Об использовании целевых текущих трансфертов, предусмотренных в республиканском бюджете на 2007 год, на обеспечение нуждающихся инвалидов обязательными гигиеническими средствами и предоставление услуг специалистами жестового языка, индивидуальными помощниками в соответствии с индивидуальной программой реабилитации инвалида
Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 января 2007 года N 74
В целях реализации  статьи 14  Закона Республики Казахстан от 8 декабря 2006 года "О республиканском бюджете на 2007 год" Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила использования целевых текущих трансфертов, предусмотренных в республиканском бюджете на 2007 год, на обеспечение нуждающихся инвалидов обязательными гигиеническими средствами и предоставление услуг специалистами жестового языка, индивидуальными помощниками в соответствии с индивидуальной программой реабилитации инвалида.
2. Министерству труда и социальной защиты населения Республики Казахстан совместно с местными исполнительными органами обеспечить своевременное и целевое использование целевых текущих трансфертов.
3. Местным исполнительным органам обеспечить:
1) предоставление обязательных гигиенических средств и услуг специалистами жестового языка, индивидуальными помощниками инвалидам в соответствии с индивидуальной программой реабилитации инвалида;
2) представление ежемесячно, до 5 числа месяца, следующего за отчетным, в Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан отчетов об использовании целевых текущих трансфертов.
4. Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2007 года.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 31 января 2007 года N 74
Правила
использования целевых текущих трансфертов, предусмотренных
в республиканском бюджете на 2007 год, на обеспечение
нуждающихся инвалидов обязательными гигиеническими средствами
и предоставление услуг специалистами жестового языка,
индивидуальными помощниками в соответствии с индивидуальной
программой реабилитации инвалида
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в целях реализации  статьи 14  Закона Республики Казахстан "О республиканском бюджете на 2007 год".
2. Администраторами районных (городских) бюджетных программ по обеспечению инвалидов обязательными гигиеническими средствами, предоставлению услуг специалистами жестового языка, индивидуальными помощниками являются исполнительные органы, уполномоченные акиматом района (города областного значения), столицы (далее - уполномоченный орган по использованию целевых текущих трансфертов).

2007 жылға арналған республикалық бюджетте мұқтаж мүгедектердi мiндеттi гигиеналық құралдармен қамтамасыз етуге және мүгедектi оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес ымдау тiлi мамандарының, жеке көмекшiлердiң қызметтер көрсетуiне көзделген ағымдағы нысаналы трансферттердi пайдалану туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 31 қаңтардағы N 74 Қаулысы
"2007 жылға арналған республикалық бюджет туралы" Қазақстан Республикасының 2006 жылғы 8 желтоқсандағы Заңының  14-бабын  iске асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi  ҚАУЛЫ ЕТЕДI :
1. Қоса берiлiп отырған 2007 жылға арналған республикалық бюджетте мұқтаж мүгедектердi мiндеттi гигиеналық құралдармен қамтамасыз етуге және мүгедектi оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес ымдау тiлi мамандарының, жеке көмекшiлердiң қызметтер көрсетуiне көзделген ағымдағы нысаналы трансферттердi пайдалану ережесi бекiтiлсiн.
2. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгi жергiлiктi атқарушы органдармен бiрлесiп, ағымдағы нысаналы трансферттердiң уақтылы және мақсатты пайдаланылуын қамтамасыз етсiн.
3. Жергiлiктi атқарушы органдар:
1) мүгедектi оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мүгедектерге мiндетті гигиеналық құралдар берiлуiн және ымдау тiлi мамандарының, жеке көмекшiлердiң қызметтер көрсетуiн;
2) ай сайын есептiден кейiнгi айдың 5-күнiне дейiн Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгiне ағымдағы нысаналы трансферттердiң пайдаланылуы туралы есептер ұсынуды қамтамасыз етсiн.
4. Осы қаулы 2007 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Yкiметiнiң
2007 жылғы 31 қаңтардағы
N 74 қаулысымен
бекiтiлген
2007 жылға арналған республикалық бюджетте мұқтаж мүгедектердi мiндеттi гигиеналық құралдармен қамтамасыз етуге және мүгедектi оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес ымдау тiлi мамандарының, жеке көмекшiлердiң қызметтер көрсетуiне көзделген ағымдағы нысаналы трансферттердi пайдалану ережесi
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ереже "2007 жылға арналған республикалық бюджет туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 14-бабын iске асыру мақсатында әзiрлендi.
2. Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың), астананың әкiмдiгi уәкiлеттiк берген атқарушы органдар (бұдан әрi - ағымдағы нысаналы трансферттердi пайдалану жөнiндегi уәкiлеттi орган) мүгедектердi мiндеттi гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, ымдау тiлi мамандарының, жеке көмекшiлердiң қызметтер көрсетуi жөнiндегi аудандық (қалалық) бюджеттiк бағдарламалардың әкiмшiлерi болып табылады.

3. Уполномоченным органом по распределению целевых текущих трансфертов являются департаменты координации занятости и социальных программ областей, департаменты занятости и социальных программ городов Астаны, Алматы.
4. Обеспечение инвалидов обязательными гигиеническими средствами, предоставление услуг специалистами жестового языка инвалидам по слуху, индивидуальными помощниками инвалидам первой группы, имеющим затруднения в передвижении, осуществляются на основании индивидуальной программы реабилитации инвалида, разработанной территориальным органом центрального исполнительного органа, осуществляющего регулирование в сфере социальной защиты населения.
5. Инвалиды, нуждающиеся в обязательных гигиенических средствах, инвалиды первой группы, имеющие затруднение в передвижении и нуждающиеся в услугах индивидуальных помощников, инвалиды по слуху, нуждающиеся в услугах специалистов жестового языка, представляют в уполномоченный орган по использованию целевых текущих трансфертов следующие документы:
1) заявление;
2) копию документа, удостоверяющего личность заявителя;
3) копию справки об инвалидности;
4) копию выписки из индивидуальной программы реабилитации инвалида.
6. В случае невозможности личного обращения инвалид может уполномочить других лиц на обращение с заявлением о предоставлении обязательных гигиенических средств, услуг специалистами жестового языка, индивидуальными помощниками на основании доверенности, не требующей нотариального удостоверения.
7. Документы представляются в подлинниках и копиях для сверки в уполномоченный орган по использованию целевых текущих трансфертов. После сверки подлинники документов возвращаются заявителю.
8. Решение по форме, утверждаемой уполномоченным органом по распределению целевых текущих трансфертов, об обеспечении инвалидов обязательными гигиеническими средствами, предоставлении услуг индивидуальными помощниками инвалидам первой группы, имеющим затруднение в передвижении, инвалидам по слуху, нуждающимся в услугах специалистов жестового языка в соответствии с индивидуальной программой реабилитации инвалида на основании медицинских показаний согласно приложениям 1 и 2 к настоящим Правилам, (далее - решение) принимается уполномоченным органом по использованию целевых текущих трансфертов при наличии всех необходимых документов.
После принятия решения уполномоченным органом по использованию целевых текущих трансфертов составляются сведения об инвалидах, подлежащих обеспечению обязательными гигиеническими средствами, услугами специалистов жестового языка и индивидуальных помощников (далее - сведения).

3. Облыстардың жұмыспен қамтуды үйлестiру және әлеуметтiк бағдарламалар департаменттерi, Астана, Алматы қалаларының жұмыспен қамту және әлеуметтiк бағдарламалар департаменттерi ағымдағы нысаналы трансферттердi бөлу жөнiндегi уәкiлеттi орган болып табылады.
4. Мүгедектердi мiндеттi гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, есту бойынша мүгедектерге ымдау тiлi мамандарының, жүрiп-тұруы қиын бiрiншi топтағы мүгедектерге жеке көмекшiлердiң қызметтер көрсетуi халықты әлеуметтiк қорғау саласында реттеудi жүзеге асыратын орталық атқарушы органның аумақтық органы әзiрлеген мүгедектi оңалтудың жеке бағдарламасы негiзiнде жүзеге асырылады.
5. Мiндеттi гигиеналық құралдарға мұқтаж мүгедектер, жүрiп-тұруы қиын және жеке көмекшiлердiң қызметiне мұқтаж бiрiншi топтағы мүгедектер, ымдау тiлi мамандарының қызметiне мұқтаж ecту бойынша мүгедектер ағымдағы нысаналы трансферттердi пайдалану жөнiндегi уәкiлеттi органға мынадай құжаттарды ұсынады:
1) өтiнiш;
2) өтiнiш берушiнiң жеке басын куәландыратын құжаттың көшiрмесi;
3) мүгедектiгi туралы анықтаманың көшiрмесi;
4) мүгедектi оңалтудың жеке бағдарламасынан үзiндiнiң көшiрмесi.
6. Өзi баруға мүмкiндiгi болмаған жағдайда мүгедек нотариалды куәландыруды талап етпейтiн сенiмхат негiзiнде, мiндеттi гигиеналық құралдарды беру, ымдау тiлi маманының, жеке көмекшiлердiң қызмет көрсетуi туралы өтiнiшпен баруға басқа адамдарға өкiлеттiк бере алады.
7. Құжаттар ағымдағы нысаналы трансферттердi пайдалану жөнiндегi уәкiлеттi органға салыстырып тексеру үшiн түпнұсқада және көшiрмелерде ұсынылады. Салыстырып тексерiлгеннен кейiн құжаттардың түпнұсқалары өтiнiш иесiне қайтарылады.
8. Осы Ережеге 1 және 2-қосымшаларға сәйкес медициналық көрсетiмдердiң негiзiнде мүгедектi оңалтудың жеке бағдарламасына сай мүгедектердi мiндеттi гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, жүрiп-тұруы қиын бiрiншi топтағы мүгедектерге, ымдау тiлi мамандарының қызметiне мұқтаж есту бойынша мүгедектерге жеке көмекшiлердiң қызмет көрсетуi туралы ағымдағы нысаналы трансферттердi бөлу жөнiндегi уәкiлеттi орган бекiтетiн нысан бойынша шешiмдi (бұдан әрi - шешiм) ағымдағы нысаналы трансферттердi пайдалану жөнiндегi уәкiлеттi орган барлық қажеттi құжаттар болған кезде қабылдайды.
Ағымдағы нысаналы трансферттердi пайдалану жөнiндегi уәкiлеттi орган шешiмдi қабылдағаннан кейiн мiндеттi гигиеналық құралдармен, ымдау тiлi мамандарының, жеке көмекшiлердiң қызметтерiмен қамтамасыз етiлуге жататын мүгедектер туралы мәлiметтер (бұдан әрі - мәлiметтер) жасалады.

9. На основании индивидуальных программ реабилитации инвалидов и сведений об инвалидах уполномоченный орган по использованию целевых текущих трансфертов на конец предыдущего года составляет заявки о численности инвалидов, нуждающихся в обязательных гигиенических средствах, услугах специалистов жестового языка и индивидуальных помощников и направляет в уполномоченный орган по распределению целевых текущих трансфертов.
10. Уполномоченный орган по распределению целевых текущих трансфертов на основании заявок составляет сводную заявку о численности инвалидов, нуждающихся в:
обязательных гигиенических средствах, с указанием их перечня и количества;
услугах специалистов жестового языка;
услугах индивидуальных помощников.
11. Распределение средств, предусмотренных в республиканском бюджете на соответствующий финансовый год на обеспечение инвалидов обязательными гигиеническими средствами, предоставление инвалидам услуг специалистами жестового языка и индивидуальными помощниками осуществляются в соответствии с  постановлением  Правительства Республики Казахстан от 14 декабря 2006 года N 1204 "О реализации Закона Республики Казахстан "О республиканском бюджете на 2007 год" уполномоченным органам по распределению целевых текущих трансфертов на основании сводных заявок.
2. Порядок использования целевых текущих трансфертов
на обеспечение инвалидов обязательными гигиеническими
средствами и предоставление услуг специалистами жестового языка
12. Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан (далее - Министерство) на основании счета к оплате, регистрационного номера налогоплательщика и по реквизитам, представленным Министерством финансов Республики Казахстан, перечисляет областным бюджетам, бюджетам городов Астаны и Алматы средства на обеспечение инвалидов обязательными гигиеническими средствами, предоставление услуг индивидуальными помощниками и специалистами жестового языка согласно плану финансирования республиканской бюджетной программы.
13. Уполномоченный орган по распределению целевых текущих трансфертов перечисляет средства на обеспечение инвалидов обязательными гигиеническими средствами, предоставление услуг индивидуальными помощниками и специалистами жестового языка уполномоченному органу по использованию целевых текущих трансфертов.
14. Уполномоченный орган по использованию целевых текущих трансфертов проводит закуп обязательных гигиенических средств, услуг специалистов жестового языка и индивидуальных помощников в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

9. Ағымдағы нысаналы трансферттердi пайдалану жөнiндегi уәкiлеттi орган алдыңғы жылдың аяғында мүгедектердi оңалтудың жеке бағдарламаларының және мүгедектер туралы мәлiметтердiң негiзiнде мiндеттi гигиеналық құралдарға, ымдау тiлi мамандарының және жеке көмекшiлердiң қызметтерiне мұқтаж мүгедектердiң саны туралы өтінімдерді жасайды және оларды ағымдағы нысаналы трансферттердi бөлу жөнiндегi уәкiлеттi органға жiбередi.
10. Ағымдағы нысаналы трансферттердi бөлу жөнiндегi уәкiлеттi орган өтiнiмдердiң негiзiнде:
тiзбесi мен санын көрсете отырып, мiндеттi гигиеналық құралдарға;
ымдау тiлi мамандарының қызметiне;
жеке көмекшiлердiң қызмет көрсетуiне мұқтаж мүгедектердiң саны туралы жиынтық өтiнiмдi жасайды.
11. Тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджетте мүгедектердi мiндеттi гигиеналық құралдармен қамтамасыз етуге, ымдау тiлi мамандарының және жеке көмекшiлердiң қызметтер көрсетуiне көзделген қаражатты бөлудi ағымдағы нысаналы трансферттердi бөлу жөнiндегi уәкiлеттi орган "2007 жылға арналған республикалық бюджет туралы" Қазақстан Республикасының Заңын iске асыру туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2006 жылғы 14 желтоқсандағы N 1204  қаулысына  сәйкес жиынтық өтiнiмдердiң негiзiнде жүзеге асырады.
2. Мүгедектердi мiндеттi гигиеналық құралдармен қамтамасыз етуге және ымдау тiлі мамандарының қызметтер көрсетуiне арналған ағымдағы нысаналы трансферттердi пайдалану тәртiбi
12. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгi (бұдан әрi - Министрлiк) төлем шотының, салық төлеушiнiң тiркеу нөмiрiнiң негiзiнде және Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгi ұсынған деректемелер бойынша республикалық бюджеттiк бағдарламаны қаржыландыру жоспарына сәйкес мүгедектердi мiндеттi гигиеналық құралдармен қамтамасыз етуге, жеке көмекшiлердiң және ымдау тiлi мамандарының қызметтер көрсетуiне арналған қаражатты облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттерiне аударады.
13. Ағымдағы нысаналы трансферттердi бөлу жөнiндегi уәкiлеттi орган мүгедектердi мiндеттi гигиеналық құралдармен қамтамасыз етуге, жеке көмекшiлердiң және ымдау тiлi мамандарының қызметтер көрсетуiне арналған қаражатты ағымдағы нысаналы трансферттердi пайдалану жөнiндегi уәкiлеттi органға аударады.
14. Ағымдағы нысаналы трансферттердi пайдалану жөнiндегi уәкiлеттi орган Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мiндеттi гигиеналық құралдарды, ымдау тiлi мамандарының және жеке көмекшiлердiң қызметтерiн сатып алуды жүргiзедi.

15. Уполномоченный орган по использованию целевых текущих трансфертов до 1 числа месяца, следующего за отчетным, представляет в уполномоченный орган по распределению целевых текущих трансфертов отчет об использовании средств, выделенных на приобретение обязательных гигиенических средств, предоставление инвалидам услуг специалистами жестового языка и индивидуальными помощниками с указанием фамилии, имени, отчества инвалида, даты рождения, места проживания, наименования полученного обязательного гигиенического средства, даты получения, отметки о получении.
16. Уполномоченный орган по распределению целевых текущих трансфертов до 5 числа месяца, следующего за отчетным, представляет в Министерство сводный отчет об использовании средств, выделенных на приобретение обязательных гигиенических средств, и предоставление инвалидам услуг специалистами жестового языка и индивидуальными помощниками.
3. Особенности использования целевых текущих
трансфертов на обеспечение инвалидов обязательными
гигиеническими средствами
17. Прием у поставщика обязательных гигиенических средств осуществляется уполномоченным органом по использованию целевых текущих трансфертов согласно заключенному с ним договору поставки.
Акты приемки обязательных гигиенических средств у поставщика составляются в двух экземплярах:
1) первый экземпляр остается у уполномоченного органа по использованию целевых текущих трансфертов;
2) второй экземпляр передается поставщику.
Все экземпляры актов подписываются представителями уполномоченного органа по использованию целевых текущих трансфертов и поставщика.
18. Уполномоченный орган по использованию целевых текущих трансфертов организует выдачу обязательных гигиенических средств согласно сведениям об инвалидах с указанием фамилии, имени, отчества инвалида, даты рождения, места проживания, наименования полученного обязательного гигиенического средства, даты получения, отметки о получении.
19. Обеспечение инвалидов обязательными гигиеническими средствами осуществляется в соответствии с индивидуальной программой реабилитации инвалида на основании медицинских показаний согласно  приложению 1  к настоящим Правилам.
Медицинскими противопоказаниями к обеспечению инвалидов обязательными гигиеническими средствами (памперсами) являются обширное нарушение целостности кожных покровов, а также наличие кожных заболеваний области промежности.
20. Обязательные гигиенические средства предоставляются инвалидам с месяца обращения при наличии всех необходимых документов.
4. Особенности использования целевых текущих
трансфертов на предоставление инвалидам услуг
специалистами жестового языка и индивидуальными помощниками

15. Ағымдағы нысаналы трансферттердi пайдалану жөнiндегi уәкiлеттi орган есептiден кейiнгi айдың 1-күнiне дейiн ағымдағы нысаналы трансферттердi бөлу жөнiндегi уәкiлеттi органға мiндеттi гигиеналық құралдарды сатып алуға, мүгедектерге ымдау тiлi мамандары мен жеке көмекшiлердiң қызметтер көрсетуiне бөлiнген қаражаттың пайдаланылуы туралы есептi мүгедектiң тегiн, атын, әкесiнiң атын, туған жылын, тұратын жерiн, алған мiндеттi гигиеналық құралдың атауын, алған күнiн, алғаны туралы белгiнi көрсете отырып ұсынады.
16. Ағымдағы нысаналы трансферттердi бөлу жөнiндегi уәкiлеттi орган есептiден кейiнгi айдың 5-күнiне дейiн Министрлiкке мiндеттi гигиеналық құралдар сатып алуға, мүгедектерге ымдау тiлi мамандарының және жеке көмекшiлердiң қызметтер көрсетуiне бөлiнген қаражаттың пайдаланылуы туралы жиынтық есептi ұсынады.
3. Мүгедектердi мiндеттi гигиеналық құралдармен қамтамасыз етуге арналған ағымдағы нысаналы трансферттердi пайдаланудың ерекшелiктерi
17. Жеткiзушiден мiндеттi гигиеналық құралдарды қабылдап алуды ағымдағы нысаналы трансферттердi пайдалану жөнiндегi уәкiлеттi орган онымен жасалған жеткiзiп беру шартына сәйкес жүзеге асырады.
Жеткiзушiден мiндеттi гигиеналық құралдарды қабылдап алу aктіci екi данада жасалады:
1) бiрiншi данасы ағымдағы нысаналы трансферттердi пайдалану жөнiндегi уәкiлеттi органда қалады;
2) екiншi данасы жеткiзушiге берiледi.
Актiнiң барлық даналарына ағымдағы нысаналы трансферттердi пайдалану жөнiндегi уәкiлеттi органның және жеткiзушiнiң өкiлдерi қол қояды.
18. Ағымдағы нысаналы трансферттердi пайдалану жөнiндегi уәкiлеттi орган мiндеттi гигиеналық құралдарды берудi мүгедектер туралы мәлiметтерге сәйкес мүгедектiң тегiн, атын, әкесiнiң атын, туған жылын, тұратын жерiн, алынған мiндеттi гигиеналық құралдың атауын, алған күнiн, алғаны туралы белгiнi көрсете отырып ұйымдастырады.
19. Мүгедектердi мiндеттi гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету осы Ережеге 1-қосымшаға сәйкес медициналық көрсетiмдер негiзiнде мүгедектi оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес жүзеге асырылады.
Терi қабаттары бүтiндiгiнiң ауқымды бұзылуы, сондай-ақ сан аралығындағы терi ауруларының болуы мүгедектердi мiндеттi гигиеналық құралдармен (памперстермен) қамтамасыз етуге медициналық қарсы көрсетiмдер болып табылады.
20. Мүгедектерге мiндеттi гигиеналық құралдар барлық қажеттi құжаттары болған кезде өтiнiш берген айдан бастап берiледi.
4. Мүгедектерге ымдау тiлi мамандарының және жеке көмекшiлердiң қызметтер көрсетуiне арналған ағымдағы нысаналы трансферттердi пайдалану ерекшелiктерi

21. Услуги специалистов жестового языка и индивидуальных помощников предоставляются инвалидам в соответствии с индивидуальной программой реабилитации инвалида на основании медицинских показаний согласно  приложению 2  к настоящим Правилам.
Медицинскими противопоказаниями к предоставлению инвалидам услуг специалистов жестового языка и индивидуальных помощников являются следующие заболевания, требующие лечения в специализированных медицинских организациях:
туберкулез в активной фазе (БК+);
инфекционные заболевания кожи и волос;
венерические болезни;
болезнь, вызванная вирусом иммунодефицита человека (ВИЧ);
психические расстройства, за исключением неврозов, неврозоподобных состояний, легкой степени дебильности, судорожных синдромов различной этиологии с редкими (не более одного раза в 2-3 месяца) припадками, без слабоумия и выраженных изменений личности;
последствия заболеваний и/или травм, приведших к нуждаемости в постоянном уходе и помощи.
22. Отношения между уполномоченным органом по использованию целевых текущих трансфертов, специалистом жестового языка или индивидуальным помощником оформляются договором на оказание услуг (далее - договор).
В договоре оговариваются требования, предъявляемые к специалистам жестового языка и индивидуальным помощникам, и оказываемые ими услуги:
1) выполнение работы, связанной с предоставлением посреднических услуг между слышащими и неслышащими людьми: оказание профессионального перевода с жестового и на жестовый язык во время участия инвалида в конференциях, дискуссиях и прочих общественных мероприятиях, при общении инвалида по слуху со слышащими людьми для решения вопросов, связанных с обучением, трудоустройством, защитой и реализацией своих прав и интересов, получением информации в государственных органах и консультационных организациях, оформлением необходимых документов.
2) сопровождение инвалида от места проживания до пункта назначения и обратно: на работу, в учебные заведения, а также при посещении инвалидом местных представительных и исполнительных органов, суда, прокуратуры, объектов социальной сферы, юридических консультаций, нотариуса, культурно-зрелищных мероприятий, спортивных сооружений, объектов торговли, предприятий бытового обслуживания и иных организаций для решения вопросов, связанных с обучением, трудоустройством, защитой и реализацией своих прав и интересов, получением информации, оформлением необходимых документов, проведением досуга, отдыха, приобретением товаров и услуг.
23. Условия оплаты услуг специалистов жестового языка и индивидуальных помощников, в том числе расходы на проезд и прочие, а также учет рабочего времени, нормативы обслуживания инвалидов и перечень предоставляемых услуг оговариваются в договоре.

21. Мүгедектерге ымдау тiлi мамандарының және жеке көмекшiлердiң қызметтерi осы Ережеге 2-қосымшаға сәйкес медициналық көрсетiмдер негізiнде мүгедектi оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес көрсетiледi.
Мамандандырылған медициналық ұйымдарда емдеудi талап ететiн мынадай аурулар мүгедектерге ымдау тiлi мамандарының және жеке көмекшiлердiң қызметтерiн көрсетуге медициналық қарсы көрсетiмдер болып табылады:
белсендi фазадағы туберкулез (БК+);
терi және шаштың жұқпалы аурулары;
жыныс аурулары;
адамның қорғаныш тапшылығы қоздырғышынан (АҚТҚ) туындаған ауру;
неврозды, неврозтектес жай-күйлердi, жеңiл дәрежедегi есуастықты, сирек ұстамасы бар (2-3 айда бiр реттен аспайтын) жарыместiгi мен адамның айқын бiлiнетiн өзгеруi жоқ түрлi этиологиядағы дiрiлдеу синдромдарын қоспағанда, психикалық бұзылулар;
тұрақты күтiм мен көмекке қажеттiлiкке әкеп соқтыратын аурудың және/немесе жарақаттың салдарлары.
22. Ағымдағы нысаналы трансферттердi пайдалану жөнiндегi уәкiлеттi орган мен ымдау тiлi маманының немесе жеке көмекшiнiң арасындағы қатынастар қызметтер көрсетуге арналған шартпен (бұдан әрi - шарт) ресiмделедi.
Шартта ымдау тiлi мамандары мен жеке көмекшiлерге қойылатын талаптар мен олар көрсететiн қызметтер жазылады:
1) еститiн және естiмейтiн адамдар арасында делдалдық қызмет көрсетумен байланысты жұмысты орындау: мүгедек конференцияларға, пiкiрталастарға және өзге де қоғамдық iс-шараларға қатысқан уақытта, есту бойынша мүгедек оқуға, жұмысқа орналасуға, өзiнiң құқықтары мен мүдделерiн қорғауға және оларды iске асыруға, мемлекеттiк органдар мен консультация ұйымдарында ақпарат алуға, қажеттi құжаттарды ресiмдеуге байланысты мәселелердi шешу үшiн еститiн адамдармен қарым-қатынаста болған кезде ымдау тiлiнен және ымдау тiлiне кәсiби аударма жасау;
2) мүгедектi тұратын жерiнен бару пунктiне дейiн және керi қарай:
жұмысқа, оқу орнына, сондай-ақ мүгедек жергiлiктi өкiлеттi және атқарушы органдарға, сотқа, прокуратураға, әлеуметтiк сала объектiлерiне, заң консультацияларына, нотариусқа, мәдени-көпшiлiк iс-шараларға, спорт ғимараттарына, сауда объектiлерiне, тұрмыстық қызмет көрсету кәсiпорындарына және оқуға, жұмысқа орналасуға, өзiнiң құқықтары мен мүдделерiн қорғауға және оларды iске асыруға, ақпарат алуға, қажеттi құжаттарды ресiмдеуге, бос уақытын, демалысын өткiзуге, тауарлар мен қызметтер сатып алуға байланысты мәселелердi шешу үшiн өзге де ұйымдарға барған кезде оны iлестiрiп жүру.
23. Ымдау тiлiнiң мамандары мен жеке көмекшiлердiң қызметтерiне ақы төлеудiң шарттары, оның iшiнде жол жүру мен өзге де шығыстар, сондай-ақ жұмыс уақытының есебi, мүгедектерге қызмет көрсету нормативтерi мен көрсетiлетiн қызметтердiң тiзбесi шартта келiсiледi.

24. Оплата услуг специалиста жестового языка в час осуществляется из расчета пятнадцати процентов размера минимальной заработной платы, но не более тридцати часов в год.
Время, затраченное на предоставление услуг сверх тридцати часов в финансовый год, оплачивается инвалидом за счет собственных средств.
25. Оплата услуг индивидуального помощника производится уполномоченным органом по использованию целевых текущих трансфертов, исходя из расчета размера заработной платы специалиста по социальной работе в час согласно единой системе оплаты труда работников государственных учреждений, не являющихся государственными служащими, но не более 8 часов в день.
26. Отношения между уполномоченным органом по использованию целевых текущих трансфертов и неправительственной организацией, предоставляющей услуги специалистов жестового языка и индивидуальных помощников, оформляются договором на осуществление государственного социального заказа.
27. Уполномоченный орган по использованию целевых текущих трансфертов осуществляет контроль за качеством предоставляемых инвалидам услуг специалистами жестового языка и индивидуальными помощниками.
Приложение 1
к Правилам использования целевых
текущих трансфертов, предусмотренных
в республиканском бюджете на 2007 год,
на обеспечение нуждающихся инвалидов
обязательными гигиеническими
средствами и предоставление услуг
специалистами жестового языка,
индивидуальными помощниками в
соответствии с индивидуальной
программой реабилитации инвалида
Медицинские показания к предоставлению
инвалидам обязательных гигиенических средств
1. Медицинскими показаниями к предоставлению инвалидам памперсов являются:
1) нарушения стато-динамических функций организма, сопровождающиеся нарушением функции тазовых органов по типу недержания мочи и кала, обусловленные заболеваниями и/или последствиями травм;
2) недержание мочи и кала вследствие психических расстройств, обусловленных нарушением контроля за своим поведением;
3) нарушение функции тазовых органов по типу недержания мочи и кала вследствие травм мочевыводящих путей и прямой кишки, врожденных аномалий спинного мозга, мочевыделительной системы и желудочно-кишечного тракта.
2. Медицинскими показаниями к предоставлению инвалидам мочеприемника и калоприемника являются наличие стомы кишечника или мочевого пузыря.
Приложение 2
к Правилам использования целевых
текущих трансфертов, предусмотренных
в республиканском бюджете на 2007 год,
на обеспечение нуждающихся инвалидов
обязательными гигиеническими
средствами и предоставление услуг
специалистами жестового языка,
индивидуальными помощниками в
соответствии с индивидуальной
программой реабилитации инвалида
Медицинские показания к предоставлению услуг
специалистов жестового языка и индивидуальных помощников

24. Ымдау тiлi маманының бiр сағаттағы қызметiне ақы төлеу ең төменгi жалақы мөлшерiнiң он бес пайызы есебiнде, бiрақ жылына отыз сағаттан асырылмай жүзеге асырылады.
Бiр қаржы жылында отыз сағаттан артық қызмет көрсетуге жұмсалған уақыт мүгедектiң меншiктi қаражаты есебiнен төленедi.
25. Жеке көмекшiнiң қызметтерiне ақы төлеудi ағымдағы нысаналы трансферттердi пайдалану жөнiндегi уәкiлеттi орган мемлекеттiк мекемелердiң мемлекеттiк қызметшi болып табылмайтын қызметкерлерiне еңбекақы төлеудiң бiрыңғай жүйесiне сәйкес әлеуметтiк жұмыс жөнiндегi маманның бiр сағаттағы жалақысы мөлшерi есебiн негiзге ала отырып, бiрақ күнiне 8 сағаттан асырмай жүргiзедi.
26. Ағымдағы нысаналы трансферттердi пайдалану жөнiндегi уәкiлеттi орган мен ымдау тiлi мамандарының және жеке көмекшiлердiң қызметтерiн ұсынатын үкiметтiк емес ұйымдардың арасындағы қатынастар мемлекеттiк әлеуметтiк тапсырысты жүзеге асыру шартымен ресiмделедi.
27. Ағымдағы нысаналы трансферттердi пайдалану жөнiндегi уәкiлеттi орган мүгедектерге ымдау тiлiнiң мамандары және жеке көмекшiлер көрсететiн қызметтердiң сапасын бақылауды жүзеге асырады.
2007 жылға арналған республикалық
бюджетте мұқтаж мүгедектердi мiндеттi
гигиеналық құралдармен қамтамасыз
етуге және мүгедектi оңалтудың жеке
бағдарламасына сәйкес ымдау тiлi
мамандарының, жеке көмекшiлердiң
қызметтер көрсетуiне көзделген
ағымдағы нысаналы трансферттердi
пайдалану ережесiне
1-қосымша
Мүгедектерге мiндеттi гигиеналық құралдар беруге медициналық көрсетiмдер
1. Мүгедектерге памперстер беруге медициналық көрсетiмдер мыналар болып табылады:
1) аурудан және/немесе жарақат салдарынан болатын несептiң және нәжiстiң ұстамауы түрi бойынша жамбас органдары функцияларының бұзылуымен ұштасатын ағзаның статикалық-динамикалық бұзылушылықтары;
2) өз мiнез-құлқын бақылаудың бұзылуынан болатын психикалық бұзылушылық салдарынан несептiң және нәжiстiң ұстамауы;
3) несеп шығару жолдары мен тiк iшек жарақаты, омыртқа жұлынының, несеп шығару жүйесi мен асқазан-iшек жолының туа бiткен ауытқулары салдарынан несептiң және нәжiстiң ұстамауы түрi бойынша жамбас органдары функцияларының бұзылуы.
2. Ішек пен қуық стомасының болуы мүгедектерге несеп қабылдағыштар мен нәжiс қабылдағыштар беру үшiн медициналық көрсетiмдер болып табылады.
2007 жылға арналған республикалық
бюджетте мұқтаж мүгедектердi мiндеттi
гигиеналық құралдармен қамтамасыз
етуге және мүгедектi оңалтудың жеке
бағдарламасына сәйкес ымдау тiлi
мамандарының, жеке көмекшiлердiң
қызметтер көрсетуiне көзделген
ағымдағы нысаналы трансферттердi
пайдалану ережесiне
2-қосымша
Ымдау тiлi маманының, жеке көмекшiлердiң қызметтерiн ұсынуға медициналық көрсетiмдер

1. Медицинскими показаниями к предоставлению услуг специалистов жестового языка являются:
1) глухонемота;
2) абсолютная глухота, не подлежащая слухопротезированию;
3) тугоухость III-IV степени, не подлежащая слухопротезированию;
4) моторная афазия;
5) отсутствие гортани.
2. Медицинскими показаниями к предоставлению услуг индивидуальных помощников являются:
1) абсолютная слепота;
2) острота зрения на оба глаза до 0,03 с коррекцией;
3) значительно или резко выраженные вестибулярно-мозжечковые нарушения;
4) значительно или резко выраженный гиперкинетический амиостатический синдром;
5) паркинсонизм (значительно или резко выраженная акинетико-регидная форма);
6) значительно или резко выраженные: гемипарез, нижний парапарез, трипарез, тетрапарез, обусловленные заболеваниями или последствиями травм;
7) гемиплегия, триплегия, параплегия, тетраплегия;
8) значительно или резко выраженные нарушения функций кровообращения и дыхания (недостаточность кровообращения III стадии, коронарной недостаточности соответственно стенокардии IV-го функционального класса, дыхательной недостаточности III степени в сочетании с легочно-сердечной недостаточностью II-III и III стадий и др.);
9) значительно или резко выраженные нарушения функции моче-выделительной системы (хроническая почечная недостаточность III-IV степени);
10) значительно или резко выраженные нарушения стато-динамических функций организма с нарушением функции суставов III-IV степени;
11) ампутационные культи обеих верхних конечностей, не подлежащие протезированию и затрудняющие пользование средствами передвижения;
12) врожденные аномалии развития обеих верхних конечностей, не подлежащие протезированию и затрудняющие пользование средствами передвижения;
13) ампутационные культи обеих бедер, не подлежащие протезированию;
14) ампутационные культи обеих голеней, не подлежащие протезированию и имеющие выраженные функциональные нарушения со стороны верхних конечностей, затрудняющие пользование средствами передвижения;
15) врожденные аномалии развития нижних конечностей с нарушением передвижения III третьей степени;
16) анкилозы в функционально невыгодном положении обеих тазобедренных или коленных суставов с нарушением функций суставов III-IV степени в сочетании с выраженными функциональными нарушениями со стороны верхних конечностей, затрудняющими пользование средствами передвижения;
17) значительно или резко выраженные контрактуры обеих тазобедренных или коленных суставов с нарушением функций суставов III-IV степени в сочетании с выраженными функциональными нарушениями со стороны верхних конечностей, затрудняющими пользование средствами передвижения.

1. Ымдау тiлi мамандарының қызметтерiн көрсетуге медициналық көрсетiмдер мыналар болып табылады:
1) керең-мылқаулық;
2) естудi протездеуге жатпайтын мүлдем естiмеушiлiк;
3) естудi протездеуге жатпайтын III-IV дәрежедегi құлақ мүкiстiгi;
4) моторлы афазия;
5) таңдайдың болмауы.
2. Жеке көмекшiлердiң қызметтерiн көрсетуге медициналық көрсетiмдер мыналар болып табылады:
1) мүлдем соқырлық;
2) екi көздiң де түзеумен 0,03-ке дейiнгi көру өткiрлiгi;
3) едәуiр немесе айқын бiлiнетiн вестибуларлық-мишық бұзылушылықтары;
4) едәуiр немесе айқын бiлiнетiн гиперкинетикалық амиостатикалық синдром;
5) паркинсонизм (едәуiр немесе айқын бiлiнетiн акинетикалық-регидтiк нысан);
6) едәуiр немесе айқын бiлiнетiн: аурудан немесе жарақат салдарынан болған гемипарез, төменгi парапарез, трипарез, тетрапарез;
7) гемиплегия, триплегия, тетраплегия, параплегиясы;
8) қан айналымы мен тыныс алу функцияларының едәуiр немесе айқын бiлiнетiн бұзылушылықтары (қан айналымының III сатыдағы жеткiлiксiздiгi, IV функционалдық сынып стенокардиясына сәйкес коронарлық жеткiлiксiздiк, ІІ-III және III сатылардағы өкпе-жүрек жетiспеушiлiгiмен ұштасқан ІІI дәрежедегi тыныс алу жеткiлiксiздiгi және т.б.);
9) несеп шығару жүйесi функциясының едәуiр немесе айқын бiлiнетiн бұзылушылықтары (бүйректiң III-IV дәрежедегi созылмалы жеткiлiксiздiгi);
10) III-IV дәрежедегi буын функцияларының бұзылуымен ағзаның статикалық-динамикалық функцияларының едәуiр немесе айқын бiлiнетiн бұзылушылықтары;
11) екi қолдың протездеуге жатпайтын және жүрiп-тұру құралдарын пайдалануды қиындататын ампутациялық тұқылдары;
12) екi қол дамуының протездеуге жатпайтын және жүрiп-тұру құралдарын пайдалануды қиындататын туа бiткен ауытқулары;
13) екi санның протездеуге жатпайтын ампутациялық тұқылдары;
14) екi балтырдың протездеуге жатпайтын және қол жағынан айқын бiлiнетiн функционалдық бұзылушылықтары бар, жүрiп-тұру құралдарын пайдалануды қиындататын ампутациялық тұқылдары;
15) III дәрежедегi жүрiп-тұру бұзылушылығы бар аяқ дамуының туа бiткен ауытқулары;
16) жүрiп-тұру құралдарын пайдалануды қиындататын, қол жағынан айқын бiлiнетiн функционалдық бұзылушылықтар мен ұштасқан III-IV дәрежедегi буын бұзылушылықтары бар екi жамбас-санның немесе тiзе буындарының функционалдық ыңғайсыз жағдайдағы анкилоздары;
17) жүрiп-тұру құралдарын пайдалануды қиындататын, қол жағынан айқын бiлiнетiн функционалдық бұзылушылықтармен ұштасқан III-IV дәрежедегi буын бұзылушылықтары бар екi жамбас-санның немесе тiзе буындарының едәуiр немесе айқын бiлiнетiн конрактуралары.