Об утверждении Правил по охране территории Республики Казахстан от карантинных объектов
Постановление Правительства Республики Казахстан от 1 августа 2003 года N 773. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 октября 2009 года N 1730
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 30.10.2009 N 1730 (порядок введения в действие см. п. 3).
В целях реализации Закона Республики Казахстан от 11 февраля 1999 года "О карантине растений" и осуществления государственных мер по охране территории Республики Казахстан от карантинных объектов Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить Правила по охране территории Республики Казахстан от карантинных объектов.
2. Признать утратившим силу постановление Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2000 года N 1960 "Об утверждении Правил по охране территории Республики Казахстан от карантинных объектов и Перечня карантинных объектов" (САПП Республики Казахстан, 2000 г., N 56, ст. 630).
3. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 1 августа 2003 года N 773
Правила
по охране территории Республики Казахстан
от карантинных объектов
Настоящие Правила по охране территории Республики Казахстан от карантинных объектов (далее - Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 11 февраля 1999 года "О карантине растений".
1. Общие положения
1. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:
1) акт изъятия - документ, выдаваемый государственным инспектором по карантину растений на изъятие зараженной подкарантинной продукции (груза) в порядке и случаях, установленных законодательством Республики Казахстан;
2) акт карантинного досмотра - документ, свидетельствующий о карантинном состоянии подкарантинной продукции (груза) и транспортных средств на момент карантинного досмотра, выдаваемый и заверенный государственным инспектором по карантину растений, непосредственно проверившим подкарантинную продукцию;
3) внутренний карантин растений - карантин растений, направленный на предотвращение распространения карантинных объектов внутри Республики Казахстан, своевременное выявление, локализацию и ликвидацию очагов карантинных объектов;
4) внешний карантин растений - карантин растений, направленный на предотвращение ввоза с импортируемой и вывоза с экспортируемой подкарантинной продукцией (грузом) карантинных объектов;

Қазақстан Республикасының аумағын карантиндiк объектiлерден қорғау жөнiндегi ереженi бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 1 тамыздағы N 773 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 30 қазандағы N 1730 Қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2009.10.30 N 1730 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Қаулысымен.
"Өсiмдiктep карантинi туралы" Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 11 ақпандағы Заңын iске асыру және Қазақстан Республикасының аумағын карантиндiк объектiлерден қорғау жөнiндегi мемлекеттiк шараларды жүзеге асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Yкiметi қаулы етеді:
1. Қазақстан Республикасының аумағын карантиндiк объектiлерден қорғау жөнiндегi ереже бекiтiлсiн.
2. "Қазақстан Республикасы аумағын карантиндiк объектiлерден қорғау жөнiндегi ереженi және Карантиндiк объектiлердiң тiзбесiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2000 жылғы 30 желтоқсандағы N 1960 қаулысының (Қазақстан Республикасының ПYКЖ-ы, 2000 ж., N 56, 630-құжат) күшi жойылды деп танылсын.
3. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2003 жылғы 1 тамыздағы
N 773 қаулысымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасының аумағын карантиндiк
объектiлерден қорғау жөнiндегі ереже
Осы Қазақстан Республикасының аумағын карантиндiк объектiлерден қорғау жөнiндегi ереже (бұдан әрi - Ереже) "Өсiмдiктер карантинi туралы" Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 11 ақпандағы Заңына сәйкес әзiрлендi.
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережеде пайдаланылатын негiзгi ұғымдар:
1) алу актiсi - Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен және жағдайларда залалданған карантинге жатқызылған өнiмдi (жүктi) алуға өсiмдiктер карантинi жөнiндегi мемлекеттiк инспектор беретiн құжат;
2) карантиндiк тексеру актiсi - карантинге жатқызылған өнiмдi тiкелей тексерген өсiмдiктер карантинi жөнiндегi мемлекеттiк инспектор беретiн және растайтын карантинге жатқызылған өнiмнiң (жүктiң) және көлiк құралдарының карантиндiк тексеру сәтiндегi карантиндiк жай-күйi туралы куәландыратын құжат;
3) өсiмдiктердiң iшкi карантинi - карантиндiк объектiлердiң Қазақстан Республикасының iшiнде таралуының алдын алуға, карантиндiк объектiлердiң ошақтарын уақтылы анықтауға, оқшаулауға және жоюға бағытталған өсiмдiктер карантинi;
4) өсiмдiктердiң сыртқы карантинi - карантиндiк объектiлердiң импортталған карантинге жатқызылған материалмен (жүкпен) әкелiнуiнiң және экспортталған өнiммен әкетiлуiнiң алдын алуға бағытталған өсiмдiктер карантинi;

5) карантинное донесение - документ, уведомляющий территориальный орган по карантину растений о предстоящем поступлении продукции, ее состоянии и (или) необходимости детального досмотра в пункте назначения груза;
6) карантинная лаборатория - стационарная лаборатория государственного учреждения, оборудованная приборами и литературой по карантинным объектам, в которой проводится экспертиза образцов импортной и отечественной подкарантинной продукции на предмет выявления в ней карантинных объектов, и устанавливается принадлежность объектов к карантинным видам;
7) карантинный досмотр - официальное визуальное обследование транспорта, подкарантинной продукции, при необходимости отбор образцов и их экспертиза на границе, а также в конечном пункте поступления этой продукции с целью выявления карантинных и других особо опасных объектов;
8) обеззараживание подкарантинной продукции - обработка подкарантинной продукции пестицидами, в том числе фумигантами (газовая дезинсекция), рефрижерация (охлаждение плодов) в целях уничтожения карантинных и других вредных организмов, а также применение механических способов очистки грузов и транспортных средств для освобождения их от сорняков;
9) продукция растительного происхождения - непереработанный материал растительного происхождения (сырье), который по своей природе и (или) способу переработки представляет риск проникновения на территорию Республики Казахстан и (или) распространения на ней карантинных объектов;
10) партия подкарантинной продукции - некоторое количество одного вида подкарантинной продукции, перемещаемой в торговых или других целях, отличающейся однородностью своего состава и происхождения, одновременно следующая из одного пункта и направленная в адрес одного грузополучателя, удостоверенная фитосанитарным или карантинным сертификатом, одним грузовым документом;
11) растительные вложения - продукция растительного происхождения в почтовых отправлениях, ручной клади и багаже пассажиров, подлежащая контролю по карантину растений;
12) растения - живые растения и их части, включая семена;
13) страна реэкспорта - страна, в которую была импортирована подкарантинная продукция, где она подвергалась хранению, делению на части, переупаковывалась или другим способом подвергалась потенциальному заражению карантинными объектами перед экспортом в третью страну;
14) страна транзита - страна, через которую подкарантинная продукция проходит без хранения, деления на части, переупаковывания и не подвергается риску заражения карантинными объектами в этой стране;

5) карантиндiк хабарлама - алдағы уақытта өнiмнiң келiп түсетiндiгi, оның жай-күйi және (немесе) тағайындалған пунктте егжей-тегжейлi тексеру қажеттiгi туралы өсiмдiктер карантинi жөнiндегi аумақтық органды хабардар етушi құжат;
6) карантиндiк зертхана - импорттық және отандық карантинге жатқызылған өнiмнiң үлгiлерiне ондағы карантиндiк объектiлердi анықтауға сараптама жүргiзетiн және объектілердiң карантиндiк түрлерге жататындығын белгiлейтiн, карантиндiк объектiлер жөнiндегi аспаптармен және әдебиетпен жабдықталған мемлекеттiк мекеменiң стационарлық зертханасы;
7) карантиндiк тексеру - карантиндiк және басқа аса қауiптi объектiлердi анықтау мақсатында көлiктi, карантинге жатқызылған өнiмдi ресми түрде сыртқы байқау, қажет болған кезде шекарада, сондай-ақ осы өнiмнiң келiп түсетiн соңғы орнында үлгiлерiн iрiктеу және оларды сараптау;
8) карантинге жатқызылған өнiмдi залалсыздандыру - карантинге жатқызылған өнiмдi пестицидтермен, соның iшiнде фумиганттармен өңдеу (газды дезинсекция), карантиндiк және басқа зиянды организмдердi жою мақсатында рефрижерациялау, жемiстердi салқындату, сондай-ақ жүктердi және көлiк құралдарын арамшөптерден босату үшiн оларды тазалаудың механикалық тәсiлдерiн қолдану;
9) өсiмдiк тектес өнiм - өзiнiң табиғаты және (немесе) қайта өңдеу тәсiлi бойынша Қазақстан Республикасының аумағына карантиндiк объектiлердiң енуi және (немесе) онда тарауы қатерiн төндiретiн қайта өңделмеген өсiмдiк тектес материал (шикiзат);
10) карантинге жатқызылған өнiмнiң топтамасы - өздерiнiң құрамымен шыққан жерiнiң және бiркелкiлiгiмен ерекшеленетiн сауда және басқа мақсаттарда ауыстырылатын, бiр мезгiлде бiр пункттен келе жатқан және бiр жүк алушының мекен жайына бағытталған, фитосанитарлық немесе карантиндiк сертификатпен, бiр жүк құжатымен куәландырылған карантинге жатқызылған өнiмнiң бiр түрiнiң бiрнеше саны;
11) өсiмдiк салымы - өсiмдiктер карантинi жөнiндегi бақылауға жататын почта жөнелтiмдерiндегi, жолаушылардың қол жүктерi мен жолжүгiндегi өсiмдiк тектес өнiм;
12) өсiмдiктер - тұқымдарын қоса алғанда, тiрi өсiмдiктер және олардың бөлiктерi;
13) керi экспорт елi - үшiншi елге экспорттау алдында сақтауға салынған, бөлiктерге бөлiнген, қайта оралған немесе басқа әдiспен карантиндiк объектiлермен әлуеттi залалдануға ұшыраған карантинге жатқызылған өнiм импортталған ел;
14) транзит елi - карантинге жатқызылған өнiм сақтаусыз, бөлiктерге бөлiнусiз, қайта оралусыз өтетiн және осы елде карантиндiк объектiлермен залалдану қатерiне ұшырамайтын ел;

15) экспертиза подкарантинной продукции - исследование образцов, отобранных от партии подкарантинной продукции с целью выявления карантинных объектов, чужеродных видов и других вредных организмов, и определение их видового состава;
16) рефрижерация - охлаждение свежих плодов цитрусовых в специальных емкостях с целью обеззараживания их от плодовых мух.
2. Проведение государственных мероприятий по карантину растений направлено на охрану территории Республики Казахстан от карантинных объектов, их выявление, локализацию и ликвидацию, осуществление контроля за соблюдением законодательства в области карантина растений.
Уполномоченный орган выдает единое разрешение, включающее все необходимые документы на импорт/экспорт подкарантийной продукции, предусмотренные настоящими Правилами, а также при необходимости разрешительные документы на импорт/экспорт подконтрольных грузов, установленные законодательством в области ветеринарии.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 13.05.2008 N 454 .
3. Мероприятия по карантину растений распространяются на:
1) семена и посадочный материал сельскохозяйственных, лесных и декоративных культур, растения и их части (черенки, луковицы, клубни, плоды), другую продукцию растительного происхождения;
2) коллекции насекомых, возбудителей болезней растений, гербарии и коллекции семян;
3) растительные вложения в почтовых отправлениях, ручной клади и багаже пассажиров;
4) овощи, плоды, ягоды, грибы, а также орехи, арахис, муку, крупу, кофе в зернах, какао-бобы, сушеные плоды и овощи, табак и сахар-сырец;
5) продовольственное, фуражное и техническое зерно и продукты его переработки, копру, солод, шроты, жмых, волокна хлопчатника, льна и других прядильных культур, лекарственное растительное сырье, а также кожсырье и шерсть;
6) тару, древесину, упаковочные материалы (за исключением синтетических), монолиты и образцы почв;
7) транспортные средства, прибывшие из других государств или из карантинных зон;
8) территории и помещения организаций, крестьянских (фермерских), приусадебных и дачных хозяйств, производящих, заготавливающих, складирующих, перерабатывающих и реализующих продукцию растительного происхождения;
9) земли сельскохозяйственного, лесного, водного и другого назначения, вне зависимости от ведомственной принадлежности и форм собственности.
4. Физические лица, руководители предприятий и организаций, деятельность которых связана с производством, заготовкой, реализацией, транспортировкой растительной продукции, определяют в этих организациях ответственных лиц за выполнение карантинных мероприятий и обеспечивают условия для их работы.

15) карантинге жатқызылған өнiмнiң сараптамасы - карантиндiк объектiлердi, бөтен тектi түрлердi және басқа зиянды организмдердi анықтау және олардың түрлiк құрамын айқындау мақсатында карантинге жатқызылған өнiмнiң топтамаларынан ірiктелген үлгiлердi зерттеу;
16) рефрижерация - жемiс шыбындарынан залалсыздандыру мақсатында жаңа пiскен цитрус жемiстерiн арнайы ыдыстарда суыту.
2. Өсiмдiктер карантинi жөнiндегi мемлекеттiк iс-шараларды жүргiзу Қазақстан Республикасының аумағын карантиндiк объектiлерден қорғауға, оларды анықтауға, оқшаулауға және жоюға, өсiмдiктер карантинi саласындағы заңнаманың сақталуын бақылауды жүзеге асыруға бағытталған.
Уәкілетті орган осы Ережеде көзделген карантиндегі өнімнің импортына/экспортына қажетті құжаттарды құрайтын бірыңғай рұқсатты, сондай-ақ қажет болған кезде ветеринария саласындағы заңнамада   белгіленген   бақылаудағы жүктердің импортына/экспортына рұқсат құжаттарын береді.
Ескерту. 2-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008.05.13 N 454 Қаулысымен.
3. Өсiмдiктер карантинi жөнiндегi iс-шаралар:
1) ауыл шаруашылығы, орман және сәндiк дақылдардың тұқымдарына және отырғызылатын материалға, өсiмдiктерге және олардың бөлiктерiне (қалемшесi, жуашығы, түйнегi, жемiсi), басқа өсiмдiк тектес өнiмге;
2) жәндiктердiң, өсiмдiктер ауруларын қоздырушылардың коллекцияларына, гербарийлерге және тұқымдар коллекцияларына;
3) почта жөнелтiмдерiндегi, жолаушылардың қол жүктердегi және жолжүгiндегi өсiмдiк салымына;
4) көкөнiстерге, жемiстерге, жидектерге, саңырауқұлақтарға, сондай-ақ жаңғақтарға, жер жаңғағына, ұнға, жармаға, дәндегi кофеге, какао-бұршаққа, кептiрiлген жемiстер мен көкөнiстерге, темекiге және шикi қантқа;
5) азық-түлiктiк, жемдiк және техникалық астыққа және оның қайта өңдеу өнiмдерiне, копраға, солодқа, шротқа, күнжараға, мақтаның, зығырдың және басқа жiп иiретiн дақылдардың талшықтарына, өсiмдiк тектi дәрiлiк шикiзатқа, сондай-ақ былғары шикiзатына және жүнге;
6) ыдысқа, ағашқа, буып-түю материалдарына (синтетикалықтарды қоспағанда), топырақ құймалары мен үлгiлерiне;
7) басқа мемлекеттерден немесе карантиндi аймақтардан келген көлiк құралдарына;
8) өсiмдiк тектес өнiмдi өсiретiн, дайындайтын, жинайтын, қайта өңдейтiн және өткiзетiн ұйымдардың, шаруа (фермер), үй жанындағы және саяжай қожалықтарының аумағына және үй-жайларына;
9) ведомстволық бағыныстылығы мен меншiк нысанына қарамастан, ауыл шаруашылығына, орманға, суға және басқа мақсатқа арналған жерлерге қолданылады.
4. Жеке тұлғалар, қызметi өсiмдiк тектi өнiмдi өндiруге, дайындауға, сатуға, тасымалдауға байланысты кәсiпорындар мен ұйымдардың басшылары осы ұйымдарда карантиндiк iс-шаралардың орындалуына жауапты адамдарды айқындайды және олардың жұмысы үшiн жағдаймен қамтамасыз етедi.

2. Порядок и условия ввоза, транзита
подкарантинной продукции
(внешний карантин растений)
5. Физические и юридические лица при заключении договоров на поставку подкарантинной продукции или ее транзит по территории Республики Казахстан получают в уполномоченном органе или его территориальных органах необходимую информацию о карантинных мерах по предупреждению ввоза карантинных объектов и обеспечивают выполнение условий ввоза, устанавливаемых уполномоченным органом.
6. Ввоз в Республику Казахстан подкарантинной продукции, а также ее транзит осуществляются в пунктах пропуска через Государственную границу Республики Казахстан, в которых имеются оборудованные в соответствии с требованиями правил и норм обеспечения карантина растений пограничные пункты и посты при наличии:
1) импортных карантинных разрешений уполномоченного органа согласно приложению 1;
2) фитосанитарных сертификатов национальных карантинных служб стран-экспортеров, выданных на каждую партию подкарантинной продукции.
7. Импортные карантинные разрешения выдаются на основании письменной заявки физических и юридических лиц на партию подкарантинной продукции, в составе единого разрешения.
Сноска. Пункт 7 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 13.05.2008 N 454 .
8. Физические и юридические лица для получения импортных карантинных разрешений, не позднее чем за 10 дней до ввоза или в течение 5 дней до осуществления транзита через Республику Казахстан подкарантинной продукции, представляют в уполномоченный орган заявку со следующими сведениями:
1) цель ввоза подкарантинной продукции в Республику Казахстан (транзит) и ее количество отдельно по каждому виду с указанием способа расфасовки и вида упаковки ввозимого груза;
2) назначение и место использования продукции (адрес, а для транзитных грузов - маршрут и страна назначения);
3) наименование стран-экспортеров, из которых предполагаются импорт подкарантинной продукции или транзит, а также наименование страны происхождения подкарантинной продукции;
4) ориентировочные сроки прибытия подкарантинной продукции или сроки транзитной перевозки;
5) наименование пограничного пункта (поста), через который будет ввозиться в Республику Казахстан подкарантинная продукция.
Сноска. Пункт 8 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 13.05.2008 N 454 .
9. В заявке на получение импортного карантинного разрешения на ввоз (транзит) подкарантинной продукции заявитель гарантирует выполнение за свой счет карантинных мер.

2. Карантинге жатқызылған өнiмдi әкелу, оның транзитiнiң
тәртiбi мен шарттары (өсiмдiктердiң сыртқы карантинi)
5. Жеке және заңды тұлғалар карантинге жатқызылған өнiмдi жеткiзуге немесе оның Қазақстан Республикасының аумағы бойынша транзитiне шарттар жасасу кезiнде уәкiлетті органнан немесе оның аумақтық органдарынан карантиндiк объектiлердiң әкелiнуiнiң алдын алу жөнiндегi карантиндiк шаралар туралы қажеттi ақпарат алады және уәкiлеттi орган белгiлеген әкелу шарттарының орындалуын қамтамасыз етедi.
6. Карантинге жатқызылған өнiмдi Қазақстан Республикасына әкелу, сондай-ақ оның транзитi өсiмдiктер карантинiн қамтамасыз ету ережелерi мен нормалары талаптарына сәйкес жабдықталған шекаралық пункттер мен бекеттер бар Қазақстан Республикасының мемлекеттiк шекарасы арқылы өткiзу пункттерiнде :
1) уәкiлеттi мемлекеттiк органның импорттық карантиндiк рұқсаттары 1-қосымша сәйкес;
2) экспорттаушы елдердiң ұлттық карантиндiк қызметтерiнiң карантинге жатқызылған өнiмнiң әрбiр топтамасына берiлген фитосанитарлық сертификаттары болғанда жүзеге асырылады.
7. Импорттық карантиндiк рұқсаттар карантинге жатқызылған өнiмнiң топтамасына жеке және заңды тұлғалардың жазбаша өтiнiмдерiнiң негiзiнде бірыңғай рұқсаттың құрамында берiледi.
Ескерту. 7-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008.05.13 N 454 Қаулысымен.
8. Импорттық карантиндiк рұқсат алу үшiн жеке және заңды тұлғалар карантинге жатқызылған өнiмдi әкелуге дейiн 10 күннен кешiктiрмей немесе Қазақстан Республикасы арқылы транзиттi жүзеге асырғанға дейiн 5 күн iшiнде уәкiлеттi органға мынадай мәлiметтермен өтiнiм бередi:
1) карантинге жатқызылған өнiмдi Қазақстан Республикасына әкелудiң (оның транзитiнiң) мақсаты және әкелiнетiн жүктi өлшеп ораудың әдiсiн және буып-түюдiң түрiн көрсете отырып, оның әр түрi бойынша жеке саны;
2) өнiмнiң тағайындалуы және пайдалану орны (мекен-жайы, ал транзиттi жүктер үшiн - бағыты және тағайындалған елi);
3) карантинге жатқызылған өнiмдi импорттау немесе оның транзитi ұйғарылған экспорттаушы елдiң атауы, сондай-ақ карантинге жатқызылған өнiмдi шығарушы елдiң атауы;
4) карантинге жатқызылған өнiмнiң әкелiнуi белгiленген мерзiмдер немесе транзиттiк тасымалдаудың мерзiмдерi;
5) карантинге жатқызылған өнiм Қазақстан Республикасына әкелiнетiн шекаралық пункттің (бекеттiң) атауы.
Ескерту. 8-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008.05.13 N 454 Қаулысымен.
9. Карантинге жатқызылған өнiмдi әкелуге (транзитiне) импорттық карантиндiк рұқсатты алуға арналған өтiнiмiнде өтiнiм берушi карантиндiк шаралардың өз есебiнен орындалуына кепiлдiк бередi.

10. Ввоз (транзит) в Республику Казахстан подкарантинной продукции, а также транспортных средств, зараженных карантинными объектами в соответствии с Перечнем карантинных объектов, утвержденным Правительством Республики Казахстан или межгосударственными договорами о сотрудничестве в области карантина растений, не допускается.
11. Импортная подкарантинная продукция перевозится по территории Республики Казахстан в крытых или изотермических, исправных и опломбированных контейнерах, герметичных упаковках, вагонах, автофургонах, авторефрижераторах и других транспортных средствах.
12. Не подлежат к ввозу в Республику Казахстан:
1) подкарантинная продукция без импортных карантинных разрешений уполномоченного органа и фитосанитарных сертификатов национальных карантинных служб стран-экспортеров;
2) подкарантинная продукция, зараженная карантинными организмами;
3) почва, живые укорененные растения с почвой;
4) возбудители болезней растений - культуры живых грибов, бактерий, вирусов, а также насекомые, клещи, нематоды, повреждающие растения, семена карантинных сорняков, за исключением образцов ввозимых по согласованию с уполномоченным органом для научных целей.
13. С разрешения уполномоченного органа допускается ввоз подкарантинной продукции, носящей скрытую форму заражения карантинными объектами, с условием их обязательной проверки в интродукционно-карантинных питомниках:
1) образцов семян и посадочного материала для научно-селекционных целей и сортоиспытания;
2) образцов семян и посадочного материала в порядке обмена научно-исследовательским учреждениям и ботаническим садам.
14. Ввозимая на территорию Республики Казахстан подкарантинная продукция, транспорт, на котором перемещается подкарантинная продукция, подлежат контролю по карантину растений и при необходимости карантинному досмотру в пограничных пунктах пропуска через Государственную границу Республики Казахстан, а также, карантинному досмотру по месту назначения груза с оформлением соответствующих актов согласно приложению 2.
15. Таможенное оформление подкарантинной продукции может быть завершено только после согласования с уполномоченным органом по карантину растений или его территориальными подразделениями.
16. Ввоз подкарантинной продукции иностранными дипломатическими представительствами, консульскими учреждениями, представительствами международных организаций, находящимися на территории Республики Казахстан, а также лицами, пользующимися привилегиями и иммунитетом, производится в соответствии с настоящими Правилами, если иное не предусмотрено законодательством Республики Казахстан или международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан.

10. Қазақстан Республикасына Қазақстан Республикасының Yкiметi немесе өсiмдiктер карантинi саласындағы ынтымақтастық туралы мемлекетаралық шарттармен бекiтiлген Карантиндiк объектiлердiң тiзбесiне сәйкес карантиндiк объектiлермен залалданған карантинге жатқызылған өнiмдi, сондай-ақ көлiк құралдарын әкелуге (оның транзитiне) рұқсат етiлмейдi.
11. Импорттық карантинге жатқызылған өнiм Қазақстан Республикасының аумағы бойынша жабық немесе изотермиялық, жарамды және пломбаланған контейнерлерде, герметикалық орамаларда, вагондарда, автофургондарда, авторефрижераторларда және басқа көлiк құралдарында алып өтiледi.
12. Мыналар Қазақстан Республикасына әкелiнуге жатпайды:
1) карантинге жатқызылған өнiмдi уәкiлеттi органның импорттық карантиндiк рұқсатынсыз және экспорттаушы елдердiң ұлттық карантиндiк қызметтерiнiң фитосанитариялық сертификатынсыз;
2) карантиндi организмдермен залалданған карантинге жатқызылған өнiм;
3) топырақ, тамыр жайған тiрi өсiмдiктер топырағымен;
4) уәкiлеттi органмен келiсiм бойынша ғылыми мақсаттар үшiн әкелiнетiн үлгiлерден басқа, өсiмдiктер ауруларын қоздырғыштар - тiрi саңырауқұлақтардың, бактериялардың, вирустардың дақылдары, сондай-ақ өсiмдiктердi зақымдайтын жәндiктер, кенелер, нематодалар, карантиндiк арамшөптердiң тұқымдары.
13. Уәкiлеттi органның рұқсатымен, оларды жерсiндiру-карантиндiк көшеттiктерде мiндеттi тексеру шартымен, карантиндiк объектiлермен залалданудың жасырын нысанын алып келетiн карантинге жатқызылған өнiмдi:
1) ғылыми-селекциялық мақсаттар және сортты сынау үшiн тұқымдардың үлгiлерi мен отырғызу материалын;
2) ғылыми-зерттеу мекемелерi және ботаникалық бақтар арасында алмасу тәртiбiмен тұқымдардың үлгiлерi мен отырғызу материалын әкелуге рұқсат етiледi.
14. Қазақстан Республикасының аумағына әкелiнетiн карантинге жатқызылған өнiм, карантинге жатқызылған өнiм өткiзiлетiн көлiк, карантиндiк бақылауға шекаралық пункттерде Қазақстан Республикасының мемлекеттiк шекарасы арқылы шекаралық өту пункттерiнде өсiмдiктердiң карантинi бойынша бақылауға және керек болған жағдайда карантиндiк тексеруге, сондай-ақ тиiстi актiлердi ресiмдей отырып 2-қосымшаға сәйкес жүктiң тағайындалу орны бойынша карантиндiк тексеруге жатады.
15. Карантинге жатқызылған өнiмдi кедендiк ресiмдеу өсiмдiктер карантинi бойынша уәкiлеттi органның немесе оның аумақтық бөлiмшелерiнiң келiсiмiнен кейiн ғана аяқталуы мүмкiн.
16. Егер Қазақстан Республикасының заңнамасында немесе Қазақстан Республикасы бекiткен халықаралық шарттарда өзге көзделмеген болса, Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан шетелдiк дипломатиялық өкiлдiктердiң, консулдық мекемелердiң, халықаралық ұйымдар өкiлдiктерiнiң, сондай-ақ жеңiлдiктер мен иммунитеттi пайдаланатын тұлғалардың карантинге жатқызылған өнiмдi әкелуi осы Ережеге сәйкес жүргiзiледi.

3. Контроль по карантину растений в пограничных
пунктах и постах, а также пунктах назначения
подкарантинной продукции
17. Контроль по карантину растений подкарантинной продукции осуществляется государственными инспекторами по карантину растений уполномоченного органа и его территориальных органов, пограничных пунктов и постов.
18. Контроль по карантину растений, а также досмотр в пограничных пунктах и постах, в пунктах назначения подкарантинной продукции осуществляются до или одновременно с таможенным досмотром грузов.
19. Государственный инспектор по карантину растений пограничного пункта и поста разъясняет владельцам грузов действующее законодательство по карантину растений Республики Казахстан, проверяет наличие импортного карантинного разрешения и фитосанитарного сертификата национальной карантинной службы страны-экспортера, проводит внешний осмотр транспорта, подкарантинной продукции (груза), тары. С подкарантинной продукции производит отбор образцов, исследование их на месте с целью выявления карантинных вредителей, болезней растений и сорняков. При необходимости образцы и объекты передаются в Республиканскую карантинную лабораторию на подтверждение видовой принадлежности объектов к карантинным видам.
20. В случае, если перевозчик груза отказывается предъявлять подкарантинную продукцию для карантинного контроля, то данная продукция подлежит возврату в страну-экспортер за счет средств ее владельца, о чем государственный инспектор по карантину растений ставит в известность территориальные, пограничные и таможенные органы Республики Казахстан.
21. Подкарантинная продукция, в которой обнаружены карантинные объекты, подлежит возврату, обеззараживанию, очистке от карантинных сорняков или технической переработке. Расходы, связанные с обеззараживанием, очисткой или переработкой подкарантинной продукции, оплачивают владельцы грузов.
Если зараженная карантинными объектами подкарантинная продукция не может быть обеззаражена, очищена или переработана, то данная продукция подлежит изъятию и уничтожению в установленном порядке .
Семена и посадочный материал, зараженные карантинными объектами, представляющие особую научную или иную ценность, по обращению их владельцев могут быть переданы для проверки в интродукционно-карантинные питомники. После устранения зараженности карантинными объектами семена и посадочный материал возвращаются их владельцу.
Изъятие подкарантинной продукции (в том числе из почтовых отправлений, ручной клади и багажа) осуществляется государственным инспектором по карантину растений, о чем составляется акт изъятия согласно приложению 3.

3. Карантинге жатқызылған өнiмді шекаралық
пункттер мен бекеттерде, сондай-ақ тағайындалу
пункттерiнде өсiмдіктер карантинi жөнiндегі бақылау
17. Карантинге жатқызылған өнiмдi өсiмдiктердiң карантинi жөнiндегi бақылауды уәкiлеттi органның және оның аумақтық органдарының, шекаралық пункттер мен бекеттерiнiң өсiмдiктер карантинi жөнiндегi мемлекеттiк инспекторлары жүзеге асырады.
18. Өсiмдiктер карантинi жөнiндегi бақылау, сондай-ақ шекаралық пункттер мен бекеттерде, карантинге жатқызылған өнiмнiң тағайындалу пункттерiнде тексеру кедендiк тексерудiң алдында немесе онымен бiр мезгiлде жүзеге асырылады.
19. Өсiмдiктер карантинi жөнiндегi шекаралық пункттiң және бекеттiң мемлекеттік инспекторы жүктердiң иелерiне Қазақстан Республикасының өсiмдiктер карантинi жөнiндегi қолданылып жүрген заңнамасын түсiндiреді, импорттық карантиндiк рұқсаттың және экспорттаушы елдiң ұлттық карантиндiк қызметiнiң фитосанитарлық сертификатының болуын тексередi, көлiктi, карантинге жатқызылған өнiмдi (жүктi), ыдысты сыртқы байқауды жүргiзедi. Карантинге жатқызылған өнімнен үлгiлер iрiктеудi, оларға орнында карантиндiк зиянкестердi, өсiмдiктер ауруларын және арамшөптердi анықтау мақсатында зерттеу жүргiзедi. Қажет болған кезде үлгiлер және объектiлер Республикалық карантиндiк зертханаға объектiлердiң карантиндiк түрлерге жататындығын растауға жiберiледi.
20. Егер, жүктi тасымалдаушы карантинге жатқызылған өнiмдi карантиндiк бақылау үшiн беруден бас тартқан жағдайда, онда бұл өнiм экспорттаушы елге оның иесiнiң есебiнен қайтарылуға жатады, бұл туралы өсiмдiктер карантинi жөнiндегi мемлекеттiк инспектор Қазақстан Республикасының аумақтық, шекаралық және кеден органдарына хабарлайды.
21. Карантиндiк объектiлер табылған карантинге жатқызылған өнiм қайтарылуға, залалсыздандырылуға, карантиндiк арамшөптерден тазартылуға немесе техникалық қайта өңделуге жатады. Карантинге жатқызылған өнiмдi залалсыздандыруға, тазартуға немесе қайта өңдеуге байланысты шығыстарды жүктiң иелерi төлейдi.
Егер карантиндiк объектiлермен залалданған карантинге жатқызылған өнiм залалсыздандыруға, тазартуға немесе қайта өңдеуге жатпайтын болса, онда бұл өнiм белгiленген тәртiпке сәйкес алынуға және жойылуға жатады.
Ерекше ғылыми немесе өзгеше құндылығы бар карантиндiк объектiлермен залалданған тұқымдар мен отырғызатын материал олардың иелерiнiң өтiнiштерi бойынша тексеру үшiн жерсiндiру-карантиндiк көшеттiктерге берiлуi мүмкiн. Карантиндiк объектiлермен залалдануын жойғаннан кейiн тұқымдар мен отырғызылатын материал олардың иелерiне қайтарылады.
Карантинге жатқызылған өнiмдi алуды (соның iшiнде почта жөнелтiмдерiнен, қол жүгiнен және жолжүктен) өсiмдiктер карантинi жөнiндегi мемлекеттiк инспектор жүзеге асырады, ол туралы 3-қосымшаға сәйкес алу актiсi жасалады.

22. После прохождения карантинного досмотра подкарантинной продукции и проведения необходимых карантинных мероприятий государственный инспектор по карантину растений ставит на сопроводительных товаро-транспортных документах штамп установлен ного образца о прохождении карантинного контроля с разрешением на ввоз в пункт назначения или транзит и выдает грузовладельцу акт карантинного досмотра согласно приложению 2.
Во всех случаях государственным инспектором по карантину растений в адрес территориального органа по карантину растений по месту поступления груза высылается карантинное донесение согласно приложению 4.
Грузовые операции (перегрузка ввезенного груза на другие транспортные средства) с подкарантинной продукцией (грузами) на границе производятся владельцами грузов по разрешению государственного инспектора по карантину растений после проведения контроля по карантину растений и обязательного карантинного досмотра.
23. Ввозимая подкарантинная продукция (грузы), а также транспортные средства, прошедшие карантинный досмотр в пограничных пунктах и постах по карантину растений, подвергаются карантинному досмотру в конечном пункте назначения подкарантинной продукции.
24. Досмотр подкарантинной продукции и транспортных средств, отбор образцов на анализ и экспертизу в пункте назначения груза осуществляются государственными инспекторами по карантину растений территориального органа с последующей экспертизой на установление видового состава вредителей, болезней растений и сорняков, по результатам которых составляется акт досмотра с записью об условиях использования этой продукции согласно приложению 2. При необходимости к анализу подкарантинной продукции и экспертизе видового состава объектов могут привлекаться организации, имеющие оборудованные лаборатории и квалифицированные кадры по карантину растений.
Принадлежность объектов к карантинным видам подтверждается Республиканской карантинной лабораторией.
25. В случае выявления карантинных объектов в конечном пункте поступления подкарантинной продукции государственный инспектор по карантину растений территориального органа принимает меры, определенные в пункте 21 настоящих Правил.
4. Порядок вывоза подкарантинной продукции
26. Вывоз из Республики Казахстан подкарантинной продукции должен осуществляться на условиях, предусмотренных межгосударственными договорами и соглашениями Республики Казахстан в области карантина растений, а также требованиями национальных служб по карантину растений стран-импортеров, изложенных в импортном карантинном разрешении.

22. Карантинге жатқызылған өнiм карантиндiк тексеруден өткiзiлгеннен және қажеттi карантиндiк iс-шаралар жүргiзiлгеннен кейiн өсiмдiктер карантинi жөнiндегi мемлекеттiк инспектор тауар-көлiк iлеспе құжаттарын тағайындалған пунктке әкелуге немесе транзитке арналған рұқсатпен карантиндiк бақылаудан өткенi туралы белгiленген үлгiде мөртабан қояды және жүк иесiне 2-қосымшаға сәйкес карантиндiк тексеру актiсiн бередi.
Барлық жағдайларда өсiмдiктер карантинi жөнiндегi мемлекеттiк инспектор жүктiң келiп түсетiн орны бойынша өсiмдiктер карантинi жөнiндегi аумақтық органның мекен-жайына 4-қосымшаға сәйкес карантиндiк хабарлама жiбередi.
Шекарада карантинге жатқызылған өнiмдермен (жүктермен) жүк операцияларын (әкелiнген жүктi басқа көлiк құралдарына қайта тиеу) өсiмдiктер карантинi жөнiндегi бақылау және мiндеттi карантиндiк тексеру өткiзiлгеннен кейiн өсiмдiктер карантинi жөнiндегi мемлекеттiк инспектордың рұқсаты бойынша жүктердiң иелерi жүргiзедi.
23. Шекаралық пункттер мен бекеттерде карантиндiк тексеруден өткен әкелiнетiн карантинге жатқызылған өнiм (жүктер), сондай-ақ көлiк құралдары карантинге жатқызылған өнiм тағайындалған соңғы пунктте карантиндiк тексеруге тап болады.
24. Жүктiң тағайындалған пунктiнде карантинге жатқызылған өнiмдi және көлiк құралдарын тексеруді, талдау мен сараптауға үлгiлер iрiктеудi, кейiннен зиянкестердiң, өсiмдiк ауруларының және арамшөптерiнiң түрлiк құрамын белгiлеуге сараптай отырып аумақтық органның өсiмдiктердiң карантинi жөнiндегi мемлекеттiк инспекторлары жүзеге асырады, олардың нәтижелерi бойынша осы өнiмдi пайдалану шарттары туралы жазуымен 2-қосымшаға сәйкес тексеру актici жасалады. Қажет болғанда кезде карантинге жатқызылған өнiмдi талдауға және объектiлердiң түрлiк құрамын сараптауға жабдықталған зертханалары және өсiмдiктер карантинi жөнiндегi бiлiктi кадрлары бар ұйымдар тартылуы мүмкiн.
Объектiлердiң карантиндiк түрлерге жататындығын Республикалық карантиндiк зертхана растайды.
25. Карантинге жатқызылған өнiмнiң соңғы келiп түсу пунктiнде карантиндiк объектiлердiң анықталуы жағдайында аумақтық органның өсiмдiктер карантинi жөнiндегi мемлекеттiк инспекторы осы Ереженiң 21-тармағында көрсетiлген шараларды қолданады.
4. Карантинге жатқызылған өнiмдi әкетудiң тәртiбi
26. Карантинге жатқызылған өнiмдi Қазақстан Республикасынан әкету Қазақстан Республикасының өсiмдiктер карантинi саласындағы мемлекетаралық шарттарында және келiсiмдерiнде, сондай-ақ импорттық карантиндiк рұқсаттамада жазылған импорттаушы елдердiң өсiмдiктер карантинi жөнiндегi ұлттық қызметтерiнiң талаптарында көзделген шарттарда жүзеге асырылуға тиiс.

27. Вывоз подкарантинной продукции из Республики Казахстан разрешается только при наличии фитосанитарных сертификатов территориального органа по карантину растений согласно приложению 5.
28. Физические и юридические лица для получения фитосанитарного сертификата подают в территориальные органы по карантину растений заявку за 15 суток до предполагаемого срока отгрузки груза с указанием следующих сведений:
1) наименование подкарантинной продукции и ее количество;
2) название страны-импортера и адрес назначения подкарантинной продукции;
3) требование в области карантина растений национальной службы по карантину растений страны-импортера, указанное в импортном карантинном разрешении или договоре на экспортируемую подкарантинную продукцию;
4) сроки и место отгрузки подкарантинной продукции;
5) название пограничного пункта страны-импортера, через который предполагается ввоз груза.
29. Карантинное состояние вывозимой подкарантинной продукции устанавливается государственными инспекторами по карантину растений в местах первоначальной отгрузки и, вторично, в морских и речных портах (пристанях), железнодорожных станциях, аэропортах, предприятиях почтовой связи, рынках, автовокзалах (автостанциях) и иных объектах при перегрузке (формировании) экспортных партий. При вывозе без перегрузки на пограничном пункте и посте осуществляется контроль только за правильным оформлением фитосанитарного сертификата, выданного с места отгрузки.
30. Фитосанитарный сертификат выдается и заверяется личной подписью и печатью (штампом) установленного образца государственным инспектором по карантину растений, проверившим подкарантинную продукцию на наличие карантинных объектов. Фитосанитарный сертификат выдается на каждую партию подкарантинной продукции и должен удостоверять ее карантинное состояние, иметь сведения о проведенном обеззараживании, выполнении других дополнительных карантинных требований по поставке этой продукции.
31. Оригинал фитосанитарного сертификата выдается грузоотправителю в составе единого разрешения, копия хранится в деле территориального органа по карантину растений.
Сноска. Пункт 31 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 13.05.2008 N 454 .
32. При реэкспорте подкарантинной продукции на нее распространяются все карантинные требования, определенные на вывозимую продукцию. На реэкспортную подкарантинную продукцию государственным инспектором по карантину растений выдается Фитосанитарный сертификат согласно приложению 6, кроме случаев вывоза подкарантинной продукции, произведенной на территории Республики Казахстан, с территории другого государства.

27. Карантинге жатқызылған өнiмдi Қазақстан Республикасынан әкетуге 5-қосымшаға сәйкес өсiмдiктер карантинi жөнiндегi аумақтық органның фитосанитарлық сертификаттары болғанда ғана рұқсат етiледi.
28. Жеке және заңды тұлғалар фитосанитарлық сертификат алу үшiн өсiмдiктер карантинi жөнiндегi аумақтық органдарға жүктi жөнелтудiң болжамды мерзiмiне дейiн 15 күн бұрын мынадай мәлiметтердi көрсетiп өтiнiм бередi:
1) карантинге жатқызылған өнiмнiң атауы және оның саны;             2) импорттаушы елдiң атауы және карантинге жатқызылған өнiмнiң тағайындалған мекен-жайы;
3) импорттық карантиндiк рұқсаттамада немесе экспортталатын карантинге жатқызылған өнiмге шартта көрсетiлген импорттаушы елдiң өсiмдiктер карантинi жөнiндегi ұлттық қызметiнiң өсiмдiктер карантинi саласындағы талабы;
4) карантинге жатқызылған өнiмнiң жөнелту мерзiмдерi және орны;
5) жүктiң әкелiнуi болжанып отырған импорттаушы елдiң шекаралық пунктiнiң атауы.
29. Әкетiлетiн карантинге жатқызылған өнiмнiң карантиндiк жай-күйiн бастапқы жөнелту орындарында және екiншi рет, теңiз және өзен порттарында (айлақтарда), темiр жол станцияларында, әуежайларда, почта байланысының кәсiпорындарында, базарларда, автовокзалдарда (автостанцияларда) және өзге объектiлерде экспорттық топтамаларды қайта тиеу (қалыптастыру) кезiнде өсiмдiктер карантинi жөнiндегi мемлекеттiк инспекторлар белгiлейдi. Қайта тиеусiз әкетiлгенде шекаралық пункт пен бекетте жөнелту орнында берiлген фитосанитарлық сертификаттың дұрыс ресiмделуiне ғана бақылау жүзеге асырылады.
30. Фитосанитарлық сертификатты карантинге жатқызылған өнiмдi карантиндiк объектiлердiң болуына тексерген өсiмдiктер карантинi жөнiндегi мемлекеттік инспектор бередi және өз қолымен және белгіленген үлгiдегi мөрмен (мөртабанмен) растайды. Фитосанитарлық сертификат карантинге жатқызылған өнiмнiң топтамасына берiледi және оның карантиндiк жай-күйiн куәландыратын, жүргiзiлген залалсыздандыру, осы өнiмдi жеткiзу жөнiндегi басқа қосымша карантиндiк талаптардың орындалғаны туралы мәлiметтердi қамтитын болуы тиiс.
31. Фитосанитарлық сертификаттың түпнұсқасы жүк жөнелтушiге бірыңғай рұқсаттың құрамында берiледi, көшiрмесi өсiмдiктер карантинi жөнiндегi аумақтық органның iс қағазында сақталады.
Ескерту. 31-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008.05.13 N 454 Қаулысымен.
32. Карантинге жатқызылған өнiмнiң керi экспорты кезiнде оған әкетуге арналған өнiмге айқындалған барлық карантиндiк талаптар таралады. Керi экспортталушы карантинге жатқызылған өнiмге Қазақстан Республикасының аумағында өндiрiлген карантинге жатқызылған өнiмдi басқа елдiң аумағынан әкету жағдайларынан басқа, өсiмдiктер карантинi жөнiндегi мемлекеттiк инспектор 6-қосымшаға сәйкес фитосанитарлық сертификат бередi.

5. Порядок внутригосударственных перевозок и реализации
подкарантинной продукции (внутренний карантин растений)
33. Межобластные перевозки подкарантинной продукции осуществляются при наличии карантинных сертификатов, выдаваемых государственным инспектором по карантину растений территориальных органов уполномоченного органа согласно приложению 7.
Выдача карантинных сертификатов на вывоз подкарантинной продукции из карантинных зон Республики Казахстан производится государственными инспекторами по карантину растений территориальных органов.
34. Для получения карантинного сертификата физические и юридические лица подают заявки в территориальный орган по карантину растений, а также за 5 дней до предполагаемого срока отправки груза предъявляют государственному инспектору по карантину растений продукцию для определения карантинного состояния.
В заявке указываются наименование подкарантинной продукции, пункт назначения и цель использования.
35. Переадресовка подкарантинной продукции в пути следования или пункте назначения производится с разрешения территориального органа по карантину растений, на территории которого осуществляются эти операции.
Переадресовка подкарантинной продукции, вывезенной из карантинной зоны Республики Казахстан, в пути следования запрещается.
36. Ввозимая подкарантинная продукция вторично подлежит карантинному досмотру в пункте назначения груза.
37. Реализация подкарантинной продукции на рынках осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан .
6. Порядок проведения обеззараживания подкарантинной
продукции и очистка транспортных средств
38. Обеззараживанию подлежат транспортные средства и подкарантинная продукция, зараженная карантинными объектами, продукция, обеззараживание которой предусмотрено импортным карантинным разрешением, а также транспортные средства и подкарантинная продукция потенциально опасные в карантинном отношении, по предписанию Главного государственного инспектора по карантину растений Республики Казахстан.
39. Обеззараживание подкарантинной продукции, предусмотренное импортным карантинным разрешением, а также по предписаниям государственных инспекторов по карантину растений уполномоченного органа и его территориальных органов с пограничными пунктами и постами на границе, по результатам карантинного досмотра, проводится владельцами грузов на договорной основе с фумигационными отрядами республиканских государственных предприятий по обеспечению карантина растений.
При выявлении карантинных объектов в подкарантинной продукции на пограничных пунктах и постах работы по обеззараживанию проводятся в пунктах пропуска через Государственную границу Республики Казахстан в фумигационных камерах, штабелях, трюмах судов и барж, вагонах, контейнерах и других видах транспорта.
Рефрижерация плодов цитрусовых культур проводится в холодильных камерах владельцами грузов под контролем государственных инспекторов по карантину растений.

5. Карантинге жатқызылған өнiмдi
мемлекетiшiлiк тасымалдау және сату тәртiбi
(өсiмдiктердiң iшкi карантинi)
33. Карантинге жатқызылған өнiмдi облысаралық тасымалдауды уәкiлеттi органның аумақтық органдарының өсiмдiктер карантинi жөнiндегi мемлекеттiк инспекторы беретiн 7-қосымшаға сәйкес карантиндiк сертификат болғанда жүзеге асырылады.
Карантинге жатқызылған өнiмдi Қазақстан Республикасының карантиндiк аймақтарынан әкетуге карантиндiк сертификат берудi аумақтық органдардың өсiмдiктер карантинi жөнiндегi мемлекеттiк инспекторлары жүргiзедi.
34. Карантиндiк сертификат алу үшiн жеке және заңды тұлғалар өсiмдiктер карантинi жөнiндегi аумақтық органға өтiнiмдер бередi, сондай-ақ жүктi жөнелтудiң болжамды мерзiмiне дейiн 5 күн бұрын карантиндiк жай-күйiн анықтау үшiн өнiмдi өсiмдiктер карантинi жөнiндегi мемлекеттiк инспекторға тапсырады.
Өтiнiмде карантинге жатқызылған өнiмнiң атауы, тағайындалған пунктi және пайдалану мақсаты көрсетiледi.
35. Карантинге жатқызылған өнiмнiң жүру жолында немесе тағайындалған пунктiнде мекен-жайын өзгерту осы операциялар жүзеге асырылатын аумақтың өсiмдiктер карантинi жөнiндегi аумақтық органының рұқсатымен жүргiзiледі.
Қазақстан Республикасының карантиндiк аймағынан әкетiлген карантинге жатқызылған өнiмнiң жүру жолында мекен-жайын өзгертуге тыйым салынады.
36. Әкелiнген карантинге жатқызылған өнiм жүктiң тағайындалған пунктiнде қайталама карантиндiк тексеруге жатады.
37. Карантинге жатқызылған өнiмдi базарларда сату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
6. Карантинге жатқызылған өнiмдi залалсыздандыруды
жүргізу тәртiбi және көлiк құралдарын тазарту
38. 3алалсыздандыруға карантиндiк объектiлермен залалданған көлiк құралдары және карантинге жатқызылған өнiм, импорттық карантиндiк рұқсатнамада оны залалсыздандыру көзделген өнiм, сондай-ақ Қазақстан Республикасының өсiмдiктер карантинi жөнiндегi бас мемлекеттiк инспекторының ұйғарымы бойынша карантиндiк тұрғыдан әлуеттi қауiптi өнiм жатады.
39. Импорттық карантиндiк рұқсаттамада көзделген, сондай-ақ уәкiлеттi органның және оның шекарадағы шекаралық пункттерi мен бекеттерi бар аумақтық органдарының өсiмдiктердiң карантинi жөнiндегi мемлекеттiк инспекторларының ұйғарымдары бойынша карантиндiк тексерудiң нәтижелерi бойынша карантинге жатқызылған өнiмдi залалсыздандыруды өсiмдiктер карантинiн қамтамасыз ету жөнiндегi республикалық мемлекеттiк кәсiпорындардың фумигациялық жасақтарымен шарттық негiзде жүктердiң иелерi жүргiзедi.
Шекаралық пункттер мен бекеттерде карантинге жатқызылған өнiмде карантиндiк объектiлер анықталған кезде залалсыздандыру жөнiндегі жұмыстар Қазақстан Республикасының мемлекеттiк шекарасы арқылы өткiзу пункттерiнде фумигациялық камераларда, штабельдерде, кемелер мен баржалардың трюмдерiнде, вагондарда, контейнерлерде және көлiктiң басқа түрлерiнде жүргiзiледi.
Цитрус дақылдарының жемiстерiн рефрижерациялауды тоңазытқыш камераларда өсiмдiктер карантинi жөнiндегi мемлекеттiк инспекторлардың бақылауымен жүк иелерi жүргiзедi.

40. Все виды транспортных средств после перевозки импортной подкарантинной продукции, а также продукции из карантинных зон Республики Казахстан, подлежат обязательной очистке с уничтожением отходов, а в случае необходимости фумигации в местах, определенных государственными инспекторами по карантину растений.
Подготовка транспортных средств и грузов к фумигации выполняется владельцами грузов или транспортных организаций под руководством специалистов фумигационных отрядов.
41. При проведении обеззараживания подкарантинной продукции в зарубежных государствах ввозимая продукция проверяется специалистами фумигационных отрядов на содержание остаточного количества фумигантов.
42. Фумигация, рефрижерация, другие методы обеззараживания и очистки, возврат или переработка зараженной карантинными объектами подкарантинной продукции, вскрытие и упаковка грузов, багажа, посылок, доставка их к месту обеззараживания и обратно осуществляются за счет средств владельцев грузов.
7. Порядок проведения карантинных мер
физическими и юридическими лицами
43. Физические и юридические лица, деятельность которых связана с производством, заготовкой, переработкой, хранением, транспортировкой и реализацией подкарантинной продукции:
1) представляют государственным инспекторам по карантину растений уполномоченного органа и его территориальных органов с пограничными пунктами и постами сведения о наличии подкарантинной продукции и карантинных объектов;
2) организуют и проводят обследования посевов, территории, складов и других объектов, где производится, хранится и перерабатывается подкарантинная продукция и, в случае выявления карантинных вредителей, болезней растений и сорняков, незамедлительно уведомляют территориальный орган по карантину растений;
3) проводят по предписанию государственных инспекторов по карантину растений обязательные мероприятия по локализации и ликвидации карантинных объектов в очагах их распространения.
8. Выявление карантинных объектов и предупреждение
их распространения
44. В целях своевременного выявления карантинных объектов, определения границ очагов их распространения систематическому обследованию подлежат земельные и лесные угодья, посевы и насаждения сельскохозяйственных, декоративных, лекарственных и других культур, здания, строения, контейнеры, склады, иные объекты и территории предприятий, связанных с производством, переработкой, хранением, транспортировкой и реализацией подкарантинной продукции и иные объекты, которые могут быть источником заражения и распространения карантинных объектов.
Выполнение этих работ обеспечиваются физическими и юридическими лицами по предписаниям государственных инспекторов по карантину растений уполномоченного органа и его территориальных органов, а также республиканскими государственными предприятиями по обеспечению карантина растений на договорной основе.

40. Көлiк құралдарының барлық түрлерi импорттық карантинге жатқызылған өнiмдi, сондай-ақ Қазақстан Республикасының карантиндiк аймақтарынан алынған өнiмдi тасымалдағаннан кейiн мiндеттi түрде қалдықтарды жойып тазартылуға, ал қажет болғанда өсiмдiктер карантинi жөнiндегi мемлекеттік инспекторлар белгiлеген орындарда фумигациялануға жатады.
Көлiк құралдарын және жүктердi фумигациялауға дайындауды жүктердiң немесе көлiктiк ұйымдардың иелерi фумигациялық жасақтар мамандарының басшылығымен орындайды.
41. Карантинге жатқызылған өнiмдi шет мемлекеттерде залалсыздандыруды жүргiзген кезде әкелiнетiн өнiмдi фумигациялық жасақтардың мамандары фумиганттардың қалдықты мөлшерiнiң болуына тексередi.
42. Фумигация, рефрижерация, залалсыздандыру мен тазартудың басқа әдiстерi, карантиндiк объектiлермен залалданған карантинге жатқызылған өнiмдi қайтару немесе қайта өңдеу, жүктердi, багажды, жөнелтiлiмдердi ашу мен қаптау, оларды залалсыздандыру орындарына және керi жеткiзу жүктердiң иелерiнiң қаражаты есебiнен жүзеге асырылады.
7. Жеке және заңды тұлғалардың
карантиндiк шараларды жүргізу тәртiбi
43. Карантинге жатқызылған өнiмдi өндiруге, дайындауға, қайта өңдеуге, сақтауға, тасымалдауға және сатуға байланысты қызметтi жүзеге асырған кезде жеке және заңды тұлғалар:
1) уәкiлеттi органның және шекаралық пункттерi мен бекеттерi бар оның аумақтық органдарының өсiмдiктер карантинi жөнiндегi мемлекеттiк инспекторларына карантинге жатқызылған өнiмнiң және карантиндiк объектiлердiң болуы туралы мәлiметтердi бередi;
2) егiстiктердi, аумақтарды, қоймаларды және карантинге жатқызылған өнiм өндiрiлетiн, сақталатын және қайта өңделетiн басқа объектiлердi зерттеудi ұйымдастырады және жүргiзедi және карантиндiк зиянкестер, өсiмдiктер аурулары және арамшөптер анықталған жағдайда өсiмдiктер карантинi жөнiндегi аумақтық органға дереу хабар бередi;
3) өсiмдiктер карантинi жөнiндегi мемлекеттiк инспекторлардың ұйғарымы бойынша карантиндiк объектiлердiң таралу ошақтарында оларды оқшаулау және жою жөнiндегi мiндеттi iс-шаралар жүргiзедi.
8. Карантиндiк объектiлердi анықтау
және олардың таралуының алдын алу
44. Карантиндiк объектiлердi уақтылы анықтау, олардың таралу ошақтарының шекараларын айқындау мақсатында жер және орман алқаптары, ауыл шаруашылығы, сәндiк, дәрi-дәрмектiк және басқа дақылдардың егiндерi мен егiстiктерi, карантинге жатқызылған өнiмдi өндiруге, қайта өңдеуге, сақтауға, тасымалдауға және сатуға байланысты кәсiпорындардың ғимараттары, құрылыстары, контейнерлерi, қоймалары, өзге объектiлерi мен аумақтары және карантиндiк объектiлердiң залалдануы мен таралуының көздерi болуы мүмкiн өзге де объектiлер жүйелi түрде зерттелуге жатады.
Осы жұмыстардың орындалуын жеке және заңды тұлғалар уәкiлеттi органның және оның аумақтық органдарының өсiмдiктердi қорғау жөнiндегi мемлекеттiк инспекторларының ұйғарымы бойынша, сондай-ақ өсiмдiктер карантинiн қамтамасыз ету жөнiндегi республикалық мемлекеттiк кәсiпорындар шарттық негiзде қамтамасыз етедi.

45. Результаты обследования, а также выявленные при этом вредители, возбудители болезней растений и сорняки направляются государственным инспекторам по карантину растений для определения и подтверждения принадлежности этих объектов к карантинным видам. В случае, когда объекты не могут быть определены, государственные инспектора по карантину растений направляют их на подтверждение принадлежности к карантинным видам в Республиканскую карантинную лабораторию.
Государственные инспекторы по карантину растений территориальных органов проводят контрольные обследования указанных объектов. Результаты обследования оформляются актом о проведении контроля по карантину растений согласно приложению 8.
46. При выявлении очагов карантинных объектов на соответствующих территориях устанавливаются карантинные зоны с введением карантинного режима в порядке, определенном статьей 14 Закона Республики Казахстан "О карантине растений".
9. Ответственность за нарушение законодательства
в области карантина растений
47. За нарушение правил по охране территории Республики Казахстан от карантинных объектов при производстве, заготовке, хранении, использовании, перевозке, реализации подкарантинной продукции и невыполнение мер по профилактике и борьбе с карантинными объектами физические и юридические лица несут ответственность в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Приложение 1
к Правилам по охране территории
Республики Казахстан
карантинных объектов
Республика Казахстан
Министерство
сельского хозяйства
Департамент защиты и
карантина растений
Импортное карантинное разрешение N ____
Настоящим разрешается________________________________________
(наименование юридического лица или
___________________________________________________________________
Ф.И.О. физического лица)
Ввоз в Республику Казахстан (транзит) из ____________________
(наименование страны)
следующей подкарантинной продукции: _______________________________
___________________________________________________________________
(наименование по каждому виду, количество)
1. Ввозимая подкарантинная продукция (грузы) должны быть
свободны от следующих карантинных вредителей, болезней и семян
сорняков:
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
2. Отвечать следующим дополнительным требованиям:____________
___________________________________________________________________

45. Зерттеудiң нәтижелерi, сондай-ақ сол кезде анықталған зиянкестер, өсiмдiк ауруларын қоздырғыштар және арамшөптер осы объектiлердiң карантиндiк түрлерге жататындығын анықтауға және растауға өсiмдiктер карантинi жөнiндегi мемлекеттiк инспекторларға жiберiледi. Объектiлер анықталмаған жағдайда өсiмдiктер карантинi жөнiндегi мемлекеттiк инспекторлар осы объектiлердiң карантиндiк түрлерге жататындығын растауға оларды Республикалық карантиндiк зертханаға жiбередi.
Аумақтық органдардың өсiмдiктер карантинi жөнiндегi мемлекеттiк инспекторлары көрсетiлген объектілердi бақылау зерттеулерiн жүргiзедi. Зерттеу нәтижелерi 8-қосымшаға сәйкес өсiмдiктер карантинi жөнiнде бақылау жүргiзу туралы актiмен ресiмделедi.
46. Карантиндiк объектiлердiң ошақтары анықталған кезде "Өсiмдiктер карантинi туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 14-бабында айқындалған тәртiппен карантиндiк режим енгiзе отырып, тиiстi аумақтарда карантиндiк аймақтар белгiленедi.
9. Өсімдіктер карантинi саласындағы
заңнаманы бұзғаны үшiн жауапкершілiк
47. Карантинге жатқызылған өнiмдi өндiру, дайындау, сақтау, пайдалану, тасымалдау, сату кезiнде Қазақстан Республикасының аумағын карантиндiк объектiлерден қорғау ережелерiн бұзғаны және карантиндiк объектiлердiң алдын алу және оларға қарсы күрес жөнiндегi шараларды орындамағаны үшiн жеке және заңды тұлғалар Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен жауапкершiлiкке тартылады.
Қазақстан Республикасының
аумағын карантиндiк объектiлерден
қорғау жөнiндегi ережеге
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрлігі
Өсімдiктердi қорғау және карантин департаментi
N____ Импорттық карантиндік рұқсаттама
Осымен_____________________________________________________________
(заңды тұлғаның атауы немесе жеке тұлғаның аты-жөнi)
Қазақстан Республикасына (транзит)_________________________________
___________________________________________________________________
(елдiң атауы)
мынадай карантинге жатқызылған өнiмнiң, әкелiнуiне рұқсат берiледi:
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(әр түрi бойынша атауы, мөлшерi)
1. Әкелiнетiн карантинге жатқызылған өнiм (жүктер) мынадай карантиндiк шөптердiң тұқымдарынан таза болуы тиiс:
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
2. Мынадай қосымша талаптарға сай болуы керек:________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________

3. Каждая партия ввозимой подкарантинной продукции (грузов)
должны сопровождаться фитосанитарным сертификатом, выданным
официальными организациями по карантину или защите растений
экспортирующей страны, удостоверяющим, что отправляемая
подкарантинная продукция (груз) отвечает всем требованиям, указанным
в пункте 1 настоящего разрешения.
4. Ввоз подкарантинной продукции (грузов) разрешается через
следующие пункты пропуска через государственную границу:___________
___________________________________________________________________
5. Требования, изложенные в пунктах 1, 2, 3 настоящего
разрешения, подлежат включению в контракт отдельным пунктом.
6. Партия подкарантинной продукции (грузов), не отвечающие
требованиям, указанным в пунктах 1, 2, 3 настоящего разрешения по
предписаниям государственных инспекторов по карантину растений
подлежат задержанию, возврату, обеззараживанию, переработке или
уничтожению.
7. Ввозимая по настоящему разрешению подкарантинная продукция
(грузы) должны перевозиться по маршруту:___________________________
___________________________________________________________________
8. Реализация и переадресовка в другие регионы или другим
получателям, как в пути следования, так и в местах назначения
перевозимой подкарантинной продукции (грузов) без разрешения
территориального органа по карантину растений запрещена.
9. По прибытию в конечный пункт поступления продукции и
транспортных средств должны быть проведены следующие карантинные
мероприятия:_______________________________________________________
10. Разрешение выдано на основании статьи 7 Закона Республики
Казахстан "О карантине растений".
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Выдано "....."............2003 ... г.
сроком до ".....".........2003 ... г.
Главный государственный инспектор
по карантину растений Республики Казахстан
Государственный инспектор
по карантину растений Республики Казахстан
м.п.
Примечание: 1. Импортные карантинные разрешения действительны только в оригинале (копии к исполнению не принимаются), выдаются для руководства и исполнения грузополучателю и соответствующим территориальным органам по карантину растений в пунктах пропуска через государственную границу и по месту получения груза и представлению другим ведомствам и организациям не подлежат.
2. Импортные карантинные разрешения не являются основанием для таможенного пропуска грузов в Казахстан.
Приложение 2
к Правилам по охране территории
Республики Казахстан
карантинных объектов
Республика Казахстан
Министерство
сельского хозяйства
Департамент защиты и
карантина растений
Акт N ____
карантинного досмотра
__________________________________________________
(наименование территориального органа,
пограничного пункта (поста) по карантину растений)
Мной, государственным инспектором по карантину растений______
___________________________________________________________________
проведен досмотр подкарантинной продукции, транспортных средств и
отбор образцов для карантинной экспертизы, принадлежащих
___________________________________________________________________
(наименование юридического лица и Ф.И.О. физического лица)
Наименование продукции (транспортных средств)______________________
___________________________________________________________________
Количество (вес партии, число мест и др.) _________________________
Место происхождения подкарантинной продукции_______________________
Сертификат N ______ от "  " ___________ г.
выданный __________________________________________________________
Отобраны средние образцы:
в количестве ______ шт. весом ________ кг.
В результате досмотра установлено _________________________________
Требуются провести следующие карантинные мероприятия
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Акт составлен в присутствии представителя владельца подкарантинной
продукции _________________________________________________________
(должность, Ф.И.О.)
Государственный инспектор
по карантину растений________________________________
Представитель _______________________________________
Приложение 3
к Правилам по охране территории
Республики Казахстан
карантинных объектов
Республика Казахстан
Министерство
сельского хозяйства
Департамент защиты и
карантина растений
Акт изъятия
Кому: владельцу____________________________________________________
___________________________________________________________________
Настоящим удостоверяется, что перечисленная ниже подкарантинная
продукция изымается по следующим причинам:
продукция заражена: _______________________________________________
Импорт данной продукции запрещен
Фитосанитарный сертификат недействителен по следующим причинам:
___________________________________________________________________
Другие причины:
___________________________________________________________________
Принятые меры:
___________________________________________________________________
Уничтожение      Удаление зараженных продуктов из груза
Возврат          Другие: __________________________________________
Обеззараживание
Наименование и количество изъятой подкарантинной продукции:
(весь груз или его часть)
___________________________________________________________________
Сведения о грузе:
Адрес экспортера:
Адрес грузополучателя:
Отличительные знаки (маркировка):
Средства доставки:
Фитосанитарный сертификат N ___________
Выдан (наименование организации) __________ Дата выдачи ___________
Госинспектор по карантину растений ________________________________
(области, города, пограничного
пункта (поста) на границе)
Печать         Дата _____________
(подпись)
Приложение 4
к Правилам по охране территории
Республики Казахстан
карантинных объектов
Республика Казахстан
Министерство
сельского хозяйства
Департамент защиты и
карантина растений
Территориальный орган по карантину растений
______________________ области
___________________пограничный пункт (пост)
Карантинное донесение N __
Территориальный орган по карантину растений__________________
___________________________________________________________________
(адрес)
".."......... г.
Мной, государственным инспектором по карантину растений _____
___________________________________________________________________
(Ф.И.О.)
проведен досмотр подкарантинной продукции _________________________
___________________________________________________________________
(наименование и количество)
происходящей из ___________________________________________________
и направляемой в __________________________________________________
(адрес)
___________________________________________________________________
(указывается карантинное состояние продукции и устанавливаются
___________________________________________________________________
следующие условия ее использования)
___________________________________________________________________
Государственный инспектор по карантину растений _______________
(подпись)
Приложение 5
к Правилам по охране территории
Республики Казахстан
карантинных объектов
Республика Казахстан                    Фитосанитарный сертификат
Министерство                                    N _____
сельского хозяйства                       Организация по защите
Департамент защиты и                      и карантину растений
карантина растений                       (страна)______________
Описание груза
Экспортер и его адрес______________________________________________
Получатель и его адрес_____________________________________________
Количество мест и описание упаковки________________________________
Маркировка (отличительные знаки)___________________________________
Место происхождения________________________________________________
Пункт ввоза _______________________________________________________
Способ транспортировки_____________________________________________
Наименование продукции и ее количество_____________________________
Ботаническое название растений_____________________________________
Настоящим удостоверяется, что растения или растительная
продукция, описанные выше, были обследованы в соответствии с
существующими методиками и правилами и признаны свободными от
карантинных и других, причиняющих ущерб вредителей, и что они
отвечают фитосанитарным правилам страны-импортера.
Обеззараживание
Дата ______________________________________________________________
Способ обработки___________________________________________________
Химикат и его концентрация_________________________________________
Экспозиция и температура __________________________________________
Дополнительная информация__________________________________________
Дополнительная декларация__________________________________________
Место выдачи____________________________
Штамп организации   Фамилия государственного инспектора _________
Дата____________ Подпись__________г.
Приложение 6
к Правилам по охране территории
Республики Казахстан
карантинных объектов
Республика Казахстан                    Фитосанитарный сертификат
Министерство                              для реэкспорта N _____
сельского хозяйства                       Организация по защите
Департамент защиты и                      и карантину растений
карантина растений                      (страна)__________________
(страна(ы) реэкспортер(ы)
Описание груза
Экспортер и его адрес______________________________________________
Получатель и его адрес_____________________________________________
Количество мест и описание упаковки________________________________
Маркировка (отличительные знаки)___________________________________
Место происхождения________________________________________________
Пункт ввоза _______________________________________________________
Способ транспортировки_____________________________________________
Наименование продукции и ее количество_____________________________
Ботаническое название растений_____________________________________
Настоящим удостоверяется, что растения или растительная
продукция, описанная выше, были обследовании в ____ (страна
реэкспортера) из ______ (страна происхождения) по фитосанитарному
сертификату N_____, оригинал или заверенная копия которого
прилагается к настоящему сертификату, что они упакованы заново,
переупакованы в первоначальные новые контейнеры, что на основе
первоначального фитосанитарного сертификата и дополнительного
обследования они отвечают фитосанитарным правилам старны-импортера
и что во время хранения в ______ (страны реэкспортера) груз не
подвергался заражению вредителями и болезнями растений.
Обеззараживание
Дата ______________________________________________________________
Способ обработки___________________________________________________
Химикат и его концентрация_________________________________________
Экспозиция и температура __________________________________________
Дополнительная информация__________________________________________
Дополнительная декларация__________________________________________
Место выдачи____________________________
Штамп организации   Фамилия государственного инспектора _________
Дата____________ Подпись__________г.
Приложение 7
к Правилам по охране территории
Республики Казахстан
карантинных объектов
Республика Казахстан
Министерство
сельского хозяйства
Департамент защиты и
карантина растений
Карантинный сертификат N
__________________________________________________
(наименование территориального органа,
пограничного пункта (поста) по карантину растений)
Дата выдачи "__"____ 20_г.            Действителен по "__" ______г.

3. Әкелiнетiн карантинге жатқызылған өнiмнiң (жүктiң) әр
партиясы экспорттаушы елдiң өсiмдiктердi қорғау немесе карантин
жөнiндегi ресми ұйымдары берген, жiберiлген карантинге жатқызылған
өнiм осы рұқсаттаманың 1 тармақтарында көрсетiлген барлық
талаптарға жауап беретiнiн куәландыратын фитосанитариялық
сертификатымен қоса жүруi тиiс.
4. Карантинге жатқызылған өнiмдi (жүктi) әкелу мынадай
мемлекеттiк шекара арқылы өткізу пункттерінде pұқcaт етіледі:
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
5. Требования, изложенные в пунктах 1, 2, 3 настоящего
разрешения, подлежат включению в контракт отдельным пунктом.
6. Партия подкарантинной продукции (грузов), не отвечающие
требованиям, указанным в пунктах 1, 2, 3 настоящего разрешения по
предписаниям государственных инспекторов по карантину растений
подлежат задержанию, возврату, обеззараживанию, пepepaботке или
уничтожению.
7. Осы рұқсаттама бойынша әкелiнетiн карантинге жатқызылған өнiм (жүктер) мынадай бағыт бойынша тасымалдануы керек:
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
8. Реализация и переадресовка в другие регионы или другим
получателям, как в пути следования, так и в местах назначения
перевозимой подкарантинной продукции (грузов) без разрешения
территориального органа по карантину растений запрещена.
9. Өнiмдер мен көлiк құралдары, соңғы келiп түсу пунктiне
келген соң мынадай карантиндiк шаралардан өтуi тиiс:_______________
___________________________________________________________________
10. Рұқсаттама "Өсiмдiктер карантинi туралы" Қазақстан Республикасы
Заңының 7-шi бабының негiзiнде берiлдi.
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
2003 жылғы ".."....2003 жылғы    "..".....дейінгі мерзімге берілді.
Қазақстан Республикасының өсiмдiктер карантинi жөнiндегi
Бас мемлекеттiк инспекторы
Қазақстан Республикасының өсiмдiктер карантинi жөнiндегi
Мемлекеттiк инспекторы
M.O
Ескерту: 1. Импорттық карантиндiк рұқсаттама тек түпнұсқа түрiнде жарамды (көшiрме орындалуға қабылданбайды), мемлекеттiк шекара арқылы өткiзу пункттерiнде өсiмдiктер карантинi жөнiндегi және жүктi алу орны бойынша тиiстi аумақтық органына және жүк алушыға және басшылыққа орындауға берiледi, басқа ұйымдар мен ведомстваларға ұсынуға жатпайды.
2. Қазақстанға жүктi кедендiк өткiзу үшiн импорттық карантиндiк рұқсаттама негіз болып табылмайды.
РҚАО-ның ескертуі: 5, 6, 8-тармақтардың қазақша мәтінінің аудармасы болмады.
Қазақстан Республикасының
аумағын карантиндiк объектiлерден
қорғау жөнiндегi ережеге
2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрлігі
Өсімдiктердi қорғау және карантин департаментi
20__ж. "____"_________________
N____карантиндік тексеру актісі
_______________________________________________________
(өсiмдiктер карантинi жөнiндегі аумақтық органның,
шекаралық пункттің (бекеттің) атауы
Мен, өсiмдiктер карантинi жөнiндегi мемлекеттiк инспектор
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
карантинге жатқызылған өнiмді, көлiк құралдарын тексерудi және
карантиндiк сараптамаға арналған үлгілерiн ірiктеудi жүргіздiм.
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(заңды тұлғаның атауы және жеке тұлғаның аты-жөнi)
Өнiмнiң (көлiк құралының) аты _____________________________________
___________________________________________________________________
Саны (топтама салмағы, орын саны және басқалары) __________________
Карантинге жатқызылған өнiмнiң шыққан жерi ________________________
____________ ж. ".." N___сертификат
берiлген __________________________________________________________
Мынадай орташа үлгiлерi іріктелiп алынды:
Саны ______ дана ______ салмақ
Тексеру нәтижесiнде анықталды _____________________________________
Мынадай карантиндiк iс-шараларды жүргiзу талап етiледi
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Акт карантинге жатқызылған өнiмнiң иесi өкiлiнiң қатысуымен жасалды
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(лауазымы, аты-жөнi)
Өсiмдiктер карантинi жөнiндегi
мемлекеттiк инспектор ____________________________________________
Өкiл ____________________________________________
Қазақстан Республикасының
аумағын карантиндiк объектiлерден
қорғау жөнiндегi ережеге
3-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрлігі
Өсімдiктердi қорғау және карантин департаментi
Алу актісі
Кiмге: иесiне______________________________________________________
___________________________________________________________________
Осымен, төменде келтiрiлген карантинге жатқызылған өнiм, мынадай
себептер бойынша алынғандығы куәландырылады:
өнiм залалданған: _______________________________________________
_________________________________________________________________
Осы өнiм импортына тыйым салынды
Мынадай себептер бойынша фитосанитарлық сертификат жарамсыз:
_________________________________________________________________
Басқа себептер: _________________________________________________
Қолданылған шаралар: ____________________________________________
Жою                 Залалданған өнiмдердi жүктен алып тастау
Қайтару             Басқалары: __________________________________
Залалсыздандыру
Алынған карантинге жатқызылған өнiмнiң атауы мен саны:
(түгел жүк немесе оның бөлiгi)
___________________________________________________________________
Жүк туралы мәлiмет:
Экспорттаушының мекен-жайы:
Жүк алушының мекен-жайы:
Айырма белгiлерi (таңбасы):
Жеткізетiн құралдар:
N _____ фитосанитарлық сертификат
Берiлдi (ұйымның атауы) _____________ Берілген уақыты _____________
Өсiмдiктер карантинi жөнiндегi мемлекеттiк инспектор
___________________________________________________________________
(облысының, қаласының, шекарадағы шекаралық пункт (бекет))
Мөртабан __________________      Күні _____________
(қолы)
Қазақстан Республикасының
аумағын карантиндiк объектiлерден
қорғау жөнiндегi ережеге
4-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрлігі
Өсімдiктердi қорғау және карантин департаментi
Өсімдіктер карантинi жөнiндегi аумақтық орган
________________ облысы
________________ шекаралық пункт (бекет)
N____карантинге хабарлама
Өсiмдiктер карантинi жөнiндегi аумақтық орган _______________
___________________________________________________________________
(мекен-жайы)
.....ж.."..".
Мен, өсiмдiктер карантинi жөнiндегi мемлекеттiк инспектор
___________________________________________________________________
(аты-жөнi)
карантинге жатқызылған өнiмдi тексерудi жүргiздiм _________________
___________________________________________________________________
(атауы және саны)
шыққан жерi________________________________________________________
жiберiлген жерi____________________________________________________
(мекен-жайы)
___________________________________________________________________
(өнiмнiң карантиндiк жағдайы көрсетiледi және оны пайдаланудың
мынадай шарттары белгiленедi)
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Өсiмдiктер карантинi жөнiндегi мемлекеттiк инспектор __________
(қолы)
Қазақстан Республикасының
аумағын карантиндiк объектiлерден
қорғау жөнiндегi ережеге
5-қосымша
Қазақстан Республикасы              Фитосанитарлық сертификат
Ауыл шаруашылығы                    N________________________
министрлігі                         Өсімдiктердi қорғау және
Өсімдiктердi қорғау және            карантин жөніндегі
карантин департаментi               ұйым (елі)
Жүктің сипаттамасы
Экспорттаушы және оның мекен-жайы _________________________________
Алушы және оның мекен-жайы ________________________________________
Орнының саны және буып-түю сипаттамасы ____________________________
Таңбасы (айырма белгісі) __________________________________________
Шыққан жері _______________________________________________________
Әкелінетін пункт __________________________________________________
Тасымалдау тәсілі _________________________________________________
Өнімнің атауы және оның саны ______________________________________
Өсімдіктердің ботаникалық атауы ___________________________________
Осымен, жоғарыда сипатталған өсiмдiктер немесе өсiмдiк өнiмдерi қолда бар әдiстеме мен ережелерге сәйкес зерттелгенi және карантиндiк және басқа да зиян келтiретiн зиянкестерден iс жүзiнде таза болып табылғаны және импорттаушы елдiң фитосанитарлық ережелерiне жауап беретiндiгі куәландырылады.
Залалсыздандыру
Күні ______________________________________________________________
Залалсыздандыру тәсiлi ____________________________________________
Химикат және оның концентрациясы __________________________________
Экспозициясы және температурасы ___________________________________
Қосымша хабарлама _________________________________________________
Қосымша декларация ________________________________________________
Берiлген орны _______________________________________________
Ұйымның мөртабаны
Мемлекеттiк инспектордың тегi _______________________________
Күнi _______________          Қолы ________________
Қазақстан Республикасының
аумағын карантиндiк объектiлерден
қорғау жөнiндегi ережеге
6-қосымша
Қазақстан Республикасы              Керіэкспортқа арналған
Ауыл шаруашылығы                    фитосанитарлық сертификат
министрлігі                         N _______________________
Өсімдiктердi қорғау және            Өсімдiктердi қорғау және
карантин департаментi               карантин жөніндегі
ұйым (елі)
_________________________
_________________________
(реэкспортер мемлекеттері)
Жүктің сипаттамасы
Экспорттаушы және оның мекен-жайы _________________________________
Алушы және оның мекен-жайы ________________________________________
Орнының саны және буып-түю сипаттамасы ____________________________
Таңбасы (айырма белгісі) __________________________________________
Шыққан жері _______________________________________________________
Әкелінетін пункт __________________________________________________
Тасымалдау тәсілі _________________________________________________
Өнімнің атауы және оның саны ______________________________________
Өсімдіктердің ботаникалық атауы ___________________________________
Осымен, жоғарыда сипатталған өсiмдiк немесе өсiмдiк өнiмi түпнұсқасы немесе расталған көшiрмесi осы сертификатқа қоса берiлетiн N ______ фитосанитарлық сертификат бойынша _________ дан (шыққан елi) __________ (керi экспорттаушы ел) зерттелгендiгi, олар қапталғандығы, жаңа контейнерлерге қайта қапталғандығы, бастапқы фитосанитарлық сертификаттың және қосымша зерттеудiң негiзiнде олар импоратаушы елдiң фитосанитарлық ережелерiне жауап беретiндiгi және _________ да (керi экспораттаушы ел) жүк өсiмдiктердiң зиянкестерiмен және ауруларымен залалдануға ұшырамағандығы куәландырылады.
Залалсыздандыру
Күні ______________________________________________________________
Залалсыздандыру тәсiлi ____________________________________________
Химикат және оның концентрациясы __________________________________
Экспозициясы және температурасы ___________________________________
Қосымша хабарлама _________________________________________________
Қосымша декларация ________________________________________________
Берiлген орны ____________________________________
Ұйымның мөртабаны
Мемлекеттiк инспектордың тегi_____________________
Күнi_______________          Қолы_________________
Қазақстан Республикасының
аумағын карантиндiк объектiлерден
қорғау жөнiндегi ережеге
7-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрлігі
Өсімдiктердi қорғау және карантин департаментi
N____карантиндік сертификат
_______________________________________________________
(өсiмдiктер карантинi жөнiндегі аумақтық органның,
шекаралық пункттің (бекеттің) атауы
Берiлген уақыты 20_ж."_"____       ____"__"____ дейін жарамды

1. Выдан___________________________________________________________
(наименование юридического лица или Ф.И.О. физического лица)
___________________________________________________________________
(его почтовый адрес)
на вывоз в ________________________________________________________
(куда, кому, указать точное наименование и адрес получателя)
следующей подкарантинной продукции (грузов)
___________________________________________________________________
2. Общее количество мест (штук) ___________________________________
3. Общий вес (тонн, кг)____________________________________________
4. Станция (пункт) отправления_____________________________________
5. Станция (пункт) назначения______________________________________
6. Удостоверяется на основании обследования, проверки или
лабораторного анализа (экспертизы) груза, что___________________
___________________________________________________________________
(нужное подчеркнуть)
___________________________________________________________________
(отметка о карантинном состоянии груза и проведенных мероприятиях)
7. Устанавливаются следующие карантинные мероприятия и условия при
отправке, хранении, получении, реализации и использовании
подкарантинной продукции (грузов)_______________________________
___________________________________________________________________
8. Выдан на основании _____________________________________________
(какого документа)
Государственный инспектор по карантину растений____________________                                                    (подпись)
(Ф.И.О. инспектора)
М.П.
Примечания:
1. Сертификат выдается на каждую отдельную партию подкарантинной продукции (грузов) транспортную единицу, контейнер, вагон и действителен в подлиннике.
2. Переадресовка груза в пути следования без специального разрешения территориального органа по карантину растений запрещается.
3. Выдача сертификата производится за 5 дней до отправки.
4. Срок действия сертификата устанавливается в зависимости от времени пребывания груза в пути следования.
Приложение 8
к Правилам по охране территории
Республики Казахстан
карантинных объектов
Республика Казахстан
Министерство
сельского хозяйства
Департамент защиты и
карантина растений
Акт о проведении контроля по карантину растений
".."................ г.
Мной, государственным инспектором по карантину растений по _______________________________ области Республики Казахстан на
основании Закона "О карантине растений" и Правил по охране
территории Республики Казахстан от карантинных объектов проведена
проверка выполнения карантинных мероприятий _______________________
___________________________________________________________________
(наименование юридического лица или Ф.И.О. физического лица)

1. Берілді __________________________________________________
(заңды тұлғаның атауы немесе жеке тұлғаның аты-жөнi)
___________________________________________________________________
(оның почталық мекен-жайы)
оған әкетуге ______________________________________________________
___________________________________________________________________
(қайда кiмге алушының толық атауын және мекен-жайын көрсету)
мынадай карантинге жатқызылған өнiмдi (жүкті)
___________________________________________________________________
2. Орынның жалпы саны (дана) ________________________________
3. Жалпы салмағы (тонна, кг) ________________________________
4. Жөнелту станциясы (пункті) _______________________________
5. Баратын станциясы (пунктi) _______________________________
6. Жүктi зерттеу, тексеру немесе зертханалық талдау
(сараптама) негiзiнде куәландырылады ______________________________
(керегiнiң астын сызу)
___________________________________________________________________
(жүктiң карантиндiк жағдайы және өткізiлген ic-шаралар туралы белгі)
7. Kарантинге жатқызылған өнімді (жүктi) жөнелту, сақтау, алу,
сату және пайдалану кезiнде мынадай карантиндiк iс-шаралар
белгiленедi _______________________________________________________
___________________________________________________________________
8. Берiлген негiзi __________________________________________
(қандай құжаттың)
Өсiмдiктер карантині жөнiндегi мемлекеттiк инспектор
_____________________________________________________________
(қолы) (инспектордың аты-жөнi)
М.О.
Ескерту: 1. Сертификат әр жекелеген карантинге жатқызылған өнiмнiң
(жүктiң) топтамасына, көлiкке, контейнерге, вагонға
берiледi және түпнұсқа түрінде жарамды.
2. Жол бойы жүктi өсімдiктер карантинi жөнiндегi аумақтық
органның арнайы рұқсатынсыз басқа жаққа жiберуге тыйым
салынады.
3. Сертификатты беру жiберуге дейiн 5 күн бұрын
жүргiзiледi.
4. Сертификаттың қолдану мерзiмi жүктiң жолда болған
уақытына байланысты белгiленедi
Қазақстан Республикасының
аумағын карантиндiк объектiлерден
қорғау жөнiндегi ережеге
8-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрлігі
Өсімдiктердi қорғау және карантин департаментi
Өсімдіктер карантині бойынша бақылауды өткізу туралы акт
"..".............ж.
Мен, Қазақстан Республикасының __________________ облысы бойынша өсiмдіктер карантинi жөнiндегi мемлекеттік инспекторы "Өсiмдiктер карантинi туралы" Заңының және Қазақстан Республикасының аумағын карантиндiк объектiлерден қорғау Ережесінің негізiнде карантиндiк iс-шаралардың орындалуына тексеру жүргiздiм.
___________________________________________________________________
(заңды тұлғаның атауы немесе жеке тұлғаның аты-жөнi)
___________________________________________________________________

1. При проверке установлено (указать за какой период и по каким
документам проверено и что установлено)____________________________
___________________________________________________________________
2. Заключение по результатам проверки и предложения (указать
мероприятия, обязательные к выполнению, сроки, лиц, ответственных
за выполнение)
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Акт составлен в 2-х экземплярах - из них первый вручается
представителю физического или юридического лица, второй после
проверки выполнения задания и предписания инспектора по карантину
растений остается в деле карантинного инспектора, при неисполнении
составляется протокол.
Государственный инспектор по карантину растений  _________________
(Ф.И.О.)
Первый экземпляр акта получил
Владелец (представитель)________________________________
Дата ______________
Результат проверки
выполнения заданий и предложений госинспектора
по карантину растений
Проверка проведена ___________________, в присутствии владельца (представителя)____________________________________________________
(должность, Ф.И.О.)
проверкой установлено (выполнение заданий):________________________
Государственный инспектор по карантину растений
_______________________________________________
(Ф.И.О.)
Владелец (представитель) _______________________
(Ф.И.О.)

1. Тексеру кезiнде анықталды (қай кезеңде және қандай құжаттар бойынша тексерiлгендiгiн және не анықталғандығын көрсету)
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
2. Тексеру нәтижелерi бойынша қорытынды және ұсыныс (мiндеттi түрде орындалатын iс-шаралар, мерзiмдерi, орындалуына жауапты адамдар көрсетiледі)
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Акт 2 данада жасалды оның бiрiншiсi заңды немесе жеке тұлғаның өкiлiне берiледi, екiншiсi өсiмдiктер карантинi жөнiндегi инспектордың тапсырмалары мен нұсқамаларының орындалуы тексерiлгеннен кейiн карантиндiк инспектордың iс-қағазында қалады, орындалмаған кезде хаттама жасалады.
Өсiмдiктер карантинi жөнiндегi мемлекеттiк инспектор_______________
(аты-жөнi)
Актiнiң бiрiншi данасын алдым
Иесi (өкiл) __________________________
Күнi _________________________________
Өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспектордың берген тапсырмалары мен ұсыныстарының орындалуын тексеру нәтижесі
Тексеру жүргізілді __________________ иесінің (өкілінің) қатысуымен
________________________________________________________________
(лауазымы, аты-жөні)
тексеруде анықталды (тапсырмалардың орындалуы): _______________
Өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспектор
_______________________________________________________
(аты-жөні)
Иесі (өкіл) ___________________________________________
(аты-жөні)