру жөнiндегі жоспарда айқындалған iс-шараларды Iске асыруды қамтамасыз етсiн және Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiне есептi жарты жылдан кейiнгі айдың 10-күнiнен кешiктiрмей жарты жылдың қорытындылары бойынша олардың орындалу барысы туралы ақпарат ұсынсын.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2004.08.27. N  902 , 2006.04.14. N  282   қаулыларымен.
3. Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiне Қазақстан Республикасының Үкiметiне есептi жарты жылдан кейiнгі айдың 25-күнiнен кешiктiрмей Бағдарламаның iске асырылу барысы туралы жиынтық ақпарат ұсынсын.
Ескерту. 3-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2004.08.27. N  902 , 2006.04.14. N  282   қаулыларымен.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Премьер-Министрiнiң орынбасары К.Қ. Мәсiмовке жүктелсiн.
Ескерту. 4-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2004.08.27. N  902 , 2006.04.14. N  282   қаулыларымен.
5. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап күшіне енедi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2003 жылғы 11 маусымдағы
N 565 қаулысымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасының Сәйкестендiру нөмiрлерiнiң ұлттық тiзiлiмдерiн жасау мақсатында Жеке (заңды) тұлғаның бiрыңғай нөмiрiне (жеке сәйкестендiру нөмiрiне (бизнес-сәйкестендіру нөмiрiне) көшу бағдарламасы
Ескерту. Тақырыпқа өзгерту енгізілді, бүкіл мәтін бойынша "СН" деген аббревиатура "ЖСН" деген аббревиатурамен ауыстырылды - ҚР Үкіметінің 2007.04.30 N 352 (2010 жылғы 13 тамыздан бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.

1. Паспорт Программы
Наименование
Программа перехода на единый номер физического (юридического) лица (индивидуальный идентификационный номер (бизнес-идентификационный номер) в целях создания Национальных реестров идентификационных номеров Республики Казахстан (далее - Программа).
Сноска. Подраздел с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 30.04.2007 N 352 (вводится в действие с 13.08.2010).
Краткое содержание
Программой предусматривается комплекс законотворческих и организационных мероприятий по введению единой системы учета физических (юридических) лиц и создание на этой основе в Республике Казахстан Национальных реестров идентификационных номеров физических и юридических лиц. Программой охватываются концептуальные положения по структуре единого номера физического (юридического) лица и порядку перехода к применению для физических лиц, в том числе индивидуальных предпринимателей, осуществляющих деятельность на основе личного предпринимательства, индивидуального идентификационного номера (ИИН), а для юридических лиц и индивидуальных предпринимателей, осуществляющих деятельность на основе совместного предпринимательства, бизнес-идентификационного номера (БИН). Также Программой охватываются вопросы координации действий министерств и ведомств по созданию условий для перехода к применению ИИН и БИН. Принятие Программы будет способствовать реализации Государственной программы формирования и развития национальной информационной инфраструктуры Республики Казахстан на 2001-2005 годы, утвержденной  Указом Президента Республики Казахстан от 16 марта 2001 года N 573, а также Программы разбития Национальной межбанковской системы платежных карточек на основе микропроцессорных карточек, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 2 июля 2002 года N 713.
Сноска. Подраздел с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 27.08.2004 N 902; от 30.04.2007 N 352 (вводится в действие с 13.08.2010).
Срок реализации
2003-2007 годы.
Сноска. Подраздел с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 27.08.2004 N 902.
2. Введение
Сноска. Раздел 2 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 27.08.2004 N 902; от 14.04.2006 N 282.
Государственной программой формирования и развития национальной информационной инфраструктуры Республики Казахстан на 2001-2005 годы, утвержденной Указом Президента Республики Казахстан от 16 марта 2001 года N 573, предусматривается создание государственных баз данных "Физические лица" и "Юридические лица".

1. Бағдарламаның паспорты
Ескерту. Паспортқа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2004.08.27 N 902 , 2006.04.14 N 282 , 2007.04.30 N 352 (2010 жылғы 13 тамыздан бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулыларымен.
Атауы
Қазақстан Республикасының Сәйкестендiру нөмiрлерiнiң ұлттық тiзiлiмдерiн жасау мақсатында Жеке (заңды) тұлғаның бiрыңғай нөмiрiне (жеке сәйкестендiру нөмiрiне (бизнес-сәйкестендiру нөмiрiне) көшу бағдарламасы (бұдан әрi - Бағдарлама).
Қысқаша мазмұны
Бағдарламада жеке (заңды) тұлғаларды есепке алудың бiрыңғай жүйесiн енгiзу жөнiндегi заң шығару және ұйымдастырушылық iс-шаралардың кешенi және осының негiзiнде Қазақстан Республикасында Жеке және заңды тұлғалардың Сәйкестендiру нөмiрлерiнiң ұлттық тiзiлiмдерiн жасау көзделген. Бағдарламада жеке (заңды) тұлғаның бiрыңғай нөмiрiнiң құрылымы және жеке тұлғалар үшiн, оның iшiнде қызметiн өзiндiк кәсіпкерлік негiзiнде жүзеге асыратын жеке кәсіпкерлер үшiн жеке сәйкестендiру нөмiрiн (ЖCH), ал заңды тұлғалар мен қызметiн бiрлескен кәсiпкерлiк негізiнде жүзеге асыратын жеке кәсiпкерлер үшiн жеке бизнес-сәйкестендiру нөмiрiн (БСН) қолдануға көшу тәртiбi жөнiндегi тұжырымдамалық ережелер қамтылады. Сонымен бiрге Бағдарламада ЖCH және БСН-дi қолдануға көшуге жағдайлар жасау жөнiнде министрлiктер мен ведомстволардың әрекеттерiн үйлестiру мәселесi қамтылған. Бағдарламаны қабылдау Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2001 жылғы 16 наурыздағы N 573  Жарлығымен бекiтiлген Қазақстан Республикасының Ұлттық ақпараттық инфрақұрылымын қалыптастырудың және дамытудың 2001-2005 жылдарға арналған мемлекеттiк бағдарламасын, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2002 жылғы 2 шiлдедегi N 713  қаулысымен бекiтiлген Микропроцессорлық карточкалар негізiнде Төлем карточкаларының ұлттық банкаралық жүйесiн дамыту бағдарламасын iске асыруға септiгiн тигiзетiн болады.
Iске асыру мерзiмi
2003-2007 жылдар.
2. Кiрiспе
Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2001 жылғы 16 наурыздағы N 573  Жарлығымен бекiтiлген Қазақстан Республикасының Ұлттық ақпараттық инфрақұрылымын қалыптастырудың және дамытудың 2001-2005 жылдарға арналған мемлекеттiк бағдарламасында "Жеке тұлғалар" және "Заңды тұлғалар" деген мемлекеттiк дерекқорларын жасау көзделген.

В ходе реализации данного поручения в рамках работы Комиссии по координации работ по формированию и развитию Национальной информационной инфраструктуры Республики Казахстан (далее - Комиссия по информатизации), утвержденной постановлением Правительства от 31 декабря 1998 года N 1384, было принято решение о необходимости разработки концептуальных положений, касающихся структуры единого номера, а также комплекса мер по переходу на их применение.
В связи с чем разработанная в рамках Комиссии по информатизации Концепция по присвоению единого номера физического (юридического) лица (ИИН (БИН) в целях создания и ведения Национальных реестров идентификационных номеров, включающая План мероприятий по ее реализации, была рассмотрена и одобрена на заседаниях Комиссии по информатизации от 20 января 2003 года, Правительства Республики Казахстан от 25 февраля 2003 года.
3. Анализ современного состояния проблемы
Сноска. Раздел 3 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 14.04.2006 N 282; от 30.04.2007 N 352 (вводится в действие с 13.08.2010).
В настоящее время в Республике Казахстан используется несколько систем учета физических лиц. В частности:
для целей взимания налогов и других обязательных платежей органами Налогового комитета Министерства финансов Республики Казахстан как физическим, так и юридическим лицам присваивается регистрационный номер налогоплательщика (РНН), имеющий 12 цифровых разрядов;
для начисления и выплаты пенсий и социальных пособий подразделениями Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан используется социальный индивидуальный код (СИК), имеющий 16 разрядов, причем в разрядах наряду с цифровыми используются буквенные значения;
для паспортного контроля Министерством юстиции Республики Казахстан используется идентификационный код гражданина (ID-код), имеющий 12 цифровых разрядов. Этот код указывается в удостоверении и (или) паспорте гражданина.
Как следствие, существует несогласованность действий органов исполнительной власти в вопросе создания ведомственных автоматизированных систем баз данных, каждая из которых строится на своем номере (коде). К примеру, налоговые органы ведут реестр налогоплательщиков; Министерством юстиции поддерживается база данных о выданных документах, удостоверяющих личность; органами транспортной полиции формируется электронная база данных зарегистрированных транспортных средств; органы социальной защиты отвечают за ведение реестров выдачи социальных пособий и другое.
Причем, зачастую, существующие ведомственные автоматизированные системы формируются на основе выработанных каждым органом методических принципов, замкнутых технологий сбора и использования персональной информации, неунифицированных информационно-лингвистических средств; содержат неактуальные данные (поскольку актуализируются только в моменты обращения граждан в соответствующие государственные органы) и не могут быть связаны между собой ввиду отсутствия общих алгоритмов их формирования и ведения, а также единого номера, который мог бы использоваться в качестве связующего "ключа" при работе с ведомственными автоматизированными системами.
Такая разобщенность в информационном взаимодействии между ведомственными системами, кроме всего прочего, вызывает неоправданные затраты на сбор и многократный ввод в государственные системы учета данных тех сведений, которые позволяют идентифицировать население. При этом тот факт, что каждый государственный орган использует свой формат реестра информации, наряду с общеизвестной проблемой неизбежного возникновения ошибок ручного ввода, в конечном счете, приводят к невозможности получения достоверной и комплексной информации.
Решение проблемы устранения несопоставимости существующих и разрабатываемых ведомственных систем учета возможно при введении единой системы учета физических (юридических) лиц: индивидуальных идентификационных номеров и бизнес-идентификационных номеров, использование которых позволит создать на их основе единые информационные системы Национальных реестров идентификационных номеров Республики Казахстан.

Осы тапсырманы iске асыру барысында Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1998 жылғы 31 желтоқсандағы N 1384  қаулысымен бекiтiлген Қазақстан Республикасының ұлттық ақпараттық инфрақұрылымын қалыптастыру мен дамыту жөнiндегi жұмыстарды үйлестiру жөнiндегi комиссия (бұдан әрі - Ақпараттандыру жөнiндегi комиссия) жұмысының шеңберiнде бiрыңғай нөмiрдiң құрылымына, сондай-ақ оларды қолдануға көшу жөнiндегi шаралар кешенiне қатысты тұжырымдамалық ережелер әзiрлеу қажеттiгі туралы шешiм қабылданған болатын.
Осыған байланысты Ақпараттандыру жөнiндегi комиссияның шеңберiнде әзiрленген оны iске асыру жөнiндегi Iс-шаралар жоспарын қамтитын ұлттық тiзiлiмдердi жасау және жүргiзу мақсатында Жеке (заңды) тұлғаның бiрыңғай нөмiрiн (ЖCH (БСН) беру жөнiндегi тұжырымдама Ақпараттандыру жөнiндегi комиссияның 2003 жылғы 20 қаңтардағы, Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2003 жылғы 25 ақпандағы отырысында қаралған және мақұлданған болатын.
Ескерту. 2-бөлімге өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2006.04.14. N  282   қаулысымен.
3. Мәселенiң қазiргi жай-күйiн талдау
Қазiргi таңда Қазақстан Республикасында жеке тұлғаларды есепке алудың бiрнеше жүйесi пайдаланылады. Атап айтқанда:
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi Салық комитетiнiң органдары салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдердi алу мақсатында жеке, сондай-ақ заңды тұлғаларға 12 сандық разрядтан тұратын салық төлеушiнiң тiркеу нөмiрiн (СТН) бередi;
зейнетақылар мен әлеуметтiк жәрдемақыларды есептеу және төлеу үшiн Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрлігі 16 разрядтан тұратын әлеуметтiк жеке код (ӘЖК) пайдаланады, мұнда разрядтарда сандармен қатар әрiптiк мәндер де пайдаланылады;
паспорттық бақылау үшiн Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде 12 сандық разрядтан тұратын азаматтың сәйкестендiру коды (ID-код) пайдаланылады. Бұл код азаматтың жеке куәлiгiнде және (немесе) паспортында көрсетiледi.
Соның салдарынан әрқайсысы өзiнiң нөмiрiнде (кодында) құрылатын ведомстволық автоматтандырылған дерекқор жүйесiн жасау мәселесiне атқарушы билiк органдарының iс-әрекетiнде келiсiлмеген әрекеттер бар. Мысалға, салық органдары салық төлеушiлердiң тiзiлiмiн жүргiзедi; Әдiлет министрлiгi жеке басты куәландыратын берiлген құжаттар туралы дерекқорды қолдауда; көлiк полициясы органдары тiркелген көлiк құралдарының электронды дерекқорын қалыптастыруда; әлеуметтiк қорғау органдары әлеуметтiк жәрдемақыларды беру тiзiлiмiнiң жүргiзiлуiне жауап бередi және басқалары.
Қолда бар ведомстволық автоматтандырылған жүйелер, көбiнесе, әр орган жасап шығарған әдiстемелiк қағидаттар, персоналды ақпаратты жинаудың және пайдаланудың тұйықталған технологиялары, бiр iзге салынбаған ақпараттық-лингвистикалық құралдар негiзiнде қалыптасады; аса маңызды емес мәлiметтерден (тек азаматтардың тиiстi мемлекеттiк органға жүгінуi сәтiнде ғана көкейкестi болады) тұрады және оларды қалыптастыру мен жүргiзудiң ортақ алгоритмдерi, сондай-ақ ведомстволық автоматтандырылған жүйелермен жұмыс iстеу кезiнде байланыстырушы "кiлт" ретiнде пайдалануға болатындай бiрыңғай нөмiр жоқ болуы себептi өзара байланыса алмайды.
Ведомстволық жүйелер арасындағы ақпараттық өзара iс-қимылдың мұндай бытыраңқылық, бәрiнен бұрын, халықты сәйкестендiруге мүмкiндiк беретiн мәлiметтердi жинауға және деректердi есепке алудың мемлекеттiк жүйесiне бiрнеше мәрте енгiзуге ақталмайтын шығындарды тудырады. Бұл орайда қолмен енгiзуде қателер туындамай қоймайтындығы сияқты жалпыға белгiлi проблемамен қатар, әрбiр мемлекеттiк орган ақпарат тiзiлiмiнiң өз пiшiмдерiн пайдаланады, сайып келгенде, дұрыс және кешендi ақпарат алудың мүмкiн еместiгiне әкелiп тiрейдi.
Қолда бар және әзiрленiп жатқан ведомстволық есепке aлу жүйесiнiң салыстырылмауын жою проблемасын шешу жеке (заңды) тұлғаларды есепке алудың бiрыңғай жүйесiн: жеке сәйкестендiру нөмiрлерi мен бизнес-сәйкестендiру нөмiрлерiн енгiзген кезде мүмкiн болады, оны пайдалану олардың негiзiнде Қазақстан Республикасы Сәйкестендiру нөмiрлерi ұлттық тiзiлiмдерiнiң бiрыңғай ақпараттық жүйесiн құруға мүмкiндiк бередi.
Ескерту. 3-бөлімге өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2006.04.14. N  282   қаулысымен.

4. Цель и задачи Программы
Сноска. Раздел 4 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 30.04.2007 N 352 (вводится в действие с 13.08.2010).
Целями и задачами Программы являются:
переход к единой системе учета физических (юридических) лиц на основе введения индивидуальных идентификационных и бизнес-идентификационных номеров;
закрепление концептуальных положений по структуре  индивидуального идентификационного и бизнес-идентификационного номеров;
решение проблемы несопоставимости существующих и разрабатываемых ведомственных систем учета, создание предпосылок для формирования Национальных реестров идентификационных номеров Республики Казахстан;
реализация актуализации информационных баз данных государственных органов и исключения дублирования информации;
совершенствование механизма управления и использования информационных ресурсов;
совершенствование взаимоотношений физических лиц и хозяйствующих субъектов с государственными органами на основе ускорения и упрощения проведения государственных процедур при обращении граждан и юридических лиц;
проведение мероприятий по созданию необходимой нормативной правовой базы, а также переход к применению в Республике Казахстан индивидуальных идентификационных и бизнес-идентификационных номеров.
5. Основные направления и механизмы
реализации Программы
Сноска. Раздел 5 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 14.04.2006 N 282; от 30.04.2007 N 352 (вводится в действие с 13.08.2010).
1. Общие положения
Введение единого номера физического (юридического) лица в целях создания в Республике Казахстан единой информационной системы  Национальных реестров идентификационных номеров необходимо проводить путем принятия законодательных актов, которые будут устанавливать основополагающие принципы и нормы, касающиеся создания и ведения Национальных реестров идентификационных номеров, процедуры взаимоотношений населения и государства по генерированию единого номера, регламент обмена данными между государственными органами в целях ведения ведомственных автоматизированных систем учета, ограничивать сферу применения единых номеров для физических лиц, содержать положения по соблюдению конфиденциальности информации, полученной государственными органами при формировании баз персональных данных, а также организации и проведения мероприятий по переходу на единый номер. Также потребуется приведение в соответствие с указанными законодательными актами действующих нормативных правовых актов Республики Казахстан.
В качестве наименований единого номера физического (юридического) лица предлагается использовать следующее:
индивидуальный идентификационный номер (ИИН) - для физических лиц, в том числе индивидуальных предпринимателей, осуществляющих деятельность на основе личного предпринимательства;
бизнес-идентификационный номер (БИН) - для юридических лиц и индивидуальных предпринимателей, осуществляющих деятельность на основе совместного предпринимательства.
ИИН (БИН) должен представлять собой последовательность символов, позволяющую однозначно зарегистрировать физическое (юридическое) лицо в Национальных реестрах идентификационных номеров населения и юридических лиц (Национальных реестрах идентификационных номеров ИИН и БИН).
ИИН (БИН) присваивается в соответствии с заданным алгоритмом генерирования. При этом под генерированием ИИН (БИН) понимается процедура формирования единого номера и проставления его в соответствующих документах.
ИИН присваивается один раз, при изменении сведений, входящих в структуру ИИН, индивидуальный идентификационный номер остается неизменным. В Национальных реестрах идентификационных номеров ведется история изменений сведений, входящих в структуру ИИН (БИН), а также накапливается информация о произведенных перерегистрациях и аннулированиях ранее присвоенных ИИН (БИН).
ИИН (БИН) должен быть уникальным, повторение ИИН (БИН) недопустимо. Сфера применения ИИН строго ограничивается законодательством. ИИН (БИН) используется в качестве "ключа" для создания и ведения информационных систем центральных государственных органов и их ведомств путем "привязки" к ИИН (БИН) специализированных баз данных государственных органов.
Порядок и условия присвоения ИИН (БИН) определяются законодательством Республики Казахстан.
Центральные исполнительные органы обязаны принимать меры по обеспечению конфиденциальности информации по единой системе Национальных реестров идентификационных номеров ИИН и БИН в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.

4. Бағдарламаның мақсаты мен мiндеттерi
Ескерту. 4-бөлімге өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2007.04.30.  N 352 (2010 жылғы 13 тамыздан бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
Бағдарламаның мақсаттары мен мiндеттерi:
жеке сәйкестендiру және бизнес-сәйкестендiру нөмiрлерiн енгізудiң негiзiнде жеке (заңды) тұлғаларды есепке алудың бiрыңғай жүйесiне көшу;
жеке сәйкестендiру және бизнес-сәйкестендiру нөмiрлерiнiң құрылымы жөнiндегi тұжырымдамалық ережелердi бекiту;
қолда бар және әзiрленiп жатқан ведомстволық есепке алу жүйелерiнiң салыстырылмауын жою проблемасын шешу, Қазақстан Республикасының Сәйкестендiру нөмiрлерiнiң ұлттық тiзiлiмдерiн қалыптастыру үшiн алғышарттар жасау;
мемлекеттiк органдардың ақпараттық дерекқорын көкейкестi етудi iске асыру және ақпаратты қайталауды болдырмау;
ақпараттық ресурстарды басқару және пайдалану тетiктерiн жетiлдiру;
азаматтардың және заңды тұлғалардың шағымдары кезiнде мемлекеттiк рәсiмдердi жүргiзудi жеделдету мен жеңiлдету негiзiнде жеке тұлғалар мен шаруашылық жүргiзушi субъектiлердiң мемлекеттiк органдармен өзара қарым-қатынастарын жетiлдiру;
қажеттi нормативтiк құқықтық базаны жасау, сондай-ақ Қазақстан Республикасында жеке сәйкестендiру және бизнес-сәйкестендiру нөмiрлерiн қолдануға көшу жөнiндегi iс-шараларды жүргiзу болып табылады.
5. Бағдарламаны iске асырудың негiзгi
бағыттары мен тетiктерi
1. Жалпы ережелер
Ескерту. 1-бөлімшеге өзгерту енгізілеі - ҚР Үкіметінің 2007.04.30.  N 352 (2010 жылғы 13 тамыздан бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
Қазақстан Республикасында Сәйкестендiру нөмiрлерi ұлттық тiзiлiмдерiнiң бiрыңғай ақпараттық жүйесiн жасау мақсатында жеке (заңды) тұлғаның бiрыңғай нөмiрiн енгiзудi Сәйкестендiру нөмiрлерiнiң ұлттық тiзiлiмдерiн құруға және жүргiзуге қатысты негiз құраушы қағидаттар мен нормаларды, халық пен мемлекеттiң бiрыңғай нөмiрдi гендеу жөнiндегi өзара қарым-қатынастары рәсiмдерiн, ведомстволық автоматтандырылған есепке алу жүйесiн жүргiзу мақсатында мемлекеттiк органдар арасындағы деректер алмасу регламентiн белгiлейтiн, жеке тұлғалар үшiн бiрыңғай нөмiрлердi қолдану аясын шектейтiн, персоналды дерекқорды қалыптастыру кезiнде мемлекеттiк органдар алған ақпараттардың құпиялылығын сақтау жөнiндегi ережелерден тұратын заңнамалық кесiмдердi қабылдау, сондай-ақ бiрыңғай нөмiрге өту жөнiндегi iс-шараларды ұйымдастыру мен өткiзу жолымен жүргізу қажет. Сондай-ақ Қазақстан Республикасының қолданыстағы нормативтiк құқықтық кесiмдерiн көрсетiлген заңнамалық кесiмдерге сәйкес келтiру талап етiледi.
Жеке (заңды) тұлғаның бiрыңғай нөмiрiнiң атаулары ретiнде мыналарды пайдалану ұсынылады:
жеке сәйкестендiру нөмiрi (ЖСН) - жеке тұлғалар, оның iшiнде қызметiн өзiндiк кәсiпкерлiк негiзiнде жүзеге асыратын жеке кәсiпкерлер үшiн;
бизнес-сәйкестендiру нөмiрi (БСН) - заңды тұлғалар және қызметiн бiрлескен кәсiпкерлiк негiзiнде жүзеге асыратын жеке кәсiпкерлер үшiн.
ЖСН (БСН) жеке (заңды) тұлғаны Халық пен заңды тұлғалардың ұлттық тiзiлiмдерiнде (ЖCH және БСН Сәйкестендiру нөмiрлерiнiң ұлттық тiзiлiмдерiнде) бiр мағыналы тiркеуге мүмкiндiк беретiн символдар кезектiлiгiн бiлдiруi тиiс.
ЖСН (БСН) берiлген генерациялау алгоритмiне сәйкес берiледi. Бұл орайда ЖCH (БСН) генерациялау деп бiрыңғай нөмiрдi қалыптастыру және оны тиiстi құжаттарға қою рәсiмi түсiндiрiледi.
ЖCH бiр рет берiледi, ЖCH құрылымына енетiн мәлiметтер өзгерген кезде жеке сәйкестендiру нөмiрi өзгерiссiз қалады. Сәйкестендiру нөмiрлерiнiң ұлттық тiзiлiмдерiнде ЖСН (БСН) құрылымына енетiн мәлiметтердiң өзгеру тарихы жүргiзiледi, сондай-ақ жүргiзiлген қайта тiркеулер мен бұрын берiлген ЖCH (БСН) жоюлар туралы ақпарат жинақталады.
ЖСН (БСН) бiрегей болуы тиiс, ЖCH (БСН) қайталауға жол берiлмейдi. ЖCH-дi қолдану аясы заңнамамен қатаң шектеледi. ЖСН (БСН) мемлекеттiк органдардың мамандандырылған дерекқорын ЖСН (БСН) "байлау" жолымен орталық мемлекеттiк органдардың және олардың ведомстволарының ақпараттық жүйелерiн жасау және жүргiзу үшiн "кiлт" ретiнде пайдаланылады.
ЖСН (БСН) берудiң тәртiбi мен шарттары Қазақстан Республикасының заңнамасымен айқындалады.
Орталық атқарушы органдар Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен ЖСН және БСН Сәйкестендiру нөмiрлерi ұлттық тiзiлiмдерiнiң бiрыңғай жүйесi бойынша ақпараттардың құпиялылығын қамтамасыз ету жөнiнде шаралар қабылдауға мiндеттi.

2. Структура ИИН (БИН)
За основу структуры ИИН предлагается взять двенадцатизначный идентификационный код гражданина, используемый в настоящее время Министерством юстиции Республики Казахстан. По информации Министерства юстиции похожие структуры кода применяются в Дании, Финляндии, Японии, Германии, США, Франции, Кувейте, Малайзии, Мальте, Ботсване, Кипре, Египте, Латвии, Литве, Эстонии, Белоруссии и других странах. В Казахстане данный код используется с 1997 года.
Преимущество этого кода заключается в его хорошей запоминаемости и информативности для физических лиц, поскольку в структуре действующего идентификационного кода гражданина присутствуют в определенной комбинации известные гражданину сведения, такие как дата, месяц и год рождения, а также пол и век физического лица.
При разработке структуры БИН предлагается использовать двенадцатиразрядный код, контрольный разряд которого будет рассчитываться аналогично расчету контрольного разряда ИИН.
В структуре ИИН (БИН) предлагается использовать только цифровые значения. Структура представляет собой характеристику последовательности цифр слева направо. Для удобства описания несколько разрядов, имеющих сходную и (или) одинаковую характеристику, могут быть объединены в один фасет.
3. Алгоритм генерирования ИИН
Предлагается следующий алгоритм генерирования ИИН:
1) первый фасет - содержит 6 разрядов (с а 1 по а 6 ) и характеризует год (две последние цифры), месяц и дату рождения физического лица;
2) второй фасет - содержит 1 (а 7 ) разряд и характеризует пол физического лица и век его рождения. Причем при определении значения разряда для мужчин используются нечетные цифры, а для женщин - четные цифры.
Конкретные значения данного разряда выглядят следующим образом:
1 - для мужчин, родившихся в 19 веке;
2 - для женщин, родившихся в 19 веке;
3 - для мужчин, родившихся в 20 веке;
4 - для женщин, родившихся в 20 веке;
5 - для мужчин, родившихся в 21 веке;
6 - для женщин, родившихся в 21 веке.
Следовательно, в данном разряде имеются резервные значения 7, 8, 9 и 0;
3) третий фасет - содержит 4 разряда (с а 8 по а 11 ) и характеризует порядковый номер регистрации в системе. По данным Агентства по статистике Республики Казахстан максимальное количество родившихся в один день (начиная с 1999 года) - 1229 человек, поэтому 4 знака для порядкового номера регистрации вполне достаточно. Порядковый номер регистрации проставляется сплошной нумерацией в рамках одной группы (года рождения);
4) четвертый фасет - содержит 1 разряд (а 12 ) и является контрольным разрядом ИИН. Алгоритм расчета контрольного разряда ИИН приведен в параграфе 5 главы 5 Программы.
Таким образом, структура ИИН будет выглядеть образом (здесь и далее а i - значение i-го разряда):
___________________________________________________________________

2. ЖСН (БСН) құрылымы
ЖСН құрылымының негiзiне қазiргi таңда Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгi пайдаланып жүрген азаматтың он екi таңбалы сәйкестендiру кодын алу ұсынылады. Әдiлет министрлiгiнiң ақпараты бойынша кодтың осыған ұқсас құрылымы Данияда, Финляндияда, Жапонияда, Германияда, АҚШ-та, Францияда, Кувейтте, Малайзияда, Мальтада, Ботсванада, Кипрде, Египетте, Латвияда, Литвада, Эстонияда, Белоруссияда және басқа елдерде қолданылады. Қазақстанда бұл код 1997 жылдан бастап пайдаланылады.
Бұл кодтың артықшылығы оның есте жақсы сақталатындығы мен жеке тұлғалар үшiн ақпараттылығында болып отыр, өйткенi азаматтың қолданыстағы сәйкестендiру кодының құрылымында белгiлi бiр комбинацияда азаматқа белгiлi туған күнi, айы және жылы, сондай-ақ жеке тұлғаның жынысы мен ғасыры бар.
БСН құрылымын әзiрлеу кезiнде бақылау разряды ЖСН-нiң бақылау разрядына ұқсас есептелетiн он екi разрядты кодты пайдалану ұсынылады.
ЖСН (БСН) құрылымында тек сандық мәндердi ғана пайдалану ұсынылады. Құрылым сандардың солдан оңға қарай кезектiлігінiң сипаттамасы түрiнде болады. Ыңғайлы болу үшiн ұқсас және (немесе) бiрдей сипаттамасы бар бiрнеше разрядтарды сипаттау үшiн бiр фасетқа бiрiктiрiлуi мүмкiн.
Ескерту. 2-кіші бөлімге өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2006.04.14. N  282   қаулысымен.
3. ЖCH генерациялау алгоритмі
ЖСН-дi генерациялаудың мынадай алгоритмi ұсынылады:
1) бiрiншi фасет - 6 разрядтан (а 1 - а 6 ) тұрады және жеке тұлғаның туған жылын (соңғы екi сан), айы мен күнiн сипаттайды;
2) екiнші фасет - 1 разрядтан (а 7 ) тұрады және жеке тұлғаның жынысы мен оның туған ғасырын сипаттайды. Разрядтың мәнiн айқындау кезiнде ерлер үшiн тақ сандар, ал әйелдер үшiн - жұп сандар пайдаланылады.
Бұл разряд үшiн нақты мәндер мынадай түрде болады:
1 - 19 ғасырда туған ерлер үшiн;
2 - 19 ғасырда туған әйелдер үшiн;
3 - 20 ғасырда туған ерлер үшiн;
4 - 20 ғасырда туған әйелдер үшiн;
5 - 21 ғасырда туған ерлер үшiн;
6 - 21 ғасырда туған әйелдер үшiн;
Демек, бұл разрядта 7, 8, 9 және 0 резервтiк мәндерi бар;
3) үшiншi фасет - 4 разрядтан (а 8 - а 11 ) тұрады және жүйедегi тiркеудiң реттiк нөмiрiн сипаттайды. Қазақстан Республикасы Статистика жөнiндегi агенттiгiнiң деректерi бойынша бiр күнде туылғандардың ең жоғарғы саны (1999 жылдан бастап) - 1229 адам, сондықтан тiркеудiң реттiк нөмiрi үшiн 4 таңба толықтай жеткiлiктi. Тiркеудiң реттiк нөмiрi бiр топтың шеңберiнде (туған жылы) жаппай нөмiрлеумен қойылады;
4) төртiншi фасет - 1 разрядтан (а 12 ) тұрады және ЖCH-нiң бақылау разряды болып табылады. ЖCH-нiң бақылау разряды есебiнiң алгоритмi Бағдарламаның 5-тарауының 5-параграфында келтiрiлген.
Осылайша, ЖCH құрылымы мына түрде болады (мұнда және бұдан әрi - аі - i-разрядының мәнi):
------------------------------------------------------------------

а 1 а 2   а 3 а 4   а 5 а 6    !        а 7             ! а 8 а 9 а 10 а 11   !   а 12
-------------------------------------------------------------------
Последние две      Пол физического лица   Порядковый   Контрольный
цифры года, месяц, и век его рождения:    номер        разряд
дата рождения      для мужского пола:     регистрации
физического лица   1-19 век, 3 - 20 век,
5 - 21 век;
для женского пола:
2 - 19 век, 4 - 20 век,
6 - 21 век.
Резервные значения
7, 8, 9 и 0
--------------------------------------------------------------------
Индивидуальные предприниматели, осуществляющие свою деятельность в форме личного предпринимательства (далее - ИП(Л)), будут использовать ИИН, который был присвоен физическому лицу при рождении.
4. Алгоритм генерирования БИН
Сноска. Подраздел 4 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 01.03.2005 N 188.
Предлагается следующий алгоритм генерирования БИН:
1) первый фасет - содержит 4 разряда (с а 1 по а 4 ) и характеризует год (две последние цифры) и месяц регистрации юридического лица или индивидуального предпринимателя, осуществляющего деятельность на основе совместного предпринимательства (далее - ЮЛ или ИП(С));
2) второй фасет - содержит 1 разряд (а 5 ) и характеризует тип ЮЛ или ИП(С). Кроме того, алгоритм задания значения данного разряда также используется для исключения возможности совпадения БИН с ИИН.
Поскольку в структуре ИИН а 5 (пятый разряд) означает первую цифру даты рождения, то, учитывая, что дата рождения может начинаться только с 0, 1, 2 или 3 (например, 01, 11, 21, 31), обязательным условием в генерировании в структуре БИН а 5 (пятого разряда) будет исключение использования цифр 0, 1, 2 и 3.
Предлагается использовать следующие конкретные значения данного разряда:
4 - для юридических лиц-резидентов;
5 - для юридических лиц-нерезидентов;
6 - для индивидуальных предпринимателей, осуществляющих деятельность на основе совместного предпринимательства.
Следовательно, в данном разряде имеются резервные значения 7, 8 и 9;
3) третий фасет - содержит 1 разряд (а 6 ) и характеризует специальный признак, являющийся дополнительной детализацией разряда а 5 :
0 - признак головного подразделения ЮЛ или ИП(С);
1 - признак филиала ЮЛ или ИП(С);
2 - признак представительства ЮЛ или ИП(С);
4 - признак крестьянского (фермерского) хозяйства, осуществляющего деятельность на основе совместного предпринимательства;
4) четвертый фасет - содержит 5 разрядов (с а 7 по а 11 ) и характеризует порядковый номер регистрации в системе ЮЛ или ИП(С), а также их структурных подразделений;

а 1 а 2 а 3 а 4 а 5 а 6    !         а 7           !    а 8 а 9 а 10 а 11    !   а 12
------------------------------------------------------------------
Жеке тұлғаның    Жеке тұлғаның жынысы  Тiркеудiң реттiк  Бақылау
туған жылының    және оның туған       нөмірі            разряды.
соңғы екi саны,  ғасыры:
айы, күні        ер жыныстылар үшiн:
1 - 19 ғасыр, 3 - 20
ғасыр, 5 - 21 ғасыр;
әйел жыныстылар үшiн:
2 - 19 ғасыр, 4 - 20
ғасыр, 6 - 21 ғасыр.
7, 8, 9 және 0
резервтік мәндер.
------------------------------------------------------------------
Қызметтерiн өзiндiк кәсiпкерлiк нысанында жүзеге асыратын жеке кәсiпкерлер (бұдан әрi - ЖК (Ө) жеке тұлғаға туылған кезде берiлген ЖCH-дi пайдаланатын болады.
4. БСН-дi генерациялау алгоритмi
Ескерту. 4-кіші бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2005.03.01. N 188  қаулысымен .
БСН-дi генерациялаудың мынадай алгоритмi ұсынылады:
1) бiрiншi фасет - 4 разрядтан (а 1 - a 4 дейiн) тұрады және заңды тұлғаны немесе қызметiн бiрлескен кәсiпкерлiк негiзiнде жүзеге асыратын жеке кәсiпкерлердi (бұдан әрi - ЗТ немесе ЖК (Б) тiркеудiң жылын (соңғы екi саны) және айын сипаттайды;
2) екiншi фасет - 1 разрядтан (а 5 ) тұрады және ЗТ немесе ЖК(Б) түрiн сипаттайды. Бұдан басқа, осы разрядтың алгоритм есептерiнiң мәнi БСН-нiң ЖСН-мен сәйкес келу мүмкiндiгін болдырмау үшiн пайдаланылады.
ЖCH құрылымында a 5 (бесiншi разряд) туған күнiнiң бiрiншi санын бiлдiретiн болғандықтан, ал туған күнi тек 0, 1, 2 немесе 3 (мысалы, 01, 11, 21, 31) санынан басталуы мүмкiн екендiгiн ескере отырып, БСН құрылымында а 5 (бесiншi разрядта) генерациялаудың мiндеттi шарты 0, 1, 2 және 3 сандарын пайдалануды болдырмау болады.
Бұл разрядтың мынадай нақты мәндерiн пайдалану ұсынылады:
4 - резидент заңды тұлғалар үшiн;
5 - резидент eмec заңды тұлғалар үшін;
6 - қызметiн бiрлескен кәсiпкерлiк негiзiнде жүзеге асыратын жеке кәсiпкерлер үшiн.
Демек, бұл разрядта 7, 8 және 9 резервтiк мәндер бар;
3) үшiншi фасет - 1 разрядтан (а 6 ) тұрады және а 5 разрядын қосымша тәптiштеу болып табылатын арнайы белгiнi сипаттайды:
0 - ЗТ немесе ЖК(Б) бас бөлiмшесiнiң белгiсi;
1 - ЗТ немесе ЖК(Б) филиалының белгiсi;
2 - ЗТ немесе ЖК(Б) өкiлдiгiнiң белгiсi;
4 - қызметiн бiрлескен кәсiпкерлiк негiзiнде жүзеге асыратын шаруа (фермер) қожалығының белгiсi;
4) төртiншi фасет - 5 разрядтан (а 7 - а 11 дейiн) тұрады және жүйеде ЗТ немесе ЖК(Б), сондай-ақ олардың құрылымдық бөлiмшелерiн тiркеудiң реттiк нөмiрiн сипаттайды;

5) пятый фасет - содержит 1 разряд (а 12 ) и является контрольным разрядом БИН. Алгоритм расчета контрольного разряда БИН приведен в параграфе 5 главы 5 Программы и аналогичен расчету контрольного разряда ИИН.
Таким образом, структура БИН будет выглядеть следующим образом:
____________________________________________________________________
а 1 а     !      а 5          !     а 6         ! а 7 а 8 а 9 а 10 а 11 ! а 12
а 3 а     !                 !               !             !
--------------------------------------------------------------------
Последние  Тип                Специальный    Порядковый    Контроль-
две цифры  налогоплательщика: признак        номер         ный
года и     4 - юридические    (дополнитель-  регистрации   разряд
месяц ре-  лица-резиденты;    ная детализа-  ЮЛ или ИП(С),
гистрации  5 - юридические    ция разряда    а также их
ЮЛ или     лица-              а 5 ):           структурных
ИП (С)     нерезиденты;       0 - головное   подразделе-
6 - индивидуаль-   подразделение; ний
ные предпринима-   1 - филиал;
тели на основе     2 - предста-
совместного        вительство;
предприниматель-
ства.
Не использовать
в целях исключе-
ния совпадения     4 - крестьян-
с ИИН цифры        ское (фермер-
0, 1, 2, 3.        ское) хозяйст-
Резервные          во на основе
значения 7, 8 и 9  совместного
предпринима-
тельства
--------------------------------------------------------------------
5. Алгоритм расчета значения контрольного разряда
Сноска. Подраздел 5 в редакции постановления Правительства РК от 30.04.2007 N 352 (вводится в действие с 13.08.2010).
В целях осуществления контроля и снижения ошибок клавиатурного ввода в составе ИИН (БИН) предусматривается наличие контрольного 12-го разряда, при расчете которого будет использоваться следующий алгоритм в два цикла:
a12=(a1*b1+a2*b2+a3*b3+a4*b4+a5*b5+a6*b6+a7*b7+a8*b8+a9*b9+a10*b10+a11*b11)mod 11,
где: ai - значение i-гo разряда;
bi - вес i-гo разряда.
разряд ИИН: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
вес разряда: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11.
1. Если полученное число равно 10, то расчет контрольного разряда производится с другой последовательностью весов:
разряд ИИН: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
вес разряда: 3 4 5 6 7 8 9 10 11 1 2.
2. Если полученное число также равно 10, то данный ИИН не используется.
3. Если полученное число имеет значение от 0 до 9, то данное число берется в качестве контрольного разряда.
6. Механизм и сфера применения ИИН (БИН)
Сноска. Подраздел 6 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 01.03.2005 N 188.
ИИН будет присваиваться физическим лицам-гражданам Республики Казахстан при рождении человека (выдаче свидетельства о рождении), а затем "сопровождать" его по всей жизни:
при получении удостоверения личности или паспорта;
при уплате налогов и других обязательных платежей в бюджет;
при удержании и перечислении обязательных пенсионных взносов;
при регистрации объектов недвижимости и транспортных средств;
при открытии счетов в учреждениях банков;
при получении документов разрешительного характера (лицензии, патенты, водительские удостоверения, разрешения на загрязнение, водопотребление и прочее);
при получении документов регистрационного характера (свидетельство индивидуального предпринимателя, регистрация в качестве участников внешнеэкономической деятельности и прочее);
при получении военного билета, удостоверения личности офицера (прапорщика);
при таможенном оформлении;
другое.
Присвоение ИИН будет производиться физическим лицам-нерезидентам, прибывающим в Республику Казахстан и подлежащим регистрации в миграционной службе.
Кроме того, требуется присвоение ИИН физическим лицам-нерезидентам, физически отсутствующим в Республике Казахстан, но имеющим в Республике Казахстан объекты налогообложения.
Присвоение БИН юридическим лицам будет производиться при государственной регистрации. При этом данная процедура также будет производиться и при учетной регистрации филиалов и представительств юридического лица.
Процедура присвоения БИН будет проводиться и в отношении индивидуальных предпринимателей, осуществляющих деятельность на основе совместного предпринимательства.
Кроме того, в случае изменений сведений, входящих в структуру бизнес-идентификационного номера, производится процедура перерегистрации с присвоением нового БИН. При этом в Национальных реестрах идентификационных номеров ведется история всех изменений как по ИИН, так и по БИН, в том числе в части присвоения ИИН (БИН), изменения сведений, входящих в структуру БИН, а также аннулирования ИИН (БИН).
Конкретные механизмы присвоения ИИН (БИН), а также определение государственных органов, ответственных за проведение процедур регистрации и присвоения ИИН (БИН), необходимо рассматривать с точки зрения минимизации государственных расходов и создания максимально удобных условий для физических и юридических лиц.
Основным требованием, которое должно быть соблюдено в целях исключения дублирования ИИН (БИН), является обязательность присвоения  ИИН (БИН) в режиме "on-line" путем обращения к централизованной базе данных ИИН (БИН). Поэтому потребуется реализовать возможность функционирования регистрационной системы на районном уровне. ИИН может успешно использоваться при реализации Программы развития Национальной межбанковской системы платежных карточек на основе микропроцессорных карточек посредством распространения микропроцессорной технологии на удостоверении личности, которое будет представлять собой smart-карточку с фотографией физического лица и ИИН. Такая карточка-удостоверение может использоваться не только для хранения регистрационных сведений, но и применяться как электронный кошелек, в памяти которого будет информация об остатках на текущих банковских счетах, о пенсионных накоплениях, данные по социальному, обязательному медицинскому страхованию, об исполнении налоговых обязательств и прочее.

5) бесiншi фасет - 1 разрядтан (а 12 ) тұрады және БСН-нiң бақылау разряды болып табылады. БСН бақылау разряды есебiнiң алгоритмi Бағдарламаның 5-тарауының 5-параграфында келтiрiлген және ЖСН бақылау разрядының есебiне ұқсас.
Осылайша, БСН құрылымы мынадай түрде болады:
------------------------------------------------------------------
а 1 а 2 а 3 а 4 !       а 5        !       а 6        ! а 7 а 8 а 9 а 10 а 11 !   а 12
------------------------------------------------------------------
ЗТ немесе  Салық төлеушiнiң  Арнайы белгi    ЗТ немесе   Бақылау
ЖК(С)      түрi:             (а 5 разрядын    ЖК(Б),      разряды.
тiркеу     4 - резидент     қосымша          сондай-ақ
жылының,   заңды тұлғалар;  тәптiштеу):      құрылымдық
соңғы екi  5 - резидент     0 - бас бөлiмше; бөлiмшелерді
саны, айы. емес заңды       1 - филиал;      тiркеудiң
тұлғалар;        2 - өкiлдiк;     реттiк
6 - бiрлескен                     нөмiрi.
кәсiпкерлiк
негiзiндегi жеке
кәсiпкерлер.
ЖCH-мен           4 - бiрлескен
сәйкестiктi      кәсiпкерлiк
болдырмау        негiзiндегi
мақсатында 0, 1, шаруа (фермер)
2, 3 сандарын    қожалығы.
пайдаланбаңыз.
7, 8 және 9
резервтiк мәндер.
------------------------------------------------------------------
5. Бақылау разрядының мәнiн есептеу алгоритмi
Ескерту. 5-бөлімше жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2007.04.30.  N 352 (2010 жылғы 13 тамыздан бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
ЖСН (БСН) құрамына бақылауды жүзеге асыру және онда клавиатуралық енгізу қателіктерін азайту мақсатында 12-бақылау разрядының болуы көзделеді, оны есептегенде екі циклда мынадай алгоритм пайдаланылады:
a12=(а1*b1+а2*b2+а3*b3+а4*b4+а5*b5+а6*b6+а7*b7+а8*b8+а9*b9+а10* b10+а11*b11)mod 11,
мұнда: аі - і-разрядтың мәні;
bі - і-разрядтың салмағы.
ЖСН разряды: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
разрядтың салмағы: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11.
1. Егер алынған сан 10-ға тең болса, онда бақылау разрядын есептеу салмақтың басқа кезегімен жүргізіледі:
ЖСН разряды: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
разрядтың салмағы: 3 4 5 6 7 8 9 10 11 1 2.
2. Егер алынған сан тағы 10-ға тең болса, онда бұл ЖСН
пайдаланылмайды.
3. Егер алынған санның мәні 0-ден 9-ға дейін болса, онда бұл сан бақылау разряды ретінде алынады.
6. ЖCH (БСН) қолдану тетiгi мен аясы
Ескерту. 6-кіші бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2005.03.01. N 188  қаулысымен .
ЖСН Қазақстан Республикасының азаматтары - жеке тұлғаларына адам туылған кезде (туу туралы куәлiктi бергенде) берiледi, содан соң онымен өмiр бойы "бiрге жүредi":
жеке куәлiктi немесе төлқұжатты алғанда;
салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдердi төлегенде;
мiндеттi зейнетақы жарналарын ұстағанда және аударғанда;
жылжымайтын мүлiк объектiлерiн және көлiк құралдарын тiркегенде;
банк мекемелерiнде шот ашқанда;
рұқсат беру сипатындағы құжаттарды (лицензиялар, патенттер, жүргiзушiнiң куәлiгi, ластауға, су пайдалануға рұқсаттар және тағы басқа) алғанда;
тiркеу сипатындағы құжаттарды (жеке кәсiпкер куәлiгi, сыртқы экономикалық қызметке қатысушы ретiнде тiркеу және тағы басқа) алғанда;
әскери билет, офицер (прапорщик) жеке куәлiгiн алғанда;
кедендiк-ресiмдеу кезiнде;
басқа.
Қазақстан Республикасына келетiн және көшi-қон қызметiнде тiркелуге тиiс резидент емес жеке тұлғаларға ЖСН беру жүргiзiлетiн болады.
Бұдан басқа, Қазақстан Республикасында iс жүзiнде жоқ, алайда Қазақстан Республикасында салық салу объектiсi бар резидент емес жеке тұлғаларға ЖСН беру талап етiледi.
Заңды тұлғаларға БСН беру мемлекеттiк тiркеу кезiнде жүргiзiлетiн болады. Бұл ретте осы рәсiм заңды тұлғаның филиалдары мен өкiлдiктерiн есептiк тiркеу кезiнде де жүргiзiледi.
БСН беру рәсiмi қызметiн бiрлескен кәсiпкерлiк негiзiнде жүзеге асыратын жеке кәсiпкерлерге қатысты да жүргiзiлетiн болады.
Бұдан басқа, бизнес - сәйкестендiру нөмiрiнiң құрылымына кiретiн мәлiметтер өзгерген жағдайда, жаңа БСН-дi берумен қайта тiркеу рәсiмi жүргiзiледi. Бұл ретте Сәйкестендiру нөмiрлерi ұлттық тiзiлiмдерiнде ЖСН бойынша да, БСН бойынша да соның iшiнде ЖСН (БСН) беру, БСН құрылымына кiретiн мәлiметтердi өзгерту, сондай-ақ ЖCH (БСН) жою бөлiгiнде барлық өзгерiстердiң тарихы жүргiзiледi.
ЖCH (БСН) берудiң нақты тетiктерiн, сондай-ақ ЖCH (БСН) тiркеу және беру рәсiмдерiн жүргiзуге жауапты мемлекеттiк органдарды айқындауды мемлекеттiк шығыстарды мейлiнше азайту мен жеке және заңды тұлғаларға барынша қолайлы жағдай туғызу тұрғысынан қарау қажет.
ЖCH (БСН) орталықтандырылған дерекқорына жүгiну жолымен ЖCH-дi (БСН-дi) мiндеттi түрде "оn-linе" режимiнде беру ЖCH (БСН) қайталануын болдырмау мақсатында сақталуға тиiс негiзгi талап болып табылады. Сондықтан, тiркеу жүйесiнiң жұмыс iстеу мүмкiндiгiн аудандық деңгейде iске асыру талап етiледi.
ЖСН жеке тұлғаның суретi мен ЖCH-i бар smart-карточка түрiнде болатын жеке бас куәлiгiне микропроцессорлық технологияны қолдану арқылы микропроцессорлық карточкалар негiзiнде төлем карточкаларының ұлттық банкаралық жүйесiн дамыту бағдарламасын iске асыру кезiнде сәттi пайдаланыла алады. Мұндай куәлiк-карточка тiркеу мәлiметтерiн сақтау үшiн ғана пайдаланылып қоймай, сонымен қатар ағымдағы банктiк шоттағы қалдықтар туралы, зейнетақы жинақтары, әлеуметтiк, мiндеттi медициналық сақтандыру деректерi туралы, салықтық мiндеттемелердi орындау туралы және тағы да басқа ақпараттарды жадында сақтайтын электрондық әмиян ретiнде қолданылуы мүмкiн.

6. Необходимые ресурсы и источники финансирования
Реализация мероприятий, предусмотренных Программой, финансирования из средств государственного бюджета не потребует.
7. Ожидаемый результат от реализации Программы
Реализация Программы позволит осуществить переход к применению единого номера физического (юридического) лица, что, в конечном счете, будет способствовать реализации задачи создания в Республике Казахстан Национальных реестров идентификационных номеров физических и юридических лиц как общегосударственной системы учета.
Концептуальные основы создания и ведения Национальных реестров на основе единого номера физического (юридического) лица; порядка и сроков присвоения единого номера, выдачи соответствующих подтверждающих документов; регламентации порядка и установления сроков проведения процедур "перерегистрации" для физических (юридических) лиц, имеющих документы без указания единого номера; приведения в соответствие с принимаемыми законопроектами действующих нормативных правовых актов получат необходимое правовое обоснование.
Государство получит возможность совершенствования механизма управления и использования информационных ресурсов. Государственные исполнительные органы смогут, обращаясь к единой общегосударственной базе Национальных реестров идентификационных номеров, формировать свои ведомственные системы учета, решать задачи актуализации информационных баз данных государственных органов и исключения дублирования информации, что в конечном счете будет способствовать укреплению социально-экономического положения и обеспечению национальной безопасности государства.
Реализация Программы будет способствовать совершенствованию взаимоотношений физических лиц и хозяйствующих субъектов с государственными органами на основе ускорения и упрощения проведения государственных процедур при обращении граждан и юридических лиц, что положительным образом отразится в том числе и на развитии деловой активности предпринимателей.
Создание единых информационных систем Национальных реестров идентификационных номеров на основе использования в качестве связующего звена ИИН (БИН) будет способствовать снижению трудозатрат государственных служащих на ввод информации за счет исключения многократного ввода полученной от населения информации, решит проблему несопоставимости существующих и разрабатываемых ведомственных систем учета.
8. План мероприятий по реализации Программы
Сноска. Внесены изменения - постановлением Правительства РК от 7 января 2004 г. N 13; от 27 августа 2004 года N 902; от 14 апреля 2006 года N 282.
____________________________________________________________________
N !   Мероприятие !  Форма   ! Ответственный !   Срок   !Пред-!Ис-
п/п!               !завершения! за исполнение !исполнения!пола-!точ-
!               !          ! (реализацию)  !(реализа- !гае- !ник
!               !          !               ! ции)     !мые  !фи-
!               !          !               !          !рас- !нан-
!               !          !               !          !ходы !сиро
!               !          !               !          !     !ва-
!               !          !               !          !     !ния
--------------------------------------------------------------------

6. Қажеттi ресурстар мен қаржыландыру көздерi
Бағдарламада көзделген iс-шараларды iске асыру мемлекеттiк бюджет қаражаттарынан қаржыландыруды талап етпейдi.
7. Бағдарламаны iске асырудан күтiлетiн нәтижелер
Бағдарламаны iске асыру жеке (заңды) тұлғаның бiрыңғай нөмiрiн қолдануға көшудi жүзеге асыруға мүмкiндiк бередi, бұл сайып келгенде, есепке алудың жалпы мемлекеттiк жүйесi ретiнде Қазақстан Республикасында жеке және заңды тұлғалардың Сәйкестендiру нөмiрлерiнiң ұлттық тiзiлiмдерiн жасау мiндетiн iске асыруға септiгiн тигiзедi.
Жеке (заңды) тұлғаның бiрыңғай нөмiрi негiзiнде Сәйкестендiру нөмiрлерiнiң ұлттық тiзiлiмдерiн жасау мен жүргiзудiң; бiрыңғай нөмiрдi берудiң, тиiстi растаушы құжаттарды берудiң тәртiбi мен мерзiмдерiнiң; бiрыңғай нөмiрi көрсетiлмеген құжаттары бар жеке (заңды) тұлғаларға "қайта тiркеу" рәсiмiн жүргiзу мен тәртiбiн регламенттеу мен мерзiмдерiн белгiлеудiң тұжырымдамалық негiздерi; қолданыстағы нормативтiк құқықтық кесiмдердi қабылданатын заң жобаларына сәйкес келтiру қажеттi құқықтық негiздемеге ие болады.
Мемлекет ақпараттық ресурстарды басқару және пайдалану тетiгiн жетiлдiру мүмкiндiгiне ие болады. Мемлекеттiк атқарушы органдар Сәйкестендiру нөмiрлерiнiң ұлттық тiзiлiмдерiн бiрыңғай жалпы мемлекеттiк бағасына жүгiне отырып, өздерiнiң ведомстволық есепке алу жүйесiн қалыптастыра алады және мемлекеттiк органдардың ақпараттық дерекқорын жандандыру және ақпараттың қосарланушылығын болдырмау мiндеттерiн шеше алады, бұл сайып келгенде, әлеуметтiк-экономикалық жағдайды нығайтуға және мемлекеттiң ұлттық қауiпсiздiгiн қамтамасыз етуге ықпал етедi.
Бағдарламаны iске асыру азаматтардың және заңды тұлғалардың жүгiнуi кезiнде мемлекеттiк рәсiмдердi жүргізудi жеделдету мен жеңiлдету негiзiнде жеке тұлғалар мен шаруашылық жүргiзушi субъектiлердiң мемлекеттiк органдармен қарым-қатынастарын жетiлдiруге ықпал етедi, бұл соның iшiнде кәсiпкерлердiң iскерлiк белсендiлiгiнiң дамуында да оң көрiнiс табады.
ЖСН (БСН) байланыстырушы буын ретiнде пайдалану негiзiнде Сәйкестендiру нөмiрлерiнiң ұлттық тiзiлiмдерiнің бiрыңғай ақпараттық жүйелерiн жасау халықтан алынған ақпаратты бiрнеше мәрте енгiзудi болдырмау есебiнен ақпаратты енгiзуге мемлекеттiк қызметкерлердiң еңбек шығындарын төмендетуге ықпал ететiн болады, қолда бар және әзiрленiп жатқан ведомстволық есепке алу жүйелерiнiң салыстырылмауы проблемасын шешедi.
8. Бағдарламаны жүзеге асыру жөнiндегi iс-шаралар жоспары
Ескеру. 8-бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2004.01.07.  N 13 , 2004.08.27. N  902 ,   2006.04.14. N  282   қаулыларымен.
--------------------------------------------------------------------
P/c!    Іс-шара      ! Аяқталу !  Орындалуына !Орындалу!Бол. !Қар.
N !                 ! нысаны  !  (жүзеге     !(жүзеге !жалды!жылан.
!                 !         !  асырылуына) !асырылу)!шығы.!дырылу
!                 !         !  жауапты     !мерзiмi !стар !көзі
--------------------------------------------------------------------

1. Разработка,      Проекты   Министерство    до 1
согласование и   законов   юстиции,        августа
внесение                   Министерство    2006 года
в Парламент                финансов,
Республики                 Агентство по
Казахстан                  информатизации
проектов                   и связи,
Законов                    Министерство
Республики                 внутренних дел,
Казахстан:                 Министерство
1) "О Национальных         охраны окружаю-
реестрах идентифи-         щей среды, Минис-
кационных номеров"         терство сельского
2) "О внесении             хозяйства, Минис-
изменений и допол-         терство транспорта
нений в некоторые          и коммуникаций,
законодательные            Министерство
акты Республики            труда и социаль-
Казахстан по вопросам      ной защиты насе-
Национальных реестров      ления, Министер-
идентификационных          ство энергетики
номеров"                   и минеральных
(Кодекс                    ресурсов,
Респуб-                    Министерство
лики                       иностранных дел,
Казахстан                  Министерство
"О налогах и               индустрии и
других                     торговли Респуб-
обязатель-                 лики Казахстан,
ных                        Национальный
платежах                   Банк Республики
в бюджет",                 Казахстан (по
Кодекс                     согласованию),
Республики                 Агентство по стати-
Казахстан                  тистике,
"Об                        Агент-
админи-                    ство по
стративных                 управле-
правона-                   нию земельными
рушениях",                 ресурсами,
Закон                       Комитет тамо-
Республики                 женного контроля
Казахстан "Об              Министерства финансов
индивидуальном             Республики Казахстан
предприниматель-
стве").
2. Разработка                  Министерство     В течение
под-              Проекты   юстиции,         3-х меся-
законных норма-   постанов- Министерство     цев после
тивных            лений     финансов,        принятия
правовых          Прави-    Агентство по     законов
актов в           тельства  информатизации
реализацию        Респуб-   и связи, Минис-
Законов           лики      терство внут-
Республики        Казахстан ренних дел,
Казахстан                   Министерство
"О Национальных             охраны окружаю-
реестрах                    щей среды,
идентификационных           Министерство
номеров", "О                сельского
внесении изменений          хозяйства,
и дополнений в              Министерство
некоторые законо-           транспорта и
дательные акты              коммуникаций,
Республики Казахстан        Министерство
по вопросам                 труда и социа-
Национальных реестров       льной защиты
идентификационных           населения,
номеров"                    Министерство
энергетики и
минеральных
ресурсов,
Министерство
иностранных дел
Республики
Казахстан,
Национальный
Банк Республики
Казахстан (по
согласованию),
Агентство по
статистике,
Агентство
по управлению
земельными ресур-
сами, Комитет
таможенного контроля
Министерства финансов
Республики
Казахстан

1. Қазақстан Респуб.  Заңдардың Қазақстан Рес. 2006 жыл.
ликасы Заңдарының  жобалары  публикасының   дың 1
жобаларын әзiрлеу,           Әділет         тамызға
келiсу және Қазақ.           министрлігі,   дейін
стан Республика.             Қаржы
сының Парламентiне           министрлігі,
енгiзу:                      Ақпараттандыру
1) "Сәйкестендiру.           және байланыс
нөмiрлерiнiң ұлттық          агенттiгi
тiзiлiмдерi туралы";         Ішкі істер
2) "Қазақстан                министрлігі,
Республикасының кей-         Қоршаған
бiр заңнамалық акті-         ортаны қорғау
лерiне Сәйкестендiру         министрлігі,
нөмiрлерi ұлттық             Ауыл шаруашы.
тiзiлiмдерiнiң мә-           лығы министр.
селелерi бойынша өз-         лігі, Көлік
герiстер мен толық-          және коммуника.
тырулар енгiзу туралы"       циялар министр.
3) "Қазақстан                лігі, Еңбек
Республикасының кей-         және халықты
бiр заңнамалық акті          әлеуметтік
лерiне Сәйкестендiру         қорғау министр.
нөмiрлерi ұлттық             лігі, Энерге.
тiзiлiмдерiнiң мә-           тика және ми.
селелерi бойынша өз-         нералдық ре.
герiстер мен толық-          сурстар мини.
тырулар енгiзу туралы",      стрлігі, Сыртқы
("Салық және                 істер министр.
бюджетке төленетiн           лігі, Индустрия
басқа да мiндеттi            және сауда
төлемдер туралы"             министрлігі,
Қазақстан Респуб.            Қазақстан Рес.
ликасының Koдексi,           публикасының
"Әкiмшiлiк құқық             Ұлттық Банкі
бұзушылық туралы"            (келісім бойынша),
Қазақстан Респуб.            ликасының Ста.
ликасының Кодексi,           тистика жөніндегі
"Жеке кәсiпкерлiк            агенттігі, Жер
туралы" Қазақстан            ресурстарын
Республикасының              басқару жөнiндегi
Заңы).                       агенттiгi,
Қаржы министрлiгiнiң
Кедендiк бақылау
комитетi
2. "Сәйкестендiру     Қазақстан Қазақстан Рес.  Заңдар
нөмiрлерiнiң       Республи. публикасының    қабылдан.
ұлттық тiзiлiм-    касының   Әділет министр. ғаннан
дерi туралы",      Үкіметі   лігі, Қаржы     кейін
"Қазақстан Респуб- қаулылы.  министрлігі,
ликасының кейбiр   ларының   Ақпараттандыру
заңнамалық кесiм-  жобалары  және байланыс
дерiне Сәйкестенді-          агенттiгi,
ру нөмiрлерi ұлт-            Ішкі істер
тық тiзiлiмдерiнiң           министрлігі,     3 айдың
мәселелерi бойынша           Қоршаған ортаны  ішінде
өзгерiстер мен               қорғау министр.
толықтырулар                 лігі, Ауыл
енгiзу туралы"               министрлігі,
Қазақстан Респуб.            Көлік және
ликасы Заңдарының            коммуникациялар
iске асырылуына              министрлігі,
заңға тәуелдi                Еңбек және
нормативтiк құқық.           халықты әлеу.
тық кесiмдердi               меттік қорғау
әзiрлеу.                     министрлігі,
Энергетика және
минералдық ре.
сурстар минис.
трлігі, Сыртқы
iстер министрлiгi,
Қазақстан Рес.
публикасының
Ұлттық Банкi
(келiсiм бойынша),
Қазақстан Рес.
публикасының
Статистика
жөнiндегi агенттiгi,
Жер ресурстарын
басқару жөнiндегi
агенттiгi, Қаржы
министрлiгiнiң
Кедендiк бақылау
комитетi

3. Приведение в     Ведомст-   Министерство
соответствие с   венные     юстиции,
Законом Респуб-  акты       Министерство
лики Казахстан              финансов,        В течение
"О Национальных             Агентство по     3-х меся-
реестрах иденти-            информатизации   цев после
фикационных                 и связи, Минис-  принятия
номеров" и                  терство внутрен- законов
Законом Республики          них дел, Минис-
Казахстан "О                терство охраны
внесении изменений          окружающей среды,
и дополнений в              Министерство
некоторые законо-           сельского хозяй-
дательные акты              ства, Министерство
Республики Казахстан        транспорта
по вопросам                 и ком-
Национальных реестров       муникаций,
идентификационных           Минис-
номеров"                    терство
ведомственных актов.        труда и
(Постановления              социальной
Правления                   защиты
Национального               населения,
Банка                       Минис-
Республики                  терство энергети-
Казахстан                   ки и минеральных
"Об                         ресурсов, Минис-
утверждении                 терство обороны
Правил                       Республики Казах-
использо-                   стан, Национальный
вания платежных             Банк Республики
документов и                Казахстан (по
осуществления               согласованию),
безналичных                 Агентство по
платежей и пере-            статистике,
водов денег на              Агентство
территории                  по управлению
Республики                  земельными
Казахстан",                 ресур-
"Об утверждении             сами,
Правил осущест-            Комитет
вления безналич-            таможенного конт-
ных платежей                роля Министерства
между клиентом              финансов Республики
и обслуживающим             Казахстан
его банком",
Приказ Министра
государственных
доходов Респуб-
лики Казахстан
"Об утверждении
Правил государ-
ственной регист-
рации и регист-
рационного учета
налогоплатель-
щиков Республики
Казахстан").
4. Освещение в      Публика-  Министерство   Со дня введения
средствах массо- ции в     юстиции,       в действие Закона
вой информации   СМИ, выс- Министерство   Республики
работы по созда- тупления  финансов,      Казахстан "О
нию и ведению    на теле-  Министерство   Национальных
Национальных     видении   культуры и     реестрах иденти-
реестров         и радио   информации     фикационных номеров"
идентификаци-              Республики
онных номеров              Казахстан,
и переходу на              заинтересован-
единый номер               ные государ-
(ИИН (БИН).                 ственные
органы
5  Проведение       Выдача    Министерство   В сроки, указанные
процедур прис-   докумен-  юстиции,       в Законе Республики
воения ИИН (БИН) тов с     Министерство   Казахстан "О
и выдачи доку-   указанием внутренних     Национальных
ментов с указа-  ИИН (БИН) дел, Минис-    реестрах идентифи-
нием ИИН (БИН),            терство        кационных номеров"
а также пере-              иностранных
регистрации и              дел, Министер-
замены ранее               ство финансов
выданных доку-             Республики
ментов.                    Казахстан
6  Переход на       Внедрение Министерство   В соответствии
полное внедрение системы   юстиции,       с Законом
системы примене-           Министерство   Республики
ния ИИН (БИН).             транспорта и   Казахстан "О
коммуникаций,  Национальных
Агентство по   реестрах
информатизации идентифика-
и связи,       ционных номеров"
Министерство
внутренних дел,
Министерство
финансов,
Министерство
охраны окружаю-
щей среды,
Министерство
сельского
хозяйства,
Министерство
труда и социаль-
ной защиты насе-
ления, Министер-
ство энергетики
и минеральных
ресурсов,
Министерство
иностранных дел
Республики
Казахстан,
Национальный
Банк Республики
Казахстан (по
согласованию),
Агентство по
статистике,
Агентство
по управлению
земельными ресур-
сами, Комитет
таможенного конт-
роля Министерства
финансов Республики
Казахстан
-------------------------------------------------------------------

3. Ведомстволық       Ведомст.  Қазақстан Респуб.   Заңдар
кесiмдердi "Сәй-   волық     ликасының Әділет    қабылдан.
кестендiру нөмiр-  кесімдер  министрлігі,        ғаннан
лерiнiң ұлттық тi-           Қаржы министрлігі,  кейін
зілiмдерi туралы",           Ақпараттандыру
Қазақстан Респуб-            және байланыс       3 ай ішінде
ликасының Заңына             агенттiгi,
және "Қазақстан              Ішкі істер
Республикасының              министрлігі,
кейбiр заңнамалық            Қоршаған ортаны
актiлерiне Сәйкес-           қорғау министрлігі,
тендiру нөмiрлерi            Ауыл шаруашылығы
ұлттық тiзiлiмде-            министрлігі,
рiнiң мәселелерi             Көлік және
бойынша өзгерiстер           коммуникациялар
мен толықтырулар             министрлігі,
енгiзу туралы" Қазақ-        Еңбек және
стан Республикасының         халықты әлеуметтік
Заңына сәйкес                қорғау министрлігі,
келтiру.                     Энергетика және
("Қазақстан Рес.             минералдық ресур.
публикасының                 стар министрлігі,
аумағында төлем              Қорғаныс министр.
құжаттарын                   лігі, Қазақстан
пайдалану және               Республикасының
қолма-қол ақшасыз            Ұлттық Банкі
төлем мен ақша               (келісім бойынша),
аударымдарын жүзеге          Қазақстан Респуб.
асыру ережесiн               ликасының Ста.
бекiту туралы",              тистика жөніндегі
"Клиент және оған            агенттігі,
қызмет көрсетушi             Жер ресурстарын
банк арасындағы              басқару жөніндегі
қолма-қол ақшасыз            агенттігі, Қаржы
төлемдердi жүзеге            министрлiгiнiң
асыру ережесiн               Кедендік бақылау
бекiту туралы"               агенттігі
Қазақстан Респуб.
ликасының Ұлттық
Банкi Басқарма.
сының қаулысы,
"Қазақстан Респуб.
ликасының салық
төлеушiлерiн мем.
лекеттiк тiркеу
және есепке алу
ережесiн бекiту
туралы" Қазақстан
Республикасы Мем.
лекеттiк кiрiс
министрiнiң
бұйрығы).
4. Сәйкестендiру      БАҚ-та     Қазақстан Рес.  "Сәйкестендiру
нөмiрлерiнiң ұлт-  жариялау,  публикасының    нөмiрлерiнiң
тық тiзiлiмдерiн   теледи.    Қаржы министр.  ұлттық тiзiлiм-
жасау мен жүргiзу  дарда және лігі, Әдiлет    дерi туралы"
және бiрыңғай      радиода    министрлiгi,    Қазақстан
нөмiрге (ЖСН (БСН)  сөз сөйлеу Мәдениет және   Республикасының
ауысу бойынша                 ақпарат минис-  Заңы қолданысқа
жұмысты бұқаралық             трлiгi, мүдделi енгiзiлген
ақпарат құралда.              мемлекеттiк     күнiнен бастап
рында хабарлау.               органдар
5. ЖСН (БСН) беру     ЖСН (БСН)   Қазақстан Рес.  "Сәйкестендiру
рәсiмдерiн өткiзу  көрсетiл.  публикасының    нөмiрлерiнiң
және ЖCH (БСН)      ген құжат. Әдiлет министр. ұлттық тiзiлiм-
көрсетiлген        тарды беру лiгi, Iшкi      туралы"
құжаттарды беру,              iстер министр.  Қазақстан
сондай-ақ қайта               лiгi, Сыртқы    Республикасының
тiркеу және бұрын             iстер министр.  Заңында
берiлген құжат.               лiгi, Қаржы     көрсетiлген
тарды ауыстыру                министрлiгi     мерзiмде
6. ЖCH (БCH) қолда.   Жүйенi     Қазақстан Рес.  "Сәйкестендiру
нудың жүйесiн      енгiзу     публикасының    нөмiрлерiнiң
толық енгiзуге                Әдiлет минис-   ұлттық тiзiлiм-
өту.                          трлігі, Көлiк   туралы"
және коммуника- Қазақстан
ция министрлiгi, Республикасының
Ақпараттандыру  Заңына
және байланыс   сәйкес
агенттiгi, Iшкi
icтep министрлiгi,
Қоршаған ортаны
қорғау министр.
лiгi, Ауыл
шаруашылығы
министрлiгi,
Еңбек және
халықты әлеу.
меттік қорғау
министрлiгі,
Энергетика және
минералдық pe.
сурстар мини.
стрлігі, Сыртқы
істер министрлігі,
Қазақстан Peс.
публикасының
Ұлттық Банкi
(келiсiм бойынша),
Қазақстан Респуб.
ликасының Статис.
тика жөніндегі
агенттігі, Жер
ресурстарын басқару
жөнiндегi агент.
тігi, "Қаржы минис-
трлiгiнiң Кедендiк
бақылау комитетi
------------------------------------------------------------------