Об утверждении Правил разработки и согласования комплексных схем градостроительного планирования территорий регионов
Постановление Правительства Республики Казахстан от 9 апреля 2004 года N 397.
Сноска. Заголовок - в редакции постановления Правительства РК от 05.12.2023 № 1081 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 4 статьи 44 Закона Республики Казахстан "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Сноска. Преамбула - в редакции постановления Правительства РК от 05.12.2023 № 1081 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые:
1) Исключен постановлением Правительства РК от 05.12.2023 № 1081 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2) Правила разработки и согласования комплексных схем градостроительного планирования территорий регионов.
2. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 9 апреля 2004 года N 397
Правила разработки и согласования межрегиональных схем территориального развития
Сноска. Правила исключены постановлением Правительства РК от 05.12.2023 № 1081 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 9 апреля 2004 года N 397
Правила разработки и согласования комплексных схем градостроительного планирования территорий регионов
Сноска. Правила в редакции постановления Правительства РК от 23.12.2015 № 1035 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящие Правила разработки и согласования комплексных схем градостроительного планирования территорий отдельных регионов (области или какой-либо ее части) разработаны в соответствии с пунктом 4 статьи 44 Закона Республики Казахстан "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан" и устанавливают порядок разработки и согласования комплексных схем градостроительного планирования территории области либо ее части.

Өңірлер аумақтарының қала құрылысын жоспарлаудың кешендi схемаларын әзiрлеу және келiсу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 9 сәуірдегі N 397 қаулысы.
Ескерту. Қаулының тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 05.12.2023 № 1081 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметi туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 44-бабының 4-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 05.12.2023 № 1081 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Қоса беріліп отырған:
1) алып тасталды - ҚР Үкіметінің 05.12.2023 № 1081 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2) Өңiрлер аумақтарының қала құрылысын жоспарлаудың кешендi схемаларын әзiрлеу және келiсу қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 23.12.2015 № 1035 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 05.12.2023 № 1081 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2004 жылғы 9 сәуірдегі
№ 397 қаулысымен
бекiтiлген
Аумақты дамытудың өңiраралық схемаларын әзiрлеу және келiсу қағидалары
Ескерту. Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 05.12.2023 № 1081 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2004 жылғы 9 сәуірдегі
№ 397 қаулысымен
бекiтiлген
Өңірлер аумақтарының қала құрылысын жоспарлаудың кешендi схемаларын әзiрлеу және келiсу қағидалары
Ескерту. Қағида жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 23.12.2015 № 1035 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Осы жекелеген өңiрлер (облыстың немесе оның қандай да бiр бөлiгi) аумақтарының қала құрылысын жоспарлаудың кешендi схемаларын әзiрлеу және келiсу қағидалары "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметi туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 44-бабының 4-тармағына сәйкес әзiрлендi және облыс не оның бiр бөлiгi аумағының қала құрылысын жоспарлаудың кешендi схемаларын әзiрлеу және келiсу тәртiбiн белгiлейдi.

2. Заказчиком по разработке комплексных схем градостроительного планирования территорий регионов является местный исполнительный орган по делам архитектуры, градостроительства и строительства (далее – заказчик). Заказчик определяет разработчика (генерального проектировщика).
3. Комплексные схемы градостроительного планирования территорий подведомственных административно-территориальных единиц (проектов районной планировки) разрабатываются в соответствии с генеральной схемой организации территории Республики Казахстан и соответствующей межрегиональной схемой территориального развития (при ее наличии для данной территории).
4. Комплексные схемы градостроительного планирования территорий подведомственных административно-территориальных единиц (проектов районной планировки) определяют цели государственной градостроительной политики с учетом социально-экономических, производственно-хозяйственных и природно-климатических условий на территории данного региона, ее зонирование, а также устанавливают основные направления:
1) совершенствование системы расселения;
2) развитие населенных пунктов, производственной, транспортной, инженерной, социальной и рекреационной инфраструктур;
3) защиту территорий от опасных (вредных) воздействий природных и антропогенных, техногенных явлений и процессов;
4) улучшение экологической обстановки градостроительными средствами и методами;
5) сохранение объектов историко-культурного наследия и (или) охраняемых ландшафтных объектов.
С учетом ограничений на использование территорий определяются функциональное зонирование территорий и интенсивность их использования.
Комплексные схемы градостроительного планирования территорий должны содержать предложения по установлению границ населенных пунктов в данном регионе, пригородных зон, обеспечению ресурсами для комплексного развития территории, включая резервные территории, а также предложения по территориальному транспортному планированию и организации дорожного движения.
5. Разработка специальной (отраслевой) или иной градорегулирующей документации, используемой при составлении комплексных схем градостроительного планирования территорий подведомственных административно-территориальных единиц (проектов районной планировки), осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан, государственными и межгосударственными нормативами в области архитектуры, градостроительства и строительства, действующими на территории Республики Казахстан, а также требованиями специальных инструкций и отраслевых нормативов.

2. Сәулет, қала құрылысы және құрылыс істері жөніндегі жергілікті атқарушы орган өңірлер аумақтарының қала құрылысын жоспарлаудың кешендi схемаларын әзірлеу бойынша тапсырыс беруші (бұдан әрі – Тапсырыс беруші болып табылады. Тапсырыс беруші әзірлеушіні (бас жобалаушыны) айқындайды.
3. Ведомстволық бағыныстағы әкімшілік-аумақтық бірліктер аумақтарының қала құрылысын жоспарлаудың кешендi схемалары (аудандық жоспарлау жобалары) Қазақстан Республикасының аумағын ұйымдастырудың бас схемасына және аумақты дамытудың тиісті өңіраралық схемасына (сол аумақ үшін бар болса) сәйкес әзірленеді.
4. Ведомстволық бағыныстағы әкімшілік-аумақтық бірліктер аумақтарының қала құрылысын жоспарлаудың кешендi схемалары (аудандық жоспарлау жобалары) сол өңір аумағындағы әлеуметтік-экономикалық, өндірістік-шаруашылық және табиғи-климаттық жағдайларды, оның аймаққа бөлінуін ескере отырып, мемлекеттік қала құрылысы саясатының мақсаттарын айқындайды, сондай-ақ мынадай негізгі бағыттарды белгілейді:
1) қоныстандыру жүйесін жетілдіру;
2) елді мекендерді, өндірістік, көліктік, инженерлік, әлеуметтік және рекреациялық инфрақұрылымдарды дамыту;
3) аумақтарды табиғи және антропогендік, техногендік құбылыстар мен процестердің қауіпті (зиянды) әсерлерінен қорғау;
4) қала құрылысы құралдарымен және әдістерімен экологиялық ахуалды жақсарту;
5) тарихи-мәдени мұра объектілерін және (немесе) қорғалатын ландшафттық объектілерді сақтау;
Аумақтарды пайдалануға қойылатын шектеулерді ескере отырып, аумақтардың функционалдық аймаққа бөлінуі және оларды пайдаланудың қарқындылығы айқындалады.
Аумақтардың қала құрылысын жоспарлаудың кешенді схемалары сол өңірдегі елді мекендердің, қала маңы аймақтарының шекараларын белгілеу, резервтік аумақтарды қоса алғанда, аумақтарды кешенді дамыту үшін ресурстармен қамтамасыз ету жөніндегі ұсыныстарды, сондай-ақ аумақтық көліктік жоспарлау мен жол қозғалысын ұйымдастыру жөніндегі ұсыныстарды қамтуға тиіс.
5. Ведомстволық бағыныстағы әкімшілік-аумақтық бірліктер аумақтарының қала құрылысын жоспарлаудың кешендi схемаларын (аудандық жоспарлау жобаларын) жасау кезінде пайдаланылатын арнайы (салалық) немесе өзге қала реттеуші құжаттаманы әзірлеу Қазақстан Республикасының заңнамасына, Қазақстан Республикасының аумағында қолданылатын сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы мемлекеттiк және мемлекетаралық нормативтерге, сондай-ақ арнайы нұсқаулықтар мен салалық нормативтердiң талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.

6. Местные исполнительные органы соответствующей области, выступая заказчиком, организуют разработку комплексных схем градостроительного планирования территорий подведомственных административно-территориальных единиц (проектов районной планировки) области и определяют разработчика (генерального проектировщика).
7. Заказчик с участием разработчика (генерального проектировщика) составляет задание на проектирование.
Общие требования к заданиям на проектирование и перечень исходных данных устанавливаются государственными нормативами в области архитектуры, градостроительства и строительства (строительными нормами и правилами).
При изменении заказчиком ранее выданного задания на проектирование или исходных данных оплата этих работ производится заказчиком по дополнительному договору (соглашению), с учетом полностью или частично выполненных к этому времени проектных работ.
8. Заказчиком для проектных организаций-субподрядчиков, разрабатывающих специальные разделы в составе комплексных схем градостроительного планирования территорий подведомственных административно-территориальных единиц (проектов районной планировки), является разработчик (генеральный проектировщик), определенный в порядке, установленном законодательством.
9. При разработке комплексных схем градостроительного планирования территорий подведомственных административно-территориальных единиц (проектов районной планировки) разработчиком (генеральным проектировщиком) выполняются карты-схемы расположения памятников истории, археологии, градостроительства и архитектуры, монументального искусства на территории соответствующей области либо ее части.
В комплексных схемах градостроительного планирования территорий подведомственных административно-территориальных единиц (проектов районной планировки) должны учитываться зоны охраны недвижимых памятников истории и культуры и объектов государственного природно-заповедного фонда (охранные зоны, зоны регулирования застройки и зоны охраняемого природного ландшафта). С этой целью на выполняемых в составе проектов графических материалах должны быть нанесены необходимые элементы зон охраны памятников, а в пояснительных записках отражены требования, обеспечивающие установленный режим этих зон.
10. В случаях, когда города и сельские населенные пункты расположены на территории с неблагоприятными природными условиями, в составе комплексных схем градостроительного планирования территорий подведомственных административно-территориальных единиц (проектов районной планировки) разрабатываются проектные решения по инженерной подготовке территории, защите территории и указанных населенных пунктов от опасных геологических и гидрогеологических процессов как естественных, так и вызванных хозяйственной деятельностью человека.

6. Тиісті облыстың жергілікті атқарушы органдары тапсырыс беруші ретінде облыстың ведомстволық бағыныстағы әкімшілік-аумақтық бірліктері аумақтарының қала құрылысын жоспарлаудың кешендi схемаларын (аудандық жоспарлау жобаларының) әзірлеуді ұйымдастырады және әзірлеушіні (бас жобалаушыны) айқындайды.
7. Тапсырыс беруші әзiрлеушiнің (бас жобалаушының) қатысуымен жобалауға арналған тапсырманы жасайды.
Жобалауға арналған тапсырмаға қойылатын жалпы талаптар мен бастапқы деректердiң тiзбесi сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы мемлекеттiк нормативтерде (құрылыс нормаларында және қағидаларында) белгiленедi.
Тапсырыс беруші бұрын берiлген жобалауға арналған тапсырманы немесе бастапқы деректердi өзгерткен кезде осы уақытқа дейiн толық немесе iшiнара орындалған жобалау жұмыстарын ескере отырып, тапсырыс беруші қосымша шарт (келiсiм) бойынша осы жұмыстардың төлемін жүргізеді.
8. Заңнамада белгiленген тәртiппен айқындалған әзiрлеушi (бac жобалаушы) ведомстволық бағыныстағы әкімшілік-аумақтық бірліктер аумақтарының қала құрылысын жоспарлаудың кешендi схемаларының (аудандық жоспарлау жобаларының) құрамында арнайы бөлiмдердi әзiрлейтін жобалау ұйымдары-қосалқы мердiгерлер үшiн тапсырыс беруші болып табылады.
9. Ведомстволық бағыныстағы әкімшілік-аумақтық бірліктер аумақтарының қала құрылысын жоспарлаудың кешендi схемаларын (аудандық жоспарлау жобаларын) әзiрлеу кезiнде әзiрлеушi (бac жобалаушы) тиiстi облыстың не оның бөлiгiнiң аумағындағы тарих, археология, қала құрылысы және сәулет, монумент өнерi ескерткiштері орналасқан карта-схемаларды жасайды.
Ведомстволық бағыныстағы әкімшілік-аумақтық бірліктер аумақтарының қала құрылысын жоспарлаудың кешендi схемаларында (аудандық жоспарлау жобаларында) тарих пен мәдениеттің жылжымайтын ескерткiштерi және мемлекеттiк табиғат-қорық қоры объектiлерiн қорғау аймақтары (қорғалатын аймақтар, құрылысты реттейтiн аймақтар және қорғалатын табиғи ландшафт аймақтары) ескерiлуге тиiс. Бұл мақсатпен жобалардың құрамында орындалатын графикалық материалдарға ескерткiштердi қорғау аймақтарының қажеттi элементтерi енгiзiлуге, ал түсiндiрме жазбаларда осы аймақтарда белгiленген режимдi қамтамасыз ететiн талаптар көрсетiлуге тиiс.
10. Қалалар мен ауылдық елді мекендер қолайсыз табиғи жағдайлары бар аумақтарда орналасқан жағдайда, ведомстволық бағыныстағы әкімшілік-аумақтық бірліктер аумақтарының қала құрылысын жоспарлаудың кешендi схемаларының (аудандық жоспарлау жобаларының) құрамында аумақты инженерлiк дайындау, аумақ пен көрсетiлген елдi мекендердi табиғи, сол сияқты адамның шаруашылық қызметiнен туындаған қауiптi геологиялық және гидрогеологиялық процестерден қорғау жөнінде жобалық шешiмдер әзiрленедi.

11. Для областей и районов с курортными ресурсами, курортных городов и других населенных пунктов курортного типа проектные работы должны выполняться с учетом материалов по функциональному медицинскому зонированию территории, оценке курортных и рекреационных ресурсов, а также установленных округов санитарной охраны курортов.
12. Заказчик в ходе разработки комплексных схем градостроительного планирования территорий подведомственных административно-территориальных единиц (проектов районной планировки) оказывает помощь разработчику (генеральному проектировщику) в проведении обследования территории и объектов проектирования, сборе дополнительных исходных данных, а также проведении согласований законченных проектов.
Заказчик осуществляет контроль за ходом проектирования, изучает эскизные материалы проектов с целью контроля их качества, приостанавливает в соответствии с договором проектные работы с обязательным оформлением двусторонних актов и проведением соответствующих расчетов с разработчиком (генеральным проектировщиком) за выполненный объем проектной продукции, проводит в установленном порядке экспертизу проектных материалов.
13. Комплексные схемы градостроительного планирования территорий подведомственных административно-территориальных единиц (проектов районной планировки) проходят обязательную комплексную градостроительную экспертизу, осуществляемую экспертной группой, образуемой соответствующими местными исполнительными органами.

11. Курорттық ресурстары бар облыстар мен аудандарға, курорттық қалаларға және курорттық үлгідегi басқа да елді мекендерге арналған жобалау жұмыстары аумақты функционалдық медициналық аймақтарға бөлу, курорттық және рекреациялық ресурстарды бағалау жөніндегі материалдарды, сондай-ақ курорттарды санитариялық қорғаудың белгiленген округтарын ескере отырып орындалуға тиiс.
12. Тапсырыс беруші ведомстволық бағыныстағы әкімшілік-аумақтық бірліктер аумақтарының қала құрылысын жоспарлаудың кешендi схемаларын (аудандық жоспарлау жобаларын) әзiрлеу барысында жобалау аумағы мен объектiлерiне зерттеп-қарау жүргiзуде, қосымша бастапқы деректердi жинауда, сондай-ақ аяқталған жобаларды келiсуден өткiзуде әзірлеушіге (бac жобалаушыға) көмек көрсетедi.
Тапсырыс беруші жобалау барысын бақылауды жүзеге асырады, эскиздік материалдарының сапасын бақылау мақсатында жобаларды зерделейді, екі жақты актілерді мiндеттi түрде ресiмдей және әзiрлеушiмен (бac жобалаушымен) жобалық өнiмдердiң орындалған көлемi үшiн тиісті есеп айырысуды жүргiзе отырып, жобалау жұмыстарын шартқа сәйкес тоқтата тұрады, белгiленген тәртiппен жобалау материалдарына сараптама жүргiзедi.
13. Ведомстволық бағыныстағы әкімшілік-аумақтық бірліктер аумақтарының қала құрылысын жоспарлаудың кешендi схемалары (аудандық жоспарлау жобалары) тиісті жергілікті атқарушы органдар құратын сараптама тобы жүзеге асыратын міндетті кешенді қала құрылысы сараптамасынан өтедi.