О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении дополнений и изменений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам исполнительного производства"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 сентября 2005 года N 976
Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении дополнений и изменений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам исполнительного производства".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Проект
Закон Республики Казахстан
"О внесении дополнений и изменений в некоторые законодательные акты
Республики Казахстан по вопросам исполнительного производства"
Статья 1. Внести дополнения и изменения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Гражданский  кодекс Республики Казахстан (Общая часть), принятый Верховным Советом Республики Казахстан 27 декабря 1994 г. (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1994 г., N 23-24 (приложение); 1995 г., N 15-16, ст. 109; N 20, ст. 121; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., N 2, ст. 187; N 14, ст. 274; N 19, ст. 370; 1997 г., N 1-2, ст. 8; N 5, ст. 55; N 12, ст. 183, 184; N 13-14, ст. 195, 205; 1998 г., N 2-3, ст. 23; N 5-6, ст. 50; N 11-12, ст. 178; N 17-18, ст. 224, 225; N 23, ст. 429; 1999 г., N 20, ст. 727, 731; N 23, ст. 916; 2000 г., N 18, ст. 336; N 22, ст. 408; 2001 г., N 1, ст. 7; N 8, ст. 52; N 17-18, ст. 240; N 24, ст. 338; 2002 г., N 2, ст. 17; N 10, ст. 102; 2003 г., N 1-2, ст. 3; N 11, ст. 56, 57, 66; N 15, ст. 139; N 19-20, ст. 146; 2004 г., N 6, ст. 42; N 10, ст. 56; N 16, ст. 91; N 23, ст. 142; 2005 г., N 10, ст. 31; N 14, ст. 58):
в пункте 3 статьи 242:
в части второй после слов "хранению, оценке" дополнить словами ", дальнейшему использованию";
в части третьей после слов "хранения, оценки" дополнить словами ", дальнейшего использования".
2. В Уголовно-исполнительный  кодекс Республики Казахстан от 13 декабря 1997 г. (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 24, ст. 337; 2000 г., N 6, ст. 141; N 8, ст. 189; N 18, ст. 339; 2001 г., N 8, ст. 53; N 17-18, ст. 245; N 24, ст. 338; 2002 г., N 23-24, ст. 192; 2004 г., N 5, ст. 22; N 23, ст. 139, 142; N 24, ст. 154; 2005 г., N 13, ст. 53):
пункт 1 статьи 60 дополнить словами "или дальнейшего использования".

"Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне атқарушылық iс жүргiзу мәселелерi бойынша толықтырулар мен өзгерістер енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 30 қыркүйектегі N 976 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкiметі  ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
"Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне атқарушылық iс жүргiзу мәселелерi бойынша толықтырулар мен өзгерiстер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламентi Мәжілісiнiң қарауына енгiзiлсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Жоба
Қазақстан Республикасының Заңы "Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық
актiлерiне атқарушылық iс жүргiзу мәселелерi бойынша
толықтырулар мен өзгерістер енгiзу туралы"
1-Бап. Қазақстан Республикасының заң актілеріне мынадай толықтырулар мен өзгерiстер енгiзілсiн:
1. 1994 жылғы 27 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Азаматтық  кодексіне (Жалпы бөлім) (Қазақстан Республикасы Жоғары Кеңесiнің Жаршысы, 1994 ж., N 23-24 (қосымша); 1995 ж., N 15-16, 109-құжат; N 20, 121-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1996 ж., N 2, 187-құжат; N 14, 274-құжат; N 19, 370-құжат; 1997 ж., N 1-2, 8-құжат; N 5, 55-құжат; 12, 183-құжат; 184-құжат; N 13-14, 195, 205-құжат; 1998 ж., N 2-3, 23-құжат; N 5-6, 50-құжат; N 11-12, 178-құжат; N 17-18, 224, 225-құжат; N 23, 429-құжат; 1999 ж., N 20, 727, 731-құжат; N 23, 916-құжат; 2000 ж., N 18, 336-құжат; N 22, 408-құжат; 2001 ж., N 1, 7-құжат; N 8, 52-құжат; N 17-18, 240-құжат; N 24, 338-құжат; 2002 ж., N 2, 17-құжат; N 10, 102-құжат; 2003 ж., N 1-2, 3-құжат; N 11, 56, 57, 66-құжат; N 15, 139-құжат; N 19-20, 146-құжат; 2004 ж., N 6, 42-құжат; N 10, 56-құжат; N 16, 91-құжат; N 23, 142-құжат; 2005 ж., N 10, 31-құжат; N 14, 58-құжат):
242-баптың 3-тармақтағы:
екiншi бөлiктегi "сақтау, бағалау" сөздерiнен кейiн ", әрi қарай пайдалану" деген сөздермен толықтырылсын;
үшiншi бөлiктегi "сақтау, бағалау" сөздерiнен кейiн ", әрі қарай пайдалану" деген сөздермен толықтырылсын.
2. 1997 жылғы 13 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Қылмыстық атқару  кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1997 ж., N 24, 337-құжат; 2000 ж., N 6, 141-құжат; N 8, 189-құжат; N 18, 339-құжат; 2001 ж., N 8, 53-құжат; N 17-18, 245-құжат; N 24, 338-құжат; 2002 ж., N 23-24, 192-құжат; 2004 ж., N 5, 22-құжат; N 23, 139, 142-құжат; N 24, 154-құжат; 2005 ж., N 13, 53-құжат):
60-баптың 1-тармағындағы "өткiзу" деген сөз "немесе әрі қарай пайдалану" деген сөздермен толықтырылсын.

3. В Гражданский  кодекс Республики Казахстан (Особенная часть) от 1 июля 1999 г. (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., N 16-17, ст. 642; N 23, ст. 929; 2000 г., N 3-4, ст. 66; N 10, ст. 244; N 22, ст. 408; 2001 г., N 23, ст. 309; N 24, ст. 338; 2002 г., N 10, ст. 102; 2003 г., N 1-2, ст. 7; N 4, ст. 25; N 11, ст. 56; N 14, ст. 103; N 15, ст. 138, 139; 2004 г., N 3-4, ст. 16; N 5, ст. 25; N 6, ст. 42; N 16, ст. 91; N 23, ст. 142):
1) в статье 741 слова "Налоговым кодексом Республики Казахстан и законодательными актами Республики Казахстан о пенсионном обеспечении и об обязательном социальном страховании" заменить словами "законодательными актами Республики Казахстан";
2) пункт 2 статьи 1083:
в части второй после слов "хранению, оценке" дополнить словами ", дальнейшему использованию";
в части третьей после слов "хранения, оценки" дополнить словами ", дальнейшего использования".
4. В Гражданский процессуальный  кодекс Республики Казахстан от 13 июля 1999 г. (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., N 18, ст.644; 2000 г., N 3-4, ст. 66; N 10, ст. 244; 2001 г., N 8, ст. 52; N 15-16, ст. 239; N 21-22, ст. 281; N 24, ст. 338; 2002 г., N 17, ст. 155; 2003 г., N 10, ст. 49; N 14, ст. 109; N 15, ст. 138; 2004 г., N 5, ст. 25; N 17, ст. 97; N 23, ст. 140; N 24, ст. 153; 2005 г., N 5, ст. 5; N 13, ст. 53):
1) подпункты 3) и 4) части первой статьи 146 изложить в следующей редакции:
"3) наименование взыскателя, его место жительства, сведения о регистрации по месту жительства или, если взыскателем является организация, ее место нахождения, банковские реквизиты и регистрационный номер налогоплательщика;
4) наименование должника, его место жительства, а также, если указаны в заявлении о вынесении судебного приказа, сведения о месте работы должника, регистрационный номер налогоплательщика и сведения о регистрации по месту жительства, или, если должником является организация, ее место нахождения, а также, если указаны в заявлении о вынесении судебного приказа, сведения о банковских реквизитах и регистрационном номере налогоплательщика должника;";
2) в части второй статьи 150:
подпункт 2):
после слов "его место жительства" дополнить словами ", сведения о регистрации по месту жительства";
после слов "ее место нахождения" дополнить словами ", регистрационный номер налогоплательщика";
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) наименование ответчика, его место жительства, а также, если известны истцу, место работы, регистрационный номер налогоплательщика и сведения о регистрации по месту жительства ответчика или, если ответчиком является организация, ее место нахождения, а также, если известны истцу, регистрационный номер налогоплательщика и банковские реквизиты ответчика;";

3. 1999 жылғы 1 шiлдедегi Қазақстан Республикасының Азаматтық   кодексiне (Ерекше бөлiм) (Қазақстан Республикасы Парламентiнің Жаршысы, 1999 ж., N 16-17, 642-құжат; N 23, 929-құжат; 2000 ж., N 3-4, 66-құжат; N 10, 244-құжат; N 22, 408-құжат; 2001 ж., N 23, 309-құжат; N 24, 338-құжат; 2002 ж., N 10, 102-құжат; 2003 ж., N 1-2, 7-құжат; N 4, 25-құжат; N 11, 56-құжат; N 14, 103-құжат; N 15, 138, 139-құжат; 2004 ж., N 3-4, 16-құжат; N 5, 25-құжат; N 6, 42-құжат; N 16, 91-құжат; N 23, 142-құжат):
1) 741-баптағы:
"Қазақстан Республикасының Салық кодексiнде және Қазақстан Республикасының зейнетақымен қамсыздандыру және мiндеттi әлеуметтiк сақтандыру туралы заң актiлерiнде" деген сөздер "Қазақстан Республикасының заң актілерiмен" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 1083-баптың 2-тармақтағы:
екінші бөлiктегi "сақтау, бағалау" сөздерiнен кейiн ", әрі қарай пайдалану" деген сөздермен толықтырылсын;
үшіншi бөлiктегі "сақтау, бағалау" сөздерiнен кейiн ", әрi қарай пайдалану" деген сөздермен толықтырылсын.
4. 1999 жылғы 13 шілдедегi Қазақстан Республикасының Азаматтық iс жүргізу  кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1999 ж., N 18, 644-құжат; 2000 ж., N 3-4, 66-құжат; N 10, 244-құжат; 2001 ж., N 8, 52-құжат; N 15-16, 239-құжат; N 21-22, 281-құжат; N 24, 338-құжат; 2002 ж., N 17, 155-құжат; 2003 ж., N 10, 49-құжат; N 14, 109-құжат; N 15, 138-құжат; 2004 ж., N 5, 25-құжат; N 17, 97-құжат; N 23, 140-құжат; N 24, 153-құжат; 2005 ж., N 5, 5-құжат; N 13, 53-құжат):
1) 146-баптың бiрiншi бөліктегі:
3) және 4) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"3) өндірiп алушының атауы, оның тұрғылықты жерi, тұрақты жері бойынша тіркелгені туралы мәлімет, немесе егер талапкер ұйым болып табылса оның тұрған жерi, банк реквизиті және салық төлеу тiркеу номері;
4) борышкердiң атауы, оның тұрғылықты жерi, сондай-ақ өтiнiште сот бұйрығы шығарылғаны туралы көрсетiлсе, борышкердiң жұмыс орны туралы мәлімет, салық төлеу тiркеу номері және тұрақты мекенi бойынша тiркелгенi туралы мәлiмет, немесе, егер борышкер ұйым болып табылса, оның тұрған жері, сондай-ақ, егер өтініште сот бұйрығы шығарылғаны туралы көрсетiлсе, салық төлеушi борышкердiң банк реквизиттерi және тiркеу номері туралы мәлімет;";
2) 150-баптың екiншi бөлiктегi:
2) тармақшасы:
"оның тұрғылықты жерi" сөзiнен соң ", мекен-жайы бойынша тiркеу туралы мәліметтер" сөздерiмен толықтырылсын;
"oның тұрған жері" сөзiнен соң ", салық төлеушiнiң тiркеу нөмiрi" сөздерiмен толықтырылсын;
3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) жауапкердiң атауы, оның тұрғылықты жерi және, егер де талапкерге мәлiм болса, жауапкердiң жұмыс орны, салық төлеушiнiң тiркеу және мекен-жайы бойынша тiркеу туралы мәлiметтер немесе, егер жауапкер ұйым болса, егер талапкерге мәлiм болса, жауапкердiң салық төлеушiнің тiркеу нөмiрi мен банк реквизиттерi;";

3) в статье 236:
в части четвертой:
абзац седьмой изложить в следующей редакции:
"наименование взыскателя, его место жительства, сведения о регистрации по месту жительства или, если взыскателем является организация, ее меcто нахождения, регистрационный номер налогоплательщика и банковские реквизиты;";
дополнить абзацем следующего содержания:
"наименование должника, его место жительства, а также, если имеются в материалах дела, сведения о месте работы должника, регистрационный номер налогоплательщика и сведения о регистрации по месту жительства или, если должником является организация, ее место нахождения, а также, если имеются в материалах дела, сведения о регистрационном номере налогоплательщика и банковских реквизитах должника.";
часть пятую дополнить предложением вторым следующего содержания:
"Если судом были приняты меры по обеспечению иска, к исполнительному документу прилагаются копии документов о принятых мерах по обеспечению иска, в том числе, если имеются в материалах дела, копии документов, содержащих сведения о месте нахождения арестованного в обеспечение иска имущества и лицах, ответственных за его сохранность.";
4) дополнить статьями 240-4, 240-5, 240-6 следующего содержания:
"Статья 240-4. Рассмотрение представлений судебного исполнителя о взыскании исполнительской санкции и о возмещении расходов по совершению исполнительных действий
1. Представление судебного исполнителя о взыскании исполнительской санкции о возмещении расходов по совершению исполнительных действий разрешается судьей в течение десяти дней со дня его поступления в суд. Суд извещает должника и взыскателя о поступившем представлении судебного исполнителя, сообщает время и место проведения судебного заседания.
Неявка должника или взыскателя, надлежащим образом извещенных о времени и месте проведения судебного заседания, не является препятствием к рассмотрению дела. Рассмотрев представление судебного исполнителя, судья выносит определение.
2. На определение суда по вопросу взыскания исполнительской санкции и возмещения расходов по совершению исполнительных действий могут быть подана частная жалоба и принесен протест.
3. На основании определения суда о взыскании исполнительской санкции и о возмещении расходов по совершению исполнительных действий выписывается исполнительный лист.
4 Определение о взыскании исполнительской санкции и о возмещении расходов по совершению исполнительных действий приводится в исполнение в порядке, установленном для исполнения судебных решений.
Статья 240-5. Обжалование действий (бездействия) судебного исполнителя при исполнении решения

3) 236-баптағы:
төртiншi бөлiктігіне:
жетіншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"өндiріп алушының атауы, оның тұрақты мекенi, тұрақты мекенi бойынша тіркелгенi туралы мәлiмет, немесе егер өндiрiп алушы ұйым болып табылса, оның тұрақты орны, салық төлеу тiркеу номерi және банк реквизиттерi" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"борышкердiң атауы, оның тұрғылықты жерi, сондай-ақ егер iстiң материалдарында бар болса борышкердiң жұмыс орны туралы мәлiмет, салық төлеу тiркеу номерi және тұрақты мекенi бойынша тіркелгенi туралы мәлiмет, немесе, егер борышкер ұйым болып табылса, оның тұрған жерi, сондай-ақ, егер iстің материалдарында бар болса борышкердiң салық төлеушiнiң тiркеу нөмiрi мен банк реквизиттерi туралы мәлiметтер";
бесiншi бөлiк мынадай мазмұндағы сөйлеммен толықтырылсын:
"Егер сотпен талап арызды қамтамасыз ету бойынша шаралар қабылданса, орындаушылық құжатқа талап арызды қамтамасыз ету бойынша қабылданған шаралар туралы құжаттардың көшiрмелерi, соның iшiнде, егер iс материалдарында бар болса, мүлiктiк талап арызды қамтамасыз етуде тыйым салынған және оның сақталуына жауапты тұлғалардың тұратын орны туралы мәлiметтер бар құжаттардың көшiрмелерi қоса беріледi.";
4) 240-4, 240-5, 240-6 баптармен мынадай мазмұнда толықтырылсын:
"240-4 бап. Сот орындаушысының орындаушылық санкцияны өндiру
туралы және орындаушылық iс-әрекеттi жасау
бойынша шығынды өтеу туралы ұсынысын қарау
1. Сот орындаушысының орындаушылық санкцияны өндiру туралы және орындаушылық iс-әрекеттi жасау бойынша шығынды өтеу туралы ұсынысы сотқа оның келiп түскен күннен бастап он күн iшiнде судьямен шешіледi. Сот, борышкердi және өндiрiп алушыны сот орындаушысының ұсынысы келiп түскенi туралы хабардар етедi, сот мәжiлiсi өтетiн уақытын және жерiн хабарлайды. Сот мәжiлiсi өтетiн уақыты мен жерi туралы тиiсті түрде хабардар етiлген борышкердiң немесе өндiрiп алушының келмеуi iсті қарауға кедергі болып табылмайды. Сот орындаушысының ұсынысын қараған судья ұйғарым шығарады.
2. Орындаушылық санкциясы мәселесi бойынша және орындаушылық iс-әрекеттi жасау бойынша шығынды өтеу бойынша соттың ұйғарымына жеке шағым және наразылық келтiрiлуi мүмкiн.
3. Орындаушылық санкциясын өндiру туралы және орындаушылық iс-әрекеттi жасау бойынша шығындарды өтеу туралы соттың ұйғарымы негiзiнде орындаушылық парақ жазылады.
4. Орындаушылық санкциясын өндіру туралы және орындаушылық іс-әрекеттi жасау бойынша шығындарды өтеу ұйғарымы, сот шешiмдерiн орындау үшiн белгіленген тәртiпте орындауға келтiріледi.
240-5 бап. Шешiмдi орындау кезiнде сот орындаушының әрекетiне
(әрекетсiздiгiне) шағымдану

1. На действия (бездействие) судебного исполнителя в процессе исполнительного производства либо на отказ в совершении таких действий взыскателем или должником может быть подана жалоба. Жалоба подается в районный суд обслуживаемого судебным исполнителем участка в течение десяти дней со дня совершения действия (отказа в соверщении действия) или со дня, когда взыскателю или должнику, не извещенным о времени и месте совершения действия судебного исполнителя, стало о нем известно.
Предварительное обращение в вышестоящие органы и должностному лицу не является обязательным условием для подачи жалобы в суд и его принятия судом к рассмотрению.
2. Жалоба рассматривается судом в десятидневный срок. Взыскатель, должник и судебный исполнитель извещаются о времени и месте заседания, однако их неявка не является препятствием для разрешения жалобы.
3. Суд, признав жалобу обоснованной, выносит решение об отмене или признании недействительным действий судебного исполнителя, либо об обязанности судебного исполнителя устранить в полном объеме допущенное нарушение, либо о восстановлении нарушенных прав и свобод взыскателя или должника иным способом.
Если указанные действия могут быть совершены только судебным исполнителем, суд может установить в решении срок, в течение которого решение должно быть исполнено.
4. Суд отказывает в удовлетворении жалобы, если установит, что обжалуемые действия (бездействие) были совершены в соответствии с законом, в пределах полномочий судебного исполнителя и права, свободы и охраняемые законом интересы должника и взыскателя не были нарушены.
Решение суда об отказе в удовлетворении жалобы может быть обжаловано в порядке, установленном настоящим Кодексом.
5. Об исполнении решения должно быть сообщено суду, взыскателю или должнику не позднее, чем в месячный срок со дня получения решения суда, если судом не установлен в решении иной срок.
Статья 240-6. Защита прав других лиц при исполнении решения
1. В случае допущения судебным исполнителем при производстве ареста имущества нарушения закона, которое является основанием к отмене ареста независимо от принадлежности имущества должнику или другим лицам, заявление должника и этих лиц об отмене ареста рассматриваются судом в порядке, установленном статьей 240-5 настоящего Кодекса. Такие заявления могут быть поданы до реализации арестованного имущества.
Заявленный другими лицами спор о праве гражданском, связанный с принадлежностью имущества, на которое обращено взыскание, рассматривается судом по правилам искового производства.

1. Атқарушылық iс жүргiзу процесiнде немесе осындай iс-әрекет жасаудан бac тартқан сот орындаушының әрекетiне (әрекетсiздiгiне) өндiрiп алушымен немесе борышкермен шағым берiлуi мүмкiн. Шағым сот орындаушысы қызмет көрсететiн учаскiдегi аудандық сотқа, әрекет жасаған күннен (әрекет жасаудан бас тартқан) он күннiң iшiнде, сот орындаушының iс-әрекет жасау уақыты, жерi туралы хабардар етілмеген, немесе өндiрiп алушы немесе борышкерге сол күннен бастап ол туралы белгілi болса берiледi.
Жоғары тұрған органға және лауазымды тұлғаға алдын ала өтiнiш жасау, сотқа шағым беру және оны сот қарауына қабылдау үшiн мiндетті шарт болып табылмайды.
2. Шағым сотпен он күндiк мерзiмде қаралады. Өндiрiп алушы, борышкер және сот орындаушы сот мәжiлiсi уақыты мен жерi туралы хабардар етiледi, алайда олардың келмеуi шағымды шешу үшiн кедергi болып табылмайды.
3. Сот шағымды дәйектi деп тауып сот орындаушының әрекетін жарамсыз, немесе бұзу туралы немесе сот орындаушымен жiберiлген қателiктердi толық көлемде жою мiндеттілігі туралы, немесе өндiрiп алушы немесе борышкердiң бұзылған құқықтары мен бостандығын өзге тәсілмен қалпына келтiру туралы шешiм шығарады.
Егер көрсетiлген әрекет тек қана сот орындаушымен жасалса, сот шешiмге мерзiм белгiлеуi мүмкiн, осының iшiнде шешiм орындалуы тиiс.
4. Cот, егер сот орындаушының шағымдалатын әрекетi (әрекетсiздiгi) өкілеттi шегiнде заңға сәйкес жасалса, заңмен қорғалатын өндiрiп алушы мен борышкердiң мүдделерiнiң бұзылмағандығын анықтаса, шағымды қанағаттандырудан бас тартады.
5. Шешiмнің орындалғаны туралы сотқа, өндiрiп алушыға, немесе борышкерге cот шешiмiн алған күннен бастап бiр ай мерзiм iшiнде кешіктiрiлмей хабарландырылуы тиiс, егер сот шешiмде өзге мерзiм белгiлемесе.";
240-6 бап. Шешiмдi орындаған кезде басқа тұлғалардың
құқықтарын қорғау
1. Сот орындаушымен мүлiкке тыйым салу өндiрiсiн жүргiзген кезде заң бұзушылыққа жол берілген жағдайда, мүлiк борышкерге ме немесе басқа тұлғаларға тиесілiгіне қарамастан тыйым салуды бұзуға негiз болып табылады, борышкердiң және осы тұлғалардың мүлiкке тыйым салу туралы өтiнiшi осы кодекстiң 240-5 бабы белгіленген тәртiпте сотпен қаралады. Осындай өтініш тыйым салынған мүлiктi өткiзгенге дейiн берiлуi мүмкiн.
Басқа тұлғалармен мүліктің тиесілігімен оны өндіруге байланысты азаматтық құқық туралы даулы өтінішті, талап арыз өндіріс ережесі бойынша сотпен қаралады.

2. Иски об освобождении имущества от ареста могут предъявляться как собственниками, так и лицами, владеющими имуществом на праве хозяйственного ведения, оперативного управления, постоянного землепользования либо по иному основанию, предусмотренному законодательными актами или договором.
3. Иски об освобождении имущества от ареста предъявляются к должнику и взыскателю.
Если арестованное имущество уже реализовано, иск предъявляется также к тем лицам, которым передано имущество. В случае удовлетворения иска о возврате реализованного имущества споры между приобретателем имущества, взыскателем и должником рассматриваются судом в исковом порядке.
4. Если арест имущества произведен в связи с конфискацией имущества, в качестве ответчиков привлекаются осужденный и соответствующий орган, уполномоченный на организацию работ по учету, хранению, оценке и дальнейшему использованию имущества, обращенного (поступившего) в республиканскую собственность. В случае признания исковых требований обоснованными, если подлежащее конфискации имущество находится у органа, уполномоченного на организацию работ по учету, хранению, оценке и дальнейшему использованию имущества, обращенного (поступившего) в республиканскую собственность, и передано им торговым, другим организациям для реализации, переработки либо безвозмездно, то это имущество подлежит возврату в натуре. В этом случае кроме органа, уполномоченного на организацию работ по учету, хранению, оценке и дальнейшему использованию имущества, обращенного (поступившего) в республиканскую собственность, к участию в деле привлекаются указанные организации, и на них возлагается обязанность по возврату имущества.
Если же имущество, арест которого произведен в связи с конфискацией имущества, уже реализовано или обращено в переработку, истцу возмещается сумма, вырученная от реализации имущества.
5. Судья, установив, независимо от заявления заинтересованных лиц, обстоятельства, указанные в части первой настоящей статьи, обязан отменить арест имущества.";
5) дополнить приложением к указанному Кодексу согласно приложению к настоящему Закону.
5. В  Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях от 30 января 2001 г. (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 5-6, ст. 24; N 17-18, ст. 241; N 21-22, ст. 281; 2002 г., N 4, ст. 33; N 17, ст. 155; 2003 г., N 1-2, ст. 3; N 4, ст. 25; N 5, ст. 30; N 11, ст. 56, 64, 68; N 14, ст. 109; N 15, ст. 122, 139; N 18, ст. 142; N 21-22, ст. 160; N 23, ст. 171; 2004 г., N 6, ст. 42; N 10, ст. 55; N 15, ст. 86; N 17, ст. 97; N 23, ст. 139, 140; N 24, ст. 153; 2005 г., N 5, ст. 5; N 7-8, ст. 19; N 9, ст. 26; N 13, ст. 53; N 14, ст. 58):

2. Мүлікке тыйым салудан босату туралы талап арыздар жеке меншік иелерімен, шаруашылық жүргізу құқығында мүлікке иелік етуші тұлғалармен, шұғыл басқару, жерді тұрақты пайдалану, немесе өзге де негіздер бойынша заң актілерімен немесе шартпен көзделген жағдайларда ұсынылуы мүмкін.
3. Тыйым салынған мүлікті босату туралы талап арыздар борышкер мен өндіріп алушыға да ұсынылады.
Егер тыйым салынған мүлiк өткізіліп кетсе, талап арыз мүлік берiлген тұлғаларға да ұсынылады. Өткізіліп кеткен мүлікті қайтару туралы талап арыз қанағаттандырылған жағдайда мүлiкті сатып алушы, өндіріп алушы және борышкерлер арасындағы даулар сотпен талап тәртiбiнде қаралады.
4. Егер мүлiкке мүлiктi тәркiлеумен байланысы тыйым салу жүргізілсе, жауапкер ретiнде сотталған және республикалық меншiкке өндiрiлген (келiп түскен) мүлікті есепке алу, сақтау, бағалау бойынша және оны әрі қарай пайдалану ұйымдастыру жұмыстарына уәкілетті тиiстi орган тартылады. Талап арыз талаптары дәйектi деп танылған жағдайда, егер тәркіленуге жататын мүлiк қаржы органында болса және олар сауда, басқа ұйымдарға өткiзу, қайта өңдеу үшін, немесе ақысыз берілсе, онда осы мүлiк заттай қайтарылуға жатады. Бұл жағдайда уәкілетті органнан басқа iске қатысуға көрсетiлген ұйымдар тартылады және оларға мүлiкті қайтару жөнінде міндеттеме жүктеледі.
Егер мүлiкке тыйым салу мүлікті тәркілеуге байланысты жүргiзілсе, өткiзіліп, немесе қайта өңделіп кетсе, талапкерге мүлікті өткiзiлгеннен түскен сома өтеледi.
5. Судья, мүдделі тұлғалардың өтініштерiне қарамастан белгiлеп, осы баптың бiріншi бөлiгiндегi көрсетiлген мән-жайлармен мүлiкке тыйым салуды жоюға мiндетті.";
5) осы Заңның қосымшасына сәйкес көрсетілген Кодексiне қосымшамен толықтырылсын.
5. 2001 жылғы 30 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы  кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., N 5-6 құжат; N 17-18, 241-құжат; 21-22, 281-құжат; 2002 ж., N 4, 33-құжат; N 17, 155-құжат; 2003 ж., N 1-2, 3-құжат; N 4, 25-құжат; N 5, 30-құжат; N 11, 56, 64, 68-құжат; N 14, 109-құжат; N 15, 122, 139-құжат; N 18, 142-құжат; N 21-22, 160-құжат; N 23, 171-құжат; 2004 ж., N 6, 42-құжат; N 10, 55-құжат; N 15, 86-құжат; N 17, 97-құжат; N 23, 139, 140-құжат; N 24, 153-құжат; 2005 ж., N 5, 5-құжат; N 7-8, 19-құжат; N 9, 26-құжат; N 13, 53-құжат; N 14, 58-құжат):

1) в части второй статьи 522 после слова "дознавателя," дополнить словами "судебного исполнителя,";
2) в статье 524:
в заголовке слова "постановлений судов и других" заменить словами "судебных актов, постановлений";
в абзаце первом слова "постановлений судов," заменить словами "судебных актов, постановлений";
3) статью 620 дополнить пунктом 11-1) следующего содержания:
"11-1) судебными приставами - при невыполнении требований о прекращении противоправных действий в помещении суда, в зале судебного заседания, а также в ходе принудительного исполнения исполнительных документов.";
4) часть вторую статьи 635 после слов "сведения о лице, в отношении которого возбуждено дело" дополнить словами "(для физического лица - фамилия, имя, отчество, данные документа удостоверяющего личность, место жительства, сведения о регистрации по месту жительства, место работы, при наличии данные документа удостоверяющего личность; для юридического лица - полное наименование, место нахождения, регистрационный номер налогоплательщика и банковские реквизиты)";
5) подпункт 2) части первой статьи 636 после слов "судебные исполнители" дополнить словами ", судебные приставы";
6) подпункт 3) части первой статьи 651 изложить в следующей редакции:
"3) полное наименование лица, в отношении которого рассмотрено дело для физического лица - фамилия, имя, отчество, год рождения, регистрационный номер налогоплательщика, место жительства, сведения о регистрации по месту жительства, место работы; для юридического лица - полное наименование, место нахождения, место работы, регистрационный номер налогоплательщика и банковские реквизиты;";
7) часть вторую статьи 713 после слова "Реализация" дополнить словами "или дальнейшее использование".
6. В  Кодекс Республики Казахстан от 12 июня 2001 г. "О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 11-12, ст. 168; 2002 г., N 6, ст. 73, 75; N 19-20, ст. 171; 2003 г., N 1-2, ст. 6; N 4, ст. 25; N 11, ст. 56; N 15, ст. 133, 139; N 21-22, ст. 160; N 24, ст. 178; 2004 г., N 5, ст. 30; N 14, ст. 82; N 20, ст. 116; N 23, ст. 140, 142; N 24, ст. 153; 2005 г., N 7-8, ст. 23):
1) в подпункте 11) пункта 1 статьи 17:
после слов "хранения, оценки" дополнить словами ", дальнейшего использования";
слово "от" заменить словами "в случае";
2) в статье 550:
в заголовке, пунктах 1 и 2 после слов "хранения, оценки" дополнить словами ", дальнейшего использования";
в пункте 1 слово "от" заменить словами "в случае".

1) 522-бапта:
екiншi бөлiктегi:
"анықтаушының," деген сөзден кейiн "сот орындаушысының," деген сөздермен толықтырылсын;
2) 524-бапта:
баптың басындағы:
"Соттардың және" деген сөздер "Сот актiлерiн," деген сөздермен ауыстырылсын;
"басқа да" сөздер алып тасталсын;
бiрiншi абзацындағы "сот қаулыларын," сөздерiн "сот актiлерiн, қаулыларын" сөздерiмен ауыстырылсын;
3) 620-бап 11) тармақшадағы "жүзеге асыра алады" деген сөздер алып тасталып, мынадай мазмұндағы 11-1) тармақшамен толықтырылсын:
"11-1) соттың үй-жайында, сот отырысының залында, сондай-ақ атқарушы құжаттарды мәжбүрлеп орындату барысында құқыққа қарсы іс-әрекеттерді тоқтату туралы талаптар орындалмаған кезде сот приставтары жүзеге асыра алады.";
4) 635-баптың екiншi бөлiктегi "ic қозғалған адам туралы мәлiметтер" деген сөздерінен кейiн "(жеке тұлға үшiн - тегi, аты, әкесiнiң аты, жеке басын куәландыратын құжаты, тұрақты мекенi, тұрақты мекенi бойынша тiркелгенi туралы мәлiмет, жұмыс орны, жеке басын куәландыратын құжат мәлiметi бар болса; заңды тұлға үшiн - толық атауы, тұрақты орны, банк реквизитi және салық төлеу тiркеу номерi)" деген сөздермен толықтырылсын;
5) 636-баптың бiрiншi бөлігінiң 2) тармақшасындағы "сот орындаушылары" деген сөздерден кейiн ", сот приставтары" деген сөздермен толықтырылсын;
6) 651-баптың бiрiншi бөлiктiң 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) оған қатысты іс қаралған тұлғаның толық атауы, жеке тұлға үшiн тегi, аты, әкесiнiң аты, туған жылы, салық төлеушiнiң тiркеу номерi, тұрақты мекенi, тұрақты мекенi бойынша тіркелгенi туралы мәлiмет, жұмыс орны; заңды тұлға үшiн - толық атауы, тұрақты орны, жұмыс орны, салық төлеушiнiң тiркеу номері және банк реквизиті.";
7) 713-баптың 2-тармағындағы "Өткiзу" сөзi "Әрi қарай пайдалану" сөздерімен ауыстырылсын.
6. 2001 жылғы 12 маусымдағы "Салықтар және бюджетке өзге де мiндеттi төлемдер туралы (Салық кодекс)" Қазақстан Республикасының  кодексiне (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2001 ж., N 11-12, 168-құжат; 2002 ж., N 6, 73, 75-құжат; N 19-20, 171-құжат; 2003 ж., N 1-2, 6-құжат; N 4, 25-құжат; N 11, 56-құжат; N 15, 133, 139-құжат; N 21-22, 160-құжaт; N 24, 178-құжат; 2004 ж., N 5, 30-құжат; N 14, 82-құжат; N 20, 116-құжат; N 23, 140, 142-құжат; N 24, 153-құжат; 2005 ж., N 7-8, 23-құжат):
1) 17-баптың 1-тармағындағы 11) тармақшасына:
"сақтау, бағалау" сөздерінен кейiн ", әрі қарай пайдалану" деген сөздермен толықтырылсын;
"оны" сөзi "eгep оны сатылған жағдайда" сөздерiмен ауыстырылсын;
2) 550-бапта:
тақырыбындағы және 1 және 2-тармақтарда "сақтау, бағалау" сөздерінен кейін ", әрі қарай пайдалану" деген сөздермен толықтырылсын;
1-тармағында "оны" сөзi "eгep оны сатылған жағдайда" сөздерімен ауыстырылсын.

7. В Таможенный  кодекс Республики Казахстан от 5 апреля 2003 г. (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., N 7-8, ст. 40; N 15, ст. 139; 2004 г., N 18, ст. 106; 2005 г., N 11, ст. 43):
пункт 1 статьи 489 дополнить словами ", а также передачи на нужды государственных учреждений в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан.".
8. В Земельный  кодекс Республики Казахстан от 20 июня 2003 г. (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., N 13, ст. 99; 2005 г., N 9, ст. 26):
предложение второе части третьей статьи 95 после слова "Реализация" дополнить словами "или дальнейшее использование".
9. В  Закон Республики Казахстан от 31 августа 1995 г. "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., N 15-16, ст. 106; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., N 2, ст. 184; N 15, ст. 281; N 19, ст. 370; 1997 г., N 5, ст. 58; N 13-14, ст. 205; N 22, ст. 333; 1998 г., N 11-12, ст. 176; N 17-18, ст. 224; 1999 г., N 20, ст. 727; 2000 г., N 3-4, ст. 66; N 22, ст. 408; 2001 г., N 8, ст. 52; N 9, ст. 86; 2002 г., N 17, ст. 155; 2003 г., N 5, ст. 31; N 10, ст. 51; N 11, ст. 56, 67; N 15, ст. 138, 139; 2004 г., N 11-12, ст. 66; N 15, ст. 86; N 16, ст. 91; N 23, ст. 140; 2005 г., N 7-8, ст. 24; N 14, ст. 55, 58):
1) в статье 50:
в подпункте д-1) пункта 6:
слова "письменного запроса" заменить словом "постановления";
слова "первым руководителем или" исключить;
2) часть первую пункта 1 статьи 51 дополнить предложением следующего содержания:
"При наложении ареста органами исполнительного производства в обеспечение исполнения исполнительного документа сумма денег и имущества, на которые налагается арест, не должна превышать сумму, необходимую для погашения присужденной взыскателю суммы, а также штрафов, наложенных на должника в процессе исполнения исполнительного документа и расходов по исполнению исполнительного документа.".
10. В  Закон Республики Казахстан от 7 июля 1997 г. "О судебных приставах" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 13-14, ст. 201; 2003 г., N 10, ст. 49; 2004 г., N 23, ст. 142):
1) в пункте 1 статьи 1 слова "по обеспечению установленного порядка деятельности судов" исключить;
2) в статье 2:
подпункт 1) дополнить словами ", а также во время совершения судебными исполнителями исполнительных действий";
подпункт 4) дополнить словами ", а также охрана судебных исполнителей и лиц, участвующих в исполнительных действиях, во время совершения этих действий";

7. 2003 жылғы 5 сәуiрдегi Қазақстан Республикасының Кеден  кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентiнің Жаршысы, 2003 ж., N 7-8, 40-құжат; N 15, 139-құжат; 2004 ж., N 18, 106-құжат; 2005 ж., N 11, 43-құжат):
489-баптың 1-тармағы ", сондай-ақ Қазақстан Республикасы Үкiметiмен белгіленетiн тәртіпте мемлекеттік мекемелердiң мұқтажына берілетін" сөздерiмен толықтырылсын.
8. 2003 жылғы 20 маусымдағы Қазақстан Республикасының Жер  кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., N 13, 99-құжат; 2005 ж., N 9, 26-құжат):
95-баптың үшінші бөлігінің екiншi сөйлемiндегі "сатылуы" деген сөзден кейiн "немесе өзге де пайдалану" деген сөздермен толықтырылсын.
9. 1995 жылғы 31 тамыздағы "Қазақстан Республикасындағы банкiлер және банк қызметi туралы" Қазақстан Республикасының  Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1995 ж., N 15-16, 106-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1996 ж., N 2, 184-құжат; N 15, 281-құжат; N 19, 370-құжат; 1997 ж., N 5, 58-құжат; N 13-14, 205-құжат; N 22, 333-құжат; 1998 ж., N 11-12, 176-құжат; N 17-18, 224-құжат; 1999 ж., N 20, 727-құжат; 2000 ж., N 3-4, 66-құжат; N 22, 408-құжат; 2001 ж., N 8, 52-құжат; N 9, 86-құжат; 2002 ж., N 17, 155-құжат; 2003 ж., N 5, 31-құжат; N 10, 51-құжат; N 11, 56, 67-құжат; N 15, 138, 139-құжат; 2004 ж., N 11-12, 66-құжат; N 15, 86-құжат; N 16, 91-құжат; N 23, 140-құжат; 2005 ж., N 7-8, 24-құжат; N 14, 55, 58-құжат):
1) 50-бапта:
6-тармақтың д-1) тармақшасындағы:
"бiрiншi басшы немесе" деген сөздер алып тасталсын;
"жазбаша сауал" сөздерi "қаулы" деген сөзбен ауыстырылсын;
2) 51-баптың 1-тармағының бiрiншi бөлiк мынадай мазмұндағы сөйлеммен толықтырылсын:
"Атқарушылық іс жүргiзу органдарымен орындаушылық құжатты орындауды қамтамасыз еткенде оларға тыйым салынатын ақша және мүлік сомасы өндірушіге тағылған соманы өтеу үшін қажетті сомадан аспауы тиiс, сондай-ақ борышкерге орындаушылық құжатты орындау процесiнде тағылған айыппұлдар және орындаушылық құжатты орындау бойынша шығындар.".
10. 1997 жылғы 7 шілдедегі "Cот приставтары туралы" Қазақстан Республикасының  Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., N 13-14, 201-құжат; 2003 ж., N 10, 49-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат):
1) 1-баптың 1-тармағындағы сөздер "соттар қызметiн белгіленген тәртiпте қамтамасыз ету жөнiнде" алып тасталсын;
2) 2-бапта:
1) тармақша ", сондай-ақ сот орындаушылармен орындаушылық әрекеттер жасаған кезде" деген сөздермен толықтырылсын;
4) тармақша ", сондай-ақ сот орындаушылар мен орындаушылық әрекеттерге қатысушы тұлғаларды осы әрекеттердi жасаған кезде қорғау" деген сөздермен толықтырылсын;

3) статью 4 изложить в следующей редакции:
"Статья 4. Организация деятельности судебных приставов и порядок их назначения
1. Подразделения судебных приставов образуются:
1) уполномоченным государственным органом по обеспечению исполнения исполнительных документов (далее - уполномоченный орган) - в территориальных отделах в районах, городах и районах в городах (далее - территориальные отделы) территориальных органов уполномоченного органа в областях, городах Астане и Алматы (территориальные органы);
2) в Верховном Суде Республики Казахстан - Председателем Верховного Суда Республики Казахстан.
2. Организационное и методическое руководство деятельностью судебных приставов в территориальных отделах осуществляют уполномоченный орган, его территориальные органы и территориальные отделы.
Уполномоченный орган:
1) организует работу судебных приставов;
2) занимается обучением кадров судебных приставов, повышением их профессиональной подготовки;
3) обобщает практику деятельности судебных приставов, вырабатывает на этой основе методические рекомендации;
4) занимается ведением статистического учета деятельности судебных приставов;
5) обеспечивает взаимодействие с другими государственными и правоохранительными органами по вопросам обеспечения исполнения исполнительных документов и установленного порядка деятельности судов;
6) осуществляет материально-техническое обеспечение подразделений судебных приставов.
3. Организационное и методическое руководство деятельностью судебных приставов в Верховном Суде Республики Казахстан осуществляется Аппаратом Верховного Суда Республики Казахстан.
4. Судебные приставы в территориальных органах и территориальных отделах назначаются на должность и освобождаются от должности руководителями соответствующих территориальных органов.
Судебные приставы в Верховном Суде Республики Казахстан назначаются на должность и освобождаются от должности Председателем Верховного Суда Республики Казахстан.
5. Штатная численность подразделений судебных приставов утверждается соответственно руководителем уполномоченного органа и Председателем Верховного Суда Республики Казахстан в пределах штатной численности, утверждаемой Президентом Республики Казахстан.";
4) в статье 7:
в пункте 1:
дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) требовать от граждан соблюдения установленного порядка и прекращения противоправных действий во время совершения судебными исполнителями исполнительных действий;";
подпункт 2) после слов "(в случае проведения выездного заседания - в помещении, где проводится судебное заседание)" дополнить словами "и во время совершения судебными исполнителями исполнительных действий";
в пункте 2:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) осуществлять охрану судей и иных лиц, участвующих в судебном процессе, а также лиц, участвующих в исполнительных действиях, во время совершения таких действий;";
подпункт 5) после слов "помещении суда" дополнить словами ", а также во время совершения исполнительных действий";

3) 4-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"4-бап. Сот приставтары қызметін ұйымдастыру және оларды
тағайындау тәртiбi
1. Сот приставтардың бөлiмшелерi қалыптасады:
1) орындаушылық құжаттарды орындауды қамтамасыз ету бойынша уәкілеттi мемлекеттiк органмен (бұдан әрi - уәкiлеттi орган) - аудандардағы, қалалардағы және қалалардағы аудандардың аумақтық бөлiмдерiнде (бұдан әрi - аумақтық бөлiмдер) облыстардағы, Астана, Алматы қалаларындағы уәкiлеттi аумақтық органдары (бұдан әрi - аумақтық органдар);
2) Қазақстан Республикасының Жоғарғы Сотында - Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының Төрағасы.
2. Аумақтық бөлiмдерде сот приставтарының қызметiне әдiстемелiк басшылық жасау мен ұйымдастыруды уәкiлеттi орган, оның аумақтық органдары және аумақтық бөлiмдер жүзеге асырады.
Уәкілетті орган:
1) сот приставтарының жұмысын ұйымдастырады;
2) сот приставтары кадрларын оқытумен айналысады, олардың кәсiби дайындығын арттырады;
3) сот приставтары қызметi iс-тәжiрибесiн жинақтайды, осы негiзде әдiстемелiк ұсыным жасайды;
4) сот приставтары қызметiнiң статистикалық есебiн жүргiзумен айналысады;
5) орындаушылық құжаттарды орындауды қамтамасыз егу және соттар қызметiнің белгiленген тәртiбi мәселесi бойынша басқа мемлекеттiк және құқық қорғау органдарымен өзара iс-қимылды қамтамасыз етедi;
6) сот приставтары бөлiмшелерiн материалдық-техникалық қамтамасыз етуді жүзеге асырады.
3. Қазақстан Республикасының Жоғарғы Сотында сот приставтары қызметiн ұйымдастыру мен әдiстемелiк басшылық жасау Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының аппараты жүзеге асырады.
4. Аумақтық органдар мен аумақтық бөлiмдерде тиiсті аумақтық органдардың басшылары сот приставтарын лауазымдық қызметке тағайындайды және босатады.
Қазақстан Республикасының Жоғарғы Сотында сот приставтарын Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының Төрағасы қызметке тағайындайды және қызметтен босатады.
5. Сот приставтары бөлiмшелерiнiң штат санын тиiсiнше уәкілеттi органның басшысы және Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының Төрағасы Қазақстан Республикасының Президентi бекiтетiн штат саны шегiнде бекiтедi.";
4) 7-бапта:
1-тармақта:
мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшасымен толықтырылсын:
"1-1) сот орындаушылармен орындаушылық әрекеттер жасалған кезде азаматтардан құқыққа қарсы іс-әрекеттер мен белгiленген тәртiптi сақтауды талап ету;";
2) тармақшадағы "(көшпелi отырыс өткiзiлген жағдайда - сот отырысы өткiзіліп жатқан үй-жайда)" деген сөздерден кейiн "және cот орындаушылармен орындаушылық әрекеттер жасалған кезде" деген сөздермен толықтырылсын;
2-тармақта:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) судьяларды және сот процесіне қатысушы өзге де тұлғаларды, сондай-ақ осындай әрекеттердi жасаған кезде орындаушылық әрекеттерге қатысушы тұлғаларды қорғау;";
5) тармақтағы "соттың үй-жайы" деген сөздерден кейiн ", сондай-ақ орындаушылық әрекеттерді жасаған кезде" деген сөздермен толықтырылсын;

5) в статье 8:
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Во всех случаях применения оружия, специальных средств и боевых приемов судебный пристав обязан принять необходимые меры для обеспечения безопасности окружающих граждан и оказания неотложной медицинской помощи пострадавшим, доложить о применении оружия, специальных средств и боевых приемов руководителю территориального отдела, который обязан сообщить о таких случаях руководителю территориального органа. Судебный пристав Верховного Суда Республики Казахстан обязан доложить о применении оружия, специальных средств и боевых приемов руководителю Аппарата Верховного Суда Республики Казахстан.
В каждом случае применения оружия и специальных средств, повлекшем гибель людей или иные тяжкие последствия, незамедлительно информируется прокурор.";
в пункте 6:
слова "утверждается в порядке, установленном законодательством" заменить словами "и порядок их выделения устанавливаются Правительством Республики Казахстан";
слова "Верховный Суд" заменить словами "Аппарат Верховного Суда";
6) статью 12 изложить в следующей редакции:
"Статья 12. Контроль за деятельностью судебных приставов
1. Контроль за деятельностью судебных приставов в территориальных отделах осуществляет уполномоченный орган, его территориальные органы и территориальные отделы.
2. Уполномоченный орган при осуществлении контроля за деятельностью судебных приставов осуществляют проверку организации деятельности судебных приставов в территориальных органах и территориальных отделах.
Территориальные органы и территориальные отделы уполномоченного органа при осуществлении контроля за деятельностью судебных приставов осуществляют проверку организации деятельности судебных приставов в территориальных отделах.
3. Контроль за деятельностью судебных приставов в Верховном Суде Республики Казахстан осуществляет Верховный Суд Республики Казахстан.".
11. В  Закон Республики Казахстан от 14 июля 1997 г. "О нотариате" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 13-14, ст. 206; 1998 г., N 22, ст. 307; 2000 г., N 3-4, ст. 66; 2001 г., N 15-16, ст. 236; N 24, ст. 338; 2003 г., N 10, ст. 48; N 12, ст. 86; 2004 г., N 23, ст. 142):
1) в пункте 6 статьи 3 после слов "по находящимся в их производстве делам," дополнить словами "органов исполнительного производства, по находящимся в их производстве делам исполнительного производства,";
2) в пункте 6 статьи 70:
в части первой после слов "хранению, оценке" дополнить словами ", дальнейшему использованию";
в части второй после слов "хранения, оценки" дополнить словами ", дальнейшего использования".

5) 8-бапта:
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Сот приставы қару, арнайы құралдар және өткiр тәсiлдер қолданғанның барлық жағдайларында жан-жағындағы азаматтардың қауіпсiздігін қамтамасыз ету үшiн қажетті шараларды қабылдауға мiндетті және зардап шеккендерге шұғыл медициналық көмек көрсетiп, аумақтық бөлiмнiң басшысына қару, арнайы құралдар және өткiр тәсілдер қолданған туралы хабарлайды, ол осындай жағдай туралы аумақтық органға хабарлауға міндеттi. Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының приставы қару, арнайы құралдар және өткiр тәсiлдер қолданғаны туралы Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының Аппарат басшысына хабарлайды.
Қару, және арнайы құралдар қолданған адамдардың өлiмiне немесе өзге де ауыр зардаптарға әкелiп соққан әрбiр жағдайда, дереу прокурор хабардар етiледi.";
6-тармақтағы:
"заңнама белгiленген тәртiпте бекiтіледі" деген сөздер "және олардың бөлiну тәртiбi Қазақстан Республикасы Үкiметiмен белгiленедi" деген сөздермен ауыстырылсын;
"Жоғарғы Сотына" деген сөздер "Жоғарғы Соттың аппаратқа" деген сөздермен ауыстырылсын;
6) 12-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"12-бап. Сот приставтарының қызметіне бақылау жасау
1. Аумақтық бөлiмдерде сот приставтарының қызметіне бақылау жасауды уәкілеттi орган, оның аумақтық органы және aумaқтық бөлiмдерi жүзеге acырады.
Уәкілетті орган сот приставтарының қызметiне бақылау жасауды жүзеге асыру кезiнде аумақтық органдар мен аумақтық бөлiмдердегi сот приставтарының қызметiн ұйымдастыруын тексерудi жүзеге асырады.
Аумақтық органдар және аумақтық бөлiмдер сот приставтарының қызметiне бақылау жасауды жүзеге асыру кезiнде аумақтық бөлiмдердегi сот приставтарының қызметiн ұйымдастыруын тексерудi жүзеге асырады.
3. Қазақстан Республикасының Жоғарғы Сотында сот приставтарының қызметiне бақылау жасауды Қазақстан Республикасының Жоғарғы Соты жүзеге асырады.".
11. 1997 жылғы 14 шiлдедегi "Нотариат туралы" Қазақстан Республикасының  Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1997 ж., N 13-14, 206-құжат; 1998 ж., N 22, 307-құжат; 2000 ж., N 3-4, 66-құжат; 2001 ж., N 15-16, 236-құжат; N 24, 338-құжат; 2003 ж., N 10, 48-құжат; N 12, 86-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат):
1) 3-баптың 6-тармағындағы "жазбаша талап етуi бойынша," деген сөздерден кейiн "атқарушылық іс жүргізу органдары олардағы іс өндiрiсi бойынша атқарушылық iс жүргiзу iстерi," деген сөздермен толықтырылсын;
2) 70-баптың б-тармағында:
бiрiншi бөлiктегi "сақтау, бағалау" сөздерiнен кейiн ", әрі қарай пайдалану" деген сөздермен толықтырылсын;
екiншi бөлiктегi "сақтау, бағалау" сөздерiнен кейiн ", әрi қарай пайдалану" деген сөздермен толықтырылсын.

12. В  Закон Республики Казахстан от 29 июня 1998 г. "О платежах и переводах денег" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1998 г., N 11-12, ст. 177; N 24, ст. 445; 2000 г., N 3-4, ст. 66; 2003 г., N 4, ст. 25; N 10, ст. 49, 51; N 15, ст. 138; 2004 г., N 23, ст. 140; 2005 г., N 14, ст. 55):
1) в части второй пункта 3 статьи 14 после слов "о взыскании налоговой задолженности" дополнить словами "и органов исполнительного производства по исполнительным документам";
2) статью 20 изложить в следующей редакции:
"Статья 20. Особенности исполнения судебного акта и постановления судебного исполнителя
1. Судебный акт суда Республики Казахстан о взыскании денег, а также постановление судебного исполнителя либо его копия, заверенная печатью территориального отдела органа исполнительного производства, об истребовании информации о наличии и номерах банковских счетов юридического лица, а также текущих счетов физического лица, осуществляющего предпринимательскую деятельность без образования юридического лица, и наложении ареста на деньги должника, находящиеся в банке, санкционированное прокурором, предъявляются во все банки, за исключением случая, предусмотренного пунктом 4 настоящей статьи.
2. Банки обязаны не позднее двух операционных дней, следующих за днем получения указанных документов, направить в суд (судебному исполнителю) необходимые сведения. Сведения должны включать в себя данные о наличии банковских счетов лиц, с которых производится взыскание денег, либо об их отсутствии, при наличии банковских счетов должны быть указаны все необходимые реквизиты банковских счетов и размеры остатков, находящихся на данных банковских счетах. В сведениях, направляемых судебному исполнителю, должны быть также указаны размеры денег, на которые наложен арест.
3. Суд (судебный исполнитель), получив от банков указанные сведения, определяет банк (банки), на который будет возложена обязанность по исполнению судебного акта о взыскании денег, и направляет в такой банк (банки) указание с приложением соответствующего исполнительного документа либо его копии, заверенной печатью суда.
4. Если суд (судебный исполнитель) имеет сведения о наличии денег на банковском счете лица, с которого должно производиться взыскание денег, то указание судебного исполнителя с приложением соответствующего исполнительного документа предъявляется для исполнения непосредственно в соответствующий банк.
5. Национальный Банк Республики Казахстан ежеквратально доводит до сведения уполномоченного органа по обеспечению исполнения исполнительных документов список банков с указанием их местонахождения и данными первого руководителя. Уполномоченный орган по обеспечению исполнения исполнительных документов доводит полученные от Национального Банка Республики Казахстан список до сведения местных судов и судебных исполнителей.".

12. 1998 жылғы 29 маусымдағы "Төлемдер және ақша аударымдары туралы" Қазақстан Республикасының  Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінiң Жаршысы, 1998 ж., N 11-12, 177-құжат; N 24, 445-құжат; 2000 ж., N 3-4, 66-құжат; 2003 ж., N 4, 25-құжат; N 10, 49, 51-құжат; N 15, 138-құжат; 2004 ж., N 23, 140-құжат; 2005 ж., N 14, 55-құжат):
1) 14-баптың 3-тармағының екiншi бөлiктегi "өндiрiп aлу туралы" деген сөздерден кейiн "және орындаушылық құжаттар бойынша атқарушылық іс жүргiзу органдары" деген сөздермен толықтырылсын;
2) 20-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"20-бап. Сот актілерін және сот орындаушының қаулысын орындау
ерекшеліктері.
1. Қазақстан Республикасы сотының ақша өндiру туралы сот актісi, сондай-ақ борышкердiң банктегi ақшасына тыйым салу және заңды тұлғаның, сондай-ақ заңды тұлға құрмай кәсiпкерлiк қызметпен айналысатын жеке тұлғаның банктiк есеп шотының барлығы туралы ақпаратты сұратып алу туралы прокурормен санкцияландырылған сот орындаушының қаулысы немесе оның атқарушылық iс жүргiзу органының аумақтық бөлiмiнiң мөртабанымен куәландырылған көшiрмесi осы баптың 4-тармағымен көзделген жағдайдан басқа барлық банктерге ұсынылады.
2. Банктер көрсетiлген құжаттарды алғаннан келесi күннен кейiнгі екі операциялық күннен кешiктiрмей сотқа (сот орындаушысына) қажеттi мәліметтердi жiберуi тиiс. Мәлімет ақша өндiру жүргiзілетін тұлғаның банк есеп шотының барлығы туралы мәлiмет, немесе олардың жоқтығы туралы, банк есеп шоты бар кезде барлық қажеттi банк есеп шотының реквизиттерi және банк есеп шоттарында бар, қалған қалдықтың мөлшерi көрсетілуi тиiс. Сот орындаушысына жiберiлетiн мәлiметтерде ақшаның оларға тыйым салынған көлемi көрсетілуi тиiс.
3. Сот (сот орындаушысы) көрсетiлген мәлiметтердi алып, банктi (банкiлердi) анықтайды оған ақшаны өндiру туралы сот актiсiн орындау бойынша мiндет жүктейдi және осындай банкке (банкiлерге) сот мөртабанымен куәландырылған қосымшасымен тиiсті орындаушылық құжатты немесе оның көшiрмесiн жiбередi.
4. Егер сот (сот орындаушы) ақша өндiрiлуi жүргiзiлуi тиiсті тұлғаның банк есеп шотында ақшаның бар болуы туралы мәлiметке ие болса, онда сот орындаушының тапсырмасы тиiстi орындаушылық құжаттың көшiрмесiмен тiкелей тиiстi банкке орындау үшiн ұсынылады.
5. Қазақстан Республикасының Ұлттық банкi орындаушылық құжатты орындау бойынша уәкiлеттi органның назарына, банктер тiзiмi мен олардың тұрақты орнын көрсете отырып және бiрiншi басшы жөнiнде әрбiр тоқсан сайын жеткiзедi.
Орындаушылық құжатты орындау бойынша уәкілеттi орган, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiден алған тiзiмдi жергілiктi соттар мен сот орындаушылардың назарына жеткiзедi.".

13. В  Закон Республики Казахстан от 30 июня 1998 г. "Об исполнительном производстве и статусе судебных исполнителей" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1998 г., N 13, ст. 195; N 24, ст. 436; 1999 г., N 23, ст. 922; 2000 г., N 3-4, ст. 66; N 6, ст. 142; 2002 г., N 17, ст. 155; 2003 г., N 10, ст. 49; N 11, ст. 67; 2004 г., N 24, ст. 153):
1) статью 3 дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. Исполнительное производство по взысканию с государства сумм капитализации соответствующих повременных платежей по возмещению вреда, причиненного жизни и здоровью работников, в случае отсутствия или недостаточности имущества у ликвидируемого юридического лица, признанного в установленном порядке ответственным за данный вред, осуществляется в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан.";
2) статью 4-1 дополнить пунктами 3 и 4 следующего содержания:
"3. Органы исполнительного производства осуществляют свою деятельность независимо от других государственных органов и должностных лиц, политических партий и других общественных объединений.
4. Никто не вправе вмешиваться в служебную деятельность сотрудника органов исполнительного производства, кроме лиц, прямо уполномоченных на то законодательными актами. Противоправное вмешательство в деятельность сотрудника органов исполнительного производства влечет установленную законом ответственность.";
3) статью 6 дополнить словами ", и истечение срока, установленного судебным исполнителем для добровольного исполнения в соответствии со статьей 10 настоящего Закона.";
4) в пункте 1 статьи 12 слова "случаев, когда законодательными актами установлены иные сроки исполнения" заменить словами "если иное не установлено законодательством";
5) пункт 1 статьи 18 дополнить частью второй следующего содержания:
"По постановлениям судов, вынесенным в порядке, предусмотренном Кодексом Республики Казахстан об административных правонарушениях, розыск должников не объявляется.";
6) в пункте 2 статьи 20:
после слов "исполнительный документ" дополнить словами "либо его копия";
дополнить предложением третьим следующего содержания:
"По исполнительным документам, прекращенным на основании подпункта 7) пункта 1 настоящей статьи, после исполнения которых подлежит взысканию исполнительская санкция, меры обеспечения исполнения подлежат отмене только после ее взыскания.";
после слов "срока предъявления исполнительного документа к исполнению" дополнить словами "либо признания действий судебного исполнителя по исполнению исполнительного документа, производство по которому прекращено, незаконными";

13. 1998 жылғы 30 маусымдағы "Атқарушылық іс жүргiзу және сот орындаушылардың мәртебесi туралы" Қазақстан Республикасының  Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1998 ж., N 13, 195-құжат; N 24, 436-құжат; 1999 ж., N 23, 922-құжат; 2000 ж., N 3-4, 66-құжат; N 6, 142-құжат; 2002 ж., N 17, 155-құжат; 2003 ж., N 10, 49-құжат; N 11, 67-құжат; 2004 ж., N 24, 153-құжат):
1) 3-бапты мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
"2-1. Мемлекеттен өмiр мен денсаулыққа келтiрілген зиян үшiн белгiленген тәртiппен жауапты болып табылатын таратылатын заңды тұлғаның мүлкi жоқ немесе жеткiлiксiз болған жағдайда капиталдандырылған тиесілi төлем ақыны өндiру бойынша атқарушылық іс жүргiзу Қазақстан Республикасы Үкiметiмен бекiтiлген тәртiппен жүргiзіледi.";
2) 4-1 бапты мынадай мазмұндағы 3 және 4-тармақтарымен толықтырылсын:
"3. Атқарушылық іс жүргізу органдары өз қызметiн басқа мемлекеттiк органдардан және лауазымды тұлғалардан, саяси партиялардан және басқа қоғамдық бiрлестіктерден тәуелсiз жүзеге асырады.
4. Атқарушылық іс жүргізу органдары қызметкерінің қызметтік қызметіне араласуға, заң актілерiмен осыған тікелей уәкілеттi тұлғадан басқа ешкімнің құқы жоқ. Атқарушылық іс жүргiзу органдары қызметкерiнің қызметіне құқыққа қайшы араласу заң белгілегендей жауапкершiлiкке тартылады.";
3) 6-бапта "ic жүргiзуiне қабылдаған" сөздерден кейiн "және осы заңның 10-бабына сәйкес өз еркiмен орындау үшiн сот орындаушысы белгiлеген мерзiмнiң өтуi" сөздермен толықтырылсын;
4) 12-баптың 1-тармағында "заң актілерiнде өзге де орындау мерзiмдерi" сөздерiн "eгep де заңнамада басқаша";
5) 18-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы екiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасының әкiмшілiк құқық бұзушылықтар туралы кодексі тәртiбiнде шығарылған сот қаулылары бойынша борышкердi iздестiру хабарландырылмайды.";
6) 20-баптың 2-тармағында:
"атқару құжаты" деген сөздерден кейiн "немесе оның көшiрмесi" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы үшiншi сөйлеммен толықтырылсын:
"Орындаушылық құжаттар бойынша осы баптың 1-тармағының 7) тармақшасы негізiнде оларды орындағаннан кейiн орындаушылық санкциясы өндiрілуге жатады, орындалуды қамтамасыз ету шаралары тек оны өндiргеннен кейін бұзуға жатады.";
"қалпына келтiрген" сөздерiнен кейiн "немесе тоқтатылған атқарушылық іс жүргiзудегi атқару құжатын орындау кезiндегi сот орындаушының iс-әрекетiн заңсыз деп тапқан" деген сөздермен толықтырылсын;

7) в статье 21:
подпункт 2) пункта 1 дополнить словами ", и принятые судебным исполнителем все допустимые законом меры по выявлению его имущества или доходов оказались безрезультатными;";
дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. Исполнительный документ, по которому взыскателем является государство, возвращается в суд.";
8) дополнить статьями 28-1, 28-2, 28-3, 28-4, 28-5 следующего содержания:
"Статья 28-1. Правопреемство в исполнительном производстве
В случае выбытия должника (смерть гражданина, реорганизация юридического лица, уступка требования, перевод долга) судебный исполнитель вправе направить представление в суд, вынесший решение, с предложением о вынесении определения о замене должника на его правопреемника. Для правопреемника все действия, совершенные до его вступления в исполнительное производство, обязательны в той мере, в какой они были бы обязательны для должника.
Статья 28-2. Участие в исполнительном производстве представителей сторон
1. Граждане могут участвовать в исполнительном производстве самостоятельно или через представителей. Личное участие гражданина в исполнительном производстве не лишает его права иметь представителя. Если по исполнительному документу на должника возложены обязанности, которые он может исполнить только лично, то при их исполнении должник не вправе действовать через представителя.
2. Участие организаций в исполнительном производстве осуществляется через их органы, которые действуют в пределах полномочий, предоставленных им законами, иными нормативными правовыми актами и учредительными документами, либо через представителей указанных органов.
Лица, представляющие организацию, обязаны иметь документы, подтверждающие их должностное положение и полномочия.
3. Полномочия представителя должны быть подтверждены доверенностью, выданной и оформленной в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан.
Статья 28-3. Полномочия представителя
1. Представитель, участвующий в исполнительном производстве, имеет право на совершение от имени представляемого всех действий, связанных с исполнительным производством.
2. В доверенности, выдаваемой представляемым, должны быть специально оговорены полномочия представителя на совершение следующих действий:
1) предъявление и отзыв исполнительного документа;
2) передача полномочий другому лицу (передоверие);
3) обжалование действий судебного исполнителя;
4) получение присужденного имущества (в том числе денег).
Статья 28-4. Лица, которые не могут быть представителями
1. Представителями в исполнительном производстве не могут быть лица, не достигшие возраста 18 лет или состоящие под опекой или попечительством.

7) 21-бапта:
1-тармақтың 2) тармақшасына ", және сот орындаушымен заңмен жiберiлген барлық шараларды қабылдап, оның мүлкiн анықтау немесе табысын бойынша нәтижесiз болса" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3. Атқарушылық құжат ол бойынша өндiрiп алушы мемлекет болып табылса сотқа қайтарылады.";
8) 28-1, 28-2, 28-3, 28-4, 28-5 - баптармен мынадай мазмұнда толықтырылсын:
"28-1-бап Атқарушылық iс жүргiзудегi құқықтық мирасқорлық
Борышкер шығып қалған жағдайда (азаматтың қайтыс болуы, заңды тұлға қайта ұйымдастырылса, талаптан қайтса, борышты аударса) сот орындаушысы шешiм шығарған сотқа борышкердi оның құқықтық мирасқорына ауыстыру туралы ұйғарым шығару туралы ұсыныс жіберуге құқылы. Құқық мирасқоры үшін оның атқарушылық іс жүргiзуге енгенге дейінгі жасалған іс-әрекеттер борышкерге міндеттелгендей мөлшерде мiндеттi.";
28-2-бап. Атқарушылық іс жүргiзуге тараптар өкiлдерiнiң
қатысуы
1. Атқарушылық iс жүргiзуге азаматтар өздігінен немесе өкілдері қатыса алады. Атқарушылық іс жүргiзуге азаматтың жеке қатысуы оның өкіл алуы құқығынан айырмайды. Егер орындаушылық құжат бойынша борышкерге тек қана ол жеке орындау міндеттері жүктелсе, онда оларды орындау кезінде борышкер өкіл арқылы әрекет жасауға құқы жоқ.
2. Атқарушылық іс жүргiзуді ұйымдастыруға қатысу, олардың органы не лауазымды тұлғалар арқылы оларға заңмен берілген өкілеттілік шегінде, өзге де нормативтік құқықтық актілер не құрылтайшы құжаттар, немесе көрсетілген органдар мен лауазымды тұлғалар арқылы жүзеге асырылады.
Ұйымды ұсынатын тұлғаның оның лауазымдық жағдайы мен өкiлеттілігін растайтын құжаттары болуы тиiс.
3. Өкілдердiң өкілеттілiгi Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес берілген және ресiмделген сенiмхатпен расталуы тиiс.";
28-3 бап. Өкiлдiң өкілеттілігі
1. Атқарушылық iс жүргiзуге қатысушы өкiл, ұсынылатынның атынан атқарушылық іс жүргiзумен байланысты барлық iс-әрекеттер жасауға құқылы.
2. Ұсынылатынға берілетiн сенімхатта өкілдiң өкілеттілігіне мынадай іс-әрекеттер жасауға арнайы ескертпе болуы тиiс:
1) орындаушылық құжатты ұсыну және қайтарып алу;
2) өкiлдiктi басқа тұлғаға беру (қайта бepу);
3) сот орындаушының әрекетiне шағымдану;
4) тағылған мүлiктi (соның iшiнде ақша) алу.";
28-4 бап. Өкiл бола алмайтын тұлғалар
1. Атқарушылық iс жүргізуде 18 жасқа толмаған не қорғаншылық не қамқоршылықта тұрған тұлғалар бола алмайды.

2. Судьи, следователи, прокуроры, работники органов исполнительного производства и аппарата суда не могут быть представителями в исполнительном производстве.
Данное правило не распространяется на случаи, когда указанные лица участвуют в исполнительном производстве в качестве уполномоченных соответствующих судов, прокуратур или как законные представители.
Статья 28-5. Законные представители
1. Права и охраняемые законом интересы недееспособных граждан и граждан, ограниченных в дееспособности, в исполнительном производстве защищают законные представители - их родители, усыновители, опекуны или попечители, которые представляют документы, удостоверяющие их полномочия.
Законные представители совершают от имени представляемых все действия, право на совершение которых принадлежит представляемым с ограничениями, предусмотренными законом.
2. По исполнительному производству, в котором должен участвовать гражданин, признанный в установленном порядке безвестно отсутствующим, в качестве его представителя выступают лица, которым передано в управление имущество безвестно отсутствующего и которые назначены представителями в порядке, установленном гражданским законодательством Республики Казахстан.
3. По исполнительному производству, в котором должен участвовать наследник лица, умершего или объявленного в установленном порядке умершим, если наследство еще никем не принято, в качестве представителя наследника выступает исполнитель завещания или доверительный управляющий наследством.
4. Законные представители могут поручить участие в исполнительном производстве другому лицу, выбранному ими в качестве представителя.";
9) пункт 3 статьи 32 изложить в следующей редакции:
"3. Вопрос об отводе судебного исполнителя разрешается руководителем территориального отдела, о чем выноситься соответствующее мотивированное постановление.
Вопрос об отводе переводчика или специалиста разрешается судебным исполнителем, о чем выноситься соответствующее мотивированное постановление, утверждаемое руководителем территориального отдела.";
10) в статье 35:
пункт 2 дополнить предложением следующего содержания:
"Наличные денежные средства должника, в том числе хранящиеся в сейфах кассы должника и находящиеся в изолированном помещении этой кассы или иных помещениях должника, подлежат изъятию незамедлительно по их обнаружении, если достоверно известно об их принадлежности должнику.";
пункт 4 дополнить предложениями вторым и третьим следующего содержания:
"При недостаточности другого имущества должника взыскание может быть обращено на его имущество, стоимость которого превышает размер взыскания по исполнительному документу. В таких случаях, после реализации имущества должнику возвращается вырученная сумма за вычетом взыскиваемой по исполнительному документу суммы и расходов по исполнению.";

2. Судьялар, тергеушiлер, прокурорлар, атқарушылық iс жүргiзу органдарының және сот аппаратының қызметкерлерi атқарушылық iс жүргiзуде өкiлдер бола алмайды.
Осы ереже мына жағдайларда, көрсетiлген тұлғалар тиiсті соттардың, прокуратураның не заңды өкiлдер ретiнде қатыса алады.";
28-5-бап. Заңды өкілдер
1. Атқарушылық іс жүргізуде iс-әрекетке қабілетсiз азаматтар, және іс-әрекетi шектелген азаматтардың заңмен қорғалатын құқықтарын заңды өкiлдерi - олардың ата-аналары, асырап алушысы, қорғаншылары не қамқоршылары олардың өкілеттілігін растайын құжаттарын ұсынғанда қорғайды.
Заңды өкiлдер ұсынылатындардың атынан барлық iс-әрекеттер жасау оларды жасау құқығы заңмен көзделген шекте ұсынылатындарға жатады.
2. Атқарушылық iс жүргiзу бойынша белгіленген тәртiпте iз-түзсiз кеткен азамат деп танылған оның өкiлi ретінде iз-түзсiз кеткеннiң мүлкін басқаруға берiлген тұлға және Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасымен белгiленген тәртiпте тағайындалған тұлғалар қатысуы тиiс.
3. Атқарушылық іс жүргiзу бойынша қайтыс болған тұлғаның мұрагерi не белгіленген тәртіпте қайтыс болды деп белгіленген, егер  мұрагерлік ешкіммен қабылданбаған болса, мұрагердiң өкіл ретінде өсиеттi орындаушы немесе сенiмгерлiкпен басқарушы қатысуы тиiс.
4. Заңды өкiлдер атқарушылық iс жүргiзуге қатысуды өкiл ретiнде таңдап алынған басқа тұлғаға тапсыруы мүмкiн.";
9) 32-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"Сот орындаушыға қарсылық бiлдiру туралы мәселенi аумақтық бөлiм бастығы шешедi, ол туралы тиiстi дәлелдi қаулы шығарылады.
Аудармашыға не маманға қарсылық бiлдiру туралы мәселенi сот орындаушы шешедi, ол туралы аумақтық бөлiм бастығымен бекiтiлетiн тиiстi дәлелдi қаулы шығарылады.";
10) 35-бапта:
2-тармақ мынадай мазмұндағы сөйлеммен толықтырылсын:
"Борышкердiң қолма-қол, соның iшiнде борышкердiң касса сейфiнде сақталатын және осы кассаның оқшауланған бөлмесiнде, не борышкердiң өзге де бөлмелерiнде сақталатын ақша құралдары оларды табылғаны бойынша дереу алынуға жатады.";
4-тармақты мынадай мазмұндағы екiншi және үшiншi сөйлемдермен толықтырылсын:
"Борышкердің басқа мүлiкi жеткiлiксiз болған кезде орындаушылық құжат бойынша құны көлемiнен асатын оның басқа мүлкi алынуы мүмкiн. Бұндай жағдайларда, мүлiктi өткiзгеннен кейiн орындау құжаты бойынша өндiрiлетiн сомма және орындау жөнiндегі шығыстар ұсталғаннан қалғаны борышкерге қайтарылады.";

11) часть вторую статьи 38 изложить в следующей редакции:
"Взыскание на денежные средства должника, находящиеся в банках или организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций, осуществляется судебным исполнителем путем выставления инкассового распоряжения. К инкассовому распоряжению прилагаются оригиналы исполнительных документов либо их копии, заверенные печатью суда.";
12) в пункте 1 статьи 40 слова "и иных кредитных учреждениях" заменить словами "или организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций";
13) пункт 1 статьи 41 дополнить предложением вторым следующего содержания:
"В случае, предусмотренном пунктом 4 статьи 35 настоящего Закона, стоимость описываемого имущества может превышать размер взыскания по исполнительному документу.";
14) в пункте 3 статьи 49:
слова "в сумме оценки" заменить словами "по последней объявленной цене";
дополнить предложением следующего содержания:
"При этом, арест с данного имущества снимается.";
15) в статье 50 после слова "реализуется" дополнить словами "или используется";
16) в пункте 1 статьи 57 после слов "установленного законодательством Республики Казахстан," дополнить словами "а по другим взысканиям";
17) в статье 68-1:
пункт 2 дополнить частью второй следующего содержания:
"Выселение состоит из освобождения помещения, указанного в исполнительном документе, от выселяемого (выселяемых), его (их) имущества, домашних животных и запрещения выселяемому (выселяемым) пользоваться освобожденным помещением.";
пункт 3 дополнить предложением следующего содержания:
"Хранение имущества должника осуществляется в срок, не превышающий трех лет, по истечении которого указанное имущество реализуется в порядке, установленном для реализации бесхозяйного имущества.";
18) в пункте 1 статьи 75 слова "взыскателя или государства" заменить словами "лиц, которые их понесли";
19) в статье 77:
в части первой пункта 1:
слово "принудительного" исключить;
дополнить предложением следующего содержания:
"Исполнительская санкция не взыскивается в случае, если должник исполнил исполнительный документ в полном объеме в срок, установленный ему судебным исполнителем в соответствии со статьей 10 настоящего Закона, а также, если размер десяти процентов от взысканной по исполнительному документу суммы меньше размера одного месячного расчетного показателя.";
часть вторую исключить;
20) пункт 1 статьи 86 дополнить подпунктом 9-1) следующего содержания:
"9-1) на безотлагательный прием руководителями и другими должностными лицами государственных органов, организаций, независимо от форм собственности по вопросам, связанным с исполнением исполнительных документов;";

11) 38-баптың екiншi бөлiк мынадай редакцияда жазылсын:
"Борышкердің банкідегi және немесе жекелеген банкi операциясын жүзеге асыратын ұйымдардағы қаржы құралдарын өндiру сот орындаушымен инкассалық өкiм шығару арқылы жүзеге асырылады, Инкассалық өкiмге орындаушылық құжаттың түпнұсқасы, немесе соттың мөртабанымен куәландырылған олардың көшiрмелерi қоса беріледі.";
12) 40-баптың 1-тармақтарына "және өзге де несие мекемелерiндегi" деген сөздер "немесе банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдардағы" деген сөзбен ауыстырылсын;
13) 41-баптың 1-тармақтағы мынадай мазмұндағы екiншi сөйлеммен толықтырылсын:
"Осы баптың 35-бабының 4-тармағымен көзделген жағдайда жазылатын мүлiктiң құны орындаушылық құжат бойынша өндiрілетін көлемнен асуы мүмкін.";
14) 49-бапта 3-тармағындағы:
"бағаланған сомасында" деген сөздер "соңғы хабарландырылған баға бойынша деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы сөйлеммен толықтырылсын:
"Бұл ретте осы мүлiктегi тыйым алынады.";
15) 50-тармақтағы "сатылады" деген сөзден кейiн "немесе пайдаланылады" деген сөздермен толықтырылсын;
16) 57-баптың 1-тармағында "өндiрiп алу кезiңде," сөзiнен кейiн "aл басқа өндiрулермен" сөзiмен толықтырылсын;
17) 68-1-бабындағы:
2-тармақ мынадай мазмұндағы екіншi бөлікпен толықтырылсын:
"Көшiру жiберу орындаушылық құжатта көрсетiлген бөлмеден босатудан, көшіріп жіберушіден (көшiрiп жіберілетіндерден) оның (олардың) мүлiктерінен, үй жануарларынан және көшiрiп жіберушіден (көшiрiп жiберiлетiндерден) босатылған бөлменi пайдаланудан тыйым салудан тұрады.";
3-тармақ мынадай мазмұндағы сөйлеммен толықтырылсын:
"Борышкердiң мүлкін сақтау үш жылдан аспайтын мерзiмде жүзеге асырылады, мерзiмi өткеннен кейiн көрсетiлген мүлiк қожайыны жоқ өткiзу үшін белгiленген тәртiпте сатылады.";
18) 75-баптың 1-тармағындағы "өндiрiп алу кезінде" сөздерінен кейін ", ал басқа өндірулерде" деген сөздермен толықтырылсын;
19) 77-бапта:
1-тармақта:
"мәжбүрлеп" сөзi алып тасталсын:
бiрiншi бөлiк мынадай мазмұндағы сөйлеммен толықтырылсын:
"Орындаушылық санкция мына жағдайларда өндірілмейді, егер борышкер осы Заңның 10-бабына сәйкес оған сот орындаушы белгiлеген мерзiмде орындаушылық құжатты толық көлемде орындаса, сондай-ақ орындаушылық құжаттағы өндiрiлген сомманың 10 процентi бір айлық есептік көрсеткiш көлемiнен кем болса.";
екінші бөлiмi алып тасталсын;
20) 86-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 9-1-тармақшасымен толықтырылсын:
"9-1) орындаушылық құжаттарды орындаумен байланысты мәселелер жөнiнде басшылардың және мемлекеттік органдардың лауазымды тұлғалардың, меншiк нысанына қарамастан ұйымдардың сөзсiз қабылдауына.";

21) в статье 86-1:
подпункт 1) после слов "судебных исполнителей" дополнить словами "и судебных приставов";
подпункт 4) после слов "судебных исполнителей" дополнить словами "и судебных приставов";
22) статью 87 изложить в следующей редакции:
"Статья 87. Обжалование решения и действия (бездействия) судебного исполнителя
Решение и действие (бездействие) судебного исполнителя по исполнению исполнительного документа или на отказ в совершении таких действий могут быть обжалованы взыскателем или должником в суде.
Жалоба подается в суд в порядке и в сроки, предусмотренные гражданским процессуальным законодательством.";
23) дополнить статьей 89 следующего содержания:
"Статья 89. Меры социальной защиты работников органов исполнительного производства
В случае гибели сотрудников органов исполнительного производства при исполнении служебных обязанностей семьи погибших имеют право на получение жилой площади из государственного жилищного фонда в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.".
14. В  Закон Республики Казахстан от 6 марта 2003 г. "О микрокредитных организациях" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., N 4, ст. 23):
пункт 4 статьи 16 дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) органам исполнительного производства: по находящимся в их производстве делам исполнительного производства на основании постановления, подписанного судебным исполнителем, заверенного печатью органа исполнительного производства и санкционированного прокурором;".
15. В  Закон Республики Казахстан от 28 марта 2003 г. "О кредитных товариществах" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., N 5, ст. 32; 2004 г., N 23, ст. 142; 2005 г., N 14, ст. 55):
пункт 5 статьи 21 дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) органам исполнительного производства: по находящимся в их производстве делам исполнительного производства на основании постановления, подписанного судебным исполнителем, заверенного печатью органа исполнительного производства и санкционированного прокурором;".
16. В  Закон Республики Казахстан от 2 июля 2003 г. "О рынке ценных бумаг" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., N 14, ст. 119; 2004 г., N 16, ст. 91; N 23, ст. 142; 2005 г., N 7-8, ст. 24; N 14, ст. 58):
подпункт 4) пункта 3 статьи 43 изложить в следующей редакции:
"4) органам исполнительного производства: по находящимся в их производстве делам исполнительного производства на основании постановления, подписанного судебным исполнителем, заверенного печатью органа исполнительного производства и санкционированного прокурором;".

21) 86-1-бапта:
1) тармақшада "сот орындаушылары" деген сөздерден кейiн "және сот приставтарына" деген сөздермен толықтырылсын;
4) тармақшада "сот орындаушыларының" деген сөздерден кейін "және cот приставтарының" деген сөздермен толықтырылсын;
22) 87-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"87-бап. Шешiмге және сот орындаушының әрекетіне
(әрекетсiздiгіне) шағымдану
Өндiріп алушы не борышкердiң шешiмге, орындаушылық құжатты орындау бойынша сот орындаушының әрекетiне (әрекетсiздiгiне) немесе осындай әрекеттен бас тартуы сотта шағымдалуы мүмкiн. Шағым, азаматтық iс жүргiзу заңнамасымен көзделген тәртiпте және мерзiмде сотқа беріледі.";
23) 89-бап мынадай мазмұнда толықтырылсын:
"89-бап. Атқарушылық iс жүргiзу органдары қызметкерлерiн
әлеуметтiк қорғау шаралары
Атқарушылық iс жүргiзу органдарының қызметкерлерi қызметтiк мiндеттерiн орындау кезiнде қаза тапқан жағдайда, қаза тапқанның отбасы Қазақстан Республикасы заңнамасымен белгіленген тәртiпте мемлекеттiк тұрғын үй қорынан тұрғын алаң алу құқы бap.".
14. 2003 жылғы 6 наурыздағы "Шағын кредит ұйымдары туралы" Қазақстан Республикасының  Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2003 ж., N 4, 23-құжат):
16-баптың 4-тармағы мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшасымен толықтырылсын:
"2-1) атқарушылық іс жүргiзу органына: олардың өндiрiсiндегi атқарушылық іс жүргiзу iстерi сот орындаушысымен қол қойылған, атқарушылық iс жүргiзу органының мөртабанымен куәландырылған және прокурормен санкцияландырылған қаулының негiзiнде;".
15. 2003 жылғы 28 наурыздағы "Кредиттiк серiктестiк туралы" Қазақстан Республикасының  Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2003 ж., N 5, 32-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат; 2005 ж., N 14, 55-құжат):
21-баптың 5-тармағы мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшасымен толықтырылсын:
"2-1) атқарушылық іс жүргізу органына: олардың өндiрiсiндегi атқарушылық іс жүргiзу iстерi сот орындаушысымен қол қойылған, атқарушылық іс жүргiзу органының мөртабанымен куәландырылған және прокурормен санкцияландырылған қаулының негiзiнде;".
16. 2003 жылғы 2-шiлдедегi " Бағалы қағаздар нарығы туралы " Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2003 ж., N 14, 119-құжат; 2004 ж., N 16, 91-құжат; N 23, 142-құжат; 2005 ж., N 7-8, 24-құжат; N 14, 58-құжат):
34-баптың 3-тармағының 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) атқарушылық іс жүргізу органына: олардың өндiрiсiндегi атқарушылық іс жүргiзу iстерi сот орындаушысымен қол қойылған, атқарушылық іс жүргiзу органының мөртабанымен куәландырылған және прокурормен санкцияландырылған қаулының негiзiнде;".

Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан
Приложение
к Закону Республики Казахстан
"О внесении дополнений и изменений
в некоторые законодательные акты
Республики Казахстан по вопросам
исполнительного производства"
от "___"_______ 200__ г. N __
Приложение
к Гражданскому процессуальному
кодексу Республики Казахстан
от 13 июля 1999 г. N 411
Перечень
имущества, на которое не может быть обращено
взыскание по исполнительным документам
Взыскание по исполнительным документам не может быть обращено на следующие виды имущества и предметы, принадлежащие должнику на праве личной собственности или являющиеся его долей в общей собственности, необходимые для должника и лиц, находящихся на его иждивении:
1. Предметы домашней обстановки, утвари, одежды:
а) одежда, обувь, белье, постельные принадлежности, кухонная и столовая утварь, находившиеся в употреблении, за исключением меховой и другой ценной одежды (если имеется иная одежда, способная заменить ее для обеспечения прожиточного минимума), столовых сервизов, предметов, сделанных из драгоценных металлов, а также имеющих художественную ценность;
б) мебель, минимально необходимая для должника и членов его семьи (по одной кровати и стулу на каждое лицо, один стол, один шкаф и один сундук на семью);
в) все детские принадлежности.
2. Продукты питания в количестве, необходимом для должника и его семьи до нового урожая, если основным занятием должника является сельское хозяйство, а в остальных случаях - продукты питания и деньги на общую сумму в размере, не менее минимального размера заработной платы.
3. Топливо, предназначенное для приготовления пищи и отопления жилого помещения семьи.
4. Инвентарь (в том числе пособия и книги), необходимый для продолжения профессиональных занятий должника, за исключением случаев, когда должник приговором суда лишен права заниматься соответствующей деятельностью или когда инвентарь использовался им для совершения преступления.
5. Транспортные средства, специально предназначенные для передвижения инвалидов.
6. Международные, государственные и иные призы, которыми награжден должник.

2-Бап. Осы Заң оны алғашқы ресми жарияланғаннан кейiн күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгiзіледi.
Қазақстан Республикасының
Президентi
"Атқарушылық iс жүргiзу
мәселелерi бойынша
Қазақстан Республикасының
кейбір заңнамалық актiлерiне
толықтырулар мен өзгерiстер
енгiзу туралы"
Қазақстан Республикасының
200_ жылғы "__" ____ N_Заңына
қосымша
1999 жылғы 13 шілдедегі N 411
Қазақстан Республикасының
Азаматтық iс жүргiзу кодексiне
қосымша
Орындаушылық құжаттар бойынша
өндiруге жатпайтын мүлiктер тiзбесi
Орындаушылық құжаттар бойынша борышкерге жеке меншiк құқығында немесе жалпы меншiктегі оның үлесi болып табылатын борышкерге және оның қарауындағы тұлғаларға қажетті мынадай мүлiктер мен заттар өндiрiлуге жатпайды:
1. Үй жиһаздары, ыдыс аяқтар, киiм кешектер:
а) аң терiлерi және басқа бағалы киiмдер (eгep оны ауыстыратын ең төмен күнкөрiстiк деңгейдегi басқа киiм болса), асханалық сервиздер, бағалы металдардан жасалған сондай-ақ көркемдiк құндылықтары бар заттардан басқа киiм, аяқ киiм, iш киiмдер, төсек орындар, пайдаланудағы асханалық ыдыс-аяқ бұйымдары;
б) Борышкер мен оның отбасы үшiн қажеттi мебельдер (әрбiр тұлғаға бiр керует, орындық бiр үстел және отбасына бiр сандық);
в) Барлық балалар заттары.
2. Егер борышкер негiзiнен ауылшаруашылығымен айналысатын болса, борышкер мен оның отбасы үшiн жаңа орақ науқанына дейiн қажетті мөлшерде азық-түлік тағамдар, ал басқа жағдайларда азық-түлiк тағамдар мен ақша еңбек ақының ең төменгi көлемiнен кем емес мөлшерде.
3. Тағам дайындау және отбасының тұрғын үйдi жылытуға арналған отын.
4. Құрал-сайман борышкердiң кәсiби дайындық сабақтары үшiн (соның iшiнде оқулық құралдары, кiтаптар), мына жағдайларды қоспағанда борышкер сот үкiмiмен тиiстi қызметпен айналысу құқығынан айырылған болса, немесе құрал-сайман оның қылмыс жасауы үшiн пайдаланылса.
5. Мүгедектердiң қозғалысы үшiн арналған арнайы көлiк құралдары.
6. Борышкер марапатталған халықаралық, мемлекеттiк және өзге де сыйлықтар.