О подписании Протокола о сотрудничестве и координации деятельности между министерствами иностранных дел государств-членов Шанхайской организации сотрудничества
Постановление Правительства Республики Казахстан от 15 июня 2004 года N 647
Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Согласиться с подписанием Протокола о сотрудничестве и координации деятельности между министерствами иностранных дел государств-членов Шанхайской организации сотрудничества.
2. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Проект
Протокол
о сотрудничестве и координации деятельности между
министерствами иностранных дел государств-членов
Шанхайской организации сотрудничества
Министерство иностранных дел Республики Казахстан, Министерство иностранных дел Китайской Народной Республики, Министерство иностранных дел Кыргызской Республики, Министерство иностранных дел Российской Федерации, Министерство иностранных дел Республики Таджикистан и Министерство иностранных дел Республики Узбекистан, именуемые в дальнейшем Сторонами,
руководствуясь целями, задачами и принципами, зафиксированными в  Хартии Шанхайской организации сотрудничества (далее - ШОС) от 7 июня 2002 года,
рассматривая развитие сотрудничества в рамках ШОС в числе приоритетов внешней политики своих государств,
придавая важное значение эффективной реализации договоренностей на высшем уровне в различных областях сотрудничества между государствами-членами ШОС,
считая необходимым развивать эффективное взаимодействие в области внешней политики в целях поиска общих точек зрения по внешнеполитическим вопросам, представляющим общий интерес, в том числе в международных организациях и на международных форумах,
считая полезными консультации, а также обмен мнениями на различных уровнях по региональным и международным проблемам, представляющим взаимный интерес,
согласились о нижеследующем:
Статья 1
Министры иностранных дел государств-членов ШОС в соответствии со статьей 7  Хартии ШОС проводят очередные (один раз в год) и внеочередные заседания Совета министров иностранных дел государств-членов ШОС (далее - СМИД). Порядок проведения очередных и внеочередных заседаний СМИД определяется Положением о Совете министров иностранных дел государств-членов ШОС от 29 мая 2003 года.
По договоренности министры иностранных дел проводят встречи во время очередных сессий Генеральной Ассамблеи ООН в Нью-Йорке.
Статья 2
Стороны организуют на различных уровнях, в том числе на уровне своих руководителей подразделений, консультации с целью сопоставления позиций и выработки общих точек зрения по основным международным проблемам, в особенности по вопросам укрепления мира и международной безопасности в центральноазиатском регионе и вокруг него, формирования эффективной системы коллективной безопасности в Азиатско-Тихоокеанском регионе, а также по проблематике борьбы с международным терроризмом, экстремизмом, транснациональной организованной преступностью, незаконным оборотом оружия и наркотиков.
В случае необходимости и по взаимному согласию Сторон для рассмотрения конкретных вопросов, в том числе для подготовки проектов документов, могут создаваться рабочие группы экспертов на временной основе.
Для участия в таких консультациях по согласию Сторон могут быть приглашены на разовой основе представители других международных организаций и/или государств. Приглашения направляются Исполнительным секретарем ШОС не позднее чем за два месяца до времени проведения консультаций.
Расходы по проезду до места назначения и обратно, а также по пребыванию в стране несет направляющее государство, а принимающее государство предоставляет помещение для проведения консультаций.

Шанхай ынтымақтастық ұйымына мүше мемлекеттердiң сыртқы істep министрліктері арасындағы Ынтымақтастық пен қызметтi үйлестiру туралы хаттамаға қол қою туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 15 маусымдағы N 647 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етеді:
1. Шанхай ынтымақтастық ұйымына мүше мемлекеттердiң сыртқы iстер министрлiктерi арасындағы Ынтымақтастық пен қызметтi үйлестiру туралы хаттамаға қол қоюға келiсiм берiлсiн.
2. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Жоба
Шанхай ынтымақтастық ұйымына мүше мемлекеттердiң
сыртқы iстер министрлiктерi арасындағы Ынтымақтастық
пен қызметтi үйлестiру туралы
Хаттама
Бұдан әрi Тараптар деп аталатын Қазақстан Республикасының Сыртқы iстер министрлiгi, Қытай Халық Республикасының Сыртқы iстер министрлігі, Қырғыз Республикасының Сыртқы iстер министрлiк, Ресей Федерациясының Сыртқы iстер министрлiгі, Тәжiкстан Республикасының Сыртқы iстер министрлігі және Өзбекстан Республикасының Сыртқы iстер министрлiгi,
2002 жылғы 7 маусымдағы Шанхай ынтымақтастық ұйымының (бұдан әрi - ШЫҰ) Хартиясында тiркелген мақсаттарды, мiндеттер мен қағидаттарды басшылыққа ала отырып,
ШЫҰ шеңберiндегi ынтымақтастықтың дамуын өз мемлекеттерi сыртқы саясатының басымдықтарының бiрi деп қарай отырып,
ШЫҰ-ға мүше мемлекеттер арасындағы ынтымақтастықтың әртүрлi салаларындағы жоғары деңгейдегi уағдаластықтардың тиiмдi iске асырылуына зор маңыз бере отырып,
ортақ мүдделiлiк бiлдiретін, соның iшiнде халықаралық ұйымдар мен халықаралық форумдарда, сыртқы саяси мәселелер бойынша ортақ көзқарасты iздестiру мақсатында сыртқы саясат саласында тиiмдi өзара iс-қимылды дамыту қажет деп есептей отырып,
өзара мүдделілік білдірілетін өңірлік және халықаралық проблемалар бойынша әртүрлi деңгейдегi консультациялар мен пiкiр алмасулар пайдалы деп санай отырып,
мына төмендегiлер туралы келiстi:
1-бап
ШЫҰ-ға мүше мемлекеттердiң Сыртқы iстер министрлерi ШЫҰ Хартиясының 7-бабына сәйкес ШЫҰ-ға мүше мемлекеттердiң Сыртқы iстер министрлерi кеңесiнiң (бұдан әрi - СIМК) кезектi (жылына бiр рет) және кезектен тыс отырыстарын өткiзедi. CIMК-нiң кезектi және кезектен тыс отырыстарының өткiзiлу тәртiбi 2003 жылғы 29 мамырдағы ШЫҰ-ға мүше мемлекеттер Сыртқы iстер министрлерiнiң кеңесi туралы ережемен айқындалады.
Уағдаластықтар бойынша сыртқы iстер министрлерi Нью-Йорктегі БҰҰ Бас Ассамблеясының кезектi сессиялары кезiнде кездесулер өткiзедi.
2-бап
Тараптар әртүрлi деңгейлерде, соның iшiнде өздерiнiң бөлiмшелерiнiң басшылары деңгейiнде, негізгi халықаралық проблемалар бойынша, әсiресе Орта Азия өңiрiнде және оның айналасында бейбiтшiлiк пен халықаралық қауiпсiздiктi нығайту, Азия-Тынық мұхит өңiрiнде ұжымдық қауiпсiздiктiң тиiмдi жүйесiн қалыптастыру мәселелерi бойынша, сондай-ақ халықаралық терроризмге, экстремизмге, трансұлттық ұйымдасқан қылмысқа, қару мен есiрткiлердiң заңсыз айналымына қарсы күрес проблематикасы бойынша ұстанымдарды салыстыру және ортақ көзқарасты тұжырымдау мақсатында консультациялар ұйымдастырады.
Қажет болған жағдайда және Тараптардың өзара келiсiмi бойынша нақты мәселелерді қарау үшiн, соның ішiнде құжаттардың жобаларын дайындау үшiн уақытша негiзде сарапшылардың жұмыс тобы құрылуы мүмкiн.
Мұндай консультацияларға қатысу үшiн Тараптардың келiсiмi бойынша бiр жолғы негізде басқа халықаралық ұйымдардың және/немесе мемлекеттердiң өкiлдерi шақырылуы мүмкiн. Шақыруларды ШЫҰ-ның Атқарушы хатшысы консультациялардың өткiзiлу уақытына дейiн екi айдан кешiктiрмей жiбередi.
Баратын жерге дейiнгi және керi қайту жолының, сондай-ақ елде болу кезiндегі шығыстарды жiберген мемлекет өтейдi, ал қабылдайтын мемлекет консультацияларды өткiзу үшiн үй-жай бередi.

Статья 3
В случае необходимости Секретариат ШОС может инициировать (самостоятельно или по просьбе одной из Сторон) организацию и проведение консультаций в Пекине с участием постоянных представителей государств-членов ШОС при Секретариате ШОС.
Статья 4
Секретариат ШОС ежегодно разрабатывает проект Программы сотрудничества между министерствами иностранных дел государств-членов ШОС на следующий календарный год. Стороны до конца первого квартала текущего года через постоянных представителей государств-членов ШОС при Секретариате ШОС направляют в Секретариат ШОС предложения к проекту Программы. Исполнительный секретарь ШОС не позднее мая текущего года передает проект Программы на рассмотрение и утверждение Совета национальных координаторов государств-членов ШОС.
Статья 5
Стороны сотрудничают и консультируются с целью выработки согласованных или общих позиций в рамках международных и региональных организаций и форумов.
В этих целях, в частности, предусматривается проведение на регулярной основе (не реже одного раза в квартал) консультаций постоянных представителей государств-членов ШОС при ООН в Нью-Йорке.
Статья 6
Стороны содействуют развитию и изучению опыта дипломатических служб государств-членов ШОС посредством организации соответствующих многосторонних семинаров и совместных исследований, используя в этих целях возможности Секретариата ШОС.
В целях повышения оперативности взаимодействия на международной арене Стороны, используя возможности Секретариата ШОС и постоянных представителей государств-членов ШОС при Секретариате ШОС, осуществляют на регулярной основе обмен информацией по вопросам, представляющим взаимный интерес.
Статья 7
Стороны взаимодействуют на уровне дипломатических представительств и консульских учреждений Республики Казахстан, Китайской Народной Республики, Кыргызской Республики, Российской Федерации, Республики Таджикистан и Республики Узбекистан в третьих странах.
Статья 8
В настоящий Протокол по решению СМИД могут быть внесены изменения и/или дополнения. Соответствующие решения оформляются протоколами и вступают в силу с даты их подписания.
Статья 9
Настоящий Протокол вступает в силу с даты подписания и действует в течение пяти лет. Его действие автоматически продлевается на последующие пятилетние периоды, если Стороны не договорятся об ином.
Совершено в городе _____ "__" __________ 2004 года в одном экземпляре, на русском и китайском языках, причем оба текста имеют одинаковую силу.
за Министерство иностранных дел
Республики Казахстан
за Министерство иностранных дел
Китайской Народной Республики
за Министерство иностранных дел
Кыргызской Республики
за Министерство иностранных дел
Российской Федерации
за Министерство иностранных дел
Республики Таджикистан
за Министерство иностранных дел
Республики Узбекистан

3-бап
Қажет болған жағдайда, ШЫҰ-ның Хатшылығы (дербес немесе Тараптардың бiрiнiң өтiнiшi бойынша) ШЫҰ-ға мүше мемлекеттердiң ШЫҰ Хатшылығы жанындағы тұрақты өкiлдерiнiң қатысуымен Пекинде консультацияларды ұйымдастыруға және өткiзуге бастамашы бола алады.
4-бап
ШЫҰ-ның Хатшылығы жыл сайын келесi күнтiзбелiк жылға ШЫҰ-ға мүше мемлекеттердiң сыртқы iстер министрлiктерi арасындағы ынтымақтастық бағдарламасының жобасын әзiрлейдi. Тараптар ағымдағы жылдың бiрiншi тоқсанының соңына дейiн ШЫҰ-ға мүше мемлекеттердiң ШЫҰ Хатшылығы жанындағы тұрақты өкiлдерi арқылы ШЫҰ-ның Хатшылығына Бағдарлама жобасына ұсыныстарын жiбередi. ШЫҰ-ның Атқарушы хатшысы ағымдағы жылдың мамырынан кешiктiрмей Бағдарламаның жобасын ШЫҰ-ға мүше мемлекеттердiң Ұлттық үйлестiрушiлер кеңесiнiң қарауына және бекiтуiне жiбередi.
5-бап
Тараптар халықаралық және өңiрлiк ұйымдар мен форумдардың шеңберiнде келiсiлген немесе ортақ көзқарасты тұжырымдау мақсатында ынтымақтасады және консультациялар өткiзедi.
Осы мақсаттарда, атап айтқанда, ШЫҰ-ға мүше мемлекеттердiң Нью-Йорктегi БҰҰ жанындағы тұрақты өкiлдерiнiң тұрақты негiздегi консультацияларын (кемiнде тоқсанына бiр рет) өткiзу көзделедi.
6-бап
Тараптар ШЫҰ Хатшылығының осы мақсаттардағы мүмкiндiктерiн пайдалана отырып, тиiстi көп жақты семинарлар мен бiрлескен зерттеулер ұйымдастыру арқылы ШЫҰ-ға мүше мемлекеттердiң дипломатиялық қызметтерiнiң тәжiрибесiн дамытуға және зерттеуге жәрдемдеседi.
Тараптар халықаралық аренада өзара iс-әрекет етудiң жеделдiгiн арттыру мақсатында, ШЫҰ Хатшылығының және ШЫҰ-ға мүше мемлекеттердiң ШЫҰ Хатшылығы жанындағы тұрақты өкiлдерiнiң мүмкiндiктерiн пайдалана отырып, өзара мүдделіліктi бiлдiретiн мәселелер бойынша тұрақты негiзде ақпарат алмасуды жүзеге асырады.
7-бап
Тараптар Қазақстан Республикасының, Қытай Халық Республикасының, Қырғыз Республикасының, Ресей Федерациясының, Тәжiкстан Республикасының және Өзбекстан Республикасының үшіншi елдердегi дипломатиялық өкiлдiктерi мен консулдық мекемелерi деңгейiнде өзара әрекет етедi.
8-бап
Осы Хаттамаға СIМК-нiң шешiмi бойынша өзгерiстер және/немесе толықтырулар енгiзілуi мүмкiн. Тиiстi шешiмдер хаттамалармен ресiмделедi және оларға қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi.
9-бап
Осы Хаттама қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi және бес жыл бойына қолданыста болады. Егер Тараптар өзгеше уағдаласпаған болса, оның қолданылуы келесi бес жылдық кезеңге өздігінен ұзартылады.
2004 жылғы "___" _________ қаласында орыс және қытай тілдерінде бір данада жасалды әрі екі мәтінінің күші бірдей.
Қазақстан Республикасының
Сыртқы істер министрлігі үшін
Қытай Халық Республикасының
Сыртқы істер министрлігі үшін
Қырғыз Республикасының
Сыртқы істер министрлігі үшін
Ресей Федерациясының
Сыртқы істер министрлігі үшін
Тәжікстан Республикасының
Сыртқы істер министрлігі үшін
Өзбекстан Республикасының
Сыртқы істер министрлігі үшін