О внесении изменений и дополнения в постановление Правительства Республики Казахстан от 26 августа 1999 года N 1247
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 сентября 2005 года N 978. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2015 года № 1110
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 29.12.2015 № 1110 (вводится в действие с 01.01.2016).
Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в  постановление Правительства Республики Казахстан от 26 августа 1999 года N 1247 "О Правилах оплаты юридической помощи, оказываемой адвокатами, и возмещения расходов, связанных с защитой и представительством, за счет средств республиканского бюджета" (САПП Республики Казахстан, 1999 г., N 42, ст. 384) следующие изменения и дополнение:
в Правилах оплаты юридической помощи, оказываемой адвокатами, и возмещения расходов, связанных с защитой и представительством, за счет средств республиканского бюджета, утвержденных указанным постановлением:
1) пункты 5 и 6 изложить в следующей редакции:
"5. В постановлении об оплате юридической помощи, оказанной адвокатом, и о возмещении расходов, связанных с защитой и представительством, на предварительном следствии и в дознании, а также в производстве по делу об административном правонарушении, за счет средств республиканского бюджета (далее - постановление) указываются:
должность, фамилия, инициалы дознавателя, следователя, должностного лица, уполномоченного рассматривать дело об административном правонарушении (далее - соответствующий орган), вынесшего постановление;
номер, наименование дела, место, дата и время его рассмотрения;
фамилия, имя, отчество лица, освобожденного от оплаты юридической помощи;
фамилия, имя, отчество адвоката, выполнившего поручение, номер и дата выдачи ордера, удостоверяющего его полномочия;
виды юридической помощи, оказанной адвокатом, с указанием даты и времени, расписанного по часам, и суммы, подлежащей оплате;
количество часов, затраченных адвокатом на ожидание начала следственного или процессуального действия, с указанием даты, времени и суммы, подлежащей оплате;
количество дней, затраченных адвокатом на командировку, связанную с поездкой для оказания юридической помощи, с указанием видов и суммы расходов, подлежащих возмещению;
общая сумма, подлежащая оплате;
полное наименование и банковские реквизиты соответствующей коллегии адвокатов, членом которой является адвокат.
Время, подлежащее оплате, исчисляется в часах, затраченных адвокатом на:
участие в процессуальных и следственных действиях в ходе предварительного следствия и дознания, а также участие в производстве по делу об административном правонарушении;
оказание юридической помощи при свидании с подозреваемым, обвиняемым, содержащимся под стражей, либо с лицом, подвергнутым административному задержанию;
ознакомление с материалами уголовного дела либо дела об административном правонарушении;
составление жалобы на действия соответствующего органа.
Время, подлежащее оплате, исчисляется с момента явки адвоката ко времени, указанному в письменном или с использованием иных средств связи уведомлении соответствующего органа, до окончания процессуального или следственного действия, если адвокат в это время не участвовал в других делах, и фиксируется в протоколе.

Қазақстан Республикасы Yкiметінің 1999 жылғы 26 тамыздағы N 1247 қаулысына өзгерiстер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 30 қыркүйектегі N 978 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 29 желтоқсандағы № 1110 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 29.12.2015 № 1110 (01.01.2016 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қолданушылар назарына: қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз.
Қазақстан Республикасының Yкіметі  ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. "Реcпубликалық бюджет қаражаты есебiнен адвокаттар көрсететiн заң көмегіне ақы төлеу және қорғау мен өкiлдiк етуге байланысты шығыстарды өтеудiң ережелерi туралы" Қазақстан Республикасы Yкiметiнің 1999 жылғы 26 тамыздағы N 1247  қаулысына (Қазақстан Республикасының ПYКЖ-ы, 1999 ж., N 42, 384-құжат) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгiзiлсiн:
көрсетiлген қаулымен бекiтiлген Республикалық бюджет қаражаты есебiнен адвокаттар көрсететiн заң көмегiне ақы төлеу және қорғау мен өкiлдiк етуге байланысты шығыстарды өтеудiң ережелерiнде:
1) 5 және 6-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Республикалық бюджет қаражаты есебiнен алдын ала тергеуде және анықтауда, сондай-ақ әкiмшілiк құқық бұзушылық туралы iс бойынша iс жүргiзуде адвокат көрсеткен заң көмегiне ақы төлеу және қорғау мен өкiлдiк eтугe байланысты шығыстарды өтеу туралы қаулыда (бұдан әpi - қаулы) мыналар көрсетiледi:
қаулыны шығарған анықтаушының, тергеушінің, әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы істi қарауға уәкiлетті лауазымды адамның (бұдан әрi - тиістi орган) лауазымы, тегi, аты-жөні;
істiң нөмiрi, атауы, оның қаралған орны, күні және уақыты;
заң көмегiне ақы төлеуден босатылған адамның тегі, аты, әкесінің аты;
тапсырманы орындаған адвокаттың тегі, аты, әкесінің аты, оның өкiлеттігін куәландыратын ордердiң нөмiрi және берiлген күнi;
күні мен caғатпен бөлінген уақыты және төлеуге жататын сомасы көрсетіле отырып, адвокат көрсеткен заң көмегiнiң түрлерi;
күнi, уақыты және төлеуге жататын сомасы көрсетiле отырып, адвокаттың тергеу немесе iс жүргiзу әрекетінің басталуын күтуге жұмсаған сағаттарының саны;
өтеуге жататын шығыстардың түрлерi мен сомасы көрсетіле отырып адвокаттың заң көмегiн көрсету үшін жол жүруімен байланысты іссапарға жұмсаған күндерінің саны;
төлеуге жататын жалпы сома;
адвокат мүшесi болып табылатын тиiстi адвокаттар алқасының толық атауы мен банк деректемелерi.
Ақы төлеуге жататын уақыт адвокаттың:
алдын ала тергеу және анықтау барысында iс жүргізу және тергеу әрекеттерiне, сондай-ақ әкiмшілік құқық бұзушылық туралы iс бойынша iс жүргізуге қатысуға;
қамауда ұсталатын сезiктiмен, айыпталушымен не әкімшілiк ұстауға тартылған адаммен кездесу кезінде заң көмегін көрсетуге;
қылмыстық iс не әкiмшілiк құқық бұзушылық туралы iс материалдарымен танысуға;
тиiсті органның iс-әрекетіне шағым жасауға жұмсаған сағаттарымен есептеледi.
Ақы төлеуге жататын уақыт адвокаттың тиiстi органның жазбаша нeмece өзге де байланыс құралдарын пайдалана отырып жасаған хабарламасында көрсетiлген уақытта келген сәтiнен бастап, егер адвокат осы уақытта басқа iстерге қатыспаса, iс жүргiзу немесе тергеу әрекетi аяқталғанға дейiн есептеледi және хаттамада тiркеледi.

При отказе подозреваемого или обвиняемого либо лица, привлекаемого к административной ответственности, от адвоката, назначенного в порядке  статьи 72 Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан либо  статьи 589 Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях, оплате подлежит время, затраченное адвокатом на ознакомление с материалами дела, оказание юридической помощи при свидании, процессуальное оформление такого отказа, а также командировочные и другие расходы в случае выезда в другую местность.
В случае оказания адвокатом юридической помощи с выездом в другую местность оплата производится за полный рабочий день, независимо от продолжительности следственного или процессуального действия, если адвокат в этот день не участвовал в производстве по другим делам.
Время, затраченное адвокатом на оказание юридической помощи при свидании с подозреваемым или обвиняемым, содержащимся под стражей, либо с лицом, подвергнутым административному задержанию, определяется по справкам следственных изоляторов, изоляторов временного содержания или специальных приемников органов внутренних дел.
Время, подлежащее оплате за ознакомление с материалами уголовного дела в ходе предварительного следствия или дознания либо дела об административном правонарушении, определяется соответствующим органом с учетом сложности дела. При этом минимальное количество часов за изучение одного тома материалов уголовного дела не может быть менее трех часов, дела об административном правонарушении - менее одного часа.
Время, необходимое для составления жалобы на действия соответствующего органа, определяется адвокатом с учетом сложности дела и не может быть менее двух часов.
6. Размер оплаты юридической помощи за один час участия адвоката в производстве по уголовному делу на следствии и в дознании или по делу об административном правонарушении, в том числе за ознакомление с материалами дела, составление жалобы по делу, определяется из расчета 1/21 минимального размера заработной платы, устанавливаемого законодательством Республики Казахстан.
Время, затраченное адвокатом на свидание с подозреваемым либо обвиняемым, содержащимся под стражей, либо с лицом, подвергнутым административному задержанию, оплачивается в размере 75 процентов оплаты, установленной абзацем первым настоящего пункта.
Время, затраченное адвокатом на ожидание начала следственного или процессуального действия, если адвокат явился в назначенное время и не участвовал в производстве по другим делам, оплачивается в размере 50 процентов оплаты, установленной абзацем первым настоящего пункта.
Каждый час участия адвоката в допросе подозреваемого или обвиняемого в ночное время в случае, не терпящем отлагательства, в течение которого истекают сроки, установленные  статьей 68 Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан, оплачивается не ниже чем в полуторном размере, установленном абзацем первым настоящего пункта.
Каждый час участия адвоката в допросе подозреваемого или обвиняемого в выходные и праздничные дни, в течение которых истекают сроки, установленные  статьей 68 Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан, оплачивается не ниже чем в двойном размере, установленном абзацем первым настоящего пункта.";

Сезiкті немесе айыпталушы не әкiмшiлiк жауапкершілiкке тартылған адам Қазақстан Республикасының Қылмыстық iс жүргiзу кодексінiң  72-бабының  не Қазақстан Республикасының Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы кодексінің  589-бабының  тәртiбiмен тағайындалған адвокаттан бас тартқан кезде, адвокаттың iс материалдарымен танысуға, кездесу кезiнде заң көмегiн көрсетуге, осындай бас тартуды iс жүргiзу ресімдеуiне жұмсаған уақыты, сондай-ақ басқа жерге жол жүрген жағдайда iссапар және басқа да шығыстары төленуге жатады.
Адвокат басқа жерге жол жүріп заң көмегiн көрсеткен жағдайда, егер адвокат бұл күнi басқа iстер бойынша iс жүргiзуге қатыспаса, тергеу немесе iс жүргiзу әрекетінің ұзақтығына қарамастан, ақы төлеу толық жұмыс күніне жүргiзiледi.
Адвокаттың қамауда ұсталатын сезiктiмен немесе айыпталушымен не әкiмшілік ұстауға тартылған адаммен кездесу кезiнде заң көмегін көрсетуге жұмсаған уақыты тергеу изоляторларының, уақытша ұстау изоляторларының немесе iшкi iстер органдарының арнайы қабылдау орындарының анықтамалары бойынша айқындалады.
Алдын ала тергеу немесе анықтау барысында қылмыстық істің нe әкiмшілiк құқық бұзушылық туралы iстiң материалдарымен танысқаны үшін ақы төлеуге жататын уақытты iстің күрделілігін ескере отырып, тиісті орган белгiлейдi. Бұл ретте қылмыстық iс материалдардың бip томын зерделеуге кеткен сағатының ең аз мөлшерi - үш сағаттан, әкімшілiк құқық бұзушылық туралы iс бойынша бiр сағаттан кем болмауы тиiс.
Тиiстi органның iс-әрекеттеріне шағым жасау үшiн қажетті уақытты iстiң күрделілігін ескере отырып, адвокат белгілейдi және ол екi сағаттан кем болмайды.
6. Адвокаттың тергеуде және анықтауда қылмыстық iс бойынша немесе әкiмшілiк құқық бұзушылық туралы iс бойынша iс жүргiзуге қатысқан бiр сағат iшiндегi көрсеткен заң көмегiне, соның iшiнде iс материалдарымен танысқаны, iс бойынша шағым жасағаны үшiн ақы төлеу мөлшерi Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жалақының ең төменгi мөлшерiнiң 1/21 есебiнен белгіленедi.
Адвокаттың қамауда ұсталатын сезiктiмен не айыпталушымен не әкiмшiлiк ұстауға тартылған адаммен кездесуге жұмсаған уақыты осы тармақтың бiрiнші абзацында белгіленген ақының 75 пайызы мөлшерiнде төленеді.
Егер адвокат белгiленген уақытта келсе және басқа iстер бойынша iс жүргiзуге қатыспаса, адвокаттың тергеу немесе iс жүргiзу әрекетiнiң басталуын күтуге жұмсаған уақыты осы тармақтың бiрiншi абзацында белгіленген ақының 50 пайызы мөлшерiнде төленедi.
Адвокаттың Қазақстан Республикасының Қылмыстық iс жүргізу кодексiнiң  68-бабында  белгіленген мерзім аяқталатын, кейiнгi қалдыруға болмайтын жағдайда түнгi уақытта сезiктiден немесе айыпталушыдан жауап алуға қатысқан әрбiр сағатына осы тармақтың бiрiнші абзацында белгіленгеннен бiр жарым еседен кем емес мөлшерде ақы төленедi.
Адвокаттың Қазақстан Республикасының Қылмыстық iс жүргізу кодексiнің 68-бабында белгіленген мерзiм аяқталатын демалыс және мереке күндерi сезiктiден немесе айыпталушыдан жауап алуға қатысқан әрбiр сағатына осы тармақтың бiрiнші абзацында белгіленгеннен екi еседен кем емес мөлшерде ақы төленедi.";

2) пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. В постановлении или определении об оплате юридической помощи, оказанной адвокатом, и о возмещении расходов, связанных с защитой и представительством, в суде за счет средств республиканского бюджета (далее - постановление или определение) указываются:
наименование соответствующего суда, должность, фамилия, инициалы судьи, вынесшего постановление или определение;
номер, наименование дела, место, дата и время его рассмотрения;
фамилия, имя, отчество лица, освобожденного от оплаты юридической помощи;
фамилия, имя, отчество адвоката, выполнившего поручение, номер и дата выдачи ордера, удостоверяющего его полномочия;
виды юридической помощи, оказанной адвокатом, с указанием даты и времени, расписанного по часам, и суммы, подлежащей оплате;
количество часов, затраченных адвокатом на ожидание начала судебного заседания, с указанием даты, времени и суммы, подлежащей оплате;
количество часов, затраченных адвокатом на ожидание продолжения главного судебного разбирательства в случае его отложения, с указанием даты, времени и суммы, подлежащей оплате;
количество дней, затраченных адвокатом на командировку, связанную с поездкой для оказания юридической помощи, с указанием видов и суммы расходов, подлежащих возмещению;
общая сумма, подлежащая оплате;
полное наименование и банковские реквизиты соответствующей коллегии адвокатов, членом которой является адвокат.
Время, подлежащее оплате, исчисляется в часах, затраченных адвокатом на:
ознакомление с материалами уголовного или гражданского дела либо дела об административном правонарушении, протоколами судебных заседаний;
оказание юридической помощи при свидании с подсудимым или осужденным, содержащимся под стражей, либо с лицом, подвергнутым административному задержанию;
участие в судах первой, апелляционной и надзорной инстанций по уголовным и гражданским делам, либо в производстве по делу об административном правонарушении;
составление апелляционной или надзорной жалоб по уголовному либо гражданскому делу, жалобы на постановление по делу об административном правонарушении, замечаний на протоколы судебных заседаний.
Время, подлежащее оплате за ознакомление с материалами уголовного дела в ходе досудебной подготовки, если адвокат не принимал участие по этому делу на предварительном следствии или в дознании, либо с материалами дела об административном правонарушении или гражданского дела, а также с протоколом судебного заседания, определяется судьей с учетом сложности дела. При этом минимальное количество времени за изучение одного тома материалов уголовного дела не может быть менее трех часов, гражданского дела или дела об административном правонарушении - менее одного часа, за ознакомление с протоколом судебного заседания и составление замечаний на него - менее двух часов.
Время, затраченное адвокатом на оказание юридической помощи при свидании с подсудимым либо осужденным, содержащимся под стражей, либо лицом, подвергнутым административному задержанию, определяется по справкам следственных изоляторов, изоляторов временного содержания или специальных приемников органов внутренних дел.
Время, подлежащее оплате за участие в суде, исчисляется с момента явки адвоката ко времени, указанному в письменном или с использованием иных средств связи уведомлении суда, до объявления председательствующим о закрытии судебного заседания, если адвокат в это время не участвовал в других делах, и фиксируется в протоколе судебного заседания.

2) 7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Республикалық бюджет қаражаты есебiнен адвокат көрсеткен заң көмегiне ақы төлеу туралы және сотта қорғауға және өкiлдiк етуге байланысты шығыстарды өтеу туралы қаулыда немесе ұйғарымда (бұдан әрi - қаулы немесе ұйғарым) мыналар көрсетiледi:
тиiстi соттың атауы, қаулыны немесе ұйғарымды шығарған судьяның лауазымы, тегі, аты-жөнi;
iстiң нөмiрi, атауы, оның қаралған орны, күнi және уақыты;
заң көмегіне ақы төлеуден босатылған адамның тегi, аты, әкесiнiң аты;
тапсырманы орындаған адвокаттың тегi, аты, әкесiнің аты, оның өкiлеттігін куәландыратын ордердiң нөмiрi және берiлген күнi;
күнi мен сағатпен бөлінген уақыты және төлеуге жататын сомасы көрсетiле отырып, адвокат көрсеткен заң көмегiнiң түрлерi;
күнi, уақыты және төлеуге жататын сомасы көрсетіле отырып, адвокаттың сот отырысының басталуын күтуге жұмсаған сағаттарының саны;
күнi, уақыты және төлеуге жататын сомасы көрсетiле отырып, адвокаттың басты сот талқылауы кейiнге қалдырылған жағдайда оның жалғасын күтуге жұмсаған сағаттарының саны;
өтеуге жататын шығыстардың түрлерi мен сомасы көрсетiле отырып, адвокаттың заң көмегiн көрсету үшін жол жүруiмен байланысты iссапарға жұмсаған күндерінің саны;
төлеуге жататын жалпы сома;
адвокат мүшесi болып табылатын тиiсті адвокаттар алқасының толық атауы мен банк деректемелерi.
Ақы төлеуге жататын уақыт адвокаттың:
қылмыстық немесе азаматтық iстiң не әкiмшілiк құқық бұзушылық туралы iстiң материалдарымен, cот отырыстарының хаттамаларымен танысуға;
қамауда ұсталатын сотталушымен немесе сотталған адаммен не әкімшілiк ұстауға тартылған адаммен кеңесу кезiнде заң көмегiн көрсетуге;
қылмыстық және азаматтық iстер бойынша бiрiншi, апелляциялық және қадағалау сатыларындағы соттарға не әкiмшілiк құқық бұзушылық туралы iс бойынша iс жүргiзуге қатысуға;
қылмыстық не азаматтық iс бойынша аппелляциялық немесе қадағалау шағымдарын, әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс бойынша қаулыға шағымдар, cот отырыстарының хаттамаларына ескертулер жасауға жұмсаған сағаттарымен есептеледi.
Егер адвокат қылмыстық iс бойынша алдын ала тергеуге немесе анықтауға қатыспаса сотқа дейiнгі дайындық барысында осы iстiң материалдарымен не әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы істің немесе азаматтық iстің материалдарымен, сондай-ақ сот отырысының хаттамасымен танысқаны үшін ақы төлеуге жататын уақытты iстің күрделілігін ескере отырып, судья белгілейдi. Бұл ретте қылмыстық iс материалдарының бiр томын зерделеуге кеткен уақыттың ең аз мөлшерi үш сағаттан, азаматтық iс немесе әкiмшілiк құқық бұзушылық туралы iс - бiр сағаттан, сот отырысының хаттамасымен танысу және оған ескертулер жасау eкі сағаттан кем болмайды.
Адвокаттың қамауда ұсталатын сотталушымен не сотталған адаммен не әкiмшiлiк ұстауға тартылған адаммен кездесу кезiнде заң көмегiн көрсетуге жұмсаған уақыты тергеу изоляторларының, уақытша ұстау изоляторларының немесе iшкi iстер органдарының арнайы қабылдау орындарының анықтамалары бойынша белгiленедi.
Сотқа қатысқаны үшін ақы төлеуге жататын уақыт соттың жазбаша немесе өзге де байланыс құралдарын пайдалана отырып жасаған хабарламасында көрсетiлген уақытта адвокаттың келген сәтiнен бастап, егер адвокат осы уақытта басқа iстерге қатыспаса, төрағалық етушi сот отырысының жабылуы туралы хабарлағанға дейiн есептеледi және cот отырысы хаттамасында тiркеледi.

При отказе подсудимого либо лица, привлекаемого к административной ответственности, от адвоката, назначенного в порядке  статьи 72 Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан либо  статьи 589 Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях, оплате подлежит время, затраченное адвокатом на ознакомление с материалами дела, оказание юридической помощи при свидании, процессуальное оформление такого отказа, а также командировочные и другие расходы в случае выезда в другую местность.
В случае отложения главного судебного разбирательства по делу на другое время либо на другой день в порядке, установленном частью 1  статьи 321 Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан, оплате подлежит все рабочее время, затраченное адвокатом на ожидание продолжения главного судебного разбирательства, но не более одного дня, если адвокат в это время не участвовал в производстве по другим делам.
В случае оказания адвокатом юридической помощи с выездом в другую местность, оплата производится за полный рабочий день, независимо от продолжительности судебного разбирательства по делу, если он в этот день не участвовал в производстве по другим делам.
Время, подлежащее оплате за составление апелляционной или надзорной жалобы по уголовному или гражданскому делу либо жалобы на постановление по делу об административном правонарушении, определяется адвокатом с учетом сложности дела и не может быть менее двух часов.
При определении сложности уголовного дела учитываются подсудность уголовного дела, то есть рассмотрение уголовных дел по первой инстанции областными и приравненными к ним судами (городским судом столицы республики, городскими судами городов республиканского значения, специализированным судом - Военным судом войск Республики Казахстан), объем материалов дела, число и тяжесть вменяемых преступлений, количество обвиняемых.";
3) дополнить пунктом 7-1 следующего содержания:
"7-1. Размер оплаты юридической помощи за один час участия адвоката в производстве по делу в суде, в том числе за ознакомление с материалами уголовного дела в ходе досудебной подготовки, если он не принимал участие по этому делу на предварительном следствии либо в дознании, или дела об административном правонарушении либо гражданского дела, с протоколом судебного заседания, составление апелляционной или надзорной жалоб по уголовному либо гражданскому делу, или жалобы по делу об административном правонарушении, а также замечаний на протокол судебного заседания, определяется из расчета 1/21 минимального размера месячной заработной платы, устанавливаемого законодательством Республики Казахстан.
Время, затраченное адвокатом на свидание с подсудимым либо осужденным, содержащимся под стражей, либо лицом, подвергнутым  административному задержанию, оплачивается в размере 75 процентов оплаты, установленной абзацем первым настоящего пункта.
Время, затраченное адвокатом на ожидание начала судебного разбирательства по делу, если он явился в назначенное время и не участвовал в производстве по другим делам, а также время отложения главного судебного разбирательства, если адвокат в это время не оказывал юридическую помощь другим лицам, оплачивается в размере 50 процентов оплаты, установленной абзацем первым настоящего пункта.";

Сотталушы немесе әкiмшiлiк жауапкершілікке тартылған адам Қазақстан Республикасының Қылмыстық іс жүргізу кодексiнің 72-бабының не Қазақстан Республикасының Әкiмшілiк құқық бұзушылық туралы кодексінің 589-бабының тәртiбiмен тағайындалған адвокаттан бас тартқан кезде, адвокаттың iс материалдарымен танысуға, кездесу кезiнде заң көмегiн көрсетуге, осындай бас тартуды іс жүргізу ресiмдеуiне жұмсаған уақыты, сондай-ақ басқа жерге жол жүрген жағдайда iссапар және басқа да шығыстары төленуге жатады.
Қазақстан Республикасының Қылмыстық іс жүргізу кодексі  321-бабының  1-бөлігінде белгiленген тәртiппен іс бойынша басты сот талқылауын басқа уақытқа не басқа күнге кейінге қалдырған жағдайда, егер адвокат бұл уақытта басқа iстер бойынша іс жүргізуге қатыспаса, адвокаттың басты сот талқылауының жалғасын күтуге жұмсаған барлық, бiрақ бір күннен аспайтын жұмыс уақыты төленуге жатады.
Адвокат басқа жерге жол жүріп заң көмегiн көрсеткен жағдайда, егер бұл күні басқа iстер бойынша іс жүргізуге қатыспаса іс бойынша сот талқылауының ұзақтығына қарамастан, ақы төлеу толық жұмыс күніне жүргiзiледi.
Қылмыстық немесе азаматтық іс бойынша апелляциялық немесе қадағалау шағымын не әкімшілік құқық бұзушылық туралы iс бойынша қаулыға шағым жасағаны үшін ақы төлеуге жататын уақытты iстің күрделілігін ескере отырып адвокат белгілейдi және ол уақыт екi сағаттан кем болмайды.
Қылмыстық iстiң күрделілігін айқындаған кезде қылмыстық істің соттылығы, яғни қылмыстық iстердiң облыстық және оларға теңестірілген соттардың (республика астанасының қалалық соты, республикалық маңызы бар қалалардың қалалық соттары, мамандандырылған соттар - Қазақстан Республикасы әскерлерiнің Әскери соты) бірінші сатысы бойынша қаралуы, іс материалдарының көлемi және таңылған қылмыстардың ауырлығы, айыпталушылардың саны eceпкe алынады.";
3) мынадай мазмұндағы 7-1-тармақпен толықтырылсын:
"7-1. Адвокаттың сотта іс бойынша іс жүргiзуге қатысқан бiр сағат ішіндегі көрсеткен заң көмегiне, соның ішінде, егер ол осы іс бойынша алдын ала тергеуге не анықтауға қатыспаса, сотқа дейінгі дайындық барысында қылмыстық ic немесе әкімшiлік құқық бұзушылық туралы іс не азаматтық іс материалдарымен, сот отырысының хаттамасымен танысқаны, қылмыстық не азаматтық iс бойынша апелляциялық немесе қадағалау шағымын немесе әкімшілік құқық бұзушылық туралы iс бойынша шағым, сондай-ақ сот отырысының хаттамасына ескертулер жасағаны үшін ақы төлеу мөлшерi Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жалақының ең төменгi мөлшерінiң 1/21 есебiнен белгіленеді.
Адвокаттың қамауда ұсталатын сотталушымен не сотталған адаммен не әкімшілік ұстауға тартылған адаммен кездесуге жұмсаған уақыты осы тармақтың бiрiншi абзацында белгiленген ақының 75 пайызы мөлшерiнде төленедi.
Егер адвокат белгiленген уақытта келсе және басқа iстер бойынша iс жүргiзуге қатыспаса, оның iс бойынша сот талқылауының басталуын күтуге жұмсаған уақытына, сондай-ақ егер адвокат осы уақытта басқа адамдарға заң көмегін көрсетпесе, басты cот талқылауын кейінге қалдыру уақытына осы тармақтың бiрiншi абзацында белгіленген ақының 50 пайызы мөлшерiнде ақы төленедi.";

4) пункты 8, 9 и 10 изложить в следующей редакции:
"8. Командировочные расходы, связанные с выездом адвоката согласно постановлению и определению суда либо соответствующего органа в другую местность, подлежат оплате по нормам и в порядке, предусмотренном для работников государственных учреждений, содержащихся за счет средств государственного бюджета Республики Казахстан.
9. Один экземпляр постановления или определения приобщается к материалам уголовного или гражданского дела либо дела об административном правонарушении, второй экземпляр вручается адвокату, принявшему участие по делу, для представления в коллегию адвокатов.
По представлению адвокатами второго экземпляра постановления или определения коллегия адвокатов составляет заявку о количестве часов и сумме средств, подлежащих финансированию за счет средств республиканского бюджета (далее - заявка), и направляет ее в территориальный орган администратора соответствующей республиканской бюджетной программы (далее - территориальный орган) в срок до 2 числа месяца, следующего за отчетным месяцем, а за декабрь - не позднее 15 числа отчетного месяца. К заявке в обязательном порядке прилагаются: реестр учета даты и времени участия адвокатов на предварительном следствии, в дознании, производстве по делу об административном правонарушении, суде и копии постановлений и определений.
10. По поступлении заявки территориальный орган направляет информацию о сумме средств, подлежащих выплате адвокатам, администратору соответствующей республиканской бюджетной программы не позднее 10 числа месяца, следующего за отчетным, а за декабрь - не позднее 20 числа отчетного месяца.
Постановления или определения, поступившие в территориальный орган после 15 декабря текущего года, подлежат оплате за счет финансирования следующего года.";
5) пункты 11 и 12 исключить.
2. Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2006 года, за исключением подпунктов 2), 3) и 5) пункта 1, которые вводятся в действие со дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан

4) 8, 9 және 10-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Соттың не тиiсті органның қаулысына және ұйғарымына сәйкес адвокаттың басқа жерге жол жүруiне байланысты iссапар шығыстары Қазақстан Республикасы мемлекеттiк бюджетiнiң қаражаты есебiнен ұсталатын мемлекеттiк мекемелердiң қызметкерлерi үшін көзделген нормалар бойынша және тәртiппен төленуге жатады.
9. Қаулының немесе ұйғарымның бiр данасы қылмыстық немесе азаматтық iстiң не әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы істің материалдарына тiркеледi, екiншi данасы адвокаттар алқасына ұсыну үшін iс бойынша қатысқан адвокатқа беріледi.
Адвокаттардың қаулының немесе ұйғарымның екiншi данасын ұсынуы бойынша адвокаттар алқасы республикалық бюджеттiң қаражаты есебiнен қаржыландыруға жататын сағаттар саны мен қаражат сомасы туралы өтiнiм (бұдан әрi - өтiнiм) жасайды және оны тиiстi республикалық бюджеттік бағдарлама әкiмшісiнiң аумақтық органына (бұдан әрi - аумақтық орган) - есептi айдан кейiнгі айдың 2-күніне дейiнгі мерзiмде, ал желтоқсан үшiн eceпті айдың 15-күнінен кешiктірмей жiбередi. Өтінiмге мiндеттi түрде: адвокаттардың алдын ала тергеуге, анықтауға, әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс бойынша iс жүргiзуге, сотқа қатысқан күні мен уақытын есепке алу тiзiлiмi және қаулылар мен ұйғарымдардың көшiрмелерi қоса беріледi.
10. Өтінiмдер түскеннен кейiн аумақтық орган адвокаттарға төленуге жататын қаражаттың сомасы туралы ақпаратты тиiсті республикалық бюджеттiк бағдарламаның әкiмшісiне - есептiден кейiнгі айдың 10-күнiнен кешiктiрмей, ал желтоқсан үшін есептi айдың 20-күнiнен кешiктiрмей жiбередi.
Аумақтық органға ағымдағы жылдың 15 желтоқсаннан кейiн келiп түскен қаулылар немесе ұйғарымдар келесi жылдың қаржыландыруы есебiнен төлеуге жатады.";
5) 11 және 12-тармақтар алынып тасталсын.
2. Осы қаулы алғаш рет ресми жарияланған күнiнен бастап қолданысқа енгізілетiн 1-тармақтың  2), 3) және 5) тармақшаларын қоспағанда, 2006 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізiледi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі