Об утверждении Правил и сроков исчисления и перечисления социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования и взысканий по ним
Постановление Правительства Республики Казахстан от 21 июня 2004 года № 683. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 августа 2020 года № 530
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 21.08.2020 № 530.
Сноска. Заголовок в редакции постановления Правительства РК от 09.10.2018 № 624 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 25 апреля 2003 года "Об обязательном социальном страховании" Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые Правила и сроки исчисления и перечисления социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования и взысканий по ним.
Сноска. Пункт 1 в редакции постановления Правительства РК от 09.10.2018 № 624 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
2. Настоящее постановление вступает в силу с 1 января 2005 года и подлежит опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 21 июня 2004 года № 683
Правила
и сроки исчисления и перечисления социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования и взысканий по ним
Сноска. Заголовок Правил в редакции постановления Правительства РК от 09.10.2018 № 624 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Сноска. Правила в редакции постановления Правительства РК от 30.05.2013 № 550 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
Настоящие Правила и сроки исчисления и перечисления социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования и взысканий по ним (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 2) статьи 8-1 Закона Республики Казахстан от 25 апреля 2003 года "Об обязательном социальном страховании" (далее – Закон) и определяют порядок и сроки исчисления и перечисления социальных отчислений и взысканий по ним.
Сноска. Преамбула в редакции постановления Правительства РК от 09.10.2018 № 624 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
Сноска. Заголовок главы 1 в редакции постановления Правительства РК от 09.10.2018 № 624 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
1. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее - государственная корпорация) – юридическое лицо, созданное по решению Правительства Республики Казахстан для оказания государственных услуг, услуг по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий и услуг субъектов квазигосударственного сектора в соответствии с законодательством Республики Казахстан, организации работы по приему заявлений на оказание государственных услуг, услуг по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий, услуг субъектов квазигосударственного сектора и выдаче их результатов услугополучателю по принципу "одного окна", а также обеспечения оказания государственных услуг в электронной форме, осуществляющее государственную регистрацию прав на недвижимое имущество по месту его нахождения;

Әлеуметтік аударымдарды есептеу және Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына аудару және олар бойынша өндіріп алу қағидалары мен мерзімдерін бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 21 маусымдағы N 683 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 21 тамыздағы № 530 қаулысымен.
Ескерту. Қаулының күші жойылды – ҚР Үкіметінің 21.08.2020 № 530 қаулысымен.
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 09.10.2018 № 624 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Мiндетті әлеуметтік сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 25 сәуiрдегi Заңына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметі қаулы етеді:
1. Қоса берiліп отырған Әлеуметтік аударымдарды есептеу және Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына аудару және олар бойынша өндіріп алу қағидалары мен мерзімдері бекiтiлсiн.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 09.10.2018 № 624 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Осы қаулы 2005 жылғы 1 қаңтардан бастап күшiне енедi және жариялануға тиiс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2004 жылғы 21 маусымдағы
№ 683 қаулысымен
бекітілген
Әлеуметтік аударымдарды есептеу және Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына аудару және олар бойынша өндіріп алу қағидалары мен мерзімдері
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 09.10.2018 № 624 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Ескерту. Ереже жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 30.05.2013 N 550 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
Осы Әлеуметтік аударымдарды есептеу және Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына аудару және олар бойынша өндіріп алу қағидалары мен мерзімдері (бұдан әрі – Қағидалар) "Мiндетті әлеуметтiк сақтандыру туралы" 2003 жылғы 25 сәуiрдегi Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 8-1-бабының 2) тармақшасына сәйкес әзiрлендi және әлеуметтiк аударымдарды есептеу және аудару және олар бойынша өндіріп алу тәртiбi мен мерзiмдерiн айқындайды.
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 09.10.2018 № 624 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 09.10.2018 № 624 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Осы Қағидаларда мынадай негiзгi ұғымдар пайдаланылады:
1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" (бұдан әрі – мемлекеттік корпорация) – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтерді, табиғи монополиялар субъектілерінің желілеріне қосуға арналған техникалық шарттарды беру жөніндегі қызметтерді және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қызметтерін көрсету, "бір терезе" қағидаты бойынша мемлекеттік қызметтерді, табиғи монополиялар субъектілерінің желілеріне қосуға арналған техникалық шарттарды беру жөніндегі қызметтерді, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қызметтерін көрсетуге өтініштер қабылдау және көрсетілетін қызметті алушыға олардың нәтижелерін беру жөніндегі жұмысты ұйымдастыру, сондай-ақ электрондық нысанда мемлекеттік қызметтер көрсетуді қамтамасыз ету үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша құрылған, орналасқан жері бойынша жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеуді жүзеге асыратын заңды тұлға;

2) социальные отчисления - установленные Законом обязательные платежи, уплачиваемые в Государственный фонд социального страхования, дающие право участнику системы обязательного социального страхования, за которого производились социальные отчисления, а в случае потери кормильца - членам его семьи, состоявшим на его иждивении, получать социальные выплаты в соответствии с законодательством Республики Казахстан об обязательном социальном страховании;
3) задолженность по социальным отчислениям - исчисленные и не перечисленные в срок суммы социальных отчислений, а также неуплаченные суммы пени;
4) ставка социальных отчислений – фиксированный размер обязательных платежей в Государственный фонд социального страхования, выраженный в процентном отношении к величине объекта исчисления социальных отчислений;
5) плательщик социальных отчислений (далее – плательщик) – работодатель, индивидуальный предприниматель, лицо, занимающееся частной практикой, а также физическое лицо, являющееся плательщиком единого совокупного платежа в соответствии со статьей 774 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) (далее – Налоговый кодекс), осуществляющие исчисление и уплату социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования в порядке, установленном настоящим Законом;
6) Государственный фонд социального страхования (далее - фонд) – юридическое лицо, производящее аккумулирование социальных отчислений, назначение и осуществление социальных выплат участникам системы обязательного социального страхования, за которых производились социальные отчисления и в отношении которых наступил случай социального риска, включая членов семьи – иждивенцев в случае потери кормильца;
6-1) лицо, занимающееся частной практикой, – частный нотариус, частный судебный исполнитель, адвокат, профессиональный медиатор;
7) отделения государственной корпорации - городские, районные отделения государственной корпорации;
8) уполномоченный орган – государственный орган, осуществляющий регулирование, контрольные и надзорные функции за деятельностью фонда.
Сноска. Пункт 1 в редакции постановления Правительства РК от 09.10.2018 № 624 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 08.05.2019 № 263 (порядок введения в действие см. п. 2).

2) әлеуметтiк аударымдар – өзi үшiн әлеуметтiк аударымдар жүргiзiлген мiндеттi әлеуметтiк сақтандыру жүйесiне қатысушыға, ал асыраушысынан айырылған жағдайда оның асырауында болған отбасы мүшелерiне Қазақстан Республикасының міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы заңнамасына сәйкес әлеуметтiк төлемдер алу құқығын беретiн, Мемлекеттiк әлеуметтiк сақтандыру қорына төленетiн Заңда белгiленген мiндеттi төлемдер;
3) әлеуметтiк аударымдар бойынша берешек – есептелген және мерзімінде аударылмаған әлеуметтiк аударымдар сомалары, сондай-ақ төленбеген өсімпұл сомалары;
4) әлеуметтiк аударымдар мөлшерлемесi – әлеуметтiк аударымдарды есептеу объектiсiнiң шамасына пайыздық қатынаспен көрсетiлген, Мемлекеттiк әлеуметтiк сақтандыру қорына төленетiн мiндеттi төлемдердiң тiркелген мөлшерi;
РҚАО-ның ескертпесі!
5) тармақша жаңа редакцияда көзделген ҚР Үкіметінің 08.05.2019 № 263 (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
РҚАО-ның ескертпесі!
5) тармақша 01.01.2019 дан 01.01.2019 дейін қолданыста болады ҚР Үкіметінің 08.05.2019 № 263 қаулысымен.
5) әлеуметтiк аударымдарды төлеушi (бұдан әрi – төлеушi) – Заңда белгіленген тәртіппен әлеуметтiк аударымдарды есептеуді және Мемлекеттiк әлеуметтiк сақтандыру қорына төлеудi жүзеге асыратын жұмыс берушi, дара кәсiпкер, жеке практикамен айналысатын адам, сондай-ақ "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) (бұдан әрі – Салық кодексі) 774-бабына сәйкес бірыңғай жиынтық төлемді төлеуші болып табылатын жеке тұлға;
6) Мемлекеттік әлеуметтiк сақтандыру қоры (бұдан әрi – қор) – асыраушысынан айырылған жағдайда, отбасы мүшелерiн – асырауындағыларды қоса алғанда, өздеріне әлеуметтiк аударымдар жүргізілген және өздеріне қатысты әлеуметтiк қатер жағдайы басталған мiндетті әлеуметтiк сақтандыру жүйесiне қатысушыларға әлеуметтік аударымдарды шоғырландыруды, әлеуметтік төлемдер тағайындауды және жүзеге асыруды жүргiзетiн заңды тұлға;
6-1) жеке практикамен айналысатын адам – жекеше нотариус, жеке сот орындаушысы, адвокат, кәсіпқой медиатор;
7) мемлекеттік корпорацияның бөлімшелері – мемлекеттік корпорацияның қалалық, аудандық бөлімшелері;
8) уәкiлеттi орган – қор қызметiн реттеу, бақылау және қадағалау функцияларын жүзеге асыратын мемлекеттiк орган.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 09.10.2018 № 624 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді – ҚР Үкіметінің 08.05.2019 № 263 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т.қараңыз ) қаулысымен.

Глава 2. Порядок исчисления социальных отчислений
Сноска. Заголовок главы 2 в редакции постановления Правительства РК от 09.10.2018 № 624 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
2. Ежемесячный объект исчисления социальных отчислений от одного плательщика не превышает семикратного минимального размера заработной платы, установленного на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете.
В случае если объект исчисления социальных отчислений за календарный месяц менее минимального размера заработной платы, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 1 января соответствующего финансового года, то социальные отчисления исчисляются, перечисляются исходя из минимального размера заработной платы.
Сноска. Пункт 2 в редакции постановления Правительства РК от 08.05.2019 № 263 (вводится в действие с 01.01.2019).
3. Объектом исчисления социальных отчислений для работников являются расходы работодателя, выплачиваемые работнику в виде доходов в качестве оплаты труда, за исключением доходов, с которых не уплачиваются социальные отчисления в фонд.
При этом в расходы работодателя включается денежное содержание военнослужащих, сотрудников специальных государственных и правоохранительных органов.
Объектами исчисления социальных отчислений для лиц, занимающихся частной практикой, индивидуальных предпринимателей являются:
за себя – сумма получаемого дохода, определяемая ими самостоятельно для целей исчисления социальных отчислений в свою пользу, но не более дохода, определяемого для целей налогообложения в соответствии с Налоговым кодексом;
за наемных работников – расходы, выплачиваемые работнику в виде доходов в качестве оплаты труда, за исключением доходов, с которых не уплачиваются социальные отчисления в Фонд.
Примечание РЦПИ!
Часть четвертая пункта 3 действует с 01.01.2019 до 01.01.2024 в соответствии с постановлением Правительства РК от 08.05.2019 № 263.
Объектами исчисления социальных отчислений для физических лиц, являющихся плательщиками единого совокупного платежа в соответствии со статьей 774 Налогового кодекса, являются 1-кратный размер месячного расчетного показателя в городах республиканского и областного значения, столице и 0,5-кратный размер месячного расчетного показателя – в других населенных пунктах.
Примечание РЦПИ!
Часть пятая пункта 3 действует с 01.01.2019 до 01.01.2024 в соответствии с постановлением Правительства РК от 08.05.2019 № 263.
При этом применяется размер месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 1 января соответствующего финансового года.

2-тарау. Әлеуметтік аударымдарды есептеу тәртiбi
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 09.10.2018 № 624 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Бір төлеушіден түсетін әлеуметтік аударымдарды ай сайын есептеу объектісі тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгіленген ең төменгі жалақының жеті еселенген мөлшерiнен аспайды.
Егер күнтізбелік ай үшін әлеуметтік аударымдарды есептеу объектісі республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және тиісті қаржы жылының 1 қаңтарына қолданыста болатын ең төменгі жалақы мөлшерінен кем болса, онда әлеуметтік аударымдар жалақының ең төменгі мөлшері негізге алына отырып есептеледі және аударылады.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 08.05.2019 № 263 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т.қараңыз)
3. Қорға әлеуметтік аударымдар төленбейтін кірістерді қоспағанда, еңбекке ақы төлеу ретіндегі кірістер түрінде жұмыскерге төленетін жұмыс берушінің шығыстары жұмыскерлер үшін әлеуметтiк аударымдарды есептеу объектiсi болып табылады.
Бұл ретте жұмыс берушінің шығыстарына әскери қызметшілердің, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдары қызметкерлерінің ақшалай қамтылымы енгізіледі.
Жеке практикамен айналысатын адамдар, дара кәсіпкерлер үшін әлеуметтiк аударымдарды есептеу объектiлерi мыналар болып табылады:
өзі үшін – алатын кірісінің әлеуметтік аударымдарды өз пайдасына есептеу мақсаттары үшін өздері дербес айқындайтын, бірақ Салық кодексіне сәйкес салық салу мақсаттары үшін айқындалатын кірістен артық емес сомасы;
жалдамалы жұмыскерлер үшін – қорға әлеуметтік аударымдар төленбейтін кірістерді қоспағанда, еңбекке ақы төлеу ретіндегі кірістер түрінде жұмыскерге төленетін шығыстар.
РҚАО-ның ескертпесі!
3-тармақтың төртінші бөлігі 01.01.2019 дан 01.01.2024 дейін қолданыста болады ҚР Үкіметінің 08.05.2019 № 263 қаулысымен.
Салық кодексінің 774-бабына сәйкес бірыңғай жиынтық төлемді төлеушілер болып табылатын жеке тұлғалар үшін әлеуметтiк аударымдарды есептеу объектілері республикалық, облыстық маңызы бар қалаларда, астанада айлық есептік көрсеткіштің 1 еселенген және басқа елді мекендерде айлық есептік көрсеткіштің 0,5 еселенген мөлшері болып табылады.
РҚАО-ның ескертпесі!
3-тармақтың бесінші бөлігі 01.01.2019 дан 01.01.2024 дейін қолданыста болады ҚР Үкіметінің 08.05.2019 № 263 қаулысымен.
Бұл ретте республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және тиісті қаржы жылының 1 қаңтарына қолданыста болатын айлық есептік көрсеткіштің мөлшері қолданылады.

Сноска. Пункт 3 в редакции постановления Правительства РК от 08.05.2019 № 263 (порядок введения в действие см. п. 2).
4. Исключен постановлением Правительства РК от 09.10.2018 № 624 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
5. Социальные отчисления в Фонд не уплачиваются с доходов, установленных:
1) пунктом 2 статьи 319 Налогового кодекса, за исключением доходов, указанных в подпунктах 3), 4) пункта 2 статьи 319 Налогового кодекса;
Примечание РЦПИ!
Абзац первый подпункта 2) предусмотрен в редакции постановления Правительства РК от 08.05.2019 № 263 (вводится в действие с 01.01.2029).
2) пунктом 1 статьи 341 Налогового кодекса, за исключением доходов, указанных в подпунктах 9), 10), 12), 14), абзаце шестом подпункта 22), подпунктах 26), 32) и 53) пункта 1 статьи 341 Налогового кодекса.
При исчислении социальных отчислений не применяются корректировки к облагаемому доходу работника, указанные в подпункте 52) пункта 1 статьи 341 Налогового кодекса.
3) подпунктом 1) пункта 3 статьи 484 Налогового кодекса.
Сноска. Пункт 5 в редакции постановления Правительства РК от 08.05.2019 № 263 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Социальные отчисления, подлежащие уплате в Фонд за участников системы обязательного социального страхования, устанавливаются в размере согласно законодательству Республики Казахстан об обязательном социальном страховании.
Сноска. Пункт 6 в редакции постановления Правительства РК от 04.05.2018 № 239 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Глава 3. Порядок и сроки перечисления социальных отчислений и взысканий по ним
Сноска. Заголовок главы 3 в редакции постановления Правительства РК от 09.10.2018 № 624 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
7. Социальные отчисления в фонд уплачиваются плательщиком ежемесячно путем осуществления платежей через банковский счет государственной корпорации не позднее 25 числа месяца, следующего за отчетным, с указанием месяца, за который уплачиваются социальные отчисления, если иное не установлено настоящим пунктом, в безналичном порядке со своих банковских счетов с приложением списков участников системы обязательного социального страхования, за которых производятся социальные отчисления.
Примечание РЦПИ!
Абзац второй пункта 7 действует с 01.01.2019 до 01.01.2024 в соответствии с постановлением Правительства РК от 08.05.2019 № 263.
Физические лица, являющиеся плательщиками единого совокупного платежа в соответствии со статьей 774 Налогового кодекса, уплачивают социальные отчисления в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан.
При исчислении социальных отчислений суммы, исчисленные в тиынах, округляются до 1 тенге.
Уплата социальных отчислений путем перевода денег без открытия банковского счета через банки и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, осуществляется в соответствии с Законом Республики Казахстан "О платежах и платежных системах".
Плательщики осуществляют уплату социальных отчислений за структурные подразделения по местонахождению структурного подразделения.
Крестьянские или фермерские хозяйства, применяющие специальный налоговый режим, индивидуальные предприниматели и юридические лица, применяющие специальный налоговый режим на основе упрощенной декларации, индивидуальные предприниматели, применяющие специальный налоговый режим на основе патента, уплачивают суммы социальных отчислений в сроки, предусмотренные налоговым законодательством Республики Казахстан.
При этом исчисленные суммы социальных отчислений уплачиваются с указанием ежемесячного периода (месяц, год) уплаты социальных отчислений.
Сноска. Пункт 7 в редакции постановления Правительства РК от 08.05.2019 № 263 (порядок введения в действие см. п. 2).

Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 08.05.2019 № 263 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т.қараңыз)
4. Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 09.10.2018 № 624 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
5. Қорға әлеуметтік аударымдар:
1) Салық кодексінің 319-бабы 2-тармағының 3), 4) тармақшаларында көрсетілген кірістерді қоспағанда, Салық кодексінің 319-бабының 2-тармағында;
РҚАО-ның ескертпесі!
2) тармақшаның бірінші абзацы жаңа редакцияда көзделген 08.05.2019 № 263 (01.01.2029 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2) Салық кодексінің 341-бабы 1-тармағының 9), 10), 12), 14) тармақшаларында, 22) тармақшасының алтыншы абзацында 26), 32), және 53) тармақшаларында көрсетілген кірістерді қоспағанда, Салық кодексінің 341-бабының 1-тармағында белгіленген кірістерден төленбейді.
Әлеуметтік аударымдарды есептеу кезінде Салық кодексінің 341-бабы 1-тармағының 52) тармақшасында көрсетілген жұмыскердің салық салынатын кірісіне түзетулер қолданылмайды;
3) Салық кодексінің 484-бабы 3-тармағының 1) тармақшасында белгіленген кірістерден төленбейді.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 08.05.2019 № 263 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т.қараңыз) қаулысымен.
6. Міндеттi әлеуметтiк сақтандыру жүйесiнiң қатысушылары үшiн Қорға төленуге тиісті әлеуметтік аударымдар Қазақстан Республикасының мiндетті әлеуметтік сақтандыру туралы заңнамасына сәйкес мөлшерде белгіленеді.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 04.05.2018 № 239 (Қаулының қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) қаулысымен.
3-тарау. Әлеуметтік аударымдарды аудару және олар бойынша өндіріп алу тәртібі мен мерзімдері
Ескерту. 3-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 09.10.2018 № 624 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
7. Егер осы тармақта өзгеше белгіленбесе, төлеушi қорға әлеуметтiк аударымдарды ай сайын мемлекеттік корпорацияның банк шоты арқылы төлемді жүзеге асыру жолымен есептi айдан кейiнгi айдың 25-күнiнен кешіктірмей, әлеуметтік аударымдар төленетін айды көрсете отырып, олар үшін әлеуметтік аударымдар жүргізілетін мiндеттi әлеуметтiк сақтандыру жүйесiне қатысушылардың тiзiмдерiн қоса бере отырып, өздерiнiң банк шоттарынан қолма-қол ақшасыз тәртіппен төлейдi.
РҚАО-ның ескертпесі!
7-тармақтың екінші абзацы 01.01.2019 дан 01.01.2024 дейін қолданыста болады ҚР Үкіметінің 08.05.2019 № 263 қаулысымен.
Салық кодексінің 774-бабына сәйкес бірыңғай жиынтық төлемді төлеушілер болып табылатын жеке тұлғалар әлеуметтік аударымдарды Қазақстан Республикасы Үкіметі белгілейтін тәртіппен төлейді.
Әлеуметтік аударымдарды есептеу кезінде тиындармен есептелген сомалар 1 теңгеге дейін дөңгелектенеді.
Банк шотын ашпай банктер мен банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арқылы ақша аудару жолымен әлеуметтік аударымдарды төлеу "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жүзеге асырылады.
Төлеушілер құрылымдық бөлiмшелер үшін әлеуметтік аударымдар төлеуді құрылымдық бөлiмшенің орналасқан жері бойынша жүзеге асырады.
Арнаулы салық режимін қолданатын шаруа немесе фермер қожалықтары, оңайлатылған декларация негізінде арнаулы салық режимін қолданатын дара кәсіпкерлер және заңды тұлғалар, патент негізінде арнаулы салық режимін қолданатын дара кәсіпкерлер әлеуметтік аударымдар сомасын Қазақстан Республикасының салық заңнамасында көзделген мерзімде төлейді.
Бұл ретте әлеуметтік аударымдардың есептелген сомалары әлеуметтік аударымдарды төлеудің ай сайынғы кезеңі (ай, жыл) көрсетіле отырып төленеді.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 08.05.2019 № 263 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т.қараңыз) қаулысымен.

8. Список участников системы обязательного социального страхования, за которых производятся социальные отчисления, должен содержать по каждому физическому лицу: индивидуальный идентификационный номер (далее – ИИН); фамилию, имя, отчество; дату рождения; сумму социального отчисления; период (месяц, год), за который уплачиваются социальные отчисления.
В платежных поручениях, составляемых на бумажных носителях, период, за который уплачиваются социальные отчисления, указывается плательщиками в графе "Назначение платежа", а в электронных платежных поручениях формата МТ-102 – в отдельном поле "ММГГГГ", предусмотренном форматом.
Сноска. Пункт 8 в редакции постановления Правительства РК от 29.09.2017 № 603 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
9. Государственная корпорация осуществляет учет социальных отчислений в информационной системе уполномоченного органа на базе ИИН участников системы обязательного социального страхования, за которых производятся социальные отчисления.
Сноска. Пункт 9 в редакции постановления Правительства РК от 14.04.2016 № 215.
10. Перечисление банками денег в Государственную корпорацию осуществляется электронными платежными поручениями формата МТ-102 с приложением списка участников системы обязательного социального страхования, за которых производились социальные отчисления.
Сноска. Пункт 10 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 14.04.2016 № 215; от 27.12.2016 № 862 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Перечисление плательщиками задолженности производится за период (год, месяц, месяцы) электронными платежными поручениями формата МТ-102 с приложением списка участников системы обязательного социального страхования, за которых производятся социальные отчисления.
12. Банки и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, обязаны перечислить суммы социальных отчислений на счет Фонда через Государственную корпорацию в день списания данных сумм с банковского счета плательщика.
Сноска. Пункт 12 в редакции постановления Правительства РК от 04.05.2018 № 239 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
13. Суммы социальных отчислений, поступившие на счет государственной корпорации, не позднее одного операционного дня, следующего за днем их поступления, перечисляются на счет фонда платежным поручением формата МТ-100.
Государственная корпорация осуществляет возврат социальных отчислений плательщику по участнику системы обязательного социального страхования:

8. Әлеуметтiк аударымдар жүргiзілетiн міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесiне қатысушылардың тiзiмi әрбiр жеке тұлға бойынша: жеке сәйкестендіру нөмірін (бұдан әрі – ЖСН); тегiн, атын, әкесiнiң атын; туған күнін; әлеуметтік аударым сомасын; әлеуметтiк аударымдар төленетiн кезеңді (ай, жыл) қамтуы тиiс.
Қағаз жеткізгіштерде жасалатын төлем тапсырмаларында төлеушілер әлеуметтік аударымдар төленетін кезеңді "Төлемнің мақсаты" деген бағанда, ал МТ-102 форматындағы электрондық төлем тапсырмаларында – форматта көзделген жеке "ААЖЖЖЖ" деген жолда көрсетіледі.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 29.09.2017 № 603 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
9. Мемлекеттік корпорация әлеуметтiк аударымдарды есепке алуды әлеуметтік аударымдар жүргiзілетiн мiндетті әлеуметтiк сақтандыру жүйесiне қатысушылардың ЖСН базасында уәкілетті органның ақпараттық жүйесінде жүзеге асырады.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 14.04.2016 № 215 қаулысымен.
10. Банктердiң Мемлекеттік корпорацияға ақша аударуы өздері үшін әлеуметтiк аударымдар жүргiзiлген мiндетті әлеуметтiк сақтандыру жүйесіне қатысушылардың тiзiмi қоса берілген MT-102 форматындағы электрондық төлем тапсырмаларымен жүзеге асырылады.
Ескерту. 10-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 14.04.2016 № 215; 27.12.2016 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) № 862 қаулыларымен.
11. Төлеушілер берешектi аударуды олар үшiн әлеуметтiк аударымдар жүргiзілетiн міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесiне қатысушылардың тiзiмiн қоса беріп, MT-102 форматындағы электрондық төлем тапсырмаларымен кезең (жыл, ай, айлар) үшін жүргізедi.
12. Банктер және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар әлеуметтік аударымдардың сомаларын Мемлекеттік корпорация арқылы Қордың шотына осы сомалар төлеушiнiң банк шотынан есептен шығарылған күні аударуға міндетті.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 04.05.2018 № 239 (Қолданысқа қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) қаулысымен.
13. Мемлекеттік корпорацияның шотына түскен әлеуметтік аударымдардың сомалары келіп түскен күннен кейінгі бір операциялық күннен кешіктірмей MT-100 форматындағы төлем тапсырмасымен қордың шотына аударылады.
Мемлекеттік корпорация:

1) не имеющему ИИН, и (или) в реквизитах которого допущены ошибки;
2) являющемуся лицом, достигшим возраста, предусмотренного пунктом 1 статьи 11 Закона Республики Казахстан "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан";
3) за которого сумма социальных отчислений уплачена от объекта исчисления социальных отчислений, превышающая семикратный минимальный размер заработной платы, установленный на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете, от одного плательщика.
Сноска. Пункт 13 в редакции постановления Правительства РК от 14.04.2016 № 215; с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 09.10.2018 № 624 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); от 08.05.2019 № 263 (вводится в действие с 01.01.2019).
14. Орган государственных доходов, не позднее пяти рабочих дней со дня образования задолженности по социальным отчислениям у плательщика, отнесенного в соответствии с системой управления рисками, предусмотренной налоговым законодательством Республики Казахстан, к категории высокого или среднего уровня риска, направляет плательщику уведомление о сумме задолженности.
Форма уведомления утверждается уполномоченным органом, осуществляющим руководство в сфере обеспечения поступления налогов и других обязательных платежей в бюджет.
Уведомление вручается плательщику лично под роспись или иным способом, подтверждающим факт отправки и получения. При этом уведомление, направленное одним из нижеперечисленных способов, считается врученным плательщику в следующих случаях:
1) по почте заказным письмом с уведомлением – с даты отметки плательщиком в уведомлении почтовой или иной организации связи;
2) электронным способом:
с даты доставки уведомления органом государственных доходов в веб-приложение (данный способ распространяется на плательщика, зарегистрированного в качестве электронного налогоплательщика, в порядке, установленном статьей 86 Налогового кодекса);
с даты доставки уведомления в личный кабинет пользователя на веб-портале "электронного правительства" (данный способ распространяется на плательщика, зарегистрированного на веб-портале "электронного правительства").
В случае возврата почтовой или иной организацией связи уведомления, предусмотренного настоящим пунктом, направленного органами государственных доходов плательщику по почте заказным письмом с уведомлением, датой вручения такого уведомления является дата проведения налогового обследования с привлечением понятых по основаниям и в порядке, которые установлены Налоговым кодексом.

1) ЖСН жоқ және (немесе) деректемелерінде қателер жіберілген;
2) "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 11-бабының 1-тармағында көзделген жасқа жеткен адам болып табылатын;
3) өзі үшін бір төлеушіден әлеуметтік аударымдар сомасы әлеуметтік аударымдарды есептеу объектісінен республикалық бюджет туралы заңда тиісті қаржы жылына белгіленген ең төменгі жалақының жеті еселенген мөлшерінен артық төленген міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушы бойынша төлеушіге әлеуметтік аударымдарды қайтаруды жүзеге асырады.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 14.04.2016 № 215; өзгеріс енгізілді - 09.10.2018 № 624 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі); 08.05.2019 № 263 қаулыларымен.
14. Мемлекеттік кірістер органы Қазақстан Республикасының салық заңнамасында көзделген тәуекелдерді басқару жүйесіне сәйкес тәуекелдің жоғары немесе орташа деңгейі санатына жатқызылған төлеушінің әлеуметтік аударымдары бойынша берешегі түзілген күннен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірмей төлеушіге берешек сомасы туралы хабарлама жібереді.
Хабарламаның нысанын салықтардың және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің түсуін қамтамасыз ету саласындағы басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті орган бекітеді.
Хабарлама төлеушiнің жеке өзiне қолын қойғызып немесе жөнелту мен алу фактiсiн растайтын өзге де тәсiлмен табыс етіледі. Бұл ретте төменде санамаланған тәсілдердің бірімен жіберілген хабарлама төлеушіге мынадай жағдайларда:
1) пошта арқылы хабарламасы бар тапсырыс хатпен жіберілгенде –төлеуші пошта немесе өзге де байланыс ұйымының хабарламасына белгі қойған күннен бастап;
2) электрондық тәсілмен жіберілгенде:
мемлекеттік кірістер органы хабарламаны веб-қосымшаға жеткізген күннен бастап табыс етілді деп есептеледі (бұл тәсіл Салық кодексінің 86-бабында белгіленген тәртіппен электрондық салық төлеуші ретінде тіркелген төлеушіге қолданылады);
"электрондық үкімет" веб-порталындағы пайдаланушының жеке кабинетіне хабарлама жеткізілген күннен бастап табыс етілді деп есептеледі (бұл тәсіл "электрондық үкімет" веб-порталында тіркелген төлеушіге қолданылады).
Мемлекеттік кірістер органдары төлеушіге хабарламасы бар тапсырыс хатпен пошта арқылы жіберген осы тармақта көзделген хабарламаны пошта немесе өзге де байланыс ұйымы қайтарған жағдайда, Салық кодексінде белгіленген негіздер бойынша және тәртіппен куәгерлер тартыла отырып, салықтық зерттеп-қарау жүргізілген күн мұндай хабарламалардың табыс етілген күні болып табылады.

Сноска. Пункт 14 в редакции постановления Правительства РК от 09.10.2018 № 624 (вводится в действие с 01.01.2019).
15. В случае непогашения задолженности по социальным отчислениям, орган государственных доходов приостанавливает расходные операции по банковским счетам и кассе:
1) плательщика, отнесенного в соответствии с системой управления рисками, предусмотренной налоговым законодательством Республики Казахстан, к категории высокого уровня риска, – по истечении одного рабочего дня со дня вручения ему уведомления;
2) плательщика, отнесенного в соответствии с системой управления рисками, предусмотренной налоговым законодательством Республики Казахстан, к категории среднего уровня риска, – по истечении десяти рабочих дней со дня вручения ему уведомления.
По распоряжению органов государственных доходов банки и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, обязаны приостановить расходные операции по банковским счетам плательщиков, кроме:
1) операций по уплате налогов и платежей в бюджет, предусмотренных статьей 189 Налогового кодекса, таможенных платежей, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, социальных платежей, пени, начисленных за их несвоевременную уплату, а также штрафов, подлежащих внесению в бюджет;
2) изъятия денег:
по исполнительным документам, предусматривающим удовлетворение требований о возмещении вреда, причиненного жизни и здоровью, а также требований по взысканию алиментов;
по исполнительным документам, предусматривающим изъятие денег для расчетов с лицами, работающими по трудовому договору, выплате выходных пособий и оплате труда, выплате вознаграждения по авторскому договору, обязательствам клиента по перечислению социальных платежей, а также исполнительным документам о взыскании в доход государства;
по погашению налоговой задолженности, задолженности по таможенным платежам, налогам и пени в порядке, определенном законодательством Республики Казахстан, задолженности по социальным платежам.
Распоряжение органа государственных доходов о приостановлении расходных операций по банковским счетам плательщиков выносится по форме, утвержденной уполномоченным государственным органом, осуществляющим руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и других обязательных платежей в бюджет, по согласованию с Национальным Банком Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 15 в редакции постановления Правительства РК от 09.10.2018 № 624 (вводится в действие с 01.01.2019).

Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Үкіметінің 09.10.2018 № 624 (01.01.2019 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
15. Әлеуметтік аударымдар бойынша берешек өтелмеген жағдайда мемлекеттік кірістер органы:
1) өзіне хабарлама табыс етілген күннен бастап бір жұмыс күні өткен соң – Қазақстан Республикасының салық заңнамасында көзделген тәуекелдерді басқару жүйесіне сәйкес тәуекелдің жоғары деңгейі санатына жатқызылған төлеушінің;
2) өзіне хабарлама табыс етілген күннен бастап он жұмыс күні өткен соң – Қазақстан Республикасының салық заңнамасында көзделген тәуекелдерді басқару жүйесіне сәйкес тәуекелдің орташа деңгейі санатына жатқызылған төлеушінің банктік шоттары мен кассасы бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұрады.
Мемлекеттік кірістер органдарының өкімі бойынша банктер және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар мыналардан:
1) Салық кодексінің 189-бабында көзделген салықтарды және бюджетке төленетін төлемдерді, Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген кедендік төлемдерді, әлеуметтік төлемдерді, оны уақтылы төлемегені үшін есепке жазылған өсімпұлды, сондай-ақ бюджетке енгізілуге жататын айыппұлдарды төлеу жөніндегі операциялардан;
2) ақшаны:
өмірі мен денсаулығына келтірілген зиянды өтеу туралы талаптарды, сондай-ақ алименттерді өндіріп алу жөніндегі талаптарды қанағаттандыруды көздейтін атқару құжаттары бойынша;
еңбек шарты бойынша жұмыс істейтін адамдармен есеп айырысу үшін, жұмыстан шығу жәрдемақыларын төлеу және еңбегіне ақы төлеу, авторлық шарт бойынша сыйақы төлеу, әлеуметтік төлемдерді аудару жөніндегі клиенттің міндеттемелері бойынша ақшаны алып қоюды көздейтін атқару құжаттары бойынша, сондай-ақ мемлекет кірісіне өндіріп алу туралы атқару құжаттары бойынша;
салықтық берешекті, кедендік төлемдер, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен салықтар және өсімпұл бойынша, әлеуметтік төлемдер бойынша берешекті өтеу бойынша алып қоюдан басқа, төлеушілердің банктік шоттары бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұруға міндетті.
Төлеушілердің банктік шоттары бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру туралы мемлекеттік кірістер органының өкімі салықтардың және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдердің түсуін қамтамасыз ету саласындағы басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік орган Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiмен келісу бойынша бекіткен нысан бойынша шығарылады.
Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 09.10.2018 № 624 (01.01.2019 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

16. Приостановление расходных операций по кассе плательщика распространяется на все расходные операции наличных денег в кассе, кроме операций по:
сдаче денег в банк второго уровня или организацию, осуществляющую отдельные виды банковских операций, для последующего их перечисления в счет уплаты налогов и платежей в бюджет, предусмотренных статьей 189 Налогового кодекса, таможенных платежей, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, социальных платежей, пени, начисленных за их несвоевременную уплату, а также штрафов, подлежащих внесению в бюджет;
выдаче банком второго уровня или организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, наличных денег клиентов, в случае, если распоряжение о приостановлении расходных операций по кассе вынесено в отношении банка второго уровня или организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций.
Распоряжение органа государственных доходов о приостановлении расходных операций по кассе подлежит безусловному исполнению плательщиком путем перечисления поступающих наличных денег в фонд не позднее одного рабочего дня, следующего за днем их поступления.
Форма распоряжения о приостановлении расходных операций по кассе плательщика утверждается уполномоченным органом, осуществляющим руководство в сфере обеспечения поступления налогов и других обязательных платежей в бюджет.
Распоряжение органа государственных доходов о приостановлении расходных операций по кассе плательщика направляется и вручается плательщику способами, предусмотренными пунктом 14 настоящих Правил для отправки и вручения уведомления о сумме задолженности.
Распоряжения органа государственных доходов о приостановлении расходных операций по банковским счетам и кассе плательщика отменяются органом государственных доходов, вынесшим такие распоряжения, не позднее одного рабочего дня, следующего за днем погашения задолженности по социальным отчислениям.
Сноска. Пункт 16 в редакции постановления Правительства РК от 09.10.2018 № 624 (вводится в действие с 01.01.2019).
17. В случае непогашения задолженности по социальным отчислениям, орган государственных доходов взыскивает суммы такой задолженности в принудительном порядке с банковских счетов:
1) плательщика, отнесенного в соответствии с системой управления рисками, предусмотренной налоговым законодательством Республики Казахстан, к категории высокого уровня риска, – по истечении пяти рабочих дней со дня вручения ему уведомления;
2) плательщика, отнесенного в соответствии с системой управления рисками, предусмотренной налоговым законодательством Республики Казахстан, к категории среднего уровня риска, – по истечении двадцати рабочих дней со дня вручения ему уведомления.
В случае отсутствия денег на банковском счете плательщика в национальной валюте, взыскание задолженности по социальным отчислениям производится с банковских счетов плательщика в иностранной валюте на основании инкассовых распоряжений, выставленных в национальной валюте органами государственных доходов.
В случаях отсутствия или недостаточности денег на банковском (банковских) счете (счетах), для удовлетворения всех требований, предъявляемых к клиенту, банки и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, производят изъятие денег клиента в порядке очередности, установленной Гражданским кодексом Республики Казахстан.

16. Төлеушiнiң кассасы бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру мыналар:
Салық кодексінің 189-бабында көзделген салықтарды және бюджетке төленетін төлемдерді, Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген кедендік төлемдерді, әлеуметтік төлемдерді, оны уақтылы төлемегені үшін есепке жазылған өсімпұлды, сондай-ақ бюджетке енгізуге жататын айыппұлдарды төлеу есебіне кейіннен аудару үшiн ақшаны екінші деңгейдегі банкке немесе банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымға тапсыру;
егер касса бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру туралы өкім екінші деңгейдегі банкке немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымға қатысты шығарылған болса, екінші деңгейдегі банктің немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның клиенттердің қолма-қол ақшасын беруі жөніндегі операциялардан басқа, кассадағы қолма-қол ақшаның барлық шығыс операцияларына қолданылады.
Мемлекеттік кірістер органының касса бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру туралы өкімі төлеушінің түсетін қолма-қол ақшаны қорға аудару арқылы, қолма-қол ақша түскен күннен кейінгі бір жұмыс күнінен кешіктірмей бұлжытпай орындауына жатады.
Төлеушiнiң кассасы бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру туралы өкімнің нысанын салықтардың және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің түсуін қамтамасыз ету саласындағы басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті орган бекітеді.
Мемлекеттік кірістер органының төлеушінің кассасы бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру туралы өкімі берешек сомасы туралы хабарламаны жіберу және ұсыну үшін осы Қағидалардың 14-тармағында көзделген тәсілдермен төлеушіге жолданады және ұсынылады.
Төлеушінің банктік шоттары мен кассасы бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру туралы мемлекеттік кірістер органы өкімдерінің күшін осындай өкімдер шығарған мемлекеттік кірістер органы әлеуметтік аударымдар бойынша берешек өтелген күннен кейінгі бір жұмыс күнінен кешіктірмей жояды.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 09.10.2018 № 624 (01.01.2019 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
17. Әлеуметтік аударымдар бойынша берешек өтелмеген жағдайда мемлекеттік кірістер органы мұндай берешектің сомаларын:
1) өзіне хабарлама табыс етілген күннен бастап бес жұмыс күні өткен соң – Қазақстан Республикасының салық заңнамасында көзделген тәуекелдерді басқару жүйесіне сәйкес тәуекелдің жоғары деңгейі санатына жатқызылған төлеушінің;
2) өзіне хабарлама табыс етілген күннен бастап жиырма жұмыс күні өткен соң – Қазақстан Республикасының салық заңнамасында көзделген тәуекелдерді басқару жүйесіне сәйкес тәуекелдің орташа деңгейі санатына жатқызылған төлеушінің банктік шоттарынан мәжбүрлі тәртіппен өндіріп алады.
Төлеушінің ұлттық валютадағы банктік шотында ақша болмаған жағдайда әлеуметтік аударымдар бойынша берешекті өндіріп алу мемлекеттік кірістер органдары ұлттық валютада берген инкассалық өкімдер негізінде төлеушінің банктік шоттарынан шетелдік валютада жүргізіледі.
Клиентке қойылатын барлық талаптарды қанағаттандыру үшін банктік шотта (шоттарда) ақша болмаған немесе жеткіліксіз болған жағдайларда банктер және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар клиенттің ақшасын алып қоюды Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексінде белгіленген кезектілік тәртібімен жүргізеді.

Сноска. Пункт 17 в редакции постановления Правительства РК от 09.10.2018 № 624 (вводится в действие с 01.01.2019).
18. Для уплаты суммы пени за несвоевременную уплату социальных отчислений в Фонд плательщик представляет в банк платежное поручение с указанием в поле "назначение платежа" - "пеня за несвоевременную уплату социальных отчислений за период (год, месяц, месяцы)".
19. Несвоевременно уплаченная плательщиками пеня уплачивается за период (год, месяц, месяцы) электронными платежными поручениями формата МТ-102.
Примечание РЦПИ!
Часть вторая пункта 19 действует с 01.01.2019 до 01.01.2024 в соответствии с постановлением Правительства РК от 08.05.2019 № 263.
Положения настоящего пункта не распространяются на физических лиц, являющихся плательщиками единого совокупного платежа в соответствии со статьей 774 Налогового кодекса.
Сноска. Пункт 19 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 08.05.2019 № 263 (вводится в действие с 01.01.2019).
20. Государственная корпорация в течение одного операционного дня, следующего за днем поступления сумм пени, перечисляет деньги на банковский счет фонда платежным поручением формата МТ-100.
Сноска. Пункт 20 в редакции постановления Правительства РК от 09.10.2018 № 624 (вводится в действие с 01.01.2019).
21. Возврат суммы социальных отчислений и (или) пени за несвоевременную и (или) неполную уплату социальных отчислений, излишне (ошибочно) уплаченных плательщиком в Фонд, производится Фондом на основании заявления плательщика, если же суммы излишне перечислены по вине банка плательщика (дважды и более раз сняты со счета), то возврат производится на основании заявления банка плательщика.
Примечание РЦПИ!
Часть вторая пункта 21 действует с 01.01.2019 до 01.01.2024 в соответствии с постановлением Правительства РК от 08.05.2019 № 263.
Положения настоящего пункта не распространяются на физических лиц, являющихся плательщиками единого совокупного платежа в соответствии со статьей 774 Налогового кодекса.
Сноска. Пункт 21 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 08.05.2019 № 263 (вводится в действие с 01.01.2019).
22. Исключен постановлением Правительства РК от 14.04.2016 № 215.
23. Возврату не подлежат суммы излишне (ошибочно) уплаченных социальных отчислений, исчисленные за период, который был засчитан в стаж участия при назначении социальных выплат.
Сноска. Пункт 23 в редакции постановления Правительства РК от 09.10.2018 № 624 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Глава 4. Порядок возврата излишне (ошибочно) уплаченных социальных отчислений и (или) пени за несвоевременную и (или) неполную уплату социальных отчислений

Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 09.10.2018 № 624 (01.01.2019 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
18. Төлеушi әлеуметтік аударымдарды Қорға уақтылы төлемегенi үшiн өсiмпұл сомасын төлеу үшiн "төлем мақсаты" деген жолда – "кезең (жыл, ай, айлар) үшiн әлеуметтiк аударымдарды уақтылы төлемегенi үшін өсiмпұл" деп көрсете отырып, банкке төлем тапсырмасын ұсынады.
19. Төлеушілер уақтылы төлемеген өсімпұл кезең үшін (жыл, ай, айлар) MT-102 форматындағы электрондық төлем тапсырмаларымен төленедi.
РҚАО-ның ескертпесі!
19-тармақтың екінші бөлігі 01.01.2019 дан 01.01.2024 дейін қолданыста болады ҚР Үкіметінің 08.05.2019 № 263 қаулысымен.
Осы тармақтың ережелері Салық кодексінің 774-бабына сәйкес бірыңғай жиынтық төлемді төлеушілер болып табылатын жеке тұлғаларға қолданылмайды.
Ескерту. 19-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Үкіметінің 08.05.2019 № 263 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т.қараңыз) қаулысымен.
20. Мемлекеттік корпорация өсiмпұл сомалары түскен күннен кейінгі операциялық бір күн iшiнде қордың банктік шотына ақшаны MT-100 форматындағы төлем тапсырмасымен аударады.
Ескерту. 20-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 09.10.2018 № 624 (01.01.2019 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
21. Төлеушiнің Қорға артық (қате) аударылған әлеуметтiк аударымдарын және (немесе) уақытында және (немесе) толық төленбегені үшін өсімпұл сомаларын қайтаруды Қор төлеушiнің өтiнiшi негiзiнде жүргiзедi, егер сома төлеушi банктің кiнәсiнен артық (шоттан екi немесе одан да көп рет алынған) аударылған болса, онда қайтару төлейтін банктiң өтiнiшi негiзiнде жүргiзіледi.
РҚАО-ның ескертпесі!
21-тармақтың екінші бөлігі 01.01.2019 дан 01.01.2024 дейін қолданыста болады ҚР Үкіметінің 08.05.2019 № 263 қаулысымен.
Осы тармақтың ережелері Салық кодексінің 774-бабына сәйкес бірыңғай жиынтық төлемді төлеушілер болып табылатын жеке тұлғаларға қолданылмайды.
Ескерту. 21-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Үкіметінің 08.05.2019 № 263 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т.қараңыз) қаулысымен.
22. Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 14.04.2016 № 215 қаулысымен.
23. Әлеуметтік төлемдердi тағайындау кезiнде қатысу өтіліне есепке алынған кезеңге есептелген, артық (қате) төленген әлеуметтік аударымдардың сомасы қайтарылуға жатпайды.
Ескерту. 23-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 09.10.2018 № 624 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
4-тарау. Артық (қате) төленген әлеуметтік аударымдарды және (немесе) әлеуметтік аударымдарды уақтылы және (немесе) толық төлемегені үшін өсімпұлды қайтару тәртібі

Сноска. Заголовок главы 4 в редакции постановления Правительства РК от 09.10.2018 № 624 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
24. Возврат излишне (ошибочно) уплаченных плательщиком сумм социальных отчислений и (или) пени за несвоевременную и (или) неполную уплату социальных отчислений, переведенных в фонд, осуществляется в следующем порядке:
плательщиком (банком или организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, плательщика) подается заявление в государственную корпорацию на возврат излишне (ошибочно) уплаченных социальных отчислений и (или) пени по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
в случае допущения ошибок в списках участников системы обязательного социального страхования, за которых производились социальные отчисления и (или) пени, к заявлению прилагается справка-подтверждение по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
государственная корпорация в течение пяти операционных дней проверяет факт зачисления социальных отчислений и (или) пени и направляет заявление в фонд с приложением подтверждения всех реквизитов по данному платежу;
в случае, если факт зачисления социальных отчислений и (или) пени не подтвердился, государственная корпорация возвращает плательщику заявление с приложенными документами;
фонд после обработки заявлений формирует платежное поручение формата МТ-102 и в течение семи операционных дней со дня поступления заявления плательщика в фонд осуществляет перечисление денег на банковский счет государственной корпорации для последующего перечисления их плательщику;
в случае обнаружения государственной корпорацией факта назначения социальных выплат из фонда, исчисленных по подлежащим к возврату суммам социальных отчислений, государственная корпорация в течение одного операционного дня, следующего за днем их поступления, возвращает суммы социальных отчислений на счет фонда;
по суммам, не подлежащим возврату, фонд передает в государственную корпорацию информацию о причинах отказа, для последующего уведомления плательщика;
государственная корпорация формирует платежное поручение в формате МТ-102 и перечисляет плательщику сумму излишне (ошибочно) зачисленных социальных отчислений и (или) пени не позднее одного операционного дня, следующего за днем поступления средств фонда;
государственная корпорация списывает с индивидуальных счетов участников системы обязательного социального страхования, за которых производились социальные отчисления, возвращенные суммы;
государственная корпорация в течение одного операционного дня информирует фонд о перечислении возвращенных сумм социальных отчислений и (или) пени плательщику в электронной форме;
между государственной корпорацией и фондом один раз в месяц производится сверка перечисления социальных отчислений и пени, а также возвратов социальных отчислений и пени из фонда.
Примечание РЦПИ!

Ескерту. 4-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 09.10.2018 № 624 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
24. Төлеуші артық (қате) төлеген әлеуметтік аударымдардың және (немесе) әлеуметтік аударымдарды уақтылы және (немесе) толық төлемегені үшін өсімпұлдың қорға аударылған сомаларын қайтару мынадай тәртіппен жүзеге асырылады:
төлеушi (төлеушінің банктері және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарды) мемлекеттік корпорацияға осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша артық (қате) төленген әлеуметтiк аударымдарды және (немесе) әлеуметтік аударымдарды уақтылы және (немесе) толық төлемегені үшін өсімпұлды қайтаруға өтінiш бередi;
өздері үшін әлеуметтiк аударымдар және (немесе) өсімпұл жүргiзiлген мiндетті әлеуметтiк сақтандыру жүйесiне қатысушылардың тiзiмдерiнде қате жіберілген жағдайда өтiнiшке осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша анықтама-растама қоса беріледi;
мемлекеттік корпорация операциялық бес күн iшiнде әлеуметтiк аударымдардың және (немесе) өсімпұлдың есептелу фактісiн тексередi және осы төлем бойынша барлық деректемелердiң растамасын қоса бере отырып қорға жiбередi;
әлеуметтік аударымдардың және (немесе) өсімпұлдардың есептелу фактісі расталмаған жағдайда мемлекеттік корпорация өтінішті қоса берілген құжаттарымен төлеушіге қайтарады;
қор өтiнiштерді өңдегеннен кейiн MT-102 форматындағы төлем тапсырмасын қалыптастырады және кейiннен ақшаны төлеушiге аудару үшiн қорға төлеушінің өтініші түскен күннен бастап операциялық жеті күн iшiнде оны мемлекеттік корпорацияның банктік шотына аударуды жүзеге асырады;
мемлекеттік корпорация қайтаруға жататын әлеуметтік аударымдар сомалары бойынша есептелген қордан төленетін әлеуметтік төлемдердің тағайындалу фактісін анықтаған жағдайда, мемлекеттік корпорация әлеуметтік аударымдар сомалары келіп түскен күннен кейінгі операциялық бір күн ішінде оларды қордың шотына қайтарады;
қайтаруға жатпайтын сомалар бойынша қор бас тарту себептері туралы ақпаратты кейіннен төлеушіні хабардар ету үшін мемлекеттік корпорацияға бередi;
мемлекеттік корпорация MT-102 форматындағы төлем тапсырмасын қалыптастырады және артық (қате) есептелген әлеуметтік аударымдар және (немесе) өсімпұл сомасын қордан қаражат келіп түскен күннен кейінгі операциялық бір күннен кешіктірмей төлеушiге аударады;
мемлекеттік корпорация өздері үшін әлеуметтiк аударымдар жүргiзілген міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушылардың жеке шоттарынан қайтарылған сомаларды есептен шығарады;
мемлекеттік корпорация қорды әлеуметтік аударымдардың және (немесе) өсімпұлдардың қайтарылған сомаларын аудару туралы операциялық бір күн ішінде электрондық нысанда хабардар етеді;
мемлекеттік корпорация мен қор арасында айына бiр рет әлеуметтік аударымдардың және өсiмпұлдың аударылуын, сондай-ақ қордан төленетін әлеуметтік аударымдардың және өсiмпұлдың қайтарылуын салыстырып тексеру жүргiзіледi.
РҚАО-ның ескертпесі!

Часть вторая пункта 24 действует с 01.01.2019 до 01.01.2024 в соответствии с постановлением Правительства РК от 08.05.2019 № 263.
Возврат излишне (ошибочно) уплаченных физическими лицами, являющимися плательщиками единого совокупного платежа в соответствии со статьей 774 Налогового кодекса единого совокупного платежа, осуществляется в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 24 в редакции постановления Правительства РК от 09.10.2018 № 624 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 08.05.2019 № 263 (вводится в действие с 01.01.2019).
25. В случае допущения ошибок банком, обслуживающим плательщика при оформлении электронных платежных поручений, банк принимает меры по исправлению допущенных ошибок в соответствии с Законом Республики Казахстан "О платежах и платежных системах".
Сноска. Пункт 25 в редакции постановления Правительства РК от 27.12.2016 № 862 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
26. Фонд ведет учет поступивших и возвращенных излишне уплаченных социальных отчислений и пени.
27. Плательщик ежеквартально, не позднее 15 числа второго месяца, следующего за отчетным кварталом, представляет в орган государственных доходов по местонахождению расчет по начисленным социальным отчислениям за участников системы обязательного социального страхования, за которых производились социальные отчисления, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
Примечание РЦПИ!
Часть вторая пункта 27 действует с 01.01.2019 до 01.01.2024 в соответствии с постановлением Правительства РК от 08.05.2019 № 263.
Положения настоящего пункта не распространяются на физических лиц, являющихся плательщиками единого совокупного платежа в соответствии со статьей 774 Налогового кодекса.
Сноска. Пункт 27 в редакции постановления Правительства РК от 14.04.2016 № 215; с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 08.05.2019 № 263 (вводится в действие с 01.01.2019).
28. Государственная корпорация ежедневно, за прошедший день, представляет в орган государственных доходов реестры поступивших и возвращенных социальных отчислений и (или) пени по плательщикам, зарегистрированным в порядке, установленном Налоговым кодексом.
Сноска. Пункт 28 в редакции постановления Правительства РК от 14.04.2016 № 215.
29. Плательщики социальных отчислений в установленном законодательством порядке обеспечивают сохранность сведений об исчисленных и уплаченных социальных отчислениях, в том числе о возврате ошибочных платежей на электронном или бумажном носителях.
Примечание РЦПИ!

24-тармақтың екінші абзацы 01.01.2019 дан 01.01.2024 дейін қолданыста болады ҚР Үкіметінің 08.05.2019 № 263 қаулысымен.
Салық кодексінің 774-бабына сәйкес бірыңғай жиынтық төлемді төлеушілер болып табылатын жеке тұлғалардың артық (қате) төлеген бірыңғай жиынтық төлемін қайтару Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілейтін тәртіппен жүзеге асырылады.
Ескерту. 24-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 09.10.2018 № 624 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді – ҚР Үкіметінің 08.05.2019 № 263 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т.қараңыз) қаулыларымен.
25. Төлеушіге қызмет көрсететін банк электрондық төлем тапсырмаларын ресiмдеу кезінде қате жіберген жағдайда, банк "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жіберілген қателерді түзету жөнінде шаралар қабылдайды.
Ескерту. 25-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 27.12.2016 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) № 862 қаулысымен.
26. Қор келіп түскен және қайтарылған артық төленген әлеуметтік аударымдарды және өсімпұлды есепке алуды жүргiзедi.
27. Төлеушi тоқсан сайын, есептi тоқсаннан кейiнгi екінші айдың 15-күнiнен кешiктiрмей, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, орналасқан жерi бойынша мемлекеттік кірістер органына өздері үшін әлеуметтiк аударымдар жүргiзілген мiндеттi әлеуметтiк сақтандыру жүйесiне қатысушылар үшiн есептелген әлеуметтiк аударымдар бойынша есеп-қисап ұсынады.
РҚАО-ның ескертпесі!
27-тармақтың екінші бөлігі 01.01.2019 дан 01.01.2024 дейін қолданыста болады ҚР Үкіметінің 08.05.2019 № 263 қаулысымен.
Осы тармақтың ережелері Салық кодексінің 774-бабына сәйкес бірыңғай жиынтық төлемді төлеушілер болып табылатын жеке тұлғаларға қолданылмайды.
Ескерту. 27-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 14.04.2016 № 215; өзгеріс енгізілді – ҚР Үкіметінің 08.05.2019 № 263 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т.қараңыз) қаулыларымен.
28. Мемлекеттік корпорация күн сайын, өткен күн үшін мемлекеттік кірістер органына Салық кодексiнде белгіленген тәртiппен тiркелген төлеушілер бойынша келіп түскен және қайтарылған әлеуметтік аударымдардың және (немесе) өсімпұлдың тiзiлiмдерiн ұсынады.
Ескерту. 28-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 14.04.2016 № 215 қаулысымен.
29. Әлеуметтік аударымдарды төлеушілер есептелген және төленген әлеуметтiк аударымдар туралы, оның iшiнде электрондық немесе қағаз жеткізгіштегі қате төлемдердi қайтару туралы мәлiметтердiң сақталуын заңнамада белгіленген тәртiппен қамтамасыз етедi.
РҚАО-ның ескертпесі!

Часть вторая пункта 29 действует с 01.01.2019 до 01.01.2024 в соответствии с постановлением Правительства РК от 08.05.2019 № 263.
Положения настоящего пункта не распространяются на физических лиц, являющихся плательщиками единого совокупного платежа в соответствии со статьей 774 Налогового кодекса.
При прекращении деятельности плательщика документы об исчислении и уплате социальных отчислений и пени в Фонд передаются в Государственный архив.
Сноска. Пункт 29 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 08.05.2019 № 263 (вводится в действие с 01.01.2019).
30. Плательщик, осуществляющий исчисление и уплату социальных отчислений в Фонд, может запрашивать и получать бесплатно от Государственной корпорации необходимую информацию о перечисленных суммах социальных отчислений за участников системы обязательного социального страхования.
Сноска. Глава 4 дополнена пунктом 30 в соответствии с постановлением Правительства РК от 14.04.2016 № 215.
31. Для получения информации о перечисленных суммах социальных отчислений за участников системы обязательного социального страхования плательщик заполняет заявку по форме, утвержденной уполномоченным органом, и представляет в Государственную корпорацию через ее отделения.
Сноска. Глава 4 дополнена пунктом 31 в соответствии с постановлением Правительства РК от 14.04.2016 № 215.
32. Государственная корпорация в течение семи рабочих дней со дня обращения плательщика готовит информацию о перечисленных суммах социальных отчислений за участников системы обязательного социального страхования по форме, утвержденной уполномоченным органом, и передает ее плательщику через отделения Государственной корпорации.
Сноска. Глава 4 дополнена пунктом 32 в соответствии с постановлением Правительства РК от 14.04.2016 № 215.
Приложение 1
к Правилам и срокам
исчисления и перечисления
социальных отчислений в
Государственный фонд
социального страхования и
взысканий по ним
Сноска. Приложение 1 в редакции постановления Правительства РК от 08.05.2019 № 263 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Руководителю
акционерного общества
"Государственный фонд
социального страхования"
_______________________
Заявление
от _______________________________________________________________________
(наименование плательщика социальных отчислений и (или) пени, или банка плательщика)
Прошу произвести возврат суммы социальных отчислений и (или) пени, излишне
(ошибочно) перечисленных платежным поручением № ___ от ______________,
референс _____, общая сумма платежа ______________, общая сумма возврата
_________ на:
№ п/п
ИИН
Ф.И.О. при его наличии
Период
Уплаченная сумма
Сумма возврата
по причине (нужное отметить):
ошибочно перечислены на счет фонда плательщиком или банком два и более раз на основании одного или нескольких платежных поручений;
излишне начислены на доходы, полученные уволенными работниками авансом, подлежащие возврату получателями;

29-тармақтың екінші бөлігі 01.01.2019 дан 01.01.2024 дейін қолданыста болады ҚР Үкіметінің 08.05.2019 № 263 қаулысымен.
Төлеушiнiң қызметi тоқтатылған кезде Қорға әлеуметтік аударымдарды және өсімпұлды есептеу және төлеу туралы құжаттар Мемлекеттік мұрағатқа беріледi.
Осы тармақтың ережелері Салық кодексінің 774-бабына сәйкес бірыңғай жиынтық төлемді төлеушілер болып табылатын жеке тұлғаларға қолданылмайды.
Ескерту. 29-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Үкіметінің 08.05.2019 № 263 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т.қараңыз) қаулысымен.
30. Қорға әлеуметтік аударымдарды есептеуді және төлеуді жүзеге асыратын төлеуші Мемлекеттік корпорациядан міндетті әлеуметтiк сақтандыру жүйесiне қатысушылар үшiн аударылған әлеуметтік аударымдардың сомалары туралы қажетті ақпаратты сұратуына және тегін алуына болады.
Ескерту. 30-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 14.04.2016 № 215 қаулысымен.
31. Төлеуші міндетті әлеуметтiк сақтандыру жүйесiне қатысушылар үшiн аударылған әлеуметтік аударымдардың сомалары туралы ақпарат алу үшін уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша өтінім толтырады және Мемлекеттік корпорацияға оның бөлімшелері арқылы ұсынады.
Ескерту. 31-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 14.04.2016 № 215 қаулысымен.
32. Мемлекеттік корпорация төлеуші жүгінген күннен бастап жеті жұмыс күні ішінде уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша міндетті әлеуметтiк сақтандыру жүйесiне қатысушылар үшiн аударылған әлеуметтік аударымдардың сомалары туралы ақпаратты дайындайды және оны Мемлекеттік корпорацияның бөлімшелері арқылы төлеушіге береді.
Ескерту. 32-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 14.04.2016 № 215 қаулысымен.
Мемлекеттік әлеуметтік
сақтандыру қорына әлеуметтік
аударымдарды есептеу және
аудару және оларды өндіріп алу
қағидалары мен мерзімдеріне
1-қосымша
"Мемлекеттік әлеуметтiк
сақтандыру қоры"
акционерлік қоғамының
басшысы
_________________
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 08.05.2019 № 263 қаулысымен.
Кімнен ____________________________________________________________
(әлеуметтiк аударымдарды және (немесе) өсімпұлдарды төлеушiнiң немесе төлеушi банктiң атауы)
_______________________ № ___ төлем тапсырмасымен қате (артық) аударылған әлеуметтік аударымдардың және (немесе) өсімпұлдың сомасын:
Р/с
ЖСН
Т.А.Ә. бар болса
Кезең
Төленген сома
Қайтарылатын сома
атына қайтаруды сұраймын, референс ________, төлемнің жалпы сомасы ________, қайтарылатын жалпы сома ________.
Себебі (қажеттісін белгілеу):______________________________________
төлеушi немесе банк бiр немесе бiрнеше төлем тапсырмасы негiзiнде екi немесе одан да көп рет қордың шотына қате аударған;
алушылар қайтаруға тиіс, жұмыстан босатылған қызметкерлер аванспен алған кіріске артық есептелген;

излишне уплачены за участников, являющихся лицами, достигшими возраста, предусмотренного пунктом 1 статьи 11 Закона Республики Казахстан "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан";
неверно указан код назначения платежа;
в списочной части платежного поручения допущены ошибки в периоде платежа;
в списочной части платежного поручения допущены ошибки в суммах социальных отчислений за работников;
неверно указаны реквизиты плательщика;
ошибочно перечислены на счет фонда средства, не являющиеся социальными отчислениями или пеней;
перечислены физическим лицом, не зарегистрированным в качестве индивидуального предпринимателя, лица, занимающегося частной практикой, а также крестьянского или фермерского хозяйства.
Возврат просим произвести по следующим реквизитам:
Наименование плательщика:__________
ИИН/БИН плательщика:_______________
ИИК:_______________________________
БИК плательщика:____________________
Банк плательщика:____________________
Номер банковского счета плательщика_____________________
Приложения:
При необходимости: копия документа, подтверждающего начало/прекращение трудовой деятельности участника системы обязательного социального страхования, за которого производились социальные отчисления, копия удостоверения, подтверждающего статус получателя пенсионных выплат, копия упрощенной декларации для субъектов малого бизнеса (форма 910.00) или расчета стоимости патента (форма 911.00) за период возврата социальных отчислений и (или) пеней, выписка из лицевого счета налогоплательщика о состоянии расчетов с бюджетом, в случае расхождения подписи на заявлении и платежных документах плательщика - копия приказа о предоставлении права подписи.
Подписи:
Руководитель __________________________________
(Ф.И.О. при его наличии, подпись)
Главный бухгалтер ______________________________
(Ф.И.О. при его наличии, подпись)
Юридический адрес: ____________________________,
Контактные данные плательщика:
Телефон: +7 (___) _________________,
E-mail ___________________________.
Дата заполнения: "____"____________20___г.
Примечание: заявление заполняется на бланке и заверяется печатью (при его наличии) (факсимильная подпись не допускается).
Место печати
Приложение 2
к Правилам и срокам
исчисления и перечисления
социальных отчислений
в Государственный фонд
социального страхования и
взысканий по ним
Сноска. Текст в правом верхнем углу приложения 2 в редакции постановления Правительства РК от 09.10.2018 № 624 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Справка-подтверждение
подтверждает,
(наименование плательщика социальных отчислений)
что при уплате социальных отчислений и (или) пени в Государственный фонд социального страхования были допущены ошибки в списках участников системы обязательного социального страхования, за которых производились социальные отчисления в следующих платежных поручениях:
№ п/п
№ платежного поручения
Дата платежного поручения
Общая сумма платежного поручения
Референс
ИИН
Ф.И.О
Дата рождения
Перечислено ошибочно (тенге)
Надлежало перечислить (тенге)
период (ММ ГГГГ)
сумма (тенге)
период (ММ ГГГГ)
сумма (тенге)
Первый руководитель
(Ф.И.О.)
(подпись)
Главный бухгалтер
(Ф.И.О.)
(подпись)
Место печати
Приложение 3
к Правилам исчисления
и перечисления
социальных отчислений

"Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 11-бабының 1-тармағында көзделген жасқа жеткен адамдар болып табылатын қатысушылар үшін артық төленген;
төлемді тағайындау коды дұрыс көрсетілмеген;
төлем тапсырмасының тізімдік бөлігінде төлем кезеңінде қате жіберілген;
төлем тапсырмасының тізімдік бөлігінде жұмыскерлер үшін әлеуметтік аударымдар сомасында қате жіберілген;
төлеушінің деректемелері дұрыс көрсетілмеген;
әлеуметтік аударымдар немесе өсімпұлдар болып табылмайтын қаражат қордың шотына қате аударылған;
дара кәсіпкер, жеке практикамен айналысатын адам, сондай-ақ шаруа немесе фермер қожалығы ретінде тіркелмеген жеке тұлға аударған.
Қайтаруды мынадай деректемелер бойынша жүргiзудi сұраймыз:
Төлеушінің атауы: __________________
Төлеушінің ЖСН/БЖН: _______________
ЖСК: _____________________________
Төлеушінің БСК: ____________________
Төлеушінің банкі: __________________
Төлеушінің банк шотының нөмірі: ___________
Қосымшалар:
Қажет болған жағдайда: өзі үшiн әлеуметтiк аударымдар жүргiзілген міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушының еңбек қызметінің басталуын/тоқтатылуын растайтын құжаттың көшірмесі, зейнетақы төлемдерін алушының мәртебесін растайтын куәліктің көшірмесі, шағын бизнес субъектілері үшін оңайлатылған декларацияның (910.00 нысаны) немесе әлеуметтік аударымдарды және (немесе) өсімпұлдарды қайтару кезеңі үшін патент құны есебінің (911.00 нысаны) көшірмесі, бюджетпен есеп айырысу туралы салық төлеушінің жеке шотынан үзінді, өтініштегі және төлеушінің төлем құжаттарындағы қолтаңбада айырмашылық болған жағдайда – қол қою құқығын беру туралы бұйрықтың көшірмесі.
Қолдары:
Басшы _____________________________ (Т.А.Ә. бар болса, қолы) Бас бухгалтер:
______________________ (Т.А.Ә. бар болса, қолы) Заңды мекенжайы:
__________________ Төлеушінің байланыс телефондары: ______________
Телефон: +7 (____)_________________, E-mail ___________________________
Толтырылған күні 20 ____жылғы "___" ___________
Ескертпе: өтініш бланкіде толтырылып, мөрмен (бар болса) куәландырылады (факсимилемен қол қоюға жол берілмейді).
Мөр орны
Әлеуметтік аударымдарды есептеу және Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына аудару және олар бойынша өндіріп алу қағидалары мен мерзімдеріне 2-қосымша
Ескерту. 2-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышы жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 09.10.2018 № 624 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Анықтама-pacтама
(әлеуметтік аударымдар төлеушiнiң атауы)
Мемлекеттiк әлеуметтiк сақтандыру қорына әлеуметтiк аударымдар және (немесе) өсімпұл төлеген кезде, мынадай төлем тапсырмаларына, олар үшін әлеуметтік аударымдар жүргізілген мiндеттi әлеуметтiк сақтандыру жүйесiне қатысушылар тізімдерінде қателіктер жiберілгенiн растайды:
Р/с №
Төлем тапсырмасының №
Төлем тапсырмасының күні
Төлем тапсырмасының жалпы сомасы
Референс
ЖСН
Т.А.Ә.
Туған күні
Қате аударылған (теңге)
Аударылуға тиісті (теңге)
Кезең (ААЖЖЖЖ)
Сомасы (теңге)
Кезең (ААЖЖЖЖ)
Сомасы (теңге)
Бірінші басшы
(Т.А.Ә.)
(қолы)
Бас бухгалтер
(Т.А.Ә.)
(қолы)
Мөр орны
Әлеуметтiк аударымдарды
есептеу және аудару ержесіне
3-қосымша

Сноска. Приложение 3 исключено постановлением Правительства РК от 09.10.2018 № 624 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).

Ескерту. 3-қосымша алып тасталды – ҚР Үкіметінің 09.10.2018 № 624 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.