О проекте Закона Республики Казахстан "О концессии"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 марта 2006 года N 221
Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Респу- блики Казахстан "О концессии".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Проект
Закон Республики Казахстан
"О концессии"
Настоящий Закон регулирует общественные отношения, связанные с концессией, определяет условия и порядок заключения, исполнения и прекращения договоров концессии, определяет гарантии и меры государственной поддержки концессионеров.
Глава 1. Общие положения
Статья 1. Основные понятия, используемые в настоящем Законе
В настоящем Законе используются следующие основные понятия:
1) концессия - передача по договору концессии концессионерам прав на временное владение и пользование объектами государственной собственности, а также прав на создание (строительство) новых объектов и дальнейшее владение, пользование и распоряжение ими, либо без такового, с обязательным финансированием за счет средств концессионера и передачей государству;
2) договор концессии - письменное соглашение между концедентом и концессионером, определяющее права, обязанности и ответственность сторон, условия реализации концессии;
3) конкурсная документация - документация, представляемая потенциальному концессионеру, в которой содержатся условия и порядок проведения конкурса;
4) концедент - Республика Казахстан в лице Правительства Республики Казахстан либо местного исполнительного органа, действующих через соответствующие уполномоченные государственные органы;
5) концессионер - юридическое лицо (за исключением государственных учреждений и государственных предприятий), получившее права на объект концессии, в соответствии с договором концессии;
6) объект концессии - существующие объекты государственной собственности и объекты, которые возникнут по результатам исполнения условий договора концессии;
7) организатор конкурса по концессии (далее - организатор конкурса) - государственные органы, осуществляющие проведение конкурсов по выбору концессионера;
8) периодическая печать - периодические печатные издания, получившие на тендерной основе право на опубликование информации, связанной с передачей объектов в концессию, в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан;
9) потенциальный концессионер - юридическое лицо (за исключением государственных учреждений и государственных предприятий), участвующее в конкурсе по выбору концессионера с целью заключения договора концессии;

"Концессия туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 31 наурыздағы N 221 Қаулысы
Ескерту. "Концессия туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламентiнен қайтарып алынсын - ҚР Үкіметінің 2006.06.14. N  550  қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Үкiметi  ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
"Концессия туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламентi Мәжiлiсiнiң қарауына енгiзiлсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Жоба
Қазақстан Республикасының Заңы
"Концессия туралы"
Осы Заң концессияға байланысты қоғамдық қатынастарды реттейдi, концессия шарттарын жасасу, орындау және олардың қолданылуын тоқтату шарттары мен тәртiбiн айқындайды, концессионерлердi мемлекеттiк қолдау кепiлдiктерi мен шараларын айқындайды.
1-тарау. Жалпы ережелер
1-бап. Осы Заңда пайдаланылатын негiзгi ұғымдар
Осы Заңда мынадай негiзгi ұғымдар пайдаланылады:
1) концессия - концессия шарты бойынша концессионерлерге мемлекеттiк меншiк объектiлерiн уақытша иелену және пайдалану құқықтарын, сондай-ақ концессионердiң қаражаты есебiнен мiндеттi қаржыландырумен және мемлекетке берумен, жаңа объектiлердi құру (салу) және одан әрi иелену, пайдалану және билiк ету не мұндайсыз құқықтарын беру;
2) концессия шарты - тараптардың құқықтарын, мiндеттерi мен жауапкершiлiктерiн, концессияны iске асыру шарттарын айқындайтын концедент пен концессионер арасындағы жазбаша келiсiм;
3) конкурстық құжаттама - конкурс өткiзудiң шарттары мен тәртiбiн қамтитын, әлеуеттi концессионерге ұсынылатын құжаттама;
4) концедент - тиiстi уәкiлеттi мемлекеттiк органдар арқылы әрекет ететiн Қазақстан Республикасының Үкiметi не жергiлiктi атқарушы орган атынан Қазақстан Республикасы;
5) концессионер - концессия шартына сәйкес концессия объектiсiне құқық алған заңды тұлға (мемлекеттiк мекемелер мен мемлекеттiк кәсiпорындарды қоспағанда);
6) концессия объектiсi - қазiргi бар мемлекеттiк меншiк объектiлерi және концессия шартының талаптарын орындау нәтижелерi бойынша пайда болатын объектiлер;
7) концессия жөнiндегi конкурсты ұйымдастырушы (бұдан әрi - конкурсты ұйымдастырушы) - концессионердi таңдау жөнiндегi конкурстарды өткізуді жүзеге асыратын мемлекеттік органдар;
8) мерзімді баспасөз - Қазақстан Республикасының Үкiметi айқындайтын тәртіппен объектiлердi концессияға беруге байланысты ақпаратты жариялауға арналған құқықтық тендерлiк негiзде алған мерзiмдi баспа басылымдар;
9) әлеуетті концессионер - концессия шартын жасасу мақсатында концессионер таңдау жөніндегі конкурсқа қатысушы заңды тұлға (мемлекеттiк мекемелер мен мемлекеттiк кәсiпорындарды қоспағанда);

10) проект реализации концессии - совокупность мероприятий по осуществлению концессии, реализуемых в течение ограниченного периода времени и имеющих завершенный характер;
11) уполномоченный орган по распоряжению республиканской собственностью - государственный орган, осуществляющий в пределах своей компетенции реализационные и контрольно-надзорные функции в сфере управления объектами республиканской собственности;
12) уполномоченный государственный орган соответствующей отрасли - центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство соответствующей отраслью (сферой) государственного управления.
Статья 2. Законодательство Республики Казахстан о концессии
1. Законодательство Республики Казахстан о концессии основывается на Конституции Республики Казахстан и состоит из  Гражданского кодекса  Республики Казахстан, настоящего Закона и иных нормативных правовых актов Республики Казахстан.
Отношения, связанные с концессией в сфере недропользования, регулируются и осуществляются в соответствии с  Законом   Республики Казахстан "О недрах и недропользовании".
2. Если международным договором, ратифицированным Республикой Казахстан, установлены иные правила, чем те, которые предусмотрены настоящим Законом, то применяются правила международного договора.
Статья 3. Основные принципы концессии
Основными принципами концессии в Республике Казахстан являются:
принцип прозрачности - обязательное опубликование перечня объектов концессии, предлагаемых к реализации в среднесрочный период, информации о проведении и результатах конкурсов по выбору концессионера, за исключением сведений, составляющих государственные секреты или иную охраняемую законом тайну;
принцип справедливости - обеспечение сбалансированности интересов и рисков концедента и концессионера;
принцип защиты прав и законных интересов потребителей - обеспечение прав и законных интересов потребителей товаров, работ и услуг, предоставляемых концессионером по договору концессии.
Статья 4. Сферы применения концессии
1. В концессию могут передаваться следующие объекты:
1) объекты в сфере образования;
2) объекты в жилищно-коммунальной сфере;
3) объекты транспортной инфраструктуры;
4) объекты в сфере здравоохранения;
5) объекты в сфере электроэнергетики;
6) объекты в сфере туризма.
2. Перечень объектов, которые не могут передаваться в концессию, определяется Президентом Республики Казахстан.
Статья 5. Передача концессионеру прав на земельные участки
В целях реализации договора концессии, концессионеру могут передаваться права землепользования в соответствии с земельным законодательством Республики Казахстан.

10) концессияны iске асыру жобасы - шектеулi уақыт кезеңiнде iске асырылатын және аяқталған сипатқа ие концессияны жүзеге асыру жөнiндегi iс-шаралар жиынтығы.
11) республикалық меншiкке иелiк ету жөнiндегi уәкiлеттi орган - өз құзыреті шегінде республикалық меншiк объектiлерiн басқару саласында iске асыру және бақылау-қадағалау функцияларын жүзеге асыратын мемлекеттiк орган;
12) тиісті саланың уәкiлеттi мемлекеттiк органы - мемлекеттiк басқарудың тиiстi саласына (аясына) басшылық жасауды жүзеге асыратын орталық атқарушы орган.
2-бап. Қазақстан Республикасының концессия туралы
заңнамасы
1. Қазақстан Республикасының концессия туралы заңнамасы Қазақстан Республикасының  Конституциясына  негiзделедi және Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексiнен, осы Заңнан және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтiк құқықтық актiлерiнен тұрады.
Жер қойнауын пайдалану саласындағы концессияға байланысты қатынастар "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының  Заңына  сәйкес реттеледi және жүзеге асырылады.
2. Егер Қазақстан Республикасы бекiткен халықаралық шартта осы Заңда көзделгеннен өзгеше ережелер белгiленсе, онда халықаралық шарттың ережелерi қолданылады.
3-бап. Концессияның негiзгi қағидаттары
Қазақстан Республикасында концессияның негiзгi қағидаттары:
ашықтық қағидаты - орта мерзiмдi кезеңде сатуға ұсынылған концессия объектiлерiнiң тiзбесiн, мемлекеттiк құпияларды немесе заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын мәлiметтердi қоспағанда, концессионердi таңдау жөнiндегi конкурстарды өткiзу және олардың нәтижелерi туралы ақпаратты мiндеттi түрде жариялау;
әдiлдiк қағидаты - концедент пен концессионердiң мүдделерi мен тәуекелдерiнiң теңгерiмдiлiгiн қамтамасыз ету;
тұтынушылардың құқықтары мен заңды мүдделерiн қорғау қағидаты - концессия шарты бойынша концессионер ұсынатын тауарларды, жұмыстар мен қызметтердi тұтынушылардың құқықтары мен заңды мүдделерiн қамтамасыз ету.
4-бап. Концессия қолданылатын салалар
1. Концессияға мынадай объектiлер берiлуi мүмкiн:
1) бiлiм беру саласындағы объектiлер;
2) тұрғын үй-коммуналдық саладағы объектiлер;
3) көлiк инфрақұрылымының объектiлерi;
4) денсаулық сақтау саласындағы объектiлер;
5) электр энергетикасы саласындағы объектiлер;
6) туризм саласындағы объектiлер.
2. Концессияға берiлмейтiн объектiлердiң тiзбесiн Қазақстан Республикасының Үкiметi айқындайды.
5-бап. Концессионерге жер учаскелерiне құқықтар беру
Концессия шартын iске асыру мақсатында концессионерге Қазақстан Республикасының жер заңнамасына сәйкес жердi пайдалану құқығы берiлуi мүмкін.

Статья 6. Возмещение затрат, понесенных в связи с договором
концессии
1. Затраты концессионера, связанные с исполнением договора концессии, могут возмещаться путем реализации произведенной продукции и получения доходов в процессе эксплуатации объекта концессии.
2. Финансирование затрат организатора конкурса, связанных с проведением конкурсов по передаче в концессию и контролю за исполнением договоров концессии происходит в пределах выделенных бюджетных средств.
3. Объем принятых государством обязательств по гарантиям и поручительствам не может превышать лимита предоставления государственных гарантий и поручительств, установленного в Законе Республики Казахстан о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год.
Статья 7. Право собственности на объекты концессии
1. Улучшения, произведенные на объектах, указанных в подпункте 1) пункта 2 статьи 16 настоящего Закона переданных в концессию, а также имущество, возникшее при исполнении условий договора концессии, за исключением случаев предусмотренных пунктом 3 настоящей статьи, являются государственной собственностью.
2. Объекты концессии, возникшие по результатам исполнения условий договора передаются государству:
1) после завершения строительства объекта концессии, с последующей эксплуатацией концессионером данных объектов;
2) после завершения периода эксплуатации объекта концессии, определенного в договоре концессии.
3. Продукция и доходы, полученные концессионером в результате эксплуатации объектов концессии, являются его собственностью, если иное не предусмотрено договором концессии.
4. Объекты концессии не могут выступать предметом залога и отчуждаться концессионером без предварительного письменного согласия концедента.
Глава 2. Государственное регулирование
в области концессии
Статья 8. Полномочия Правительства Республики Казахстан
Правительство Республики Казахстан в области концессии:
1) утверждает перечень объектов, предлагаемых к передаче в концессию на среднесрочный период;
2) утверждает правила ведения реестра заключенных договоров концессии и предоставленных поручительств и гарантий государства;
3) утверждает правила проведения конкурса по передаче объектов в концессию;
4) утверждает правила предоставления, рассмотрения и отбора предложений по объектам концессии;
5) утверждает типовые договоры концессии в различных отраслях (сферах) экономики;
6) утверждает критерии к проектам реализации концессии;
7) создает и утверждает положение о Комиссии по концессиям в отношении объектов, относящимся к республиканской собственности.

6-бап. Концессия шартына байланысты келтiрiлген
шығындарды өтеу
1. Концессионердiң концессия шартын орындауға байланысты шығындары өндiрiлген өнiмдi өткiзу және концессия объектiсiн пайдалану процесiнде табыс алу жолымен өтелуi мүмкiн.
2. Конкурсты ұйымдастырушының концессияға беру және концессия шарттарының орындалуын бақылау жөнiндегi конкурстар өткiзуге байланысты шығындарын қаржыландыру бөлiнген бюджет қаражаты шегiнде жүргiзiледi.
4. Кепiлдiктер мен кепiлдемелер бойынша мемлекет қабылдаған мiндеттемелердiң көлемi тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы Қазақстан Республикасының Заңында белгiленген мемлекеттiк кепiлдiктер мен кепiлдемелер беру лимитiнен аспауы тиiс.
7-бап. Концессия объектiлерiне меншiк құқығы
1. Осы баптың 3-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, концессияға берiлген, осы Заңның 16-бабы 2-тармағының 1) тармақшасында көрсетiлген объектiлерде жүргiзiлген жақсартулар, сондай-ақ концессия шартының талаптарын орындау кезiнде пайда болған мүлiк мемлекеттiк меншiк болып табылады.
2. Шарт талаптарын орындау нәтижелерi бойынша пайда болған концессия объектiлерi:
1) осы объектiлердi концессионердiң кейiннен пайдалануымен концессия объектiсiнiң құрылысы аяқталғаннан кейiн;
2) концессия объектiсiнiң концессия шартында айқындалған пайдалану кезеңі аяқталғаннан кейiн мемлекетке берiледi.
3. Егер концессия шартында өзгеше көзделмесе, концессионер концессия объектiлерiн пайдалану нәтижесiнде алған өнiм мен кiрiстер оның меншігi болып табылады.
4. Концессия объектiлерi концеденттiң алдын ала жазбаша келiсiмiнсiз кепiл нысаны бола алмайды және иелiктен шығарылмайды.
2-тарау. Концессия саласындағы мемлекеттiк реттеу
8-бап. Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң өкiлеттiктерi
1. Қазақстан Республикасының Үкiметi концессия саласында:
1) орта мерзiмдi кезеңге арналған концессияға беруге ұсынылатын объектiлердiң тiзбесiн бекiтедi;
2) жасалған концессия шарттарының және берiлген мемлекеттiң кепiлдемелерi мен кепiлдiктерiнiң тiзiлiмiн жүргiзу ережесiн бекiтедi;
3) объектiлердi концессияға беру жөнiндегi конкурсты өткiзу ережесiн бекiтедi;
4) концессия объектiлерi бойынша ұсыныстар беру, қарау және оларды iрiктеу ережесiн бекiтедi;
5) экономиканың түрлi салаларындағы (аясындағы) үлгi концессия шарттарын бекiтедi;
6) концессияны iске асыру жобаларына арналған өлшемдi бекiтедi;
7) Республикалық меншiкке жататын объектiлерге қатысты концессиялар жөнiндегi комиссияны құрады және ол туралы ереженi бекiтедi.

Статья 9. Полномочия центрального уполномоченного органа
по экономическому планированию
Центральный уполномоченный орган по экономическому планированию формирует Перечень с учетом среднесрочных планов социально-экономического развития, государственных и отраслевых программ, и вносит его в Правительство Республики Казахстан.
Статья 10. Полномочия центрального уполномоченного органа
по исполнению бюджета
Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета заключает договоры поручительства и гарантий по договорам концессии, а также ведет реестр предоставленных гарантии и поручительств государства по договорам концессии.
Статья 11. Полномочия уполномоченного государственного органа
по распоряжению республиканской собственностью
Уполномоченный государственный орган по распоряжению республиканской собственностью:
1) согласовывает предложения по объектам концессии, относящимся к республиканской собственности и предусмотренным в подпункте 1) пункта 2 статьи 16 настоящего Закона, представляемые уполномоченными государственными органами соответствующей отрасли, для включения их в Перечень;
2) ведет реестр заключенных договоров концессии по объектам концессии, относящимся к республиканской собственности;
3) является организатором конкурса по проектам в отношении объектов концессии, относящимся к республиканской собственности и предусмотренным в подпункте 1) пункта 2 статьи 16 настоящего Закона;
4) на основании решения Комиссии заключает договор концессии по объектам концессии, относящимся к республиканской собственности и предусмотренным в подпункте 1) пункта 2 статьи 16 настоящего Закона;
5) осуществляет контроль за исполнением договоров концессии по объектам концессии, относящимся к республиканской собственности и предусмотренным в подпункте 1) пункта 2 статьи 16 настоящего Закона.
Статья 12. Полномочия уполномоченного государственного органа
соответствующей отрасли
Уполномоченный государственный орган соответствующей отрасли:
1) формирует предложения по объектам концессии, относящимся к республиканской собственности и предусмотренным в пункте 2 статьи 16 настоящего Закона, с учетом предложений, внесенных физическими и юридическими лицами в порядке частной инициативы;
2) является организатором конкурса по проектам в отношении объектов концессии, относящимся к республиканской собственности и предусмотренным в подпункте 2) пункта 2 статьи 16 настоящего Закона;
3) на основании решения Комиссии заключает договор концессии по объектам концессии, относящимся к республиканской собственности и предусмотренным в подпункте 2) пункта 2 статьи 16 настоящего Закона;

9-бап. Экономикалық жоспарлау жөнiндегi орталық
уәкiлеттi органның өкiлеттiктерi
Экономикалық жоспарлау жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган әлеуметтiк-экономикалық дамудың орта мерзiмдi жоспарларын, мемлекеттiк және салалық бағдарламаларды ескере отырып, Тiзбенi қалыптастырады және оны Қазақстан Республикасының Үкiметiне енгiзедi.
10-бап. Бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi
органның өкiлеттiктерi
Бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган концессия шарттары бойынша кепiлдеме мен кепiлдiктер шарттарын жасайды, сондай-ақ концессия шарттары бойынша мемлекеттiң берiлген кепiлдiктерi мен кепiлдемелерiнiң тiзiлiмiн жүргiзедi.
11-бап. Республикалық меншiкке иелiк ету жөнiндегi
уәкiлеттi мемлекеттiк органның өкiлеттiктерi
Республикалық мүлiкке иелiк ету жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк орган:
1) республикалық меншiкке жататын және осы Заңның 16-бабы 2-тармағының 1) тармақшасында көзделген, тиiстi саланың уәкiлеттi мемлекеттiк органдары оларды Тiзбеге қосу үшiн ұсынатын концессия объектiлерi жөнiндегi ұсыныстарды келiседi;
2) республикалық меншiкке жататын концессия объектiлерi жөнiнде жасалған концессия шарттарының тiзiлiмiн жүргiзедi;
3) республикалық меншiкке жататын және осы Заңның 16-бабы 2-тармағының 1) тармақшасында көзделген концессия объектiлерiне қатысты жобалар бойынша конкурстың ұйымдастырушысы болып табылады;
4) Комиссияның шешiмi негiзiнде республикалық меншiкке жататын және осы Заңның 16-бабы 2-тармағының 1) тармақшасында көзделген концессия объектiлерi жөнiндегi концессия шартын жасасады;
5) республикалық меншiкке жататын және осы Заңның 16-бабы 2-тармағының 1) тармақшасында көзделген концессия объектiлерi жөнiндегi концессия шарттарының орындалуын бақылауды жүзеге асырады.
12-бап. Тиiстi саланың уәкiлеттi мемлекеттiк органының
өкiлеттiктерi
Тиiстi саланың уәкiлеттi мемлекеттiк органы:
1) жеке бастама тәртiбiнде жеке және заңды тұлғалар енгiзген ұсыныстарды ескере отырып, республикалық меншiкке жататын және осы Заңның 16-бабының 2-тармағында көзделген концессия объектiлерi жөнiндегi ұсыныстарды қалыптастырады;
2) республикалық меншiкке жататын және осы Заңның 16-бабы 2-тармағының 2) тармақшасында көзделген концессия объектiлерiне қатысты жобалар бойынша конкурстың ұйымдастырушысы болып табылады;
3) республикалық меншiкке жататын және осы Заңның 16-бабы 2-тармағының 2) тармақшасында көзделген концессия объектiлерi жөнiндегi концессия шартын Комиссияның шешiмiнiң негiзiнде жасасады;

4) осуществляет контроль за исполнением договоров концессии по объектам концессии, относящимся к республиканской собственности и предусмотренным в подпункте 2) пункта 2 статьи 16 настоящего Закона;
5) предоставляет информацию уполномоченному государственному органу по распоряжению республиканской собственностью по заключенным договорам концессии.
Статья 13. Полномочия местных исполнительных органов областей
(города республиканского значения, столицы)
Местные исполнительные органы областей (города республиканского значения, столицы) в пределах своей компетенции:
1) формируют предложения по объектам концессии, относящимся к коммунальной собственности для включения в Перечень, с учетом предложений, внесенных физическими и юридическими лицами в порядке частной инициативы;
2) проводят переговоры с концессионером для решения вопросов, связанных с соблюдением социально-экономических и экологических интересов населения соответствующего региона при заключении договора концессии;
3) ведут реестр заключенных договоров концессии по объектам, относящимся к коммунальной собственности;
4) и создают и утверждают положение о Комиссии по концессиям в отношении объектов, относящимся к коммунальной собственности;
5) являются организаторами конкурса по проектам в отношении объектов концессии, относящимся к коммунальной собственности и предусмотренным в Перечне;
6) на основании решения Комиссии заключают договор концессии по объектам концессии, относящимся к коммунальной собственности и предусмотренным в Перечне;
7) осуществляют контроль за исполнением договоров концессии по объектам концессии, относящимся к коммунальной собственности и предусмотренным в Перечне.
Статья 14. Гарантии прав концессионеров и государственная
поддержка деятельности концессионеров
1. Изменения и дополнения законодательства, ухудшающие положение концессионера, не применяются к договорам концессии, заключенным до внесения данных изменений и дополнений.
2. В целях поддержки деятельности концессионеров могут предоставляться следующие виды государственной поддержки:
1) поручительства государства по инфраструктурным облигациям в рамках договоров концессии;
2) государственные гарантии по займам, привлекаемым для финансирования концессионных проектов;
3) передача исключительных прав, связанных с эксплуатацией объекта концессии;
4) предоставление натурных грантов, в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
Концессионеру могут предоставляться один либо несколько из вышеперечисленных видов государственной поддержки.
При предоставлении одного либо нескольких видов государственной поддержки деятельности концессионера, предусмотренных в пункте 1 настоящей статьи, суммарная стоимость такой поддержки не должна превышать стоимости самого проекта реализации концессии.

4) республикалық меншiкке жататын және осы Заңның 16-бабы 2-тармағының 2) тармақшасында көзделген концессия объектiлерi жөнiндегi концессия шарттарының орындалуын бақылауды жүзеге асырады;
5) республикалық меншiкке иелiк ету жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк органға жасалған концессия шарттары жөнiнде ақпарат бередi.
13-бап. Облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың,
астананың) жергiлiктi атқарушы органдарының өкiлеттiктерi
Облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергiлiктi атқарушы органдары өз құзыретi шегiнде:
1) жеке және заңды тұлғалар жеке бастама ретiнде енгiзген ұсыныстарды ескере отырып, Тiзбеге енгiзу үшiн коммуналдық меншiкке жататын концессия объектiлерi жөнiнде ұсыныстар қалыптастырады;
2) концессия шартын жасасу кезiнде тиiстi өңiр тұрғындарының әлеуметтiк-экономикалық және экологиялық мүдделерiн сақтауға байланысты мәселелердi шешу үшiн концессионермен келiссөздер жүргiзедi;
3) коммуналдық меншiкке жататын объектiлер бойынша жасалған концессия шарттарының тiзiлiмiн жүргiзедi;
4) Коммуналдық меншiкке жататын объектiлерге қатысты концессиялар жөнiндегi комиссия туралы ереженi жасайды және бекiтедi;
5) коммуналдық меншiкке жататын және Тiзбеде көзделген концессия объектiлерiне қатысты жобалар бойынша конкурстың ұйымдастырушысы болып табылады;
6) Комиссия шешiмiнiң негiзiнде коммуналдық меншiкке жататын және Тiзбеде көзделген концессия объектiлерi жөнiнде концессия шартын жасасады;
7) коммуналдық меншiкке жататын және Тiзбеде көзделген концессия объектiлерi жөнiндегi концессия шарттарының орындалуын бақылауды жүзеге асырады.
14-бап. Концессионерлер құқықтарының кепiлдiктерi және
концессионерлердiң қызметiн мемлекеттiк қолдау
1. Концессионердiң жағдайын нашарлататын заңнаманың өзгерiстерi мен толықтырулары осы өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлгенге дейiн жасалған концессия шарттарына қолданылмайды.
2. Концессионерлердiң қызметiн қолдау мақсатында мемлекеттiк қолдаудың мынадай түрлерi берiлуi мүмкiн:
1) концессия шарттары шеңберiндегi инфрақұрылымдық облигациялар бойынша мемлекеттiң кепiлдемелерi;
2) концессиялық жобаларды қаржыландыру үшiн тартылатын қарыздар бойынша мемлекеттiк кепiлдiктер;
3) концессия объектiсiн пайдалануға байланысты ерекше құқықтар беру;
4) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес заттай гранттар беру.
Концессионерге мемлекеттiк қолдаудың жоғарыда аталған түрлерiнiң бiреуi не бiрнешеуi ұсынылуы мүмкiн.
Концессионердiң қызметiн мемлекеттiк қолдаудың осы баптың 1-тармағында көзделген бiр не бiрнеше түрiн ұсынған кезде мұндай қолдаудың жиынтық құны концессияны iске асыру жобасының өз құнынан аспауға тиiс.

Глава 3. Передача объектов в концессию
Статья 15. Порядок передачи в концессию
Передача объектов в концессию осуществляется в три этапа:
формирование перечня объектов, предлагаемых к передаче в концессию на среднесрочный период;
проведение конкурса по выбору концессионера;
определение концессионера и заключение договора концессии.
Статья 16. Формирование перечня объектов, предлагаемых к
передаче в концессию
1. Перечень объектов, предлагаемых к передаче в концессию на среднесрочный период (далее - Перечень), утверждается Правительством Республики Казахстан.
Перечень подлежит опубликованию на государственном и русском языках в периодической печати.
2. Перечень состоит из двух разделов:
1) существующие объекты государственной собственности;
2) объекты, строительство и эксплуатация которых будут осуществлены на основе договоров концессии.
3. Перечень формируется центральным уполномоченным органом по экономическому планированию в рамках разработки среднесрочных планов социально-экономического развития Республики Казахстан, с учетом возможностей республиканского бюджета по предоставлению гарантии и поручительств на соответствующий финансовый год, на основании предложений по объектам, возможным к передаче в концессию (далее - предложения).
Центральный уполномоченный орган по экономическому планированию привлекает независимых экспертов для проведения оценки представленных предложений.
4. Предложения формируются уполномоченным государственным органом соответствующей отрасли и местными исполнительными органами, с учетом предложений, внесенных физическими или юридическими лицами в порядке частной инициативы.
Уполномоченный государственный орган соответствующей отрасли должен согласовать предложения по объектам концессии, находящимися в республиканской собственности, с уполномоченным государственным органом по распоряжению республиканской собственностью.
5. Правила предоставления, рассмотрения и отбора предложений определяются Правительством Республики Казахстан.
Статья 17. Проведение конкурса по выбору концессионера
1. Выбор концессионера по объектам, включенным в Перечень, осуществляется путем проведения открытого конкурса по проектам реализации концессии.
2. Организатором конкурса по проектам реализации концессии в отношении объектов концессии, относящимся к республиканской собственности и предусмотренным в подпункте 1) пункта 2 статьи 16 настоящего Закона, является уполномоченный государственный орган по
распоряжению республиканской собственностью.
Организатором конкурса по проектам реализации концессии в отношении объектов концессии, относящимся к республиканской собственности и предусмотренным в подпункте 2) пункта 2 статьи 16 настоящего Закона, является уполномоченный государственный орган соответствующей отрасли.
Организатором конкурса по проектам реализации концессии в отношении объектов концессии, относящимся к коммунальной собственности и предусмотренным в Перечне, является соответствующий местный исполнительный орган.

3-тарау. Объектiлердi концессияға беру
15-бап. Концессияға беру тәртiбi
Объектiлердi концессияға беру үш кезеңде жүзеге асырылады:
концессияға беруге ұсынылатын объектiлердiң орта мерзiмдi кезеңге арналған тiзбесiн қалыптастыру;
концессионердi таңдау жөнiнде конкурс өткiзу;
концессионердi айқындау және концессия шартын жасасу.
16-бап. Концессияға беруге ұсынылатын объектiлердiң
тiзбесiн қалыптастыру
1. Концессияға беруге ұсынылатын объектiлердiң орта мерзiмдi кезеңге арналған тiзбесiн (бұдан әрi - Тiзбе) Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiтедi.
Тiзбе мерзiмдi баспасөзде мемлекеттiк және орыс тiлдерiнде жариялануға тиiс.
2. Тiзбе екi бөлiмнен тұрады:
1) қазiр бар мемлекеттiк меншiк объектiлерi;
2) салынуы және пайдаланылуы концессия шарттарының негiзiнде жүзеге асырылатын объектiлер.
3. Тiзбенi концессияға берiлуi мүмкiн объектiлер жөнiндегi ұсыныстар (бұдан әрi - ұсыныстар) негiзiнде республикалық бюджеттiң тиiстi қаржы жылына арналған кепiлдiктер мен кепiлдемелер беру жөнiндегi мүмкiндiктерiн ескере отырып, Қазақстан Республикасының әлеуметтiк-экономикалық дамуының орта мерзiмдi жоспарларын әзiрлеу шеңберiнде экономикалық жоспарлау жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган қалыптастырады.
Экономикалық жоспарлау жөнiндегi орталық уәкiлеттi орган берiлген ұсыныстарға бағалау жүргiзу үшiн тәуелсiз сарапшыларды тартады.
4. Ұсыныстарды жеке немесе заңды тұлғалар жеке бастама ретiнде енгiзген ұсыныстарды ескере отырып, тиiстi саланың yәкiлеттi мемлекеттiк органы және жергiлiктi атқарушы органдар қалыптастырады.
Тиiстi саланың уәкiлеттi мемлекеттiк органы республикалық меншiктегi концессия объектiлерi жөнiндегi ұсыныстарды республикалық меншiкке иелiк ету жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк органмен келiсуге тиiс.
5. Ұсыныстарды беру, қарау және iрiктеу ережесiн Қазақстан Республикасының Үкiметi айқындайды.
17-бап. Концессионердi таңдау жөнiнде конкурс өткiзу
1. Тiзбеге енгiзiлген объектiлер бойынша концессионердi таңдау концессияны iске асыру жобалары бойынша ашық конкурс өткiзу жолымен жүзеге асырылады.
2. Республикалық меншiкке иелiк ету жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк орган республикалық меншiкке жататын және осы Заңның 16-бабы 2-тармағының 1) тармақшасында көзделген концессия объектiлерiне қатысты концессияны iске асыру жобалары жөнiндегi конкурсты ұйымдастырушы болып табылады.
Тиiстi саланың уәкiлеттi мемлекеттiк органы республикалық меншiкке жататын және осы Заңның 16-бабы 2-тармағының 2) тармақшасында көзделген концессия объектiлерiне қатысты iске асыру жобалары жөнiндегi конкурсты ұйымдастырушы болып табылады.
Тиiстi жергiлiктi атқарушы орган коммуналдық меншiкке жататын және Тiзбеде көзделген концессия объектiлерiне қатысты iске асыру жобалары жөнiндегi конкурсты ұйымдастырушы болып табылады.

3. Для участия в конкурсе по выбору концессионера потенциальный концессионер в запечатанном конверте представляет в адрес организатора конкурса конкурсную заявку.
Конкурсная заявка формируется потенциальным концессионером в соответствии с конкурсной документацией и состоит из проекта реализации концессии, документов подтверждающих соответствие потенциальных концессионеров квалификационным требования и иных документов.
Потенциальный концессионер несет все расходы, связанные с подготовкой и подачей своей конкурсной заявки, а также с его участием во встрече и переговорах, проводимой организатором конкурса в соответствии с пунктом 5 статьи 18, пунктом 3 статьи 20 настоящего Закона. Организатор конкурса не несет обязательства по возмещению этих расходов, независимо от результатов конкурса.
Сроки представления потенциальными концессионерами конкурсных заявок устанавливаются организатором конкурса.
4. Сведения о готовящихся к проведению конкурсах по выбору концессионера, за исключением сведений, составляющих государственные секреты, или иную охраняемую законом тайну публикуются организатором конкурса на государственном и русском языках в периодической печати.
Объявление о проведении конкурса должно содержать следующую информацию:
1) наименование и местонахождение организатора конкурса;
2) информация об объекте концессии;
3) место и способы получения конкурсной документации, а также реквизиты для ее оплаты;
4) место и окончательный срок представления конкурсных заявок;
5) другую необходимую информацию, определяемую организатором конкурса.
Объявление о проведении конкурса должно быть опубликовано на государственном и русском языках в периодической печати не позднее, чем за сто календарных дней до дня окончания приема конкурсных заявок.
5. Рассмотрение и отбор конкурсных заявок, осуществляется Комиссией по концессиям (далее - Комиссия), создаваемой Правительством Республики Казахстан или местными исполнительными органами.
Рабочим органом Комиссии является соответствующий организатор конкурса.
6. Комиссия вправе отклонить конкурсную заявку, если:
1) потенциальный концессионер, представивший конкурсную заявку, не соответствует квалификационным требованиям;
2) конкурсная заявка не отвечает требованиям конкурсной документации.
7. В случае если в установленные сроки организатору конкурса не поступили конкурсные заявки либо к участию в конкурсе представлена одна заявка, то конкурс считается не состоявшимся за исключением третьего и последующих конкурсов по данному объекту концессии.
Объявление о проведении повторного конкурса должно быть опубликовано в периодической печати не позднее, чем за тридцать календарных дней до дня окончания приема конкурсных заявок.

3. Концессионердi таңдау жөнiндегi конкурсқа қатысу үшiн әлеуеттi концессионер конкурсты ұйымдастырушының мекен-жайына жабық конвертпен конкурстық өтiнiмдi табыс етедi.
Конкурстық өтiнiмдi әлеуеттi концессионер конкурстық құжаттамаға сәйкес қалыптастырады және ол концессияны iске асыру жобасынан, әлеуеттi концессионерлердiң бiлiктiлiк талаптарына сәйкестiгiн растайтын құжаттардан және өзге құжаттардан тұрады.
Әлеуеттi концессионер өзiнiң конкурстық өтiнiмiн дайындауға және беруге, сондай-ақ осы Заңның 18-бабының 5-тармағына, 20-бабының 3-тармағына сәйкес конкурсты ұйымдастырушы өткiзетiн кездесуге және келiссөздерге өзiнiң қатысуына байланысты барлық шығыстарды көтередi. Конкурсты ұйымдастырушыға конкурстың нәтижелерiне қарамастан осы шығыстарды өтеу жөнiндегi мiндеттемелер жүктелмейдi.
Әлеуеттi концессионерлердiң конкурстық өтiнiмдер беру мерзiмдерiн конкурсты ұйымдастырушы белгілейдi.
4. Мемлекеттiк құпияларды немесе заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын мәлiметтердi қоспағанда, концессионердi таңдау жөнiнде өткізуге дайындалып жатқан конкурстар туралы мәлiметтердi конкурсты ұйымдастырушы мерзiмдi баспасөзде мемлекеттiк және орыс тiлдерiнде жариялайды.
Конкурс өткiзу туралы хабарландыру мынадай ақпаратты қамтуға тиiс:
1) конкурсты ұйымдастырушының атауы және орналасқан жерi;
2) концессия объектiсi туралы ақпарат;
3) конкурстық құжаттаманы алатын орын және оның тәсiлдерi, сондай-ақ оған ақы төлеу үшiн деректемелер;
4) конкурстық өтiнiмдер берудiң орны және түпкiлiктi мерзiмi;
5) конкурсты ұйымдастырушы айқындайтын басқа да қажеттi ақпарат.
Конкурс өткiзу туралы хабарландыру конкурстық өтiнiмдер қабылдау аяқталатын күнге дейiн жүз күнтiзбелiк күннен кешiктiрiлмей мерзiмдi баспасөзде мемлекеттiк және орыс тiлдерiнде жариялануға тиiс.
5. Конкурстық өтiнiмдердi қарауды және iрiктеудi Қазақстан Республикасының Үкiметi немесе жергiлiктi атқарушы органдар құратын Концессиялар жөнiндегi комиссия (бұдан әрi - Комиссия) жүзеге асырады.
Комиссияның жұмыс органы конкурсты тиiстi ұйымдастырушы болып табылады.
6. Егер:
1) конкурстық өтiнiм берген әлеуеттi концессионер бiлiктiлiк талаптарына сай келмесе;
2) конкурстық өтiнiм конкурстық құжаттаманың талаптарына жауап бермесе, Комиссия конкурстық өтiнiмдi керi қайтаруға құқылы.
7. Егер белгiленген мерзiмде конкурсты ұйымдастырушыға конкурстық өтiнiмдер келiп түспесе не конкурсқа қатысуға бiр өтiнiм берiлсе, онда концессияның осы объектiсi бойынша үшiншi және кейiнгi конкурстарды қоспағанда, конкурс өтпедi деп саналады.
Қайтадан конкурс өткiзу туралы хабарландыру конкурстық өтiнiмдер қабылдау аяқталатын күнге дейiн отыз күнтiзбелiк күннен кешiктiрмей мерзiмдi баспасөзде жариялануға тиiс.

8. Правила проведения конкурса утверждаются Правительством Республики Казахстан.
Статья 18. Содержание конкурсной документации
1. Организатор конкурса обязан представить всем потенциальным концессионерам конкурсную документацию, содержащую следующую информацию:
1) требования к документам, которые должны быть представлены потенциальным концессионерам в подтверждение их соответствия предъявляемым квалификационным требованиям;
2) описание и общие технические и качественные характеристики объекта, предлагаемого к передаче в концессию, включая технические спецификации, планы, чертежи и эскизы, а при необходимости с указанием нормативно-технической документации;
3) место нахождения объекта, предлагаемого к передаче в концессию;
4) типовой договор концессии;
5) описание всех критериев, на основе которых будет определяться выигравший проект реализации концессии, в том числе относительное значение каждого из таких критериев, описание способа оценки и сопоставления проектов реализации концессии;
6) валюту или валюты, в которых должна быть выражена цена проекта реализации концессии, и курс, который будет применен для приведения цен проекта реализации концессии к единой валюте в целях их сопоставления и оценки;
7) требования к языку составления и представления конкурсных заявок, в том числе проектов реализации концессии и договора концессии в соответствии с законодательством Республики Казахстан о языках;
8) соответствующее указание на право потенциального концессионера изменять или отзывать свою конкурсную заявку до истечения окончательного срока представления конкурсных заявок;
9) способ, место и окончательный срок представления конкурсных заявок (но не позднее пятнадцати часов местного времени рабочего дня) и срок их действия;
10) соответствующее указание на право потенциального концессионера представлять часть конкурсной заявки, в которой указывается цена проекта реализации концессии, непосредственно в момент вскрытия конвертов с конкурсными заявками;
11) способы, с помощью которых потенциальные концессионеры могут запрашивать разъяснения по содержанию конкурсной документации, и сообщение о намерении организатора конкурса на этом этапе провести встречу с потенциальными концессионерами, которая проводится в открытой форме и протоколируется;
12) условия внесения и содержание конкурсной заявки;
13) место, дату и время вскрытия конвертов с конкурсными заявками (но не позже двух часов с момента истечения окончательного срока представления конкурсных заявок);
14) процедуры, используемые для вскрытия конвертов с конкурсными заявками и их рассмотрения.

8. Конкурс өткiзудiң ережесiн Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiтедi.
18-бап. Конкурстық құжаттаманың мазмұны
1. Конкурсты ұйымдастырушы барлық әлеуеттi концессионерлерге мынадай ақпаратты қамтитын конкурстық құжаттаманы табыс етуге тиiс:
1) өздерiнiң қойылатын бiлiктiлiк талаптарына сәйкестiгiн растау үшiн әлеуеттi концессионерлер беруге тиiс құжаттарға қойылатын талаптар;
2) техникалық ерекшелiктердi, жоспарларды, сызбалар мен нобайларды қоса алғанда, ал қажет болған жағдайда нормативтiк-техникалық құжаттама көрсетiле отырып, концессияға беруге ұсынылып отырған объектiнi сипаттау және оның жалпы техникалық және сапалық сипаттамалары;
3) концессияға беруге ұсынылып отырған объектi орналасқан жер;
4) бiр үлгi концессия шарты;
5) жеңiп шыққан концессияны iске асыру жобасын анықтауға негiз болатын барлық өлшемдердi сипаттау, оның iшiнде мұндай әрбiр өлшемнiң салыстырмалы мәнi, концессияны iске асыру жобаларын бағалау және салыстыру тәсiлiн сипаттау;
6) концессияны iске асыру жобасының бағасы көрсетiлуге тиiс валюта немесе валюталар және концессияны iске асыру жобасының бағаларын салыстыру және бағалау мақсатында оларды бiрыңғай валютаға келтiру үшiн қолданылатын бағам;
7) Қазақстан Республикасының тiл туралы  заңнамасына  сәйкес конкурстық өтiнiмдердi, оның iшiнде концессияны iске асыру жобалары мен концессия шартын жасау және табыс ету тiлiне қойылатын талаптар;
8) әлеуеттi концессионердiң конкурстық өтiнiм берудiң түпкiлiктi мерзiмi аяқталғанға дейiн өзiнiң конкурстық өтiнiмiн өзгерту немесе керi қайтарып алу құқығына тиiстi нұсқама;
9) конкурстық өтiнiмдер берудiң тәсiлi, орны және түпкiлiктi мерзiмi (бiрақ жергiлiктi уақыт бойынша жұмыс күнiнiң он бес сағатынан кешiктiрмей) және олардың қолданылу мерзiмi;
10) әлеуеттi концессионердiң тiкелей конкурстық өтiнiмдер бар конверттердi ашу сәтiнде концессияны iске асыру жобасының бағасы көрсетiлетiн конкурстық өтiнiмнiң бiр бөлiгiн ұсыну құқығына тиiстi нұсқау, онда;
11) конкурстық құжаттаманың мазмұны бойынша әлеуеттi концессионерлер солардың көмегiмен түсiндiрме сұрата алатын тәсiлдерi және конкурсты ұйымдастырушының осы кезеңде әлеуеттi концессионерлермен ашық нысанда өткiзiлетiн және хаттамаланатын кездесу өткiзу ниетi туралы хабарлама;
12) конкурстық өтiнiмдi енгiзу шарттары және мазмұны;
13) конкурстық өтiнiмдер салынған конверттер ашылатын орын, күн және уақыт (бiрақ конкурстық өтiнiмдердi табыс етудiң түпкiлiктi мерзiмi анықталған сәттен бастап екi сағаттан кеш емес);
14) конкурстық өтiнiмдер салынған конверттердi ашу және оларды қарау үшiн пайдаланылатын рәсiмдер.

2. Организатор конкурса вправе взимать плату за представленную конкурсную документацию, не превышающую фактические затраты на копирование конкурсной документации.
3. Потенциальный концессионер вправе обратиться с запросом о разъяснении положений конкурсной документации, но не позднее тридцати календарных дней до истечения окончательного срока представления конкурсных заявок. Организатор конкурса обязан в трехдневный срок с момента регистрации запроса ответить на него и без указания, от кого поступил запрос, сообщить такое разъяснение всем потенциальным концессионерам,
которым организатор конкурса представил конкурсную документацию.
4. Организатор конкурса вправе в срок не позднее двадцати календарных дней до истечения окончательного срока представления конкурсных заявок по собственной инициативе или в ответ на запрос потенциального концессионера внести изменения в конкурсную документацию путем оформления протокола.
Внесенные изменения имеют обязательную силу, и о них незамедлительно сообщается всем потенциальным концессионерам, которым организатор конкурса представил конкурсную документацию. При этом окончательный срок представления конкурсных заявок продлевается организатором конкурса на срок не менее чем на тридцать календарных дней для учета потенциальными концессионерами этих изменений в конкурсных заявках.
5. Организатор конкурса вправе провести встречу с потенциальными концессионерами для разъяснения положений конкурсной документации в определенном месте и в соответствующее время, указанные в конкурсной документации. При этом организатор конкурса составляет протокол, содержащий представленные в ходе этой встречи запросы о разъяснении конкурсной документации без указания их источника, а также ответы на эти запросы. Протокол незамедлительно направляется Комиссии и всем потенциальным концессионерам, которым организатор конкурса представил конкурсную документацию.
6. Конкурсную документацию утверждает организатор конкурса.
Статья 19. Квалификационные требования, предъявляемые
к потенциальному концессионеру
1. Для участия в конкурсе по выбору концессионера потенциальный концессионер должен соответствовать следующим квалификационным требованиям:
1) иметь необходимые финансовые и материальные ресурсы для исполнения обязательств по договору концессии;
2) являться платежеспособным, не подлежать ликвидации, на его имущество не должен быть наложен арест, его финансово-хозяйственная деятельность не должна быть приостановлена в соответствии с законодательством Республики Казахстан;

2. Конкурсты ұйымдастырушы табыс етiлген конкурстық құжаттама үшін конкурстық құжаттаманы көшiрмесiн жасауға нақты жұмсалған шығындардан аспайтын ақы алуға құқылы.
3. Әлеуеттi концессионер конкурстық құжаттама ережелерiн түсiндiру туралы сұраумен, бiрақ конкурстық өтiнiмдердi табыс етудiң түпкiлiктi мерзiмi аяқталғанға дейiнгi отыз күнтiзбелiк күннен кешiктiрiлмей жүгiнуге құқылы. Конкурсты ұйымдастырушы сұрау тiркелген сәттен бастап үш күн мерзiмде оған жауап қайтаруға және сұраудың кiмнен түскенiн көрсетпей, конкурсты ұйымдастырушы конкурстық құжаттаманы табыс еткен барлық әлеуеттi концессионерлерге осындай түсiндiрменi хабарлауға мiндеттi.
4. Конкурсты ұйымдастырушы конкурстық өтiнiмдi табыс етудiң түпкiлiктi мерзiмi аяқталғанға дейiн жиырма күнтiзбелiк күннен кешiктiрмей өз бастамасымен немесе әлеуеттi концессионердiң сауалына жауап ретiнде хаттама ресiмдеу жолымен конкурстық құжаттамаға өзгерiстер енгiзуге құқылы.
Енгiзiлген өзгерiстердiң мiндеттi күшi болады және конкурсты ұйымдастырушы конкурстық құжаттаманы берген барлық әлеуеттi концессионерлерге олар туралы дереу хабарланады. Бұл ретте конкурсты ұйымдастырушы әлеуеттi концессионерлердiң осы өзгерiстердi конкурстық өтiнiмдерде есепке алуы үшiн конкурстық өтiнiмдердi табыс етудiң соңғы мерзiмiн кемiнде отыз күнтiзбелiк күн мерзiмге ұзартады.
5. Конкурсты ұйымдастырушы конкурстық құжаттаманың ережелерiн түсiндiру үшiн конкурстық құжаттамада көрсетiлген белгiлi бiр орында және тиiстi уақытта әлеуеттi концессионерлермен кездесу өткiзуге құқылы. Бұл ретте конкурсты ұйымдастырушы оның көздерiн көрсетпей, осы кездесу барысында табыс етiлген конкурстық құжаттаманы түсiндiру туралы сауалдарды, сондай-ақ осы сауалдарға жауаптарды қамтитын хаттама жасайды. Хаттама дереу Комиссияға және конкурсты ұйымдастырушы конкурстық құжаттаманы табыс еткен барлық әлеуеттi концессионерлерге жiберiледi.
6. Конкурстық құжаттаманы конкурсты ұйымдастырушы бекiтедi.
19-бап. Әлеуеттi концессионерге қойылатын
бiлiктiлiк талаптары
1. Концессионердi таңдау жөнiндегi конкурсқа қатысу үшiн әлеуетті концессионер мынадай бiлiктiлiк талаптарына сәйкес келуге тиiс:
1) концессия шарты бойынша мiндеттемелердi орындауға қажеттi қаржылық және материалдық ресурстарының болуы;
2) төлемге қабiлеттi болуы, таратылмайтын болуы, оның мүлкiне тыйым салынбаған болуы тиiс, оның қаржы-шаруашылық қызметi Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тоқтатылмаған болуы;

3) не быть привлеченным к ответственности за неисполнение или ненадлежащее исполнение им обязательств по заключенным в течение последних трех лет договорам концессии на основании решения суда, вступившего в законную силу.
2. Потенциальный концессионер в подтверждение соответствия его квалификационным требованиям, предусмотренным пунктом 1 настоящей статьи, представляет организатору конкурса соответствующие документы.
Юридические лица, для которых законодательными актами Республики Казахстан установлено обязательное проведение аудита, представляют также аудиторский отчет за последний финансовый год.
3. Потенциальный концессионер в случае представления им недостоверной информации по квалификационным требованиям не допускается к участию в конкурсе по выбору концессионера в течение трех лет с момента установления такого факта.
Полнота и достоверность представляемой информации устанавливаются в момент рассмотрения Комиссией документов, подтверждающих соответствие потенциального концессионера квалификационным требованиям.
4. Организатор конкурса не вправе устанавливать к потенциальному концессионеру квалификационные требования, не предусмотренные настоящим Законом. Потенциальный концессионер вправе не представлять информацию, не относящуюся к предъявляемым к нему квалификационным требованиям.
Статья 20. Определение концессионера и заключение договора
концессии
1. Комиссия вскрывает конверты с конкурсными заявками в срок, во время и в месте, указанные в конкурсной документации.
Организатор конкурса привлекает независимых экспертов для проведения оценки и экспертизы представленных проектов реализации концессии, содержащихся в соответствующей конкурсной заявке.
2. Комиссией рассматриваются все конкурсные заявки, представленные потенциальными концессионерами.
В случае если конкурс проводится в третий раз и к участию в конкурсе представлена только одна конкурсная заявка, Комиссией рассматривается проект реализации концессии, представленный в данной заявке, с точки зрения возможности его реализации.
3. С потенциальным концессионером, проект реализации концессии которого признан лучшим на основании критериев к проектам, устанавливаемым Правительством Республики Казахстан, Комиссией проводятся переговоры по уточнению проекта и условий договора концессии.
4. В рамках подготовки переговоров, замечания и предложения по проекту реализации концессии и договора концессии должны быть направлены Комиссией заявителю в письменной форме.
По итогам проведения переговоров принимается соответствующее решение Комиссии о его результатах.
В ходе переговоров не допускается внесение изменений в условия конкурса, а также в начальные параметры и характеристики проекта реализации концессии.

3) заңды кyшiне енген сот шешiмi негiзiнде концессия шарттары бойынша соңғы екi жылда жасасқан мiндеттемелердi орындамағаны немесе тиiстi дәрежеде орындамағаны үшiн жауапкершiлiкке тартылмаған болуы.
2. Әлеуеттi концессионер өзiнiң осы баптың 1-тармағында көзделген бiлiктiлiк талаптарына сәйкес келетiнiн растау үшiн конкурсты ұйымдастырушыға тиiстi құжаттарды табыс етедi.
Қазақстан Республикасының заң актiлерiнде мiндеттi аудит өткiзу белгiленген заңды тұлғалар соңғы қаржы жылы үшiн аудиторлық есептi де табыс етедi.
3. Бiлiктiлiк талаптары бойынша дұрыс емес ақпарат берiлген жағдайда әлеуеттi концессионер осындай факт белгiленген кезден бастап үш жыл iшiнде концессионердi таңдау жөнiндегi конкурсқа қатысуға жiберiлмейдi.
Табыс етiлетiн ақпараттың толықтығы мен дұрыстығы Комиссияның әлеуеттi концессионердiң бiлiктiлiк талаптарына сәйкестiгiн растайтын құжаттарды қарауы кезiнде белгiленедi.
4. Конкурсты ұйымдастырушының әлеуеттi жеткiзушiге осы Заңда көзделмеген бiлiктiлiк талаптарын белгiлеуге құқығы жоқ. Әлеуеттi Жеткiзушi өзiне қойылатын бiлiктiлiк талаптарына қатысы жоқ ақпаратты табыс етпеуге құқылы.
20-бап. Концессионердi айқындау және концессия
шартын жасасу
1. Комиссия конкурстық құжаттамада көрсетiлген мерзiмде, уақытта және орында конкурстық өтiнiмдер салынған конверттердi ашады.
Конкурсты ұйымдастырушы тиiстi конкурстық өтiнiмде қамтылған ұсынылған концессияны iске асыру жобаларына бағалау және сараптау жүргiзу үшiн тәуелсiз сарапшыларды тартады.
2. Комиссия әлеуеттi концессионерлер ұсынған барлық конкурстық өтiнiмдердi қарайды.
Егер конкурс үшiншi рет өткiзiлсе және конкурсқа қатысуға бiр ғана конкурстық өтiнiм берiлсе, Комиссия осы өтiнiмде ұсынылған концессияны iске асыру жобасын оны iске асыру мүмкiндiгi тұрғысынан қарайды.
3. Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлейтiн жобаларға қойылатын өлшемдер негiзiнде концессияны iске асыру жобасы үздiк деп танылған әлеуеттi концессионермен Комиссия концессия шартының жобасын және талаптарын нақтылау жөнiнде келiссөздер жүргiзедi.
4. Келiссөздердi дайындау шеңберiнде концессияны iске асыру жобасы мен концессия шарты бойынша ескертулер мен ұсыныстарды Комиссия жазбаша нысанда өтiнiм берушiге жiберуi тиiс.
Келiссөздер жүргiзудiң қорытындылары бойынша оның нәтижелерi туралы Комиссияның тиiстi шешiмдерi қабылданады.
Келiссөздер барысында конкурстың шарттарына, сондай-ақ концессияны iске асыру жобасының бастапқы параметрлерi мен сипаттамасына өзгерiстер енгiзуге жол берiлмейдi.

5. В случае если потенциальный концессионер, проект реализации концессии которого признан лучшим, отказывается от обсуждения и уточнения проекта и условий договора концессии в соответствии с замечаниями и предложениями Комиссии, либо его предложения являются не приемлемыми с точки зрения условий конкурса, то Комиссией данный проект не
рассматривается и заново выбирается лучший проект реализации концессии из числа представленных конкурсных заявок.
6. По итогам конкурса по выбору концессионера решением Комиссии утверждается проект и редакция договора концессии, а заявитель проекта признается победителем конкурса.
Решение Комиссии оформляется в виде протокола.
7. Организатор конкурса на основании решения Комиссии заключает договор концессии с победителем конкурса.
8. Срок заключения договора концессии не может быть более тридцати календарных дней со дня подведения итогов конкурса.
9. Сведения о результатах конкурсов по выбору концессионера, за исключением сведений, составляющих государственные секреты, или иную охраняемую законом тайну публикуются организатором на государственном и русском языках конкурса в периодической печати
Глава 4. Договор концессии
Статья 21. Содержание договора концессии
1. Договор концессии должен содержать:
1) сведения об объекте концессии (состав и стоимость передаваемого в концессию объекта государственной собственности) или объекте, который должен быть создан (построен) концессионером;
2) условия о правах концессионера на объект концессии и (или) правах на осуществление определенного вида деятельности;
3) условия и объемы проведения необходимых улучшений объекта с целью предоставления концессионером необходимого количества и качества услуг;
4) порядок компенсации затрат концессионера;
5) условия и порядок предоставления возможности осуществлять определенный вид деятельности;
6) условие о размерах инвестиций, в том числе инвестиций в основные фонды, сроков и условий финансирования проекта согласно разработанному бизнес-плану (рабочей программе);
7) виды деятельности (работы, услуги, предоставляемые по условиям договора);
8) стандарты качества предоставляемых концессионером по договору концессии работ, товаров и услуг;
9) срок действия договора;
10) права и обязанности сторон;
11) требования по охране окружающей среды и безопасности ведения работ;
12) порядок и условия передачи государству объекта концессии, а также земельных участков, переданных в связи с исполнением договора концессии;
13) ответственность сторон;
14) условия изменения и прекращения договора;

5. Егер концессияны iске асыру жобасы үздiк деп танылған әлеуеттi концессионер Комиссияның ескертулерi мен ұсыныстарына сәйкес концессия шартының жобасы мен талаптарын талқылау мен нақтылаудан бас тартса не оның ұсыныстары конкурс шарттарының тұрғысынан қолайсыз болып табылса, онда бұл жобаны Комиссия қарамайды және ұсынылған конкурстық өтінiмдердiң iшiнен концессияны iске асырудың үздiк жобасы қайтадан тыңдалады.
6. Концессионердi таңдау жөнiндегi конкурстың қорытындылары бойынша Комиссияның шешiмiмен концессия шартының жобасы мен реакциясы бекiтiледi, ал жобаға өтiнiм берушi конкурстың жеңiмпазы болып танылады.
Комиссия шешiмi хаттама түрiнде ресiмделедi.
7. Конкурсты ұйымдастырушы Комиссия шешiмi негiзiнде конкурс жеңiмпазымен концессия шартын жасасады.
8. Концессия шартын жасасудың мерзiмi конкурстың қорытындылары шығарылған күннен бастап отыз күнтiзбелiк күннен аспауы тиiс.
9. Мемлекеттiк құпияларды немесе заңмен қорғалатын өзге де құпияны қамтитын мәлiметтердi қоспағанда, концессионердi таңдау жөнiндегi конкурстардың нәтижелерi туралы мәлiметтердi ұйымдастырушы мерзiмдi баспасөзде мемлекеттiк және орыс тiлдерiнде жариялайды.
4-тарау. Концессия шарты
21-бап. Концессия шартының мазмұны
1. Концессия шарты:
1) концессия объектiсi (концессияға берiлетiн мемлекеттiк меншiктiң объектiсiнiң құрамы мен құны) немесе концессионер құруға (салуға) тиiстi объект туралы мәлiметтердi;
2) концессионердiң концессия объектiсiне құқықтары және (немесе) белгiлi бiр қызмет түрiн жүзеге асыруға құқықтары туралы шарттарды;
3) концессионердiң қажеттi қызметтер саны мен сапасын ұсыну мақсатында объектiнi қажеттi жақсарту жүргiзудiң шарттары мен көлемiн;
4) концессионердiң шығындарын өтеу тәртiбiн;
5) белгiлi бiр қызмет түрiн жүзеге асыруға мүмкiндiк беру шарттары мен тәртiбiн;
6) инвестициялардың, оның iшiнде негiзгi қорларға инвестициялардың мөлшерi туралы шартты, әзiрленген бизнес-жоспарға (жұмыс бағдарламасына) сәйкес жобаны қаржыландыру мерзiмi мен шарттарын;
7) қызмет түрлерiн (шарт талаптары бойынша ұсынылатын жұмыстарды, қызметтердi);
8) концессия шарты бойынша концессионер ұсынатын жұмыстардың, тауарлардың және қызметтердiң сапа стандарттарын;
9) шарттың қолданылу мерзiмiн;
10) тараптардың құқықтары мен мiндеттерiн;
11) қоршаған ортаны қорғау және жұмыстарды жүргiзу қауiпсiздiгi жөнiндегi талаптарды;
12) концессия объектiсiн, сондай-ақ концессия шартын орындауға байланысты берiлген жер учаскелерiн мемлекетке беру тәртiбi мен шарттарын;
13) тараптардың жауапкершiлiгiн;
14) шартты өзгерту және тоқтату талаптарын;

15) место нахождения и банковские реквизиты сторон;
16) порядок осуществления контроля концедентом за исполнением договоров концессии.
2. В договоре концессии могут быть предусмотрены и иные условия, не противоречащие законодательству Республики Казахстан.
3. Условия договора сохраняют силу на весь срок действия договора концессии, за исключением случаев, когда изменения в договор вносятся по соглашению сторон.
4. Договор концессии может предусматривать условие концедента в одностороннем порядке изменить условия или расторгнуть договор в интересах общества и государства, при этом договор должен включать исчерпывающий перечень таких условий, в том числе, когда такие действия совершаются в целях обеспечения национальной и экологической безопасности,
здравоохранения и нравственности.
5. В случае реализации концедентом права, указанного в пункте 4 настоящей статьи, концедент обязан компенсировать концессионеру дополнительные затраты, связанные с изменением условий договора концессии, а также возместить убытки, понесенные концессионером в связи с расторжением договора концессии.
Статья 22. Сроки и прекращение действия договора концессии
1. Договор концессии заключается на срок не менее трех и не более тридцати лет.
По решению Правительства Республики Казахстан либо местного исполнительного органа договор концессии может быть продлен на срок не более тридцати лет. При продлении договора концессии на новый срок его условия могут быть изменены по соглашению сторон.
2. Договор концессии может быть прекращен по следующим основаниям:
1) истечения срока действия договора концессии;
2) ликвидации концессионера;
3) досрочного расторжения по соглашению сторон;
4) в иных случаях, предусмотренных гражданским законодательством Республики Казахстан или договором концессии.
Глава 5. Основные права и обязанности сторон договора концессии
Статья 23. Права и обязанности концедента
1. Концедент вправе:
1) вести переговоры с концессионером об условиях договора концессии;
2) требовать от концессионера возмещения убытков в случае ухудшения состояния объекта концессии, которое произошло по вине концессионера;
3) осуществлять проверки финансово-хозяйственной деятельности концессионера путем привлечения независимой аудиторской организаций;
4) осуществлять контроль за соблюдением законодательства Республики Казахстан, условий договора концессии и требовать устранения допущенных нарушений;
5) требовать расторжения договора концессии в случае нарушений его условий концессионером;
6)осуществлять иные права в соответствии с законами Республики Казахстан.

15) тараптардың орналасқан жерiн және банктiк деректемелерiн;
16) концеденттiң концессия шарттарын орындауын бақылауды жүзеге асыру тәртiбiн қамтуы тиiс.
2. Концессия шартында Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмейтiн өзге де шарттар көзделуi мүмкiн.
3. Шартқа өзгерiстер тараптардың келiсiмi бойынша енгiзiлетiн жағдайларды қоспағанда, шарт талаптары концессия шартының барлық қолданылу мерзiмiне күшiн сақтайды.
4. Концессия шарты концеденттiң бiр жақты тәртiппен шарттың талаптарын өзгерту немесе қоғам мен мемлекет мүддесi үшiн шартты бұзу талабын көздеуi мүмкiн, бұл ретте шарт, оның iшiнде мұндай әрекеттер ұлттық және экологиялық қауiпсiздiктi, денсаулық сақтауды және адамгершiлiктi қамтамасыз ету мақсатында жасалса, мұндай жағдайлардың толық тiзбесiн қамтуы тиiс.
5. Осы баптың 4-тармағында көрсетiлген құқықты концедент iске асырған жағдайда, концедент концессия шарты талаптарының өзгеруiне байланысты қосымша шығындарды концессионерге өтеуге, сондай-ақ концессия шартының бұзылуына байланысты концессионер шеккен залалдардың орнын толтыруға мiндеттi.
22-бап. Концессия шартының мерзiмi және оның
қолданылуын тоқтату
1. Концессия шарты кемiнде үш жыл және отыз жылдан аспайтын мерзiмге жасалады.
Концессия шарты Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң не жергiлiктi атқарушы органның шешiмi бойынша отыз жылдан аспайтын мерзiмге ұзартылуы мүмкiн. Концессия шартын жаңа мерзiмге ұзарту кезiнде оның талаптары тараптардың келiсiмi бойынша өзгертiлуi мүмкiн.
2. Концессия шарты мынадай негiздер бойынша тоқтатылуы мүмкiн:
1) концессия шартының қолданылу мерзiмiнiң өтуi;
2) концессионердi тарату;
3) тараптардың келiсiмi бойынша мерзiмiнен бұрын бұзу;
4) Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында және концессия шартында көзделген өзге де жағдайларда.
5-тарау. Концессия шарты тараптарының негiзгi
құқықтары мен мiндеттерi
23-бап. Концеденттiң құқықтары мен мiндеттерi
1. Концедент:
1) концессионермен концессия шартының талаптары туралы келiссөздер жүргізуге;
2) концессионердiң кiнәсiнен концессия объектiсiнiң жай-күйі нашарлаған жағдайда концессионерден залалдарды өтеудi талап етуге;
3) тәуелсiз аудиторлық ұйымды тарту арқылы концессионердiң қаржы-шаруашылық қызметiн тексерудi жүзеге асыруға;
4) Қазақстан Республикасы заңнамасының, концессия шарты талаптарының сақталуын бақылауды жүзеге асыруға және жол берiлген бұзушылықтарды жоюды талап етуге;
5) концессионер концессия шартының талаптарын бұзған жағдайда оны бұзуды талап етуге;
6) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес өзге де құқықтарды жүзеге асыруға құқылы.

2. Концедент обязан:
1) передать концессионеру права на объект концессии на условиях и в сроки, предусмотренным договором концессии;
2) согласовывать проекты договоров концессии с заинтересованными государственными органами;
3) передать своевременно документы, предусмотренные договором концессии и подтверждающие права концессионера на объект концессии;
4) ежегодно предоставлять отчетную информацию в соответствующий государственный орган, осуществляющий ведение реестра заключенных договоров концессии;
5) соблюдать условия, предусмотренные договором концессии;
6) передавать улучшаемые объекты концессии свободными от прав третьих лиц;
7) соблюдать иные требования, установленные законами Республики Казахстан.
Статья 24. Права и обязанности концессионера
1. Концессионер вправе:
1) осуществлять права в отношении объекта концессии на условиях, предусмотренных договором концессии;
2) быть субъектом инвестиционных преференций, предоставляемых в соответствии с инвестиционным законодательством;
3) получать возмещение затрат, понесенных в связи с исполнением договора концессии;
4) требовать расторжения договора концессии в случае нарушения концедентом его условий и возмещения убытков, вызванных нарушением обязательств;
5) осуществлять иные права в соответствии с законами Республики Казахстан.
2. Концессионер обязан:
1) сохранять профиль действующих объектов (предприятий) концессии;
2) проводить работы (оказывать услуги) предусмотренные договором;
3) финансировать объекты социальной сферы, входящие в имущественный комплекс объекта концессии в порядке установленном законодательством Республики Казахстан;
4) соблюдать законодательство Республики Казахстан в области труда и охраны окружающей среды;
5) после окончания срока, на который был заключен договор концессии, передать объект концессии концеденту в надлежащем техническом состоянии в соответствии с условиями договора и свободным от прав третьих лиц;
6) соблюдать иные требования, установленные законодательством Республики Казахстан.
Глава 6. Заключительные положения
Статья 25. Разрешение споров
1. Споры, связанные с передачей объектов государственной собственности в концессию, разрешаются в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан и договором концессии.
Споры, связанные с исполнением и прекращением договора концессии, разрешаются путем переговоров в соответствии требованиями законодательства Республики Казахстан и с согласованными в договоре концессии процедурами разрешения споров.
2. Если споры, связанные с исполнением и прекращением договора, не могут быть разрешены в соответствии с пунктом 1 настоящей статьи, то стороны вправе разрешить спор в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан в судебном порядке, в том числе путем обращения в международный арбитраж в соответствии с законодательным актом Республики Казахстан о международном коммерческом арбитраже.

2. Концедент:
1) концессия шартында көзделген талаптарда және мерзiмдерде концессионерге концессия объектiсiне құқықтарды беруге;
2) концессия шарттарының жобаларын мүдделi мемлекеттiк органдармен келiсуге;
3) концессия шартында көзделген және концессионердiң концессия объектiсiне құқықтарын растайтын құжаттарды уақтылы беруге;
4) жасалған концессия шарттары тiзiлiмiн жүргiзудi жүзеге асыратын тиiстi мемлекеттiк органға жыл сайын есептiк ақпарат беруге;
5) концессия шартында көзделген талаптарды сақтауға;
6) жақсартылатын концессия объектiлерiн үшiншi адамдардың құқықтарынан бос күйiнде беруге;
7) Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген өзге де талаптарды сақтауға мiндеттi.
24-бап. Концессионердiң құқықтары мен мiндеттерi
1. Концессионер:
1) концессия шартында көзделген талаптарда концессия объектiсiне қатысты құқықтарды жүзеге асыруға;
2) инвестициялық заңнамаға сәйкес ұсынылатын инвестициялық преференциялар субъектiсi болуға;
3) концессия шартын орындауға байланысты шеккен шығындардың өтемiн алуға;
4) концедент концессия талаптарын бұзған жағдайда оны бұзуды және мiндеттемелердi бұзудан туындаған залалдарды өтеудi талап етуге;
5) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес өзге де құқықтарды жүзеге асыруға құқылы.
2. Концессионер:
1) концессияның қолданыстағы объектiлерiнiң (кәсiпорындарының) бейiнiн сақтауға;
2) шартта көзделген жұмыстарды жүргiзуге (қызметтер көрсетуге);
3) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен концессия объектiсiнiң мүлiктiк кешенiне кiретiн әлеуметтiк сала объектiлерiн қаржыландыруға;
4) Қазақстан Республикасының еңбек және қоршаған ортаны қорғау саласындағы заңнамасын сақтауға;
5) концессия шарты жасалған мерзiм аяқталғаннан кейiн концессия объектiсiн шарттың талаптарына сәйкес тиiстi техникалық және үшiншi адамның құқықтарынан бос күйде концедентке беруге;
6) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген өзге де талаптарды сақтауға мiндеттi.
6-ТАРАУ. ҚОРЫТЫНДЫ ЕРЕЖЕЛЕР
25-бап. Дауларды шешу
1. Мемлекеттік меншiк объектiлерiн концессияға беруге байланысты даулар Қазақстан Республикасының заңнамасында және концессия шартында белгiленген тәртiппен шешiледi.
Концессия шартын орындауға және тоқтатуға байланысты даулар Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына және концессия шартында келiсiлген дауларды шешу рәсiмдерiне сәйкес келiссөздер арқылы шешiледi.
2. Егер келiсiм-шартты орындауға және тоқтатуға байланысты даулар осы баптың 1-тармағына сәйкес шешiлмесе, онда тараптар Қазақстан Республикасы заңнамаларының талаптарына сәйкес сот тәртiбiмен, оның ішінде халықаралық коммерциялық төрелiк ету туралы Қазақстан Республикасының заңнамалық актiсiне сәйкес халықаралық төрелiк етуге өтініш беру арқылы дауды шешуге құқылы.

Статья 26. Порядок введения в действие настоящего Закона
1. Настоящий Закон вводится в действие со дня его официального опубликования.
2. Договоры концессии, заключенные до введения в действие настоящего Закона, сохраняют свое действие до истечения срока, установленного в этих договорах.
Президент
Республики Казахстан

26-бап. Осы Заңды қолданысқа енгiзу тәртiбi
1. Осы Заң ресми жарияланған күнiнен бастап қолданысқа енгiзiледi.
2. Осы Заң қолданысқа енгiзiлгенге дейiн жасалған концессия шарттары осы шарттарда белгiленген мерзiм өткенге дейiн өзiнiң қолданылуын сақтайды.
Қазақстан Республикасының
Президентi