Об утверждении Правил внесения работодателем в банки страны трудоустройства гарантийного взноса и его размера
Постановление Правительства Республики Казахстан от 24 апреля 2006 года № 316. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 17 июля 2015 года № 548
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 17.07.2015 № 548 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Заголовок с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 22 октября 2007 г. N 978 .
В соответствии с пунктом 4 статьи 10 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О занятости населения" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила внесения работодателем в банки страны трудоустройства гарантийного взноса и его размер.
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 22 октября 2007 г. N 978 .
2. Утратил силу постановлением Правительства РК от 19.01.2012  № 124(вводится в действие по истечении 21 календарного дня после первого официального опубликования, но не ранее 30.01.2012).
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 24 апреля 2006 года N 316
Сноска. В заголовке и по тексту слова "и залогового", "и залоговый" исключены постановлением Правительства РК от 22 октября 2007 г. N 978 .
Правила
внесения работодателем в банки страны трудоустройства
гарантийного взноса и его размер
1. Общие положения
1. Правила внесения работодателем в банки страны трудоустройства гарантийного взноса и его размер (далее - Правила) разработаны в соответствии с пунктом 4 статьи 10 Закона Республики Казахстан "О занятости населения".
2. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:
1) гарантийный взнос (далее - взнос) - денежный взнос, обеспечивающий гарантию возврата иностранного работника по истечении срока трудового договора в страну постоянного его проживания;
2) уполномоченный орган по вопросам занятости (далее - уполномоченный орган) - структурное подразделение местных исполнительных органов, обеспечивающее содействие занятости населения и социальную защиту от безработицы на региональном уровне;
3) разрешение на привлечение иностранной рабочей силы - документ установленной формы, выдаваемый местным исполнительным органом областей, городов Астаны и Алматы, определяющий количество иностранной рабочей силы для привлечения на территорию соответствующей административно-территориальной единицы в пределах квотыраспределенной центральным исполнительным органом.

Жұмыс берушiнiң жұмысқа орналастыратын елдiң банктерiне кепiлдiк берiлген жарна енгiзу ережесiн және оның мөлшерiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 24 сәуірдегі N 316 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 17 шілдедегі № 548 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 17.07.2015 № 548 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Ескерту. Тақырыбына өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2007 жылғы 22 қазандағы N 978 Қаулысымен.
"Халықты жұмыспен қамту туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңы 10-бабының 4-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Қоса берiліп отырған Жұмыс берушiнiң жұмысқа орналастыратын елдiң банктерiне кепілдiк берiлген жарна енгiзу ережесi және оның мөлшерi бекiтiлсiн.
Ескерту. 1-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2007 жылғы 22 қазандағы N 978 Қаулысымен.
2. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2012.01.19 № 124 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік жиырма бір күн еткен соң, бірақ 2012.01.30 ерте емес қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
3. Осы қаулы алғаш рет ресми жарияланғаннан кейiн он күнтiзбелiк күн өткен соң қолданысқа енгiзіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2006 жылғы 24 сәуiрдегi
N 316 қаулысымен
бекiтiлген
Жұмыс берушiнiң жұмысқа орналастыратын елдiң банктерiне кепiлдiк берiлген жарна енгiзу ережесi және оның мөлшерi
Ескерту. Тақырыбы мен мәтінге өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2007 жылғы 22 қазандағы N 978 Қаулысымен.
1. Жалпы ережелер
1. Жұмыс берушiнiң жұмысқа орналастыратын елдiң банктерiне кепiлдiк берiлген жарна енгiзу ережесi және оның мөлшерi (бұдан әрi - Ереже) "Халықты жұмыспен қамту туралы" Қазақстан Республикасының Заңы  10-бабының 4-тармағына сәйкес әзiрлендi.
2. Осы Ережеде пайдаланылатын негiзгi ұғымдар:
1) кепiлдiк берiлген жарна (бұдан әрi - жарна) - еңбек шартының мерзiмi аяқталғаннан кейiн шетелдiк қызметкердiң өзiнiң тұрақты тұратын елiне қайта оралу кепiлдiгiн қамтамасыз ететiн ақшалай жарна;
2) жұмыспен қамту мәселелерi жөнiндегi уәкiлеттi орган (бұдан әрi - уәкiлеттi орган) - жергiлiктi атқарушы органдардың өңiрлiк деңгейде халықтың жұмыспен қамтылуына жәрдемдесуiн және жұмыссыздықтан әлеуметтiк қорғауды қамтамасыз ететiн құрылымдық бөлiмшесi;
3) шетелдiк жұмыс күшiн тартуға арналған рұқсат - облыстардың, Астана және Алматы қалаларының жергiлiктi атқарушы органы беретiн, тиiстi әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiктiң аумағына тарту үшiн орталық атқарушы орган бөлген квота шегiнде шетелдiк жұмыс күшiнiң санын айқындайтын белгiленген нысандағы құжат.

2. Порядок внесения гарантийного взноса и его размер
3. Для получения разрешения на привлечение иностранной рабочей силы в Республику Казахстан работодатели обязаны внести взнос за каждого иностранного работника в банки Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 3 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 30.09.2009 № 1486 (порядок введения в действие см. п. 2).
4. Взносы вносятся на банковский счет работодателя в один из банков на территории Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 4 в редакции постановления Правительства РК от 30.09.2009 № 1486 (порядок введения в действие см. п. 2).
5. В договоре между банком и работодателем указываются:
1) фамилия, имя, номер документа, удостоверяющего личность иностранного работника с указанием государства, на территории которого он проживает постоянно;
2) сумма взноса на каждого работника;
3) порядок возврата взносов банком работодателю.
Сноска. Пункт 5 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 30.09.2009 № 1486 (порядок введения в действие см. п. 2).
6. Взнос на одного иностранного работника устанавливается в размере не менее стоимости авиабилета по классу "Экономический" до ближайшего аэропорта государства, на территории которого он проживает постоянно.
7. Взнос на одного иностранного работника из стран Содружества Независимых Государств устанавливается в размере не менее стоимости билета на железнодорожный (вагон купированный) или автомобильный транспорт до ближайшей станции государства, на территории которого он проживает постоянно.
8. Взнос возвращается банками работодателю на основании письменного согласия уполномоченного органа.
9. Уполномоченный орган в день обращения работодателя выдает письменное согласие при наличии копии билета на транспортное средство либо копии квитанции об оплате электронного авиабилета на работника (работников), выезжающего (выезжающих) в государство, на территории которого он (они) проживает (проживают) постоянно.
10. При вывозе рабочей силы из Республики Казахстан за границу порядок и условия внесения иностранным работодателем в банки гарантийного взноса регулируются законодательством страны трудоустройства.

2. Кепiлдiк берiлген жарнаны енгiзу тәртiбi және оның мөлшерi
3. Қазақстан Республикасына шетелдiк жұмыс күшiн тартуға рұқсат алу үшін жұмыс берушiлер әрбiр шетелдiк қызметкер үшiн Қазақстан Республикасының банктерiне жарна енгiзуге мiндеттi.
Ескерту. 3-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.09.30 N 1486 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Қаулысымен.
4. Жарналар жұмыс берушінің Қазақстан Республикасының аумағындағы банктердің біріндегі банктік шотына енгізіледі.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2009.09.30 N 1486 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Қаулысымен.
5. Банк пен жұмыс берушi арасындағы шартта мыналар көрсетiледi:
1) шетелдiк қызметкердiң өзi аумағында тұрақты тұратын мемлекеттi көрсете отырып, тегi, аты, жеке басын куәландыратын құжаттың нөмiрi;
2) әр қызметкерге арналған жарна сомасы;
3) банктiң жұмыс берушiге жарналарды қайтару тәртiбi.
Ескерту. 5-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.09.30 N 1486 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Қаулысымен.
6. Бiр шетелдiк қызметкерге арналған жарна ол аумағында тұрақты тұратын мемлекеттiң жақын маңдағы әуежайына дейiнгi авиабилеттiң "Экономикалық" сынып бойынша құнынан кем емес мөлшерде белгiленедi.
7. Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығы елдерiнен келген бiр шетелдiк қызметкерге арналған жарна ол аумағында тұрақты тұратын мемлекеттiң жақын маңдағы станциясына дейiнгi темiр жол (купелi вагон) немесе автомобиль көлiгi билетiнiң құнынан кем емес мөлшерде белгiленедi.
8. Банктер жарнаны жұмыс берушiге уәкiлеттi органның жазбаша келiсiмiнiң негiзiнде қайтарады.
9. Уәкiлеттi орган жұмыс берушi өтiнiш жасаған күнi ол (олар) аумағында тұрақты тұратын мемлекетке кететiн қызметкердiң (қызметкерлердiң) атына көлiк құралына алынған билеттiң көшiрмесi не электронды авиабилетке ақы төленгенi туралы түбiртектiң көшiрмесi болған кезде жазбаша келiсiм бередi.
10. Жұмыс күшiн Қазақстан Республикасынан шетелге шығару кезiнде шетелдiк жұмыс берушiнiң жұмысқа орналастыратын елдiң банктерiне кепiлдiк берiлген жарна енгiзу тәртiбi мен шарттары жұмысқа орналастыратын елдiң заңнамасында реттеледi.