О заключении Протокола об унификации торговых режимов государств-членов Евразийского экономического сообщества в отношении третьих стран
Постановление Правительства Республики Казахстан от 27 сентября 2005 года N 951
Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Одобрить прилагаемый проект Протокола об унификации торговых режимов государств-членов Евразийского экономического сообщества в отношении третьих стран.
2. Заключить Протокол об унификации торговых режимов государств-членов Евразийского экономического сообщества в отношении третьих стран.
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Проект
Протокол
об унификации торговых режимов государств-членов
Евразийского экономического сообщества в отношении
третьих стран
Правительство Республики Беларусь, Правительство Республики Казахстан, Правительство Кыргызской Республики, Правительство Российской Федерации и Правительство Республики Таджикистан, в дальнейшем именуемые Сторонами,
в целях формирования унифицированных торговых режимов государств-членов Евразийского экономического сообщества (далее - ЕврАзЭС) и проведения сбалансированной торговой политики на рынках третьих стран,
выражая готовность в полной мере выполнять обязательства, принятые в соответствии с  соглашениями о Таможенном союзе от 6 и 20 января 1995 года,  Договором о Таможенном союзе и Едином экономическом пространстве от 26 февраля 1999 года и  Договором об учреждении Евразийского экономического сообщества от 10 октября 2000 года,
согласились о нижеследующем:
Статья 1
Для целей настоящего Протокола используются следующие основные понятия:
" торговый режим " - установленная международным договором и (или) национальным законодательством совокупность мер, регулирующих порядок ввоза и (или) вывоза товаров;
" режим свободной торговли " - торговый режим, в соответствии с которым Сторонами во взаимной торговле не применяются количественные ограничения, таможенные пошлины, налоги и сборы, имеющие эквивалентное действие на ввоз и вывоз товаров, происходящих и ввозимых с таможенной территории одной из Сторон и предназначенных для ввоза на таможенную территорию другой Стороны, за исключением мер, предусмотренных в международных договорах;
" режим наибольшего благоприятствования (РНБ) " - торговый режим, в соответствии с которым Стороны предоставляют во взаимной торговле права, преимущества и льготы, не менее благоприятные, чем те, которые одна из Сторон предоставляет в отношении любого товара, происходящего из любой третьей страны. Стороны предоставляют в торговле с третьими странами РНБ в том, что касается:

Еуразия экономикалық қоғамдастығына мүше мемлекеттердiң үшіншi елдерге қатысты сауда режимдерiн бiрiздендiру туралы хаттама жасасу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 27 қыркүйектегі N 951 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметi  ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Қоса берiліп отырған Еуразия экономикалық қоғамдастығына мүше мемлекеттердiң үшінші елдерге қатысты сауда режимдерiн бiрiздендiру туралы хаттаманың жобасы мақұлдансын.
2. Еуразия экономикалық қоғамдастығына мүше мемлекеттердiң үшiншi елдерге қатысты сауда режимдерiн бiрiздендiру туралы хаттама жасалсын.
3. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Жоба
Еуразия экономикалық қоғамдастығына мүше мемлекеттердiң
үшінші елдерге қатысты сауда режимдерiн бiрiздендiру туралы
хаттама
Бұдан әрi Тараптар деп аталатын Беларусь Республикасының Үкiметi, Қазақстан Республикасының Үкiметі, Қырғыз Республикасының Үкiметi, Peceй Федерациясының Үкiметi және Тәжiкстан Республикасының Үкiметi,
Еуразия экономикалық қоғамдастығына (бұдан әрi - ЕурАзЭҚ) мүше мемлекеттердiң бiрiздендiрiлген сауда режимдерiн қалыптастыру және үшiншi елдер рыноктарында теңгерiмдi сауда саясатын жүргiзу мақсатында,
1995 жылғы 6 және 20 қаңтардағы Кеден одағы туралы  келiсiмдерге , 1999 жылғы 26 ақпандағы Кеден одағы және Бiртұтас экономикалық кеңiстiк туралы  шартқа және 2000 жылғы 10 қазандағы Еуразия экономикалық қоғамдастығын құру туралы  шартқа сәйкес қабылданған мiндеттемелердi толық көлемде орындауға дайындықтарын бiлдiре отырып,
төмендегілер туралы келiстi:
1-бап
Осы Хаттаманың мақсаттары үшiн мынадай негiзгi ұғымдар пайдаланылады:
" сауда режимi " - халықаралық шартпен және (немесе) ұлттық заңнамамен белгіленген тауарларды әкелу және (немесе) әкету тәртiбiн реттейтiн шаралар жиынтығы;
" еркiн сауда режимi" - оған сәйкес Тараптар өзара саудада Тараптардың бiрiнiң кедендiк аумағынан шығарылатын әрi әкелiнетiн және халықаралық шарттарда көзделген шараларды қоспағанда, басқа Тараптың кедендiк аумағына әкетуге арналған тауарларды әкелуге және әкетуге баламалы әрекетi бар сандық шектеулердi, кедендiк баждарды, салықтар мен алымдарды қолданбайтын сауда режимi;
" неғұрлым қолайлы жағдай жасау режимi (НҚР) " - оған сәйкес Тараптар өзара саудада Тараптардың бiрi кез келген үшiншi елден шығарылатын кез келген тауарға қатысты ұсынатыннан қолайлылығы кем емес құқықтар, артықшылықтар мен жеңiлдiктер беретiн сауда режимi. Тараптар үшіншi елдермен саудада мыналарға:

1) таможенных пошлин и таможенных сборов, включая способы взимания таких пошлин и сборов;
2) правил регулирования и формальностей в связи с ввозом и вывозом, включая те, которые относятся к таможенному оформлению, транзиту, складированию и перегрузке;
3) внутренних налогов и сборов, применяемых при вывозе и ввозе товаров;
4) покупки, продажи, транспортировки, распределения, хранения и использования товаров на внутреннем рынке;
" преференциальный режим " - торговый режим, предоставляющий преимущества в торговле с третьими странами в виде освобождения от обложения ввозными таможенными пошлинами или снижения ставок ввозных таможенных пошлин либо установления тарифных квот на преференциальный ввоз товаров, происходящих из развивающихся и наименее развитых стран.
Статья 2
Стороны не предоставляют третьим странам или экономическим объединениям стран торговый режим более благоприятный, чем Стороны предоставляют друг другу.
Стороны предпринимают согласованные действия по поэтапному установлению единых торговых режимов в отношении третьих стран путем гармонизации и (или) унификации торговых режимов государств-членов ЕврАзЭС.
Стороны сформируют единую систему тарифных преференций государств-членов ЕврАзЭС, направленную на содействие экономическому развитию развивающихся и наименее развитых стран.
Статья 3
Стороны определили:
Базовый перечень третьих стран и экономических объединений стран, в отношении которых торговые режимы унифицированы (приложение 1);
Перечень третьих стран и экономических объединений стран, в отношении которых совпадают торговые режимы трех или четырех государств-членов ЕврАзЭС (приложение 2).
Статья 4
Базовый перечень третьих стран и экономических объединений стран, в отношении которых торговые режимы унифицированы, дифференцирован по следующим видам торговых режимов:
режим наибольшего благоприятствования;
режим свободной торговли.
Стороны будут предпринимать меры по дополнению Базового перечня третьих стран и экономических объединений стран с целью формирования единых торговых режимов государств-членов ЕврАзЭС в отношении третьих стран в течение переходного периода до завершения формирования единой таможенной территории государств-членов ЕврАзЭС.
Статья 5
Стороны проводят переговоры по установлению торговых режимов, в первую очередь, с третьими странами, с которыми уже унифицированы торговые режимы трех или четырех государств-членов ЕврАзЭС.
Стороны в месячный срок после завершения переговоров информируют Интеграционный Комитет ЕврАзЭС о ходе переговоров по унификации торговых режимов, применяемых к третьим странам.

1) осындай баждар мен алымдарды алу тәсiлiн қоса алғанда, кедендiк баждарға және кедендiк алымдарға;
2) кедендік ресiмдеуге, транзитке, қоймаға қоюға және қайта тиеуге жататындарын қоса алғанда, әкелуге және әкетуге байланысты реттеу және ресмилілік ережелерiне;
3) тауарларды әкету және әкелу кезiнде қолданылатын iшкi салықтар мен алымдарға;
4) iшкi рынокта тауарларды сатып алуға, сатуға, тасымалдауға, бөлуге, сақтауға және пайдалануға қатысты НҚР ұсынады;
" преференциялық режим " - кедендiк әкелу баждарын салудан босату немесе кедендiк әкелу баждарының ставкаларын төмендету не дамушы және анағұрлым нашар дамыған елдерде шығарылған тауарлардың преференциялық әкелiнуiне тарифтік квоталар белгілеу түрiнде үшiншi елдермен саудада артықшылық беретiн сауда режимi.
2-бап
Тараптар үшіншi елдерге немесе елдердiң экономикалық бiрлестіктерiне Тараптар бiр-бiріне ұсынатыннан анағұрлым қолайлы сауда режимiн ұсынбайды.
Тараптар ЕурАзЭҚ-қа мүше мемлекеттердiң сауда режимдерiн үйлестiру және (немесе) бiрiздендiру жолымен үшіншi елдерге қатысты бiрыңғай сауда режимдерiн кезең-кезеңмен белгілеу бойынша келiсiлген iс-қимылдар жасайды.
Тараптар дамушы және анағұрлым нашар дамыған елдердің экономикалық дамуына жәрдемдесуге бағытталған ЕурАзЭҚ-қа мүше мемлекеттердiң тарифтік преференцияларының бiрыңғай жүйесiн қалыптастырады.
3-бап
Тараптар:
Сауда режимдерi оларға қатысты бiрiздендiрiлген үшiншi елдердiң және елдердің экономикалық бiрлестiктерiнің базалық тiзбесiн (1-қосымша);
ЕурАзЭҚ-қа мүше үш немесе төрт мемлекеттің сауда режимдерi оларға қатысты сәйкес келетiн үшінші елдердiң және елдердiң экономикалық бiрлестiктерінің тiзбесiн (2-қосымша) айқындады.
4-бап
Сауда режимi оларға қатысты бiрiздендiрiлген үшiншi елдердiң және елдердiң экономикалық бiрлестiктерінің базалық тiзбесi сауда режимдерінің мынадай түрлерi бойынша сараланды:
неғұрлым қолайлы жағдай жасау режимi;
еркін сауда режимі.
Тараптар үшiншi елдерге қатысты ЕурАзЭҚ-қа мүше мемлекеттердiң бiрыңғай кедендiк аумағын қалыптастыру аяқталғанға дейiнгi өтпелi кезең iшiнде ЕурАзЭҚ-қа мүше мемлекеттердiң бiрыңғай сауда режимдерiн қалыптастыру мақсатында үшiншi елдердiң және елдердiң экономикалық бiрлестiктерiнiң базалық тiзбесiн толықтыру жөнiнде шаралар қабылдайтын болады.
5-бап
Тараптар, бiрiншi кезекте, ЕурАзЭҚ-қа мүше үш немесе төрт мемлекеттің сауда режимдерi бiрiздендiрiлген үшiнші елдермен сауда режимдерiн белгiлеу жөнiнде келiссөздер жүргiзедi.
Тараптар келiссөздер аяқталғаннан кейiн ЕурАзЭҚ-тың Интеграциялық Комитетiне үшiншi елдерге қолданылатын сауда режимдерiн бiрiздендiру жөнiндегі келiссөздердiң барысы туралы хабарлайды.

Статья 6
Применение единой системы тарифных преференций в отношении развивающихся и наименее развитых стран осуществляется на основе соответствующих перечней, являющихся неотъемлемой частью настоящего Протокола:
Базового перечня развивающихся стран-пользователей единой системы преференций государств-членов ЕврАзЭС (приложение 3),
Перечня наименее развитых стран-пользователей единой системы преференций государств-членов ЕврАзЭС (приложение 4),
Базового перечня товаров, происходящих из развивающихся стран и наименее развитых стран, в отношении которых при ввозе товаров на таможенные территории государств-членов ЕврАзЭС предоставляются тарифные преференции (далее - Базовый перечень товаров) (приложение 5).
Статья 7
Предоставление преференциального режима развивающимся странам-пользователям в рамках единой системы тарифных преференций государств-членов ЕврАзЭС осуществляется на основе следующих показателей:
уровня валового национального продукта (далее - ВНП) на душу населения страны-пользователя по отношению к средневзвешенному ВНП на душу населения государств-членов ЕврАзЭС;
индекса развития страны-пользователя по отношению к усредненному индексу развития государств-членов ЕврАзЭС, рассчитываемого по формуле, увязывающего доход на душу населения с уровнем экспорта товаров.
Стороны признают приоритетным принцип страновой градации по индексу развития.
Страновая градация на базе индекса развития определяет уровень экономического развития страны-пользователя в сравнении с аналогичным усредненным показателем государств-членов ЕврАзЭС.
Стороны вправе учитывать свои национальные интересы при предоставлении преференциального режима.
Статья 8
Стороны ежегодно вносят изменения и дополнения в соответствии со статьей 15 в перечни, указанные в статье 3 и 6 настоящего Протокола, для преобразования их в единые (унифицированные) перечни с целью установления государствами-членами ЕврАзЭС унифицированных торговых режимов в отношении третьих стран и единой таможенной территории государств-членов ЕврАзЭС.
Статья 9
Стороны принимают решения по изменению торговых режимов по отношению к странам, входящим в Базовый перечень третьих стран и экономических объединений стран, в отношении которых торговые режимы унифицированы, а также изменения и дополнения в перечни, указанные в статье 6 настоящего Протокола, в соответствии с действующим Положением о порядке согласования проектов решений правительств государств-членов ЕврАзЭС по вопросам регулирования внешнеторговой деятельности и порядке их принятия, утверждаемым Межгосударственным Советом ЕврАзЭС.

6-бап
Дамушы және дамыған елдерге қатысты тарифтік преференциялардың бiрыңғай жүйесiн қолдану осы Хаттаманың ажырамас бөлiгi болып табылатын тиiсті тiзбелердiң негiзiнде жүзеге асырылады:
ЕурАзЭҚ-қа мүше мемлекеттер преференцияларының бiрыңғай жүйесiн пайдаланушы дамушы елдердiң базалық тiзбесi (3-қосымша),
ЕурАзЭҚ-қа мүше мемлекеттер преференцияларының бiрыңғай жүйесiн пайдаланушы анағұрлым нашар дамыған елдердiң тiзбесi (4-қосымша),
ЕурАзЭҚ-қа мүше мемлекеттердiң кедендiк аумақтарына тауарларды әкелу кезiнде оларға қатысты тарифтiк преференциялар ұсынылатын дамушы елдерден және анағұрлым нашар дамыған елдерден шығарылатын тауарлардың базалық тiзбесi (бұдан әрi - Тауарлардың базалық тiзбесi) (5-қосымша).
7-бап
ЕурАзЭҚ-қа мүше мемлекеттердiң тарифтiк преференцияларының бiрыңғай жүйесi шеңберiнде пайдаланушы дамушы елдерге преференциялық режим ұсыну мынадай көрсеткіштер негiзiнде жүзеге асырылады:
ЕурАзЭҚ-қа мүше мемлекеттер халқының жан басына шаққандағы орташа өлшемдi жалпы ұлттық өнiмiне (бұдан әрi - ЖҰӨ) қатысты пайдаланушы ел халқының жан басына шаққандағы ЖҰӨ деңгейi;
пайдаланушы елдің тауарлар экспортының деңгейiмен халықтың жан басына шаққандағы табысын байланыстыратын формула бойынша есептелетін ЕурАзЭҚ-қа мүше мемлекеттердің орташаланған даму индексiне қатысты даму индексi.
Тараптар даму индексi бойынша елдiк дәйектеме қағидатын басым деп таниды.
Даму индексiнiң базасында елдiк дәйектеме ЕурАзЭҚ-қа мүше мемлекеттердiң соған ұқсас орташаланған көрсеткiшiмен салыстырғанда пайдаланушы елдiң экономикалық даму деңгейiн айқындайды.
Тараптар преференциалық режимдi ұсыну кезiнде өзiнiң ұлттық мүдделерiн ескеруге құқылы.
8-бап
Тараптар жыл сайын 15-бапқа сәйкес осы Хаттаманың 3 және 6-баптарында көрсетiлген тiзбелерге ЕурАзЭҚ-қа мүше мемлекеттердiң үшiншi елдерге қатысты бiрiздендiрілген сауда режимдерiн және ЕурАзЭҚ-қа мүше мемлекеттердің бiрыңғай кедендiк аумағын белгiлеу мақсатында оларды бiрыңғай (бiрiздендiрілген) тiзбелерге қайта тiзу үшiн өзгерiстер мен толықтырулар енгiзедi.
9-бап
Тараптар Сауда режимдерi оларға қатысты бiрiздендiрілген үшiншi елдердiң және елдердiң экономикалық бiрлестiктерiнiң базалық тiзбесiне кiретiн елдерге қатысты сауда режимдерiн өзгерту жөнiнде шешiмдер, сондай-ақ осы Хаттаманың 6-бабында көрсетiлген тiзбелерге ЕурАзЭҚ-қа мүше мемлекеттер үкіметтерiнiң ЕурАзЭҚ-тың Мемлекетаралық Кеңесi бекiтетiн сыртқы сауда қызметiн реттеу мәселелерi жөнiндегі шешiмдерiнiң жобаларын келiсу тәртiбi мен оларды қабылдау тәртiбi туралы қолданыстағы ережеге сәйкес өзгерiстер және толықтыруларды қабылдайды.

Статья 10
Стороны не применяют таможенные пошлины в отношении товаров, происходящих и ввозимых на таможенные территории государств-членов ЕврАзЭС и происходящих из наименее развитых стран-пользователей единой системы тарифных преференций государств-членов ЕврАзЭС, в рамках Базового перечня товаров, указанного в приложении 5 к настоящему Протоколу.
Статья 11
Стороны применяют ставки таможенных пошлин в размере 75 процентов от ставок Базового перечня Общего таможенного тарифа ЕврАзЭС или таможенных тарифов государств-членов ЕврАзЭС в отношении товаров, происходящих и ввозимых на таможенные территории государств-членов ЕврАзЭС из развивающихся стран-пользователей единой системой тарифных преференций государств-членов ЕврАзЭС, в рамках Базового перечня товаров, указанного в приложении 5 к настоящему Протоколу.
Статья 12
Стороны установили, что товары, происходящие и ввозимые из стран-пользователей единой системы тарифных преференций государств-членов ЕврАзЭС, должны соответствовать критериям определения страны происхождения товаров в соответствии с Соглашением о Правилах определения происхождения товаров развивающихся стран при предоставлении тарифных преференций в рамках Общей системы преференций, заключенным в рамках Содружества Независимых Государств 12 апреля 1996 года.
Статья 13
Стороны могут при необходимости вводить тарифные квоты на ввозимые товары, чувствительные для экономик государств-членов ЕврАзЭС, в отношении которых при ввозе на таможенные территории государств-членов ЕврАзЭС предоставляются тарифные преференции и которые включены в Базовый перечень товаров, указанных в приложении 5 к настоящему Протоколу.
При этом на эти товары распространяются тарифные преференции в пределах установленных квот. В случае превышения объема квот на ввоз этих товаров, на весь объем ввоза товаров, превышающий установленную квоту, применяются ставки ввозных таможенных пошлин в размере действующих ставок ввозных таможенных пошлин Базового перечня Общего таможенного тарифа государств-членов ЕврАзЭС или таможенных тарифов государств-членов ЕврАзЭС.
Статья 14
Спорные вопросы, которые могут возникнуть в отношении толкования или применения положений настоящего Протокола, разрешаются путем проведения заинтересованными Сторонами консультаций и переговоров. При невозможности разрешения спора указанными методами спорящие Стороны (или одна из них) могут обратиться в Суд ЕврАзЭС.
Статья 15
Изменения и дополнения в настоящий Протокол вносятся по взаимному согласию Сторон и оформляются протоколами, которые вступают в силу в порядке, предусмотренном статьей 16 настоящего Протокола.

10-бап
Тараптар ЕуАзЭҚ-қа мүше мемлекеттердiң кедендiк аумағында шығарылатын және оған әкелiнетін әрi ЕурАзЭҚ-қа мүше мемлекеттердiң тарифтік преференцияларының бiрыңғай жүйесiн пайдаланушы анағұрлым нашар дамыған елдерден осы Хаттамаға 5-қосымшада көрсетiлген Тауарлардың базалық тiзбесiнiң шеңберiнде шығарылатын тауарларға қатысты кедендiк баждарды қолданбайды.
11-бап
Тараптар осы Хаттаманың 5-қосымшасында көрсетілген Тауарлардың базалық тiзбесi шеңберiнде ЕурАзЭҚ-қа мүше мемлекеттер тарифтiк преференцияларының бiрыңғай жүйесiн пайдаланатын дамушы елдерде шығарылатын және ЕурАзЭҚ-қа мүше мемлекеттердiң кедендiк аумақтарына әкелiнетін тауарларға қатысты ЕурАзЭҚ Жалпы кедендiк тарифінің Базалық тiзбесi ставкаларының немесе ЕурАзЭҚ-қа мүше мемлекеттер кедендiк тарифтерінiң 75 пайызы мөлшерiнде кедендiк баждар ставкаларын қолданады.
12-бап
Тараптар ЕурАзЭҚ-қа мүше мемлекеттердiң тарифтік преференцияларының бiрыңғай жүйесiн пайдаланушы елдерден шығарылатын және әкелiнетін тауарлар Тәуелсiз Meмлекеттep Достастығы аясында 1996 жылғы 12 сәуiрде жасалған Жалпы преференция жүйесінiң шеңберiнде тарифтiк преференциялар беру кезінде дамушы елдер тауарларының шығуын айқындау ережесi туралы келiсiмге сәйкес тауарлардың шыққан елiн айқындау өлшемдерiне сәйкес келуi тиiс екенiн белгiледi.
13-бап
Тараптар қажет болған кезде оларға қатысты ЕурАзЭҚ-қа мүше мемлекеттердің кедендiк аумақтарына әкелу кезiнде тарифтік преференциялар ұсынылатын және осы Хаттамаға 5-қосымшада көрсетілген Тауарлардың базалық тiзбесiне енгiзiлген, әкелiнетiн ЕурАзЭҚ-қа мүше мемлекеттердiң экономикасы үшін әсерi бар тауарларға тарифтік квоталар енгiзе алады.
Бұл peттe осы тауарларға белгіленген квоталардың шегiнде тарифтiк преференциялар қолданылады. Осы тауарларды әкелуге арналған квоталардың көлемi асып кеткен жағдайда тауарларды әкелудiң белгіленген квотадан асып түсетін барлық көлемiне ЕурАзЭҚ-қа мүше мемлекеттердiң жалпы кедендiк тарифінің немесе ЕурАзЭҚ-қа мүше мемлекеттердiң кедендiк тарифтерінiң Базалық тiзбесi кедендiк әкелу баждарының қолданыстағы ставкалары мөлшерiнде кедендiк әкелу баждарының ставкалары қолданылады.
14-бап
Осы Хаттаманың ережелерiн түсiндiруге немесе қолдануға қатысты туындауы мүмкiн даулы мәселелер мүдделi Тараптардың консультациялар мен келiссөздер жүргiзуі арқылы шешiледi. Даудың көрсетілген әдiстермен шешiлуi мүмкін болмаған жағдайда дауласушы Тараптар (немесе олардың бipi) ЕурАзЭҚ Сотына жүгіне алады.
15-бап
Осы Хаттамаға өзгерiстер мен толықтырулар Тараптардың өзара келiсiмi бойынша енгiзіледi және осы Хаттаманың 16-бабында көзделген тәртiппен күшіне енетiн хаттамалармен ресiмделедi.

1. Афганистан
25. Мали
2. Бангладеш
26. Мавритания
3. Бенин
27. Мозамбик
4. Ботсвана
28. Мьянма
5. Бутан
29. Малави
6. Буркина-Фасо
30. Мальдивы
7. Бурунди
31. Непал
8. Вануату
32. Нигер
9. Гамбия
33. Руанда
10. Гаити
34. Самоа
11. Гвинея
35. Сан-Томе и Принсипи
12. Гвинея-Бисау
36. Сьерра-Леоне
13. Джибути
37. Соломоновы острова
14. Замбия
38. Сомали
15. Йемен
39. Судан
16. Камбоджа
40. Того
17. Кабо-Верде
41. Тувалу
18. Коморские острова
42. Танзания
19. Конго
43. Уганда
20. Кирибати
44. Центрально-
Африканская Республика
21. Лаос
45. Чад
22. Лесото
46. Экваториальная Гвинея
23. Либерия
47. Эфиопия
24. Мадагаскар
Проект
Приложение 5
к Протоколу об унификации
торговых режимов государств-членов
Евразийского экономического
сообщества в отношении
третьих стран
Базовый перечень товаров,
происходящих из развивающихся и наименее развитых
стран, при импорте которых на таможенные территории
государств-членов ЕврАзЭС предоставляются
тарифные преференции
Код товара по ТН ВЭД ЕврАзЭС*
Наименование товарной позиции
0301
Живая рыба (кроме осетровых и лососевых)
0302
Рыба свежая или охлажденная, за исключением
рыбного филе и прочего мяса рыб товарной
позиции 0304 (кроме осетровых и лососевых
и икры из них)
0303
Рыба мороженая, за исключением рыбного филе
и мяса рыб товарной позиции 0304 (кроме
осетровых и лососевых и икры из них)
0304
Филе рыбное и прочее мясо рыб (включая
фарш), свежие, охлажденные или мороженые
0306
Ракообразные, в панцире или без панциря,
живые, свежие, охлажденные, мороженные,
сушеные, соленые или в рассоле;
ракообразные в панцире, сваренные на пару
или в кипящей воде, охлажденные или неох-
лажденные, мороженые, сушеные, соленые или
в рассоле; мука тонкого и грубого помола и
гранулы из ракообразных, пригодные для
употребления в пищу
0307
Моллюски в раковине или без раковины, жи-
вые, свежие, охлажденные, мороженые, суше-
ные, соленые или в рассоле; прочие водные
беспозвоночные, отличные от ракообразных и
моллюсков, живые, свежие, охлажденные, мо-
роженые, сушеные, соленые или в рассоле;
мука тонкого и грубого помола и гранулы из
прочих водных беспозвоночных, пригодные для
употребления в пищу
05
Продукты животного происхождения, в другом
месте не поименованные или не включенные
06
Живые деревья и другие растения; луковицы,
корни и прочие аналогичные части растений;
срезанные цветы и декоративная зелень
07 (кроме 0701, 0703)
Овощи и некоторые съедобные корнеплоды и
клубнеплоды (кроме картофеля свежего или
охлажденного, лука репчатого, лука шалота,
чеснока, лука-порея и прочих луковичных
овощей, свежих или охлажденных)
08
Съедобные фрукты и орехи; кожура и корки
цитрусовых или дынь
09
Кофе, чай, мате, или парагвайский чай, и
пряности
12
Масличные семена и плоды; прочие семена,
плоды и зерно; лекарственные растения и
растения для технических целей; солома и
фураж
13
Шеллак природный неочищенный; камеди, смолы
и прочие растительные соки и экстракты
14
Растительные материалы для изготовления
плетеных изделий; прочие продукты растите-
льного происхождения, в другом месте не
поименованные или не включенные
15 (кроме 1509, 1517-1522 00)
Жиры и масла животного и растительного
происхождения и продукты их расщепления;
готовые пищевые жиры; воски животного или
растительного происхождения
16 (кроме 1601 00, 1602,
1604 30)
Готовые продукты из мяса, рыбы или ракооб-
разных, моллюсков и прочих водных беспозво-
ночных

1. Ауғанстан
25. Мали
2. Бангладеш
26. Мавритания
3. Бенин
27. Мозамбик
4. Ботсвана
28. Мьянма
5. Бутан
29. Малави
6. Буркина-Фасо
30. Мальдивы
7. Бурунди
31. Непал
8. Вануату
32. Нигер
9. Гамбия
33. Руанда
10. Гаити
34. Самоа
11. Гвинея
35. Сан-Томе және Принсипи
12. Гвинея-Бисау
36. Сьерра-Леоне
13. Джибути
37. Соломон аралдары
14. Замбия
38. Сомали
15. Йемен
39. Судан
16. Камбоджа
40. Того
17. Кабо-Верде
41. Тувалу
18. Комор аралдары
42. Танзания
19. Конго
43. Уганда
20. Кирибати
44. Орталық Африка Республикасы
21. Лаос
45. Чад
22. Лесото
46. Экваториалдық Гвинея
23. Либерия
47. Эфиопия
24. Мадагаскар
Жоба
Еуразия экономикалық
қоғамдастығына мүше
мемлекеттердiң үшіншi
елдерге қатысты сауда
режимдерiн бiрiздендiру
туралы хаттамаға
5-қосымша
ЕурАзЭҚ-қа мүше мемлекеттердiң кедендiк аумағына импорты
кезінде тарифтік преференциялар берілетін дамушы және
неғұрлым нашар дамыған елдерден шығатын тауарлардың
базалық тiзбесi
ЕурАзЭҚ СЭҚ ТН бойынша тауардың коды
Тауар позицияларының атауы
0301
Тірі балық (бекіре мен албырт балықтан өзге)
0302
0304 тауар айқындамасының балық сүбесiн
және балық етiнен басқа (бекiре етi мен
албырт балық және олардан алынған
уылдырықтардан өзге) жас немесе
тоңазытылған балық
0303
0304 тауар айқындамасының балық сүбесiн
және балық етінен басқа (бекiре етi мен
албырт балық және олардан алынған
уылдырықтардан өзге) мұздатылған балық
0304
Жас, тоңазытылған немесе мұздатылған балық
сүбесi мен өзге балық етi (тартылған еттi
қоса алғанда)
0306
Шаянтектестер, сауыттағы немесе сауытсыз, тiрі, жас, тоңазытылған, мұздатылған, кептiрiлген, тұздалған немесе тұздықтағы; сауыттағы шаянтектестер, буға немесе ыстық суға пiсiрiлген, тоңазытылған немесе тоңазытылмаған, мұздатылған, кептiрiлген, тұздалған немесе тұздықтағы шаянтектестерден алынатын тамаққа пайдалану үшін жарамды майда және iрi тартылған ұн және түйiршіктер
0307
Ұлулар, бақалшықтағы немесе бақалшықсыз, ipi, жас, тоңазытылған, мұздатылған, кептірiлген, тұздалған немесе тұздықтағы; шаянтектестер мен ұлулардан ерекшеленетін өзге де су омыртқасыздары, тiрi, жас, тоңазытылған, мұздатылған, кептiрiлген, тұздалған немесе тұздықтағы; өзге де су омыртқасыздарынан алынатын тамаққа пайдалану үшін жарамды майда және iрi тартылған ұн және түйiршіктер
05
Басқа жерде аталмаған немесе енгiзiлмеген жануарлардан алынған өнімдерi
06
Тiрi ағаштар және басқа да өсiмдiктер; пияздар, тамырлар және өзге де ұқсас бөлiктерi; кесiп алынған гүлдер және сәндiк өсiмдiктер
07 (0701, 0703-тен басқа)
Көкөнiстер және кейбiр жеуге жарайтын тамыр тұқымдары мен түйнек жемiстер (жаңадан пiскен немесе тоңазытылған картоптан, басты пияздан, шалот пиязынан, сарымсақ, порея пиязынан өзге және жаңа піскен немесе тоңазытылған өзге де пиязшық көкөністер)
08
Жеуге жарамды жемiстер мен жаңғақтар; цитрустылардың немесе қауындардың қабықтары мен қыртыстары
09
Кофе, шай, мате, немесе парагвай шайы және тәттілер
12
Майлы тұқымдар мен ұрықтар; өзге де тұқымдар, ұрықтар мен дән; дәрілік өсiмдiктер мен техникалық мақсаттарға арналған өсiмдiктер; сабан мен жжем
13
Табиғи тазаланбаған малшайыр; шайырлар, камедтер және өзге де өсiмдiк шырындары мен сығындылары
14
Өрме бұйымдар дайындауға арналған өсiмдiк материалдары; басқа жерде аталмаған немесе енгiзiлмеген өсiмдiктен алынған өзге де өнiмдер
15 (1509,
1517-1522 00-
ден басқа)
Жануарлардан және өсiмдiктерден алынатын тоң майлар мен май және оларды ажырату өнiмдерi; дайын тамақтық тоң майлар; жануарлардан немесе өсiмдiктерден алынатын балауыздар
16 (1601 00,
1602, 1604 30
-дан басқа)
Еттен, балықтардан немесе шаянтектестерден, ұлулардан және өзге де су омыртқасыздан жасалатын дайын өнiмдер

3003
Лекарственные средства (кроме товаров товарных позиций 3002, 3005 или 3006),
состоящие из смеси двух или более компонен-
тов, для использования в терапевтических
или профилактических целях, но не расфасо-
ванные в виде дозированных лекарственных
форм или в упаковки для розничной продажи
32
Экстракты дубильные или красильные; таннины
и их производные; красители, пигменты и
прочие красящие вещества; краски и лаки;
шпатлевки и прочие мастики; типографская
краска, чернила, тушь
3301
Масла эфирные (содержащие или не содержащие
терпены), включая конкреты и абсолюты;
резиноиды; экстрагированные эфирные масла;
концентраты эфирных масел в жирах, нелету-
чих маслах, восках или аналогичных продук-
тах, получаемые методом анфлеража или маце-
рацией; терпеновые побочные продукты детер-
пенизации эфирных масел; водные дистилляты
и водные растворы эфирных масел
3302
Смеси душистых веществ и смеси (включая
спиртовые растворы) на основе одного или
более таких веществ, используемые в качест-
ве промышленного сырья; прочие препараты на
основе душистых веществ, используемые для
производства напитков
3402
Вещества поверхностно-активные органические
(кроме мыла); поверхностно-активные сред-
ства, моющие средства (включая вспомогате-
льные моющие средства) и средства чистящие,
содержащие или не содержащие мыло (кроме
средств товарной позиции 3401)
35
Белковые вещества; модифицированные крахма-
лы; клеи; ферменты
3923
Изделия для транспортировки или упаковки
товаров, из пластмасс; пробки, крышки, кол-
паки и другие изделия для закупорки, из
пластмасс
4001
Каучук натуральный, балата, гуттаперча,
гваюла, чикл и аналогичные природные смолы,
в первичных формах или в виде пластин, лис-
тов или полос, или лент
4403 41 000 0
Лесоматериалы необработанные, с удаленной или неудаленной корой или заболонью или грубо брусованные или небрусованные, прочие
из древесины тропических пород, указанных
в примечании 1 к субпозициям данной группы,
шорея с темно-красной древесиной, шорея с
бледно-красной древесиной и шорея бакау
4403 49
Лесоматериалы необработанные, с удаленной
или неудаленной корой или заболонью или грубо брусованные или небрусованные, прочие
из древесины тропических пород, указанных
в примечании 1 к субпозициям данной группы,
прочие
4407 24 - 4407 29
Лесоматериалы распиленные или расколотые
вдоль, разделенные на слои или лущеные,
строганые или нестроганые, шлифованные или
нешлифованные, имеющие или не имеющие тор-
цевые соединения, толщиной более 6 мм, из
древесины тропических пород, указанных в
примечании 1 к субпозициям данной группы

3003
Екі немесе одан көп құрамдас бөлiктерден тұратын терапевтік немесе алдын алу мақсаттарына арналған (3002, 3005 немесе 3006 тауар позицияларынан басқа), бiрақ бөлшек сауда үшін мөлшерленген дәрілік нысандар түрiнде немесе орамдарға бөлшектеп салынбаған дәрілік заттар
32
Илегiш және бояғыш экстракттар; таниндер және олардың туындылары; бояғыштар, пигменттер және бacқа бояғыш заттар; бояулар мен лактар; тығыздағыштар мен мастикалар; баспаханалық бояу, сия, тушь
3301
Конкреттердi және абсолюттердi қоса алғанда, эфир майлары (құрамында терпендер бар немесе жоқ); резиноидтер; экстрагирленген эфир майлары; майлардағы, ұшпайтын майлардағы, балауыздағы немесе анфлераж немесе мацераций әдiсiмен алынатын ұқсас өнiмдердегі концентраттар, эфир майларын детерпенизациясының терпендiк жанама өнiмдерi; су дистиляттары және эфир майларының су ерiтiндерi
3302
Өнеркәсіптік шикізат ретiнде қолданылатын, хош иiстi заттардың қоспалары және сондай бiр немесе одан көп заттардың негізiндегі қоспалар; сусындар өндiрiсi үшін қолданылатын хош иiстi заттардың негізiндегі басқа препараттар
3402
Беттiк-белсенді органикалық заттар (сабыннан басқа); беттік-белсендi құралдар, жуғыш заттар (қосалқы жуғыш заттарды қоса алғанда) және тазалайтын, құрамында сабын болатын немесе болмайтын құралдар (3401 тауар позициясының құралдарынан басқа)
35
Белоктық заттар; өзгертiлген крахмалдар; желімдер; ферменттер
3923
Пластмассадан жасалған тасымалдауға немесе орауға арналған бұйымдар; пластмассадан жасалған тығындар, қақпақтар, қалпақшалар және тығындауға арналған басқа да бұйымдар
4001
Бастапқы нысандардағы немесе пластиналар, табақтар немесе белдiктер немесе ленталар түрiндегі табиғи каучук, балата, гуттаперча, гваюла, чикл және ұқсас табиғи шайырлар
4403 41 000 0
Өңделмеген, қабығы мен жұқа сiрке қабығы алынған не алынбаған немесе долбар кесiлген немесе кесiлмеген ағаш материалдары, осы топ субпозицияларына 1 ескертуде көрсетiлген өзге тропикалық тұқымдардың сүректерiнен, қара-қызыл сүректі шорея және бакау шорея
4403 49
Өңделмеген, қабығы мен жұқа сiрке қабығы алынған не алынбаған немесе долбар кесiлген немесе кесiлмеген ағаш материалдары, осы топ субпозицияларына 1 ескертуде көрсетiлген өзге тропикалық тұқымдардың сүректерінен, өзгелерi
4407 24 - 4407 29
Өн бойымен аралған немесе уатылған, қабаттарға бөлiнген немесе аршылған, сүргiленген немесе сүргіленбеген, тегістелген немесе тегістелмеген, қалыңдығы 6 мм астам жанама қосылыстары бар немесе жоқ ағаш материалдары, осы топтың субпозициясына 1 ескертуде көрсетілген тропикалық тұқымдас сүректерден

4420
Изделия деревянные мозаичные и инкрустиро-
ванные; шкатулки и коробки для ювелирных
или ножевых и аналогичных изделий, деревян-
ные; статуэтки и прочие декоративные изде-
лия, деревянные; деревянные предметы мебе-
ли, не указанные в группе 94
4421
Изделия деревянные прочие
45
Пробка и изделия из нее
46
Изделия из соломы, альфы и прочих материа-
лов для плетения; корзиночные изделия и
плетеные изделия
50
Шелк
53
Прочие растительные текстильные волокна;
бумажная пряжа и ткани из бумажной пряжи
56
Вата, войлок или фетр и нетканые материалы;
специальная пряжа; бечевки, веревки, канаты
и тросы и изделия из них

4420
Таскестелік және ойып безендiрiлген бұйымдар; ағаштан жасалған зергерлік және пышақтық немесе ұқсас бұйымдарға арналған қобдишалар және қораптар; ағаштан жасалған мүсiншелер және басқа сәндiк бұйымдар, 94-топта көрсетiлмеген ағаштан жасалған жиhаздық заттap
4421
Ағаштан жасалған басқа бұйымдар
45
Тығын және одан жасалған бұйымдар
46
Өруге арналған сабаннан, альфадан және өзге материалдардан жасалған бұйымдар; себеттiк бұйымдар және өрiлген бұйымдар
50
Жібек
53
Өзге де өсiмдiктен жасалған тоқыма талшықтары; қағаздан жасалған иiрiмжiп және қағаздан жасалған иірімжіптен тоқылған маталар
56
Мақта, киiз немесе фетр және маталық емес материалдар; арнайы иiрiмжiп; жіңішке арқандар, қысқа жiптер, арқандар мен жуан арқандар және олардан жасалған бұйымдар

5808
Тесьма, плетеная в куске; отделочные мате-
риалы без вышивки в куске, кроме трикотаж-
ных машинного или ручного вязания; кисточ-
ки, помпоны и аналогичные изделия
6702 90 000 0
Цветы, листья и плоды искусственные и их
части; изделия из искусственных цветов,
листьев или плодов из прочих материалов
(кроме пластмассы)
6913
Статуэтки и прочие декоративные керамичес-
кие изделия из керамики
6914
Прочие керамические изделия
7018 10
Бусины стеклянные, изделия, имитирующие
жемчуг, драгоценные или полудрагоценные
камни и аналогичные небольшие формы из
стекла
7117
Бижутерия
9401 50 000 0
Мебель для сидения из тростника, лозы, бам-
бука или аналогичных материалов
9403 80 000 0
Мебель прочая из прочих материалов, включая
тростник, лозу, бамбук или аналогичные ма-
териалы
9403 90 900 0
Части мебели из прочих материалов (кроме
древесины и металла)
9601
Обработанные и пригодные для резьбы кость
слоновая, кость, панцирь черепахи, рог, ро-
га оленьи, кораллы, перламутр, прочие мате-
риалы животного происхождения и изделия из
этих материалов (включая изделия, получен-
ные путем формовки)
9602 00 000 0
Обработанные материалы растительного или
минерального происхождения, пригодные для
резьбы, и изделия из них; изделия формован-
ные или резные из воска, стеарина, нату-
ральных смол или натурального каучука или
модельных паст, и прочие формованные или
резные изделия, в другом месте не поимено-
ванные или не включенные; желатин обрабо-
танный, незатвердевший (кроме желатина то-
варной позиции 3503) и изделия из незатвер-
девшего желатина
9603
Метлы, щетки (включая щетки, являющиеся
частями механизмов, приборов или транспорт-
ных средств), щетки ручные механические без
двигателей для уборки полов, швабры и ме-
телки из перьев для смахивания пыли; узлы
и пучки, подготовленные для изготовления
метел или щеточных изделий; подушечки и
валики малярные для краски; резиновые шваб-
ры (кроме резиновых валиков для удаления
влаги)
9604 00 000 0
Сита и решета ручные
9606
Пуговицы, кнопки, застежки-защелки, формы
для пуговиц и прочие части этих изделий;
заготовки для пуговиц
9609
Карандаши простые (кроме указанных в товар-
ной позиции 9608), карандаши цветные, гри-
фели для карандашей, пастели, карандаши
угольные, мелки для письма или рисования и
мелки для портных

5808
Тоқылған қиық бау; машинамен немесе қолмен тоқылған тоқымалардан басқа, кестесiз қиық бөлiктердегi әрлеу материалдары; қылқаламдар, бумашашақтар және соған ұқсас бұйымдар
6702 90 000 0
Жасанды гүлдер, жапырақтар және жемiстер және оның бөлiктерi; жасанды гүлдерден, жапырақтардан және жемiстерден және оның бөлiктерiнен жасалған бұйымдар (пластмассадан басқа)
6913
Мүсiншелер және қыштан жасалған өзге де әсемдiк қыш бұйымдары
6914
Өзге де қыш бұйымдары
7018 10
Шыны моншақтар, iнжуге ұқсатылған бұйымдар, қымбат бағалы және жартылай қымбат бағалы тастар және шыныдан жасалған шағын ұқсас пішіндер
7117
Бижутерия
9401 50 000 0
Қамыстан, лозадан, бамбуктан немесе соған ұқсас материалдардан жасалған отыруға арналған жиhаздар
9403 80 000 0
Қамыстан, лозанды, бамбукты немесе соған ұқсас материалдарды қоса алғанда, өзге де материалдардан жасалған өзге де жиhаздар
9403 90 900 0
Өзге де материалдардан (ағаштан және металдан басқа) жасалған жиhаз бөлiктерi
9601
Өңделген және кесу үшін жарамды піл сүйегі, сүйек, тасбақаның тас қабығы, мүйiз, бұғының мүйiзi, iнжулер, перламуар, жануарлардан алынатын өзге де материалдар және осы материалдардан жасалған бұйымдар (қалыпқа келтiру жолымен алынған бұйымдарды қоса алғанда)
9602 00 000 0
Кесу үшін жарамды, өсiмдiктен немесе минералдан шыққан өңделген материалдар және олардан жасалған бұйымдар; балауыздан, стеариннан, табиғи шайырлардан немесе табиғи каучуктан немесе модельдi пасталардан жасалған қалыпқа келтiрiлген немесе оюланған бұйымдар және басқа жерде аталмаған немесе енгiзiлмеген, өзге де қалыпқа келтiрiлген немесе оюланған; өңделген, қатпаған желатин (35.03 тауар позициясының желатинiнен басқа) және қатпаған желатиннен жасалған бұйымдар
9603
Сыпырғыштар, щеткалар (тетiктердiң, аспаптардың немесе көлiк құралдарының бөлшектері болып табылатын щеткаларды қоса алғанда), едендi тазартуға арналған қозғалтқышсыз механикалық қол щеткалары, швабралар және шаңды қағуға арналған қауырсыннан жасалған сыпырғылар; сыпырғыштарды немесе щетка бұйымдарын жасау үшін дайындалған түйiндер мен будалар; сырлауға арналған жастықшалар мен бiлікшелер; резеңкелі швабралар (ылғалды алуға арналған резеңкелі білікшелерден басқа)
9604 00 000 0
Елеуіштер мен қол електері
9606
Түймелер, батырмалар, iлгек түймелер, түймелеуге арналған қалыптар және осы бұйымдардың өзге де бөлiктерi; түймелерге арналған дайындамалар
9609
Жай қаламдар (96.08 тауар позициясында көрсетiлгендерден басқа), түрлі-түстi қаламдар, қаламдардың грифельдерi, пастелдер, көмiр қаламдары, жазуға немесе сурет салуға арналған борлар және тігіншiлерге арналған борлар

9614
Трубки курительные (включая чашеобразные
части), мундштуки для сигар или сигарет, и
их части
9615 11 000 0
Расчески, гребни для волос и аналогичные
предметы эбонитовые или пластмассовые
9617 00
Термосы и вакуумные сосуды прочие в собран-
ном виде; их части, кроме стеклянных колб
97
Произведения искусства, предметы коллек-
циониования и антиквариат
Примечание
* - товарная номенклатура внешнэкономической деятельности ЕврАзЭС

9614
Шылым түтікшелерi (тостаған тәрiздi бөлiктерiн қоса алғанда), сигарларға немесе темекiге арналған мундштуктар және олардың бөлiктерi
9615 11000 0
Шашқа арналған тарақтар, тарақшалар және эбониттен немесе пластмассадан жасалған ұқсас заттар
9617 00
Термостар және жинақталған түрдегі өзге де вакуумдық ыдыстар; шиша колбадан басқа, олардың бөлiктерi
97
Өнер туындылары, коллекциялау және антиквариат заттары
Ескертпе
* - ЕурАзЭҚ-тың сыртқы экономикалық қызметiнiң тауар
номенклатурасы