Об утверждении Соглашения о совместной разработке топливно-энергетического баланса государств-членов Евразийского экономического сообщества
Постановление Правительства Республики Казахстан от 17 апреля 2006 года N 287
Примечание РЦПИ!
Действие Соглашения прекращено Законом РК от 24.12.2014 № 266-V
Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемое Соглашение о совместной разработке топливно-энергетического баланса государств-членов Евразийского экономического сообщества, совершенное в городе Душанбе 27 сентября 2005 года.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
ЕВРАЗИЙСКОЕ ЭКОНОМИЧЕСКОЕ СООБЩЕСТВО
МЕЖГОСУДАРСТВЕННЫЙ СОВЕТ
___________________________________________ РЕШЕНИЕ
от 27 сентября 2005 г.                 N 239               г. Душанбе
О Соглашении о совместной разработке
топливно-энергетического баланса государств-членов
Евразийского экономического сообщества
Межгосударственный Совет Евразийского экономического сообщества (на уровне глав правительств)  решил:
Принять Соглашение о совместной разработке топливно-энергетического баланса государств-членов Евразийского экономического сообщества (прилагается).
Члены Межгосударственного Совета ЕврАзЭС:
От         От           От           От           От
Республики  Республики   Кыргызской   Российской   Республики
Беларусь   Казахстан    Республики   Федерации   Таджикистан
СОГЛАШЕНИЕ
о совместной разработке топливно-энергетического баланса
государств-членов Евразийского экономического сообщества
Правительства государств-членов Евразийского экономического сообщества, далее именуемые Сторонами,
руководствуясь положениями  Договора  о Таможенном союзе и Едином экономическом пространстве от 26 февраля 1999 г. и  Договора  об учреждении Евразийского экономического сообщества от 10 октября 2000 г.,
учитывая взаимное стремление к интеграции взаимодополняемых топливно-энергетических комплексов государств-членов Евразийского экономического сообщества (далее - ЕврАзЭС) и эффективному использованию ее преимуществ в развитии национальных экономик,
в целях обеспечения сбалансированности спроса и предложения внутреннего рынка топливно-энергетических ресурсов государств-членов ЕврАзЭС, расширения взаимовыгодных межгосударственных поставок этих ресурсов,
реализуя положения  Соглашения  от 24 ноября 1998 г. о взаимодействии энергетических систем между государствами-участниками Договора об углублении интеграции в экономической и гуманитарной областях от 29 марта 1996 г.,
согласились о нижеследующем:

Еуразия экономикалық қоғамдастығына мүше мемлекеттердiң отын-энергетикалық теңгерiмiн бiрлесiп әзiрлеу туралы келiсiмдi бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 17 сәуірдегі N 287 Қаулысы.
РҚАО-ның ескертпесі!
Келісімнің қолданысы тоқтатылды - ҚР 24.12.2014 № 266-V Заңымен.
Қазақстан Республикасының Үкiметi ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Қоса берiлiп отырған 2005 жылғы 27 қыркүйекте Душанбе қаласында жасалған Еуразия экономикалық қоғамдастығына мүше мемлекеттердiң отын-энергетикалық теңгерiмiн бiрлесiп әзiрлеу туралы келiсiм бекiтiлсiн.
2. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
___________________________________________________________
ЕУРАЗИЯ ЭКОНОМИКАЛЫҚ ҚОҒАМДАСТЫҒЫНЫҢ
МЕМЛЕКЕТАРАЛЫҚ КЕҢЕСI
___________________________________________________________
ШЕШIМ
2005 жылғы 27 қыркүйек N 239 Душанбе қаласы
Еуразия экономикалық қоғамдастығына мүше
мемлекеттердiң отын-энергетикалық теңгерiмiн бiрлесiп
әзiрлеу жөнiндегі келiсiм туралы
Еуразия экономикалық қоғамдастығының мемлекетаралық кеңесi (үкiмет басшыларының деңгейiнде)
шештi :
Еуразия экономикалық қоғамдастығына мүше мемлекеттердiң отын-энергетикалық теңгерiмiн бiрлесiп әзiрлеу туралы келiсiм қабылдансын (қоса берiлiп отыр).
ЕурАзЭҚ-тың мемлекетаралық кеңесiнiң мүшелерi:
Беларусь Қазақстан Қырғыз
Республикасынан Республикасынан Республикасынан
Ресей Тәжікстан
Федерациясынан Республикасынан
Еуразия экономикалық қоғамдастығына мүше мемлекеттердiң
отын-энергетикалық теңгерiмiн бiрлесiп әзiрлеу туралы
келiсiм
Бұдан әрi Тараптар деп аталатын, Еуразия экономикалық қоғамдастығына мүше мемлекеттердiң Үкiметтерi,
1999 жылғы 26 ақпандағы Кеден одағы және Бiрыңғай экономикалық кеңiстiк туралы шарттың және 2000 жылғы 10 қазандағы Еуразия экономикалық қоғамдастығын құру туралы шарттың ережелерiн басшылыққа ала отырып,
Еуразия экономикалық қоғамдастығына мүше мемлекеттердiң (бұдан әрi - ЕурАзЭҚ) өзара толықтырылатын отын-энергетикалық кешендерiн бiрiктiруге және оның артықшылықтарын ұлттық экономиканы дамытуға тиiмдi пайдалануға өзара ұмтылысын ескере отырып,
ЕурАзЭҚ-қа мүше мемлекеттердiң отын-энергетикалық ресурстары iшкi рыногының сұранысы мен ұсыныстарының теңгерiмдiлiгiн қамтамасыз ету, осы ресурстардың өзара тиiмдi мемлекетаралық жеткiзiлiмдерiн кеңейту мақсатында,
1996 жылғы 29 наурыздағы Экономикалық және гуманитарлық салалардағы интеграцияны тереңдету туралы шартқа қатысушы мемлекеттер арасындағы энергетикалық жүйелердiң өзара ынтымақтастығы туралы 1998 жылғы 24 қарашадағы келiсiмнiң ережелерiн iске асыра отырып,
төмендегілер туралы келiстi:

Статья 1
Для целей настоящего Соглашения приведенные ниже понятия и термины означают следующее:
"совместный топливно-энергетический баланс"  - система показателей, характеризующих производство, потребление на внутреннем рынке, экспорт и импорт топливно-энергетических ресурсов государств-членов ЕврАзЭС;
"национальный топливно-энергетический баланс"  - система показателей, характеризующих производство, потребление на внутреннем рынке, экспорт и импорт топливно-энергетических ресурсов государства-члена ЕврАзЭС;
"компетентные органы Сторон":
от Республики Беларусь - Министерство экономики и Министерство энергетики Республики Беларусь;
от Республики Казахстан - Министерство энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан;
от Кыргызской Республики - Министерство экономического развития, промышленности и торговли Кыргызской Республики и Государственное агентство по энергетике при Правительстве Кыргызской Республики;
от Российской Федерации - Министерство промышленности и энергетики Российской Федерации;
от Республики Таджикистан - Министерство энергетики Республики Таджикистан.
Статья 2
Совместный топливно-энергетический баланс разрабатывается на среднесрочный период (3-5 лет), позволяющий оптимизировать пути обеспечения потребностей внутреннего рынка ЕврАзЭС в топливно-энергетических ресурсах, сбалансировать его спрос и предложения посредством создания благоприятных условий для межгосударственных поставок этих ресурсов.
Статья 3
Национальные топливно-энергетические балансы и совместный топливно-энергетический баланс разрабатываются по видам топливно-энергетических ресурсов в соответствии с перечнем, указанным в  приложении 1  к настоящему Соглашению.
Статья 4
Разработка совместного топливно-энергетического баланса осуществляется на основе составленных Сторонами национальных топливно-энергетических балансов.
Стороны ежегодно до 30 ноября представляют в Секретариат Интеграционного Комитета ЕврАзЭС национальные топливно-энергетические балансы за отчетный период, а также на текущий и прогнозные годы по форме, указанной в  приложении 2  к настоящему Соглашению.
Статья 5
Секретариат Интеграционного Комитета ЕврАзЭС совместно с Советом по энергетической политике при Интеграционном Комитете ЕврАзЭС на основе представленной компетентными органами Сторон информации подготавливает:
совместный топливно-энергетический баланс по форме согласно  приложению 3  и пояснительную записку к нему;
предложения по обеспечению потребностей внутреннего рынка ЕврАзЭС в топливно-энергетических ресурсах.
Совместный топливно-энергетический баланс и пояснительная записка к нему с проектом решения Межгосударственного Совета ЕврАзЭС по сбалансированности внутреннего рынка ЕврАзЭС ежегодно не позднее 1 марта в установленном порядке вносятся на рассмотрение Межгосударственного Совета ЕврАзЭС (на уровне глав правительств)

1-бап
Осы Келiсiмнiң мақсаттары үшiн төменде келтiрiлген ұғымдар мен терминдер мынаны бiлдiредi:
"бiрлескен отын-энергетикалық теңгерiм" - ЕурАзЭҚ-қа мүше мемлекеттердiң отын-энергетикалық ресурстарын өндiрудi, iшкi рынокта тұтынуды, олардың экспорты мен импортын сипаттайтын көрсеткiштер жүйесi;
"ұлттық отын-энергетикалық теңгерiм" - ЕурАзЭҚ-қа мүше мемлекеттердiң отын-энергетикалық ресурстарын өндiрудi, iшкi рынокта тұтынуды, олардың экспорты мен импортын сипаттайтын көрсеткiштер жүйесi;
"Тараптардың құзыретті органдары":
Беларусь Республикасынан - Беларусь Республикасының Экономика министрлiгi мен Энергетика министрлiгі;
Қазақстан Республикасынан - Қазақстан Республикасы Энергетика және минералдық ресурстар министрлiгi;
Қырғыз Республикасынан - Қырғыз Республикасы Үкiметiнiң жанындағы Энергетика жөнiндегi мемлекеттiк агенттiгi;
Ресей Федерациясынан - Ресей Федерациясының Өнеркәсiп және энергетика министрлiгi;
Тәжiкстан Республикасынан - Тәжiкстан Республикасының Энергетика министрлiгi.
2-бап
Бiрлескен отын-энергетикалық теңгерiм, ЕурАзЭҚ iшкi рыногының отын-энергетикалық ресурстарға деген қажеттiлiктерiн қамтамасыз ету жолдарын оңтайландыруға, осы ресурстарды мемлекетаралық жеткiзiлiмдер үшiн қолайлы жағдайлар жасау арқылы оның сұранысы мен ұсыныстарын теңгерiмдеуге мүмкiндiк беретiн орта мерзiмдiк кезеңге (3 - 5 жыл) әзiрленедi.
3-бап
Ұлттық отын-энергетикалық теңгерiмдер мен бiрлескен отын-энергетикалық теңгерiм осы Келiсiмге 1-қосымшада көрсетiлген тiзбеге сәйкес отын-энергетикалық ресурстардың түрлерi бойынша әзiрленедi.
4-бап
Бiрлескен отын-энергетикалық теңгерiмдi әзiрлеу Тараптар жасаған ұлттық отын-энергетикалық теңгерiмдердiң негiзiнде жүзеге асырылады. Тараптар жыл сайын 30 қарашаға дейiн ЕурАзЭҚ Интеграциялық Комитетiнiң Хатшылығына осы Келiсiмге 2-қосымшада көрсетiлген нысан бойынша есептi кезең iшiндегi, сондай-ақ ағымдағы және болжалды жылдарға арналған ұлттық отын-энергетикалық теңгерiмдердi ұсынады.
5-бап
ЕурАзЭҚ Интеграциялық Комитетiнiң Хатшылығы ЕурАзЭҚ Интеграциялық Комитетiнiң жанындағы Энергетикалық саясат жөнiндегi кеңеспен бiрлесiп Тараптардың құзыреттi органдары берген ақпараттың негiзiнде 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бiрлескен отын-энергетикалық теңгерiм мен оған түсiндiрме жазбаны, ЕурАзЭҚ iшкi рыногының отын-энергетикалық ресурстарға деген сұраныстарын қамтамасыз ету жөнiндегi ұсыныстарды дайындайды.
Бiрлескен отын-энергетикалық теңгерiм мен оған түсiндiрме жазба ЕурАзЭҚ Мемлекетаралық Кеңесiнiң ЕурАзЭҚ iшкi рыногының теңгерiмдiлігі жөнiндегi шешiмiнiң жобасымен бiрге жыл сайын 1 наурыздан кешiктiрмей белгіленген тәртiппен ЕурАзЭҚ Мемлекетаралық Кеңесiнiң (үкiмет басшылары деңгейiнде) қарауына енгiзiледi.

Статья 6
Координацию деятельности компетентных органов Сторон по разработке совместного топливно-энергетического баланса осуществляет Совет по энергетической политике при Интеграционном Комитете ЕврАзЭС.
Статья 7
По взаимному согласию Сторон в настоящее Соглашение могут быть внесены изменения и дополнения, которые оформляются отдельными протоколами, вступающими в силу в порядке, предусмотренном статьей 10 настоящего Соглашения.
Положения настоящего Соглашения не затрагивают прав и обязательств Сторон, вытекающих из других международных договоров, участниками которых являются Стороны.
Статья 8
Спорные вопросы, связанные с применением или толкованием настоящего Соглашения, разрешаются путем консультаций и переговоров между Сторонами, а в случае недостижения согласия спор рассматривается Судом ЕврАзЭС.
Статья 9
Депозитарием настоящего Соглашения является Интеграционный Комитет ЕврАзЭС.
Статья 10
Настоящее Соглашение вступает в силу с даты получения депозитарием последнего письменного уведомления о выполнении Сторонами внутригосударственных процедур, необходимых для его вступления в силу.
Каждая Сторона может выйти из настоящего Соглашения, направив письменное уведомление об этом депозитарию не менее чем за 6 месяцев до выхода.
Совершено в г. Душанбе 27 сентября 2005 года в единственном экземпляре на русском языке.
Подлинный экземпляр настоящего Соглашения хранится  в  Интеграционном Комитете ЕврАзЭС, который направит каждой Стороне его заверенную копию.
За Правительство
Республики Беларусь
За Правительство
Республики Казахстан
За Правительство
Кыргызской Республики
За Правительство
Российской Федерации
За Правительство
Республики Таджикистан
Приложение 1
к Соглашению о совместной
разработке топливно-
энергетического баланса
государств-членов Евразийского
экономического сообщества
Перечень
топливно-энергетических ресурсов
для составления совместного и национального
топливно-энергетических балансов
государств-членов ЕврАзЭС
1. Нефть, включая стабильный газовый конденсат
2. Автомобильный бензин
3. Дизельное топливо
4. Топочный мазут
5. Газ природный и попутный
6. Уголь
7. Электроэнергия
Приложение 2
к Соглашению о совместной
разработке топливно-
энергетического баланса
государств-членов Евразийского
экономического сообщества
Баланс
_______________________  на 20__-20__годы
(наименование энергоресурса)
в  _____________________________________
(наименование государства-члена ЕврАзЭС)
(ед. изм.)
Наименование статей баланса
Отчет
Текущий период
Прогноз
Ресурсы - всего,
в том числе:
Собственные ресурсы
Импорт - всего,
в том числе:
из государств-членов
ЕврАзЭС - всего,
в том числе:
Российской Федерации
.....................
из других государств
.....................
Распределение - всего.
в том числе:
Поставка на внутренний рынок
Экспорт-всего,
в том числе:
в государства-члены ЕврАзЭС -
всего,
в том числе:
.....................
в другие государства - всего,
в том числе:
.....................
Приложение 3
к Соглашению о совместной
разработке топливно-
энергетического баланса
государств-членов Евразийского
экономического сообщества
Проект совместного топливно-энергетического баланса
государств-членов ЕврАзЭС на 20__-20___годы
(наименование энергоресурса)
Наименование статей
баланса
Отчет Текущий Прогноз
РЕСУРСЫ ВСЕГО
Собственные ресурсы
Республика Беларусь
Республика Казахстан
Кыргызская Республика
Российская Федерация
Республика Таджикистан
Импорт из государств-
членов ЕврАзЭС
Республика Беларусь
Республика Казахстан
Кыргызская Республика
Российская Федерация
Республика Таджикистан
РАСПРЕДЕЛЕНИЕ - ВСЕГО
Поставка на
внутренний рынок
в Республику Беларусь
в том числе:
из Российской Федерации
в Республику Казахстан
в том числе:
из Российской Федерации
..................
в Кыргызскую Республику
в том числе:
из Российской Федерации
..................
в Российскую Федерацию
в том числе:
из Республики Казахстан
.................
в Республику Таджикистан
в том числе:
из Кыргызской Республики
.................
Экспорт за пределы территорий государств-
членов ЕврАзЭС
Республика Беларусь
Республика Казахстан
Кыргызская Республика
Российская Федерация
Республика Таджикистан

6-бап
Тараптардың құзыреттi органдарының бiрлескен отын-энергетикалық теңгерiмiн әзiрлеу жөнiндегi қызметiн үйлестiрудi ЕурАзЭҚ Интеграциялық Комитетiнiң жанындағы Энергетикалық саясат жөнiндегi кеңес жүзеге асырады.
7-бап
Тараптардың өзара келiсiм бойынша осы Келiсiмге өзгерiстер мен толықтырулар енгізiлуi мүмкiн, олар осы Келiсiмнiң 10-бабында көзделген тәртiппен күшiне енетiн жеке хаттамалармен ресiмделедi.
Осы Келiсiмнiң ережелерi Тараптардың қатысушылары Тараптар болып табылатын басқа да халықаралық келiсiмдерден туындайтын құқықтары мен мiндеттемелерiн қозғамайды.
8-бап
Осы Келiсiмдi қолдануға немесе түсiндiруге байланысты даулы мәселелер Тараптардың арасындағы консультациялар және келiссөздер жолымен шешiледi, ал келiсiмге қол жеткiзiлмеген жағдайда дауды ЕурАзЭҚ-тың Соты қарайды.
9-бап
ЕурАзЭҚ-тың Интеграциялық Комитетi осы Келiсiмнiң депозитарийi болып табылады.
10-бап
Осы Келiсiм Тараптардың, оның күшiне енуi үшiн қажеттi мемлекетiшiлiк рәсiмдердi орындағаны туралы соңғы жазбаша хабарламасын депозитарийдiң алған күнiнен бастап күшiне енедi.
Әрбiр Тарап бұл туралы осы Келiсiмнен шыққанға дейiн депозитарийге жазбаша хабарлама жiбере отырып одан шыға алады.
Осы Келiсiмнiң бұл Тарапқа қатысты қолданылуы депозитарийдiң осындай хабарламаны алған күнiнен бастап алты ай өткеннен кейiн тоқтатылады.
2005 жылғы "___" ______________ _____________ қаласында орыс тiлiндегi бiр данада жасалды.
Осы Келiсiмнiң түпнұсқа данасы, оның куәландырылған көшiрмесiн әрбiр Тарапқа жiберетiн ЕурАзЭҚ-тың Интеграциялық Комитетiнде сақталады.
Беларусь Қазақстан Қырғыз
Республикасының Республикасының Республикасының
Үкіметі үшін Үкіметі үшін Үкіметі үшін
Ресей Тәжікстан
Федерациясының Республикасының
Үкіметі үшін Үкіметі үшін
Еуразия экономикалық
қоғамдастығына мүше
мемлекеттердiң отын-
энергетикалық
теңгерiмiн бiрлесiп
әзiрлеу туралы
келiсiмге 1-қосымша
ЕурАзЭҚ-қа мүше мемлекеттердiң
бiрлескен және ұлттық отын-энергетикалық
теңгерiмдерiн жасауға арналған отын-энергетикалық
ресурстардың тiзбесi
1. Мұнай, газ конденсатын қоса алғанда
2. Автомобиль бензинi
3. Дизель отыны
4. Отындық мазут
5. Табиғи және iлеспе газ
6. Көмiр
7. Электр энергиясы
Еуразия экономикалық
қоғамдастығына мүше
мемлекеттердiң отын-
энергетикалық
теңгерiмiн бiрлесiп
әзiрлеу туралы
келiсiмге 2-қосымша
_____________________________________________________
(ЕурАзЭҚ мүше мемлекеттiң атауы )
__________________________________20___- 20_____жылдарға арналған
(энергия ресурсының атауы)
теңгерiмi
(өлш. бiр)
Баланс баптарының атауы
Есеп беру
Ағымдағы
кезең
Болжам
Ресурстар - барлығы,
оның iшiнде:
Жеке ресурстар
Импорт - барлығы,
оның iшiнде:
ЕурАзЭҚ-қа
мүше мемлекеттерден
- барлығы,
оның iшiнде:
Ресей Федерациясынан
......................
өзге мемлекеттерден
......................
Бөлу - барлығы,
оның iшiнде:
iшкi рынокқа жеткiзу
Экспорт - барлығы,
оның iшiнде:
ЕурАзЭҚ-қа мүше мемлекеттерге
барлығы,
оның iшiнде:
.....................
өзге мемлекеттерге - барлығы,
оның iшiнде:
....................
Еуразия экономикалық
қоғамдастығына мүше
мемлекеттердiң отын-
энергетикалық
теңгерiмiн бiрлесiп
әзiрлеу туралы
келiсiмге 3-қосымша
20___-20__жылдарға арналған ЕурАзЭҚ мүше мемлекеттердiң
бiрлескен отын-энергетикалық теңгерiмiнiң жобасы
________________________________
(энергия ресурсының атауы)
Теңгерiм баптарының атауы
Есеп
беру
Ағым-
дағы
Болжам
1
2
3
4
5
6
Ресурстар, барлығы
Жеке ресурстар
Беларусь Республикасы
Қазақстан Республикасы
Қырғыз Республикасы
Ресей Федерациясы
Тәжікстан Республикасы
ЕурАзЭҚ-қа мүше мемлекеттерден
импорты
Беларусь Республикасы
Қазақстан Республикасы
Қырғыз Республикасы
Ресей Федерациясы
Тәжікстан Республикасы
Бөлу - барлығы
Ішкі рынокқа жеткізу
Беларусь Республикасына
оның ішінде:
Ресей Федерациясынан
----------------
Қазақстан Республикасына
оның ішінде:
Ресей Федерациясынан
----------------
Қырғыз Республикасына
оның ішінде:
Ресей Федерациясынан
----------------
Ресей Федерациясына
оның ішінде:
Қазақстан Республикасынан
----------------
Тәжікстан Республикасына
оның ішінде:
Қырғыз Республикасынан
---------------
ЕурАзЭҚ-қа мүше мемлекеттердiң
аумақтары шегiнен тысқары
жерлерге экспорт
Беларусь Республикасы
Қазақстан Республикасы
Қырғыз Республикасы
Ресей Федерациясы
Тәжікстан Республикасы

Настоящим удостоверяю, что данный текст является аутентичной и полной копией Решения Межгосударственного Совета Евразийского экономического сообщества N 239, подписанного 27 сентября 2005 г. в городе Душанбе Премьер-министром Республики Беларусь - Сидорским С.С, Премьер-министром Республики Казахстан - Ахметовым Д.К., И.о. Вице-премьер-министра Кыргызской Республики - Мадумаровым А.К., Председателем Правительства Российской Федерации - Фрадковым М.Е. и Премьер Министром Республики Таджикистан - Акиловым А.Г.
Подлинный экземпляр хранится в Интеграционном Комитете Евразийского экономического сообщества.
Всего скреплено подписью
и печатью 6 л.
Генеральный секретарь ЕврАзЭС

Осымен бұл мәтiннiң 2005 жылғы 27 қыркүйекте Душанбе қаласында, Беларусь Республикасының Премьер-Министрi - С.С.Сидорский, Қазақстан Республикасының Премьер-Министрi - Д.К.Ахметов, Қырғыз Республикасы вице-Премьер-Министрiнiң мiндетiн атқарушы - А.К.Мадумаров, Ресей Федерациясы Yкiметiнiң төрағасы - М.Е.Фрадков, Тәжiкстан Республикасының Премьер-Министрi - А.Г.Акилов қол қойған Еуразия экономикалық қоғамдастығы мемлекетаралық кеңесiнiң N 239 шешiмiнiң түпнұсқалылық және толық көшiрмесi болып табылатындығын куәландырамын.
Түпнұсқа дана Еуразия экономикалық қоғамдастығының Интеграциялық Комитетiнде сақталады.
Барлығы 6 параққа қол қойылған және
мөрмен бекiтiлген
ЕурАзЭҚ-тың Бас хатшысы Г.Рапота