О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан "О статусе и социальной защите военнослужащих и членов их семей"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 сентября 2005 года N 973
Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в  Закон Республики Казахстан "О статусе и социальной защите военнослужащих и членов их семей".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Проект
Закон Республики Казахстан
О внесении изменений и дополнений в Закон
Республики Казахстан "О статусе и социальной
защите военнослужащих и членов их семей"
Статья 1. Внести в  Закон Республики Казахстан от 20 января 1993 года "О статусе и социальной защите военнослужащих и членов их семей" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1993 г., N 2, ст. 32; N 18, ст. 429; 1995 г., N 20, ст. 120; N 22, ст. 133; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 7, ст. 79; 1999 г., N 8, ст. 247; N 23, ст. 920; 2001 г., N 20, ст. 257) следующие изменения и дополнения:
1) по всему тексту слова "военная служба", "военную службу", "военной службы", "военной службе" заменить соответственно словами "воинская служба", "воинскую службу", "воинской службы", "воинской службе";
2) по всему тексту слова "военные сборы", "военных сборов" заменить соответственно словами "воинские сборы", "воинских сборов";
3) статью 1 изложить в следующей редакции:
"Статья 1. Лица, имеющие статус военнослужащих
Военнослужащими являются граждане Республики Казахстан, состоящие на воинской службе в Вооруженных Силах, других войсках и воинских формированиях Республики Казахстан.
К ним относятся военнослужащие, проходящие воинскую службу по призыву или по контракту, а также военнообязанные на период призыва на воинские сборы.
Статус военнослужащего гражданин приобретает со дня определения (призыва, поступления) на воинскую службу и утрачивает его со дня исключения из списков воинской части в связи с увольнением.
Особенности статуса военнослужащего во время выполнения международных обязательств по поддержанию мира и безопасности за пределами Республики Казахстан устанавливаются международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан.
Военнослужащим выдаются установленные для граждан Республики Казахстан документы, удостоверяющие их личность и гражданство, а также документы, удостоверяющие их статус.
Документ, удостоверяющий статус военнослужащего, выдается в порядке, установленном первыми руководителями соответствующих государственных органов Республики Казахстан, в которых военнослужащий проходит воинскую службу.
За военнослужащими, находящимися в плену, в положении заложника или интернированного, сохраняется статус военнослужащих. Военное командование и другие уполномоченные на то государственные органы обязаны принять меры по защите прав указанных военнослужащих в соответствии с нормами международного права.";

"Әскери қызметшiлер мен олардың отбасы мүшелерiнiң мәртебесі және оларды әлеуметтiк қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 30 қыркүйектегі N 973 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкiметi  ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
"Әскери қызметшiлер мен олардың отбасы мүшелерiнiң мәртебесi және оларды әлеуметтiк қорғау туралы" Қазақстан Республикасының  Заңына өзгерiстер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламентi Мәжiлiсiнiң қарауына енгiзілсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Жоба
"Әскери қызметшiлер мен олардың отбасы мүшелерiнiң
мәртебесі және оларды әлеуметтiк қорғау туралы"
Қазақстан Республикасының Заңына өзгерістер мен
толықтырулар енгізу туралы
1-бап. "Әскери қызметшілер мен олардың отбасы мүшелерінің мәртебесi және оларды әлеуметтiк қорғау туралы" Қазақстан Республикасының 1993 жылғы 20 қаңтардағы  Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Ведомостерi, 1993 ж., N 2, 32-құжат; N 18, 429-құжат; 1995 ж., N 20, 120-құжат; N 22, 133-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Ведомостерi, 1997 ж., N 7, 79-құжат; 1999 ж., N 8, 247-құжат; N 23, 920-құжат; 2001 ж., N 20, 257-құжат) мынадай өзгерiстер мен толықтырулар енгiзілсiн:
1) барлық мәтiн бойынша "әскери қызмет", "әскери қызметті", "әскери қызметтен", "әскери қызметке" деген сөздер тиiсiнше "әскери қызмет", "әскери қызметті", "әскери қызметтен", "әскери қызметке" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) барлық мәтiн бойынша "әскери жиын", "әскери жиындардың" деген сөздер тиiсiнше "әскери жиын", "әскери жиындардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"1-бап. Әскери қызметшілер мәртебесi бар адамдар.
Қарулы Күштерде, басқа да әскерлер мен әскери құралымдарда мемлекеттік әскери қызметте тұратын Қазақстан Республикасының азаматтары әскери қызметшiлер болып табылады.
Оларға әскерге шақыру немесе келiсiм-шарт бойынша әскери қызмет ескеретiн әскери қызметшілер, сондай-ақ әскери жиындарға шақыру кезеңiнде әскери мiндеттілер жатады.
Азамат әскери қызметке белгіленген (шақырылған, кiрiскен) күннен бастап әскери қызметші мәртебесіне ие болады және одан босатылуына байланысты әскери бөлiмнiң тiзiмiнен шығарылған күннен бастап айырылады.
Қазақстан Республикасынан тысқары жерлерде бейбiтшілік пен қауіпсiздiктi қолдау жөнiндегi халықаралық міндеттемелердi орындау уақытындағы әскери қызметші мәртебесінің ерекшеліктері Қазақстан Республикасымен бекiтілген халықаралық шарттармен белгіленедi.
Әскери қызметшілерге Қазақстан Республикасының азаматтары үшін белгіленген, олардың жеке басын және азаматтығын куәландыратын құжаттар, сондай-ақ олардың мәртебесiн куәландыратын құжаттар беріледi.
Әскери қызметшiнiң мәртебесiн куәландыратын құжат әскери қызметшілер әскери қызмет өткеретін Қазақстан Республикасы тиiстi мемлекеттiк органдарының бiрiншi басшылары белгілеген тәртiппен беріледi.
Тұтқында, кепiлге алынған немесе еркiнен айрылған адам жағдайында жүрген әскери қызметшiлердiң әскери қызметшiлер мәртебесi сақталады. Әскери қолбасшылық және оған уәкiлеттi басқа да мемлекеттiк органдар халықаралық құқық нормаларына сәйкес көрсетiлген әскери қызметшiлердiң құқықтарын қорғау жөнінде шаралар қолдануға мiндеттi.";

4) дополнить статьей 1-1 следующего содержания:
"Статья 1-1. Члены семей военнослужащих и лица, уволенные с воинской службы
Членами семьи военнослужащего признаются:
1) супруга (супруг);
2) несовершеннолетние дети;
3) дети старше 18 лет, ставшие инвалидами до достижении ими возраста 18 лет;
4) дети в возрасте до 23 лет, обучающиеся в организациях образования по очной форме обучения;
5) родители, родители супруги (супруга);
6) лица, находящиеся на его (ее) иждивении или опекунстве.
На членов семей военнослужащих и военнослужащих, погибших, умерших, пропавших без вести или ставших инвалидами при прохождении воинской службы, лиц, уволенных с воинской службы, распространяются нормы настоящего Закона.
Статус граждан Республики Казахстан, уволенных с воинской службы из Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан и переехавших на постоянное место жительство в другие государства, определяется межгосударственными соглашениями.";
5) в статье 2:
в части пятой слова "законами военного времени и законодательством о режиме чрезвычайного положения" заменить словами "законодательными актами";
6) статью 3 исключить;
7) в статье 4:
заголовок дополнить словами "и членов их семей";
в части первой после слова "военнослужащих" дополнить словами "и членов их семей";
8) в статье 6 слова "и иных несанкционированных акциях протеста" заменить на "митингах, шествиях и демонстрациях";
9) в статье 8:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 8. Реализация права на свободу труда, свободный выбор деятельности и профессии.";
часть четвертую изложить в следующей редакции:
"Женам (мужьям) военнослужащих (кроме военнослужащих срочной службы и курсантов военных (специальных) учебных заведений) включается в общий стаж работы, необходимый для назначения пенсии по возрасту, период совместного проживания в местностях, где отсутствовала возможность трудоустройства по специальности, и на этот период им выплачивается ежемесячное пособие в размере минимальной заработной платы в порядке, установленном законодательным актом. Перечень указанных местностей утверждается Правительством Республики Казахстан.";
в части пятой слова "срочной службы" исключить;
10) в статье 9:
часть первую изложить в следующей редакции:
"Общая продолжительность еженедельного служебного времени военнослужащих (кроме военнослужащих срочной службы и курсантов военных (специальных) учебных заведений) не должна превышать продолжительность рабочего времени, установленного трудовым законодательством, а для военнослужащих срочной службы определяется в соответствии с требованиями воинских уставов.";
в части четвертой слова "основной" заменить на "трудовой";
часть десятую изложить в следующей редакции:
"Военнослужащим (кроме военнослужащих срочной службы и курсантов военных (специальных) учебных заведений), предоставляются учебные отпуска для подготовки и сдачи вступительных экзаменов в адъюнктуру, военную докторантуру, в высшие учебные заведения, а обучающимся по заочной форме обучения на период участия в установочной сессии, зачетно-экзаменационной сессии и сдачи государственных экзаменов продолжительностью, равной продолжительности сессии, но не более сорока календарных дней, в течение одного календарного года. Военнослужащим, являющимся соискателями ученых степеней кандидата или доктора наук, предоставляются творческие отпуска в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.";
в части одиннадцатой слова "мужа (жены)" заменить словом "военнослужащего";
дополнить частями двенадцатой и тринадцатой следующего содержания:
"Военнослужащим, участвовавшим в боевых действиях или выполнении международных обязательств по поддержанию мира и безопасности, после такого участия предоставляется ежегодный дополнительный отпуск продолжительностью в 10 суток.
Все виды отпусков, предоставляемых военнослужащим законодательством, являются оплачиваемыми.";

4) мынадай редакциядағы 1-1-баппен толықтырылсын:
"1-1-бап. Әскери қызметшiлердiң отбасы мүшелері және әскери
қызметтен босатылған адамдар
Әскери қызметшiнiң отбасы мүшелері мыналар болып табылады:
1) зайыбы (жұбайы);
2) кәмелетке толмаған балалары;
3) олар 18 жасқа жеткенге дейiн мүгедек болып қалған 18 жастан үлкен балалары;
4) күндiзгi оқу нысаны бойынша бiлiм беру ұйымдарында оқитын 23 жасқа дейінгі жастағы балалары;
5) ата-анасы, зайыбының (жұбайының) ата-анасы;
6) оның асырауындағы немесе асырап алған адамдар.
Әскери қызметшілердің және әскери қызмет өткеру кезінде қаза тапқан, қайтыс болған, хабарсыз кеткен немесе мүгедек болған әскери қызметшілердің отбасы мүшелерiне, әскери қызметтен босатылған адамдарға осы Заңның нормалары қолданылады.
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнен әскери қызметтен босатылған және басқа мемлекеттерге тұрақты тұруға қоныс аударған Қазақстан Республикасы азаматтарының мәртебесi мемлекетаралық келiсімдермен айқындалады. Егер Қазақстан Республикасымен бекiтiлген халықаралық шарттармен өзгелер ecкepiлмece, басқа мемлекеттердiң армиясында әскери қызмет өткеретін Қазақстан Республикасының азаматтарына осы Заң қолданылмайды.";
5) 2-бапта:
бесiншi бөлiктегi "соғыс уақытының заңдарымен және төтенше жағдай режимi туралы заңмен" деген сөздер "заңнама кесімдерімен" деген сөздермен ауыстырылсын;
6) 3-бап алынып тасталсын;
7) 4-бапта:
тақырыбында "әскери қызметшілерді" деген сөздерден кейін "және олардың отбасы мүшелерін" деген сөздермен толықтырылсын;
бiрінші бөліктегі "әскери қызметшілерді" деген сөздерден кейiн "және олардың отбасы мүшелерін" деген сөздермен толықтырылсын;
8) 6-баптағы "өзге де рұқсат берiлмеген наразылық әрекеттерiн" деген сөздер "митингілер, шерулер мен демонстрациялар" деген сөздермен ауыстырылсын;
9) 8-бапта:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"8-бап. Еңбек ету еркiндігі құқығын іске асыру, қызмет пен
мамандықты eркін таңдау.";
төртiншi бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Әскери қызметшiлердiң (мерзімді қызметтің әскери қызметшілерi мен әскери (арнаулы) оқу орындарының курсанттарынан басқа) әйелдерiне (күйеулеріне) мамандығы бойынша еңбекке орналасу мүмкiндiгі болмаған жерлерде бірге тұрған кезеңi жасына зейнетақы тағайындау үшін қажеттi жұмыс өтіліне қосылады және осы кезеңде оларға заңнама кесiмдерiмен белгіленген ең аз жалақы мөлшерінде ай сайынғы жәрдемақы төленедi. Аталған жергіліктi жерлердiң тізбесін Қазақстан Республикасының Үкіметі бекiтедi.";
бесiншi бөліктегi "мерзiмдi қызмет атқаратын" деген сөздер алынып тасталсын;
10) 9-бапта:
бiрiншi бөлiк мынадай редакцияда жазылсын:
"Әскери қызметшілердiң (мерзімдi қызметтің әскери қызметшілерi мен әскери (арнаулы) оқу орындарының курсанттарынан басқа) апта сайынғы қызмет уақытының жалпы ұзақтығы заңнамамен белгіленген жұмыс уақытының ұзақтығынан аспауға тиiс, ал мерзімді қызметтің әскери қызметшiлерi үшін әскери жарғылардың талаптарына сәйкес айқындалады.";
төртiнші бөлiктегi "негiзгi" деген сөз алынып тасталсын;
оныншы бөлiк мынадай редакцияда жазылсын:
"Әскери қызметшілерге (мерзімдi қызмет атқаратын әскери қызметшілер мен әскери (арнаулы) оқу орындарының курсанттарынан басқа) адъюнктураға, әскери докторантураға, жоғары оқу орындарына дайындалу және қабылдау емтихандарын тапсыру үшін, ал сырттай оқу нысаны бойынша оқитындарға белгiленген сессияға, сынақ-емтихан сессиясына және мемлекеттік емтихандарды тапсыруға қатысқан кезеңде сессия ұзақтығына тең, бiрақ бір күнтізбелік жыл ішінде қырық күнтізбелiк күннен аспайтын ұзақтықта оқу демалыстары беріледi. Ғылым кандидаты немесе докторы ғылыми дәрежесiне ізденушi болып табылатын әскери қызметшілерге Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртіппен шығармашылық демалыстары беріледi.";
он бiрiншi бөлiктегi "жұбайы (зайыбы)" деген сөздер "әскери қызметшi" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай редакциядағы он екiншi және он үшінші бөлiкпен толықтырылсын:
"Жауынгерлiк iс-қимылдарға немесе бейбітшілік пен қауіпсiздiкті қолдау жөнiндегi халықаралық мiндеттемелердi орындауға қатысқан әскери қызметшілерге осындай қатысудан кейiн ұзақтығы он тәулiк жыл сайынғы қосымша демалыс беріледi.
Әскери қызметшілерге заңнамамен ұсынылатын демалыстардың барлық түрлерi ақылы болып табылады.";

11) в статье 10:
часть вторую после слов "и включает в себя денежное содержание" дополнить словами ", компенсационные выплаты";
часть четвертую исключить;
в части седьмой слова "инженерного состава" заменить словами "инженерно-технического состава";
часть одиннадцатую дополнить словами ", в порядке, установленном первыми руководителями государственных органов, в которых они проходят воинскую службу.";
дополнить частью двенадцатой следующего содержания:
"При убытии военнослужащих (кроме военнослужащих срочной службы и курсантов военных (специальных) учебных заведений) в ежегодные трудовые отпуска им выплачивается пособие для оздоровления в размере двух должностных окладов, в порядке, установленном первыми руководителями государственных органов, в которых они проходят воинскую службу.";
12) в статье 11:
в части первой слово "действующим" исключить;
часть третью изложить в следующей редакции:
"Военнослужащим государство гарантирует получение доли государственной собственности в процессе ее приватизации.";
13) в статье 12:
в части третьей слова "три года" заменить словами "два года", слова "по возрасту" заменить словами "при достижении предельного возраста состояния на воинской службе";
в части восьмой:
слова ", после увольнения с военной службы" исключить;
после слов "Военнослужащие, уволенные с военной службы" дополнить словами "при достижении предельного возраста состояния на воинской службе, а также по состоянию здоровья или сокращению штатов";
часть десятую исключить;
14) в статье 13:
в части восьмой слова "по возрасту" заменить словами "при достижении предельного возраста состояния на воинской службе,";
15) в статье 14:
часть восьмую изложить в следующей редакции:
"Единовременная компенсация не выплачивается, если в установленном законодательством Республики Казахстан порядке доказано, что гибель (смерть), ранение, контузия, травма, увечье наступили при совершении лицом противоправных действий или по причине алкогольного, наркотического, токсического опьянения или причинения себе какого-либо телесного повреждения (членовредительства) или иного вреда своему здоровью с целью получения единовременной компенсации или уклонения от военной службы.";
16) статью 15 изложить в следующей редакции:
"Военнослужащие имеют право обучаться в военных (специальных) учебных заведениях.
Военнослужащие могут обучаться на курсах переподготовки и повышения квалификации.
Военнослужащим (кроме военнослужащих срочной службы и курсантов военных (специальных) учебных заведений) разрешается обучаться в организациях образования, дающих среднее профессиональное, высшее профессиональное, послевузовское профессиональное и дополнительное профессиональное образование, в форме заочного обучения с согласия командира (начальника) воинской части и учреждения Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан, в структуре которых они проходят воинскую службу, с предоставлением учебных отпусков для сдачи сессий и итоговых экзаменов в соответствии с законодательством Республики Казахстан.";

11) 10-бапта:
екiншi бөлiктегi "үстемеақыны" деген сөздерден кейін ", қосымша өтемақы төлемдерiн" деген сөздермен толықтырылсын;
төртiнші бөлiк алынып тасталсын;
жетiншi бөлiктегi "инженерлік құрамның" деген сөздер "инженерлік-техникалық құрамның" деген сөздермен ауыстырылсын;
он бiрiншi бөлiктегi "оларға киім-кешек орнына" деген сөздерден кейін "олар әскери қызмет өткеретiн мемлекеттiк органдардың бiрінші басшылары белгілеген тәртiппен" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы он екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Әскери қызметшілер (мерзiмдi қызметтiң әскери қызметшілерi мен әскери (арнаулы) оқу орындарының курсанттарынан басқа) жыл сайынғы еңбек демалысына кеткен кезде оларға олар әскери қызмет өткеретін мемлекеттік органдардың бірінші басшылары белгілеген тәртiппен екі лауазымдық жалақы мөлшерінде сауықтыруға арналған жәрдемақы төленедi.";
12) 11-бапта:
бipiнші бөліктегi "қолданылып жүрген" деген сөздер алынып тасталсын;
үшінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекет әскери қызметшілерге оны жекешелендіру процесінде мемлекеттік меншіктен үлес алуға кепiлдік береді.";
13) 12-бапта:
үшінші бөліктегі "үш жыл" деген сөздер "екі жыл" деген сөздермен ауыстырылсын, "жасы бойынша" деген сөздер "әскери қызметте болудың шекті жасына жеткен кезде" деген сөздермен ауыстырылсын;
сегiзiнші бөлiктегi:
"әскери қызметтен босатылғаннан кейiн" деген сөздер алынып тасталсын;
"Әскери қызметтен" деген сөздерден кейiн "әскери қызметте болудың шектi жасына жеткен, сондай-ақ денсаулық жағдайы немесе штат қысқартылуы бойынша" деген сөздермен толықтырылсын;
оныншы бөлiк алынып тасталсын;
14) 13-бапта:
сегізінші бөліктегі "жасына" деген сөздер "әскери қызметте болудың шектi жасына жеткен кезде" деген сөздермен ауыстырылсын;
15) 14-бапта:
сегіз-бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Егер қаза (өлім), жаралану, контузия, жарақат алу, мертiгу адамның заңға қайшы іс-әрекетінен немесе алкогольден, есiрткiден, уытқұмарлықтан мас болу немесе бір жолғы өтемақы алу немесе әскери қызметтен жалтару мақсатымен өзіне қандай да бір жарақат түсіру (денесіне зиян келтіpу) немесе өз денсаулығына өзгедей зиян келтіру себебінен болғаны Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртiппен дәлелденсе, бiр жолғы өтемақы төленбейдi.";
16) 15-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"Әскери қызметшілердің әскери (арнаулы) оқу орындарында оқуға құқығы бар.
Әскери қызметшілер қайта даярлау және білiктілiктi арттыру курстарында оқи алады.
Әскери қызметшілерге (мерзiмдi қызметтің әcкepи қызметшілері мен әскери (арнаулы) оқу орындарының курсанттарынан басқа) өздері әскери қызметтен өтетін құрылымында Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлерi мен әскери құралымдарының бөлімдері мен мекемелерінің командирлерінің (бастықтарының) келiсімімен, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес сессияларды және қорытынды емтихандарды тапсыру үшін оқу демалыстарын бере отырып, орта кәсiби, жоғары кәсiби, жоғары оқу орнынан кейiнгi кәсiби және қосымша кәсiби білім беретiн білім беру ұйымдарында оқудың сырттай түрiнде оқуға рұқсат етіледі;";

17) в статье 17:
в части первой слова "с Законом Республики Казахстан "О всеобщей воинской обязанности и военной службе" заменить словами "с законодательством Республики Казахстан о прохождении воинской службы";
часть четвертую исключить;
часть 7 изложить в следующей редакции:
"Лица, отслужившие воинскую службу по призыву, имеют преимущественное право при приеме на работу в организацию, откуда были призваны.";
18) в статье 18:
в абзаце шестом:
после слов "не допускать разглашения" дополнить словами "или утраты";
слова "государственной, военной и служебной тайны" заменить на "государственных секретов";
19) статью 21 изложить в следующей редакции:
"Статья 21. Ответственность военнослужащих
1. 3а неисполнение и ненадлежащее исполнение военнослужащим возложенных на него обязанностей, совершение коррупционного правонарушения, превышение должностных полномочий, нарушение государственной, воинской и трудовой дисциплины, а равно за несоблюдение установленных настоящим Законом ограничений, связанных с пребыванием на воинской службе, на военнослужащего могут налагаться дисциплинарные взыскания:
1) замечание;
2) выговор;
3) строгий выговор;
4) предупреждение о неполном служебном соответствии;
5) снижение в должности;
6) снижение в воинском звании;
7) увольнение с воинской службы.
2. Дисциплинарное взыскание:
1) налагается лицами, имеющими такое право в соответствии с должностными полномочиями;
2) не может быть наложено за деяние, совершение которого влечет предусмотренную законом Республики Казахстан иную ответственность.
3. Военнослужащий, допустивший дисциплинарный проступок, может быть временно отстранен от исполнения должностных обязанностей руководителем, назначившим его, до решения вопроса об ответственности в установленном порядке.
4. Военнослужащий несет ответственность за неправомерность своих действий. При сомнениях в правомерности полученного для исполнения распоряжения он должен незамедлительно сообщить об этом своему непосредственному руководителю и руководителю, давшему распоряжение. В случае, если вышестоящий по должности руководитель подтверждает данное распоряжение, военнослужащий обязан его исполнить, если выполнение его не влечет действий, которые относятся к уголовно-наказуемым деяниям.
5. Военнослужащие, в случае совершения ими преступлений и иных правонарушений, несут соответственно уголовную, административную, материальную ответственность на основаниях и в порядке, установленных законами Республики Казахстан.
6. Дисциплинарные взыскания налагаются на военнослужащих в порядке, установленном воинскими уставами.";

17) 17-бапта:
бiрiншi бөлiктегi "Жалпыға бiрдей әскери міндеттілік және әскери қызмет туралы" Қазақстан Республикасы Заңына" деген сөздер "әскери қызмет өткеру туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына" деген сөздермен ауыстырылсын;
төртінші бөлiк алынып тасталсын;
7-бөлiк мынадай редакцияда жазылсын:
"Шақыру бойынша әскери қызметтi өткерген адамдардың өздерi әскерге шақырылған нақ сол ұйымға жұмысқа қабылдану кезiнде басым құқығы бар.";
18) 18-бапта:
алтыншы абзацтағы:
"мемлекеттiк, әскери және қызметтік құпияның" деген сөздер "мемлекеттік құпиялардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
"мемлекеттік құпиялардың ашылуына" деген сөздерден кейiн "немесе жоғалуына" деген сөздермен толықтырылсын;
19) 21-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"21-бап. Әскери қызметшiлердiң жауапкершілігі.
1. Әскери қызметшіге оған жүктелген міндеттерді орындамағаны және тиiстi орындамағаны, сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық жасағаны, лауазымдық өкілеттілігін асыра пайдаланғаны, мемлекеттік, әскери және еңбек тәртібiн бұзғаны үшiн, ал осы Заңда белгіленген әскери қызметте болумен байланысты шектеулердi сақтамағаны үшін әскери қызметшiге мынадай тәртiптiк жазалар қолданылуы мүмкін:
1) ескерту;
2) сөгiс;
3) қатаң сөгiс;
4) қызметiне толық сәйкес еместігi туралы ескерту;
5) лауазымын төмендету;
6) әскери атағын төмендету;
7) әскери қызметтен босату.
2. Тәртіптік жаза:
1) лауазымдық өкілеттілігіне сәйкес осындай құқығы бар адамдармен қолданылады;
2) Қазақстан Республикасының заңнамасымен өзге де жауапкершілік көзделген іс-әрекет жасағаны үшiн қолданылмайды.
3. Тәртіптік терiс қылыққа жол берген әскери қызметшіні, оны тағайындаған басшы белгiленген тәртіппен жауапкершілiк туралы мәселесi шешкенге дейiн қызметтік мiндеттерiн орындаудан уақытша шеттетуi мүмкін.
4. Әскери қызметші өз әрекетiнің заңсыздығына жауапты болады. Орындау үшін алынған өкiмнiң заңдылығына күдiктенген кезде ол бұл туралы өзінің тікелей басшысына және өкімдi берген басшыға дереу хабарлауы тиiс. Егер лауазымы бойынша жоғары тұрған басшы осы өкiмдi растайтын болса, әскери қызметшi, егер оны орындау қылмыстық жазаланатын әрекетке жататын iс-қимылға ұшыратпайтын болса, оны орындауға міндетті.
5. Әскери қызметшiлер, олар қылмыс және өзге де құқық бұзушылық жасаған жағдайда тиiсiнше Қазақстан Республикасының заңдарымен белгіленген негiздерде және тәртiппен қылмыстық, әкімшілiк, материалдық жауапкершілікте болады.
6. Тәртіптiк жазалар әскери қызметшiлерге әскери жарғылармен белгiленген тәртiппен қолданылады.";

20) дополнить статьей 25 следующего содержания:
"Статья 25. Сроки наложения дисциплинарных взысканий
1. Дисциплинарное взыскание налагается не позднее одного месяца со дня обнаружения проступка и не может быть наложено позднее шести месяцев со дня совершения проступка.
2. Дисциплинарное взыскание за совершение коррупционного правонарушения либо правонарушения, создающего условия для коррупции, налагается не позднее трех месяцев со дня обнаружения проступка и не может быть наложено позднее одного года со дня совершения проступка.
3. В случае отказа в возбуждении уголовного дела либо прекращения уголовного дела, но при наличии в деяниях лица признаков коррупционного правонарушения или дисциплинарного проступка дисциплинарное взыскание может быть наложено не позднее трех месяцев со дня принятия решения об отказе в возбуждении уголовного дела либо его прекращении.
4. Срок действия дисциплинарного взыскания не может превышать шести месяцев со дня его применения. Если в течение этого срока военнослужащий не будет подвергнут новому дисциплинарному взысканию, то он считается не имеющим дисциплинарного взыскания.
5. Дисциплинарное взыскание может быть снято лицом, наложившим дисциплинарное взыскание, до истечения указанного срока, если взыскание сыграло свою воспитательную роль, и военнослужащий не допустил нового нарушения воинской дисциплины.";
21) дополнить статьей 26 следующего содержания:
"Статья 26. Гарантии прав военнослужащих при привлечении их к дисциплинарной ответственности
1. Военнослужащий должен быть ознакомлен со всеми материалами, связанными с привлечением его к дисциплинарной ответственности.
2. Действия и решения государственного органа или должностного лица могут быть обжалованы привлекаемыми к ответственности военнослужащими в порядке, установленном воинскими уставами, либо в суде.".
Cтатья 2. Настоящий Закон вводится в действие со дня опубликования.
Президент
Республики Казахстан

20) мынадай мазмұндағы 25-баппен толықтырылсын:
"25-бап. Тәртіптiк жазалар қолдану мерзiмдерi.
1. Тәртiптiк жаза терiс қылық анықталған күннен бастап бір айдан кешіктірілмей қолданылады және терiс қылық жасалған күннен бастап алты ай өткеннен кейiн қолданылмайды.
2. Сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық не сыбайлас жемқорлыққа жағдай жасайтын құқық бұзушылық жасағаны үшiн тәртіптік жаза терiс қылық анықталған күннен бастап үш айдан кешіктiрілмей қолданылады және терiс қылық жасалған күннен бастап бiр жыл өткеннен кейiн қолданылмайды.
3. Қылмыстық iс қозғаудан бас тартқан не қылмыстық iс тоқтатылған жағдайда, бiрақ адамның iс-әрекетінде сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылығының немесе тәртiптiк терiс қылықтың белгілерi болған кезде тәртіптік жаза қылмыстық iс қозғаудан бас тарту не оны тоқтату туралы шешім қабылданған күннен бастап үш айдан кешіктiрілмей қолданылуы мүмкін.
4. Тәртiптiк жазаны қолдану мерзiмi оны қолданған күннен бастап алты айдан аспауы тиiс. Егер осы мерзiм iшiнде әскери қызметші жаңа тәртiптік жазаға ұшырамаған болса, онда ол тәртiптiк жазасы жоқ деп есептеледi.
5. Тәртiптік жазаны, егер жаза өз тәрбиелік рөлін атқарған және әскери қызметшi әскери тәртiптi жаңадан бұзбаған болса, көрсетiлген мерзiм аяқталғанға дейін тәртiптiк жазаны қолданған адам алып тастау мүмкін.";
21) мынадай мазмұндағы 26-баппен толықтырылсын:
"26-бап. Әскери қызметшілердi тәртіптік жауапкершілікке
тартқан кезде олардың құқықтарының кепілдіктері.
1. Әскери қызметші, оны тәртіптiк жауапкершілiкке тартумен байланысты барлық материалдармен танысуы тиiс.
2. Meмлекеттік органның немесе лауазымды адамның ic-әрекеті мен шешіміне жауапкершілiкке тартылатын әскери қызметшілер әскери жарғыларда белгіленген тәртiппен немесе сотқа шағым жасауы мүмкiн.".
2-бап. Осы Заң жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті