О внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 19 августа 2002 года № 918
Постановление Правительства Республики Казахстан от 2 декабря 2004 года № 1250. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 июня 2015 года № 479
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 24.06.2015 № 479 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
В целях дальнейшего развития рынка экспертных работ и услуг в области архитектурной, градостроительной и строительной деятельности Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 19 августа 2002 года N 918 "О Правилах проведения экспертизы по отдельным видам предпроектной документации, а также проектной (проектно-сметной) документации" (САПП Республики Казахстан, 2002 г., N 27, ст. 304) следующие изменения:
в Правилах, утвержденных указанным постановлением:
в абзаце втором пункта 3 слово "экономики" заменить словом "индустрии";
в приложении "Понятия, используемые в Правилах проведения экспертизы по отдельным видам предпроектной документации, а также проектной (проектно-сметной) документации" к указанным Правилам:
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Потенциально опасные объекты строительства - объекты, которые вследствие их заданного функционального назначения, технологических процессов и эксплуатационных характеристик заведомо содержат потенциальную угрозу возникновения техногенных или экологических бедствий, аварий с нанесением ущерба здоровью и жизни населения, нарушением устойчивого функционирования иных объектов";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Технически сложные объекты (комплексы) - здания и сооружения I и II уровней ответственности, для которых экспертная оценка проектов строительства отнесена в установленном законодательством порядке к исключительной компетенции государственной экспертизы.
К технически сложным не относятся следующие здания и сооружения жилищно-гражданского назначения II уровня ответственности (включая наружные инженерные сети):
1) жилые дома (здания) и общежития высотой:
до 5 наземных этажей включительно - для районов с обычными геологическими условиями, а также без гибких нижних этажей для районов с повышенной сейсмической активностью (7 и более баллов) или иными особыми геологическими (гидрогеологическими) и геотехническими условиями, требующими специальных проектных решений и мероприятий при строительстве;
до 3 этажей (в том числе гибкий первый этаж) включительно - для районов с повышенной сейсмической активностью (7 и более баллов) или иными особыми геологическими (гидрогеологическими) условиями, требующими специальных проектных решений и мероприятий при строительстве;

Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2002 жылғы 19 тамыздағы N 918 қаулысына өзгерiстер енгiзу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 2 желтоқсандағы N 1250 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 24 маусымдағы № 479 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 24.06.2015 № 479 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметi саласындағы сараптама жұмыстары мен қызметтерi рыногын одан әрi дамыту мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi  ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. "Алдын ала жобалау құжаттамасының жекелеген түрлерi, сондай-ақ жобалау (жобалау-смета) құжаттамасы бойынша сараптама жүргiзу ережесі туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2002 жылғы 19 тамыздағы N 918  қаулысына (Қазақстан Республикасының ПҮКЖ-ы, 2002 ж., N 27, 304-құжат) мынадай өзгерiстер енгiзiлсiн:
көрсетiлген қаулымен бекітілген Ережеде:
3-тармақтың екiншi абзацындағы "Экономика" деген сөз "Индустрия" деген сөзбен ауыстырылсын;
көрсетілген Ережеге "Алдын ала жобалау құжаттамасының жекелеген түрлерiне, сондай-ақ жобалау (жобалау-смета) құжаттамасына сараптама жүргiзу ережесiнде қолданылатын ұғымдар" деген қосымшада:
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Ықтимал қауiптi құрылыс объектiлерi - өздерiнiң берiлген функционалдық мақсатының, технологиялық процестерi мен пайдалану сипаттамасының салдарынан халықтың денсаулығы мен өмiрiне залал келтiре, өзге объектiлердiң тұрақты жұмыс iстеуiн бұза отырып, техногендiк немесе экологиялық апаттар, авариялар туындауының ықтимал қаупiн қамтитын объектiлер.";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Техникалық жағынан күрделi объектiлер (кешендер) - жауапкершiлiгi I және II деңгейге жататын ғимараттар мен құрылыстар, олар үшiн құрылыс жобаларын сараптамалық бағалау заңнамада белгiленген тәртiппен мемлекеттік сараптаманың ерекше құзыретiне жатқызылған.
Жауапкершiлiгi II деңгейге жататын тұрғын үй-азаматтық мақсаттағы мынадай ғимараттар мен құрылыстар (сыртқы инженерлiк желiлердi қоса алғанда) техникалық жағынан күрделi объектілерге жатпайды:
1) биiктігi:
қалыпты геологиялық жағдайдағы аудандар үшiн, сондай-ақ сейсмикалық белсендiлiгі жоғары (7 және одан жоғары балл) немесе құрылыс кезiнде арнайы жобалау шешiмдерi мен iс-шараларды талап ететiн өзге де айрықша геологиялық (гидрогеологиялық) және геотехникалық жағдайдағы аудандар үшiн бейiмделген төменгi қабаттарсыз - қоса есептегенде жер үстiндегi 5 қабатқа дейiнгi;
сейсмикалық белсенділiгi жоғары (7 және одан жоғары балл) немесе құрылыс кезiнде арнайы жобалау шешiмдерi мен іс-шараларды талап ететiн өзге де айрықша геологиялық (гидрогеологиялық) жағдайдағы аудандар үшін - қоса есептегенде 3 қабатқа дейiнгi (оның iшiнде бейiмделген бiрiншi қабатты) тұрғын үйлер (ғимараттар) мен жатақханалар;

2) гостиничные комплексы (мотели, туристические базы) с количеством номеров не более 50 и общей вместимостью не более 100 проживающих высотой:
до 5 наземных этажей включительно - для районов с обычными геологическими условиями, а также без гибких нижних этажей для районов с повышенной сейсмической активностью (7 и более баллов) или иными особыми геологическими (гидрогеологическими) и геотехническими условиями, требующими специальных проектных решений и мероприятий при строительстве;
до 3 этажей (в том числе гибкий первый этаж) включительно - для районов с повышенной сейсмической активностью (7 и более баллов) или иными особыми геологическими (гидрогеологическими) условиями, требующими специальных проектных решений и мероприятий при строительстве;
3) общественные здания и сооружения:
детские дошкольные учреждения с количеством мест до 60 детей включительно;
общеобразовательные школы и иные учреждения среднего образования с количеством мест до 250 учащихся включительно;
отдельно стоящие спальные корпуса школ-интернатов, детских лагерей отдыха высотой до двух этажей включительно и вместимостью не более 100 детей;
больницы на 60 коек включительно, поликлиники на 100 посещений в смену включительно;
культовые здания и сооружения с одновременным пребыванием не более 250 человек в момент наиболее массового исполнения обрядов;
многофункциональные общественные, а также отдельно стоящие административные, служебно-управленческие и культурно-просветительские здания (с одновременным нахождением не более 300 человек) высотой до 5 этажей включительно - для районов с обычными геологическими условиями;
то же высотой до 3 этажей включительно - для районов с повышенной сейсмической активностью (7 и более баллов) или иными особыми геологическими (гидрогеологическими) и геотехническими условиями, требующими специальных проектных решений и мероприятий при строительстве;
спортивно-зрелищные здания и крытые сооружения с залами вместимостью не более 300 зрительских мест - для районов с обычными геологическими условиями;
то же с залами вместимостью не более 100 зрительских мест - для районов с повышенной сейсмической активностью (7 и более баллов) или иными особыми геологическими (гидрогеологическими) и геотехническими условиями, требующими специальных проектных решений и мероприятий при строительстве;
отдельно стоящие одно- и двухэтажные здания и крытые сооружения банно-оздоровительных, физкультурно-оздоровительных или досугово-развлекательных комплексов с одновременным пребыванием посетителей и обслуживающего персонала численностью не более 100 человек;
отдельно стоящие одно- и двухэтажные здания с производственными процессами для бытового обслуживания населения субъектами малого предпринимательства;
отдельно стоящие одно- и двухэтажные здания предприятий общественного питания вместимостью не более 100 посадочных мест;
отдельно стоящие одно- и двухэтажные здания предприятий торговли с торговой площадью не более 500 квадратных метров;
крытые рынки с количеством торговых мест не более 300 единиц;

2) биiктiгi:
қалыпты геологиялық жағдайдағы аудандар үшiн, сондай-ақ сейсмикалық белсендiлiгi жоғары (7 және одан жоғары балл) немесе құрылыс кезiнде арнайы жобалау шешiмдерi мен iс-шараларды талап ететiн өзге де айрықша геологиялық (гидрогеологиялық) және геотехникалық жағдайдағы аудандар үшiн бейiмделген төменгі қабаттарсыз - қоса есептегенде жер үстiндегi 5 қабатқа дейінгі;
сейсмикалық белсендiлiгi жоғары (7 және одан жоғары балл) немесе құрылыс кезiнде арнайы жобалау шешiмдерi мен іс-шараларды талап ететiн өзге де айрықша геологиялық (гидрогеологиялық) және геотехникалық жағдайдағы аудандар үшiн - қоса есептегенде 3 қабатқа дейiнгi (оның iшінде бейiмделген бiрiншi қабатты) саны 50-ден аспайтын нөмiрлері бар және жалпы сыйымдылығы 100 тұрғыннан аспайтын мейманхана кешендерi (мотельдер, туристiк базалар);
3) қоғамдық ғимараттар мен құрылыстар:
орын саны қоса есептегенде 60 балаға дейiнгi мектепке дейiнгi балалар мекемелерi;
орын саны қоса есептегенде 250-гe дейінгі оқушыға арналған жалпы бiлiм беретiн мектептер мен орта бiлiм беретiн өзге де мекемелер;
биiктiгi қоса есептегенде екі қабатқа дейiнгi және сыйымдылығы 100 баладан аспайтын мектеп-интернаттардың, балалардың демалыс лагерлерiнiң жеке тұрған жатын корпустары;
қоса есептегенде 60 төсектiк ауруханалар, ауысымда 100 адам қабылдайтын емханалар;
ғұрыптарды мейлiнше жаппай орындаған сәтте бiр мезгілде 250 адам келетiн ғибадат ғимараттары мен құрылыстары;
қалыпты геологиялық жағдайдағы аудандар үшін биiктiгi - қоса есептегенде 5 қабатқа дейiнгi көп функционалды қоғамдық, сондай-ақ жеке тұрған әкiмшілiк, қызметтік-басқару және мәдени-ағарту ғимараттары (бiр мезгiлде 300-ден аспайтын адам болатын);
сейсмикалық белсенділiгi жоғары (7 және одан жоғары балл) немесе құрылыс кезiнде арнайы жобалау шешiмдерi мен iс-шараларды талап ететiн өзге де айрықша геологиялық (гидрогеологиялық) және геотехникалық жағдайдағы аудандар үшін - биiктiгi осындай қоса есептегенде 3 қабатқа дейiнгi;
қалыпты геологиялық жағдайдағы аудандар үшiн - сыйымдылығы 300-ден аспайтын көрерменге арналған спорттық-ойын-сауық ғимараттары және залы бар жабық құрылыстар;
сейсмикалық белсендiлiгi жоғары (7 және одан жоғары балл) немесе құрылыс кезiнде арнайы жобалау шешiмдерi мен іс-шараларды талап ететiн өзге де айрықша геологиялық (гидрогеологиялық) және геотехникалық жағдайдағы аудандар үшiн - сыйымдылығы 100-ден аспайтын көрерменге арналған осындай залы бар;
бiр мезгiлде келушілер мен қызмет көрсетушi персоналдың саны 100 адамнан аспайтын монша-сауықтыру, дене шынықтыру-сауықтыру немесе демалыс-ойын-сауық кешендерiнiң жеке тұрған бiр және екi қабатты ғимараттары мен жабық құрылыстары;
шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiнiң халыққа тұрмыстық қызмет көрсетуiне арналған өндiрiстiк процестерi бар жеке тұрған бiр және екi қабатты ғимараттар;
сыйымдылығы 100 отыратын орыннан аспайтын қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындарының жеке тұрған бiр және екi қабатты ғимараттары;
сауда алаңы 500 шаршы метрден аспайтын сауда кәсiпорындарының жеке тұрған бiр және екi қабатты ғимараттары;
саны 300 бiрлiктен аспайтын сауда орындары бар жабық базарлар;

4) гражданские объекты транспортной инфраструктуры для строительства в районах с обычными геологическими условиями, в том числе:
железнодорожные вокзалы пропускной способностью до 100 пассажиров в сутки включительно;
автостанции с залами ожидания до 75 человек включительно;
аэровокзалы и терминалы аэропортов, предназначенных для обслуживания авиапассажиров, пропускной способностью до 75 пассажиров в час включительно;
морские и речные вокзалы (за исключением плавучих пристаней и дебаркадеров) с залами ожидания до 75 человек включительно;
5) отдельно стоящие пункты автосервиса с одновременным обслуживанием не более 10 единиц транспортных средств;
6) отдельно стоящие одноэтажные (надземные или подземные) гаражи-стоянки, вместимостью не более 25 автомобилей;
7) иные здания и сооружения гражданского назначения с помещениями складов (хранилищ), не требующих специальных проектных решений и мероприятий при строительстве и эксплуатации, обеспечивающих пожаро-взрывобезопасность, особых условий по поддержанию определенного уровня аэрации, влажности, температурного режима, ограничению вибрации и иных специальных требований.".
2. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан

4) қалыпты геологиялық жағдайдағы аудандарда құрылысқа арналған көлiк инфрақұрылымының азаматтық объектiлерi, оның iшiнде:
тәулiгiне қоса есептегенде 100 жолаушыға дейiнгi өткiзу қабiлетi бар темiр жол вокзалдары;
қоса есептегенде 75 адамға дейiнгi күту залдары бар сапаржайлар;
авиажолаушыларға қызмет көрсетуге арналған, сағатына қоса есептегенде 75 жолаушыға дейiнгi өткiзу қабiлетi бар әуевокзалдары мен әуежай терминалдары;
қоса есептегенде 75 адамға дейiнгі күту залдары бар теңiз және өзен вокзалдары (жүзетiн айлақтарды және дебаркадерлерді қоспағанда);
5) бір мезгiлде 10 бiрлiктен аспайтын көлiк құралдарына қызмет көрсететiн жеке тұрған автосервис пункттері;
6) сыйымдылығы 25 автомобильден аспайтын жеке тұрған бiр қабатты (жер үстiндегi немесе жер астындағы) гараж-тұрақтар;
7) құрылыс кезiнде арнайы жобалау шешiмдерi мен iс-шараларды талап етпейтiн, өрт-жарылыс қауiпсiздiгiн, аэрацияның, ылғалдылықтың, температура режимiнiң белгiлi деңгейiн ұстау, вибрацияны шектеу және өзге де арнаулы талаптар жөнiндегi айрықша жағдайларды қамтамасыз ететiн қойма (сақтау орны) үй-жайлары бар азаматтық мақсаттағы өзге де ғимараттар мен құрылыстар.".
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі