Об утверждении Перечня категорий работников, имеющих право на служебные земельные наделы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 8 сентября 2003 года N 908
В соответствии с Земельным кодексом  Республики Казахстан от 20 июня 2003 года Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемый Перечень категорий работников, имеющих право на служебные земельные наделы.
2. Признать утратившими силу:
постановление  Правительства Республики Казахстан от 23 мая 1996 года N 634 "Об утверждении Перечня категорий работников, имеющих право на служебные земельные наделы" (САПП Республики Казахстан, 1996 г., N 22, ст. 198);
постановление  Правительства Республики Казахстан от 29 августа 2001 года N 1123 "О внесении изменений и дополнений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан по регулированию земельных отношений" (САПП Республики Казахстан, 2001 г., N 30, ст. 399).
3. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 8 сентября 2003 года N 908
Перечень
категорий работников, имеющих право
на служебные земельные наделы
1. Земельные отношения на участках, предоставленных в порядке служебных земельных наделов, регулируются в соответствии со статьей 41 Земельного кодекса  Республики Казахстан.
2. Право на служебный земельный надел имеют следующие категории работников:
1) линейные работники железнодорожного транспорта:
обходчики путевые, мостовые, обвальных мест и тоннелей, дежурные по переездам;
путевые рабочие и рабочие по текущему содержанию и ремонту сооружений, бригадиры пути, техники;
механики и помощники механиков путевых машин и механизмов, водители и помощники водителей автодрезин, мотовозов, а также шофера автомашин, занятые на текущем содержании и ремонте пути;
старшие дорожные мастера, мостовые, дорожные и тоннельные мастера;
мастера, лесники, начальники, бригадиры, бригадиры-механики, водители автомашин, трактористы производственных участков лесных культур дистанции защитных лесонасаждений;
дежурные стрелочники, сигналисты, машинисты, помощники машинистов, электромеханики, зольщики, товарные и билетные кассиры, шлакоуборщики;
заведующие и дежурные домов отдыха локомотивных бригад, подменных пунктов;
машинисты, помощники машинистов локомотивов, проживающие на раздельных пунктах;
работники сетевых районов электроснабжения;
электромеханики - начальники станций IV и V категорий;
осмотрщики-ремонтники, операторы, слесари подвижного состава пунктов контрольно-технического обслуживания;
осмотрщики вагонов постов безопасности, оборудованных приборами "ПОНАБ" и "ДИСК";
работники пунктов водоснабжения: мастера, бригадиры, слесари насосных станций, водители автомашин, электрики, бульдозеристы, экскаваторщики, трактористы, плотники, экипировщики, газоэлектросварщики, токари, кочегары;
начальники, электромеханики, электромонтеры, водители автомототранспорта районов контактной сети, тяговых подстанций;
электромеханики сигнализации централизации и блокировки (СЦБ);
начальник и дежурные по станции IV и V категорий, составители поездов и их помощники;
работники детских дошкольных учреждений и медпунктов, торговых точек, дислоцирующихся на линии;

Қызметтiк жер үлесiне құқығы бар қызметкерлер санатының тiзбесiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 8 қыркүйектегі N 908 қаулысы
Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 20 маусымдағы Жер кодексiне  сәйкес Қазақстан Республикасының Yкiметi қаулы етеді:
1. Қоса берiлiп отырған Қызметтiк жер үлесiне құқығы бар қызметкерлер санатының тiзбесi бекiтiлсiн.
2. Мыналардың күшi жойылды деп танылсын:
"Қызметтiк жер үлесiне құқығы бар қызметкерлер санатының тiзбесiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1996 жылғы 23 мамырдағы N 634 қаулысы  (Қазақстан Республикасының ПҮКЖ-ы, 1996 ж., N 22, 198-құжат);
"Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң кейбiр шешiмдерiне жер қатынастарын реттеу бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2001 жылғы 29 тамыздағы N 1123 қаулысы  (Қазақстан Республикасының ПҮКЖ-ы, 2001 ж., N 30, 399-құжат).
3. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Yкiметiнiң
2003 жылғы 8 қыркүйектегi
N 908 қаулысымен
бекiтiлген
Қызметтiк жер үлесiне құқығы бар қызметкерлер
санатының тiзбесi
1. Қызметтік жер үлесi тәртiбiмен берiлген учаскелердегi жер қатынастары Қазақстан Республикасы Жер кодексiнiң 41-бабына  сәйкес реттеледi.
2. Қызметтiк жер үлесiне қызметкерлердiң мынадай санаттарының құқығы бар:
1) темiр жол көлiгiнiң желілік қызметкерлерi:
жолдарды, көпiрлердi, құлайтын жерлер мен тоннельдерді тексерушiлер, жол айырығындағы кезекшiлер;
жол жұмысшылары және құрылыстарды ағымдағы ұстау және жөндеу жөнiндегi жұмысшылар, жол бригадирлерi, техниктер;
жол машиналары мен механизмдердiң механиктерi және механиктердiң көмекшiлерi, автодрезин, мототасығыш жүргiзушiлерi мен олардың көмекшiлерi, сондай-ақ жолдарды ағымдағы ұстаумен және жөндеумен айналысатын автомашиналар жүргiзушiлерi;
аға жол шеберлерi, көпiр, жол және тоннель шеберлерi;
қорғаныштық орман алқаағаштары қашықтығының орман дақылдары өндiрiстiк учаскелерiнiң шеберлерi, орманшылары, бастықтары, бригадирлерi, бригадир-механиктерi, автомашина жүргiзушiлерi, тракторшылары;
кезекшi айырушылар, дабыл берушiлер, машинистер, машинистердiң көмекшiлерi, электромеханиктер, күл шығарушылар, тауар және билет кассирлерi, қож тазалаушылар;
локомотив бригадасының демалыс үйлерiнiң және ауысым пункттерiнiң меңгерушiлерi мен кезекшiлерi;
түрлi пункттерде тұратын локомотив машинистерi, олардың көмекшiлерi;
электрмен жабдықтаудың желілік аудандарының қызметкерлерi;
IV және V санаттардағы станциялардың электромеханик-бастықтары;
бақылау-техникалық қызмет көрсету пункттерi жылжымалы құрамының қараушы-жөндеушілерi, операторлары, слесарлары;
"ПОНАБ" және "ДИСК" аспаптарымен жабдықталған қауiпсiздiк посттары вагондарын қараушылар;
сумен жабдықтау пункттерiнiң қызметкерлерi: сорғы станцияларының шеберлерi, бригадирлерi, слесарлары, автомашиналардың жүргiзушiлерi, электриктep, бульдозершiлер, экскаваторшылар, тракторшылар, ағаш шеберлерi, жабдықтаушылар, газ-электрмен дәнекерлеушiлер, токарьлар, от жағушылар;
байланыстық желi аудандарының, тартқыш кiшi станцияларының бастықтары, электромеханиктерi, электромонтерлерi, автомотокөлiк жүргiзушілерi;
орталықтандырылған дабыл беру және блоктaу (ОББ) электромеханиктерi;
IV және V санаттар станциялары бойынша бастық пен кезекшiлер, поезд құрастырушылары мен олардың көмекшiлерi;
жолдарда орналасқан мектепке дейiнгi балалар мекемелерi мен медпункттердiң, сауда нүктелерiнiң қызметкерлерi;

2) линейные работники службы ремонта и содержания автомобильных дорог:
дорожные рабочие, ремонтеры;
мостовые сторожа;
паромщики;
дорожные и мостовые мастера;
мастера по снегозащитным и декоративным насаждениям и работники древесных питомников;
3) работники речного и морского флота:
старшие и рядовые постовые и путевые рабочие, информаторы судоходной обстановки;
работники маяков и гидротехнических сооружений;
4) работники государственной лесной охраны:
лесники, мастера леса, егеря, старшие егеря;
помощники лесничих, лесничие, охотоведы;
инженера всех категорий, ведающие вопросами охраны, защиты, воспроизводства лесов и лесоразведения;
первые руководители организаций, ведущих лесное хозяйство, и их заместители;
5) работники линейно-технических цехов и участков, сетевых узлов связи кабельных магистралей международных связей и телевидения:
кабельщики-спайщики;
6) работники управления водохозяйственных систем, водохранилищ, бассейновых водохозяйственных объединений и к ним приравненные, непосредственно проживающие и выполняющие свои служебные обязанности на водохозяйственных объектах:
участковые гидротехники, гидромеры, водные техники, надзорщики, а также другие специалисты по обслуживанию водохозяйственных объектов (машинисты насосных станций, электрики);
7) государственные инспектора по охране особо охраняемых природных территорий республиканского и местного значений, имеющих статус юридического лица;
8) работники сельского хозяйства:
заведующие, зоотехники, ветеринары, скотники отдаленных животноводческих ферм;
сторожа полевых станов и баз, обслуживающие скотопрогонные трассы;
9) работники трубопроводного транспорта:
линейные обходчики;
10) работники гидрометеорологической службы:
начальники гидрометеостанций;
техники-метеорологи;
техники-гидрологи;
техники-агрометеорологи;
наблюдатели гидрометеопостов;
работники снегомерных маршрутов;
11) работники рыбного хозяйства:
рыбоводы;
сторожа;
прудовые рабочие;
рабочие инкубационных цехов;
машинисты насосных станций.

2) автомобиль жолдарын жөндеу мен ұстау қызметiнiң желiлiк қызметкерлерi;
жол жұмысшылары, жөндеушiлер;
көпiр қарауылдары;
паромшылар;
жол және көпiр шеберлерi;
қардан қорғау және сәндiк ағаштар бойынша шеберлер және ағаш питомниктерiнiң қызметкерлерi;
3) өзен және теңiз флотының қызметкерлерi:
аға және қатардағы посттар мен жол жұмысшылары, кеме жағдайын хабарлаушылар;
шамшырақтар мен гидротехникалық құрылыстардың қызметкерлерi;
4) мемлекеттiк орманды қорғау қызметкерлерi:
орманшылар, орман шеберлерi, қорықшылар, аға қорықшылар;
орманшылардың көмекшiлерi, орманшылар, аңшылар;
орманды күзету, қорғау, молайту және орман өcipу мәселелерiн жүргiзушi барлық санаттағы инженерлер;
орман шаруашылығын жүргiзушi ұйымдардың бiрiншi жетекшiлерi мен олардың орынбасарлары;
5) техникалық желi цехтары мен учаскелерiнiң, халықаралық байланыс және теледидар кабельдiк магистралы байланысы желiлiк торабының қызметкерлерi:
кабельшi-дәнекерлеушiлер;
6) су шаруашылығы жүйесi басқармасының, су қоймасының, бассейндiк су шаруашылығы бiрлестiктерi мен оларға теңестiрiлген, су шаруашылығы объектiлерiнде тiкелей тұратын және өздерiнiң қызметтiк мiндеттерiн атқаратын қызметкерлер:
учаскелiк гидротехниктер, гидроөлшегiштер, су техниктерi, қадағалаушылар, сондай-ақ су шаруашылығы объектiлерiне қызмет көрсету жөнiндегi басқа да мамандар (сорғы станцияларының машинистерi, электриктер);
7) республикалық және жергілiктi маңызы бар, заңды тұлға мәртебесi бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды қорғау жөнiндегi мемлекеттiк инспекторлар;
8) ауыл шаруашылығының қызметкерлерi:
шалғайдағы мал шаруашылығы фермаларының меңгерушiлерi, зоотехниктерi, ветеринарлары, табыншылары;
табын айдау жолдарына қызмет көрсететiн егiс алқаптары мен баздардың қарауылдары;
9) құбыр тарту көлiгiнiң қызметкерлерi:
желiлiк тексерушілер;
10) гидрометеорологиялық қызметтiң қызметкерлерi:
гидрометеостанциялардың бастықтары;
техник-метеорологтар;
техник-гидрологтар;
техник-агрометеорологтар;
гидрометеопосттардың байқаушылары;
қар өлшеу бағыттарының қызметкерлерi;
11) балық шаруашылығының қызметкерлерi:
балық жетекшiлерi;
қарауылдар;
тоған жұмысшылары;
инкубация цехтарының жұмысшылары;
сорғы станцияларының машинистерi.