Об утверждении Типового положения о комиссии по проведению легализации недвижимого имущества, находящегося на территории Республики Казахстан, права на которое не оформлены в соответствии с законодательством Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 19 июля 2006 года N 689
В соответствии с пунктом 6  статьи 11  Закона Республики Казахстан от 5 июля 2006 года "Об амнистии в связи с легализацией имущества" Правительство Республики Казахстан   ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемое Типовое положение о комиссии по проведению легализации недвижимого имущества, находящегося на территории Республики Казахстан, права на которое не оформлены в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
2. Акимам областей, городов Астаны и Алматы:
1) образовать при местных исполнительных органах районов (городов областного значения, районов в городах) комиссии по проведению легализации недвижимого имущества, находящегося на территории Республики Казахстан, права на которое не оформлены в соответствии с законодательством Республики Казахстан (далее - комиссии);
2) утвердить положения о комиссиях;
3) принять иные меры по реализации настоящего постановления.
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания и подлежит опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждено
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 19 июля 2006 года N 689
Типовое положение
о комиссии по проведению легализации недвижимого
имущества, находящегося на территории Республики
Казахстан, права на которое не оформлены в
соответствии с законодательством Республики Казахстан
1. Общие положения
1. Комиссия по проведению легализации недвижимого имущества, находящегося на территории Республики Казахстан, права на которое не оформлены в соответствии с законодательством Республики Казахстан (далее - комиссия) является коллегиальным органом, создаваемым при местных исполнительных органах районов (городов областного значения, районов в городах), уполномоченным на вынесение решения о легализации либо об отказе в легализации недвижимого имущества, находящегося на территории Республики Казахстан, права на которое не оформлены в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
2. Комиссия осуществляет свою деятельность в соответствии с  Законом  Республики Казахстан от 5 июля 2006 года "Об амнистии в связи с легализацией имущества" (далее - Закон), настоящим Типовым положением и иным законодательством Республики Казахстан.
3. Комиссия формируется из представителей местных представительных и исполнительных органов, налоговых органов, органов архитектуры и градостроительства, уполномоченного органа по земельным отношениям, органов, осуществляющих государственную регистрацию прав на недвижимое имущество и иных государственных органов и организаций Республики Казахстан.

Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан, құқықтары Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ресiмделмеген жылжымайтын мүлiктi жария етудi жүргiзу жөнiндегi комиссия туралы үлгi ереженi бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 19 шілдедегі N 689 Қаулысы
"Мүлiктi жария етуге байланысты рақымшылық жасау туралы" Қазақстан Республикасының 2006 жылғы 5 шiлдедегi Заңы  11-бабының  6-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi  ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Қоса берiлiп отырған Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан, құқықтары Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес  ресiмделмеген жылжымайтын мүлiктi жария етудi жүргiзу жөнiндегi комиссия туралы үлгi ереже бекiтiлсiн.
2. Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкiмдерi:
1) аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың, қалалардағы аудандардың) жергiлiктi атқарушы органдарының жанынан Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан, құқықтары Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ресiмделмеген жылжымайтын мүлiктi жария етудi жүргiзу жөнiнде комиссиялар (бұдан әрi - комиссиялар) құрсын;
2) комиссиялар туралы ереженi бекiтсiн;
3) осы қаулыны iске асыру жөнiнде өзге де шаралар қабылдасын.
3. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап қолданысқа енгiзiледi және жариялануға тиiс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2006 жылғы 19 шілдедегі
N 689 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан, құқықтары Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ресiмделмеген жылжымайтын мүлiктi жария етудi жүргiзу жөнiндегi комиссия туралы үлгi ереже
1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан, құқықтары Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ресiмделмеген жылжымайтын мүлiктi жария етудi жүргiзу жөнiндегi комиссия (бұдан әрi - комиссия) аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың, қалалардағы аудандардың) жергiлiктi атқарушы органдарының жанынан құрылатын, Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан, құқықтары Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ресiмделмеген жылжымайтын мүлiктi жария ету туралы не жария етуден бас тарту туралы шешiм шығаруға уәкiлеттi алқа органы болып табылады.
2. Комиссия өзiнiң қызметiн "Мүлiктi жария етуге байланысты рақымшылық жасау туралы" Қазақстан Республикасының 2006 жылғы 5 шiлдедегi Заңына (бұдан әрi - Заң), осы Yлгi ережеге және Қазақстан Республикасының өзге де заңнамасына сәйкес жүзеге асырады.
3. Комиссия жергiлiктi өкiлеттi және атқарушы органдардың, салық органдарының, сәулет және қала құрылысы органдардың, жер қатынастары жөнiндегi уәкiлеттi органның, жылжымайтын мүлiкке құқықтарды мемлекеттiк тiркеудi жүзеге асыратын органдардың және Қазақстан Республикасының өзге де мемлекеттiк органдары мен ұйымдарының өкiлдерiнен құрылады.

4. Комиссию возглавляет председатель - заместитель акима соответствующей административно-территориальной единицы.
Персональный состав комиссии утверждается решением местного исполнительного органа.
2. Задачи и функции комиссии
5. Основной задачей комиссии является принятие решения о легализации либо об отказе в легализации недвижимого имущества.
6. Функциями комиссии являются:
1) обеспечение своевременного и качественного рассмотрения заявлений граждан и юридических лиц Республики Казахстан (далее - субъекты легализации), обратившихся за легализацией недвижимого имущества;
2) установление сведений об объекте легализации;
3) определение соответствия документов сведениям, представленным государственными органами и организациями;
4) выдача субъекту легализации решения о легализации недвижимого имущества;
5) включение сведений об объекте легализации в реестр легализованного имущества по форме согласно приложению 3 к Закону.
3. Порядок работы комиссии
7. Комиссия регистрирует в установленном порядке заявления субъектов легализации, обратившихся за легализацией недвижимого имущества.
8. Заявление о легализации недвижимого имущества, поданное в течение срока легализации, должно быть рассмотрено в течение пятнадцати рабочих дней со дня подачи заявления в соответствующую комиссию.
9. После получения документов, предусмотренных  статьей  6 и пунктом 1  статьи  11 Закона, комиссией выносится мотивированное решение о легализации либо об отказе в легализации недвижимого имущества.
Решение подписывается председателем, членами и секретарем комиссии.
10. Решение принимается по каждому объекту легализации отдельно.
11. Секретарем комиссии ведется протокол заседания комиссии. Протокол заседания подписывается всеми членами комиссии, которые несут ответственность за полноту и достоверность сведений, отраженных в протоколе.
12. Местные исполнительные органы обеспечивают работу комиссии по проведению легализации имущества.
13. Информация о легализованном недвижимом имуществе, уплате сбора за легализацию имущества субъектом легализации и лицах, не являющихся плательщиками сбора за легализацию имущества представляется в органы, осуществляющие государственную регистрацию прав на недвижимое имущество.
Сноска. В пункт 13 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 29 ноября 2006 года N  1132  (вводится в действие со дня его первого офиц. опубликования).
4. Права комиссии
14. Комиссия по вопросам, входящим в ее компетенцию, имеет право:
1) запрашивать необходимую информацию о легализуемом недвижимом имуществе, которая представляется государственными органами и организациями;

4. Комиссияны төраға - тиiстi әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiк әкiмiнiң орынбасары басқарады.
Комиссияның дербес құрамы жергiлiктi атқарушы органның шешiмiмен бекiтiледi.
2. Комиссияның мiндеттерi мен функциялары
5. Комиссияның негiзгi мiндетi жылжымайтын мүлiктi жария ету не жария етуден бас тарту туралы шешiм қабылдау болып табылады.
6. Комиссияның функциялары:
1) Қазақстан Республикасының жылжымайтын мүлiктi жария етуге өтiнiш жасаған азаматтары мен заңды тұлғаларының (бұдан әрi - жария ету субъектiлерi) өтiнiштерiн уақтылы және сапалы қарауды қамтамасыз ету;
2) жария ету объектiсi туралы мәлiметтердi белгiлеу;
3) құжаттардың мемлекеттiк органдар мен ұйымдар ұсынған мәлiметтерге сәйкес келуiн анықтау;
4) жария ету субъектiсiне жылжымайтын мүлiктi жария ету туралы шешiмдi беру;
5) жария ету объектiсi туралы мәлiметтердi Заңға 3-қосымшаға сәйкес нысанда жария етiлген мүлiк тiзiлiмiне енгiзу болып табылады.
3. Комиссия жұмысының тәртiбi
7. Комиссия жылжымайтын мүлiктi жария етуге өтiнiш жасаған жария ету субъектiлерiнiң өтiнiштерiн белгiленген тәртiппен тiркейдi.
8. Жария ету мерзiмi iшiнде берiлген жылжымайтын мүлiктi жария ету туралы өтiнiш тиiстi комиссияға өтiнiш берiлген күннен бастап он бес жұмыс күні iшiнде қаралуға тиiс.
9. Заңның  6-бабында  және 11-бабының 1-тармағында көзделген құжаттарды алғаннан кейiн комиссия жылжымайтын мүлiктi жария ету не жария етуден бас тарту туралы дәлелдi шешiм шығарады.
Шешiмге комиссияның төрағасы, мүшелерi және хатшысы қол қояды.
10. Шешiм әрбiр жария ету объектiсi бойынша жеке қабылданады.
11. Комиссияның хатшысы комиссия отырысының хаттамасын жүргiзедi. Отырыстың хаттамасына хаттамада көрсетiлген мәлiметтердiң толықтығы мен дұрыстығына жауап беретiн комиссияның барлық мүшелерi қол қояды.
12. Жергiлiктi атқарушы органдар мүлiктi жария етудi жүргiзу жөнiндегi комиссияның жұмысын қамтамасыз етедi.
13. Жария етiлген жылжымайтын мүлiк, жария ету субъектiсiнiң мүлiктi жария еткенi үшiн алым төлегенi және мүлiктi жария еткенi үшiн алым төлеушiлер болып табылмайтын адамдар туралы ақпарат жылжымайтын мүлiкке құқықтарды мемлекеттiк тiркеудi жүзеге асыратын органдарға ұсынылады.
Ескерту. 13-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2006.11.29. N  1132  (алғаш рет ресми жарияланған күнiнен бастап қолданысқа енгiзiледi)   қаулысымен.
4. Комиссияның құқықтары
14. Комиссия өзiнiң құзыретiне кiретiн мәселелер бойынша:
1) мемлекеттiк органдар мен ұйымдар ұсынатын жария етілетiн жылжымайтын мүлiк туралы қажеттi ақпаратты сұратуға;

2) привлекать представителей государственных органов и иных организаций, не вошедших в состав комиссии;
3) получать разъяснения от лиц, обратившихся за легализацией недвижимого имущества;
4) устанавливать принадлежность имущества субъектам легализации, обратившимся за легализацией недвижимого имущества;
5) принимать решение о легализации либо об отказе в легализации недвижимого имущества.
5. Прекращение деятельности комиссии
15. Комиссия прекращает свою деятельность по окончании срока легализации имущества, установленного Законом.

2) комиссияның құрамына кiрмеген мемлекеттiк органдар мен өзге де ұйымдардың өкiлдерiн тартуға;
3) жылжымайтын мүлiктi жария етуге өтiнiш жасаған адамдардан түсiнiктеме алуға;
4) жылжымайтын мүлiктi жария етуге өтiнiш жасаған жария ету субъектiлерi мүлкiнiң тиесiлiгiн анықтауға;
5) жылжымайтын мүлiктi жария ету не жария етуден бас тарту туралы шешiм қабылдауға құқылы.
5. Комиссияның қызметiн тоқтату
15. Комиссия Заңда белгiленген мүлiктi жария ету мерзiмi аяқталғаннан кейiн өз қызметiн тоқтатады.